kgeography - en to de translation catalogue (2315 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
de: Usbekistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
de: Tadschikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
de: Indien

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
de: Faizabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
de: Qala-i-Naw

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
de: Baglan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
de: Balch

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
de: Juzjan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
de: Kundus

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
de: Dschalalabad

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
de: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: africa.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
de: Nicht Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
de: Nicht Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
de: Algerien

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
de: Algier

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
de: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
de: Botsuana

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
de: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
de: Kap Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
de: Tschad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
de: Komoren

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
de: Elfenbeinküste

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
de: Demokratische Republik Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
de: Dschibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
de: Ägypten

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
de: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
de: Äthiopien

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
de: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
de: Gabun

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
de: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
de: Libyen

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
de: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
de: Mauretanien

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
de: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
de: Mosambik

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
de: Republik Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
de: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
de: Seychellen

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
de: Mogadischu

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
de: Südafrika

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
de: Khartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
de: Südsudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
de: São Tomé und Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
de: Tansania

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
de: Tunesien

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
de: Westsahara

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
de: Sambia

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
de: Simbabwe

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
de: Kanarische Inseln (Spanien)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
de: Las Palmas de Gran Canaria und Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
de: Réunion (Frankreich)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
de: Saint Helena (Großbritannien)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
de: Albanien (Provinzen)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
de: Provinzen

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
de: Nicht Albanien

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
de: Bulqiza

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
de: Delvina

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
de: Dibra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
de: Gjirokastra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
de: Kavaja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
de: Kolonja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
de: Korça

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
de: Kruja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
de: Kuçova

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
de: Lezha

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
de: Lushnja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
de: Mirdita

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
de: Puka

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
de: Saranda

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
de: Shkodra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
de: Tepelena

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
de: Tropoja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
de: Vlora

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
de: Albanien (Amtsbezirke)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
de: Amtsbezirke

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
de: Nicht Albanien

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
de: Dibra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
de: Gjirokastra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
de: Korça

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
de: Lezha

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
de: Shkodra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
de: Vlora

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
de: Algerien

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
de: Nicht Algerien

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
de: Ain Defla

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
de: Ain Temouchent

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
de: Algier

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
de: Bechar

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
de: Bejaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
de: Bordj Bou Arreridj

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
de: Boumerdes

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
de: Ech Cheliff

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
de: El Djelfa

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
de: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
de: Ghardaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
de: Medea

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
de: Sidi bel Abbès

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
de: Souq Ahras

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
de: Tebessa

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
de: Nicht Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
de: West-Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
de: Ost-Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
de: Pfarreien

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: andorra.kgm]
en: France
de: Frankreich

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
de: Angola (Provinzen)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
de: Nicht Angola (Provinzen)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
de: Kunene

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
de: M’banza Kongo

en: Your Answers Were
de: Ihre Antworten waren

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
de: Sie haben %1 von %2 Fragen richtig beantwortet.

en: Question
de: Frage

en: Your Answer
de: Ihre Antwort

en: Correct Answer
de: Richtige Antwort

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
de: Argentinien

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
de: Nicht Argentinien

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
de: Buenos Aires (Stadt)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
de: Armenien

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
de: See Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
de: See Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
de: Georgien

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
de: Aragazotn

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
de: Aschtarak

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
de: Artaschat

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
de: Hrasdan

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
de: Wanadsor

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
de: Gjumri

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
de: Sjunik

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
de: Tawusch

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
de: Idschewan

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
de: Wajoz Dsor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
de: Eriwan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
de: Nicht Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
de: Ost-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
de: West-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
de: West-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
de: Ost-Kameng

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
de: Asien

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: asia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
de: Moskau

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
de: Ägypten

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
de: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
de: Dschibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
de: Äthiopien

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
de: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
de: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
de: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
de: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
de: Jordanien

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
de: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
de: Kuwait Stadt

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
de: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
de: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
de: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
de: Khartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
de: Südsudan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
de: Syrien

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
de: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
de: Abu Dhabi Stadt

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
de: Maskat

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
de: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
de: Peking

[ctx: asia.kgm]
en: India
de: Indien

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
de: Neu Delhi

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
de: Colombo und Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
de: Mongolei

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
de: Ulaanbaator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
de: Kasachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
de: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
de: Pyinmana

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
de: Indonesien

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
de: Bangladesch

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
de: Armenien

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
de: Eriwan

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
de: Georgien

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
de: Tiflis

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
de: Aschgabat

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
de: Usbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
de: Taschkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
de: Bischkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
de: Tadschikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
de: Duschanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
de: Kambodscha

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
de: Philippinen

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
de: Taipeh

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
de: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
de: Nordkorea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
de: Pjöngjang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
de: Südkorea

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
de: Ost-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
de: Tansania

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
de: Sambia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
de: Mosambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
de: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
de: Australien

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
de: Zypern

en: Correct answers: %1/%2
de: Richtige Antworten: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
de: Nicht Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
de: Nord-Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
de: Australien

[ctx: australia.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
de: Nicht Australien

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
de: Küste

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
de: Australisches Hauptstadtterritorium

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
de: Neusüdwales

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
de: Süd-Australien

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
de: Westaustralien

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
de: Tasmanien

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
de: Nördliches Territorium

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
de: Österreich

[ctx: austria.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
de: Nicht Österreich

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
de: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
de: Steiermark

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
de: Kärnten

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
de: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
de: Oberösterreich

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
de: Niederösterreich

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
de: Sankt Pölten

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
de: Rajon

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
de: Nicht Aserbaidschan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
de: Abşeron

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
de: Ağcabadi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
de: Ağdam

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
de: Ağdaş

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
de: Ağstafa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
de: Ağsu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
de: Şirvan-Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
de: Bakı Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
de: Beylaqan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
de: Cabrayıl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
de: Calilabab

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
de: Daşkasan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
de: Füzuli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
de: Ganca Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
de: Göyçay

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
de: Hacıqabul

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
de: İmişli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ismailli
de: İsmayıllı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
de: Kalbacar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
de: Kürdamir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
de: Laçın

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
de: Lankaran Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
de: Masallı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
de: Mingaçevir Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
de: Naftalan Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
de: Neftçala

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
de: Qax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
de: Qazax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
de: Qubadlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
de: Saatlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
de: Şaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
de: Şaki Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
de: Şamaxı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
de: Şamkir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
de: Samux

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
de: Siyazan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
de: Sumqayıt Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
de: Şuşa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
de: Şuşa Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
de: Ucar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
de: Xaçmaz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
de: Xankandi Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
de: Göygöl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
de: Xızı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
de: Xocalı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
de: Xocavand

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
de: Yardımlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
de: Yevlax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
de: Yevlax Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
de: Culfa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
de: Naxçıvan Stadt

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
de: Şahbuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
de: Şarur

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
de: Bangladesch

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
de: Verwaltungseinheiten

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
de: Nicht Bangladesch

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
de: Barishal

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
de: Weißrussland

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
de: Nicht Weißrussland

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
de: Woblast Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
de: Woblast Homel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
de: Woblast Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
de: Woblast Mahiljou

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
de: Mahiljou

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
de: Woblast Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
de: Woblast Wizebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
de: Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
de: Nicht Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
de: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
de: Brüssel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
de: Flämisch-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
de: Löwen (Leuven)

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
de: Westflandern

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
de: Ostflandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
de: Wallonisch-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
de: Hennegau

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
de: Lüttich

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
de: Luxemburg

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
de: Arel

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
de: Namür

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: belize.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
de: Nicht Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
de: Belize Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
de: Belize Stadt

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
de: Cayo Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
de: Corozal Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
de: Corozal Stadt

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
de: Orange Walk Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
de: Orange Walk Stadt

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
de: Stann Creek Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
de: Toledo Distrikt

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
de: Nicht Bhutan

[ctx: bihar.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
de: Die Hauptstadt des Distrikts %1 liegt in ...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
de: Hauptstadt von Distrikten

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
de: %1 ist die Hauptstadt des Distrikts ...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
de: Distrikte nach Hauptstädten

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
de: Nicht Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
de: Bolivien

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
de: Nicht Bolivien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
de: Kanton

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
de: Nicht Bosnien und Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
de: Bosnisches Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
de: Zentralbosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
de: Herzegowina-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
de: Una-Sana

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
de: West-Bosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
de: West-Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
de: Sarajevo-Romanija oder Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
de: Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
de: Nicht Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
de: Zentrum

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
de: Nord-Ost

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
de: Nord-West

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
de: Süd-Ost

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
de: Süd

en: &Accept
de: A&kzeptieren

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
de: Brasilien

[ctx: brazil.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
de: Bundesdistrikt

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
de: Rio de Janeiro (Bundesstaat)

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
de: São Paulo Staat

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
de: São Paulo (Stadt)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
de: Außerhalb der Grenzen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
de: Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
de: Bezirke

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
de: Nicht Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
de: Blagoewgrad

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
de: Dobritsch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
de: Gabrowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
de: Chaskowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
de: Kardschali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
de: Kjustendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
de: Lowetsch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
de: Pasardschik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
de: Plewen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
de: Plowdiw

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
de: Rasgrad

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
de: Russe

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
de: Schumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
de: Sliwen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
de: Smoljan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
de: Sofia Provinz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
de: Sofia Stadt

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
de: Stara Sagora

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
de: Targowischte

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
de: Weliko Tarnowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
de: Warna

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
de: Widin

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
de: Wraza

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
de: Jambol

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
de: Burkina Faso (Provinzen)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
de: Nicht Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Gorom-gorom
de: Gorom-Gorom

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Bobo Dioulasso
de: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
de: Burkina Faso (Regionen)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
de: Nicht Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
de: Plateau Central

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Hauts-bassins
de: Hauts-Bassins

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Bobo Dioulasso
de: Bobo-Dioulasso

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
de: Länder und Verwaltungseinheiten

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: burma.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
de: Nicht Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
de: Irrawaddy

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
de: Tavoy

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
de: Rangun

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
de: Yangon (früher Rangun)

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
de: Hpa-An

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
de: Loi-kaw

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
de: Kamerun (Bezirke)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
de: Bezirke

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
de: Nicht Kamerun (Bezirke)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
de: Kamerun (Provinzen)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
de: Nicht Kamerun (Provinzen)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
de: Zentrum

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
de: Ost

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
de: Hoher Norden

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
de: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
de: Nordwest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
de: Süd

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
de: Südwest

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
de: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
de: Provinzen und Territorien

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
de: Außerhalb der Grenzen

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
de: Prinz-Edward-Insel

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
de: Britisch-Kolumbien

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
de: Neufundland

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
de: Nordwest-Territorien

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
de: Québec Stadt

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
de: Neubraunschweig

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
de: Neuschottland

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
de: Yukon-Territorium

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
de: Karibik

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
de: Nicht Karibik

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
de: Turks- und Caicosinseln (Großbritannien)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
de: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
de: Havanna

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
de: U.S Jungferninseln (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
de: Britische Jungferninseln (Großbritannien)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
de: Anguilla (Großbritannien)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
de: Saint Martin (Frankreich)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
de: Saint Barthélemy (Frankreich)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
de: Saint John

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
de: St. Kitts und Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
de: Montserrat (Großbritannien)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
de: Guadeloupe (Frankreich)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
de: Martinique (Frankreich)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
de: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
de: St. Lucia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
de: St. Vincent und die Grenadinen

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
de: Niederländische Antillen (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
de: Jamaika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
de: Kaimaninseln (Großbritannien)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
de: Georgetown

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
de: Katalonien (Kreise)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
de: Kreise

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
de: Außerhalb Katalonien

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
de: Sabadell und Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
de: Nicht Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: chile.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
de: Nicht Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
de: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
de: Arica und Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: china.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: china.kgm]
en: Coast
de: Küste

[ctx: china.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
de: Mongolei

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
de: Nordkorea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
de: Südkorea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
de: Kasachstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
de: Tadschikistan

[ctx: china.kgm]
en: India
de: Indien

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
de: Bangladesch

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
de: Peking

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
de: Innere Mongolei

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
de: Urümqi

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
de: Tibet

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
de: Hongkong

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
de: Kolumbien

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
de: 7Caqueta

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
de: Hauptstadt-Distrikt

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
de: Meer

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
de: Andere Länder

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
de: Nicht Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
de: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
de: Nicht Kuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
de: Zypern

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
de: Nicht Zypern

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
de: Larnaka

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
de: Tschechien

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
de: Nicht Tschechische Republik

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
de: Prag

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
de: Mittelböhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
de: Südböhmen

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
de: Böhmisch Budweis

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
de: Pilsen

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
de: Karlsbad

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
de: Aussig

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
de: Reichenberg

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
de: Königgrätz

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
de: Pardubitz

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
de: Olmütz

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
de: Mährisch-Schlesien

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
de: Ostrau

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
de: Südmorevien

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
de: Brünn

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
de: Iglau

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
de: Dänemark (Bezirke) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
de: Bezirke

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
de: Nicht Dänemark (Bezirke)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
de: Kopenhagen (Stadt)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
de: Frederiksberg (Stadt)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
de: Kopenhagen (Bezirk)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
de: Vestsjællands

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
de: Fünen

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
de: Sønderjylland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
de: Nordjyllands

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
de: Aalborg

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
de: Die Flagge von %1 ist ...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
de: Flagge von %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
de: Nicht Dominikanische Republik

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
de: Nicht Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
de: Ägypten

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
de: Gouvernements

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
de: Nicht Ägypten

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
de: Kairo

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
de: Fayyum

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
de: Al-Gharbiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
de: Gizeh

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
de: Marsa Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
de: Al-Minya

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
de: Schibin al-Kaum

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
de: Al-Wadi al-dschadid

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
de: Charga

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
de: Schimal Sina

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
de: al-Arisch

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
de: Qalyubiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
de: Rotes Meer

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
de: Dschanub Sina

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
de: Sues

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
de: Nicht El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
de: Emirate

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
de: Nicht Emirate

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
de: Adschman

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
de: Dubai

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
de: Fudschaira

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
de: Ra's al-Chaima

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
de: Schardscha

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
de: Estland

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
de: Bezirk

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
de: Nicht Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
de: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: europe.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
de: Küste

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
de: Albanien

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
de: Algerien

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
de: Österreich

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
de: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
de: Weißrussland

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
de: Belgien

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
de: Brüssel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
de: Sarajewo

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
de: Bulgarien

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
de: Kroatien

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
de: Tschechien

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
de: Prag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
de: Dänemark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
de: Kopenhagen

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
de: Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
de: Finnland

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
de: Nord-Mazedonien

[ctx: europe.kgm]
en: France
de: Frankreich

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
de: Deutschland

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
de: Griechenland

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
de: Athen

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
de: Ungarn

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
de: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
de: Reykjavík

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
de: Irland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
de: Italien

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
de: Rom

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
de: Lettland

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
de: Litauen

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
de: Wilna

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
de: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
de: Moldawien

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
de: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
de: Niederlande

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
de: Norwegen

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
de: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
de: Warschau

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
de: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
de: Rumänien

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
de: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
de: Moskau

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
de: Serbien

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
de: Belgrad

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
de: Slowakei

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
de: Slowenien

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
de: Schweden

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
de: Schweiz

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
de: Syrien

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
de: Tunesien

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
de: Vatikanstadt

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
de: Finnland (Regionen)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
de: Nicht Finnland (Regionen)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
de: Nord-Karelien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
de: Süd-Karelien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
de: Mittelfinnland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
de: Varsinais-Suomi

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
de: Lappland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
de: Nordösterbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
de: Mittelösterbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
de: Nordösterbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
de: Südösterbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
de: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
de: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
de: Nordsavo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
de: Südsavo

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
de: Diese Flagge gehört zu:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
de: %1 nach Flagge

[ctx: france.kgm]
en: France
de: Frankreich

[ctx: france.kgm]
en: Not France
de: Nicht Frankreich

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: france.kgm]
en: Nice
de: Nizza

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
de: Straßburg

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
de: Frankreich (Regionen)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
de: Nicht Frankreich (Regionen)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
de: Provence-Alpes-Côte d’Azur

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
de: Korsika

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
de: Occitanien

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
de: Pays de la Loire

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
de: Straßburg

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
de: Georgien

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
de: Nicht Georgien

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
de: Abchasien

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
de: Sochumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
de: Sugdidi

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
de: Gurien

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
de: Adscharien

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
de: Ratscha-Letschchumi und Kwemo-Swanetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
de: Imeretien

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
de: Kutaissi

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
de: Achalziche

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
de: Schida Kartlien

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
de: Mzcheta-Mtianeti

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
de: Kwemo Kartlien

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
de: Rustawi

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
de: Kachetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
de: Telawi

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
de: Tiflis

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
de: Deutschland

[ctx: germany.kgm]
en: States
de: Bundesländer

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
de: Nicht Deutschland

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
de: Bayern

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
de: München

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
de: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
de: Niedersachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
de: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
de: Nordrhein-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
de: Rheinland-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
de: Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
de: Sachsen-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
de: Thüringen

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
de: Golf von Guinea

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
de: Elfenbeinküste

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
de: Obere Westregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
de: Obere Ostregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
de: Nordregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
de: Ostregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
de: Westregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
de: Zentralregion

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
de: Groß-Accra

[ctx: goa.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
de: Nicht Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
de: Salcete

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
de: Panaji

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
de: Großbritannien (Historische Bezirke)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
de: Bezirke

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
de: Nicht Großbritannien (Historische Bezirke)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
de: Shetlandinseln

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
de: Ross und Cromarty

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
de: Griechenland

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
de: Außenbezirke

[ctx: greece.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
de: Ägäisches Meer

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
de: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
de: Kretisches Meer

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
de: Ionisches Meer

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
de: Mittelmeer

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
de: Nicht Griechenland

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
de: Attika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
de: Athen

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
de: Zentral-Griechenland

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
de: Zentral-Mazedonien

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
de: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
de: Iraklio

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
de: Ost-Mazedonien und Thrakien

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
de: Ionische Inseln

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
de: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
de: Nordägäis

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
de: Peloponnes

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
de: Südägäis

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
de: Thessalien

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
de: Larisa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
de: West-Griechenland

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
de: West-Mazedonien

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
de: Berg Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
de: Griechenland (Außenbezirke)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
de: Außenbezirke

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
de: Nicht Griechenland (Außenbezirke)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
de: Ost-Mazedonien und Thrakien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
de: Zentral-Mazedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
de: West-Mazedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
de: Ionische Inseln

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
de: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
de: West-Griechenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
de: Thessalien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
de: Zentral-Griechenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
de: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
de: Athen

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
de: Peloponnes

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
de: Nordägäis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
de: Südägäis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
de: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
de: Berg Athos (autonome Region)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
de: Griechenland (Präfekturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
de: Präfekturen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
de: Nicht Griechenland (Präfekturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
de: Rodopi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
de: Chalkidiki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
de: Edessa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
de: Thesprotia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
de: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
de: Lefkas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
de: Achaia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
de: Ätolien-Akarnanien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
de: Messolongi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
de: Euböa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
de: Chalkida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
de: Phokis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
de: Amfissa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
de: Phthiotis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
de: Böotien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
de: Athen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
de: Piräus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
de: Westattika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
de: Eleusis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
de: Ostattika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
de: Arkadien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
de: Tripolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
de: Nafplio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
de: Korinthia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
de: Korinth

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
de: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
de: Messenien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
de: Kykladen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
de: Dodekanes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
de: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
de: Rethymno

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
de: Berg Athos (autonome Region)

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
de: Nicht Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
de: Nicht Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
de: Kachchh

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
de: Panchmahal

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
de: Dangs

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
de: Nicht Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
de: Essequibo Inseln-West Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Demerara-Mahaica
de: Dememara-Mahaica

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
de: Oberes Dememara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
de: Oberes Takutu-Oberes Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
de: Ost-Berbice-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
de: Neu-Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
de: Nicht Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
de: Zentrum

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
de: Nord-Ost

[ctx: haryana.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
de: Nicht Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Dharamsala
de: Dharmshala

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
de: Lahaul und Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
de: Kyelong

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
de: Nicht Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
de: Ungarn (Provinzen)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
de: Provinzen

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
de: Nicht Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
de: Ungarn (Regionen)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
de: Nicht Ungarn (Regionen)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
de: West-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
de: Süd-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
de: Zentral-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
de: Zentral-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
de: Nord-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
de: Nördliche Große Ebene

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
de: Südliche Große Ebene

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
de: Island (Regionen)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
de: Nicht Island (Regionen)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
de: Ost-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
de: Fljótsdalshérað

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
de: Hauptstadt-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
de: Nordost-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
de: Nordwest-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
de: Süd-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
de: Südliche Halbinsel

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
de: West-Fjörde

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
de: West-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
de: Borgarbyggð

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
de: Vatnajökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
de: Langjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
de: Hofsjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
de: Mýrdalsjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
de: Drangajökull-Gletscher

[ctx: india.kgm]
en: India
de: Indien

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
de: Staaten und Territorien

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: india.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: india.kgm]
en: Not India
de: Nicht Indien

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
de: Chhattisgarh

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
de: Jammu und Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
de: Bengaluru

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
de: Aizol

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
de: Uttarakhand

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
de: Lakhnau

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
de: Westbengalen

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
de: Andamanen und Nikobaren

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
de: Dadra und Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
de: Daman und Diu

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
de: Puducherry

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
de: Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
de: Nicht Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
de: Sumatera Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
de: Sumatera Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
de: Riau Kepulauan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
de: Sumatera Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
de: Pangkalpinang

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
de: Jakarta Spezielle Hauptstadt-Region

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
de: Jawa Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
de: Jawa Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
de: Yogyakarta Spezial-Region

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
de: Jawa Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
de: Nusa Tenggara Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
de: Nusa Tenggara Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
de: Kalimantan Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
de: Kalimantan Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
de: Kalimantan Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
de: Kalimantan Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
de: Sulawesi Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
de: Sulawesi Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
de: Sulawesi Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
de: Sulawesi Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
de: Sulawesi Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
de: Molukken

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
de: Maluku Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
de: Irian Jaya Barat

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
de: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: Karaj
de: Karadsch

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
de: Ost-Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
de: West-Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
de: Chaharmahal und Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
de: Kohkiluyeh und Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
de: Süd-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
de: Nord-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
de: Persischer Golf

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
de: Golf von Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
de: Kaspisches Meer

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
de: See Oroomieh

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
de: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
de: Armenien

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
de: Katar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
de: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
de: Nicht Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
de: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
de: Salah ad-Din

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
de: Al-Wasit

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
de: Maisan

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
de: Basra

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
de: Al-Muthanna

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
de: Nadschaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
de: Al-Anbar

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
de: Dohuk

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
de: As-Sulaimaniyya

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
de: Irland (Provinzen)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
de: Nicht Irland (Provinzen)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: israel.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
de: Nicht Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
de: Nördlich

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
de: Nazaret

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
de: Tel Aviv-Jaffa

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
de: Südlich

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
de: Beerscheba

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
de: Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
de: Nicht Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
de: Sizilien

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
de: Friaul-Julisch Venetien

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
de: Triest

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
de: Abruzzen

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
de: Rom

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
de: Kalabrien

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
de: Apulien

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
de: Lombardei

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
de: Mailand

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
de: Umbrien

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
de: Trentino-Südtirol

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
de: Trient

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
de: Toskana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
de: Florenz

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
de: Aostatal

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
de: Kampanien

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
de: Neapel

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
de: Basilikata

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
de: Ligurien

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
de: Genua

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
de: Sardinien

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
de: Marken

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
de: Venetien

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
de: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
de: Italien und seine Provinzen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
de: Nicht Italien

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
de: Mantua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
de: Mailand

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
de: Bozen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
de: Trient

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
de: Padua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
de: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
de: Triest

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
de: Genua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
de: Florenz

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
de: Pesaro und Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
de: Rom

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
de: Neapel

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
de: Agrigent

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
de: Syrakus

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
de: Jamaika

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
de: Pfarreien

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
de: Jamaika

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
de: Präfekturen

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
de: Außerhalb der Grenzen

[ctx: japan.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
de: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
de: Ōita

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
de: Kōchi

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
de: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
de: Nicht Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
de: Kasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
de: Nicht Kasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
de: Almaty Stadt

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
de: Baiqongyr

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
de: Astana

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
de: Kökschetau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
de: Westkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
de: Südkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
de: Schymkent

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
de: Pawlodar

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
de: Qostanai

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
de: Qysylorda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
de: Ostkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
de: Nordkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Petropavl
de: Petropawl

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
de: Schambyl

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
de: Taras

en: E&xplore Map
de: &Landkarte erkunden

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
de: In diesem Abschnitt können Sie mit der linken Maustaste auf einen Abschnitt der Karte klicken, um etwas über das Land zu erfahren.

en: Test Yourself:
de: Testen Sie sich:

en: &Location of Regions
de: &Lage von Ländern

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
de: In diesem Quiz haben Sie einen Landesnamen auf der linken Seite unter dem Menü und Sie müssen es in der Karte finden und darauf klicken.

en: &Place Regions in the Map
de: Länder auf der Karte &platzieren

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
de: In diesem Quiz bekommen Sie die Form eines Landes und müssen es auf der Karte platzieren

en: &Regions by Capital
de: &Länder nach Hauptstadt

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
de: In diesem Quiz müssen Sie den Landesnamen anhand seiner Hauptstadt raten

en: &Capitals of Regions
de: &Hauptstädte von Ländern

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
de: In diesem Quiz müssen Sie die Hauptstadt anhand des Landesnamens raten.

en: Re&gions by Flag
de: Länder nach der &Flagge

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
de: In diesem Quiz müssen Sie den Landesnamen anhand der Flagge raten.

en: &Flags of Regions
de: &Flaggen von Ländern

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
de: In diesem Quiz müssen Sie die Flagge eines Landes anhand des Namens erraten.

en: &Open Map...
de: Karte öff&nen ...

en: &Zoom
de: &Größe

en: &Original Size
de: &Originalgröße

en: &Automatic Zoom
de: &Automatische Größenveränderung

en: &Move
de: &Verschieben

en: Disclaimer
de: Haftungsausschluss

en: Map author
de: Kartenautor

en: General
de: Allgemein

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
de: Die zuletzt verwendete Karte lässt sich nicht öffnen. Fehler beim Verarbeiten von %1: %2

en: There is no current map
de: Momentan ist keine Landkarte zugewiesen

en: Number of Questions
de: Anzahl der Fragen

en: How many questions do you want? (1 to %1)
de: Wieviel Fragen wünschen Sie? (1 bis %1)

en: &Location of %1
de: &Lage von %1

en: &Place %1 in the Map
de: %1 in der Karte &platzieren

en: %1 by Flag
de: %1 nach Flaggen

en: &Flags of %1
de: &Flaggen von %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
de: <qt>Aktuelle Karte:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
de: Karten, Flaggen und Übersetzungen sind so genau, wie es die jeweiligen Autoren erzielen konnten, jedoch sollte KGeography nicht als maßgebliche Quelle angesehen werden.

en: This map has been created by %1.
de: Diese Karte wurde von %1 erstellt.

en: Map Author
de: Kartenautor

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
de: Letzte geöffnete Landkarte

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
de: Platzierung der Fragen

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
de: Vor der nächsten Frage nach Überprüfung fragen

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
de: Ist diese Einstellung aktiviert, kann mit der Leertaste der Knopf unter dem Mauszeiger gedrückt werden.

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
de: Veränderung der Farben von Verwaltungseinheiten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
de: Ausrichtung &der Fragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
de: Ob&en links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
de: &Oben

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
de: Oben &rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
de: &Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
de: &Zentriert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
de: &Rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
de: Unten lin&ks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
de: &Unten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
de: Unten rec&hts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
de: Ist diese Einstellung aktiviert, muss der Benutzer nach der Wahl einer Antwort auf „Akzeptieren“ drücken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
de: Auf Überprüfung &warten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
de: Ist diese Einstellung aktiviert, kann mit der Leertaste der Knopf unter dem Mauszeiger gedrückt werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
de: Aktivierung &unter Mauszeiger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
de: Wählen Sie aus, ob die aktuellen Farben der Verwaltungseinheiten beibehalten oder zufällige Farben verwendet werden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
de: Farben der Verwaltungseinheiten in der Karte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
de: Immer dieselbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
de: Zufällige Farben verwenden

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
de: Nicht Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
de: Bischkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
de: Yssykköl

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
de: Osh Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
de: Lettland-Distrikte (Vor 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
de: Provinzen

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
de: Litauen

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
de: Weißrussland

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
de: Estland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
de: Daugavpils Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
de: Jelgava Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
de: Jūrmala Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
de: Liepāja Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
de: Rēzekne Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
de: Rīga Stadt

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
de: Ventspils Stadt

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
de: Stadtverwaltungen

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
de: Nicht Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
de: Litauen (Stadtverwaltungen)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
de: Stadtverwaltungen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
de: Nicht Litauen (Stadtverwaltungen)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
de: Alytus Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
de: Kaunas Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
de: Klaipėda Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
de: Palanga Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
de: Panevėžys Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
de: Šiauliai Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
de: Wilna Stadt

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
de: Wilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
de: Visaginas Stadt

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
de: Luxemburg (Kantone)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
de: Kantone

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
de: Nicht Luxemburg (Kantone)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
de: Clerf

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
de: Redingen

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
de: Esch an der Alzette

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: A Geography learning program
de: Ein Erdkunde-Lernprogramm

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
de: © 2004–2005 Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
de: Programmierer und Designer

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
de: Nicht Malaysia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
de: Malakka

[ctx: manipur.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
de: Nicht Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
de: %1 ist die Hauptstadt von ...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
de: Die Hauptstadt von %1 ist ...

en: %1 by Capital
de: %1 nach Hauptstadt

en: Capitals of %1
de: Hauptstädte von %1

en: Regions
de: Regionen

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
de: Sie haben einen Fehler in einer Karte gefunden. Bitte teilen Sie dem Autor mit, dass die Karte %1 keine Verbindung mit der Farbe %2,%3,%4 hat.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
de: Klicken Sie bitte auf:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
de: %1 in der Karte

en: Choose Map to Use
de: Wählen Sie die zu verwendende Karte aus

en: Filter Maps
de: Karten filtern

en: Error parsing %1: %2
de: Fehler beim Einlesen von %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
de: Die Karte „%1“ hat den gleichen Namen wie Karte „%2“

en: Error parsing
de: Fehler beim Einlesen

en: The map image file for %1 does not exist
de: Die Karten-Bild-Datei für %1 ist nicht vorhanden

en: The flag image file for %1 does not exist
de: Die Flaggen-Bild-Datei für %1 ist nicht vorhanden

en: Invalid value in tag %1
de: Ungültiger Wert in Markierung %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
de: Es gibt bereits ein Land namens %1 oder ein Land mit derselben Farbe wie %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
de: Die Landkarten-Beschreibungsdatei muss mit der %1-Markierung beginnen

en: Could not open %1 for reading.
de: %1 kann nicht zum Lesen geöffnet werden.

en: %1 does not exist.
de: %1 existiert nicht.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
de: Die Landkarten-Beschreibungsdatei muss eine %1-Markierung in %2 haben

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
de: Die Landkarten-Beschreibungsdatei muss genau eine %1-Markierung in %2 haben

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
de: Mexiko (Staaten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
de: Nicht Mexiko (Staaten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
de: Vera Cruz

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
de: Jalapa Enríquez

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
de: Hauptstadtdistrikt

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
de: Mexiko Stadt

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
de: Mongolei

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
de: Nicht Mongolei

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
de: Archangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
de: Bajan-Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
de: Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
de: Bajanchongor

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
de: Darchan-Uul

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
de: Darchan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
de: Tschoibalsan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
de: Dorno Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
de: Sainschand

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
de: Dund-Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
de: Mandalgobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
de: Gobi-Altai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
de: Gobi-Sümber

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
de: Chentii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
de: Öndörchaan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
de: Chowd

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
de: Chöwsgöl

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
de: Ömnö-Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
de: Orchon

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
de: Öwörchangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
de: Arwaicheer

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
de: Süchbaatar

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
de: Töw

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
de: Uws

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
de: Zawchan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
de: Uliastai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
de: Ulaanbaatar

en: Wikipedia page
de: Wikipedia-Seite

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
de: Nord- und Mittelamerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
de: Nicht Nord- und Mittelamerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
de: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
de: Vereinigte Staaten von Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
de: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
de: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
de: Havanna

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
de: Jamaika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
de: Mexiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
de: Mexiko Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
de: Guatemala Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
de: Panama Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
de: Grönland [Dänemark]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
de: Kolumbien

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
de: Nepal (Zonen)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
de: Zonen

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
de: Nicht Nepal (Zonen)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
de: Niederlande

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
de: Nicht Niederlande

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
de: Arnheim

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
de: Nordbrabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
de: Nordholland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
de: Südholland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
de: Den Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
de: Neuseeland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
de: Nicht Neuseeland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
de: Auckland Stadt

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
de: Nelson Stadt

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
de: Westküste

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
de: Greymouth

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Invercargil
de: Invercargill

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
de: Nicht Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
de: Nordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
de: Nicht Nordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
de: Nord Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
de: Süd Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
de: Nord Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
de: Süd Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
de: Kangwŏn-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
de: Nord P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
de: Süd P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
de: Kaesŏng Industrielle Region

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
de: Kŭmgangsan Touristen-Region

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
de: Sinŭiju Special Verwaltungs-Region

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
de: Pjöngjang

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
de: Norwegen

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
de: Bezirk

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
de: Nicht Norwegen

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
de: Ozeanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
de: Nicht Ozeanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
de: Australien

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
de: Norfolkinsel (Australien)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
de: Neuseeland

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
de: Cookinseln (Neuseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
de: Niue (Neuseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
de: Tokelau (Neuseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
de: Osttimor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
de: Osterinsel

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
de: Fidschi

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
de: Indonesien

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
de: Salomonen

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
de: Föderierte Staaten von Mikronesien

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
de: Neukaledonien (Frankreich)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
de: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
de: Französisch-Polynesien (Frankreich)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
de: Wallis und Futuna

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
de: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
de: Pitcairninseln (Großbritannien)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
de: Amerikanisch-Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
de: Nördliche Marianen

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: oman.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
de: Nicht Oman

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
de: Nicht Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
de: Belutschistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
de: Peschawar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
de: Karatschi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
de: Hauptstadtterritorium Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
de: Stammesgebiete unter Bundesverwaltung

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
de: Peschawar and Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
de: Asad Kaschmir

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: panama.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
de: Nicht Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
de: Nicht Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
de: Asunción Stadtstaat

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
de: Zentrum

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
de: Pazifischer Ozean

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
de: Kolumbien

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
de: Brasilien

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
de: Bolivien

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
de: Philippinen

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
de: Nicht Philippinen

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
de: Balanga Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
de: Batangas Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
de: Tagbilaran Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
de: Malaybalay Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
de: Tuguegarao Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
de: Roxas Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
de: Cebu Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
de: Kidapawan Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
de: Tagum Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
de: Digos Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
de: Laoag Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
de: Vigan Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
de: Iloilo Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
de: San Fernando Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
de: Marawi Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
de: Tacloban Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
de: Masbate Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
de: Oroquieta Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
de: Cagayan de Oro Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
de: Bacolod Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
de: Dumaguete Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
de: Palayan Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
de: Calapan Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
de: Puerto Princesa Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
de: Lucena Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
de: Antipolo Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
de: Sorsogon Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
de: Koronadal Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
de: Maasin Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
de: Surigao Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
de: Tarlac Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
de: Dipolog Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
de: Pagadian Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
de: Landeshauptstadt

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
de: Bitte in der Karte platzieren:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
de: %1 in der Karte platzieren

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
de: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
de: Nicht Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
de: Warschau

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
de: Ermland-Masuren

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
de: Podlachien

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
de: Karpatenvorland

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
de: Kleinpolen

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
de: Krakau

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
de: Schlesien

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
de: Kattowitz

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
de: Oppeln

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
de: Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
de: Westpommern

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
de: Großpolen

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
de: Unterschlesien

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
de: Lebus

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
de: Kujawien-Pommern

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
de: Portugal (Distrikte)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
de: Grenze 2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
de: Azoren

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
de: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
de: Portugiesische Provinzen (Traditionell)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
de: Provinzen (Traditionell)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
de: Grenze 2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
de: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
de: Azoren

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
de: Portugal (Regionen)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
de: Nicht Portugal (Regionen)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
de: Évora

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
de: Zentrum

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
de: Lissabon (Region)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
de: Lissabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
de: Azoren

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
de: Stadtverwaltungen

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
de: Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
de: Grafschaften

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
de: Nicht Irland

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
de: Rumänien

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
de: Bezirke

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: romania.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
de: Nicht Rumänien

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
de: (Bukarest Stadtverwaltung)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
de: Russland (Gebiete)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
de: Gebiete

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
de: Nicht Russland (Gebiete)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
de: Zentrum

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
de: Moskau

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
de: Ferner Osten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
de: Chabarowsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
de: Nordwesten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
de: Sibirien

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
de: Nowosibirsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
de: Südliche Gebiete

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
de: Rostow am Don

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
de: Ural

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
de: Jekaterinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
de: Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
de: Russland (Republiken)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
de: Republiken

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
de: Nicht Russland (Republiken)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
de: Adygeja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
de: Maikop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
de: Baschkortostan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
de: Burjatien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
de: Republik Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
de: Gorno-Altaisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
de: Machatschkala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
de: Inguschetien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
de: Kabardino-Balkarien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
de: Naltschik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
de: Kalmückien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
de: Karatschai-Tscherkessien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
de: Tscherkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
de: Karelien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
de: Petrosawodsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
de: Syktywkar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
de: Joschkar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
de: Mordwinien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
de: Sacha

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
de: Jakutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
de: Nordossetien-Alanien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
de: Wladikawkas

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
de: Kasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
de: Tuwa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
de: Kysyl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
de: Udmurtien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
de: Ischewsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
de: Chakassien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
de: Tschetschenien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
de: Grosny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
de: Tschuwaschien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
de: Tscheboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
de: Region Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
de: Region Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
de: Region Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
de: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
de: Region Primorje

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
de: Wladiwostok

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
de: Stawropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
de: Region Chabarowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
de: Chabarowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
de: Region Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
de: Oblast Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
de: Blagoweschtschensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
de: Oblast Archangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
de: Archangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
de: Oblast Astrachan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
de: Astrachan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
de: Oblast Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
de: Oblast Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
de: Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
de: Oblast Wladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
de: Wladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
de: Oblast Wolgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
de: Wolgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
de: Oblast Wologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
de: Wologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
de: Oblast Woronesch

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
de: Woronesch

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
de: Oblast Iwanowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
de: Iwanowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
de: Oblast Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
de: Oblast Kaliningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
de: Oblast Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
de: Region Kamtschatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
de: Petropawlowsk-Kamtschatski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
de: Oblast Kemerowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
de: Kemerowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
de: Oblast Kirov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
de: Kirow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
de: Oblast Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
de: Oblast Kurgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
de: Oblast Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
de: Oblast Leningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
de: Oblast Lipezk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
de: Lipezk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
de: Oblast Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
de: Oblast Moskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
de: Moskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
de: Oblast Murmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
de: Oblast Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
de: Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
de: Oblast Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
de: Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
de: Oblast Nowosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
de: Nowosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
de: Oblast Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
de: Oblast Orenburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
de: Oblast Oryol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
de: Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
de: Oblast Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
de: Pensa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
de: Oblast Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
de: Pskow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
de: Oblast Rostow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
de: Rostow am Don

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
de: Oblast Rjasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
de: Rjasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
de: Oblast Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
de: Oblast Saratow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
de: Saratow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
de: Oblast Sachalin

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
de: Juschno-Sachalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
de: Oblast Swerdlowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
de: Jekaterinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
de: Oblast Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
de: Oblast Tambow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
de: Tambow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
de: Oblast Tver

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
de: Twer

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
de: Oblast Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
de: Oblast Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
de: Oblast Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
de: Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
de: Oblast Uljanowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
de: Uljanowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
de: Oblast Tscheljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
de: Tscheljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
de: Region Transbaikalien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
de: Oblast Jaroslawl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
de: Jaroslawl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
de: Jüdisches Autonomes Gebiet

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
de: Birobidschan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
de: Nenzen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
de: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
de: Chanten und Mansen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
de: Chanty-Mansijsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
de: Tschuktschen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
de: Jamal-Nenzen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
de: Salechard

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
de: Stadtverwaltungen

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
de: Nicht San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
de: Chiesanuova

[ctx: san-marino.kgm]
en: Featano
de: Faetano

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
de: Nicht Saudi-Arabien

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
de: Al-Hudud asch-schamaliyya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
de: Riad

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
de: Asch-Scharqiyya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
de: Asir

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
de: Hail

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
de: Dschaizan

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
de: Mekka

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
de: Nadschran

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
de: Nicht Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
de: Nord-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
de: West-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
de: Süd-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
de: Ost-Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
de: Slowakei

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
de: Nicht Slowakei

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
de: Slowenien (Traditionell)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
de: Nicht Slowenien (Traditionell)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
de: Oberkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
de: Steiermark

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
de: Innerkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
de: Unterkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
de: Novo mesto

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
de: Gorizia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
de: Slowenisches Istrien

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
de: Südafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
de: Nicht Südafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
de: Ostkap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
de: Freier Staat

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
de: Nordkap

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
de: Nordwesten

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
de: Westkap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
de: Kapstadt

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
de: Südamerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
de: Küste

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
de: Kolumbien

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
de: Französisch-Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
de: Brasilien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
de: Bolivien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
de: Argentinien

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
de: Republik Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
de: Regionen

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
de: Außerhalb der Grenzen

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
de: Autonome Kommunen

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
de: Nicht Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
de: Grenzen außerhalb

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
de: Andalusien

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
de: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
de: Saragossa

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
de: Asturien

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
de: Balearen

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
de: Baskenland

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
de: Kanarische Inseln

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
de: Las Palmas de Gran Canaria und Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
de: Kantabrien

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
de: Kastilien-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
de: Kastilien-León

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
de: Katalonien

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
de: Galicien

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
de: Valenciana

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
de: Spanien (Provinzen)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
de: Frankreich

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
de: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
de: Algerien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
de: Asturien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
de: Kantabrien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
de: Balearen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
de: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
de: Nicht Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
de: Zentrum

[ctx: sudan.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
de: Nicht Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
de: al-Dschazira

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
de: Wad Madani

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
de: an-Nil al-azraq

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
de: Sannar

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
de: an-Nil al-abyad

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
de: Schamal Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
de: al-Fashir

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
de: Dschanub Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
de: Gharb Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
de: al-Dschunaina

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
de: Al-Qadarif

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
de: al-Bahr al-ahmar

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
de: Bur Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
de: Khartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
de: Schamal Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
de: Dschanub Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
de: Nördlich

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
de: Dunqula

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
de: Fluss Nil

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
de: Nicht Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
de: Schweden nach Provinzen

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
de: Bezirk

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
de: Provinz-Grenze

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
de: Küstenlinie

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
de: Nicht Schweden

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
de: Stockholm Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
de: Västerbotten Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
de: Norrbotten Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
de: Uppsala Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
de: Södermanland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
de: Östergötland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
de: Jönköping Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
de: Kronoberg Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
de: Kalmar Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
de: Gotland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
de: Blekinge Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
de: Skåne Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
de: Halland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
de: Västra Götaland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
de: Värmland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
de: Örebro Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
de: Västmanland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
de: Dalarna Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
de: Gävleborg Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
de: Västernorrland Provinz

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
de: Jämtland Provinz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
de: Schweiz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
de: Kantone

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
de: Nicht Schweiz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
de: Luzern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
de: Obwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
de: Nidwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
de: Freiburg

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
de: Basel Stadt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
de: Basel Land

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
de: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
de: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
de: Aargau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
de: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
de: Tessin

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
de: Waadt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
de: Wallis

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
de: Neuenburg

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
de: Genf

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
de: Tadschikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
de: Nicht Tadschikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
de: Chudschand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
de: Der Republik unterstellte Gebiete

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
de: Nicht Thailand

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
de: Buriram

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
de: Nongbua Lamphu

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
de: Sisaket

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
de: Chonburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
de: Prachinburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
de: Sakaeo

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
de: Singburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
de: Suphanburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
de: Phangnga

[ctx: tripura.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
de: Nicht Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
de: Nord-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
de: Süd-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
de: West-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
de: Nicht Türkei

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyon
de: Afyonkarahisar

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
de: Istanbul

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
de: Nicht Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
de: Oblaste

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
de: Oblast Wolhynien

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
de: Oblast Lwiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
de: Oblast Transkarpatien

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
de: Uschhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
de: Oblast Riwne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
de: Riwne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
de: Oblast Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
de: Oblast Chmelnyzkyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
de: Oblast Iwano-Frankiwsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
de: Oblast Tscherniwzi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
de: Czernowitz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
de: Oblast Schytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
de: Schytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
de: Oblast Winnyzja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
de: Winnyzja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
de: Oblast Kiew

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
de: Oblast Tscherkassy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
de: Tscherkassy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
de: Oblast Kirowohrad

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
de: Oblast Mykolajiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
de: Oblast Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
de: Oblast Tschernihiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
de: Oblast Sumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
de: Oblast Poltawa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
de: Oblast Charkiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
de: Oblast Dnipropetrowsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
de: Oblast Donezk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
de: Oblast Saporischschja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
de: Oblast Cherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
de: Oblast Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
de: Autonome Republik von Krim

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
de: Stadt von Kyiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
de: Stadt von Sevastopol'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
de: Asowsches Meer

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
de: Schwarzes Meer

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
de: Nicht Ukraine

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
de: Grenze/Küste

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
de: Fluss

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
de: Provinzen

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
de: Nicht Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
de: Küste

[ctx: usa.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
de: Oberer See

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
de: Michigan See

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
de: Huronsee

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
de: Eriesee

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
de: Ontariosee

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
de: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
de: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
de: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
de: Mexiko

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
de: Washington D.C.

[ctx: usa.kgm]
en: California
de: Kalifornien

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
de: Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
de: Nicht Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
de: Buchara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
de: Buchara (Bukhara)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
de: Choresmien

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
de: Karschi

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
de: Karakalpakistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
de: Samarkand

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
de: Termiz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
de: Taschkent (Viloyati)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
de: Taschkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
de: Taschkent (Shahri )

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
de: Staaten

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
de: Nicht Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
de: Föderale Abhängigkeiten

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
de: Hauptstadt-Provinz

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
de: Nicht Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
de: Bắc Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
de: Bạc Liêu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
de: Bắc Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
de: Bà Rịa-Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
de: Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
de: Bến Tre

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
de: Bình Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
de: Quy Nhơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
de: Phan Thiết

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
de: Cà Mau

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
de: Cần Thơ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
de: Đà Nẵng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
de: Điện Biên Phủ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
de: Biên Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
de: Plei Cu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
de: Hải Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
de: Hồ Chí Minh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
de: Hưng Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
de: Đà Lạt

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
de: Lạng Sơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
de: Lào Cai

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
de: Nam Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
de: Ninh Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
de: Đồng Hới

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
de: Sơn La

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
de: Tây Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
de: Thái Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
de: Thái Nguyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
de: Thanh Hóa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
de: Huế

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
de: Trà Vinh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
de: Tuyên Quang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
de: Vĩnh Long

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
de: Yên Bái

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
de: Bezirke und unabhängige Städte

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
de: Grenzen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
de: Gewässer der Erde

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
de: Ozeane und Flussgebiete

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
de: Kein Gewässer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
de: Arktischer Ozean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
de: Nordpazifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
de: Nordatlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
de: Südpazifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
de: Südatlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
de: Indischer Ozean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
de: Antarktischer Ozean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
de: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
de: Tschadsee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
de: Juba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
de: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
de: Ogooué

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
de: Okavangodelta

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
de: Oranje

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
de: Wadi Draa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
de: Sambesi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
de: Dalälven

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
de: Donau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
de: Düna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
de: Dnepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
de: Dnister

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
de: Glomma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
de: Kura (& Aras)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
de: Newa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
de: Dwina

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
de: Rhein

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
de: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
de: Tajo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
de: Tigris (& Euphrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
de: Weichsel

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
de: Wolga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
de: Amudarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
de: Balchaschsee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
de: Hong (Roter Fluss)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
de: Saluen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
de: Syrdarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
de: Westfluss

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
de: Yalu

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
de: Jangtse

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
de: Jenissei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
de: Sankt-Lorenz-Strom

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
de: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
de: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
de: Paraíba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
de: Río Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
de: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
de: Titicaca-See

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
de: Duero

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
de: Maas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
de: Kaspisches Meer

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
de: Westbengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
de: Distrikt

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
de: Nicht Westbengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
de: Grenze

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
de: Pashchim Medinipur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Midnapore
de: Medinipur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Howrah
de: Haora

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
de: Hugli

[ctx: westbengal.kgm]
en: Burdwan
de: Bardhaman

[ctx: westbengal.kgm]
en: Darjeeling
de: Darjiling

[ctx: westbengal.kgm]
en: Cooch Behar
de: Koch Bihar

[ctx: world.kgm]
en: World
de: Erde

[ctx: world.kgm]
en: Countries
de: Länder

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
de: Keine Nation

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
de: Algerien

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
de: Algier

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
de: Botsuana

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
de: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

[ctx: world.kgm]
en: Chad
de: Tschad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
de: Elfenbeinküste

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
de: Demokratische Republik Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
de: Dschibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
de: Ägypten

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
de: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
de: Äthiopien

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
de: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
de: Gabun

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
de: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
de: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
de: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
de: Jordanien

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
de: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
de: Kuwait Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
de: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Libya
de: Libyen

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
de: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
de: Mauretanien

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
de: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
de: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
de: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
de: Republik Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
de: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
de: Riad

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
de: Südafrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
de: Pretoria, Bloemfontein und Kapstadt

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
de: Khartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
de: Südsudan

[ctx: world.kgm]
en: Syria
de: Syrien

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
de: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
de: Tansania

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
de: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
de: Tunesien

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
de: Abu Dhabi Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
de: Maskat

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
de: Westsahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
de: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
de: Sambia

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
de: Simbabwe

[ctx: world.kgm]
en: Albania
de: Albanien

[ctx: world.kgm]
en: Austria
de: Österreich

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
de: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
de: Weißrussland

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
de: Belgien

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
de: Brüssel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
de: Sarajewo

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
de: Bulgarien

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
de: Kroatien

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
de: Tschechien

[ctx: world.kgm]
en: Prague
de: Prag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
de: Dänemark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
de: Kopenhagen

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
de: Estland

[ctx: world.kgm]
en: Finland
de: Finnland

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
de: Nord-Mazedonien

[ctx: world.kgm]
en: France
de: Frankreich

[ctx: world.kgm]
en: Germany
de: Deutschland

[ctx: world.kgm]
en: Greece
de: Griechenland

[ctx: world.kgm]
en: Athens
de: Athen

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
de: Ungarn

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
de: Island

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
de: Reykjavík

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
de: Irland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
de: Italien

[ctx: world.kgm]
en: Rome
de: Rom

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
de: Lettland

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
de: Litauen

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
de: Wilna

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
de: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
de: Moldawien

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
de: Niederlande

[ctx: world.kgm]
en: Norway
de: Norwegen

[ctx: world.kgm]
en: Poland
de: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
de: Warschau

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
de: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
de: Rumänien

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
de: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
de: Russland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
de: Moskau

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
de: Serbien

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
de: Belgrad

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
de: Slowakei

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
de: Slowenien

[ctx: world.kgm]
en: Spain
de: Spanien

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
de: Schweden

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
de: Schweiz

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
de: Türkei

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

[ctx: world.kgm]
en: Canada
de: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
de: Vereinigte Staaten von Amerika

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
de: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
de: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
de: Havanna

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
de: Jamaika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
de: Mexiko

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
de: Mexiko Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
de: Guatemala Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
de: Panama Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
de: Kolumbien

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
de: Französisch-Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
de: Brasilien

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
de: Bolivien

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
de: Argentinien

[ctx: world.kgm]
en: Australia
de: Australien

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
de: Neuseeland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
de: Vatikanstadt

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
de: Monaco-Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
de: Peking

[ctx: world.kgm]
en: India
de: Indien

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
de: Neu Delhi

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
de: Colombo und Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
de: Mongolei

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
de: Ulaanbaator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
de: Kasachstan

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
de: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
de: Pyinmana

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
de: Indonesien

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
de: Bangladesch

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
de: Zypern

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
de: Nikosia

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
de: Armenien

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
de: Eriwan

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
de: Georgien

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
de: Tiflis

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
de: Aschgabat

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
de: Usbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
de: Taschkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
de: Bischkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
de: Tadschikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
de: Duschanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
de: Kambodscha

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
de: Ost-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
de: Philippinen

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
de: Taiwan

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
de: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
de: Demokratische Republik Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
de: Pjöngjang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
de: Republik Korea

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
de: Fidschi

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
de: Grönland [Dänemark]

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
de: Erdkontinente (vom Nordpol aus)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
de: Kontinente

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
de: Wie heißt der höchste Berg in %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
de: Kontinente nach den höchsten Bergen

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
de: Welcher hat %1 als höchsten Berg?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
de: Die höchsten Berge der Kontinente

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
de: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
de: Nordamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
de: Südamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
de: Antarktis

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
de: Asien

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
de: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
de: Ozeanien

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
de: Carstensz

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
de: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
de: Gouvernements

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
de: Nicht Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
de: Hadramaut

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
de: Sanaá

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
de: Demokratische Republik Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
de: Nicht Demokratische Republik Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
de: Kongo-Central

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
de: Zentral-Kasaï

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
de: Sambia (Distrikte)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
de: Nicht Sambia (Distrikte)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
de: Sambia (Provinzen)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
de: Nicht Sambia (Provinzen)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
de: Zentrum

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
de: Simbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
de: Provinzen

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
de: Nicht Simbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
de: Mashonaland Zentrum

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
de: Mashonaland Ost

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
de: Mashonaland West

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
de: Matabeleland Nord

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
de: Matabeleland Süd

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
de: Simbabwe (Distrikte)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
de: Distrikte

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
de: Grenze

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
de: Wasser

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
de: Nicht Simbabwe (Distrikte)
