kgeography - en to fi translation catalogue (2450 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
fi: Kiina

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
fi: Intia

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
fi: Badahšan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
fi: Faizabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
fi: Qal’eh-ye Naw

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
fi: Pol-e Khomri

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
fi: Mazar-i-Sharif

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
fi: Daikond

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
fi: Meimana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
fi: Ghazn

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
fi: Ghowr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
fi: Chaghcharān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
fi: Konar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
fi: Qunduz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
fi: Nurestan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
fi: Urūzgān

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
fi: Sharana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
fi: Parvan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
fi: Vardak

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
fi: Maidan Shar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
fi: Zabol

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
fi: Qalat-i-Ghilzai

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
fi: Afrikka

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: africa.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
fi: Ei Afrikkaa

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
fi: Ei Afrikkaa

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
fi: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
fi: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
fi: Tšad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
fi: Komorit

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
fi: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
fi: Kongon tasavalta

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
fi: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
fi: Seychellit

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
fi: Khartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
fi: São Tomé ja Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
fi: Tansania

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
fi: Kanariansaaret (Espanja)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
fi: Las Palmas de Gran Canaria ja Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
fi: Madeira (Portugali)

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
fi: Réunion (Ranska)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
fi: Saint Helena (Britannia)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
fi: Albania (hallintoalueet)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
fi: Hallintoalueet

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
fi: Ei Albaniaa

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
fi: Albania (maakunnat)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
fi: Maakunnat

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
fi: Ei Albaniaa

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
fi: Durrës

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
fi: Ei Algeriaa

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
fi: Alger

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
fi: Mascara

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
fi: Tamanrasset

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
fi: Ei Andhra Pradeshia

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
fi: Kadapa

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
fi: Pitäjät

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: andorra.kgm]
en: France
fi: Ranska

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
fi: Angola (maakunnat)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
fi: Ei Angolaa (maakunnat)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: N'dalatando
fi: N'Dalatando

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
fi: Mbanza Kongo

en: Your Answers Were
fi: Vastauksesi olivat

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
fi: Vastasit oikein %1 kysymykseen %2 kysymyksestä.

en: Question
fi: Kysymys

en: Your Answer
fi: Vastauksesi

en: Correct Answer
fi: Oikea vastaus

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
fi: Ei Argentiinaa

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
fi: Buenos Aires (kaupunki)

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
fi: Tulimaa

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
fi: Maakunnat

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
fi: Van-järvi

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
fi: Sevan-järvi

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
fi: Aštarak

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
fi: Artašat

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
fi: Geghark'unik'

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
fi: Kotajk

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
fi: Širak

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
fi: Gjumri

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
fi: Sjunik'

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
fi: Tavuš

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
fi: Vajots' Dzor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
fi: Jerevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
fi: Ei Arunachal Pradeshia

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
fi: Aasia

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: asia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
fi: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
fi: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
fi: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
fi: Jordania

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
fi: Kuwait

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
fi: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
fi: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
fi: Khartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
fi: Syyria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
fi: Damaskos

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
fi: Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
fi: Masqat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
fi: Länsiranta

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
fi: Sanaa

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: asia.kgm]
en: China
fi: Kiina

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
fi: Peking

[ctx: asia.kgm]
en: India
fi: Intia

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fi: Colombo ja Sri Jayawardenapura

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
fi: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
fi: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
fi: Ašgabat

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
fi: Taškent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
fi: Biškek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
fi: Dušanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
fi: Kambodža

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
fi: Pjongjang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
fi: Etelä-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
fi: Soul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
fi: Itä-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
fi: Tansania

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
fi: Kypros

en: Correct answers: %1/%2
fi: Oikeita vastauksia: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
fi: Ei Assamia

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
fi: Dhubri

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
fi: Dima Hasao

[ctx: australia.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
fi: Ei Australiaa

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
fi: Rannikko

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
fi: Australian pääkaupunkiterritorio

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
fi: Uusi Etelä-Wales

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
fi: Etelä-Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
fi: Länsi-Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
fi: Pohjoisterritorio

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: austria.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
fi: Ei Itävaltaa

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
fi: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
fi: Steiermark

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
fi: Kärnten

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
fi: Tiroli

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
fi: Ylä-Itävalta

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
fi: Ala-Itävalta

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
fi: Alueet

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
fi: Ei Azerbaidžania

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
fi: Abşeron

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
fi: Ağcabədi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
fi: Ağdam

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
fi: Ağdaş

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
fi: Ağstafa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
fi: Ağsu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
fi: Şirvanin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
fi: Bakun kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Balakan
fi: Balakən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Barda
fi: Bərdə

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
fi: Beyləqan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Bilasuvar
fi: Biləsuvar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
fi: Cəbrayıl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
fi: Cəlilabad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
fi: Daşkəsən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
fi: Şabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
fi: Füzuli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
fi: Gədəbəy

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
fi: Gəncən kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
fi: Göyçay

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
fi: Hacıqabul

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
fi: İmişli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ismailli
fi: İsmayıllı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
fi: Kəlbəcər

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
fi: Kürdəmir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
fi: Laçın

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran
fi: Lənkəran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
fi: Lənkəranin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
fi: Masallı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
fi: Mingəçevirin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
fi: Naftalanin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
fi: Neftçala

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
fi: Oğuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qabala
fi: Qəbələ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
fi: Qax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
fi: Qazax

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
fi: Qubadlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
fi: Saatlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
fi: Şəki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
fi: Şəkin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
fi: Şamaxı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
fi: Şəmkir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
fi: Samux

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
fi: Siyəzən

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
fi: Sumqayıtin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
fi: Şuşa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
fi: Şuşan kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
fi: Tərtər

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
fi: Ucar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
fi: Xaçmaz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
fi: Stepanakertin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
fi: Göygöl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
fi: Xızı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
fi: Xocalı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
fi: Xocavənd

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
fi: Yardımlı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
fi: Yevlaxin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zangilan
fi: Zəngilan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
fi: Zərdab

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Babek
fi: Babək

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
fi: Culfa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kangarli
fi: Kəngərli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
fi: Nahitševanin kaupunki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sadarak
fi: Sədərək

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
fi: Şahbuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
fi: Şərur

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
fi: Alueet

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
fi: Ei Bangladeshia

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
fi: Barisal

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
fi: Ei Valko-Venäjää

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
fi: Brestin alue

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
fi: Homelin alue

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
fi: Homel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
fi: Hrodnan alue

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
fi: Mahiljoun alue

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
fi: Mahiljou

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
fi: Minskin alue

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
fi: Vitebskin alue

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
fi: Läänit

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
fi: Ei Belgiaa

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
fi: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
fi: Bryssel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
fi: Flanderin Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
fi: Länsi-Flanderi

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
fi: Brugge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
fi: Itä-Flanderi

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
fi: Gent

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
fi: Vallonian Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
fi: Liège

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
fi: Alueet

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: belize.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
fi: Ei Belizeä

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
fi: Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
fi: Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
fi: Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
fi: Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
fi: Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
fi: Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
fi: Piirikunnat

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
fi: Ei Bhutania

[ctx: bihar.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
fi: Piirikunnan %1 pääkaupunki on…

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
fi: Piirikuntien pääkaupungit

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
fi: Minkä piirikunnan pääkaupunki %1 on?

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
fi: Piirikunnat pääkaupungin perusteella

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
fi: Ei Biharia

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
fi: Ei Boliviaa

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
fi: Bosnia-Hertsegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
fi: Kantonit

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
fi: Ei Bosnia-Hertsegovinaa

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
fi: Keski-Bosnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
fi: Hertsegovina-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
fi: Una-Sana

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
fi: Länsi-Bosnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
fi: Länsi-Hertsegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
fi: Sarajevo-Romanija tai Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
fi: Alueet

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
fi: Ei Botswanaa

en: &Accept
fi: &Hyväksy

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
fi: Distrito Federal

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
fi: Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
fi: São Paulo (kaupunki)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
fi: Kartan ulkopuolella

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
fi: Ei Bulgariaa

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
fi: Dobritš

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
fi: Kărdžali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
fi: Kjustendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
fi: Lovetš

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
fi: Pazardžik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
fi: Šumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
fi: Smoljan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
fi: Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
fi: Sofian kaupunki

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
fi: Tărgovište

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
fi: Veliko Tărnovo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
fi: Jambol

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
fi: Burkina Faso (maakunnat)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
fi: Ei Burkina Fasoa

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Fada N'Gourma
fi: Fada N’Gourma

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
fi: Burkina Faso (alueet)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
fi: Ei Burkina Fasoa

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Fada N'Gourma
fi: Fada N’Gourma

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
fi: Osavaltiot ja alueet

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: burma.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
fi: Ei Myanmaria

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
fi: Magway

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
fi: Yangon (entinen Rangoon)

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
fi: Mawlamyaing

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
fi: Kamerun (departementit)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
fi: Ei Kamerunia (departementit)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
fi: Nyong-et-Kéllé

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
fi: Tcholliré

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
fi: Kamerun (maakunnat)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
fi: Ei Kamerunia (maakunnat)

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
fi: Provinssit ja territoriot

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
fi: Kartan ulkopuolella

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
fi: Prinssi Edwardin saari

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
fi: Brittiläinen Kolumbia

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
fi: Luoteisterritoriot

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
fi: Québec

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
fi: Québec

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
fi: Yukonin territorio

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
fi: Karibia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
fi: Ei Karibiaa

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
fi: Bahamasaaret

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
fi: Turks- ja Caicossaaret (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
fi: Havanna

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
fi: Yhdysvaltain Neitsytsaaret (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
fi: Saint Martin (Ranska)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
fi: Saint Barthélemy (Ranska)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
fi: Guadeloupe (Ranska)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
fi: Martinique (Ranska)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
fi: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
fi: Alankomaiden Antillit (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
fi: Caymansaaret (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
fi: Georgetown

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
fi: Katalonia (piirikunnat)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
fi: Piirikunnat

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
fi: Katalonian ulkopuolella

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
fi: Val d'Aran

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
fi: Sabadell ja Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
fi: Ei Chhattisgarhia

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: chile.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
fi: Ei Chileä

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
fi: Copiapó

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
fi: Bíobío

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
fi: Aisén

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
fi: Coihaique

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
fi: Santiagon metropolialue

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
fi: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
fi: Arica ja Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
fi: Kiina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: china.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: china.kgm]
en: Coast
fi: Rannikko

[ctx: china.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: china.kgm]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
fi: Etelä-Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: china.kgm]
en: India
fi: Intia

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
fi: Peking

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
fi: Kanton

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
fi: Guangxi (zhuangit)

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
fi: Sisä-Mongolia

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
fi: Ningxia (hui-kiinalaiset)

[ctx: china.kgm]
en: Xian
fi: Xi'an

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
fi: Xinjiang (uiguurit)

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
fi: Ürümqi

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
fi: Tiibet

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
fi: Hongkong

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
fi: Maakunnat

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
fi: Medellín

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
fi: Atlántico

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
fi: Boyacá

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
fi: Caquetá

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
fi: Chocó

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
fi: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
fi: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
fi: Pääkaupunkialue

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
fi: Guainía

[ctx: colombia.kgm]
en: San Jose del Guaviare
fi: San José del Guaviare

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
fi: Nariño

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
fi: Quindío

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
fi: San Andrés ja Providencia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
fi: San Andrés

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
fi: Ibagué

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
fi: Vaupés

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
fi: Mitú

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
fi: Puerto Carreño

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
fi: Valtameri

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
fi: Reuna

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
fi: Muuta maat

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
fi: Ei Costa Ricaa

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
fi: Ei Kuubaa

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
fi: Kypros

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
fi: Alueet

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
fi: Ei Kyprosta

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
fi: Pafos

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
fi: Larnaka

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
fi: Nikosia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
fi: Läänit

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
fi: Ei Tšekkiä

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
fi: Praha

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
fi: Keski-Böömi

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
fi: Etelä-Böömi

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
fi: Määrin-Sleesia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
fi: Etelä-Määri

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
fi: Tanska (läänit) (1970–2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
fi: Läänit

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
fi: Ei Tanskaa (läänit)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
fi: Kööpenhamina

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
fi: Frederiksberg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
fi: Kööpenhamina

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
fi: Frederiksberg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
fi: Länsi-Själlanti

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
fi: Fyn

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
fi: Etelä-Jyllanti

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
fi: Pohjois-Jyllanti

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
fi: %1. Mikä on sen lippu?

[ctx: @title]
en: Flag of %1
fi: %1 – lippu|/|$[gen %1] lippu

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
fi: Ei Dominikaanista tasavaltaa

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
fi: Distrito Nacional

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
fi: Ei Ecuadoria

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
fi: Galápagossaaret

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
fi: Morona-Santiago

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
fi: Zamora-Chinchipe

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
fi: Kuvernoraatit

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
fi: Ei Egyptiä

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
fi: Aleksandria

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
fi: Al-Buhaira

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
fi: Bani Suwaif

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
fi: Al-Daqahliyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
fi: Al-Mansura

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
fi: Al-Fayyum

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
fi: Al-Gharbiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
fi: Al-Giza

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
fi: Al-Isma’iliyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
fi: Kafr al-Šaykh

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
fi: Marsa Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
fi: Al-Minya

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
fi: Al-Minufiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
fi: Šibin al-Kaum

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
fi: Al-Wadi al-Gadid

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
fi: Al-Kharga

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
fi: Šamal Sina'

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
fi: Al-Ariš

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
fi: Al-Qalyubiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Qena
fi: Qina

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
fi: Punainenmeri

[ctx: egypt.kgm]
en: Al Sharqia
fi: Al-Šarqiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Zagazig
fi: Al-Zagazig

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
fi: Suhag

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
fi: Ganub Sina’

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
fi: Al-Tur

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
fi: Ei El Salvadoria

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
fi: Emiirikunnat

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
fi: Ei Arabiemiirikuntia

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
fi: Ajmān

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
fi: Dubai

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
fi: Fujaira

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
fi: Ra’s al-Khaima

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
fi: Šardža

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
fi: Maakunnat

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
fi: Ei Viroa

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
fi: Tallinna

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
fi: Itä-Viru

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
fi: Länsi-Viru

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
fi: Tartto

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
fi: Eurooppa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: europe.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
fi: Rannikko

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
fi: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
fi: Bryssel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
fi: Kroatia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
fi: Praha

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
fi: Tanska

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
fi: Kööpenhamina

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
fi: Tallinna

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
fi: Suomi

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
fi: Pohjois-Makedonia

[ctx: europe.kgm]
en: France
fi: Ranska

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
fi: Unkari

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
fi: Islanti

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
fi: Irlanti

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
fi: Riika

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
fi: Chişinău

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
fi: Hollanti

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
fi: Varsova

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
fi: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
fi: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
fi: Belgrad

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
fi: Ruotsi

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
fi: Tukholma

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
fi: Syyria

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
fi: Englanti

[ctx: europe.kgm]
en: London
fi: Lontoo

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
fi: Vatikaani

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
fi: Suomi (maakunnat)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
fi: Maakunnat

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
fi: Ei Suomea

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
fi: Ahvenanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
fi: Maarienhamina

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
fi: Pohjois-Karjala

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
fi: Etelä-Karjala

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
fi: Keski-Suomi

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
fi: Varsinais-Suomi

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
fi: Lappi

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
fi: Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
fi: Keski-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
fi: Pohjois-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
fi: Etelä-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
fi: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
fi: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
fi: Pohjois-Savo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
fi: Etelä-Savo

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
fi: Minkä lippu tämä on?

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
fi: %1 lipun perusteella

[ctx: france.kgm]
en: France
fi: Ranska

[ctx: france.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: france.kgm]
en: Not France
fi: Ei Ranskaa

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
fi: Bourg-en-Bresse

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
fi: Alpes-de-Haute-Provence

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
fi: Alpes-Maritimes

[ctx: france.kgm]
en: Nice
fi: Nizza

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
fi: Corse-du-Sud

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
fi: Côte-d'Or

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
fi: Côtes-d'Armor

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
fi: Saint-Brieuc

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
fi: Évreux

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
fi: Eure-et-Loir

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
fi: Ille-et-Vilaine

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
fi: Indre-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
fi: Lons-le-Saunier

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
fi: Mont-de-Marsan

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
fi: Loir-et-Cher

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
fi: Saint-Étienne

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
fi: Lot-et-Garonne

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
fi: Maine-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
fi: Saint-Lô

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
fi: Meurthe-et-Moselle

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
fi: Bar-le-Duc

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
fi: Clermont-Ferrand

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
fi: Saône-et-Loire

[ctx: france.kgm]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
fi: Seine-et-Marne

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
fi: Tarn-et-Garonne

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
fi: La Roche-sur-Yon

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
fi: Épinal

[ctx: france.kgm]
en: Evry
fi: Évry

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
fi: Val-d'Oise

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
fi: Ranska (alueet)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
fi: Ei Ranskaa (alueet)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
fi: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
fi: Korsika

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
fi: Pays-de-la-Loire

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
fi: Île-de-France

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
fi: Ei Georgiaa

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
fi: Abhasia

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
fi: Suhumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
fi: Samegrelo ja Zemo Svaneti

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
fi: Adžaria

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
fi: Ratša-Letškhumi ja Kvemo Svaneti

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
fi: Samtskhe-Džavakheti

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
fi: Šida Kartli

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: germany.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
fi: Ei Saksaa

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
fi: Baijeri

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
fi: München

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
fi: Hampuri

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
fi: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
fi: Mecklenburg-Etu-Pommeri

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
fi: Ala-Saksi

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
fi: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
fi: Nordrhein-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
fi: Rheinland-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
fi: Saksi

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
fi: Saksi-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
fi: Thüringen

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
fi: Guineanlahti

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
fi: Ylempi läntinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
fi: Ylempi itäinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
fi: Pohjoinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
fi: Itäinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
fi: Läntinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
fi: Keskinen

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
fi: Suur-Accra

[ctx: goa.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
fi: Ei Goaa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
fi: Panaji

[ctx: goa.kgm]
en: Satari
fi: Sattari

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
fi: Iso-Britannia (historialliset kreivikunnat)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
fi: Alueet

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
fi: Ei Isoa-Britanniaa (historialliset kreivikunnat)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
fi: Shetlandsaaret

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
fi: Orkneysaaret

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
fi: Ross-shire ja Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
fi: Itä-Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
fi: Länsi-Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
fi: Lontoo

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
fi: Alueet

[ctx: greece.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
fi: Egeanmeri

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
fi: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
fi: Kreetanmeri

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
fi: Joonianmeri

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
fi: Välimeri

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
fi: Ei Kreikkaa

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
fi: Attika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
fi: Keski-Kreikka

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
fi: Keski-Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
fi: Kreeta

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
fi: Iraklion

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
fi: Itä-Makedonia ja Traakia

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
fi: Epeiros

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
fi: Ioánnina

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
fi: Jooniansaaret

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
fi: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
fi: Pohjois-Egea

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
fi: Mytilíni

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
fi: Peloponnesos

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
fi: Etelä-Egea

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
fi: Ermoúpoli

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
fi: Thessalía

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
fi: Lárisa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
fi: Länsi-Kreikka

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
fi: Länsi-Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
fi: Athosvuori

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
fi: Karyés

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
fi: Kreikka (periferiat)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
fi: Periferiat

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
fi: Ei Kreikkaa (periferiat)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
fi: Itä-Makedonia ja Traakia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
fi: Keski-Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
fi: Thessaloníki

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
fi: Länsi-Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
fi: Jooniansaaret

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
fi: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
fi: Epeiros

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
fi: Ioánnina

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
fi: Länsi-Kreikka

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
fi: Thessalía

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Larissa
fi: Lárisa

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
fi: Keski-Kreikka

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
fi: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
fi: Peloponnesos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
fi: Pohjois-Egea

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
fi: Mytilíni

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
fi: Etelä-Egea

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
fi: Ermoúpoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
fi: Kreeta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Heraklion
fi: Iraklion

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
fi: Athosvuoren itsehallinnollinen alue

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
fi: Karyés

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
fi: Kreikka (prefektuurit)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
fi: Prefektuurit

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
fi: Ei Kreikkaa (prefektuurit)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
fi: Alexandroúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
fi: Rodopit

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
fi: Xánthi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
fi: Chalkidikí

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
fi: Edessa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
fi: Thessaloníki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
fi: Flórina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
fi: Ioánnina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
fi: Thesprotia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Igoumenitsa
fi: Igoumenítsa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Larissa
fi: Lárisa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
fi: Vólos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Trikala
fi: Tríkala

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
fi: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
fi: Lefkas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Zakynthos
fi: Zákynthos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
fi: Achaïa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
fi: Pýrgos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
fi: Euboia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
fi: Chalkída

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
fi: Amfissa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
fi: Phthiotis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
fi: Levádeia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
fi: Pireus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
fi: Länsi-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
fi: Elefsína

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
fi: Itä-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
fi: Náfplio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
fi: Korinthia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
fi: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
fi: Messenia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
fi: Chíos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
fi: Mytilíni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
fi: Sámos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
fi: Kykladit

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
fi: Ermoúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
fi: Dodekanesia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
fi: Ródos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
fi: Chaniá

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
fi: Iraklion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
fi: Iraklion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
fi: Nikólaos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
fi: Rethymnon

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
fi: Athosvuoren itsehallinnollinen alue

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
fi: Karyés

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
fi: Ei Guatemalaa

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
fi: Ei Gujaratia

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
fi: Ei Guyanaa

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
fi: Ei Haitia

[ctx: haryana.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
fi: Ei Haryanaa

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
fi: Ei Hondurasta

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
fi: Unkari (läänit)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
fi: Läänit

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
fi: Ei Unkaria

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
fi: Unkari (alueet)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
fi: Ei Unkaria (alueet)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
fi: Länsi-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
fi: Etelä-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
fi: Keski-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
fi: Keski-Unkari

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
fi: Pohjois-Unkari

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
fi: Pohjois-Alföld

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
fi: Etelä-Alföld

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
fi: Islanti (alueet)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
fi: Ei Islantia (alueet)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
fi: Austurland

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
fi: Höfuðborgarsvæðið

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
fi: Norðurland eystra

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
fi: Norðurland vestra

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
fi: Suðurland

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
fi: Suðurnes

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
fi: Vestfirðir

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
fi: Vesturland

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
fi: Vatnajökullin jäätikkö

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
fi: Langjökullin jäätikkö

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
fi: Hofsjökullin jäätikkö

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
fi: Mýrdalsjökullin jäätikkö

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
fi: Drangajökullin jäätikkö

[ctx: india.kgm]
en: India
fi: Intia

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
fi: Osavaltiot ja territoriot

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: india.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: india.kgm]
en: Not India
fi: Ei Intiaa

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
fi: Jammu ja Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
fi: Länsi-Bengali

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
fi: Andamaanit ja Nikobaarit

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
fi: Dadra ja Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
fi: Daman ja Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
fi: Ei Indonesiaa

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
fi: Pohjois-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
fi: Länsi-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
fi: Riausaaret

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
fi: Etelä-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
fi: Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
fi: Länsi-Jaava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
fi: Keski-Jaava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
fi: Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
fi: Itä-Jaava

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
fi: Läntinen Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
fi: Itäinen Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
fi: Länsi-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
fi: Keski-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
fi: Etelä-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
fi: Itä-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
fi: Pohjois-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
fi: Keski-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
fi: Kaakkois-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
fi: Etelä-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
fi: Länsi-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
fi: Molukit

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
fi: Pohjois-Molukit

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
fi: Länsi-Papua

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
fi: Tehrān

[ctx: iran.kgm]
en: Alborz
fi: Ālborz

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
fi: Markazī

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
fi: Arāk

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
fi: Qazvīn

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
fi: Gīlān

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
fi: Ardabīl

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
fi: Zanjān

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
fi: Āzārbāyjān-e Sharqī

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
fi: Tabrīz

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
fi: Āzārbāyjān-e Gharbī

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
fi: Orūmīyeh

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
fi: Kordestān

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
fi: Hamadān

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
fi: Kermānšāh

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
fi: Ilām

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
fi: Lorestān

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
fi: Khorramābād

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
fi: Khūzestān

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
fi: Ahvāz

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
fi: Chahār Mahāl ja Bakhtīārī

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
fi: Shahr-e Kord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
fi: Boyer Ahmadī ja Kohkīlūyeh

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
fi: Yāsūj

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
fi: Būšehr

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
fi: Fārs

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
fi: Shīrāz

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
fi: Hormozgān

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
fi: Bandar-e 'Abbās

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
fi: Sīstān ja Balūchestān

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
fi: Zāhedān

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
fi: Kermān

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
fi: Eṣfahān

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
fi: Semnān

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
fi: Māzandarān

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
fi: Sārī

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
fi: Gorgān

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
fi: Gorgān

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
fi: Khorāsān-e Junoubi

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
fi: Bīrjand

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
fi: Khorāsān-e Razavi

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
fi: Khorāsān-e Shomali

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
fi: Bojnūrd

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
fi: Persianlahti

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
fi: Omaninlahti

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
fi: Kaspianmeri

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
fi: Urmia (järvi)

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
fi: Ei Irakia

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
fi: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
fi: Ṣalāḥ ad-Dīn

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
fi: Diyālā

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
fi: Maysān

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
fi: Basra

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
fi: Dhī Qār

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
fi: Al-Muthannā

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
fi: Al-Qādisiyah

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
fi: Bābil

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
fi: An-Najaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
fi: Al Anbār

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
fi: Nīnawā

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
fi: Dahūk

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
fi: At-Ta'mīn (Kirkuk)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
fi: As-Sulaymānīyah

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
fi: Irlanti (maakunnat)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
fi: Ei Irlantia (maakunnat)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
fi: Hallintoalueet

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: israel.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
fi: Ei Israelia

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
fi: Pohjoinen

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
fi: Nasaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
fi: Keski-Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
fi: Eteläinen

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
fi: Ei Italiaa

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
fi: Sisilia

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
fi: Friuli-Venezia Giulia

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
fi: Kalabria

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
fi: Piemonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
fi: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
fi: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
fi: Milano

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
fi: Trentino-Alto Adige

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
fi: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
fi: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
fi: Emilia-Romagna

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
fi: Aostan laakso

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
fi: Napoli

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
fi: Genova

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
fi: Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
fi: Venetsia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
fi: Italian maakunnat

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
fi: Ei Italiaa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
fi: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
fi: Milano

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
fi: Venetsia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
fi: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
fi: Reggio Emilia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
fi: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
fi: Pesaro e Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
fi: Napoli

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
fi: Reggio Calabria

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
fi: Syrakusa

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
fi: Kunnat

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
fi: Rajat

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
fi: Ei Jamaikaa

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
fi: Alueet

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
fi: Kartan ulkopuolella

[ctx: japan.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
fi: Hokkaidō

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
fi: Kōfu

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
fi: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
fi: Kioto

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
fi: Hyōgo

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
fi: Kōbe

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
fi: Ōsaka

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
fi: Ōita

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
fi: Kōchi

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
fi: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
fi: Ei Jharkhandia

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
fi: Ei Kazakstania

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
fi: Almatyn kaupunki

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
fi: Kökşetaw

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
fi: Atıraw

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
fi: Länsi-Kazakstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
fi: Mañğıstaw

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
fi: Aqtaw

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
fi: Etelä-Kazakstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
fi: Şımkent

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
fi: Karaganda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
fi: Qostanay

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
fi: Qızılorda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
fi: Itä-Kazakstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
fi: Pohjois-Kazakstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
fi: Jambıl

en: E&xplore Map
fi: S&elaa karttaa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
fi: Napsauta tässä osassa mitä tahansa kartan aluetta oppiaksesi alueista.

en: Test Yourself:
fi: Testaa tietosi:

en: &Location of Regions
fi: &Alueiden sijainti

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
fi: Tässä tehtävässä saat alueen nimen vasemmalla ja sinun tulee löytää se kartalta sekä napsauttaa hiirellä sitä.

en: &Place Regions in the Map
fi: &Sijoita alueet kartalle

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
fi: Tässä tehtävässä saat alueen nimen vasemmalla ja sinun tulee sijoittaa se kartalle.

en: &Regions by Capital
fi: &Alueet pääkaupungin perusteella

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
fi: Tässä kyselyssä sinun tulee arvata alue sen pääkaupungin perusteella.

en: &Capitals of Regions
fi: Alueiden &pääkaupungit

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
fi: Tässä kyselyssä sinun tulee arvata pääkaupunki sen alueen perusteella.

en: Re&gions by Flag
fi: Alueet &lipun perusteella

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
fi: Tässä kyselyssä sinun tulee arvata alueen nimi sen lipun perusteella.

en: &Flags of Regions
fi: Alueiden lip&ut

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
fi: Tässä kyselyssä sinun tulee arvata lippu sen alueen nimen perusteella.

en: &Open Map...
fi: &Avaa kartta…

en: &Zoom
fi: Lä&hennä…

en: &Original Size
fi: Alkuperäinen &koko

en: &Automatic Zoom
fi: &Automaattinen lähennys

en: &Move
fi: &Siirrä

en: Disclaimer
fi: Vastuuvapaus

en: Map author
fi: Kartan tekijä

en: General
fi: Yleiset

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
fi: Ei voitu avata viimeksi käytettyä karttaa. Virhe jäsennettäessä %1: %2

en: There is no current map
fi: Nykyistä karttaa ei ole

en: Number of Questions
fi: Kysymysten määrä

en: How many questions do you want? (1 to %1)
fi: Montako kysymystä haluat? (1–%1)

en: &Location of %1
fi: %1 – &sijainti|/|$[gen %1] &sijainti

en: &Place %1 in the Map
fi: Sijoita %1 &kartalle|/|Sijoita $[pieni_alkukirjain %1] &kartalle

en: %1 by Flag
fi: %1 lipun perusteella

en: &Flags of %1
fi: %1 – lip&ut|/|$[gen %1] lip&ut

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
fi: <qt>Nykyinen kartta:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
fi: Kartat, liput ja käännökset ovat niin tarkkoja kuin mihin niiden tekijät pystyivät. Kuitenkaan KGeography-ohjelmaa ei ole syytä pitää luotettavana tiedonlähteenä.

en: This map has been created by %1.
fi: %1 on tehnyt tämän kartan.

en: Map Author
fi: Kartan tekijä

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
fi: Viimeksi avattu kartta

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
fi: Kysymysten sijoittelu

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
fi: Pyydä varmistusta ennen seuraavaa kysymystä

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
fi: Valitseeko välilyönnin painaminen hiiren alla olevan painikkeen

note: i18n: ectx: label, entry (tooltipFollowsMouse), group (general)
en: Whether the map tooltip follows mouse movement
fi: Seuraako kartan työkaluvihje hiiren liikettä

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
fi: Mitä alueiden väreille tehdään

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
fi: Kysymysten &tasaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
fi: Yl&ävasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
fi: &Ylös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
fi: Yläoik&ealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
fi: &Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
fi: &Keskelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
fi: Oikea&lle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
fi: Alava&semmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
fi: &Alas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
fi: Alao&ikealle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
fi: Täytyykö käyttäjän valita Hyväksy-painike vastauksen valitsemisen jälkeen vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
fi: O&dota varmistusta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
fi: Valitseeko välilyönti hiiren alla olevan painikkeen vai ei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
fi: Kohdistus seuraa &hiirtä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: Whether the map tooltip will follow mouse when it is pressed and moving across the map or not
fi: Seuraako kartan työkaluvihje hiirtä, kun sen painiketta painetaan ja osoitin liikkuu kartalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: &Move map tooltip on mouse move
fi: &Siirrä hiiren liikkuessa kartan työkaluvihjettä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
fi: Valitse haluatko pitää alueiden nykyiset värit vai käyttää satunnaisia värejä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
fi: Kartta-alueiden värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
fi: Aina samat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
fi: Käytä satunnaisia värejä

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
fi: Ei Kirgisiaa

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
fi: Biškek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
fi: Tšui

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
fi: Oš

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
fi: Issyk-Kul

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
fi: Ošin kaupunki

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
fi: Latvian läänit (ennen vuotta 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
fi: Läänit

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
fi: Daugavpils (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
fi: Jelgava (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
fi: Jūrmala (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
fi: Liepāja (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
fi: Rēzekne (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
fi: Riika

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
fi: Riika (kaupunki)

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
fi: Ventspils (kaupunki)

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
fi: Kunnat

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
fi: Ei Liechtensteinia

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
fi: Liettua (kunnallispiirit)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
fi: Kunnallispiirit

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
fi: Ei Liettuaa (kunnallispiirit)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
fi: Alytus

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
fi: Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
fi: Klaipėda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
fi: Palanga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
fi: Panevėžys

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
fi: Šiauliai

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
fi: Vilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
fi: Visaginas

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
fi: Luxemburg (kantonit)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
fi: Kantonit

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
fi: Ei Luxemburgia (kantonit)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: A Geography learning program
fi: Maantieteen opetusohjelma

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
fi: © 2004–2005 Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
fi: Ohjelmoija ja suunnittelija

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot ja territoriot

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
fi: Ei Malesiaa

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
fi: Malakka

[ctx: manipur.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
fi: Ei Manipuria

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
fi: Minkä pääkaupunki %1 on?

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
fi: %1. Mikä on sen pääkaupunki?

en: %1 by Capital
fi: %1 pääkaupungin perusteella

en: Capitals of %1
fi: %1 – pääkaupungit|/|$[gen %1] pääkaupungit

en: Regions
fi: Alueet

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
fi: Olet löytänyt virheen kartasta. Ole hyvä ja ota yhteys tekijään ja kerro, että kartassa %1 mikään ei liity väreihin %2, %3 ja %4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
fi: Napsauta:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
fi: %1 kartalla

en: Choose Map to Use
fi: Valitse käytettävä kartta

en: Filter Maps
fi: Suodata karttoja

en: Error parsing %1: %2
fi: Virhe jäsennyksessä %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
fi: Kartoilla %1 ja %2 on sama nimi

en: Error parsing
fi: Jäsennysvirhe

en: The map image file for %1 does not exist
fi: Karttatiedostoa %1 ei ole olemassa

en: The flag image file for %1 does not exist
fi: Lipputiedostoa %1 ei ole olemassa

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
fi: Sumeaa lipputiedostoa %1 ei ole olemassa

en: Invalid value in tag %1
fi: Virheellinen arvo tunnisteessa %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
fi: On olemassa jo alue nimellä %1 tai alue samalla värillä kuin %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
fi: Kartan kuvaustiedoston tulisi alkaa tunnisteella %1

en: Could not open %1 for reading.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: %1 does not exist.
fi: %1 ei ole olemassa.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
fi: Kartan kuvaustiedostossa tulisi olla tunniste %1 tunnisteen %2 sisällä

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
fi: Kartan kuvaustiedostossa tulisi olla täsmälleen yksi tunniste %1 tunnisteen %2 sisällä

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
fi: Meksiko (osavaltiot)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
fi: Ei Meksikoa (osavaltiot)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
fi: Distrito Federal

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
fi: Meksiko

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
fi: Ei Mongoliaa

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
fi: Arkhangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
fi: Bajan-Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
fi: Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
fi: Bajanhongor

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
fi: Tšoibalsan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
fi: Sainšand

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
fi: Govĭ-Altai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
fi: Altai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
fi: Tšoir

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
fi: Hentii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
fi: Övörhangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
fi: Arvaiheer

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
fi: Dsuunmod

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
fi: Uliastai

en: Wikipedia page
fi: Wikipedia-sivu

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
fi: Pohjois- ja Keski-Amerikka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
fi: Ei Pohjois- tai Keski-Amerikkaa

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
fi: Yhdysvallat

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
fi: Bahamasaaret

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
fi: Havanna

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
fi: Meksiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
fi: Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
fi: Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
fi: Grönlanti [Tanska]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
fi: Nepal (vyöhykkeet)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
fi: Vyöhykkeet

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
fi: Ei Nepalia (vyöhykkeet)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
fi: Kosi

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
fi: Alankomaat

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
fi: Ei Alankomaita

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
fi: Friisinmaa

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
fi: Pohjois-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
fi: 's-Hertogenbosch

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
fi: Pohjois-Hollanti

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
fi: Etelä-Hollanti

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
fi: Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
fi: Ei Uutta-Seelantia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
fi: Auckland (kaupunki)

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
fi: Nelson (kaupunki)

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
fi: Alueet

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
fi: Ei Nicaraguaa

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
fi: Ei Pohjois-Koreaa

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
fi: Pohjois-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
fi: Etelä-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
fi: Pohjois-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
fi: Etelä-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
fi: Pohjois-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
fi: Etelä-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
fi: Kaesŏngin teollisuusalue

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
fi: Kŭmgangsanin turistialue

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
fi: Sinŭijun erityishallintoalue

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
fi: Pjongjang

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
fi: Läänit

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
fi: Ei Norjaa

[ctx: norway.kgm]
en: Tromsø/Vadsø
fi: Tromssa/Vadsø

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
fi: Oseania

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
fi: Ei Oseaniaa

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
fi: Norfolkinsaari (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
fi: Cookinsaaret (Uusi-Seelanti)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
fi: Niue (Uusi-Seelanti)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
fi: Tokelau (Uusi-Seelanti)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
fi: Itä-Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
fi: Pääsiäissaari

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
fi: Fidži

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
fi: Mikronesian liittovaltio

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
fi: Uusi-Kaledonia (Ranska)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
fi: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
fi: Ranskan Polynesia (Ranska)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
fi: Wallis ja Futuna (Ranska)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
fi: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
fi: Nukuʻalofa

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
fi: Pitcairn (Britannia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
fi: Havaiji (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
fi: Amerikan Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
fi: Pohjois-Mariaanit (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: oman.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
fi: Ei Omania

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
fi: Al-Dakhiliyya

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
fi: Al-Batina

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
fi: Al-Wusta

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
fi: Al-Šarqiyya

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
fi: Al-Zahira

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
fi: Masqat

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
fi: Zufar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
fi: Ei Pakistania

[ctx: pakistan.kgm]
en: Khyber Pakhtunkhwa
fi: Luoteisprovinssi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
fi: Pakistanin pääkaupunkialue

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
fi: Pakistanin heimoalueet

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
fi: Peshawar ja Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: panama.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
fi: Ei Panamaa

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
fi: Ei Paraguayta

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
fi: Asunciónin pääkaupunkialue

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
fi: Tyyni valtameri

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
fi: Ei Filippiinejä

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
fi: Legazpi (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
fi: Isabela (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
fi: Balanga (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
fi: Batangas (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
fi: Tagbilaran (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
fi: Malaybalay (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
fi: Tuguegarao (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
fi: Roxas (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
fi: Trece Martires (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
fi: Cebu (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
fi: Kidapawan (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
fi: Tagum (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
fi: Digos (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
fi: Laoag (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
fi: Vigan (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
fi: Iloilo (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
fi: San Fernando (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
fi: Marawi (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
fi: Tacloban (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
fi: Masbate (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
fi: Oroquieta (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
fi: Cagayan de Oro (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
fi: Bacolod (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
fi: Dumaguete (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
fi: Palayan (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
fi: Calapan (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
fi: Puerto Princesa (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
fi: Lucena (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
fi: Antipolo (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
fi: Sorsogon (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
fi: Koronadal (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
fi: Maasin (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
fi: Surigao (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
fi: Tarlac (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
fi: Dipolog (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
fi: Pagadian (kaupunki)

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
fi: Pääkaupunki

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
fi: Sijoita kartalle:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
fi: Sijoita %1 kartalle|/|Sijoita $[pieni_alkukirjain %1] kartalle

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
fi: Läänit

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
fi: Ei Puolaa

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
fi: Varsova

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
fi: Warmia-Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
fi: Podlasie

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
fi: Ala-Karpatia

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
fi: Vähä-Puola

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
fi: Krakova

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
fi: Sleesia

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
fi: Pommeri

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
fi: Länsi-Pommeri

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
fi: Suur-Puola

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
fi: Ala-Sleesia

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
fi: Kujavia-Pommeri

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
fi: Portugalin piirit

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
fi: Alueet

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
fi: Reuna

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
fi: Azorit

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
fi: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
fi: Portugalin provinssit (historiallinen)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
fi: Historialliset provinssit

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
fi: Reuna

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
fi: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
fi: Azorit

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
fi: Portugali (alueet)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
fi: Ei Portugalia (alueet)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
fi: Évora

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
fi: Keski-Portugali

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
fi: Lissabon (alue)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
fi: Lissabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
fi: Pohjois-Portugali

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
fi: Azorit

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
fi: Kunnat

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
fi: Irlanti

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
fi: Kreivikunnat

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
fi: Ei Irlantia

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
fi: Pohjois-Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
fi: Etelä-Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
fi: Piirikunnat

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: romania.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
fi: Ei Romaniaa

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
fi: Drobeta Turnu Severin

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
fi: Bukarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
fi: (Bukarestin erityishallintoyksikkö)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
fi: Venäjä (federaatiopiirit)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
fi: Federaatiopiirit

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
fi: Ei Venäjää (federaatiopiirit)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
fi: Keskinen

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
fi: Kaukoidän

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
fi: Habarovsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
fi: Luoteinen

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
fi: Pietari

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
fi: Siperian

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
fi: Eteläinen

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
fi: Uralin

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
fi: Jekaterinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
fi: Volgan

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
fi: Nižni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
fi: Venäjä (subjektit)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
fi: Subjektit

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
fi: Ei Venäjää (subjektit)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
fi: Adygeia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
fi: Maikop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
fi: Baškortostan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
fi: Burjatia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
fi: Altain tasavalta

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
fi: Gorno-Altaisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
fi: Mahatškala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
fi: Ingušia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
fi: Kabardi-Balkaria

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
fi: Naltšik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
fi: Kalmukia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
fi: Karatšai-Tšerkessia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
fi: Tšerkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
fi: Karjala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
fi: Petroskoi

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
fi: Mari

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
fi: Joškar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
fi: Mordva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
fi: Saha

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
fi: Jakutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
fi: Pohjois-Ossetia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
fi: Tuva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
fi: Iževsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
fi: Hakassia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
fi: Tšetšenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
fi: Groznyi

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
fi: Tšuvašia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
fi: Tšeboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
fi: Altain aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
fi: Krasnodarin aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
fi: Krasnojarskin aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
fi: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
fi: Primorjen aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
fi: Stavropolin aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
fi: Habarovskin aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
fi: Habarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
fi: Permin aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
fi: Amurin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
fi: Blagoveštšensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
fi: Arkangelin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
fi: Arkangeli

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
fi: Astrakanin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
fi: Astrahan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
fi: Belgorodin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
fi: Brjanskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
fi: Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
fi: Vladimirin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
fi: Volgogradin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
fi: Vologdan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
fi: Voronežin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
fi: Voronež

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
fi: Ivanovon alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
fi: Irkutskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
fi: Kaliningradin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
fi: Kalugan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
fi: Kamtšatkan aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
fi: Petropavlovsk-Kamtšatski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
fi: Kemerovon alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
fi: Kirovin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
fi: Kostroman alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
fi: Kurganin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
fi: Kurskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
fi: Leningradin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
fi: Pietari

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
fi: Lipetskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
fi: Magadanin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
fi: Moskovan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
fi: Murmanskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
fi: Nižni Novgorodin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
fi: Nižni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
fi: Novgorodin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
fi: Novosibirskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
fi: Omskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
fi: Orenburgin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
fi: Orjolin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
fi: Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
fi: Penzan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
fi: Pihkovan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
fi: Pihkova

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
fi: Rostovin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
fi: Rjazanin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
fi: Rjazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
fi: Samaran alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
fi: Saratovin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
fi: Sahalinin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
fi: Južno-Sahalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
fi: Sverdlovskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
fi: Jekaterinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
fi: Smolenskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
fi: Tambovin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
fi: Tverin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
fi: Tomskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
fi: Tulan alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
fi: Tjumenin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
fi: Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
fi: Uljanovskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
fi: Uljanovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
fi: Tšeljabinskin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
fi: Tšeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
fi: Taka-Baikalian aluepiiri

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
fi: Tšita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
fi: Jaroslavlin alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
fi: Jaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
fi: Juutalaisten autonominen alue

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
fi: Birobidžan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
fi: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
fi: Hanti-Mansia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
fi: Hanty-Mansijsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
fi: Tšukotka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
fi: Jamalin Nenetsia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
fi: Salehard

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
fi: Kunnat

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
fi: Ei San Marinoa

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
fi: San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
fi: Ei Saudi-Arabiaa

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
fi: Al Bahah

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
fi: Medina

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
fi: Al Qasim

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
fi: Riad

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
fi: Al-Šarqiyya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
fi: Asir

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
fi: Mekka

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
fi: Ei Sikkimiä

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
fi: Pohjois-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
fi: Länsi-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
fi: Etelä-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
fi: Itä-Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
fi: Ei Slovakiaa

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
fi: Slovenia (perinteinen)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
fi: Alueet

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
fi: Ei Sloveniaa (perinteinen)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
fi: Ala-Krain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
fi: Steiermark

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
fi: Kärnten

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
fi: Sisä-Krain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
fi: Ala-Krain

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
fi: Ei Etelä-Afrikkaa

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bisho
fi: Bhisho

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
fi: Kapkaupunki

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
fi: Etelä-Amerikka

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
fi: Rannikko

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
fi: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
fi: Korean tasavalta

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
fi: Provinssit

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
fi: Kartan ulkopuolella

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
fi: Pohjois-Chungcheong

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
fi: Etelä-Chungcheong

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
fi: Pohjois-Jeolla

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
fi: Etelä-Jeolla

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
fi: Jeju

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
fi: Etelä-Gyeongsang

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
fi: Pohjois-Gyeongsang

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
fi: Gangwon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
fi: Gyeonggi

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
fi: Soul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
fi: Itsehallintoalueet

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
fi: Ei Espanjaa

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
fi: Ulkoinen raja

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
fi: Andalusia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
fi: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
fi: Aragonia

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
fi: Asturia

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
fi: Baleaarit

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
fi: Palma

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
fi: Baskimaa

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
fi: Kanariansaaret

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
fi: Las Palmas de Gran Canaria ja Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
fi: Kantabria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
fi: Kastilia-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
fi: Kastilia ja León

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
fi: Katalonia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
fi: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
fi: Valencia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
fi: Espanja (maakunnat)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
fi: Ranska

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
fi: Asturia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
fi: Kantabria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
fi: Girona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
fi: Baleaarit

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
fi: Palma

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
fi: Lleida

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
fi: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
fi: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
fi: Vizcaya

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
fi: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
fi: Ei Sri Lankaa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
fi: Keskinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
fi: Keskipohjoinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
fi: Pohjoinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
fi: Itäinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
fi: Luoteinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
fi: Eteläinen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
fi: Läntinen

[ctx: sudan.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
fi: Ei Sudania

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
fi: Wad Madani

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
fi: Sininen Niili

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
fi: Ad Damazin

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
fi: Valkoinen Niili

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
fi: Pohjois-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
fi: Al Fashir

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
fi: Etelä-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
fi: Länsi-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
fi: Geneina

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
fi: Punainenmeri

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
fi: Khartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
fi: Pohjois-Kordofan

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
fi: El Obeid

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
fi: Etelä-Kordofan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
fi: Pohjoinen

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
fi: Niili

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
fi: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
fi: Piirit

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
fi: Ei Surinamea

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
fi: Nieuw-Nickerie

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
fi: Commewijne

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
fi: Ruotsi lääneittäin

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
fi: Läänit

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
fi: Läänin raja

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
fi: Rantaviiva

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
fi: Ei Ruotsia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
fi: Tukholman lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
fi: Tukholma

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
fi: Västerbottenin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
fi: Uumaja

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
fi: Norrbottenin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
fi: Luulaja

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
fi: Uppsalan lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
fi: Södermanlandin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
fi: Itä-Götanmaan lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
fi: Jönköpingin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
fi: Kronobergin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
fi: Kalmarin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
fi: Gotlannin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
fi: Blekingen lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
fi: Skånen lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
fi: Hallandin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
fi: Länsi-Götanmaan lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
fi: Värmlannin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
fi: Örebron lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
fi: Västmanlandin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
fi: Taalainmaan lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
fi: Gävleborgin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
fi: Västernorrlandin lääni

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
fi: Jämtlandin lääni

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
fi: Kantonit

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
fi: Ei Sveitsiä

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
fi: Zürich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
fi: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
fi: Luzern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
fi: Obwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
fi: Nidwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
fi: Basel-Stadt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
fi: Basel-Landschaft

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
fi: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
fi: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
fi: Sankt Gallen

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
fi: Sankt Gallen

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
fi: Graubünden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
fi: Aargau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
fi: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
fi: Geneve

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
fi: Ei Tadžikistania

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
fi: Hudžand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
fi: Entinen Karotegin

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
fi: Dušanbe

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nilgiris
fi: Nilgirivuoret

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
fi: Ei Thaimaata

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
fi: Sisaket

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
fi: Srakaeo

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
fi: Ayutthaya

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
fi: Lopburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
fi: Pathumthani

[ctx: tripura.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
fi: Ei Tripuraa

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
fi: Pohjois-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
fi: Etelä-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
fi: Länsi-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
fi: Ei Turkkia

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
fi: Istanbul

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
fi: Ei Turkmenistania

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
fi: Daşoguz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
fi: Alueet (oblastit)

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
fi: Volynian alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
fi: Lutsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
fi: Lvivin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
fi: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
fi: Taka-Karpatian alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
fi: Užhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
fi: Rivnen alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
fi: Ternopilin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
fi: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
fi: Hmelnytskyin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
fi: Hmelnytskyi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
fi: Ivano-Frankivskin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
fi: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
fi: Tšernivtsin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
fi: Tšernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
fi: Žytomyrin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
fi: Žytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
fi: Vinnytsjan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
fi: Vinnytsja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
fi: Kiovan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
fi: Tšerkasyn alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
fi: Tšerkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
fi: Kirovohradin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
fi: Mykolajivin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
fi: Mykolajiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
fi: Odessan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
fi: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
fi: Tšernihivin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
fi: Tšernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
fi: Sumyn alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
fi: Pultavan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
fi: Pultava

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
fi: Harkovan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
fi: Harkova

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
fi: Dnipropetrovskin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
fi: Dnipr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
fi: Donetskin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
fi: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
fi: Zaporižžjan alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
fi: Zaporižžja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
fi: Hersonin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
fi: Herson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
fi: Luhanskin alue

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
fi: Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
fi: Krimin autonominen tasavalta

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
fi: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
fi: Kiovan kaupunki

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
fi: Sevastopolin kaupunki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
fi: Asovanmeri

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
fi: Mustameri

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
fi: Ei Ukrainaa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
fi: Raja tai rannikko

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
fi: Joki

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
fi: Departementit

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
fi: Ei Uruguayta

[ctx: usa.kgm]
en: USA
fi: Yhdysvallat

[ctx: usa.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
fi: Rannikko

[ctx: usa.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
fi: Yläjärvi

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
fi: Michiganjärvi

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
fi: Huronjärvi

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
fi: Eriejärvi

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
fi: Ontariojärvi

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
fi: Bahama

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: usa.kgm]
en: California
fi: Kalifornia

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
fi: Havaiji

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
fi: Jefferson

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
fi: Carson

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
fi: Oklahoma

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
fi: Ei Uzbekistania

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
fi: Buxoro (Buhara)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
fi: Fargʻona

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
fi: Fargʻona (Fergana)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
fi: Karakalpakia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
fi: Sirdayo

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
fi: Surxondayo

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
fi: Taškent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
fi: Taškent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
fi: Taškentin kaupunki

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
fi: Ei Venezuelaa

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
fi: Liittovaltiollinen alue

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
fi: Pääkaupunkialue

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
fi: Osavaltiot

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
fi: Ei Vietnamia

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
fi: Long Xuyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
fi: Pleiku

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
fi: Virginia (Yhdysvallat)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
fi: Piirikunnat ja itsenäiset kunnat

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
fi: Rajat

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
fi: Ei Virginiaa

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
fi: Accomackin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
fi: Albemarlen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
fi: Alleghanyn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
fi: Amelian piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
fi: Amherstin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
fi: Appomattoxin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
fi: Arlingtonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
fi: Augustan piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
fi: Bathin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
fi: Bedfordin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
fi: Blandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
fi: Botetourtin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
fi: Brunswickin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
fi: Buchananin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
fi: Buckinghamin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
fi: Campbellin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
fi: Carolinen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
fi: Carrollin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
fi: Charles Cityn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
fi: Charlotten piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
fi: Chesterfieldin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
fi: Clarken piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
fi: Craigin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
fi: Culpeperin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
fi: Cumberlandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
fi: Dickensonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
fi: Dinwiddien piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
fi: Essexin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
fi: Fairfaxin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
fi: Fauquierin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
fi: Floydin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
fi: Fluvannan piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
fi: Franklinin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
fi: Frederickin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
fi: Gilesin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
fi: Gloucesterin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
fi: Goochlandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
fi: Graysonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
fi: Greenen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
fi: Greensvillen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
fi: Halifaxin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
fi: Hanoverin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
fi: Henricon piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
fi: Henryn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
fi: Highlandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
fi: Isle of Wightin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
fi: James Cityn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
fi: King and Queenin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
fi: King Georgen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
fi: King Williamin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
fi: Lancasterin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
fi: Leen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
fi: Loudounin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
fi: Louisan piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
fi: Lunenburgin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
fi: Madisonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
fi: Mathewsin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
fi: Mecklenburgin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
fi: Middlesexin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
fi: Montgomeryn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
fi: Nelsonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
fi: New Kentin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
fi: Northamptonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
fi: Northumberlandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
fi: Nottowayn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
fi: Orangen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
fi: Pagen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
fi: Patrickin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
fi: Pittsylvanian piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
fi: Powhatanin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
fi: Prince Edwardin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
fi: Prince Georgen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
fi: Prince Williamin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
fi: Pulaskin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
fi: Rappahannockin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
fi: Richmondin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
fi: Roanoken piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
fi: Rockbridgen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
fi: Rockinghamin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
fi: Russellin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
fi: Scottin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
fi: Shenandoahin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
fi: Smythin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
fi: Southamptonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
fi: Spotsylvanian piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
fi: Staffordin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
fi: Surryn piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
fi: Sussexin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
fi: Tazewellin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
fi: Warrenin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
fi: Washingtonin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
fi: Westmorelandin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
fi: Wisen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
fi: Wythen piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
fi: Yorkin piirikunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
fi: Alexandrian kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
fi: Bristolin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
fi: Buena Vistan kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
fi: Charlottesvillen kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
fi: Chesapeaken kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
fi: Colonial Heightsin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
fi: Covingtonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
fi: Danvillen kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
fi: Emporian kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
fi: Fairfaxin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
fi: Falls Churchin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
fi: Franklinin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
fi: Fredericksburgin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
fi: Galaxin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
fi: Hamptonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
fi: Harrisonburgin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
fi: Hopewellin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
fi: Lexingtonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
fi: Lynchburgin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
fi: Manassasin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
fi: Manassas Parkin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
fi: Martinsvillen kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
fi: Newport Newsin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
fi: Norfolkin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
fi: Nortonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
fi: Petersburgin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
fi: Poquosonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
fi: Portsmouthin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
fi: Radfordin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
fi: Richmondin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
fi: Roanoken kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
fi: Salemin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
fi: Stauntonin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
fi: Suffolkin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
fi: Virginia Beachin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
fi: Waynesboron kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
fi: Williamsburgin kunta

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
fi: Winchesterin kunta

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
fi: Maailman vesistöt

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
fi: Valtameret ja valuma-alueet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
fi: Ei maailman vesistöjä

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
fi: Pohjoinen jäämeri

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
fi: Pohjois-Tyynimeri

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
fi: Pohjois-Atlantti

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
fi: Etelä-Tyynimeri

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
fi: Etelä-Atlantti

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
fi: Intian valtameri

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
fi: Eteläinen jäämeri

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
fi: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
fi: Tšadjärvi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
fi: Niili

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
fi: Ogooué

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
fi: Okavangon suisto

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
fi: Oranje

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
fi: Draa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
fi: Shabeelle

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
fi: Sambesi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
fi: Daljoki

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
fi: Tonava

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
fi: Väinäjoki

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
fi: Dnepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
fi: Dnestr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
fi: Glomma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
fi: Kura–Araks

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
fi: Vienanjoki

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
fi: Rein

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
fi: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
fi: Tajo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
fi: Tigris–Euphrates

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
fi: Veiksel

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
fi: Amudarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
fi: Balhašjärvi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
fi: Chao Phraya

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
fi: Punainenjoki

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
fi: Keltainenjoki

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
fi: Iravadi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
fi: Murray–Darling

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
fi: Syrdarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
fi: Jalu

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
fi: Jangtse

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
fi: Jenisei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
fi: Alabama–Tombigbee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
fi: Parnaíba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
fi: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
fi: Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
fi: Eyrejärvi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
fi: Kaspianmeri

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
fi: Länsi-Bengali

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
fi: Piirikunnat

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
fi: Ei länsi-Bengalia

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
fi: Raja

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
fi: Kalkutta

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
fi: Etelä-Dinajpur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
fi: Pohjois-Dinajpur

[ctx: world.kgm]
en: World
fi: Koko maailma

[ctx: world.kgm]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
fi: Vettä

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
fi: Alger

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
fi: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Chad
fi: Tšad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
fi: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
fi: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
fi: Jordania

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
fi: Kuwait

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
fi: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
fi: Monrova

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
fi: Kongon tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
fi: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
fi: Riad

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
fi: Pretoria, Bloemfontein ja Kapkaupunki

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

[ctx: world.kgm]
en: Syria
fi: Syyria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
fi: Damaskos

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
fi: Tansania

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
fi: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
fi: Arabiemiirikunnat

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
fi: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
fi: Masqat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
fi: Länsiranta

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
fi: El Aaiún

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
fi: Sanaa

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: world.kgm]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
fi: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
fi: Bryssel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
fi: Kroatia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
fi: Tšekki

[ctx: world.kgm]
en: Prague
fi: Praha

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
fi: Tanska

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
fi: Kööpenhamina

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
fi: Tallinna

[ctx: world.kgm]
en: Finland
fi: Suomi

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
fi: Pohjois-Makedonia

[ctx: world.kgm]
en: France
fi: Ranska

[ctx: world.kgm]
en: Paris
fi: Pariisi

[ctx: world.kgm]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: world.kgm]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: world.kgm]
en: Athens
fi: Ateena

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
fi: Unkari

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
fi: Islanti

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
fi: Irlanti

[ctx: world.kgm]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: world.kgm]
en: Riga
fi: Riika

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
fi: Chişinău

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
fi: Hollanti

[ctx: world.kgm]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: world.kgm]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
fi: Varsova

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
fi: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
fi: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
fi: Venäjä

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
fi: Moskova

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
fi: Belgrad

[ctx: world.kgm]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
fi: Ruotsi

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
fi: Tukholma

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
fi: Kiova

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

[ctx: world.kgm]
en: London
fi: Lontoo

[ctx: world.kgm]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
fi: Yhdysvallat

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
fi: Bahama

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
fi: Havanna

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
fi: Meksiko (kaupunki)

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
fi: Guatemala (kaupunki)

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
fi: Panama (kaupunki)

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
fi: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
fi: Vatikaani

[ctx: world.kgm]
en: China
fi: Kiina

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
fi: Peking

[ctx: world.kgm]
en: India
fi: Intia

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
fi: Colombo ja Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: world.kgm]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
fi: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
fi: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
fi: Kypros

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
fi: Nikosia

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
fi: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
fi: Ašgabat

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
fi: Taškent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
fi: Biškek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
fi: Dušanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
fi: Kambodža

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
fi: Itä-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
fi: Kiinan tasavalta (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
fi: Korean demokraattinen tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
fi: Pjongjang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
fi: Korean tasavalta

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
fi: Soul

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
fi: Fidži

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
fi: Nukuʻalofa

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
fi: Grönlanti (Tanska)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
fi: Maanosat (pohjoisnapakeskisesti)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
fi: Maanosat

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
fi: %1. Mikä on sen korkein huippu?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
fi: Maanosat korkeimpien huippujen perusteella

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
fi: Minkä maanosan korkein huippu on %1?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
fi: Maanosien korkeimmat huiput

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
fi: Afrikka

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
fi: McKinley

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
fi: Etelä-Amerikka

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
fi: Antarktis

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
fi: Aasia

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
fi: Eurooppa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
fi: Oseania

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
fi: Carstensz

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
fi: Maakunnat

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
fi: Ei Jemeniä

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
fi: Al Mahrah

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
fi: Hadramaut

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mukalla
fi: Al-Mukalla

[ctx: yemen.kgm]
en: Ibb
fi: Ibba

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
fi: Provinssit

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
fi: Ei Kongon demokraattista tasavaltaa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
fi: Keski-Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
fi: Keskinen Kasaï

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
fi: Itä-Kasaï

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
fi: Etelä-Kivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
fi: Pohjois-Kivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
fi: Ylä-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
fi: Ala-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
fi: Pohjois-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
fi: Etelä-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
fi: Ylä-Lomami

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
fi: Ylä-Katanga

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
fi: Sambia (alueet)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
fi: Alueet

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
fi: Ei Sambiaa (alueet)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
fi: Sambia (maakunnat)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
fi: Maakunnat

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
fi: Ei Sambiaa (maakunnat)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
fi: Keskinen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
fi: Itäinen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
fi: Pohjoinen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
fi: Luoteinen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
fi: Eteläinen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
fi: Läntinen

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
fi: Alueet

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
fi: Ei Zimbabwea

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
fi: Zimbabwe (piirikunnat)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
fi: Piirikunnat

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
fi: Raja

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
fi: Vettä

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
fi: Ei Zimbabwea (piirikunnat)
