kgeography - en to mk translation catalogue (1449 entries)

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
mk: Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: africa.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
mk: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
mk: Алжир

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
mk: Ангола

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
mk: Луанда

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
mk: Бенин

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
mk: Боцвана

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
mk: Габороне

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
mk: Уагадугу

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
mk: Бурунди

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
mk: Камерун

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
mk: Јаунде

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
mk: Централноафриканска Република

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
mk: Бангуи

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
mk: Чад

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
mk: Нџамена

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
mk: Брегот на Слоновата Коска

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
mk: Јамусукро

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
mk: Демократска Република Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
mk: Киншаса

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
mk: Џибути

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
mk: Египет

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
mk: Каиро

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
mk: Малабо

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
mk: Еритреја

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
mk: Асмара

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
mk: Етиопија

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
mk: Адис Абеба

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
mk: Габон

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
mk: Либревил

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
mk: Банџул

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
mk: Гана

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
mk: Акра

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
mk: Гвинеја

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
mk: Конакри

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисао

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
mk: Бисао

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
mk: Кенија

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
mk: Најроби

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
mk: Лесото

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
mk: Масеру

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
mk: Либерија

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
mk: Монровија

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
mk: Либија

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
mk: Триполи

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
mk: Мадагаскар

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
mk: Антананариво

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
mk: Малави

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
mk: Лилонгве

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
mk: Мали

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
mk: Бамако

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
mk: Мавританија

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
mk: Нуакшот

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
mk: Мароко

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
mk: Рабат

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
mk: Мозамбик

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
mk: Мапуто

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
mk: Намибија

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
mk: Виндхук

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
mk: Нигер

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
mk: Ниамеј

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
mk: Нигерија

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
mk: Абиџа

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
mk: Република Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
mk: Бразавил

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
mk: Руанда

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
mk: Кигали

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
mk: Сенегал

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
mk: Дакар

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
mk: Фритаун

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
mk: Сомалија

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
mk: Могадишу

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
mk: Јужна Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
mk: Судан

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
mk: Картум

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
mk: Мбабане

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
mk: Танзанија

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
mk: Додома

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
mk: Того

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
mk: Ломе

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
mk: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
mk: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
mk: Уганда

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
mk: Кампала

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
mk: Замбија

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
mk: Лусака

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
mk: Хараре

en: Your Answers Were
mk: Вашите одговори тука

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
mk: Одговоривте точно на %1 од %2 прашања.

en: Question
mk: Прашање

en: Your Answer
mk: Ваш одговор

en: Correct Answer
mk: Точен одговор

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
mk: Азија

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
mk: Русија

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
mk: Москва

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
mk: Турција

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
mk: Анкара

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
mk: Египет

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
mk: Џибути

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
mk: Еритреја

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
mk: Етиопија

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
mk: Иран

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
mk: Техеран

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
mk: Ирак

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
mk: Багдад

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
mk: Израел

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
mk: Ерусалим

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
mk: Јордан

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
mk: Аман

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
mk: Кенија

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
mk: Кувајт

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
mk: Кувајт

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
mk: Либан

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
mk: Бејрут

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
mk: Катар

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
mk: Доха

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
mk: Саудијска Арабија

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
mk: Ријад

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
mk: Сомалија

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
mk: Судан

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
mk: Сирија

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
mk: Дамаск

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
mk: Уганда

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
mk: Абу Даби

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
mk: Оман

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
mk: Мускат

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
mk: Западен Брег

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
mk: Јемен

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
mk: Сана

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
mk: Украина

[ctx: asia.kgm]
en: China
mk: Кина

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
mk: Пекинг

[ctx: asia.kgm]
en: India
mk: Индија

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
mk: Њу Делхи

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
mk: Коломбо и Шри Џаеварденепура

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
mk: Монголија

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
mk: Улан Батор

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
mk: Казахстан

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
mk: Астана

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
mk: Јапонија

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
mk: Токио

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
mk: Мјанмар

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
mk: Непал

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
mk: Катманду

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
mk: Бутан

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
mk: Тимфу

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
mk: Индонезија

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
mk: Малезија

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
mk: Куала Лумпур

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
mk: Дака

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
mk: Авганистан

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
mk: Кабул

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
mk: Баку

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
mk: Ерменија

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
mk: Ереван

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
mk: Бахреин

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
mk: Манама

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
mk: Грузија

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
mk: Тбилиси

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
mk: Ашгабат

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
mk: Ташкент

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
mk: Бишкек

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
mk: Душанбе

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
mk: Пакистан

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
mk: Исламабад

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
mk: Лаос

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
mk: Виентиан

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
mk: Камбоџа

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
mk: Пном Пен

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
mk: Брунеи

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
mk: Бандар Сери Бегаван

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
mk: Филипини

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
mk: Манила

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
mk: Тајланд

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
mk: Банкок

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
mk: Виетнам

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
mk: Ханој

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
mk: Тајван

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
mk: Тајпеј

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
mk: Сингапур

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
mk: Северна Кореја

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
mk: Пјонгјанг

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
mk: Јужна Кореја

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
mk: Сеул

en: Correct answers: %1/%2
mk: Точни прашања: %1/%2

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
mk: Австрија

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
mk: Не е Австрија

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
mk: Виена

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
mk: Бургенланд

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
mk: Ајзенштат

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
mk: Штаерска

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
mk: Грац

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
mk: Корушка

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
mk: Клагенфурт (Целовец)

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
mk: Тирол

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
mk: Инсбрук

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
mk: Форарлберг

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
mk: Брегенц

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
mk: Салцбург

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
mk: Горна Австрија

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
mk: Линц

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
mk: Долна Австрија

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
mk: Санкт Пелтен

en: &Accept
mk: Приф&ати

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
mk: Бразил

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
mk: Сергипе

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
mk: Аракажу

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
mk: Минас Гераис

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
mk: Бело Хоризонте

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
mk: Рораима

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
mk: Боа Виста

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
mk: Федерална Област

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
mk: Мато Гросо до Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
mk: Кампо Гранде

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
mk: Мато Гросо

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
mk: Куритиба

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
mk: Санта Катарина

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
mk: Форталеза

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
mk: Гојанија

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
mk: Алагоас

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
mk: Амазон

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
mk: Манаус

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
mk: Рио Гранде до Норте

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
mk: Натал

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
mk: Токантинс

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
mk: Палмас

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
mk: Рио Гранде до Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
mk: Порто Алегре

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
mk: Порто Вељо

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
mk: Пернамбуко

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
mk: Ресифе

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
mk: Акре

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
mk: Рио Бранко

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
mk: Држава Рио де Жанеиро

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
mk: Рио де Жанеиро

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
mk: Баија

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
mk: Салвадор

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
mk: Терезина

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
mk: Надвор од граници

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
mk: Канада

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
mk: Надвор од граници

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
mk: Остров Принц Едвард

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
mk: Шарлоттаун

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
mk: Британска Колумбија

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
mk: Викторија

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
mk: Онтарио

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
mk: Торонто

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
mk: Њуфаундленд

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
mk: Сент Џон

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
mk: Нунавут

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
mk: Икалуит

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
mk: Алберта

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
mk: Едмонтон

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
mk: Северозападни Територии

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
mk: Јелоунајф

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
mk: Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
mk: Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
mk: Њу Брунсвик

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
mk: Фредериктон

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
mk: Манитоба

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
mk: Винипег

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
mk: Нова Шкотска

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
mk: Халифакс

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
mk: Територија Јукон

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
mk: Вајтхорс

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
mk: Саскачеван

[ctx: china.kgm]
en: China
mk: Кина

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: china.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: china.kgm]
en: Coast
mk: Брег

[ctx: china.kgm]
en: Russia
mk: Русија

[ctx: china.kgm]
en: Japan
mk: Јапонија

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
mk: Монголија

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
mk: Северна Кореја

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
mk: Јужна Кореја

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
mk: Казахстан

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
mk: Авганистан

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
mk: Пакистан

[ctx: china.kgm]
en: India
mk: Индија

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
mk: Бутан

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
mk: Мјанмар

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
mk: Тајланд

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
mk: Тајван

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
mk: Виетнам

[ctx: china.kgm]
en: Laos
mk: Лаос

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
mk: Непал

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
mk: Анхуеј

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
mk: Хефеј

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
mk: Пекинг

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
mk: Чонгкинг

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
mk: Фукиен

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
mk: Фучоу

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
mk: Кансу

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
mk: Ланчоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
mk: Квантунг

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
mk: Квангчоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
mk: Квангси Чуанг

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
mk: Нанинг

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
mk: Куејчоу

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
mk: Куејјанг

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
mk: Хајнан

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
mk: Хајкоу

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
mk: Хепеј

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
mk: Хејлунгкјанг

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
mk: Харбин

[ctx: china.kgm]
en: Henan
mk: Хенан

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
mk: Ченгчоу

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
mk: Хупеј

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
mk: Вухан

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
mk: Хунан

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
mk: Чангша

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
mk: Кјангсу

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
mk: Нанкинг

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
mk: Кјангси

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
mk: Нанчанг

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
mk: Кирин

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
mk: Чангчун

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
mk: Лиаонинг

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
mk: Шенјанг

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
mk: Внатрешна Монголија

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
mk: Нингксиа Хуи

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
mk: Јинчуан

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
mk: Цингхај

[ctx: china.kgm]
en: Xining
mk: Сининг

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
mk: Шенси

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
mk: Таијуан

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
mk: Шантунг

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
mk: Цинан

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
mk: Шангај

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
mk: Шанси

[ctx: china.kgm]
en: Xian
mk: Сиан

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
mk: Сечуан

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
mk: Ченгту

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
mk: Тјенцин

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
mk: Синкјанг Ујгур

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
mk: Урумчи

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
mk: Сичанг

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
mk: Ласа

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
mk: Јунан

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
mk: Кунминг

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
mk: Чекјанг

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
mk: Хангчоу

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

[ctx: china.kgm]
en: Macao
mk: Макао

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
mk: Европа

[ctx: europe.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
mk: Брег

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
mk: Албанија

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
mk: Тирана

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
mk: Алжир

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
mk: Австрија

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
mk: Виена

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
mk: Белорусија

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
mk: Минск

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
mk: Белгија

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
mk: Брисел

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
mk: Сараево

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
mk: Бугарија

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
mk: Софија

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
mk: Хрватска

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
mk: Загреб

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
mk: Прага

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
mk: Данска

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
mk: Копенхаген

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
mk: Естонија

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
mk: Талин

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
mk: Финска

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
mk: Хелсинки

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
mk: Скопје

[ctx: europe.kgm]
en: France
mk: Франција

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
mk: Париз

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
mk: Германија

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
mk: Берлин

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
mk: Грција

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
mk: Атина

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
mk: Унгарија

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
mk: Будимпешта

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
mk: Исланд

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
mk: Рејкјавик

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
mk: Ирска

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
mk: Даблин

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
mk: Италија

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
mk: Рим

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
mk: Летонија

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
mk: Рига

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
mk: Литванија

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
mk: Вилнус

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
mk: Луксембург

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
mk: Молдавија

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
mk: Кишињев

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
mk: Мароко

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
mk: Холандија

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
mk: Амстердам

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
mk: Норвешка

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
mk: Осло

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
mk: Полска

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
mk: Варшава

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
mk: Португалија

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
mk: Лисабон

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
mk: Романија

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
mk: Букурешт

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
mk: Русија

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
mk: Москва

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
mk: Сан Марино

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
mk: Белград

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
mk: Словачка

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
mk: Братислава

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
mk: Словенија

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
mk: Љубљана

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
mk: Шпанија

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
mk: Мадрид

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
mk: Шведска

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
mk: Стокхолм

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
mk: Швајцарија

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
mk: Берн

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
mk: Сирија

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
mk: Тунис

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
mk: Турција

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
mk: Анкара

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
mk: Украина

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
mk: Велика Британија

[ctx: europe.kgm]
en: London
mk: Лондон

[ctx: france.kgm]
en: France
mk: Франција

[ctx: france.kgm]
en: Not France
mk: Не е Франција

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
mk: Бурж-ан-Брес

[ctx: france.kgm]
en: Laon
mk: Лан

[ctx: france.kgm]
en: Allier
mk: Алје

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
mk: Мулен

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
mk: Горни Алпи-Прованса

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
mk: Горни Алпи

[ctx: france.kgm]
en: Gap
mk: Гап

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
mk: Приморски Алпи

[ctx: france.kgm]
en: Nice
mk: Ница

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
mk: Ардеш

[ctx: france.kgm]
en: Privas
mk: Прива

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
mk: Ардени

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
mk: Шарлвил-Мезје

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
mk: Арјеж

[ctx: france.kgm]
en: Foix
mk: Фоа

[ctx: france.kgm]
en: Aube
mk: Об

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
mk: Троа

[ctx: france.kgm]
en: Aude
mk: Од

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
mk: Каркасон

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
mk: Оверн

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
mk: Родез

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
mk: Буш-ду-Рон

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
mk: Марсеј

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
mk: Калвадос

[ctx: france.kgm]
en: Caen
mk: Каен

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
mk: Кантал

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
mk: Оријак

[ctx: france.kgm]
en: Charente
mk: Шарант

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
mk: Ангулем

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
mk: Шарант-Приморје

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
mk: Ла Рошел

[ctx: france.kgm]
en: Cher
mk: Шер

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
mk: Бурж

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
mk: Тул

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
mk: Јужна Корзика

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
mk: Ајачио

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
mk: Горна Корзика

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
mk: Бастија

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
mk: Кот д Ор

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
mk: Дижон

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
mk: Кот д Армор

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
mk: Сен Брие

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
mk: Крез

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
mk: Гере

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
mk: Дордоња

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
mk: Периге

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
mk: Ду

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
mk: Безансон

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
mk: Дрон

[ctx: france.kgm]
en: Valence
mk: Валанс

[ctx: france.kgm]
en: Eure
mk: Ер

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
mk: Евре

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
mk: Ер и Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
mk: Шартр

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
mk: Финистер

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
mk: Кемпер

[ctx: france.kgm]
en: Gard
mk: Гар

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
mk: Ним

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
mk: Горна Гарона

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
mk: Тулуз

[ctx: france.kgm]
en: Gers
mk: Жер

[ctx: france.kgm]
en: Auch
mk: Ош

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
mk: Жиронда

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
mk: Бордо

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
mk: Еро

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
mk: Монпелје

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
mk: Иј и Вилен

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
mk: Рен

[ctx: france.kgm]
en: Indre
mk: Ендр

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
mk: Шатору

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
mk: Ендр и Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Tours
mk: Тур

[ctx: france.kgm]
en: Isère
mk: Изер

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
mk: Гренобл

[ctx: france.kgm]
en: Jura
mk: Јура

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
mk: Лон-л-Сонје

[ctx: france.kgm]
en: Landes
mk: Лан

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
mk: Мон де Марсан

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
mk: Лоар и Шер

[ctx: france.kgm]
en: Blois
mk: Блоа

[ctx: france.kgm]
en: Loire
mk: Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
mk: Сент Етјен

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
mk: Горна Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
mk: Лоара-Атлантик

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
mk: Нант

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
mk: Орлеан

[ctx: france.kgm]
en: Lot
mk: Лот

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
mk: Каор

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
mk: Лот и Гарона

[ctx: france.kgm]
en: Agen
mk: Ажен

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
mk: Лозер

[ctx: france.kgm]
en: Mende
mk: Манд

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
mk: Мен и Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Angers
mk: Анже

[ctx: france.kgm]
en: Manche
mk: Манш

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
mk: Сен Ло

[ctx: france.kgm]
en: Marne
mk: Марна

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
mk: Горна Марна

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
mk: Шомон

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
mk: Мајен

[ctx: france.kgm]
en: Laval
mk: Лавал

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
mk: Мерт и Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
mk: Нанси

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
mk: Мез

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
mk: Бар-л-Дик

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
mk: Морбиан

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
mk: Ван

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
mk: Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Metz
mk: Мец

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
mk: Невер

[ctx: france.kgm]
en: Nord
mk: Нор

[ctx: france.kgm]
en: Lille
mk: Лил

[ctx: france.kgm]
en: Oise
mk: Оаз

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
mk: Бове

[ctx: france.kgm]
en: Orne
mk: Орн

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
mk: Алансон

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
mk: Па-д-Кале

[ctx: france.kgm]
en: Arras
mk: Ара

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
mk: Клермон Феран

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
mk: Пиринеи-Атлантик

[ctx: france.kgm]
en: Pau
mk: По

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
mk: Горни-Пиринеи

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
mk: Тарб

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
mk: Источни Пиринеи

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
mk: Перпињан

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
mk: Долна Рајна

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
mk: Стразбур

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
mk: Горна Рајна

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
mk: Колмар

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
mk: Рона

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
mk: Лион

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
mk: Горна Сона

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
mk: Везул

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
mk: Сона и Лоара

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
mk: Макон

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
mk: Сарт

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
mk: Ле Ман

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
mk: Савоја

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
mk: Шамбери

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
mk: Горна Савоја

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
mk: Анеси

[ctx: france.kgm]
en: Paris
mk: Париз

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
mk: Сена-Приморје

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
mk: Руан

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
mk: Сена и Марна

[ctx: france.kgm]
en: Melun
mk: Мелен

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
mk: Ивлен

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
mk: Версај

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
mk: Ду-Девр

[ctx: france.kgm]
en: Niort
mk: Ниор

[ctx: france.kgm]
en: Somme
mk: Сом

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
mk: Амиен

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
mk: Тарн

[ctx: france.kgm]
en: Albi
mk: Алби

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
mk: Тарн и Гарона

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
mk: Монтобан

[ctx: france.kgm]
en: Var
mk: Вар

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
mk: Тулон

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
mk: Воклиз

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
mk: Авињон

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
mk: Венде

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
mk: Ла Рош-сир-Јон

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
mk: Вјен

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
mk: Поатје

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
mk: Горен Вјен

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
mk: Лимож

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
mk: Вогез

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
mk: Епинал

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
mk: Јона

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
mk: Оксер

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
mk: Територија Белфор

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
mk: Белфор

[ctx: france.kgm]
en: Evry
mk: Евре

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
mk: Горна Сена

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
mk: Нантер

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
mk: Сена-Сен Дени

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
mk: Бобињи

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
mk: Вал-д-Марн

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
mk: Германија

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
mk: Не е Германија

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
mk: Баден-Виртемберг

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
mk: Штутгарт

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
mk: Баварија

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
mk: Минхен

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
mk: Берлин

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
mk: Бранденбург

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
mk: Потсдам

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
mk: Бремен

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
mk: Хамбург

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
mk: Хесе

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
mk: Визбаден

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
mk: Шверин

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
mk: Долна Саксонија

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
mk: Хановер

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
mk: Северна Рајна-Вестфалија

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
mk: Дизелдорф

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
mk: Мајнц

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
mk: Сарска област

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
mk: Сарбрикен

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
mk: Саксонија

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
mk: Дрезден

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
mk: Магдебург

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
mk: Шлезвиг-Холштајн

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
mk: Кил

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
mk: Тиринген (Турингија)

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
mk: Ерфурт

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
mk: Италија

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
mk: Не е Италија

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
mk: Сицилија

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
mk: Палермо

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
mk: Фриули Венеција Џиулија

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
mk: Трст

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
mk: Абруци

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
mk: Л`Аквила

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
mk: Лацио

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
mk: Рим

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
mk: Калабрија

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
mk: Катанцаро

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
mk: Пиемонт

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
mk: Торино

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
mk: Апулија

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
mk: Бари

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
mk: Ломбардија

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
mk: Милано

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
mk: Умбрија

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
mk: Перуџа

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
mk: Трентино-Јужен Тирол (Алто Адиџе)

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
mk: Тренто

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
mk: Молизе

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
mk: Кампобасо

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
mk: Тоскана

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
mk: Фиренца

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
mk: Емилија-Ромања

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
mk: Болоња

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
mk: Вал Д`Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
mk: Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
mk: Кампанија

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
mk: Неапол

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
mk: Базиликата

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
mk: Потенца

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
mk: Лигурија

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
mk: Џенова

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
mk: Сардинија

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
mk: Каљари

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
mk: Марке

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
mk: Анкона

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
mk: Венето

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
mk: Венеција

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
mk: Италија по провинции

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
mk: Не е Италија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
mk: Алесандрија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
mk: Асти

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
mk: Бјела

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
mk: Кунео

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
mk: Новара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
mk: Торино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
mk: Вербано-Кузио-Осола

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
mk: Верчели

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
mk: Бергамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
mk: Бреша

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
mk: Комо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
mk: Кремона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
mk: Леко

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
mk: Лоди

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
mk: Мантова

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
mk: Милано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
mk: Павија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
mk: Сондрио

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
mk: Варезе

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
mk: Аоста

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
mk: Болцано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
mk: Тренто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
mk: Белуно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
mk: Падова

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
mk: Ровиго

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
mk: Тревизо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
mk: Венеција

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
mk: Верона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
mk: Виченца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
mk: Горица

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
mk: Порденоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
mk: Трст

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
mk: Удине

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
mk: Џенова

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
mk: Империја

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
mk: Ла Специја

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
mk: Савона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
mk: Болоња

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
mk: Ферара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
mk: Форли-Чезена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
mk: Модена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
mk: Парма

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
mk: Пјаченца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
mk: Равена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
mk: Реџо Нел`Емилија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
mk: Римини

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
mk: Арецо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
mk: Фиренца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
mk: Гросето

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
mk: Ливорно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
mk: Лука

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
mk: Маса-Карара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
mk: Пиза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
mk: Пистоја

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
mk: Прато

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
mk: Сиена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
mk: Перуџа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
mk: Терни

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
mk: Анкона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
mk: Асколи Пичено

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
mk: Мачерата

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
mk: Пезаро и Урбино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
mk: Фрозињоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
mk: Латина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
mk: Риети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
mk: Рим

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
mk: Витербо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
mk: Кјети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
mk: Л`Аквила

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
mk: Пескара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
mk: Терамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
mk: Кампобасо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
mk: Изернија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
mk: Авелино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
mk: Беневенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
mk: Казерта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
mk: Неапол

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
mk: Салерно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
mk: Бари

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
mk: Бриндизи

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
mk: Фоџа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
mk: Лече

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
mk: Таранто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
mk: Матера

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
mk: Потенца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
mk: Катанцаро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
mk: Козенца

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
mk: Кротоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
mk: Реџо ди Калабрија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
mk: Вибо Валентиа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
mk: Агриџенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
mk: Калтанисета

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
mk: Катанија

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
mk: Ена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
mk: Месина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
mk: Палермо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
mk: Рагуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
mk: Сиракуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
mk: Трапани

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
mk: Каљари

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
mk: Нуоро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
mk: Ористано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
mk: Сасари

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
mk: Во овој дел кликнете со левото копче на кое било место на картата за да научите повеќе за поделбите

en: &Open Map...
mk: &Отвори карта...

en: &Original Size
mk: &Оригинална големина

en: &Move
mk: По&мести

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
mk: Не можам да ја отворам последната користена карта. Грешка при анализирање на %1: %2

en: There is no current map
mk: Не постои карта во моментов

en: Number of Questions
mk: Број на прашања

en: How many questions do you want? (1 to %1)
mk: Колку прашања сакате? (од 1 до %1)

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
mk: Картите, знамињата, преводите итн. се онолку точни колку што можеле да постигнат нивните автори, а КГеографија не треба да се смета за авторитетен извор.

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
mk: Последната отворена карта

en: KGeography
mk: КГеографија

en: Programmer and designer
mk: Програмер и дизајнер

en: Choose Map to Use
mk: Изберете карта за користење

en: Error parsing %1: %2
mk: Грешка при парсирање на %1: %2

en: Invalid value in tag %1
mk: Невалидна вредносат во ознаката %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
mk: Веќе постои поделба наречена %1 или поделба со исти бои како и %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
mk: Датотеката за опис на картата треба да започне со ознаката %1

en: %1 does not exist.
mk: %1 не постои.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
mk: Северна и Централна Америка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
mk: Не е Северна и Централна Америка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
mk: Канада

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
mk: Отава

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
mk: Сан Салвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
mk: Соединети Американски Држави

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
mk: Вашингтон Д.Ц.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
mk: Бахами

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
mk: Насау

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
mk: Санто Доминго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
mk: Хаити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
mk: Порт-о-Пренс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
mk: Куба

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
mk: Хавана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
mk: Јамајка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
mk: Кингстон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
mk: Доминика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
mk: Розо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
mk: Сен Џонс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
mk: Барбадос

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
mk: Бриџтаун

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
mk: Порт оф Спејн

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
mk: Мексико

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
mk: Мексико Сити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
mk: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
mk: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
mk: Белизе

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
mk: Белмопан

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
mk: Хондурас

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
mk: Тегусигалпа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
mk: Никарагва

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
mk: Манагва

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
mk: Костарика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
mk: Сан Хозе

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
mk: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
mk: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
mk: Гренланд (Данска)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
mk: Гвајана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
mk: Венецуела

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
mk: Колумбија

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
mk: Холандија

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
mk: Не е Холандија

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
mk: Фрисланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
mk: Лејварден

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
mk: Хронинген

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
mk: Дренте

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
mk: Асен

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
mk: Оферејсел

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
mk: Зволе

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
mk: Хелдерланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
mk: Арнхем

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
mk: Северен Брабант

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
mk: Хертогенбос

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
mk: Лимбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
mk: Мастрихт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
mk: Флејволанд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
mk: Утрехт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
mk: Зејланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
mk: Миделбарх

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
mk: Северна Холандија

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
mk: Харлем

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
mk: Јужна Холандија

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
mk: Хаг

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
mk: Норвешка

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
mk: Не е Норвешка

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
mk: Нурлан

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
mk: Боде

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
mk: Стеинкјер

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
mk: Молде

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
mk: Ругалан

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
mk: Ставангер

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
mk: Осло

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
mk: Полска

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
mk: Не е Полска

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
mk: Мазовје

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
mk: Варшава

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
mk: Олштин

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
mk: Бјалисток

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
mk: Лублин

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
mk: Жешов

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
mk: Кјелце

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
mk: Долна Полска

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
mk: Краков

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
mk: Лоѓ

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
mk: Шлезија

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
mk: Катовице

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
mk: Ополе

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
mk: Померанија

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
mk: Гдањск

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
mk: Западна Померанија

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
mk: Шќеќин

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
mk: Познањ

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
mk: Долна Шлезија

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
mk: Вроцлав

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
mk: Зјелона Гора, Гожов Вјелкополски

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
mk: Бидгошч, Торуњ

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
mk: Јужна Америка

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
mk: Брег

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
mk: Панама

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
mk: Колумбија

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
mk: Богота

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
mk: Венецуела

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
mk: Каракас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
mk: Гвајана

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
mk: Џорџтаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
mk: Суринам

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
mk: Парамарибо

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
mk: Француска Гвајана

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
mk: Кајена

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
mk: Еквадор

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
mk: Кито

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
mk: Перу

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
mk: Лима

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
mk: Бразил

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
mk: Бразилија

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
mk: Боливија

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
mk: Ла Паз

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
mk: Чиле

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
mk: Сантјаго

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
mk: Парагвај

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
mk: Асунсион

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
mk: Аргентина

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
mk: Буенос Аирес

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
mk: Уругвај

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
mk: Монтевидео

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
mk: Шпанија

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
mk: Не е Шпанија

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
mk: Андалузија

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
mk: Севилја

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
mk: Арагон

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
mk: Сарагоса

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
mk: Астурија

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
mk: Овиедо

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
mk: Балеарски Острови

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
mk: Палма де Мајорка

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
mk: Баскија

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
mk: Виторија

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
mk: Канарски Острови

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
mk: Лас Палмас де Гран Канарија и Санта Круз де Тенерифе

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
mk: Кантабрија

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
mk: Сантандер

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
mk: Кастилја-Ла Манча

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
mk: Толедо

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
mk: Кастилја и Леон

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
mk: Валјадолид

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
mk: Каталонија

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
mk: Барселона

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
mk: Естремадура

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
mk: Мерида

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
mk: Галиција

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
mk: Сантјаго де Компостела

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
mk: Ла Риоха

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
mk: Логроњо

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
mk: Мадрид

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
mk: Мурсија

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
mk: Навара

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
mk: Памплона

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
mk: Област Валенсија

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
mk: Валенсија

[ctx: usa.kgm]
en: USA
mk: САД

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
mk: Граница

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
mk: Брег

[ctx: usa.kgm]
en: Water
mk: Вода

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
mk: Горно Езеро

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
mk: Езеро Мичиген

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
mk: Езеро Хјурон

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
mk: Езеро Ири

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
mk: Езеро Онтарио

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
mk: Бахами

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
mk: Куба

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
mk: Канада

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
mk: Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
mk: Русија

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
mk: Вашингтон Д.Ц.

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
mk: Алабама

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
mk: Монтгомери

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
mk: Алјаска

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
mk: Џуно

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
mk: Аризона

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
mk: Феникс

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
mk: Арканзас

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
mk: Литл Рок

[ctx: usa.kgm]
en: California
mk: Калифорнија

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
mk: Сакраменто

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
mk: Колорадо

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
mk: Денвер

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
mk: Конектикат

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
mk: Хартфорд

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
mk: Делавер

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
mk: Довер

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
mk: Флорида

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
mk: Талахаси

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
mk: Џорџија

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
mk: Атланта

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
mk: Хаваи

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
mk: Хонолулу

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
mk: Ајдахо

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
mk: Бојси

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
mk: Илиноис

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
mk: Спрингфилд

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
mk: Индијана

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
mk: Индијанаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
mk: Ајова

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
mk: Де Моин

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
mk: Канзас

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
mk: Топика

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
mk: Кентаки

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
mk: Франкфорт

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
mk: Луизијана

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
mk: Батон Руж

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
mk: Мејн

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
mk: Огаста

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
mk: Мериленд

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
mk: Анаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
mk: Масачусетс

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
mk: Бостон

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
mk: Мичиген

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
mk: Лансинг

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
mk: Минесота

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
mk: Сен Пол

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
mk: Мисисипи

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
mk: Џексон

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
mk: Мисури

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
mk: Џеферсон Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
mk: Монтана

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
mk: Хелина

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
mk: Небраска

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
mk: Линколн

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
mk: Невада

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
mk: Карсон Сити

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
mk: Њу Хемпшир

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
mk: Конкорд

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
mk: Њу Џерси

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
mk: Трентон

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
mk: Њу Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
mk: Санта Фе

[ctx: usa.kgm]
en: New York
mk: Њујорк

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
mk: Олбени

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
mk: Северна Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
mk: Рајли

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
mk: Северна Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
mk: Бизмарк

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
mk: Охајо

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
mk: Колумбус

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
mk: Оклахома

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
mk: Оклахома Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
mk: Орегон

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
mk: Салем

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
mk: Пенсилванија

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
mk: Харисбург

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
mk: Роуд Ајленд

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
mk: Провиденс

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
mk: Јужна Каролина

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
mk: Колумбија

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
mk: Јужна Дакота

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
mk: Пир

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
mk: Тенеси

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
mk: Нешвил

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
mk: Тексас

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
mk: Остин

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
mk: Јута

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
mk: Солт Лејк Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
mk: Вермонт

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
mk: Монпелје

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
mk: Вирџинија

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
mk: Ричмонд

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
mk: Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
mk: Олимпија

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
mk: Западна Вирџинија

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
mk: Чарлстон

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
mk: Висконсин

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
mk: Медисон

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
mk: Вајоминг

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
mk: Чејен

[ctx: world.kgm]
en: World
mk: Свет

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
mk: Не е нација

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
mk: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
mk: Алжир

[ctx: world.kgm]
en: Angola
mk: Ангола

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
mk: Луанда

[ctx: world.kgm]
en: Benin
mk: Бенин

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
mk: Порто Ново

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
mk: Боцвана

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
mk: Габороне

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
mk: Уагадугу

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
mk: Бурунди

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
mk: Камерун

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
mk: Јаунде

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
mk: Центраноафрикансака Република

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
mk: Бангуи

[ctx: world.kgm]
en: Chad
mk: Чад

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
mk: Нџамена

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
mk: Брегот на Слоновата Коска

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
mk: Јамусукро

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
mk: Демократска Република Конго

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
mk: Киншаса

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
mk: Џибути

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
mk: Египет

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
mk: Каиро

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
mk: Малабо

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
mk: Еритреја

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
mk: Асмара

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
mk: Етиопија

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
mk: Адис Абеба

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
mk: Габон

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
mk: Либревил

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
mk: Гана

[ctx: world.kgm]
en: Accra
mk: Акра

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
mk: Гвинеја

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
mk: Конакри

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисао

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
mk: Бисао

[ctx: world.kgm]
en: Iran
mk: Иран

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
mk: Техеран

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
mk: Ирак

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
mk: Багдад

[ctx: world.kgm]
en: Israel
mk: Израел

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
mk: Ерусалим

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
mk: Јордан

[ctx: world.kgm]
en: Amman
mk: Аман

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
mk: Кенија

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
mk: Најроби

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
mk: Кувајт

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
mk: Кувајт

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
mk: Либан

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
mk: Бејрут

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
mk: Лесото

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
mk: Масеру

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
mk: Либерија

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
mk: Монровија

[ctx: world.kgm]
en: Libya
mk: Либија

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
mk: Триполи

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
mk: Мадагаскар

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
mk: Антананариво

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
mk: Малави

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
mk: Лилонгве

[ctx: world.kgm]
en: Mali
mk: Мали

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
mk: Бамако

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
mk: Мавританија

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
mk: Нуакшот

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
mk: Мароко

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
mk: Рабат

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
mk: Мозамбик

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
mk: Мапуто

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
mk: Намибија

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
mk: Виндхук

[ctx: world.kgm]
en: Niger
mk: Нигер

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
mk: Ниамеј

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
mk: Нигерија

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
mk: Абиџа

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
mk: Катар

[ctx: world.kgm]
en: Doha
mk: Доха

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
mk: Република Конго

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
mk: Бразавил

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
mk: Руанда

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
mk: Кигали

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
mk: Ријад

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
mk: Сенегал

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
mk: Дакар

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
mk: Фритаун

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
mk: Сомалија

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
mk: Могадишу

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
mk: Јужноафриканска Република

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
mk: Судан

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
mk: Картум

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
mk: Мбабане

[ctx: world.kgm]
en: Syria
mk: Сирија

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
mk: Дамаск

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
mk: Танзанија

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
mk: Додома

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
mk: Гамбија

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
mk: Банџул

[ctx: world.kgm]
en: Togo
mk: Того

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
mk: Ломе

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
mk: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
mk: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
mk: Уганда

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
mk: Кампала

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
mk: Абу Даби

[ctx: world.kgm]
en: Oman
mk: Оман

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
mk: Мускат

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
mk: Западен Брег

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
mk: Ел Ајун

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
mk: Јемен

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
mk: Сана

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
mk: Замбија

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
mk: Лусака

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

[ctx: world.kgm]
en: Harare
mk: Хараре

[ctx: world.kgm]
en: Albania
mk: Албанија

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
mk: Тирана

[ctx: world.kgm]
en: Austria
mk: Австрија

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
mk: Виена

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
mk: Белорусија

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
mk: Минск

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
mk: Белгија

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
mk: Брисел

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
mk: Сараево

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
mk: Бугарија

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
mk: Софија

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
mk: Хрватска

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
mk: Загреб

[ctx: world.kgm]
en: Prague
mk: Прага

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
mk: Данска

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
mk: Копенхаген

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
mk: Естонија

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
mk: Талин

[ctx: world.kgm]
en: Finland
mk: Финска

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
mk: Хелсинки

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
mk: Скопје

[ctx: world.kgm]
en: France
mk: Франција

[ctx: world.kgm]
en: Paris
mk: Париз

[ctx: world.kgm]
en: Germany
mk: Германија

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
mk: Берлин

[ctx: world.kgm]
en: Greece
mk: Грција

[ctx: world.kgm]
en: Athens
mk: Атина

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
mk: Унгарија

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
mk: Будимпешта

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
mk: Исланд

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
mk: Рејкјавик

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
mk: Ирска

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
mk: Даблин

[ctx: world.kgm]
en: Italy
mk: Италија

[ctx: world.kgm]
en: Rome
mk: Рим

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
mk: Летонија

[ctx: world.kgm]
en: Riga
mk: Рига

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
mk: Литванија

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
mk: Вилнус

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
mk: Луксембург

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
mk: Молдавија

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
mk: Кишињев

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
mk: Холандија

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
mk: Амстердам

[ctx: world.kgm]
en: Norway
mk: Норвешка

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
mk: Осло

[ctx: world.kgm]
en: Poland
mk: Полска

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
mk: Варшава

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
mk: Португалија

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
mk: Лисабон

[ctx: world.kgm]
en: Romania
mk: Романија

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
mk: Букурешт

[ctx: world.kgm]
en: Russia
mk: Русија

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
mk: Москва

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
mk: Сан Марино

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
mk: Белград

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
mk: Словачка

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
mk: Братислава

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
mk: Словенија

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
mk: Љубљана

[ctx: world.kgm]
en: Spain
mk: Шпанија

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
mk: Мадрид

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
mk: Шведска

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
mk: Стокхолм

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
mk: Швајцарија

[ctx: world.kgm]
en: Bern
mk: Берн

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
mk: Турција

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
mk: Анкара

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
mk: Украина

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

[ctx: world.kgm]
en: London
mk: Лондон

[ctx: world.kgm]
en: Canada
mk: Канада

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
mk: Отава

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
mk: Сан Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
mk: Соединети Американски Држави

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
mk: Вашингтон Д.Ц.

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
mk: Бахами

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
mk: Насау

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
mk: Санто Доминго

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
mk: Хаити

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
mk: Порт-о-Пренс

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
mk: Куба

[ctx: world.kgm]
en: Havana
mk: Хавана

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
mk: Јамајка

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
mk: Кингстон

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
mk: Доминика

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
mk: Розо

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
mk: Барбадос

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
mk: Бриџтаун

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
mk: Сен Џонс

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
mk: Порт оф Спеин

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
mk: Мексико

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
mk: Мексико Сити

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
mk: Гватемала

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
mk: Гватемала

[ctx: world.kgm]
en: Belize
mk: Белизе

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
mk: Белмопан

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
mk: Хондурас

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
mk: Тегусигалпа

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
mk: Никарагва

[ctx: world.kgm]
en: Managua
mk: Манагва

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
mk: Костарика

[ctx: world.kgm]
en: San José
mk: Сан Хозе

[ctx: world.kgm]
en: Panama
mk: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
mk: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
mk: Колумбија

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
mk: Богота

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
mk: Венецуела

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
mk: Каракас

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
mk: Гвајана

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
mk: Џорџтаун

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
mk: Суринам

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
mk: Парамарибо

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
mk: Француска Гвајана

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
mk: Кајена

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
mk: Еквадор

[ctx: world.kgm]
en: Quito
mk: Кито

[ctx: world.kgm]
en: Peru
mk: Перу

[ctx: world.kgm]
en: Lima
mk: Лима

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
mk: Бразил

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
mk: Бразилија

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
mk: Боливија

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
mk: Ла Паз

[ctx: world.kgm]
en: Chile
mk: Чиле

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
mk: Сантјаго

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
mk: Парагвај

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
mk: Асунсион

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
mk: Аргентина

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
mk: Буенос Аирес

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
mk: Уругвај

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
mk: Монтевидео

[ctx: world.kgm]
en: Australia
mk: Австралија

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
mk: Канбера

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
mk: Велингтон

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
mk: Ватикан

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
mk: Андора

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
mk: Андора ла Велја

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
mk: Монако

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
mk: Монако

[ctx: world.kgm]
en: China
mk: Кина

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
mk: Пекинг

[ctx: world.kgm]
en: India
mk: Индија

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
mk: Њу Делхи

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
mk: Коломбо и Шри Џајеварденепура

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
mk: Монголија

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
mk: Улан Батор

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
mk: Казахстан

[ctx: world.kgm]
en: Astana
mk: Астана

[ctx: world.kgm]
en: Japan
mk: Јапонија

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
mk: Токио

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
mk: Мјанмар

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
mk: Непал

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
mk: Катманду

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
mk: Бутан

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
mk: Тимпу

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
mk: Индонезија

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
mk: Џакарта

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
mk: Малезија

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
mk: Куала Лумпур

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
mk: Дака

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
mk: Кипар

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
mk: Никозија

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
mk: Авганистан

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
mk: Кабул

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

[ctx: world.kgm]
en: Baku
mk: Баку

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
mk: Ерменија

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
mk: Ереван

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
mk: Бахреин

[ctx: world.kgm]
en: Manama
mk: Манама

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
mk: Грузија

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
mk: Тбилиси

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
mk: Ашхабат

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
mk: Ташкент

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
mk: Бишкек

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
mk: Душанбе

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
mk: Пакистан

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
mk: Исламабад

[ctx: world.kgm]
en: Laos
mk: Лаос

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
mk: Виентиан

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
mk: Камбоџа

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
mk: Пном Пен

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
mk: Источен Тимор

[ctx: world.kgm]
en: Dili
mk: Дили

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
mk: Брунеи

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
mk: Бандар Сери Бегаван

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
mk: Филипини

[ctx: world.kgm]
en: Manila
mk: Манила

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
mk: Тајланд

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
mk: Банкок

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
mk: Виетнам

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
mk: Ханој

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
mk: Република Кина (Тајван)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
mk: Тајпеј

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
mk: Сингапур

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
mk: Демократска Народна Република Кореја

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
mk: Пјонгјанг

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
mk: Република Кореја

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
mk: Сеул

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
mk: Фиџи

[ctx: world.kgm]
en: Suva
mk: Сува

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
mk: Тонга

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
mk: Нуку Алофа

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
mk: Порт Морезби

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
mk: Гренланд (Данска)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
mk: Нуук
