kgeography - en to nb translation catalogue (1571 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
nb: Kina

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
nb: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: africa.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nb: Ikke Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nb: Ikke Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
nb: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
nb: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
nb: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
nb: Kapp Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
nb: Sentralafrikanske republikk

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
nb: Tsjad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
nb:  Como

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nb: Elfenbenskysten

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nb: Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
nb: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
nb: Ekvatorial-Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
nb: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
nb: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
nb: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
nb: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
nb: Republikken Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
nb: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
nb: Seychellene

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
nb: Sør-Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
nb: Sør-Sudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
nb: São Tomé og Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
nb: Tunis

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
nb: Vest-Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
nb: Kanariøyene (Spania)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nb: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
nb: Réunion (Frankrike)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
nb: Sankt Helena (UK)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
nb: Albania (distrikter)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
nb: Ikke Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
nb: Albania (Prefekturer)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nb: Prefekturer

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
nb: Ikke Albania

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
nb: Ikke Algerie

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
nb: Alger

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
nb:  Ankara

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
nb:  Bastia

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
nb:  Bucuresti

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
nb: Ikke Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
nb: Vest-Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
nb: Øst-Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
nb: Sokn

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: andorra.kgm]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
nb: Angola (provinser)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
nb: Ikke Angola (provinser)

en: Your Answers Were
nb: Dine svar var

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
nb: Du svarte riktig på %1 av %2 spørsmål.

en: Question
nb: Spørsmål

en: Your Answer
nb: Ditt svar

en: Correct Answer
nb: Riktig svar

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
nb: Ikke Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
nb: Buenos Aires (by)

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
nb: Van-sjøen

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
nb: Sevan-sjøen

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
nb: Ikke Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
nb: Nedre Dibang-dalen

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
nb: Dibang-dalen

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
nb: Øvre Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
nb: Øst-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
nb: Vest-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
nb: Vest-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
nb: Øst-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
nb: Nedre Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
nb: Øvre Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: asia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
nb: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
nb: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
nb: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
nb: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
nb: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
nb: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
nb: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
nb: Riyad

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
nb: Sør-Sudan

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
nb: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
nb: Forente Arabiske Emirater

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
nb: Vestbredden

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
nb: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
nb: Ukraina

[ctx: asia.kgm]
en: China
nb: Kina

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nb: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
nb: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
nb: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
nb: Tasjkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
nb: Kambodsja

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
nb: Phnomh Penh

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
nb: Filippinene

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
nb: Nord-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
nb: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
nb: Sør-Kore

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
nb: Øst-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
nb: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
nb: Papua Ny-Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
nb: Kypros

en: Correct answers: %1/%2
nb: Riktige svar:%1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
nb: Ikke Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: australia.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
nb: Ikke Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
nb: Kyst

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
nb: Austalsk hovedstadsterritorie

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
nb: Sør-Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
nb: Vest-Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
nb: Nord-territoriet

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
nb: Østerrike

[ctx: austria.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
nb: Ikke Østerrike

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
nb: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
nb: Øvre Østerrike

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
nb: Nedre Østerrike

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
nb: Ikke Aserbajdsjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
nb: Shirvan by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Astara
nb:  Ashtarak

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
nb: Baku byhttp://64.15.76.197/modules/1.gif

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
nb: Ganja by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
nb: Lankaran by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
nb:  Mingachevir by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
nb: Naftalan by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
nb: Shaki by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
nb: Sumqayit by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
nb: Shusha by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
nb: Khankendi by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
nb: Yevlakh by

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
nb: Nakhichevan by

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
nb: Inndelinger

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
nb: Ikke Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
nb: Ikke Belarus

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
nb: Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
nb: Ikke Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
nb: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
nb: Brussel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
nb: Flamsk Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
nb: Vest-Flandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
nb: Brugge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
nb: Øst-Flandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
nb: Vallonsk Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: belize.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
nb: Ikke Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
nb: Belize-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
nb: Belize By

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
nb: Cayo-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
nb: Corozal-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
nb: Corozal by

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
nb: Orange Walk-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
nb: Orange Walk by

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
nb: Stann Creek-distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
nb: Toledo-distrikt

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
nb: Ikke Bhutan

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
nb: Ikke Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
nb: Bosnia og Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
nb: Kantoner

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
nb: Ikke Bosnia og Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
nb: Bosnisk Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
nb: Sentrale Bosnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
nb: Vest-Bosnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
nb: Vest-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
nb: Sarajevo-Romanija eller Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
nb: Ikke Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
nb: Nord-øst

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
nb: Nord-vest

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
nb: Sør-øst

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
nb: Sørlige

en: &Accept
nb: Godt&a

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
nb: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
nb: Føderale Distrikt

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
nb: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
nb: Rio de Janeiro-staten

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
nb: São Paulo-staten

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
nb: São Paulo (by)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
nb: Utenfor området

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
nb: Ikke Bulgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
nb:  Sofia provins

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
nb: Sofia by

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
nb: Stater og oppdelinger

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: burma.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
nb: Ikke Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
nb: Yangon (før Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
nb: Kamerun (Departementer)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
nb: Ikke Kamerun (Departemeneter)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
nb: Kamerun (provinser)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
nb: Ikke Kamerun (provinser)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
nb: Øst

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
nb: Fjerne Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
nb: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
nb: Nordvest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
nb: Sør

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
nb: Sørvest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
nb: Vest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
nb: Provinser og Territorier

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
nb: Utenfor området

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
nb: St. John's

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
nb: Nordvest-territoriene

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
nb: Karibia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
nb: Ikke Karibia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
nb: Turks og Caicos-øyene (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
nb: Den dominikanske republikk

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
nb: U.S. Jomfruøyer (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
nb: Britiske Jomfruøyer (UK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
nb: Saint Martin (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
nb: Saint Barthelemy (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
nb: Saint Kitts og Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
nb: Guadeloupe (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
nb: Martinique (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
nb: Saint Vincent og Grenadinene

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nb: Trinidad og Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
nb: De nederlandske Antiller (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
nb: Cayman-øyene (UK)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
nb: Utenfor Katalonia

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
nb: Sabadell og Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
nb: Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
nb: kke Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: chile.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
nb: Ikke Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
nb: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
nb: Arica og Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
nb: Kina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: china.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: china.kgm]
en: Coast
nb: Kyst

[ctx: china.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
nb: Nord-Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
nb: Sør-Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
nb: Guanxi Zhuang

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
nb: Sichan

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
nb: Xinjiang Uigur

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
nb: Hongkong

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
nb: H ovedstadsdistriktet

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
nb: Andre land

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
nb: Ikke Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
nb: Ikke Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
nb: Havana by

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
nb: Bamako

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
nb: Kypros

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
nb: Ikke Kypros

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
nb: Ikke Tsjekkia

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
nb: Praha

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
nb: Sentrale Böhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
nb: Sør-Böhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
nb: Sør-Moraviao

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
nb: Danmark (amter) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
nb: Amter

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
nb: Ikke Danmark (Amter)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
nb: København (by)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
nb: Frederiksberg (by)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
nb: Københavns amt

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
nb: Vestsjælland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
nb: Fyn

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
nb: Sønderjylland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
nb: Nordjylland

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
nb: %1s flagg er …

[ctx: @title]
en: Flag of %1
nb: Flagg til %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
nb: Den dominikanske republikk

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
nb: Ikke Dominikanske Republikk

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
nb: Nasjonale distrikt

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
nb: Ikke Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
nb: Guvernørater

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
nb: Ikke Egypt

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
nb: LairK

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
nb: Nord-Sinai

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
nb: Rødehavet

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
nb: Sør-Sinai

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
nb: Ikke El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
nb: Forente Arabiske Emirater

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
nb: Emiratene

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
nb: Ikke Emiratene

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
nb: Estland

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
nb: Fylker

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
nb: Ikke Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
nb: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: europe.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
nb: Kyst

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
nb: Østerrike

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
nb: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
nb: Belgia

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
nb: Brussel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia og Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
nb: Kroatia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
nb: Praha

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
nb: Danmark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
nb: København

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
nb: Estland

[ctx: europe.kgm]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
nb: Tyskland

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
nb: Hellas

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
nb: Ungarn

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
nb: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
nb: Irland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
nb: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
nb: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
nb: Litauen

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
nb: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
nb: Nederland

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
nb: Norge

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
nb: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
nb: Warszawa

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
nb: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
nb: Bucuresti

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
nb: Beograd

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
nb: Sverige

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
nb: Sveits

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
nb: Tunis

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
nb: Ukraina

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
nb: Storbritannia

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
nb: Vatikanstaten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
nb: Finland (landskap)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
nb: Ikke Finland (landskap)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
nb: Nord-Karelen

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
nb: Sør-Karelen

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
nb: Sentrale Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
nb: Egendtlige Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
nb: Österbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
nb: Sentrale Österbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
nb: Nordre Österbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
nb: Søndre  Österbotten

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
nb: Päijänne-Tavastland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
nb: Egentlige Tavastland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
nb: Nord-Savo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
nb: Sør-Savo

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
nb: Dette flagget tilhører:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
nb: %1 etter flagg

[ctx: france.kgm]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: france.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: france.kgm]
en: Not France
nb: Ikke Frankrike

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
nb: Frankrike (regioner)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
nb: Ikke Frankrike (Regioner)

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
nb: Ikke Georgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
nb: Racha-Lechkhumi og Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
nb: Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
nb: Ikke Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
nb: Bayern

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
nb: München

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
nb: Mecklenburg-Forpommern

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
nb: Nieder-Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
nb: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
nb: Nordrhein-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
nb: Rheinland-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
nb: Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
nb: Sachsen-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
nb: Thüringen

[ctx: goa.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
nb: Ikke Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
nb: Grevskaper

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
nb: Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
nb: Orknøyene

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
nb: Ross-shire og Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carmarthenshire
nb: Carmathenshire

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dolgellau
nb: Dolgeliau

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
nb: Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
nb: Periferier

[ctx: greece.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
nb: Egeerhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
nb: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
nb: Kretahavet

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
nb: Joniske hav

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
nb: Middelhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
nb: Ikke Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
nb: Attika

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
nb: Sentrale Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
nb: Sentrale Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
nb: Tessaloniki

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
nb: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
nb: Øst-Makedonia og Trakia

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
nb: Joniske øyer

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
nb: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
nb: Nordlige Egeerhav

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
nb: Peloponnesos

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
nb: Sør-Egeerhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
nb: Tessalia

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
nb: Vest-Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
nb: Vest-Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
nb:  Romania

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
nb: Athos-fjellet

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
nb: Hellas (Periferier)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
nb: Periferier

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
nb: Ikke Hellas (Periferier)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
nb: Øst-Makedonia og Trakia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
nb: Sentrale Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
nb: Tessaloniki

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
nb: Vest-Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
nb: Joniske øyer

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
nb: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
nb: Vest-Hellas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
nb: Tessalia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
nb: Sentrale Hellas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
nb: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
nb: Peloponnesos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
nb: Nordlige Egeerhav

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
nb: Sør-Egeerhavet

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
nb: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nb: Athos-fjellet autonome region

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
nb: Hellas (Prefekturer)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nb: Prefekturer

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
nb: Ikke Hellas (Prefekturer)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
nb: Pireus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
nb: Vest-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
nb: Øst-Attika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
nb: Arkadia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
nb: Korintia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
nb: Korinte

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
nb: Lakonia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
nb: Kios

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
nb: Kykladene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
nb: Dodekanesoss

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
nb: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nb: Athos-fjellet autonome region

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
nb: Ikke Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
nb: Guatemala by

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
nb: Ikke Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
nb: Ikke Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
nb: Essequibo-øyene-Vest-Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
nb: Øvre Demerara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nb: Øvre Takutu-Øvre Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
nb: Øst-Berbice-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
nb: Ny Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
nb: Ikke Haiti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
nb: Ikke Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
nb:  Chama

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kangra
nb:  Kangar

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
nb: Lahul og Spiti

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
nb: Ikke Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
nb: Ungarn (fylker)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
nb: Fylker

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
nb: Ikke Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
nb: Ungarn (regioner)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
nb: Ikke Ungarn (regioner)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
nb: Vestre Trans-Donau

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
nb: Søndre Trans-Donau

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
nb: Sentrale Trans-Donau

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
nb: Sentrale Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
nb: Nord-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
nb: Nordre Store Slette

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
nb:  Dresden

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
nb: Søndre Store Slette

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
nb:  Sergipe

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
nb: Island (regioner)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
nb: Landsdeler

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
nb: Ikke Island (landsdeler)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
nb: Østre region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
nb: Hovedstadsområdet

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
nb: Reykjavik

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
nb: Nordøstre region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
nb: Nordvestre region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
nb: Søndre region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
nb: Søndre halvøy

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
nb: Vestfjordene

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
nb: Vest-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
nb: Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
nb: Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
nb: Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
nb: Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
nb: Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
nb: Stater og territorier

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: india.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: india.kgm]
en: Not India
nb: Ikke India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
nb: Jammu og Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
nb: Vest-Bengal

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
nb: Andaman og Nicobar-øyene

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
nb: Dadra og Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
nb: Daman og Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
nb: Ikke Indonesia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
nb: Nord-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
nb: Vest-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
nb: Riau-øyene

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
nb: Sør-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
nb: Hovedstadsområdet Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
nb: Vest-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
nb: Sentral-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
nb: Jogjakarta spesielt område

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta
nb: Jogjakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
nb: Øst-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
nb: Vest-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
nb: Øst-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
nb: Vest-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
nb: Sentrale Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
nb: Sør-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
nb: Øst-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
nb: Nord-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
nb: Sentrale Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
nb: Sørøst-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
nb: Sør-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
nb: Vest-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
nb: Nord-Maluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
nb: Vestre Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
nb: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
nb: Østre Aserbajdsjan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
nb: Vestre Aserbajdsjan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
nb: Chaharmahal og Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
nb: Kohkiluyeh og Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
nb: Systan og Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
nb: Sør-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
nb: Nord-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
nb: Persiabukta

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
nb: Oman-bukta

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
nb: Kaspihavet

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
nb: Oroomieh-sjøen

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
nb: Saudi-Arabia

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
nb: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
nb: De forente arabiske emirater

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
nb: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
nb: Ikke Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
nb: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
nb: Irland (provinser)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
nb: Ikke Irland (provinser)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: israel.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
nb: Ikke Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
nb: Nordrev

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
nb: Nasaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
nb: Sentral

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
nb: Sørlige

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
nb: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
nb: Ikke Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
nb: Sicilia

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
nb: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
nb: Piemonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
nb: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
nb: Apuglia

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
nb: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
nb: Milano

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
nb: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
nb: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
nb: Napoli

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
nb: Genova

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
nb: Le Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
nb: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
nb: Italia etter provinser

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
nb: Ikke Italia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
nb: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
nb: Milano

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
nb: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
nb: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
nb: Forli-Cesena

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
nb: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
nb: Pesaro og Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
nb: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
nb: Napoli

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
nb: Siracusa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
nb: Cristano

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
nb: Sokn

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
nb: Ikke Jamaica

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
nb: Prefekturer

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
nb: Utenfor området

[ctx: japan.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
nb: Ōtsu

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
nb: Ikke Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Garhwa
nb:  Parwan

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Latehar
nb:  Senere

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Gumla
nb:  Gunma

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
nb: Ikke Kasakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
nb: Almaty by

en: E&xplore Map
nb: &Utforsk kartet

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
nb: I denne avdelingen kan du trykke venstre museknapp et sted i kartet for å finne ut noe om området

en: Test Yourself:
nb: Test deg selv:

en: &Location of Regions
nb: Regioners &sted

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
nb: I denne utfordringen får du navnet på en del av kartet til venstre under menyen, og du må finne det på kartet og trykke på det

en: &Place Regions in the Map
nb: &Plasser regioner i kartet

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
nb: I denne utfordringen får du navnet på en region og du må plassere det på kartet

en: &Regions by Capital
nb: &Regioner etter hovedstad

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
nb: I denne spørreleken må du gjette på navn på del av kartet når du vet hovedstaden

en: &Capitals of Regions
nb: &Hovedsteder i regioner

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
nb: I denne prøven må du gjette hovedstaden i den gitt del av kartet

en: Re&gions by Flag
nb: Re&gioner eetter flagg

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
nb: I denne prøven må du gjette navn på del av kartet når du vet flagget.

en: &Flags of Regions
nb: &Flagg til regioner

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
nb: I denne prøven skal du gjette flagget til en del av kartet når du vet navnet

en: &Open Map...
nb: &Åpne kart …

en: &Zoom
nb: &Forstørre/-minske

en: &Original Size
nb: &Opprinnelig størrelse

en: &Automatic Zoom
nb: &Automatisk forstørre/-minske

en: &Move
nb: &Flytt

en: Disclaimer
nb: Ansvarsfraskriving

en: Map author
nb: Kartets opphavsperson

en: General
nb: Generelt

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
nb: Klarte ikke åpne sist brukte kart. Feil ved tolking av %1: %2

en: There is no current map
nb: Det er ikke noe gjeldende kart

en: Number of Questions
nb: Antall spørsmål

en: How many questions do you want? (1 to %1)
nb: Hvor mange spørsmål vil du ha? (1 til %1)

en: &Location of %1
nb: &Hvor er %1

en: &Place %1 in the Map
nb: &Plasser %1 i kartet

en: %1 by Flag
nb: %1 etter flagg

en: &Flags of %1
nb: &Flagg til %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
nb: <qt>Gjeldende kart:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
nb: Kart, flagg, oversettelser osv. er så nøyaktige som deres forfattere kunne få til, men KGeography bør ikke brukes som autoritativ kilde.

en: This map has been created by %1.
nb: Dette kartet ble laget av %1.

en: Map Author
nb: Kartets opphav

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
nb: Siste åpnede kart

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
nb: Plasseringsinnretting for spørsmålet

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
nb: Be om validering før neste spørsmål

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
nb: Om en knapp skal trykkes med mellomromstasten når musepekeren ligger over knappen

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
nb: Hva skal gjøres med områdefarger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
nb: &Spørsmålsinnretting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
nb: Øverst ti&l venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
nb: Øvers&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
nb: Øverst til &høyre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
nb: &Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
nb: &Senter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
nb: Høy&re

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
nb: N&ederst til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
nb: &Nederst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
nb: Ne&derst til høyre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
nb: Om brukeren må trykke «Godta» eller ikke når et svar er valgt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
nb: &Vent på validering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
nb: Om et trykk på mellomromstasten utløser knappen under musepekeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
nb: &Fokus følger mus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
nb: Velg om du vil beholde disse inndelingsfargene eller ha tilfeldige farger.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
nb: Farger på kartdeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
nb: Alltid de samme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
nb: Bruk tilfeldige farger

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
nb: Ikke Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
nb: Bishke

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
nb: Osh by

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
nb: Latvia Distrikter (Før 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
nb: Litauen

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
nb: Estland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
nb: Daugavpils by

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
nb: Jelgava by

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
nb: Jūrmala by

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
nb: Liepāja by

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
nb: Rēzekne by

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
nb: Rīga by

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
nb: Ventspils by

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
nb: Kommuner

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
nb: Ikke Liechtenstein

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
nb: Batzers

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
nb: Grampin

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
nb: Litauen (Kommuner)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
nb: Kommuner

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
nb: Ikke Litauen (Kommuner)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
nb: Alytus by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
nb: Kaunas by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
nb: Klaipėda by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
nb: Palanga by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
nb: Panevėžys by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
nb: Šiauliai by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
nb: Vilnius by

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
nb: Visaginas byy

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
nb: Luxemburg (kantoner)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
nb: Kantoner

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
nb: Ikke Luxemburg (Kantoner)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
nb: © 2004–2005 Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
nb: Programmerer og konstruktør

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
nb: Ikke Malaysia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
nb: Malakka

[ctx: manipur.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
nb: Ikke Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
nb: %1 er hovedstaden i …

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
nb: Hovedstaden i %1 er …

en: %1 by Capital
nb: %1 etter hovedstad

en: Capitals of %1
nb: Hovedsteder i %1

en: Regions
nb: Regioner

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
nb: Du har funnet en feil i et kart. Vennligst kontakt forfatteren og fortell at kartet %1 ikke har noe assosiert med farge %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
nb: Trykk på:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
nb: %1 i kartet

en: Choose Map to Use
nb: Velg kart som skal brukes

en: Filter Maps
nb: Filtrer kart

en: Error parsing %1: %2
nb: Feil ved tolking av %1: %2

en: Error parsing
nb: Feil ved tolking

en: The map image file for %1 does not exist
nb: Kartbildefila for  %1 finnes ikke

en: The flag image file for %1 does not exist
nb: Flaggbildefila for  %1 finnes ikke

en: Invalid value in tag %1
nb: Ugyldig verdi i merket %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
nb: Det finnes allerede enten en kartdel som heter %1 eller en kartdel med samme farger som %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
nb: Fila med kartbeskrivelse må begynne med %1-merket

en: Could not open %1 for reading.
nb: Klarte ikke åpne %1 for lesing.

en: %1 does not exist.
nb: %1 finnes ikke.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
nb: Fila med kartbeskrivelse må ha et %1-merke inne i %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
nb: Fila med kartbeskrivelse må ha nøyaktig ett %1-merke inne i %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
nb: Mexico (Stater)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
nb: Ikke Mexico (Stater)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
nb: Mexico

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
nb: Føderale Distrikt

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
nb: Ikke Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
nb: Vann

en: Wikipedia page
nb: Wikipedia-side

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
nb: Nord-og Mellom-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
nb: Ikke Nord- og Mellom-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
nb: Amerikas Forente Stater

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
nb: Washington D C.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
nb: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
nb: Den Dominikanske Republikk

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
nb: Dominique

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nb: Trinidad og Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
nb: Grønland [Danmark]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
nb: Nepal (Soner)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
nb: Soner

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
nb: Ikke Nepal (Soner)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
nb: Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
nb: Ikke Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
nb: Nord-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
nb: Nord-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
nb: Sør-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
nb: den Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
nb: New Zealand

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
nb: Ikke New Zealand

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
nb: Auckland by

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
nb: Ikke Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
nb: Nord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
nb: Ikke Nord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
nb: Nord-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
nb: Sør-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
nb: Nord-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
nb: Sør-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
nb: Nord-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
nb: Sør-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
nb: Kaesŏng Industriområde

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
nb: Kŭmgangsan Turistregion

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
nb: Sinŭiju Spesielle administrative region

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
nb: Norge

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
nb: Fylker

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
nb: Ikke Norge

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
nb: Oseania

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
nb: Ikke Oseania

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
nb: Norfolk-øya (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
nb: Cook-øyene (New Zealand)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
nb: Øst-Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
nb: Påskeøya

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
nb: Papua Ny-Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
nb: Salomon-øyene

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
nb: Mikronesia-føderasjonen

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
nb: Sør-Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
nb: Marshalløyene

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
nb: Ny Kaledonia (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
nb: Fransk Polynesia (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
nb: Wallis og Futuna (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
nb: Pitcairn-øyene (UK)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
nb: Amerikansk Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
nb: Nordlige Mariana-øyer (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
nb: USAs ytre småøyer

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: oman.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
nb: Ikke Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
nb: Ash-Sharqiyah

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
nb: Ikke Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
nb: Islamabad hovedstadsterritorie

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
nb: Føderalt administrerte stammeområder

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
nb: Peshawar og Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: panama.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
nb: Ikke Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
nb: Ikke Paraguay

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
nb: Stillehavet

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
nb: Brasil

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
nb: Filippinene

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
nb: Ikke Filippinene

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
nb: Øst-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
nb: Nord-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
nb: Sør-Cotabato

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
nb: Søndre Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
nb: Nasjonale hovedstad

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
nb: Plasser i kartet:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
nb: Plasser %1 i kartet

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
nb: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
nb: Ikke Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
nb: Warszawa

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
nb: Warmia og Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
nb: Nedre Karpatia

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
nb: Lille-Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
nb: Śląsk

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
nb: Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
nb: Vest-Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
nb: Wielkopolska

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
nb: Dolny Śląsk

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
nb: Wroclaw

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
nb: Kuyavia-Pommern

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
nb: Portugal distrikter

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
nb: Grense2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
nb: Azorene

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
nb: Portugal, provinser (Tradisjonelle)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
nb: Provinser (tradisjonelle)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
nb: Grense2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
nb: Azorene

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
nb: Portugal (regioner)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
nb: Ikke Portugal (regioner)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
nb: Kommuner

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
nb: Republikken Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
nb: Fylker

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
nb: Ikke Republikken Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
nb: Nord-Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
nb: Sør-Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
nb: Romani

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
nb: Fylker

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: romania.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
nb: Ikke Romania

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
nb: Bukarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
nb:  (Bukarest kommune))

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
nb: Russland (distrikter)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
nb: Ikke Russland  (distrikter)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
nb: Sentrale

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
nb: Fjerne Øst

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
nb: Nordvest

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
nb: Sibirske

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
nb: Sørlige

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
nb: Ural

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
nb: Jekaterinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nb: Nisjnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
nb: Russland (Subjekter)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
nb: Ikke Russland (subjekter)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
nb: Burjatia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
nb: Altai-republikken

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
nb: Gorno-Altaisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
nb: Makhatsjkala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
nb: Ingusjetia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
nb: Naltsjik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
nb: Karachay-Tsjerkessia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
nb: Tsjerkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
nb: Karelen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
nb: Jakutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
nb: Nord-Ossetia-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
nb: Tsjetsjenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
nb: Groznij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
nb: Tsjuvasjia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
nb: Tsjeboksarij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
nb: Krasnojarsk Krai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
nb: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
nb: Blagovesjtsjensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
nb: Arkangelsk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
nb: Arkangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
nb: Voronesj Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
nb: Voronesj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
nb: Kamtsjatka Krai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
nb: Petropavlovsk-Kamtsjatskij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
nb: Moskva Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
nb: Nisjnij Novgorod Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nb: Nisjnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
nb: Jekaterinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
nb: Uljanovsk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
nb: Uljanovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
nb: Tsjeljabinsk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
nb: Tsjeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
nb: Zabajkalskij Krai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
nb: Jaroslavl Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
nb: Jaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
nb: Jødiske autonome Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
nb: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
nb: Khanty-Mansijsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
nb: Tsjukotka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
nb: Jamalia

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
nb: Kommuner

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
nb: Ikke San-Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
nb: Ikke Saudi Arabia (Arabia)

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
nb: Ikke Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
nb: Nord-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
nb: Vest-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
nb: Sør-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
nb: Øst-Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
nb: Ikke Slovakia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
nb: Slovenia (Tradisjonelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
nb: Ikke Slovenia (Tradisjonelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
nb: Øvre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
nb: Indre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
nb: Nedre Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
nb: Slovensk Istria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
nb: Sør-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
nb: Ikke Sør-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
nb: Østre Kapp

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
nb: Fristaten

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
nb: Nordre Kapp

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
nb: Nordvest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
nb: Vestre Kapp

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
nb: Sør-Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
nb: Kyst

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
nb: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
nb: Brasil

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
nb: Sør-Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
nb: Regioner

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
nb: Utenfor området

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
nb: Autonome samfunn

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
nb: Ikke Spania

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
nb: Ytre grense

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
nb: Andalusia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
nb: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
nb: Balearene

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
nb: Baskerland

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
nb: Kanariøyene

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nb: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
nb: Kastilja-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
nb: Kastilja og Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
nb: Katalonia

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
nb: Rioja

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
nb: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
nb: Valencia (region)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
nb: Spania (provinser)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
nb: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
nb: Van

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
nb: Balearene

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
nb: Sevilla

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
nb: Ikke Sri-Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
nb: Nord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
nb: Østre

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
nb: Nordvestre

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
nb: Sørlige

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
nb: Vestre

[ctx: sudan.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
nb: Ikke Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
nb: Blå Nil/Sentral

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
nb: Hvite Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
nb: Nord-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
nb: Sør-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
nb: Vest-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
nb: Rødehavet

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
nb: Nord-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
nb: Sør-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
nb: Nordre

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
nb: Nilen

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
nb: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
nb: Ikke Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
nb: Sverige etter län

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
nb: Län

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
nb: Länsgrense

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
nb: Kystlinje

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
nb: Ikke Sverige

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
nb: Stockholms län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
nb: Västerbottens län

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
nb: Norrbottens län

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
nb: Uppsala län

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
nb: Södermanlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
nb: Östergötlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
nb: Jönköpings län

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
nb: Kronobergs län

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
nb: Kalmar län

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
nb: Gotlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
nb: Blekinge län

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
nb: Skåne län

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
nb: Hallands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
nb: Västra Götalands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
nb: Värmlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
nb: Örebro län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
nb: Västmanlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
nb: Dalarnas län

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
nb: Gävleborgs län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
nb: Västernorrlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
nb: Jämtlands län

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
nb: Sveits

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
nb: Kantoner

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
nb: Ikke Sveits

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
nb: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
nb: Lucern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
nb: Basel by

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
nb: Baselland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
nb: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
nb: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
nb: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
nb: Tessin

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
nb: Geneve

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
nb: Ikke Tadsjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
nb: Republikkens under-distrikter

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
nb: Ikke Thailand

[ctx: tripura.kgm]
en: District
nb: Distrikt

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
nb: Ikke Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
nb: Nord-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
nb: Sør-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
nb: Vest-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
nb: Ikke Tyrkia

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
nb: Ikke Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
nb: Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
nb: Oblaster

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
nb: Volynska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
nb: Lutsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
nb: Lvivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
nb: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
nb: Zakarpatska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
nb: Rivnenska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
nb: Ternopilska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
nb: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
nb: Khmelnytska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
nb: Khmelnytsky

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
nb: Ivano-Frankivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
nb: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
nb: Chernivetska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
nb: Zhytomyrska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
nb: Vinnytska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
nb: Kyivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
nb: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
nb: Cherkaska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
nb: Kirovohradska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
nb: Mykolayivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
nb: Odeska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
nb: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
nb: Chernihivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
nb: Sumska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
nb: Poltavska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
nb: Kharkivska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
nb: Kharkov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
nb: Dnjepropetrovska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
nb: Dnjepr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
nb: Donetska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
nb: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
nb: Zaporizka oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
nb: Khersonska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
nb: Luhanska oblast

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
nb: Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
nb: Den autonome repubkikk Krim

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
nb: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
nb: Kiev by

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
nb: Sevastopol by

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
nb: Azov-havet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
nb: Svartehavet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
nb: Ikke Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
nb: Grense/kyst

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
nb: Elv

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
nb: Departementer

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
nb: Ikke Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
nb: Kyst

[ctx: usa.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
nb: Øvresjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
nb: Michigansjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
nb: Huronsjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
nb: Eriesjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
nb: Ontariosjøen

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
nb: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
nb: Washington, DC

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
nb: Mongomery

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
nb: Oklahoma Ciy

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
nb: Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
nb: Ikke Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
nb: Kashkadaryo

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
nb: Karshi

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
nb: Karakalpakstan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
nb: Samarkand

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
nb: Tasjkent

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
nb: Stater

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
nb: Ikke Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
nb: Føderale besittelser

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
nb: Hovedstadens Distrikt

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
nb: Caracas by

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
nb: Ikke Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
nb: Vann og vassdrag (verdensklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
nb: Hav og havbukter

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
nb: Ikke Vann (verdensklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
nb: Nordishavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
nb: Nordlige Stillehav

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
nb: Nord-Atlanteren

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
nb: Sørlige Stillehav

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
nb: Sør-Atlanteren

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
nb: Indiske hav

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
nb: Sørishavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
nb:  Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
nb: Tsjad-sjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
nb: Nilen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
nb: Okavango-sumpen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
nb: Dalälven

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
nb: Donau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
nb: Dnjepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
nb: Dnjestr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
nb: Elben

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
nb: Rhinen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
nb: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
nb: Seinen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
nb: Tigris (& Eufrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
nb: Balkasj-sjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
nb: Hong (Røde flod)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
nb: Syr-Darja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
nb: Jangtse

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
nb: Jenisei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
nb: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
nb: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
nb: Titicacasjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
nb: Tocantin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
nb: Eyresjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
nb: Kaspihavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
nb: Tiberen

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
nb: Vest-Bengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
nb: Distrikter

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
nb: Ikke Vest-Bengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
nb: Grense

[ctx: world.kgm]
en: World
nb: Verden

[ctx: world.kgm]
en: Countries
nb: Land

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
nb: Ikke et land

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
nb: Algerie

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
nb: Algier

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
nb: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
nb: Den sentralafrikanske republikk

[ctx: world.kgm]
en: Chad
nb: Tsjad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nb: Elfenbenskysten

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nb: Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
nb: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
nb: Ekvatorial-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
nb: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
nb: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
nb: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
nb: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
nb: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
nb: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
nb: Tripolis

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
nb: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
nb: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
nb: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
nb: Republikken Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
nb: Saudi-Arabia

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
nb: Sør-Afrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
nb: Pretoria, Bloemfontein og Cape Town

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
nb: Sør-Sudan

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
nb: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
nb: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
nb: De forente Arabiske Emirater

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
nb: Vestbredden

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
nb: Vest-Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Austria
nb: Østerrike

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
nb: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
nb: Belgia

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
nb: Brussel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nb: Bosnia-Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
nb: Kroatia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
nb: Praha

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
nb: Danmark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
nb: København

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
nb: Estland

[ctx: world.kgm]
en: France
nb: Frankrike

[ctx: world.kgm]
en: Germany
nb: Tyskland

[ctx: world.kgm]
en: Greece
nb: Hellas

[ctx: world.kgm]
en: Athens
nb: Aten

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
nb: Ungarn

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
nb: Island

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
nb: Irland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
nb: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
nb: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
nb: Litauen

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
nb: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
nb: Nederland

[ctx: world.kgm]
en: Norway
nb: Norge

[ctx: world.kgm]
en: Poland
nb: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
nb: Warszawa

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
nb: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
nb: Bucuresti

[ctx: world.kgm]
en: Russia
nb: Russland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
nb: Moskva

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
nb: Beograd

[ctx: world.kgm]
en: Spain
nb: Spania

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
nb: Sverige

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
nb: Sveits

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
nb: Tyrkia

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
nb: Ukraina

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
nb: Storbritannia

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
nb: USA

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
nb: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
nb: Den Dominikanske Republikk

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
nb: Dominique

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nb: Antigua og Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nb: Trinidad og Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
nb: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
nb: Fransk Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
nb: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
nb: Vatikanstaten

[ctx: world.kgm]
en: China
nb: Kina

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nb: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
nb: Kasakhstan

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
nb: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
nb: Kypros

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
nb: Aserbajdsjan

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
nb: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
nb: Kirgisistan

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
nb: Tadsjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
nb: Kambodsja

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
nb: Øst-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
nb: Filippinene

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
nb: Taiwan

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
nb: Nord-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
nb: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
nb: Sør-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
nb: Papua Ny-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
nb: Grønland

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
nb: Verdensdeler (fra Nordpolen)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
nb: Verdensdeler

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
nb: Hva er den høyeste toppen i %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
nb: Verdensdel etter høyeste topp

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
nb: Hvilken har %1som høyeste topp?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
nb: Høyeste topp i verdensdeler

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
nb: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
nb: Nord-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
nb: Sør-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
nb: Antarktika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
nb: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
nb: Oseania

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
nb: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
nb: Guvernørater

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
nb: Ikke Jemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nb: Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
nb: Ikke Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
nb: Sentrale Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
nb: Østre Kasaï

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
nb: Zambia (distrikter)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
nb: Ikke Zambia (distrikter)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
nb: Zambia (provinser)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
nb: Ikke Zambia (provinser)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
nb: Østre

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
nb: Nordlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
nb: Nordvestre

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
nb: Sørlige

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
nb: Vestre

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
nb: Provinser

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
nb: Ikke Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
nb: Sentrale Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
nb: Østre Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
nb: Vestre Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
nb: Nordlige Matabeleland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
nb: Sørlige Matabeleland

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
nb: Zimbabwe (distrikter)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
nb: Distrikter

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
nb: Grense

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
nb: Vann

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
nb: Ikke Zimbabwe (distrikter)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
nb: Gokwe nord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
nb: Gokwe sør
