kgeography - en to he translation catalogue (1073 entries)

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
he: אפריקה

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: africa.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
he: אלג'יריה

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
he: אל-ג'זאיר

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
he: אנגולה

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
he: לואנדה

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
he: בנין

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
he: בוצונה

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
he: גבורונה

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
he: בורקינה פסו

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
he: וגדוגו

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
he: בורונדי

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
he: קמרון

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
he: יאונדה

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
he: רפובליקה מרכז אפריקנית

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
he: בנגי

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
he: צ'ד

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
he: נג'מנה

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
he: חוף השנהב

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
he: ימוסוקרו

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
he: רפובליקה דמוקרטית של קונגו

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
he: קינשסה

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
he: ג'יבוטי

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
he: מצרים

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
he: קהיר

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
he: גינאה המשונית

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
he: מלבו

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
he: אריתריאה

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
he: אסמרה

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
he: אתיופיה

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
he: אדיס אבבה

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
he: גבון

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
he: ליברויל

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
he: בנג'ול

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
he: גנה

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
he: אקרה

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
he: גינאה

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
he: קונקרי

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
he: גינאה ביסאו

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
he: ביסאו

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
he: קניה

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
he: ניירובי

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
he: לסותו

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
he: מזרו

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
he: ליבריה

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
he: מונרוביה

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
he: לוב

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
he: טריפולי

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
he: מדגסקר

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
he: אנטננריבו

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
he: מלוי

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
he: זומבה

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
he: מלי

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
he: במקו

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
he: מוריתאניה

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
he: נואכשט

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
he: מרוקו

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
he: רבת

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
he: מוזמביק

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
he: מפוטו

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
he: נמיביה

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
he: וינדהוק

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
he: ניז'ר

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
he: ניאמיי

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
he: ניגריה

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
he: אבוג'ה

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
he: הרפובליקה של קונגו

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
he: ברזויל

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
he: רונדה

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
he: קיגלי

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
he: סנגל

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
he: דקר

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
he: סיירה לאון

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
he: פריטאון

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
he: סומליה

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
he: מוגדישו

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
he: אפריקה הדרומית

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
he: סודן

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
he: אל ח'רטום

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
he: מבבנה

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
he: טנזניה

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
he: דודומה

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
he: טוגו

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
he: לומה

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
he: טוניסיה

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
he: טוניס

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
he: אוגנדה

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
he: קמפלה

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
he: סהרה המערבית

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
he: זמביה

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
he: לוסקה

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
he: זימבבואה

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
he: הררה

en: Your Answers Were
he: התשובה שלך הייתה

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
he: ענית נכון על %1 תשובות נכונות מתוך %2 שאלות

en: Question
he: שאלה

en: Your Answer
he: התשובה שלך

en: Correct Answer
he: התשובה הנכונה

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
he: אסיה

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
he: רוסיה

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
he: מוסקבה

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
he: טורקיה

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
he: אנקרה

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
he: מצריים

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
he: ג'יבוטי

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
he: אריתריאה

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
he: אתיופיה

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
he: איראן

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
he: טהרן

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
he: עיראק

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
he: בגדד

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
he: ישראל

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
he: ירושליים

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
he: ירדן

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
he: עמאן

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
he: קניה

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
he: כווית

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
he: כווית העיר

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
he: לבנון

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
he: ביירות

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
he: קטר

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
he: דוחה

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
he: ערב הסעודית

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
he: ריאד

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
he: סומליה

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
he: סודן

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
he: סוריה

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
he: דמשק

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
he: אוגנדה

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
he: הנסיכויות הערביות המאוחדות

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
he: אבו דאבי

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
he: עמאן

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
he: מוסקט

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
he: הגדה המערבית

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
he: תימן

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
he: צנעא

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
he: אוקראינה

[ctx: asia.kgm]
en: China
he: סין

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
he: בייג'ינג

[ctx: asia.kgm]
en: India
he: הודו

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
he: ניו דלהי

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
he: סרי לנקה

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
he: קולומבו

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
he: מונגוליה

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
he: אולן בטור

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
he: קזחסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
he: אסטנה

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
he: יפן

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
he: טוקיו

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
he: בורמה

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
he: נפל

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
he: קטמנדו

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
he: בהוטן

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
he: טהימפו

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
he: אינדונזיה

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
he: מלסיה

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
he: קואלה לומפור

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
he: בנגלדש

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
he: דקה

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
he: אפגניסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
he: קאבול

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
he: אזרביג'ן

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
he: בקו

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
he: ארמניה

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
he: ירון

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
he: בחרין

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
he: מנמה

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
he: גרוזיה

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
he: טבילייסי

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
he: טורקמניסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
he: אשגבט

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
he: אוזבקיסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
he: טשקנט

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
he: קירג'יזסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
he: בישנקק

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
he: טג'יקיסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
he: דושנבה

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
he: פקיסטן

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
he: איסלמבד

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
he: לאוס

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
he: ויינטין

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
he: קמבודיה

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
he: פנום פן

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
he: ברוני

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
he: בנדר סרי בגוואן

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
he: הפיליפינים

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
he: מנילה

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
he: תאילנד

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
he: בנגקוק

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
he: וייאטנם

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
he: הנוי

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
he: טיוואן

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
he: טיפה

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
he: סינגפור

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
he: קוריאה הצפונית

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
he: פיונגינג

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
he: קוריאה הדרומית

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
he: סיאול

en: Correct answers: %1/%2
he: תשובות נכונות: %1 מתוך %2

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
he: אוסטריה

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
he: לא אוסטריה

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
he: וינה

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
he: בורגנלנד

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
he: סטיריה

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
he: קרינטיה

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
he: טירול

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
he: פורארלברג

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
he: זלצבורג

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
he: אוסטריה העליונה

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
he: אוסטריה התחתונה

en: &Accept
he: &קבל

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
he: ברזיל

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
he: סרז'יפה

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
he: מינאס ז'ראיס

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
he: בלו אוריזונטה

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
he: רוראיימה

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
he: דיסטרירו פדרל

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
he: מאטו גרוסו דו סול

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
he: מאטו גרוסו

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
he: סנטה קטרינה

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
he: אלאגואס

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
he: אמאזונאס

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
he: מנאוס

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
he: ריו גרנדז'ה דו נורצ'ה

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
he: טוקנטינס

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
he: ריו גרנדז'ה דו סול

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
he: פורטו אלגרה

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
he: פרנאמבוקו

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
he: רסיפה

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
he: אקרה

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
he: ריאו ברנקו

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
he: ריו דה ז'נרו

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
he: ריו דה ז'נרו

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
he: באהיה

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
he: סלבדור

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
he: מחוץ לגבולות

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
he: קנדה

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
he: מחוץ לגבולות

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
he: איי הנסיך אדוארד

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
he: שארלוטטאון

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
he: קולומביה הבריטית

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
he: ויקטוריה

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
he: אונטריו

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
he: טורונטו

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
he: ניופאונדלנד ולברדור

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
he: סיינט ג'ונס

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
he: נונאווט

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
he: איקלוויט

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
he: אלברטה

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
he: אדמונטון

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
he: הטריטוריות הצפון מערביות

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
he: ילונייף

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
he: קוובק

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
he: קוובק סיטי

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
he: ניו ברונסוויק

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
he: פרדריקטון

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
he: מניטובה

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
he: ויניפג

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
he: נובה סקוטיה

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
he: האליפקס

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
he: יוקון

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
he: וייטהורס

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
he: ססקצ'ואן

[ctx: china.kgm]
en: China
he: סין

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: china.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: china.kgm]
en: Coast
he: חוף

[ctx: china.kgm]
en: Russia
he: רוסיה

[ctx: china.kgm]
en: Japan
he: יפן

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
he: מוגוליה

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
he: קוריאה הצפונית

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
he: קוריאה הדרומית

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
he: קזחסטן

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
he: קירג'יזסטן

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
he: טג'יקיסטן

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
he: אפגניסטן

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
he: פקיסטן

[ctx: china.kgm]
en: India
he: הודו

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
he: בהוטן

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
he: בנגלדש

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
he: בורמה

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
he: תאילנד

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
he: טיוואן

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
he: וייאטנם

[ctx: china.kgm]
en: Laos
he: לאוס

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
he: נפאל

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
he: בייג'ינג

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
he: הונג קונג

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
he: אירופה

[ctx: europe.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
he: חוף

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
he: אלבניה

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
he: טירנה

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
he: אלג'יריה

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
he: אוסטריה

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
he: וינה

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
he: בלרוס

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
he: מינסק

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
he: בלגיה

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
he: בריסל

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
he: בוסניה הרצגובינה

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
he: סרייבו

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
he: בולגריה

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
he: סופיה

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
he: קרואטיה

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
he: זגרב

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
he: פראג

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
he: דנמרק

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
he: קופנהגן

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
he: אסטוניה

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
he: טלין

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
he: פינלנד

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
he: הלנסינקי

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
he: סקופיה

[ctx: europe.kgm]
en: France
he: צרפת

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
he: פריז

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
he: גרמניה

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
he: ברלין

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
he: יוון

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
he: אתונה

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
he: הונגריה

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
he: בודפסט

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
he: איסלנד

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
he: ריקיוויק

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
he: אירלנד

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
he: דאבלין

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
he: איטליה

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
he: רומא

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
he: לטביה

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
he: ריגה

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
he: ליטא

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
he: וילנה

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
he: מולדבה

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
he: קישינב

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
he: מרוקו

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
he: הולנד

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
he: אמסטרדם

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
he: נורבגיה

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
he: אוסלו

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
he: פולין

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
he: וורשה

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
he: פורטוגל

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
he: ליסבון

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
he: רומניה

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
he: בוקרשט

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
he: רוסיה

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
he: מוסקבה

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
he: סן מרינו

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
he: בלגרד

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
he: סלובקיה

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
he: ברטיסלבה

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
he: סלובניה

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
he: לובליאנה

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
he: ספרד

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
he: מדריד

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
he: שוודיה

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
he: סטוקהולם

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
he: שוויץ

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
he: ברן

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
he: סוריה

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
he: טוניס

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
he: טורקיה

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
he: אנקרה

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
he: אוקריינה

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
he: אנגליה

[ctx: europe.kgm]
en: London
he: לונדון

[ctx: france.kgm]
en: France
he: צרפת

[ctx: france.kgm]
en: Not France
he: לא צרפת

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: france.kgm]
en: Laon
he: לאון

[ctx: france.kgm]
en: Caen
he: קאן

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
he: אורלינס

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
he: ליון

[ctx: france.kgm]
en: Paris
he: פריז

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
he: גרמניה

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
he: לא גרמניה

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
he: באדן וירטמברג

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
he: שטוטגרט

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
he: בוואריה

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
he: מינכן

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
he: ברלין

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
he: ברנדנבורג

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
he: פוטסדם

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
he: ברמן

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
he: המבורג

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
he: הסה

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
he: ויסבאדן

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
he: שוורין

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
he: סקסוניה התחתונה

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
he: הנובר

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
he: נורדריין וסטפאליה

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
he: דיסלדורף

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
he: ריינלנד פאלץ

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
he: מיינץ

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
he: חבל הסאר

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
he: זארבריקן

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
he: סקסוניה

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
he: דרזדן

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
he: סקסוניה אנהלט

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
he: מגדבורג

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
he: שלזוויג הולשטיין

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
he: קיל

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
he: תורינגיה

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
he: ארפורט

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
he: איטליה

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
he: לא איטליה

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
he: סיציליה

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
he: פלרמו

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
he: פריולי ונציה ג'וליה

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
he: טרייסטה

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
he: אברוצו

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
he: לאקווילה

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
he: לאציו

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
he: רומא

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
he: קלבריה

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
he: קטנזארו

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
he: פיימונטה

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
he: טורינו

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
he: פולייה

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
he: בארי

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
he: לומברדיה

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
he: מילנו

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
he: אומבריה

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
he: פרוג'יה

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
he: טרנטינו אלטו אדיג'ה

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
he: טרנטו

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
he: מוליזה

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
he: קמפובאסו

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
he: טוסקנה

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
he: פירנצה

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
he: אמיליה רומאניה

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
he: בולוניה

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
he: וואלה ד'אאוסטה

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
he: אאוסטה

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
he: קמפנייה

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
he: נאפולי

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
he: בזיליקטה

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
he: פוטנזה

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
he: ליגוריה

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
he: גנואה

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
he: סרדיניה

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
he: קךיארי

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
he: מארקה

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
he: אנקונה

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
he: ונטו

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
he: ונציה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
he: מחוזות של איטליה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
he: לא איטליה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
he: טורינו

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
he: מילנו

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
he: אאוסטה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
he: טרנטו

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
he: ונציה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
he: ורונה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
he: בולוניה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
he: פארמה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
he: פיזה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
he: סיאנה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
he: פרוג'יה

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
he: רומא

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
he: נאפולי

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
he: בארי

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
he: פאלמרו

en: &Open Map...
he: &פתח מפה...

en: &Original Size
he: &גודל מקורי

en: &Move
he: &זוז

en: Disclaimer
he: מחולק

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
he: שגיאה בנסיון לפתוח את המפה האחרונה שהייתה בשימוש. שגיאה %1 %2

en: There is no current map
he: אין מפה נוכחית

en: Number of Questions
he: מספר השאלות

en: How many questions do you want? (1 to %1)
he: כמה שאלות אתה רוצה? (1-%1)

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
he: המפה האחרונה שנפתחה

en: Programmer and designer
he: מתכנת ומעצב

en: Choose Map to Use
he: בחר מפה לשימוש

en: Invalid value in tag %1
he: ערך לא חוקי בתגית %1

en: The map description file should begin with the %1 tag
he: תיאור המפה צריך להתחיל בתגית %1

en: %1 does not exist.
he: %1 לא קיים

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
he: צפון ומרכז אמריקה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
he: לא צפון ומרכז אמריקה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
he: קנדה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
he: אוטווה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
he: אל סלבדור

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
he: סאן סלבדור

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
he: ארצות הברית

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
he: וושינגטון

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
he: בהאמה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
he: נסאו

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
he: הרפובליקה הדומיניקנית

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
he: סנטו דומינגו

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
he: האיטי

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
he: פורט או פרינס

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
he: קובה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
he: הוואנה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
he: ג'מייקה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
he: קינגסטון

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
he: דומיניקה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
he: רוזו

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
he: אנטיגואה וברבודה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
he: סיינט ג'ונז

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
he: ברבדוס

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
he: בריג'טאון

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
he: טרינידד וטובגו

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
he: פורט אוף ספיין

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
he: מקסיקו

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
he: מקסיקו סיטי

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
he: גאוטמלה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
he: גאוטמלה סיטי

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
he: בליז

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
he: בלמופן

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
he: הונדורס

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
he: טגוסיגלפה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
he: ניקרגואה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
he: מנגואה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
he: סן חוזה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
he: פנמה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
he: פנמה סיטי

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
he: גרינלנד [דנמרק]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
he: גינאה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
he: ונצואלה

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
he: קולומביה

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
he: הולנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
he: לא הולנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
he: פריזלנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
he: חרונינגן

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
he: דרנתה

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
he: אובראיסל

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
he: חלדרלנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
he: צפון בראבנט

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
he: לימבורג

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
he: פלבולנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
he: אוטרכט

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
he: זילנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
he: צפון הולנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
he: הארלם

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
he: דרום הולנד

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
he: האג

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
he: נורבגיה

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
he: לא נורבגיה

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
he: פולין

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
he: לא פולין

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
he: ורשה

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
he: לובלין

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
he: קרקוב

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
he: לודג'

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
he: דרום אמריקה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
he: חוף

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
he: פנמה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
he: קולומביה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
he: בוגוטה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
he: ונצואלה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
he: קרקס

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
he: גיאנה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
he: ג'רוג'טאון

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
he: סורינם

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
he: פרמריבו

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
he: גיינה הצרפתית

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
he: קאין

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
he: אקוודור

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
he: קיטו

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
he: פרו

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
he: לימה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
he: ברזיל

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
he: ברזיליה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
he: בוליביה

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
he: לה פס

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
he: צ'ילה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
he: סנטיאגו

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
he: פראגוואי

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
he: אסונסיון

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
he: ארגנטינה

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
he: בויינוס איירס

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
he: אורוגוואי

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
he: מונטווידאו

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
he: ספרד

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
he: לא ספרד

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
he: אנדלוסיה

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
he: אראגון

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
he: סרגוסה

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
he: האיים הבלאריים

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
he: מיורקה

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
he: המדינה הבאסקית

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
he: ויטוריה

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
he: האיים הקנריים

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
he: קנטבריה

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
he: קסטיליה לה מנצ'ה

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
he: טולדו

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
he: קסטיליה לאון

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
he: קטלוניה

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
he: ברצלונה

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
he: אקסטרמדורה

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
he: מרידה

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
he: גליסיה

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
he: לה ריוחה

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
he: מדריד

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
he: מורסיה

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
he: נברה

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
he: פמפלונה

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
he: ולנסיה

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
he: ולנסיה

[ctx: usa.kgm]
en: USA
he: ארצות הברית

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
he: גבול

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
he: חוף

[ctx: usa.kgm]
en: Water
he: מים

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
he: ימת סופיריאר

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
he: ימת מישיגן

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
he: ימת היורן

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
he: ימת אירי

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
he: ימת אונטריו

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
he: בהאמה

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
he: קובה

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
he: קנדה

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
he: מקסיקו

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
he: רוסיה

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
he: וושינגטון הבירה

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
he: אלבמה

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
he: מונטגומרי

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
he: אלסקה

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
he: ג'ונו

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
he: אריזונה

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
he: פיניקס

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
he: ארקנזס

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
he: ליטל רוק

[ctx: usa.kgm]
en: California
he: קליפורניה

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
he: סקרמנטו

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
he: קולורדו

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
he: דנבר

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
he: קונטיקט

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
he: הרטפורד

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
he: דלווייר

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
he: דובר

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
he: פלורידה

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
he: טלהסי

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
he: ג'ורג'יה

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
he: אטלנטה

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
he: הוואי

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
he: הונולולו

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
he: איידהו

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
he: בויס סיטי

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
he: אילינוי

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
he: ספרינגפילד

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
he: אינדינה

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
he: אינדיאנאפוליס

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
he: איווה

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
he: דס מוין

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
he: קנזס

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
he: טופיקה

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
he: קנטקי

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
he: פרנקפורט

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
he: לואיזיאנה

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
he: באטון רוז'

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
he: מיין

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
he: אוגוסטה

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
he: מרילנד

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
he: אנאפוליס

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
he: מסצ'וסטס

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
he: בוסטון

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
he: מישיגן

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
he: לנסינג

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
he: מינסוטה

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
he: סיינט פול

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
he: מיסיסיפי

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
he: ג'קסון

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
he: מיזורי

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
he: ג'פרסון סיטי

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
he: מונטנה

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
he: הלנה

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
he: נברסקה

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
he: לינקולן

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
he: נוואדה

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
he: קרסון סיטי

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
he: ניו המפשיר

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
he: קונקורד

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
he: ניו ג'רזי

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
he: טרנטון

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
he: ניו מקסיקו

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
he: סנטה פה

[ctx: usa.kgm]
en: New York
he: ניו יורק

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
he: אולבני

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
he: קרולינה הצפונית

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
he: רלי

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
he: דקוטה הצפונית

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
he: ביסמרק

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
he: אוהיו

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
he: קולומבוס

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
he: אוקלהומה

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
he: אוקלוהמה סיטי

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
he: אורגון

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
he: סיילם

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
he: פנסילבניה

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
he: הריסבורג

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
he: רוד איילנד

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
he: פרובידנס

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
he: קרולינה הדרומית

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
he: קולומביה

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
he: דקוטה הדרומית

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
he: פייר

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
he: טנסי

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
he: נאשוויל

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
he: טקסט

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
he: אוסטין

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
he: יוטה

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
he: סולט לייק סיטי

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
he: ורמונט

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
he: מונפלייה

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
he: וירג'יניה

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
he: ריצ'מונד

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
he: וושינגטון

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
he: אולימפיה

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
he: וירג'ינה המערבית

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
he: צ'רלסטון

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
he: ויסקונסין

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
he: מדיסון

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
he: וואיומינג

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
he: שאיין

[ctx: world.kgm]
en: World
he: עולם

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
he: לא מדינה

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
he: אלג'יריה

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
he: אלג'יר

[ctx: world.kgm]
en: Angola
he: אנגולה

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
he: לואנדה

[ctx: world.kgm]
en: Benin
he: בנין

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
he: פורטו נובו

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
he: בוצואנה

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
he: גבורונה

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
he: בורקינה פסו

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
he: וגדוגו

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
he: בורונדי

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
he: קמרון

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
he: יאונדה

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
he: רפובליקת מרכז אפריקה

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
he: בנגי

[ctx: world.kgm]
en: Chad
he: צ'ד

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
he: נג'מנה

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
he: חוף השנהב

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
he: ימוסוקרו

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
he: זאיר

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
he: קינשסה

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
he: ג'יבוטי

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
he: מצרים

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
he: קהיר

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
he: גינאה המשונית

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
he: מלבו

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
he: אריתריאה

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
he: אסמרה

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
he: אתיופיה

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
he: אדיס אבבה

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
he: גבון

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
he: ליברוויל

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
he: גאנה

[ctx: world.kgm]
en: Accra
he: אקרה

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
he: גיניאה

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
he: קונקרי

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
he: גיניאה ביסאו

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
he: ביסאו

[ctx: world.kgm]
en: Iran
he: איראן

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
he: טהרן

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
he: עיראק

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
he: בגדד

[ctx: world.kgm]
en: Israel
he: ישראל

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
he: ירושליים

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
he: ירדן

[ctx: world.kgm]
en: Amman
he: רבת עמון

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
he: קניה

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
he: ניירובי

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
he: כווית

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
he: כווית

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
he: לבנון

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
he: ביירות

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
he: לסוטו

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
he: מזרו

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
he: ליבריה

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
he: מונרוביה

[ctx: world.kgm]
en: Libya
he: לוב

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
he: טריפולי

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
he: מדגסקר

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
he: אנטננריבו

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
he: מלווי

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
he: לילונגה

[ctx: world.kgm]
en: Mali
he: מאלי

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
he: במקו

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
he: מאוריטניה

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
he: נואכשוט

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
he: מרוקו

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
he: רבט

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
he: מוזמביק

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
he: מפוטו

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
he: נמיביה

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
he: וינדהוק

[ctx: world.kgm]
en: Niger
he: ניז'ר

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
he: ניאמיי

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
he: ניגריה

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
he: אבוג'ה

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
he: קטר

[ctx: world.kgm]
en: Doha
he: דוחה

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
he: קונגו

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
he: ברזוויל

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
he: רואנדה

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
he: קיגלי

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
he: ערב הסעודית

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
he: ריאד

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
he: סנגל

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
he: דקר

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
he: סיארה לאון

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
he: פריטאון

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
he: סומליה

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
he: מוגדישו

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
he: דרום אפריקה

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
he: סודן

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
he: חרטום

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
he: מבבנה

[ctx: world.kgm]
en: Syria
he: סוריה

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
he: דמשק

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
he: טנזניה

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
he: דודומה

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
he: גמביה

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
he: בנג'ול

[ctx: world.kgm]
en: Togo
he: טוגו

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
he: לומה

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
he: תונסיה

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
he: תוניס

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
he: אוגנדה

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
he: קמפלה

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
he: הנסיכויות הערביות המאוחדות

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
he: אבו דבי

[ctx: world.kgm]
en: Oman
he: עמאן

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
he: מוסקט

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
he: הגדה המערבית

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
he: סחרה המערבית

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
he: אל עיון

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
he: תימן

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
he: צנעא

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
he: זמביה

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
he: לוסקה

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
he: זימבבוואה

[ctx: world.kgm]
en: Harare
he: הררה

[ctx: world.kgm]
en: Albania
he: אלבניה

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
he: טירנה

[ctx: world.kgm]
en: Austria
he: אוסטריה

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
he: וינה

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
he: בלרוס

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
he: מינסק

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
he: בלגיה

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
he: בריסל

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
he: בוסניה הרצגובינה

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
he: סרייבו

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
he: בולגריה

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
he: סופיה

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
he: קרואטיה

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
he: זגרב

[ctx: world.kgm]
en: Prague
he: פראג

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
he: דנמרק

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
he: קופנהגן

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
he: אסטוניה

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
he: טלין

[ctx: world.kgm]
en: Finland
he: פינלנד

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
he: הלסינקי

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
he: סקופיה

[ctx: world.kgm]
en: France
he: צרפת

[ctx: world.kgm]
en: Paris
he: פריז

[ctx: world.kgm]
en: Germany
he: גרמניה

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
he: ברלין

[ctx: world.kgm]
en: Greece
he: יוון

[ctx: world.kgm]
en: Athens
he: אתונה

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
he: הונגריה

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
he: בודפשט

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
he: איסלנד

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
he: ריקיוויק

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
he: אירלנד

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
he: דאבלין

[ctx: world.kgm]
en: Italy
he: איטליה

[ctx: world.kgm]
en: Rome
he: רומא

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
he: לטביה

[ctx: world.kgm]
en: Riga
he: ריגה

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
he: ליטא

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
he: וילנה

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
he: מולדבה

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
he: קישינב

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
he: הולנד

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
he: אמסטרדם

[ctx: world.kgm]
en: Norway
he: נורבגיה

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
he: אוסלו

[ctx: world.kgm]
en: Poland
he: פולין

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
he: ורשה

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
he: פורטוגל

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
he: ליסבון

[ctx: world.kgm]
en: Romania
he: רומניה

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
he: בוקרשט

[ctx: world.kgm]
en: Russia
he: רוסיה

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
he: מוסקבה

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
he: סאן מרינו

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
he: בלגרד

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
he: סלובקיה

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
he: ברטיסלבה

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
he: סלובניה

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
he: לובליאנה

[ctx: world.kgm]
en: Spain
he: ספרד

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
he: מדריד

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
he: שוודיה

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
he: סטוקהולם

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
he: שוויץ

[ctx: world.kgm]
en: Bern
he: ברן

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
he: טורקיה

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
he: אנקרה

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
he: אוקראינה

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
he: אנגליה

[ctx: world.kgm]
en: London
he: לונדון

[ctx: world.kgm]
en: Canada
he: קנדה

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
he: אוטווה

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
he: אל סלבדור

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
he: סן סלבדור

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
he: ארצות הברית

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
he: וושינגטון

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
he: בהאמה

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
he: נסאו

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
he: הרפובליקה הדומיניקנית

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
he: סנטו דומינגו

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
he: האיטי

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
he: פורט או פרינס

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
he: קובה

[ctx: world.kgm]
en: Havana
he: הוואנה

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
he: ג'מייקה

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
he: קינגסטון

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
he: דומיניקה

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
he: רוזו

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
he: ברבדוס

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
he: בריג'טאון

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
he: אנטיגואה וברבודה

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
he: סיינט ג'ונז

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
he: טרינידד וטובגו

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
he: פורט אוף ספיין

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
he: מקסיקו

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
he: מקסיקו העיר

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
he: גואטמלה

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
he: גואטמלה סיטי

[ctx: world.kgm]
en: Belize
he: בליז

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
he: בלמופן

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
he: הונדורס

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
he: טגוסיגלפה

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
he: ניקרגואה

[ctx: world.kgm]
en: Managua
he: מנגואה

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

[ctx: world.kgm]
en: San José
he: סן חוזה

[ctx: world.kgm]
en: Panama
he: פנמה

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
he: פנמה העיר

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
he: קולומביה

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
he: בוגוטה

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
he: ונצואלה

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
he: קרקס

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
he: גיאנה

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
he: ג'ורג'טאון

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
he: סורינם

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
he: פרמריבו

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
he: גיינה הצרפתית

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
he: קאין

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
he: אקוודור

[ctx: world.kgm]
en: Quito
he: קיטו

[ctx: world.kgm]
en: Peru
he: פרו

[ctx: world.kgm]
en: Lima
he: לימה

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
he: ברזיל

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
he: ברזיליה

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
he: בוליביה

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
he: לה פס

[ctx: world.kgm]
en: Chile
he: צ'ילה

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
he: סאנטיאגו

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
he: פראגוואי

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
he: אסונסיון

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
he: ארגנטינה

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
he: בואיינוס איירס

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
he: אורוגוואי

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
he: מונטווידיאו

[ctx: world.kgm]
en: Australia
he: אוסטרליה

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
he: קנברה

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
he: ניו זילנד

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
he: וולינגטון

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
he: הותיקן

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
he: אנדורה

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
he: אנדורה לה ולה

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
he: מונקו

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
he: מונקו

[ctx: world.kgm]
en: China
he: סין

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
he: בייג'ינג

[ctx: world.kgm]
en: India
he: הודו

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
he: ניו דלהי

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
he: סרי לנקה

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
he: קולומבו

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
he: מונגוליה

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
he: אולן בטור

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
he: קזחסטן

[ctx: world.kgm]
en: Astana
he: אסטנה

[ctx: world.kgm]
en: Japan
he: יפן

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
he: טוקיו

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
he: בורמה

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
he: נפאל

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
he: קטמנדו

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
he: בהוטן

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
he: טהימפו

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
he: אינדונזיה

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
he: ג'קרטה

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
he: מלסיה

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
he: קואה לומפור

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
he: בנגלדש

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
he: דקה

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
he: קפריסין

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
he: ניקוסיה

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
he: אפגניסטן

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
he: קבול

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
he: אזרביג'ן

[ctx: world.kgm]
en: Baku
he: בקו

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
he: ארמניה

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
he: ירוון

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
he: בחרין

[ctx: world.kgm]
en: Manama
he: מנמה

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
he: גרוזיה

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
he: טביליסי

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
he: טורקמניסטן

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
he: אשגבט

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
he: אוזבקיסטן

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
he: טשקנט

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
he: קירגיזסטן

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
he: בישקק

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
he: טג'יקיסטן

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
he: דושנבה

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
he: פקיסטן

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
he: איסלמבד

[ctx: world.kgm]
en: Laos
he: לאוס

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
he: ויינטין

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
he: קמבודיה

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
he: פנום פן

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
he: מזרח טימור

[ctx: world.kgm]
en: Dili
he: דילי

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
he: ברוני

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
he: בנדר סרי בגוואן

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
he: הפיליפינים

[ctx: world.kgm]
en: Manila
he: מנילה

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
he: תאילנד

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
he: בנגקוק

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
he: וייטנאם

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
he: הנוי

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
he: טיוואן

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
he: טיפה

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
he: סינגפור

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
he: קוריאה הצפונית

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
he: פיונגינג

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
he: קוראה הדרומית

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
he: סיאול

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
he: פיג'י

[ctx: world.kgm]
en: Suva
he: סובה

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
he: טונגה

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
he: נוקלואלופה

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
he: פפואה ניו גיני

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
he: פורט מורסבי

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
he: גרינלנד (דנמרק)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
he: נוק
