kgeography - en to tg translation catalogue (1544 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
tg: Афғонистон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
tg: Эрон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
tg: Туркманистон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
tg: Ӯзбекистон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
tg: Хитой

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
tg: Покистон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
tg: Ҳиндустон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
tg: Бадахшон

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
tg: Файзобод

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
tg: Балх

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
tg: Африка

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: africa.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
tg: Алҷазоир

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
tg: Алҷазоир

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
tg: Ангола

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
tg: Луанда

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
tg: Бенин

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
tg: Ботсвана

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
tg: Габороне

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
tg: Буркина-Фасо

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
tg: Уагадугу

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
tg: Бурунди

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
tg: Камерун

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
tg: Яунде

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
tg: Ҷумҳурии Африкаи Марказӣ

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
tg: Банги

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
tg: Чад

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
tg: Нҷамена

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
tg: Кот-д'Ивуар

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
tg: Ямуссукро

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
tg: Ҷумҳурии Демократии Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
tg: Киншаса

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
tg: Ҷибути

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
tg: Миср

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
tg: Қоҳира

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
tg: Гвинеяи Экваторӣ

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
tg: Малабо

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
tg: Эритрея

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
tg: Асмэра

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
tg: Эфиопия

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
tg: Аддис-Абеба

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
tg: Габон

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
tg: Либревил

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
tg: Банжул

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
tg: Гана

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
tg: Аккра

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
tg: Гвинея

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
tg: Конакри

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
tg: Гвинея-Бисау

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
tg: Бисау

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
tg: Кения

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
tg: Найроби

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
tg: Лесото

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
tg: Масеру

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
tg: Либерия

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
tg: Монровия

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
tg: Либия

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
tg: Триполи

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
tg: Мадагаскар

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
tg: Антананариву

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
tg: Малави

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
tg: Лилонгве

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
tg: Мали

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
tg: Бамако

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
tg: Мавритания

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
tg: Нуакшот

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
tg: Марокаш

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
tg: Работ

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
tg: Мозамбик

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
tg: Мапуту

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
tg: Намибия

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
tg: Виндхук

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
tg: Нигер

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
tg: Ниамей

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
tg: Нигерия

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
tg: Абуҷа

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
tg: Ҷумҳурии Конго

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
tg: Браззавил

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
tg: Руанда

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
tg: Кигали

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
tg: Сенегал

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
tg: Дакар

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
tg: Сера-Леоне

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
tg: Фритаун

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
tg: Сомалӣ

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
tg: Могадишо

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
tg: Ҷумҳурии Африкаи Ҷанубӣ

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
tg: Судон

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
tg: Хартум

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
tg: Мбабане

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
tg: Танзания

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
tg: Додома

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
tg: Того

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
tg: Ломе

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
tg: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
tg: Тунис

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
tg: Уганда

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
tg: Кампала

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
tg: Саҳрои Қабири Ғарбӣ

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
tg: Замбия

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
tg: Лусака

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
tg: Зимбабве

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
tg: Хараре

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

en: Your Answers Were
tg: Ҷавобҳои Шумо

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
tg: Шумо ба %1 савол аз %2 савол ҷавоби дуруст додед.

en: Question
tg: Савол

en: Your Answer
tg: Ҷавоби шумо

en: Correct Answer
tg: Ҷавоби дуруст

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
tg: Осиё

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
tg: Русия

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
tg: Москав

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
tg: Туркия

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
tg: Анқара

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
tg: Миср

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
tg: Ҷибути

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
tg: Эритрея

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
tg: Эфиопия

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
tg: Эрон

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
tg: Теҳрон

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
tg: Ироқ

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
tg: Бағдод

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
tg: Исроил

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
tg: Иерусалим

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
tg: Ӯрдун

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
tg: Уммон

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
tg: Кения

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
tg: Қувайт

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
tg: Алкувайт

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
tg: Ливан

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
tg: Бейрут

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
tg: Қатар

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
tg: Доха

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
tg: Арабистони Саудӣ

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
tg: Арриёз

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
tg: Сомалӣ

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
tg: Судон

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
tg: Сурия

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
tg: Димишқ

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
tg: Уганда

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
tg: Аморатҳои Муттаҳидаи Арабӣ

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
tg: Шаҳри Абузабӣ

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
tg: Уммон

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
tg: Масқат

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
tg: Автономияи Фаластин

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
tg: Яман

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
tg: Санъо

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
tg: Украина

[ctx: asia.kgm]
en: China
tg: Хитой

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
tg: Пекин

[ctx: asia.kgm]
en: India
tg: Ҳиндустон

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
tg: Деҳлӣ

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
tg: Шри-Ланка

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
tg: Коломбо ва Шри-Ҷаяварденепура

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
tg: Монголия

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
tg: Улон-Ботур

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
tg: Қазоқистон

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
tg: Астана

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
tg: Япония

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
tg: Токио

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
tg: Мянма

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
tg: Непал

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
tg: Катманду

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
tg: Бутон

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
tg: Тхимпху

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
tg: Индонезия

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
tg: Малайзия

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
tg: Куала-Лумпур

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
tg: Бангладеш

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
tg: Дакка

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
tg: Афғонистон

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
tg: Кобул

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
tg: Озарбойҷон

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
tg: Боку

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
tg: Арманистон

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
tg: Ереван

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
tg: Баҳрайн

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
tg: Манама

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
tg: Гурҷистон

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
tg: Тбилиси

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
tg: Туркманистон

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
tg: Ашқобод

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
tg: Ӯзбекистон

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
tg: Тошкент

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
tg: Қирғизистон

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
tg: Бишкек

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
tg: Душанбе

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
tg: Покистон

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
tg: Исломобод

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
tg: Лаос

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
tg: Вентян

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
tg: Камбоҷия

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
tg: Пномпен

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
tg: Бруней

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
tg: Бандари Сари Баҳован

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
tg: Филиппин

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
tg: Манила

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
tg: Таиланд

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
tg: Бангкок

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
tg: Ветнам

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
tg: Ханой

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
tg: Тайван

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
tg: Тайбэй

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
tg: Сингапур

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Корея

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
tg: Пхенян

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
tg: Ҷумҳурии Корея

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
tg: Сеул

en: Correct answers: %1/%2
tg: Ҷавобҳои дуруст: %1/%2

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
tg: Австрия

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
tg: Дар ин ҷо Австрия мавҷуд нест

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
tg: Замини федеролии Вена

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
tg: Замини федеролии Бургенленд

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
tg: Эйзенштадт

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
tg: Замини федеролии Штирия

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
tg: Грас

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
tg: Замини федеролии Каринтия

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
tg: Клагенфурт

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
tg: Замини федеролии Тирол

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
tg: Инсбрук

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
tg: Замини федеролии Ворарлберг

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
tg: Брегентс

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
tg: Замини федеролии Салзбург

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
tg: Замини федеролии Австрияи Боло

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
tg: Линтс

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
tg: Замини федеролии Австрияи Поён

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
tg: Санкт-Пёлтен

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

en: &Accept
tg: &Мақбул

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
tg: Бразилия

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
tg: Штати Сержипе

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
tg: Аракажу

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
tg: Штати Минас-Жерайс

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
tg: Белу-Оризонте

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
tg: Штати Рорайма

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
tg: Боа-Виста

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
tg: Округи Федеролӣ

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
tg: Штати Мату-Гросу-ду-Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
tg: Кампо-Граде

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
tg: Мату-Гросу

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
tg: Куритиба

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
tg: Штати Санта Катарина

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
tg: Форталеза

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
tg: Гояния

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
tg: Штати Алагоас

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
tg: Штати Амазонас

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
tg: Манаус

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
tg: Штати Рио-Гранде-ду-Норте

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
tg: Натал

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
tg: Штати Токантинш

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
tg: Палмас

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
tg: Штати Рио-Гранде-ду-Сул

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
tg: Порто-Алегре

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
tg: Порту-Велю

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
tg: Штати Пернамбуко

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
tg: Ресиф

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
tg: Акри

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
tg: Риу-Бранку

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
tg: Штати Рио-де-Жанейро

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
tg: Рио-де-Жанейро

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
tg: Штати Баия

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
tg: Салвадор

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
tg: Терезина

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
tg: Берун аз сарҳад

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
tg: Канада

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
tg: Провинсияҳо ва минтақаҳо

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
tg: Берун аз сарҳад

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
tg: Музофоти Ҷазираи Шоҳи Эдвард

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
tg: Шарлоттаун

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
tg: Музофоти Британияи Колумби

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
tg: Виктория

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
tg: Музофоти Онтарио

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
tg: Торонто

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
tg: Музофоти Нюфаундленд

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
tg: Сент-Ҷонс

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
tg: Музофоти Нунавут

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
tg: Икалуит

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
tg: Музофоти Алберта

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
tg: Эдмонтон

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
tg: Мавқеъҳои Шимолу Ғарбӣ

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
tg: Йеллоунайф

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
tg: Музофоти Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
tg: Квебек

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
tg: Нью-Брансуик

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
tg: Фредериктон

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
tg: Музофоти Манитоба

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
tg: Виннипег

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
tg: Музофоти Шотландияи Нав

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
tg: Галифакс

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
tg: Музофоти Юкон

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
tg: Уайтхорс

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
tg: Музофоти Саскачеван

[ctx: china.kgm]
en: China
tg: Хитой

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: china.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: china.kgm]
en: Coast
tg: Соҳил

[ctx: china.kgm]
en: Russia
tg: Русия

[ctx: china.kgm]
en: Japan
tg: Япония

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
tg: Муғулистон

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Корея

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
tg: Ҷумҳурии Корея

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
tg: Қазоқистон

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
tg: Қирғизистон

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
tg: Афғонистон

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
tg: Покистон

[ctx: china.kgm]
en: India
tg: Ҳиндустон

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
tg: Бутон

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
tg: Бангладеш

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
tg: Мянма

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
tg: Таиланд

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
tg: Тайван

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
tg: Ветнам

[ctx: china.kgm]
en: Laos
tg: Лаос

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
tg: Непал

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
tg: Музофоти Анхой

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
tg: Хэфэй

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
tg: Музофоти Пекин

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
tg: Музофоти Чунтсин

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
tg: Футсзян

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
tg: Фучжоу

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
tg: Музофоти Гансу

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
tg: Ланчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
tg: Музофоти Гуандун

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
tg: Гуанчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
tg: Минтақаи худмухторро Гуанси-Чжуан

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
tg: Наннин

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
tg: Музофоти Гуйчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
tg: Гуйян

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
tg: Музофоти Хайнан

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
tg: Хайкоу

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
tg: Музофоти Хэбэй

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
tg: Шитсзячжуан

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
tg: Музофоти Хэйлунтсзян

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
tg: Харбин

[ctx: china.kgm]
en: Henan
tg: Музофоти Хэнан

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
tg: Чжэнчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
tg: Музофоти Хубэй

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
tg: Ухан

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
tg: Музофоти Хунан

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
tg: Чанша

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
tg: Музофоти Тсзянсу

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
tg: Нанкин

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
tg: Музофоти Тсзянси

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
tg: Нанчан

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
tg: Музофоти Тсзилин

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
tg: Чанчун

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
tg: Музофоти Ляонин

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
tg: Шэнян

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
tg: Музофоти Монголияи Дарунӣ

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
tg: Хух-Хото

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
tg: Музофоти Нинся-Хуэй

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
tg: Инчуан

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
tg: Музофоти Тсинхай

[ctx: china.kgm]
en: Xining
tg: Синин

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
tg: Музофоти Шэнси

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
tg: Тайюан

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
tg: Музофоти Шандун

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
tg: Тсзинан

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
tg: Шанхай

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
tg: Музофоти Шанси

[ctx: china.kgm]
en: Xian
tg: Сиан

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
tg: Музофоти Сычуан

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
tg: Чэнду

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
tg: Тянтсзин

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
tg: Минтақаи худмухтори Синтсзян-Уйгур

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
tg: Урумчи

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
tg: Минтақаи худмухторро Тибет

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
tg: Лхаса

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
tg: Музофотро Юннан

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
tg: Кунмин

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
tg: Музофотро Чжэтсзян

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
tg: Ханчжоу

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
tg: Гонконг

[ctx: china.kgm]
en: Macao
tg: Макао

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
tg: Аврупо

[ctx: europe.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
tg: Соҳил

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
tg: Албания

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
tg: Тирана

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
tg: Алҷазоир

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
tg: Австрия

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
tg: Вена

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
tg: Белоруссия

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
tg: Минск

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
tg: Белгия

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
tg: Брюссел

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
tg: Босния ва Гертсеговина

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
tg: Сараево

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
tg: Булғория

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
tg: София

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
tg: Хорватия

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
tg: Загреб

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
tg: Прага

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
tg: Дания

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
tg: Копенгаген

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
tg: Эстония

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
tg: Таллинн

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
tg: Финляндия

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
tg: Хелсинки

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
tg: Скопе

[ctx: europe.kgm]
en: France
tg: Фаронса

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
tg: Париж

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
tg: Германия

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
tg: Берлин

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
tg: Юнон

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
tg: Афина

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
tg: Венгрия

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
tg: Будапешт

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
tg: Исландия

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
tg: Рейкявик

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
tg: Ирландия

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
tg: Дублин

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
tg: Италия

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
tg: Рим

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
tg: Латвия

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
tg: Рига

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
tg: Литва

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
tg: Вилнюс

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
tg: Люксембург

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
tg: Молдавия

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
tg: Кишинев

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
tg: Марокаш

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
tg: Нидерланд

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
tg: Амстердам

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
tg: Норвегия

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
tg: Осло

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
tg: Полша

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
tg: Варшава

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
tg: Португалия

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
tg: Лиссабон

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
tg: Руминия

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
tg: Бухарест

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
tg: Русия

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
tg: Москав

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
tg: Сан-Марино

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
tg: Белград

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
tg: Словакия

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
tg: Братислава

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
tg: Словения

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
tg: Любляна

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
tg: Испания

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
tg: Мадрид

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
tg: Шветсия

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
tg: Стокголм

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
tg: Швейсария

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
tg: Берн

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
tg: Сурия

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
tg: Тунис

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
tg: Туркия

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
tg: Анқара

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
tg: Украина

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
tg: Британияи Кабир

[ctx: europe.kgm]
en: London
tg: Лондон

[ctx: france.kgm]
en: France
tg: Фаронса

[ctx: france.kgm]
en: Not France
tg: Дар ин ҷо Фаронса мавҷуд нест

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: france.kgm]
en: Ain
tg: Департаменти Эн

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
tg: Бург-ан-Бресс

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
tg: Департаменти Эна

[ctx: france.kgm]
en: Laon
tg: Лаон

[ctx: france.kgm]
en: Allier
tg: Департаменти Але

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
tg: Мулен

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
tg: Департаменти Алпи Провансаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
tg: Департаменти Алпҳои Боло

[ctx: france.kgm]
en: Gap
tg: Гап

[ctx: france.kgm]
en: Alpes Maritimes
tg: Департаменти Алпҳои Соҳили Баҳр

[ctx: france.kgm]
en: Nice
tg: Нитса

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
tg: Департаменти Ардеш

[ctx: france.kgm]
en: Privas
tg: Прива

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
tg: Департаменти Арденн

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
tg: Шарлевил-Мезер

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
tg: Департаменти Ареж

[ctx: france.kgm]
en: Foix
tg: Фуа

[ctx: france.kgm]
en: Aube
tg: Департаменти Об

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
tg: Труа

[ctx: france.kgm]
en: Aude
tg: Департаменти Од

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
tg: Каркассон

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
tg: Департаменти Аверон

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
tg: Роде

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
tg: Департаменти Буш-дю-Рон

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
tg: Марсел

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
tg: Департаменти Калвадос

[ctx: france.kgm]
en: Caen
tg: Кан

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
tg: Департаменти Кантал

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
tg: Орийяк

[ctx: france.kgm]
en: Charente
tg: Департаменти Шаранта

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
tg: Ангулем

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
tg: Шарантаи Соҳили Баҳр

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
tg: Ла-Рошел

[ctx: france.kgm]
en: Cher
tg: Департаменти Шер

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
tg: Бурж

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
tg: Департаменти Коррез

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
tg: Тюлл

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
tg: Департаменти Корсикаи Ҷанубӣ

[ctx: france.kgm]
en: Ajaccio
tg: Аяччо

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
tg: Департаменти Корсикаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
tg: Бастия

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
tg: Департаменти Кот-д'Ор

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
tg: Дижон

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
tg: Департаменти Кот-д'Армор

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
tg: Сен-Бриёк

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
tg: Департаменти Крёз

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
tg: Гере

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
tg: Департаменти Дордон

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
tg: Перигё

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
tg: Департаменти Ду

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
tg: Безансон

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
tg: Департаменти Дром

[ctx: france.kgm]
en: Valence
tg: Валанс

[ctx: france.kgm]
en: Eure
tg: Департаменти Эр

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
tg: Эврё

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
tg: Департаменти Эр ва Луар

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
tg: Шартр

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
tg: Департаменти Финистер

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
tg: Кемпер

[ctx: france.kgm]
en: Gard
tg: Департаменти Гар

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
tg: Ним

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
tg: Департаменти Гарронаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
tg: Тулуза

[ctx: france.kgm]
en: Gers
tg: Департаменти Жер

[ctx: france.kgm]
en: Auch
tg: Ош

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
tg: Департаменти Жиронда

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
tg: Бордо

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
tg: Департаменти Эро

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
tg: Монпеле

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
tg: Департаменти Ил ва Вилен

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
tg: Ренн

[ctx: france.kgm]
en: Indre
tg: Департаменти Эндр

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
tg: Шатору

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
tg: Департаменти Эндр ва Луара

[ctx: france.kgm]
en: Tours
tg: Тур

[ctx: france.kgm]
en: Isère
tg: Департаменти Изер

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
tg: Гренобл

[ctx: france.kgm]
en: Jura
tg: Департаменти Юра

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
tg: Лон-ле-Соне

[ctx: france.kgm]
en: Landes
tg: Департаменти Ланд

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
tg: Мон-де-Марсан

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
tg: Департаменти Луар ва Шер

[ctx: france.kgm]
en: Blois
tg: Блуа

[ctx: france.kgm]
en: Loire
tg: Департаменти Луара

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
tg: Сент-Этен

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
tg: Департаменти Луараи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
tg: Департаменти Луараи Атлантикӣ

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
tg: Нант

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
tg: Департаменти Луаре

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
tg: Орлеан

[ctx: france.kgm]
en: Lot
tg: Департаменти Ло

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
tg: Каор

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
tg: Департаменти Ло ва Гаронна

[ctx: france.kgm]
en: Agen
tg: Ажен

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
tg: Департаменти Лозер

[ctx: france.kgm]
en: Mende
tg: Манд

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
tg: Департаменти Мэн ва Луара

[ctx: france.kgm]
en: Angers
tg: Анже

[ctx: france.kgm]
en: Manche
tg: Департаменти Манш

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
tg: Сен-Ло

[ctx: france.kgm]
en: Marne
tg: Департаменти Марна

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
tg: Департаменти Марнаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
tg: Шомон

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
tg: Департаменти Майенн

[ctx: france.kgm]
en: Laval
tg: Лавал

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
tg: Департаменти Мёрт ва Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
tg: Нанси

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
tg: Департаменти Мёз

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
tg: Бар-лё-Дюк

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
tg: Департаменти Морбиан

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
tg: Ванн

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
tg: Департаменти Мозел

[ctx: france.kgm]
en: Metz
tg: Метс

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
tg: Департаменти Невр

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
tg: Невер

[ctx: france.kgm]
en: Nord
tg: Департаменти Нор

[ctx: france.kgm]
en: Lille
tg: Лилл

[ctx: france.kgm]
en: Oise
tg: Департаменти Уаза

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
tg: Бове

[ctx: france.kgm]
en: Orne
tg: Департаменти Орн

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
tg: Алансон

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
tg: Департаменти Па-де-Кале

[ctx: france.kgm]
en: Arras
tg: Аррас

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
tg: Департаменти Пюи-де-Дом

[ctx: france.kgm]
en: Clermont Ferrand
tg: Клермон-Ферран

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
tg: Департаменти Пиренеяи Атлантикӣ

[ctx: france.kgm]
en: Pau
tg: По

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
tg: Департаменти Пиренеяи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
tg: Тарб

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
tg: Департаменти Пиренеяи Шарқӣ

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
tg: Перпинян

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
tg: Департаменти Рейни Поён

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
tg: Страсбург

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
tg: Департаменти Рейни Боло

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
tg: Колмар

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
tg: Департаменти Рона

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
tg: Лион

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
tg: Департаменти Сонаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
tg: Везул

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
tg: Департаменти Сона ва Луара

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
tg: Макон

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
tg: Департаменти Сарт

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
tg: Ле-Ман

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
tg: Департаменти Савойя

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
tg: Шамбери

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
tg: Департаменти Савойяи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
tg: Анси

[ctx: france.kgm]
en: Paris
tg: Департаменти Париж

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
tg: Департаменти Сенаи Соҳили Баҳр

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
tg: Руан

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
tg: Департаменти Сена ва Марна

[ctx: france.kgm]
en: Melun
tg: Мелён

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
tg: Департаменти Ивелин

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
tg: Версал

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
tg: Департаменти Дё-Севр

[ctx: france.kgm]
en: Niort
tg: Нор

[ctx: france.kgm]
en: Somme
tg: Департаменти Сомма

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
tg: Амен

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
tg: Департаменти Тарн

[ctx: france.kgm]
en: Albi
tg: Алби

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
tg: Департаменти Тарн ва Гаронна

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
tg: Монтобан

[ctx: france.kgm]
en: Var
tg: Департаменти Вар

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
tg: Тулон

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
tg: Департаменти Воклюз

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
tg: Авинон

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
tg: Департаменти Вандея

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
tg: Ла-Рош-сюр-Йон

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
tg: Департаменти Венна

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
tg: Пуате

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
tg: Департаменти Веннаи Боло

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
tg: Лимож

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
tg: Департаменти Вогез

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
tg: Эпинал

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
tg: Департаменти Йонна

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
tg: Осер

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
tg: Департаменти Территорияи Белфор

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
tg: Белфор

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
tg: Департаменти Эссонн

[ctx: france.kgm]
en: Evry
tg: Эври

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
tg: Департаменти Саробҳои Сена

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
tg: Нантер

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
tg: Департаменти Сена-Сен-Дени

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
tg: Бобини

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
tg: Департаменти Вал-де-Марн

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
tg: Кретёй

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
tg: Департаменти Вал-д'Уаз

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
tg: Понтуаз

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
tg: Германия

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
tg: Дар ин ҷо Германия мавҷуд нест

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
tg: Замини федеролии Баден-Вюртемберг

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
tg: Штутгарт

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
tg: Кишвари озоди Бавария

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
tg: Мюнхен

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
tg: Замини федеролии Берлин

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
tg: Замини федеролии Бранденбург

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
tg: Потсдам

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
tg: Шаҳри ганзейи озодии Бремен

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
tg: Шаҳри озодӣ ва ганзейи Гамбург

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
tg: Замини федеролии Гессен

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
tg: Висбаден

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
tg: Шверин

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
tg: Замини федеролии Саксонияи Поён

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
tg: Ганновер

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
tg: Замини федеролии Рейн-Вестфалияи Шимолӣ

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
tg: Дюсселдорф

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
tg: Замини федеролии Рейнланд-Пфалтс

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
tg: Майнтс

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
tg: Замини федеролии Саар

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
tg: Саарбрюккен

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
tg: Кишвари озоди Саксония

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
tg: Дрезден

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
tg: Замини федеролии Саксония-Ангалт

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
tg: Магдебург

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
tg: Замини федеролии Шлезвиг-Голштейн

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
tg: Кил

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
tg: Кишвари озоди Тюрингия

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
tg: Эрфурт

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
tg: Италия

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
tg: Дар ин ҷо Италия мавҷуд нест

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
tg: Минтақаи Ситсилия

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
tg: Палермо

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
tg: Минтақаи Фриули-Венетсия-Ҷулия

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
tg: Триест

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
tg: Минтақаи Абрутсо

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
tg: Л'Аквила

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
tg: Минтақаи Латсио

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
tg: Рим

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
tg: Минтақаи Калабрия

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
tg: Катандзаро

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
tg: Минтақаи Пемонт

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
tg: Турин

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
tg: Минтақаи Апулия

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
tg: Бари

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
tg: Минтақаи Ломбардия

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
tg: Милан

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
tg: Минтақаи Умбрия

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
tg: Перуҷа

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
tg: Минтақаи Трентино-Алто-Адиҷе

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
tg: Тренто

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
tg: Минтақаи Молизе

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
tg: Кампобассо

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
tg: Минтақаи Тоскана

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
tg: Флоренсия

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
tg: Минтақаи Эмилия-Романя

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
tg: Болоня

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
tg: Минтақаи Валле-д'Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Aosta
tg: Аоста

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
tg: Минтақаи Кампания

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
tg: Неапол

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
tg: Минтақаи Базиликата

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
tg: Потентса

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
tg: Минтақаи Лигурия

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
tg: Генуя

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
tg: Минтақаи Сардиния

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
tg: Каляри

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
tg: Минтақаи Марке

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
tg: Анкона

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
tg: Минтақаи Венето

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
tg: Венетсия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
tg: Музофотҳои Италия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
tg: Дар ин ҷо Италия мавҷуд нест

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Alessandria
tg: Музофоти Алессандрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
tg: Музофоти Асти

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
tg: Музофоти Белла

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
tg: Музофоти Кунео

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
tg: Музофоти Новара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
tg: Музофоти Турин

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
tg: Музофоти Вербано-Кузо-Оссола

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
tg: Музофоти Верчелли

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
tg: Музофоти Бергамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
tg: Музофоти Брешия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
tg: Музофоти Комо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
tg: Музофоти Кремона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
tg: Музофоти Лекко

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
tg: Музофоти Лоди

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
tg: Музофоти Мантуя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
tg: Музофоти Милан

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
tg: Музофоти Павия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
tg: Музофоти Сондрио

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
tg: Музофоти Варезе

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Aosta
tg: Музофоти Аоста

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
tg: Музофоти Болтсано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
tg: Музофоти Тренто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
tg: Музофоти Беллуно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
tg: Музофоти Падуя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
tg: Музофоти Ровиго

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
tg: Музофоти Тревизо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
tg: Музофоти Венетсия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
tg: Музофоти Верона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
tg: Вичентса

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
tg: Музофоти Горитсия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
tg: Музофоти Порденоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
tg: Музофоти Триест

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
tg: Музофоти Удине

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
tg: Музофоти Генуя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
tg: Музофоти Империя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
tg: Спетсия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
tg: Музофоти Савона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
tg: Музофоти Болоня

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
tg: Музофоти Феррара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
tg: Музофоти Форли-Чезена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
tg: Музофоти Модена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
tg: Музофоти Парма

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
tg: Музофоти Пячентса

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
tg: Музофоти Равенна

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
tg: Музофоти Реҷо-Эмилия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
tg: Музофоти Римини

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
tg: Музофоти Аретсо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
tg: Музофоти Флоренсия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
tg: Музофоти Гроссето

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
tg: Музофоти Ливорно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
tg: Музофоти Лукка

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
tg: Музофоти Масса-Каррара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
tg: Музофоти Пиза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
tg: Музофоти Пистойя

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
tg: Музофоти Прато

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
tg: Музофоти Сиена

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
tg: Музофоти Перуҷа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
tg: Музофоти Терни

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
tg: Музофоти Анкона

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
tg: Музофоти Асколи-Пичено

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
tg: Музофоти Мачерата

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
tg: Музофоти Пезаро-э-Урбино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
tg: Музофоти Фрозиноне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
tg: Музофоти Латина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
tg: Музофоти Риети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
tg: Музофоти Рим

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
tg: Музофоти Витербо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
tg: Музофоти Кети

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
tg: Музофоти Л’Аквила

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
tg: Музофоти Пескара

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
tg: Музофоти Терамо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
tg: Музофоти Кампобассо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
tg: Музофоти Изерния

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
tg: Музофоти Авеллино

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
tg: Музофоти Беневенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
tg: Музофоти Казерта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
tg: Музофоти Неапол

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
tg: Музофоти Салерно

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
tg: Музофоти Бари

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
tg: Музофоти Бриндизи

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
tg: Музофоти Фоҷа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
tg: Музофоти Лечче

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
tg: Музофоти Таранто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
tg: Музофоти Матера

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
tg: Музофоти Потентса

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
tg: Музофоти Катандзаро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
tg: Музофоти Козентса

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
tg: Музофоти Кротоне

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
tg: Музофоти Реҷо-Калабрия

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
tg: Музофоти Вибо-Валентиа

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
tg: Музофоти Агриҷенто

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
tg: Музофоти Калтаниссетта

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
tg: Музофоти Катания

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Enna
tg: Музофоти Энна

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
tg: Музофоти Мессина

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
tg: Музофоти Палермо

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
tg: Музофоти Рагуза

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
tg: Музофоти Сиракузы

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
tg: Музофоти Трапани

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
tg: Музофоти Каляри

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
tg: Музофоти Нуоро

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
tg: Музофоти Ористано

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
tg: Музофоти Сассари

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

en: E&xplore Map
tg: &Омӯзиши харита

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
tg: Дар ин фасл шумо метавонед бо зеркунии тугмаи мушаки чап ба қисмҳои харита маълумоти фаровон оиди кишварҳо гиред

en: Test Yourself:
tg: Санҷиши дониш:

en: &Location of Regions
tg: &Мавқеи минтақаҳо

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
tg: Дар ин машқ шумо бояд аз харита номи кишвар ва ё митнақаеро, ки дар тарафи чапи навор нишон дода шудааст, ёбед ва тугмаи чапи мушакро дар ин кишвар ва ё минтақа дар харита зер кунед

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
tg: Дар ин машқ шумо бояд кишварро аз номи пойтахташ муайян кунед

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
tg: Дар ин машк шумо бояд номи пойтахти кишвари нишондодаро муайян кунед

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
tg: Дар ин машк шумо бояд кишварро аз рӯйи парчам муайян кунед

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
tg: Дар ин машқ шумо бояд парчами ба ин кишвар мансубро муайян кунед

en: &Open Map...
tg: &Интихоби харита...

en: &Zoom
tg: &Калонкунӣ

en: &Original Size
tg: &Андозаи аслӣ

en: &Automatic Zoom
tg: &Калонкунии худкор

en: &Move
tg: &Ҷойивазкунӣ

en: Disclaimer
tg: Эзоҳ

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
tg: Харитаи охиринро кушода натавонист. Саҳв дар кушодани %1: %2

en: There is no current map
tg: Дар ин ҷо харитаи ҷорӣ мавҷуд нест

en: Number of Questions
tg: Миқдори саволҳо

en: How many questions do you want? (1 to %1)
tg: Миқдори саволҳоро интихоб кунед? (аз 1 то %1)

en: &Location of %1
tg: &Мавқеи %1

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
tg: Масъулият оиди пешниҳоди харита, парчам, тарҷума ва дигар маводҳо ба зиммаи муаллифони маводҳои дахлдор вогузор мешавад. Ин маводҳо истифода бурда мешаванд, лекин ҷавобгариро барои номувофиқ будани маводҳо ба сарчашмаҳои расмӣ командаи коркарди KGeography ба ӯҳда намегирад.

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
tg: Харитаи охирин

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

en: KGeography
tg: Ҷуғрофия

en: Programmer and designer
tg: Барноманависӣ ва лоиҳакашӣ

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
tg: Пойтахти %1 муайян кунед...

en: Choose Map to Use
tg: Интихоби харита

en: Error parsing %1: %2
tg: Саҳв дар кушодани %1: %2

en: Invalid value in tag %1
tg: Мазмуни нораво дар теги %1

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
tg: Кишвар ва ё минтақа бо номи %1 аллакай муайян гаштааст ва ё ранги амалишудаи %2 истифода мешавад

en: The map description file should begin with the %1 tag
tg: Файли тасвири харита бояд бо теги %1 сар шавад

en: %1 does not exist.
tg: %1 вуҷуд надорад.

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
tg: Амрикои Шимолӣ ва Марказӣ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
tg: Дар ин ҷо Амриқои Шимолӣ ва Марказӣ мавҷуд нест

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
tg: Канада

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
tg: Оттава

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
tg: Салвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
tg: Сан-Салвадор

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
tg: Штатҳои Муттаҳидаи Амрико

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
tg: Вашингтон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
tg: Ҷазираҳои Багам

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
tg: Нассау

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
tg: Ҷумҳурии Доминикана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
tg: Санто-Доминго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
tg: Гаити

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
tg: Порт-о-Пренс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
tg: Куба

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
tg: Гавана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
tg: Ямайка

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
tg: Кингстон

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
tg: Доминика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
tg: Розо

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
tg: Антигуа ва Барбуда

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
tg: Сент-Ҷонс

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
tg: Барбадос

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
tg: Бриҷтаун

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
tg: Тринидад ва Тобаго

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
tg: Порт-оф-Спейн

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
tg: Мексика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
tg: Мехико

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
tg: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
tg: Гватемала

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
tg: Белиз

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
tg: Белмопан

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
tg: Гондурас

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
tg: Тегусигалпа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
tg: Никарагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
tg: Манагуа

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
tg: Коста-Рика

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
tg: Сан-Хосе

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
tg: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
tg: Панама

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
tg: Гренландия (Дания)

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
tg: Гайана

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
tg: Венесуэла

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
tg: Колумбия

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
tg: Нидерланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
tg: Дар ин ҷо Нидерланд мавҷуд нест

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
tg: Фрисландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
tg: Леуварден

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
tg: Гронинген

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
tg: Дренте

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
tg: Ассен

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
tg: Оверэйсел

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
tg: Зволле

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
tg: Гелдерланд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
tg: Арнем

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
tg: Брабанти Шимолӣ

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
tg: Хертогенбос

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
tg: Лимбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
tg: Маастрихт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
tg: Флеволанд

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
tg: Лелистад

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
tg: Утрехт

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
tg: Зеландия

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
tg: Мидделбург

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
tg: Голландия Шимолӣ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
tg: Гарлем

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
tg: Голландияи Ғарбӣ

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
tg: Гаага

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
tg: Норвегия

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
tg: Дар ин ҷо Норвегия мавҷуд нест

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
tg: Фюлкеи Нурланн

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
tg: Будё

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
tg: Стейнхер

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
tg: Молле

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
tg: Фюлкеи Ругаланн

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
tg: Ставангер

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
tg: Фюлкеи Осло

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
tg: Полша

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
tg: Дар ин ҷо Полша мавҷуд нест

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
tg: Воеводствои Мазоветсӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
tg: Варшава

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
tg: Воеводствои Варминско-Мазурскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
tg: Олштын

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
tg: Воеводствои Подляскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
tg: Бялосток

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
tg: Воеводствои Любелскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
tg: Воеводствои Подкарпатскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
tg: Жешув

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
tg: Воеводствои Свентокшишскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
tg: Келтсе

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
tg: Воеводствои Малополскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
tg: Краков

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
tg: Воеводствои Лодзинскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
tg: Воеводствои Силезскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
tg: Катовитсе

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
tg: Воеводствои Ополскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
tg: Воеводствои Поморҳо

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
tg: Гданск

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
tg: Воеводствои Шарқи Поморҳо

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
tg: Шетсин

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
tg: Воеводствои Полшаи Бузургӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
tg: Познан

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
tg: Воеводствои Нижнесилезскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
tg: Вротслав

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
tg: Воеводствои Любушскӣ

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
tg: Гожув Велкополски

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
tg: Воеводствои Куявско-Поморҳо

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
tg: Быдгош

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
tg: Амрикои Ҷанубӣ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
tg: Соҳил

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
tg: Панама

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
tg: Колумбия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
tg: Богота

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
tg: Венесуэла

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
tg: Каракас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
tg: Гайана

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
tg: Ҷорҷтаун

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
tg: Суринам

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
tg: Парамарибо

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
tg: Гвианаи Фаронсавӣ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
tg: Кайенна

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
tg: Эквадор

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
tg: Кито

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
tg: Перу

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
tg: Лима

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
tg: Бразилия

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
tg: Бразилиа

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
tg: Боливия

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
tg: Ла-Пас

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
tg: Чили

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
tg: Сантяго

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
tg: Парагвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
tg: Асунсон

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
tg: Аргентина

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
tg: Буэнос-Айрес

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
tg: Уругвай

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
tg: Монтевидео

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
tg: Испания

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
tg: Дар ин ҷо Испания мавҷуд нест

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
tg: Минтақаи худмухтори Андалусия

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
tg: Севиля

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
tg: Минтақаи худмухтори Арагон

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
tg: Сарагоса

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
tg: Минтақаи худмухтори Астурия

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
tg: Оведо

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
tg: Минтақаи худмухтори Ҷазираҳои Балеар

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
tg: Палма де Майорка

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
tg: Минтақаи худмухтори Кишвари Баскҳо

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
tg: Витория

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
tg: Ҷазираҳои Канар

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
tg: Лас Палмас де Гран Канария ва Санта Круз де Тенериф

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
tg: Минтақаи худмухтори Кантабрия

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
tg: Санатандер

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
tg: Минтақаи худмухтори Кастилияи-Ла Манч

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
tg: Толедо

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
tg: Минтақаи худмухтори Кастилия ва Леон

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
tg: Валядолид

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
tg: Минтақаи худмухтори Каталония

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
tg: Барселона

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
tg: Минтақаи худмухтори Эстремадура

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
tg: Мерида

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
tg: Минтақаи худмухтори Галисия

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
tg: Сантяго де Компостела

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
tg: Минтақаи худмухтори Ла Риоха

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
tg: Логроно

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
tg: Минтақаи худмухтори Мадрид

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
tg: Минтақаи худмухтори Мурсия

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
tg: Минтақаи худмухтори Наварра

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
tg: Памплона

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
tg: Минтақаи худмухтори Валенсия

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
tg: Валенсия

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
tg: Вилоятҳо

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
tg: Берун аз Тоҷикистон

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
tg: Суғд

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
tg: Хуҷанд

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
tg: Душанбе

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
tg: Хатлон

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
tg: Хоруғ

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: usa.kgm]
en: USA
tg: ШМА

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
tg: Сарҳад

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
tg: Соҳил

[ctx: usa.kgm]
en: Water
tg: Обҳо

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
tg: Кӯлӣ Боло

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
tg: Кӯлӣ Мичиган

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
tg: Кӯлӣ Гурон

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
tg: Кӯлӣ Эри

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
tg: Кӯлӣ Онтарио

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
tg: Ҷазираҳои Багам

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
tg: Куба

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
tg: Канада

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
tg: Мексика

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
tg: Русия

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
tg: Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
tg: Штати Алабама

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
tg: Монтгомери

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
tg: Штати Аляска

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
tg: Ҷуно

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
tg: Штати Аризона

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
tg: Феникс

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
tg: Штати Арканзас

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
tg: Литтл-Рок

[ctx: usa.kgm]
en: California
tg: Штати Калифорния

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
tg: Сакраменто

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
tg: Штати Колорадо

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
tg: Денвер

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
tg: Штати Коннектикут

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
tg: Хартфорд

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
tg: Штати Делавер

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
tg: Довер

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
tg: Штати Флорида

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
tg: Таллахасси

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
tg: Штати Ҷорҷия

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
tg: Атланта

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
tg: Штати Гавайи

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
tg: Гонолулу

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
tg: Штати Айдахо

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
tg: Бойсе

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
tg: Штати Иллинойс

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
tg: Спрингфилд

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
tg: Штати Индиана

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
tg: Индианаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
tg: Штати Айова

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
tg: Де-Мойн

[ctx: usa.kgm]
en: Kansas
tg: Штати Канзас

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
tg: Топика

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
tg: Штати Кентукки

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
tg: Франкфорт

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
tg: Штати Луизиана

[ctx: usa.kgm]
en: Baton Rouge
tg: Батон-Руж

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
tg: Штати Мэн

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
tg: Огаста

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
tg: Штати Мэриленд

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
tg: Аннаполис

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
tg: Штати Массачусетс

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
tg: Бостон

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
tg: Штати Мичиган

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
tg: Лансинг

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
tg: Штати Миннесота

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
tg: Сент-Пол

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
tg: Штати Миссисипи

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
tg: Джэксон

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
tg: Штати Миссури

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
tg: Джеферсон-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
tg: Штати Монтана

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
tg: Хелина

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
tg: Штати Небраска

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
tg: Линколн

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
tg: Штати Невада

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
tg: Карсон-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
tg: Штати Ню-Хэмпшир

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
tg: Конкорд

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
tg: Штати Ню-Джерси

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
tg: Трентон

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
tg: Штати Ню-Мексико

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
tg: Санте-Фе

[ctx: usa.kgm]
en: New York
tg: Штати Ню-Йорк

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
tg: Олбани

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
tg: Штати Каролинаи Шимолӣ

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
tg: Роли

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
tg: Штати Дакотаи Шимолӣ

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
tg: Бисмарк

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
tg: Штати Огайо

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
tg: Колумбус

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
tg: Штати Оклахома

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
tg: Шаҳри Оклахома

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
tg: Штати Орегон

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
tg: Сейлем

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
tg: Штати Пенсилвания

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
tg: Харрисберг

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
tg: Штати Род-Айленд

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
tg: Провиденс

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
tg: Штати Каролинаи Ҷанубӣ

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
tg: Колумбия

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
tg: Штати Дакотаи Ҷанубӣ

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
tg: Пирр

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
tg: Штати Теннесси

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
tg: Нашвилл

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
tg: Штати Техас

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
tg: Остин

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
tg: Штати Юта

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
tg: Солт-Лейк-Сити

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
tg: Штати Вермонт

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
tg: Монтпилер

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
tg: Штати Виргиния

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
tg: Ричмонд

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
tg: Штати Вашингтон

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
tg: Олимпия

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
tg: Штати Вирҷинияи Ғарбӣ

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
tg: Чарлстон

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
tg: Штати Висконсин

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
tg: Мэдисон

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
tg: Штати Вайоминг

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
tg: Шайенн

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: world.kgm]
en: World
tg: Олам

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
tg: Дар ин ҷо кишвар мавҷуд нест

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
tg: Алҷазоир

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
tg: Алҷазоир

[ctx: world.kgm]
en: Angola
tg: Ангола

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
tg: Луанда

[ctx: world.kgm]
en: Benin
tg: Бенин

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
tg: Порто-Ново

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
tg: Ботсвана

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
tg: Габороне

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
tg: Буркина-Фасо

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
tg: Уагадугу

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
tg: Бурунди

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
tg: Камерун

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
tg: Яунде

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
tg: Ҷумҳурии Африкои Марказӣ

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
tg: Банги

[ctx: world.kgm]
en: Chad
tg: Чад

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
tg: Нҷамена

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
tg: Кот-д’Ивуар

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
tg: Ямусукро

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
tg: Ҷумҳурии Демократии Конго

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
tg: Киншаса

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
tg: Ҷибути

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
tg: Миср

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
tg: Қоҳира

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
tg: Гвинеяи Экваториалӣ

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
tg: Малабо

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
tg: Эритрея

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
tg: Асмэра

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
tg: Эфиопия

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
tg: Аддис-Абаба

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
tg: Габон

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
tg: Либревил

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
tg: Гана

[ctx: world.kgm]
en: Accra
tg: Аккра

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
tg: Гвинея

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
tg: Конакри

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
tg: Гвинея-Бисау

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
tg: Бисау

[ctx: world.kgm]
en: Iran
tg: Эрон

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
tg: Теҳрон

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
tg: Ироқ

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
tg: Бағдод

[ctx: world.kgm]
en: Israel
tg: Исроил

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
tg: Иерусалим

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
tg: Ӯрдун

[ctx: world.kgm]
en: Amman
tg: Уммон

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
tg: Кения

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
tg: Найроби

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
tg: Қувайт

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
tg: Алкувайт

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
tg: Лубнон

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
tg: Бейрут

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
tg: Лесото

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
tg: Масеру

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
tg: Либерия

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
tg: Монровия

[ctx: world.kgm]
en: Libya
tg: Либия

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
tg: Триполи

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
tg: Мадагаскар

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
tg: Антананариву

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
tg: Малави

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
tg: Лилонгве

[ctx: world.kgm]
en: Mali
tg: Мали

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
tg: Бомако

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
tg: Мавритания

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
tg: Нуакшот

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
tg: Марокаш

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
tg: Работ

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
tg: Мозамбик

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
tg: Мапуту

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
tg: Намибия

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
tg: Виндхук

[ctx: world.kgm]
en: Niger
tg: Нигер

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
tg: Ниамей

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
tg: Нигерия

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
tg: Абуҷа

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
tg: Қатар

[ctx: world.kgm]
en: Doha
tg: Доха

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
tg: Ҷумҳурии Конго

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
tg: Браззавил

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
tg: Руанда

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
tg: Кигали

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
tg: Арабистони Саудӣ

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
tg: Арриёз

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
tg: Сенегал

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
tg: Дакар

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
tg: Сера Леоне

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
tg: Фритаун

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
tg: Сомалӣ

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
tg: Могадишо

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
tg: Ҷумҳурии Африқои Ҷанубӣ

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
tg: Судон

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
tg: Хартум

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
tg: Мбабане

[ctx: world.kgm]
en: Syria
tg: Сурия

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
tg: Димишқ

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
tg: Танзания

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
tg: Додома

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
tg: Гамбия

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
tg: Банжул

[ctx: world.kgm]
en: Togo
tg: Того

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
tg: Ломе

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
tg: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
tg: Тунис

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
tg: Уганда

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
tg: Кампала

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
tg: Аморатҳои Муттаҳидаи Араб

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
tg: Абузабӣ

[ctx: world.kgm]
en: Oman
tg: Уммон

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
tg: Масқат

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
tg: Соҳили Ғарбӣ

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
tg: Саҳрои Қабири Ғарбӣ

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
tg: Эл-Аюн

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
tg: Яман

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
tg: Санъо

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
tg: Замбия

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
tg: Лусака

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
tg: Зимбабве

[ctx: world.kgm]
en: Harare
tg: Хараре

[ctx: world.kgm]
en: Albania
tg: Албания

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
tg: Тирана

[ctx: world.kgm]
en: Austria
tg: Австрия

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
tg: Вена

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
tg: Белоруссия

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
tg: Минск

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
tg: Белгия

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
tg: Брюссел

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
tg: Босния ва Гертсеговина

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
tg: Сараево

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
tg: Булғория

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
tg: София

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
tg: Хорватия

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
tg: Загреб

[ctx: world.kgm]
en: Prague
tg: Прага

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
tg: Дания

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
tg: Копенгаген

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
tg: Эстония

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
tg: Таллин

[ctx: world.kgm]
en: Finland
tg: Финляндия

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
tg: Хелсинки

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
tg: Скопе

[ctx: world.kgm]
en: France
tg: Фаронса

[ctx: world.kgm]
en: Paris
tg: Париж

[ctx: world.kgm]
en: Germany
tg: Германия

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
tg: Берлин

[ctx: world.kgm]
en: Greece
tg: Юнон

[ctx: world.kgm]
en: Athens
tg: Афина

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
tg: Венгрия

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
tg: Будапешт

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
tg: Исландия

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
tg: Рейкявик

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
tg: Ирландия

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
tg: Дублин

[ctx: world.kgm]
en: Italy
tg: Италия

[ctx: world.kgm]
en: Rome
tg: Рим

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
tg: Латвия

[ctx: world.kgm]
en: Riga
tg: Рига

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
tg: Литва

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
tg: Вилнус

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
tg: Люксембург

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
tg: Молдова

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
tg: Кишинев

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
tg: Нидерланд

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
tg: Амстердам

[ctx: world.kgm]
en: Norway
tg: Норвегия

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
tg: Осло

[ctx: world.kgm]
en: Poland
tg: Полша

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
tg: Варшава

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
tg: Португалия

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
tg: Лисабон

[ctx: world.kgm]
en: Romania
tg: Румыния

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
tg: Бухарест

[ctx: world.kgm]
en: Russia
tg: Русия

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
tg: Москав

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
tg: Сан-Марино

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
tg: Белград

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
tg: Словакия

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
tg: Братислава

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
tg: Словения

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
tg: Любляна

[ctx: world.kgm]
en: Spain
tg: Испания

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
tg: Мадрид

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
tg: Швесия

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
tg: Стокголм

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
tg: Швейсария

[ctx: world.kgm]
en: Bern
tg: Берн

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
tg: Туркия

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
tg: Анқара

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
tg: Украина

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
tg: Британияи Кабир

[ctx: world.kgm]
en: London
tg: Лондон

[ctx: world.kgm]
en: Canada
tg: Канада

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
tg: Оттава

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
tg: Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
tg: Сан-Салвадор

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
tg: Штатҳои Муттаҳидаи Амрико

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
tg: Вашингтон

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
tg: Ҷазираҳои Багам

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
tg: Нассау

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
tg: Ҷумҳурии Доминикана

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
tg: Санто-Доминго

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
tg: Гаити

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
tg: Порт-о-Пренс

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
tg: Куба

[ctx: world.kgm]
en: Havana
tg: Гавана

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
tg: Ямайка

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
tg: Кингстон

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
tg: Доминика

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
tg: Розо

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
tg: Барбадос

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
tg: Бриҷтаун

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
tg: Антигуа ва Барбуда

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
tg: Сент-Ҷонс

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
tg: Тринидад ва Тобаго

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
tg: Порт-оф-Спейн

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
tg: Мексика

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
tg: Мехико

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
tg: Гватемала

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
tg: Гватемала-Сити

[ctx: world.kgm]
en: Belize
tg: Белиз

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
tg: Белмопан

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
tg: Гондурас

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
tg: Тегусипалпа

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
tg: Никарагуа

[ctx: world.kgm]
en: Managua
tg: Манагуа

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
tg: Коста-Рика

[ctx: world.kgm]
en: San José
tg: Сан-Хосе

[ctx: world.kgm]
en: Panama
tg: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
tg: Панама

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
tg: Колумбия

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
tg: Богота

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
tg: Венесуэла

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
tg: Каракас

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
tg: Гайана

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
tg: Ҷорҷтаун

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
tg: Суринам

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
tg: Парамарибо

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
tg: Гвианаи Фаронсавӣ

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
tg: Кайенна

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
tg: Эквадор

[ctx: world.kgm]
en: Quito
tg: Кито

[ctx: world.kgm]
en: Peru
tg: Перу

[ctx: world.kgm]
en: Lima
tg: Лима

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
tg: Бразилия

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
tg: Бразилиа

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
tg: Боливия

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
tg: Ла-Пас

[ctx: world.kgm]
en: Chile
tg: Чили

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
tg: Сантяго

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
tg: Парагвай

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
tg: Асунсон

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
tg: Аргентина

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
tg: Буэнос-Айрес

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
tg: Уругвай

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
tg: Монтевидео

[ctx: world.kgm]
en: Australia
tg: Австралия

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
tg: Канберра

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
tg: Зеландияи Нав

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
tg: Веллингтон

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
tg: Ватикан

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
tg: Андорра

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
tg: Андорра-ла-Веля

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
tg: Монако

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
tg: Монако

[ctx: world.kgm]
en: China
tg: Хитой

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
tg: Пекин

[ctx: world.kgm]
en: India
tg: Ҳиндустон

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
tg: Деҳлӣ

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
tg: Шри-Ланка

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
tg: Коломбо и Шри-Джаяварденапура

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
tg: Муғулистон

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
tg: Улон-Ботур

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
tg: Қазоқистон

[ctx: world.kgm]
en: Astana
tg: Астана

[ctx: world.kgm]
en: Japan
tg: Япония

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
tg: Токио

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
tg: Мянма

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
tg: Непал

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
tg: Катманду

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
tg: Бутон

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
tg: Тхимпху

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
tg: Индонезия

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
tg: Ҷакарта

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
tg: Малайзия

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
tg: Куала-Лумпур

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
tg: Бангладеш

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
tg: Дакка

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
tg: Кипр

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
tg: Никосия

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
tg: Афғонистон

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
tg: Кобул

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
tg: Озарбойҷон

[ctx: world.kgm]
en: Baku
tg: Боку

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
tg: Арманистон

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
tg: Ереван

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
tg: Баҳрайн

[ctx: world.kgm]
en: Manama
tg: Манама

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
tg: Гурҷистон

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
tg: Тбилиси

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
tg: Туркманистон

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
tg: Ашқобод

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
tg: Ӯзбекистон

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
tg: Тошкент

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
tg: Кирғизстон

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
tg: Бишкек

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
tg: Душанбе

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
tg: Покистон

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
tg: Исломобод

[ctx: world.kgm]
en: Laos
tg: Лаос

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
tg: Вентян

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
tg: Комбоҷа

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
tg: Пномпен

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
tg: Тимори Шарқӣ

[ctx: world.kgm]
en: Dili
tg: Дили

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
tg: Бруней

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
tg: Бандар-Сери-Бегаван

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
tg: Филиппин

[ctx: world.kgm]
en: Manila
tg: Манила

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
tg: Таиланд

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
tg: Бангкок

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
tg: Ветнам

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
tg: Ханой

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
tg: Тайван (Хитой)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
tg: Тайбэй

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
tg: Сингапур

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Корея

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
tg: Пхенян

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
tg: Ҷумҳурии Корея

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
tg: Сеул

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
tg: Фиҷи

[ctx: world.kgm]
en: Suva
tg: Сува

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
tg: Тонга

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
tg: Нукуалофа

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
tg: Папуа-Гвинеяи Нав

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
tg: Порт-Морсби

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
tg: Гренландия (Дания)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
tg: Нуук

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
tg: Провинсияҳо
