kgeography - en to fa translation catalogue (1736 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
fa: افغانستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
fa: ایران

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
fa: چین

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
fa: پاکستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
fa: هند

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
fa: بلخ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
fa: بامیان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
fa: نیلی

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
fa: جوزان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
fa: هرات

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
fa: کابل

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
fa: اسدآباد

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
fa: جلال آباد

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
fa: میدان شهر

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
fa: زابل

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
fa: آفریقا

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: africa.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
fa: الجزایر

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
fa: الجزایر

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
fa: آنگولا

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
fa: لوآندا

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
fa: بنین

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
fa: بوتسوانا

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
fa: گابرون

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
fa: بورکینافاسو

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
fa: واگادوگو

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
fa: بوروندی

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
fa: کامرون

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
fa: یائونده

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی...

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
fa: بانگی

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
fa: چاد

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
fa: اِن جامنا

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
fa: ساحل عاج

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
fa: یاموسوکرو

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fa: جمهوری خلق کنگو

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
fa: کینشاسا

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
fa: جیبوتی

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
fa: مصر

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
fa: قاهره

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
fa: مالابو

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
fa: اریتریا

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
fa: آسمارا

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
fa: اتیوپی

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
fa: آدیس آبابا

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
fa: گابون

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
fa: لیبرویل

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
fa: بانجول

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
fa: غنا

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
fa: آکرا

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
fa: گینه

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
fa: کوناکری

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
fa: بیسائو

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
fa: کنیا

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
fa: نایروبی

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
fa: لسوتو

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
fa: ماسرو

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
fa: لیبریا

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
fa: مونروویا

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
fa: لیبی

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
fa: طرابلس

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
fa: مالاگاسی

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
fa: آنتاناناریوو

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
fa: مالاوی

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
fa: لیلونگوه

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
fa: مالی

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
fa: باماکو

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
fa: موریتانی

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
fa: نواکشوت

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
fa: مراکش

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
fa: رباط

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
fa: موزامبیک

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
fa: ماپوتو

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
fa: نامیبیا

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
fa: ویندهوک

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
fa: نیجر

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
fa: نیامی

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
fa: نیجریه

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
fa: آبوجا

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
fa: جمهوری خلق کنگو

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
fa: برازاویل

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
fa: روآندا

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
fa: کیگالی

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
fa: سنگال

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
fa: داکار

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
fa: فری تاون

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
fa: سومالی

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
fa: موگادیشو

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
fa: سودان

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
fa: خارطوم

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
fa: امبابان

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
fa: تانزانیا

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
fa: دودوما

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
fa: توگو

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
fa: لومه

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
fa: تونس

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
fa: تونس

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
fa: اوگاندا

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
fa: کامپالا

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
fa: صحرای مغرب

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
fa: زامبیا

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
fa: لوزاکا

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
fa: هراره

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
fa: منطقه فدرال

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
fa: مناطق

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
fa: جزء آلبانی نیست

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
fa: برات

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
fa: جزء آلبانی نیست

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
fa: برات

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
fa: الباسان

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
fa: تیرانا

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
fa: آندورا

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
fa: اسپانیا

[ctx: andorra.kgm]
en: France
fa: فرانسه

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
fa: آندورا لا ولا

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
fa: لا ماسانا

en: Your Answers Were
fa: پاسخهای شما این بود

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
fa:  شما به %1 سوال از %2 سؤال پاسخ درست دادید.

en: Question
fa: سؤال

en: Your Answer
fa: پاسخ شما

en: Correct Answer
fa: پاسخ صحیح

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
fa: آرژانتین

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
fa: آرژانتین نیست

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
fa: بوئنوس‌آیرس(شهر)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
fa: بوئنوس‌آیرس

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
fa: پارانا

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
fa: سانتا روسا

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
fa: لاریوجا

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
fa: سالتا

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
fa: سان لوئیس

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
fa: سانتا کروز

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
fa: سانتافه

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
fa: ارمنستان

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
fa: دریاچه وان

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
fa: دریاچه سوان

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
fa: گرجستان

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
fa: ایران

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
fa: ترکیه

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
fa: آراگاتسوتْن

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
fa: آشتاراک

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
fa: آرارات

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
fa: آرتاشات

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
fa: آرماویر

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
fa: گغارکونیک

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
fa: گاوار

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
fa: کوتایک

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
fa: هرازدان

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
fa: لوری

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
fa: وانادزور

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
fa: شیراک

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
fa: سیونیک

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
fa: کاپان

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
fa: تاووش

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
fa: وایوتس جور

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
fa: ایروان

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
fa: آسیا

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: asia.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
fa: مسکو

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
fa: ترکیه

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
fa: آنکارا

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
fa: مصر

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
fa: جیبوتی

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
fa: اریتریا

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
fa: اتیوپی

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
fa: ایران

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
fa: تهران

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
fa: عراق

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
fa: بغداد

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
fa: سرزمین اشغالی

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
fa: تلاوی

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
fa: اردن

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
fa: عمان

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
fa: کنیا

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
fa: کویت

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
fa: کویت

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
fa: لبنان

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
fa: بیروت

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
fa: قطر

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
fa: دوحه

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
fa: ریاض

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
fa: سومالی

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
fa: سودان

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
fa: سوریه

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
fa: دمشق

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
fa: اوگاندا

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
fa: ابوظبی

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
fa: عمان

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
fa: مسقط

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
fa: کرانه باختری

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
fa: یمن

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
fa: صنعا

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
fa: اکراین

[ctx: asia.kgm]
en: China
fa: چین

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
fa: پکن

[ctx: asia.kgm]
en: India
fa: هند

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
fa: دهلی نو

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
fa: سری لانکا

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fa: کلمبو

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
fa: مغولستان

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
fa: اولان باتور

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
fa: آستانا

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
fa: ژاپن

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
fa: توکیو

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
fa: برمه

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
fa: نپال

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
fa: کاتماندو

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
fa: بوتان

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
fa: تیمبو

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
fa: اندونزی

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
fa: مالزی

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
fa: کوآلالامپور

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
fa: بنگلادش

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
fa: داکا

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
fa: افغانستان

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
fa: کابل

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
fa: باکو

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
fa: ارمنستان

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
fa: ایروان

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
fa: بحرین

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
fa: منامه

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
fa: گرجستان

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
fa: تفلیس

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
fa: عشق‌آباد

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
fa: تاشکند

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
fa: پیشبک

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
fa: دوشنبه

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
fa: پاکستان

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
fa: اسلام‌آباد

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
fa: لائوس

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
fa: وین تیان

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
fa: کامبوج

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
fa: پنوم پن

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
fa: برونئی

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
fa: بندر سری بگاوان

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
fa: فیلیپین

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
fa: مانیل

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
fa: تایلند

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
fa: بانکوک

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
fa: ویتنام

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
fa: هانوی

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
fa: تایوان

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
fa: تایپه

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
fa: سنگاپور

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
fa: کره شمالی

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
fa: پیونگ یانگ

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
fa: کره جنوبی

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
fa: سئول

en: Correct answers: %1/%2
fa: پاسخهای صحیح: %1/%2

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
fa: استرالیا

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
fa: جزء استرالیا نیست

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
fa: ساحل

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
fa: کنبرا

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
fa: ویکتوریا

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
fa: ملبرن

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
fa: کوئینزلند

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
fa: استرالیای جنوبی

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
fa: استرالیای غربی

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
fa: تاسمانیا

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
fa: سرزمین شمالی

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
fa: داروین

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
fa: اتریش

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
fa: جزء اتریش نیست

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
fa: وین

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
fa: برگن لند

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
fa: ایزنشتادت

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
fa: اشتیر

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
fa: گراتس

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
fa: کارینتیا

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
fa: کلاگن فورت

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
fa: تیرول

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
fa: اینسبروک

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
fa: وراربرگ

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
fa: برگنتس

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
fa: زالتسبورگ

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
fa: اتریش شمالی

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
fa: لینتس

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
fa: اتریش جنوبی

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
fa: سانکت پولتن

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
fa: بیلوروس

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
fa: بلژیک

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
fa: جزء بلژیک نیست

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
fa: لیمبورگ

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
fa: لوگزامبورگ

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
fa: بلیز

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
fa: مناطق

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: belize.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
fa: جزء بلیز نیست

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
fa: منطقه بلیز

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
fa: شهر بلیز

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
fa: منطقه کایو

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
fa: منطقه کروزال

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
fa: منطقه تولدو

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
fa: بولیوی

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
fa: جزء بولیوی نیست

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
fa: لاپاز

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
fa: سانتا کروز

en: &Accept
fa: &پذیرفتن‌

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
fa: برزیل

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
fa: آراکاژو

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
fa: بلو هوریزونت

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
fa: رورایما

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
fa: بوئا ویستا

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
fa: منطقه فدرال

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
fa: ماتو گروسو دو سول

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
fa: کامپو گرانده

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
fa: ماتو گروسو

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
fa: کوریتیبا

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
fa: سانتا کاتارینا

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
fa: فورتالزا

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
fa: گویانیا

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
fa: آلاگواس

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
fa: آمازوناس

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
fa: مانائوز

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
fa: ریو گراند دو نورت

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
fa: ناتال

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
fa: توکانتینس

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
fa: ریو گرانده دو سول

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
fa: پورتو آلگره

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
fa: پورتوولیو

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
fa: پرنامبوکو

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
fa: رسیف

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
fa: آکره

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
fa: ریو برانکو

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
fa: ریودوژانیرو

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
fa: ریودوژانیرو

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
fa: سالوادور

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
fa: سالوادور

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
fa: ترزینا

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
fa: خارج از محدوده

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
fa: کانادا

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
fa: خارج از محدوده

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
fa: جزیره پرنس ادوارد

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
fa: شارلوت تاون

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
fa: برتیش کلمبیا

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
fa: ویکتوریا

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
fa: انتاریو

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
fa: تورنتو

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
fa: نیو فاوندلند

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
fa: سنت جان

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
fa: نوناووت

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
fa: ایکالویت

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
fa: آلبرتا

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
fa: ادمونتون

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
fa: سرزمین شمال غربی

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
fa: یلونایف

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
fa: کبک

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
fa: کبک

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
fa: نیو برونسویک

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
fa: فردریکتون

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
fa: مانی توبا

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
fa: وینیپگ

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
fa: نوا اسکوتا

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
fa: هالیفاکس

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
fa: یوکون

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
fa: وایت هورس

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
fa: ساسکاتون

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
fa: رجینا

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
fa: شیلی

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: chile.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
fa: جزء شیلی نیست

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
fa: سانتیاگو

[ctx: china.kgm]
en: China
fa: چین

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: china.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: china.kgm]
en: Coast
fa: ساحل

[ctx: china.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: china.kgm]
en: Japan
fa: ژاپن

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
fa: مغولستان

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
fa: کره شمالی

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
fa: کره جنوبی

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
fa: افغانستان

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
fa: پاکستان

[ctx: china.kgm]
en: India
fa: هند

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
fa: بوتان

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
fa: بنگلادش

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
fa: برمه

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
fa: تایلند

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
fa: تایوان

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
fa: ویتنام

[ctx: china.kgm]
en: Laos
fa: لائوس

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
fa: نپال

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
fa: آنهوی

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
fa: هفیی

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
fa: پکن

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
fa: چونگچینگ

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
fa: فوجیان

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
fa: فوچو

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
fa: گانسو

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
fa: لان‌جو

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
fa: گوانگدونگ

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
fa: کوانگچو

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
fa: گوآنگشی‌جوآنگ

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
fa: نان‌نینگ

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
fa: گوی‌جو

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
fa: گویانگ

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
fa: هاینان

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
fa: هایکو

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
fa: هبی

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
fa: شیهچیا‌چوانگ

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
fa: هیلونگ‌جیانگ

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
fa: هاربین

[ctx: china.kgm]
en: Henan
fa: هنان

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
fa: چنگ چو

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
fa: هوبی

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
fa: ووهان

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
fa: هونان

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
fa: چانگشا

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
fa: جیانگ‌سو

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
fa: نانکینگ

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
fa: جیانگشی

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
fa: نانچانگ

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
fa: چی‌لین

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
fa: چانگچون

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
fa: لیائونینگ

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
fa: شنیانگ

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
fa: مغولستان داخلی

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
fa: هوهه‌هوت

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
fa: نینگشیا‌هوی

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
fa: یینچوآن

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
fa: چینگ‌های

[ctx: china.kgm]
en: Xining
fa: شینینگ

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
fa: شانسی

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
fa: تای‌یوآن

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
fa: شاندونگ

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
fa: جینان

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
fa: شانگهای

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
fa: شانشی

[ctx: china.kgm]
en: Xian
fa: شیان

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
fa: سیچوآن

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
fa: چنگ تو

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
fa: تیانجین

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
fa: شین جیانگ اویگور

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
fa: اورومچی

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
fa: شیدزانگ

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
fa: لهاسا

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
fa: یون نان

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
fa: کون مینگ

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
fa: ججیانگ

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
fa: هانگچو

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

[ctx: china.kgm]
en: Macao
fa: ماکائو

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
fa: کلمبیا

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
fa: آمازوناس

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
fa: فلورنس

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
fa: سزار

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
fa: بوگوتا

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
fa: منطقه پایتخت

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
fa: ارمنستان

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
fa: سانتاندر

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
fa: اقیانوس

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
fa: سایر کشورها

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
fa: کستاریکا

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
fa: جزء کستاریکا نیست

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
fa: لیبریا

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
fa: کوبا

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
fa: جزء کوبا نیست

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
fa: سانتا کلارا

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
fa: سانتیاگو‌دکوبا

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
fa: پراگ

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
fa: پرچم %1...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
fa: پرچم %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
fa: جزء جمهوری دومینیکن نیست

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
fa: ماکو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
fa: سانتیاگو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
fa: سانتو دومینگو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
fa: اکوادور

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
fa: جزء اکوادور نیست

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
fa: مورونا سانتیاگو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
fa: کیتو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
fa: زامورا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
fa: السالوادور

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
fa: جزء السالوادور نیست

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
fa: سان سالوادور

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
fa: لا پاز

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
fa: استونی

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
fa: جزء استونی نیست

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
fa: تالین

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
fa: اروپا

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: europe.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
fa: ساحل

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
fa: آلبانی

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
fa: تیرانا

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
fa: الجزایر

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
fa: آندورا

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
fa: آندورا لا ولا

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
fa: اتریش

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
fa: وین

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
fa: بیلوروسی

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
fa: مینسک

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
fa: بلژیک

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
fa: بروکسل

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
fa: سارایوو

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
fa: بلغارستان

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
fa: صوفیا

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
fa: کرواسی

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
fa: زاگرب

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
fa: پراگ

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
fa: دانمارک

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
fa: کپنهاک

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
fa: استونی

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
fa: تالین

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
fa: فنلاند

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
fa: هلسینکی

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
fa: سکوپیه

[ctx: europe.kgm]
en: France
fa: فرانسه

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
fa: آلمان

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
fa: برلین

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
fa: یونان

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
fa: آتن

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
fa: مجارستان

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
fa: بودا پست

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
fa: ایسلند

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
fa: ریکیاویک

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
fa: ایرلند

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
fa: دوبلین

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
fa: ایتالیا

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
fa: رم

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
fa: لتونی

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
fa: ریگا

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
fa: لیتوانی

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
fa: ویلنیوس

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
fa: لوگزامبورگ

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
fa: مدلداوی

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
fa: کیشی نف

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
fa: موناکو

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
fa: مراکش

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
fa: هلند

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
fa: آمستردام

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
fa: نروژ

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
fa: اسلو

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
fa: لهستان

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
fa: ورشو

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
fa: پرتقال

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
fa: لیسبون

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
fa: رومانی

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
fa: بوخارست

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
fa: مسکو

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
fa: سان مارینو

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
fa: صربستان

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
fa: بلگراد

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
fa: مونته نگرو

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
fa: اسلواکی

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
fa: اسلوونی

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
fa: لیوبلیانا

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
fa: اسپانیا

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
fa: مادرید

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
fa: سوئد

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
fa: استکهلم

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
fa: سوئیس

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
fa: برن

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
fa: سوریه

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
fa: تونس

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
fa: ترکیه

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
fa: آنکارا

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
fa: اکراین

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
fa: انگلستان

[ctx: europe.kgm]
en: London
fa: لندن

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
fa: شهر واتیکان

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
fa: این پرچم متعلق است به:

[ctx: france.kgm]
en: France
fa: فرانسه

[ctx: france.kgm]
en: Not France
fa: جزء فرانسه نیست

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
fa: مولین

[ctx: france.kgm]
en: Gap
fa: گپ

[ctx: france.kgm]
en: Nice
fa: نیس

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
fa: شارل ویل مزیر

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
fa: کارکسون

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
fa: مارسی

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
fa: کالوادوس

[ctx: france.kgm]
en: Caen
fa: کان

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
fa: اوریلاک

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
fa: آنگولم

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
fa: لا راشل

[ctx: france.kgm]
en: Cher
fa: چر

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
fa: بورگس

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
fa: تول

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
fa: کرس دوسود

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
fa: آژاکسیو

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
fa: باستیا

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
fa: دیژون

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
fa: سن بریوس

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
fa: دوردونی

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
fa: بزانسون

[ctx: france.kgm]
en: Valence
fa: والنس

[ctx: france.kgm]
en: Gard
fa: گارد

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
fa: مونت پلیر

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
fa: اورلئان

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
fa: کهور

[ctx: france.kgm]
en: Marne
fa: مارن

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
fa: ماین

[ctx: france.kgm]
en: Laval
fa: لاوال

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
fa: نانسی

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
fa: موز

[ctx: france.kgm]
en: Metz
fa: متز

[ctx: france.kgm]
en: Nord
fa: نورد

[ctx: france.kgm]
en: Lille
fa: لیل

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
fa: لیون

[ctx: france.kgm]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
fa: تارن

[ctx: france.kgm]
en: Albi
fa: آلبی

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
fa: تارن گارون

[ctx: france.kgm]
en: Var
fa: وار

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
fa: تولون

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
fa: آویگنون

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
fa: وندی

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
fa: وین

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
fa: اپینال

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
fa: بلفور

[ctx: france.kgm]
en: Evry
fa: اوره

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
fa: سن سنت دنیس

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
fa: بوبیگنی

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
fa: وال د مارن

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
fa: آلمان

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
fa: جزء آلمان نیست

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
fa: بادن وورتمبرگ

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
fa: اشتوتگارت

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
fa: باواریا

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
fa: مونیخ

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
fa: برلین

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
fa: براندربورگ

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
fa: پوتسدام

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
fa: برمن

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
fa: هامبورگ

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
fa: اسن

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
fa: ویسبادن

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
fa: شورین

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
fa: ساکسون پایین

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
fa: هانوور

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
fa: نوردراین وستفالن

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
fa: دوسلدورف

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
fa: راینلاند فالتز

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
fa: ماینز

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
fa: سارلند

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
fa: ساربروکن

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
fa: ساکسونی

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
fa: درسدن

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
fa: زاکسن آنهالت

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
fa: ماگدبورگ

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
fa: اشلسویگ هولشتاین

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
fa: کیل

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
fa: تورینگن

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
fa: ارفورت

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
fa: یونان

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
fa: دریای ایونی

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
fa: جزء یونان نیست

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
fa: آتن

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
fa: مقدونیه مرکزی

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
fa: جزایر ایونی

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
fa: یونان غربی

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
fa: مقدونیه غربی

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
fa: گواتمالا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
fa: جزء گواتمالا نیست

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
fa: گویان

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
fa: جزء گویان نیست

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
fa: آمستردام نو

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
fa: هائی تی

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
fa: جزء هائی تی نیست

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
fa: نورد

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
fa: پورتو پرنس

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
fa: هندوراس

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
fa: جزء هندوراس نیست

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
fa: تگوسیگالپا

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
fa: لا پاز

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
fa: جزء مجارستان نیست

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
fa: بوداپست

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
fa: مجارستان مرکزی

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
fa: بوداپست

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
fa: مجارستان شمالی

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
fa: پایتخت بخش

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
fa: سرزمین شمال شرقی

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
fa: سرزمین شمال غربی

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
fa: ایران

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
fa: تهران

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
fa: قم

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
fa: مرکزی

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
fa: اراک

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
fa: قزوین

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
fa: گیلان

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
fa: رشت

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
fa: اردبیل

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
fa: زنجان

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
fa: آذربایجان شرقی

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
fa: تبریز

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
fa: آذربایجان غربی

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
fa: ارومیه

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
fa: کردستان

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
fa: سنندج

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
fa: همدان

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
fa: کرمانشاه

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
fa: ایلام

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
fa: لرستان

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
fa: خرم آباد

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
fa: خوزستان

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
fa: اهواز

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
fa: چهارمحال و بختیاری

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
fa: شهرکرد

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
fa: کهکیلویه و بویر احمد

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
fa: یاسوج

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
fa: بوشهر

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
fa: فارس

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
fa: شیراز

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
fa: هرمزگان

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
fa: بندرعباس

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
fa: سیستان و بلوچستان

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
fa: زاهدان

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
fa: کرمان

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
fa: یزد

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
fa: اصفهان

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
fa: سمنان

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
fa: مازندران

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
fa: ساری

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
fa: گلستان

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
fa: گرگان

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
fa: خراسان جنوبی

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
fa: بیرجند

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
fa: خراسان رضوی

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
fa: مشهد

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
fa: خراسان شمالی

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
fa: بجنورد

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
fa: خلیج فارس

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
fa: خلیج عمان

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
fa: دریای خزر

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
fa: دریاچه ارومیه

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
fa: عمان

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
fa: عراق

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
fa: کویت

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
fa: افغانستان

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
fa: پاکستان

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
fa: ارمنستان

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
fa: ترکیه

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
fa: قطر

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
fa: ایتالیا

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
fa: جزء ایتالیا نیست

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
fa: سیسیل

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
fa: پالرمو

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
fa: تریسته

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
fa: لاکوئیلا

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
fa: لاتیوم

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
fa: رم

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
fa: کالابریا

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
fa: کاتانزارو

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
fa: تورینو

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
fa: باری

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
fa: میلان

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
fa: ترنتو

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
fa: کامپوباسو

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
fa: فلورنس

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
fa: امیلیا روماگنا

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
fa: بولوگنا

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
fa: آئوستا

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
fa: ناپلی

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
fa: باسیلیکاتا

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
fa: پوتنزا

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
fa: جنوآ

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
fa: ساردنیا

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
fa: کالیاری

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
fa: آنکونا

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
fa: ونتو

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
fa: ونیز

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
fa: ایتالیا همراه ایالات

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
fa: جزء ایتالیا نیست

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
fa: آلساندریا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
fa: آستی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
fa: بیلا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
fa: نووارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
fa: تورینو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
fa: برگامو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
fa: برسچیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
fa: کمو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
fa: کرمونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
fa: لکو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
fa: لودی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
fa: مانتووا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
fa: میلانو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
fa: پاویا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
fa: سوندریو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
fa: آئوستا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
fa: بولتسانو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
fa: ترنتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
fa: پادووا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
fa: ترویزو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
fa: ونیز

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
fa: ورونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
fa: ویچنتسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
fa: تریسته

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
fa: اودینه

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
fa: جنوآ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
fa: ایمپریا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
fa: لا اسپتسیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
fa: ساوونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
fa: بولوگنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
fa: فرارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
fa: فورلی کسنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
fa: مدنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
fa: پارما

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
fa: پیا چنتسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
fa: راونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
fa: رجیونل امیلیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
fa: ریمینی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
fa: آرتسو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
fa: فلورانس

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
fa: گروستو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
fa: لیوورنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
fa: لوکا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
fa: ماسا کارارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
fa: پیزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
fa: پراتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
fa: سیئنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
fa: پروجیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
fa: ترنی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
fa: آنکونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
fa: آسکولی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
fa: ماچراتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
fa: پسارو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
fa: لاتینا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
fa: ریئتی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
fa: رم

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
fa: ویتربو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
fa: چویتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
fa: لاکوئیلا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
fa: پسکارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
fa: ترامو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
fa: کامپوباسو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
fa: آولینو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
fa: بنونتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
fa: کازرتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
fa: ناپل

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
fa: سالرنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
fa: باری

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
fa: بریندیزی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
fa: فوجیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
fa: تارانتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
fa: ماترا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
fa: پوتنتسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
fa: کاتانزارو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
fa: کوزنتسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
fa: کروتون

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
fa: رجیو دی کالابریا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
fa: ویبو والنتیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
fa: کالتانیستا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
fa: کاتانیا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
fa: انا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
fa: مسینا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
fa: پالرمو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
fa: راگوزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
fa: سیراکوزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
fa: تراپانی

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
fa: کاگلیاری

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
fa: ساساری

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
fa: جامائیکا

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
fa: جزء جامائیکا نیست

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
fa: کینگستون

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
fa: ژاپن

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
fa: خارج از محدوده

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
fa: توکیو

en: E&xplore Map
fa: &کاوش نقشه‌

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
fa: در این قسمت، برای آگاهی از بخشها روی هر قسمتی از نقشه فشار دهید

en: Test Yourself:
fa: خودآزمایی:

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
fa: در اين رقابت، به شما در سمت چپ زير گزينگان، نام يک بخش داده می‌شود، و شما بايد آن را روي نقشه پيدا کنيد و بر روي آن فشار دهيد.

en: &Regions by Capital
fa: &بخشها توسط پایتخت‌

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
fa: در این آزمون، شما باید نام بخشی که نام پایتخت آن داده‌شده را حدس بزنید

en: &Capitals of Regions
fa: &پایتخت بخش‌

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
fa: در این آزمون، شما باید پایتخت مربوط به نام بخش داده‌شده را حدس بزنید

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
fa: در این آزمون، شما باید نام بخشی که پرچم آن داده‌شده را حدس بزنید

en: &Flags of Regions
fa: &پرچم بخش‌

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
fa: در این آزمون، شما باید پرچم بخشی که نام آن داده‌شده را حدس بزنید

en: &Open Map...
fa:  &باز کردن نقشه...‌

en: &Original Size
fa: اندازه &اصلی‌

en: &Move
fa: &حرکت‌

en: Disclaimer
fa: عدم تعهد

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
fa: قادر به باز کردن نقشه قبلی نمی‌باشد. خطای تجزیه %1: %2

en: There is no current map
fa: نقشه جاری موجود نیست

en: Number of Questions
fa: تعداد سؤالها

en: How many questions do you want? (1 to %1)
fa: چند سؤال می‌خواهيد؟ )۱ تا %1(

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
fa: <qt>نقشه جاری:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
fa: نقشه‌ها، پرچمها، ترجمه‌ها و غیره وابسته به دقت نویسندگان آن است، اما ،KGeography به عنوان یک منبع معتبر نمي‌باشد.

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
fa: آخرین نقشه بازشده

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
fa: لیتوانی

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
fa: بیلوروسی

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
fa: استونی

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
fa: ریگا

en: Programmer and designer
fa: برنامه‌نويس و طراح

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
fa:  %1 پایتخت...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
fa:  پایتخت %1...

en: Regions
fa: بخشها

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
fa: شما با مشکلی در نقشه مواجه شده‌ايد. لطفاً، با نویسنده تماس بگیرید و بگویید نقشه %1 به رنگهای %2، %3، %4 مربوط نیست.

en: Choose Map to Use
fa: انتخاب نقشه مورد استفاده

en: Error parsing %1: %2
fa: خطای تجزیه %1: %2

en: The map image file for %1 does not exist
fa: پرونده تصویر نقشه برای %1 وجود ندارد

en: The flag image file for %1 does not exist
fa: پرونده تصویر پرچم برای %1 وجود ندارد

en: Invalid value in tag %1
fa: مقدار نامعتبر در برچسب %1‌

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
fa: همچنین یک بخش به نام %1، یا یک بخش با رنگ مشابه %2 وجود دارد

en: The map description file should begin with the %1 tag
fa: پرونده شرح نقشه باید با برچسب %1 شروع شود.

en: %1 does not exist.
fa:  %1 وجود ندارد.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
fa: پرونده شرح نقشه باید دارای برچسب %1 در %2 باشد

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
fa: پرونده شرح نقشه باید دقیقاً یک برچسب %1 در %2 داشته باشد

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
fa: آمریکای‌شمالی و مرکزی

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
fa: جزء آمریکای‌شمالی و مرکزی نیست

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
fa: کانادا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
fa: اتاوا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
fa: السالوادور

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
fa: سان سالوادور

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
fa: ایالات متحده امریکا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
fa: واشینگتون

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
fa: باهاما

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
fa: ناسائو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
fa: سانتو دومینگو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
fa: هائی تی

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
fa: پورتو پرنس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
fa: کوبا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
fa: هاوانا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
fa: جامائیکا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
fa: کینگستون

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
fa: دومینیکا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
fa: راسو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
fa: سنت جونز

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
fa: باربادوس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
fa: بریج تاون

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
fa: پرت آو اسپاین

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
fa: مکزیک

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
fa: مکزیکو سیتی

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
fa: گواتمالا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
fa: گواتمالا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
fa: بلیز

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
fa: بلموپان

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
fa: هندوراس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
fa: تگوسیگالپا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
fa: نیکاراگوآ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
fa: ماناگوآ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
fa: کستاریکا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
fa: سان خوزه

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
fa: پاناما

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
fa: پاناما

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
fa: دانمارک

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
fa: گویان

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
fa: ونزوئلا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
fa: کلمبیا

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
fa: هلند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
fa: جزء هلند نیست

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
fa: فریزلند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
fa: لئویواردن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
fa: گرونینگن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
fa: درنته

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
fa: آسن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
fa: افرایسل

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
fa: زواله

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
fa: خلدرلاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
fa: آرنهم

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
fa: برابانت شمالی

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
fa: سرتوگنبوس

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
fa: لیمبورگ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
fa: ماستریکت

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
fa: فلیوولاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
fa: لیلی استاد

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
fa: اوترخت

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
fa: زیلند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
fa: میدلبورگ

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
fa: هلند شمالی

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
fa: هارلم

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
fa: هلند جنوبی

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
fa: نیکاراگوآ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
fa: جزء نیکاراگوآ نیست

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
fa: ماناگوآ

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
fa: نروژ

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
fa: جزء نروژ نیست

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
fa: نوردلند

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
fa: استینکیر

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
fa: مولد

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
fa: روگالند

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
fa: استاوانگر

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
fa: اسلو

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
fa: پاناما

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: panama.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
fa: جزء پاناما نیست

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
fa: پاناما

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
fa: پاراگوئه

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
fa: جزء پاراگوئه نیست

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
fa: آسونسیون

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
fa: پرو

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
fa: اکوادور

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
fa: کلمبیا

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
fa: برزیل

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
fa: بولیوی

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
fa: شیلی

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
fa: لیما

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
fa: سان مارتین

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
fa: لهستان

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
fa: جزء لهستان نیست

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
fa: ماسوویا

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
fa: ورشو

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
fa: اولشتین

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
fa: بیالیستوگ

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
fa: لوبلین

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
fa: کراکوف

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
fa: لدز

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
fa: کاتوویتسه

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
fa: اوپوله

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
fa: گداسک

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
fa: شچتسین

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
fa: پزنان

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
fa: وروتسلاف

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
fa: بارسلون

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
fa: کارولینا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
fa: فلوریدا

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
fa: سان لورنزو

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
fa: سان سباستیان

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
fa: اسلواکی

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
fa: جزء اسلواکی نیست

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
fa: آمریکای‌جنوبی

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
fa: ساحل

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
fa: پاناما

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
fa: کلمبیا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
fa: بوگوتا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
fa: ونزوئلا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
fa: کاراکاس

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
fa: گویان

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
fa: جورج تاون

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
fa: سورینام

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
fa: پاراماریبو

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
fa: کاین

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
fa: اکوادور

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
fa: کیتو

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
fa: پرو

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
fa: لیما

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
fa: برزیل

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
fa: برازیلیا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
fa: بولیوی

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
fa: لاپاز

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
fa: شیلی

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
fa: سانتیاگو

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
fa: پاراگوئه

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
fa: آسونسیون

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
fa: آرژانتین

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
fa: بوئنوس‌آیرس

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
fa: اوروگوئه

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
fa: مونته ویدیو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
fa: جمهوری کره

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
fa: بخشها

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
fa: خارج از محدوده

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
fa: چانگچون

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
fa: سئول

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
fa: اسپانیا

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
fa: جزء اسپانیا نیست

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
fa: اندلس

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
fa: سویلیا

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
fa: آراگون

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
fa: ساراگوزا

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
fa: آستوریاس

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
fa: اویدو

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
fa: جزایر بالئاریک

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
fa: پالما‌د‌مالورکا

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
fa: باسک

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
fa: ویتوریا

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
fa: جزایر قناری

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
fa: لاس پالماس گرن کاناریا و سانتا کروز تنریف

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
fa: کانتابریا

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
fa: سانتاندر

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
fa: کاستیل لامانچا

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
fa: تولدو

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
fa: کاستلیون

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
fa: والادولید

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
fa: کاتالونیا

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
fa: بارسلون

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
fa: اکسترمادورا

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
fa: مریدا

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
fa: گالیسیا

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
fa: سانتیاگو‌دکومپوستلا

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
fa: لاریوجا

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
fa: لوگرونیو

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
fa: مادرید

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
fa: مورسیا

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
fa: ناوار

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
fa: پامپلونا

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
fa: والنسیا

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
fa: والنسیا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
fa: اسپانیا (استانها)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
fa: فرانسه

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
fa: آندورا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
fa: پرتقال

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
fa: مراکش

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
fa: ویتوریا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
fa: آستوریاس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
fa: اویدو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
fa: بارسلون

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
fa: بورگس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
fa: کانتابریا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
fa: سانتاندر

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
fa: سان سباستیان

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
fa: جزایر بالئاریک

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
fa: پالما‌د‌مالورکا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
fa: لاریوجا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
fa: لوگرونیو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
fa: مادرید

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
fa: مورسیا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
fa: ناوار

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
fa: پامپلونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
fa: لاس پالماس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
fa: لاس پالماس دگرن کاناریا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
fa: سویلیا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
fa: تولدو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
fa: والنسیا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
fa: والادولید

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
fa: بیلبائو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
fa: زامورا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
fa: ساراگوزا

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
fa: سورینام

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
fa: مناطق

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
fa: جزء سورینام نیست

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
fa: گرونینگن

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
fa: آلبانی

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
fa: پارا

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
fa: پاراماریبو

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
fa: استکهلم

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
fa: اکراین

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
fa: جزء اکراین نیست

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
fa: اوروگوئه

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
fa: جزء اوروگوئه نیست

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
fa: فلوریدا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
fa: مونته ویدیو

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
fa: سان خوزه

[ctx: usa.kgm]
en: USA
fa: ایالات متحده امریکا

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
fa: ساحل

[ctx: usa.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
fa: دریاچه سوپریور

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
fa: دریاچه میشیگان

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
fa: دریاچه هورن

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
fa: دریاچه ایری

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
fa: دریاچه انتاریو

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
fa: باهاما

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
fa: کوبا

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
fa: کانادا

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
fa: مکزیک

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
fa: واشینگتون

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
fa: آلاباما

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
fa: مونتگمری

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
fa: آلاسکا

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
fa: جونو

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
fa: آریزونا

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
fa: فینیکس

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
fa: آرکانزاس

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
fa: لیتل راک

[ctx: usa.kgm]
en: California
fa: کالیفرنیا

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
fa: ساکرامنتو

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
fa: کلرادور

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
fa: دنور

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
fa: کانکتیکات

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
fa: هارتفورد

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
fa: دلاویر

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
fa: دوور

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
fa: فلوریدا

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
fa: تالاهاسی

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
fa: جورجیا

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
fa: آتلانتا

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
fa: هاوایی

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
fa: هونولولو

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
fa: ایداهو

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
fa: بویزی

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
fa: ایلی نویز

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
fa: اسپرینگ فیلد

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
fa: ایندیانا

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
fa: ایندیاناپلیس

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
fa: آیوا

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
fa: دموینز

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
fa: کانزاس

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
fa: توپیکا

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
fa: کنتاکی

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
fa: فرانکفورت

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
fa: لوئیزیانا

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
fa: باتن روژ

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
fa: مین

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
fa: آگوستا

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
fa: مریلند

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
fa: آناپلیس

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
fa: ماساچوست

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
fa: بوستون

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
fa: میشیگان

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
fa: لانسینگ

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
fa: مینه سوتا

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
fa: سنت پل

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
fa: می‌سی‌سی‌پی

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
fa: جکسون

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
fa: میزوری

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
fa: جفرسون سیتی

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
fa: مونتانا

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
fa: هلنا

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
fa: نبراسکا

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
fa: لینکلن

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
fa: نوادا

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
fa: کارسون سیتی

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
fa: نیو همپشیر

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
fa: کنکورد

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
fa: نیو جرسی

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
fa: ترنتون

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
fa: نیو مکزیکو

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
fa: سانتافه

[ctx: usa.kgm]
en: New York
fa: نیویورک

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
fa: آلبانی

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
fa: کارولینای شمالی

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
fa: رالی

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
fa: داکوتای شمالی

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
fa: بیسمارک

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
fa: اهایو

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
fa: کلمبوس

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
fa: اوکلاهما

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
fa: اوکلاهما

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
fa: اورگن

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
fa: سیلم

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
fa: پنسیلوانیا

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
fa: هاریسبورگ

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
fa: رود آیلند

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
fa: پروویدنس

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
fa: کارولینای جنوبی

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
fa: کلمبیا

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
fa: داکوتای جنوبی

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
fa: پیر

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
fa: تنسی

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
fa: ناشویل

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
fa: تگزاس

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
fa: آستین

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
fa: یوتا

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
fa: سلت لیک سیتی

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
fa: ورمونت

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
fa: مونت پلیر

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
fa: ویرجینیا

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
fa: ریچموند

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
fa: واشینگتون

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
fa: اولمپیا

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
fa: ویرجینیای غربی

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
fa: چارلزتون

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
fa: ویسکانسین

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
fa: مدیسن

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
fa: وایومینگ

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
fa: شاین

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
fa: ونزوئلا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
fa: آب

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
fa: جزء ونزوئلا نیست

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
fa: آمازوناس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
fa: بارسلون

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
fa: اروگوئه

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
fa: والنسیا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
fa: کاراکاس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
fa: منطقه پایتخت

[ctx: world.kgm]
en: World
fa: جهان

[ctx: world.kgm]
en: Countries
fa: کشورها

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
fa: کشوری وجود ندارد

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
fa: الجزایر

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
fa: الجزایر

[ctx: world.kgm]
en: Angola
fa: آنگولا

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
fa: لوآندا

[ctx: world.kgm]
en: Benin
fa: بنین

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
fa: پرتو نوو

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
fa: بوتسوانا

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
fa: گابرون

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
fa: بورکینافاسو

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
fa: واگادوگو

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
fa: بوروندی

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
fa: کامرون

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
fa: یائونده

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
fa: بانگی

[ctx: world.kgm]
en: Chad
fa: چاد

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
fa: ان جامنا

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
fa: ساحل عاج

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
fa: یاموسوکرو

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fa: جمهوری خلق کنگو

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
fa: کینشاسا

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
fa: جیبوتی

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
fa: مصر

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
fa: قاهره

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوائی

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
fa: مالابو

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
fa: اریتریا

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
fa: آسمارا

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
fa: اتیوپی

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
fa: آدیس آبابا

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
fa: گابون

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
fa: لیبرویل

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
fa: غنا

[ctx: world.kgm]
en: Accra
fa: اکرا

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
fa: گینه

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
fa: کوناکری

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
fa: بیسائو

[ctx: world.kgm]
en: Iran
fa: ایران

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
fa: تهران

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
fa: عراق

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
fa: بغداد

[ctx: world.kgm]
en: Israel
fa: سرزمین اشغالی

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
fa: تلاوی

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
fa: اردن

[ctx: world.kgm]
en: Amman
fa: عمان

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
fa: کنیا

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
fa: نایروبی

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
fa: کویت

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
fa: کویت

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
fa: لبنان

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
fa: بیروت

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
fa: لسوتو

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
fa: ماسرو

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
fa: لیبریا

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
fa: مونروویا

[ctx: world.kgm]
en: Libya
fa: لیبی

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
fa: طرابلس

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
fa: آنتاناناریو

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
fa: مالاوی

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
fa: لیلونگوه

[ctx: world.kgm]
en: Mali
fa: مالی

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
fa: باماکو

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
fa: موریتانی

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
fa: نواکشوت

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
fa: مراکش

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
fa: رباط

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
fa: موزامبیک

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
fa: ماپوتو

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
fa: نامیبیا

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
fa: ویندهوک

[ctx: world.kgm]
en: Niger
fa: نیجر

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
fa: نیامی

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
fa: نیجریه

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
fa: آبوجا

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
fa: قطر

[ctx: world.kgm]
en: Doha
fa: دوحه

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
fa: جمهوری خلق کنگو

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
fa: برازاویل

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
fa: روآندا

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
fa: کیگالی

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
fa: ریاض

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
fa: سنگال

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
fa: داکار

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
fa: فری تاون

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
fa: سومالی

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
fa: موگادیشو

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
fa: پرتوریا، بلوم فونتین و کیپ تاون

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
fa: سودان

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
fa: خارطوم

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
fa: امبابان

[ctx: world.kgm]
en: Syria
fa: سوریه

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
fa: دمشق

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
fa: تانزانیا

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
fa: دودوما

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
fa: گامبیا

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
fa: بانجول

[ctx: world.kgm]
en: Togo
fa: توگو

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
fa: لومه

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
fa: تونس

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
fa: تونس

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
fa: اوگاندا

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
fa: کامپلا

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
fa: ابوظبی

[ctx: world.kgm]
en: Oman
fa: عمان

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
fa: مسقط

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
fa: کرانه باختری

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
fa: صحرای مغرب

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
fa: العیون

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
fa: یمن

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
fa: صنعا

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
fa: زامبیا

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
fa: لوزاکا

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

[ctx: world.kgm]
en: Harare
fa: هراره

[ctx: world.kgm]
en: Albania
fa: آلبانی

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
fa: تیرانا

[ctx: world.kgm]
en: Austria
fa: اتریش

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
fa: وین

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
fa: بیلوروسی

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
fa: مینسک

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
fa: بلژیک

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
fa: بروکسل

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
fa: سارایوو

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
fa: بلغارستان

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
fa: صوفیا

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
fa: کرواسی

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
fa: زاگرب

[ctx: world.kgm]
en: Prague
fa: پراگ

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
fa: دانمارک

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
fa: کپنهاک

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
fa: استونی

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
fa: تالین

[ctx: world.kgm]
en: Finland
fa: فنلاند

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
fa: هلسینکی

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
fa: سکوپیه

[ctx: world.kgm]
en: France
fa: فرانسه

[ctx: world.kgm]
en: Paris
fa: پاریس

[ctx: world.kgm]
en: Germany
fa: آلمان

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
fa: برلین

[ctx: world.kgm]
en: Greece
fa: یونان

[ctx: world.kgm]
en: Athens
fa: آتن

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
fa: مجارستان

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
fa: بوداپست

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
fa: ایسلند

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
fa: ریکیاویک

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
fa: ایرلند

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
fa: دوبلین

[ctx: world.kgm]
en: Italy
fa: ایتالیا

[ctx: world.kgm]
en: Rome
fa: رم

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
fa: لاتوی

[ctx: world.kgm]
en: Riga
fa: ریگا

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
fa: لیتوانی

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
fa: ویلنیوس

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
fa: لوگزامبورگ

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
fa: مدلداوی

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
fa: کیشی نف

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
fa: هلند

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
fa: آمستردام

[ctx: world.kgm]
en: Norway
fa: نروژ

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
fa: اسلو

[ctx: world.kgm]
en: Poland
fa: لهستان

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
fa: ورشو

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
fa: پرتقال

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
fa: لیسبون

[ctx: world.kgm]
en: Romania
fa: رومانی

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
fa: بوخارست

[ctx: world.kgm]
en: Russia
fa: روسیه

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
fa: مسکو

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
fa: سان مارینو

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
fa: صربستان

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
fa: بلگراد

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
fa: مونته نگرو

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
fa: اسلواکی

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
fa: یوگسلاوی

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
fa: لیوبلیانا

[ctx: world.kgm]
en: Spain
fa: اسپانیا

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
fa: مادرید

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
fa: سوئد

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
fa: استکهلم

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
fa: سوئیس

[ctx: world.kgm]
en: Bern
fa: برن

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
fa: ترکیه

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
fa: آنکارا

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
fa: اکراین

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
fa: انگلستان

[ctx: world.kgm]
en: London
fa: لندن

[ctx: world.kgm]
en: Canada
fa: کانادا

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
fa: اتاوا

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
fa: السالوادور

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
fa: سان سالوادور

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
fa: ایالات متحده امریکا

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
fa: واشینگتون

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
fa: باهاما

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
fa: ناسائو

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
fa: سانتو دومینگو

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
fa: هائی‌تی

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
fa: پورتو پرنس

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
fa: کوبا

[ctx: world.kgm]
en: Havana
fa: هاوانا

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
fa: جامائیکا

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
fa: کینگستون

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
fa: دومینیکا

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
fa: روسو

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
fa: باربادوس

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
fa: بریج تاون

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fa: انتیگوا و باربودا

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
fa: سنت جونز

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
fa: پرت آو اسپاین

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
fa: مکزیک

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
fa: مکزیکو سیتی

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
fa: گواتمالا

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
fa: شهر گواتمالا

[ctx: world.kgm]
en: Belize
fa: بلیز

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
fa: بلموپان

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
fa: هندوراس

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
fa: تگوسیگالپا

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
fa: نیکاراگوآ

[ctx: world.kgm]
en: Managua
fa: ماناگوآ

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
fa: کستاریکا

[ctx: world.kgm]
en: San José
fa: سان ژوزه

[ctx: world.kgm]
en: Panama
fa: پاناما

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
fa: پاناما

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
fa: کلمبیا

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
fa: بوگوتا

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
fa: ونزوئلا

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
fa: کاراکاس

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
fa: گویان

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
fa: جورج تاون

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
fa: سورینام

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
fa: پاراماریبو

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
fa: کاین

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
fa: اکوادور

[ctx: world.kgm]
en: Quito
fa: کیتو

[ctx: world.kgm]
en: Peru
fa: پرو

[ctx: world.kgm]
en: Lima
fa: لیما

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
fa: برزیل

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
fa: برازیلیا

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
fa: بولیوی

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
fa: لاپاز

[ctx: world.kgm]
en: Chile
fa: شیلی

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
fa: سانتیاگو

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
fa: پاراگوئه

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
fa: آسونسیون

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
fa: آرژانتین

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
fa: بوئنوس‌آیرس

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
fa: اوروگوئه

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
fa: مونته ویدیو

[ctx: world.kgm]
en: Australia
fa: استرالیا

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
fa: کنبرا

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
fa: زلاند نو

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
fa: ولینگتون

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
fa: واتیکان

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
fa: آندورا

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
fa: آندورا لا ولا

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
fa: موناکو

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
fa: موناکو

[ctx: world.kgm]
en: China
fa: چین

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
fa: پکن

[ctx: world.kgm]
en: India
fa: هند

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
fa: دهلی نو

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
fa: سری لانکا

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fa: کلمبو

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
fa: مغولستان

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
fa: اولان باتور

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

[ctx: world.kgm]
en: Astana
fa: آستانا

[ctx: world.kgm]
en: Japan
fa: ژاپن

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
fa: توکیو

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
fa: برمه

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
fa: نپال

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
fa: کاتماندو

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
fa: بوتان

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
fa: تیمبو

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
fa: اندونزی

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
fa: جاکارتا

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
fa: مالزی

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
fa: کوآلالومپور

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
fa: بنگلادش

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
fa: داکا

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
fa: قبرس

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
fa: نیکوزیا

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
fa: افغانستان

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
fa: کابل

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

[ctx: world.kgm]
en: Baku
fa: باکو

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
fa: ارمنستان

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
fa: ایروان

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
fa: بحرین

[ctx: world.kgm]
en: Manama
fa: ماناما

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
fa: گرجستان

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
fa: تفلیس

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
fa: عشق‌آباد

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
fa: تاشکند

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
fa: پیشبک

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
fa: دوشنبه

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
fa: پاکستان

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
fa: اسلام‌آباد

[ctx: world.kgm]
en: Laos
fa: لائوس

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
fa: وین تیان

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
fa: کامبوج

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
fa: پنوم پن

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
fa: تیمور

[ctx: world.kgm]
en: Dili
fa: دیلی

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
fa: برونئی

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
fa: بندر سری بگاوان

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
fa: فیلیپین

[ctx: world.kgm]
en: Manila
fa: مانیلا

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
fa: تایلند

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
fa: بانکوک

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
fa: ویتنام

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
fa: هانوی

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
fa: تایوان

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
fa: تایپه

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
fa: سنگاپور

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
fa: کره شمالی

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
fa: پیونگ یانگ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
fa: کره جنوبی

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
fa: سئول

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
fa: فیجی

[ctx: world.kgm]
en: Suva
fa: سووا

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
fa: تانگا

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
fa: نوکوآلوفا

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
fa: پاپوا گینه نو

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
fa: پورت مورسبی

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
fa: دانمارک

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
fa: ناک

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
fa: استانها

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
fa: مرز

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
fa: جزء زیمبابوه نیست

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
fa: هراره
