kgeography - en to es translation catalogue (2500 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
es: Irán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
es: Badahšan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
es: Fayzābād

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
es: Bādgīs

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
es: Qal'eh-ye Now

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
es: Baġlān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
es: Balh

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
es: Bamiyán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
es: Daikondi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
es: Yauzyán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
es: Šibarġan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
es: Maimana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
es: Gazni

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
es: Gaur

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
es: Čaġčarān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
es: Herāt

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
es: Jost

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
es: Laġmān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
es: Mehtar Lam

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Logar
es: Laugar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
es: Yalalabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
es: Nuristán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
es: Uruzgán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
es: Paktiyá

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
es: Paktīkā

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
es: Sharana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
es: Panshir

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
es: Parván

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
es: Samangān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
es: Sar-e Pul

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
es: Tajar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
es: Vardak

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
es: Zābul

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
es: África

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: africa.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
es: Fuera de África

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
es: Fuera de África

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
es: Argel

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
es: Benín

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
es: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
es: Botsuana

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
es: Uagadugú

[ctx: africa.kgm]
en: Gitega
es: Guitega

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
es: Camerún

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
es: Yaundé

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
es: Cabo Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
es: República Centroafricana

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
es: Yamena

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
es: Comoras

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
es: Costa de Marfil

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
es: Yamusukro

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
es: República Democrática del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
es: Kinsasa

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
es: Yibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
es: Egipto

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
es: El Cairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
es: Etiopía

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
es: Adís Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
es: Gabón

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
es: Acra

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
es: Conakri

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
es: Guinea-Bisáu

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
es: Bisáu

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
es: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
es: Lesoto

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
es: Libia

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
es: Trípoli

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
es: Malaui

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
es: Lilongüe

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
es: Malí

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
es: Nuakchot

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
es: Mauricio

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
es: Marruecos

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
es: Níger

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
es: Abuya

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
es: República del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
es: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
es: Mogadiscio

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
es: Sudáfrica

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
es: Sudán

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
es: Jartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
es: Sudán del Sur

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
es: Yuba

[ctx: africa.kgm]
en: Eswatini
es: Suazilandia

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
es: Santo Tomé y Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
es: Santo Tomé

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
es: Túnez

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
es: Túnez

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
es: Sahara Occidental

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
es: Zimbabue

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
es: Islas Canarias (España)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
es: Las Palmas de Gran Canaria y Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
es: Reunión (Francia)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
es: Santa Elena (Reino Unido)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
es: Albania (distritos)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
es: Fuera de Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
es: Albania (prefecturas)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
es: Prefecturas

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
es: Fuera de Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
es: Durrës

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
es: Fuera de Argelia

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
es: Argel

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
es: Constantina

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
es: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Naâma
es: Naama

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
es: Orán

[ctx: algeria.kgm]
en: Saïda
es: Saida

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
es: Tinduf

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
es: No es Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
es: Godavari Occidental

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
es: Godavari Oriental

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
es: Parroquias

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: andorra.kgm]
en: France
es: Francia

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
es: Andorra la Vieja

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
es: San Julián de Loria

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
es: Angola (Provincias)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
es: Fuera de Angola (Provincias)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
es: Cuanza Sur

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
es: Huila

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
es: Lunda Sur

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
es: Mbanza Kongo

en: Your Answers Were
es: Sus respuestas fueron

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
es: Ha respondido correctamente %1 de %2 preguntas.

en: Question
es: Pregunta

en: Your Answer
es: Su respuesta

en: Correct Answer
es: Respuesta correcta

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
es: Fuera de Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
es: Buenos Aires (ciudad)

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
es: Lago Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
es: Lago Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
es: Irán

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
es: Kotayk'

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
es: Lorri

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
es: Vayots' Dzor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
es: Ereván

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
es: No es Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
es: Hawái

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
es: Valle del Bajo Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
es: Valle de Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
es: Alto Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
es: Siang Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
es: Siang Occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
es: Kameng Occidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
es: Kameng Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
es: Bajo Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
es: Alto Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: asia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
es: Moscú

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
es: Egipto

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
es: El Cairo

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
es: Yibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
es: Etiopía

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
es: Adís Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
es: Irán

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
es: Teherán

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
es: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
es: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
es: Jerusalén

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
es: Jordania

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
es: Amán

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
es: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
es: Ciudad de Kuwait

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
es: Líbano

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
es: Catar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
es: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
es: Mogadiscio

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
es: Sudán

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
es: Jartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
es: Sudán del Sur

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
es: Yuba

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
es: Siria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
es: Damasco

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
es: Abu Dabi

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
es: Omán

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
es: Mascate

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
es: Cisjordania

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
es: Saná

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
es: Ucrania

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
es: Kiev

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
es: Pekín

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
es: Nueva Delhi

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
es: Colombo y Sri Jayewardenepura Kotte

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
es: Ulán Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
es: Astaná

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
es: Japón

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
es: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
es: Birmania

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
es: Naipyidó

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
es: Katmandú

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
es: Bután

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
es: Timbu

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
es: Yakarta

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
es: Malasia

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
es: Bangladés

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
es: Daca

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
es: Bakú

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
es: Ereván

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
es: Baréin

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
es: Tiflis

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
es: Asjabad

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
es: Taskent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
es: Biskek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
es: Dusambé

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
es: Vientián

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
es: Camboya

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
es: Nom Pen

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
es: Brunéi

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
es: Filipinas

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
es: Tailandia

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
es: Hanói

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
es: Taiwán

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
es: Taipéi

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
es: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
es: Corea del Norte

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
es: Pionyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
es: Corea del Sur

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
es: Seúl

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
es: Timor Oriental

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
es: Malaui

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
es: Chipre

en: Correct answers: %1/%2
es: Respuestas correctas: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
es: Fuera de Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
es: Dhubri

[ctx: australia.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
es: Fuera de Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
es: Costa

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
es: Territorio de la Capital Australiana

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
es: Nueva Gales del Sur

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
es: Sídney

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
es: Australia Meridional

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
es: Adelaida

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
es: Australia Occidental

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
es: Territorio del Norte

[ctx: austria.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
es: Fuera de Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
es: Viena

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
es: Estiria

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
es: Carintia

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
es: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
es: Salzburgo

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
es: Alta Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
es: Baja Austria

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
es: Sankt Pölten

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
es: Fuera de Azerbaiyán

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
es: Shirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
es: Ciudad de Bakú

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
es: Sabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
es: Ciudad de Ganja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
es: Ciudad de Lankaran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
es: Ciudad de Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
es: Ciudad de Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
es: Oguz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
es: Ciudad de Shaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
es: Ciudad de Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
es: Ciudad Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
es: Ciudad de Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
es: Ciudad de Yevlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
es: Ciudad de Nakhichevan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
es: Bangladés

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
es: Divisiones

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
es: Fuera de Bangladés

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
es: Daca

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
es: Bielorrusia

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
es: No es Bielorrusia

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
es: Provincia de Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
es: Provincia de Gómel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
es: Provincia de Goradnia

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
es: Provincia de Maguiliu

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
es: Maguilov

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
es: Provincia de Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
es: Provincia de Vítebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
es: Bélgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
es: Fuera de Bélgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
es: Amberes

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
es: Bruselas

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
es: Brabante flamenco

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
es: Lovaina

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
es: Flandes occidental

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
es: Brujas

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
es: Flandes oriental

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
es: Gante

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
es: Limburgo

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
es: Brabante valón

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
es: Henao

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
es: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
es: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
es: Belice

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: belize.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
es: Fuera de Belice

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
es: Distrito de Belice

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
es: Ciudad de Belice

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
es: Distrito de Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
es: Distrito de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
es: Ciudad de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
es: Distrito de Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
es: Ciudad de Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
es: Distrito de Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
es: Distrito de Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
es: Bután

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
es: Fuera de Bután

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
es: Timbu

[ctx: bihar.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
es: El distrito de %1 tiene su sede en…

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
es: Sedes de distritos

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
es: %1 es la sede del distrito de…

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
es: Distrito por sede

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
es: Fuera de Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bihar.kgm]
en: Purbi Champaran
es: Purba Champaran

[ctx: bihar.kgm]
en: Ara
es: Arrah

[ctx: bihar.kgm]
en: Bhabhua
es: Bhabua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
es: Fuera de Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
es: Cantones

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
es: Fuera de Bosnia y Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
es: Podrinje Bosnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
es: Bosnia Central

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
es: Bosnia Occidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
es: Herzegovina Occidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
es: Sarajevo-Romanija o Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
es: Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
es: Fuera de Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
es: Noreste

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
es: Noroccidental

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
es: Sudeste

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
es: Meridional

en: &Accept
es: &Aceptar

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
es: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: brazil.kgm]
en: Belém
es: Belén

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
es: Distrito Federal

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
es: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: João Pessoa
es: Joao Pessoa

[ctx: brazil.kgm]
en: Rondônia
es: Rondonia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
es: Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: Maranhão
es: Marañón

[ctx: brazil.kgm]
en: São Luís
es: Sao Luis

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
es: Estado de Sao Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
es: Sao Paulo (ciudad)

[ctx: brazil.kgm]
en: Espírito Santo
es: Espíritu Santo

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
es: Fuera de los límites

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
es: Fuera de Bulgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
es: Provincia de Sofía

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
es: Ciudad de Sofía

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
es: Burkina Faso (Provincias)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
es: No es Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Gorom-gorom
es: Gorom-Gorom

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Fada N'Gourma
es: Fada N'gourma

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Ouagadougou
es: Uagadugú

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
es: Burkina Faso (Regiones)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
es: No es Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Est
es: Este

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Fada N'Gourma
es: Fada N'gourma

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Nord
es: Centro-Norte

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Nord
es: Norte

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
es: Plateau-Central

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
es: Centro-Este

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Sud
es: Centro-Sur

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre
es: Centro

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Ouagadougou
es: Uagadugú

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
es: Centro-Oeste

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Hauts-bassins
es: Hauts-Bassins

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Sud-Ouest
es: Suroeste

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
es: Birmania

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
es: Estados y divisiones

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: burma.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
es: Fuera de Birmania

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
es: Yangon (anterior Rangún)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
es: Camerún (Departamentos)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
es: Fuera de Camerún (Departamentos)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
es: Yaundé

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Océan
es: Océano

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
es: Camerún (Provincias)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
es: Fuera de Camerún (Provincias)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
es: Centro

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
es: Yaundé

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
es: Este

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
es: Far Septentrional

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
es: Litoral

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
es: Septentrional

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
es: Noroccidental

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
es: Meridional

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
es: Suroccidental

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
es: Occidental

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
es: Canadá

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
es: Provincias y territorios

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
es: Fuera de los límites

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
es: Isla príncipe Eduardo

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
es: Columbia británica

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
es: Édmonton

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
es: Territorios del noroeste

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
es: Ciudad de Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
es: Nueva Brunswick

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
es: Nueva Escosia

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
es: Territorio de Yukón

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
es: Caribe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
es: Fuera de Caribe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
es: Nasáu

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
es: Islas Turcas y Caicos (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
es: La Habana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
es: Haití

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
es: Puerto Príncipe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
es: República Dominicana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
es: Puerto Rico (Estados Unidos)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
es: Islas Vírgenes de los Estados Unidos (Estados Unidos)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
es: Islas Vírgenes Británicas (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
es: Anguila (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
es: El Valle

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
es: San Martín (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
es: San Bartolomé (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
es: Saint John

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
es: San Cristobal y Nieves

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
es: Montserrat (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
es: Guadalupe (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
es: Martinica (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
es: Santa Lucía

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
es: Granada

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
es: Saint George

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
es: Puerto España

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
es: Antillas Holandesas (Países Bajos)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
es: Aruba (Países Bajos)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
es: Islas Caimán (Reino Unido)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
es: Cataluña (Comarcas)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
es: Comarcas

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
es: Fuera de Cataluña

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Valls
es: Valles

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Empordà
es: Alto Ampurdán

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Figueres
es: Figueras

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Penedès
es: Alto Penedés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilafranca del Penedès
es: Villafranca del Penedés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Urgell
es: Alto Urgel

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Seu d'Urgell
es: La Seu de Urgel

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Camp
es: Campo Bajo

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Ebre
es: Bajo Ebro

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Empordà
es: Bajo Ampurdán

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Bisbal d'Empordà
es: La Bisbal del Ampurdán

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Llobregat
es: Bajo Llobregat

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sant Feliu de Llobregat
es: San Feliú de Llobregat

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Penedès
es: Bajo Penedés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelonès
es: Barcelonés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
es: Cerdeña

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Conca de Barberà
es: Cuenca de Barberá

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilanova i la Geltrú
es: Vilanova y la Geltrú

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Les Borges Blanques
es: Las Borjas Blancas

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
es: Gironés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
es: Gerona

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montsià
es: Montsiá

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Jussà
es: Pallars Jussá

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Sobirà
es: Pallars Sobirá

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Banyoles
es: Bañolas

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla d'Urgell
es: Pla de Urgel

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mollerussa
es: Mollerusa

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Priorat
es: Priorato

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
es: Ribera del Ebro

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Móra d'Ebre
es: Mora de Ebro

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripollès
es: Ripollés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segrià
es: Segriá

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Lleida
es: Lérida

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Santa Coloma de Farners
es: Santa Coloma de Farnés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsonès
es: Solsonés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragonès
es: Tarragonés

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Terra Alta
es: Tierra Alta

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Urgell
es: Urgel

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tàrrega
es: Tárrega

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
es: Valle de Arán

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Occidental
es: Vallés Occidental

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
es: Sabadell y Terrassa

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Oriental
es: Vallés Oriental

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
es: No es Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: chile.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
es: Fuera de Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
es: Región metropolitana de Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
es: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
es: Arica y Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: china.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: china.kgm]
en: Coast
es: Costa

[ctx: china.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: china.kgm]
en: Japan
es: Japón

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
es: Corea del Norte

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
es: Corea del Sur

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
es: Bután

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
es: Bangladés

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
es: Birmania

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
es: Tailandia

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
es: Taiwán

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
es: Pekín

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
es: Nei Mongol (Mongolia interior)

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
es: Hangzhu

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
es: Medellín

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
es: Atlántico

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
es: César

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
es: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
es: Montería

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
es: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
es: Distrito Capital

[ctx: colombia.kgm]
en: San Jose del Guaviare
es: San José del Guaviare

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
es: San Andrés y Providencia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
es: San Andrés

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
es: Océano

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
es: Otros países

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
es: Fuera de Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
es: Fuera de Cuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
es: Chipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
es: Fuera de Chipre

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
es: Chequia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
es: Fuera de la República Checa

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
es: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
es: Bohemia central

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
es: Bohemia meridional

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
es: Budějovice checa

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
es: Moravia meridional

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
es: Dinamarca (Condados) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
es: Fuera de Dinamarca (Condados)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
es: Copenhague (ciudad)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
es: Frederiksberg (ciudad)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
es: Copenhague (condado)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
es: Zealand Occidental

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
es: Jutland Meridional

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
es: Jutland Septentrional

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
es: La bandera de %1 es…

[ctx: @title]
en: Flag of %1
es: Bandera de %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
es: República Dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
es: Fuera de la República Dominicana

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
es: Fuera de Ecuador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santo Domingo de Los Colorados
es: Santo Domingo de los Colorados

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
es: Egipto

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
es: Fuera de Egipto

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
es: Alejandría

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
es: Asuán

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
es: El Cairo

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
es: Sinai Septentrional

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
es: Mar Rojo

[ctx: egypt.kgm]
en: Al Sharqia
es: Sharqia

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
es: Sinaí Meridional

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
es: Fuera de El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
es: Emiratos

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
es: Fuera de Emiratos

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
es: Fuera de Estonia

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
es: Tallin

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
es: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: europe.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
es: Costa

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
es: Andorra la Vieja

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
es: Viena

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
es: Bielorrusia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
es: Bélgica

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
es: Bruselas

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
es: Sofía

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
es: Croacia

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
es: Chequia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
es: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
es: Dinamarca

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
es: Copenhague

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
es: Tallin

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
es: Finlandia

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
es: Macedonia del Norte

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
es: Skopie

[ctx: europe.kgm]
en: France
es: Francia

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
es: París

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
es: Alemania

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
es: Berlín

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
es: Grecia

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
es: Atenas

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
es: Hungría

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
es: Islandia

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
es: Reikiavik

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
es: Irlanda

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
es: Dublín

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
es: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
es: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
es: Letonia

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
es: Lituania

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
es: Vilna

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
es: Moldavia

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
es: Chisináu

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
es: Mónaco

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
es: Marruecos

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
es: Países Bajos

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
es: Ámsterdam

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
es: Noruega

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
es: Polonia

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
es: Varsovia

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
es: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
es: Rumania

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
es: Bucarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
es: Moscú

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
es: Belgrado

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
es: Eslovaquia

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
es: Eslovenia

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
es: Liubliana

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
es: Suecia

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
es: Estocolmo

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
es: Suiza

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
es: Berna

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
es: Siria

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
es: Túnez

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
es: Ucrania

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
es: Kiev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
es: Reino Unido

[ctx: europe.kgm]
en: London
es: Londres

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
es: Ciudad del Vaticano

[ctx: europe.kgm]
en: Valletta
es: La Valeta

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
es: Finlandia (Regiones)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
es: Fuera de Finlandia (Regiones)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
es: Karelia del Norte

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
es: Karelia del Sur

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
es: Finlandia Central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
es: Finlandia Proper

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
es: Ostrobothnia Central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
es: Ostrobothnia Septentrional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
es: Ostrobothnia Meridional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
es: Savonia Septentrional

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
es: Savonia Meridional

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
es: Esta bandera pertenece a:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
es: %1 por bandera

[ctx: france.kgm]
en: France
es: Francia

[ctx: france.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: france.kgm]
en: Not France
es: Fuera de Francia

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
es: Bourg-en-Bresse

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
es: Alpes de Alta Provenza

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
es: Altos Alpes

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
es: Alpes Marítimos

[ctx: france.kgm]
en: Nice
es: Niza

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
es: Ardenas

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
es: Carcasona

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
es: Bocas del Ródano

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
es: Marsella

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
es: Charenta Marítimo

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
es: Córcega Meridional

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
es: Alta Córcega

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
es: Eure y Loir

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
es: Finisterre

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
es: Nimes

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
es: Alto Garona

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
es: Burdeos

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
es: Ille y Vilaine

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
es: Indre y Loira

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
es: Loir y Cher

[ctx: france.kgm]
en: Loire
es: Loira

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
es: Saint-Etienne

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
es: Alto Loira

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
es: Loira Atlántico

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
es: Orleans

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
es: Lot y Garona

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
es: Maine y Loira

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
es: Alto Marne

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
es: Meurthe y Mosela

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
es: Paso de Calais

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
es: Pirineos Atlánticos

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
es: Altos Pirineos

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
es: Pirineos Orientales

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
es: Bajo Rin

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
es: Estrasburgo

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
es: Alto Rin

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
es: Ródano

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
es: Alto Saona

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
es: Saona y Loire

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
es: Savoya

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
es: Chambery

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
es: Alto Savoya

[ctx: france.kgm]
en: Paris
es: París

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
es: Sena Marítimo

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
es: Sena y Marne

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
es: Versalles

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
es: Tarn y Garona

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
es: Aviñon

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
es: Alto Vienne

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
es: Territorio de Belfort

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
es: Altos del Sena

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
es: Sena-Saint Denis

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
es: Valle del Marne

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
es: Cergy Pontoise

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
es: Francia (Regiones)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
es: Fuera de Francia (Regiones)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
es: Marsella

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
es: Normandía

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
es: Ruán

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
es: Córcega

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bourgogne-Franche-Comté
es: Región de Borgoña-Franco Condado

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
es: Occitania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nouvelle-Aquitaine
es: Nueva Aquitania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
es: Burdeos

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
es: Bretaña

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
es: País del Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
es: Centro-Valle de Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
es: Orleans

[ctx: france_regions.kgm]
en: Grand-Est
es: Gran Este

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
es: Estrasburgo

[ctx: france_regions.kgm]
en: Auvergne-Rhône-Alpes
es: Auvernia-Ródano-Alpes

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
es: Isla de Francia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
es: París

[ctx: france_regions.kgm]
en: Hauts-de-France
es: Alta Francia

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
es: Fuera de Georgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
es: Racha-Lechkhumi y Kvemo Svaneti

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
es: Tiflis

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
es: Alemania

[ctx: germany.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
es: Fuera de Alemania

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
es: Baviera

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
es: Múnich

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
es: Berlín

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
es: Brandenburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
es: Hamburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
es: Mecklemburgo-Pomerania Occidental

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
es: Baja Sajonia

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
es: Hanóver

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
es: Renania Septentrional-Westfalia

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
es: Renania-Palatinado

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
es: Magnucia

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
es: Sarre

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
es: Sarrebruck

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
es: Sajonia

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
es: Dresde

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
es: Sajonia-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
es: Magdeburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
es: Turingia

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
es: Golfo de Guinea

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
es: Costa de Marfil

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
es: Alta Ghana Occidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
es: Alta Ghana Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
es: Ghana Septentrional

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
es: Ghana Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
es: Ghana Occidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
es: Ghana Central

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
es: Gran Acra

[ctx: ghana.kgm]
en: Accra
es: Acra

[ctx: goa.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
es: Fuera de Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
es: Gran Bretaña (condados históricos)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
es: Fuera de Gran Bretaña (condados históricos)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
es: Islas Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
es: Ross-shire y Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
es: Lothian Oriental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
es: Lothian Occidental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
es: Bridgford Occidental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
es: Londres

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
es: Grecia

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
es: Periferias

[ctx: greece.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
es: Mar Egeo

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
es: Balcanes

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
es: Mar de Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
es: Mar Jónico

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
es: Mar Mediterráneo

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
es: Fuera de Grecia

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
es: Ática

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
es: Atenas

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
es: Grecia Central

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
es: Macedonia central

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
es: Tesalónica

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
es: Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
es: Candía

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
es: Macedonia oriental y Tracia

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
es: Epiro

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
es: Ioanina

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
es: Islas Jónicas

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
es: Corfú

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
es: Egeo septentrional

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
es: Mitilene

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
es: Peloponeso

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
es: Trípoli

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
es: Egeo meridional

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
es: Tesalia

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
es: Larisa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
es: Grecia occidental

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
es: Patrás

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
es: Macedonia occidental

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
es: Monte Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
es: Grecia (Periferias)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
es: Periferias

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
es: Fuera de Grecia (Periferias)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
es: Macedonia oriental y Tracia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
es: Macedonia central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
es: Tesalónica

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
es: Macedonia occidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
es: Islas Jónicas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
es: Corfú

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
es: Epiro

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
es: Ioanina

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
es: Grecia occidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
es: Tesalia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Larissa
es: Larisa

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
es: Grecia Central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
es: Ática

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
es: Atenas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
es: Peloponeso

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
es: Trípoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
es: Egeo septentrional

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
es: Mitilene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
es: Egeo meridional

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
es: Creta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Heraklion
es: Heraclión

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
es: Región autónoma del Monte Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
es: Grecia (Prefecturas)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
es: Prefecturas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
es: Fuera de Grecia (Prefecturas)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
es: Alexandropol

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
es: Ródope

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
es: Tesalónica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Larissa
es: Larisa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
es: Corfú

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
es: Cefalonia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
es: Patrás

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
es: Atenas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
es: Piauí

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
es: Ática Occidental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
es: Ática Oriental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
es: Trípoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
es: Corinto

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
es: Mesina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
es: Mitilene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
es: Rodas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
es: Región autónoma del Monte Athos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
es: Fuera de Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
es: Ciudad de Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
es: No es Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
es: Kutch

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
es: Panchmahal

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
es: Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
es: Fuera de Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
es: Islas Essequibo-Demerara occidental

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
es: Alto Demerara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
es: Alto Takutu-Alto Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
es: Berbice oriental-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
es: Nueva Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
es: Haití

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
es: Fuera de Haití

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
es: Artibonito

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
es: Gonaïves

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
es: Centro

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
es: Norte

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
es: Cabo Haitiano

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
es: Nororiental

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
es: Noroeste

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
es: Occidental

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
es: Puerto Príncipe

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
es: Sudeste

[ctx: haryana.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
es: No es Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
es: Lahaul y Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
es: Kyelong

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
es: Fuera de Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
es: Hungría (Condados)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
es: Fuera de Hungría

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
es: Hungría (Regiones)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
es: Fuera de Hungría (Regiones)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
es: Transdanubia occidental

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
es: Transdanubia meridional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
es: Transdanubia central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
es: Hungría central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
es: Hungría septentrional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
es: Gran llanura Septentrional

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
es: Gran llanura Meridional

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
es: Islandia (Regiones)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
es: Fuera de Islandia (Regiones)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
es: Región Oriental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
es: Capital de la región

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
es: Reikiavik

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
es: Región nororiental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
es: Región Occidental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
es: Región Meridional

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
es: Península Meridional

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
es: Región Occidental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
es: Glaciar Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
es: Glaciar Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
es: Glaciar Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
es: Glaciar Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
es: Glaciar Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
es: Estados y territorios

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: india.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: india.kgm]
en: Not India
es: Fuera de la India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
es: Jammu y Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
es: Rajastán

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
es: Bengal Occidental

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
es: Andaman e Islas Nicobar

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
es: Dadra y Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
es: Daman y Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
es: Fuera de Indonesia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
es: Sumatra Septentrional

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
es: Sumatra Occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
es: Islas Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
es: Sumatra Meridional

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
es: Capital de la región especial de Yakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
es: Yakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
es: Java Occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
es: Java Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
es: Región especial de Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
es: Java Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
es: Nusa Tenggara Occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
es: Nusa Tenggara Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
es: Kalimantan Occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
es: Kalimantan Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
es: Kalimantan Meridional

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
es: Kalimantan Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
es: Sulawesi Septentrional

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
es: Sulawesi Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
es: Sulawesi Suroriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
es: Sulawesi Meridional

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
es: Sulawesi Occidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
es: Maluku Septentrional

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
es: Papúa

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
es: Irian Jaya Occidental

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
es: Irán

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
es: Teherán

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
es: Gilán

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
es: Azerbaiyán oriental

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
es: Azerbaiyán occidental

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
es: Kurdistán

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
es: Chahar y Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
es: Kohkiluyeh y Buyer Ahmad

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
es: Yasuj

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
es: Sistán y Baluchistán

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
es: Khorasan Meridional

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
es: Khorasan Septentrional

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
es: Bojnurd

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
es: Golfo Pérsico

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
es: Golfo de Omán

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
es: Mar Caspio

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
es: Lago Urmía

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
es: Omán

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
es: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
es: Catar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
es: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
es: Fuera de Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
es: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
es: Irlanda (Provincias)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
es: Fuera de Irlanda (Provincias)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
es: Dublín

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: israel.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
es: Fuera de Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
es: Jerusalén

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
es: Septentrional

[ctx: israel.kgm]
en: Center
es: Centro

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
es: Meridional

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
es: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
es: Fuera de Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
es: Sicilia

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
es: Friuli-Venezia Giulia

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
es: Abruzos

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
es: Lazio

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
es: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
es: Piamonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
es: Turín (Torino)

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
es: Apulia (Puglia)

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
es: Lombardía

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
es: Milán

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
es: Umbría

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
es: Perusa (Perugia)

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
es: Trentino - Alto Adigio

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
es: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
es: Florencia

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
es: Bolonia

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
es: Valle de Aosta

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
es: Nápoles

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
es: Génova

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
es: Cerdeña

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
es: Cágliari

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
es: Las Marcas

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
es: Véneto

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
es: Venecia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
es: Italia por provincias

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
es: Fuera de Italia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
es: Turín

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
es: Verbano Cusio Ossola

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
es: Mantua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
es: Milán

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
es: Venecia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
es: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
es: Bolonia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
es: Forli Cesena

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
es: Módena

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
es: Reggio en la Emilia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
es: Florencia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
es: Massa Carrara

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
es: Pesaro y Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
es: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
es: Napoles

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
es: Reggio de Calabria

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
es: Siracusa

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
es: Parroquias

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
es: Fuera de Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
es: Bahía Morant

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
es: Bahía Saint Ann

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
es: Bahía Montego

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
es: Japón

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
es: Prefecturas

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
es: Fuera de los límites

[ctx: japan.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
es: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
es: Fuera de Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
es: Fuera de Kazajistán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
es: Astaná

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
es: Ciudad de Almaty

en: E&xplore Map
es: E&xplorar mapa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
es: En esta sección aprenderá sobre las divisiones políticas pulsando sobre las distintas partes del mapa

en: Test Yourself:
es: Pruebe usted mismo:

en: &Location of Regions
es: Ubicación de &las regiones

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
es: En este desafío se le dará un nombre de división política (bajo el menú de la izquierda), y deberá encontrar dicha división sobre el mapa y pulsar sobre ella

en: &Place Regions in the Map
es: Coloque las regiones en el ma&pa

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
es: En este desafío se proporcionará la forma de una región y deberá situarla en el mapa

en: &Regions by Capital
es: &Regiones por capital

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
es: En esta sección, tendrá que determinar el nombre de una división política, dada su capital

en: &Capitals of Regions
es: &Capitales de las regiones

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
es: En esta sección, tendrá que determinar la capital a partir del nombre de una división política

en: Re&gions by Flag
es: Re&giones por bandera

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
es: Aquí tendrá que determinar el nombre de la división política dada su bandera

en: &Flags of Regions
es: &Bandera de las regiones

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
es: Aquí, se le dará en nombre de la división política y tendrá que determinar cual es su bandera

en: &Open Map...
es: &Abrir mapa…

en: &Zoom
es: Amplia&ción

en: &Original Size
es: Tamaño &original

en: &Automatic Zoom
es: &Ampliación automática

en: &Move
es: &Mover

en: Disclaimer
es: Renuncia

en: Map author
es: Autor del mapa

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
es: No se pudo abrir el último mapa usado. Error al analizar %1: %2

en: There is no current map
es: No hay ningún mapa

en: Number of Questions
es: Número de preguntas

en: How many questions do you want? (1 to %1)
es: ¿Cuántas preguntas quiere? (1 a %1)

en: &Location of %1
es: &Ubicación de %1

en: &Place %1 in the Map
es: Sitúe %1 en el ma&pa

en: %1 by Flag
es: %1 por bandera

en: &Flags of %1
es: &Banderas de %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
es: <qt>Mapa actual:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
es: Los mapas, banderas, traducciones, etc. son tan precisos como sus respectivos autores puedan serlo, pero KGeography no debe ser tomado como una fuente autoritativa.

en: This map has been created by %1.
es: Este mapa lo creó %1.

en: Map Author
es: Autor del mapa

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
es: El último mapa abierto

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
es: Alineamiento de la pregunta

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
es: Solicitar validación antes de la siguiente pregunta

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
es: Controla si se debe pulsar un botón cuando se pulsa espacio mientras el cursor está sobre él

note: i18n: ectx: label, entry (tooltipFollowsMouse), group (general)
en: Whether the map tooltip follows mouse movement
es: Controla si la ayuda emergente del mapa sigue el movimiento del ratón

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
es: Qué hacer con los colores de las divisiones

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
es: A&lineamiento de la pregunta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
es: Arriba a la izqui&erda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
es: Arri&ba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
es: Arr&iba a la derecha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
es: I&zquierda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
es: &Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
es: De&recha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
es: Abajo a la i&zquierda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
es: &Abajo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
es: Abajo a la derec&ha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
es: Controla si el usuario debe pulsar «Aceptar» tras escoger una respuesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
es: &Esperar validación

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
es: Controla si al pulsar espacio se activa el botón que esté debajo del ratón

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
es: El &foco sigue al ratón

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: Whether the map tooltip will follow mouse when it is pressed and moving across the map or not
es: Controla si la ayuda emergente del mapa sigue al ratón cuando se pulsa y se mueve por el mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: &Move map tooltip on mouse move
es: &Mover la ayuda emergente del mapa al mover el ratón

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
es: Elija si desea mantener los colores actuales para las divisiones o prefiere colores aleatorios.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
es: Colores de división de los mapas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
es: Siempre los mismos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
es: Utilizar colores aleatorios

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
es: Fuera de Kirguistán

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
es: Biskek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
es: Ciudad de Osh

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
es: Distritos de Letonia (antes de 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
es: Lituania

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
es: Bielorrusia

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
es: Ciudad de Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
es: Ciudad de Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
es: Ciudad de Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
es: Ciudad de Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
es: Ciudad de Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
es: Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
es: Ciudad de Riga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
es: Ciudad de Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
es: Municipios

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
es: Fuera de Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
es: Lituania (Municipios)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
es: Municipios

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
es: Fuera de Lituania (Municipios)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
es: Ciudad de Alytus

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
es: Ciudad de Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
es: Ciudad de Klaipėda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
es: Ciudad de Palanga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
es: Ciudad de Panevėžys

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
es: Ciudad de Šiauliai

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
es: Ciudad de Vilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
es: Vilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
es: Ciudad de Visaginas

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
es: Luxemburgo (Cantones)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
es: Cantones

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
es: Fuera de Luxemburgo (Cantones)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: A Geography learning program
es: Un programa de aprendizaje de geografía

en: Programmer and designer
es: Programador y diseñador

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
es: Malasia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
es: Fuera de Malasia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
es: Malaca

[ctx: manipur.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
es: No es Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
es: Imphal Occidental

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
es: Imphal Oriental

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
es: %1 es la capital de…

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
es: La capital de %1 es…

en: %1 by Capital
es: %1 por capital

en: Capitals of %1
es: Capitales de %1

en: Regions
es: Regiones

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
es: Ha encontrado un error en un mapa. Contacte con el autor y dígale que el mapa %1 no tiene nada asociado al color %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
es: Por favor, pulse sobre:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
es: %1 en el mapa

en: Choose Map to Use
es: Seleccione el mapa a utilizar

en: Filter Maps
es: Filtrar mapas

en: Error parsing %1: %2
es: Error analizando %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
es: El mapa %1 tiene el mismo nombre que el mapa %2

en: Error parsing
es: Error de análisis

en: The map image file for %1 does not exist
es: El archivo de imagen del mapa de %1 no existe

en: The flag image file for %1 does not exist
es: El archivo de imagen de la bandera de %1 no existe

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
es: El archivo de imagen borroso de la bandera de %1 no existe

en: Invalid value in tag %1
es: Valor no válido en la etiqueta %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
es: Ya hay una división política llamada %1 o una división política con el mismo color que %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
es: El archivo de descripción del mapa debe comenzar con %1

en: Could not open %1 for reading.
es: No se pudo abrir %1 para lectura.

en: %1 does not exist.
es: %1 no existe.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
es: El archivo de descripción del mapa debe tener una etiqueta %1 dentro de %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
es: El archivo de descripción del mapa debe tener exactamente una etiqueta %1 dentro de %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
es: México (Estados)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
es: Fuera de México (Estados)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
es: Distrito Federal

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
es: Ciudad de México

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
es: Fuera de Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
es: Agua

en: Wikipedia page
es: Página de Wikipedia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
es: Norte y Centro América

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
es: Norte y Centro América

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
es: Canadá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
es: Estados Unidos

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
es: Washington D. C.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
es: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
es: Nasáu

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
es: República Dominicana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
es: Haití

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
es: Puerto Príncipe

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
es: La Habana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
es: Puerto España

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
es: México

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
es: Ciudad de México

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
es: Ciudad de Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
es: Belice

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
es: Belmopán

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
es: Panamá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
es: Ciudad de Panamá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
es: Groenlandia [Dinamarca]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
es: Nepal (Zonas)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
es: Zonas

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
es: Fuera de Nepal (Zonas)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
es: Países Bajos

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
es: No pertenece a los Países Bajos

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
es: Frisia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
es: Groninga

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
es: Güeldres

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
es: Brabante Septentrional

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
es: Limburgo

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
es: Flevolanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
es: Zelanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
es: Midelburgo

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
es: Holanda Septentrional

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
es: Holanda Meridional

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
es: La Haya

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
es: Nueva Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
es: Fuera de Nueva Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
es: Ciudad de Auckland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
es: Bahía de Plenty

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
es: Bahía de Hawke

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
es: Ciudad de Nelson

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
es: Costa Occidental

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
es: Monte Grey

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
es: Fuera de Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
es: Corea del Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
es: Fuera de Corea del Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
es: Hamgyŏng Septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
es: Hamgyŏng Meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
es: Hwanghae Septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
es: Hwanghae Meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
es: P'yŏngan Septentrional

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
es: P'yŏngan Meridional

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
es: Región industrial de Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
es: Región turística de Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
es: Región administrativa especial de Sinŭiju

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
es: Noruega

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
es: Fuera de Noruega

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
es: Oceanía

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
es: Fuera de Oceanía

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
es: Isla Norfolk (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
es: Islas Cook (Nueva Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
es: Niue (Nueva Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
es: Tokelau (Nueva Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
es: Timor Oriental

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
es: Isla de Pascua

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
es: Fiyi

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
es: Yakarta

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
es: Puerto Moresby

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
es: Estados Federados de Micronesia

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
es: Tarawa Sur

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
es: Palaos

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
es: Nueva Caledonia (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
es: Polinesia Francesa (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
es: Wallis y Futuna (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
es: Nukualofa

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
es: Islas Pitcairn (Reino Unido)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
es: Hawái (Estados Unidos)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
es: Samoa Americana (Estados Unidos)

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
es: Guam (Estados Unidos)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
es: Islas Marianas del Norte (Estados Unidos)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
es: Saipán

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
es: Islas Ultramarinas Menores de Estados Unidos

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
es: Omán

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: oman.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
es: Fuera de Omán

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
es: Mascate

[ctx: oman.kgm]
en: Al Buraymi
es: Buraimi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
es: Fuera de Pakistán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
es: Territorio de la capital Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
es: Áreas Tribales Administradas Federalmente

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
es: Peshawar e Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
es: Panamá

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: panama.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
es: Fuera de Panamá

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
es: Unión Chocó

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
es: Fuera de Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
es: Distrito capital de Asunción

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
es: Perú

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
es: Océano Pacífico

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
es: Brasil

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
es: San Martín

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
es: Filipinas

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
es: Fuera de Filipinas

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
es: Ciudad de Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
es: San José

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
es: Ciudad de Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
es: Ciudad de Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
es: Ciudad de Batangas

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
es: Ciudad de Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
es: Ciudad de Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
es: Ciudad de Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
es: Ciudad de Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
es: Ciudad de Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
es: Ciudad de Cebu

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
es: Valle de Compostela

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
es: Ciudad Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
es: Ciudad de Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
es: Ciudad de Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
es: Samar Oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
es: Jordania

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
es: Ciudad de Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
es: Ciudad de Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
es: Ciudad de Iloilo

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
es: La Unión

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
es: Ciudad de San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
es: Ciudad de Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
es: Ciudad de Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
es: Ciudad de Masbate

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
es: Ciudad de Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
es: Ciudad de Cagayan de Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
es: Pronvincia de Montaña

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
es: Ciudad de Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
es: Ciudad de Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
es: Samar Septentrional

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Ecija
es: Nueva Écija

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
es: Ciudad de Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
es: Ciudad de Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
es: Ciudad de Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
es: Ciudad de Lucena

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
es: Ciudad de Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
es: Ciudad de Sorsogon

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
es: Cotabato Meridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
es: Ciudad de Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
es: Gran llanura Meridional

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
es: Ciudad de Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Sultan Kudarat
es: Sultán Kudarat

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
es: Ciudad de Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
es: Ciudad de Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
es: Ciudad de Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
es: Ciudad de Pagadian

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
es: Por favor, sitúe en el mapa:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
es: Sitúe %1 en el mapa

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
es: Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
es: Fuera de Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
es: Mazovia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
es: Varsovia

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
es: Varmia y Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
es: Podlaquia

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
es: Subcarpacia

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
es: Pequeña Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
es: Pomerania Occidental

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
es: Gran Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
es: Poznán

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
es: Baja Silesia

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
es: Bydgoszcz, Torún

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
es: Distritos de Portugal

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
es: Frontera2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
es: Azores

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
es: Oporto

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
es: Provincias de Portugal (tradicionales)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
es: Provincias (tradicionales)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
es: Frontera2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
es: Miño

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
es: Oporto

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
es: Extremadura

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
es: Azores

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
es: Portugal (Regiones)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
es: Fuera de Portugal (Regiones)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
es: Lisboa (Región)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
es: Septentrional

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
es: Municipios

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
es: República de Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
es: Fuera de la República de Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
es: Dublín

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
es: Tipperary Septentrional

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
es: Tipperary Meridional

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
es: Rumania

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: romania.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
es: Fuera de Rumania

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
es: (Municipio de Bucharest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
es: Rusia (distritos)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
es: Fuera de Rusia (distritos)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
es: Moscú

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
es: Far Septentrional

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
es: Noroccidental

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
es: San Petersburgo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
es: Siberia

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
es: Meridional

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
es: Urales

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
es: Rusia (Sujetos)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
es: Fuera de Rusia (Sujetos)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
es: República Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
es: Ossetia-Alania Septentrional

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
es: Krai de Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
es: Krai de Krasnoyarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
es: Krai de Primorie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
es: Krai de Stávropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
es: Stávropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
es: Krai de Jabárovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
es: Jabárovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
es: Krai de Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
es: Óblast de Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
es: Óblast de Arjángelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
es: Arjángelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
es: Óblast de Astracán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
es: Astracán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
es: Óblast de Bélgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
es: Bélgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
es: Óblast de Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
es: Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
es: Óblast de Vladímir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
es: Vladímir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
es: Óblast de Volgogrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
es: Volgogrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
es: Óblast de Vólogda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
es: Vólogda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
es: Óblast de Vorónezh

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
es: Vorónezh

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
es: Óblast de Ivánovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
es: Ivánovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
es: Óblast de Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
es: Óblast de Kaliningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
es: Kaliningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
es: Óblast de Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
es: Krai de Kamchatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
es: Óblast de Kémerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
es: Kémerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
es: Óblast de Kírov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
es: Kírov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
es: Óblast de Kostromá

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
es: Kostromá

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
es: Óblast de Kurgán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
es: Kurgán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
es: Óblast de Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
es: Óblast de Leningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
es: San Petersburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
es: Óblast de Lípetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
es: Lípetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
es: Óblast de Magadán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
es: Magadán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
es: Óblast de Moscú

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
es: Moscú

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
es: Óblast de Múrmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
es: Múrmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
es: Óblast de Nizhni Nóvgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
es: Nizhni Nóvgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
es: Óblast de Nóvgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
es: Nóvgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
es: Óblast de Novosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
es: Óblast de Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
es: Óblast de Oremburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
es: Oremburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
es: Óblast de Oriol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
es: Oriol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
es: Óblast de Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
es: Óblast de Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
es: Óblast de Rostov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
es: Óblast de Riazán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
es: Riazán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
es: Óblast de Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
es: Óblast de Sarátov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
es: Sarátov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
es: Óblast de Sajalín

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
es: Óblast de Sverdlovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
es: Óblast de Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
es: Óblast de Tambov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
es: Óblast de Tver

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
es: Óblast de Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
es: Óblast de Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
es: Óblast de Tiumén

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
es: Tiumén

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
es: Óblast de Uliánovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
es: Uliánovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
es: Óblast de Cheliábinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
es: Cheliábinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
es: Krai de Zabaikalie

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
es: Óblast de Yaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
es: Óblast Autónomo Hebreo

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
es: Municipios

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
es: Fuera de San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
es: Ciudad de San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
es: Borgo Marggiore

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
es: Fuera de Arabia Saudí

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
es: No es Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
es: Sikkim Norte

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
es: Sikkim Oeste

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
es: Sikkim Sur

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
es: Sikkim Este

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
es: Eslovaquia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
es: Fuera de Eslovaquia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
es: Eslovenia (tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
es: Fuera de Eslovenia (tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
es: Carniola Superior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
es: Estiria

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
es: Carintia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Dravograd
es: Dravogrado

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
es: Carniola Interior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
es: Carniola Inferior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
es: Istria Eslovena

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
es: Sudáfrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
es: Fuera de Sudáfrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
es: Cabo Septentrional

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
es: Estado libre

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
es: Johannesburgo

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
es: Pietermaritzburgo

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
es: Cabo septentrional

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
es: Noroccidental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
es: Cabo Occidental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
es: Ciudad del Cabo

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
es: América del sur

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
es: Costa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
es: Panamá

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
es: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
es: Guyana francesa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
es: Cayena

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
es: Perú

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
es: Brasil

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
es: República de Corea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
es: Regiones

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
es: Fuera de los límites

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
es: Daejeon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
es: Seúl

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
es: Comunidades autónomas

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
es: Fuera de España

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
es: Frontera externa

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
es: Andalucía

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
es: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
es: Aragón

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
es: Islas Baleares

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
es: País Vasco

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
es: Vitoria-Gasteiz

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
es: Islas Canarias

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
es: Las Palmas de Gran Canaria y Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
es: Castilla-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
es: Castilla y León

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
es: Cataluña

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
es: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
es: Comunidad Valenciana

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
es: España (Provincias)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
es: Francia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
es: Marruecos

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
es: Gerona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
es: Islas Baleares

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
es: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
es: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
es: Vizcaya

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
es: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
es: Fuera de Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
es: Central del Norte

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
es: Norte

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
es: Este

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
es: Noroccidental

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
es: Sur

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
es: Occidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
es: Sudán

[ctx: sudan.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
es: Fuera de Sudán

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
es: Nilo Azul/Central

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
es: Nilo Blanco

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
es: Darfur Septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
es: Darfur Meridional

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
es: Darfur Occidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
es: Mar Rojo

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
es: Puerto Sudán

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
es: Jartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
es: Kurdufan Septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
es: Kurdufan Meridional

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
es: Septentrional

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
es: Orilla del Nilo

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
es: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
es: Fuera de Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
es: Suecia por condados

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
es: Condados

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
es: Límite del condado

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
es: Línea de la costa

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
es: Fuera de Suecia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
es: Condado de Estocolmo

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
es: Estocolmo

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
es: Condado de Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
es: Condado de Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
es: Condado de Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
es: Condado de Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
es: Condado de Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
es: Condado de Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
es: Condado de Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
es: Condado de Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
es: Condado de Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
es: Condado de Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
es: Condado de Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
es: Condado de Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
es: Condado de Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
es: Condado de Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
es: Condado de Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
es: Condado de Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
es: Condado de Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
es: Condado de Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
es: Condado de Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
es: Condado de Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
es: Suiza

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
es: Cantones

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
es: Fuera de Suiza

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
es: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
es: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
es: Lucerna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
es: Fribourgo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
es: Ciudad de Basle

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
es: País Basle

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
es: Appenzell Exterior a Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
es: Appenzell Interior a Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
es: Lausana

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
es: Ginebra

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
es: Fuera de Tayikistán

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
es: Región bajo subordinación republicana

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
es: Dusambé

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Kuhistani Badakhshan
es: Alto Badajshán

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
es: Tailandia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
es: Fuera de Tailandia

[ctx: tripura.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
es: No es Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
es: Tripura Norte

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
es: Tripura Sur

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
es: Tripura Oeste

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
es: Fuera de Turquía

[ctx: turkey.kgm]
en: Antakya
es: Antioquía

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
es: Estambúl

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
es: Fuera de Turkmenistán

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Anau
es: Annau

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Türkmenabat
es: Turkmenabat

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
es: Ucrania

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
es: Óblasts

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
es: Óblast de Volyn

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
es: Lutsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
es: Óblast de Leópolis

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
es: Leópolis

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
es: Óblast de Zakarpatia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
es: Úzhgorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
es: Óblast de Rivne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
es: Óblast de Ternópil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
es: Ternópil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
es: Óblast de Jmelnitski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
es: Jmelnitski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
es: Óblast de Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
es: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
es: Óblast de Chernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
es: Óblast de Zhytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
es: Óblast de Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
es: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
es: Óblast de Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
es: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
es: Óblast de Cherkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
es: Óblast de Kirovogrado

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kropyvnytskiy
es: Kropyvnytsky

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
es: Óblast de Mykolaiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
es: Mykolaiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
es: Óblast de Odesa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
es: Óblast de Chernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
es: Óblast de Sumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
es: Óblast de Poltava

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
es: Óblast de Járkov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
es: Járkov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
es: Óblast de Dnipropetrovsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
es: Dniéper

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
es: Óblast de Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
es: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
es: Óblast de Zaporiyia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
es: Zaporiyia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
es: Óblast de Jersón

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
es: Jersón

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
es: Óblast de Lugansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
es: Lugansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
es: República Autónoma de Crimea

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
es: Simferópol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
es: Ciudad de Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
es: Ciudad de Sevastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
es: Mar de Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
es: Mar Negro

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
es: Fuera de Ucrania

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
es: Límite costero

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
es: Orilla del río

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
es: Departamentos

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
es: Fuera de Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: USA
es: EEUU

[ctx: usa.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
es: Costa

[ctx: usa.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
es: Lago Superior

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
es: Lago Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
es: Lago Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
es: Lago Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
es: Lago Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
es: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
es: Canadá

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
es: México

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
es: Washington D. C.

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
es: Hawái

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
es: Indianápolis

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
es: Luisiana

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
es: Nuevo México

[ctx: usa.kgm]
en: New York
es: Nueva York

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
es: Carolina del Norte

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
es: Dakota del Norte

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
es: Ciudad de Oklahoma

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
es: Pensilvania

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
es: Harrisburgo

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
es: Carolina Meridional

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
es: Dakota del Sur

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
es: Virginia Occidental

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
es: Fuera de Uzbekistán

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
es: Fergana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
es: Samarcanda

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
es: Taskent

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
es: Estados

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
es: Fuera de Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
es: Dependencias Federales

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
es: Distrito Capital

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
es: Ciudad de Caracas

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
es: Fuera de Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
es: Virginia (EE. UU.)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
es: Condados y ciudades independientes

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
es: Fronteras

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
es: Fuera de Virginia

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
es: Condado de Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
es: Condado de Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
es: Condado de Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
es: Condado de Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
es: Condado de Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
es: Condado de Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
es: Condado de Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
es: Condado de Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
es: Condado de Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
es: Condado de Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
es: Condado de Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
es: Condado de Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
es: Condado de Brunswick

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
es: Condado de Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
es: Condado de Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
es: Condado de Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
es: Condado de Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
es: Condado de Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
es: Condado de Charles City

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
es: Condado de Charlotte

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
es: Condado de Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
es: Condado de Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
es: Condado de Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
es: Condado de Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
es: Condado de Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
es: Condado de Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
es: Condado de Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
es: Condado de Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
es: Condado de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
es: Condado de Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
es: Condado de Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
es: Condado de Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
es: Condado de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
es: Condado de Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
es: Condado de Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
es: Condado de Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
es: Condado de Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
es: Condado de Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
es: Condado de Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
es: Condado de Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
es: Condado de Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
es: Condado de Hanover

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
es: Condado de Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
es: Condado de Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
es: Condado de Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
es: Condado de Isle of Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
es: Condado de James City

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
es: Condado de King and Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
es: Condado de King George

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
es: Condado de King William

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
es: Condado de Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
es: Condado de Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
es: Condado de Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
es: Condado de Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
es: Condado de Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
es: Condado de Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
es: Condado de Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
es: Condado de Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
es: Condado de Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
es: Condado de Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
es: Condado de Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
es: Condado de New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
es: Condado de Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
es: Condado de Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
es: Condado de Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
es: Condado de Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
es: Condado de Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
es: Condado de Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
es: Condado de Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
es: Condado de Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
es: Condado de Prince Eduard

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
es: Condado de Prince George

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
es: Condado de Prince William

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
es: Condado de Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
es: Condado de Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
es: Condado de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
es: Condado de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
es: Condado de Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
es: Condado de Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
es: Condado de Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
es: Condado de Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
es: Condado de Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
es: Condado de Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
es: Condado de Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
es: Condado de Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
es: Condado de Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
es: Condado de Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
es: Condado de Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
es: Condado de Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
es: Condado de Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
es: Condado de Washington

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
es: Condado de Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
es: Condado de Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
es: Condado de Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
es: Condado de York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
es: Ciudad de Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
es: Ciudad de Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
es: Ciudad de Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
es: Ciudad de Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
es: Ciudad de Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
es: Ciudad de Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
es: Ciudad de Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
es: Ciudad de Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
es: Ciudad de Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
es: Ciudad de Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
es: Ciudad de Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
es: Ciudad de Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
es: Ciudad de Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
es: Ciudad de Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
es: Ciudad de Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
es: Ciudad de Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
es: Ciudad de Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
es: Ciudad de Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
es: Ciudad de Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
es: Ciudad de Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
es: Ciudad de Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
es: Ciudad de Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
es: Ciudad de Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
es: Ciudad de Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
es: Ciudad de Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
es: Ciudad de Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
es: Ciudad de Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
es: Ciudad de Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
es: Ciudad de Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
es: Ciudad de Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
es: Ciudad de Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
es: Ciudad de Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
es: Ciudad de Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
es: Ciudad de Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
es: Ciudad de Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
es: Ciudad de Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
es: Ciudad de Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
es: Ciudad de Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
es: Aguas (Clase del mundo)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
es: Océanos y cuencas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
es: Sin agua (Clase del mundo)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
es: Océano Ártico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
es: Pacífico Septentrional

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
es: Atlántico Septentrional

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
es: Pacífico Meridional

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
es: Atlántico Meridional

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
es: Océano Índico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
es: Océano Antártico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
es: Lago Chad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
es: Níger

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
es: Nilo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
es: Naranja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
es: Zambeze

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
es: Danubio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
es: Elba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
es: Garona

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
es: Loira

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
es: Rhin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
es: Ródano

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
es: Sena

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
es: Tigris (y Eufrates)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
es: Lago Baljash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brahmaputra
es: Bramaputra

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
es: Hong (Rio Rojo)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
es: Murray (y Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
es: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
es: Río Grande del Sur

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
es: Yukón

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
es: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
es: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
es: Río Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
es: San Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
es: Lago Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
es: Lago Eyre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
es: Mar Caspio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
es: Tíber

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
es: Bengala Occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
es: Distrito

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
es: No es Bengala Occidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
es: Frontera

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
es: Sur 24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
es: Norte 24-Parganas

[ctx: world.kgm]
en: World
es: Planisferio

[ctx: world.kgm]
en: Countries
es: Países

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
es: No es un país

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
es: Argelia

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
es: Argel

[ctx: world.kgm]
en: Benin
es: Benín

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
es: Botsuana

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
es: Uagadugú

[ctx: world.kgm]
en: Gitega
es: Guitega

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
es: Camerún

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
es: Yaundé

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
es: República Centroafricana

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
es: Yamena

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
es: Costa de Marfil

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
es: Yamusukro

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
es: República Democrática del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
es: Kinsasa

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
es: Yibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
es: Egipto

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
es: El Cairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
es: Etiopía

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
es: Adís Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
es: Gabón

[ctx: world.kgm]
en: Accra
es: Acra

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
es: Conakri

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
es: Guinea-Bisáu

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
es: Bisáu

[ctx: world.kgm]
en: Iran
es: Irán

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
es: Teherán

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
es: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
es: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
es: Jerusalén

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
es: Jordania

[ctx: world.kgm]
en: Amman
es: Amán

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
es: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
es: Ciudad de Kuwait

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
es: Líbano

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
es: Lesoto

[ctx: world.kgm]
en: Libya
es: Libia

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
es: Trípoli

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
es: Malaui

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
es: Lilongüe

[ctx: world.kgm]
en: Mali
es: Malí

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
es: Nuakchot

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
es: Marruecos

[ctx: world.kgm]
en: Niger
es: Níger

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
es: Abuya

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
es: Catar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
es: República del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
es: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudí

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
es: Riad

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
es: Sierra Leona

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
es: Mogadiscio

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
es: Sudáfrica

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
es: Pretoria, Bloemfontein y Ciudad del Cabo

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
es: Sudán

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
es: Jartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
es: Sudán del Sur

[ctx: world.kgm]
en: Juba
es: Yuba

[ctx: world.kgm]
en: Eswatini
es: Suazilandia

[ctx: world.kgm]
en: Syria
es: Siria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
es: Damasco

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
es: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
es: Túnez

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
es: Túnez

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
es: Abu Dabi

[ctx: world.kgm]
en: Oman
es: Omán

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
es: Mascate

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
es: Cisjordania

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
es: Sahara Occidental

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
es: El Aaiún

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
es: Saná

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
es: Zimbabue

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
es: Viena

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
es: Bielorrusia

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
es: Bélgica

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
es: Bruselas

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
es: Sofía

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
es: Croacia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
es: Chequia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
es: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
es: Dinamarca

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
es: Copenhague

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
es: Tallin

[ctx: world.kgm]
en: Finland
es: Finlandia

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
es: Macedonia del Norte

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
es: Skopie

[ctx: world.kgm]
en: France
es: Francia

[ctx: world.kgm]
en: Paris
es: París

[ctx: world.kgm]
en: Germany
es: Alemania

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
es: Berlín

[ctx: world.kgm]
en: Greece
es: Grecia

[ctx: world.kgm]
en: Athens
es: Atenas

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
es: Hungría

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
es: Islandia

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
es: Reikiavik

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
es: Irlanda

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
es: Dublín

[ctx: world.kgm]
en: Italy
es: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
es: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
es: Letonia

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
es: Lituania

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
es: Vilna

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
es: Luxemburgo

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
es: Moldavia

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
es: Chisináu

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
es: Países Bajos

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
es: Ámsterdam

[ctx: world.kgm]
en: Norway
es: Noruega

[ctx: world.kgm]
en: Poland
es: Polonia

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
es: Varsovia

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
es: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Romania
es: Rumania

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
es: Bucarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
es: Rusia

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
es: Moscú

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
es: Belgrado

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
es: Eslovaquia

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
es: Eslovenia

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
es: Liubliana

[ctx: world.kgm]
en: Spain
es: España

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
es: Suecia

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
es: Estocolmo

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
es: Suiza

[ctx: world.kgm]
en: Bern
es: Berna

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
es: Turquía

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
es: Ucrania

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
es: Kiev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
es: Reino Unido

[ctx: world.kgm]
en: London
es: Londres

[ctx: world.kgm]
en: Canada
es: Canadá

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
es: Estados Unidos

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
es: Washington D. C.

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
es: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
es: Nasáu

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
es: República Dominicana

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
es: Haití

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
es: Puerto Príncipe

[ctx: world.kgm]
en: Havana
es: La Habana

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
es: Antigua y Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
es: Trinidad y Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
es: Puerto España

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
es: México

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
es: Ciudad de México

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
es: Ciudad de Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Belize
es: Belice

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
es: Belmopán

[ctx: world.kgm]
en: Panama
es: Panamá

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
es: Ciudad de Panamá

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
es: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
es: Guayana Francesa

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
es: Cayena

[ctx: world.kgm]
en: Peru
es: Perú

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
es: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
es: Ciudad del Vaticano

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
es: Andorra la Vieja

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
es: Mónaco

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
es: Ciudad de Mónaco

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
es: Pekín

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
es: Nueva Delhi

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
es: Colombo y Sri Jayewardenepura Kotte

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
es: Ulán Bator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
es: Kazajistán

[ctx: world.kgm]
en: Astana
es: Astaná

[ctx: world.kgm]
en: Japan
es: Japón

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
es: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
es: Birmania

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
es: Naipyidó

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
es: Katmandú

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
es: Bután

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
es: Timbu

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
es: Yakarta

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
es: Malasia

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
es: Bangladés

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
es: Daca

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
es: Chipre

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
es: Afganistán

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

[ctx: world.kgm]
en: Baku
es: Bakú

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
es: Ereván

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
es: Baréin

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
es: Tiflis

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
es: Asjabad

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
es: Taskent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
es: Biskek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
es: Tayikistán

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
es: Dusambé

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
es: Pakistán

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
es: Vientián

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
es: Camboya

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
es: Nom Pen

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
es: Timor Oriental

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
es: Brunéi

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
es: Filipinas

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
es: Tailandia

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
es: Hanói

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
es: República de China (Taiwán)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
es: Taipéi

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
es: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
es: República Popular Democrática de Corea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
es: Pionyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
es: República de Corea

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
es: Seúl

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
es: Fiyi

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
es: Nukualofa

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
es: Papúa Nueva Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
es: Puerto Moresby

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
es: Groenlandia (Dinamarca)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
es: Continentes del mundo (desde el Polo Norte)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
es: Continentes

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
es: ¿Cuál es la cumbre más alta de %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
es: Continentes por cumbres más altas

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
es: ¿Cuál tiene %1 como su cumbre más alta?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
es: Cumbre más alta de los continentes

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
es: África

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
es: América del Norte

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
es: América del Sur

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
es: Antártica

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
es: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
es: Oceanía

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
es: Fuera de Yemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
es: República Democrática del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
es: Fuera de la República Democrática del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
es: Kinsasa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
es: Congo central

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
es: Kasai

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
es: Kasai Central

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
es: Kasai Oriental

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
es: Ecuador

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
es: Tanganika

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
es: Zambia (distritos)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
es: Fuera de Zambia (distritos)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Livingstone
es: Livingston

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
es: Zambia (Provincias)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
es: Fuera de Zambia (Provincias)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
es: Oriental

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
es: Septentrional

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
es: Noroccidental

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
es: Meridional

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
es: Livingston

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
es: Occidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
es: Zimbabue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
es: Provincias

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
es: Fuera de Zimbabue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
es: Mashonaland Oriental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
es: Mashonaland Occidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
es: Matabeleland Septentrional

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
es: Matabeleland Meridional

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
es: Zimbabue (distritos)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
es: Distritos

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
es: Frontera

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
es: Agua

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
es: Fuera de Zimbabue (distritos)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
es: Monte Darwin

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
es: Gokwe norte

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
es: Gokwe sur
