kgeography - en to hu translation catalogue (2765 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
hu: Kína

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
hu: Dzsalálábád

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
hu: Csarikar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
hu: Sar-i Pol

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
hu: Talikan

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
hu: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: africa.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
hu: Nem Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
hu: Nem Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
hu: Algír

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
hu: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
hu: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
hu: Csád

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
hu: Comore-szigetek

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
hu: Egyiptom

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
hu: Aszmara

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
hu: Etiópia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
hu: Addisz-Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
hu: Ghána

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
hu: Libéria

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
hu: Líbia

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
hu: Madagaszkár

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
hu: Mauritánia

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
hu: Marokkó

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
hu: Mozambik

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
hu: Namíbia

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
hu: Nigéria

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
hu: Kongói Köztársaság

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
hu: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
hu: Szenegál

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
hu: Seychelles-szigetek

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
hu: Szomália

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
hu: Dél-Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
hu: Szudán

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
hu: Dél-Szudán

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
hu: São Tomé és Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
hu: Tanzánia

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
hu: Tunézia

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
hu: Tunisz

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
hu: Laâyoune

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
hu: Kanári-szigetek (Spanyolország)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
hu: Las Palmas de Gran Canaria és Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
hu: Madeira (Portugália)

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
hu: Réunion (Franciaország)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
hu: Szent Ilona (Egyesült Királyság)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
hu: Albánia (körzetek)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
hu: Nem Albánia

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
hu: Bulqiza

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
hu: Delvina

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
hu: Dibra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
hu: Gjirokastra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
hu: Kavaja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
hu: Kolonja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
hu: Korça

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
hu: Kruja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
hu: Kuçova

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
hu: Lezha

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
hu: Lushnja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
hu: Mallakastra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
hu: Mirdita

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
hu: Puka

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
hu: Saranda

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
hu: Shkodra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
hu: Tepelena

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
hu: Tropoja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
hu: Vlora

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
hu: Albánia (prefektúrák)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
hu: Prefektúrák

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
hu: Nem Albánia

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
hu: Dibra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
hu: Gjirokastra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
hu: Korça

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
hu: Lezha

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
hu: Shkodra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
hu: Vlora

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
hu: Nem Algéria

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
hu: Algír

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
hu: Bedzsája

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
hu: Dzselfa

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
hu: Gardája

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
hu: Dzsidzselli

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
hu: Hensela

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
hu: Lagvát

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
hu: Medejja

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
hu: Mosztagánem

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
hu: Mszila

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
hu: Orán

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
hu: Relizán

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
hu: Szétif

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
hu: Szídi-Bel-Abbesz

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
hu: Szkíkda

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
hu: Szúk-Ahrász

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
hu: Tebesza

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
hu: Tlemecen

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Prades

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
hu: Nem Ándhra Prades

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Warangal
hu: Varangal

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
hu: Haidarábád

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
hu: Kadapa

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
hu: Nyugat-Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
hu: Kelet-Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: andorra.kgm]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
hu: Angola (tartományok)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
hu: Nem Angola (tartományok)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
hu: M'banza Congo

en: Your Answers Were
hu: A válaszok ezek voltak

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
hu: %1 kérdésre válaszolt helyesen (%2 kérdés volt összesen).

en: Question
hu: Kérdés

en: Your Answer
hu: Válasz

en: Correct Answer
hu: Helyes válasz

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
hu: Argentína

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
hu: Nem Argentína

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
hu: Buenos Aires (város)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
hu: Örményország

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
hu: Grúzia

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
hu: Gümri

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
hu: Jereván

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
hu: Arunácsal Prades

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
hu: Nem Arunácsal Prades

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
hu: Ázsia

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: asia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
hu: Egyiptom

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Asmara
hu: Aszmara

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
hu: Etiópia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
hu: Addisz-Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
hu: Teherán

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
hu: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
hu: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
hu: Izrael

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
hu: Jordánia

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
hu: Ammán

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
hu: Kuvait

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
hu: Kuvaitváros

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
hu: Bejrút

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
hu: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
hu: Rijád

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
hu: Szomália

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
hu: Szudán

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
hu: Kartúm

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
hu: Dél-Szudán

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
hu: Szíria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
hu: Damaszkusz

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
hu: Abu-Dzabi

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
hu: Omán

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
hu: Nyugati part

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
hu: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
hu: Szanaa

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
hu: Ukrajna

[ctx: asia.kgm]
en: China
hu: Kína

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
hu: Peking

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
hu: Újdelhi

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hu: Colombo és Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
hu: Mongólia

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
hu: Ulánbátor

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
hu: Asztana

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
hu: Japán

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
hu: Nepjida

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
hu: Nepál

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
hu: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
hu: Bhután

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
hu: Timpu

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
hu: Indonézia

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
hu: Malajzia

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
hu: Banglades

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
hu: Dakka

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
hu: Örményország

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
hu: Jereván

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
hu: Bahrein

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
hu: Manáma

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
hu: Grúzia

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
hu: Tbiliszi

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
hu: Asgabat

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
hu: Taskent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
hu: Biskek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
hu: Dusanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
hu: Iszlámábád

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
hu: Laosz

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
hu: Vientián

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
hu: Kambodzsa

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
hu: Phnompen

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
hu: Thaiföld

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
hu: Tajvan

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
hu: Tajpej

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
hu: Szingapúr

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
hu: Észak-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
hu: Phenjan

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
hu: Dél-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
hu: Szöul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
hu: Kelet-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
hu: Tanzánia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
hu: Mozambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
hu: Madagaszkár

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Correct answers: %1/%2
hu: Helyes válaszok: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
hu: Asszám

[ctx: assam.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
hu: Nem Asszám

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
hu: Észak-Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: australia.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
hu: Nem Ausztrália

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
hu: Part

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
hu: Ausztrál Fővárosi Terület

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
hu: Új-Dél-Wales

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
hu: Északi Terület

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
hu: Ausztria

[ctx: austria.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
hu: Nem Ausztria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
hu: Stájerország

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
hu: Karintia

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
hu: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
hu: Felső-Ausztria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
hu: Alsó-Ausztria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
hu: Körzetek

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
hu: Nem Azerbajdzsán

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
hu: Shirvan város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
hu: Baku város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
hu: Ganja város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
hu: Lankaran város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
hu: Mingachevir város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
hu: Naftalan város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
hu: Shaki város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
hu: Sumqayit város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
hu: Shusha város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
hu: Khankendi város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
hu: Yevlakh város

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
hu: Nakhichevan város

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
hu: Banglades

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
hu: Megyék

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
hu: Nem Banglades

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
hu: Barisal

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
hu: Csittagong

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
hu: Dakka

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
hu: Fehéroroszország

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
hu: Nem Fehéroroszország

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
hu: Minszk

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
hu: Breszti terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
hu: Breszt

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
hu: Homeli terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
hu: Hrodnai terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
hu: Mahiljovi terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
hu: Mahiljov

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
hu: Minszki terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
hu: Vicebszki terület

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
hu: Vityebszk

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
hu: Nem Belgium

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
hu: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
hu: Brüsszel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
hu: Flamand-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
hu: Nyugat-Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
hu: Brugge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
hu: Kelet-Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
hu: Gent

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
hu: Vallon-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: belize.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
hu: Nem Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
hu: Belize körzet

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
hu: Cayo körzet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
hu: Corozal körzet

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
hu: Orange Walk körzet

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
hu: Stann Creak körzet

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
hu: Toledo körzet

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
hu: Bhután

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
hu: Nem Bhután

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
hu: Bolívia

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
hu: Nem Bolívia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
hu: Kantonok

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
hu: Nem Bosznia-Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
hu: Boszniai Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
hu: Közép-Bosznia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
hu: Hercegovina-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
hu: Nyugat-Bosznia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
hu: Nyugat-Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
hu: Szarajevó-Romanija vagy Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
hu: Nem Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
hu: Központi

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
hu: Északkeleti

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
hu: Északnyugati

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
hu: Délkeleti

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
hu: Déli

en: &Accept
hu: &Elfogadás

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
hu: Brazília

[ctx: brazil.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
hu: Szövetségi körzet

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
hu: Brazíliaváros

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
hu: Rio de Janeiro állam

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
hu: São Paulo állam

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
hu: São Paulo (város)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
hu: Határon kívül

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
hu: Bulgária

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
hu: Nem Bulgária

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
hu: Burgasz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
hu: Dobrics

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
hu: Haszkovo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
hu: Kardzsali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
hu: Kjusztendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
hu: Lovecs

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
hu: Pazardzsik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
hu: Rusze

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
hu: Sumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
hu: Szilisztra

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
hu: Szliven

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
hu: Szmoljan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
hu: Szófia tartomány

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
hu: Szófia város

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
hu: Sztara Zagora

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
hu: Targoviste

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
hu: Várna

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
hu: Vraca

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
hu: Jambol

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
hu: Államok és körzetek

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: burma.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
hu: Nem Mianmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
hu: Yangon (korábban Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
hu: Kamerun (részek)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
hu: Nem Kamerun (részek)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
hu: Kamerun (tartományok)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
hu: Nem Kamerun (tartományok)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
hu: Közép

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
hu: Kelet

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
hu: Észak

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
hu: Északnyugat

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
hu: Dél

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
hu: Délnyugat

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
hu: Nyugat

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
hu: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
hu: Tartományok és területek

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
hu: Határon kívül

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
hu: Brit Columbia

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
hu: Új-Fundland

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
hu: St. John's

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
hu: Északnyugati Területek

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
hu: Québec

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
hu: Québec város

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
hu: Yukon-terület

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
hu: Karib-térség

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
hu: Nem Karib-térség

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
hu: Turks- és Caicos-szigetek (Egyesült Királyság)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
hu: Havanna

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
hu: Amerikai Virgin-szigetek (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
hu: Brit Virgin-szigetek (Egyesült Királyság)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
hu: Anguilla (Egyesült Királyság)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
hu: Saint-Martin (Franciaország)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
hu: Saint-Barthélemy (Franciaország)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
hu: Montserrat (Egyesült Királyság)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
hu: Guadeloupe (Franciaország)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
hu: Dominika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
hu: Martinique (Franciaország)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
hu: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
hu: Holland Antillák (Hollandia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
hu: Aruba (Hollandia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
hu: Kajmán-szigetek (Egyesült Királyság)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
hu: Katalónia (járások)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
hu: Járások

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
hu: Katalónián kívül

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
hu: Sabadell és Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
hu: Cshattíszgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
hu: Nem Cshattíszgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: chile.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
hu: Nem Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
hu: Santiago Városi Régió

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
hu: Arica és Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
hu: Kína

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: china.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: china.kgm]
en: Coast
hu: Part

[ctx: china.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: china.kgm]
en: Japan
hu: Japán

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
hu: Mongólia

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
hu: Észak-Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
hu: Dél-Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
hu: Bhután

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
hu: Banglades

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
hu: Thaiföld

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
hu: Tajvan

[ctx: china.kgm]
en: Laos
hu: Laosz

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
hu: Nepál

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
hu: Peking

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
hu: Fucsien

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
hu: Fucsou

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
hu: Kanszu

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
hu: Lancsou

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
hu: Kuangtung

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
hu: Kuangcsou

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
hu: Kuanghszi-Csuang

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
hu: Kujcsou

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
hu: Kujjang

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
hu: Hajnan

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
hu: Hajkou

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
hu: Hopej

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
hu: Sicsiacsuang

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
hu: Hejlungkiang

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
hu: Csengcsou

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
hu: Hupej

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
hu: Vuhan

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
hu: Csangsa

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
hu: Csiangszu

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
hu: Nanking

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
hu: Csianghszi

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
hu: Nancsang

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
hu: Csilin

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
hu: Csangcsun

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
hu: Senjang

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
hu: Belső-Mongólia

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
hu: Ninghszia-Huj

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
hu: Jincsuan

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
hu: Csinghaj

[ctx: china.kgm]
en: Xining
hu: Hszining

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
hu: Sanhszi

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
hu: Tajjüan

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
hu: Santung

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
hu: Csinan

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
hu: Sanghaj

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
hu: Senhszi

[ctx: china.kgm]
en: Xian
hu: Hszian

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
hu: Szecsuan

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
hu: Csengtu

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
hu: Tiencsin

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
hu: Hszincsiang-Ujgur

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
hu: Urumcsi

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
hu: Hszicang

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
hu: Lhásza

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
hu: Jünnan

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
hu: Csöcsiang

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
hu: Hangcsou

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
hu: Hongkong

[ctx: china.kgm]
en: Macao
hu: Makaó

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
hu: Atlántico

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
hu: Bolívar

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
hu: Boyacá

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
hu: Caquetá

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
hu: Popoyan

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
hu: Chocó

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
hu: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
hu: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
hu: Fővárosi körzet

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
hu: Guainía

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
hu: St Andrew és Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
hu: Vaupés

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
hu: Óceán

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
hu: Más országok

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
hu: Nem Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
hu: Nem Kuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
hu: Ciprus

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
hu: Nem Ciprus

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
hu: Páfosz

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
hu: Lárnaka

[ctx: cyprus.kgm]
en: Kyrenia
hu: Kerínia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
hu: Nem Cseh

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
hu: Prága

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
hu: Közép-Csehország

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
hu: Dél-Csehország

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
hu: Morvaország-Szilézia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
hu: Dél-Morvaország

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
hu: Dánia (megyék) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
hu: Nem Dánia (megyék)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
hu: Koppenhága (város)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
hu: Frederiksberg (város)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
hu: Koppenhága (megye)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
hu: Nyugat-Zealand

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
hu: Dél-Jutland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
hu: Észak-Jutland

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
hu: %1 zászlaja…

[ctx: @title]
en: Flag of %1
hu: %1 zászlaja

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
hu: Nem a Dominikai Köztársaság

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
hu: Nemzeti körzet

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
hu: Nem Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
hu: Egyiptom

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
hu: Kormányzóságok

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
hu: Nem Egyiptom

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
hu: Asszuán

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
hu: Gíza

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
hu: Új völgy

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
hu: Észak-sínai

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
hu: Port Szaíd

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
hu: Vörös-tenger

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
hu: Dél-sínai

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
hu: Szuez

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
hu: Nem El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
hu: Emírségek

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
hu: Nem Emírségek

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
hu: Abu-Dzabi

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
hu: Dubaj

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
hu: Fujeira

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
hu: Rász el-Haima

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
hu: Sardzsa

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
hu: Észtország

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
hu: Nem Észtország

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
hu: Európa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: europe.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
hu: Part

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
hu: Albánia

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
hu: Ausztria

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
hu: Fehéroroszország

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
hu: Minszk

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
hu: Brüsszel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
hu: Bulgária

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
hu: Szófia

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
hu: Horvátország

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
hu: Zágráb

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
hu: Prága

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
hu: Dánia

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
hu: Koppenhága

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
hu: Észtország

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
hu: Finnország

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
hu: Szkopje

[ctx: europe.kgm]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
hu: Németország

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
hu: Görögország

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
hu: Magyarország

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
hu: Izland

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
hu: Reykjavík

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
hu: Írország

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
hu: Olaszország

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
hu: Lettország

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
hu: Litvánia

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
hu: Marokkó

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
hu: Hollandia

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
hu: Amszterdam

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
hu: Norvégia

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
hu: Lengyelország

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
hu: Varsó

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
hu: Portugália

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
hu: Lisszabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
hu: Románia

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
hu: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
hu: Szerbia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
hu: Montenegró

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
hu: Szlovákia

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
hu: Pozsony

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
hu: Szlovénia

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
hu: Svédország

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
hu: Svájc

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
hu: Szíria

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
hu: Tunézia

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
hu: Ukrajna

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
hu: Vatikánváros

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
hu: Finnország (régiók)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
hu: Nem Finnország (régiók)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
hu: Észak-Karélia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
hu: Dél-Karélia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
hu: Közép-Finnország

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
hu: Lappföld

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
hu: Közép-Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
hu: Észak-Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
hu: Dél-Ostrobothnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
hu: Tavastland tartomány

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
hu: Észak-Savonia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
hu: Dél-Savonia

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
hu: A zászló ezé az országé:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
hu: %1 zászló alapján

[ctx: france.kgm]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: france.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: france.kgm]
en: Not France
hu: Nem Franciaország

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: france.kgm]
en: Nice
hu: Nizza

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
hu: Ardennek

[ctx: france.kgm]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
hu: Franciaország (régiók)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
hu: Nem Franciaország (régiók)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
hu: Korzika

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
hu: Loire-mente

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
hu: Île-de-France

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
hu: Grúzia

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
hu: Nem Grúzia

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
hu: Abházia

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
hu: Szuhumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
hu: Szamegrelo-Felső-Szvanéti

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
hu: Adzsária

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
hu: Racsa-Lecshumi és Alsó-Szvanéti

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
hu: Kutaiszi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
hu: Szamche-Dzsavaheti

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
hu: Ahalcihe

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
hu: Felső-Kartli

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
hu: Mcheta-Mtianeti

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
hu: Mcheta

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
hu: Alsó-Kartli

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
hu: Rusztavi

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
hu: Kaheti

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
hu: Tbiliszi

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
hu: Németország

[ctx: germany.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
hu: Nem Németország

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
hu: Bajorország

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
hu: München

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
hu: Bréma

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
hu: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
hu: Alsó-Szászország

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
hu: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
hu: Észak-Rajna-Vesztfália

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
hu: Rajna-vidék-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
hu: Saar-vidék

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
hu: Szászország

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
hu: Drezda

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
hu: Szász-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
hu: Türingia

[ctx: goa.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
hu: Nem Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
hu: Pandzsim

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
hu: Shetland szigetek

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
hu: Ross-shire és Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
hu: Kelet-Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
hu: Nyugat-Lothian

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
hu: Görögország

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
hu: Régiók

[ctx: greece.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
hu: Égei-tenger

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
hu: Balkán

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
hu: Krétai-tenger

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
hu: Jón-tenger

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
hu: Földközi-tenger

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
hu: Nem Görögország

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
hu: Attika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
hu: Közép-Görögország

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
hu: Lamía

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
hu: Közép-Makedónia

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
hu: Thesszaloniki

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
hu: Kréta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
hu: Kelet-Makedónia és Thrákia

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
hu: Komotiní

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
hu: Epirusz

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
hu: Joánina

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
hu: Jón-szigetek

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
hu: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
hu: Észak-Égei-szigetek

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
hu: Mitilíni

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
hu: Peloponnészosz

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
hu: Trípoli

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
hu: Dél-Égei-szigetek

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
hu: Ermúpoli

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
hu: Thesszália

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
hu: Lárisza

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
hu: Nyugat-Görögország

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
hu: Pátra

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
hu: Nyugat-Makedónia

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
hu: Kozáni

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
hu: Athosz-hegy

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
hu: Kariész

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
hu: Görögország (régiók)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
hu: Régiók

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
hu: Nem Görögország (régiók)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
hu: Kelet-Makedónia és Thrákia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
hu: Komotiní

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
hu: Közép-Makedónia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
hu: Thesszaloniki

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
hu: Nyugat-Makedónia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
hu: Kozáni

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
hu: Jón-szigetek

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
hu: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
hu: Epirusz

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
hu: Joánina

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
hu: Nyugat-Görögország

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Patras
hu: Pátra

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
hu: Thesszália

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Larissa
hu: Lárisza

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
hu: Közép-Görögország

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
hu: Lamía

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
hu: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
hu: Peloponnészosz

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
hu: Trípoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
hu: Észak-Égei-szigetek

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
hu: Mitilíni

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
hu: Dél-Égei szigetek

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
hu: Ermúpoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
hu: Kréta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
hu: Athosz-hegyi autonóm régió

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
hu: Kariész

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
hu: Görögország (prefektúrák)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
hu: Prefektúrák

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
hu: Nem Görögország (prefektúrák)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
hu: Dráma

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
hu: Évrosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
hu: Alexandrúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
hu: Kavála

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
hu: Rodópi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Komotini
hu: Komotiní

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
hu: Xánthi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
hu: Imathía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Veria
hu: Véria

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kilkis
hu: Kilkísz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
hu: Péla

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pieria
hu: Piería

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
hu: Kateríni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
hu: Széresz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
hu: Thesszaloniki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
hu: Flórina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Grevena
hu: Grevená

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kastoria
hu: Kasztoriá

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kozani
hu: Kozáni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arta
hu: Árta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
hu: Joánina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
hu: Préveza

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
hu: Theszprotía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karditsa
hu: Kardíca

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Larissa
hu: Lárisza

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
hu: Magniszía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
hu: Vólos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Trikala
hu: Tríkala

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
hu: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
hu: Kefaloniá

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
hu: Lefkáda

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
hu: Pátra

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
hu: Etoloakarnanía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elis
hu: Élisz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
hu: Pürgosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
hu: Lamía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
hu: Boiótia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
hu: Pireusz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
hu: Nyugat-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
hu: Elefszina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
hu: Nyugat-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
hu: Trípoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
hu: Korinthía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
hu: Korinthosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
hu: Laconía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
hu: Spárta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
hu: Meszinía

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kalamata
hu: Kalamáta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
hu: Híosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
hu: Leszbosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
hu: Mitilíni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
hu: Kükládok

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
hu: Ermúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
hu: Dodekanészosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
hu: Rodosz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
hu: Iráklio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
hu: Athosz-hegyi autonóm régió

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
hu: Kariész

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
hu: Nem Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
hu: Gudzsarát

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
hu: Nem Gudzsarát

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Patan
hu: Pátan

[ctx: gujarat.kgm]
en: Mehsana
hu: Mehszána

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahmedabad
hu: Ahmadábád

[ctx: gujarat.kgm]
en: Jamnagar
hu: Dzsámnagar

[ctx: gujarat.kgm]
en: Rajkot
hu: Rádzskot

[ctx: gujarat.kgm]
en: Junagadh
hu: Dzsunagádh

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhavnagar
hu: Bhávnagar

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
hu: Nem Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
hu: Essequibo-szigetek - Nyugat-Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
hu: Felső Dememara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
hu: Felső-Takutu - Felső-Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
hu: Kelet-Berbice-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
hu: Új-Amszterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
hu: Nem Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
hu: Közép

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
hu: Észak

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
hu: Északkelet

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
hu: Északnyugat

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
hu: Nyugat

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
hu: Dél

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
hu: Délkelet

[ctx: haryana.kgm]
en: Haryana
hu: Harijána

[ctx: haryana.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
hu: Nem Harijána

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: haryana.kgm]
en: Chandigarh
hu: Csandígarh

[ctx: haryana.kgm]
en: Panchkula
hu: Pancskula

[ctx: haryana.kgm]
en: Karnal
hu: Karnál

[ctx: haryana.kgm]
en: Jind
hu: Dzsind

[ctx: haryana.kgm]
en: Gurgaon
hu: Gurgáon

[ctx: haryana.kgm]
en: Rewari
hu: Rivari

[ctx: haryana.kgm]
en: Bhiwani
hu: Bhiváni

[ctx: haryana.kgm]
en: Rohtak
hu: Rotak

[ctx: haryana.kgm]
en: Hisar
hu: Hiszár

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Himachal Pradesh
hu: Himácsal Prades

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
hu: Csamba

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Dharamsala
hu: Dharamszala

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Shimla
hu: Simla

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
hu: Lahaul és Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
hu: Kjelang

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
hu: Nem Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
hu: Magyarország (megyék)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
hu: Nem Magyarország

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
hu: Magyarország (régiók)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
hu: Nem Magyarország (régiók)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
hu: Nyugat-Dunántúl

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
hu: Dél-Dunántúl

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
hu: Közép-Dunántúl

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
hu: Közép-Magyarország

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
hu: Észak-Magyarország

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
hu: Észak-Alföld

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
hu: Dél-Alföld

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
hu: Izland (régiók)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
hu: Nem Izland (régiók)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
hu: Keleti régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
hu: Fővárosi régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
hu: Északkeleti régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
hu: Északnyugati régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
hu: Déli régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
hu: Déli félsziget

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
hu: Nyugati fjordok

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
hu: Nyugati régió

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
hu: Vatnajökull gleccser

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
hu: Langjökull gleccser

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
hu: Hofsjökull gleccser

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
hu: Mýrdalsjökull gleccser

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
hu: Drangajökull gleccser

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
hu: Államok és területek

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: india.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: india.kgm]
en: Not India
hu: Nem India

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Prades

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
hu: Haidarábád

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
hu: Arunácsal Prades

[ctx: india.kgm]
en: Assam
hu: Asszám

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
hu: Bihár

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
hu: Cshattíszgarh

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
hu: Panadzsi

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
hu: Gudzsarát

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
hu: Harijána

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
hu: Himácsal Prades

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
hu: Simla

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
hu: Dzsammu és Kasmír

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
hu: Szrinagar

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
hu: Dzshárkhand

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
hu: Ráncsi

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
hu: Karnátaka

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
hu: Bangalor

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
hu: Madhja Prades

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
hu: Bhopál

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
hu: Mahárástra

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
hu: Meghálaja

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
hu: Silaung

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
hu: Nágaföld

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
hu: Orisza

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
hu: Pandzsáb

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
hu: Rádzsasztán

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
hu: Dzsaipur

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
hu: Szikkim

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
hu: Tamilnádu

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
hu: Csennai

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
hu: Uttarakhand

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
hu: Uttar Prades

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
hu: Lakhnau

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
hu: Nyugat-Bengál

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
hu: Andamán- és Nikobár-szigetek

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
hu: Csandígarh

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
hu: Dadra és Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
hu: Daman és Diu

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
hu: Laksadíva

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
hu: Puduccseri

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
hu: Indonézia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
hu: Nem Indonézia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
hu: Észak-Szumátra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
hu: Nyugat-Szumátra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
hu: Riau-szigetek

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
hu: Dél-Szumátra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
hu: Jakarta speciális fővárosi terület

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
hu: Nyugat-Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
hu: Közép-Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
hu: Yogyakarta speciális terület

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
hu: Kelet-Jáva

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
hu: Nyugat Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
hu: Kelet Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
hu: Nyugat-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
hu: Közép-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
hu: Dél-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
hu: Kelet-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
hu: Észak-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
hu: Közép-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
hu: Délkelet-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
hu: Dél-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
hu: Nyugat-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
hu: Észak-Maluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
hu: Nyugat-Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
hu: Teherán

[ctx: iran.kgm]
en: Karaj
hu: Karadzs

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
hu: Kom

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
hu: Kazvin

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
hu: Gilán

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
hu: Rast

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
hu: Zandzsán

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
hu: Kelet-Azerbajdzsán

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
hu: Tebriz

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
hu: Nyugat-Azerbajdzsán

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
hu: Kurdisztán

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
hu: Szanandadzs

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
hu: Hamadán

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
hu: Kermánsáh

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
hu: Ilám

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
hu: Loresztán

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
hu: Horramábád

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
hu: Huzesztán

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
hu: Ahváz

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
hu: Csahármahál és Bahtijári

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
hu: Sáhre-Kord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
hu: Kohgiluje és Bujer Ahmad

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
hu: Jaszudzs

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
hu: Fársz

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
hu: Siráz

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
hu: Hormozgán

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
hu: Bandar-Abbász

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
hu: Szisztán és Beludzsisztán

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
hu: Záhedán

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
hu: Kermán

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
hu: Jazd

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
hu: Iszfahán

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
hu: Szemnán

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
hu: Mázandarán

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
hu: Szári

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
hu: Golesztán

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
hu: Gorgán

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
hu: Dél-Horászán

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
hu: Birdzsand

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
hu: Razavi Horászán

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
hu: Meshed

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
hu: Észak-Horászán

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
hu: Bodzsnurd

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
hu: Perzsa-öböl

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
hu: Ománi-öböl

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
hu: Kaszpi-tenger

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
hu: Oroomieh-tó

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
hu: Omán

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
hu: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
hu: Kuvait

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
hu: Örményország

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
hu: Katar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
hu: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
hu: Nem Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
hu: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
hu: Szaláh ad-Dín

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
hu: Dijála

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
hu: Vászit

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
hu: Mejszán

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
hu: El-Baszra

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
hu: Dzi Kár

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
hu: El-Muszanna

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
hu: El-Kádiszijja

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
hu: Bábil

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
hu: Kerbela

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
hu: En-Nedzsef

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
hu: El-Anbár

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
hu: Ninive

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
hu: Dahúk

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
hu: Erbíl

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
hu: et-Tamím (Kirkuk)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
hu: Esz-Szulejmáníja

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
hu: Írország (tartományok)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
hu: Nem Írország (tartományok)

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
hu: Izrael

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: israel.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
hu: Nem Izrael

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
hu: Északi

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
hu: Názáret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
hu: Központi

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
hu: Tel-Aviv

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
hu: Déli

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
hu: Berseba

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
hu: Olaszország

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
hu: Nem Olaszország

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
hu: Szicília

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
hu: Friuli-Venezia Giulia

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
hu: Trieszt

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
hu: Lazio

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
hu: Piemont

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
hu: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
hu: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
hu: Milánó

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
hu: Trentino–Alto Adige

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
hu: Toszkána

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
hu: Nápoly

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
hu: Genova

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
hu: Szardínia

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
hu: Velence

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
hu: Olaszország tartományai

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
hu: Nem Olaszország

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
hu: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
hu: Milánó

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
hu: Velence

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
hu: Trieszt

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
hu: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
hu: Pesaro és Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
hu: Nápoly

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
hu: Siracusa

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
hu: Parókiák

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
hu: Nem Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
hu: Szent Anna-öböl

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
hu: Fekete-folyó

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
hu: Montego-öböl

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
hu: Japán

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
hu: Prefektúrák

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
hu: Határon kívül

[ctx: japan.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
hu: Hokkaidó

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
hu: Szapporo

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
hu: Ivate

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
hu: Jamagata

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
hu: Mijagi

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
hu: Szendai

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
hu: Fukusima

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
hu: Maebasi

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
hu: Tocsigi

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
hu: Ucunomija

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
hu: Csiba

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
hu: Sizuoka

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
hu: Szaitama

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
hu: Jamanasi

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
hu: Kofu

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
hu: Tojama

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
hu: Isikava

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
hu: Kanazava

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
hu: Aicsi

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
hu: Nagoja

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
hu: Siga

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
hu: Ócu

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
hu: Cu

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
hu: Kiotó

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
hu: Hjógó

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
hu: Kóbe

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
hu: Oszaka

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
hu: Vakajama

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
hu: Okajama

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
hu: Simane

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
hu: Macue

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
hu: Hirosima

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
hu: Jamagucsi

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
hu: Óita

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
hu: Mijazaki

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
hu: Kagosima

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
hu: Szaga

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
hu: Macujama

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
hu: Kócsi

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
hu: Tokusima

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
hu: Kagava

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
hu: Takamacu

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
hu: Kanagava

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
hu: Jokohama

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
hu: Okinava

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jharkhand
hu: Dzshárkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
hu: Nem Dzshárkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Garhwa
hu: Garva

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Lohardaga
hu: Lohardagga

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Simdega
hu: Szimdega

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
hu: Paschim Szinghbhúm

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chaibasa
hu: Csáibásza

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Ranchi
hu: Ráncsi

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
hu: Purba Szinghbhúm

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamshedpur
hu: Dzsamsedpur

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Hazaribag
hu: Hazáribág

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Bokaro
hu: Bokáro

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dhanbad
hu: Dhanbád

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamtara
hu: Dzsamtara

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Deoghar
hu: Deogarh

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Sahibganj
hu: Száhibgandzs

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Daltonganj
hu: Daltongandzs

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chatra
hu: Csatra

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
hu: Nem Kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
hu: Asztana

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
hu: Almati város

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
hu: Bajkonur

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
hu: Almati

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
hu: Akmola

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
hu: Köksetau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
hu: Aktöbe

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
hu: Atirau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
hu: Nyugat-kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
hu: Manggisztau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
hu: Aktau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
hu: Dél-kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
hu: Simkent

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
hu: Karagandi

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
hu: Kosztanaj

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
hu: Kosztanaj

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
hu: Kizilorda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
hu: Kelet-kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Öskemen
hu: Öszkemen

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
hu: Észak-kazahsztán

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
hu: Zsambili

en: E&xplore Map
hu: &Térképböngésző

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
hu: Kattintson a térkép egy részére, ha többet szeretne tudni a területekről

en: Test Yourself:
hu: Önteszt:

en: &Location of Regions
hu: &Régiók helye

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
hu: Ebben a feladatsorban a bal oldalon, a menü alatt megjelenik egy területnév. Keresse meg a területet a térképen és kattintson rá.

en: &Place Regions in the Map
hu: &Régiók elhelyezése a térképen

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
hu: Ebben a feladatban adott egy régió alakja, amit el kell helyezni a térképen

en: &Regions by Capital
hu: &Régió a székhely alapján

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
hu: Ebben a feladatsorban azt kell kitalálni, hogy egy főváros (vagy régiószékhely) melyik országhoz vagy régióhoz tartozik

en: &Capitals of Regions
hu: &Régiók székhelye

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
hu: Ebben a kvízben a terület székhelyét kell kitalálni a terület neve alapján

en: Re&gions by Flag
hu: Régió a zász&ló alapján

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
hu: Ebben a kvízben a terület nevét kell kitalálni a zászló alapján

en: &Flags of Regions
hu: Régiók &zászlaja

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
hu: Ebben a kvízben a terület zászlaját kell kitalálni a terület neve alapján

en: &Open Map...
hu: &Térkép megnyitása…

en: &Zoom
hu: Na&gyítás

en: &Original Size
hu: Eredeti mé&ret

en: &Automatic Zoom
hu: &Automatikus nagyítás

en: &Move
hu: Mo&zgatás

en: Disclaimer
hu: Jogi megjegyzés

en: Map author
hu: Térkép szerzője

en: General
hu: Általános

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
hu: Nem sikerült megnyitni az utoljára használt térképet. Feldolgozási hiba - %1: %2

en: There is no current map
hu: Nincs aktuális térkép

en: Number of Questions
hu: A kérdések száma

en: How many questions do you want? (1 to %1)
hu: Hány kérdést szeretne kapni? (1 - %1)

en: &Location of %1
hu: %1 &helye

en: &Place %1 in the Map
hu: %1 &elhelyezése a térképen

en: %1 by Flag
hu: %1 zászló alapján

en: &Flags of %1
hu: %1 zászl&ajai

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
hu: <qt>Jelenlegi térkép:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
hu: A térképek, zászlók és fordítások pontosságának maximalizálására törekedtünk, de a KGeography adatai nem tekinthetők szakmai referencia szintű forrásnak.

en: This map has been created by %1.
hu: Ezt a térképet %1 hozta létre.

en: Map Author
hu: Térkép szerzője

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
hu: Az utoljára megnyitott térkép

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
hu: A kérdés elhelyezésének igazítása

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
hu: Kérjen jóváhagyást a következő kérdés előtt

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
hu: A szóköz lenyomásakor a gomb fölé vitt kurzor aktiválja-e a gombot vagy sem

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
hu: Mit tegyen a körzetek színeivel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
hu: Kér&dés igazítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
hu: B&alra fent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
hu: &Fent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
hu: J&obbra fent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
hu: &Balra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
hu: &Középre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
hu: &Jobbra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
hu: Bal&ra lent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
hu: &Lent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
hu: Jobbra le&nt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
hu: A felhasználónak válaszadás után rá kelljen-e kattintania az „Elfogadás” gombra vagy sem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
hu: &Várakozás jóváhagyásra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
hu: A szóköz lenyomásakor aktiválja-e az egér alatti gombot vagy sem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
hu: A fókusz &mozogjon az egérrel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
hu: Válassza ki, hogy meg szeretné-e tartani a jelenlegi területek színeit vagy véletlenszerű színeket szeretne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
hu: Térkép területeinek színei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
hu: Mindig ugyanaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
hu: Véletlenszerű színek használata

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
hu: Nem Kirgizisztán

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
hu: Biskek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
hu: Csüi

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
hu: Dzsalalabad

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
hu: Narin

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
hu: Os

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Talas
hu: Talasz

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
hu: Iszik-köl

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
hu: Os város

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
hu: Lettország körzetek (2009. előtt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
hu: Litvánia

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
hu: Fehéroroszország

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
hu: Észtország

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
hu: Daugavpils város

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
hu: Jelgava város

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
hu: Jūrmala város

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
hu: Liepāja város

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
hu: Rēzekne város

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
hu: Rīga város

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
hu: Ventspils város

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
hu: Tartományok

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
hu: Nem Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
hu: Litvánia (tartományok)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
hu: Tartományok

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
hu: Nem Litvánia (tartományok)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
hu: Alytus város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
hu: Kaunas város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
hu: Klaipėda város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
hu: Palanga város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
hu: Panevėžys város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
hu: Šiauliai város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
hu: Vilnius város

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
hu: Visaginas város

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
hu: Luxemburg (kantonok)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
hu: Kantonok

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
hu: Nem Luxemburg (kantonok)

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
hu: © Albert Astals Cid, 2004-2005.

en: Programmer and designer
hu: Programozó és tervező

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
hu: Malajzia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
hu: Nem Malajzia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
hu: Alor Setar

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
hu: Malakka

[ctx: manipur.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
hu: Nem Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
hu: Imphal nyugat

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
hu: Imphal kelet

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
hu: %1 ennek a székhelye (fővárosa):

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
hu: %1 székhelye (fővárosa):

en: %1 by Capital
hu: %1 a székhely (főváros) alapján

en: Capitals of %1
hu: %1 székhelyei (fővárosai)

en: Regions
hu: Régiók

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
hu: Hibát talált az egyik térképben. Kérjük értesítse a szerzőt, hogy a(z) %1 térképen semmi sincs a(z) %2,%3,%4 színhez rendelve.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
hu: Kattintson erre:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
hu: %1 a térképen

en: Choose Map to Use
hu: Válasszon egy térképet

en: Filter Maps
hu: Térképek szűrése

en: Error parsing %1: %2
hu: Hiba történt %1 feldolgozásakor: %2

en: Error parsing
hu: Hiba történt feldolgozáskor

en: The map image file for %1 does not exist
hu: Nem létezik térképfájl ehhez: %1

en: The flag image file for %1 does not exist
hu: Nem létezik zászlófájl ehhez: %1

en: Invalid value in tag %1
hu: Érvénytelen érték a(z) %1 címkében

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
hu: Már létezik %1 nevű terület vagy egy ugyanolyan színű terület, mint %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
hu: A térkép leírófájljának %1 címkével kell kezdődnie

en: Could not open %1 for reading.
hu: Nem sikerült megnyitni olvasásra: %1

en: %1 does not exist.
hu: %1 nem létezik.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
hu: A térkép leírófájljában %1 címkének kell állnia a(z) %2 címkében

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
hu: A térkép leírófájljában pontosan egy %1 címkének kell állnia a(z) %2 címkében

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
hu: Mexikó (államok)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
hu: Nem Mexikó (államok)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
hu: Szövetségi körzet

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
hu: Mongólia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
hu: Nem Mongólia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
hu: Arhangaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
hu: Cecerleg

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
hu: Bajan-Ölgij

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
hu: Ölgij

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
hu: Bajanhongor

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
hu: Darhan-Úl

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
hu: Csojbalszan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
hu: Dornogovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
hu: Szajnsand

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
hu: Dundgovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
hu: Mandalgovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
hu: Góbi-Altaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
hu: Altaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
hu: Góbi-Szümber

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
hu: Csojr

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
hu: Hentij

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
hu: Öndörhán

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
hu: Hövszgöl

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
hu: Ömnögovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
hu: Dalandzadgad

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
hu: Övörhangaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
hu: Arvajhér

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
hu: Szühebátor

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
hu: Barún-Urt

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
hu: Dzúnmod

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
hu: Uvsz

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
hu: Ulángom

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
hu: Dzavhan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
hu: Uljásztaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
hu: Ulánbátor

en: Wikipedia page
hu: Wikipedia-lap

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
hu: Észak- és Közép-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
hu: Nem Észak- és Közép-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
hu: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
hu: Amerikai Egyesült Államok

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
hu: Bahama-szigetek

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
hu: Havanna

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
hu: Dominika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
hu: Mexikó

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
hu: Guatemalaváros

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
hu: Panamaváros

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
hu: Grönland (Dánia)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
hu: Nepál (zónák)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
hu: Zónák

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
hu: Nem Nepál (zónák)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Dhawalagiri
hu: Dhaulagiri

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
hu: Kosi

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
hu: Hollandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
hu: Nem Hollandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
hu: Észak-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
hu: Észak-Hollandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
hu: Dél-Hollandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
hu: Hága

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
hu: Új-Zéland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
hu: Nem Új-Zéland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
hu: Auckland város

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
hu: Nelson város

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
hu: Nem Nicaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
hu: Rio San Juan

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
hu: Észak-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
hu: Nem Észak-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang
hu: Csagang

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang-do
hu: Csagang-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
hu: Észak-Hamgjong

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-pukto
hu: Hamgjong-pukto

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
hu: Dél-Hamgjong

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-namdo
hu: Hamgjong-namdo

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
hu: Észak-Hvanghe

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-pukto
hu: Hvanghe-pukto

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
hu: Dél-Hvanghe

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-namdo
hu: Hvanghe-namdo

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
hu: Kangvon

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
hu: Kangvon-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
hu: Észak-Phjongan

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-pukto
hu: Phjongan-pukto

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
hu: Dél-Phjongan

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-namdo
hu: Phjongan-namdo

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang
hu: Rjanggang

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang-do
hu: Rjanggang-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
hu: Keszong iparvidék

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu
hu: Keszong Kong-op Csigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
hu: Kumgangszan turisztikai régió

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
hu: Sinidzsu különleges közigazgatású régió

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu
hu: Sinidzsu T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
hu: Pjongnam

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)
hu: Raszon (Radzsin-Sŏnbong)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong) Chikhalsi
hu: Raszon (Radzsin-Sŏnbong) Chikhalsi

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
hu: Norvégia

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
hu: Nem Norvégia

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
hu: Óceánia

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
hu: Nem Óceánia

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
hu: Norfolk-sziget (Ausztrália)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
hu: Új-Zéland

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
hu: Cook-szigetek (Új-Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
hu: Niue (Új-Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
hu: Tokelau (Új-Zéland)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
hu: Kelet-Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
hu: Húsvét-sziget

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
hu: Indonézia

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
hu: Dzsakarta

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
hu: Új-Kaledónia (Franciaország)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
hu: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
hu: Francia Polinézia (Franciaország)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
hu: Wallis és Futuna (Franciaország)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
hu: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
hu: Szamoa

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
hu: Pitcairn-szigetek (Egyesült Királyság)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
hu: Amerikai Szamoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
hu: Hagatna

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
hu: Északi-Mariana-szigetek (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
hu: Az Amerikai Egyesült Államok külbirtokai

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
hu: Omán

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: oman.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
hu: Nem Omán

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
hu: ed-Dáhilijja

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
hu: el-Bátina

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
hu: el-Vuszta

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
hu: es-Sarkijja

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
hu: Ez-Záhira

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
hu: Maszkat

[ctx: oman.kgm]
en: Musandam
hu: Muszandam

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
hu: Zofár

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
hu: Nem Pakisztán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
hu: Beludzsisztán

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
hu: Kvetta

[ctx: pakistan.kgm]
en: Khyber Pakhtunkhwa
hu: Északnyugati határtartomány

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
hu: Pesavar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
hu: Pandzsáb

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
hu: Lahor

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
hu: Szind

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
hu: Karacsi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
hu: Iszlámábád fővárosi terület

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
hu: Iszlámábád

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
hu: Szövetségi fennhatóságú törzsi területek

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
hu: Pesavar és Iszlámábád

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
hu: Aszad Kasmír

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit-Baltistan
hu: Gilgit-Baltisztán

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: panama.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
hu: Nem Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
hu: Nem Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
hu: Asunción fővárosi kerület

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
hu: Központi

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
hu: Csendes-óceán

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
hu: Brazília

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
hu: Bolívia

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
hu: Apurímac

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
hu: Cuzco

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
hu: Nem a Fülöp-szigetek

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
hu: Kelet-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
hu: Észak-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
hu: Dél-Cotabato

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
hu: Dél-Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
hu: Főváros

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
hu: Helyezze el a térképen:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
hu: %1 elhelyezése a térképen

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
hu: Lengyelország

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
hu: Nem Lengyelország

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
hu: Mazóvia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
hu: Varsó

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
hu: Varmia és Mazúria

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
hu: Podlasie

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
hu: Kárpátalja

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
hu: Szentkereszt

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
hu: Kis-Lengyelország

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
hu: Krakkó

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
hu: Szilézia

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
hu: Pomeránia

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
hu: Nyugat-Pomeránia

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
hu: Nagy-Lengyelország

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
hu: Alsó-Szilézia

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
hu: Lubus

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
hu: Kujávia-Pomeránia

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
hu: Portugál kerületek

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
hu: Kerületek

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
hu: Határ2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
hu: Azori-szigetek

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
hu: Breganca

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
hu: Lisszabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
hu: Portugál tartományok (történelmi)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
hu: Tartományok (történelmi)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
hu: Határ2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
hu: Lisszabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
hu: Azori-szigetek

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
hu: Portugália (régiók)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
hu: Nem Portugália (régiók)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
hu: Lisszabon (régió)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
hu: Lisszabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
hu: Azori-szigetek

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
hu: Tartományok

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
hu: Comerio

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
hu: Dorade

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
hu: Juana Diaz

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
hu: Las Marias

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
hu: Loiza

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
hu: Manati

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
hu: Írország

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
hu: Nem Írország

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
hu: Észak-Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
hu: Dél-Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
hu: Románia

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: romania.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
hu: Nem Románia

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
hu: Fehér

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
hu: Gyulafehérvár

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
hu: Bákó

[ctx: romania.kgm]
en: Bihor
hu: Bihar

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
hu: Nagyvárad

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa-Năsăud
hu: Beszterce-Naszód

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
hu: Beszterce

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
hu: Brassó

[ctx: romania.kgm]
en: Caraş-Severin
hu: Krassó-Szörény

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
hu: Resicabánya

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
hu: Kolozs

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
hu: Kolozsvár

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
hu: Konstanca

[ctx: romania.kgm]
en: Covasna
hu: Kovászna

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
hu: Sepsiszentgyörgy

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
hu: Zsilvásárhely

[ctx: romania.kgm]
en: Harghita
hu: Hargita

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
hu: Csíkszereda

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
hu: Hunyad

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
hu: Déva

[ctx: romania.kgm]
en: Maramureş
hu: Máramaros

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
hu: Nagybánya

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
hu: Szörényvár

[ctx: romania.kgm]
en: Mureş
hu: Maros

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
hu: Marosvásárhely

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
hu: Karácsonkő

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
hu: Szatmár

[ctx: romania.kgm]
en: Sălaj
hu: Szilágy

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
hu: Zilah

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
hu: Szeben

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
hu: Temes

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
hu: Temesvár

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
hu: Foksány

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
hu: Bukarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
hu: (Bukarest törvényhatóság)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
hu: Oroszország (körzetek)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
hu: Nem Oroszország (körzetek)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
hu: Központi

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
hu: Távol-keleti

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
hu: Habarovszk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
hu: Északnyugati

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
hu: Szibériai

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
hu: Déli

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
hu: Rosztov-na-Donu

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
hu: Uráli

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
hu: Jekatyerinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
hu: Privolzsszkij

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
hu: Nyizsnyij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
hu: Oroszország (területek)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
hu: Nem Oroszország (területek)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
hu: Adigeföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
hu: Majkop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
hu: Baskírföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
hu: Burjátföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
hu: Altaj Köztársaság

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
hu: Gorno-Altajszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
hu: Dagesztán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
hu: Mahacskala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
hu: Ingusföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
hu: Magasz

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
hu: Kabard-Balkárföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
hu: Nalcsik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
hu: Kalmükföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
hu: Eliszta

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
hu: Karacsáj-Cserkeszföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
hu: Cserkeszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
hu: Karélia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
hu: Petrozavodszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
hu: Komiföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
hu: Sziktivkar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
hu: Marij El

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
hu: Joskar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
hu: Mordvinföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
hu: Szaranszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
hu: Jakutföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
hu: Jakutszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
hu: Észak-Oszétia–Alánia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
hu: Vlagyikavkaz

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
hu: Tatár Köztársaság

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
hu: Kazány

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
hu: Tuva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
hu: Kizil

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
hu: Udmurtföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
hu: Izsevszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
hu: Hakaszföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
hu: Csecsenföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
hu: Groznij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
hu: Csuvasföld

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
hu: Csebokszari

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
hu: Altaji határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
hu: Krasznodari határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
hu: Krasznodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
hu: Krasznojarszki határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
hu: Krasznojarszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
hu: Tengermelléki határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
hu: Vlagyivosztok

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
hu: Sztavropoli határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
hu: Sztavropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
hu: Habarovszki határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
hu: Habarovszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
hu: Permi határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
hu: Amuri terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
hu: Blagovescsenszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
hu: Arhangelszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
hu: Arhangelszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
hu: Asztraháni terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
hu: Asztrahán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
hu: Belgorodi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
hu: Brjanszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
hu: Brjanszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
hu: Vlagyimiri terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
hu: Vlagyimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
hu: Volgográdi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
hu: Volgográd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
hu: Vologdai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
hu: Voronyezsi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
hu: Voronyezs

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
hu: Ivanovói terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
hu: Irkutszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
hu: Irkutszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
hu: Kalinyingrádi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
hu: Kalinyingrád

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
hu: Kalugai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
hu: Kamcsatkai határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
hu: Petropavlovszk-Kamcsatszkij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
hu: Kemerovói terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
hu: Kirovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
hu: Kosztromai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
hu: Kosztroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
hu: Kurgani terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
hu: Kurszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
hu: Kurszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
hu: Leningrádi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
hu: Szentpétervár

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
hu: Lipecki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
hu: Lipeck

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
hu: Magadani terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
hu: Moszkvai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
hu: Murmanszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
hu: Murmanszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
hu: Nyizsnyij Novgorodi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
hu: Nyizsnyij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
hu: Novgorodi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
hu: Novoszibirszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
hu: Omszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
hu: Omszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
hu: Orenburgi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
hu: Orjoli terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
hu: Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
hu: Penzai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
hu: Pszkovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
hu: Pszkov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
hu: Rosztovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
hu: Rosztov-na-Donu

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
hu: Rjazanyi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
hu: Rjazany

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
hu: Szamarai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
hu: Szamara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
hu: Szaratovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
hu: Szaratov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
hu: Szahalini terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
hu: Juzsno-Szahalinszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
hu: Szverdlovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
hu: Jekatyerinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
hu: Szmolenszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
hu: Szmolenszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
hu: Tambovi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
hu: Tveri terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
hu: Tomszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
hu: Tomszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
hu: Tulai terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
hu: Tyumenyi terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
hu: Tyumeny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
hu: Uljanovszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
hu: Uljanovszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
hu: Cseljabinszki terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
hu: Cseljabinszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
hu: Bajkálontúli határterület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
hu: Csita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
hu: Jaroszlavli terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
hu: Jaroszlavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
hu: Zsidó Autonóm Terület

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
hu: Birobidzsán

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
hu: Nyenyec

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
hu: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
hu: Hanti-Manysi

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
hu: Hanti-Manszijszk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
hu: Csukcs

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
hu: Anadir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
hu: Jamali

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
hu: Szalehard

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
hu: Tartományok

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
hu: Nem San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
hu: San Marino főváros

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
hu: Nem Szaúd-Arábia

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
hu: al-Báha

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
hu: al-Hudúd as-Simálijja

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Jawf
hu: al-Dzsauf

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
hu: al-Madína

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
hu: al-Kaszím

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
hu: ar-Rijád

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
hu: as-Sarkijja

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
hu: Aszír

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
hu: Háil

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
hu: Dzsázán

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
hu: Makka

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
hu: Nadzsran

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
hu: Tabúk

[ctx: sikkim.kgm]
en: Sikkim
hu: Szikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
hu: Kerület

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
hu: Nem Szikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
hu: Észak-Szikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
hu: Nyugat-Szikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
hu: Dél-Szikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
hu: Kelet-Szikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
hu: Szlovákia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
hu: Nem Szlovákia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
hu: Pozsony

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
hu: Trencsény

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
hu: Nyitra

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
hu: Zsolna

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
hu: Besztercebánya

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
hu: Eperjes

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
hu: Kassa

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
hu: Szlovénia (történelmi)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
hu: Nem Szlovénia (történelmi)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
hu: Felső-Krajna

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
hu: Stájerország

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Prekmurje
hu: Muravidék

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Murska Sobota
hu: Muraszombat

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
hu: Karintia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
hu: Belső-Krajna

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
hu: Alsó-Krajna

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
hu: Novo mesto

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
hu: Hegyvidék

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
hu: Szlovén Isztria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
hu: Dél-afrikai Köztársaság

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
hu: Nem a Dél-afrikai Köztársaság

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
hu: Keleti Fokföld

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
hu: Északi Fokföld

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
hu: Nyugati Fokföld

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
hu: Fokváros

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
hu: Dél-Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
hu: Part

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
hu: Francia Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
hu: Brazília

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
hu: Brazíliaváros

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
hu: Bolívia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
hu: Argentína

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
hu: Dél-Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
hu: Régiók

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
hu: Határon kívül

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
hu: Cshungcshong-pukto

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
hu: Csedzsu

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
hu: Cshungcshong-namdo

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
hu: Tedzson

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
hu: Csolla-pukto

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
hu: Csolla-namdo

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
hu: Kangvon-do

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
hu: Kjonggi-do

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
hu: Szuvon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
hu: Ulszan

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
hu: Puszan

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
hu: Szöul

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
hu: Incshon

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
hu: Autonóm közösségek

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
hu: Nem Spanyolország

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
hu: Külső határ

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
hu: Andalúzia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
hu: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
hu: Aragónia

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
hu: Asztúria

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
hu: Baleár-szigetek

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
hu: Baszkföld

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
hu: Kanári-szigetek

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
hu: Las Palmas de Gran Canaria és Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
hu: Kantábria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
hu: Kasztília-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
hu: Kasztília és Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
hu: Katalónia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
hu: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
hu: Valenciai Közösség

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
hu: Spanyolország (tartományok)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
hu: Portugália

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
hu: Marokkó

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
hu: Asztúria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
hu: Kantábria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
hu: Baleár-szigetek

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
hu: Lleida

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
hu: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
hu: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
hu: Bizkaia

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
hu: Srí Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
hu: Nem Srí Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
hu: Központi

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
hu: Észak-Központi

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
hu: Északi

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
hu: Keleti

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
hu: Északnyugati

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
hu: Déli

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
hu: Nyugati

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
hu: Szudán

[ctx: sudan.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
hu: Nem Szudán

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
hu: al-Dzsazira

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
hu: Kék-Nílus/Központi

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
hu: ad-Damazin

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
hu: Fehér-Nílus

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
hu: Észak-Dárfúr

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
hu: al-Fashir

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
hu: Dél-Dárfúr

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
hu: Nyugat-Dárfúr

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
hu: al-Dschunaina

[ctx: sudan.kgm]
en: Kassala
hu: Kasszala

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
hu: al-Qadarif

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
hu: Vörös-tenger

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
hu: Port Szudán

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
hu: Kartúm

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
hu: Észak-Kordofán

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
hu: al-Ubayyid

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
hu: Dél-Kordofán

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
hu: Északi

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
hu: Nílus-folyó

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
hu: ad-Damir

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
hu: Nem Suriname

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
hu: Új-Amszterdam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
hu: Svédország megyéi

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
hu: Megyék

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
hu: Megyehatár

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
hu: Partvonal

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
hu: Nem Svédország

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
hu: Stockholm megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
hu: Västerbotten megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
hu: Norrbotten megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
hu: Uppsala megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
hu: Södermanland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
hu: Östergötland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
hu: Jönköping megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
hu: Kronoberg megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
hu: Kalmar megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
hu: Gotland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
hu: Blekinge megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
hu: Skåne megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
hu: Halland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
hu: Västra Götaland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
hu: Värmland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
hu: Örebro megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
hu: Västmanland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
hu: Dalarna megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
hu: Gävleborg megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
hu: Västernorrland megye

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
hu: Jämtland megye

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
hu: Svájc

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
hu: Kantonok

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
hu: Nem Svájc

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
hu: Zürich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
hu: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
hu: Luzern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
hu: Obwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
hu: Nidwalden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
hu: Bázel város

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
hu: Bázel

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
hu: Bázel vidék

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
hu: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
hu: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
hu: Graubünden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
hu: Aargau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
hu: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
hu: Wallis

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
hu: Genf

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
hu: Nem Tádzsikisztán

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
hu: Szugd

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
hu: Hudzsand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
hu: Fővárosi körzet

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
hu: Dusanbe

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
hu: Hatlon

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
hu: Horug

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tamil Nadu
hu: Tamilnádu

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Chennai
hu: Csennai

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Prades

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karnataka
hu: Karnátaka

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pondicherry
hu: Puduccseri

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
hu: Thaiföld

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
hu: Nem Thaiföld

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
hu: Csiangmai

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
hu: Csiangraj

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
hu: Kamphengphet

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
hu: Mehongszon

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
hu: Nakhonszavan

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
hu: Phajau

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
hu: Phetcsabun

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
hu: Phicsit

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
hu: Phitszanulok

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
hu: Phre

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
hu: Szukhothai

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
hu: Uthaithani

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
hu: Amnatcsaröen

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
hu: Buriram

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
hu: Csajjaphum

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
hu: Kalaszin

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
hu: Khonken

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
hu: Löj

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
hu: Mahaszarakham

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
hu: Nakhonphanom

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
hu: Nakhonratcsaszíma

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
hu: Nongbualamphu

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
hu: Nongkháj

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
hu: Rojet

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
hu: Szakonnakhon

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
hu: Sziszakét

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
hu: Szurin

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
hu: Ubonratcsathani

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
hu: Udonthani

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
hu: Jaszothon

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
hu: Csacsongszau

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
hu: Csanthaburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
hu: Csonburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
hu: Pracsinburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
hu: Rajong

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
hu: Szakeo

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
hu: Angthong

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
hu: Phranakhonszíajutthaja

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
hu: Csainat

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
hu: Kancsanaburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
hu: Lopburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
hu: Nakhonnajok

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
hu: Nakhonpathom

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
hu: Pathumthani

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
hu: Phetcsaburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
hu: Pracsuapkhirikhan

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
hu: Ratcsaburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
hu: Szamutprakan

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
hu: Szamutszakhon

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
hu: Szamutszongkhram

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
hu: Szaraburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
hu: Szingburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
hu: Szuphanburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
hu: Csumphon

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
hu: Nakhonszíthammarát

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
hu: Narathivát

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
hu: Phangnga

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
hu: Phattalung

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
hu: Szatun

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
hu: Szongkhla

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
hu: Szuratthani

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
hu: Jala

[ctx: tripura.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
hu: Nem Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: tripura.kgm]
en: Dhalai
hu: Dalai

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
hu: Észak-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
hu: Dél-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
hu: Nyugat-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
hu: Nem Törökország

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
hu: Nem Türkmenisztán

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
hu: Ukrajna

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
hu: Területek

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
hu: Volinyi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
hu: Luck

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
hu: Lvivi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
hu: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
hu: Kárpátalja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
hu: Ungvár

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
hu: Rivnei terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
hu: Ternopili terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
hu: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
hu: Hmelnickiji terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
hu: Hmelnickij

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
hu: Ivano-frankivszki terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
hu: Ivano-Frankivszk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
hu: Csernyivci terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
hu: Csernyivci

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
hu: Zsitomiri terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
hu: Zsitomir

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
hu: Vinnicjai terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
hu: Vinnicja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
hu: Kijevi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
hu: Kijev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
hu: Cserkaszi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
hu: Cserkaszi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
hu: Kirovohradi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
hu: Mikolajivi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
hu: Mikolajiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
hu: Odesszai terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
hu: Odessza

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
hu: Csernyihivi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
hu: Csernyihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
hu: Szumi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
hu: Szumi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
hu: Poltavai terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
hu: Harkivi terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
hu: Harkiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
hu: Dnyipropetrovszki terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
hu: Dnyeper

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
hu: Donecki terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
hu: Doneck

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
hu: Zaporizzsjai terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
hu: Zaporizzsja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
hu: Herszoni terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
hu: Herszon

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
hu: Luhanszki terület

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
hu: Luhanszk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
hu: Krími Autonóm Köztársaság

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
hu: Szimferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
hu: Kijev város

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
hu: Szevasztopol város

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
hu: Azovi-tenger

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
hu: Fekete-tenger

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
hu: Nem Ukrajna

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
hu: Határ/part

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
hu: Folyó

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
hu: Részek

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
hu: Nem Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: USA
hu: Amerikai Egyesült Államok

[ctx: usa.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
hu: Part

[ctx: usa.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
hu: Felső-tó

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
hu: Michigan-tó

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
hu: Huron-tó

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
hu: Erie-tó

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
hu: Ontario-tó

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
hu: Bahama-szigetek

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
hu: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
hu: Mexikó

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
hu: Alaszka

[ctx: usa.kgm]
en: California
hu: Kalifornia

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
hu: Nem Üzbegisztán

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
hu: Karakalpaksztáni köztársaság

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
hu: Szamarkand

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
hu: Taskent (Viloyati)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
hu: Taskent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
hu: Taskent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
hu: Államok

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
hu: Nem Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
hu: Szövetségi tartományok

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
hu: Fővárosi körzet

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
hu: Nem Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
hu: Đà Nẵng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
hu: Biên Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
hu: Haiphong

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
hu: Hanoi

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
hu: Ho Si Minh-város

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
hu: Huế

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
hu: Vizek (világszínvonalú)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
hu: Óceánok és vízgyűjtők

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
hu: Nem vizek (világszínvonalú)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
hu: Jeges-tenger

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
hu: Északi-Csendes-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
hu: Északi-Atlanti-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
hu: Déli-Csendes-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
hu: Déli-Atlanti-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
hu: Indiai-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
hu: Déli-óceán

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
hu: Kongó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
hu: Csád-tó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
hu: Nílus

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
hu: Ogooué

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
hu: Okavango-delta

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
hu: Oranje

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
hu: Szenegál

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
hu: Shebelle

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
hu: Zambézi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
hu: Duna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
hu: Dnyeper

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
hu: Dnyeszter

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
hu: Elba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
hu: Glåma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
hu: Kura (és Araksz)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
hu: Néva

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
hu: Odera

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
hu: Rajna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
hu: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
hu: Szajna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
hu: Tajo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
hu: Tigris (és Eufrátesz)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
hu: Urál

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
hu: Visztula

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
hu: Amu-darja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
hu: Balkas-tó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
hu: Csaophraja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
hu: Gangesz

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
hu: Godávari

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
hu: Hong (Vörös-folyó)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
hu: Ingyigirka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
hu: Kolima

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
hu: Léna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
hu: Murray (és Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
hu: Szir-darja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
hu: Xi folyó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
hu: Jalu folyó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
hu: Jangce

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
hu: Jenyiszej

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
hu: Alabama (és Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
hu: Szent Lőrinc

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
hu: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
hu: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
hu: Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
hu: Titicaca-tó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
hu: Duero

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
hu: Maas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
hu: Eyre-tó

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
hu: Kaszpi-tenger

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
hu: Tevere

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
hu: Nyugat-Bengál

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
hu: Körzet

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
hu: Nem Nyugat-Bengál

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
hu: Határ

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
hu: Dél-24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
hu: Észak-24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: Suri
hu: Szuri

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
hu: Mursidábád

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
hu: Dakshin Dinádzspur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
hu: Uttar Dinádzspur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Jalpaiguri
hu: Dzsalpáiguri

[ctx: world.kgm]
en: World
hu: Világ

[ctx: world.kgm]
en: Countries
hu: Országok

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
hu: Nem nemzet

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
hu: Algéria

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
hu: Algír

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
hu: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

[ctx: world.kgm]
en: Chad
hu: Csád

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
hu: Egyiptom

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
hu: Aszmara

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
hu: Etiópia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
hu: Addisz-Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
hu: Ghána

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Iran
hu: Irán

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
hu: Teherán

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
hu: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
hu: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Israel
hu: Izrael

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
hu: Jeruzsálem

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
hu: Jordánia

[ctx: world.kgm]
en: Amman
hu: Ammán

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
hu: Kuvait

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
hu: Kuvaitváros

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
hu: Bejrút

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
hu: Libéria

[ctx: world.kgm]
en: Libya
hu: Líbia

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
hu: Madagaszkár

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
hu: Mauritánia

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
hu: Marokkó

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
hu: Mozambik

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
hu: Namíbia

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
hu: Nigéria

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
hu: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
hu: Kongói Köztársaság

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
hu: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
hu: Rijád

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
hu: Szenegál

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
hu: Szomália

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
hu: Dél-afrikai Köztársaság

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
hu: Pretoria, Bloemfontein és Fokváros

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
hu: Szudán

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
hu: Kartúm

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
hu: Dél-Szudán

[ctx: world.kgm]
en: Syria
hu: Szíria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
hu: Damaszkusz

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
hu: Tanzánia

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
hu: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
hu: Tunézia

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
hu: Tunisz

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
hu: Abu-Dzabi

[ctx: world.kgm]
en: Oman
hu: Omán

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
hu: Maszkat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
hu: Nyugati Part

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
hu: Laâyoune

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
hu: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
hu: Szanaa

[ctx: world.kgm]
en: Albania
hu: Albánia

[ctx: world.kgm]
en: Austria
hu: Ausztria

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
hu: Fehéroroszország

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
hu: Minszk

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
hu: Brüsszel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
hu: Bulgária

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
hu: Szófia

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
hu: Horvátország

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
hu: Zágráb

[ctx: world.kgm]
en: Prague
hu: Prága

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
hu: Dánia

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
hu: Koppenhága

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
hu: Észtország

[ctx: world.kgm]
en: Finland
hu: Finnország

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
hu: Szkopje

[ctx: world.kgm]
en: France
hu: Franciaország

[ctx: world.kgm]
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: world.kgm]
en: Germany
hu: Németország

[ctx: world.kgm]
en: Greece
hu: Görögország

[ctx: world.kgm]
en: Athens
hu: Athén

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
hu: Magyarország

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
hu: Izland

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
hu: Reykjavík

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
hu: Írország

[ctx: world.kgm]
en: Italy
hu: Olaszország

[ctx: world.kgm]
en: Rome
hu: Róma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
hu: Lettország

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
hu: Litvánia

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
hu: Chișinău

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
hu: Hollandia

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
hu: Amszterdam

[ctx: world.kgm]
en: Norway
hu: Norvégia

[ctx: world.kgm]
en: Poland
hu: Lengyelország

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
hu: Varsó

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
hu: Portugália

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
hu: Lisszabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
hu: Románia

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
hu: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
hu: Oroszország

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
hu: Moszkva

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
hu: Szerbia

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
hu: Montenegró

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
hu: Szlovákia

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
hu: Pozsony

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
hu: Szlovénia

[ctx: world.kgm]
en: Spain
hu: Spanyolország

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
hu: Svédország

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
hu: Svájc

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
hu: Törökország

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
hu: Ukrajna

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

[ctx: world.kgm]
en: Canada
hu: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
hu: Amerikai Egyesült Államok

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
hu: Bahama-szigetek

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
hu: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
hu: Havanna

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
hu: Dominika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
hu: Mexikó

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
hu: Guatemalaváros

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
hu: Panamaváros

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
hu: Kolumbia

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
hu: Francia Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
hu: Brazília

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
hu: Brazíliaváros

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
hu: Bolívia

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
hu: Argentína

[ctx: world.kgm]
en: Australia
hu: Ausztrália

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
hu: Új-Zéland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
hu: Vatikánváros

[ctx: world.kgm]
en: China
hu: Kína

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
hu: Peking

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
hu: Újdelhi

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
hu: Colombo és Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
hu: Mongólia

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
hu: Ulánbátor

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: world.kgm]
en: Astana
hu: Asztana

[ctx: world.kgm]
en: Japan
hu: Japán

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
hu: Mianmar

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
hu: Nepjida

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
hu: Nepál

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
hu: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
hu: Bhután

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
hu: Timpu

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
hu: Indonézia

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
hu: Malajzia

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
hu: Banglades

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
hu: Dakka

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
hu: Ciprus

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
hu: Örményország

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
hu: Jereván

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
hu: Bahrein

[ctx: world.kgm]
en: Manama
hu: Manáma

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
hu: Grúzia

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
hu: Tbiliszi

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
hu: Asgabat

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
hu: Taskent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
hu: Biskek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
hu: Dusanbe

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
hu: Pakisztán

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
hu: Iszlámábád

[ctx: world.kgm]
en: Laos
hu: Laosz

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
hu: Vientián

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
hu: Kambodzsa

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
hu: Phnompen

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
hu: Kelet-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
hu: Thaiföld

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
hu: Tajvan

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
hu: Tajpej

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
hu: Szingapúr

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
hu: Észak-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
hu: Phenjan

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
hu: Dél-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
hu: Szöul

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
hu: Grönland (Dánia)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
hu: A világ kontinensei (az Északi-sarktól)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
hu: Kontinensek

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
hu: Mi %1 legmagasabb csúcsa?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
hu: Kontinensek a legmagasabb csúcs alapján

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
hu: Melyik található a(z) %1 mint a legmagasabb csúcs?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
hu: A kontinensek legmagasabb csúcsai

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
hu: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
hu: Kilimandzsáró

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
hu: Észak-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
hu: McKinley

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
hu: Dél-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
hu: Antarktisz

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
hu: Ázsia

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
hu: Európa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
hu: Elbrusz

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
hu: Óceánia

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
hu: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
hu: Kormányzóságok

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
hu: Nem Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
hu: Abjan

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
hu: Áden

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
hu: ed-Dáli

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
hu: el-Bajdá

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
hu: el-Hudajda

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
hu: el-Dzsauf

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
hu: el-Mahra

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
hu: el-Mahvít

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Ghaydah
hu: el-Gajda

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
hu: Amrán

[ctx: yemen.kgm]
en: Dhamar
hu: Dzamár

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
hu: Hadramaut

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mukalla
hu: el-Mukalla

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
hu: Haddzsa

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
hu: Lahidzs

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
hu: Marib

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
hu: Szaada

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
hu: Szanaa

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
hu: Sabva

[ctx: yemen.kgm]
en: Ataq
hu: Atak

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
hu: Taizz

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
hu: Nem a Kongói Demokratikus Köztársaság

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
hu: Kongó-központi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
hu: Kasai

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
hu: Kelet-Kasai

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
hu: Dél-Kivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
hu: Észak-Kivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
hu: Felső-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
hu: Alsó-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
hu: Észak-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
hu: Dél-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
hu: Egyenlítői

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
hu: Felső-Lomami

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
hu: Felső-Katanga

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
hu: Zambia (körzetek)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
hu: Nem Zambia (körzetek)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
hu: Zambia (Tartományok)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
hu: Nem Zambia (Tartományok)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
hu: Központi

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
hu: Keleti

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
hu: Északi

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
hu: Északnyugati

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
hu: Déli

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
hu: Nyugati

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
hu: Tartományok

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
hu: Nem Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
hu: Közép-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
hu: Kelet-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
hu: Nyugat-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
hu: Észak-Matabeleland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
hu: Dél-Matabeleland

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
hu: Zimbabwe (körzetek)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
hu: Körzetek

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
hu: Határ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
hu: Víz

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
hu: Nem Zimbabwe (körzetek)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
hu: Gokwe észak

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
hu: Gokwe dél
