kgeography - en to nl translation catalogue (1667 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
nl: Kaboel

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
nl: Uruzgan

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
nl: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nl: Niet Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nl: Niet Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
nl: Algerije

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
nl: Kameroen

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
nl: Tsjaad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
nl: Comoren

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nl: Ivoorkust

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nl: de Democratische Republiek Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
nl: Kinsjasa

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
nl: Egypte

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
nl: Caïro

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
nl: Ethiopië

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
nl: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
nl: Libië

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
nl: Mauritanië

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
nl: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
nl: Namibië

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
nl: Republiek Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
nl: Seychellen

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
nl: Somalië

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
nl: Soedan

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
nl: São Tomé en Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
nl: Tunesië

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
nl: Oeganda

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
nl: Canarische eilanden (Spanje)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nl: Las Palmas de Gran Canaria en Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
nl: Réunion (Frankrijk)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
nl: Sint-Helena (VK)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
nl: Albanië (Districten)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
nl: Niet Albanië

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
nl: Albanië (Prefectures)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nl: Prefecturen

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
nl: Niet Albanië

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
nl: Algerije

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
nl: Niet Algerije

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
nl: Niet Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
nl: West-Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
nl: Oost-Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
nl: Parochiën

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: andorra.kgm]
en: France
nl: Frankrijk

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
nl: Angola (Provincies)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
nl: Niet Angola (Provincies)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
nl: Zaïre

en: Your Answers Were
nl: Je antwoorden waren

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
nl: Je hebt %1 van de %2 vragen goed beantwoord.

en: Question
nl: Vraag

en: Your Answer
nl: Jouw antwoord

en: Correct Answer
nl: Juiste antwoord

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
nl: Argentinië

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
nl: Niet Argentinië

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
nl: Buenos Aires(stad)

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
nl: Tierra del Fuego (Vuurland)

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
nl: Armenië

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
nl: Georgië

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
nl: Jerevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
nl: Niet Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
nl: Hawaii

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
nl: Neder-Dibangvallei

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
nl: Dibang-vallei

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
nl: Opper-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
nl: Oost-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
nl: West-Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
nl: West-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
nl: Oost-Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
nl: Neder-Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
nl: Opper-Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
nl: Azië

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
nl: Egypte

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
nl: Ethiopië

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
nl: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
nl: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
nl: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
nl: Israël

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
nl: Jordanië

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
nl: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
nl: Koeweit

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
nl: Koeweit Stad

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
nl: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
nl: Beiroet

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
nl: Somalië

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
nl: Soedan

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
nl: Syrië

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
nl: Oeganda

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
nl: Abu Dhabi Stad

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
nl: West-Bank

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
nl: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
nl: Oekraïne

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
nl: Kiev

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nl: Colombo en Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
nl: Mongolië

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
nl: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
nl: Katmandoe

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
nl: Indonesië

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
nl: Maleisië

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
nl: Bakoe

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
nl: Armenië

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
nl: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
nl: Bahrein

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
nl: Georgië

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
nl: Tasjkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
nl: Bisjkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
nl: Doesjanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
nl: Cambodja

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
nl: Filipijnen

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
nl: Manilla

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
nl: Taipeh

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
nl: Noord-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
nl: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
nl: Zuid-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
nl: Seoel

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
nl: Oost-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
nl: Australië

en: Correct answers: %1/%2
nl: Goede antwoorden: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
nl: Niet Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
nl: Noord-Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
nl: Australië

[ctx: australia.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
nl: Niet Australië

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
nl: Kust

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
nl: Territorium Australische hoofdstad

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
nl: Tasmanië

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
nl: Oostenrijk

[ctx: austria.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
nl: Niet Oostenrijk

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
nl: Wenen

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
nl: Stiermarken

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
nl: Karinthië

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
nl: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
nl: Opper-Oostenrijk

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
nl: Neder-Oostenrijk

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
nl: Niet Azerbeidzjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
nl: Shirvan stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
nl: Baku stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
nl: Ganja stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
nl: Lankaran stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
nl: Mingachevir stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
nl: Naftalan stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
nl: Shaki stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
nl: Sumqayit stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
nl: Shusha stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
nl: Khankendi stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
nl: Yevlakh stad

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
nl: Nakhichevan Stad

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
nl: Afdelingen

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
nl: Niet Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
nl: Wit-Rusland

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
nl: Niet Wit-Rusland

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
nl: België

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
nl: Niet België

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
nl: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
nl: Brussel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
nl: Vlaams-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
nl: West-Vlaanderen

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
nl: Brugge

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
nl: Oost-Vlaanderen

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
nl: Gent

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
nl: Waals-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
nl: Waver

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
nl: Henegouwen

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
nl: Bergen

[ctx: belgium.kgm]
en: Liège
nl: Luik

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
nl: Luik

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
nl: Aarlen

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
nl: Namen

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
nl: Niet Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
nl: Belize district

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
nl: Belize stad

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
nl: Niet Bhutan

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
nl: De hoofdplaats van het district %1 is ...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
nl: Hoofdplaatsen van districten

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
nl: %1 is de hoofdplaats van...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
nl: Districten volgens hun hoofdplaatsen

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
nl: Niet Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
nl: Niet Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
nl: Kantons

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
nl: Niet Bosnië en Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
nl: Bosnisch Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
nl: Midden-Bosnië

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
nl: Serajevo

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
nl: West-Bosnië

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
nl: West-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
nl: Serajevo-Romanija of Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
nl: Niet Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
nl: Midden

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
nl: Noord-Oost

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
nl: Noord-West

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
nl: Zuid-Oost

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
nl: Zuid

en: &Accept
nl: &Keus bevestigen

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
nl: Brazilië

[ctx: brazil.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
nl: Federaal District

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
nl: Zuidelijk Mato Grosso

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
nl: Staat Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
nl: Staat São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
nl: São Paulo (stad)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
nl: Buiten de grenzen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
nl: Bulgarije

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
nl: Niet Bulgarije

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
nl: Sofia Provincie

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
nl: Sofia Stad

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
nl: Burkina Faso (provincies)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
nl: Niet Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
nl: Burkina Faso (regio's)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
nl: Regio's

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
nl: Niet Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Est
nl: Oost

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
nl: Staten en afdelingen

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
nl: Niet Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
nl: Yangon (voormalige Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
nl: Kameroen (Departmenten)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
nl: Niet Kameroen (Departementen)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
nl: Kameroen (Provincies)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
nl: Niet Kameroen (Provincies)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
nl: Midden

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
nl: Oost

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
nl: Verre Noorden

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
nl: Kustgebied

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
nl: Noorden

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
nl: Noordwest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
nl: Zuid

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
nl: Zuidwest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
nl: Provincies of Grondgebieden

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
nl: Buiten de grenzen

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
nl: Prince Edward Eiland

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
nl: Brits Columbia

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
nl: Quebec Stad

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
nl: Caribisch gebied

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
nl: Niet Caribisch gebied

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
nl: Bahama's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
nl: Turks- en Caicoseilanden (VK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
nl: Haïti

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
nl: Puerto Rico (VS)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
nl: USan Juan

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
nl: U.S. Maagdeneilanden (VS)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
nl: Britse Maagdeneilanden (VK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
nl: Anguilla (VK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
nl: Saint Martin (Frankrijk)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
nl: Saint Barthelemy (Frankrijk)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
nl: St John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
nl: St Kitts en Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
nl: Montserrat (VK)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
nl: Guadeloupe (Frankrijk)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
nl: Martinique (Frankrijk)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Sint Vincent en de Grenadines

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
nl: Nederlandse Antillen (NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
nl: Kaaimaneilanden (VK)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
nl: Catalonië (Comarques)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
nl: Buiten Catalonië

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
nl: Sabadell en Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
nl: Niet Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
nl: Chili

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
nl: Niet Chili

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
nl: Santiago stedelijk gebied

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
nl: Arica en Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: china.kgm]
en: Coast
nl: Kust

[ctx: china.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
nl: Mongolië

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
nl: Noord-Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
nl: Zuid-Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
nl: Nei Mongol (Binnen-Mongolië)

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
nl: Jinchuan

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
nl: Sechuan

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
nl: Xizang (Tibet)

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
nl: Junnan

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
nl: Hongkong

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
nl: District van de hoofdstad

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
nl: Armenië

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
nl: St Andrew en Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
nl: Oceaan

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
nl: Andere landen

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
nl: Niet Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
nl: Niet Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
nl: Stad Havana

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
nl: Niet Cyprus

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
nl: Tsjechië

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
nl: Niet Tsjechië

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
nl: Praag

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
nl: Midden-Bohemen

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
nl: Zuid-Bohemen

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
nl: Moravië-Silesië

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
nl: Zuid-Moravië

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
nl: Denemarken (Graafschappen) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
nl: Niet Denemarken (Graafschappen)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
nl: Kopenhagen (stad)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
nl: Frederiksberg (stad)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
nl: Kopenhagen (graafschap)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
nl: West-Seeland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
nl: Zuid-Jutland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
nl: Noord-Jutland

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
nl: De vlag van %1 is...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
nl: Vlag van %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
nl: Niet de Dominicaanse Republiek

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
nl: Nationaal District

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
nl: Niet Ecuador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
nl: Egypte

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
nl: Gouvernementen

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
nl: Niet Egypte

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
nl: Assoean

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
nl: Caïro

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
nl: Noord-Sinaï

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
nl: Rode Zee

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
nl: Zuid-Sinaï

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
nl: Niet El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
nl: Emiraten

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
nl: Niet Emiraten

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
nl: Estland

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
nl: Niet Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
nl: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
nl: Kust

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
nl: Albanië

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
nl: Algerije

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
nl: Oostenrijk

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
nl: Wenen

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
nl: Wit-Rusland

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
nl: België

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
nl: Brussel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
nl: Serajevo

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
nl: Bulgarije

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
nl: Kroatië

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
nl: Tsjechië

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
nl: Praag

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
nl: Denemarken

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
nl: Kopenhagen

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
nl: Estland

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

[ctx: europe.kgm]
en: France
nl: Frankrijk

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
nl: Parijs

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
nl: Duitsland

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
nl: Berlijn

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
nl: Griekenland

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
nl: Hongarije

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
nl: Boedapest

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
nl: IJsland

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
nl: Ierland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
nl: Italië

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
nl: Letland

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
nl: Litouwen

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
nl: Moldavië

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
nl: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
nl: Nederland

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
nl: Noorwegen

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
nl: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
nl: Warschau

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
nl: Lissabon

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
nl: Roemenië

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
nl: Boekarest

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
nl: Servië

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
nl: Belgrado

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
nl: Slowakije

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
nl: Slovenië

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
nl: Zweden

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
nl: Zwitserland

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
nl: Syrië

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
nl: Tunesië

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
nl: Oekraïne

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
nl: Kiev

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

[ctx: europe.kgm]
en: London
nl: Londen

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
nl: Finland (gebieden)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
nl: Niet Finland (gebieden)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
nl: Noord-Karelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
nl: Zuid-Karelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
nl: Midden-Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
nl: Eigenlijke Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
nl: Ostrobothnië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
nl: Midden-Ostrobothnië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
nl: Noord-Ostrobothnië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
nl: Zuid-Ostrobothnië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
nl: Päijänne-Tavastië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
nl: Eigenlijke Tavastië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
nl: Noord-Savonië

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
nl: Zuid-Savonië

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
nl: Deze vlag hoort bij:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
nl: %1 naar vlag

[ctx: france.kgm]
en: France
nl: Frankrijk

[ctx: france.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: france.kgm]
en: Not France
nl: Niet Frankrijk

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
nl: Straatsburg

[ctx: france.kgm]
en: Paris
nl: Parijs

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
nl: Vosges (Vogezen)

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
nl: Frankrijk (gebieden)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
nl: Niet Frankrijk (gebieden)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
nl: Corsica

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
nl: Centre-Val de Loire

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
nl: Straatsburg

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
nl: Parijs

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
nl: Georgië

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
nl: Niet Georgië

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
nl: Abchazië

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
nl: Racha-Lechkhumi en Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
nl: Duitsland

[ctx: germany.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
nl: Niet Duitsland

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
nl: Beieren

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
nl: München

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
nl: Berlijn

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
nl: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
nl: Niedersachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
nl: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
nl: Nordrhein-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
nl: Rheinland-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
nl: Saksen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
nl: Sachsen-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
nl: Maagdenburg

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
nl: Sleeswijk-Holstein

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
nl: Thuringen

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
nl: Golf van Guinea

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
nl: Noordelijk

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
nl: Oostelijk

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
nl: Westelijk

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
nl: Midden

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
nl: Groot-Accra

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
nl: Niet Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
nl: Groot-Brittannië (Historische graafschappen)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
nl: Niet Groot-Brittannië (Historische graafschappen)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
nl: Shetlandeilanden

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
nl: Ross-shire en Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
nl: West-Lothian

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
nl: West-Bridgford

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
nl: Londen

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
nl: Griekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
nl: Peripherieën

[ctx: greece.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
nl: Aegeïsche zee

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
nl: Zee van Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
nl: Ionische zee

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
nl: Middellandse zee

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
nl: Niet Griekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
nl: Midden-Griekenland

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
nl: Midden-Macedonië

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
nl: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
nl: Oost-Macedonië en Thracië

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
nl: Ionische eilanden

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
nl: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
nl: Noord-Aegeïsch

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
nl: Peloponnesos

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
nl: Zuid-Aegeïsch

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
nl: Thessalië

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
nl: West-Griekenland

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
nl: West-Macedonië

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
nl: berg Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
nl: Griekenland (Randgebieden)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
nl: Randgebieden

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
nl: Niet Griekenland (Randgebieden)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
nl: Oost-Macedonië en Thracië

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
nl: Midden-Macedonië

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
nl: West-Macedonië

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
nl: Ionische eilanden

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
nl: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
nl: West-Griekenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
nl: Thessalië

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
nl: Midden-Griekenland

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
nl: Peloponnesos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
nl: Noord-Aegeïsch

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
nl: Zuid-Aegeïsch

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
nl: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nl: Autonoom gebied Berg Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
nl: Griekenland (Prefecturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nl: Prefecturen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
nl: Niet Griekenland (Prefecturen)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
nl: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
nl: Aetolië-Acarnanië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
nl: Evrytanië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
nl: Boeotië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
nl: Livadië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
nl: West-Attica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
nl: Oost-Attica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
nl: Arcadië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
nl: Corinthië

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
nl: Cycladen

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
nl: Dodecanesos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nl: Autonoom gebied Berg Athos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
nl: Niet Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
nl: Niet Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
nl: De Dangs / Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
nl: Niet Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
nl: Essequibo eilanden-West-Demerara

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
nl: Vrede en Hoop

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
nl: Boven-Dememara-Berbice

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nl: Boven-Takutu-Boven-Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
nl: Oost-Berbice-Corantijne

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
nl: Nieuw-Amsterdam

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
nl: Haïti

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
nl: Niet Haïti

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
nl: Midden

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
nl: Noord

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
nl: Noord-Oost

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
nl: Noord-West

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
nl: West

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
nl: Zuid

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
nl: Zuid-Oost

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
nl: Niet Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
nl: Lahaul en Spiti

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
nl:  Kelantan

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Sirmaur
nl:  Samar

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
nl: Niet Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
nl: Hongarije (graafschappen)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
nl: Niet Hongarije

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
nl: Boedapest

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
nl: Hongarije (gebieden)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
nl: Niet Hongarije (gebieden)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
nl: West-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
nl: Zuid-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
nl: Midden-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
nl: Midden-Hongarije

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
nl: Boedapest

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
nl: Noord-Hongarije

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
nl: Noordelijke Grote Vlakte

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
nl: Zuidelijke Grote Vlakte

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
nl: IJsland (gebieden)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
nl: Niet IJsland (gebieden)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
nl: Oostelijk gebied

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
nl: Gebied van de hoofdstad

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
nl: Noordoostelijk gebied

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
nl: Noordwestelijk gebied

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
nl: Zuidelijk gebied

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
nl: Zuidelijk Schiereiland

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
nl: Westfjorden

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
nl: Westelijk gebied

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
nl: Vatnajökull Gletsjer

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
nl: Langjökull Gletsjer

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
nl: Hofsjökull Gletsjer

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
nl: Mýrdalsjökull Gletsjer

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
nl: Drangajökull Gletsjer

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
nl: Staten en Grondgebieden

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: india.kgm]
en: Not India
nl: Niet India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
nl: Jammu en Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
nl: West-Bengalen

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
nl: Andamanen en Nicobaren

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
nl: Dadra en Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
nl: Daman en Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
nl: Indonesië

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
nl: Niet Indonesië

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
nl: Nanggroe Atjeh Darussalam

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
nl: Banda Atjeh

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
nl: Noord-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
nl: West-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
nl: Riau-eilanden

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
nl: Zuid-Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
nl: Speciaal gebied van de hoofdstad Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
nl: West-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
nl: Midden-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
nl: Speciaal gebied Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
nl: Oost-Java

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
nl: West-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
nl: Oost-Nusa Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
nl: West-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
nl: Midden-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
nl: Zuid-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
nl: Oost-Kalimantan

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
nl: Noord-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
nl: Midden-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
nl: Zuidoost-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
nl: Zuid-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
nl: West-Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
nl: Noord-Maluku

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
nl: West-Irian Jaya

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
nl: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
nl: Oost-Azerbeidzjan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
nl: West-Azerbeidzjan

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
nl: Koerdistan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
nl: Chaharmahal en Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
nl: Kohkiluyeh en Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
nl: Systan en Baloetsjistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
nl: Zuid-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
nl: Noord-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
nl: Perzische Golf

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
nl: Golf van Oman

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
nl: Kaspische Zee

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
nl: Oroomieh Meer

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
nl: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
nl: Koeweit

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
nl: Armenië

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
nl: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
nl: Niet Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
nl: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
nl: Basrah

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
nl: Ierland (provincies)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
nl: Niet Ierland (provincies)

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
nl: Israël

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
nl: Niet Israël

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
nl: Noord

[ctx: israel.kgm]
en: Center
nl: Midden

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
nl: Zuid

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
nl: Italië

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
nl: Niet Italië

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
nl: Sicilië

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
nl: Friuli-Julisch Venetië

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
nl: Triëst

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
nl: Lazio

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
nl: Calabrië

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
nl: Piëmont

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
nl: Turijn

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
nl: Lombardije

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
nl: Milaan

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
nl: Umbrië

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
nl: Toscane

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
nl: Campanië

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
nl: Napels

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
nl: Ligurië

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
nl: Genua

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
nl: Sardinië

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
nl: Le Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
nl: Venetië

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
nl: De provincies van Italië

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
nl: Niet Italië

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
nl: Turijn

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
nl: Milaan

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
nl: Padua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
nl: Venetië

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
nl: Triëst

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
nl: Genua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
nl: Pesaro en Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
nl: Napels

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
nl: Otranto

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
nl: Parochieën

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
nl: Niet Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
nl: Saint Ann's Baai

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
nl: Prefecturen

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
nl: Buiten de grenzen

[ctx: japan.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
nl: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
nl: Niet Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
nl: Niet Kazachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
nl: Almaty stad

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
nl: Baikonoer

en: E&xplore Map
nl: &Verken de kaart

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
nl: Klik in deze sectie op een willekeurig gedeelte van de kaart om iets over de kaartgedeelten te weten te komen

en: Test Yourself:
nl: Test jezelf:

en: &Location of Regions
nl: &Locatie van gebieden

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
nl: In deze opdracht krijg je links onder het menu de naam van een kaartgedeelte te zien, waarna je het op de kaart moet zoeken en erop klikken

en: &Place Regions in the Map
nl: &Plaats gebieden op de kaart

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
nl: In deze opdracht krijg je de vorm van een gebied te zien dat je in de kaart moet plaatsen

en: &Regions by Capital
nl: &Gebieden waarvan de hoofdstad is gegeven

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
nl: Kies de naam van het kaartgedeelte bij de gegeven hoofdstad

en: &Capitals of Regions
nl: &Hoofdsteden van gebieden

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
nl: Kies de hoofdstad van het gegeven kaartgedeelte

en: Re&gions by Flag
nl: Ge&bieden waarvan de vlag is gegeven

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
nl: Kies de naam van het kaartgedeelte bij de gegeven vlag

en: &Flags of Regions
nl: &Vlaggen van gebieden

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
nl: Kies de vlag bij de naam van het kaartgedeelte

en: &Open Map...
nl: Kaart &openen...

en: &Original Size
nl: &Oorspronkelijke grootte

en: &Automatic Zoom
nl: &Automatische zoom

en: &Move
nl: Verplaatse&n

en: Disclaimer
nl: Afwijzing van verantwoordelijkheid

en: Map author
nl: Maker van de kaart

en: General
nl: Algemeen

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
nl: Kon de laatstgebruikte kaart niet openen. Fout bij interpretatie van %1: %2

en: There is no current map
nl: Er is geen huidige kaart

en: Number of Questions
nl: Aantal vragen

en: How many questions do you want? (1 to %1)
nl: Hoeveel vragen wil je? (1 tot %1)

en: &Location of %1
nl: &Locatie van %1

en: &Place %1 in the Map
nl: &Plaats %1 op de kaart

en: %1 by Flag
nl: %1 naar vlag

en: &Flags of %1
nl: &Vlaggen van %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
nl: <qt>Huidige kaart:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
nl: Kaarten, vlaggen, enzovoorts, zijn zo goed mogelijk door de auteurs ervan gemaakt. Desondanks is KGeography geen gezaghebbende bron.

en: This map has been created by %1.
nl: Deze kaart is gemaakt door '%1'.

en: Map Author
nl: Maker van de kaart

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
nl: De laatst geopende kaart

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
nl: Plaatsing van de vraag

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
nl: Bevestiging vragen voor de volgende vraag

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
nl: Of knop moet worden geactiveerd door de muisaanwijzer er boven te houden en op de spatiebalk te drukken

note: i18n: ectx: label, entry (tooltipFollowsMouse), group (general)
en: Whether the map tooltip follows mouse movement
nl: Of de tekstballon van de kaart de muisbeweging volgt

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
nl: Wat te doen met de kleuren van de afdelingen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
nl: &Vraagplaatsing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
nl: L&inksboven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
nl: &Boven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
nl: R&echtsboven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
nl: &Links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
nl: &Midden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
nl: &Rechts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
nl: Li&nksonder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
nl: &Onder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
nl: Re&chtsonder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
nl: Of de gebruiker na het kiezen van een antwoord op "Accepteren" moet klikken of niet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
nl: &Wachten op bevestiging

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
nl: Of op de spatiebalk drukken de knop onder de muis zal activeren of niet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
nl: &Focus volgt de muis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: Whether the map tooltip will follow mouse when it is pressed and moving across the map or not
nl: Of de tekstballon van de kaart de muis volgt wanneer deze is ingedrukt en al dan niet over de kaart beweegt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_tooltipFollowsMouse)
en: &Move map tooltip on mouse move
nl: Tekstballon van kaart &verplaatsen bij verplaatsen van de muis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
nl: Kies of u voor de kaartgedeelten de huidige kleuren wilt behouden, of dat u willekeurige kleuren wilt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
nl: Kleuren voor kaartgedeelten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
nl: Altijd dezelfde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
nl: Willekeurige kleuren

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
nl: Niet Kirgizië

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
nl: Bisjkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
nl: Osh stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
nl: Letland districten (Pre 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
nl: Litouwen

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
nl: Wit-Rusland

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
nl: Estland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
nl: Daugavpils stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
nl: Jelgava stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
nl: Jūrmala stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
nl: Liepāja stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
nl: Rēzekne stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
nl: Rīga stad

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
nl: Ventspils stad

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
nl: Gemeenten

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
nl: Niet Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
nl: Litouwen (gemeenten)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
nl: Gemeenten

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
nl: Niet Litouwen (gemeenten)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
nl: Alytus stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
nl: Kaunas stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
nl: Klaipėda stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
nl: Palanga stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
nl: Panevėžys stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
nl: Šiauliai stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
nl: Vilnius stad

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
nl: Visaginas stad

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
nl: Luxemburg (Kantons)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
nl: Kantons

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
nl: Niet Luxemburg (kantons)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: A Geography learning program
nl: Een leerprogramma voor Aardrijkskunde

en: Programmer and designer
nl: Programmeur en ontwerp

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
nl: Maleisië

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
nl: Niet Maleisië

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
nl: Malakka

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
nl: Serawak

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
nl: Niet Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
nl: %1 is de hoofdstad van...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
nl: De hoofdstad van %1 is...

en: %1 by Capital
nl: %1 naar hoofdstad

en: Capitals of %1
nl: Hoofdsteden van %1

en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
nl: U trof een fout aan in een kaart. Neem a.u.b. contact op met de auteur en meld hem dat in de kaart van %1 niets te vinden is dat bij de kleuren %2, %3, %4 past.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
nl: Klik op:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
nl: %1 in de kaart

en: Choose Map to Use
nl: Kies de te gebruiken kaart

en: Filter Maps
nl: Kaarten filteren

en: Error parsing %1: %2
nl: Fout bij het lezen van %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
nl: Map %1 heeft dezelfde naam als map %2

en: Error parsing
nl: Fout bij het lezen

en: The map image file for %1 does not exist
nl: Het kaartbeeldbestand voor %1 bestaat niet

en: The flag image file for %1 does not exist
nl: Het vlagbeeldbestand voor %1 bestaat niet

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
nl: Het vervaagde vlagbestand voor %1 bestaat niet

en: Invalid value in tag %1
nl: Ongeldige waarde in tag %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
nl: Er is al een kaartgedeelte dat %1 heet of een kaartgedeelte met dezelfde kleur als %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
nl: Het kaartbeschrijvingsbestand dient te beginnen met de tag %1

en: Could not open %1 for reading.
nl: Kon %1 niet openen om te lezen.

en: %1 does not exist.
nl: %1 bestaat niet.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
nl: Het kaartbeschrijvingsbestand moet een tag %1 hebben binnen %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
nl: Het kaartbeschrijvingsbestand moet precies een tag %1 hebben binnen %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
nl: Mexico (Staten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
nl: Niet Mexico (staten)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
nl: Federaal District

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
nl: Mexico Stad

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
nl: Mongolië

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
nl: Niet Mongolië

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

en: Wikipedia page
nl: Pagina op Wikipedia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
nl: Noord- en Midden-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
nl: Niet Noord- en Midden-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
nl: De Verenigde Staten van Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
nl: De Bahama's

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
nl: De Dominicaanse Republiek

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
nl: Haïti

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
nl: Mexico Stad

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
nl: Guatemala Stad

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
nl: Panama Stad

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
nl: Groenland [Denemarken]

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
nl: Nepal (zones)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
nl: Niet Nepal (zones)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
nl: Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
nl: Niet Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
nl: Noord-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
nl: Noord-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
nl: Zuid-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
nl: Den Haag ('s Gravenhage)

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
nl: Niet Nieuw-Zeeland

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
nl: Niet Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
nl: Noord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
nl: Niet Noord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
nl: Noord-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
nl: Zuid-Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
nl: Noord-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
nl: Zuid-Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
nl: Noord-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
nl: Zuid-P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
nl: Kaesŏng Industrieel gebied

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
nl: Kŭmgangsan Toeristisch gebied

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
nl: Sinŭiju Speciaal administratief gebied

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
nl: Noorwegen

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
nl: Niet Noorwegen

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
nl: Oceanië

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
nl: Niet Oceanië

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
nl: Australië

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
nl: Norfolk Island (Australië)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
nl: Cookeilanden (Niew-Zeeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
nl: Niue (Nieuw-Zeeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
nl: Tokelau (Nieuw-Zeeland)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
nl: Oost-Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
nl: Paaseiland

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
nl: Indonesië

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
nl: Zuid-Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
nl: Nieuw-Caledonië (Frankrijk)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
nl: Frans-Polynesië (Frankrijk)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
nl: Wallis en Futuna (Frankrijk)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
nl: Pitcairn eilanden (Verenigd Koninkrijk))

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
nl: Hawaii (VS)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
nl: Amerikaans-Samoa (VS)

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
nl: Guam (VS)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
nl: Noordelijke Marianen (VS)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
nl: Verenigde Staten Kleine Afgelegen Eilanden

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
nl: Niet Oman

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
nl: Niet Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
nl: Peshawar en Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
nl: Niet Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
nl: Niet Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
nl: Asunción Hoofdstad van het district

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
nl: Stille Oceaan

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
nl: Brazilië

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
nl: Chili

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
nl: Filipijnen

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
nl: Niet de Filipijnen

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
nl: Legaspi stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
nl: Isabela stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
nl: Balanga stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
nl: Batangas stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
nl: Tagbilaran stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
nl: Malaybalay stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
nl: Tuguegarao stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
nl: Roxas stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
nl: Trece Martires stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
nl: Cebu stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
nl: Kidapawan stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
nl: Tagum stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
nl: Digos stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
nl: Oost-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
nl: Jordanië

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
nl: Laoag stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
nl: Vigan stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
nl: Iloilo stad

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
nl: San Fernando stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
nl: Marawi stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
nl: Tacloban stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
nl: Masbate stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
nl: Oroquieta stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
nl: Cagayan de Oro stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
nl: Bacolod stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
nl: Dumaguete stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
nl: Noord-Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
nl: Palayan stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
nl: Calapan stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
nl: Puerto Princesa stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
nl: Lucena stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
nl: Antipolo stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
nl: Sorsogon stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
nl: Koronadal stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
nl: Zuid-Leyte

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
nl: Maasin stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
nl: Surigao stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
nl: Tarlac stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
nl: Dipolog stad

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
nl: Pagadian stad

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
nl: Nationale hoofdstad

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
nl: In de kaart plaatsen:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
nl: Geef %1 aan in de kaart

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
nl: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
nl: UGrens

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
nl: Niet Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
nl: Warschau

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
nl: Warmia en Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
nl: Voor-Karpatië

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
nl: Klein-Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
nl: Silezië

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
nl: Pommeren

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
nl: West-Pommeren

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
nl: Groot-Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
nl: Neder-Silezië

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
nl: Kuyavia-Pommeren

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
nl: Portugal Districten

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
nl: Grens2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
nl: Azoren

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
nl: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
nl: Portugal Provincies (traditioneel)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
nl: Provincies (traditioneel)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
nl: Grens2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
nl: Lissabon

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
nl: Azoren

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
nl: Portugal (gebieden)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
nl: Niet Portugal (gebieden)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
nl: Midden

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
nl: Lissabon

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
nl: Azoren

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
nl: Gemeenten

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
nl: Republiek Ierland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
nl: Niet Republiek Ierland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
nl: Noord-Tipperary

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
nl: Zuid-Tipperary

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
nl: Roemenië

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
nl: Niet Roemenië

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
nl: (Gemeente Boekarest)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
nl: Rusland (districten)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
nl: Niet Rusland (districten)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
nl: Midden

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
nl: Verre Oosten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
nl: Noordwesten

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
nl: Siberië

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
nl: Zuid

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
nl: Oeral

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
nl: Jekaterinenburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
nl: Rusland (Onderworpen gebieden)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
nl: Niei Rusland (Onderworpen gebieden)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
nl: Republiek Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
nl: Mordovië

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
nl: Jakoetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
nl: Noord- Ossetia-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
nl: Tsjetsjenië

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
nl: Archangel

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
nl: Astrakan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
nl: Irkoetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
nl: Koersk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
nl: Koersk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
nl: Moskou Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
nl: Moermansk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
nl: Moermansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
nl: Jekaterinenburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
nl: Tsjeljabinsk Oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
nl: Tsjeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
nl: Joodse Autonome Oblast

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
nl: Gemeenten

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
nl: Niet San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
nl: Borgo Marggiore

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
nl: Niet Saoedi-Arabië

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
nl: Niet Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
nl: Noord-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
nl: West-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
nl: Zuid-Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
nl: Oost-Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
nl: Slowakije

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
nl: Niet Slowakije

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
nl: Slovenië (traditioneel)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
nl: Niet Slovenië (traditioneel)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
nl: Boven-Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
nl: Karinthië

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
nl: Binnen- Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
nl: Neder-Carniola

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
nl: Sloveens Istrië

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
nl: Niet Zuid-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
nl: Oost-Kaap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
nl: Oranje-Vrijstaat

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
nl: Noord-Kaap

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
nl: Noordwest

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
nl: West-Kaap

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
nl: Kaapstad

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
nl: Zuid-Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
nl: Kust

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
nl: Brazilië

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
nl: Chili

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
nl: Argentinië

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
nl: Zuid-Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
nl: Gebieden

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
nl: Buiten de grenzen

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
nl: Autonome gemeenschappen

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
nl: Niet Spanje

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
nl: Buitengrens

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
nl: Andalucië

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
nl: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
nl: Zaragossa

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
nl: de Balearen

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
nl: Baskenland

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
nl: Canarische Eilanden

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nl: Las Palmas de Gran Canaria en Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
nl: Castile en Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
nl: Catalonië

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
nl: Galicië

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
nl: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
nl: Valenciaanse Gemeenschap

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
nl: Spanje (Provincies)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
nl: Frankrijk

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
nl: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
nl: Algerije

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
nl: de Balearen

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
nl: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
nl: Sevilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
nl: Biscaje

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
nl: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
nl: Niet Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
nl: Midden

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
nl: Noord-Midden

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
nl: Noord

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
nl: Oost

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
nl: Noordwest

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
nl: Zuid

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
nl: West

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
nl: Soedan

[ctx: sudan.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
nl: Niet Soedan

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
nl: Blauwe Nijl/Midden

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
nl: Witte Nijl

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
nl: Noord-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
nl: Zuid-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
nl: West-Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
nl: Rode Zee

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
nl: Noord-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
nl: Zuid-Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
nl: Noord

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
nl: de Nijl

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
nl: Niet Suriname

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
nl: Zweden (Graafschappen)

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
nl: Graafschappen

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
nl: Grens van graafschap

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
nl: Kustlijn

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
nl: Niet Zweden

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
nl: Stockholm (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
nl: Västerbotten (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
nl: Norrbotten (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
nl: Uppsala (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
nl: Södermanland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
nl: Östergötland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
nl: Jönköping (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
nl: Kronoberg (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
nl: Kalmar (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
nl: Gotland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
nl: Blekinge (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
nl: Skåne (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
nl: Halland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
nl: Västra Götaland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
nl: Värmland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
nl: Örebro (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
nl: Västmanland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
nl: Dalarna (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
nl: Gävleborg (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
nl: Västernorrland (graafschap)

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
nl: Jämtland (graafschap)

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
nl: Zwitserland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
nl: Kantons

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
nl: UGrens

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
nl: Niet Zwitserland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
nl: Bazel-Stad

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
nl: Bazel

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
nl: Bazel-Land

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
nl: Appenzell Buiten Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
nl: Appenzell Binnen Rhodes

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
nl: Geneve

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
nl: Niet Tadzjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
nl: Districten van Republikeinse onderhorigheden

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
nl: Doesjanbe

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
nl: Niet Thailand

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
nl: Niet Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
nl: Noord-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
nl: Zuid-Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
nl: West-Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
nl: Niet Turkije

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
nl: Niet Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
nl: Oekraïne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
nl: Tsjernobil'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
nl: Tsjernivets'ka oblast'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
nl: Tsjernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
nl: Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
nl: Tsjerkas'ka oblast'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
nl: Tsjerkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
nl: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
nl: Tsjernihivs'ka oblast'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
nl: Tsjernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
nl: Autonome Republiek van de Krim

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
nl: Stad Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
nl: Stad Sebastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
nl: Zee van Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
nl: Zwarte Zee

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
nl: Niet Oekraïne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
nl: Grens/Kust

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
nl: Rivier

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
nl: Departmenten

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
nl: Niet Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: USA
nl: VS

[ctx: usa.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
nl: Kust

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
nl: De Bahama's

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: usa.kgm]
en: California
nl: Californië

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
nl: Georgië

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
nl: West-Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
nl: Niet Oezbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
nl: Tasjkent

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
nl: Staten

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
nl: Niet Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
nl: Federale Afhankelijkheden

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
nl: District van de hoofdstad

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
nl: Niet Vietnam

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
nl: Landen en onafhankelijke steden

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
nl: Grenzen

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
nl: Niet Virginia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
nl: Stad Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
nl: Stad Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
nl: Stad Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
nl: Stad Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
nl: Stad Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
nl: Stad Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
nl: Stad Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
nl: Stad Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
nl: Stad Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
nl: Stad Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
nl: Stad Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
nl: Stad Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
nl: Stad Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
nl: Stad Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
nl: Stad Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
nl: Stad Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
nl: Stad Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
nl: Stad Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
nl: Stad Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
nl: Stad Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
nl: Stad Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
nl: Stad Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
nl: Stad Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
nl: Stad Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
nl: Stad Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
nl: Stad Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
nl: Stad Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
nl: Stad Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
nl: Stad Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
nl: Stad Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
nl: Stad Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
nl: Stad Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
nl: Stad Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
nl: Stad Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
nl: Stad Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
nl: Stad Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
nl: Stad Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
nl:  Stad Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
nl: Wateren (van de wereld)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
nl: Oceanen en bassins

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
nl: Niet Wateren (van de wereld)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
nl: Arctische  Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
nl: Noord-Stille Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
nl: Noord-Atlantische Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
nl: Zuid-Stille Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
nl: Zuid-Atlantsche Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
nl: Indische Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
nl: Antarctische Oceaan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
nl: Tsjaadmeer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
nl: Nijl

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
nl: Okavango-moeras

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
nl: Zambesi

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
nl: Donau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
nl: Dnjeper

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
nl: Dwina

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
nl: Rijn

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
nl: Rhône

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
nl: Taag

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
nl: Oeral

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
nl: Wolga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
nl: Balkhash-meer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
nl: Hong (Rode rivier)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
nl: Jangtze

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
nl: Jenissei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
nl: Amazone

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
nl: Titicaca-meer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
nl: Maas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
nl: Eyre-meer

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
nl: Kaspische Zee

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
nl: West-Bengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
nl: Niet West-Bengalen

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
nl: Grens

[ctx: world.kgm]
en: World
nl: Wereld

[ctx: world.kgm]
en: Countries
nl: Landen

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
nl: Geen land

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
nl: Algerije

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
nl: Kameroen

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
nl: Jaoendé

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

[ctx: world.kgm]
en: Chad
nl: Tsjaad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nl: Ivoorkust

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nl: de Democratische Republiek Congo

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
nl: Kinsjasa

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
nl: Egypte

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
nl: Ethiopië

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
nl: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
nl: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
nl: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Israel
nl: Israël

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
nl: Jeruzalem

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
nl: Jordanië

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
nl: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
nl: Koeweit

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
nl: Koeweit Stad

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
nl: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
nl: Beiroet

[ctx: world.kgm]
en: Libya
nl: Libië

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
nl: Mauritanië

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
nl: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
nl: Namibië

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
nl: Republiek Congo

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
nl: Somalië

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
nl: Pretoria, Bloemfontein en Kaapstad

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
nl: Soedan

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

[ctx: world.kgm]
en: Syria
nl: Syrië

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
nl: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
nl: Tunesië

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
nl: Oeganda

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
nl: Abu Dhabi Stad

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
nl: West-Bank

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
nl: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Albania
nl: Albanië

[ctx: world.kgm]
en: Austria
nl: Oostenrijk

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
nl: Wenen

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
nl: Wit-Rusland

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
nl: België

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
nl: Brussel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
nl: Serajevo

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
nl: Bulgarije

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
nl: Kroatië

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
nl: Tsjechië

[ctx: world.kgm]
en: Prague
nl: Praag

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
nl: Denemarken

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
nl: Kopenhagen

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
nl: Estland

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

[ctx: world.kgm]
en: France
nl: Frankrijk

[ctx: world.kgm]
en: Paris
nl: Parijs

[ctx: world.kgm]
en: Germany
nl: Duitsland

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
nl: Berlijn

[ctx: world.kgm]
en: Greece
nl: Griekenland

[ctx: world.kgm]
en: Athens
nl: Athene

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
nl: Hongarije

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
nl: Boedapest

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
nl: IJsland

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
nl: Ierland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
nl: Italië

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
nl: Letland

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
nl: Litouwen

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
nl: Luxemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
nl: Moldavië

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
nl: Nederland

[ctx: world.kgm]
en: Norway
nl: Noorwegen

[ctx: world.kgm]
en: Poland
nl: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
nl: Warschau

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
nl: Lissabon

[ctx: world.kgm]
en: Romania
nl: Roemenië

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
nl: Boekarest

[ctx: world.kgm]
en: Russia
nl: Rusland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
nl: Moskou

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
nl: Servië

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
nl: Belgrado

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
nl: Slowakije

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
nl: Slovenië

[ctx: world.kgm]
en: Spain
nl: Spanje

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
nl: Zweden

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
nl: Zwitserland

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
nl: Turkije

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
nl: Oekraïne

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
nl: Kiev

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

[ctx: world.kgm]
en: London
nl: Londen

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
nl: De Verenigde Staten van Amerika

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
nl: De Bahama's

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
nl: De Dominicaanse Republiek

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
nl: Haïti

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
nl: Mexico Stad

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
nl: Guatemala Stad

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
nl: Panama Stad

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
nl: Brazilië

[ctx: world.kgm]
en: Chile
nl: Chili

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
nl: Argentinië

[ctx: world.kgm]
en: Australia
nl: Australië

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nl: Colombo en Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
nl: Mongolië

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
nl: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
nl: Katmandoe

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
nl: Indonesië

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
nl: Maleisië

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
nl: Kaboel

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

[ctx: world.kgm]
en: Baku
nl: Bakoe

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
nl: Armenië

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
nl: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
nl: Bahrein

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
nl: Georgië

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
nl: Tasjkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
nl: Bisjkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
nl: Doesjanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
nl: Cambodja

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
nl: Oost-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
nl: Filipijnen

[ctx: world.kgm]
en: Manila
nl: Manilla

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
nl: Republiek China (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
nl: Taipeh

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
nl: Noord-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
nl: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
nl: Zuid-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
nl: Seoel

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
nl: Groenland (Denemarken)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
nl: Continenten van de wereld (vanaf de Noordpool)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
nl: Continenten

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
nl: Wat is de hoogste berg van %1 ?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
nl: Continent bij hoogste berg

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
nl: Van welk continent is %1 de hoogste berg?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
nl: Hoogste berg van de continenten

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
nl: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
nl: Noord-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
nl: Zuid-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
nl: Azië

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
nl: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
nl: Elbroes

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
nl: Oceanië

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
nl: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
nl: Gouvernementen

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
nl: Niet Jemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nl: Democratische Republiek Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
nl: Niet Democratische Republiek Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
nl: Kinsjasa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
nl: Kongo midden

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
nl: Zambia (Districten)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
nl: Niet Zambia (Districten)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
nl: Zambia (Provincies)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
nl: Niet Zambia (Provincies)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
nl: Midden

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Copperbelt
nl: Copperbelt (Kopergebied)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
nl: Oost

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
nl: Noord

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
nl: Noordwest

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
nl: Zuid

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
nl: West

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
nl: Provincies

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
nl: Niet Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
nl: Mashonaland midden

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
nl: Mashonaland oost

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
nl: Matabeleland noord

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
nl: Matabeleland zuid

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
nl: Zimbabwe (districten)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
nl: Districten

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
nl: Grens

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
nl: Niet Zimbabwe (districten)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
nl: Gokwe noord

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
nl: Gokwe zuid
