kgeography - en to hi translation catalogue (3123 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
hi: इरान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
hi: उज्बेकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
hi: चीन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
hi: भारत

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
hi: बडाक्शान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
hi: फैजाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
hi: बदगीस

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
hi: क्वाला आई नाव

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
hi: बगलान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
hi: पूली कुमरी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
hi: बाल्क

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
hi: मजरी शरीफ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
hi: बामियान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
hi: देकुंदी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
hi: निलि

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
hi: जोजान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
hi: शेबरघान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
hi: फाराह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
hi: फरयाब

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
hi: मायमाना

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
hi: गजनी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
hi: घोर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
hi: चगचरन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
hi: हेलमन्द

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
hi: लश्कर गाह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
hi: हेरात

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
hi: काबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
hi: कांधार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
hi: कपीसा

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
hi: महमूद-ई-रकी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
hi: कोश्त

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
hi: कुनार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
hi: आसदाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
hi: कुंदुज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
hi: लगमान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
hi: मिहतरलम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
hi: पुल-ए-आलम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
hi: नंगरहार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
hi: जलालाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
hi: निमरूज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
hi: जरंज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
hi: नूरिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
hi: ओरुजगान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
hi: तरिन कोत

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
hi: पक्तिया

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
hi: गरदेज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
hi: पक्तिका

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
hi: शरन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
hi: पंजशीर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
hi: बाजाराक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
hi: परवान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
hi: चरिकार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
hi: शमनगन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
hi: सार-ए पोल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
hi: तखर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
hi: तालोकान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
hi: वारदाक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
hi: मेदन शहर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
hi: जाबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
hi: कालात

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
hi: अफ्रीका

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: africa.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
hi: अलगियर्स

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
hi: अंगोला

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
hi: लुआंडा

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
hi: बेनिन

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
hi: बोत्सवाना

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
hi: गबोरोन

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
hi: ओयूगाडॉउगॉउ

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
hi: बुरूंडी

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
hi: कैमरून

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
hi: याओन्दे

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
hi: सेंट्रल अफ्रीकन रिपब्लिक

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
hi: बानगुइ

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
hi: चाड

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
hi: एन'जमेना

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hi: कोट डि'वॉरे

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
hi: यामोसोक्रो

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hi: कांगो प्रजाातांत्रिक गणराज्य

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
hi: किंसहासा

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
hi: डिबौती

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
hi: मिश्र

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
hi: केइरो

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
hi: इक्वेटोरियल गुएना

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
hi: मलाबू

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
hi: एरिट्रीया

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
hi: आसमारा

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
hi: अदिस_अबाबा

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
hi: गेबॉन

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
hi: लिब्रेविले

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
hi: बैनजुल

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
hi: घाना

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
hi: एक्रा

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
hi: गुईना

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
hi: कोनाक्री

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
hi: गुएना-बिसाऊ

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
hi: बिसाऊ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
hi: केन्या

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
hi: नैरोबी

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
hi: लेसोथो

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
hi: मासेरु

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
hi: मॉनरोविया

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
hi: लीबिया

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
hi: त्रिपोली

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
hi: एंटानानारिवो

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
hi: मलावी

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
hi: लिलोन्ग्वे

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
hi: माली

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
hi: बमाको

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
hi: मारीतानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
hi: नाउआकोट

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
hi: मोरक्को

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
hi: रबात

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बीक

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
hi: मपुटो

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
hi: नामीबिया

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
hi: विंडहोक

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
hi: निगर

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
hi: नियमये

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
hi: अबुजा

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
hi: रिपब्लिक ऑफ कॉगो

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
hi: ब्राज़ावेल

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
hi: रवांडा

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
hi: किगाली

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
hi: सेनेगल

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
hi: डकर

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
hi: सिएरा लिओन

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
hi: फ्रीटाउन

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
hi: सोमालिया

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
hi: मॉगाडिशु

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
hi: दक्षिणी अफ्रीका

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
hi: सूडान

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
hi: खार्तूम

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
hi: मबाबने

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
hi: तंजानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
hi: डोडोमा

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
hi: टोगो

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
hi: लोम

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
hi: तुनिस

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
hi: उगांडा

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
hi: कम्पाला

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
hi: ज़ाम्बिया

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
hi: लुसाका

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
hi: जिम्बाबवे

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
hi: हरारे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
hi: अल्बानिया (जिला)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
hi: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
hi: अल्बानिया नहीं

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
hi: बेरात

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
hi: बलक्विज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
hi: डेलविन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
hi: डेवोल

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
hi: दिबेर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
hi: दुरेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
hi: एल्बासान

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
hi: फिएर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
hi: गिजरोक्स्तर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
hi: ग्रमश

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
hi: हैस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
hi: कवाजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
hi: कोलोन्जे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
hi: कोर्से

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
hi: क्रुजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
hi: कुकोवे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
hi: कुकेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
hi: कुरबिन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
hi: लेज्हे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
hi: लिब्राज्द

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
hi: लुस्न्जे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
hi: मलेसी ए मदहे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
hi: मालाकास्तर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
hi: मैट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
hi: मिरदिते

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
hi: पेक्विन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
hi: परमेत

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
hi: पोग्रादेक

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
hi: पुके

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
hi: सारान्दे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
hi: श्कोदर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
hi: स्क्रापर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
hi: टेपेलीन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
hi: त्रोपोजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
hi: विलोर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
hi: अल्बानिया (प्रीफेक्चर्स)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
hi: प्रीफेक्चर्स

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
hi: अल्बानिया नहीं

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
hi: बेरात

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
hi: दिबेर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
hi: पेशकोपी

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
hi: दरेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
hi: एल्बासान

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
hi: फिएर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
hi: गिजरोक्स्तर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
hi: कोर्से

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
hi: कुकेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
hi: लेज्हे

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
hi: श्कोदर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
hi: टिराना

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
hi: विलोर

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
hi: अंडोरा

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
hi: पेरिशेस

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: andorra.kgm]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
hi: अंदोरा ला वेला

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
hi: ला मसाना

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
hi: ओरदिनो

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
hi: केनिलो

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
hi: एनकेम्प

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
hi: एस्केलदेस-एन्गोरदानी

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
hi: संत जुलिया दे लोरिया

en: Your Answers Were
hi: आपके उत्तर हैं

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
hi: आपने %2 प्रश्नों में से %1 के सही उत्तर दिए हैं

en: Question
hi: प्रश्न

en: Your Answer
hi: आपका उत्तर

en: Correct Answer
hi: सही उत्तर

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
hi: अर्जेंटीना नहीं

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
hi: ब्यूनस ऑयर्स (शहर)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
hi: ला प्लाटा

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
hi: कैटामारका

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
hi: सान फरनांदो देल वाले दे काटामार्का

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
hi: चाको

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
hi: रेसिस्टेन्सिया

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
hi: चुबुत

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
hi: रावसन

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
hi: कोर्दोबा

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
hi: कोरिएन्तेस

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
hi: एन्त्रे रिओस

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
hi: पराना

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
hi: फारमोसा

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
hi: जुजुई

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
hi: सान सल्वादोर दे जुजुई

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
hi: ला पाम्पा

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
hi: सान्ता रोसा

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
hi: ला रिओजा

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
hi: मेंडोज़ा

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
hi: मिसिन्स

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
hi: पोसादास

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
hi: नेक्वेन

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
hi: रियो नेग्रो

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
hi: विएद्मा

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
hi: साल्ता

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
hi: सान जुआन

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
hi: सेन लुइस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
hi: सान्ता क्रुज

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
hi: रियो गालेगोस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
hi: सांता फे

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
hi: सांटियागो देल एस्तेरो

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
hi: टिएरा देल फुएगो

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
hi: उशुआइया

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
hi: तुकुमान

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
hi: सान मिगेल द तुकमान

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
hi: लेक वान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
hi: लेक सेवन

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
hi: इरान

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
hi: अरगात्सोन

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
hi: अश्तारक

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
hi: आरारात

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
hi: अरताशात

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
hi: अरमाविर

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
hi: गेघरकुनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
hi: गवर

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
hi: कोताय्क

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
hi: हर्जदान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
hi: लोरी

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
hi: वनाद्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
hi: शिराक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
hi: ग्युमरी

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
hi: श्यूनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
hi: कापान

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
hi: तावुश

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
hi: जेवान

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
hi: वायोत्स द्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
hi: येघेघन्द्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
hi: एशिया/येरेवन

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
hi: एशिया

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: asia.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
hi: मास्को

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
hi: अंकारा

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
hi: मिश्र

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
hi: डिबौती

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
hi: एरिट्रीया

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
hi: इरान

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
hi: तेहरान

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
hi: इराक

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
hi: बगदाद

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
hi: इज़राइल

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
hi: यरूशलम

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
hi: जॉर्डन

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
hi: अम्मान

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
hi: केन्या

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
hi: कुवैत

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
hi: कुवैत सिटी

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
hi: लेबनान

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
hi: बेरूत

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
hi: क़तर

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
hi: दोहा

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
hi: रियाद

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
hi: सोमालिया

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
hi: सूडान

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
hi: सीरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
hi: दमस्कस

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
hi: उगांडा

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
hi: अबू धाबी शहर

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
hi: ओमन

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
hi: मसकट

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
hi: वेस्ट बैंक

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
hi: यमन

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
hi: साना

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
hi: उक्रेन

[ctx: asia.kgm]
en: China
hi: चीन

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
hi: बीजिंग

[ctx: asia.kgm]
en: India
hi: भारत

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
hi: नई दिल्ली

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hi: कोलंबो तथा श्री जयवर्धनेपुरा

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
hi: मंगोलिया

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
hi: उलानबाटर

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
hi: कज़ाखिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
hi: आस्ताना

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
hi: जापान

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
hi: टोक्यो

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
hi: म्यनमार

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
hi: नेपिदाव

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
hi: नेपाल

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
hi: काठमांडू

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
hi: भूटान

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
hi: थिमफू

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
hi: मलेशिया

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
hi: कुआलालम्पुर

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
hi: ढाका

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
hi: काबुल

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
hi: बाकू

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
hi: एशिया/येरेवन

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
hi: बहारीन

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
hi: मनामा

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
hi: तबिलिसी

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
hi: अशगाबाट

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
hi: उज्बेकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
hi: ताशकंद

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिजिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
hi: बिशकेक

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
hi: दुशान्बे

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
hi: इस्लामाबाद

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
hi: लाओस

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
hi: विएनतिआन

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
hi: कम्बोडिया

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
hi: नॉम_पेन्ह

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
hi: ब्रूनेई

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
hi: बांदर सेरी बेगवां

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
hi: फिलिप्पीन्स

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
hi: मनीला

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
hi: थाइलैंड

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
hi: बैंकॉक

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
hi: विएतनाम

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
hi: हनोई

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
hi: ताईवान

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
hi: ताइपेई

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
hi: सिंगापोर

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
hi: उत्तरी कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
hi: प्येंगयांग

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
hi: Name=दक्षिणी कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
hi: सिओल

en: Correct answers: %1/%2
hi: सही उत्तर: %1/%2

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
hi: आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
hi: आस्ट्रेलिया नहीं

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
hi: समुद्रतट

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
hi: ऑस्ट्रेलियाई राजधाीनी क्षेत्र

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
hi: कैनबरा

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
hi: न्यू साउथ वेल्स

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
hi: सिडनी

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
hi: मेलबोर्न

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
hi: क्वींसलैंड

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
hi: ब्रिस्बेन

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
hi: दक्षिणी आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
hi: एडीलेड

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
hi: पश्चिमी आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
hi: पर्थ

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
hi: तस्मानिया

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
hi: हॉबर्ट

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
hi: उत्तरी क्षेत्र

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
hi: डार्विन

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
hi: आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
hi: आस्ट्रिया नहीं

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
hi: वियना

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
hi: बर्गेनलैंड

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
hi: एइसेनस्तात

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
hi: स्तीरिया

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
hi: ग्राज

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
hi: कारिन्थिया

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
hi: क्लेगेनफर्त

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
hi: टायरोल

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
hi: इन्सब्रुक

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
hi: वोरारबर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
hi: बर्गेंज

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
hi: साल्जबर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
hi: ऊपरी आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
hi: लिंज

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
hi: निचला आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
hi: सेंट पोल्टेन

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
hi: बेलारूस

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
hi: ब्रेस्त

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
hi: होमयेल

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
hi: होदना

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
hi: विटेब्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
hi: बेल्जियम

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
hi: बेल्जियम नहीं

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
hi: एंटवर्प

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
hi: ब्रुसेल्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
hi: फ्लेमिश ब्राबान्त

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
hi: पश्चिमी फ्लैंडर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
hi: बर्गेस

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
hi: पूर्वी फ्लैंडर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
hi: गोन्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
hi: लिंबर्ग

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
hi: हासेल्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
hi: वालून ब्राबान्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
hi: वार्वे

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
hi: हानाउत

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
hi: मोन्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
hi: लीग

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
hi: आरलोन

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
hi: नामूर

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
hi: बेलिज

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
hi: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: belize.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
hi: बेलिज नहीं

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
hi: बेलिज जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
hi: बेलीज सिटी

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
hi: कायो जिला

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
hi: सेन इग्नासियो

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
hi: कोरोजाल जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
hi: कोरोजल टाउन

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
hi: ऑरेंज वाक जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
hi: ऑरेंज वाक टाउन

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
hi: स्टान क्रीक जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
hi: दानग्रीगा

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
hi: टोलेदो जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
hi: पुन्टा गोर्दा

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
hi: बोलिविया

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
hi: बोलिविया नहीं

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
hi: बेनी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
hi: ट्रिनिडाड

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
hi: चुकुसाका

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
hi: सुक्रे

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
hi: कोचाबाम्बा

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
hi: ला_पाज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
hi: ओरुरो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
hi: पान्दो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
hi: कोबीजा

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
hi: पोटोसी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
hi: सान्ता क्रुज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
hi: तारीजा

en: &Accept
hi: स्वीकारें (&A)

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
hi: ब्राजील

[ctx: brazil.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
hi: सेरजीपे

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
hi: आराकाजू

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
hi: मिनास गेराईस

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
hi: बेलो हारिजान्टे

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
hi: रोराइमा

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
hi: बोआ_विस्टा

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
hi: फेडरल जिला

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
hi: माटो ग्रोसो डो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
hi: केम्पो_ग्रान्दे

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
hi: मातो ग्रोसो

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
hi: कुरितिबा

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
hi: सांता कैटरिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
hi: फॉर्टलेज़ा

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
hi: गोईआनिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
hi: अलागोआस

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
hi: अमाजोनास

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
hi: मनास

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
hi: रियो ग्रान्दे दो नार्ते

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
hi: नटाल

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
hi: टोकान्टिन्स

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
hi: पालमास

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
hi: रियो ग्रांद दो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
hi: पॉर्टो एलग्रे

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
hi: पॉर्टो_वेलहो

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
hi: पेरनामबुको

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
hi: रैसिफाई

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
hi: एक्रे

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
hi: रिओ_ब्रांको

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
hi: रियो दे जेनेरियो राज्य

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
hi: रियो दे जेनेरियो

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
hi: बाहिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
hi: सल्वाडोर

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
hi: टेरेसिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
hi: बाउण्ड्स से बाहर

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
hi: कनाडा

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
hi: बाउण्ड्स से बाहर

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
hi: प्रिंस एडवर्ड आइलैंड

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
hi: चार्लोटटाउन

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
hi: ब्रिटिश कोलंबिया

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
hi: विक्टोरिया

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
hi: ओन्तारियो

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
hi: टोरंटो

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
hi: न्यूफाउन्डलैंड

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
hi: सेंट जॉन्स

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
hi: नुनावुट

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
hi: इक्वलयुइत

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
hi: अल्बर्ता

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
hi: एडमान्टन

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
hi: उत्तरी पश्चिम क्षेत्र

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
hi: यलोनाइफ

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
hi: क्वेबेक

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
hi: क्वेबेक सिटी

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
hi: न्यू ब्रन्सविक

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
hi: फ्रेडरिकटन

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
hi: मनिटोबा

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
hi: विनिपेग

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
hi: नोवा स्कोटिया

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
hi: हैलीफ़ैक्स

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
hi: युकोन क्षेत्र

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
hi: व्हाइटहार्स

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
hi: सस्कातचेवान

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
hi: रेजिना

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
hi: चिली

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: chile.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
hi: चिली नहीं

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
hi: तारापाका

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
hi: इक्विक

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
hi: एन्टोफागस्ता

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
hi: अटाकामा

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
hi: कोपियापो

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
hi: कोक्विम्बो

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
hi: ला सेरेना

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
hi: वाल्पाराइसो

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
hi: रान्कागुआ

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
hi: माउले

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
hi: तालका

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
hi: बायो बायो

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
hi: कॉन्सेप्सियान

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
hi: आराउकानिया

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
hi: तेमुको

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
hi: लास लागोस

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
hi: पुएर्तो मान्ट

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
hi: आएसेन

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
hi: कोहाईक

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
hi: मागालानेस य ला अंटार्टिका चिलेना

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
hi: पुन्ता एरेनास

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
hi: सेंटिआगो मेट्रोपोलिटन क्षेत्र

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

[ctx: china.kgm]
en: China
hi: चीन

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: china.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: china.kgm]
en: Coast
hi: समुद्रतट

[ctx: china.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: china.kgm]
en: Japan
hi: जापान

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
hi: मंगोलिया

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
hi: उत्तरी कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
hi: Name=दक्षिणी कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
hi: कज़ाखिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिजिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: India
hi: भारत

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
hi: भूटान

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
hi: म्यनमार

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
hi: थाइलैंड

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
hi: ताईवान

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
hi: विएतनाम

[ctx: china.kgm]
en: Laos
hi: लाओस

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
hi: नेपाल

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
hi: अन्हुई

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
hi: हेफेई

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
hi: बीजिंग

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
hi: चोंगकिंग

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
hi: फुजिआन

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
hi: फुजोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
hi: गान्सू

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
hi: लान्झोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
hi: गुआंगडांग

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
hi: ग्वांगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
hi: गुआंगशाई झुआंग

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
hi: नानिंग

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
hi: गुईझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
hi: गुईयान्ग

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
hi: हैनान

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
hi: हैकोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
hi: हेबेई

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
hi: शिजाझुआंग

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
hi: हेलोंगझियांग

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
hi: हरबिन

[ctx: china.kgm]
en: Henan
hi: हेनान

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
hi: झेंगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
hi: हुबेई

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
hi: वुहान

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
hi: हुनान

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
hi: चेंगशा

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
hi: जियांगशू

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
hi: नानझिंग

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
hi: जियांगसाई

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
hi: नानचैंग

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
hi: झिलिन

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
hi: चैंगचुन

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
hi: लियानिंग

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
hi: शेनयांग

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
hi: नेई मोंगोल

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
hi: होहोत

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
hi: निंगसिया हुई

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
hi: यिनचुआन

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
hi: क्विंगहाई

[ctx: china.kgm]
en: Xining
hi: शिनिंग

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
hi: शानशाई

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
hi: ताईयुआन

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
hi: शानडांग

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
hi: जिनान

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
hi: शंघाई

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
hi: शानशाई

[ctx: china.kgm]
en: Xian
hi: जियान

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
hi: शिचुआन

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
hi: चेंगुडु

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
hi: तियानजिन

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
hi: शिनजियान्ग यूगुर

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
hi: उरुंकी

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
hi: शिजैंग

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
hi: ल्हासा

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
hi: युनान

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
hi: कुनमिंग

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
hi: झेजियांग

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
hi: हैंगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
hi: हांगकांग

[ctx: china.kgm]
en: Macao
hi: मकाओ

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
hi: अमाजोनास

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
hi: लेटिसिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
hi: एन्टीओक्विया

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
hi: मेडेलिन

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
hi: अराउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
hi: अटलांटिको

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
hi: बारनक्विला

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
hi: बोलिवर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
hi: कार्टागेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
hi: बोयाका

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
hi: टुन्जा

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
hi: कालदास

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
hi: मानिजेल्स

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
hi: काक्वेटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
hi: फ्लोरेंसिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
hi: कासानारे

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
hi: योपाल

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
hi: काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
hi: पोपायान

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
hi: सेसार

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
hi: वेल्लेदुपार

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
hi: चोको

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
hi: क्विब्दो

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
hi: कॉर्डोबा

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
hi: मोंटेरिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
hi: कनदिनामार्का

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
hi: बोगोटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
hi: राजधानी जिला

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
hi: गुएनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
hi: गुआविआरे

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
hi: हुइला

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
hi: नेईवा

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
hi: ला गुआजिरा

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
hi: रियोहाचा

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
hi: मगदेलेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
hi: सांता मार्ता

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
hi: मेटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
hi: विलाविसेन्सियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
hi: नारिन्यो

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
hi: पास्तो

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
hi: नोर्ते द सान्तानदेर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
hi: कुकुता

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
hi: पुतुमायो

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
hi: मोकोआ

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
hi: क्विन्दियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
hi: रिसाराल्दा

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
hi: पेरेइरा

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
hi: सेंट एंड्र्यू एंड प्राविडेंस

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
hi: सेंट एंड्र्यू

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
hi: सान्तान्दर

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
hi: बुकारामान्गा

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
hi: सुक्रे

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
hi: सिंसेलेजो

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
hi: तोलिमा

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
hi: इबागुए

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
hi: वेल्ले देल काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
hi: काली

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
hi: वाउपेस

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
hi: मितू

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
hi: विचादा

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
hi: प्यूर्टो कारेनयो

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
hi: महासागर

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
hi: किनारा

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
hi: अन्य देश

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
hi: कोस्टा रिका नहीं

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
hi: अलाजुएला

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
hi: कार्तागो

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
hi: गुआनाकास्ते

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
hi: हेरेदिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
hi: लिमोन

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
hi: पुन्तारेनास

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
hi: सान जोस

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
hi: क्यूबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
hi: क्यूबा नहीं

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
hi: इसला द ला जुवेन्तुद

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
hi: नुएवा गेरोना

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
hi: पिनार देल रिओ

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
hi: सिउदाद द ला हबाना

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
hi: मातान्जास

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
hi: सिएनफुगोस

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
hi: विला क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
hi: सान्ता क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
hi: सान्क्ती स्पिरिटस

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
hi: सिएगो दा अविला

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
hi: कामागुए

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
hi: लास तुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
hi: विक्टोरिया द लास तुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
hi: ग्रान्मा

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
hi: बायामो

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
hi: होल्गुइन

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
hi: सेंटिआगो द क्यूबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
hi: ग्वांतनामो

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
hi: चेक नही

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
hi: प्राग

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
hi: मध्य बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
hi: दक्षिणी बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
hi: केस्के बुदेजोवीस

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
hi: प्लजेन

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
hi: कार्लोवी वेरी

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
hi: उस्ती नाद लाबेम

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
hi: लिबेरेक

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
hi: हादेक क्रालोव

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
hi: पार्दुबिस

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
hi: ओलोोमोक

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
hi: मोराविया-सिलेसिया

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
hi: ओस्त्रावा

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
hi: दक्षिणी मोराविया

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
hi: ब्रनो

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
hi: ज्लिन

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
hi: व्सोसिना

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
hi: जिह्लावा

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
hi: %1 का राष्ट्रध्वज है...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
hi: %1 का ध्वज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
hi: डोमिनिकन रिपब्लिक नहीं

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
hi: अजुआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
hi: अजुआ द कोम्पोस्टेला

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
hi: बाओरुको

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
hi: नेइबा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
hi: बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
hi: सांता क्रुज दे बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
hi: दाजाबोन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
hi: दुराते

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
hi: सान फ्रांसिस्को द माकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
hi: एलिआस पिना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
hi: कमेंदादोर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
hi: अल सीइबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
hi: सांता क्रुज दे सीबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
hi: एस्पालियात

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
hi: मोका

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
hi: हातो मेयर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
hi: हातो मेयर दे रे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
hi: इंडिपेंडेंसिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
hi: जिमानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
hi: ला अल्टाग्रासिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
hi: साल्वेलेन द हिगुए

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
hi: ला रोमाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
hi: ला वेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
hi: कांसेपेशन द ला वेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
hi: मारिया ट्रिनिडाड सांचेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
hi: नेगुआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
hi: मान्सेनर नोउएल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
hi: बोनाओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
hi: मांते क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
hi: सान फरनांदो दे मांते क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
hi: मांते प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
hi: पेदेर्नालेस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
hi: पेराविया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
hi: बानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
hi: पुएर्तो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
hi: सान फिलिप द पुएर्तो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
hi: साल्सेडो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
hi: सामाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
hi: सांता बारबरा द समाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
hi: सांचेज रामिरेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
hi: कोटुई

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
hi: सान क्रिस्टोबल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
hi: सान जोस द ओकोआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
hi: सान जुआन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
hi: सान जुआन द ला मागुआना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
hi: सान पेद्रो द माकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
hi: सेंटिआगो द लास काबालेरोस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
hi: सेन्टिआगो रोड्रिग्ज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
hi: सान इग्नासिओ द साबानेता

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
hi: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
hi: सांतो दोमिंगो द गुजमान

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
hi: वेलवर्दे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
hi: सांता क्रुज दे माओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
hi: राष्ट्रीय जिला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
hi: इक्वाडॉर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
hi: इक्वाडोर नहीं

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
hi: अजुए

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
hi: क्वेन्का

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
hi: बोलिवार

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
hi: गुआरान्दा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
hi: कानार

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
hi: अजोगुएस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
hi: कार्ची

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
hi: तुलकान

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
hi: चिम्बोराजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
hi: रियोबाम्बा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
hi: कोटोपाक्सी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
hi: लाटाकुन्गा

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
hi: अल ओरो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
hi: माचाला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
hi: एस्मेराल्दास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
hi: गालापागोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
hi: प्यूर्टो बाकेरिजो मोरेनो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
hi: गुआयास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
hi: गुआयाक्विल

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
hi: इम्बाबुरा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
hi: इबारा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
hi: लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
hi: लॉस रिओस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
hi: बाबाहोयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
hi: मानाबी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
hi: पोर्तोवीएजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
hi: मोरोना सेन्टिआगो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
hi: माकास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
hi: नापो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
hi: टेना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
hi: ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
hi: प्यूर्तो फ्रैंसिस्को द ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
hi: पास्ताजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
hi: पुयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
hi: पिचिन्चा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
hi: क्विटो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
hi: सुकुम्बियोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
hi: नुएवा लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
hi: टुन्गुराहुआ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
hi: अम्बातो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
hi: जमोरा चिंचिपे

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
hi: जमोरा

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
hi: अल सल्वाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
hi: अल सल्वाडोर नहींं

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
hi: अहुआचेपान

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
hi: सान्ता आना

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
hi: सोनसोनाते

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
hi: उसुलुतन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
hi: सान मिगेल

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
hi: मोराजन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
hi: सान फ्रांसिस्को गोतेरा

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
hi: ला उनियन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
hi: ला लिबरटाड

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
hi: सांता टेकला

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
hi: चलटेनान्गो

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
hi: कस्कल्टन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
hi: कोजुटेपेक

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
hi: सन सल्वाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
hi: ला_पाज

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
hi: जाकातेकोलुका

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
hi: कबानास

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
hi: सेसुन्टेपेक

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
hi: सेन विसेन्टे

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
hi: एस्तोनिया

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
hi: काउन्टीस

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
hi: एस्तोनिया नहीं

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
hi: हार्जु

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
hi: टलिन

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
hi: हिउ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
hi: कार्दला

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
hi: इदा-विरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
hi: जोहवि

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
hi: जार्वा

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
hi: पायदे

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
hi: जोगेवा

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
hi: लाने

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
hi: हप्सालु

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
hi: लाने विरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
hi: राकवर्व

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
hi: पार्नु

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
hi: पोल्वा

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
hi: रापला

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
hi: सारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
hi: कुरेसारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
hi: टार्टू

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
hi: वाल्गा

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
hi: विलजान्दी

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
hi: वोरू

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
hi: यूरोप

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: europe.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
hi: समुद्रतट

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
hi: अल्बानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
hi: टिराना

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
hi: अंडोरा

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
hi: अंदोरा ला वेला

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
hi: आस्ट्रिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
hi: वियना

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
hi: बेलारूस

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
hi: मिंस्क

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
hi: बेल्जियम

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
hi: ब्रुसेल्स

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
hi: साराजेवो

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
hi: सोफिया

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
hi: क्रोएशिया

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
hi: जग्रेब

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
hi: प्राग

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
hi: डेनमार्क

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
hi: कोपेनहेगन

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
hi: एस्तोनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
hi: टलिन

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
hi: फिनलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
hi: हेलसिंकी

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
hi: स्कोपज

[ctx: europe.kgm]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
hi: पेरिस

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
hi: जर्मनी

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
hi: बर्लिन

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
hi: ग्रीस

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
hi: एथेंस

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
hi: हंगरी

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
hi: आयरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
hi: रेकजाविक

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
hi: आयरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
hi: डबलिन

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
hi: इटली

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
hi: रोम

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
hi: लाटविया

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
hi: रिगा

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
hi: लिचटेनस्टीन

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
hi: वादुज़

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
hi: विलनियस

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
hi: मॉल्दोवा

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
hi: चिसिंनाउ

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
hi: मोनेको

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
hi: मोरक्को

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
hi: एमस्टरडम

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
hi: नार्वे

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
hi: ओस्लो

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
hi: पोलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
hi: वारसॉ

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
hi: लिस्बन

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
hi: रोमानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
hi: बुखारेस्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
hi: मास्को

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
hi: सेन मेरिनो

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
hi: सर्बिया

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
hi: बेलग्रेड

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
hi: मोंटेंग्रो

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
hi: पोदगोरिका

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
hi: ब्राटिस्लवा

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
hi: ज़ुबज़ाना

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
hi: मैड्रिड

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
hi: स्वीडन

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
hi: स्टॉकहॉम

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
hi: बर्न

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
hi: सीरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
hi: अंकारा

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
hi: उक्रेन

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

[ctx: europe.kgm]
en: London
hi: लंदन

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
hi: यह राष्ट्रध्वज इससे सम्बन्धित है:

[ctx: france.kgm]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: france.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: france.kgm]
en: Not France
hi: नाट फ्रांस

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: france.kgm]
en: Ain
hi: एइन

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
hi: बॉर्ग एन ब्रेसे

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
hi: एस्ने

[ctx: france.kgm]
en: Laon
hi: लाओन

[ctx: france.kgm]
en: Allier
hi: एलियर

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
hi: माउलिन्स

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
hi: आल्प्स द हाउते-प्रोवेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
hi: हातेस-एल्प्स

[ctx: france.kgm]
en: Gap
hi: गेप

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
hi: एल्प्स मेरिटाइम्स

[ctx: france.kgm]
en: Nice
hi: नाइस

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
hi: आर्देचे

[ctx: france.kgm]
en: Privas
hi: प्रिवास

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
hi: आर्देन्स

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
hi: चार्लविले-मेजेरेस्

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
hi: एरीज़

[ctx: france.kgm]
en: Foix
hi: फ़ोइक्स

[ctx: france.kgm]
en: Aube
hi: एयूब

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
hi: ट्रोयेस

[ctx: france.kgm]
en: Aude
hi: एयूद

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
hi: कार्कासोने

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
hi: एवेयरोन

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
hi: रोदेज

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
hi: बाउचे-द-रोने

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
hi: मार्सेले

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
hi: काल्वादोस

[ctx: france.kgm]
en: Caen
hi: काएन

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
hi: कंटाल

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
hi: आरिलाक

[ctx: france.kgm]
en: Charente
hi: चारेंटे

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
hi: एन्जोलेमे

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
hi: चारेन्टे-मेरीटाइम

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
hi: ला रोशेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Cher
hi: चेर

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
hi: बोर्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
hi: कोरेज

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
hi: टुले

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
hi: कोर्स द सद

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
hi: आजाकियो

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
hi: हात-कोर्स

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
hi: बास्तिया

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
hi: कोत द'ओर

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
hi: दिजॉन

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
hi: कोट्स द आर्मर

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
hi: सेंट ब्रेयू

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
hi: क्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
hi: गुएर्त

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
hi: दोर्दोने

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
hi: पेरिगुएक्स

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
hi: डाब्स

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
hi: बेसान्कन

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
hi: ड्रोम

[ctx: france.kgm]
en: Valence
hi: वेलेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Eure
hi: युरे

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
hi: एवरेक्स

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
hi: यूरे एत लाएर

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
hi: चार्ट्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
hi: फिनिस्तेरे

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
hi: क्विम्पर

[ctx: france.kgm]
en: Gard
hi: गार्ड

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
hi: निम्स

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
hi: हाउते-गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
hi: टोलोस

[ctx: france.kgm]
en: Gers
hi: गेर्स

[ctx: france.kgm]
en: Auch
hi: आच

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
hi: गिरोन्दे

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
hi: बोर्देक्स

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
hi: हेराल्त

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
hi: मॉटपेलियर

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
hi: इले एत विलेने

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
hi: रेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Indre
hi: इन्द्रे

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
hi: काटारक्स

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
hi: इन्द्रे एत लॉयरे

[ctx: france.kgm]
en: Tours
hi: टूर्स

[ctx: france.kgm]
en: Isère
hi: इसेरे

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
hi: ग्रेनेबल

[ctx: france.kgm]
en: Jura
hi: जुरा

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
hi: लांस ले साउने

[ctx: france.kgm]
en: Landes
hi: लेंदेस

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
hi: मॉट द मार्सन

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
hi: लॉयरे एत चेर

[ctx: france.kgm]
en: Blois
hi: ब्लोइस

[ctx: france.kgm]
en: Loire
hi: लोइरे

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
hi: सेंट एटेन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
hi: हाउते-लोइरे

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
hi: लोइरे-अटलान्टिक

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
hi: नान्टेस

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
hi: लोइरेट

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
hi: ऑर्लियंस

[ctx: france.kgm]
en: Lot
hi: लॉट

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
hi: काहोर्स

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
hi: लॉट एत गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Agen
hi: एजेन

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
hi: लोजेरे

[ctx: france.kgm]
en: Mende
hi: मेन्डे

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
hi: मैने एत लॉयरे

[ctx: france.kgm]
en: Angers
hi: एन्गर्स

[ctx: france.kgm]
en: Manche
hi: मान्चे

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
hi: सेंट लो

[ctx: france.kgm]
en: Marne
hi: मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
hi: हाउते-मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
hi: चाऔमॉन्ट

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
hi: मेयेन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Laval
hi: लावाल

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
hi: मेउर्ते एत मोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
hi: नैंसी

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
hi: मेयूस

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
hi: बार ले डक

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
hi: मोर्बिहान

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
hi: वेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
hi: मोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Metz
hi: मेत्ज

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
hi: निएव्रे

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
hi: नेवर्स

[ctx: france.kgm]
en: Nord
hi: नोर्द

[ctx: france.kgm]
en: Lille
hi: लिली

[ctx: france.kgm]
en: Oise
hi: ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
hi: बीआवाइस

[ctx: france.kgm]
en: Orne
hi: ओर्न

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
hi: एलेन्कन

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
hi: पेस-दे-कलाइस

[ctx: france.kgm]
en: Arras
hi: एरास

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
hi: पुए-दे-डॉम

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
hi: क्लेरमांत फर्नांद

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
hi: पायरेनेस-एटलांटिक्स

[ctx: france.kgm]
en: Pau
hi: पाऊ

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
hi: हाउतेस-पायेरेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
hi: तार्बेस

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
hi: पायरेनेस-ओरिएन्टेल्स

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
hi: पर्पिग्नान

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
hi: बास-रिन

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
hi: स्ट्रासबोर्ग

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
hi: हाउत-रीन

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
hi: कोलमर

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
hi: रोने

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
hi: लायोन

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
hi: हाउत-साओन

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
hi: वेसोल

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
hi: साओन एत लॉइरे

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
hi: माकोन

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
hi: सार्थ

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
hi: ले मान्स

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
hi: सावोए

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
hi: चेबेरी

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
hi: हाउत-सावोए

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
hi: एनेसी

[ctx: france.kgm]
en: Paris
hi: पेरिस

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
hi: सेने-मारिटाइम

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
hi: रोएन

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
hi: सेइने एत मेर्ने

[ctx: france.kgm]
en: Melun
hi: मेलुन

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
hi: येवलाइन्स

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
hi: वर्सेलिस

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
hi: डेक्स-सेव्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Niort
hi: निओर्त

[ctx: france.kgm]
en: Somme
hi: सोमे

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
hi: एमीएन्स

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
hi: टार्न

[ctx: france.kgm]
en: Albi
hi: एल्बी

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
hi: टार्न एत गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
hi: मोन्टाबान

[ctx: france.kgm]
en: Var
hi: वार

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
hi: टुलोन

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
hi: वाउक्लुस

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
hi: एविग्नान

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
hi: वेन्दे

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
hi: ला रोश सर योन

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
hi: विएने

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
hi: पाइटाइएर्स

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
hi: हाउते-विएने

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
hi: लिमोजेस

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
hi: वोस्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
hi: एपिनाल

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
hi: योन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
hi: ऑक्सेरे

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
hi: टेरिटोरी द बेलफोर्त

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
hi: बेलफोर्त

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
hi: एसोन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Evry
hi: एव्री

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
hi: हातस-द-सेइने

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
hi: नेन्टेरे

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
hi: सेइने-सेंट-डेनिस

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
hi: बोबिग्नी

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
hi: वल-द-मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
hi: क्रेटील

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
hi: वल द'ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
hi: क्रेगी-पोन्टोइस

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
hi: जर्मनी

[ctx: germany.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
hi: जर्मनी नहीं

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
hi: बादेन-व्रुटेम्बर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
hi: स्टुटगार्ट

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
hi: बावारिया

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
hi: म्यूनिख

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
hi: बर्लिन

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
hi: ब्रांडेनबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
hi: पोस्टडैम

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
hi: ब्रेमेन

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
hi: हैम्बर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
hi: हेसे

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
hi: वीसबादेन

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
hi: शेवरिन

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
hi: लोअर सेक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
hi: हनोवर

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
hi: नॉर्थ रिन-वेस्टफालिया

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
hi: डुसेलदार्फ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
hi: रीनलैण्ड-पालाटिनेट

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
hi: मैंज

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
hi: सारलैंड

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
hi: सारब्रुकेन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
hi: सेक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
hi: ड्रेसडन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
hi: सेक्सोनी-एनहाल्ट

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
hi: मेगदेबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
hi: शेल्सविग-होल्सटेन

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
hi: कील

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
hi: थुरिन्जिया

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
hi: एरफर्त

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
hi: ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
hi: पेरिफेरिस

[ctx: greece.kgm]
en: Border
hi: किनारा

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
hi: एगेनान सी

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
hi: बालकान्स

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
hi: सी ऑफ क्रेट

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
hi: आयोनियन सी

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
hi: भूमध्य सागर

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
hi: ग्रीस नहीं

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
hi: आटिका

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
hi: एथेंस

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
hi: मध्य ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
hi: लामिया

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
hi: मध्य मकदूनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
hi: थेसालोनिकि

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
hi: क्रेटे

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
hi: हेराक्लियान

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
hi: पूर्वी मकदूनिया तथा थ्रेस

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
hi: कोमोटिनि

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
hi: एपिरुस

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
hi: इओआनिना

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
hi: आयोनियन आइलैंड

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
hi: कोरफु

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
hi: उत्तरी एजीएन

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
hi: माइटिलीन

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
hi: पेलोपोनीस

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
hi: त्रिपोली

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
hi: दक्षिणी एजीएन

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
hi: एरमोपोली

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
hi: थेसाले

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
hi: लारिसा

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
hi: पश्चिमी ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
hi: पात्रास

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
hi: पश्चिमी मकदूनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
hi: कोजानी

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
hi: माउन्ट आथोस

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
hi: कारेयेस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
hi: ग्वाटेमाला नहीं

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
hi: आल्टा वेराापाज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
hi: कोाबान

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
hi: बाजा पेरापाज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
hi: सालामा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
hi: चिाल्टेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
hi: चिकुमुला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
hi: पीटेन

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
hi: फ्लोरेस

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
hi: अल प्रोग्रेसो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
hi: गुआस्तातोया

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
hi: अल क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
hi: सांता क्रुज दे क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
hi: एसुकइन्तला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
hi: सिउदाद ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
hi: हुएहुएटेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
hi: इजाबल

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
hi: प्यूर्टो बारिओस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
hi: जालपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
hi: जुटीपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
hi: क्वेत्जेल्टेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
hi: रीटाल्हुलेऊ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
hi: साकातेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
hi: एंटिगुआ ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
hi: सेन मारकोस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
hi: सान्ता रोसा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
hi: कुएलापा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
hi: सोलोला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
hi: सुचितेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
hi: माजातेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
hi: टोटोनिकापान

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
hi: जाकापा

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
hi: गुयाना

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
hi: गुयाना नहीं

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
hi: बारिमा-वानिनि

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
hi: माबारुमा

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
hi: पोमेरून-सुपेनाम

[ctx: guyana.kgm]
en: Anna Regina
hi: अन्ना रेगिना

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
hi: एसेकिबो आइलैंड्स-पश्चिमी देमेरारा

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
hi: व्रीद एन हूप

[ctx: guyana.kgm]
en: Paradise
hi: पैराडाइज

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
hi: महाइका-बेरबिस

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
hi: फोर्ट वेलिंगटन

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
hi: लिनडेन

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
hi: कुयुनी-मजारुनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
hi: बार्टिका

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
hi: पोटारो-सिपारुनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahdia
hi: माहदिया

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
hi: ऊपरी टकुटू-ऊपरी एसेकुइबो

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
hi: लेथेम

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
hi: पूर्वी बेरबीस-कोरेंटायन

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
hi: नया एमस्टरडम

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
hi: हैती

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
hi: हैती नहीं

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
hi: आर्टिबोनाईट

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
hi: ला गोनाव्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
hi: केंद्र

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
hi: हिन्चे

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
hi: ग्रेण्ड एन्से

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
hi: जेरेमी

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
hi: निप्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
hi: मिरागोआने

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
hi: नोर्द

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
hi: कैप-हैइतेन

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
hi: नार्द-एस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
hi: फोर्ट-लिबर्टे

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
hi: नार्द-क्वेस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
hi: पोर्ट-द-पैक्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
hi: क्वेस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
hi: पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
hi: सद

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
hi: लेस कायेस

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
hi: सद-एस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
hi: जाकमेल

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
hi: होंडुरास

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
hi: होंडुरास नहीं

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
hi: अटलांटिदा

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
hi: ला सेइबा

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
hi: चोलुटेका

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
hi: कोलोन

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
hi: ट्रुजिल्लो

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
hi: कोमायागुआ

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
hi: कोपान

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
hi: सांता रोसा दे कोपान

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
hi: कोर्टीस

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
hi: सान पेद्रो सुला

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
hi: अल पराइसो

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
hi: युसकारान

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
hi: फ्रांसिस्को मोराजान

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
hi: टेगुसिगलपा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
hi: ग्रेसियास अ डियास

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
hi: प्यूर्टो लेम्पिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
hi: इन्टिबुका

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
hi: ला एस्परान्जा

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
hi: इलास द ला बाहिया

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
hi: रोआटान

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
hi: ला_पाज

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
hi: लेम्पिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
hi: ग्रासिआस

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
hi: ओक्टेपेक

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
hi: नुएवा ओक्टेपेक

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
hi: ओलान्चो

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
hi: जुटिकाल्पा

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
hi: सांता बारबरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
hi: वाले

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
hi: नाकाओमे

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
hi: योरो

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
hi: हंगरी (काउन्टीस)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
hi: काउन्टीस

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
hi: हंगरी नहीं

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
hi: बाक्स-किस्कुन

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
hi: केस्केमेट

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
hi: बारान्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
hi: पेक्स

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
hi: बेकेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
hi: बेकेस्साबा

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
hi: बोर्सोद-अबाउज-जेम्प्लेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
hi: मिस्कोल्क

[ctx: hungary.kgm]
en: Csongrád
hi: सोनग्राद

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
hi: स्जेगेद

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
hi: फेजर

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
hi: जेकेफेहरेवर

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
hi: गायोर-मोसोन-सोप्रोन

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
hi: गायोर

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
hi: हाज्दु-बिहार

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
hi: डेब्रेसेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
hi: हेवेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
hi: ईगर

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
hi: जास-नागकुन-जोलनोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
hi: जोलनोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
hi: कोमारोम-एज्तेरगोम

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
hi: ताताबन्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
hi: नोग्राद

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
hi: सालगोतारजन

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
hi: पेस्त

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
hi: सोमोगी

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
hi: कापोस्वार

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
hi: जाबोल्क्स--जातमार-बेरेग

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
hi: निरेग्याहजा

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
hi: तोलना

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
hi: जेक्सजार्द

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
hi: वास

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
hi: जोमाबाथले

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
hi: वेस्जेप्रेम

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
hi: जाला

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
hi: जालागर्जेग

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
hi: हंगरी (क्षेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
hi: हंगरी नहीं (क्षेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
hi: पश्चिमी ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
hi: गायोर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
hi: दक्षिणी ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
hi: पेक्स

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
hi: मध्य ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
hi: जेकेफेहरेवर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
hi: मध्य हंगरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
hi: उत्तरी हंगरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
hi: मिस्कोल्क

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
hi: उत्तरी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
hi: डेब्रेसेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
hi: दक्षिणी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
hi: स्जेगेद

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
hi: आइसलैंड (क्षेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
hi: आइसलैंड नहीं (क्षेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
hi: पूर्वी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
hi: एगिलस्टेर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
hi: राजधानी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
hi: रेक्जविक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
hi: उत्तरपूर्वी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
hi: एकुरयेरी

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
hi: उत्तरपश्चिमी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
hi: साउरक्रोकुर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
hi: दक्षिणी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
hi: सेलफोस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
hi: सदर्न पेनिनसुला

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
hi: केफ्लाविक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
hi: वेस्टजोर्दस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
hi: इसाफजोरोर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
hi: पश्चिमी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
hi: बोर्गार्नेस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
hi: वातनाजोकुल ग्लेशियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
hi: लान्गजोकुल ग्लेशियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
hi: होफस्जोकुल ग्लेशियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
hi: माइरदाल्सजोकुल ग्लेशियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
hi: द्रान्गाजोकुल ग्लेशियर

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
hi: इरान

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
hi: तेहरान

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
hi: क्वोम

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
hi: मारकाजी

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
hi: आर्क

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
hi: क्वाजविन

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
hi: गिलान

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
hi: राश्त

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
hi: आर्दाबिल

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
hi: जानजान

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
hi: पूर्वी अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
hi: ताबरिज

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
hi: पश्चिमी अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
hi: ओरूमिए

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
hi: कुर्दिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
hi: सनानदाज

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
hi: हमदान

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
hi: केरमानशाह

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
hi: इलाम

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
hi: लोरेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
hi: खोराम आब्द

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
hi: कुजेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
hi: अहवाज

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
hi: चाहरमहल तथा बख्तियारी

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
hi: शहर ए कोर्द

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
hi: कोहकिलुएह तथा बायर अहमाह

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
hi: यासूज

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
hi: बुशेहर

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
hi: फार्स

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
hi: शिराज

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
hi: होरमोजगान

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
hi: बान्देर अब्बास

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
hi: सिस्तान तथा बलूचिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
hi: जेहदान

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
hi: करमन

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
hi: यज्द

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
hi: एस्फाहान

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
hi: सेमनान

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
hi: मजनदारान

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
hi: सारी

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
hi: गोलेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
hi: गोरगान

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
hi: दक्षिणी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
hi: बिर्जान्द

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
hi: राजावी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
hi: मशाद

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
hi: उत्तरी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
hi: बोनूर्द

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
hi: परशियन गल्फ

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
hi: ओमन की खाड़ी

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
hi: कैस्पियन सागर

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
hi: उरमिएह झील

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
hi: ओमन

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
hi: इराक

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
hi: कुवैत

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
hi: क़तर

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
hi: इटली

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
hi: इटली नहीं

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
hi: सिसिली

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
hi: पालेर्मो

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
hi: फ्रियुलि वेनेजिया गियुलिया

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
hi: त्रिस्ते

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
hi: अब्रूजू

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
hi: ल'अकिला

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
hi: लेटियम

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
hi: रोम

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
hi: कालाब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
hi: कैटनजारो

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
hi: पीएडमाँट

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
hi: टुरिन

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
hi: अपुलिया

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
hi: बारी

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
hi: लोम्बार्दी

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
hi: मिलान

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
hi: अम्ब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
hi: पेरुजिया

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
hi: ट्रेन्टिनो आल्टो अदीज

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
hi: ट्रेन्टो

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
hi: मोलिस

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
hi: केम्पोबासो

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
hi: टुस्केनी

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
hi: फ्लोरेंस

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
hi: एमिलिया रोमाग्ना

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
hi: बोलोग्ना

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
hi: वाल द'आओस्ता

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
hi: आओस्टा

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
hi: कैम्पेनिया

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
hi: नेपल्स

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
hi: बासिलिकता

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
hi: पोटेन्जा

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
hi: लिगुरिया

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
hi: जिनेवा

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
hi: सार्दिनिया

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
hi: कालिगरी

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
hi: मार्चेस

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
hi: अंकोना

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
hi: वेनेटो

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
hi: वेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
hi: इटली - राज्यों में

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
hi: इटली नहीं

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
hi: अलेसांद्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
hi: आस्ती

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
hi: बिएला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
hi: कुनेओ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
hi: नोवारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
hi: टुरिन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
hi: वरबानो-कुसिओ-ओसोला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
hi: वरसेली

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
hi: बर्गामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
hi: ब्रेस्किया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
hi: कोमो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
hi: क्रेमोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
hi: लेको

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
hi: लोदी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
hi: मान्टोवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
hi: मिलान

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
hi: पाविया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
hi: सोन्द्रियो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
hi: वारसे

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
hi: आओस्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
hi: बोलजानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
hi: ट्रेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
hi: बेलुनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
hi: पादोवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
hi: रोविगो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
hi: ट्रेविसो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
hi: वेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
hi: वेरोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
hi: विसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
hi: गोरिजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
hi: पोर्देनोने

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
hi: त्रिस्ते

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
hi: उडीन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
hi: जिनेवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
hi: इमपेरिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
hi: ला स्पेजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
hi: सावोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
hi: बोलोग्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
hi: फरेरा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
hi: फोरली-सेसेना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
hi: मादीना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
hi: परमा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
hi: पियासेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
hi: रावेन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
hi: रेग्गियो नेलएमिलिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
hi: रिमिनि

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
hi: एरेजू

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
hi: फ्लोरेंस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
hi: ग्रोसेतो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
hi: लिवोर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
hi: लुक्का

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
hi: मासा-कारारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
hi: पीसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
hi: पिसटोइया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
hi: प्रेतो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
hi: सिएना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
hi: पेरुजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
hi: टेरनी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
hi: अंकोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
hi: एसकोली पिसेनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
hi: मासेरटा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
hi: पेसारो तथा उर्बिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
hi: फ्रोसिनोन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
hi: लातिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
hi: रिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
hi: रोम

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
hi: विटेरबो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
hi: चिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
hi: ल'अकिला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
hi: पेस्कारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
hi: टेरामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
hi: केम्पोबासो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
hi: इसेरनिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
hi: एवेलिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
hi: बेनेवेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
hi: कसर्ता

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
hi: नेपल्स

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
hi: सालेर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
hi: बारी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
hi: ब्रिंदिसी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
hi: फोगिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
hi: लीसी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
hi: तारान्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
hi: मातेरा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
hi: पोटेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
hi: कैटनजारो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
hi: कोसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
hi: क्रोटोने

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
hi: रेग्गियो दी कालाब्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
hi: विबो वालेन्टिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
hi: एग्रेगेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
hi: कालटानिसेट्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
hi: कैटानिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
hi: एन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
hi: मेसिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
hi: पालेर्मो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
hi: रागुसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
hi: सायराकस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
hi: ट्रापानी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
hi: कालिगरी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
hi: नुओरो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
hi: ओरिस्तानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
hi: सासारी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
hi: जमैका

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
hi: पेरिशेस

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
hi: जमैका नहीं

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
hi: किंग्सटन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
hi: पोर्टलैंड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
hi: पोर्ट अन्टोनियो

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
hi: सेंट एंड्र्यू

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
hi: हाफ वे ट्री

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
hi: संत थॉमस

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
hi: मोरान्ट बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
hi: क्लारेन्दन

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
hi: मे पेन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
hi: मैंचेस्टर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
hi: मान्देविले

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
hi: सेंट एन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
hi: सेंट एन बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
hi: सेंट कैंथरीन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
hi: स्पेनिश टाउन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
hi: सेंट मेरी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
hi: पोर्ट मारिया

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
hi: हनोवर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
hi: लुसेआ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
hi: संत एलिजाबेथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
hi: काला सागर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
hi: संत जेम्स

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
hi: मांटेगो बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
hi: ट्रेलावनी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
hi: फालमाउथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
hi: वेस्टमोरलैंड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
hi: सावन्ना-ला-मार

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
hi: जापान

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
hi: प्रीफेक्चर्स

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
hi: बाउण्ड्स से बाहर

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
hi: होक्काइदो

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
hi: सापोरो

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
hi: ओमोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
hi: इवाते

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
hi: मोरिओका

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
hi: अकिता

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
hi: यामागाता

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
hi: मियागी

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
hi: सेनदाई

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
hi: निगाता

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
hi: फुकुशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
hi: नागानो

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
hi: गुनमा

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
hi: माबाशी

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
hi: टोचिगि

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
hi: उट्सुनोमिया

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
hi: इबाराकी

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
hi: मिटो

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
hi: चिबा

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
hi: गिफू

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
hi: शिजुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
hi: शाईतामा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
hi: यामानाशी

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
hi: कोउफू

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
hi: टोयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
hi: इशिकावा

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
hi: कानाजावा

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
hi: आईचि

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
hi: नागोया

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
hi: फुकुई

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
hi: शिगा

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
hi: माई

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
hi: त्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
hi: क्योटो

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
hi: हयोगो

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
hi: कोबे

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
hi: नारा

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
hi: ओसाका

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
hi: वाकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
hi: ओकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
hi: टोटोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
hi: शिमाने

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
hi: मात्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
hi: हिरोशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
hi: यामागुचि

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
hi: फुकुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
hi: मियाजाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
hi: कागोशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
hi: कुमामोतो

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
hi: सागा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
hi: नागासाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
hi: एहिमे

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
hi: मात्सुयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
hi: तोकुशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
hi: कागवा

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
hi: ताकामात्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
hi: कानगावा

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
hi: योकोहामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
hi: टोक्यो

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
hi: ओकिनावा

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
hi: नाहा

en: E&xplore Map
hi: नक्शा एक्सप्लोर करें (&x)

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
hi: इस खण्ड में नक्शे के किसी भी भाग में बायाँ क्लिक कर उस डिवीजन के बारे में जानकारी ले सकते हैं

en: Test Yourself:
hi: स्वतः जाँचें:

en: &Location of Regions
hi: क्षेत्र का स्थान (&L)

en: &Place Regions in the Map
hi: नक्शे में भाग को रखें (&P)

en: &Regions by Capital
hi: राजधानी द्वारा क्षेत्र (&R)

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
hi: इस क्विज में आपको डिविजन नाम का अंदाजा लगाना होगा जब राजधानी दिया गया होगा

en: &Capitals of Regions
hi: क्षेत्रों की राजधानियाँ (&C)

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
hi: इस क्विज में आपको दिए गए डिवीजन नाम के राजधानी का अंदाजा लगाना होगा

en: Re&gions by Flag
hi: झंडों के द्वारा क्षेत्र (&g)

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
hi: इस क्विज में आपको डिवीजन नाम का अंदाजा लगाना होगा यदि इसका झंडा दिया गया हो

en: &Flags of Regions
hi: क्षेत्रों के झंडे (&F)

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
hi: इस क्विज में आपको झंडे का अंदाजा लगाना होगा यदि इसका डिवीजन नाम दिया गया हो

en: &Open Map...
hi: नक्शा खोलें...(&O)

en: &Zoom
hi: ज़ूम (&Z)

en: &Original Size
hi: मूल आकार (&O)

en: &Automatic Zoom
hi: स्वचालित जूम करें (&A)

en: &Move
hi: खिसकाएँ (&M)

en: Disclaimer
hi: डिसक्लेमर

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
hi: अंतिम बार उपयोग किए नक्शे को खोल नहीं सका. पार्सिंग करने में त्रुटि %1: %2

en: There is no current map
hi: वहाँ वर्तमान में कोई नक्शा नहीं है

en: Number of Questions
hi: प्रश्नों की संख्या

en: How many questions do you want? (1 to %1)
hi: आप कितने प्रश्न चाहते हैं? (1 से लेकर %1)

en: &Location of %1
hi: %1 का स्थान (&L)

en: &Place %1 in the Map
hi: नक्शे में स्थान %1 (&P)

en: %1 by Flag
hi: %1 झण्डा द्वारा

en: &Flags of %1
hi: %1 का झण्डा (&F)

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
hi: <qt>वर्तमान झण्डा:<br /><b>%1</b></qt>

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
hi: पिछला खोला गया मैप

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
hi: बेलारूस

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
hi: एस्तोनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
hi: ऐज्क्राउकल

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
hi: अलुक्स्ने

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
hi: बाल्वी

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
hi: बाउस्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
hi: सेसिस

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
hi: दाउगापिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
hi: दाउगावपिल्स सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
hi: दोबेले

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
hi: गुलबेने

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
hi: जेकाबपिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
hi: जेलगावा

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
hi: जेलगावा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
hi: जुरमाला सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
hi: क्रास्लावा

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
hi: कुलदिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
hi: लिपाजा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
hi: लिपजा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
hi: लिमबाजी

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
hi: लुद्जा

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
hi: मडोना

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
hi: ओगर

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
hi: प्रेइलि

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
hi: रेजेक्ने

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
hi: रेजकेन सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
hi: रिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
hi: रिगा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
hi: सालदस

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
hi: तालसी

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
hi: टुकुमस

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
hi: वाल्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
hi: वालमीरा

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
hi: वेटस्पिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
hi: वेंटस्पिल्स सिटी

en: KGeography
hi: के-जिओग्राफ़ी

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
hi: © 2004-2005 अल्बर्ट एस्टल्स सिड

en: Albert Astals Cid
hi: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Programmer and designer
hi: प्रोग्रामर तथा डिज़ाइनर

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
hi: %1 राजधानी है इसका...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
hi: %1 की राजधानी है...

en: %1 by Capital
hi: %1 राजधानी द्वारा

en: Regions
hi: क्षेत्र

en: Choose Map to Use
hi: उपयोग हेतु नक्शा चुनें

en: Error parsing %1: %2
hi: पारसिंग त्रुटि %1: %2

en: The map image file for %1 does not exist
hi: %1 हेतु नक्शा छवि फ़ाइल मौज़ूद नहीं है.

en: The flag image file for %1 does not exist
hi: %1 हेतु नक्शा छवि फ़ाइल मौज़ूद नहीं है.

en: Invalid value in tag %1
hi: टैग में अवैध मूल्य %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
hi: या तो वहां पहले ही %1 नाम का डिवीजन है या उसी रंग का एक %2 डिवीजन है

en: The map description file should begin with the %1 tag
hi: नक्शा वर्णन फ़ाइल को %1 टैग के साथ प्रारंभ होना चाहिए

en: Could not open %1 for reading.
hi: %1 को पढ़ने के लिए खोला नहीं जा सका.

en: %1 does not exist.
hi: %1 अस्तित्व में नहीं है.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
hi: नक्शा वर्णन फ़ाइल में %2 के भीतर %1 टैग होना चाहिए

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
hi: नक्शा वर्णन फ़ाइल में %2 के भीतर ठीक एक %1 टैग होना चाहिए

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
hi: उत्तरी तथा मध्य अमरीका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
hi: उत्तरी तथा मध्य अमरीका नहीं

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
hi: कनाडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
hi: ओटावा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
hi: अल सल्वाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
hi: सन सल्वाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
hi: वाशिंगटन डीसी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
hi: बहामा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
hi: नासाउ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
hi: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
hi: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
hi: हैती

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
hi: पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
hi: क्यूबा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
hi: हवाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
hi: जमैका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
hi: किंग्सटन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
hi: डोमिनिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
hi: रोसेयू

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hi: एन्टिगुआ और बारबूडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
hi: सेंट जॉन्स

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
hi: बारबाडोस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
hi: ब्रिजटाउन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hi: ट्रिनिडाड और टोबैगो

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
hi: पॉर्ट_ऑफ_स्पेन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
hi: मेक्सिको

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
hi: मैक्सिको_सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
hi: ग्वाटेमाला सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
hi: बेलिज

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
hi: बेलमोपान

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
hi: होंडुरास

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
hi: टेगुसिगलपा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
hi: मानागुआ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
hi: सान जोस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
hi: पनामा सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
hi: ग्रीनलैंड [डेनमार्क]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
hi: गुयाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
hi: नीदरलैंड्स नहीं

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
hi: फ्राइसलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
hi: लीवार्देन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
hi: ग्रोनिंजन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
hi: द्रेन्थे

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
hi: आसेन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
hi: ओवरिजसेल

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
hi: ज्वोले

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
hi: जेल्दरलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
hi: आर्नहेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
hi: उत्तरी ब्राबान्त

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
hi: स हेर्तोगेनबोश

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
hi: लिंबर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
hi: मास्ट्रिच

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
hi: फ्लेवोलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
hi: लेलस्ताद

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
hi: यूट्रेच्ट

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
hi: जीलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
hi: मिडलबर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
hi: उत्तरी होलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
hi: हर्लेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
hi: दक्षिणी होलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
hi: द हेग

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
hi: निकारागुआ नहीं

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
hi: नुएवा सेगोविया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
hi: ओकोताल

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
hi: माद्रिज

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
hi: सोमोटो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
hi: एस्टेली

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
hi: चिनानदेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
hi: लेओन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
hi: मानागुआ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
hi: मासाया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
hi: काराजो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
hi: जिनोटेपे

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
hi: ग्रेनाडा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
hi: रिवास

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
hi: चोन्तालेस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
hi: जुईगाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
hi: बोआको

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
hi: मातागाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
hi: जिनोटेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
hi: रियो सान जुआन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
hi: सान कार्लोस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
hi: अटलान्टिको नोर्ते

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
hi: अटलांटिको सुर

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
hi: ब्लूफ़ील्ड्स

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
hi: नार्वे

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
hi: काउन्टीस

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
hi: नार्वे नहीं

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
hi: नोर्दलैंड

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
hi: बोडो

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
hi: स्टेइकजेर

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
hi: मोलदे

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
hi: रोगालैंड

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
hi: स्टावेंगर

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
hi: ओस्लो

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: panama.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
hi: पनामा नहीं

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
hi: बोकास देल टोरो

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
hi: चिरिकि

[ctx: panama.kgm]
en: David
hi: डेविड

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
hi: कोक्ले

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
hi: प्नोनोमे

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
hi: कोलोन

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
hi: दारिएन

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
hi: ला पलामा

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
hi: हेरेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
hi: चित्रे

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
hi: लास सांतोस

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
hi: लास ताबलास

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
hi: पनामा

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
hi: वेरागुआस

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
hi: सेंटिआगो द वेरागुआस

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
hi: एमबेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
hi: यूनियन चोको

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
hi: कुना याला

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
hi: अल पोर्वेनिर

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
hi: नगोबे-बुगले

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
hi: चिचिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
hi: पैरागुए

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
hi: पैरागुए नहीं

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
hi: आल्टो पैरागुए

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
hi: फुएर्ते ओलिम्पो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
hi: ऑल्टो पराना

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
hi: सिदाद देल एस्ते

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
hi: अमामबे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
hi: पेद्रो जुआन काबालेरो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
hi: एसुन्सियाँन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
hi: बाकेरान

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
hi: फिलाडेल्फिया

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
hi: कागुआजु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
hi: कोरोनल ओविएदो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
hi: काजापा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
hi: कानिनदेयु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
hi: साल्तो देल गुआइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
hi: केंद्रित

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
hi: आरेगुआ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
hi: कॉन्सेप्सियान

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
hi: कार्दिलेरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
hi: काकुपे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
hi: गुआइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
hi: विलारिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
hi: इटापुआ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
hi: एनकारनासिआन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
hi: मिसिन्स

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
hi: सान-जुआन बाउतिस्ता

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
hi: निम्बुकु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
hi: पिलर

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
hi: पारागुआरी

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
hi: प्रेसिडेंट हेयस

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
hi: पोजो कोलराडो

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
hi: सान पेद्रो

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
hi: पेरू

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
hi: प्रशांत महासागर

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
hi: इक्वाडॉर

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
hi: ब्राजील

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
hi: बोलिविया

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
hi: चिली

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
hi: अमाजोनास

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
hi: चाचापोयास

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
hi: अनकाश

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
hi: हुआराज

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
hi: अपुरीमाक

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
hi: अबानके

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
hi: अरेकिपा

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
hi: अयाकुचो

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
hi: काजामार्का

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
hi: कुस्को

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
hi: हुआनकावेलिका

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
hi: हुआनुको

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
hi: इका

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
hi: जुनिन

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
hi: लामबायेक

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
hi: शिक्लायो

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
hi: ला लिबरटाड

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
hi: ट्रुजिल्लो

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
hi: लिमा

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
hi: लोरेटो

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
hi: इक्विटास

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
hi: माद्रे द दियोस

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
hi: प्यूर्टो मालदोनादो

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
hi: मोकेगुआ

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
hi: पिउरा

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
hi: ताक्ना

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
hi: टुम्बेस

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
hi: पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
hi: सेरो द पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
hi: पुनो

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
hi: सान मार्टिन

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
hi: मोयोबाम्बा

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
hi: उकायाली

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
hi: पुकाल्पा

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
hi: पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
hi: पोलैंड नहीं

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
hi: मासोविया

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
hi: वारसॉ

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
hi: वार्मिया तथा मसूरिया

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
hi: ओल्सजटाइन

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
hi: पोदलाचिया

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
hi: बिआलयस्तोक

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
hi: लुबलिन

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
hi: सुबकारपाथिया

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
hi: जेसेजोव

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
hi: स्वितोक्रेजेसिकि

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
hi: किएलस

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
hi: लेसर पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
hi: क्राकोव

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
hi: लोद्ज

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
hi: सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
hi: कोटोविस

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
hi: ओपोल

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
hi: पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
hi: दान्स्क

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
hi: पश्चिमी पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
hi: जेजेसिन

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
hi: ग्रेटर पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
hi: पोज्नान

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
hi: लोअर सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
hi: व्रोक्लाव

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
hi: लुबुस्ज

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
hi: जिएलोना गोरा, गोर्जोव विएलकोपोल्स्की

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
hi: कुयाविया - पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
hi: बागोस्ज, टोरुन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
hi: म्यूनिसिपल्टीज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
hi: मोना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
hi: एडजुन्टास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
hi: अगुआडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
hi: अगुआदिला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
hi: अगुआस ब्यूनास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
hi: अबोनितो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
hi: अनास्को

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
hi: आर्सिबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
hi: अरोयो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
hi: बार्सेलोनेता

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
hi: बारान्कितास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
hi: बायोमोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
hi: काबो रोजो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
hi: कागुआस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
hi: कामुय

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
hi: कानोवानास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
hi: कैरोलिना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
hi: काटानो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
hi: कायेये

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
hi: सेइबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
hi: सियालेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
hi: सिद्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
hi: कोआमो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
hi: कोमेरियो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
hi: कोरोजाल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
hi: कुलेब्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
hi: दोरादो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
hi: फाजार्दो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
hi: फ्लोरिडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
hi: गुआनिका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
hi: गुआयामा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
hi: गुआयानिला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
hi: गुआयनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
hi: गुराबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
hi: हाटिलो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
hi: हारमिगुएरोस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
hi: हुमाकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
hi: इसाबेला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
hi: जयुया

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
hi: जुआना डियाज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
hi: जुनकोस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
hi: लाजास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
hi: लारेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
hi: लास मारियास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
hi: लास पेद्रास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
hi: लोइजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
hi: लुकिलो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
hi: मानटी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
hi: मारिकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
hi: माउनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
hi: मायागुएज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
hi: मोका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
hi: मोरोविस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
hi: नागुआबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
hi: नाराजिटो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
hi: ओरोकोविस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
hi: पाटिलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
hi: पेनुएलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
hi: पोन्स

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
hi: क्वेबरादिलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
hi: रिनकोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
hi: रियो ग्रान्द

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
hi: सबाना ग्रान्द

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
hi: सालिनास

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
hi: सान जरमन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
hi: सान जुआन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
hi: सान लोरेंजो

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
hi: सान सेबेस्तियन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
hi: सांता इसाबेल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
hi: टोआ अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
hi: टोआ बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
hi: ट्रुजिलो ऑल्टो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
hi: उटुआदो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
hi: वेगा अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
hi: वेगा बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
hi: विएक्वेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
hi: विलालबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
hi: याबुकोआ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
hi: याउको

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
hi: स्लोवाकिया नहीं

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
hi: ब्राटिस्लवा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
hi: त्रानवा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
hi: ट्रेनसिन

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
hi: नित्रा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
hi: जिलिना

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
hi: बान्सका बायस्त्रिका

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
hi: प्रेसोव

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
hi: कोसिस

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
hi: दक्षिण अमेरिका

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
hi: समुद्रतट

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
hi: बोगोटा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
hi: कराकस

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
hi: गुयाना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
hi: सूरीनाम

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
hi: पैरामारिबो

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
hi: फ्रेंच गुयाना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
hi: सायेने

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
hi: इक्वाडॉर

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
hi: क्विटो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
hi: पेरू

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
hi: लिमा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
hi: ब्राजील

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
hi: ब्रासिलिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
hi: बोलिविया

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
hi: ला_पाज

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
hi: चिली

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
hi: पैरागुए

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
hi: एसुन्सियाँन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
hi: उरूग्वे

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
hi: मोंटेविडिओ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
hi: कोरिया गणराज्य

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
hi: क्षेत्र

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
hi: बाउण्ड्स से बाहर

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
hi: चुंगचेंगबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
hi: चेओन्गियू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
hi: चुंगचेंगनम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
hi: दाजोन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
hi: जेओलाबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
hi: जिआन्जू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
hi: जेओलानाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
hi: म्युआन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
hi: जेजु-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
hi: जेजू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
hi: जिओंगसांगनाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
hi: चेंगवोन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
hi: जिओंगसांगबक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
hi: देगू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
hi: गांगवान-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
hi: श्वेनशान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
hi: ग्वेनगी-दो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
hi: सुवान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
hi: उल्सान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
hi: ग्वांगजू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
hi: बुसान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
hi: सिओल

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
hi: इन्चियान

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
hi: स्वशासित समुदाय

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
hi: नॉट स्पेन

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
hi: बाहरी सीमा

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
hi: एन्दालुसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
hi: सेविले

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
hi: एरागोन

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
hi: जारागोजा

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
hi: आस्ट्रियास

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
hi: ओविएदो

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
hi: बालेरिक आइलैंड

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
hi: पालमा द मालोर्का

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
hi: बास्क कंट्री

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
hi: विटोरिया

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
hi: केनेरी आइलैंड

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
hi: ला पलामास द ग्रान कनारिया तथा सांता क्रुज द टेनेरी

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
hi: कान्टाब्रिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
hi: सान्तान्दर

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
hi: केसल ला मान्चा

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
hi: टोलेडो

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
hi: केसल तथा लिओन

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
hi: वालादोलिद

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
hi: केटालोनिया

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
hi: बार्सीलोना

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
hi: एक्सट्रेमादुरा

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
hi: मेरिदा

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
hi: गेलिसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
hi: सेंटिआगो द कोम्पोस्टेला

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
hi: ला रिओजा

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
hi: लोग्रोनो

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
hi: मैड्रिड

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
hi: मर्सिया

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
hi: नवारे

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
hi: पाम्पलोना

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
hi: वेलेन्सियन कम्यूनिटी

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
hi: वेलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
hi: स्पेन (राज्य)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
hi: अंडोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
hi: मोरक्को

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
hi: अलवा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
hi: विटोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Albacete
hi: एल्बासेते

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
hi: अलीकांते

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
hi: अल्मेरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
hi: आस्ट्रियास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
hi: ओविएदो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
hi: अविला

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
hi: बादाजो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
hi: बार्सीलोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
hi: बर्गास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
hi: केसेरस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
hi: कादिज

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
hi: कान्टाब्रिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
hi: सान्तान्दर

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
hi: कास्टेलन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
hi: कास्तेलन द ला प्लाना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
hi: सिदाद रियल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
hi: कोर्दोबा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
hi: ला कोरूना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
hi: क्वेन्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
hi: गिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
hi: गेरोना/गिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
hi: ग्रेनाडा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
hi: ग्वादलाजरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
hi: गिपुज्कोआ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
hi: सान सेबेस्तियन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
hi: हुएल्वा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
hi: हुएस्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
hi: बालेरिक आइलैंड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
hi: पालमा द मालोर्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
hi: जाएन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
hi: ला रिओजा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
hi: लोग्रोनो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
hi: लेओन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
hi: लेरिदा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
hi: लुगो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
hi: मैड्रिड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
hi: मलागा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
hi: मर्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
hi: नवारे

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
hi: पाम्पलोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
hi: अवरेन्स

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
hi: पलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
hi: ला पलामास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
hi: ला पलामास द ग्रान कनारिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
hi: पोन्टेवेद्रा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
hi: सलमान्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
hi: सांता क्रुज दे तेनेरिफ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
hi: सेगोविया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
hi: सेविले

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
hi: सोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
hi: टारागोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
hi: टेरुएल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
hi: टोलेडो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
hi: वेलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
hi: वालादोलिद

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
hi: बिस्के

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
hi: बिबाओ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
hi: जमोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
hi: जारागोजा

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
hi: सूरीनाम

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
hi: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
hi: सूरीनाम नहीं

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
hi: निकरी

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
hi: निएवू निकरी

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
hi: कोरोनी

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
hi: टोटनेस

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
hi: सारामाका

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
hi: ग्रोनिंजन

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
hi: वानिका

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
hi: लेलेड्रॉप

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
hi: कोमेविज्ने

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
hi: निएऊ एमस्टरडम

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
hi: मारोविज्ने

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
hi: अलबिना

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
hi: पारा

[ctx: suriname.kgm]
en: Onverwacht
hi: आनवेरवाच्

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
hi: पैरामारिबो

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
hi: ब्रोकोपोन्दो

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
hi: सिपालिविनि

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
hi: स्वीडन देशों में

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
hi: काउन्टीस

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
hi: देश की सीमा

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
hi: कोस्टलाइन

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
hi: स्टॉकहोम काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
hi: स्टॉकहॉम

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
hi: वास्तेबोतेन काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
hi: उमेआ

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
hi: नारबोटेन काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
hi: लुलेया

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
hi: उपासला काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
hi: उपासला

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
hi: सोदेरमानलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
hi: नायकोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
hi: ओस्टेरगोटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
hi: लिंकोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
hi: जोंकोपिंग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
hi: जोंकोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
hi: क्रोनोबर्ग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
hi: वाक्सजो

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
hi: कालमार काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
hi: कालमार

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
hi: गोटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
hi: विसबी

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
hi: ब्लेकिंगे काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
hi: स्काने काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
hi: माल्मो

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
hi: हालैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
hi: हामस्टैड

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
hi: वस्त्रा गाटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
hi: गोटबोर्ग

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
hi: वार्मलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
hi: कार्लस्टाड

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
hi: ओरेब्रो काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
hi: ओरेब्रो

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
hi: वास्टमैनलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
hi: वास्तेरास

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
hi: डालार्ना काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
hi: फालुन

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
hi: गावलेबार्ग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
hi: गावले

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
hi: वास्तरनारलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
hi: हारनोसान्द

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
hi: जामलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
hi: ओस्तरसुन्द

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
hi: उक्रेन

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
hi: ओब्लास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
hi: वोलिन्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
hi: लुट्सक

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
hi: लविव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
hi: लविव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
hi: जाकारपात्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
hi: रिवेन्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
hi: टेर्नोपिल्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
hi: खमेलन्यत्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
hi: इवानो-फ्रांकिवस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
hi: इवानो-फ्रानकिवस्क

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
hi: चेर्निवेत्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
hi: जायटोमायर्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
hi: विनित्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
hi: कायवस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
hi: किव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
hi: चेरकास्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
hi: किरोवोहराद्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
hi: मायकोलाव्यस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
hi: मायकोलायिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
hi: ओडेस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
hi: ओडेसा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
hi: चेर्निहिव्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
hi: चेर्निहिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
hi: सुम्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
hi: सुमि

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
hi: पोलताव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
hi: पोल्तावा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
hi: कारकिव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
hi: खारकिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
hi: दनिप्रोपेत्रोव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
hi: दनिप्रो

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
hi: दोनेत्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
hi: दोनेत्सक

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
hi: जापोरिज्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
hi: जापोरिज्जिया

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
hi: खेरसन्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
hi: खेरसन्स

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
hi: लुहान्सका ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
hi: लुहान्स

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
hi: क्रीमिया का स्वशासी गणराज्य

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
hi: सिमफेरोपॉल

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
hi: किव सिटी

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
hi: सेवास्तोपोल शहर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
hi: एजोव सी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
hi: काला सागर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
hi: उक्रेन नहीं

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
hi: सीमा/कोस्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
hi: नदी

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
hi: उरूग्वे

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
hi: विभाग

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
hi: उरूग्वे नहीं

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
hi: आर्टीगास

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
hi: कानेलोन्स

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
hi: सेरो लार्गो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
hi: मेलो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
hi: कोलोनिया

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
hi: दुराज्नो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
hi: फ्लोरेस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
hi: ट्रिनिडाड

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
hi: फ्लोरिडा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
hi: लावालेजा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
hi: मिनास

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
hi: मालदोनादो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
hi: मोंटेविडिओ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
hi: पयसान्दु

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
hi: रियो नेग्रो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
hi: फ्रो बेन्टोस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
hi: रिवीरा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
hi: रोचा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
hi: साल्टो

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
hi: सान जोस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
hi: सोरिनाओ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
hi: मर्सडीज

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
hi: टाकुआरेम्बो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
hi: ट्रेन्टा वाय ट्रेस

[ctx: usa.kgm]
en: USA
hi: यूएसए

[ctx: usa.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
hi: समुद्रतट

[ctx: usa.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
hi: लेक सुपीरियर

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
hi: लेक मिशिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
hi: लेक हुरोन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
hi: लेक एरी

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
hi: लेक ओन्टारियो

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
hi: बहामा

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
hi: क्यूबा

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
hi: कनाडा

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
hi: मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
hi: वाशिंगटन डीसी

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
hi: अलबामा

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
hi: मोंटगोमरी

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
hi: अलास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
hi: जुनेआयू

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
hi: अरिजोना

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
hi: फीनिक्स

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
hi: अरकंसास

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
hi: लिटिल रॉक

[ctx: usa.kgm]
en: California
hi: केलिफ़ोर्निया

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
hi: सेक्रामेंटो

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
hi: कोलोरेडो

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
hi: डेनवर

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
hi: कनेक्टिकट

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
hi: हार्टफोर्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
hi: देलावरे

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
hi: डोवर

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
hi: फ्लोरिडा

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
hi: तालाहासी

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
hi: अटलांटा

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
hi: हवाई

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
hi: होनोलूलू

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
hi: इदाहो

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
hi: बोइज

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
hi: इलिनॉइस

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
hi: स्प्रिंगफ़ील्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
hi: इंडियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
hi: इंडियानापॉलिस

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
hi: लोवा

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
hi: देस मिनोस

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
hi: कंसास

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
hi: टोपेका

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
hi: कैंटुकी

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
hi: फ्रेंकफुर्त

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
hi: लुसियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
hi: बेटन रग

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
hi: मेने

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
hi: अगस्ता

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
hi: मेरीलैंड

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
hi: एनापोलिस

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
hi: मेसाचुसेट्स

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
hi: बोस्टन

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
hi: मिशिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
hi: लैनसिंग

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
hi: मिनेसोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
hi: सेंट पॉल

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
hi: मिसिसिपी

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
hi: जैक्सन

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
hi: मिसूरी

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
hi: जेफरसन सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
hi: मोन्टाना

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
hi: हेलेना

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
hi: नेब्रास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
hi: लिंकन

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
hi: नेवादा

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
hi: कार्सन सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
hi: न्यू हैम्पशायर

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
hi: कॉनकार्ड

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
hi: न्यू जर्सी

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
hi: ट्रेनटन

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
hi: न्यू मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
hi: सांता फे

[ctx: usa.kgm]
en: New York
hi: न्यूयॉर्क

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
hi: अलबानी

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
hi: उत्तरी अमेरिका

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
hi: रेले

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
hi: नॉर्थ डकोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
hi: बिस्मार्क

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
hi: ओहियो

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
hi: कोलम्बस

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
hi: ओक्लाहामा

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
hi: ओक्लाहामा सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
hi: ओरेगन

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
hi: सालेम

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
hi: पेंसिल्वेनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
hi: हैरिसबर्ग

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
hi: रोड आइलैंड

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
hi: प्रोविडेंस

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
hi: दक्षिणी केरोलिना

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
hi: कोलंबिया

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
hi: दक्षिणी डकोटो

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
hi: पियरे

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
hi: टेनेसी

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
hi: नेशविले

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
hi: टेक्सास

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
hi: ऑस्टिन

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
hi: उटा

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
hi: साल्ट लेक सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
hi: वर्मांन्ट

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
hi: मॉटपेलियर

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
hi: वर्जीनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
hi: रिचमण्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
hi: वाशिंगटन

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
hi: ओलंपिया

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
hi: पश्चिम वर्जीनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
hi: चार्लस्टन

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
hi: विस्कांसिन

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
hi: मेडिसन

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
hi: व्योमिंग

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
hi: चेचेन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
hi: राज्य

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
hi: पानी

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
hi: वेनेजुएला नहीं

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
hi: अमाजोनास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
hi: प्यूर्टो अयाचुचो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
hi: अन्जोटेगुई

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
hi: बार्सीलोना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
hi: अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
hi: सान फरनांदो दे अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
hi: अरागुआ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
hi: माराके

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
hi: बारिनास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
hi: बोलिवार

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
hi: सिदाद बोलिवार

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
hi: काराबोबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
hi: वेलेन्सिया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
hi: कोजेदेस

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
hi: सान कार्लोस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
hi: डेल्टा अमाकुरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
hi: टुकुपिटा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
hi: फालकन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
hi: कोरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
hi: गुआरिको

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
hi: सान जुआन दे ला मोरोस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
hi: लारा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
hi: बारक्विसिमेटो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
hi: मेरिदा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
hi: मिरान्डा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
hi: लास तेकस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
hi: मोनागस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
hi: मैट्यूरिन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
hi: नुएवा एसपार्टा

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
hi: ला आसनसियोन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
hi: पोर्टगुएसा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
hi: गुआनारे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
hi: सुक्रे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
hi: कुमाना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
hi: टाचिरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
hi: सान क्रिस्टोबल

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
hi: ट्रुजिल्लो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
hi: याराकुए

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
hi: सेन फेलिप

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
hi: वारागस

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
hi: ला गुआइरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
hi: जुलिया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
hi: माराकाइबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
hi: फेडरल डिपेंडेंसीज़

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
hi: कराकस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
hi: राजधानी जिला

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
hi: कराकस सिदाद

[ctx: world.kgm]
en: World
hi: दुनिया

[ctx: world.kgm]
en: Countries
hi: देश

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
hi: देश नहीं

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
hi: अलगियर्स

[ctx: world.kgm]
en: Angola
hi: अंगोला

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
hi: लुआंडा

[ctx: world.kgm]
en: Benin
hi: बेनिन

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
hi: पॉर्टो_नोवो

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
hi: बोत्सवाना

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
hi: गबोरोन

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
hi: ओयूगाडॉउगॉउ

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
hi: बुरूंडी

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
hi: कैमरून

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
hi: याओन्दे

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
hi: सेंट्रल अफ्रीकन रिपब्लिक

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
hi: बानगुइ

[ctx: world.kgm]
en: Chad
hi: चाड

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
hi: एन'जमेना

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hi: कोट डि'वॉरे

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
hi: यामोसोक्रो

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hi: कांगो प्रजाातांत्रिक गणराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
hi: किंसहासा

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
hi: डिबौती

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
hi: मिश्र

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
hi: केइरो

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
hi: इक्वेटोरियल गुएना

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
hi: मलाबू

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
hi: एरिट्रीया

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
hi: आसमारा

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
hi: अदिस_अबाबा

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
hi: गेबॉन

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
hi: लिब्रेविले

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
hi: घाना

[ctx: world.kgm]
en: Accra
hi: एक्रा

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
hi: गुईना

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
hi: कोनाक्री

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
hi: गुएना-बिसाऊ

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
hi: बिसाऊ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
hi: इरान

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
hi: तेहरान

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
hi: इराक

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
hi: बगदाद

[ctx: world.kgm]
en: Israel
hi: इज़राइल

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
hi: यरूशलम

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
hi: जॉर्डन

[ctx: world.kgm]
en: Amman
hi: अम्मान

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
hi: केन्या

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
hi: नैरोबी

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
hi: कुवैत

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
hi: कुवैत सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
hi: लेबनान

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
hi: बेरूत

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
hi: लेसोथो

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
hi: मासेरु

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
hi: मॉनरोविया

[ctx: world.kgm]
en: Libya
hi: लीबिया

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
hi: त्रिपोली

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
hi: लिचटेनस्टीन

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
hi: वादुज़

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
hi: एंटानानारिवो

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
hi: मलावी

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
hi: लिलोन्ग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Mali
hi: माली

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
hi: बमाको

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
hi: मारीतानिया

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
hi: नाउआकोट

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
hi: मोरक्को

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
hi: रबात

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
hi: मोज़ाम्बीक

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
hi: मपुटो

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
hi: नामीबिया

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
hi: विंडहोक

[ctx: world.kgm]
en: Niger
hi: निगर

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
hi: नियमये

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
hi: अबुजा

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
hi: क़तर

[ctx: world.kgm]
en: Doha
hi: दोहा

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
hi: रिपब्लिक ऑफ कॉगो

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
hi: ब्राज़ावेल

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
hi: रवांडा

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
hi: किगाली

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
hi: रियाद

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
hi: सेनेगल

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
hi: डकर

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
hi: सिएरा लिओन

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
hi: फ्रीटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
hi: सोमालिया

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
hi: मॉगाडिशु

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
hi: दक्षिणी अफ्रीका

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
hi: प्रीटोरिया, बोलमफोन्टेन तथा केप टाउन

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
hi: सूडान

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
hi: खार्तूम

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
hi: मबाबने

[ctx: world.kgm]
en: Syria
hi: सीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
hi: दमस्कस

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
hi: तंजानिया

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
hi: डोडोमा

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
hi: जाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
hi: बैनजुल

[ctx: world.kgm]
en: Togo
hi: टोगो

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
hi: लोम

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
hi: तुनिस

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
hi: उगांडा

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
hi: कम्पाला

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
hi: अबू धाबी शहर

[ctx: world.kgm]
en: Oman
hi: ओमन

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
hi: मसकट

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
hi: वेस्ट बैंक

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
hi: लायोने

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
hi: यमन

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
hi: साना

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
hi: ज़ाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
hi: लुसाका

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
hi: जिम्बाबवे

[ctx: world.kgm]
en: Harare
hi: हरारे

[ctx: world.kgm]
en: Albania
hi: अल्बानिया

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
hi: टिराना

[ctx: world.kgm]
en: Austria
hi: आस्ट्रिया

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
hi: वियना

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
hi: बेलारूस

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
hi: मिंस्क

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
hi: बेल्जियम

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
hi: ब्रुसेल्स

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
hi: साराजेवो

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
hi: सोफिया

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
hi: क्रोएशिया

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
hi: जग्रेब

[ctx: world.kgm]
en: Prague
hi: प्राग

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
hi: डेनमार्क

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
hi: कोपेनहेगन

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
hi: एस्तोनिया

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
hi: टलिन

[ctx: world.kgm]
en: Finland
hi: फिनलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
hi: हेलसिंकी

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
hi: स्कोपज

[ctx: world.kgm]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: world.kgm]
en: Paris
hi: पेरिस

[ctx: world.kgm]
en: Germany
hi: जर्मनी

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
hi: बर्लिन

[ctx: world.kgm]
en: Greece
hi: ग्रीस

[ctx: world.kgm]
en: Athens
hi: एथेंस

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
hi: हंगरी

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
hi: बुडापेस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
hi: आयरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
hi: रेकजाविक

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
hi: आयरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
hi: डबलिन

[ctx: world.kgm]
en: Italy
hi: इटली

[ctx: world.kgm]
en: Rome
hi: रोम

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
hi: लाटविया

[ctx: world.kgm]
en: Riga
hi: रिगा

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
hi: विलनियस

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
hi: मॉल्दोवा

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
hi: चिसिंनाउ

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
hi: एमस्टरडम

[ctx: world.kgm]
en: Norway
hi: नार्वे

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
hi: ओस्लो

[ctx: world.kgm]
en: Poland
hi: पोलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
hi: वारसॉ

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
hi: लिस्बन

[ctx: world.kgm]
en: Romania
hi: रोमानिया

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
hi: बुखारेस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Russia
hi: रुस

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
hi: मास्को

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
hi: सेन मेरिनो

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
hi: सर्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
hi: बेलग्रेड

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
hi: मोंटेंग्रो

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
hi: पोदगोरिका

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
hi: ब्राटिस्लवा

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
hi: ज़ुबज़ाना

[ctx: world.kgm]
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
hi: मैड्रिड

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
hi: स्वीडन

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
hi: स्टॉकहॉम

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Bern
hi: बर्न

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
hi: अंकारा

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
hi: उक्रेन

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

[ctx: world.kgm]
en: London
hi: लंदन

[ctx: world.kgm]
en: Canada
hi: कनाडा

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
hi: ओटावा

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
hi: अल सल्वाडोर

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
hi: सन सल्वाडोर

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
hi: वाशिंगटन डीसी

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
hi: बहामा

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
hi: नासाउ

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
hi: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
hi: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
hi: हैती

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
hi: पॉर्ट_ऑ_प्रिंस

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
hi: क्यूबा

[ctx: world.kgm]
en: Havana
hi: हवाना

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
hi: जमैका

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
hi: किंग्सटन

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
hi: डोमिनिका

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
hi: रोसेयू

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
hi: बारबाडोस

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
hi: ब्रिजटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hi: एन्टिगुआ और बारबूडा

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
hi: सेंट जॉन्स

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hi: ट्रिनिडाड और टोबैगो

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
hi: पॉर्ट_ऑफ_स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
hi: मेक्सिको

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
hi: मैक्सिको_सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
hi: ग्वाटेमाला सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Belize
hi: बेलिज

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
hi: बेलमोपान

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
hi: होंडुरास

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
hi: टेगुसिगलपा

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

[ctx: world.kgm]
en: Managua
hi: मानागुआ

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

[ctx: world.kgm]
en: San José
hi: सान जोस

[ctx: world.kgm]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
hi: पनामा सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
hi: बोगोटा

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
hi: कराकस

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
hi: गुयाना

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
hi: ज्यॉर्जटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
hi: सूरीनाम

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
hi: पैरामारिबो

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
hi: फ्रेंच गुयाना

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
hi: सायेने

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
hi: इक्वाडॉर

[ctx: world.kgm]
en: Quito
hi: क्विटो

[ctx: world.kgm]
en: Peru
hi: पेरू

[ctx: world.kgm]
en: Lima
hi: लिमा

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
hi: ब्राजील

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
hi: ब्रासिलिया

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
hi: बोलिविया

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
hi: ला_पाज

[ctx: world.kgm]
en: Chile
hi: चिली

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
hi: सेन्टिआगो

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
hi: पैरागुए

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
hi: एसुन्सियाँन

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
hi: ब्यूनस आयर्स

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
hi: उरूग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
hi: मोंटेविडिओ

[ctx: world.kgm]
en: Australia
hi: आस्ट्रेलिया

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
hi: कैनबरा

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
hi: वेलिंगटन

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
hi: अंडोरा

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
hi: अंदोरा ला वेला

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
hi: मोनेको

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
hi: मोनेको-विले

[ctx: world.kgm]
en: China
hi: चीन

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
hi: बीजिंग

[ctx: world.kgm]
en: India
hi: भारत

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
hi: नई दिल्ली

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hi: कोलंबो तथा श्री जयवर्धनेपुरा

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
hi: मंगोलिया

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
hi: उलानबाटर

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
hi: कज़ाखिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Astana
hi: आस्ताना

[ctx: world.kgm]
en: Japan
hi: जापान

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
hi: टोक्यो

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
hi: म्यनमार

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
hi: नेपिदाव

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
hi: नेपाल

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
hi: काठमांडू

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
hi: भूटान

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
hi: थिमफू

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
hi: जकार्ता

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
hi: मलेशिया

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
hi: कुआलालम्पुर

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
hi: ढाका

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
hi: साइप्रस

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
hi: निकोसिया

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
hi: काबुल

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
hi: अजरबैजान

[ctx: world.kgm]
en: Baku
hi: बाकू

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
hi: आर्मेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
hi: एशिया/येरेवन

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
hi: बहारीन

[ctx: world.kgm]
en: Manama
hi: मनामा

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
hi: ज्यार्जिया

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
hi: तबिलिसी

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
hi: अशगाबाट

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
hi: उज्बेकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
hi: ताशकंद

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिजिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
hi: बिशकेक

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
hi: ताजिकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
hi: दुशान्बे

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
hi: इस्लामाबाद

[ctx: world.kgm]
en: Laos
hi: लाओस

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
hi: विएनतिआन

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
hi: कम्बोडिया

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
hi: नॉम_पेन्ह

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
hi: पूर्वी तिमोर

[ctx: world.kgm]
en: Dili
hi: दिली

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
hi: ब्रूनेई

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
hi: बांदर सेरी बेगवां

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
hi: फिलिप्पीन्स

[ctx: world.kgm]
en: Manila
hi: मनीला

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
hi: थाइलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
hi: बैंकॉक

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
hi: विएतनाम

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
hi: हनोई

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
hi: चीन गणराज्य (ताइवान)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
hi: ताइपेई

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
hi: सिंगापोर

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
hi: कोरिया का जनता का प्रजातांत्रिक गणराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
hi: प्येंगयांग

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
hi: कोरिया गणराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
hi: सिओल

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
hi: फिजी

[ctx: world.kgm]
en: Suva
hi: सुवा

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
hi: टोन्गा

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
hi: नुकुलोफा

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गियाना

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
hi: पोर्ट मोर्सबे

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
hi: ग्रीनलैंड [डेनमार्क]

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
hi: नुक

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
hi: जिम्बाबवे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
hi: राज्य

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
hi: फ्रन्टियर

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
hi: जिम्बाबवे नहीं

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
hi: बुलवायो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
hi: हरारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
hi: मानिकलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
hi: मुतारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
hi: उत्तरी मशोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
hi: बिंदुरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
hi: पूर्वी मशोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
hi: मारोनदेरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
hi: पश्चिमी मशोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
hi: चिन्होयी

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
hi: मास्विंगो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
hi: उत्तरी मताबेलेलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
hi: लुपाने

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
hi: दक्षिणी मताबेलेलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
hi: ग्वांडा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
hi: मिडलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
hi: ग्वेरू
