kgeography - en to hne translation catalogue (6197 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
hne: अफगानिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
hne: इरान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
hne: उज्बेकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
hne: चीन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
hne: भारत

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
hne: बडाक्सान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
hne: फैजाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
hne: बदगिस

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
hne: क्वाला आई नाव

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
hne: बगलान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
hne: पूली कुमरी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
hne: बाल्क

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
hne: मजरी सरीफ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
hne: बामियान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
hne: देकुंदी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
hne: निलि

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
hne: जोजान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
hne: सेबरघान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
hne: फाराह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
hne: फरयाब

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
hne: मायमाना

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
hne: गजनी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
hne: घोर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
hne: चगचरन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
hne: हेलमन्द

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
hne: लस्कर गाह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
hne: हेरात

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
hne: काबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
hne: कांधार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
hne: कपीसा

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
hne: महमूद-ई-रकी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
hne: कोस्त

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
hne: कुनार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
hne: आसदाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
hne: कुंदुज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
hne: लगमान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
hne: मिहतरलम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
hne: पुल-ए-आलम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
hne: नंगरहार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
hne: जलालाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
hne: निमरूज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
hne: जरंज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
hne: नूरिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
hne: ओरुजगान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
hne: तरिन कोत

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
hne: पक्तिया

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
hne: गरदेज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
hne: पक्तिका

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
hne: सरन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
hne: पंजसीर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
hne: बाजाराक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
hne: परवान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
hne: चरिकार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
hne: समनगन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
hne: सार-ए पोल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
hne: तखर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
hne: तालोकान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
hne: वारदाक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
hne: मेदन सहर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
hne: जाबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
hne: कालात

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
hne: अफ्रीका

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: africa.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
hne: अफ्रीका नइ

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
hne: अफ्रीका नइ

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
hne: अल्जीरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
hne: अलगियर्स

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
hne: अंगोला

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
hne: लुआंडा

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
hne: बेनिन

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
hne: पार्टो_नोवो

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
hne: बोत्सवाना

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
hne: गबोरोन

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
hne: बुर्किना फासो

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
hne: ओयूगाडाउगाउ

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
hne: बुरूंडी

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
hne: कैमरून

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
hne: याओन्दे

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
hne: केप_वर्दे

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
hne: पराइया

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
hne: सेंट्रल अफ्रीकन रिपब्लिक

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
hne: बानगुइ

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
hne: चाड

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
hne: एन'जमेना

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
hne: कोमोरोस

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
hne: मोरोनी

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hne: कोट डि'वारे

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
hne: यामोसोक्रो

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hne: कांगो प्रजातांत्रिक गनराज्य

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
hne: किंसहासा

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
hne: डिबौती

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
hne: मिस्र

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
hne: केइरो

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
hne: इक्वेटोरियल गुएना

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
hne: मलाबू

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
hne: एरिट्रीया

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
hne: आसमारा

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
hne: इथियोपिया

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
hne: अदिस_अबाबा

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
hne: गेबान

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
hne: लिब्रेविले

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
hne: गाम्बिया

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
hne: बैनजुल

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
hne: घाना

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
hne: एक्रा

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
hne: गुईना

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
hne: कोनाक्री

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
hne: गुएना-बिसाऊ

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
hne: बिसाऊ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
hne: केन्या

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
hne: नैरोबी

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
hne: लेसोथो

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
hne: मासेरु

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
hne: लाइबेरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
hne: मानरोविया

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
hne: लीबिया

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
hne: त्रिपोली

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
hne: मेडागास्कर

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
hne: वटानानारिवो

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
hne: मलावी

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
hne: लिलोन्ग्वे

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
hne: माली

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
hne: बमाको

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
hne: मारीतानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
hne: नाउआकोट

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
hne: मारीसस

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
hne: पोर्ट लुइस

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
hne: मोरक्को

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
hne: रबात

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
hne: मोजाम्बीक

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
hne: मपुटो

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
hne: नामीबिया

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
hne: विंडहोक

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
hne: निगर

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
hne: नियमये

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
hne: नाइजीरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
hne: अबुजा

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
hne: रिपब्लिक ओफ कागो

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
hne: ब्राजावेल

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
hne: रवांडा

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
hne: किगाली

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
hne: सेनेगल

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
hne: डकर

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
hne: सेसेल्स

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
hne: विक्टोरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
hne: सिएरा लिओन

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
hne: फ्रीटाउन

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
hne: सोमाले

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
hne: मागाडिसु

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
hne: दक्छिनी अफ्रीका

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
hne: प्रिटोरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
hne: सूडान

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
hne: खार्तूम

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
hne: मबाबने

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
hne: साओ टोम अउ प्रिंसिप

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
hne: साओ टोम

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
hne: तंजानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
hne: डोडोमा

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
hne: टोगो

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
hne: लोम

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
hne: ट्यूनीसिया

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
hne: तुनिस

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
hne: उगांडा

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
hne: कम्पाला

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
hne: पस्चिमी सहारा

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
hne: अल आईउन

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
hne: जाम्बिया

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
hne: लुसाका

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
hne: जिम्बाबवे

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
hne: हरारे

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
hne: केनेरी आइलैंड (स्पैन)

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
hne: मदेइरा (पुर्तगाल)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
hne: फनचल

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
hne: रीयूनियन (फ्रांस)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
hne: सेंट हेलेना (यूके)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
hne: जेम्सटाउन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
hne: अल्बानिया (जिला)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
hne: अल्बानिया नइ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
hne: बेरात

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
hne: बलक्विज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
hne: डेलविन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
hne: डेवोल

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
hne: दिबेर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
hne: दुरेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
hne: एल्बासान

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
hne: फिएर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
hne: गिजरोक्स्तर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
hne: ग्रमस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
hne: हेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
hne: कवाजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
hne: कोलोन्जे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
hne: कोर्से

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
hne: क्रुजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
hne: कुकोवे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
hne: कुकेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
hne: कुरबिन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
hne: लेज्हे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
hne: लिब्राज्द

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
hne: लुस्न्जे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
hne: मलेसी ए मदहे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
hne: मालाकास्तर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
hne: मैट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
hne: मिरदिते

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
hne: पेक्विन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
hne: परमेत

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
hne: पोग्रादेक

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
hne: पुके

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
hne: सारान्दे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
hne: स्कोदर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
hne: स्क्रापर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
hne: टेपेलीन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
hne: त्रोपोजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
hne: विलोर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
hne: अल्बानिया (प्रीफेक्चर्स)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
hne: प्रीफेक्चर्स

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
hne: अल्बानिया नइ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
hne: बेरात

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
hne: दिबेर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
hne: पेसकोपी

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
hne: दरेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
hne: एल्बासान

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
hne: फिएर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
hne: गिजरोक्स्तर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
hne: कोर्से

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
hne: कुकेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
hne: लेज्हे

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
hne: स्कोदर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
hne: टिराना

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
hne: विलोर

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
hne: अल्जीरिया

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
hne: अल्जीरिया नइ

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
hne: अदरार

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
hne: एइन देफ्ला

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
hne: एइन तेमोउचेन्त

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
hne: अलगियर्स

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
hne: अनाबा

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
hne: बातना

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
hne: बेचर

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
hne: बेजाइया

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
hne: बिस्करा

[ctx: algeria.kgm]
en: Blida
hne: ब्लिदा

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
hne: बोर्दी बोउ एरेरिद्ज

[ctx: algeria.kgm]
en: Bouira
hne: बोउइरा

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
hne: बोमेर्देस

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
hne: चेल्फ

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
hne: कोस्टेंटाइन

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
hne: दजेल्फा

[ctx: algeria.kgm]
en: El Bayadh
hne: अल बयाद

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
hne: अल ओएद

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
hne: घारदाइया

[ctx: algeria.kgm]
en: Guelma
hne: गुएल्मा

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
hne: इलिजि

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
hne: जिजेल

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
hne: खेनचेला

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
hne: लघोत

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
hne: मेदेया

[ctx: algeria.kgm]
en: Mila
hne: मिला (माइला)

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
hne: मोस्तागानेम

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
hne: एम'सिला

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
hne: मुआस्कर

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
hne: ओरन

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
hne: ओआरगला

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
hne: ओउम एल बोउआगी

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
hne: रेलिजाने

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
hne: सेतिफ

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
hne: सिदि बेल एब्स

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
hne: स्किकदा

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
hne: सोउक अहरास

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
hne: तामांगासेत

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
hne: तेबेसा

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
hne: तियारेत

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
hne: टिनडफ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
hne: तिपासा

[ctx: algeria.kgm]
en: Tissemsilt
hne: टिसेमसिल्ट

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
hne: टिजि ओउजोउ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
hne: ट्लेमसेन

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
hne: अंडोरा

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
hne: पेरिसेस

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
hne: स्पेन

[ctx: andorra.kgm]
en: France
hne: फ्रांस

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
hne: अंदोरा ला वेला

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
hne: ला मसाना

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
hne: ओरदिनो

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
hne: केनिलो

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
hne: एनकेम्प

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
hne: एस्केलदेस-एन्गोरदानी

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
hne: संत जुले दे लोरिया

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
hne: अंगोला (राज्य)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
hne: अंगोला नइ (राज्य)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bengo
hne: बेंगो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Caxito
hne: काक्सितो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Benguela
hne: बेंगुएला

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bié
hne: बिए

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Kuito
hne: क्विटो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
hne: कबिन्दा

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
hne: कुआन्दो कुबांगो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Menongue
hne: मेननग्यू

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
hne: कुआन्जा नोर्ते

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
hne: कुआन्जा सुल

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
hne: सुम्बे

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
hne: कुनएने

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Ondjiva
hne: ओनदजिवा

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huambo
hne: हुआम्बो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
hne: हुइला

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lubango
hne: लुबांगो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luanda
hne: लुआंडा

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
hne: लुंदा नोर्ते

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
hne: लुकापा

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
hne: लुंदा सुल

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Saurimo
hne: सारीमो

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Malanje
hne: मलांजे

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Namibe
hne: नामीबे

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Moxico
hne: मेक्सिको

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luena
hne: लुएना

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Uíge
hne: उइगे

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
hne: जायरे

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
hne: मबान्जा कांगो

en: Your Answers Were
hne: आप मन के उत्तर हे

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
hne: आप मन %2 प्रस्न मं से %1 के सही उत्तर दे हव

en: Question
hne: प्रस्न

en: Your Answer
hne: आप मन के उत्तर

en: Correct Answer
hne: सही उत्तर

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
hne: अर्जेंटीना

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
hne: अर्जेंटीना नइ

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
hne: ब्यूनस ओयर (सहर)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
hne: ब्यूनस आयर्स

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
hne: ला प्लाटा

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
hne: कैटामारका

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
hne: सान फरनांदो देल वाले दे काटामार्का

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
hne: चाको

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
hne: रेसिस्टेन्सिया

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
hne: चुबुत

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
hne: रावसन

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
hne: कोर्दोबा

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
hne: कोरिएन्तेस

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
hne: एन्त्रे रिओस

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
hne: पराना

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
hne: फारमोसा

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
hne: जुजुई

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
hne: सान सल्वादोर दे जुजुई

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
hne: ला पाम्पा

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
hne: सान्ता रोसा

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
hne: ला रिओजा

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
hne: मेंडोजा

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
hne: मिसिन्स

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
hne: पोसादास

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
hne: नेक्वेन

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
hne: रियो नेग्रो

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
hne: विएद्मा

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
hne: साल्ता

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
hne: सान जुआन

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
hne: सेन लुइस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
hne: सान्ता क्रुज

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
hne: रियो गालेगोस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
hne: सांता फे

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
hne: सांटियागो देल एस्तेरो

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
hne: टिएरा देल फुएगो

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
hne: उसुआइया

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
hne: तुकुमान

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
hne: सान मिगेल द तुकमान

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
hne: आर्मेनिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
hne: लेक वान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
hne: लेक सेवन

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
hne: अजरबैजान

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
hne: ज्यार्जिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
hne: इरान

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
hne: अरगात्सोन

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
hne: अस्तारक

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
hne: आरारात

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
hne: अरतासात

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
hne: अरमाविर

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
hne: गेघरकुनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
hne: गवर

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
hne: कोताय्क

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
hne: हर्जदान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
hne: लोरी

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
hne: वनाद्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
hne: सिराक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
hne: ग्युमरी

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
hne: स्यूनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
hne: कापान

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
hne: तावुस

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
hne: जेवान

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
hne: वायोत्स द्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
hne: येघेघन्द्जोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
hne: एसिया/येरेवन

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
hne: एसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: asia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
hne: मास्को

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
hne: अंकारा

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
hne: मिस्र

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
hne: डिबौती

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
hne: एरिट्रीया

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
hne: इथियोपिया

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
hne: इरान

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
hne: तेहरान

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
hne: इराक

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
hne: बगदाद

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
hne: इजराइल

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
hne: यरूसलम

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
hne: जार्डन

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
hne: अम्मान

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
hne: केन्या

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
hne: कुवैत

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
hne: कुवैत सिटी

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
hne: लेबनान

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
hne: बेरूत

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
hne: कतर

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
hne: दोहा

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
hne: सऊदी अरब

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
hne: रियाद

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
hne: सोमाले

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
hne: सूडान

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
hne: सीरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
hne: दमस्कस

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
hne: उगांडा

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
hne: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
hne: अबू धाबी सहर

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
hne: ओमन

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
hne: मसकट

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
hne: वेस्ट बैंक

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
hne: यमन

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
hne: साना

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
hne: उक्रेन

[ctx: asia.kgm]
en: China
hne: चीन

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
hne: बीजिंग

[ctx: asia.kgm]
en: India
hne: भारत

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
hne: नवा दिल्ली

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
hne: स्री लंका

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hne: कोलंबो अउ स्री जयवर्धनेपुरा

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
hne: मंगोले

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
hne: उलानबाटर

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
hne: कजाखिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
hne: आस्ताना

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
hne: जापान

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
hne: टोक्यो

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
hne: म्यनमार

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
hne: नेपिदाव

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
hne: नेपाल

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
hne: काठमांडू

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
hne: भूटान

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
hne: थिमफू

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
hne: इंडोनेसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
hne: जकार्ता

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
hne: मलेसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
hne: कुआलालम्पुर

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
hne: बांग्लादेस

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
hne: ढाका

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
hne: अफगानिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
hne: काबुल

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
hne: अजरबैजान

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
hne: बाकू

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
hne: आर्मेनिया

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
hne: एसिया/येरेवन

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
hne: बहारीन

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
hne: मनामा

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
hne: ज्यार्जिया

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
hne: तबिलिसी

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
hne: असगाबाट

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
hne: उज्बेकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
hne: तासकंद

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
hne: किर्गिजिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
hne: बिसकेक

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
hne: दुसान्बे

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
hne: इस्लामाबाद

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
hne: लाओस

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
hne: विएनतिआन

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
hne: कम्बोडिया

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
hne: नाम_पेन्ह

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
hne: ब्रूनेई

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
hne: बांदर सेरी बेगवां

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
hne: फिलिप्पीन्स

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
hne: मनीला

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
hne: थाइलैंड

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
hne: बैंकाक

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
hne: विएतनाम

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
hne: हनोई

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
hne: ताईवान

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
hne: ताइपेई

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
hne: सिंगापोर

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
hne: उत्तरी कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
hne: प्येंगिसंग

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
hne: Name=दक्छिनी कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
hne: सिओल

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
hne: पूर्वी तिमोर

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
hne: दिली

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
hne: तंजानिया

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
hne: जाम्बिया

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
hne: मोजाम्बीक

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
hne: मलावी

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
hne: मेडागास्कर

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
hne: पापुआ न्यू गियाना

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
hne: आस्ट्रेलिया

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
hne: साइप्रस

en: Correct answers: %1/%2
hne: सही उत्तर: %1/%2

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
hne: आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
hne: आस्ट्रेलिया नइ

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
hne: समुद्रतट

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
hne: ओस्ट्रेलेई राजधाीनी छेत्र

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
hne: कैनबरा

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
hne: न्यू साउथ वेल्स

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
hne: सिडनी

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
hne: विक्टोरिया

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
hne: मेलबोर्न

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
hne: क्वींसलैंड

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
hne: ब्रिस्बेन

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
hne: दक्छिनी आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
hne: एडीलेड

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
hne: पस्चिमी आस्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
hne: पर्थ

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
hne: तस्मानिया

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
hne: हाबर्ट

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
hne: उत्तरी छेत्र

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
hne: डार्विन

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
hne: आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
hne: आस्ट्रिया नइ

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
hne: वियना

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
hne: बर्गेनलैंड

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
hne: एइसेनस्तात

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
hne: स्तीरिया

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
hne: ग्राज

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
hne: कारिन्थिया

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
hne: क्लेगेनफर्त

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
hne: टायरोल

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
hne: इन्सब्रुक

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
hne: वोरारबर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
hne: बर्गेंज

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
hne: साल्जबर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
hne: ऊपरी आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
hne: लिंज

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
hne: निचला आस्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
hne: सेंट पोल्टेन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
hne: अजरबैजान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
hne: रेयोन्स

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
hne: अजरबैजान नइ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
hne: अबसेरान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
hne: अगजाबादी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
hne: अगदम

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
hne: अगदस

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
hne: अगस्तफा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
hne: एगसु

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Astara
hne: अस्तारा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
hne: बाकु सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Balakan
hne: बालकान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Barda
hne: बार्दा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
hne: बेलगान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Bilasuvar
hne: बिलासुवार

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
hne: जबराइन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
hne: जलिलाबाद

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
hne: दसकसन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
hne: फिजुलि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
hne: गादाबे

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
hne: गांजा सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goranboy
hne: गोरानबाय

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
hne: गोयचे

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
hne: हाजीगाबुल

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
hne: इमिसलि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ismailli
hne: इसमाइलि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
hne: कालबाजार

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
hne: कुर्दामिर

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
hne: लाचिन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran
hne: लंकरन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
hne: लंकरन सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lerik
hne: लेरिक

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
hne: मसाले

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
hne: मिनगाचेविर सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
hne: नफ्तलन सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
hne: नेफचाला

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qabala
hne: काबाला

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
hne: काख

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
hne: कजाख

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qobustan
hne: कोबुस्तान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Quba
hne: क्यूबा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
hne: कुबादली

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qusar
hne: कासार

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
hne: सातलि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sabirabad
hne: सबीराबाद

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
hne: साकी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
hne: साकी सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Salyan
hne: सलयान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
hne: समाखी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
hne: समकीर

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
hne: सामुख

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
hne: सियाजन

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
hne: समकायित सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
hne: सुसा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
hne: सुसा सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
hne: तारतर

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tovuz
hne: तोवुज

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
hne: उजर

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
hne: कचमाज

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
hne: कानकेंदी सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
hne: किजि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
hne: खोजाली

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
hne: खोजावेन्द

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
hne: यार्दामलि

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
hne: येवलाख

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
hne: येवलाख सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zangilan
hne: जांगीलान

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zaqatala
hne: जगताला

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
hne: जरदाब

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Babek
hne: बेबेक

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
hne: जुल्फा

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kangarli
hne: कंगरली

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
hne: नाखीचेवन सिटी

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ordubad
hne: ओर्दुबाद

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sadarak
hne: सदरक

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
hne: साखबज

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
hne: सारुर

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
hne: बांग्लादेस

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
hne: डिविजन्स

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
hne: बांग्लादेस नइ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
hne: बारिसा

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
hne: चित्तगांग

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
hne: ढाका

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
hne: खुलना

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
hne: राजसाही

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Sylhet
hne: साइलहेत

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
hne: बेलारूस

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
hne: ब्रेस्त

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
hne: होमयेल

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
hne: होदना

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
hne: विटेब्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
hne: बेल्जियम

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
hne: बेल्जियम नइ

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
hne: वटवर्प

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
hne: ब्रुसेल्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
hne: फ्लेमिस ब्राबान्त

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
hne: पस्चिमी फ्लैंडर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
hne: बर्गेस

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
hne: पूर्वी फ्लैंडर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
hne: गोन्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
hne: लिंबर्ग

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
hne: हासेल्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
hne: वालून ब्राबान्त

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
hne: वार्वे

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
hne: हानाउत

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
hne: मोन्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
hne: लीग

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
hne: लक्समबर्ग

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
hne: आरलोन

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
hne: नामूर

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
hne: बेलिज

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: belize.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
hne: बेलिज नइ

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
hne: बेलिज जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
hne: बेलीज सिटी

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
hne: कायो जिला

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
hne: सेन इग्नासियो

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
hne: कोरोजाल जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
hne: कोरोजल टाउन

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
hne: ओरेंज वाक जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
hne: ओरेंज वाक टाउन

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
hne: स्टान क्रीक जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
hne: दानग्रीगा

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
hne: टोलेदो जिला

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
hne: पुन्टा गोर्दा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
hne: भूटान

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
hne: भूटान नइ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bumthang
hne: बुमथांग

[ctx: bhutan.kgm]
en: Chukha
hne: चुखा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Dagana
hne: दागाना

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
hne: गासा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Haa
hne: हा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Lhuntse
hne: लुंत्से

[ctx: bhutan.kgm]
en: Mongar
hne: मोंगर

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
hne: पारो

[ctx: bhutan.kgm]
en: Pemagatshel
hne: पेमागात्सेल

[ctx: bhutan.kgm]
en: Punakha
hne: पुनाखा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samdrup Jongkhar
hne: सामद्रुप जोंगखार

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samtse
hne: साम्त्से

[ctx: bhutan.kgm]
en: Sarpang
hne: सरपंग

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
hne: थिम्फू

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashigang
hne: त्रासिगांग

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
hne: त्रासियांग्त्सते

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trongsa
hne: त्रोंगसा

[ctx: bhutan.kgm]
en: Tsirang
hne: त्सिरांग

[ctx: bhutan.kgm]
en: Wangdue Phodrang
hne: वांगदुए फोदरांग

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
hne: जेमगांग

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
hne: बोलिविया

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
hne: बोलिविया नइ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
hne: बेनी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
hne: ट्रिनिडाड

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
hne: चुकुसाका

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
hne: सुक्रे

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
hne: कोचाबाम्बा

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
hne: ओरुरो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
hne: पान्दो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
hne: कोबीजा

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
hne: पोटोसी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
hne: सान्ता क्रुज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
hne: तारीजा

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
hne: बोस्निया-हर्जेगोविना

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
hne: केंटोंन्स

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
hne: बोस्निया-हर्जेगोविना नइ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
hne: ब्रको

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
hne: बोस्नियाई पोदरिंजे

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
hne: मध्य बोस्निया

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
hne: हर्जेगोविना-नेरेत्वा

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Posavina
hne: पोसाविना

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
hne: साराजेवो

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Tuzla
hne: तुज्ला

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
hne: उना साना

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
hne: पस्चिमी बोस्निया

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
hne: पस्चिमी हर्जेगोविना

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Zenica-Doboj
hne: जेनिका-दोबोज

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
hne: बांजा लुका

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Doboj
hne: दोबोज

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bijeljina
hne: बिजेलजिना

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Vlasenica
hne: वेलासेनिका

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
hne: साराजेवो-रोमानिजा या सोकोलेक

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Foča
hne: फोका

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Trebinje
hne: त्रेबिन्जे

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
hne: बोत्सवाना

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
hne: बोत्सवाना नइ

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
hne: सेंट्रल

[ctx: botswana.kgm]
en: Serowe
hne: सेरोवे

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
hne: गन्जी

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgalagadi
hne: कगालागाडी

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
hne: त्साबांग

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgatleng
hne: कगातलेंग

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
hne: मोचुड़ी

[ctx: botswana.kgm]
en: Kweneng
hne: केवेंग

[ctx: botswana.kgm]
en: Molepolole
hne: मोलेपोलोले

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
hne: उत्तर-पूर्व

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
hne: फ्रांसिसटाउन

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
hne: उत्तर-पस्चिम

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
hne: म्युआन

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
hne: दक्छिन-पूर्व

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
hne: गबोरोन

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
hne: दक्छिनी

[ctx: botswana.kgm]
en: Kanye
hne: कान्ये

en: &Accept
hne: स्वीकारव (&A)

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
hne: ब्राजील

[ctx: brazil.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
hne: सेरजीपे

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
hne: आराकाजू

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
hne: मिनास गेराईस

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
hne: बेलो हारिजान्टे

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
hne: रोराइमा

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
hne: बोआ_विस्टा

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
hne: फेडरल जिला

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
hne: माटो ग्रोसो डो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
hne: केम्पो_ग्रान्दे

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
hne: मातो ग्रोसो

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
hne: कुरितिबा

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
hne: सांता कैटरिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
hne: फार्टलेजा

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
hne: गोईआनिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
hne: अलागोआस

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
hne: अमाजोनास

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
hne: मनास

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
hne: रियो ग्रान्दे दो नार्ते

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
hne: नटाल

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
hne: टोकान्टिन्स

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
hne: पालमास

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
hne: रियो ग्रांद दो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
hne: पार्टो एलग्रे

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
hne: पार्टो_वेलहो

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
hne: पेरनामबुको

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
hne: रैसिफाई

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
hne: एक्रे

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
hne: रिओ_ब्रांको

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
hne: रियो दे जेनेरियो राज्य

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
hne: रियो दे जेनेरियो

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
hne: बाहिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
hne: सल्वाडोर

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
hne: टेरेसिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
hne: बाउन्ड्स से बाहिर

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
hne: बुल्गारिया

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
hne: बुल्गारिया नइ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
hne: ब्लागोवग्राद

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
hne: बर्गास

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
hne: दोबरिच

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
hne: गब्रोवो

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
hne: हसकोवो

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
hne: कार्दज्हाली

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
hne: क्युस्तेन्दिल

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
hne: लवेच

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
hne: मोन्टाना

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
hne: पाजार्द्जिक

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pernik
hne: पेरनिक

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
hne: प्लेवेन

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
hne: प्लोव्दिव

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
hne: राजग्राद

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
hne: रूसे

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
hne: शुमेन

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
hne: सिलिस्त्रा

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
hne: सिलवेन

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
hne: स्मोल्यान

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
hne: सोफिया राज्य

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
hne: सोफिया सिटी

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
hne: स्तारा जगोरा

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
hne: तरगोविस्ते

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
hne: वेलिको तारनोवो

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
hne: वारना

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
hne: विदिन

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
hne: व्रस्ता

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
hne: याम्बोल

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
hne: म्यनमार

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
hne: राज्य अउ छेत्र

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: burma.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
hne: म्यनमार नइ

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
hne: एयेयारवादी

[ctx: burma.kgm]
en: Pathein
hne: पेथेइन

[ctx: burma.kgm]
en: Bago
hne: बागो

[ctx: burma.kgm]
en: Magway
hne: मेगवे

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
hne: मागवे

[ctx: burma.kgm]
en: Mandalay
hne: मंदाले

[ctx: burma.kgm]
en: Sagaing
hne: सागाइंग

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
hne: तानिनथार्यी

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
hne: दवेइ

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
hne: यानगोन

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
hne: यागोन (पहिली के रंगून)

[ctx: burma.kgm]
en: Chin
hne: चिन

[ctx: burma.kgm]
en: Hakha
hne: हाखा

[ctx: burma.kgm]
en: Kachin
hne: कचिन

[ctx: burma.kgm]
en: Myitkyina
hne: मायित्काइना

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
hne: कायिन

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
hne: हपा-अन

[ctx: burma.kgm]
en: Kayah
hne: कयाह

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
hne: लोइकाव

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
hne: सोम

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
hne: मावलामइन

[ctx: burma.kgm]
en: Rakhine
hne: रखिने

[ctx: burma.kgm]
en: Sittwe
hne: सितवे

[ctx: burma.kgm]
en: Shan
hne: सान

[ctx: burma.kgm]
en: Taunggyi
hne: तंगयी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
hne: केमरून (विभाग)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
hne: केमरून (विभाग) नइ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Djérem
hne: दजेरेम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tibati
hne: तिबाती

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro-et-Déo
hne: फारो-एत-दिओ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tignère
hne: तिगनेरे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Banyo
hne: मायो-बानयो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Banyo
hne: बानयो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbéré
hne: मबेरे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meiganga
hne: मेइगान्गा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vina
hne: वियना

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngaoundéré
hne: नगाउन्देरे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haute-Sanaga
hne: हाउत-सांगा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nanga-Eboko
hne: नान्गा-एबोको

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lekié
hne: लेकी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Monatele
hne: मोनातेले

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Inoubou
hne: म्बाम-एत-इनोउबोउ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafia
hne: बाफिया

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Kim
hne: म्बाम-एत-किम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ntui
hne: न्तुइ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Afamba
hne: मेफोउ-एत-अफाम्बा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfou
hne: म्फोउ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Akono
hne: म्फोउ-एत-एकोनो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngoumou
hne: न्गोउमोउ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfoundi
hne: मफाउंदी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
hne: याओन्दे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
hne: न्यांग-एत-केले

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Éséka
hne: एसेका

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Mfoumou
hne: न्यांग-एत-म्फोउमोउ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Akonolinga
hne: अकोनोलिंगा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-So'o
hne: न्यांग-एत-सोओ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbalmayo
hne: मबालमायो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boumba-et-Ngoko
hne: बोउम्बा-एत-न्गोको

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yokadouma
hne: योकोदुमा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nyong
hne: हाउत-न्यांग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Abong-Mbang
hne: अबांग-म्बांग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kadey
hne: कादे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Batouri
hne: बतौरी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lom-et-Djérem
hne: लोम-एत-दजेरेम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bertoua
hne: बेर्तोवा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Diamaré
hne: दियामरे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Maroua
hne: मारोवा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Logone-et-Chari
hne: लोगोने-एत-चारी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kousséri
hne: कोउसेरी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Danay
hne: मायो-दानाय

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yagoua
hne: यागोवा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Kani
hne: मायो-कानी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kaélé
hne: काएले

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Sava
hne: मायो-सावा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mora
hne: मोरा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Tsanaga
hne: मायो-त्सांगा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mokolo
hne: मोकोलो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Moungo
hne: मोउन्गो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkongsamba
hne: न्कोन्गसाम्बा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkam
hne: न्काम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yabassi
hne: याबासी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sanaga-Maritime
hne: सानागा-मारिटाइम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Édéa
hne: एदइया

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wouri
hne: वोउरी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
hne: डोआला

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bénoué
hne: बेनोए

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Garoua
hne: गारोउआ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro
hne: फारो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Poli
hne: पोली

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Louti
hne: मायो-लोउती

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Guider
hne: गुइदर

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Rey
hne: मायो-रे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
hne: त्चोलिरे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boyo
hne: बोयो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fundong
hne: फनदांग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bui
hne: बुई

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumbo
hne: कुम्बो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Donga-Mantung
hne: दोंगा-मांतुंग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkambé
hne: न्काम्बे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menchum
hne: मेन्चुम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wum
hne: वुम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mezam
hne: मेजाम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamenda
hne: बामेन्दा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Momo
hne: मोमो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbengwi
hne: म्बेन्ग्वी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngo-Ketunjia
hne: न्गो-केतुन्जिया

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndop
hne: न्दोप

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamboutos
hne: बाम्बोउतोस

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbouda
hne: म्बोउदा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nkam
hne: हाउत-न्काम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafang
hne: बफंग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Hauts-Plateaux
hne: हाउत्स-प्लेटाउ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Baham
hne: बाहम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koung-Khi
hne: कोउन्ग-खि

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bandjoun
hne: बंजौउन

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menoua
hne: मेनोउआ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dschang
hne: द्चैंग

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mifi
hne: मिफि

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafoussam
hne: बाफोसाम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndé
hne: न्दे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangangté
hne: बान्गेन्ते

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Noun
hne: नाउन

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Foumban
hne: फाउम्बान

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dja-et-Lobo
hne: द्जा-एत-लोबो

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sangmélima
hne: सान्गमेलिमा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mvila
hne: मविला

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ebolowa
hne: एबोलोवा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Océan
hne: महासागर

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kribi
hne: क्रिबि

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vallée-du-Ntem
hne: वाले-दु-न्तेम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ambam
hne: अमबाम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fako
hne: फाको

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Limbé
hne: लिम्बे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koupé-Manengouba
hne: कोउपे-मानेनगोउबा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangem
hne: बानजेम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lebialem
hne: लेबिआलेम

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menji
hne: मेंजी

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Manyu
hne: मानयू

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mamfé
hne: मेम्फे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meme
hne: मेमे

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumba
hne: कुम्बा

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndian
hne: न्दियान

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
hne: केमरून (राज्य)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
hne: केमरून नइ (राज्य)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
hne: अदामावा

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ngaoundéré
hne: नगाउन्देरे

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
hne: सेंटर

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
hne: याओन्दे

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
hne: पूर्व

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bertoua
hne: बेर्तोवा

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
hne: सुदूर उत्तरी

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Maroua
hne: मारोवा

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
hne: लिटोरल

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
hne: डोआला

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
hne: उत्तर

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
hne: गारोउआ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
hne: उत्तरपस्चिमी

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bamenda
hne: बामेन्दा

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
hne: दक्छिनी

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ebolowa
hne: एबोलोवा

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
hne: दक्छिनपस्चिम

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Buea
hne: बुएआ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
hne: पस्चिम

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bafoussam
hne: बाफोसाम

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
hne: कनाडा

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
hne: राज्य अउ छेत्र

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
hne: बाउन्ड्स से बाहिर

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
hne: प्रिंस एडवर्ड आइलैंड

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
hne: चार्लोटटाउन

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
hne: ब्रिटिस कोलंबिया

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
hne: विक्टोरिया

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
hne: ओन्तारियो

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
hne: टोरंटो

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
hne: न्यूफाउन्डलैंड

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
hne: सेंट जान्स

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
hne: नुनावुट

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
hne: इक्वलयुइत

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
hne: अल्बर्ता

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
hne: एडमान्टन

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
hne: उत्तरी पस्चिम छेत्र

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
hne: यलोनाइफ

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
hne: क्वेबेक

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
hne: क्वेबेक सिटी

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
hne: न्यू ब्रन्सविक

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
hne: फ्रेडरिकटन

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
hne: मनिटोबा

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
hne: विनिपेग

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
hne: नोवा स्कोटिया

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
hne: हेलीफैक्स

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
hne: युकोन छेत्र

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
hne: व्हाइटहार्स

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
hne: सस्कातचेवान

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
hne: रेजऊना

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
hne: कैरिबियन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
hne: कैरिबियाई नइ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
hne: बहामा

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
hne: नासाउ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
hne: तुर्क अउ कैकोस आइलैंड (यूके)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
hne: काकबर्न टाउन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
hne: क्यूबा

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
hne: हवाना

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
hne: हेती

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
hne: पार्ट_ओ_प्रिंस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
hne: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
hne: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
hne: प्यूर्टो रिको (यूएसए)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
hne: सान जुआन

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
hne: यूएल वर्जिन आइलैंड (यूएसए)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
hne: चार्लोट अमालिए

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
hne: वर्जिन आइलैंड, ब्रिटिस (यूके)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
hne: रोड टाउन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
hne: एंगुएला (यूके)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
hne: द वाले

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
hne: सेंट मार्टिन (फ्रांस)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
hne: मारिगोत

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
hne: सेंट बर्थेलमी (फ्रांस)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Gustavia
hne: गुस्ताविया

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hne: एन्टिगुआ अउ बारबूडा

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
hne: सेंट जान्स

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
hne: सेंट किट्स अउ नेविस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
hne: बासेतेरे

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
hne: माटसेरट (यूके)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
hne: प्लेमाउथ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
hne: ग्वाडेलोप (फ्रांस)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
hne: बासे-तेरे

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
hne: डोमिनिका

[ctx: caribbean.kgm]
en: Roseau
hne: रोसेयू

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
hne: मार्टीनीक (फ्रांस)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
hne: फोर्ट दे फ्रांस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
hne: सेन लुइस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
hne: कैस्ट्रीस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
hne: बारबाडोस

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
hne: ब्रिजटाउन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
hne: सेंट विंसेंट अउ ग्रेनेडाइन्स

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
hne: किंग्सटन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
hne: ग्रेनाडा

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
hne: संत जार्ज

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hne: ट्रिनिडाड अउ टोबैगो

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
hne: पार्ट_ओफ_स्पेन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
hne: नीदरलैंड एन्टीलीस (एनएल)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Willemstad
hne: विलेम्सताद

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
hne: अरूबा (न्यूजीलेंड)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
hne: ओरानजेस्ताद

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
hne: जमैका

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
hne: केमन आइलैंड (यूके)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
hne: ज्यार्ज टाउन

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
hne: केटालोनिया (कोमार्कस)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
hne: कोमार्कस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
hne: आउटसाइड केटालोनिया

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Camp
hne: आल्ट कैम्प

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Valls
hne: वाल्स

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Empordà
hne: अल्त एम्पोर्दा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Figueres
hne: फिगर्स

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Penedès
hne: अल्त पेन्देस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilafranca del Penedès
hne: विलाफ्रांका देल पेन्देस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Urgell
hne: अल्त उरगेल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Seu d'Urgell
hne: ला सेउ द उर्गेल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alta Ribagorça
hne: अल्ता रिबागोर्का

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Anoia
hne: अनोइया

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Igualada
hne: इगुआडा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Bages
hne: बेगेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Manresa
hne: मानरेसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Camp
hne: बाइक्स केम्प

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Reus
hne: रेयूस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Ebre
hne: बेइक्स एब्रे

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tortosa
hne: तोरतोसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Empordà
hne: बाइक्स एम्पोर्दा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Bisbal d'Empordà
hne: ला बिसबल द एम्पोर्दा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Llobregat
hne: बेइक्स लाबर्गेत

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sant Feliu de Llobregat
hne: सेंट फेलिउ दे लाबर्गेत

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Penedès
hne: बाइक्स पेंदेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: El Vendrell
hne: अल वंदरेल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelonès
hne: बार्सीलोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
hne: बार्सीलोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berguedà
hne: बर्गुएदा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berga
hne: बर्गा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
hne: सरदान्या

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Puigcerdà
hne: पुइगसेर्दा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Conca de Barberà
hne: कोन्का दे बारबेरा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montblanc
hne: मांटब्लांक

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garraf
hne: गराफ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilanova i la Geltrú
hne: विलानोवा इ ला गेलत्रु

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrigues
hne: गैरीगस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Les Borges Blanques
hne: लेस बोर्जेस ब्लांक्वेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrotxa
hne: गैरोटक्सा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Olot
hne: ओलोट

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
hne: गिरोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
hne: गिरोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Maresme
hne: मारेस्मे

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mataró
hne: मातेरा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montsià
hne: मोन्तसिया

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Amposta
hne: अमपोस्ता

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Noguera
hne: नागुएरा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Balaguer
hne: बलागुएर

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Osona
hne: ओसोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vic
hne: विटोरिया

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Jussà
hne: पालार्स जुसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tremp
hne: ट्रेम्प

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Sobirà
hne: पालार्स सोबिरा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sort
hne: सार्ट

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla de l'Estany
hne: प्ला दे आइएस्तने

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Banyoles
hne: बनयोलेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla d'Urgell
hne: प्ला द अरगेल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mollerussa
hne: मोलेरुसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Priorat
hne: प्रियोरात

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Falset
hne: फालसेट

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
hne: रिबेरा द एब्रे

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Móra d'Ebre
hne: मोरा द एब्रे

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripollès
hne: रिपोलेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripoll
hne: रिपोल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segarra
hne: सेगारा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cervera
hne: सरवेरा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segrià
hne: सेग्रिया

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Lleida
hne: लेइदा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Selva
hne: सेल्वा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Santa Coloma de Farners
hne: सांता कोलोमा दे फर्नेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsonès
hne: सोलसोन्स

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsona
hne: सोनसोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragonès
hne: टारागोनेस

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragona
hne: टारागोना

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Terra Alta
hne: टेरा अल्टा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gandesa
hne: गंदेसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Urgell
hne: अरगेल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tàrrega
hne: तारेगा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
hne: वाल द'अरान

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vielha e Mijaran
hne: विएल्हा ए मिजारन

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Occidental
hne: वालेस ओसिदेंतल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
hne: साबादेल अउ तेरेसा

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Oriental
hne: वालेस ओरिएंटल

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Granollers
hne: ग्रेनोलर्स

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
hne: चिली

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: chile.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
hne: चिली नइ

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
hne: तारापाका

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
hne: इक्विक

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
hne: एन्टोफागस्ता

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
hne: अटाकामा

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
hne: कोपियापो

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
hne: कोक्विम्बो

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
hne: ला सेरेना

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
hne: वाल्पाराइसो

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
hne: रान्कागुआ

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
hne: माउले

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
hne: तालका

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
hne: बायो बायो

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
hne: कान्सेप्सियान

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
hne: आराउकानिया

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
hne: तेमुको

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
hne: लास लागोस

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
hne: पुएर्तो मान्ट

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
hne: आएसेन

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
hne: कोहाईक

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
hne: मागालानेस य ला अंटार्टिका चिलेना

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
hne: पुन्ता एरेनास

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
hne: सेंटिआगो मेट्रोपोलिटन छेत्र

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
hne: सेन्टिआगो

[ctx: china.kgm]
en: China
hne: चीन

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: china.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: china.kgm]
en: Coast
hne: समुद्रतट

[ctx: china.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: china.kgm]
en: Japan
hne: जापान

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
hne: मंगोले

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
hne: उत्तरी कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
hne: Name=दक्छिनी कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
hne: कजाखिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
hne: किर्गिजिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
hne: अफगानिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: India
hne: भारत

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
hne: भूटान

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
hne: बांग्लादेस

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
hne: म्यनमार

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
hne: थाइलैंड

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
hne: ताईवान

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
hne: विएतनाम

[ctx: china.kgm]
en: Laos
hne: लाओस

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
hne: नेपाल

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
hne: अन्हो गिस

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
hne: हेफेई

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
hne: बीजिंग

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
hne: चोंगकिंग

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
hne: फुजिआन

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
hne: फुजोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
hne: गान्सू

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
hne: लान्झोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
hne: गुआंगडांग

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
hne: ग्वांगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
hne: गुआंगसाई झुआंग

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
hne: नानिंग

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
hne: गुईझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
hne: गुईयान्ग

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
hne: हेनान

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
hne: हेकोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
hne: हेबेई

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
hne: सिजाझुआंग

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
hne: हेलोंगझियांग

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
hne: हरबिन

[ctx: china.kgm]
en: Henan
hne: हेनान

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
hne: झेंगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
hne: हुबेई

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
hne: वुहान

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
hne: हुनान

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
hne: चेंगसा

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
hne: जियांगसू

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
hne: नानझिंग

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
hne: जियांगसाई

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
hne: नानचैंग

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
hne: झिलिन

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
hne: चैंगचुन

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
hne: लेनिंग

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
hne: सेनवांग

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
hne: नेई मोंगोल

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
hne: होहोत

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
hne: निंगसिया होइस

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
hne: यिनचुआन

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
hne: क्विंगहाई

[ctx: china.kgm]
en: Xining
hne: सिनिंग

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
hne: सानसाई

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
hne: ताईयुआन

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
hne: सानडांग

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
hne: जऊनान

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
hne: संघाई

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
hne: सानसाई

[ctx: china.kgm]
en: Xian
hne: जियान

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
hne: सिचुआन

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
hne: चेंगुडु

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
hne: तियानजऊन

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
hne: सिनजियान्ग यूगुर

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
hne: उरुंकी

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
hne: सिजैंग

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
hne: ल्हासा

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
hne: युनान

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
hne: कुनमिंग

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
hne: झेजियांग

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
hne:  हेगझोऊ

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
hne: हांगकांग

[ctx: china.kgm]
en: Macao
hne: मकाओ

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
hne: अमाजोनास

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
hne: लेटिसिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
hne: एन्टीओक्विया

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
hne: मेडेलिन

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
hne: अराउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
hne: अटलांटिको

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
hne: बारनक्विला

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
hne: बोलिवर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
hne: कार्टागेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
hne: बोयाका

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
hne: टुन्जा

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
hne: कालदास

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
hne: मानिजेल्स

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
hne: काक्वेटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
hne: फ्लोरेंसिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
hne: कासानारे

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
hne: योपाल

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
hne: काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
hne: पोपायान

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
hne: सेसार

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
hne: वेल्लेदुपार

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
hne: चोको

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
hne: क्विब्दो

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
hne: कार्डोबा

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
hne: मोंटेरिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
hne: कनदिनामार्का

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
hne: बोगोटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
hne: राजधानी जिला

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
hne: गुएनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
hne: गुआविआरे

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
hne: हुइला

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
hne: नेईवा

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
hne: ला गुआजिरा

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
hne: रियोहाचा

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
hne: मगदेलेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
hne: सांता मार्ता

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
hne: मेटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
hne: विलाविसेन्सियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
hne: नारिन्यो

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
hne: पास्तो

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
hne: नोर्ते द सान्तानदेर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
hne: कुकुता

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
hne: पुतुमायो

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
hne: मोकोआ

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
hne: क्विन्दियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
hne: आर्मेनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
hne: रिसाराल्दा

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
hne: पेरेइरा

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
hne: सेंट वड्र्यू अउ प्राविडेंस

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
hne: सेंट वड्र्यू

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
hne: सान्तान्दर

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
hne: बुकारामान्गा

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
hne: सुक्रे

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
hne: सिंसेलेजो

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
hne: तोलिमा

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
hne: इबागुए

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
hne: वेल्ले देल काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
hne: काली

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
hne: वाउपेस

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
hne: मितू

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
hne: विचादा

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
hne: प्यूर्टो कारेनयो

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
hne: महासागर

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
hne: किनारा

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
hne: अऊ दूसर देस

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
hne: कोस्टा रिका

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
hne: कोस्टा रिका नइ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
hne: अलाजुएला

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
hne: कार्तागो

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
hne: गुआनाकास्ते

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
hne: लाइबेरिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
hne: हेरेदिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
hne: लिमोन

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
hne: पुन्तारेनास

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
hne: सान जोस

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
hne: क्यूबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
hne: क्यूबा नइ

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
hne: इसला द ला जुवेन्तुद

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
hne: नुएवा गेरोना

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
hne: पिनार देल रिओ

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
hne: सिउदाद द ला हबाना

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
hne: मातान्जास

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
hne: सिएनफुगोस

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
hne: विला क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
hne: सान्ता क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
hne: सान्क्ती स्पिरिटस

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
hne: सिएगो दा अविला

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
hne: कामागुए

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
hne: लास तुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
hne: विक्टोरिया द लास तुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
hne: ग्रान्मा

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
hne: बायामो

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
hne: होल्गुइन

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
hne: सेंटिआगो द क्यूबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
hne: ग्वांतनामो

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
hne: साइप्रस

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
hne: साइप्रस नइ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
hne: पाफोस

[ctx: cyprus.kgm]
en: Limassol
hne: लिमासोल

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
hne: लारांका

[ctx: cyprus.kgm]
en: Famagusta
hne: फामागुस्ता

[ctx: cyprus.kgm]
en: Kyrenia
hne: कायरेनिया

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
hne: निकोसिया

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
hne: चेक नही

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
hne: प्राग

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
hne: मध्य बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
hne: दक्छिनी बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
hne: केस्के बुदेजोवीस

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
hne: प्लजेन

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
hne: कार्लोवी वेरी

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
hne: उस्ती नाद लाबेम

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
hne: लिबेरेक

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
hne: हादेक क्रालोव

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
hne: पार्दुबिस

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
hne: ओलोोमोक

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
hne: मोराविया-सिलेसिया

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
hne: ओस्त्रावा

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
hne: दक्छिनी मोराविया

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
hne: ब्रनो

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
hne: ज्लिन

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
hne: व्सोसिना

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
hne: जिह्लावा

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
hne: डेनमार्क नइ (काउन्टीस)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
hne: कोपेनहेगन सिटी

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
hne: फ्रेदेरिक्सबर्ग (सिटी)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
hne: कोपेनहेगन (काउन्टी)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Glostrup
hne: ग्लोस्त्रप

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
hne: फ्रेडरिक्सबोर्ग

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Hillerød
hne: हिलेरोद

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Roskilde
hne: रोजकिल्दे

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
hne: पश्चिमी जीलैंड

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Sorø
hne: सोरो

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Storstrøm
hne: स्टोरस्ट्राम

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Næstved
hne: नेस्तवेद

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
hne: फुनेन

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Odense
hne: ओडेन्से

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
hne: दक्छिनी जुटलेंड

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Aabenraa
hne: एबेनरा

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ribe
hne: रिबे

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Vejle
hne: वेजले

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
hne: रिंगजोबिंग

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkøbing
hne: रिंगजोबिंग

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Viborg
hne: विबोर्ग

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
hne: उत्तरी जुटलेंड

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
hne: अलबोर्ग

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
hne: आरहस

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Bornholm
hne: बार्नहोम

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Rønne
hne: रोने

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
hne: %1 के झन्डा हे...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
hne: %1 के ध्वज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
hne: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
hne: डोमिनिकन रिपब्लिक नइ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
hne: अजुआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
hne: अजुआ द कोम्पोस्टेला

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
hne: बाओरुको

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
hne: नेइबा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
hne: बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
hne: सांता क्रुज दे बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
hne: दाजाबोन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
hne: दुराते

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
hne: सान फ्रांसिस्को द माकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
hne: एलिआस पिना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
hne: कमेंदादोर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
hne: अल सीइबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
hne: सांता क्रुज दे सीबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
hne: एस्पालेत

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
hne: मोका

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
hne: हातो मेयर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
hne: हातो मेयर दे रे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
hne: इंडिपेंडेंसिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
hne: जिमानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
hne: ला अल्टाग्रासिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
hne: साल्वेलेन द हिगुए

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
hne: ला रोमाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
hne: ला वेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
hne: कांसेपेसन द ला वेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
hne: मारिया ट्रिनिडाड सांचेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
hne: नेगुआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
hne: मान्सेनर नोउएल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
hne: बोनाओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
hne: मांते क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
hne: सान फरनांदो दे मांते क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
hne: मांते प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
hne: पेदेर्नालेस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
hne: पेराविया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
hne: बानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
hne: पुएर्तो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
hne: सान फिलिप द पुएर्तो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
hne: साल्सेडो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
hne: सामाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
hne: सांता बारबरा द समाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
hne: सांचेज रामिरेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
hne: कोटुई

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
hne: सान क्रिस्टोबल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
hne: सान जोस द ओकोआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
hne: सान जुआन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
hne: सान जुआन द ला मागुआना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
hne: सान पेद्रो द माकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
hne: सेन्टिआगो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
hne: सेंटिआगो द लास काबालेरोस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
hne: सेन्टिआगो रोड्रिग्ज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
hne: सान इग्नासिओ द साबानेता

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
hne: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
hne: सांतो दोमिंगो द गुजमान

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
hne: वेलवर्दे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
hne: सांता क्रुज दे माओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
hne: रास्ट्रीय जिला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
hne: इक्वाडार

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
hne: इक्वाडोर नइ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
hne: अजुए

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
hne: क्वेन्का

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
hne: बोलिवार

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
hne: गुआरान्दा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
hne: कानार

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
hne: अजोगुएस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
hne: कार्ची

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
hne: तुलकान

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
hne: चिम्बोराजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
hne: रियोबाम्बा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
hne: कोटोपाक्सी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
hne: लाटाकुन्गा

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
hne: अल ओरो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
hne: माचाला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
hne: एस्मेराल्दास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
hne: गालापागोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
hne: प्यूर्टो बाकेरिजो मोरेनो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
hne: गुआयास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
hne: गुआयाक्विल

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
hne: इम्बाबुरा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
hne: इबारा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
hne: लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
hne: लास रिओस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
hne: बाबाहोयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
hne: मानाबी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
hne: पोर्तोवीएजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
hne: मोरोना सेन्टिआगो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
hne: माकास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
hne: नापो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
hne: टेना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
hne: ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
hne: प्यूर्तो फ्रैंसिस्को द ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
hne: पास्ताजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
hne: पुयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
hne: पिचिन्चा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
hne: क्विटो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
hne: सुकुम्बियोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
hne: नुएवा लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
hne: टुन्गुराहुआ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
hne: अम्बातो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
hne: जमोरा चिंचिपे

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
hne: जमोरा

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
hne: मिस्र

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
hne: गवर्नोरेट्स

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
hne: मिस्र नइ

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
hne: अलियासांद्रिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
hne: आसवान

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
hne: अस्युत

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
hne: बेहेइरा

[ctx: egypt.kgm]
en: Damanhur
hne: दमनहुर

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
hne: बेनी सुएफ

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
hne: केइरो

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
hne: दकलिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
hne: मानसुरा

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
hne: दामिएता

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
hne: फाइयुम

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
hne: घरबिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Tanta
hne: तान्ता

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
hne: गिजा

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
hne: इसमाइलिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
hne: कफ्र एल सेख

[ctx: egypt.kgm]
en: Matruh
hne: मात्रुह

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
hne: मेरसा त्रमात्रुह

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
hne: मिनया

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
hne: मोनुफिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
hne: सिबिन एल-कोम

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
hne: न्यू वेली

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
hne: खरगा

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
hne: उत्तरी सिनाई

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
hne: आरिस

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
hne: पोर्ट सेद

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
hne: कालियुबिया

[ctx: egypt.kgm]
en: Banha
hne: बाहना

[ctx: egypt.kgm]
en: Qena
hne: क्वेना

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
hne: लाल सागर

[ctx: egypt.kgm]
en: Hurghada
hne: हुरगादा

[ctx: egypt.kgm]
en: Zagazig
hne: जागाजिग

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
hne: सोहाग

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
hne: दक्छिनी सिनाई

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
hne: एल-तोर

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
hne: स्वेज

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
hne: लक्सर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
hne: अल सल्वाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
hne: अल सल्वाडोर नइं

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
hne: अहुआचेपान

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
hne: सान्ता आना

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
hne: सोनसोनाते

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
hne: उसुलुतन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
hne: सान मिगेल

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
hne: मोराजन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
hne: सान फ्रांसिस्को गोतेरा

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
hne: ला उनियन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
hne: ला लिबरटाड

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
hne: सांता टेकला

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
hne: चलटेनान्गो

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
hne: कस्कल्टन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
hne: कोजुटेपेक

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
hne: सन सल्वाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
hne: जाकातेकोलुका

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
hne: कबानास

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
hne: सेसुन्टेपेक

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
hne: सेन विसेन्टे

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
hne: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
hne: अमीरात

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
hne: संयुक्त अरब अमीरात नइ

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
hne: अबू धाबी

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
hne: अजमान

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
hne: दुबई

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
hne: फुजइराह

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
hne: रस अल-खाइमहिना

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
hne: सारजाह

[ctx: emirates.kgm]
en: Umm al-Qaiwain
hne: उम अल-काइवाइन

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
hne: एस्तोनिया

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
hne: एस्तोनिया नइ

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
hne: हार्जु

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
hne: टलिन

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
hne: हिउ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
hne: कार्दला

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
hne: इदा-विरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
hne: जोहवि

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
hne: जार्वा

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
hne: पायदे

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
hne: जोगेवा

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
hne: लाने

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
hne: हप्सालु

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
hne: लाने विरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
hne: राकवर्व

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
hne: पार्नु

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
hne: पोल्वा

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
hne: रापला

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
hne: सारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
hne: कुरेसारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
hne: टार्टू

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
hne: वाल्गा

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
hne: विलजान्दी

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
hne: वोरू

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
hne: यूरोप

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: europe.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
hne: समुद्रतट

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
hne: अल्बानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
hne: टिराना

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
hne: अल्जीरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
hne: अंडोरा

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
hne: अंदोरा ला वेला

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
hne: आस्ट्रिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
hne: वियना

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
hne: बेलारूस

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
hne: मिंस्क

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
hne: बेल्जियम

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
hne: ब्रुसेल्स

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hne: बोस्निया अउ हर्जेगोविना

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
hne: साराजेवो

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
hne: बुल्गारिया

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
hne: सोफिया

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
hne: क्रोएसिया

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
hne: जग्रेब

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
hne: प्राग

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
hne: डेनमार्क

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
hne: कोपेनहेगन

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
hne: एस्तोनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
hne: टलिन

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
hne: फिनलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
hne: हेलसिंकी

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
hne: स्कोपज

[ctx: europe.kgm]
en: France
hne: फ्रांस

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
hne: पेरिस

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
hne: जर्मनी

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
hne: बर्लिन

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
hne: ग्रीस

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
hne: एथेंस

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
hne: हंगरी

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
hne: बुडापेस्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
hne: आयरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
hne: रेकजाविक

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
hne: आयरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
hne: डबलिन

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
hne: इटली

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
hne: रोम

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
hne: लाटविया

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
hne: रिगा

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
hne: लिचटेनस्टीन

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
hne: वादुज

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
hne: लिथुआनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
hne: विलनियस

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
hne: लक्समबर्ग

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
hne: माल्दोवा

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
hne: चिसिंनाउ

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
hne: मोनेको

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
hne: मोरक्को

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
hne: नीदरलैंड्स

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
hne: एमस्टरडम

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
hne: नार्वे

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
hne: ओस्लो

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
hne: पोलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
hne: वारसा

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
hne: पुर्तगाल

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
hne: लिस्बन

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
hne: रोमानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
hne: बुखारेस्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
hne: मास्को

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
hne: सेन मेरिनो

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
hne: सर्बिया

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
hne: बेलग्रेड

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
hne: मोंटेंग्रो

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
hne: पोदगोरिका

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
hne: स्लोवाकिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
hne: ब्राटिस्लवा

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
hne: स्लोवेनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
hne: जुबजाना

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
hne: स्पेन

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
hne: मैड्रिड

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
hne: स्वीडन

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
hne: स्टाकहाम

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
hne: स्विट्जरलैंड

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
hne: बर्न

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
hne: सीरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
hne: ट्यूनीसिया

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
hne: अंकारा

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
hne: उक्रेन

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
hne: यूनाइटेड किंगडम

[ctx: europe.kgm]
en: London
hne: लंदन

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
hne: वेटिकन सिटी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
hne: फिनलैंड (छेत्र)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
hne: फिनलैंड (छेत्र) नइ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
hne: आलैंड

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
hne: मरेयहेम

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Joensuu
hne: जोएन्सू

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
hne: लाएप्पेनरान्ता

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
hne: मध्य फिनलैंड

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Jyväskylä
hne: ज्यावास्कायला

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
hne: फिनलैंड प्रापर

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Turku
hne: टुर्कु

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kainuu
hne: काइनु

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kajaani
hne: काजानी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
hne: लेपलैंड

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Rovaniemi
hne: रोवानिएमी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
hne: ओस्तरोबोथनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
hne: वासा

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
hne: मध्य ओस्तरोबोथनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kokkola
hne: कोकोला

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
hne: उत्तरी ओस्तरोबोथनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Oulu
hne: ओलू

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
hne: दक्छिनी ओस्तरोबोथनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Seinäjoki
hne: सेइनाजोकी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
hne: पाइजाने-तावास्तिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lahti
hne: लाहती

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
hne: तावास्तिया प्रापर

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Hämeenlinna
hne: हामेनलिना

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pirkanmaa
hne: पिर्कानमा

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
hne: ताम्पेरे

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Satakunta
hne: साटाकुन्टा

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
hne: पोरी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
hne: उत्तरी सावोनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kuopio
hne: कुओपियो

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
hne: दक्छिनी सावोनिया

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
hne: मिकेली

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
hne: हेलसिंकी

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kymenlaakso
hne: कायमेनलाक्सो

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kouvola
hne: कोउवोला

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
hne: ये झन्डा एखर से सम्बन्धित हे:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
hne: %1 झन्डा द्वारा

[ctx: france.kgm]
en: France
hne: फ्रांस

[ctx: france.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: france.kgm]
en: Not France
hne: नाट फ्रांस

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: france.kgm]
en: Ain
hne: एइन

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
hne: बार्ग एन ब्रेसे

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
hne: एस्ने

[ctx: france.kgm]
en: Laon
hne: लाओन

[ctx: france.kgm]
en: Allier
hne: एलियर

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
hne: माउलिन्स

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
hne: आल्प्स द हाउते-प्रोवेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
hne: हातेस-एल्प्स

[ctx: france.kgm]
en: Gap
hne: गेप

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
hne: एल्प्स मेरिटाइम्स

[ctx: france.kgm]
en: Nice
hne: नाइस

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
hne: आर्देचे

[ctx: france.kgm]
en: Privas
hne: प्रिवास

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
hne: आर्देन्स

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
hne: चार्लविले-मेजेरेस्

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
hne: एरीज

[ctx: france.kgm]
en: Foix
hne: फोइक्स

[ctx: france.kgm]
en: Aube
hne: एयूब

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
hne: ट्रोयेस

[ctx: france.kgm]
en: Aude
hne: एयूद

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
hne: कार्कासोने

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
hne: एवेयरोन

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
hne: रोदेज

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
hne: बाउचे-द-रोने

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
hne: मार्सेले

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
hne: काल्वादोस

[ctx: france.kgm]
en: Caen
hne: काएन

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
hne: कंटाल

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
hne: आरिलाक

[ctx: france.kgm]
en: Charente
hne: चारेंटे

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
hne: एन्जोलेमे

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
hne: चारेन्टे-मेरीटाइम

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
hne: ला रोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Cher
hne: चेर

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
hne: बोर्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
hne: कोरेज

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
hne: टुले

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
hne: कोर द सद

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
hne: आजाकियो

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
hne: हात-कोर्स

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
hne: बास्तिया

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
hne: कोत द'ओर

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
hne: दिजान

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
hne: कोट्स द आर्मर

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
hne: सेंट ब्रेयू

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
hne: क्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
hne: गुएर्त

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
hne: दोर्दोने

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
hne: पेरिगुएक्स

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
hne: डाब्स

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
hne: बेसान्कन

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
hne: ड्रोम

[ctx: france.kgm]
en: Valence
hne: वेलेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Eure
hne: युरे

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
hne: एवरेक्स

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
hne: यूरे एत लाएर

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
hne: चार्ट्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
hne: फिनिस्तेरे

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
hne: क्विम्पर

[ctx: france.kgm]
en: Gard
hne: गार्ड

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
hne: निम्स

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
hne: हाउते-गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
hne: टोलोस

[ctx: france.kgm]
en: Gers
hne: गेर्स

[ctx: france.kgm]
en: Auch
hne: आच

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
hne: गिरोन्दे

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
hne: बोर्देक्स

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
hne: हेराल्त

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
hne: माटपेलियर

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
hne: इले एत विलेने

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
hne: रेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Indre
hne: इन्द्रे

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
hne: काटारक्स

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
hne: इन्द्रे एत लायरे

[ctx: france.kgm]
en: Tours
hne: टूर्स

[ctx: france.kgm]
en: Isère
hne: इसेरे

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
hne: ग्रेनेबल

[ctx: france.kgm]
en: Jura
hne: जुरा

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
hne: लांस ले साउने

[ctx: france.kgm]
en: Landes
hne: लेंदेस

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
hne: माट द मार्सन

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
hne: लायरे एत चेर

[ctx: france.kgm]
en: Blois
hne: ब्लोइस

[ctx: france.kgm]
en: Loire
hne: लोइरे

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
hne: सेंट एटेन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
hne: हाउते-लोइरे

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
hne: लोइरे-अटलान्टिक

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
hne: नान्टेस

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
hne: लोइरेट

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
hne: ओर्लियंस

[ctx: france.kgm]
en: Lot
hne: लाट

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
hne: काहोर्स

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
hne: लाट एत गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Agen
hne: एजेन

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
hne: लोजेरे

[ctx: france.kgm]
en: Mende
hne: मेन्डे

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
hne: मैने एत लायरे

[ctx: france.kgm]
en: Angers
hne: एन्गर्स

[ctx: france.kgm]
en: Manche
hne: मान्चे

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
hne: सेंट लो

[ctx: france.kgm]
en: Marne
hne: मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
hne: हाउते-मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
hne: चाऔमान्ट

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
hne: मेयेन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Laval
hne: लावाल

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
hne: मेउर्ते एत मोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
hne: नैंसी

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
hne: मेयूस

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
hne: बार ले डक

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
hne: मोर्बिहान

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
hne: वेन्स

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
hne: मोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Metz
hne: मेत्ज

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
hne: निएव्रे

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
hne: नेवर्स

[ctx: france.kgm]
en: Nord
hne: नोर्द

[ctx: france.kgm]
en: Lille
hne: लिली

[ctx: france.kgm]
en: Oise
hne: ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
hne: बीआवाइस

[ctx: france.kgm]
en: Orne
hne: ओर्न

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
hne: एलेन्कन

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
hne: पेस-दे-कलाइस

[ctx: france.kgm]
en: Arras
hne: एरास

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
hne: पुए-दे-डाम

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
hne: क्लेरमांत फर्नांद

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
hne: पायरेनेस-एटलांटिक्स

[ctx: france.kgm]
en: Pau
hne: पाऊ

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
hne: हाउतेस-पायेरेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
hne: तार्बेस

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
hne: पायरेनेस-ओरिएन्टेल्स

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
hne: पर्पिग्नान

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
hne: बास-रिन

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
hne: स्ट्रासबोर्ग

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
hne: हाउत-रीन

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
hne: कोलमर

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
hne: रोने

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
hne: लायोन

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
hne: हाउत-साओन

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
hne: वेसोल

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
hne: साओन एत लाइरे

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
hne: माकोन

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
hne: सार्थ

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
hne: ले मान्स

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
hne: सावोए

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
hne: चेबेरी

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
hne: हाउत-सावोए

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
hne: एनेसी

[ctx: france.kgm]
en: Paris
hne: पेरिस

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
hne: सेने-मारिटाइम

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
hne: रोएन

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
hne: सेइने एत मेर्ने

[ctx: france.kgm]
en: Melun
hne: मेलुन

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
hne: येवलाइन्स

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
hne: वर्सेलिस

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
hne: डेक्स-सेव्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Niort
hne: निओर्त

[ctx: france.kgm]
en: Somme
hne: सोमे

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
hne: एमीएन्स

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
hne: टार्न

[ctx: france.kgm]
en: Albi
hne: एल्बी

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
hne: टार्न एत गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
hne: मोन्टाबान

[ctx: france.kgm]
en: Var
hne: वार

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
hne: टुलोन

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
hne: वाउक्लुस

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
hne: एविग्नान

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
hne: वेन्दे

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
hne: ला रोस सर योन

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
hne: विएने

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
hne: पाइटाइएर्स

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
hne: हाउते-विएने

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
hne: लिमोजेस

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
hne: वोस्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
hne: एपिनाल

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
hne: योन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
hne: ओक्सेरे

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
hne: टेरिटोरी द बेलफोर्त

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
hne: बेलफोर्त

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
hne: एसोन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Evry
hne: एव्री

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
hne: हातस-द-सेइने

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
hne: नेन्टेरे

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
hne: सेइने-सेंट-डेनिस

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
hne: बोबिग्नी

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
hne: वल-द-मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
hne: क्रेटील

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
hne: वल द'ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
hne: क्रेगी-पोन्टोइस

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
hne: फ्रांस (छेत्र)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
hne: फ्रांस नइ (छेत्र)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
hne: प्रोवेन्स-आल्प्स-कोते द अजुर

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
hne: मार्सेले

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
hne: रोएन

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
hne: कोर्से

[ctx: france_regions.kgm]
en: Ajaccio
hne: आजाकियो

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
hne: दिजान

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
hne: टोलोस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
hne: बोर्देक्स

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
hne: बर्तेग्ने

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rennes
hne: रेनेस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
hne: पेस दे लायरे

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
hne: नान्टेस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
hne: ओर्लियंस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
hne: स्ट्रासबोर्ग

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
hne: लायोन

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
hne: इले दे फ्रांस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
hne: पेरिस

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
hne: लिली

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
hne: ज्यार्जिया

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
hne: ज्यार्जिया नइ

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
hne: अबकाजिया

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
hne: सोकुमी

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
hne: सामेग्रेलो-जेमो स्वानेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
hne: जुगदिदि

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
hne: गुरिया

[ctx: georgia.kgm]
en: Ozurgeti
hne: ओजुरगेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
hne: अजारिया

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
hne: बेतुमी

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
hne: राचा-लेचकुमि अउ क्वेमो स्वानेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Ambrolauri
hne: अम्ब्रोलाउरी

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
hne: इमेरेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
hne: कुटाइसी

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
hne: सामत्सखे-ज्वाखेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
hne: अखाल्त्सिखे

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
hne: सीदा कार्तलि

[ctx: georgia.kgm]
en: Gori
hne: गोरी

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
hne: म्तस्केता-म्तिआनेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
hne: म्तस्केता

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
hne: क्वेमो कार्तलि

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
hne: रुस्तावी

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
hne: कखेती

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
hne: तेलावी

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
hne: तबिलिसी

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
hne: जर्मनी

[ctx: germany.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
hne: जर्मनी नइ

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
hne: बादेन-व्रुटेम्बर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
hne: स्टुटगार्ट

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
hne: बावारिया

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
hne: म्यूनिख

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
hne: बर्लिन

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
hne: ब्रांडेनबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
hne: पोस्टडैम

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
hne: ब्रेमेन

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
hne: हेम्बर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
hne: हेसे

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
hne: वीसबादेन

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
hne: सेवरिन

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
hne: लोअर सेक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
hne: हनोवर

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
hne: नार्थ रिन-वेस्टफाले

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
hne: डुसेलदार्फ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
hne: रीनलैन्ड-पालाटिनेट

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
hne: मैंज

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
hne: सारलैंड

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
hne: सारब्रुकेन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
hne: सेक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
hne: ड्रेसडन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
hne: सेक्सोनी-एनहाल्ट

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
hne: मेगदेबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
hne: सेल्सविग-होल्सटेन

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
hne: कील

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
hne: थुरिन्जिया

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
hne: एरफर्त

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
hne: सेटलेंड आइलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lerwick
hne: लेरविक

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
hne: ओर्कने

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
hne: किर्कवाल

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caithness
hne: कैथनेस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wick
hne: विक

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sutherland
hne: सदरलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dornoch
hne: दोरनोच

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
hne: रोस-साइरे अउ क्रोमात्री

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
hne: दिंगवाल

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness-shire
hne: इनवर्नेस-सायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness
hne: इनवर्नेस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairnshire
hne: नाइर्नसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairn
hne: नाइर्न

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morayshire
hne: मोरायसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Elgin
hne: एल्गिन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banffshire
hne: बेनफसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
hne: बान्फ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeenshire
hne: एबेरदीनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
hne: एबरदीन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kincardineshire
hne: किनकारदिनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stonehaven
hne: स्टोनहेवन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Angus
hne: एन्गस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Forfar
hne: फोरफार

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perthshire
hne: पर्थसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
hne: पर्थ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Argyllshire
hne: आरगिलसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inveraray
hne: इनवरेरे

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbartonshire
hne: दमबारतनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbarton
hne: दम्बार्तोन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirlingshire
hne: स्टर्लिंगसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirling
hne: स्टर्लिंग

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Clackmannanshire
hne: क्लाकमानसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Alloa
hne: अलोआ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross-shire
hne: किनरोस-सायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
hne: किनरोस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Fife
hne: फिफे

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenrothes
hne: ग्लेनरोथेस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
hne: पूर्वी लोथियान

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haddington
hne: हेडिंगटन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Midlothian
hne: मिडलोथियन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dalkeith
hne: दलकेथ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
hne: पस्चिमी लोथियान

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
hne: लिविंग्स्टन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanarkshire
hne: लंकासायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanark
hne: लानार्क

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Renfrewshire
hne: रेनफ्रेवसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Paisley
hne: पेसले

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayrshire
hne: आयरसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayr
hne: आयर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buteshire
hne: बूतसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rothesay
hne: रोथसे

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtownshire
hne: विगटाउनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtown
hne: विगटाउन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbrightshire
hne: किर्कुदब्राइटसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbright
hne: किरकुदब्राइट

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfriesshire
hne: डमफ्रीसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfries
hne: दमफ्राइस

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peeblesshire
hne: पीबलसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peebles
hne: पेबल्स

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirkshire
hne: सेलकिर्कसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirk
hne: सेलकिर्क

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburghshire
hne: राक्सबर्गसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburgh
hne: रोक्सबर्ग

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berwickshire
hne: बरविकसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northumberland
hne: नार्दम्बरलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morpeth
hne: मारपेथ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
hne: कम्बरलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
hne: कार्लिस्ले

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
hne: डरहम

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Westmorland
hne: वेस्टमोरलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Appleby-in-Westmorland
hne: एपलबे-इन-वेस्टमोरलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
hne: लंकासायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
hne: प्रेस्टन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Yorkshire
hne: यार्कसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
hne: यार्क

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincolnshire
hne: लिंकनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
hne: लिंकन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nottinghamshire
hne: नाटिंगमसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
hne: पस्चिमी ब्रिजफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Derbyshire
hne: डर्बीसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Matlock
hne: मातलाक

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cheshire
hne: चेसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chester
hne: चेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shropshire
hne: सार्पसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shrewbury
hne: स्रेवबरी

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Staffordshire
hne: स्टाफोर्डसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
hne: स्टाफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Leicestershire
hne: लिसेस्टरसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenfield
hne: ग्लेनफील्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rutland
hne: रुटलैंड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oakham
hne: ओकहैम

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northamptonshire
hne: नार्थेम्पटनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northampton
hne: नार्थेम्पटन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdonshire
hne: हंटिगडनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdon
hne: हंटिंगडन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridgeshire
hne: केम्ब्रिजसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridge
hne: कैम्ब्रिज

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
hne: नार्फाक

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
hne: नार्विच

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
hne: सफाल्क

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ipswich
hne: इप्सविच

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Essex
hne: एसेक्स

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chelmsford
hne: चेम्सफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kent
hne: केन्ट

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Maidstone
hne: मेडस्टोन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
hne: ससेक्स

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chichester
hne: चिचेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Surrey
hne: सरे

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Middlesex
hne: मिडिलसेक्स

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
hne: लंदन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertfordshire
hne: हार्टफोर्डसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertford
hne: हार्टफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedfordshire
hne: बेडफोर्डसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
hne: बेडफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buckinghamshire
hne: बकिंघमसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aylesbury
hne: एलेसबरी

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxfordshire
hne: आक्सफोर्डसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
hne: आक्सफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berkshire
hne: बर्कसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
hne: रीडिंग

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
hne: न्यू हेम्पसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
hne: विंचेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
hne: दोरसेत

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
hne: दोरचेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Devon
hne: डेवोन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
hne: एक्सटर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
hne: कार्नवाल

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Truro
hne: ट्रुरो

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
hne: सामरसेट

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Taunton
hne: ताउन्टन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Trowbridge
hne: ट्रोब्रिज

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucestershire
hne: ग्लोसेस्टरसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucester
hne: ग्लोसेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwickshire
hne: वारविकसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
hne: वारविक

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
hne: वार्चेस्टर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Herefordshire
hne: हेरेफोर्डसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
hne: हेरेफोर्ड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouthshire
hne: मोनमाउथसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouth
hne: मोनमाउथ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glamorgan
hne: ग्लेमोर्गन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
hne: कार्दिफ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Llanelli
hne: लानेली

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Pembrokeshire
hne: पेमब्रोकसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haverfordwest
hne: हेवरफोर्डवेस्ट

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
hne: कार्डिगनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardigan
hne: कार्डिगन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecknockshire
hne: बरकान्कसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecon
hne: ब्रेकान

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Radnorshire
hne: रेडनोरसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: New Radnor
hne: न्यू रेडनोर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomeryshire
hne: मोंटगोमरसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
hne: मोंटगोमरी

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Merionethshire
hne: मेरिओन्थसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfonshire
hne: काएरनारफोनसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfon
hne: करनारफोन

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Anglesey
hne: एंगलसे

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Holyhead
hne: होलीहेड

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbighshire
hne: डेनबिगसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbigh
hne: डेनबिग

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Flintshire
hne: फ्लिंटसायर

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Mold
hne: मोल्द

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
hne: ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
hne: पेरिफेरिस

[ctx: greece.kgm]
en: Border
hne: किनारा

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
hne: एगेनान सी

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
hne: बालकान्स

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
hne: सी ओफ क्रेट

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
hne: आयोनियन सी

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
hne: भूमध्य सागर

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
hne: ग्रीस नइ

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
hne: आटिका

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
hne: एथेंस

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
hne: मध्य ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
hne: लामिया

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
hne: मध्य मकदूनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
hne: थेसालोनिकि

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
hne: क्रेटे

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
hne: हेराक्लेन

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
hne: पूर्वी मकदूनिया अउ थ्रेस

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
hne: कोमोटिनि

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
hne: एपिरुस

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
hne: इओआनिना

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
hne: आयोनियन आइलैंड

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
hne: कोरफु

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
hne: उत्तरी एजीएन

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
hne: माइटिलीन

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
hne: पेलोपोनीस

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
hne: त्रिपोली

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
hne: दक्छिनी एजीएन

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
hne: एरमोपोली

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
hne: थेसाले

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
hne: लारिसा

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
hne: पस्चिमी ग्रीस

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
hne: पात्रास

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
hne: पस्चिमी मकदूनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
hne: कोजानी

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
hne: माउन्ट आथोस

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
hne: कारेयेस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
hne: ग्रीस (परिक्छेत्र)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
hne: पेरिफेरिस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
hne: ग्रीस (परिक्छेत्र) नइ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
hne: पूर्वी मकदूनिया अउ थ्रेस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
hne: कोमोटिनि

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
hne: मध्य मकदूनिया

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
hne: थेसालोनिकि

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
hne: पस्चिमी मकदूनिया

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
hne: कोजानी

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
hne: आयोनियन आइलैंड

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
hne: कोरफु

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
hne: एपिरुस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
hne: इओआनिना

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
hne: पस्चिमी ग्रीस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
hne: थेसाले

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
hne: मध्य ग्रीस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
hne: लामिया

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
hne: आटिका

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
hne: एथेंस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
hne: पेलोपोनीस

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
hne: त्रिपोली

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
hne: उत्तरी एजीएन

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
hne: माइटिलीन

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
hne: दक्छिनी एजीएन

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
hne: एरमोपोली

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
hne: क्रेटे

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
hne: मोंट एथोस स्वसासी छेत्र

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
hne: कारेयेस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
hne: ग्रीस (प्रीफेक्चर)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
hne: प्रीफेक्चर्स

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
hne: ग्रीस (प्रीफेक्चर) नइ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
hne: ड्रामा

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
hne: एव्रोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
hne: अलेक्सांद्रोपोलिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
hne: कवाला

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Komotini
hne: कोमोटिनि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
hne: एक्सान्थी

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
hne: चालसिडाइस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Polygyros
hne: पालीगायरोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
hne: इमाथिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Veria
hne: वेरिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kilkis
hne: किलकिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
hne: पेला

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
hne: एडहेसा

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pieria
hne: पिएरिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
hne: कातेरिनि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
hne: सेरेस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
hne: थेसालोनिकि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
hne: फ्लोरिना

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Grevena
hne: ग्रेवेना

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kastoria
hne: कास्तोरिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kozani
hne: कोजानी

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arta
hne: आर्ता

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
hne: इओआनिना

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
hne: प्रेवेजा

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
hne: थ्रेसप्रोतिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Igoumenitsa
hne: इगोउमेनिस्ता

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karditsa
hne: कार्दिस्ता

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
hne: मगनेसिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
hne: वोलोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Trikala
hne: त्रिकाला

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
hne: कोरफु

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argostoli
hne: अर्गोस्तोली

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
hne: लेफकादा

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Zakynthos
hne: जाकाइन्थास

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
hne: अचेआ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
hne: पात्रास

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
hne: एतोलिया-एकारनानिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
hne: मिसोलोन्घी

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
hne: पायरगोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
hne: यूबोइया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
hne: चैलसिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
hne: एरीतानिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karpenisi
hne: कार्पेनिसि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
hne: फोसिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
hne: अम्फीसा

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
hne: फिटिओटिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
hne: लामिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
hne: बोइओतिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
hne: लिवादिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
hne: एथेंस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
hne: पिराउस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
hne: पस्चिमी आटिका

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
hne: एल्फसिना

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
hne: पूर्वी आटिका

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pallini
hne: पालिनि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
hne: अरकादिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
hne: त्रिपोली

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
hne: अरगोलिस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
hne: नापलिये

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
hne: कारिन्थिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
hne: कोरिन्थे

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
hne: लाकोनिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
hne: स्पार्टे

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
hne: मेसिना

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kalamata
hne: कालमाता

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
hne: चिओस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
hne: लेसबोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
hne: माइटिलीन

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
hne: सामोस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
hne: साइक्लादेस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
hne: एरमोपोली

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
hne: दोदेकानेस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
hne: रोदेज

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
hne: चानिया

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
hne: हेराक्लिओन

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
hne: इराक्लियो

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lasithi
hne: लासिथि

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
hne: निकोलाओस

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
hne: रेथायमोन

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
hne: रेथायमनो

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
hne: मोंट एथोस स्वसासित छेत्र

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
hne: कारेयेस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
hne: ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
hne: ग्वाटेमाला नइ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
hne: आल्टा वेराापाज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
hne: कोाबान

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
hne: बाजा पेरापाज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
hne: सालामा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
hne: चिाल्टेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
hne: चिकुमुला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
hne: पीटेन

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
hne: फ्लोरेस

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
hne: अल प्रोग्रेसो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
hne: गुआस्तातोया

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
hne: अल क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
hne: सांता क्रुज दे क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
hne: एसुकइन्तला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
hne: सिउदाद ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
hne: हुएहुएटेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
hne: इजाबल

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
hne: प्यूर्टो बारिओस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
hne: जालपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
hne: जुटीपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
hne: क्वेत्जेल्टेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
hne: रीटाल्हुलेऊ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
hne: साकातेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
hne: वटिगुआ ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
hne: सेन मारकोस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
hne: सान्ता रोसा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
hne: कुएलापा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
hne: सोलोला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
hne: सुचितेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
hne: माजातेनान्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
hne: टोटोनिकापान

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
hne: जाकापा

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
hne: गुयाना

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
hne: गुयाना नइ

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
hne: बारिमा-वानिनि

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
hne: माबारुमा

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
hne: पोमेरून-सुपेनाम

[ctx: guyana.kgm]
en: Anna Regina
hne: अन्ना रेगिना

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
hne: एसेकिबो आइलैंड्स-पस्चिमी देमेरारा

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
hne: व्रीद एन हूप

[ctx: guyana.kgm]
en: Paradise
hne: पैराडाइज

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
hne: महाइका-बेरबिस

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
hne: फोर्ट वेलिंगटन

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
hne: लिनडेन

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
hne: कुयुनी-मजारुनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
hne: बार्टिका

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
hne: पोटारो-सिपारुनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahdia
hne: महिनादिया

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
hne: ऊपरी टकुटू-ऊपरी एसेकुइबो

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
hne: लेथेम

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
hne: पूर्वी बेरबीस-कोरेंटायन

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
hne: नवा एमस्टरडम

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
hne: हेती

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
hne: हेती नइ

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
hne: आर्टिबोनाईट

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
hne: ला गोनाव्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
hne: केंद्र

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
hne: हिन्चे

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
hne: ग्रेन्ड एन्से

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
hne: जेरेमी

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
hne: निप्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
hne: मिरागोआने

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
hne: नोर्द

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
hne: कैप-हेइतेन

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
hne: नार्द-एस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
hne: फोर्ट-लिबर्टे

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
hne: नार्द-क्वेस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
hne: पोर्ट-द-पैक्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
hne: क्वेस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
hne: पार्ट_ओ_प्रिंस

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
hne: सद

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
hne: लेस कायेस

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
hne: सद-एस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
hne: जाकमेल

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
hne: होंडुरास

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
hne: होंडुरास नइ

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
hne: अटलांटिदा

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
hne: ला सेइबा

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
hne: चोलुटेका

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
hne: कोलोन

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
hne: ट्रुजिल्लो

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
hne: कोमायागुआ

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
hne: कोपान

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
hne: सांता रोसा दे कोपान

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
hne: कोर्टीस

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
hne: सान पेद्रो सुला

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
hne: अल पराइसो

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
hne: युसकिसरान

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
hne: फ्रांसिस्को मोराजान

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
hne: टेगुसिगलपा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
hne: ग्रेसियास अ डियास

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
hne: प्यूर्टो लेम्पिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
hne: इन्टिबुका

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
hne: ला एस्परान्जा

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
hne: इलास द ला बाहिया

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
hne: रोआटान

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
hne: लेम्पिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
hne: ग्रासिआस

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
hne: ओक्टेपेक

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
hne: नुएवा ओक्टेपेक

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
hne: ओलान्चो

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
hne: जुटिकाल्पा

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
hne: सांता बारबरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
hne: वाले

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
hne: नाकाओमे

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
hne: योरो

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
hne: हंगरी (काउन्टीस)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
hne: हंगरी नइ

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
hne: बाक्स-किस्कुन

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
hne: केस्केमेट

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
hne: बारान्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
hne: पेक्स

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
hne: बेकेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
hne: बेकेस्साबा

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
hne: बोर्सोद-अबाउज-जेम्प्लेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
hne: मिस्कोल्क

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
hne: स्जेगेद

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
hne: फेजर

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
hne: जेकेफेहरेवर

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
hne: गायोर-मोसोन-सोप्रोन

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
hne: गायोर

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
hne: हाज्दु-बिहार

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
hne: डेब्रेसेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
hne: हेवेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
hne: ईगर

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
hne: जास-नागकुन-जोलनोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
hne: जोलनोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
hne: कोमारोम-एज्तेरगोम

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
hne: ताताबन्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
hne: नोग्राद

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
hne: सालगोतारजन

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
hne: पेस्त

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
hne: बुडापेस्ट

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
hne: सोमोगी

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
hne: कापोस्वार

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
hne: जाबोल्क्स--जातमार-बेरेग

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
hne: निरेग्याहजा

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
hne: तोलना

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
hne: जेक्सजार्द

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
hne: वास

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
hne: जोमाबाथले

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
hne: वेस्जेप्रेम

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
hne: जाला

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
hne: जालागर्जेग

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
hne: हंगरी (छेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
hne: हंगरी नइ (छेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
hne: पस्चिमी ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
hne: गायोर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
hne: दक्छिनी ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
hne: पेक्स

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
hne: मध्य ट्रांसदानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
hne: जेकेफेहरेवर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
hne: मध्य हंगरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
hne: बुडापेस्ट

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
hne: उत्तरी हंगरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
hne: मिस्कोल्क

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
hne: उत्तरी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
hne: डेब्रेसेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
hne: दक्छिनी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
hne: स्जेगेद

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
hne: आइसलैंड (छेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
hne: आइसलैंड नइ (छेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
hne: पूर्वी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
hne: एगिलस्टेर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
hne: राजधानी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
hne: रेक्जविक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
hne: उत्तरपूर्वी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
hne: एकुरयेरी

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
hne: उत्तरपस्चिमी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
hne: साउरक्रोकुर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
hne: दक्छिनी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
hne: सेलफोस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
hne: सदर्न पेनिनसुला

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
hne: केफ्लाविक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
hne: वेस्टजोर्दस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
hne: इसाफजोरोर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
hne: पस्चिमी छेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
hne: बोर्गार्नेस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
hne: वातनाजोकुल ग्लेसियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
hne: लान्गजोकुल ग्लेसियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
hne: होफस्जोकुल ग्लेसियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
hne: माइरदाल्सजोकुल ग्लेसियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
hne: द्रान्गाजोकुल ग्लेसियर

[ctx: india.kgm]
en: India
hne: भारत

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
hne: राज्य अउ छेत्र

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: india.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: india.kgm]
en: Not India
hne: भारत नइ

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
hne: आंध्र प्रदेस

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
hne: हैदराबाद

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
hne: अरुनाचर प्रदेस

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
hne: इटानगर

[ctx: india.kgm]
en: Assam
hne: असम

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
hne: दिसपुर

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
hne: बिहार

[ctx: india.kgm]
en: Patna
hne: पटना

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
hne: छत्तीसगढ़

[ctx: india.kgm]
en: Raipur
hne: रायपुर

[ctx: india.kgm]
en: Goa
hne: गोवा

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
hne: पणजी

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
hne: गुजरात

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
hne: गांधीनगर

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
hne: हरियाणा

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
hne: हिमाचल प्रदेस

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
hne: सिमला

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
hne: जम्मू और कश्मीर

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
hne: स्रीनगर

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
hne: झारखन्ड

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
hne: रांची

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
hne: कर्नाटक

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
hne: बैंगलोर

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
hne: केरल

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
hne: तिरुवनंतपुरम

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
hne: मध्य प्रदेस

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
hne: भोपाल

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
hne: महाराष्ट्र

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
hne: मुम्बई

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
hne: मनिपुर

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
hne: इम्फाल

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
hne: मेघालय

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
hne: सिलांग

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
hne: मिजोरम

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
hne: एजवाल

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
hne: नागालैंड

[ctx: india.kgm]
en: Kohima
hne: कोहिमा

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
hne: उड़ीसा

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
hne: भुवनेश्वर

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
hne: पंजाब

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
hne: राजस्थान

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
hne: जयपुर

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
hne: सिक्किम

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
hne: गंगतोक

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
hne: तमिलनाडु

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
hne: चेन्नई

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
hne: त्रिपुरा

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
hne: अगरतला

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
hne: उत्तरांचल

[ctx: india.kgm]
en: Dehradun
hne: देहरादून

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
hne: उत्तर प्रदेस

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
hne: लखनऊ

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
hne: पस्चिम बंगाल

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
hne: कोलकाता

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
hne: अंदमान अउ निकोबार द्वीप

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
hne: पोर्ट ब्लेयर

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
hne: चंडीगढ़

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
hne: दादरा अउ नगर हवेली

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
hne: दादरा

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
hne: दमन अउ दियू

[ctx: india.kgm]
en: Daman
hne: दमन

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
hne: लक्छद्वीप

[ctx: india.kgm]
en: Kavaratti
hne: कवरत्ती

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
hne: पांडिचेरी

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
hne: दिल्ली

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
hne: इंडोनेसिया

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
hne: इंडोनेसिया नइ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
hne: नानग्रोए एच दारेस्सलाम

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
hne: बान्दा एच

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
hne: उत्तरी सुमात्रा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
hne: मेदान

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
hne: पस्चिमी सुमात्रा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Padang
hne: पदांग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau
hne: रिआउ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
hne: पेकानबारु

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
hne: रियाउ आइलैंड

[ctx: indonesia.kgm]
en: Tanjung Pinang
hne: तानजुंग पिनांग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jambi
hne: जाम्बी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bengkulu
hne: बेंगकुलु

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
hne: दक्छिनी सुमात्रा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
hne: पालमबेंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bangka-Belitung
hne: बांगका-बेलितुंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
hne: पांगकल पिनांग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Lampung
hne: लाम्पुंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandar Lampung
hne: बांदर लाम्पुंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
hne: जकार्ता विसेस राजधानी छेत्र

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
hne: जकार्ता

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banten
hne: बान्तेन

[ctx: indonesia.kgm]
en: Serang
hne: सेरांग

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
hne: पस्चिम जावा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandung
hne: बांदुंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
hne: मध्य जावा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Semarang
hne: सेमरंग

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
hne: योगयाकार्ता विसेस छेत्र

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta
hne: योगयाकार्ता

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
hne: पूर्व जावा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
hne: सुराबाया

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bali
hne: बाली

[ctx: indonesia.kgm]
en: Denpasar
hne: डेनपसार

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
hne: पस्चिम नुसा तेनगारा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mataram
hne: माताराम

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
hne: पूर्व नुसा तेनगारा

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kupang
hne: कुपांग

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
hne: पस्चिमी कालिमंथन

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pontianak
hne: पांटिआनाक

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
hne: मध्य कालिमंथन

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palangkaraya
hne: पालांगकाराया

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
hne: दक्छिनी कालिमंथन

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banjarmasin
hne: बंजरमसिन

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
hne: पूर्वी कालिमंथन

[ctx: indonesia.kgm]
en: Samarinda
hne: समरिन्द

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
hne: उत्तरी सुलावेसी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manado
hne: मानादो

[ctx: indonesia.kgm]
en: Gorontalo
hne: गोरोन्तालो

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
hne: मध्य सुलावेसी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palu
hne: पालु

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
hne: दक्छिनी पूर्व सुलावेसी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kendari
hne: केन्दारी

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
hne: दक्छिनी सुलावेसी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
hne: मकासार

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
hne: पस्चिमी सुलावेसी

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mamuju
hne: मामुजु

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
hne: मालुकु

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ambon
hne: अम्बान

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
hne: उत्तरी मालुकु

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ternate
hne: तर्नेत

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
hne: पापुआ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jayapura
hne: जयापुरा

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
hne: पस्चिम इरियन जया

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manokwari
hne: मानोक्वारी

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
hne: इरान

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
hne: तेहरान

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
hne: क्वोम

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
hne: मारकाजी

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
hne: आर्क

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
hne: क्वाजविन

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
hne: गिलान

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
hne: रास्त

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
hne: आर्दाबिल

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
hne: जानजान

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
hne: पूर्वी अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
hne: ताबरिज

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
hne: पस्चिमी अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
hne: ओरूमिए

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
hne: कुर्दिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
hne: सनानदाज

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
hne: हमदान

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
hne: केरमानसाह

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
hne: इलाम

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
hne: लोरेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
hne: खोराम आब्द

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
hne: कुजेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
hne: अहवाज

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
hne: चाहरमहल अउ बख्तियारी

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
hne: सहर ए कोर्द

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
hne: कोहकिलुएह अउ बायर अहमहिना

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
hne: यासूज

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
hne: बुसेहर

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
hne: फार्स

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
hne: सिराज

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
hne: होरमोजगान

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
hne: बान्देर अब्बास

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
hne: सिस्तान अउ बलूचिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
hne: जेहदान

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
hne: करमन

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
hne: यज्द

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
hne: एस्फाहान

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
hne: सेमनान

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
hne: मजनदारान

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
hne: सारी

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
hne: गोलेस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
hne: गोरगान

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
hne: दक्छिनी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
hne: बिर्जान्द

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
hne: राजावी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
hne: मसाद

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
hne: उत्तरी खोरासान

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
hne: बोनूर्द

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
hne: परसियन गल्फ

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
hne: ओमन के खाड़ी

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
hne: कैस्पियन सागर

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
hne: उरमिएह झील

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
hne: सऊदी अरब

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
hne: ओमन

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
hne: इराक

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
hne: कुवैत

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
hne: अफगानिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
hne: अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
hne: आर्मेनिया

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
hne: कतर

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
hne: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
hne: इराक

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
hne: इराक नइ

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
hne: बगदाद

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
hne: सालाह एद दिन

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
hne: दियाला

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
hne: वासित

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
hne: मेसान

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
hne: अल बसरा

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
hne: दि कर

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
hne: अल मुथाना

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
hne: अल-कादिसियाह

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
hne: बाबिल

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
hne: कर्बला

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
hne: अन नजफ

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
hne: अल अनबर

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
hne: निनावा

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
hne: दाहुक

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
hne: अरबिल

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
hne: अत तामिम (किरकुक)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
hne: अस सुलायमानिया

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
hne: आयरलेंड (राज्य)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
hne: उत्तरी आयरलेंड (राज्य)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Leinster
hne: लिन्स्टर

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
hne: डबलिन

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Munster
hne: मन्स्टर

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
hne: कार्क

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Connacht
hne: कोनाच

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Galway
hne: गालवे

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ulster
hne: अल्सतर

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
hne: बेलफास्ट

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
hne: इजराइल

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: israel.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
hne: इजराइल नइ

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
hne: यरूसलम

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
hne: उत्तरी

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
hne: नाजरथ

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
hne: हाइफा

[ctx: israel.kgm]
en: Center
hne: सेन्टर

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
hne: रामला

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
hne: तेल अवीव

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
hne: दक्छिनी

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
hne: बीरसेबा

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
hne: इटली

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
hne: इटली नइ

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
hne: सिसिली

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
hne: पालेर्मो

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
hne: फ्रियुलि वेनेजिया गियुले

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
hne: त्रिस्ते

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
hne: अब्रूजू

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
hne: ल'अकिला

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
hne: लेटियम

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
hne: रोम

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
hne: कालाब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
hne: कैटनजारो

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
hne: पीएडमाँट

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
hne: टुरिन

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
hne: अपुले

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
hne: बारी

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
hne: लोम्बार्दी

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
hne: मिलिस

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
hne: अम्ब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
hne: पेरुजिया

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
hne: ट्रेन्टिनो आल्टो अदीज

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
hne: ट्रेन्टो

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
hne: मोलिस

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
hne: केम्पोबासो

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
hne: टुस्केनी

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
hne: फ्लोरेंस

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
hne: एमिले रोमाग्ना

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
hne: बोलोग्ना

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
hne: वाल द'आओस्ता

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
hne: आओस्टा

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
hne: कैम्पेनिया

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
hne: नेपल्स

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
hne: बासिलिकता

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
hne: पोटेन्जा

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
hne: लिगुरिया

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
hne: जऊनेवा

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
hne: सार्दिनिया

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
hne: कालिगरी

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
hne: मार्चेस

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
hne: अंकोना

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
hne: वेनेटो

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
hne: वेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
hne: इटली - राज्यों में

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
hne: इटली नइ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
hne: अलियासांद्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
hne: आस्ती

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
hne: बिएला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
hne: कुनेओ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
hne: नोवारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
hne: टुरिन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
hne: वरबानो-कुसिओ-ओसोला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
hne: वरसेली

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
hne: बर्गामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
hne: ब्रेस्किया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
hne: कोमो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
hne: क्रेमोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
hne: लेको

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
hne: लोदी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
hne: मान्टोवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
hne: मिलिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
hne: पाविया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
hne: सोन्द्रियो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
hne: वारसे

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
hne: आओस्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
hne: बोलजानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
hne: ट्रेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
hne: बेलुनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
hne: पादोवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
hne: रोविगो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
hne: ट्रेविसो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
hne: वेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
hne: वेरोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
hne: विसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
hne: गोरिजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
hne: पोर्देनोने

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
hne: त्रिस्ते

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
hne: उडीन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
hne: जऊनेवा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
hne: इमपेरिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
hne: ला स्पेजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
hne: सावोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
hne: बोलोग्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
hne: फरेरा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
hne: फोरली-सेसेना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
hne: मादीना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
hne: परमा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
hne: पियासेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
hne: रावेन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
hne: रेग्गियो नेलएमिले

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
hne: रिमिनि

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
hne: एरेजू

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
hne: फ्लोरेंस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
hne: ग्रोसेतो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
hne: लिवोर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
hne: लुक्का

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
hne: मासा-कारारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
hne: पीसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
hne: पिसटोइया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
hne: प्रेतो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
hne: सिएना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
hne: पेरुजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
hne: टेरनी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
hne: अंकोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
hne: एसकोली पिसेनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
hne: मासेरटा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
hne: पेसारो अउ उर्बिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
hne: फ्रोसिनोन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
hne: लातिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
hne: रिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
hne: रोम

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
hne: विटेरबो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
hne: चिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
hne: ल'अकिला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
hne: पेस्कारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
hne: टेरामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
hne: केम्पोबासो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
hne: इसेरनिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
hne: एवेलिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
hne: बेनेवेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
hne: कसर्ता

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
hne: नेपल्स

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
hne: सालेर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
hne: बारी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
hne: ब्रिंदिसी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
hne: फोगिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
hne: लीसी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
hne: तारान्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
hne: मातेरा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
hne: पोटेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
hne: कैटनजारो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
hne: कोसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
hne: क्रोटोने

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
hne: रेग्गियो दे कालाब्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
hne: विबो वालेन्टिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
hne: एग्रेगेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
hne: कालटानिसेट्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
hne: कैटानिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
hne: एन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
hne: मेसिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
hne: पालेर्मो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
hne: रागुसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
hne: सायराकस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
hne: ट्रापानी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
hne: कालिगरी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
hne: नुओरो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
hne: ओरिस्तानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
hne: सासारी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
hne: जमैका

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
hne: पेरिसेस

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
hne: जमैका नइ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
hne: पोर्टलैंड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
hne: पोर्ट अन्टोनियो

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
hne: सेंट वड्र्यू

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
hne: हाफ ओ मन ट्री

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
hne: संत थामस

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
hne: मोरान्ट बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
hne: क्लारेन्दन

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
hne: मे पेन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
hne: मैंचेस्टर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
hne: मान्देविले

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
hne: सेंट एन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
hne: सेंट एन बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
hne: सेंट कैंथरीन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
hne: स्पेनिस टाउन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
hne: सेंट मेरी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
hne: पोर्ट मारिया

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
hne: हनोवर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
hne: लुसेआ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
hne: संत एलिजाबेथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
hne: काला सागर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
hne: संत जेम्स

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
hne: मांटेगो बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
hne: ट्रेलावनी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
hne: फालमाउथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
hne: वेस्टमोरलैंड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
hne: सावन्ना-ला-मार

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
hne: जापान

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
hne: प्रीफेक्चर्स

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
hne: बाउन्ड्स से बाहिर

[ctx: japan.kgm]
en: Border
hne: किनारा

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
hne: होक्काइदो

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
hne: सापोरो

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
hne: ओमोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
hne: इवाते

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
hne: मोरिओका

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
hne: अकिता

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
hne: यामागाता

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
hne: मियागी

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
hne: सेनदाई

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
hne: निगाता

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
hne: फुकुसिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
hne: नागानो

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
hne: गुनमा

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
hne: माबासी

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
hne: टोचिगि

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
hne: उट्सुनोमिया

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
hne: इबाराकी

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
hne: मिटो

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
hne: चिबा

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
hne: गिफू

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
hne: सिजुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
hne: साईतामा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
hne: यामानासी

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
hne: कोउफू

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
hne: टोयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
hne: इसिकावा

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
hne: कानाजावा

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
hne: आईचि

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
hne: नागोया

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
hne: फुकुई

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
hne: सिगा

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
hne: ओत्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
hne: माई

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
hne: त्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
hne: क्योटो

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
hne: हयोगो

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
hne: कोबे

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
hne: नारा

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
hne: ओसाका

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
hne: वाकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
hne: ओकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
hne: टोटोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
hne: सिमाने

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
hne: मात्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
hne: हिरोसिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
hne: यामागुचि

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
hne: फुकुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
hne: ओइता

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
hne: मियाजाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
hne: कागोसिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
hne: कुमामोतो

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
hne: सागा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
hne: नागासाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
hne: एहिमे

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
hne: मात्सुयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
hne: कोची

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
hne: तोकुसिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
hne: कागवा

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
hne: ताकामात्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
hne: कानगावा

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
hne: योकोहामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
hne: टोक्यो

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
hne: ओकिनावा

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
hne: नाहा

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
hne: कजाखिस्तान

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
hne: कजाखिस्तान नइ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
hne: आस्ताना

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
hne: अलमाती सिटी

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
hne: बाइकोनुर

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
hne: अलमाती

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
hne: ताल्दीकोरगन

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
hne: अकमोला

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
hne: कोक्सेताउ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
hne: अकोतोबे

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
hne: अत्यराउ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
hne: बातयस कजाक्स्तान

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
hne: ओरल

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
hne: मांगाइस्ताउ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
hne: अक्ताउ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
hne: ओंगतुस्तिक कजाकस्तान

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
hne: स्यामकेंत

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
hne: पावलोदल

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
hne: कारागांदी

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
hne: कारागान्दा

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
hne: कोस्ताने

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
hne: कोस्तानाइ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
hne: क्योजाइलोर्डा

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
hne: साइगाइस कजाकस्तान

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Öskemen
hne: ओस्केमेन

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
hne: सोलतुस्तिक कजाकस्तान

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Petropavl
hne: पेत्रोपाव्ल

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
hne: जाम्बाइल

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
hne: ताराज

en: E&xplore Map
hne: नक्सा एक्सप्लोर करव (&x)

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
hne: ये खन्ड मं नक्सा के कोनो हिस्सा मं डेरी किलिक कर ओ डिवीजन परिचय जानकारी ले सकथो

en: Test Yourself:
hne: अपने अपन जांचव:

en: &Location of Regions
hne: छेत्र के जगह (&L)

en: &Place Regions in the Map
hne: नक्सा मं हिस्सा ल रखव (&P)

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
hne: ये चैलेंज मं आप मन ल छेत्र के आकार दे गे हे अउ ओला आप मन ल नक्सा मं उचित जगह मं रखना होही

en: &Regions by Capital
hne: राजधानी से छेत्र (&R)

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
hne: ये क्विज मं आप मन ल डिविजन नाम के अंदाजा लगाना होही जब राजधानी दे गे होही

en: &Capitals of Regions
hne: छेत्रों के राजधानियाँ (&C)

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
hne: ये क्विज मं आप मन ल दे गे डिवीजन नाम के राजधानी के अंदाजा लगाना होही

en: Re&gions by Flag
hne: झंडों के साथ छेत्र (&g)

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
hne: ये क्विज मं आप मन ल डिवीजन नाम के अंदाजा लगाना होही यदि एखर झंडा दे गे होही

en: &Flags of Regions
hne: छेत्रों के झंडे (&F)

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
hne: ये क्विज मं आप मन ल झंडे के अंदाजा लगाना होही यदि एखर डिवीजन नाम दे गे होही

en: &Open Map...
hne: नक्सा खोलव...(&O)

en: &Zoom
hne: जूम (&Z)

en: &Original Size
hne: मूल आकार (&O)

en: &Automatic Zoom
hne: अपने अपन जूम करव (&A)

en: &Move
hne: खिसकाव (&M)

en: Disclaimer
hne: डिसक्लेमर

en: Map author
hne: नक्सा लेखक

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
hne: आखरी बार उपयोग करे नक्सा ल खोल नइ सकिस. पार्सिंग करे मं गलती %1: %2

en: There is no current map
hne: वहाँ अभी हाल के तिर कोनो नक्सा नइ हे

en: Number of Questions
hne: प्रस्नों के संख्या

en: How many questions do you want? (1 to %1)
hne: आप कतका प्रस्न चाहथो ? (1 से लेकर %1)

en: &Location of %1
hne: %1 के जगह (&L)

en: &Place %1 in the Map
hne: नक्सा मं जगह %1 (&P)

en: %1 by Flag
hne: %1 झन्डा द्वारा

en: &Flags of %1
hne: %1 के झन्डा (&F)

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
hne: <qt>अभी हाल के झन्डा:<br /><b>%1</b></qt>

en: This map has been created by %1.
hne: ए नक्सा ल %1 ह बनाय हे.

en: Map Author
hne: नक्सा लेखक

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
hne: पिछला  खोलिस मैप

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
hne: किर्गिजिस्तान

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
hne: किर्गिजिस्तान नइ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
hne: बिसकेक

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
hne: बातकेन

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
hne: चुइ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
hne: जलाल-आबाद

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
hne: नरयन

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
hne: ओस

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Talas
hne: तालास

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
hne: इसाइक कुल

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
hne: ओस सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
hne: लिथुआनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
hne: बेलारूस

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
hne: एस्तोनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
hne: ऐज्क्राउकल

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
hne: अलुक्स्ने

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
hne: बाल्वी

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
hne: बाउस्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
hne: सेसिस

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
hne: दाउगापिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
hne: दाउगावपिल्स सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
hne: दोबेले

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
hne: गुलबेने

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
hne: जेकाबपिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
hne: जेलगावा

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
hne: जेलगावा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
hne: जुरमाला सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
hne: क्रास्लावा

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
hne: कुलदिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
hne: लिपाजा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
hne: लिपजा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
hne: लिमबाजी

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
hne: लुद्जा

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
hne: मडोना

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
hne: ओगर

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
hne: प्रेइलि

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
hne: रेजेक्ने

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
hne: रेजकेन सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
hne: रिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
hne: रिगा सिटी

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
hne: सालदस

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
hne: तालसी

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
hne: टुकुमस

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
hne: वाल्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
hne: वालमीरा

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
hne: वेटस्पिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
hne: वेंटस्पिल्स सिटी

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
hne: लिचटेनस्टीन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
hne: म्यूनिसिपल्टीज

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
hne: लिचटेनस्टीन नइ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
hne: बालजर्स

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Eschen
hne: एसचेन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
hne: गामप्रिन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Mauren
hne: मौरीन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Planken
hne: प्लानकेन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Ruggell
hne: रगेल

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schaan
hne: सान

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
hne: सेलेनबर्ग

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesen
hne: त्रिसेन

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesenberg
hne: त्रिसेनबर्ग

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
hne: वादुज

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
hne: लिथुआनिया (म्यूनिसिपल्टीज)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
hne: म्यूनिसिपल्टीज

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
hne: लिथुआनिया (म्यूनिसिपल्टीज) नइ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Akmenė
hne: एकमेने

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Naujoji Akmenė
hne: नाउजोजी एकमेने

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
hne: एलतस सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus
hne: एलितस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Anykščiai
hne: एनिक्सिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Birštonas
hne: ब्रिस्तोनास

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Biržai
hne: बिरजइ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Druskininkai
hne: द्रुसकिनिनकाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Elektrėnai
hne: इलेक्त्रेनाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ignalina
hne: इगनालिना

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jonava
hne: जोनावा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Joniškis
hne: जोनिसकिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jurbarkas
hne: जुरबारकास

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaišiadorys
hne: काइसिआदोरिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kalvarija
hne: कालवारिजा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
hne: काउनास सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
hne: काउनास

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kazlų Rūda
hne: काजलु रुदा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kėdainiai
hne: केदाइनिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kelmė
hne: केल्मे

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
hne: क्लाइपेदा सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
hne: क्लाइपेदा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Gargždai
hne: गारग्जदाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kretinga
hne: क्रेटिंगा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kupiškis
hne: कुपिसकिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lazdijai
hne: लाज्दिजाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Marijampolė
hne: मारिजाम्पोल

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Mažeikiai
hne: माजेइकिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Molėtai
hne: मोलेताइ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Neringa
hne: नेरिंगा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Nida
hne: निदा

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pagėgiai
hne: पेजजिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pakruojis
hne: पाकरुओजिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
hne: पलांगा सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
hne: पनेवेजिस सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
hne: पनेवेजिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pasvalys
hne: पासवालिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Plungė
hne: प्लंज

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Prienai
hne: प्रिनाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Radviliškis
hne: रादविलिस्किस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Raseiniai
hne: रेसेनियाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rietavas
hne: रितवास

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rokiškis
hne: रोकिसकिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Skuodas
hne: स्कुदास

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šakiai
hne: साकियाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šalčininkai
hne: सालसिनिनकाइ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
hne: सिआउलिआई सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
hne: सिआउलिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilalė
hne: सिलाले

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilutė
hne: सिलुते

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Širvintos
hne: सिरविनतोस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Švenčionys
hne: स्वेनसिओनिस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Tauragė
hne: ताउरागे

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Telšiai
hne: तेलसिआई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Trakai
hne: त्राकाई

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ukmergė
hne: उकेमरगे

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Utena
hne: उटेना

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Varėna
hne: वरेना

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilkaviškis
hne: विलकाविस्किस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
hne: विलनियस सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
hne: विलनियस

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
hne: विसागिनास सिटी

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Zarasai
hne: जारसाई

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
hne: लक्समबर्ग (केंटन्स)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
hne: केंटोंन्स

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
hne: लक्समबर्ग (केंटन्स) नइ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
hne: क्लेरवाक्स

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Diekirch
hne: दिकिर्च

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
hne: रेदांगे

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Vianden
hne: विआन्देन

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Wiltz
hne: विल्त्ज

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Echternach
hne: एचतेर्नाच

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Grevenmacher
hne: ग्रेवेनमाचेर

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Remich
hne: रेमिच

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Capellen
hne: कापलेन

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
hne: एस-सुर-एलजेते

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
hne: लक्समबर्ग

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Mersch
hne: मर्सच

en: KGeography
hne: के-जिओग्राफी

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
hne: © 2004-2005 अल्बर्ट एस्टल्स सिड

en: Albert Astals Cid
hne: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Programmer and designer
hne: प्रोग्रामर अउ डिजाइनर

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
hne: मलेसिया

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
hne: मलेसिया नइ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
hne: केदाह

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
hne: एलोर स्टार

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor
hne: जोहोर

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
hne: जोहोर बाहरु (पसिर पेलांगी)

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kelantan
hne: केलान्तान

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Bahru
hne: कोता बाहरु

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
hne: मलाका

[ctx: malaysia.kgm]
en: Negeri Sembilan
hne: नेगेरी सेमबिलान

[ctx: malaysia.kgm]
en: Seremban
hne: सेरेम्बान

[ctx: malaysia.kgm]
en: Pahang
hne: पहांग

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
hne: कुआन्टान

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perak
hne: पेराक

[ctx: malaysia.kgm]
en: Ipoh
hne: इपोह

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perlis
hne: पेरिल्स

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kangar
hne: कांगार

[ctx: malaysia.kgm]
en: Penang
hne: पेनांग

[ctx: malaysia.kgm]
en: George Town
hne: ज्यार्ज टाउन

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
hne: सबाह

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Kinabalu
hne: कोटा किनाबालू

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
hne: सारवाक

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
hne: कुचिंग

[ctx: malaysia.kgm]
en: Selangor
hne: सेलांगोर

[ctx: malaysia.kgm]
en: Shah Alam
hne: साह आलम

[ctx: malaysia.kgm]
en: Terengganu
hne: टेरेंगानु

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuala Terengganu
hne: कुआला टेरेंगानु

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
hne: %1 राजधानी हे एखर...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
hne: %1 के राजधानी हे...

en: %1 by Capital
hne: %1 राजधानी द्वारा

en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: @title]
en: %1 in Map
hne: नक्सा मं %1

en: Choose Map to Use
hne: उपयोग बर नक्सा चुनव

en: Error parsing %1: %2
hne: पारसिंग गलती %1: %2

en: Error parsing
hne: पारसिंग गलती

en: The map image file for %1 does not exist
hne: %1 बर नक्सा फोटू फाइल मौजूद नइ हे.

en: The flag image file for %1 does not exist
hne: %1 बर नक्सा फोटू फाइल मौजूद नइ हे.

en: Invalid value in tag %1
hne: टैग मं अवैध मूल्य %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
hne: या तो वहां पहिली ही %1 नाम के डिवीजन हे या ओही रंग के एक %2 डिवीजन हे

en: The map description file should begin with the %1 tag
hne: नक्सा वर्नन फाइल ल %1 टैग के साथ चालू होना चाही

en: Could not open %1 for reading.
hne: %1 ल पढ़े बर  खोले नइ जा सकिस.

en: %1 does not exist.
hne: %1 अस्तित्व मं नइ हे.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
hne: नक्सा वर्नन फाइल मं %2 के भीतर %1 टैग होना चाही

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
hne: नक्सा वर्नन फाइल मं %2 के भीतर ठीक एक %1 टैग होना चाही

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
hne: मेक्सिको

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
hne: मेक्सिको (राज्य) नइ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Aguascalientes
hne: अगुआसकालिएन्तेस

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
hne: बाजा केलिफोर्निया

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
hne: मेक्सिकाली

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
hne: बाजा केलिफोर्निया सुर

[ctx: mexico_states.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
hne: केम्पेचे

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
hne: चियापास

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tuxtla Gutiérrez
hne: तक्सतला गुतिएरेज

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
hne: चिहुआहुआ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
hne: कोआहुलिया

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
hne: सालतिलो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
hne: कोलिमा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Durango
hne: ड्यूरेंगो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
hne: गुआनाजुआतो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
hne: गुएरेरो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
hne: चिलपाचिंगो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
hne: हिदाल्गो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
hne: पचुका

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
hne: जेलिस्को

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
hne: ग्वादलाजरा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
hne: मेक्सिको

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
hne: तोलुका

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
hne: मिचोआकन

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
hne: मोरेलिया

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
hne: मोरेलोस

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
hne: कुएरनावाका

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
hne: नायारित

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tepic
hne: तेपिक

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
hne: नुएवो लिओन

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
hne: मान्टेरेय

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Oaxaca
hne: ओक्साका

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Puebla
hne: पुएब्ला

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
hne: क्वेरेतारो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Santiago de Querétaro
hne: सेंटिआगो द क्वेरेतारो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
hne: क्विनताना रू

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
hne: चेतुमल

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
hne: सेन लुइस पोतोसी

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
hne: सिनालोआ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
hne: कुलीआकान

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
hne: सोनोरा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
hne: हरमासिलो

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
hne: ताबास्को

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
hne: विलाहेरमोसा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
hne: तामउलिपास

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
hne: सिउदाद विक्टोरिया

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
hne: त्लाक्सकाला

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
hne: वेराक्रुज

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
hne: सालपा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
hne: युकातान

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mérida
hne: मेरिदा

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Zacatecas
hne: जाकातेकास

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
hne: फेडरल जिला

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
hne: मैक्सिको_सिटी

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
hne: मंगोलिया

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
hne: मंगोलिया नइ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
hne: अरहांगे

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
hne: त्सेस्तेरलेग

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
hne: बायन-ओलगिइ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
hne: ओल्गिइ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
hne: वायान्होंगोर

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
hne: बुलगान

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
hne: दरहन-उल

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
hne: दरहन

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornod
hne: दोरनाद

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
hne: चोयबालसन

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
hne: दोर्नोगोवि

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
hne: सायनसान्द

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
hne: दनदगोवी

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
hne: मान्दालगोवी

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
hne: गोवी-अल्ते

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
hne: अलते

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
hne: गोविसुम्बर

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
hne: चोयर

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
hne: हेनतिइ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
hne: ओनदोरहान

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
hne: हावड

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
hne: होवस्गोल

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
hne: मोरोन

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
hne: ओमनोगोवी

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
hne: दालाजादगाद

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
hne: ओरहान

[ctx: mongolia.kgm]
en: Erdenet
hne: एर्दनेत

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
hne: ओवोरहानगे

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
hne: अरवायेहीर

[ctx: mongolia.kgm]
en: Selenge
hne: सेलेंगे

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
hne: सुहबातार

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
hne: बारुन-उर्त

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
hne: तोव

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
hne: जुनमोद

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
hne: उव्स

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
hne: उलांगाम

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
hne: जवहान

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
hne: उलिआस्ते

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
hne: उलान बाटर

en: Wikipedia page
hne: विकिपीडिया पृष्ठ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
hne: उत्तरी अउ मध्य अमरीका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
hne: उत्तरी अउ मध्य अमरीका नइ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
hne: कनाडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
hne: ओटावा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
hne: अल सल्वाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
hne: सन सल्वाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
hne: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
hne: वासिंगटन डीसी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
hne: बहामा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
hne: नासाउ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
hne: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
hne: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
hne: हेती

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
hne: पार्ट_ओ_प्रिंस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
hne: क्यूबा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
hne: हवाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
hne: जमैका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
hne: डोमिनिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
hne: रोसेयू

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hne: एन्टिगुआ अउ बारबूडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
hne: सेंट जान्स

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
hne: बारबाडोस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
hne: ब्रिजटाउन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hne: ट्रिनिडाड अउ टोबैगो

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
hne: पार्ट_ओफ_स्पेन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
hne: मेक्सिको

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
hne: मैक्सिको_सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
hne: ग्वाटेमाला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
hne: ग्वाटेमाला सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
hne: बेलिज

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
hne: बेलमोपान

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
hne: होंडुरास

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
hne: टेगुसिगलपा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
hne: निकारागुआ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
hne: मानागुआ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
hne: कोस्टा रिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
hne: सान जोस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
hne: पनामा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
hne: पनामा सिटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
hne: ग्रीनलैंड [डेनमार्क]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
hne: गुयाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
hne: वेनेजुएला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
hne: नेपाल (छेत्र)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
hne: जोन्स

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
hne: नेपाल (छेत्र) नइ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bagmati
hne: बागमती

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bheri
hne: भेरी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Dhawalagiri
hne: धवलगिरि

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Gandaki
hne: गंदाकी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
hne: जनकपुर

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Karnali
hne: करनाली

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
hne: कोसी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
hne: लुंबिनी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mahakali
hne: महाकाली

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mechi
hne: मेची

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Narayani
hne: नारायनी

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Rapti
hne: राप्ती

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Sagarmatha
hne: सागरमाथा

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Seti
hne: सती

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
hne: नीदरलैंड्स

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
hne: नीदरलैंड्स नइ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
hne: फ्राइसलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
hne: लीवार्देन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
hne: ग्रोनिंजन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
hne: द्रेन्थे

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
hne: आसेन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
hne: ओवरिजसेल

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
hne: ज्वोले

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
hne: जेल्दरलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
hne: आर्नहेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
hne: उत्तरी ब्राबान्त

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
hne: स हेर्तोगेनबोस

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
hne: लिंबर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
hne: मास्ट्रिच

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
hne: फ्लेवोलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
hne: लेलस्ताद

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
hne: यूट्रेच्ट

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
hne: जीलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
hne: मिडलबर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
hne: उत्तरी होलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
hne: हर्लेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
hne: दक्छिनी होलैंड

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
hne: द हेग

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
hne: न्यूजीलैंड

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
hne: न्यूजीलैंड नइ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Northland
hne: नार्थलैंड

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whangarei
hne: वानगरेइ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
hne: आकलैंड

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
hne: आकलैंड सिटी

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Waikato
hne: वाइकातो

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hamilton
hne: हेमिल्टन

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
hne: बे आफ प्लेन्टी

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whakatane
hne: वाकाताने

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Gisborne
hne: गिसबोर्न

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
hne: हाक्स बे

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Napier/Hastings
hne: नेपियर/हेस्टिंग्स

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Taranaki
hne: तारांकि

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New Plymouth
hne: न्यू प्लेमाउथ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Manawatu-Wanganui
hne: मानावातु-वानगानुइ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wanganui
hne: वानगानुइ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
hne: वेलिंगटन

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Tasman
hne: तस्मान

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
hne: नेल्सन सिटी

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Marlborough
hne: मार्लबोरो

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Blenheim
hne: ब्लेनहीम

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
hne: पस्चिमी समुद्रतट

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
hne: ग्रे माउथ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Canterbury
hne: कैनटरबरी

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
hne: क्राइस्टचर्च

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Otago
hne: ओतागो

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Dunedin
hne: दुनेदिन

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
hne: साउथलैंड

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Invercargil
hne: इनवरकारगिल

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
hne: निकारागुआ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
hne: निकारागुआ नइ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
hne: नुएवा सेगोविया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
hne: ओकोताल

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
hne: माद्रिज

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
hne: सोमोटो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
hne: एस्टेली

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
hne: चिनानदेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
hne: लेओन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
hne: मानागुआ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
hne: मासाया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
hne: काराजो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
hne: जऊनोटेपे

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
hne: ग्रेनाडा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
hne: रिवास

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
hne: चोन्तालेस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
hne: जुईगाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
hne: बोआको

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
hne: मातागाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
hne: जऊनोटेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
hne: रियो सान जुआन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
hne: सान कार्लोस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
hne: अटलान्टिको नोर्ते

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
hne: अटलांटिको सुर

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
hne: ब्लूफील्ड मन

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
hne: उत्तरी कोरिया

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
hne: उत्तरी कोरिया नइ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang
hne: चंगैंग

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang-do
hne: चंगैंग-दो

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
hne: उत्तरी हैमग्यांग

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-pukto
hne: हैमग्यांग-पुक्तो

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
hne: दक्छिनी हैमग्यांग

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-namdo
hne: हैमग्यांग-नामदो

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
hne: उत्तरी हुआंगहे

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-pukto
hne: हुआंगहे-पुक्तो

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
hne: दक्छिनी हुआंगहे

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-namdo
hne: हुआंगहे-नामदो

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
hne: कान्गवान

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
hne: कांगवानडो

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
hne: उत्तरी प्योंगान

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-pukto
hne: प्योंगान-पुक्तो

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
hne: दक्छिनी प्योंगान

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-namdo
hne: प्योंगान-नामदो

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang
hne: रयांगांग

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang-do
hne: रयांगांग-डो

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
hne: केसांग इंडस्ट्रीयल छेत्र

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu
hne: केसांग कांग आप चिगु

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
hne: कुमगांगसान पर्यटन छेत्र

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu
hne: कुमगांगसान क्वांगवांग चिगु

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
hne: सिनुइजु विसेस प्रसासकीय छेत्र

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu
hne: सिनुइजु तुकपायोल हाएनग्जोन्गु

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
hne: प्योंग्यांग

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang Chikhalsi
hne: प्योंग्यांग चिकालसी

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)
hne: रासोन (राजिन-सोनबोंग)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong) Chikhalsi
hne: रासोन (राजिन-सोनबोंग) चिकालसी

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
hne: नार्वे

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
hne: नार्वे नइ

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
hne: नोर्दलैंड

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
hne: बोडो

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
hne: स्टेइकजेर

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
hne: मोलदे

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
hne: रोगालैंड

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
hne: स्टावेंगर

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
hne: ओस्लो

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
hne: ओसेनिया

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
hne: ओसेनिया नइ

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
hne: आस्ट्रेलिया

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
hne: कैनबरा

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
hne: नारफाक आइलैंड (आस्ट्रेलिया)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
hne: न्यूजीलैंड

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
hne: वेलिंगटन

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
hne: कुक आइलैंड (न्यूजीलैंड)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
hne: अवारुआ

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
hne: निउइ (न्यूजीलैंड)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
hne: अलोफी

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
hne: तोकेलाउ (न्यूजीलैंड)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
hne: पूर्वी तिमोर

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
hne: दिली

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
hne: ईस्टर आईलैंड

[ctx: oceania.kgm]
en: Hanga Roa
hne: हांगा रोआ

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
hne: फिजी

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
hne: सुवा

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
hne: इंडोनेसिया

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
hne: जकार्ता

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
hne: पापुआ न्यू गियाना

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
hne: पोर्ट मोर्सबे

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
hne: सोलोमन आइलैंड

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
hne: होनीआरा

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
hne: वनौतू

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
hne: पोर्ट विला

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
hne: फेडरेटेड स्टेट आफ माइक्रोनेसिया

[ctx: oceania.kgm]
en: Palikir
hne: पालिकिर

[ctx: oceania.kgm]
en: Kiribati
hne: किरीबाती

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
hne: दक्छिनी तरावा

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
hne: मार्सल आइलैंड

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
hne: मजूरो

[ctx: oceania.kgm]
en: Nauru
hne: नौरू

[ctx: oceania.kgm]
en: Yaren
hne: यारेन

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
hne: पलाऊ

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
hne: मेलेकेओक

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
hne: न्यू केलेदूनिया (फ्रांस)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
hne: नौमिआ

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
hne: फ्रेंच पालीनेसिया (फ्रांस)

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
hne: पापती

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
hne: वालिस अउ फुतुना (फ्रांस)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
hne: माता उतु

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
hne: सामोआ

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
hne: एपिया

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
hne: टोन्गा

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
hne: नुकुआलोफा

[ctx: oceania.kgm]
en: Tuvalu
hne: तुवालू

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
hne: फुनाफुटी

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
hne: पिटकैर्न आइलैंड (यूनाइटेड किंगडम)

[ctx: oceania.kgm]
en: Adamstown
hne: एडम्सटाउन

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
hne: हवाई (यूएसए)

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
hne: होनोलूलू

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
hne: अमेरिकी सामोआ (यूएसए)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
hne: पागो पागो

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
hne: गुवाम (यूएसए)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
hne: हागात्ना

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
hne: उत्तरी मरीआना आइलैंड (यूएसए)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
hne: स्पेन

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
hne: संयुक्त राज्य माइनर आउटलाइंग आइलैंड

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
hne: ओमन

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: oman.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
hne: ओमान नइ

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
hne: एड दाखिलियाह

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
hne: अल बतिनाह

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
hne: अल वुस्ता

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
hne: अस सरकियाह

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
hne: अद दाहिराह

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
hne: मसकट

[ctx: oman.kgm]
en: Musandam
hne: मुसंदम

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
hne: दोफार

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
hne: पाकिस्तान नइ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
hne: बलूचिस्तान

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
hne: क्वेटा

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
hne: पेसावर

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
hne: पंजाब

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
hne: लाहौर

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
hne: सिंध

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
hne: कराची

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
hne: इस्लामाबाद राजधानी छेत्र

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
hne: इस्लामाबाद

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
hne: केंद्रीय प्रसासन आदिवासी छेत्र

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
hne: पेसावर अउ इस्लामाबाद

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
hne: आजाद कस्मीर

[ctx: pakistan.kgm]
en: Muzaffarabad
hne: मुजफ्फराबाद

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit
hne: गिलगित

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
hne: पनामा

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: panama.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
hne: पनामा नइ

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
hne: बोकास देल टोरो

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
hne: चिरिकि

[ctx: panama.kgm]
en: David
hne: डेविड

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
hne: कोक्ले

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
hne: प्नोनोमे

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
hne: कोलोन

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
hne: दारिएन

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
hne: ला पलामा

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
hne: हेरेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
hne: चित्रे

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
hne: लास सांतोस

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
hne: लास ताबलास

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
hne: पनामा

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
hne: वेरागुआस

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
hne: सेंटिआगो द वेरागुआस

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
hne: एमबेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
hne: यूनियन चोको

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
hne: कुना याला

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
hne: अल पोर्वेनिर

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
hne: नगोबे-बुगले

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
hne: चिचिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
hne: पैरागुए

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
hne: पैरागुए नइ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
hne: आल्टो पैरागुए

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
hne: फुएर्ते ओलिम्पो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
hne: आल्टो पराना

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
hne: सिदाद देल एस्ते

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
hne: अमामबे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
hne: पेद्रो जुआन काबालेरो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
hne: आसनसियान राजधानी जिला

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
hne: एसुन्सियाँन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
hne: बाकेरान

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
hne: फिलाडेल्फिया

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
hne: कागुआजु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
hne: कोरोनल ओविएदो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
hne: काजापा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
hne: कानिनदेयु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
hne: साल्तो देल गुआइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
hne: केंद्रित

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
hne: आरेगुआ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
hne: कान्सेप्सियान

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
hne: कार्दिलेरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
hne: काकुपे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
hne: गुआइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
hne: विलारिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
hne: इटापुआ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
hne: एनकारनासिआन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
hne: मिसिन्स

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
hne: सान-जुआन बाउतिस्ता

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
hne: निम्बुकु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
hne: पिलर

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
hne: पारागुआरी

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
hne: प्रेसिडेंट हेयस

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
hne: पोजो कोलराडो

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
hne: सान पेद्रो

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
hne: पेरू

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
hne: प्रसांत महासागर

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
hne: इक्वाडार

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
hne: ब्राजील

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
hne: बोलिविया

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
hne: चिली

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
hne: अमाजोनास

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
hne: चाचापोयास

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
hne: अनकास

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
hne: हुआराज

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
hne: अपुरीमाक

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
hne: अबानके

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
hne: अरेकिपा

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
hne: अयाकुचो

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
hne: काजामार्का

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
hne: कुस्को

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
hne: हुआनकावेलिका

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
hne: हुआनुको

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
hne: इका

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
hne: जुनिन

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
hne: लामबायेक

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
hne: सिक्लायो

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
hne: ला लिबरटाड

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
hne: ट्रुजिल्लो

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
hne: लिमा

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
hne: लोरेटो

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
hne: इक्विटास

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
hne: माद्रे द दियोस

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
hne: प्यूर्टो मालदोनादो

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
hne: मोकेगुआ

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
hne: पिउरा

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
hne: ताक्ना

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
hne: टुम्बेस

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
hne: पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
hne: सेरो द पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
hne: पुनो

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
hne: सान मार्टिन

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
hne: मोयोबाम्बा

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
hne: उकायाली

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
hne: पुकाल्पा

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
hne: फिलिप्पीन्स

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
hne: फिलिप्पीन्स नइ

[ctx: philippines.kgm]
en: Abra
hne: आब्रा

[ctx: philippines.kgm]
en: Bangued
hne: बानगुएद

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Norte
hne: अगसन देल नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabadbaran
hne: कबादबारान

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Sur
hne: अगुसन देल सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Prosperidad
hne: प्रोसपेरिदाद

[ctx: philippines.kgm]
en: Aklan
hne: अकलान

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalibo
hne: कालिबू

[ctx: philippines.kgm]
en: Albay
hne: अलबे

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
hne: लेगाज्पी सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Antique
hne: एंटीक

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
hne: सान जोस

[ctx: philippines.kgm]
en: Apayao
hne: अपायाओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Kabugao
hne: काबुगाओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Aurora
hne: अरोरा

[ctx: philippines.kgm]
en: Baler
hne: बालेर

[ctx: philippines.kgm]
en: Basilan
hne: बासलान

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
hne: इसाबेला सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Bataan
hne: बातान

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
hne: बालांगा सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Batanes
hne: बातानेस

[ctx: philippines.kgm]
en: Basco
hne: बास्को

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas
hne: बातान्गास

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
hne: बातान्गास सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Benguet
hne: बेनगुएत

[ctx: philippines.kgm]
en: La Trinidad
hne: ला ट्रिनिडाड

[ctx: philippines.kgm]
en: Biliran
hne: बिलिरान

[ctx: philippines.kgm]
en: Naval
hne: नेवल

[ctx: philippines.kgm]
en: Bohol
hne: बोहोल

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
hne: तागबिलारान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Bukidnon
hne: बुकिदनान

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
hne: मलयबलय सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Bulacan
hne: बुलाकान

[ctx: philippines.kgm]
en: Malolos
hne: मालोलोस

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan
hne: कागायान

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
hne: तुगुएगाराओ सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Norte
hne: कमारिनेस नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Daet
hne: दाएत

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Sur
hne: कमारिनेस सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Pili
hne: पिलि

[ctx: philippines.kgm]
en: Camiguin
hne: कामिगुइन

[ctx: philippines.kgm]
en: Mambajao
hne: मामबाजाओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Capiz
hne: कापिज

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
hne: रोक्सास सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Catanduanes
hne: कातानदुआनेस

[ctx: philippines.kgm]
en: Virac
hne: विराक

[ctx: philippines.kgm]
en: Cavite
hne: केविते

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
hne: त्रेस मार्तिरेस सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu
hne: सेबु

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
hne: सेबु सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
hne: कोम्पोस्टेला वेली

[ctx: philippines.kgm]
en: Nabunturan
hne: नाबुनतुरान

[ctx: philippines.kgm]
en: Cotabato
hne: कोताबातो

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
hne: किदपवन सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Norte
hne: दवाओ देल नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
hne: तागुम सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Sur
hne: दवाओ देल सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
hne: दिगोस सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
hne: दवाओ ओरिएंटल

[ctx: philippines.kgm]
en: Mati
hne: माती

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
hne: पूर्वी समर

[ctx: philippines.kgm]
en: Borongan
hne: बोरोन्गान

[ctx: philippines.kgm]
en: Guimaras
hne: गुइमारास

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
hne: जार्डन

[ctx: philippines.kgm]
en: Ifugao
hne: इफुगाओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Lagawe
hne: लागावे

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
hne: इलोकोस नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
hne: लाओआग सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Sur
hne: इलोकोस सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
hne: विगान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo
hne: इलोइलो

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
hne: इलोइलो सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilagan
hne: इलागान

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalinga
hne: कालिन्गा

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
hne: ताबुक

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
hne: ला उनियन

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
hne: सान फरनांदो सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Laguna
hne: लागुना

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
hne: सान्ता क्रुज

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Norte
hne: लानाओ देल नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Tubod
hne: तुबोद

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Sur
hne: लानाओ देल सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
hne: मारावी सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Leyte
hne: लेयेते

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
hne: ताक्लोबान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Maguindanao
hne: मागुइनदानाओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Shariff Aguak
hne: सारिफ अगुआक

[ctx: philippines.kgm]
en: Marinduque
hne: मारिन्दुक

[ctx: philippines.kgm]
en: Boac
hne: बोआक

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
hne: मास्बाते

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
hne: मास्बाते सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
hne: मिसामिस ओसिदेंतल

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
hne: ओरोक्वेता सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
hne: मिसामिस ओरिएंटल

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
hne: कगायान दे ओरो सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
hne: माउंटेन प्राविंस

[ctx: philippines.kgm]
en: Bontoc
hne: बोन्टोक

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
hne: नेगरोस ओसिदेंतल [२]

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
hne: बैकोलाद सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
hne: नेगरोस ओरिएंटल

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
hne: दुमागुएते सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
hne: उत्तरी समर

[ctx: philippines.kgm]
en: Catarman
hne: कैटामारान

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Ecija
hne: नुएवा एकिजा

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
hne: पालायान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Vizcaya
hne: नुएवा विज्काया

[ctx: philippines.kgm]
en: Bayombong
hne: बायोम्बोंग

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
hne: ओसिदेंतल मिनदोरो

[ctx: philippines.kgm]
en: Mamburao
hne: माम्बुराओ

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
hne: ओरिएंटल मिनदोरो

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
hne: कालापान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Palawan
hne: पालावान

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
hne: पुएर्तो प्रिंसेसा सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Pampanga
hne: पाम्पांगा

[ctx: philippines.kgm]
en: Pangasinan
hne: पांगासिनान

[ctx: philippines.kgm]
en: Lingayen
hne: लिंगायेन

[ctx: philippines.kgm]
en: Quezon
hne: क्वेजन

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
hne: लुसेना सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Quirino
hne: क्विरिनो

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabarroguis
hne: काबारोगुइस

[ctx: philippines.kgm]
en: Rizal
hne: रिजल

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
hne: एन्टिपोलो सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Romblon
hne: रोम्ब्लान

[ctx: philippines.kgm]
en: Samar
hne: समर

[ctx: philippines.kgm]
en: Catbalogan
hne: केटबालोगन

[ctx: philippines.kgm]
en: Sarangani
hne: सारंगानी

[ctx: philippines.kgm]
en: Alabel
hne: अलाबेल

[ctx: philippines.kgm]
en: Siquijor
hne: सिकिजोर

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon
hne: सोरसोगान

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
hne: सोरसोगान सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
hne: दक्छिनी कोताबातो

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
hne: कोरोनादाल सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
hne: दक्छिनी लेयेते

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
hne: मासिन सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Sultan Kudarat
hne: सुल्तान कुदरत

[ctx: philippines.kgm]
en: Isulan
hne: इसुलान

[ctx: philippines.kgm]
en: Sulu
hne: सुलु

[ctx: philippines.kgm]
en: Jolo
hne: जोलो

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Norte
hne: सुरिगाओ देल नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
hne: सुरिगाओ सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Sur
hne: सुरिगाओ देल सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Tandag
hne: तानदाग

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac
hne: तारलाक

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
hne: तारलाक सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Tawi-Tawi
hne: तावी-तावी

[ctx: philippines.kgm]
en: Panglima Sugala
hne: पंगलिमा सुगला

[ctx: philippines.kgm]
en: Zambales
hne: जाम्बालेस

[ctx: philippines.kgm]
en: Iba
hne: इबा

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Norte
hne: जामबोआंगा देल नोर्ते

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
hne: दिपोलाग सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Sur
hne: जाम्बोआंगा देल सुर

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
hne: पागादियन सिटी

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga Sibugay
hne: जाम्बोआंगा सिबुगे

[ctx: philippines.kgm]
en: Ipil
hne: इपिल

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
hne: रास्ट्रीय राजधानी

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
hne: मनीला

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
hne: नक्सा मं %1 ल रखव

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
hne: पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
hne: पोलैंड नइ

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
hne: मासोविया

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
hne: वारसा

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
hne: वार्मिया अउ मसूरिया

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
hne: ओल्सजटाइन

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
hne: पोदलाचिया

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
hne: बिआलयस्तोक

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
hne: लुबलिन

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
hne: सुबकारपाथिया

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
hne: जेसेजोव

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
hne: स्वितोक्रेजेसिकि

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
hne: किएलस

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
hne: लेसर पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
hne: क्राकोव

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
hne: लोद्ज

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
hne: सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
hne: कोटोविस

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
hne: ओपोल

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
hne: पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
hne: दान्स्क

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
hne: पस्चिमी पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
hne: जेजेसिन

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
hne: ग्रेटर पोलैंड

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
hne: पोज्नान

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
hne: लोअर सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
hne: व्रोक्लाव

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
hne: लुबुस्ज

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
hne: जिएलोना गोरा, गोर्जोव विएलकोपोल्स्की

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
hne: कुयाविया - पोमेरेनिया

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
hne: बागोस्ज, टोरुन

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
hne: पुर्तगाल (छेत्र)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
hne: पुर्तगाल नइ (छेत्र)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Alentejo
hne: अलेन्तेजो

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
hne: एवोरा

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Algarve
hne: अरगर्वे

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
hne: फारो

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
hne: सेंट्रो

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Coimbra
hne: कोइम्ब्रा

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
hne: लिस्बोआ (छेत्र)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
hne: लिस्बोआ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
hne: नोर्ते

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
hne: पोर्टो

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
hne: मदेइरा

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Funchal
hne: फनचल

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
hne: अजोरेस

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
hne: पोन्टा देलगादा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
hne: प्यूर्टो रिको

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
hne: म्यूनिसिपल्टीज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
hne: मोना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
hne: एडजुन्टास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
hne: अगुआडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
hne: अगुआदिला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
hne: अगुआस ब्यूनास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
hne: अबोनितो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
hne: अनास्को

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
hne: आर्सिबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
hne: अरोयो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
hne: बार्सेलोनेता

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
hne: बारान्कितास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
hne: बायोमोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
hne: काबो रोजो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
hne: कागुआस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
hne: कामुय

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
hne: कानोवानास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
hne: कैरोलिना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
hne: काटानो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
hne: कायेये

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
hne: सेइबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
hne: सियालेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
hne: सिद्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
hne: कोआमो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
hne: कोमेरियो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
hne: कोरोजाल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
hne: कुलेब्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
hne: दोरादो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
hne: फाजार्दो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
hne: फ्लोरिडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
hne: गुआनिका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
hne: गुआयामा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
hne: गुआयानिला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
hne: गुआयनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
hne: गुराबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
hne: हाटिलो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
hne: हारमिगुएरोस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
hne: हुमाकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
hne: इसाबेला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
hne: जयुया

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
hne: जुआना डियाज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
hne: जुनकोस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
hne: लाजास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
hne: लारेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
hne: लास मारियास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
hne: लास पेद्रास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
hne: लोइजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
hne: लुकिलो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
hne: मानटी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
hne: मारिकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
hne: माउनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
hne: मायागुएज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
hne: मोका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
hne: मोरोविस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
hne: नागुआबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
hne: नाराजिटो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
hne: ओरोकोविस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
hne: पाटिलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
hne: पेनुएलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
hne: पोन्स

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
hne: क्वेबरादिलास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
hne: रिनकोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
hne: रियो ग्रान्द

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
hne: सबाना ग्रान्द

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
hne: सालिनास

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
hne: सान जरमन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
hne: सान जुआन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
hne: सान लोरेंजो

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
hne: सान सेबेस्तियन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
hne: सांता इसाबेल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
hne: टोआ अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
hne: टोआ बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
hne: ट्रुजिलो आल्टो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
hne: उटुआदो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
hne: वेगा अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
hne: वेगा बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
hne: विएक्वेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
hne: विलालबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
hne: याबुकोआ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
hne: याउको

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
hne: आयरलैंड गनराज्य

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
hne: आयरलैंड गनराज्य नइ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
hne: डबलिन

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wicklow
hne: विकलो

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wexford
hne: वेक्सफोर्ड

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carlow
hne: कार्लाव

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kildare
hne: किलदारे

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Naas
hne: नास

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Meath
hne: मियाथ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Navan
hne: नावान

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Louth
hne: लाउथ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dundalk
hne: डनडाल्क

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Monaghan
hne: मोनाघन

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cavan
hne: कावान

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Longford
hne: लांगफोर्ड

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Westmeath
hne: वेस्टमेथ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mullingar
hne: मलिंगर

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Offaly
hne: आफले

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tullamore
hne: तुलामोर

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Laois
hne: लाओइस

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
hne: पोर्टलाओइस

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kilkenny
hne: किल्केनी

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Waterford
hne: वाटरफोर्ड

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
hne: कार्क

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kerry
hne: केरी

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tralee
hne: ट्राली

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Limerick
hne: लिमरिक

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
hne: उत्तरी टिप्परेरे

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Nenagh
hne: नेनाघ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
hne: दक्छिन टिप्परेरे

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clonmel
hne: क्लोनमेल

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clare
hne: क्लेयर

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Ennis
hne: एन्निस

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Galway
hne: गालवे

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
hne: मायो

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Castlebar
hne: केसलबार

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Roscommon
hne: सोरकोमोन

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Sligo
hne: स्लिगो

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Leitrim
hne: लेइट्रिम

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carrick-on-Shannon
hne: केरिक-आन-सेनान

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Donegal
hne: डोनेगल

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Lifford
hne: लिफोर्ड

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
hne: रोमानिया

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: romania.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
hne: रोमानिया नइ

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
hne: अलबा

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
hne: अलबा लुलिया

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
hne: अराद

[ctx: romania.kgm]
en: Argeş
hne: अर्जेस

[ctx: romania.kgm]
en: Piteşti
hne: पिटेस्टी

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
hne: बकाउ

[ctx: romania.kgm]
en: Bihor
hne: बिहोर

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
hne: ओरादेया

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa-Năsăud
hne: बिस्त्रिता-नासाउद

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
hne: बिस्त्रिता

[ctx: romania.kgm]
en: Botoşani
hne: बोतोसानी

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
hne: ब्रासोव

[ctx: romania.kgm]
en: Brăila
hne: ब्राइला

[ctx: romania.kgm]
en: Buzău
hne: बुजाउ

[ctx: romania.kgm]
en: Caraş-Severin
hne: कारास-सेवरिन

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
hne: रेसिता

[ctx: romania.kgm]
en: Călăraşi
hne: कालारासी

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
hne: क्लुज

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
hne: क्लुज-नापोका

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
hne: कांस्तान्ता

[ctx: romania.kgm]
en: Covasna
hne: कोवास्ना

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
hne: स्फान्तु घेओरेघे

[ctx: romania.kgm]
en: Dâmboviţa
hne: दामबोविता

[ctx: romania.kgm]
en: Târgovişte
hne: तारगोविस्ते

[ctx: romania.kgm]
en: Dolj
hne: दोलजी

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
hne: क्राइओवा

[ctx: romania.kgm]
en: Galaţi
hne: गलाती

[ctx: romania.kgm]
en: Giurgiu
hne: गियुर्गियु

[ctx: romania.kgm]
en: Gorj
hne: गोर्ज

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
hne: तारगु जिउ

[ctx: romania.kgm]
en: Harghita
hne: हारघिता

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
hne: मिएरकुरेआ सिउक

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
hne: हुनेदोआरा

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
hne: देवा

[ctx: romania.kgm]
en: Ialomiţa
hne: इआलोमिता

[ctx: romania.kgm]
en: Slobozia
hne: स्लोबोजिया

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
hne: इआसी

[ctx: romania.kgm]
en: Ilfov
hne: इलफोव

[ctx: romania.kgm]
en: Buftea
hne: बुफ्तेया

[ctx: romania.kgm]
en: Maramureş
hne: मारमुरेस

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
hne: बाइया मारे

[ctx: romania.kgm]
en: Mehedinţi
hne: मेहेदिन्ति

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
hne: द्रोबेता-तुर्नु सेवेरिन

[ctx: romania.kgm]
en: Mureş
hne: मुरेस

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
hne: तारगु मुरेस

[ctx: romania.kgm]
en: Neamţ
hne: नेम्त

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
hne: पिआत्रा नीम्त

[ctx: romania.kgm]
en: Olt
hne: ओल्त

[ctx: romania.kgm]
en: Slatina
hne: स्लातिना

[ctx: romania.kgm]
en: Prahova
hne: प्राहोवा

[ctx: romania.kgm]
en: Ploieşti
hne: प्लोइएस्ती

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
hne: सातु मारे

[ctx: romania.kgm]
en: Sălaj
hne: सलज

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
hne: जलाउ

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
hne: सिबिउ

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
hne: सुसेवा

[ctx: romania.kgm]
en: Teleorman
hne: टेलीओरमेन

[ctx: romania.kgm]
en: Alexandria
hne: अलियासांद्रिया

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
hne: तिमिस

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
hne: तिमिसोआरा

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
hne: तुलसिआ

[ctx: romania.kgm]
en: Vaslui
hne: वसलुइ

[ctx: romania.kgm]
en: Vâlcea
hne: वालसेआ

[ctx: romania.kgm]
en: Râmnicu Vâlcea
hne: रामनिसु वालसेआ

[ctx: romania.kgm]
en: Vrancea
hne: व्रासिया

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
hne: फोकसानी

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
hne: बुकुरेस्ती

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
hne: (बुखारेस्ट मुनिसपेल्टी)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
hne: रूस (जिला)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
hne: रूस नइ (जिला)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
hne: सेंट्रल

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
hne: मास्को

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
hne: सुदूर पूर्व

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
hne: खाबारोव्स्क

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
hne: उत्तरपस्चिमी

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
hne: सेंट पीटर्सबर्ग

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
hne: साइबेरियाई

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
hne: नोवोसिबिर्क

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
hne: दक्छिनी

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
hne: रोस्तोव ना दोनू

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
hne: उरल्स

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
hne: येकाटेरिंबर्ग

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
hne: प्रिवोलज्स्की

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
hne: निज्नी नोवगोरोद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
hne: रूसी (विसय)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
hne: रूसी (विसय) नइ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
hne: अदयेगया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
hne: मेकोप

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
hne: बासकोरतोस्तान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
hne: उफा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
hne: बुरयातिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
hne: उलान-उदे

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
hne: अलताइ रिपब्लिक

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
hne: गोरनो-अलायस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
hne: दगेस्तान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
hne: माखाचकला

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
hne: इनगुसेतिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
hne: मगस

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
hne: काबारदिनो-बारकरिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
hne: नालचिक

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
hne: कालमाइकिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
hne: एलिस्ता

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
hne: कराजी-चेरकेसिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
hne: चेरकेस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
hne: करेलिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
hne: पेट्रोजावोद्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
hne: कोमी

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
hne: साइक्ताइव्कर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
hne: मारी एल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
hne: योसकर ओला

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
hne: मोरदोविया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
hne: सारान्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
hne: साखा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
hne: याकुटस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
hne: उत्तरी ओसेतिया-अलानिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
hne: व्लादिकाव्काज

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
hne: तातारस्तान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
hne: काजान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
hne: ताइवा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
hne: कायझायल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
hne: उदमुर्तिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
hne: इजेव्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
hne: खाकासिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
hne: अबाकान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
hne: चेचेन्या

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
hne: ग्रोज्नी

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
hne: चुवासिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
hne: चेबोक्सैरी

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
hne: आल्टाई कारी

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
hne: बारनाउल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
hne: क्रास्नोदर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
hne: क्रास्नोयार्सक

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
hne: व्लादीवोस्तक

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
hne: स्ताव्रोपोल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
hne: खाबारोव्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
hne: पर्म

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
hne: ब्लागोवेसचेन्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
hne: अरखांगेल्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
hne: अस्तराखान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
hne: बेलगोरोद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
hne: ब्रायंस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
hne: व्लादिमिर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
hne: वोल्गोग्राद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
hne: वोलोग्दा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
hne: वोरोनेज

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
hne: इवानोवो

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
hne: इरकुटस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
hne: कैलिनिंग्राद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
hne: कालुगा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
hne: पीट्रोपाव्लोव्स्क-कामचात्सकि

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
hne: केमेरोवो

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
hne: किरोव

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
hne: कोस्त्रोमा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
hne: कुरगन

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
hne: कुर्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
hne: सेंट पीटर्सबर्ग

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
hne: लिपटेस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
hne: मगदान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
hne: मास्को

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
hne: मुरमांस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
hne: निज्नी नोवगोरोद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
hne: नोवगोरोद

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
hne: नोवोसिबिर्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
hne: ओमस्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
hne: ओरेनबर्ग

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
hne: ओरिओल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
hne: पेंजा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
hne: प्सकोव

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
hne: रोस्तोव ना दोनू

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
hne: रायजन

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
hne: समारा

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
hne: सारातोव

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
hne: युज्नो-साखालिन्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
hne: येकाटेरिंबर्ग

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
hne: स्मोलेन्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
hne: तामबोव

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
hne: ट्वेर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
hne: टोम्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
hne: टुला

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
hne: ट्युमेन

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
hne: उलयानोव्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
hne: चैल्याबिन्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
hne: चिता

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
hne: यारोस्लावल

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
hne: बिरोबिद्झान

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
hne: नेनेत्सिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
hne: नर्यन-मार

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
hne: कान्तिया-मानसिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
hne: खान्टी-मान्सिय्स्क

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
hne: चुकोत्का

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
hne: अनादीर

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
hne: यामालिया

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
hne: सालेखर्द

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
hne: म्यूनिसिपल्टीज

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
hne: सेन मेरिनो नइ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Acquaviva
hne: एक्वाविवा

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
hne: सिटा दि सेन मेरिनो

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
hne: चिएसानओउवा

[ctx: san-marino.kgm]
en: Fiorentino
hne: फिओरेन्टिनो

[ctx: san-marino.kgm]
en: Montegiardino
hne: मोंटेंगिआरदिनो

[ctx: san-marino.kgm]
en: Featano
hne: फिएटानो

[ctx: san-marino.kgm]
en: Domagnano
hne: दोमाग्नानो

[ctx: san-marino.kgm]
en: Serravalle
hne: सेरावाले

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
hne: सऊदी अरब

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
hne: सऊदी अरब नइ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
hne: अल-बहाह

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
hne: अल हुदुद अस सामलियाह

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Jawf
hne: अल जवफ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
hne: अल मदीना

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
hne: अल गसिम

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
hne: अल-रियाद

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
hne: अस सरकियाह

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
hne: असिर

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
hne: हेइल

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
hne: जिजान

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
hne: मक्का

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
hne: नाजरान

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
hne: ताबुक

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
hne: स्लोवाकिया

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
hne: स्लोवाकिया नइ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
hne: ब्राटिस्लवा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
hne: त्रानवा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
hne: ट्रेनसिन

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
hne: नित्रा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
hne: जिलिना

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
hne: बान्सकिस बायस्त्रिका

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
hne: प्रेसोव

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
hne: कोसिस

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
hne: स्लोवेनिया (पारंपरिक)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
hne: स्लोवेनिया नइ (पारंपरिक)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
hne: ऊपरी केरनिओला

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Kranj
hne: करंज

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
hne: स्तीरिया

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Maribor
hne: मारिबोर

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Prekmurje
hne: प्रेकमुर्जे

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Murska Sobota
hne: मुर्स्का सोबोता

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
hne: कारिन्थिया

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Dravograd
hne: द्रावोग्राद

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
hne: भीतरी केरनिओला

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Postojna
hne: पोस्तोन्जा

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
hne: निचला केरनिओला

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
hne: नोवो मेस्तो

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
hne: गोरिस्का

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
hne: नोवा गोरिका

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
hne: स्लोवेनियाई इस्त्रिया

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Koper
hne: कोपर

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
hne: दक्छिन अफ्रीका

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
hne: दक्छिन अफ्रीका नइ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
hne: पूर्वी केप

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bisho
hne: बिशू

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
hne: स्वतंत्र राज्य

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bloemfontein
hne: बोलमफोन्टेन

[ctx: south_africa.kgm]
en: Gauteng
hne: गाउतेंग

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
hne: जोहेंसबर्ग

[ctx: south_africa.kgm]
en: KwaZulu-Natal
hne: क्वाजुलु-नटाल

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
hne: पिटरमारित्जबर्ग

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mpumalanga
hne: म्पुमालांगा

[ctx: south_africa.kgm]
en: Nelspruit
hne: नेल्स्परुइत

[ctx: south_africa.kgm]
en: Limpopo
hne: लिमपोपो

[ctx: south_africa.kgm]
en: Polokwane
hne: पोलोकवाने

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
hne: उत्तरी केप

[ctx: south_africa.kgm]
en: Kimberley
hne: किंबरले

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
hne: उत्तर पस्चिम

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mafikeng
hne: माफिकेंग

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
hne: पस्चिमी केप

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
hne: कैप टाउन

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
hne: दक्छिन अमेरिका

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
hne: समुद्रतट

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
hne: पनामा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
hne: बोगोटा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
hne: वेनेजुएला

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
hne: कराकस

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
hne: गुयाना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
hne: ज्यार्जटाउन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
hne: सूरीनाम

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
hne: पैरामारिबो

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
hne: फ्रेंच गुयाना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
hne: सायेने

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
hne: इक्वाडार

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
hne: क्विटो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
hne: पेरू

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
hne: लिमा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
hne: ब्राजील

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
hne: ब्रासिले

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
hne: बोलिविया

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
hne: चिली

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
hne: सेन्टिआगो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
hne: पैरागुए

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
hne: एसुन्सियाँन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
hne: अर्जेंटीना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
hne: ब्यूनस आयर्स

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
hne: उरूग्वे

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
hne: मोंटेविडिओ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
hne: कोरिया गनराज्य

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
hne: छेत्र

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
hne: बाउन्ड्स से बाहिर

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
hne: चुंगचेंगबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
hne: चेओन्गियू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
hne: चुंगचेंगनम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
hne: दाजोन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
hne: जेओलाबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
hne: जिआन्जू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
hne: जेओलानाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
hne: म्युआन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
hne: जेजु-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
hne: जेजू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
hne: जिओंगसांगनाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
hne: चेंगवोन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
hne: जिओंगसांगबक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
hne: देगू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
hne: गांगवान-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
hne: स्वेनसान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
hne: ग्वेनगी-दो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
hne: सुवान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
hne: उल्सान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
hne: ग्वांगजू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
hne: बुसान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
hne: सिओल

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
hne: इन्चियान

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
hne: स्पेन

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
hne: स्वसासित समुदाय

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
hne: नाट स्पेन

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
hne: बाहिरी सीमा

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
hne: एन्दालुसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
hne: सेविले

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
hne: एरागोन

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
hne: जारागोजा

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
hne: आस्ट्रियास

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
hne: ओविएदो

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
hne: बालेरिक  आइलैंड

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
hne: पालमा द मालोर्का

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
hne: बास्क कंट्री

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
hne: विटोरिया

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
hne: केनेरी आइलैंड

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
hne: ला पलामास द ग्रान कनारिया अउ सांता क्रुज द टेनेरी

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
hne: कान्टाब्रिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
hne: सान्तान्दर

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
hne: केसल ला मान्चा

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
hne: टोलेडो

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
hne: केसल अउ लिओन

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
hne: वालादोलिद

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
hne: केटालोनिया

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
hne: बार्सीलोना

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
hne: एक्सट्रेमादुरा

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
hne: मेरिदा

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
hne: गेलिसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
hne: सेंटिआगो द कोम्पोस्टेला

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
hne: ला रिओजा

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
hne: लोग्रोनो

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
hne: मैड्रिड

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
hne: मर्सिया

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
hne: नवारे

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
hne: पाम्पलोना

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
hne: वेलेन्सियन कम्यूनिटी

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
hne: वेलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
hne: स्पेन (राज्य)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
hne: फ्रांस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
hne: अंडोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
hne: पुर्तगाल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
hne: मोरक्को

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
hne: अलवा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
hne: विटोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Albacete
hne: एल्बासेते

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
hne: अलीकांते

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
hne: अल्मेरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
hne: आस्ट्रियास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
hne: ओविएदो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
hne: अविला

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
hne: बादाजो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
hne: बार्सीलोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
hne: बर्गास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
hne: केसेरस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
hne: कादिज

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
hne: कान्टाब्रिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
hne: सान्तान्दर

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
hne: कास्टेलन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
hne: कास्तेलन द ला प्लाना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
hne: सिदाद रियल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
hne: कोर्दोबा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
hne: ला कोरूना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
hne: क्वेन्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
hne: गिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
hne: गेरोना/गिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
hne: ग्रेनाडा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
hne: ग्वादलाजरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
hne: गिपुज्कोआ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
hne: सान सेबेस्तियन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
hne: हुएल्वा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
hne: हुएस्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
hne: बालेरिक  आइलैंड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
hne: पालमा द मालोर्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
hne: जाएन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
hne: ला रिओजा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
hne: लोग्रोनो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
hne: लेओन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
hne: लेरिदा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
hne: लुगो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
hne: मैड्रिड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
hne: मलागा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
hne: मर्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
hne: नवारे

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
hne: पाम्पलोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
hne: अवरेन्स

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
hne: पलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
hne: ला पलामास

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
hne: ला पलामास द ग्रान कनारिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
hne: पोन्टेवेद्रा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
hne: सलमान्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
hne: सांता क्रुज दे तेनेरिफ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
hne: सेगोविया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
hne: सेविले

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
hne: सोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
hne: टारागोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
hne: टेरुएल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
hne: टोलेडो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
hne: वेलेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
hne: वालादोलिद

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
hne: बिस्के

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
hne: बिबाओ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
hne: जमोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
hne: जारागोजा

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
hne: सूडान

[ctx: sudan.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
hne: सूडान नइ

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
hne: अल जजीरा

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
hne: वाद मेदानि

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
hne: ब्लू नील/सेंट्रल

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
hne: अद-दामाजिन

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
hne: सेनार

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
hne: व्हाइट नील

[ctx: sudan.kgm]
en: Rabak
hne: राबाक

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
hne: उत्तरी दरफुर

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
hne: अल फसीर

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
hne: दक्छिनी दरफुर

[ctx: sudan.kgm]
en: Nyala
hne: नायला

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
hne: पस्चिमी दरफुर

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
hne: अल जुनायानाह

[ctx: sudan.kgm]
en: Kassala
hne: कसाला

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
hne: अल कदरिफ

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
hne: लाल सागर

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
hne: पोर्ट सूडान

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
hne: खार्तूम

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
hne: उत्तरी कुर्दुफन

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
hne: अल उबायिद

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
hne: दक्छिनी कुर्दुफन

[ctx: sudan.kgm]
en: Kaduqli
hne: कादुकिल

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
hne: उत्तरी

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
hne: दोंगोला

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
hne: नील नदी

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
hne: अद दमिर

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
hne: सूरीनाम

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
hne: सूरीनाम नइ

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
hne: निकरी

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
hne: निएवू निकरी

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
hne: कोरोनी

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
hne: टोटनेस

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
hne: सारामाका

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
hne: ग्रोनिंजन

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
hne: वानिका

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
hne: लेलेड्राप

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
hne: कोमेविज्ने

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
hne: निएऊ एमस्टरडम

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
hne: मारोविज्ने

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
hne: अलबिना

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
hne: पारा

[ctx: suriname.kgm]
en: Onverwacht
hne: आनवेरवाच्

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
hne: पैरामारिबो

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
hne: ब्रोकोपोन्दो

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
hne: सिपालिविनि

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
hne: स्वीडन देसों में

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
hne: काउन्टीस

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
hne: देस के सीमा

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
hne: कोस्टलाइन

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
hne: स्वीडन नइ

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
hne: स्टाकहोम काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
hne: स्टाकहाम

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
hne: वास्तेबोतेन काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
hne: उमेआ

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
hne: नारबोटेन काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
hne: लुलेया

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
hne: उपासला काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
hne: उपासला

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
hne: सोदेरमानलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
hne: नायकोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
hne: ओस्टेरगोटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
hne: संकलीोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
hne: जोंकोपिंग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
hne: जोंकोपिंग

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
hne: क्रोनोबर्ग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
hne: वाक्सजो

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
hne: कालमार काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
hne: कालमार

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
hne: गोटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
hne: विसबी

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
hne: ब्लेकिंगे काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
hne: स्काने काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
hne: माल्मो

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
hne: हालैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
hne: हामस्टैड

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
hne: वस्त्रा गाटलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
hne: गोटबोर्ग

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
hne: वार्मलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
hne: कार्लस्टाड

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
hne: ओरेब्रो काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
hne: ओरेब्रो

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
hne: वास्टमैनलैंड  काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
hne: वास्तेरास

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
hne: डालार्ना काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
hne: फालुन

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
hne: गावलेबार्ग काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
hne: गावले

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
hne: वास्तरनारलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
hne: हारनोसान्द

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
hne: जामलैंड काउन्टी

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
hne: ओस्तरसुन्द

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
hne: स्विट्जरलैंड

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
hne: केंटोंन्स

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
hne: स्विट्जरलैंड नइ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
hne: जुरिच

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
hne: ज्यूरिच

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
hne: बर्न

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
hne: बर्न

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
hne: लुसेर्ने

[ctx: switzerland.kgm]
en: Uri
hne: उरी

[ctx: switzerland.kgm]
en: Altdorf
hne: अल्तदार्फ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
hne: स्वायज

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
hne: ओबवाल्द

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sarnen
hne: सार्नेन

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
hne: निदवाल्द

[ctx: switzerland.kgm]
en: Stans
hne: स्टान्स

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
hne: ग्लारुस

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
hne: जुग

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
hne: फ्रिबार्ग

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
hne: सोलोथर्न

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
hne: बेसल-सिटी

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
hne: बेसल

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
hne: बेसल-कंट्री

[ctx: switzerland.kgm]
en: Liestal
hne: लिएस्ताल

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
hne: साफाउसेन

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
hne: अपेन्जेल आउटर रोड्स

[ctx: switzerland.kgm]
en: Herisau
hne: हेरिसाऊ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
hne: अपेनजेल इनर रोड्स

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell
hne: अपेनजेल

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
hne: सेंट गाल

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
hne: सेंट गालेन

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
hne: ग्रिसन्स

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
hne: चुर

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
hne: अरगोविया

[ctx: switzerland.kgm]
en: Aarau
hne: अराउ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
hne: थ्रुगोविया

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frauenfeld
hne: फ्राउनफेल्द

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
hne: तिसिनो

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
hne: बेलिन्जोना

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
hne: वाउद

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
hne: लाउसाने

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
hne: वलाइस

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
hne: सिओन

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
hne: नेउचातेल

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
hne: जिनेवा

[ctx: switzerland.kgm]
en: Jura
hne: जुरा

[ctx: switzerland.kgm]
en: Delémont
hne: देलमांत

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान नइ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
hne: सुगद

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
hne: खुजन्द

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
hne: खातलोन

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
hne: खोरुग

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
hne: थाइलैंड

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
hne: थाइलैंड नइ

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
hne: सियांग माई

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
hne: सियांग राइ

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
hne: काम्पेन्ग फेत

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
hne: लांपांग

[ctx: thailand.kgm]
en: Lamphun
hne: लामपुन

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
hne: माइ होंग सान

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
hne: नाकोन स्वन

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
hne: नान

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
hne: फायाओ

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
hne: फेतचाबुन

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
hne: फिचित

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
hne: फितसानुलोक

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
hne: फारे

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
hne: सुकोथाइ

[ctx: thailand.kgm]
en: Tak
hne: तक

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
hne: उथाई थानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Uttaradit
hne: उत्तारदित

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
hne: अमनत चेरोएन

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
hne: बुरी राम

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
hne: चाइयाफुम

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
hne: कालासिन

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
hne: खोन केन

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
hne: लोई

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
hne: महा साराखाम

[ctx: thailand.kgm]
en: Mukdahan
hne: मुकादान

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
hne: नाकोन फ्नोम

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
hne: नाखोन राचासिमा

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
hne: नांग बुआ लम्फु

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
hne: नांग काई

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
hne: रोइ एत

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
hne: साकोन नाखोन

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
hne: सि सा केत

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
hne: सुरीन

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
hne: उबोन रातचाथानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
hne: उदोन थानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
hne: यासोथान

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
hne: चाचोएगसाओ

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
hne: चान्थाबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
hne: चोन बुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
hne: प्राचिन बुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
hne: रायोंग

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
hne: सा काएओ

[ctx: thailand.kgm]
en: Trat
hne: ट्रैट

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
hne: एंग थांग

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
hne: फ्रा नाखोन सि अयुत्ताया

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
hne: बैंकाक

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
hne: चाईनेट

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
hne: कंचनबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
hne: लोप बुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
hne: नाखोन नायोक

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
hne: नाखोन पथोम

[ctx: thailand.kgm]
en: Nonthaburi
hne: नोन्थाबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
hne: पथुम थानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
hne: पेतचाबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
hne: प्राचुप किरी खान

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
hne: रातचाबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
hne: सामुत प्रकन

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
hne: सामुत साखोन

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
hne: सामुत सांगखराम

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
hne: साराबुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
hne: सिंग बुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
hne: सुफन बुरी

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
hne: चम्फोन

[ctx: thailand.kgm]
en: Krabi
hne: क्राबी

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
hne: नाखोन सि थामारात

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
hne: नाराथिवात

[ctx: thailand.kgm]
en: Pattani
hne: पट्टानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
hne: फांग न्गा

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
hne: फाथालुंग

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
hne: फुकेत

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
hne: रानोंग

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
hne: सटुन

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
hne: सांगखला

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
hne: सुरत थानी

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
hne: ट्रांग

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
hne: याला

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
hne: तुर्की नइ

[ctx: turkey.kgm]
en: Adana
hne: अदाना

[ctx: turkey.kgm]
en: Adıyaman
hne: अदियामान

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyonkarahisar
hne: अफयोनकरहिसार

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyon
hne: एफायोन

[ctx: turkey.kgm]
en: Ağrı
hne: अगरि

[ctx: turkey.kgm]
en: Amasya
hne: अमास्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
hne: अंकारा

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
hne: अन्ताल्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Artvin
hne: आर्टविन

[ctx: turkey.kgm]
en: Aydın
hne: अयदिन

[ctx: turkey.kgm]
en: Balıkesir
hne: बालिकेसिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Bilecik
hne: बिलेसिक

[ctx: turkey.kgm]
en: Bingöl
hne: बिंगोल

[ctx: turkey.kgm]
en: Bitlis
hne: बिटलिस

[ctx: turkey.kgm]
en: Bolu
hne: बोलु

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
hne: बुरदुर

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
hne: बुरसा

[ctx: turkey.kgm]
en: Çanakkale
hne: केनाकाले

[ctx: turkey.kgm]
en: Çankırı
hne: केनकिरि

[ctx: turkey.kgm]
en: Çorum
hne: कोरुम

[ctx: turkey.kgm]
en: Denizli
hne: डेनिज्लि

[ctx: turkey.kgm]
en: Diyarbakır
hne: दियारबाकिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Edirne
hne: एडिर्ने

[ctx: turkey.kgm]
en: Elazığ
hne: एलाजिग

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzincan
hne: एरजिनकान

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzurum
hne: एरजुरुम

[ctx: turkey.kgm]
en: Eskişehir
hne: एसकिसेहिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Gaziantep
hne: गाजिअन्तेप

[ctx: turkey.kgm]
en: Giresun
hne: गिरेसुन

[ctx: turkey.kgm]
en: Gümüşhane
hne: गुमुसाने

[ctx: turkey.kgm]
en: Hakkari
hne: हकारी

[ctx: turkey.kgm]
en: Hatay
hne: हताय

[ctx: turkey.kgm]
en: Antakya
hne: अंताक्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Isparta
hne: इसपार्ता

[ctx: turkey.kgm]
en: Mersin
hne: मेरसिन

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
hne: इस्तांबुल

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
hne: इजमिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Kars
hne: कार्स

[ctx: turkey.kgm]
en: Kastamonu
hne: कास्तामोनु

[ctx: turkey.kgm]
en: Kayseri
hne: कायसेरी

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırklareli
hne: किरकलारेलि

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırşehir
hne: किरसेहिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Kocaeli
hne: कोसेली

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmit
hne: इजमित

[ctx: turkey.kgm]
en: Konya
hne: कोन्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Kütahya
hne: कुताह्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Malatya
hne: मलात्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Manisa
hne: मनिसा

[ctx: turkey.kgm]
en: Kahramanmaraş
hne: खारामानमारास

[ctx: turkey.kgm]
en: Mardin
hne: मारदिन

[ctx: turkey.kgm]
en: Muğla
hne: मुगला

[ctx: turkey.kgm]
en: Muş
hne: मुस

[ctx: turkey.kgm]
en: Nevşehir
hne: नेवसेहिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Niğde
hne: निगदे

[ctx: turkey.kgm]
en: Ordu
hne: ओरदु

[ctx: turkey.kgm]
en: Rize
hne: रिज

[ctx: turkey.kgm]
en: Sakarya
hne: सकर्या

[ctx: turkey.kgm]
en: Adapazarı
hne: अदपाजारी

[ctx: turkey.kgm]
en: Samsun
hne: समसुन

[ctx: turkey.kgm]
en: Siirt
hne: सिर्त

[ctx: turkey.kgm]
en: Sinop
hne: सिनोप

[ctx: turkey.kgm]
en: Sivas
hne: सिवास

[ctx: turkey.kgm]
en: Tekirdağ
hne: तेकिरदाग

[ctx: turkey.kgm]
en: Tokat
hne: टोकट

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
hne: ट्राबजान

[ctx: turkey.kgm]
en: Tunceli
hne: टुनसेली

[ctx: turkey.kgm]
en: Şanlıurfa
hne: सानलिउरफा

[ctx: turkey.kgm]
en: Uşak
hne: उसाक

[ctx: turkey.kgm]
en: Van
hne: वान

[ctx: turkey.kgm]
en: Yozgat
hne: योजगात

[ctx: turkey.kgm]
en: Zonguldak
hne: जोंगुलदाक

[ctx: turkey.kgm]
en: Aksaray
hne: अकसरे

[ctx: turkey.kgm]
en: Bayburt
hne: बेबर्त

[ctx: turkey.kgm]
en: Karaman
hne: करमन

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırıkkale
hne: किरिकाले

[ctx: turkey.kgm]
en: Batman
hne: बेटमेन

[ctx: turkey.kgm]
en: Şırnak
hne: सिरनाक

[ctx: turkey.kgm]
en: Bartın
hne: बारतिन

[ctx: turkey.kgm]
en: Ardahan
hne: अरदाहान

[ctx: turkey.kgm]
en: Iğdır
hne: इगदिर

[ctx: turkey.kgm]
en: Yalova
hne: यालोवा

[ctx: turkey.kgm]
en: Karabük
hne: काराबुक

[ctx: turkey.kgm]
en: Kilis
hne: किलिस

[ctx: turkey.kgm]
en: Osmaniye
hne: ओसमानिये

[ctx: turkey.kgm]
en: Düzce
hne: दुजसे

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान नइ

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Ahal
hne: अहल

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Balkan
hne: बालकान

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
hne: देसोवुज

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Lebap
hne: लीबेप

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Mary
hne: मेरी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
hne: उक्रेन

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
hne: ओब्लास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
hne: वोलिन्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
hne: लुट्सक

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
hne: लविव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
hne: लविव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
hne: जाकारपात्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
hne: उजोरोद

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
hne: रिवेन्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
hne: रिवने

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
hne: टेर्नोपिल्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
hne: टेर्नोपिल

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
hne: खमेलन्यत्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
hne: खमेलन्यत्सकी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
hne: इवानो-फ्रांकिवस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
hne: इवानो-फ्रानकिवस्क

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
hne: चेर्निवेत्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
hne: चेरनिवत्सी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
hne: जायटोमायर्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
hne: जायटोमायर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
hne: विनित्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
hne: विनित्स्या

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
hne: कायवस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
hne: किव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
hne: चेरकास्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
hne: चेरकासे

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
hne: किरोवोहराद्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
hne: मायकोलाव्यस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
hne: मायकोलायिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
hne: ओडेस्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
hne: ओडेसा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
hne: चेर्निहिव्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
hne: चेर्निहिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
hne: सुम्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
hne: सुमि

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
hne: पोलताव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
hne: पोल्तावा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
hne: कारकिव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
hne: खारकिव

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
hne: दनिप्रोपेत्रोव्स्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
hne: दनिप्रो

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
hne: दोनेत्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
hne: दोनेत्सक

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
hne: जापोरिज्का ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
hne: जापोरिज्जिया

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
hne: खेरसन्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
hne: खेरसन्स

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
hne: लुहान्सकिस ओबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
hne: लुहान्स

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
hne: क्रीमिया के स्वसासी गनराज्य

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
hne: सिमफेरोपाल

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
hne: किव सिटी

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
hne: सेवास्तोपोल सहर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
hne: एजोव सी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
hne: काला सागर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
hne: उक्रेन नइ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
hne: सीमा/कोस्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
hne: नदी

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
hne: उरूग्वे

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
hne: विभाग

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
hne: उरूग्वे नइ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
hne: आर्टीगास

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
hne: कानेलोन्स

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
hne: सेरो लार्गो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
hne: मेलो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
hne: कोलोनिया

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
hne: दुराज्नो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
hne: फ्लोरेस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
hne: ट्रिनिडाड

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
hne: फ्लोरिडा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
hne: लावालेजा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
hne: मिनास

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
hne: मालदोनादो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
hne: मोंटेविडिओ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
hne: पयसान्दु

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
hne: रियो नेग्रो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
hne: फ्रो बेन्टोस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
hne: रिवीरा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
hne: रोचा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
hne: साल्टो

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
hne: सान जोस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
hne: सोरिनाओ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
hne: मर्सडीज

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
hne: टाकुआरेम्बो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
hne: ट्रेन्टा वाय ट्रेस

[ctx: usa.kgm]
en: USA
hne: यूएसए

[ctx: usa.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
hne: समुद्रतट

[ctx: usa.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
hne: लेक सुपीरियर

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
hne: लेक मिसिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
hne: लेक हुरोन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
hne: लेक एरी

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
hne: लेक ओन्टारियो

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
hne: बहामा

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
hne: क्यूबा

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
hne: कनाडा

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
hne: मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
hne: वासिंगटन डीसी

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
hne: अलबामा

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
hne: मोंटगोमरी

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
hne: अलास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
hne: जुनेआयू

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
hne: अरिजोना

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
hne: फीनिक्स

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
hne: अरकंसास

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
hne: लिटिल राक

[ctx: usa.kgm]
en: California
hne: केलिफोर्निया

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
hne: सेक्रामेंटो

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
hne: कोलोरेडो

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
hne: डेनवर

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
hne: कनेक्टिकट

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
hne: हार्टफोर्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
hne: देलावरे

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
hne: डोवर

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
hne: फ्लोरिडा

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
hne: तालाहासी

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
hne: ज्यार्जिया

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
hne: अटलांटा

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
hne: हवाई

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
hne: होनोलूलू

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
hne: इदाहो

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
hne: बोइज

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
hne: इलिनाइस

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
hne: स्प्रिंगफील्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
hne: इंडियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
hne: इंडियानापालिस

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
hne: लोवा

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
hne: देस मिनोस

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
hne: कंसास

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
hne: टोपेका

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
hne: कैंटुकी

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
hne: फ्रेंकफुर्त

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
hne: लुसियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
hne: बेटन रग

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
hne: मेने

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
hne: अगस्ता

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
hne: मेरीलैंड

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
hne: एनापोलिस

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
hne: मेसाचुसेट्स

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
hne: बोस्टन

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
hne: मिसिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
hne: लैनसिंग

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
hne: मिनेसोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
hne: सेंट पाल

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
hne: मिसिसिपी

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
hne: जैक्सन

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
hne: मिसूरी

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
hne: जेफरसन सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
hne: मोन्टाना

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
hne: हेलेना

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
hne: नेब्रास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
hne: संकलीन

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
hne: नेवादा

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
hne: कार्सन सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
hne: न्यू हेम्पसायर

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
hne: कानकार्ड

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
hne: न्यू जर्सी

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
hne: ट्रेनटन

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
hne: न्यू मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
hne: सांता फे

[ctx: usa.kgm]
en: New York
hne: न्यूयार्क

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
hne: अलबानी

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
hne: उत्तरी अमेरिका

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
hne: रेले

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
hne: नार्थ डकोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
hne: बिस्मार्क

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
hne: ओहियो

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
hne: कोलम्बस

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
hne: ओक्लाहामा

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
hne: ओक्लाहामा सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
hne: ओरेगन

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
hne: सालेम

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
hne: पेंसिल्वेनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
hne: हेरिसबर्ग

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
hne: रोड आइलैंड

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
hne: प्रोविडेंस

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
hne: दक्छिनी केरोलिना

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
hne: कोलंबिया

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
hne: दक्छिनी डकोटो

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
hne: पियरे

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
hne: टेनेसी

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
hne: नेसविले

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
hne: टेक्सास

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
hne: ओस्टिन

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
hne: उटा

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
hne: साल्ट लेक सिटी

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
hne: वर्मांन्ट

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
hne: माटपेलियर

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
hne: वर्जीनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
hne: रिचमन्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
hne: वासिंगटन

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
hne: ओलंपिया

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
hne: पस्चिम वर्जीनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
hne: चार्लस्टन

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
hne: विस्कांसिन

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
hne: मेडिसन

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
hne: व्योमिंग

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
hne: चेचेन

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
hne: उज्बेकिस्तान

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
hne: उज्बेकिस्तान नइ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
hne: एंदीजान

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
hne: बक्सोरो

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
hne: बक्सोरो (बुखारा)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
hne: फारगोना

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
hne: जिजाक्स

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
hne: सोराज्म

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
hne: उर्गान्च

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Namangan
hne: नामानगान

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
hne: नावोइय

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
hne: क्वासक्वादारयो

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
hne: क्वार्सी

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
hne: क्वाराक्वालपाक्स्तान

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
hne: नुकुस

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
hne: समरकंद

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
hne: सिरदार्यो

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
hne: गुलिस्तान

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
hne: सुरसोदार्यो

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
hne: तरमेज

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
hne: तासकंद (विलोयाती)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
hne: तासकंद

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
hne: तासकंत (साहरी)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
hne: वेनेजुएला

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
hne: राज्य

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
hne: वेनेजुएला नइ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
hne: अमाजोनास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
hne: प्यूर्टो अयाचुचो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
hne: अन्जोटेगुई

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
hne: बार्सीलोना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
hne: अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
hne: सान फरनांदो दे अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
hne: अरागुआ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
hne: माराके

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
hne: बारिनास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
hne: बोलिवार

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
hne: सिदाद बोलिवार

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
hne: काराबोबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
hne: वेलेन्सिया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
hne: कोजेदेस

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
hne: सान कार्लोस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
hne: डेल्टा अमाकुरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
hne: टुकुपिटा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
hne: फालकन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
hne: कोरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
hne: गुआरिको

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
hne: सान जुआन दे ला मोरोस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
hne: लारा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
hne: बारक्विसिमेटो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
hne: मेरिदा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
hne: मिरान्डा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
hne: लास तेकस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
hne: मोनागस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
hne: मैट्यूरिन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
hne: नुएवा एसपार्टा

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
hne: ला आसनसियोन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
hne: पोर्टगुएसा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
hne: गुआनारे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
hne: सुक्रे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
hne: कुमाना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
hne: टाचिरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
hne: सान क्रिस्टोबल

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
hne: ट्रुजिल्लो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
hne: याराकुए

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
hne: सेन फेलिप

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
hne: वारागस

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
hne: ला गुआइरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
hne: जुले

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
hne: माराकाइबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
hne: फेडरल डिपेंडेंसीज

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
hne: कराकस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
hne: राजधानी जिला

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
hne: कराकस सिदाद

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
hne: विएतनाम

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
hne: विएतनाम नइ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: vietnam.kgm]
en: An Giang
hne: एन जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
hne: लांग सुएन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
hne: बाक जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
hne: बाक कान

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
hne: बाक लियु

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
hne: बाक निन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
hne: बा रिया-वुन्ग ताउ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
hne: वुन्ग ताउ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
hne: बेन ट्रे

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
hne: बिन्ह दिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
hne: कुइ न्होन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
hne: बिन्ह दुआन्ग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
hne: थु दाउ मोत

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
hne: बिन्ह फुओक

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
hne: दांग एक्सोआई

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
hne: बिन्ह थुआन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
hne: फान थिएत

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
hne: का माउ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
hne: केन थो

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
hne: काओ बांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
hne: डाक लेक

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
hne: बुओन मा थुओत

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
hne: दाक नांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
hne: गिया न्घिया

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
hne: दा नांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
hne: दिएन बिएन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
hne: दिएन बिएन फु

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
hne: दोंग नाइ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
hne: बिएन होआ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
hne: दांग थाप

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
hne: काओ लान्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Lai
hne: जिया लाइ

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
hne: फ्लेइकु

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
hne: हा जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
hne: हाइ दुओन्ग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
hne: हाइ फोंग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
hne: हा नाम

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
hne: फु लाइ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
hne: हा नोई

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
hne: हा ते

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
hne: हा डांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
hne: हा तिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
hne: होआ बिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
hne: हो चि मिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
hne: हाउ जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
hne: वि  थान्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
hne: हुंग येन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
hne: खान्ह होआ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nha Trang
hne: न्हा त्रंग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
hne: किएन जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
hne: राच जिया

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kon Tum
hne: कोन थुम

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
hne: लाइ चाउ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
hne: लाम डांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
hne: दा लात

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
hne: लांग सोन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
hne: लाओ काई

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long An
hne: लांग एन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
hne: तान एन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
hne: नाम दिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
hne: न्घे एन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh
hne: विन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
hne: निन्ह बिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
hne: निन्ह थुआन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
hne: फान रंग-थाप चाम

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
hne: फु थो

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
hne: विएत त्रि

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
hne: फु येन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
hne: तुइ होआ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
hne: क्वांग बिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
hne: दांग होई

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
hne: क्वांग नाम

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
hne: ताम काइ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
hne: क्वांग न्गाई

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
hne: क्वांग निन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
hne: हा लांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
hne: क्वांग त्रि

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
hne: दांग हा

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
hne: सोक त्रंग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
hne: सोन ला

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
hne: ते निन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
hne: थाइ बिन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
hne: थाई न्गुयेन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
hne: थान्ह होआ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
hne: थुआ थिएन-हुए

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
hne: हुए

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
hne: तिएन जियांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
hne: माय थो

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
hne: त्रा विन्ह

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
hne: थुएन क्वांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
hne: विन्ह लांग

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
hne: विन्ह फुक

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
hne: विन्ह येन

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
hne: येन बाइ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
hne: पानी (वर्ल्ड-क्लास)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
hne: महासागर और बेसिन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
hne: पानी (वर्ल्ड-क्लास) नइ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
hne: आर्कटिक महासागर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
hne: उत्तरी प्रशांत

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
hne: उत्तरी अटलांटिक

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
hne: दक्छिनी प्रशांत

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
hne: दक्छिनी अटलांटिक

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
hne: इंडियाना महासागर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
hne: एंटार्कटिक महासागर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
hne: कांगो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
hne: लेक चाड

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
hne: जुब्बा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Limpopo
hne: लिमपोपो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mangoky
hne: मैंगोकी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mania
hne: मानिया

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
hne: निगर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
hne: नील

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
hne: ओगुए

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
hne: ओकावान्गो स्वेम्प

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
hne: नारंगी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
hne: क्वेद द्रा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
hne: सेनेगल

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
hne: साबेले

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
hne: तुरकाना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
hne: वोल्ता

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
hne: जाम्बेजी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
hne: दलालवेन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
hne: डेन्यूब

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
hne: दाउगावा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
hne: दनिएपर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
hne: दनिएस्तर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Don
hne: डान

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
hne: एब्रो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
hne: एल्बे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
hne: गारोने

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
hne: ग्लामा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadalquivir
hne: गुआदालक्विविर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kemijoki
hne: केमिजोकी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
hne: कुरा (अराक्स)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
hne: लोइरे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
hne: नेवा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
hne: दविना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
hne: ओडेर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
hne: पो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
hne: रिने

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
hne: रोने

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
hne: सिने

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
hne: तागुस

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
hne: तिगरिस (यूफरेतेस)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
hne: ऊराल

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
hne: विस्तुला

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
hne: वोल्गा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
hne: वेसेर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
hne: अमु दर्या

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
hne: आमूर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
hne: लेक बालकास

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brahmaputra
hne: ब्रह्मपुत्र

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
hne: चाओ फर्या

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fly
hne: फ्लाइ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
hne: गंगा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
hne: गोदावरी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
hne: होंग (लाल नदी)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
hne: ह्वांग हे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
hne: इंदिगिर्क

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indus
hne: सिंधु

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
hne: इरावादे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kapuas
hne: कापास

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
hne: कोल्यामा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
hne: कृष्णा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
hne: लेना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahakam
hne: महाकम

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahanadi
hne: महानदी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
hne: मेकोंग

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
hne: मुरे (डार्लिंग)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Narmada
hne: नर्मदा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ob
hne: ओब

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
hne: सालवीन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sepik
hne: सेपिक

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
hne: सिर दरिया

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tapti
hne: ताप्ती

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tarim
hne: तारिम

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
hne: साइ जियांग

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
hne: यालु जियांग

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
hne: यांगत्जी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
hne: येनिसे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
hne: अलबामा (टामबिगबी)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Balsas
hne: बालास

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brazos
hne: ब्राजोस

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
hne: कोलोरेडो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
hne: कोलंबिया

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fraser
hne: फ्रेसर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hudson
hne: हडसन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mackenzie
hne: मैकेंजी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
hne: मिसिसिपी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
hne: नेल्सन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
hne: रियो ग्रान्द

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
hne: रियो ग्रांद दे सेन्टिआगो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
hne: सेक्रामेंटो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
hne: सेंट लारेंस

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Susquehanna
hne: सुसक्वेहाना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Thelon
hne: थेलोन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Usumacinta
hne: उसुमासिन्ता

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yaqui
hne: याकुइ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
hne: युकोन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
hne: अमेजन

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
hne: चुबुत

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
hne: मगदेलेना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
hne: ओरिनोको

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
hne: पराना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
hne: पामाइबा

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
hne: रियो कोलराडो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
hne: साओ फ्रांसिस्को

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
hne: लेक तितिकाका

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
hne: टोकान्टिन्स

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
hne: उरूग्वे

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
hne: दोउरो

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadiana
hne: गुआदियाना

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
hne: मेयूस

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
hne: लेक एरी

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
hne: कैस्पियन सागर

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
hne: तिबेर

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
hne: पस्चिम बंगाल

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
hne: किनारा

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purulia
hne: पुरुलिया

[ctx: westbengal.kgm]
en: Bankura
hne: बांकुरा

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
hne: पस्चिम मेदिनिपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Midnapore
hne: मिदनापुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
hne: पुरबा मेदिनिपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Tamluk
hne: तामलुक

[ctx: westbengal.kgm]
en: Howrah
hne: हावड़ा

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
hne: दक्छिनी २४ परगना

[ctx: westbengal.kgm]
en: Alipur
hne: अलिपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
hne: उत्तरी २४ परगना

[ctx: westbengal.kgm]
en: Barasat
hne: बरसात

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
hne: कोलकाता

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
hne: हुगली

[ctx: westbengal.kgm]
en: Chunchura
hne: चुनचुरा

[ctx: westbengal.kgm]
en: Burdwan
hne: बर्दवान

[ctx: westbengal.kgm]
en: Nadia
hne: नादिया

[ctx: westbengal.kgm]
en: Birbhum
hne: बिरभूम

[ctx: westbengal.kgm]
en: Suri
hne: सूरी

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
hne: मुर्सिदाबाद

[ctx: westbengal.kgm]
en: Baharampur
hne: बहरामपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Malda
hne: माल्दा

[ctx: westbengal.kgm]
en: Inreg Bazar
hne: इनरेग बाजार

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
hne: दक्छिन दिनाजपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Balurghat
hne: बलुरघाट

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
hne: उत्तर दिनाजपुर

[ctx: westbengal.kgm]
en: Raiganj
hne: रायगंज

[ctx: westbengal.kgm]
en: Darjeeling
hne: दार्जिलिंग

[ctx: westbengal.kgm]
en: Jalpaiguri
hne: जलपाइगुड़ी

[ctx: westbengal.kgm]
en: Cooch Behar
hne: कूच बिहार

[ctx: world.kgm]
en: World
hne: दुनिया

[ctx: world.kgm]
en: Countries
hne: देस

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
hne: देस नइ

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
hne: अल्जीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
hne: अलगियर्स

[ctx: world.kgm]
en: Angola
hne: अंगोला

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
hne: लुआंडा

[ctx: world.kgm]
en: Benin
hne: बेनिन

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
hne: पार्टो_नोवो

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
hne: बोत्सवाना

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
hne: गबोरोन

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
hne: बुर्किना फासो

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
hne: ओयूगाडाउगाउ

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
hne: बुरूंडी

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
hne: कैमरून

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
hne: याओन्दे

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
hne: सेंट्रल अफ्रीकन रिपब्लिक

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
hne: बानगुइ

[ctx: world.kgm]
en: Chad
hne: चाड

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
hne: एन'जमेना

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hne: कोट डि'वारे

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
hne: यामोसोक्रो

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hne: कांगो प्रजाातांत्रिक गनराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
hne: किंसहासा

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
hne: डिबौती

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
hne: मिस्र

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
hne: केइरो

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
hne: इक्वेटोरियल गुएना

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
hne: मलाबू

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
hne: एरिट्रीया

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
hne: आसमारा

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
hne: इथियोपिया

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
hne: अदिस_अबाबा

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
hne: गेबान

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
hne: लिब्रेविले

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
hne: घाना

[ctx: world.kgm]
en: Accra
hne: एक्रा

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
hne: गुईना

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
hne: कोनाक्री

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
hne: गुएना-बिसाऊ

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
hne: बिसाऊ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
hne: इरान

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
hne: तेहरान

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
hne: इराक

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
hne: बगदाद

[ctx: world.kgm]
en: Israel
hne: इजराइल

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
hne: यरूसलम

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
hne: जार्डन

[ctx: world.kgm]
en: Amman
hne: अम्मान

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
hne: केन्या

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
hne: नैरोबी

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
hne: कुवैत

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
hne: कुवैत सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
hne: लेबनान

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
hne: बेरूत

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
hne: लेसोथो

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
hne: मासेरु

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
hne: लाइबेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
hne: मानरोविया

[ctx: world.kgm]
en: Libya
hne: लीबिया

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
hne: त्रिपोली

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
hne: लिचटेनस्टीन

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
hne: वादुज

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
hne: मेडागास्कर

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
hne: वटानानारिवो

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
hne: मलावी

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
hne: लिलोन्ग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Mali
hne: माली

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
hne: बमाको

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
hne: मारीतानिया

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
hne: नाउआकोट

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
hne: मोरक्को

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
hne: रबात

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
hne: मोजाम्बीक

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
hne: मपुटो

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
hne: नामीबिया

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
hne: विंडहोक

[ctx: world.kgm]
en: Niger
hne: निगर

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
hne: नियमये

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
hne: नाइजीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
hne: अबुजा

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
hne: कतर

[ctx: world.kgm]
en: Doha
hne: दोहा

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
hne: रिपब्लिक ओफ कागो

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
hne: ब्राजावेल

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
hne: रवांडा

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
hne: किगाली

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
hne: सऊदी अरब

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
hne: रियाद

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
hne: सेनेगल

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
hne: डकर

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
hne: सिएरा लिओन

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
hne: फ्रीटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
hne: सोमाले

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
hne: मागाडिसु

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
hne: दक्छिनी अफ्रीका

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
hne: प्रीटोरिया, बोलमफोन्टेन अउ केप टाउन

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
hne: सूडान

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
hne: खार्तूम

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
hne: मबाबने

[ctx: world.kgm]
en: Syria
hne: सीरिया

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
hne: दमस्कस

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
hne: तंजानिया

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
hne: डोडोमा

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
hne: जाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
hne: बैनजुल

[ctx: world.kgm]
en: Togo
hne: टोगो

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
hne: लोम

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
hne: ट्यूनीसिया

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
hne: तुनिस

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
hne: उगांडा

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
hne: कम्पाला

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
hne: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
hne: अबू धाबी सहर

[ctx: world.kgm]
en: Oman
hne: ओमन

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
hne: मसकट

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
hne: वेस्ट बैंक

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
hne: पस्चिमी सहारा

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
hne: लायोने

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
hne: यमन

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
hne: साना

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
hne: जाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
hne: लुसाका

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
hne: जिम्बाबवे

[ctx: world.kgm]
en: Harare
hne: हरारे

[ctx: world.kgm]
en: Albania
hne: अल्बानिया

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
hne: टिराना

[ctx: world.kgm]
en: Austria
hne: आस्ट्रिया

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
hne: वियना

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
hne: बेलारूस

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
hne: मिंस्क

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
hne: बेल्जियम

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
hne: ब्रुसेल्स

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hne: बोस्निया अउ हर्जेगोविना

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
hne: साराजेवो

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
hne: बुल्गारिया

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
hne: सोफिया

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
hne: क्रोएसिया

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
hne: जग्रेब

[ctx: world.kgm]
en: Prague
hne: प्राग

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
hne: डेनमार्क

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
hne: कोपेनहेगन

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
hne: एस्तोनिया

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
hne: टलिन

[ctx: world.kgm]
en: Finland
hne: फिनलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
hne: हेलसिंकी

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
hne: स्कोपज

[ctx: world.kgm]
en: France
hne: फ्रांस

[ctx: world.kgm]
en: Paris
hne: पेरिस

[ctx: world.kgm]
en: Germany
hne: जर्मनी

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
hne: बर्लिन

[ctx: world.kgm]
en: Greece
hne: ग्रीस

[ctx: world.kgm]
en: Athens
hne: एथेंस

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
hne: हंगरी

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
hne: बुडापेस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
hne: आयरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
hne: रेकजाविक

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
hne: आयरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
hne: डबलिन

[ctx: world.kgm]
en: Italy
hne: इटली

[ctx: world.kgm]
en: Rome
hne: रोम

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
hne: लाटविया

[ctx: world.kgm]
en: Riga
hne: रिगा

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
hne: लिथुआनिया

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
hne: विलनियस

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
hne: लक्समबर्ग

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
hne: माल्दोवा

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
hne: चिसिंनाउ

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
hne: नीदरलैंड्स

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
hne: एमस्टरडम

[ctx: world.kgm]
en: Norway
hne: नार्वे

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
hne: ओस्लो

[ctx: world.kgm]
en: Poland
hne: पोलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
hne: वारसा

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
hne: पुर्तगाल

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
hne: लिस्बन

[ctx: world.kgm]
en: Romania
hne: रोमानिया

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
hne: बुखारेस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Russia
hne: रुस

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
hne: मास्को

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
hne: सेन मेरिनो

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
hne: सर्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
hne: बेलग्रेड

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
hne: मोंटेंग्रो

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
hne: पोदगोरिका

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
hne: स्लोवाकिया

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
hne: ब्राटिस्लवा

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
hne: स्लोवेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
hne: जुबजाना

[ctx: world.kgm]
en: Spain
hne: स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
hne: मैड्रिड

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
hne: स्वीडन

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
hne: स्टाकहाम

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
hne: स्विट्जरलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Bern
hne: बर्न

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
hne: तुर्की

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
hne: अंकारा

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
hne: उक्रेन

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
hne: यूनाइटेड किंगडम

[ctx: world.kgm]
en: London
hne: लंदन

[ctx: world.kgm]
en: Canada
hne: कनाडा

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
hne: ओटावा

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
hne: अल सल्वाडोर

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
hne: सन सल्वाडोर

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
hne: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
hne: वासिंगटन डीसी

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
hne: बहामा

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
hne: नासाउ

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
hne: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
hne: सेंटो_डोमिनिका

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
hne: हेती

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
hne: पार्ट_ओ_प्रिंस

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
hne: क्यूबा

[ctx: world.kgm]
en: Havana
hne: हवाना

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
hne: जमैका

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
hne: किंग्सटन

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
hne: डोमिनिका

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
hne: रोसेयू

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
hne: बारबाडोस

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
hne: ब्रिजटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hne: एन्टिगुआ अउ बारबूडा

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
hne: सेंट जान्स

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hne: ट्रिनिडाड अउ टोबैगो

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
hne: पार्ट_ओफ_स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
hne: मेक्सिको

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
hne: मैक्सिको_सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
hne: ग्वाटेमाला

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
hne: ग्वाटेमाला सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Belize
hne: बेलिज

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
hne: बेलमोपान

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
hne: होंडुरास

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
hne: टेगुसिगलपा

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
hne: निकारागुआ

[ctx: world.kgm]
en: Managua
hne: मानागुआ

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
hne: कोस्टा रिका

[ctx: world.kgm]
en: San José
hne: सान जोस

[ctx: world.kgm]
en: Panama
hne: पनामा

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
hne: पनामा सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
hne: बोगोटा

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
hne: वेनेजुएला

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
hne: कराकस

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
hne: गुयाना

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
hne: ज्यार्जटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
hne: सूरीनाम

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
hne: पैरामारिबो

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
hne: फ्रेंच गुयाना

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
hne: सायेने

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
hne: इक्वाडार

[ctx: world.kgm]
en: Quito
hne: क्विटो

[ctx: world.kgm]
en: Peru
hne: पेरू

[ctx: world.kgm]
en: Lima
hne: लिमा

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
hne: ब्राजील

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
hne: ब्रासिले

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
hne: बोलिविया

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
hne: ला_पाज

[ctx: world.kgm]
en: Chile
hne: चिली

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
hne: सेन्टिआगो

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
hne: पैरागुए

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
hne: एसुन्सियाँन

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
hne: अर्जेंटीना

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
hne: ब्यूनस आयर्स

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
hne: उरूग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
hne: मोंटेविडिओ

[ctx: world.kgm]
en: Australia
hne: आस्ट्रेलिया

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
hne: कैनबरा

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
hne: न्यूजीलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
hne: वेलिंगटन

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
hne: वेटिकन सिटी

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
hne: अंडोरा

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
hne: अंदोरा ला वेला

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
hne: मोनेको

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
hne: मोनेको-विले

[ctx: world.kgm]
en: China
hne: चीन

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
hne: बीजिंग

[ctx: world.kgm]
en: India
hne: भारत

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
hne: नवा दिल्ली

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
hne: स्री लंका

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hne: कोलंबो अउ स्री जयवर्धनेपुरा

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
hne: मंगोले

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
hne: उलानबाटर

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
hne: कजाखिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Astana
hne: आस्ताना

[ctx: world.kgm]
en: Japan
hne: जापान

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
hne: टोक्यो

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
hne: म्यनमार

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
hne: नेपिदाव

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
hne: नेपाल

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
hne: काठमांडू

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
hne: भूटान

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
hne: थिमफू

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
hne: इंडोनेसिया

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
hne: जकार्ता

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
hne: मलेसिया

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
hne: कुआलालम्पुर

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
hne: बांग्लादेस

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
hne: ढाका

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
hne: साइप्रस

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
hne: निकोसिया

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
hne: अफगानिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
hne: काबुल

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
hne: अजरबैजान

[ctx: world.kgm]
en: Baku
hne: बाकू

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
hne: आर्मेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
hne: एसिया/येरेवन

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
hne: बहारीन

[ctx: world.kgm]
en: Manama
hne: मनामा

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
hne: ज्यार्जिया

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
hne: तबिलिसी

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
hne: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
hne: असगाबाट

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
hne: उज्बेकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
hne: तासकंद

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
hne: किर्गिजिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
hne: बिसकेक

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
hne: ताजिकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
hne: दुसान्बे

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
hne: इस्लामाबाद

[ctx: world.kgm]
en: Laos
hne: लाओस

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
hne: विएनतिआन

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
hne: कम्बोडिया

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
hne: नाम_पेन्ह

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
hne: पूर्वी तिमोर

[ctx: world.kgm]
en: Dili
hne: दिली

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
hne: ब्रूनेई

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
hne: बांदर सेरी बेगवां

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
hne: फिलिप्पीन्स

[ctx: world.kgm]
en: Manila
hne: मनीला

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
hne: थाइलैंड

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
hne: बैंकाक

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
hne: विएतनाम

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
hne: हनोई

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
hne: चीन गनराज्य (ताइवान)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
hne: ताइपेई

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
hne: सिंगापोर

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
hne: कोरिया के जनता के प्रजातांत्रिक गनराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
hne: प्येंगिसंग

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
hne: कोरिया गनराज्य

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
hne: सिओल

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
hne: फिजी

[ctx: world.kgm]
en: Suva
hne: सुवा

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
hne: टोन्गा

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
hne: नुकुलोफा

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
hne: पापुआ न्यू गियाना

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
hne: पोर्ट मोर्सबे

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
hne: ग्रीनलैंड [डेनमार्क]

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
hne: नुक

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
hne: विस्व महाद्वीप (उत्तरी ध्रुव से)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
hne: महाद्वीप

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
hne: अफ्रीका

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
hne: किलिमानजारो

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
hne: दक्छिन अमेरिका

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
hne: मैक किनले

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
hne: दक्छिन अमेरिका

[ctx: world_continents.kgm]
en: Aconcagua
hne: अंकोन्कागुआ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
hne: विन्सन

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
hne: एसिया

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
hne: एवरेस्ट

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
hne: यूरोप

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
hne: एलब्रुस

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
hne: ओसेनिया

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
hne: कार्स्तेन्ज

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
hne: यमन

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
hne: गवर्नोरेट्स

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
hne: यमन नइ

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
hne: अबायान

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
hne: अदन

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
hne: अद दाली

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
hne: अल बायदा

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
hne: अल हुदायदाह

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
hne: अल जवफ

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
hne: अल महरी

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
hne: अल महवित

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
hne: अमरान

[ctx: yemen.kgm]
en: Dhamar
hne: दमर

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
hne: हादरामाउत

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
hne: हज्जाह

[ctx: yemen.kgm]
en: Ibb
hne: इब

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
hne: लाहिज

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
hne: मारिब

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
hne: सादाह

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
hne: साना

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
hne: साबवाह

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
hne: ताइज

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hne: कांगो प्रजातांत्रिक गनराज्य

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
hne: कांगो प्रजातांत्रिक गनराज्य नइ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
hne: किंसहासा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
hne: कोंगो सेंट्रल

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Matadi
hne: मातादी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwango
hne: कोवान्गो

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kenge
hne: केंगे

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwilu
hne: क्विलु

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kikwit
hne: किकवित

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mai-Ndombe
hne: माइ-न्दोम्बे

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Inongo
hne: इनानगो

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
hne: कसाई

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Luebo
hne: लुएबो

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kananga
hne: कानान्गा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
hne: कसाई ओरिएंटल

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbuji-Mayi
hne: म्बुजी-मायी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lomami
hne: लोमामी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kabinda
hne: काबिन्दा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sankuru
hne: सानकुरु

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Maniema
hne: मानिएमा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kindu
hne: किन्दु

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
hne: सुद-किवु

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bukavu
hne: बुकावू

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
hne: नार्द-किवु

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Goma
hne: गोमा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Ituri
hne: इतुरी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bunia
hne: बुनिया

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
hne: हाउत-उएले

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Isiro
hne: इसिरो

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshopo
hne: त्सोपो

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kisangani
hne: किसान्गानी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
hne: बास-उएले

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Buta
hne: बुता

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
hne: नार्द-उबान्गी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gbadolite
hne: ग्बादोलिते

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mongala
hne: मोंगाला

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lisala
hne: लिसाला

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
hne: सुद-उबान्गी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gemena
hne: जेमेना

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
hne: इक्वेतेर

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbandaka
hne: माबान्दाका

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshuapa
hne: त्सुआपा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Boende
hne: बोएन्दे

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
hne: तंगानयिका

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kalemie
hne: कालेमे

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
hne: हाउते-लोमामी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kamina
hne: कामिना

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lualaba
hne: लुआलाबा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kolwezi
hne: कोलवेजी

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
hne: हाउत-कातान्गा

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lubumbashi
hne: लुबुम्बासी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
hne: जाम्बिया (जिला)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
hne: अल्बानिया (जिला) नइ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chibombo
hne: चिबोम्बो

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabwe
hne: काब्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kapiri Mposhi
hne: कापिरि म्पोसि

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mkushi
hne: म्कुसी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mumbwa
hne: मुम्बवा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Serenje
hne: सेरेन्जे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chililabombwe
hne: चिलिलाबोम्ब्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chingola
hne: चिंगोला

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalulushi
hne: कालुलुसी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kitwe
hne: कित्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luanshya
hne: लुआन्स्या

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lufwanyama
hne: लुफवान्यामा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Masaiti
hne: मसेति

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpongwe
hne: मपोंग्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufulira
hne: मुफुलिरा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Ndola
hne: नदोला

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chadiza
hne: चादिजा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chama
hne: चामा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chipata
hne: चिपता

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Katete
hne: कातेते

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lundazi
hne: लुंदाजी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mambwe
hne: माम्बवे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nyimba
hne: नाइम्बा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Petauke
hne: पेताउके

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chiengi
hne: चिएन्गी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kawambwa
hne: कावाम्ब्वा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mansa
hne: मान्सा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Milenge
hne: मिलेन्गे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwense
hne: म्वेन्से

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nchelenge
hne: न्चेलेन्गे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Samfya
hne: साम्फ्या

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chongwe
hne: चोन्ग्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kafue
hne: काफुए

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luangwa
hne: लुआन्ग्वा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lusaka
hne: लुसाका

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chavuma
hne: चावउमा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabompo
hne: काबोम्पो

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasempa
hne: कासेम्पा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufumbwe
hne: मुफुम्ब्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwinilunga
hne: म्विनिलुंगा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Solwezi
hne: सोलवेजी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
hne: जाम्बेजी

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chilubi
hne: चिलबुइ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chinsali
hne: चिनसाली

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Isoka
hne: इसोका

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaputa
hne: कापुता

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasama
hne: कसामा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luwingu
hne: लुविंगु

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mbala
hne: मबाला

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpika
hne: एमपिका

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mporokoso
hne: मपोरोकोसो

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpulungu
hne: मपुलुंगु

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mungwi
hne: मुंगवि

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nakonde
hne: नाकोन्दे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Choma
hne: चोमा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Gwembe
hne: ग्वेम्बे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Itezhi-Tezhi
hne: इतेजि-तेजि

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalomo
hne: कालोमो

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kazungula
hne: काजुनगुला

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Livingstone
hne: लिविंगस्टोन

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mazabuka
hne: माजाबुका

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Monze
hne: मोन्जे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Namwala
hne: नामवाला

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Siavonga
hne: सिआवोंगा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sinazongwe
hne: सिनाजोन्ग्वे

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalabo
hne: कालाबो

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaoma
hne: काओमा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lukulu
hne: लुकुलु

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mongu
hne: मोंगु

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Senanga
hne: सेनान्गा

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sesheke
hne: सेसेके

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Shangombo
hne: सान्गोम्बो

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
hne: जाम्बिया (राज्य)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
hne: जाम्बिया (राज्य) नइ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
hne: सेंट्रल

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kabwe
hne: काब्वे

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Copperbelt
hne: कापरबेल्ट

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
hne: नदोला

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
hne: पूर्वी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Chipata
hne: चिपता

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Luapula
hne: लुआपुला

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mansa
hne: मान्सा

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
hne: लुसाका

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
hne: उत्तरी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kasama
hne: कसामा

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
hne: उत्तर-पस्चिमी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Solwezi
hne: सोलवेजी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
hne: दक्छिनी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
hne: लिविंगस्टोन

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
hne: पस्चिमी

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mongu
hne: मोंगु

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
hne: जिम्बाबवे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
hne: राज्य

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
hne: जिम्बाबवे नइ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
hne: बुलवायो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
hne: हरारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
hne: मानिकलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
hne: मुतारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
hne: उत्तरी मसोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
hne: बिंदुरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
hne: पूर्वी मसोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
hne: मारोनदेरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
hne: पस्चिमी मसोनालैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
hne: चिन्होयी

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
hne: मास्विंगो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
hne: उत्तरी मताबेलेलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
hne: लुपाने

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
hne: दक्छिनी मताबेलेलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
hne: ग्वांडा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
hne: मिडलैंड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
hne: ग्वेरू

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
hne: जिम्बाबवे (जिला)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
hne: डिस्ट्रिक्ट

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
hne: फ्रन्टियर

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
hne: पानी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
hne: जिम्बाबवे (जिला) नइ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulawayo
hne: बुलवायो

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Harare
hne: हरारे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Buhera
hne: बुहेरा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chimanimani
hne: चिमनिमानी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chipinge
hne: चिपिंगे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makoni
hne: मकोनी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutare
hne: मुतारे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutasa
hne: मुतासा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nyanga
hne: न्यान्गा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bindura
hne: बिंदुरा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Guruve
hne: गुरुवे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mazowe
hne: माजोवे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
hne: माउन्ट डार्विन

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Muzarabani
hne: मुजाराबानी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Rushinga
hne: रुसिन्गा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shamva
hne: साम्वा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chikomba
hne: चिकोम्बा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Goromonzi
hne: गोरोमोन्जी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Marondera
hne: मारोनदेरा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mudzi
hne: मुद्जी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Murehwa
hne: मुरेह्वा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutoko
hne: मुतोको

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Seke
hne: सेके

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
hne: यूएमपी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Wedza
hne: वेद्जा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chegutu
hne: चेगुतु

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hurungwe
hne: हुरुन्ग्वे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kadoma
hne: कादोमा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kariba
hne: कारिबा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makonde
hne: माकोन्दे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvimba
hne: ज्विम्बा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bikita
hne: बिकिता

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chiredzi
hne: चिरेद्जी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chivi
hne: चिवि

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gutu
hne: गुतु

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Masvingo
hne: मास्विंगो

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mwenezi
hne: म्वेन्जी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zaka
hne: जाका

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Binga
hne: बिन्गा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bubi
hne: बुबी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hwange
hne: ह्वांगे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Lupane
hne: लुपाने

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nkayi
hne: न्कायी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Tsholotsho
hne: त्सोलोत्सो

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umguza
hne: उमगुजा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Beitbridge
hne: बेइतब्रिज

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulilimamangwe
hne: बुलिलिमामान्ग्वे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
hne: ग्वांडा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Insiza
hne: इनसिजा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Matobo
hne: मातोबो

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umzingwane
hne: उमजिन्गवाने

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chirumhanzu
hne: चिरुम्हान्जु

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
hne: गाकवे नार्थ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
hne: गाकवे साउथ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gweru
hne: ग्वेरू

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kwekwe
hne: क्वेक्वे

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mberengwa
hne: म्बेरेन्ग्वा

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shurugwi
hne: सुरुग्वी

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvishavane
hne: ज्विसावने
