kgeography - en to th translation catalogue (1024 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
th: อิหร่าน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
th: เติรกเมนิสถาน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
th: จีน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
th: ปากีสถาน

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
th: อินเดีย

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
th: ไม่ใช่แอฟริกา

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
th: แอลจีเรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
th: แอลเจียร์

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
th: แองโกลา

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
th: ลูอันดา

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
th: เบนิน

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
th: ปอรโต-โนโว

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
th: บอตสวานา

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
th: กาโบโรเน

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
th: บูรกินาฟาโซ

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
th: วากาดูกู

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
th: บุรุนดี

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
th: แคเมอรูน

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
th: ยาอุนเด

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
th: เคปเวิรด

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
th: ไปรอา

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐแอฟริกากลาง

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
th: บังกี

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
th: ชาด

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
th: เอ็นจาเมนา

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
th: คอโมโรส

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
th: โมโรนี

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
th: ยามุสซุโกร

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
th:  สาธารณรัฐประชาธิปไตยคองโก

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
th: กินชาซา

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
th: จิบูตี

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
th: อียิปต์

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
th: ไคโร

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
th: มาลาโบ

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
th: เอริเทรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
th: แอสมารา

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
th: เอธิโอเปย

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
th: แอดดิสอาบาบา

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
th: กาบอง

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
th: ลีเบรอวิล

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
th: แกมเบีย

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
th: บันจูล

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
th: กานา

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
th: อักกรา

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
th: กินี

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
th: โกนากร

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
th: บิสเซา

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
th: เคนยา

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
th: ไนโรบ

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
th: เลโซโท

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
th: มาเซรู

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
th: มันโรเวีย

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
th: ลิเบีย

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
th: ตริโปลี

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
th: มาดากัสการ

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
th:  อันตานานาริโว

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
th: มาลาวี

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
th: ลิลองเว

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
th: มาลี

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
th: บามาโก

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
th: นูแอกชอต

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
th: มอริเชียส

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
th: พอรตหลุยส์

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
th: โมร็อกโก

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
th: ราบัต

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
th: โมซัมบิก

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
th: มาปูโต

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
th: นามิเบีย

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
th: วินดฮุก

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
th: ไนเจอร์

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
th: นีอาเม

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
th: อาบูจา

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
th: สาธารณรัฐคองโก

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
th: บราซซาวิล

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
th: รวันดา

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
th: คิกาลี

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
th: เซเนกัล

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
th: ดาการ

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
th: เซเชลส์

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
th: เซียรราลีโอน

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
th: ฟรีทาวน์

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
th: โซมาเลีย

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
th: โมกาดิชู

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
th: พริทอเรีย

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
th: ซูดาน

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
th: คารทูม

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
th: อัมบาบาเน

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
th: เซาตูเมและปรินซิป

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
th: เซาตูเม

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
th: โตโก

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
th: โลเม

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
th: ตูนิส

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
th: ยูกันดา

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
th: กัมปาลา

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
th: แซมเบีย

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
th: ลูซากา

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
th: ฮาราเร

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
th: หมูเกาะคะเนรี (ดินแดนปกครองตนเองของสเปน)

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
th: หมูเกาะมาเดรา (ดินแดนปกครองตนเองของโปรตุเกส)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
th: ฟุงชา

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
th: เรอูนียง (ดินแดนของฝรั่งเศส)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
th: เซนตเฮเลนา (ดินแดนของสหราชอาณาจักร)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
th: เจมสทาวน์

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Andhra Pradesh
th: อานธรประเทศ

en: Your Answers Were
th: คำตอบของคุณคือ

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
th: คุณตอบถูกจำนวน %1 จากทั้งหมด %2 ข้อ

en: Question
th: คำถาม

en: Your Answer
th: คำตอบของคุณ

en: Correct Answer
th: คำตอบที่ถูกต้อง

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
th: เอเชีย

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
th: รัสเซีย

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
th: ตุรกี

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
th: อังการา

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
th: อียิปต์

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
th: จิบูตี

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
th: เอริเทรีย

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
th: เอธิโอเปย

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
th: อิหร่าน

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
th: เตหะราน

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
th: อิรัก

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
th: แบกแดด

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
th: อิสราเอล

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
th: จอรแดน

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
th: อัมมาน

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
th: เคนยา

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
th: คูเวตฃ

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
th: คูเวตซิตี้

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
th: เลบานอน

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
th: เบรุต

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
th: กาตาร์

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
th: โดฮา

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
th: ริยาด

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
th: โซมาเลีย

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
th: ซูดาน

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
th: ซีเรีย

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
th: ดามัสกัส

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
th: ยูกันดา

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
th: อาบูดาบี

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
th: โอมาน

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
th:  มัสกัต

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
th: เยเมน

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
th: ยูเครน

[ctx: asia.kgm]
en: China
th: จีน

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
th: ปักกิ่ง

[ctx: asia.kgm]
en: India
th: อินเดีย

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
th: นิวเดลี

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
th: มองโกเลีย

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
th: อูลานบาตอร์

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
th: อัสตานา

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
th: ญี่ปุ่น

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
th: โตเกียว

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
th: พม่า

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
th: เนปาล

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
th: กาฐมาณฑุ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
th: ภูฐาน

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
th: ทิมพู

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
th: จาการ์ตา

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
th: มาเลเซีย

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
th: ธากา

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
th: คาบูล

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
th: อาเซอรไบจาน

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
th: บากู

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
th: อารเมเนีย

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
th: เยเรวาน

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
th: บาหเรน

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
th: มานามา

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
th: จอรเจีย

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
th: ทบิลิซิ

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
th: เติรกเมนิสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
th: อาชกาบัต

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
th: ทาชเคนต์

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
th: คีรกีซสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
th: บิชเคก

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
th: ดูชานเบ

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
th: ปากีสถาน

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
th: อิสลามาบัด

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
th: ลาว

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
th: กัมพูชา

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
th: พนมเปญ

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
th: บรูไน

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
th: บันดาเสรีเบกาวัน

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
th: มะนิลา

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
th: ไทย

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
th: กรุงเทพมหานคร

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
th: เวียดนาม

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
th: ฮานอย

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
th: ไต้หวัน

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
th: ไทเป

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
th: สิงคโปร์

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
th: เกาหลีเหนือ

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
th: เปียงยาง

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
th: เกาหลีใต้

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
th: โซล

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
th: ติมอร์ตะวันออก

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
th: ดิลี

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
th: แซมเบีย

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
th: โมซัมบิก

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
th: มาลาวี

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
th: มาดากัสการ

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
th: ปาปวนิวกินี

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
th: ออสเตรเลีย

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Correct answers: %1/%2
th: คำตอบที่ถูกต้อง: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
th: อัสสัม

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
th: ทิสปุระ

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
th: ออสเตรีย

[ctx: austria.kgm]
en: States
th: รัฐ

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
th: เวียนนา

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
th: บูร์เกนลันด์

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
th: ไอเซนชตัดท์

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
th: สติเรีย

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
th: กราซ

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
th: คารินเทีย

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
th: คลาเกนฟูร์ท

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
th: ทิโรล

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
th: อินส์บรุค

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
th: โฟราร์ลแบร์ก

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
th: เบรเกนซ์

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
th: ซาลซ์บูร์ก

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
th: อัปเปอร์ออสเตรีย

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
th: ลินซ์

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
th: โลเออร์ออสเตรีย

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
th: กรุงบากู

en: &Accept
th: &ยอมรับ

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
th: เบโลโอรีซอนตี

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
th: รอไรมา

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
th: บัววีชตา

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
th: กัมปูกรันดี

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
th: กูรีตีบา

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
th: ฟอร์ตาเลซา

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
th: โกยาเนีย

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
th: อามาโซนัส

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
th: มาเนาส์

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
th: นาตาล

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
th: โตกันตินส์

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
th: ปาลมาส

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
th: ปอร์ตูอาเลเกร

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
th: ปอร์ตูเวลโย

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
th: เรซีเฟ

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
th: อาเกร

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
th: รีโอบรังโก

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
th: บาเยีย

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
th: ซัลวาดอร์

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
th: เตเรซีนา

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
th: แอดามาวา

[ctx: china.kgm]
en: China
th: จีน

[ctx: china.kgm]
en: Russia
th: รัสเซีย

[ctx: china.kgm]
en: Japan
th: ญี่ปุน

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
th: มองโกเลีย

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
th: คีรกีซสถาน

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
th: ปากีสถาน

[ctx: china.kgm]
en: India
th: อินเดีย

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
th: ภูฏาน

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
th: พม่า

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
th: ไทย

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
th: ไต้หวัน

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
th: เวียดนาม

[ctx: china.kgm]
en: Laos
th: ลาว

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
th: เนปาล

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
th: อานฮุย

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
th: เหอเฟย์

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
th: ปักกิ่ง

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
th: จุงกิง

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
th: ฝูเจี้ยน

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
th: ฝูโจว

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
th: กานซู

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
th: หลานโจว

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
th: กวางตุง

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
th: กวางโจว

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
th: กวางซีจวง

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
th: หนานหนิง

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
th: กุยโจว

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
th: กุยหยาง

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
th: ไหหลํา

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
th: ไหโขว

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
th: เหอเปย์

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
th: ฉือเจียจวง

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
th: เฮยหลงเจียง

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
th: ฮารบิน

[ctx: china.kgm]
en: Henan
th: เหอหนาน

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
th: เจิ้งโจว

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
th: หูเปย์

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
th: หวูฮั่น

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
th: หูหนาน

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
th: ฉางชา

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
th: เจียงซู

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
th: หนานจิง

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
th: เจียงซี

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
th: หนานฉาง

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
th: จี๋หลิน

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
th: ฉางชุน

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
th: เหลียวหนิง

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
th: เฉิ่นหยาง

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
th: หนิงเซี่ยหุย

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
th: ยินฉวน

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
th: ชิงไห

[ctx: china.kgm]
en: Xining
th: ซีหนิง

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
th: ชานซี

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
th: ไทหยวน

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
th: ชานตง

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
th: จี่หนาน

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
th: เซี่ยงไฮ้

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
th: ฉานซี

[ctx: china.kgm]
en: Xian
th: ซีอาน

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
th: เสฉวน

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
th: เฉิงตู

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
th: เทียนสิน

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
th: ซินเจียงอุยกูร์

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
th: อุรุมชี

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
th:  ลาซ

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
th: ยูนนาน

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
th: คุนหมิง

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
th: เจอเจียง

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
th: หางโจว

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
th: ฮองกง

[ctx: china.kgm]
en: Macao
th: มาเกา

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
th: โคลอมเบีย

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
th: อามาโซนัส

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
th: ธงชาติของ %1 คือ...

[ctx: @title]
en: Flag of %1
th: ธงชาติของ %1

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
th: ยุโรป

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
th: แอลเบเนีย

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
th: ติรานา

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
th: แอลจีเรีย

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
th: อันดอรรา

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
th: อันดอรราลาเวลลา

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
th: ออสเตรีย

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
th: เวียนนา

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
th: เบลารุส

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
th: มินสก์

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
th: เบลเยียม

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
th: บรัสเซลส์

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอรเซโกวีนา

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
th: ซาราเยโว

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
th: โซเฟย

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
th: โครเอเชีย

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
th: ซาเกร็บ

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
th: ปราก

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
th: เดนมารก

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
th: โคเปนเฮเกน

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
th: เอสโตเนีย

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
th: ทาลลินน์

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
th: ฟนแลนด

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
th: เฮลซิงกิ

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
th: สโกเปย

[ctx: europe.kgm]
en: France
th: ฝรั่งเศส

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
th: เยอรมนี

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
th: เบอรลิน

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
th: กรีซ

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
th: เอเธนส์

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
th: ฮังการี

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
th: บูดาเปสต์

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
th: ไอซแลนด์

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
th: เรคยาวิก

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
th: ไอรแลนด์

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
th: อิตาลี

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
th: โรม

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
th: ลัตเวีย

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
th: ริกา

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
th: วาดุซ

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
th: วิลนีอุส

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิรก

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
th: มอลโดวา

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
th: คีชีเนา

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
th: โมนาโก

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
th: โมร็อกโก

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
th: เนเธอรแลนด์

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
th: อัมสเตอรดัม

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
th: นอรเวย์

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
th: ออสโล

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
th: โปแลนด์

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
th: วอรซอ

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
th: โปรตุเกส

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
th: ลิสบอน

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
th: โรมาเนีย

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
th: บูคาเรสต์

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
th: รัสเซีย

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
th: ซานมารีโน

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
th: ซานมารีโน

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
th: เบลเกรด

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
th: บราติสลาวา

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
th: ลูบลิยานา

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
th: สเปน

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
th: มาดริด

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
th: สวีเดน

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
th: สตอกโฮลม

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
th: สวิตเซอรแลนด์

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
th: เบิรน

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
th: ซีเรีย

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
th: ตุรกี

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
th: อังการา

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
th: ยูเครน

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

[ctx: europe.kgm]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
th: นครรัฐวาติกัน

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
th: ธงชาตินี้เป็นของ;

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
th: %1 โดยธงชาติ

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
th: เยอรมนี

[ctx: germany.kgm]
en: States
th: รัฐ

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
th: ไม่ใช่เยอรมนี

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
th: บาเดิน-เวือรทเทมแบรก

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
th: ชตุททการท

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
th: บาวาเรีย

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
th: มิวนิก

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
th: เบอรลิน

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
th: บรันเดนบูรก

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
th: พอทสดัม

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
th: เบรเมิน

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
th: ฮัมบูรก

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
th: เฮสส์

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
th: วีสบาเดิน

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
th: ชเวริน

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
th: โลวเออรแซกโซนี

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
th: ฮันโนเวอร์

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
th: นอรทไรน-เวสตฟาเลีย

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
th: ดึสเซลดอรฟ

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
th: ไรนแลนด-พาลาทิเนต

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
th: ไมนซ์

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
th: ซารลันด์

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
th:  ซารบรึคเคิน

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
th: แซกโซนี

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
th: เดรสเดิน

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
th: แซกโซนี-อันฮัลต์

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
th: มักเดบูรก

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
th: ชเลสวิก-โฮลชไตน์

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
th: คีล

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
th: ทูรินเจีย

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
th: แอรฟูรท

[ctx: goa.kgm]
en: Goa
th: กัว

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
th: ไม่ใช่กัว

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Himachal Pradesh
th: หิมาจัลประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Andhra Pradesh
th: อานธรประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
th: ไฮเดอราบาด

[ctx: india.kgm]
en: Arunachal Pradesh
th: อรุณาจัลประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
th: อิฏานคร

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
th: พิหาร

[ctx: india.kgm]
en: Patna
th: ปัฏนา

[ctx: india.kgm]
en: Goa
th: กัว

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
th: ปณชี

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
th: คุชราต

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
th: คานธีนคร

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
th: หรยาณา

[ctx: india.kgm]
en: Himachal Pradesh
th: หิมาจัลประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
th: ชัมมูและแคชเมียร์

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
th: ศรีนคร

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
th: กรณาฏกะ

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
th: บังคาลอร์

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
th: เกรละ

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
th: มัธยประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
th: โภปาล

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
th: มหาราษฏระ

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
th: มุมไบ

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
th: มณีปุระ

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
th: อิมผาล

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
th: เมฆาลัย

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
th: ชิลลอง

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
th: มิโซรัม

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
th: ไอซอล

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
th: นาคาแลนด์

[ctx: india.kgm]
en: Kohima
th: โกหิมา

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
th: โอริสสา

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
th: ภุพเนศวร

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
th: ปัญจาบ

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
th: ราชสถาน

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
th: ชัยปุระ

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
th: สิกขิม

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
th: กังต็อก

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
th: ทมิฬนาฑู

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
th: เจนไน

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
th: ตริปุระ

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
th: อัครตละ

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
th: อุตตรประเทศ

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
th: ลัคเนา

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
th: เบงกอลตะวันตก

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
th: กัลกัตตา

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
th: หมู่เกาะอันดามันและนิโคบาร์

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
th: พอร์ตแบลร์

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
th: จัณฑีครห์

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
th: ดาดราและนครหเวลี

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
th: ดาดรา

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
th: ดามันและดีอู

[ctx: india.kgm]
en: Daman
th: ดามัน

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
th: ลักษทวีป

[ctx: india.kgm]
en: Kavaratti
th: กวรัตติ

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
th: พอนดิเชอร์รี

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
th: เดลี

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
th: จาการตา

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
th: เตหะราน

en: E&xplore Map
th: สำ&รวจแผนที่

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
th: คลิกบนส่วนใดส่วนหนึ่งของแผนที่เพื่อที่จะเรียนรู้เกี่ยวกับส่วนนั้น

en: Test Yourself:
th: ทดสอบตัวเอง:

en: &Location of Regions
th: &ตำแหน่งของภูมิภาค

en: &Place Regions in the Map
th: วางภูมิภาค&ลงในแผนที่

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
th: ในการทดสอบนี้คุณจะต้องทายธงโดยจะให้ชื่อมา

en: &Open Map...
th: เปิดแ&ผนที่...

en: &Zoom
th: ย่อ-ข&ยาย

en: &Original Size
th: ขนาดดั้งเดิม

en: &Automatic Zoom
th: &ย่อ-ขยายอัตโนมัติ

en: &Move
th: ย้า&ย

en: Disclaimer
th: คำสงวนสิทธิ์

en: Map author
th: ผู้จัดทำแผนที่

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
th: ไม่สามารถเปิดแผนที่ที่ใช้ล่าสุดได้ มีข้อผิดพลาดขณะแปลผล %1:%2

en: There is no current map
th: ไม่มีแผนที่ปัจจุบัน

en: Number of Questions
th: จำนวนคำถาม

en: How many questions do you want? (1 to %1)
th: จำนวนคำถามที่คุณต้องการ? (ตั้งแต่ 1 ถึง %1)

en: &Location of %1
th: ตำแหน่&งของ %1

en: &Place %1 in the Map
th: &สถานที่ %1 ในแผนที่

en: %1 by Flag
th: %1 โดยธง

en: &Flags of %1
th: &ธงของ %1

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
th: <qt>แผนที่ปัจจุบัน:<br /><b>%1</b></qt>

en: This map has been created by %1.
th: แผนที่ได้สร้างโดย %1

en: Map Author
th: ผู้จัดทำแผนที่

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
th: แผนที่ที่เปิดล่าสุด

en: © 2004-2005 Albert Astals Cid
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2547-2548 Albert Astals Cid

en: Programmer and designer
th: โปรแกรมเมอร์และผู้ออกแบบ

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
th: มณีปุระ

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
th: %1 คือเมืองหลวงของ...

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
th: เมืองหลวงของ %1 คือ...

en: %1 by Capital
th: %1 ตามเมืองหลวง

en: Regions
th: ภูมิภาค

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
th: คุณได้พบข้อผิดพลาดในแผนที่ กรุณาติดต่อผู็จัดทำและแจ้งว่าแผนที่ %1 ไม่ถูกเชื่อมโยงกับสี %2 %3 %4

[ctx: @title]
en: %1 in Map
th: %1 ในแผนที่

en: Choose Map to Use
th: เลือกแผนที่ที่ต้องการใช้

en: Error parsing %1: %2
th: มีข้อผิดพลาดขณะแปลผล %1: %2

en: Error parsing
th: ข้อผิดพลาดขณะแปลผล

en: The map image file for %1 does not exist
th: ไม่มีแฟ้มภาพแผนที่ของ %1

en: The flag image file for %1 does not exist
th: ไม่มีแฟ้มภาพธงของ %1

en: Invalid value in tag %1
th: ค่าในแท็ก %1 ไม่ถูกต้อง

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
th: มีการแบ่งที่ชื่อ %1 หรือมีสีเดียวกันกับ %2 อยู่แล้ว

en: The map description file should begin with the %1 tag
th: แฟ้มรายละเอียดแผนที่ควรจะเริ่มด้วยแท็ก %1

en: Could not open %1 for reading.
th: ไม่สามารถเปิดเพื่ออ่าน %1 ได้

en: %1 does not exist.
th: ไม่มี %1 อยู่

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
th: แฟ้มรายละเอียดของแผนที่ควรจะมีแท็ก %1 อยู่ภายใน %2

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
th: แฟ้มรายละเอียดของแผนที่ควรจะมีแท็ก %1 อย่างชัดเจนภายใน %2

en: Wikipedia page
th: หน้าวิกิพีเดีย

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
th: อเมริกาเหนือและอเมริกากลาง

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
th: ไม่ใช่อเมริกาเหนือและอเมริกากลาง

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
th: แคนาดา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
th: ออตตาวา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
th: ซันซัลวาดอร์

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
th: สหรัฐอเมริกา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
th: วอชิงตัน ดี.ซี.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
th: บาฮามาส

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
th: แนสซอ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
th: ซันโตโดมิงโก

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
th: เฮติ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
th: ปอรโตแปรงซ์

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
th: คิวบา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
th: ฮาวานา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
th: จาเมกา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
th: คิงสตัน

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
th: โดมินิกา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
th: โรโซ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบารบูดา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
th: เซนตจอนส

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
th: บารเบโดส

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
th: บริดจทาวน

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
th: พอรต-ออฟ-สเปน

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
th: เม็กซิโก

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
th: เม็กซิโกซิตี

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
th: กัวเตมาลาซิตี

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
th: เบลีซ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
th: เบลโมแพน

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
th: เตกูซิกัลปา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
th: นิการากัว

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
th: มานากัว

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
th: ซันโฮเซ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
th: ปานามา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
th: ปานามา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
th: กรีนแลนด์ [ดินแดนปกครองตนเองของเดนมาร์ก]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
th: กายอานา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
th: โคลอมเบีย

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
th: สถานที่ %1 ในแผนที่

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
th: มาเดรา

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
th: มาเดรา

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Funchal
th: ฟุงชาล

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
th: สิกขิมตะวันตก

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
th: สิกขิมตะวันตก

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
th: สิกขิมตะวันออก

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
th: ไทย

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
th: จังหวัด

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
th: ไม่ใช่ประเทศไทย

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
th: เชียงราย

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
th: กำแพงเพชร

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
th: ลำปาง

[ctx: thailand.kgm]
en: Lamphun
th: ลำพูน

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
th: นครสวรรค์

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
th: น่าน

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
th: พะเยา

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
th: เพชรบูรณ์

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
th: พิจิตร

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
th: พิษณุโลก

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
th: แพร่

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
th: สุโขทัย

[ctx: thailand.kgm]
en: Tak
th: ตาก

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
th: อุทัยธานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Uttaradit
th: อุตรดิตถ์

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
th: อำนาจเจริญ

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
th: บุรีรัมย์

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
th: ชัยภูมิ

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
th: กาฬสินธุ์

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
th: เลย

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
th: มหาสารคาม

[ctx: thailand.kgm]
en: Mukdahan
th: มุกดาหาร

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
th: นครพนม

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
th: นครราชสีมา

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
th: หนองบัวลำภู

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
th: หนองคาย

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
th: ร้อยเอ็ด

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
th: สกลนคร

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
th: ศรีสะเกษ

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
th: สุรินทร์

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
th: อุดรธานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
th: ยโสธร

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
th: ฉะเชิงเทรา

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
th: จันทบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
th: ชลบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
th: ปราจีนบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
th: ระยอง

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
th: สระแก้ว

[ctx: thailand.kgm]
en: Trat
th: ตราด

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
th: อ่างทอง

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
th: พระนครศรีอยุธยา

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
th: กรุงเทพมหานคร

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
th: ชัยนาท

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
th: กาญจนบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
th: ลพบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
th: นครนายก

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
th: นครปฐม

[ctx: thailand.kgm]
en: Nonthaburi
th: นนทบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
th: ปทุมธานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
th: เพชรบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
th: ประจวบคีรีขันธ์

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
th: ราชบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
th: สมุทรปราการ

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
th: สมุทรสาคร

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
th: สมุทรสงคราม

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
th: สระบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
th: สิงห์บุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
th: สุพรรณบุรี

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
th: ชุมพร

[ctx: thailand.kgm]
en: Krabi
th: กระบี่

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
th: นครศรีธรรมราช

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
th: นราธิวาส

[ctx: thailand.kgm]
en: Pattani
th: ปัตตานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
th: พังงา

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
th: พัทลุง

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
th: ภูเก็ต

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
th: ระนอง

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
th: สตูล

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
th: สงขลา

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
th: ตรัง

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
th: ยะลา

[ctx: tripura.kgm]
en: Tripura
th: ตริปุระ

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
th: ตุรกี

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
th: เจ้าพระยา

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
th: อิรวดี

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
th: แม่โขง

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
th: เบงกอลตะวันตก

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
th: ไม่ใช่เบงกอลตะวันตก

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
th: ไคโร

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
th: มาลาโบ

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
th: เอริเทรีย

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
th: แอสมารา

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
th: เอธิโอเปย

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
th: แอดดิสอาบาบา

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
th: กาบอง

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
th: ลีเบรอวิล

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
th: กานา

[ctx: world.kgm]
en: Accra
th: อักกรา

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
th: กินี

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
th: โกนากร

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
th: บิสเซา

[ctx: world.kgm]
en: Iran
th: อิหร่าน

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
th: เตหะราน

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
th: อิรัก

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
th: แบกแดด

[ctx: world.kgm]
en: Israel
th: อิสราเอล

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
th: จอรแดน

[ctx: world.kgm]
en: Amman
th: อัมมาน

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
th: เคนยา

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
th: ไนโรบ

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
th: คูเวต

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
th: คูเวตซิตี

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
th: เลบานอน

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
th: เบรุต

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
th: เลโซโท

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
th: มาเซรู

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
th: มันโรเวีย

[ctx: world.kgm]
en: Libya
th: ลิเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
th: ตริโปลี

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
th: วาดุซ

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
th: มาดากัสการ

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
th:  อันตานานาริโว

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
th: มาลาวี

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
th: ลิลองเว

[ctx: world.kgm]
en: Mali
th: มาลี

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
th: บามาโก

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
th: นูแอกชอต

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
th: โมร็อกโก

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
th: ราบัต

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
th: โมซัมบิก

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
th: มาปูโต

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
th: นามิเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
th: วินดฮุก

[ctx: world.kgm]
en: Niger
th: ไนเจอร์

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
th: นีอาเม

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
th: อาบูจา

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
th: กาตาร์

[ctx: world.kgm]
en: Doha
th: โดฮา

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
th: สาธารณรัฐคองโก

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
th: บราซซาวิล

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
th: รวันดา

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
th: คิกาลี

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
th: ริยาด

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
th: เซเนกัล

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
th: ดาการ

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
th: เซียรราลีโอน

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
th: ฟรีทาวน์

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
th: โซมาเลีย

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
th: โมกาดิชู

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
th: ซูดาน

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
th: คารทูม

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
th: อัมบาบาเน

[ctx: world.kgm]
en: Syria
th: ซีเรีย

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
th: ดามัสกัส

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
th: แกมเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
th: บันจูล

[ctx: world.kgm]
en: Togo
th: โตโก

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
th: โลเม

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
th: ตูนิส

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
th: ยูกันดา

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
th: กัมปาลา

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
th: อาบูดาบี

[ctx: world.kgm]
en: Oman
th: โอมาน

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
th: มัสกัต

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
th: เยเมน

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
th: ซานา

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
th: แซมเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
th: ลูซากา

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

[ctx: world.kgm]
en: Harare
th: ฮาราเร

[ctx: world.kgm]
en: Albania
th: แอลเบเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
th: ติรานา

[ctx: world.kgm]
en: Austria
th: ออสเตรีย

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
th: เวียนนา

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
th: เบลารุส

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
th: มินสก์

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
th: เบลเยียม

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
th: บรัสเซลส์

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอรเซโกวีนา

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
th: ซาราเยโว

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
th: โซเฟย

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
th: โครเอเชีย

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
th: ซาเกร็บ

[ctx: world.kgm]
en: Prague
th: ปราก

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
th: เดนมารก

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
th: โคเปนเฮเกน

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
th: เอสโตเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
th: ทาลลินน์

[ctx: world.kgm]
en: Finland
th: ฟนแลนด

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
th: เฮลซิงกิ

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
th: สโกเปย

[ctx: world.kgm]
en: France
th: ฝรั่งเศส

[ctx: world.kgm]
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: world.kgm]
en: Germany
th: เยอรมนี

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
th: เบอรลิน

[ctx: world.kgm]
en: Greece
th: กรีซ

[ctx: world.kgm]
en: Athens
th: เอเธนส์

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
th: ฮังการี

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
th: บูดาเปสต์

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
th: ไอซแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
th: เรคยาวิก

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
th: ไอรแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: world.kgm]
en: Italy
th: อิตาลี

[ctx: world.kgm]
en: Rome
th: โรม

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
th: ลัตเวีย

[ctx: world.kgm]
en: Riga
th: ริกา

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
th: วิลนีอุส

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิรก

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
th: มอลโดวา

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
th: คีชีเนา

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
th: เนเธอรแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
th: อัมสเตอรดัม

[ctx: world.kgm]
en: Norway
th: นอรเวย์

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
th: ออสโล

[ctx: world.kgm]
en: Poland
th: โปแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
th: วอรซอ

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
th: โปรตุเกส

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
th: ลิสบอน

[ctx: world.kgm]
en: Romania
th: โรมาเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
th: บูคาเรสต์

[ctx: world.kgm]
en: Russia
th: รัสเซีย

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
th: มอสโก

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
th: ซานมารีโน

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
th: ซานมารีโน

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
th: เบลเกรด

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
th: บราติสลาวา

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
th: ลูบลิยานา

[ctx: world.kgm]
en: Spain
th: สเปน

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
th: มาดริด

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
th: สวีเดน

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
th: สตอกโฮลม

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
th: สวิตเซอรแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Bern
th: เบิรน

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
th: ตุรกี

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
th: อังการา

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
th: ยูเครน

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

[ctx: world.kgm]
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: world.kgm]
en: Canada
th: แคนาดา

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
th: ออตตาวา

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
th: ซันซัลวาดอร์

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
th: สหรัฐอเมริกา

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2553 โดย Dario Freddi.

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
th: ทั้งปี

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
th: แนสซอ

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
th: ซันโตโดมิงโก

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
th: เฮติ

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
th: ปอรโตแปรงซ์

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
th: คิวบา

[ctx: world.kgm]
en: Havana
th: ฮาวานา

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
th: จาเมกา

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
th: คิงสตัน

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
th: โดมินิกา

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
th: โรโซ

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
th: บารเบโดส

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
th: บริดจทาวน

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบารบูดา

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
th: เซนตจอนส

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
th: พอรต-ออฟ-สเปน

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
th: เม็กซิโก

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
th: เม็กซิโกซิตี

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
th: กัวเตมาลาซิตี

[ctx: world.kgm]
en: Belize
th: เบลีซ

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
th: เบลโมแพน

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
th: เตกูซิกัลปา

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
th: นิการากัว

[ctx: world.kgm]
en: Managua
th: มานากัว

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

[ctx: world.kgm]
en: San José
th: ซันโฮเซ

[ctx: world.kgm]
en: Panama
th: ปานามา

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
th: ปานามา

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
th: โคลอมเบีย

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
th: โบโกตา

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
th: การากัส

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
th: กายอานา

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
th: จอรจทาวน์

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
th: ซูรินาเม

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
th: ปารามาริโบ

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
th: เฟรนชเกียนา

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
th: กาแยน

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

[ctx: world.kgm]
en: Quito
th: กีโต

[ctx: world.kgm]
en: Peru
th: เปรู

[ctx: world.kgm]
en: Lima
th: ลิมา

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
th: บราซิล

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
th: บราซิเลีย

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
th: โบลิเวีย

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
th: ลาปาซ

[ctx: world.kgm]
en: Chile
th: ชิลี

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
th: ซันติอาโก

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
th: ปารากวัย

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
th: อะซุนซิออง

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
th: อารเจนตินา

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
th: บัวโนสไอเรส

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
th: อุรุกวัย

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

[ctx: world.kgm]
en: Australia
th: ออสเตรเลีย

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
th: แคนเบอรรา

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
th: เวลลิงตัน

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
th: นครรัฐวาติกัน

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
th: อันดอรรา

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
th: อันดอรราลาเวลลา

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
th: โมนาโก

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
th: โมนาโก

[ctx: world.kgm]
en: China
th: จีน

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
th: ปกกิ่ง

[ctx: world.kgm]
en: India
th: อินเดีย

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
th: นิวเดลี

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
th: มองโกเลีย

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
th: อูลานบาตอร์

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Astana
th: อัสตานา

[ctx: world.kgm]
en: Japan
th: ญี่ปุน

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
th: โตเกียว

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
th: พมา

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
th: เนปาล

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
th: กาฐมาณฑุ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
th: ภูฏาน

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
th: ทิมพู

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
th: จาการตา

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
th: มาเลเซีย

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
th: ธากา

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
th: ไซปรัส

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
th: นิโคเซีย

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
th: คาบูล

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
th: อาเซอรไบจาน

[ctx: world.kgm]
en: Baku
th: บากู

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
th: อารเมเนีย

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
th: เยเรวาน

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
th: บาหเรน

[ctx: world.kgm]
en: Manama
th: มานามา

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
th: จอรเจีย

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
th: ทบิลิซิ

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
th: เติรกเมนิสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
th: อาชกาบัต

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
th: ทาชเคนต์

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
th: คีรกีซสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
th: บิชเคก

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
th: ดูชานเบ

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
th: ปากีสถาน

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
th: อิสลามาบัด

[ctx: world.kgm]
en: Laos
th: ลาว

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
th: กัมพูชา

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
th: พนมเปญ

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
th: บรูไนดารุสซาลาม

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
th: บันดารเสรีเบกาวัน

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
th: ฟลิปปนส

[ctx: world.kgm]
en: Manila
th: มะนิลา

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
th: ไทย

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
th: กรุงเทพมหานคร

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
th: เวียดนาม

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
th: ฮานอย

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
th: ไทเป

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
th: สิงคโปร์
