kgeography - en to pl translation catalogue (2569 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
pl: Afganistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
pl: Chiny

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
pl: Indie

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
pl: Afryka

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: africa.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pl: Nie Afryka

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pl: Nie Afryka

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
pl: Algieria

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
pl: Algier

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
pl: Wagadugu

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
pl: Kamerun

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
pl: Jaunde

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
pl: Zielony przylądek

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
pl: Bangi

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
pl: Czad

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
pl: Ndżamena

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
pl: Komory

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
pl: Jamusukro

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pl: Demokratyczna Republika Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
pl: Kinszasa

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
pl: Dżibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
pl: Egipt

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
pl: Kair

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
pl: Erytrea

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
pl: Etiopia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
pl: Addis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
pl: Bandżul

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
pl: Akra

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
pl: Gwinea

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
pl: Konarky

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea-Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
pl: Kenia

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
pl: Monrowia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
pl: Libia

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
pl: Trypolis

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
pl: Madagaskar

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
pl: Antananarywa

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
pl: Mauretania

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
pl: Nawakszut

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
pl: Maroko

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
pl: Mozambik

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
pl: Windhuk

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
pl: Niamej

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
pl: Abudża

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
pl: Republika Kongo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
pl: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
pl: Seszele

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
pl: Mogadiszu

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
pl: Chartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
pl: Południowy Sudan

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
pl: São Tomé i Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
pl: Tunezja

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
pl: Zachodnia Sahara

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
pl: Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
pl: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
pl: Madera (Portugalia)

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
pl: Réunion (Francja)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
pl: Wyspa Świętej Heleny (UK)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
pl: Albania (okręgi)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
pl: Nie Albania

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
pl: Albania (prefektury)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
pl: Prefektury

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
pl: Nie Albania

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
pl: Algieria

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
pl: Nie Algieria

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
pl: Algier

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
pl: Nie Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
pl: Zachodnie Godavari

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
pl: Wschodnie Godavari

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
pl: Parafie

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: andorra.kgm]
en: France
pl: Francja

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
pl: Angola (prowincje)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
pl: Nie Angola

en: Your Answers Were
pl: Twoje odpowiedzi

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
pl: Udało Ci się odpowiedzieć poprawnie na %1 z %2 pytań.

en: Question
pl: Pytanie

en: Your Answer
pl: Twoja odpowiedź

en: Correct Answer
pl: Poprawna odpowiedź

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
pl: Argentyna

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
pl: Nie Argentyna

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
pl: Buenos Aires (miasto)

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
pl: Jezioro Wan

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
pl: Jezioro Sewan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
pl: Gruzja

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
pl: Aragacotn

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
pl: Asztarak

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
pl: Artaszat

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
pl: Armawir

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
pl: Gawarr

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
pl: Kotajk

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
pl: Wanadzor

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
pl: Szirak

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
pl: Giumri

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
pl: Sjunik

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
pl: Tawusz

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
pl: Idżewan

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
pl: Wajoc Dzor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
pl: Jeghegnadzor

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
pl: Erywań

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
pl: Nie Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
pl: Hawaje

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
pl: Dolna dolina Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
pl: Dolina Dibang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
pl: Górny Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
pl: Wschodni Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
pl: Zachodni Siang

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
pl: Zachodni Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
pl: Wschodni Kameng

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
pl: Dolny Subansiri

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
pl: Górny Subansiri

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
pl: Azja

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: asia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
pl: Egipt

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
pl: Kair

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
pl: Dżibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
pl: Erytrea

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
pl: Etiopia

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
pl: Teheran

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
pl: Irak

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
pl: Bagdad

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
pl: Izrael

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
pl: Jerozolima

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
pl: Jordania

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
pl: Kenia

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
pl: Kuwejt

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
pl: Miasto Kuwejt

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
pl: Liban

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
pl: Bejrut

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
pl: Katar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
pl: Rijad

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
pl: Mogadiszu

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
pl: Chartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
pl: Południowy Sudan

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
pl: Damaszek

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
pl: Abu-Zabi

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
pl: Maskat

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
pl: Zachodni Brzeg

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
pl: Jemen

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
pl: Sana

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
pl: Ukraina

[ctx: asia.kgm]
en: Kyiv
pl: Kijów

[ctx: asia.kgm]
en: China
pl: Chiny

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
pl: Pekin

[ctx: asia.kgm]
en: India
pl: Indie

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
pl: Delhi

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
pl: Kolombo

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
pl: Ułan Bator

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
pl: Tokio

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
pl: Myanmar (Birma)

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
pl: Katmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
pl: Indonezja

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
pl: Dżakarta

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
pl: Malezja

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
pl: Dakka

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
pl: Afganistan

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
pl: Erywań

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
pl: Bahrajn

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
pl: Gruzja

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
pl: Aszchabad

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
pl: Taszkient

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
pl: Biszkek

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
pl: Dusznbe

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
pl: Wientian

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
pl: Kambodża

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
pl: Filipiny

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
pl: Tajlandia

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
pl: Wietnam

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
pl: Tajwan

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
pl: Tajpej

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
pl: Singapur

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
pl: Korea Północna

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
pl: Phenian

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
pl: Korea Południowa

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
pl: Seul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
pl: Timor Wschodni

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
pl: Mozambik

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
pl: Madagaskar

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
pl: Papua - Nowa Gwinea

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
pl: Cypr

en: Correct answers: %1/%2
pl: Poprawne odpowiedzi: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
pl: Asam

[ctx: assam.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
pl: Nie Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
pl: Północne wzgórza Cachar

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
pl: Północny Lakhimpur

[ctx: australia.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
pl: Nie Australia

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
pl: Wybrzeże

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
pl: Australijskie Terytorium Stołeczne

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
pl: Nowa Południowa Walia

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
pl: Australia Południowa

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
pl: Adelajda

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
pl: Australia Zachodnia

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
pl: Terytorium Północne

[ctx: austria.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
pl: Nie Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
pl: Wiedeń

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
pl: Karyntia

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
pl: Górna Austria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
pl: Dolna Austria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
pl: Rejony

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
pl: Nie Azerbejdżan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
pl: Miasto Shirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
pl: Miasto Baku

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
pl: Miasto Gandża

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
pl: Miasto Lankaran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
pl: Miasto Mingeczaur

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
pl: Miasto Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
pl: Miasto Shaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
pl: Miasto Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
pl: Miasto Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
pl: Miasto Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
pl: Miasto Yevlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
pl: Miasto Nachiczewan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
pl: Prowincje

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
pl: Nie Bangladesz

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
pl: Białoruś

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
pl: Nie Białoruś

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
pl: Mińsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
pl: Brześć

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
pl: Homel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
pl: Grodno

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk
pl: Witebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
pl: Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
pl: Nie Belgia

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
pl: Antwerpia

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
pl: Bruksela

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
pl: Brabancja Flamandzka

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
pl: Zachodnia Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
pl: Brugia

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
pl: Wschodnia Flandria

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
pl: Gandawa

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
pl: Brabancja Walońska

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: belize.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
pl: Nie Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
pl: Okręg Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
pl: Miasto Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
pl: Okręg Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
pl: Okręg Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
pl: Miejscowość Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
pl: Okręg Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
pl: Miejscowość Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
pl: Okręg Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
pl: Okręg Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
pl: Nie Bhutan

[ctx: bihar.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
pl: Okręg %1 ma swoją siedzibę główną w...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
pl: Siedziby główne okręgów

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
pl: %1 jest siedzibą główną okręgu...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
pl: Okręgi według siedzib głównych

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
pl: Nie Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
pl: Boliwia

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
pl: Nie Boliwia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
pl: Kantony

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
pl: Nie Bośnia i Hercegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
pl: Bośnia Podrinje

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
pl: Środkowa Bośnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
pl: Sarajewo

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
pl: Zachodnia Bośnia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
pl: Zachodnia Hercegowina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
pl: Sarajewo-Romanija lub Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
pl: Nie Botswana

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
pl: Centralny

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
pl: Północno-wschodni

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
pl: Północno-zachodni

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
pl: Południowo-wschodni

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
pl: Południowy

en: &Accept
pl: &Akceptuj

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
pl: Brazylia

[ctx: brazil.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
pl: Okręgi federalne

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
pl: Kurytyba

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
pl: Stan Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
pl: São Paulo (miasto)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
pl: Poza mapą

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
pl: Bułgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
pl: Obwody

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
pl: Nie Bułgaria

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
pl: Błagojewgrad

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
pl: Dobricz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
pl: Gabrowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
pl: Chaskowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
pl: Kyrdżali

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
pl: Kiustendił

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
pl: Łowecz

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
pl: Pazardżik

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
pl: Plewen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
pl: Płowdiw

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
pl: Szumen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
pl: Sliwen

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
pl: Smolan

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
pl: Obwód sofijski

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
pl: Miasto Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
pl: Tyrgowiszte

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
pl: Wielkie Tyrnowo

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
pl: Warna

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
pl: Widin

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
pl: Wraca

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
pl: Jamboł

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
pl: Burkina Faso (Prowincje)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
pl: Nie Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Tuy
pl:  Tsu

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Houndé
pl:  Jaunde

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
pl: Burkina Faso (Regiony)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
pl: Nie Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Est
pl: Wschód

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Nord
pl: Środkowa północ

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Nord
pl: Północ

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
pl: Płaskowyż środkowy

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
pl: Środkowy wschód

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Sud
pl: Środkowe południe

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre
pl: Środek

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
pl: Środkowy zachód

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Sud-Ouest
pl: Południowy zachód

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
pl: Birma (Myanmar)

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
pl: Stany i prowincje

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: burma.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
pl: Nie Birma (Myanmar)

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
pl: Irawadi

[ctx: burma.kgm]
en: Magway
pl: Magwaj

[ctx: burma.kgm]
en: Mandalay
pl: Mandalaj

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
pl: Rangun

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
pl: Rangun

[ctx: burma.kgm]
en: Chin
pl: Czin

[ctx: burma.kgm]
en: Kachin
pl: Kaczin

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
pl: Karen

[ctx: burma.kgm]
en: Kayah
pl: Kaja

[ctx: burma.kgm]
en: Shan
pl: Szan

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
pl: Kamerun (departamenty)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
pl: Nie Kamerun (departamenty)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
pl: Kamerun (prowincje)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
pl: Nie Kamerun (prowincje)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
pl: Centralna

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
pl: Wschodnia

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
pl: Północ dalsza

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
pl: Nadmorska

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
pl: Północna

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
pl: Północno-zachodnia

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
pl: Południowa

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
pl: Południowo-wschodnia

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
pl: Zachodnia

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
pl: Kanada

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
pl: Prowincje i terytoria

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
pl: Poza mapą

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
pl: Wyspa Księcia Edwarda

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
pl: Kolumbia Brytyjska

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
pl: Nowa Funlandia

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
pl: Terytorium Północno-Zachodnie

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
pl: Miasto Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
pl: Nowy Brunswick

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
pl: Nowa Szkocja

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
pl: Terytorium Yukon

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
pl: Karaiby

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
pl: Nie Karaiby

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
pl: Wyspy Bahama

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
pl: Turks i Caicos (Wielka Brytania)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
pl: Kuba

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
pl: Hawana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikańska

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
pl: Wyspy Dziewicze (USA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
pl: Anguilla (Wielka Brytania)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
pl: Saint Martin (Francja)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
pl: Saint-Barthélemy (Francja)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
pl: Montserrat (Wielka Brytania)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
pl: Gwadelupa (Francja)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
pl: Dominika

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
pl: Martynika (Francja)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
pl: Antyle Holenderskie

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
pl: Aruba (Holandia)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
pl: Jamajka

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
pl: Kajmany (Wielka Brytania)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
pl: Katalonia (comarki)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
pl: Comarki

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
pl: Poza Katalonią

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
pl: Sabadell i Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
pl: Nie Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: chile.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
pl: Nie Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
pl: Region miejski Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
pl: Arica i Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: China
pl: Chiny

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: china.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: china.kgm]
en: Coast
pl: Wybrzeże

[ctx: china.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: china.kgm]
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
pl: Korea Północna

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
pl: Korea Południowa

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
pl: Kzachstan

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
pl: Afganistan

[ctx: china.kgm]
en: India
pl: Indie

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
pl: Myanmar (Birma)

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
pl: Tajlandia

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
pl: Tajwan

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
pl: Wietnam

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
pl: Pekin

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
pl: Kolumbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
pl: Okręg stołeczny

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
pl: San Andrés i Providencia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
pl: San Andrés

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
pl: Inne kraje

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
pl: Nie Kostaryka

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
pl: Kuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
pl: Nie Kuba

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
pl: Cypr

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
pl: Nie Cypr

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
pl: Larnaka

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
pl: Nikozja

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
pl: Czechy

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
pl: Nie Czechy

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
pl: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
pl: Kraj środkowoczeski

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
pl: Kraj południowoczeski

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
pl: Czeskie Budziejowice

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
pl: Pilzno

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
pl: Karlowe Wary

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
pl: Uście nad Łabą

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
pl: Ołomuniec

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
pl: Kraj morawsko-śląski

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
pl: Ostrawa

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
pl: Kraj południowomorawski

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
pl: Kraj Wysoczyzna

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
pl: Igława

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
pl: Dania (regiony) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
pl: Regiony

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
pl: Nie Dania (regiony)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
pl: Kopenhaga (miasto)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
pl: Frederiksberg (miasto)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
pl: Kopenhaga (region)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
pl: Zachodnia Zelandia

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
pl: Południowa Jutlandia

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
pl: Północna Jutlandia

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
pl: %1 ma następującą flagę...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
pl: %1: flaga

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikańska

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
pl: Nie Republika Dominikańska

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
pl: Okręg stołeczny

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
pl: Ekwador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
pl: Nie Ekwador

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
pl: Egipt

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
pl: Gubernatorstwa

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
pl: Nie Egipt

[ctx: egypt.kgm]
en: Alexandria
pl: Aleksandria

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
pl: Asuan

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
pl: Kair

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
pl: Fajum

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
pl: Nowa Dolina

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
pl: Północny Synaj

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
pl: Morze Czerwone

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
pl: Południowy Synaj

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
pl: Luksor

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
pl: Salwador

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
pl: Nie Salwador

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
pl: Emiraty

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
pl: Nie Emiraty

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
pl: Dubaj

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
pl: Prowincje

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
pl: Nie Estonia

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
pl: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: europe.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
pl: Wybrzeże

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
pl: Algieria

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
pl: Wiedeń

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
pl: Białoruś

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
pl: Mińsk

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
pl: Belgia

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
pl: Bruksela

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
pl: Sarajewo

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
pl: Bułgaria

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
pl: Chorwacja

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
pl: Zagrzeb

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
pl: Czechy

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
pl: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
pl: Dania

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
pl: Kopenhaga

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
pl: Talin

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
pl: Finlandia

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
pl: Północna Macedonia

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
pl: Skopie

[ctx: europe.kgm]
en: France
pl: Francja

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
pl: Paryż

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
pl: Niemcy

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
pl: Grecja

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
pl: Węgry

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
pl: Budapeszt

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
pl: Islandia

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
pl: Irlandia

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
pl: Włochy

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
pl: Łotwa

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
pl: Ryga

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
pl: Litwa

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
pl: Wilno

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
pl: Mołdawia

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
pl: Kiszyniów

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
pl: Monako

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
pl: Maroko

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
pl: Holandia

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
pl: Norwegia

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
pl: Polska

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
pl: Warszawa

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
pl: Portugalia

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
pl: Lizbona

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
pl: Rumunia

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
pl: Bukareszt

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
pl: Belgrad

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
pl: Czarnogóra

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
pl: Słowacja

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
pl: Bratysława

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
pl: Słowenia

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
pl: Lublana

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
pl: Madryt

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
pl: Szwecja

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
pl: Sztokholm

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
pl: Szwajcaria

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
pl: Berno

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
pl: Tunezja

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
pl: Ukraina

[ctx: europe.kgm]
en: Kyiv
pl: Kijów

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
pl: Zjednoczone Królestwo (Wielkiej Brytanii)

[ctx: europe.kgm]
en: London
pl: Londyn

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
pl: Miasto Watykan

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
pl: Finlandia (regiony)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
pl: Nie Finlandia (regiony)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
pl: Północna Karelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
pl: Południowa Karelia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
pl: Środkowa Finlandia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
pl: Finlandia właściwa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
pl: Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
pl: Keski-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
pl: Pohjois-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
pl: Etelä-Pohjanmaa

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
pl: Kanta-Häme

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
pl: Pohjois-Savo

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
pl: Etelä-Savo

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
pl: Ta flaga należy do:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
pl: %1 na podstawie flagi

[ctx: france.kgm]
en: France
pl: Francja

[ctx: france.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: france.kgm]
en: Not France
pl: Nie Francja

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: france.kgm]
en: Nice
pl: Nicea

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
pl: Ardeny

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
pl: Marsylia

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
pl: Tuluza

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
pl: Orlean

[ctx: france.kgm]
en: Paris
pl: Paryż

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
pl: Francja (regiony)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
pl: Nie Francja

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
pl: Marsylia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
pl: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
pl: Bretania

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
pl: Paryż

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
pl: Gruzja

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
pl: Nie Gruzja

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
pl: Abchazja

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
pl: Suchumi

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
pl: Megrelia i Górna Swanetia

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
pl: Adżaria

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
pl: Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
pl: Imeretia

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
pl: Samccze-Dżawachetia

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
pl: Achalciche

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
pl: Wewnętrzna Kartlia

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
pl: Mccheta-Mtianetia

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
pl: Mccheta

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
pl: Dolna Kartlia

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
pl: Rustawi

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
pl: Kachetia

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
pl: Telawi

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
pl: Niemcy

[ctx: germany.kgm]
en: States
pl: Landy

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
pl: Nie Niemcy

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
pl: Badenia-Wirtembergia

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
pl: Bawaria

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
pl: Monachium

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
pl: Brandenburgia

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
pl: Poczdam

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
pl: Brema

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
pl: Hesja

[ctx: germany.kgm]
en: Mecklenburg-Vorpommern
pl: Meklemburgia-Pomorze Przednie

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
pl: Dolna Saksonia

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
pl: Hanower

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
pl: Nadrenia Północna-Westfalia

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
pl: Nadrenia-Palatynat

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
pl: Moguncja

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
pl: Saara

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
pl: Saksonia

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
pl: Drezno

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
pl: Saksonia-Anhalt

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
pl: Szlezwik-Holsztyn

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
pl: Kilonia

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
pl: Turyngia

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
pl: Zatoka Gwinejska

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
pl: Górny Zachód

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
pl: Górny Wschód

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
pl: Północny

[ctx: ghana.kgm]
en: Volta
pl: Wolta

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
pl: Wschodni

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
pl: Zachodni

[ctx: ghana.kgm]
en: Central
pl: Środkowy

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
pl: Accra Większa

[ctx: goa.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
pl: Nie Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
pl: Wielka Brytania (historyczne hrabstwa)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
pl: Hrabstwa

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
pl: Nie Wielka Brytania (historyczne hrabstwa)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
pl: Szetlandy

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
pl: Londyn

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
pl: Grecja

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
pl: Regiony

[ctx: greece.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
pl: Morze Egejskie

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
pl: Bałkany

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
pl: Morze Kreteńskie

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
pl: Morze Jońskie

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
pl: Morze Śródziemne

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
pl: Nie Grecja

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
pl: Attyka

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
pl: Środkowa Grecja

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
pl: Środkowa Macedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
pl: Saloniki

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
pl: Kreta

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
pl: Wschodnia Macedonia i Tracja

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
pl: Epir

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
pl: Wyspy Jońskie

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
pl: Korfu

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
pl: Wyspy Egejskie Północne

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
pl: Mitylena

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
pl: Peleponez

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
pl: Trypolis

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
pl: Wyspy Egejskie Południowe

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
pl: Tesalia

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
pl: Grecja Zachodnia

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
pl: Zachodnia Macedonia

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
pl: Góra Athos

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
pl: Karies

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
pl: Grecja (regiony)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
pl: Regiony

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
pl: Nie Grecja (regiony)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
pl: Wschodnia Macedonia i Tracja

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
pl: Środkowa Macedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
pl: Saloniki

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
pl: Zachodnia Macedonia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
pl: Wyspy Jońskie

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
pl: Korfu

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
pl: Epir

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
pl: Grecja Zachodnia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
pl: Środkowa Grecja

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
pl: Attyka

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
pl: Peloponez

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
pl: Trypolis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
pl: Wyspy Egejskie Północne

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
pl: Mitylena

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
pl: Wyspy Egejskie Południowe

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
pl: Kreta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
pl: Góra Athos: region autonomiczny

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
pl: Karies

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
pl: Grecja (prefektury)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
pl: Prefektury

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
pl: Nie Grecja (prefektury)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
pl: Kawala

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
pl: Chalkidiki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
pl: Saloniki

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
pl: Korfu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
pl: Etolia i Akarnania

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
pl: Eubea

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
pl: Beocja

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
pl: Pireus

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
pl: Zachodnia Attyka

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
pl: Wschodnia Attyka

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
pl: Arkadia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
pl: Koryntia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
pl: Korynt

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
pl: Lakonia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
pl: Sparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
pl: Mesynia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
pl: Cyklady

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
pl: Dodekanez

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
pl: Rodos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
pl: Góra Athos: region autonomiczny

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
pl: Karies

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
pl: Gwatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
pl: Nie Gwatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
pl: Nie Gujarat

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
pl: Gujana

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
pl: Nie Gujana

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
pl: Górne Demerara-Berbice

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
pl: Nie Haiti

[ctx: haryana.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
pl: Nie Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
pl: uChamba

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
pl: Nie Honduras

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
pl: Węgry (komitaty)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
pl: Komitaty

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
pl: Nie Węgry

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
pl: Budapeszt

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
pl: Węgry (regiony)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
pl: Nie Węgry

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
pl: Zachodni kraj zadunajski

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
pl: Południowy kraj zadunajski

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
pl: Środkowy kraj zadunajski

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
pl: Środkowe Węgry

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
pl: Budapeszt

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
pl: Północne Węgry

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
pl: Północna Wielka Nizina

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
pl: Południowa Wielka Nizina

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
pl: Islandia (podział administracyjny)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
pl: Nie Islandia

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
pl: Okręg wschodni

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
pl: Okręg stołeczny

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
pl: Okręg północno-wschodni

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
pl: Okręg północno-zachodni

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
pl: Okręg południowy

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
pl: Półwysep Reykjanes

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
pl: Okręg Fiordów Zachodnich

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
pl: Okręg zachodni

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
pl: Lodowiec Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
pl: Lodowiec Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
pl: Lodowiec Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
pl: Lodowiec Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
pl: Lodowiec Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: India
pl: Indie

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
pl: Stany i terytoria

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: india.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: india.kgm]
en: Not India
pl: Nie Indie

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
pl: Andhra Pradeś

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
pl: Arunaćal Pradeś

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
pl: Gudżarat

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
pl: Harijana

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
pl: Himaćal Pradeś

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
pl: Dżammu i Kaszmir

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
pl: Dźharkhand

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
pl: Madhja Pradeś

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
pl: Maharasztra

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
pl: Meghalaja

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
pl: Pendżab

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
pl: Radżastan

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
pl: Sikim

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
pl: Uttarańćal

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
pl: Uttar Pradeś

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
pl: Bengal Zachodni

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
pl: Andamany i Nikobary

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
pl: Czandigarh

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
pl: Dadra i Nagar Haveli

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
pl: Daman i Diu

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
pl: Indonezja

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
pl: Nie Indonezja

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
pl: Północna Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
pl: Zachodnia Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
pl: Wyspy Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
pl: Południowa Sumatra

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
pl: Okręg stołeczny Dżakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
pl: Dżakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
pl: Zachodnia Jawa

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
pl: Środkowa Jawa

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
pl: Okręg specjalny Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
pl: Wschodnia Jawa

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
pl: Surabaja

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
pl: Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
pl: Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
pl: Borneo Zachodnie

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
pl: Borneo Środkowe

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
pl: Borneo Południowe

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
pl: Borneo Wschodnie

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
pl: Północne Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
pl: Środkowe Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
pl: Południowo-wschodnie Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
pl: Południowe Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
pl: Zachodnie Sulawesi

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
pl: Moluki

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
pl: Pólnocne Moluki

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
pl: Papua Zachodnia

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
pl: Teheran

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
pl: Kom

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
pl: Kazwin

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
pl: Ardebil

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
pl: Zandżan

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
pl: Azerbejdżan Wschodni

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
pl: Azerbejdżan Zachodni

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
pl: Urmia

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
pl: Kurdystan

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
pl: Sanandadż

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
pl: Hamadan

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
pl: Bachtaran (dawniej Kermanszahan)

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
pl: Laurestan

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
pl: Chorramabad

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
pl: Chuzestan

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
pl: Ahwaz

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
pl: Bachtjari

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
pl: Szahr-e Kord

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
pl: Kohgiluje wa Bojer Ahmad

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
pl: Jasudż

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
pl: Buszahr

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
pl: Sziraz

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
pl: Bandar Abbas

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
pl: Beludżystan i Sistan

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
pl: Jezd

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
pl: Isfahan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
pl: Chorasan Południowy

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
pl: Chorasan Razavi

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
pl: Chorasan Północny

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
pl: Zatoka Perska

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
pl: Zatoka Omańska

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
pl: Morze Kaspijskie

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
pl: Jezioro Urmia

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
pl: Irak

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
pl: Kuwejt

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
pl: Afganistan

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
pl: Katar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
pl: Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
pl: Nie Irak

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
pl: Bagdad

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
pl: Majsan

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
pl: Al Basra

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
pl: Al Musanna

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
pl: Al-Kadisijja

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
pl: Babilon

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
pl: Nadżaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
pl: Niniwa

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
pl: As-Sulajmanijja

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
pl: Irlandia (prowincje)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
pl: Nie Irlandia (prowincje)

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
pl: Izrael

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: israel.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
pl: Nie Izrael

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
pl: Jerozolima

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
pl: Północny

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
pl: Nazaret

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
pl: Hajfa

[ctx: israel.kgm]
en: Center
pl: Centralny

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
pl: Tel Awiw

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
pl: Południowy

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
pl: Beer Szewa

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
pl: Włochy

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
pl: Nie Włochy

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
pl: Sycylia

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
pl: Friuli-Wenecja Julijska

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
pl: Triest

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
pl: Abruzja

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
pl: Lacjum

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
pl: Kalabria

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
pl: Piemont

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
pl: Turyn

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
pl: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
pl: Mediolan

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
pl: Trydent-Górna Adyga

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
pl: Toskania

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
pl: Florencja

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
pl: Emilia-Romania

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
pl: Bolonia

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
pl: Valle d'Aosta

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
pl: Kampania

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
pl: Neapol

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
pl: Genua

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
pl: Sardynia

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
pl: Marche

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
pl: Wenecja Euganejska

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
pl: Wenecja

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
pl: Prowincje Włoch

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
pl: Nie Włochy

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
pl: Turyn

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
pl: Mediolan

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
pl: Padwa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
pl: Wenecja

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
pl: Werona

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
pl: Triest

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
pl: Genua

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
pl: Bolonia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
pl: Florencja

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
pl: Piza

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
pl: Pesaro i Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
pl: Neapol

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
pl: Katania

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
pl: Syrakuzy

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
pl: Jamajka

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
pl: Parafie

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
pl: Nie Jamajka

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
pl: Prefektury

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
pl: Poza mapą

[ctx: japan.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
pl: Kioto

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
pl: Hiroszima

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
pl: Jokohama

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
pl: Tokio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
pl: Nie Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
pl: Nie Kazachstan

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
pl: Miasto Almaty

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
pl: Bajkonur

en: E&xplore Map
pl: &Przeglądaj mapę

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
pl: W tej sekcji kliknięcie lewym przyciskiem myszy na części mapy pozwoli dowiedzieć się więcej o danym obszarze

en: Test Yourself:
pl: Sprawdź się:

en: &Location of Regions
pl: &Położenie regionów

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
pl: W tym zadaniu po lewej pod menu widzisz nazwę obszaru, a Twoim zdaniem jest znalezienie go na mapie

en: &Place Regions in the Map
pl: &Położenie regionów na mapie

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
pl: W tym zadaniu masz kształt obszaru i musisz umieścić go na mapie

en: &Regions by Capital
pl: &Regiony na podstawie stolic

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
pl: Tutaj Twoim zadaniem jest zgadnięcie nazwy obszaru, kiedy znasz jego stolicę

en: &Capitals of Regions
pl: &Stolice regionów

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
pl: Twoim zadaniem jest podanie stolicy obszaru

en: Re&gions by Flag
pl: Re&giony na podstawie flag

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
pl: Twoim zdaniem jest podanie nazwy obszaru znając jego flagę

en: &Flags of Regions
pl: &Flagi regionów

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
pl: Twoim zadaniem jest podanie flagi obszaru znając jego nazwę

en: &Open Map...
pl: &Otwórz mapę...

en: &Zoom
pl: &Powiększenie

en: &Original Size
pl: &Pierwotny rozmiar

en: &Automatic Zoom
pl: &Automatyczne powiększenie

en: &Move
pl: &Przemieść

en: Disclaimer
pl: Zastrzeżenie

en: Map author
pl: Autor mapy

en: General
pl: Ogólne

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
pl: Nie można otworzyć ostatnio użytej mapy. Błąd przetwarzania %1: %2

en: There is no current map
pl: Nie ma mapy bieżącej

en: Number of Questions
pl: Liczba pytań

en: How many questions do you want? (1 to %1)
pl: Ile pytań sobie życzysz? (od 1 do %1)

en: &Location of %1
pl: &Położenie: %1 |/| &Położenie $[przypadek-male dopelniacz %1]

en: &Place %1 in the Map
pl: Umieść na &mapie: %1 |/| $[przypadek-wielkie biernik %1] na &mapie

en: %1 by Flag
pl: %1 na podstawie flag

en: &Flags of %1
pl: &Flagi: %1 |/| &Flagi $[przypadek-male dopelniacz %1]

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
pl: <qt>Bieżąca mapa:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
pl: Mapy, flagi, tłumaczenia itp są tak dokładne jak tylko odpowiedni autorzy mogli zapewnić. Jednak program KGeography nie powinien być zawsze uważany za źródło miarodajne.

en: This map has been created by %1.
pl: Autor mapy: %1.

en: Map Author
pl: Autor mapy

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
pl: Ostatnio otwarta mapa

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
pl: Wyrównanie umieszczenia pytania

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
pl: Zapytaj o potwierdzenie przed następnym pytaniem

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
pl: Czy naciśnięcie spacji podczas unoszenia się nad przyciskiem ma uaktywnić ten przycisk

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
pl: Co zrobić kolorom wydziałów

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
pl: Wyrównanie &pytania

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
pl: L&ewy górny róg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
pl: &Góra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
pl: P&rawy górny róg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
pl: &Lewo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
pl: Śr&odek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
pl: &Prawo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
pl: Le&wy dolny róg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
pl: &Dół

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
pl: Prawy dolny ró&g

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
pl: Czy użytkownik będzie musiał kliknąć "Akceptuj" po wybraniu odpowiedzi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
pl: Czekaj na pot&wierdzenie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
pl: Czy naciśnięcie spacji wywoła przyciska pod myszą czy nie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
pl: &Uaktywnianie podąża za myszą

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
pl: Wybierz czy chcesz zachować obecne kolory dzielące, czy chcesz losowych kolorów.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
pl: Kolory podziału mapy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
pl: Zawsze te same

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
pl: Użyj losowych kolorów

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
pl: Obwody

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
pl: Nie Kirgistan

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
pl: Biszkek

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
pl: batkeński

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
pl: czujski

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
pl: dżalalabadzki

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
pl: oszyński

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
pl: issykkulski

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
pl: Miasto Osz

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
pl: Litewskie okręgi (Przed 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
pl: Litwa

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
pl: Białoruś

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
pl: Miasto Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
pl: Miasto Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
pl: Miasto Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
pl: Miasto Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
pl: Miasto Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
pl: Miasto Ryga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
pl: Miasto Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
pl: Gminy

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
pl: Nie Liechtenstein

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
pl: Litwa (gminy)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
pl: Gminy

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
pl: Nie Litwa (gminy)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Akmenė
pl: Okmiany (Akmenė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Naujoji Akmenė
pl: Nowe Okmiany (Naujoji Akmenė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
pl: Miasto Olita (Alytus)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus
pl: Olita (Alytus)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Anykščiai
pl: Onikszty (Anykščiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Birštonas
pl: Birsztany (Birštonas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Biržai
pl: Birże (Biržai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Druskininkai
pl: Druskieniki (Druskininkai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Elektrėnai
pl: Elektreny (Elektrėnai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ignalina
pl: Ignalino (Ignalina)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jonava
pl: Janów nad Wilią (Jonava)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Joniškis
pl: Janiszki (Joniškis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jurbarkas
pl: Jurbork (Jurbarkas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaišiadorys
pl: Koszedary (Kaišiadorys)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kalvarija
pl: Kalwaria (Kalvarija)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
pl: Miasto Kowno (Kaunas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
pl: Kowno (Kaunas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kazlų Rūda
pl: Kozłowa Ruda (Kazlų Rūda)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kėdainiai
pl: Kiejdany (Kėdainiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kelmė
pl: Kielmy (Kelmė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
pl: Miasto Kłajpeda (Klaipėda)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
pl: Kłajpeda (Klaipėda)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Gargždai
pl: Gorżdy (Gargždai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kretinga
pl: Kretynga (Kretinga)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kupiškis
pl: Kupiszki (Kupiškis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lazdijai
pl: Łoździeje (Lazdijai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Marijampolė
pl: Mariampol (Marijampolė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Mažeikiai
pl: Możejki (Mažeikiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Molėtai
pl: Malaty (Molėtai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Neringa
pl: Neringa (Neringos)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Nida
pl: Nida (Nida)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pagėgiai
pl: Pojegi (Pagėgiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pakruojis
pl: Pokrój (Pakruojis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
pl: Miasto Połąga (Palanga)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
pl: Miasto Poniewież (Panevėžys)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
pl: Poniewież (Panevėžys)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pasvalys
pl: Poswol (Pasvalys)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Plungė
pl: Płungiany (Plungė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Prienai
pl: Preny (Prienai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Radviliškis
pl: Radziwiliszki (Radviliškis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Raseiniai
pl: Rosienie (Raseiniai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rietavas
pl: Retów (Rietavas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rokiškis
pl: Rakiszki (Rokiškis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Skuodas
pl: Szkudy (Skuodas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šakiai
pl: Szaki (Šakiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šalčininkai
pl: Soleczniki (Šalčininkai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
pl: Miasto Szawle (Šiauliai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
pl: Szawle (Šiauliai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilalė
pl: Szyłele (Šilalė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilutė
pl: Szyłokarczma (Šilutė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Širvintos
pl: Szyrwinty (Širvintos)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Švenčionys
pl: Święciany (Švenčionys)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Tauragė
pl: Taurogi (Tauragė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Telšiai
pl: Telsze (Telšiai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Trakai
pl: Troki (Trakai)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ukmergė
pl: Wiłkomierz (Ukmergė)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Utena
pl: Uciana (Utena)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Varėna
pl: Orany (Varėna)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilkaviškis
pl: Wyłkowyszki (Vilkaviškis)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
pl: Miasto Wilno

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
pl: Wilno

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
pl: Miasto Wisaginia (Visaginas)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Zarasai
pl: Jeziorosy (Zarasai)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
pl: Luksemburg (kantony)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
pl: Kantony

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
pl: Nie Luksemburg (kantony)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: A Geography learning program
pl: Program do nauki geografii

en: Programmer and designer
pl: Projektant i programista

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
pl: Malezja

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
pl: Nie Malezja

[ctx: manipur.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
pl: Nie Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
pl: Imphal Zachodni

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
pl: Imphal Wschodni

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
pl: %1 jest stolicą...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
pl: Stolicą %1 jest...

en: %1 by Capital
pl: %1 na podstawie stolicy

en: Capitals of %1
pl: Stolice %1

en: Regions
pl: Regiony

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
pl: Mapa ma błąd. Skontaktuj się z autorem i przekaż, że mapa %1 nie ma nic związanego z kolorem %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
pl: Proszę nacisnąć na:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
pl: %1 na mapie

en: Choose Map to Use
pl: Wybierz mapę

en: Filter Maps
pl: Odfiltruj mapy

en: Error parsing %1: %2
pl: Błąd przetwarzania %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
pl: Mapa %1 ma tę samą nazwę co mapa %2

en: Error parsing
pl: Błąd przetwarzania

en: The map image file for %1 does not exist
pl: Plik mapy dla %1 nie istnieje

en: The flag image file for %1 does not exist
pl: Plik z flagą %1 nie istnieje

en: The blurred flag image file for %1 does not exist
pl: Plik obrazu z rozmytą flagą dla %1 nie istnieje

en: Invalid value in tag %1
pl: Nieprawidłowa wartość dla znacznika %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
pl: Istnieje już obszar o nazwie %1 albo związany z takim samym kolorem co %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
pl: Plik opisu mapy powinien zaczynać się od znacznika %1

en: Could not open %1 for reading.
pl: Nie można otworzyć %1 do odczytu.

en: %1 does not exist.
pl: %1 nie istnieje.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
pl: Plik opisu mapy powinien zaczynać mieć znacznik %1 wewnątrz %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
pl: Plik opisu mapy powinien mieć dokładnie jeden znacznik %1 wewnątrz %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
pl: Meksyk (stany)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
pl: Nie Meksyk (stany)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
pl: Okręg federalny

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
pl: Miasto Meksyk

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
pl: Nie Mongolia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
pl: Ułan Bator

en: Wikipedia page
pl: Strona Wikipedii

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
pl: Ameryka Północna i Środkowa

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
pl: Nie Ameryka Północna lub Środkowa

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
pl: Kanada

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
pl: Salwador

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
pl: Stany Zjednoczone Ameryki

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
pl: Waszyngton

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
pl: Wyspy Bahama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
pl: Dominikana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
pl: Kuba

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
pl: Hawana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
pl: Jamajka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
pl: Dominika

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
pl: Meksyk

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
pl: Miasto Meksyk

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
pl: Gwatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
pl: Miasto Gwatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
pl: Nikaragua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
pl: Miasto Panama

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
pl: Grenlandia (Dania)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
pl: Gujana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
pl: Wenezuela

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
pl: Kolumbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
pl: Nepal (strefy)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
pl: Strefy

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
pl: Nie Nepal (strefy)

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
pl: Holandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
pl: Nie Holandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
pl: Północny Brabant

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
pl: Północna Holandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
pl: Południowa Holandia

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
pl: Haga

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
pl: Nowa Zelandia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
pl: Nie Nowa Zelandia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
pl: Miasto Auckland

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
pl: Nikaragua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
pl: Nie Nikaragua

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
pl: Korea Północna

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
pl: Nie Korea Północna

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
pl: Północne Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
pl: Południowe Hamgyŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
pl: Północne Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
pl: Południowe Hwanghae

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
pl: Północny P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
pl: Południowe P'yŏngan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
pl: Region przemysłowy Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
pl: Region turystyczny Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
pl: Specjalny region administracyjny Sinŭiju

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
pl: Norwegia

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
pl: Okręgi

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
pl: Nie Norwegia

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
pl: Nie Oceania

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
pl: Wyspa Norfolk (Australia)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
pl: Wyspy Cooka (Nowa Zelandia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
pl: Niue (Nowa Zelandia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
pl: Tokelau (Nowa Zelandia)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
pl: Timor Wschodni

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
pl: Wyspa Wielkanocna

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
pl: Fidżi

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
pl: Suwa

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
pl: Indonezja

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
pl: Dżakarta

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
pl: Papua - Nowa Gwinea

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
pl: Sfederowane Stany Mikronezji

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
pl: Południowa Tarawa

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
pl: Nowa Kaledonia (Francja)

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
pl: Polinezja Francuska (Francja)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
pl: Wallis i Futuna (Francja)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
pl: Wyspy Pitcairn (Wielka Brytania)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
pl: Hawaje (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
pl: Amerykańskie Samoa (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
pl: Północne Wyspy Mariańskie (USA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: oman.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
pl: Nie Oman

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
pl: Maskat

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
pl: Nie Pakistan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
pl: Beludżystan

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
pl: Peszawar

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
pl: Karaczi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
pl: Stołeczne Terytorium Islamabadu

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
pl: Terytoria Plemienne Administrowane Federalnie

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
pl: Peszawar i Islamabad

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: panama.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
pl: Nie Panama

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
pl: Paragwaj

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
pl: Nie Paragwaj

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
pl: Okręg stołeczny Asunción

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
pl: Pacyfik

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
pl: Ekwador

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
pl: Kolumbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
pl: Brazylia

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
pl: Boliwia

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
pl: Filipiny

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
pl: Nie Filipiny

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
pl: Miasto Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
pl: Miasto Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
pl: Miasto Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
pl: Miasto Batangas

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
pl: Miasto Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
pl: Miasto Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
pl: Miasto Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
pl: Miasto Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
pl: Miasto Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
pl: Miasto Cebu

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
pl: Miasto Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
pl: Miasto Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
pl: Miasto Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
pl: Wschodni Samar

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
pl: Miasto Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
pl: Miasto Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
pl: Miasto Iloilo

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
pl: Miasto San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
pl: Miasto Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
pl: Miasto Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
pl: Miasto Masbate

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
pl: Miasto Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
pl: Miasto Cagayan de Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
pl: Miasto Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
pl: Miasto Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
pl: Miasto Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
pl: Miasto Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
pl: Miasto Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
pl: Miasto Lucena

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
pl: Miasto Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
pl: Miasto Sorsogon

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
pl: Miasto Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
pl: Miasto Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
pl: Miasto Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
pl: Miasto Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
pl: Miasto Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
pl: Miasto Pagadian

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
pl: Stolica

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
pl: Proszę umieścić na mapie:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
pl: Umieść na mapie: %1

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
pl: Polska

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
pl: Województwa

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
pl: Nie Polska

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
pl: Mazowieckie

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
pl: Warszawa

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
pl: Warmińsko-mazurskie

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
pl: Podlaskie

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
pl: Podkarpackie

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
pl: Małopolskie

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
pl: Śląskie

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
pl: Pomorskie

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
pl: Zachodniopomorskie

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
pl: Wielkopolskie

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
pl: Dolnośląskie

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
pl: Lubuskie

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
pl: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
pl: Kujawsko-pomorskie

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
pl: Bydgoszcz i Toruń

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
pl: Portugalia (okręgi)

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
pl: Granica

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
pl: Madera

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
pl: Lisbona

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
pl: Portugalia (tradycyjne prowincje)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
pl: Prowincje (tradycyjne)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
pl: Granica

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
pl: Lisbona

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
pl: Madera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
pl: Portugalia (regiony)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
pl: Nie Portugalia (regiony)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
pl: Lisbona (region)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
pl: Lisbona

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
pl: Madera

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
pl: Azory

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
pl: Gminy

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
pl: Floryda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
pl: Republika Irlandii

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
pl: Hrabstwa

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
pl: Nie Republika Irlandii

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
pl: Rumunia

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
pl: Okręgi

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: romania.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
pl: Nie Rumunia

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
pl: Bukareszt

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
pl: Miasto Bukareszt

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
pl: Rosja (okręgi)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
pl: Nie Rosja (okręgi)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
pl: Centralny

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
pl: Dalekowschodni

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Khabarovsk
pl: Chabarowsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
pl: Północno-zachodni

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
pl: Syberyjski

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
pl: Nowosybirsk

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
pl: Południowy

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
pl: Rostów nad Donem

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
pl: Uralski

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
pl: Jekaterynburg

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
pl: Nadwołżański

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
pl: Niżny Nowogród

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
pl: Rosja (podmioty federalne)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
pl: Nie Rosja (podmioty federalne)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
pl: Republika Adygei

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
pl: Majkop

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
pl: Republika Baszkirii

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
pl: Republika Buriacji

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
pl: Ułan Ude

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
pl: Republika Ałtaju

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
pl: Gorno-Ałtajsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
pl: Machaczkała

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
pl: Inguszetia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
pl: Kabardyno-Bałkaria

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
pl: Nalczyk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
pl: Kałmucja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
pl: Karaczajo-Czerkiesja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
pl: Czerkiesk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
pl: Pietrozawodsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
pl: Syktywkar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
pl: Mari Eł

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
pl: Joszkar-Oła

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
pl: Mordwa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
pl: Sarańsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
pl: Republika Sachy (Jakucji)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
pl: Jakuck

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
pl: Osetia Północna-Alania

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
pl: Władykaukaz

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
pl: Kazań

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
pl: Tuwa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
pl: Kyzył

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
pl: Udmurcja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
pl: Iżewsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
pl: Chakasja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
pl: Czeczenia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
pl: Czuwaszja

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
pl: Czeboksary

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
pl: Kraj Ałtajski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
pl: Barnauł

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
pl: Kraj Krasnodarski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
pl: Krasnodarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
pl: Kraj Krasnojarski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
pl: Krasnojarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
pl: Kraj Nadmorski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
pl: Władywostok

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
pl: Kraj Stawropolski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
pl: Stawropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
pl: Kraj Chabarowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk
pl: Chabarowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
pl: Kraj Permski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
pl: Obwód amurski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
pl: Błagowieszczeńsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
pl: Obwód archangielski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk
pl: Archangielsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
pl: Obwód astrachański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
pl: Astrachań

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
pl: Obwód biełgorodzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
pl: Biełgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
pl: Obwód briański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
pl: Briańsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
pl: Obwód włodzimierski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
pl: Włodzimierz nad Klaźmą

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
pl: Obwód wołgogradzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
pl: Wołgograd

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
pl: Obwód wołogodzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
pl: Wołogda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
pl: Obwód woroneski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
pl: Woroneż

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
pl: Obwód iwanowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
pl: Iwanowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
pl: Obwód irkucki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
pl: Irkuck

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
pl: Obwód kaliningradzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
pl: Obwód kałuski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
pl: Kaługa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
pl: Kraj Kamczacki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
pl: Pietropawłowsk Kamczacki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
pl: Obwód kemerowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
pl: Kemerowo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
pl: Obwód kirowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
pl: Kirow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
pl: Obwód kostromski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
pl: Obwód kurgański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
pl: Obwód kurski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
pl: Obwód leningradzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
pl: Obwód lipiecki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
pl: Lipieck

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
pl: Obwód magadański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
pl: Obwód moskiewski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
pl: Obwód murmański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
pl: Murmańsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
pl: Obwód niżnonowogrodzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
pl: Niżny Nowogród

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
pl: Obwód nowogrodzki

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
pl: Nowogród

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
pl: Obwód nowosybirski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
pl: Nowosybirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
pl: Obwód omski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
pl: Obwód orenburski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
pl: Obwód orłowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
pl: Orzeł

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
pl: Obwód penzeński

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
pl: Obwód pskowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
pl: Psków

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
pl: Obwód rostowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
pl: Rostów nad Donem

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
pl: Obwód riazański

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
pl: Riazań

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
pl: Obwód samarski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
pl: Obwód saratowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
pl: Saratów

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
pl: Obwód sachaliński

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
pl: Jużnosachalińsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
pl: Obwód swierdłowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
pl: Jekaterynburg

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
pl: Obwód smoleński

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
pl: Smoleńsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
pl: Obwód tambowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
pl: Tambow

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
pl: Obwód twerski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
pl: Twer

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
pl: Obwód tomski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
pl: Obwód tulski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
pl: Tuła

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
pl: Obwód tiumeński

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
pl: Tiumeń

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
pl: Obwód uljanowski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
pl: Uljanowsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
pl: Obwód czelabiński

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
pl: Czelabińsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
pl: Kraj zabajkalski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
pl: Czyta

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
pl: Obwód jarosławski

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
pl: Jarosław

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
pl: Żydowski Obwód Autonomiczny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
pl: Birobidżan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
pl: Nieniecki Okręg Autonomiczny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
pl: Narjan-Mar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
pl: Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny - Jugra

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
pl: Chanty-Mansyjsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
pl: Czukocki Okręg Autonomiczny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
pl: Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
pl: Salechard

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
pl: Gminy

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
pl: Nie San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
pl: Nie Arabia Saudyjska

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
pl: Mekka

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
pl: Nie Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
pl: Północny Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
pl: Zachodni Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
pl: Południowy Sikkim

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
pl: Wschodni Sikkim

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
pl: Słowacja

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
pl: Nie Słowacja

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
pl: Bratysława

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
pl: Trnawa

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
pl: Trenczyn

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
pl: Żylina

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
pl: Bańska Bystrzyca

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
pl: Preszów

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
pl: Koszyce

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
pl: Słowenia (krainy tradycyjne)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
pl: Nie Słowenia (krainy tradycyjne)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
pl: Górna Kraina

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
pl: Karyntia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
pl: Wewnętrzna Kraina

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
pl: Dolna Kraina

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
pl: Słoweńska Istria

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
pl: Nie Republika Południowej Afryki

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Wschodnia

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
pl: Wolne Państwo

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Północna

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
pl: Prowincja Północno-Zachodnia

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
pl: Prowincja Przylądkowa Zachodnia

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
pl: Ameryka Południowa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
pl: Wybrzeże

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
pl: Kolumbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
pl: Bogota

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
pl: Wenezuela

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
pl: Gujana

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
pl: Surinam

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
pl: Ekwador

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
pl: Brazylia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
pl: Boliwia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
pl: Paragwaj

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
pl: Argentyna

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
pl: Urugwaj

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
pl: Korea Południowa

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
pl: Regiony

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
pl: Poza mapą

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
pl: Seul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
pl: Regiony autonomiczne

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
pl: Nie Hiszpania

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
pl: Granica zewnętrzna

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
pl: Andaluzja

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
pl: Sewilla

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
pl: Aragonia

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
pl: Saragossa

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
pl: Asturia

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
pl: Baleary

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
pl: Kraj Basków

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
pl: Wyspy Kanaryjskie

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
pl: Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
pl: Kantabria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
pl: Kastylia-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
pl: Kastylia-Leon

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
pl: Katalonia

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
pl: Estremadura

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
pl: Galicja

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
pl: Madryt

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
pl: Murcja

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
pl: Nawarra

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
pl: Pampeluna

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
pl: Walencja

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
pl: Walencja

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
pl: Podziała administracyjny Hiszpanii

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
pl: Francja

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
pl: Portugalia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
pl: Maroko

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
pl: Algieria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
pl: Asturia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
pl: Kantabria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
pl: Baleary

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
pl: Madryt

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
pl: Murcja

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
pl: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
pl: Salamanka

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
pl: Sewilla

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
pl: Walencja

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
pl: Kraj Basków

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
pl: Saragossa

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
pl: Nie Sri-Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
pl: Centralny

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
pl: Północno centralny

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
pl: Północny

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
pl: Wschodni

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
pl: Północno-zachodni

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
pl: Południowy

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
pl: Zachodni

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Colombo
pl: Kolombo

[ctx: sudan.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
pl: Nie Sudan

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
pl: Nil Błękitny

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
pl: Biały Nil

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
pl: Północny Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
pl: Południowy Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
pl: Zachodni Darfur

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
pl: Morze Czerwone

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
pl: Chartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
pl: Kordofan Północny

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
pl: Kordofan Południowy

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
pl: Północna

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
pl: Rzeka Nil

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
pl: Surinam

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
pl: Nie Surinam

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
pl: Podział administracyjny Szwecji

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
pl: Regiony

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
pl: Granica kraju

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
pl: Wybrzeże

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
pl: Nie Szwecja

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
pl: Sztokholm

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
pl: Sztokholm

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
pl: Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
pl: Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
pl: Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
pl: Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
pl: Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
pl: Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
pl: Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
pl: Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
pl: Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
pl: Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
pl: Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
pl: Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
pl: Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
pl: Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
pl: Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
pl: Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
pl: Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
pl: Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
pl: Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
pl: Kraj Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
pl: Szwajcaria

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
pl: Kantony

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
pl: Nie Szwajcaria

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
pl: Zurych

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
pl: Berno

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
pl: Berno

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
pl: Lucerna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
pl: Bazylea-miasto

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
pl: Bazylea

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
pl: Bazylea-okręg

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
pl: Appenzell Ausserrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
pl: Appenzell Innerrhoden

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
pl: Gryzonia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
pl: Genewa

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
pl: Nie Tadżykistan

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
pl: Surch

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
pl: Chodżent

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
pl: Okręgi subordynacji republikańskiej

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
pl: Duszanbe

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Coimbatore
pl: Coimbra

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
pl: Tajlandia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
pl: Nie Tajlandia

[ctx: tripura.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
pl: Nie Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
pl: Północna Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
pl: Południowa Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
pl: Zachodnia Tripura

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
pl: Nie Turcja

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
pl: Nie Turkmenistan

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Balkan
pl: Bałkański

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
pl: Daszoguz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
pl: Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
pl: Obwody

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
pl: Obwód wołyński

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
pl: Łuck

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
pl: Obwód lwowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
pl: Lwów

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
pl: Obwód zakarpacki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
pl: Użhorod

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
pl: Obwód rówieński

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
pl: Równe

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
pl: Obwód tarnopolski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
pl: Tarnopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
pl: Obwód chmielnicki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
pl: Chmielnicki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
pl: Obwód iwanofrankowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
pl: Iwano-Frankowsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
pl: Obwód czerniowiecki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
pl: Czerniowce

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
pl: Obwód żytomierski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
pl: Żytomierz

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
pl: Obwód winnicki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
pl: Winnica

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
pl: Obwód kijowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
pl: Kijów

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
pl: Obwód czerkaski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
pl: Czerkasy

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
pl: Obwód kirowogradzki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
pl: Obwód mikołajewski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
pl: Mikołajów

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
pl: Obwód odeski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
pl: Odessa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
pl: Obwód czernihowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
pl: Chernihów

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
pl: Obwód sumski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
pl: Obwód połtawski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
pl: Połtawa

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
pl: Obwód charkowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
pl: Charków

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
pl: Obwód dniepropetrowski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
pl: Dniepr

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
pl: Obwód doniecki

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
pl: Donieck

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
pl: Obwód zaporoski

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
pl: Zaporoże

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
pl: Obwód chersoński

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
pl: Chersoń

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
pl: Obwód ługański

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
pl: Ługańsk

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
pl: Autonomiczna Republika Krymska

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
pl: Symferopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
pl: Miasto Kijów

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
pl: Miasto Sewastopol

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
pl: Morze Azowskie

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
pl: Morze Czarne

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
pl: Nie Ukraina

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
pl: Granica/wybrzeże

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
pl: Rzeka

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
pl: Urugwaj

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
pl: Departamenty

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
pl: Nie Urugwaj

[ctx: usa.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
pl: Wybrzeże

[ctx: usa.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
pl: Jezioro Górne

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
pl: Jezioro Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
pl: Jezioro Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
pl: Jezioro Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
pl: Jezioro Ontario

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
pl: Wyspy Bahama

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
pl: Kuba

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
pl: Kanada

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
pl: Meksyk

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
pl: Waszyngton, DK

[ctx: usa.kgm]
en: California
pl: Kalifornia

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
pl: Kolorado

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
pl: Denwer

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
pl: Floryda

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
pl: Hawaje

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
pl: Luizjana

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
pl: Newada

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
pl: Nowy Meksyk

[ctx: usa.kgm]
en: New York
pl: Nowy Jork

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
pl: Karolina Północna

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
pl: Dakota Północna

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
pl: Pensylwania

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
pl: Karolina Południowa

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
pl: Dakota Południowa

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
pl: Teksas

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
pl: Wirginia

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
pl: Waszyngton

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
pl: Wirginia Zachodnia

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
pl: Nie Uzbekistan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
pl: Aniżan

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
pl: Buchara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
pl: Buchara

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
pl: Fergana

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
pl: Dżyzak

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
pl: Chorezmijska

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
pl: Urgencz

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
pl: Nawoi

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
pl: Karszy

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
pl: Karszy

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
pl: Republika Karakałpacka

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
pl: Samarkanda

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
pl: Syrdaryjska

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
pl: Surchondaryjska

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
pl: Taszkencka

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
pl: Taszkent

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
pl: Taszkent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
pl: Wenezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
pl: Stany

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
pl: Nie Wenezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
pl: Dependencje fedralne

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
pl: Okręg stołeczny

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
pl: Wietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
pl: Nie Wietnam

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
pl: Wirginia (USA)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
pl: Hrabstwa i niepodległe miasta

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
pl: Granice

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
pl: Nie Wirginia

[ctx: virginia.kgm]
en: Accomack County
pl: Hrabstwo Accomack

[ctx: virginia.kgm]
en: Albemarle County
pl: Hrabstwo Albemarle

[ctx: virginia.kgm]
en: Alleghany County
pl: Hrabstwo Alleghany

[ctx: virginia.kgm]
en: Amelia County
pl: Hrabstwo Amelia

[ctx: virginia.kgm]
en: Amherst County
pl: Hrabstwo Amherst

[ctx: virginia.kgm]
en: Appomattox County
pl: Hrabstwo Appomattox

[ctx: virginia.kgm]
en: Arlington County
pl: Hrabstwo Arlington

[ctx: virginia.kgm]
en: Augusta County
pl: Hrabstwo Augusta

[ctx: virginia.kgm]
en: Bath County
pl: Hrabstwo Bath

[ctx: virginia.kgm]
en: Bedford County
pl: Hrabstwo Bedford

[ctx: virginia.kgm]
en: Bland County
pl: Hrabstwo Bland

[ctx: virginia.kgm]
en: Botetourt County
pl: Hrabstwo Botetourt

[ctx: virginia.kgm]
en: Brunswick County
pl: Hrabstwo Brunszwiku

[ctx: virginia.kgm]
en: Buchanan County
pl: Hrabstwo Buchanan

[ctx: virginia.kgm]
en: Buckingham County
pl: Hrabstwo Buckingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Campbell County
pl: Hrabstwo Campbell

[ctx: virginia.kgm]
en: Caroline County
pl: Hrabstwo Caroline

[ctx: virginia.kgm]
en: Carroll County
pl: Hrabstwo Carroll

[ctx: virginia.kgm]
en: Charles City County
pl: Hrabstwo Miasta Charles

[ctx: virginia.kgm]
en: Charlotte County
pl: Hrabstwo Charlotte

[ctx: virginia.kgm]
en: Chesterfield County
pl: Hrabstwo Chesterfield

[ctx: virginia.kgm]
en: Clarke County
pl: Hrabstwo Clarke

[ctx: virginia.kgm]
en: Craig County
pl: Hrabstwo Craig

[ctx: virginia.kgm]
en: Culpeper County
pl: Hrabstwo Culpeper

[ctx: virginia.kgm]
en: Cumberland County
pl: Hrabstwo Cumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Dickenson County
pl: Hrabstwo Dickenson

[ctx: virginia.kgm]
en: Dinwiddie County
pl: Hrabstwo Dinwiddie

[ctx: virginia.kgm]
en: Essex County
pl: Hrabstwo Essex

[ctx: virginia.kgm]
en: Fairfax County
pl: Hrabstwo Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: Fauquier County
pl: Hrabstwo Fauquier

[ctx: virginia.kgm]
en: Floyd County
pl: Hrabstwo Floyd

[ctx: virginia.kgm]
en: Fluvanna County
pl: Hrabstwo Fluvanna

[ctx: virginia.kgm]
en: Franklin County
pl: Hrabstwo Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: Frederick County
pl: Hrabstwo Frederick

[ctx: virginia.kgm]
en: Giles County
pl: Hrabstwo Giles

[ctx: virginia.kgm]
en: Gloucester County
pl: Hrabstwo Gloucester

[ctx: virginia.kgm]
en: Goochland County
pl: Hrabstwo Goochland

[ctx: virginia.kgm]
en: Grayson County
pl: Hrabstwo Grayson

[ctx: virginia.kgm]
en: Greene County
pl: Hrabstwo Greene

[ctx: virginia.kgm]
en: Greensville County
pl: Hrabstwo Greensville

[ctx: virginia.kgm]
en: Halifax County
pl: Hrabstwo Halifax

[ctx: virginia.kgm]
en: Hanover County
pl: Hrabstwo Hanover

[ctx: virginia.kgm]
en: Henrico County
pl: Hrabstwo Henrico

[ctx: virginia.kgm]
en: Henry County
pl: Hrabstwo Henry

[ctx: virginia.kgm]
en: Highland County
pl: Hrabstwo Highland

[ctx: virginia.kgm]
en: Isle of Wight County
pl: Hrabstwo Isle of Wight

[ctx: virginia.kgm]
en: James City County
pl: Hrabstwo Miasta James'a

[ctx: virginia.kgm]
en: King and Queen County
pl: Hrabstwo King and Queen

[ctx: virginia.kgm]
en: King George County
pl: Hrabstwo Króla George'a

[ctx: virginia.kgm]
en: King William County
pl: Hrabstwo Króla Williama

[ctx: virginia.kgm]
en: Lancaster County
pl: Hrabstwo Lancaster

[ctx: virginia.kgm]
en: Lee County
pl: Hrabstwo Lee

[ctx: virginia.kgm]
en: Loudoun County
pl: Hrabstwo Loudoun

[ctx: virginia.kgm]
en: Louisa County
pl: Hrabstwo Louisa

[ctx: virginia.kgm]
en: Lunenburg County
pl: Hrabstwo Lunenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Madison County
pl: Hrabstwo Madison

[ctx: virginia.kgm]
en: Mathews County
pl: Hrabstwo Mathews

[ctx: virginia.kgm]
en: Mecklenburg County
pl: Hrabstwo Mecklenburg

[ctx: virginia.kgm]
en: Middlesex County
pl: Hrabstwo Middlesex

[ctx: virginia.kgm]
en: Montgomery County
pl: Hrabstwo Montgomery

[ctx: virginia.kgm]
en: Nelson County
pl: Hrabstwo Nelson

[ctx: virginia.kgm]
en: New Kent County
pl: Hrabstwo New Kent

[ctx: virginia.kgm]
en: Northampton County
pl: Hrabstwo Northampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Northumberland County
pl: Hrabstwo Northumberland

[ctx: virginia.kgm]
en: Nottoway County
pl: Hrabstwo Nottoway

[ctx: virginia.kgm]
en: Orange County
pl: Hrabstwo Orange

[ctx: virginia.kgm]
en: Page County
pl: Hrabstwo Page

[ctx: virginia.kgm]
en: Patrick County
pl: Hrabstwo Patrick

[ctx: virginia.kgm]
en: Pittsylvania County
pl: Hrabstwo Pittsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Powhatan County
pl: Hrabstwo Powhatan

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince Edward County
pl: Hrabstwo Księcia Edwarda

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince George County
pl: Hrabstwo Księcia George'a

[ctx: virginia.kgm]
en: Prince William County
pl: Hrabstwo Księcia Williama

[ctx: virginia.kgm]
en: Pulaski County
pl: Hrabstwo Pulaski

[ctx: virginia.kgm]
en: Rappahannock County
pl: Hrabstwo Rappahannock

[ctx: virginia.kgm]
en: Richmond County
pl: Hrabstwo Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: Roanoke County
pl: Hrabstwo Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockbridge County
pl: Hrabstwo Rockbridge

[ctx: virginia.kgm]
en: Rockingham County
pl: Hrabstwo Rockingham

[ctx: virginia.kgm]
en: Russell County
pl: Hrabstwo Russell

[ctx: virginia.kgm]
en: Scott County
pl: Hrabstwo Scott

[ctx: virginia.kgm]
en: Shenandoah County
pl: Hrabstwo Shenandoah

[ctx: virginia.kgm]
en: Smyth County
pl: Hrabstwo Smyth

[ctx: virginia.kgm]
en: Southampton County
pl: Hrabstwo Southampton

[ctx: virginia.kgm]
en: Spotsylvania County
pl: Hrabstwo Spotsylvania

[ctx: virginia.kgm]
en: Stafford County
pl: Hrabstwo Stafford

[ctx: virginia.kgm]
en: Surry County
pl: Hrabstwo Surry

[ctx: virginia.kgm]
en: Sussex County
pl: Hrabstwo Sussex

[ctx: virginia.kgm]
en: Tazewell County
pl: Hrabstwo Tazewell

[ctx: virginia.kgm]
en: Warren County
pl: Hrabstwo Warren

[ctx: virginia.kgm]
en: Washington County
pl: Hrabstwo Waszyngtonu

[ctx: virginia.kgm]
en: Westmoreland County
pl: Hrabstwo Westmoreland

[ctx: virginia.kgm]
en: Wise County
pl: Hrabstwo Wise

[ctx: virginia.kgm]
en: Wythe County
pl: Hrabstwo Wythe

[ctx: virginia.kgm]
en: York County
pl: Hrabstwo York

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Alexandria
pl: Miasto Alexandria

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Bristol
pl: Miasto Bristol

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Buena Vista
pl: Miasto Buena Vista

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Charlottesville
pl: Miasto Charlottesville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Chesapeake
pl: Miasto Chesapeake

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Colonial Heights
pl: Miasto Colonial Heights

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Covington
pl: Miasto Covington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Danville
pl: Miasto Danville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Emporia
pl: Miasto Emporia

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fairfax
pl: Miasto Fairfax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Falls Church
pl: Miasto Falls Church

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Franklin
pl: Miasto Franklin

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Fredericksburg
pl: Miasto Fredericksburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Galax
pl: Miasto Galax

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hampton
pl: Miasto Hampton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Harrisonburg
pl: Miasto Harrisonburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Hopewell
pl: Miasto Hopewell

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lexington
pl: Miasto Lexington

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Lynchburg
pl: Miasto Lynchburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas
pl: Miasto Manassas

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Manassas Park
pl: Miasto Manassas Park

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Martinsville
pl: Miasto Martinsville

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Newport News
pl: Miasto Newport News

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norfolk
pl: Miasto Norfolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Norton
pl: Miasto Norton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Petersburg
pl: Miasto Petersburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Poquoson
pl: Miasto Poquoson

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Portsmouth
pl: Miasto Portsmouth

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Radford
pl: Miasto Radford

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Richmond
pl: Miasto Richmond

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Roanoke
pl: Miasto Roanoke

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Salem
pl: Miasto Salem

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Staunton
pl: Miasto Staunton

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Suffolk
pl: Miasto Suffolk

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Virginia Beach
pl: Miasto Virginia Beach

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Waynesboro
pl: Miasto Waynesboro

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Williamsburg
pl: Miasto Williamsburg

[ctx: virginia.kgm]
en: City of Winchester
pl: Miasto Winchester

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
pl: Wody (na świecie)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
pl: Oceany i zbiorniki wodne

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
pl: Nie wody

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
pl: Ocean Arktyczny

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
pl: Północny Pacyfik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
pl: Północny Atlantyk

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
pl: Południowy Pacyfik

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
pl: Południowy Atlantyk

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
pl: Ocean Indyjski

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
pl: Ocean Antarktyczny

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
pl: Kongo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
pl: Jezioro Czad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
pl: Nil

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
pl: Okawango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
pl: Oranje

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
pl: Wadi Dara

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
pl: Uebi Szebelie

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
pl: Wolta

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
pl: Dal

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
pl: Dunaj

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
pl: Dźwina

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
pl: Dniepr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
pl: Dniestr

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
pl: Łaba

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
pl: Garonna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
pl: Kura (i Aras)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
pl: Loara

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
pl: Newa

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
pl: Dwina

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
pl: Odra

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
pl: Pad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
pl: Ren

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
pl: Rodan

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
pl: Sekwana

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
pl: Tag

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
pl: Tygrys (oraz Eufrat)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
pl: Wisła

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
pl: Wołga

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
pl: Wezera

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
pl: Amu-daria

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
pl: Bałchasz

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
pl: Rzeka Czerwona

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
pl: Huang He

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
pl: Indygirka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
pl: Kołyma

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
pl: Kryszna

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
pl: Murray (oraz Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
pl: Saluin

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
pl: Syr-daria

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
pl: Rzeka Yalu

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
pl: Jangcy

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
pl: Jenisej

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
pl: Alabama (oraz Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
pl: Amazonka

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
pl: Orinoko

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
pl: Jezioro Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
pl: Urugwaj

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
pl: Duero

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
pl: Moza

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
pl: Jezioro Erie

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
pl: Morze Kaspijskie

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
pl: Tyber

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
pl: Bengal Zachodni

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
pl: Okręg

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
pl: Niezachodni Bengal

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
pl: Granica

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
pl: 24-Parganas Południowy

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
pl: 24-Parganas Północny

[ctx: world.kgm]
en: World
pl: Świat

[ctx: world.kgm]
en: Countries
pl: Kraje

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
pl: Nie kraj

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
pl: Algieria

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
pl: Algier

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
pl: Wagadugu

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
pl: Kamerun

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
pl: Jaunde

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
pl: Bangi

[ctx: world.kgm]
en: Chad
pl: Czad

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
pl: Ndżamena

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
pl: Jamasukro

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pl: Demokratyczna Republika Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
pl: Kinszasa

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
pl: Dżibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
pl: Egipt

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
pl: Kair

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
pl: Erytrea

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
pl: Etiopia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
pl: Addis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Accra
pl: Akra

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
pl: Gwinea

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
pl: Konakry

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea-Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
pl: Teheran

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
pl: Irak

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
pl: Bagdad

[ctx: world.kgm]
en: Israel
pl: Izrael

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
pl: Jerozolima

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
pl: Jordania

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
pl: Kenia

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
pl: Kuwejt

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
pl: Miasto Kuwejt

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
pl: Liban

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
pl: Bejrut

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
pl: Monrowia

[ctx: world.kgm]
en: Libya
pl: Libia

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
pl: Trypolis

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
pl: Madagaskar

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
pl: Antananarywa

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
pl: Mauretania

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
pl: Nawakszut

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
pl: Maroko

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
pl: Mozambik

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
pl: Windhuk

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
pl: Niamej

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
pl: Abudża

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
pl: Katar

[ctx: world.kgm]
en: Doha
pl: Ad-Dauha

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
pl: Republika Kongo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
pl: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
pl: Rijad

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
pl: Mogadiszu

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
pl: Pretoria, Bloemfontein i Cape Town

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
pl: Chartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
pl: Południowy Sudan

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
pl: Damaszek

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
pl: Gambia

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
pl: Bandżul

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
pl: Tunezja

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
pl: Abu Zabi

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
pl: Maskat

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
pl: Zachodni Brzeg

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
pl: Al-Ujun

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
pl: Jemen

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
pl: Sana

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
pl: Wiedeń

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
pl: Białoruś

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
pl: Mińsk

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
pl: Belgia

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
pl: Bruksela

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
pl: Sarajewo

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
pl: Bułgaria

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
pl: Chorwacja

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
pl: Zagrzeb

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
pl: Czechy

[ctx: world.kgm]
en: Prague
pl: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
pl: Dania

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
pl: Kopenhaga

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
pl: Tallin

[ctx: world.kgm]
en: Finland
pl: Finlandia

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
pl: Północna Macedonia

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
pl: Skopie

[ctx: world.kgm]
en: France
pl: Francja

[ctx: world.kgm]
en: Paris
pl: Paryż

[ctx: world.kgm]
en: Germany
pl: Niemcy

[ctx: world.kgm]
en: Greece
pl: Grecja

[ctx: world.kgm]
en: Athens
pl: Ateny

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
pl: Węgry

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
pl: Budapeszt

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
pl: Islandia

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
pl: Rejkiawik

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
pl: Irlandia

[ctx: world.kgm]
en: Italy
pl: Włochy

[ctx: world.kgm]
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
pl: Łotwa

[ctx: world.kgm]
en: Riga
pl: Ryga

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
pl: Litwa

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
pl: Wilno

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
pl: Mołdawia

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
pl: Kiszyniów

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
pl: Holandia

[ctx: world.kgm]
en: Norway
pl: Norwegia

[ctx: world.kgm]
en: Poland
pl: Polska

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
pl: Warszawa

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
pl: Portugalia

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
pl: Lizbona

[ctx: world.kgm]
en: Romania
pl: Rumunia

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
pl: Bukareszt

[ctx: world.kgm]
en: Russia
pl: Rosja

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
pl: Moskwa

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
pl: Belgrad

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
pl: Czarnogóra

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
pl: Słowacja

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
pl: Bratysława

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
pl: Słowenia

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
pl: Lublana

[ctx: world.kgm]
en: Spain
pl: Hiszpania

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
pl: Madryt

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
pl: Szwecja

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
pl: Sztokholm

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
pl: Szwajcaria

[ctx: world.kgm]
en: Bern
pl: Berno

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
pl: Turcja

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
pl: Ukraina

[ctx: world.kgm]
en: Kyiv
pl: Kijów

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
pl: Zjednoczone Królestwo (Wielkiej Brytanii)

[ctx: world.kgm]
en: London
pl: Londyn

[ctx: world.kgm]
en: Canada
pl: Kanada

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
pl: Salwador

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
pl: Stany Zjednoczone Ameryki

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
pl: Waszyngton

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
pl: Bahamy

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
pl: Dominikana

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
pl: Kuba

[ctx: world.kgm]
en: Havana
pl: Hawana

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
pl: Jamajka

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
pl: Dominika

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
pl: Meksyk

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
pl: Miasto Meksyk

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
pl: Gwatemala

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
pl: Miasto Gwatemala

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
pl: Nikaragua

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
pl: Miasto Panama

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
pl: Kolumbia

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
pl: Bogota

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
pl: Wenezuela

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
pl: Gujana

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
pl: Surinam

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
pl: Ekwador

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
pl: Brazylia

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
pl: Boliwia

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
pl: Paragwaj

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
pl: Asuncion

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
pl: Argentyna

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
pl: Urugwaj

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
pl: Watykan

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
pl: Monako

[ctx: world.kgm]
en: China
pl: Chiny

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
pl: Pekin

[ctx: world.kgm]
en: India
pl: Indie

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
pl: Kolombo i Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
pl: Ułan Bator

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

[ctx: world.kgm]
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
pl: Tokio

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
pl: Myanmar (Birma)

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
pl: Katmandu

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
pl: Indonezja

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
pl: Dżakarta

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
pl: Malezja

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
pl: Dakka

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
pl: Cypr

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
pl: Nikozja

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
pl: Afganistan

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
pl: Erywań

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
pl: Bahrajn

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
pl: Gruzja

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
pl: Aszchabad

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
pl: Taszkent

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
pl: Biszkek

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
pl: Duszanbe

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
pl: Wientian

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
pl: Kambodża

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
pl: Timor Wschodni

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
pl: Filipiny

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
pl: Tajlandia

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
pl: Wietnam

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
pl: Tajwan

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
pl: Tajpej

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
pl: Singapur

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
pl: Korea Północna

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
pl: Phenian

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
pl: Korea Południowa

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
pl: Seul

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
pl: Fidżi

[ctx: world.kgm]
en: Suva
pl: Suwa

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
pl: Papua - Nowa Gwinea

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
pl: Grenlandia (należąca do Danii)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
pl: Kontynenty (z bieguna północnego)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
pl: Kontynenty

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
pl: Najwyższy szczyt: %1 |/| Najwyższy szczyt $[przypadek-wielkie dopelniacz %1] to:

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
pl: Najwyższe szczyty kontynentów

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
pl: Na którym kontynencie znajduje się szczyt %1?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
pl: Najwyższe szczyty kontynentów

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
pl: Afryka

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
pl: Kilimandżaro

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
pl: Ameryka Północna

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
pl: Ameryka Południowa

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
pl: Antarktyda

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
pl: Azja

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
pl: Europa

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
pl: Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
pl: Prowincje

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
pl: Nie Jemen

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
pl: Abjan

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
pl: Aden

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
pl: Ad-Dali

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
pl: Al-Bajda

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
pl: Al-Hudajda

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Jawf
pl: Al-Dżauf

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
pl: Al-Mahra

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
pl: Al-Mahwit

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
pl: Amran

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
pl: Hadżdża

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
pl: Lahidż

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
pl: Marib

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
pl: Sada

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
pl: Sana

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
pl: Szabwa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pl: Demokratyczna Republika Kongo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
pl: Nie Demokratyczna Republika Konga

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
pl: Kinszasa

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
pl: Tanganika

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
pl: Zambia (okręgi)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
pl: Nie Zambia (okręgi)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
pl: Zambia (prowincje)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
pl: Nie Zambia (prowincje)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
pl: Środkowa

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
pl: Wschodnia

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
pl: Północna

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
pl: Północno-zachodnia

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
pl: Południowa

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
pl: Zachodnia

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
pl: Prowincje

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
pl: Nie Zimbabwe

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
pl: Zimbabwe (okręgi)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
pl: Okręgi

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
pl: Granica

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
pl: Woda

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
pl: Nie Zimbabwe (okręgi)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
pl: Gokwe północne

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
pl: Gokwe południowe
