kgeography - en to it translation catalogue (2528 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
it: Cina

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
it: Feyzabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
it: Qal'eh-ye

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
it: Pol-e Khomri

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
it: Mazar-e Sharif

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
it: Bamian

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
it: Daikondi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
it: Meymaneh

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
it: Ghowr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
it: Mahmud-e-Eraqi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
it: Khowst

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
it: Konar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
it: Konduz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
it: Mehtar Lam

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Logar
it: Lowgar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
it: Nurestan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
it: Parvan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
it: Vardak

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
it: Maidanshahr

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
it: Zabol

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: africa.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
it: Non è Africa

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
it: Non è Africa

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
it: Algeri

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
it: Camerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
it: Capo Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
it: Ciad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
it: Comore

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica democratica del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
it: Guinea Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
it: Libia

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
it: Repubblica del Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
it: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
it: Port Victoria

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
it: Mogadiscio

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
it: Sudafrica

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
it: Sudan del Sud

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
it: Giuba

[ctx: africa.kgm]
en: Eswatini
it: Swaziland

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
it: Sao Tomè e Principe

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
it: Tunisi

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
it: El Ayun

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
it: Isole Canarie (Spagna)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
it: Las Palmas de Gran Canaria e Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
it: Madeira (Portogallo)

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
it: Riunione (France)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
it: Sant'Elena (UK)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
it: Albania (distretti)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
it: Non è Albania

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
it: Durazzo

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
it: Argirocastro

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
it: Coriza

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
it: Croia

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
it: Alessio

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
it: Santi Quaranta

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
it: Scutari

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
it: Valona

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
it: Albania (prefetture)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
it: Prefetture

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
it: Non è Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
it: Durazzo

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
it: Argirocastro

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
it: Coriza

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
it: Alessio

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
it: Scutari

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
it: Valona

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
it: Non è Algeria

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
it: Algeri

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
it: Constantina

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
it: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
it: Mascara

[ctx: algeria.kgm]
en: Saïda
it: Saida

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
it: Tamanrasset

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
it: Non è Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
it: Kadapa

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
it: Godavari Occidentale

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
it: Godavari Orientale

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
it: Parrocchie

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: andorra.kgm]
en: France
it: Francia

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
it: Angola (province)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
it: Non è Angola (province)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
it: Cuanza Nord

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
it: Cuanza Sud

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
it: Lunda Nord

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
it: Lunda Sud

en: Your Answers Were
it: Le tue risposte sono state

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
it: Hai risposto correttamente a %1 domande su %2.

en: Question
it: Domanda

en: Your Answer
it: La tua risposta

en: Correct Answer
it: Risposta corretta

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
it: Privincia

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
it: Non è Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
it: Provincia di Buenos Aires

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
it: Terra del Fuoco, Antartide e Isole dell'Atlantico del Sud

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
it: Province

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
it: Lago di Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
it: Lago Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
it: Non è Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
it: Bassa Valle del Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
it: (Alta) Valle del Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
it: Alto Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
it: Siang Orientale

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
it: Siang Occidentale

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
it: Kameng Occidentale

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
it: Kameng Orientale

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
it: Basso Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
it: Alto Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: asia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
it: Israele

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
it: Giordania

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
it: Libano

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
it: Mogadiscio

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
it: Sudan del Sud

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
it: Giuba

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
it: Siria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
it: Damasco

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
it: Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
it: Masqat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
it: Cisgiordania

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
it: San'a

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: asia.kgm]
en: China
it: Cina

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
it: Pechino

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
it: Colombo e Sri Jayawardenepura Kotte

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
it: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
it: Malesia

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
it: Dacca

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
it: Erevan

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
it: Tiblisi

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
it: Ashabad

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
it: Taskent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
it: Biskek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
it: Dusanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
it: Cambogia

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
it: Thailandia

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
it: Corea del Nord

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
it: P'yongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
it: Corea del Sud

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
it: Timor Est

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
it: Cipro

en: Correct answers: %1/%2
it: Risposte corrette: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
it: Non è Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
it: Dhubri

[ctx: assam.kgm]
en: Bongaigaon
it: Bonao

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
it: Monti Cachar Settentrionali

[ctx: australia.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
it: Non è Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
it: Costa

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
it: Territorio della capitale australiana

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
it: Australia Meridionale

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
it: Australia Occidentale

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

[ctx: austria.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
it: Non è Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
it: Stiria

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
it: Carinzia

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
it: Tirolo

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
it: Salisburgo

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
it: Alta Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
it: Bassa Austria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
it: Distretti

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
it: Non è Azerbaigian

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
it: Shirvan città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
it: Baku città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
it: Şabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
it: Füzuli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
it: Ganja città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
it: Lankaran città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
it: Mingachevir città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
it: Naftalan città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
it: Oğuz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
it: Shaki città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
it: Sumqayit città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
it: Shusha città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
it: Khankendi città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
it: Evlach

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
it: Evlach città

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
it: Nakhchivan città

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
it: Regioni

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
it: Non è Bangladesh

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
it: Barisal

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
it: Voblasc'

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
it: Non è Bielorussia

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
it: Voblasc' di Brėst

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
it: Brėst

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
it: Voblasc' di Homel'

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
it: Homel'

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
it: Voblasc' di Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
it: Voblasc' di Mahilëŭ

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
it: Mahilëŭ

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
it: Voblasc' di Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
it: Voblasc' di Vicebsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
it: Vicebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
it: Non è Belgio

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
it: Anversa

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
it: Brabante Fiammingo

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
it: Lovanio

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
it: Fiandre Occidentali

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
it: Fiandre Orientali

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
it: Gand

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
it: Limburgo

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
it: Brabante Vallone

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
it: Liegi

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
it: Liegi

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: belize.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
it: Non è Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
it: Distretto di Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
it: Distretto di Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
it: Distretto di Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
it: Distretto di Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
it: Distretto di Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
it: Distretto di Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
it: Non è Bhutan

[ctx: bihar.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
it: Il capoluogo del distretto %1 si trova presso...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
it: Capoluoghi di distretti

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
it: %1 è il capoluogo del distretto di...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
it: Distretto secondo capoluogo

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
it: Non è Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: bihar.kgm]
en: Paschim Champaran
it: Champaran Occidentale

[ctx: bihar.kgm]
en: Purbi Champaran
it: Champaran Orientale

[ctx: bihar.kgm]
en: Chhapra
it: Chapra

[ctx: bihar.kgm]
en: Ara
it: Arrah

[ctx: bihar.kgm]
en: Bhabhua
it: Bhabua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
it: Non è Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
it: Cantoni

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
it: Non è Bosnia-Erzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
it: Podrinje Bosniaca

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
it: Bosnia Centrale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
it: Erzegovina-Narenta

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
it: Una-Sana

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
it: Bosnia Occidentale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
it: Erzegovina Occidentale

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
it: Sarajevo-Romanija o Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
it: Non è Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
it: Distetto Centrale

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
it: Distretto Nordorientale

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
it: Distretto Nordoccidentale

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
it: Distretto Sudorientale

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
it: Distretto Meridionale

en: &Accept
it: &Accetta

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: brazil.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
it: Distrito Federal

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
it: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
it: Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
it: São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
it: São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
it: Fuori dai confini

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
it: Non è Bulgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
it: Dobrič

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
it: Kărdžali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
it: Kjustendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
it: Loveč

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
it: Pazardžik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
it: Šumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
it: Smoljan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
it: Sofia (province)

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
it: Sofia (città)

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
it: Tărgovište

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
it: Veliko Tărnovo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
it: Vraca

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
it: Jambol

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
it: Burkina Faso (province)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
it: Non è Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Gorom-gorom
it: Gorom-Gorom

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Komondjari
it: Komandjoari

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Bobo Dioulasso
it: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
it: Burkina Faso (regioni)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
it: Non è Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Nord
it: Centro-Nord

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
it: Altopiano Centrale

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
it: Centro-Est

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Sud
it: Centro-Sud

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre
it: Centro

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
it: Centro-Ovest

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Hauts-bassins
it: Alti Bacini

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Bobo Dioulasso
it: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Cascades
it: Cascate

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Sud-Ouest
it: Sud-Ovest

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
it: Stati e divisioni

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: burma.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
it: Non è Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
it: Irrawaddy

[ctx: burma.kgm]
en: Bago
it: Pegu

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
it: Magway

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
it: Tenasserim

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
it: Tavoy

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
it: Yangon (ex Rangoon)

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
it: Karen

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
it: Pa-an

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
it: Moulmein

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
it: Camerun (distretti)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
it: Distretti

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
it: Non è Camerun (distretti)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro-et-Déo
it: Faro-Deo

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-So'o
it: Nyong-et-Soo

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lom-et-Djérem
it: Lom-et-Djerem

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fako
it: Monte Camerun

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
it: Camerun (province)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
it: Non è Camerun (province)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
it: Adamaoua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
it: Centrale

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
it: Est

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
it: Estremo Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
it: Litorale

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
it: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
it: Nordovest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
it: Sud

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
it: Sudovest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
it: Ovest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
it: Province e territori

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
it: Fuori dai confini

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
it: Isola del Principe Edoardo

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
it: Columbia Britannica

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
it: Terranova

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
it: Saint John's

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
it: Territori del Nord-Ovest

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
it: Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
it: Nuovo Brunswick

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
it: Yukon

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
it: Caraibi

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
it: Non è Caraibi

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
it: Turks e Caicos (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
it: L'Avana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
it: Repubblica dominicana

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
it: Isole Vergini americane

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
it: Isole Vergini britanniche

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
it: Saint-Martin (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
it: Saint-Barthélemy (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
it: Guadeloupa (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
it: Martinica (Francia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
it: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
it: Antille Olandesi

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
it: Isole Cayman (UK)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
it: Catalogna (comarche)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
it: Comarche

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
it: Fuori dalla Catalogna

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
it: Barcellona

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
it: Sabadell e Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
it: Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
it: Non è Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Koriya
it: Korea

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kabirdham
it: Kawardha

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
it: Cile

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: chile.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
it: Non è Cile

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
it: Copiapó

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
it: Magellane e dell'Antartide Cilena

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
it: Regione Metropolitana di Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
it: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
it: Arica e Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
it: Cina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: china.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: china.kgm]
en: Coast
it: Costa

[ctx: china.kgm]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
it: Corea del Nord

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
it: Corea del Sud

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
it: Thailandia

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
it: Pechino

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
it: Guangxi

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
it: Mongolia interna

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
it: Ningxia

[ctx: china.kgm]
en: Xian
it: Xi'an

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
it: Xinjiang

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
it: Xizang/Tibet

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
it: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
it: Distrito Capital

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
it: Guainía

[ctx: colombia.kgm]
en: San Jose del Guaviare
it: San José del Guaviare

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
it: Nariño

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
it: San Andrés y Providencia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
it: San Andrés

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
it: Oceano

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
it: Altre nazioni

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
it: Non è Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
it: Non è Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
it: Isola della Gioventù

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
it: Città de L'Avana

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
it: Santiago di Cuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
it: Cipro

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
it: Non è Cipro

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
it: Cechia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
it: Non è Repubblica Ceca

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
it: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
it: Boemia centrale

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
it: Boemia meridionale

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
it: Moravia meridionale

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
it: Danimarca (contee) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
it: Non è Danimarca (contee)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
it: Copenaghen

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
it: Frederiksberg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
it: Copenaghen (contea)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
it: Frederiksborg (contea)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
it: Zelanda occidentale

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
it: Fiona

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
it: Jutland meridionale

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
it: Jutland settentrionale

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
it: La bandiera di %1 è...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
it: Bandiera di %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
it: Repubblica dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
it: Non è Repubblica dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
it: Azua

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
it: Bahoruco

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
it: Neyba

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
it: Concepción de la Vega

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
it: Distrito Nacional

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
it: Non è Ecuador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
it: Canar

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
it: Governatorati

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
it: Non è Egitto

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
it: Alessandria

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
it: Assuan

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
it: al-Mansūra

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
it: Gharbiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
it: Marsa Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
it: al-Minyā

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
it: Menufia

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
it: Wadi al Jadid

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
it: Sinai del Nord

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
it: alArish

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
it: Porto Said

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
it: Qaliubia

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
it: Mar Rosso

[ctx: egypt.kgm]
en: Al Sharqia
it: Sharqiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
it: Sinai del Sud

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
it: Non è El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
it: Emirati

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
it: Non è Emirati Arabi Uniti

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
it: ‘Ağmān

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
it: Non è Estonia

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
it: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: europe.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
it: Costa

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
it: Croazia

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
it: Zagabria

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
it: Cechia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
it: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
it: Copenaghen

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
it: Finlandia

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

[ctx: europe.kgm]
en: France
it: Francia

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
it: Germania

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
it: Atene

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
it: Ungheria

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
it: Islanda

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
it: Irlanda

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
it: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
it: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
it: Moldavia

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
it: Varsavia

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
it: Lisbona

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
it: Bucarest

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
it: Belgrado

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
it: Repubblica Slovacca

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
it: Lubiana

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
it: Svezia

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
it: Stoccolma

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
it: Berna

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
it: Siria

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: europe.kgm]
en: London
it: Londra

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
it: Città del Vaticano

[ctx: europe.kgm]
en: Valletta
it: La Valletta

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
it: Finlandia (regioni)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
it: Non è Finlandia (regioni)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
it: Carelia settentrionale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
it: Carelia meridionale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
it: Finlandia centrale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
it: Finlandia Propria

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
it: Lapponia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
it: Ostrobotnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
it: Ostrobotnia centrale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
it: Ostrobotnia settentrionale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
it: Ostrobotnia meridionale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
it: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
it: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
it: Savo settentrionale

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
it: Savo meridionale

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
it: Questa bandiera appartiene a:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
it: %1 secondo bandiera

[ctx: france.kgm]
en: France
it: Francia

[ctx: france.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: france.kgm]
en: Not France
it: Non è Francia

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: france.kgm]
en: Nice
it: Nizza

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
it: Marsiglia

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
it: Digione

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
it: Tolosa

[ctx: france.kgm]
en: Lille
it: Lilla

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
it: Perpignano

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
it: Strasburgo

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
it: Lione

[ctx: france.kgm]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
it: Tolone

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
it: Avignone

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
it: Francia (regioni)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
it: Non è Francia (regioni)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
it: Provenza-Alpi-Costa Azzurra

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
it: Marsiglia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
it: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
it: Corsica

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bourgogne-Franche-Comté
it: Borgogna-Franca Contea

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
it: Digione

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
it: Occitania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
it: Tolosa

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nouvelle-Aquitaine
it: Nuova Aquitania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
it: Bretagna

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
it: Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
it: Centro-Valle della Loira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Grand-Est
it: Grande Est

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
it: Strasburgo

[ctx: france_regions.kgm]
en: Auvergne-Rhône-Alpes
it: Alvernia-Rodano-Alpi

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
it: Lione

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: france_regions.kgm]
en: Hauts-de-France
it: Alta Francia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
it: Lilla

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
it: Non è Georgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
it: Racha-Lechkhumi e Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
it: Germania

[ctx: germany.kgm]
en: States
it: Stati federati

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
it: Non è Germania

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
it: Stoccarda

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
it: Baviera

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
it: Monaco

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
it: Brandeburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
it: Brema

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
it: Amburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
it: Assia

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
it: Meclemburgo-Pomerania Anteriore

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
it: Bassa Sassonia

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
it: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
it: Renania Settentrionale-Vestfalia

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
it: Renania-Palatinato

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
it: Magonza

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
it: Sassonia

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
it: Dresda

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
it: Sassonia-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
it: Magdeburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
it: Turingia

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
it: Golfo di Guinea

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
it: Nordoccidentale

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
it: Nordorientale

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
it: Settentrionale

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
it: Orientale

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
it: Occidentale

[ctx: ghana.kgm]
en: Sekondi
it: Sekondi-Takoradi

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
it: Centrale

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
it: Grande Accra

[ctx: goa.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
it: Non è Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: goa.kgm]
en: Vasco da Gama
it: Vasco

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
it: Salcete

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
it: Gran Bretagna (contee storiche)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
it: Non è Gran Bretagna (contee storiche)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
it: Isole Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
it: Isole Orcadi

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
it: Ross-shire e Cromartyshire

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
it: Lothian dell'est

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
it: Lothian dell'ovest

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
it: Londra

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
it: Cornovaglia

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
it: Perifereies

[ctx: greece.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
it: Mar Egeo

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
it: Balcani

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
it: Mar di Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
it: Mar Ionio

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
it: Mar Mediterraneo

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
it: Non è Grecia

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
it: Atene

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
it: Grecia Centrale

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
it: Macedonia Centrale

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
it: Salonicco

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
it: Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
it: Iraklio

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
it: Macedonia Orientale e Tracia

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
it: Epiro

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
it: Giannina

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
it: Isole Ionie

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
it: Corfù

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
it: Egeo Settentrionale

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
it: Mitilene

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
it: Peloponneso

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
it: Egeo Meridionale

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
it: Tessaglia

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
it: Grecia Occidentale

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
it: Patrasso

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
it: Macedonia Occidentale

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
it: Monte Atos

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
it: Karyai

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
it: Grecia (periferie)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
it: Periferie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
it: Non è Grecia (periferie)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
it: Macedonia Orientale e Tracia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
it: Macedonia Centrale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
it: Salonicco

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
it: Macedonia Occidentale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
it: Isole Ionie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
it: Corfù

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
it: Epiro

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
it: Giannina

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
it: Grecia Occidentale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Patras
it: Patrasso

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
it: Tessaglia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
it: Grecia Centrale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
it: Atene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
it: Peloponneso

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
it: Egeo Settentrionale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
it: Mitilene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
it: Egeo Meridionale

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
it: Creta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Heraklion
it: Iraklio

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
it: Regione autonoma del Monte Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
it: Karyai

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
it: Grecia (prefetture)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
it: Prefetture

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
it: Non è Grecia (prefetture)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
it: Alessandropoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
it: Rodopi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
it: Calcidica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
it: Emazia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
it: Edessa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
it: Salonicco

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
it: Giannina

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
it: Prevesa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
it: Tresprozia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
it: Manila

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
it: Corfù

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
it: Cefalonia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
it: Acacia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
it: Patrasso

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
it: Etolia-Acarnania

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
it: Missolongi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
it: Pirgo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
it: Eubea

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
it: Calcide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
it: Euritania

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
it: Focide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
it: Amfissa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
it: Ftiotide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
it: Beozia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
it: Livadeia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
it: Atene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
it: Pireo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
it: Attica Occidentale

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
it: Eleusi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
it: Attica Orientale

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pallini
it: Pallene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
it: Argolide

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
it: Nauplia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
it: Corinzia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
it: Corinto

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
it: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
it: Messenia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
it: Chio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
it: Lesbo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
it: Mitilene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
it: Samo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
it: Cicladi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
it: Dodecaneso

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
it: Rodi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
it: Canea

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
it: Candia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
it: Agios Nikolaos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
it: Retimo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
it: Retimo

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
it: Regione autonoma del Monte Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
it: Karyai

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
it: Non è Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
it: Città del Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
it: Non è Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
it: Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
it: Regioni

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
it: Non è Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
it: Isole Essequibo-Demerara Occidentale

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
it: Alto Demerara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
it: Alto Takutu-Alto Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
it: Berbice Orientale-Corentyne

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
it: Non è Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
it: Gonaïves

[ctx: haryana.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
it: Non è Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
it: Confini

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
it: Lahaul e Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
it: Keylong

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
it: Non è Honduras

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
it: Nueva Octotepeque

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
it: Ungheria (province)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
it: Province

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
it: Non è Ungheria

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
it: Seghedino

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
it: Ungheria (regioni)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
it: Non è Ungheria (regioni)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
it: Transdanubio Occidentale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
it: Transdanubio Meridionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
it: Transdanubio Centrale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
it: Ungheria Centrale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
it: Ungheria Settentrionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
it: Grande Pianura Settentrionale

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
it: Grande Pianura Meridionale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
it: Islanda (regioni)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
it: Non è Islanda (regioni)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
it: Terra dell'est

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
it: Regione della capitale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
it: Terra del nordest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
it: Terra del nordovest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
it: Terra del sud

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
it: Penisola meridionale

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
it: Fiordi occidentali

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
it: Terra dell'ovest

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
it: Giacchiaio Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
it: Ghiacciaio Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
it: Ghiacciaio Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
it: Ghiacciaio Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
it: Ghiacciaio Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
it: Stati e territori

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: india.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: india.kgm]
en: Not India
it: Non è India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
it: Jammu e Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
it: Uttarakhand

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
it: Bengala Occidentale

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
it: Andamane e Nicobare

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
it: Dadra e Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
it: Daman e Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
it: Non è Indonesia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
it: Sumatra Settentrionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
it: Sumatra Occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
it: Isole Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
it: Sumatra Meridionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
it: Pangkalpinang

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
it: Regione speciale della capitale Giakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
it: Giava Occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
it: Giava Centrale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
it: Regione speciale di Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
it: Giava Orientale

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
it: Nusa Tenggara Occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
it: Nusa Tenggara Orientale

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
it: Kalimantan Occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
it: Kalimantan Centrale

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
it: Kalimantan Meridionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
it: Kalimantan Orientale

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
it: Sulawesi Settentrionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
it: Sulawesi Centrale

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
it: Sulawesi Sudorientale

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
it: Sulawesi Meridionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
it: Makasar

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
it: Sulawesi Occidentale

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
it: Maluku Settetrionale

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
it: Irian Jaya Occidentale

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
it: Azarbaijan orientale

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
it: Azarbaijan occidentale

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
it: Urmia

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
it: Hamadan

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
it: Khorramabad

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
it: Chahar Mahal e Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
it: Shahrekord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
it: Kohkiluyeh e Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
it: Yasuj

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
it: Bandar-e-Abbas

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
it: Sistan e Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
it: Khorasan meridionale

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
it: Bojnurd

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
it: Khorasan settentrionale

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
it: Birjand

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
it: Golfo Persico

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
it: Golfo di Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
it: Mar Caspio

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
it: Lago di Urmia

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
it: Non è Iraq

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
it: Salah ad-Din

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
it: Bassora

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
it: Al-Muthanna

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
it: Al-Qādisiyya

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
it: An-Najaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
it: Al-Anbâr

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
it: At-Tâ'mîm (Kirkûk)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
it: As-Sulaymaniya

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
it: Irlanda (province)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
it: Non è Irlanda (province)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
it: Israele

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: israel.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
it: Non è Israele

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
it: Settentrionale

[ctx: israel.kgm]
en: Center
it: Centrale

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
it: Meridionale

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
it: Be'er Sheva

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
it: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
it: Non è Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
it: Sicilia

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
it: Lazio

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
it: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
it: Piemonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
it: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
it: Puglia

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
it: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
it: Milano

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
it: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
it: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
it: Napoli

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
it: Genova

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
it: Sardegna

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
it: Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
it: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
it: Italia per province

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
it: Non è Italia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
it: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
it: Milano

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
it: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
it: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
it: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
it: Pesaro e Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
it: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
it: Napoli

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
it: Siracusa

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
it: Parrocchie

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
it: Non è Giamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
it: Saint Etienne

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
it: Prefetture

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
it: Fuori dai confini

[ctx: japan.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
it: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
it: Ōita

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
it: Kōchi

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
it: Non è Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
it: Singhbhum Occidentale

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
it: Singhbhum Orientale

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Santhal Pargana
it: Jharkhand

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
it: Non è Kazakistan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
it: Almaty

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
it: Kokshetau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
it: Kazakistan Occidentale

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
it: Kazakistan Meridionale

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
it: Qostanaj

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
it: Qostanaj

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
it: Kazakistan Orientale

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
it: Kazakistan Settentrionale

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
it: Žambyl

en: E&xplore Map
it: E&splora la mappa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
it: In questa sezione fai clic cl tasto sinistro del mouse su qualsiasi parte della mappa per apprendere di più sulle divisioni

en: Test Yourself:
it: Mettiti alla prova:

en: &Location of Regions
it: &Trova le regioni

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
it: In questa sfida ti viene proposto il nome di una divisione a sinistra, sotto i menu, e devi trovarla sulla mappa e farci clic

en: &Place Regions in the Map
it: &Piazza le regioni nella mappa

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
it: In questa sfida ti viene data la forma di una regione e devi piazzarla sulla mappa

en: &Regions by Capital
it: &Regioni secondo capitale

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
it: In questo quiz devi indovinare il nome di una divisione data la sua capitale

en: &Capitals of Regions
it: &Capitali di regioni

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
it: In questo quiz devi indovinare la capitale del nome dato di una divisione

en: Re&gions by Flag
it: Re&gioni secondo bandiera

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
it: In questo quiz devi indovinare il nome di una divisione data la sua bandiera

en: &Flags of Regions
it: &Bandiere di regioni

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
it: In questo quiz devi indovinare la bandiera di una divisione dato il suo nome

en: &Open Map...
it: &Apri mappa...

en: &Zoom
it: &Ingrandisci

en: &Original Size
it: Dimensione &originale

en: &Automatic Zoom
it: Ingrandimento &automatico

en: &Move
it: &Muovi

en: Disclaimer
it: Note legali

en: Map author
it: Autore della mappa

en: General
it: Generale

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
it: Impossibile aprire l'ultima mappa usata. Errore in %1: %2

en: There is no current map
it: Nessuna mappa corrente

en: Number of Questions
it: Numero di domande

en: How many questions do you want? (1 to %1)
it: Quante domande vuoi? (da 1 a %1)

en: &Location of %1
it: &Trova %1

en: &Place %1 in the Map
it: &Piazza %1 nella mappa

en: %1 by Flag
it: %1 secondo bandiera

en: &Flags of %1
it: &Bandiere di %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
it: <qt>Mappa corrente:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
it: Mappe, bandiere, traduzioni, ecc. sono accurate come i rispettivi autori sono riusciti ad ottenerle, ma KGeography non dovrebbe essere preso come fonte autorevole.

en: This map has been created by %1.
it: Questa mappa è stata creata da %1.

en: Map Author
it: Autore della mappa

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
it: L'ultima mappa aperta

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
it: Allineamento delle domande

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
it: Attendi conferma prima di passare alla domanda successiva

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
it: Se premere Spazio mentre il mouse è sopra un pulsante attiverà quel pulsante

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
it: Cosa fare con i colori delle divisioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
it: &Allineamento delle domande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
it: In alto a &sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
it: In al&to

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
it: In alto a d&estra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
it: A &sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
it: Al &centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
it: A dest&ra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
it: In basso a si&nistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
it: In &basso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
it: In basso a des&tra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
it: Se necessario, l'utente dovrà premere «Accetta» dopo aver scelto una risposta o meno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
it: &Attendi conferma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
it: Se premere «Spazio» attiverà o meno il pulsante sotto il mouse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
it: Il &fuoco segue il mouse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
it: Scegli se vuoi mantenere i colori delle divisioni o usare colori a caso.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
it: Colori delle divisioni delle mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
it: Sempre gli stessi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
it: Usa colori a caso

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
it: Non è Kirghizistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
it: Biškek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
it: Jalalabad

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
it: Oš

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
it: Oš

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
it: Distretti della Lettonia (fino al 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
it: Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
it: Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
it: Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
it: Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
it: Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
it: Rīga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
it: Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
it: Comuni

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
it: Non è Liechtenstein

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
it: Schellenberg

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
it: Lituania (municipalità)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
it: Municipalità

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
it: Non è Lituania (municipalità)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
it: Città di Alytus

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
it: Città di Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
it: Città di Klaipėda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
it: Città di Palanga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
it: Città di Panevėžys

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
it: Città di Šiauliai

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
it: Città di Vilnius

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
it: Città di Visaginas

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
it: Lussemburgo (cantoni)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
it: Cantoni

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
it: Non è Lussemburgo (cantoni)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: A Geography learning program
it: Un programma per l'insegnamento della geografia

en: Programmer and designer
it: Programmatore e designer

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
it: Malesia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
it: Non è Malesia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
it: Johor Bahru (e Pasir Pelangi)

[ctx: manipur.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
it: Non è Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
it: Imphal Ovest

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
it: Imphal Est

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
it: %1 è la capitale di...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
it: La capitale di %1 è...

en: %1 by Capital
it: %1 secondo capitale

en: Capitals of %1
it: Capitali di %1

en: Regions
it: Regioni

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
it: Hai trovato un errore in una mappa. Contatta l'autore e segnala che la mappa %1 non ha nulla associato al colore %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
it: Fai clic su:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
it: %1 nella mappa

en: Choose Map to Use
it: Scegli la mappa da usare

en: Filter Maps
it: Filtra mappe

en: Error parsing %1: %2
it: Errore in %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
it: La mappa %1 ha lo stesso nome della mappa %2

en: Error parsing
it: Errore durante la lettura

en: The map image file for %1 does not exist
it: L'immagine della mappa %1 non esiste

en: The flag image file for %1 does not exist
it: L'immagine della bandiera di %1 non esiste

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
it: L'immagine sfocata della bandiera di %1 non esiste

en: Invalid value in tag %1
it: Valore non valido nel tag %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
it: C'è già o una divisione chiamata %1 o una divisione con lo stesso colore di %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
it: Il file con la descrizione della mappa dovrebbe iniziare con l'etichetta %1

en: Could not open %1 for reading.
it: Non è possibile aprire %1 in lettura.

en: %1 does not exist.
it: %1 non esiste.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
it: Il file con la descrizione della mappa dovrebbe un'etichetta %1 dentro %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
it: Il file con la descrizione della mappa dovrebbe avere esattamente un'etichetta %1 dentro %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
it: Messico (stati)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
it: Non è Messico (stati)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
it: Bassa California

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
it: Bassa California del Sud

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
it: Chilpancingo de los Bravo

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
it: Pachuca de Soto

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
it: Messico

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
it: Toluca de Lerdo

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
it: Michoacán de Ocampo

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
it: Culiacán Rosales

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
it: Xalapa de Enríquez

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
it: Distretto Federale Messicano

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
it: Città del Messico

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
it: Non è Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
it: Dornogovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
it: Dundgovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
it: Mandalgovi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
it: Govi-Altay

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
it: Altaj

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
it: Govisümber

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
it: Ondorhaan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
it: Moron

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
it: Ömnögovi

en: Wikipedia page
it: Pagina di Wikipedia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
it: America del nord e centrale

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
it: Non è America del nord e centrale

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
it: Stati Uniti d'America

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
it: Washington

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
it: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
it: Repubblica dominicana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
it: L'Avana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
it: Saint John's

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
it: Città di Messico

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
it: Città di Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
it: Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
it: Groenlandia [Danimarca]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
it: Nepal (zone)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
it: Zone

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
it: Non è Nepal (zone)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
it: Kosi

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
it: Lumbinii

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
it: Non è Paesi Bassi

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
it: Frisia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
it: Groninga

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
it: Gheldria

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
it: Brabante Settentrionale

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
it: Den Bosch

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
it: Limburgo

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
it: Zelanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
it: Olanda Settentrionale

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
it: Olanda Meridionale

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
it: L'Aia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
it: Non è Nuova Zelanda

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
it: Auckland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
it: Greymouth

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
it: Non è Nicaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
it: Región Autónoma del Atlántico Norte

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
it: Región Autónoma del Atlántico Sur

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
it: Corea del Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
it: Regioni

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
it: Non è Corea del Nord

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
it: Nord Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
it: Sud Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
it: Nord Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-pukto
it: Hwanghaebuk-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
it: Sud Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-namdo
it: Hwanghaenam-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
it: Kangwŏn-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
it: Nord Pyongan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
it: Sud Pyongan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
it: Regione industriale di Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
it: Regione turistica di Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu
it: Kŭmgangsan Kwan'gwang Chigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
it: Regione amministrativa speciale di Sinŭiju

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)
it: Rasŏn

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong) Chikhalsi
it: Rasŏn Chikhalsi

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
it: Non è Norvegia

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
it: Non è Oceania

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
it: Isola Norfolk (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
it: Isole Cook (Nuova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
it: Niue (Nuova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
it: Tokelau (Nuova Zelanda)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
it: Timor Est

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
it: Isola di Pasqua

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
it: Figi

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
it: Stati Federati di Micronesia

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
it: Tarawa-Sud

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
it: Nuova Caledonia (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
it: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
it: Polinesia Francese (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
it: Wallis e Futuna (Francia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
it: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
it: Isole Pitcairn (UK)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
it: Samoa Americane (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
it: Isole Marianne Settentrionali

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: oman.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
it: Non è Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
it: al-Dakhiliyya

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
it: al-Batina

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
it: al-Wusta

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
it: Al-Sharqiyya

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
it: al-Dhāhira

[ctx: oman.kgm]
en: Al Buraymi
it: al-Buraymi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
it: Non è Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
it: Belucistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
it: Territorio della Capitale

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
it: Aree tribali di Amministrazione Federale

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
it: Peshawar e Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
it: Province

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: panama.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
it: Non è Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
it: Non è Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
it: Asunción

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
it: San Juan Bautista de las Misiones

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
it: Perù

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
it: Oceano Pacifico

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
it: Cile

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
it: Non è Filippine

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
it: Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
it: Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
it: Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
it: Batangas

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
it: Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
it: Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
it: TuguegaraoCity

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
it: Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
it: Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
it: Cebu

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
it: Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
it: Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
it: Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
it: Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
it: Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
it: Iloilo

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
it: San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
it: Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
it: Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
it: Masbate

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
it: Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
it: Cagayan de Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
it: Negros Occidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
it: Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
it: Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
it: Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
it: Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
it: Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
it: Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
it: Sorsogon

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
it: Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
it: Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
it: Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
it: Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
it: Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
it: Pagadian

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
it: Regione Capitale Nazionale

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
it: Piazza nella mappa:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
it: Piazza %1 nella mappa

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
it: Voivodati

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
it: Non è Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
it: Varsavia

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
it: Varmia-Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
it: Lublino

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
it: Precarpazi

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
it: Santacroce

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
it: Piccola Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
it: Cracovia

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
it: Lodz

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
it: Slesia

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
it: Danzica

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
it: Pomerania occidentale

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
it: Stettino

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
it: Grande Polonia

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
it: Bassa Slesia

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
it: Breslavia

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
it: Lebus

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
it: Cuiavia-Pomerania

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
it: Distretti del Portogallo

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
it: Confine

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
it: Azzorre

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
it: Madera

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
it: Oporto

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
it: Lisbona

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
it: Portogallo (province tradizionali)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
it: Province (tradizionali)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
it: Confine

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Douro Litoral
it: Douro Litorale

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
it: Oporto

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Litoral
it: Beira Litorale

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Baixa
it: Beira Bassa

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
it: Lisbona

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Baixo Alentejo
it: Basso Alentejo

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
it: Azzorre

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
it: Madera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
it: Portogallo (regioni)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
it: Non è Portogallo (regioni)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
it: Évora

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
it: Lisbona (regione)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
it: Lisbona

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
it: Nord

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
it: Oporto

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
it: Madera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
it: Azzorre

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
it: Comuni

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
it: Repubblica d'Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
it: Non è Repubblica d'Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
it: Portlaoise

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
it: Distretti

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: romania.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
it: Non è Romania

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
it: (municipalità di Bucarest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
it: Russia (distretti)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
it: Non è Russia (distretti)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
it: Centrale

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
it: Estremo Oriente Russo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
it: Distretto Federale Nordoccidentale

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
it: S. Pietroburgo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
it: Distretto Federale Siberiano

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
it: Distretto Federale Meridionale

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
it: Rostov

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
it: Distretto Federale degli Urali

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
it: Ekaterinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
it: Distretto Federale del Volga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
it: Russia (soggetti federali)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
it: Non è Russia (soggetti federali)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
it: Adighezia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
it: Majkop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
it: Buriazia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
it: Repubblica di Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
it: Gorno-Altajsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
it: Inguscezia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
it: Calmucchia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
it: Karacajevo-Cerkessia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
it: Čerkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
it: Carelia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
it: Comi

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
it: Saha-Jacuzia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
it: Ossezia Settentrionale-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
it: Tuva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
it: Iževsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
it: Cecenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
it: Groznyj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
it: Ciuvascia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
it: Čeboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
it: Territorio dell'Altaj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
it: Territorio di Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
it: Territorio di Krasnoyarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
it: Territorio del Litorale

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
it: Territorio di Stavropol'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
it: Territorio di Chabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
it: Chabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
it: Territorio di Perm'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
it: Oblast' dell'Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
it: Blagoveščensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
it: Oblast' di Arcangelo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
it: Arcangelo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
it: Oblast' di Astrachan'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
it: Astrachan'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
it: Oblast' di Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
it: Oblast' di Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
it: Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
it: Oblast' di Vladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
it: Oblast' di Volgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
it: Oblast' di Volgogda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
it: Volgogda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
it: Oblast' di Voronež

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
it: Voronež

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
it: Oblast' di Ivanovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
it: Oblast' di Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
it: Oblast' di Kaliningrad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
it: Oblast' di Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
it: Territorio della Kamčatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
it: Petropavlovsk-Kamčatskij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
it: Oblast' di Kemerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
it: Oblast' di Kirov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
it: Oblast' di Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
it: Oblast' di Kurgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
it: Oblast' di Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
it: Oblast' di Leningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
it: S. Pietroburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
it: Oblast' di Lipetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
it: Oblast' di Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
it: Oblast' di Mosca

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
it: Oblast' di Murmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
it: Oblast' di Nižnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
it: Nižnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
it: Oblast' di Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
it: Oblast' di Novosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
it: Oblast' di Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
it: Oblast' di Orenburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
it: Oblast' di Orël

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
it: Orël

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
it: Oblast' di Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
it: Oblast' di Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
it: Oblast' di Rostov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
it: Oblast' di Rjazan'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
it: Rjazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
it: Oblast di Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
it: Oblast' di Saratov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
it: Oblast' di Sachalin

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
it: Južno-Sachalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
it: Oblast' di Sverdlovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
it: Ekaterinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
it: Oblast' di Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
it: Oblast' di Tambov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
it: Oblast' di Tver'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
it: Oblast' di Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
it: Oblast' di Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
it: Oblast' di Tjumen'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
it: Tjumen'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
it: Oblast' di Ul'janovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
it: Ul'janovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
it: Oblast' di Čeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
it: Čeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
it: Kraj Zabajkal'skij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
it: Čita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
it: Oblast' di Jaroslavl'

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
it: Jaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
it: Oblast' autonoma ebraica

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
it: Birobidžan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
it: Chantia-Mansia-Jugra

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
it: Čukotka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
it: Jamalia

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
it: Amministrazioni locali

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
it: Non è San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
it: San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
it: Non è Arabia Saudita

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
it: Al Qasim

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
it: Ar Riyad

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
it: Ash Sharqiyah

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
it: Non è Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
it: Sikkim Settentrionale

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
it: Sikkim Occidentale

[ctx: sikkim.kgm]
en: Geyzing
it: Gyalshing

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
it: Sikkim Meridionale

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
it: Sikkim Orientale

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
it: Repubblica Slovacca

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
it: Regioni

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
it: Non è Repubblica Slovacca

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
it: Slovenia (province tradizionali)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
it: Province tradizionali

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
it: Non è Slovenia (province tradizionali)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
it: Alta Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
it: Stiria

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
it: Carinzia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
it: Carniola interna

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Postojna
it: Postumia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
it: Bassa Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
it: Goriziano sloveno

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
it: Nuova Gorica

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
it: Carsico-litoranea (Istria slovena)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Koper
it: Capodistria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
it: Sudafrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
it: Non è Sudafrica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
it: Provincia del Capo Orientale

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
it: Provincia del Capo Settentrionale

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
it: Nordovest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
it: Provincia del Capo Occidentale

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
it: Città del Capo

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
it: Sud America

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
it: Costa

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
it: Guiana francese

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
it: Caienna

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
it: Perù

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
it: Cile

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
it: Repubblica di Corea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
it: Suddivisioni amministrative

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
it: Fuori dai confini

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
it: Nord Chungcheong

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
it: Sud Chungcheong

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
it: Daejeon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
it: Nord Jeolla

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
it: Sud Jeolla

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
it: Sud Gyeongsang

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
it: Nord Gyeongsang

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
it: Gangwon

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
it: Gyeonggi

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
it: Comunità autonome

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
it: Non è Spagna

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
it: Confine

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
it: Confine con altri paesi

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
it: Andalusia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
it: Siviglia

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
it: Aragona

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
it: Saragozza

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
it: Asturie

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
it: Isole Baleari

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
it: Palma di Maiorca

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
it: Province Basche

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
it: Isole Canarie

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
it: Las Palmas de Gran Canaria e Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
it: Castiglia-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
it: Castiglia-León

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
it: Catalogna

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
it: Barcellona

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
it: Estremadura

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
it: Galizia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
it: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
it: Comunità Valenciana

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
it: Spagna (province)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
it: Francia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
it: Asturie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
it: Barcellona

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
it: Cadice

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
it: Cordova

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
it: La Coruña

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
it: Isole Baleari

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
it: Palma di Maiorca

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
it: Lledia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
it: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
it: Siviglia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
it: Biscaglia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
it: Saragozza

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
it: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
it: Non è Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
it: Centrale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
it: Centro-Settentrionale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
it: Settentrionale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
it: Orientale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
it: Nord-Occidentale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
it: Meridionale

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
it: Occidentale

[ctx: sudan.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
it: Non è Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
it: Wad Madani

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
it: Nilo Azzurro/Centrale

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
it: Nilo Bianco

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
it: Darfur settentrionale

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
it: Al Fachir

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
it: Darfur meridionale

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
it: Darfur occidentale

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
it: Al-Genaina

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
it: Mar Rosso

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
it: Kordofan Settentrionale

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
it: El Obeyd

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
it: Kordofan Meridionale

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
it: Nord

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
it: Nilo

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
it: Ad Damir

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
it: Non è Suriname

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
it: Svezia per contee

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
it: Contee

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
it: Confine di contea

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
it: Costa

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
it: Non è Svezia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
it: Stoccolma

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
it: Stoccolma

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
it: Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
it: Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
it: Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
it: Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
it: Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
it: Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
it: Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
it: Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
it: Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
it: Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
it: Scania

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
it: Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
it: Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
it: Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
it: Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
it: Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
it: Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
it: Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
it: Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
it: Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
it: Cantoni

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
it: Non è Svizzera

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
it: Zurigo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
it: Zurigo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
it: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
it: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
it: Svitto

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
it: Obvaldo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
it: Nidvaldo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
it: Glarona

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
it: Zugo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
it: Friburgo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
it: Soletta

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
it: Basilea Città

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
it: Basilea

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
it: Basilea Campagna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
it: Sciaffusa

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
it: Appenzello Esterno

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
it: Appenzello Interno

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell
it: Appenzello

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
it: San Gallo

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
it: San Gallo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
it: Grigioni

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
it: Coira

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
it: Turgovia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
it: Losanna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
it: Vallese

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
it: Ginevra

[ctx: switzerland.kgm]
en: Jura
it: Giura

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
it: Regioni

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
it: Non è Tagikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
it: Suǧd

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
it: Chujand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
it: Distretti di Subordinazione Repubblicana

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
it: Dušanbe

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
it: Chatlon

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Bokhtar
it: Kurgan-Tyube

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Kuhistani Badakhshan
it: Gorno-Badachšan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
it: Choruǧ

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tiruppur
it: Tirupur

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nilgiris
it: Nilgiri

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Udagamandalam
it: Udhagamandalam

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Vilupuram
it: Viluppuram

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thiruvarur
it: Tiruvarur

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sivagangai
it: Sivaganga

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thiruvallur
it: Tiruvallur

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
it: Thailandia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
it: Non è Thailandia

[ctx: tripura.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
it: Non è Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
it: Tripura Settentrionale

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
it: Tripura Meridionale

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
it: Tripura Occidentale

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
it: Non è Turchia

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
it: Trabzon (Trebisonda)

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
it: Non è Turkmenistan

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Anau
it: Änew

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
it: Daşoguz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
it: Oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
it: Oblast di Volinia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
it: Luck

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
it: Oblast di Leopoli

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
it: Leopoli

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
it: Oblast di Zakarpattia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
it: Užhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
it: Oblast di Rinve

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
it: Oblast di Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
it: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
it: Oblast di Khmelnyntskyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
it: Khmelnyntskyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
it: Oblast di Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
it: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
it: Oblast di Černivci

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
it: Černivci

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
it: Oblast di Žytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
it: Žytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
it: Oblast di Vinnycja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
it: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
it: Oblast di Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
it: Oblast di Čerkasi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
it: Čerkasi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
it: Oblast di Kirovohrad

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kropyvnytskiy
it: Kropyvnyc'kyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
it: Oblast di Mykolaiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
it: Mykolaiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
it: Oblast di Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
it: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
it: Oblast di Černihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
it: Černihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
it: Oblast di Sumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
it: Oblast di Poltava

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
it: Oblast di Kharkiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
it: Oblast di Dnipropetrovsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
it: Oblast di Doneck

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
it: Doneck

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
it: Oblast di Zaporižja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
it: Zaporižja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
it: Oblast di Kherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
it: Oblast di Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
it: Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
it: Repubblica Autonoma di Crimea

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
it: Simferopoli

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
it: Kyiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
it: Sebastopoli

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
it: Mar d'Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
it: Mar Nero

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
it: Non è Ucraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
it: Confine/costa

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
it: Fiume

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
it: Dipartimenti

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
it: Non è Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: USA
it: Stati Uniti d'America

[ctx: usa.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
it: Costa

[ctx: usa.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
it: Lago Superiore

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
it: Lago Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
it: Lago Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
it: Lago Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
it: Lago Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
it: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
it: Nuovo Messico

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
it: Carolina del Nord

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
it: Dakota del Nord

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
it: Carolina del Sud

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
it: Dakota del Sud

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
it: Virginia Occidentale

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
it: Non è Uzbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
it: Andijan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
it: Bukhara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
it: Bukhara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
it: Fergana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
it: Fergana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
it: Urgench

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
it: Karaqalpaqstan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
it: Samarcanda

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
it: Sirdarya

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
it: Taškent (provincia)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
it: Taškent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
it: Taškent (città indipendente)

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
it: Stati

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
it: Non è Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
it: Dipendenze Federali

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
it: Distrito Capital

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
it: Caracas

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
it: Non è Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
it: Long Xuyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
it: Bắc Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
it: Bắc Kạn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
it: Bạc Liêu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
it: Bắc Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
it: Bà Rịa-Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
it: Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
it: Bến Tre

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
it: Bình Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
it: Quy Nhơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
it: Bình Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
it: Thủ Dầu Một

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
it: Bình Phước

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
it: Đồng Xoài

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
it: Bình Thuận

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
it: Phan Thiết

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
it: Cà Mau

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
it: Cần Thơ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
it: Cao Bằng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
it: Daklak

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
it: Buôn Ma Thuột

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
it: Dak Nông

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
it: Gia Nghĩa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
it: Đà Nẵng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
it: Điện Biên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
it: Điện Biên Phủ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
it: Đồng Nai

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
it: Biên Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
it:   Đồng Tháp

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
it: Cao Lãnh

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
it: Pleiku

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
it: Hà Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
it: Hải Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
it: Hải Phòng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
it: Hà Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
it: Phủ Lý

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
it: Hà Nội

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
it: Hà Tây

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
it: Hà Đông

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
it: Hà Tĩnh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
it: Hoà Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
it: Hồ Chí Minh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
it: Hậu Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
it: Vị Thanh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
it: Hưng Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
it: Khánh Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
it: Kiên Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
it: Rạch Giá

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kon Tum
it: Kontum

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
it: Lai Châu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
it: Lâm Đồng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
it: Đà Lạt

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
it: Lạng Sơn

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
it: Lào Cai

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
it: Tân An

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
it: Nam Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
it: Nghệ An

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
it: Ninh Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
it: Ninh Thuận

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
it: Phan Rang-Tháp Chàm

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
it: Phú Thọ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
it: Việt Trì

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
it: Phú Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
it: Tuy Hòa

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
it: Quảng Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
it: Đồng Hới

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
it: Quảng Nam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
it: Tam Kỳ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
it: Quảng Ngãi

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
it: Quảng Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
it: Hạ Long

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
it: Quảng Trị

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
it: Đông Hà

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
it: Sóc Trăng

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
it: Sơn La

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
it: Tây Ninh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
it: Thái Bình

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
it: Thái Nguyên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
it: Thanh Hoá

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
it: Thừa Thiên-Huế

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
it: Huế

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
it: Tiền Giang

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
it: Mỹ Tho

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
it: Trà Vinh

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
it: Tuyên Quang

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
it: Vĩnh Long

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
it: Vĩnh Phúc

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
it: Vĩnh Yên

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
it: Yên Bái

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
it: Contee e città indipendenti

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
it: Confini

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
it: Non è Virginia

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
it: Contea di Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
it: Contea di Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
it: Contea di Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
it: Contea di Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
it: Contea di Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
it: Contea di Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
it: Contea di Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
it: Contea di Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
it: Contea di Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
it: Contea di Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
it: Contea di Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
it: Contea di Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
it: Contea di Brunswick

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
it: Contea di Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
it: Contea di Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
it: Contea di Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
it: Contea di Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
it: Contea di Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
it: Contea di Charles City

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
it: Contea di Charlotte

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
it: Contea di Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
it: Contea di Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
it: Contea di Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
it: Contea di Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
it: Contea di Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
it: Contea di Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
it: Contea di Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
it: Contea di Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
it: Contea di Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
it: Contea di Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
it: Contea di Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
it: Contea di Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
it: Contea di Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
it: Contea di Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
it: Contea di Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
it: Contea di Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
it: Contea di Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
it: Contea di Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
it: Contea di Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
it: Contea di Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
it: Contea di Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
it: Contea di Hanover

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
it: Contea di Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
it: Contea di Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
it: Contea di Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
it: Contea di Isle of Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
it: Contea di James City

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
it: Contea di King and Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
it: Contea di King George

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
it: Contea di King William

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
it: Contea di Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
it: Contea di Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
it: Contea di Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
it: Contea di Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
it: Contea di Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
it: Contea di Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
it: Contea di Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
it: Contea di Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
it: Contea di Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
it: Contea di Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
it: Contea di Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
it: Contea di New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
it: Contea di Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
it: Contea di Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
it: Contea di Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
it: Contea di Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
it: Contea di Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
it: Contea di Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
it: Contea di Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
it: Contea di Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
it: Contea di Prince Edward

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
it: Contea di Prince George

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
it: Contea di Prince William

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
it: Contea di Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
it: Contea di Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
it: Contea di Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
it: Contea di Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
it: Contea di Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
it: Contea di Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
it: Contea di Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
it: Contea di Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
it: Contea di Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
it: Contea di Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
it: Contea di Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
it: Contea di Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
it: Contea di Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
it: Contea di Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
it: Contea di Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
it: Contea di Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
it: Contea di Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
it: Contea di Washington

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
it: Contea di Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
it: Contea di Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
it: Contea di Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
it: Contea di York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
it: Città di Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
it: Città di Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
it: Città di Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
it: Città di Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
it: Città di Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
it: Città di Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
it: Città di Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
it: Città di Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
it: Città di Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
it: Città di Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
it: Città di Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
it: Città di Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
it: Città di Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
it: Città di Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
it: Città di Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
it: Città di Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
it: Città di Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
it: Città di Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
it: Città di Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
it: Città di Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
it: Città di Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
it: Città di Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
it: Città di Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
it: Città di Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
it: Città di Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
it: Città di Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
it: Città di Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
it: Città di Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
it: Città di Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
it: Città di Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
it: Città di Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
it: Città di Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
it: Città di Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
it: Città di Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
it: Città di Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
it: Città di Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
it: Città di Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
it: Città di Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
it: Acque del mondo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
it: Oceani e bacini

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
it: Non è Acque del mondo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
it: Oceano Artico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
it: Pacifico settentrionale

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
it: Atlantico settentrionale

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
it: Pacifico meridionale

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
it: Atlantico meridionale

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
it: Oceano Indiano

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
it: Oceano Antartico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
it: Lago Ciad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
it: Giuba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
it: Nilo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
it: Delta dell'Okavango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
it: Draa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
it: TurkanaTurkana

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
it: Zambesi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
it: Dalälven

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
it: Danubio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
it: Dnepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
it: Nistro

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
it: Elba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
it: Garonna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
it: Glomma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
it: Kura (e Aras)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
it: Loira

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
it: Reno

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
it: Rodano

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
it: Senna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
it: Tago

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
it: Tigri (e Eufrate)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
it: Vistola

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
it: Lago Balkhash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
it: Chao Phraya

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
it: Gange

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
it: Fiume Rosso

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
it: Fiume Giallo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indus
it: Indo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
it: Murray-Darling

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ob
it: Ob'

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
it: Yalu

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
it: Chang Jiang

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
it: Enisej

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
it: Alabama (e Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
it: San Lorenzo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
it: Rio delle Amazzoni

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
it: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
it: Parnaíba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
it: Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
it: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
it: Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
it: Duero

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
it: Mosa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
it: Lago Eyre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
it: Mar Caspio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
it: Tevere

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
it: Bengala Occidentale

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
it: Distretti

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
it: Non è Bengala Occidentale

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
it: Confine

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
it: Midnapore Ovest

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
it: Midnapore_Est

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
it: 24 Pargana Sud

[ctx: westbengal.kgm]
en: Alipur
it: Alipore

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
it: 24 Pargana Nord

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
it: Calcutta

[ctx: westbengal.kgm]
en: Chunchura
it: Hugli-Chuchura

[ctx: westbengal.kgm]
en: Burdwan
it: Bardhaman

[ctx: westbengal.kgm]
en: Inreg Bazar
it: English Bazar

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
it: Dinajpur Meridionale

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
it: Dinajpur Settentrionale

[ctx: world.kgm]
en: World
it: Mondo

[ctx: world.kgm]
en: Countries
it: Nazioni

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
it: Non è una nazione

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
it: Algeri

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
it: Porto-Novo

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
it: Camerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

[ctx: world.kgm]
en: Chad
it: Ciad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica Democratica del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
it: Gibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
it: Egitto

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
it: Il Cairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
it: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
it: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
it: Guinea Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
it: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Israel
it: Israele

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
it: Giordania

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
it: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
it: Libano

[ctx: world.kgm]
en: Libya
it: Libia

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
it: Marocco

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
it: Mozambico

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
it: Repubblica del Congo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
it: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
it: Mogadiscio

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
it: Sudafrica

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
it: Pretoria, Bloemfontein e Città del Capo

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
it: Sudan del Sud

[ctx: world.kgm]
en: Juba
it: Giuba

[ctx: world.kgm]
en: Eswatini
it: Swaziland

[ctx: world.kgm]
en: Syria
it: Siria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
it: Damasco

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
it: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
it: Tunisi

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
it: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
it: Masqat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
it: Cisgiordania

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
it: San'a

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
it: Bielorussia

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
it: Belgio

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
it: Croazia

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
it: Zagabria

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
it: Cechia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
it: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
it: Copenaghen

[ctx: world.kgm]
en: Finland
it: Finlandia

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
it: Macedonia del Nord

[ctx: world.kgm]
en: France
it: Francia

[ctx: world.kgm]
en: Paris
it: Parigi

[ctx: world.kgm]
en: Germany
it: Germania

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: world.kgm]
en: Greece
it: Grecia

[ctx: world.kgm]
en: Athens
it: Atene

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
it: Ungheria

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
it: Islanda

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
it: Irlanda

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
it: Dublino

[ctx: world.kgm]
en: Italy
it: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
it: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
it: Moldavia

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

[ctx: world.kgm]
en: Norway
it: Norvegia

[ctx: world.kgm]
en: Poland
it: Polonia

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
it: Varsavia

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
it: Portogallo

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
it: Lisbona

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
it: Bucarest

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
it: Mosca

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
it: Belgrado

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
it: Repubblica Slovacca

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
it: Lubiana

[ctx: world.kgm]
en: Spain
it: Spagna

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
it: Svezia

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
it: Stoccolma

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
it: Svizzera

[ctx: world.kgm]
en: Bern
it: Berna

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
it: Turchia

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
it: Ucraina

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
it: Kiev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: world.kgm]
en: London
it: Londra

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
it: Stati Uniti d'America

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
it: Washington

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
it: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
it: Repubblica dominicana

[ctx: world.kgm]
en: Havana
it: L'Avana

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
it: Giamaica

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
it: Saint John's

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
it: Messico

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
it: Città di Messico

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
it: Città di Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
it: Panama

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
it: Guiana francese

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
it: Caienna

[ctx: world.kgm]
en: Peru
it: Perù

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
it: Brasile

[ctx: world.kgm]
en: Chile
it: Cile

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
it: Città del Vaticano

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
it: Monaco

[ctx: world.kgm]
en: China
it: Cina

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
it: Pechino

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
it: Colombo e Sri Jayawardenepura Kotte

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

[ctx: world.kgm]
en: Japan
it: Giappone

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
it: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
it: Giacarta

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
it: Malesia

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
it: Dacca

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
it: Cipro

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
it: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
it: Tiblisi

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
it: Ashabad

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
it: Taskent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
it: Biskek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
it: Tagikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
it: Dusanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
it: Cambogia

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
it: Timor Est

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
it: Filippine

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
it: Thailandia

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
it: Repubblica di Cina (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
it: Repubblica Democratica Popolare di Corea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
it: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
it: Repubblica di Corea

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
it: Figi

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
it: Groenlandia (Danimarca)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
it: Continenti del mondo (dal Polo Nord)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
it: Continenti

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
it: Qual'è la più alta vetta di %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
it: Continenti secondo la vetta più alta

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
it: Quale ha %1 come vetta più alta?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
it: Vetta più alta dei continenti

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
it: America settentrionale

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
it: McKinley

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
it: America meridionale

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
it: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
it: Carstensz

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
it: Governatorati

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
it: Non è Yemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
it: Al-Dali'

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
it: al-Bayda'

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
it: al-Ḥudayda

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
it: al-Jawf

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
it: al-Mahra

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
it: al-Maḥwīt

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
it: Ḥaḍramawt

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
it: Hajja

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
it: Sa'da

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
it: Ṣanʿāʾ

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
it: Shabwa

[ctx: yemen.kgm]
en: Ataq
it: 'Ataq

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica democratica del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
it: Non è Repubblica democratica del Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
it: Congo Centrale

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï central
it: Kasaï Centrale

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
it: Kasaï Orientale

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
it: Kivu Sud

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
it: Kivu Nord

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
it: Alto Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
it: Basso Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
it: Ubangi Nord

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
it: Ubangi Sud

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
it: Equatore

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
it: Alto Lomami

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
it: Alto Katanga

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
it: Zambia (distretti)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
it: Non è Zambia (distretti)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
it: Zambia (province)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
it: Non è Zambia (province)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
it: Centrale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
it: Orientale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
it: Settentrionale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
it: Nord-Occidentale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
it: Meridionale

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
it: Occidentale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
it: Province

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
it: Frontiera

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
it: Non è Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
it: Mashonaland Centrale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
it: Mashonaland Orientale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
it: Mashonaland Occidentale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
it: Matabeleland Settentrionale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
it: Matabeleland Meridionale

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
it: Midland

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
it: Zimbabwe (distretti)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
it: Distretti

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
it: Confini

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
it: Acqua

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
it: Non è Zimbabwe (distretti)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
it: Monte Darwin

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
it: Uzumba-Maramba-Pfungwe

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Wedza
it: Hwedza

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
it: Gokwe Nord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
it: Gokwe Sud
