kgeography - en to pt_BR translation catalogue (2310 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
pt_BR: Irã

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
pt_BR: Índia

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
pt_BR: Mazar-e-Sharif

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
pt_BR: Cabul

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
pt_BR: Qandahar

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
pt_BR: África

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: africa.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pt_BR: Não é África

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
pt_BR: Não é África

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
pt_BR: Argélia

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
pt_BR: Argel

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
pt_BR: Benim

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
pt_BR: Botsuana

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
pt_BR: Camarões

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
pt_BR: Chade

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
pt_BR: Comores

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
pt_BR: Egito

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
pt_BR: Adis Abeba

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
pt_BR: Gabão

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
pt_BR: Gana

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
pt_BR: Acra

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
pt_BR: Guiné

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
pt_BR: Conacri

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
pt_BR: Quênia

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
pt_BR: Nairóbi

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
pt_BR: Libéria

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
pt_BR: Monróvia

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
pt_BR: Líbia

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
pt_BR: Maurício

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
pt_BR: Porto Luís

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
pt_BR: Marrocos

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
pt_BR: Namíbia

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
pt_BR: Níger

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
pt_BR: República do Congo

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
pt_BR: Vitória

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
pt_BR: Somália

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
pt_BR: Mogadíscio

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
pt_BR: África do Sul

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
pt_BR: Pretória

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
pt_BR: Sudão

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
pt_BR: Cartum

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

[ctx: africa.kgm]
en: Eswatini
pt_BR: Suazilândia

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
pt_BR: Túnis

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
pt_BR: Ilhas Canárias (Espanha)

[ctx: africa.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
pt_BR: Las Palmas da Grande Canária e Santa Cruz de Tenerife

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
pt_BR: Reunião (França)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
pt_BR: Santa Helena (Reino Unido)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
pt_BR: Albânia (Distritos)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
pt_BR: Não é Albânia

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
pt_BR: Albânia (Prefeituras)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
pt_BR: Prefeituras

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
pt_BR: Não é Albânia

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
pt_BR: Argélia

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
pt_BR: Não é Argélia

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
pt_BR: Argel

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
pt_BR: Bugia

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
pt_BR: Constantina

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
pt_BR: Ghardaia

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
pt_BR: Medea

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
pt_BR: Orã

[ctx: algeria.kgm]
en: Saïda
pt_BR: Saida

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
pt_BR: Não é Andhra Pradesh

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
pt_BR: Godavari Ocidental

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
pt_BR: Godavari Oriental

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
pt_BR: Paróquias

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: andorra.kgm]
en: France
pt_BR: França

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
pt_BR: Andorra-a-Velha

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
pt_BR: Angola (Províncias)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
pt_BR: Não é Angola (Províncias)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
pt_BR: Canadá

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
pt_BR: Cuando-Cubango

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
pt_BR: Cuanza-Norte

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
pt_BR: Cuanza-Sul

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
pt_BR: Lunda-Norte

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
pt_BR: Lunda-Sul

en: Your Answers Were
pt_BR: Suas respostas foram

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
pt_BR: Você respondeu corretamente a %1 de %2 perguntas.

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Your Answer
pt_BR: Sua resposta

en: Correct Answer
pt_BR: Resposta correta

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
pt_BR: Não é Argentina

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
pt_BR: Buenos Aires (cidade)

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
pt_BR: Resistência

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
pt_BR: Santa Fé

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
pt_BR: Terra do Fogo

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
pt_BR: Armênia

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
pt_BR: Lago Van

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
pt_BR: Lago Sevan

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
pt_BR: Irã

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
pt_BR: Ierevan

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
pt_BR: Não é Arunachal Pradesh

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
pt_BR: Dibang Valley de baixo

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
pt_BR: Siang de cima

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
pt_BR: Siang Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
pt_BR: Siang Ocidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
pt_BR: Kameng Ocidental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
pt_BR: Kameng Oriental

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
pt_BR: Subansiri de Baixo

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
pt_BR: Subansiri de Cima

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
pt_BR: Ásia

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: asia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
pt_BR: Ancara

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
pt_BR: Egito

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
pt_BR: Adis Abeba

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
pt_BR: Irã

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
pt_BR: Teerã

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
pt_BR: Iraque

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
pt_BR: Bagdá

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
pt_BR: Jerusalém

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
pt_BR: Jordânia

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
pt_BR: Amã

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
pt_BR: Quênia

[ctx: asia.kgm]
en: Nairobi
pt_BR: Nairóbi

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
pt_BR: Cidade do Kuwait

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
pt_BR: Líbano

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
pt_BR: Beirute

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
pt_BR: Catar

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
pt_BR: Riad

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
pt_BR: Somália

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
pt_BR: Mogadíscio

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
pt_BR: Sudão

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
pt_BR: Cartum

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
pt_BR: Síria

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
pt_BR: Damasco

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
pt_BR: Cidade de Abu Dhabi

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
pt_BR: Omã

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
pt_BR: Mascate

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
pt_BR: Cisjordânia

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
pt_BR: Iêmen

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
pt_BR: Pequim

[ctx: asia.kgm]
en: India
pt_BR: Índia

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
pt_BR: Nova Deli

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
pt_BR: Colombo e Sri Jayewardenepura

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
pt_BR: Japão

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
pt_BR: Catmandu

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
pt_BR: Butão

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
pt_BR: Jacarta

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
pt_BR: Malásia

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
pt_BR: Cabul

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
pt_BR: Armênia

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
pt_BR: Ierevan

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
pt_BR: Barein

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
pt_BR: Asgabate

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
pt_BR: Bisqueque

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
pt_BR: Camboja

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
pt_BR: Filipinas

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
pt_BR: Tailândia

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
pt_BR: Hanói

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
pt_BR: Taipé

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
pt_BR: Singapura

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
pt_BR: Seul

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
pt_BR: Timor-Leste

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
pt_BR: Díli

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
pt_BR: Austrália

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Correct answers: %1/%2
pt_BR: Respostas corretas: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
pt_BR: Não é Assam

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
pt_BR: Austrália

[ctx: australia.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
pt_BR: Não é Austrália

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
pt_BR: Território da Capital da Austrália

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
pt_BR: Camberra

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
pt_BR: Nova Gales do Sul

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
pt_BR: Vitória

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
pt_BR: Austrália do Sul

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
pt_BR: Austrália Ocidental

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
pt_BR: Tasmânia

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
pt_BR: Áustria

[ctx: austria.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
pt_BR: Não é Áustria

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
pt_BR: Viena

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
pt_BR: Estíria

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
pt_BR: Caríntia

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
pt_BR: Tirol

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
pt_BR: Alta Áustria

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
pt_BR: Baixa Áustria

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
pt_BR: Não é Azerbaijão

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shirvan city
pt_BR: Cidade de Shirvan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
pt_BR: Cidade de Bacu

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
pt_BR: Cidade de Ganja

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
pt_BR: Rocha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
pt_BR: Hainaut

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
pt_BR: Kunar

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
pt_BR: Cidade da Lankaran

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
pt_BR: Cidade da Mingachevir

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
pt_BR: Cidade da Naftalan

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
pt_BR: Cidade da Shaki

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
pt_BR: Cidade de Sumqayit

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
pt_BR: Cidade de Shusha

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
pt_BR: Cidade de Khankendi

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
pt_BR: Cidade de Yevlakh

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
pt_BR: Cidade de Nakhichevan

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
pt_BR: Divisões

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
pt_BR: Não é Bangladesh

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
pt_BR: Barisal

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
pt_BR: Não é Bielorrússia

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
pt_BR: Voblast de Brest

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
pt_BR: Voblast de Homiel

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel
pt_BR: Homiel

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
pt_BR: Voblast de Hrodna

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
pt_BR: Voblast de Mahilou

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow
pt_BR: Mahilou

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
pt_BR: Voblast de Minsk

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
pt_BR: Voblast de Vitebsk

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
pt_BR: Bélgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
pt_BR: Não é Bélgica

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
pt_BR: Antuérpia

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
pt_BR: Bruxelas

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
pt_BR: Brabante Flamengo

[ctx: belgium.kgm]
en: Leuven
pt_BR: Lovaina

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
pt_BR: Flandres Ocidental

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
pt_BR: Flandres Oriental

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
pt_BR: Brabante Valão

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: belize.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
pt_BR: Não é Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
pt_BR: Distrito de Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
pt_BR: Cidade de Belize

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
pt_BR: Distrito de Cayo

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
pt_BR: Distrito Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
pt_BR: Cidade de Corozal

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
pt_BR: Distrito de Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
pt_BR: Cidade de Orange Walk

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
pt_BR: Distrito de Stann Creek

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
pt_BR: Distrito de Toledo

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
pt_BR: Butão

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
pt_BR: Não é Butão

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
pt_BR: Gana

[ctx: bihar.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: @title:group]
en: The %1 district has its headquarters at...
pt_BR: O distrito %1 tem sua sede em...

[ctx: @title]
en: Headquarters of Districts
pt_BR: Sedes e Distritos

[ctx: @title:group]
en: %1 is the district headquarters of...
pt_BR: %1 é a sede do distrito de...

[ctx: @title]
en: District by Headquarters
pt_BR: Sede dos distritos

[ctx: bihar.kgm]
en: Not Bihar
pt_BR: Não é Bihar

[ctx: bihar.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
pt_BR: Não é Bolívia

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
pt_BR: Bósnia-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
pt_BR: Cantões

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
pt_BR: Não é Bósnia-Herzegovina

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
pt_BR: Bósnia Central

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
pt_BR: Saraievo

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
pt_BR: Bósnia Ocidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
pt_BR: Herzegovina Ocidental

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
pt_BR: Sarajevo-Romanija ou Sokolac

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
pt_BR: Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
pt_BR: Não é Botsuana

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
pt_BR: Nordeste

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
pt_BR: Noroeste

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
pt_BR: Sudeste

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
pt_BR: Sul

en: &Accept
pt_BR: &Aceitar

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
pt_BR: Brasil

[ctx: brazil.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
pt_BR: Distrito Federal

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
pt_BR: Estado do Rio de Janeiro

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo State
pt_BR: Estado de São Paulo

[ctx: brazil.kgm]
en: São Paulo (city)
pt_BR: São Paulo (cidade)

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
pt_BR: Fora dos limites

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
pt_BR: Não é Bulgária

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
pt_BR: Província de Sofia

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
pt_BR: Cidade de Sofia

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Burkina Faso (Provinces)
pt_BR: Burkina Faso (Províncias)

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Not Burkina Faso
pt_BR: Não é Burkina Faso

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Gorom-gorom
pt_BR: Gorom-Gorom

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Zorgho
pt_BR: Zorgo

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Bazèga
pt_BR: Bazéga

[ctx: burkina_provinces.kgm]
en: Bobo Dioulasso
pt_BR: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Burkina Faso (Regions)
pt_BR: Burkina Faso (Regiões)

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Not Burkina Faso
pt_BR: Não é Burkina Faso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Est
pt_BR: Leste

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Nord
pt_BR: Centro-Norte

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Nord
pt_BR: Norte

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Plateau central
pt_BR: Planalto central

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Est
pt_BR: Centro-Leste

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Sud
pt_BR: Centro-Sul

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre
pt_BR: Centro

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Centre-Ouest
pt_BR: Centro-Oeste

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Bobo Dioulasso
pt_BR: Bobo-Dioulasso

[ctx: burkina_regions.kgm]
en: Sud-Ouest
pt_BR: Sudoeste

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
pt_BR: Estados e divisões

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: burma.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
pt_BR: Não é Mianmar

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
pt_BR: Irauádi

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
pt_BR: Tenassarim

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
pt_BR: Yangon (antiga Rangum)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
pt_BR: Camarões (Departamentos)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
pt_BR: Não é Camarões (Departamentos)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
pt_BR: Duala

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
pt_BR: Camarões (Províncias)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
pt_BR: Fora dos Camarões (Províncias)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
pt_BR: Adamaoua

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
pt_BR: Centro

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
pt_BR: Leste

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
pt_BR: Norte Distante

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
pt_BR: Duala

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
pt_BR: Norte

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
pt_BR: Noroeste

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
pt_BR: Sul

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
pt_BR: Sudoeste

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
pt_BR: Oeste

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
pt_BR: Canadá

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
pt_BR: Províncias e territórios

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
pt_BR: Fora dos limites

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha do Príncipe Edward

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
pt_BR: Vitória

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
pt_BR: Ontário

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
pt_BR: Terra Nova

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
pt_BR: Cidade de Quebec

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
pt_BR: Território do Yukon

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
pt_BR: Caribe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
pt_BR: Não é Caribe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
pt_BR: Porto Príncipe

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
pt_BR: Porto Rico (EUA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas (EUA)

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
pt_BR: Anguila (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
pt_BR: Saint Martin (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
pt_BR: Saint Barthelemy (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Neves

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
pt_BR: Montserrat (Reino Unido)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
pt_BR: Guadalupe (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
pt_BR: Martinica (França)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
pt_BR: Não é França

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
pt_BR: Granada

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
pt_BR: Porto de Espanha

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
pt_BR: Antilhas Holandesas (Holanda)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
pt_BR: Aruba (Holanda)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
pt_BR: Ilhas Cayman (Reino Unido)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
pt_BR: Catalunha (Comarcas)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
pt_BR: Comarcas

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
pt_BR: Fora da Catalunha

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
pt_BR: Cedanha

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
pt_BR: Gerunda

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Lleida
pt_BR: Lérida

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
pt_BR: Vale de Arão

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
pt_BR: Sabadell e Terrassa

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
pt_BR: Não é Chhattisgarh

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: chile.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
pt_BR: Não é Chile

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
pt_BR: Magalhães e a Antártica Chilena

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
pt_BR: Região Metropolitana de Santiago

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
pt_BR: Arica e Parinacota

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: china.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: china.kgm]
en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: china.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: china.kgm]
en: Japan
pt_BR: Japão

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: china.kgm]
en: India
pt_BR: Índia

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
pt_BR: Butão

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
pt_BR: Tailândia

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
pt_BR: Pequim

[ctx: china.kgm]
en: Macao
pt_BR: Macau

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
pt_BR: Atlântico

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
pt_BR: Bolívar

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
pt_BR: Boyacá

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
pt_BR: Caquetá

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
pt_BR: Popayán

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
pt_BR: Quibdó

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
pt_BR: Córdoba

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
pt_BR: Bogotá

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
pt_BR: Distrito da Capital

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
pt_BR: Armênia

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
pt_BR: St. André e Providence

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
pt_BR: St André

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
pt_BR: Oceano

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
pt_BR: Outros países

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
pt_BR: Não é Costa Rica

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
pt_BR: Libéria

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
pt_BR: Não é Cuba

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
pt_BR: Cidade de Havana

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
pt_BR: Chipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
pt_BR: Não é Chipre

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
pt_BR: Pafos

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
pt_BR: Nicósia

[ctx: czech.kgm]
en: Czechia
pt_BR: República Checa

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
pt_BR: Não Tcheco

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
pt_BR: Praga

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
pt_BR: Boêmia Central

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
pt_BR: Boêmia do Sul

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
pt_BR: Morávia-Silésia

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
pt_BR: Morávia do Sul

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
pt_BR: Dinamarca (Condados) (1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
pt_BR: Não é Dinamarca (Condados)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
pt_BR: Copenhague (cidade)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
pt_BR: Frederiksberg (cidade)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
pt_BR: Copenhague (condado)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
pt_BR: Zelândia Ocidental

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Storstrøm
pt_BR: Storstrom

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
pt_BR: Fiônia

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
pt_BR: Jutland do Sul

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
pt_BR: Ringkjobing

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkøbing
pt_BR: Ringkobing

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
pt_BR: Jutland do Norte

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
pt_BR: Aalborg

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
pt_BR: Aarhus

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
pt_BR: A bandeira de %1 é...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
pt_BR: Bandeira de %1

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
pt_BR: Não é República Dominicana

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
pt_BR: Independência

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
pt_BR: Monte Cristo

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
pt_BR: São Fernando de Monte Cristo

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
pt_BR: São Felipe de Puerto Plata

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
pt_BR: Distrito Nacional

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
pt_BR: Equador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
pt_BR: Não é Equador

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
pt_BR: Guaiaquil

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
pt_BR: Egito

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
pt_BR: Governos

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
pt_BR: Não é Egito

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
pt_BR: Assuão

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
pt_BR: Assiut

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
pt_BR: Mançura

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
pt_BR: Damieta

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
pt_BR: Faium

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
pt_BR: Garbia

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
pt_BR: Guiza

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
pt_BR: Ismaília

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
pt_BR: Vale Novo

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
pt_BR: Sinai do Norte

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
pt_BR: Alarixe

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
pt_BR: Porto Said

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
pt_BR: Qaliubia

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
pt_BR: Mar Vermelho

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
pt_BR: Sinai do Sul

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
pt_BR: Não é El Salvador

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
pt_BR: São Vicente

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
pt_BR: Emirados

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
pt_BR: Não é Emirados

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
pt_BR: Dubai

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
pt_BR: Estônia

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
pt_BR: Não é Estônia

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
pt_BR: Europa

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: europe.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
pt_BR: Albânia

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
pt_BR: Argélia

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
pt_BR: Andorra-a-Velha

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
pt_BR: Áustria

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
pt_BR: Viena

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
pt_BR: Bélgica

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
pt_BR: Bruxelas

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
pt_BR: Saraievo

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
pt_BR: Sófia

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
pt_BR: Croácia

[ctx: europe.kgm]
en: Czechia
pt_BR: República Checa

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
pt_BR: Praga

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
pt_BR: Copenhague

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
pt_BR: Estônia

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
pt_BR: Finlândia

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
pt_BR: Helsinque

[ctx: europe.kgm]
en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

[ctx: europe.kgm]
en: France
pt_BR: França

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
pt_BR: Alemanha

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
pt_BR: Berlim

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
pt_BR: Grécia

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
pt_BR: Hungria

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
pt_BR: Budapeste

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
pt_BR: Islândia

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
pt_BR: Irlanda

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
pt_BR: Itália

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
pt_BR: Roma

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
pt_BR: Letônia

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
pt_BR: Moldávia

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
pt_BR: Mônaco

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
pt_BR: Marrocos

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
pt_BR: Holanda

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
pt_BR: Amsterdã

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
pt_BR: Noruega

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
pt_BR: Polônia

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
pt_BR: Varsóvia

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
pt_BR: Lisboa

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
pt_BR: Romênia

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
pt_BR: Bucareste

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
pt_BR: Sérvia

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
pt_BR: Liubliana

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
pt_BR: Madri

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
pt_BR: Suécia

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
pt_BR: Estocolmo

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
pt_BR: Suíça

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
pt_BR: Berna

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
pt_BR: Síria

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
pt_BR: Ancara

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

[ctx: europe.kgm]
en: London
pt_BR: Londres

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
pt_BR: Vaticano

[ctx: europe.kgm]
en: Valletta
pt_BR: Valeta

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
pt_BR: Finlândia (Regiões)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
pt_BR: Não é Finlândia (Regiões)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
pt_BR: Aland

[ctx: finland_regions.kgm]
en: North Karelia
pt_BR: Carélia do Norte

[ctx: finland_regions.kgm]
en: South Karelia
pt_BR: Carélia do Sul

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
pt_BR: Finlândia Central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
pt_BR: Finlândia Própria

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
pt_BR: Lapônia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
pt_BR: Ostrobótnia

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
pt_BR: Ostrobótnia Central

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
pt_BR: Ostrobótnia do Norte

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
pt_BR: Ostrobótnia do Sul

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
pt_BR: Tavastia Própria

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
pt_BR: Savônia do Norte

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
pt_BR: Savônia do Sul

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
pt_BR: Helsinque

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
pt_BR: Esta bandeira pertence a:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
pt_BR: %1 pela bandeira

[ctx: france.kgm]
en: France
pt_BR: França

[ctx: france.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: france.kgm]
en: Not France
pt_BR: Não é França

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
pt_BR: Alpes Marítimos

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
pt_BR: Marselha

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
pt_BR: Córsega do Sul

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
pt_BR: Saint-Étienne

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
pt_BR: Orleães

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
pt_BR: Perpinhã

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
pt_BR: Estrasburgo

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
pt_BR: Sena Marítimo

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
pt_BR: Ruão

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
pt_BR: Território de Belfort

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
pt_BR: França (Regiões)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
pt_BR: Não é França (Regiões)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
pt_BR: Provença-Alpes-Costa Azul

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
pt_BR: Marselha

[ctx: france_regions.kgm]
en: Normandie
pt_BR: Normandia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
pt_BR: Ruão

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
pt_BR: Córsega

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bourgogne-Franche-Comté
pt_BR: Borgonha-Franco-Condado

[ctx: france_regions.kgm]
en: Occitanie
pt_BR: Occitânia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nouvelle-Aquitaine
pt_BR: Nova Aquitânia

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
pt_BR: Bretanha

[ctx: france_regions.kgm]
en: Centre-Val-de-Loire
pt_BR: Centro-Vale do Líger

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
pt_BR: Orleães

[ctx: france_regions.kgm]
en: Grand-Est
pt_BR: Grande Leste

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
pt_BR: Estrasburgo

[ctx: france_regions.kgm]
en: Auvergne-Rhône-Alpes
pt_BR: Auvérnia-Ródano-Alpes

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
pt_BR: Ilha de França

[ctx: france_regions.kgm]
en: Hauts-de-France
pt_BR: Altos da França

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
pt_BR: Não é Geórgia

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
pt_BR: Abecásia

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
pt_BR: Bangui

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
pt_BR: Racha-Lechkhumi e Kvemo Svaneti

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
pt_BR: Alemanha

[ctx: germany.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
pt_BR: Não é Alemanha

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
pt_BR: Baviera

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
pt_BR: Munique

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
pt_BR: Berlim

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
pt_BR: Hamburgo

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
pt_BR: Baixa Saxônia

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
pt_BR: Rhine-Westphalia do Norte

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
pt_BR: Saxônia

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
pt_BR: Saxônia-Anhalt

[ctx: ghana.kgm]
en: Ghana
pt_BR: Gana

[ctx: ghana.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: ghana.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: ghana.kgm]
en: Gulf of Guinea
pt_BR: Golfo da Guiné

[ctx: ghana.kgm]
en: Ivory Coast
pt_BR: Costa do Marfim

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper West
pt_BR: Alto Ocidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Upper East
pt_BR: Alto Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Northern
pt_BR: Norte

[ctx: ghana.kgm]
en: Eastern
pt_BR: Oriental

[ctx: ghana.kgm]
en: Western
pt_BR: Ocidental

[ctx: ghana.kgm]
en: Sekondi
pt_BR:  Sekondi-Takoradi

[ctx: ghana.kgm]
en: Greater Accra
pt_BR: Grande Acra

[ctx: ghana.kgm]
en: Accra
pt_BR: Acra

[ctx: goa.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
pt_BR: Não é Goa

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Great-Britain (Historic Counties)
pt_BR: Grã-Bretanha (condados históricos)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Not Great-Britain (Historic Counties)
pt_BR: Não é Grã-Bretanha (condados históricos)

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
pt_BR: Ilhas Shetland

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
pt_BR: Órcadas

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
pt_BR: Ross-shire e Cromarty

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
pt_BR: Lothian Oriental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
pt_BR: Lothian Ocidental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
pt_BR: Bridgford Ocidental

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
pt_BR: Londres

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
pt_BR: Cornualha

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
pt_BR: Grécia

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
pt_BR: Periferias

[ctx: greece.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
pt_BR: Mar Egeu

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
pt_BR: Balcãs

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
pt_BR: Mar de Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
pt_BR: Mar Jônio

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
pt_BR: Mar Mediterrâneo

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
pt_BR: Não é Grécia

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
pt_BR: Ática

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
pt_BR: Grécia Central

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
pt_BR: Macedônia Central

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
pt_BR: Tessalônica

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
pt_BR: Creta

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
pt_BR: Heraclião

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
pt_BR: Macedônia Oriental e Thrace

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
pt_BR: Jônia

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
pt_BR: Ilhas Jôneas

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
pt_BR: Egeu do Norte

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
pt_BR: Mitilene

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
pt_BR: Peloponeso

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
pt_BR: Egeu do Sul

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
pt_BR: Hermópolis

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
pt_BR: Tessália

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
pt_BR: Grécia Ocidental

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
pt_BR: Pátras

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
pt_BR: Macedônia Ocidental

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
pt_BR: Monte Athos

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
pt_BR: Grécia (Periferias)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
pt_BR: Periferias

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
pt_BR: Não é Grécia (Periferias)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
pt_BR: Macedônia Oriental e Thrace

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
pt_BR: Macedônia Central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
pt_BR: Tessalônica

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
pt_BR: Macedônia Ocidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
pt_BR: Ilhas Jôneas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
pt_BR: Jônia

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
pt_BR: Grécia Ocidental

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Patras
pt_BR: Pátras

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
pt_BR: Tessália

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
pt_BR: Grécia Central

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
pt_BR: Ática

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
pt_BR: Peloponeso

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
pt_BR: Egeu do Norte

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
pt_BR: Mitilene

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
pt_BR: Egeu do Sul

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
pt_BR: Hermópolis

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
pt_BR: Creta

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Heraklion
pt_BR: Heraclião

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
pt_BR: Região autônoma do Monte Atos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
pt_BR: Grécia (Prefeituras)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
pt_BR: Prefeituras

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
pt_BR: Não é Grécia (Prefeituras)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
pt_BR: Euros

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
pt_BR: Alexandrópolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
pt_BR: Cavala

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodope
pt_BR: Rhodopi

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
pt_BR: Calcídica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
pt_BR: Péla

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
pt_BR: Komotini

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
pt_BR: Pierre

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
pt_BR: Tessalônica

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
pt_BR: Jônia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
pt_BR: Magnésia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
pt_BR: Vólos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kefalonia
pt_BR: Cefalônia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Zakynthos
pt_BR: Zaquintos

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
pt_BR: Acaia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
pt_BR: Pátras

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
pt_BR: Etólia-Acarnania

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elis
pt_BR: Élis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
pt_BR: Eubéia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
pt_BR: Euritânia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
pt_BR: Fócida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
pt_BR: Beócia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
pt_BR: Pireu

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
pt_BR: Attica Ocidental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
pt_BR: Attica Oriental

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
pt_BR: Arcádia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
pt_BR: Argólida

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
pt_BR: Coríntia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
pt_BR: Corinto

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
pt_BR: Lacônia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
pt_BR: Esparta

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
pt_BR: Messênia

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
pt_BR: Quios

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
pt_BR: Mitilene

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
pt_BR: Cíclades

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
pt_BR: Hermópolis

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
pt_BR: Dodecaneso

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
pt_BR: Rodes

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
pt_BR: Heraclião

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
pt_BR: Iráclio

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
pt_BR: Região autônoma do Monte Atos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
pt_BR: Não é Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
pt_BR: Cidade de Guatemala

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
pt_BR: Antiga Guatemala

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
pt_BR: Guzerate

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
pt_BR: Não é Guzerate

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
pt_BR: Os Dangs / Dang

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
pt_BR: Guiana

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
pt_BR: Não é Guiana

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
pt_BR: Demerara-Berbice Superior

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
pt_BR: Takutu Superior-Essequibo Superior

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
pt_BR: Berbice-Corentyne Oriental

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
pt_BR: Nova Amsterdã

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
pt_BR: Não é Haiti

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
pt_BR: Centro

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
pt_BR: Porto Príncipe

[ctx: haryana.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
pt_BR: Não é Haryana

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
pt_BR: Lahaul e Spiti

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
pt_BR: Não é Honduras

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
pt_BR: Atlântida

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
pt_BR: Hungria (Condados)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
pt_BR: Não é Hungria

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
pt_BR: Budapeste

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
pt_BR: Hungria (Regiões)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
pt_BR: Não é Hungria (Regiões)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
pt_BR: Transdanúbio Ocidental

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
pt_BR: Transdanúbio do Sul

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
pt_BR: Transdanúbio Central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
pt_BR: Hungria Central

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
pt_BR: Budapeste

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
pt_BR: Norte da Hungria

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
pt_BR: Grande Planalto do Norte

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
pt_BR: Grande Planalto do Sul

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
pt_BR: Islândia (Regiões)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
pt_BR: Não é Islândia (Regiões)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
pt_BR: Região Oriental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
pt_BR: Região da Capital

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
pt_BR: Reiquiavique

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
pt_BR: Territórios do Nordeste

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
pt_BR: Região do Noroeste

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
pt_BR: Região do Sul

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
pt_BR: Península do Sul

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
pt_BR: Região Ocidental

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
pt_BR: Glaciar de Vatnajökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
pt_BR: Glaciar de Langjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
pt_BR: Glaciar de Hofsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
pt_BR: Glaciar de Mýrdalsjökull

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
pt_BR: Glaciar de Drangajökull

[ctx: india.kgm]
en: India
pt_BR: Índia

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
pt_BR: Estados e territórios

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: india.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: india.kgm]
en: Not India
pt_BR: Não é Índia

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
pt_BR: Guzerate

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
pt_BR: Jammu e Caxemira

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
pt_BR: Bombaim

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
pt_BR: Riga

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
pt_BR: Larissa

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
pt_BR: Panjabe

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
pt_BR: Siquim

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
pt_BR: Tamil Nádu

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
pt_BR: Bengala Ocidental

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
pt_BR: Calcutá

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
pt_BR: Ilhas Andamã e Nicobar

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
pt_BR: Dadrá e Nagar-Aveli

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
pt_BR: Dadrá

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
pt_BR: Damão e Diu

[ctx: india.kgm]
en: Daman
pt_BR: Damão

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
pt_BR: Laquedivas

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
pt_BR: Deli

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
pt_BR: Não é Indonésia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
pt_BR: Banda Achém

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
pt_BR: Sumatra do Norte

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
pt_BR: Sumatra Ocidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
pt_BR: Ilhas Riau

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
pt_BR: Sumatra do Sul

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
pt_BR: Palimbão

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
pt_BR: Região Especial da Capital Jacarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
pt_BR: Jacarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
pt_BR: Java Ocidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
pt_BR: Java Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
pt_BR: Região Especial do Yogyakarta

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
pt_BR: Java Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
pt_BR: Surabaia

[ctx: indonesia.kgm]
en: Denpasar
pt_BR: Dempassar

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
pt_BR: Nusa Tenggara Ocidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
pt_BR: Nusa Tenggara Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
pt_BR: Kalimantan Ocidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
pt_BR: Kalimantan Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
pt_BR: Kalimantan do Sul

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
pt_BR: Kalimantan Oriental

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
pt_BR: Celebes do Norte

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
pt_BR: Celebes Central

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
pt_BR: Celebes do Sudeste

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
pt_BR: Celebes do Sul

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
pt_BR: Macaçar

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
pt_BR: Celebes Ocidental

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
pt_BR: Molucas

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
pt_BR: Molucas do Norte

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
pt_BR: Irian Jaya Ocidental

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
pt_BR: Irã

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
pt_BR: Teerã

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
pt_BR: Azerbaijão Oriental

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
pt_BR: Azerbaijão Ocidental

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
pt_BR: Curdistão

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
pt_BR: Chaharmahal e Bakhtiari

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
pt_BR: Kohkiluyeh e Buyer Ahmah

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
pt_BR: Systan e Baluchistan

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
pt_BR: Khorasan do Sul

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
pt_BR: Khorasan do Norte

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
pt_BR: Golfo Pérsico

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
pt_BR: Golfo de Omã

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
pt_BR: Mar Cáspio

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
pt_BR: Lago Oroomieh

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
pt_BR: Omã

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
pt_BR: Iraque

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
pt_BR: Armênia

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
pt_BR: Catar

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
pt_BR: Iraque

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
pt_BR: Não é Iraque

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
pt_BR: Bagdá

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
pt_BR: Baçorá

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
pt_BR: Najaf

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
pt_BR: Irbil

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
pt_BR: Irlanda (Províncias)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
pt_BR: Não é Irlanda (Províncias)

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: israel.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
pt_BR: Não é Israel

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
pt_BR: Jerusalém

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
pt_BR: Norte

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
pt_BR: Nazaré

[ctx: israel.kgm]
en: Center
pt_BR: Centro

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
pt_BR: Sul

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
pt_BR: Berseba

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
pt_BR: Itália

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
pt_BR: Não é Itália

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
pt_BR: Sicília

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
pt_BR: Áquila

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
pt_BR: Roma

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
pt_BR: Calábria

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
pt_BR: Piemonte

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
pt_BR: Turim

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
pt_BR: Apúlia

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
pt_BR: Lombardia

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
pt_BR: Milão

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
pt_BR: Perúgia

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
pt_BR: Toscana

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
pt_BR: Florença

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
pt_BR: Bolonha

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
pt_BR: Vale de Aosta

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
pt_BR: Campânia

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
pt_BR: Nápoles

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
pt_BR: Ligúria

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
pt_BR: Gênova

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
pt_BR: Sardenha

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
pt_BR: Veneza

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
pt_BR: Itália por Províncias

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
pt_BR: Não é Itália

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
pt_BR: Turim

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
pt_BR: Bréscia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
pt_BR: Milão

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
pt_BR: Veneza

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
pt_BR: Gênova

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
pt_BR: Bolonha

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
pt_BR: Placência

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
pt_BR: Florença

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
pt_BR: Perúgia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
pt_BR: Pesaro e Urbino

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
pt_BR: Roma

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
pt_BR: Áquila

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
pt_BR: Nápoles

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
pt_BR: Reino de Calábria

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
pt_BR: Catânia

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
pt_BR: Siracusa

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
pt_BR: Trápani

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
pt_BR: Paróquias

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
pt_BR: Não é Jamaica

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
pt_BR: Santa Catarina

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
pt_BR: Japão

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
pt_BR: Prefeituras

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
pt_BR: Fora dos limites

[ctx: japan.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
pt_BR: Quioto

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
pt_BR: Não é Jharkhand

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
pt_BR: Não é Cazaquistão

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
pt_BR: Cidade de Almaty

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
pt_BR: Kokshetau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
pt_BR: Cazaquistão Ocidental

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
pt_BR: Aktau

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
pt_BR: Cazaquistão do Sul

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
pt_BR: Kostanay

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
pt_BR: Qostanay

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
pt_BR: Cazaquistão Oriental

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
pt_BR: Cazaquistão do Norte

en: E&xplore Map
pt_BR: E&xplorar o mapa

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
pt_BR: Nesta seção, clique com o botão esquerdo em qualquer parte do mapa para aprender sobre as divisões

en: Test Yourself:
pt_BR: Teste a si mesmo:

en: &Location of Regions
pt_BR: &Localização das regiões

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
pt_BR: Neste exercício, você recebe um nome de divisão no lado esquerdo sob o menu, e você deve encontrá-lo no mapa e clicar nele

en: &Place Regions in the Map
pt_BR: Colocar as regiões no ma&pa

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
pt_BR: Neste exercício, você recebe a forma de uma região e você deve colocá-la no mapa

en: &Regions by Capital
pt_BR: &Regiões pela capital

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
pt_BR: Neste questionário, você terá que adivinhar o nome da divisão, com base na sua capital

en: &Capitals of Regions
pt_BR: &Capitais das regiões

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
pt_BR: Neste questionário, você terá de adivinhar a capital de uma divisão, com base no seu nome

en: Re&gions by Flag
pt_BR: Re&giões pela bandeira

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
pt_BR: Neste questionário, você terá que adivinhar o nome da divisão, com base na sua bandeira

en: &Flags of Regions
pt_BR: Bandeiras das re&giões

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
pt_BR: Neste questionário, você terá que adivinhar a bandeira da divisão, com base no seu nome

en: &Open Map...
pt_BR: A&brir mapa...

en: &Original Size
pt_BR: Tamanho &original

en: &Automatic Zoom
pt_BR: Zoom &automático

en: &Move
pt_BR: &Mover

en: Disclaimer
pt_BR: Aviso

en: Map author
pt_BR: Autor do mapa

en: General
pt_BR: Geral

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
pt_BR: Não foi possível abrir o último mapa utilizado. Erro ao processar %1: %2

en: There is no current map
pt_BR: Não há qualquer mapa atual

en: Number of Questions
pt_BR: Número de perguntas

en: How many questions do you want? (1 to %1)
pt_BR: Quantas perguntas você deseja? (1 a %1)

en: &Location of %1
pt_BR: &Localização de %1

en: &Place %1 in the Map
pt_BR: Colocar %1 no ma&pa

en: %1 by Flag
pt_BR: %1 pela bandeira

en: &Flags of %1
pt_BR: &Bandeiras de %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
pt_BR: <qt>Mapa atual:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
pt_BR: Os mapas, bandeiras, traduções, etc, são tão exatos como os seus respectivos autores conseguiram, mas o KGeography não deve ser tomado como fonte oficial na matéria.

en: This map has been created by %1.
pt_BR: Este mapa foi criado por %1.

en: Map Author
pt_BR: Autor do mapa

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
pt_BR: O último mapa aberto

note: i18n: ectx: label, entry (questionPlacingScheme), group (general)
en: Placement alignment of the question
pt_BR: Alinhamento de colocação da questão

note: i18n: ectx: label, entry (waitsForValidation), group (general)
en: Ask for validation before next question
pt_BR: Solicitar validação antes da questão seguinte

note: i18n: ectx: label, entry (focusFollowsMouse), group (general)
en: Whether press on space while hovering a button should trigger that button
pt_BR: Se deve pressionar o espaço ao passar o mouse sobre um botão para ativá-lo

note: i18n: ectx: label, entry (colorDisguise), group (general)
en: What to do to colors of divisions
pt_BR: O que fazer com as cores das divisões

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_questionPlacingScheme)
en: &Question Alignment
pt_BR: Alinhamento da &questão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topleftRadio)
en: Top-l&eft
pt_BR: Superior esquerdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
pt_BR: &Superior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toprightRadio)
en: Top-r&ight
pt_BR: Superior direito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
pt_BR: &Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
pt_BR: &Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
pt_BR: &Direita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomleftRadio)
en: Bottom-le&ft
pt_BR: In&ferior esquerdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
pt_BR: &Inferior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomrightRadio)
en: Bottom-ri&ght
pt_BR: Infe&rior direito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: Whether the user will have to click "Accept" after choosing an answer or not
pt_BR: Se o usuário terá de clicar em "Aceitar" após escolher uma resposta ou não

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_waitsForValidation)
en: &Wait for validation
pt_BR: Aguardar pela &validação

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: Whether pressing space will trigger button under mouse or not
pt_BR: Se ao pressionar no espaço irá acionar o botão de acionamento sob o mouse ou não

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_focusFollowsMouse)
en: &Focus follows mouse
pt_BR: O &foco segue o mouse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Choose if you want to keep current divisions colors or have random colors.
pt_BR: Escolha se deseja manter as cores atuais das divisões ou usar cores aleatórias.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_colorDisguise)
en: Map divisions colors
pt_BR: Cores das divisões do mapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noColorDisguiseRadio)
en: Always the same
pt_BR: Sempre as mesmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrambleColorDisguiseRadio)
en: Use random colors
pt_BR: Usar cores aleatórias

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
pt_BR: Não é Quirguistão

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
pt_BR: Bisqueque

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
pt_BR: Cidade de Osh

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
pt_BR: Distritos da Letônia (antes de 2009)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
pt_BR: Estônia

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
pt_BR: Cidade de Daugavpils

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
pt_BR: Cidade de Jelgava

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
pt_BR: Cidade de Jūrmala

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
pt_BR: Cidade de Liepāja

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
pt_BR: Cidade de Rēzekne

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
pt_BR: Cidade de Rīga

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
pt_BR: Cidade de Ventspils

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
pt_BR: Municípios

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
pt_BR: Não é Liechtenstein

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
pt_BR: Schellenberg

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
pt_BR: Lituânia (Municípios)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
pt_BR: Municípios

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
pt_BR: Não é Lituânia (Municípios)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
pt_BR: Cidade de Alytus

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
pt_BR: Cidade de Kaunas

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
pt_BR: Cidade de Klaipéda

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
pt_BR: Cidade de Palanga

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
pt_BR: Cidade de Panevėžys

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
pt_BR: Cidade de Šiauliai

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
pt_BR: Cidade de Vilnius

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
pt_BR: Cidade de Visaginas

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
pt_BR: Luxemburgo (Cantões)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
pt_BR: Cantões

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
pt_BR: Não é Luxemburgo (Cantões)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: A Geography learning program
pt_BR: Um programa para aprender geografia

en: Programmer and designer
pt_BR: Programador e projetista

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
pt_BR: Malásia

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
pt_BR: Não é Malásia

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
pt_BR: Quedá

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
pt_BR: Sabá

[ctx: manipur.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
pt_BR: Não é Manipur

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal West
pt_BR: Imphal ocidental

[ctx: manipur.kgm]
en: Imphal East
pt_BR: Imphal oriental

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
pt_BR: %1 é a capital de...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
pt_BR: A capital de %1 é...

en: %1 by Capital
pt_BR: %1 pela capital

en: Capitals of %1
pt_BR: Capitais de %1

en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
pt_BR: Você encontrou um erro em um mapa. Por favor, contate o autor e diga que o mapa %1 não tem nada associado à cor %2,%3,%4.

[ctx: @info:status]
en: Please click on:<br/><b>%1</b>
pt_BR: Clique em:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: %1 in Map
pt_BR: %1 no mapa

en: Choose Map to Use
pt_BR: Escolha o mapa a ser utilizado

en: Filter Maps
pt_BR: Filtrar mapas

en: Error parsing %1: %2
pt_BR: Erro ao processar %1: %2

en: The map %1 has the same name of map %2
pt_BR: O mapa %1 tem o mesmo nome que o mapa %2

en: Error parsing
pt_BR: Erro ao processar

en: The map image file for %1 does not exist
pt_BR: O arquivo da imagem do mapa de %1 não existe

en: The flag image file for %1 does not exist
pt_BR: O arquivo da imagem da bandeira de %1 não existe

en: Invalid value in tag %1
pt_BR: Valor inválido na etiqueta %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
pt_BR: Já existe uma divisão chamada %1 ou uma divisão com a mesma cor que %2

en: The map description file should begin with the %1 tag
pt_BR: O arquivo de descrição do mapa deve começar com a marca %1

en: Could not open %1 for reading.
pt_BR: Não foi possível abrir %1 para leitura.

en: %1 does not exist.
pt_BR: %1 não existe.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
pt_BR: O arquivo de descrição do mapa deve ter uma marca %1 dentro de %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
pt_BR: O arquivo de descrição do mapa deve ter exatamente uma marca %1 dentro de %2

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
pt_BR: México (Estados)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
pt_BR: Não é México (Estados)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
pt_BR: Baixa Califórnia

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
pt_BR: Baixa Califórnia Sul

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
pt_BR: Monterrei

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
pt_BR: Iucatã

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
pt_BR: Distrito Federal

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
pt_BR: Cidade do México

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
pt_BR: Não é Mongólia

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
pt_BR: Arkhangay

en: Wikipedia page
pt_BR: Página na Wikipédia

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
pt_BR: América do Norte e Central

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
pt_BR: Não é América do Norte e Central

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
pt_BR: Canadá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
pt_BR: Estados Unidos da América

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
pt_BR: Bahamas

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
pt_BR: Porto Príncipe

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
pt_BR: Porto de Espanha

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
pt_BR: México

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
pt_BR: Cidade do México

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
pt_BR: Cidade da Guatemala

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
pt_BR: Manágua

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
pt_BR: Panamá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
pt_BR: Cidade do Panamá

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
pt_BR: Groenlândia [Dinamarca]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
pt_BR: Guiana

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
pt_BR: Nepal (Zonas)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
pt_BR: Zonas

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
pt_BR: Não é Nepal (Zonas)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
pt_BR: Kosi

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
pt_BR: Holanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
pt_BR: Não é Holanda

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
pt_BR: Brabant Norte

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
pt_BR: Utreque

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
pt_BR: Midelburgo

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
pt_BR: Holanda Norte

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
pt_BR: Holanda Sul

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
pt_BR: Haia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
pt_BR: Não é Nova Zelândia

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
pt_BR: Cidade de Auckland

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
pt_BR: Cidade de Nelson

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
pt_BR: Costa Ocidental

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
pt_BR: Não é Nicarágua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
pt_BR: Nova Segóvia

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
pt_BR: Manágua

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
pt_BR: Atlântico Norte

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
pt_BR: Atlântico Sul

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
pt_BR: Não é Coreia do Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
pt_BR: Hamgyong Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
pt_BR: Hamgyong Sul

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
pt_BR: Hwanghae Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
pt_BR: Hwanghae Sul

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
pt_BR: Kangwon

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
pt_BR: Kangwondo

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
pt_BR: Pyongan Norte

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
pt_BR: Pyongan Sul

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
pt_BR: Região Industrial de Kaesŏng

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
pt_BR: Região Turística de Kŭmgangsan

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
pt_BR: Região Administrativa Especial de Sinŭiju

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
pt_BR: Pyongyang

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
pt_BR: Noruega

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
pt_BR: Não é Noruega

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
pt_BR: Não é Oceania

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
pt_BR: Austrália

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
pt_BR: Camberra

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
pt_BR: Ilha Norfolk (Austrália)

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
pt_BR: Ilhas Cook (Nova Zelândia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
pt_BR: Niue (Nova Zelândia)

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
pt_BR: Tokelau (Nova Zelândia)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
pt_BR: Timor-Leste

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
pt_BR: Díli

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
pt_BR: Ilha de Páscoa

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
pt_BR: Jacarta

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
pt_BR: Estados Federados da Micronésia

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
pt_BR: Tarawa do Sul

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
pt_BR: Melequeoque

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
pt_BR: Nova Caledônia (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
pt_BR: Nouméa

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
pt_BR: Polinésia Francesa (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
pt_BR: Wallis e Futuna (França)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
pt_BR: Ilhas Pitcairn (Reino Unido)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
pt_BR: Havaí (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
pt_BR: Samoa Americana (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte (EUA)

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
pt_BR: Omã

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: oman.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
pt_BR: Não é Omã

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
pt_BR: Mascate

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
pt_BR: Não é Paquistão

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
pt_BR: Baluchistão

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
pt_BR: Panjabe

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
pt_BR: Carachi

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
pt_BR: Território da Capital da Austrália

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
pt_BR: Áreas Tribais Administradas por Federação

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
pt_BR: Peshawar e Islamabad

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
pt_BR: Caxemira Livre

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
pt_BR: Panamá

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: panama.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
pt_BR: Não é Panamá

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
pt_BR: Não é Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
pt_BR: Alto Paraguai

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
pt_BR: Distrito da Capital Assunção

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
pt_BR: Assunção

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
pt_BR: Filadélfia

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
pt_BR: Oceano Pacífico

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
pt_BR: Equador

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
pt_BR: Brasil

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
pt_BR: Filipinas

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
pt_BR: Não é Filipinas

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
pt_BR: Cidade do Legazpi

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
pt_BR: Cidade de Isabela

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
pt_BR: Cidade de Balanga

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
pt_BR: Cidade de Batangas

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
pt_BR: Cidade de Tagbilaran

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
pt_BR: Cidade de Malaybalay

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
pt_BR: Cidade de Tuguegarao

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
pt_BR: Carson de Roxas

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
pt_BR: Cidade de Trece Martires

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
pt_BR: Cidade de Cebu

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
pt_BR: Cidade de Kidapawan

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
pt_BR: Cidade de Tagum

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
pt_BR: Cidade de Digos

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
pt_BR: Samar Oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
pt_BR: Lunda-Norte

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
pt_BR: City de Laoag

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
pt_BR: Cidade de Vigan

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
pt_BR: Cidade de Iloilo

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
pt_BR: Cidade de San Fernando

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
pt_BR: Cidade de Marawi

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
pt_BR: Cidade de Tacloban

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
pt_BR: Cidade de Masbate

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
pt_BR: Misamis Ocidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
pt_BR: Cidade de Oroquieta

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
pt_BR: Cidade de Cagayan de Oro

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
pt_BR: Província de Mountain

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
pt_BR: Negros Ocidentais [2]

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
pt_BR: Cidade de Bacolod

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
pt_BR: Negros Orientais

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
pt_BR: Cidade de Dumaguete

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
pt_BR: Samar do Norte

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
pt_BR: Cidade de Palayan

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
pt_BR: Mindoro Ocidental

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
pt_BR: Mindoro Oriental

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
pt_BR: Cidade de Calapan

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
pt_BR: Cidade de Puerto Princesa

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
pt_BR: Cidade de Lucena

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
pt_BR: Cidade de Antipolo

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
pt_BR: Cidade de Sorsogon

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
pt_BR: Cotabato do Sul

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
pt_BR: Cidade de Koronadal

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
pt_BR: Leyte do Sul

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
pt_BR: Cidade de Maasin

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
pt_BR: Cidade de Surigao

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
pt_BR: Cidade de Tarlac

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
pt_BR: Cidade de Dipolog

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
pt_BR: Cidade de Pagadian

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
pt_BR: Capital Nacional

[ctx: @info:status]
en: Please place in the map:<br/><b>%1</b>
pt_BR: Coloque no mapa:<br/><b>%1</b>

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
pt_BR: Colocar %1 no mapa

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
pt_BR: Polônia

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
pt_BR: Não é Polônia

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
pt_BR: Varsóvia

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
pt_BR: Warmia e Masuria

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
pt_BR: Polônia Menor

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
pt_BR: Cracóvia

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
pt_BR: Pomerânia

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
pt_BR: Pomerânia Oeste

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
pt_BR: Polônia Maior

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
pt_BR: Silesia Inferior

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
pt_BR: Kuyavia-Pomerânia

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
pt_BR: Distrito de Portugal

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
pt_BR: Fronteira2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
pt_BR: Províncias de Portugal (tradicional)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
pt_BR: Províncias (tradicional)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
pt_BR: Fronteira2

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
pt_BR: Portugal (Regiões)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
pt_BR: Não é Portugal (Regiões)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
pt_BR: Évora

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
pt_BR: Lisboa (região)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
pt_BR: Açores

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
pt_BR: Municípios

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
pt_BR: Flórida

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
pt_BR: República da Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
pt_BR: Não é República da Irlanda

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
pt_BR: Port Laoise

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
pt_BR: Tipperary Norte

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
pt_BR: Tipperary Sul

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
pt_BR: Romênia

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: romania.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
pt_BR: Não é Romênia

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
pt_BR: (Município de Bucareste)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
pt_BR: Rússia (Distritos)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
pt_BR: Não é Rússia (Distritos)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
pt_BR: Extremo Oriente

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
pt_BR: Noroeste

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
pt_BR: São Petersburgo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
pt_BR: Sibéria

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
pt_BR: Sul

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
pt_BR: Rostov-do-Don

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
pt_BR: Urais

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
pt_BR: Ecaterimburgo

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
pt_BR: Níjni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
pt_BR: Rússia (Subdivisões)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
pt_BR: Não é Rússia (Subdivisões)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
pt_BR: República Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
pt_BR: Daguestão

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
pt_BR: Inguchétia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
pt_BR: Mordóvia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
pt_BR: Ossétia do Norte-Alânia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
pt_BR: Tartaristão

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
pt_BR: Tuva

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
pt_BR: Udmúrtia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
pt_BR: Abacã

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
pt_BR: Chechênia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
pt_BR: Grózni

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
pt_BR: Chuváchia

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
pt_BR: Krai de Altai

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
pt_BR: Krai de Krasnodar

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
pt_BR: Krai de Krasnoyarsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
pt_BR: Krai de Primorsky

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
pt_BR: Krai de Stavropol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
pt_BR: Krai de Khabarovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
pt_BR: Krai de Perm

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
pt_BR: Oblast de Amur

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
pt_BR: Oblast de Arkhangelsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
pt_BR: Oblast de Astrakhan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
pt_BR: Oblast de Belgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
pt_BR: Oblast de Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
pt_BR: Briansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
pt_BR: Oblast de Vladimir

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
pt_BR: Oblast de Volgogrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
pt_BR: Volgogrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
pt_BR: Oblast de Vologda

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
pt_BR: Oblast de Voronej

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
pt_BR: Voronej

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
pt_BR: Oblast de Ivanovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
pt_BR: Oblast de Irkutsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
pt_BR: Oblast de Kaliningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
pt_BR: Kaliningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
pt_BR: Oblast de Kaluga

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
pt_BR: Krai de Kamchatka

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
pt_BR: Oblast de Kemerovo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
pt_BR: Oblast de Kirov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
pt_BR: Oblast de Kostroma

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
pt_BR: Oblast de Kurgan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
pt_BR: Oblast de Kursk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
pt_BR: Oblast de Leningrado

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
pt_BR: São Petersburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
pt_BR: Oblast de Lipetsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
pt_BR: Oblast de Magadan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
pt_BR: Oblast de Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
pt_BR: Oblast de Murmansk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
pt_BR: Oblast de Níjni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
pt_BR: Níjni Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
pt_BR: Oblast de Novgorod

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
pt_BR: Oblast de Novosibirsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
pt_BR: Oblast de Omsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
pt_BR: Oblast de Oremburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
pt_BR: Oremburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
pt_BR: Oblast de Oriol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
pt_BR: Oriol

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
pt_BR: Oblast de Penza

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
pt_BR: Oblast de Pskov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
pt_BR: Oblast de Rostov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
pt_BR: Rostov-do-Don

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
pt_BR: Oblast de Riazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
pt_BR: Riazan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
pt_BR: Oblast de Samara

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
pt_BR: Oblast de Saratov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
pt_BR: Oblast de Sacalina

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
pt_BR: Oblast de Sverdlovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
pt_BR: Ecaterimburgo

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
pt_BR: Oblast de Smolensk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
pt_BR: Oblast de Tambov

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
pt_BR: Oblast de Tver

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
pt_BR: Oblast de Tomsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
pt_BR: Oblast de Tula

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
pt_BR: Oblast de Tiumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
pt_BR: Tiumen

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
pt_BR: Oblast de Ulianovsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
pt_BR: Oblast de Cheliabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
pt_BR: Cheliabinsk

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
pt_BR: Krai de Zabaykalsky

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
pt_BR: Oblast de Yaroslavl

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
pt_BR: Oblast Autônomo Judaico

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
pt_BR: Birobidjan

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
pt_BR: Iamália

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
pt_BR: Municípios

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
pt_BR: Não é San Marino

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
pt_BR: Cidade de San Marino

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
pt_BR: Não é Arábia Saudita

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
pt_BR: Meca

[ctx: sikkim.kgm]
en: Sikkim
pt_BR: Siquim

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
pt_BR: Não é Siquim

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
pt_BR: Siquim do Norte

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
pt_BR: Siquim do Oeste

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
pt_BR: Siquim do Sul

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
pt_BR: Siquim do Leste

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
pt_BR: Não é Eslováquia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
pt_BR: Eslovênia (Tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
pt_BR: Não é Eslovênia (Tradicional)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
pt_BR: Carniola Superior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
pt_BR: Estíria

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
pt_BR: Caríntia

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
pt_BR: Carniola Interior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
pt_BR: Carniola Inferior

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
pt_BR: Istria Eslovena

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
pt_BR: África do Sul

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
pt_BR: Não é África do Sul

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
pt_BR: Cabo Oriental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
pt_BR: Estado Livre

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
pt_BR: Joanesburgo

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
pt_BR: Cabo do Norte

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
pt_BR: Noroeste

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
pt_BR: Cabo Ocidental

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
pt_BR: Cidade do Cabo

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
pt_BR: América do Sul

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
pt_BR: Panamá

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
pt_BR: Guiana

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
pt_BR: Caiena

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
pt_BR: Equador

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
pt_BR: Brasil

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
pt_BR: Brasília

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
pt_BR: Assunção

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
pt_BR: Montevidéu

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
pt_BR: República da Coreia

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
pt_BR: Regiões

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
pt_BR: Fora dos limites

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
pt_BR: Seul

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
pt_BR: Comunidades autônomas

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
pt_BR: Não é Espanha

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
pt_BR: Fronteira externa

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
pt_BR: Andaluzia

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
pt_BR: Sevilha

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
pt_BR: Aragão

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
pt_BR: Saragoça

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
pt_BR: Astúrias

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
pt_BR: Ilhas Baleares

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
pt_BR: Palma de Maiorca

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
pt_BR: País Basco

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
pt_BR: Vitória

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
pt_BR: Ilhas Canárias

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
pt_BR: Las Palmas da Grande Canária e Santa Cruz de Tenerife

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
pt_BR: Cantábria

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
pt_BR: Castela-La Mancha

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
pt_BR: Castela e Leão

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
pt_BR: Valhadolide

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
pt_BR: Catalunha

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
pt_BR: Galiza

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
pt_BR: Madri

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
pt_BR: Múrcia

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
pt_BR: Navarra

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
pt_BR: Comunidade Valenciana

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
pt_BR: Valência

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
pt_BR: Espanha (Províncias)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
pt_BR: França

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
pt_BR: Marrocos

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
pt_BR: Argélia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
pt_BR: Vitória

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
pt_BR: Astúrias

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
pt_BR: Cantábria

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
pt_BR: Ilhas Baleares

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
pt_BR: Palma de Maiorca

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
pt_BR: Madri

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
pt_BR: Múrcia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
pt_BR: Navarra

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
pt_BR: Palência

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
pt_BR: Las Palmas de Gran Canária

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
pt_BR: Segóvia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
pt_BR: Sevilha

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
pt_BR: Sória

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
pt_BR: Valência

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
pt_BR: Valhadolide

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
pt_BR: Biscaia

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
pt_BR: Bilbau

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
pt_BR: Saragoça

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
pt_BR: Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
pt_BR: Não é Sri Lanka

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
pt_BR: Norte Central

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
pt_BR: Norte

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
pt_BR: Oriental

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
pt_BR: Noroeste

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
pt_BR: Sul

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
pt_BR: Ocidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
pt_BR: Sudão

[ctx: sudan.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
pt_BR: Não é Sudão

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
pt_BR: Nilo/Central Azul

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
pt_BR: Nilo Branco

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
pt_BR: Darfur do Norte

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
pt_BR: Darfur do Sul

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
pt_BR: Darfur Ocidental

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
pt_BR: Mar Vermelho

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
pt_BR: Cartum

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
pt_BR: Kurdufan do Norte

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
pt_BR: Kurdufan do Sul

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
pt_BR: Norte

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
pt_BR: Rio Nilo

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
pt_BR: Não é Suriname

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
pt_BR: Nova Amsterdã

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
pt_BR: Suécia por Condados

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
pt_BR: Condados

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
pt_BR: Fronteira do Condado

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
pt_BR: Linha Costeira

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
pt_BR: Não é Suécia

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
pt_BR: Condado de Estocolmo

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
pt_BR: Estocolmo

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
pt_BR: Condado de Västerbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
pt_BR: Condado de Norrbotten

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
pt_BR: Condado de Uppsala

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
pt_BR: Condado de Södermanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
pt_BR: Condado de Östergötland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
pt_BR: Condado de Jönköping

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
pt_BR: Condado de Kronoberg

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
pt_BR: Condado de Kalmar

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
pt_BR: Condado de Gotland

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
pt_BR: Condado de Blekinge

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
pt_BR: Condado de Skåne

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
pt_BR: Condado de Halland

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
pt_BR: Condado de Västra Götaland

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
pt_BR: Gotemburgo

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
pt_BR: Condado de Värmland

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
pt_BR: Condado de Örebro

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
pt_BR: Condado de Västmanland

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
pt_BR: Condado de Dalarna

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
pt_BR: Condado de Gävleborg

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
pt_BR: Condado de Västernorrland

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
pt_BR: Condado de Jämtland

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
pt_BR: Suíça

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
pt_BR: Cantões

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
pt_BR: Não é Suíça

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
pt_BR: Zurique

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
pt_BR: Zurique

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
pt_BR: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
pt_BR: Berna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
pt_BR: Lucerna

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
pt_BR: Zugo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
pt_BR: Fribourgo

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
pt_BR: Soleura

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
pt_BR: Basiléia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
pt_BR: Appenzell Exterior

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
pt_BR: Appenzell Interior

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
pt_BR: Grisões

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
pt_BR: Coira

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
pt_BR: Argóvia

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
pt_BR: Tessino

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
pt_BR: Lausana

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
pt_BR: Genebra

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
pt_BR: Não é Tadjiquistão

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
pt_BR: Distritos subordinados à República

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Kuhistani Badakhshan
pt_BR: Gorno-Badajistão

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
pt_BR: Tailândia

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
pt_BR: Não é Tailândia

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
pt_BR: Naan

[ctx: tripura.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
pt_BR: Não é Tripura

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
pt_BR: Tripura do Norte

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
pt_BR: Tripura do Sul

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
pt_BR: Tripura do Oeste

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
pt_BR: Não é Turquia

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
pt_BR: Ancara

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
pt_BR: Antália

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
pt_BR: Istanbul

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
pt_BR: Esmirna

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
pt_BR: Não é Turcomenistão

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Türkmenabat
pt_BR: Turquemenistão

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
pt_BR: Ternopil

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
pt_BR: Jitomir

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
pt_BR: Vinnytsia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
pt_BR: Quieve

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
pt_BR: Tcherkássi

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
pt_BR: República Autônoma da Crimeia

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
pt_BR: Cidade de Kiev

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
pt_BR: Cidade de Sebastopol'

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
pt_BR: Mar Azov

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
pt_BR: Mar Negro

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
pt_BR: Não é Ucrânia

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
pt_BR: Fronteira/Costa

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
pt_BR: Rio

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
pt_BR: Departamentos

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
pt_BR: Não é Uruguai

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
pt_BR: Colônia

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
pt_BR: Flórida

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
pt_BR: Montevidéu

[ctx: usa.kgm]
en: USA
pt_BR: EUA

[ctx: usa.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: usa.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
pt_BR: Lago Superior

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
pt_BR: Lago Michigan

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
pt_BR: Lago Huron

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
pt_BR: Lago Erie

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
pt_BR: Lago Ontário

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
pt_BR: Bahamas

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
pt_BR: Canadá

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
pt_BR: México

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
pt_BR: Alasca

[ctx: usa.kgm]
en: California
pt_BR: Califórnia

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
pt_BR: Flórida

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
pt_BR: Havaí

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
pt_BR: Indianápolis

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
pt_BR: Nova Jersey

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
pt_BR: Novo México

[ctx: usa.kgm]
en: New York
pt_BR: Nova York

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
pt_BR: Carolina do Norte

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
pt_BR: Cidade de Oklahoma

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
pt_BR: Pensilvânia

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
pt_BR: Virgínia

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
pt_BR: Não é Uzbequistão

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
pt_BR: Buxoro (Bucara)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
pt_BR: Toshkent (Shahri)

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
pt_BR: Não é Venezuela

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
pt_BR: Valência

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
pt_BR: Dependências Federais

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
pt_BR: Distrito da Capital

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
pt_BR: Cidade de Caracas

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
pt_BR: Não é Vietnã

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: virginia.kgm]
en: Virginia (USA)
pt_BR: Virgínia (EUA)

[ctx: virginia.kgm]
en: Counties and Independent Cities
pt_BR: Condados e cidades independentes

[ctx: virginia.kgm]
en: Borders
pt_BR: Fronteiras

[ctx: virginia.kgm]
en: Not Virginia
pt_BR: Não Virgínia

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
pt_BR: Águas (Classe mundial)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
pt_BR: Oceanos e bacias

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
pt_BR: Não são Águas (Classe mundial)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
pt_BR: Oceano Ártico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
pt_BR: Pacífico Norte

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
pt_BR: Atlântico Norte

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
pt_BR: Pacífico Sul

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
pt_BR: Atlântico Sul

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
pt_BR: Oceano Índico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
pt_BR: Oceano Antártico

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
pt_BR: Lago Chad

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
pt_BR: Níger

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
pt_BR: Nilo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
pt_BR: Pântano de Okavango

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
pt_BR: Zambeze

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
pt_BR: Danúbio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
pt_BR: Kura (e Araks)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
pt_BR: Reno

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
pt_BR: Sena

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
pt_BR: Tejo

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
pt_BR: Tigres (e Eufrates)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
pt_BR: Lago Balkhash

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
pt_BR: Murray (e Darling)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
pt_BR: Ienissei

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
pt_BR: Alabama (e Tombigbee)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
pt_BR: Amazonas

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
pt_BR: Paraná

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
pt_BR: São Francisco

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
pt_BR: Lago Titicaca

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
pt_BR: Lago Eyre

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
pt_BR: Mar Cáspio

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
pt_BR: Tibre

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
pt_BR: Bengala Ocidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
pt_BR: Distrito

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
pt_BR: Não é Bengala Ocidental

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
pt_BR: Fronteira

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
pt_BR: 24-Parganas do Sul

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
pt_BR: 24-Parganas do Norte

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
pt_BR: Calcutá

[ctx: world.kgm]
en: World
pt_BR: Mundo

[ctx: world.kgm]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
pt_BR: Não é uma Nação

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
pt_BR: Argélia

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
pt_BR: Argel

[ctx: world.kgm]
en: Benin
pt_BR: Benim

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
pt_BR: Botsuana

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
pt_BR: Camarões

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

[ctx: world.kgm]
en: Chad
pt_BR: Chade

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
pt_BR: Egito

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
pt_BR: Adis Abeba

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
pt_BR: Gabão

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
pt_BR: Gana

[ctx: world.kgm]
en: Accra
pt_BR: Acra

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
pt_BR: Guiné

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
pt_BR: Conacri

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

[ctx: world.kgm]
en: Iran
pt_BR: Irã

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
pt_BR: Teerã

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
pt_BR: Iraque

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
pt_BR: Bagdá

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
pt_BR: Jerusalém

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
pt_BR: Jordânia

[ctx: world.kgm]
en: Amman
pt_BR: Amã

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
pt_BR: Quênia

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
pt_BR: Nairóbi

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
pt_BR: Cidade do Kuwait

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
pt_BR: Líbano

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
pt_BR: Beirute

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
pt_BR: Libéria

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
pt_BR: Monróvia

[ctx: world.kgm]
en: Libya
pt_BR: Líbia

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
pt_BR: Trípoli

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
pt_BR: Marrocos

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
pt_BR: Namíbia

[ctx: world.kgm]
en: Niger
pt_BR: Níger

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
pt_BR: Catar

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
pt_BR: República do Congo

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
pt_BR: Riad

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
pt_BR: Somália

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
pt_BR: Mogadíscio

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
pt_BR: África do Sul

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
pt_BR: Pretória, Bloemfontein e Cidade do Cabo

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
pt_BR: Sudão

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
pt_BR: Cartum

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

[ctx: world.kgm]
en: Eswatini
pt_BR: Suazilândia

[ctx: world.kgm]
en: Syria
pt_BR: Síria

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
pt_BR: Damasco

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
pt_BR: Gâmbia

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
pt_BR: Túnis

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
pt_BR: Cidade de Abu Dhabi

[ctx: world.kgm]
en: Oman
pt_BR: Omã

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
pt_BR: Mascate

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
pt_BR: Cisjordânia

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
pt_BR: Iêmen

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

[ctx: world.kgm]
en: Albania
pt_BR: Albânia

[ctx: world.kgm]
en: Austria
pt_BR: Áustria

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
pt_BR: Viena

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
pt_BR: Bélgica

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
pt_BR: Bruxelas

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
pt_BR: Saraievo

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
pt_BR: Sófia

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
pt_BR: Croácia

[ctx: world.kgm]
en: Czechia
pt_BR: República Checa

[ctx: world.kgm]
en: Prague
pt_BR: Praga

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
pt_BR: Copenhague

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
pt_BR: Estônia

[ctx: world.kgm]
en: Finland
pt_BR: Finlândia

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
pt_BR: Helsinque

[ctx: world.kgm]
en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

[ctx: world.kgm]
en: France
pt_BR: França

[ctx: world.kgm]
en: Germany
pt_BR: Alemanha

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
pt_BR: Berlim

[ctx: world.kgm]
en: Greece
pt_BR: Grécia

[ctx: world.kgm]
en: Athens
pt_BR: Atenas

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
pt_BR: Hungria

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
pt_BR: Budapeste

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
pt_BR: Islândia

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
pt_BR: Irlanda

[ctx: world.kgm]
en: Italy
pt_BR: Itália

[ctx: world.kgm]
en: Rome
pt_BR: Roma

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
pt_BR: Letônia

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
pt_BR: Moldávia

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
pt_BR: Holanda

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
pt_BR: Amsterdã

[ctx: world.kgm]
en: Norway
pt_BR: Noruega

[ctx: world.kgm]
en: Poland
pt_BR: Polônia

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
pt_BR: Varsóvia

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
pt_BR: Lisboa

[ctx: world.kgm]
en: Romania
pt_BR: Romênia

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
pt_BR: Bucareste

[ctx: world.kgm]
en: Russia
pt_BR: Rússia

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
pt_BR: Moscou

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
pt_BR: Sérvia

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
pt_BR: Liubliana

[ctx: world.kgm]
en: Spain
pt_BR: Espanha

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
pt_BR: Madri

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
pt_BR: Suécia

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
pt_BR: Estocolmo

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
pt_BR: Suíça

[ctx: world.kgm]
en: Bern
pt_BR: Berna

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
pt_BR: Turquia

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
pt_BR: Ancara

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

[ctx: world.kgm]
en: London
pt_BR: Londres

[ctx: world.kgm]
en: Canada
pt_BR: Canadá

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
pt_BR: Estados Unidos da América

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
pt_BR: Bahamas

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
pt_BR: Porto Príncipe

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
pt_BR: Porto de Espanha

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
pt_BR: México

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
pt_BR: Cidade do México

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
pt_BR: Cidade da Guatemala

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

[ctx: world.kgm]
en: Managua
pt_BR: Manágua

[ctx: world.kgm]
en: Panama
pt_BR: Panamá

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
pt_BR: Cidade do Panamá

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
pt_BR: Colômbia

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
pt_BR: Guiana

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
pt_BR: Caiena

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
pt_BR: Equador

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
pt_BR: Brasil

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
pt_BR: Brasília

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
pt_BR: Assunção

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
pt_BR: Montevidéu

[ctx: world.kgm]
en: Australia
pt_BR: Austrália

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
pt_BR: Camberra

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
pt_BR: Vaticano

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
pt_BR: Andorra-a-Velha

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
pt_BR: Mônaco

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
pt_BR: Vila de Mônaco

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
pt_BR: Pequim

[ctx: world.kgm]
en: India
pt_BR: Índia

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
pt_BR: Nova Deli

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
pt_BR: Colombo e Sri Jayewardenepura

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

[ctx: world.kgm]
en: Japan
pt_BR: Japão

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
pt_BR: Catmandu

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
pt_BR: Butão

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
pt_BR: Jacarta

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
pt_BR: Malásia

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
pt_BR: Chipre

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
pt_BR: Nicósia

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
pt_BR: Cabul

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
pt_BR: Armênia

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
pt_BR: Ierevan

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
pt_BR: Barein

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
pt_BR: Asgabate

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
pt_BR: Bisqueque

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
pt_BR: Tadjiquistão

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
pt_BR: Camboja

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
pt_BR: Timor-Leste

[ctx: world.kgm]
en: Dili
pt_BR: Díli

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
pt_BR: Filipinas

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
pt_BR: Tailândia

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
pt_BR: Hanói

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
pt_BR: República da China (Taiwan)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
pt_BR: Taipé

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
pt_BR: Singapura

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
pt_BR: República Democrática Popular da Coreia

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
pt_BR: República da Coreia

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
pt_BR: Seul

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
pt_BR: Groenlândia (Dinamarca)

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
pt_BR: Continentes do mundo (do Polo Norte)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
pt_BR: Continentes

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
pt_BR: Qual é o ponto mais elevado de %1?

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
pt_BR: Continentes pelo ponto mais elevado

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
pt_BR: Qual tem %1 como o ponto mais elevado?

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
pt_BR: Ponto mais elevado dos continentes

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
pt_BR: África

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
pt_BR: América do Norte

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
pt_BR: América do Sul

[ctx: world_continents.kgm]
en: Aconcagua
pt_BR: Aconcágua

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
pt_BR: Antártica

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
pt_BR: Ásia

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
pt_BR: Europa

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
pt_BR: Iêmen

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
pt_BR: Governos

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
pt_BR: Não é Iêmen

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
pt_BR: Não é República Democrática do Congo

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
pt_BR: Congo central

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
pt_BR: Zâmbia (Distritos)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
pt_BR: Não é Zâmbia (Distritos)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
pt_BR: Zambeze

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
pt_BR: Zâmbia (Províncias)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
pt_BR: Não é Zâmbia (Províncias)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
pt_BR: Oriental

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
pt_BR: Norte

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
pt_BR: Noroeste

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
pt_BR: Sul

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
pt_BR: Ocidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
pt_BR: Províncias

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
pt_BR: Não é Zimbábue

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
pt_BR: Mashonaland oriental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
pt_BR: Mashonaland ocidental

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
pt_BR: Matabeleland do norte

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
pt_BR: Matabeleland do Sul

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
pt_BR: Terras Centrais

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
pt_BR: Zimbábue (Distritos)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
pt_BR: Distritos

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
pt_BR: Fronteira

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
pt_BR: Não é Zimbábue (Distritos)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
pt_BR: Gokwe norte

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
pt_BR: Gokwe sul
