kgeography - en to kk translation catalogue (6767 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
kk: Иран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
kk: Қытай

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
kk: Үндістан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
kk: Бадахшан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
kk: Файзабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
kk: Бадгис

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
kk: Калаи Нау

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
kk: Бағлан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
kk: Пули Хумри

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
kk: Балх

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
kk: Мазари-Шариф

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
kk: Бамиан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
kk: Дайкунди

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
kk: Нили

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
kk: Жаузжан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
kk: Шеберған

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
kk: Фарах

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
kk: Фаряб

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
kk: Маймана

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
kk: Ғазни

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
kk: Ғор

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
kk: Шағжаран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
kk: Гелменд

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
kk: Лашкаргах

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
kk: Герат

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
kk: Кабул

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
kk: Қандағар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
kk: Қаписа

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
kk: Махмуди-Раки

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
kk: Хост

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
kk: Кунар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
kk: Асадабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
kk: Кундуз

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
kk: Лағман

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
kk: Махтарлам

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
kk: Пулиалам

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
kk: Нангархар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
kk: Жалалабад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
kk: Нимроз

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
kk: Заранж

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
kk: Нұристан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
kk: Орузған

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
kk: Таринкоут

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
kk: Пактия

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
kk: Гардез

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
kk: Пактика

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
kk: Шаран

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
kk: Паншер

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
kk: Базарақ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
kk: Паруан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
kk: Шариқар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
kk: Саманған

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
kk: Сарепол

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
kk: Тахар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
kk: Талоқан

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
kk: Уардақ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
kk: Мейдан-Шаһар

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
kk: Забул

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
kk: Қалат

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
kk: Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: africa.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
kk: Африка емес

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
kk: Африка емес

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
kk: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
kk: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
kk: Ангола

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
kk: Луанда

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
kk: Бенин

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
kk: Порто-Ново

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
kk: Ботсвана

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
kk: Габорорне

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
kk: Буркина-Фасо

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
kk: Уагадугу

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
kk: Бурунди

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
kk: Камерун

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
kk: Яунде

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
kk: Кабо-Верде

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
kk: Прайя

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
kk: Орталық Африка Республикасы

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
kk: Бангуи

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
kk: Чад

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
kk: Нджамена

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
kk: Комор ар-ы

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
kk: Морони

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
kk: Кот д'Ивуар

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
kk: Ямуссукро

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
kk: Конго (КДР)

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
kk: Киншаса

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
kk: Джибути

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
kk: Мысыр

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
kk: Қаир

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
kk: Экваториалдық Гвинея

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
kk: Малабо

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
kk: Эритрея

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
kk: Асмара

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
kk: Эфиопия

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
kk: Аддис-Абеба

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
kk: Габон

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
kk: Либревиль

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
kk: Гамбия

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
kk: Банджул

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
kk: Гана

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
kk: Аккра

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
kk: Гвинея

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
kk: Конакри

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
kk: Гвинея-Бисау

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
kk: Биссау

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
kk: Кения

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
kk: Найроби

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
kk: Лесото

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
kk: Масеру

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
kk: Либерия

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
kk: Монровия

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
kk: Ливия

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
kk: Триполи

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
kk: Мадагаскар

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
kk: Антананариву

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
kk: Малави

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
kk: Лилонгве

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
kk: Мали

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
kk: Бамако

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
kk: Мавритания

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
kk: Нуакшот

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
kk: Маврикий

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
kk: Порт-Луис

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
kk: Марокко

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
kk: Рабат

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
kk: Мозамбик

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
kk: Мапуто

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
kk: Намибия

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
kk: Виндхук

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
kk: Нигер

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
kk: Ниамей

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
kk: Нигерия

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
kk: Абуджа

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
kk: Конго Республикасы

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
kk: Браззавиль

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
kk: Руанда

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
kk: Кигали

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
kk: Сенегал

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
kk: Дакар

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
kk: Сейшел ар-ы

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
kk: Виктория

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
kk: Сьерра-Леоне

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
kk: Фритаун

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
kk: Сомали

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
kk: Могадишо

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
kk: Оңтүстік Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
kk: Претория

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
kk: Судан

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
kk: Хартум

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
kk: Онтүстік Судан

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
kk: Жуба

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
kk: Мбабане

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
kk: Сан-Томе және Принсипи

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
kk: Сан-Томе

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
kk: Танзания

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
kk: Додома

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
kk: Того

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
kk: Ломе

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
kk: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
kk: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
kk: Уганда

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
kk: Кампала

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
kk: Батыс Сахара

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
kk: Эл-Аюн

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
kk: Замбия

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
kk: Лусака

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
kk: Зимбабве

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
kk: Хараре

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
kk: Канары аралдары (Испания)

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
kk: Мадейра (Португалия)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
kk: Фуншал

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
kk: Реюньион (Франция)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
kk: Әулие Елена ар. (Брит.)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
kk: Джеймстаун

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
kk: Албания (аудандары)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
kk: Албания емес

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
kk: Берат

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
kk: Булғиз

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
kk: Делвин

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
kk: Девол

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
kk: Дибер

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
kk: Дуррес

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
kk: Елбасан

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
kk: Фиер

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
kk: Гирокакстра

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
kk: Грамш

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
kk: Хас

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
kk: Кавая

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
kk: Колоня

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
kk: Корче

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
kk: Круя

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
kk: Кучове

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
kk: Кукеш

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
kk: Курбин

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
kk: Леже

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
kk: Либражд

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
kk: Лишня

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
kk: Малеси-е-Маде

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
kk: Малакастер

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
kk: Мат

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
kk: Мердите

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
kk: Пекин

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
kk: Пермет

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
kk: Поградек

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
kk: Пуке

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
kk: Саранде

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
kk: Шкодер

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
kk: Скрапар

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
kk: Тепелене

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
kk: Трипоя

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
kk: Влоре

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
kk: Албания (Префектуралары)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
kk: Префектуралары

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
kk: Албания емес

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
kk: Берат

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
kk: Дибер

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
kk: Пешкопи

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
kk: Дуррес

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
kk: Елбасан

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
kk: Фиер

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
kk: Гирокакстра

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
kk: Корче

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
kk: Кукеш

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
kk: Леже

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
kk: Шкодер

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
kk: Тирана

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
kk: Влоре

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
kk: Алжир

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
kk: Алжир емес

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
kk: Ардар

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
kk: Айн-Дефла

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
kk: Айн-Темушент

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
kk: Алжир

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
kk: Аннаба

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
kk: Батна

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
kk: Бешар

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
kk: Беджая

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
kk: Бискра

[ctx: algeria.kgm]
en: Blida
kk: Билда

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
kk: Бордж-Бу-Ареридж

[ctx: algeria.kgm]
en: Bouira
kk: Буйра

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
kk: Бумердес

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
kk: Шлиф

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
kk: Константин

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
kk: Джелфа

[ctx: algeria.kgm]
en: El Bayadh
kk: Ел-Байад

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
kk: Ел-Оед

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
kk: Ғардая

[ctx: algeria.kgm]
en: Guelma
kk: Гелма

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
kk: Иллизи

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
kk: Жижел

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
kk: Хеншела

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
kk: Лағуат

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
kk: Медея

[ctx: algeria.kgm]
en: Mila
kk: Мила

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
kk: Мостаганем

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
kk: Мсила

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
kk: Муаскар

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
kk: Оран

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
kk: Уаргла

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
kk: Ум-ел-Буаги

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
kk: Релизан

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
kk: Сетиф

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
kk: Сиди-Бел-Аббес

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
kk: Скикда

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
kk: Сук-Аһрас

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
kk: Таменғассет

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
kk: Тебесса

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
kk: Тиарет

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
kk: Тиндуф

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
kk: Типаса

[ctx: algeria.kgm]
en: Tissemsilt
kk: Тиссемслит

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
kk: Тизи-Узу

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
kk: Тлемцен

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
kk: Андхра-Прадеш

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
kk: Андхра-Прадеш емес

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Adilabad
kk: Әділабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nizamabad
kk: Низамабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Karimnagar
kk: Кәрімнағар

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Medak
kk: Медақ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Sangareddy
kk: Сангаредди

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Warangal
kk: Уарангал

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Rangareddy
kk: Рангаредди

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
kk: Хайдарабад

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Khammam
kk: Хаммам

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nalgonda
kk: Налгонда

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Mahbubnagar
kk: Махбубнагар

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Kurnool
kk: Курнур

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Anantapur
kk: Анантапур

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Chittoor
kk: Читтур

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
kk: Куддапах

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nellore
kk: Неллуру

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Prakasam
kk: Пракасам

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Ongole
kk: Онголе

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Guntur
kk: Гунтур

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Krishna
kk: Кришна

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Machilipatnam
kk: Мачилипатнам

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
kk: Батыс Годавари

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Eluru
kk: Елуру

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
kk: Шығыс Годавари

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Kakinada
kk: Какинада

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Vishakhapatnam
kk: Вишнахапатам

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Vizianagaram
kk: Взианагарам

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Srikakulam
kk: Шрикакулам

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
kk: Андорра

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
kk: Пароккиялары

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: andorra.kgm]
en: France
kk: Франция

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
kk: Андорра-ла-Велла

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
kk: Ла-Массана

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
kk: Ордино

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
kk: Канилло

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
kk:  Енкамп

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
kk: Ескалдес-Енгордани

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
kk: Сент-Джулия-де-Лория

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
kk: Ангола (Өлкелері)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
kk: Ангола (Өлкелері) емес

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bengo
kk: Бенго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Caxito
kk: Кашито

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Benguela
kk: Бенгуела

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bié
kk: Бие

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Kuito
kk: Куито

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
kk: Кабинда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
kk: Куандо-Кубанго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Menongue
kk: Менонге

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
kk: Солтүс. Кванза

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: N'dalatando
kk: Ндалатандо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
kk: Онтүс. Кванза

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
kk: Сумбе

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
kk: Кунене

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Ondjiva
kk: Онджива

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huambo
kk: Хуамбо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
kk: Хуила

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lubango
kk: Лубанго

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luanda
kk: Луанда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
kk: Солтүс. Лунда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
kk: Лукапа

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
kk: Онтүс. Лунда

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Saurimo
kk: Сауримо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Malanje
kk: Маланже

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Namibe
kk: Намибе

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Moxico
kk: Мошико

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luena
kk: Луена

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Uíge
kk: Уиже

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
kk: Заир

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
kk: Мбанза Конго

en: Your Answers Were
kk: Сіздің жауаптарыңыз

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
kk: Сіз %2 сұраққа %1 дұрыс жауап бердіңіз.

en: Question
kk: Сұрақ

en: Your Answer
kk: Жауабыңыз

en: Correct Answer
kk: Дұрысы

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
kk: Аргентина

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
kk: Аргентина емес

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
kk: Буенос-Айрес (шаһары)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
kk: Буенос-Айрес

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
kk: Ла-Плата

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
kk: Катамарка

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
kk: Сан-Фернандо-дел-Валле-дел-Катамарка

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
kk: Чако

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
kk: Ресистенция

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
kk: Чубут

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
kk: Раусон

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
kk: Кордоба

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
kk: Корриентес

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
kk: Ентре-Риос

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
kk: Парана

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
kk: Формоза

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
kk: Жужуй

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
kk: Сан-Сальвадор-де-Жужуй

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
kk: Ла-Пампа

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
kk: Санта-Роза

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
kk: Ла-Риоя

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
kk: Мендоза

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
kk: Мисионес

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
kk: Посадас

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
kk: Неукен

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
kk: Рио-Негро

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
kk: Виедма

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
kk: Салта

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
kk: Сан-Жуан

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
kk: Сан-Люис

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
kk: Санта-Круз

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
kk: Рио-Галлегос

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
kk: Санта-Фе

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
kk: Сантьяго-дел-Естеро

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
kk: Тера-дел-Фуего

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
kk: Ушуая

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
kk: Тукуман

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
kk: Сан-Мигел-де-Тукуман

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
kk: Армения

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
kk: Ван көлі

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
kk: Севан көлі

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
kk: Гүржістан

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
kk: Иран

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
kk: Арагацотн

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
kk: Аштарак

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
kk: Арарат

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
kk: Арташат

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
kk: Армавир

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
kk: Гагаркуник

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
kk: Гавар

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
kk: Кутайк

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
kk: Раздан

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
kk: Лори

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
kk: Ванадзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
kk: Ширак

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
kk: Гюмри

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
kk: Сюник

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
kk: Капан

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
kk: Тавуш

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
kk: Иджеван

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
kk: Вайоц Дзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
kk: Егегнадзор

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
kk: Ереван

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
kk: Аруначал-Прадеш

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
kk: Аруначал-Прадеш емес

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tirap
kk: Тирап

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Khonsa
kk: Хонса

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Changlang
kk: Чангланг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lohit
kk: Лохит

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tezu
kk: Тезу

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Anjaw
kk: Анжав

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
kk: Гавай

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
kk: Төмен Дибанг алқабы

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Roing
kk: Роинг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
kk: Дибанг алқабы

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Anini
kk: Анини

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
kk: Жоғарғы Сианг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Yingkiong
kk: Ингионг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
kk: Шығыс Сианг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Pasighat
kk: Пасигхат

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
kk: Батыс Сианг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Along
kk: Алонг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tawang
kk: Тауанг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
kk: Батыс Каменг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Bomdila
kk: Бомдилиа

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
kk: Шығыс Каменг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Seppa
kk: Сеппа

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Papum Pare
kk: Папум-Паре

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Yupia
kk: Юпиа

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
kk: Төмен Субансири

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Ziro
kk: зИро

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Kurung Kumey
kk: Курунг-Кумей

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Koloriang
kk: Колорианг

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
kk: Жоғарғы Субансири

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Daporijo
kk: Допариджо

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
kk: Азия

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: asia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
kk: Мәскеу

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
kk: Анкара

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
kk: Мысыр

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
kk: Қаир

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
kk: Джибути

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
kk: Эритрея

[ctx: asia.kgm]
en: Asmara
kk: Асмара

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
kk: Эфиопия

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
kk: Аддис-Абеба

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
kk: Иран

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
kk: Теһран

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
kk: Ирак

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
kk: Бағдад

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
kk: Израиль

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
kk: Иерусалим

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
kk: Иордания

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
kk: Амман

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
kk: Кения

[ctx: asia.kgm]
en: Nairobi
kk: Найроби

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
kk: Кувейт

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
kk: Кувейт-Сити

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
kk: Ливан

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
kk: Бейрут

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
kk: Катар

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
kk: Доха

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
kk: Эр-Рияд

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
kk: Сомали

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
kk: Могадишо

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
kk: Судан

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
kk: Хартум

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
kk: Онтүстік Судан

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
kk: Джуба

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
kk: Сирия

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
kk: Дамаск

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
kk: Уганда

[ctx: asia.kgm]
en: Kampala
kk: Кампала

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
kk: Абу-Даби

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
kk: Оман

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
kk: Мускат

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
kk: Батыс Жағалауы

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
kk: Йемен

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
kk: Сана

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
kk: Украина

[ctx: asia.kgm]
en: China
kk: Қытай

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
kk: Бейжің

[ctx: asia.kgm]
en: India
kk: Үндістан

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
kk: Нью-Дели

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
kk: Шри-Ланка

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
kk: Коломбо және Шри-Джайяварданапура

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
kk: Монғолия

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
kk: Улан-Батор

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
kk: Астана

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
kk: Жапония

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
kk: Токио

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
kk: Мьянма

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
kk: Нейпидо

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
kk: Непал

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
kk: Катманду

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
kk: Бутан

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
kk: Тхимпху

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
kk: Индонезия

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
kk: Джакарта

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
kk: Малайзия

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
kk: Куала-Лумпур

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
kk: Дакка

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
kk: Кабул

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
kk: Баку

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
kk: Армения

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
kk: Ереван

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
kk: Бахрейн

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
kk: Манама

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
kk: Гүржістан

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
kk: Тбилиси

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
kk: Ашхабад

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
kk: Ташкент

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
kk: Бішкек

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
kk: Душанбе

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
kk: Исламабад

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
kk: Лаос

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
kk: Вьентьян

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
kk: Камбоджа

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
kk: Пномпен

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
kk: Бруней

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
kk: Бандар-Сери-Бегаван

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
kk: Филиппин

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
kk: Манила

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
kk: Тайланд

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
kk: Бангкок

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
kk: Вьетнам

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
kk: Ханой

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
kk: Тайвань ар.

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
kk: Тайбей

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
kk: Сингапур

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
kk: Солтүстік Корея (КХДР)

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
kk: Пхенян

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
kk: Корей Республикасы

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
kk: Сеул

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
kk: Шығыс Тимор

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
kk: Дили

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
kk: Танзания

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
kk: Замбия

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
kk: Мозамбик

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
kk: Малави

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
kk: Мадагаскар

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
kk: Папуа - Жаңа Гвинея

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
kk: Аустралия

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
kk: Кипр

en: Correct answers: %1/%2
kk: Дұрыс жауап саны: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
kk: Ассам

[ctx: assam.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
kk: Ассам емес

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: assam.kgm]
en: Kokrajhar
kk: Кокраджар

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
kk: Дхубури

[ctx: assam.kgm]
en: Goalpara
kk: Гоалапара

[ctx: assam.kgm]
en: Bongaigaon
kk: Бонгайгаон

[ctx: assam.kgm]
en: Barpeta
kk: Барпета

[ctx: assam.kgm]
en: Nalbari
kk: Налбари

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
kk: Диспур

[ctx: assam.kgm]
en: Kamrup
kk: Камруп

[ctx: assam.kgm]
en: Guwahati
kk: Гувахати

[ctx: assam.kgm]
en: Darrang
kk: Дарранг

[ctx: assam.kgm]
en: Marigaon
kk: Маригаон

[ctx: assam.kgm]
en: Karbi Anglong
kk: Карби-Англонг

[ctx: assam.kgm]
en: Diphu
kk: Дипху

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
kk: Солтүс.Качар таулары

[ctx: assam.kgm]
en: Haflong
kk: Хафлонг

[ctx: assam.kgm]
en: Cachar
kk: Качар

[ctx: assam.kgm]
en: Silchar
kk: Силчар

[ctx: assam.kgm]
en: Hailakandi
kk: Хайлаканди

[ctx: assam.kgm]
en: Karimganj
kk: Кәрімгандж

[ctx: assam.kgm]
en: Golaghat
kk: Голагхат

[ctx: assam.kgm]
en: Nagaon
kk: Нагаон

[ctx: assam.kgm]
en: Sonitpur
kk: Сонитпур

[ctx: assam.kgm]
en: Lakhimpur
kk: Лакхмипур

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
kk: Солтүс. Лакхмипур

[ctx: assam.kgm]
en: Jorhat
kk: Джорхат

[ctx: assam.kgm]
en: Dhemaji
kk: Дхемаджи

[ctx: assam.kgm]
en: Sibsagar
kk: Сибсагар

[ctx: assam.kgm]
en: Dibrugarh
kk: Дибругарх

[ctx: assam.kgm]
en: Tinsukia
kk: Тинсукя

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
kk: Аустралия

[ctx: australia.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
kk: Аустралия емес

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
kk: Жағалау

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
kk: Аустралияның астаналық аумағы

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
kk: Канберра

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
kk: Жаңа Оңтүстік Уэльс

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
kk: Сидней

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
kk: Виктория

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
kk: Мельбурн

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
kk: Куинсленд

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
kk: Брисбен

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
kk: Оңтүстік Аустралия

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
kk: Аделаида

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
kk: Батыс Аустралия

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
kk: Перт

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
kk: Тасмания

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
kk: Гобарт

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
kk: Солтүстік аумағы

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
kk: Дарвин

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
kk: Аустрия

[ctx: austria.kgm]
en: States
kk: Жерлер

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
kk: Аустрия емес

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
kk: Вена

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
kk: Бургенленд

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
kk: Айзенштадт

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
kk: Штирия

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
kk: Грац

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
kk: Каринтия

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
kk: Клагенфурт

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
kk: Тироль

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
kk: Инсбрук

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
kk: Форарлберг

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
kk: Брегенц

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
kk: Зальцбург

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
kk: Жоғарғы Аустрия

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
kk: Линц

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
kk: Төменгі Аустрия

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
kk: Санкт-Польтен

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
kk: Аудандар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
kk: Әзірбайжан емес

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
kk: Абшерон

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
kk: Агджабад

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
kk: Агдам

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
kk: Агдаш

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
kk: Агстафа

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
kk: Агсу

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
kk: Ширван шаһары

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Astara
kk: Астара

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
kk: Баку шаһары

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Balakan
kk: Балакан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Barda
kk: Барда

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
kk: Бейлаған

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Bilasuvar
kk: Билясувар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
kk: Джабраил

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
kk: Джаилабад

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
kk: Дашкасан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
kk: Физули

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
kk: Гадабай

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
kk: Гянжа қаасы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goranboy
kk: Горанбой

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
kk: Гойчай

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
kk: Хаджигабул

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
kk: Имишли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ismailli
kk: Ысмайли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
kk: Калбаджар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
kk: Кюрдамир

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
kk: Лачин

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran
kk: Ленкоран

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
kk: Ленкоран қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lerik
kk: Лерик

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
kk: Масалы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
kk: Мингачевир қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
kk: Нафталан қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
kk: Нефтчала

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qabala
kk: Кабала

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
kk: Ках

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
kk: Казах

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qobustan
kk: Кобустан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Quba
kk: Куба

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
kk: Кубадли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qusar
kk: Кусар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
kk: Саатли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sabirabad
kk: Сабірабад

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
kk: Шаки

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
kk: Шаки қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Salyan
kk: Салиян

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
kk: Шамахи

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
kk: Шакир

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
kk: Самух

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
kk: Сиазан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
kk: Сумгаит қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
kk: Шуша

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
kk: Шуша қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
kk: Тартар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tovuz
kk: Товуз

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
kk: Уджар

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
kk: Хачмаз

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
kk: Ханкенди

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
kk: Гойгол

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
kk: Хизи

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
kk: Ходжали

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
kk: Ходжавенд

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
kk: Ярдимли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
kk: Евлах

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
kk: Евлах

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zangilan
kk: Зангилан

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zaqatala
kk: Загатала

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
kk: Зардаб

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Babek
kk: Бабек

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
kk: Джюлфа

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kangarli
kk: Кангарли

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
kk: Нахичеван қаласы

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ordubad
kk: Ордубад

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sadarak
kk: Садарак

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
kk: Шахбуз

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
kk: Шарур

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
kk: Бөлімдер

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
kk: Бангладеш емес

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
kk: Бариса

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
kk: Читтагонг

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
kk: Дакка

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
kk: Кхулна

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
kk: Раджшахи

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Sylhet
kk: Силхет

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
kk: Белорусь

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
kk: Облыстар

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
kk: Белорусь емес

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
kk: Минск

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
kk: Брест облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
kk: Брест

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
kk: Гомель облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
kk: Гомель

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
kk: Гродно облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
kk: Гродно

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
kk: Могилёв облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
kk: Могилёв

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
kk: Минск облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
kk: Витебск облысы

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
kk: Витебск

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
kk: Бельгия

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
kk: Бельгия емес

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
kk: Антверпен

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
kk: Брюссель

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
kk: Фламандық Брабант

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
kk: Батыс Фландрия

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
kk: Брюге

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
kk: Шығыс Фландрия

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
kk: Гент

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
kk: Лимбург

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
kk: Гасселт

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
kk: Валлондық Брабант

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
kk: Вавре

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
kk: Гайнаут

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
kk: Монс

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
kk: Льеж

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
kk: Арлон

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
kk: Намюр

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
kk: Белиз

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: belize.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
kk: Белиз емес

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
kk: Белиз ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
kk: Белиз Сити

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
kk: Кайо ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
kk: Сан-Игнасио

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
kk: Корозал ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
kk: Корозал қаласы

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
kk: Оранж-Уолк ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
kk: Оранж-Уолк қаласы

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
kk: Стен-Крик ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
kk: Денгрига

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
kk: Толедо ауданы

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
kk: Пунта-Горда

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
kk: Бутан

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
kk: Бутан емес

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bumthang
kk: Бумтанг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Chukha
kk: Чукка

[ctx: bhutan.kgm]
en: Dagana
kk: Дагана

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
kk: Гаса

[ctx: bhutan.kgm]
en: Haa
kk: Хаа

[ctx: bhutan.kgm]
en: Lhuntse
kk: Лхунтсе

[ctx: bhutan.kgm]
en: Mongar
kk: Монгар

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
kk: Паро

[ctx: bhutan.kgm]
en: Pemagatshel
kk: Пемагатшел

[ctx: bhutan.kgm]
en: Punakha
kk: Пунакха

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samdrup Jongkhar
kk: Самдруп Джонкар

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samtse
kk: Самтсе

[ctx: bhutan.kgm]
en: Sarpang
kk: Сарпанг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
kk: Тхимпху

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashigang
kk: Трашиганг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
kk: Трашиянгтсе

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trongsa
kk: Тронгса

[ctx: bhutan.kgm]
en: Tsirang
kk: Тсиранг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Wangdue Phodrang
kk: Вангди Пходранг

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
kk: Жемганг

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
kk: Боливия

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
kk: Боливия емес

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
kk: Бени

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
kk: Тринидад

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
kk: Чукисака

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
kk: Сукре

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
kk: Кочабамба

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
kk: Оруро

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
kk: Пандо

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
kk: Кобиха

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
kk: Потоси

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
kk: Санта-Круз

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
kk: Тариха

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
kk: Босния және Герцоговина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
kk: Кантондар

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
kk: Босния мен Герцоговина емес

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
kk: Брчко

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
kk: Босналық Подринье

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
kk: Орталық Босния

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
kk: Герцеговина-Неретва

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Posavina
kk: Посавина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
kk: Сараево

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Tuzla
kk: Тузла

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
kk: Уна Сана

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
kk: Батыс Босния

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
kk: Батыс Герцоговина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Zenica-Doboj
kk: Зеница-Добой

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
kk: Баня-Лука

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Doboj
kk: Добой

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bijeljina
kk: Биелина

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Vlasenica
kk: Власеница

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
kk: Сараево-Романия немесе Соколач

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Foča
kk: Фоча

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Trebinje
kk: Требинье

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
kk: Ботсвана

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
kk: Ботсвана емес

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
kk: Орталық ауданы

[ctx: botswana.kgm]
en: Serowe
kk: Сероуе

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
kk: Ғанзи

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgalagadi
kk: Кгалагади

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
kk: Тшабонг

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgatleng
kk: Кгатленг

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
kk: Мочуди

[ctx: botswana.kgm]
en: Kweneng
kk: Куененг

[ctx: botswana.kgm]
en: Molepolole
kk: Молепололе

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
kk: Солтүстік-шығыс ауданы

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
kk: Френсистаун

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
kk: Солтүстік-батыс ауданы

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
kk: Маун

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
kk: Оңтүстік-шығыс ауданы

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
kk: Габорорне

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
kk: Оңтүстік ауданы

[ctx: botswana.kgm]
en: Kanye
kk: Кание

en: &Accept
kk: Қ&абылдау

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
kk: Бразилия

[ctx: brazil.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
kk: Сержипи

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
kk: Аракажу

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
kk: Минас-Жерайс

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
kk: Белу-Оризонти

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
kk: Рорайма

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
kk: Боа-Виста

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
kk: Федералды аудан

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
kk: Мату-Гросу-ду-Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
kk: Кампу-Гранди

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
kk: Мато-Гроссо

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
kk: Куритиба

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
kk: Санта-Катарина

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
kk: Форталеза

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
kk: Гояния

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
kk: Алагоас

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
kk: Амазонас

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
kk: Манаус

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
kk: Рио-Гранде-ду-Норти

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
kk: Натал

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
kk: Токантинс

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
kk: Палмас

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
kk: Рио-Гранде-ду-Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
kk: Порто-Алегре

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
kk: Порто-Велью

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
kk: Пернамбуко

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
kk: Ресифи

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
kk: Акре

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
kk: Рио-Бранко

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
kk: Рио-де-Жанейро штаты

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
kk: Рио-де-Жанейро

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
kk: Байя

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
kk: Салвадор

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
kk: Терезина

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
kk: Тыс жер

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
kk: Болгария

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелер

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
kk: Болгария емес

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
kk: Благоевград

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
kk: Бургас

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
kk: Добрич

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
kk: Габрово

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
kk: Хасково

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
kk: Карджалы

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
kk: Кюстендил

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
kk: Ловеч

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
kk: Монтана

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
kk: Пазарджик

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pernik
kk: Перник

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
kk: Плевен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
kk: Пловдив

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
kk: Резград

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
kk: Русе

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
kk: Шумен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
kk: Силистра

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
kk: Сливен

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
kk: Смолян

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
kk: София өлкесі

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
kk: София шаһары

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
kk: Стара Загора

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
kk: Тарговиште

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
kk: Велико Тырново

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
kk: Варна

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
kk: Видин

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
kk: Врача

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
kk: Ямбол

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
kk: Мьянма

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
kk: Штатар мен бөлімдер

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: burma.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
kk: Мьянма емес

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
kk: Иравади

[ctx: burma.kgm]
en: Pathein
kk: Патайн

[ctx: burma.kgm]
en: Bago
kk: Баго

[ctx: burma.kgm]
en: Magway
kk: Магуей

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
kk: Магве

[ctx: burma.kgm]
en: Mandalay
kk: Мандалай

[ctx: burma.kgm]
en: Sagaing
kk: Сагайн

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
kk: Танинтайи

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
kk: Давей

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
kk: Янгон

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
kk: Янгон (бұрынғы Рангун)

[ctx: burma.kgm]
en: Chin
kk: Чин

[ctx: burma.kgm]
en: Hakha
kk: Хакка

[ctx: burma.kgm]
en: Kachin
kk: Качин

[ctx: burma.kgm]
en: Myitkyina
kk: Мьичина

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
kk: Кайин

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
kk: Хпа-ан

[ctx: burma.kgm]
en: Kayah
kk: Кайя

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
kk: Лойкоу

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
kk: Мон

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
kk: Моламьян

[ctx: burma.kgm]
en: Rakhine
kk: Ракхайн

[ctx: burma.kgm]
en: Sittwe
kk: Ситуэ

[ctx: burma.kgm]
en: Shan
kk: Шан

[ctx: burma.kgm]
en: Taunggyi
kk: Таунджи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
kk: Камерун (Департаменттері)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
kk: Камерун емес

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Djérem
kk: Джерем

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tibati
kk: Тибати

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro-et-Déo
kk: Фаро-ет-Део

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tignère
kk: Тиньере

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Banyo
kk: Майо-Банио

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Banyo
kk: Банио

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbéré
kk: Мбере

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meiganga
kk: Мейганга

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vina
kk: Вина

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngaoundéré
kk: Нгаундере

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haute-Sanaga
kk: Хауте-Санага

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nanga-Eboko
kk: Нанга-Ебоко

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lekié
kk: Лекие

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Monatele
kk: Монателе

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Inoubou
kk: Мбам-ет-Инубу

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafia
kk: Бафия

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Kim
kk: Мбам-ет-Ким

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ntui
kk: Нтуи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Afamba
kk: Мефу-ет-Афамба

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfou
kk: Мфоу

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Akono
kk: Мефу-ет-Аконо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngoumou
kk: Нгуму

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfoundi
kk: Мфунди

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
kk: Яунде

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
kk: Нионг-ет-Келле

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Éséka
kk: Есека

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Mfoumou
kk: Нионг-ет-Мфуму

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Akonolinga
kk: Аконолинга

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-So'o
kk: Нионг-ет-Со’о

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbalmayo
kk: Мбалмайо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boumba-et-Ngoko
kk: Бумба-ет-Нгоко

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yokadouma
kk: Йокадума

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nyong
kk: Хаут-Нионг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Abong-Mbang
kk: Абонг-Мбанг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kadey
kk: Кадей

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Batouri
kk: Батури

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lom-et-Djérem
kk: Лом-ет-Джерем

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bertoua
kk: Бертуа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Diamaré
kk: Диамаре

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Maroua
kk: Маруа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Logone-et-Chari
kk: Логоне-ет-Шари

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kousséri
kk: Куссери

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Danay
kk: Майо-Данай

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yagoua
kk: Ягуа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Kani
kk: Майо-Кани

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kaélé
kk: Каеле

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Sava
kk: Майо-Сава

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mora
kk: Мора

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Tsanaga
kk: Майо-Тсанага

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mokolo
kk: Моколо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Moungo
kk: Мунго

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkongsamba
kk: Нконгсамба

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkam
kk: Нкам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yabassi
kk: Ябасси

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sanaga-Maritime
kk: Теңіз жағалаудық Санага

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Édéa
kk: Едеа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wouri
kk: Уори

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
kk: Дуала

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bénoué
kk: Бенуе

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Garoua
kk: Гаруа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro
kk: Фаро

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Poli
kk: Поли

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Louti
kk: Майо-Лоути

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Guider
kk: Гуидер

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Rey
kk: Майо-Рей

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
kk: Тчоллире

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boyo
kk: Бойо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fundong
kk: Фундонг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bui
kk: Буи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumbo
kk: Кумбо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Donga-Mantung
kk: Донга-Мантунг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkambé
kk: Нкамбе

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menchum
kk: Меншум

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wum
kk: Ум

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mezam
kk: Мезам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamenda
kk: Баменда

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Momo
kk: Момо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbengwi
kk: Мбенгви

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngo-Ketunjia
kk: Нго-Кетуния

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndop
kk: Ндоп

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamboutos
kk: Бамбутос

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbouda
kk: Мбуда

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nkam
kk: Хаут-Нкам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafang
kk: Бафанг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Hauts-Plateaux
kk: Хаут-Плато

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Baham
kk: Бахам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koung-Khi
kk: Коунг-Хи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bandjoun
kk: Банджун

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menoua
kk: Менуа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dschang
kk: Дшанг

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mifi
kk: Мифи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafoussam
kk: Бафуссам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndé
kk: Нде

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangangté
kk: Бангангте

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Noun
kk: Нун

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Foumban
kk: Фумбан

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dja-et-Lobo
kk: Джа-ет-Лобо

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sangmélima
kk: Сангмелима

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mvila
kk: Мвила

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ebolowa
kk: Еболоуа

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Océan
kk: Мұхит департаменты

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kribi
kk: Криби

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vallée-du-Ntem
kk: Нтем алқабы

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ambam
kk: Амбам

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fako
kk: Фако

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Limbé
kk: Лимбе

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koupé-Manengouba
kk: Купе-Маненгуба

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangem
kk: Бангем

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lebialem
kk: Лебиалем

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menji
kk: Менджи

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Manyu
kk: Маню

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mamfé
kk: Мамфе

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meme
kk: Меме

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumba
kk: Кумба

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndian
kk: Ндиан

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
kk: Камерун (Провинциялары)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
kk: Камерун (Провинциясы) емес

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
kk: Адамауа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ngaoundéré
kk: Нгаундере

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
kk: Орталық провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
kk: Яунде

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
kk: Шығыс провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bertoua
kk: Бертуа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
kk: Қиыр Солтүстік провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Maroua
kk: Маруа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
kk: Литторал

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
kk: Дуала

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
kk: Солтүстік провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
kk: Гаруа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
kk: Солтүстк-батыс провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bamenda
kk: Баменда

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
kk: Оңтүстік провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ebolowa
kk: Еболоуа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
kk: Оңтүстк-батыс провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Buea
kk: Буеа

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
kk: Батыс провинциясы

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bafoussam
kk: Бафуссам

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
kk: Канада

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
kk: Провинциялар мен территориялар

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
kk: Тыс жер

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
kk: Принс-Эдуард аралы

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
kk: Шарлоттаун

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
kk: Британдық Колумбия

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
kk: Виктория

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
kk: Онтарио

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
kk: Торонто

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
kk: Ньюфаундленд

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
kk: Сент-Джонс

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
kk: Нунавут

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
kk: Икалуит

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
kk: Альберта

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
kk: Эдмонтон

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
kk: Солтүстік-батыс территориясы

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
kk: Йеллоунайф

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
kk: Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
kk: Квебек сити

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
kk: Нью-Брансуик

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
kk: Фредериктон

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
kk: Манитоба

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
kk: Виннипег

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
kk: Жаңа Шотландия

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
kk: Галифакс

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
kk: Юкон территориясы

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
kk: Уайтхорс

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
kk: Саскачеван

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
kk: Регина

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
kk: Кариб аралдары

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
kk: Карибтардан тыс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
kk: Багам аралдары

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
kk: Нассау

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
kk: Теркс және Кайкос аралдары

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
kk: Коберн-Таун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
kk: Куба

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
kk: Гавана

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
kk: Гаити

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
kk: Порт-о-Пренс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
kk: Санто-Доминго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
kk: Пуэрто-Рико (АҚШ)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
kk: Сан-Жуан

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
kk: Виргин аралдары (АҚШ)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
kk: Шарлотта-Амалия

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
kk: Британияның Виргин аралдары

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
kk: Род-Таун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
kk: Ангилья (Брит.)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
kk: Валлей

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
kk: Сен-Мартин (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
kk: Мариго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
kk: Сен-Бартелми (Франція)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Gustavia
kk: Густавия

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
kk: Антигуа және Барбуда

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
kk: Сент-Джонс

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
kk: Сент-Китс және Невис

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
kk: Бастер

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
kk: Монсеррат (Брит.)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
kk: Плимут

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
kk: Гуаделупа (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
kk: Бас-Тер

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
kk: Доминика

[ctx: caribbean.kgm]
en: Roseau
kk: Розо

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
kk: Мартиника (Франция)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
kk: Форт-Франсез

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
kk: Сент-Люсия

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
kk: Кастри

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
kk: Барбадос

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
kk: Бриджтаун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
kk: Сент-Винсент және Гренадин

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
kk: Кингстаун

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
kk: Гренада

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
kk: Сент-Джорджес

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
kk: Порт-оф-Спейн

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
kk: Нидерландияның Антил аралдары

[ctx: caribbean.kgm]
en: Willemstad
kk: Виллемстад

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
kk: Аруба (Нидерланд)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
kk: Оранжестад

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
kk: Ямайка

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
kk: Кайман аралдары (Брит.)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
kk: Джорджтаун

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
kk: Каталония (Комарки)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
kk: Комарки

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
kk: Каталониядан тыс

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Camp
kk: Алт-Камп

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Valls
kk: Валлс

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Empordà
kk: Алт-Емпордора

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Figueres
kk: Фигерес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Penedès
kk: Алт-Пенедес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilafranca del Penedès
kk: Вилафранка-дел-Пенедес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Urgell
kk: Алт-Уржел

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Seu d'Urgell
kk: Ла-Сео-де-Уржел

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alta Ribagorça
kk: Альта-Рибагоча

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Anoia
kk: Анойя

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Igualada
kk: Агуалада

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Bages
kk: Бажес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Manresa
kk: Манреса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Camp
kk: Баш-Камп

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Reus
kk: Реус

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Ebre
kk: Баш-Ебре

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tortosa
kk: Тортоса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Empordà
kk: Баш-Емпродора

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Bisbal d'Empordà
kk: Ла-Бисбал-дел-Емпорда

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Llobregat
kk: Баш-Лобрегат

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sant Feliu de Llobregat
kk: Сант-Фелю-де-Лобрегат

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Penedès
kk: Баш-Пенедес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: El Vendrell
kk: Ел-Вендрел

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelonès
kk: Барселонес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
kk: Барселона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berguedà
kk: Бергеда

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berga
kk: Берга

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
kk: Серданя

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Puigcerdà
kk: Пуигсерда

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Conca de Barberà
kk: Конка-де-Барбера

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montblanc
kk: Монблан

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garraf
kk: Гарраф

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilanova i la Geltrú
kk: Виланова-и-ла-Желтру

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrigues
kk: Гарригес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Les Borges Blanques
kk: Ле-Боргес-Бланкес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrotxa
kk: Гарроча

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Olot
kk: Олот

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
kk: Жиронес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
kk: Жирона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Maresme
kk: Маресме

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mataró
kk: Матаро

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montsià
kk: Монсия

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Amposta
kk: Ампоста

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Noguera
kk: Ногера

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Balaguer
kk: Балагер

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Osona
kk: Осона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vic
kk: Вик

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Jussà
kk: Палларс-Жусса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tremp
kk: Тремп

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Sobirà
kk: Палларс-Собрия

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sort
kk: Сорт

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla de l'Estany
kk: Пла-дел-Естан

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Banyoles
kk: Банйолес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla d'Urgell
kk: Пла-де-Уржел

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mollerussa
kk: Моллерусса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Priorat
kk: Приора

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Falset
kk: Фалсе

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
kk: Рибера-д'Ебре

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Móra d'Ebre
kk: Мора-д'Ебре

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripollès
kk: Риполес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripoll
kk: Рипол

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segarra
kk: Сегарра

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cervera
kk: Сервера

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segrià
kk: Сегрия

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Lleida
kk: Леида

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Selva
kk: Селва

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Santa Coloma de Farners
kk: Санта-Колома-де-Фарнес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsonès
kk: Солсонес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsona
kk: Солсона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragonès
kk: Таррагонес

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragona
kk: Таррагона

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Terra Alta
kk: Терра-Алта

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gandesa
kk: Гандеса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Urgell
kk: Уржел

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tàrrega
kk: Таррега

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
kk: Вал-д'Аран

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vielha e Mijaran
kk: Вила-е-Мижаран

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Occidental
kk: Валлес-Оксидентал

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
kk: Сабадел мен Террасса

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Oriental
kk: Валлес-Ориентал

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Granollers
kk: Граноллерс

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
kk: Чхаттисгарх

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
kk: Чхаттисгарх емес

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Surguja
kk: Сургуджа

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Ambikapur
kk: Амбикапур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Koriya
kk: Кория

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jashpur
kk: Джашпур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Korba
kk: Корба

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bilaspur
kk: Биласпур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raigarh
kk: Райгарх

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kabirdham
kk: Кабирдхам

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kawardha
kk: Кавардха

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Janjgir-Champa
kk: Джанджгир-Чампа

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Janjgir
kk: Джанджгир

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Durg
kk: Дург

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raipur
kk: Райпур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Rajnandgaon
kk: Раджнандгаон

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Mahasamund
kk: Махасамунд

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kanker
kk: Канкер

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bastar
kk: Бастар

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jagdalpur
kk: Джагдалпур

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Dantewada
kk: Дантеуада

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Dhamtari
kk: Дхамтари

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
kk: Чили

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: chile.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
kk: Чили емес

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
kk: Тарапака

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
kk: Икике

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
kk: Антофагаста

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
kk: Атакама

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
kk: Копяпо

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
kk: Кокуимбо

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
kk: Ла-Серена

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
kk: Вальпараисо

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
kk: Ранкагуа

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
kk: Мауле

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
kk: Талка

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
kk: Био-Био

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
kk: Консепсион

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
kk: Араукания

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
kk: Темуко

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
kk: Лос-Лагос

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
kk: Пуэрто-Монт

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
kk: Айсен

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
kk: Койхайке

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
kk: Магелани мен Антарктикалық Чили

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
kk: Пунта-Аренас

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
kk: Сантьяго метрополия өлкесі

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
kk: Лос-Риос

[ctx: chile.kgm]
en: Valdivia
kk: Вадивия

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
kk: Арика және Паринакота

[ctx: chile.kgm]
en: Arica
kk: Арика

[ctx: china.kgm]
en: China
kk: Қытай

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелер

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: china.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: china.kgm]
en: Coast
kk: Жағалау

[ctx: china.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: china.kgm]
en: Japan
kk: Жапония

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
kk: Монғолия

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
kk: Солтүстік Корея (КХДР)

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
kk: Корей Республикасы

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: china.kgm]
en: India
kk: Үндістан

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
kk: Бутан

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
kk: Мьянма

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
kk: Тайланд

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
kk: Тайвань ар.

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
kk: Вьетнам

[ctx: china.kgm]
en: Laos
kk: Лаос

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
kk: Непал

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
kk: Аньхой

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
kk: Хэфэй

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
kk: Бейжің

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
kk: Чунцин

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
kk: Фудзянь

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
kk: Фучжоу

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
kk: Ганьсу

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
kk: Ланьчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
kk: Гуандун

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
kk: Гуанчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
kk: Гуанси-Чжуан

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
kk: Наньнин

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
kk: Гуйчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
kk: Гуйян

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
kk: Хэйнань

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
kk: Хайкоу

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
kk: Хебей

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
kk: Шицзячжуан

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
kk: Хэйлунцзян

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
kk: Харбин

[ctx: china.kgm]
en: Henan
kk: Хэнань

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
kk: Чжэнчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
kk: Хубей

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
kk: Ухань

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
kk: Хунань

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
kk: Чанша

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
kk: Цзянсу

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
kk: Нанкин

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
kk: Цзянси

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
kk: Наньчан

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
kk: Цзилинь

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
kk: Чанчунь

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
kk: Ляонин

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
kk: Шеньян

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
kk: Ішкі Монғолия

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
kk: Хух-Хото

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
kk: Нинся-Хуэй

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
kk: Иньчуань

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
kk: Цинхай

[ctx: china.kgm]
en: Xining
kk: Синин

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
kk: Шэньси

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
kk: Тайюань

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
kk: Шаньдун

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
kk: Цзинань

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
kk: Шанхай

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
kk: Шаньси

[ctx: china.kgm]
en: Xian
kk: Сиань

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
kk: Сычуань

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
kk: Ченду

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
kk: Тяньцзинь

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
kk: Шыңжаң-Ұйғыр

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
kk: Ұрымжы

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
kk: Тибет

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
kk: Лхаса

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
kk: Юньнань

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
kk: Куньмин

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
kk: Чжецзян

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
kk: Ханчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
kk: Сянган (Гонконг)

[ctx: china.kgm]
en: Macao
kk: Аомынь (Макао)

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
kk: Колумбия

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
kk: Амазонас

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
kk: Летисия

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
kk: Антиокия

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
kk: Меделин

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
kk: Араука

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
kk: Атлантико

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
kk: Барранкилла

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
kk: Боливар

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
kk: Картахена

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
kk: Бояка

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
kk: Туня

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
kk: Калдас

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
kk: Манизалес

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
kk: Какета

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
kk: Флоренсия

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
kk: Касанаре

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
kk: Йопал

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
kk: Каука

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
kk: Попайан

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
kk: Сесар

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
kk: Валледупар

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
kk: Чоко

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
kk: Кибдо

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
kk: Кордоба

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
kk: Монтерия

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
kk: Кундинамарка

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
kk: Богота

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
kk: Астаналық аудан

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
kk: Гуаиниа

[ctx: colombia.kgm]
en: Inírida
kk: Инрида

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
kk: Гуавиаре

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
kk: Гуила

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
kk: Нейва

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
kk: Ла-Гуахира

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
kk: Риохача

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
kk: Магдалена

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
kk: Санта-Марта

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
kk: Мета

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
kk: Виллависенсио

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
kk: Наринио

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
kk: Пасто

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
kk: Норте-де-Сантандер

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
kk: Кукута

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
kk: Путумайо

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
kk: Мокоа

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
kk: Киндио

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
kk: Армения

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
kk: Рисаралда

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
kk: Перейра

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
kk: Сан-Андрес және Провиденс

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
kk: Сан-Андрес

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
kk: Сантандер

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
kk: Букараманга

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
kk: Сукре

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
kk: Синселео

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
kk: Толима

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
kk: Ибаге

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
kk: Валле-дел-Каука

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
kk: Кали

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
kk: Ваупес

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
kk: Миту

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
kk: Вичада

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
kk: Пуэрто-Карренио

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
kk: Мұхит

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
kk: Басқа елдер

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
kk: Коста-Рика

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
kk: Коста-Рика емес

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
kk: Алахуела

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
kk: Картаго

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
kk: Гуанакасте

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
kk: Либерия

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
kk: Хередия

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
kk: Лимон

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
kk: Пунтаренас

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
kk: Сан Хосе

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
kk: Куба

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
kk: Куба емес

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
kk: Хувентуд аралы

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
kk: Нуева-Жерона

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
kk: Пинар-дел-Рио

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
kk: Гавана шаһары

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
kk: Матанзас

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
kk: Сиенфуэгос

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
kk: Вилла-Клара

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
kk: Санта-Клара

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
kk: Санкти-Спиритус

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
kk: Сиего-де-Авила

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
kk: Камагуей

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
kk: Лас-Тунас

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
kk: Виктория-де-лас-Тунас

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
kk: Гранма

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
kk: Байамо

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
kk: Голгуин

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
kk: Сантьяго-де-Куба

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
kk: Гуантанамо

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
kk: Кипр

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
kk: Кипр емес

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
kk: Пафос

[ctx: cyprus.kgm]
en: Limassol
kk: Лимасол

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
kk: Ларнака

[ctx: cyprus.kgm]
en: Famagusta
kk: Фамагуста

[ctx: cyprus.kgm]
en: Kyrenia
kk: Кирения

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
kk: Никосия

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
kk: Чехия емес

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
kk: Прага

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
kk: Орталық Богемия

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
kk: Оңтүстік Богемия

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
kk: Ческе-Будейвице

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
kk: Пльзень

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
kk: Карловы Вары

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
kk: Усти-над-Лабем

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
kk: Либерец

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
kk: Градец-Кралове

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
kk: Пардубице

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
kk: Оломоуц

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
kk: Моравия-Силезия

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
kk: Острава

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
kk: Оңтүстск Моравия

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
kk: Брно

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
kk: Злин

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
kk: Высочина

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
kk: Йиглава

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
kk: Дания (коммуналары) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
kk: Коммуналар

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
kk: Дания (коммунасы) емес

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
kk: Копенгаген (шаһары)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
kk: Фредериксберг (қаласы)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
kk: Копенгаген (коммунасы)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Glostrup
kk: Глоструп

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
kk: Фреденсборг

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Hillerød
kk: Хиллерёд

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Roskilde
kk: Роскилде

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
kk: Батыс Зеландия

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Sorø
kk: Сорё

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Storstrøm
kk: Сторстрём

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Næstved
kk: Нествед

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
kk: Фунен

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Odense
kk: Оденсе

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
kk: Оңтүстік Ютландия

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Aabenraa
kk: Обенро

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ribe
kk: Рибе

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Vejle
kk: Вежле

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
kk: Рингкёбинг

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkøbing
kk: Рингкёбинг

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Viborg
kk: Виборг

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
kk: Солтүстік Ютландия

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
kk: Ольборг

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
kk: Орхус

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Bornholm
kk: Борнхолм

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Rønne
kk: Рённе

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
kk: %1 жалауы...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
kk: %1 жалауы

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы емес

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
kk: Азуа

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
kk: Азуа-де-Компостела

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
kk: Баоруко

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
kk: Нейба

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
kk: Бараона

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
kk: Санта-Круз-де-Бараона

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
kk: Дахабон

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
kk: Дуарте

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
kk: Сан-Франциско-де-Маркорис

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
kk: Елиас-Пина

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
kk: Комендадор

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
kk: Ел-Сейбо

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
kk: Санта-Круз-дел-Сейбо

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
kk: Еспаиллат

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
kk: Мока

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
kk: Хато-Майор

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
kk: Хато-Майор-дел-Рей

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
kk: Индепенденсия

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
kk: Химани

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
kk: Ла-Алтаграсия

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
kk: Салвалеон-де-Хигей

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
kk: Ла-Романа

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
kk: Ла-Вега

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
kk: Консепсион-де-ла-Вега

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
kk: Мария-Тринидад-Санчес

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
kk: Нагуа

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
kk: Монсенор-Нуэел

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
kk: Бонао

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
kk: Монте-Кристи

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
kk: Сан-Фернандо-де-Монте-Кристи

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
kk: Монте-Плата

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
kk: Педерналес

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
kk: Перавия

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
kk: Бани

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
kk: Пуэрто-Плата

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
kk: Сан-Фелипе-де-Пуэрто-Плата

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hermanas Mirabal
kk: Херманас-Мирабал

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
kk: Салседо

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
kk: Самана

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
kk: Санта-Барбара-де-Самана

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
kk: Санчес-Рамирес

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
kk: Котуи

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
kk: Сан-Кристобал

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
kk: Сан-Хосе-де-Очоа

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
kk: Сан-Жуан

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
kk: Сан-Жуан-де-ла-Магуана

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
kk: Сан-Педро-де-Маркорис

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
kk: Сантьяго-де-лос-Кабалерос

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
kk: Сантьяго-Родригес

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
kk: Сан-Игнасио-де-Сабанета

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
kk: Санто-Доминго

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
kk: Санто-Доминго-де-Гузман

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
kk: Валверде

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
kk: Санта-Круз-де-Мао

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
kk: Ұтлтық аудан

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
kk: Экуадор

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
kk: Экуадор емес

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
kk: Азуай

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
kk: Куэнка

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
kk: Боливар

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
kk: Гуаранда

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
kk: Канар

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
kk: Азогес

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
kk: Карчи

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
kk: Тулкан

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
kk: Чимборасо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
kk: Риобамба

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
kk: Котопакси

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
kk: Латакунга

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
kk: Ел-Оро

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
kk: Мачала

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
kk: Есмералдас

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
kk: Галапагос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
kk: Пуерто-Бакуеризо-Морено

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
kk: Гуяас

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
kk: Гуаякил

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
kk: Имбабура

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
kk: Ибарра

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
kk: Лоха

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
kk: Лос-Риос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
kk: Бабахойо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
kk: Манаби

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
kk: Портовиехо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
kk: Морона-Сантьяго

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
kk: Макас

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santa Elena
kk: Санта-Елена

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santo Domingo de los Tsáchilas
kk: Санто-Доминго-де-Тсачилас

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santo Domingo de Los Colorados
kk: Сантьяго-де-лос-Каларадос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
kk: Напо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
kk: Тена

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
kk: Ореллана

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
kk: Пуэрто-Франсиско-де-Ореллана

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
kk: Пастаза

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
kk: Пуйо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
kk: Пичинча

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
kk: Кито

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
kk: Сукумбиос

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
kk: Нуева-Лоха

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
kk: Тункурагуа

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
kk: Амбато

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
kk: Самора-Чинчипе

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
kk: Замора

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
kk: Мысыр

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
kk: Мухафаздар

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
kk: Мысыр емес

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
kk: Александрия

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
kk: Асуан

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
kk: Асьют

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
kk: Бухейра

[ctx: egypt.kgm]
en: Damanhur
kk: Даманхур

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
kk: Бени-Суеф

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
kk: Қаир

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
kk: Дакахлия

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
kk: Мансура

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
kk: Дамиетта

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
kk: Файюм

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
kk: Гарбия

[ctx: egypt.kgm]
en: Tanta
kk: Танта

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
kk: Гиза

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
kk: Исмаилия

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
kk: Кафр-эл-Шейх

[ctx: egypt.kgm]
en: Matruh
kk: Матрух

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
kk: Мерса-Матрух

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
kk: Миния

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
kk: Минуфия

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
kk: Шибин-эл-Ком

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
kk: Жаңа алап

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
kk: Харга

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
kk: Солтүстік Синай

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
kk: Ариш

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
kk: Порт-Саид

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
kk: Калюбия

[ctx: egypt.kgm]
en: Banha
kk: Банха

[ctx: egypt.kgm]
en: Qena
kk: Кена

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
kk: Қызыл теңіз

[ctx: egypt.kgm]
en: Hurghada
kk: Хурғада

[ctx: egypt.kgm]
en: Zagazig
kk: Загазик

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
kk: Сохаг

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
kk: Оңтүстік Синай

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
kk: Ел-Тур

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
kk: Суэц

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
kk: Луксор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
kk: Сальвадор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
kk: Сальвадор емес

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
kk: Ауачапан

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
kk: Санта-Ана

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
kk: Сонсонате

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
kk: Усулутан

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
kk: Сан-Мигел

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
kk: Морасан

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
kk: Сан-Франциско-Готера

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
kk: Ла-Унион

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
kk: Ла-Либертад

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
kk: Санта-Текла

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
kk: Чалатенанго

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
kk: Кускатлан

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
kk: Кохутепеке

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
kk: Сан-Сальвадор

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
kk: Закатеколука

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
kk: Кабанас

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
kk: Сенсунтепеке

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
kk: Сан-Висенте

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
kk: Әмірліктер

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
kk: Әмірлік емес

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
kk: Абу-Даби

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
kk: Аджман

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
kk: Дубай

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
kk: Фуджейра

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
kk: Рас-ел-Хайма

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
kk: Шарджа

[ctx: emirates.kgm]
en: Umm al-Qaiwain
kk: Умм-ел-Кувейн

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
kk: Эстония

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
kk: Мааконадтар

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
kk: Эстония емес

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
kk: Харью

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
kk: Таллинн

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
kk: Хийу

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
kk: Кардла

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
kk: Ида-Виру

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
kk: Йови

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
kk: Ярва

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
kk: Пайде

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
kk: Йогева

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
kk: Лаане

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
kk: Хаапсалу

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
kk: Лаане-Виру

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
kk: Раквере

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
kk: Пярну

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
kk: Полва

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
kk: Рапла

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
kk: Сааре

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
kk: Куресааре

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
kk: Тарту

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
kk: Валга

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
kk: Вильянди

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
kk: Вёру

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
kk: Еуропа

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: europe.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
kk: Жағалау

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
kk: Албания

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
kk: Тирана

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
kk: Алжир

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
kk: Андорра

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
kk: Андорра-ла-Велла

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
kk: Аустрия

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
kk: Вена

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
kk: Белорусь

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
kk: Минск

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
kk: Бельгия

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
kk: Брюссель

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
kk: Босния және Герцоговина

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
kk: Сараево

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
kk: Болгария

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
kk: София

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
kk: Хорватия

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
kk: Загреб

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
kk: Прага

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
kk: Дания

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
kk: Копенгаген

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
kk: Эстония

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
kk: Таллинн

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
kk: Финляндия

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
kk: Хельсинки

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
kk: Скопье

[ctx: europe.kgm]
en: France
kk: Франция

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
kk: Париж

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
kk: Германия

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
kk: Берлин

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
kk: Грекия

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
kk: Афины

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
kk: Венгрия

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
kk: Будапешт

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
kk: Исландия

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
kk: Рейкъявик

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
kk: Ирландия

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
kk: Италия

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
kk: Рим

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
kk: Латвия

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
kk: Рига

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
kk: Лихтенштейн

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
kk: Вадуц

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
kk: Литва

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
kk: Вильнюс

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
kk: Молдова

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
kk: Кишинеу

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
kk: Монако

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
kk: Марокко

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
kk: Нидерланды

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
kk: Амстердам

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
kk: Норвегия

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
kk: Осло

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
kk: Польша

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
kk: Варшава

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
kk: Португалия

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
kk: Лиссабон

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
kk: Румыния

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
kk: Бухарест

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
kk: Мәскеу

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
kk: Сан-Марино

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
kk: Сербия

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
kk: Белград

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
kk: Черногория

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
kk: Подгорица

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
kk: Словакия

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
kk: Братислава

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
kk: Словения

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
kk: Любляна

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
kk: Мадрид

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
kk: Швеция

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
kk: Стокгольм

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
kk: Швейцария

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
kk: Берн

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
kk: Сирия

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
kk: Тунис

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
kk: Анкара

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
kk: Украина

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
kk: Ұлыбритания

[ctx: europe.kgm]
en: London
kk: Лондон

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
kk: Ватикан

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
kk: Финляндия (Өлкелері)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
kk: Финляндия емес

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
kk: Аланд

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
kk: Мариехамн

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Joensuu
kk: Йоенсуу

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
kk: Лаппеенранта

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
kk: Орталық Финляндия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Jyväskylä
kk: Йювяскюля

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
kk: Негізгі Финляндия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Turku
kk: Турку

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kainuu
kk: Кайнуу

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kajaani
kk: Каяани

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
kk: Лапландия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Rovaniemi
kk: Роанок

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
kk: Остроботния

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
kk: Вааса

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
kk: Орталық Остроботния

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kokkola
kk: Коккола

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
kk: Солтүстік Остроботния

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Oulu
kk: Оулу

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
kk: Оңтүстік Остроботния

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Seinäjoki
kk: Сейняйоки

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
kk: Пяйянне-Тавастия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lahti
kk: Лахти

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
kk: Негізгі Тавастия

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Hämeenlinna
kk: Хямеенлинна

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pirkanmaa
kk: Пирканмаа

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
kk: Тампере

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Satakunta
kk: Сатакунта

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
kk: Пори

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
kk: Солтүстік Савония

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kuopio
kk: Куопио

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
kk: Оңтүстік Савония

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
kk: Миккели

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
kk: Хельсинки

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kymenlaakso
kk: Кюменлааксо

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kouvola
kk: Коувола

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
kk: Бұл келесі елдің жалауы:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
kk: %1 жалауы бойынша

[ctx: france.kgm]
en: France
kk: Франция

[ctx: france.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: france.kgm]
en: Not France
kk: Франция емес

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: france.kgm]
en: Ain
kk: Айн

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
kk: Бург-ан-Бресс

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
kk: Эна

[ctx: france.kgm]
en: Laon
kk: Лаон

[ctx: france.kgm]
en: Allier
kk: Алье

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
kk: Мулен

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
kk: Жоғарғы Прованс Альпі

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
kk: Жоғарғы Альпі

[ctx: france.kgm]
en: Gap
kk: Гап

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
kk: Теңіз жағалауындағы Альпі

[ctx: france.kgm]
en: Nice
kk: Ницца

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
kk: Ардеш

[ctx: france.kgm]
en: Privas
kk: Прива

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
kk: Арденн

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
kk: Шарлевиль-Мезьер

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
kk: Арьеж

[ctx: france.kgm]
en: Foix
kk: Фуа

[ctx: france.kgm]
en: Aube
kk: Об

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
kk: Труа

[ctx: france.kgm]
en: Aude
kk: Од

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
kk: Каркассон

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
kk: Аверон

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
kk: Роде

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
kk: Буш-дю-Рон

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
kk: Марсель

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
kk: Кальвадос

[ctx: france.kgm]
en: Caen
kk: Кан

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
kk: Канталь

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
kk: Орийяк

[ctx: france.kgm]
en: Charente
kk: Шаранта

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
kk: Ангулем

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
kk: Теңіз жағалауындағы Шаранта

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
kk: Ла-Рошель

[ctx: france.kgm]
en: Cher
kk: Шер

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
kk: Бурж

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
kk: Коррез

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
kk: Тюлль

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
kk: Оңтүстік Корсика

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
kk: Аяччо

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
kk: Жоғарғы Корсика

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
kk: Бастия

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
kk: Кот д'Ор

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
kk: Дижон

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
kk: Кот-д'Армор

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
kk: Сен-Бриё

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
kk: Крёз

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
kk: Гере

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
kk: Дордонь

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
kk: Перигё

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
kk: Ду

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
kk: Безансон

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
kk: Дром

[ctx: france.kgm]
en: Valence
kk: Валанс

[ctx: france.kgm]
en: Eure
kk: Эр

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
kk: Эврё

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
kk: Эр және Луара

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
kk: Шартрез

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
kk: Финистер

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
kk: Кемпер

[ctx: france.kgm]
en: Gard
kk: Гар

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
kk: Ним

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
kk: Жоғарғы Гаронна

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
kk: Тулуза

[ctx: france.kgm]
en: Gers
kk: Жэр

[ctx: france.kgm]
en: Auch
kk: Ауш

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
kk: Жиронда

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
kk: Бордо

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
kk: Эро

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
kk: Монпелье

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
kk: Ил-е-вилен

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
kk: Рен

[ctx: france.kgm]
en: Indre
kk: Эндр

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
kk: Шательро

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
kk: Эндр және Луара

[ctx: france.kgm]
en: Tours
kk: Тур

[ctx: france.kgm]
en: Isère
kk: Изер

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
kk: Гренобль

[ctx: france.kgm]
en: Jura
kk: Йура

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
kk: Лон-ле-Сонье

[ctx: france.kgm]
en: Landes
kk: Ланд

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
kk: Мон-де-Марсан

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
kk: Луар және Шер

[ctx: france.kgm]
en: Blois
kk: Блуа

[ctx: france.kgm]
en: Loire
kk: Луара

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
kk: Сент-Этьен

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
kk: Жоғарғы Луара

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
kk: Атлантик Луара

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
kk: Нант

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
kk: Луаре

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
kk: Орлеан

[ctx: france.kgm]
en: Lot
kk: Ло

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
kk: Каор

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
kk: Ло және Гаронна

[ctx: france.kgm]
en: Agen
kk: Ажен

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
kk: Лозер

[ctx: france.kgm]
en: Mende
kk: Манд

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
kk: Мэн және Луара

[ctx: france.kgm]
en: Angers
kk: Анже

[ctx: france.kgm]
en: Manche
kk: Манш

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
kk: Сен-Ло

[ctx: france.kgm]
en: Marne
kk: Марна

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
kk: Жоғарғы Марна

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
kk: Шомон

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
kk: Майенн

[ctx: france.kgm]
en: Laval
kk: Лавал

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
kk: Меорт және Мозель

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
kk: Нанси

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
kk: Меоз

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
kk: Бар-ле-Дюк

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
kk: Морбиан

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
kk: Ван

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
kk: Мозель

[ctx: france.kgm]
en: Metz
kk: Мец

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
kk: Ниевр

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
kk: Невер

[ctx: france.kgm]
en: Nord
kk: Нор

[ctx: france.kgm]
en: Lille
kk: Лилль

[ctx: france.kgm]
en: Oise
kk: Уаза

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
kk: Бове

[ctx: france.kgm]
en: Orne
kk: Орн

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
kk: Алансон

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
kk: Па-де-Кале

[ctx: france.kgm]
en: Arras
kk: Аррас

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
kk: Пюи-де-Дом

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
kk: Клермон-Ферран

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
kk: Атлантик Пиренейлері

[ctx: france.kgm]
en: Pau
kk: По

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
kk: Жоғарғы Пиринейлер

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
kk: Тарб

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
kk: Шығыс Пиренейлері

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
kk: Перпинян

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
kk: Төменгі Рейн

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
kk: Страсбург

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
kk: Жоғарғы Рейн

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
kk: Колмар

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
kk: Рона

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
kk: Лион

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
kk: Жоғарғы Сона

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
kk: Везул

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
kk: Сона және Луара

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
kk: Макон

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
kk: Сарт

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
kk: Ле-Ман

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
kk: Савойя

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
kk: Шамбери

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
kk: Жоғарғы Савойя

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
kk: Аннеси

[ctx: france.kgm]
en: Paris
kk: Париж

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
kk: Теңіз жағалаудық Сена

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
kk: Руан

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
kk: Сена және Марна

[ctx: france.kgm]
en: Melun
kk: Мелен

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
kk: Ивелин

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
kk: Версаль

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
kk: Део-Севр

[ctx: france.kgm]
en: Niort
kk: Ниор

[ctx: france.kgm]
en: Somme
kk: Сомма

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
kk: Амиен

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
kk: Тарн

[ctx: france.kgm]
en: Albi
kk: Альби

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
kk: Тарн және Гаронна

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
kk: Монтобан

[ctx: france.kgm]
en: Var
kk: Вар

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
kk: Тулон

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
kk: Воклюз

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
kk: Авиньон

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
kk: Вандея

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
kk: Ла-Рош-сюр-Йон

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
kk: Виенна

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
kk: Пуатье

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
kk: Жоғарғы Виенна

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
kk: Лимож

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
kk: Вогез

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
kk: Епинал

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
kk: Йонна

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
kk: Осер

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
kk: Белфор териториясы

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
kk: Белфор

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
kk: Ессонн

[ctx: france.kgm]
en: Evry
kk: Еври

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
kk: Жоғарғы Сена

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
kk: Нантер

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
kk: Сена-Сент-Денис

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
kk: Бобиньи

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
kk: Вал-де-Марн

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
kk: Кретей

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
kk: Вал-д'Уаза

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
kk: Сержи-Понтуаз

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
kk: Франция (Өлкелері)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
kk: Франция (Өлкелері) емес

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
kk: Прованс-Альпі-Зеңгір жағалау

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
kk: Марсель

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
kk: Руан

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
kk: Корсика

[ctx: france_regions.kgm]
en: Ajaccio
kk: Аяччо

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
kk: Дижон

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
kk: Тулуза

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
kk: Бордо

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
kk: Бретань

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rennes
kk: Рен

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
kk: Пеи-де-Луар

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
kk: Нант

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
kk: Орлеан

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
kk: Страсбург

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
kk: Лион

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
kk: Ил-де-Франс

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
kk: Париж

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
kk: Лилль

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
kk: Гүржістан

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
kk: Гүржістан емес

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
kk: Абхазия

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
kk: Сухуми

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
kk: Самегрело - Таулық Сванетия

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
kk: Зугдиди

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
kk: Гурия

[ctx: georgia.kgm]
en: Ozurgeti
kk: Озургети

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
kk: Аджария

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
kk: Батуми

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
kk: Рача-Лечхуми және Төменгі Сванетия

[ctx: georgia.kgm]
en: Ambrolauri
kk: Амбролаури

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
kk: Имерети

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
kk: Кутаиси

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
kk: Самцхе-Джавахети

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
kk: Ахалцихе

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
kk: Шида-Картли

[ctx: georgia.kgm]
en: Gori
kk: Гори

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
kk: Мцхета-Мтианети

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
kk: Мцхета

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
kk: Төменгі-Картли

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
kk: Рустави

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
kk: Кахетия

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
kk: Телави

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
kk: Тбилиси

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
kk: Германия

[ctx: germany.kgm]
en: States
kk: Жерлер

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
kk: Германия емес

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
kk: Баден-Вюртемберг

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
kk: Штутгарт

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
kk: Бавария

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
kk: Мюнхен

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
kk: Берлин

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
kk: Бранденбург

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
kk: Потсдам

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
kk: Бремен

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
kk: Гамбург

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
kk: Гессен

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
kk: Висбаден

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
kk: Шверин

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
kk: Төменгі Саксония

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
kk: Ганновер

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
kk: Солтүстік Рейн-Вестфалия

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
kk: Дюссельдорф

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
kk: Рейнланд-Пфальц

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
kk: Майнц

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
kk: Саар

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
kk: Саарбрюккен

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
kk: Саксония

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
kk: Дрезден

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
kk: Саксония-Анхальт

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
kk: Магдебург

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
kk: Шлезвиг-Гольштейн

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
kk: Кил

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
kk: Тюрингия

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
kk: Эрфурт

[ctx: goa.kgm]
en: Goa
kk: Гоа

[ctx: goa.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
kk: Гоа емес

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: goa.kgm]
en: Canacona
kk: Канакона

[ctx: goa.kgm]
en: Chaudi
kk: Чауди

[ctx: goa.kgm]
en: Quepem
kk: Куепем

[ctx: goa.kgm]
en: Mormugao
kk: Мормугао

[ctx: goa.kgm]
en: Vasco da Gama
kk: Васко-да-Гама

[ctx: goa.kgm]
en: Sanguem
kk: Сангуем

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
kk: Салсетте

[ctx: goa.kgm]
en: Margao
kk: Маргао

[ctx: goa.kgm]
en: Ponda
kk: Понда

[ctx: goa.kgm]
en: Pernem
kk: Пернем

[ctx: goa.kgm]
en: Bardez
kk: Бардез

[ctx: goa.kgm]
en: Mapusa
kk: Мапуса

[ctx: goa.kgm]
en: Bicholim
kk: Бичолим

[ctx: goa.kgm]
en: Tiswadi
kk: Тисуади

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
kk: Панаджи

[ctx: goa.kgm]
en: Satari
kk: Сатари

[ctx: goa.kgm]
en: Valpoi
kk: Валпой

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
kk: Графтықтар

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
kk: Шетландские аралдары

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lerwick
kk: Леруик

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
kk: Оркней

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
kk: Керкуолл

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caithness
kk: Кейтнесс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wick
kk: Уик

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sutherland
kk: Сатерленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dornoch
kk: Дорнох

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
kk: Россшир және Кромарти

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
kk: Дингуолл

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness-shire
kk: Инвернессшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness
kk: Инвернесс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairnshire
kk: Нерншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairn
kk: Нерн

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morayshire
kk: Морейшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Elgin
kk: Элгин

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banffshire
kk: Банфшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
kk: Банф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeenshire
kk: Абердиншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
kk: Абердин

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kincardineshire
kk: Кинкардайншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stonehaven
kk: Стоунхейвен

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Angus
kk: Ангус

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Forfar
kk: Форфар

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perthshire
kk: Пертшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
kk: Перт

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Argyllshire
kk: Аргайллшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inveraray
kk: Инверерей

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbartonshire
kk: Думбартоншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbarton
kk: Думбартон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirlingshire
kk: Стирлингшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirling
kk: Стирлинг

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Clackmannanshire
kk: Клакманнаншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Alloa
kk: Аллоу

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross-shire
kk: Кинроссшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
kk: Кинросс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Fife
kk: Файф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenrothes
kk: Гленротс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
kk: Шығыс Лотиан

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haddington
kk: Хеддингтон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Midlothian
kk: Мидлотиан

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dalkeith
kk: Далкайт

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
kk: Батыс Лотиан

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
kk: Ливингстон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanarkshire
kk: Ланаркшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanark
kk: Ланарк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Renfrewshire
kk: Ренфрушир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Paisley
kk: Пейсли

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayrshire
kk: Эйршир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayr
kk: Эйр

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buteshire
kk: Бьютшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rothesay
kk: Ротсей

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtownshire
kk: Уигтауншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtown
kk: Уигтаун

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbrightshire
kk: Киркудбрайтшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbright
kk: Киркудбрайт

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfriesshire
kk: Дамфрисшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfries
kk: Дамфрис

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peeblesshire
kk: Пиблсшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peebles
kk: Пиблс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirkshire
kk: Селкилкшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirk
kk: Селкирк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburghshire
kk: Роскбургшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburgh
kk: Роксбург

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berwickshire
kk: Беруикшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northumberland
kk: Нортамберленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morpeth
kk: Морпет

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
kk: Камберленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
kk: Карлизл

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
kk: Дарем

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Westmorland
kk: Уестморленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Appleby-in-Westmorland
kk: Епплби-ин-Уестморленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
kk: Ланкашир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
kk: Престон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Yorkshire
kk: Йоркшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
kk: Йорк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincolnshire
kk: Линкольншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
kk: Линкольн

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nottinghamshire
kk: Ноттингемшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
kk: Уэст-Бриджфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Derbyshire
kk: Дербишир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Matlock
kk: Метлок

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cheshire
kk: Чешир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chester
kk: Честер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shropshire
kk: Шропшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shrewbury
kk: Шрубери

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Staffordshire
kk: Стаффордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
kk: Стаффорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Leicestershire
kk: Лестершир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenfield
kk: Гленфилд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rutland
kk: Ратленд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oakham
kk: Оукхем

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northamptonshire
kk: Нортхемптоншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northampton
kk: Нортхемптон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdonshire
kk: Хантингдоншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdon
kk: Хантингдон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridgeshire
kk: Кембриджшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridge
kk: Кембридж

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
kk: Норфолк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
kk: Норуич

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
kk: Суффолк

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ipswich
kk: Ипсуич

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Essex
kk: Эссекс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chelmsford
kk: Челмсфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kent
kk: Кент

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Maidstone
kk: Мейдстоун

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
kk: Сассек

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chichester
kk: Чичестер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Surrey
kk: Саррей

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Middlesex
kk: Мидлсекс

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
kk: Лондон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertfordshire
kk: Хартфордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertford
kk: Хартфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedfordshire
kk: Бедфордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
kk: Бедфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buckinghamshire
kk: Бакингемшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aylesbury
kk: Эйлсбери

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxfordshire
kk: Оксфордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
kk: Оксфорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berkshire
kk: Беркшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
kk: Ридинг

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
kk: Хэмпшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
kk: Уинчестер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
kk: Дорсет

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
kk: Дорчестер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Devon
kk: Девон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
kk: Эксетер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
kk: Корнуолл

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Truro
kk: Труро

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
kk: Сомерсет

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Taunton
kk: Тонтон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wiltshire
kk: Уилтшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Trowbridge
kk: Троубридж

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucestershire
kk: Глостершир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucester
kk: Глостер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwickshire
kk: Уоруикшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
kk: Уоруик

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcestershire
kk: Уорсестерсшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
kk: Уорчестер

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Herefordshire
kk: Херефордшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
kk: Херефорд

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouthshire
kk: Монмутшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouth
kk: Монмут

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glamorgan
kk: Глеморган

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
kk: Кардифф

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carmarthenshire
kk: Кармартеншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Llanelli
kk: Лланелли

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Pembrokeshire
kk: Пембрукшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haverfordwest
kk: Хаверфордвест

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
kk: Кардиганшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardigan
kk: Кардиган

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecknockshire
kk: Брекнокшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecon
kk: Брекон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Radnorshire
kk: Редноршир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: New Radnor
kk: Нью-Реднор

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomeryshire
kk: Монтгомеришир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
kk: Монтгомери

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Merionethshire
kk: Мерионетшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dolgellau
kk: Долгеллау

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfonshire
kk: Кернарфоншир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfon
kk: Кернарфон

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Anglesey
kk: Англси

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Holyhead
kk: Холихед

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbighshire
kk: Денбишир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbigh
kk: Денби

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Flintshire
kk: Флинтшир

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Mold
kk: Молд

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
kk: Грекия

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
kk: Номдар

[ctx: greece.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
kk: Эгей теңізі

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
kk: Балкан

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
kk: Крит теңізі

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
kk: Ион теңізі

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
kk: Жерорта теңізі

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
kk: Грекия емес

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
kk: Аттика

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
kk: Афины

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
kk: Орталық Грекия

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
kk: Ламия

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
kk: Орталық Македония

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
kk: Фесалоники

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
kk: Крит

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
kk: Гераклион

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
kk: Шығыс Македония және Фракия

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
kk: Комотини

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
kk: Эпир

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
kk: Янина

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
kk: Ион аралдары

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
kk: Корфу

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
kk: Солтүстік Эгей аралдары

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
kk: Митилини

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
kk: Пелопоннес

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
kk: Триполи

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
kk: Оңтүстік Эгей аралдары

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
kk: Эрмуполис

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
kk: Фессалия

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
kk: Ларисса

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
kk: Батыс Грекия

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
kk: Патрас

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
kk: Батыс Македония

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
kk: Козани

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
kk: Афон тауы

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
kk: Карье

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
kk: Грекия (Номдары)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
kk: Номдар

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
kk: Грекия (Номдары) емес

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
kk: Шығыс Македония және Фракия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
kk: Комотини

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
kk: Орталық Македония

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
kk: Фесалоники

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
kk: Батыс Македония

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
kk: Козани

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
kk: Ион аралдары

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
kk: Корфу

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
kk: Эпир

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
kk: Янина

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
kk: Батыс Грекия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
kk: Фессалия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
kk: Орталық Грекия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
kk: Ламия

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
kk: Аттика

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
kk: Афины

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
kk: Пелопоннес

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
kk: Триполи

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
kk: Солтүстік Эгей аралдары

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
kk: Митилини

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
kk: Оңтүстік Эгей аралдары

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
kk: Эрмуполис

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
kk: Крит

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
kk: Афон тауы автономды аймақ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
kk: Карье

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
kk: Грекия (Номдары)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
kk: Номдар

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
kk: Грекия (Номдары) емес

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
kk: Драма

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
kk: Эврос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
kk: Александруполис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
kk: Кавала

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Komotini
kk: Комотини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
kk: Ксанти

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
kk: Халкидики

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Polygyros
kk: Полийирос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
kk: Иматия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Veria
kk: Верия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kilkis
kk: Килкис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
kk: Пелла

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
kk: Эдесса

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pieria
kk: Пиерия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
kk: Катерини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
kk: Серре

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
kk: Фесалоники

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
kk: Флорина

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Grevena
kk: Гревена

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kastoria
kk: Кастория

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kozani
kk: Козани

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arta
kk: Арта

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
kk: Янина

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
kk: Превеза

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
kk: Теспротия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Igoumenitsa
kk: Игуменица

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karditsa
kk: Кардица

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
kk: Магнисия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
kk: Волос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Trikala
kk: Трикала

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
kk: Корфу

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argostoli
kk: Аргостоли

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
kk: Лефкада

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Zakynthos
kk: Закинтос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
kk: Ахея

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
kk: Патрас

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
kk: Этолия және Акарнания

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
kk: Месолонги

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
kk: Пиргос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
kk: Эвбея

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
kk: Халкис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
kk: Эвритания

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karpenisi
kk: Карпениси

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
kk: Фокида

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
kk: Амфисса

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
kk: Фтиотида

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
kk: Ламия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
kk: Беотия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
kk: Ливадия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
kk: Афины

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
kk: Пирей

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
kk: Батыс Аттика

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
kk: Элефсина

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
kk: Шығыс Аттика

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pallini
kk: Паллини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
kk: Аркадия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
kk: Триполи

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
kk: Арголис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
kk: Нафпли

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
kk: Коринфия

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
kk: Коринф

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
kk: Лакония

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
kk: Спарта

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
kk: Мессения

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kalamata
kk: Каламата

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
kk: Хиос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
kk: Лесбос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
kk: Митилини

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
kk: Самос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
kk: Кикладес

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
kk: Эрмуполис

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
kk: Додеканес

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
kk: Родос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
kk: Ханья

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
kk: Гераклион

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
kk: Ираклио

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lasithi
kk: Ласити

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
kk: Николаос

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
kk: Ретимнон

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
kk: Ретимно

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
kk: Афон тауы автономды аймақ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
kk: Карье

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
kk: Гватемала

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
kk: Гватемала емес

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
kk: Альта-Верапаз

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
kk: Кобан

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
kk: Байя-Верапас

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
kk: Салама

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
kk: Чимальтенанго

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
kk: Чикуимула

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
kk: Петен

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
kk: Флорес

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
kk: Ел-Прогресо

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
kk: Гуастатоя

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
kk: Ел-Киче

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
kk: Санта-Круз-дел-Киче

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
kk: Эскуинтла

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
kk: Гватемала қаласы

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
kk: Хуегуетенанго

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
kk: Изабал

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
kk: Пуерто-Барриос

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
kk: Халапа

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
kk: Хутиапа

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
kk: Кецалтенанго

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
kk: Реталхулеу

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
kk: Сакатепекез

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
kk: Антигуа-Гватемала

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
kk: Сан-Маркос

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
kk: Санта-Роза

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
kk: Куилапа

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
kk: Солола

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
kk: Сучитепекез

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
kk: Масатенанго

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
kk: Тотоникапан

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
kk: Закапа

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
kk: Гуджарат

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
kk: Гуджарат емес

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
kk: Кутч

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhuj
kk: Бхудж

[ctx: gujarat.kgm]
en: Banaskantha
kk: Банаскантха

[ctx: gujarat.kgm]
en: Palanpur
kk: Паланпур

[ctx: gujarat.kgm]
en: Patan
kk: Патан

[ctx: gujarat.kgm]
en: Mehsana
kk: Мехсана

[ctx: gujarat.kgm]
en: Sabarkantha
kk: Сабаркантха

[ctx: gujarat.kgm]
en: Himmatnagar
kk: Химматнагар

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gandhinagar
kk: Гандинагар

[ctx: gujarat.kgm]
en: Surendranagar
kk: Сурендранагар

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahmedabad
kk: Ахмадабад

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kheda
kk: Кхеда

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
kk: Панчмахал

[ctx: gujarat.kgm]
en: Godhra
kk: Годхра

[ctx: gujarat.kgm]
en: Dahod
kk: Даход

[ctx: gujarat.kgm]
en: Jamnagar
kk: Джамнагар

[ctx: gujarat.kgm]
en: Rajkot
kk: Раджкот

[ctx: gujarat.kgm]
en: Junagadh
kk: Джунагадх

[ctx: gujarat.kgm]
en: Amreli
kk: Амрели

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhavnagar
kk: Бхавнагар

[ctx: gujarat.kgm]
en: Anand
kk: Ананд

[ctx: gujarat.kgm]
en: Vadodara
kk: Вадодара

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bharuch
kk: Бхаруч

[ctx: gujarat.kgm]
en: Narmada
kk: Нармада

[ctx: gujarat.kgm]
en: Rajpipla
kk: Раджпипла

[ctx: gujarat.kgm]
en: Surat
kk: Сурат

[ctx: gujarat.kgm]
en: Tapi
kk: Тапи

[ctx: gujarat.kgm]
en: Vyara
kk: Вяра

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
kk: Данг

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahwa
kk: Ахва

[ctx: gujarat.kgm]
en: Navsari
kk: Навсари

[ctx: gujarat.kgm]
en: Valsad
kk: Валсад

[ctx: gujarat.kgm]
en: Porbandar
kk: Порбандар

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
kk: Гайана

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
kk: Гайана емес

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
kk: Барима-Ваини

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
kk: Мабарума

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
kk: Померун-Супенаам

[ctx: guyana.kgm]
en: Anna Regina
kk: Анна-Регина

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
kk: Ессекуибо аралдары - Батыс Демерара

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
kk: Врид-ин-Хоуп

[ctx: guyana.kgm]
en: Demerara-Mahaica
kk: Демерара-Махаика

[ctx: guyana.kgm]
en: Paradise
kk: Парадиз

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
kk: Махаика-Бербис

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
kk: Форт-Веллингтон

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
kk: Жоғарғы Демерара-Бербис

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
kk: Линден

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
kk: Куюни-Мазаруни

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
kk: Бартика

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
kk: Потаро-Сипаруни

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahdia
kk: Махдия

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
kk: Жоғарғы Такуту-Жоғарғы Ессекуибо

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
kk: Летем

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
kk: Шығыс Бербис-Корентин

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
kk: Нью-Амстердам

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
kk: Гаити

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
kk: Гаити емес

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
kk: Артибонит

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
kk: Гонаив

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
kk: Орталық департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
kk: Енш

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
kk: Гранд-Анс

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
kk: Жереми

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
kk: Нип

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
kk: Мирагоан

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
kk: Солтүстік департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
kk: Кап-Етиен

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
kk: Солтүстік-Шығыс департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
kk: Форт-Либерте

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
kk: Солтүстік-Батыс департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
kk: Пор-де-Пе

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
kk: Батыс департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
kk: Порт-о-Пренс

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
kk: Оңтүстік департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
kk: Ле-Ке

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
kk: Оңтүстік-Шығыс департаменті

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
kk: Жакмел

[ctx: haryana.kgm]
en: Haryana
kk: Хариана

[ctx: haryana.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
kk: Хариана емес

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: haryana.kgm]
en: Chandigarh
kk: Чандигарх

[ctx: haryana.kgm]
en: Panchkula
kk: Панчкула

[ctx: haryana.kgm]
en: Ambala
kk: Амбала

[ctx: haryana.kgm]
en: Yamuna Nagar
kk: Ямуна-Нагар

[ctx: haryana.kgm]
en: Kurukshetra
kk: Курукшетра

[ctx: haryana.kgm]
en: Karnal
kk: Карнал

[ctx: haryana.kgm]
en: Kaithal
kk: Кайтхал

[ctx: haryana.kgm]
en: Jind
kk: Джинд

[ctx: haryana.kgm]
en: Panipat
kk: Панипат

[ctx: haryana.kgm]
en: Sonipat
kk: Сонипат

[ctx: haryana.kgm]
en: Faridabad
kk: Фаридабад

[ctx: haryana.kgm]
en: Mewat
kk: Меуат

[ctx: haryana.kgm]
en: Nuh
kk: Нух

[ctx: haryana.kgm]
en: Gurgaon
kk: Гургаон

[ctx: haryana.kgm]
en: Rewari
kk: Реуари

[ctx: haryana.kgm]
en: Mahendragarh
kk: Махендрагарх

[ctx: haryana.kgm]
en: Narnaul
kk: Нарнаул

[ctx: haryana.kgm]
en: Jhajjar
kk: Джхаджар

[ctx: haryana.kgm]
en: Bhiwani
kk: Бхиуани

[ctx: haryana.kgm]
en: Rohtak
kk: Рохтак

[ctx: haryana.kgm]
en: Hisar
kk: Хисар

[ctx: haryana.kgm]
en: Sirsa
kk: Сирса

[ctx: haryana.kgm]
en: Fatehabad
kk: Фатехабад

[ctx: haryana.kgm]
en: Palwal
kk: Палуал

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Himachal Pradesh
kk: Химачал-Прадеш

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
kk: Чамба

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kangra
kk: Кангра

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Dharamsala
kk: Дхарамсала

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Una
kk: Уна

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Hamirpur
kk: Хамирпур

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Bilaspur
kk: Биласпур

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Solan
kk: Солан

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Shimla
kk: Шимла

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Mandi
kk: Манди

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kullu
kk: Куллу

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
kk: Лахул және Спити

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
kk: Киеланг

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Sirmaur
kk: Сирмур

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kinnaur
kk: Киннаур

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Reckong Peo
kk: Реконг Пео

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
kk: Гондурас

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
kk: Гондурас емес

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
kk: Атлантида

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
kk: Ла-Сейба

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
kk: Чолутека

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
kk: Колон

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
kk: Трухильо

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
kk: Камаягуа

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
kk: Копан

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
kk: Санта-Роза-де-Копан

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
kk: Кортес

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
kk: Сан-Педро-Сула

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
kk: Ел-Параисо

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
kk: Юскаран

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
kk: Франсиско Морасан

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
kk: Тегусигальпа

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
kk: Грасиас-а-Диос

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
kk: Пуерто-Лемпира

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
kk: Интибука

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
kk: Ла-Есперанса

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
kk: Ислас-де-ла-Баия

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
kk: Роатан

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
kk: Лемпира

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
kk: Грасиас

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
kk: Окатепеке

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
kk: Нуева-Октопек

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
kk: Оланчо

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
kk: Хутикальпа

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
kk: Санта-Барбара

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
kk: Валле

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
kk: Накаоме

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
kk: Йоро

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
kk: Венгрия (Медиелері)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
kk: Медие

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
kk: Венгрия емес

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
kk: Баш-Кишкун

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
kk: Кешкемет

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
kk: Баранья

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
kk: Пеш

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
kk: Бекеш

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
kk: Бекешсаба

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
kk: Боршод-Абауй-Земплен

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
kk: Мишкольц

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
kk: Сегед

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
kk: Фейер

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
kk: Секешфехервар

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
kk: Дюор-Мосон-Шопрон

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
kk: Дюор

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
kk: Хайду-Бихар

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
kk: Дебрецен

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
kk: Хевес

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
kk: Эгер

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
kk: Яс-Надикун-Солнок

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
kk: Солнок

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
kk: Комаром-Эстергон

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
kk: Татабаня

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
kk: Ногроад

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
kk: Салготариан

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
kk: Пешт

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
kk: Будапешт

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
kk: Шамодь

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
kk: Капошвар

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
kk: Сабольч-Сатмар-Берег

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
kk: Нуйрегухаза

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
kk: Толна

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
kk: Шекешард

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
kk: Ваш

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
kk: Шомбатхелі

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
kk: Вашпрем

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
kk: Зала

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
kk: Залаегершег

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
kk: Венгрия (Өкелері)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
kk: Венгрия (Өкелері) емес

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
kk: Батыс Сыртдунай өлкесі

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
kk: Дюор

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
kk: Оңтүстік Сыртдунай өлкесі

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
kk: Пеш

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
kk: Орталық Сыртдунай өлкесі

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
kk: Секешфехервар

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
kk: Орталық Венгрия

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
kk: Будапешт

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
kk: Солтүстік Венгрия

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
kk: Мишкольц

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
kk: Солтүстік Альтфольд

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
kk: Дебрецен

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
kk: Оңтүстік Альтфольд

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
kk: Сегед

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
kk: Исландия (Өлкелері)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
kk: Исландия (Өлкелері) емес

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
kk: Шығыс өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
kk: Егилсстадир

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
kk: Орталық өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
kk: Рейкьявик

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
kk: Солтүстік-шығыс өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
kk: Акюрейри

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
kk: Солтүстк-батыс өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
kk: Сейдауркроукюр

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
kk: Оңтүстік өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
kk: Селфосс

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
kk: Оңтүстік түбегі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
kk: Кефлавик

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
kk: Уестфиордс

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
kk: Исафиордюр

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
kk: Батыс өлкесі

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
kk: Боргарнес

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
kk: Ватнайокулл мұздығы

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
kk: Лангйокулл мұздығы

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
kk: Хофсйокулл мұздығы

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
kk: Мюрдалсйокулл мұздығы

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
kk: Дрангайокулл мұздығы

[ctx: india.kgm]
en: India
kk: Үндістан

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
kk: Штатар мен территориялары

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: india.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: india.kgm]
en: Not India
kk: Үндістан емес

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
kk: Андхра-Прадеш

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
kk: Хайдарабад

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
kk: Аруначал-Прадеш

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
kk: Итанагар

[ctx: india.kgm]
en: Assam
kk: Ассам

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
kk: Диспур

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
kk: Бихар

[ctx: india.kgm]
en: Patna
kk: Патна

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
kk: Чхаттисгарх

[ctx: india.kgm]
en: Raipur
kk: Райпур

[ctx: india.kgm]
en: Goa
kk: Гоа

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
kk: Панаджи

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
kk: Гуджарат

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
kk: Гандинагар

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
kk: Хариана

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
kk: Химачал-Прадеш

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
kk: Шимла

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
kk: Джамму және Кашмир

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
kk: Шринагар

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
kk: Джарханд

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
kk: Ранчи

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
kk: Карнатака

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
kk: Бангалор

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
kk: Керала

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
kk: Тируванантапурам

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
kk: Мадхья-Прадеш

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
kk: Бхопал

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
kk: Махараштра

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
kk: Мумбай (Бомбей)

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
kk: Манипур

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
kk: Импхал

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
kk: Мегхалая

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
kk: Шиллонг

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
kk: Мизорам

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
kk: Аиджал

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
kk: Нагаланд

[ctx: india.kgm]
en: Kohima
kk: Кохима

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
kk: Орисса

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
kk: Бхубанешвар

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
kk: Пенджаб

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
kk: Раджастан

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
kk: Джайпур

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
kk: Сикким

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
kk: Гангток

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
kk: Тамил-Наду

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
kk: Ченнай

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
kk: Трипура

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
kk: Агартала

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
kk: Уттаранчал

[ctx: india.kgm]
en: Dehradun
kk: Дехрадун

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
kk: Уттар-Прадеш

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
kk: Лакнау

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
kk: Батыс Бенгалия

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
kk: Калькутта

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
kk: Андаман және Никобар аралдары

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
kk: Порт-Блер

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
kk: Чандигарх

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
kk: Дадра және Нагар-Хавели

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
kk: Дадра

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
kk: Даман және Диу

[ctx: india.kgm]
en: Daman
kk: Даман

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
kk: Лакшадуип

[ctx: india.kgm]
en: Kavaratti
kk: Каваратти

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
kk: Пондишери

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
kk: Дели

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
kk: Индонезия

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
kk: Индонезия емес

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
kk: Наннгрое Ачех Даруссалам

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
kk: Банда-Ачех

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
kk: Солтүстік Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
kk: Медан

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
kk: Батыс Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Padang
kk: Паданг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau
kk: Риау

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
kk: Пеканбару

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
kk: Риау аралдары

[ctx: indonesia.kgm]
en: Tanjung Pinang
kk: Танджунг-Пинанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jambi
kk: Джамби

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bengkulu
kk: Бенгкулу

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
kk: Оңтүстік Суматра

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
kk: Палембанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bangka-Belitung
kk: Бангка-Белитунг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
kk: Пангкал-Пинанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Lampung
kk: Лампунг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandar Lampung
kk: Бандар-Лампунг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
kk: Джакарта ерекше астаналық өлкесі

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
kk: Джакарта

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banten
kk: Бантен

[ctx: indonesia.kgm]
en: Serang
kk: Серанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
kk: Батыс Ява

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandung
kk: Бандунг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
kk: Орталық Ява

[ctx: indonesia.kgm]
en: Semarang
kk: Семаранг

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
kk: Джогьякарта ерекше өлкесі

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta
kk: Джогьякарта

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
kk: Шығыс Ява

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
kk: Сурабая

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bali
kk: Бали

[ctx: indonesia.kgm]
en: Denpasar
kk: Денпасар

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
kk: Батыс Нуса-Тенггара

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mataram
kk: Матарам

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
kk: Шығыс Нуса-Тенггара

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kupang
kk: Купанг

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
kk: Батыс Калимантан,

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pontianak
kk: Понтианак

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
kk: Орталық Калимантан

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palangkaraya
kk: Патангкарая

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
kk: Оңтүстік Калимантан

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banjarmasin
kk: Банджармасин

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
kk: Шығыс Калимантан,

[ctx: indonesia.kgm]
en: Samarinda
kk: Самаринда

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
kk: Солтүстік Сулавеси

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manado
kk: Манадо

[ctx: indonesia.kgm]
en: Gorontalo
kk: Горонтало

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
kk: Орталық Сулавеси

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palu
kk: Палу

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
kk: Оңтүстік-шығыс Сулавеси

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kendari
kk: Кендари

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
kk: Оңтүстік Сулавеси

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
kk: Макассар

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
kk: Батыс Сулавеси

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mamuju
kk: Мамуджу

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
kk: Молукку

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ambon
kk: Амбон

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
kk: Солтүстік Молукку

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ternate
kk: Тернате

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
kk: Папуа

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jayapura
kk: Джаяпура

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
kk: Батыс Ириан-Жая

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manokwari
kk: Манокуари

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
kk: Иран

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
kk: Теһран

[ctx: iran.kgm]
en: Alborz
kk: Олборц

[ctx: iran.kgm]
en: Karaj
kk: Караж

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
kk: Құм

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
kk: Маркази

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
kk: Арак

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
kk: Қазвин

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
kk: Гилян

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
kk: Решт

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
kk: Ардабил

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
kk: Занжан

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
kk: Шығыс Әзірбайжан

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
kk: Тебриз

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
kk: Батыс Әзірбайжан

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
kk: Урмия

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
kk: Күрдістан

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
kk: Санандаж

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
kk: Хамадан

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
kk: Керманшаһ

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
kk: Илам

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
kk: Лүрстан

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
kk: Хорамабад

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
kk: Хузестан

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
kk: Ахваз

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
kk: Чахармақал ве Бахтиари

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
kk: Корд шәһары

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
kk: Когилуйя у Буйир-Ахмад

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
kk: Ясуж

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
kk: Бушер

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
kk: Парс

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
kk: Шираз

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
kk: Хормозган

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
kk: Бендери-Аббас

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
kk: Сейістан у Белужстан

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
kk: Захедан

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
kk: Керман

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
kk: Язд

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
kk: Исфахан

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
kk: Семнан

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
kk: Мазендеран

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
kk: Сари

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
kk: Голестан

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
kk: Горган

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
kk: Оңтүстік Хорасан

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
kk: Біржент

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
kk: Резави-Хорасан

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
kk: Мешхед

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
kk: Солтүстік Хорасан

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
kk: Божнурт

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
kk: Парсы шығанақ

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
kk: Оман шығанағы

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
kk: Каспий теңізі

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
kk: Урмия көлі

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
kk: Оман

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
kk: Ирак

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
kk: Кувейт

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
kk: Армения

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
kk: Катар

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
kk: Ирак

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
kk: Ирак емес

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
kk: Бағдад

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
kk: Салах-ед-Дин

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
kk: Дияла

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
kk: Уасит

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
kk: Майсан

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
kk: Басра

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
kk: Ди-Кар

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
kk: Мутанна

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
kk: Кадисия

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
kk: Бабил

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
kk: Кербела

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
kk: Наджаф

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
kk: Анбар

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
kk: Нанауа

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
kk: Дахук

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
kk: Ербил

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
kk: Тамим (Киркук)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
kk: Сулеймания

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
kk: Ирландия (Өлкелері)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
kk: Ирландия (Өлкелері) емес

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Leinster
kk: Лейнстер

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Munster
kk: Манстер

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
kk: Корк

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Connacht
kk: Коннахт

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Galway
kk: Голуей

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ulster
kk: Ольстер

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
kk: Белфаст

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
kk: Израиль

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: israel.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
kk: Израиль емес

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
kk: Иерусалим

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
kk: Солтүстік аудан

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
kk: Назарет

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
kk: Хайфа

[ctx: israel.kgm]
en: Center
kk: Орталық аудан

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
kk: Рамла

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
kk: Тель-Авив

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
kk: Оңтүстік ауданы

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
kk: Беер-Шева

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
kk: Италия

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
kk: Италия емес

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
kk: Сицилия

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
kk: Палермо

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
kk: Фриули-Венеция-Джулия

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
kk: Триест

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
kk: Абруццо

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
kk: Лаквила

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
kk: Лацио

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
kk: Рим

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
kk: Калабрия

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
kk: Катанзаро

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
kk: Пиемонт

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
kk: Турин

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
kk: Апулия

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
kk: Бари

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
kk: Ломбардия

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
kk: Милан

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
kk: Умбрия

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
kk: Перуджа

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
kk: Трентино-Альто-Адидже

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
kk: Тренто

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
kk: Молизе

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
kk: Кампобассо

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
kk: Тоскана

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
kk: Флоренция

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
kk: Емилия-Романья

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
kk: Болонья

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
kk: Валле-д'Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
kk: Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
kk: Кампания

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
kk: Неаполь

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
kk: Базиликата

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
kk: Потенца

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
kk: Лигурия

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
kk: Генуя

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
kk: Сардиния

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
kk: Кальяри

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
kk: Марке

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
kk: Анкона

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
kk: Венето

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
kk: Венеция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
kk: Италияның провинциялары

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
kk: Италия емес

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
kk: Алессандрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
kk: Асти

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
kk: Биелла

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
kk: Кунео

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
kk: Новара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
kk: Турин

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
kk: Вербано-Кузио-Оссола

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
kk: Верчелли

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
kk: Бергамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
kk: Брешиа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
kk: Комо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
kk: Кремона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
kk: Лекко

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
kk: Лоди

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
kk: Мантова

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
kk: Милан

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
kk: Павиа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
kk: Сондрио

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
kk: Варезе

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
kk: Аоста

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
kk: Больцано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
kk: Тренто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
kk: Беллуно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
kk: Падуя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
kk: Ровиго

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
kk: Тревизо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
kk: Венеция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
kk: Верона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
kk: Висенза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
kk: Гориция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
kk: Порденоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
kk: Триест

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
kk: Удине

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
kk: Генуя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
kk: Империа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
kk: Ла-Специя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
kk: Савона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
kk: Болонья

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
kk: Феррара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
kk: Форли-Чезена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
kk: Модена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
kk: Парма

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
kk: Пияченца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
kk: Равенна

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
kk: Реджо-Емилия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
kk: Римини

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
kk: Ареццо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
kk: Флоренция

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
kk: Гроссето

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
kk: Ливорно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
kk: Лукка

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
kk: Масса-Каррара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
kk: Пиза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
kk: Пистойя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
kk: Прато

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
kk: Сиена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
kk: Перуджа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
kk: Терни

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
kk: Анкона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
kk: Асколи-Пичено

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
kk: Мачерата

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
kk: Пезаро-е-Урбино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
kk: Фрозиноне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
kk: Латина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
kk: Риети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
kk: Рим

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
kk: Витербо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
kk: Киети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
kk: Лаквила

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
kk: Пескара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
kk: Терамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
kk: Кампобассо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
kk: Изерния

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
kk: Авеллино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
kk: Беневенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
kk: Касерта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
kk: Неаполь

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
kk: Салерно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
kk: Бари

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
kk: Бриндизи

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
kk: Фоггия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
kk: Лечче

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
kk: Таранто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
kk: Матера

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
kk: Потенца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
kk: Катанзаро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
kk: Косенза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
kk: Кротоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
kk: Реджо-ди-Калабрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
kk: Вибо-Валентия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
kk: Агриженто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
kk: Калтаниссетта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
kk: Катания

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
kk: Енна

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
kk: Мессина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
kk: Палермо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
kk: Рагуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
kk: Сиракузы

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
kk: Трапани

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
kk: Кальяри

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
kk: Нуоро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
kk: Ористано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
kk: Сассари

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
kk: Ямайка

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
kk: Өңірлер

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
kk: Ямайка емес

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
kk: Портленд

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
kk: Порт-Антонио

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
kk: Сент-Ендрю

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
kk: Хаф-Уей-Три

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
kk: Сент-Томас

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
kk: Морант-Бей

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
kk: Кларендон

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
kk: Мей-Пен

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
kk: Манчестер

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
kk: Мендевилл

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
kk: Сент-Енн

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
kk: Сент-Еннс-Бэй

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
kk: Сент-Кетрин

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
kk: Спаниш-Таун

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
kk: Сент-Мери

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
kk: Порт-Мария

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
kk: Гановер

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
kk: Лусси

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
kk: Сент-Елизабет

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
kk: Блек-Ривер

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
kk: Сент-Джеймс

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
kk: Монтего-Бей

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
kk: Трелони

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
kk: Фалмут

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
kk: Уестморленд

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
kk: Саванна-ла-Мар

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
kk: Жапония

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
kk: Префектуралар

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
kk: Тыс жер

[ctx: japan.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
kk: Хоккайдо

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
kk: Саппоро

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
kk: Аомори

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
kk: Ивате

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
kk: Мориока

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
kk: Акита

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
kk: Ямагата

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
kk: Мияги

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
kk: Сендай

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
kk: Ниигата

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
kk: Фукусима

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
kk: Нагано

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
kk: Гумма

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
kk: Маебаси

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
kk: Тотиги

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
kk: Уцуномия

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
kk: Ибараки

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
kk: Мито

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
kk: Тиба

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
kk: Гифу

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
kk: Сидзуока

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
kk: Сайтама

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
kk: Яманаси

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
kk: Кофу

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
kk: Тояма

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
kk: Исикава

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
kk: Канадзава

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
kk: Айти

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
kk: Нагоя

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
kk: Фукуи

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
kk: Сига

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
kk: Оцу

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
kk: Мие

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
kk: Цу

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
kk: Киото

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
kk: Хиого

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
kk: Кобе

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
kk: Нара

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
kk: Осака

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
kk: Вакаяма

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
kk: Окаяма

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
kk: Тоттори

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
kk: Симане

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
kk: Мацуе

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
kk: Хиросима

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
kk: Ямагути

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
kk: Фукуока

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
kk: Оита

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
kk: Миядзаки

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
kk: Кагосима

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
kk: Кумамото

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
kk: Сага

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
kk: Нагасаки

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
kk: Ехимэ

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
kk: Мацуяма

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
kk: Коти

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
kk: Токусима

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
kk: Кагава

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
kk: Такамацу

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
kk: Канагава

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
kk: Иокогама

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
kk: Токио

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
kk: Окинава

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
kk: Наха

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jharkhand
kk: Джарханд

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
kk: Джарханд емес

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Garhwa
kk: Гархва

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Latehar
kk: Латехар

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Gumla
kk: Гумла

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Lohardaga
kk: Лохардага

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Simdega
kk: Симдега

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
kk: Пасчим-Сингхбхум

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chaibasa
kk: Чайбаса

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Ranchi
kk: Ранчи

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Seraikela
kk: Серайкела

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
kk: Пурба-Сингхбхум

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamshedpur
kk: Джамшедпур

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Hazaribag
kk: Хазарибагх

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Koderma
kk: Кодерма

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Giridih
kk: Гиридих

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Bokaro
kk: Бокаро

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dhanbad
kk: Дханбад

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamtara
kk: Джамтара

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Deoghar
kk: Деогхар

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Santhal Pargana
kk: Сантал-Паргана

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dumka
kk: Думка

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Pakur
kk: Пакур

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Sahibganj
kk: Сахибгандж

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Godda
kk: Годда

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Palamu
kk: Паламу

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Daltonganj
kk: Далтонгандж

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chatra
kk: Чатра

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
kk: Облыстар

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
kk: Қазақстан емес

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
kk: Астана

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
kk: Алматы шаһары

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
kk: Байқоңыр

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
kk: Алматы

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
kk: Талдықорган

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
kk: Ақмола

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
kk: Көкшетау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
kk: Ақтөбе

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
kk: Атырау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
kk: Батыс Қазақстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
kk: Орал

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
kk: Маңғыстау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
kk: Ақтау

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
kk: Оңтүстік Қазақстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
kk: Шымкент

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
kk: Павлодар

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
kk: Қарағанды

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
kk: Қарағанды

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
kk: Қостанай

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
kk: Қостанай

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
kk: Қызылорда

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
kk: Шығыс Қазақстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Öskemen
kk: Өскемен

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
kk: Солтүстік Қазақстан

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Petropavl
kk: Петропавловск

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
kk: Жамбыл

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
kk: Тараз

en: E&xplore Map
kk: Картаны &зерттеу

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
kk: Бұл күйде қартаның кез келген аумағында тышқанның сол батырмасын түртіп ол аумақ туралы мәлімет ала аласыз

en: Test Yourself:
kk: Өзіңізді сынап көріңіз:

en: &Location of Regions
kk: Өлкелерді &табу

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
kk: Бұл жаттығуда, Сізге (сол жақта, мәзірінен төмен) аумақтың атауы беріледі, оны картадан тауып түртуіңіз керек

en: &Place Regions in the Map
kk: Өлкені картаға &орналастыру

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
kk: Бұл жаттығуда, Сізге өлкенің сұлбасы беріледі, оның картадағы орнын тауып орналастыру керек

en: &Regions by Capital
kk: &Өлкелерді орталығы бойынша

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
kk: Бұл жаттығуда, орталығы бойынша өлкесінің атауын табу керек

en: &Capitals of Regions
kk: Өлкелердің &орталықтары

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
kk: Бұл жаттығуда, өлкенің атауы бойынша орталығын табу керек

en: Re&gions by Flag
kk: Жалауы бойынша өлке а&тауын

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
kk: Бұл жаттығуда, жалауы бойынша өлкенің атауын табу керек

en: &Flags of Regions
kk: Өлкелердің &жалаулары

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
kk: Бұл жаттығуда, аталған өлкенің жалауын көрсету керек

en: &Open Map...
kk: Картаны &ашу...

en: &Zoom
kk: Ұлғайт&у/кішірейту

en: &Original Size
kk: Өз өл&шемі

en: &Automatic Zoom
kk: &Автомасштабтау

en: &Move
kk: &Жылжыту

en: Disclaimer
kk: Кепілсіздік

en: Map author
kk: Картаның авторы

en: General
kk: Жалпы

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
kk: Соңғы пайдалынған карта ашылмады. %1 талдау қатесі: %2

en: There is no current map
kk: Қолданыста карта жоқ

en: Number of Questions
kk: Сұрақтар саны

en: How many questions do you want? (1 to %1)
kk: Қанша сұрақ қалайсыз? (1 бастап %1 дейін)

en: &Location of %1
kk: %1 аумағы қ&айда

en: &Place %1 in the Map
kk: %1 аумағын картаға қ&ондыру

en: %1 by Flag
kk: %1 жалауы бойынша

en: &Flags of %1
kk: %1 жалаулары

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
kk: <qt>Көрсетілген карта:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
kk: Карталар, жалаулар, аударылымдарының бәрі де, авторларының қолы жеткен сапа дәрежесінде, демек, KGeography ресми мағлумат көзі бола алмайды.

en: This map has been created by %1.
kk: Бұл %1 салған картасы

en: Map Author
kk: Картаның авторы

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
kk: Соңғы ашылған карта

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
kk: Сұрақты туралап орналастыруы

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
kk: Келесі сұрақтың алдында дұрыстығын тексеруді күту

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
kk: Тышқан меңзеген батырмаға бос орын пернені басуы әсер ете ме, етпей ме

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
kk: Бөлімдер түсімен не істеу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
kk: &Сұрақты туралау

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
kk: Жоғары с&олға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
kk: &Жоғарға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
kk: Жоғары оңғ&а

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
kk: &Солға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
kk: &Ортаға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
kk: Оң&ға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
kk: Төменгі со&лға

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
kk: &Төменге

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
kk: Төменгі о&ңға

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
kk: Жауапты таңдаудан кейін "Қабылдау" дегенді басу керек пе, керегі жоқ па

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
kk: &Дұрыстығын тексеруді күту

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
kk: Тышқан меңзеген батырмаға бос орын пернені басуы әсер ете ме, етпей ме

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
kk: &Назар тышқанға ереді

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
kk: Бөлімдері қазіргі түстерде қала берсін бе, әлде кездейсоқ боялсын ба, таңдау.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
kk: Қартадағы бөлімдер түсі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
kk: Әрқашанда осылай

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
kk: Кездейсоқ түстерге боялсын

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
kk: Облыстар

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан емес

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
kk: Бішкек

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
kk: Баткен

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
kk: Шу

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
kk: Жалалабад

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
kk: Нарын

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
kk: Ош

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Talas
kk: Талас

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
kk: Ыстыққөл

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
kk: Ош қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
kk: Латвия (аудандары, 2009 ж. бұрын)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
kk: Литва

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
kk: Белорусь

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
kk: Эстония

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
kk: Айзкраукле

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
kk: Алуксне

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
kk: Балви

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
kk: Бауска

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
kk: Цесис

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
kk: Даугавпилс

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
kk: Даугавпилс қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
kk: Добеле

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
kk: Гулбене

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
kk: Екабпилс

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
kk: Елгава

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
kk: Елгава қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
kk: Юрмала қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
kk: Краслава

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
kk: Кулдига

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
kk: Лиепая

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
kk: Лиепая қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
kk: Лимбажи

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
kk: Лудза

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
kk: Мадона

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
kk: Огре

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
kk: Прейли

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
kk: Резекне

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
kk: Резекне қаласы

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
kk: Рига

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
kk: Рига шаһары

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
kk: Салдус

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
kk: Талси

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
kk: Тукумс

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
kk: Валка

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
kk: Валмиера

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
kk: Вентспилс

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
kk: Вентспилс қаласы

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
kk: Лихтенштейн

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
kk: Муниципалитеттер

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
kk: Лихтенштейн емес

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
kk: Балцерс

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Eschen
kk: Ешен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
kk: Гамприн

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Mauren
kk: Маурен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Planken
kk: Планкен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Ruggell
kk: Руггелл

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schaan
kk: Шаан

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
kk: Шелленберг

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesen
kk: Тризен

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesenberg
kk: Тризенберг

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
kk: Вадуц

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
kk: Литва (Муниципалитеттері)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
kk: Муниципалитеттер

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
kk: Литва (Муниципалитеттері) емес

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Akmenė
kk: Акмене

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Naujoji Akmenė
kk: Науйой Акмене

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
kk: Алитус қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus
kk: Алитус

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Anykščiai
kk: Аникщяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Birštonas
kk: Бриштонас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Biržai
kk: Биржай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Druskininkai
kk: Друскининкай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Elektrėnai
kk: Електранай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ignalina
kk: Игналина

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jonava
kk: Йонава

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Joniškis
kk: Йоникшкис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jurbarkas
kk: Юрбаркас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaišiadorys
kk: Кайшядорис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kalvarija
kk: Калвария

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
kk: Каунас қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
kk: Каунас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kazlų Rūda
kk: Казлу-Руда

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kėdainiai
kk: Кедайнай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kelmė
kk: Келме

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
kk: Клайпеда қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
kk: Клайпеда

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Gargždai
kk: Гаргждай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kretinga
kk: Кретинга

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kupiškis
kk: Купишкис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lazdijai
kk: Лаздяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Marijampolė
kk: Мариамполе

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Mažeikiai
kk: Мажейкяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Molėtai
kk: Молетай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Neringa
kk: Неринга

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Nida
kk: Нида

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pagėgiai
kk: Пагегяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pakruojis
kk: Пакруой

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
kk: Паланга қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
kk: Паневежис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
kk: Паневежис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pasvalys
kk: Пасвалис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Plungė
kk: Плунге

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Prienai
kk: Пренай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Radviliškis
kk: Радвилишкис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Raseiniai
kk: Расейняй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rietavas
kk: Ретавас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rokiškis
kk: Рокишкис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Skuodas
kk: Скуодас

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šakiai
kk: Шакяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šalčininkai
kk: Шалчининкай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
kk: Шауляй қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
kk: Шауляй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilalė
kk: Шилале

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilutė
kk: Шилуте

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Širvintos
kk: Ширвтнтос

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Švenčionys
kk: Швенченис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Tauragė
kk: Таураге

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Telšiai
kk: Телшяй

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Trakai
kk: Тракай

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ukmergė
kk: Укмереге

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Utena
kk: Утена

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Varėna
kk: Варена

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilkaviškis
kk: Вилкавишкис

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
kk: Вильнюс шаһары

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
kk: Вильнюс

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
kk: Висагинас қаласы

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Zarasai
kk: Зарасай

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
kk: Люксембург (Кантондары)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
kk: Кантондар

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
kk: Люксембург (Кантондары) емес

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
kk: Клерво

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Diekirch
kk: Дикирх

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
kk: Реданж

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Vianden
kk: Вианден

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Wiltz
kk: Вильц

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Echternach
kk: Ехтернах

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Grevenmacher
kk: Гревенмахер

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Remich
kk: Ремих

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Capellen
kk: Капеллен

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
kk: Еш-сюр-Алзетт

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Mersch
kk: Мерш

en: Programmer and designer
kk: Программист және құрастыраушысы

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
kk: Малайзия

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
kk: Малайзия емес

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
kk: Кедах

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
kk: Алор-Стар

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor
kk: Джохор

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
kk: Джохор-Бахру (Пасир-Пеланги)

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kelantan
kk: Келантан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Bahru
kk: Кота-Бахру

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
kk: Малакка

[ctx: malaysia.kgm]
en: Negeri Sembilan
kk: Негери-Сембелан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Seremban
kk: Серембан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Pahang
kk: Паханг

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
kk: Куантан

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perak
kk: Перак

[ctx: malaysia.kgm]
en: Ipoh
kk: Ипо

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perlis
kk: Перлис

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kangar
kk: Кангар

[ctx: malaysia.kgm]
en: Penang
kk: Пенанг

[ctx: malaysia.kgm]
en: George Town
kk: Джорджтаун

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
kk: Сабах

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Kinabalu
kk: Кота-Кинабалу

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
kk: Саравак

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
kk: Кучинг

[ctx: malaysia.kgm]
en: Selangor
kk: Селангор

[ctx: malaysia.kgm]
en: Shah Alam
kk: Шах-Алам

[ctx: malaysia.kgm]
en: Terengganu
kk: Теренгану

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuala Terengganu
kk: Куала-Тренггану

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
kk: Манипур

[ctx: manipur.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
kk: Манипур емес

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: manipur.kgm]
en: Tamenglong
kk: Таменглонг

[ctx: manipur.kgm]
en: Senapati
kk: Сенапати

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
kk: Батыс Импхал

[ctx: manipur.kgm]
en: Lamphelpat
kk: Лампхелпат

[ctx: manipur.kgm]
en: Thoubal
kk: Тхоубал

[ctx: manipur.kgm]
en: Bishnupur
kk: Бишнупур

[ctx: manipur.kgm]
en: Ukhrul
kk: Ухрул

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
kk: Шығыс Импхал

[ctx: manipur.kgm]
en: Porompat
kk: Поромпат

[ctx: manipur.kgm]
en: Chandel
kk: Чандел

[ctx: manipur.kgm]
en: Churachandpur
kk: Чурачандпур

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
kk: %1 - қай елдің астанасы...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
kk: %1 астанасы...

en: %1 by Capital
kk: %1 орталығы бойынша

en: Capitals of %1
kk: %1 &орталығы

en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
kk: Сіз картада қателікті таптыңыз. Авторына қатынап %1, картасында %2, %3, %4 түстерімен байланысты ештеңе жоқ деп хабарлаңыз.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
kk: Келесіні түртіңіз:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
kk: %1 аумағы картада

en: Choose Map to Use
kk: Пайдаланатын картаны таңдау

en: Filter Maps
kk: Карталарды сүзгілеу

en: Error parsing %1: %2
kk: %1 дегенді талдау қатесі: %2

en: Error parsing
kk: Талдау қатесі

en: The map image file for %1 does not exist
kk: %1 картасының кескін файлы жоқ

en: The flag image file for %1 does not exist
kk: %1 жалауының кескін файлы жоқ

en: Invalid value in tag %1
kk: %1 тегте жарамсыз мәні бар

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
kk: Екеуінің бірі - немесе %1 деп аталған немесе түсі %2 түсімен бірдей аумағы бар

en: The map description file should begin with the %1 tag
kk: Картаның сипаттама файлы %1 тегтен басталуы тиіс

en: Could not open %1 for reading.
kk: %1 деген оқуға ашылмады.

en: %1 does not exist.
kk: %1 деген жоқ.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
kk: Картаның сипаттама файлында %2 дегеннің ішінде %1 тег болуға тиіс

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
kk: Картаның сипаттама файлында %2 дегеннің ішінде бір ғана %1 тег болуға тиіс

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
kk: Мексика (Штаттары)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
kk: Мексика (Штаттары) емес

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Aguascalientes
kk: Агуаскалиентес

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
kk: Байя Калифорния

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
kk: Мехикали

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
kk: Оңтүстік Байя Калифорния

[ctx: mexico_states.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
kk: Кампече

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
kk: Чиапас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tuxtla Gutiérrez
kk: Тустла-Гутиеррез

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
kk: Чихуахуа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
kk: Коауила

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
kk: Салитилло

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
kk: Колима

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Durango
kk: Дуранго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
kk: Гуанахуато

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
kk: Герреро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
kk: Чилпансинго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
kk: Идальго

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
kk: Пачука

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
kk: Халиско

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
kk: Гвадалахара

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
kk: Мехико

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
kk: Толука

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
kk: Мичоакан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
kk: Морелия

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
kk: Морелос

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
kk: Куернавака

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
kk: Наярит

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tepic
kk: Тепик

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
kk: Нуево-Леон

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
kk: Монтеррей

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Oaxaca
kk: Оахака

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Puebla
kk: Пуебла

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
kk: Керетаро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Santiago de Querétaro
kk: Сантьяго-де-Керетаро

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
kk: Куинтана-Роо

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
kk: Четумал

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
kk: Сан-Луис-Потоси

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
kk: Синалоа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
kk: Кулякан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
kk: Сонора

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
kk: Гермосилло

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
kk: Табаско

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
kk: Виллахермоса

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
kk: Тамаулипас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
kk: Виктория шаһары

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
kk: Тласкала

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
kk: Веракруз

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
kk: Халапа

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
kk: Юкатан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mérida
kk: Мерида

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Zacatecas
kk: Сакатекас

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
kk: Федералды аудан

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
kk: Мехико-Сити

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
kk: Монғолия

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
kk: Аймақтар

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
kk: Монғолия емес

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
kk: Архангай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
kk: Цэцэрлэг

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
kk: Баян-Өлгей

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
kk: Өлгей

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
kk: Баянхонгор

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
kk: Булган

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
kk: Дархан-Уул

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
kk: Дархан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornod
kk: Дорнод

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
kk: Чойбалсан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
kk: Дорноговь

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
kk: Сайншанд

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
kk: Дундговь

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
kk: Мандалговь

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
kk: Говь-Алтай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
kk: Алтай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
kk: Говь-Сумбэр

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
kk: Чойр

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
kk: Хэнтий

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
kk: Ундэрхан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
kk: Ховд

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
kk: Хөвсгөл

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
kk: Мөрөн

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
kk: Өмнөговь

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
kk: Даланзадгад

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
kk: Орхон

[ctx: mongolia.kgm]
en: Erdenet
kk: Эрдэнэт

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
kk: Өвөрхангай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
kk: Арвайхэрэ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Selenge
kk: Сэлэнгэ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
kk: Сүхбаатор

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
kk: Баруун-Урт

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
kk: Төв

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
kk: Зуунмод

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
kk: Увс

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
kk: Улаангом

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
kk: Завхан

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
kk: Улиастай

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
kk: Улан-Батор

en: Wikipedia page
kk: Уикипедия парағы

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
kk: Солтүстік пен Орта Америка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
kk: Солтүстік пен Орта Америка емес

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
kk: Канада

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
kk: Оттава

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
kk: Сальвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
kk: Сан-Сальвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
kk: Америка Құрама Штаттары

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
kk: Вашингтон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
kk: Багам аралдары

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
kk: Нассау

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
kk: Санто-Доминго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
kk: Гаити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
kk: Порт-о-Пренс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
kk: Куба

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
kk: Гавана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
kk: Ямайка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
kk: Доминика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
kk: Розо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
kk: Антигуа және Барбуда

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
kk: Сент-Джонс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
kk: Барбадос

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
kk: Бриджтаун

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
kk: Порт-оф-Спейн

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
kk: Мексика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
kk: Мехико шаһары

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
kk: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
kk: Гватемала шаһары

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
kk: Белиз

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
kk: Белмопан

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
kk: Гондурас

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
kk: Тегусигальпа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
kk: Никарагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
kk: Манагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
kk: Коста-Рика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
kk: Сан-Хосе

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
kk: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
kk: Панама шаһары

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
kk: Гренландия [Дания]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
kk: Гайана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
kk: Венесуэла

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
kk: Колумбия

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
kk: Непал (Аймақтары)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
kk: Аймақтар

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
kk: Непал (Аймақтары) емес

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bagmati
kk: Багмати

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bheri
kk: Бхери

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Dhawalagiri
kk: Дхавалагири

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Gandaki
kk: Гандаки

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
kk: Джанакпур

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Karnali
kk: Карнали

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
kk: Коси

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
kk: Лумбини

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mahakali
kk: Махакали

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mechi
kk: Мечи

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Narayani
kk: Нараяни

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Rapti
kk: Рапти

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Sagarmatha
kk: Сагарматха

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Seti
kk: Сетхи

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
kk: Нидерландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
kk: Нидерландия емес

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
kk: Фрисландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
kk: Леуварден

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
kk: Гронинген

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
kk: Дренте

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
kk: Ассен

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
kk: Оверейсел

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
kk: Зволле

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
kk: Гелдерланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
kk: Арнем

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
kk: Солтустік Брабант

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
kk: Хертогенбос

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
kk: Лимбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
kk: Маастрихт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
kk: Флеволанд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
kk: Лелистад

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
kk: Утрехт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
kk: Зеланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
kk: Мидделбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
kk: Солтүстік Голландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
kk: Гарлем

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
kk: Оңтүстік Голландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
kk: Гаага

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
kk: Жаңа Зеландия

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
kk: Жаңа Зеландия емес

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Northland
kk: Нортленд

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whangarei
kk: Уангарей

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
kk: Окленд

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
kk: Окленд қаласы

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Waikato
kk: Уайкато

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hamilton
kk: Гамильтон

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
kk: Бей-оф-Пленти

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whakatane
kk: Уакатане

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Gisborne
kk: Гисборн

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
kk: Хокс-Бей

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Napier/Hastings
kk: Нейпир/Гастингс

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Taranaki
kk: Таранаки

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New Plymouth
kk: Нью-Плимут

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Manawatu-Wanganui
kk: Манауату-Уангануи

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wanganui
kk: Уангануи

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
kk: Веллингтон

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Tasman
kk: Тасман

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
kk: Нелсон қаласы

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Marlborough
kk: Марлборо

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Blenheim
kk: Бленем

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
kk: Уэст-Кост

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
kk: Грей-Мут

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Canterbury
kk: Кентербери

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
kk: Крайстчёрч

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Otago
kk: Отаго

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Dunedin
kk: Данидин

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
kk: Саутленд

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Invercargil
kk: Инверкаргилл

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
kk: Никарагуа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
kk: Никарагуа емес

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
kk: Нуева-Сеговия

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
kk: Окотал

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
kk: Мадрис

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
kk: Сомото

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
kk: Естели

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
kk: Чинандега

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
kk: Леон

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
kk: Манагуа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
kk: Масая

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
kk: Каразо

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
kk: Хинотепе

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
kk: Гранада

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
kk: Ривас

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
kk: Чонталес

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
kk: Хуигалпа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
kk: Боако

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
kk: Матагалпа

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
kk: Хинотега

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
kk: Рио-Сан-Жуан

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
kk: Сан-Карлос

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
kk: Атлантикалық-Солтүстік департаменті

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Puerto Cabezas
kk: Пуерто-Кабесас

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
kk: Атлантикалық-Оңтүстік департаменті

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
kk: Блуфилдс

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
kk: Солтүстік Корея

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
kk: Солтүстік Корея емес

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang
kk: Чаган

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang-do
kk: Чагандо

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
kk: Солтүстік Хамгён

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-pukto
kk: Хамгён-пукто

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
kk: Оңтүстік Хамгён

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-namdo
kk: Хамгён-намдо

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
kk: Солтүстік Хванхе

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-pukto
kk: Хванхе-пукто

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
kk: Оңтүстік Хванхе

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-namdo
kk: Хванхе-намдо

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
kk: Канвон

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
kk: Канвондо

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
kk: Солтүстік Пьёнан

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-pukto
kk: Пьёнан-пукто

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
kk: Оңтүстік Пьёнан

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-namdo
kk: Пьёнан-намдо

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang
kk: Янган

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang-do
kk: Янгандо

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
kk: Кесон өндірістік өлкесі

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu
kk: Кесон Кон-оп Чигу

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
kk: Кымгансан туристік өлке

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu
kk: Кымгансан Кванван Чигу

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
kk: Синыйджу арнаулы әкімшілік өлкесі

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu
kk: Синыйджу Текпел Хенгенгу

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
kk: Пхеньян

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang Chikhalsi
kk: Пхеньян Чихалсы

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)
kk: Расон (Радзин-Сонбон)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong) Chikhalsi
kk: Расон (Радзин-Сонбон) Чихалсы

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
kk: Норвегия

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
kk: Фюлкерлері

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
kk: Норвегия емес

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
kk: Норланд

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
kk: Бодө

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
kk: Стейнкиер

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
kk: Молде

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
kk: Рогаланд

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
kk: Ставангер

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
kk: Осло

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
kk: Океания

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
kk: Океания

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
kk: Аустралия

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
kk: Канберра

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
kk: Норфолк аралы (Аустралия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
kk: Жаңа Зеландия

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
kk: Веллингтон

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
kk: Кук аралдары (Жаңа Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
kk: Аваруа

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
kk: Ниуе (Жаңа Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
kk: Алофи

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
kk: Токелау (Жаңа Зеландия)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
kk: Шығыс Тимор

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
kk: Дили

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
kk: Пасха аралы

[ctx: oceania.kgm]
en: Hanga Roa
kk: Ханга-Роа

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
kk: Фиджи

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
kk: Сува

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
kk: Индонезия

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
kk: Джакарта

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
kk: Папуа - Жаңа Гвинея

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
kk: Порт-Морсби

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
kk: Соломон аралдары

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
kk: Хониара

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
kk: Вануату

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
kk: Порт-Вила

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
kk: Микронезия Федералдық Штатары

[ctx: oceania.kgm]
en: Palikir
kk: Паликир

[ctx: oceania.kgm]
en: Kiribati
kk: Кирибати

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
kk: Оңтүстік Тарауа

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
kk: Маршалл аралдары

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
kk: Маджуро

[ctx: oceania.kgm]
en: Nauru
kk: Науру

[ctx: oceania.kgm]
en: Yaren
kk: Ярен

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
kk: Палау

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
kk: Мелекеок

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
kk: Жаңа Каледония (Франция)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
kk: Нумеа

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
kk: Францияның Полинезиясы (Франция)

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
kk: Папеэте

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
kk: Уоллис және Футуна (Франция)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
kk: Мата-Уту

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
kk: Самоа

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
kk: Апиа

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
kk: Тонга

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
kk: Нукуалофа

[ctx: oceania.kgm]
en: Tuvalu
kk: Тувалу

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
kk: Фунафути

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
kk: Питкэрн аралдары (Британия)

[ctx: oceania.kgm]
en: Adamstown
kk: Адамстаун

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
kk: Гавайи (АҚШ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
kk: Гонолулу

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
kk: Шығыс Самоа (АҚШ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
kk: Паго-Паго

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
kk: Гуам (АҚШ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
kk: Хагатна

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
kk: Солтүстік Мариана аралдары (АҚШ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
kk: Сайпан

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
kk: АҚШ шағын сыртқы аралдары

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
kk: Оман

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: oman.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
kk: Оман емес

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
kk: Ад-Дахилия

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
kk: Әл-Батина

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
kk: Әл-Вуста

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
kk: Әш-Шаркия

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
kk: Ад-Дахира

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
kk: Маскат

[ctx: oman.kgm]
en: Musandam
kk: Мусандам

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
kk: Дофар

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
kk: Пәкістан емес

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
kk: Белужстан

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
kk: Куетта

[ctx: pakistan.kgm]
en: Khyber Pakhtunkhwa
kk: Хибер-Пахтунхуа

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
kk: Пешавар

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
kk: Пенджаб

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
kk: Лахор

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
kk: Синдх

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
kk: Карачи

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
kk: Исламабад астаналық аумағы

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
kk: Исламабад

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
kk: Федералдық басқарылатын тайпалар аймағы

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
kk: Пешавар мен Исламабад

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
kk: Азат Кашмир

[ctx: pakistan.kgm]
en: Muzaffarabad
kk: Музаффарабад

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit-Baltistan
kk: Гилгит-Балтистан

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit
kk: Гилгит

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
kk: Панама

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: panama.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
kk: Панама емес

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
kk: Бокас-дел-Торо

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
kk: Чирики

[ctx: panama.kgm]
en: David
kk: Давид

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
kk: Кокле

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
kk: Пенономе

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
kk: Колон

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
kk: Дариен

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
kk: Ла-Палма

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
kk: Геррера

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
kk: Читре

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
kk: Лос-Сантос

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
kk: Лас-Таблас

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
kk: Панама

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
kk: Верагуас

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
kk: Сантьяго-де-Верагуас

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
kk: Ембера

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
kk: Унион-Чоко

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
kk: Куна-Яла

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
kk: Ел-Порвенир

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
kk: Нгобе-Бугле

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
kk: Чичика

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
kk: Парагвай

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
kk: Парагвай емес

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
kk: Алто-Парагуай

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
kk: Фуерте-Олимпо

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
kk: Алто-Парана

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
kk: Есте қаласы

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
kk: Амамбай

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
kk: Педро-Хуан-Кабаллеро

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
kk: Асуньон астаналық ауданы

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
kk: Асунсьон

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
kk: Бокерон

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
kk: Филадельфия

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
kk: Каагуазу

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
kk: Корнел Овиедо

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
kk: Каасапа

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
kk: Канендию

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
kk: Сальто-дел-Гуайра

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
kk: Сентраль

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
kk: Арегуа

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
kk: Консепсион

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
kk: Кордиллера

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
kk: Каакупе

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
kk: Гуайра

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
kk: Вилларрика

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
kk: Итапуа

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
kk: Енкарнасион

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
kk: Мисионес

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
kk: Сан-Хуан-Баутиста

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
kk: Неембуку

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
kk: Пилар

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
kk: Парагуари

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
kk: Пресиденте-Хайес

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
kk: Посо-Колорадо

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
kk: Сан-Педро

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
kk: Перу

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
kk: Тынық мұхит

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
kk: Экуадор

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
kk: Колумбия

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
kk: Бразилия

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
kk: Боливия

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
kk: Чили

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
kk: Амазонас

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
kk: Чачапояс

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
kk: Анкаш

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
kk: Хуарас

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
kk: Апуримак

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
kk: Абанкай

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
kk: Арекипа

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
kk: Аякучо

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
kk: Кахамарка

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
kk: Куско

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
kk: Гуанкавелика

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
kk: Гуануко

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
kk: Ика

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
kk: Хунин

[ctx: peru.kgm]
en: Huancayo
kk: Гуанкайя

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
kk: Ламбаиеке

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
kk: Чиклайо

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
kk: Ла-Либертад

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
kk: Трухильо

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
kk: Лима

[ctx: peru.kgm]
en: Huacho
kk: Хуачо

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
kk: Лорето

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
kk: Икитос

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
kk: Мадре-де-Диос

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
kk: Пуерто-Малдонадо

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
kk: Мокегуа

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
kk: Пиюра

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
kk: Такна

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
kk: Тумбес

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
kk: Паско

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
kk: Серро-де-Паско

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
kk: Пуно

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
kk: Сан-Мартин

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
kk: Мойобамба

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
kk: Укаяли

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
kk: Пукаллпа

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
kk: Филиппин

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
kk: Филиппин емес

[ctx: philippines.kgm]
en: Abra
kk: Абра

[ctx: philippines.kgm]
en: Bangued
kk: Бангед

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Norte
kk: Солтүстік Агусан

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabadbaran
kk: Кабадбаран

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Sur
kk: Оңтүстік Агусан

[ctx: philippines.kgm]
en: Prosperidad
kk: Просперидад

[ctx: philippines.kgm]
en: Aklan
kk: Аклан

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalibo
kk: Калибо

[ctx: philippines.kgm]
en: Albay
kk: Албай

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
kk: Легаспи қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Antique
kk: Антике

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
kk: Сан-Хосе

[ctx: philippines.kgm]
en: Apayao
kk: Апаяо

[ctx: philippines.kgm]
en: Kabugao
kk: Кабугао

[ctx: philippines.kgm]
en: Aurora
kk: Орора

[ctx: philippines.kgm]
en: Baler
kk: Балер

[ctx: philippines.kgm]
en: Basilan
kk: Басилан

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
kk: Исабела қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Bataan
kk: Батаан

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
kk: Баланга қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Batanes
kk: Батанес

[ctx: philippines.kgm]
en: Basco
kk: Баско

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas
kk: Батангас

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
kk: Батангас қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Benguet
kk: Бенгет

[ctx: philippines.kgm]
en: La Trinidad
kk: Ла-Тринидад

[ctx: philippines.kgm]
en: Biliran
kk: Билиран

[ctx: philippines.kgm]
en: Naval
kk: Навал

[ctx: philippines.kgm]
en: Bohol
kk: Бохол

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
kk: Тагбиларан қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Bukidnon
kk: Букиднон

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
kk: Малайбалай қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Bulacan
kk: Булакан

[ctx: philippines.kgm]
en: Malolos
kk: Малолос

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan
kk: Кагаян

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
kk: Тугегарао қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Norte
kk: Солтүстік Камаринес

[ctx: philippines.kgm]
en: Daet
kk: Дает

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Sur
kk: Оңтүстік Камаринес

[ctx: philippines.kgm]
en: Pili
kk: Пили

[ctx: philippines.kgm]
en: Camiguin
kk: Камигин

[ctx: philippines.kgm]
en: Mambajao
kk: Мамбахао

[ctx: philippines.kgm]
en: Capiz
kk: Капис

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
kk: Рохас қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Catanduanes
kk: Катандуанес

[ctx: philippines.kgm]
en: Virac
kk: Вирак

[ctx: philippines.kgm]
en: Cavite
kk: Кавите

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
kk: Тресе-Мартирес қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu
kk: Себу

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
kk: Себу қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
kk: Компостела алабы

[ctx: philippines.kgm]
en: Nabunturan
kk: Набунтуран

[ctx: philippines.kgm]
en: Cotabato
kk: Котабато

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
kk: Кидапаван қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Norte
kk: Солтүстік Давао

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
kk: Тагум қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Sur
kk: Оңтүстік Давао

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
kk: Дигос қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
kk: Шығыс Давао

[ctx: philippines.kgm]
en: Mati
kk: Мати

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
kk: Шығыс Самар

[ctx: philippines.kgm]
en: Borongan
kk: Боронган

[ctx: philippines.kgm]
en: Guimaras
kk: Гимарас

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
kk: Хордан

[ctx: philippines.kgm]
en: Ifugao
kk: Ифугао

[ctx: philippines.kgm]
en: Lagawe
kk: Лагауе

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
kk: Солтүстік Илокос

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
kk: Лаоаг қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Sur
kk: Оңтүстік Илокос

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
kk: Виган қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo
kk: Илоило

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
kk: Илоило қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela
kk: Исабела

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilagan
kk: Илаган

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalinga
kk: Калинга

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
kk: Табук

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
kk: Ла-Унион

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
kk: Сан-Фернандо қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Laguna
kk: Лагуна

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
kk: Санта-Круз

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Norte
kk: Солтүстік Ланао

[ctx: philippines.kgm]
en: Tubod
kk: Тубод

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Sur
kk: Оңтүстік Ланао

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
kk: Марауи қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Leyte
kk: Лейте

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
kk: Таклобан қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Maguindanao
kk: Магинданао

[ctx: philippines.kgm]
en: Shariff Aguak
kk: Шариф-Агуак

[ctx: philippines.kgm]
en: Marinduque
kk: Мариндуке

[ctx: philippines.kgm]
en: Boac
kk: Боак

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
kk: Масбате

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
kk: Масбате қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
kk: Батыс Мисамис

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
kk: Орокиета қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
kk: Шығыс Мисамис

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
kk: Кагаян-де-Оро қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
kk: Таулы өлкесі

[ctx: philippines.kgm]
en: Bontoc
kk: Бонток

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
kk: Батыс Негрос [2]

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
kk: Баколод қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
kk: Шығыс Негрос

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
kk: Думагете қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
kk: Солтүстік Самар

[ctx: philippines.kgm]
en: Catarman
kk: Катарман

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Ecija
kk: Нуева-Есиха

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
kk: Палаян қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Vizcaya
kk: Нуева-Виская

[ctx: philippines.kgm]
en: Bayombong
kk: Байомбонг

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
kk: Батыс Миндоро

[ctx: philippines.kgm]
en: Mamburao
kk: Мамбурао

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
kk: Шығыс Миндоро

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
kk: Калапан қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Palawan
kk: Палаван

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
kk: Пуерто-Принсеса қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Pampanga
kk: Пампанга

[ctx: philippines.kgm]
en: Pangasinan
kk: Пангасинан

[ctx: philippines.kgm]
en: Lingayen
kk: Лингаен

[ctx: philippines.kgm]
en: Quezon
kk: Кесон

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
kk: Лусена қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Quirino
kk: Кирино

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabarroguis
kk: Кабаррогис

[ctx: philippines.kgm]
en: Rizal
kk: Ризал

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
kk: Антиполо қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Romblon
kk: Ромблон

[ctx: philippines.kgm]
en: Samar
kk: Самар

[ctx: philippines.kgm]
en: Catbalogan
kk: Катбалоган

[ctx: philippines.kgm]
en: Sarangani
kk: Сарангани

[ctx: philippines.kgm]
en: Alabel
kk: Алабел

[ctx: philippines.kgm]
en: Siquijor
kk: Сикихор

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon
kk: Сорсогон

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
kk: Сорсогон қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
kk: Оңтүстік Котабато

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
kk: Коронадал қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
kk: Оңтүстік Лейте

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
kk: Маасин қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Sultan Kudarat
kk: Султан-Кударат

[ctx: philippines.kgm]
en: Isulan
kk: Исулан

[ctx: philippines.kgm]
en: Sulu
kk: Сулу

[ctx: philippines.kgm]
en: Jolo
kk: Холо

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Norte
kk: Солтүстік Суригао

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
kk: Суригао қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Sur
kk: Оңтүстік Суригао

[ctx: philippines.kgm]
en: Tandag
kk: Тандаг

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac
kk: Тарлак

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
kk: Тарлак қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Tawi-Tawi
kk: Тави-Тави

[ctx: philippines.kgm]
en: Panglima Sugala
kk: Панглима-Сугала

[ctx: philippines.kgm]
en: Zambales
kk: Самбалес

[ctx: philippines.kgm]
en: Iba
kk: Иба

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Norte
kk: Солтүстік Замбоанга

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
kk: Диполог қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Sur
kk: Оңтүстік Замбоанга

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
kk: Пагадиан қаласы

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga Sibugay
kk: Замбоанга-Сибугей

[ctx: philippines.kgm]
en: Ipil
kk: Ипил

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
kk: Ұлттық астанасы

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
kk: Манила

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
kk: Келесіні картада орналастырыңыз:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
kk: %1 аумағын картада орналастыру

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
kk: Польша

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
kk: Воеводстволар

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
kk: Польша емес

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
kk: Мазовия

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
kk: Варшава

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
kk: Вармия-Мазурия

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
kk: Олштын

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
kk: Пидляшия

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
kk: Бялосток

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
kk: Люблин

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
kk: Подкарпатия

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
kk: Жешув

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
kk: Светокшыския

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
kk: Киелце

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
kk: Малопольша

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
kk: Краков

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
kk: Лодзь

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
kk: Силезия

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
kk: Катовице

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
kk: Ополе

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
kk: Померания

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
kk: Гданьск

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
kk: Батыс Померания

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
kk: Щецин

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
kk: Великопольша

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
kk: Познань

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
kk: Төменгі Силезия

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
kk: Вроцлав

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
kk: Любуш

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
kk: Зелена_Гура, Горзу-Великопольски

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
kk: Куявия-Померания

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
kk: Быдгощ, Торун

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
kk: Португалия (Аудандары)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
kk: Шекара2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viana do Castelo
kk: Виана-ду-Каштелу

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
kk: Азор аралдары

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Ponta Delgada
kk: Понта-Делгада

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
kk: Мадейра

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Funchal
kk: Фуншал

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Braga
kk: Брага

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Vila Real
kk: Вила-Реал

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
kk: Браганса

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
kk: Порту

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Aveiro
kk: Авейру

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viseu
kk: Визеу

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Guarda
kk: Гуарда

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Coimbra
kk: Коимбра

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Castelo Branco
kk: Каштелу-Бранку

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Leiria
kk: Лейрия

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Santarém
kk: Сантарем

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
kk: Лиссабон

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Évora
kk: Евора

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Setúbal
kk: Сетубал

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Beja
kk: Бежа

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Faro
kk: Фаро

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portalegre
kk: Порталегре

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
kk: Португалия (дәстүрлі) провинциялары

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
kk: (Дәстүрлі) Провинциялар

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
kk: Шекара2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
kk: Минью

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Braga
kk: Брага

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Trás-os-Montes e Alto Douro
kk: Траз-уж-Монтиш е Алту-Дору

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Vila Real
kk: Вила-Реал

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Douro Litoral
kk: Дору-Литорал

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
kk: Порту

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Alta
kk: Бейра-Алта

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Viseu
kk: Визеу

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Litoral
kk: Бейра-Литорал

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Coimbra
kk: Коимбра

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Baixa
kk: Бейра-Байша

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Castelo Branco
kk: Каштелу-Бранку

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ribatejo
kk: Рибатежу

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Santarém
kk: Сантарем

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
kk: Ештремадура

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
kk: Лиссабон

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Alto Alentejo
kk: Алту-Алентежу

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Évora
kk: Евора

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Baixo Alentejo
kk: Байшу-Алентежу

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beja
kk: Бежа

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Algarve
kk: Алгарве

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Faro
kk: Фаро

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
kk: Азор аралдары

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ponta Delgada
kk: Понта-Делгада

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
kk: Мадейра

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Funchal
kk: Фуншал

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
kk: Португалия (Өлкелері)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
kk: Португалия (Өлкелері) емес

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Alentejo
kk: Алентежу

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
kk: Евора

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Algarve
kk: Алгарве

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
kk: Фаро

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
kk: Сентру

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Coimbra
kk: Коимбра

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
kk: Лиссабон өлкесі

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
kk: Лиссабон

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
kk: Норте

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
kk: Порту

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
kk: Мадейра

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Funchal
kk: Фуншал

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
kk: Азор аралдары

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
kk: Понта-Делгада

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
kk: Пуэрто-Рико

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
kk: Муниципалитеттер

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
kk: Мона

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
kk: Адхунтас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
kk: Агуада

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
kk: Агуадилла

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
kk: Агуас-Буэнас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
kk: Айбонито

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
kk: Аняско

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
kk: Аресибо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
kk: Арройо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
kk: Барселонета

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
kk: Барранкитас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
kk: Баямон

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
kk: Кабо-Рохо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
kk: Кагуас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
kk: Камуй

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
kk: Канованас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
kk: Каролина

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
kk: Катаньо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
kk: Каей

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
kk: Сейба

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
kk: Сиалес

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
kk: Сидра

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
kk: Коамо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
kk: Комерио

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
kk: Корозал

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
kk: Кулебра

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
kk: Дорадо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
kk: Фахардо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
kk: Флорида

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
kk: Гуаника

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
kk: Гуаяма

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
kk: Гуаянилла

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
kk: Гуаянабо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
kk: Гурабо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
kk: Атилло

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
kk: Ормигуерос

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
kk: Умакао

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
kk: Исабела

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
kk: Хаюя

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
kk: Хуана-Диас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
kk: Хункос

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
kk: Лахас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
kk: Ларес

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
kk: Лас-Мариас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
kk: Лас-Пиедрас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
kk: Лоиза

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
kk: Лукилло

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
kk: Манати

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
kk: Марикао

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
kk: Маунабо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
kk: Маягуес

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
kk: Мока

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
kk: Моровис

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
kk: Нагуабо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
kk: Наранхито

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
kk: Ороковис

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
kk: Патилляс

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
kk: Пенуелас

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
kk: Понс

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
kk: Кебрадилляс

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
kk: Ринкона

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
kk: Рио-Гранде

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
kk: Сабана-Гранде

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
kk: Салинас

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
kk: Сан-Герман

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
kk: Сан-Хуан

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
kk: Сан-Лоренцо

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
kk: Сан-Себастьян

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
kk: Санта-Исабел

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
kk: Тоа-Алта

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
kk: Тоа-Баха

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
kk: Трухилло-Алто

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
kk: Утуадо

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
kk: Вега-Алта

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
kk: Вега-Баха

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
kk: Виекес

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
kk: Виллялба

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
kk: Ябукоа

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
kk: Яуко

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
kk: Ирландия Республикасы

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
kk: Графтықтар

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
kk: Ирландия Республикасы емес

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wicklow
kk: Уиклоу

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wexford
kk: Уексфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carlow
kk: Карлоу

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kildare
kk: Килдер

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Naas
kk: Нейс

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Meath
kk: Мит

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Navan
kk: Наван

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Louth
kk: Лаут

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dundalk
kk: Дандолк

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Monaghan
kk: Монаган

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cavan
kk: Каван

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Longford
kk: Лонгфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Westmeath
kk: Уeстмит

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mullingar
kk: Маллингар

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Offaly
kk: Оффали

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tullamore
kk: Талламор

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Laois
kk: Лииш

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
kk: Портлииш

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kilkenny
kk: Килкенни

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Waterford
kk: Уотерфорд

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
kk: Корк

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kerry
kk: Керри

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tralee
kk: Трали

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Limerick
kk: Лимерик

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
kk: Солтүстік Типперери

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Nenagh
kk: Нина

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
kk: Оңтүстік Типперери

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clonmel
kk: Клонмел

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clare
kk: Клер

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Ennis
kk: Еннис

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Galway
kk: Голуей

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
kk: Майо

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Castlebar
kk: Каслбар

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Roscommon
kk: Роскоммон

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Sligo
kk: Слайго

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Leitrim
kk: Литрим

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carrick-on-Shannon
kk: Каррик-он-Шеннон

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Donegal
kk: Донегал

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Lifford
kk: Лиффорд

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
kk: Румыния

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
kk: Жудецтер

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: romania.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
kk: Румыния емес

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
kk: Алба

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
kk: Алба-Юлия

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
kk: Арад

[ctx: romania.kgm]
en: Argeş
kk: Арджеш

[ctx: romania.kgm]
en: Piteşti
kk: Питешти

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
kk: Бакеу

[ctx: romania.kgm]
en: Bihor
kk: Бихор

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
kk: Орадя

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa-Năsăud
kk: Бистрица-Несеуд

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
kk: Бистрица

[ctx: romania.kgm]
en: Botoşani
kk: Ботошани

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
kk: Брашов

[ctx: romania.kgm]
en: Brăila
kk: Брейла

[ctx: romania.kgm]
en: Buzău
kk: Бузеу

[ctx: romania.kgm]
en: Caraş-Severin
kk: Караш-Северин

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
kk: Решица

[ctx: romania.kgm]
en: Călăraşi
kk: Келераши

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
kk: Клуж

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
kk: Клуж-Напока

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
kk: Констанца

[ctx: romania.kgm]
en: Covasna
kk: Ковасна

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
kk: Сфынту-Георге

[ctx: romania.kgm]
en: Dâmboviţa
kk: Дымбовица

[ctx: romania.kgm]
en: Târgovişte
kk: Тырговиште

[ctx: romania.kgm]
en: Dolj
kk: Долж

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
kk: Крайова

[ctx: romania.kgm]
en: Galaţi
kk: Галац

[ctx: romania.kgm]
en: Giurgiu
kk: Джурджу

[ctx: romania.kgm]
en: Gorj
kk: Горж

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
kk: Тыргу-Жиу

[ctx: romania.kgm]
en: Harghita
kk: Харгита

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
kk: Меркуря-Чук

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
kk: Хунедоара

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
kk: Дева

[ctx: romania.kgm]
en: Ialomiţa
kk: Яломица

[ctx: romania.kgm]
en: Slobozia
kk: Слобозия

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
kk: Яссы

[ctx: romania.kgm]
en: Ilfov
kk: Илфов

[ctx: romania.kgm]
en: Buftea
kk: Буфтя

[ctx: romania.kgm]
en: Maramureş
kk: Марамуреш

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
kk: Бая-Маре

[ctx: romania.kgm]
en: Mehedinţi
kk: Мехединци

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
kk: Дробета-Турну-Северин

[ctx: romania.kgm]
en: Mureş
kk: Муреш

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
kk: Тыргу-Муреш

[ctx: romania.kgm]
en: Neamţ
kk: Нямц

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
kk: Пиатра-Нямц

[ctx: romania.kgm]
en: Olt
kk: Олт

[ctx: romania.kgm]
en: Slatina
kk: Слатина

[ctx: romania.kgm]
en: Prahova
kk: Прахова

[ctx: romania.kgm]
en: Ploieşti
kk: Плоешти

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
kk: Сату-Маре

[ctx: romania.kgm]
en: Sălaj
kk: Селаж

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
kk: Залеу

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
kk: Сибиу

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
kk: Сучава

[ctx: romania.kgm]
en: Teleorman
kk: Телеорман

[ctx: romania.kgm]
en: Alexandria
kk: Александрия

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
kk: Тимиш

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
kk: Тимишоара

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
kk: Тулча

[ctx: romania.kgm]
en: Vaslui
kk: Васлуй

[ctx: romania.kgm]
en: Vâlcea
kk: Вылча

[ctx: romania.kgm]
en: Râmnicu Vâlcea
kk: Рымнику-Вылча

[ctx: romania.kgm]
en: Vrancea
kk: Вранча

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
kk: Фокшани

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
kk: Бухарест

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
kk: (Бухарест муниципиясы)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
kk: Ресей (Федералдық округтері)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
kk: Округтері

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
kk: Ресей (Округтері) емес

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
kk: Орталық округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
kk: Мәскеу

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
kk: Қиыр Шығыс округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
kk: Хабаровск

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
kk: Солтүстік-батыс округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
kk: Санкт-Петербург

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
kk: Сібір округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
kk: Новосибирск

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
kk: Оңтүстік округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
kk: Ростов-на-Дону

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
kk: Орал округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
kk: Екатеринбург

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
kk: Еділ округі

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
kk: Нижний Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
kk: Ресей (Федерация субъектілері)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
kk: Федерация субъектілері

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
kk: Ресей (Федерация субъектілері) емес

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
kk: Адыгея

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
kk: Майкоп

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
kk: Башқұртстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
kk: Өфө

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
kk: Бурятия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
kk: Улан-Удэ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
kk: Алтай Республикасы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
kk: Горно-Алтайск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
kk: Дағыстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
kk: Махачкала

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
kk: Ингушетия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
kk: Магас

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
kk: Кабардин-Балқар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
kk: Нальчик

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
kk: Қалмақстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
kk: Элиста

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
kk: Қарашай-Шеркес

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
kk: Черкесск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
kk: Карелия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
kk: Петрозаводск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
kk: Коми

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
kk: Сыктывкар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
kk: Мари-Ел

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
kk: Йошкар-Ола

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
kk: Мордовия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
kk: Саранск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
kk: Саха

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
kk: Якутск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
kk: Солтүстік Осетия - Алания

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
kk: Владикавказ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
kk: Татарстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
kk: Қазан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
kk: Тыва

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
kk: Қызыл

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
kk: Удмуртия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
kk: Ижевск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
kk: Хакассия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
kk: Абакан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
kk: Шешенстан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
kk: Грозный

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
kk: Чувашия

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
kk: Чебоксары

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
kk: Алтай өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
kk: Барнаул

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
kk: Краснодар өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
kk: Краснодар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
kk: Красноярск өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
kk: Красноярск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
kk: Приморье өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
kk: Владивосток

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
kk: Ставрополь өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
kk: Ставрополь

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
kk: Хабаровск өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
kk: Хабаровск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
kk: Пермь өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
kk: Пермь

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
kk: Амур облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
kk: Благовещенск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
kk: Архангельск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
kk: Архангельск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
kk: Астрахан облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
kk: Астрахань

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
kk: Белгород облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
kk: Белгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
kk: Брянск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
kk: Брянск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
kk: �ладимир облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
kk: Владимир

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
kk: Волгоград облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
kk: Волгоград

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
kk: Вологда облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
kk: Вологда

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
kk: Воронеж облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
kk: Воронеж

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
kk: Иваново облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
kk: Иваново

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
kk: Иркутск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
kk: Иркутск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
kk: Калининград облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
kk: Калининград

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
kk: Калуга облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
kk: Калуга

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
kk: Камчатка өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
kk: Петропавловск-Камчатский

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
kk: Кемерово облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
kk: Кемерово

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
kk: Киров облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
kk: Киров

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
kk: Кострома облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
kk: Кострома

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
kk: Корган облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
kk: Корган

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
kk: Курск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
kk: Курск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
kk: Ленинград облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
kk: Санкт-Петербург

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
kk: Липетск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
kk: Липецк

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
kk: Магадан облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
kk: Магадан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
kk: Мәскеу облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
kk: Мәскеу

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
kk: Мурманск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
kk: Мурманск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
kk: Нижегород облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
kk: Нижний Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
kk: Новгород облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
kk: Новгород

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
kk: Новосібір облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
kk: Новосибирск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
kk: Омбы облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
kk: Омбы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
kk: Орынбор облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
kk: Орынбор

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
kk: Орлов облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
kk: Орёл

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
kk: Пенза  облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
kk: Пенза

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
kk: Псков облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
kk: Псков

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
kk: Ростов облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
kk: Дондағы Ростов

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
kk: Рязань облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
kk: Рязань

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
kk: Самара облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
kk: Самара

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
kk: Саратов облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
kk: Саратов

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
kk: Сахалин облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
kk: Онтүстік-Сахалинск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
kk: Свердлов облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
kk: Екатеринбург

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
kk: Смоленск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
kk: Смоленск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
kk: Тамбов облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
kk: Тамбов

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
kk: Тверь облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
kk: Тверь

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
kk: Томск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
kk: Томск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
kk: Тула облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
kk: Тула

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
kk: Төмен облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
kk: Төмен

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
kk: Ульяновск облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
kk: Ульяновск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
kk: Челябі облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
kk: Челябі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
kk: Забайкалье өлкесі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
kk: Чита

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
kk: Ярослав облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
kk: Ярославль

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
kk: Еврей автономдық облысы

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
kk: Биробиджан

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
kk: Ненец автономды округі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
kk: Нарьян-Мар

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
kk: Ханты-Манси автономды округі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
kk: Ханты-Мансийск

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
kk: Чукотка автономды округі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
kk: Анадырь

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
kk: Ямало-Ненецк автономды округі

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
kk: Салехард

[ctx: san-marino.kgm]
en: San Marino
kk: Сан-Марино

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
kk: Муниципалитеттер

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
kk: Сан-Марино емес

[ctx: san-marino.kgm]
en: Acquaviva
kk: Аккуавива

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
kk: Сан-Марино қаласы

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
kk: Киезануова

[ctx: san-marino.kgm]
en: Fiorentino
kk: Фиорентино

[ctx: san-marino.kgm]
en: Montegiardino
kk: Монтегардино

[ctx: san-marino.kgm]
en: Featano
kk: Фаетано

[ctx: san-marino.kgm]
en: Domagnano
kk: Доманяно

[ctx: san-marino.kgm]
en: Serravalle
kk: Серравалле

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
kk: Борго-Маджоре

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
kk: Минтақаттары

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
kk: Сауд Арабия емес

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
kk: Әл-Баха

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
kk: Әл-Худуд әш-Шамалийя

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Jawf
kk: Әл-Жауф

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
kk: Әл-Мәдина

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
kk: Әл-Гәсім

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
kk: Әр-Рияд

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
kk: Әш-Шаркия

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
kk: Әсір

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
kk: Һаил

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
kk: Жизан

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
kk: Мекке

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
kk: Нажран

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
kk: Табук

[ctx: sikkim.kgm]
en: Sikkim
kk: Сикким

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
kk: Сикким емес

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
kk: Солтүстік Сикким

[ctx: sikkim.kgm]
en: Mangan
kk: Манган

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
kk: Батыс Сикким

[ctx: sikkim.kgm]
en: Geyzing
kk: Гейзинг

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
kk: Оңтүстік  Сикким

[ctx: sikkim.kgm]
en: Namchi
kk: Намчи

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
kk: Шығыс Тимор

[ctx: sikkim.kgm]
en: Gangtok
kk: Гангток

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
kk: Словакия

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
kk: Словакия емес

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
kk: Братислава

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
kk: Трнава

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
kk: Тренчин

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
kk: Нитра

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
kk: Жилина

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
kk: Банска-Бистрица

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
kk: Прешов

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
kk: Кошице

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
kk: Словения (дәстүрлі бөлімі)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
kk: Словения (дәстүрлі бөлімі) емес

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
kk: Жоғарғы Карниола

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Kranj
kk: Крань

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
kk: Штирия

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Maribor
kk: Марибор

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Prekmurje
kk: Прекмурие

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Murska Sobota
kk: Мурска-Собота

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
kk: Каринтия

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Dravograd
kk: Дравоград

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
kk: Ішкі Карниола

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Postojna
kk: Постойна

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
kk: Төменгі Карниола

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
kk: Ново-Место

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
kk: Горишка

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
kk: Нова-Горица

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
kk: Словен Истриясы

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Koper
kk: Копер

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
kk: Оңтүстік Африка

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
kk: Оңтүстік Африка емес

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
kk: Шығыс Кейп

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bisho
kk: Бишо

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
kk: Фри-Стейт

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bloemfontein
kk: Блумфонтейн

[ctx: south_africa.kgm]
en: Gauteng
kk: Гаутенг

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
kk: Йоханнесбург

[ctx: south_africa.kgm]
en: KwaZulu-Natal
kk: Квазулу-Натал

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
kk: Питермарицбург

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mpumalanga
kk: Мпумаланга

[ctx: south_africa.kgm]
en: Nelspruit
kk: Нелспрейт

[ctx: south_africa.kgm]
en: Limpopo
kk: Лимпопо

[ctx: south_africa.kgm]
en: Polokwane
kk: Полокване

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
kk: Солтүстік Кейп

[ctx: south_africa.kgm]
en: Kimberley
kk: Кимберли

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
kk: Солтүстік-батыс провинциясы

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mafikeng
kk: Мафекинг

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
kk: Батыс Кейп

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
kk: Кейптаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
kk: Оңтүстік Америка

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
kk: Жағалау

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
kk: Панама

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
kk: Колумбия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
kk: Богота

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
kk: Венесуэла

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
kk: Каракас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
kk: Гайана

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
kk: Суринам

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
kk: Парамарибо

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
kk: Францияның Гуианасы

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
kk: Кайене

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
kk: Экуадор

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
kk: Кито

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
kk: Перу

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
kk: Лима

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
kk: Бразилия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
kk: Бразилиа

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
kk: Боливия

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
kk: Чили

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
kk: Парагвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
kk: Асунсьон

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
kk: Аргентина

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
kk: Буенос-Айрес

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
kk: Уругвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
kk: Монтевидео

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
kk: Корея Республикасы

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
kk: Өлкелер

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
kk: Тыс жер

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
kk: Чхунчхон-Пукто

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
kk: Чхонджу

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
kk: Чхунчхон-Намдо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
kk: Тэджон

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
kk: Чолла-Пукто

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
kk: Чонджу

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
kk: Чолла-Намдо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
kk: Муан

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
kk: Чеджудо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
kk: Чеджу

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
kk: Кеонсан-Намдо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
kk: Чханвон

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
kk: Кеонсан-Пукто

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
kk: Тэгу

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
kk: Кангвондо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
kk: Чунчон

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
kk: Кеонггидо

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
kk: Сувон

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
kk: Ульсан

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
kk: Кванджу

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
kk: Пусан

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
kk: Сеул

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
kk: Инчон

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
kk: Автономды қоғамдастықтар

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
kk: Испания емес

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
kk: Сыртқы шекара

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
kk: Андалусия

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
kk: Севилья

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
kk: Арагон

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
kk: Сарагоса

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
kk: Астурия

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
kk: Овиедо

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
kk: Балеар аралдары

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
kk: Палма-де-Малорка

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
kk: Баск елі

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
kk: Витория

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
kk: Канары аралдары

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
kk: Лас-Пальмас-де-Гран-Канария және Санта-Крус-де-Тенерифе

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
kk: Кантабрия

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
kk: Сантандер

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
kk: Кастилия- Ла-Манча

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
kk: Толедо

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
kk: Кастилия және Леон

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
kk: Вальядолид

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
kk: Каталония

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
kk: Барселона

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
kk: Эстремадура

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
kk: Мерида

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
kk: Галисия

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
kk: Сантьаго де Компостела

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
kk: Ла-Риоха

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
kk: Логроньо

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
kk: Мадрид

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
kk: Мурсия

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
kk: Наварра

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
kk: Памплона

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
kk: Валенсия қоғамдастығы

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
kk: Валенсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
kk: Испания (Провинциялары)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
kk: Франция

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
kk: Андорра

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
kk: Португалия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
kk: Марокко

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
kk: Алжир

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
kk: Алава

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
kk: Витория

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Albacete
kk: Альбасете

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
kk: Аликанте

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
kk: Алмерия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
kk: Астурия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
kk: Овиедо

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
kk: Авила

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
kk: Бадахос

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
kk: Барселона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
kk: Бургос

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
kk: Касерес

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
kk: Кадис

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
kk: Кантабрия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
kk: Сантандер

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
kk: Кастельон

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
kk: Кастельон-де-ла-Плана

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
kk: Сьюдад Реал

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
kk: Кордоба

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
kk: Ла-Корунья

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
kk: Куэнка

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
kk: Жирона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
kk: Жерона/Жирона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
kk: Гранада

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
kk: Гвадалахара

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
kk: Гипускоа

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
kk: Сан-Себастьян

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
kk: Уэльва

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
kk: Уэска

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
kk: Балеар аралдары

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
kk: Палма-де-Малорка

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
kk: Хаэн

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
kk: Ла-Риоха

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
kk: Логроньо

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
kk: Леон

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
kk: Лерида

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
kk: Луго

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
kk: Мадрид

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
kk: Малага

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
kk: Мурсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
kk: Наварра

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
kk: Памплона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
kk: Оренсе

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
kk: Паленсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
kk: Лас-Пальмас

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
kk: Лас-Пальмас-де-Гран-Канария

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
kk: Понтеведра

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
kk: Саламанка

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
kk: Санта-Крус-де-Тенерифе

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
kk: Сеговия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
kk: Севилья

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
kk: Сория

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
kk: Таррагона

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
kk: Теруэль

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
kk: Толедо

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
kk: Валенсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
kk: Вальядолид

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
kk: Бискайя

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
kk: Билбао

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
kk: Замора

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
kk: Сарагоса

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
kk: Шри-Ланка

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
kk: Шри-Ланка емес

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
kk: Орталық өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Kandy
kk: Қанди

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
kk: Солтүстік Орталық өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Anuradhapura
kk: Анурадхапура

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
kk: Солтүстік өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Jaffna
kk: Яффна

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
kk: Шығыс өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Trincomalee
kk: Тринкомали

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
kk: Солтүстік-Батыс өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Kurunegala
kk: Курунегала

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
kk: Оңтүстік өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Galle
kk: Галле

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Uva
kk: Ува

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Badulla
kk: Бадулла

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sabaragamuwa
kk: Сабарагамува

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Ratnapura
kk: Ратнапура

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
kk: Батыс өлкесі

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Colombo
kk: Коломбо

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
kk: Судан

[ctx: sudan.kgm]
en: States
kk: Уәлаяттар

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
kk: Судан емес

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
kk: Әл-Жазира

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
kk: Уад-Мадани

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
kk: Көк Ніл/Орталық уәлаяты

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
kk: Әд-Дамазин

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
kk: Сеннар

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
kk: Ақ Ніл

[ctx: sudan.kgm]
en: Rabak
kk: Рабак

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
kk: Солтүстік Дарфур

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
kk: Әл-Фашер

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
kk: Оңтүстік Дарфур

[ctx: sudan.kgm]
en: Nyala
kk: Няла

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
kk: Батыс Дарфур

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
kk: Әл-Женейна

[ctx: sudan.kgm]
en: Kassala
kk: Кассала

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
kk: Әл-Қадариф

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
kk: Қызыл теңіз

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
kk: Порт-Судан

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
kk: Хартум

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
kk: Солтүстік Кордофан

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
kk: Әл-Обейд

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
kk: Оңтүстік Кордофан

[ctx: sudan.kgm]
en: Kaduqli
kk: Кадугли

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
kk: Солтүстік уәлаят

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
kk: Донгола

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
kk: Ніл өзені

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
kk: Әд-Дәмір

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
kk: Суринам

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
kk: Суринам емес

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
kk: Никкери

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
kk: Ниуив-Никкери

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
kk: Корони

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
kk: Тотнесс

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
kk: Сарамакка

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
kk: Гронинген

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
kk: Уаника

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
kk: Лелидорп

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
kk: Коммеуейне

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
kk: Жаңа-Амстердам

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
kk: Маровейне

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
kk: Албина

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
kk: Пара

[ctx: suriname.kgm]
en: Onverwacht
kk: Онверуахт

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
kk: Парамарибо

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
kk: Брокопондо

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
kk: Сипалуини

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
kk: Швеция (Лендері)

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
kk: Лендер

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
kk: Лен шекарасы

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
kk: Жағалау сұлбасы

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
kk: Швеция емес

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
kk: Стокгольм лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
kk: Стокгольм

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
kk: Вестерботтен лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
kk: Умео

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
kk: Норрботтен лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
kk: Лулео

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
kk: Уппсала лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
kk: Уппсала

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
kk: Сөдерманланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
kk: Нюкөпинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
kk: Өстерготланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
kk: Линкөпинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
kk: Ионкөпинг лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
kk: Ионкөпинг

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
kk: Кроноберг лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
kk: Векшио

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
kk: Калмар лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
kk: Калмар

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
kk: Готланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
kk: Висбю

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
kk: Блекинге лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlskrona
kk: Карлскрона

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
kk: Сконе лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
kk: Мальме

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
kk: Халланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
kk: Халмстад

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
kk: Вестра-Готаланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
kk: Гетеборг

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
kk: Вермланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
kk: Карлстад

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
kk: Өтебро лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
kk: Өребро

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
kk: Вестманланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
kk: Вестерос

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
kk: Даларна лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
kk: Фалун

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
kk: Гевлеборг лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
kk: Гевле

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
kk: Вестерноррланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
kk: Хернөсанд

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
kk: Иемтланд лені

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
kk: Өстерсунд

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
kk: Швейцария

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
kk: Кантондар

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
kk: Швецария емес

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
kk: Цюрих

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
kk: Цюрих

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
kk: Берн

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
kk: Берн

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
kk: Люцерн

[ctx: switzerland.kgm]
en: Uri
kk: Ури

[ctx: switzerland.kgm]
en: Altdorf
kk: Алтдорф

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
kk: Шуиц

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
kk: Обуалд

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sarnen
kk: Зарнен

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
kk: Нидуалд

[ctx: switzerland.kgm]
en: Stans
kk: Штанс

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
kk: Гларус

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
kk: Цуг

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
kk: Фрибург

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
kk: Золотурн

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
kk: Базель-Штадт

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
kk: Базель

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
kk: Базель-Ланд

[ctx: switzerland.kgm]
en: Liestal
kk: Листал

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
kk: Шаффхаузен

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
kk: Аппенцелл-Ауссерроден

[ctx: switzerland.kgm]
en: Herisau
kk: Херизау

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
kk: Аппенцелл-Иннерроден

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell
kk: Аппенцелл

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
kk: Сен-Галл

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
kk: Санкт-Галлен

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
kk: Грисон

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
kk: Кур

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
kk: Арговия

[ctx: switzerland.kgm]
en: Aarau
kk: Аарау

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
kk: Турговия

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frauenfeld
kk: Фрауенфелд

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
kk: Тичино

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
kk: Беллинцона

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
kk: Во

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
kk: Лозанна

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
kk: Вале

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
kk: Сион

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
kk: Невшатель

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
kk: Женева

[ctx: switzerland.kgm]
en: Jura
kk: Йура

[ctx: switzerland.kgm]
en: Delémont
kk: Делемон

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
kk: Уәлаяттар

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
kk: Тәжікстан емес

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
kk: Cогд

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
kk: Худжанд

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
kk: Республикаға тікелей бағынышты аудандар

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
kk: Душанбе

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
kk: Хатлон

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
kk: Хорог

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tamil Nadu
kk: Тамил-Наду

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Coimbatore
kk: Коимбатор

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tiruppur
kk: Тируппур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Udagamandalam
kk: Удагамандалам

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Erode
kk: Эрод

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Dindigul
kk: Диндигул

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tiruchirappalli
kk: Тиручираппалли

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karur
kk: Карур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Namakkal
kk: Намаккал

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pudukkottai
kk: Пудуккотай

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Salem
kk: Салем

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Dharmapuri
kk: Дхармапури

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Vilupuram
kk: Вилупурам

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Cuddalore
kk: Куддалор

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Perambalur
kk: Перамбатур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Madurai
kk: Мадурай

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thiruvarur
kk: Тхируварур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thanjavur
kk: Тханджавур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Ariyalur
kk: Ариялур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Chennai
kk: Ченнай (Мадрас)

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nagapattinam
kk: Нагапаттинам

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Nagercoil
kk: Нагеркойл

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tirunelveli
kk: Тируневели

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thoothukudi
kk: Тхутукуди

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Ramanathapuram
kk: Раманатапурам

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Virudhunagar
kk: Вирудхунагар

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Theni
kk: Тхени

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sivagangai
kk: Сивагангай

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tiruvannamalai
kk: Тируваннамалай

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Vellore
kk: Веллор

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Thiruvallur
kk: Тхируваллур

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Krishnagiri
kk: Кришнангири

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kanchipuram
kk: Канчипурам

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sri Lanka
kk: Шри-Ланка

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kerala
kk: Керала

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Andhra Pradesh
kk: Андхра-Прадеш

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karnataka
kk: Карнатака

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karaikal
kk: Карайкал

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pondicherry
kk: Пондишери

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
kk: Тайланд

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері (чиангуат)

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
kk: Тайланд емес

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
kk: Чианг-Май

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
kk: Чианг-Рай

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
kk: Кампаенг-Пет

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
kk: Лампанг

[ctx: thailand.kgm]
en: Lamphun
kk: Лампун

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
kk: Мае-Хонг-Сон

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
kk: Након-Саван

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
kk: Нан

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
kk: Пайяо

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
kk: Петчабун

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
kk: Пичит

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
kk: Питсанулок

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
kk: Прае

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
kk: Сукотай

[ctx: thailand.kgm]
en: Tak
kk: Так

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
kk: Утай-Тани

[ctx: thailand.kgm]
en: Uttaradit
kk: Уттарадит

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
kk: Амнат-Чарен

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
kk: Бури-Рам

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
kk: Чайяпум

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
kk: Каласин

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
kk: Кон-Каен

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
kk: Лоей

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
kk: Маха-Саракам

[ctx: thailand.kgm]
en: Mukdahan
kk: Мукдахан

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
kk: Након-Паком

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
kk: Након-Рачатсима

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
kk: Нонг-Буа-Лампу

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
kk: Нонг-Кай

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
kk: Рой-Ет

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
kk: Сакон-Након

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
kk: Си-Са-Кет

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
kk: Сурин

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
kk: Убон-Ратчатани

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
kk: Удон-Тани

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
kk: Ясотон

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
kk: Чачоенгсао

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
kk: Чантабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
kk: Чон-Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
kk: Прачин-Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
kk: Районг

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
kk: Са-Кео

[ctx: thailand.kgm]
en: Trat
kk: Трат

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
kk: Анг-Тонг

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
kk: Пра-Након-Сі-Аюттайя

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
kk: Бангкок

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
kk: Чайнат

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
kk: Канчанабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
kk: Лоп-Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
kk: Након-Найок

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
kk: Након-Патом

[ctx: thailand.kgm]
en: Nonthaburi
kk: Нонтабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
kk: Патум-Тани

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
kk: Петчабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
kk: Прачуап-Кіри-Кан

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
kk: Ратчабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
kk: Самут-Пракан

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
kk: Самут-Сакон

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
kk: Самут-Сонгкрам

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
kk: Сарабури

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
kk: Синг-Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
kk: Супан-Бури

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
kk: Чумпон

[ctx: thailand.kgm]
en: Krabi
kk: Краби

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
kk: Након-Си-Тамарат

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
kk: Наратиуат

[ctx: thailand.kgm]
en: Pattani
kk: Паттани

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
kk: Панг-Нга

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
kk: Патталунг

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
kk: Пукет

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
kk: Ранонг

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
kk: Сатун

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
kk: Сонгкла

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
kk: Сурат Тані

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
kk: Транг

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
kk: Яла

[ctx: tripura.kgm]
en: Tripura
kk: Трипура

[ctx: tripura.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
kk: Трипура емес

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: tripura.kgm]
en: Dhalai
kk: Далай

[ctx: tripura.kgm]
en: Ambassa
kk: Амбасса

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
kk: Солтүстік Трипура

[ctx: tripura.kgm]
en: Kailashahar
kk: Кайлашахар

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
kk: Оңтүстік Трипура

[ctx: tripura.kgm]
en: Udaipur
kk: Удайпур

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
kk: Батыс Трипура

[ctx: tripura.kgm]
en: Agartala
kk: Агартала

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
kk: Уәлаяттар

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
kk: Түркия емес

[ctx: turkey.kgm]
en: Adana
kk: Адана

[ctx: turkey.kgm]
en: Adıyaman
kk: Адыяман

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyonkarahisar
kk: Афеонкарахисар

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyon
kk: Афеон

[ctx: turkey.kgm]
en: Ağrı
kk: Ағры

[ctx: turkey.kgm]
en: Amasya
kk: Амасия

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
kk: Анкара

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
kk: Анталия

[ctx: turkey.kgm]
en: Artvin
kk: Артвин

[ctx: turkey.kgm]
en: Aydın
kk: Айдын

[ctx: turkey.kgm]
en: Balıkesir
kk: Балыкесір

[ctx: turkey.kgm]
en: Bilecik
kk: Білежік

[ctx: turkey.kgm]
en: Bingöl
kk: Бінгөл

[ctx: turkey.kgm]
en: Bitlis
kk: Бітліс

[ctx: turkey.kgm]
en: Bolu
kk: Болу

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
kk: Бұрдыр

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
kk: Бұрса

[ctx: turkey.kgm]
en: Çanakkale
kk: Чанакқала

[ctx: turkey.kgm]
en: Çankırı
kk: Чанқыры

[ctx: turkey.kgm]
en: Çorum
kk: Чорым

[ctx: turkey.kgm]
en: Denizli
kk: Деңізлі

[ctx: turkey.kgm]
en: Diyarbakır
kk: Диярбақыр

[ctx: turkey.kgm]
en: Edirne
kk: Едірне

[ctx: turkey.kgm]
en: Elazığ
kk: Елазығ

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzincan
kk: Ерзінжан

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzurum
kk: Ерзрум

[ctx: turkey.kgm]
en: Eskişehir
kk: Ескішехір

[ctx: turkey.kgm]
en: Gaziantep
kk: Газиантеп

[ctx: turkey.kgm]
en: Giresun
kk: Гіресун

[ctx: turkey.kgm]
en: Gümüşhane
kk: Гүмүшхане

[ctx: turkey.kgm]
en: Hakkari
kk: Хаккәрі

[ctx: turkey.kgm]
en: Hatay
kk: Хатай

[ctx: turkey.kgm]
en: Antakya
kk: Антакия

[ctx: turkey.kgm]
en: Isparta
kk: Ыспарта

[ctx: turkey.kgm]
en: Mersin
kk: Мерсін

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
kk: Ыстамбұл

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
kk: Ізмір

[ctx: turkey.kgm]
en: Kars
kk: Қарс

[ctx: turkey.kgm]
en: Kastamonu
kk: Қастамону

[ctx: turkey.kgm]
en: Kayseri
kk: Қайсері

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırklareli
kk: Қырықларелі

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırşehir
kk: Қыршехір

[ctx: turkey.kgm]
en: Kocaeli
kk: Қожаелі

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmit
kk: Ізміт

[ctx: turkey.kgm]
en: Konya
kk: Кония

[ctx: turkey.kgm]
en: Kütahya
kk: Күтахия

[ctx: turkey.kgm]
en: Malatya
kk: Малатия

[ctx: turkey.kgm]
en: Manisa
kk: Маниса

[ctx: turkey.kgm]
en: Kahramanmaraş
kk: Каһраманмараш

[ctx: turkey.kgm]
en: Mardin
kk: Мардін

[ctx: turkey.kgm]
en: Muğla
kk: Мұғла

[ctx: turkey.kgm]
en: Muş
kk: Муш

[ctx: turkey.kgm]
en: Nevşehir
kk: Невшехір

[ctx: turkey.kgm]
en: Niğde
kk: Нігде

[ctx: turkey.kgm]
en: Ordu
kk: Орду

[ctx: turkey.kgm]
en: Rize
kk: Різе

[ctx: turkey.kgm]
en: Sakarya
kk: Сакария

[ctx: turkey.kgm]
en: Adapazarı
kk: Адапазари

[ctx: turkey.kgm]
en: Samsun
kk: Самсұн

[ctx: turkey.kgm]
en: Siirt
kk: Сиірт

[ctx: turkey.kgm]
en: Sinop
kk: Синоп

[ctx: turkey.kgm]
en: Sivas
kk: Сівас

[ctx: turkey.kgm]
en: Tekirdağ
kk: Текірдағ

[ctx: turkey.kgm]
en: Tokat
kk: Тоқат

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
kk: Трабзон

[ctx: turkey.kgm]
en: Tunceli
kk: Түнжелі

[ctx: turkey.kgm]
en: Şanlıurfa
kk: Шаңлыұрфа

[ctx: turkey.kgm]
en: Uşak
kk: Ұшақ

[ctx: turkey.kgm]
en: Van
kk: Ван

[ctx: turkey.kgm]
en: Yozgat
kk: Йозғат

[ctx: turkey.kgm]
en: Zonguldak
kk: Зонгұлдақ

[ctx: turkey.kgm]
en: Aksaray
kk: Ақсарай

[ctx: turkey.kgm]
en: Bayburt
kk: Байбұрт

[ctx: turkey.kgm]
en: Karaman
kk: Қараман

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırıkkale
kk: Қырыккале

[ctx: turkey.kgm]
en: Batman
kk: Батман

[ctx: turkey.kgm]
en: Şırnak
kk: Шырнақ

[ctx: turkey.kgm]
en: Bartın
kk: Бартын

[ctx: turkey.kgm]
en: Ardahan
kk: Ардахан

[ctx: turkey.kgm]
en: Iğdır
kk: Ығдыр

[ctx: turkey.kgm]
en: Yalova
kk: Ялова

[ctx: turkey.kgm]
en: Karabük
kk: Қарабүк

[ctx: turkey.kgm]
en: Kilis
kk: Кіліс

[ctx: turkey.kgm]
en: Osmaniye
kk: Османие

[ctx: turkey.kgm]
en: Düzce
kk: Дүзже

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Ahal
kk: Ахал

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Balkan
kk: Балкан

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
kk: Ташауыз

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Lebap
kk: Лебап

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Mary
kk: Мары

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
kk: Украина

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
kk: Облыстар

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
kk: Волынь облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
kk: Луцк

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
kk: Львов облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
kk: Львов

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
kk: Закарпатия облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
kk: Ужгород

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
kk: Ровно облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
kk: Ровно

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
kk: Тернополь облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
kk: Тернополь

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
kk: Хмельницкий облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
kk: Хмельницкий

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
kk: Ивано-Франковск облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
kk: Ивано-Франковск

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
kk: Черновцы облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
kk: Черновцы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
kk: Житомир облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
kk: Житомир

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
kk: Винница облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
kk: Винница

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
kk: Киев облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
kk: Киев

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
kk: Черкасы облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
kk: Черкасы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
kk: Кировоград облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
kk: Николаев облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
kk: Николаев

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
kk: Одесса облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
kk: Одесса

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
kk: Чернигов облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
kk: Чернигов

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
kk: Сумы облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
kk: Сумы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
kk: Полтава облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
kk: Полтава

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
kk: Харьков облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
kk: Харьков

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
kk: Днепропетровск облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
kk: Днепр

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
kk: Донецк облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
kk: Донецк

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
kk: Запорожье облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
kk: Запорожье

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
kk: Херсон облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
kk: Херсон

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
kk: Луганск облысы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
kk: Луганск

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
kk: Қырым автономды республикасы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
kk: Симферополь

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
kk: Киев шаһары

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
kk: Севастополь қаласы

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
kk: Азов теңізі

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
kk: Қара теңіз

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
kk: Украина емес

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
kk: Шекара/Жағалау

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
kk: Өзен

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
kk: Уругвай

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
kk: Департаменттер

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
kk: Уругвай емес

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
kk: Артигас

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
kk: Канелонес

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
kk: Серро-Ларго

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
kk: Мело

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
kk: Колония

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
kk: Дуразно

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
kk: Флорес

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
kk: Тринидад

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
kk: Флорида

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
kk: Лаваллеха

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
kk: Минас

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
kk: Малдонадо

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
kk: Монтевидео

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
kk: Пайсанду

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
kk: Рио-Негро

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
kk: Фрай-Бентос

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
kk: Ривера

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
kk: Роча

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
kk: Салто

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
kk: Сан-Хосе

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
kk: Сориано

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
kk: Мерседес

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
kk: Такуарембо

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
kk: Трейнта-и-Трес

[ctx: usa.kgm]
en: USA
kk: АҚШ

[ctx: usa.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
kk: Жағалау

[ctx: usa.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
kk: Супериор (Жоғарғы) көлі

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
kk: Мичиган көлі

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
kk: Гурон көлі

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
kk: Эри көлі

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
kk: Онтарио көлі

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
kk: Багам аралдары

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
kk: Куба

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
kk: Канада

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
kk: Мексика

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
kk: Вашингтон, Дистрикт Колумбия

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
kk: Алабама

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
kk: Монтгомери

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
kk: Аляска

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
kk: Джуно

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
kk: Аризона

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
kk: Феникс

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
kk: Арканзас

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
kk: Литл-Рок

[ctx: usa.kgm]
en: California
kk: Калифорния

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
kk: Сакраменто

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
kk: Колорадо

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
kk: Денвер

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
kk: Коннектикут

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
kk: Хартфорд

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
kk: Делавар

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
kk: Дувр

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
kk: Флорида

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
kk: Таллахасси

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
kk: Джорджия

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
kk: Атланта

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
kk: Гавайи

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
kk: Гонолулу

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
kk: Айдахо

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
kk: Бойсе

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
kk: Иллинойс

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
kk: Индиана

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
kk: Индианаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
kk: Айова

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
kk: Де-Мойн

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
kk: Канзас

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
kk: Топека

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
kk: Кентукки

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
kk: Франкфорт

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
kk: Луизиана

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
kk: Батон-Руж

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
kk: Штат Мэн

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
kk: Огаста

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
kk: Мэриленд

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
kk: Аннаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
kk: Массачусетс

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
kk: Бостон

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
kk: Мичиган

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
kk: Лансинг

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
kk: Миннесота

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
kk: Сент-Пол

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
kk: Миссисипи

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
kk: Миссури

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
kk: Джефферсон-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
kk: Монтана

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
kk: Хелина

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
kk: Небраска

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
kk: Линкольн

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
kk: Невада

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
kk: Карсон-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
kk: Нью-Гэмпшир

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
kk: Конкорд

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
kk: Нью-Джерси

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
kk: Трентон

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
kk: Нью-Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
kk: Санта-Фе

[ctx: usa.kgm]
en: New York
kk: Нью-Йорк

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
kk: Олбани

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
kk: Солтүстік Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
kk: Роли

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
kk: Солтүстік Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
kk: Бисмарк

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
kk: Огайо

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
kk: Оклахома

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
kk: Оклахома-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
kk: Орегон

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
kk: Салем

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
kk: Пенсильвания

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
kk: Гаррисберг

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
kk: Род-Айленд

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
kk: Провиденс

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
kk: Оңтүстік Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
kk: Колумбия

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
kk: Оңтүстік Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
kk: Пирр

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
kk: Теннесси

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
kk: Нешвилл

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
kk: Техас

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
kk: Остин

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
kk: Юта

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
kk: Солт-Лейк-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
kk: Вермонт

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
kk: Монтпилиер

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
kk: Вирджиния

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
kk: Ричмонд

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
kk: Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
kk: Олимпия

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
kk: Батыс Вирджиния

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
kk: Чарлстон

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
kk: Висконсин

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
kk: Медисон

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
kk: Вайоминг

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
kk: Шайенн

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
kk: Уалаяттар

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
kk: Өзбекстан емес

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
kk: Әндіжан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
kk: Бұхара

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
kk: Бұхара

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
kk: Ферғана

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
kk: Ферғана

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
kk: Жызақ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
kk: Хорезім

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
kk: Үргеніш

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Namangan
kk: Наманған

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
kk: Науаи

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
kk: Қашқадария

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
kk: Қаршы

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
kk: Қарақалпақстан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
kk: Нүкіс

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
kk: Самарқан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
kk: Сырдария

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
kk: Гүлістан

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
kk: Сурхандария

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
kk: Термез

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
kk: Ташкент (уәлаяты)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
kk: Ташкент

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
kk: Ташкент (шәһары)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
kk: Венесуэла

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
kk: Штаттар

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
kk: Венесуэла емес

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
kk: Амасонас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
kk: Пуерто-Аякучо

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
kk: Ансоатеги

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
kk: Барселона

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
kk: Апуре

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
kk: Сан-Фернандо-де-Апуре

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
kk: Арагуа

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
kk: Маракай

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
kk: Баринас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
kk: Боливар

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
kk: Боливар қаласы

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
kk: Карабобо

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
kk: Валенсия

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
kk: Кохедес

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
kk: Сан-Карлос

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
kk: Делта-Амакуро

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
kk: Тукупита

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
kk: Фалкон

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
kk: Коро

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
kk: Гуарико

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
kk: Сан-Хуан-де-лос-Моррос

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
kk: Лара

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
kk: Баркисимето

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
kk: Мерида

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
kk: Миранда

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
kk: Лос-Текес

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
kk: Монагас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
kk: Матурин

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
kk: Нуэва-Еспарта

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
kk: Ла-Асунсьон

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
kk: Португеса

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
kk: Гуанаре

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
kk: Сукре

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
kk: Кумана

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
kk: Тачира

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
kk: Сан-Кристобал

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
kk: Трухилло

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
kk: Яракуй

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
kk: Сан-Фелипе

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
kk: Варгас

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
kk: Ла-Гуайра

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
kk: Зулия

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
kk: Маракайбо

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
kk: Федералдық ауданы

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
kk: Каракас

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
kk: Астаналық аудан

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
kk: Каракас шәһары

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
kk: Вьетнам

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
kk: Өлкелері

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
kk: Вьетнама емес

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: vietnam.kgm]
en: An Giang
kk: Анзянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
kk: Лонгсюен

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
kk: Бакзянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
kk: Баккан

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
kk: Бакльеу

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
kk: Бакнинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
kk: Бариа-Вунгтау

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
kk: Вунгтау

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
kk: Бенче

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
kk: Биньдинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
kk: Куинйон

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
kk: Биньзыонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
kk: Тхузаумот

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
kk: Биньфыок

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
kk: Донгсйоай

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
kk: Биньтхуан

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
kk: Фантхьет

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
kk: Камау

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
kk: Кантхо

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
kk: Каобанг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
kk: Даклак

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
kk: Буонматхуот

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
kk: Дакнонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
kk: Зянгиа

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
kk: Дананг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
kk: Дьенбйон

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
kk: Дьенбьенфу

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
kk: Донгнай

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
kk: Бьенхоа

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
kk: Донгтхап

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
kk: Каолань

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Lai
kk: Зялай

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
kk: Плейку

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
kk: Хазянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
kk: Хайзыонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
kk: Хайфон

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
kk: Ханам

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
kk: Фули

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
kk: Ханой

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
kk: Хатей

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
kk: Хадонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
kk: Хатинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
kk: Хоабинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
kk: Хошимин

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
kk: Хаузянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
kk: Витхань

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
kk: Хынгйен

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
kk: Кханьхоа

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nha Trang
kk: Нячанг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
kk: Кьензянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
kk: Ратьзя

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kon Tum
kk: Контум

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
kk: Лайтяу

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
kk: Ламдонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
kk: Далат

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
kk: Лангшон

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
kk: Лаокай

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long An
kk: Лонган

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
kk: Танан

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
kk: Намдинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
kk: Нгеан

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh
kk: Винь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
kk: Ниньбинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
kk: Ниньтхуан

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
kk: Фангранг-Тхаптьям

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
kk: Футхо

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
kk: Вьетчи

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
kk: Фуйен

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
kk: Туихоа

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
kk: Куангбинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
kk: Донгхой

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
kk: Куангнам

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
kk: Тамки

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
kk: Куангнгай

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
kk: Куангнинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
kk: Халонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
kk: Куангчи

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
kk: Донгха

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
kk: Шокчанг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
kk: Шонла

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
kk: Тэйнинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
kk: Тхайбинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
kk: Тхайнгуен

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
kk: Тханьхоа

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
kk: Тхыатхьен-Хюэ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
kk: Хюэ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
kk: Тьензянг

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
kk: Митхо

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
kk: Чавинь

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
kk: Туенкуанг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
kk: Виньлонг

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
kk: Виньфук

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
kk: Виньйен

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
kk: Йенбай

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
kk: Су алқаптары (әлемдік)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
kk: Мұхиттар мен басейіндер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
kk: Әлемдік су алқабы емес

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
kk: Арктика (Солтүстік-Мұзды) мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
kk: Солтүстік Тыңық мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
kk: Солтүстік Атлант мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
kk: Оңтүстік Тыңық мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
kk: Оңтүстік Атлант мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
kk: Үнді мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
kk: Антарктика мұхиты

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
kk: Конго

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
kk: Чад көлі

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
kk: Джубба

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Limpopo
kk: Лимпопо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mangoky
kk: Мангоки

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mania
kk: Маниа

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
kk: Нигер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
kk: Ніл

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
kk: Огове

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
kk: Окаванго атырауы

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
kk: Оранж

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
kk: Оед-Дра

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
kk: Сенегал

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
kk: Шебелл

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
kk: Туркана

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
kk: Вольта

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
kk: Замбези

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
kk: Далелвен

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
kk: Дунай

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
kk: Даугава

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
kk: Днепр

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
kk: Днестр

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Don
kk: Дон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
kk: Эбро

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
kk: Эльба

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
kk: Гаронна

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
kk: Глама

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadalquivir
kk: Гвадалквивир

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kemijoki
kk: Кемийоки

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
kk: Кура мен Аракс

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
kk: Луара

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
kk: Нева

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
kk: Двина

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
kk: Одер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
kk: По

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
kk: Рейн

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
kk: Рона

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
kk: Сена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
kk: Тахо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
kk: Тигр мен Евфрат

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
kk: Орал

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
kk: Висла

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
kk: Еділ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
kk: Весер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
kk: Амудария

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
kk: Амур

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
kk: Балқаш көлі

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brahmaputra
kk: Брахмапутра

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
kk: Чаупхрая

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fly
kk: Флай

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
kk: Ганг

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
kk: Годавари

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
kk: Хонгха (Қызыл өзен)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
kk: Хуанхэ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
kk: Индигирка

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indus
kk: Үнді

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
kk: Ирауадди

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kapuas
kk: Капуас

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
kk: Колыма

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
kk: Кришна

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
kk: Лена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahakam
kk: Махакам

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahanadi
kk: Маханади

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
kk: Меконг

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
kk: Мюррей (мен Дарлинг)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Narmada
kk: Нармада

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ob
kk: Обь

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
kk: Салуин

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sepik
kk: Сепик

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
kk: Сырдария

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tapti
kk: Тапти

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tarim
kk: Тарим

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
kk: Сицзян

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
kk: Ялуцзян

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
kk: Янцзы

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
kk: Енисей

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
kk: Алабама (мен Томбигби)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Balsas
kk: Балсас

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brazos
kk: Бразос

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
kk: Колорадо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
kk: Колумбия

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fraser
kk: Фрейзер

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hudson
kk: Гудзон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mackenzie
kk: Маккензи

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
kk: Миссисипи

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
kk: Нелсон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
kk: Рио-Гранде

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
kk: Рио-Гранде-де-Сантьяго

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
kk: Сакраменто

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
kk: Сент-Лоренс

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Susquehanna
kk: Саскуеханна

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Thelon
kk: Телон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Usumacinta
kk: Усумасинта

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yaqui
kk: Яки

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
kk: Юкон

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
kk: Амазонка

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
kk: Чубут

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
kk: Магдалена

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
kk: Ориноко

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
kk: Парана

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
kk: Памаиба

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
kk: Рио-Колорадо

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
kk: Сан-Франциско

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
kk: Титикака көлі

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
kk: Токантинс

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
kk: Уругвай

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
kk: Дору

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadiana
kk: Гвадиана

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
kk: Меоз

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
kk: Эри көлі

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
kk: Каспий теңізі

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
kk: Тибр

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
kk: Батыс Бенгалия

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
kk: Аудан

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
kk: Батыс Бенгалия емес

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
kk: Шекара

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purulia
kk: Пурулия

[ctx: westbengal.kgm]
en: Bankura
kk: Банкура

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
kk: Пасчим-Миднапур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Midnapore
kk: Миднапур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
kk: Пурба-Миднапур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Tamluk
kk: Тамлук

[ctx: westbengal.kgm]
en: Howrah
kk: Хаура

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
kk: Оңтүстік  24-Парганас

[ctx: westbengal.kgm]
en: Alipur
kk: Алипур

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
kk: Солтүстік  24-Парганас

[ctx: westbengal.kgm]
en: Barasat
kk: Барасат

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
kk: Колката (Калькутта)

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
kk: Хугли

[ctx: westbengal.kgm]
en: Chunchura
kk: Чинсура

[ctx: westbengal.kgm]
en: Burdwan
kk: Бардхаман

[ctx: westbengal.kgm]
en: Nadia
kk: Надия

[ctx: westbengal.kgm]
en: Krishnanagar
kk: Кришнанагар

[ctx: westbengal.kgm]
en: Birbhum
kk: Бирбхум

[ctx: westbengal.kgm]
en: Suri
kk: Сури

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
kk: Муршидабад

[ctx: westbengal.kgm]
en: Baharampur
kk: Бахарампур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Malda
kk: Малда

[ctx: westbengal.kgm]
en: Inreg Bazar
kk: Инрег-Базар

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
kk: Дакшин-Динаджпур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Balurghat
kk: Балургхат

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
kk: Уттар-Динаджпур

[ctx: westbengal.kgm]
en: Raiganj
kk: Райгандж

[ctx: westbengal.kgm]
en: Darjeeling
kk: Дарджилинг

[ctx: westbengal.kgm]
en: Jalpaiguri
kk: Джалпайгури

[ctx: westbengal.kgm]
en: Cooch Behar
kk: Куч-Бехар

[ctx: world.kgm]
en: World
kk: Әлем

[ctx: world.kgm]
en: Countries
kk: Елдер

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
kk: Бірде-бір елге жатпайды

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
kk: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
kk: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Angola
kk: Ангола

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
kk: Луанда

[ctx: world.kgm]
en: Benin
kk: Бенин

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
kk: Порто-Ново

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
kk: Ботсвана

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
kk: Габорорне

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
kk: Буркина-Фасо

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
kk: Уагадугу

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
kk: Бурунди

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
kk: Камерун

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
kk: Яунде

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
kk: Орталық Африка Республикасы

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
kk: Бангуи

[ctx: world.kgm]
en: Chad
kk: Чад

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
kk: Нджамена

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
kk: Кот д'Ивуар

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
kk: Ямуссукро

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
kk: Конго (КДР)

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
kk: Киншаса

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
kk: Джибути

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
kk: Мысыр

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
kk: Қаир

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
kk: Экваториалдық Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
kk: Малабо

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
kk: Эритрея

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
kk: Асмара

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
kk: Эфиопия

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
kk: Аддис-Абеба

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
kk: Габон

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
kk: Либревиль

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
kk: Гана

[ctx: world.kgm]
en: Accra
kk: Аккра

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
kk: Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
kk: Конакри

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
kk: Гвинея-Бисау

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
kk: Биссау

[ctx: world.kgm]
en: Iran
kk: Иран

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
kk: Теһран

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
kk: Ирак

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
kk: Бағдад

[ctx: world.kgm]
en: Israel
kk: Израиль

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
kk: Иерусалим

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
kk: Иордания

[ctx: world.kgm]
en: Amman
kk: Амман

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
kk: Кения

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
kk: Найроби

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
kk: Кувейт

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
kk: Кувейт шаһары

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
kk: Ливан

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
kk: Бейрут

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
kk: Лесото

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
kk: Масеру

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
kk: Либерия

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
kk: Монровия

[ctx: world.kgm]
en: Libya
kk: Ливия

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
kk: Триполи

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
kk: Лихтенштейн

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
kk: Вадуц

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
kk: Мадагаскар

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
kk: Антананариву

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
kk: Малави

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
kk: Лилонгве

[ctx: world.kgm]
en: Mali
kk: Мали

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
kk: Бамако

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
kk: Мавритания

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
kk: Нуакшот

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
kk: Марокко

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
kk: Рабат

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
kk: Мозамбик

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
kk: Мапуто

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
kk: Намибия

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
kk: Виндхук

[ctx: world.kgm]
en: Niger
kk: Нигер

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
kk: Ниамей

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
kk: Нигерия

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
kk: Абуджа

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
kk: Катар

[ctx: world.kgm]
en: Doha
kk: Доха

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
kk: Конго Республикасы

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
kk: Браззавиль

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
kk: Руанда

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
kk: Кигали

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
kk: Эр-Рияд

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
kk: Сенегал

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
kk: Дакар

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
kk: Сьерра-Леоне

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
kk: Фритаун

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
kk: Сомали

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
kk: Могадишо

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
kk: Оңтүстік Африка

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
kk: Претория, Блумфонтейн және Кейптаун

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
kk: Судан

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
kk: Хартум

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
kk: Онтүстік Судан

[ctx: world.kgm]
en: Juba
kk: Жуба

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
kk: Мбабане

[ctx: world.kgm]
en: Syria
kk: Сирия

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
kk: Дамаск

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
kk: Танзания

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
kk: Додома

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
kk: Гамбия

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
kk: Банджул

[ctx: world.kgm]
en: Togo
kk: Того

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
kk: Ломе

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
kk: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
kk: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
kk: Уганда

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
kk: Кампала

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
kk: Абу-Даби

[ctx: world.kgm]
en: Oman
kk: Оман

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
kk: Маскат

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
kk: Батыс Жағалауы

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
kk: Батыс Сахара

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
kk: Лаабюн

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
kk: Йемен

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
kk: Сана

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
kk: Замбия

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
kk: Лусака

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
kk: Зимбабве

[ctx: world.kgm]
en: Harare
kk: Хараре

[ctx: world.kgm]
en: Albania
kk: Албания

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
kk: Тирана

[ctx: world.kgm]
en: Austria
kk: Аустрия

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
kk: Вена

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
kk: Белорусь

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
kk: Минск

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
kk: Бельгия

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
kk: Брюссель

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
kk: Босния және Герцоговина

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
kk: Сараево

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
kk: Болгария

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
kk: София

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
kk: Хорватия

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
kk: Загреб

[ctx: world.kgm]
en: Prague
kk: Прага

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
kk: Дания

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
kk: Копенгаген

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
kk: Эстония

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
kk: Таллинн

[ctx: world.kgm]
en: Finland
kk: Финляндия

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
kk: Хельсинки

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
kk: Скопье

[ctx: world.kgm]
en: France
kk: Франция

[ctx: world.kgm]
en: Paris
kk: Париж

[ctx: world.kgm]
en: Germany
kk: Германия

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
kk: Берлин

[ctx: world.kgm]
en: Greece
kk: Грекия

[ctx: world.kgm]
en: Athens
kk: Афины

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
kk: Венгрия

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
kk: Будапешт

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
kk: Исландия

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
kk: Рейкьявик

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
kk: Ирландия

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: world.kgm]
en: Italy
kk: Италия

[ctx: world.kgm]
en: Rome
kk: Рим

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
kk: Латвия

[ctx: world.kgm]
en: Riga
kk: Рига

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
kk: Литва

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
kk: Вильнюс

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
kk: Молдова

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
kk: Кишинеу

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
kk: Нидерланды

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
kk: Амстердам

[ctx: world.kgm]
en: Norway
kk: Норвегия

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
kk: Осло

[ctx: world.kgm]
en: Poland
kk: Польша

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
kk: Варшава

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
kk: Португалия

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
kk: Лиссабон

[ctx: world.kgm]
en: Romania
kk: Румыния

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
kk: Бухарест

[ctx: world.kgm]
en: Russia
kk: Ресей

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
kk: Мәскеу

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
kk: Сан-Марино

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
kk: Сербия

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
kk: Белград

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
kk: Черногория

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
kk: Подгорица

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
kk: Словакия

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
kk: Братислава

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
kk: Словения

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
kk: Любляна

[ctx: world.kgm]
en: Spain
kk: Испания

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
kk: Мадрид

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
kk: Швеция

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
kk: Стокгольм

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
kk: Швейцария

[ctx: world.kgm]
en: Bern
kk: Берн

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
kk: Түркия

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
kk: Анкара

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
kk: Украина

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
kk: Ұлыбритания

[ctx: world.kgm]
en: London
kk: Лондон

[ctx: world.kgm]
en: Canada
kk: Канада

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
kk: Оттава

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
kk: Сальвадор

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
kk: Сан-Сальвадор

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
kk: Америка Құрама Штаттары

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
kk: Вашингтон

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
kk: Багам аралдары

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
kk: Нассау

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
kk: Санто-Доминго

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
kk: Гаити

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
kk: Порт-о-Пренс

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
kk: Куба

[ctx: world.kgm]
en: Havana
kk: Гавана

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
kk: Ямайка

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
kk: Кингстон

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
kk: Доминика

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
kk: Розо

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
kk: Барбадос

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
kk: Бриджтаун

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
kk: Антигуа және Барбуда

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
kk: Сент-Джонс

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
kk: Порт-оф-Спейн

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
kk: Мексика

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
kk: Мехико

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
kk: Гватемала

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
kk: Гватемала шаһары

[ctx: world.kgm]
en: Belize
kk: Белиз

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
kk: Белмопан

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
kk: Гондурас

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
kk: Тегусигальпа

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
kk: Никарагуа

[ctx: world.kgm]
en: Managua
kk: Манагуа

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
kk: Коста-Рика

[ctx: world.kgm]
en: San José
kk: Сан-Хосе

[ctx: world.kgm]
en: Panama
kk: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
kk: Панама шаһары

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
kk: Колумбия

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
kk: Богота

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
kk: Венесуэла

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
kk: Каракас

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
kk: Гайана

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
kk: Суринам

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
kk: Парамарибо

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
kk: Францияның Гуианасы

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
kk: Кайене

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
kk: Экуадор

[ctx: world.kgm]
en: Quito
kk: Кито

[ctx: world.kgm]
en: Peru
kk: Перу

[ctx: world.kgm]
en: Lima
kk: Лима

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
kk: Бразилия

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
kk: Бразилиа

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
kk: Боливия

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: world.kgm]
en: Chile
kk: Чили

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
kk: Парагвай

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
kk: Асунсьон

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
kk: Аргентина

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
kk: Буенос-Айрес

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
kk: Уругвай

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
kk: Монтевидео

[ctx: world.kgm]
en: Australia
kk: Австралия

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
kk: Канберра

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
kk: Жаңа Зеландия

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
kk: Веллингтон

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
kk: Ватикан

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
kk: Андорра

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
kk: Андорра-ла-Велла

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
kk: Монако

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
kk: Монако қаласы

[ctx: world.kgm]
en: China
kk: Қытай

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
kk: Бейжің

[ctx: world.kgm]
en: India
kk: Үндістан

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
kk: Нью-Дели

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
kk: Шри-Ланка

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
kk: Коломбо және Шри-Джайяварданапура

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
kk: Монғолия

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
kk: Улан-Батор

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

[ctx: world.kgm]
en: Astana
kk: Астана

[ctx: world.kgm]
en: Japan
kk: Жапония

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
kk: Токио

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
kk: Мьянма

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
kk: Нейпидо

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
kk: Непал

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
kk: Катманду

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
kk: Бутан

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
kk: Тхимпху

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
kk: Индонезия

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
kk: Джакарта

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
kk: Малайзия

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
kk: Куала-Лумпур

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
kk: Дакка

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
kk: Кипр

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
kk: Никосия

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
kk: Кабул

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

[ctx: world.kgm]
en: Baku
kk: Баку

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
kk: Армения

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
kk: Ереван

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
kk: Бахрейн

[ctx: world.kgm]
en: Manama
kk: Манама

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
kk: Гүржістан

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
kk: Тбилиси

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
kk: Ашхабад

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
kk: Ташкент

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
kk: Бішкек

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
kk: Душанбе

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
kk: Пәкістан

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
kk: Исламабад

[ctx: world.kgm]
en: Laos
kk: Лаос

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
kk: Вьентьян

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
kk: Камбоджа

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
kk: Пномпен

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
kk: Шығыс Тимор

[ctx: world.kgm]
en: Dili
kk: Дили

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
kk: Бруней

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
kk: Бандар-Сери-Бегаван

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
kk: Филиппин

[ctx: world.kgm]
en: Manila
kk: Манила

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
kk: Тайланд

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
kk: Бангкок

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
kk: Вьетнам

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
kk: Ханой

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
kk: Тайвань (Қытай)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
kk: Тайбей

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
kk: Сингапур

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
kk: Корея (КХДР)

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
kk: Пхенян

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
kk: Корея Республикасы

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
kk: Сеул

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
kk: Фиджи

[ctx: world.kgm]
en: Suva
kk: Сува

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
kk: Тонга

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
kk: Нукуалофа

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
kk: Папуа - Жаңа Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
kk: Порт-Морсби

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
kk: Гренландия [Дания)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
kk: Нуук

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
kk: Құрылықтар (Солтүстік полюстен)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
kk: Құрылықтар

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
kk: %1 құрылығының ең биік шыңы?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
kk: Құрылықтар ең биік шыңы бойынша

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
kk: %1 қай құрылықтың ең биік шыңы?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
kk: Кұрылықтардың ең биік шыңы

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
kk: Африка

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
kk: Килиманджаро

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
kk: Солтүстік Америка

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
kk: Мак-Кинли

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
kk: Оңтүстік Америка

[ctx: world_continents.kgm]
en: Aconcagua
kk: Аконкагуа

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
kk: Антарктика

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
kk: Винсон

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
kk: Азия

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
kk: Эверест

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
kk: Еуропа

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
kk: Эльбрус

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
kk: Океания

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
kk: Карстенц

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
kk: Йемен

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
kk: Мухафаздар

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
kk: Йемен емес

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
kk: Абиан

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
kk: Аден

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
kk: Әд-Дали

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
kk: Әл-Байда

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
kk: Әл-Ходейда

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
kk: Әл-Жауф

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
kk: Әл-Махри

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
kk: Әл-Махуит

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
kk: Амран

[ctx: yemen.kgm]
en: Dhamar
kk: Дамар

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
kk: Хадрамаут

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
kk: Хадджа

[ctx: yemen.kgm]
en: Ibb
kk: Ибб

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
kk: Лахиж

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
kk: Мариб

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
kk: Садах

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
kk: Сана

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
kk: Шабуах

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
kk: Таиз

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
kk: Конго Демократикалық Республикасы

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
kk: Конго Демократикалық Республикасы емес

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
kk: Киншаса

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
kk: Орталық Конго

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Matadi
kk: Матади

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwango
kk: Куанго

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kenge
kk: Кенге

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwilu
kk: Куилу

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kikwit
kk: Кикуит

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mai-Ndombe
kk: Маи-Ндомбе

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Inongo
kk: Инонго

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
kk: Касаи

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Luebo
kk: Луебо

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kananga
kk: Кананга

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
kk: Шығыс Касаи

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbuji-Mayi
kk: Мбуджи-Майи

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lomami
kk: Ломами

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kabinda
kk: Кабинда

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sankuru
kk: Санкуру

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Maniema
kk: Маниема

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kindu
kk: Кинду

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
kk: Южное Киву

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bukavu
kk: Букаву

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
kk: Солтүстік Киву

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Goma
kk: Гома

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Ituri
kk: Итури

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bunia
kk: Буниа

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
kk: Жоғарғы Уэле

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Isiro
kk: Исиро

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshopo
kk: Тшопо

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kisangani
kk: Кисангани

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
kk: Төменгі Уэле

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Buta
kk: Бута

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
kk: Солтүстік Убанги

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gbadolite
kk: Гбадолите

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mongala
kk: Монгала

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lisala
kk: Лисала

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
kk: Оңлтүстік Убанги

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gemena
kk: Гемена

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
kk: Экваторлық провинциясы

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbandaka
kk: Мбандака

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshuapa
kk: Тшуапа

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Boende
kk: Боенде

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
kk: Танганика

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kalemie
kk: Калемие

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
kk: Жоғарғы Ломами

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kamina
kk: Камина

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lualaba
kk: Луалаба

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kolwezi
kk: Колуези

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
kk: Жоғарғы Катанга

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lubumbashi
kk: Лубумбаши

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
kk: Замбия (Аудандары)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
kk: Замбия (Аудандары) емес

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chibombo
kk: Чибомбо

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabwe
kk: Кабве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kapiri Mposhi
kk: Капири-Мпоши

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mkushi
kk: Мкуши

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mumbwa
kk: Мумбуа

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Serenje
kk: Серение

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chililabombwe
kk: Чилилабомбуе

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chingola
kk: Чингола

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalulushi
kk: Калулуши

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kitwe
kk: Китве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luanshya
kk: Луаншия

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lufwanyama
kk: Луфуаняма

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Masaiti
kk: Масаити

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpongwe
kk: Мпонгве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufulira
kk: Муфулира

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Ndola
kk: Ндола

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chadiza
kk: Чадиза

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chama
kk: Чама

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chipata
kk: Чипата

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Katete
kk: Катете

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lundazi
kk: Лундази

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mambwe
kk: Мамбве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nyimba
kk: Ниимба

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Petauke
kk: Петауке

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chiengi
kk: Чинги

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kawambwa
kk: Кавамбва

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mansa
kk: Манса

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Milenge
kk: Миленге

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwense
kk: Мвенсе

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nchelenge
kk: Нчеленге

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Samfya
kk: Самфиа

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chongwe
kk: Чонгве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kafue
kk: Кафуе

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luangwa
kk: Луангва

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lusaka
kk: Лусака

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chavuma
kk: Чавума

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabompo
kk: Кабомпо

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasempa
kk: Касемпа

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufumbwe
kk: Муфумбве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwinilunga
kk: Мвинилунга

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Solwezi
kk: Солвези

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
kk: Замбези

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chilubi
kk: Чилуби

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chinsali
kk: Чинсали

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Isoka
kk: Исока

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaputa
kk: Капута

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasama
kk: Касама

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luwingu
kk: Луингу

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mbala
kk: Мбала

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpika
kk: Мпика

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mporokoso
kk: Мпорокосо

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpulungu
kk: Мпулунгу

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mungwi
kk: Мунгви

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nakonde
kk: Наконде

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Choma
kk: Чома

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Gwembe
kk: Гуембе

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Itezhi-Tezhi
kk: Итежи-Тежи

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalomo
kk: Каломо

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kazungula
kk: Казунгула

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Livingstone
kk: Ливингстон

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mazabuka
kk: Мазабука

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Monze
kk: Монзе

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Namwala
kk: Намвала

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Siavonga
kk: Сиавонга

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sinazongwe
kk: Синазонгве

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalabo
kk: Калабо

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaoma
kk: Каома

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lukulu
kk: Лукулу

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mongu
kk: Монгу

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Senanga
kk: Сенанга

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sesheke
kk: Сешеке

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Shangombo
kk: Шангомбо

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
kk: Замбия (Провинцииялары)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
kk: Замбия (Провинцииялары) емес

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
kk: Орталық провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kabwe
kk: Кабве

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Copperbelt
kk: Коппербелт

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
kk: Ндола

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
kk: Шығыс провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Chipata
kk: Чипата

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Luapula
kk: Луапула

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mansa
kk: Манса

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
kk: Лусака

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
kk: Солтүстік провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kasama
kk: Касама

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
kk: Солтүстік-Батыс провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Solwezi
kk: Солвези

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
kk: Оңтүстік провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
kk: Ливингстон

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
kk: Батыс провинциясы

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mongu
kk: Монгу

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
kk: Зимбабве

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
kk: Провинциялар

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
kk: Зимбабве емес

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
kk: Булавайо

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
kk: Хараре

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
kk: Маникаленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
kk: Мутаре

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
kk: Орта Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
kk: Биндура

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
kk: Шығыс Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
kk: Марондера

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
kk: Батыс Машоналенд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
kk: Чинхойи

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
kk: Масвинго

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
kk: Солтүстік Матабелеленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
kk: Лупане

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
kk: Оңтүстік Матабелеленд

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
kk: Гванда

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
kk: Мидлендс

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
kk: Гверу

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
kk: Зимбабве (Аудандары)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
kk: Аудандар

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
kk: Шекара

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
kk: Су

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
kk: Зимбабве (Аудандары) емес

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulawayo
kk: Булавайо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Harare
kk: Хараре

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Buhera
kk: Бухера

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chimanimani
kk: Чиманимани

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chipinge
kk: Чипинге

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makoni
kk: Макони

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutare
kk: Мутаре

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutasa
kk: Мутаса

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nyanga
kk: Нианга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bindura
kk: Биндура

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Guruve
kk: Гуруве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mazowe
kk: Мазове

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
kk: Маунт-Дарвин

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Muzarabani
kk: Музарабани

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Rushinga
kk: Рушинга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shamva
kk: Шамва

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chikomba
kk: Чикомба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Goromonzi
kk: Горомонзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Marondera
kk: Марондера

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mudzi
kk: Мудзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Murehwa
kk: Мурева

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutoko
kk: Мутоко

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Seke
kk: Секе

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
kk: Узумба-Марамба-Пфунгве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Wedza
kk: Ведза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chegutu
kk: Чегуту

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hurungwe
kk: Хурунгве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kadoma
kk: Кадома

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kariba
kk: Кариба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makonde
kk: Маконде

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvimba
kk: Звимба

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bikita
kk: Бикита

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chiredzi
kk: Чиредзи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chivi
kk: Чиви

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gutu
kk: Гуту

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Masvingo
kk: Масвинго

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mwenezi
kk: Мвенези

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zaka
kk: Зака

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Binga
kk: Бинга

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bubi
kk: Буби

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hwange
kk: Хванге

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Lupane
kk: Лупане

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nkayi
kk: Нкайи

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Tsholotsho
kk: Тшолотшо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umguza
kk: Умгуза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Beitbridge
kk: Байтбридж

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulilimamangwe
kk: Булилимамангве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
kk: Гванда

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Insiza
kk: Инсиза

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Matobo
kk: Матобо

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umzingwane
kk: Умзингване

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chirumhanzu
kk: Чирумханзу

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
kk: Солтүстік Гокве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
kk: Оңтүстік Гокве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gweru
kk: Гверу

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kwekwe
kk: Квекве

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mberengwa
kk: Мберенгва

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shurugwi
kk: Шуругви

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvishavane
kk: Звишаване
