kgeography - en to pa translation catalogue (2303 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਮੇਨਸਤਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
pa: ਚੀਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
pa: ਭਾਰਤ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
pa: ਫੇਯਜਾਬਾਦ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
pa: ਮਜ਼ਾਰ-ਏ-ਸ਼ਰੀਫ਼

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
pa: ਗਜ਼ਨੀ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
pa: ਹੇਲਮੰਦ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
pa: ਹੀਰਟ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
pa: ਕਾਬੁਲ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
pa: ਕੰਧਾਰ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
pa: ਕੁਨਾਰ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
pa: ਜਲਾਲਾਬਾਦ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
pa: ਪੰਜਸ਼ਿਰ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
pa: ਸਾਰ-ਏ ਪੋਲ

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
pa: ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: africa.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pa: ਅਫਰੀਕਾ ਨਹੀਂ

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pa: ਅਫਰੀਕਾ ਨਹੀਂ

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
pa: ਅਲਗਿਰਸ

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
pa: ਅੰਗੋਲਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
pa: ਬੀਨਿਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
pa: ਪਰੋਵੋ-ਨੋਵੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
pa: ਬੋਟਸਵਾਨਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
pa: ਗਾਬੋਰੋਨੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
pa: ਉਗਾਡੋਉਗੋਉ

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
pa: ਕੈਮਰੂਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਅਫਰੀਕੀ ਗਣਰਾਜ

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
pa: ਬੰਗੂਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
pa: ਚਾਦ

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
pa: ਨੀ ਡਜਾਮੀਨਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
pa: ਕੋਮੋਰੋਸ

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
pa: ਮੋਰੋਨੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pa: ਕੋਟੀ ਡੀਲਵੋਈਰੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੁਉਟੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
pa: ਕਾਈਰੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
pa: ਈਕਵੇਟੋਰਿਲ ਗੁਈਨੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
pa: ਮਾਲਾਬੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
pa: ਗਾਬੀਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
pa: ਲੀਬਰੇਵਿੱਲੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
pa: ਗਾਮਬੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
pa: ਬਾਂਜੁਲ

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
pa: ਘਾਨਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
pa: ਅੱਕਰਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
pa: ਕੋਨਾਕਰਏ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
pa: ਨੈਰੋਬੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
pa: ਲੀਬੀਰੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
pa: ਲੀਬੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
pa: ਤਰੀਪੋਲੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
pa: ਮਾਡਾਗਾਸਕਾਰ

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
pa: ਐਟਾੱਨਾਰੀਵੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
pa: ਮੌਰੀਟਾਨੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
pa: ਨੋਆਕਚੋਟ

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
pa: ਸੇਂਟ ਲੁਇਸ

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
pa: ਮੋਰੋਕੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
pa: ਰਾਬਾਟ

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
pa: ਮੋਜ਼ਾਮਬੀਕ

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
pa: ਮਾਤਸੁਮੋਟੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
pa: ਨਾਮੀਬੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
pa: ਨਾਈਜਰ

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
pa: ਨੀਆਮੇ

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
pa: ਨਾਈਜੇਰੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
pa: ਬਰੱਜ਼ਾਵੀਲੀ

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
pa: ਰਵਾਂਡਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਾਲ

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
pa: ਡਾਕਾਰ

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
pa: ਸਿਆਰਾ ਲਿਓਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
pa: ਫਰੀਟਾਊਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
pa: ਪਰੀਟੋਰੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
pa: ਖਾਰਟੌਮ

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
pa: ਦੱਖਣੀ ਸੂਡਾਨ

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
pa: ਮਬਾਬਨੇ

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
pa: ਡੋਡੋਮਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
pa: ਤੋਗੋ

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
pa: ਟੁਨੀਸੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
pa: ਟੁਨਿਸ

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
pa: ਉਗਾਂਡਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
pa: ਕੰਪਾਲਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
pa: ਦੱਖਣੀ ਸਾਹਰਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
pa: ਜੈਂਬੀਆ

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
pa: ਲੁਸਾਕਾ

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
pa: ਜਿੰਬਬਾਵੇ

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
pa: ਹਾਰੇਰੇ

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
pa: ਜੇਮਜਟਾਊਨ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹੇ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
pa: ਅਲਬੀਨੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
pa: ਟੀਰਾਨਾ

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
pa: ਅਡਰਾਰ

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
pa: ਅਲਗਿਰਸ

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
pa: ਅੱਨਾਬਾ

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
pa: ਬਾਟਨਾ

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
pa: ਬਿਸਕਰਾ

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
pa: ਚਲੀਫ

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
pa: ਕੋਨਸਟਨਟੀਨ

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
pa: ਈਲੀਜ਼ੀ

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
pa: ਜਿਜੀਲ

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
pa: ਲਾਘੋਅਟ

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
pa: ਓਰਾਨ

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
pa: ਓਰਗਲਾ

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
pa: ਸੀਡੀ ਬਿਲ ਅੱਬਿਸ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
pa: ਟੀਏਰੇਟ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
pa: ਟਿੰਗੂਫ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
pa: ਟਮੀਨਸਿਨ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
pa: ਆਂਧਰਾ ਪਰਦੇਸ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
pa: ਆਂਧਰਾ ਪਰਦੇਸ ਨਹੀਂ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nizamabad
pa: ਨਿਜ਼ਾਮਾਬਾਦ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Karimnagar
pa: ਕਰੀਮਨਗਰ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Warangal
pa: ਵਾਰਾਂਗਲ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
pa: ਹੈਦਰਾਬਾਦ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Chittoor
pa: ਚਿੱਟੂਰ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Krishna
pa: ਕ੍ਰਿਸ਼ਨਾ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
pa: ਪੱਛਮੀ ਗੋਦਾਵਰੀ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
pa: ਪੂਰਬੀ ਗੋਦਾਵਰੀ

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: andorra.kgm]
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
pa: ਸੁੰਬੀ

en: Your Answers Were
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਜਵਾਬ ਸਨ

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
pa: ਤੁਸੀਂ %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਸਵਾਲਾਂ ਦਾ ਠੀਕ ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: Question
pa: ਸਵਾਲ

en: Your Answer
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਜਵਾਬ

en: Correct Answer
pa: ਸਹੀ ਜਵਾਬ

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
pa: ਬੋਈਨੋਸ ਏਅਰਸ

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
pa: ਰੀਸਾਸਟੀਨਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
pa: ਕੋਰਡੋਬਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
pa: ਕੋਰੀਨੀਸ

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
pa: ਪਾਰਾਨਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
pa: ਫੋਰਮੋਸਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
pa: ਸੇਟ ਸਾਲਵੇਡਰ ਡੀ ਜੁਜੁਯ

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
pa: ਸੇਂਟਾ ਰੋਜਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
pa: ਮਿਨਡੋਜਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
pa: ਪੋਸਾਡਾਸ

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
pa: ਨੀਉਕੂਈਨ

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
pa: ਸਾਲਾਟਾ

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
pa: ਸਾਨ ਜੂਆਨ

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
pa: ਸੇਂਟਾ ਕਰੂਜ਼

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
pa: ਰਾਓ ਗੇਲੇਗੋਸ

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
pa: ਸੇਂਟਾ ਫੀ

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
pa: ਉਸ਼ੂਆਈਆ

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
pa: ਲੋਰੀ

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
pa: ਯੇਰੇਵਾਨ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Arunachal Pradesh
pa: ਅਰੁਣਾਂਚਲ ਪਰਦੇਸ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
pa: ਅਰੁਣਾਂਚਲ ਪਰਦੇਸ ਨਹੀਂ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lohit
pa: ਲੋਹਿਤ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
pa: ਹਵੱਈ

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
pa: ਏਸ਼ੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: asia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
pa: ਰੂਸ

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
pa: ਅੰਕਾਰਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੁਉਟੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
pa: ਇਥੋਪੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
pa: ਤਹਿਰਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
pa: ਬਗਦਾਦ

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
pa: ਜ਼ੇਰੂਸ਼ਿਲਮ

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
pa: ਅੱਮਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
pa: ਕੁਵੈਤ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
pa: ਲਿਬਨਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
pa: ਬੇਰੂਤ

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
pa: ਕਤਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
pa: ਦੋਹਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
pa: ਰਿਹਾਧ

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
pa: ਦੱਖਣੀ ਸੂਡਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
pa: ਡਾਮਾਕੁਸ

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
pa: ਉਗਾਂਡਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Kampala
pa: ਕੰਪਾਲਾ

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
pa: ਅਬੂਧਾਬੀ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
pa: ਮਸਕਟ

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
pa: ਦੱਖਣੀ ਬੈਂਕ

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
pa: ਯਮਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
pa: ਸਾਨਾਏ

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

[ctx: asia.kgm]
en: China
pa: ਚੀਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
pa: ਬੀਜ਼ਿੰਗ

[ctx: asia.kgm]
en: India
pa: ਭਾਰਤ

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
pa: ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀ ਲੰਕਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
pa: ਕੋਲੰਬੋ ਅਤੇ ਸ੍ਰੀ ਜਏਵਾਰਡਨੇਪੁਰਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
pa: ਯਲੱਨਬੱਤਾਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
pa: ਅਸਤਾਨਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
pa: ਟੋਕੀਓ

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
pa: ਕਾਠਮਾਂਡੂ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
pa: ਥੀਮਫੁ

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
pa: ਜੈਕਾਰਤਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
pa: ਕੁਆਲੰਪੁਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
pa: ਢਾਕਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
pa: ਅਫਾਗਨਿਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
pa: ਕਾਬੁਲ

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
pa: ਬਾਕੁ

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
pa: ਯੀਰੀਵਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
pa: ਬਹਰਿਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
pa: ਮਾਨਾਮਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
pa: ਤਬੀਲੀਸੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਮੇਨਿਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
pa: ਅਸ਼ਗਾਬਾਤ

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਿਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
pa: ਤਾਸ਼ਕੰਦ

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਜ਼ਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
pa: ਬਿਸ਼ਕਿਕ

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
pa: ਡੁਸ਼ਾਂਬੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਸਿਤਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
pa: ਲਾਉਸ

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
pa: ਵਿਅੰਟਾਈਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
pa: ਕੰਬੋਡੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
pa: ਫਨੋਮ ਫਾਂਹ

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
pa: ਬਰੂਨਈ

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
pa: ਬਾਂਡਾਰ ਸਿਰੀ ਬੀਗਾਵਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
pa: ਫਿਲੀਪੀਨਸ਼

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
pa: ਮਾਨੀਲਾ

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
pa: ਬੈਕਾਂਕ

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
pa: ਹਾਨਉਈ

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
pa: ਤਾਈਪੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੋਰੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
pa: ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
pa: ਸਾਉਲ

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
pa: ਪੂਰੀ ਤੇਮੂਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
pa: ਦਿਲਿ

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
pa: ਜੈਮਬੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀ

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਸਕਰ

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
pa: ਕਿਰਪੁਸ

en: Correct answers: %1/%2
pa: ਸਹੀ ਜਵਾਬ: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
pa: ਅਸਾਮ

[ctx: assam.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
pa: ਅਸਾਮ ਨਹੀਂ

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
pa: ਦਿਸਪੁਰ

[ctx: assam.kgm]
en: Guwahati
pa: ਗੁਹਾਟੀ

[ctx: assam.kgm]
en: Sonitpur
pa: ਸੋਨੀਤਪੁਰ

[ctx: assam.kgm]
en: Lakhimpur
pa: ਲਖੀਮਪੁਰ

[ctx: assam.kgm]
en: Dibrugarh
pa: ਦਿਬਰੁਗੜ੍ਹ

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: australia.kgm]
en: States
pa: ਸੂਬੇ

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
pa: ਕੋਸਟ

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
pa: ਅਸਟਰੇਲੀਅਨ ਕੈਪੀਟਲ ਖੇਤਰ

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
pa: ਕੈਨਬਰਾ

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
pa: ਨਿਊ ਸਾਊਂਡ ਵੇਲਜ਼

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
pa: ਸਿਡਨੀ

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
pa: ਮੈਲਬਰਨ

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
pa: ਕਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
pa: ਬਰਿਸਬੇਨ

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
pa: ਸਾਊਂਥ ਆਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
pa: ਐਡੀਲੈਂਡ

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
pa: ਦੱਖਣੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
pa: ਪਰਥ

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
pa: ਹੋਬਰਟ

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
pa: ਉੱਤਰੀ ਖਿੱਤੇ

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
pa: ਡਰਾਵਿਨ

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ

[ctx: austria.kgm]
en: States
pa: ਸੂਬੇ

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
pa: ਵੀਆਨਾ

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
pa: ਬੁਰਗੀਨਲੈਂਡ

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
pa: ਗਰਾਜ਼

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
pa: ਕਲਾਗੀਂਫੁਰਟ

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
pa: ਇੰਨਸਬਰੂਕ

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
pa: ਸਾਲਜ਼ਬੁਰਗ

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
pa: ਲੀਂਜ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
pa: ਰਾਯੋਨਸ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜ਼ਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Astara
pa: ਅਸਟਾਰਾ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
pa: ਬਾਕੂ ਸਿਟੀ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
pa: ਜਲਾਜਾਬਾਦ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
pa: ਡਿਵੀਜ਼ਨ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
pa: ਚਿੱਟਾਗਾਂਗ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
pa: ਢਾਕਾ

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
pa: ਮਿਨਸਕ

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
pa: ਐਟਵੀਰਪ

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
pa: ਬਰੂਸਲਜ

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
pa: ਲੀਮਬਰਗ

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
pa: ਹਾਂਨਾਉਟ

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
pa: ਲਕਸ਼ਮਬਰਗ

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
pa: ਨਾਮੁਰ

[ctx: belize.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
pa: ਬਿਲੀਜੀ ਸਿਟੀ

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
pa: ਪੁਟਾ ਗੋਰਡਾ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
pa: ਵਿਭਾਗ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
pa: ਤਰੀਇਡਾਡ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
pa: ਸੁਕਰੀ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
pa: ਕੁਚਾਬਾਮਬਾ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
pa: ਓਰੋਰੂ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
pa: ਕੂਬੀਜਾ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
pa: ਪੋਟੋਸੀ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
pa: ਸੇਂਟਾ ਕਰੂਜ਼

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
pa: ਟਾਰੀਜਾ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ-ਹਰਜ਼ੀਗੋਵਿਨਾ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ-ਹਰਜ਼ੀਗੋਵਿਨਾ ਨਹੀਂ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
pa: ਸਾਰਾਜੀਵੂ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
pa: ਪੱਛਮੀ ਬੋਸਨੀਆ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
pa: ਪੱਛਮੀ ਹਰਜੀਗੋਵੀਨਾ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
pa: ਬੰਨਜਾ ਲੂਕਾ

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
pa: ਬੋਟਸਵਾਨਾ

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
pa: ਸੈਂਟਰਲ

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
pa: ਘਾਂਜ਼ੀ

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
pa: ਤਸਾਬੋਂਗ

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
pa: ਮੋਚੁਡੀ

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
pa: ਫਰਾਂਸੀਟਾਊਨ

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
pa: ਮੌਨ

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
pa: ਗਾਬੋਰੋਨੀ

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
pa: ਦੱਖਣੀ

en: &Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(&A)

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

[ctx: brazil.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
pa: ਸਿਰਗਿਪੀ

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
pa: ਅਰਾਕਾਜੂ

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
pa: ਮਿਨਾਸ ਗੀਰਾਈਸ

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
pa: ਬੇਲੋ ਮੋਰਾਜੋਨਟਾ

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
pa: ਮਾਟੋ ਗਰੋੱਸੋ

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
pa: ਕਿਉਰੀਟੀਬਾ

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
pa: ਸਾਂਤਾ ਕਾਟਾਰੀਨਾ

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
pa: ਗੋਈਆਨੀਆ

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
pa: ਅਲਗੋਨਾ

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
pa: ਅਮਾਜੋਨਸ

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
pa: ਰਾਉ ਗਰੈਂਡੇ ਡੀ ਨੋਰਟੀ

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
pa: ਟੂਕਾਨਟਿਨਸ

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
pa: ਰਾਉ ਗਰੈਂਡੀ ਡੁ ਸੁਲ

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
pa: ਪੋਰਟੋ ਅਲੀਜਰੀ

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
pa: ਪੋਰਟੇ ਵੇਲੋ

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
pa: ਸਾਲਵਾਡੋਰ

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
pa: ਟੀਰੀਸਿਨਾ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
pa: ਬੁਰਗਾਸ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
pa: ਮੋਂਟਾਨਾ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
pa: ਪਲੋਵਡਿਵ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
pa: ਵਾਰਨਾ

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

[ctx: burma.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
pa: ਸੋਮ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mora
pa: ਮੋਰਾ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
pa: ਡੋਉਅਲਾ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Garoua
pa: ਗਾਰੋਉਆ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro
pa: ਫਾਰੋ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Noun
pa: ਨਾਂਵ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
pa: ਕੈਮਰੂਨ (ਖੇਤਰ)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
pa: ਸੈਂਟਰ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
pa: ਪੂਰਬ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
pa: ਡੋਉਅਲਾ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
pa: ਉੱਤਰੀ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
pa: ਗਾਰੋਉਆ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
pa: ਉੱਤਰ-ਪੱਛਮੀ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
pa: ਦੱਖਣੀ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
pa: ਦੱਖਣੀ-ਪੱਛਮੀ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
pa: ਪੱਛਮੀ

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
pa: ਪ੍ਰਿੰਸ ਐਡਵਰਡ ਟਾਪੂ

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
pa: ਚਾਰਲੋਟੀਟਾਊਨ

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
pa: ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
pa: ਓਨਟਾਰੀਓ

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
pa: ਟੋਰਾਂਟੋ

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
pa: ਨਿਊਫਾਊਂਡਲੈਂਡ

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
pa: ਨੁਨਾਵਤੀ

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
pa: ਇਕਿਉਲੁਟ

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
pa: ਅਲਬੀਰਟਾ

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
pa: ਈਡਮੋਨਟੋਨ

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
pa: ਯੋਲੋਨਾਇਫ

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
pa: ਨਿਊ ਬਰੂਨਸਵਿਕ

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
pa: ਫਰੀਡੀਰਿਟੋਨ

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
pa: ਮਾਨੀਟੋਬਾ

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
pa: ਵੀਨੱਪਿਗ

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
pa: ਨੋਵਾ ਸਕਾਟੀਆ

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
pa: ਹਾਲੀਫਾਕਸ

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
pa: ਯੂਕੋਨ ਖੇਤਰ

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
pa: ਵਾਈਟਹਾਰਸ

[ctx: canada.kgm]
en: Regina
pa: ਰੀਗਿਨਾ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
pa: ਬਾਹਾਮਾਸ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
pa: ਨੱਸਾਊ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
pa: ਹਵਾਨਾ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
pa: ਪੋਰਟ-ਅਲ-ਪ੍ਰਿੰਸ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
pa: ਡੋਮੀਨੀਕੇਨ ਗਣਰਾਜ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
pa: ਸੇਂਟੋ ਡੀਮੀਨੋਗੋ

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
pa: ਸਾਨ ਜੂਆਨ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
pa: ਚਾਰਲੋਟੇ ਅਮੇਲੀ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
pa: ਰੋਡ ਟਾਊਨ

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
pa: ਦਾ ਵੈਲੀ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
pa: ਮੇਰੀਗੁਟ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
pa: ਸੇਂਟ ਕਿਟਸ ਅਤੇ ਨੇਵੀਸ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
pa: ਬੱਸੈੱਟੈੱਰੀ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
pa: ਪਲੇਮਾਉਥ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
pa: ਬੱਸੀ-ਟਿੱਰੀ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
pa: ਸੇਂਟ ਲੂਸੀਆ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
pa: ਕਾਸਟਰਿਸ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
pa: ਬਰਿੱਜਟਾਊਨ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
pa: ਸੇਂਟ ਵਿਨਸਨਟ ਅਤੇ ਗਰੇਨਾਡਾਈਨਸ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
pa: ਕਿੰਗਸਟਾਊਨ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
pa: ਸੇਂਟ ਜਾਰਜ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
pa: ਓਰਾਨਜਿਸਟਾਂਡ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
pa: ਜੈਮਿਕਾ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
pa: ਜਾਰਜ ਟਾਊਨ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Reus
pa: ਰੀਉਸ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berga
pa: ਬੀਰਗਾ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sort
pa: ਲੜੀਬੱਧ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
pa: ਛੱਤੀਸਗੜ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
pa: ਛੱਤੀਸਗੜ ਨਹੀਂ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Ambikapur
pa: ਅੰਬੀਕਾਪੁਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jashpur
pa: ਜੈਸ਼ਪੁਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bilaspur
pa: ਬਿਲਾਸਪੁਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raigarh
pa: ਰਾਏਗੜ੍ਹ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raipur
pa: ਰਾਏਪੁਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kanker
pa: ਕੰਕੜ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bastar
pa: ਬਸਤਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jagdalpur
pa: ਜਗਦਾਲਪੁਰ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Dantewada
pa: ਦਾਂਤੇਵਾੜਾ

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: chile.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
pa: ਕਿਉਕਿਈ

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
pa: ਐਨਟੋਫਾਗਾਸਟਾ

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
pa: ਲਾ ਸੇਰੇਨਾ

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
pa: ਕੋਨਸੇਪਸਨ

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
pa: ਟੇਮੁਕੋ

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਮਾਉਟ

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
pa: ਪੁਟਾ ਅਰੀਨਾਸ

[ctx: chile.kgm]
en: Arica
pa: ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: china.kgm]
en: China
pa: ਚੀਨ

[ctx: china.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: china.kgm]
en: Russia
pa: ਰੂਸ

[ctx: china.kgm]
en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
pa: ਉੱਤਰ ਕੋਰੀਆ

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
pa: ਦੱਖਣੀ ਕੋਰੀਆ

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਖਸਤਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਜ਼ਸਤਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: India
pa: ਭਾਰਤ

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
pa: ਤਾਈਵਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

[ctx: china.kgm]
en: Laos
pa: ਲਾਓਸ

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
pa: ਐਨਹੂਈ

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
pa: ਹੇਫੇਈ

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
pa: ਬੀਜਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
pa: ਚੋਂਗਕਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
pa: ਫੂਜੀਅਨ

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
pa: ਫੁਜ਼ੋਉ

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
pa: ਗਾਨਸੂ

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
pa: ਲਾਂਜ਼ੂਉ

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
pa: ਗੁਆਂਗਡੋਗ

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
pa: ਗੰਗਜੂਆ

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
pa: ਨਾਂਨਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
pa: ਗੂਈਜ਼ੀਉ

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
pa: ਹਾਈਨਾਂਨ

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
pa: ਹਿਲੋਗਜ਼ਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
pa: ਹਾਰਬਿਨ

[ctx: china.kgm]
en: Henan
pa: ਹੀਨਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
pa: ਜ਼ੀਨਗਜ਼ੋਓ

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
pa: ਹੁਬਿਈ

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
pa: ਵੁਹਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
pa: ਹੂਆਨਾ

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
pa: ਚਾਂਗਸ਼ਾ

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
pa: ਜਿਆਨਗਸੁ

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
pa: ਨਾਨਜੀਂਗ

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
pa: ਜੀਲਿਨ

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
pa: ਚਾਂਗਚਾਨ

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
pa: ਲਾਂਸਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
pa: ਸ਼ੀਨਯਾਂਗ

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
pa: ਹੱਹੋਟ

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
pa: ਸ਼ਾਂਸਕੀ

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
pa: ਟਾਈਯੂਨਾ

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
pa: ਸਾਂਨਡੁੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
pa: ਸਿੰਘਾਈ

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
pa: ਸ਼ੱਅਨਸ਼ੀ

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
pa: ਸਿਚੂਆਂ

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
pa: ਚੇਨਗਡੂ

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
pa: ਤਿੰਨਜਿਨ

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
pa: ਓਰੂਮਕਿਊ

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
pa: ਯੁੱਨ

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
pa: ਕੁਨਮਿੰਗ

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
pa: ਜ਼ਿਜੀਆਂਗ

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
pa: ਹੰਗਜੂਉ

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
pa: ਅਮਾਜੋਨਸ

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
pa: ਲਿਟੀਸੀਆ

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
pa: ਬੱਰਾਂਕਿਊਲਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
pa: ਕਾਰਟਾਗੀਨਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
pa: ਮਨਟਾਰੀਓ

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
pa: ਰੀਉਹਾਚਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
pa: ਮਾਗਡਾਲੀਨਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
pa: ਸੇਂਟ ਮਾਰਟਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Meta
pa: ਮੈਟਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
pa: ਵਿਲਾਵੀਸੇਨਸੀਓ

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
pa: ਪਸਤੋ

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
pa: ਪੀਰੀਇਰਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
pa: ਸੇਂਟਾਂਡੇਰ

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
pa: ਬੂਕਾਰਾਮਾਨਗਾ

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
pa: ਸੁਕਰੀ

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
pa: ਕਲੀ

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
pa: ਸਰਹੱਦ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
pa: ਕੋਸਟਾ ਰੀਸਾ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
pa: ਅਕਾਜੂਟਲਾ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
pa: ਲੀਬੀਰੀਆ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
pa: ਸਨ ਜੋਨਸ

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
pa: ਮਾਟਾਂਜਾਸ

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
pa: ਸਾਈਨਫਗੋਸ

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
pa: ਸਾਂਤਾ ਕਲਾਰਾ

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
pa: ਕੰਮਾਗੁਏ

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
pa: ਹੋਲਗੁਇਨ

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
pa: ਸਾਂਟੀਆਗੋ ਡੀ ਕਿਊਬਾ

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
pa: ਗੂਆਟੇਨਾਮੋ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
pa: ਕਿਉਪਰਸ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
pa: ਪਾਫੋਸ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
pa: ਲਾਰਨਾਕਾ

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
pa: ਨਾਕੋਸੀਆ

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
pa: ਪਰਾਗੁਈ

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
pa: ਕਾਰਲੋਵੀ ਵੇਰੀ

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
pa: ਲੀਬੇਰੇਕ

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
pa: ਉਸਟਰਾਵਾ

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
pa: ਬਰੀਨੋ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Roskilde
pa: ਰੋਸਕੀਲਡੇ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
pa: ਪੱਛਮੀ ਜ਼ੀਅਲੈਂਡ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Odense
pa: ਓਡੀਨਸੀ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
pa: ਅਲਬੋਰਗ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Rønne
pa: ਰੀਨੋਸ

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
pa: %1 ਦਾ ਝੰਡਾ ਹੈ...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
pa: %1 ਦਾ ਝੰਡਾ ਹੈ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
pa: ਡੋਮੀਨੀਕੇਨ ਗਣਰਾਜ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
pa: ਬਾਰਾਊਨਾ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
pa: ਲਾ ਰੋਮਾਨਾ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਪਲਾਟਾ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
pa: ਸਾਨ ਜੂਆਨ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
pa: ਸੈਟੀਆਗੋ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
pa: ਸੇਂਟੋ ਡੀਮੀਨੋਗੋ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
pa: ਏਕਵੇਡੋਰ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
pa: ਲਾਟਾਕੁਨਗਾ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santa Elena
pa: ਸੇਂਟਾ ਅਨਾ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Santo Domingo de Los Colorados
pa: ਸਾਨ ਜੁਆਨ ਡੀ ਲੋਸ ਮੋਰੋਸ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
pa: ਕੁਆਂਟੋ

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
pa: ਅਲੈਕਜੈਂਡਰੀਆ

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
pa: ਅਸ਼ਵਾਨ

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
pa: ਅਸੀਊਟ

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
pa: ਕੀਰੋ

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
pa: ਲਕਸ਼ੋਰ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
pa: ਸੇਂਟਾ ਅਨਾ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
pa: ਸਨ ਸਾਲਵਾਡੋਰ

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
pa: ਆਬੂਧਾਬੀ

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
pa: ਸ਼ਾਹਜ਼ਾਹ

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
pa: ਟਾਲੀਨ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
pa: ਕਾਰਡਲਾ

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
pa: ਪਾਰਨੂ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
pa: ਕੁਰੇਸਾਰੇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
pa: ਟਾਂਟੂ

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
pa: ਯੂਰਪ

[ctx: europe.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
pa: ਟੀਰਾਨਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
pa: ਵਿਆਨਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
pa: ਮਿਨਸਕ

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
pa: ਬਰੂਸਲਜ

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਅਤੇ ਹਰਜੀਗੋਵਾਨਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
pa: ਸਾਰਾਜੀਵੂ

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
pa: ਸੋਫੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
pa: ਜ਼ਾਗਰਬ

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
pa: ਪਰਾਗੁਈ

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
pa: ਕੋਪੀਨਹਾਜਿਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
pa: ਟਾਲੀਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
pa: ਸਕੋਪਜੀ

[ctx: europe.kgm]
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
pa: ਬੁਡਾਪੈਸਟ

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
pa: ਆਈਰਲੈਂਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
pa: ਡੁਬਲਿਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
pa: ਰੋਮ

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
pa: ਲਾਟਵੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
pa: ਵਾਡੁਜ

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
pa: ਵਿਲਨੀਅਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
pa: ਲਕਸ਼ਮਬਰਗ

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
pa: ਅਮਸਟੀਰਡੋਮ

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
pa: ਉਸਲੋ

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
pa: ਵਾਰਸ਼ਾਵ

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
pa: ਬੁਚੈਰੀਸਟ

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
pa: ਰੂਸ

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
pa: ਸਰਬੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
pa: ਬੇਲਗਰੇਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
pa: ਪੋਡਗੋਰੀਕਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
pa: ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
pa: ਬਰਨੀਕ

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
pa: ਸਟੋਕਹੋਮ

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
pa: ਸਵਿਟਰਜ਼ਰਲੈਂਡ

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
pa: ਬੀਰਨ

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
pa: ਟੁਨੀਸੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
pa: ਅੰਕਾਰਾ

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

[ctx: europe.kgm]
en: London
pa: ਲੰਡਨ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ (ਖੇਤਰ)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
pa: ਮਰੀਈਹਾਮਨ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Joensuu
pa: ਜੋਈਨੱਸੂ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
pa: ਲਾਪਪੇਨਰਾਨਟਾ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Jyväskylä
pa: ਜਆਵਾਸਕੀਆ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Turku
pa: ਤੁਰਕੁ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kajaani
pa: ਕਾਜਾਨੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Rovaniemi
pa: ਰੋਵਾਨਾਮੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
pa: ਵਾਆਸਾ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Oulu
pa: ਊਲੂ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Seinäjoki
pa: ਸੀਇਨਾਜੋਕੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
pa: ਤਾਮਪੀਰੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
pa: ਪੋਰੀ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kuopio
pa: ਕੁਓਪਿਓ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
pa: ਮਿਕੇਲੀ

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
pa: ਇਹ ਝੰਡਾ ਹੈ:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
pa: ਝੰਡੇ ਨਾਲ %1

[ctx: france.kgm]
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

[ctx: france.kgm]
en: Nice
pa: ਨਾਈਸ

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
pa: ਟਰੋਏਸ

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
pa: ਕਾਰਸੱਆਨੀ

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
pa: ਰੋਡੇਜ਼

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
pa: ਮਾਰਸੀਇੱਲੀ

[ctx: france.kgm]
en: Caen
pa: ਕਾਈਨ

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
pa: ਊਰੀਲਿਕ

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
pa: ਲਾ ਰੋਚੇਲੇ

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
pa: ਬੋਉਰਗੀਸ

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
pa: ਅਜਾਚੀਓ

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
pa: ਬਾਸਟੀਕਾ

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
pa: ਡੀਜੋਨ

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
pa: ਚਾਰਟਰੀਸ

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
pa: ਕਿਮਪੀਰ

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
pa: ਨੋਮੀਸ

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
pa: ਟਾਉਲਾਉਸ

[ctx: france.kgm]
en: Auch
pa: ਅਉਚ

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
pa: ਮੋਨਟਪੀਲੀਰ

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
pa: ਰੀਨੋਸ

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
pa: ਚਾਟੀਉਰੋਕਸ

[ctx: france.kgm]
en: Tours
pa: ਟੂਉਰਸ

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
pa: ਗਰੀਨੋਬਲੀ

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
pa: ਨਾਨਟੇਸ

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
pa: ਓਰਲੀਅਨਸ

[ctx: france.kgm]
en: Agen
pa: ਅਗੀਨ

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
pa: ਨਾਨੇ

[ctx: france.kgm]
en: Metz
pa: ਮੀਟਜ਼

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
pa: ਨੇਵੇਰਸ

[ctx: france.kgm]
en: Lille
pa: ਲੀਵਿੱਲੀ

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
pa: ਬਾਉਵਾਸ

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
pa: ਅਲੀਂਕੋਨ

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
pa: ਟਾਰਬੀਸ

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
pa: ਪੀਰਪੀਗਾਂਨ

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
pa: ਸਟਰੀਸਬੋਰਗ

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
pa: ਕੋਲਮਾਰ

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
pa: ਲਿਉਨ

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
pa: ਮਾਕੋਨ

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
pa: ਲੀ ਮੈਨ

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
pa: ਚੰਮਬਰੀ

[ctx: france.kgm]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
pa: ਰੋਉਸੇ

[ctx: france.kgm]
en: Melun
pa: ਮੇਲਨ

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
pa: ਪੋਈਟੀਰ

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
pa: ਲੀਮੂਗੀਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
pa: ਫਰਾਂਸ (ਖੇਤਰ)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
pa: ਮਾਰਸੀਇੱਲੀ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
pa: ਰੋਉਸੇ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Ajaccio
pa: ਅਜਾਚੀਓ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
pa: ਡੀਜੋਨ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
pa: ਟਾਉਲਾਉਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rennes
pa: ਰੀਨੋਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
pa: ਨਾਨਟੇਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
pa: ਓਰਲੀਅਨਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
pa: ਸਟਰੀਸਬੋਰਗ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
pa: ਲਿਉਨ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
pa: ਲੀਵਿੱਲੀ

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: georgia.kgm]
en: Gori
pa: ਗੋਰੀ

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

[ctx: germany.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
pa: ਜਰਮਨੀ ਨਹੀਂ

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
pa: ਬਾਡੇਨ-ਵੁਰਟੇਮਬਰਗ

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
pa: ਸਟੁੱਟਗਰਟ

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
pa: ਬਾਵਾਰੀਆ

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
pa: ਮੁਨੀਚ

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
pa: ਬਰਾਂਡਬੁਰਗ

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
pa: ਬਰੀਮੀਨ

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
pa: ਹਮਬਰਗ

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
pa: ਹਿੱਸੀ

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
pa: ਵਿਏਸਬੇਡਨ

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
pa: ਲੋਵਲ ਸੇਕਸੋਨੀ

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
pa: ਉੱਤਰ ਰਾਈਨ-ਵੇਸਟਫਾਲਿਆ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
pa: ਰੇਈਨਲੇਨਡ-ਪਾਲਾਟੀਨੇਟ

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
pa: ਸਾਰਲੈਂਡ

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
pa: ਸੇਕਸੋਨੀ

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
pa: ਡਰੀਸਡੀਨ

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
pa: ਸਾਕਸੋਨੀ-ਏਨਹਾਲਟ

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
pa: ਸਚੀਲਵਿਗ-ਹੋਲਸਟੀਨ

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
pa: ਕੀਈਲ

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
pa: ਥੁਰੀਨਗੀਆ

[ctx: goa.kgm]
en: Goa
pa: ਗੋਆ

[ctx: goa.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
pa: ਗੋਆ ਨਹੀਂ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
pa: ਕਿਰਕਵਾਲ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wick
pa: ਵਿੱਕ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
pa: ਡਿੰਗਵਾਲ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness
pa: ਇੰਵਰਨਸ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
pa: ਬਾਂਫ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
pa: ਅਬੀਰਡਾਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
pa: ਪਰਥ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
pa: ਕਿੰਨਰੋਸ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Midlothian
pa: ਮਿਡਲੋਥਿਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
pa: ਲੀਵਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
pa: ਕਿਉਬੀਰਲੈਂਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
pa: ਕਰਲੀਸਲੀ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
pa: ਡੋਰਹਮ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
pa: ਪਰਸਟਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
pa: ਯੋਰਕ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
pa: ਲਿੰਕਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
pa: ਸਟਾਫੋਰਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rutland
pa: ਰੂਟਲੈਂਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
pa: ਨੋਰਫੋਲਕ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
pa: ਨੋਰਵਿੱਚ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
pa: ਸਫੋਲਕ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
pa: ਸੁਸੈਂਕਸ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
pa: ਲੰਡਨ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
pa: ਬੈਡਫੋਰਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
pa: ਐਕਸਫੋਰਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
pa: ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
pa: ਹੰਪਸ਼ਾਇਰ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
pa: ਵਿਨਚੈਸਟਰ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
pa: ਡੋਰਸੈੱਟ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
pa: ਡੋਰਚੈਸਟਰ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
pa: ਈਐਕਸੀਟੀਰ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
pa: ਸੋਮੀਰਸੈਟ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Trowbridge
pa: ਟਰੋਵਬਰਿਜ਼

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
pa: ਵਾਰਵਿਕ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
pa: ਵੋਰਸਟੀਰ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
pa: ਹੇਅਰਫੋਰਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
pa: ਕਾਰਡਿਫ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haverfordwest
pa: ਹਵੀਅਰਫੋਰਡਵੈੱਸਟ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
pa: ਮੋਂਟੀਗੋਮੇਰੀ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Holyhead
pa: ਹੋਲੀਹੈੱਡ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Mold
pa: ਮੋਲਡ

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

[ctx: greece.kgm]
en: Border
pa: ਬਾਰਡਰ

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
pa: ਗਰੀਸ ਨਹੀਂ

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਗਰੀਸ

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
pa: ਤਰੀਪੋਲੀ

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
pa: ਪੱਛਮੀ ਗਰੀਸ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
pa: ਪੱਛਮੀ ਗਰੀਸ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਗਰੀਸ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
pa: ਤਰੀਪੋਲੀ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
pa: ਪੇਲਾ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
pa: ਏਥਨਜ਼

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
pa: ਤਰੀਪੋਲੀ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
pa: ਲਾਕੋਨੀਆ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
pa: ਹੂਅਹੂਈਨੰਗੂ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
pa: ਪੁਈਟਰੋ ਬਾਰੋਸ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
pa: ਰੀਟਾਲਹੂਲੇਊ

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
pa: ਸਨ ਮਾਰਕੋਸ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
pa: ਸੇਂਟਾ ਰੋਜਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
pa: ਗੁਜਰਾਤ

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
pa: ਗੁਜਰਾਤ ਨਹੀਂ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhuj
pa: ਭੁਜ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Palanpur
pa: ਪਲਾਨਪੁਰ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Patan
pa: ਪਟਨ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Sabarkantha
pa: ਸਬਰਕਾਂਥਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Himmatnagar
pa: ਹਿੰਮਤਨਗਰ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gandhinagar
pa: ਗਾਂਧੀਨਗਰ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahmedabad
pa: ਅਹਿਮਦਾਬਾਦ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Godhra
pa: ਗੋਧਰਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Jamnagar
pa: ਜਾਮਨਗਰ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Amreli
pa: ਅਮਰੇਲੀ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhavnagar
pa: ਭਾਵਨਗਰ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Anand
pa: ਅਨੰਦ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Vadodara
pa: ਵੋਦੋਦਰਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Narmada
pa: ਨਰਮਾਦਾ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Surat
pa: ਸੂਰਤ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Porbandar
pa: ਪੋਰਬੰਦਰ

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
pa: ਪੋਰਟ-ਅਲ-ਪ੍ਰਿੰਸ

[ctx: haryana.kgm]
en: Haryana
pa: ਹਰਿਆਣਾ

[ctx: haryana.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
pa: ਹਰਿਆਣਾ ਨਹੀਂ

[ctx: haryana.kgm]
en: Chandigarh
pa: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ

[ctx: haryana.kgm]
en: Ambala
pa: ਅੰਬਾਲਾ

[ctx: haryana.kgm]
en: Karnal
pa: ਕਰਨਾਲ

[ctx: haryana.kgm]
en: Kaithal
pa: ਕੈਥਲ

[ctx: haryana.kgm]
en: Jind
pa: ਜੀਂਦ

[ctx: haryana.kgm]
en: Panipat
pa: ਪਾਣੀਪਤ

[ctx: haryana.kgm]
en: Sonipat
pa: ਸੋਨੀਪਤ

[ctx: haryana.kgm]
en: Faridabad
pa: ਫਰੀਦਾਬਾਦ

[ctx: haryana.kgm]
en: Gurgaon
pa: ਗੁਰਗਾਓ

[ctx: haryana.kgm]
en: Rewari
pa: ਰੇਵਾੜੀ

[ctx: haryana.kgm]
en: Mahendragarh
pa: ਮਹਿੰਦਰਗੜ੍ਹ

[ctx: haryana.kgm]
en: Narnaul
pa: ਨਰਨਾਲ

[ctx: haryana.kgm]
en: Bhiwani
pa: ਭਵਾਨੀ

[ctx: haryana.kgm]
en: Hisar
pa: ਹਿਸਾਰ

[ctx: haryana.kgm]
en: Sirsa
pa: ਸਿਰਸਾ

[ctx: haryana.kgm]
en: Fatehabad
pa: ਫਤਹੇਬਾਦ

[ctx: haryana.kgm]
en: Palwal
pa: ਪਲਵਾਲ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Himachal Pradesh
pa: ਹਿਮਾਚਲ ਪਰਦੇਸ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
pa: ਬਾਰਡਰ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
pa: ਚੰਬਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kangra
pa: ਕਾਂਗੜਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Dharamsala
pa: ਧਰਮਸ਼ਾਲਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Una
pa: ਊਨਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Hamirpur
pa: ਹਮੀਰਪੁਰ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Bilaspur
pa: ਬਿਲਾਸਪੁਰ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Solan
pa: ਸੋਲਨ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Shimla
pa: ਸ਼ਿਮਲਾ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Mandi
pa: ਮੰਡੀ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Sirmaur
pa: ਸੀਰਮੁਰ

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
pa: ਲਾ ਸੀਬਾ

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
pa: ਟਰੁਜੀਲੱਓ

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
pa: ਕੋਮਾਯਾਗੁਆ

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
pa: ਸੇਂਟ ਰੋਜਾ ਡੀ ਕੋਪੇਨ

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
pa: ਟੀਗੂਸੀਗਾਲੀਪਾ

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਲੀਮਪੀਰਾ

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
pa: ਲਾ ਇਸਪੀਰਾਜਾ

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
pa: ਰੋਆਟਾਨ

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
pa: ਸੇਂਟਾ ਬਾਰਬਾਰਾ

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
pa: ਯੂਰੂ

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
pa: ਕੀਚਸਕੀਮੀਤ

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
pa: ਪੀਕਸ

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
pa: ਜ਼ੀਗਿਡ

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
pa: ਡੀਬਰੀਕਿਨ

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
pa: ਸਜ਼ੋਲਨੋਕ

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
pa: ਬੁਡਾਪੈਸਟ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
pa: ਪੀਕਸ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
pa: ਬੁਡਾਪੈਸਟ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
pa: ਡੀਬਰੀਕਿਨ

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
pa: ਜ਼ੀਗਿਡ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
pa: ਪੂਰਬੀ ਖੇਤਰ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
pa: ਰਾਜਧਾਨੀ ਖੇਤਰ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
pa: ਰੀਏਕਜਾਵਿਕ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
pa: ਅਕੂਰੀਯਰੀ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
pa: ਦੱਖਣੀ ਖੇਤਰ

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
pa: ਪੱਛਮੀ ਖੇਤਰ

[ctx: india.kgm]
en: India
pa: ਭਾਰਤ

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
pa: ਸੂਬੇ ਅਤੇ ਖਿੱਤੇ

[ctx: india.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: india.kgm]
en: Not India
pa: ਭਾਰਤ ਨਹੀਂ

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
pa: ਆਧਰਾ ਪਰਦੇਸ

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
pa: ਹੈਦਰਾਬਾਦ

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
pa: ਅਰੁਣਾਂਚਲ ਪਰਦੇਸ

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
pa: ਈਟਾਨਗਰ

[ctx: india.kgm]
en: Assam
pa: ਅਸਾਮ

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
pa: ਦਿਸਪੁਰ

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
pa: ਬਿਹਾਰ

[ctx: india.kgm]
en: Patna
pa: ਪਟਨਾ

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
pa: ਛੱਤੀਸਗੜ

[ctx: india.kgm]
en: Raipur
pa: ਰਾਏਪੁਰ

[ctx: india.kgm]
en: Goa
pa: ਗੋਆ

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
pa: ਪਣਜੀ

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
pa: ਗੁਜਰਾਤ

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
pa: ਗਾਂਧੀਨਗਰ

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
pa: ਹਰਿਆਣਾ

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
pa: ਹਿਮਾਚਲ ਪਰਦੇਸ

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
pa: ਸ਼ਿਮਲਾ

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
pa: ਜੰਮੂ ਅਤੇ ਕਸ਼ਮੀਰ

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
pa: ਸ੍ਰੀਨਗਰ

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
pa: ਝਾਰਖੰਡ

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
pa: ਰਾਂਚੀ

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
pa: ਕਰਨਾਟਕ

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
pa: ਬੰਗਲੌਰ

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
pa: ਕੇਰਲ

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
pa: ਤ੍ਰਿਵੇਂਦਰਮਪੁਰਮ

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
pa: ਮੱਧਪ੍ਰਦੇਸ਼

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
pa: ਭੁਪਾਲ

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
pa: ਮਹਾਂਹਾਸ਼ਟਰ

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
pa: ਮੁੰਬਈ

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
pa: ਮਨੀਪੁਰ

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
pa: ਇੰਫਾਲ

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
pa: ਮੇਘਾਲਿਆ

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
pa: ਸਿਲਾਂਗ

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
pa: ਮਿਜ਼ੋਰਮ

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
pa: ਇਜਾਵਲ

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
pa: ਨਾਗਾਲੈਂਡ

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
pa: ਓੜੀਸਾ

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
pa: ਭੁਵਨੇਸ਼ਵਰ

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
pa: ਪੰਜਾਬ

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
pa: ਰਾਜਸਥਾਨ

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
pa: ਜੈਪੁਰ

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
pa: ਸਿਕੱਮ

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
pa: ਗੰਗਟੋਕ

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
pa: ਤਾਮਿਲਨਾਡੂ

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
pa: ਚੇਨੱਈ

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
pa: ਤ੍ਰਿਪੁਰਾ

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
pa: ਅਗਰਤਲਾ

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
pa: ਉਤਰਾਂਚਲ

[ctx: india.kgm]
en: Dehradun
pa: ਡੇਹਰਾਦੂਨ

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
pa: ਉੱਤਰ ਪਰਦੇਸ

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
pa: ਲਖਨਊ

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
pa: ਪੱਛਮੀ ਬੰਗਾਲ

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
pa: ਕੋਲਕਾਤਾ

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
pa: ਅੰਡੇਮਾਨ ਅਤੇ ਨਿਕੋਬਾਰ ਟਾਪੂ

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
pa: ਪੋਰਟ ਬਲੇਅਰ

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
pa: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
pa: ਦਾਦਰ ਅਤੇ ਨਗਰ ਹਵੇਲੀ

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
pa: ਦਾਦਰ

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
pa: ਦਮਨ ਅਤੇ ਦਿਉ

[ctx: india.kgm]
en: Daman
pa: ਦਮਨ

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
pa: ਲਕਸ਼ਦਵੀਪ

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
pa: ਪਾਂਡੇਚਿਰੀ

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
pa: ਦਿੱਲੀ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
pa: ਮਿਡਾਨ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
pa: ਪੀਕਾਂਬਰੁ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
pa: ਪਾਲੀਮਬਾਂਗ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
pa: ਜੈਕਾਰਤਾ ਖਾਸ ਰਾਜਧਾਨੀ ਖੇਤਰ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pontianak
pa: ਪੋਟੀਆਨਕ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jayapura
pa: ਜਾਯਾਪੁਰਾ

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
pa: ਤਹਿਰਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
pa: ਅਰਕ

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
pa: ਕਿਜ਼ਵਿਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
pa: ਰਾਸ਼ਟ

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
pa: ਅਰਡਾਬਿਲ

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
pa: ਪੂਰੀਬ ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
pa: ਤਾਬਰੀਜ਼

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
pa: ਪੱਛਮੀ ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
pa: ਕੁਰਦਸਤਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
pa: ਸਨਾਂਡਾਜ

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
pa: ਕੀਰਮਾਨਸ਼ਾਹ

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
pa: ਇੱਲਾਮ

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
pa: ਅਹਵਾਜ਼

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
pa: ਸ਼ੈਹਰ-ਏ ਕੁਰਦ

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
pa: ਫਾਰਸ

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
pa: ਸੀਰਾਜ਼

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
pa: ਸਿਸਤਾਨ ਅਤੇ ਬਲੌਚਸਤਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
pa: ਕੀਰਮਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
pa: ਯਾਜ਼ਡ

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
pa: ਈਸਫਾਹਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
pa: ਸੇਮਨਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
pa: ਜਾਰਗਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
pa: ਬੀਰਜੰਡ

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
pa: ਮਾੱਸਾਡ

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
pa: ਫਾਰਸ ਦੀ ਖਾੜੀ

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
pa: ਓਮਾਨ ਦੀ ਖਾੜੀ

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਮਿਨਸਤਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
pa: ਅਫ਼ਗਾਨਿਸਤਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
pa: ਕਤਰ

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
pa: ਇਰਾਕ ਨਹੀਂ

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
pa: ਬਗਦਾਦ

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
pa: ਬਬਿਲ

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
pa: ਕਰਬਾਲਾ

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
pa: ਕੋਰਕ

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
pa: ਬੇਲਫਾਸਟ

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
pa: ਜਿਲ੍ਹੇ

[ctx: israel.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ ਨਹੀਂ

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
pa: ਜ਼ੇਰੂਸਿਲਮ

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
pa: ਉੱਤਰੀ

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
pa: ਨਾਜ਼ਾਰੀਥ

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
pa: ਹਾਈਫਾ

[ctx: israel.kgm]
en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
pa: ਰਾਮਲਾ

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
pa: ਟੇਲ ਏਵੀਵ

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
pa: ਦੱਖਣੀ

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
pa: ਪਲੀਮੋ

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
pa: ਤਰੀਈਸਟੀ

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
pa: ਤੁਰਿਨ

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
pa: ਬਾਰੀ

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
pa: ਮਿਲਾਨ

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
pa: ਪੀਰੁਗਿਆ

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
pa: ਫਲੋਰੀਨਸ

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
pa: ਬੋਲੋਗਨਾ

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
pa: ਜੀਨੋਅ

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
pa: ਕੈਲਗਿਰੀ

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
pa: ਵੀਨਾਇਕ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
pa: ਸੂਨੀਓ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
pa: ਤੁਰਿਨ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
pa: ਬੀਰਗਾਮੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
pa: ਬਰੀਸਕਿਆ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
pa: ਮਿਲਾਨ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
pa: ਬੋਲਜ਼ਾਨੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
pa: ਤਰੀਵੀਸੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
pa: ਵੀਨਾਇਕ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
pa: ਵੀਰਨਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
pa: ਤਰੀਈਸਟੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
pa: ਜੀਨੋਅ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
pa: ਬੋਲੋਗਨਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
pa: ਫੀਰਾਰਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
pa: ਪਾਰਮਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
pa: ਪਿਕਾਨਾਜ਼ਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
pa: ਰਿੰਮੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
pa: ਫਲੋਰੀਨਸ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
pa: ਗਰੋਸੀਟੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
pa: ਪੀਸਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
pa: ਪੀਰੁਗਿਆ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
pa: ਫਰੋਸਾਨੋਨੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
pa: ਲਾਟੀਨਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
pa: ਰੀਇਟੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
pa: ਵਿਟੀਰਬੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
pa: ਪੀਸਕਾਰਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
pa: ਬਾਰੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
pa: ਬਰੀਨਡੀਸੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
pa: ਲਾਸੱਈ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
pa: ਕਰੋਟੋਨਿਆ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
pa: ਰਿੱਗੀਓ ਡੀ ਕਾਲਾਬਰੀਆ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
pa: ਕਾਟਾਨੀਆ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
pa: ਮੇਸੀਨਾ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
pa: ਪਲੀਮੋ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
pa: ਸਰੀਕੁਸੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
pa: ਤਰੀਪਾਨੀ

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
pa: ਕੈਲਗਿਰੀ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
pa: ਪੋਰਟਲੈਂਡ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
pa: ਮਾਨਚੈਸਟਰ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
pa: ਬਲੈਕ ਦਰਿਆ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
pa: ਸੇਂਟ ਜੇਂਮਸ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
pa: ਮੋਂਟੀਗੋ ਖਾੜੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

[ctx: japan.kgm]
en: Border
pa: ਬਾਰਡਰ

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
pa: ਓਮੋਰੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
pa: ਅਕੀਤਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
pa: ਯਾਮਾਗਾਤਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
pa: ਸੇਨਡਾਈ

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
pa: ਨੀਗਾਟਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
pa: ਮੀਟੋ

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
pa: ਗੀਫੂ

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
pa: ਟੋਆਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
pa: ਨਾਗੋਆ

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
pa: ਫੁਕੂਈ

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
pa: ਸ਼ੀਗਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
pa: ਕਯੁਟੁ

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
pa: ਹਯੁਗੁ

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
pa: ਕੋਬੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
pa: ਨਾਰਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
pa: ਓਸਾਕਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
pa: ਓਕਾਆਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
pa: ਟੋਟੋਰੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
pa: ਹੀਰੋਸ਼ੀਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
pa: ਯਾਮਾਗੁਚੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
pa: ਫੂਕੁਓਕਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
pa: ਓਈਟਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
pa: ਮਿਯਾਜ਼ਾਕੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
pa: ਕਾਗੋਸ਼ੀਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
pa: ਕੁਮਾਮੋਟੋ

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
pa: ਸਾਗਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
pa: ਨਾਗਾਸਾਕੀ

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
pa: ਮਾਤਸੁਆਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
pa: ਕੋਚੀਂ

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
pa: ਤਾਕਾਮਾਤਸੁ

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
pa: ਕਾਨਾਗਾਵਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
pa: ਯੋਕੋਹਾਮਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
pa: ਟੋਕੀਓ

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
pa: ਓਕਾਨਾਵਾ

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
pa: ਨਾਹਾ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
pa: ਅਸਟਾਨਾ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
pa: ਅਲਮਾਤੀ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
pa: ਬੈਕਨੁਰ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
pa: ਅਕਿਉਟਬੇ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
pa: ਅਕਟਾਓ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
pa: ਓਰਾਲ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
pa: ਅਕਟਾਊ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
pa: ਸ਼ੀਮਕੇਂਟ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
pa: ਕਿਰਾਘਾਹਡੀ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
pa: ਕੋਸਟਾਨਾਯ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
pa: ਤਾਰਾਜ਼

en: E&xplore Map
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ(&x)

en: Test Yourself:
pa: ਖੁਦ ਦਾ ਟੈਸਟ:

en: &Location of Regions
pa: ਖੇਤਰ ਦੇ ਟਿਕਾਣਾ(&L)

en: &Place Regions in the Map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਵਿੱਚ ਖੇਤਰ ਥਾਂ(&P)

en: &Regions by Capital
pa: ਰਾਜਧਾਨੀ ਨਾਲ ਖੇਤਰ (&R)

en: &Capitals of Regions
pa: ਖੇਤਰਾਂ ਦੀਆਂ ਰਾਜਧਾਨੀਆਂ(&C)

en: Re&gions by Flag
pa: ਝੰਡੇ ਨਾਲ ਖੇਤਰ(&g)

en: &Flags of Regions
pa: ਖੇਤਰਾਂ ਦੇ ਝੰਡੇ(&F)

en: &Open Map...
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: &Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)

en: &Original Size
pa: ਅਸਲੀ ਅਕਾਰ(&O)

en: &Automatic Zoom
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਜ਼ੂਮ(&A)

en: &Move
pa: ਏਧਰ-ਓਧਰ(&M)

en: Disclaimer
pa: ਦਾਅਵਾ

en: Map author
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਲੇਖਕ

en: General
pa: ਆਮ

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤਿਆ ਝੰਡਾ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। %1 ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: %2

en: There is no current map
pa: ਕੋਈ ਮੌਜੂਦਾ ਝੰਡਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Number of Questions
pa: ਸਵਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: How many questions do you want? (1 to %1)
pa: ਤੁਸੀਂ ਕਿੰਨੇ ਸਵਾਲ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? (%1 ਵਿੱਚੋਂ 1)

en: &Location of %1
pa: %1 ਦਾ ਟਿਕਾਣਾ(&L)

en: &Place %1 in the Map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਵਿੱਚ %1 ਥਾਂ(&P)

en: %1 by Flag
pa: ਝੰਡੇ ਨਾਲ %1

en: &Flags of %1
pa: %1 ਦਾ ਝੰਡਾ(&F)

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
pa: <qt>ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਾ:<br /><b>%1</b></qt>

en: This map has been created by %1.
pa: ਇਹ ਨਕਸ਼ਾ %1 ਨੇ ਬਣਾਇਆ।

en: Map Author
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਲੇਖਕ

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਲਿਆ ਨਕਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
pa: ਖੱਬੇ(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
pa: ਸੱਜੇ(&R)

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਜ਼ਸਤਾਨ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਜ਼ਸਤਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
pa: ਬਿਸ਼ਕਾਕ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
pa: ਬਾਤਕਿਨ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
pa: ਚੂਈ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
pa: ਜਾਲਾਲ-ਅਬਡ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
pa: ਨਾਰਯਨ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
pa: ਓਸ਼

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
pa: ਲੇਈਪਾਜਾ

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
pa: ਰੀਗਾ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
pa: ਵਾਡੁਜ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
pa: ਕੰਉਨਾਸ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
pa: ਸਿਆਉਲੀਆਈ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
pa: ਵਿਲਨੀਅਸ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
pa: ਲਕਸ਼ਮਬਰਗ

en: KGeography
pa: ਕੇ-ਭੂਗੋਲ

en: Programmer and designer
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮਰ ਤੇ ਡਿਜ਼ਾਈਨਰ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
pa: ਕੁਆਨਟਾ

[ctx: malaysia.kgm]
en: George Town
pa: ਜਾਰਜ ਟਾਊਨ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Kinabalu
pa: ਕੋਟਾ ਕਿਨਾਬਾਲੂ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
pa: ਕੋਚਿੰਗ

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
pa: %1 ਰਾਜਧਾਨੀ ਹੈ...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
pa: %1 ਦੀ ਰਾਜਧਾਨੀ ਹੈ...

en: %1 by Capital
pa: ਰਾਜਧਾਨੀ ਨਾਲ %1

en: Capitals of %1
pa: %1 ਦੀ ਰਾਜਧਾਨੀਆਂ

en: Regions
pa: ਦੇਸ਼ (ਖੇਤਰ)

[ctx: @title]
en: %1 in Map
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਵਿੱਚ %1

en: Choose Map to Use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਨਕਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Error parsing %1: %2
pa: %1 ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ: %2

en: Error parsing
pa: ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: The map image file for %1 does not exist
pa: %1 ਲਈ ਚਿੱਤਰ ਨਕਸ਼ਾ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The flag image file for %1 does not exist
pa: %1 ਲਈ ਝੰਡਾ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Invalid value in tag %1
pa: ਟੈਗ %1 ਵਿੱਚ ਗਲਤ ਮੁੱਲ ਹੈ

en: The map description file should begin with the %1 tag
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦਾ ਵੇਰਵਾ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ %1 ਟੈਗ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: %1 does not exist.
pa: %1 ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਦਾ ਵੇਰਵਾ ਦੇਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਲਈ %2 ਵਿੱਚ %1 ਟੈਗ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
pa: ਬਾਜਾ ਕੈਲੇਫੋਰਨੀਆ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
pa: ਮੀਕੀਕਾਲੀ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
pa: ਬਾਜਾ ਕੈਲੇਫੋਰਨੀਆ ਸੁਰ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
pa: ਕੰਪੀਚੀ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
pa: ਚੀਅਪਾਸੀ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
pa: ਸ਼ਿਹੂਆਗੂਆ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
pa: ਕਾਹੂਲ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
pa: ਸਾਲਟਿਲੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
pa: ਕੋਲੀਮਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
pa: ਗੁਆਨਜੁਆਟੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
pa: ਗੁਇੱਰਰੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
pa: ਹਿਡਾਲਗੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
pa: ਜਾਲੀਸਕੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
pa: ਗੂਡਾਲਾਗੂਰਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
pa: ਟੋਲੁਸਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
pa: ਮਿਚੋਅਕੇਨ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
pa: ਮੋਰੀਲੀਆ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
pa: ਮੋਰੀਲੋਸ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
pa: ਕਿਉਰੀਵਾਕਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
pa: ਨਾਯਾਰਿਤ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
pa: ਨੂਈਵੋ ਲਿਓਨ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
pa: ਮੋਂਟੀਰਓ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
pa: ਕਿਉਰੀਟਾਰੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
pa: ਕਵੀਨਟੇਰੋ ਰੂ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
pa: ਚੇਟੁਮਲ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
pa: ਸਨ ਲੁਈਸ ਪੋਟੋਸੀ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
pa: ਸਿਨਾਲੋਆ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
pa: ਕਲਿਕਨ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
pa: ਸੋਨੋਰਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
pa: ਹੀਰਮੋਸਿਲੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
pa: ਟਾਬਾਸਕੋ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
pa: ਵਿਲਾਹੀਰਮੋਸਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
pa: ਤਾਮਾਉਲੀਪਾਸ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
pa: ਕੀਉਡਡ ਵਿਕਟੋਰੀਆ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
pa: ਟਲਾਸਾਕਲਾ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
pa: ਯੂਕਾਟਾਨ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
pa: ਬੁਲਗਾਨ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
pa: ਡਾਰਹਾਨ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
pa: ਹਾਵਡ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
pa: ਡਾਨਾਂਜਾਡਗਾਡ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
pa: ਓਰਹੋਨ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
pa: ਟੂਵ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
pa: ਓਵਸ

en: Wikipedia page
pa: ਵਿਕਿਪੀਡਿਆ ਪੇਜ਼

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
pa: ਉੱਤਰੀ ਅਤੇ ਮੱਧ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
pa: ਉੱਤਰੀ ਅਤੇ ਮੱਧ ਅਮਰੀਕਾ ਨਹੀਂ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
pa: ਓਟਾਵਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
pa: ਈਲ ਸਲਵੇਡੋਰ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
pa: ਸਨ ਸਾਲਵਾਡੋਰ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
pa: ਨੱਸਾਊ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
pa: ਸੇਂਟੋ ਡੀਮੀਨੋਗੋ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
pa: ਪੋਰਟ-ਅਲ-ਪ੍ਰਿੰਸ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
pa: ਹਵਾਨਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
pa: ਜੈਮਾਕਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
pa: ਬਰਿੱਜਟਾਊਨ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
pa: ਪੋਰਟ ਆਫ ਸਪੇਨ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
pa: ਟੀਗੂਸੀਗਾਲੀਪਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
pa: ਮੰਨਾਗੁਆ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
pa: ਸਨ ਜੋਨਸ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
pa: ਪੈਨਾਮਾ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
pa: ਗਰੀਨਲੈਂਡ [ਡੈਨਮਾਰਕ]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
pa: ਕੰਬੋਡੀਆ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
pa: ਨੇਪਾਲ (ਖਿੱਤੇ)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
pa: ਨੇਪਾਲ ਨਹੀਂ (ਖਿੱਤੇ)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bheri
pa: ਬਿਰੀ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
pa: ਜਾਨਾਕਪੁਰ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Karnali
pa: ਕਾਰਨਲੀ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
pa: ਕੋਸੀ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Seti
pa: ਸਿਤੀ

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ ਨਹੀਂ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
pa: ਲੀਉਵਰਾਡਨ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
pa: ਗਰੋਨੀਜਿਨ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
pa: ਲੀਮਬਰਗ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
pa: ਮਾਸਟਰਿਚਟ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
pa: ਜ਼ੀਲੈਂਡ

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
pa: ਉੱਤਰੀ ਹਾਲੈਂਡ

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
pa: ਦੱਖਣੀ ਹਾਲੈਂਡ

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
pa: ਦੀ ਹੀਗੁਈ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ ਨਹੀਂ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Northland
pa: ਨਾਰਥਲੈਂਡ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
pa: ਆਕਲੈਂਡ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
pa: ਆਕਲੈਂਡ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hamilton
pa: ਹਮਿਲਟੋਨ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New Plymouth
pa: ਨਿਉ ਪਲੇਮਾਊਥ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
pa: ਵੀਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
pa: ਨੀਲਸਨ ਸਿਟੀ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
pa: ਵੈਸਟ ਕੋਸਟ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
pa: ਗਰੇ ਮਾਊਥ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
pa: ਕ੍ਰਿਸਚਰਚ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Otago
pa: ਓਤਾਗੋ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
pa: ਸਾਊਂਡਲੈਂਡ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
pa: ਨਿਕਾਰਾਗੁਆ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
pa: ਵਿਭਾਗ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
pa: ਚੀਨੀਨਡੀਗਾ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
pa: ਲੀਓਨ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
pa: ਮੰਨਾਗੁਆ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
pa: ਗਰਾਂਡਾ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
pa: ਰੀਵਾਸ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
pa: ਜੂਈਗਾਲਪਾ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
pa: ਜਾਨੋਟੀਗਾ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
pa: ਸਾਨ ਕਾਰਲੋਸ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Puerto Cabezas
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਕਾਬੀਜਾਸ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
pa: ਬਲਿਉਫੀਲਡ

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੋਰੀਆ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
pa: ਬੋਡੋ

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
pa: ਮੋਲਡੇ

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
pa: ਉਸਲੋ

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
pa: ਕੈਨਬਰਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
pa: ਨੋਰਫੋਕਲਕ ਟਾਪੂ (ਆਸਟਰੇਲੀਆ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
pa: ਵਿੱਲੀਇੰਗਟੋਨ

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
pa: ਕੁੱਕ ਟਾਪੂ (ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
pa: ਅਵਾਰੁਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
pa: ਨਿਉਨੀ (ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
pa: ਅਲੋਫੀ

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
pa: ਤੋਕੀਲਾਉ (ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
pa: ਪੂਰਬੀ ਤੀਮੋਰ

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
pa: ਦਿਲਿ

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
pa: ਈਸਟਰ ਟਾਪੂ

[ctx: oceania.kgm]
en: Hanga Roa
pa: ਹਾਂਗਾ ਰੋਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
pa: ਫਿਜ਼ਿ

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
pa: ਸੁਵਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
pa: ਜੈਕਾਰਤਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
pa: ਪੋਰਟ ਮੋਰੀਸਬੇ

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
pa: ਹੋਨੀਅਰਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
pa: ਵਾਨੁਆਟੂ

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
pa: ਪੋਰਟ ਵਿਲਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Palikir
pa: ਕਾਪੀਕੀਰ

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
pa: ਮਾਜਰੋ

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
pa: ਮੋਲੋਕੋਉਕ

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
pa: ਫਰੈਂਚ ਪੋਲੀਂਸੀਆ (ਫਰਾਂਸ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
pa: ਪੀਪਿੱਟੇ

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
pa: ਸਾਮੋਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
pa: ਅਪੀਆ

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
pa: ਤਾਂਗੋ

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
pa: ਨੁਕੁਅਲੋਫਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
pa: ਫੁਨਾਫੂਟੀ

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
pa: ਹਵੱਈ (ਅਮਰੀਕਾ)

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
pa: ਹੋਨੋਲੂਲੂ

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
pa: ਪਾਗੋ ਪਾਗੋ

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
pa: ਹਾਗਾਟੋਨਾ

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
pa: ਯੂਨਾਈਟੇਡ ਸਟੇਟਸ ਮਾਈਨੋਰ ਆਉਟਲਾਈਂਗ ਟਾਪੂ

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: oman.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
pa: ਓਮਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
pa: ਮਸਟਕ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
pa: ਬਲੋਚਸਤਾਨ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
pa: ਕੋਓਟਾ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
pa: ਪੇਸ਼ਾਵਰ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
pa: ਪੰਜਾਬ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
pa: ਲਾਹੌਰ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
pa: ਸਿੰਧ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
pa: ਕਰਾਚੀ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ ਰਾਜਧਾਨੀ ਖੇਤਰ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
pa: ਪੇਸ਼ਾਵਰ ਅਤੇ ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
pa: ਅਜ਼ਾਦ ਕਸ਼ਮੀਰ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Muzaffarabad
pa: ਮੁਜ਼ੱਫਰਾਬਾਦ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit
pa: ਗਿਲਗਿਟ

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: panama.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ ਨਹੀਂ

[ctx: panama.kgm]
en: David
pa: ਡਾਵਿਡ

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
pa: ਪੈਨਾਮਾ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
pa: ਅਸੁਨਸੀਓਨ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
pa: ਸੈਂਟਰਲ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
pa: ਕੋਨਸੇਪਸਨ

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
pa: ਅਮਾਜੋਨਸ

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
pa: ਅਰੀਕਿਉਪਾ

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
pa: ਆਕੁਚੂ

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
pa: ਕੂਸਕੋ

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
pa: ਸ਼ਿਕਲਾਉ

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
pa: ਟਰੁਜੀਲੱਓ

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
pa: ਲੀਮਾ

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
pa: ਲੋਰੇਟੋ

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
pa: ਇਕਿਉਟੋਸ

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
pa: ਪੁਈਰਟੋ ਮਾਲਡੋਨਡੋ

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
pa: ਟਾਕਨਾ

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
pa: ਟੁਮਅੱਡਾ

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
pa: ਪਸਕੋ

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
pa: ਪੁਕਾਲਪਾ

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
pa: ਸਾਨ ਜੋਸਫ

[ctx: philippines.kgm]
en: Aurora
pa: ਔਰੋਰਾ

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
pa: ਟਾਬੂਕ

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
pa: ਸੇਂਟਾ ਕਰੂਜ਼

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
pa: ਮਾਸਬਾਟੀ

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
pa: ਰਾਸ਼ਟਰੀ ਰਾਜਧਾਨੀ

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
pa: ਮੰਈਲਾ

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
pa: ਵਾਰਸ਼ਾਵ

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
pa: ਰਜ਼ੇਸਜ਼ੋਵ

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
pa: ਕਰਾਕੋਵ

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
pa: ਲੋਡਜ਼

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
pa: ਕਾਟੋਵਿਕੀ

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
pa: ਗਡਾਂਸਕ

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
pa: ਸਜ਼ੱਸੀਨ

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
pa: ਪੋਜ਼ਾਂਨ

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
pa: ਵਰੋਕਲਾਵ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Ponta Delgada
pa: ਪੋਨਟਾ ਡੇਲਗਾਡਾ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
pa: ਮਾਡੀਈਰਾ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
pa: ਪੋਰਟੋ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Castelo Branco
pa: ਕਾਸਟੀਲੋ ਬਰਾਂਕੋ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Santarém
pa: ਸਾਂਟਾਰੇਮ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Beja
pa: ਬੀਜਾ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Faro
pa: ਫਾਰੋ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
pa: ਪੋਰਟੋ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Castelo Branco
pa: ਕਾਸਟੀਲੋ ਬਰਾਂਕੋ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Santarém
pa: ਸਾਂਟਾਰੇਮ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beja
pa: ਬੀਜਾ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Faro
pa: ਫਾਰੋ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ponta Delgada
pa: ਪੋਨਟਾ ਡੇਲਗਾਡਾ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
pa: ਮਾਡੀਈਰਾ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ (ਖੇਤਰ)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ ਨਹੀਂ (ਖੇਤਰ)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
pa: ਫਾਰੋ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
pa: ਪੋਰਟੋ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
pa: ਮਾਡੀਈਰਾ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
pa: ਪੋਨਟਾ ਡੇਲਗਾਡਾ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
pa: ਕਰਲੀਨਾ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
pa: ਫਲੋਰੀਡਾ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
pa: ਪੋਨਸੀ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
pa: ਰਾਓ ਗਰਾਨਡੇ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
pa: ਸਾਲੀਨਸ

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
pa: ਸਾਨ ਜੂਆਨ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
pa: ਕੋਰਕ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
pa: ਮਾਓ

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

[ctx: romania.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
pa: ਅਰਾਦ

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
pa: ਬਾਕਾਊ

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
pa: ਓਰਾਡੀਆ

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
pa: ਕਲੁਜ-ਨਾਪੋਕਾ

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
pa: ਕਰਾਈਈਵਾ

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
pa: ਲਾਸੀ

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
pa: ਬਾਈਆ ਮਾਰੀ

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
pa: ਸਤੂ ਮਰੇ

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
pa: ਸੀਬੀਓ

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
pa: ਸੁਕੀਈਵਾ

[ctx: romania.kgm]
en: Alexandria
pa: ਅਲੈਕਜੈਂਡਰੀਆ

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
pa: ਟਿਮਿਸੋਓਰਾ

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
pa: ਤੁਲਸਆ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
pa: ਰੂਸ (ਜ਼ਿਲੇ)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
pa: ਜ਼ਿਲੇ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
pa: ਰੂਸ ਨਹੀਂ (ਜ਼ਿਲੇ)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
pa: ਸੈਂਟਰਲ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
pa: ਫਰ ਈਸਟਰਨ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
pa: ਖਾਬਾਰੋਵਸਕ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
pa: ਉੱਤਰੀ-ਪੱਛਮੀ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
pa: ਸੇਂਟ ਪੀਟਰਸਬਰਗ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
pa: ਸਿਬੀਰੀਆਨ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
pa: ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
pa: ਦੱਖਣੀ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
pa: ਰੋਸਤੋਵ-ਨਾ-ਡੋਨੁ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
pa: ਯੂਰਾਲ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
pa: ਯਾਕਾਤੀਰਿੰਗਬਰਗ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
pa: ਪਰੀਵੋਲਜ਼ਸਕੀ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
pa: ਰੂਸ (ਵਿਸ਼ੇ)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
pa: ਜ਼ਿਲੇ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
pa: ਰੂਸ ਨਹੀਂ (ਵਿਸ਼ੇ)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
pa: ਅਡਯਗੀਯਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
pa: ਮਾਯਕੋਪ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
pa: ਯਫਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
pa: ਬੁਰਯਾਤੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
pa: ਉਲਾਨ-ਉਡੀ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
pa: ਡਾਜ਼ੀਸਤਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
pa: ਮਾਖਾਚਕਾਲਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
pa: ਮਾਗਾਸ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
pa: ਕਾਲਮਯਕਿਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
pa: ਈਲੀਸਤਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
pa: ਚਿਰਕਿੱਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
pa: ਕਾਰਿਲੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
pa: ਕੋਮੀ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
pa: ਸਿਕਟੇਵਕਾਰ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
pa: ਮਾਰੀ ਈਲ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
pa: ਯੋਸਕਾਰ-ਓਲਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
pa: ਮੋਰਡੋਵੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
pa: ਸਰਾਂਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
pa: ਸਾਖਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
pa: ਯਾਕੁਤਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
pa: ਤਾਰਾਸਤਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
pa: ਕਾਜਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
pa: ਕਯਵਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
pa: ਕਯਜਵਲ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
pa: ਖਾਕੱਸੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
pa: ਅਬਾਕਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
pa: ਚੇਚਨੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
pa: ਗਰੋਜ਼ਨੀ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
pa: ਅਲਤਾਈ ਕਰਾਈ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
pa: ਬਾਰਨਾਉਲ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
pa: ਕਰਾਸਨੋਡਾਰ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
pa: ਕਰਾਸਨੋਯਾਰਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
pa: ਵਲਾਡੀਵੋਸਟੋਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
pa: ਖਾਬਾਰੋਵਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
pa: ਪੀਰਮ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
pa: ਬੀਲਗੋਰੋਦ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
pa: ਬਰਯਾਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
pa: ਵਲਾਦੀਮੀਰ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
pa: ਵੋਲਗੋਗਰਾਦ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
pa: ਵੋਲੋਗਦਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
pa: ਵੋਰੋਨੀਂਜ਼ਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
pa: ਇਰਕੁਤਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
pa: ਕਾਲੀਨੀਂਗਰਾਡ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
pa: ਕੀਮੀਰੋਵੋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
pa: ਕੁਰਜਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
pa: ਸੇਂਟ ਪੀਟਰਸਬਰਗ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
pa: ਮਾਗਾਡਾਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
pa: ਮੁਰਮਾਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
pa: ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
pa: ਓਮਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
pa: ਓਰੀਨਸਬਰਗ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
pa: ਪੀਨਜਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
pa: ਸਾਮਾਰਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
pa: ਸਾਵਾਤੋਵ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
pa: ਯੂਜ਼ਨੋ-ਸਾਖਾਲੀਨਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
pa: ਯੀਕਾਟੀਰਿੰਬਰਗ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
pa: ਤਵੀਰ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
pa: ਤੁਲਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
pa: ਟੇਉਮੀਨ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
pa: ਚੇਲਯਾਬੀਲਸਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
pa: ਚੀਤਾ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
pa: ਯਾਰੋਸਲਾਵਲ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
pa: ਖੰਟੀ-ਮਾਨਯਕ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
pa: ਯਾਮਲੀਆ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
pa: ਸਾਲੀਖਾਰਦ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
pa: ਹਾ'ਇਲ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
pa: ਜੀਜਾਨ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
pa: ਨਾਜਰਾਨ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
pa: ਟਾਬੂਕ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਆ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
pa: ਸੋਲਵਾਕੀਆ ਨਹੀਂ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
pa: ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
pa: ਨੀਟਰਾ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
pa: ਕੋਸੀਕੀ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Maribor
pa: ਮਾਰੀਬੋਰ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Koper
pa: ਕੋਪੀਰ

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ ਨਹੀਂ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
pa: ਫਰੀ ਸਟੇਤ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bloemfontein
pa: ਬਲੋਈਮਫੋਟੀਨ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
pa: ਜਾਹਨਸਬਰਗ

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
pa: ਉੱਤਰ ਪੱਛਮ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
pa: ਵੈਸਟਰਨ ਕੇਪੀ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
pa: ਕੇਪ ਟਾਊਨ

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
pa: ਕੋਸਟ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
pa: ਬਾਗਾਤਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
pa: ਵੈਨੇਜ਼ੁਏਲਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
pa: ਕਾਰਾਕਾਸ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
pa: ਸੁਰੀਨਾਮੇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
pa: ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
pa: ਫਰੈਂਚ ਗੁਆਨਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
pa: ਕੀਯਿੱਨੇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
pa: ਏਕਾਡੋਰ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
pa: ਕੁਆਟੋ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
pa: ਲੀਮਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
pa: ਬੋਲੀਵੀਆ

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
pa: ਲੇ ਪੇਜ਼

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
pa: ਅਸੁਨਸੀਓਨ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
pa: ਬੋਈਨੋਸ ਏਅਰਸ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
pa: ਊਰੁਗਵੇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
pa: ਮੋਨਟੇਵੀਡਿਓ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
pa: ਕੋਰੀਆ ਗਣਰਾਜ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
pa: ਖੇਤਰ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
pa: ਸਿਓਲ

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
pa: ਜ਼ਾਰਾਗੋਜਾ

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
pa: ਸੇਂਟਾਂਡੇਰ

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
pa: ਟੋਲੀਡੋ

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
pa: ਵਾਲੀਸੀਆ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Alicante
pa: ਅਲੀਸਾਂਟੀ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
pa: ਅਲਮੀਰਿਕਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
pa: ਸੇਂਟਾਂਡੇਰ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
pa: ਕੋਰਡੋਬਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
pa: ਏ ਕੋਰਾਨਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
pa: ਗਰਾਂਡਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
pa: ਗੂਡਾਲਾਗੂਰਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
pa: ਲਿਓਨ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
pa: ਮਾਲਾਗਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
pa: ਸਾਲਾਮਾਂਕਾ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
pa: ਟੋਲੀਡੋ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
pa: ਵਾਲੀਸੀਆ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
pa: ਬੀਲਬਾਉ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
pa: ਜ਼ਾਰਾਗੋਜਾ

[ctx: sudan.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
pa: ਖਾਰਟੌਮ

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
pa: ਗਰੋਨੀਜਿਨ

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
pa: ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
pa: ਸਟੋਕਹੋਮ

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
pa: ਉਮੇਆ

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
pa: ਲੁਲੇਆ

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
pa: ਨਯਕੋਪਿੰਗ

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
pa: ਲੀਂਕੋਪੀਂਗ

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
pa: ਜੋਨਕੋਪੀਂਗ

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
pa: ਵਾਕਸਜੋ

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
pa: ਕਾਲਮਾਰ

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
pa: ਵਿਸਬਾਏ

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
pa: ਮਾਲਮੋ

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
pa: ਹਾਲਮਸਟਾਡ

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
pa: ਗੋਟੇਬੋਰਗ

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
pa: ਕਰਲਸਟਾਡ

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
pa: ਓਰਾਬਰੋ

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
pa: ਵਾਸਟੀਰਾਸ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
pa: ਜੁਰਿਚ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
pa: ਬੀਰਨ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
pa: ਬਾਸਿਲ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
pa: ਸਿਓਨ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
pa: ਨਿਉਚੇਟਲ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
pa: ਗੀਨੇਵਾ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
pa: ਤਜ਼ਾਕਸਤਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
pa: ਡੋਸ਼ਾਬੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ ਨਹੀਂ

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
pa: ਸ਼ਿਇੰਗ ਮਾਈ

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
pa: ਲਾਮਪਾਂਗ

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
pa: ਮਾਏ ਹੋਂਗ ਸਨ

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
pa: ਨਾਨ

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
pa: ਫਰਾਏ

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
pa: ਬੁਰੀ ਰਾਮ

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
pa: ਖੋਨ ਕਾਏਨ

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
pa: ਉਬੋਨ ਰਾਚੀਥਾਨੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
pa: ਉਡੋਨ ਥਾਨੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
pa: ਚੋਨ ਬੁਰੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
pa: ਰੇਯੋਨਗ

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
pa: ਬੈਂਕਾਕ

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
pa: ਫੁਕੇਟ

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
pa: ਰਾਨੋਂਗ

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
pa: ਸੁਰਤ ਥਾਨੀ

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
pa: ਟਰੇਂਗ

[ctx: tripura.kgm]
en: Agartala
pa: ਅਗਰਤਲਾ

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: turkey.kgm]
en: Adana
pa: ਅਗਾਨਾ

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
pa: ਅੰਕਾਰਾ

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
pa: ਅਨਟਾਲਿਆ

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
pa: ਬਾਊਰੂ

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
pa: ਬੁਰਸਾ

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzurum
pa: ਇਰਜ਼ੂਰੂਮ

[ctx: turkey.kgm]
en: Gaziantep
pa: ਗਾਜ਼ਾ ਪੱਟੀ

[ctx: turkey.kgm]
en: Kars
pa: ਕਾਰਸ

[ctx: turkey.kgm]
en: Kayseri
pa: ਕਾਯਸਿਰੀ

[ctx: turkey.kgm]
en: Konya
pa: ਕੋਨਆ

[ctx: turkey.kgm]
en: Malatya
pa: ਮਾਲਾਟਯਾ

[ctx: turkey.kgm]
en: Samsun
pa: ਸੈਮਸਨ

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
pa: ਟਰਾਬਜੋਨ

[ctx: turkey.kgm]
en: Van
pa: ਵਾਨ

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
pa: ਲੇਵੀਵ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
pa: ਉਜ਼ੋਰੋਡ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
pa: ਰੋਵਨੀ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
pa: ਇਵਾਲੋ-ਫਰਾਨਕਿਵਸਕ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
pa: ਮੇਕੋਲਾਈਵ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
pa: ਓਡੀਸਾ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
pa: ਖਾਰਕਿਵ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
pa: ਡੋਨਟਸਕ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
pa: ਸਿੰਮਫੀਰੋਲ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
pa: ਕੋਲੋਨੀਆ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
pa: ਡੂਰਾਜ਼ਨੋ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
pa: ਤਰੀਇਡਾਡ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
pa: ਫਲੋਰੀਡਾ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
pa: ਮਾਲਡੋਨਡੋ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
pa: ਮੋਨਟੇਵੀਡਿਓ

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
pa: ਸਨ ਜੋਨਸ

[ctx: usa.kgm]
en: USA
pa: ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: usa.kgm]
en: States
pa: ਸੂਬੇ

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
pa: ਕੋਸਟ

[ctx: usa.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
pa: ਰੂਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
pa: ਅਲਾਬਾਮਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
pa: ਮੋਂਟੀਗੋਮੇਰੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
pa: ਅਲਾਸਕਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
pa: ਜੂਂਈਕੁ

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
pa: ਅਰੀਜ਼ੋਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
pa: ਫੋਨੇਕਿਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
pa: ਅਰਕਾਨਸਾਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
pa: ਲਿਟਲ ਰੌਕ

[ctx: usa.kgm]
en: California
pa: ਕੈਲੇਫੋਰਨੀਆ

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
pa: ਸਾਕਰਾਮੀਟੋ

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
pa: ਕੋਲੋਰਾਡੋ

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
pa: ਡੀਵਰ

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
pa: ਕੋਨਟਾਕਟ

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
pa: ਹਾਰਟਫੋਰਡ

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
pa: ਡੀਲਾਵਾਰਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
pa: ਡੋਵੀਰ

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
pa: ਫਲੋਰੀਡਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
pa: ਟਾਲਾਹਾਸੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
pa: ਐਂਟਲਾਂਟਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
pa: ਹਵੱਈ

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
pa: ਹੋਨੋਲੂਲੂ

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
pa: ਇਡਾਹੋ

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
pa: ਬੋਈਲੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
pa: ਇਲਿਨੋਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
pa: ਸਪਰਿੰਗਫੀਲਡ

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
pa: ਇੰਡੀਆਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
pa: ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲੀਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
pa: ਓਵਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
pa: ਡੀਸ ਮੀਨਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
pa: ਟਾਪੀਕਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
pa: ਕਿਨਟੂਰਕੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
pa: ਫਰੈਂਕਫੋਰਟ

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
pa: ਲੂਉਸੀਆਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
pa: ਬਾਟੋਨ ਰੋਉਗੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
pa: ਮਆਨੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
pa: ਅਗਸਟਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
pa: ਮੇਰੀਲੈਂਡ

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
pa: ਅੱਨਾਪੋਲਿਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
pa: ਮਾੱਸਾਚੁਸੀਟਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
pa: ਬੋਸਟਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
pa: ਮਿਚੀਗਾਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
pa: ਲਾਂਸਿੰਗ

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
pa: ਮਿੱਨੀਸੋਟਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
pa: ਸੇਂਟ ਪੋਲ

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
pa: ਮਿਸਸਿੱਪੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
pa: ਜੈਕਸਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
pa: ਮੈਸੂਰੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
pa: ਜੀਫੀਰਸਨ ਅੱਡਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
pa: ਮੋਂਟਾਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
pa: ਹੀਲੀਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
pa: ਨੀਬਰਾਸਕਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
pa: ਲਿੰਕਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
pa: ਨੀਵਾਡਾ

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
pa: ਨਿਊ ਹੈਂਪਸਾਇਰ

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
pa: ਕੋਨਕੋਰਡ

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
pa: ਨਿਊ ਜਰਸੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
pa: ਟਰੀਨਟੋਨ

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
pa: ਨਿਊ ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
pa: ਸੇਂਟਾ ਫੀ

[ctx: usa.kgm]
en: New York
pa: ਨਿਊਯਾਰਕ

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
pa: ਅਲਬਾਨੀ

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
pa: ਉੱਤਰੀ ਕਰੋਲੀਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
pa: ਰੇਲੇ

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
pa: ਉੱਤਰੀ ਡਾਕੋਟਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
pa: ਬਿਸਮਾਰਕ

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
pa: ਓਹੀਓ

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
pa: ਕੋਲੰਬਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
pa: ਓਕਲਾਹੋਮਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
pa: ਓਕਲਾਹੋਮਾ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
pa: ਓਰੀਗੋਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
pa: ਪਿਨਸਲਵੇਨੀਆ

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
pa: ਹੱਰੀਸਬਰਗ

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
pa: ਰਹੋਡੀ ਟਾਪੂ

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
pa: ਦੱਖਣੀ ਕਰੀਲੀਨਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
pa: ਦੱਖਣੀ ਡਾਕੋਟਾ

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
pa: ਪਿਈੱਰੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
pa: ਟੀਨਸੀ

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
pa: ਨਾਸ਼ਵਿਲ

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
pa: ਟੈਕਸਸ

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
pa: ਅਸਟੀਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
pa: ਉਟਾਹ

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
pa: ਸਾਲਟ ਲੇਕ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
pa: ਵੀਰਮਾਨਟ

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
pa: ਵਿਰਗਿਨਿਆ

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
pa: ਓਲਿੰਆ

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
pa: ਪੱਛਮੀ ਵੀਰਗੀਨਾਆ

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
pa: ਚਾਰਲਸਟੋਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
pa: ਵੀਸਕੋਨਸਾਇਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
pa: ਮੋਡੀਸਨ

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
pa: ਵਯੂਮਿੰਗ

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
pa: ਚੇਯਾਨੀ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
pa: ਖਿੱਤੇ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ ਨਹੀਂ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
pa: ਉਰਗੇਨਚ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
pa: ਨਾਕੁਸ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
pa: ਸਮਰਕੰਦ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
pa: ਤਾਸ਼ਕੰਦ

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
pa: ਹਾਲਤ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
pa: ਅਮਾਜੋਨਸ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
pa: ਪੁਅਰਟੋ ਏਉਕੁਚੋ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
pa: ਮਾਰਾਸੇ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
pa: ਬਰੀਨਾਸ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
pa: ਸੀਉਦਾਦ ਬੋਲੀਵਾਰ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
pa: ਵਾਲੀਸੀਆ

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
pa: ਸਾਨ ਕਾਰਲੋਸ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
pa: ਕੋਰੋ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
pa: ਲਾਰਾ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
pa: ਬਾਰਕਿਉਲੀਮੀਟੋ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
pa: ਮਾਟੁਰਿਨ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
pa: ਗੂਆਨਾਰੀ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
pa: ਸੁਕਰੀ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
pa: ਟਰੁਜੀਲੱਓ

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
pa: ਸਨ ਫੇਲਾਈਪ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
pa: ਮਾਰਾਸਾਬੋ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
pa: ਕਾਟਾਕਾਮੇਸ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
pa: ਡਾ ਨਾਂਗ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
pa: ਕਾਂਗੋ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
pa: ਕੋਲੋਰਾਡੋ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
pa: ਮਿਸਸਿੱਪੀ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
pa: ਨੈਲਸਨ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
pa: ਸਾਕਰਾਮੀਟੋ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yukon
pa: ਯੂਕੋਨ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
pa: ਐਮਾਜ਼ੋਨ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
pa: ਮਾਗਡਾਲੀਨਾ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
pa: ਟੂਕਾਨਟਿਨਸ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
pa: ਦੱਖਣੀ ਬੰਗਾਲ

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
pa: ਜ਼ਿਲੇ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
pa: ਬਾਰਡਰ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purulia
pa: ਪੁਰੁਲੀਆ

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
pa: ਦੱਖਣੀ 24-ਪਰਗਨੇ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Alipur
pa: ਅਲੀਪੁਰ

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
pa: ਉੱਤਰੀ 24-ਪਰਗਨੇ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
pa: ਕੋਲਕਾਤਾ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
pa: ਹੁਗਲੀ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Suri
pa: ਸੁਰੀ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
pa: ਉੱਤਰ ਦੀਨਾਜਪੁਰ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Raiganj
pa: ਰਾਈਗੰਜ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Darjeeling
pa: ਦਾਰਜੀਲਿੰਗ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Jalpaiguri
pa: ਜਲਪਾਈਗੁਰੀ

[ctx: world.kgm]
en: World
pa: ਸੰਸਾਰ

[ctx: world.kgm]
en: Countries
pa: ਦੇਸ਼

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
pa: ਇੱਕ ਦੇਸ਼ ਨਹੀਂ

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
pa: ਅਲਜ

[ctx: world.kgm]
en: Angola
pa: ਅੰਗੋਲਾ

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
pa: ਬੋਟਸਵਾਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
pa: ਗਾਬੋਰੋਨੀ

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
pa: ਉਗਾਡੋਉਗੋਉ

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
pa: ਕੈਮਰੁਨ

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
pa: ਬੰਗੂਆ

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
pa: ਨੀ ਡਜਾਮੀਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pa: ਕੋਟੀ ਡੀਲਵੋਈਰੀ

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
pa: ਡਜੀਬੁਉਟੀ

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
pa: ਕਾਈਰੋ

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
pa: ਮਾਲਾਬੋ

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
pa: ਲੀਬਰੇਵਿੱਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
pa: ਘਾਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Accra
pa: ਅੱਕਰਾ

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
pa: ਕੋਨਾਕਰਏ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
pa: ਤਹਿਰਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
pa: ਇਰਾਕ

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
pa: ਬਗਦਾਦ

[ctx: world.kgm]
en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
pa: ਜੇਰੁਸ਼ਲਿਮ

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
pa: ਜਾਰਡਨ

[ctx: world.kgm]
en: Amman
pa: ਅੱਮਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
pa: ਕੀਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
pa: ਨੈਰੋਬੀ

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
pa: ਕੁਵੈਤ

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
pa: ਕੁਵੈਤ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
pa: ਬੇਰੁਤ

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
pa: ਲਾਬੀਰੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Libya
pa: ਲੀਬੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
pa: ਤਰੀਪੋਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
pa: ਵਾਡੁਜ

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
pa: ਮੈਡਾਗਾਰਸਕਰ

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
pa: ਐਟਾੱਨਾਰੀਵੋ

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
pa: ਮਾਲਾਵੀ

[ctx: world.kgm]
en: Mali
pa: ਮਾਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
pa: ਨੋਆਕਚੋਟ

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
pa: ਮੋਰੋੱਕੋ

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
pa: ਰਾਬਾਟ

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
pa: ਮਾਤਸੁਮੋਟੋ

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
pa: ਨੀਆਮੇ

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
pa: ਕਤਰ

[ctx: world.kgm]
en: Doha
pa: ਦੋਹਾ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
pa: ਬਰੱਜ਼ਾਵੀਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
pa: ਰਵਾਂਡਾ

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
pa: ਰੋਯਾਥ

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
pa: ਸੈਨੇਗਾਲ

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
pa: ਡਾਕਾਰ

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
pa: ਸਿਆਰਾ ਲਿਓਨ

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
pa: ਫਰੀਟਾਊਂਨ

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
pa: ਸੁਡਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
pa: ਖਾਰਟੌਮ

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
pa: ਮਬਾਬਨੇ

[ctx: world.kgm]
en: Syria
pa: ਸੀਰੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
pa: ਡਾਮਾਕੁਸ

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
pa: ਤਾਨਜ਼ਾਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
pa: ਡੋਡੋਮਾ

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
pa: ਬਾਂਜੁਲ

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
pa: ਟੁਨਿਸ

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
pa: ਯੁਗਾਂਡਾ

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
pa: ਕੰਪਾਲਾ

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
pa: ਆਬੂ ਧਾਬੀ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: world.kgm]
en: Oman
pa: ਓਮਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
pa: ਮਸਤਕ

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
pa: ਵੈਸਟ ਬੈਂਕ

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
pa: ਦੱਖਣੀ ਸਹਾਰਾ

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
pa: ਯਮਨ

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
pa: ਜੈਬੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
pa: ਲੁਸਾਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
pa: ਜਿੰਬਬਾਵੇ

[ctx: world.kgm]
en: Harare
pa: ਹਰਾਰੇ

[ctx: world.kgm]
en: Albania
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
pa: ਟੀਰਾਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Austria
pa: ਆਸਟਰੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
pa: ਵੀਆਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
pa: ਬੇਲਾਰੁਸ

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
pa: ਮਿਨਸਕ

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
pa: ਬਰੂਸਲਜ

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
pa: ਸਾਰਾਜੀਵੂ

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
pa: ਸੋਫੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
pa: ਜ਼ਾਗਰਬ

[ctx: world.kgm]
en: Prague
pa: ਪਰਾਗੁਈ

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
pa: ਕੋਪੀਨਹਾਜਿਨ

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
pa: ਈਸਟੋਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
pa: ਟਾਲੀਨ

[ctx: world.kgm]
en: Finland
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
pa: ਸਕੋਪਜੀ

[ctx: world.kgm]
en: France
pa: ਫਰਾਂਸ

[ctx: world.kgm]
en: Paris
pa: ਪੈਰਿਸ

[ctx: world.kgm]
en: Germany
pa: ਜਰਮਨੀ

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
pa: ਬਰਲਿਨ

[ctx: world.kgm]
en: Greece
pa: ਗਰੀਸ

[ctx: world.kgm]
en: Athens
pa: ਐਥਨਜ਼

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
pa: ਹੰਗਰੀ

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
pa: ਬੁੱਡਾਪੈਸਟ

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
pa: ਆਈਰਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Italy
pa: ਇਟਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Rome
pa: ਰੋਮ

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
pa: ਲਾਟਵੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
pa: ਲੀਥੂਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
pa: ਵਿਲਨੀਅਸ

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
pa: ਲਕਸ਼ਮਬਰਗ

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
pa: ਨੀਂਦਰਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
pa: ਅਮਸਟੀਰਡੋਮ

[ctx: world.kgm]
en: Norway
pa: ਨਾਰਵੇ

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
pa: ਓਸਲੋ

[ctx: world.kgm]
en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
pa: ਵਾਰਸਾ

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

[ctx: world.kgm]
en: Romania
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
pa: ਬੁਚੈਰੀਸਟ

[ctx: world.kgm]
en: Russia
pa: ਰੂਸ

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
pa: ਮਾਸਕੋ

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
pa: ਸਰਬੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
pa: ਬੇਲਗਰੇਡ

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
pa: ਪੋਡਗੋਰੀਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
pa: ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
pa: ਬਰਨੀਕ

[ctx: world.kgm]
en: Spain
pa: ਸਪੇਨ

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
pa: ਸਵੀਡਨ

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
pa: ਸਟੋਕਹੋਮ

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
pa: ਸਵਿੱਟਜ਼ਰਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Bern
pa: ਬਿਰਨ

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
pa: ਅੰਕਾਰਾ

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
pa: ਯੂਕਰੇਨ

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: London
pa: ਲੰਡਨ

[ctx: world.kgm]
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
pa: ਓਟਾਵਾ

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
pa: ਸਨ ਸਾਲਵਾਡੋਰ

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ ਡੀ. ਸੀ.

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
pa: ਨੱਸਾਊ

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
pa: ਸੇਂਟੋ ਡੀਮੀਨੋਗੋ

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
pa: ਪੋਰਟ-ਅਲ-ਪ੍ਰਿੰਸ

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

[ctx: world.kgm]
en: Havana
pa: ਹਵਾਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
pa: ਜੈਮਾਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
pa: ਕਿੰਗਸਟੋਨ

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
pa: ਬਰਿੱਜਟਾਊਨ

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
pa: ਪੋਰਟ ਆਫ ਸਪੇਨ

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
pa: ਮੈਕਸਿਕੋ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
pa: ਟੀਗੂਸੀਗਾਲੀਪਾ

[ctx: world.kgm]
en: Managua
pa: ਮੰਨਾਗੁਆ

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
pa: ਕੋਸਟਾ ਰੀਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: San José
pa: ਸਨ ਜੋਨਸ

[ctx: world.kgm]
en: Panama
pa: ਪੈਨਾਮਾ

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
pa: ਪੈਨਾਮਾ ਸ਼ਹਿਰ

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
pa: ਕੰਲੋਬੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
pa: ਬੋਗੋਤਾ

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
pa: ਵੈਨੇਜ਼ੁਵੇਲਾ

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
pa: ਕਾਟਾਕਾਮੇਸ

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
pa: ਗੁਆਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
pa: ਸੁਰੀਨੇਮ

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
pa: ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
pa: ਫਰੈਂਸ ਗੁਆਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
pa: ਕੀਯਿੱਨੇ

[ctx: world.kgm]
en: Quito
pa: ਕਿਉਈਟੋ

[ctx: world.kgm]
en: Peru
pa: ਪੇਰੂ

[ctx: world.kgm]
en: Lima
pa: ਲੀਮਾ

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
pa: ਬਰਾਸਿਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
pa: ਬੋਲਵੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
pa: ਪਾ ਪਾਜ਼

[ctx: world.kgm]
en: Chile
pa: ਚਿੱਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
pa: ਸਾਂਤੋਗੋ

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
pa: ਪੇਰੂਗਵੇ

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
pa: ਅਸੁਨਸੀਓਨ

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
pa: ਬੋਈਨੋਸ ਏਅਰਸ

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
pa: ਉਰੂਗਵੇ

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
pa: ਮੋਨਟੇਵੀਡਿਓ

[ctx: world.kgm]
en: Australia
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
pa: ਕੈਨਬਰਾ

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
pa: ਵੀਲਿੰਗਟੋਨ

[ctx: world.kgm]
en: China
pa: ਚੀਨ

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
pa: ਬੀਜ਼ਿੰਗ

[ctx: world.kgm]
en: India
pa: ਭਾਰਤ

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
pa: ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
pa: ਸ੍ਰੀਲੰਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
pa: ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Astana
pa: ਅਸਤਾਨਾ

[ctx: world.kgm]
en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
pa: ਟੋਕਿਓ

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
pa: ਨੇਪਾਲ

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
pa: ਕਾਠਮਾਂਡੂ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
pa: ਭੁਟਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
pa: ਥੀਮਫੁ

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
pa: ਜੈਕਾਰਾਤਾ

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
pa: ਕੁਆਲਾਂਪੁਰ

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
pa: ਢਾਕਾ

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
pa: ਕਿਉਪਰਸ

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
pa: ਨਾਕੋਸੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
pa: ਅਫਗਾਨਿਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
pa: ਕਾਬੁਲ

[ctx: world.kgm]
en: Baku
pa: ਬਾਕੂ

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
pa: ਯੇਰੇਵਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
pa: ਬਹਿਰੀਨ

[ctx: world.kgm]
en: Manama
pa: ਮਾਨਾਮਾ

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
pa: ਜਾਰਜੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
pa: ਤੁਰਕਮਿਨਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
pa: ਅਸ਼ਗਾਬਾਟ

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
pa: ਉਜ਼ੇਬਕਿਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
pa: ਤਾਸ਼ਕੰਦ

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
pa: ਕਿਰਗਜ਼ਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
pa: ਬਾਸ਼ਕਿਕ

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
pa: ਤਾਜ਼ਕਿਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
pa: ਡੋਸ਼ਾਬੀ

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

[ctx: world.kgm]
en: Laos
pa: ਲਾਓਸ

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
pa: ਵਿਅੰਟਾਈਨ

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
pa: ਕੰਬੋਡੀਆ

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
pa: ਫਨੋਮ ਫਿੱਨ

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
pa: ਪੂਰਬੀ ਤਾਮੋਰ

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
pa: ਬਰੂਨਈ

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
pa: ਬਾਂਡਾਰ ਸਿਰੀ ਬੀਗਾਵਾਨ

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
pa: ਫਿਲੀਪੀਨੀਜ਼

[ctx: world.kgm]
en: Manila
pa: ਮਨੀਲਾ

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
pa: ਬੈਂਕਾਕ

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
pa: ਹਾਂਉਈ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
pa: ਚੀਨ ਗਣਰਾਜ (ਤਾਈਵਾਨ)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
pa: ਤਾਪਾਈ

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
pa: ਸਾਉਲ

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
pa: ਫਿਜ਼ੀ

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
pa: ਨੁਕੁਅਲੋਫਾ

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
pa: ਪੋਰਟ ਮੋਰੀਸਬੇ

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
pa: ਗਰੀਨਲੈਂਡ (ਡੈਨਮਾਰਕ)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
pa: ਸੰਸਾਰ ਮਹਾਂਦੀਪ (ਉੱਤਰੀ ਧਰੁਵ ਤੋਂ)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
pa: ਮਹਾਂਦੀਪ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
pa: ਅਫਰੀਕਾ

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
pa: ਉੱਤਰੀ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
pa: ਅੰਟਾਰਸਟੀਕਾ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
pa: ਵਿਨਸਨ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
pa: ਏਸ਼ੀਆ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
pa: ਐਵਰੈੱਸਟ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
pa: ਯੂਰਪ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
pa: ਅਲਬਰੁਸ

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
pa: ਯਮਨ

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
pa: ਯਮਨ ਨਹੀਂ

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
pa: ਅਡਾ

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
pa: ਅਲ ਹੁਡਾਡਾਹ

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
pa: ਮਰੀਬ

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
pa: ਸਾਡਾਹ

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
pa: ਸੱਨਾ

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
pa: ਤਾਇੱਜ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lubumbashi
pa: ਲੁਬੂਮਬਾਸ਼ੀ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Ndola
pa: ਏਨਡੋਲਾ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chama
pa: ਚਾਮਾ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lusaka
pa: ਲੁਸਾਕਾ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Livingstone
pa: ਲੀਵੀਂਗਸਟਨ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
pa: ਸੈਂਟਰਲ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
pa: ਏਨਡੋਲਾ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
pa: ਪੂਰਬੀ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
pa: ਲੁਸਾਕਾ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
pa: ਲੀਵੀਂਗਸਟਨ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
pa: ਮਿੱਡਲੈਂਡਸ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
pa: ਜ਼ਿਲੇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
pa: ਪਾਣੀ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Seke
pa: ਸੀਕੀ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gutu
pa: ਗੁਤੁ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zaka
pa: ਜ਼ਾਕਾ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bubi
pa: ਬੁਬੀ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
pa: ਗਵਾਂਡਾ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shurugwi
pa: ਸ਼ੁਰੂਗਵੀ
