kgeography - en to ne translation catalogue (3144 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
ne: अफ्गानिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
ne: इरान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
ne: टुर्केमिनिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
ne: उज्बेकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
ne: ताजिकस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
ne: चीन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
ne: भारत

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
ne: बादाकशान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
ne: फेजाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
ne: ब्याडघिस

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
ne: क्वाला आई ना

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
ne: बग्लान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
ne: पुली खुम्री

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
ne: बल्ख

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
ne: मजारी शरिफ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
ne: बामियान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
ne: डेकुन्डी

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
ne: निलि

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
ne: जोयजजान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
ne: शेबर्घान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
ne: फराह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
ne: फारयाब

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
ne: मेमाना

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
ne: घज्नि

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
ne: घोर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
ne: चाघचरन

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
ne: हेल्मान्ड

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
ne: लस्कर गाह

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
ne: हेराट

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
ne: काबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
ne: कन्दहार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
ne: कापिसा

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
ne: महमुद-आई-राक्वि

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
ne: खोस्ट

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
ne: कुनार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
ne: असाडाबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
ne: कुन्डज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
ne: लगमान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
ne: मिहटरलाम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
ne: पुली अलाम

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
ne: नानगरहार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
ne: जलालबाद

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
ne: निमरूज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
ne: जरान्ज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
ne: नुरिस्टान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
ne: ओरूजगान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
ne: टरिन कोअट

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
ne: पकटिया

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
ne: गार्डेज

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
ne: पाकटिका

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
ne: शरण

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
ne: पन्जशिर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
ne: बजारक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
ne: परवान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
ne: चरिकार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
ne: सामानगान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
ne: सारे पोल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
ne: टकहार

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
ne: टालोक्वान

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
ne: वार्डाक

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
ne: मेडान शाहर

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
ne: जाबुल

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
ne: क्वालट

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
ne: अफ्रिका

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: africa.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
ne: अल्जेरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
ne: अल्जियर्स

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
ne: एङ्गोला

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
ne: लुयन्डा

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
ne: बेनिन

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
ne: बोस्वाना

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
ne: गाबोरोन

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
ne: बुर्किना फासो

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
ne: ओगान्डोगु

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
ne: बुरुन्डी

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
ne: क्यामरून

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
ne: याउन्डे

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
ne: केन्द्रीय अफ्रिकी गणराज्य

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
ne: बान्गुइ

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
ne: चार्ड

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
ne: उन्जामेन

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ne: आइभरी कोस्ट

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
ne: यामोसोक्रुरो

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ne: प्रजातान्त्रिक गणराज्य कङ्गो

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
ne: किन्सासा

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
ne: डिबोउटि

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
ne: इजिप्ट

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
ne: कायरो

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
ne: इक्विटोरियल गुयना

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
ne: मालाबो

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
ne: इरिट्रिया

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
ne: एस्मारा

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
ne: इथोपिया

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
ne: एडिस अबुबा

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
ne: गाबोन

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
ne: लिब्रेभिल्ले

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
ne: बेन्जुल

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
ne: घाना

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
ne: आक्रा

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
ne: गुयना

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
ne: कोनाक्री

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
ne: गुयना-बिसाउ

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
ne: बिसाउ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
ne: केन्या

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
ne: नाइरोबी

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
ne: लेसेथो

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
ne: मासेरू

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
ne: लाइबेरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
ne: मोन्रोभिया

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
ne: लिब्या

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
ne: ट्रिपोली

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
ne: माडागास्कर

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
ne: एन्टानेनारिभो

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
ne: मलावी

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
ne: लिलोन्ग्यु

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
ne: माली

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
ne: बामोको

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
ne: माउर्रिटानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
ne: नोउक्टचोट

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
ne: मोरक्को

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
ne: राबाट

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
ne: मोजाम्बिक

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
ne: मापुटो

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
ne: नामिबिया

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
ne: विन्डहोइक

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
ne: नाइजर

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
ne: निएमे

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
ne: नाइजेरिया

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
ne: अबुजा

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
ne: प्रजातान्त्रिक कङ्गो

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
ne: ब्राज्याभिल्ले

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
ne: रूवान्डा

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
ne: किगाली

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
ne: सेनेगल

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
ne: डाकार

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
ne: सिरिया लिवन

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
ne: फ्रिटाउन

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
ne: सोमालिया

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
ne: मोगाडेसु

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
ne: दक्षिण अफ्रिका

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
ne: सुडान

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
ne: खार्तुम

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
ne: बाहन्ने

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
ne: टान्जानिया

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
ne: डोडोमा

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
ne: टोगो

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
ne: लोमे

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
ne: ट्युनेसिया

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
ne: ट्युनिस

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
ne: युगान्डा

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
ne: काम्पाला

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
ne: पश्चिमी साहारा

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
ne: जाम्बिया

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
ne: लुसाका

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
ne: जिम्बाबे

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
ne: हरारे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
ne: अल्बानिया (जिल्ला)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
ne: जिल्ला

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
ne: अल्बानिया होइन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
ne: बेराट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
ne: बल्क्वाइज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
ne: डेलभिन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
ne: डेभोल

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
ne: डिबर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
ne: डुरेस

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
ne: एल्बासन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
ne: फियर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
ne: जिरोकास्टर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
ne: ग्राम्श

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
ne: ह्याज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
ne: काभाजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
ne: कोलोनजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
ne: कोर्स

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
ne: क्रुजे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
ne: कुकोभ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
ne: कुकेज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
ne: कुर्बिन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
ne: लेज्हे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
ne: लिब्राज्ड

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
ne: लशन्जे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
ne: मलेसी ई माडे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
ne: मलाकास्टर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
ne: माट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
ne: मिरडिटे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
ne: पेक्विन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
ne: पर्मेट

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
ne: पोग्राडेक

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
ne: पुके

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
ne: सरान्डे

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
ne: शकोडेर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
ne: स्क्रापर

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
ne: टेपेलेन

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
ne: ट्रोपोज

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
ne: भीलोर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
ne: अल्बानिया (निबास क्षेत्र)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
ne: प्रिफेक्चर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
ne: अल्बानिया होइन

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
ne: बेराट

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
ne: डिबर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
ne: पेशकोपि

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
ne: डुरेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
ne: एल्बासन

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
ne: फियर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
ne: जिरोकास्टर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
ne: कोर्स

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
ne: कुकेस

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
ne: लेज्हे

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
ne: शकोडेर

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
ne: टिराना

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
ne: भीलोर

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
ne: एन्डोरा

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
ne: परिश

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
ne: स्पेन

[ctx: andorra.kgm]
en: France
ne: फ्रान्स

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
ne: एन्डोरा ला भेल्ला

[ctx: andorra.kgm]
en: La Massana
ne: ला मसाना

[ctx: andorra.kgm]
en: Ordino
ne: ओर्डिनो

[ctx: andorra.kgm]
en: Canillo
ne: कानिलो

[ctx: andorra.kgm]
en: Encamp
ne: इन्क्याम्प

[ctx: andorra.kgm]
en: Escaldes-Engordany
ne: एस्काल्डेस-इङगोरड्यानी

[ctx: andorra.kgm]
en: Sant Julià de Lòria
ne: सन्ट जुलिया डे लोरिया

en: Your Answers Were
ne: तपाईँको उत्तर

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
ne: %2 प्रश्न मध्ये तपाईँले %1 उत्तर सही दिनुभयो ।

en: Question
ne: प्रश्न

en: Your Answer
ne: तपाईँको उत्तर

en: Correct Answer
ne: सही उत्तर

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
ne: अर्जेन्टिना

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
ne: अर्जेन्टिना होइन

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
ne: ब्युनस आइर्स(शहर)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
ne: ब्युनस आइर्स

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
ne: ला प्लाटा

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
ne: काटामार्का

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
ne: सन फर्नान्डो डेल भाले डे काटामार्का

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
ne: चाको

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
ne: रेसिसटेनसिया

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
ne: चुबुट

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
ne: रसन

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
ne: कोरडोबा

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
ne: कोरियनटेस

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
ne: इन्ट्रे रियोस

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
ne: पाराना

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
ne: फरमोसा

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
ne: जुजुइ

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
ne: सान साल्भाडोर डे जुजुइ

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
ne: ला पाम्पा

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
ne: सान्टा रोजा

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
ne: ला रिवजा

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
ne: मेन्डोजा

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
ne: मिसिओन्स

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
ne: पासाडस

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
ne: नेउक्वाएन

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
ne: रियो नेग्रो

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
ne: भिएडमा

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
ne: साल्टा

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
ne: सान जुएन

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
ne: सान लुइस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
ne: सान्टा क्रज

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
ne: रियो ग्यालेगोस

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
ne: सान्टा फे

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
ne: सान्टियागो डे एस्टेरो

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
ne: टियरा डेल फ्युगो

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
ne: उसहुअया

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
ne: टुकुमान

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
ne: सान मिगुइल डे टुकुमान

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
ne: लेक भान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
ne: लेक सेभान

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
ne: अजरबैजान

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
ne: जर्जिया

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
ne: इरान

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
ne: टर्की

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
ne: अरागाटसोटन

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
ne: एसटराक

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
ne: अराराट

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
ne: आरटाशट

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
ne: अर्माभीर

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
ne: गेघरकुनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
ne: गाभर

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
ne: कोटायक

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
ne: राजडान

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
ne: लोरि

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
ne: भानाडजोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
ne: शिरक

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
ne: युमरी

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
ne: युनिक

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
ne: कापान

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
ne: टाभुश

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
ne: जेभान

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
ne: भयोट्स डीजोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
ne: येगहेगनाडजोर

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
ne: यरेभान

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
ne: एसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: asia.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
ne: रसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
ne: मस्को

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
ne: टर्की

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
ne: अङ्कारा

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
ne: इजिप्ट

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
ne: डिबोटि

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
ne: इरिट्रिया

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
ne: इथोपिया

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
ne: इरान

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
ne: तेहरान

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
ne: इराक

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
ne: बग्दाद

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
ne: इजरायल

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
ne: जेरुसेलम

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
ne: जोर्डन

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
ne: अम्मान

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
ne: केन्या

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
ne: कुवेत

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
ne: कुवेत शहर

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
ne: लेबनान

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
ne: बेरूत

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
ne: कतार

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
ne: दोहा

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
ne: साउदी अरब

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
ne: रियाद

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
ne: सोमालिया

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
ne: सुडान

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
ne: सिरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
ne: डमास्कस

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
ne: युगान्डा

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
ne: यूएई

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
ne: अबु धाबी शहर

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
ne: ओमन

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
ne: मुस्काट

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
ne: वेष्ट बैङ्क

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
ne: यमन

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
ne: सानाया

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
ne: युक्रेन

[ctx: asia.kgm]
en: China
ne: चीन

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
ne: बेइजिङ

[ctx: asia.kgm]
en: India
ne: भारत

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
ne: नयाँ दिल्ली

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
ne: श्रीलङ्का

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ne: कोलम्बो र श्री जयवार्दनेपुरा

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
ne: मङ्गोलिया

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
ne: उल्लानबाटार

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
ne: कजाकस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
ne: अस्टाना

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
ne: जापान

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
ne: टोकियो

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
ne: म्यान्मार

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
ne: नेपाइडअ

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
ne: नेपाल

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
ne: काठमान्डौ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
ne: भुटान

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
ne: थिम्पु

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
ne: इन्डोनेशिया

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
ne: जाकार्ता

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
ne: मलेसिया

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
ne: क्वाललम्पुर

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
ne: बङ्गलादेश

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
ne: ढाका

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
ne: अफ्गानिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
ne: काबुल

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
ne: अजरबैजान

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
ne: बाकु

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
ne: यरेभान

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
ne: बहराइन

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
ne: मानामा

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
ne: जर्जिया

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
ne: ट्ब्लिसी

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
ne: टुर्केमेनिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
ne: अग्हाबाट

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
ne: उज्बेकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
ne: तास्केन्ट

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
ne: किर्गिजस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
ne: बिस्केक

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
ne: ताजिकस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
ne: डुसान्बे

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
ne: इस्लामाबाद

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
ne: लावस

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
ne: भिएन्तियन

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
ne: कम्बोडिया

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
ne: नोम पेन

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
ne: बुर्नाइ

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ne: बान्डार सेरि बेग्वान

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
ne: फिलिपिन्स

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
ne: मनिला

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
ne: थाइल्यान्ड

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
ne: बेङ्कक

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
ne: भियतनाम

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
ne: हनोइ

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
ne: ताइवान

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
ne: ताइपेइ

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
ne: सिङ्गापुर

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
ne: उत्तर कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
ne: पेङ्गुइन

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
ne: दक्षिण कोरिया

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
ne: सिउल

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
ne: पूर्वी टिमोर

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
ne: डिली

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
ne: तान्जानिया

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
ne: जाम्बिया

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
ne: मोजाम्बिक

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
ne: मालावी

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
ne: मडागास्कर

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
ne: पपुवा न्यू गिनी

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
ne: अष्ट्रेलिया

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
ne: साइप्रस

en: Correct answers: %1/%2
ne: सही उत्तर: %2/%1

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
ne: अष्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
ne: अष्ट्रेलिया होइन

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
ne: किनारा

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
ne: अष्ट्रेलियन राजधानी भूभाग

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
ne: क्यानबेरा

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
ne: नयाँ दक्षिणी वालेस

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
ne: सिड्नी

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
ne: भिक्टोरिया

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
ne: मेलब्रोन

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
ne: क्विन्सल्यान्ड

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
ne: ब्रिसबाने

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
ne: दक्षिण अष्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
ne: एडेलेड

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
ne: पश्चिमी अष्ट्रेलिया

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
ne: पेरूथ

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
ne: टासमानिया

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
ne: होबार्ट

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
ne: दक्षिणी भूभाग

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
ne: डार्विन

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
ne: अष्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
ne: अष्ट्रिया होइन

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
ne: भियना

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
ne: बुर्गेनल्यान्ड

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
ne: इसेनस्ट्यान्ड

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
ne: स्टेरिया

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
ne: गार्ज

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
ne: कारिन्थिया

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
ne: काल्जेनफुर्ट

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
ne: टोरोल

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
ne: इन्बुर्क

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
ne: भोराल्बर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
ne: ब्रेजेन्ज

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
ne: साल्जबर्ग

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
ne: माथिल्लो अष्ट्रिया

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
ne: लिन्ज

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
ne: तल्लो अष्ट्रिया

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
ne: बेलारूस

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
ne: ब्रेस्ट

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
ne: होमयेल

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
ne: रोडना

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
ne: भिटेब्स्क

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
ne: बेल्जियम

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
ne: बेल्जियम होइन

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
ne: एन्टवेर्प

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
ne: ब्रुसेल्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
ne: फ्लेमिश ब्राबान्ट

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
ne: पश्चिमी फ्लान्डर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
ne: ब्रुगेस

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
ne: पूर्वी फ्लान्डर्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
ne: घेन्ट

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
ne: लिमबर्ग

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
ne: हासेल्ट

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
ne: वालोन ब्राबान्ट

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
ne: वाभरे

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
ne: हाइनउट

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
ne: मन्स

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
ne: लियज

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
ne: लकजेम्बर्क

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
ne: अरलोन

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
ne: नामुर

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
ne: बेलिज

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
ne: जिल्लाहरू

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: belize.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
ne: बेलिज होइन

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
ne: बेलिज जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
ne: बेलिज शहर

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
ne: कायो जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
ne: सान इग्नासियो

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
ne: कोरोजल जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
ne: कोरोजल शहर

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
ne: ओरेन्ज वाल्क जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
ne: ओरेन्ज वाल्क शहर

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
ne: स्टान क्रिक जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
ne: डानग्रिगा

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
ne: टोलेडो जिल्ला

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
ne: पुन्टा गोर्डा

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
ne: बोलिभिया

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
ne: बोलिभिया होइन

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
ne: बेनी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
ne: ट्रिनिडाड

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
ne: चुक्विसाका

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
ne: सक्रे

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
ne: कोचाबम्बा

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
ne: ला पाज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
ne: ओरूरो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
ne: पान्डो

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
ne: कोबिजा

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
ne: पोटोसी

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
ne: सान्टा क्रज

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
ne: टारिजा

en: &Accept
ne: स्वीकार गर्नुहोस्

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
ne: ब्राजिल

[ctx: brazil.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
ne: सर्जिप

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
ne: आर्काजु

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
ne: मिनास गेरिस

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
ne: बेलो होरिजोन्ट

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
ne: रोराइमा

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
ne: बाव भिस्टा

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
ne: फेडेरल डिस्ट्रिक

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
ne: माटो ग्रोसो डो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
ne: कम्पो ग्रेन्ड

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
ne: माटो ग्रोसो

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
ne: कुर्रिटिबा

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
ne: सान्टा क्याटारिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
ne: फ्रोटालेजा

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
ne: गाइनिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
ne: एलागोस

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
ne: अमाजोनस

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
ne: मानाउस

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
ne: रिव ग्रान्डे डो नोर्ते

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
ne: नाटाल

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
ne: टोकान्टिस

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
ne: प्लामास

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
ne: रिव ग्रान्डे डो सुल

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
ne: पोर्टो एलेग्रे

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
ne: पोर्टो भेल्हो

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
ne: पर्नाम्बुको

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
ne: रेसिफे

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
ne: आर्के

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
ne: रिव ब्रान्को

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
ne: रिव डे जेनेरिव राज्य

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
ne: रिव डे जेनेरिव

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
ne: बाहिया

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
ne: साल्भाडोर

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
ne: टेरेसिना

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
ne: सीमा बाहिर

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
ne: क्यानडा

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
ne: सीमा बाहिर

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
ne: प्रिन्स इडवार्ड द्विप

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
ne: चार्लोटेटाउन

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
ne: बिट्रिस कोलम्बिया

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
ne: भिक्टोरिया

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
ne: ओन्टारिव

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
ne: टोरन्टो

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
ne: न्यूफाउन्डल्यान्ड

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
ne: सेन्ट जोन

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
ne: नुनाभुट

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
ne: इक्वाइट

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
ne: एल्बर्टा

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
ne: इडमोन्टोन

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
ne: दक्षिण पश्चिम भुभाग

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
ne: यल्लोनाइफ

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
ne: क्युबेक

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
ne: क्युबेक सिटि

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
ne: न्यू ब्रुन्सविक

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
ne: फ्रेडरिकटोन

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
ne: मानिटोबा

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
ne: विनिपेङ्ग

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
ne: नोभा स्कोटिया

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
ne: हालिफ्याक्स

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
ne: युकोन भुभाग

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
ne: व्हाइटहर्स

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
ne: सास्काट्चेवान

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
ne: रेजिना

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
ne: चिली

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: chile.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
ne: चिली होइन

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
ne: टारापाका

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
ne: आईक्विक्यू

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
ne: एन्टोफागास्टा

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
ne: एटाकामा

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
ne: कोपियापो

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
ne: कोक्विमबो

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
ne: ला सेरेना

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
ne: भलपाराइसो

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
ne: रनकागुया

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
ne: माउले

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
ne: टालका

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
ne: बियो-बियो

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
ne: कन्सेपसियन

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
ne: अराउकानिया

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
ne: टेमुको

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
ne: लोस लागोस

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
ne: पुएर्टो मन्ट

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
ne: एइसेन

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
ne: कोइहेइक्यू

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
ne: मगालानेसी ला एन्टार्टिका चिलेना

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
ne: पुन्टा एरेनास

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
ne: सान्टियागो मेट्रोपोलिटन क्षेत्र

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
ne: सान्टियागो

[ctx: china.kgm]
en: China
ne: चीन

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: china.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: china.kgm]
en: Coast
ne: किनारा

[ctx: china.kgm]
en: Russia
ne: रूस

[ctx: china.kgm]
en: Japan
ne: जापान

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
ne: मङ्गोलिया

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
ne: उत्तर कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
ne: दक्षिण कोरिया

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
ne: कजाकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
ne: किर्गिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
ne: टाजकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
ne: अफगानिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

[ctx: china.kgm]
en: India
ne: भारत

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
ne: भुटान

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
ne: बङ्गलादेश

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
ne: म्यान्मार

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
ne: थाइल्यान्ड

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
ne: ताइवान

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
ne: भियतनाम

[ctx: china.kgm]
en: Laos
ne: लावस

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
ne: नेपाल

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
ne: अन्होइ

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
ne: हेफेइ

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
ne: बेजिङ

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
ne: चोङक्विङ्ग

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
ne: फुजियान

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
ne: फुज्होउ

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
ne: गान्सु

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
ne: लान्जुव

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
ne: गोङडुङ

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
ne: गोङ्गजाव

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
ne: गुवाङ्जी जुवाङ

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
ne: नान्निङ

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
ne: गुइजोउ

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
ne: गाइयाङ्ग

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
ne: हाइन्यान

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
ne: हाइक्वोउ

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
ne: हेबेइ

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
ne: सिन्जियवाङ

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
ne: हेइलोनङज्याङ

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
ne: हेर्बिन

[ctx: china.kgm]
en: Henan
ne: हेनान

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
ne: जेङ्वाउ

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
ne: हुबेइ

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
ne: उहान

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
ne: हुनान

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
ne: चाङ्गशा

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
ne: जियङसु

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
ne: नानजिङ

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
ne: जियङजी

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
ne: नानचाङ

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
ne: जिलिन

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
ne: चाङचुन

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
ne: लोवनिङ

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
ne: सेन्याङ

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
ne: निइ मोन्गल

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
ne: होत्तोट

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
ne: निङ्जाइ हुइ

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
ne: यिनचुवान

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
ne: क्विन्गाइ

[ctx: china.kgm]
en: Xining
ne: जिङ्गइन

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
ne: साङ्जी

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
ne: टाइउन

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
ne: सोनडोङ

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
ne: जिनान

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
ne: साङ्गाइ

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
ne: साङ्जी

[ctx: china.kgm]
en: Xian
ne: जियान

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
ne: सिचुवान

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
ne: चेङ्डु

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
ne: टियाङजिन

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
ne: जिनजियाङ युगुर

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
ne: युरुम्चे

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
ne: जिसाङ

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
ne: लासा

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
ne: युनान

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
ne: कुन्मिङ

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
ne: जेन्जियाङ

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
ne: हेङ्जिवाउ

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
ne: हङकङ

[ctx: china.kgm]
en: Macao
ne: मकाउ

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
ne: कोलम्बिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
ne: अमाजोनस

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
ne: लेटिसिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
ne: एन्टियोक्विया

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
ne: मेडेलिन

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
ne: अराउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
ne: एटलान्टिको

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
ne: बारानक्विल्ला

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
ne: बोलिभर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
ne: कार्टाजेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
ne: बोयाका

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
ne: टुन्जा

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
ne: काल्डास

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
ne: मनिजालेस

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
ne: काक्विटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
ne: फ्लोरेन्सिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
ne: कासानारे

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
ne: योपाल

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
ne: काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
ne: पोपायान

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
ne: सेसार

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
ne: भलेडुपर

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
ne: चोको

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
ne: क्विप्डो

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
ne: कोर्डोबा

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
ne: मोनटेरिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
ne: कन्डिनामार्का

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
ne: बोगोटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
ne: राजधानी जिल्ला

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
ne: गुएइनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
ne: गुएभियारे

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
ne: हुइला

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
ne: नेइभा

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
ne: ला ग्वाजिरा

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
ne: रियोहाचा

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
ne: म्यागडालेना

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
ne: सान्टा मार्टा

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
ne: मेटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
ne: भिलाभिसेन्सियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
ne: नारिन्यो

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
ne: पेस्टो

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
ne: नोर्टे डे सान्टान्डेर

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
ne: कुकुटा

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
ne: पुटुमायो

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
ne: मोकोआ

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
ne: क्विन्डियो

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
ne: रिसाराल्डा

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
ne: पेरेइरा

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
ne: स्टेट एन्ड्रेउ र प्रोभिडेन्स

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
ne: स्टेट एन्ड्रेउ

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
ne: सान्टान्डेर

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
ne: बुकारामाङ्गा

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
ne: सक्रे

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
ne: सिन्सेलेजो

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
ne: टोलिमा

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
ne: आईबागुइ

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
ne: भले डेल काउका

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
ne: काली

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
ne: भउपेस

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
ne: मिटु

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
ne: भिचाडा

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
ne: पुउर्टो कारेन्यो

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
ne: समुन्द्र

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
ne: किनारा

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
ne: अन्य देश

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
ne: कोस्टारिका

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
ne: कोस्टारिका होइन

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
ne: अलाजुएला

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
ne: कार्टागो

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
ne: गुयनाकास्ट

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
ne: लाइबेरिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
ne: हेरेडिया

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
ne: लिमोन

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
ne: पुन्टारेनस

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
ne: सान जोसे

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
ne: क्युबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
ne: क्युबा होइन

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
ne: इजला डे ला जुभेनटड

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
ne: नुएभा गेरोना

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
ne: पिनार डेल रियो

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
ne: सिउडाड डे ला हाबाना

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
ne: माटान्जास

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
ne: सियनफुएगोस

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
ne: भिला क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
ne: सान्टा क्लारा

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
ne: सान्कटी स्पिरिटस

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
ne: सियगो डे एभिला

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
ne: कामागुए

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
ne: लास टुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
ne: भिक्टोरिया डे लास टुनास

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
ne: ग्रान्मा

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
ne: बायामो

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
ne: होल्गुइन

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
ne: सान्टियागो डे क्युबा

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
ne: गुयान्टानामो

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
ne: चेक होइन

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
ne: प्रागुइ

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
ne: केन्द्रीय बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
ne: दक्षिण बोहेमिया

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
ne: सेस्के बुडेजोभाइस

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
ne: प्लिजेन

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
ne: कार्लोभी भ्यारी

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
ne: उस्टी नाड लाबेम

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
ne: लाइबेरेक

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
ne: राडेक क्रालभ

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
ne: पारडुबिस

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
ne: ओलोमाउक

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
ne: मोराभिया-सिलेसिया

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
ne: ओस्ट्राभा

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
ne: दक्षिण मोराभिया

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
ne: ब्रनो

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
ne: ज्लिन

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
ne: भाइसोसिना

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
ne: जिहलाभा

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
ne: %1 को झण्डा हो...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
ne: %1 को झण्डा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
ne: डोमिनिकान रिपब्लिक

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
ne: डोमिनिकान रिपब्लिक होइन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
ne: अजुवा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
ne: अजुवा डे कोम्पोसटेला

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
ne: बाउरुको

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
ne: नेइबा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
ne: बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
ne: सान्टा क्रज डे बाराहोना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
ne: डाजाबोन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
ne: डुआर्टे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
ne: सान फ्रान्सिस्को डे म्याकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
ne: इलियस पिना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
ne: कमेनडाडोर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
ne: ईआई सेइबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
ne: सान्टा क्रज डेल सेइबो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
ne: एस्पाइलट

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
ne: मोका

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
ne: ह्याटो मायोर

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
ne: ह्याटो मायोर डेल रे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
ne: इन्डिपेन्डेनसिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
ne: जिमानी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
ne: ला अल्टाग्रासिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
ne: सालभालियन डे हिगुय

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
ne: ला रोमाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
ne: ला भेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
ne: कन्सेपसियन डे ला भेगा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
ne: मारिया ट्रिनिडाड सानचेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
ne: नागुआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
ne: मनसेनोर नउल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
ne: बोनाओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
ne: मन्टे क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
ne: सान फर्नानडो डे मन्टे क्रिस्टी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
ne: मन्टे प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
ne: पेडरनालेस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
ne: पेराभिया

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
ne: बनी

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
ne: पुएर्टो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
ne: सान फेलिप डे पुएर्टो प्लाटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
ne: सालसेडो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
ne: सामाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
ne: सान्टा बारबरा डे सामाना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
ne: सानचेज रामिरेज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
ne: कोटुइ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
ne: सान क्रिस्टोबल

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
ne: सान जोसे डे ओकोआ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
ne: सान जुआन

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
ne: सान जुआन डे ला म्यागुयना

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
ne: सान पेड्रो डे म्याकोरिस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
ne: सान्टियागो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
ne: सान्टियागो डे लस काबालेरस

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
ne: सान्टियागो रोड्रिगुएज

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
ne: सान इग्नासियो डे साबानेटा

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
ne: सान्टो डोमिङ्गो

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
ne: सान्टो डोमिङ्गो डे गजमान

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
ne: भलभर्डे

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
ne: सान्टा क्रज डे माओ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
ne: राष्ट्रिय जिल्ला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
ne: इक्वेडर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
ne: इक्वेडर होइन

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
ne: अजुए

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
ne: कुएनका

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
ne: बोलिभर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
ne: गुएरान्डा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
ne: कानर

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
ne: अजोगुएस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
ne: कारची

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
ne: टलकान

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
ne: चिमबोराजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
ne: रियोबाम्बाा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
ne: कोटोपाक्सी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
ne: लाटाकन्गा

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
ne: एल ओरो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
ne: मचाला

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
ne: एसमेराल्डस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
ne: गलापागोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
ne: पुएर्टो बाक्वेरिजो मोरेनो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
ne: गुयायास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
ne: गुयायाक्विल

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
ne: इम्बाबुरा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
ne: आईबारा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
ne: लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
ne: लस रियोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
ne: बाबाहोयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
ne: मनाबी

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
ne: पोर्टोभिइजो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
ne: मोरोना सान्टियागो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
ne: मकास

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
ne: नापो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
ne: टेना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
ne: ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
ne: पुएर्टो फ्रान्सिस्को डे ओरेलाना

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
ne: पासटाजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
ne: पुयो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
ne: पिचिनचा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
ne: क्विटो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
ne: सुकमबियोस

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
ne: नुएभा लोजा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
ne: टङगुराहुवा

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
ne: अम्बाटो

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
ne: जामोरा चिनचिपे

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
ne: जामोरा

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
ne: एल साल्भाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
ne: एल साल्भाडोर होइन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
ne: अहुएचापन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
ne: सान्टा अना

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
ne: सनसोनेट

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
ne: उसुलुटन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
ne: सान मिगुएल

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
ne: मोराजान

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
ne: सन फ्रान्सिस्को गोटेरा

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
ne: ला युनियन

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
ne: ला लिबरटाड

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
ne: सान्टा टेक्ला

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
ne: चलातेनाङ्गो

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
ne: कस्काटलान

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
ne: कोजुटेपेक्यु

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
ne: सान साल्भाडोर

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
ne: ला पाज

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
ne: जाकाटेकलुका

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
ne: काबानस

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
ne: सेनसनटेपेक्यु

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
ne: सान भिसेन्टे

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
ne: इस्टोनिया

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
ne: काउन्टीहरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
ne: इस्टोनिया होइन

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
ne: हार्जु

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
ne: ताल्लिन

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
ne: हिउइ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
ne: कार्डला

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
ne: इडा-भिरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
ne: जोभि

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
ne: जार्भा

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
ne: पाइडे

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
ne: जोगेभा

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
ne: लाने

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
ne: हापसालु

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
ne: लाने-भिरू

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
ne: रकभेरे

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
ne: पर्नु

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
ne: पोल्भा

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
ne: राप्ला

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
ne: सारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
ne: कुरेससारे

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
ne: टार्टु

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
ne: भल्गा

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
ne: भिल्जान्डी

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
ne: भोरू

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
ne: युरोप

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: europe.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
ne: किनारा

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
ne: अल्बानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
ne: टिराना

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
ne: अल्जेरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
ne: एन्डोरा

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
ne: एन्डोरा ला भेल्ला

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
ne: अष्ट्रिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
ne: भियना

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
ne: बेलारूस

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
ne: मिन्स्क

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
ne: बेल्जियम

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
ne: ब्रसेल्स

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ne: बेस्निया हर्जगोभिना

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
ne: साराजेभो

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
ne: बुल्गेरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
ne: सोफिया

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
ne: क्रोयसिया

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
ne: जाग्रेब

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
ne: प्रागुइ

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
ne: डेनमार्क

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
ne: कोपनहेगन

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
ne: इस्टोनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
ne: ताल्लिन

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
ne: फिनल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
ne: हेल्सिन्की

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
ne: स्कोपय

[ctx: europe.kgm]
en: France
ne: फ्रान्स

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
ne: पेरिस

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
ne: जर्मन

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
ne: बर्लिन

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
ne: ग्रिक

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
ne: एथेन्स

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
ne: हङ्गेरी

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
ne: बुडापेस्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
ne: आइसल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
ne: रेइकुनभिक

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
ne: आयरल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
ne: डब्लिन

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
ne: इटाली

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
ne: रोम

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
ne: लाट्भिया

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
ne: रिगा

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
ne: लियचटेन्सटेयन

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
ne: भाडुज

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
ne: लिथुनिया

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
ne: भिल्नेउस

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
ne: लकजेम्बर्क

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
ne: माल्दोभा

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
ne: केसेन्युव

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
ne: मोनाको

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
ne: मोरक्को

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
ne: नेदरल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
ne: एम्सट्रडम

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
ne: नर्बे

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
ne: ओस्लो

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
ne: पोल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
ne: वार्सा

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
ne: पोर्चुगल

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
ne: लिस्बन

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
ne: रोमानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
ne: बुर्चारेष्ट

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
ne: रूस

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
ne: मस्को

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
ne: सान मारिनो

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
ne: सर्बिया

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
ne: बेल्ग्रेड

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
ne: मोन्टेनेग्रो

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
ne: पोडगोरिका

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
ne: सोल्भाकिया

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
ne: ब्राटिस्लाभा

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
ne: सोल्भानिया

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
ne: लोब्लेजाना

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
ne: स्पेन

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
ne: म्याड्रिड

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
ne: स्विडेन

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
ne: स्टकहोम

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
ne: स्विजरल्यान्ड

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
ne: बर्न

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
ne: सिरिया

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
ne: ट्युनेसिया

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
ne: टर्की

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
ne: अङ्कारा

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
ne: युक्रेन

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
ne: संयुक्त अधिराज्य

[ctx: europe.kgm]
en: London
ne: लण्डन

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
ne: भ्याटिकन सिटी

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
ne: यो झण्डा यसको अधिनमा छ:

[ctx: france.kgm]
en: France
ne: फ्रान्स

[ctx: france.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: france.kgm]
en: Not France
ne: फ्रान्स होइन

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: france.kgm]
en: Ain
ne: एन

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
ne: ब्रोउज एन ब्रेसे

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
ne: इएन

[ctx: france.kgm]
en: Laon
ne: लेवन

[ctx: france.kgm]
en: Allier
ne: एल्लियर

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
ne: माउलिन्स

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
ne: एल्प्स डे हाउटे राज्य

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
ne: हाउटेस-एल्प्स

[ctx: france.kgm]
en: Gap
ne: गाप

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
ne: एल्प्स म्यारिटाइम

[ctx: france.kgm]
en: Nice
ne: निस

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
ne: आर्डेचे

[ctx: france.kgm]
en: Privas
ne: प्रिभास

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
ne: आर्डेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
ne: चार्ल्लेभिल्ले-मेज्यिरेस

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
ne: एरिइगे

[ctx: france.kgm]
en: Foix
ne: फोइक्स

[ctx: france.kgm]
en: Aube
ne: उबे

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
ne: ट्रोयोस

[ctx: france.kgm]
en: Aude
ne: युडे

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
ne: कार्कासोने

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
ne: एभेरोन

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
ne: रोडेज

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
ne: बुर्चेस-डु-रोड्ने

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
ne: मार्सेले

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
ne: काल्भाडोस

[ctx: france.kgm]
en: Caen
ne: कायन

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
ne: कान्ताल

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
ne: युरिलाक

[ctx: france.kgm]
en: Charente
ne: चारेन्टे

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
ne: आङ्गुलेम

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
ne: चारेन्टे-मारिटाइम

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
ne: रा रोचेले

[ctx: france.kgm]
en: Cher
ne: चेर

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
ne: बोउर्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
ne: कोर्रेज

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
ne: टुले

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
ne: कोर्से डु सुड

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
ne: अज्याक्सिव

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
ne: हुन्टे-कोर्से

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
ne: बास्टिया

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
ne: कोटे डे वर

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
ne: डिजोन

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
ne: कोटेस डे आर्मोर

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
ne: सेन्ट बेइउक

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
ne: क्रियुस

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
ne: गुएरेट

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
ne: डोर्डोगेन

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
ne: पेरिगुइक्स

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
ne: डोउब्स

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
ne: बेसान्कोन

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
ne: ड्रोम

[ctx: france.kgm]
en: Valence
ne: भेलेन्से

[ctx: france.kgm]
en: Eure
ne: युरे

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
ne: इभरेउक्स

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
ne: युरे इट लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
ne: चार्ट्रिज

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
ne: फिनिस्टेर

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
ne: क्युम्पर

[ctx: france.kgm]
en: Gard
ne: गार्ड

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
ne: निमेस

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
ne: हाउटे-गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
ne: टोउलोयुस

[ctx: france.kgm]
en: Gers
ne: गेर्स

[ctx: france.kgm]
en: Auch
ne: उन्च

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
ne: गिरोन्ड

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
ne: बोर्डेउक्स

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
ne: हेर्राउट

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
ne: मोन्टपेल्लर

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
ne: इले इट भिलाइन

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
ne: रेन्नास

[ctx: france.kgm]
en: Indre
ne: इन्ड्रे

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
ne: चार्टेउरोक्स

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
ne: इन्ड्रे इट लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Tours
ne: टुर्स

[ctx: france.kgm]
en: Isère
ne: इसेर

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
ne: ग्रेनोबल

[ctx: france.kgm]
en: Jura
ne: जुरा

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
ne: लोन्स ले साउनेइर

[ctx: france.kgm]
en: Landes
ne: लान्डेस

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
ne: मोन्ट डे मार्सोन

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
ne: लोइर इट चेर

[ctx: france.kgm]
en: Blois
ne: ब्लोइस

[ctx: france.kgm]
en: Loire
ne: लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
ne: सान्ट इटिन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
ne: हाउटे-लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
ne: लोइर-एटलान्टिक्वी

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
ne: नान्टेस

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
ne: लोइरेट

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
ne: ओर्लेयन्स

[ctx: france.kgm]
en: Lot
ne: लोट

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
ne: कार्होस

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
ne: लोट इट गारोन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Agen
ne: एजेन

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
ne: लोजेर

[ctx: france.kgm]
en: Mende
ne: मेन्डे

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
ne: माइने इट लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Angers
ne: एन्ग्रेस

[ctx: france.kgm]
en: Manche
ne: मान्चे

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
ne: सेइन्ट लो

[ctx: france.kgm]
en: Marne
ne: मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
ne: हुन्टे-मार्ने

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
ne: चाउमोन्ट

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
ne: माएन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Laval
ne: लाभाल

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
ne: मेउर्थे इट मोसेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
ne: नेन्सी

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
ne: मेयुज

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
ne: बार ले डुक

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
ne: मार्बिहान

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
ne: भान्नेस

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
ne: मासेल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Metz
ne: मेट्ज

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
ne: निइर्भर

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
ne: नेर्भर्स

[ctx: france.kgm]
en: Nord
ne: नोर्ड

[ctx: france.kgm]
en: Lille
ne: लिल्ले

[ctx: france.kgm]
en: Oise
ne: ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
ne: बेउभाइस

[ctx: france.kgm]
en: Orne
ne: ओर्ने

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
ne: एलेनकोन

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
ne: पास-डे-कालाइस

[ctx: france.kgm]
en: Arras
ne: एर्रास

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
ne: पुइ-डे-डोमे

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
ne: क्लेर्मोन्ट फर्यान्ड

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
ne: पेर्रेनेस-एटलान्टिक्विज

[ctx: france.kgm]
en: Pau
ne: पाउ

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
ne: हाउटेस-पेर्रेनेस

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
ne: टार्बेस

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
ne: पेर्रेनेस-ओरिन्टालेस

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
ne: पर्पिगान

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
ne: बास-हिन

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
ne: स्टार्सबर्ग

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
ne: हाउट-हिन

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
ne: क्लोमार

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
ne: रहोन

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
ne: लिवन

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
ne: हाउटे-सावन

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
ne: भेसोल

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
ne: सावन इट लोइर

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
ne: माकोन

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
ne: सार्थे

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
ne: ले मान्स

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
ne: साभोइ

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
ne: चाम्बेरी

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
ne: हाउटे-साभोइ

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
ne: एन्नेसी

[ctx: france.kgm]
en: Paris
ne: पेरिस

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
ne: सेइन-म्यारिटाइम

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
ne: रोउन

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
ne: सेइन इट मार्न

[ctx: france.kgm]
en: Melun
ne: मेलुन

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
ne: युभेलिन्स

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
ne: भर्साइलेस

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
ne: डेउक्स-सेभरेस

[ctx: france.kgm]
en: Niort
ne: निवर्ट

[ctx: france.kgm]
en: Somme
ne: सोम्मे

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
ne: एमिनेस

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
ne: टार्न

[ctx: france.kgm]
en: Albi
ne: एल्बी

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
ne: एल्बी इट गारोने

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
ne: मोन्टाउबान

[ctx: france.kgm]
en: Var
ne: भार

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
ne: टोउलोन

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
ne: भाउक्लुस

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
ne: एभिग्नोन

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
ne: भेन्डे

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
ne: ला रोचे सुर योन

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
ne: भियन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
ne: पोइटियर्स

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
ne: हाउटे-भियन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
ne: लिमोगेस

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
ne: भोस्गेस

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
ne: इपिनाल

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
ne: योन्ने

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
ne: एयुक्सेरे

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
ne: टेरिटोरी डे बेल्फोर्ट

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
ne: बेल्फोर्ट

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
ne: यस्सोने

[ctx: france.kgm]
en: Evry
ne: इभर्री

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
ne: हाउट्स-डे-सेइन

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
ne: नान्टेर्रे

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
ne: सेइन-सेन्ट-डेनिस

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
ne: बोबिग्नी

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
ne: भाल-डे-मार्न

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
ne: क्रिटेल

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
ne: भाल डे ओइसे

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
ne: कार्गी-पोन्टोइस

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
ne: जर्मन

[ctx: germany.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
ne: जर्मन होइन

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
ne: बाडेन-उर्ट्टरबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
ne: स्टुर्टगार्ड

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
ne: बाभारिया

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
ne: म्युनिक

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
ne: बर्लिन

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
ne: ब्रान्डेनबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
ne: पोष्टडाम

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
ne: ब्रेमेन

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
ne: हाम्बर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
ne: हेस्से

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
ne: विस्बाडेन

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
ne: स्हेवेरिन

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
ne: तल्लो साक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
ne: हानोभर

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
ne: उत्तरी हिन-वेष्टफालिया

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
ne: डुस्सेलडोर्फ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
ne: रहिनल्यान्ड-पालाटिनेट

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
ne: मेन्ज

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
ne: सारल्यान्ड

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
ne: सार्बुकेन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
ne: साक्सोनी

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
ne: ड्रेसडेन

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
ne: साक्सोनी-एनहेल्ट

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
ne: माग्डेबर्ग

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
ne: स्हेलेसविग-होस्टेइन

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
ne: केइल

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
ne: टुरिन्गिया

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
ne: इर्फुर्ट

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
ne: ग्रिक

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
ne: परिधि

[ctx: greece.kgm]
en: Border
ne: किनारा

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
ne: एइजियन समुद्र

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
ne: बालकान्स

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
ne: क्रेटको समुद्र

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
ne: आईओनियन समुद्र

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
ne: भूमध्यसागरीय समुद्र

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
ne: ग्रिक होइन

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
ne: अट्टिका

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
ne: एथेन्स

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
ne: केन्द्रीय ग्रिक

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
ne: लामिया

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
ne: केन्द्रीय म्यासेडोनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
ne: थेसालोनिकि

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
ne: क्रेटे

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
ne: हेराकलियोन

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
ne: पूर्वी म्यासेडोनिया र थ्रास

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
ne: कोमोटिनी

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
ne: एपिरस

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
ne: लोननिना

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
ne: लोनियन द्विप

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
ne: कर्फु

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
ne: उत्तर अएजियन

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
ne: माइटिलेन

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
ne: पेलोपोननेज

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
ne: ट्रिपोली

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
ne: दक्षिण अएजियन

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
ne: एरमाउपोली

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
ne: थेसाली

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
ne: लारिसा

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
ne: पश्चिम ग्रिक

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
ne: पटरास

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
ne: पश्चिम म्यासेडोनिया

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
ne: कोजानी

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
ne: माउन्ट एथोस

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
ne: कार्येस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
ne: ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
ne: ग्वाटेमाला होइन

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
ne: अल्टा भेरापज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
ne: कोबान

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
ne: बाजा भेरापज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
ne: सालामा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
ne: चिमाल्टेनाङ्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
ne: चिक्विमुला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
ne: पेटेन

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
ne: फ्लोरेस

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
ne: ईआई प्रोग्रेसो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
ne: ग्वास्टाटोया

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
ne: ईआई क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
ne: सान्टा क्रज डेल क्विचे

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
ne: एस्क्विन्टला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
ne: सिउडाड ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
ne: हुएहुएटेनाङ्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
ne: इजाबल

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
ne: पुएर्टो बारियोस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
ne: जलापा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
ne: जुटियपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
ne: क्वेटजलटेनाङ्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
ne: रेटालहुलेउ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
ne: साकाटेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
ne: एन्टिगुया ग्वाटेमाला

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
ne: सान मारकोस

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
ne: सान्टा रोजा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
ne: क्विलपा

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
ne: सोलोला

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
ne: सचिटेपेक्वेज

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
ne: मजाटेनाङ्गो

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
ne: टोटोनिकपन

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
ne: जाकापा

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
ne: गुयना

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
ne: गुयना होइन

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
ne: बारिमा-वाइनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
ne: माबारूमा

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
ne: पोमेरून-सुपेनाम

[ctx: guyana.kgm]
en: Anna Regina
ne: अन्ना रेजिना

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ne: एस्सेक्विबो द्विप-पश्चिमी डेमेरारा

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
ne: भ्रेड इन हुप

[ctx: guyana.kgm]
en: Paradise
ne: पाराडाइज

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
ne: माहइका-बर्बिस

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
ne: फोर्ट वेल्लिङ्टोन

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
ne: लिनडेन

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
ne: क्युयुनी-मजारूनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
ne: बार्टिका

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
ne: पोटारो-सिपारूनी

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahdia
ne: महडिया

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ne: ठूला टकुटु-ठूला एस्सेक्विबो

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
ne: लेथेम

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
ne: पूर्वी बर्बिस-कोरेन्टाइन

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
ne: नयाँ एम्सटरडम

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
ne: हेइटी

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
ne: हेइटी होइन

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
ne: आर्टिबोनाइट

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
ne: लेस गोनाइभ्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
ne: सेन्ट्री

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
ne: हिन्चे

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
ne: ग्रान्ड'एन्से

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
ne: जेरेमिइ

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
ne: निप्पेस

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
ne: मिरागोएन

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
ne: नोर्ड

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
ne: क्याप-हेइटेन

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
ne: नोर्ड-इस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
ne: फोर्ट-लिबर्टे

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
ne: नोर्ड-ओएस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
ne: पोर्ट-डे-पेइक्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
ne: ओएस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
ne: पोर्ट-औ-प्रिन्स

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
ne: सुड

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
ne: लेस कायेस

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
ne: सुड-इस्ट

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
ne: ज्याकमेल

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
ne: हन्डुरस

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
ne: हन्डुरस होइन

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
ne: एटलान्डिया

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
ne: ला सेइबा

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
ne: चोलुटेका

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
ne: कोलोन

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
ne: ट्रुजिल्लो

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
ne: कोमायागुया

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
ne: कोपन

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
ne: सान्टा रोजे डे कोपन

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
ne: कोर्टेस

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
ne: सन पेड्रो सुला

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
ne: एल पाराइसो

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
ne: युसकारान

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
ne: फ्रान्सिस्को मोराजन

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
ne: टेगुसिगाल्पा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
ne: ग्रासियस ए डियोस

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
ne: पुएर्टो लेमपिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
ne: इन्टिबुका

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
ne: ला स्पेरान्जा

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
ne: इजलास डे ला बाहिया

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
ne: रोयटन

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
ne: ला पाज

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
ne: लेम्पिरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
ne: ग्रासियस

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
ne: ओसोटेपेक्यु

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
ne: नुएभा अक्टोपेक्यु

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
ne: ओलान्चो

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
ne: जुटिकाल्पा

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
ne: सान्टा बारबरा

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
ne: भल्ले

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
ne: नाकाओम

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
ne: योरो

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
ne: हङ्गेरी (देश)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
ne: काउन्टीहरू

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
ne: हङ्गेरी होइन

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
ne: बाक्स-किस्कुन

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
ne: केक्सकेमेट

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
ne: बारान्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
ne: पेक्स

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
ne: बेकेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
ne: बेकेससाबा

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ne: बोरसोड-अबाउज-जेम्प्लेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
ne: मिस्कोल्क

[ctx: hungary.kgm]
en: Csongrád
ne: सनग्राड

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
ne: जेगेड

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
ne: फेजर

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
ne: जेकेसफेहर्भार

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
ne: गयोर-मोसन-सपरोन

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
ne: गयोर

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
ne: हाज्डु-बिहार

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
ne: डेब्रेसेन

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
ne: हेभेस

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
ne: इगर

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ne: जास्ज-नाजीकुन-जोल्नोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
ne: जोल्नोक

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
ne: कोमारोम-एस्टरगोम

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
ne: टाटाबान्या

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
ne: नोग्राड

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
ne: सालगोटारजन

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
ne: पेस्ट

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
ne: बुडापेस्ट

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
ne: सोमोजी

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
ne: कापोस्भार

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ne: जाबोल्क्स-जाटमर-बेरेग

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
ne: नाइरेगीहाजा

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
ne: टोल्ना

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
ne: जेक्सजार्ड

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
ne: भास

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
ne: जोमबाथ्ली

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
ne: भेसजप्रेम

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
ne: जाला

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
ne: जालेइजर्सजेग

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
ne: हङ्गेरी (क्षेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
ne: हङ्गेरी होइन (क्षेत्र)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
ne: पश्चिमी ट्रान्सडानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
ne: गयोर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
ne: दक्षिणी ट्रान्सडानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
ne: पेक्स

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
ne: केन्द्रीय ट्रान्सडानुबिया

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
ne: जेकेसफेहर्भर

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
ne: केन्द्रीय हङ्गेरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
ne: बुडापेस्ट

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
ne: दक्षिणी हङ्गेरी

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
ne: मिस्कोल्क

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
ne: उत्तरी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
ne: डेब्रेसेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
ne: दक्षिणी ग्रेट प्लेन

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
ne: सेगेड

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
ne: आइसल्यान्ड (क्षेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
ne: आइसल्यान्ड होइन (क्षेत्र)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
ne: पूर्वी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
ne: इगिल्सस्टाओयर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
ne: राजधानी क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
ne: रेइकजाभिक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
ne: दक्षिण पश्चिम क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
ne: अकुरेयरी

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
ne: दक्षिण पश्चिम क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
ne: साउअरक्रोकुर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
ne: दक्षिण क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
ne: सेलफोस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
ne: दक्षिणी पेनिनसुला

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
ne: केफ्लाभिक

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
ne: पश्चिमी जोर्ड्स

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
ne: इसाफजोरूर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
ne: पश्चिम क्षेत्र

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
ne: बोरगार्नेस

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
ne: भाटनाजोकुल ग्लासियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
ne: लाङजोकुल ग्लासियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
ne: होप्सजोकुल ग्लासियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
ne: माइरडाल्सजोकुल ग्लासियर

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
ne: ड्राङ्गाजोकुल ग्लासियर

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
ne: इरान

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
ne: तेहरान

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
ne: कोम

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
ne: मारकाजी

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
ne: अराक

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
ne: क्वाजभिन

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
ne: गिलान

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
ne: राशट

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
ne: अरडाबिल

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
ne: जानजन

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
ne: पूर्वी अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
ne: टाब्रिज

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
ne: पश्चिम अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
ne: अरमिया

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
ne: कर्डिस्थान

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
ne: सानानडज

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
ne: हामेडन

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
ne: करमानशाह

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
ne: इलाम

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
ne: लोरेस्टान

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
ne: खोरम अबाद

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
ne: खुजेस्टान

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
ne: आवाज

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
ne: चहारमहल र बाखटियरी

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
ne: शाहर-ई कोर्ड

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
ne: कोहकिलुये र बायर अहमह

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
ne: यासोज

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
ne: बुशर

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
ne: फार्स

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
ne: शिराज

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
ne: होरमोजगान

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
ne: बन्दर-इ अब्बास

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
ne: सिस्टन र बालुचिस्टन

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
ne: जाहेडन

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
ne: कर्मान

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
ne: याज्ड

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
ne: एस्फाहन

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
ne: सेम्नान

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
ne: मजानडरान

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
ne: सारी

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
ne: गोलेस्टान

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
ne: गोरगान

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
ne: दक्षिण खोरासन

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
ne: बिरजान्द

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
ne: राजाभी खोरासन

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
ne: मशहाड

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
ne: उत्तर खोरासन

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
ne: बोजनोर्ड

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
ne: पर्सियन खाडी

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
ne: ओमनको खाडी

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
ne: कास्पियन समुद्र

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
ne: ओरोमिया ताल

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
ne: साउदी अरब

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
ne: ओमन

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
ne: इराक

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
ne: कुवेत

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
ne: टुर्केमिनिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
ne: अफ्गानिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
ne: अजरबैजान

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
ne: टर्की

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
ne: कतार

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
ne: यू ए ई

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
ne: इटाली

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
ne: इटाली होइन

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
ne: सिसिले

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
ne: पालेर्मो

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
ne: फ्रिउली भेनेजिया ग्युलिया

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
ne: ट्रिस्टे

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
ne: आबुर्जो

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
ne: ला आग्युइला

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
ne: लाटिउम

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
ne: रोम

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
ne: कालाब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
ne: कान्टान्जारो

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
ne: पियडमोन्ट

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
ne: टुरिन

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
ne: एपुलिया

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
ne: बेरी

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
ne: लोमबार्डी

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
ne: मिलान

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
ne: युम्ब्रिया

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
ne: पेरुगिया

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
ne: ट्रेन्टिनो एल्टो एडिगे

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
ne: ट्रेन्टो

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
ne: मोलिस

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
ne: काम्पोबासो

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
ne: टुस्कानी

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
ne: फ्लोरेन्स

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
ne: इमिलिया रोमागना

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
ne: बोलोन्गा

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
ne: भाल डे ओस्टा

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
ne: ओस्टा

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
ne: काम्पानिया

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
ne: नेप्लेस

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
ne: बास्लिकाटा

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
ne: पोटेन्जा

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
ne: लिगुरिया

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
ne: गेनोव

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
ne: सार्डिनिया

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
ne: काग्लियारी

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
ne: मार्चेस

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
ne: एनकोना

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
ne: भेनेटो

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
ne: भेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
ne: राज्यहरू अनुसार इटाली

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
ne: इटाली होइन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
ne: एलेस्सान्ड्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
ne: एस्टी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
ne: बेइल्ला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
ne: कुनेव

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
ne: नोभारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
ne: टुरिन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ne: भर्बानो-कुसिव-ओसोला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
ne: भर्सेली

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
ne: बर्गामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
ne: ब्रेस्सिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
ne: कोमो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
ne: क्रेमोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
ne: लेक्को

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
ne: लोडि

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
ne: मान्टोभा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
ne: मिलान

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
ne: पाभिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
ne: सोड्रिवो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
ne: भारेसे

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
ne: एवस्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
ne: बोल्जानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
ne: ट्रिन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
ne: बेल्लुनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
ne: पाडोभा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
ne: रोभिगो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
ne: ट्रिभिसो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
ne: भेनिस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
ne: भर्रोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
ne: भिसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
ne: गोरिजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
ne: पोर्डेनोन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
ne: ट्रिएस्टे

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
ne: उड्डिन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
ne: गेनोव

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
ne: इम्पेरिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
ne: ला स्पेजिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
ne: साभोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
ne: बोलङ्गा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
ne: फेर्रारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
ne: फोर्ली-सेसेना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
ne: मोडेना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
ne: पार्मा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
ne: पियसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
ne: राभेन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
ne: रेग्गीव नेल इमिलिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
ne: रिमिनी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
ne: आर्जो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
ne: फ्लोरेन्स

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
ne: ग्रोसेटो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
ne: लिभोर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
ne: लुक्का

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
ne: मास्सा-कार्रारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
ne: पिसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
ne: पिस्टोइया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
ne: पोर्तो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
ne: सिइना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
ne: पेरूगिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
ne: टर्नी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
ne: एन्कोना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
ne: एस्कोली पिसेनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
ne: मासेराता

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
ne: पेसारो र उर्बिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
ne: फ्रोसिनोन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
ne: लाटिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
ne: रिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
ne: रोम

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
ne: भिटेर्बो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
ne: चिएटी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
ne: एल आग्गुयला

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
ne: पेस्कारा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
ne: टेरामो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
ne: चाम्पोबास्सो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
ne: इसेर्निया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
ne: एभेर्लिनो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
ne: बेनेभेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
ne: कासेर्टा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
ne: नेप्लेस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
ne: सालेर्नो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
ne: बेरी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
ne: ब्रिन्डिसी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
ne: फोग्गीया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
ne: लेस्से

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
ne: टारान्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
ne: माटेरा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
ne: पोटेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
ne: चाटेन्जारो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
ne: कोसेन्जा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
ne: क्रोटोन

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
ne: रेग्गीव डी कालाब्रिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
ne: भिबो भालेन्टिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
ne: एग्रिगेन्टो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
ne: काल्टानिसेटा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
ne: कातानिया

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
ne: एन्ना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
ne: मेस्सिना

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
ne: पालेर्मो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
ne: रागुसा

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
ne: साइराकुस

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
ne: ट्रिपानी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
ne: काग्लियारी

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
ne: नुवरो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
ne: ओरिस्टानो

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
ne: सास्सारी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
ne: जमैका

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
ne: परिश

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
ne: जमैका होइन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
ne: किङ्गस्टोन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
ne: पोर्टल्यान्ड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
ne: पोर्ट एनटोनियो

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
ne: सेन्ट एन्ड्रेउ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
ne: हाफ वे ट्री

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
ne: सेन्ट थोमस

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
ne: मोरान्ट बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
ne: क्लारेन्डन

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
ne: मे पेन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
ne: म्यानचेस्टर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
ne: मान्डेभिले

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
ne: सेन्ट अनन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
ne: सेन्ट अननको बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
ne: सेन्ट काथरिन

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
ne: स्पेनिश शहर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
ne: सेन्ट मेरी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
ne: पोर्ट मारिया

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
ne: हानोभर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
ne: लुसिया

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
ne: सेन्ट एलिजाभेथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
ne: ब्लयाक रिभर

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
ne: सेन्ट जेम्स

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
ne: मोन्टेगो बे

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
ne: ट्रेलनी

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
ne: फलमाउथ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
ne: वेष्टमरल्यान्ड

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
ne: साभाना-ला-मर

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
ne: जापान

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
ne: प्रिफेक्चर

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
ne: सीमा बाहिर

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
ne: होककाइडो

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
ne: सापपोरो

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
ne: ओमोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
ne: आइवाटे

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
ne: मोरियोका

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
ne: अकिटा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
ne: यामागाटा

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
ne: मियागी

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
ne: सेनडाइ

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
ne: निगाटा

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
ne: फुकुशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
ne: नागानो

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
ne: गुन्मा

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
ne: मायबाशी

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
ne: टकचिगि

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
ne: उटसुनोमिया

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
ne: आईबाराकी

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
ne: मिटो

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
ne: चीबा

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
ne: गिफु

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
ne: शिजुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
ne: साइटामा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
ne: यामानाशी

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
ne: कौउफु

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
ne: टोयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
ne: इशिकावा

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
ne: कानाजावा

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
ne: एइचि

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
ne: नागोया

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
ne: फुकुइ

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
ne: शिगा

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
ne: माइ

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
ne: योटो

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
ne: योगो

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
ne: कोबे

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
ne: नारा

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
ne: ओसाका

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
ne: वाकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
ne: ओकायामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
ne: टोटटोरी

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
ne: शिमाने

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
ne: माटसुइ

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
ne: हिरोशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
ne: यमागुची

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
ne: फुकुओका

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
ne: मियाजाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
ne: कागोशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
ne: कुमामोटो

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
ne: सागा

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
ne: नागासाकी

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
ne: इहिम

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
ne: माटसुयामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
ne: टोकुशिमा

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
ne: कागावा

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
ne: टाकामाट्सु

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
ne: कनागवा

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
ne: योकोहामा

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
ne: टोकियो

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
ne: ओकिनावा

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
ne: नाहा

en: E&xplore Map
ne: मानचित्र खोजी गर्नुहोस्

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
ne: यो सेक्सनमा भागका बारेमा सिक्नका लागि मानचित्रको कुनै भागमा बायाँ क्लिक गर्नुहोस्

en: Test Yourself:
ne: आफैलाई परीक्षण गर्नुहोस्:

en: &Location of Regions
ne: क्षेत्रको स्थान

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
ne: मेनुको बायाँतिर तल तपाईँलाई दिइएको भाग नामको यो चुनौतीमा तपाईँले मानचित्रमा त्यो फेला पारेर त्यसलाई क्लिक गर्नुपर्दछ ।

en: &Place Regions in the Map
ne: मानचित्रमा क्षेत्र राख्नुहोस्

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
ne: यो चुनौतिमा तपाईँलाई क्षेत्रको आकार दिइएको छ र तपाईँले यसलाई मानचित्रमा राख्नै पर्दछ

en: &Regions by Capital
ne: राजधानीद्वारा क्षेत्र

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
ne: यो क्विजमा तपाईँले यसको राजधानीमा दिएको भाग नाम अनुमान गर्नुपर्नेछ

en: &Capitals of Regions
ne: क्षेत्रको राजधानी

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
ne: यो क्विजमा तपाईँले दिइएको भाग नामको राजधानी अनुमान गर्नुपर्दछ

en: Re&gions by Flag
ne: झण्डाद्वारा क्षेत्र

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
ne: यो क्विजमा तपाईँले झण्डा दिइएकोबाट भागको नाम अनुमान गर्नुपर्दछ

en: &Flags of Regions
ne: क्षेत्रको झण्डा

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
ne: यो क्विजमा तपाईँले दिइएको नामबाट भागको झण्डा अनुमान गर्नुपर्दछ

en: &Open Map...
ne: मानचित्र खोल्नुहोस्...

en: &Zoom
ne: जुम गर्नुहोस्

en: &Original Size
ne: मौलिक साइज

en: &Automatic Zoom
ne: स्वचालित जुम

en: &Move
ne: सार्नुहोस्

en: Disclaimer
ne: अस्वीकरण

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
ne: अन्तिममा प्रयोग गरिएको मानचित्र खोल्न सकेन । %1 पदवर्णन गर्दा त्रुटि: %2

en: There is no current map
ne: त्यहाँ हाल मानचित्र छैन

en: Number of Questions
ne: प्रश्नको नम्बर

en: How many questions do you want? (1 to %1)
ne: तपाईँले कतिवटा प्रश्न चाहनुहुन्छ ? (१ देखि %1)

en: &Location of %1
ne: %1 को स्थान

en: &Place %1 in the Map
ne: मानचित्रमा %1 राख्नुहोस्

en: %1 by Flag
ne: झण्डाद्वारा %1

en: &Flags of %1
ne: %1 को झण्डा

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
ne: <qt>हालको मानचित्र:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
ne: मानचित्र, झण्डा, अनुवाद इत्यादि तिनीहरूको लेखकले सम्पादन गर्ने सक्ने जस्तै शुद्ध छ तर केडीई भूगोललाई आधिकारिक स्रोतको रूपमा लिन सकिँदैन ।

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
ne: अन्तिममा खोलिएको मानचित्र

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
ne: लिथुयनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
ne: बेलारूस

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
ne: रूस

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
ne: इस्टोनिया

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
ne: एजक्राउकल

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
ne: अलुक्सने

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
ne: बल्भी

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
ne: बाउस्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
ne: सेसिस

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
ne: डाउगाभपिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
ne: डाउगाभपिल्स शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
ne: डोबेले

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
ne: गुलबेने

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
ne: जेकाबपिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
ne: जेलगाभा

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
ne: जेलगाभा शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
ne: जुरमाला शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
ne: क्रासलाभालाभा

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
ne: कुल्डिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
ne: लियपाजा

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
ne: लियपाजा शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
ne: लिमबाजी

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
ne: लुड्जा

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
ne: म्याडोना

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
ne: ओग्रे

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
ne: प्रेइलि

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
ne: रेजेक्ने

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
ne: रेजेक्ने शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
ne: रिगा

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
ne: रिगा शहर

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
ne: सालडस

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
ne: टल्सी

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
ne: टुकुम्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
ne: भाल्का

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
ne: भालमियरा

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
ne: भेन्ट्सपिल्स

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
ne: भेन्ट्सपिल्स शहर

en: KGeography
ne: केडीई भूगोल

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
ne: © 2004-2005 अल्बर्ट एस्टल्स सिड

en: Albert Astals Cid
ne: अल्बर्ट एस्टाल्स सिड

en: Programmer and designer
ne: प्रोग्रामर र डिजाइनर

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
ne: यसको राजधानी %1 हो...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
ne: %1 को राजधानी हो...

en: %1 by Capital
ne: राजधानीद्वारा %1

en: Regions
ne: क्षेत्र

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
ne: तपाईँले मानचित्रमा एउटा बग फेला पार्नुभएको छ । कृपया लेखकसँग सम्पर्क गर्नुहोस् %1 मानचित्रसँग %2,%3,%4 रङ सम्बन्धित नभएको भन्नुहोस् ।

en: Choose Map to Use
ne: प्रयोग गर्नलाई मानचित्र छनोट गर्नुहोस्

en: Error parsing %1: %2
ne: %1 पद वर्णन गर्दा त्रुटि: %2

en: The map image file for %1 does not exist
ne: %1 का लागि मानचित्र छवि फाइल अवस्थित छैन

en: The flag image file for %1 does not exist
ne: %1 का लागि झण्डा छवि फाइल अवस्थित छैन

en: Invalid value in tag %1
ne: %1 ट्यागमा अवैध मान

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
ne: त्यहा पहिल्यै %1 नाम गरेको भाग छ वा %2 रङको भाग छ ।

en: The map description file should begin with the %1 tag
ne: मानचित्र वर्णन गर्ने फाइल %1 ट्यागबाट सुरु हुनुपर्दछ

en: Could not open %1 for reading.
ne: पढ्नका लागि %1 खोल्न सकेन ।

en: %1 does not exist.
ne: %1 अवस्थित छैन ।

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
ne: मानचित्र वर्णन फाइलसँग %2 भित्र %1 ट्याग हुनुपर्दछ

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
ne: मानचित्र वर्णन फाइलसँग %2 भित्र ट्याक्कै एउटा %1 ट्याग हुनुपर्दछ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
ne: उत्तर र मध्य अमेरिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
ne: उत्तर र मध्य अमेरिका होइन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
ne: क्यानडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
ne: ओट्टावा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
ne: एल साल्भाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
ne: सान साल्भाडोर

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
ne: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
ne: वासिङ्टन डी सी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
ne: द बाहामास

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
ne: नास्साउ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
ne: द डोमिनिकान रिपब्लिक

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
ne: सान्टो डोमिङ्गो

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
ne: हाइटी

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
ne: पोर्ट-उ-प्रिन्स

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
ne: क्युबा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
ne: हभाना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
ne: जम्मैका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
ne: किङ्गस्टोन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
ne: डोमिनिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
ne: रोसेउ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ne: एन्टिग्वा र बार्बुडा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
ne: सेन्ट जोन्स

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
ne: बार्बाडोस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
ne: ब्रिजटाउन

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ne: ट्रिनिडो र टोबागो

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
ne: स्पेनको पोर्ट

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
ne: मेक्सिको

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
ne: मेक्सिको सिटि

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
ne: ग्वाटेमाला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
ne: ग्वाटेमाला सिटि

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
ne: बेलिज

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
ne: बेल्मोपान

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
ne: हन्डुरस

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
ne: टेगुसिगाल्पा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
ne: निकारागुवा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
ne: मानाग्वा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
ne: कोस्टा रिका

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
ne: सान जोसे

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
ne: पानामा

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
ne: पानामा सिटि

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
ne: ग्रिनल्यान्ड [डेनमार्क]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
ne: गुयना

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
ne: भेनेजुयला

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
ne: कोलम्बिया

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
ne: नेदरल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
ne: नेदरल्यान्ड होइन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
ne: फ्रिसल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
ne: लेउवार्डेन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
ne: ग्रोनिनजेन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
ne: ड्रेन्थ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
ne: एस्सेन

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
ne: ओभरिज्सेल

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
ne: जोवले

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
ne: गेल्डरल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
ne: आर्नहेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
ne: उत्तरी ब्राबान्ट

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
ne: हर्टोगेनबोस्च

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
ne: लिमबर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
ne: मासट्रिचट

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
ne: फ्लेभोल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
ne: लेस्टाड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
ne: उट्रेचाट

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
ne: जिल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
ne: मिडिल्बर्ग

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
ne: उत्तरी हल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
ne: हार्लेम

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
ne: दक्षिण हल्यान्ड

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
ne: हाग्युए

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
ne: निकारागुवा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
ne: निकारागुवा होइन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
ne: नुएभा सेगोभिया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
ne: ओकोटल

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
ne: म्याड्रिज

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
ne: सोमोटो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
ne: एस्टेलि

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
ne: चिनानडेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
ne: लिओन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
ne: मनागुवा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
ne: मसाया

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
ne: काराजो

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
ne: जिनोटेप

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
ne: ग्रानाडा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
ne: रिभस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
ne: चोनटालेस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
ne: जुइगाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
ne: बोअको

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
ne: माटागाल्पा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
ne: जिनोटेगा

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
ne: रियो सान जुआन

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
ne: सान कार्लोस

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
ne: एट्लानटिको नोर्टे

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
ne: एट्लान्टिको सुर

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
ne: ब्लुफिल्ड्स

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
ne: नर्वे

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
ne: काउन्टीहरू

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
ne: नर्वे होइन

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
ne: नोर्डल्यान्ड

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
ne: बोडो

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
ne: स्टेइन्कजेर

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
ne: मोल्डे

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
ne: रोगाल्यान्ड

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
ne: स्टाभेन्जर्जर

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
ne: ओस्लो

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
ne: पानामा

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: panama.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
ne: पानामा होइन

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
ne: बोकास डेल टोरो

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
ne: चिरिक्वी

[ctx: panama.kgm]
en: David
ne: डेभिड

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
ne: ककले

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
ne: पेनोनोम

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
ne: कोलोन

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
ne: डारियन

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
ne: ला पाल्मा

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
ne: हेरेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
ne: चिट्रे

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
ne: लोस सन्टोस

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
ne: लस ट्याबलस

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
ne: पानामा

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
ne: भेरागुएस

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
ne: सान्टियागो डे भेरागुएस

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
ne: एम्बेरा

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
ne: युनियन चोको

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
ne: कुना याला

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
ne: एल पोर्भेनिर

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
ne: गोब-बगल

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
ne: चिचिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
ne: पराग्वे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
ne: पराग्वे होइन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
ne: अल्टो पराग्वे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
ne: फुएर्टे ओलिम्पो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
ne: अल्टो पाराना

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
ne: सिउडाड डेल एस्टे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
ne: एमामबे

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
ne: पेड्रो जुआन काबालेरो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
ne: असुनसियन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
ne: बोक्वेरोन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
ne: फिलाडेलफिया

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
ne: कागुयाजु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
ne: कोरोनेल ओभिइडो

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
ne: काजापा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
ne: कानिनडेयु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
ne: साल्टो डेल ग्वाइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
ne: सेन्ट्रल

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
ne: अरेगुवा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
ne: कन्सेपसियन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
ne: कोरडिलेरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
ne: काकुप

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
ne: ग्वाइरा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
ne: भिलाररिका

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
ne: इटापुआ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
ne: इनकार्नासियन

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
ne: मिसिओन्स

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
ne: सान जुआन बाउटिस्टा

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
ne: निमबुकु

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
ne: पिलार

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
ne: पारागुयारी

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
ne: प्रेसिडेन्ट हयेस

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
ne: पोजो कोलोराडो

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
ne: सान पेड्रो

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
ne: पेरू

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
ne: प्रशान्त महासागर

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
ne: इक्युडर

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
ne: कोलम्बिया

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
ne: ब्राजिल

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
ne: बोलिभिया

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
ne: चिली

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
ne: अमाजोनस

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
ne: चाचापोयास

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
ne: एनक्याश

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
ne: हुआराज

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
ne: अपुरिम्याक

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
ne: अबान्के

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
ne: अरेक्विपा

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
ne: अयाकुचो

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
ne: काजामार्का

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
ne: कुस्को

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
ne: हुआनकाभेलिका

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
ne: हुआनुको

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
ne: ईका

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
ne: जुनिन

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
ne: लाम्बायेक्यु

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
ne: चिकलायो

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
ne: ला लिबर्टाड

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
ne: ट्रुजिल्लो

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
ne: लिमा

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
ne: लोरेटो

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
ne: आईक्विटोस

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
ne: माड्रे डे डिओस

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
ne: पुएर्टो माल्डोनाडो

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
ne: मोक्विगुआ

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
ne: पिउरा

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
ne: टाक्ना

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
ne: टमबेस

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
ne: पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
ne: सेरो डे पास्को

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
ne: पुनो

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
ne: सान मार्टिन

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
ne: मोयोबाम्बा

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
ne: युकायाली

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
ne: पुकाल्पा

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
ne: पोल्यान्ड

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
ne: पोल्यान्ड होइन

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
ne: मासोभिया

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
ne: वार्सा

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
ne: वार्मिया र मासुरिया

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
ne: ओल्सेटिन

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
ne: पोडलाचिया

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
ne: बेयल्स्टोक

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
ne: लुब्लिन

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
ne: सबकार्पाथिया

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
ne: जेसोव

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
ne: किएल्स

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
ne: लेस्सर पोल्यान्ड

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
ne: क्राकव

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
ne: लोड्स

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
ne: सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
ne: कोटाविस

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
ne: ओपोल

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
ne: पोमेरानिया

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
ne: पश्चिम पोमेरानिया

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
ne: साचेचेएन

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
ne: ग्रेटर पोल्यान्ड

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
ne: लोवर सिलेसिया

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
ne: रोक्लोव

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
ne: लुबुज

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
ne: जेइलोना गोरा, गोर्साव विइर्कोपोल्स्की

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
ne: कुयार्भिया-पोमेरानिया

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
ne: पुएर्टो रिको

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
ne: नगरपालिकाहरू

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
ne: मोना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
ne: एड्जन्टास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
ne: एगुएडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
ne: एगुएडिला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
ne: एगुएस बुयनास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
ne: एइबोनिटो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
ne: अनास्को

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
ne: अरेसिबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
ne: अररोयो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
ne: बार्सेलोनेटा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
ne: बारानक्विटास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
ne: बायामोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
ne: काबो रोजो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
ne: कागुएस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
ne: कामुइ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
ne: कानोभानस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
ne: कारोलिना

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
ne: काटानो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
ne: कायेय

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
ne: सेइबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
ne: सियलेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
ne: सिड्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
ne: कोयमो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
ne: कोमेरियो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
ne: कोरोजल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
ne: कुलेब्रा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
ne: डोराडो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
ne: फजार्डो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
ne: फ्लोरिडा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
ne: गुआनिका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
ne: गुयामा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
ne: गुयानिल्ला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
ne: गुयनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
ne: गुराबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
ne: हाटिल्लो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
ne: हर्मिगुएरस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
ne: हुमाकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
ne: इसाबेला

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
ne: जयुया

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
ne: जुआना डियज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
ne: जनकोस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
ne: लाजास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
ne: लारेस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
ne: लास मारियस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
ne: लास पियड्रास

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
ne: लोइजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
ne: लुक्विलो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
ne: मनाटी

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
ne: मारिकाओ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
ne: मउनाबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
ne: मायागुयज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
ne: मोका

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
ne: मोरोभिस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
ne: नागुयबो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
ne: नारानजिटो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
ne: ओरोकोभिस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
ne: पाटिलस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
ne: पेनुइलस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
ne: पोन्स

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
ne: क्विब्राडिलस

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
ne: रिनकोन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
ne: रियो ग्रान्डे

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
ne: सबाना ग्रान्डे

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
ne: सालिनस

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
ne: सान जर्मन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
ne: सान जुआन

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
ne: सान लोरेन्जो

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
ne: सान सेबास्टियन

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
ne: सान्टा इसाबेल

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
ne: टोए अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
ne: टोए बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
ne: ट्रुजिल्लो अल्टो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
ne: उटुएडो

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
ne: भेगा अल्टा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
ne: भेगा बाजा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
ne: भियक्विज

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
ne: भिल्लालबा

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
ne: याबुकोआ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
ne: याउको

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
ne: स्लोभाकिया

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
ne: स्लोभाकिया होइन

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
ne: ब्राटिस्लाभा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
ne: ट्रनाभा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
ne: ट्रेनसिन

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
ne: निट्रा

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
ne: जिलिना

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
ne: बान्स्का बाइस्ट्रिका

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
ne: प्रेसोभ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
ne: कोसिस

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
ne: दक्षिण अमेरिका

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
ne: किनारा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
ne: पानामा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
ne: कोलम्बिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
ne: बोगोटा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
ne: भेनेजुयला

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
ne: कराकास

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
ne: गुयना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
ne: जर्जटाउन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
ne: सुरिनाम

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
ne: पारामारिबो

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
ne: फ्रेन्च गुयना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
ne: कायेन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
ne: इक्युडर

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
ne: क्विटो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
ne: पेरू

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
ne: लिमा

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
ne: ब्राजिल

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
ne: ब्राजिलिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
ne: बोलिभिया

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
ne: ला पाज

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
ne: चिली

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
ne: सान्टियागो

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
ne: पराग्वे

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
ne: एसुन्सिवन

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
ne: अर्जेन्टिना

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
ne: ब्युनस आइर्स

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
ne: उरूग्वे

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
ne: मोन्टेभिडियो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
ne: कोरियाको गणतन्त्र

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
ne: क्षेत्रहरू

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
ne: सीमा बाहिर

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
ne: चङ्गचेयङबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
ne: चियङजु

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
ne: चुङ्गचियङ्गनाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
ne: डेइजोन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
ne: जिओलाबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
ne: जियनजु

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
ne: जिओलानाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
ne: मुआन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
ne: जेजु-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
ne: जेजु

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
ne: गाइयङ्गसाङ्गनाम-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
ne: च्याङ्गवान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
ne: गाइयङ्गसाङ्गबुक-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
ne: डेइगु

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
ne: ग्याङ्गवोन-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
ne: चुनचेयन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
ne: गाइयोङ्गी-डो

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
ne: सुओन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
ne: अल्सन

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
ne: ग्वाङ्गजु

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
ne: बुसान

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
ne: सिउल

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
ne: इनचियन

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
ne: स्पेन

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
ne: स्वायत्त समुदायहरू

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
ne: स्पेन होइन

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
ne: बाह्य सीमाना

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
ne: एन्डालुसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
ne: सेभिल्ले

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
ne: अरागन

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
ne: जारागोजा

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
ne: अष्ट्रिज

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
ne: ओभियडो

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
ne: बालेयरिक द्विप

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
ne: प्लामा डे मायोर्का

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
ne: बास्क्यू देश

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
ne: भिटोरिया

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
ne: क्यानरी द्विप

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
ne: लास पालमस डे ग्रेन क्यानेरिया र सान्टा क्रुज डे टेनेरिफ

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
ne: कान्टाब्रिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
ne: सान्टान्डेर

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
ne: क्यासटिले-ला मान्चे

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
ne: टोलेडो

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
ne: कास्टिले र लिवन

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
ne: भाल्लाडोलिड

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
ne: कातालोनिया

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
ne: बार्सिलोना

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
ne: एक्ट्रेमाडुरा

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
ne: मेरिडा

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
ne: गालिसिया

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
ne: सान्टियागो डे कोम्पोसटेला

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
ne: ला रिवजा

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
ne: लोग्रोना

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
ne: म्याड्रिड

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
ne: मुर्सिया

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
ne: नाभार्रे

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
ne: पाम्प्लोना

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
ne: भ्यालेनसियन कम्युनिटी

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
ne: भ्यालेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
ne: स्पेन (राज्य)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
ne: फ्रान्स

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
ne: एन्डोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
ne: पोर्चुगल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
ne: मोरक्को

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
ne: अलाभा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
ne: भिक्टोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Albacete
ne: अल्बासेट

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
ne: एलिकान्ट

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
ne: अल्मेरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
ne: एस्टुरियस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
ne: ओभियडो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ávila
ne: एभिला

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
ne: बाडाजोज

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
ne: बार्सिलोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
ne: बर्गोस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
ne: कासेरेस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
ne: काडिज

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
ne: कान्टाब्रिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
ne: सान्टान्डेर

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
ne: कास्टेलोन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
ne: कास्टेलोन डे ला प्लाना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
ne: सिउडाड रियल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
ne: कोर्डोबा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
ne: ए कोरूना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
ne: क्युएन्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
ne: जिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
ne: जेरोना/जिरोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
ne: ग्रानाडा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
ne: ग्वाडालाजारा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
ne: गुइपुजकोआ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
ne: सान सेबास्टियन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
ne: हुएल्भा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
ne: हुएस्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
ne: बालेयरिक द्विप

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
ne: पाल्मा डे मालोर्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
ne: जायन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
ne: ला रियोजा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
ne: लोग्रोनो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
ne: लियोन

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
ne: लेरिडा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
ne: लुगो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
ne: म्याड्रिड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
ne: मालागा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
ne: मुर्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
ne: नाभार्रे

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
ne: पाम्प्लोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
ne: औरेन्स

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
ne: पालेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
ne: लास पाल्मस

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
ne: लास पालमस डे ग्रान क्यानेरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
ne: पोन्टेभेड्रा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
ne: सालामान्का

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
ne: सान्टा क्रज डे टेनेरिफ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
ne: सेगोभिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
ne: सेभिल्ले

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
ne: सोरिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
ne: टारागोना

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
ne: टेरूल

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
ne: टोलेडो

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
ne: भ्यालेन्सिया

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
ne: भाल्लाडोलिड

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
ne: बिस्केय

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
ne: बिलबाओ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
ne: जामोरा

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
ne: जारागोजा

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
ne: सुरिनाम

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
ne: जिल्लाहरू

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
ne: सुरिनाम होइन

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
ne: निकेरिइ

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
ne: निउअ निकेरिइ

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
ne: कोरोनिइ

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
ne: टोटनेस

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
ne: सारामाक्का

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
ne: ग्रोनिनजेन

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
ne: वानिका

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
ne: लेलिडोर्प

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
ne: कमविजने

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
ne: निउअ आर्मस्टरडम

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
ne: मारोविजने

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
ne: अल्बिना

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
ne: पारा

[ctx: suriname.kgm]
en: Onverwacht
ne: अनभरवाच्ट

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
ne: पारामारिबो

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
ne: ब्रोकोपोन्डो

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
ne: सिपालिविनि

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
ne: देश अनुसार स्वीडेन

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
ne: काउन्टीहरू

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
ne: देशको सीमा

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
ne: किनारा

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
ne: स्विडेन होइन

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
ne: स्टकहोम देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
ne: स्टकहोम

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
ne: भास्टरबोटेन देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
ne: उमेया

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
ne: नोरबोटेन देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
ne: लुलेया

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
ne: अपसाला देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
ne: अपसाला

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
ne: सोडरमानल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
ne: नाइकोपिङ

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
ne: ओस्टरगोट्ल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
ne: लिङ्कोपिङ

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
ne: जोनकोपिङ देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
ne: जोनकोपिङ

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
ne: क्रोनोबर्ग देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
ne: भाक्सजो

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
ne: कालमर देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
ne: कालमर

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
ne: गोटल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
ne: भिसबाइ

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
ne: ब्लेकिङ्गे देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
ne: स्केन देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
ne: माल्मो

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
ne: हल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
ne: हाल्मस्टाड

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
ne: भास्ट्रा गोटाल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
ne: गोटेबर्ग

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
ne: भार्मल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
ne: कार्लस्टाड

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
ne: ओरेब्रो देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
ne: ओरेब्रो

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
ne: भास्टमानल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
ne: भास्टेरस

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
ne: डालर्ना देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
ne: फालुन

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
ne: गाभ्लेबोर्ग देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
ne: गाभ्ले

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
ne: भास्टरनोर्ल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
ne: हार्नोस्यान्ड

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
ne: जाम्टल्यान्ड देश

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
ne: ओस्टरसुन्ड

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
ne: युक्रेन

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
ne: ओब्लास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
ne: भोलाइन्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
ne: लुट्सके

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
ne: एल भिभसका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
ne: एल भिभ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
ne: जाकारपाट्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
ne: उझ्होरोट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
ne: रिभेन्स्का अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
ne: रिभ्ने

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
ne: टरनोपिल्स्का अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
ne: टर्नोपिल

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
ne: खमेलनाइट्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
ne: खमेलनाइट्सकी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
ne: आईभानो-फ्रान्किभ्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
ne: आईभानो-फ्रान्किभ्स्क

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
ne: चर्निभेट्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
ne: चेर्निभ्त्से

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
ne: जाइटोमाइर्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
ne: झिटामाइर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
ne: भिन्नीट्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
ne: भिनित्स्ये

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
ne: काइभ्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
ne: कियभ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
ne: चरकासका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
ne: चेरकासे

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
ne: किरोभोहराड्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
ne: माइकोलेभिसका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
ne: माइकोयिभ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
ne: ओडेस्का अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
ne: ओडेसा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
ne: चरनिहिभस्का अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
ne: चर्निहिभ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
ne: सुम्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
ne: सुमी

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
ne: पोल्टाभ्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
ne: पोल्टाभा

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
ne: खारकिभ्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
ne: खारकिभ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
ne: डीनिप्रोपेट्रोभ्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
ne: डीनिप्रो

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
ne: डोनेट्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
ne: डोनेट्स्क

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
ne: जापोरिजका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
ne: जापोरिजजिया

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
ne: खरसोन्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
ne: खरसोन

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
ne: लुहान्सका अबलास्ट

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
ne: लुहान्स्क

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
ne: क्रिमियाको स्वायत्त गणतन्त्र

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
ne: सिमफेरोपोल

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
ne: कियभको शहर

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
ne: सेभास्टोपोलको शहर

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
ne: एजोभ समुद्र

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
ne: ब्ल्याक सि

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
ne: युक्रेन होइन

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
ne: सीमाना/किनारा

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
ne: रिभर

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
ne: उरूग्वे

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
ne: विभागहरू

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
ne: उरूग्वे होइन

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
ne: अर्टिग्यास

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
ne: क्यानेलोन्स

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
ne: सेरो लार्गो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
ne: मेलो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
ne: कोलोनिया

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
ne: डुराजनो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
ne: फ्लोरेसन्स

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
ne: ट्रिनिडाड

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
ne: फ्लोरिडा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
ne: लाभाल्लेजा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
ne: मिनस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
ne: मालडोनाडो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
ne: मोन्टेभिडियो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
ne: पेसान्डु

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
ne: रियो नेग्रो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
ne: फ्रे बेन्टोस

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
ne: रिभेरा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
ne: रोचा

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
ne: साल्टो

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
ne: सान जोसे

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
ne: सोरियानो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
ne: मर्सेडिज

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
ne: टाकुवारेम्बो

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
ne: ट्रेयन्टाय ट्रेस

[ctx: usa.kgm]
en: USA
ne: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: usa.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
ne: किनारा

[ctx: usa.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
ne: लेक सुपरियर

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
ne: लेक मिचिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
ne: लेक हुरोन

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
ne: लेक इर्रिइ

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
ne: लेक ओन्टारिव

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
ne: द बाहमास

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
ne: क्युबा

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
ne: क्यानडा

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
ne: मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
ne: रूस

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
ne: वासिङ्गटन डी सी

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
ne: अलाबामा

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
ne: मोन्टगोमेरी

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
ne: अलास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
ne: जुनेउ

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
ne: एरिजोना

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
ne: फोएनिक्स

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
ne: अर्कान्सास

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
ne: लिटिल रक

[ctx: usa.kgm]
en: California
ne: क्यालिफोर्निया

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
ne: साक्रेमेन्टो

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
ne: कोलोराडो

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
ne: डेन्भेर

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
ne: कोनेक्टटिकुट

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
ne: हाटफोर्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
ne: डेलावेयर

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
ne: डोभेर

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
ne: फ्लोरिडा

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
ne: थाल्लाहान्से

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
ne: जर्जिया

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
ne: एटलान्टा

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
ne: हवाइ

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
ne: होनोलुलु

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
ne: इडोहो

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
ne: बोइस

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
ne: इलिनोइस

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
ne: स्प्रिङफिल्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
ne: इन्डियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
ne: इन्डियनापोलिस

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
ne: लोवा

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
ne: डेस मोइनेस

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
ne: कन्सास

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
ne: टोपेका

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
ne: केन्टुके

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
ne: फ्राङ्कफर्ट

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
ne: लुजियाना

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
ne: बाटोन रग

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
ne: माइन

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
ne: अगुस्टा

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
ne: मेरीलयान्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
ne: एन्नोपोलिस

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
ne: म्यासाचुसेट्स

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
ne: बोस्टन

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
ne: मिचिगन

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
ne: लान्सिङ

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
ne: मिन्नेसोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
ne: सेन्ट पाउल

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
ne: मिसिसिपि

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
ne: ज्याक्सन

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
ne: मिस्सोरी

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
ne: जेफ्फरसन सिटि

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
ne: मोन्टाना

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
ne: हेलेना

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
ne: नेब्रास्का

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
ne: लिन्क्लोन

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
ne: नेभाडा

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
ne: कार्सन सिटि

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
ne: न्यू हाम्सिर

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
ne: कोनकर्ड

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
ne: न्यू जर्सी

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
ne: ट्रिन्टोन

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
ne: न्यू मेक्सिको

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
ne: सान्टा फे

[ctx: usa.kgm]
en: New York
ne: न्यू वर्क

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
ne: अल्बानी

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
ne: उत्तरी क्यारोलिना

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
ne: रालेइग

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
ne: उत्तरी डाकोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
ne: बिस्मार्क

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
ne: ओइव

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
ne: कोलम्बस

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
ne: ओक्लाहोमा

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
ne: ओक्लाहोमा सिटि

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
ne: ओरेगन

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
ne: सालेम

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
ne: पेन्सिलभेनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
ne: हेर्रिसबर्ग

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
ne: होडे द्विप

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
ne: प्रोभिडेन्स

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
ne: दक्षिण क्यारोलिना

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
ne: कोलम्बिया

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
ne: दक्षिण डाकोटा

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
ne: पिएर्रे

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
ne: टेन्नेस्से

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
ne: नास्भिल्ले

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
ne: टेक्सास

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
ne: अस्टिन

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
ne: उथ

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
ne: साल्ट लेक सिटि

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
ne: भर्मोन्ट

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
ne: मोन्टपेलियर

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
ne: भर्जिनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
ne: रिचमोन्ड

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
ne: वासिङ्गटोन

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
ne: ओलम्पिया

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
ne: पश्चिम भर्जेनिया

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
ne: चार्लेस्टोन

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
ne: विस्कोसिन

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
ne: म्याडिसन

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
ne: वोइमिङ

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
ne: चेयन्ने

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
ne: भेनेजुयला

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
ne: राज्यहरू

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
ne: पानी

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
ne: भेनेजुयला होइन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
ne: अमाजोनस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
ne: पुएर्टो अयाकुचो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
ne: एन्जोएटेगुइ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
ne: बार्सिलोना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
ne: अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
ne: सान फर्नान्डो डे अपुरे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
ne: अरागुया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
ne: मराके

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
ne: बारिनस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
ne: बोलिभर

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
ne: सिउडाड बोलिभर

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
ne: काराबोबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
ne: भ्यालेन्सिया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
ne: कोजेडेस

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
ne: सान कार्लोस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
ne: डेल्टा अमाकुरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
ne: टुकुपिटा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
ne: फलकोन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
ne: कोरो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
ne: गुयारिको

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
ne: सान जुआन डे लोस मोरस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
ne: लारा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
ne: बारक्विसिमेटो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
ne: मेरिडा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
ne: मिरन्डा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
ne: लस टेक्विस

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
ne: मोनाग्यास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
ne: माटुरिन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
ne: नुएभा एस्पर्टा

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
ne: ला असुन्सियन

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
ne: पोर्टुगुएसा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
ne: गुयनारे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
ne: सक्रे

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
ne: कमाना

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
ne: टाकहिरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
ne: सान क्रिस्टोबल

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
ne: ट्रुजिल्लो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
ne: याराकुय

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
ne: सान फेलिप

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
ne: भरग्यास

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
ne: ला गुयइरा

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
ne: जुलिया

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
ne: माराकाइबो

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
ne: फेडेरल निर्भरता

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
ne: कराकास

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
ne: राजधानी जिल्ला

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
ne: कराकास सिउडाड

[ctx: world.kgm]
en: World
ne: विश्व

[ctx: world.kgm]
en: Countries
ne: देशहरू

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
ne: राष्ट्र होइन

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
ne: अल्जेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
ne: अल्जियर्स

[ctx: world.kgm]
en: Angola
ne: एङ्गोला

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
ne: लुआन्डा

[ctx: world.kgm]
en: Benin
ne: बेनिन

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
ne: प्रोटो नोभो

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
ne: बोस्वाना

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
ne: गाबोर्ने

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
ne: बुर्किना फासो

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
ne: ओउगाडोउगोउ

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
ne: बुरून्डी

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
ne: क्यामरून

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
ne: य्याउन्डे

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
ne: मध्य अफ्रिकी गणतन्त्र

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
ne: बान्गुइ

[ctx: world.kgm]
en: Chad
ne: चार्ड

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
ne: एन्डजामेना

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ne: आइभरी कोस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
ne: यामोउसोउक्रो

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ne: प्रजातान्त्रिक गणतन्त्र कङ्गो

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
ne: किन्सासा

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
ne: डिबोटी

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
ne: इजिप्ट

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
ne: कायरो

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
ne: इक्वाटोरियल गुयना

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
ne: मलाबो

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
ne: इरिट्रिया

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
ne: एस्मारा

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
ne: इथोपिया

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
ne: एड्डिस एबाबा

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
ne: गाबोन

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
ne: लिब्रेभिल्ले

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
ne: घाना

[ctx: world.kgm]
en: Accra
ne: अक्करा

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
ne: गुयना

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
ne: कोनाक्री

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
ne: गुयना-बिस्साउ

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
ne: बिस्साउ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
ne: इरान

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
ne: तेहरान

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
ne: इराक

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
ne: बग्दाद

[ctx: world.kgm]
en: Israel
ne: इजरायल

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
ne: जेरूसेलम

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
ne: जोर्डन

[ctx: world.kgm]
en: Amman
ne: अम्मान

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
ne: केन्या

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
ne: नाइरोबी

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
ne: कुवेत

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
ne: कुवेत सिटि

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
ne: लेबनान

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
ne: बेरूत

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
ne: लेसोथो

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
ne: मासेरू

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
ne: लाइबेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
ne: मोन्रोभिया

[ctx: world.kgm]
en: Libya
ne: लिबिया

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
ne: ट्रिपोली

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
ne: लियचटेन्सटेयन

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
ne: भाडुज

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
ne: माडागास्कर

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
ne: एन्टानानारिभो

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
ne: मलावी

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
ne: लिलोङ्वे

[ctx: world.kgm]
en: Mali
ne: माली

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
ne: बामाको

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
ne: माउर्रिटानिया

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
ne: नोउक्चोट

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
ne: मोरक्को

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
ne: राबाट

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
ne: मोजाम्बिक

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
ne: मापुटो

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
ne: नामिबिया

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
ne: विन्डोइक

[ctx: world.kgm]
en: Niger
ne: नाइजर

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
ne: निएमे

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
ne: नाइजेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
ne: अबुजा

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
ne: कतार

[ctx: world.kgm]
en: Doha
ne: डोहा

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
ne: प्रजातान्त्रिक कङ्गो

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
ne: ब्राज्याभिल्ले

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
ne: रूवान्डा

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
ne: किगाली

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
ne: साउदी अरब

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
ne: रियाद

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
ne: सेनेगल

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
ne: डाकार

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
ne: सिरिया लिवन

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
ne: फ्रिटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
ne: सोमालिया

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
ne: मोगाडिसु

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
ne: दक्षिण अफ्रिका

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
ne: प्रिटोरिया, ब्लोइमफन्टेयन र केप टाउन

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
ne: सुडान

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
ne: खार्तुन

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
ne: एम्बाबाने

[ctx: world.kgm]
en: Syria
ne: सिरिया

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
ne: डमास्कस

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
ne: टान्जानिया

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
ne: डोडोमा

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
ne: द गाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
ne: बान्जुल

[ctx: world.kgm]
en: Togo
ne: टोगो

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
ne: लोम

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
ne: ट्युनेसिया

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
ne: ट्युनिस

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
ne: युगान्डा

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
ne: काम्पाला

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
ne: यू ए ई

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
ne: अबु धाबी शहर

[ctx: world.kgm]
en: Oman
ne: ओमन

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
ne: मुस्काट

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
ne: वेष्ट बैङ्क

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
ne: पश्चिमी साहारा

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
ne: लायोने

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
ne: यमन

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
ne: साना

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
ne: जाम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
ne: लुसाका

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
ne: जिम्बाबे

[ctx: world.kgm]
en: Harare
ne: हरारे

[ctx: world.kgm]
en: Albania
ne: अल्बानिया

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
ne: टिराना

[ctx: world.kgm]
en: Austria
ne: अष्ट्रिया

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
ne: भियना

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
ne: बेलारूस

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
ne: मिन्स्क

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
ne: बेल्जियम

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
ne: ब्रुसेल्स

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ne: बोस्निया र हर्जगोभेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
ne: साराजेभो

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
ne: बुल्गेरिया

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
ne: सोफिया

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
ne: क्रोएशिया

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
ne: जाग्रेब

[ctx: world.kgm]
en: Prague
ne: पराग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
ne: डेनमार्क

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
ne: कोपनहेगन

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
ne: इस्टोनिया

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
ne: टाल्लिन

[ctx: world.kgm]
en: Finland
ne: फिनल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
ne: हेल्सिन्की

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
ne: स्कोपजे

[ctx: world.kgm]
en: France
ne: फ्रान्स

[ctx: world.kgm]
en: Paris
ne: पेरिस

[ctx: world.kgm]
en: Germany
ne: जर्मन

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
ne: बर्लिन

[ctx: world.kgm]
en: Greece
ne: ग्रिक

[ctx: world.kgm]
en: Athens
ne: एथेन्स

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
ne: हङ्गेरी

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
ne: बुडापेस्ट

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
ne: आइसल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
ne: रेयक्जाभिक

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
ne: आयरल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
ne: डब्लिन

[ctx: world.kgm]
en: Italy
ne: इटाली

[ctx: world.kgm]
en: Rome
ne: रोम

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
ne: लाट्भिया

[ctx: world.kgm]
en: Riga
ne: रिगा

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
ne: लिथुनिया

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
ne: भिल्नियस

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
ne: लक्जेमबर्ग

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
ne: मल्डोभा

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
ne: चिसिनाउ

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
ne: नेदरल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
ne: एम्सट्रडम

[ctx: world.kgm]
en: Norway
ne: नर्वे

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
ne: ओस्लो

[ctx: world.kgm]
en: Poland
ne: पोल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
ne: वार्सा

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
ne: पोर्चुगल

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
ne: लिस्वन

[ctx: world.kgm]
en: Romania
ne: रोमानिया

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
ne: बुर्चारेष्ट

[ctx: world.kgm]
en: Russia
ne: रूस

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
ne: मस्को

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
ne: सान मारिनो

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
ne: सर्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
ne: बेलग्रेड

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
ne: मन्टेनेग्रो

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
ne: पोडगोरिका

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
ne: स्लोभाकिया

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
ne: ब्रेटिस्लाभा

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
ne: स्लोभेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
ne: ल्लुज्बिजाना

[ctx: world.kgm]
en: Spain
ne: स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
ne: म्याड्रिड

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
ne: स्विडेन

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
ne: स्टकहोम

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
ne: स्विजरल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Bern
ne: बर्न

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
ne: टर्की

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
ne: अङ्कारा

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
ne: युक्रेन

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
ne: संयुक्त अधिराज्य

[ctx: world.kgm]
en: London
ne: लण्डन

[ctx: world.kgm]
en: Canada
ne: क्यानाडा

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
ne: ओटावा

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
ne: एल साल्भाडोर

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
ne: सान साल्भाडोर

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
ne: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
ne: वासिङ्टन डी सी

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
ne: द बाहामास

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
ne: नास्साउ

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
ne: डोमिनिकन रिपब्लिक

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
ne: सान्टो डोमिङ्गो

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
ne: हाइटी

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
ne: पोर्ट-एउ-प्रिन्स

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
ne: क्युबा

[ctx: world.kgm]
en: Havana
ne: हबाना

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
ne: जमैका

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
ne: किङ्गस्टोन

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
ne: डोमिनिका

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
ne: रोसेउ

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
ne: बार्बाडोस

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
ne: ब्रिजटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ne: एन्टिगुवा र बार्बुडा

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
ne: सेन्ट जोन

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ne: ट्रिनिडाड र टोबाको

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
ne: पोर्ट अफ स्पेन

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
ne: मेक्सिको

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
ne: मेक्सिको सिटि

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
ne: ग्वाटेमाला

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
ne: ग्वाटमाला सिटि

[ctx: world.kgm]
en: Belize
ne: बेलिज

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
ne: बेल्मोपान

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
ne: हन्डुरस

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
ne: टेगुसिगाल्पा

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
ne: निकारागुवा

[ctx: world.kgm]
en: Managua
ne: मानागुवा

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
ne: कोस्टा रिका

[ctx: world.kgm]
en: San José
ne: सान जोस

[ctx: world.kgm]
en: Panama
ne: पानामा

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
ne: पानामा सिटि

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
ne: कोलम्बिया

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
ne: बोगोटा

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
ne: भेनेजुयला

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
ne: काराकस

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
ne: गुयना

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
ne: जर्जटाउन

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
ne: सुरिनेम

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
ne: पारामारिबो

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
ne: फ्रेन्च गुयना

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
ne: कायन्ने

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
ne: इक्युडर

[ctx: world.kgm]
en: Quito
ne: क्युटो

[ctx: world.kgm]
en: Peru
ne: पेरू

[ctx: world.kgm]
en: Lima
ne: लिमा

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
ne: ब्राजिल

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
ne: ब्राजिलिया

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
ne: बोलिभिया

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
ne: ला पेज

[ctx: world.kgm]
en: Chile
ne: चिली

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
ne: सान्टियागो

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
ne: पराग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
ne: एसुन्सिवन

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
ne: अर्जेन्टिना

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
ne: ब्युनस आइरिस

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
ne: उरूग्वे

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
ne: मोन्टेभिडेव

[ctx: world.kgm]
en: Australia
ne: अष्ट्रेलिया

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
ne: क्यानबेरा

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
ne: न्यूजिल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
ne: वेल्लिङ्टोन

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
ne: भ्याटिकन सिटि

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
ne: एन्डोरा

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
ne: एन्डोरा ला भेल्ला

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
ne: मोनाको

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
ne: मोनाको-भिल्ले

[ctx: world.kgm]
en: China
ne: चीन

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
ne: बेजिङ

[ctx: world.kgm]
en: India
ne: भारत

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
ne: न्यू डिल्ली

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
ne: श्रीलङ्का

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ne: कोलम्बो र श्री जयाबर्दानेपुरा

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
ne: मङ्गोलिया

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
ne: अल्लानबाटार

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
ne: कजाकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Astana
ne: अष्टाना

[ctx: world.kgm]
en: Japan
ne: जापान

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
ne: टोकियो

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
ne: म्यान्मार

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
ne: नेपाइडअ

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
ne: नेपाल

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
ne: काठमाण्डौ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
ne: भुटान

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
ne: थिम्पु

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
ne: इण्डोनेशिया

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
ne: जाकार्ता

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
ne: मलेशिया

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
ne: क्वालालाम्पुर

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
ne: बङ्गलादेश

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
ne: ढाका

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
ne: साइप्रस

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
ne: निकोसिया

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
ne: अफगानिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
ne: काबुल

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
ne: अजरबैजान

[ctx: world.kgm]
en: Baku
ne: बाकु

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
ne: एरेभान

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
ne: बहराइन

[ctx: world.kgm]
en: Manama
ne: मानामा

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
ne: जर्जिया

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
ne: टिबिल्सी

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
ne: टुर्केमेनिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
ne: एस्गाबाट

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
ne: उज्बेकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
ne: तास्केन्ट

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
ne: किर्गिजस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
ne: बिस्केक

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
ne: ताजकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
ne: डुशान्बे

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
ne: इस्लामाबाद

[ctx: world.kgm]
en: Laos
ne: लावस

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
ne: भियनटिन

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
ne: कम्बोडिया

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
ne: नोम पेन

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
ne: पूर्वी टिमोर

[ctx: world.kgm]
en: Dili
ne: डिली

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
ne: ब्रुनाइ

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ne: बान्डार सेरि बेगावान

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
ne: फिलिपिन्स

[ctx: world.kgm]
en: Manila
ne: मनिला

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
ne: थाइल्यान्ड

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
ne: बैङ्कक

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
ne: भियतनाम

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
ne: हनोइ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
ne: प्रजातान्त्रिक चीन (ताइवान)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
ne: टाइपेइ

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
ne: सिङ्गापुर

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
ne: उत्तर कोरिया

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
ne: पेङ्गुइन

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
ne: दक्षिण कोरिया

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
ne: सिवल

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
ne: फिजी

[ctx: world.kgm]
en: Suva
ne: सुभा

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
ne: टोङ्गा

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
ne: नुकुएलफा

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
ne: पपुवा न्यू गिनी

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
ne: पोर्ट मोरेस्बे

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
ne: ग्रिनल्यान्ड (डेनमार्क)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
ne: नुक

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
ne: जिम्बाबे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
ne: प्रान्तहरू

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
ne: सीमाना

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
ne: जिम्बाबे होइन

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
ne: बुलावायो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
ne: हरारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
ne: मनिकाल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
ne: मुटारे

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
ne: मध्य माशोनाल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
ne: बिन्डुरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
ne: पूर्वी माशोनाल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
ne: मारोन्डेरा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
ne: पश्चिम माशोनाल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
ne: चिनहोइ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
ne: मास्भिङ्गो

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
ne: उत्तरी माटाबेलेल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
ne: लुपाने

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
ne: दक्षिणी माटाबेलेल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
ne: जीवान्डा

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
ne: मिडल्यान्ड

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
ne: वेरू
