kgeography - en to nds translation catalogue (2449 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
nds: Indien

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
nds: Badachschan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
nds: Feisabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
nds: Qala-i-Naw

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
nds: Baglan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
nds: Pol-e Chomri

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
nds: Balch

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
nds: Masar-i Scharif

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
nds: Bamian

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
nds: Daikondi

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
nds: Dschusdschan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
nds: Schiberghan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
nds: Maimana

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
nds: Laschkar Gah

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
nds: Chost

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
nds: Kundus

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
nds: Lagman

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Logar
nds: Lugar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
nds: Dschalalabad

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
nds: Nimrus

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
nds: Sarandsch

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
nds: Urusgan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
nds: Tarin Kut

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
nds: Scharan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
nds: Pandschschir

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
nds: Sar-i Pul

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
nds: Tachar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
nds: Talokan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
nds: Maidan Schahr

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
nds: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nds: Nich Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nds: Nich Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
nds: Algerien

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
nds: Algier

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
nds: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
nds: Wagadugu

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
nds: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
nds: Jaundee

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
nds: Gröön Kap

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
nds: Zentraalafrikaansche Republiek

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
nds: Tschad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
nds: Komoren

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nds: Elfenbeenküst

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
nds: Jamussukro

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nds: Demokraatsche Republiek Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
nds: Kinschasa

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
nds: Dschibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
nds: Ägypten

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
nds: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
nds: Äquater-Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
nds: Äthiopien

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
nds: Gabun

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
nds: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
nds: Libyen

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
nds: Tripolis

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
nds: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
nds: Mauretanien

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
nds: Nuakschott

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
nds: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
nds: Mosambik

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
nds: Windhuuk

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
nds: Republiek Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
nds: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
nds: Seychellen

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
nds: Mogadischu

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
nds: Söödafrika

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
nds: Khartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
nds: Söödsudan

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
nds: Dschuba

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
nds: São Tomé un Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
nds: Tansania

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
nds: Lomee

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
nds: Tunesien

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
nds: Westsahara

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
nds: Sambia

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
nds: Simbabwe

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
nds: Kanaarsche Eilannen (Spanien)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nds: Las Palmas de Gran Canaria un Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
nds: Réunion (Frankriek)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint-Denis
nds: St. Denis

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
nds: St. Helena (Grootbritannien)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
nds: Albanien (Distrikten)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
nds: Nich Albanien

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
nds: Bulqiza

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
nds: Delvina

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
nds: Dibra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
nds: Durres

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
nds: Gjirokastra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
nds: Kavaja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
nds: Kolonja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
nds: Korca

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
nds: Kruja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
nds: Kucova

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
nds: Kukes

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
nds: Lezha

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
nds: Luschnja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
nds: Malesia e Madhe

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
nds: Mallakastra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
nds: Mirdita

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
nds: Permet

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
nds: Puka

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
nds: Saranda

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
nds: Shkodra

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
nds: Tepelena

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
nds: Tropoja

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
nds: Vlora

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
nds: Albanien (Präfekturen)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nds: Präfekturen

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
nds: Nich Albanien

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
nds: Dibra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
nds: Durres

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
nds: Gjirokastra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
nds: Korca

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
nds: Kukes

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
nds: Lezhe

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
nds: Shkodra

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
nds: Vlora

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
nds: Algerien

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
nds: Nich Algerien

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
nds: Algier

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
nds: Bechar

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
nds: Bejaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
nds: Bordj Bou Arreridj

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
nds: Boumerdes

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
nds: El Djelfa

[ctx: algeria.kgm]
en: El Taref
nds: El Tarf

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
nds: Ghardaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
nds: Medea

[ctx: algeria.kgm]
en: Naâma
nds: Naama

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
nds: Oum el Bouaghi

[ctx: algeria.kgm]
en: Saïda
nds: Saida

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
nds: Sidi bel Abbès

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
nds: Souq Ahras

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
nds: Tamanrasset

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
nds: Tebessa

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
nds: Nich Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
nds: Haiderabad

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
nds: Kadapa

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
nds: West-Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
nds: Oost-Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: andorra.kgm]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
nds: Angola (Provinzen)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
nds: Nich Angola (Provinzen)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
nds: Kabinda

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
nds: Kunene

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
nds: Lukapa

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
nds: M’banza Kongo

en: Your Answers Were
nds: Dien Antwoorden weern

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
nds: Du hest op %1 vun %2 Fragen richtig antert.

en: Question
nds: Fraag

en: Your Answer
nds: Dien Antwoort

en: Correct Answer
nds: Richtig Antwoort

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
nds: Argentinien

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
nds: Nich Argentinien

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
nds: Buenos Aires (Stadt)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
nds: Armenien

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
nds: Georgien

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
nds: Jeghegnadsor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
nds: Eriwaan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
nds: Nich Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
nds: Nedder-Dibang-Daal

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
nds: Dibang-Daal

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
nds: Böver-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
nds: Oost-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
nds: West-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
nds: West-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
nds: Oost-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
nds: Nedder-Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
nds: Böver-Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
nds: Asien

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
nds: Ägypten

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
nds: Kairo

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
nds: Dschibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
nds: Äthiopien

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
nds: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
nds: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
nds: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
nds: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
nds: Jordanien

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
nds: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
nds: Kuweit

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
nds: Kuweit-Stadt

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
nds: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
nds: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
nds: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
nds: Mogadischu

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
nds: Khartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
nds: Söödsudan

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
nds: Dschuba

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
nds: Syrien

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
nds: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
nds: Vereent Araabsch Emiraten

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
nds: Abu Dhabi Stadt

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
nds: Maskat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
nds: Westbank

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
nds: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
nds: Peking

[ctx: asia.kgm]
en: India
nds: Indien

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
nds: Neu-Delhi

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nds: Colombo un Sri Jayawardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
nds: Mongolei

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
nds: Ulahnbahtar

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
nds: Pyinmana Naypyidaw

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
nds: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
nds: Indonesien

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
nds: Bangladesch

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
nds: Armenien

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
nds: Eriwaan

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
nds: Georgien

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
nds: Tiflis

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
nds: Taschkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
nds: Duschanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
nds: Kambodscha

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
nds: Philippinen

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
nds: Taipeh

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
nds: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
nds: Noordkorea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
nds: Pyöngyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
nds: Söödkorea

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
nds: Oosttimor

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
nds: Tansania

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
nds: Sambia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
nds: Mosambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
nds: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
nds: Papua-Niegguinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
nds: Australien

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
nds: Zypern

en: Correct answers: %1/%2
nds: Richtige Antwoorden: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
nds: Nich Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
nds: Noord-Cachar-Hills

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
nds: Noord-Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
nds: Australien

[ctx: australia.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
nds: Nich Australien

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
nds: Waterkant

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
nds: Austraalsch Hööftstadtrebeet

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
nds: Nieg-Söödwales

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
nds: Söödaustralien

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
nds: Westaustralien

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
nds: Tasmanien

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
nds: Noorden Rebeet

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
nds: Öösterriek

[ctx: austria.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
nds: Nich Öösterriek

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
nds: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
nds: Steiermark

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
nds: Kärnten

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
nds: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
nds: Vorarlbarg

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
nds: Böveröösterriek

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
nds: Nedderöösterriek

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
nds: Rajons

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
nds: Nich Aserbaidschan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
nds: Abşeron

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
nds: Aghjabadi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
nds: Ağdam

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
nds: Ağdaş

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
nds: Ağstafa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
nds: Ağsu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
nds: Schirwan (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
nds: Baku (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
nds: Dschabrajil

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
nds: Dschalilabad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
nds: Daschkasan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shabran
nds: Schabran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
nds: Füzuli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
nds: Gadabai

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
nds: Gandscha (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goranboy
nds: Goranboi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
nds: Goitschai

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
nds: Hadschigabul

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
nds: Imischli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
nds: Kalbadschar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
nds: Lankaran (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
nds: Masalli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
nds: Mingatschewir (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
nds: Naftalan (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
nds: Neftschala

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Oghuz
nds: Ochus

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
nds: Qach

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
nds: Qasach

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
nds: Saatli

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
nds: Scheki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
nds: Scheki (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Salyan
nds: Saljan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
nds: Schamachi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
nds: Schamkir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
nds: Samuch

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
nds: Siasan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
nds: Sumgait (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
nds: Schuscha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
nds: Schuscha (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
nds: Chachmas

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
nds: Stepanakert (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
nds: Göygöl

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
nds: Xızı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
nds: Xocalı

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
nds: Xocavənd

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
nds: Jewlach (Stadt)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
nds: NIeg-Dschulfa

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
nds: Naxçıvan (Stadt)

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
nds: Bangladesch

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
nds: Kuntreien

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
nds: Nich Bangladesch

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
nds: Wittrussland

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
nds: Nich Wittrussland

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
nds: Woblasz Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
nds: Woblasz Homel

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
nds: Homel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
nds: Woblasz Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
nds: Woblasz Mogiljew

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
nds: Mogiljew

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
nds: Woblasz Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
nds: Woblasz Wizebsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
nds: Wizebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
nds: Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
nds: Nich Belgien

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
nds: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
nds: Brüssel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
nds: Fläämsch-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
nds: Leeuwen

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
nds: Westflandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
nds: Brügge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
nds: Oost-Flandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
nds: Gent

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
nds: Limborg

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
nds: Walloonsch-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
nds: Waver

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
nds: Hennegau

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
nds: Bargen

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
nds: Lüük

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
nds: Lüük

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
nds: Luxemborg

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
nds: Aarel

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
nds: Namen

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
nds: Nich Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
nds: Distrikt Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
nds: Belize (Stadt)

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
nds: Distrikt Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
nds: Distrikt Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
nds: Corozal (Stadt)

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
nds: Distrikt Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
nds: Orange Walk (Stadt)

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
nds: Distrikt Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
nds: Distrikt Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
nds: Nich Bhutan

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
nds: Trashiyangtse

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
nds: Shemgang

[ctx: bihar.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
nds: Den Distrikt „%1“  sien Hööftstadt is ...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
nds: Distrikt-Hööftsteder

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
nds: %1 is de Distrikt-Hööftstadt vun ...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
nds: Distrikt na Hööftstadt

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
nds: Buten Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bihar.kgm]
en: Bihar Sharif
nds: Bihar Scharif

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
nds: Bolivien

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
nds: Nich Bolivien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
nds: Bosnien un Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
nds: Kantone

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
nds: Nich Bosnien-Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
nds: Bertschko

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
nds: Bosnisch Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
nds: Zentraalbosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
nds: Herzegowina-Neretva

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
nds: Una-Sana

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
nds: Westbosnien

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
nds: West-Herzegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Zenica-Doboj
nds: Zenika-Doboj

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bijeljina
nds: Bieglin

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
nds: Sarajevo-Romanija oder Sokolac

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Trebinje
nds: Trebing

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
nds: Nich Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
nds: Zentraal

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
nds: Noord-Oost

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
nds: Noord-West

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
nds: Sööd-Oost

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
nds: Sööd

en: &Accept
nds: &Annehmen

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
nds: Brasilien

[ctx: brazil.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
nds: Bundsdistrikt

[ctx: brazil.kgm]
en: Brasília
nds: Brasilia

[ctx: brazil.kgm]
en: Cuiabá
nds: Cuiaba

[ctx: brazil.kgm]
en: Florianópolis
nds: Florianopolis

[ctx: brazil.kgm]
en: Ceará
nds: Ceara

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiás
nds: Goias

[ctx: brazil.kgm]
en: Paraíba
nds: Paraiba

[ctx: brazil.kgm]
en: João Pessoa
nds: Joao Pessoa

[ctx: brazil.kgm]
en: Amapá
nds: Amapa

[ctx: brazil.kgm]
en: Macapá
nds: Macapa

[ctx: brazil.kgm]
en: Maceió
nds: Maceio

[ctx: brazil.kgm]
en: Rondônia
nds: Rondonia

[ctx: brazil.kgm]
en: Maranhão
nds: Maranhao

[ctx: brazil.kgm]
en: São Luís
nds: Sao Luis

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
nds: Sao Paulo (Staat)

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
nds: Sao Paulo (Stadt)

[ctx: brazil.kgm]
en: Piauí
nds: Piaui

[ctx: brazil.kgm]
en: Espírito Santo
nds: Esperito Santo

[ctx: brazil.kgm]
en: Vitória
nds: Vitoria

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
nds: Nich Brasilien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
nds: Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
nds: Nich Bulgarien

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
nds: Blagoewgrad

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
nds: Dobritsch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
nds: Gabrowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
nds: Chaskowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
nds: Kardschali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
nds: Kjustendil

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
nds: Lowetsch

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
nds: Pasardschik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
nds: Plewen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
nds: Plowdiw

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
nds: Russe

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
nds: Schumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
nds: Sliwen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
nds: Smoljan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
nds: Sofia (Provinz)

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
nds: Sofia (Stadt)

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
nds: Stara Sagora

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
nds: Targowischte

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
nds: Weliko Tarnowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
nds: Warna

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
nds: Widin

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
nds: Wraza

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
nds: Jambol

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
nds: Staten un Kuntreien

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
nds: Nich Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
nds: Irawadi

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
nds: Tavoy

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
nds: Yangon (vördem Rangun)

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
nds: Pa-an

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
nds: Loi-kaw

[ctx: burma.kgm]
en: Sittwe
nds: Akjab

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
nds: Kamerun (Departments)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
nds: Nich Kamerun (Departments)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro-et-Déo
nds: Faro-Deo

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tignère
nds: Tignere

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meiganga
nds: Meinganga

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
nds: Jaundee

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
nds: Nyong-et-Kéllé

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Éséka
nds: Eséka

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-So'o
nds: Nyong-et-Soo

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kousséri
nds: Kusseri

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Édéa
nds: Edéa

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
nds: Duala

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bénoué
nds: Benue

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
nds: Tcholliré

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mvila
nds: Sangmélima

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
nds: Kamerun (Provinzen)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
nds: Nich Kamerun (Provinzen)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
nds: Adamaoua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
nds: Jaundee

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
nds: Oost

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
nds: Feern Noorden

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
nds: Duala

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
nds: Noord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
nds: Noordwest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
nds: Sööd

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
nds: Söödwest

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
nds: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
nds: Provinzen un Territorien

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
nds: Nich Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
nds: Prinz-Edward-Insel

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
nds: Britsch-Kolumbien

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
nds: Niegfundland

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
nds: Noord-West-Territorien

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
nds: Quebec (Stadt)

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
nds: Niegbrunswiek

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
nds: Niegschottland

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
nds: Yukon-Terrotorium

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
nds: Karibik

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
nds: Nich Karibik

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
nds: Turks- un Caicos-Eilannen (GB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
nds: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
nds: Havanna

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
nds: Dominikaansche Republiek

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
nds: Amerikaansche Jumfern-Eilannen (US)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
nds: Britsche Jumfern-Eilannen (GB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
nds: Anguilla (GB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
nds: Saint-Martin (Frankriek)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
nds: St. Barts (Frankriek)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nds: Antigua un Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
nds: St. John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
nds: St. Kitts un Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
nds: Montserrat (GB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
nds: Guadeloupe (Frankriek)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
nds: Martinique (Frankriek)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
nds: Fort-de-France

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
nds: St. Lucia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
nds: St. Vincent un de Grenadinen

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
nds: St. George's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nds: Trinidad un Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
nds: Nedderlannsche Antillen (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
nds: Jamaika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
nds: Kaiman-Eilannen (GB)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
nds: Georgetown

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
nds: Katalonien (Kuntreien)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
nds: Kuntreien

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
nds: Nich Katalonien

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
nds: Ribera d’Ebre

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Móra d'Ebre
nds: Móra d’Ebre

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
nds: Sabadell un Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
nds: Nich Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
nds: Nich Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
nds: Santiago Metropoolregion

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
nds: Arica un Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: china.kgm]
en: Coast
nds: Waterkant

[ctx: china.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
nds: Mongolei

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
nds: Noordkorea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
nds: Söödkorea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

[ctx: china.kgm]
en: India
nds: Indien

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
nds: Bangladesch

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
nds: Peking

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
nds: Schanghai

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
nds: Jünnan

[ctx: china.kgm]
en: Macao
nds: Makao

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
nds: Kolumbien

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
nds: Hööftstadt-Distrikt

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
nds: Armenien

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
nds: Ozean

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
nds: Anner Länner

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
nds: Nich Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
nds: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
nds: Nich Kuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
nds: Zypern

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
nds: Nich Zypern

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
nds: Nikosia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
nds: Nich Tschechien

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
nds: Prag

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
nds: Zentraal-Böhmen

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
nds: Söödböhmen

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
nds: Pilsen

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
nds: Olmütz

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
nds: Märisch-Slesien

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
nds: Söödmähren

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
nds: Brünn

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
nds: Gottwaldov

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
nds: Dänmark (Bezirken) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
nds: Nich Dänmark (Bezirken)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
nds: Köpenhaven (Stadt)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
nds: Frederiksbarg (Stadt)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
nds: Köpenhaven (Land)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
nds: Westseeland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
nds: Sööd-Jüütland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
nds: Noord-Jüütland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
nds: Aalborg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
nds: Arenhusen

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
nds: De Flagg vun %1 is...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
nds: Flagg vun %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
nds: Dominikaansche Republiek

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
nds: Nich de Dominikaansche Republiek

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
nds: Nich Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
nds: Ägypten

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
nds: Gouvernements

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
nds: Nich Ägypten

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
nds: Assuan

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
nds: Asjut

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
nds: Kairo

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
nds: Ad-Daqahliyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
nds: Al-Mansura

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
nds: Damiette

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
nds: Fayyum

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
nds: Gizeh

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
nds: Marsa Matruh

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
nds: Al-Minya

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
nds: Al-Wadi al-dschadid

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
nds: Noord-Sinai

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
nds: Al-Arisch

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
nds: Al-Qalyubiyya

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
nds: Root Meer

[ctx: egypt.kgm]
en: Al Sharqia
nds: Asch Scharkia

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
nds: Sööd-Sinai

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
nds: El-Tor

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
nds: Nich El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
nds: Vereent Araabsch Emiraten

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
nds: Emiraten

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
nds: Nich de Emiraten

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
nds: Adschman

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
nds: Dubai

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
nds: Fudschaira

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
nds: Ra's al-Chaima

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
nds: Schardscha

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
nds: Eestland

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
nds: Nich Eestland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
nds: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
nds: Waterkant

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
nds: Albanien

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
nds: Algerien

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
nds: Öösterriek

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
nds: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
nds: Wittrussland

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
nds: Belgien

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
nds: Brüssel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nds: Bosnien un Herzegowina

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
nds: Bulgarien

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
nds: Kroatien

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
nds: Prag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
nds: Dänmark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
nds: Köpenhaven

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
nds: Eestland

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
nds: Finnland

[ctx: europe.kgm]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
nds: Düütschland

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
nds: Grekenland

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
nds: Ungarn

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
nds: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
nds: Irland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
nds: Italien

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
nds: Rom

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
nds: Lettland

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
nds: Liechtensteen

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
nds: Litauen

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
nds: Wilna

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
nds: Luxemborg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
nds: Moldawien

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
nds: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
nds: De Nedderlannen

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
nds: Norwegen

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
nds: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
nds: Warschau

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
nds: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
nds: Rumänien

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
nds: Bukarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
nds: Serbien

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
nds: Belgraad

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
nds: Podgoriza

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
nds: Slowakien

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
nds: Pressborg

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
nds: Slowenien

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
nds: Swiez

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
nds: Syrien

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
nds: Tunesien

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
nds: Grootbritannien

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
nds: Vatikaan-Stadt

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
nds: Finnland (Regionen)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
nds: Nich Finnland (Regionen)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
nds: Noord-Karelien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
nds: Sööd-Karelien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
nds: Middelfinnland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
nds: Varsinais-Suomi

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
nds: Lappland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
nds: Oostbottnien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
nds: Wasa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
nds: Middel-Oostbottnien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
nds: Noord-Oostbottnien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
nds: Sööd-Oostbottnien

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
nds: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
nds: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
nds: Noordsavo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
nds: Söödsavo

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
nds: Disse Flagg höört to:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
nds: %1 na Flagg

[ctx: france.kgm]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: france.kgm]
en: Not France
nds: Nich Frankriek

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
nds: Alpes-Maritimes

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
nds: Noordkorsika

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
nds: St. Brieuc

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
nds: St. Etienne

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
nds: Frankriek (Regionen)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
nds: Nich Frankriek (Regionen)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
nds: Korsika

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
nds: Straatborg

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
nds: Île-de-France

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
nds: Nich Georgien

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
nds: Abchasien

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
nds: Sochumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
nds: Mingrelien - Semo-Swanetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
nds: Sugdidi

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
nds: Gurien

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
nds: Adscharien

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
nds: Ratscha-Letschchumi un Kwemo-Swanetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
nds: Imeretien

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
nds: Kutaissi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
nds: Samzche-Dschawachetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
nds: Achalziche

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
nds: Schida Kartlien

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
nds: Mzcheta-Mtianeti

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
nds: Mzcheta

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
nds: Nedderkartlien

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
nds: Rustawi

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
nds: Kachetien

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
nds: Telawi

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
nds: Tiflis

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
nds: Düütschland

[ctx: germany.kgm]
en: States
nds: Länner

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
nds: Nich Düütschland

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
nds: Baden-Wörttembarg

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
nds: Bayern

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
nds: München

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
nds: Brannenborg

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
nds: Hamborg

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
nds: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
nds: Mekelnborg-Vörpommern

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
nds: Swerin

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
nds: Neddersassen

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
nds: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
nds: Noordrhien-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
nds: Düsseldörp

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
nds: Rhienland-Palz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
nds: Sassen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
nds: Sassen-Anholt

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
nds: Meideborg

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
nds: Sleswig-Holsteen

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
nds: Döringen

[ctx: goa.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
nds: Nich Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
nds: Salcete

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
nds: Shetland-Eilannen

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
nds: Rosse un Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness-shire
nds: Inverness-Shire

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross-shire
nds: Kinross-Shire

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
nds: Grekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
nds: Butenrebeden

[ctx: greece.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
nds: Ägääsche See

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
nds: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
nds: See vun Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
nds: Ionisch See

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
nds: Middelmeer

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
nds: Nich Grekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
nds: Middelgrekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
nds: Zentraal-Makedonien

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
nds: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
nds: Oost-Makedonien un Trakien

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
nds: Ioonsche Eilannen

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
nds: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
nds: Noord-Ägäis

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
nds: Peloponnees

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
nds: Tripolis

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
nds: Sööd-Ägäis

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
nds: Thessalien

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
nds: Larisa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
nds: West-Grekenland

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
nds: West-Makedonien

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
nds: Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
nds: Grekenland (Butenrebeden)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
nds: Butenrebeden

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
nds: Nich Grekenland (Butenrebeden)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
nds: Oost-Makedonien un Trakien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
nds: Zentraal-Makedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
nds: West-Makedonien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
nds: Ioonsche Eilannen

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
nds: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
nds: West-Grekenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
nds: Thessalien

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Larissa
nds: Larisa

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
nds: Middelgrekenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
nds: Attika

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
nds: Peloponnees

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
nds: Tripolis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
nds: Noord-Ägäis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
nds: Sööd-Ägäis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
nds: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nds: Autonoom Rebeet Barg Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
nds: Grekenland (Präfekturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nds: Präfekturen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
nds: Nich Grekenland (Präfekturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
nds: Alexandropolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
nds: Rhodopen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
nds: Chalkidiki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
nds: Edessa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Igoumenitsa
nds: Igomenitsa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Larissa
nds: Larisa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
nds: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
nds: Lefkas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
nds: Achäa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
nds: Ätolien-Akarnanien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
nds: Messolongi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
nds: Euböa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
nds: Chalkida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
nds: Phokis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
nds: Amfissa

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
nds: Böotien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
nds: Piräus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
nds: Westattika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
nds: Eleusis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
nds: Oostattika

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
nds: Arkadien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
nds: Nauplion

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
nds: Korinthien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
nds: Korinth

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
nds: Lakonien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
nds: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
nds: Messenien

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
nds: Mytilini

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
nds: Kykladen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
nds: Ermopoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
nds: Dodekanes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
nds: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
nds: Rethymno

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nds: Autonoom Rebeet Barg Athos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
nds: Nich Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
nds: Nich Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
nds: De Dangs

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
nds: Nich Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
nds: Essequibo Eilannen-West Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
nds: Böver Demerara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nds: Böver Takutu-Böver Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
nds: Oost-Berbice-Corentyne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
nds: Nieg Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
nds: Nich Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
nds: Noord

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
nds: Noord-Oost

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
nds: Noord-West

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
nds: West

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
nds: Sööd

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
nds: Sööd-Oost

[ctx: haryana.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
nds: Nich Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
nds: Lahaul un Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Reckong Peo
nds: Rekong Peo

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
nds: Nich Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
nds: Ungarn (Bezirken)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
nds: Nich Ungarn

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
nds: Raab-Wieselborg-Ödenborg

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
nds: Raab

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
nds: Ungarn (Regionen)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
nds: Nich Ungarn (Regionen)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
nds: West-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
nds: Raab

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
nds: Sööd-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
nds: Zentraal-Transdanubien

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
nds: Zentraal-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
nds: Noord-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
nds: Groot Noordflackland

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
nds: Groot Söödflackland

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
nds: Island (Regionen)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
nds: Nich Island (Regionen)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
nds: Oostregion

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
nds: Hööftstadtregion

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
nds: Noordoostregion

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
nds: Noord-West-Region

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
nds: Söödregion

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
nds: Söödhalfinsel

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
nds: Westfjorden

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
nds: Iesfjorden

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
nds: Westregion

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
nds: Vatnajökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
nds: Langjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
nds: Hofsjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
nds: Mýrdalsjökull-Gletscher

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
nds: Drangajökull-Gletscher

[ctx: india.kgm]
en: India
nds: Indien

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
nds: Staten un Territorien

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: india.kgm]
en: Not India
nds: Nich Indien

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
nds: Haiderabad

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
nds: Chhattisgarh

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
nds: Jammu un Kaschmir

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
nds: Bengaluru

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
nds: Aizol

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
nds: Uttarakhand

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
nds: Lakhnau

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
nds: Westbengalen

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
nds: Kalkutta

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
nds: Andamanen un Nikobaren

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
nds: Dadra un Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
nds: Daman un Diu

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
nds: Puducherry

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
nds: Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
nds: Nich Indonesien

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
nds: Aceh

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
nds: Noordsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
nds: Westsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
nds: Riau-Eilannen

[ctx: indonesia.kgm]
en: Tanjung Pinang
nds: Tanjungpinang

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
nds: Söödsumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
nds: Pangkalpinang

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
nds: Besünner Hööftstadtregioon Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
nds: Westjava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
nds: Middeljava

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
nds: Sünnerregioon Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
nds: Oostjava

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
nds: West-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
nds: Oost-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
nds: West-Borneo

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
nds: Middel-Borneo

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
nds: Sööd-Borneo

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
nds: Oost-Borneo

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
nds: Noord-Celebes

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
nds: Middel-Celebes

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
nds: Söödoost-Celebes

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
nds: Sööd-Celebes

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
nds: West-Celebes

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
nds: Molukken

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
nds: Noord-Molukken

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
nds: West-Papua

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
nds: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: Alborz
nds: Elburs

[ctx: iran.kgm]
en: Karaj
nds: Karadsch

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
nds: Kum

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
nds: Zandschan

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
nds: Oost-Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
nds: West-Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
nds: Khusestan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
nds: Chaharmahal un Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
nds: Schahr-e Kord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
nds: Kohkiluyeh un Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
nds: Systan un Balutschistan

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
nds: Isfahan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
nds: Sööd-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
nds: Noord-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
nds: Persisch Golf

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
nds: Golf vun Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
nds: Kaspisch Meer

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
nds: Oroomieh-See

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
nds: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
nds: Kuweit

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
nds: Armenien

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
nds: Katar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
nds: Vereent Araabsch Emiraten

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
nds: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
nds: Nich Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
nds: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
nds: Salah ad-Din

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
nds: Al-Wasit

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
nds: Maisan

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
nds: Basra

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
nds: Al-Muthanna

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
nds: Al-Qadisiyya

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
nds: Nadschaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
nds: Al-Anbar

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
nds: Ninive

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
nds: Dohuk

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
nds: At-Ta'mīm (Kirkuk)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
nds: As-Sulaimaniyya

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
nds: Irland (Provinzen)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
nds: Nich Irland (Provinzen)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
nds: Nich Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
nds: Noord

[ctx: israel.kgm]
en: Center
nds: Middel

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
nds: Sööd

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
nds: Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
nds: Nich Italien

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
nds: Sizilien

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
nds: Triest

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
nds: Rom

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
nds: Kalabrien

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
nds: Lombardei

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
nds: Mailand

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
nds: Umbrien

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
nds: Trentino-Söödtirol

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
nds: Toskana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
nds: Florenz

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
nds: Aostadaal

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
nds: Neapel

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
nds: Ligurien

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
nds: Genua

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
nds: Sardinien

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
nds: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
nds: Italien na Provinzen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
nds: Nich Italien

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
nds: Bozen

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
nds: Venedig

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
nds: Triest

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
nds: Genua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
nds: Florenz

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
nds: Pesaro un Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
nds: Rom

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
nds: Neapel

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
nds: Region Kalabrien

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
nds: Syracus

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
nds: Jamaika

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
nds: Parren

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
nds: Nich Jamaika

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
nds: St. Andrew

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
nds: St. Thomas

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
nds: St. Ann

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
nds: St. Catherine

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
nds: St. Mary

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
nds: St. Elizabeth

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
nds: St. James

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
nds: Präfekturen

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
nds: Nich Japan

[ctx: japan.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
nds: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
nds: Ōita

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
nds: Kōchi

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
nds: Nich Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
nds: West-Singhbhum

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
nds: Oost-Singhbhum

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
nds: Nich Kasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
nds: Almaty (Stadt)

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
nds: Baiqongyr

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
nds: Astana

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
nds: Kökschetau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
nds: Westkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
nds: Söödkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
nds: Schymkent

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
nds: Pawlodar

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
nds: Qaraghandy

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
nds: Qostanai

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
nds: Qostanai

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
nds: Qysylorda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
nds: Oostkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
nds: Noordkasachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
nds: Taras

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
nds: Taras

en: E&xplore Map
nds: Koort &dörkieken

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
nds: In dissen Deel kannst du jichtenswo op de Koort klicken un wat över de Rebeden lehren.

en: Test Yourself:
nds: Probeer ut, wat du kannst:

en: &Location of Regions
nds: &Laag vun Regionen

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
nds: Hier kriggst Du den Naam vun 'n Rebeet un muttst dat op de Koort finnen un dor op klicken.

en: &Place Regions in the Map
nds: &Platzeer Regionen op de Koort

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
nds: In disse Opgaav kriggst Du de Form vun en Regioon vörsett un muttst ehr op de Koort setten.

en: &Regions by Capital
nds: &Regionen na Hööftstadt

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
nds: Hier muttst Du den Naam vun 'n Rebeet raden wenn Du bloots de Hööftstadt hest.

en: &Capitals of Regions
nds: &Hööftstäder vun Regionen

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
nds: Hier muttst Du de Hööftstadt vun 'n Rebeet raden, wenn Du den Naam vun't Rebeet hest.

en: Re&gions by Flag
nds: Regionen na &Flagg

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
nds: Hier muttst Du den Naam vun 'n Rebeet raden, wenn Du de Flagg hest.

en: &Flags of Regions
nds: &Flaggen vun Regionen

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
nds: Hier muttst Du de Flagg vun 'n Rebeet raden, wenn Du den Naam hest.

en: &Open Map...
nds: &Koort opmaken...

en: &Zoom
nds: &Grötter maken

en: &Original Size
nds: &Orginaalgrött

en: &Automatic Zoom
nds: Grött &automaatsch

en: &Move
nds: &Verschuven

en: Disclaimer
nds: Wohrscho

en: Map author
nds: Koortenmaker

en: General
nds: Allmeen

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
nds: Tolest bruukt Koort lett sik nich opmaken. Fehler bi't Lesen vun %1: %2

en: There is no current map
nds: Dat gifft keen aktuelle Koort

en: Number of Questions
nds: Antall vun Fragen

en: How many questions do you want? (1 to %1)
nds: Wo vele Fragen wullt du hebben? (1 bet %1)

en: &Location of %1
nds: &Laag vun %1

en: &Place %1 in the Map
nds: &Platzeer %1 op de Koort

en: %1 by Flag
nds: %1 na Flagg

en: &Flags of %1
nds: &Flaggen vun %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
nds: <qt>Aktuelle Koort:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
nds: Koorten, Flagg, Översetten usw. sünd so akraat as de Autoren dat henkregen hebbt, man KGeography is keen Nakixel.

en: This map has been created by %1.
nds: Disse Koort wöör opstellt vun %1.

en: Map Author
nds: Koortenmaker

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
nds: De tolest opmaakt Koort

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
nds: Platzeren vun de Fraag

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
nds: Vör nakamen Fraag na Beglöven fragen

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
nds: Gifft an, wat dat Drücken vun de Freetast bi't Wiesen op en Knoop den Knoop utlööst

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
nds: Wat mit Klören vun Afdelen maakt warrt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
nds: Fraag&utrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
nds: Baven li&nks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
nds: &Baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
nds: Baven r&echts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
nds: &Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
nds: &Merrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
nds: &Rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
nds: Nerrn l&inks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
nds: &Nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
nds: Nerrn re&chts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
nds: Gifft an, wat de Bruker op "Annehmen" klicken mutt oder nich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
nds: Op &Beglöven töven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
nds: Gifft an, wat dat Drücke vun de Freetast den Knoop nerrn den Muuswieser utlööst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
nds: Muus treckt &Fokus na

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
nds: Utsöken, wat Du de aktuellen Afdelenklören wieder bruken oder tofällig Klören hebben wullt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
nds: Koortafdeelklören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
nds: Jümmer de sülven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
nds: Tofällig Klören bruken

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
nds: Nich Kirgisien

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
nds: Bischkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
nds: Dschalalabat

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
nds: Osch

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
nds: Yssykköl

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
nds: Osch (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
nds: Lettsch Distrikten (vör 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
nds: Litauen

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
nds: Wittrussland

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
nds: Eestland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
nds: Daugavpils (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
nds: Jelgava (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
nds: Jūrmala (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
nds: Liepāja (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
nds: Rēzekne (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
nds: Rīga (Stadt)

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
nds: Ventspils (Stadt)

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
nds: Liechtensteen

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
nds: Gemeenden

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
nds: Nich Liechtensteen

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
nds: Schellenberg

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
nds: Litauen (Gemeenden)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
nds: Gemeenden

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
nds: Nich Litauen (Gemeenden)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Naujoji Akmenė
nds: Nieg-Akmene

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
nds: Alytus (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Anykščiai
nds: Onikschten

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Biržai
nds: Birsen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jonava
nds: Janowo

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Joniškis
nds: Jonischken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jurbarkas
nds: Georgenborg

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaišiadorys
nds: Koschedary

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kalvarija
nds: Kalwarien

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
nds: Kauen (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
nds: Kauen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kėdainiai
nds: Kedahnen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kelmė
nds: Kelm

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
nds: Memel (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
nds: Memel

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Gargždai
nds: Garsden

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kretinga
nds: Krottingen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kupiškis
nds: Kupischki

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lazdijai
nds: Lasdien

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Marijampolė
nds: Mariampol

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Mažeikiai
nds: Moscheiken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Nida
nds: Nidden

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pagėgiai
nds: Pogegen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pakruojis
nds: Pokroy

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
nds: Polangen (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
nds: Ponewiesch (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
nds: Ponewiesch

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pasvalys
nds: Pasewalk

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Prienai
nds: Preny

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Radviliškis
nds: Radwilischken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Raseiniai
nds: Rossieny

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rokiškis
nds: Rokischken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Skuodas
nds: Schoden

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šakiai
nds: Schaken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
nds: Schaulen (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
nds: Schaulen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilalė
nds: Schillehlen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilutė
nds: Heydekroog

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Tauragė
nds: Tauroggen

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Telšiai
nds: Telsche

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Trakai
nds: Traken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ukmergė
nds: Wilkomir

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilkaviškis
nds: Wilkowischken

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
nds: Wilna (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
nds: Wilna

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
nds: Visaginas (Stadt)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Zarasai
nds: Sarasen

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
nds: Luxemborg (Kantone)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
nds: Kantone

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
nds: Nich Luxemborg (Kantone)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
nds: Clerf

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
nds: Redingen

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Capellen
nds: Kapellen

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
nds: Esch an de Eltze

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
nds: Luxemborg

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
nds: © 2004-2005: Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
nds: Schrieverslüüd un Designer

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
nds: Nich Malaysia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
nds: Alor Setar

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
nds: Nieg Johor (Pasir Pelangi)

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
nds: Malakka

[ctx: manipur.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
nds: Buten Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
nds: West-Imphal

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
nds: Oost-Imphal

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
nds: %1 is de Hööftstadt vun...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
nds: De Hööftstadt vun %1 is...

en: %1 by Capital
nds: %1 na Hööftstadt

en: Capitals of %1
nds: Hööftstäder vun %1

en: Regions
nds: Regionen

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
nds: Du hest 'n Fehler in en Koort funnen. Bitte giff den Autor Bescheed un vertell em, dat de Koort "%1" för Klöör %2,%3,%4 Nix toornt is.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
nds: Klick bitte op:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
nds: %1 op de Koort

en: Choose Map to Use
nds: Söök en Koort ut

en: Filter Maps
nds: Koorten filtern

en: Error parsing %1: %2
nds: Fehler bi't Lesen vun %1: %2

en: Error parsing
nds: Fehler bi't Lesen

en: The map image file for %1 does not exist
nds: De Koortendatei för %1 gifft dat nich.

en: The flag image file for %1 does not exist
nds: De Koortendatei för %1 gifft dat nich.

en: Invalid value in tag %1
nds: De Weert in dat Tag %1 geiht nich

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
nds: Dat gifft al 'n Rebeet mit den Naam %1 oder 'n Rebeet mit desülvige Klören as %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
nds: De Koortdatei schall mit dat %1-Tag anfangen.

en: Could not open %1 for reading.
nds: Kann %1 nich lesen.

en: %1 does not exist.
nds: %1 gifft dat nich.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
nds: De Koortdatei schall en %1-Tag binnen dat Tag %2 hebben.

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
nds: De Koortdatei schall akraat een %1-Tag binnen dat Tag %2 hebben.

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
nds: Mexiko (Staten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
nds: Nich Mexiko (Staten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
nds: Nedderkalifornien

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
nds: Sööd-Nedderkalifornien

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
nds: Mexiko

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
nds: Yukatan

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
nds: Hööftstadtdistrikt

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
nds: Mexiko-Stadt

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
nds: Mongolei

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
nds: Nich de Mongolei

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
nds: Archangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
nds: Bajan-Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
nds: Ölgii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
nds: Bajanchongor

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
nds: Darchan-Uul

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
nds: Darchan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
nds: Tschoibalsan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
nds: Dorno-Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
nds: Sainschand

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
nds: Dund-Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
nds: Mandalgobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
nds: Gobi-Altai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
nds: Altai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
nds: Gobi-Sümber

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
nds: Tschoir

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
nds: Chentii

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
nds: Öndörchaan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
nds: Chowd

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
nds: Chöwsgöl

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
nds: Ömnö-Gobi

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
nds: Orchon

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
nds: Öwörchangai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
nds: Arwaicheer

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
nds: Süchbaatar

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
nds: Töw

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
nds: Zawchan

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
nds: Uliastai

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
nds: Ulan-Bator

en: Wikipedia page
nds: Wikipedia-Siet

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
nds: Noord- un Middelamerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
nds: Nich Noord- un Middelamerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
nds: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
nds: De Vereenigten Staten vun Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
nds: de Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
nds: Dominikaansche Republiek

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
nds: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
nds: Havanna

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
nds: Jamaika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nds: Antigua un Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nds: Trinidad un Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
nds: Mexiko

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
nds: Mexiko-Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
nds: Guatemala-Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
nds: Panama-Stadt

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
nds: Gröönland (Dänmark)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
nds: Kolumbien

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
nds: Nepal (Rebeden)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
nds: Rebeden

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
nds: Nich Nepal (Rebeden)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
nds: Janakpurdham

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
nds: De Nedderlannen

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
nds: Nich de Nedderlannen

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
nds: Freesland

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
nds: Noord-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
nds: Seeland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
nds: Middelborg

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
nds: Noord-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
nds: Sööd-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
nds: Den Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
nds: Niegseeland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
nds: Nich Niegseeland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
nds: Auckland (Stadt)

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
nds: Greymouth

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
nds: Nich Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
nds: Noordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
nds: Nich Noordkorea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
nds: Noord-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
nds: Sööd-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
nds: Noord-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
nds: Sööd-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
nds: Kangwŏn-do

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
nds: Noord-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
nds: Sööd-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
nds: Industrieregioon Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu
nds: Kaesŏng Kongŏp Chigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
nds: Touristenregioon Kŭmgang-san

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu
nds: Kŭmgangsan Kwan'gwang Chigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
nds: Besünner Verwaltenregioon Sinŭiju

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
nds: Pjöngjang

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang Chikhalsi
nds: Pjöngjang Chikhalsi

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
nds: Norwegen

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
nds: Nich Norwegen

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
nds: Ozeaanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
nds: Nich Ozeaanien

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
nds: Australien

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
nds: Norfolk-Eiland (Australien)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
nds: Niegseeland

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
nds: Cook-Eilannen (Niegseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
nds: Niue (Niegseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
nds: Tokelau (Niegseeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
nds: Oosttimor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
nds: Ooster-Eiland

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
nds: Fidschi

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
nds: Indonesien

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
nds: Papua-Niegguinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
nds: Salomonen

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
nds: Statenbund vun Mikronesien

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
nds: Sööd-Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
nds: Marshall-Eilannen

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
nds: Nieg-Kaledonien (Frankriek)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
nds: Numea

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
nds: Franzöösch Polynesien (Frankriek)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
nds: Wallis un Futuna (Frankriek)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
nds: Mata-Utu

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
nds: Pitcairn-Eilannen (Grootbritannien)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
nds: Amerikaansch Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
nds: Noordmarianen-Eilannen (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
nds: Lütter Buteneilannen (USA)

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
nds: Nich Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
nds: Ad-Dakahlijja

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
nds: El Batina

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
nds: El Wusta

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
nds: Asch-Scharkijja

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
nds: Az-Zahira

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
nds: Maskat

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
nds: Zufar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
nds: Nich Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
nds: Belutschistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
nds: Peschawar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
nds: Karatschi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
nds: Hööftstadtrebeet Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
nds: Bundsverwalt Stammesrebeden

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
nds: Peschawar un Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
nds: Asad Kaschmir

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
nds: Nich Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
nds: Nich Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
nds: Hööftstadtdistrikt Asunción

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
nds: Zentraal

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
nds: Pazifik

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
nds: Kolumbien

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
nds: Brasilien

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
nds: Bolivien

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
nds: Philippinen

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
nds: Nich de Philippinen

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
nds: Legazpi-Stadt

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
nds: Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
nds: Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
nds: Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
nds: Oost-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
nds: Laoag (Stadt)

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
nds: Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
nds: Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
nds: Noord-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
nds: Sööd-Cotabato

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
nds: Sööd-Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
nds: Landshööftstadt

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
nds: Bitte op de Koort platzeren:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
nds: %1 op de Koort platzeren

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
nds: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
nds: Nich Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
nds: Masowien

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
nds: Warschau

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
nds: Ermland un Masuren

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
nds: Allenstein

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
nds: Hilligkrüüz

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
nds: Lüttpolen

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
nds: Krakau

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
nds: Schlesien

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
nds: Kattowitz

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
nds: Oppeln

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
nds: Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
nds: Danzig

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
nds: Westpommern

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
nds: Stettin

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
nds: Grootpolen

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
nds: Nedderschlesien

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
nds: Breslau

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
nds: Gröönbarg, Landsbarg

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
nds: Kuyavia-Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
nds: Bromberg, Thorn

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
nds: Portugal (Distrikten)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
nds: Grenz 2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
nds: Azoren

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
nds: Lissabon

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Évora
nds: Evora

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
nds: Portugal (Provinzen, traditschonell)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
nds: Provinzen (traditschonell)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
nds: Grenz 2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
nds: Miño

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
nds: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Évora
nds: Evora

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
nds: Azoren

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
nds: Portugal (Regionen)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
nds: Nich Portugal (Regionen)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
nds: Lissabon (Regioon)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
nds: Lissabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
nds: Azoren

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
nds: Gemeenden

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
nds: Republiek Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
nds: Nich de Republiek Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
nds: Portlaoise

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
nds: Noord-Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
nds: Sööd-Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
nds: Rumänien

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
nds: Nich Rumänien

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
nds: Karlsborg

[ctx: romania.kgm]
en: Piteşti
nds: Pitesk

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
nds: Barchau

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
nds: Grootwardein

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
nds: Bistritz

[ctx: romania.kgm]
en: Botoşani
nds: Botoschan

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
nds: Kroonstadt

[ctx: romania.kgm]
en: Buzău
nds: Busäu

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
nds: Reschitz

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
nds: Klausenborg

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
nds: Konstanza

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
nds: St. Georgen

[ctx: romania.kgm]
en: Târgovişte
nds: Tergowisch

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
nds: Kragau

[ctx: romania.kgm]
en: Galaţi
nds: Galatz

[ctx: romania.kgm]
en: Giurgiu
nds: Zurz

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
nds: Tergoschwyl

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
nds: Szeklerborg

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
nds: Iesenmarkt

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
nds: Diemrich

[ctx: romania.kgm]
en: Ialomiţa
nds: Ialomitz

[ctx: romania.kgm]
en: Slobozia
nds: Freestadt

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
nds: Jasch

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
nds: Frauenbach

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
nds: Drobeta Turnu Severin

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
nds: Niegmarkt an'n Mieresch

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
nds: Krüüzborg an de Bistritz

[ctx: romania.kgm]
en: Olt
nds: Alt

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
nds: Sathmar

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
nds: Waltenbarg

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
nds: Hermannstadt

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
nds: Suczawa

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
nds: Temesch

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
nds: Temeschborg

[ctx: romania.kgm]
en: Vaslui
nds: Wassluy

[ctx: romania.kgm]
en: Râmnicu Vâlcea
nds: Wultsch

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
nds: Fokschan

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
nds: Bukarest

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
nds: (Gemeende Bukarest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
nds: Russland (Distrikten)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
nds: Nich Russland (Distrikten)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
nds: Zentraal

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
nds: Feern Oost

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
nds: Chabarowsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
nds: Noordwest

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
nds: St. Petersborg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
nds: Sibirien

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
nds: Nowosibirsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
nds: Sööd

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
nds: Rostow an den Don

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
nds: Ural

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
nds: Jekaterinborg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
nds: Wolga

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nds: Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
nds: Russland (Bundssubjekte)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
nds: Nich Russland (Bundssubjekte)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
nds: Baschkortostan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
nds: Burjatien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
nds: Republiek Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
nds: Gorno-Altaisk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
nds: Machatschkala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
nds: Inguschetien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
nds: Kabardino-Balkarien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
nds: Naltschik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
nds: Kalmückien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
nds: Karatschai-Tscherkessien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
nds: Tscherkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
nds: Karelien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
nds: Petrosawodsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
nds: Joschkar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
nds: Mordowien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
nds: Jakutien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
nds: Jakutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
nds: Noordossetien-Alanien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
nds: Wladikawkas

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
nds: Kasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
nds: Tuwa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
nds: Kysyl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
nds: Udmurtien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
nds: Ischewsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
nds: Chakassien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
nds: Tschetschenien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
nds: Grosny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
nds: Tschuwaschien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
nds: Tscheboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
nds: Regioon Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
nds: Regioon Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
nds: Regioon Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
nds: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
nds: Regioon Primorje

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
nds: Wladiwostok

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
nds: Regioon Stawropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
nds: Stawropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
nds: Regioon Chabarowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
nds: Chabarowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
nds: Regioon Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
nds: Oblast Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
nds: Blagoweschtschensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
nds: Oblast Archangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
nds: Archangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
nds: Oblast Astrachan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
nds: Astrachan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
nds: Oblast Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
nds: Oblast Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
nds: Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
nds: Oblast Wladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
nds: Wladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
nds: Oblast Wolgograad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
nds: Wolgograad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
nds: Oblast Wologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
nds: Wologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
nds: Oblast Woronesch

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
nds: Woronesch

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
nds: Oblast Iwanowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
nds: Iwanowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
nds: Oblast Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
nds: Oblast Königsbarg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
nds: Königsbarg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
nds: Oblast Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
nds: Regioon Kamtschatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
nds: Peter-Paul-Stadt in Kamtschatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
nds: Oblast Kemerowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
nds: Kemerowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
nds: Oblast Kirow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
nds: Kirow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
nds: Oblast Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
nds: Oblast Kurgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
nds: Oblast Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
nds: Oblast Leningraad

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
nds: St. Petersborg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
nds: Oblast Lipezk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
nds: Lipezk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
nds: Oblast Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
nds: Oblast Moskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
nds: Oblast Murmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
nds: Oblast Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nds: Nischni Nowgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
nds: Oblast Naugard

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
nds: Naugard

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
nds: Oblast Nowosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
nds: Nowosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
nds: Oblast Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
nds: Oblast Orenborg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
nds: Orenborg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
nds: Oblast Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
nds: Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
nds: Oblast Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
nds: Oblast Pleskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
nds: Pleskau

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
nds: Oblast Rostow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
nds: Rostow an'n Don

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
nds: Oblast Rjasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
nds: Rjasan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
nds: Oblast Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
nds: Oblast Saratow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
nds: Saratow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
nds: Oblast Sachalin

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
nds: Juschno-Sachalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
nds: Oblast Swerdlowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
nds: Jekaterinborg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
nds: Oblast Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
nds: Oblast Tambow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
nds: Tambow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
nds: Oblast Twer

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
nds: Twer

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
nds: Oblast Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
nds: Oblast Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
nds: Oblast Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
nds: Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
nds: Oblast Uljanowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
nds: Uljanowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
nds: Oblast Tscheljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
nds: Tscheljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
nds: Transbaikalien

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
nds: Tschita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
nds: Oblast Jaroslawl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
nds: Jaroslawl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
nds: Jöödsch autonoom Rebeet

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
nds: Birobidschan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
nds: Nenzen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
nds: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
nds: Chanten un Mansen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
nds: Chanty-Mansijsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
nds: Tschuktschen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
nds: Jamal

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
nds: Salechard

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
nds: Gemeenden

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
nds: Nich San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
nds: Nich Saudi (Arabien)

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
nds: Al-Hudud asch-schamaliyya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Jawf
nds: El Dschauf

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
nds: Medina

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
nds: Al-Qassim

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
nds: Riad

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
nds: Asch-Scharqiyya

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
nds: Asir

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
nds: Hail

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
nds: Mekka

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
nds: Nadschran

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
nds: Buten Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
nds: Noord-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
nds: West-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
nds: Sööd-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
nds: Oost-Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
nds: Slowakien

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
nds: Nich Slowakien

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
nds: Pressborg

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
nds: Sillein

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
nds: Slowenien (traditschonell)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
nds: Nich Slowenien (traditschonell)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
nds: Böverkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Kranj
nds: Krainborg

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
nds: Steiermark

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Maribor
nds: Marburg/Drau

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Prekmurje
nds: Övermurrebeet

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Murska Sobota
nds: Olsnitz

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
nds: Kärnten

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Dravograd
nds: Ünnerdrauborg

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
nds: Innerkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Postojna
nds: Adelsberg

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
nds: Nedderkrain

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
nds: Rudolfswerth

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
nds: Nieg-Görz

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
nds: Sloweensch Istrien

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
nds: Söödafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
nds: Nich Söödafrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
nds: Oost-Kap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
nds: Freestaat

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
nds: Johannsborg

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
nds: Pietermaritzborg

[ctx: south_africa.kgm]
en: Polokwane
nds: Pietersborg

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
nds: Noordkap

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
nds: Noordwest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
nds: Westkap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
nds: Kapstadt

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
nds: Söödamerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
nds: Waterkant

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
nds: Kolumbien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
nds: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
nds: Franzöösch-Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
nds: Brasilien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
nds: Brasilien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
nds: Bolivien

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
nds: Argentinien

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
nds: Republiek Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
nds: Regionen

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
nds: Nich Söödkorea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
nds: Autonome Gemenen

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
nds: Nich Spanien

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
nds: Butengrenz

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
nds: Andalusien

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
nds: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
nds: Saragossa

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
nds: Asturien

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
nds: De Balearen

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
nds: Baskenland

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
nds: Kanaarsche Eilannen

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nds: Las Palmas de Gran Canaria un Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
nds: Kantabrien

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
nds: Kastilien-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
nds: Kastilien un Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
nds: Katalonien

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
nds: Galizien

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
nds: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
nds: Valencia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
nds: Spanien (Provinzen)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
nds: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
nds: Algerien

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
nds: Alikante

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
nds: Balearen

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
nds: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
nds: Saragossa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
nds: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
nds: Nich Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
nds: Zentraalprovinz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
nds: Noorden Zentraalprovinz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
nds: Noordprovinz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
nds: Oostprovinz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
nds: Noordwest

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
nds: Söödprovinz

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
nds: Westprovinz

[ctx: sudan.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
nds: Nich de Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
nds: Al-Dschazira

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
nds: Wad Madani

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
nds: Blaag Nil/Zentraal

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
nds: Sannar

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
nds: Witt Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
nds: Noord-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
nds: Al-Faschir

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
nds: Sööd-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
nds: West-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
nds: Al-Dschunaina

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
nds: Al-Qadarif

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
nds: Root Meer

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
nds: Khartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
nds: Noord-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
nds: El Obeid

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
nds: Sööd-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
nds: Noord

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
nds: Dunqula

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
nds: Nil

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
nds: Surinaam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
nds: Nich Surinaam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
nds: Sweden na Bezirken

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
nds: Bezirken

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
nds: Bezirksgrenz

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
nds: Waterkant

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
nds: Nich Sweden

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
nds: Stockholm (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
nds: Västerbotten (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
nds: Norrbotten (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
nds: Uppsala (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
nds: Södermanland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
nds: Östergötland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
nds: Jönköping (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
nds: Kronoberg (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
nds: Kalmar (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
nds: Gotland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
nds: Blekinge (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
nds: Skåne (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
nds: Halland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
nds: Västra Götaland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
nds: Värmland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
nds: Örebro (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
nds: Västmanland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
nds: Dalarna (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
nds: Gävleborg (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
nds: Västernorrland (Bezirk)

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
nds: Jämtland (Bezirk)

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
nds: Swiez

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
nds: Kantone

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
nds: Nich de Swiez

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
nds: Zürich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
nds: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
nds: Luzern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
nds: Freeborg

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
nds: Basel (Stadt)

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
nds: Basel (Kanton)

[ctx: switzerland.kgm]
en: Liestal
nds: Liesdaal

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
nds: Schaffhusen

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
nds: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
nds: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
nds: St. Gallen

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
nds: Aargau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
nds: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
nds: Tessin

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
nds: Bellenz

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
nds: Waadt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
nds: Wallis

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
nds: Genf

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
nds: Nich Tadschikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
nds: Chudschand

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
nds: Nohijahoi tobei Dschumhurij

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
nds: Duschanbe

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
nds: Chorugh

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pondicherry
nds: Puducherry

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
nds: Nich Thailand

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
nds: Buriram

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
nds: Nongbua Lamphu

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
nds: Sisaket

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
nds: Chonburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
nds: Prachinburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
nds: Sakaeo

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
nds: Ayutthaya

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
nds: Lopburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
nds: Singburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
nds: Suphanburi

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
nds: Phangnga

[ctx: tripura.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
nds: Buten Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
nds: Noord-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Kailashahar
nds: Kailasahar

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
nds: Sööd-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
nds: West-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
nds: Nich de Törkei

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
nds: Grenz

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
nds: Istanbul

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
nds: Nich Turkmenistan

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Anau
nds: Anew

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
nds: Taschaus

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
nds: Oblasten

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
nds: Oblast Wolhynien

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
nds: Luzk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
nds: Oblast Lembarg

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
nds: Lembarg

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
nds: Oblast Transkarpaatschen

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
nds: Ungstadt

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
nds: Oblast Riwne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
nds: Riwne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
nds: Oblast Tarnopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
nds: Tarnopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
nds: Oblast Chmelnitzkij

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
nds: Chmelnitzkij

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
nds: Oblast Iwano-Frankiwsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
nds: Iwano-Frankiwsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
nds: Oblast Tschernowitz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
nds: Tschernowitz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
nds: Oblast Schitomir

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
nds: Schitomir

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
nds: Oblast Winnizscha

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
nds: Winnizscha

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
nds: Oblast Kiew

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
nds: Kiew

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
nds: Oblast Tscherkassi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
nds: Tscherkassi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
nds: Oblast Kirowograad

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
nds: Oblast Mikolajiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
nds: Mikolajiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
nds: Oblast Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
nds: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
nds: Oblast Tschernigiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
nds: Tschernihiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
nds: Oblast Sumej

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
nds: Sumej

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
nds: Oblast Poltawa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
nds: Poltawa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
nds: Oblast Charkiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
nds: Charkiw

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
nds: Oblast Dnjepropetrowsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
nds: Dnjepr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
nds: Oblast Donezk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
nds: Donezk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
nds: Oblast Saporischschja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
nds: Saporischja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
nds: Oblast Cherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
nds: Cherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
nds: Oblast Lugansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
nds: Lugansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
nds: Autonoom Republiek Krim

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
nds: Simferopool

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
nds: Kiew (Stadt)

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
nds: Sewastopol (Stadt)

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
nds: Asowsche See

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
nds: Swatt Meer

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
nds: Nich de Ukraine

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
nds: Grenz/Waterkant

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
nds: Stroom

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
nds: Nich Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
nds: Waterkant

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
nds: Eriesee

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
nds: De Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
nds: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
nds: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
nds: Mexiko

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: usa.kgm]
en: California
nds: Kalifornien

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
nds: St. Paul

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
nds: Noord-Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
nds: Noord-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
nds: West-Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
nds: Nich Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
nds: Buchara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
nds: Buchara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
nds: Farg'ona (Ferghana)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
nds: Jizzakh

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
nds: Choresmien

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
nds: Karschi

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
nds: Karakalpakistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
nds: Samarkand

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
nds: Gulistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
nds: Termiz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
nds: Taschkent (Vilayet)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
nds: Taschkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
nds: Taschkent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
nds: Staten

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
nds: Nich Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
nds: Afhängig Bundsrebeden

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
nds: Hööftstadtdistrikt

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
nds: Nich Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
nds: Bà Rịa-Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
nds: Vũng Tàu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
nds: Bình Định

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
nds: Bình Dương

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
nds: Đà Nẵng

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
nds: Plei Cu

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
nds: Hanoi

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
nds: Ho-Chi-Minh

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
nds: Gewässer (Weltklass)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
nds: Weltmeen un Wannen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
nds: Keen Water (Weltklass)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
nds: Noordpolarmeer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
nds: Noordpazifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
nds: Noordatlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
nds: Söödpazifik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
nds: Söödatlantik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
nds: Indsch Ozean

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
nds: Söödpolarmeer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
nds: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
nds: Tschadsee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
nds: Juba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
nds: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
nds: Ogowe

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
nds: Okavangodelta

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
nds: Wadi Draa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
nds: Rudolfsee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
nds: Sambesi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
nds: Dalälven

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
nds: Donau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
nds: Düna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
nds: Dnjepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
nds: Dnister

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
nds: Elv

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
nds: Glomma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
nds: Kur (un Aras)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
nds: Newa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
nds: Düna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
nds: Rhien

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
nds: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
nds: Tajo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
nds: Tigris (un Euphrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
nds: Weichsel

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
nds: Wolga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
nds: Werser

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
nds: Amudarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
nds: Balchaschsee

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
nds: Hong (Root Stroom)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
nds: Irawadi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
nds: Murray (un Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
nds: Saluen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
nds: Syrdarja

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tapti
nds: Tapi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
nds: Weststroom

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
nds: Jalu

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
nds: Jangtsekiang

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
nds: Jenissei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
nds: Alabama (un Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
nds: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
nds: St.-Lorenz-Stroom

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
nds: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
nds: Río Chubut

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
nds: Río Magdalena

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
nds: Río Parana

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
nds: Colorado

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
nds: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
nds: Titicaca-See

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
nds: Rio Tocantins

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
nds: Duero

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
nds: Maas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
nds: Kaspisch Meer

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
nds: Westbengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
nds: Distrikt

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
nds: Nich Westbengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
nds: Grenz

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
nds: West-Medinipur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Midnapore
nds: Midnapur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
nds: Oost-Medinipur

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
nds: Sööd-24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
nds: Noord-24-Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
nds: Kalkutta

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
nds: Hugli

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
nds: Murschidabad

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
nds: Dakschin Dinajpur

[ctx: westbengal.kgm]
en: Cooch Behar
nds: Koch Bihar

[ctx: world.kgm]
en: World
nds: Welt

[ctx: world.kgm]
en: Countries
nds: Länner

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
nds: Keen Land

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
nds: Algerien

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
nds: Wagadugu

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
nds: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
nds: Jaundee

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
nds: Zentraalafrikaansche Republiek

[ctx: world.kgm]
en: Chad
nds: Tschad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nds: Elfenbeenküst

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
nds: Jamussukro

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nds: Demokraatsche Republiek Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
nds: Kinschasa

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
nds: Dschibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
nds: Ägypten

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
nds: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
nds: Äquater-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
nds: Äthiopien

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
nds: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
nds: Gabun

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
nds: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
nds: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
nds: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
nds: Jordanien

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
nds: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
nds: Kuweit

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
nds: Kuweit-Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
nds: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Libya
nds: Libyen

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
nds: Tripolis

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
nds: Liechtensteen

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
nds: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
nds: Mauretanien

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
nds: Nuakschott

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
nds: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
nds: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
nds: Windhuuk

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
nds: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
nds: Republiek Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
nds: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
nds: Riad

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
nds: Mogadischu

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
nds: Söödafrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
nds: Pretoria, Bloemfontein un Kapstadt

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
nds: Khartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
nds: Söödsudan

[ctx: world.kgm]
en: Juba
nds: Dschuba

[ctx: world.kgm]
en: Syria
nds: Syrien

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
nds: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
nds: Tansania

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
nds: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
nds: Lomee

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
nds: Tunesien

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
nds: Vereent Araabsch Emiraten

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
nds: Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
nds: Maskat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
nds: Westbank

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
nds: Westsahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
nds: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
nds: Sambia

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
nds: Simbabwe

[ctx: world.kgm]
en: Albania
nds: Albanien

[ctx: world.kgm]
en: Austria
nds: Öösterriek

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
nds: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
nds: Wittrussland

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
nds: Belgien

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
nds: Brüssel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nds: Bosnien un Herzegowina

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
nds: Bulgarien

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
nds: Kroatien

[ctx: world.kgm]
en: Prague
nds: Prag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
nds: Dänmark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
nds: Köpenhaven

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
nds: Eestland

[ctx: world.kgm]
en: Finland
nds: Finnland

[ctx: world.kgm]
en: France
nds: Frankriek

[ctx: world.kgm]
en: Germany
nds: Düütschland

[ctx: world.kgm]
en: Greece
nds: Grekenland

[ctx: world.kgm]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
nds: Ungarn

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
nds: Island

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
nds: Irland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
nds: Italien

[ctx: world.kgm]
en: Rome
nds: Rom

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
nds: Lettland

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
nds: Litauen

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
nds: Wilna

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
nds: Moldawien

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
nds: De Nedderlannen

[ctx: world.kgm]
en: Norway
nds: Norwegen

[ctx: world.kgm]
en: Poland
nds: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
nds: Warschau

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
nds: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
nds: Rumänien

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
nds: Bukarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
nds: Russland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
nds: Serbien

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
nds: Belgraad

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
nds: Podgoriza

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
nds: Slowakien

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
nds: Pressborg

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
nds: Slowenien

[ctx: world.kgm]
en: Spain
nds: Spanien

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
nds: Swiez

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
nds: Törkei

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
nds: Grootbritannien

[ctx: world.kgm]
en: Canada
nds: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
nds: Vereent Staten vun Amerika

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
nds: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
nds: Dominikaansche Republiek

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
nds: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
nds: Havanna

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
nds: Jamaika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nds: Antigua un Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nds: Trinidad un Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
nds: Port of Spanien

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
nds: Mexiko

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
nds: Mexiko-Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
nds: Guatemala-Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
nds: Panama-Stadt

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
nds: Kolumbien

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
nds: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
nds: Franzöösch-Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
nds: Brasilien

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
nds: Brasilien

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
nds: Bolivien

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
nds: Argentinien

[ctx: world.kgm]
en: Australia
nds: Australien

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
nds: Niegseeland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
nds: Vatikaan

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
nds: Peking

[ctx: world.kgm]
en: India
nds: Indien

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
nds: Nieg Delhi

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nds: Colombo un Sri Jayawardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
nds: Mongolei

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
nds: Ulahnbahtar

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
nds: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
nds: Pyinmana Naypyidaw

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
nds: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
nds: Indonesien

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
nds: Bangladesch

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
nds: Zypern

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
nds: Nikosia

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
nds: Armenien

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
nds: Eriwaan

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
nds: Georgien

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
nds: Tiflis

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
nds: Aschgabat

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
nds: Taschkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
nds: Bischkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
nds: Duschanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
nds: Kambodscha

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
nds: Oosttimor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
nds: Philippinen

[ctx: world.kgm]
en: Manila
nds: Bosnien un Herzegowina

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
nds: Republiek China (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
nds: Taipeh

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
nds: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
nds: Demokraatsch Volksrepubliek vun Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
nds: Pyöngyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
nds: Republiek Korea

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
nds: Fidschi

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
nds: Papua-Niegguinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
nds: Gröönland (Dänmark)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
nds: Eerddelen (vun'n Noordpool af)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
nds: Eerddelen

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
nds: Wo heet de hööchste Barg vun %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
nds: Eerddelen na hööchste Bargen

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
nds: Woneem liggt %1 as de hööchste Barg?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
nds: De hööchsten Bargen vun de Eerddelen

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
nds: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
nds: Kilimandscharo

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
nds: Noordamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
nds: Mount McKinley

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
nds: Söödamerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
nds: Antarktis

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
nds: Mount Vinson

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
nds: Asien

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
nds: Mount Everest

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
nds: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
nds: Ozeaanien

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
nds: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
nds: Gouvernements

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
nds: Nich Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Zinjibar
nds: Zindschibar

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
nds: Aden

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
nds: Al-Baida'

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
nds: Al-Hudaid

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
nds: Al-Dschawf

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Ghaydah
nds: Al-Ghaidah

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
nds: Hadramaut

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
nds: Schabwa

[ctx: yemen.kgm]
en: Ataq
nds: Atak

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
nds: Taizz

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nds: Demokraatsche Republiek Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
nds: Nich de Demokraatsche Republiek Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
nds: Leopoldstadt

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
nds: Middelkongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
nds: Kasai-Oriental

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
nds: Söödkivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
nds: Noord-Kivu

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
nds: Böver-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
nds: Nedder-Uele

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
nds: Noord-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mongala
nds: Mongolei

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
nds: Sööd-Ubangi

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
nds: Äquater

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
nds: Tanganjika

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
nds: Sambia (Distrikten)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
nds: Nich Sambia (Distrikten)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
nds: Sambesi

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Itezhi-Tezhi
nds: Itezhi Tezhi

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
nds: Sambia (Provinzen)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
nds: Nich Sambia (Provinzen)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
nds: Zentraal

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
nds: Oost

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
nds: Noord

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
nds: Noordwest

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
nds: Sööd

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
nds: West

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
nds: Simbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
nds: Provinzen

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
nds: Nich Simbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
nds: Zentraal-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
nds: Oost-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
nds: West-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
nds: Noord-Matabeleland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
nds: Sööd-Matabeleland

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
nds: Simbabwe (Distrikten)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
nds: Distrikten

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
nds: Grenz

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
nds: Nich Simbabwe (Distrikten)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: UMP
nds: Uzumba Maramba Pfungwe

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
nds: Gokwe-Noord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
nds: Gokwe-Sööd
