kgeography - en to is translation catalogue (593 entries)

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
is: Afríka

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
is: Landamæri

[ctx: africa.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
is: Algería

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
is: Angóla

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
is: Lúanda

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
is: Benín

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
is: Búrkína Fasó

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
is: Búrúndí

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
is: Kamerún

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
is: Mið-Afríkulýðveldið

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
is: Tsjad

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
is: Austur-Kongó

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
is: Djíbútí

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
is: Egyptaland

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
is: Kaíró

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
is: Miðbaugs-Gínea

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
is: Erítrea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
is: Eþíópía

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
is: Gana

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
is: Gínea

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
is: Gínea-Bissá

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
is: Bissá

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
is: Kenía

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
is: Naíróbí

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
is: Lesótó

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
is: Maserú

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
is: Líbería

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
is: Monróvía

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
is: Líbía

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
is: Trípólí

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
is: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
is: Malaví

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
is: Lílongve

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
is: Malí

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
is: Bamakó

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
is: Máritanía

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
is: Marokkó

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
is: Mósambík

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
is: Mapútó

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
is: Namibía

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
is: Níger

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
is: Níamey

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
is: Nígería

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
is: Vestur-Kongó

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
is: Rúanda

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
is: Kígalí

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
is: Síerra Leóne

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
is: Sómalía

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
is: Suður-Afríka

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
is: Súdan

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
is: Katrúm

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
is: Tansanía

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
is: Tógó

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
is: Túnis

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
is: Túnis

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
is: Úganda

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
is: Vestur-Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
is: Sambía

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
is: Simbabve

en: Your Answers Were
is: Þín svör voru

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
is: Þú svaraðir réttilega %1 af %2 spurningum.

en: Question
is: Spurning

en: Your Answer
is: Svarið þitt

en: Correct Answer
is: Rétt svar

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
is: Asía

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
is: Rússland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
is: Moskva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
is: Tyrkland

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
is: Egyptaland

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
is: Djíbútí

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
is: Erítrea

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
is: Eþíópía

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
is: Íran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
is: Írak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
is: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
is: Ísrael

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
is: Jerúsalem

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
is: Jórdanía

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
is: Kenía

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
is: Kúveit

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
is: Kúveit

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
is: Líbanon

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
is: Beirút

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
is: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
is: Sádi-Arabía

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
is: Sómalía

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
is: Súdan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
is: Sýrland

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
is: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
is: Úganda

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu arabísku furstadæmin

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
is: Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
is: Óman

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
is: Múskat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
is: Vesturbakkinn

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
is: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
is: Úkraína

[ctx: asia.kgm]
en: China
is: Kína

[ctx: asia.kgm]
en: India
is: Indland

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
is: Nýja-Delí

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
is: Srí Lanka

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
is: Kólombó og Srí Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
is: Mongólía

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
is: Úlan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
is: Kasakstan

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
is: Tókýó

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
is: Mjanmar

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
is: Katmandú

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
is: Bútan

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
is: Indónesía

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
is: Malasía

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
is: Kúala Lúmpúr

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
is: Bangladess

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
is: Dakka

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
is: Afganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
is: Kabúl

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
is: Aserbaídsjan

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
is: Bakú

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
is: Armenía

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
is: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
is: Barein

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
is: Georgía

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
is: Tíblisi

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
is: Túrkmenistan

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
is: Askabad

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
is: Úsbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
is: Taskent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
is: Tadsjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
is: Kambódía

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
is: Brúnei

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
is: Filippseyjar

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
is: Maníla

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
is: Taíland

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
is: Víetnam

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
is: Hanoí

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
is: Taívan

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
is: Taípei

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
is: Singapúr

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
is: Norður-Kórea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
is: Pjongjang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
is: Suður-Kórea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
is: Seúl

en: Correct answers: %1/%2
is: Rétt svör: %1/%2

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
is: Austurríki

en: &Accept
is: &Samþykkja

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
is: Brasilía

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
is: Kanada

[ctx: china.kgm]
en: China
is: Kína

[ctx: china.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: china.kgm]
en: Coast
is: Strönd

[ctx: china.kgm]
en: Russia
is: Rússland

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
is: Mongólía

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
is: Norður-Kórea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
is: Suður-Kórea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
is: Kasakstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
is: Tadsjikistan

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
is: Afganistan

[ctx: china.kgm]
en: India
is: Indland

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
is: Bútan

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
is: Bangladess

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
is: Mjanmar

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
is: Taíland

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
is: Taívan

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
is: Víetnam

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
is: Evrópa

[ctx: europe.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
is: Strönd

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
is: Landamæri

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
is: Albanía

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
is: Algería

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
is: Austurríki

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
is: Vín

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
is: Hvíta-Rússland

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
is: Belgía

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
is: Brussel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
is: Bosnía og Herzegóvína

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
is: Sarajevó

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
is: Búlgaría

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
is: Sofía

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
is: Króatía

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
is: Prag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
is: Danmörk

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
is: Kaupmannahöfn

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
is: Eistland

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
is: Finnland

[ctx: europe.kgm]
en: France
is: Frakkland

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
is: París

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
is: Þýskaland

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
is: Berlín

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
is: Grikkland

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
is: Aþena

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
is: Ungverjaland

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
is: Búdapest

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
is: Ísland

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
is: Reykjavík

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
is: Írland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
is: Ítalía

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
is: Róm

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
is: Lettland

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
is: Ríga

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
is: Litháen

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
is: Vilníus

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
is: Lúxemborg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
is: Moldóva

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
is: Kisínev

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
is: Marokkó

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
is: Holland

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
is: Noregur

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
is: Osló

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
is: Pólland

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
is: Varsjá

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
is: Portúgal

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
is: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
is: Rúmenía

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
is: Búkarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
is: Rússland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
is: Moskva

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
is: San Marínó

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
is: Belgrad

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
is: Slóvakía

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
is: Slóvenía

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
is: Ljúblíana

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
is: Spánn

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
is: Madríd

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
is: Svíþjóð

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
is: Stokkhólmur

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
is: Sviss

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
is: Sýrland

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
is: Túnis

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
is: Tyrkland

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
is: Úkraína

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
is: Bretland

[ctx: france.kgm]
en: France
is: Frakkland

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
is: Þýskaland

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
is: Ítalía

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
is: Ekki Ítalía

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
is: Héraðamörk

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
is: Sikiley

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
is: Palermó

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
is: Friúlí

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
is: Abrúzzi

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
is: Aquila

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
is: Latíum

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
is: Róm

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
is: Kalabría

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
is: Fjallaland

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
is: Tórínó

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
is: Barí

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
is: Langbarðaland

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
is: Mílanó

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
is: Trentínó

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
is: Toskana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
is: Flórens

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
is: Emilía-Rómanja

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
is: Ágústudalur

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
is: Kampanía

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
is: Napólí

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
is: Basilíkata

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
is: Lígúría

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
is: Genúa

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
is: Sardína

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
is: Marke

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
is: Ankóna

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
is: Venetó

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
is: Feneyjar

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
is: Ítalía eftir sýslum

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
is: Smelltu á hvaða hluta kortsins til að læra meira um svæðin

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
is: Í þessari þraut er þér gefið nafn á svæði sem þú verður að finna á kortinu og smella á.

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
is: Í þessu prófi átt þú að giska á nafn svæðis út frá gefnum höfuðstað

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
is: Í þessu prófi átt þú að giska á höfuðstað út frá gefnu svæði

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
is: Í þessu prófi átt þú að giska á nafn svæðis út frá gefnum fána þess

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
is: Í þessu prófi átt þú að giska á fána út frá nafni gefins svæðis

en: &Open Map...
is: &Opna kort...

en: &Original Size
is: &Upprunaleg stærð

en: &Move
is: &Færa

en: Disclaimer
is: Skilmálar

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
is: Gat ekki opnað síðast notaða kort. Villa við þáttun %1: %2

en: There is no current map
is: Það er ekkert kort valið

en: Number of Questions
is: Fjöldi spurninga

en: How many questions do you want? (1 to %1)
is: Hve margar spurningar viltu? (1 upp í %1)

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
is: Kort, fánar, þýðingar o.fl. eru eins nákvæmar og höfundar þeirra boðið upp á, en KGeography ætti ekki að nota sem heimild.

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
is: Síðast opnaða kortið

en: Programmer and designer
is: Forritari og hönnuður

en: Choose Map to Use
is: Veldu kort til að nota

en: Error parsing %1: %2
is: Villa við þáttun %1: %2

en: Invalid value in tag %1
is: Ógilt gildi í tagi %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
is: Það er þegar svæði sem kallast %1 eða svæði með sama lit og %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
is: Lýsingarskrá korts ætti að byrja á %1 taginu

en: %1 does not exist.
is: %1 er ekki til.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
is: Norður- og Mið-Ameríka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
is: Ekki Norður- og Mið-Ameríka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
is: Landamæri

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
is: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
is: Bandaríkin

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
is: Washington

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
is: Bahamaeyjar

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
is: Nassá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
is: Dóminíska lýðveldið

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
is: Haítí

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
is: Kúba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
is: Jamaíka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
is: Dóminíka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
is: Antígva og Barbúda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
is: Trínidad og Tóbagó

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
is: Mexíkó

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
is: Mexíkó

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
is: Gvatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
is: Gvatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
is: Belís

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
is: Hondúras

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
is: Níkaragva

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
is: Managva

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
is: Kostaríka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
is: Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
is: Grænland

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
is: Gvæjana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
is: Venesúela

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
is: Kólumbía

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
is: Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
is: Noregur

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
is: Pólland

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
is: Suður-Ameríka

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
is: Landamæri

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
is: Strönd

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
is: Kólumbía

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
is: Bógóta

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
is: Venesúela

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
is: Karakas

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
is: Gvæjana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
is: Súrínam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
is: Franska Gvæjana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
is: Ekvador

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
is: Perú

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
is: Líma

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
is: Brasilía

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
is: Brasilía

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
is: Bólivía

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
is: Santíagó

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
is: Paragvæ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
is: Argentína

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
is: Búenos Aíres

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
is: Úrúgvæ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
is: Montevídeó

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
is: Spánn

[ctx: usa.kgm]
en: USA
is: Bandaríkin

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
is: Strönd

[ctx: usa.kgm]
en: Water
is: Vatn

[ctx: world.kgm]
en: World
is: Heimurinn

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
is: Ekki land

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
is: Algería

[ctx: world.kgm]
en: Angola
is: Angóla

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
is: Lúanda

[ctx: world.kgm]
en: Benin
is: Benín

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
is: Búrkína Fasó

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
is: Búrúndí

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
is: Kamerún

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
is: Mið-Afríkulýðveldið

[ctx: world.kgm]
en: Chad
is: Tsjad

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
is: Austur-Kongó

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
is: Djíbútí

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
is: Egyptaland

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
is: Kaíró

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
is: Miðbaugs-Gínea

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
is: Erítrea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
is: Eþíópía

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
is: Gana

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
is: Gínea

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
is: Gínea-Bissá

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
is: Bissá

[ctx: world.kgm]
en: Iran
is: Íran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
is: Írak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
is: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Israel
is: Ísrael

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
is: Jerúsalem

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
is: Jórdanía

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
is: Kenía

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
is: Naíróbí

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
is: Kúveit

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
is: Kúveit

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
is: Líbanon

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
is: Beirút

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
is: Lesótó

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
is: Maserú

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
is: Líbería

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
is: Monróvía

[ctx: world.kgm]
en: Libya
is: Líbía

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
is: Trípólí

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
is: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
is: Malaví

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
is: Lílongve

[ctx: world.kgm]
en: Mali
is: Malí

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
is: Bamakó

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
is: Máritanía

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
is: Marokkó

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
is: Mósambík

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
is: Mapútó

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
is: Namibía

[ctx: world.kgm]
en: Niger
is: Níger

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
is: Níamey

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
is: Nígería

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
is: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
is: Vestur-Kongó

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
is: Rúanda

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
is: Kígalí

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
is: Sádi-Arabía

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
is: Síerra Leóne

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
is: Sómalía

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
is: Suður-Afríka

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
is: Súdan

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
is: Katrúm

[ctx: world.kgm]
en: Syria
is: Sýrland

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
is: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
is: Tansanía

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
is: Gambía

[ctx: world.kgm]
en: Togo
is: Tógó

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
is: Túnis

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
is: Túnis

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
is: Úganda

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu arabísku furstadæmin

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
is: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Oman
is: Óman

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
is: Múskat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
is: Vesturbakkinn

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
is: Vestur-Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
is: Laâyoune

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
is: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
is: Sambía

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
is: Simbabve

[ctx: world.kgm]
en: Albania
is: Albanía

[ctx: world.kgm]
en: Austria
is: Austurríki

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
is: Vín

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
is: Hvíta-Rússland

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
is: Belgía

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
is: Brussel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
is: Bosnía og Herzegóvína

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
is: Sarajevó

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
is: Búlgaría

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
is: Sofía

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
is: Króatía

[ctx: world.kgm]
en: Prague
is: Prag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
is: Danmörk

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
is: Kaupmannahöfn

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
is: Eistland

[ctx: world.kgm]
en: Finland
is: Finnland

[ctx: world.kgm]
en: France
is: Frakkland

[ctx: world.kgm]
en: Paris
is: París

[ctx: world.kgm]
en: Germany
is: Þýskaland

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
is: Berlín

[ctx: world.kgm]
en: Greece
is: Grikkland

[ctx: world.kgm]
en: Athens
is: Aþena

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
is: Ungverjaland

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
is: Búdapest

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
is: Ísland

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
is: Reykjavík

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
is: Írland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
is: Ítalía

[ctx: world.kgm]
en: Rome
is: Róm

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
is: Lettland

[ctx: world.kgm]
en: Riga
is: Ríga

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
is: Litháen

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
is: Vilníus

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
is: Lúxemborg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
is: Moldóva

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
is: Kisínev

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
is: Holland

[ctx: world.kgm]
en: Norway
is: Noregur

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
is: Osló

[ctx: world.kgm]
en: Poland
is: Pólland

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
is: Varsjá

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
is: Portúgal

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
is: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
is: Rúmenía

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
is: Búkarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
is: Rússland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
is: Moskva

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
is: San Marínó

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
is: Belgrad

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
is: Slóvakía

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
is: Slóvenía

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
is: Ljúblíana

[ctx: world.kgm]
en: Spain
is: Spánn

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
is: Madríd

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
is: Svíþjóð

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
is: Stokkhólmur

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
is: Sviss

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
is: Tyrkland

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
is: Úkraína

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
is: Bretland

[ctx: world.kgm]
en: Canada
is: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
is: Bandaríkin

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
is: Washington

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
is: Bahamaeyjar

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
is: Nassá

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
is: Dóminíska lýðveldið

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
is: Haítí

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
is: Kúba

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
is: Jamaíka

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
is: Dóminíka

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
is: Antígva og Barbúda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
is: Trínidad og Tóbagó

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
is: Mexíkó

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
is: Mexíkó

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
is: Gvatemala

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
is: Gvatemala

[ctx: world.kgm]
en: Belize
is: Belís

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
is: Hondúras

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
is: Níkaragva

[ctx: world.kgm]
en: Managua
is: Managva

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
is: Kostaríka

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
is: Panama

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
is: Kólumbía

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
is: Bógóta

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
is: Venesúela

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
is: Karakas

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
is: Gvæjana

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
is: Súrínam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
is: Franska Gvæjana

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
is: Ekvador

[ctx: world.kgm]
en: Peru
is: Perú

[ctx: world.kgm]
en: Lima
is: Líma

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
is: Brasilía

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
is: Brasilía

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
is: Bólivía

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
is: Santíagó

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
is: Paragvæ

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
is: Argentína

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
is: Búenos Aíres

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
is: Úrúgvæ

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
is: Montevídeó

[ctx: world.kgm]
en: Australia
is: Ástralía

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
is: Nýja-Sjáland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
is: Vatíkanið

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
is: Mónakó

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
is: Mónakó

[ctx: world.kgm]
en: China
is: Kína

[ctx: world.kgm]
en: India
is: Indland

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
is: Nýja-Delí

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
is: Srí Lanka

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
is: Kólombó og Srí Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
is: Mongólía

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
is: Úlan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
is: Kasakstan

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
is: Tókýó

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
is: Mjanmar

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
is: Katmandú

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
is: Bútan

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
is: Indónesía

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
is: Djakarta

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
is: Malasía

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
is: Kúala Lúmpúr

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
is: Bangladess

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
is: Dakka

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
is: Kýpur

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
is: Nikósía

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
is: Afganistan

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
is: Kabúl

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
is: Aserbaídsjan

[ctx: world.kgm]
en: Baku
is: Bakú

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
is: Armenía

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
is: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
is: Barein

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
is: Georgía

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
is: Tíblisi

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
is: Túrkmenistan

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
is: Askabad

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
is: Úsbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
is: Taskent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
is: Tadsjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
is: Kambódía

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
is: Austur-Tímor

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
is: Brúnei

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
is: Filippseyjar

[ctx: world.kgm]
en: Manila
is: Maníla

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
is: Taíland

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
is: Víetnam

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
is: Hanoí

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
is: Lýðveldið Kína (Taívan)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
is: Taípei

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
is: Singapúr

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
is: Norður-Kórea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
is: Pjongjang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
is: Suður-Kórea

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
is: Seúl

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
is: Fídjieyjar

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
is: Papúa Nýja-Gínea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
is: Grænland
