kgeography - en to ja translation catalogue (5852 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
ja: 中国

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
ja: インド

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
ja: バダフシャーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
ja: ファイザバード

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
ja: バードギース州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
ja: カラエナウ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
ja: バグラーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
ja: プルイホムリ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
ja: バルフ州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
ja: マザーリシャリーフ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
ja: バーミヤーン|/|$[~setProps ~region 'バーミヤーン州' ~city 'バーミヤーン']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
ja: ダーイクンディー州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
ja: ニリ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
ja: ジューズジャーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
ja: シバルガン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
ja: ファラー|/|$[~setProps ~region 'ファラー州' ~city 'ファラー']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
ja: ファーリヤーブ州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
ja: マイマナ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
ja: ガズニー|/|$[~setProps ~region 'ガズニー州' ~city 'ガズニー']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
ja: ゴール州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
ja: チャグチャラーン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
ja: ヘルマンド州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
ja: ラシュカルガー

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
ja: ヘラート|/|$[~setProps ~region 'ヘラート州' ~city 'ヘラート']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
ja: カブール|/|$[~setProps ~region 'カブール州' ~city 'カブール']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
ja: カンダハール|/|$[~setProps ~region 'カンダハール州' ~city 'カンダハール']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
ja: カーピーサー州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
ja: マームディラキ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
ja: ホースト|/|$[~setProps ~region 'ホースト州' ~city 'ホースト']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
ja: クナル州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
ja: アサダーバード

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
ja: クンドゥズ|/|$[~setProps ~region 'クンドゥズ州' ~city 'クンドゥズ']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
ja: ラグマーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
ja: メタルラム

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
ja: プリーラム

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
ja: ナンガルハール州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
ja: ジャラーラーバード

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
ja: ニームルーズ州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
ja: ザランジ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
ja: ヌーリスターン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
ja: ウルーズガーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
ja: タリンコート

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
ja: パクティヤー州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
ja: ガルデズ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
ja: パクティーカー州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
ja: シャラン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
ja: パンジシール州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
ja: バザラック

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
ja: パルヴァーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
ja: チャーリーカール

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
ja: サマンガーン州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
ja: サーレポル|/|$[~setProps ~region 'サーレポル州' ~city 'サーレポル']

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
ja: タハール州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
ja: タルカーン

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
ja: ヴァルダク州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
ja: マイダンシャー

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
ja: ザーブル州

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
ja: カラート

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
ja: アフリカ

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: africa.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ja: ここはアフリカではありません

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ja: ここはアフリカではありません

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
ja: アルジェ

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
ja: アンゴラ

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
ja: ルアンダ

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
ja: ベナン

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
ja: ポルトノボ

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
ja: ボツワナ

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
ja: ハボローネ

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
ja: ワガドゥグー

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
ja: ブルンジ

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
ja: カメルーン

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
ja: ヤウンデ

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
ja: プライア

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
ja: バンギ

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
ja: チャド

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
ja: ウンジャメナ

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
ja: コモロ

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
ja: モロニ

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
ja: ヤムスクロ

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ja: コンゴ民主共和国

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
ja: カイロ

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
ja: マラボ

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
ja: エリトリア

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
ja: アスマラ

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
ja: エチオピア

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
ja: アディスアベバ

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
ja: ガボン

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
ja: リーブルビル

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
ja: ガンビア

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
ja: バンジュール

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
ja: ガーナ

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
ja: アクラ

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
ja: ギニア

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
ja: コナクリ

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
ja: ビサウ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
ja: ケニア

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
ja: ナイロビ

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
ja: レソト

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
ja: マセル

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
ja: リベリア

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
ja: モンロビア

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
ja: リビア

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
ja: トリポリ

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
ja: マダガスカル

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
ja: マラウイ

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
ja: リロングウェ

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
ja: マリ

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
ja: バマコ

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
ja: モーリタニア

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
ja: モーリシャス

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
ja: ポートルイス

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
ja: ラバト

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
ja: モザンビーク

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
ja: マプト

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
ja: ナミビア

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
ja: ウィントフック

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
ja: ニジェール

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
ja: ニアメ

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
ja: ナイジェリア

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
ja: アブジャ

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
ja: コンゴ共和国

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
ja: ブラザビル

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
ja: ルワンダ

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
ja: キガリ

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
ja: セネガル

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
ja: ダカール

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
ja: セーシェル

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
ja: ヴィクトリア

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
ja: フリータウン

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
ja: ソマリア

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
ja: モガディシュ

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
ja: 南アフリカ

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
ja: プレトリア

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
ja: ハルツーム

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
ja: ムババーネ

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
ja: サントメ・プリンシペ

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
ja: サントメ

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
ja: タンザニア

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
ja: ドドマ

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
ja: トーゴ

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
ja: ロメ

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
ja: チュニジア

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
ja: チュニス

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
ja: ウガンダ

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
ja: カンパラ

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
ja: 西サハラ

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
ja: アイウン

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
ja: ザンビア

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
ja: ルサカ

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
ja: ハラレ

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
ja: カナリアス諸島 (スペインの自治州)|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
ja: マデイラ (ポルトガル領)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
ja: フンシャル

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
ja: レユニオン (フランスの海外県)|/|$[~setProps ~regionType 県]

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
ja: セントヘレナ (イギリス領)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
ja: ジェームズタウン

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
ja: アルバニア (県)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
ja: ここはアルバニアではありません

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
ja: ベラト県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
ja: ブルチザ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
ja: デルヴィナ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
ja: デヴォル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
ja: ディバル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
ja: ドゥラス県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
ja: エルバサン県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
ja: フィエル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
ja: ギロカストラ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
ja: グラムシ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
ja: ハス県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
ja: カヴァヤ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
ja: コロニャ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
ja: コルチャ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
ja: クルヤ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
ja: クチョヴァ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
ja: クケス県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
ja: クルビン県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
ja: レジャ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
ja: リブラジュド県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
ja: ルシュニャ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
ja: マレスィア・エ・マヅェ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
ja: マラカスタル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
ja: マト県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
ja: ミルディタ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
ja: ペチン県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
ja: ペルメト県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
ja: ポグラデツ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
ja: プカ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
ja: サランダ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
ja: シュコダル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
ja: スクラパル県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
ja: テペレナ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
ja: トロポヤ県

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
ja: ヴロラ県

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
ja: アルバニア (州)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
ja: ここはアルバニアではありません

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
ja: ベラト|/|$[~setProps ~region 'ベラト州' ~city 'ベラト']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
ja: ディブラ州

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
ja: ペシュコピ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
ja: ドゥラス|/|$[~setProps ~region 'ドゥラス州' ~city 'ドゥラス']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
ja: エルバサン|/|$[~setProps ~region 'エルバサン州' ~city 'エルバサン']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
ja: フィエル|/|$[~setProps ~region 'フィエル州' ~city 'フィエル']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
ja: ギロカストラ|/|$[~setProps ~region 'ギロカストラ州' ~city 'ギロカストラ']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
ja: コルチャ|/|$[~setProps ~region 'コルチャ州' ~city 'コルチャ']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
ja: クケス|/|$[~setProps ~region 'クケス州' ~city 'クケス']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
ja: レジャ|/|$[~setProps ~region 'レジャ州' ~city 'レジャ']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
ja: シュコドラ|/|$[~setProps ~region 'シュコドラ州' ~city 'シュコドラ']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
ja: ティラナ|/|$[~setProps ~region 'ティラナ州' ~city 'ティラナ']

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
ja: ヴロラ|/|$[~setProps ~region 'ヴロラ州' ~city 'ヴロラ']

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
ja: ここはアルジェリアではありません

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
ja: アドラール県

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
ja: アインデフラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
ja: アイン・ティムシェント県

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
ja: アルジェ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
ja: アンナバ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
ja: バトナ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
ja: ベシャール県

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
ja: ベジャイヤ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
ja: ビスクラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Blida
ja: ブリダ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
ja: ボルジブーアレリッジ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Bouira
ja: ブイラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
ja: ブメルデス県

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
ja: シュレフ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
ja: コンスタンティーヌ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
ja: ジェルファ県

[ctx: algeria.kgm]
en: El Bayadh
ja: エル・バヤード県

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
ja: エル・ウェッド県

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
ja: ガルダイヤ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Guelma
ja: グエルマ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
ja: イリジ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
ja: ジジェル県

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
ja: ケンシュラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
ja: ラグアット県

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
ja: メデア県

[ctx: algeria.kgm]
en: Mila
ja: ミーラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
ja: モスタガーネム県

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
ja: ムシーラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
ja: ムアスカル県

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
ja: オラン県

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
ja: ウアルグラ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
ja: ウンム・エル・ブアーギ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
ja: レリザーヌ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
ja: セティフ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
ja: シディベルアベス県

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
ja: スキクダ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
ja: スーク・アフラース県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
ja: タマンラセット県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
ja: テベサ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
ja: ティアレット県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
ja: ティンドゥフ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
ja: ティパザ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tissemsilt
ja: ティセムシールト県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
ja: ティジウズ県

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
ja: トレムセン県

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ州

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ州ではない

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Adilabad
ja: アディラバード

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nizamabad
ja: ニザマバード

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Karimnagar
ja: カリムナガル

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
ja: ハイデラバード

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Krishna
ja: クリシュナー川

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
ja: 東ゴーダヴァリー川

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
ja: アンドラ

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
ja: 教区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: andorra.kgm]
en: France
ja: フランス

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
ja: アンドララベリャ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
ja: ラ・マサナ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
ja: オルディノ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
ja: カニーリョ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
ja: エンカンプ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
ja: エスカルデス・エンゴルダニ教区

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
ja: サン・ジュリア・デ・ロリア教区

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
ja: アンゴラ (州)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
ja: ここはアンゴラではありません

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bengo
ja: ベンゴ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Caxito
ja: カシト

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Benguela
ja: ベンゲラ|/|$[~setProps ~region 'ベンゲラ州' ~city 'ベンゲラ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bié
ja: ビエ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Kuito
ja: クイト

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
ja: カビンダ|/|$[~setProps ~region 'カビンダ州' ~city 'カビンダ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
ja: クアンド・クバンゴ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Menongue
ja: メノンゲ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
ja: クアンザ・ノルテ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
ja: クアンザ・スル州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
ja: スンベ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
ja: クネネ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Ondjiva
ja: オンジバ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huambo
ja: ウアンボ|/|$[~setProps ~region 'ウアンボ州' ~city 'ウアンボ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
ja: ウィラ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lubango
ja: ルバンゴ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luanda
ja: ルアンダ|/|$[~setProps ~region 'ルアンダ州' ~city 'ルアンダ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
ja: ルンダ・ノルテ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
ja: ルカパ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
ja: ルンダ・スル州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Saurimo
ja: サウリモ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Malanje
ja: マランジェ|/|$[~setProps ~region 'マランジェ州' ~city 'マランジェ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Namibe
ja: ナミベ|/|$[~setProps ~region 'ナミベ州' ~city 'ナミベ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Moxico
ja: モシコ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luena
ja: ルエナ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Uíge
ja: ウイゲ|/|$[~setProps ~region 'ウイゲ州' ~city 'ウイゲ']

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
ja: ザイーレ州

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
ja: ムバンザ・コンゴ

en: Your Answers Were
ja: 結果

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
ja: %2 問中 %1 問正解しました。

en: Question
ja: 問題

en: Your Answer
ja: あなたの答え

en: Correct Answer
ja: 正解

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
ja: アルゼンチン

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
ja: ここはアルゼンチンではありません

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
ja: ブエノスアイレス市

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス州

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
ja: ラプラタ

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
ja: カタマルカ州

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
ja: サンフェルナンド・デル・バリェ・デ・カタマルカ

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
ja: チャコ州

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
ja: レシステンシア

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
ja: チュブト州

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
ja: ラウソン

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
ja: コルドバ|/|$[~setProps ~region 'コルドバ州' ~city 'コルドバ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
ja: コリエンテス|/|$[~setProps ~region 'コリエンテス州' ~city 'コリエンテス']

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
ja: エントレリオス州

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
ja: パラナ

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
ja: フォルモサ|/|$[~setProps ~region 'フォルモサ州' ~city 'フォルモサ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
ja: フフイ州

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
ja: サンサルバドル・デ・フフイ

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
ja: ラパンパ州

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
ja: サンタローサ

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
ja: ラリオハ|/|$[~setProps ~region 'ラリオハ州' ~city 'ラリオハ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
ja: メンドサ|/|$[~setProps ~region 'メンドサ州' ~city 'メンドサ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
ja: ミシオネス州

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
ja: ポサダス

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
ja: ネウケン|/|$[~setProps ~region 'ネウケン州' ~city 'ネウケン']

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
ja: リオネグロ州

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
ja: ビエドマ

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
ja: サルタ|/|$[~setProps ~region 'サルタ州' ~city 'サルタ']

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
ja: サンフアン|/|$[~setProps ~region 'サンフアン州' ~city 'サンフアン']

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
ja: サンルイス|/|$[~setProps ~region 'サンルイス州' ~city 'サンルイス']

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
ja: サンタクルス州

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
ja: リオガジェゴス

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
ja: サンタフェ|/|$[~setProps ~region 'サンタフェ州' ~city 'サンタフェ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
ja: サンティアゴ・デル・エステロ|/|$[~setProps ~region 'サンティアゴ・デル・エステロ州' ~city 'サンティアゴ・デル・エステロ']

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
ja: ティエラ・デル・フエゴ州

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
ja: ウスアイア

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
ja: トゥクマン州

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
ja: サン・ミゲル・デ・トゥクマン

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
ja: ワン湖 (ヴァン湖)

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
ja: セバン湖 (セヴァン湖)

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
ja: グルジア

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
ja: アラガツォトゥン地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
ja: アシュタラク

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
ja: アララト地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
ja: アルタシャト

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
ja: アルマヴィル|/|$[~setProps ~region 'アルマヴィル地方' ~city 'アルマヴィル']

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
ja: ゲガルクニク地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
ja: ガヴァル

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
ja: コタイク地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
ja: フラズダン

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
ja: ロリ地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
ja: ヴァナゾル

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
ja: シラク地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
ja: ギュムリ

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
ja: シュニク地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
ja: カパン

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
ja: タヴシュ地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
ja: イジェヴァン

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
ja: ヴァヨツ・ゾル地方

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
ja: イェゲグナゾル

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
ja: エレバン

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル・プラデーシュ州

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル・プラデーシュ州ではない

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
ja: アジア

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境

[ctx: asia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
ja: アンカラ

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
ja: エリトリア

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
ja: エチオピア

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
ja: テヘラン

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
ja: バグダッド

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
ja: エルサレム

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
ja: ヨルダン

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
ja: アンマン

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
ja: ケニア

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
ja: クウェート

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
ja: クウェート

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
ja: ベイルート

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
ja: カタール

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
ja: ドーハ

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
ja: リヤド

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
ja: ソマリア

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
ja: シリア

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
ja: ダマスカス

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
ja: ウガンダ

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
ja: アブダビ

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
ja: オマーン

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
ja: マスカット

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
ja: ヨルダン川西岸地区

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
ja: イエメン

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
ja: サヌア

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: asia.kgm]
en: China
ja: 中国

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
ja: 北京

[ctx: asia.kgm]
en: India
ja: インド

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
ja: ニューデリー

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
ja: スリランカ

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ja: スリ・ジャヤワルダナプラ・コッテ

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
ja: モンゴル

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
ja: アスタナ

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
ja: 東京

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
ja: ネーピードー

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
ja: ネパール

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
ja: カトマンズ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
ja: ブータン

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
ja: ティンプー

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
ja: マレーシア

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
ja: ダッカ

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
ja: カブール

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
ja: バクー

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
ja: エレバン

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
ja: バーレーン

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
ja: マナーマ

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
ja: グルジア

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
ja: トビリシ

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
ja: アシガバット

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
ja: タシケント

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
ja: ビシュケク

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
ja: ドゥシャンベ

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
ja: イスラマバード

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
ja: ラオス

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
ja: ビエンチャン

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
ja: カンボジア

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
ja: プノンペン

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
ja: ブルネイ

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ja: バンダルスリブガワン

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
ja: フィリピン

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
ja: マニラ

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
ja: バンコク

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
ja: ベトナム

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
ja: ハノイ

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
ja: 台湾

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
ja: 台北

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
ja: シンガポール

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
ja: 北朝鮮

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
ja: 平壌

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
ja: 韓国

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
ja: ソウル

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
ja: 東ティモール

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
ja: ディリ

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
ja: タンザニア

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
ja: ザンビア

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
ja: モザンビーク

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
ja: マラウイ

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
ja: マダガスカル

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
ja: キプロス

en: Correct answers: %1/%2
ja: 正解数: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
ja: アッサム

[ctx: assam.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
ja: ここはアッサムではありません

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: assam.kgm]
en: Kokrajhar
ja: コクラジャール

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
ja: ドゥブリ

[ctx: assam.kgm]
en: Goalpara
ja: ゴアルパラ

[ctx: assam.kgm]
en: Bongaigaon
ja: ボンガイガオン

[ctx: assam.kgm]
en: Barpeta
ja: バルペタ

[ctx: assam.kgm]
en: Nalbari
ja: ナルバリ

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
ja: ディスプル

[ctx: assam.kgm]
en: Guwahati
ja: グワハティ

[ctx: assam.kgm]
en: Darrang
ja: ダラング

[ctx: assam.kgm]
en: Marigaon
ja: マリガオン

[ctx: assam.kgm]
en: Karbi Anglong
ja: カルビアンロン

[ctx: assam.kgm]
en: Diphu
ja: ディプー

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
ja: 北カチャールヒルズ

[ctx: assam.kgm]
en: Cachar
ja: カチャール

[ctx: assam.kgm]
en: Silchar
ja: シルチャール

[ctx: assam.kgm]
en: Hailakandi
ja: ハイラカンディ

[ctx: assam.kgm]
en: Karimganj
ja: カリムガンジ

[ctx: assam.kgm]
en: Golaghat
ja: ゴラグハット

[ctx: assam.kgm]
en: Nagaon
ja: ナガオン

[ctx: assam.kgm]
en: Sonitpur
ja: ソニトプル

[ctx: assam.kgm]
en: Lakhimpur
ja: ラキームプル

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
ja: ノースラキームプル

[ctx: assam.kgm]
en: Jorhat
ja: ジョルハット

[ctx: assam.kgm]
en: Dhemaji
ja: デーマジ

[ctx: assam.kgm]
en: Sibsagar
ja: シブサガル

[ctx: assam.kgm]
en: Dibrugarh
ja: ディブルガル

[ctx: assam.kgm]
en: Tinsukia
ja: ティンスキア

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: australia.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
ja: ここはオーストラリアではありません

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
ja: 海岸

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリア首都特別地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
ja: キャンベラ

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ州

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
ja: シドニー

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
ja: ビクトリア州

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
ja: メルボルン

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
ja: クイーンズランド州

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
ja: ブリスベン

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
ja: 南オーストリア州

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
ja: アデレード

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
ja: 西オーストラリア州

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
ja: パース

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
ja: タスマニア州

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
ja: ホバート

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー (北部準州)

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
ja: ダーウィン

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
ja: オーストリア

[ctx: austria.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
ja: ここはオーストリアではありません

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
ja: ウィーン

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
ja: ブルゲンラント州

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
ja: アイゼンシュタット

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
ja: シュタイアーマルク州

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
ja: グラーツ

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
ja: ケルンテン州

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
ja: クラーゲンフルト

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
ja: チロル州

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
ja: インスブルック

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
ja: フォアアールベルク州

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
ja: ブレゲンツ

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
ja: ザルツブルグ|/|$[~setProps ~region 'ザルツブルグ州' ~city 'ザルツブルグ']

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
ja: オーバーエスターライヒ州

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
ja: リンツ

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
ja: ニーダーエスターライヒ州

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
ja: ザンクト・ペルテン

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
ja: ここはアゼルバイジャンではありません

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
ja: ここはバングラデシュではありません

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
ja: バリサル管区

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
ja: チッタゴン管区

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
ja: ダッカ管区

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
ja: クルナ管区

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
ja: ラジシャヒ管区

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Sylhet
ja: シレット管区

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
ja: ベラルーシ

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
ja: ベラルーシではない

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
ja: ミンスク

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
ja: ブレスト|/|$[~setProps ~region 'ブレスト州' ~city 'ブレスト']

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
ja: ホメリ|/|$[~setProps ~region 'ホメリ州' ~city 'ホメリ']

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
ja: フロドナ|/|$[~setProps ~region 'フロドナ州' ~city 'フロドナ']

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
ja: マヒリョウ|/|$[~setProps ~region 'マヒリョウ州' ~city 'マヒリョウ']

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
ja: ヴィチェプスク|/|$[~setProps ~region 'ヴィチェプスク州' ~city 'ヴィチェプスク']

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
ja: ベルギー

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
ja: ここはベルギーではありません

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
ja: アントウェルペン|/|$[~setProps ~region 'アントウェルペン州' ~city 'アントウェルペン']

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
ja: ブリュッセル

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
ja: フラームス・ブラバント州

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
ja: 西フランデレン州

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
ja: ブリュッヘ

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
ja: 東フランデレン州

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
ja: ゲント

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
ja: リンブルグ州

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
ja: ハッセルト

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
ja: ブラバン・ワロン州

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
ja: ワーヴル

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
ja: エノー州

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
ja: モンス

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
ja: リエージュ|/|$[~setProps ~region 'リエージュ州' ~city 'リエージュ']

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
ja: リュクサンブール州

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
ja: アルロン

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
ja: ナミュール|/|$[~setProps ~region 'ナミュール州' ~city 'ナミュール']

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
ja: ベリーズ

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: belize.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
ja: ここはベリーズではありません

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
ja: ベリーズ州

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
ja: ベリーズシティ

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
ja: カヨー州

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
ja: サン・イグナシオ

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
ja: コロザル州

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
ja: コロザル

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
ja: オレンジウォーク州

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
ja: オレンジウォーク

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
ja: スタンクリーク州

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
ja: ダングリガ

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
ja: トレド州

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
ja: プンタゴルダ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
ja: ブータン

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
ja: ここはブータンではありません

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bumthang
ja: ブムタン県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Chukha
ja: チュカ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Dagana
ja: ダガナ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
ja: ガサ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Haa
ja: ハ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Lhuntse
ja: ルンツェ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Mongar
ja: モンガル県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
ja: パロ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Pemagatshel
ja: ペマガツェル県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Punakha
ja: プナカ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samdrup Jongkhar
ja: サムドゥプ・ジョンカル県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samtse
ja: サムツェ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Sarpang
ja: サルパン県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
ja: ティンプー県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashigang
ja: タシガン県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
ja: タシ・ヤンツェ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trongsa
ja: トンサ県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Tsirang
ja: チラン県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Wangdue Phodrang
ja: ワンデュ・ポダン県

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
ja: シェムガン県

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
ja: ここはボリビアではありません

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
ja: ベニ県

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
ja: トリニダ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
ja: チュキサカ県

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
ja: スクレ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
ja: コチャバンバ|/|$[~setProps ~region 'コチャバンバ県' ~city 'コチャバンバ']

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス|/|$[~setProps ~region 'ラパス県' ~city 'ラパス']

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
ja: オルロ|/|$[~setProps ~region 'オルロ県' ~city 'オルロ']

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
ja: パンド県

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
ja: コビハ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
ja: ポトシ|/|$[~setProps ~region 'ポトシ県' ~city 'ポトシ']

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
ja: サンタクルス|/|$[~setProps ~region 'サンタクルス県' ~city 'サンタクルス']

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
ja: タリハ|/|$[~setProps ~region 'タリハ県' ~city 'タリハ']

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
ja: ここはボスニア・ヘルツェゴビナではありません

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
ja: ブルチコ行政区

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
ja: ボスニア・ポドリニェ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
ja: 中央ボスニア県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
ja: ヘルツェゴビナ・ネレトヴァ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Posavina
ja: ポサヴィナ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
ja: サラエヴォ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Tuzla
ja: トゥズラ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
ja: ウナ＝サナ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
ja: 西ボスニア県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
ja: 西ヘルツェゴビナ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Zenica-Doboj
ja: ゼニツァ＝ドボイ県

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
ja: バニャ・ルカ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Doboj
ja: ドボイ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bijeljina
ja: ビイェリナ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Vlasenica
ja: ヴラセニツァ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
ja: サラエヴォ＝ロマニヤ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Foča
ja: フォチャ地方

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Trebinje
ja: トレビニェ地方

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
ja: ボツワナ

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
ja: 地区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
ja: ここはボツワナではありません

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
ja: 中部地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Serowe
ja: セロエ

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
ja: ガンジ|/|$[~setProps ~region 'ガンジ地区' ~city 'ガンジ']

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgalagadi
ja: カラガディ地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
ja: チャボング

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgatleng
ja: カトレング地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
ja: モチュディ

[ctx: botswana.kgm]
en: Kweneng
ja: クウェネング地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Molepolole
ja: モレポロレ

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
ja: 北東地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
ja: マスンガ

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
ja: 北西地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
ja: マウン

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
ja: 南東地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
ja: ハボローネ

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
ja: 南部地区

[ctx: botswana.kgm]
en: Kanye
ja: カニエ

en: &Accept
ja: 確定(&A)

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: brazil.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
ja: セルジペ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
ja: アラカジュ

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
ja: ミナスジェライス州

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
ja: ベロオリゾンテ

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
ja: ロライマ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
ja: ボアビスタ

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
ja: 連邦直轄区|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソ・ド・スル州

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
ja: カンポグランデ

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
ja: クリチバ

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
ja: サンタカタリナ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
ja: フォルタレザ

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
ja: ゴイアニア

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
ja: アラゴアス州

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
ja: アマゾナス州

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
ja: マナウス

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
ja: リオグランデ・ド・ノルテ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
ja: ナタール

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
ja: トカンティンス州

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
ja: パルマス

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
ja: リオグランデ・ド・スル州

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
ja: ポルトアレグレ

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
ja: ポルトベリョ

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
ja: レシフェ

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
ja: アクレ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
ja: リオブランコ

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
ja: リオデジャネイロ州

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
ja: バイア州

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
ja: サルバドール

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
ja: テレジナ

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
ja: 国境外

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
ja: ブルガリア

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
ja: ここはブルガリアではありません

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
ja: ブラゴエヴグラト州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
ja: ブルガス州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
ja: ドブリチ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
ja: ガブロヴォ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
ja: ハスコヴォ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
ja: クルジャリ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
ja: キュステンディル州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
ja: ロヴェチ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
ja: モンタナ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
ja: パザルジク州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pernik
ja: ペルニク州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
ja: プレヴェン州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
ja: プロヴディフ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
ja: ラズグラト州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
ja: ルセ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
ja: シュメン州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
ja: シリストラ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
ja: スリヴェン州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
ja: スモリャン州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
ja: ソフィア州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
ja: ソフィア市

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
ja: スタラ・ザゴラ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
ja: トゥルゴヴィシテ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
ja: ヴェリコ・タルノヴォ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
ja: ヴァルナ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
ja: ヴィディン州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
ja: ヴラツァ州

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
ja: ヤンボル州

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: burma.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
ja: ここはミャンマーではありません

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
ja: エーヤワディ管区

[ctx: burma.kgm]
en: Pathein
ja: パテイン

[ctx: burma.kgm]
en: Bago
ja: バゴー|/|$[~setProps ~region 'バゴー管区' ~city 'バゴー']

[ctx: burma.kgm]
en: Magway
ja: マグウェ管区

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
ja: マグエ

[ctx: burma.kgm]
en: Mandalay
ja: マンダレー|/|$[~setProps ~region 'マンダレー管区' ~city 'マンダレー']

[ctx: burma.kgm]
en: Sagaing
ja: ザガイン|/|$[~setProps ~region 'サガイン管区' ~city 'サガイン']

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
ja: タニンダーリ管区

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
ja: ダウェー

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
ja: ヤンゴン管区

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
ja: ヤンゴン (旧ラングーン)

[ctx: burma.kgm]
en: Chin
ja: チン州

[ctx: burma.kgm]
en: Hakha
ja: ハッカ

[ctx: burma.kgm]
en: Kachin
ja: カチン州

[ctx: burma.kgm]
en: Myitkyina
ja: ミッチーナー

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
ja: カレン州

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
ja: パアン

[ctx: burma.kgm]
en: Kayah
ja: カヤー州

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
ja: ロイコー

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
ja: モン州

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
ja: モーラミャイン

[ctx: burma.kgm]
en: Rakhine
ja: ラカイン州

[ctx: burma.kgm]
en: Sittwe
ja: シットウェ

[ctx: burma.kgm]
en: Shan
ja: シャン州

[ctx: burma.kgm]
en: Taunggyi
ja: タウンジー

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
ja: カメルーン (県)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
ja: ここはカメルーンではありません

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
ja: カメルーン (州)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
ja: ここはカメルーンではありません

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
ja: アダマワ州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ngaoundéré
ja: ヌガウンデレ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
ja: 中央州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
ja: ヤウンデ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
ja: 東部州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bertoua
ja: ベルトゥア

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
ja: 極北州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Maroua
ja: マルア

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
ja: リトラル州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
ja: ドゥアラ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
ja: 北部州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
ja: ガルア

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
ja: 北西州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bamenda
ja: バメンダ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
ja: 南部州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ebolowa
ja: エボロワ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
ja: 南西州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Buea
ja: ブエア

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
ja: 西部州

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bafoussam
ja: バフーサム

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
ja: 国境外

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワードアイランド州

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
ja: シャルロットタウン

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア州

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
ja: ビクトリア

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
ja: オンタリオ州

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
ja: トロント

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
ja: ニューファンドランド州

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
ja: セントジョーンズ

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
ja: ヌナブト準州

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
ja: イカルイト

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
ja: アルバータ州

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
ja: エドモントン

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
ja: ノースウェスト準州

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
ja: イエローナイフ

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
ja: ケベック州

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
ja: ケベックシティー

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック州

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
ja: フレデリクトン

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
ja: マニトバ州

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
ja: ウィニペグ

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
ja: ノバスコシア州

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
ja: ハリファックス

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
ja: ユーコン準州

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
ja: ホワイトホース

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン州

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
ja: レジャイナ

[ctx: @item:intable column Question, %1 is capital name]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~city]

[ctx: @option:radio <City> is the capital of...]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~region]

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
ja: カリブ海の島々

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
ja: ここはカリブ海の島ではありません

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
ja: バハマ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
ja: ナッソー

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
ja: タークス諸島・カイコス諸島 (イギリス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
ja: コックバーンタウン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
ja: ハバナ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
ja: プエルトリコ (アメリカ領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
ja: サンフアン

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
ja: アメリカ領バージン諸島

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
ja: シャーロット・アマリー

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
ja: イギリス領バージン諸島

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
ja: ロードタウン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
ja: アンギラ (イギリス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
ja: バレー

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
ja: サン・マルタン島 (フランス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
ja: マリゴ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
ja: サン・バルテルミー島 (フランス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Gustavia
ja: グスタビア

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
ja: セントジョンズ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネビス

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
ja: バセテール

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
ja: モントセラト (イギリス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
ja: プリマス

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
ja: グアドループ (フランスの海外県)|/|$[~setProps ~regionType 県]

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
ja: バステール

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
ja: ドミニカ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Roseau
ja: ロゾー

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
ja: マルティニーク (フランスの海外県)|/|$[~setProps ~regionType 県]

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
ja: フォール・ド・フランス

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
ja: セントルシア

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
ja: カストリーズ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
ja: バルバドス

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
ja: ブリッジタウン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセント・グレナディーン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
ja: キングスタウン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
ja: グレナダ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
ja: セントジョージズ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
ja: ポート・オブ・スペイン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
ja: オランダ領アンティル

[ctx: caribbean.kgm]
en: Willemstad
ja: ウィレムスタッド

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
ja: アルバ (オランダ領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
ja: オラニエスタッド

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
ja: ケイマン諸島 (イギリス領)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
ja: ジョージタウン

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
ja: カタルーニャ州 (コマルカ)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
ja: コマルカ|/|$[~set ~regionType 地方自治体]

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
ja: ここはカタルーニャ州ではありません

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
ja: チャッティースガル州

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
ja: チャッティースガル州ではない

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bilaspur
ja: ビラースプル

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raipur
ja: ライプル

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: chile.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
ja: ここはチリではありません

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
ja: タラパカ州

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
ja: イキケ

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
ja: アントファガスタ|/|$[~setProps ~region 'アントファガスタ州' ~city 'アントファガスタ']

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
ja: アタカマ州

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
ja: コピアポ

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
ja: コキンボ州

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
ja: ラセレナ

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
ja: バルパライソ州

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
ja: ランカグア

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
ja: マウレ州

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
ja: タルカ

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
ja: ビオビオ州

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
ja: コンセプシオン

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
ja: アラウカニア州

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
ja: テムコ

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
ja: ロス・ラゴス州

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
ja: プエルトモント

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
ja: アイセン州

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
ja: コイハイケ

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
ja: マガジャネス・イ・デラ・アンタルティカ・チレーナ州

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
ja: プンタアレナス

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
ja: サンティアゴ首都州

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
ja: サンティアゴ

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
ja: ロス・リオス州

[ctx: chile.kgm]
en: Valdivia
ja: バルディビア

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
ja: アリカ・イ・パリナコータ州

[ctx: chile.kgm]
en: Arica
ja: アリカ

[ctx: china.kgm]
en: China
ja: 中国

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: china.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: china.kgm]
en: Coast
ja: 海岸

[ctx: china.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: china.kgm]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
ja: モンゴル

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
ja: 北朝鮮

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
ja: 韓国

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: china.kgm]
en: India
ja: インド

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
ja: ブータン

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
ja: 台湾

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
ja: ベトナム

[ctx: china.kgm]
en: Laos
ja: ラオス

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
ja: ネパール

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
ja: 安徽省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
ja: 合肥

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
ja: 北京市

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
ja: 重慶市

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
ja: 福建省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
ja: 福州

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
ja: 甘粛省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
ja: 蘭州

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
ja: 広東省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
ja: 広州

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
ja: 広西壮族自治区|/|$[~setProps ~regionType 自治区]

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
ja: 南寧

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
ja: 貴州省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
ja: 貴陽

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
ja: 海南省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
ja: 海口

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
ja: 河北省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
ja: 石家荘

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
ja: 黒竜江省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
ja: 哈爾浜

[ctx: china.kgm]
en: Henan
ja: 河南省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
ja: 鄭州

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
ja: 湖北省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
ja: 武漢

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
ja: 湖南省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
ja: 長沙

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
ja: 江蘇省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
ja: 南京

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
ja: 江西省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
ja: 南昌

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
ja: 吉林省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
ja: 長春

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
ja: 遼寧省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
ja: 瀋陽

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
ja: 内モンゴル自治区|/|$[~setProps ~regionType 自治区]

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
ja: フフホト

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
ja: 寧夏回族自治区|/|$[~setProps ~regionType 自治区]

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
ja: 銀川

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
ja: 青海省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Xining
ja: 西寧

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
ja: 山西省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
ja: 太原市

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
ja: 山東省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
ja: 済南

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
ja: 上海市

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
ja: 陝西省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Xian
ja: 西安

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
ja: 四川省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
ja: 成都

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
ja: 天津市

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
ja: 新疆ウイグル自治区|/|$[~setProps ~regionType 自治区]

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
ja: ウルムチ

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
ja: 西蔵自治区|/|$[~setProps ~regionType 自治区]

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
ja: ラサ

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
ja: 雲南省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
ja: 昆明

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
ja: 浙江省|/|$[~setProps ~regionType 省]

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
ja: 杭州

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
ja: 香港

[ctx: china.kgm]
en: Macao
ja: マカオ

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
ja: アマソナス県

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
ja: レティシア

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
ja: アンティオキア県

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
ja: メデリン

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
ja: アラウカ|/|$[~setProps ~region 'アラウカ県' ~city 'アラウカ']

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
ja: アトランティコ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
ja: バランキヤ

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
ja: ボリバル県

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
ja: カルタヘナ

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
ja: ボヤカ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
ja: トゥンハ

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
ja: カルダス県

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
ja: マニサレス

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
ja: カケタ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
ja: フロレンシア

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
ja: カサナレ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
ja: ヨパル

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
ja: カウカ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
ja: ポパヤン

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
ja: セサル県

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
ja: バリェドュパル

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
ja: チョコ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
ja: キブド

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
ja: コルドバ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
ja: モンテリア

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
ja: クンディナマルカ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
ja: ボゴタ

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
ja: 首都地区

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
ja: グアイニア県

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
ja: グアビアレ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
ja: ウィラ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
ja: ネイバ

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
ja: グアヒラ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
ja: リオアチャ

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
ja: マグダレナ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
ja: サンタマルタ

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
ja: メタ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
ja: ビリャビセンシオ

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
ja: ナリニョ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
ja: パスト

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
ja: ノルテデサンタンデル県

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
ja: ククタ

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
ja: プトゥマヨ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
ja: モコア

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
ja: キンディオ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
ja: リサラルダ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
ja: ペレイラ

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
ja: サンアンドレス・プロビデンシア県

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
ja: サンアンドレス

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
ja: サンタンデル県

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
ja: ブカラマンガ

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
ja: スクレ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
ja: シンセレホ

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
ja: トリマ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
ja: イバゲ

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
ja: バリェデルカウカ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
ja: カリ

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
ja: バウペス県

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
ja: ミトゥ

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
ja: ビチャダ県

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
ja: プエルトカレニョ

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
ja: 海

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
ja: 枠

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
ja: 他の国

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
ja: コスタリカ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
ja: ここはコスタリカではありません

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
ja: アラフエラ|/|$[~setProps ~region 'アラフエラ州' ~city 'アラフエラ']

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
ja: カルタゴ|/|$[~setProps ~region 'カルタゴ州' ~city 'カルタゴ']

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
ja: グアナカステ州

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
ja: リベリア

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
ja: エレディア|/|$[~setProps ~region 'エレディア州' ~city 'エレディア']

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
ja: リモン|/|$[~setProps ~region 'リモン州' ~city 'リモン']

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
ja: プンタレナス|/|$[~setProps ~region 'プンタレナス州' ~city 'プンタレナス']

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
ja: サンホセ|/|$[~setProps ~region 'サンホセ州' ~city 'サンホセ']

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
ja: ここはキューバではありません

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
ja: フベントゥド島 (青年の島)|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
ja: ヌエバ・ジローナ

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
ja: ピナール・デル・リオ|/|$[~setProps ~region 'ピナール・デル・リオ州' ~city 'ピナール・デル・リオ']

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
ja: ハバナ市

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
ja: マタンサス|/|$[~setProps ~region 'マタンサス州' ~city 'マタンサス']

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
ja: シエンフエーゴス|/|$[~setProps ~region 'シエンフエーゴス州' ~city 'シエンフエーゴス']

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
ja: ビーリャ・クララ州

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
ja: サンタクララ

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
ja: サンクティ・スピリトゥス|/|$[~setProps ~region 'サンクティ・スピリトゥス州' ~city 'サンクティ・スピリトゥス']

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
ja: シエーゴ・デ・アビラ|/|$[~setProps ~region 'シエーゴ・デ・アビラ州' ~city 'シエーゴ・デ・アビラ']

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
ja: カマグエイ|/|$[~setProps ~region 'カマグエイ州' ~city 'カマグエイ']

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
ja: ラス・トゥーナス州

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
ja: ビクトリア・デ・ラス・トゥーナス

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
ja: グランマ州

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
ja: バヤモ

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
ja: オルギン|/|$[~setProps ~region 'オルギン州' ~city 'オルギン']

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
ja: サンティアゴ・デ・クーバ|/|$[~setProps ~region 'サンティアゴ・デ・クーバ州' ~city 'サンティアゴ・デ・クーバ']

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
ja: グァンタナモ|/|$[~setProps ~region 'グァンタナモ州' ~city 'グァンタナモ']

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
ja: キプロス

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
ja: 地区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
ja: ここはキプロスではありません

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
ja: パフォス

[ctx: cyprus.kgm]
en: Limassol
ja: リマソール

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
ja: ラルナカ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Famagusta
ja: ファマグスタ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Kyrenia
ja: キレニア

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
ja: ニコシア

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
ja: ここはチェコではありません

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
ja: プラハ

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
ja: 中部ボヘミア州

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
ja: 南ボヘミア州

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
ja: チェスケー・ブデヨビツェ

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
ja: プルゼニ|/|$[~setProps ~region 'プルゼニ州' ~city 'プルゼニ']

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
ja: カルロヴィ・ヴァリ|/|$[~setProps ~region 'カルロヴィ・ヴァリ州' ~city 'カルロヴィ・ヴァリ']

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
ja: ウースチー・ナド・ラベム|/|$[~setProps ~region 'ウースチー・ナド・ラベム州' ~city 'ウースチー・ナド・ラベム']

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
ja: リベレツ|/|$[~setProps ~region 'リベレツ州' ~city 'リベレツ']

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
ja: フラデツ・クラーロヴェー|/|$[~setProps ~region 'フラデツ・クラーロヴェー州' ~city 'フラデツ・クラーロヴェー']

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
ja: パルドゥビツェ|/|$[~setProps ~region 'パルドゥビツェ州' ~city 'パルドゥビツェ']

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
ja: オロモウツ|/|$[~setProps ~region 'オロモウツ州' ~city 'オロモウツ']

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
ja: モラビア＝シレジア州

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
ja: オストラヴァ

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
ja: 南モラビア州

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
ja: ブルノ

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
ja: ズリーン|/|$[~setProps ~region 'ズリーン州' ~city 'ズリーン']

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
ja: ヴィソチナ州

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
ja: イフラヴァ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
ja: ここはデンマークではありません

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
ja: コペンハーゲン市

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
ja: フレデリクスベア市

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
ja: コペンハーゲン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Glostrup
ja: グロストルップ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
ja: フレデリクスボー県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Hillerød
ja: ヒレロズ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Roskilde
ja: ロスキレ|/|$[~setProps ~region 'ロスキレ県' ~city 'ロスキレ']

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
ja: ヴェストシェラン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Sorø
ja: ソレ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Storstrøm
ja: ストーストレム県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Næstved
ja: ネストヴェズ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
ja: フュン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Odense
ja: オーデンセ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
ja: セナーユラン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Aabenraa
ja: アーベンラー

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ribe
ja: リーベ県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Vejle
ja: ヴァイレ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
ja: リンケービン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkøbing
ja: リンケービン

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Viborg
ja: ヴィボー|/|$[~setProps ~region 'ヴィボー県' ~city 'ヴィボー']

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
ja: ノーユラン県

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
ja: オールボー

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
ja: オーフス|/|$[~setProps ~region 'オーフス県' ~city 'オーフス']

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Bornholm
ja: ボーンホルム島

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Rønne
ja: レンネ

[ctx: @item:intable column Question, %1 is region name]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~region]

[ctx: @option:radio The capital of <Region> is...]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~city]

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
ja: %1の旗はどれでしょう？|/|$[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の旗はどれでしょう？

[ctx: @title]
en: Flag of %1
ja: %1の旗をあてる

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
ja: ここはドミニカ共和国ではありません

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
ja: アスア州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
ja: アスア・デ・コンポステラ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
ja: バオルコ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
ja: ネイバ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
ja: バラオナ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
ja: サンタクルス・デ・バラオナ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
ja: ダハボン|/|$[~setProps ~region 'ダハボン州' ~city 'ダハボン']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
ja: ドゥアルテ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
ja: サンフランシスコ・デ・マコリス

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
ja: エリアス・ピーニャ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
ja: コメンダドール

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
ja: エル・セイボ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
ja: サンタクルス・デル・セイボ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
ja: エスパイジャット州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
ja: モカ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
ja: アト・マヨル州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
ja: アト・マヨル・デル・レイ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
ja: インデペンデンシア州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
ja: ヒマニ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
ja: ラ・アルタグラシア州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
ja: サルバレオン・デ・イグエイ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
ja: ラ・ロマナ|/|$[~setProps ~region 'ラ・ロマナ州' ~city 'ラ・ロマナ']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
ja: ラ・ベガ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
ja: コンセプシオン・デ・ラ・ベガ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
ja: マリア・トリニダ・サンチェス州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
ja: ナグア

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
ja: モンセニョール・ノエル州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
ja: ボナオ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
ja: モンテクリスティ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
ja: サンフェルナンド・デ・モンテクリスティ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
ja: モンテプラタ|/|$[~setProps ~region 'モンテプラタ州' ~city 'モンテプラタ']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
ja: ペデルナレス|/|$[~setProps ~region 'ペデルナレス州' ~city 'ペデルナレス']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
ja: ペラビア州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
ja: バニ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
ja: プエルトプラタ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
ja: サンフェリペ・デ・プエルトプラタ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
ja: サルセード|/|$[~setProps ~region 'サルセード州' ~city 'サルセード']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
ja: サマナ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
ja: サンタバルバラ・デ・サマナ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
ja: サンチェス・ラミーレス州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
ja: コツイ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
ja: サンクリストバル|/|$[~setProps ~region 'サンクリストバル州' ~city 'サンクリストバル']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
ja: サンホセ・デ・オコア|/|$[~setProps ~region 'サンホセ・デ・オコア州' ~city 'サンホセ・デ・オコア']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
ja: サンフアン州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
ja: サンフアン・デ・ラ・マグアナ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
ja: サンペドロ・デ・マコリス|/|$[~setProps ~region 'サンペドロ・デ・マコリス州' ~city 'サンペドロ・デ・マコリス']

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
ja: サンティアゴ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
ja: サンティアゴ・デ・ロス・カバリェロス

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
ja: サンティアゴ・ロドリゲス州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
ja: サンイグナシオ・デ・サバネタ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
ja: サントドミンゴ・デ・グスマン

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
ja: バルベルデ州

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
ja: サンタクルス・デ・マオ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
ja: 首都地区

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
ja: ここはエクアドルではありません

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
ja: アスアイ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
ja: クエンカ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
ja: ボリバル県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
ja: グアランダ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
ja: カニャール県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
ja: アソゲス

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
ja: カルチ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
ja: トゥルカン

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
ja: チンボラソ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
ja: リオバンバ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
ja: コトパクシ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
ja: ラタクンガ

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
ja: エル・オロ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
ja: マチャラ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
ja: エスメラルダス|/|$[~setProps ~region 'エスメラルダス県' ~city 'エスメラルダス']

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
ja: ガラパゴス県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
ja: プエルト・バケリソ・モレノ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
ja: グアヤス県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
ja: グアヤキル

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
ja: インバブーラ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
ja: イバラ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
ja: ロハ|/|$[~setProps ~region 'ロハ県' ~city 'ロハ']

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
ja: ロス・リオス県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
ja: ババオヨ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
ja: マナビ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
ja: ポルトビエホ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
ja: モロナ・サンチアゴ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
ja: マカス

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
ja: ナポ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
ja: テナ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
ja: オレリャナ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
ja: プエルト・フランシスコ・デ・オレリャナ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
ja: パスタサ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
ja: プヨ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
ja: ピチンチャ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
ja: キト

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
ja: スクンビオス県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
ja: ヌエバ・ロハ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
ja: トゥングラワ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
ja: アンバト

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
ja: サモラ・チンチペ県

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
ja: サモラ

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
ja: ここはエジプトではありません

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
ja: アレクサンドリア|/|$[~setProps ~region 'アレクサンドリア県' ~city 'アレクサンドリア']

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
ja: アスワン|/|$[~setProps ~region 'アスワン県' ~city 'アスワン']

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
ja: アシュート|/|$[~setProps ~region 'アシュート県' ~city 'アシュート']

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
ja: ベヘイラ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Damanhur
ja: ダマンフール

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
ja: ベニスエフ|/|$[~setProps ~region 'ベニスエフ県' ~city 'ベニスエフ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
ja: カイロ|/|$[~setProps ~region 'カイロ県' ~city 'カイロ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
ja: ダカリーヤ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
ja: マンスーラ

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
ja: ダミエッタ|/|$[~setProps ~region 'ダミエッタ県' ~city 'ダミエッタ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
ja: ファイユーム|/|$[~setProps ~region 'ファイユーム県' ~city 'ファイユーム']

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
ja: カルビーヤ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Tanta
ja: タンタ

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
ja: ギーザ|/|$[~setProps ~region 'ギーザ県' ~city 'ギーザ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
ja: イスマイリア|/|$[~setProps ~region 'イスマイリア県' ~city 'イスマイリア']

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
ja: カフルアッシャイアフ|/|$[~setProps ~region 'カフルアッシャイアフ県' ~city 'カフルアッシャイアフ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Matruh
ja: マトルーフ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
ja: マルサ・マトルーフ

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
ja: ミニヤー|/|$[~setProps ~region 'ミニヤー県' ~city 'ミニヤー']

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
ja: ミヌーフィーヤ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
ja: シビーンアルカウム

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
ja: ニューバレー県

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
ja: ハルガ

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
ja: 北シナイ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
ja: アリッシュ

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
ja: ポート・サイド|/|$[~setProps ~region 'ポート・サイド県' ~city 'ポート・サイド']

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
ja: カルビーヤ県

[ctx: egypt.kgm]
en: Banha
ja: バンハ

[ctx: egypt.kgm]
en: Qena
ja: ケナー|/|$[~setProps ~region 'ケナー県' ~city 'ケナー']

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
ja: 紅海県

[ctx: egypt.kgm]
en: Hurghada
ja: フルガダ

[ctx: egypt.kgm]
en: Zagazig
ja: ザガジク

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
ja: ソハーグ|/|$[~setProps ~region 'ソハーグ県' ~city 'ソハーグ']

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
ja: 南シナイ県

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
ja: エル・トゥール

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
ja: スエズ|/|$[~setProps ~region 'スエズ県' ~city 'スエズ']

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
ja: ルクソール|/|$[~setProps ~region 'ルクソール県' ~city 'ルクソール']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
ja: エルサルバドル

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
ja: ここはエルサルバドルではありません

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
ja: アワチャパン|/|$[~setProps ~region 'アワチャパン県' ~city 'アワチャパン']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
ja: サンタアナ|/|$[~setProps ~region 'サンタアナ県' ~city 'サンタアナ']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
ja: ソンソナテ|/|$[~setProps ~region 'ソンソナテ県' ~city 'ソンソナテ']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
ja: ウスルタン|/|$[~setProps ~region 'ウスルタン県' ~city 'ウスルタン']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
ja: サンミゲル|/|$[~setProps ~region 'サンミゲル県' ~city 'サンミゲル']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
ja: モラサン県

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
ja: サンフランシスコ・ゴテラ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
ja: ラウニオン|/|$[~setProps ~region 'ラウニオン県' ~city 'ラウニオン']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
ja: ラリベルタ県

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
ja: サンタ・テクラ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
ja: チャラテナンゴ|/|$[~setProps ~region 'チャラテナンゴ県' ~city 'チャラテナンゴ']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
ja: クスカトラン県

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
ja: コフテペケ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
ja: サンサルバドル|/|$[~setProps ~region 'サンサルバドル県' ~city 'サンサルバドル']

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス県

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
ja: サカテコルカ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
ja: カバニャス県

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
ja: センスンテペケ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
ja: サンビセンテ|/|$[~setProps ~region 'サンビセンテ県' ~city 'サンビセンテ']

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
ja: 首長国|/|$[~set ~regionType 国]

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
ja: ここはアラブ首長国連邦ではありません

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
ja: アブダビ

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
ja: アジュマーン

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
ja: ドバイ

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
ja: フジャイラ

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
ja: ラアス・アル＝ハイマ

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
ja: シャールジャ

[ctx: emirates.kgm]
en: Umm al-Qaiwain
ja: ウンム・アル＝カイワイン

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
ja: ここはエストニアではありません

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
ja: ハリウ

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
ja: タリン

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
ja: ヒーウ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
ja: カルドラ

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
ja: イダビル

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
ja: ユフビ

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
ja: ヤルバ

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
ja: パイデ

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
ja: ユゲバ

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
ja: ラーネ

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
ja: ハープサル

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
ja: ラーネビル

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
ja: ラクベレ

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
ja: ピャルヌ

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
ja: プルバ

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
ja: ラプラ

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
ja: サーレ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
ja: クレサーレ

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
ja: タルトゥ

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
ja: バルガ

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
ja: ビリヤンディ

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
ja: ブル

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
ja: ヨーロッパ

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: europe.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
ja: 海岸

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
ja: アルバニア

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
ja: ティラナ

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
ja: アンドラ

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
ja: アンドララベリャ

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
ja: オーストリア

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
ja: ウィーン

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
ja: ベラルーシ

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
ja: ミンスク

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
ja: ベルギー

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
ja: ブリュッセル

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
ja: サラエボ

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
ja: ブルガリア

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
ja: ソフィア

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
ja: クロアチア

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
ja: ザグレブ

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
ja: プラハ

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
ja: デンマーク

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
ja: タリン

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
ja: フィンランド

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
ja: スコピエ

[ctx: europe.kgm]
en: France
ja: フランス

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
ja: ドイツ

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
ja: ギリシャ

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
ja: アテネ

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
ja: ハンガリー

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
ja: ブダペスト

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
ja: アイスランド

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
ja: レイキャビク

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
ja: アイルランド

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
ja: ダブリン

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
ja: イタリア

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
ja: ローマ

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
ja: ラトビア

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
ja: リガ

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
ja: ファドーツ

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
ja: リトアニア

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
ja: ビリニュス

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
ja: モルドバ

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
ja: キシニョフ (キシナウ)

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
ja: モナコ

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
ja: オランダ

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
ja: アムステルダム

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
ja: オスロ

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
ja: ポーランド

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
ja: ワルシャワ

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
ja: リスボン

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
ja: ルーマニア

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
ja: ブカレスト

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
ja: サンマリノ

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
ja: セルビア

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
ja: ベオグラード

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
ja: モンテネグロ

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
ja: ポドゴリツァ

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
ja: スロバキア

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
ja: ブラチスラバ

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
ja: スロベニア

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
ja: リュブリャナ

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
ja: マドリード

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
ja: スウェーデン

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
ja: ストックホルム

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
ja: スイス

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
ja: ベルン

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
ja: シリア

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
ja: チュニジア

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
ja: アンカラ

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
ja: イギリス

[ctx: europe.kgm]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
ja: バチカン|/|$[~setProps ~region 'バチカン市国' ~city 'バチカン']

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
ja: フィンランド (県)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
ja: ここはフィンランドではありません

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
ja: オーランド自治州|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
ja: マリエハムン

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Joensuu
ja: ヨエンスー

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
ja: ラッペーンランタ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
ja: 中央スオミ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Jyväskylä
ja: ユヴァスキュラ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
ja: ヴァルシナイス＝スオミ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Turku
ja: トゥルク

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kainuu
ja: カイヌー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kajaani
ja: カヤーニ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
ja: ラッピ州|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Rovaniemi
ja: ロヴァニエミ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
ja: ポフヤンマー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
ja: ヴァーサ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
ja: 中部ポフヤンマー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kokkola
ja: コッコラ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
ja: 北ポフヤンマー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Oulu
ja: オウル

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
ja: 南ポフヤンマー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Seinäjoki
ja: セイナヨキ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
ja: パイヤト＝ハメ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lahti
ja: ラハティ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
ja: カンタ＝ハメ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Hämeenlinna
ja: ハーメンリンナ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pirkanmaa
ja: ピルカンマー県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
ja: タンペレ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Satakunta
ja: サタクンタ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
ja: ポリ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
ja: 北サヴォ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kuopio
ja: クオピオ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
ja: 南サヴォ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
ja: ミッケリ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kymenlaakso
ja: キュメンラークソ県

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kouvola
ja: コトカ

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
ja: この旗はどこのものでしょう？

[ctx: @option:radio This flag belongs to:]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~region]

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
ja: 旗から%1をあてる

[ctx: france.kgm]
en: France
ja: フランス (県)

[ctx: france.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: france.kgm]
en: Not France
ja: ここはフランスではありません

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: france.kgm]
en: Ain
ja: アン県

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
ja: ブール＝カン＝ブレス

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
ja: エーヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Laon
ja: ラン

[ctx: france.kgm]
en: Allier
ja: アリエ県

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
ja: ムーラン

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
ja: アルプ＝ド＝オート＝プロヴァンス県

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
ja: オート＝アルプ県

[ctx: france.kgm]
en: Gap
ja: ギャップ

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
ja: アルプ＝マリティーム県

[ctx: france.kgm]
en: Nice
ja: ニース

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
ja: アルデシュ県

[ctx: france.kgm]
en: Privas
ja: プリヴァ

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
ja: アルデンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
ja: シャルルヴィル＝メジエール

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
ja: アリエージュ県

[ctx: france.kgm]
en: Foix
ja: フォワ

[ctx: france.kgm]
en: Aube
ja: オーブ県

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
ja: トロワ

[ctx: france.kgm]
en: Aude
ja: オード県

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
ja: カルカソンヌ

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
ja: アヴェロン県

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
ja: ロデズ

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
ja: ブーシュ＝デュ＝ローヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
ja: マルセイユ

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
ja: カルヴァドス県

[ctx: france.kgm]
en: Caen
ja: カーン

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
ja: カンタル県

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
ja: オーリヤック

[ctx: france.kgm]
en: Charente
ja: シャラント県

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
ja: アングレーム

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
ja: シャラント＝マリティーム県

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
ja: ラ・ロシェル

[ctx: france.kgm]
en: Cher
ja: シェール県

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
ja: ブールジュ

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
ja: コレーズ県

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
ja: チュール

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
ja: コルス＝デュ＝シュド県

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
ja: アジャクシオ

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
ja: オート＝コルス県

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
ja: バスティア

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
ja: コート＝ドール県

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
ja: ディジョン

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
ja: コート＝ダルモール県

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
ja: サン＝ブリユー

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
ja: クルーズ県

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
ja: ゲレ

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
ja: ドルドーニュ県

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
ja: ペリグー

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
ja: ドゥー県

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
ja: ブザンソン

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
ja: ドローム県

[ctx: france.kgm]
en: Valence
ja: ヴァランス

[ctx: france.kgm]
en: Eure
ja: ウール県

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
ja: エヴルー

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
ja: ウール＝エ＝ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
ja: シャルトル

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
ja: フィニステール県

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
ja: カンペール

[ctx: france.kgm]
en: Gard
ja: ガール県

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
ja: ニーム

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
ja: オート＝ガロンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
ja: トゥールーズ

[ctx: france.kgm]
en: Gers
ja: ジェール県

[ctx: france.kgm]
en: Auch
ja: オーシュ

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
ja: ジロンド県

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
ja: ボルドー

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
ja: エロー県

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
ja: モンペリエ

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
ja: イル＝エ＝ヴィレーヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
ja: レンヌ

[ctx: france.kgm]
en: Indre
ja: アンドル県

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
ja: シャトールー

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
ja: アンドル＝エ＝ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Tours
ja: トゥール

[ctx: france.kgm]
en: Isère
ja: イゼール県

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
ja: グルノーブル

[ctx: france.kgm]
en: Jura
ja: ジュラ県

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
ja: ロン＝ル＝ソーニエ

[ctx: france.kgm]
en: Landes
ja: ランド県

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
ja: モン＝ド＝マルサン

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
ja: ロワール＝エ＝シェール県

[ctx: france.kgm]
en: Blois
ja: ブロワ

[ctx: france.kgm]
en: Loire
ja: ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
ja: サン＝テチエンヌ

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
ja: オート＝ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
ja: ロワール＝アトランティック県

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
ja: ナント

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
ja: ロワレ県

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
ja: オルレアン

[ctx: france.kgm]
en: Lot
ja: ロット県

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
ja: カオール

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
ja: ロット＝エ＝ガロンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Agen
ja: アジャン

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
ja: ロゼール県

[ctx: france.kgm]
en: Mende
ja: マンド

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
ja: メーヌ＝エ＝ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Angers
ja: アンジェ

[ctx: france.kgm]
en: Manche
ja: マンシュ県

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
ja: サン＝ロー

[ctx: france.kgm]
en: Marne
ja: マルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
ja: オート＝マルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
ja: ショーモン

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
ja: マイエンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Laval
ja: ラヴァル

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
ja: ムルト＝エ＝モゼル県

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
ja: ナンシー

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
ja: ムーズ県

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
ja: バル＝ル＝デュック

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
ja: モルビアン県

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
ja: ヴァンヌ

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
ja: モゼル県

[ctx: france.kgm]
en: Metz
ja: メス

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
ja: ニエーヴル県

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
ja: ヌヴェール

[ctx: france.kgm]
en: Nord
ja: ノール県

[ctx: france.kgm]
en: Lille
ja: リール

[ctx: france.kgm]
en: Oise
ja: オワーズ県

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
ja: ボーヴェ

[ctx: france.kgm]
en: Orne
ja: オルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
ja: アランソン

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
ja: パ＝ド＝カレー県

[ctx: france.kgm]
en: Arras
ja: アラス

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
ja: ピュイ＝ド＝ドーム県

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
ja: クレルモン＝フェラン

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
ja: ピレネー＝アトランティック県

[ctx: france.kgm]
en: Pau
ja: ポー

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
ja: オート＝ピレネー県

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
ja: タルブ

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
ja: ピレネー＝オリアンタル県

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
ja: ペルピニャン

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
ja: バ＝ラン県

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
ja: ストラスブール

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
ja: オー＝ラン県

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
ja: コルマール

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
ja: ローヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
ja: リヨン

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
ja: オート＝ソーヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
ja: ヴズー

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
ja: ソーヌ＝エ＝ロワール県

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
ja: マコン

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
ja: サルト県

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
ja: ル・マン

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
ja: サヴォワ県

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
ja: シャンベリ

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
ja: オート＝サヴォワ県

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
ja: アヌシー

[ctx: france.kgm]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
ja: セーヌ＝マリティーム県

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
ja: ルーアン

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
ja: セーヌ＝エ＝マルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Melun
ja: ムラン

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
ja: イヴリーヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
ja: ヴェルサイユ

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
ja: ドゥー＝セーヴル県

[ctx: france.kgm]
en: Niort
ja: ニオール

[ctx: france.kgm]
en: Somme
ja: ソンム県

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
ja: アミアン

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
ja: タルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Albi
ja: アルビ

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
ja: タルヌ＝エ＝ガロンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
ja: モントーバン

[ctx: france.kgm]
en: Var
ja: ヴァール県

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
ja: トゥーロン

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
ja: ヴォクリューズ県

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
ja: アヴィニョン

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
ja: ヴァンデ県

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
ja: ラ・ロッシュ＝シュル＝ヨン

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
ja: ヴィエンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
ja: ポワチエ

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
ja: オート＝ヴィエンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
ja: リモージュ

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
ja: ヴォージュ県

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
ja: エピナル

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
ja: ヨンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
ja: オセール

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
ja: テリトワール＝ド＝ベルフォール県

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
ja: ベルフォール

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
ja: エソンヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Evry
ja: エヴリー

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
ja: オー＝ド＝セーヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
ja: ナンテール

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
ja: セーヌ＝サン＝ドニ県

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
ja: ボビニー

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
ja: ヴァル＝ド＝マルヌ県

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
ja: クレテイユ

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
ja: ヴァル＝ドワーズ県

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
ja: セルゲイ＝ポントワーズ

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
ja: フランス (地域圏)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
ja: ここはフランスではありません

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
ja: プロヴァンス・アルプ・コート・ダジュール地域圏

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
ja: マルセイユ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
ja: ルーアン

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
ja: コルス地域圏

[ctx: france_regions.kgm]
en: Ajaccio
ja: アジャクシオ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
ja: ディジョン

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
ja: トゥールーズ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
ja: ボルドー

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
ja: ブルターニュ地域圏

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rennes
ja: レンヌ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
ja: ペイ・ド・ラ・ロワール地域圏

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
ja: ナント

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
ja: オルレアン

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
ja: ストラスブール

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
ja: リヨン

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
ja: イル・ド・フランス地域圏

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
ja: リール

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
ja: グルジア

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
ja: ここはグルジアではありません

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
ja: アブハジア自治共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
ja: スフミ

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ja: サメグレロ=ゼモ・スヴァネティ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
ja: ズグディディ

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
ja: グリア地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
ja: アジャリア自治共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
ja: バトゥミ

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
ja: ラチェル・レクフミ=クヴェモ・スヴァネティ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
ja: イメレティ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
ja: クタイシ

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
ja: サムツヘ・ジャバヘチ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
ja: アハルチヘ

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
ja: シダカルトリ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Gori
ja: ゴリ

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
ja: ムツヘタ・ムティアネティ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
ja: ムツヘタ

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
ja: クベモカルトリ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
ja: ルスタヴィ

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
ja: カヘティ地区

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
ja: テラヴィ

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
ja: トビリシ|/|$[~setProps ~region 'トビリシ首都圏' ~city 'トビリシ']

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
ja: ドイツ

[ctx: germany.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
ja: ここはドイツではありません

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
ja: バーデン・ヴュルテンベルク州

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
ja: シュトゥットガルト

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
ja: バイエルン州

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
ja: ミュンヘン

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
ja: ブランデンブルク州

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
ja: ポツダム

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
ja: ブレーメン|/|$[~setProps ~region 'ブレーメン州' ~city 'ブレーメン']

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
ja: ハンブルク

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
ja: ヘッセン州

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
ja: ウィースバーデン

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
ja: シュヴェリーン

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
ja: ニーダーザクセン州

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
ja: ハノーファー

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
ja: ノルトライン＝ヴェストファーレン州

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
ja: デュッセルドルフ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
ja: ラインラント＝プファルツ州

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
ja: マインツ

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
ja: ザールラント州

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
ja: ザールブリュッケン

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
ja: ザクセン州

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
ja: ドレスデン

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
ja: ザクセン＝アンハルト州

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
ja: マクデブルク

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
ja: シュレースヴィヒ＝ホルシュタイン州

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
ja: キール

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
ja: チューリンゲン州

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
ja: エアフルト

[ctx: goa.kgm]
en: Goa
ja: ゴア

[ctx: goa.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
ja: ここはゴアではありません

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: goa.kgm]
en: Canacona
ja: カナコナ

[ctx: goa.kgm]
en: Chaudi
ja: チャウディ

[ctx: goa.kgm]
en: Quepem
ja: ケペン

[ctx: goa.kgm]
en: Mormugao
ja: マールムガオ

[ctx: goa.kgm]
en: Vasco da Gama
ja: ヴァスコダガマ

[ctx: goa.kgm]
en: Sanguem
ja: サンゲム

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
ja: サルセッテ

[ctx: goa.kgm]
en: Margao
ja: マルガオ

[ctx: goa.kgm]
en: Ponda
ja: ポンダ

[ctx: goa.kgm]
en: Pernem
ja: ペルネム

[ctx: goa.kgm]
en: Bardez
ja: バルデス

[ctx: goa.kgm]
en: Mapusa
ja: マプサ

[ctx: goa.kgm]
en: Bicholim
ja: ビチョリム

[ctx: goa.kgm]
en: Tiswadi
ja: ティスワディ

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
ja: パンジム

[ctx: goa.kgm]
en: Satari
ja: サタリ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
ja: シェットランド諸島

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lerwick
ja: ラーウィック

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
ja: オークニー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
ja: カークウォール

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caithness
ja: ケースネス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wick
ja: ウィック

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sutherland
ja: サザーランド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dornoch
ja: ドーノック

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
ja: ロス・クロマティ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
ja: ディングウォール

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness-shire
ja: インヴァネスシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness
ja: インヴァネス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairnshire
ja: ネアンシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairn
ja: ネアン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morayshire
ja: マリーシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Elgin
ja: エルギン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banffshire
ja: バンフシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
ja: バンフ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeenshire
ja: アバディーンシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
ja: アバディーン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kincardineshire
ja: キンカーデインシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stonehaven
ja: ストーンヘブン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Angus
ja: アンガス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Forfar
ja: フォーファー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perthshire
ja: パースシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
ja: パース

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Argyllshire
ja: アーギルシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inveraray
ja: インバラレイ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbartonshire
ja: ダンバートンシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbarton
ja: ダンバートン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirlingshire
ja: スターリングシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirling
ja: スターリング

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Clackmannanshire
ja: クラックマナンシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Alloa
ja: アロア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross-shire
ja: キンロスシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
ja: キンロス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Fife
ja: ファイフ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenrothes
ja: グレンロス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
ja: イースト・ロージアン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haddington
ja: ハッディントン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Midlothian
ja: ミッド・ロージアン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dalkeith
ja: ダルキース

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
ja: ウェスト・ロージアン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
ja: リヴィングストン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanarkshire
ja: ラナークシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanark
ja: ラナーク

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Renfrewshire
ja: レンフルーシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Paisley
ja: ペイズリー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayrshire
ja: エアシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayr
ja: エア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buteshire
ja: ビュートシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rothesay
ja: ロスセー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtownshire
ja: ウィグタウンシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtown
ja: ウィグタウン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbrightshire
ja: カークーブリシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbright
ja: カークーブリ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfriesshire
ja: ダンフリーズシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfries
ja: ダンフリーズ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peeblesshire
ja: ピーブルズシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peebles
ja: ピーブルズ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirkshire
ja: セルカークシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirk
ja: セルカーク

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburghshire
ja: ロックスバラシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburgh
ja: ロックスバラ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berwickshire
ja: ベリックシャイア

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northumberland
ja: ノーサンバーランド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morpeth
ja: モーペス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
ja: カンバーランド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
ja: カーライル

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
ja: ダーラム

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Westmorland
ja: ウェストモーランド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Appleby-in-Westmorland
ja: アップルビー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
ja: ランカシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
ja: プレストン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Yorkshire
ja: ヨークシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
ja: ヨーク

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincolnshire
ja: リンカンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
ja: リンカン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nottinghamshire
ja: ノッティンガムシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
ja: ウェスト・ブリッジフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Derbyshire
ja: ダービーシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Matlock
ja: マトロック

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cheshire
ja: チェシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chester
ja: チェスター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shropshire
ja: シュロップシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shrewbury
ja: シュルーズベリー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Staffordshire
ja: スタッフォードシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
ja: スタッフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Leicestershire
ja: レスターシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenfield
ja: グレンフィールド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rutland
ja: ラトランド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oakham
ja: オーカム

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northamptonshire
ja: ノーサンプトンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northampton
ja: ノーサンプトン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdonshire
ja: ハンティンドンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdon
ja: ハンティンドン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridgeshire
ja: ケンブリッジシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridge
ja: ケンブリッジ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
ja: ノーフォーク

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
ja: ノリッチ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
ja: サフォーク

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ipswich
ja: イプスウィッチ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Essex
ja: エセックス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chelmsford
ja: チェルムズフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kent
ja: ケント

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Maidstone
ja: メイドストーン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
ja: サセックス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chichester
ja: チチェスター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Surrey
ja: サリー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Middlesex
ja: ミドルセックス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertfordshire
ja: ハートフォードシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertford
ja: ハートフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedfordshire
ja: ベッドフォードシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
ja: ベッドフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buckinghamshire
ja: バッキンガムシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aylesbury
ja: アイルズベリ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxfordshire
ja: オックスフォードシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
ja: オックスフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berkshire
ja: バークシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
ja: レディング

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
ja: ハンプシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
ja: ウィンチェスター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
ja: ドーセット

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
ja: ドーチェスター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Devon
ja: デヴォン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
ja: エクセター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
ja: コーンウォール

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Truro
ja: トゥルロ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
ja: サマセット

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Taunton
ja: トーントン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Trowbridge
ja: トローブリッジ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucestershire
ja: グロスタシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucester
ja: グロスター

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwickshire
ja: ウォリックシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
ja: ウォリック

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
ja: ウースター|/|$[~setProps ~region 'ウースターシャー' ~city 'ウースター']

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Herefordshire
ja: ヘレフォードシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
ja: ヘレフォード

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouthshire
ja: モンマスシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouth
ja: モンマス

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glamorgan
ja: グラモーガン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
ja: カーディフ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carmarthenshire
ja: カーマーゼンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Llanelli
ja: ラネリ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Pembrokeshire
ja: ペンブロークシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haverfordwest
ja: ヘイバーフォードウエスト

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
ja: カーディガンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardigan
ja: カーディガン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecknockshire
ja: ブレックノックシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecon
ja: ブレコン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Radnorshire
ja: ラドノーシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: New Radnor
ja: ニューラドノー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomeryshire
ja: モントゴメリーシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
ja: モントゴメリー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Merionethshire
ja: メリオネスシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfonshire
ja: カーナーヴォンシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfon
ja: カナーヴォン

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Anglesey
ja: アングルシー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Holyhead
ja: ホリーヘッド

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbighshire
ja: デンビシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbigh
ja: デンビ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Flintshire
ja: フリントシャー

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Mold
ja: モールド

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
ja: ギリシャ

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: greece.kgm]
en: Border
ja: 国境または地域の境界

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
ja: エーゲ海

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
ja: バルカン半島

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
ja: クレタ海

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
ja: イオニア海

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
ja: 地中海

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
ja: ここはギリシャではありません

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
ja: アッティカ

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
ja: アテネ

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
ja: 中央ギリシャ

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
ja: ラミア

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
ja: 中央マケドニア

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
ja: テッサロニキ

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
ja: クレタ

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
ja: イラクリオ

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
ja: 東マケドニア・トラキア

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
ja: コモティニ

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
ja: イピロス

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
ja: ヨアニア

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
ja: イオニア

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
ja: コルフ

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
ja: 北エーゲ

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
ja: ミティリニ

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
ja: ペロポネソス

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
ja: トリポリス

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
ja: 南エーゲ

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
ja: エルムポリ

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
ja: テッサリア

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
ja: ラリッサ

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
ja: 西ギリシャ

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
ja: パトラス

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
ja: 西マケドニア

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
ja: コザニ

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
ja: アトス自治修道士共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
ja: カリエス

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
ja: ギリシャ (地方)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
ja: ここはギリシャではありません

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
ja: 東マケドニア・トラキア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
ja: コモティニ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
ja: 中央マケドニア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
ja: テッサロニキ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
ja: 西マケドニア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
ja: コザニ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
ja: イオニア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
ja: コルフ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
ja: イピロス

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
ja: ヨアニア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
ja: 西ギリシャ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
ja: テッサリア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
ja: 中央ギリシャ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
ja: ラミア

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
ja: アッティカ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
ja: アテネ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
ja: ペロポネソス

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
ja: トリポリ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
ja: 北エーゲ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
ja: ミティリニ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
ja: 南エーゲ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
ja: エルムポリ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
ja: クレタ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
ja: アトス自治修道士共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
ja: カリエス

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
ja: ギリシャ (県)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
ja: ここはギリシャではありません

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
ja: グアテマラ|/|$[~setProps ~region 'グアテマラ県']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
ja: ここはグアテマラではありません

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
ja: アルタ・ベラパス県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
ja: コバン

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
ja: バハ・ベラパス県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
ja: サラマ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
ja: チマルテナンゴ|/|$[~setProps ~region 'チマルテナンゴ県' ~city 'チマルテナンゴ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
ja: チキムラ|/|$[~setProps ~region 'チキムラ県' ~city 'チキムラ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
ja: ペテン県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
ja: フロレス

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
ja: エル・プログレソ県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
ja: グアスタトヤ

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
ja: エル・キチェ県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
ja: サンタクルス・デル・キチェ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
ja: エスクィントラ|/|$[~setProps ~region 'エスクィントラ県' ~city 'エスクィントラ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
ja: シウダ・グアテマラ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
ja: ウエウエテナンゴ|/|$[~setProps ~region 'ウエウエテナンゴ県' ~city 'ウエウエテナンゴ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
ja: イサバル県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
ja: プエルトバリオス

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
ja: ハラパ|/|$[~setProps ~region 'ハラパ県' ~city 'ハラパ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
ja: フティアパ|/|$[~setProps ~region 'フティアパ県' ~city 'フティアパ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
ja: ケツァルテナンゴ|/|$[~setProps ~region 'ケツァルテナンゴ県' ~city 'ケツァルテナンゴ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
ja: レタルレウ|/|$[~setProps ~region 'レタルレウ県' ~city 'レタルレウ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
ja: サカテペケス県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
ja: アンティグア・グアテマラ

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
ja: サン・マルコス|/|$[~setProps ~region 'サン・マルコス県' ~city 'サン・マルコス']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
ja: サンタ・ローサ県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
ja: クイラパ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
ja: ソロラ|/|$[~setProps ~region 'ソロラ県' ~city 'ソロラ']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
ja: スチテペケス県

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
ja: マサテナンゴ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
ja: トトニカパン|/|$[~setProps ~region 'トトニカパン県' ~city 'トトニカパン']

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
ja: サカパ|/|$[~setProps ~region 'サカパ県' ~city 'サカパ']

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
ja: グジャラート州

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
ja: グジャラート州ではない

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gandhinagar
ja: ガンディーナガル

[ctx: gujarat.kgm]
en: Narmada
ja: ナルマダー川

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
ja: ガイアナ

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
ja: ここはガイアナではありません

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
ja: バリマ・ワイニ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
ja: マバルマ

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
ja: ポメローン・スペナーム州

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ja: エセキボ諸島・西デメララ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Demerara-Mahaica
ja: デメララ・マハイカ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
ja: マハイカ・ベルビセ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
ja: フォートウェリントン

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
ja: アッパー・デメララ・ベルビセ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
ja: リンデン

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
ja: クユニ・マザルニ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
ja: バルティカ

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
ja: ポタロ・シパルニ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ja: アッパー・タクトゥ・アッパー・エセキボ州

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
ja: レセム

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
ja: 東ベルビセ・コレンティネ州

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
ja: ニューアムステルダム

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
ja: ここはハイチではありません

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
ja: アルティボニット県

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
ja: ゴナイブ

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
ja: 中央県

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
ja: アンシュ

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
ja: 湾岸県

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
ja: ジェレミー

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
ja: ニップ県

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
ja: ミラゴアーヌ

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
ja: 北県

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
ja: カパイシャン

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
ja: 北東県

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
ja: フォールリベルテ

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
ja: 北西県

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
ja: ポールドペ

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
ja: 西県

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
ja: 南県

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
ja: レカイエ

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
ja: 南東県

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
ja: ジャクメル

[ctx: haryana.kgm]
en: Haryana
ja: ハリヤーナー州

[ctx: haryana.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
ja: ハリヤーナー州ではない

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: haryana.kgm]
en: Chandigarh
ja: チャンディーガル連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Himachal Pradesh
ja: ヒマーチャル・プラデーシュ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
ja: 枠

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
ja: チャンバ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kangra
ja: カーングラー

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Una
ja: ウナー

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Hamirpur
ja: ハミールプル

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Bilaspur
ja: ビラースプル

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Solan
ja: ソーラン

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Shimla
ja: シムラー

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Mandi
ja: マンディー

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kullu
ja: クッルー

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
ja: ラーハウル・スピティ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Sirmaur
ja: スルマウル

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kinnaur
ja: キンナウル

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
ja: ホンジュラス

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
ja: ここはホンジュラスではありません

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
ja: アトランティダ県

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
ja: ラ・セイバ

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
ja: チョルテカ|/|$[~setProps ~region 'チョルテカ県' ~city 'チョルテカ']

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
ja: コロン県

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
ja: トルヒーリョ

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
ja: コマヤグア|/|$[~setProps ~region 'コマヤグア県' ~city 'コマヤグア']

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
ja: コパン県

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
ja: サンタ・ロサ・デ・コパン

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
ja: コルテス県

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
ja: サン・ペドロ・スーラ

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
ja: エル・パライソ県

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
ja: ユスカラン

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
ja: フランシスコ・モラサン県

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
ja: グラシアス・ア・ディオス県

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
ja: プエルトレンピラ

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
ja: インティブカ県

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
ja: ラエスペランサ

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
ja: イスラス・デ・ラ・バイア県

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
ja: ロアタン

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス|/|$[~setProps ~region 'ラパス県' ~city 'ラパス']

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
ja: レンピラ県

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
ja: グラシアス

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
ja: オコテペケ県

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
ja: ヌエバオコテペケ

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
ja: オランチョ県

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
ja: フティカルパ

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
ja: サンタ・バルバラ|/|$[~setProps ~region 'サンタ・バルバラ県' ~city 'サンタ・バルバラ']

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
ja: バジェ県

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
ja: ナカオメ

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
ja: ヨロ|/|$[~setProps ~region 'ヨロ県' ~city 'ヨロ']

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
ja: ハンガリー (県)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
ja: ここはハンガリーではありません

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
ja: バーチ・キシュクン県

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
ja: ケチケメート

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
ja: バラニャ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
ja: ペーチ

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
ja: ベーケーシュ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
ja: ベーケーシュチャバ

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja: ボルショド・アバウーイ・ゼムプレーン県

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
ja: ミシュコルツ

[ctx: hungary.kgm]
en: Csongrád
ja: チョングラード県

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
ja: セゲド

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
ja: フェイェール県

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
ja: セーケシュフェヘールヴァール

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェール・モション・ショプロン県

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
ja: ジェール

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
ja: ハイドゥー・ビハル県

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
ja: デブレツェン

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
ja: ヘヴェシュ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
ja: エゲル

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja: ヤース・ナチクン・ソルノク県

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
ja: ソルノク

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
ja: コマーロム・エステルゴム県

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
ja: タタバーニャ

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
ja: ノーグラード県

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
ja: シャルゴータルヤーン

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
ja: ペシュト県

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
ja: ブダペスト

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
ja: ショモジ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
ja: カポシュヴァール

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja: サボルチ・サトマール・ベレグ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
ja: ニーレジハーザ

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
ja: トルナ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
ja: セクサールド

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
ja: ヴァシュ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
ja: ソンバトヘイ

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
ja: ヴェスプレーム|/|$[~setProps ~region 'ヴェスプレーム県' ~city 'ヴェスプレーム']

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
ja: ザラ県

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
ja: ザラエゲルセグ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
ja: ハンガリー (地方)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
ja: ここはハンガリーではありません

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
ja: 西ドナウ川以西地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
ja: ジェール

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
ja: 南ドナウ川以西地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
ja: ペーチ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
ja: 中央ドナウ川以西地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
ja: セーケシュフェヘールヴァール

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
ja: 中央ハンガリー地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
ja: ブダペスト

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
ja: 北ハンガリー地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
ja: ミシュコルツ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
ja: 北大平原地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
ja: デブレツェン

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
ja: 南大平原地方

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
ja: セゲド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
ja: アイスランド (地方)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
ja: ここはアイスランドではありません

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
ja: 東アイスランド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
ja: エイイルススタジル

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
ja: グレーター・レイキャヴィーク

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
ja: レイキャビク

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
ja: 北アイスランド東部

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
ja: アークレイリ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
ja: 北アイスランド西部

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
ja: ソイザウルクロウクル

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
ja: 南アイスランド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
ja: セルフォス

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
ja: 南西アイスランド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
ja: ケフラヴィーク

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
ja: 西部フィヨルド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
ja: イーサフィヨルズゥル

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
ja: 西アイスランド

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
ja: ボルガルーネス

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
ja: ヴァトナヨークトル氷河

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
ja: ラングヨークトル氷河

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
ja: ホフスヨークトル氷河

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
ja: ミールダルスヨークトル氷河

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
ja: ドランガヨークトル氷河

[ctx: india.kgm]
en: India
ja: インド

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
ja: 州|/|$[~set ~regionType 州]

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: india.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: india.kgm]
en: Not India
ja: ここはインドではありません

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ州

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
ja: ハイデラバード

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル・プラデーシュ州

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
ja: イーターナガル

[ctx: india.kgm]
en: Assam
ja: アッサム州

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
ja: ディスプル

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
ja: ビハール州

[ctx: india.kgm]
en: Patna
ja: パトナ

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
ja: チャッティースガル州

[ctx: india.kgm]
en: Raipur
ja: ライプル

[ctx: india.kgm]
en: Goa
ja: ゴア州

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
ja: パナジ

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
ja: グジャラート州

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
ja: ガンディーナガル

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
ja: ハリヤーナー州

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
ja: ヒマーチャル・プラデーシュ州

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
ja: シムラー

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
ja: ジャンムー・カシミール州

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
ja: シュリーナガル

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
ja: ジャールカンド州

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
ja: ラーンチー

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
ja: カルナータカ州

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
ja: バンガルール

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
ja: ケーララ州

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
ja: ティルヴァナンタプラム

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
ja: マッディヤ・プラデーシュ州

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
ja: ボーパール

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
ja: マハーラーシュトラ州

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
ja: ムンバイ

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
ja: マニプル州

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
ja: インパール

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
ja: メーガーラヤ州

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
ja: シロン

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
ja: ミゾラム州

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
ja: アイザウル

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
ja: ナガランド州

[ctx: india.kgm]
en: Kohima
ja: コヒーマ

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
ja: オリッサ州

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
ja: ブバネーシュワル

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
ja: パンジャーブ州

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
ja: ラージャスターン州

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
ja: ジャイプル

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
ja: シッキム州

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
ja: ガントク

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
ja: タミル・ナードゥ州

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
ja: チェンナイ

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
ja: トリプラ州

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
ja: アガルタラ

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
ja: ウッタラーカンド州

[ctx: india.kgm]
en: Dehradun
ja: デへラードゥーン

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
ja: ウッタル・プラデーシュ州

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
ja: ラクナウー

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
ja: 西ベンガル州

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
ja: コルカタ

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
ja: アンダマン・ニコバル諸島連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
ja: ポートブレア

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
ja: チャンディーガル連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
ja: ダードラー及びナガル・ハヴェーリー連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
ja: ダードラー

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
ja: ダマン・ディーウ連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: india.kgm]
en: Daman
ja: ダマン

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
ja: ラクシャディープ連邦直轄地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: india.kgm]
en: Kavaratti
ja: カバラティ

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
ja: ポンディシェリ|/|$[~setProps ~regionType 地域 ~region 'ポンディシェリ連邦直轄地域' ~city 'ポンディシェリ']

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
ja: デリー首都圏

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
ja: ここはインドネシアではありません

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
ja: ナングロ・アチェ・ダルサラーム州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
ja: バンダ・アチェ

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
ja: 北スマトラ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
ja: メダン

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
ja: 西スマトラ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Padang
ja: パダン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau
ja: リアウ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
ja: プカンバル

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
ja: リアウ諸島州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Tanjung Pinang
ja: タンジュンピナン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jambi
ja: ジャンビ|/|$[~setProps ~region 'ジャンビ州' ~city 'ジャンビ']

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bengkulu
ja: ブンクル|/|$[~setProps ~region 'ブンクル州' ~city 'ブンクル']

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
ja: 南スマトラ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
ja: パレンバン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bangka-Belitung
ja: バンカ＝ブリトゥン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
ja: パンカルピナン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Lampung
ja: ランプン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandar Lampung
ja: バンダルランプン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
ja: ジャカルタ特別首都地域

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banten
ja: バンテン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Serang
ja: セラン

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
ja: 西ジャワ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandung
ja: バンドン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
ja: 中部ジャワ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Semarang
ja: スマラン

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
ja: ジョグジャカルタ特別地域

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta
ja: ジョグジャカルタ

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
ja: 東ジャワ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
ja: スラバヤ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bali
ja: バリ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Denpasar
ja: デンパサール

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
ja: 西ヌサ・トゥンガラ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mataram
ja: マタラム

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
ja: 東ヌサ・トゥンガラ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kupang
ja: クーパン

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
ja: 西カリマンタン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pontianak
ja: ポンチアナック

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
ja: 中部カリマンタン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palangkaraya
ja: パランカラヤ

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
ja: 南カリマンタン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banjarmasin
ja: バンジャルマシン

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
ja: 東カリマンタン州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Samarinda
ja: サマリンダ

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
ja: 北スラウェシ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manado
ja: マナド

[ctx: indonesia.kgm]
en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ|/|$[~setProps ~region 'ゴロンタロ州' ~city 'ゴロンタロ']

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
ja: 中部スラウェシ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palu
ja: パル

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
ja: 南東スラウェシ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kendari
ja: ケンダリ

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
ja: 南スラウェシ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
ja: マカッサル

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
ja: 西スラウェシ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mamuju
ja: マムジュ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
ja: マルク州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ambon
ja: アンボン

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
ja: 北マルク州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ternate
ja: テルナテ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
ja: パプア州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jayapura
ja: ジャヤプラ

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
ja: 西イリアン・ジャヤ州

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manokwari
ja: マノクワリ

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
ja: テヘラン|/|$[~setProps ~region 'テヘラン州' ~city 'テヘラン']

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
ja: ゴム|/|$[~setProps ~region 'ゴム州' ~city 'ゴム']

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
ja: マルキャズィー州

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
ja: アラーク

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
ja: ガズヴィーン|/|$[~setProps ~region 'ガズヴィーン州' ~city 'ガズヴィーン']

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
ja: ギーラーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
ja: ラシュト

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
ja: アルダビール|/|$[~setProps ~region 'アルダビール州' ~city 'アルダビール']

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
ja: ザンジャーン|/|$[~setProps ~region 'ザンジャーン州' ~city 'ザンジャーン']

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
ja: 東アーザルバーイジャーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
ja: タブリーズ

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
ja: 西アーザルバーイジャーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
ja: オルーミーイェ

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
ja: コルデスターン州

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
ja: サナンダジュ

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
ja: ハマダーン|/|$[~setProps ~region 'ハマダーン州' ~city 'ハマダーン']

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
ja: ケルマーンシャー|/|$[~setProps ~region 'ケルマーンシャー州' ~city 'ケルマーンシャー']

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
ja: イーラーム|/|$[~setProps ~region 'イーラーム州' ~city 'イーラーム']

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
ja: ロレスターン州

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
ja: ホッラマーバード

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
ja: フーゼスターン州

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
ja: アフヴァーズ

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
ja: チャハール＝マハール・バフティヤーリー州

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
ja: シャフレ・コルド

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
ja: コフギールーイェ・ブーイェル＝アフマド州

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
ja: ヤースージュ

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
ja: ブーシェフル|/|$[~setProps ~region 'ブーシェフル州' ~city 'ブーシェフル']

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
ja: ファールス州

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
ja: シーラーズ

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
ja: ホルモズガーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
ja: バンダレ・アッバース

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
ja: スィースターン・バルーチェスターン州

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
ja: ザーヘダーン

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
ja: ケルマーン|/|$[~setProps ~region 'ケルマーン州' ~city 'ケルマーン']

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
ja: ヤズド|/|$[~setProps ~region 'ヤズド州' ~city 'ヤズド']

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
ja: エスファハーン|/|$[~setProps ~region 'エスファハーン州' ~city 'エスファハーン']

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
ja: セムナーン|/|$[~setProps ~region 'セムナーン州' ~city 'セムナーン']

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
ja: マーザンダラーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
ja: サーリー

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
ja: ゴレスターン州

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
ja: ゴルガーン

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
ja: 南ホラーサーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
ja: ビールジャンド

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
ja: ラザヴィー・ホラーサーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
ja: マシュハド

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
ja: 北ホラーサーン州

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
ja: ボジュヌールド

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
ja: ペルシア湾

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
ja: オマーン湾

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
ja: カスピ海

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
ja: ウルミア湖

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
ja: オマーン

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
ja: クウェート

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
ja: カタール

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
ja: ここはイラクではありません

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
ja: バグダード県

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
ja: サラーフッディーン県

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
ja: ディヤーラー県

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
ja: ワーシト県

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
ja: マイサーン県

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
ja: バスラ県

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
ja: ジーカール県

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
ja: ムサンナー県

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
ja: カーディーシーヤ県

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
ja: バービル県

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
ja: カルバラー県

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
ja: ナジャフ県

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
ja: アンバール県

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
ja: ニーナワー県

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
ja: ダフーク県

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
ja: アルビール県

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
ja: タミーム県

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
ja: スライマーニーヤ県

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
ja: アイルランド (地方)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
ja: ここはアイルランドではありません

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Leinster
ja: レンスター

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
ja: ダブリン

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Munster
ja: マンスター

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
ja: コーク

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Connacht
ja: コノート

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Galway
ja: ゴールウェイ

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ulster
ja: アルスター

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
ja: ベルファスト

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: israel.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
ja: ここはイスラエルではありません

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
ja: エルサレム|/|$[~setProps ~region 'エルサレム地域' ~city 'エルサレム']

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
ja: 北部地域

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
ja: ナザレ

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
ja: ハイファ|/|$[~setProps ~region 'ハイファ地域' ~city 'ハイファ']

[ctx: israel.kgm]
en: Center
ja: 中部地域

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
ja: ラムラ

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
ja: テルアビブ|/|$[~setProps ~region 'テルアビブ地域' ~city 'テルアビブ']

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
ja: 南部地域

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
ja: ベエルシェバ

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
ja: イタリア (州)

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
ja: ここはイタリアではありません

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
ja: シチリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
ja: パレルモ

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
ja: フリウリ＝ベネチア＝ジュリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
ja: トリエステ

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
ja: アブルッツォ州

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
ja: ラクイラ

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
ja: ラツィオ州

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
ja: ローマ

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
ja: カラブリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
ja: カタンツァロ

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
ja: ピエモンテ州

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
ja: トリノ

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
ja: アプリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
ja: バリ

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
ja: ロンバルディア州

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
ja: ミラノ

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
ja: ウンブリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
ja: ペルージャ

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
ja: トレンティーノ＝アルト・アディジェ州

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
ja: トレント

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
ja: モリーゼ州

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
ja: カンポバッソ

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
ja: トスカーナ州

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
ja: フィレンツェ

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
ja: エミリア＝ロマーニャ州

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
ja: ボローニャ

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
ja: ヴァッレ・ダオスタ州

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
ja: アオスタ

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
ja: カンパニア州

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
ja: ナポリ

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
ja: バジリカータ州

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
ja: ポテンツァ

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
ja: リグリア州

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
ja: ジェノバ

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
ja: サルデーニャ州

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
ja: カリャリ

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
ja: マルケ州

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
ja: アンコーナ

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
ja: ヴェネト州

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
ja: ヴェネツィア

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
ja: イタリア (県)

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
ja: ここはイタリアではありません

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
ja: アレッサンドリア|/|$[~setProps ~region 'アレッサンドリア県' ~city 'アレッサンドリア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
ja: アスティ|/|$[~setProps ~region 'アスティ県' ~city 'アスティ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
ja: ビエッラ|/|$[~setProps ~region 'ビエッラ県' ~city 'ビエッラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
ja: クーネオ|/|$[~setProps ~region 'クーネオ県' ~city 'クーネオ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
ja: ノヴァーラ|/|$[~setProps ~region 'ノヴァーラ県' ~city 'ノヴァーラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
ja: トリノ|/|$[~setProps ~region 'トリノ県' ~city 'トリノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ja: ヴェルバーノ＝クジオ＝オッソラ県

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
ja: ヴェルチェッリ|/|$[~setProps ~region 'ヴェルチェッリ県' ~city 'ヴェルチェッリ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
ja: ベルガモ|/|$[~setProps ~region 'ベルガモ県' ~city 'ベルガモ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
ja: ブレシア|/|$[~setProps ~region 'ブレシア県' ~city 'ブレシア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
ja: コモ|/|$[~setProps ~region 'コモ県' ~city 'コモ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
ja: クレモナ|/|$[~setProps ~region 'クレモナ県' ~city 'クレモナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
ja: レッコ|/|$[~setProps ~region 'レッコ県' ~city 'レッコ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
ja: ローディ|/|$[~setProps ~region 'ローディ県' ~city 'ローディ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
ja: マントヴァ|/|$[~setProps ~region 'マントヴァ県' ~city 'マントヴァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
ja: ミラノ|/|$[~setProps ~region 'ミラノ県' ~city 'ミラノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
ja: パヴィア|/|$[~setProps ~region 'パヴィア県' ~city 'パヴィア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
ja: ソンドリオ|/|$[~setProps ~region 'ソンドリオ県' ~city 'ソンドリオ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
ja: ヴァレーゼ|/|$[~setProps ~region 'ヴァレーゼ県' ~city 'ヴァレーゼ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
ja: アオスタ|/|$[~setProps ~region 'ヴァッレ・ダオスタ' ~city 'アオスタ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
ja: ボルツァーノ|/|$[~setProps ~region 'ボルツァーノ自治県' ~city 'ボルツァーノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
ja: トレント|/|$[~setProps ~region 'トレント自治県' ~city 'トレント']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
ja: ベッルーノ|/|$[~setProps ~region 'ベッルーノ県' ~city 'ベッルーノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
ja: パドヴァ|/|$[~setProps ~region 'パドヴァ県' ~city 'パドヴァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
ja: ロヴィーゴ|/|$[~setProps ~region 'ロヴィーゴ県' ~city 'ロヴィーゴ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
ja: トレヴィーゾ|/|$[~setProps ~region 'トレヴィーゾ県' ~city 'トレヴィーゾ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
ja: ヴェネツィア|/|$[~setProps ~region 'ヴェネツィア県' ~city 'ヴェネツィア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
ja: ヴェローナ|/|$[~setProps ~region 'ヴェローナ県' ~city 'ヴェローナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
ja: ヴィチェンツァ|/|$[~setProps ~region 'ヴィチェンツァ県' ~city 'ヴィチェンツァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
ja: ゴリツィア|/|$[~setProps ~region 'ゴリツィア県' ~city 'ゴリツィア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
ja: ポルデノーネ|/|$[~setProps ~region 'ポルデノーネ県' ~city 'ポルデノーネ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
ja: トリエステ|/|$[~setProps ~region 'トリエステ県' ~city 'トリエステ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
ja: ウーディネ|/|$[~setProps ~region 'ウーディネ県' ~city 'ウーディネ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
ja: ジェノヴァ|/|$[~setProps ~region 'ジェノヴァ県' ~city 'ジェノヴァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
ja: インぺリア|/|$[~setProps ~region 'インぺリア県' ~city 'インぺリア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
ja: ラ・スペツィア|/|$[~setProps ~region 'ラ・スペツィア県' ~city 'ラ・スペツィア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
ja: サヴォーナ|/|$[~setProps ~region 'サヴォーナ県' ~city 'サヴォーナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
ja: ボローニャ|/|$[~setProps ~region 'ボローニャ県' ~city 'ボローニャ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
ja: フェラーラ|/|$[~setProps ~region 'フェラーラ県' ~city 'フェラーラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
ja: フォルリ＝チェゼーナ県

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
ja: モデナ|/|$[~setProps ~region 'モデナ県' ~city 'モデナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
ja: パルマ|/|$[~setProps ~region 'パルマ県' ~city 'パルマ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
ja: ピアチェンツァ|/|$[~setProps ~region 'ピアチェンツァ県' ~city 'ピアチェンツァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
ja: ラヴェンナ|/|$[~setProps ~region 'ラヴェンナ県' ~city 'ラヴェンナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
ja: レッジョ・エミリア|/|$[~setProps ~region 'レッジョ・エミリア県' ~city 'レッジョ・エミリア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
ja: リミニ|/|$[~setProps ~region 'リミニ県' ~city 'リミニ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
ja: アレッツォ|/|$[~setProps ~region 'アレッツォ県' ~city 'アレッツォ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
ja: フィレンツェ|/|$[~setProps ~region 'フィレンツェ県' ~city 'フィレンツェ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
ja: グロッセート|/|$[~setProps ~region 'グロッセート県' ~city 'グロッセート']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
ja: リヴォルノ|/|$[~setProps ~region 'リヴォルノ県' ~city 'リヴォルノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
ja: ルッカ|/|$[~setProps ~region 'ルッカ県' ~city 'ルッカ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
ja: マッサ＝カラーラ県

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
ja: ピサ|/|$[~setProps ~region 'ピサ県' ~city 'ピサ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
ja: ピストイア|/|$[~setProps ~region 'ピストイア県' ~city 'ピストイア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
ja: プラート|/|$[~setProps ~region 'プラート県' ~city 'プラート']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
ja: シエーナ|/|$[~setProps ~region 'シエーナ県' ~city 'シエーナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
ja: ペルージャ|/|$[~setProps ~region 'ペルージャ県' ~city 'ペルージャ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
ja: テルニ|/|$[~setProps ~region 'テルニ県' ~city 'テルニ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
ja: アンコーナ|/|$[~setProps ~region 'アンコーナ県' ~city 'アンコーナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
ja: アスコリ・ピチェーノ|/|$[~setProps ~region 'アスコリ・ピチェーノ県' ~city 'アスコリ・ピチェーノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
ja: マチェラータ|/|$[~setProps ~region 'マチェラータ県' ~city 'マチェラータ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
ja: ペーザロ・エ・ウルビーノ県

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
ja: フロジノーネ|/|$[~setProps ~region 'フロジノーネ県' ~city 'フロジノーネ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
ja: ラティーナ|/|$[~setProps ~region 'ラティーナ県' ~city 'ラティーナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
ja: リエーティ|/|$[~setProps ~region 'リエーティ県' ~city 'リエーティ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
ja: ローマ|/|$[~setProps ~region 'ローマ県' ~city 'ローマ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
ja: ヴィテルボ|/|$[~setProps ~region 'ヴィテルボ県' ~city 'ヴィテルボ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
ja: キエーティ|/|$[~setProps ~region 'キエーティ県' ~city 'キエーティ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
ja: ラクイラ|/|$[~setProps ~region 'ラクイラ県' ~city 'ラクイラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
ja: ペスカーラ|/|$[~setProps ~region 'ペスカーラ県' ~city 'ペスカーラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
ja: テーラモ|/|$[~setProps ~region 'テーラモ県' ~city 'テーラモ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
ja: カンポバッソ|/|$[~setProps ~region 'カンポバッソ県' ~city 'カンポバッソ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
ja: イゼルニア|/|$[~setProps ~region 'イゼルニア県' ~city 'イゼルニア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
ja: アヴェッリーノ|/|$[~setProps ~region 'アヴェッリーノ県' ~city 'アヴェッリーノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
ja: ベネヴェント|/|$[~setProps ~region 'ベネヴェント県' ~city 'ベネヴェント']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
ja: カゼルタ|/|$[~setProps ~region 'カゼルタ県' ~city 'カゼルタ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
ja: ナポリ|/|$[~setProps ~region 'ナポリ県' ~city 'ナポリ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
ja: サレルノ|/|$[~setProps ~region 'サレルノ県' ~city 'サレルノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
ja: バーリ|/|$[~setProps ~region 'バーリ県' ~city 'バーリ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
ja: ブリンディジ|/|$[~setProps ~region 'ブリンディジ県' ~city 'ブリンディジ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
ja: フォッジャ|/|$[~setProps ~region 'フォッジャ県' ~city 'フォッジャ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
ja: レッチェ|/|$[~setProps ~region 'レッチェ県' ~city 'レッチェ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
ja: ターラント|/|$[~setProps ~region 'ターラント県' ~city 'ターラント']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
ja: マテーラ|/|$[~setProps ~region 'マテーラ県' ~city 'マテーラ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
ja: ポテンツァ|/|$[~setProps ~region 'ポテンツァ県' ~city 'ポテンツァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
ja: カタンツァーロ|/|$[~setProps ~region 'カタンツァーロ県' ~city 'カタンツァーロ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
ja: コゼンツァ|/|$[~setProps ~region 'コゼンツァ県' ~city 'コゼンツァ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
ja: クロトーネ|/|$[~setProps ~region 'クロトーネ県' ~city 'クロトーネ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
ja: レッジョ・カラブリア|/|$[~setProps ~region 'レッジョ・カラブリア県' ~city 'レッジョ・カラブリア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
ja: ヴィボ・ヴァレンツィア|/|$[~setProps ~region 'ヴィボ・ヴァレンツィア県' ~city 'ヴィボ・ヴァレンツィア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
ja: アグリジェント|/|$[~setProps ~region 'アグリジェント県' ~city 'アグリジェント']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
ja: カルタニッセッタ|/|$[~setProps ~region 'カルタニッセッタ県' ~city 'カルタニッセッタ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
ja: カターニア|/|$[~setProps ~region 'カターニア県' ~city 'カターニア']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
ja: エンナ|/|$[~setProps ~region 'エンナ県' ~city 'エンナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
ja: メッシーナ|/|$[~setProps ~region 'メッシーナ県' ~city 'メッシーナ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
ja: パレルモ|/|$[~setProps ~region 'パレルモ県' ~city 'パレルモ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
ja: ラグーザ|/|$[~setProps ~region 'ラグーザ県' ~city 'ラグーザ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
ja: シラクーザ|/|$[~setProps ~region 'シラクーザ県' ~city 'シラクーザ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
ja: トラーパニ|/|$[~setProps ~region 'トラーパニ県' ~city 'トラーパニ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
ja: カリャリ|/|$[~setProps ~region 'カリャリ県' ~city 'カリャリ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
ja: ヌーオロ|/|$[~setProps ~region 'ヌーオロ県' ~city 'ヌーオロ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
ja: オリスターノ|/|$[~setProps ~region 'オリスターノ県' ~city 'オリスターノ']

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
ja: サッサリ|/|$[~setProps ~region 'サッサリ県' ~city 'サッサリ']

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
ja: 教区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
ja: ここはジャマイカではありません

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン|/|$[~setProps ~region 'キングストン教区' ~city 'キングストン']

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
ja: ポーランド教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
ja: ポート・アントニオ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
ja: セント・アンドリュー教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
ja: ハーフ・ウェイ・トゥリー

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
ja: セント・トーマス教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
ja: モラント・ベイ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
ja: クラレンドン教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
ja: メイ・ペン

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
ja: マンチェスター教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
ja: マンデビル

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
ja: セント・アン教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
ja: セント・アンズ・ベイ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
ja: セント・キャサリン教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
ja: スパニッシュ・タウン

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
ja: セント・メアリー教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
ja: ポート・マリア

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
ja: ハノーバー教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
ja: ルシア

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
ja: セント・エリザベス教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
ja: ブラック・リバー

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
ja: セント・ジェームズ教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
ja: モンテゴ・ベイ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
ja: トレローニー教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
ja: ファルマウス

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
ja: ウェストモアランド教区

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
ja: サバナラマル

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
ja: 都道府県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
ja: 水域

[ctx: japan.kgm]
en: Border
ja: 枠

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
ja: 北海道|/|$[~setProps ~regionType 道]

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
ja: 札幌市

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
ja: 青森|/|$[~setProps ~region '青森県' ~city '青森市']

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
ja: 岩手県

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
ja: 盛岡市

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
ja: 秋田|/|$[~setProps ~region '秋田県' ~city '秋田市']

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
ja: 山形|/|$[~setProps ~region '山形県' ~city '山形市']

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
ja: 宮城県

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
ja: 仙台市

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
ja: 新潟|/|$[~setProps ~region '新潟県' ~city '新潟市']

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
ja: 福島|/|$[~setProps ~region '福島県' ~city '福島市']

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
ja: 長野|/|$[~setProps ~region '長野県' ~city '長野市']

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
ja: 群馬県

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
ja: 前橋市

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
ja: 栃木県

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
ja: 宇都宮市

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
ja: 茨城県

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
ja: 水戸市

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
ja: 千葉|/|$[~setProps ~region '千葉県' ~city '千葉市']

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
ja: 岐阜|/|$[~setProps ~region '岐阜県' ~city '岐阜市']

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
ja: 静岡|/|$[~setProps ~region '静岡県' ~city '静岡市']

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
ja: 埼玉|/|$[~setProps ~region '埼玉県' ~city 'さいたま市']

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
ja: 山梨県

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
ja: 甲府市

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
ja: 富山|/|$[~setProps ~region '富山県' ~city '富山市']

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
ja: 石川県

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
ja: 金沢市

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
ja: 愛知県

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
ja: 名古屋市

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
ja: 福井|/|$[~setProps ~region '福井県' ~city '福井市']

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
ja: 滋賀県

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
ja: 大津市

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
ja: 三重県

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
ja: 津市

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
ja: 京都|/|$[~setProps ~regionType 府 ~region '京都府' ~city '京都市']

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
ja: 兵庫県

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
ja: 神戸市

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
ja: 奈良|/|$[~setProps ~region '奈良県' ~city '奈良市']

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
ja: 大阪|/|$[~setProps ~regionType 府 ~region '大阪府' ~city '大阪市']

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
ja: 和歌山|/|$[~setProps ~region '和歌山県' ~city '和歌山市']

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
ja: 岡山|/|$[~setProps ~region '岡山県' ~city '岡山市']

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
ja: 鳥取|/|$[~setProps ~region '鳥取県' ~city '鳥取市']

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
ja: 島根県

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
ja: 松江市

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
ja: 広島|/|$[~setProps ~region '広島県' ~city '広島市']

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
ja: 山口|/|$[~setProps ~region '山口県' ~city '山口市']

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
ja: 福岡|/|$[~setProps ~region '福岡県' ~city '福岡市']

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
ja: 大分|/|$[~setProps ~region '大分県' ~city '大分市']

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
ja: 宮崎|/|$[~setProps ~region '宮崎県' ~city '宮崎市']

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
ja: 鹿児島|/|$[~setProps ~region '鹿児島県' ~city '鹿児島市']

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
ja: 熊本|/|$[~setProps ~region '熊本県' ~city '熊本市']

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
ja: 佐賀|/|$[~setProps ~region '佐賀県' ~city '佐賀市']

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
ja: 長崎|/|$[~setProps ~region '長崎県' ~city '長崎市']

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
ja: 愛媛県

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
ja: 松山市

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
ja: 高知|/|$[~setProps ~region '高知県' ~city '高知市']

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
ja: 徳島|/|$[~setProps ~region '徳島県' ~city '徳島市']

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
ja: 香川県

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
ja: 高松市

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
ja: 神奈川県

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
ja: 横浜市

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
ja: 東京

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
ja: 沖縄県

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
ja: 那覇市

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jharkhand
ja: ジャールカンド

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
ja: ここはジャールカンドではありません

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Garhwa
ja: ガルワー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Latehar
ja: ラーテーハール

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Gumla
ja: グムラー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Lohardaga
ja: ローハルダッガー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Simdega
ja: シィムデーガー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Ranchi
ja: ラーンチー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Seraikela
ja: サラーイケーラー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Hazaribag
ja: ハザーリーバーグ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Koderma
ja: コーダルマー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Giridih
ja: ギリーディー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Bokaro
ja: ボーカーロー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dhanbad
ja: ダンバード

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamtara
ja: ジャームターラー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Deoghar
ja: デーオガル

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dumka
ja: ドゥムカー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Pakur
ja: パークル

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Sahibganj
ja: サーヒブガンジ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Godda
ja: ゴッダー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Palamu
ja: パラームー

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chatra
ja: チャトラー

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
ja: ここはカザフスタンではありません

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
ja: アスタナ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
ja: アルマトイ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
ja: バイコヌール

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
ja: アルマトイ州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
ja: タルディコルガン

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
ja: アクモラ州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
ja: コクシェタウ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
ja: アクトベ|/|$[~setProps ~region 'アクトベ州' ~city 'アクトベ']

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
ja: アティラウ|/|$[~setProps ~region 'アティラウ州' ~city 'アティラウ']

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
ja: 西カザフスタン州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
ja: オラル

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
ja: マンギスタウ州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
ja: アクタウ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
ja: 南カザフスタン州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
ja: シムケント

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
ja: パヴロダル|/|$[~setProps ~region 'パヴロダル州' ~city 'パヴロダル']

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
ja: カラガンダ州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
ja: カラガンダ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
ja: コスタナイ州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
ja: コスタナイ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
ja: クズロルダ|/|$[~setProps ~region 'クズロルダ州' ~city 'クズロルダ']

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
ja: 東カザフスタン州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Öskemen
ja: オスケメン

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
ja: 北カザフスタン州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Petropavl
ja: ペトロパブル

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
ja: ジャンブール州

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
ja: タラズ

en: E&xplore Map
ja: 地図を探検(&X)

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
ja: このセクションでは、地図の上を左クリックして、その地域について学びます

en: Test Yourself:
ja: クイズ:

en: &Location of Regions
ja: 地域の場所をクリック(&L)

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
ja: このクイズでは、左下に表示される地域の名前を見て、その場所を地図でクリックします

en: &Place Regions in the Map
ja: 地域の図形を地図に置く(&P)

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
ja: このクイズでは、ある地域の形をした図形を地図上の正しい場所に置きます

en: &Regions by Capital
ja: 中心地から地域をあてる(&R)

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
ja: このクイズでは、行政の中心地からその地域をあてます

en: &Capitals of Regions
ja: 地域の中心地をあてる(&C)

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
ja: このクイズでは、地域からその行政の中心地をあてます

en: Re&gions by Flag
ja: 旗から地域をあてる(&G)

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
ja: このクイズでは、旗からその地域をあてます

en: &Flags of Regions
ja: 地域の旗をあてる(&A)

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
ja: このクイズでは、地域からその旗をあてます

en: &Open Map...
ja: 地図を開く(&O)...

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: &Original Size
ja: 元のサイズ(&O)

en: &Automatic Zoom
ja: 自動ズーム(&A)

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: Disclaimer
ja: 注意

en: Map author
ja: 地図の作者

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
ja: 前回使ったファイルが開けません。%1の解析エラー: %2

en: There is no current map
ja: 現在の地図がありません

en: Number of Questions
ja: 問題数

en: How many questions do you want? (1 to %1)
ja: お望みの問題数をどうぞ (1 から %1 まで)

en: &Location of %1
ja: %1の場所をクリック(&L)

en: &Place %1 in the Map
ja: %1の図形を地図に置く(&P)

en: %1 by Flag
ja: 旗から%1をあてる(&G)

en: &Flags of %1
ja: %1の旗をあてる(&A)

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
ja: <qt>現在の地図:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
ja: 地図、旗、翻訳その他は、それぞれの作者が正確さに努めていますが、KGeography を正式な資料として扱わないでください。

en: This map has been created by %1.
ja: この地図は %1 によって作成されました。

en: Map Author
ja: 地図の作者

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
ja: 最後に開いた地図

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
ja: ここはキルギスではありません

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
ja: ビシュケク特別市

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
ja: バトケン州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
ja: チュイ州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
ja: ジャラル・アバド州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
ja: ナリン州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
ja: オシュ州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Talas
ja: タラス州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
ja: イシクコル州

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
ja: オシュ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
ja: リトアニア

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
ja: ベラルーシ

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
ja: アイズクラウクレ

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
ja: アルークスネ

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
ja: バルビ

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
ja: バウスカ

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
ja: ツェーシス

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
ja: ダウガフピルス

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
ja: ダウガフピルス市

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
ja: ドゥアベレ

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
ja: グルベネ

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
ja: エーカブピルス

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
ja: エルガバ

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
ja: エルガバ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
ja: ユルマラ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
ja: クラースラバ

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
ja: クルディガ

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
ja: リエパヤ

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
ja: リエパヤ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
ja: リンバジ

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
ja: ルザ

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
ja: マドゥアナ

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
ja: オグレ

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
ja: プレイリ

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
ja: レゼクネ

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
ja: レゼクネ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
ja: リガ

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
ja: リガ市

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
ja: サルドゥス

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
ja: タルシ

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
ja: トゥクムス

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
ja: バルカ

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
ja: バルミエラ

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
ja: ベンツピルス

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
ja: ベンツピルス市

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
ja: 自治体|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
ja: ここはリヒテンシュタインではありません

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
ja: バルザース

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Eschen
ja: エッシェン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
ja: ガンプリン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Mauren
ja: マウレン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Planken
ja: プランケン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Ruggell
ja: ルッゲル

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schaan
ja: シャーン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
ja: シェレンベルク

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesen
ja: トリーゼン

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesenberg
ja: トリーゼンベルク

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
ja: ファドーツ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
ja: リトアニア (地方自治体)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
ja: 地方自治体|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
ja: ここはリトアニアではありません

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
ja: ルクセンブルク (郡)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
ja: 郡|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
ja: ここはルクセンブルクではありません

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
ja: クレルヴォー郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Diekirch
ja: ディーキルヒ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
ja: ルダンジュ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Vianden
ja: ヴィアンデン郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Wiltz
ja: ヴィルツ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Echternach
ja: エヒタナハ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Grevenmacher
ja: グレーヴェンマハ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Remich
ja: レミヒ郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Capellen
ja: カペレン郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
ja: エッシュ・シュル・アルゼット郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク郡

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Mersch
ja: メルシュ郡

en: Programmer and designer
ja: プログラマ兼デザイナ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
ja: マレーシア

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
ja: ここはマレーシアではありません

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
ja: クダ州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
ja: アロースター

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor
ja: ジョホール州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
ja: ジョホールバル

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kelantan
ja: クランタン州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Bahru
ja: コタバル

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
ja: マラッカ|/|$[~setProps ~region 'マラッカ州' ~city 'マラッカ']

[ctx: malaysia.kgm]
en: Negeri Sembilan
ja: ヌグリ・スンビラン州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Seremban
ja: セレンバン

[ctx: malaysia.kgm]
en: Pahang
ja: パハン州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
ja: クアンタン

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perak
ja: ペラ州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Ipoh
ja: イポー

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perlis
ja: プルリス州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kangar
ja: カンガー

[ctx: malaysia.kgm]
en: Penang
ja: ペナン州

[ctx: malaysia.kgm]
en: George Town
ja: ジョージタウン

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
ja: サバ州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Kinabalu
ja: コタキナバル

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
ja: サラワク州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
ja: クチン

[ctx: malaysia.kgm]
en: Selangor
ja: スランゴール州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Shah Alam
ja: シャーアラム

[ctx: malaysia.kgm]
en: Terengganu
ja: トレンガヌ州

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuala Terengganu
ja: クアラトレンガヌ

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
ja: マニプル州

[ctx: manipur.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
ja: ここはマニプル州ではありません

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
ja: %1を行政の中心地とするのは？|/|$[~case $[~get ~regionType] 
       国     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を首都とするのは？ 
       州     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を州都とするのは？ 
       県     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を県庁所在地とするのは？ 
       都道府県     $[~getForm %1 ~city]を都道府県庁所在地とするのは？ 
       省     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を省都とするのは？ 
       郡     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
       地方自治体     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
       地区     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
       教区     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を中心地とするのは？ 
       地方     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
       地域     $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
            $[~spacerR $[~getForm %1 ~city]]を行政の中心地とするのは？ 
    ]

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
ja: %1の行政の中心地は？|/|$[~case 
       $[~first $[~getProp %1 ~regionType] $[~get ~regionType]] 
       国     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の首都は？ 
       州     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の州都は？ 
       県     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の県庁所在地は？ 
       都道府県     $[~getForm %1 ~region]の県庁所在地は？ 
       都     $[~getForm %1 ~region]の都庁所在地は？ 
       道     $[~getForm %1 ~region]の道庁所在地は？ 
       府     $[~getForm %1 ~region]の府庁所在地は？ 
       省     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の省都は？ 
       郡     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
       地方自治体     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
       地区     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
       教区     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の中心地は？ 
       共和国     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の首都は？ 
       自治区     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の区都は？ 
       地方     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
       地域     $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
            $[~spacerR $[~getForm %1 ~region]]の行政の中心地は？ 
    ]

en: %1 by Capital
ja: 中心地から%1をあてる(&R)|/|$[~case $[~get ~regionType] 
       国     '首都から%1をあてる(&R)' 
       州     '州都から%1をあてる(&R)' 
       県     '県庁所在地から%1をあてる(&R)' 
       都道府県     '都道府県庁所在地から%1をあてる(&R)' 
       省     '省都から%1をあてる(&R)' 
       郡     '中心地から%1をあてる(&R)' 
       地方自治体     '中心地から%1をあてる(&R)' 
       地区     '中心地から%1をあてる(&R)' 
       教区     '中心地から%1をあてる(&R)' 
       地方     '中心地から%1をあてる(&R)' 
       地域     '中心地から%1をあてる(&R)' 
            '中心地から%1をあてる(&R)' 
    ]

en: Regions
ja: 地域

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
ja: 地図のバグを見つけました。%1の地図は色%2、%3、%4に関連付けられていないことを作者に連絡してください。

[ctx: @item Capital name in map popup]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~city]

[ctx: @item Region name in map popup]
en: %1
ja: %1|/|$[~getForm %1 ~region]

[ctx: @title]
en: %1 in Map
ja: %1の場所をクリック

en: Choose Map to Use
ja: 使用する地図を選択

en: Error parsing %1: %2
ja: %1の解析エラー: %2

en: Error parsing
ja: 解析エラー

en: The map image file for %1 does not exist
ja: %1の地図画像ファイルが存在しません

en: The flag image file for %1 does not exist
ja: %1の旗画像ファイルが存在しません

en: Invalid value in tag %1
ja: タグ%1での不正な値です

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
ja: %1と呼ばれる地域が既にあるか、%2と同じ色の地域があります

en: The map description file should begin with the %1 tag
ja: 地図の記述ファイルは、%1タグで始まっていなければなりません

en: Could not open %1 for reading.
ja: %1 を読み込みのために開けませんでした。

en: %1 does not exist.
ja: %1は存在しません。

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
ja: 地図の記述ファイルには、%2 タグの中に %1 タグがなければなりません

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
ja: 地図の記述ファイルには、%2 タグの中に一つだけ %1 タグがなければなりません

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
ja: メキシコ (州)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
ja: ここはメキシコではありません

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Aguascalientes
ja: アグアスカリエンテス|/|$[~setProps ~region 'アグアスカリエンテス州' ~city 'アグアスカリエンテス']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
ja: バハ・カリフォルニア州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
ja: メヒカリ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
ja: バハ・カリフォルニア・スル州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
ja: カンペチェ|/|$[~setProps ~region 'カンペチェ州' ~city 'カンペチェ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
ja: チアパス州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tuxtla Gutiérrez
ja: トゥクストラ・グティエレス

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
ja: チワワ|/|$[~setProps ~region 'チワワ州' ~city 'チワワ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
ja: コアウイラ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
ja: サルティーヨ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
ja: コリマ|/|$[~setProps ~region 'コリマ州' ~city 'コリマ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Durango
ja: ドゥランゴ|/|$[~setProps ~region 'ドゥランゴ州' ~city 'ドゥランゴ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
ja: グアナフアト|/|$[~setProps ~region 'グアナフアト州' ~city 'グアナフアト']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
ja: ゲレーロ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
ja: チルパンシンゴ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
ja: イダルゴ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
ja: パチューカ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
ja: ハリスコ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
ja: グアダラハラ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
ja: メヒコ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
ja: トルーカ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
ja: ミチョアカン州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
ja: モレリア

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
ja: モレロス州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
ja: クエルナバカ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
ja: ナヤリット州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tepic
ja: テピック

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
ja: ヌエボ・レオン州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
ja: モンテレー

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Oaxaca
ja: オアハカ|/|$[~setProps ~region 'オアハカ州' ~city 'オアハカ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Puebla
ja: プエブラ|/|$[~setProps ~region 'プエブラ州' ~city 'プエブラ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
ja: ケレタロ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Santiago de Querétaro
ja: サンチアゴ・デ・ケレタロ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
ja: キンタナ・ロー州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
ja: チェトゥマル

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
ja: サン・ルイス・ポトシ|/|$[~setProps ~region 'サン・ルイス・ポトシ州' ~city 'サン・ルイス・ポトシ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
ja: シナロア州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
ja: クリアカン

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
ja: ソノラ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
ja: エルモシージョ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
ja: タバスコ州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
ja: ビリャエルモサ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
ja: タマウリパス州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
ja: シウダー・ビクトリア

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
ja: トラスカラ|/|$[~setProps ~region 'トラスカラ州' ~city 'トラスカラ']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
ja: ベラクルス州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
ja: ハラパ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
ja: ユカタン州

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mérida
ja: メリダ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Zacatecas
ja: サカテカス|/|$[~setProps ~region 'サカテカス州' ~city 'サカテカス']

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
ja: メキシコ連邦区

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
ja: メキシコシティ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
ja: モンゴル

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
ja: ここはモンゴルではありません

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
ja: アルハンガイ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
ja: ツェツェルレグ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
ja: バヤン・ウルギー県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
ja: ウルギー

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
ja: バヤンホンゴル|/|$[~setProps ~region 'バヤンホンゴル県' ~city 'バヤンホンゴル']

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
ja: ボルガン|/|$[~setProps ~region 'ボルガン県' ~city 'ボルガン']

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
ja: ダルハン・オール県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
ja: ダルハン

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornod
ja: ドルノド県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
ja: チョイバルサン

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
ja: ドルノゴビ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
ja: サインシャンド

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
ja: ドンドゴビ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
ja: マンダルゴビ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
ja: ゴビ・アルタイ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
ja: アルタイ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
ja: ゴビスンベル県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
ja: チョイル

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
ja: ヘンティー県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
ja: ウンドゥルハーン

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
ja: ホブド|/|$[~setProps ~region 'ホブド県' ~city 'ホブド']

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
ja: フブスグル県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
ja: ムルン

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
ja: ウムヌゴビ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
ja: ダランザドガド

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
ja: オルホン県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Erdenet
ja: エルデネト

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
ja: ウブルハンガイ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
ja: アルバイヘール

[ctx: mongolia.kgm]
en: Selenge
ja: セレンゲ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
ja: スフバータル|/|$[~setProps ~region 'スフバータル県' ~city 'スフバータル']

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
ja: バローン・オルト

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
ja: トゥブ県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
ja: ゾーンモド

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
ja: オブス県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
ja: オラーンゴム

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
ja: ザブハン県

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
ja: オリアスタイ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
ja: ウランバートル市

en: Wikipedia page
ja: Wikipedia のページ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
ja: 北中米

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
ja: ここは北中米ではありません

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
ja: オタワ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
ja: エルサルバドル

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
ja: サンサルバドル

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
ja: アメリカ合衆国

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
ja: ワシントン D.C.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
ja: バハマ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
ja: ナッソー

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
ja: ハバナ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
ja: ドミニカ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
ja: ロゾー

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
ja: セントジョンズ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
ja: バルバドス

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
ja: ブリッジタウン

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
ja: ポート・オブ・スペイン

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
ja: メキシコシティ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
ja: グアテマラ|/|$[~setProps ~region 'グアテマラ']

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
ja: グアテマラシティ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
ja: ベリーズ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
ja: ベルモパン

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
ja: ホンジュラス

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
ja: ニカラグア

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
ja: マナグア

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
ja: コスタリカ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
ja: サンホセ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
ja: パナマシティ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
ja: グリーンランド (デンマーク)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
ja: ガイアナ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
ja: ネパール (県)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
ja: ここはネパールではありません

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bagmati
ja: バグマティ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bheri
ja: ベリ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Dhawalagiri
ja: タウラギリ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Gandaki
ja: ガンダキ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
ja: ジャナクプル県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Karnali
ja: カルナリ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
ja: コシ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
ja: ルンビニ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mahakali
ja: マハカリ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mechi
ja: メチ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Narayani
ja: ナラヤニ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Rapti
ja: ラプティ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Sagarmatha
ja: サガルマータ県

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Seti
ja: セティ県

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
ja: オランダ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
ja: ここはオランダではありません

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
ja: フリースラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
ja: レーワルデン

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
ja: フローニンゲン|/|$[~setProps ~region 'フローニンゲン州' ~city 'フローニンゲン']

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
ja: ドレンテ州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
ja: アッセン

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
ja: オーファーアイセル州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
ja: ズウォレ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
ja: ヘルダーラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
ja: アーネム

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
ja: 北ブラバント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
ja: スヘルトーヘンボス

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
ja: リンブルグ州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
ja: マーストリヒト

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
ja: フレヴォラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
ja: レリスタット

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
ja: ユトレヒト|/|$[~setProps ~region 'ユトレヒト州' ~city 'ユトレヒト']

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
ja: ゼーラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
ja: ミデルブルフ

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
ja: 北ホラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
ja: ハールレム

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
ja: 南ホラント州

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
ja: ハーグ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
ja: ニュージーランド

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
ja: ここはニュージーランドではありません

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Northland
ja: ノースランド

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whangarei
ja: ファンガレー

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
ja: オークランド

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
ja: オークランド

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Waikato
ja: ワイカト

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hamilton
ja: ハミルトン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
ja: ベイ・オブ・プレンティ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whakatane
ja: ファカタネ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Gisborne
ja: ギズボーン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
ja: ホークスベイ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Napier/Hastings
ja: ネーピア/ヘイスティングズ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Taranaki
ja: タラナキ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New Plymouth
ja: ニュープリマス

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Manawatu-Wanganui
ja: マナワツ・ワンガヌイ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wanganui
ja: ワンガヌイ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
ja: ウェリントン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Tasman
ja: タスマン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
ja: ネルソン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Marlborough
ja: マールボロ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Blenheim
ja: ブレニム

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
ja: ウエストコースト

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
ja: グレイマウス

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Canterbury
ja: カンタベリー

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
ja: クライストチャーチ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Otago
ja: オタゴ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Dunedin
ja: ダニーディン

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
ja: サウスランド

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Invercargil
ja: インバカーギル

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
ja: ニカラグア

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
ja: ここはニカラグアではありません

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
ja: ヌエバ・セゴビア県

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
ja: オコタル

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
ja: マドリス県

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
ja: ソモト

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
ja: エステリ|/|$[~setProps ~region 'エステリ県' ~city 'エステリ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
ja: チナンデガ|/|$[~setProps ~region 'チナンデガ県' ~city 'チナンデガ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
ja: レオン|/|$[~setProps ~region 'レオン県' ~city 'レオン']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
ja: マナグア|/|$[~setProps ~region 'マナグア県' ~city 'マナグア']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
ja: マサヤ|/|$[~setProps ~region 'マサヤ県' ~city 'マサヤ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
ja: カラソ県

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
ja: ヒノテペ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
ja: グラナダ|/|$[~setProps ~region 'グラナダ県' ~city 'グラナダ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
ja: リバス|/|$[~setProps ~region 'リバス県' ~city 'リバス']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
ja: チョンタレス県

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
ja: フイガルパ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
ja: ボアコ|/|$[~setProps ~region 'ボアコ県' ~city 'ボアコ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
ja: マタガルパ|/|$[~setProps ~region 'マタガルパ県' ~city 'マタガルパ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
ja: ヒノテガ|/|$[~setProps ~region 'ヒノテガ県' ~city 'ヒノテガ']

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
ja: リオ・サン・フアン県

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
ja: サンカルロス

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
ja: 北アトランティコ自治地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
ja: 南アトランティコ自治地域|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
ja: ブルーフィールズ

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
ja: 北朝鮮 (朝鮮民主主義人民共和国)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
ja: ここは北朝鮮ではありません

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
ja: ここはノルウェーではありません

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
ja: ノルラン県

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
ja: ボーデ

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
ja: ステインヒェル

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
ja: モルデ

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
ja: ロガラン県

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
ja: スタバンゲル

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
ja: オスロ|/|$[~setProps ~region 'オスロ県' ~city 'オスロ']

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
ja: オセアニア

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
ja: ここはオセアニアではありません

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
ja: キャンベラ

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
ja: ノーフォーク島 (オーストラリア領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
ja: ウェリントン

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
ja: クック諸島 (ニュージーランドと自由連合)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
ja: アバルア

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
ja: ニウエ (ニュージーランドと自由連合)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
ja: アロフィ

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
ja: トケラウ諸島 (ニュージーランド領)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
ja: 東ティモール

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
ja: ディリ

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
ja: イースター島 (チリ領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hanga Roa
ja: ハンガロア

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
ja: フィジー

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
ja: スバ

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
ja: ポートモレズビー

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
ja: ホニアラ

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
ja: バヌアツ

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
ja: ポートビラ

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

[ctx: oceania.kgm]
en: Palikir
ja: パリキール

[ctx: oceania.kgm]
en: Kiribati
ja: キリバス

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
ja: タラワ

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
ja: マジュロ

[ctx: oceania.kgm]
en: Nauru
ja: ナウル

[ctx: oceania.kgm]
en: Yaren
ja: ヤレン

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
ja: パラオ

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
ja: マルキョク

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
ja: ニューカレドニア (フランス領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
ja: ヌーメア

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
ja: フランス領ポリネシア

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
ja: パペーテ

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
ja: ウォリス・フツナ (フランス領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
ja: マタウトゥ

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
ja: サモア

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
ja: アピア

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
ja: トンガ

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
ja: ヌクアロファ

[ctx: oceania.kgm]
en: Tuvalu
ja: ツバル

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
ja: フナフティ

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
ja: ピトケアン諸島 (イギリス領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Adamstown
ja: アダムスタウン

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
ja: ハワイ (アメリカ合衆国の州)|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
ja: ホノルル

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
ja: アメリカ領サモア

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
ja: パゴパゴ

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
ja: グアム (アメリカ領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
ja: ハガニア

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
ja: 北マリアナ諸島 (アメリカ領)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
ja: ススベ (サイパン島)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
ja: オマーン

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: oman.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
ja: ここはオマーンではありません

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
ja: ダーヒリーヤ地方

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
ja: バティナ地方

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
ja: ウスタ地方

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
ja: シャルキーヤ地方

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
ja: ザーヒラ地方

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
ja: マスカット特別行政区

[ctx: oman.kgm]
en: Musandam
ja: ムサンダム特別行政区

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
ja: ドファール特別行政区

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
ja: ここはパキスタンではありません

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
ja: バローチスターン州

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
ja: クエッタ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
ja: ペシャーワル

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
ja: パンジャーブ州

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
ja: ラホール

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
ja: シンド州

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
ja: カラチ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
ja: イスラーマーバード首都圏

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
ja: イスラマバード

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
ja: 連邦直轄部族地域

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
ja: ペシャーワルとイスラマバード

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
ja: アザド・カシミール

[ctx: pakistan.kgm]
en: Muzaffarabad
ja: ムザファラバード

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit
ja: ギルギット

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: panama.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
ja: ここはパナマではありません

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
ja: ボカス・デル・トーロ|/|$[~setProps ~region 'ボカス・デル・トーロ県' ~city 'ボカス・デル・トーロ']

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
ja: チリキ県

[ctx: panama.kgm]
en: David
ja: ダビド

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
ja: コクレ県

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
ja: ペノノメ

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
ja: コロン|/|$[~setProps ~region 'コロン県' ~city 'コロン']

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
ja: ダリエン県

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
ja: ラパルマ

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
ja: エレーラ県

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
ja: チトレ

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
ja: ロス・サントス県

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
ja: ラスタブラス

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
ja: パナマ|/|$[~setProps ~region 'パナマ県' ~city 'パナマ']

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
ja: ベラグアス県

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
ja: サンティアゴ・デ・ベラグアス

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
ja: エンベラ

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
ja: クナ・ヤラ

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
ja: ポルベニール島

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
ja: ノベ・ブグレ

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
ja: チチカ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
ja: パラグアイ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
ja: ここはパラグアイではありません

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
ja: アルト・パラグアイ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
ja: フエルテ・オリンポ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
ja: アルト・パラナ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
ja: シウダー・デル・エステ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
ja: アマンバイ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
ja: ペドロ・ファン・カバリェロ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
ja: アスンシオン首都圏

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
ja: アスンシオン

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
ja: ボケロン県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
ja: フィラデルフィア

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
ja: カアグアス県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
ja: コロネル・オビエド

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
ja: カアサパ|/|$[~setProps ~region 'カアサパ県' ~city 'カアサパ']

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
ja: カニンデジュ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
ja: サルト・デル・グァイラ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
ja: セントラル県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
ja: アレグア

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
ja: コンセプシオン|/|$[~setProps ~region 'コンセプシオン県' ~city 'コンセプシオン']

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
ja: コルディリェラ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
ja: カアクペ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
ja: グァイラ県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
ja: ビジャリカ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
ja: イタプア県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
ja: エンカルナシオン

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
ja: ミシオネス県

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
ja: サン・ファン・バウティスタ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
ja: ニェエンブク県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
ja: ピラル

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
ja: パラグアリ|/|$[~setProps ~region 'パラグアリ県' ~city 'パラグアリ']

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
ja: プレシデンテ・アジェス県

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
ja: ポソ・コロラド

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
ja: サン・ペドロ|/|$[~setProps ~region 'サン・ペドロ県' ~city 'サン・ペドロ']

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
ja: 太平洋

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
ja: アマソナス県

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
ja: チャチャポヤス

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
ja: アンカシュ県

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
ja: ワラス

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
ja: アプリマク県

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
ja: アバンカイ

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
ja: アレキパ|/|$[~setProps ~region 'アレキパ県' ~city 'アレキパ']

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
ja: アヤクチョ|/|$[~setProps ~region 'アヤクチョ県' ~city 'アヤクチョ']

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
ja: カハマルカ|/|$[~setProps ~region 'カハマルカ県' ~city 'カハマルカ']

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
ja: クスコ|/|$[~setProps ~region 'クスコ県' ~city 'クスコ']

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
ja: ワンカベリカ|/|$[~setProps ~region 'ワンカベリカ県' ~city 'ワンカベリカ']

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
ja: ワヌコ|/|$[~setProps ~region 'ワヌコ県' ~city 'ワヌコ']

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
ja: イカ|/|$[~setProps ~region 'イカ県' ~city 'イカ']

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
ja: フニン|/|$[~setProps ~region 'フニン県' ~city 'フニン']

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
ja: ランバイエケ県

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
ja: チクラヨ

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
ja: ラ・リベルター県

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
ja: トルヒーリョ

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
ja: リマ|/|$[~setProps ~region 'リマ県' ~city 'リマ']

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
ja: ロレート県

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
ja: イキトス

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
ja: マードレ・デ・ディオス県

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
ja: プエルトマルドナド

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
ja: モケグア|/|$[~setProps ~region 'モケグア県' ~city 'モケグア']

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
ja: ピウラ|/|$[~setProps ~region 'ピウラ県' ~city 'ピウラ']

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
ja: タクナ|/|$[~setProps ~region 'タクナ県' ~city 'タクナ']

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
ja: トゥンベス|/|$[~setProps ~region 'トゥンベス県' ~city 'トゥンベス']

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
ja: パスコ県

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
ja: セロデパスコ

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
ja: プーノ|/|$[~setProps ~region 'プーノ県' ~city 'プーノ']

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
ja: サン・マルティン県

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
ja: モヨバンバ

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
ja: ウカヤリ県

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
ja: プカイパ

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
ja: フィリピン

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
ja: ここはフィリピンではありません

[ctx: philippines.kgm]
en: Abra
ja: アブラ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Bangued
ja: バンゲド

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Norte
ja: アグサン・デル・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabadbaran
ja: カバドバラン

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Sur
ja: アグサン・デル・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Prosperidad
ja: プロスペリダード

[ctx: philippines.kgm]
en: Aklan
ja: アクラン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalibo
ja: カリボ

[ctx: philippines.kgm]
en: Albay
ja: アルバイ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
ja: レガスピ

[ctx: philippines.kgm]
en: Antique
ja: アンティーケ州

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
ja: サンホセ

[ctx: philippines.kgm]
en: Apayao
ja: アパヤオ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Kabugao
ja: カブガオ

[ctx: philippines.kgm]
en: Aurora
ja: アウロラ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Baler
ja: バレル

[ctx: philippines.kgm]
en: Basilan
ja: バシラン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
ja: イサベラ

[ctx: philippines.kgm]
en: Bataan
ja: バターン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
ja: バランガ

[ctx: philippines.kgm]
en: Batanes
ja: バタネス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Basco
ja: バスコ

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas
ja: バタンガス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
ja: バタンガス

[ctx: philippines.kgm]
en: Benguet
ja: ベンゲット州

[ctx: philippines.kgm]
en: La Trinidad
ja: ラ・トリニダード

[ctx: philippines.kgm]
en: Biliran
ja: ビリラン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Naval
ja: ナヴァル

[ctx: philippines.kgm]
en: Bohol
ja: ボホール州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
ja: タグビララン

[ctx: philippines.kgm]
en: Bukidnon
ja: ブキドノン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
ja: マライバライ

[ctx: philippines.kgm]
en: Bulacan
ja: ブラカン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Malolos
ja: マロロス

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan
ja: カガヤン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
ja: トゥゲガラオ

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Norte
ja: カマリネス・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Daet
ja: ダエト

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Sur
ja: カマリネス・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Pili
ja: ピリ

[ctx: philippines.kgm]
en: Camiguin
ja: カミギン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Mambajao
ja: マンバヤオ

[ctx: philippines.kgm]
en: Capiz
ja: カピス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
ja: ロハス

[ctx: philippines.kgm]
en: Catanduanes
ja: カタンドゥアネス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Virac
ja: ヴィラク

[ctx: philippines.kgm]
en: Cavite
ja: カヴィテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
ja: トレース・マルティレス

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu
ja: セブ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
ja: セブ

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
ja: コンポステラ・バレー州

[ctx: philippines.kgm]
en: Nabunturan
ja: ナブントゥラン

[ctx: philippines.kgm]
en: Cotabato
ja: コタバト州

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
ja: キダパワン

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Norte
ja: ダバオ・デル・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
ja: タグム

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Sur
ja: ダバオ・デル・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
ja: ディゴス

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
ja: ダバオ・オリエンタル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Mati
ja: マティ

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
ja: 東サマル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Borongan
ja: ボロンガン

[ctx: philippines.kgm]
en: Guimaras
ja: ギマラス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
ja: ホルダン

[ctx: philippines.kgm]
en: Ifugao
ja: イフガオ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Lagawe
ja: ラガウェ

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
ja: イロコス・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
ja: ラオアグ

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Sur
ja: イロコス・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
ja: ヴィガン

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo
ja: イロイロ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
ja: イロイロ

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilagan
ja: イラガン

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalinga
ja: カリンガ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
ja: タブク

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
ja: ラ・ウニョン州

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
ja: サンフェルナンド

[ctx: philippines.kgm]
en: Laguna
ja: ラグナ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
ja: サンタクルス

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Norte
ja: ラナオ・デル・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tubod
ja: トゥボッド

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Sur
ja: ラナオ・デル・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
ja: マラウィ

[ctx: philippines.kgm]
en: Leyte
ja: レイテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
ja: タクロバン

[ctx: philippines.kgm]
en: Maguindanao
ja: マギンダナオ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Shariff Aguak
ja: シャリフ・アグアク

[ctx: philippines.kgm]
en: Marinduque
ja: マリンドゥク州

[ctx: philippines.kgm]
en: Boac
ja: ボアク

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
ja: マスバテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
ja: マスバテ

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
ja: ミサミス・オクシデンタル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
ja: オロキエタ

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
ja: ミサミス・オリエンタル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
ja: カガヤン・デ・オロ

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
ja: マウンテン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Bontoc
ja: ボントック

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
ja: ネグロス・オクシデンタル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
ja: バコロド

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
ja: ネグロス・オリエンタル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
ja: ドゥマゲテ

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
ja: 北サマル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Catarman
ja: カタルマン

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Ecija
ja: ヌエヴァ・エシハ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
ja: パラヤン

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Vizcaya
ja: ヌエヴァ・ヴィスカヤ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Bayombong
ja: バヨンボン

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
ja: オクシデンタル・ミンドロ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Mamburao
ja: マンブラオ

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
ja: オリエンタル・ミンドロ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
ja: カラパン

[ctx: philippines.kgm]
en: Palawan
ja: パラワン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
ja: プエルト・プリンセサ

[ctx: philippines.kgm]
en: Pampanga
ja: パンパンガ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Pangasinan
ja: パンガシナン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Lingayen
ja: リンガエン

[ctx: philippines.kgm]
en: Quezon
ja: ケソン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
ja: ルセナ

[ctx: philippines.kgm]
en: Quirino
ja: キリノ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabarroguis
ja: カバロギス

[ctx: philippines.kgm]
en: Rizal
ja: リサール州

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
ja: アンティポロ

[ctx: philippines.kgm]
en: Romblon
ja: ロンブロン|/|$[~setProps ~region 'ロンブロン州' ~city 'ロンブロン']

[ctx: philippines.kgm]
en: Samar
ja: サマル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Catbalogan
ja: カトバロガン

[ctx: philippines.kgm]
en: Sarangani
ja: サランガニ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Alabel
ja: アラベル

[ctx: philippines.kgm]
en: Siquijor
ja: シキホル|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'シキホル州' ~city 'シキホル']

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon
ja: ソルソゴン州

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
ja: ソルソゴン

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
ja: 南コタバト州

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
ja: コロナダル

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
ja: 南レイテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
ja: マーシン

[ctx: philippines.kgm]
en: Sultan Kudarat
ja: スルタン・クダラット州

[ctx: philippines.kgm]
en: Isulan
ja: イスラン

[ctx: philippines.kgm]
en: Sulu
ja: スールー州

[ctx: philippines.kgm]
en: Jolo
ja: ホロ

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Norte
ja: スリガオ・デル・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
ja: スリガオ

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Sur
ja: スリガオ・デル・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tandag
ja: タンダグ

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac
ja: タルラック州

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
ja: タルラック

[ctx: philippines.kgm]
en: Tawi-Tawi
ja: タウィタウィ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Panglima Sugala
ja: パングリマ・スガラ

[ctx: philippines.kgm]
en: Zambales
ja: サンバレス州

[ctx: philippines.kgm]
en: Iba
ja: イバ

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Norte
ja: サンボアンガ・デル・ノルテ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
ja: ディポログ

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Sur
ja: サンボアンガ・デル・スル州

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
ja: パガディアン

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga Sibugay
ja: サンボアンガ・シブガイ州

[ctx: philippines.kgm]
en: Ipil
ja: イピル

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
ja: マニラ首都圏

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
ja: マニラ

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
ja: %1の図形を地図に置く

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
ja: ポーランド

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
ja: ここはポーランドではありません

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
ja: マゾフシェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
ja: ワルシャワ

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
ja: ヴァルミア・マズールィ県

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
ja: オルシュティン

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
ja: ポドラシェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
ja: ビャウィストク

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
ja: ルブリン|/|$[~setProps ~region 'ルブリン県' ~city 'ルブリン']

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
ja: ポトカルパチェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
ja: ジェシュフ

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
ja: シフィェンティクシシュ県

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
ja: キェルツェ

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
ja: マウォポルスカ県

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
ja: クラクフ

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
ja: ウッチ|/|$[~setProps ~region 'ウッチ県' ~city 'ウッチ']

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
ja: シロンスク県

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
ja: カトヴィツェ

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
ja: オポーレ|/|$[~setProps ~region 'オポーレ県' ~city 'オポーレ']

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
ja: ポモージェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
ja: グダンスク

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
ja: 西ポモージェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
ja: シュチェチン

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
ja: ヴィエルコポルスカ県

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
ja: ポズナン

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
ja: ドルヌィ・シロンスク県

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
ja: ヴロツワフ

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
ja: ルブシュ県

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
ja: ジェロナ・グーラ、ゴジュフ・ヴィエルコポルスキ

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
ja: クヤヴィ・ポモージェ県

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
ja: ビドゴシュチ、トルン

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
ja: ポルトガル (県)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
ja: 境界 2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viana do Castelo
ja: ヴィアナ・ド・カステロ|/|$[~setProps ~region 'ヴィアナ・ド・カステロ県' ~city 'ヴィアナ・ド・カステロ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
ja: アゾレス諸島

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Ponta Delgada
ja: ポンタ・デルガダ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
ja: マデイラ諸島

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Funchal
ja: フンシャル

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Braga
ja: ブラガ|/|$[~setProps ~region 'ブラガ県' ~city 'ブラガ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Vila Real
ja: ヴィラ・レアル|/|$[~setProps ~region 'ヴィラ・レアル県' ~city 'ヴィラ・レアル']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
ja: ブラガンサ|/|$[~setProps ~region 'ブラガンサ県' ~city 'ブラガンサ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
ja: ポルト|/|$[~setProps ~region 'ポルト県' ~city 'ポルト']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Aveiro
ja: アヴェイロ|/|$[~setProps ~region 'アヴェイロ県' ~city 'アヴェイロ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viseu
ja: ヴィゼウ|/|$[~setProps ~region 'ヴィゼウ県' ~city 'ヴィゼウ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Guarda
ja: グアルダ|/|$[~setProps ~region 'グアルダ県' ~city 'グアルダ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Coimbra
ja: コインブラ|/|$[~setProps ~region 'コインブラ県' ~city 'コインブラ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Castelo Branco
ja: カステロ・ブランコ|/|$[~setProps ~region 'カステロ・ブランコ県' ~city 'カステロ・ブランコ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Leiria
ja: レイリア|/|$[~setProps ~region 'レイリア県' ~city 'レイリア']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Santarém
ja: サンタレン|/|$[~setProps ~region 'サンタレン県' ~city 'サンタレン']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
ja: リスボン|/|$[~setProps ~region 'リスボン県' ~city 'リスボン']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Évora
ja: エヴォラ|/|$[~setProps ~region 'エヴォラ県' ~city 'エヴォラ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Setúbal
ja: セトゥーバル|/|$[~setProps ~region 'セトゥーバル県' ~city 'セトゥーバル']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Beja
ja: ベージャ|/|$[~setProps ~region 'ベージャ県' ~city 'ベージャ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Faro
ja: ファロ|/|$[~setProps ~region 'ファロ県' ~city 'ファロ']

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portalegre
ja: ポルタレグレ|/|$[~setProps ~region 'ポルタレグレ県' ~city 'ポルタレグレ']

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
ja: ポルトガル (昔の州)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
ja: 境界 2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
ja: ミーニョ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Braga
ja: ブラガ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Trás-os-Montes e Alto Douro
ja: トラスウスモンテス＝アルト・ドウロ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Vila Real
ja: ヴィラ・レアル

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Douro Litoral
ja: ドウロ・リトラル州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
ja: ポルト

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Alta
ja: ベイラ・アルタ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Viseu
ja: ヴィゼウ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Litoral
ja: ベイラ・リトラル州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Coimbra
ja: コインブラ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Baixa
ja: ベイラ・バイシャ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Castelo Branco
ja: カステロ・ブランコ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ribatejo
ja: リバテージョ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Santarém
ja: サンタレン

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
ja: エストレマドゥーラ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
ja: リスボン

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Alto Alentejo
ja: アルト・アレンテージョ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Évora
ja: エヴォラ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Baixo Alentejo
ja: バイショ・アレンテージョ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beja
ja: ベージャ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Algarve
ja: アルガルヴェ州

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Faro
ja: ファロ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
ja: アゾレス諸島

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ponta Delgada
ja: ポンタ・デルガダ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
ja: マデイラ諸島

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Funchal
ja: フンシャル

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
ja: ポルトガル (地方)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
ja: ここはポルトガルではありません

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Alentejo
ja: アレンテージョ地方

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
ja: エヴォラ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Algarve
ja: アルガルヴェ地方

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
ja: ファロ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
ja: セントロ地方

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Coimbra
ja: コインブラ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
ja: リスボア地方

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
ja: リスボン

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
ja: ノルテ地方

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
ja: ポルト

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
ja: マデイラ自治地域

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Funchal
ja: フンシャル

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
ja: アゾレス自治地域

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
ja: ポンタ・デルガダ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
ja: 地方自治体|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
ja: モナ島

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
ja: アドフンタス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
ja: アグアダ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
ja: アグアディヤ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
ja: アグアス・ブエナス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
ja: アイボニト

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
ja: アナスコ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
ja: アレシボ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
ja: アロヨ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
ja: バルセロネタ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
ja: バラキタス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
ja: バヤモン

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
ja: カボロホ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
ja: カグアス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
ja: カムイ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
ja: カノバナス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
ja: カロリーナ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
ja: カタノ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
ja: カイエイ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
ja: セイバ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
ja: シアレス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
ja: シドラ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
ja: コアモ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
ja: コメリオ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
ja: コロサル

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
ja: クレブラ島

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
ja: ドラド

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
ja: ファハルド

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
ja: フロリダ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
ja: グアニカ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
ja: グアヤマ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
ja: グアヤニヤ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
ja: グアイナボ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
ja: グラボ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
ja: アティヨ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
ja: オルミグエロス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
ja: ウマカオ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
ja: イサベラ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
ja: ハユヤ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
ja: フアナ・ディアス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
ja: フンコス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
ja: ラハス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
ja: ラレス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
ja: ラス・マリアス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
ja: ラス・ピエドラス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
ja: ロイサ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
ja: ルキーヨ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
ja: マナティ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
ja: マリカオ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
ja: マウナボ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
ja: マヤグエス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
ja: モカ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
ja: モロビス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
ja: ナグアボ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
ja: ナランヒト

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
ja: オロコビス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
ja: パティヤス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
ja: ペニュエラス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
ja: ポンセ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
ja: ケブラディアス

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
ja: リンコン

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
ja: リオ・グランデ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
ja: サバナ・グランデ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
ja: サリナス

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
ja: サンヘルマン

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
ja: サンフアン

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
ja: サンロレンツォ

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
ja: サンセバスティアン

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
ja: サンタイサベラ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
ja: トア・アルタ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
ja: トア・バハ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
ja: トルヒーヨ・アルト

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
ja: ウトゥアド

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
ja: ベガ・アルタ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
ja: ベガ・バハ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
ja: ビエケス島

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
ja: ビヤルバ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
ja: ヤブコア

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
ja: ヤウコ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
ja: アイルランド共和国

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
ja: ここはアイルランド共和国ではありません

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
ja: ダブリン|/|$[~setProps ~region 'ダブリン州' ~city 'ダブリン']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wicklow
ja: ウィックロー|/|$[~setProps ~region 'ウィックロー州' ~city 'ウィックロー']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wexford
ja: ウェックスフォード|/|$[~setProps ~region 'ウェックスフォード州' ~city 'ウェックスフォード']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carlow
ja: カーロウ|/|$[~setProps ~region 'カーロウ州' ~city 'カーロウ']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kildare
ja: キルデア州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Naas
ja: ネース

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Meath
ja: ミース州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Navan
ja: ナヴァン

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Louth
ja: ラオース州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dundalk
ja: ダンダーク

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Monaghan
ja: モナハン|/|$[~setProps ~region 'モナハン州' ~city 'モナハン']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cavan
ja: キャバン|/|$[~setProps ~region 'キャバン州' ~city 'キャバン']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Longford
ja: ロングフォード|/|$[~setProps ~region 'ロングフォード州' ~city 'ロングフォード']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Westmeath
ja: ウェストミース州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mullingar
ja: マリンガー

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Offaly
ja: オファリー州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tullamore
ja: タラモア

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Laois
ja: リーシュ州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
ja: ポートリーシュ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kilkenny
ja: キルケニー|/|$[~setProps ~region 'キルケニー州' ~city 'キルケニー']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Waterford
ja: ウォーターフォード|/|$[~setProps ~region 'ウォーターフォード州' ~city 'ウォーターフォード']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
ja: コーク|/|$[~setProps ~region 'コーク州' ~city 'コーク']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kerry
ja: ケリー州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tralee
ja: トラリー

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Limerick
ja: リムリック|/|$[~setProps ~region 'リムリック州' ~city 'リムリック']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
ja: 北ティペラリー州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Nenagh
ja: ニナ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
ja: 南ティペラリー州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clonmel
ja: クロンメル

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clare
ja: クレア州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Ennis
ja: エニス

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Galway
ja: ゴールウェイ|/|$[~setProps ~region 'ゴールウェイ州' ~city 'ゴールウェイ']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
ja: メイヨー州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Castlebar
ja: キャッスルバー

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Roscommon
ja: ロスコモン|/|$[~setProps ~region 'ロスコモン州' ~city 'ロスコモン']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Sligo
ja: スライゴ|/|$[~setProps ~region 'スライゴ州' ~city 'スライゴ']

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Leitrim
ja: リートリム州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carrick-on-Shannon
ja: キャリック・オン・シャノン

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Donegal
ja: ドニゴール州

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Lifford
ja: リフォード

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
ja: ルーマニア

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: romania.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
ja: ここはルーマニアではありません

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
ja: アルバ県

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
ja: アルバ・ユリア

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
ja: アラド|/|$[~setProps ~region 'アラド県' ~city 'アラド']

[ctx: romania.kgm]
en: Argeş
ja: アルジェシュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Piteşti
ja: ピテシティ

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
ja: バカウ|/|$[~setProps ~region 'バカウ県' ~city 'バカウ']

[ctx: romania.kgm]
en: Bihor
ja: ビホル県

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
ja: オラデア

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa-Năsăud
ja: ビストリツァ＝ナサウド県

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
ja: ビストリツァ

[ctx: romania.kgm]
en: Botoşani
ja: ボトシャニ|/|$[~setProps ~region 'ボトシャニ県' ~city 'ボトシャニ']

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
ja: ブラショフ|/|$[~setProps ~region 'ブラショフ県' ~city 'ブラショフ']

[ctx: romania.kgm]
en: Brăila
ja: ブライラ|/|$[~setProps ~region 'ブライラ県' ~city 'ブライラ']

[ctx: romania.kgm]
en: Buzău
ja: ブザウ|/|$[~setProps ~region 'ブザウ県' ~city 'ブザウ']

[ctx: romania.kgm]
en: Caraş-Severin
ja: カラシュ＝セヴェリン県

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
ja: レシツァ

[ctx: romania.kgm]
en: Călăraşi
ja: カララシ|/|$[~setProps ~region 'カララシ県' ~city 'カララシ']

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
ja: クルージュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
ja: クルージュ＝ナポカ

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
ja: コンスタンツァ|/|$[~setProps ~region 'コンスタンツァ県' ~city 'コンスタンツァ']

[ctx: romania.kgm]
en: Covasna
ja: コヴァスナ県

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
ja: スフントゥ・ゲオルゲ

[ctx: romania.kgm]
en: Dâmboviţa
ja: ドゥンボヴィツァ県

[ctx: romania.kgm]
en: Târgovişte
ja: トゥルゴヴィシュテ

[ctx: romania.kgm]
en: Dolj
ja: ドルジュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
ja: クラヨヴァ

[ctx: romania.kgm]
en: Galaţi
ja: ガラツィ|/|$[~setProps ~region 'ガラツィ県' ~city 'ガラツィ']

[ctx: romania.kgm]
en: Giurgiu
ja: ジュルジュ|/|$[~setProps ~region 'ジュルジュ県' ~city 'ジュルジュ']

[ctx: romania.kgm]
en: Gorj
ja: ゴルジュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
ja: トゥルグ・ジウ

[ctx: romania.kgm]
en: Harghita
ja: ハルギタ県

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
ja: ミエルクレア・チュク

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
ja: フネドアラ県

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
ja: デヴァ

[ctx: romania.kgm]
en: Ialomiţa
ja: ヤロミツァ県

[ctx: romania.kgm]
en: Slobozia
ja: スロボジア

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
ja: ヤシ|/|$[~setProps ~region 'ヤシ県' ~city 'ヤシ']

[ctx: romania.kgm]
en: Ilfov
ja: イルフォヴ県

[ctx: romania.kgm]
en: Buftea
ja: ブフテァ

[ctx: romania.kgm]
en: Maramureş
ja: マラムレシュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
ja: バイア・マーレ

[ctx: romania.kgm]
en: Mehedinţi
ja: メヘディンツィ県

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
ja: ドロベタ＝トゥルヌ・セヴェリン

[ctx: romania.kgm]
en: Mureş
ja: ムレシュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
ja: トゥルグ・ムレシュ

[ctx: romania.kgm]
en: Neamţ
ja: ネアムツ県

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
ja: ピアトラ・ネアムツ

[ctx: romania.kgm]
en: Olt
ja: オルト県

[ctx: romania.kgm]
en: Slatina
ja: スラティナ

[ctx: romania.kgm]
en: Prahova
ja: プラホヴァ県

[ctx: romania.kgm]
en: Ploieşti
ja: プロイエシティ

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
ja: サトゥ・マーレ|/|$[~setProps ~region 'サトゥ・マーレ県' ~city 'サトゥ・マーレ']

[ctx: romania.kgm]
en: Sălaj
ja: サラージュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
ja: ザラウ

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
ja: シビウ|/|$[~setProps ~region 'シビウ県' ~city 'シビウ']

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
ja: スチャヴァ|/|$[~setProps ~region 'スチャヴァ県' ~city 'スチャヴァ']

[ctx: romania.kgm]
en: Teleorman
ja: テレオルマン県

[ctx: romania.kgm]
en: Alexandria
ja: アレクサンドリア

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
ja: ティミシュ県

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
ja: ティミショアラ

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
ja: トゥルチャ|/|$[~setProps ~region 'トゥルチャ県' ~city 'トゥルチャ']

[ctx: romania.kgm]
en: Vaslui
ja: ヴァスルイ|/|$[~setProps ~region 'ヴァスルイ県' ~city 'ヴァスルイ']

[ctx: romania.kgm]
en: Vâlcea
ja: ヴルチャ県

[ctx: romania.kgm]
en: Râmnicu Vâlcea
ja: ルムニク・ヴルチャ

[ctx: romania.kgm]
en: Vrancea
ja: ヴランチャ県

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
ja: フォクシャニ

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
ja: ブカレスト首都圏

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
ja: ブカレスト市

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
ja: ロシア (連邦管区)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
ja: ここはロシアではありません

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
ja: 中央連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
ja: 極東連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
ja: ハバロフスク

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
ja: 北西連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
ja: サンクトペテルブルク

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
ja: リベリア連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
ja: ノヴォシビルスク

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
ja: 南部連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
ja: ロストフ・ナ・ドヌ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
ja: ウラル連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
ja: エカテリンブルク

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
ja: 沿ヴォルガ連邦管区

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
ja: ニジニ・ノヴゴロド

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
ja: ロシア (連邦構成主体)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
ja: ここはロシアではありません

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
ja: アディゲ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
ja: マイコープ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
ja: バシコルトスタン共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
ja: ウファ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
ja: ブリヤート共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
ja: ウラン・ウデ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
ja: アルタイ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
ja: ゴルノ＝アルタイスク市

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
ja: ダゲスタン共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
ja: マハチカラ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
ja: イングーシ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
ja: メガス

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
ja: カバルダ・バルカル共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
ja: ナルチク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
ja: カルムイク共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
ja: エリスタ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
ja: カラチャイ・チェルケス共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
ja: チェルケスク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
ja: カレリア共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
ja: ペトロザヴォーツク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
ja: コミ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
ja: スィクティフカル

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
ja: マリ・エル共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
ja: ヨシュカル・オラ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
ja: モルドヴィア共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
ja: サランスク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
ja: サハ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
ja: ヤクーツク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
ja: 北オセチア共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
ja: ウラジカフカス

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
ja: タタールスタン共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
ja: カザン

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
ja: トゥヴァ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
ja: クズル

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
ja: ウドムルト共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
ja: イジェフスク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
ja: ハカス共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
ja: アバカン

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
ja: チェチェン共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
ja: グロズヌイ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
ja: チュヴァシ共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
ja: チェボクサル

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
ja: アルタイ地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
ja: バルナウル

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
ja: クラスノダル地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
ja: クラスノダル|/|$[~setProps ~region 'クラスノダル地方' ~city 'クラスノダル']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
ja: クラスノヤルスク地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
ja: クラスノヤルスク|/|$[~setProps ~region 'クラスノヤルスク地方' ~city 'クラスノヤルスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
ja: 沿海地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
ja: ウラジオストク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
ja: スタヴロポリ地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
ja: スタヴロポリ|/|$[~setProps ~region 'スタヴロポリ地方' ~city 'スタヴロポリ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
ja: ハバロフスク地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
ja: ハバロフスク|/|$[~setProps ~region 'ハバロフスク地方' ~city 'ハバロフスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
ja: ペルミ地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
ja: ペルミ|/|$[~setProps ~region 'ペルミ地方' ~city 'ペルミ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
ja: アムール州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
ja: ブラゴヴェシチェンスク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
ja: アルハンゲリスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
ja: アルハンゲリスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'アルハンゲリスク州' ~city 'アルハンゲリスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
ja: アストラハン州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
ja: アストラハン|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'アストラハン州' ~city 'アストラハン']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
ja: ベルゴロド州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
ja: ベルゴロド|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ベルゴロド州' ~city 'ベルゴロド']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
ja: ブリャンスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
ja: ブリャンスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ブリャンスク州' ~city 'ブリャンスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
ja: ヴラジーミル州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
ja: ヴラジーミル|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ヴラジーミル州' ~city 'ヴラジーミル']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
ja: ヴォルゴグラード州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
ja: ヴォルゴグラード|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ヴォルゴグラード州' ~city 'ヴォルゴグラード']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
ja: ヴォログダ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
ja: ヴォログダ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ヴォログダ州' ~city 'ヴォログダ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
ja: ヴォロネジ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
ja: ヴォロネジ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ヴォロネジ州' ~city 'ヴォロネジ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
ja: イヴァノヴォ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
ja: イヴァノヴォ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'イヴァノヴォ州' ~city 'イヴァノヴォ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
ja: イルクーツク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
ja: イルクーツク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'イルクーツク州' ~city 'イルクーツク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
ja: カリーニングラード州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
ja: カリーニングラード|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'カリーニングラード州' ~city 'カリーニングラード']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
ja: カルーガ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
ja: カルーガ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'カルーガ州' ~city 'カルーガ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
ja: カムチャツカ地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
ja: ペトロパブロフスク・カムチャツキー

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
ja: ケメロヴォ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
ja: ケメロヴォ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ケメロヴォ州' ~city 'ケメロヴォ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
ja: キーロフ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
ja: キーロフ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'キーロフ州' ~city 'キーロフ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
ja: コストロマ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
ja: コストロマ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'コストロマ州' ~city 'コストロマ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
ja: クルガン州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
ja: クルガン|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'クルガン州' ~city 'クルガン']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
ja: クルスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
ja: クルスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'クルスク州' ~city 'クルスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
ja: レニングラード州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
ja: サンクトペテルブルク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
ja: リペツク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
ja: リペツク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'リペツク州' ~city 'リペツク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
ja: マガダン州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
ja: マガダン|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'マガダン州' ~city 'マガダン']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
ja: モスクワ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
ja: モスクワ市

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
ja: ムルマンスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
ja: ムルマンスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ムルマンスク州' ~city 'ムルマンスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
ja: ニジニ・ノヴゴロド州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
ja: ニジニ・ノヴゴロド|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ニジニ・ノヴゴロド州' ~city 'ニジニ・ノヴゴロド']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
ja: ノヴゴロド州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
ja: ノヴゴロド|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ノヴゴロド州' ~city 'ノヴゴロド']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
ja: ノヴォシビルスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
ja: ノヴォシビルスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ノヴォシビルスク州' ~city 'ノヴォシビルスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
ja: オムスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
ja: オムスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'オムスク州' ~city 'オムスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
ja: オレンブルク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
ja: オレンブルク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'オレンブルク州' ~city 'オレンブルク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
ja: オリョール州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
ja: オリョール|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'オリョール州' ~city 'オリョール']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
ja: ペンザ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
ja: ペンザ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ペンザ州' ~city 'ペンザ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
ja: プスコフ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
ja: プスコフ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'プスコフ州' ~city 'プスコフ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
ja: ロストフ州|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
ja: ロストフ・ナ・ドヌ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
ja: リャザン州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
ja: リャザン|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'リャザン州' ~city 'リャザン']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
ja: サマラ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
ja: サマラ州|/|$[~setProps ~regionType 州]

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
ja: サラトフ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
ja: サラトフ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'サラトフ州' ~city 'サラトフ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
ja: サハリン州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ja: ユジノサハリンスク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
ja: スヴェルドロフスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
ja: エカテリンブルク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
ja: スモレンスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
ja: スモレンスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'スモレンスク州' ~city 'スモレンスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
ja: タンボフ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
ja: タンボフ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'タンボフ州' ~city 'タンボフ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
ja: トヴェリ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
ja: トヴェリ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'トヴェリ州' ~city 'トヴェリ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
ja: トムスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
ja: トムスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'トムスク州' ~city 'トムスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
ja: トゥーラ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
ja: トゥーラ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'トゥーラ州' ~city 'トゥーラ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
ja: チュメニ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
ja: チュメニ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'チュメニ州' ~city 'チュメニ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
ja: ウリヤノフスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
ja: ウリヤノフスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ウリヤノフスク州' ~city 'ウリヤノフスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
ja: チェリャビンスク州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
ja: チェリャビンスク|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'チェリャビンスク州' ~city 'チェリャビンスク']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
ja: ザバイカリエ地方

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
ja: チタ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'チタ州' ~city 'チタ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
ja: ヤロスラヴリ州

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
ja: ヤロスラヴリ|/|$[~setProps ~regionType 州 ~region 'ヤロスラヴリ州' ~city 'ヤロスラヴリ']

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
ja: ビロビジャン

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
ja: ネネツ自治管区

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
ja: ナリヤン・マル

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
ja: ハンティ・マンシ自治管区

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
ja: ハンティ・マンシースク

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
ja: チュクチ自治管区

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
ja: アナディリ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
ja: ヤマロ・ネネツ自治管区

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
ja: サレハルド

[ctx: san-marino.kgm]
en: San Marino
ja: サンマリノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
ja: 行政区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
ja: ここはサンマリノではありません

[ctx: san-marino.kgm]
en: Acquaviva
ja: アックアヴィーヴァ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
ja: サンマリノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
ja: キエザヌオーヴァ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Fiorentino
ja: フィオレンティーノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Montegiardino
ja: モンテジャルディーノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Featano
ja: ファエターノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Domagnano
ja: ドマニャーノ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Serravalle
ja: セラヴァッレ

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
ja: ボルゴ・マッジョーレ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
ja: ここはサウジアラビアではありません

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
ja: バーハ州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
ja: 北部国境州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Jawf
ja: ジャウフ州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
ja: マディーナ州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
ja: カスィーム州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
ja: リヤード州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
ja: 東部州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
ja: アスィール州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
ja: ハーイル州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
ja: ジーザーン州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
ja: マッカ州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
ja: ナジュラーン州

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
ja: タブーク州

[ctx: sikkim.kgm]
en: Sikkim
ja: シッキム州

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
ja: ここはシッキム州ではありません

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
ja: スロバキア

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
ja: ここはスロバキアではありません

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
ja: ブラチスラバ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
ja: トルナバ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
ja: トレンチーン州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
ja: ニトラ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
ja: ジリナ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
ja: バンスカー・ビストリツァ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
ja: プレショフ州

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
ja: コシツェ州

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
ja: スロベニア (伝統的な地方)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
ja: ここはスロベニアではありません

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
ja: 南アフリカ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
ja: ここは南アフリカではありません

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
ja: 東ケープ州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bisho
ja: ビショ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
ja: フリーステイト州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bloemfontein
ja: ブルームフォンテーン

[ctx: south_africa.kgm]
en: Gauteng
ja: ハウテン州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
ja: ヨハネスブルグ

[ctx: south_africa.kgm]
en: KwaZulu-Natal
ja: クワズール・ナタール州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
ja: ピーターマリッツバーグ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mpumalanga
ja: ムプマランガ州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Nelspruit
ja: ネルスプロイト

[ctx: south_africa.kgm]
en: Limpopo
ja: リンポポ州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Polokwane
ja: ポロクワネ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
ja: 北ケープ州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Kimberley
ja: キンバリー

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
ja: 北西州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mafikeng
ja: マフィケング

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
ja: 西ケープ州

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
ja: ケープタウン

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
ja: 南アメリカ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
ja: 海岸

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
ja: ボゴタ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
ja: カラカス

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
ja: ギアナ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
ja: スリナム

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
ja: パラマリボ

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
ja: カイエンヌ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
ja: キト

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
ja: リマ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
ja: ブラジリア

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
ja: サンティアゴ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
ja: パラグアイ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
ja: アスンシオン

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
ja: アルゼンチン

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
ja: モンテビデオ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
ja: 韓国 (大韓民国)

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
ja: 地域|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
ja: 国境外

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
ja: 忠清北道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
ja: 清州市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
ja: 忠清南道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
ja: 大田広域市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
ja: 全羅北道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
ja: 全州市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
ja: 全羅南道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
ja: 務安郡

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
ja: 済州特別自治道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
ja: 済州市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
ja: 慶尚南道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
ja: 昌原市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
ja: 慶尚北道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
ja: 大邱広域市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
ja: 江原道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
ja: 春川市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
ja: 京畿道

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
ja: 水原市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
ja: 蔚山広域市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
ja: 光州広域市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
ja: 釜山広域市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
ja: ソウル特別市

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
ja: 仁川広域市

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
ja: スペイン (自治州)

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
ja: ここはスペインではありません

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
ja: 地域の境界

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
ja: 国境

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
ja: アンダルシア州

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
ja: セビリャ

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
ja: アラゴン州

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
ja: サラゴサ

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
ja: アストゥリアス州

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
ja: オビエド

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
ja: バレアレス諸島

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
ja: パルマ・デ・マリョルカ

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
ja: バスク国

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
ja: ビトリア

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
ja: カナリアス諸島

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
ja: ラス・パルマス・デ・グラン・カナリア / サンタ・クルス・デ・テネリフェ

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
ja: カンタブリア州

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
ja: サンタンデル

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
ja: カスティーリャ・ラ・マンチャ州

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
ja: トレド

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
ja: カスティーリャ・レオン州

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
ja: バリャドリッド

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
ja: カタルーニャ州

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
ja: バルセロナ

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
ja: エストレマドゥーラ州

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
ja: メリダ

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
ja: ガリシア州

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
ja: サンティアゴ・デ・コンポステーラ

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
ja: ラ・リオハ州

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
ja: ログローニョ

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
ja: マドリード|/|$[~setProps ~region 'マドリード州' ~city 'マドリード']

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
ja: ムルシア|/|$[~setProps ~region 'ムルシア州' ~city 'ムルシア']

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
ja: ナバラ州

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
ja: パンプローナ

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
ja: バレンシア州

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
ja: バレンシア

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
ja: スペイン (県)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
ja: フランス

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
ja: アンドラ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
ja: アラバ県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
ja: ビトリア

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Albacete
ja: アルバセテ|/|$[~setProps ~region 'アルバセテ県' ~city 'アルバセテ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
ja: アリカンテ|/|$[~setProps ~region 'アリカンテ県' ~city 'アリカンテ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
ja: アルメリア|/|$[~setProps ~region 'アルメリア県' ~city 'アルメリア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
ja: アストゥリアス県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
ja: オビエド

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
ja: アビラ|/|$[~setProps ~region 'アビラ県' ~city 'アビラ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
ja: バダホス|/|$[~setProps ~region 'バダホス県' ~city 'バダホス']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
ja: バルセロナ|/|$[~setProps ~region 'バルセロナ県' ~city 'バルセロナ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
ja: ブルゴス|/|$[~setProps ~region 'ブルゴス県' ~city 'ブルゴス']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
ja: カセレス|/|$[~setProps ~region 'カセレス県' ~city 'カセレス']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
ja: カディス|/|$[~setProps ~region 'カディス県' ~city 'カディス']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
ja: カンタブリア県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
ja: サンタンデル

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
ja: カステリョン県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
ja: カステリョン・デ・ラ・プラナ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
ja: シウダー・レアル|/|$[~setProps ~region 'シウダー・レアル県' ~city 'シウダー・レアル']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
ja: コルドバ|/|$[~setProps ~region 'コルドバ県' ~city 'コルドバ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
ja: ア・コルーニャ|/|$[~setProps ~region 'ア・コルーニャ県' ~city 'ア・コルーニャ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
ja: クエンカ|/|$[~setProps ~region 'クエンカ県' ~city 'クエンカ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
ja: ジローナ県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
ja: ジローナ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
ja: グラナダ|/|$[~setProps ~region 'グラナダ県' ~city 'グラナダ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
ja: グアダラハラ|/|$[~setProps ~region 'グアダラハラ県' ~city 'グアダラハラ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
ja: ギプスコア県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
ja: サン・セバスティアン

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
ja: ウエルバ|/|$[~setProps ~region 'ウエルバ県' ~city 'ウエルバ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
ja: ウエスカ|/|$[~setProps ~region 'ウエスカ県' ~city 'ウエスカ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
ja: バレアレス諸島

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
ja: パルマ・デ・マリョルカ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
ja: ハエン|/|$[~setProps ~region 'ハエン県' ~city 'ハエン']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
ja: ラ・リオハ県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
ja: ログローニョ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
ja: レオン|/|$[~setProps ~region 'レオン県' ~city 'レオン']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
ja: レリダ|/|$[~setProps ~region 'レリダ県' ~city 'レリダ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
ja: ルーゴ|/|$[~setProps ~region 'ルーゴ県' ~city 'ルーゴ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
ja: マドリード|/|$[~setProps ~region 'マドリード県' ~city 'マドリード']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
ja: マラガ|/|$[~setProps ~region 'マラガ県' ~city 'マラガ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
ja: ムルシア|/|$[~setProps ~region 'ムルシア県' ~city 'ムルシア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
ja: ナバラ県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
ja: パンプローナ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
ja: オウレンセ|/|$[~setProps ~region 'オウレンセ県' ~city 'オウレンセ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
ja: パレンシア|/|$[~setProps ~region 'パレンシア県' ~city 'パレンシア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
ja: ラス・パルマス県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
ja: ラス・パルマス・デ・グラン・カナリア

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ|/|$[~setProps ~region 'ポンテベドラ県' ~city 'ポンテベドラ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
ja: サラマンカ|/|$[~setProps ~region 'サラマンカ県' ~city 'サラマンカ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタクルス・デ・テネリフェ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
ja: セゴビア|/|$[~setProps ~region 'セゴビア県' ~city 'セゴビア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
ja: セビリャ|/|$[~setProps ~region 'セビリャ県' ~city 'セビリャ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
ja: ソリア|/|$[~setProps ~region 'ソリア県' ~city 'ソリア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
ja: タラゴナ|/|$[~setProps ~region 'タラゴナ県' ~city 'タラゴナ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
ja: テルエル|/|$[~setProps ~region 'テルエル県' ~city 'テルエル']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
ja: トレド|/|$[~setProps ~region 'トレド県' ~city 'トレド']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
ja: バレンシア|/|$[~setProps ~region 'バレンシア県' ~city 'バレンシア']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
ja: バリャドリッド|/|$[~setProps ~region 'バリャドリッド県' ~city 'バリャドリッド']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
ja: ビスカヤ県

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
ja: ビルバオ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
ja: サモラ|/|$[~setProps ~region 'サモラ県' ~city 'サモラ']

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
ja: サラゴサ|/|$[~setProps ~region 'サラゴサ県' ~city 'サラゴサ']

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: sudan.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
ja: ここはスーダンではありません

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
ja: ジャジーラ州

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
ja: ワドメダニ

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
ja: 青ナイル州

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
ja: ダマジン

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
ja: センナール|/|$[~setProps ~region 'センナール州' ~city 'センナール']

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
ja: 白ナイル州

[ctx: sudan.kgm]
en: Rabak
ja: ラバック

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
ja: 北ダルフール州

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
ja: エル・ファシール

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
ja: 南ダルフール州

[ctx: sudan.kgm]
en: Nyala
ja: ニヤラ

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
ja: 西ダルフール州

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
ja: ジュナイナ

[ctx: sudan.kgm]
en: Kassala
ja: カッサラ|/|$[~setProps ~region 'カッサラ州' ~city 'カッサラ']

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
ja: ガダーレフ|/|$[~setProps ~region 'ガダーレフ州' ~city 'ガダーレフ']

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
ja: 紅海州

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
ja: ポート・スーダン

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
ja: ハルツーム|/|$[~setProps ~region 'ハルツーム州' ~city 'ハルツーム']

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
ja: 北コルドファン州

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
ja: エル・オベイド

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
ja: 南コルドファン州

[ctx: sudan.kgm]
en: Kaduqli
ja: カドグリ

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
ja: 北部州

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
ja: ドンゴラ

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
ja: ナイル川州

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
ja: ダーメル

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
ja: スリナム

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
ja: 地方|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
ja: ここはスリナムではありません

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
ja: ニッケリー

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
ja: ニウニッケリー

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
ja: コロニー

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
ja: トットネス

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
ja: サラマッカ

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
ja: グロニンゲン

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
ja: ワニカ

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
ja: リアリドルプ

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
ja: コメウィネ

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
ja: ニウアムステルダム

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
ja: マロウィネ

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
ja: アルビナ

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
ja: パラ

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
ja: パラマリボ

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
ja: ブロコポンド

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
ja: シパリウィニ

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
ja: スウェーデン (県)

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
ja: 国境

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
ja: 県境

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
ja: 海岸線

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
ja: ここはスウェーデンではありません

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
ja: ストックホルム県

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
ja: ストックホルム

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
ja: ヴェステルボッテン県

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
ja: ウメオ

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
ja: ノールボッテン県

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
ja: ルーレオ

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
ja: ウプサラ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
ja: ウプサラ

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
ja: セーデルマンランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
ja: ニーショーピング

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
ja: エステルイェータランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
ja: リンシェーピング

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
ja: ヨンショーピング県

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
ja: ヨンショーピング

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
ja: クロノベリ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
ja: ヴェクショー

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
ja: カルマル県

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
ja: カルマル

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
ja: ゴトランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
ja: ヴィスビー

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
ja: ブレーキンゲ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
ja: スコーネ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
ja: マルメ

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
ja: ハッランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
ja: ハルムスタッド

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
ja: ヴェストラ・イェータランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
ja: ヨーテボリ

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
ja: ヴェルムランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
ja: カールスタード

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
ja: オレブロ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
ja: オレブロ

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
ja: ヴェストマンランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
ja: ヴェステルオース

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
ja: ダーラナ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
ja: ファールン

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
ja: イェヴレボリ県

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
ja: イェヴレ

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
ja: ヴェステルノールランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
ja: ヘーノーサンド

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
ja: イェムトランド県

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
ja: エステルスンド

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
ja: スイス

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
ja: ここはスイスではありません

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
ja: チューリヒ|/|$[~setProps ~region 'チューリヒ州' ~city 'チューリヒ']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
ja: チューリヒ|/|$[~setProps ~region 'チューリヒ州' ~city 'チューリヒ']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
ja: ベルン|/|$[~setProps ~region 'ベルン州' ~city 'ベルン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
ja: ベルン|/|$[~setProps ~region 'ベルン州' ~city 'ベルン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
ja: ルツェルン|/|$[~setProps ~region 'ルツェルン州' ~city 'ルツェルン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Uri
ja: ウーリ州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Altdorf
ja: アルトドルフ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
ja: シュヴィーツ|/|$[~setProps ~region 'シュヴィーツ州' ~city 'シュヴィーツ']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
ja: オプヴァルデン準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sarnen
ja: ザルネン

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
ja: ニトヴァルデン準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Stans
ja: シュタンス

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
ja: グラールス|/|$[~setProps ~region 'グラールス州' ~city 'グラールス']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
ja: ツーク|/|$[~setProps ~region 'ツーク州' ~city 'ツーク']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
ja: フリブール|/|$[~setProps ~region 'フリブール州' ~city 'フリブール']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
ja: ゾロトゥルン|/|$[~setProps ~region 'ゾロトゥルン州' ~city 'ゾロトゥルン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
ja: バーゼル＝シュタット準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
ja: バーゼル

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
ja: バーゼル＝ラント準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Liestal
ja: リースタル

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
ja: シャフハウゼン|/|$[~setProps ~region 'シャフハウゼン州' ~city 'シャフハウゼン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
ja: アッペンツェル・アウサーローデン準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Herisau
ja: ヘリザウ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
ja: アッペンツェル・インナーローデン準州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell
ja: アッペンツェル

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
ja: ザンクト・ガレン|/|$[~setProps ~region 'ザンクト・ガレン州' ~city 'ザンクト・ガレン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
ja: ザンクト・ガレン|/|$[~setProps ~region 'ザンクト・ガレン州' ~city 'ザンクト・ガレン']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
ja: グラウビュンデン州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
ja: クール

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
ja: アールガウ州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Aarau
ja: アーラウ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
ja: トゥールガウ州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frauenfeld
ja: フラウエンフェルト

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
ja: ティチーノ州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
ja: ベッリンツォーナ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
ja: ヴォー州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
ja: ローザンヌ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
ja: ヴァレー州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
ja: シオン

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
ja: ヌーシャテル|/|$[~setProps ~region 'ヌーシャテル州' ~city 'ヌーシャテル']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
ja: ジュネーヴ|/|$[~setProps ~region 'ジュネーヴ州' ~city 'ジュネーヴ']

[ctx: switzerland.kgm]
en: Jura
ja: ジュラ州

[ctx: switzerland.kgm]
en: Delémont
ja: ドレモン

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
ja: ここはタジキスタンではありません

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
ja: ソグド州

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
ja: ホジェンド

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
ja: ハトロン州

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
ja: ホローグ

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
ja: ここはタイではありません

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
ja: チエンマイ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
ja: チエンラーイ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
ja: カムペーンペット県

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
ja: ラムパーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Lamphun
ja: ラムプーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
ja: メーホンソーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
ja: ナコーンサワン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
ja: ナーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
ja: パヤオ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
ja: ペッチャブーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
ja: ピチット県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
ja: ピッサヌローク県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
ja: プレー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
ja: スコータイ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Tak
ja: ターク県

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
ja: ウタイターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Uttaradit
ja: ウッタラディット県

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
ja: アムナートチャルーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
ja: ブリーラム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
ja: チャイヤプーム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
ja: カーラシン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
ja: コーンケン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
ja: ルーイ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
ja: マハーサーラカーム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Mukdahan
ja: ムックダーハーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
ja: ナコーンパノム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
ja: ナコーンラーチャシーマー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
ja: ノーンブワラムプー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
ja: ノーンカーイ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
ja: ローイエット県

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
ja: サコンナコーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
ja: シーサケート県

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
ja: スリン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
ja: ウボンラーチャターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
ja: ウドーンターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
ja: ヤソートーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
ja: チャチューンサオ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
ja: チャンタブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
ja: チョンブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
ja: プラーチーンブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
ja: ラヨーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
ja: サケーオ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Trat
ja: トラート県

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
ja: アーントーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ja: アユタヤ県

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
ja: バンコク

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
ja: チャイナート県

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
ja: カーンチャナブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
ja: ロッブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
ja: ナコーンナーヨック県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
ja: ナコーンパトム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nonthaburi
ja: ノンタブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
ja: パトゥムターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
ja: ペッチャブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
ja: プラチュワップキーリーカン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
ja: ラーチャブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
ja: サムットプラーカーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
ja: サムットサーコーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
ja: サムットソンクラーム県

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
ja: サラブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
ja: シンブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
ja: スパンブリー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
ja: チュムポーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Krabi
ja: クラビー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
ja: ナコーンシータンマラート県

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
ja: ナラーティワート県

[ctx: thailand.kgm]
en: Pattani
ja: パッターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
ja: パンガー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
ja: パッタルン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
ja: プーケット県

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
ja: ラノーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
ja: サトゥーン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
ja: ソンクラー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
ja: スラートターニー県

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
ja: トラン県

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
ja: ヤラー県

[ctx: tripura.kgm]
en: Tripura
ja: トリプラ州

[ctx: tripura.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
ja: ここはトリプラ州ではありません

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
ja: ここはトルコではありません

[ctx: turkey.kgm]
en: Adana
ja: アダナ|/|$[~setProps ~region 'アダナ県' ~city 'アダナ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Adıyaman
ja: アドゥヤマン|/|$[~setProps ~region 'アドゥヤマン県' ~city 'アドゥヤマン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyonkarahisar
ja: アフィヨン県

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyon
ja: アフィヨン|/|$[~setProps ~region 'アフィヨン県' ~city 'アフィヨン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Ağrı
ja: アール|/|$[~setProps ~region 'アール県' ~city 'アール']

[ctx: turkey.kgm]
en: Amasya
ja: アマスィヤ|/|$[~setProps ~region 'アマスィヤ県' ~city 'アマスィヤ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
ja: アンカラ|/|$[~setProps ~region 'アンカラ県' ~city 'アンカラ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
ja: アンタルヤ|/|$[~setProps ~region 'アンタルヤ県' ~city 'アンタルヤ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Artvin
ja: アルトヴィン|/|$[~setProps ~region 'アルトヴィン県' ~city 'アルトヴィン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Aydın
ja: アイドゥン|/|$[~setProps ~region 'アイドゥン県' ~city 'アイドゥン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Balıkesir
ja: バルケスィル|/|$[~setProps ~region 'バルケスィル県' ~city 'バルケスィル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bilecik
ja: ビレジク|/|$[~setProps ~region 'ビレジク県' ~city 'ビレジク']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bingöl
ja: ビンギョル|/|$[~setProps ~region 'ビンギョル県' ~city 'ビンギョル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bitlis
ja: ビトリス|/|$[~setProps ~region 'ビトリス県' ~city 'ビトリス']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bolu
ja: ボル|/|$[~setProps ~region 'ボル県' ~city 'ボル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
ja: ブルドゥル|/|$[~setProps ~region 'ブルドゥル県' ~city 'ブルドゥル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
ja: ブルサ|/|$[~setProps ~region 'ブルサ県' ~city 'ブルサ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Çanakkale
ja: チャナッカレ|/|$[~setProps ~region 'チャナッカレ県' ~city 'チャナッカレ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Çankırı
ja: チャンクル|/|$[~setProps ~region 'チャンクル県' ~city 'チャンクル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Çorum
ja: チョルム|/|$[~setProps ~region 'チョルム県' ~city 'チョルム']

[ctx: turkey.kgm]
en: Denizli
ja: デニズリ|/|$[~setProps ~region 'デニズリ県' ~city 'デニズリ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Diyarbakır
ja: ディヤルバクル|/|$[~setProps ~region 'ディヤルバクル県' ~city 'ディヤルバクル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Edirne
ja: エディルネ|/|$[~setProps ~region 'エディルネ県' ~city 'エディルネ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Elazığ
ja: エラズー|/|$[~setProps ~region 'エラズー県' ~city 'エラズー']

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzincan
ja: エルズィンジャン|/|$[~setProps ~region 'エルズィンジャン県' ~city 'エルズィンジャン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzurum
ja: エルズルム|/|$[~setProps ~region 'エルズルム県' ~city 'エルズルム']

[ctx: turkey.kgm]
en: Eskişehir
ja: エスキシェヒル|/|$[~setProps ~region 'エスキシェヒル県' ~city 'エスキシェヒル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Gaziantep
ja: ガズィアンテプ|/|$[~setProps ~region 'ガズィアンテプ県' ~city 'ガズィアンテプ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Giresun
ja: ギレスン|/|$[~setProps ~region 'ギレスン県' ~city 'ギレスン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Gümüşhane
ja: ギュミュシュハーネ|/|$[~setProps ~region 'ギュミュシュハーネ県' ~city 'ギュミュシュハーネ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Hakkari
ja: ハッキャリ|/|$[~setProps ~region 'ハッキャリ県' ~city 'ハッキャリ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Hatay
ja: ハタイ県

[ctx: turkey.kgm]
en: Antakya
ja: アンタキヤ

[ctx: turkey.kgm]
en: Isparta
ja: ウスパルタ|/|$[~setProps ~region 'ウスパルタ県' ~city 'ウスパルタ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Mersin
ja: メルスィン|/|$[~setProps ~region 'メルスィン県' ~city 'メルスィン']

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
ja: イスタンブル|/|$[~setProps ~region 'イスタンブル県' ~city 'イスタンブル']

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
ja: イズミル|/|$[~setProps ~region 'イズミル県' ~city 'イズミル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kars
ja: カルス|/|$[~setProps ~region 'カルス県' ~city 'カルス']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kastamonu
ja: カスタモヌ|/|$[~setProps ~region 'カスタモヌ県' ~city 'カスタモヌ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kayseri
ja: カイセリ|/|$[~setProps ~region 'カイセリ県' ~city 'カイセリ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırklareli
ja: クルクラーレリ|/|$[~setProps ~region 'クルクラーレリ県' ~city 'クルクラーレリ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırşehir
ja: クルシェヒル|/|$[~setProps ~region 'クルシェヒル県' ~city 'クルシェヒル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kocaeli
ja: コジャエリ県

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmit
ja: イズミト

[ctx: turkey.kgm]
en: Konya
ja: コンヤ|/|$[~setProps ~region 'コンヤ県' ~city 'コンヤ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kütahya
ja: キュタヒヤ|/|$[~setProps ~region 'キュタヒヤ県' ~city 'キュタヒヤ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Malatya
ja: マラティヤ|/|$[~setProps ~region 'マラティヤ県' ~city 'マラティヤ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Manisa
ja: マニサ|/|$[~setProps ~region 'マニサ県' ~city 'マニサ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kahramanmaraş
ja: カフラマンマラシュ|/|$[~setProps ~region 'カフラマンマラシュ県' ~city 'カフラマンマラシュ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Mardin
ja: マルディン|/|$[~setProps ~region 'マルディン県' ~city 'マルディン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Muğla
ja: ムーラ|/|$[~setProps ~region 'ムーラ県' ~city 'ムーラ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Muş
ja: ムシュ|/|$[~setProps ~region 'ムシュ県' ~city 'ムシュ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Nevşehir
ja: ネヴシェヒル|/|$[~setProps ~region 'ネヴシェヒル県' ~city 'ネヴシェヒル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Niğde
ja: ニーデ|/|$[~setProps ~region 'ニーデ県' ~city 'ニーデ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Ordu
ja: オルドゥ|/|$[~setProps ~region 'オルドゥ県' ~city 'オルドゥ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Rize
ja: リゼ|/|$[~setProps ~region 'リゼ県' ~city 'リゼ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Sakarya
ja: サカリヤ県

[ctx: turkey.kgm]
en: Adapazarı
ja: アダパザル

[ctx: turkey.kgm]
en: Samsun
ja: サムスン|/|$[~setProps ~region 'サムスン県' ~city 'サムスン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Siirt
ja: スィイルト|/|$[~setProps ~region 'スィイルト県' ~city 'スィイルト']

[ctx: turkey.kgm]
en: Sinop
ja: スィノプ|/|$[~setProps ~region 'スィノプ県' ~city 'スィノプ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Sivas
ja: スィヴァス|/|$[~setProps ~region 'スィヴァス県' ~city 'スィヴァス']

[ctx: turkey.kgm]
en: Tekirdağ
ja: テキルダー|/|$[~setProps ~region 'テキルダー県' ~city 'テキルダー']

[ctx: turkey.kgm]
en: Tokat
ja: トカト|/|$[~setProps ~region 'トカト県' ~city 'トカト']

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
ja: トラブゾン|/|$[~setProps ~region 'トラブゾン県' ~city 'トラブゾン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Tunceli
ja: トゥンジェリ|/|$[~setProps ~region 'トゥンジェリ県' ~city 'トゥンジェリ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Şanlıurfa
ja: シャンルウルファ|/|$[~setProps ~region 'シャンルウルファ県' ~city 'シャンルウルファ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Uşak
ja: ウシャク|/|$[~setProps ~region 'ウシャク県' ~city 'ウシャク']

[ctx: turkey.kgm]
en: Van
ja: ヴァン|/|$[~setProps ~region 'ヴァン県' ~city 'ヴァン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Yozgat
ja: ヨズガト|/|$[~setProps ~region 'ヨズガト県' ~city 'ヨズガト']

[ctx: turkey.kgm]
en: Zonguldak
ja: ゾングルダク|/|$[~setProps ~region 'ゾングルダク県' ~city 'ゾングルダク']

[ctx: turkey.kgm]
en: Aksaray
ja: アクサライ|/|$[~setProps ~region 'アクサライ県' ~city 'アクサライ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bayburt
ja: バイブルト|/|$[~setProps ~region 'バイブルト県' ~city 'バイブルト']

[ctx: turkey.kgm]
en: Karaman
ja: カラマン|/|$[~setProps ~region 'カラマン県' ~city 'カラマン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırıkkale
ja: クルクカレ|/|$[~setProps ~region 'クルクカレ県' ~city 'クルクカレ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Batman
ja: バトマン|/|$[~setProps ~region 'バトマン県' ~city 'バトマン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Şırnak
ja: シュルナク|/|$[~setProps ~region 'シュルナク県' ~city 'シュルナク']

[ctx: turkey.kgm]
en: Bartın
ja: バルトゥン|/|$[~setProps ~region 'バルトゥン県' ~city 'バルトゥン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Ardahan
ja: アルダハン|/|$[~setProps ~region 'アルダハン県' ~city 'アルダハン']

[ctx: turkey.kgm]
en: Iğdır
ja: ウードゥル|/|$[~setProps ~region 'ウードゥル県' ~city 'ウードゥル']

[ctx: turkey.kgm]
en: Yalova
ja: ヤロヴァ|/|$[~setProps ~region 'ヤロヴァ県' ~city 'ヤロヴァ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Karabük
ja: カラビュック|/|$[~setProps ~region 'カラビュック県' ~city 'カラビュック']

[ctx: turkey.kgm]
en: Kilis
ja: キリス|/|$[~setProps ~region 'キリス県' ~city 'キリス']

[ctx: turkey.kgm]
en: Osmaniye
ja: オスマニエ|/|$[~setProps ~region 'オスマニエ県' ~city 'オスマニエ']

[ctx: turkey.kgm]
en: Düzce
ja: デュズジェ|/|$[~setProps ~region 'デュズジェ県' ~city 'デュズジェ']

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
ja: ここはトルクメニスタンではありません

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Ahal
ja: アハル州

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Balkan
ja: バルカン州

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
ja: ダショグズ州

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Lebap
ja: レバプ州

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Mary
ja: マル州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
ja: ヴォルィーニ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
ja: ルーツィク

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
ja: リヴィウ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
ja: リヴィウ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
ja: ザカルパッチャ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
ja: ウージュホロド

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
ja: リヴネ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
ja: リヴネ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
ja: テルノピリ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
ja: テルノピリ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
ja: フメリニチキー州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
ja: フメリニチキー

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
ja: イヴァーノ＝フランキーウシク州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
ja: イヴァーノ＝フランキーウシク

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
ja: チェルニウツィ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
ja: チェルニウツィ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
ja: ジトーミル州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
ja: ジトーミル

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
ja: ヴィーンヌィツャ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
ja: ヴィーンヌィツャ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
ja: キエフ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
ja: キエフ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
ja: チェルカースィ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
ja: チェルカースィ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
ja: キロヴォフラード州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
ja: ミコライフ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
ja: ミコライフ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
ja: オデサ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
ja: オデサ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
ja: チェルニーヒフ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
ja: チェルニーヒフ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
ja: スムィ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
ja: スムィ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
ja: ポルタヴァ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
ja: ポルタヴァ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
ja: ハリコフ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
ja: ハリコフ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
ja: ドニプロペトロウシク州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
ja: ドニエプル川

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
ja: ドネーツィク州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
ja: ドネーツィク

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
ja: ザポリッジャ州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
ja: ザポリッジャ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
ja: ヘルソン州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
ja: ヘルソン

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
ja: ルハンスク州

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
ja: ルハンスク

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
ja: クリミア自治共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
ja: シンフェロポリ

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
ja: キエフ特別市

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
ja: セヴァストポリ特別市

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
ja: アゾフ海

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
ja: 黒海

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
ja: ここはウクライナではありません

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
ja: 境界/海岸

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
ja: 河川

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
ja: ここはウルグアイではありません

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
ja: アルティガス|/|$[~setProps ~region 'アルティガス州' ~city 'アルティガス']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
ja: カネロネス|/|$[~setProps ~region 'カネロネス州' ~city 'カネロネス']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
ja: セロラルゴ州

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
ja: メロ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
ja: コロニア|/|$[~setProps ~region 'コロニア州' ~city 'コロニア']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
ja: ドゥラスノ|/|$[~setProps ~region 'ドゥラスノ州' ~city 'ドゥラスノ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
ja: フローレス州

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
ja: トリニダド

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
ja: フロリダ|/|$[~setProps ~region 'フロリダ州' ~city 'フロリダ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
ja: ラバリェハ州

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
ja: ミナス

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
ja: マルドナド|/|$[~setProps ~region 'マルドナド州' ~city 'マルドナド']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
ja: モンテビデオ|/|$[~setProps ~region 'モンテビデオ州' ~city 'モンテビデオ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
ja: パイサンドゥ|/|$[~setProps ~region 'パイサンドゥ州' ~city 'パイサンドゥ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
ja: リオネグロ州

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
ja: フライベントス

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
ja: リベラ|/|$[~setProps ~region 'リベラ州' ~city 'リベラ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
ja: ロチャ|/|$[~setProps ~region 'ロチャ州' ~city 'ロチャ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
ja: サルト|/|$[~setProps ~region 'サルト州' ~city 'サルト']

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
ja: サンホセ|/|$[~setProps ~region 'サンホセ州' ~city 'サンホセ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
ja: ソリアノ州

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
ja: メルセデス

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
ja: タクアレンボ|/|$[~setProps ~region 'タクアレンボ州' ~city 'タクアレンボ']

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
ja: トレインタ・イ・トレス|/|$[~setProps ~region 'トレインタ・イ・トレス州' ~city 'トレインタ・イ・トレス']

[ctx: usa.kgm]
en: USA
ja: アメリカ合衆国

[ctx: usa.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
ja: 海岸

[ctx: usa.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
ja: スペリオル湖

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
ja: ミシガン湖

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
ja: ヒューロン湖

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
ja: エリー湖

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
ja: オンタリオ湖

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
ja: バハマ

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
ja: ワシントン D.C.

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
ja: アラバマ州

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
ja: モンゴメリー

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
ja: アラスカ州

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
ja: ジュノー

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
ja: アリゾナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
ja: フェニックス

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
ja: アーカンソー州

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
ja: リトルロック

[ctx: usa.kgm]
en: California
ja: カリフォルニア州

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
ja: サクラメント

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
ja: コロラド州

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
ja: デンバー

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
ja: コネチカット州

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
ja: ハートフォード

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
ja: デラウェア州

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
ja: ドーバー

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
ja: フロリダ州

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
ja: タラハシー

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
ja: ジョージア州

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
ja: アトランタ

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
ja: ハワイ州

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
ja: ホノルル

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
ja: アイダホ州

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
ja: ボイシ

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
ja: イリノイ州

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
ja: スプリングフィールド

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
ja: インディアナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
ja: インディアナポリス

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
ja: アイオワ州

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
ja: デモイン

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
ja: カンザス州

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
ja: トピーカ

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
ja: フランクフォート

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
ja: バトンルージュ

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
ja: メイン州

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
ja: オーガスタ

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
ja: メリーランド州

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
ja: アナポリス

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
ja: ボストン

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
ja: ミシガン州

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
ja: ランシング

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
ja: ミネソタ州

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
ja: セントポール

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
ja: ミシシッピ州

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
ja: ジャクソン

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
ja: ミズーリ州

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
ja: ジェファーソンシティ

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
ja: モンタナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
ja: ヘレナ

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
ja: リンカーン

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
ja: ネバダ州

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
ja: カーソンシティ

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
ja: コンコード

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
ja: トレントン

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
ja: サンタフェ

[ctx: usa.kgm]
en: New York
ja: ニューヨーク州

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
ja: アルバニー

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
ja: ローリー

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
ja: ビスマーク

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
ja: オハイオ州

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
ja: コロンバス

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
ja: オクラホマシティ

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
ja: オレゴン州

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
ja: セイラム

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
ja: ハリスバーグ

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
ja: プロヴィデンス

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
ja: コロンビア

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
ja: ピア

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
ja: テネシー州

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
ja: ナッシュビル

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
ja: テキサス州

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
ja: オースチン

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
ja: ユタ州

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
ja: ソルトレークシティ

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
ja: バーモント州

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
ja: モントピリア

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
ja: バージニア州

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
ja: リッチモンド

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
ja: ワシントン州

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
ja: オリンピア

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
ja: チャールストン

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
ja: マディソン

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
ja: ワイオミング州

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
ja: シャイアン

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
ja: ここはウズベキスタンではありません

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
ja: アンディジャン|/|$[~setProps ~region 'アンディジャン州' ~city 'アンディジャン']

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
ja: ブハラ州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
ja: ブラハ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
ja: フェルガナ州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
ja: フェルガナ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
ja: ジザフ|/|$[~setProps ~region 'ジザフ州' ~city 'ジザフ']

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
ja: ホラズム州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
ja: ウルゲンチ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Namangan
ja: ナマンガン|/|$[~setProps ~region 'ナマンガン州' ~city 'ナマンガン']

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
ja: ナヴァーイー|/|$[~setProps ~region 'ナヴァーイー州' ~city 'ナヴァーイー']

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
ja: カシュカダリヤ州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
ja: カルシ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
ja: カラカルパクスタン共和国|/|$[~setProps ~regionType 共和国]

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
ja: ヌクス

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
ja: サマルカンド|/|$[~setProps ~region 'サマルカンド州' ~city 'サマルカンド']

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
ja: シルダリヤ州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
ja: グリスタン

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
ja: スルハンダリヤ州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
ja: テルメズ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
ja: タシケント州

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
ja: タシケント

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
ja: タシケント特別市

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
ja: ここはベネズエラではありません

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
ja: アマソナス州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
ja: プエルト・アヤクーチョ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
ja: アンソアテギ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
ja: バルセロナ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
ja: アプレ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
ja: サン・フェルナンド・デ・アプレ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
ja: アラグア州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
ja: マラカイ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
ja: バリナス|/|$[~setProps ~region 'バリナス州' ~city 'バリナス']

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
ja: ボリバル州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
ja: シウダ・ボリバル

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
ja: カラボボ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
ja: バレンシア

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
ja: コヘデス州

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
ja: サンカルロス

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
ja: デルタアマクロ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
ja: トゥクピタ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
ja: ファルコン州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
ja: コーロ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
ja: グアリコ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
ja: サン・フアン・デ・ロス・モロス

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
ja: ララ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
ja: バルキシメト

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
ja: メリダ|/|$[~setProps ~region 'メリダ州' ~city 'メリダ']

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
ja: ミランダ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
ja: ロステケス

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
ja: モナガス州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
ja: マツリン

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
ja: ヌエバエスパルタ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
ja: ラアスンシオン

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
ja: ポルトゥゲサ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
ja: グアナレ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
ja: スクレ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
ja: クマナ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
ja: タチラ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
ja: サンクリストバル

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
ja: トルヒーリョ|/|$[~setProps ~region 'トルヒーリョ州' ~city 'トルヒーリョ']

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
ja: ヤラクィ州

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
ja: サンフェリペ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
ja: バルガス州

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
ja: ラグアイラ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
ja: スリア州

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
ja: マラカイボ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
ja: 連邦保護領|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
ja: カラカス

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
ja: 首都地区|/|$[~setProps ~regionType 地域]

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
ja: カラカス

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
ja: ベトナム

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
ja: 省|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
ja: ここはベトナムではありません

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: vietnam.kgm]
en: An Giang
ja: アンザン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
ja: ロンシェン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
ja: バクザン|/|$[~setProps ~region 'バクザン省' ~city 'バクザン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
ja: バッカン|/|$[~setProps ~region 'バッカン省' ~city 'バッカン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
ja: バクリュウ|/|$[~setProps ~region 'バクリュウ省' ~city 'バクリュウ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
ja: バクニン|/|$[~setProps ~region 'バクニン省' ~city 'バクニン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
ja: バリア・ブンタウ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
ja: ブンタウ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
ja: ベンチェ|/|$[~setProps ~region 'ベンチェ省' ~city 'ベンチェ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
ja: ビンディン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
ja: クイニョン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
ja: ビンズン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
ja: トゥゾゥモット

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
ja: ビンフオック省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
ja: ドンソアイ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
ja: ビントゥァン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
ja: ファンティエット

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
ja: カマウ|/|$[~setProps ~region 'カマウ省' ~city 'カマウ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
ja: カントー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
ja: カオバン|/|$[~setProps ~region 'カオバン省' ~city 'カオバン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
ja: ダクラク省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
ja: バメントート

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
ja: ダクノン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
ja: ザーギア

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
ja: ダナン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
ja: ディエンビエン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
ja: ディエンビエンフー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
ja: ドンナイ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
ja: ビエンホア

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
ja: ドンタップ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
ja: カオラン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Lai
ja: ザライ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
ja: プレイク

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
ja: ハーザン|/|$[~setProps ~region 'ハーザン省' ~city 'ハーザン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
ja: ハイズン|/|$[~setProps ~region 'ハイズン省' ~city 'ハイズン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
ja: ハイフォン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
ja: ハーナム省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
ja: フーリー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
ja: ハノイ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
ja: ハータイ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
ja: ハドン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
ja: ハーティン|/|$[~setProps ~region 'ハーティン省' ~city 'ハーティン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
ja: ホアビン|/|$[~setProps ~region 'ホアビン省' ~city 'ホアビン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
ja: ホーチミン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
ja: ハウザン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
ja: ヴィータイン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
ja: フンイン|/|$[~setProps ~region 'フンイン省' ~city 'フンイン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
ja: カインホア省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nha Trang
ja: ニャチャン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
ja: キンザン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
ja: ラックザー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kon Tum
ja: コントム|/|$[~setProps ~region 'コントム省' ~city 'コントム']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
ja: ライチャウ|/|$[~setProps ~region 'ライチャウ省' ~city 'ライチャウ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
ja: ラムドン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
ja: ダラット

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
ja: ランソン|/|$[~setProps ~region 'ランソン省' ~city 'ランソン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
ja: ラオカイ|/|$[~setProps ~region 'ラオカイ省' ~city 'ラオカイ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long An
ja: ロンアン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
ja: タンアン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
ja: ナムディン|/|$[~setProps ~region 'ナムディン省' ~city 'ナムディン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
ja: ゲアン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh
ja: ヴィン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
ja: ニンビン|/|$[~setProps ~region 'ニンビン省' ~city 'ニンビン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
ja: ニントゥァン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
ja: ファンラン・タップチャム

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
ja: フートー省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
ja: ヴィエッチー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
ja: フーイン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
ja: トゥイホア

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
ja: クアンビン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
ja: ドンホイ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
ja: クアンナム省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
ja: タムキー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
ja: クアンガーイ|/|$[~setProps ~region 'クアンガーイ省' ~city 'クアンガーイ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
ja: クアンニン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
ja: ハロン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
ja: クアンチ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
ja: ドンハ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
ja: ソクチャン|/|$[~setProps ~region 'ソクチャン省' ~city 'ソクチャン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
ja: ソンラ|/|$[~setProps ~region 'ソンラ省' ~city 'ソンラ']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
ja: タイニン|/|$[~setProps ~region 'タイニン省' ~city 'タイニン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
ja: ターイビン|/|$[~setProps ~region 'ターイビン省' ~city 'ターイビン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
ja: ターイグエン|/|$[~setProps ~region 'ターイグエン省' ~city 'ターイグエン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
ja: タインホア|/|$[~setProps ~region 'タインホア省' ~city 'タインホア']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
ja: トゥアティエン・フエ省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
ja: フエ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
ja: ティエンザン省

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
ja: ミトー

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
ja: チャーヴィン|/|$[~setProps ~region 'チャーヴィン省' ~city 'チャーヴィン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
ja: トゥインクワン|/|$[~setProps ~region 'トゥインクワン省' ~city 'トゥインクワン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
ja: ヴィンロン|/|$[~setProps ~region 'ヴィンロン省' ~city 'ヴィンロン']

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
ja: ヴィンフック省

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
ja: ビンイェン

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
ja: イエンバイ|/|$[~setProps ~region 'イエンバイ省' ~city 'イエンバイ']

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
ja: 世界の海と川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
ja: 海と川|/|$[~set ~regionType 地域]

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
ja: ここは水域ではありません

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
ja: 北極海

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
ja: 北太平洋

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
ja: 北大西洋

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
ja: 南太平洋

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
ja: 南太平洋

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
ja: インド洋

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
ja: 南極海

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
ja: コンゴ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
ja: チャド湖

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
ja: ジューバ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Limpopo
ja: リンポポ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mangoky
ja: マンゴキ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mania
ja: マニア川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
ja: ニジェール川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
ja: ナイル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
ja: オゴウェ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
ja: オカバンゴ湿地帯

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
ja: オレンジ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
ja: ドラー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
ja: セネガル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
ja: シェベリ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
ja: トゥルカナ湖

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
ja: ヴォルタ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
ja: ザンベジ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
ja: ダール川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
ja: ドナウ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
ja: ダウガヴァ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
ja: ドニエプル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
ja: ドニエストル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Don
ja: ドン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
ja: エブロ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
ja: エルベ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
ja: ガロンヌ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
ja: グロンマ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadalquivir
ja: グアダルキビール川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kemijoki
ja: ケミ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
ja: クラ川とアラス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
ja: ロワール川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
ja: ネヴァ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
ja: 北ドヴィナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
ja: オーデル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
ja: ポー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
ja: ライン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
ja: ローヌ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
ja: セーヌ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
ja: タホ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
ja: チグリス川とユーフラテス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
ja: ウラル川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
ja: ヴィスワ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
ja: ヴォルガ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
ja: ヴェーザー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
ja: アムダリヤ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
ja: アムール川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
ja: バルハシ湖

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brahmaputra
ja: ブラマプトラ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
ja: チャオプラヤー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fly
ja: フライ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
ja: ガンジス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
ja: ゴーダヴァリー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
ja: ソンコイ川 (紅河)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
ja: 黄河

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
ja: インディギルカ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indus
ja: インダス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
ja: エーヤワディー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kapuas
ja: カプアス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
ja: コリマ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
ja: クリシュナー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
ja: レナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahakam
ja: マハカム川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahanadi
ja: マハナディ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
ja: メコン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
ja: マレー川とダーリング川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Narmada
ja: ナルマダー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ob
ja: オビ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
ja: サルウィン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sepik
ja: セピック川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
ja: シルダリヤ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tapti
ja: タプティ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tarim
ja: タリム川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
ja: 西江

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
ja: 鴨緑江

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
ja: 長江

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
ja: エニセイ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
ja: アラバマ川とトムビッグビー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Balsas
ja: バルサス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brazos
ja: ブラゾス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
ja: コロラド川 (アメリカ合衆国)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
ja: コロンビア川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fraser
ja: フレーザー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hudson
ja: ハドソン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mackenzie
ja: マッケンジー川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
ja: ミシシッピ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
ja: ネルソン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
ja: リオ・グランデ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
ja: リオ・グランデ・デ・サンティアゴ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
ja: サクラメント川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
ja: セントローレンス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Susquehanna
ja: サスケハナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Thelon
ja: セロン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Usumacinta
ja: ウスマシンタ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yaqui
ja: ヤキ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
ja: ユーコン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
ja: アマゾン川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
ja: チュブト川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
ja: マグダレナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
ja: オリノコ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
ja: パラナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
ja: パルナイバ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
ja: コロラド川 (アルゼンチン)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
ja: サン・フランシスコ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
ja: チチカカ湖

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
ja: トカンティンス川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
ja: ドウロ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadiana
ja: グアディアナ川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
ja: マース川

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
ja: エア湖

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
ja: カスピ海

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
ja: テヴェレ川

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
ja: 西ベンガル州

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
ja: 境界

[ctx: world.kgm]
en: World
ja: 世界

[ctx: world.kgm]
en: Countries
ja: 国|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
ja: ここは国ではありません

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
ja: アルジェ

[ctx: world.kgm]
en: Angola
ja: アンゴラ

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
ja: ルアンダ

[ctx: world.kgm]
en: Benin
ja: ベナン

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
ja: ポルトノボ

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
ja: ボツワナ

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
ja: ハボローネ

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
ja: ワガドゥグー

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
ja: ブルンジ

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
ja: カメルーン

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
ja: ヤウンデ

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
ja: バンギ

[ctx: world.kgm]
en: Chad
ja: チャド

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
ja: ウンジャメナ

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
ja: ヤムスクロ

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ja: コンゴ民主共和国

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
ja: カイロ

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
ja: マラボ

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
ja: エリトリア

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
ja: アスマラ

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
ja: エチオピア

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
ja: アディスアベバ

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
ja: ガボン

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
ja: リーブルビル

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
ja: ガーナ

[ctx: world.kgm]
en: Accra
ja: アクラ

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
ja: ギニア

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
ja: コナクリ

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
ja: ビサウ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
ja: イラン

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
ja: テヘラン

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
ja: バグダッド

[ctx: world.kgm]
en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
ja: エルサレム

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
ja: ヨルダン

[ctx: world.kgm]
en: Amman
ja: アンマン

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
ja: ケニア

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
ja: ナイロビ

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
ja: クウェート

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
ja: クウェート

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
ja: ベイルート

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
ja: レソト

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
ja: マセル

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
ja: リベリア

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
ja: モンロビア

[ctx: world.kgm]
en: Libya
ja: リビア

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
ja: トリポリ

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
ja: ファドーツ

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
ja: マダガスカル

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
ja: マラウイ

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
ja: リロングウェ

[ctx: world.kgm]
en: Mali
ja: マリ

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
ja: バマコ

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
ja: モーリタニア

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
ja: ラバト

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
ja: モザンビーク

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
ja: マプト

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
ja: ナミビア

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
ja: ウィントフック

[ctx: world.kgm]
en: Niger
ja: ニジェール

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
ja: ニアメ

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
ja: ナイジェリア

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
ja: アブジャ

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
ja: カタール

[ctx: world.kgm]
en: Doha
ja: ドーハ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
ja: コンゴ共和国

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
ja: ブラザビル

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
ja: ルワンダ

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
ja: キガリ

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
ja: リヤド

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
ja: セネガル

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
ja: ダカール

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
ja: フリータウン

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
ja: ソマリア

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
ja: モガディシュ

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
ja: 南アフリカ

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
ja: プレトリア、ブルームフォンテーン、ケープタウン

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
ja: ハルツーム

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
ja: ムババーネ

[ctx: world.kgm]
en: Syria
ja: シリア

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
ja: ダマスカス

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
ja: タンザニア

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
ja: ドドマ

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
ja: ガンビア

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
ja: バンジュール

[ctx: world.kgm]
en: Togo
ja: トーゴ

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
ja: ロメ

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
ja: チュニジア

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
ja: チュニス

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
ja: ウガンダ

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
ja: カンパラ

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
ja: アブダビ

[ctx: world.kgm]
en: Oman
ja: オマーン

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
ja: マスカット

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
ja: ヨルダン川西岸地区

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
ja: 西サハラ

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
ja: アイウン

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
ja: イエメン

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
ja: サヌア

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
ja: ザンビア

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
ja: ルサカ

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

[ctx: world.kgm]
en: Harare
ja: ハラレ

[ctx: world.kgm]
en: Albania
ja: アルバニア

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
ja: ティラナ

[ctx: world.kgm]
en: Austria
ja: オーストリア

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
ja: ウィーン

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
ja: ベラルーシ

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
ja: ミンスク

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
ja: ベルギー

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
ja: ブリュッセル

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
ja: サラエボ

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
ja: ブルガリア

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
ja: ソフィア

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
ja: クロアチア

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
ja: ザグレブ

[ctx: world.kgm]
en: Prague
ja: プラハ

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
ja: デンマーク

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
ja: タリン

[ctx: world.kgm]
en: Finland
ja: フィンランド

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
ja: ヘルシンキ

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
ja: スコピエ

[ctx: world.kgm]
en: France
ja: フランス

[ctx: world.kgm]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: world.kgm]
en: Germany
ja: ドイツ

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: world.kgm]
en: Greece
ja: ギリシャ

[ctx: world.kgm]
en: Athens
ja: アテネ

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
ja: ハンガリー

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
ja: ブダペスト

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
ja: アイスランド

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
ja: レイキャビク

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
ja: アイルランド

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
ja: ダブリン

[ctx: world.kgm]
en: Italy
ja: イタリア

[ctx: world.kgm]
en: Rome
ja: ローマ

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
ja: ラトビア

[ctx: world.kgm]
en: Riga
ja: リガ

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
ja: リトアニア

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
ja: ビリニュス

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
ja: モルドバ

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
ja: キシニョフ (キシナウ)

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
ja: オランダ

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
ja: アムステルダム

[ctx: world.kgm]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
ja: オスロ

[ctx: world.kgm]
en: Poland
ja: ポーランド

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
ja: ワルシャワ

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
ja: リスボン

[ctx: world.kgm]
en: Romania
ja: ルーマニア

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
ja: ブカレスト

[ctx: world.kgm]
en: Russia
ja: ロシア

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
ja: モスクワ

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
ja: サンマリノ

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
ja: セルビア

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
ja: ベオグラード

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
ja: モンテネグロ

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
ja: ポドゴリツァ

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
ja: スロバキア

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
ja: ブラチスラバ

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
ja: スロベニア

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
ja: リュブリャナ

[ctx: world.kgm]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
ja: マドリード

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
ja: スウェーデン

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
ja: ストックホルム

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
ja: スイス

[ctx: world.kgm]
en: Bern
ja: ベルン

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
ja: アンカラ

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
ja: イギリス

[ctx: world.kgm]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: world.kgm]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
ja: オタワ

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
ja: エルサルバドル

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
ja: サンサルバドル

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
ja: アメリカ合衆国

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
ja: ワシントン D.C.

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
ja: バハマ

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
ja: ナッソー

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
ja: サントドミンゴ

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
ja: ポルトープランス

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: world.kgm]
en: Havana
ja: ハバナ

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
ja: キングストン

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
ja: ドミニカ

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
ja: ロゾー

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
ja: バルバドス

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
ja: ブリッジタウン

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
ja: セントジョンズ

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
ja: ポート・オブ・スペイン

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
ja: メキシコシティ

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
ja: グアテマラ|/|$[~setProps ~region 'グアテマラ']

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
ja: グアテマラ・シティ

[ctx: world.kgm]
en: Belize
ja: ベリーズ

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
ja: ベルモパン

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
ja: ホンジュラス

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
ja: テグシガルパ

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
ja: ニカラグア

[ctx: world.kgm]
en: Managua
ja: マナグア

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
ja: コスタリカ

[ctx: world.kgm]
en: San José
ja: サンホセ

[ctx: world.kgm]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
ja: パナマ

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
ja: ボゴタ

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
ja: カラカス

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
ja: ガイアナ

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
ja: ジョージタウン

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
ja: スリナム

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
ja: パラマリボ

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
ja: カイエンヌ

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: world.kgm]
en: Quito
ja: キト

[ctx: world.kgm]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: world.kgm]
en: Lima
ja: リマ

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
ja: ブラジリア

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
ja: ラパス

[ctx: world.kgm]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
ja: サンティアゴ

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
ja: パラグアイ

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
ja: アスンシオン

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
ja: アルゼンチン

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
ja: モンテビデオ

[ctx: world.kgm]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
ja: キャンベラ

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
ja: ウェリントン

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
ja: バチカン|/|$[~setProps ~region 'バチカン市国' ~city 'バチカン']

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
ja: アンドラ

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
ja: アンドララベリャ

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
ja: モナコ

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
ja: モナコ

[ctx: world.kgm]
en: China
ja: 中国

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
ja: 北京

[ctx: world.kgm]
en: India
ja: インド

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
ja: ニューデリー

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
ja: スリランカ

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ja: スリ・ジャヤワルダナプラ・コッテ

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
ja: モンゴル

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: world.kgm]
en: Astana
ja: アスタナ

[ctx: world.kgm]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
ja: 東京

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
ja: ネーピードー

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
ja: ネパール

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
ja: カトマンズ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
ja: ブータン

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
ja: ティンプー

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
ja: マレーシア

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
ja: ダッカ

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
ja: キプロス

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
ja: ニコシア

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
ja: カブール

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: world.kgm]
en: Baku
ja: バクー

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
ja: エレバン

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
ja: バーレーン

[ctx: world.kgm]
en: Manama
ja: マナーマ

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
ja: グルジア

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
ja: トビリシ

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
ja: アシガバット

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
ja: タシケント

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
ja: ビシュケク

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
ja: ドゥシャンベ

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
ja: イスラマバード

[ctx: world.kgm]
en: Laos
ja: ラオス

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
ja: ビエンチャン

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
ja: カンボジア

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
ja: プノンペン

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
ja: 東ティモール

[ctx: world.kgm]
en: Dili
ja: ディリ

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
ja: ブルネイ

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ja: バンダルスリブガワン

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
ja: フィリピン

[ctx: world.kgm]
en: Manila
ja: マニラ

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
ja: バンコク

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
ja: ベトナム

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
ja: ハノイ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
ja: 中華民国 (台湾)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
ja: 台北

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
ja: シンガポール

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
ja: 北朝鮮 (朝鮮民主主義人民共和国)

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
ja: 平壌

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
ja: 韓国 (大韓民国)

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
ja: ソウル

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
ja: フィジー

[ctx: world.kgm]
en: Suva
ja: スバ

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
ja: トンガ

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
ja: ヌクアロファ

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
ja: ポートモレズビー

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
ja: グリーンランド (デンマーク)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
ja: ヌーク

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
ja: 北極から見た世界の七大州

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
ja: 七大州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
ja: %1の最高峰は？

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
ja: 最高峰から州をあてる(&R)

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
ja: %1を最高峰とするのは？

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
ja: 州の最高峰をあてる(&C)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
ja: 境界

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
ja: アフリカ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
ja: キリマンジャロ

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
ja: 北アメリカ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
ja: マッキンリー

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
ja: 南アメリカ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Aconcagua
ja: アコンカグア

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
ja: ヴィンソン・マシフ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
ja: アジア

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
ja: エベレスト

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
ja: ヨーロッパ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
ja: エルブルス山

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
ja: オセアニア

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
ja: プンチャック・ジャヤ

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
ja: イエメン

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
ja: ここはイエメンではありません

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
ja: アビヤン県

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
ja: アデン県

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
ja: アッダリ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
ja: アルバイダ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
ja: アルフダイダ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
ja: アルジャウフ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
ja: アルマリ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
ja: アルマウィト県

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
ja: アムラン県

[ctx: yemen.kgm]
en: Dhamar
ja: ダマル県

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
ja: ハドラマウト県

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
ja: ハッジャ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Ibb
ja: イッブ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
ja: ラヒジュ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
ja: マアリブ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
ja: サダ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
ja: サヌア県

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
ja: シャブワ県

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
ja: タイッズ県

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ja: コンゴ民主共和国

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
ja: ここはコンゴ民主共和国ではありません

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
ja: コンゴ中央州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Matadi
ja: マタディ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwango
ja: クワンゴ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kenge
ja: ケンゲ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwilu
ja: クウィル州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kikwit
ja: キクウィト

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mai-Ndombe
ja: マイ＝ンドンベ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Inongo
ja: イノンゴ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
ja: カサイ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Luebo
ja: ルエボ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kananga
ja: カナンガ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
ja: 東カサイ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbuji-Mayi
ja: ムブジマイ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lomami
ja: ロマミ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kabinda
ja: カビンダ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sankuru
ja: サンクル州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Maniema
ja: マイエマ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kindu
ja: キンドゥ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
ja: 南キヴ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bukavu
ja: ブカブ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
ja: 北キヴ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Goma
ja: ゴマ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Ituri
ja: イトゥリ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bunia
ja: ブニア

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
ja: 高ウエレ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Isiro
ja: イシロ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshopo
ja: ツォポ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kisangani
ja: キサンガニ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
ja: 低ウエレ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Buta
ja: ブタ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
ja: 北ウバンギ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gbadolite
ja: バドリテ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mongala
ja: モンガラ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lisala
ja: リサラ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
ja: 南ウバンギ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gemena
ja: ゲメナ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
ja: 赤道州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbandaka
ja: ムバンダカ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshuapa
ja: ツアパ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Boende
ja: ボエンデ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
ja: タンガニーカ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kalemie
ja: カレミ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
ja: 高ロマミ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kamina
ja: カミナ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lualaba
ja: ルアラバ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kolwezi
ja: コルヴェジ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
ja: 高カタンガ州

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lubumbashi
ja: ルブンバシ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
ja: ザンビア (県)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
ja: 県|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
ja: ここはザンビアではありません

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
ja: ザンビア (州)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
ja: ここはザンビアではありません

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
ja: 中央州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kabwe
ja: カブウェ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Copperbelt
ja: コッパーベルト州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
ja: ンドラ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
ja: 東部州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Chipata
ja: チパタ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Luapula
ja: ルアプラ州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mansa
ja: マンサ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
ja: ルサカ|/|$[~setProps ~region 'ルサカ州' ~city 'ルサカ']

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
ja: 北部州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kasama
ja: カサマ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
ja: 北西州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Solwezi
ja: ソルウェジ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
ja: 南部州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
ja: リビングストン

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
ja: 西部州

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mongu
ja: モング

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
ja: 州|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
ja: ここはジンバブエではありません

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
ja: ブラワヨ市

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
ja: ハラレ市

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
ja: マニカランド州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
ja: ムタレ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
ja: マショナランド中央州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
ja: ビンドュラ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
ja: マショナランド東部州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
ja: マロンデラ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
ja: マショナランド西部州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
ja: チンホイ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
ja: マスビンゴ|/|$[~setProps ~region 'マスビンゴ州' ~city 'マスビンゴ']

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
ja: 北マタベレランド州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
ja: ルパネ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
ja: 南マタベレランド州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
ja: グワンダ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
ja: ミッドランズ州

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
ja: グウェル

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
ja: ジンバブエ (地区)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
ja: 地区|/|$[~set ~regionType $[~this]]

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
ja: 国境または地域の境界

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
ja: 水域

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
ja: ここはジンバブエではありません

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulawayo
ja: ブラワヨ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Harare
ja: ハラレ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutare
ja: ムタレ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bindura
ja: ビンドュラ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Marondera
ja: マロンデラ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Masvingo
ja: マシビンゴ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Lupane
ja: ルパネ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
ja: グワンダ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gweru
ja: グウェル
