kgeography - en to eu translation catalogue (1969 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
eu: Afganistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
eu: Txina

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
eu: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: africa.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
eu: Ez da Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
eu: Ez da Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
eu: Argelia

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
eu: Argel

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
eu: Cabo Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
eu: Afrika Erdiko Errepublika

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
eu: Txad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
eu: Komoreak

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
eu: Boli Kosta

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
eu: Egipto

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
eu: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
eu: Akkra

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
eu: Ginea

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
eu: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
eu: Libia

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
eu: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
eu: Maurizio

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
eu: Maroko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
eu: Mozanbike

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
eu: Seychelleak

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
eu: Hegoafrika

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
eu: Hego Sudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
eu: São Tomé eta Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
eu: Kanariar Uharteak (Espainia)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
eu: Las Palmas Kanaria Handikoa eta Santa Cruz Tenerifekoa

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
eu: Réunion (Frantzia)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
eu: Santa Helena (EB)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
eu: Albania (barrutiak)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
eu: Ez da Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
eu: Albania (prefekturak)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
eu: Prefekturak

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
eu: Ez da Albania

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
eu: Aljeria

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
eu: Ez da Aljeria

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
eu: Ghardaia

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
eu: Ez da Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: andorra.kgm]
en: France
eu: Frantzia

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
eu: Angola (Probintziak)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
eu: Ez da Angola

en: Your Answers Were
eu: Zure erantzunak izan dira

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
eu: Ongi erantzun dituzu egindako %2 galderetatik %1.

en: Question
eu: Galdera

en: Your Answer
eu: Zure erantzuna

en: Correct Answer
eu: Erantzun zuzena

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
eu: Ez da Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
eu: Buenos Aires (hiria)

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
eu: Suaren Lurraldea

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
eu: Van Lakua

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
eu: Sevan Lakua

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
eu: Ez da Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
eu: Goiko Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
eu: Ekialdeko Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
eu: Mendebaldeko Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
eu: Mendebaldeko Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
eu: Eki Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
eu: Subansiri Beherea

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
eu: Goiko Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: asia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
eu: Mosku

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
eu: Egipto

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
eu: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
eu: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
eu: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
eu: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
eu: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
eu: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
eu: Jordania

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
eu: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
eu: Kuwait Hiria

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
eu: Libano

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
eu: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
eu: Khartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
eu: Hego Sudan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
eu: Siria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
eu: Damasko

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
eu: Abu Dhabi Hiria

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
eu: Maskat

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
eu: Ukrania

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
eu: Kiev

[ctx: asia.kgm]
en: China
eu: Txina

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
eu: Kolonbo eta Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
eu: Ulan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
eu: Japonia

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
eu: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
eu: Malasia

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
eu: Afganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
eu: Erevan

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
eu: Tadjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
eu: Vientian

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
eu: Kanbodia

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
eu: Filipinak

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
eu: Tailandia

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
eu: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
eu: Ipar Korea

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
eu: Hego Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
eu: Seul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
eu: Ekialdeko Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
eu: Mozanbike

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
eu: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
eu: Zipre

en: Correct answers: %1/%2
eu: Erantzun zuzenak: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
eu: Ez da Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
eu: Ipar Cachar Hills

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
eu: Ipar Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
eu: Ez da Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
eu: Kosta

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
eu: Australiako hiriburuaren lurraldea

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
eu: Hegoaldeko Gales Berria

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
eu: Hegoaldeko Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
eu: Mendebaldeko Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
eu: Iparraldeko lurraldeak

[ctx: austria.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
eu: Ez da Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
eu: Viena

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
eu: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
eu: Salzburgo

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
eu: Goi Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
eu: Austria Beherea

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
eu: Rayon-ak

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
eu: Ez da Azerbaijan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
eu: Sirvan hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
eu: Baku hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
eu: Şabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
eu: Ganja hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
eu: Lankaran hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
eu: Mingachevir hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
eu: Naftalan hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
eu: Oğuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
eu: Sumqayit hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
eu: Shusha hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
eu: Khankendi hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
eu: Yevlakh hiria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
eu: Nakhichevan hiria

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
eu: Banaketak

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
eu: Ez da Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
eu: Bielorrusia

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
eu: Ez da Bielorrusia

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
eu: Belgika

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
eu: Ez da Belgika

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
eu: Anberes

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
eu: Brusela

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
eu: Flandriako brabante

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
eu: Lovaina

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
eu: Mendebaldeko Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
eu: Brujas

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
eu: Ekialdeko Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
eu: Gante

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
eu: Valoniako Brabante

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
eu: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
eu: Lieja

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: belize.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
eu: Ez da Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
eu: Belizeren barrutia

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
eu: Belize hiria

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
eu: Cayo barrutia

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
eu: Corozal barrutia

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
eu: Corozal hiria

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
eu: Orange Walk barrutia

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
eu: Orange Walk hiria

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
eu: Stann Creek barrutia

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
eu: Toledo barrutia

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
eu: Ez da Bhutan

[ctx: bihar.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
eu: %1 barrutiak hemen egoitza du ...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
eu: Barrutietako egoitzak

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
eu: %1 barruti honetako egoitza du...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
eu: Barrutia egoitzaren arabera

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
eu: Ez da Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bihar.kgm]
en: Rohtas
eu: Rohtak

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
eu: Departamentuak

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
eu: Ez da Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
eu: Kantoiak

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
eu: Ez da Bosnia edo Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
eu: Bosniako Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
eu: Bosniako zentrua

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
eu: Herzegovinako Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
eu: Bosnia mendebaldea

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
eu: Herzegovina mendebaldea

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
eu: Sarajevo-Romanija edo Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
eu: Ez da Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
eu: Ipar-Ekialdea

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
eu: Ipar-mendebaldea

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
eu: Hego-ekialdea

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
eu: Hegoaldea

en: &Accept
eu: &Onartu

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
eu: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
eu: Estatutak

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
eu: Barruti federala

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
eu: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Paraíba
eu: Paraiba

[ctx: brazil.kgm]
en: João Pessoa
eu: Joao Pessoa

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
eu: Amazonia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rondônia
eu: Rondonia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
eu: Rio de Janeiro estatua

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
eu: Sao Paulo (estatua)

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
eu: Sao Paulo (hiria)

[ctx: brazil.kgm]
en: Piauí
eu: Piaui

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
eu: Mugez kanpo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
eu: Ez da Bulgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
eu: Sofia probintzia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
eu: Sofia hiria

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
eu: Burkina Faso (probintziak)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
eu: Ez da Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
eu: Burkina Faso (Eskualdeak)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
eu: Ez da Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Est
eu: Ekialdea

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Nord
eu: Erdialdea-Iparra

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
eu: Erdialdea-Ekia

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Sud
eu: Erdialdea-Hegoa

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre
eu: Erdialdea

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
eu: Erdialdea-Mendebala

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
eu: Estatu eta banaketak

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: burma.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
eu: Ez da Birmania

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
eu: Yangon (garai batean Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
eu: Kamerun (sailak)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
eu: Ez da Kamerun (sailak)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haute-Sanaga
eu: Sanaga Garaia

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nyong
eu: Nyong Garaia

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lom-et-Djérem
eu: Lom-eta-Djérem

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nkam
eu: Nkam Garaia

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
eu: Kamerun (probintziak)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
eu: Ez da Kamerun (probintziak)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
eu: Erdialdea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
eu: Ekialdea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
eu: Urruneko Iparraldea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
eu: Iparraldea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
eu: Ipar mendebaldea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
eu: Hegoaldea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
eu: Hego mendebaldea

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
eu: Mendebaldea

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
eu: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
eu: Probintziak eta lurraldeak

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
eu: Mugez kanpo

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
eu: Prince Edward irla

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
eu: Columbia Britainiarra

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
eu: Ipar Mendebaldeko lurraldeak

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
eu: Quebec Hiria

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
eu: Brunswick Berria

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
eu: Yukon Lurraldea

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
eu: Karibe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
eu: Ez da Karibea

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
eu: Bahamak

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
eu: Turks eta Caicos irlak (EB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
eu: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
eu: Habana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
eu: Puerto Rico (AEB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
eu: Birjina uharteak (AEB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
eu: Birjina uharteak (EB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
eu: Anguilla (EB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
eu: Saint Martin (Frantzia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
eu: Saint Barthelemy (Frantzia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
eu: St John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
eu: Montserrat (EB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
eu: Guadalupe (Frantzia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
eu: Dominika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
eu: Martinika (Frantzia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadinak

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
eu: Antila herbeherearrak

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
eu: Jamaika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
eu: Kaiman uharteak (EB)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
eu: Katalunia (komarkak)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
eu: Komarkak

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
eu: Kataluniatik kanpo

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
eu: Bartzelona

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
eu: Arango Arana

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vielha e Mijaran
eu: Vielha eta Mijaran

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
eu: Sabadell eta Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
eu: Ez da Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
eu: Txile

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: chile.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
eu: Ez da Txile

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
eu: Magallanes eta txiletar Antártica

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
eu: Santiago metropoliko eskualdea

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
eu: Arica eta Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
eu: Txina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: china.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: china.kgm]
en: Coast
eu: Kosta

[ctx: china.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: china.kgm]
en: Japan
eu: Japonia

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
eu: Ipar Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
eu: Hego Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
eu: Tailandia

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
eu: Kolonbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
eu: Amazonia

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
eu: HIribuaren barrutia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
eu: St Andres eta probintzia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
eu: St Andres

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
eu: Ozeanoa

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
eu: Beste estatuak

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
eu: Ez da Costa Rica

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puerto Limón
eu: Puerto Lempira

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
eu: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
eu: Ez da Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
eu: Habana

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
eu: Zipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
eu: Ez da Zipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
eu: Nikosia

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
eu: Txekia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
eu: Ez da Txekia

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
eu: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
eu: Bohemia zentrala

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
eu: Hego Bohemia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
eu: Hego Moravia

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
eu: Danimarka (konderriak) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
eu: Ez da Danimarka (konderriak)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
eu: Kopenhage (hiria)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
eu: Frederiksberg (hiria)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
eu: Kopenhage (konderria)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
eu: Zeelanda mendebaldea

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
eu: Hego Jutland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
eu: Ipar Jutlandia

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
eu: %1-(r)en bandera hau da...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
eu: %1-ko bandera

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
eu: Ez da Dominikar Errepublika

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
eu: Barruti nazionala

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
eu: Ekuador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
eu: Ez da Ekuador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
eu: Bolivar

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
eu: Galapagoak

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
eu: Egipto

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
eu: Eskualdeak

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
eu: Ez da Egipto

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
eu: Aran berria

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
eu: Ipar Sinai

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
eu: Itsaso Gorria

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
eu: Hego Sinai

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
eu: Ez da El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
eu: Emirerriak

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
eu: Ez dira Emirerriak

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
eu: Ez da Estonia

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
eu: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: europe.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
eu: Kosta

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
eu: Algelia

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
eu: Viena

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
eu: Belgika

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
eu: Bruselas

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
eu: Kroazia

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
eu: Txekia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
eu: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
eu: Danimarka

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
eu: Kopenhage

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
eu: Finlandia

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
eu: Ipar Mazedonia

[ctx: europe.kgm]
en: France
eu: Frantzia

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
eu: Alemania

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
eu: Grezia

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
eu: Atenas

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
eu: Hungaria

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
eu: Islandia

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
eu: Irlanda

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
eu: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
eu: Erroma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
eu: Letonia

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
eu: Lituania

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
eu: Moldavia

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
eu: Monako

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
eu: Maroko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
eu: Herbehereak

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
eu: Norvegia

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
eu: Polonia

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
eu: Varsovia

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
eu: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
eu: Errumania

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
eu: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
eu: Mosku

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
eu: Belgrado

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
eu: Eslovakia

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
eu: Eslovenia

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
eu: Madril

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
eu: Suedia

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
eu: Estokolmo

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
eu: Suitza

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
eu: Berna

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
eu: Siria

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
eu: Ukrania

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
eu: Kiev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

[ctx: europe.kgm]
en: London
eu: Londres

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
eu: Vatikanoa hiria

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
eu: Finlandia (eskualdeak)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
eu: Ez da Finlandia (eskualdeak)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
eu: Ipar Karelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
eu: Hego Carelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
eu: Finlandia zentrala

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
eu: Finlandia hego-mendebaldea

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
eu: Ostrobothnia zentrala

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
eu: Iparraldeko Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
eu: Hegoaldeko Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
eu: Tavastia hego-mendebaldea

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
eu: Iparraldeko Savonia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
eu: Hegoaldeko Savonia

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
eu: Bandera hau honi dagokio:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
eu: %1 banderaren arabera

[ctx: france.kgm]
en: France
eu: Frantzia

[ctx: france.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: france.kgm]
en: Not France
eu: Ez da Frantzia

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
eu: Alpe Garaiak

[ctx: france.kgm]
en: Nice
eu: Niza

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
eu: Marseila

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
eu: Arroxela

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
eu: Korsika Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
eu: Dordoina

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
eu: Évreux

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
eu: Eure eta Loir

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
eu: Garona Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
eu: Tolosa

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
eu: Gironda

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
eu: Bordele

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
eu: Indre eta Loira

[ctx: france.kgm]
en: Landes
eu: Landak

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
eu: Loira eta Cher

[ctx: france.kgm]
en: Loire
eu: Loira

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
eu: Loira Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
eu: Loira Atlantikoa

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
eu: Lot eta Garona

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
eu: Maine eta Loira

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
eu: Marne Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
eu: Meurthe eta Mosela

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
eu: Mosa

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
eu: Mosela

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
eu: Pirinio Atlantikoak

[ctx: france.kgm]
en: Pau
eu: Pabe

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
eu: Pirinio Garaiak

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
eu: Ekialdeko Pirinioak

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
eu: Estrasburgo

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
eu: Rhin Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
eu: Rodano

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
eu: Lion

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
eu: Saona Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
eu: Saona eta Loira

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
eu: Savoia

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
eu: Savoia Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
eu: Itsas Sena

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
eu: Sena eta Marne

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
eu: Tarn eta Garona

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
eu: Viena Garaia

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
eu: TBelfort Herrialdea

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
eu: Senako Gainak

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
eu: Sena Saint-Denis

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
eu: Frantzia (eskualdeak)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
eu: Ez da Frantzia (eskualdeak)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
eu: Marseila

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
eu: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bourgogne-Franche-Comté
eu: Borgoina-Franche konderria

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
eu: Okzitania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
eu: Tolosa

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nouvelle-Aquitaine
eu: Akitania Berria

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
eu: Bordele

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
eu: Bretainia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
eu: Loirerria

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
eu: Erdialdea-Loira Harana

[ctx: france_regions.kgm]
en: Grand-Est
eu: Ekialde Handia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
eu: Estrasburgo

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
eu: Lion

[ctx: france_regions.kgm]
en: Hauts-de-France
eu: Frantzia Garaia

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
eu: Ez da Georgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
eu: Racha-Lechkhumi eta Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
eu: Alemania

[ctx: germany.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
eu: Ez da Alemania

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
eu: Brandenburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
eu: Hamburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
eu: Mecklenburg-Aurrepomerania

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
eu: Saxonia Beherea

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
eu: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
eu: Ipar Renania-Westfalia

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
eu: Renania-Palatinatua

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
eu: Omango Golkoa

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
eu: Ivory Kosta

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
eu: Goi Niloa

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
eu: Goi Austria

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
eu: Iparraldea

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
eu: Ekialdea

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
eu: Mendebaldekoa

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
eu: Accra Handia

[ctx: ghana.kgm]
en: Accra
eu: Akkra

[ctx: goa.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
eu: Ez da Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
eu: Britaina Handia (konderri historikoak)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
eu: Ez da Britainia Handia (konderriak)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
eu: Shetland uharteak

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
eu: Ross-shire eta Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
eu: Eki Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
eu: Mende Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
eu: Mendebaldeko Bridgford

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
eu: Londres

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
eu: Grezia

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
eu: Periferiak

[ctx: greece.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
eu: Egeo itsasoa

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
eu: Balkanak

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
eu: Kreta itsasoa

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
eu: Itsaso Jonikoa

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
eu: Mediterraneo itsasoa

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
eu: Ez da Grezia

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
eu: Atika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
eu: Atenas

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
eu: Grezia zentrala

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
eu: Mazedonia zentrala

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
eu: Tesalonika

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
eu: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
eu: Eki Mazedonia eta Trazia

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
eu: Uharte Jonikoak

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
eu: Ipar Egeoa

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
eu: Peloponeso

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
eu: Hego Egeoa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
eu: Grezia mendebaldea

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
eu: Mazedonia mendebaldea

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
eu: Athos mendia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
eu: Grezia (periferiak)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
eu: Periferiak

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
eu: Ez da Grezia (periferiak)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
eu: Eki Mazedonia eta Trazia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
eu: Mazedonia zentrala

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
eu: Mazedonia mendebaldea

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
eu: Uharte Jonikoak

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
eu: Grezia mendebaldea

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
eu: Grezia zentrala

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
eu: Atika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
eu: Atenas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
eu: Peloponeso

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
eu: Ipar Egeoa

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
eu: Hego Egeoa

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
eu: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
eu: Athos mendiaren eskualde autonomoa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
eu: Grezia (prefekturak)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
eu: Prefekturak

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
eu: Ez da Grezia (prefekturak)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
eu: Rodope

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
eu: Tesalonika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elis
eu: Elide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
eu: Atenas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
eu: Mendebaldeko Atika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
eu: Eki Atika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
eu: Lakonia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
eu: Esparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
eu: Zikladeak

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
eu: Rodas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
eu: Athos mendiaren eskualde autonomoa

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
eu: Ez da Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
eu: Guatemala hiria

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
eu: Ez da Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
eu: Ez da Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
eu: Essequibo Uharteak- Mendebaldeko Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
eu: Goi Dememara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
eu: Goi Takutu-Upper Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
eu: Eki Berbice-Corentyne

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
eu: Ez da Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
eu: Erdialdea

[ctx: haryana.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
eu: Ez da Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
eu: Lahaul eta Spiti

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
eu: Ez da Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
eu: Hungaria (konderriak)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
eu: Ez da Hungaria

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
eu: Hungaria (eskualdeak)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
eu: Ez da Hungaria (eskualdeak)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
eu: Mendebaldeko Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
eu: Hegoaldeko Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
eu: Transdanubia zentrala

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
eu: Hungaria zentrala

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
eu: Iparraldeko Hungaria

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
eu: Ipar Lautada Handia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
eu: Hegoaldeko Lautada Handia

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
eu: Islandia (eskualdeak)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
eu: Ez da Islandia (eskualdeak)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
eu: Ekialdeko eskualdea

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
eu: Hiriburuko eskualdea

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
eu: Iparrekialdeko eskualdea

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
eu: Ipar Mendebaldeko eskualdea

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
eu: Hegoaldeko eskualdea

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
eu: Hegoaldeko Peninsula

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
eu: Mendebaldeko eskualdea

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
eu: Estatuak eta lurraldeak

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: india.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: india.kgm]
en: Not India
eu: Ez da India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
eu: Jammu eta Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
eu: Mendebaldeko Bengala

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
eu: Andaman eta Nicobar uharteak

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
eu: Dadra eta Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
eu: Daman eta Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
eu: Ez da Indonesia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
eu: Ipar Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
eu: Mende Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
eu: Riau uharteak

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
eu: Hego Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
eu: Jakarta hiriburu bereziaren eskualdea

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
eu: Mendebaldeko Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
eu: Java zentrala

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
eu: Yogyakarta eskualde berezia

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
eu: Eki Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
eu: Mendebaldeko Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
eu: Eki Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
eu: Mendebaldeko Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
eu: Kalimantan zentrala

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
eu: Hego Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
eu: Eki Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
eu: Ipar Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
eu: Sulawesi zentrala

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
eu: Hego Eki Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
eu: Hego Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
eu: Mende Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
eu: Ipar Maluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
eu: Mendebaldeko Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
eu: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: Alborz
eu: Ålborz

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
eu: Eki Azerbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
eu: Mendebaldeko Azerbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
eu: Chaharmahal eta Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
eu: Kohkiluyeh eta Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
eu: Systan eta Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
eu: Hego Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
eu: Ipar Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
eu: Pertsiar Golkoa

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
eu: Omango Golkoa

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
eu: Kaspiar itsasoa

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
eu: Urmia lakua

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
eu: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
eu: Afganistan

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
eu: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
eu: Ez da Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
eu: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
eu: Irlanda (probintziak)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
eu: Ez da Irlanda (probintziak)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: israel.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
eu: Ez da Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
eu: Iparraldea

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
eu: Nazaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
eu: Zentrua

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
eu: Hegoaldea

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
eu: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
eu: Ez da Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
eu: Sizilia

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
eu: Lazio

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
eu: Erroma

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
eu: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
eu: Florentzia

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
eu: Napoles

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
eu: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
eu: Italy probintzien arabera

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
eu: Ez da Italia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
eu: Mantua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
eu: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
eu: Florentzia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
eu: Pesaro eta Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
eu: Erroma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
eu: Napoles

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
eu: Jamaika

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
eu: Ez da Jamaika

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
eu: Japonia

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
eu: Prefekturak

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
eu: Mugez kanpo

[ctx: japan.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
eu: Ez da Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
eu: Ez da Kazakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
eu: Almaty hiria

en: E&xplore Map
eu: &Arakatu mapa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
eu: Atal honetan klikatu maparen edozein zatitan osagaiei buruz ikasteko

en: Test Yourself:
eu: Probatu zure ezaguerak:

en: &Location of Regions
eu: Eskualdeen &kokalekuak

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
eu: Joko honetan zonaren izena emango dizute menuaren azpian, ezkerrean eta mapan aurkitu behar duzu eta bertan klikatu

en: &Place Regions in the Map
eu: &Kokatu eskualdeak mapan

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
eu: Joko honetan eskualde baten forma emango zaizu, eta zuk mapan jarri behar duzu

en: &Regions by Capital
eu: &Eskualdeak hiriburuaren arabera

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
eu: Galdeketa honetan bere hiriburua emanda zonaren izena asmatu behar duzu

en: &Capitals of Regions
eu: Eskualdeen &hiriburuak

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
eu: Galdeketa honetan emandako zona baten izena emanda bere hiriburua asmatu behar duzu

en: Re&gions by Flag
eu: E&skualdeak banderen arabera

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
eu: Galdeketa honetan emandako bandera baten zona asmatu behar duzu

en: &Flags of Regions
eu: Eskualdeetako banderak

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
eu: Galdeketa honetan zona baten izena emanda bere bandera asmatu behar duzu

en: &Open Map...
eu: &Ireki mapa...

en: &Zoom
eu: &Zooma

en: &Original Size
eu: &Jatorrizko tamaina

en: &Automatic Zoom
eu: Zoom &automatikoa

en: &Move
eu: &Mugitu

en: Disclaimer
eu: Ezespena

en: Map author
eu: Maparen egilea

en: General
eu: Orokorra

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
eu: Ezin izan da azken irekitako mapa ireki. Errorea %1 prozesatzean: %2

en: There is no current map
eu: Ez dago uneko maparik

en: Number of Questions
eu: Galdera kopurua

en: How many questions do you want? (1 to %1)
eu: Zenbat galdera nahi dituzu? (1-tik %1-(e)ra)

en: &Location of %1
eu: %1-(r)en &kokalekua

en: &Place %1 in the Map
eu: &Kokatu %1 mapan

en: %1 by Flag
eu: %1 banderen arabera

en: &Flags of %1
eu: %1-ko banderak

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
eu: <qt>Uneko mapa:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
eu: Mapak, banderak, itzulpenak, etb. beren egileek ahal zuten bezain zehatzak dira, baina KGeography ez da guztiz zehatz bezala hartu behar.

en: This map has been created by %1.
eu: Mapa hau %1-(e)k sortu zuen.

en: Map Author
eu: Maparen egilea

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
eu: Azken irekitako mapa

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
eu: Galderaren kokapenaren lerrokatzea

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
eu: Eskatu balioztatzea hurrengo galderara pasa aurretik

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
eu: Botoi baten gainetik pasatzean zuriunea sakatzeak botoi hori eragin behar duen ala ez adierazten du

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
eu: Zer egin zatiketen koloreekin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
eu: &Galderaren lerrokapena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
eu: Goian-E&zkerrean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
eu: &Goian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
eu: Goian-E&skuinean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
eu: Ezkerra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
eu: Erdialdea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
eu: E&skuina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
eu: Behean-e&zkerrean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
eu: &Behean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
eu: Behean-e&skuinean

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
eu: Erabiltzaileak erantzun bat aukeratu ondoren "Onartu" sakatu beharko duen edo ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
eu: &Itxaron balidatzeko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
eu: Zuriunea sakatzeak saguaren azpian botoia eragingo duen edo ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
eu: &Fokuak saguari jarraitzen dio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
eu: Aukeratu mugen oraingo koloreak mantendu edo ausazko koloreak izan nahi dituzun.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
eu: Mapen zatiketen koloreak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
eu: Beti berdina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
eu: Erabili ausazko koloreak

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
eu: Ez da Kirgizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
eu: Osh hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
eu: Letonia Barrutiak (2009 aurrekoa)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
eu: Lituania

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
eu: Bielorrusia

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
eu: Daugavpils hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
eu: Jelgava hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
eu: Jūrmala hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
eu: Liepāja hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
eu: Rēzekne hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
eu: Rīga hiria

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
eu: Ventspils hiria

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
eu: Udalerriak

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
eu: Ez da Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
eu: Lituania (udalerriak)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
eu: Udalerriak

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
eu: Ez da Lituania (udalerriak)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
eu: Alytus hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
eu: Kaunas hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
eu: Klaipėda hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
eu: Palanga hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
eu: Šiauliai hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
eu: Vilnius hiria

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
eu: Visaginas hiria

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
eu: Luxenburgo (kantoiak)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
eu: Kantoiak

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
eu: Ez da Luxenburgo (kantoiak)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

en: A Geography learning program
eu: Geografia ikasteko programa

en: Programmer and designer
eu: Programatzailea eta diseinatzailea

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
eu: Malasia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
eu: Ez da Malasia

[ctx: manipur.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
eu: Ez da Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
eu: Imphal Mendebaldea

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
eu: Imphal Ekialdea

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
eu: %1 honen hiriburua da...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
eu: %1-ko hiriburua hau da...

en: %1 by Capital
eu: %1 hiriburuen arabera

en: Capitals of %1
eu: %1-ko hiriburuak

en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
eu: Akats bat aurkitu duzu mapa batean. Mesedez, eskertuko genizuke egilearekin harremanetan jarriko bazina eta %1 mapak ez duela ezer lotuta %2,%3,%4 kolorearekin jakinaraziko bazenio.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
eu: Egin klik hemen:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
eu: %1 mapan

en: Choose Map to Use
eu: Hautatu erabiltzeko mapa

en: Filter Maps
eu: Mapak

en: Error parsing %1: %2
eu: Errorea %1 prozesatzean: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
eu: %1 mapa %2 maparen izen berdina du

en: Error parsing
eu: Errorea analizatzean

en: The map image file for %1 does not exist
eu: %1-(r)en maparen irudi-fitxategia ez da existitzen

en: The flag image file for %1 does not exist
eu: %1-(r)en banderaren irudi-fitxategia ez da existitzen

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
eu: %1(r)en lausotutako banderaren irudi-fitxategia ez da existitzen

en: Invalid value in tag %1
eu: Balio okerra %1 etiketan

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
eu: Dagoeneko %1 izeneko zatiketa bat dago edo %2-(r)en kolore berdinak dituen zatiketa bat dago

en: The map description file should begin with the %1 tag
eu: Maparen deskribapenaren fitxategia %1 etiketarekin hasi behar da

en: Could not open %1 for reading.
eu: Ezin izan da %1 ireki irakurtzeko.

en: %1 does not exist.
eu: %1 ez da existitzen.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
eu: Maparen deskribapenaren fitxategiak %1 etiketa eduki behar du %2 -(r)en barruan

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
eu: Maparen deskribapenaren fitxategiak %1 etiketa bakar bat eduki behar du %2-(r)en barruan

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
eu: Mexiko (estatuak)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
eu: Ez da Mexiko (estatuak)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
eu: Mexico

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
eu: Barruti federala

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
eu: Mexiko Hiria

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
eu: Ez da Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
eu: Ura

en: Wikipedia page
eu: Wikipedia orrialdea

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
eu: Ipar eta Erdialdeko Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
eu: Ez da Ipar eta Erdialdeko Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
eu: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
eu: Amerikako Estatu Batuak

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
eu: Bahamak

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
eu: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
eu: Habana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
eu: Jamaika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
eu: Dominika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
eu: Mexiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
eu: Mexiko Hiria

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
eu: Guatemala Hiria

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
eu: Nikaragua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
eu: San Jose

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
eu: Panama Hiria

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
eu: Groenlandia [Danimarka]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
eu: Kolonbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
eu: Nepal (zonak)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
eu: Zonak

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
eu: Ez da Nepal (zonak)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
eu: Herbehereak

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
eu: Ez dira Herbehereak

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
eu: Frisia

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
eu: Iparreko Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
eu: Ipar Holanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
eu: Hego Holanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
eu: Hague

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
eu: Zeelanda Berria

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
eu: Ez da Zeelanda Berria

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
eu: Nelson hiria

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
eu: Nikaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
eu: Ez da Nikaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
eu: Ipar Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
eu: Ez da Ipar Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
eu: Ipar Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
eu: Hego Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
eu: Ipar Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
eu: Hego Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
eu: Ipar P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
eu: Hego P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
eu: Kaesŏng eskualde industriala

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
eu: Kŭmgangsan eskualde turistikoa

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
eu: Sinŭiju eskualde administratibo berezia

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
eu: Norvegia

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
eu: Ez da Norvegia

[ctx: norway.kgm]
en: Møre og Romsdal
eu: Møre Og Romsdal

[ctx: norway.kgm]
en: Vestland
eu: Vestfold

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
eu: Ozeania

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
eu: Ez da Ozeania

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
eu: Norfolk uhartea (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
eu: Zeelanda Berria

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
eu: Cook uharteak (Zeelanda Berria)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
eu: Niue (Zeelanda Berria)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
eu: Tokelau (Zeelanda Berria)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
eu: Ekialdeko Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
eu: Easter Uhartea

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
eu: Solomon uharteak

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
eu: Mikronesiako Estatu Federatuak

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
eu: Hegoaldeko Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
eu: Marshall uharteak

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
eu: Kaledonia Berria (Frantzia)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
eu: Polinesia Frantsesa (Frantzia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
eu: Wallis eta Futuna (Frantzia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
eu: Pitcairn uharteak (Erresuma Batua)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
eu: Hawaii (AEB)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
eu: Samoa amerikarra (AEB)

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
eu: Guam (AEB)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
eu: Iparraldeko Mariana Uharteak (AEB)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
eu: Estatu Batuetako kanpoaldeko uharte txikiak

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: oman.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
eu: Ez da Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
eu: Maskat

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
eu: Ez da Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
eu: Balutxistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
eu: Islamabad hiriburuko lurraldea

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
eu: Eskualde Tribalak

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
eu: Peshawar eta Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: panama.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
eu: Ez da Panama

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
eu: Chiriqui

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
eu: Cocle

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
eu: Penonome

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
eu: Darien

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
eu: Chitre

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
eu: Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
eu: Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
eu: Ez da Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
eu: Alto Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
eu: Alto Parana

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
eu: Asuncion Hiriburu Barrutia

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
eu: Asuncion

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
eu: Boqueron

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
eu: Concepcion

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
eu: Ozeano Barea

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
eu: Ekuador

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
eu: Kolonbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
eu: Brasil

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
eu: Txile

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
eu: Amazonia

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
eu: Filipinak

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
eu: Ez da Filipinak

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
eu: Legazpi Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
eu: Isabela Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
eu: Balanga Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
eu: Batangas Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
eu: Tagbilaran Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
eu: Malaybalay Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
eu: Tuguegarao Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
eu: Roxas Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
eu: Trece Martires Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
eu: Cebu Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
eu: Compostela Arana

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
eu: Kidapawan Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
eu: Tagum Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
eu: Digos Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
eu: Ekialdeko Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
eu: Laoag Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
eu: Vigan Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
eu: Iloilo Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
eu: San Fernando Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
eu: Marawi Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
eu: Tacloban Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
eu: Masbate Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
eu: Oroquieta Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
eu: Cagayan de Oro Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
eu: Bacolod Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
eu: Dumaguete Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
eu: Iparraldeko Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
eu: Palayan Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
eu: Calapan Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
eu: Puerto Princesa Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
eu: Lucena Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
eu: Antipolo Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
eu: Sorsogon Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
eu: Hegoaldeko Cotabato

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
eu: Koronadal Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
eu: Hegoaldeko Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
eu: Maasin Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
eu: Surigao Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
eu: Tarlac Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
eu: Dipolog Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
eu: Pagadian Hiria

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
eu: Hiriburu Politikoa

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
eu: Kokatu mapan: <br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
eu: Kokatu %1 mapan

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
eu: Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
eu: Ez da Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
eu: Varsovia

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
eu: Varsovia eta Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
eu: Polonia Txikia

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
eu: Krakovia

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
eu: Gdansk

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
eu: Mendebaldeko Pomerania

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
eu: Polonia Handia

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
eu: Silesia Beherea

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
eu: Portugaleko Barrutiak

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
eu: 2. muga

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
eu: Azoreak

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
eu: Braganza

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
eu: Portugalgo Probintziak (tradizionala)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
eu: Probintziak (tradizionalak)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
eu: 2. muga

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
eu: Miño

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
eu: Azoreak

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
eu: Portugal (eskualdeak)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
eu: Ez da Portugal (eskualdeak)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
eu: Erdialdea

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
eu: Lisboa (eskualdea)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
eu: Iparraldea

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
eu: Azoreak

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
eu: Udalerriak

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
eu: Guanica

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
eu: Juana Diaz

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
eu: Las Marias

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
eu: Loiza

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
eu: Manati

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
eu: Mayaguez

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
eu: Naguabo

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
eu: Rincon

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
eu: Rio Grande

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
eu: San German

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
eu: San Sebastian

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
eu: Irlandako Errepublika

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
eu: Ez da Irlandako Errepublika

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
eu: Ipar Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
eu: Hegoaldeko Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
eu: Errumania

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: romania.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
eu: Ez da Errumania

[ctx: romania.kgm]
en: Argeş
eu: Arges

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
eu: Constanza

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
eu: Bukarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
eu: (Bukaresteko udalerria)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
eu: Errusia (barrutiak)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
eu: Ez da Errusia (barrutiak)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
eu: Mosku

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
eu: Urruneko Ekialdea

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
eu: Ipar Mendebaldea

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
eu: San Petersburgo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
eu: Siberia

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
eu: Hegoaldea

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
eu: Ural mendiak

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
eu: Errusia (subjetuak)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
eu: Ez da Errusia (subjetuak)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
eu: Altai Errepublika

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
eu: Inguxetia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
eu: Ipar Ossetia-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
eu: Txetxenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
eu: San Petersburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
eu: Mosku Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
eu: Mosku

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
eu: Juduen Probintzia Autonomoa

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
eu: Udalerriak

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
eu: Ez da San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
eu: San Marinoko Hiria

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
eu: Ez da Saudi (Arabia)

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
eu: Ez da Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
eu: Ipar Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
eu: Mendebaldeko Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
eu: Hegoaldeko Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
eu: Ekialdeko Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
eu: Eslovakia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
eu: Ez da Eslovakia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
eu: Eslovenia (tradizionala)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
eu: Ez da Eslovenia (tradizionala)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
eu: Goi Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
eu: Barne Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
eu: Karniola Beherea

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
eu: Esloveniako Istria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
eu: Hegoafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
eu: Ez da Hegoafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
eu: Ekialdeko Lurmuturra

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
eu: Estatu Askea

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
eu: Ipar Lurmuturra

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
eu: Ipar Mendebaldea

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
eu: Mendebaleko Lurmuturra

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
eu: Lurmutur Hiria

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
eu: Hego Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
eu: Kosta

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
eu: Kolonbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
eu: Bogota

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
eu: Guyana frantsesa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
eu: Ekuador

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
eu: Brasil

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
eu: Txile

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
eu: Asuncion

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
eu: Uruguai

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
eu: Koreako Errepublika

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
eu: Eskualdeak

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
eu: Mugez kanpo

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
eu: Seul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
eu: Erkidego Autonomoak

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
eu: Ez da Espainia

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
eu: Kanpoko muga

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
eu: Andaluzia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
eu: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
eu: Aragoi

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
eu: Balear Uharteak

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
eu: Euskadi

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
eu: Gasteiz

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
eu: Kanariar Uharteak

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
eu: Las Palmas de Kanaria Handikoa eta Santa Cruz Tenerifekoa

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
eu: Kantabria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
eu: Kastila-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
eu: Kastila eta Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
eu: Katalunia

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
eu: Bartzelona

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
eu: Merida

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
eu: Galizia

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
eu: Errioxa

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
eu: Madril

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
eu: Murtzia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
eu: Nafarroa

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
eu: Iruñea

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
eu: Valentziako Erkidea

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
eu: Valentzia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
eu: Espainia (probintziak)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
eu: Frantzia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
eu: Maroko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
eu: Aljeria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
eu: Araba

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
eu: Gasteiz

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
eu: Alacant

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
eu: Almeria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
eu: Avila

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
eu: Bartzelona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
eu: Caceres

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
eu: Cadiz

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
eu: Kantabria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
eu: Castelló

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
eu: Kordoba

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
eu: Coruña

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
eu: Girona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
eu: Gipuzkoa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
eu: Donostia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
eu: Balear Irlak

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
eu: Errioxa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
eu: Lleida

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
eu: Madril

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
eu: Malaga

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
eu: Murtzia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
eu: Nafarroa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
eu: Iruñea

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
eu: Palentzia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
eu: Las Palmas de Kanaria Handikoa

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
eu: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
eu: Valentzia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
eu: Bizkaia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
eu: Bilbo

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
eu: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
eu: Ez Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
eu: Ipar Erdialdekoa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
eu: Iparraldea

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
eu: Ekialdea

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
eu: Ipar Mendebaldekoa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
eu: Hegoaldekoa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Uva
eu: Una

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
eu: Mendebaldekoa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Colombo
eu: Kolonbo

[ctx: sudan.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
eu: Ez da Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
eu: Nilo Urdina/Zentrala

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
eu: Nilo Zuria

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
eu: Iparraldeko Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
eu: Hegoaldeko Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
eu: Mendebaldeko Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
eu: Geneina

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
eu: Itsaso Gorria

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
eu: Khartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
eu: Iparo Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
eu: Hegoaldeko Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
eu: Iparraldea

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
eu: Nilo ibaia

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
eu: Ez da Suriname

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
eu: Suedia konderrien arabera

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
eu: Konderriak

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
eu: Konderriaren mugak

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
eu: Itsasertza

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
eu: Ez da Suedia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
eu: Estokolmo konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
eu: Estokolmo

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
eu: Västerbotten konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
eu: Norrbotten konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
eu: Uppsala konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
eu: Södermanland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
eu: Östergötland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
eu: Jönköping konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
eu: Kronoberg konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
eu: Kalmar konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
eu: Gotland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
eu: Blekinge konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
eu: Skåne konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
eu: Halland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
eu: Västra Götaland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
eu: Värmland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
eu: Örebro konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
eu: Västmanland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
eu: Dalarna konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
eu: Gävleborg konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
eu: Västernorrland konderria

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
eu: Jämtland konderria

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
eu: Suitza

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
eu: Kantoiak

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
eu: Ez da Suitza

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
eu: Zurich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
eu: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
eu: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
eu: Luzerna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
eu: Fribourgo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
eu: Basilea Hiria

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
eu: Basilea

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
eu: Basilea Estatua

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
eu: Lausana

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
eu: Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
eu: Ez da Tadjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
eu: Errepublikar Menpeko Barrutiak

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
eu: Tailandia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
eu: Ez da Thailandia

[ctx: tripura.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
eu: Ez da Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
eu: Ipar Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
eu: Hegoaldeko Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
eu: Mendebaldeko Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
eu: Ez da Turkia

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
eu: Ez da Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
eu: Ukrania

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
eu: Kieveko oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
eu: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
eu: Krimeako Errepublika Autonomikoa

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
eu: Kiev Hiria

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
eu: Sevastopol Hiria

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
eu: Azov itsasoa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
eu: Itsaso Beltza

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
eu: Ez da Ukrania

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
eu: Muga/Kosta

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
eu: Ibaia

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
eu: Uruguai

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
eu: Sailak

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
eu: Ez da Uruguai

[ctx: usa.kgm]
en: USA
eu: AEB

[ctx: usa.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
eu: Kosta

[ctx: usa.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
eu: Superior Lakua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
eu: Michigan Lakua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
eu: Huron Lakua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
eu: Erie Lakua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
eu: Ontario Lakua

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
eu: Bahamak

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
eu: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
eu: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
eu: Mexiko

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: usa.kgm]
en: California
eu: Kalifornia

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
eu: Jefferson hiria

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
eu: Ipar Karolina

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
eu: Ipar Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
eu: Oklahoma hiria

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
eu: Hego Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
eu: Hego Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
eu: Mendebaldeko Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
eu: Ez da Uzbekistan

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
eu: Estatuak

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
eu: Ez da Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
eu: Amazonia

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
eu: Anzoategui

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
eu: Bartzelona

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
eu: Bolivar

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
eu: Bolívar Hiria

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
eu: Mendeko Federalak

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
eu: Hiriburuaren barrutia

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
eu: Caracas hiria

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
eu: Ez da Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
eu: Virginia (AEB)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
eu: Konderriak eta Hiri independenteak

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
eu: Mugak

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
eu: Ez Virginia

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
eu: Accomack konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
eu: Albemarle konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
eu: Alleghany konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
eu: Amelia konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
eu: Amherst konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
eu: Appomattox konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
eu: Arlington konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
eu: Augusta konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
eu: Bath konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
eu: Bedford konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
eu: Bland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
eu: Botetourt konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
eu: Brunswick konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
eu: Buchanan konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
eu: Buckingham konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
eu: Campbell konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
eu: Caroline konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
eu: Carroll konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
eu: Charles City konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
eu: Charlotte konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
eu: Chesterfield konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
eu: Clarke konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
eu: Craig konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
eu: Culpeper konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
eu: Cumberland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
eu: Dickenson konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
eu: Dinwiddie konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
eu: Essex konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
eu: Fairfax konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
eu: Fauquier konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
eu: Floyd konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
eu: Fluvanna konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
eu: Franklin konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
eu: Frederick konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
eu: Giles konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
eu: Gloucester konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
eu: Goochland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
eu: Grayson konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
eu: Greene konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
eu: Greensville konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
eu: Halifax konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
eu: Hanover konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
eu: Henrico konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
eu: Henry konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
eu: Highland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
eu: Isle of Wight konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
eu: James City konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
eu: King and Queen konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
eu: King George konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
eu: King William konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
eu: Lancaster konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
eu: Lee konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
eu: Loudoun konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
eu: Louisa konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
eu: Lunenburg konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
eu: Madison konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
eu: Mathews konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
eu: Mecklenburg konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
eu: Middlesex konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
eu: Montgomery konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
eu: Nelson konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
eu: New Kent konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
eu: Northampton konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
eu: Northumberland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
eu: Nottoway konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
eu: Orange konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
eu: Page konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
eu: Patrick konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
eu: Pittsylvania konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
eu: Powhatan konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
eu: Prince Edward konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
eu: Prince George konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
eu: Prince William konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
eu: Pulaski konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
eu: Rappahannock konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
eu: Richmond konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
eu: Roanoke konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
eu: Rockbridge konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
eu: Rockingham konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
eu: Russell konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
eu: Scott konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
eu: Shenandoah konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
eu: Smyth konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
eu: Southampton konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
eu: Spotsylvania konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
eu: Stafford konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
eu: Surry konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
eu: Sussex konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
eu: Tazewell konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
eu: Warren konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
eu: Washington konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
eu: Westmoreland konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
eu: Wise konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
eu: Wythe konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
eu: York konderria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
eu: Alexandria hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
eu: Bristol hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
eu: Buena Vista hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
eu: Charlottesville hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
eu: Chesapeake hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
eu: Colonial Heights hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
eu: Covington hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
eu: Danville hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
eu: Emporia hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
eu: Fairfax hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
eu: Falls Church hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
eu: Franklin hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
eu: Fredericksburg hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
eu: Galax hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
eu: Hampton hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
eu: Harrisonburg hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
eu: Hopewell hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
eu: Lexington hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
eu: Lynchburg hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
eu: Manassas hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
eu: Manassas Park hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
eu: Martinsville hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
eu: Newport News hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
eu: Norfolk hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
eu: Norton hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
eu: Petersburg hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
eu: Poquoson hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
eu: Portsmouth hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
eu: Radford hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
eu: Richmond hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
eu: Roanoke hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
eu: Salem hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
eu: Staunton hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
eu: Suffolk hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
eu: Virginia Beach hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
eu: Waynesboro hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
eu: Williamsburg hiria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
eu: Winchester hiria

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
eu: Urak (munduko klaseak)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
eu: Ozeano eta arroak

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
eu: Ez dira urak (munduko klaseak)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
eu: Ozeano Artikoa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
eu: Iparaldeko Barea

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
eu: Ipar Atlantikoa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
eu: Hegoko Barea

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
eu: Hegoko Atlantikoa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
eu: Ozeano Indikoa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
eu: Ozeano Antartikoa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
eu: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
eu: Chad lakua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
eu: Nilo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
eu: Okavango padura

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
eu: Danubio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
eu: Garona

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
eu: Kura (eta Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
eu: Loira

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
eu: Rhin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
eu: Rodano

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
eu: Sena

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
eu: Tigris (eta Eufrates)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
eu: Balkhash lakua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
eu: Hong (ibai gorria)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
eu: Murray (eta Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
eu: Alabama (eta Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
eu: Amazonia

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
eu: Orinoko

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
eu: Colorado ibaia

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
eu: Titicaca lakua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
eu: Uruguai

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
eu: Mosa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
eu: Eyre lakua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
eu: Kaspiar itsasoa

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
eu: Mendebaldeko Bengala

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
eu: Barrutia

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
eu: Ez da Mendebaldeko Bengala

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
eu: Muga

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
eu: Hegoaldeko 24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
eu: Iparraldeko 24-Parganas

[ctx: world.kgm]
en: World
eu: Mundua

[ctx: world.kgm]
en: Countries
eu: Estatuak

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
eu: Ez da herrialde bat

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
eu: Argelia

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
eu: Argel

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
eu: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
eu: Yaounde

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
eu: Afrika Erdiko Errepublika

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
eu: Bangi

[ctx: world.kgm]
en: Chad
eu: Txad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
eu: Boli Kosta

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
eu: Egipto

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
eu: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
eu: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Accra
eu: Akkra

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
eu: Ginea

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
eu: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
eu: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
eu: Jordania

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
eu: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
eu: Kuwait Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
eu: Libano

[ctx: world.kgm]
en: Libya
eu: Libia

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
eu: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
eu: Maroko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
eu: Mozanbike

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
eu: Niamei

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
eu: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
eu: Riad

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
eu: Hego Afrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
eu: Pretoria, Bloemfontein eta Lurmutur Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
eu: Khartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
eu: Hego Sudan

[ctx: world.kgm]
en: Syria
eu: Siria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
eu: Damasko

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
eu: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
eu: Lome

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
eu: Abu Dhabi Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
eu: Maskat

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
eu: Viena

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
eu: Belgika

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
eu: Bruselas

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
eu: Kroazia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
eu: Txekia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
eu: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
eu: Danimarka

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
eu: Kopenhage

[ctx: world.kgm]
en: Finland
eu: Finlandia

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
eu: Ipar Mazedonia

[ctx: world.kgm]
en: France
eu: Frantzia

[ctx: world.kgm]
en: Germany
eu: Alemania

[ctx: world.kgm]
en: Greece
eu: Grezia

[ctx: world.kgm]
en: Athens
eu: Atenas

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
eu: Hungaria

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
eu: Islandia

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
eu: Irlanda

[ctx: world.kgm]
en: Italy
eu: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
eu: Erroma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
eu: Letonia

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
eu: Lituania

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
eu: Luxemburgo

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
eu: Moldavia

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
eu: Herbehereak

[ctx: world.kgm]
en: Norway
eu: Norvegia

[ctx: world.kgm]
en: Poland
eu: Polonia

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
eu: Varsovia

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
eu: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Romania
eu: Errumania

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
eu: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
eu: Errusia

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
eu: Mosku

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
eu: Belgrado

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
eu: Eslovakia

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
eu: Eslovenia

[ctx: world.kgm]
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
eu: Madril

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
eu: Suedia

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
eu: Estokolmo

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
eu: Suitza

[ctx: world.kgm]
en: Bern
eu: Berna

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
eu: Turkia

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
eu: Ukrania

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
eu: Kiev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

[ctx: world.kgm]
en: London
eu: Londres

[ctx: world.kgm]
en: Canada
eu: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
eu: Amerikako Estatu batuak

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
eu: Bahamak

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
eu: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
eu: Habana

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
eu: Jamaika

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
eu: Dominika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
eu: Mexiko

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
eu: Mexiko Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
eu: Guatemala Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
eu: Nikaragua

[ctx: world.kgm]
en: San José
eu: San Jose

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
eu: Panama Hiria

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
eu: Kolonbia

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
eu: Bogota

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
eu: Guyana frantsesa

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
eu: Ekuador

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
eu: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: Chile
eu: Txile

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
eu: Paraguai

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
eu: Asuncion

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
eu: Uruguai

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
eu: Zeelanda Berria

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
eu: Vatikanoa hiria

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
eu: Monako

[ctx: world.kgm]
en: China
eu: Txina

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
eu: Kolonbo eta Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
eu: Ulan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Japan
eu: Japonia

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
eu: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
eu: Zipre

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
eu: Nikosia

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
eu: Afganistan

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
eu: Erevan

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
eu: Tadjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
eu: Vientian

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
eu: Kanbodia

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
eu: Ekialdeko Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
eu: Filipinak

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
eu: Tailandia

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
eu: Txinako Errepublika (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
eu: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
eu: Koreako Herri Errepublika Demokratikoa

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
eu: Koreako Errepublika

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
eu: Seul

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
eu: Groenlandia (Danimarka)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
eu: Muduko kontinenteak (Ipar Polotik)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
eu: Kontinenteak

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
eu: Zein da %1-(r)en gailurrik garaiena?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
eu: Kontinenteak gailur garaienaren arabera

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
eu: Zeinek dauka %1 gailur garaien gisa?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
eu: Kontinenteetako gailur garaiena

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
eu: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
eu: Ipar Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
eu: Hego Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
eu: Antartika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
eu: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
eu: Ozeania

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
eu: Eskualdeak

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
eu: Ez da Yemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
eu: Ez da Kongoko Errepublika Demokratikoa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
eu: Kongo zentrala

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
eu: Kasaï zentrala

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
eu: Kasaï ekialdea

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
eu: Uele Garaia

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
eu: Tanganika

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
eu: Lomami Garaia

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
eu: Katanga Garaia

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
eu: Zambia (barrutiak)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
eu: Ez da Zambia (barrutiak)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
eu: Zambia (probintziak)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
eu: Ez da Zambia (probintziak)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
eu: Zentrala

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
eu: Ekialdea

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
eu: Iparraldea

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
eu: Ipar Mendebaldeak

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
eu: Hegoaldea

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
eu: Mendebaldea

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
eu: Zimbawe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
eu: Probintziak

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
eu: Ez da Zimbawe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
eu: Mashonaland zentrala

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
eu: Mashonaland ekialdea

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
eu: Mashonaland mendebaldea

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
eu: Matabeleland iparraldea

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
eu: Matabeleland hegoaldea

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
eu: Zimbawe (barrutiak)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
eu: Barrutiak

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
eu: Muga

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
eu: Ura

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
eu: Ez da Zimbawe (barrutiak)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
eu: Darwin Mendia

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
eu: Gokwe iparraldea

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
eu: Gokwe hegoaldea
