kgeography - en to nn translation catalogue (1595 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
nn: Kina

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
nn: Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: africa.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nn: Ikkje Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
nn: Ikkje Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
nn: Alger

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
nn: Porto Novo

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
nn: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
nn: Kapp Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
nn: Den sentralafrikanske republikken

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
nn: Tsjad

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
nn: Komorane

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nn: Elfenbeinskysten

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nn: Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
nn: Kairo

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
nn: Ekvatorial-Guinea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
nn: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
nn: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
nn: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
nn: Marokko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
nn: Mosambik

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
nn: Kongo-Brazzaville

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
nn: Seychellane

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
nn: Sør-Afrika

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
nn: Sør-Sudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
nn: São Tomé og Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
nn: Vest-Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
nn: Kanariøyene (Spania)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nn: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
nn: Réunion (Frankrike)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
nn: Saint Helena (Storbritannia)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
nn: Albania (distrikt)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
nn: Ikkje Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
nn: Albania (prefektur)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nn: Prefektur

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
nn: Ikkje Albania

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
nn: Ikkje Algerie

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
nn: Alger

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
nn: Ikkje Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
nn: Kommunar

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: andorra.kgm]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
nn: Angola (provinsar)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
nn: Ikkje Angola (provinsar)

en: Your Answers Were
nn: Svara dine var

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
nn: Du svara rett på %1 av %2 spørsmål.

en: Question
nn: Spørsmål

en: Your Answer
nn: Svaret ditt

en: Correct Answer
nn: Rett svar

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
nn: Ikkje Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
nn: Buenos Aires (byen)

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
nn: Ushuaía

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
nn: Jerevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
nn: Ikkje Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: asia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
nn: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
nn: Addis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
nn: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
nn: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
nn: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
nn: Kuwait by

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
nn: Riyad

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
nn: Sør-Sudan

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
nn: Damaskus

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
nn: Abu Dhabi by

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
nn: Vestbreidda

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
nn: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
nn: Ukraina

[ctx: asia.kgm]
en: China
nn: Kina

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nn: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
nn: Ulan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
nn: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
nn: Thimpu

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
nn: Jerevan

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
nn: Tasjkent

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
nn: Kirgisistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
nn: Bisjkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
nn: Dusjanbe

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
nn: Kambodsja

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
nn: Phnomh Penh

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
nn: Filippinane

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
nn: Nord-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
nn: Pyongyang

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
nn: Sør-Korea

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
nn: Aust-Timor

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
nn: Mosambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
nn: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
nn: Kypros

en: Correct answers: %1/%2
nn: Rette svar: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
nn: Ikkje Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: australia.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
nn: Ikkje Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
nn: Kyst

[ctx: austria.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
nn: Ikkje Austerrike

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
nn: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
nn: Øvre Austerrike

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
nn: Nedre Austerrike

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
nn: Ikkje Aserbajdsjan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
nn: Baku (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
nn: Ganja (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
nn: Lankaran (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
nn: Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
nn: Naftalan (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
nn: Shaki (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
nn: Sumqayit (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
nn: Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
nn: Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
nn: Yevlakh (by)

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
nn: Nakhichevan (by)

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
nn: Divisjonar

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
nn: Ikkje Bangladesh

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
nn: Ikkje Belarus

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
nn: Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
nn: Ikkje Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
nn: Antwerpen

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
nn: Brüssel

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
nn: Nord-Brabant

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
nn: Vest-Flandern

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
nn: Aust-Flandern

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
nn: Nord-Brabant

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: belize.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
nn: Ikkje Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
nn: Belize-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
nn: Belize by

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
nn: Cayo-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
nn: Corozal-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
nn: Corozal by

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
nn: Orange Walk-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
nn: Orange Walk by

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
nn: Stann Creek-distriktet

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
nn: Toledo-distriktet

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
nn: Ikkje Bhutan

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
nn: Thimpu

[ctx: bihar.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
nn: Ikkje Bolivia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
nn: Bosnia-Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
nn: Kantonar

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
nn: Ikkje Bosnia-Hercegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
nn: Podrinje (bosnisk del)

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
nn: Srednja Bosna

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
nn: Bosansko-podrinjski

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
nn: Zapadno-hercegovačka

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
nn: Sarajevo-Romanija (Sokolac)

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
nn: Ikkje Botswana

en: &Accept
nn: Godt&a

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
nn: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
nn: Føderalt distrikt

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
nn: Roraima

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
nn: Rio de Janeiro-staten

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
nn: Utanfor området

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
nn: Ikkje Bulgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
nn: Dobritsj

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
nn: Lovetsj

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
nn: Pazardzjik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
nn: Sofia (provins)

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
nn: Sofia (by)

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
nn: Statar og divisjonar

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: burma.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
nn: Ikkje Myanmar

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
nn: Yangon (tidlegare Rangoon)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
nn: Kamerun (departement)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
nn: Ikkje Kamerun (departement)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
nn: Kamerun (provinsar)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
nn: Ikkje Kamerun (provinsar)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
nn: Est

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
nn: Extrême-Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
nn: Nord

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
nn: Nord-Ouest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
nn: Sud

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
nn: Sud-Ouest

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
nn: Ouest

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
nn: Provinsar og territorium

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
nn: Utanfor området

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
nn: St. John's

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
nn: Karibia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
nn: Ikkje Karibia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
nn: Turks- og Caicosøyene (Storbritannia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
nn: Dei amerikanske Jomfruøyene (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
nn: Dei britiske Jomfruøyene (Storbritannia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
nn: Anguilla (Storbritannia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
nn: Saint Martin (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
nn: Saint Barthelemy (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nn: Antigua og Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
nn: Saint Kitts og Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
nn: Montserrat (Storbritannia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
nn: Guadeloupe (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
nn: Martinique (Frankrike)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
nn: Saint Vincent og Grenadinane

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nn: Trinidad og Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
nn: Dei nederlandske antillane

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
nn: Aruba (Nederland)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
nn: Caymanøyene (Storbritannia)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
nn: Utanfor Katalonia

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
nn: Sabadell og Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
nn: Ikkje Chhatisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: chile.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
nn: Ikkje Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
nn: Byregionen Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
nn: Los Ríos

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
nn: Arica og Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
nn: Kina

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: china.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: china.kgm]
en: Coast
nn: Kyst

[ctx: china.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
nn: Nord-Korea

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
nn: Sør-Korea

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
nn: Kirgisistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
nn: Guanxi Zhuang

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
nn: Xinjiang Uigur

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
nn: Ürümqi

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
nn: Hovudstadsdistrikt

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
nn: St. Andrew og Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
nn: St. Andrew

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
nn: Hav

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
nn: Andre land

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
nn: Ikkje Costa Rica

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
nn: Ikkje Cuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
nn: Kypros

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
nn: Ikkje Kypros

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
nn: Nikosia

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
nn: Ikkje Tsjekkia

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
nn: Praha

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
nn: Sentral-Bohemia

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
nn: Sør-Bohemia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
nn: Sør-Moravia

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
nn: Danmark (fylke, 1970–2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
nn: Ikkje Danmark (fylke)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
nn: København (by)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
nn: Frederiksberg (by)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
nn: København (fylke)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
nn: Vestsjælland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
nn: Fyn

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
nn: Sønderjylland

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
nn: Nordjylland

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
nn: Flagget til %1 er …

[ctx: @title]
en: Flag of %1
nn: Flagget til %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
nn: Ikkje Den dominikanske republikken

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
nn: Nasjonalt distrikt

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
nn: Ikkje Ecuador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
nn: Macapa

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
nn: Ikkje Egypt

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
nn: Kairo

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
nn: Shamal Sina'

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
nn: Raudehavet

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
nn: Janub Sina'

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
nn: Ikkje El Salvador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
nn: Emirat

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
nn: Ikkje Emirata

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
nn: Estland

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
nn: Ikkje Estland

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
nn: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: europe.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
nn: Kyst

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
nn: Austerrike

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
nn: Belgia

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
nn: Brussel

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nn: Bosnia-Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
nn: Kroatia

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
nn: Praha

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
nn: Danmark

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
nn: København

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
nn: Estland

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
nn: Nord-Makedonia

[ctx: europe.kgm]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
nn: Tyskland

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
nn: Hellas

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
nn: Ungarn

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
nn: Island

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
nn: Irland

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
nn: Italia

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
nn: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
nn: Litauen

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
nn: Marokko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
nn: Nederland

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
nn: Noreg

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
nn: Polen

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
nn: Warszawa

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
nn: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
nn: Bucuresti

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
nn: Beograd

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
nn: Sverige

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
nn: Sveits

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
nn: Ukraina

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
nn: Storbritannia

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
nn: Vatikanet

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
nn: Finland (regionar)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
nn: Ikkje Finland (regionar)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
nn: Sentrale Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
nn: Eigentlege Finland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
nn: Lappland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
nn: Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
nn: Keski-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
nn: Pohjois-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
nn: Etelä-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
nn: Päijät-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
nn: Pohjois-Savo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
nn: Etelä-Savon

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
nn: Dette flagget tilhøyrer:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
nn: %1 etter flagg

[ctx: france.kgm]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: france.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: france.kgm]
en: Not France
nn: Ikkje Frankrike

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
nn: Frankrike (regionar)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
nn: Ikkje Frankrike (regionar)

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
nn: Ikkje Georgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
nn: Racha-Lechkhumi og Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
nn: Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
nn: Ikkje Tyskland

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
nn: Bayern

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
nn: München

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
nn: Hessen

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
nn: Nieder-Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
nn: Hannover

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
nn: Nordrhein-Westfalen

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
nn: Rheinland-Pfalz

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
nn: Sachsen

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
nn: Sachsen-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
nn: Thüringen

[ctx: goa.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
nn: Ikkje Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
nn: Shetlandsøyene

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
nn: Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
nn: Periferiar

[ctx: greece.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
nn: Egearhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
nn: Balkan

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
nn: Kretahavet

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
nn: Det joniske havet

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
nn: Middelhavet

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
nn: Ikkje Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
nn: Sentral-Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
nn: Sentral-Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
nn: Thessaloníki

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
nn: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
nn: Aust-Makedonia og Thrakí

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
nn: Ípiros

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
nn: Dei joniske øyene

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
nn: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
nn: Dei nordlege egeiske øyene

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
nn: Mytilíni

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
nn: Peloponnes

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
nn: Dei sørlege egeiske øyene

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
nn: Ermoúpoli

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
nn: Thessalía

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
nn: Larísa

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
nn: Vest-Hellas

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
nn: Pátra

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
nn: Vest-Makedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
nn: Kozáni

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
nn: Áthos

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
nn: Karyés

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
nn: Hellas (periferiar)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
nn: Periferiar

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
nn: Ikkje Hellas (periferiar)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
nn: Aust-Makedonia og Thrakí

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
nn: Sentral-Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
nn: Thessaloníki

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
nn: Vest-Makedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
nn: Kozáni

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
nn: Dei joniske øyene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
nn: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
nn: Ípiros

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
nn: Vest-Hellas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
nn: Thessalía

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
nn: Sentral-Hellas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
nn: Peloponnes

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
nn: Dei nordlege egeiske øyene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
nn: Mytilíni

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
nn: Dei sørlege egeiske øyene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
nn: Ermoúpoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
nn: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nn: Mont Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
nn: Karyés

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
nn: Hellas (prefektur)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
nn: Prefektur

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
nn: Ikkje Hellas (prefektur)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
nn: Halkidiki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
nn: Thessaloníki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kozani
nn: Kozáni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
nn: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
nn: Pátra

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
nn: Vest-Attikí

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
nn: Aust-Attikí

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
nn: Korintia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
nn: Korinte

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
nn: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
nn: Mytilíni

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
nn: Kykladane

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
nn: Ermoúpoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
nn: Rhodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
nn: Mont Athos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
nn: Karyés

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
nn: Ikkje Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
nn: Ikkje Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
nn: Kutch/Kachchh

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
nn: Panch Mahal/Panchmahal

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
nn: Ikkje Guyana

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
nn: Takutu-Essequibo

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
nn: Berbice-Corentyne

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
nn: Ikkje Haiti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
nn: Ikkje Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
nn: Ikkje Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
nn: Ungarn (fylke)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
nn: Ikkje Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
nn: Ungarn (regionar)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
nn: Ikkje Ungarn (regionar)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
nn: Vest-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
nn: Sør-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
nn: Sentral-Transdanubia

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
nn: Sentral-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
nn: Nord-Ungarn

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
nn: Nord-stor-Plain

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
nn: Sør-stor-Plain

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
nn: Island (regionar)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
nn: Ikkje Island (regionar)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
nn: Aust-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
nn: Hovudstad-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
nn: Nordvest-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
nn: Nordvest-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
nn: Sør-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
nn: Sørhalvøya

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
nn: Vestfjordane

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
nn: Vest-regionen

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
nn: Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
nn: Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
nn: Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
nn: Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
nn: Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
nn: Delstatar og territorium

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: india.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: india.kgm]
en: Not India
nn: Ikkje India

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
nn: Jammu og Kashmir

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
nn: Vest-Bengal

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
nn: Andamanøyene og Nikobarane

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
nn: Dadra og Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
nn: Daman og Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
nn: Ikkje Indonesia

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
nn: Sumatera Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
nn: Sumatera Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
nn: Riauøyene

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
nn: Sumatera Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
nn: Jakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
nn: Jakarta (by)

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
nn: Jawa Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
nn: Jawa Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
nn: Daerah Istimewa Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
nn: Jawa Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
nn: Nusa Tenggara Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
nn: Nusa Tenggara Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
nn: Kalimantan Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
nn: Kalimantan Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
nn: Kalimantan Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
nn: Kalimantan Timur

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
nn: Sulawesi Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
nn: Sulawesi Tengah

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
nn: Sulawesi Tenggara

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
nn: Sulawesi Selatan

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
nn: Ujung Pandang

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
nn: Sulawesi Barat

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
nn: Maluku Utara

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
nn: Papua Barat

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
nn: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
nn: Aust-Azarbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
nn: Vest-Azarbaijan

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
nn: Chaharmahal og Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
nn: Kohkiluyeh og Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
nn: Systan og Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
nn: Sør-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
nn: Nord-Khorasan

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
nn: Persiagolfen

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
nn: Omangulfen

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
nn: Kaspiahavet

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
nn: Oroomiehsjøen

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
nn: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
nn: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
nn: Ikkje Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
nn: Bagdad

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
nn: Irland (provinsar)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
nn: Ikkje Irland (provinsar)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: israel.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
nn: Ikkje Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
nn: Norddistriktet

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
nn: Nasaret

[ctx: israel.kgm]
en: Center
nn: Sentraldistriktet

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
nn: Sørdistriktet

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
nn: Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
nn: Ikkje Italia

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
nn: Sicilia

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
nn: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
nn: Torino

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
nn: Apuglia

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
nn: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
nn: Milano

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
nn: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
nn: Firenze

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
nn: Napoli

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
nn: Genova

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
nn: Le Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
nn: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
nn: Italia etter provinsar

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
nn: Ikkje Italia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
nn: Torino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
nn: Milano

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
nn: Venezia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
nn: Genova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
nn: Forli-Cesena

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
nn: Firenze

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
nn: Pesaro og Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
nn: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
nn: Napoli

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
nn: Siracusa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
nn: Cristano

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
nn: Kommunar

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
nn: Ikkje Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
nn:  Santa Catarina

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
nn: Prefektur

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
nn: Utanfor området

[ctx: japan.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
nn: Ōtsu

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
nn: Kōchi

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
nn: Ikkje Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
nn: Ikkje Kasakhstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
nn: Almaty (by)

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
nn: Kostanaj

en: E&xplore Map
nn: &Bla i kart

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
nn: I denne avdelinga kan du venstreklikka på ein stad på kartet for å få nærare opplysningar om området.

en: Test Yourself:
nn: Test deg sjølv:

en: &Location of Regions
nn: &Plassering av regionar

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
nn: I denne utfordringa får du namnet på eit område til venstre under menyen, og du må finna han på kartet og trykka på han

en: &Place Regions in the Map
nn: &Plasser regionar på kartet

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
nn: I denne utfordringa får du forma på ein region og du må plassera han på kartet

en: &Regions by Capital
nn: &Regionar etter hovudstad

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
nn: I denne spørjeleiken må du gjetta på namn på område når du veit hovudstaden

en: &Capitals of Regions
nn: &Hovudstadar i regionar

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
nn: I denne spørjeleiken må du gjetta hovudstaden i det oppgjevne området

en: Re&gions by Flag
nn: Re&gionar etter flagg

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
nn: I denne spørjeleiken må du gjetta namna på områda flagga tilhøyrer

en: &Flags of Regions
nn: &Flagga til regionane

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
nn: I denne spørjeleiken må du gjetta flagget til eit område når du veit namnet

en: &Open Map...
nn: &Opna kart …

en: &Zoom
nn: &Forstørr/forminsk

en: &Original Size
nn: &Opphavleg storleik

en: &Automatic Zoom
nn: &Automatisk forstørring/forminsking

en: &Move
nn: &Flytt

en: Disclaimer
nn: Ansvarsfråskriving

en: Map author
nn: Opphavspersonen til kartet

en: General
nn: Generelt

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
nn: Klarte ikkje opna det kartet som var brukt sist. Feil ved tolking av %1: %2

en: There is no current map
nn: Det er ikkje noko gjeldande kart

en: Number of Questions
nn: Talet på spørsmål

en: How many questions do you want? (1 to %1)
nn: Kor mange spørsmål vil du ha? (1 til %1)

en: &Location of %1
nn: P&lasseringa til %1|/|P&lasseringa til $[litenfor %1]

en: &Place %1 in the Map
nn: &Plasser %1 på kartet|/|&Plasser $[litenfor %1] på kartet

en: %1 by Flag
nn: %1 etter flagg

en: &Flags of %1
nn: &Flagga til %1|/|&Flagga til $[litenfor %1]

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
nn: <qt>Gjeldande kart:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
nn: Kart, flagg, omsetjingar osb. er så nøyaktige som opphavs­personane fekk til, men KGeografi bør ikkje brukast som autoritativ kjelde.

en: This map has been created by %1.
nn: Dette kartet er laga av %1.

en: Map Author
nn: Opphavspersonen til kartet

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
nn: Kartet som var opna sist

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
nn: Justering av spørsmålsboksen

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
nn: Spør om stadfesting før neste spørsmål

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
nn: Om eit trykk på mellomromstasten skal trykkja på knappen under musepeikaren

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
nn: Kva som skal gjerast med fargar til kartområde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
nn: &Spørsmålsplassering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
nn: O&ppe til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
nn: &Oppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
nn: Opp&e til høgre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
nn: Til &venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
nn: I &midten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
nn: Til hø&gre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
nn: Ne&de til venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
nn: &Nede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
nn: Nede til høg&re

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
nn: Om brukaren må trykkja på «Godta» etter å ha valt eit svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
nn: Vent på stadfest&ing

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
nn: Om eit trykk på mellomromstasten skal trykkja på knappen under musepeikaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
nn: &Fokuset følgjer musa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
nn: Vel om du vil brukar dei fastsette fargane på kartområda eller ha tilfeldige fargar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
nn: Fargar på kartområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
nn: &Alltid same fargar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
nn: Bruk &tilfeldige fargar

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
nn: Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
nn: Ikkje Kirgisistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
nn: Bisjkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
nn: Osh (by)

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
nn: Distrikt i Latvia (før 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
nn: Litauen

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
nn: Estland

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
nn: Daugavpils (by)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
nn: Jelgava (by)

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
nn: Jūrmala by

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
nn: Liepāja (by)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
nn: Rēzekne (by)

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
nn: Rīga by

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
nn: Ventspils (by)

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
nn: Kommunar

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
nn: Ikkje Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
nn: Litauen (kommunar)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
nn: Kommunar

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
nn: Ikkje Litauen (kommunar)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
nn: Alytus (by)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
nn: Kaunas (by)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
nn: Klaipėda (by)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
nn: Panevėžys (by)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
nn: Vilnius (by)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
nn: Visaginas (by)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
nn: Luxembourg (kantonar)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
nn: Kantonar

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
nn: Ikkje Luxembourg (kantonar)

en: KGeography
nn: KGeografi

en: A Geography learning program
nn: Eit program for å læra geografi

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
nn: © 2004–2005 Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
nn: Programmerar og konstruktør

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
nn: Ikkje Malaysia

[ctx: manipur.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
nn: Ikkje Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
nn: %1 er hovudstaden i …

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
nn: Hovudstaden i %1 er …

en: %1 by Capital
nn: %1 etter hovudstad

en: Capitals of %1
nn: Hovudstadar i %1|/|Hovudstadar i $[litenfor %1]

en: Regions
nn: Regionar

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
nn: Du har funne ein feil i kartet. Ver snill og ta kontakt med opphavspersonen, og fortel at kartet %1 ikkje har noko knytt til fargen %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
nn: Trykk på:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
nn: %1 på kartet

en: Choose Map to Use
nn: Vel kartet som skal nyttast

en: Filter Maps
nn: Filtrer kart

en: Error parsing %1: %2
nn: Feil ved tolking av %1: %2

en: Error parsing
nn: Feil ved tolking

en: The map image file for %1 does not exist
nn: Kartfila for %1 finst ikkje

en: The flag image file for %1 does not exist
nn: Flaggfila til %1 finst ikkje

en: Invalid value in tag %1
nn: Ugyldig verdi i merket %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
nn: Det finst allereie anten ein kartdel som heiter %1 eller ein kartdel med same fargar som %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
nn: Fila med kartskildring må byrja med %1-merket

en: Could not open %1 for reading.
nn: Klarte ikkje opna %1 for lesing.

en: %1 does not exist.
nn: %1 finst ikkje.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
nn: Fila med kartskildring må ha eit %1-merke i %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
nn: Fila med kartskildring må ha akkurat eitt %1-merke i %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
nn: Mexico (delstatar)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
nn: Ikkje Mexico (delstatar)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
nn: Det føderale distriktet

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
nn: Mexico by

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
nn: Ikkje Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

en: Wikipedia page
nn: Wikipedia-side

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
nn: Nord- og Mellom-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
nn: Ikkje Nord- og Mellom-Amerika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
nn: USA

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
nn: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nn: Antigua og Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nn: Trinidad og Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
nn: Mexico by

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
nn: Guatemala by

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
nn: Panama by

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
nn: Grønland (Danmark)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
nn: Nepal (soner)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
nn: Soner

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
nn: Ikkje Nepal (soner)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
nn: Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
nn: Ikkje Nederland

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
nn: Nord-Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
nn: Nord-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
nn: Sør-Holland

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
nn: den Haag

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
nn: New Zealand

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
nn: Ikkje New Zealand

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
nn: Ikkje Nicaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
nn: Nord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
nn: Ikkje Nord-Korea

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
nn: Hamgyŏng-pukto

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
nn: Hamgyŏng-namdo

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
nn: Hwanghae-pukto

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
nn: Hwanghae-namdo

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
nn: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
nn: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
nn: Sinŭiju T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
nn: Noreg

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
nn: Ikkje Noreg

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
nn: Oseania

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
nn: Ikkje Oseania

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
nn: Norfolkøya (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
nn: Cookøyene (New Zealand)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
nn: Niue

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
nn: Albi

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
nn: Tokelau

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
nn: Aust-Timor

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
nn: Påskeøya

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
nn: Salomonøyene

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
nn: Mikronesiaføderasjonen

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
nn: Marshalløyene

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
nn: Ny-Caledonia (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
nn: Fransk Polynesia (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
nn: Wallis og Futuna (Frankrike)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
nn: Pitcairnøyene (Storbritannia)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
nn: Amerikansk Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
nn: Nord-Marianane (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
nn: USAs ytre småøyer

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: oman.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
nn: Ikkje Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
nn: Muskat

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
nn: Ikkje Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
nn: Islamabad (hovudstadsterritorium)

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
nn: Føderalt administrerte stammeområde

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
nn: Peshawar og Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: panama.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
nn: Ikkje Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
nn: Ikkje Paraguay

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
nn: Asunción Capitol District

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
nn: Stillehavet

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
nn: Brasil

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
nn: Filippinane

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
nn: Ikkje Filippinane

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
nn: Compostela (dal)

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
nn: Nasjonalt distrikt

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
nn: Plasser på kartet:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
nn: Plasser %1 på kartet

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
nn: Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
nn: Ikkje Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
nn: Warszawa

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
nn: Warmia og Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
nn: Nedre Karpatia

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
nn: Vesle-Polen

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
nn: Śląsk

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
nn: Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
nn: Vest-Pommern

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
nn: Wielkopolska

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
nn: Dolny Śląsk

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
nn: Wroclaw

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
nn: Kuyavia-Pommern

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
nn: Distrikt i Portugal

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
nn: Grense 2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
nn: Asorane

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
nn: Provinsar i Portugal (tradisjonelle)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
nn: Provinsar (tradisjonelle)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
nn: Grense 2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
nn: Asorane

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
nn: Portugal (regionar)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
nn: Ikkje Portugal (regionar)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
nn: Lisboa (region)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
nn: Asorane

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
nn: Kommunar

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
nn: Irland

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
nn: Ikkje Irland

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: romania.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
nn: Ikkje Romania

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
nn: (Bucureşti kommune)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
nn: Russland (distrikt)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
nn: Ikkje Russland (distrikt)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
nn: Tsentralnyj

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
nn: Dalnevostotsjnyj

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
nn: Severo-Zapadnyj

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
nn: Sibir

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
nn: Juzjnyj

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
nn: Ural

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
nn: Jekaterinburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nn: Nisjnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
nn: Russland (republikkar)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
nn: Ikkje Russland (republikkar)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
nn: Adygeja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
nn: Majkop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
nn: Basjkortostan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
nn: Burjatia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
nn: Altaj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
nn: Gorno-Altajsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
nn: Makhatsjkala

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
nn: Ingusjetia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
nn: Naltsjik

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
nn: Karatsjajevo-Tsjerkessia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
nn: Tsjerkessk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
nn: Karelen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
nn: Joshkar-Ola

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
nn: Jakutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
nn: Nord-Ossetia-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
nn: Izjevsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
nn: Tsjetsjenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
nn: Groznij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
nn: Tsjuvasjia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
nn: Tsjeboksarij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
nn: Altaj kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
nn: Krasnodar kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
nn: Krasnojarsk kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
nn: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
nn: Primorskij kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
nn: Stavropol kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
nn: Khabarovsk kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
nn: Perm kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
nn: Amur oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
nn: Blagovesjtsjensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
nn: Arkhangelsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
nn: Arkangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
nn: Astrakhan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
nn: Belgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
nn: Brjansk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
nn: Brjansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
nn: Vladimir oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
nn: Volgograd oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
nn: Vologda oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
nn: Voronezj oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
nn: Voronezj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
nn: Ivanovo oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
nn: Irkutsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
nn: Kaliningrad oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
nn: Kaluga oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
nn: Kamtsjatka kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
nn: Petropavlovsk-Kamtsjatskij

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
nn: Kemerovo oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
nn: Kirov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
nn: Kostroma oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
nn: Kurgan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
nn: Kursk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
nn: Leningrad oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
nn: Lipetsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
nn: Magadan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
nn: Moskva oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
nn: Murmansk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
nn: Nizjnij Novgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
nn: Nizjnij Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
nn: Novgorod oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
nn: Novosibirsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
nn: Omsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
nn: Orenburg oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
nn: Orjol oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
nn: Orjol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
nn: Penza oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
nn: Pskov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
nn: Rostov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
nn: Ryazan oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
nn: Samara oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
nn: Saratov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
nn: Sakhalin oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
nn: Juzjno-Sakhalinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
nn: Sverdlovsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
nn: Jekaterinburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
nn: Smolensk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
nn: Tambov oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
nn: Tver oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
nn: Tomsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
nn: Tula oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
nn: Tjumen oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
nn: Tjumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
nn: Uljanovsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
nn: Uljanovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
nn: Tsjeljabinsk oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
nn: Tsjeljabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
nn: Zabaykalskij Kraj

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
nn: Tsjita

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
nn: Jaroslavl oblast

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
nn: Jaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
nn: Den jødiske autonome oblasten

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
nn: Khanty-Mansijsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
nn: Tsjukotka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
nn: Jamalia

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
nn: Kommunar

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
nn: Ikkje San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
nn: Ikkje Saudi-Arabia

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
nn: Ikkje Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
nn: Ikkje Slovakia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
nn: Slovenia (tradisjonelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
nn: Ikkje Slovenia (tradisjonelt)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
nn: Gorenjska

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
nn: Koroška

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
nn: Notranjska

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
nn: Dolenjska

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
nn: Istria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
nn: Sør-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
nn: Ikkje Sør-Afrika

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
nn: Fristaten

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
nn: Sør-Amerika

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
nn: Kyst

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
nn: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
nn: Fransk Guyana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
nn: Brasil

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
nn: Sør-Korea

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
nn: Regionar

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
nn: Utanfor området

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
nn: Autonome område

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
nn: Ikkje Spania

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
nn: Ekstern granse

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
nn: Sevilla

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
nn: Balearane

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
nn: Baskarland

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
nn: Kanariøyene

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
nn: Las Palmas de Gran Canaria og Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
nn: Kastilja-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
nn: Kastilja og Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
nn: Katalonia

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
nn: Rioja

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
nn: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
nn: Valencia (region)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
nn: Spania (provinsar)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
nn: Marokko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
nn: Balearane

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: sudan.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
nn: Ikkje Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
nn: Blånilen

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
nn: Kvitnilen

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
nn: Shamal Darfor

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
nn: Gharb Darfor

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
nn: Janob Darfor

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
nn: Gharb Darfor

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
nn: Raudehavet

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
nn: Shamal Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
nn: Janub Kurdufan

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
nn: ash-Shamaliyah

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
nn: Nilen

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
nn: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
nn: Ikkje Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
nn: Sverige etter fylke

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
nn: Fylke

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
nn: Fylkesgrense

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
nn: Kystlinje

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
nn: Ikkje Sverige

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
nn: Stockholms län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
nn: Västerbottens län

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
nn: Norrbottens län

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
nn: Uppsala län

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
nn: Södermanlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
nn: Östergötlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
nn: Jönköpings län

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
nn: Kronobergs län

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
nn: Kalmars län

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
nn: Gotlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
nn: Blekinge län

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
nn: Skåne län

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
nn: Hallands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
nn: Västra Götalands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
nn: Värmlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
nn: Örebro län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
nn: Västmanlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
nn: Dalarnas län

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
nn: Gävleborgs län

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
nn: Västernorrlands län

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
nn: Jämtlands län

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
nn: Sveits

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
nn: Kantonar

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
nn: Ikkje Sveits

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
nn: Zürich

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
nn: Bern

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
nn: Basel-Stadt

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
nn: Basel-Land

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
nn: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
nn: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
nn: Aargau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
nn: Thurgau

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
nn: Genève

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
nn: Ikkje Tadsjikistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
nn: Distrikt underordna republikken

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
nn: Dusjanbe

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
nn: Ikkje Thailand

[ctx: tripura.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
nn: Ikkje Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
nn: Ikkje Tyrkia

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
nn: Ikkje Turkmenistan

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
nn: Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
nn: Fylke

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
nn: Volyn

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
nn: Lutsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
nn: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
nn: Lviv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
nn: Zakarpattja

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
nn: Uzjhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
nn: Rivne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
nn: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
nn: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
nn: Khmelnytskyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
nn: Khmelnytskyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
nn: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
nn: Ivano-Frankivsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
nn: Tsjernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
nn: Tsjernivtsi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
nn: Zjytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
nn: Zjytomyr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
nn: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
nn: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
nn: Kyiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
nn: Tsjerkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
nn: Tsjerkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
nn: Kirovohrad

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kropyvnytskiy
nn: Kropyvnytskyj

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
nn: Mykolajiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
nn: Mykolajiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
nn: Odesa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
nn: Tsjernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
nn: Tsjernihiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
nn: Sumy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
nn: Poltava

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
nn: Kharkiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
nn: Dnipropetrovsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
nn: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
nn: Donetsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
nn: Zaporizjzjia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
nn: Zaporizjzjia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
nn: Kherson

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
nn: Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
nn: Luhansk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
nn: Den autonome republikken Krym

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
nn: Simferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
nn: Byen Kyiv

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
nn: Byen Sevastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
nn: Azovhavet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
nn: Svartehavet

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
nn: Ikkje Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
nn: Grense/kyst

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
nn: Elv

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
nn: Departement

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
nn: Uruguay

[ctx: usa.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
nn: Kyst

[ctx: usa.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
nn: Superiorsjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
nn: Michigansjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
nn: Huronsjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
nn: Eriesjøen

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
nn: Ontariosjøen

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
nn: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
nn: Washington D.C.

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
nn: Mongomery

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
nn: Nord-Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
nn: Nord-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
nn: Oklahoma Ciy

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
nn: Sør-Carolina

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
nn: Sør-Dakota

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
nn: Vest-Virginia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
nn: Ikkje Usbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
nn: Tasjkent (Viloyati)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
nn: Tasjkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
nn: Tasjkent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
nn: Delstatar

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
nn: Ikkje Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
nn: Føderale distrikt

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
nn: Hovudstadsdistrikt

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
nn: Caracas (by)

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
nn: Ikkje Vietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
nn: Vatn (i verdsklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
nn: Hav og nedslagsfelt

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
nn: Ikkje vatn (i verdsklasse)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
nn: Nordishavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
nn: Nord-Stillehavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
nn: Nord-Atlanterhavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
nn: Sør-Stillehavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
nn: Sør-Atlanterhavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
nn: Indiahavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
nn: Sørishavet

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
nn: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
nn: Tsjadsjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
nn: Nilen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
nn: Okavango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
nn: Donau

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
nn: Dnepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
nn: Dnestr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
nn: Kura (og Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
nn: Tigris (og Eufrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
nn: Boa Vista

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
nn: Balkhasj

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
nn: Raudelva (Hong)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
nn: Murray (og Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
nn: Jenisej

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
nn: Alabama (og Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
nn: Río Grande

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
nn: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
nn: Titicacasjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
nn: Eyresjøen

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
nn: Kaspiahavet

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
nn: Vest-Bengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
nn: Distrikt

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
nn: Ikkje Vest-Bengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
nn: Grense

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
nn: South 24 Parganas

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
nn: North 24 Parganas

[ctx: world.kgm]
en: World
nn: Verda

[ctx: world.kgm]
en: Countries
nn: Land

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
nn: Ikkje eit land

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
nn: Algerie

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
nn: Alger

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
nn: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
nn: Den sentralafrikanske republikken

[ctx: world.kgm]
en: Chad
nn: Tsjad

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
nn: Elfenbeinskysten

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nn: Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
nn: Kairo

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
nn: Ekvatorial-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
nn: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
nn: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
nn: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
nn: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
nn: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
nn: Libanon

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
nn: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
nn: Marokko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
nn: Mosambik

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
nn: Republikken Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
nn: Saudi-Arabia

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
nn: Sør-Afrika

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
nn: Pretoria, Bloemfontein og Cape Town

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
nn: Damaskus

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
nn: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
nn: Dei sameinte arabiske emirata

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
nn: Vestbreidda

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
nn: Vest-Sahara

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
nn: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
nn: Sana

[ctx: world.kgm]
en: Austria
nn: Austerrike

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
nn: Wien

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
nn: Belgia

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
nn: Brussel

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
nn: Bosnia-Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
nn: Kroatia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
nn: Tsjekkia

[ctx: world.kgm]
en: Prague
nn: Praha

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
nn: Danmark

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
nn: København

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
nn: Estland

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
nn: Nord-Makedonia

[ctx: world.kgm]
en: France
nn: Frankrike

[ctx: world.kgm]
en: Germany
nn: Tyskland

[ctx: world.kgm]
en: Greece
nn: Hellas

[ctx: world.kgm]
en: Athens
nn: Aten

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
nn: Ungarn

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
nn: Island

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
nn: Irland

[ctx: world.kgm]
en: Italy
nn: Italia

[ctx: world.kgm]
en: Rome
nn: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
nn: Litauen

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
nn: Nederland

[ctx: world.kgm]
en: Norway
nn: Noreg

[ctx: world.kgm]
en: Poland
nn: Polen

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
nn: Warszawa

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
nn: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
nn: Bucuresti

[ctx: world.kgm]
en: Russia
nn: Russland

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
nn: Moskva

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
nn: Beograd

[ctx: world.kgm]
en: Spain
nn: Spania

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
nn: Sverige

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
nn: Sveits

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
nn: Tyrkia

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
nn: Ukraina

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
nn: Storbritannia

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
nn: USA

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
nn: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
nn: Den dominikanske republikken

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
nn: Antigua og Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
nn: Trinidad og Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
nn: Mexico by

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
nn: Guatemala by

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
nn: Panama by

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
nn: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
nn: Fransk Guyana

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
nn: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
nn: Vatikanet

[ctx: world.kgm]
en: China
nn: Kina

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
nn: Colombo og Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
nn: Ulan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
nn: Kasakhstan

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
nn: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
nn: Thimpu

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
nn: Kypros

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
nn: Nikosia

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
nn: Aserbajdsjan

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
nn: Jerevan

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
nn: Usbekistan

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
nn: Tasjkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
nn: Kirgisistan

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
nn: Tadsjikistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
nn: Dusjanbe

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
nn: Kambodsja

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
nn: Phnomh Penh

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
nn: Aust-Timor

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
nn: Filippinane

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
nn: Taiwan

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
nn: Nord-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
nn: Pyongyang

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
nn: Sør-Korea

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
nn: Papua Ny-Guinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
nn: Grønland (Danmark)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
nn: Verdskontinenta (frå Nordpolen)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
nn: Kontinent

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
nn: Kva er det høgste fjellet i %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
nn: Kontinent etter høgste fjell

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
nn: I kva land er %1 høgste fjell?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
nn: Høgste fjell på kontinenta

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
nn: Afrika

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
nn: Nord-America

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
nn: Sør-Amerika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
nn: Antarktika

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
nn: Europa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
nn: Oseania

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
nn: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
nn: Guvernement

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
nn: Ikkje Jemen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
nn: Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
nn: Ikkje Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
nn: Kongo Central

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
nn: Zambia (distrikt)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
nn: Ikkje Zambia (distrikt)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
nn: Zambia (provinsar)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
nn: Ikkje Zambia (provinsar)

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
nn: Provinsar

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
nn: Ikkje Zimbabwe

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
nn: Sentral-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
nn: Aust-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
nn: Vest-Mashonaland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
nn: Nord-Matabeleland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
nn: Sør-Matabeleland

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
nn: Sentrale Zimbabwe

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
nn: Zimbabwe (distrikt)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
nn: Distrikt

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
nn: Grense

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
nn: Vatn

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
nn: Ikkje Zimbabwe (distrikt)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
nn: Gokwe North

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
nn: Gokwe South
