kgeography - en to ug translation catalogue (6659 entries)

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Iran
ug: ئىران

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Uzbekistan
ug: ئۆزبېكىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tajikistan
ug: تاجىكىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: China
ug: جۇڭگو

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: India
ug: ھىندىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badakhshan
ug: باداخشان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Fayzabad
ug: فەيزاباد

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Badghis
ug: بادگىس

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qala i Naw
ug: قەلئە نەۋ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Baghlan
ug: باغلان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Puli Khumri
ug: پۇلى قۇمرى

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Balkh
ug: بالق

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mazari Sharif
ug: مازارى شارىف

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bamiyan
ug: بامىيان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Daykundi
ug: دايكۇندى

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nili
ug: نىلى

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jowzjan
ug: جەۋزجان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sheberghan
ug: شېبېرغان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Farah
ug: فاراخ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Faryab
ug: فارياب

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Maymana
ug: مايمانا

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghazni
ug: غازنى

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Ghor
ug: غور

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Chaghcharan
ug: چاغچاران

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Helmand
ug: خېلماند

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Lashkar Gah
ug: لەشكەرگاھ

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Herat
ug: ھېرات

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kabul
ug: كابۇل

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kandahar
ug: قەنداھار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kapisa
ug: كاپىسا

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mahmud-i-Raqi
ug: مەھمۇدى قارى

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Khost
ug: قوست

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunar
ug: كۇنار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Asadabad
ug: ئاساداباد

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Kunduz
ug: قۇندۇز

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Laghman
ug: لاغمان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Mihtarlam
ug: مىھتارلام

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Pul-i-Alam
ug: پۇلى ئالام

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nangarhar
ug: نانگارخار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Jalalabad
ug: جالالئاباد

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nimruz
ug: نىمرۇز

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zaranj
ug: زەرەنج

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Nuristan
ug: نۇرىستان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Orūzgān
ug: ئورۈزگان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Tarin Kowt
ug: تارىن كوۋت

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktia
ug: پاكتىئا

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Gardez
ug: گاردېز

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Paktika
ug: پاكتىكا

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sharan
ug: شاران

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Panjshir
ug: پەنجشىر

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Bazarak
ug: بازاراك

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Parwan
ug: پارۋان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Charikar
ug: چارىكار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Samangan
ug: سەمەنگان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Sar-e Pol
ug: سەرې پول

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Takhar
ug: تاقار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Taloqan
ug: تالوقان

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Wardak
ug: ۋارداك

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Meydan Shahr
ug: مەيدان شاھار

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Zabul
ug: زابۇل

[ctx: afghanistan.kgm]
en: Qalat
ug: قالات

[ctx: africa.kgm]
en: Africa
ug: ئافرىقا

[ctx: africa.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: africa.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: africa.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ug: ئافرىقا ئەمەس

[ctx: africa.kgm]
en: Not Africa
ug: ئافرىقا ئەمەس

[ctx: africa.kgm]
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Algiers
ug: ئالجىر

[ctx: africa.kgm]
en: Angola
ug: ئانگولا

[ctx: africa.kgm]
en: Luanda
ug: لۇئاندا

[ctx: africa.kgm]
en: Benin
ug: بېنىن

[ctx: africa.kgm]
en: Porto-Novo
ug: پورتو-نوۋو

[ctx: africa.kgm]
en: Botswana
ug: بوتسۋانا

[ctx: africa.kgm]
en: Gaborone
ug: گابورون

[ctx: africa.kgm]
en: Burkina Faso
ug: بۇركىنا-فاسو

[ctx: africa.kgm]
en: Ouagadougou
ug: ۋاگادۇگۇ

[ctx: africa.kgm]
en: Burundi
ug: بۇرۇندى

[ctx: africa.kgm]
en: Cameroon
ug: كامېرون

[ctx: africa.kgm]
en: Yaoundé
ug: يائۇندې

[ctx: africa.kgm]
en: Cape Verde
ug: يېشىل تۇمشۇق

[ctx: africa.kgm]
en: Praia
ug: پىرايا

[ctx: africa.kgm]
en: Central African Republic
ug: ئوتتۇرا ئافرىقا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: africa.kgm]
en: Bangui
ug: بانگى

[ctx: africa.kgm]
en: Chad
ug: چاد

[ctx: africa.kgm]
en: N'Djamena
ug: نىجامېنا

[ctx: africa.kgm]
en: Comoros
ug: كومورو

[ctx: africa.kgm]
en: Moroni
ug: مورونى

[ctx: africa.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ug: كوتېدىۋويرې

[ctx: africa.kgm]
en: Yamoussoukro
ug: يامۇسسۇكرو

[ctx: africa.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ug: دېموكراتىك كونگو

[ctx: africa.kgm]
en: Kinshasa
ug: كىنشاسا

[ctx: africa.kgm]
en: Djibouti
ug: جىبۇتى

[ctx: africa.kgm]
en: Egypt
ug: مىسىر

[ctx: africa.kgm]
en: Cairo
ug: قاھىرە

[ctx: africa.kgm]
en: Equatorial Guinea
ug: ئېكۋاتور گىۋىنېيەسى

[ctx: africa.kgm]
en: Malabo
ug: مالابو

[ctx: africa.kgm]
en: Eritrea
ug: ئېرىترېيە

[ctx: africa.kgm]
en: Asmara
ug: ئاسمارا

[ctx: africa.kgm]
en: Ethiopia
ug: ئېفىيوپىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Addis Ababa
ug: ئەددىس-ئەبېبە

[ctx: africa.kgm]
en: Gabon
ug: گابون

[ctx: africa.kgm]
en: Libreville
ug: لىبرېۋىل

[ctx: africa.kgm]
en: Gambia
ug: گامبىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Banjul
ug: بانجۇل

[ctx: africa.kgm]
en: Ghana
ug: گانا

[ctx: africa.kgm]
en: Accra
ug: ئاككرا

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea
ug: گىۋىنېيە

[ctx: africa.kgm]
en: Conakry
ug: كوناكرى

[ctx: africa.kgm]
en: Guinea-Bissau
ug: گىۋىنېيە-بىسساۇ

[ctx: africa.kgm]
en: Bissau
ug: بىسسائۇ

[ctx: africa.kgm]
en: Kenya
ug: كېنىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Nairobi
ug: نايروبى

[ctx: africa.kgm]
en: Lesotho
ug: لېسوتو

[ctx: africa.kgm]
en: Maseru
ug: ماسېرۇ

[ctx: africa.kgm]
en: Liberia
ug: لىبېرىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Monrovia
ug: مونزوۋىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Libya
ug: لىۋىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Tripoli
ug: تىرىپولى

[ctx: africa.kgm]
en: Madagascar
ug: ماداغاسقار

[ctx: africa.kgm]
en: Antananarivo
ug: تانانارىۋ

[ctx: africa.kgm]
en: Malawi
ug: مالاۋى

[ctx: africa.kgm]
en: Lilongwe
ug: لىلونگۋى

[ctx: africa.kgm]
en: Mali
ug: مالى

[ctx: africa.kgm]
en: Bamako
ug: باماكو

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritania
ug: ماۋرىتانىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Nouakchott
ug: نوۋاكشوت

[ctx: africa.kgm]
en: Mauritius
ug: ماۋرىتىئۇس

[ctx: africa.kgm]
en: Port Louis
ug: لۇئىس پورتى

[ctx: africa.kgm]
en: Morocco
ug: ماراكەش

[ctx: africa.kgm]
en: Rabat
ug: رابات

[ctx: africa.kgm]
en: Mozambique
ug: موزامبىك

[ctx: africa.kgm]
en: Maputo
ug: ماپۇتو

[ctx: africa.kgm]
en: Namibia
ug: نامىبىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Windhoek
ug: ۋىندخوك

[ctx: africa.kgm]
en: Niger
ug: نېگىر

[ctx: africa.kgm]
en: Niamey
ug: نىيامېي

[ctx: africa.kgm]
en: Nigeria
ug: نىگېرىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Abuja
ug: ئابۇجا

[ctx: africa.kgm]
en: Republic of the Congo
ug: كونگو جۇمھۇرىيىتى

[ctx: africa.kgm]
en: Brazzaville
ug: بىراززاۋىل

[ctx: africa.kgm]
en: Rwanda
ug: رىۋاندا

[ctx: africa.kgm]
en: Kigali
ug: كىگالى

[ctx: africa.kgm]
en: Senegal
ug: سېنېگال

[ctx: africa.kgm]
en: Dakar
ug: داكار

[ctx: africa.kgm]
en: Seychelles
ug: سېيشېل

[ctx: africa.kgm]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Sierra Leone
ug: سېررالېئون

[ctx: africa.kgm]
en: Freetown
ug: فىرېتوۋن

[ctx: africa.kgm]
en: Somalia
ug: سومالى

[ctx: africa.kgm]
en: Mogadishu
ug: مۇقدىشو

[ctx: africa.kgm]
en: South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا

[ctx: africa.kgm]
en: Pretoria
ug: پىرېتورىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Sudan
ug: سۇدان

[ctx: africa.kgm]
en: Khartoum
ug: خارتۇم

[ctx: africa.kgm]
en: South Sudan
ug: جەنۇبىي سۇدان

[ctx: africa.kgm]
en: Juba
ug: جۇبا

[ctx: africa.kgm]
en: Mbabane
ug: مىبابانې

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé and Príncipe
ug: سان تومې ۋە پرىنسىپې

[ctx: africa.kgm]
en: São Tomé
ug: سان تومې

[ctx: africa.kgm]
en: Tanzania
ug: تانزانىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Dodoma
ug: دودوما

[ctx: africa.kgm]
en: Togo
ug: توگو

[ctx: africa.kgm]
en: Lomé
ug: لومې

[ctx: africa.kgm]
en: Tunisia
ug: تۇنىس

[ctx: africa.kgm]
en: Tunis
ug: تۇنىس

[ctx: africa.kgm]
en: Uganda
ug: ئۇگاندا

[ctx: africa.kgm]
en: Kampala
ug: كامپالا

[ctx: africa.kgm]
en: Western Sahara
ug: غەربىي ساخارا

[ctx: africa.kgm]
en: El Aaiún
ug: ئېل ئائىئۇن

[ctx: africa.kgm]
en: Zambia
ug: زامبىيە

[ctx: africa.kgm]
en: Lusaka
ug: لۇساكا

[ctx: africa.kgm]
en: Zimbabwe
ug: زىمبابۋې

[ctx: africa.kgm]
en: Harare
ug: خارارې

[ctx: africa.kgm]
en: Canary Islands (Spain)
ug: كانارى ئاراللىرى(ئىسپانىيە)

[ctx: africa.kgm]
en: Madeira (Portugal)
ug: مادېيرا(پورتۇگالىيە)

[ctx: africa.kgm]
en: Funchal
ug: فۇنشال

[ctx: africa.kgm]
en: Réunion (France)
ug: رېئونىيون(فىرانسىيە)

[ctx: africa.kgm]
en: Saint Helena (UK)
ug: ساينىت-ھېلېنا(ئەنگلىيە)

[ctx: africa.kgm]
en: Jamestown
ug: جېمىستوۋن

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Albania (Districts)
ug: ئالبانىيە(رايون)

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Not Albania
ug: ئالبانىيە ئەمەس

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Berat
ug: بېرات

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Bulqizë
ug: بۇلقىزە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Delvinë
ug: دېلۋىنە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Devoll
ug: دېۋول

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Dibër
ug: دىبېر

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Durrës
ug: دۇررەس

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Elbasan
ug: ئېلباسان

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Fier
ug: فىئېر

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gjirokastër
ug: گىجىروكاستېر

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Gramsh
ug: گرامش

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Has
ug: خاس

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kavajë
ug: كاۋاجە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kolonjë
ug: كولونجە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Korçë
ug: كورچې

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Krujë
ug: كرۇجە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kuçovë
ug: كۇچوۋە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kukës
ug: كۇكېس

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Kurbin
ug: كۇربىن

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lezhë
ug: لېجې

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Librazhd
ug: لىبراژد

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Lushnjë
ug: لۇشىنجە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Malësi e Madhe
ug: مالېسى-ئې-مادھې

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mallakastër
ug: ماللاكاستەر

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mat
ug: مات

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Mirditë
ug: مىردىتە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Peqin
ug: پېقىن

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Përmet
ug: پەرمېت

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pogradec
ug: پوگرادېك

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Pukë
ug: پۇكە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Sarandë
ug: ساراندە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Shkodër
ug: شكودەر

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Skrapar
ug: سىكراپار

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tepelenë
ug: تېپېلېنە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Tropojë
ug: تروپوجە

[ctx: albania_districts.kgm]
en: Vlorë
ug: ۋىلورې

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Albania (Prefectures)
ug: ئالبانىيە(ناھىيە)

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Prefectures
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Not Albania
ug: ئالبانىيە ئەمەس

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Berat
ug: بېرات

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Dibër
ug: دىبېر

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Peshkopi
ug: پېشكوپى

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Durrès
ug: دۇررېس

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Elbasan
ug: ئېلباسان

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Fier
ug: فىئېر

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Gjirokastër
ug: گىجىروكاستېر

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Korçë
ug: كورچې

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Kukës
ug: كۇكېس

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Lezhë
ug: لېجې

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Shkodër
ug: شكودەر

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Tirana
ug: تىرانا

[ctx: albania_prefectures.kgm]
en: Vlorë
ug: ۋىلورې

[ctx: algeria.kgm]
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

[ctx: algeria.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: algeria.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: algeria.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: algeria.kgm]
en: Not Algeria
ug: ئالجىرىيە ئەمەس

[ctx: algeria.kgm]
en: Adrar
ug: ئادرار

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Defla
ug: ئائىن دېفلا

[ctx: algeria.kgm]
en: Aïn Témouchent
ug: ئائىن تېموچېنت

[ctx: algeria.kgm]
en: Algiers
ug: ئالجىر

[ctx: algeria.kgm]
en: Annaba
ug: ئاننابا

[ctx: algeria.kgm]
en: Batna
ug: باتنا

[ctx: algeria.kgm]
en: Béchar
ug: بېچار

[ctx: algeria.kgm]
en: Béjaïa
ug: بېجائىيا

[ctx: algeria.kgm]
en: Biskra
ug: بىسكىرا

[ctx: algeria.kgm]
en: Blida
ug: بىلىدا

[ctx: algeria.kgm]
en: Bordj Bou Arréridj
ug: بوردىج بۇ ئاررېرىدىج

[ctx: algeria.kgm]
en: Bouira
ug: بۇئىرا

[ctx: algeria.kgm]
en: Boumerdès
ug: بۇمېردېس

[ctx: algeria.kgm]
en: Chlef
ug: چىلەف

[ctx: algeria.kgm]
en: Constantine
ug: كونىستانتىن

[ctx: algeria.kgm]
en: Djelfa
ug: دجېلفا

[ctx: algeria.kgm]
en: El Bayadh
ug: ئېل باياد

[ctx: algeria.kgm]
en: El Oued
ug: ئېل ئوئېد

[ctx: algeria.kgm]
en: Ghardaïa
ug: غاردائىيا

[ctx: algeria.kgm]
en: Guelma
ug: گۈئېلما

[ctx: algeria.kgm]
en: Illizi
ug: ئىللىزى

[ctx: algeria.kgm]
en: Jijel
ug: جىجېل

[ctx: algeria.kgm]
en: Khenchela
ug: خېنچېلا

[ctx: algeria.kgm]
en: Laghouat
ug: لاگوۋات

[ctx: algeria.kgm]
en: Médéa
ug: مېدېيا

[ctx: algeria.kgm]
en: Mila
ug: مىلا

[ctx: algeria.kgm]
en: Mostaganem
ug: موستاگانېم

[ctx: algeria.kgm]
en: M'Sila
ug: مىسىلا

[ctx: algeria.kgm]
en: Muaskar
ug: مۇئاسكار

[ctx: algeria.kgm]
en: Oran
ug: ئوران

[ctx: algeria.kgm]
en: Ouargla
ug: ئوۋئارگلا

[ctx: algeria.kgm]
en: Oum el-Bouaghi
ug: ئۇم ئېل-بۇئاغى

[ctx: algeria.kgm]
en: Relizane
ug: رېلىزانې

[ctx: algeria.kgm]
en: Sétif
ug: سېتىف

[ctx: algeria.kgm]
en: Sidi Bel Abbes
ug: سىدى بېل ئاببېس

[ctx: algeria.kgm]
en: Skikda
ug: سىكىكدا

[ctx: algeria.kgm]
en: Souk Ahras
ug: سۇك ئاخراس

[ctx: algeria.kgm]
en: Tamanghasset
ug: تامانغاسسېت

[ctx: algeria.kgm]
en: Tébessa
ug: تېبېسسا

[ctx: algeria.kgm]
en: Tiaret
ug: تىيارېت

[ctx: algeria.kgm]
en: Tindouf
ug: تىندوف

[ctx: algeria.kgm]
en: Tipasa
ug: تىپاسا

[ctx: algeria.kgm]
en: Tissemsilt
ug: تىسسېمسىلت

[ctx: algeria.kgm]
en: Tizi Ouzou
ug: تىزى ئۇزۇ

[ctx: algeria.kgm]
en: Tlemcen
ug: تېلېمسېن

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Not Andhra Pradesh
ug: ئاندرا پادېش ئەمەس

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Adilabad
ug: ئادىلئاباد

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nizamabad
ug: نىزامئاباد

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Karimnagar
ug: كارىمناگار

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Medak
ug: مېداك

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Sangareddy
ug: سانگارېددى

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Warangal
ug: ۋارانگال

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Rangareddy
ug: رانگارېددى

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Hyderabad
ug: خىدېراباد

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Khammam
ug: خاممام

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nalgonda
ug: نالگوندا

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Mahbubnagar
ug: ماھبۇبناگار

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Kurnool
ug: كۇرنۇل

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Anantapur
ug: ئانانتاپۇر

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Chittoor
ug: چىتتۇر

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Cuddapah
ug: سۇدداپاخ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Nellore
ug: نېللورې

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Prakasam
ug: پىراكاسام

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Ongole
ug: ئونگولې

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Guntur
ug: گۇنتۇر

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Krishna
ug: كىرىشنا

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Machilipatnam
ug: ماچىلىپاتنام

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: West Godavari
ug: غەربىي گوداۋارى

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Eluru
ug: ئېلۇرۇ

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: East Godavari
ug: شەرقىي گوداۋارى

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Kakinada
ug: كاكىنادا

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Vishakhapatnam
ug: ۋىشاكخاپاتنام

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Vizianagaram
ug: ۋىزىئاناگارام

[ctx: andhrapradesh.kgm]
en: Srikakulam
ug: سىرىكاكۇلام

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: andorra.kgm]
en: Parishes
ug: پارىشېس

[ctx: andorra.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: andorra.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: andorra.kgm]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: andorra.kgm]
en: Andorra la Vella
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Angola (Provinces)
ug: ئانگولا(ئۆلكە)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Not Angola (Provinces)
ug: ئانگولا ئەمەس(ئۆلكە)

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bengo
ug: بېنگو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Caxito
ug: كاشىتو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Benguela
ug: بېنگۇئېلا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Bié
ug: بىئې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Kuito
ug: كۇئىتو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cabinda
ug: كابىندا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuando Cubango
ug: كۇئاندو كۇبانگو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Menongue
ug: مېنونگې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Norte
ug: كۇئانزا نورتې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cuanza Sul
ug: كۇئانزا سول

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Sumbe
ug: سۇمبې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Cunene
ug: سۇنېنې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Ondjiva
ug: ئوندجىۋا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huambo
ug: خۇئامبو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Huíla
ug: خۇئىلا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lubango
ug: لۇبانگو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luanda
ug: لۇئاندا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Norte
ug: لۇندا نورتې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lucapa
ug: لۇكاپا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Lunda Sul
ug: لۇندا سول

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Saurimo
ug: سائۇرىمو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Malanje
ug: مالانجې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Namibe
ug: نامىبې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Moxico
ug: موشىكو

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Luena
ug: لۇيېنا

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Uíge
ug: ئۇئىگې

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Zaire
ug: زايىر

[ctx: angola_provinces.kgm]
en: Mbanza Congo
ug: مىبانزا كونگو

en: Your Answers Were
ug: جاۋابىڭىز

en: You answered correctly %1 out of %2 questions.
ug: %2 سوئالنىڭ ئىچىدە %1 گە توغرا جاۋاب بەردىڭىز.

en: Question
ug: سوئال

en: Your Answer
ug: جاۋابىڭىز

en: Correct Answer
ug: توغرا جاۋاب

[ctx: argentina.kgm]
en: Argentina
ug: ئارگېنتىنا

[ctx: argentina.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: argentina.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: argentina.kgm]
en: Not Argentina
ug: ئارگېنتىنا ئەمەس

[ctx: argentina.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires(city)
ug: بۇئېنۇس-ئايرېس(شەھەر)

[ctx: argentina.kgm]
en: Buenos Aires
ug: بۇئېنۇس-ئايرېس

[ctx: argentina.kgm]
en: La Plata
ug: لا پىلاتا

[ctx: argentina.kgm]
en: Catamarca
ug: كاتاماركا

[ctx: argentina.kgm]
en: San Fernando del Valle de Catamarca
ug: سان فېرناندو دېل ۋاللې دې كاتاماركا

[ctx: argentina.kgm]
en: Chaco
ug: چاكو

[ctx: argentina.kgm]
en: Resistencia
ug: رېسىستېنسىيە

[ctx: argentina.kgm]
en: Chubut
ug: چۇبۇت

[ctx: argentina.kgm]
en: Rawson
ug: راۋسون

[ctx: argentina.kgm]
en: Córdoba
ug: كوردوبا

[ctx: argentina.kgm]
en: Corrientes
ug: كورىيېنتېس

[ctx: argentina.kgm]
en: Entre Ríos
ug: ئېنترې رىئوس

[ctx: argentina.kgm]
en: Paraná
ug: پارانا

[ctx: argentina.kgm]
en: Formosa
ug: فورموسا

[ctx: argentina.kgm]
en: Jujuy
ug: خۇخۇي

[ctx: argentina.kgm]
en: San Salvador de Jujuy
ug: سان سالۋادور دې جۇجۇي

[ctx: argentina.kgm]
en: La Pampa
ug: لا پامپا

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Rosa
ug: سانتا-روزا

[ctx: argentina.kgm]
en: La Rioja
ug: لا-رىئوخا

[ctx: argentina.kgm]
en: Mendoza
ug: مېندوزا

[ctx: argentina.kgm]
en: Misiones
ug: مىسىئونېس

[ctx: argentina.kgm]
en: Posadas
ug: پوساداس

[ctx: argentina.kgm]
en: Neuquén
ug: نېۇقۇېن

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Negro
ug: رىئو-نېگرو

[ctx: argentina.kgm]
en: Viedma
ug: ۋىئېدما

[ctx: argentina.kgm]
en: Salta
ug: سالتا

[ctx: argentina.kgm]
en: San Juan
ug: سان-خۇئان

[ctx: argentina.kgm]
en: San Luis
ug: سان-لۇئىس

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Cruz
ug: سانتا-كرۇز

[ctx: argentina.kgm]
en: Río Gallegos
ug: رىئو-گالېگوس

[ctx: argentina.kgm]
en: Santa Fe
ug: سانتا-فې

[ctx: argentina.kgm]
en: Santiago del Estero
ug: سانتىياگو دېل ئېستېرو

[ctx: argentina.kgm]
en: Tierra del Fuego
ug: ئوتلۇق يەر ئارىلى

[ctx: argentina.kgm]
en: Ushuaia
ug: ئۇشۇئاييا

[ctx: argentina.kgm]
en: Tucumán
ug: تۇكۇمان

[ctx: argentina.kgm]
en: San Miguel de Tucumán
ug: سان مىگۇئېل دې تۇكۇمان

[ctx: armenia.kgm]
en: Armenia
ug: ئەرمېنىيە

[ctx: armenia.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: armenia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Van
ug: ۋان كۆلى

[ctx: armenia.kgm]
en: Lake Sevan
ug: سېۋان كۆلى

[ctx: armenia.kgm]
en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

[ctx: armenia.kgm]
en: Georgia
ug: جورجىيە

[ctx: armenia.kgm]
en: Iran
ug: ئىران

[ctx: armenia.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: armenia.kgm]
en: Aragatsotn
ug: ئاراگاتسوتىن

[ctx: armenia.kgm]
en: Ashtarak
ug: ئاشتاراك

[ctx: armenia.kgm]
en: Ararat
ug: ئارارات

[ctx: armenia.kgm]
en: Artashat
ug: ئارتاشات

[ctx: armenia.kgm]
en: Armavir
ug: ئارماۋىر

[ctx: armenia.kgm]
en: Gegharkunik
ug: گېغاركۇنىك

[ctx: armenia.kgm]
en: Gavar
ug: گاۋار

[ctx: armenia.kgm]
en: Kotayk
ug: كوتايىك

[ctx: armenia.kgm]
en: Hrazdan
ug: خىرازدان

[ctx: armenia.kgm]
en: Lori
ug: لورى

[ctx: armenia.kgm]
en: Vanadzor
ug: ۋانادزور

[ctx: armenia.kgm]
en: Shirak
ug: شىراك

[ctx: armenia.kgm]
en: Gyumri
ug: گىيۇمرى

[ctx: armenia.kgm]
en: Syunik
ug: سىيۇنىك

[ctx: armenia.kgm]
en: Kapan
ug: كاپان

[ctx: armenia.kgm]
en: Tavush
ug: تاۋۇش

[ctx: armenia.kgm]
en: Ijevan
ug: ئىجېۋان

[ctx: armenia.kgm]
en: Vayots Dzor
ug: ۋايوتىز دىزور

[ctx: armenia.kgm]
en: Yeghegnadzor
ug: يېخېگنادزور

[ctx: armenia.kgm]
en: Yerevan
ug: يېرېۋان

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Not Arunachal Pradesh
ug: ئارۇناچال پرادېش ئەمەس

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tirap
ug: تىراپ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Khonsa
ug: خونسا

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Changlang
ug: چاڭلاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lohit
ug: لوخىت

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tezu
ug: تېزۇ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Anjaw
ug: ئانجاۋ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Hawai
ug: خاۋاي

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Dibang Valley
ug: تۆۋەن دىباڭ جىلغىسى

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Roing
ug: رويىڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Dibang Valley
ug: دىباڭ جىلغىسى

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Anini
ug: ئانىنى

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Siang
ug: يۇقىرى سىئاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Yingkiong
ug: يىڭكىئوڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Siang
ug: شەرقىي سىئاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Pasighat
ug: پاسىگخات

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Siang
ug: غەربىي سىئاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Along
ug: ئالوڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Tawang
ug: تاۋاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: West Kameng
ug: غەربىي كامېڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Bomdila
ug: بومدىلا

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: East Kameng
ug: شەرقىي كامېڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Seppa
ug: سېپپا

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Papum Pare
ug: پاپۇم پارې

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Yupia
ug: يۇپىئا

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Lower Subansiri
ug: تۆۋەن سۇبانسىرى

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Ziro
ug: زىرو

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Kurung Kumey
ug: كۇرۇڭ كۇمېي

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Koloriang
ug: كولورىئاڭ

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Upper Subansiri
ug: يۇقىرى سۇبانسىرى

[ctx: arunachalpradesh.kgm]
en: Daporijo
ug: داپورىجو

[ctx: asia.kgm]
en: Asia
ug: ئاسىيا

[ctx: asia.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: asia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: asia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: asia.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: asia.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Ankara
ug: ئەنقەرە

[ctx: asia.kgm]
en: Egypt
ug: مىسىر

[ctx: asia.kgm]
en: Cairo
ug: قاھىرە

[ctx: asia.kgm]
en: Djibouti
ug: جىبۇتى

[ctx: asia.kgm]
en: Eritrea
ug: ئېرىترېيە

[ctx: asia.kgm]
en: Asmara
ug: ئاسمارا

[ctx: asia.kgm]
en: Ethiopia
ug: ئېفىيوپىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Addis Ababa
ug: ئەددىس-ئەبېبە

[ctx: asia.kgm]
en: Iran
ug: ئىران

[ctx: asia.kgm]
en: Tehran
ug: تېھران

[ctx: asia.kgm]
en: Iraq
ug: ئىراق

[ctx: asia.kgm]
en: Baghdad
ug: باغداد

[ctx: asia.kgm]
en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Jerusalem
ug: يېرۇسالېم

[ctx: asia.kgm]
en: Jordan
ug: ئىيوردانىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Amman
ug: ئاممان

[ctx: asia.kgm]
en: Kenya
ug: كېنىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Nairobi
ug: نايروبى

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait
ug: كۇۋەيت

[ctx: asia.kgm]
en: Kuwait City
ug: كۇۋەيت شەھىرى

[ctx: asia.kgm]
en: Lebanon
ug: لىۋان

[ctx: asia.kgm]
en: Beirut
ug: بېيرۇت

[ctx: asia.kgm]
en: Qatar
ug: قاتار

[ctx: asia.kgm]
en: Doha
ug: دوھا

[ctx: asia.kgm]
en: Saudi Arabia
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Riyadh
ug: رىياد

[ctx: asia.kgm]
en: Somalia
ug: سومالى

[ctx: asia.kgm]
en: Mogadishu
ug: مۇقدىشو

[ctx: asia.kgm]
en: Sudan
ug: سۇدان

[ctx: asia.kgm]
en: Khartoum
ug: خارتۇم

[ctx: asia.kgm]
en: South Sudan
ug: جەنۇبىي سۇدان

[ctx: asia.kgm]
en: Juba
ug: جۇبا

[ctx: asia.kgm]
en: Syria
ug: سۈرىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Damascus
ug: دەمەشق

[ctx: asia.kgm]
en: Uganda
ug: ئۇگاندا

[ctx: asia.kgm]
en: Kampala
ug: كامپالا

[ctx: asia.kgm]
en: United Arab Emirates
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى

[ctx: asia.kgm]
en: Abu Dhabi City
ug: ئابۇدەبى شەھىرى

[ctx: asia.kgm]
en: Oman
ug: ئومان

[ctx: asia.kgm]
en: Muscat
ug: مەسقات

[ctx: asia.kgm]
en: West Bank
ug: ئىئوردان دەرياسىنىڭ غەربى

[ctx: asia.kgm]
en: Yemen
ug: يەمەن

[ctx: asia.kgm]
en: Sana'a
ug: سانائا

[ctx: asia.kgm]
en: Ukraine
ug: ئۇكرائىنا

[ctx: asia.kgm]
en: China
ug: جۇڭگو

[ctx: asia.kgm]
en: Beijing
ug: بېيجىڭ

[ctx: asia.kgm]
en: India
ug: ھىندىستان

[ctx: asia.kgm]
en: New Delhi
ug: يېڭى دېھلى

[ctx: asia.kgm]
en: Sri Lanka
ug: سىرىلانكا

[ctx: asia.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ug: كولومبو ۋە سىرى جايېۋاردېنېپۇرا

[ctx: asia.kgm]
en: Mongolia
ug: موڭغۇلىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Ulaanbaatar
ug: ئۇلانباتور

[ctx: asia.kgm]
en: Kazakhstan
ug: قازاقىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Astana
ug: ئاستانا

[ctx: asia.kgm]
en: Japan
ug: ياپونىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Tokyo
ug: توكيو

[ctx: asia.kgm]
en: Myanmar
ug: بىرماچە

[ctx: asia.kgm]
en: Naypyidaw
ug: ناپىداۋ

[ctx: asia.kgm]
en: Nepal
ug: نېپال

[ctx: asia.kgm]
en: Kathmandu
ug: كاتماندۇ

[ctx: asia.kgm]
en: Bhutan
ug: بۇتان

[ctx: asia.kgm]
en: Thimphu
ug: تىمپۇ

[ctx: asia.kgm]
en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Jakarta
ug: جاكارتا

[ctx: asia.kgm]
en: Malaysia
ug: مالايشىيا

[ctx: asia.kgm]
en: Kuala Lumpur
ug: كۇئالالۇمپۇر

[ctx: asia.kgm]
en: Bangladesh
ug: باڭلادىش

[ctx: asia.kgm]
en: Dhaka
ug: داككا

[ctx: asia.kgm]
en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Kabul
ug: كابۇل

[ctx: asia.kgm]
en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

[ctx: asia.kgm]
en: Baku
ug: باكۇ

[ctx: asia.kgm]
en: Armenia
ug: ئەرمېنىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Yerevan
ug: يېرېۋان

[ctx: asia.kgm]
en: Bahrain
ug: بەھرەين

[ctx: asia.kgm]
en: Manama
ug: ماناما

[ctx: asia.kgm]
en: Georgia
ug: جورجىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Tbilisi
ug: تىبىلىس

[ctx: asia.kgm]
en: Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Ashgabat
ug: ئاشخاباد

[ctx: asia.kgm]
en: Uzbekistan
ug: ئۆزبېكىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Tashkent
ug: تاشكەنت

[ctx: asia.kgm]
en: Kyrgyzstan
ug: قىرغىزىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Bishkek
ug: بىشكەك

[ctx: asia.kgm]
en: Tajikistan
ug: تاجىكىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Dushanbe
ug: دۈشەنبە

[ctx: asia.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: asia.kgm]
en: Islamabad
ug: ئىسلامئاباد

[ctx: asia.kgm]
en: Laos
ug: لائوس

[ctx: asia.kgm]
en: Vientiane
ug: ۋىيېنتيان

[ctx: asia.kgm]
en: Cambodia
ug: كامبودژا

[ctx: asia.kgm]
en: Phnom Penh
ug: فىنوم-پېن

[ctx: asia.kgm]
en: Brunei
ug: بىرۇنېي

[ctx: asia.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ug: باندار-سېرى-بېگاۋان

[ctx: asia.kgm]
en: Philippines
ug: فىلىپپىن

[ctx: asia.kgm]
en: Manila
ug: مانىلا

[ctx: asia.kgm]
en: Thailand
ug: تايلاند

[ctx: asia.kgm]
en: Bangkok
ug: باڭكوك

[ctx: asia.kgm]
en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

[ctx: asia.kgm]
en: Hanoi
ug: خانوي

[ctx: asia.kgm]
en: Taiwan
ug: تەيۋەن

[ctx: asia.kgm]
en: Taipei
ug: تەيبېي

[ctx: asia.kgm]
en: Singapore
ug: سىنگاپور

[ctx: asia.kgm]
en: North Korea
ug: چاۋشيەن

[ctx: asia.kgm]
en: Pyeongyang
ug: پىيوڭياڭ

[ctx: asia.kgm]
en: South Korea
ug: كورېيە

[ctx: asia.kgm]
en: Seoul
ug: سېئۇل

[ctx: asia.kgm]
en: East Timor
ug: شەرقىي تىمور

[ctx: asia.kgm]
en: Dili
ug: دىلى

[ctx: asia.kgm]
en: Tanzania
ug: تانزانىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Zambia
ug: زامبىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Mozambique
ug: موزامبىك

[ctx: asia.kgm]
en: Malawi
ug: مالاۋى

[ctx: asia.kgm]
en: Madagascar
ug: ماداغاسقار

[ctx: asia.kgm]
en: Papua New Guinea
ug: پاپۇئا يېڭى گىۋىنېيەسى

[ctx: asia.kgm]
en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

[ctx: asia.kgm]
en: Cyprus
ug: سىپرۇس

en: Correct answers: %1/%2
ug: توغرا جاۋاب: %1/%2

[ctx: assam.kgm]
en: Assam
ug: ئاسسام

[ctx: assam.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: assam.kgm]
en: Not Assam
ug: ئاسسام ئەمەس

[ctx: assam.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: assam.kgm]
en: Kokrajhar
ug: كوكراجخار

[ctx: assam.kgm]
en: Dhuburi
ug: دۇبۇرى

[ctx: assam.kgm]
en: Goalpara
ug: گوئالپارا

[ctx: assam.kgm]
en: Bongaigaon
ug: بونگايگائون

[ctx: assam.kgm]
en: Barpeta
ug: بارپېتا

[ctx: assam.kgm]
en: Nalbari
ug: نالبارى

[ctx: assam.kgm]
en: Dispur
ug: دىسپۇر

[ctx: assam.kgm]
en: Kamrup
ug: كامپۇر

[ctx: assam.kgm]
en: Guwahati
ug: گۇۋاخاتى

[ctx: assam.kgm]
en: Darrang
ug: دارراڭ

[ctx: assam.kgm]
en: Marigaon
ug: مارىگائون

[ctx: assam.kgm]
en: Karbi Anglong
ug: كاربى ئانگلوڭ

[ctx: assam.kgm]
en: Diphu
ug: دىپخۇ

[ctx: assam.kgm]
en: North Cachar Hills
ug: شىمالىي كاچار تۆپىلىكى

[ctx: assam.kgm]
en: Haflong
ug: خافلوڭ

[ctx: assam.kgm]
en: Cachar
ug: كاچار

[ctx: assam.kgm]
en: Silchar
ug: سىلچار

[ctx: assam.kgm]
en: Hailakandi
ug: خايلاكاندى

[ctx: assam.kgm]
en: Karimganj
ug: كارىمگانجى

[ctx: assam.kgm]
en: Golaghat
ug: گولاگخات

[ctx: assam.kgm]
en: Nagaon
ug: ناگائون

[ctx: assam.kgm]
en: Sonitpur
ug: سونىتپۇر

[ctx: assam.kgm]
en: Lakhimpur
ug: لاكخىمپۇر

[ctx: assam.kgm]
en: North Lakhimpur
ug: شىمالىي لاكخىمپۇر

[ctx: assam.kgm]
en: Jorhat
ug: جورخات

[ctx: assam.kgm]
en: Dhemaji
ug: دخېماجى

[ctx: assam.kgm]
en: Sibsagar
ug: سىبساگار

[ctx: assam.kgm]
en: Dibrugarh
ug: دىبرۇگارخ

[ctx: assam.kgm]
en: Tinsukia
ug: تىنسۇكىئا

[ctx: australia.kgm]
en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

[ctx: australia.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: australia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: australia.kgm]
en: Not Australia
ug: ئاۋسترالىيە ئەمەس

[ctx: australia.kgm]
en: Coast
ug: قىرغاق

[ctx: australia.kgm]
en: Australian Capital Territory
ug: ئاۋسترالىيە پايتەخت تېررىتورىيىسى

[ctx: australia.kgm]
en: Canberra
ug: كانبېررا

[ctx: australia.kgm]
en: New South Wales
ug: يېڭى جەنۇبىي ۋېيلىس

[ctx: australia.kgm]
en: Sydney
ug: سىدنېي

[ctx: australia.kgm]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: australia.kgm]
en: Melbourne
ug: مېلبورن

[ctx: australia.kgm]
en: Queensland
ug: كىۋىنسلاند

[ctx: australia.kgm]
en: Brisbane
ug: بىرىسبان

[ctx: australia.kgm]
en: South Australia
ug: جەنۇبىي ئاۋسترالىيە

[ctx: australia.kgm]
en: Adelaide
ug: ئادېلايدې

[ctx: australia.kgm]
en: Western Australia
ug: غەربىي ئاۋسترالىيە

[ctx: australia.kgm]
en: Perth
ug: پېرت

[ctx: australia.kgm]
en: Tasmania
ug: تاسمانىيە

[ctx: australia.kgm]
en: Hobart
ug: خوبارت

[ctx: australia.kgm]
en: Northern Territory
ug: شىمالىي تېررىتورىيە

[ctx: australia.kgm]
en: Darwin
ug: دارۋىن

[ctx: austria.kgm]
en: Austria
ug: ئاۋسترىيە

[ctx: austria.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: austria.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: austria.kgm]
en: Not Austria
ug: ئاۋسترىيە ئەمەس

[ctx: austria.kgm]
en: Vienna
ug: ۋىيېننا

[ctx: austria.kgm]
en: Burgenland
ug: بۇرگېنلاند

[ctx: austria.kgm]
en: Eisenstadt
ug: ئېيسېنشىتات

[ctx: austria.kgm]
en: Styria
ug: سىتىرىيە

[ctx: austria.kgm]
en: Graz
ug: گىراز

[ctx: austria.kgm]
en: Carinthia
ug: كارىنتىيا

[ctx: austria.kgm]
en: Klagenfurt
ug: كلاگېنفۇرت

[ctx: austria.kgm]
en: Tyrol
ug: تىرول

[ctx: austria.kgm]
en: Innsbruck
ug: ئىنىسبۇرۇك

[ctx: austria.kgm]
en: Vorarlberg
ug: ۋورالبېرگ

[ctx: austria.kgm]
en: Bregenz
ug: بىرېگېنز

[ctx: austria.kgm]
en: Salzburg
ug: سالتزبۇرگ

[ctx: austria.kgm]
en: Upper Austria
ug: يۇقىرى ئاۋسترىيە

[ctx: austria.kgm]
en: Linz
ug: لىنىز

[ctx: austria.kgm]
en: Lower Austria
ug: تۆۋەن ئاۋسترىيە

[ctx: austria.kgm]
en: St. Pölten
ug: ساينىت-پۆلتېن

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Rayons
ug: رايونس

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Not Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان ئەمەس

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Absheron
ug: ئابشېرون

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agjabadi
ug: ئاگجابادى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdam
ug: ئاگدام

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agdash
ug: ئاگداش

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agstafa
ug: ئاگستافا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Agsu
ug: ئاگسۇ

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Astara
ug: ئاستارا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Baku city
ug: باكۇ شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Balakan
ug: بالاكان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Barda
ug: باردا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Beylagan
ug: بېيلاگان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Bilasuvar
ug: بىلاسۇۋار

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jabrayil
ug: جابرايىل

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Jalilabad
ug: جالىلاباد

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Dashkasan
ug: داشكاسان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Fizuli
ug: فىزۇلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Gadabay
ug: گاداباي

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ganja city
ug: گانجا شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goranboy
ug: گورانبوي

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goychay
ug: گويچاي

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Hajigabul
ug: خاجىگابۇل

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Imishli
ug: ئىمىشلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ismailli
ug: ئىسمائىلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kalbajar
ug: كالباجار

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kurdamir
ug: كۇردامىر

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lachin
ug: لاچىن

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran
ug: لانكاران

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lankaran city
ug: لانكاران شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Lerik
ug: لىرىك

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Masally
ug: ماساللى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Mingachevir city
ug: مىنگاچېۋىر شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Naftalan city
ug: نافتالان شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Neftchala
ug: نېفىتچالا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qabala
ug: كابالا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qakh
ug: كاق

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qazakh
ug: قازاق

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qobustan
ug: كوبۇستان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Quba
ug: كۇبا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qubadli
ug: كۇبادلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Qusar
ug: كۇسار

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Saatly
ug: سائاتلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sabirabad
ug: سابىراباد

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki
ug: شاكى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shaki city
ug: شاكى شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Salyan
ug: ساليان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamakhi
ug: شاماخى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shamkir
ug: شامكىر

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Samukh
ug: سامۇق

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Siazan
ug: سىئازان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sumqayit city
ug: سۇمقايىت شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha
ug: شۇشا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shusha city
ug: شۇشا شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tartar
ug: تارتار

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Tovuz
ug: توۋۇز

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ujar
ug: ئۇجار

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khachmaz
ug: قاچماز

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khankendi city
ug: قانكېندى شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Goygol
ug: گويگول

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khizi
ug: قىزى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojali
ug: قوجالى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Khojavend
ug: قوجاۋېند

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yardymli
ug: ياردىملى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh
ug: يېۋلاق

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Yevlakh city
ug: يېۋلاق شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zangilan
ug: زانگىلان

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zaqatala
ug: زاقاتالا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Zardab
ug: زارداب

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Babek
ug: بابېك

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Julfa
ug: جۇلفا

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Kangarli
ug: كانگارلى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Nakhichevan City
ug: ناكخىچېۋان شەھىرى

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Ordubad
ug: ئوردۇباد

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sadarak
ug: ساداراك

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Shakhbuz
ug: شاقبۇز

[ctx: azerbaijan.kgm]
en: Sharur
ug: شارۇر

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Bangladesh
ug: باڭلادىش

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Divisions
ug: بۆلەكلەر

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Not Bangladesh
ug: باڭلادىش ئەمەس

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Barisa
ug: بارىسا

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Chittagong
ug: چىتتاگوڭ

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Dhaka
ug: داككا

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Khulna
ug: قۇلنا

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Rajshahi
ug: راجشاخى

[ctx: bangladesh.kgm]
en: Sylhet
ug: سىلخېت

[ctx: belarus.kgm]
en: Belarus
ug: بېلارۇسىيە

[ctx: belarus.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: belarus.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: belarus.kgm]
en: Not Belarus
ug: بېلارۇسىيە ئەمەس

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk
ug: مىنسك

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest Voblast
ug: بىرېست ۋوبلاست

[ctx: belarus.kgm]
en: Brest
ug: برېست

[ctx: belarus.kgm]
en: Homyel Voblast
ug: خوميېل ۋوبلاست

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna Voblast
ug: خىرودنا ۋوبلاست

[ctx: belarus.kgm]
en: Hrodna
ug: خرودنا

[ctx: belarus.kgm]
en: Mahilyow Voblast
ug: ماخىليوۋ ۋوبلاست

[ctx: belarus.kgm]
en: Minsk Voblast
ug: مىنسك ۋوبلاست

[ctx: belarus.kgm]
en: Vitebsk Voblast
ug: ۋىتېبسك ۋوبلاست

[ctx: belgium.kgm]
en: Belgium
ug: بېلگىيە

[ctx: belgium.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: belgium.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: belgium.kgm]
en: Not Belgium
ug: بېلگىيە ئەمەس

[ctx: belgium.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: belgium.kgm]
en: Antwerp
ug: ئانتۋېرپ

[ctx: belgium.kgm]
en: Brussels
ug: بىريۇسسېل

[ctx: belgium.kgm]
en: Flemish Brabant
ug: فلېمىش برابانت

[ctx: belgium.kgm]
en: West Flanders
ug: غەربىي فىلاندېرس

[ctx: belgium.kgm]
en: Bruges
ug: برۇگېس

[ctx: belgium.kgm]
en: East Flanders
ug: شەرقىي فىلاندېرس

[ctx: belgium.kgm]
en: Ghent
ug: گېنت

[ctx: belgium.kgm]
en: Limburg
ug: لىمبۇرگ

[ctx: belgium.kgm]
en: Hasselt
ug: خاسسېلت

[ctx: belgium.kgm]
en: Walloon Brabant
ug: ۋالۇن برابانت

[ctx: belgium.kgm]
en: Wavre
ug: ۋاۋرې

[ctx: belgium.kgm]
en: Hainaut
ug: ئېنو

[ctx: belgium.kgm]
en: Mons
ug: مونس

[ctx: belgium.kgm]
en: Liege
ug: لىئېگې

[ctx: belgium.kgm]
en: Luxembourg
ug: لىيۇكسېمبۇرگ

[ctx: belgium.kgm]
en: Arlon
ug: ئارلون

[ctx: belgium.kgm]
en: Namur
ug: نامۇر

[ctx: belize.kgm]
en: Belize
ug: بېلىز

[ctx: belize.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: belize.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: belize.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: belize.kgm]
en: Not Belize
ug: بېلىز ئەمەس

[ctx: belize.kgm]
en: Belize District
ug: بېلىز رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: Belize City
ug: بېلىز شەھىرى

[ctx: belize.kgm]
en: Cayo District
ug: كايو رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: San Ignacio
ug: سان ئىگناسىيو

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal District
ug: كوروزال رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: Corozal Town
ug: كوروزال بازىرى

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk District
ug: ئورەنج ۋالك رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: Orange Walk Town
ug: ئورەنج ۋالك بازىرى

[ctx: belize.kgm]
en: Stann Creek District
ug: ستان كرېك رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: Dangriga
ug: دانگرىگا

[ctx: belize.kgm]
en: Toledo District
ug: تولېدو رايونى

[ctx: belize.kgm]
en: Punta Gorda
ug: پۇنتا گوردا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bhutan
ug: بۇتان

[ctx: bhutan.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: bhutan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Not Bhutan
ug: بۇتان ئەمەس

[ctx: bhutan.kgm]
en: Bumthang
ug: بۇمتاڭ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Chukha
ug: چۇكخا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Dagana
ug: داگانا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Gasa
ug: گاسا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Haa
ug: خائا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Lhuntse
ug: لۇنتىس

[ctx: bhutan.kgm]
en: Mongar
ug: مونگار

[ctx: bhutan.kgm]
en: Paro
ug: پارو

[ctx: bhutan.kgm]
en: Pemagatshel
ug: پېماگاتشېل

[ctx: bhutan.kgm]
en: Punakha
ug: پۇناكخا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samdrup Jongkhar
ug: سامدرۇپ جوڭقار

[ctx: bhutan.kgm]
en: Samtse
ug: سامتىس

[ctx: bhutan.kgm]
en: Sarpang
ug: سارپاڭ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Thimphu
ug: تىمپۇ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashigang
ug: تىراشىگاڭ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trashiyangste
ug: تىراشىياڭسىت

[ctx: bhutan.kgm]
en: Trongsa
ug: تروڭسا

[ctx: bhutan.kgm]
en: Tsirang
ug: تسىراڭ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Wangdue Phodrang
ug: ۋاڭدۇ پودراڭ

[ctx: bhutan.kgm]
en: Zhemgang
ug: ژېمگاڭ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Bolivia
ug: بولىۋىيە

[ctx: bolivia.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: bolivia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: bolivia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: bolivia.kgm]
en: Not Bolivia
ug: بولىۋىيە ئەمەس

[ctx: bolivia.kgm]
en: Beni
ug: بېنى

[ctx: bolivia.kgm]
en: Trinidad
ug: تىرىنىداد

[ctx: bolivia.kgm]
en: Chuquisaca
ug: چۇكۋىساكا

[ctx: bolivia.kgm]
en: Sucre
ug: سۇكرې

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cochabamba
ug: كوچابامبا

[ctx: bolivia.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: bolivia.kgm]
en: Oruro
ug: ئورۇرو

[ctx: bolivia.kgm]
en: Pando
ug: پاندو

[ctx: bolivia.kgm]
en: Cobija
ug: كوبىجا

[ctx: bolivia.kgm]
en: Potosí
ug: فوتوسى

[ctx: bolivia.kgm]
en: Santa Cruz
ug: سانتا-كرۇز

[ctx: bolivia.kgm]
en: Tarija
ug: تارىجا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnia-Herzegovina
ug: بوسنىيە-گېرتسېگوۋىنا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Cantons
ug: كانتونلار

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Not Bosnia-Herzegovina
ug: بوسنىيە-گېرتسېگوۋىنا ئەمەس

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Brčko
ug: برېكو

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bosnian Podrinje
ug: بوسنىيە پودرىنجې

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Central Bosnia
ug: ئوتتۇرا بوسنىيە

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Herzegovina-Neretva
ug: گېرتسېگوۋىنا-نېرېتۋا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Posavina
ug: پوساۋىنا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo
ug: سارايېۋو

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Tuzla
ug: تۇزلا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Una Sana
ug: ئۇنا سانا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Bosnia
ug: غەربىي بوسنىيە

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: West Herzegovina
ug: شەرقىي گېرتسېگوۋىنا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Zenica-Doboj
ug: زېنىكا-دوبوج

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Banja Luka
ug: بانجا لۇكا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Doboj
ug: دوبوج

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Bijeljina
ug: بىجېلجىنا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Vlasenica
ug: ۋلاسېنىكا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Sarajevo-Romanija or Sokolac
ug: سارايېۋو-رومانىجا ياكى سوكولاك

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Foča
ug: فوچا

[ctx: bosnia-herzegovina.kgm]
en: Trebinje
ug: ترېبىنجې

[ctx: botswana.kgm]
en: Botswana
ug: بوتسۋانا

[ctx: botswana.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: botswana.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: botswana.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: botswana.kgm]
en: Not Botswana
ug: بوتسۋانا ئەمەس

[ctx: botswana.kgm]
en: Central
ug: ئوتتۇرا

[ctx: botswana.kgm]
en: Serowe
ug: سېروۋې

[ctx: botswana.kgm]
en: Ghanzi
ug: گخانزى

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgalagadi
ug: كىگالاگادى

[ctx: botswana.kgm]
en: Tshabong
ug: تشابوڭ

[ctx: botswana.kgm]
en: Kgatleng
ug: كىگاتلېڭ

[ctx: botswana.kgm]
en: Mochudi
ug: موچۇدى

[ctx: botswana.kgm]
en: Kweneng
ug: كىۋېنېڭ

[ctx: botswana.kgm]
en: Molepolole
ug: مولېپولولې

[ctx: botswana.kgm]
en: North-East
ug: شەرقىي شىمال

[ctx: botswana.kgm]
en: Francistown
ug: فىرانكىستوۋن

[ctx: botswana.kgm]
en: North-West
ug: غەربىي شىمال

[ctx: botswana.kgm]
en: Maun
ug: مائۇن

[ctx: botswana.kgm]
en: South-East
ug: شەرقىي جەنۇب

[ctx: botswana.kgm]
en: Gaborone
ug: گابورون

[ctx: botswana.kgm]
en: Southern
ug: جەنۇبىي

[ctx: botswana.kgm]
en: Kanye
ug: كانيە

en: &Accept
ug: قوبۇل قىل(&A)

[ctx: brazil.kgm]
en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

[ctx: brazil.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: brazil.kgm]
en: Sergipe
ug: سېرگىپې

[ctx: brazil.kgm]
en: Aracaju
ug: ئاراكاژۇ

[ctx: brazil.kgm]
en: Minas Gerais
ug: مىناس-گېرايىس

[ctx: brazil.kgm]
en: Belo Horizonte
ug: بېلو خورىزونتې

[ctx: brazil.kgm]
en: Roraima
ug: رورايما

[ctx: brazil.kgm]
en: Boa Vista
ug: بوئا-ۋىستا

[ctx: brazil.kgm]
en: Federal District
ug: فېدىرال رايونى

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso do Sul
ug: ماتو-گىروسسو-دو-سۇل

[ctx: brazil.kgm]
en: Campo Grande
ug: كامپو-گراندې

[ctx: brazil.kgm]
en: Mato Grosso
ug: ماتو-گىروسسو

[ctx: brazil.kgm]
en: Curitiba
ug: كۇرىتىبا

[ctx: brazil.kgm]
en: Santa Catarina
ug: سانتا-كاتارىنا

[ctx: brazil.kgm]
en: Fortaleza
ug: فورتالېزا

[ctx: brazil.kgm]
en: Goiânia
ug: گويانىيە

[ctx: brazil.kgm]
en: Alagoas
ug: ئالاگوس

[ctx: brazil.kgm]
en: Amazonas
ug: ئامازوناس

[ctx: brazil.kgm]
en: Manaus
ug: مانائۇس

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Norte
ug: رىئو-گىراندە-دو-نورتە

[ctx: brazil.kgm]
en: Natal
ug: ناتال

[ctx: brazil.kgm]
en: Tocantins
ug: توكانتىنىس

[ctx: brazil.kgm]
en: Palmas
ug: پالماس

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Grande do Sul
ug: رىئو-گىراندە-دو-سۇل

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Alegre
ug: ئالېگرې پورتى

[ctx: brazil.kgm]
en: Porto Velho
ug: پورتو-ۋېليۇ

[ctx: brazil.kgm]
en: Pernambuco
ug: پەرنامبۇكو

[ctx: brazil.kgm]
en: Recife
ug: رېسىفې

[ctx: brazil.kgm]
en: Acre
ug: ئاكرى

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio Branco
ug: رىئو-بىرانكو

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro State
ug: رىئو دې جانېيرو ئىشتاتى

[ctx: brazil.kgm]
en: Rio de Janeiro
ug: رىئو-دې-جانېيرو

[ctx: brazil.kgm]
en: Bahia
ug: باييا

[ctx: brazil.kgm]
en: Salvador
ug: سالۋادور

[ctx: brazil.kgm]
en: Teresina
ug: تېرېسىنا

[ctx: brazil.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: brazil.kgm]
en: Out of Bounds
ug: چېگرا تېشى

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Bulgaria
ug: بۇلغارىيە

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Not Bulgaria
ug: بۇلغارىيە ئەمەس

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Blagoevgrad
ug: بلاگوئېۋگراد

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Burgas
ug: بۇرگاس

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Dobrich
ug: دوبرىچ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Gabrovo
ug: گابروۋو

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Haskovo
ug: خاسكوۋو

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kardzhali
ug: كاردژالى

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Kyustendil
ug: كىيۇستېندىل

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Lovech
ug: لوۋېچ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Montana
ug: مونتانا شتاتى

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pazardzhik
ug: پازاردژىك

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pernik
ug: پېرنىك

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Pleven
ug: پىلېۋېن

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Plovdiv
ug: پلوۋدىۋ

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Razgrad
ug: رازگراد

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Ruse
ug: رۇسې

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Shumen
ug: شۇمېن

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Silistra
ug: سىلىسترا

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sliven
ug: سىلىۋېن

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Smolyan
ug: سىموليان

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia Province
ug: سوفىيە ئۆلكەسى

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Sofia City
ug: سوفىيە شەھىرى

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Stara Zagora
ug: سىتارا زاگورا

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Targovishte
ug: تارگوۋىشتې

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Veliko Tarnovo
ug: ۋېلىكو تارنوۋو

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Varna
ug: ۋارنا

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vidin
ug: ۋىدىن

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Vratsa
ug: ۋىراتسا

[ctx: bulgaria.kgm]
en: Yambol
ug: يامبول

[ctx: burma.kgm]
en: Myanmar
ug: بىرماچە

[ctx: burma.kgm]
en: States and divisions
ug: ئىشتاتلار ۋە چېگرالار

[ctx: burma.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: burma.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: burma.kgm]
en: Not Myanmar
ug: بىرما ئەمەس

[ctx: burma.kgm]
en: Ayeyarwady
ug: ئايېيارۋادى

[ctx: burma.kgm]
en: Pathein
ug: پاتېئىن

[ctx: burma.kgm]
en: Bago
ug: باگو

[ctx: burma.kgm]
en: Magway
ug: ماگۋاي

[ctx: burma.kgm]
en: Magwe
ug: ماگۋې

[ctx: burma.kgm]
en: Mandalay
ug: ماندالى

[ctx: burma.kgm]
en: Sagaing
ug: ساگائىڭ

[ctx: burma.kgm]
en: Tanintharyi
ug: تانىنتاريى

[ctx: burma.kgm]
en: Dawei
ug: داۋېي

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon
ug: يانگون

[ctx: burma.kgm]
en: Yangon (former Rangoon)
ug: يانگون (بۇرۇنقى رانگۇن)

[ctx: burma.kgm]
en: Chin
ug: چىن

[ctx: burma.kgm]
en: Hakha
ug: خاكخا

[ctx: burma.kgm]
en: Kachin
ug: كاچىن

[ctx: burma.kgm]
en: Myitkyina
ug: مىيىتكيىنا

[ctx: burma.kgm]
en: Kayin
ug: كايىن

[ctx: burma.kgm]
en: Hpa-an
ug: خىپا-ئان

[ctx: burma.kgm]
en: Kayah
ug: كاياھ

[ctx: burma.kgm]
en: Loikaw
ug: لوئىكاۋ

[ctx: burma.kgm]
en: Mon
ug: د

[ctx: burma.kgm]
en: Mawlamyine
ug: ماۋلاميىنې

[ctx: burma.kgm]
en: Rakhine
ug: راكخىنې

[ctx: burma.kgm]
en: Sittwe
ug: سىتتىۋې

[ctx: burma.kgm]
en: Shan
ug: شانچە

[ctx: burma.kgm]
en: Taunggyi
ug: تائۇڭگىيى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Cameroon (Departments)
ug: كامېرون (بۆلۈملەر)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Not Cameroon (Departments)
ug: كامېرون ئەمەس(بۆلۈملەر)

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Djérem
ug: دىجېرېم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tibati
ug: تىباتى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro-et-Déo
ug: فارو-ئېت-دىئو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tignère
ug: تىگنېرې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Banyo
ug: مايو-بانيو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Banyo
ug: بانيو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbéré
ug: مىبېرې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meiganga
ug: مېيگانگا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vina
ug: ۋىنا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngaoundéré
ug: نىگائوندېرې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haute-Sanaga
ug: خائۇتې-ساناگا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nanga-Eboko
ug: نانگا-ئېبوكو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lekié
ug: لېكىئې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Monatele
ug: موناتېلې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Inoubou
ug: مىبام-ئېت-ئىنوبۇ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafia
ug: بافىئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbam-et-Kim
ug: مىبام-ئېت-كىم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ntui
ug: نىتۇئى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Afamba
ug: مېفو-ئېت-ئافامبا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfou
ug: مىفو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Méfou-et-Akono
ug: مېفو-ئېت-ئاكونو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngoumou
ug: نىگومو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mfoundi
ug: مىفوندى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yaoundé
ug: يائۇندې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Kellé
ug: نىيوڭ-ئېت-كېللې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Éséka
ug: ئېسېكا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-Mfoumou
ug: نىيوڭ-ئېت-مىفومو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Akonolinga
ug: ئاكونولىنگا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nyong-et-So'o
ug: نىيوڭ-ئېت-سوئو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbalmayo
ug: مىبالمايو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boumba-et-Ngoko
ug: بومبا-ئېت-نىگوكو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yokadouma
ug: يوكادوما

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nyong
ug: خائۇت-نىيوڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Abong-Mbang
ug: ئابوڭ-مىباڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kadey
ug: كادېي

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Batouri
ug: باتورى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lom-et-Djérem
ug: لوم-ئېت-دىجېرېم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bertoua
ug: بېرتوئۇئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Diamaré
ug: دىئامارې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Maroua
ug: مارۇئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Logone-et-Chari
ug: لوگونې-ئېت-چارى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kousséri
ug: كوئۇسسېرى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Danay
ug: مايو-داناي

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yagoua
ug: ياگوۋا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Kani
ug: مايو-كانى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kaélé
ug: كائېلې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Sava
ug: مايو-ساۋا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mora
ug: مورا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Tsanaga
ug: مايو-تىساناگا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mokolo
ug: موكولو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Moungo
ug: موئۇنگو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkongsamba
ug: نىكوڭسامبا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkam
ug: نىكام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Yabassi
ug: ياباسسى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sanaga-Maritime
ug: ساناگا-مارىتىمې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Édéa
ug: ئېدېئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wouri
ug: ۋورى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Douala
ug: دوئالا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bénoué
ug: بېنوۋې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Garoua
ug: گارۇئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Faro
ug: فارو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Poli
ug: پولى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Louti
ug: مايو-لوئۇتى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Guider
ug: گۇئىدېر

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mayo-Rey
ug: مايو-رېي

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Tchollire
ug: تىچوللىرې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Boyo
ug: بويو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fundong
ug: فۇندوڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bui
ug: بۇئى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumbo
ug: كۇمبو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Donga-Mantung
ug: دونگا-مانتۇڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Nkambé
ug: نىكامبې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menchum
ug: مېنچۇم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Wum
ug: ۋۇم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mezam
ug: مېزام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamenda
ug: بامېندا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Momo
ug: مومو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbengwi
ug: مىبېڭۋى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ngo-Ketunjia
ug: نىگو-كېتۇنجىئا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndop
ug: نىدوپ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bamboutos
ug: بامبوئۇتوس

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mbouda
ug: مىبوئۇدا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Haut-Nkam
ug: خائۇت-نىكام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafang
ug: بافاڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Hauts-Plateaux
ug: خائۇتس-پىلاتېئائۇس

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Baham
ug: باخام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koung-Khi
ug: كوئۇڭ-كخى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bandjoun
ug: باندىجون

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menoua
ug: مېنوۋا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dschang
ug: دىسچاڭ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mifi
ug: مىفى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bafoussam
ug: بافوسسام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndé
ug: نىدې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangangté
ug: بانگانگىتې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Noun
ug: ئىسىم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Foumban
ug: فوئۇمبان

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Dja-et-Lobo
ug: دىجا-ئېت-لوبو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Sangmélima
ug: ساڭمېلىما

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mvila
ug: مىۋىلا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ebolowa
ug: ئېبولوۋا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Océan
ug: ئوسېئان

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kribi
ug: كىرىبى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Vallée-du-Ntem
ug: ۋاللې-دۇ-نىتېم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ambam
ug: ئامبام

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Fako
ug: فاكو

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Limbé
ug: لېمبې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Koupé-Manengouba
ug: كوپې-مانېنگوبا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Bangem
ug: بانگېم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Lebialem
ug: لېبىئالېم

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Menji
ug: مېنجى

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Manyu
ug: مانيۇ

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Mamfé
ug: مامفې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Meme
ug: مېمې

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Kumba
ug: كۇمبا

[ctx: cameroon_departments.kgm]
en: Ndian
ug: ئىندىئان

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Cameroon (Provinces)
ug: كامېرون (ئۆلكەلەر)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Not Cameroon (Provinces)
ug: كامېرون ئەمەس(ئۆلكەلەر)

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Adamawa
ug: ئاداماۋا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ngaoundéré
ug: نىگائوندېرې

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Centre
ug: ئوتتۇرا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Yaoundé
ug: يائۇندې

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: East
ug: شەرق

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bertoua
ug: بېرتوئۇئا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Far North
ug: يىراق شىمال

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Maroua
ug: مارۇئا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Littoral
ug: لىتتورال

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Douala
ug: دوئالا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: North
ug: شىمال

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Garoua
ug: گارۇئا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Northwest
ug: غەربىي شىمال

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bamenda
ug: بامېندا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: South
ug: جەنۇب

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Ebolowa
ug: ئېبولوۋا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Southwest
ug: غەربىي جەنۇب

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Buea
ug: بۇئىئا

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: West
ug: غەرب

[ctx: cameroon_provinces.kgm]
en: Bafoussam
ug: بافوسسام

[ctx: canada.kgm]
en: Canada
ug: كانادا

[ctx: canada.kgm]
en: Provinces and Territories
ug: ئۆلكە ۋە رايونلار

[ctx: canada.kgm]
en: Out of Bounds
ug: چېگرا تېشى

[ctx: canada.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: canada.kgm]
en: Prince Edward Island
ug: پىرىنچې-ئېدۋارد ئارىلى

[ctx: canada.kgm]
en: Charlottetown
ug: چارلوتتېتوۋن

[ctx: canada.kgm]
en: British Columbia
ug: ئەنگلىيە تەۋەلىكىدىكى كولومبىيە

[ctx: canada.kgm]
en: Victoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: canada.kgm]
en: Ontario
ug: ئونتارىئو

[ctx: canada.kgm]
en: Toronto
ug: تورونتو

[ctx: canada.kgm]
en: Newfoundland
ug: نېۋفۇندلاند

[ctx: canada.kgm]
en: St John's
ug: ساينىت-جون

[ctx: canada.kgm]
en: Nunavut
ug: نۇناۋۇت

[ctx: canada.kgm]
en: Iqaluit
ug: ئىكالۇيت

[ctx: canada.kgm]
en: Alberta
ug: ئالبېرتا

[ctx: canada.kgm]
en: Edmonton
ug: ئېدمونتون

[ctx: canada.kgm]
en: North West Territories
ug: غەربىي شىمال رايونى

[ctx: canada.kgm]
en: Yellowknife
ug: يېللوۋنايف

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec
ug: كىۋېبېك

[ctx: canada.kgm]
en: Quebec City
ug: كىۋېبېك شەھىرى

[ctx: canada.kgm]
en: New Brunswick
ug: نيۇ-بىرانسىۋىك

[ctx: canada.kgm]
en: Fredericton
ug: فىرېدېرىكتون

[ctx: canada.kgm]
en: Manitoba
ug: مانىتوبا

[ctx: canada.kgm]
en: Winnipeg
ug: ۋىننىپېگ

[ctx: canada.kgm]
en: Nova Scotia
ug: نوۋا-شوتلاندىيە

[ctx: canada.kgm]
en: Halifax
ug: خالىفاكس

[ctx: canada.kgm]
en: Yukon Territory
ug: يۇكون تېررىتورىيىسى

[ctx: canada.kgm]
en: Whitehorse
ug: ۋايتخورس

[ctx: canada.kgm]
en: Saskatchewan
ug: ساسكاچېۋان

[ctx: caribbean.kgm]
en: Caribbean
ug: كارىب دېڭىزى

[ctx: caribbean.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: caribbean.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Not Caribbean
ug: كارىب دېڭىزى ئەمەس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bahamas
ug: باھاما

[ctx: caribbean.kgm]
en: Nassau
ug: ناسسائۇ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Turks and Caicos Islands (UK)
ug: تۇركس ۋە كايكوس تاقىم ئاراللىرى(ئەنگلىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cockburn Town
ug: كوكبۇرن-توۋن

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cuba
ug: كۇبا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Havana
ug: ھاۋانا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Haiti
ug: ھايتى

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port-au-Prince
ug: پورت-ئو-پىرىنس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: caribbean.kgm]
en: Santo Domingo
ug: سانتو-دومىنگو

[ctx: caribbean.kgm]
en: Puerto Rico (USA)
ug: پۇئېرتو-رىكو(ئا ق ش)

[ctx: caribbean.kgm]
en: San Juan
ug: سان-خۇئان

[ctx: caribbean.kgm]
en: U.S Virgin Islands (USA)
ug: ئامېرىكىغا قاراشلىق ۋىرجىن تاقىم ئاراللىرى(ئا ق ش)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Charlotte Amalie
ug: چارلوت-ئامالىيە

[ctx: caribbean.kgm]
en: British Virgin Islands (UK)
ug: ئەنگلىيەگە قاراشلىق ۋىرجىن ئارىلى(ئەنگلىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Road Town
ug: رود

[ctx: caribbean.kgm]
en: Anguilla (UK)
ug: ئانگۋىللا (ئەنگلىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: The Valley
ug: ۋاللېي

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Martin (France)
ug: ساينىت-مارتىن(فىرانسىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Marigot
ug: مارىگوت

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Barthelemy (France)
ug: ساينىت-بارتېلەمي ئاراللىرى(فىرانسىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Gustavia
ug: گۇستاۋىيە

[ctx: caribbean.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ug: ئانتىگۋا ۋە باربۇدا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint John's
ug: ساينىت-جون

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Kitts and Nevis
ug: ساينىت-كىرىستوفېر ۋە نېۋىس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basseterre
ug: باس-تېر

[ctx: caribbean.kgm]
en: Montserrat (UK)
ug: مونتسېررات(ئەنگلىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Plymouth
ug: پىلىموئۇت

[ctx: caribbean.kgm]
en: Guadeloupe (France)
ug: گىۋادېلۇپ (فىرانسىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Basse-Terre
ug: باس-تېر

[ctx: caribbean.kgm]
en: Dominica
ug: دومىنىكا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Roseau
ug: روسېئاۋ

[ctx: caribbean.kgm]
en: Martinique (France)
ug: مارتىنىكا (فىرانسىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Fort de France
ug: فورت دې فىرانسىيە

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Lucia
ug: ساينىت-لۇسىيە

[ctx: caribbean.kgm]
en: Castries
ug: كاستريېس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Barbados
ug: باربادوس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Bridgetown
ug: بىرىجتوۋن

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ug: ساينىت-ۋىنسېنت ۋە گىرېنادىنېس

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingstown
ug: كىڭستوۋن

[ctx: caribbean.kgm]
en: Grenada
ug: گىرېنادا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Saint George's
ug: ساينىت-جورج

[ctx: caribbean.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ug: تىرىنىداد ۋە توباگو

[ctx: caribbean.kgm]
en: Port of Spain
ug: ئىسپانىيە پورتى

[ctx: caribbean.kgm]
en: Netherlands Antilles (NL)
ug: گوللاندىيەگە قاراشلىق ئانتىللېس(NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Willemstad
ug: ۋىللېمىستاد

[ctx: caribbean.kgm]
en: Aruba (NL)
ug: ئارۇبا(NL)

[ctx: caribbean.kgm]
en: Oranjestad
ug: ئورانيېستاد

[ctx: caribbean.kgm]
en: Jamaica
ug: يامايكا

[ctx: caribbean.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: caribbean.kgm]
en: Cayman Islands (UK)
ug: كايمان ئاراللىرى(ئەنگلىيە)

[ctx: caribbean.kgm]
en: George Town
ug: جورجتوۋن

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Catalonia (Comarques)
ug: كاتولونىيە(كوماركى)

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Comarques
ug: كوماركى

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Outside Catalonia
ug: سىرتقى كاتالونىيە

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Camp
ug: ئالت كەمپ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Valls
ug: چىلغا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Empordà
ug: ئالت ئېمپوردا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Figueres
ug: فىگۇرېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Penedès
ug: ئالت پېنېدېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilafranca del Penedès
ug: ۋىلافرانچا دېل پېنېدېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alt Urgell
ug: ئالت ئۇرگېل

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Seu d'Urgell
ug: لا سېئۇ دې ئۇرگېل

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Alta Ribagorça
ug: ئالتە رىباگورچا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Anoia
ug: ئانوئىيە

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Igualada
ug: ئىگۇئالادا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Bages
ug: باگېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Manresa
ug: مانرېسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Camp
ug: بائىكىس كەمپ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Reus
ug: رېۇس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Ebre
ug: بائىكىس ئېبرې

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tortosa
ug: تورتوسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Empordà
ug: بائىكىس ئېمپوردا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: La Bisbal d'Empordà
ug: لا بىسبال دې ئېمپوردا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Llobregat
ug: بائىكىس لوبرېگات

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sant Feliu de Llobregat
ug: سانت فېلىيۇ دې لوبرېگات

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Baix Penedès
ug: بائىكىس پېنېدېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: El Vendrell
ug: ئېل ۋېندرېل

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelonès
ug: بارسېلونېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Barcelona
ug: بارسېلونا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berguedà
ug: بېرگۇدا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Berga
ug: بېرگا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cerdanya
ug: سېردانيا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Puigcerdà
ug: پۇگسېردا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Conca de Barberà
ug: كونكا دې باربېرا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montblanc
ug: مونتىبىلانس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garraf
ug: گارراف

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vilanova i la Geltrú
ug: ۋىلانوۋا-ئى-لا-گېلترۇ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrigues
ug: گاررىگۇئېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Les Borges Blanques
ug: لېس بورگېس بلانچېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Garrotxa
ug: گارروتشا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Olot
ug: ئولوت

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gironès
ug: گىرونېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Girona
ug: گىرونا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Maresme
ug: مارېسمې

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mataró
ug: ماتارو

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Montsià
ug: مونتسىئا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Amposta
ug: ئامپوستا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Noguera
ug: نوگېرا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Balaguer
ug: بالاگېر

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Osona
ug: ئوسونا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vic
ug: ۋىك

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Jussà
ug: پاللارس جۇسسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tremp
ug: ترېمپ

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pallars Sobirà
ug: پاللارس سوبىرا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sort
ug: تەرتىپلە

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla de l'Estany
ug: پلا-دې-ئېستانى

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Banyoles
ug: بانيولېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Pla d'Urgell
ug: پلا-دې-ئۇرگېل

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Mollerussa
ug: موللېرۇسسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Priorat
ug: پىرىئورات

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Falset
ug: فالسېت

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ribera d'Ebre
ug: رىبېرا-دې-ئېبرې

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Móra d'Ebre
ug: مورا-دې-ئېبرې

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripollès
ug: رىپوللېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Ripoll
ug: رىپول

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segarra
ug: سېگاررا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Cervera
ug: سېرۋېرا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Segrià
ug: سېگرىئا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Lleida
ug: لېيدا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Selva
ug: سېلۋا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Santa Coloma de Farners
ug: سانتا كولوما دې فارنېر

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsonès
ug: سولسانىس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Solsona
ug: سولسانا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragonès
ug: تارراگونېس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tarragona
ug: تارراگونا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Terra Alta
ug: تېررا ئالتە

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Gandesa
ug: گاندېسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Urgell
ug: ئۇرگېل

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Tàrrega
ug: تاررېگا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vall d'Aran
ug: ۋال دې ئاران

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vielha e Mijaran
ug: ۋىئېلھا-ئې-مىجاران

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Occidental
ug: غەربىي ۋالىس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Sabadell and Terrassa
ug: سابادېل ۋە تېرراسسا

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Vallès Oriental
ug: شەرقىي ۋالىس

[ctx: catalonia_comarques.kgm]
en: Granollers
ug: گىرانوللېرس

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Chhattisgarh
ug: چىخاتتىسگار

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Not Chhattisgarh
ug: چىخاتتىسگار ئەمەس

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Surguja
ug: سۇرگۇجا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Ambikapur
ug: ئامبىكاپۇر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Koriya
ug: كورىيا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jashpur
ug: جاشپۇر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Korba
ug: كوربا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bilaspur
ug: بىلاسپۇر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raigarh
ug: رائىگارخ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kabirdham
ug: كابىردخام

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kawardha
ug: كاۋاردخا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Janjgir-Champa
ug: جانجگىر-چامپا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Janjgir
ug: جانجگىر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Durg
ug: دۇرگ

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Raipur
ug: رايپۇر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Rajnandgaon
ug: راجناندىگائون

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Mahasamund
ug: ماخاسامۇند

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Kanker
ug: كانكېر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Bastar
ug: باستار

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Jagdalpur
ug: جاگدالپۇر

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Dantewada
ug: دانتېۋادا

[ctx: chhattisgarh.kgm]
en: Dhamtari
ug: دىخامتارى

[ctx: chile.kgm]
en: Chile
ug: چىلى

[ctx: chile.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: chile.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: chile.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: chile.kgm]
en: Not Chile
ug: چىلى ئەمەس

[ctx: chile.kgm]
en: Tarapacá
ug: تاراپاكا

[ctx: chile.kgm]
en: Iquique
ug: ئىقۇىقۇې

[ctx: chile.kgm]
en: Antofagasta
ug: ئانتوفاگاستا

[ctx: chile.kgm]
en: Atacama
ug: ئاتاكاما

[ctx: chile.kgm]
en: Copiapo
ug: كوپىئاپو

[ctx: chile.kgm]
en: Coquimbo
ug: كوكىيۇمبو

[ctx: chile.kgm]
en: La Serena
ug: لا سېرېنا

[ctx: chile.kgm]
en: Valparaíso
ug: ۋالپارايسو

[ctx: chile.kgm]
en: Rancagua
ug: رانجاگۇئا

[ctx: chile.kgm]
en: Maule
ug: مائۇلې

[ctx: chile.kgm]
en: Talca
ug: تالجا

[ctx: chile.kgm]
en: Bío-Bío
ug: بىئو-بىئو

[ctx: chile.kgm]
en: Concepción
ug: كونسېپسىون

[ctx: chile.kgm]
en: Araucanía
ug: ئاراۋكانىيە

[ctx: chile.kgm]
en: Temuco
ug: تېمۇكو

[ctx: chile.kgm]
en: Los Lagos
ug: لوس-لاگوس

[ctx: chile.kgm]
en: Puerto Montt
ug: پۇئېرتو-مونت

[ctx: chile.kgm]
en: Aysen
ug: ئايسېن

[ctx: chile.kgm]
en: Coyhaique
ug: كويخائىكې

[ctx: chile.kgm]
en: Magallanes y la Antártica Chilena
ug: ماگاللان-چىلىنىڭ ئانتاركتىكا رايونى

[ctx: chile.kgm]
en: Punta Arenas
ug: پۇنتا ئارېناس

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago Metropolitan Region
ug: سانتىياگو پايتەخت رايونى

[ctx: chile.kgm]
en: Santiago
ug: سانتىياگو

[ctx: chile.kgm]
en: Los Rios
ug: لوس-رىئوس

[ctx: chile.kgm]
en: Valdivia
ug: ۋالدىۋىئا

[ctx: chile.kgm]
en: Arica and Parinacota
ug: ئارىكا ۋە پارىناكوتا

[ctx: chile.kgm]
en: Arica
ug: ئارىكا

[ctx: china.kgm]
en: China
ug: جۇڭگو

[ctx: china.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: china.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: china.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: china.kgm]
en: Coast
ug: قىرغاق

[ctx: china.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: china.kgm]
en: Japan
ug: ياپونىيە

[ctx: china.kgm]
en: Mongolia
ug: موڭغۇلىيە

[ctx: china.kgm]
en: North Korea
ug: چاۋشيەن

[ctx: china.kgm]
en: South Korea
ug: كورېيە

[ctx: china.kgm]
en: Kazakhstan
ug: قازاقىستان

[ctx: china.kgm]
en: Kyrgyzstan
ug: قىرغىزىستان

[ctx: china.kgm]
en: Tajikistan
ug: تاجىكىستان

[ctx: china.kgm]
en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

[ctx: china.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: china.kgm]
en: India
ug: ھىندىستان

[ctx: china.kgm]
en: Bhutan
ug: بۇتان

[ctx: china.kgm]
en: Bangladesh
ug: باڭلادىش

[ctx: china.kgm]
en: Myanmar
ug: بىرماچە

[ctx: china.kgm]
en: Thailand
ug: تايلاند

[ctx: china.kgm]
en: Taiwan
ug: تەيۋەن

[ctx: china.kgm]
en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

[ctx: china.kgm]
en: Laos
ug: لائوس

[ctx: china.kgm]
en: Nepal
ug: نېپال

[ctx: china.kgm]
en: Anhui
ug: ئەنخۇي

[ctx: china.kgm]
en: Hefei
ug: خېفېي

[ctx: china.kgm]
en: Beijing
ug: بېيجىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Chongqing
ug: چوڭچىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Fujian
ug: فۇجيەن

[ctx: china.kgm]
en: Fuzhou
ug: فۇجو

[ctx: china.kgm]
en: Gansu
ug: گەنسۇ

[ctx: china.kgm]
en: Lanzhou
ug: لەنجۇ

[ctx: china.kgm]
en: Guangdong
ug: گۇاڭدۇڭ

[ctx: china.kgm]
en: Guangzhou
ug: گۇئاڭجۇ

[ctx: china.kgm]
en: Guangxi Zhuang
ug: گۇاڭشى جۇاڭزۇ ئاپتونوم رايونى

[ctx: china.kgm]
en: Nanning
ug: نەننىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Guizhou
ug: گۇيجۇ

[ctx: china.kgm]
en: Guiyang
ug: گۇيياڭ

[ctx: china.kgm]
en: Hainan
ug: خەينەن

[ctx: china.kgm]
en: Haikou
ug: خەيكۇ

[ctx: china.kgm]
en: Hebei
ug: خېبىي

[ctx: china.kgm]
en: Shijiazhuang
ug: شىجياجۇاڭ

[ctx: china.kgm]
en: Heilongjiang
ug: خېيلوڭجاڭ

[ctx: china.kgm]
en: Harbin
ug: خاربىن

[ctx: china.kgm]
en: Henan
ug: خېنەن

[ctx: china.kgm]
en: Zhengzhou
ug: جېڭجۇ

[ctx: china.kgm]
en: Hubei
ug: خۇبېي

[ctx: china.kgm]
en: Wuhan
ug: ۋۇخەن

[ctx: china.kgm]
en: Hunan
ug: خۇنەن

[ctx: china.kgm]
en: Changsha
ug: چاڭشا

[ctx: china.kgm]
en: Jiangsu
ug: جياڭسۇ

[ctx: china.kgm]
en: Nanjing
ug: نەنجىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Jiangxi
ug: جياڭشى

[ctx: china.kgm]
en: Nanchang
ug: نەنچاڭ

[ctx: china.kgm]
en: Jilin
ug: جىلىن

[ctx: china.kgm]
en: Changchun
ug: چاڭچۈن

[ctx: china.kgm]
en: Liaoning
ug: لياۋنىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Shenyang
ug: شېنياڭ

[ctx: china.kgm]
en: Nei Mongol
ug: ئىچكى موڭغۇل ئاپتونوم رايونى

[ctx: china.kgm]
en: Hohhot
ug: كۆخخوت

[ctx: china.kgm]
en: Ningxia Hui
ug: نىڭشا خۇيزۇ ئاپتونوم رايونى

[ctx: china.kgm]
en: Yinchuan
ug: يىنچۈەن

[ctx: china.kgm]
en: Qinghai
ug: چىڭخەي

[ctx: china.kgm]
en: Xining
ug: شىنىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Shanxi
ug: شەنشى

[ctx: china.kgm]
en: Taiyuan
ug: تەييۇەن

[ctx: china.kgm]
en: Shandong
ug: شەندۇڭ

[ctx: china.kgm]
en: Jinan
ug: جىنەن

[ctx: china.kgm]
en: Shanghai
ug: شاڭخەي

[ctx: china.kgm]
en: Shaanxi
ug: شەنشى

[ctx: china.kgm]
en: Xian
ug: شىئەن

[ctx: china.kgm]
en: Sichuan
ug: سىچۈەن

[ctx: china.kgm]
en: Chengdu
ug: چېڭدۇ

[ctx: china.kgm]
en: Tianjin
ug: تيەنجىن

[ctx: china.kgm]
en: Xinjiang Uygur
ug: شىنجاڭ ئۇيغۇر ئاپتونوم رايونى

[ctx: china.kgm]
en: Urumqi
ug: ئۈرۈمچى

[ctx: china.kgm]
en: Xizang
ug: شىزاڭ ئاپتونوم رايونى

[ctx: china.kgm]
en: Lhasa
ug: لاسا

[ctx: china.kgm]
en: Yunnan
ug: يۈننەن

[ctx: china.kgm]
en: Kunming
ug: كۇنمىڭ

[ctx: china.kgm]
en: Zhejiang
ug: جېجاڭ

[ctx: china.kgm]
en: Hangzhou
ug: خاڭجۇ

[ctx: china.kgm]
en: Hong Kong
ug: شياڭگاڭ

[ctx: china.kgm]
en: Macao
ug: ئاۋمېن

[ctx: colombia.kgm]
en: Colombia
ug: كولومبىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: colombia.kgm]
en: Amazonas
ug: ئامازوناس

[ctx: colombia.kgm]
en: Leticia
ug: لېتىسىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Antioquia
ug: ئانتىئوكىئا

[ctx: colombia.kgm]
en: Medellin
ug: مېدېللىن

[ctx: colombia.kgm]
en: Arauca
ug: ئارائۇكا

[ctx: colombia.kgm]
en: Atlantico
ug: ئاتلانتىكو

[ctx: colombia.kgm]
en: Barranquilla
ug: باررانكۇئىللا

[ctx: colombia.kgm]
en: Bolivar
ug: بولىۋار

[ctx: colombia.kgm]
en: Cartagena
ug: كارتاگېنا

[ctx: colombia.kgm]
en: Boyaca
ug: بوياجا

[ctx: colombia.kgm]
en: Tunja
ug: تۇنجا

[ctx: colombia.kgm]
en: Caldas
ug: كالداس

[ctx: colombia.kgm]
en: Manizales
ug: مانىزالېس

[ctx: colombia.kgm]
en: Caqueta
ug: كاكېتا

[ctx: colombia.kgm]
en: Florencia
ug: فىلورېنسىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Casanare
ug: كاسانارې

[ctx: colombia.kgm]
en: Yopal
ug: يوپال

[ctx: colombia.kgm]
en: Cauca
ug: كائۇكا

[ctx: colombia.kgm]
en: Popayan
ug: پوپايان

[ctx: colombia.kgm]
en: Cesar
ug: سېسار

[ctx: colombia.kgm]
en: Valledupar
ug: ۋاللېدۇپار

[ctx: colombia.kgm]
en: Choco
ug: چوكو

[ctx: colombia.kgm]
en: Quibdo
ug: كۋىيدو

[ctx: colombia.kgm]
en: Cordoba
ug: كوردوبا

[ctx: colombia.kgm]
en: Monteria
ug: مونتېرىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Cundinamarca
ug: كۇندىناماركا

[ctx: colombia.kgm]
en: Bogota
ug: بوگۇتا

[ctx: colombia.kgm]
en: Capital District
ug: پايتەخت رايونى

[ctx: colombia.kgm]
en: Guainia
ug: گۋائىنىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Inírida
ug: ئىنىرىدا

[ctx: colombia.kgm]
en: Guaviare
ug: گۋاۋىئارې

[ctx: colombia.kgm]
en: Huila
ug: خۇئىلا

[ctx: colombia.kgm]
en: Neiva
ug: نېيۋا

[ctx: colombia.kgm]
en: La Guajira
ug: لا گۇئاجىرا

[ctx: colombia.kgm]
en: Riohacha
ug: رىوخاچا

[ctx: colombia.kgm]
en: Magdalena
ug: ماگدالېنا

[ctx: colombia.kgm]
en: Santa Marta
ug: سانتا مارتا

[ctx: colombia.kgm]
en: Villavicencio
ug: ۋىللاۋىكېنكىو

[ctx: colombia.kgm]
en: Narinyo
ug: نارىنيو

[ctx: colombia.kgm]
en: Pasto
ug: پاستو

[ctx: colombia.kgm]
en: Norte de Santander
ug: نورتې-دې-سانتاندېر

[ctx: colombia.kgm]
en: Cucuta
ug: كۇكۇتا

[ctx: colombia.kgm]
en: Putumayo
ug: پۇتۇمايو

[ctx: colombia.kgm]
en: Mocoa
ug: موكوئا

[ctx: colombia.kgm]
en: Quindio
ug: كۇئىندىئو

[ctx: colombia.kgm]
en: Armenia
ug: ئەرمېنىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: Risaralda
ug: رىسارالدا

[ctx: colombia.kgm]
en: Pereira
ug: پېرېىرا

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew and Providence
ug: ساينىت-ئاندېرېۋ ۋە پىروۋىدېنسىيە

[ctx: colombia.kgm]
en: St Andrew
ug: ساينىت-ئاندېرېۋ

[ctx: colombia.kgm]
en: Santander
ug: سانتاندېر

[ctx: colombia.kgm]
en: Bucaramanga
ug: بۇكاراماڭا

[ctx: colombia.kgm]
en: Sucre
ug: سۇكرې

[ctx: colombia.kgm]
en: Sincelejo
ug: سىنسېلېخو

[ctx: colombia.kgm]
en: Tolima
ug: تولىما

[ctx: colombia.kgm]
en: Ibague
ug: ئىباگۇ

[ctx: colombia.kgm]
en: Valle del Cauca
ug: كاۋكا جىلغىسى

[ctx: colombia.kgm]
en: Cali
ug: كالى

[ctx: colombia.kgm]
en: Vaupes
ug: ۋاۋپېس

[ctx: colombia.kgm]
en: Mitu
ug: مىتۇ

[ctx: colombia.kgm]
en: Vichada
ug: ۋىچادا

[ctx: colombia.kgm]
en: Puerto Carrenyo
ug: پۇئېرتو كاررېنيو

[ctx: colombia.kgm]
en: Ocean
ug: ئوكيان

[ctx: colombia.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: colombia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: colombia.kgm]
en: Other Countries
ug: باشقا دۆلەتلەر

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Costa Rica
ug: كوستارىكا

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Not Costa Rica
ug: كوستارىكا ئەمەس

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Alajuela
ug: ئالاخۋېلا

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Cartago
ug: كارتاگو

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Guanacaste
ug: گۋاناكاست

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Liberia
ug: لىبېرىيە

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Heredia
ug: خېرېدىيە

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Limón
ug: لىمون

[ctx: costa_rica.kgm]
en: Puntarenas
ug: پۇنتارېناس

[ctx: costa_rica.kgm]
en: San José
ug: سان-خوسې

[ctx: cuba.kgm]
en: Cuba
ug: كۇبا

[ctx: cuba.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: cuba.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: cuba.kgm]
en: Not Cuba
ug: كۇبا ئەمەس

[ctx: cuba.kgm]
en: Isla de la Juventud
ug: ياشلار ئارىلى ئالاھىدە رايونى

[ctx: cuba.kgm]
en: Nueva Gerona
ug: يېڭى گېرونا

[ctx: cuba.kgm]
en: Pinar del Río
ug: پىناردېل رىئو

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciudad de La Habana
ug: خابانا شەھىرى

[ctx: cuba.kgm]
en: Matanzas
ug: ماتانزاس

[ctx: cuba.kgm]
en: Cienfuegos
ug: كىېنفۇېگوس

[ctx: cuba.kgm]
en: Villa Clara
ug: ۋىللا كلارا

[ctx: cuba.kgm]
en: Santa Clara
ug: سانتا-كىلارا

[ctx: cuba.kgm]
en: Sancti Spíritus
ug: سانكت سپرىتۇس

[ctx: cuba.kgm]
en: Ciego de Ávila
ug: شىگو دې ئاۋىلا

[ctx: cuba.kgm]
en: Camagüey
ug: كاماگۋېي

[ctx: cuba.kgm]
en: Las Tunas
ug: لاس تۇناس

[ctx: cuba.kgm]
en: Victoria de Las Tunas
ug: ۋىكتورىيە دې لاس تۇناس

[ctx: cuba.kgm]
en: Granma
ug: گرانما

[ctx: cuba.kgm]
en: Bayamo
ug: بايامو

[ctx: cuba.kgm]
en: Holguín
ug: خولگۋىن

[ctx: cuba.kgm]
en: Santiago de Cuba
ug: سانتىئاگو دې كۇبا

[ctx: cuba.kgm]
en: Guantánamo
ug: گۇانتانامو

[ctx: cyprus.kgm]
en: Cyprus
ug: سىپرۇس

[ctx: cyprus.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: cyprus.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: cyprus.kgm]
en: Not Cyprus
ug: سىپرۇس ئەمەس

[ctx: cyprus.kgm]
en: Paphos
ug: پافۇس

[ctx: cyprus.kgm]
en: Limassol
ug: لىماسسول

[ctx: cyprus.kgm]
en: Larnaca
ug: لارناكا

[ctx: cyprus.kgm]
en: Famagusta
ug: فاماگۇستا

[ctx: cyprus.kgm]
en: Kyrenia
ug: كىرېنىيە

[ctx: cyprus.kgm]
en: Nicosia
ug: نىكوزىيە

[ctx: czech.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: czech.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: czech.kgm]
en: Not Czech
ug: چېخ ئەمەس

[ctx: czech.kgm]
en: Prague
ug: پىراگا

[ctx: czech.kgm]
en: Central Bohemia
ug: ئوتتۇرا بوخېمىيە

[ctx: czech.kgm]
en: South Bohemia
ug: جەنۇبىي بوخېمىيە

[ctx: czech.kgm]
en: České Budějovice
ug: چېخ بۇدېيوۋىسې

[ctx: czech.kgm]
en: Plzeň
ug: پىلزېن

[ctx: czech.kgm]
en: Karlovy Vary
ug: كارلوۋى-ۋارى

[ctx: czech.kgm]
en: Ústí nad Labem
ug: لابېم دەريا ياقىسىدىكى ئۇستى

[ctx: czech.kgm]
en: Liberec
ug: لىبېرېك

[ctx: czech.kgm]
en: Hradec Králové
ug: خرادېك كرالوۋ

[ctx: czech.kgm]
en: Pardubice
ug: پاردۇبىسې

[ctx: czech.kgm]
en: Olomouc
ug: ئولوموئۇس

[ctx: czech.kgm]
en: Moravia-Silesia
ug: موراۋىيە-سىلېسىيە

[ctx: czech.kgm]
en: Ostrava
ug: ئوستراۋا

[ctx: czech.kgm]
en: South Moravia
ug: جەنۇبىي موراۋىيە

[ctx: czech.kgm]
en: Brno
ug: برنو

[ctx: czech.kgm]
en: Zlín
ug: زلىن

[ctx: czech.kgm]
en: Vysočina
ug: ۋىسوسىنا

[ctx: czech.kgm]
en: Jihlava
ug: جىخلاۋا

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Denmark (Counties) (1970-2006)
ug: دانىيە (دۆلەتلەر)(1970-2006)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Not Denmark (Counties)
ug: دانىيە ئەمەس (دۆلەتلەر)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (city)
ug: كوپېنھاگېن (شەھىرى)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksberg (city)
ug: فرېدېرىكسبېرگ (شەھىرى)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Copenhagen (county)
ug: كوپېنھاگېن (دۆلەت)

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Glostrup
ug: گلوسترۇپ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Frederiksborg
ug: فرېدېرىكسبورگ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Hillerød
ug: خىللېرود

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Roskilde
ug: روسكىلدې

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: West Zealand
ug: غەربىي زېلاندىيە

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Sorø
ug: سورې

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Storstrøm
ug: ستورستروم

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Næstved
ug: نېستۋېد

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Funen
ug: فۇنېن

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Odense
ug: ئودېنسې

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: South Jutland
ug: جەنۇبىي جۇتلاند

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ribe
ug: رىبې

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Vejle
ug: ۋېجلې

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkjøbing
ug: رىڭكجوبىڭ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ringkøbing
ug: رىڭكېبىڭ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Viborg
ug: ۋىبورىگ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: North Jutland
ug: شىمالىي جۇتلاند

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Ålborg
ug: ئالبورگ

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Århus
ug: ئارخۇس

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Bornholm
ug: بورنخولم

[ctx: denmark_counties.kgm]
en: Rønne
ug: روننې

[ctx: @title:group]
en: The flag of %1 is...
ug: %1 نىڭ بايرىقى…

[ctx: @title]
en: Flag of %1
ug: %1 نىڭ بايرىقى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Not Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى ئەمەس

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua
ug: ئازۇئا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Azua de Compostela
ug: ئازۇئا-دې-كومپوستېلا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baoruco
ug: بائورۇكو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Neiba
ug: نېيبا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Barahona
ug: باراخونا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Barahona
ug: سانتا-كرۇز-دې-باراخونا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Dajabón
ug: داجابون

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Duarte
ug: دۇئارتې

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Francisco de Macorís
ug: سان-فىرانسىسكو-دې-ماكورىس

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Elías Piña
ug: ئېلىئاس پىنا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Comendador
ug: كومېندادور

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: El Seibo
ug: ئېل سېيبو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz del Seibo
ug: سانتا-كرۇز-دېل-سېيبو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Espaillat
ug: ئېسپائىللات

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Moca
ug: موكا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor
ug: خاتو مايور

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Hato Mayor del Rey
ug: خاتو-مايور-دېل-رېي

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Independencia
ug: ئىندېپېندېنسىيە

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Jimaní
ug: جىمانى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Altagracia
ug: لا-ئالتاگراسىيە

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salvaleón de Higüey
ug: سالۋالېئون-دې-خىگۈئېل

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Romana
ug: لا رومانا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: La Vega
ug: لا-ۋېگا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Concepción de La Vega
ug: كونسېپسىئون-دې-لا-ۋېگا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: María Trinidad Sánchez
ug: مارىئا تىرىنىداد سانچېز

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Nagua
ug: ناگۇئا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monseñor Nouel
ug: مونسېنور نوۋېل

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Bonao
ug: بونائو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Cristi
ug: مونتې-كرىستى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Fernando de Monte Cristi
ug: سان-فېرناندو-دې-مونتې-كرىستى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Monte Plata
ug: مونتې پلاتا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Pedernales
ug: پېدېرنالېس

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Peravia
ug: پېراۋىيە

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Baní
ug: بانى

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Puerto Plata
ug: پۇېرتو پلاتا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Felipe de Puerto Plata
ug: سان-فېلڭپې-دې-پۇئېرتو-پلاتا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Salcedo
ug: سالسېدو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Samaná
ug: سامانا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Bárbara de Samaná
ug: سانتا-باربارا-دې-سامانا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Sánchez Ramírez
ug: سانچېز رامىرېز

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Cotuí
ug: كوتۇي

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Cristóbal
ug: سان-كىرىستوبال

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San José de Ocoa
ug: سان-خوسې-دې-ئوكوئا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan
ug: سان-خۇئان

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Juan de la Maguana
ug: سان-خۇئان-دې-لا-ماگۇئانا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Pedro de Macorís
ug: سان-پېدرو-دې-ماكورىس

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago
ug: سانتىياگو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago de los Caballeros
ug: سانتىياگو-دې-لوس-كاباللېروس

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santiago Rodríguez
ug: سانتىياگو-رودرىگۇئېز

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: San Ignacio de Sabaneta
ug: سان-ئىگناسىئو-دې-سابانېتا

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo
ug: سانتو-دومىنگو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santo Domingo de Guzmán
ug: سانتو-دومىنگو-دې-گۇزمان

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Valverde
ug: ۋالۋېردې

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: Santa Cruz de Mao
ug: سانتا-كرۇز-دې-مائو

[ctx: dominican_republic.kgm]
en: National District
ug: دۆلەتلىك رايون

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ecuador
ug: ئېكۋادور

[ctx: ecuador.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: ecuador.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: ecuador.kgm]
en: Not Ecuador
ug: ئېكۋادور ئەمەس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azuay
ug: ئازۇئاي

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cuenca
ug: كۇئېنكا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Bolívar
ug: بولىۋار

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guaranda
ug: گۋاراندا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cañar
ug: كانار

[ctx: ecuador.kgm]
en: Azogues
ug: ئازوگۋېس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Carchi
ug: كارچى

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tulcán
ug: تۇلكان

[ctx: ecuador.kgm]
en: Chimborazo
ug: چىمبورازو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Riobamba
ug: رىئوبامبا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Cotopaxi
ug: كوتوپاكسى

[ctx: ecuador.kgm]
en: Latacunga
ug: لاتاكۇڭا

[ctx: ecuador.kgm]
en: El Oro
ug: ئېل-ئورو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Machala
ug: ماچالا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Esmeraldas
ug: ئېسمېرالداس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Galápagos
ug: گالاپاگوس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Baquerizo Moreno
ug: پۇئېرتو-باكۇئېرىزو-مورېنو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayas
ug: گىۋاياس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Guayaquil
ug: گىۋاياكىل

[ctx: ecuador.kgm]
en: Imbabura
ug: ئىمبابۇرا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ibarra
ug: ئىباررا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Loja
ug: لوجا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Los Ríos
ug: لوس-رىئوس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Babahoyo
ug: باباخايو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Manabí
ug: مانابى

[ctx: ecuador.kgm]
en: Portoviejo
ug: پورتوۋيېخو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Morona Santiago
ug: مورونا-سانتىياگو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Macas
ug: ماكاس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Napo
ug: ناپو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tena
ug: تېنا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Orellana
ug: ئورېللانا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puerto Francisco de Orellana
ug: پۇئېرتو-فىرانسىسكو-دې-ئورېللانا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pastaza
ug: پاستازا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Puyo
ug: پۇيو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Pichincha
ug: پىچىنچا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Quito
ug: كىتو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Sucumbíos
ug: سۇكۇمبىئوس

[ctx: ecuador.kgm]
en: Nueva Loja
ug: يېڭى لوخا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Tungurahua
ug: تۇنگۇراخۇئا

[ctx: ecuador.kgm]
en: Ambato
ug: ئامباتو

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora Chinchipe
ug: زامورا-چىنچىپې

[ctx: ecuador.kgm]
en: Zamora
ug: زامورا

[ctx: egypt.kgm]
en: Egypt
ug: مىسىر

[ctx: egypt.kgm]
en: Governorates
ug: گوۋېرنوراتېس

[ctx: egypt.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: egypt.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: egypt.kgm]
en: Not Egypt
ug: مىسىر ئەمەس

[ctx: egypt.kgm]
en: Aswan
ug: ئاسۋان

[ctx: egypt.kgm]
en: Asyut
ug: ئاسيۇت

[ctx: egypt.kgm]
en: Beheira
ug: بېخېئىرا

[ctx: egypt.kgm]
en: Damanhur
ug: دامانخۇر

[ctx: egypt.kgm]
en: Beni Suef
ug: بېنى-سۇئېف

[ctx: egypt.kgm]
en: Cairo
ug: قاھىرە

[ctx: egypt.kgm]
en: Dakahlia
ug: داكاخلىيە

[ctx: egypt.kgm]
en: Mansura
ug: مانسۇرا

[ctx: egypt.kgm]
en: Damietta
ug: دامىئېتتا

[ctx: egypt.kgm]
en: Faiyum
ug: فائىيۇم

[ctx: egypt.kgm]
en: Gharbia
ug: غاربىيە

[ctx: egypt.kgm]
en: Tanta
ug: تانتا

[ctx: egypt.kgm]
en: Giza
ug: گىزە

[ctx: egypt.kgm]
en: Ismailia
ug: ئىسمائىلىيە

[ctx: egypt.kgm]
en: Kafr el-Sheikh
ug: كافر-ئېل-شەيخ

[ctx: egypt.kgm]
en: Matruh
ug: ماترۇخ

[ctx: egypt.kgm]
en: Mersa Matruh
ug: مېرسا-ماترۇخ

[ctx: egypt.kgm]
en: Minya
ug: مىنيا

[ctx: egypt.kgm]
en: Monufia
ug: مونۇفىيە

[ctx: egypt.kgm]
en: Shibin el-Kom
ug: شىبىن-ئېل-كوم

[ctx: egypt.kgm]
en: New Valley
ug: يېڭى ۋاللېي

[ctx: egypt.kgm]
en: Kharga
ug: خارگا

[ctx: egypt.kgm]
en: North Sinai
ug: شىمالىي سىناي

[ctx: egypt.kgm]
en: Arish
ug: ئارىش

[ctx: egypt.kgm]
en: Port Said
ug: سەئىد پورتى

[ctx: egypt.kgm]
en: Qalyubia
ug: كاليۇبىيە

[ctx: egypt.kgm]
en: Banha
ug: بانخا

[ctx: egypt.kgm]
en: Qena
ug: كېنا

[ctx: egypt.kgm]
en: Red Sea
ug: قىزىل دېڭىز

[ctx: egypt.kgm]
en: Hurghada
ug: خۇرغادا

[ctx: egypt.kgm]
en: Zagazig
ug: زاگازىگ

[ctx: egypt.kgm]
en: Sohag
ug: سوخاگ

[ctx: egypt.kgm]
en: South Sinai
ug: جەنۇبىي سىناي

[ctx: egypt.kgm]
en: el-Tor
ug: ئېل-تور

[ctx: egypt.kgm]
en: Suez
ug: سۇيېز

[ctx: egypt.kgm]
en: Luxor
ug: لۇكسور

[ctx: el_salvador.kgm]
en: El Salvador
ug: سالۋادور

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Not El Salvador
ug: سالۋادور ئەمەس

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Ahuachapán
ug: ئاخۇئاچاپان

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Ana
ug: سانتا-ئانا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sonsonate
ug: سونسوناتې

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Usulután
ug: ئۇسۇلۇتان

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Miguel
ug: سان-مىگۇئېل

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Morazán
ug: مورازان

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Francisco Gotera
ug: سان-فىرانسىسكو-گوتېرا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Unión
ug: لا-ئۇنىئون

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Libertad
ug: لا-لىبېرتاد

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Santa Tecla
ug: سانتا-تېكلا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Chalatenango
ug: چالاتېنانگو

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cuscatlán
ug: كۇسكاتلان

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cojutepeque
ug: كوخۇتېپېك

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Salvador
ug: سان-سالۋادور

[ctx: el_salvador.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Zacatecoluca
ug: زاكاتېكولۇكا

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Cabañas
ug: كابانياس

[ctx: el_salvador.kgm]
en: Sensuntepeque
ug: سېنسۇنتېپېكۋې

[ctx: el_salvador.kgm]
en: San Vicente
ug: سان-ۋىسېنت

[ctx: emirates.kgm]
en: United Arab Emirates
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى

[ctx: emirates.kgm]
en: Emirates
ug: خەلىپىلىك

[ctx: emirates.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: emirates.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: emirates.kgm]
en: Not Emirates
ug: خەلىپىلىك ئەمەس

[ctx: emirates.kgm]
en: Abu Dhabi
ug: ئابۇدەبى

[ctx: emirates.kgm]
en: Ajman
ug: ئاجمان

[ctx: emirates.kgm]
en: Dubaï
ug: دۇبەي

[ctx: emirates.kgm]
en: Fujairah
ug: فۇجائىرا

[ctx: emirates.kgm]
en: Ras al-Khaimah
ug: راست ئېل قايما

[ctx: emirates.kgm]
en: Sharjah
ug: شارجاخ

[ctx: emirates.kgm]
en: Umm al-Qaiwain
ug: ئۇم ئال قايۋان

[ctx: estonia.kgm]
en: Estonia
ug: ئېستونىيە

[ctx: estonia.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: estonia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: estonia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Not Estonia
ug: ئىستونىيە ئەمەس

[ctx: estonia.kgm]
en: Harju
ug: خارجۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Tallinn
ug: تاللىن

[ctx: estonia.kgm]
en: Hiiu
ug: خىيۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Kärdla
ug: كاردىلا

[ctx: estonia.kgm]
en: Ida-Viru
ug: ئىدا-ۋىرۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõhvi
ug: يوخۋى

[ctx: estonia.kgm]
en: Järva
ug: يورۋا

[ctx: estonia.kgm]
en: Paide
ug: پايدې

[ctx: estonia.kgm]
en: Jõgeva
ug: يۇگېۋا

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne
ug: لائانې

[ctx: estonia.kgm]
en: Haapsalu
ug: خاپسالۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Lääne-Viru
ug: لائانې-ۋىرۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Rakvere
ug: راكۋېرې

[ctx: estonia.kgm]
en: Pärnu
ug: پارنۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Põlva
ug: پولۋا

[ctx: estonia.kgm]
en: Rapla
ug: راپلا

[ctx: estonia.kgm]
en: Saare
ug: سائارې

[ctx: estonia.kgm]
en: Kuressaare
ug: كۇرېسسائارې

[ctx: estonia.kgm]
en: Tartu
ug: تارتۇ

[ctx: estonia.kgm]
en: Valga
ug: ۋالگا

[ctx: estonia.kgm]
en: Viljandi
ug: ۋىلجاندى

[ctx: estonia.kgm]
en: Võru
ug: ۋورۇ

[ctx: europe.kgm]
en: Europe
ug: ياۋروپا

[ctx: europe.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: europe.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: europe.kgm]
en: Coast
ug: قىرغاق

[ctx: europe.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: europe.kgm]
en: Albania
ug: ئالبانىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Tirana
ug: تىرانا

[ctx: europe.kgm]
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: europe.kgm]
en: Andorra la Vella
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: europe.kgm]
en: Austria
ug: ئاۋسترىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Vienna
ug: ۋىيېننا

[ctx: europe.kgm]
en: Belarus
ug: بېلارۇسىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Minsk
ug: مىنسك

[ctx: europe.kgm]
en: Belgium
ug: بېلگىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Brussels
ug: بىريۇسسېل

[ctx: europe.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ug: بوسنىيە-گېرتسېگوۋىنا

[ctx: europe.kgm]
en: Sarajevo
ug: سارايېۋو

[ctx: europe.kgm]
en: Bulgaria
ug: بۇلغارىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Sofia
ug: سوفىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Croatia
ug: كىرودىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Zagreb
ug: زاگرېب

[ctx: europe.kgm]
en: Prague
ug: پىراگا

[ctx: europe.kgm]
en: Denmark
ug: دانىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Copenhagen
ug: كوپېنھاگېن

[ctx: europe.kgm]
en: Estonia
ug: ئېستونىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Tallinn
ug: تاللىن

[ctx: europe.kgm]
en: Finland
ug: فىنلاندىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

[ctx: europe.kgm]
en: Skopje
ug: سىكوپژې

[ctx: europe.kgm]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: europe.kgm]
en: Germany
ug: گېرمانىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Berlin
ug: بېرلىن

[ctx: europe.kgm]
en: Greece
ug: گىرېتسىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: europe.kgm]
en: Hungary
ug: ۋېنگىرىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Budapest
ug: بۇداپېشت

[ctx: europe.kgm]
en: Iceland
ug: ئىسلاندىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Reykjavik
ug: رېيكياۋىك

[ctx: europe.kgm]
en: Ireland
ug: ئىرېلاندىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Dublin
ug: دۇبلىن

[ctx: europe.kgm]
en: Italy
ug: ئىتالىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Rome
ug: رىم

[ctx: europe.kgm]
en: Latvia
ug: لاتۋىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Riga
ug: رىگا

[ctx: europe.kgm]
en: Liechtenstein
ug: لىچتېنشتېين بەگلىكى

[ctx: europe.kgm]
en: Vaduz
ug: ۋادۇز

[ctx: europe.kgm]
en: Lithuania
ug: لىتۋانىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Vilnius
ug: ۋىلنيۇس

[ctx: europe.kgm]
en: Luxembourg
ug: لىيۇكسېمبۇرگ

[ctx: europe.kgm]
en: Moldova
ug: مولدوۋا

[ctx: europe.kgm]
en: Chisinau
ug: كىشىنېۋ

[ctx: europe.kgm]
en: Monaco
ug: موناكو

[ctx: europe.kgm]
en: Morocco
ug: ماراكەش

[ctx: europe.kgm]
en: Netherlands
ug: گوللاندىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Amsterdam
ug: ئامستېردام

[ctx: europe.kgm]
en: Norway
ug: نورۋېگىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Oslo
ug: ئوسلو

[ctx: europe.kgm]
en: Poland
ug: پولشا

[ctx: europe.kgm]
en: Warsaw
ug: ۋارشاۋا

[ctx: europe.kgm]
en: Portugal
ug: پورتۇگالىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Lisbon
ug: لىسبون

[ctx: europe.kgm]
en: Romania
ug: رۇمىنىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Bucharest
ug: بۇخارېست

[ctx: europe.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: europe.kgm]
en: San Marino
ug: سان-مارىنو

[ctx: europe.kgm]
en: Serbia
ug: سېربىيە-مونتېنېگرو

[ctx: europe.kgm]
en: Belgrade
ug: بېلگراد

[ctx: europe.kgm]
en: Montenegro
ug: مونتېنېگرو

[ctx: europe.kgm]
en: Podgorica
ug: پودگورىزا

[ctx: europe.kgm]
en: Slovakia
ug: سىلوۋاكىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Bratislava
ug: بىراتىسلاۋا

[ctx: europe.kgm]
en: Slovenia
ug: سىلوۋېنىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Ljubljana
ug: لىيۇبليانا

[ctx: europe.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Madrid
ug: مادرىد

[ctx: europe.kgm]
en: Sweden
ug: شىۋېتسىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Stockholm
ug: سىتوكھولم

[ctx: europe.kgm]
en: Switzerland
ug: شىۋېيىتسارىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Bern
ug: بېرن

[ctx: europe.kgm]
en: Syria
ug: سۈرىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Tunisia
ug: تۇنىس

[ctx: europe.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: europe.kgm]
en: Ankara
ug: ئەنقەرە

[ctx: europe.kgm]
en: Ukraine
ug: ئۇكرائىنا

[ctx: europe.kgm]
en: United Kingdom
ug: ئەنگلىيە پادىشاھلىقى

[ctx: europe.kgm]
en: London
ug: لوندون

[ctx: europe.kgm]
en: Vatican City
ug: ۋاتىكان شەھىرى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland (Regions)
ug: فىنلاندىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Not Finland (Regions)
ug: فىنلاندىيە ئەمەس(ئۆلكەلەر)

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Åland
ug: ئالاند

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mariehamn
ug: مارىيەخامىن

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Joensuu
ug: جوېنسۇۇ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lappeenranta
ug: لاپپېنرانتا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Finland
ug: ئوتتۇرا فىنلاندىيە

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Jyväskylä
ug: جيۋاسكيلا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Finland Proper
ug: فىنلاندىيە پروپېر

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Turku
ug: تۇركۇ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kainuu
ug: كائىنۇ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kajaani
ug: كاجاانى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lapland
ug: لاپلاند

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Rovaniemi
ug: روۋانىئېمى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Ostrobothnia
ug: ئوستروبوتنىيا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Vaasa
ug: ۋااسا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Central Ostrobothnia
ug: ئوتتۇرا ئوستروبوسنىيە

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kokkola
ug: كوككولا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Ostrobothnia
ug: شىمالىي ئوستروبوسنىيە

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Oulu
ug: ئوئۇلۇ

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Ostrobothnia
ug: جەنۇبىي ئوستروبوسنىيە

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Seinäjoki
ug: سېىنäجوكى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Päijänne-Tavastia
ug: پائىجاننې-تاۋاستىئا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Lahti
ug: لاختى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tavastia Proper
ug: تاۋاستىئا پروپېر

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Hämeenlinna
ug: خامېئېنلىننا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pirkanmaa
ug: پىركانما

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Tampere
ug: تامپېرې

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Satakunta
ug: ساتاكۇنتا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Pori
ug: پورى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Northern Savonia
ug: شىمالىي ساۋونىئا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kuopio
ug: كۇئوپىئو

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Southern Savonia
ug: جەنۇبىي ساۋونىئا

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Mikkeli
ug: مىككېلى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kymenlaakso
ug: كىمېنلاكسو

[ctx: finland_regions.kgm]
en: Kouvola
ug: كوئۇۋولا

[ctx: @title:group]
en: This flag belongs to:
ug: بۇ بايراق بۇ دۆلەتنىڭ بايرىقىدۇر:

[ctx: @title]
en: %1 by Flag
ug: بايراق بويىچە %1

[ctx: france.kgm]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: france.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: france.kgm]
en: Not France
ug: فىرانسىيە ئەمەس

[ctx: france.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: france.kgm]
en: Ain
ug: ئائىن

[ctx: france.kgm]
en: Bourg en Bresse
ug: بوئۇرگ-ئېن-برېسسې

[ctx: france.kgm]
en: Aisne
ug: ئائىسنې

[ctx: france.kgm]
en: Laon
ug: لائون

[ctx: france.kgm]
en: Allier
ug: ئاللىئېر

[ctx: france.kgm]
en: Moulins
ug: موئۇلىنس

[ctx: france.kgm]
en: Alpes de Haute-Provence
ug: ئالپېس-دې-خائۇتې-پروۈېنسې

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Alpes
ug: خائۇتېس-ئالپېس

[ctx: france.kgm]
en: Gap
ug: ئارىلىق

[ctx: france.kgm]
en: Ardèche
ug: ئاردېچې

[ctx: france.kgm]
en: Privas
ug: پرىۋاس

[ctx: france.kgm]
en: Ardennes
ug: ئاردېننېس

[ctx: france.kgm]
en: Charleville-Mézières
ug: چارلېۋىللې-مېزىئېرېس

[ctx: france.kgm]
en: Ariège
ug: ئارىئېگې

[ctx: france.kgm]
en: Foix
ug: فوئىكس

[ctx: france.kgm]
en: Aube
ug: ئائۇبې

[ctx: france.kgm]
en: Troyes
ug: ترويېس

[ctx: france.kgm]
en: Aude
ug: ئائۇدې

[ctx: france.kgm]
en: Carcassonne
ug: كاركاسسوننې

[ctx: france.kgm]
en: Aveyron
ug: ئاۋېيرون

[ctx: france.kgm]
en: Rodez
ug: رودېز

[ctx: france.kgm]
en: Bouches-du-Rhône
ug: بوئۇچېس-دۇ-رونې

[ctx: france.kgm]
en: Marseille
ug: مارسېل

[ctx: france.kgm]
en: Calvados
ug: كالۋادوس

[ctx: france.kgm]
en: Caen
ug: كائېن

[ctx: france.kgm]
en: Cantal
ug: كانتال

[ctx: france.kgm]
en: Aurillac
ug: ئاۇرىللاك

[ctx: france.kgm]
en: Charente
ug: چارېنتې

[ctx: france.kgm]
en: Angoulème
ug: ئانگوئۇلېمې

[ctx: france.kgm]
en: Charente-Maritime
ug: چارېنتې-مارىتىمې

[ctx: france.kgm]
en: La Rochelle
ug: لا-روشېلې

[ctx: france.kgm]
en: Cher
ug: چېر

[ctx: france.kgm]
en: Bourges
ug: بوئۇرگېس

[ctx: france.kgm]
en: Corrèze
ug: كوررېزې

[ctx: france.kgm]
en: Tulle
ug: تۇللې

[ctx: france.kgm]
en: Corse du Sud
ug: كورسې-دۇ-سۇد

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Corse
ug: خائۇتې-كورسې

[ctx: france.kgm]
en: Bastia
ug: باستىئا

[ctx: france.kgm]
en: Côte d'Or
ug: كوتې-دى-ئور

[ctx: france.kgm]
en: Dijon
ug: دىجون

[ctx: france.kgm]
en: Côtes d'Armor
ug: كوتېس-دې-ئارمور

[ctx: france.kgm]
en: Saint Brieuc
ug: ساينىت-برىئۇس

[ctx: france.kgm]
en: Creuse
ug: كرېئۇس

[ctx: france.kgm]
en: Guéret
ug: گۇئېرېت

[ctx: france.kgm]
en: Dordogne
ug: دوردوگنې

[ctx: france.kgm]
en: Périgueux
ug: پېرىگۇئېس

[ctx: france.kgm]
en: Doubs
ug: دۇبىس

[ctx: france.kgm]
en: Besançon
ug: بېسانسون

[ctx: france.kgm]
en: Drôme
ug: درومې

[ctx: france.kgm]
en: Valence
ug: ۋالېنسې

[ctx: france.kgm]
en: Eure
ug: ئېئۇرې

[ctx: france.kgm]
en: Evreux
ug: ئېۋرېكس

[ctx: france.kgm]
en: Eure et Loir
ug: ئېۋرې ئېت لوئىر

[ctx: france.kgm]
en: Chartres
ug: چارترېس

[ctx: france.kgm]
en: Finistère
ug: فىنىستېرې

[ctx: france.kgm]
en: Quimper
ug: كۇيمپېر

[ctx: france.kgm]
en: Gard
ug: گارد

[ctx: france.kgm]
en: Nîmes
ug: نىمېس

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Garonne
ug: خاۇتې-گاروننې

[ctx: france.kgm]
en: Toulouse
ug: تۇلۇسې

[ctx: france.kgm]
en: Gers
ug: ژېر

[ctx: france.kgm]
en: Auch
ug: ئوش

[ctx: france.kgm]
en: Gironde
ug: گىروندې

[ctx: france.kgm]
en: Bordeaux
ug: توق قىزىل

[ctx: france.kgm]
en: Hérault
ug: خېرائۇلت

[ctx: france.kgm]
en: Montpellier
ug: مونتپېللىيېر

[ctx: france.kgm]
en: Ille et Vilaine
ug: ئىللې ۋىلاينې

[ctx: france.kgm]
en: Rennes
ug: رېننېس

[ctx: france.kgm]
en: Indre
ug: ئىندر

[ctx: france.kgm]
en: Châteauroux
ug: چاتېاۇرۇكس

[ctx: france.kgm]
en: Indre et Loire
ug: ئىندىر ئېت لوئىر

[ctx: france.kgm]
en: Tours
ug: تۇرس

[ctx: france.kgm]
en: Isère
ug: ئىسېرې

[ctx: france.kgm]
en: Grenoble
ug: گىرېنوبلې

[ctx: france.kgm]
en: Jura
ug: جۇرا

[ctx: france.kgm]
en: Lons le Saunier
ug: لونس لې سونيې

[ctx: france.kgm]
en: Landes
ug: لاندېس

[ctx: france.kgm]
en: Mont de Marsan
ug: مونت دې مارسان

[ctx: france.kgm]
en: Loir et Cher
ug: لوير شېئىر

[ctx: france.kgm]
en: Blois
ug: بلويس

[ctx: france.kgm]
en: Loire
ug: لويرې

[ctx: france.kgm]
en: Saint Etienne
ug: ساينىت-ئېتىئېننا

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Loire
ug: خاۇتې-لويرې

[ctx: france.kgm]
en: Loire-Atlantique
ug: لوير-ئاتلانتىكۋې

[ctx: france.kgm]
en: Nantes
ug: نانتېس

[ctx: france.kgm]
en: Loiret
ug: لويرېت

[ctx: france.kgm]
en: Orléans
ug: ئورلېئان

[ctx: france.kgm]
en: Lot
ug: لوت

[ctx: france.kgm]
en: Cahors
ug: كائور

[ctx: france.kgm]
en: Lot et Garonne
ug: لوت ئېت كارون

[ctx: france.kgm]
en: Agen
ug: ئاگېن

[ctx: france.kgm]
en: Lozère
ug: لوزېر

[ctx: france.kgm]
en: Mende
ug: مېندېچە

[ctx: france.kgm]
en: Maine et Loire
ug: ماين لۇۋار

[ctx: france.kgm]
en: Angers
ug: ئانگېرس

[ctx: france.kgm]
en: Manche
ug: مانچې

[ctx: france.kgm]
en: Saint Lô
ug: ساينىت-لو

[ctx: france.kgm]
en: Marne
ug: مارنې

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Marne
ug: خائۇتې-مارنې

[ctx: france.kgm]
en: Chaumont
ug: چاۋمونت

[ctx: france.kgm]
en: Mayenne
ug: مايېنى

[ctx: france.kgm]
en: Laval
ug: لاۋال

[ctx: france.kgm]
en: Meurthe et Moselle
ug: مېۋرت-موزېللې

[ctx: france.kgm]
en: Nancy
ug: نانكي

[ctx: france.kgm]
en: Meuse
ug: مېئۇسې

[ctx: france.kgm]
en: Bar le Duc
ug: بار لې دۈك

[ctx: france.kgm]
en: Morbihan
ug: موربىخان

[ctx: france.kgm]
en: Vannes
ug: ۋاننېس

[ctx: france.kgm]
en: Moselle
ug: موسېللې

[ctx: france.kgm]
en: Metz
ug: مېسى

[ctx: france.kgm]
en: Nièvre
ug: نىئېۋرې

[ctx: france.kgm]
en: Nevers
ug: نېۋېرس

[ctx: france.kgm]
en: Nord
ug: نورد

[ctx: france.kgm]
en: Lille
ug: لىللې

[ctx: france.kgm]
en: Oise
ug: ئويس

[ctx: france.kgm]
en: Beauvais
ug: بېاۇۋاىس

[ctx: france.kgm]
en: Orne
ug: ئورن

[ctx: france.kgm]
en: Alençon
ug: ئالېنسون

[ctx: france.kgm]
en: Pas-de-Calais
ug: پاس-دې-كالايئىس

[ctx: france.kgm]
en: Arras
ug: ئارراس

[ctx: france.kgm]
en: Puy-de-Dôme
ug: پۇي-دې-دومې

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Atlantiques
ug: ئاتلانتىك پىرېنېس

[ctx: france.kgm]
en: Hautes-Pyrénées
ug: خاۇتې-پىرېنې

[ctx: france.kgm]
en: Tarbes
ug: تاربېس

[ctx: france.kgm]
en: Pyrénées-Orientales
ug: شەرقىي پىرېنېس

[ctx: france.kgm]
en: Perpignan
ug: پېرپىگنان

[ctx: france.kgm]
en: Bas-Rhin
ug: تۆۋەن رېن

[ctx: france.kgm]
en: Strasbourg
ug: ستراسبۇرگ

[ctx: france.kgm]
en: Haut-Rhin
ug: ئۈستى رىن

[ctx: france.kgm]
en: Colmar
ug: كولمار

[ctx: france.kgm]
en: Rhône
ug: رونې

[ctx: france.kgm]
en: Lyon
ug: لىون

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Saône
ug: ئۈستى ساۋن

[ctx: france.kgm]
en: Vesoul
ug: ۋېسۇل

[ctx: france.kgm]
en: Saône et Loire
ug: سائون لۇۋار

[ctx: france.kgm]
en: Mâcon
ug: ماكون

[ctx: france.kgm]
en: Sarthe
ug: سارتھې

[ctx: france.kgm]
en: Le Mans
ug: لې مانس

[ctx: france.kgm]
en: Savoie
ug: ساۋۋا

[ctx: france.kgm]
en: Chambéry
ug: چامبېري

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Savoie
ug: خاۇتې-سابوۋا

[ctx: france.kgm]
en: Annecy
ug: ئاننېسى

[ctx: france.kgm]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Maritime
ug: دېڭىز ساھىلى سېينې

[ctx: france.kgm]
en: Rouen
ug: روئېن

[ctx: france.kgm]
en: Seine et Marne
ug: سېنا-ئېت-مارنې

[ctx: france.kgm]
en: Melun
ug: مېلۇن

[ctx: france.kgm]
en: Yvelines
ug: يۋېلىن

[ctx: france.kgm]
en: Versailles
ug: ۋېرسايل

[ctx: france.kgm]
en: Deux-Sèvres
ug: دېئۇكس سېۋرېس

[ctx: france.kgm]
en: Niort
ug: نىئورت

[ctx: france.kgm]
en: Somme
ug: سوممې

[ctx: france.kgm]
en: Amiens
ug: ئامىئېنىس

[ctx: france.kgm]
en: Tarn
ug: تارن

[ctx: france.kgm]
en: Albi
ug: ئابلى

[ctx: france.kgm]
en: Tarn et Garonne
ug: تارن-ئېت-گاروننې

[ctx: france.kgm]
en: Montauban
ug: مونتاۋبان

[ctx: france.kgm]
en: Var
ug: كۋادراتلىق پەرق

[ctx: france.kgm]
en: Toulon
ug: تولۇن

[ctx: france.kgm]
en: Vaucluse
ug: ۋائۇكلۇسې

[ctx: france.kgm]
en: Avignon
ug: ئاۋىگنون

[ctx: france.kgm]
en: Vendée
ug: ۋېندې

[ctx: france.kgm]
en: La Roche sur Yon
ug: لا روچې سۇر يون

[ctx: france.kgm]
en: Vienne
ug: ۋىئېننې

[ctx: france.kgm]
en: Poitiers
ug: پوىتىېرس

[ctx: france.kgm]
en: Haute-Vienne
ug: خاۇتې-ۋىيېننې

[ctx: france.kgm]
en: Limoges
ug: لىموگېس

[ctx: france.kgm]
en: Vosges
ug: ۋوسگېس

[ctx: france.kgm]
en: Epinal
ug: ئېپىنال

[ctx: france.kgm]
en: Yonne
ug: يوننې

[ctx: france.kgm]
en: Auxerre
ug: ئوكسېر

[ctx: france.kgm]
en: Territoire de Belfort
ug: بېلفورت رايونى

[ctx: france.kgm]
en: Belfort
ug: بېلفورت

[ctx: france.kgm]
en: Essonne
ug: ئېسسوننې

[ctx: france.kgm]
en: Evry
ug: ئېۋرى

[ctx: france.kgm]
en: Hauts-de-Seine
ug: خاۇتې-دې-سېينې

[ctx: france.kgm]
en: Nanterre
ug: نانتېر

[ctx: france.kgm]
en: Seine-Saint-Denis
ug: سېينې-ساينىت-دېنىس

[ctx: france.kgm]
en: Bobigny
ug: بوبىگنى

[ctx: france.kgm]
en: Val-de-Marne
ug: مارنې ۋادىسى

[ctx: france.kgm]
en: Créteil
ug: كرېتېيل

[ctx: france.kgm]
en: Val d'Oise
ug: ئوئىسې ۋادىسى

[ctx: france.kgm]
en: Cergy-Pontoise
ug: سېرگى-پونتوئىس

[ctx: france_regions.kgm]
en: France (Regions)
ug: فىرانسىيە(ئۆلكەلەر)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: france_regions.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: france_regions.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Not France (Regions)
ug: فىرانسىيە ئەمەس(ئۆلكەلەر)

[ctx: france_regions.kgm]
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
ug: پىروۋېنس-ئالپېس كۆك دېڭىز ساھىلى

[ctx: france_regions.kgm]
en: Marseille
ug: مارسېل

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rouen
ug: روئېن

[ctx: france_regions.kgm]
en: Corse
ug: كورسې

[ctx: france_regions.kgm]
en: Dijon
ug: دىجون

[ctx: france_regions.kgm]
en: Toulouse
ug: تۇلۇسې

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bordeaux
ug: توق قىزىل

[ctx: france_regions.kgm]
en: Bretagne
ug: برېتانى

[ctx: france_regions.kgm]
en: Rennes
ug: رېننېس

[ctx: france_regions.kgm]
en: Pays de Loire
ug: پايس-دې-لوئىرې

[ctx: france_regions.kgm]
en: Nantes
ug: نانتېس

[ctx: france_regions.kgm]
en: Orléans
ug: ئورلېئان

[ctx: france_regions.kgm]
en: Strasbourg
ug: ستراسبۇرگ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lyon
ug: لىون

[ctx: france_regions.kgm]
en: Île de France
ug: فىرانسىيە ئارىلى

[ctx: france_regions.kgm]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: france_regions.kgm]
en: Lille
ug: لىللې

[ctx: georgia.kgm]
en: Georgia
ug: جورجىيە

[ctx: georgia.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: georgia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: georgia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: georgia.kgm]
en: Not Georgia
ug: گىروزىيە ئەمەس

[ctx: georgia.kgm]
en: Abkhazia
ug: ئابغازىيە

[ctx: georgia.kgm]
en: Sokhumi
ug: سوكۇمى

[ctx: georgia.kgm]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ug: سامېگرېلو-زېمو سۋانېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Zugdidi
ug: زۇگدىدى

[ctx: georgia.kgm]
en: Guria
ug: گۇرىئا

[ctx: georgia.kgm]
en: Ozurgeti
ug: ئوزۇرگېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Ajaria
ug: ئاجارىئا

[ctx: georgia.kgm]
en: Batumi
ug: باتۇمى

[ctx: georgia.kgm]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
ug: راچا-لېچكۇمى ۋە كۋېمو سۋانېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Ambrolauri
ug: ئامبرولائۇرى

[ctx: georgia.kgm]
en: Imereti
ug: ئىمېرېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Kutaisi
ug: كۇتائىسى

[ctx: georgia.kgm]
en: Samtskhe-Javakheti
ug: سامتىسكې-جاۋاكېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Akhaltsikhe
ug: ئاكالتىسكې

[ctx: georgia.kgm]
en: Shida Kartli
ug: شىدا كارتىلى

[ctx: georgia.kgm]
en: Gori
ug: گۆرى

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta-Mtianeti
ug: مىتىسكېتا-مىتىئانېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Mtskheta
ug: مىتىسكېتا

[ctx: georgia.kgm]
en: Kvemo Kartli
ug: كىۋېمو كارتىلى

[ctx: georgia.kgm]
en: Rustavi
ug: رۇستاۋى

[ctx: georgia.kgm]
en: Kakheti
ug: كاخېتى

[ctx: georgia.kgm]
en: Telavi
ug: تېلاۋى

[ctx: georgia.kgm]
en: Tbilisi
ug: تىبىلىس

[ctx: germany.kgm]
en: Germany
ug: گېرمانىيە

[ctx: germany.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: germany.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: germany.kgm]
en: Not Germany
ug: گېرمانىيە ئەمەس

[ctx: germany.kgm]
en: Baden-Württemberg
ug: ۋادېن-ۋۈرتېنبېرگ

[ctx: germany.kgm]
en: Stuttgart
ug: سىتۇتگارت

[ctx: germany.kgm]
en: Bavaria
ug: باۋارىيە

[ctx: germany.kgm]
en: Munich
ug: ميۇنخېن

[ctx: germany.kgm]
en: Berlin
ug: بېرلىن

[ctx: germany.kgm]
en: Brandenburg
ug: بىرادېنبۇرگ

[ctx: germany.kgm]
en: Potsdam
ug: پوتىسدام

[ctx: germany.kgm]
en: Bremen
ug: بىرامەن

[ctx: germany.kgm]
en: Hamburg
ug: ھامبۇرگ

[ctx: germany.kgm]
en: Hesse
ug: ھېسسېن

[ctx: germany.kgm]
en: Wiesbaden
ug: ۋىيېسبادېن

[ctx: germany.kgm]
en: Schwerin
ug: شۋېرىن

[ctx: germany.kgm]
en: Lower Saxony
ug: ئاستىن ساكسېن

[ctx: germany.kgm]
en: Hanover
ug: خانوۋېر

[ctx: germany.kgm]
en: North Rhine-Westphalia
ug: شىمالىي رېين-ۋېستفالىيە

[ctx: germany.kgm]
en: Düsseldorf
ug: دۈسەلدورىف

[ctx: germany.kgm]
en: Rhineland-Palatinate
ug: رېئىنلاند-پفالز

[ctx: germany.kgm]
en: Mainz
ug: ماينېسى

[ctx: germany.kgm]
en: Saarland
ug: سائارلاند

[ctx: germany.kgm]
en: Saarbrücken
ug: ساربۇرۇكېن

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony
ug: ساكسېن

[ctx: germany.kgm]
en: Dresden
ug: دىرېسدېن

[ctx: germany.kgm]
en: Saxony-Anhalt
ug: ساكسېن-ئانخالت

[ctx: germany.kgm]
en: Magdeburg
ug: ماگدېبۇرگ

[ctx: germany.kgm]
en: Schleswig-Holstein
ug: شلېسۋىگ-خولستېين

[ctx: germany.kgm]
en: Kiel
ug: كىيېل

[ctx: germany.kgm]
en: Thuringia
ug: تۇرىنگىيە

[ctx: germany.kgm]
en: Erfurt
ug: ئېرفۇرت

[ctx: goa.kgm]
en: Goa
ug: گوئا

[ctx: goa.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: goa.kgm]
en: Not Goa
ug: گوئا ئەمەس

[ctx: goa.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: goa.kgm]
en: Canacona
ug: كاناكونا

[ctx: goa.kgm]
en: Chaudi
ug: چائۇدى

[ctx: goa.kgm]
en: Quepem
ug: كۇئېپېم

[ctx: goa.kgm]
en: Mormugao
ug: مورمۇگائو

[ctx: goa.kgm]
en: Vasco da Gama
ug: ۋاسكو دا گاما

[ctx: goa.kgm]
en: Sanguem
ug: سانگۇئېم

[ctx: goa.kgm]
en: Salcette
ug: سالكېتتى

[ctx: goa.kgm]
en: Margao
ug: مارگائو

[ctx: goa.kgm]
en: Ponda
ug: پوندا

[ctx: goa.kgm]
en: Pernem
ug: پېرنېم

[ctx: goa.kgm]
en: Bardez
ug: باردېز

[ctx: goa.kgm]
en: Mapusa
ug: ماپۇسا

[ctx: goa.kgm]
en: Bicholim
ug: بىچولىم

[ctx: goa.kgm]
en: Tiswadi
ug: تىسۋادى

[ctx: goa.kgm]
en: Panjim
ug: پانجىم

[ctx: goa.kgm]
en: Satari
ug: ساتارى

[ctx: goa.kgm]
en: Valpoi
ug: ۋالپوئى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shetland islands
ug: شېتلاند ئاراللىرى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lerwick
ug: لېرۋىك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Orkney
ug: ئوركنېي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkwall
ug: كىركۋالل

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caithness
ug: كەيسنېس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wick
ug: ۋىكك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sutherland
ug: سۇزېرلاند

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dornoch
ug: دورنوچ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ross-shire and Cromarty
ug: روس-شىر ۋە كرومارتى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dingwall
ug: دىڭۋال

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness-shire
ug: ئىنۋېرنېس-شىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inverness
ug: ئىنۋېرنېسس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairnshire
ug: نارنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nairn
ug: نارن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morayshire
ug: مورايشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Elgin
ug: ئېلگىن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banffshire
ug: بانىفشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Banff
ug: بانىف

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeenshire
ug: ئابېردېنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aberdeen
ug: ئابېردىن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kincardineshire
ug: كىنكاردىنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stonehaven
ug: سىتونخاۋېن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Angus
ug: ئانگۇس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Forfar
ug: فورفار

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perthshire
ug: پېرىسشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Perth
ug: پېرت

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Argyllshire
ug: ئارگىلشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Inveraray
ug: ئىنۋېراراي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbartonshire
ug: دۇمبارتونشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumbarton
ug: دۇمبارتون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirlingshire
ug: سىتىرلىڭشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stirling
ug: سىتىرلىڭ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Clackmannanshire
ug: كىلاكماننانشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Alloa
ug: ئاللوئا

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross-shire
ug: كىنروس-شىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kinross
ug: كىنروس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Fife
ug: فىف

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenrothes
ug: گىلېنروسېس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: East Lothian
ug: شەرقىي لوسىئان

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haddington
ug: خاددىڭتون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Midlothian
ug: مىدلوتىئان

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dalkeith
ug: دالكېس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Lothian
ug: غەربىي لوسىئان

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Livingston
ug: لىۋىڭىستون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanarkshire
ug: لانارىكشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lanark
ug: لانارىك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Renfrewshire
ug: رېنفىرېۋشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Paisley
ug: پائىسلېي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayrshire
ug: ئايرشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ayr
ug: ئاير

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buteshire
ug: بۇتشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rothesay
ug: روسىسەي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtownshire
ug: ۋىگتوۋىنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wigtown
ug: ۋىگتوۋىن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbrightshire
ug: كىركۇبىرىشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kirkcudbright
ug: كىركۇبىرى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfriesshire
ug: دۇمفىرىسشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dumfries
ug: دۇمفىرىس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peeblesshire
ug: پېبلېسشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Peebles
ug: پېبلىس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirkshire
ug: سېلكىرىكشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Selkirk
ug: سېلكىرىك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburghshire
ug: روسبۇرگشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Roxburgh
ug: روسبۇرگ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berwickshire
ug: بېرۋىكشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northumberland
ug: نوسۇمبېرلاند

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Morpeth
ug: مورپېس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cumberland
ug: كۇمبېرلاند

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carlisle
ug: كارلىسلې

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Durham
ug: دۇرھام

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Westmorland
ug: ۋېستمورلاند

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Appleby-in-Westmorland
ug: ئاپپىلېبى-ئىن-ۋېستمورلاند

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lancashire
ug: لانكاشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Preston
ug: پرېستون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Yorkshire
ug: يوركشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: York
ug: يورك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincolnshire
ug: لىنكولىنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Lincoln
ug: لىنكولىن

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Nottinghamshire
ug: نوتتىڭخامشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: West Bridgford
ug: غەربىي بىرىجفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Derbyshire
ug: دېربىشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Matlock
ug: ماتلوك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cheshire
ug: چېشىرې

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chester
ug: چېستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shropshire
ug: شىروپشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Shrewbury
ug: شىرېۋبۇرى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Staffordshire
ug: ستاففوردشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Stafford
ug: ستاففورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Leicestershire
ug: لېسېستېرشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glenfield
ug: گلېنفېلد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Rutland
ug: رۇتلاندشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oakham
ug: ئوئاكخام

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northamptonshire
ug: شىمالىي ئامپتونشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Northampton
ug: شىمالىي ئامپتون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdonshire
ug: خۇنتىنگتونشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Huntingdon
ug: خۇنتىنگتون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridgeshire
ug: كامبرىجشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cambridge
ug: كامبرىج

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norfolk
ug: نورفولك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Norwich
ug: نورۋىچ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Suffolk
ug: ساففولىك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Ipswich
ug: ئىپسۋىچ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Essex
ug: ئېسسېكس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chelmsford
ug: چېلمسفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kent
ug: كېنت

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Maidstone
ug: مايدستون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Sussex
ug: ساسسېكىس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Chichester
ug: چىچېستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Surrey
ug: سۇررېي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Middlesex
ug: مىددىلېسىس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: London
ug: لوندون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertfordshire
ug: خارتفوردشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hertford
ug: خارتفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedfordshire
ug: بېدفوردشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Bedford
ug: بېدفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Buckinghamshire
ug: بۇككىڭخامشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Aylesbury
ug: ئايلېسبۇرى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxfordshire
ug: ئوكسفوردشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Oxford
ug: ئوكسفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Berkshire
ug: بېركشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Reading
ug: ئوقۇش

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hampshire
ug: خامپىشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Winchester
ug: ۋىنچېستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorset
ug: دورسېت

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dorchester
ug: دورچېستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Devon
ug: دېۋون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Exeter
ug: ئېكزەتەر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cornwall
ug: كورىنۋال

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Truro
ug: تىرۇرو

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Somerset
ug: سومېرسېت

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Taunton
ug: تائۇنتون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Wiltshire
ug: ۋىلتشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Trowbridge
ug: تىروۋبىرىج

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucestershire
ug: گىلوسىستېرشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Gloucester
ug: گىلوسىستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwickshire
ug: ۋارۋىكشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Warwick
ug: ۋارۋىك

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Worcester
ug: ۋوركېستېر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Herefordshire
ug: خېرېفوردشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Hereford
ug: خېرېفورد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouthshire
ug: مونموسشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Monmouth
ug: مونموس

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Glamorgan
ug: گىلامورگان

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiff
ug: كاردىف

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Carmarthenshire
ug: كارمارسېنشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Llanelli
ug: لىلانېللى'

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Pembrokeshire
ug: پېمبروكېشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Haverfordwest
ug: خاۋىرفوردۋېست

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardiganshire
ug: كاردىگانشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Cardigan
ug: كاردىگان

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecknockshire
ug: بىرېكنوكشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Brecon
ug: بىرېكون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Radnorshire
ug: رادنورشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: New Radnor
ug: يېڭى رادنور

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomeryshire
ug: مونتگومېرىشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Montgomery
ug: مونتگومېرى

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Merionethshire
ug: مېرىئونېسشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Dolgellau
ug: دولگېللائۇ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfonshire
ug: كائېرنارفونشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Caernarfon
ug: كائېرنارفون

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Anglesey
ug: ئانگىلېسېي

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Holyhead
ug: خولىخېد

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbighshire
ug: دېنبىگشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Denbigh
ug: دېنبىگ

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Flintshire
ug: فىلىنتشىر

[ctx: great-britain_counties.kgm]
en: Mold
ug: مولد

[ctx: greece.kgm]
en: Greece
ug: گىرېتسىيە

[ctx: greece.kgm]
en: Peripheries
ug: رايون

[ctx: greece.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: greece.kgm]
en: Aegean Sea
ug: ئېگېي دېڭىزى

[ctx: greece.kgm]
en: Balkans
ug: بالقان

[ctx: greece.kgm]
en: Sea of Crete
ug: كرېتې دېڭىزى

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Sea
ug: ئىئونىيە دېڭىزى

[ctx: greece.kgm]
en: Mediterranean Sea
ug: ئوتتۇرا دېڭىز

[ctx: greece.kgm]
en: Not Greece
ug: گىرېتسىيە ئەمەس

[ctx: greece.kgm]
en: Attica
ug: ئاتتىكا

[ctx: greece.kgm]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: greece.kgm]
en: Central Greece
ug: ئوتتۇرا گىرېتسىيە

[ctx: greece.kgm]
en: Lamia
ug: لامىئا

[ctx: greece.kgm]
en: Central Macedonia
ug: ئوتتۇرا ماكېدونىيە

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaloniki
ug: سېسسالونىكى

[ctx: greece.kgm]
en: Crete
ug: كىرىت

[ctx: greece.kgm]
en: Heraklion
ug: خېراكلىئون

[ctx: greece.kgm]
en: East Macedonia and Thrace
ug: شەرقىي ماكېدونىيە ۋە تراس

[ctx: greece.kgm]
en: Komotini
ug: كوموتىنى

[ctx: greece.kgm]
en: Epirus
ug: ئېپىرۇس

[ctx: greece.kgm]
en: Ioannina
ug: ئوئاننىنا

[ctx: greece.kgm]
en: Ionian Islands
ug: ئىئونىئان تاقىم ئاراللىرى

[ctx: greece.kgm]
en: Corfu
ug: كورفۇ

[ctx: greece.kgm]
en: North Aegean
ug: شىمالىي ئېگې

[ctx: greece.kgm]
en: Mytilene
ug: مىتىلېنې

[ctx: greece.kgm]
en: Peloponnese
ug: پېلوپوننېسې

[ctx: greece.kgm]
en: Tripoli
ug: تىرىپولى

[ctx: greece.kgm]
en: South Aegean
ug: جەنۇبىي ئاگېن

[ctx: greece.kgm]
en: Ermoupoli
ug: ئېرمۇپولى

[ctx: greece.kgm]
en: Thessaly
ug: تېسسالى

[ctx: greece.kgm]
en: Larissa
ug: لارىسسا

[ctx: greece.kgm]
en: West Greece
ug: غەربىي گىرېتسىيە

[ctx: greece.kgm]
en: Patras
ug: پاتراس

[ctx: greece.kgm]
en: West Macedonia
ug: غەربىي ماكېدونىيە

[ctx: greece.kgm]
en: Kozani
ug: كوزانى

[ctx: greece.kgm]
en: Mount Athos
ug: ئاتوس تېغى

[ctx: greece.kgm]
en: Karyes
ug: كاريېس

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Greece (Peripheries)
ug: گىرېتسىيە (رايون)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peripheries
ug: رايون

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Not Greece (Peripheries)
ug: گىرېتسىيە ئەمەس (رايون)

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Eastern Macedonia and Thrace
ug: شەرقىي ماكېدونىيە ۋە تراس

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Komotini
ug: كوموتىنى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Macedonia
ug: ئوتتۇرا ماكېدونىيە

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaloniki
ug: سېسسالونىكى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Macedonia
ug: غەربىي ماكېدونىيە

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Kozani
ug: كوزانى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ionian Islands
ug: ئىئونىئان تاقىم ئاراللىرى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Corfu
ug: كورفۇ

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Epirus
ug: ئېپىرۇس

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ioannina
ug: ئوئاننىنا

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: West Greece
ug: غەربىي گىرېتسىيە

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Thessaly
ug: تېسسالى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Central Greece
ug: ئوتتۇرا گىرېتسىيە

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Lamia
ug: لامىئا

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Attica
ug: ئاتتىكا

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Peloponnese
ug: پېلوپوننېسې

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Tripoli
ug: تىرىپولى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: North Aegean
ug: شىمالىي ئېگې

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mytilene
ug: مىتىلېنې

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: South Aegean
ug: جەنۇبىي ئاگېن

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Ermoupoli
ug: ئېرمۇپولى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Crete
ug: كىرىت

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
ug: مونت ئاتوس ئاپتونوم رايونى

[ctx: greece_peripheries.kgm]
en: Karyes
ug: كاريېس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Greece (Prefectures)
ug: گىرېتسىيە (ناھىيە)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Prefectures
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Not Greece (Prefectures)
ug: گىرېتسىيە ئەمەس (ناھىيە)

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Drama
ug: دراما

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evros
ug: ئېۋروس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Alexandroupolis
ug: ئالېكساندروپولىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kavala
ug: كاۋالا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Komotini
ug: كوموتىنى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Xanthi
ug: كانتى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcidice
ug: چالكىدىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Polygyros
ug: پولىگىروس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Imathia
ug: ئىماتىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Veria
ug: ۋېرىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kilkis
ug: كىلكىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pella
ug: پېللا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Edhessa
ug: ئېدخىسسا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pieria
ug: پىئېرىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Katerini
ug: كاتېرىنى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Serres
ug: سېررېس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thessaloniki
ug: سېسسالونىكى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Florina
ug: فىلورىنا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Grevena
ug: گىرېۋېنا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kastoria
ug: كاستورىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kozani
ug: كوزانى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arta
ug: ئارتا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ioannina
ug: ئوئاننىنا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Preveza
ug: پىرېۋېزا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Thresprotia
ug: تىرېسپىروتىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Igoumenitsa
ug: ئىگومېنىتسا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karditsa
ug: كاردىتسا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Magnesia
ug: ماگنېسىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Volos
ug: ۋوللوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Trikala
ug: تىرىكالا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corfu
ug: كورفۇ

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argostoli
ug: ئارگوستولى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lefkada
ug: لېفكادا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Zakynthos
ug: زاكىنتوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Achaea
ug: ئاچائېئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Patras
ug: پاتراس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Aetolia-Acarnania
ug: ئائېتولىئا-ئاكارنانىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Missolonghi
ug: مىسسولونگى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pyrgos
ug: پىرگوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Euboea
ug: ئېئۇبوئىيا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chalcis
ug: چالكىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Evrytania
ug: ئېۋرىتانىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karpenisi
ug: كارپېنىسى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phocis
ug: پوكىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Amphissa
ug: ئامپىسسا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Phtiotis
ug: پىتىئوتىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lamia
ug: لامىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Boeotia
ug: بوئېئوتىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Livadia
ug: لىۋادىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Piraeus
ug: پىرائېئۇس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: West Attica
ug: غەربىي ئاتتىكا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Elefsina
ug: ئېلېفسىنا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: East Attica
ug: شەرقىي ئاتتىكا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Pallini
ug: پاللىنى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Arcadia
ug: ئاركادىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Tripoli
ug: تىرىپولى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Argolis
ug: ئارگولىس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nauplie
ug: نائۇپلىئې

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthia
ug: كورىنتىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Corinthe
ug: كورىنتې

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Laconia
ug: لاكونىيە

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Sparte
ug: سىپارتې

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Messinia
ug: مېسسىنىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Kalamata
ug: كالاماتا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chios
ug: چىئوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lesbos
ug: لېسبوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mytilene
ug: مىتىلېنې

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Samos
ug: ساموس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Cyclades
ug: كىكلادېس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Ermoupoli
ug: ئېرمۇپولى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Dodecanese
ug: دودېكانېس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rhodes
ug: رودېس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Chania
ug: چانىئا

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Heraklion
ug: خېراكلىئون

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Iraklio
ug: ئىراكلىئو

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Lasithi
ug: لاسىتى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Nikolaos
ug: نىكولائوس

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymnon
ug: رېتىمنون

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Rethymno
ug: رېتىمنو

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Mont Athos autonomous region
ug: مونت ئاتوس ئاپتونوم رايونى

[ctx: greece_prefectures.kgm]
en: Karyes
ug: كاريېس

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guatemala
ug: گىۋاتېمالا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: guatemala.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Not Guatemala
ug: گىۋاتېمالا ئەمەس

[ctx: guatemala.kgm]
en: Alta Verapaz
ug: ئالتە ۋېراپاز

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cobán
ug: كابان

[ctx: guatemala.kgm]
en: Baja Verapaz
ug: تۆۋەن ۋېراپاز

[ctx: guatemala.kgm]
en: Salamá
ug: سالاما

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chimaltenango
ug: چىمالتېنانگو

[ctx: guatemala.kgm]
en: Chiquimula
ug: چىكۋىمۇلا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Petén
ug: پېتېن

[ctx: guatemala.kgm]
en: Flores
ug: فىلورېس

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Progreso
ug: ئېل پىروگرېسسو

[ctx: guatemala.kgm]
en: Guastatoya
ug: گۇئاستاتويا

[ctx: guatemala.kgm]
en: El Quiché
ug: ئېل كۋىچې

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Cruz del Quiché
ug: سانتا كرۇز دېل كۋىچې

[ctx: guatemala.kgm]
en: Escuintla
ug: ئېسكۇئېنتلا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Ciudad Guatemala
ug: گىۋاتېمالا شەھىرى

[ctx: guatemala.kgm]
en: Huehuetenango
ug: خۇېخۇېتېناڭو

[ctx: guatemala.kgm]
en: Izabal
ug: ئىزابال

[ctx: guatemala.kgm]
en: Puerto Barrios
ug: پۇېرتو باررىوس

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jalapa
ug: خالاپا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Jutiapa
ug: خۇتىئاپا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Quetzaltenango
ug: كۋېزالېتنانگو

[ctx: guatemala.kgm]
en: Retalhuleu
ug: رېتالخۇلېۇ

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sacatepéquez
ug: ساكاتېپېكۋېز

[ctx: guatemala.kgm]
en: Antigua Guatemala
ug: ئانتىگۋا گىۋاتېمالا

[ctx: guatemala.kgm]
en: San Marcos
ug: سان ماركوس

[ctx: guatemala.kgm]
en: Santa Rosa
ug: سانتا-روزا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Cuilapa
ug: كۇئىلاپا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Sololá
ug: سولولا

[ctx: guatemala.kgm]
en: Suchitepéquez
ug: سۇچىتېپېكۋېز

[ctx: guatemala.kgm]
en: Mazatenango
ug: مازاتېنانگو

[ctx: guatemala.kgm]
en: Totonicapán
ug: توتونىكاپان

[ctx: guatemala.kgm]
en: Zacapa
ug: زاكاپا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gujarat
ug: گۇجارات

[ctx: gujarat.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: gujarat.kgm]
en: Not Gujarat
ug: گۇجارات ئەمەس

[ctx: gujarat.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kutch / Kachchh
ug: كۇتچ/كاچ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhuj
ug: بخۇج

[ctx: gujarat.kgm]
en: Banaskantha
ug: باناسكانتا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Palanpur
ug: پالانپۇر

[ctx: gujarat.kgm]
en: Patan
ug: پاتان

[ctx: gujarat.kgm]
en: Mehsana
ug: مېخسانا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Sabarkantha
ug: ساباركانسا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Himmatnagar
ug: خىمماتناگار

[ctx: gujarat.kgm]
en: Gandhinagar
ug: گاندخىناگار

[ctx: gujarat.kgm]
en: Surendranagar
ug: سۇرېندراناگار

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahmedabad
ug: ئاخمېداباد

[ctx: gujarat.kgm]
en: Kheda
ug: كىخېدا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Panch Mahal / Panchmahal
ug: پانچ ماھال/پانچماھال

[ctx: gujarat.kgm]
en: Godhra
ug: گودخىرا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Dahod
ug: داخود

[ctx: gujarat.kgm]
en: Jamnagar
ug: دامناگار

[ctx: gujarat.kgm]
en: Rajkot
ug: راجكوت

[ctx: gujarat.kgm]
en: Junagadh
ug: جۇناگادخى

[ctx: gujarat.kgm]
en: Amreli
ug: ئامرېلى

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bhavnagar
ug: بخاۋناگار

[ctx: gujarat.kgm]
en: Anand
ug: ئاناند

[ctx: gujarat.kgm]
en: Vadodara
ug: ۋادودارا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Bharuch
ug: بىخارۇچ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Narmada
ug: نارمادا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Rajpipla
ug: راجپىپلا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Surat
ug: سۇرات

[ctx: gujarat.kgm]
en: Tapi
ug: تاپى

[ctx: gujarat.kgm]
en: Vyara
ug: ۋىيارا

[ctx: gujarat.kgm]
en: The Dangs / Dang
ug: داڭ

[ctx: gujarat.kgm]
en: Ahwa
ug: ئاخۋا

[ctx: gujarat.kgm]
en: Navsari
ug: ناۋسارى

[ctx: gujarat.kgm]
en: Valsad
ug: ۋالساد

[ctx: gujarat.kgm]
en: Porbandar
ug: پورباندار

[ctx: guyana.kgm]
en: Guyana
ug: گىۋىيانا

[ctx: guyana.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: guyana.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: guyana.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: guyana.kgm]
en: Not Guyana
ug: گىۋىيانا ئەمەس

[ctx: guyana.kgm]
en: Barima-Waini
ug: بارىما-ۋاينى

[ctx: guyana.kgm]
en: Mabaruma
ug: مابارۇما

[ctx: guyana.kgm]
en: Pomeroon-Supenaam
ug: پومېرۇن-سۇپېنائام

[ctx: guyana.kgm]
en: Anna Regina
ug: ئاننا رېگىنا

[ctx: guyana.kgm]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ug: ئېسسېكۇيبو ئاراللىرى - غەربىي دېمېرارا

[ctx: guyana.kgm]
en: Vreed en Hoop
ug: ۋىرېد-ئېن-خۇپ

[ctx: guyana.kgm]
en: Demerara-Mahaica
ug: دېمېرارا-مېخائىكا

[ctx: guyana.kgm]
en: Paradise
ug: پارادىس

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahaica-Berbice
ug: ماخائىكا-بېربىس

[ctx: guyana.kgm]
en: Fort Wellington
ug: فورت ۋېللىڭتون

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Demerara-Berbice
ug: يۇقىرى دېمېرارا-بېربىس

[ctx: guyana.kgm]
en: Linden
ug: لىندېن

[ctx: guyana.kgm]
en: Cuyuni-Mazaruni
ug: كۇيۇنى-مارازۇنى

[ctx: guyana.kgm]
en: Bartica
ug: بارتىكا

[ctx: guyana.kgm]
en: Potaro-Siparuni
ug: پوتارو-سىپارۇنى

[ctx: guyana.kgm]
en: Mahdia
ug: ماخدىئا

[ctx: guyana.kgm]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ug: يۇقىرى تۇكۇتۇ-يۇقىرى ئېسسېكۇيبو

[ctx: guyana.kgm]
en: Lethem
ug: لېسېم

[ctx: guyana.kgm]
en: East Berbice-Corentyne
ug: شەرقىي بېربىس-كورېنتىنې

[ctx: guyana.kgm]
en: New Amsterdam
ug: يېڭى ئامستېردام

[ctx: haiti.kgm]
en: Haiti
ug: ھايتى

[ctx: haiti.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: haiti.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: haiti.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: haiti.kgm]
en: Not Haiti
ug: ھايتى ئەمەس

[ctx: haiti.kgm]
en: Artibonite
ug: ئارتىبونىت

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Gonaïves
ug: گونائىۋېس

[ctx: haiti.kgm]
en: Centre
ug: ئوتتۇرا

[ctx: haiti.kgm]
en: Hinche
ug: خىنچ

[ctx: haiti.kgm]
en: Grand'Anse
ug: گىراند-ئانس

[ctx: haiti.kgm]
en: Jérémie
ug: ژېرېمى

[ctx: haiti.kgm]
en: Nippes
ug: نىپپېس

[ctx: haiti.kgm]
en: Miragoâne
ug: مىراگونې

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord
ug: نورد

[ctx: haiti.kgm]
en: Cap-Haïtien
ug: كاپ-ھايتى

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Est
ug: شەرقىي شىمال

[ctx: haiti.kgm]
en: Fort-Liberté
ug: فورت-لىبرېت

[ctx: haiti.kgm]
en: Nord-Ouest
ug: غەربىي شىمال

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-de-Paix
ug: پائىكىس پورتى

[ctx: haiti.kgm]
en: Ouest
ug: غەرب

[ctx: haiti.kgm]
en: Port-au-Prince
ug: پورت-ئو-پىرىنس

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud
ug: جەنۇب

[ctx: haiti.kgm]
en: Les Cayes
ug: لېس كايېس

[ctx: haiti.kgm]
en: Sud-Est
ug: شەرقىي جەنۇب

[ctx: haiti.kgm]
en: Jacmel
ug: ياكمېل

[ctx: haryana.kgm]
en: Haryana
ug: خاريانا

[ctx: haryana.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: haryana.kgm]
en: Not Haryana
ug: خاريانا ئەمەس

[ctx: haryana.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: haryana.kgm]
en: Chandigarh
ug: چاندىگارخ

[ctx: haryana.kgm]
en: Panchkula
ug: پانىچكۇلا

[ctx: haryana.kgm]
en: Ambala
ug: ئامباللا

[ctx: haryana.kgm]
en: Yamuna Nagar
ug: يامۇنا ناگار

[ctx: haryana.kgm]
en: Kurukshetra
ug: كۇرۇكشېترا

[ctx: haryana.kgm]
en: Karnal
ug: كارنال

[ctx: haryana.kgm]
en: Kaithal
ug: كائىتال

[ctx: haryana.kgm]
en: Jind
ug: جىند

[ctx: haryana.kgm]
en: Panipat
ug: پانىپات

[ctx: haryana.kgm]
en: Sonipat
ug: سونىپات

[ctx: haryana.kgm]
en: Faridabad
ug: فارىداباد

[ctx: haryana.kgm]
en: Mewat
ug: مېۋات

[ctx: haryana.kgm]
en: Nuh
ug: نۇخ

[ctx: haryana.kgm]
en: Gurgaon
ug: گۇرگائون

[ctx: haryana.kgm]
en: Rewari
ug: رېۋارى

[ctx: haryana.kgm]
en: Mahendragarh
ug: ماخېندىراگارخ

[ctx: haryana.kgm]
en: Narnaul
ug: نارنائۇت

[ctx: haryana.kgm]
en: Jhajjar
ug: جىخاججار

[ctx: haryana.kgm]
en: Bhiwani
ug: بىخىۋانى

[ctx: haryana.kgm]
en: Rohtak
ug: روختاك

[ctx: haryana.kgm]
en: Hisar
ug: خىسار

[ctx: haryana.kgm]
en: Sirsa
ug: سىرسا

[ctx: haryana.kgm]
en: Fatehabad
ug: فاتېخاباد

[ctx: haryana.kgm]
en: Palwal
ug: پالۋال

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Chamba
ug: چامبا

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kangra
ug: كانگرا

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Dharamsala
ug: دىخارامسالا

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Una
ug: ئۇنا

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Hamirpur
ug: خامىرپۇت

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Bilaspur
ug: بىلاسپۇر

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Solan
ug: سولان

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Shimla
ug: شىملا

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Mandi
ug: ماندى

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kullu
ug: كۇللۇ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Lahaul and Spiti
ug: لاخائۇل ۋە سىپىتى

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kyelang
ug: كىيېلاڭ

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Sirmaur
ug: سىرمائۇر

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Kinnaur
ug: كىننائۇر

[ctx: himachal_pradesh.kgm]
en: Reckong Peo
ug: رېكوڭ پېئو

[ctx: honduras.kgm]
en: Honduras
ug: ھوندۇراس

[ctx: honduras.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: honduras.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: honduras.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: honduras.kgm]
en: Not Honduras
ug: ھوندۇراس ئەمەس

[ctx: honduras.kgm]
en: Atlántida
ug: ئاتلانتىدا

[ctx: honduras.kgm]
en: La Ceiba
ug: لا كېىبا

[ctx: honduras.kgm]
en: Choluteca
ug: چولۇتېكا

[ctx: honduras.kgm]
en: Colón
ug: كولون

[ctx: honduras.kgm]
en: Trujillo
ug: ترۇجىللو

[ctx: honduras.kgm]
en: Comayagua
ug: كوماياگۇا

[ctx: honduras.kgm]
en: Copán
ug: كوپان

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Rosa de Copán
ug: سانتا روسا دې كوپان

[ctx: honduras.kgm]
en: Cortés
ug: كورتېس

[ctx: honduras.kgm]
en: San Pedro Sula
ug: سان پېدرو سۇلا

[ctx: honduras.kgm]
en: El Paraíso
ug: ئېل پارائىسو

[ctx: honduras.kgm]
en: Yuscarán
ug: يۇسكاران

[ctx: honduras.kgm]
en: Francisco Morazán
ug: فىرانسىسكو مورازان

[ctx: honduras.kgm]
en: Tegucigalpa
ug: تېگۇسىگالپا

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias a Dios
ug: گراتسىئاس-ئا-دىئوس

[ctx: honduras.kgm]
en: Puerto Lempira
ug: پۇېرتو لېمپىرا

[ctx: honduras.kgm]
en: Intibucá
ug: ئىنتىبۇكا

[ctx: honduras.kgm]
en: La Esperanza
ug: لا ئېسپېرانزا

[ctx: honduras.kgm]
en: Islas de la Bahía
ug: ئىسلاس-دې-لا-باخىئا

[ctx: honduras.kgm]
en: Roatán
ug: روئاتان

[ctx: honduras.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: honduras.kgm]
en: Lempira
ug: لېمپىرا

[ctx: honduras.kgm]
en: Gracias
ug: گىراسىئاس

[ctx: honduras.kgm]
en: Ocotepeque
ug: ئوكوتېپېك

[ctx: honduras.kgm]
en: Nueva Octopeque
ug: يېڭى ئوكوتېپېك

[ctx: honduras.kgm]
en: Olancho
ug: ئالانچو

[ctx: honduras.kgm]
en: Juticalpa
ug: جۇتىكالپا

[ctx: honduras.kgm]
en: Santa Bárbara
ug: سانتاباربارا

[ctx: honduras.kgm]
en: Valle
ug: ۋاللې

[ctx: honduras.kgm]
en: Nacaome
ug: ناكائومې

[ctx: honduras.kgm]
en: Yoro
ug: يورو

[ctx: hungary.kgm]
en: Hungary (Counties)
ug: ۋېنگىرىيە (دۆلەتلەر)

[ctx: hungary.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: hungary.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: hungary.kgm]
en: Not Hungary
ug: ۋېنگىرىيە ئەمەس

[ctx: hungary.kgm]
en: Bács-Kiskun
ug: باچى-كىسكۇن

[ctx: hungary.kgm]
en: Kecskemét
ug: كېچكېمېت

[ctx: hungary.kgm]
en: Baranya
ug: بارانيا

[ctx: hungary.kgm]
en: Pécs
ug: پېكىس

[ctx: hungary.kgm]
en: Békés
ug: بېكېس

[ctx: hungary.kgm]
en: Békéscsaba
ug: بېكېسابا

[ctx: hungary.kgm]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ug: بورسود-ئابائۇج-زېمپلېن

[ctx: hungary.kgm]
en: Miskolc
ug: مىسكولىج

[ctx: hungary.kgm]
en: Csongrád
ug: كىسوڭراد

[ctx: hungary.kgm]
en: Szeged
ug: شېگېد

[ctx: hungary.kgm]
en: Fejér
ug: فېجېر

[ctx: hungary.kgm]
en: Székesfehérvár
ug: سېكېسفېخېرۋار

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr-Moson-Sopron
ug: گىيور-موسون-سوپرون

[ctx: hungary.kgm]
en: Győr
ug: گىيور

[ctx: hungary.kgm]
en: Hajdú-Bihar
ug: خايدۇ-بىخار

[ctx: hungary.kgm]
en: Debrecen
ug: دېبرېسېن

[ctx: hungary.kgm]
en: Heves
ug: خېۋېس

[ctx: hungary.kgm]
en: Eger
ug: ئېگېر

[ctx: hungary.kgm]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ug: جاسز-ناگىكۇن-سىزولنوك

[ctx: hungary.kgm]
en: Szolnok
ug: سزولنوك

[ctx: hungary.kgm]
en: Komárom-Esztergom
ug: كوماروم-ئېستېرگوم

[ctx: hungary.kgm]
en: Tatabánya
ug: تاتابانيا

[ctx: hungary.kgm]
en: Nógrád
ug: نوگراد

[ctx: hungary.kgm]
en: Salgótarján
ug: سالگوتارجان

[ctx: hungary.kgm]
en: Pest
ug: پېست

[ctx: hungary.kgm]
en: Budapest
ug: بۇداپېشت

[ctx: hungary.kgm]
en: Somogy
ug: سوموگى

[ctx: hungary.kgm]
en: Kaposvár
ug: كاپوسۋار

[ctx: hungary.kgm]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ug: سىزابولېس-سىزاتمار-بېرېگ

[ctx: hungary.kgm]
en: Nyíregyháza
ug: نيىرېگىخازا

[ctx: hungary.kgm]
en: Tolna
ug: تولنا

[ctx: hungary.kgm]
en: Szekszárd
ug: سىكسارد

[ctx: hungary.kgm]
en: Vas
ug: ۋاس

[ctx: hungary.kgm]
en: Szombathely
ug: سومباتخېلى

[ctx: hungary.kgm]
en: Veszprém
ug: ۋېسپرېم

[ctx: hungary.kgm]
en: Zala
ug: زالا

[ctx: hungary.kgm]
en: Zalaegerszeg
ug: زالايېگېرزېك

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Hungary (Regions)
ug: ۋېنگىرىيە (رايونلار)

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Not Hungary (Regions)
ug: ۋېنگىرىيە ئەمەس

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Western Transdanubia
ug: غەربىي دوناي دەرياسى

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Győr
ug: گىيور

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Transdanubia
ug: جەنۇبىي دوناي دەرياسى

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Pécs
ug: پېكىس

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Transdanubia
ug: ئوتتۇرا دوناي دەرياسى

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Székesfehérvár
ug: سېكېسفېخېرۋار

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Central Hungary
ug: ئوتتۇرا ۋېنگىرىيە

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Budapest
ug: بۇداپېشت

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Hungary
ug: شىمالىي ۋېنگىرىيە

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Miskolc
ug: مىسكولىج

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Northern Great Plain
ug: شىمالىي چوڭ تۈزلەڭلىك

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Debrecen
ug: دېبرېسېن

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Southern Great Plain
ug: جەنۇبىي چوڭ تۈزلەڭلىك

[ctx: hungary_regions.kgm]
en: Szeged
ug: شېگېد

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Iceland (Regions)
ug: ئىسلاندىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Not Iceland (Regions)
ug: ئىسلاندىيە ئەمەس (ئۆلكەلەر)

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: East Region
ug: شەرقىي ئۆلكە

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Egilsstaðir
ug: ئېگىلىسسادخىر

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Capital Region
ug: پايتەخت رايونى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Reykjavík
ug: رېيكياۋىك

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northeast Region
ug: شەرقىي شىمال ئۆلكىسى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Akureyri
ug: ئاكۇرېيرى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Northwest Region
ug: غەربىي شىمال ئۆلكىسى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Sauðárkrókur
ug: سائۇدھاركروكۇر

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: South Region
ug: جەنۇبىي رايون

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Selfoss
ug: سېلفوس

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Southern Peninsula
ug: جەنۇبىي يېرىم ئارال

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Keflavík
ug: كېفلاۋىك

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Westfjords
ug: غەربىي دېڭىز قولتۇقى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Ísafjörður
ug: ئىسافيوردۇر

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: West Region
ug: غەربىي ئۆلكە

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Borgarnes
ug: بورگارنېس

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Vatnajökull Glacier
ug: ۋاتنا مۇزلۇقى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Langjökull Glacier
ug: لاڭ مۇزلۇقى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Hofsjökull Glacier
ug: خوفسى مۇزلۇقى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Mýrdalsjökull Glacier
ug: مىردالس مۇزلۇقى

[ctx: iceland_regions.kgm]
en: Drangajökull Glacier
ug: دىرانگا مۇزلۇقى

[ctx: india.kgm]
en: India
ug: ھىندىستان

[ctx: india.kgm]
en: States and Territories
ug: ئىشتاتلار ۋە زېمىنلار

[ctx: india.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: india.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: india.kgm]
en: Not India
ug: ھىندىستان ئەمەس

[ctx: india.kgm]
en: Hyderabad
ug: خىدېراباد

[ctx: india.kgm]
en: Itanagar
ug: ئىتاناگار

[ctx: india.kgm]
en: Assam
ug: ئاسسام

[ctx: india.kgm]
en: Dispur
ug: دىسپۇر

[ctx: india.kgm]
en: Bihar
ug: بىخار

[ctx: india.kgm]
en: Patna
ug: پاتنا

[ctx: india.kgm]
en: Chhatisgarh
ug: چىخاتىسگارخ

[ctx: india.kgm]
en: Raipur
ug: رايپۇر

[ctx: india.kgm]
en: Goa
ug: گوئا

[ctx: india.kgm]
en: Panaji
ug: پاناجى

[ctx: india.kgm]
en: Gujarat
ug: گۇجارات

[ctx: india.kgm]
en: Gandhinagar
ug: گاندخىناگار

[ctx: india.kgm]
en: Haryana
ug: خاريانا

[ctx: india.kgm]
en: Shimla
ug: شىملا

[ctx: india.kgm]
en: Jammu and Kashmir
ug: جاممۇ ۋە كەشمىر

[ctx: india.kgm]
en: Srinagar
ug: سرىناگار

[ctx: india.kgm]
en: Jharkhand
ug: جاركەنت

[ctx: india.kgm]
en: Ranchi
ug: رانچى

[ctx: india.kgm]
en: Karnataka
ug: كارناتاكا

[ctx: india.kgm]
en: Bangalore
ug: بانگالور

[ctx: india.kgm]
en: Kerala
ug: كېرالا

[ctx: india.kgm]
en: Thiruvananthapuram
ug: ترىۋاندرۇم

[ctx: india.kgm]
en: Madhya Pradesh
ug: مادخىيا ئۆلكىسى

[ctx: india.kgm]
en: Bhopal
ug: بخوپال

[ctx: india.kgm]
en: Maharashtra
ug: ماخاراشتىرا

[ctx: india.kgm]
en: Mumbai
ug: بومباي

[ctx: india.kgm]
en: Manipur
ug: مانىپۇر

[ctx: india.kgm]
en: Imphal
ug: ئىمپال

[ctx: india.kgm]
en: Meghalaya
ug: مېگخالايا

[ctx: india.kgm]
en: Shillong
ug: شىللوڭ

[ctx: india.kgm]
en: Mizoram
ug: مىزورام

[ctx: india.kgm]
en: Aizawl
ug: ئائىزاۋل

[ctx: india.kgm]
en: Nagaland
ug: نىگالاند

[ctx: india.kgm]
en: Kohima
ug: كوخىما

[ctx: india.kgm]
en: Orissa
ug: ئورىسسا

[ctx: india.kgm]
en: Bhubaneswar
ug: بىخۇبانېسۋار

[ctx: india.kgm]
en: Punjab
ug: پۇنجاب

[ctx: india.kgm]
en: Rajasthan
ug: راجاستىخان

[ctx: india.kgm]
en: Jaipur
ug: جاىپۇر

[ctx: india.kgm]
en: Sikkim
ug: سىككىم

[ctx: india.kgm]
en: Gangtok
ug: گاڭتوك

[ctx: india.kgm]
en: Tamil Nadu
ug: تامىل نادۇ

[ctx: india.kgm]
en: Chennai
ug: چېنناي

[ctx: india.kgm]
en: Tripura
ug: تىرىپۇرا

[ctx: india.kgm]
en: Agartala
ug: ئاگارتالا

[ctx: india.kgm]
en: Uttaranchal
ug: ئۇتتارانچال

[ctx: india.kgm]
en: Dehradun
ug: دېخرادۇن

[ctx: india.kgm]
en: Uttar Pradesh
ug: ئۇتتار ئۆلكىسى

[ctx: india.kgm]
en: Lucknow
ug: لۇككنوۋ

[ctx: india.kgm]
en: West Bengal
ug: غەربىي بېنگال

[ctx: india.kgm]
en: Kolkata
ug: كالكۇتتا

[ctx: india.kgm]
en: Andaman and Nicobar Islands
ug: ئاندامان ۋە نىكوبار ئاراللىرى

[ctx: india.kgm]
en: Port Blair
ug: بىلائىر پورتى

[ctx: india.kgm]
en: Chandigarh
ug: چاندىگارخ

[ctx: india.kgm]
en: Dadra and Nagar Haveli
ug: دادرا ۋە ناگار خاۋېلى

[ctx: india.kgm]
en: Dadra
ug: دادرا

[ctx: india.kgm]
en: Daman and Diu
ug: دامان ۋە دىئۇ

[ctx: india.kgm]
en: Daman
ug: دامان

[ctx: india.kgm]
en: Lakshadweep
ug: لاكشادۋېپ

[ctx: india.kgm]
en: Kavaratti
ug: كاۋاراتتى

[ctx: india.kgm]
en: Pondicherry
ug: پوندىچېررى

[ctx: india.kgm]
en: Delhi
ug: دېھلى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

[ctx: indonesia.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: indonesia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Not Indonesia
ug: ھىندونېزىيە ئەمەس

[ctx: indonesia.kgm]
en: Nanggroe Aceh Darussalam
ug: ناڭگىروئې ئاسېخ دارۇسسالام

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banda Aceh
ug: باندا ئاسېخ

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sumatra
ug: شىمالىي سۇماترا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Medan
ug: مېدان

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sumatra
ug: غەربىي سۇماترا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Padang
ug: پاداڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau
ug: رىئائۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pekanbaru
ug: پېكانبارۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Riau Islands
ug: رىئائۇ ئاراللىرى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Tanjung Pinang
ug: تانجۇڭ پىناڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jambi
ug: جامبى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bengkulu
ug: بېڭكۇلۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sumatra
ug: جەنۇبىي سۇماترا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palembang
ug: پالېمباڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bangka-Belitung
ug: باڭكا-بېلىتۇڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pangkal Pinang
ug: پاڭكال پىناڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Lampung
ug: لامپۇڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandar Lampung
ug: باندار لامپۇڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta Special Capital Region
ug: جاكارتا پايتەخت ئالاھىدە رايونى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jakarta
ug: جاكارتا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banten
ug: بانتېن

[ctx: indonesia.kgm]
en: Serang
ug: سېراڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Java
ug: غەربىي جاۋا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bandung
ug: باندۇڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Java
ug: ئوتتۇرا جاۋا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Semarang
ug: سېماراڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta Special Region
ug: ياگياكارتا ئالاھىدە رايونى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Yogyakarta
ug: ياگياكارتا

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Java
ug: شەرقىي جاۋا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Surabaya
ug: سۇرابايا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Bali
ug: بالى ئارىلى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Denpasar
ug: دېنپاسار

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Nusa Tenggara
ug: غەربىي نۇسا تېڭگارا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mataram
ug: ماتارام

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Nusa Tenggara
ug: شەرقىي نۇسا تېڭگارا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kupang
ug: كۇپاڭ

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Kalimantan
ug: غەربىي كالىمانتان

[ctx: indonesia.kgm]
en: Pontianak
ug: پونتىئاناك

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Kalimantan
ug: ئوتتۇرا كالىمانتان

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palangkaraya
ug: پالاڭكارايا

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Kalimantan
ug: جەنۇبىي كالىمانتان

[ctx: indonesia.kgm]
en: Banjarmasin
ug: بانجارماسىن

[ctx: indonesia.kgm]
en: East Kalimantan
ug: شەرقىي كالىمانتان

[ctx: indonesia.kgm]
en: Samarinda
ug: سامارىندا

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Sulawesi
ug: شىمالىي سۇلاۋېسى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manado
ug: مانادو

[ctx: indonesia.kgm]
en: Gorontalo
ug: گورونتالوچە

[ctx: indonesia.kgm]
en: Central Sulawesi
ug: ئوتتۇرا سۇلاۋېسى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Palu
ug: پالۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: South East Sulawesi
ug: شەرقىي جەنۇبىي سۇلاۋېسى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Kendari
ug: كېندارى

[ctx: indonesia.kgm]
en: South Sulawesi
ug: جەنۇبىي سۇلاۋېسى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Makassar
ug: ماكاسسار

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Sulawesi
ug: غەربىي سۇلاۋېسى

[ctx: indonesia.kgm]
en: Mamuju
ug: مامۇجۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Maluku
ug: مالۇكۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ambon
ug: ئامبون

[ctx: indonesia.kgm]
en: North Maluku
ug: شىمالىي مالۇكۇ

[ctx: indonesia.kgm]
en: Ternate
ug: تېرناتې

[ctx: indonesia.kgm]
en: Papua
ug: پاپۇئا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Jayapura
ug: جاياپۇرا

[ctx: indonesia.kgm]
en: West Irian Jaya
ug: غەربىي ئىرىئان جايا

[ctx: indonesia.kgm]
en: Manokwari
ug: مانوكۋارى

[ctx: iran.kgm]
en: Iran
ug: ئىران

[ctx: iran.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: iran.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: iran.kgm]
en: Tehran
ug: تېھران

[ctx: iran.kgm]
en: Karaj
ug: كاراج

[ctx: iran.kgm]
en: Qom
ug: قۇم

[ctx: iran.kgm]
en: Markazi
ug: ماركازى

[ctx: iran.kgm]
en: Arak
ug: ئاراك

[ctx: iran.kgm]
en: Qazvin
ug: قازۋىن

[ctx: iran.kgm]
en: Gilan
ug: گىلان

[ctx: iran.kgm]
en: Rasht
ug: راشت

[ctx: iran.kgm]
en: Ardabil
ug: ئەردەبىل

[ctx: iran.kgm]
en: Zanjan
ug: زانجان

[ctx: iran.kgm]
en: East Azarbaijan
ug: شەرقىي ئەزەربەيجان

[ctx: iran.kgm]
en: Tabriz
ug: تەبرىز

[ctx: iran.kgm]
en: West Azarbaijan
ug: غەربىي ئەزەربەيجان

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh
ug: ئورۇمىيەھ

[ctx: iran.kgm]
en: Kurdistan
ug: كۇردىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Sanandaj
ug: سانانداج

[ctx: iran.kgm]
en: Hamedan
ug: ھەمەدان

[ctx: iran.kgm]
en: Kermanshah
ug: كېرمانشاھ

[ctx: iran.kgm]
en: Ilam
ug: ئىلام

[ctx: iran.kgm]
en: Lorestan
ug: لورېستان

[ctx: iran.kgm]
en: Khoram Abad
ug: خورام ئاباد

[ctx: iran.kgm]
en: Khuzestan
ug: خۇزېستان

[ctx: iran.kgm]
en: Ahvaz
ug: ئاۋاش

[ctx: iran.kgm]
en: Chaharmahal and Bakhtiari
ug: چاخارماھال-بەختىئارى

[ctx: iran.kgm]
en: shahr-e Kord
ug: شەھر كورد

[ctx: iran.kgm]
en: Kohkiluyeh and Buyer Ahmah
ug: كوخكىلۇيەھ ۋە بۇيەر ئاخمەھ

[ctx: iran.kgm]
en: Yasooj
ug: يەسۇج

[ctx: iran.kgm]
en: Bushehr
ug: بۇشېر

[ctx: iran.kgm]
en: Fars
ug: فارس

[ctx: iran.kgm]
en: Shiraz
ug: شىراز

[ctx: iran.kgm]
en: Hormozgan
ug: خورمۇزگان

[ctx: iran.kgm]
en: Bandar-e Abbas
ug: ئابباس پورتى

[ctx: iran.kgm]
en: Systan and Baluchistan
ug: سىستان ۋە بەلۇچىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Zahedan
ug: زاھېدان

[ctx: iran.kgm]
en: Kerman
ug: كېرمان

[ctx: iran.kgm]
en: Yazd
ug: يەزد

[ctx: iran.kgm]
en: Esfahan
ug: ئىسفاخان

[ctx: iran.kgm]
en: Semnan
ug: سېمنان

[ctx: iran.kgm]
en: Mazandaran
ug: مازانداران

[ctx: iran.kgm]
en: Sari
ug: سارى

[ctx: iran.kgm]
en: Golestan
ug: گولېستان

[ctx: iran.kgm]
en: Gorgan
ug: گورگان

[ctx: iran.kgm]
en: South Khorasan
ug: جەنۇبىي خوراسان

[ctx: iran.kgm]
en: Birjand
ug: بىرجاند

[ctx: iran.kgm]
en: Razavi Khorasan
ug: روزاۋى خوراسان

[ctx: iran.kgm]
en: Mashhad
ug: ماشخاد

[ctx: iran.kgm]
en: North Khorasan
ug: شىمالىي خوراسان

[ctx: iran.kgm]
en: Bojnoord
ug: بوجنۇرد

[ctx: iran.kgm]
en: Persian Gulf
ug: پارىس قولتۇقى

[ctx: iran.kgm]
en: Gulf of Oman
ug: ئومان قولتۇقى

[ctx: iran.kgm]
en: Caspian Sea
ug: كاسپىي دېڭىزى

[ctx: iran.kgm]
en: Oroomieh Lake
ug: ئۇرومىيەھ كۆلى

[ctx: iran.kgm]
en: Saudi Arabia
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Oman
ug: ئومان

[ctx: iran.kgm]
en: Iraq
ug: ئىراق

[ctx: iran.kgm]
en: Kuwait
ug: كۇۋەيت

[ctx: iran.kgm]
en: Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: iran.kgm]
en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

[ctx: iran.kgm]
en: Armenia
ug: ئەرمېنىيە

[ctx: iran.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: iran.kgm]
en: Qatar
ug: قاتار

[ctx: iran.kgm]
en: United Arab Emirates
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى

[ctx: iraq.kgm]
en: Iraq
ug: ئىراق

[ctx: iraq.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: iraq.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: iraq.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: iraq.kgm]
en: Not Iraq
ug: ئىراق ئەمەس

[ctx: iraq.kgm]
en: Baghdad
ug: باغداد

[ctx: iraq.kgm]
en: Salah ad Din
ug: سالاھ ئاد دىن

[ctx: iraq.kgm]
en: Diyala
ug: دىيالا

[ctx: iraq.kgm]
en: Wasit
ug: ۋاسىت

[ctx: iraq.kgm]
en: Maysan
ug: مايسان

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Basrah
ug: بەسرە

[ctx: iraq.kgm]
en: Dhi Qar
ug: دىخى-كار

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Muthanna
ug: مۇساننا

[ctx: iraq.kgm]
en: Al-Qādisiyyah
ug: قادىسىيياھ

[ctx: iraq.kgm]
en: Babil
ug: بابىل

[ctx: iraq.kgm]
en: Karbala
ug: كەربالا

[ctx: iraq.kgm]
en: An Najaf
ug: نەجەف

[ctx: iraq.kgm]
en: Al Anbar
ug: ئانبار

[ctx: iraq.kgm]
en: Ninawa
ug: نىناۋا

[ctx: iraq.kgm]
en: Dahuk
ug: داخۇك

[ctx: iraq.kgm]
en: Arbil
ug: ئاربىل

[ctx: iraq.kgm]
en: At Ta'mim (Kirkuk)
ug: تامىم (كىركۇك)

[ctx: iraq.kgm]
en: As Sulaymaniyah
ug: سۇلايمانىيە

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ireland (Provinces)
ug: ئىرېلاندىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Not Ireland (Provinces)
ug: ئىرېلاندىيە ئەمەس

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Leinster
ug: لېنىستېر

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Dublin
ug: دۇبلىن

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Munster
ug: مۇنىستېر

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Cork
ug: قاپقاق

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Connacht
ug: كوننات

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Galway
ug: گالۋېي

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Ulster
ug: ئۇلىستېر

[ctx: ireland_provinces.kgm]
en: Belfast
ug: بېلفاست

[ctx: israel.kgm]
en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

[ctx: israel.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: israel.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: israel.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: israel.kgm]
en: Not Israel
ug: ئىسرائىلىيە ئەمەس

[ctx: israel.kgm]
en: Jerusalem
ug: يېرۇسالېم

[ctx: israel.kgm]
en: Northern
ug: شىمالىي

[ctx: israel.kgm]
en: Nazareth
ug: نازېرات

[ctx: israel.kgm]
en: Haifa
ug: خايفا

[ctx: israel.kgm]
en: Center
ug: مەركەز

[ctx: israel.kgm]
en: Ramla
ug: راملا

[ctx: israel.kgm]
en: Tel Aviv
ug: تېل-ئاۋېۋ

[ctx: israel.kgm]
en: Southern
ug: جەنۇبىي

[ctx: israel.kgm]
en: Beersheba
ug: بېرشېبا

[ctx: italy.kgm]
en: Italy
ug: ئىتالىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: italy.kgm]
en: Not Italy
ug: ئىتالىيە ئەمەس

[ctx: italy.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: italy.kgm]
en: Sicily
ug: سىسىلىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Palermo
ug: پالېرمو

[ctx: italy.kgm]
en: Friuli Venezia Giulia
ug: فىرىئۇلى ۋېنېزىئا-گىئۇلىئا

[ctx: italy.kgm]
en: Trieste
ug: ترىېستې

[ctx: italy.kgm]
en: Abruzzo
ug: ئابرۇززو

[ctx: italy.kgm]
en: L'Aquila
ug: لاكۇئىلا

[ctx: italy.kgm]
en: Latium
ug: لاتىئۇم

[ctx: italy.kgm]
en: Rome
ug: رىم

[ctx: italy.kgm]
en: Calabria
ug: كالابرىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Catanzaro
ug: كانتانزارو

[ctx: italy.kgm]
en: Piedmont
ug: پىيېدمونت

[ctx: italy.kgm]
en: Turin
ug: تۇرىن

[ctx: italy.kgm]
en: Apulia
ug: ئاپۇلىيا

[ctx: italy.kgm]
en: Bari
ug: بارى

[ctx: italy.kgm]
en: Lombardy
ug: لومباردى

[ctx: italy.kgm]
en: Milan
ug: مىلان

[ctx: italy.kgm]
en: Umbria
ug: ئۇمبىرىيا

[ctx: italy.kgm]
en: Perugia
ug: پېرۇگىئا

[ctx: italy.kgm]
en: Trentino Alto Adige
ug: تىرېنتىنو ئالتو ئادىگې

[ctx: italy.kgm]
en: Trento
ug: تىرېنتو

[ctx: italy.kgm]
en: Molise
ug: مولىسە

[ctx: italy.kgm]
en: Campobasso
ug: كامپوباسسو

[ctx: italy.kgm]
en: Tuscany
ug: تۇسكانى

[ctx: italy.kgm]
en: Florence
ug: فىلورېنسې

[ctx: italy.kgm]
en: Emilia Romagna
ug: ئېمىلىيە روماگنا

[ctx: italy.kgm]
en: Bologna
ug: بولوگنا

[ctx: italy.kgm]
en: Val d'Aosta
ug: ۋال دائوستا

[ctx: italy.kgm]
en: Campania
ug: كامپانىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Naples
ug: ناپلېس

[ctx: italy.kgm]
en: Basilicata
ug: باسىلىكاتا

[ctx: italy.kgm]
en: Potenza
ug: پوتېنزا

[ctx: italy.kgm]
en: Liguria
ug: لىگۇرىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Genoa
ug: گېنوئا

[ctx: italy.kgm]
en: Sardinia
ug: ساردىنىيە

[ctx: italy.kgm]
en: Cagliari
ug: كاگلىئارى

[ctx: italy.kgm]
en: Marches
ug: مارچېس

[ctx: italy.kgm]
en: Ancona
ug: ئانكونا

[ctx: italy.kgm]
en: Veneto
ug: ۋېنېتو

[ctx: italy.kgm]
en: Venice
ug: ۋېنىتسىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Italy by Provinces
ug: ئىتالىيە ئۆلكەلەر

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Not Italy
ug: ئىتالىيە ئەمەس

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Asti
ug: ئاستى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Biella
ug: بىئېللا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cuneo
ug: كۇنېو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Novara
ug: نوۋارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Turin
ug: تۇرىن

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ug: ۋېربانو-كۇسىئو-ئوسسولا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vercelli
ug: ۋېرسېللى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bergamo
ug: بېرگامو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brescia
ug: بىرېسسىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Como
ug: كۆمە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cremona
ug: كىرېمونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecco
ug: لېككو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lodi
ug: لودى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Mantova
ug: مانتوۋا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Milan
ug: مىلان

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pavia
ug: پاۋىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sondrio
ug: سوندىرىئو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Varese
ug: ۋارېزې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bolzano
ug: بولزانو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trento
ug: تىرېنتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Belluno
ug: بېللۇنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Padova
ug: پادوۋا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rovigo
ug: روۋىگو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Treviso
ug: تىرېۋىسو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Venice
ug: ۋېنىتسىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Verona
ug: ۋېرونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vicenza
ug: ۋىسېنزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Gorizia
ug: گورىزىئا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pordenone
ug: پوردېنونې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trieste
ug: ترىېستې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Udine
ug: ئۇدىنې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Genoa
ug: گېنوئا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Imperia
ug: ئىمپېرىئا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: La Spezia
ug: لا-سىپېزىيا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Savona
ug: ساۋونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bologna
ug: بولوگنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ferrara
ug: فېررارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Forlì-Cesena
ug: فورلى-سېسېنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Modena
ug: مودېنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Parma
ug: پالما

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Piacenza
ug: پىئاسېنزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ravenna
ug: راۋېننا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio nell'Emilia
ug: رېگگىئو نىل ئېمىلىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rimini
ug: رىمىنى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Arezzo
ug: ئارېززو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Florence
ug: فىلورېنسې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Grosseto
ug: گىروسېتتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Livorno
ug: لىۋورنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lucca
ug: لۇككا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Massa-Carrara
ug: ماسسا-كاررارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pisa
ug: پىسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pistoia
ug: پىستويا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Prato
ug: پىراتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Siena
ug: سىئېنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Perugia
ug: پېرۇگىئا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Terni
ug: تېرنى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ancona
ug: ئانكونا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ascoli Piceno
ug: ئاسكولى پىسېنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Macerata
ug: ماسېراتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pesaro and Urbino
ug: پېسارو ۋە ئۇربىنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Frosinone
ug: فروسىنونې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Latina
ug: لاتىنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rieti
ug: رىېتى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Rome
ug: رىم

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Viterbo
ug: ۋىتېربو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Chieti
ug: چىئېتى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: L'Aquila
ug: لاكۇئىلا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Pescara
ug: پېسكارا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Teramo
ug: تېرامو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Campobasso
ug: كامپوباسسو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Isernia
ug: ئىسېرنىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Avellino
ug: ئاۋېللىنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Benevento
ug: بېنېۋېنتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caserta
ug: كاسېرتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Naples
ug: ناپلېس

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Salerno
ug: سالېرنو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Bari
ug: بارى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Brindisi
ug: بىرىندىسى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Foggia
ug: فوگگىئا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Lecce
ug: لېچچې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Taranto
ug: تارانتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Matera
ug: ماتېرا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Potenza
ug: پوتېنزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catanzaro
ug: كانتانزارو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cosenza
ug: كوسېنزا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Crotone
ug: كروتونې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Reggio di Calabria
ug: رېگگىئو ئىدى كالابرىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Vibo Valentia
ug: ۋىبو ۋالېنتىيە

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Agrigento
ug: ئاگرىگېنتو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Caltanissetta
ug: كالتانىسسېتتا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Catania
ug: كاتانىيا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Messina
ug: مېسسىنا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Palermo
ug: پالېرمو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Ragusa
ug: راگۇسا

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Syracuse
ug: سيراكۇسې

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Trapani
ug: تىراپانى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Cagliari
ug: كاگلىئارى

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Nuoro
ug: نۇئورو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Oristano
ug: ئورىستانو

[ctx: italyprovince.kgm]
en: Sassari
ug: ساسسارى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Jamaica
ug: يامايكا

[ctx: jamaica.kgm]
en: Parishes
ug: پارىشېس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: jamaica.kgm]
en: Not Jamaica
ug: يامايكا ئەمەس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: jamaica.kgm]
en: Portland
ug: پورتلاند

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Antonio
ug: ئانتونىيو پورتى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Andrew
ug: ساينىت-ئاندىرېۋ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Half Way Tree
ug: يېرىم يولدىكى دەرەخ

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Thomas
ug: ساينىت-توماس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Morant Bay
ug: مورانت قولتۇقى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Clarendon
ug: كىلارېندون

[ctx: jamaica.kgm]
en: May Pen
ug: ماي پېن

[ctx: jamaica.kgm]
en: Manchester
ug: مانچېستېر

[ctx: jamaica.kgm]
en: Mandeville
ug: ماندېۋىللې

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann
ug: ساينىت-ئان

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Ann's Bay
ug: ساينىت-ئان قولتۇقى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Catherine
ug: ساينىت-كاتېرىن

[ctx: jamaica.kgm]
en: Spanish Town
ug: ئىسپانىيە بازىرى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Mary
ug: ساينىت-مارى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Port Maria
ug: مارىيە پورتى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Hanover
ug: خانوۋېر

[ctx: jamaica.kgm]
en: Lucea
ug: لۇسىيە

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint Elizabeth
ug: ساينىت-ئېلىزابېس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Black River
ug: بلاكك رىۋېر

[ctx: jamaica.kgm]
en: Saint James
ug: ساينىت-جامېس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Montego Bay
ug: مونتېگو قولتۇقى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Trelawny
ug: تىرېلاۋنى

[ctx: jamaica.kgm]
en: Falmouth
ug: فالمۇس

[ctx: jamaica.kgm]
en: Westmoreland
ug: غەربىي مورېلاند

[ctx: jamaica.kgm]
en: Savanna-la-Mar
ug: ساۋاننا-لا-مار

[ctx: japan.kgm]
en: Japan
ug: ياپونىيە

[ctx: japan.kgm]
en: Prefectures
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: japan.kgm]
en: Out of Bounds
ug: چېگرا تېشى

[ctx: japan.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: japan.kgm]
en: Hokkaido
ug: خوككايدو

[ctx: japan.kgm]
en: Sapporo
ug: ساپپورو

[ctx: japan.kgm]
en: Aomori
ug: ئائومورى

[ctx: japan.kgm]
en: Iwate
ug: ئىۋاتې

[ctx: japan.kgm]
en: Morioka
ug: مورىئوكا

[ctx: japan.kgm]
en: Akita
ug: ئاكىتا

[ctx: japan.kgm]
en: Yamagata
ug: ياماگاتا

[ctx: japan.kgm]
en: Miyagi
ug: مىياگى

[ctx: japan.kgm]
en: Sendai
ug: سېنداي

[ctx: japan.kgm]
en: Niigata
ug: نىگاتا

[ctx: japan.kgm]
en: Fukushima
ug: فۇكۇشىما

[ctx: japan.kgm]
en: Nagano
ug: ناگانو

[ctx: japan.kgm]
en: Gunma
ug: گۇنما

[ctx: japan.kgm]
en: Maebashi
ug: مائېباشى

[ctx: japan.kgm]
en: Tochigi
ug: توچىگى

[ctx: japan.kgm]
en: Utsunomiya
ug: ئۇتسونومىيا

[ctx: japan.kgm]
en: Ibaraki
ug: ئىباراكى

[ctx: japan.kgm]
en: Mito
ug: مىتو

[ctx: japan.kgm]
en: Chiba
ug: چىبا

[ctx: japan.kgm]
en: Gifu
ug: گىفۇ

[ctx: japan.kgm]
en: Shizuoka
ug: شىزۇئوكا

[ctx: japan.kgm]
en: Saitama
ug: سائىتاما

[ctx: japan.kgm]
en: Yamanashi
ug: ياماناشى

[ctx: japan.kgm]
en: Koufu
ug: كوئۇفۇ

[ctx: japan.kgm]
en: Toyama
ug: توياما

[ctx: japan.kgm]
en: Ishikawa
ug: ئىشىكاۋا

[ctx: japan.kgm]
en: Kanazawa
ug: كانازاۋا

[ctx: japan.kgm]
en: Aichi
ug: ئائىچى

[ctx: japan.kgm]
en: Nagoya
ug: ناگويا

[ctx: japan.kgm]
en: Fukui
ug: فۇكۇئى

[ctx: japan.kgm]
en: Shiga
ug: شىگا

[ctx: japan.kgm]
en: Otsu
ug: ئوتسۇ

[ctx: japan.kgm]
en: Mie
ug: مىئې

[ctx: japan.kgm]
en: Tsu
ug: تىسۇ

[ctx: japan.kgm]
en: Kyoto
ug: كيوتو

[ctx: japan.kgm]
en: Hyogo
ug: خىيوگو

[ctx: japan.kgm]
en: Kobe
ug: كوبې

[ctx: japan.kgm]
en: Nara
ug: نارا

[ctx: japan.kgm]
en: Osaka
ug: ئوساكا

[ctx: japan.kgm]
en: Wakayama
ug: ۋاكاياما

[ctx: japan.kgm]
en: Okayama
ug: ئوكاياما

[ctx: japan.kgm]
en: Tottori
ug: توتتورى

[ctx: japan.kgm]
en: Shimane
ug: شىمانې

[ctx: japan.kgm]
en: Matsue
ug: ماتسۇئې

[ctx: japan.kgm]
en: Hiroshima
ug: خىروشىما

[ctx: japan.kgm]
en: Yamaguchi
ug: ياماگۇچى

[ctx: japan.kgm]
en: Fukuoka
ug: فۇكۇئوكا

[ctx: japan.kgm]
en: Oita
ug: ئويتا

[ctx: japan.kgm]
en: Miyazaki
ug: مىيازاكى

[ctx: japan.kgm]
en: Kagoshima
ug: كاگوشىما

[ctx: japan.kgm]
en: Kumamoto
ug: كۇماموتو

[ctx: japan.kgm]
en: Saga
ug: ساگا

[ctx: japan.kgm]
en: Nagasaki
ug: ناگاساكى

[ctx: japan.kgm]
en: Ehime
ug: ئېخىمې

[ctx: japan.kgm]
en: Matsuyama
ug: ماتسۇياما

[ctx: japan.kgm]
en: Kochi
ug: كۆچى

[ctx: japan.kgm]
en: Tokushima
ug: توكۇشىما

[ctx: japan.kgm]
en: Kagawa
ug: كاگاۋا

[ctx: japan.kgm]
en: Takamatsu
ug: تاكاماتسۇ

[ctx: japan.kgm]
en: Kanagawa
ug: كاناگاۋا

[ctx: japan.kgm]
en: Yokohama
ug: يوكوخاما

[ctx: japan.kgm]
en: Tokyo
ug: توكيو

[ctx: japan.kgm]
en: Okinawa
ug: ئوكىناۋا

[ctx: japan.kgm]
en: Naha
ug: ناخا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jharkhand
ug: جاركەنت

[ctx: jharkhand.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Not Jharkhand
ug: جاركەنت ئەمەس

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Garhwa
ug: كارخىۋا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Latehar
ug: لاتېخار

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Gumla
ug: گۇملا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Lohardaga
ug: لوخارداگا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Simdega
ug: سىمدېگا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Paschim Singhbhum
ug: غەربىي سىڭخىبخۇم

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chaibasa
ug: چايباسا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Ranchi
ug: رانچى

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Seraikela
ug: سېرايكېلا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Purba Singhbhum
ug: پۇربا سىڭخىبخۇم

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamshedpur
ug: جەمشىدپۇر

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Hazaribag
ug: خازارىباگ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Koderma
ug: كودېرما

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Giridih
ug: گىرىدىخ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Bokaro
ug: بوكارو

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dhanbad
ug: دىخانباد

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Jamtara
ug: جامتارا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Deoghar
ug: دېئوگخار

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Santhal Pargana
ug: سانتال پارگانا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Dumka
ug: دۇمكا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Pakur
ug: پاكۇر

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Sahibganj
ug: ساخىبگانج

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Godda
ug: گوددا

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Palamu
ug: پالامۇ

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Daltonganj
ug: دالتونگانج

[ctx: jharkhand.kgm]
en: Chatra
ug: چاترا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kazakhstan
ug: قازاقىستان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Not Kazakhstan
ug: قازاقىستان ئەمەس

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Astana
ug: ئاستانا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty city
ug: ئالمۇتا شەھىرى

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Baikonur
ug: بايقونۇر

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Almaty
ug: ئالمۇتا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taldykorgan
ug: تالدىقورغان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqmola
ug: ئاقمولا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Koksetau
ug: كۆكسېتاۋ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtöbe
ug: ئاقتۆبە

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Atyrau
ug: ئاتىرا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Batys Qazaqstan
ug: باتىس قازاقىستان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Oral
ug: ئورال

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Mangghystau
ug: ماڭغىستاۋ

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Aqtau
ug: ئاقتاي

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Ongtüstik Qazaqstan
ug: ئوڭتۈستىك قازاقىستان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shymkent
ug: شيمكېنت

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Pavlodar
ug: پاۋلودار

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qaraghandy
ug: قاراگخاندي

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Karaganda
ug: قاراغاندا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qostanay
ug: قوستاناي

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Kostanai
ug: قوستاناي

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Qyzylorda
ug: قىزىلئوردا

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Shyghys Qazaqstan
ug: شىغىس قازاقىستان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Öskemen
ug: ئۆسكېمېن

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Soltustik Qazaqstan
ug: سولتۇستىك قازاقىستان

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Petropavl
ug: پېتروپاۋل

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Zhambyl
ug: ژامبىل

[ctx: kazakhstan.kgm]
en: Taraz
ug: تاراز

en: E&xplore Map
ug: خەرىتە كۆرۈش(&X)

en: In this section left click on any part of the map to learn about the divisions
ug: بۇ بۆلەكتە چاشقىنەك سول كۇنۇپكىسىدا خەرىتىنىڭ خالىغان جايىنى چەكسىڭىز، ھەر قايسى جايلارنىڭ ئۇچۇرلىرىنى ئۆگىنەلەيسىز

en: Test Yourself:
ug: سىناق:

en: &Location of Regions
ug: رايونلاردىكى ئورۇنلار(&L)

en: In this challenge you are given a division name on the left under the menu and you must find it on the map and click on it
ug: بۇ قېتىملىق مۇسابىقىدە سىز چوقۇم خەرىتىدىن سول تىزىملىكنىڭ ئاستىدا ئىزاھلانغان دائىرىنى تېپىپ شۇ رايوننى چېكىڭ.

en: &Place Regions in the Map
ug: خەرىتىدىكى رايون ئورنى(&P)

en: In this challenge you are given the shape of a region and you must place it on the map
ug: بۇ قېتىملىق مۇسابىقىدە بىر رايوننىڭ شەكلىنى كۆرۈپ ئاندىن ئۇنى خەرىتىدىكى توغرا ئورنىغا قويىسىز

en: &Regions by Capital
ug: پايتەختى بويىچە رايونغا جاۋاب(&R)

en: In this quiz you have to guess the division name given its capital
ug: بۇ خىل سوئال شەكلىدە سىز بېرىلگەن پايتەخت ياكى ئۆلكىدىن ئۇنىڭ قايسى دۆلەت ياكى ئۆلكە ئىكەنلىكىگە جاۋاب بېرىسىز.

en: &Capitals of Regions
ug: رايوننىڭ مەركىزى(&R)

en: In this quiz you have to guess the capital of a given division name
ug: بۇ خىل سوئال شەكلىدە سىز بېرىلگەن دۆلەت ياكى ئۆلكە ئاتىغا ئاساسەن ئۇنىڭ پايتەختى ياكى مەركىزىگە جاۋاب بېرىسىز.

en: Re&gions by Flag
ug: بايراق بويىچە رايونغا جاۋاب(&R)

en: In this quiz you have to guess the division name given its flag
ug: بۇ خىل سوئال شەكلىدە بېرىلگەن دۆلەت بايرىقىغا ئاساسەن رايون ئاتىنى جاۋاب بېرىسىز.

en: &Flags of Regions
ug: رايوننىڭ بايرىقى(&F)

en: In this quiz you have to guess the flag of a division given its name
ug: بۇ خىل سوئال شەكلىدە سىز بېرىلگەن رايوننىڭ ئاتىغا ئاساسەن ئۇنىڭ بايرىقىغا جاۋاب بېرىسىز.

en: &Open Map...
ug: خەرىتە ئېچىش(&O)…

en: &Zoom
ug: كېڭەيت تارايت(&Z)

en: &Original Size
ug: ئەسلى چوڭلۇقى(&O)

en: &Automatic Zoom
ug: ئاپتوماتىك كېڭەيت تارايت(&Z)

en: &Move
ug: يۆتكە(&M)

en: Disclaimer
ug: دىققەت

en: Map author
ug: خەرىتە ئاپتورى

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Could not open last used map. Error parsing %1: %2
ug: ئەڭ ئاخىرقى قېتىم ئىشلەتكەن خەرىتىنى ئاچقىلى بولمىدى: %1 نى تەھلىل قىلىشتا خاتالىق كۆرۈلدى: %2

en: There is no current map
ug: نۆۋەتتىكى خەرىتە يوق

en: Number of Questions
ug: سوئال سانى

en: How many questions do you want? (1 to %1)
ug: قانچە سوئالغا جاۋاب بېرىسىز؟ (1 دىن %1 غىچە)

en: &Location of %1
ug: %1 نىڭ ئورنى(&L)

en: &Place %1 in the Map
ug: %1 نى خەرىتىگە جايلاشتۇر(&P)

en: %1 by Flag
ug: بايراق بويىچە %1

en: &Flags of %1
ug: %1 نىڭ بايرىقى(&F)

en: <qt>Current map:<br /><b>%1</b></qt>
ug: <qt>نۆۋەتتىكى خەرىتە:<br /><b>%1</b></qt>

en: Maps, flags, translations, etc. are as accurate as their respective authors could achieve, but KGeography should not be taken as an authoritative source.
ug: خەرىتە، بايراق، تەرجىمىدە مۇناسىپ تىلدىكى ئىگە تەرەپ تەرجىمە ئاساس قىلىنىدۇ، KGeography ئۆزىنىڭ نوپۇزىغا كاپالەتلىك قىلالمايدۇ.

en: This map has been created by %1.
ug: بۇ خەرىتىنى %1 قۇرغان.

en: Map Author
ug: خەرىتە يازغۇچى

note: i18n: ectx: label, entry (lastMap), group (general)
en: The last opened map
ug: ئاخىرقى قېتىم ئاچقان خەرىتە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ug: ئۈستى(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
ug: سول(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, centerRadio)
en: &Center
ug: ئوتتۇرا(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
ug: ئوڭ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottomRadio)
en: &Bottom
ug: ئاستى(&B)

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Kyrgyzstan
ug: قىرغىزىستان

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Not Kyrgyzstan
ug: قىرغىزىستان ئەمەس

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Bishkek
ug: بىشكەك

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Batken
ug: باتكېن

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Chui
ug: چۇ

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Jalal-Abad
ug: جالال ئاباد

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Naryn
ug: نارىن

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh
ug: ئوش

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Talas
ug: تالاس

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Issyk Kul
ug: ئىسسىق كۆل

[ctx: kyrgyzstan.kgm]
en: Osh city
ug: ئوش شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Latvia Districts (Pre 2009)
ug: لاتۋىيە رايونى (2009 ئىلگىرى)

[ctx: latvia.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: latvia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: latvia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: latvia.kgm]
en: Lithuania
ug: لىتۋانىيە

[ctx: latvia.kgm]
en: Belarus
ug: بېلارۇسىيە

[ctx: latvia.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: latvia.kgm]
en: Estonia
ug: ئېستونىيە

[ctx: latvia.kgm]
en: Aizkraukle
ug: ئائىزكىراۋكىلې

[ctx: latvia.kgm]
en: Alūksne
ug: ئالۇكىسنې

[ctx: latvia.kgm]
en: Balvi
ug: بالۋى

[ctx: latvia.kgm]
en: Bauska
ug: بائۇسكا

[ctx: latvia.kgm]
en: Cēsis
ug: سېسىس

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils
ug: دائۇگاۋپىلىس

[ctx: latvia.kgm]
en: Daugavpils city
ug: دائۇگاۋپىلىس شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Dobele
ug: دوبېلې

[ctx: latvia.kgm]
en: Gulbene
ug: گۇلبېنې

[ctx: latvia.kgm]
en: Jēkabpils
ug: جېكابپىلس

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava
ug: يېلگاۋا

[ctx: latvia.kgm]
en: Jelgava city
ug: يېلگاۋا شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Jūrmala city
ug: يۇرمالا شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Krāslava
ug: كىراسلاۋا

[ctx: latvia.kgm]
en: Kuldīga
ug: كۇلدىگا

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja
ug: لىېپāجا

[ctx: latvia.kgm]
en: Liepāja city
ug: لىئېپاجا شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Limbaži
ug: لىمبازى

[ctx: latvia.kgm]
en: Ludza
ug: لۇدزا

[ctx: latvia.kgm]
en: Madona
ug: مادونا

[ctx: latvia.kgm]
en: Ogre
ug: ئوگرې

[ctx: latvia.kgm]
en: Preiļi
ug: پرېيلى

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne
ug: رېزېكنې

[ctx: latvia.kgm]
en: Rēzekne city
ug: رېزېكنې شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga
ug: رىگا

[ctx: latvia.kgm]
en: Rīga city
ug: رىگا شەھىرى

[ctx: latvia.kgm]
en: Saldus
ug: سالدۇس

[ctx: latvia.kgm]
en: Talsi
ug: تالسى

[ctx: latvia.kgm]
en: Tukums
ug: تۇكۇمىس

[ctx: latvia.kgm]
en: Valka
ug: ۋالكا

[ctx: latvia.kgm]
en: Valmiera
ug: ۋالميېرا

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils
ug: ۋېنتىسپىلس

[ctx: latvia.kgm]
en: Ventspils city
ug: ۋېنتىسپىلس شەھىرى

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Liechtenstein
ug: لىچتېنشتېين بەگلىكى

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Municipalities
ug: ئاپتونوم رايونلار

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Not Liechtenstein
ug: لىچتېنشتېين بەگلىكى ئەمەس

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Balzers
ug: بالزېرس

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Eschen
ug: ئېسچېن

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Gamprin
ug: گامپرىن

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Mauren
ug: مائۇرېن

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Planken
ug: پىلانكېن

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Ruggell
ug: رۇگگېل

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schaan
ug: شائان

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Schelienberg
ug: شېلىنبېرگ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesen
ug: تىرېسېن

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Triesenberg
ug: تىرېسېنبېرگ

[ctx: liechtenstein.kgm]
en: Vaduz
ug: ۋادۇز

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lithuania (Municipalities)
ug: لىتۋانىيە (ئاپتونوم رايونلار)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Municipalities
ug: ئاپتونوم رايونلار

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Not Lithuania (Municipalities)
ug: لىتۋانىيە ئەمەس (ئاپتونوم رايونلار)

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Akmenė
ug: ئاكمېنې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Naujoji Akmenė
ug: نائۇجوجى ئاكمېنې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus city
ug: ئالىتۇس شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Alytus
ug: ئالىتۇس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Anykščiai
ug: ئانىكىسسى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Birštonas
ug: بىرىستوناس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Biržai
ug: بىرزاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Druskininkai
ug: دىرۇسكىنىنكاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Elektrėnai
ug: ئېلېكترېناي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ignalina
ug: ئىگنالىنا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jonava
ug: جوناۋا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Joniškis
ug: جونىسكىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Jurbarkas
ug: جۇرباركاس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaišiadorys
ug: كائىسىئادورىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kalvarija
ug: كالۋاجىرا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas city
ug: كائۇناس شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kaunas
ug: كائۇناس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kazlų Rūda
ug: كازلۇ رۇدا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kėdainiai
ug: كېدائىنىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kelmė
ug: كېلمې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda city
ug: كىلايپېدا شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Klaipėda
ug: كىلايپېدا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Gargždai
ug: گارگىزداي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kretinga
ug: كىرېتىنگا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Kupiškis
ug: كۇپىسكىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Lazdijai
ug: لازدىجاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Marijampolė
ug: مارىجامپولې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Mažeikiai
ug: مازېيكىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Molėtai
ug: مولېتاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Neringa
ug: نېرىنگا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Nida
ug: نىدا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pagėgiai
ug: پاگېگىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pakruojis
ug: پاكرۇئوجىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Palanga city
ug: پالانگا شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys city
ug: پانېۋېزىس شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Panevėžys
ug: پانېۋېزىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Pasvalys
ug: پاسۋالىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Plungė
ug: پىلۇنگې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Prienai
ug: پىرېناي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Radviliškis
ug: رادۋىلىشكىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Raseiniai
ug: راسېينىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rietavas
ug: تېتاۋاس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Rokiškis
ug: روكىشكىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Skuodas
ug: سكۇئوداس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šakiai
ug: شاكىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šalčininkai
ug: شالسىنىنكاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai city
ug: شائۇلىئاي شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šiauliai
ug: شائۇلىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilalė
ug: شىلالې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Šilutė
ug: شىلۇتې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Širvintos
ug: شىرۋىنتوس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Švenčionys
ug: شىۋېنچىئونىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Tauragė
ug: تائۇراگې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Telšiai
ug: تېلشىئاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Trakai
ug: تىراكاي

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Ukmergė
ug: ئۇكمېرگې

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Utena
ug: ئۇتېنا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Varėna
ug: ۋارېنا

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilkaviškis
ug: ۋىلكاۋىشكىس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius city
ug: ۋىلنىيۇس شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Vilnius
ug: ۋىلنيۇس

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Visaginas city
ug: ۋىساگىناس شەھىرى

[ctx: lithuania_municipalities.kgm]
en: Zarasai
ug: زاراساي

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg (Cantons)
ug: لىيۇكسېمبۇرگ (كانتونلار)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Cantons
ug: كانتونلار

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Not Luxembourg (Cantons)
ug: لىيۇكسېمبۇرگ ئەمەس (كانتونلار)

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Clervaux
ug: كلېرۋائۇكس

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Diekirch
ug: دىكىرچ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Redange
ug: رېدانگ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Vianden
ug: ۋىئاندېن

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Wiltz
ug: ۋىلتىز

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Echternach
ug: ئېچتېرناچ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Grevenmacher
ug: گىرېۋېنماچېر

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Remich
ug: رېمىچ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Capellen
ug: كاپېللېن

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Esch-sur-Alzette
ug: ئېش-سۇر-ئالزېتتې

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Luxembourg
ug: لىيۇكسېمبۇرگ

[ctx: luxembourg_cantons.kgm]
en: Mersch
ug: مېرش

en: Programmer and designer
ug: پروگراممىچى ۋە لايىھىلىگۈچى

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malaysia
ug: مالايشىيا

[ctx: malaysia.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: malaysia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: malaysia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Not Malaysia
ug: مالايشىيا ئەمەس

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kedah
ug: كېداخ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Alor Star
ug: ئالور ستار

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor
ug: جوخور

[ctx: malaysia.kgm]
en: Johor Bahru (Pasir Pelangi)
ug: جوخور باخرۇ (پاسىر پېلانگى)

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kelantan
ug: كېلانتان

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Bahru
ug: كوتا باخرۇ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Malacca
ug: مالاككا

[ctx: malaysia.kgm]
en: Negeri Sembilan
ug: نېگېرى سېمبىلان

[ctx: malaysia.kgm]
en: Seremban
ug: سېرېمبان

[ctx: malaysia.kgm]
en: Pahang
ug: پاخاڭ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuantan
ug: كۇانتان

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perak
ug: پېراك

[ctx: malaysia.kgm]
en: Ipoh
ug: ئىپوخ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Perlis
ug: پېرلىس

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kangar
ug: كانگار

[ctx: malaysia.kgm]
en: Penang
ug: پېناڭ

[ctx: malaysia.kgm]
en: George Town
ug: جورجتوۋن

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sabah
ug: ساباھ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kota Kinabalu
ug: كوتا-كىنابالۇ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Sarawak
ug: ساراۋاك

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuching
ug: كۇچىڭ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Selangor
ug: سېلانگور

[ctx: malaysia.kgm]
en: Shah Alam
ug: شاخ ئالام

[ctx: malaysia.kgm]
en: Terengganu
ug: تېرېڭگانۇ

[ctx: malaysia.kgm]
en: Kuala Terengganu
ug: كۇئالا تېرېڭگانۇ

[ctx: manipur.kgm]
en: Manipur
ug: مانىپۇر

[ctx: manipur.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: manipur.kgm]
en: Not Manipur
ug: مانىپۇر ئەمەس

[ctx: manipur.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: manipur.kgm]
en: Tamenglong
ug: تامېڭلوڭ

[ctx: manipur.kgm]
en: Senapati
ug: سېناپاتى

[ctx: manipur.kgm]
en: Thoubal
ug: تخوئۇبال

[ctx: manipur.kgm]
en: Bishnupur
ug: بىشنۇپۇر

[ctx: manipur.kgm]
en: Ukhrul
ug: ئۇكىخرۇل

[ctx: manipur.kgm]
en: Chandel
ug: چاندېل

[ctx: manipur.kgm]
en: Churachandpur
ug: چۇراچاندىپۇر

[ctx: @title:group]
en: %1 is the capital of...
ug: %1 قەيەرنىڭ پايتەختى…

[ctx: @title:group]
en: The capital of %1 is...
ug: %1 نىڭ پايتەختى…

en: %1 by Capital
ug: %1 پايتەختى بويىچە جاۋاب

en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: @info]
en: You have found a bug in a map. Please contact the author and tell the %1 map has nothing associated to color %2,%3,%4.
ug: سىز خەرىتىدىكى خاتالىقنى تاپتىڭىز. يازغۇچى بىلەن ئالاقىلىشىڭ، %1 غا خەرىتىدە %2، %3، %4 نىڭ رەڭگى بىلەن باغلانمىغانلىقىنى ئۇقتۇرۇڭ.

[ctx: @title]
en: %1 in Map
ug: خەرىتىدىكى %1

en: Choose Map to Use
ug: ئىشلىتىدىغان خەرىتىنى تاللاڭ

en: Error parsing %1: %2
ug: %1 تەھلىل قىلىش خاتالىقى: %2

en: Error parsing
ug: تەھلىل قىلىش خاتالىقى

en: The map image file for %1 does not exist
ug: %1 نىڭ خەرىتە سۈرەت ھۆججىتى مەۋجۇت ئەمەس

en: The flag image file for %1 does not exist
ug: %1 نىڭ بايراق سۈرەت ھۆججىتى مەۋجۇت ئەمەس

en: Invalid value in tag %1
ug: بەلگە %1 دىكى قىممەت ئىناۋەتسىز

en: There is already either a division called %1 or a division with the same colors as %2
ug: %1 ئاتالغان رايوندىن بىرى بار ياكى بىر رايوننىڭ رەڭگى بىلەن %2 نىڭ ئوخشاش

en: The map description file should begin with the %1 tag
ug: خەرىتە چۈشەندۈرۈش ھۆججىتى %1 بەلگىسىدىن باشلىنىدۇ

en: Could not open %1 for reading.
ug: %1 نى ئوقۇيالمىدى.

en: %1 does not exist.
ug: %1 مەۋجۇت ئەمەس.

en: The map description file should have a %1 tag inside %2
ug: خەرىتە چۈشەندۈرۈش ھۆججىتى %2 دا %1 بەلگىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

en: The map description file should have exactly one %1 tag inside %2
ug: خەرىتە چۈشەندۈرۈش ھۆججىتى %2 دا پەقەت بىرلا %1 بەلگىنى ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico (States)
ug: مېكسىكا (شتاتلار)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Not Mexico (States)
ug: مېكسىكا ئەمەس (شتاتلار)

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Aguascalientes
ug: ئاگۇئاسكالىيېنتېس

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California
ug: باخا كالىفورنىيە

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexicali
ug: مېكسىكالى

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Baja California Sur
ug: باخا كالىفورنىيە-سۇر

[ctx: mexico_states.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Campeche
ug: كامپېچې

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chiapas
ug: چىئاپاس

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tuxtla Gutiérrez
ug: تۇلسا گۇتىئېررېز

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chihuahua
ug: چىۋاۋا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Coahuila
ug: كوئاۋىلا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Saltillo
ug: سالتىللو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Colima
ug: كولىما

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Durango
ug: دۇرانگو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guanajuato
ug: گىۋانايۇتو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guerrero
ug: گۇيەررو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chilpancingo
ug: چىلپانسىنگو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hidalgo
ug: ھىدالگو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Pachuca
ug: پاچۇكا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Jalisco
ug: خالىسكو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Guadalajara
ug: گۇادالاخارا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: México
ug: مېكسىكا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Toluca
ug: تولۇكا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Michoacán
ug: مىچوئاكان

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelia
ug: مورېلىيە

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Morelos
ug: مورېلوس

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Cuernavaca
ug: كۇېرناۋاكا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nayarit
ug: نايارىت

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tepic
ug: تېپىك

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Nuevo León
ug: نۇيەۋو-لېئون

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Monterrey
ug: مونتېررېي

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Oaxaca
ug: ئوئاخاكا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Puebla
ug: پۇيېبلا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Querétaro
ug: كۇيېرېتارو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Santiago de Querétaro
ug: سانتىياگو دې كۇئېرېتارو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Quintana Roo
ug: قۇيىنتانا-رو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Chetumal
ug: چېتۇمال

[ctx: mexico_states.kgm]
en: San Luis Potosí
ug: سان-لۇئىس Potosí

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sinaloa
ug: سىنالوئا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Culiacán
ug: كۇلىاكان

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Sonora
ug: سونورا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Hermosillo
ug: خېرموسىلو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tabasco
ug: تاباسكو

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Villahermosa
ug: ۋىللاخېرموسا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tamaulipas
ug: تۇمائۇلىپاس

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Ciudad Victoria
ug: ۋىكتورىيە شەھىرى

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Tlaxcala
ug: تىلاكسكالا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Veracruz
ug: ۋېراكرۇز

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Xalapa
ug: خالاپا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Yucatán
ug: يۇكاتان

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mérida
ug: مېرىدا

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Zacatecas
ug: زاكاتېكاس

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Federal District
ug: فېدىرال رايونى

[ctx: mexico_states.kgm]
en: Mexico City
ug: مېكسىكا شەھىرى

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mongolia
ug: موڭغۇلىيە

[ctx: mongolia.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: mongolia.kgm]
en: Not Mongolia
ug: موڭغۇلىيە ئەمەس

[ctx: mongolia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: mongolia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arhangay
ug: ئارخانگاي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Tsetserleg
ug: تسېتسېرلېگ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayan-Ölgiy
ug: بايان-ئۆلگىي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ölgiy
ug: ئۆلگىي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bayanhongor
ug: بايانخونگور

[ctx: mongolia.kgm]
en: Bulgan
ug: بۇلگان

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan-Uul
ug: بارخان-ئۇئۇل

[ctx: mongolia.kgm]
en: Darhan
ug: دارخان

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornod
ug: دورنود

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choybalsan
ug: چويبالسان

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dornogovĭ
ug: دورنوگوۋى

[ctx: mongolia.kgm]
en: Saynshand
ug: ساينشاند

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dundgovĭ
ug: دۇندگوۋى

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mandalgovĭ
ug: ماندالگوۋى

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭ-Altay
ug: گوۋى-ئالتاي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Altay
ug: ئالتاي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Govĭsümber
ug: گوۋىسۈمبېر

[ctx: mongolia.kgm]
en: Choyr
ug: چوير

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hentiy
ug: خېنتىي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Öndörhaan
ug: ئۆندۆرخان

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hovd
ug: خوۋد

[ctx: mongolia.kgm]
en: Hövsgöl
ug: خۆۋسگۆل

[ctx: mongolia.kgm]
en: Mörön
ug: مۆرۆن

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ömnögovĭ
ug: ئۆمنۆگوۋى

[ctx: mongolia.kgm]
en: Dalanzadgad
ug: دالانزادگاد

[ctx: mongolia.kgm]
en: Orhon
ug: ئورخۇن

[ctx: mongolia.kgm]
en: Erdenet
ug: ئېردېنېت

[ctx: mongolia.kgm]
en: Övörhangay
ug: ئۆۋۆرخانگاي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Arvayheer
ug: ئارۋايخېر

[ctx: mongolia.kgm]
en: Selenge
ug: سېلېنگې

[ctx: mongolia.kgm]
en: Sühbaatar
ug: سۈخبائاتار

[ctx: mongolia.kgm]
en: Baruun-Urt
ug: بارۇئۇن-ئۇرت

[ctx: mongolia.kgm]
en: Töv
ug: تۆۋ

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zuunmod
ug: زۇئۇنمود

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uvs
ug: ئۇۋس

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulaangom
ug: ئۇلائانگوم

[ctx: mongolia.kgm]
en: Zavhan
ug: زاۋخان

[ctx: mongolia.kgm]
en: Uliastay
ug: ئۇلىئاستاي

[ctx: mongolia.kgm]
en: Ulan Bator
ug: ئۇلان باتور

en: Wikipedia page
ug: ۋىكى قامۇس بەت

[ctx: ncamerica.kgm]
en: North and Central America
ug: ئوتتۇرا شىمالىي ئامېرىكا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Not North and Central America
ug: ئوتتۇرا شىمالىي ئامېرىكا ئەمەس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Canada
ug: كانادا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Ottawa
ug: ئوتتاۋا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: El Salvador
ug: سالۋادور

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San Salvador
ug: سان-سالۋادور

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The United States of America
ug: ئامېرىكا قوشما شتاتلىرى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Washington D.C.
ug: ۋاشىنگتون D.C.

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Bahamas
ug: باھاما

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nassau
ug: ناسسائۇ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: The Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Santo Domingo
ug: سانتو-دومىنگو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Haiti
ug: ھايتى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port-au-Prince
ug: پورت-ئو-پىرىنس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Cuba
ug: كۇبا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Havana
ug: ھاۋانا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Jamaica
ug: يامايكا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Dominica
ug: دومىنىكا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Roseau
ug: روسېئاۋ

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ug: ئانتىگۋا ۋە باربۇدا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: St. John's
ug: ساينىت-جون

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Barbados
ug: باربادوس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Bridgetown
ug: بىرىجتوۋن

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ug: تىرىنىداد ۋە توباگو

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Port of Spain
ug: ئىسپانىيە پورتى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico
ug: مېكسىكا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Mexico City
ug: مېكسىكا شەھىرى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala
ug: گىۋاتېمالا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guatemala City
ug: گىۋاتېمالا شەھىرى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belize
ug: بېلىز

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Belmopan
ug: بېلموپان

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Honduras
ug: ھوندۇراس

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Tegucigalpa
ug: تېگۇسىگالپا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Nicaragua
ug: نىكاراگۇئا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Managua
ug: ماناگۇئا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Costa Rica
ug: كوستارىكا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: San José
ug: سان-خوسې

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama
ug: پاناما

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Panama City
ug: پاناما شەھىرى

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Greenland [Denmark]
ug: گىرېنلاند [دانىيە]

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Guyana
ug: گىۋىيانا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Venezuela
ug: ۋېنېزۇئېلا

[ctx: ncamerica.kgm]
en: Colombia
ug: كولومبىيە

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Nepal (Zones)
ug: نېپال (ئۆلكەلەر)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Zones
ug: ئۆلكەلەر

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Not Nepal (Zones)
ug: نېپال ئەمەس (ئۆلكەلەر)

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bagmati
ug: باگماتى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Bheri
ug: بىخېرى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Dhawalagiri
ug: دىخاۋالاگىرى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Gandaki
ug: گانداكى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Janakpur
ug: جاناكپۇر

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Karnali
ug: كارنالى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Koshi
ug: كوشى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Lumbini
ug: لۇمبىنى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mahakali
ug: ماخاكالى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Mechi
ug: مېچى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Narayani
ug: نارايانى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Rapti
ug: راپتى

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Sagarmatha
ug: ساگارماتخا

[ctx: nepal_zones.kgm]
en: Seti
ug: سېتى

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Netherlands
ug: گوللاندىيە

[ctx: netherlands.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: netherlands.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: netherlands.kgm]
en: Not The Netherlands
ug: گوللاندىيە ئەمەس

[ctx: netherlands.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Friesland
ug: گىريېسلاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Leeuwarden
ug: لېۇۋاردېن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Groningen
ug: گىرونىنگېن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Drenthe
ug: دىرېنتې

[ctx: netherlands.kgm]
en: Assen
ug: ئاسسېن

[ctx: netherlands.kgm]
en: Overijssel
ug: يۇقىرى ئىجسسېل

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zwolle
ug: زىۋوللې

[ctx: netherlands.kgm]
en: Gelderland
ug: گېلدېرلاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Arnhem
ug: ئارنىخېم

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Brabant
ug: شىمالىي بىرابانت

[ctx: netherlands.kgm]
en: 's Hertogenbosch
ug: سىخېرتوگېنبوس

[ctx: netherlands.kgm]
en: Limburg
ug: لىمبۇرگ

[ctx: netherlands.kgm]
en: Maastricht
ug: مااسترىچت

[ctx: netherlands.kgm]
en: Flevoland
ug: فىلېۋولاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Lelystad
ug: لېلىستاد

[ctx: netherlands.kgm]
en: Utrecht
ug: ئۇترېچىت

[ctx: netherlands.kgm]
en: Zeeland
ug: زېلاند

[ctx: netherlands.kgm]
en: Middelburg
ug: مىددېلبۇرگ

[ctx: netherlands.kgm]
en: North Holland
ug: شىمالىي گوللاندىيە

[ctx: netherlands.kgm]
en: Haarlem
ug: خارلېم

[ctx: netherlands.kgm]
en: South Holland
ug: جەنۇبىي گوللاندىيە

[ctx: netherlands.kgm]
en: The Hague
ug: خاگۋې

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New-Zealand
ug: يېڭى زېلاند

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Not New-Zealand
ug: يېڭى زېلاند ئەمەس

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Northland
ug: شىمالىي زېمىن

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whangarei
ug: ۋىخانگارېي

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland
ug: ئاۋكلاند

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Auckland City
ug: ئاۋكلاند شەھىرى

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Waikato
ug: ۋايكاتو

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hamilton
ug: ھامىلتون

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Bay of Plenty
ug: باي-ئوف-پىلېنتى

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Whakatane
ug: ۋخاكاتانې

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Gisborne
ug: گىسبورنې

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Hawke's Bay
ug: خاۋكېس باي

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Napier/Hastings
ug: ناپىئېر/خاستىڭس

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Taranaki
ug: تاراناكى

[ctx: new-zealand.kgm]
en: New Plymouth
ug: يېڭى پلىموئۇس

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Manawatu-Wanganui
ug: ماناۋاتۇ-ۋانگانۇي

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wanganui
ug: ۋانگانۇي

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Wellington
ug: ۋېللىڭتون

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Tasman
ug: تاسمان

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Nelson City
ug: نېلسون شەھىرى

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Marlborough
ug: مارىلبورو

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Blenheim
ug: بىلېنخېم

[ctx: new-zealand.kgm]
en: West Coast
ug: غەربىي كوست

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Grey Mouth
ug: كۈلرەڭ ئېغىز

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Canterbury
ug: گانتېربۇرى

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Christchurch
ug: چرىستچۇرچ

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Otago
ug: ئوتاگو

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Dunedin
ug: دۇنېدىن

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Southland
ug: جەنۇبىي زېمىن

[ctx: new-zealand.kgm]
en: Invercargil
ug: ئىنۋېرسارگىل

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nicaragua
ug: نىكاراگۇئا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Not Nicaragua
ug: نىكاراگۇئا ئەمەس

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Nueva Segovia
ug: يېڭى سېگوۋىئا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Ocotal
ug: ئوكوتال

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Madriz
ug: مادرىز

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Somoto
ug: سوموتو

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Estelí
ug: ئېستېلى

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chinandega
ug: چىناندېگا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: León
ug: لېون

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Managua
ug: ماناگۇئا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Masaya
ug: ماسايا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Carazo
ug: كارازو

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotepe
ug: جىنوتېپې

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Granada
ug: گىراندا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Rivas
ug: رىۋاس

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Chontales
ug: چونتالېس

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Juigalpa
ug: جۇىگالپا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Boaco
ug: بوئاكو

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Matagalpa
ug: ماتاگالپا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Jinotega
ug: جىنوتېگا

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Río San Juan
ug: رىئو سان خۇئان

[ctx: nicaragua.kgm]
en: San Carlos
ug: سان-كارلوس

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Norte
ug: شىمالىي ئاتلانتىك ئوكيان

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Puerto Cabezas
ug: پۇېرتو كابېزاس

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Atlántico Sur
ug: جەنۇبىي ئاتلانتىك ئوكيان

[ctx: nicaragua.kgm]
en: Bluefields
ug: بلۇېفىېلدس

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Korea
ug: چاۋشيەن

[ctx: north_korea.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: north_korea.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: north_korea.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Not North (Korea)
ug: شىمالىي ئەمەس (كورېيە)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang
ug: چاگاڭ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Chagang-do
ug: چاگاڭدو

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hamgyŏng
ug: شىمالىي خامگىيوڭ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-pukto
ug: خامگىيوڭ-پۇكتو

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hamgyŏng
ug: جەنۇبىي گامگىيوڭ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hamgyŏng-namdo
ug: خامگىيوڭ-نامدو

[ctx: north_korea.kgm]
en: North Hwanghae
ug: شىمالىي خۋاڭخا

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-pukto
ug: خۋاڭخا-پۇكتو

[ctx: north_korea.kgm]
en: South Hwanghae
ug: جەنۇبىي خۋاڭخا

[ctx: north_korea.kgm]
en: Hwanghae-namdo
ug: خۋاڭخا-نامدو

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏn
ug: كاڭۋون

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kangwŏndo
ug: كاڭۋوندو

[ctx: north_korea.kgm]
en: North P'yŏngan
ug: شىمالىي پىيونگان

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-pukto
ug: پىيونگان-پۇكتو

[ctx: north_korea.kgm]
en: South P'yŏngan
ug: جەنۇبىي پىيونگان

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngan-namdo
ug: پىيونگان-نامدو

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang
ug: رىياڭگاڭ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Ryanggang-do
ug: رىياڭگاڭ-دو

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Industrial Region
ug: كائېسوڭ سانائەت رايونى

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kaesŏng Kong-ŏp Chigu
ug: كائېسوڭ كوڭ ئوپ چىگۇ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Tourist Region
ug: كۇمگاڭسان ساياھەت رايونى

[ctx: north_korea.kgm]
en: Kŭmgangsan Kwangwang Chigu
ug: كۇمگاڭسان كىۋاڭۋاڭ چىگۇ

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju Special Administrative Region
ug: سىنۇئىجۇ ئالاھىدە باشقۇرۇش رايونى

[ctx: north_korea.kgm]
en: Sinŭiju T'ŭkpyŏl Haengjŏnggu
ug: سىنۇئىجۇ تىئۇكپيول خائېڭجوڭگۇ

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang
ug: پىيوڭياڭ

[ctx: north_korea.kgm]
en: P'yŏngyang Chikhalsi
ug: پىيوڭياڭ چىكخالسى

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong)
ug: راسون (راجىن-سونباڭ)

[ctx: north_korea.kgm]
en: Rasŏn (Rajin-Sŏnbong) Chikhalsi
ug: راسون (راجىن-سونباڭ) چىكخالسى

[ctx: norway.kgm]
en: Norway
ug: نورۋېگىيە

[ctx: norway.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: norway.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: norway.kgm]
en: Not Norway
ug: نورۋېگىيە ئەمەس

[ctx: norway.kgm]
en: Nordland
ug: نوردلاند

[ctx: norway.kgm]
en: Bodø
ug: بودو

[ctx: norway.kgm]
en: Steinkjer
ug: سىتېينكىيېر

[ctx: norway.kgm]
en: Molde
ug: مولدې

[ctx: norway.kgm]
en: Rogaland
ug: روگالاند

[ctx: norway.kgm]
en: Stavanger
ug: سىتاۋانگېر

[ctx: norway.kgm]
en: Oslo
ug: ئوسلو

[ctx: oceania.kgm]
en: Oceania
ug: ئوكيانىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: oceania.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: oceania.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: oceania.kgm]
en: Not Oceania
ug: ئوكيانىيە ئەمەس

[ctx: oceania.kgm]
en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Canberra
ug: كانبېررا

[ctx: oceania.kgm]
en: Norfolk island (Australia)
ug: نورفولك ئارىلى (ئاۋسترالىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: oceania.kgm]
en: New Zealand
ug: يېڭى زېلاندىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Wellington
ug: ۋېللىڭتون

[ctx: oceania.kgm]
en: Cook islands (New Zealand)
ug: كۇك ئاراللىرى (يېڭى زېلاندىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Avarua
ug: ئاۋارۇئا

[ctx: oceania.kgm]
en: Niue (New Zealand)
ug: نىيۇئې (يېڭى زېلاندىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Alofi
ug: ئالوفى

[ctx: oceania.kgm]
en: Tokelau (New Zealand)
ug: توكېلاۋ (يېڭى زېلاندىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: East Timor
ug: شەرقىي تىمور

[ctx: oceania.kgm]
en: Dili
ug: دىلى

[ctx: oceania.kgm]
en: Easter Island
ug: پاسكاليا ئارىلى

[ctx: oceania.kgm]
en: Hanga Roa
ug: خانگاروئا

[ctx: oceania.kgm]
en: Fiji
ug: فىجى

[ctx: oceania.kgm]
en: Suva
ug: سۇۋا

[ctx: oceania.kgm]
en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Jakarta
ug: جاكارتا

[ctx: oceania.kgm]
en: Papua New Guinea
ug: پاپۇئا يېڭى گىۋىنېيەسى

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Moresby
ug: مورېسبى پورتى

[ctx: oceania.kgm]
en: Solomon Islands
ug: سولومون تاقىم ئاراللىرى

[ctx: oceania.kgm]
en: Honiara
ug: خونيارا

[ctx: oceania.kgm]
en: Vanuatu
ug: ۋانۇئاتۇ

[ctx: oceania.kgm]
en: Port Vila
ug: ۋىلا پورتى

[ctx: oceania.kgm]
en: Federated States of Micronesia
ug: مىكرونېزىيە فېدېراتسىيەسى

[ctx: oceania.kgm]
en: Palikir
ug: پالىكىر

[ctx: oceania.kgm]
en: Kiribati
ug: كىرىباتى

[ctx: oceania.kgm]
en: South Tarawa
ug: جەنۇبىي تاراۋا

[ctx: oceania.kgm]
en: Marshall Islands
ug: مارشال تاقىم ئاراللىرى

[ctx: oceania.kgm]
en: Majuro
ug: ماجۇرو

[ctx: oceania.kgm]
en: Nauru
ug: ناۋرۇچە

[ctx: oceania.kgm]
en: Yaren
ug: يارېن

[ctx: oceania.kgm]
en: Palau
ug: پالاۋ

[ctx: oceania.kgm]
en: Melekeok
ug: مېلېكېوك

[ctx: oceania.kgm]
en: New Caledonia (France)
ug: يېڭى كالېدونىيە (فىرانسىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Noumea
ug: نۇمېئا

[ctx: oceania.kgm]
en: French Polynesia (France)
ug: فىرانسىيە پولىنېزىيە (فىرانسىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Papeete
ug: پاپىت

[ctx: oceania.kgm]
en: Wallis and Futuna (France)
ug: ۋاللىس ۋە فۇتۇنا (فىرانسىيە)

[ctx: oceania.kgm]
en: Mata Utu
ug: ماتا ئۇتۇ

[ctx: oceania.kgm]
en: Samoa
ug: ساموئا

[ctx: oceania.kgm]
en: Apia
ug: ئاپىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Tonga
ug: تونگا

[ctx: oceania.kgm]
en: Nuku'alofa
ug: نوكۇئالوفا

[ctx: oceania.kgm]
en: Tuvalu
ug: تۇۋالۇچە

[ctx: oceania.kgm]
en: Funafuti
ug: فۇنافۇتى

[ctx: oceania.kgm]
en: Pitcairn islands (United Kingdom)
ug: پىتكاير تاقىم ئاراللىرى (ئەنگلىيە پادىشاھلىقى)

[ctx: oceania.kgm]
en: Adamstown
ug: ئادامستوۋن

[ctx: oceania.kgm]
en: Hawaii (USA)
ug: ھاۋاي (ئا ق ش)

[ctx: oceania.kgm]
en: Honolulu
ug: ھونولۇلۇ

[ctx: oceania.kgm]
en: American Samoa (USA)
ug: ئامېرىكا تەۋەلىكىدىكى ساموئا (ئا ق ش)

[ctx: oceania.kgm]
en: Pago Pago
ug: پاگو-پاگو

[ctx: oceania.kgm]
en: Guam (USA)
ug: گۇئام ئارىلى (ئا ق ش)

[ctx: oceania.kgm]
en: Hagåtña
ug: ئاگانىيە

[ctx: oceania.kgm]
en: Northern Mariana islands (USA)
ug: شىمالىي مارىيانا ئاراللىرى (ئا ق ش)

[ctx: oceania.kgm]
en: Saipan
ug: سايپان

[ctx: oceania.kgm]
en: United States Minor Outlying Islands
ug: ئامېرىكا تەۋەلىكىدىكى سىرتقى كىچىك ئاراللار

[ctx: oman.kgm]
en: Oman
ug: ئومان

[ctx: oman.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: oman.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: oman.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: oman.kgm]
en: Not Oman
ug: ئومان ئەمەس

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dakhiliyah
ug: ئاد داكخىلىيەھ

[ctx: oman.kgm]
en: Al Batinah
ug: ئال باتىناخ

[ctx: oman.kgm]
en: Al Wusta
ug: ئال ۋۇستا

[ctx: oman.kgm]
en: Ash Sharqiyah
ug: ئاش شارقىيەھ

[ctx: oman.kgm]
en: Ad Dhahirah
ug: ئاد دخاخىرا

[ctx: oman.kgm]
en: Muscat
ug: مەسقات

[ctx: oman.kgm]
en: Musandam
ug: مۇساندام

[ctx: oman.kgm]
en: Dhofar
ug: دىخوفار

[ctx: pakistan.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: pakistan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: pakistan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: pakistan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: pakistan.kgm]
en: Not Pakistan
ug: پاكىستان ئەمەس

[ctx: pakistan.kgm]
en: Balochistan
ug: بالوچىستان

[ctx: pakistan.kgm]
en: Quetta
ug: كۇئېتتا

[ctx: pakistan.kgm]
en: Khyber Pakhtunkhwa
ug: كخىبېر پاكخىتۇنكىخۋا

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar
ug: پېشاۋار

[ctx: pakistan.kgm]
en: Punjab
ug: پۇنجاب

[ctx: pakistan.kgm]
en: Lahore
ug: لاخور

[ctx: pakistan.kgm]
en: Sindh
ug: سىندىخى

[ctx: pakistan.kgm]
en: Karachi
ug: كاراچى

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad Capital Territory
ug: ئىسلامئاباد پايتەخت زېمىنى

[ctx: pakistan.kgm]
en: Islamabad
ug: ئىسلامئاباد

[ctx: pakistan.kgm]
en: Federally Administered Tribal Areas
ug: فىدېراتسىيە باشقۇرۇشىدىكى قابىلە رايونلىرى

[ctx: pakistan.kgm]
en: Peshawar and Islamabad
ug: پىشاۋەر ۋە ئىسلامئاباد

[ctx: pakistan.kgm]
en: Azad Kashmir
ug: ئازاد كەشمىر

[ctx: pakistan.kgm]
en: Muzaffarabad
ug: مۇزەففەرئاباد

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit-Baltistan
ug: گىلگىت-بالتىستان

[ctx: pakistan.kgm]
en: Gilgit
ug: گىلگىت

[ctx: panama.kgm]
en: Panama
ug: پاناما

[ctx: panama.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: panama.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: panama.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: panama.kgm]
en: Not Panama
ug: پاناما ئەمەس

[ctx: panama.kgm]
en: Bocas del Toro
ug: بوكاس دېل تورو

[ctx: panama.kgm]
en: Chiriquí
ug: چىرىكۋى

[ctx: panama.kgm]
en: David
ug: داۋىد

[ctx: panama.kgm]
en: Coclé
ug: كوكلې

[ctx: panama.kgm]
en: Penonomé
ug: پېنونومې

[ctx: panama.kgm]
en: Colón
ug: كولون

[ctx: panama.kgm]
en: Darién
ug: داريېن

[ctx: panama.kgm]
en: La Palma
ug: لا پالما

[ctx: panama.kgm]
en: Herrera
ug: خېررېرا

[ctx: panama.kgm]
en: Chitré
ug: چىترې

[ctx: panama.kgm]
en: Los Santos
ug: لوس سانتوس

[ctx: panama.kgm]
en: Las Tablas
ug: لاس تابلاس

[ctx: panama.kgm]
en: Panamá
ug: پاناما

[ctx: panama.kgm]
en: Veraguas
ug: ۋېراگۇئاس

[ctx: panama.kgm]
en: Santiago de Veraguas
ug: سانتىياگو دې ۋېراگۇئاس

[ctx: panama.kgm]
en: Emberá
ug: ئېمبېرا

[ctx: panama.kgm]
en: Union Choco
ug: چوكو ئىتتىپاقى

[ctx: panama.kgm]
en: Kuna Yala
ug: كۇنا يالا

[ctx: panama.kgm]
en: El Porvenir
ug: ئېل پورۋېنىر

[ctx: panama.kgm]
en: Ngöbe-Buglé
ug: نىگۆبې-بۇگلې

[ctx: panama.kgm]
en: Chichica
ug: چىچىكا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguay
ug: پاراگۋاي

[ctx: paraguay.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: paraguay.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Not Paraguay
ug: پاراگۋاي

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraguay
ug: يۇقىرى پاراگۋاي

[ctx: paraguay.kgm]
en: Fuerte Olimpo
ug: ئولىمپو قورغىنى

[ctx: paraguay.kgm]
en: Alto Paraná
ug: يۇقىرى پارانا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ciudad del Este
ug: ئېستې شەھىرى

[ctx: paraguay.kgm]
en: Amambay
ug: ئامامباي

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pedro Juan Caballero
ug: پېدرو خۇئان كاباللېرو

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción Capital District
ug: ئاسۇنسىيون پايتەخت رايونى

[ctx: paraguay.kgm]
en: Asunción
ug: ئاسۇنسىيون

[ctx: paraguay.kgm]
en: Boquerón
ug: بوكېرون

[ctx: paraguay.kgm]
en: Filadelfia
ug: فىلادېلفىيە

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caaguazú
ug: كائاگۇئازۇ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Coronel Oviedo
ug: ئوۋىيدو بازىرى

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caazapá
ug: كائازاپا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Canindeyú
ug: كانىندېيۇ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Salto del Guairá
ug: سالتو دېل گۇئائىرا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Central
ug: ئوتتۇرا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Areguá
ug: ئارېگۇئا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Concepción
ug: كونسېپسىون

[ctx: paraguay.kgm]
en: Cordillera
ug: كوردىللېرا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Caacupé
ug: كائاكۇپې

[ctx: paraguay.kgm]
en: Guairá
ug: گۇئائىرا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Villarrica
ug: ۋىللاررىكا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Itapúa
ug: ئىتاپۇئا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Encarnación
ug: ئېنكارناسىئون

[ctx: paraguay.kgm]
en: Misiones
ug: مىسىئونېس

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Juan Bautista
ug: سان خۇئان بائۇتىستا

[ctx: paraguay.kgm]
en: Ñeembucú
ug: نېئېمبۇكۇ

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pilar
ug: پىلار

[ctx: paraguay.kgm]
en: Paraguarí
ug: پاراگۇئارى

[ctx: paraguay.kgm]
en: Presidente Hayes
ug: خايېس ئەلباش

[ctx: paraguay.kgm]
en: Pozo Colorado
ug: پوزو كولورادو

[ctx: paraguay.kgm]
en: San Pedro
ug: سان-پېدرو

[ctx: peru.kgm]
en: Peru
ug: پېرۇ

[ctx: peru.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: peru.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: peru.kgm]
en: Pacific Ocean
ug: تىنچ ئوكيان

[ctx: peru.kgm]
en: Ecuador
ug: ئېكۋادور

[ctx: peru.kgm]
en: Colombia
ug: كولومبىيە

[ctx: peru.kgm]
en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

[ctx: peru.kgm]
en: Bolivia
ug: بولىۋىيە

[ctx: peru.kgm]
en: Chile
ug: چىلى

[ctx: peru.kgm]
en: Amazonas
ug: ئامازوناس

[ctx: peru.kgm]
en: Chachapoyas
ug: چاچاپوياس

[ctx: peru.kgm]
en: Ancash
ug: ئانكاش

[ctx: peru.kgm]
en: Huaraz
ug: خۇئاراز

[ctx: peru.kgm]
en: Apurimac
ug: ئاپۇرىماك

[ctx: peru.kgm]
en: Abancay
ug: ئابانكاي

[ctx: peru.kgm]
en: Arequipa
ug: ئارېكۋىپا

[ctx: peru.kgm]
en: Ayacucho
ug: ئاياكۇچو

[ctx: peru.kgm]
en: Cajamarca
ug: كاخاماركا

[ctx: peru.kgm]
en: Cusco
ug: كۇسكو

[ctx: peru.kgm]
en: Huancavelica
ug: خۇئانكاۋېلىكا

[ctx: peru.kgm]
en: Huanuco
ug: خۇئانۇكا

[ctx: peru.kgm]
en: Ica
ug: ئىكا

[ctx: peru.kgm]
en: Junin
ug: خۇنىن

[ctx: peru.kgm]
en: Huancayo
ug: خۇئانكايو

[ctx: peru.kgm]
en: Lambayeque
ug: لامبايېك

[ctx: peru.kgm]
en: Chiclayo
ug: چىكلايو

[ctx: peru.kgm]
en: La Libertad
ug: لا-لىبېرتاد

[ctx: peru.kgm]
en: Trujillo
ug: ترۇجىللو

[ctx: peru.kgm]
en: Lima
ug: لىما

[ctx: peru.kgm]
en: Loreto
ug: لورېتو

[ctx: peru.kgm]
en: Iquitos
ug: ئىقۇىتوس

[ctx: peru.kgm]
en: Madre de Dios
ug: مادرې دې دىئوس

[ctx: peru.kgm]
en: Puerto Maldonado
ug: پۇېرتو مالدونادو

[ctx: peru.kgm]
en: Moquegua
ug: موكۋېگۇئا

[ctx: peru.kgm]
en: Piura
ug: پىئۇرا

[ctx: peru.kgm]
en: Tacna
ug: تاكنا

[ctx: peru.kgm]
en: Tumbes
ug: تۇمبېس

[ctx: peru.kgm]
en: Pasco
ug: پاسكو

[ctx: peru.kgm]
en: Cerro de Pasco
ug: سېررو دې پاسكو

[ctx: peru.kgm]
en: Puno
ug: پۇنو

[ctx: peru.kgm]
en: San Martin
ug: سان مارتېن

[ctx: peru.kgm]
en: Moyobamba
ug: مويوبامبا

[ctx: peru.kgm]
en: Ucayali
ug: ئۇكايالى

[ctx: peru.kgm]
en: Pucallpa
ug: پۇكاللپا

[ctx: philippines.kgm]
en: Philippines
ug: فىلىپپىن

[ctx: philippines.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: philippines.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: philippines.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: philippines.kgm]
en: Not Philippines
ug: فىلىپپىن ئەمەس

[ctx: philippines.kgm]
en: Abra
ug: ئابرا

[ctx: philippines.kgm]
en: Bangued
ug: بانگۇئېد

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Norte
ug: شىمالىي ئاگۇسان

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabadbaran
ug: كابادباران

[ctx: philippines.kgm]
en: Agusan del Sur
ug: يۇقىرى ئاگۇسان

[ctx: philippines.kgm]
en: Prosperidad
ug: پىروسپېرىداد

[ctx: philippines.kgm]
en: Aklan
ug: ئاكلان

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalibo
ug: كالىبو

[ctx: philippines.kgm]
en: Albay
ug: ئالباي

[ctx: philippines.kgm]
en: Legazpi City
ug: لېگازپى شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Antique
ug: ئانتىكۇ

[ctx: philippines.kgm]
en: San Jose
ug: سان-خوسې

[ctx: philippines.kgm]
en: Apayao
ug: ئاپايو

[ctx: philippines.kgm]
en: Kabugao
ug: كابۇگو

[ctx: philippines.kgm]
en: Aurora
ug: ئائۇرورا

[ctx: philippines.kgm]
en: Baler
ug: بالېر

[ctx: philippines.kgm]
en: Basilan
ug: باسىلان

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela City
ug: ئىسابېلا شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Bataan
ug: باتائان

[ctx: philippines.kgm]
en: Balanga City
ug: بالانگا شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Batanes
ug: باتانېس

[ctx: philippines.kgm]
en: Basco
ug: باسكو

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas
ug: باتانگاس

[ctx: philippines.kgm]
en: Batangas City
ug: باتانگاس شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Benguet
ug: بېنگېت

[ctx: philippines.kgm]
en: La Trinidad
ug: لا تىرىنىداد

[ctx: philippines.kgm]
en: Biliran
ug: بىلىران

[ctx: philippines.kgm]
en: Naval
ug: ناۋال

[ctx: philippines.kgm]
en: Bohol
ug: بوخول

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagbilaran City
ug: تاگبىلاران شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Bukidnon
ug: بۇكىدنون

[ctx: philippines.kgm]
en: Malaybalay City
ug: مالايبالاي شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Bulacan
ug: بۇلاكان

[ctx: philippines.kgm]
en: Malolos
ug: مالولوس

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan
ug: كاگايان

[ctx: philippines.kgm]
en: Tuguegarao City
ug: تۇگۇئېگارو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Norte
ug: شىمالىي كامارىنېس

[ctx: philippines.kgm]
en: Daet
ug: دائېت

[ctx: philippines.kgm]
en: Camarines Sur
ug: يۇقىرى كامارىنېس

[ctx: philippines.kgm]
en: Pili
ug: پىلى

[ctx: philippines.kgm]
en: Camiguin
ug: كامىگۇئىن

[ctx: philippines.kgm]
en: Mambajao
ug: مامباجو

[ctx: philippines.kgm]
en: Capiz
ug: كاپىز

[ctx: philippines.kgm]
en: Roxas City
ug: روخاس شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Catanduanes
ug: كاتاندۇئانېس

[ctx: philippines.kgm]
en: Virac
ug: ۋىراك

[ctx: philippines.kgm]
en: Cavite
ug: كاۋىتې

[ctx: philippines.kgm]
en: Trece Martires City
ug: ترېسې مارتىرېس شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu
ug: سېبۇ

[ctx: philippines.kgm]
en: Cebu City
ug: سېبۇ شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Compostela Valley
ug: كومپوستېلا جىلغىسى

[ctx: philippines.kgm]
en: Nabunturan
ug: نابۇنتۇران

[ctx: philippines.kgm]
en: Cotabato
ug: كوتاباتو

[ctx: philippines.kgm]
en: Kidapawan City
ug: كىداپاۋان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Norte
ug: شىمالىي داۋائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Tagum City
ug: تاگۇم شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao del Sur
ug: يۇقىرى داۋائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Digos City
ug: دىگوس شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Davao Oriental
ug: شەرقىي داۋائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Mati
ug: ماتى

[ctx: philippines.kgm]
en: Eastern Samar
ug: شەرقىي سامار

[ctx: philippines.kgm]
en: Borongan
ug: بورونگان

[ctx: philippines.kgm]
en: Guimaras
ug: گۇئىماراس

[ctx: philippines.kgm]
en: Jordan
ug: ئىيوردانىيە

[ctx: philippines.kgm]
en: Ifugao
ug: ئىفۇگائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Lagawe
ug: لاگاۋې

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Norte
ug: شىمالىي ئىلوكوس

[ctx: philippines.kgm]
en: Laoag City
ug: لائوئاگ شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilocos Sur
ug: يۇقىرى ئىلوكوس

[ctx: philippines.kgm]
en: Vigan City
ug: ۋىگان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo
ug: ئىلوئىلو

[ctx: philippines.kgm]
en: Iloilo City
ug: ئىلوئىلو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Isabela
ug: ئىسابېلا

[ctx: philippines.kgm]
en: Ilagan
ug: ئىلاگان

[ctx: philippines.kgm]
en: Kalinga
ug: كالىنگا

[ctx: philippines.kgm]
en: Tabuk
ug: تابۇك

[ctx: philippines.kgm]
en: La Union
ug: لا يۇنىيون

[ctx: philippines.kgm]
en: San Fernando City
ug: سان فېرناندو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Laguna
ug: لاگۇنا

[ctx: philippines.kgm]
en: Santa Cruz
ug: سانتا-كرۇز

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Norte
ug: شىمالىي لانائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Tubod
ug: تۇبود

[ctx: philippines.kgm]
en: Lanao del Sur
ug: يۇقىرى لانائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Marawi City
ug: ماراۋى شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Leyte
ug: لېيتې

[ctx: philippines.kgm]
en: Tacloban City
ug: تاكلوبان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Maguindanao
ug: ماگۇئىندانائو

[ctx: philippines.kgm]
en: Shariff Aguak
ug: شارىف-ئاگۇئاك

[ctx: philippines.kgm]
en: Marinduque
ug: مارىندۇكې

[ctx: philippines.kgm]
en: Boac
ug: بوئاك

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate
ug: ماسباتې

[ctx: philippines.kgm]
en: Masbate City
ug: ماسباتې شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Occidental
ug: غەربىي مىسامىس

[ctx: philippines.kgm]
en: Oroquieta City
ug: ئوروكۇئىتا شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Misamis Oriental
ug: شەرقىي مىسامىس

[ctx: philippines.kgm]
en: Cagayan de Oro City
ug: كاگايان دې ئورو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Mountain Province
ug: تاغلىق ئۆلكە

[ctx: philippines.kgm]
en: Bontoc
ug: بونتوك

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Occidental [2]
ug: غەربىي نېگروس [2]

[ctx: philippines.kgm]
en: Bacolod City
ug: باكولود شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Negros Oriental
ug: شەرقىي نېگروس

[ctx: philippines.kgm]
en: Dumaguete City
ug: دۇماگۇئېتې شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Northern Samar
ug: شىمالىي سامار

[ctx: philippines.kgm]
en: Catarman
ug: كاتارمان

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Ecija
ug: يېڭى ئېسىجا

[ctx: philippines.kgm]
en: Palayan City
ug: پالايان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Nueva Vizcaya
ug: يېڭى ۋىزكايا

[ctx: philippines.kgm]
en: Bayombong
ug: بايومبوڭ

[ctx: philippines.kgm]
en: Occidental Mindoro
ug: غەربىي مىندورو

[ctx: philippines.kgm]
en: Mamburao
ug: مامبۇرو

[ctx: philippines.kgm]
en: Oriental Mindoro
ug: شەرقىي مىندوررو

[ctx: philippines.kgm]
en: Calapan City
ug: كالاپان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Palawan
ug: پالاۋان

[ctx: philippines.kgm]
en: Puerto Princesa City
ug: پۇئېرتو شاھزادە شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Pampanga
ug: پامپانگو

[ctx: philippines.kgm]
en: Pangasinan
ug: پانگاسىنانچە

[ctx: philippines.kgm]
en: Lingayen
ug: لىنگايېن

[ctx: philippines.kgm]
en: Quezon
ug: كۇئېزون

[ctx: philippines.kgm]
en: Lucena City
ug: لۇسېنا شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Quirino
ug: كۇئىرىنو

[ctx: philippines.kgm]
en: Cabarroguis
ug: كابارروگۇس

[ctx: philippines.kgm]
en: Rizal
ug: رىزال

[ctx: philippines.kgm]
en: Antipolo City
ug: ئانتىپولو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Romblon
ug: رومبىلون

[ctx: philippines.kgm]
en: Samar
ug: سامار

[ctx: philippines.kgm]
en: Catbalogan
ug: كاتبالوگان

[ctx: philippines.kgm]
en: Sarangani
ug: سارانگانى

[ctx: philippines.kgm]
en: Alabel
ug: ئالابېل

[ctx: philippines.kgm]
en: Siquijor
ug: سىكىخور

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon
ug: سورسوگون

[ctx: philippines.kgm]
en: Sorsogon City
ug: سورسوگون شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: South Cotabato
ug: جەنۇبىي كوتاباتو

[ctx: philippines.kgm]
en: Koronadal City
ug: كورونادال شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Southern Leyte
ug: جەنۇبىي لېيتې

[ctx: philippines.kgm]
en: Maasin City
ug: مائاسىن شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Sultan Kudarat
ug: سۇلتان قۇدرەت

[ctx: philippines.kgm]
en: Isulan
ug: ئىسۇلان

[ctx: philippines.kgm]
en: Sulu
ug: سۇلۇ

[ctx: philippines.kgm]
en: Jolo
ug: خولو

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Norte
ug: شىمالىي سۇرىگو

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao City
ug: سۇرىگو شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Surigao del Sur
ug: يۇقىرى سۇرىگو

[ctx: philippines.kgm]
en: Tandag
ug: تانداگ

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac
ug: تارلاك

[ctx: philippines.kgm]
en: Tarlac City
ug: تارلاك شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Tawi-Tawi
ug: تاۋى-تاۋى

[ctx: philippines.kgm]
en: Panglima Sugala
ug: پاڭلىما سۇگالا

[ctx: philippines.kgm]
en: Zambales
ug: زامبالېس

[ctx: philippines.kgm]
en: Iba
ug: ئىبا

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Norte
ug: شىمالىي زامبوئانگا

[ctx: philippines.kgm]
en: Dipolog City
ug: دىپولوگ شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga del Sur
ug: يۇقىرى زامبوئانگا

[ctx: philippines.kgm]
en: Pagadian City
ug: پاگادىئان شەھىرى

[ctx: philippines.kgm]
en: Zamboanga Sibugay
ug: زامبوئانگا سىبۇگاي

[ctx: philippines.kgm]
en: Ipil
ug: ئىپىل

[ctx: philippines.kgm]
en: National Capital
ug: دۆلەت پايتەختى

[ctx: philippines.kgm]
en: Manila
ug: مانىلا

[ctx: @title]
en: Place %1 in Map
ug: %1 نى خەرىتىگە جايلاشتۇر

[ctx: poland.kgm]
en: Poland
ug: پولشا

[ctx: poland.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: poland.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: poland.kgm]
en: Not Poland
ug: پولشا ئەمەس

[ctx: poland.kgm]
en: Masovia
ug: ماسوۋىئا

[ctx: poland.kgm]
en: Warsaw
ug: ۋارشاۋا

[ctx: poland.kgm]
en: Warmia and Masuria
ug: ۋارمىئا ۋە ماسۇرىئا

[ctx: poland.kgm]
en: Olsztyn
ug: ئولېنستىن

[ctx: poland.kgm]
en: Podlachia
ug: پودلاچىيا

[ctx: poland.kgm]
en: Białystok
ug: بىيالىستوك

[ctx: poland.kgm]
en: Lublin
ug: لۇبلىن

[ctx: poland.kgm]
en: Subcarpathia
ug: سۇبكارپاتىيا

[ctx: poland.kgm]
en: Rzeszów
ug: رېسزوۋ

[ctx: poland.kgm]
en: Świętokrzyskie
ug: سىۋيېتوكرزىس

[ctx: poland.kgm]
en: Kielce
ug: كيېلتسې

[ctx: poland.kgm]
en: Lesser Poland
ug: كىچىك پولشا

[ctx: poland.kgm]
en: Kraków
ug: كراكوۋ

[ctx: poland.kgm]
en: Łódź
ug: لود

[ctx: poland.kgm]
en: Silesia
ug: سىلېسىيە

[ctx: poland.kgm]
en: Katowice
ug: كاتوۋىكې

[ctx: poland.kgm]
en: Opole
ug: ئوپولې

[ctx: poland.kgm]
en: Pomerania
ug: پومېرانىيە

[ctx: poland.kgm]
en: Gdańsk
ug: گداńسك

[ctx: poland.kgm]
en: West Pomerania
ug: غەربىي پومېرانىيە

[ctx: poland.kgm]
en: Szczecin
ug: شچېتسىن

[ctx: poland.kgm]
en: Greater Poland
ug: بۈيۈك پولشا

[ctx: poland.kgm]
en: Poznań
ug: پوزناń

[ctx: poland.kgm]
en: Lower Silesia
ug: تۆۋەن سىلېسىيە

[ctx: poland.kgm]
en: Wrocław
ug: ۋروكلاۋ

[ctx: poland.kgm]
en: Lubusz
ug: لۇبۇسكو

[ctx: poland.kgm]
en: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
ug: يېشىل تاغ شەھىرى، بۈيۈك پولشا رايونى گوروۋ

[ctx: poland.kgm]
en: Kuyavia-Pomerania
ug: كۇياۋا دېڭىز ساھىلى

[ctx: poland.kgm]
en: Bydgoszcz, Toruń
ug: بىدگوسكى، تورۇن

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portugal Districts
ug: پورتۇگالىيە رايونلىرى

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Border2
ug: گىرۋەك 2

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viana do Castelo
ug: ۋىئانا دو كاستېلو

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Açores
ug: ئاچورېس

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Ponta Delgada
ug: پونتا-دېلگادا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Madeira
ug: مادېيرا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Funchal
ug: فۇنشال

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Braga
ug: بىراگا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Vila Real
ug: ۋىلا رېئال

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Bragança
ug: باراگانچا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Porto
ug: پورتو

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Aveiro
ug: ئاۋېئىرو

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Viseu
ug: ۋىسېۇ

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Guarda
ug: گۇئاردا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Coimbra
ug: كوئىمبىرا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Castelo Branco
ug: كاستېلو-بىرانكو

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Leiria
ug: لېئىرىيە

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Santarém
ug: سانتارېم

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Lisboa
ug: لىسبوئا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Évora
ug: ئېۋورا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Setúbal
ug: سېتۇبال

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Beja
ug: بېجا

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Faro
ug: فارو

[ctx: portugal_districts.kgm]
en: Portalegre
ug: پورتالېگرې

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Portugal Provinces (traditional)
ug: پورتۇگالىيە ئۆلكەلەر (ئەنئەنىۋى)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Provinces (traditional)
ug: ئۆلكەلەر (ئەنئەنىۋى)

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Border2
ug: گىرۋەك 2

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Minho
ug: مىنخو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Braga
ug: بىراگا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Trás-os-Montes e Alto Douro
ug: تراس-ئوس-مونتېس ئې ئالتو دوئۇرو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Vila Real
ug: ۋىلا رېئال

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Douro Litoral
ug: دوئۇرو لىتورال

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Porto
ug: پورتو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Alta
ug: بېيرا ئالتە

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Viseu
ug: ۋىسېۇ

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Litoral
ug: بېيرا لىتورال

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Coimbra
ug: كوئىمبىرا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beira Baixa
ug: بېيرا بايشا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Castelo Branco
ug: كاستېلو-بىرانكو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ribatejo
ug: رىباتېجو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Santarém
ug: سانتارېم

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Estremadura
ug: ئېسترېمادۇرا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Lisboa
ug: لىسبوئا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Alto Alentejo
ug: يۇقىرى ئالېنتېجو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Évora
ug: ئېۋورا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Baixo Alentejo
ug: بايشو ئالېنتېجو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Beja
ug: بېجا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Faro
ug: فارو

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Açores
ug: ئاچورېس

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Ponta Delgada
ug: پونتا-دېلگادا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Madeira
ug: مادېيرا

[ctx: portugal_provinces.kgm]
en: Funchal
ug: فۇنشال

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Portugal (Regions)
ug: پورتۇگالىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Not Portugal (Regions)
ug: پورتۇگالىيە ئەمەس (ئۆلكەلەر)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Alentejo
ug: ئالېنتېجو

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Evora
ug: ئېۋورا

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Faro
ug: فارو

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Centro
ug: سېنترو

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Coimbra
ug: كوئىمبىرا

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa(region)
ug: لىسبو ئا(ئۆلكە)

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Lisboa
ug: لىسبوئا

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Norte
ug: شىمالىي

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Porto
ug: پورتو

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Madeira
ug: مادېيرا

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Funchal
ug: فۇنشال

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Azores
ug: ئازور

[ctx: portugal_regions.kgm]
en: Ponta Delgada
ug: پونتا-دېلگادا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Puerto Rico
ug: پۇئېرتو-رىكو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Municipalities
ug: ئاپتونوم رايونلار

[ctx: puertorico.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mona
ug: مونا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Adjuntas
ug: ئادخۇنتاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguada
ug: ئاگۇئادا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguadilla
ug: ئاگۇئادىللا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aguas Buenas
ug: ئاگۇئاس بۇئېناس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Aibonito
ug: ئائىبونىتو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Añasco
ug: ئاناسكو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arecibo
ug: ئارېسىبو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Arroyo
ug: ئاررويو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barceloneta
ug: بارسېلونېتا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Barranquitas
ug: باررانكۇتاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Bayamón
ug: بايامون

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cabo Rojo
ug: كابا روخو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Caguas
ug: كاگۇئاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Camuy
ug: كامۇي

[ctx: puertorico.kgm]
en: Canóvanas
ug: كانوۋاناس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Carolina
ug: كارولىنا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cataño
ug: كاتانو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cayey
ug: كايېي

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ceiba
ug: سېيبا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ciales
ug: سىئالېس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Cidra
ug: سىدرا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Coamo
ug: كوئامو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Comerío
ug: كومېرىئو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Corozal
ug: كوروزال

[ctx: puertorico.kgm]
en: Culebra
ug: كۇلېبرا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Dorado
ug: دورادو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Fajardo
ug: فاخاردو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Florida
ug: فىلورىدا شتاتى

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guánica
ug: گۇئانىكا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayama
ug: گۇئاياما

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guayanilla
ug: گۇئايانىللا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Guaynabo
ug: گۇئاينابو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Gurabo
ug: گۇرابو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hatillo
ug: خاتىللو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Hormigueros
ug: خورمىگۇئېروس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Humacao
ug: خۇماكائو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Isabela
ug: ئىسابېلا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Jayuya
ug: خايۇيا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juana Díaz
ug: خۇئانا دىياس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Juncos
ug: خۇنكوس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lajas
ug: لاخاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Lares
ug: لارېس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Marías
ug: لاس مارىئاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Las Piedras
ug: لاس پىئېدراس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Loíza
ug: لوئىزا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Luquillo
ug: لۇكۇئىللو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Manatí
ug: ماناتى

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maricao
ug: مارىكائو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Maunabo
ug: مائۇنابو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Mayagüez
ug: ماياگۈئېز

[ctx: puertorico.kgm]
en: Moca
ug: موكا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Morovis
ug: موروۋىس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Nagüabo
ug: ناگۈئابو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Naranjito
ug: ناراخىتو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Orocovis
ug: ئوروكوۋىس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Patillas
ug: پاتىللاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Peñuelas
ug: پېيۇئېلاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Ponce
ug: پونسې

[ctx: puertorico.kgm]
en: Quebradillas
ug: كۇئېبرادىللاس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Rincón
ug: رىنكون

[ctx: puertorico.kgm]
en: Río Grande
ug: كامپو-گراندې

[ctx: puertorico.kgm]
en: Sabana Grande
ug: سابانا گراندې

[ctx: puertorico.kgm]
en: Salinas
ug: سالىناس

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Germán
ug: سان گېرمان

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Juan
ug: سان-خۇئان

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Lorenzo
ug: سان لورېنزو

[ctx: puertorico.kgm]
en: San Sebastián
ug: سان-سېباستيان

[ctx: puertorico.kgm]
en: Santa Isabel
ug: سانتا ئىسابېل

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Alta
ug: توئا ئالتە

[ctx: puertorico.kgm]
en: Toa Baja
ug: توئا باخا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Trujillo Alto
ug: يۇقىرى ترۇخىللو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Utuado
ug: ئۇتۇئادو

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Alta
ug: ۋېگا ئالتە

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vega Baja
ug: ۋېگا باخا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Vieques
ug: ۋىئېكېس

[ctx: puertorico.kgm]
en: Villalba
ug: ۋىللالبا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yabucoa
ug: يابۇكوئا

[ctx: puertorico.kgm]
en: Yauco
ug: يۇكو

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Republic Of Ireland
ug: ئىرېلاندىيە جۇمھۇرىيىتى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Not Republic Of Ireland
ug: ئىرېلاندىيە جۇمھۇرىيىتى ئەمەس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dublin
ug: دۇبلىن

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wicklow
ug: ۋىكلوۋ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Wexford
ug: ۋېكىسفورد

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carlow
ug: كارلوۋ

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kildare
ug: كىلدار

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Naas
ug: نائاس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Meath
ug: مىس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Navan
ug: ناۋان

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Louth
ug: لوس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Dundalk
ug: دۇندالىك

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Monaghan
ug: موناگخان

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cavan
ug: كاۋان

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Longford
ug: لوڭفورد

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Westmeath
ug: غەربىي مىس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mullingar
ug: مۇللىنگار

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Offaly
ug: ئوففالى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tullamore
ug: تۇللامور

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Laois
ug: لائويىس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Portlaois
ug: لائويىس پورتى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kilkenny
ug: كىلكېننى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Waterford
ug: ۋوتېرفورد

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Cork
ug: قاپقاق

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Kerry
ug: كېررى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Tralee
ug: تىرالې

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Limerick
ug: لىمېرىك

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: North Tipperary
ug: شىمالىي تىپپېرارى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Nenagh
ug: نىنا

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: South Tipperary
ug: جەنۇبىي تىپپېرارى

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clonmel
ug: كىلونمېل

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Clare
ug: كىلار

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Ennis
ug: ئېننىس

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Galway
ug: گالۋېي

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Mayo
ug: مايو

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Castlebar
ug: كاستىلبار

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Roscommon
ug: روسكوممون

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Sligo
ug: سىلىگو

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Leitrim
ug: لېئىترىم

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Carrick-on-Shannon
ug: كاررىك-ئون-شاننون

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Donegal
ug: دونېگال

[ctx: republic_of_ireland.kgm]
en: Lifford
ug: لىففورد

[ctx: romania.kgm]
en: Romania
ug: رۇمىنىيە

[ctx: romania.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: romania.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: romania.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Not Romania
ug: رۇمىنىيە ئەمەس

[ctx: romania.kgm]
en: Alba
ug: ئالبا

[ctx: romania.kgm]
en: Alba Iulia
ug: ئالبا يۇلىيا

[ctx: romania.kgm]
en: Arad
ug: ئاراد

[ctx: romania.kgm]
en: Argeş
ug: ئارگېش

[ctx: romania.kgm]
en: Piteşti
ug: پىتېشتى

[ctx: romania.kgm]
en: Bacău
ug: باكăئۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Bihor
ug: بىخور

[ctx: romania.kgm]
en: Oradea
ug: ئورادېا

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa-Năsăud
ug: بىسترىتا-ناسائۇد

[ctx: romania.kgm]
en: Bistriţa
ug: بىسترىتا

[ctx: romania.kgm]
en: Botoşani
ug: بوتوشانى

[ctx: romania.kgm]
en: Braşov
ug: بىراشوۋ

[ctx: romania.kgm]
en: Brăila
ug: بىرائىلا

[ctx: romania.kgm]
en: Buzău
ug: بۇزائۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Caraş-Severin
ug: كاراش-سېۋېرىن

[ctx: romania.kgm]
en: Reşiţa
ug: رېشىتا

[ctx: romania.kgm]
en: Călăraşi
ug: كېلېراشى

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj
ug: كلۇژ

[ctx: romania.kgm]
en: Cluj-Napoca
ug: كلۇج-ناپوكا

[ctx: romania.kgm]
en: Constanţa
ug: كونستانتا

[ctx: romania.kgm]
en: Covasna
ug: كوۋاسنا

[ctx: romania.kgm]
en: Sfântu Gheorghe
ug: سفېنتۇ گېئورگې

[ctx: romania.kgm]
en: Dâmboviţa
ug: دېمبوۋىتا

[ctx: romania.kgm]
en: Târgovişte
ug: تېرگوۋىشتې

[ctx: romania.kgm]
en: Dolj
ug: دولژ

[ctx: romania.kgm]
en: Craiova
ug: كراىوۋا

[ctx: romania.kgm]
en: Galaţi
ug: گالاتى

[ctx: romania.kgm]
en: Giurgiu
ug: گىئۇرگىئۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Gorj
ug: گورژ

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Jiu
ug: تارگۇ ژىئۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Harghita
ug: خارگىتا

[ctx: romania.kgm]
en: Miercurea Ciuc
ug: مېركۇرىئا-سۇك

[ctx: romania.kgm]
en: Hunedoara
ug: خۇنېدوئارا

[ctx: romania.kgm]
en: Deva
ug: دېۋا

[ctx: romania.kgm]
en: Ialomiţa
ug: ئىئالومىتا

[ctx: romania.kgm]
en: Slobozia
ug: سىلوبوزىئا

[ctx: romania.kgm]
en: Iaşi
ug: ئىئاشى

[ctx: romania.kgm]
en: Ilfov
ug: ئىلفوۋ

[ctx: romania.kgm]
en: Buftea
ug: بۇفتىئا

[ctx: romania.kgm]
en: Maramureş
ug: مارامۇرېش

[ctx: romania.kgm]
en: Baia Mare
ug: بايا مارې

[ctx: romania.kgm]
en: Mehedinţi
ug: مېخېدىنتى

[ctx: romania.kgm]
en: Drobeta-Turnu Severin
ug: دىروبېتا-تۇرنۇ سېۋېرىن

[ctx: romania.kgm]
en: Mureş
ug: مۇرېش

[ctx: romania.kgm]
en: Târgu Mureş
ug: تارگۇ مۇرېش

[ctx: romania.kgm]
en: Neamţ
ug: نېئامت

[ctx: romania.kgm]
en: Piatra Neamţ
ug: پىئاترا نېئامت

[ctx: romania.kgm]
en: Olt
ug: ئولت

[ctx: romania.kgm]
en: Slatina
ug: سىلاتىنا

[ctx: romania.kgm]
en: Prahova
ug: پىراخوۋا

[ctx: romania.kgm]
en: Ploieşti
ug: پىلويېشتى

[ctx: romania.kgm]
en: Satu Mare
ug: ساتۇ مارې

[ctx: romania.kgm]
en: Sălaj
ug: سالاژ

[ctx: romania.kgm]
en: Zalău
ug: زالائۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Sibiu
ug: سىبىۇ

[ctx: romania.kgm]
en: Suceava
ug: سۇكېاۋا

[ctx: romania.kgm]
en: Teleorman
ug: تېلېئورمان

[ctx: romania.kgm]
en: Timiş
ug: تىمىش

[ctx: romania.kgm]
en: Timişoara
ug: تېمىشوئارا

[ctx: romania.kgm]
en: Tulcea
ug: تۇلكېا

[ctx: romania.kgm]
en: Vaslui
ug: ۋاسلۇئى

[ctx: romania.kgm]
en: Vâlcea
ug: ۋىلسېئا

[ctx: romania.kgm]
en: Râmnicu Vâlcea
ug: رىمنىكۇ ۋىلسېئا

[ctx: romania.kgm]
en: Vrancea
ug: ۋىرانسېئا

[ctx: romania.kgm]
en: Focşani
ug: فوسشانى

[ctx: romania.kgm]
en: Bucureşti
ug: بۇسۇرېشتى

[ctx: romania.kgm]
en: (Bucharest municipality)
ug: (بۇخارېست بەلەدىيەسى)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Russia (Districts)
ug: رۇسىيە (رايونلار)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Not Russia (Districts)
ug: رۇسىيە ئەمەس(رايونلار)

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Central
ug: ئوتتۇرا

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Far Eastern
ug: يىراق شەرق

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Northwestern
ug: غەربىي شىمال

[ctx: russia_districts.kgm]
en: St. Petersburg
ug: ساينىت-پېتىربۇرگ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Siberian
ug: سىبىرىيە

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Novosibirsk
ug: نوۋوسىبىرسك

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Southern
ug: جەنۇبىي

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Rostov-na-Donu
ug: روستوۋ-نا-دونۇ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Urals
ug: ئۇرال

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Yekaterinburg
ug: يېكاتېرىنبۇرگ

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Privolzhsky
ug: پىرىۋولىژسىكي

[ctx: russia_districts.kgm]
en: Nizhny Novgorod
ug: نىجىىنى-نوۋگورود

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Russia (Subjects)
ug: رۇسىيە (تەۋەلىكىدىكى)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Not Russia (Subjects)
ug: رۇسىيە ئەمەس(تەۋەلىكىدىكى)

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Adygeya
ug: ئادىگېيا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Maykop
ug: مايكوپ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bashkortostan
ug: باشكورتوستان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ufa
ug: ئۇفا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Buryatia
ug: بۇرياتىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulan-Ude
ug: ئۇلان-ئۇدې

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Republic
ug: ئالتاي جۇمھۇرىيىتى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Gorno-Altaysk
ug: گورنو-ئالتايسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Dagestan
ug: داغىستان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Makhachkala
ug: ماكاچكالا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ingushetia
ug: ئىنگۇش جۇمھۇرىيىتى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magas
ug: ماگاس

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kabardino-Balkaria
ug: كاباردىنو-بالكارىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nalchik
ug: نالچىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kalmykia
ug: كالمىكىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Elista
ug: ئېلىستا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karachay-Cherkessia
ug: قاراچاي-چاركېسسىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cherkessk
ug: چېركېسسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Karelia
ug: كارېلىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petrozavodsk
ug: پېتروزاۋودسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Komi
ug: كومىچە

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Syktyvkar
ug: سيكتيۋكار

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mari El
ug: مارى ئېل

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yoshkar-Ola
ug: يوشكار-ئولا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Mordovia
ug: موردوۋىئا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saransk
ug: سارانسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakha
ug: ساخا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yakutsk
ug: ياكۇتسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: North Ossetia-Alania
ug: شىمالىي ئوسېتىي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladikavkaz
ug: ۋىلادىكاۋكاز

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tatarstan
ug: تاتارىستان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kazan
ug: قازان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyva
ug: توۋا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kyzyl
ug: قىزىل

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Udmurtia
ug: ئۇدمۇرت

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Izhevsk
ug: ئىژېۋسكى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khakassia
ug: خاكاسسىي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Abakan
ug: ئاباكان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chechnya
ug: چېچىن

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Grozny
ug: گىرونزى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chuvashia
ug: چۇۋاش جۇمھۇرىيىتى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Cheboksary
ug: چېبوكسارى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Altai Krai
ug: ئالتاي كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Barnaul
ug: بارنائۇل

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar Krai
ug: كىراسنودار كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnodar
ug: كىراسنودار

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk Krai
ug: كىراسنويارسكى كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Krasnoyarsk
ug: كىراسنويارسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Primorsky Krai
ug: پىرىمورسىكى كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladivostok
ug: ۋىلادىۋوستوك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol Krai
ug: سىتاۋروپول كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Stavropol
ug: سىتاۋروپول

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khabarovsk Krai
ug: خاباروۋىسكى كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm Krai
ug: پېرم كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Perm
ug: پېرم

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Amur Oblast
ug: ئامۇر ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Blagoveshchensk
ug: پلاگوۋېشېنسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Arkhangelsk Oblast
ug: ئارخانگېلسك ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan Oblast
ug: ئاستراخان ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Astrakhan
ug: ئاستراخان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod Oblast
ug: بېلگورود ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Belgorod
ug: بېلگورود

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk Oblast
ug: بىريانسك ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Bryansk
ug: بىريانسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir Oblast
ug: ۋىلادىمىر ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vladimir
ug: ۋىلادىمىر

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd Oblast
ug: ۋولگاگراد ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Volgograd
ug: ۋولگاگراد

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda Oblast
ug: ۋولوگدا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Vologda
ug: ۋولوگدا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh Oblast
ug: ۋورونېژ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Voronezh
ug: ۋورونېزخ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo Oblast
ug: ئىۋانوۋو ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ivanovo
ug: ئىۋانوۋو

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk Oblast
ug: ئىركۇتسك ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Irkutsk
ug: ئىركۇتسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad Oblast
ug: كالىنىنگراد ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaliningrad
ug: كالىنىنگراد

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga Oblast
ug: كالۇگا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kaluga
ug: كالۇگا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kamchatka Krai
ug: كامچاتكا كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Petropavlovsk-Kamchatsky
ug: پېتروپاۋلوۋسكى-كامچاتسكى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo Oblast
ug: كېمېروۋو ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kemerovo
ug: كېمېروۋو

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov Oblast
ug: كىروۋ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kirov
ug: كىروۋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma Oblast
ug: كوستروما ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kostroma
ug: كوستروما

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan Oblast
ug: كۇرگان ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kurgan
ug: كۇرگان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk Oblast
ug: كۇرسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Kursk
ug: كۇرسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Leningrad Oblast
ug: لېنىنگراد ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: St. Petersburg
ug: ساينىت-پېتىربۇرگ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk Oblast
ug: لىپېتسك ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Lipetsk
ug: لىپېتسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan Oblast
ug: ماگادان ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Magadan
ug: ماگادان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow Oblast
ug: موسكۋا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk Oblast
ug: مۇرمانسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Murmansk
ug: مۇرمانسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod Oblast
ug: نىژنى نوۋگورود ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nizhny Novgorod
ug: نىجىىنى-نوۋگورود

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod Oblast
ug: نوۋگورود ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novgorod
ug: نوۋگورود

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk Oblast
ug: نوۋوسىبىرسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Novosibirsk
ug: نوۋوسىبىرسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk Oblast
ug: ئومسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Omsk
ug: ئومسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg Oblast
ug: ئورېنبۇرگ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Orenburg
ug: ئورېنبۇرگ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol Oblast
ug: ئوريول ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Oryol
ug: ئوريول

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza Oblast
ug: پېنزا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Penza
ug: پېنزا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov Oblast
ug: پىسكوۋ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Pskov
ug: پىسكوۋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov Oblast
ug: روستوۋ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Rostov-na-Donu
ug: روستوۋ-نا-دونۇ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan Oblast
ug: رىيازان ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ryazan
ug: رىيازان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara Oblast
ug: سامارا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Samara
ug: سامارا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov Oblast
ug: ساراتوۋ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Saratov
ug: ساراتوۋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sakhalin Oblast
ug: ساخالىن ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ug: يۇزخنو-ساخالىنسك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Sverdlovsk Oblast
ug: سىۋېردلوۋسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yekaterinburg
ug: يېكاتېرىنبۇرگ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk Oblast
ug: سىمولېنسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Smolensk
ug: سىمولېنسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov Oblast
ug: تامبوۋ ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tambov
ug: تامبوۋ

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver Oblast
ug: تىۋېر ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tver
ug: تىۋېر

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk Oblast
ug: تومسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tomsk
ug: تومسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula Oblast
ug: تولا ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tula
ug: تولا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen Oblast
ug: تىيۇمېن ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Tyumen
ug: تيۇمېن

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk Oblast
ug: ئۇليانوۋسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Ulyanovsk
ug: ئۇليانوۋسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk Oblast
ug: چېليابىنسكى ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chelyabinsk
ug: چېليابىنسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Zabaykalsky Krai
ug: زابايكالسكى كىراي

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chita
ug: چىتا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl Oblast
ug: ياروسلاۋىل ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yaroslavl
ug: ياروسلاۋىل

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Jewish Autonomous Oblast
ug: ياقۇت ئاپتونوم ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Birobidzhan
ug: بىروبىدژان

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Nenetsia
ug: نېنېتس ئاپتونوم ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Naryan-Mar
ug: ناريان-مار

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khantia-Mansia
ug: خانتى-مانسى ئاپتونوم ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Khanty-Mansiysk
ug: خانتى-مانسىيسىك

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Chukotka
ug: چۇكوتكا

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Anadyr
ug: ئانادىر

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Yamalia
ug: يامال-نېنېتس ئاپتونوم ئوبلاستى

[ctx: russia_subjects.kgm]
en: Salekhard
ug: سالېكخارد

[ctx: san-marino.kgm]
en: San Marino
ug: سان-مارىنو

[ctx: san-marino.kgm]
en: Municipalities
ug: ئاپتونوم رايونلار

[ctx: san-marino.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: san-marino.kgm]
en: Not San-Marino
ug: سان-مارىنو ئەمەس

[ctx: san-marino.kgm]
en: Acquaviva
ug: ئاككۇئاۋىۋا

[ctx: san-marino.kgm]
en: Città di San Marino
ug: سان-مارىنو شەھىرى

[ctx: san-marino.kgm]
en: Chiesanouva
ug: چىئېسانوئۇۋا

[ctx: san-marino.kgm]
en: Fiorentino
ug: فىئورېنتىنو

[ctx: san-marino.kgm]
en: Montegiardino
ug: مونتېگىئاردىنو

[ctx: san-marino.kgm]
en: Featano
ug: فېئاتانو

[ctx: san-marino.kgm]
en: Domagnano
ug: دوماگنانو

[ctx: san-marino.kgm]
en: Serravalle
ug: سېرراۋاللې

[ctx: san-marino.kgm]
en: Borgo Maggiore
ug: بورگو ماگگىئورې

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Saudi Arabia
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Not Saudi (Arabia)
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان ئەمەس

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al-Bahah
ug: ئال-باخا

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Hudud ash Shamaliyah
ug: شىمالىي چېگرا

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Madinah
ug: مەدىنە

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Al Gassim
ug: قاسىم

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ar-Riyad
ug: رىياد

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ash-Sharqiyah
ug: شەرقىي ئۆلكە

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: 'Asir
ug: ئاسىر

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Ha'il
ug: خائىل

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Jizan
ug: جىزان

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Makkah
ug: مەككە

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Najran
ug: ناجران

[ctx: saudi_arabia.kgm]
en: Tabuk
ug: تابۇك

[ctx: sikkim.kgm]
en: Sikkim
ug: سىككىم

[ctx: sikkim.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: sikkim.kgm]
en: Not Sikkim
ug: سىككىم ئەمەس

[ctx: sikkim.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: sikkim.kgm]
en: North Sikkim
ug: شىمالىي سىككىم

[ctx: sikkim.kgm]
en: Mangan
ug: مانگان

[ctx: sikkim.kgm]
en: West Sikkim
ug: غەربىي سىككىم

[ctx: sikkim.kgm]
en: Geyzing
ug: گېيزىڭ

[ctx: sikkim.kgm]
en: South Sikkim
ug: جەنۇبىي سىككىم

[ctx: sikkim.kgm]
en: Namchi
ug: نامچى

[ctx: sikkim.kgm]
en: East Sikkim
ug: شەرقىي سىككىم

[ctx: sikkim.kgm]
en: Gangtok
ug: گاڭتوك

[ctx: slovakia.kgm]
en: Slovakia
ug: سىلوۋاكىيە

[ctx: slovakia.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: slovakia.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Not Slovakia
ug: سىلوۋاكىيە ئەمەس

[ctx: slovakia.kgm]
en: Bratislava
ug: بىراتىسلاۋا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trnava
ug: تىرناۋا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Trenčín
ug: تىرېنسىن

[ctx: slovakia.kgm]
en: Nitra
ug: نىترا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Žilina
ug: ژىلىنا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Banská Bystrica
ug: بانسكا بىسترىكا

[ctx: slovakia.kgm]
en: Prešov
ug: پىرېسوۋ

[ctx: slovakia.kgm]
en: Košice
ug: كوšئىكې

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenia (Traditional)
ug: سىلوۋېنىيە (ئەنئەنىۋى)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Not Slovenia (Traditional)
ug: سىلوۋېنىيە ئەمەس(ئەنئەنىۋى)

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Upper Carniola
ug: يۇقىرى كارنىئولا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Kranj
ug: كىرانج

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Styria
ug: سىتىرىيە

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Maribor
ug: مارىبور

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Prekmurje
ug: پىرېكمۇرجې

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Murska Sobota
ug: مۇرسكا سوبوتا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Carinthia
ug: كارىنتىيا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Dravograd
ug: دىراۋوگراد

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Inner Carniola
ug: ئىچكى كارنىئولا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Postojna
ug: پوستوجنا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Lower Carniola
ug: تۆۋەن كارنىئولا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Novo Mesto
ug: يېڭى مېستو

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Goriška
ug: گورىشكا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Nova Gorica
ug: يېڭى گورىشكا

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Slovenian Istria
ug: سىلوۋېنىيە ئىسترىيە

[ctx: slovenia_traditional.kgm]
en: Koper
ug: كوپېر

[ctx: south_africa.kgm]
en: South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا

[ctx: south_africa.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: south_africa.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: south_africa.kgm]
en: Not South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا ئەمەس

[ctx: south_africa.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Eastern Cape
ug: شەرقىي كاپې

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bisho
ug: بىشو

[ctx: south_africa.kgm]
en: Free State
ug: ئەركىن ئۆلكە

[ctx: south_africa.kgm]
en: Bloemfontein
ug: بلوېمفونتېىن

[ctx: south_africa.kgm]
en: Gauteng
ug: گائۇتېڭ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Johannesburg
ug: يوھاننېسبۇرگ

[ctx: south_africa.kgm]
en: KwaZulu-Natal
ug: كىۋازۇلۇ-ناتال

[ctx: south_africa.kgm]
en: Pietermaritzburg
ug: پىتېرمارىتىزبۇرگ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mpumalanga
ug: مىپۇمالانگا

[ctx: south_africa.kgm]
en: Nelspruit
ug: نېلسپرۇئىت

[ctx: south_africa.kgm]
en: Limpopo
ug: لىمپوپو

[ctx: south_africa.kgm]
en: Polokwane
ug: پولوكۋانې

[ctx: south_africa.kgm]
en: Northern Cape
ug: شىمالىي كاپې

[ctx: south_africa.kgm]
en: Kimberley
ug: كىمبېرلېي

[ctx: south_africa.kgm]
en: North West
ug: غەربىي شىمال

[ctx: south_africa.kgm]
en: Mafikeng
ug: مافىكېڭ

[ctx: south_africa.kgm]
en: Western Cape
ug: غەربىي كاپې

[ctx: south_africa.kgm]
en: Cape Town
ug: كېيپ-تائۇن

[ctx: southamerica.kgm]
en: South America
ug: جەنۇبىي ئامېرىكا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: southamerica.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Coast
ug: قىرغاق

[ctx: southamerica.kgm]
en: Panama
ug: پاناما

[ctx: southamerica.kgm]
en: Colombia
ug: كولومبىيە

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bogotá
ug: سانتافې-بوگۇتا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Venezuela
ug: ۋېنېزۇئېلا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Caracas
ug: كاراكاس

[ctx: southamerica.kgm]
en: Guyana
ug: گىۋىيانا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Georgetown
ug: جورجتوۋن

[ctx: southamerica.kgm]
en: Suriname
ug: سۇرىنام

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paramaribo
ug: پارامارىبو

[ctx: southamerica.kgm]
en: French Guiana
ug: فىرانسىيەگە قاراشلىق گىۋىيانا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Cayenne
ug: كايېننې

[ctx: southamerica.kgm]
en: Ecuador
ug: ئېكۋادور

[ctx: southamerica.kgm]
en: Quito
ug: كىتو

[ctx: southamerica.kgm]
en: Peru
ug: پېرۇ

[ctx: southamerica.kgm]
en: Lima
ug: لىما

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

[ctx: southamerica.kgm]
en: Brasilia
ug: بىرازىلىيە

[ctx: southamerica.kgm]
en: Bolivia
ug: بولىۋىيە

[ctx: southamerica.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: southamerica.kgm]
en: Chile
ug: چىلى

[ctx: southamerica.kgm]
en: Santiago
ug: سانتىياگو

[ctx: southamerica.kgm]
en: Paraguay
ug: پاراگۋاي

[ctx: southamerica.kgm]
en: Asunción
ug: ئاسۇنسىيون

[ctx: southamerica.kgm]
en: Argentina
ug: ئارگېنتىنا

[ctx: southamerica.kgm]
en: Buenos Aires
ug: بۇئېنۇس-ئايرېس

[ctx: southamerica.kgm]
en: Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي

[ctx: southamerica.kgm]
en: Montevideo
ug: مونتېۋىدېئو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Republic of Korea
ug: كورېيە جۇمھۇرىيىتى

[ctx: southkorea.kgm]
en: Regions
ug: رايونلار

[ctx: southkorea.kgm]
en: Out of Bounds
ug: چېگرا تېشى

[ctx: southkorea.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongbuk-do
ug: چۇڭچوڭ بۇكدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Cheongju
ug: چوڭجۇ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chungcheongnam-do
ug: چۇڭچوڭ نامدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daejon
ug: دائېجون

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollabuk-do
ug: جوللا بۇكدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeonju
ug: جېونجۇ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeollanam-do
ug: جوللا نامدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Muan
ug: مۇئان

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju-do
ug: جېجۇدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Jeju
ug: جېجۇ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangnam-do
ug: گىيوڭساڭ نامدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Changwon
ug: چاڭۋون

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeongsangbuk-do
ug: گىيوڭساڭ بۇكدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Daegu
ug: دائېگۇ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gangwon-do
ug: گاڭ ۋوندو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Chuncheon
ug: چۇنچېئون

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gyeonggi-do
ug: سىيوڭ گىدو

[ctx: southkorea.kgm]
en: Suwon
ug: سۇۋون

[ctx: southkorea.kgm]
en: Ulsan
ug: ئۇلسان

[ctx: southkorea.kgm]
en: Gwangju
ug: گۇاڭجۇ

[ctx: southkorea.kgm]
en: Busan
ug: بۇسان

[ctx: southkorea.kgm]
en: Seoul
ug: سېئۇل

[ctx: southkorea.kgm]
en: Incheon
ug: ئىنچېئون

[ctx: spain.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: spain.kgm]
en: Autonomous communities
ug: ئاپتونوم رايون

[ctx: spain.kgm]
en: Not Spain
ug: ئىسپانىيە ئەمەس

[ctx: spain.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: spain.kgm]
en: External frontier
ug: سىرتقى چېگرا

[ctx: spain.kgm]
en: Andalucia
ug: ئاندالۇسىيە

[ctx: spain.kgm]
en: Seville
ug: سېۋىللې

[ctx: spain.kgm]
en: Aragon
ug: ئاراگون

[ctx: spain.kgm]
en: Zaragoza
ug: زاراگوسسا

[ctx: spain.kgm]
en: Asturias
ug: ئاستۇرىئاس

[ctx: spain.kgm]
en: Oviedo
ug: ئوۋىئېدو

[ctx: spain.kgm]
en: Balearic Islands
ug: بالېئارىك تاقىم ئاراللىرى

[ctx: spain.kgm]
en: Palma de Mallorca
ug: پالما-دې-ماللوركا

[ctx: spain.kgm]
en: Basque Country
ug: باسكۇ دۆلىتى

[ctx: spain.kgm]
en: Vitoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: spain.kgm]
en: Canary Islands
ug: كانارى تاقىم ئاراللىرى

[ctx: spain.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria and Santa Cruz de Tenerife
ug: لاس پالماس سان كىرۇز

[ctx: spain.kgm]
en: Cantabria
ug: كانتابرىئا

[ctx: spain.kgm]
en: Santander
ug: سانتاندېر

[ctx: spain.kgm]
en: Castile-La Mancha
ug: كاستىلې-لا مانچا

[ctx: spain.kgm]
en: Toledo
ug: تولېدو

[ctx: spain.kgm]
en: Castile and Leon
ug: كاستىلې ۋە لېئون

[ctx: spain.kgm]
en: Valladolid
ug: ۋاللادولىد

[ctx: spain.kgm]
en: Catalonia
ug: كاتالونىيا

[ctx: spain.kgm]
en: Barcelona
ug: بارسېلونا

[ctx: spain.kgm]
en: Extremadura
ug: ئېكىستېرمادۇرا

[ctx: spain.kgm]
en: Mérida
ug: مېرىدا

[ctx: spain.kgm]
en: Galicia
ug: گالىسىيە

[ctx: spain.kgm]
en: Santiago de Compostela
ug: سىنتىياگو-دې-كومپوستېلا

[ctx: spain.kgm]
en: La Rioja
ug: لا-رىئوخا

[ctx: spain.kgm]
en: Logroño
ug: لوگرونو

[ctx: spain.kgm]
en: Madrid
ug: مادرىد

[ctx: spain.kgm]
en: Murcia
ug: مۇرسىيا

[ctx: spain.kgm]
en: Navarre
ug: ناۋارې

[ctx: spain.kgm]
en: Pamplona
ug: پامپىلونا

[ctx: spain.kgm]
en: Valencian Community
ug: ۋالېنسىيە مەھەللىسى

[ctx: spain.kgm]
en: Valencia
ug: بالېنسىيا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Spain (Provinces)
ug: ئىسپانىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Andorra
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Portugal
ug: پورتۇگالىيە

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Morocco
ug: ماراكەش

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Álava
ug: ئالاۋا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Vitoria
ug: ۋىكتورىيە

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Almería
ug: ئالمېرىيە

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Asturias
ug: ئاستۇرىئاس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Oviedo
ug: ئوۋىئېدو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Badajoz
ug: باداجوز

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Barcelona
ug: بارسېلونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Burgos
ug: بۇرگوس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cáceres
ug: كاسېرېس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cádiz
ug: كادىز

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cantabria
ug: كانتابرىئا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santander
ug: سانتاندېر

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón
ug: كاستېللون

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Castellón de la Plana
ug: كاستېللون دې لا پىلانا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ciudad Real
ug: رېئال شەھىرى

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Córdoba
ug: كوردوبا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: A Coruña
ug: ئا كورۇنا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Cuenca
ug: كۇئېنكا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Girona
ug: گىرونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Gerona/Girona
ug: گېرونا/گىرونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Granada
ug: گىراندا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guadalajara
ug: گۇادالاخارا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Guipúzcoa
ug: گىپۇزكوئا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: San Sebastián
ug: سان-سېباستيان

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huelva
ug: خۇيېلۋا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Huesca
ug: خۇيېسكا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Balearic Islands
ug: بالېئارىك تاقىم ئاراللىرى

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palma de Mallorca
ug: پالما-دې-ماللوركا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Jaén
ug: جائېن

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: La Rioja
ug: لا-رىئوخا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Logroño
ug: لوگرونو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: León
ug: لېون

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lérida
ug: لېرىدا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Lugo
ug: لۇگو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Madrid
ug: مادرىد

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Málaga
ug: مالاگا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Murcia
ug: مۇرسىيا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Navarre
ug: ناۋارې

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pamplona
ug: پامپىلونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Ourense
ug: ئورېنسې

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Palencia
ug: پالېنسىئا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas
ug: لاس-پالماس

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Las Palmas de Gran Canaria
ug: لاس پالماس دې گىران كانارىئا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Pontevedra
ug: پونتېۋېدرا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Salamanca
ug: سالامانكا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Santa Cruz de Tenerife
ug: سانتا-كىرۇز-دې-تېنېرىفې

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Segovia
ug: ساگوۋىيا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Seville
ug: سېۋىللې

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Soria
ug: سورىيا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Tarragona
ug: تارراگونا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Teruel
ug: تېرۇيېل

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Toledo
ug: تولېدو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valencia
ug: بالېنسىيا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Valladolid
ug: ۋاللادولىد

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Biscay
ug: بىسكاي

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Bilbao
ug: بىلبائو

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zamora
ug: زامورا

[ctx: spain_provinces.kgm]
en: Zaragoza
ug: زاراگوسسا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sri-Lanka
ug: سىرىلانكا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Not Sri-Lanka
ug: سىرىلانكا ئەمەس

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Central
ug: ئوتتۇرا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Kandy
ug: كاندى

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Central
ug: شىمالىي ئوتتۇرا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Anuradhapura
ug: ئانۇرادخاپۇرا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North
ug: شىمال

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Jaffna
ug: جافنا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Eastern
ug: شەرقىي

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Trincomalee
ug: تىرىنكومالې

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: North Western
ug: غەربىي شىمال

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Kurunegala
ug: كۇرۇنېگالا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Southern
ug: جەنۇبىي

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Galle
ug: گاللې

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Uva
ug: ئۇۋا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Badulla
ug: بادۇللا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Sabaragamuwa
ug: ساباراگامۇۋا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Ratnapura
ug: راتناپتۇرا

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Western
ug: غەربچە

[ctx: sri-lanka.kgm]
en: Colombo
ug: كولومبو

[ctx: sudan.kgm]
en: Sudan
ug: سۇدان

[ctx: sudan.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: sudan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: sudan.kgm]
en: Not Sudan
ug: سۇدان ئەمەس

[ctx: sudan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Jazirah
ug: ئال جەزىرە

[ctx: sudan.kgm]
en: Wad-Madani
ug: ۋاد-مادانى

[ctx: sudan.kgm]
en: Blue Nile/Central
ug: كۆك نىل/مەركىزى

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damazin
ug: ئاد-دامازىن

[ctx: sudan.kgm]
en: Sennar
ug: سېننار

[ctx: sudan.kgm]
en: White Nile
ug: ئاق نىل

[ctx: sudan.kgm]
en: Rabak
ug: راباك

[ctx: sudan.kgm]
en: North Darfur
ug: شىمالىي دارفۇر

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Fashir
ug: ئال-فاشىر

[ctx: sudan.kgm]
en: South Darfur
ug: جەنۇبىي دارفۇر

[ctx: sudan.kgm]
en: Nyala
ug: نىيالا

[ctx: sudan.kgm]
en: West Darfur
ug: غەربىي دارفۇر

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Junaynah
ug: ئال-جۇناينا

[ctx: sudan.kgm]
en: Kassala
ug: كاسسالا

[ctx: sudan.kgm]
en: Al Qadarif
ug: ئال-قادارىف

[ctx: sudan.kgm]
en: Red Sea
ug: قىزىل دېڭىز

[ctx: sudan.kgm]
en: Port Sudan
ug: سۇدان پورتى

[ctx: sudan.kgm]
en: Khartoum
ug: خارتۇم

[ctx: sudan.kgm]
en: North Kurdufan
ug: شىمالىي كۇردۇفان

[ctx: sudan.kgm]
en: Al-Ubayyid
ug: ئال-ئۇباييىد

[ctx: sudan.kgm]
en: South Kurdufan
ug: جەنۇبىي كۇردۇفان

[ctx: sudan.kgm]
en: Kaduqli
ug: كادۇچلى

[ctx: sudan.kgm]
en: Northern
ug: شىمالىي

[ctx: sudan.kgm]
en: Dongola
ug: دونگولا

[ctx: sudan.kgm]
en: River Nile
ug: نىل دەرياسى

[ctx: sudan.kgm]
en: Ad-Damir
ug: ئاد-دامىر

[ctx: suriname.kgm]
en: Suriname
ug: سۇرىنام

[ctx: suriname.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: suriname.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: suriname.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: suriname.kgm]
en: Not Surinam
ug: سۇرىنام ئەمەس

[ctx: suriname.kgm]
en: Nickerie
ug: نىككېرىيې

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Nickerie
ug: يېڭى نىككېرىيې

[ctx: suriname.kgm]
en: Coronie
ug: كورونى

[ctx: suriname.kgm]
en: Totness
ug: توتنېس

[ctx: suriname.kgm]
en: Saramacca
ug: ساراماككا

[ctx: suriname.kgm]
en: Groningen
ug: گىرونىنگېن

[ctx: suriname.kgm]
en: Wanica
ug: ۋانىكا

[ctx: suriname.kgm]
en: Lelydorp
ug: لېلىدورپ

[ctx: suriname.kgm]
en: Comewijne
ug: كومېۋىينې

[ctx: suriname.kgm]
en: Nieuw Amsterdam
ug: يېڭى ئامستېردام

[ctx: suriname.kgm]
en: Marowijne
ug: ماروۋىينې

[ctx: suriname.kgm]
en: Albina
ug: ئالبىنا

[ctx: suriname.kgm]
en: Para
ug: پارا

[ctx: suriname.kgm]
en: Onverwacht
ug: ئونۋېرۋاخت

[ctx: suriname.kgm]
en: Paramaribo
ug: پارامارىبو

[ctx: suriname.kgm]
en: Brokopondo
ug: بىروكوپوندو

[ctx: suriname.kgm]
en: Sipaliwini
ug: سىپالىۋىنى

[ctx: sweden.kgm]
en: Sweden by Counties
ug: شىۋېتسىيە

[ctx: sweden.kgm]
en: Counties
ug: دۆلەتلەر

[ctx: sweden.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: sweden.kgm]
en: County Border
ug: ناھىيە چېگرىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: CoastLine
ug: دېڭىز قىرغىقى لىنىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Not Sweden
ug: شىۋېتسىيە ئەمەس

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm County
ug: سىتوكھولم ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Stockholm
ug: سىتوكھولم

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerbotten County
ug: ۋاستېربوتتېن ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Umeå
ug: ئۇمېا

[ctx: sweden.kgm]
en: Norrbotten County
ug: شىمالىي ناھىيە

[ctx: sweden.kgm]
en: Luleå
ug: لۇلېئا

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala County
ug: ئۇپسالا ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Uppsala
ug: ئۇپسالا

[ctx: sweden.kgm]
en: Södermanland County
ug: جەنۇبىي مانلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Nyköping
ug: نيكۆپىڭ

[ctx: sweden.kgm]
en: Östergötland County
ug: شەرقىي گۆتلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Linköping
ug: لىنكۆپىڭ

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping County
ug: جۆنكۆپىڭ ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Jönköping
ug: جۆنكۆپىڭ

[ctx: sweden.kgm]
en: Kronoberg County
ug: كىرونوبېرگ ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Växjö
ug: ۋاكسجۆ

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar County
ug: كالمار ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Kalmar
ug: كالمار

[ctx: sweden.kgm]
en: Gotland County
ug: گوتلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Visby
ug: ۋىسبي

[ctx: sweden.kgm]
en: Blekinge County
ug: بىلېكىڭى ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlskrona
ug: كارلسىكرونا

[ctx: sweden.kgm]
en: Skåne County
ug: سىكانې ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Malmö
ug: مالمو

[ctx: sweden.kgm]
en: Halland County
ug: خاللاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Halmstad
ug: خالمستاد

[ctx: sweden.kgm]
en: Västra Götaland County
ug: غەربىي گۆتالاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Göteborg
ug: گۆتېبورگ

[ctx: sweden.kgm]
en: Värmland County
ug: ۋارملاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Karlstad
ug: كارلستاد

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro County
ug: ئۆرېبرو ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Örebro
ug: ئۆرېبرو

[ctx: sweden.kgm]
en: Västmanland County
ug: غەربىي مانلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Västerås
ug: ۋاستېراس

[ctx: sweden.kgm]
en: Dalarna County
ug: دالارنا ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Falun
ug: فالۇن

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävleborg County
ug: گۆۋلېبورگ ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Gävle
ug: گۆۋلې

[ctx: sweden.kgm]
en: Västernorrland County
ug: غەربىي نورلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Härnösand
ug: خۆرنۆساند

[ctx: sweden.kgm]
en: Jämtland County
ug: يامتلاند ناھىيىسى

[ctx: sweden.kgm]
en: Östersund
ug: ئۆستېرسۇند

[ctx: switzerland.kgm]
en: Switzerland
ug: شىۋېيىتسارىيە

[ctx: switzerland.kgm]
en: Cantons
ug: كانتونلار

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: switzerland.kgm]
en: Not Switzerland
ug: شىۋېيىتسارىيە ئەمەس

[ctx: switzerland.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zurich
ug: سىيۇرىخ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zürich
ug: سىيۇرىخ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Berne
ug: بېرنې

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bern
ug: بېرن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lucerne
ug: لۇسېرن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Uri
ug: ئۈرى

[ctx: switzerland.kgm]
en: Altdorf
ug: ئالتدورف

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schwyz
ug: سىۋىز

[ctx: switzerland.kgm]
en: Obwald
ug: ئوبۋالد

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sarnen
ug: سارنېن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Nidwald
ug: نىدۋالد

[ctx: switzerland.kgm]
en: Stans
ug: سىتانس

[ctx: switzerland.kgm]
en: Glarus
ug: گىلارۇس

[ctx: switzerland.kgm]
en: Zug
ug: زۇگ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Fribourg
ug: فىرىبورگ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Solothurn
ug: سولوتۇرن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-City
ug: باسلې شەھىرى

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basel
ug: باسېل

[ctx: switzerland.kgm]
en: Basle-Country
ug: باسلې ناھىيىسى

[ctx: switzerland.kgm]
en: Liestal
ug: لىئېستال

[ctx: switzerland.kgm]
en: Schaffhausen
ug: شافخائۇسېن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Outer Rhodes
ug: سىرتقى رودېس ئاپپېنزېل

[ctx: switzerland.kgm]
en: Herisau
ug: خېرىسائۇ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell Inner Rhodes
ug: ئىچكى رودېس ئاپپېنزېل

[ctx: switzerland.kgm]
en: Appenzell
ug: ئاپپېنزېل

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gall
ug: ساينىت-گال

[ctx: switzerland.kgm]
en: St. Gallen
ug: ساينىت-گاللېن

[ctx: switzerland.kgm]
en: Grisons
ug: گىرىسونس

[ctx: switzerland.kgm]
en: Chur
ug: چۇر

[ctx: switzerland.kgm]
en: Argovia
ug: ئارگوۋىيە

[ctx: switzerland.kgm]
en: Aarau
ug: ئائارائۇ

[ctx: switzerland.kgm]
en: Thurgovia
ug: تۇرگوۋىيە

[ctx: switzerland.kgm]
en: Frauenfeld
ug: فىرائۇئېنفېلد

[ctx: switzerland.kgm]
en: Ticino
ug: تىسىنو

[ctx: switzerland.kgm]
en: Bellinzona
ug: بىللىنزونا

[ctx: switzerland.kgm]
en: Vaud
ug: ۋائۇد

[ctx: switzerland.kgm]
en: Lausanne
ug: لوساننې

[ctx: switzerland.kgm]
en: Valais
ug: ۋالائىس

[ctx: switzerland.kgm]
en: Sion
ug: سىون

[ctx: switzerland.kgm]
en: Neuchâtel
ug: نېيۇچاتېل

[ctx: switzerland.kgm]
en: Geneva
ug: جەنۋە

[ctx: switzerland.kgm]
en: Jura
ug: جۇرا

[ctx: switzerland.kgm]
en: Delémont
ug: دېلېمونت

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Tajikistan
ug: تاجىكىستان

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Not Tajikistan
ug: تاجىكىستان ئەمەس

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Sughd
ug: سۇغد

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khujand
ug: خۇژاند

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Districts of Republican Subordination
ug: جۇمھۇرىيەت ئالاھىدە رايونى

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Dushanbe
ug: دۈشەنبە

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khatlon
ug: خاتلون

[ctx: tajikistan.kgm]
en: Khorugh
ug: خورۇغ

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Tamil Nadu
ug: تامىل نادۇ

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Coimbatore
ug: كوىمباتورې

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Salem
ug: سالېم

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Chennai
ug: چېنناي

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Sri Lanka
ug: سىرىلانكا

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Kerala
ug: كېرالا

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Karnataka
ug: كارناتاكا

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Pondicherry
ug: پوندىچېررى

[ctx: tamilnadu.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: thailand.kgm]
en: Thailand
ug: تايلاند

[ctx: thailand.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: thailand.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: thailand.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: thailand.kgm]
en: Not Thailand
ug: تايلاند ئەمەس

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Mai
ug: چىئاڭ ماى

[ctx: thailand.kgm]
en: Chiang Rai
ug: چىئاڭ راي

[ctx: thailand.kgm]
en: Kamphaeng Phet
ug: كامپخائېڭ پخېت

[ctx: thailand.kgm]
en: Lampang
ug: لامپاڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Lamphun
ug: لامپۇن

[ctx: thailand.kgm]
en: Mae Hong Son
ug: ماې خوڭ سون

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Sawan
ug: ناكخون ساۋان

[ctx: thailand.kgm]
en: Nan
ug: نان

[ctx: thailand.kgm]
en: Phayao
ug: پايائو

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchabun
ug: پېتچابۇن

[ctx: thailand.kgm]
en: Phichit
ug: پىچىت

[ctx: thailand.kgm]
en: Phitsanulok
ug: پىتسانۇلوك

[ctx: thailand.kgm]
en: Phrae
ug: پخراې

[ctx: thailand.kgm]
en: Sukhothai
ug: سۇكخوتاي

[ctx: thailand.kgm]
en: Tak
ug: تاك

[ctx: thailand.kgm]
en: Uthai Thani
ug: ئۇتاي تانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Uttaradit
ug: ئۇتتارادىت

[ctx: thailand.kgm]
en: Amnat Charoen
ug: ئامنات چاروئېن

[ctx: thailand.kgm]
en: Buri Ram
ug: بۆرە رام

[ctx: thailand.kgm]
en: Chaiyaphum
ug: چاياپخۇم

[ctx: thailand.kgm]
en: Kalasin
ug: كالاسىن

[ctx: thailand.kgm]
en: Khon Kaen
ug: خون كاېن

[ctx: thailand.kgm]
en: Loei
ug: لوئېي

[ctx: thailand.kgm]
en: Maha Sarakham
ug: ماخا ساراكخام

[ctx: thailand.kgm]
en: Mukdahan
ug: مۇكداخان

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Phanom
ug: ناكخون پانوم

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Ratchasima
ug: ناكخون راتچاسىما

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Bua Lamphu
ug: نوڭ بۇئا لامپۇ

[ctx: thailand.kgm]
en: Nong Khai
ug: نوڭ كاي

[ctx: thailand.kgm]
en: Roi Et
ug: روي ئېت

[ctx: thailand.kgm]
en: Sakon Nakhon
ug: ساكون ناكون

[ctx: thailand.kgm]
en: Si Sa Ket
ug: سى سا كەت

[ctx: thailand.kgm]
en: Surin
ug: سۇرىن

[ctx: thailand.kgm]
en: Ubon Ratchathani
ug: ئۇبون راتچاتانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Udon Thani
ug: ئۇدون تانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Yasothon
ug: ياسوتون

[ctx: thailand.kgm]
en: Chachoengsao
ug: چاچوئېڭسائو

[ctx: thailand.kgm]
en: Chanthaburi
ug: چانتابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Chon Buri
ug: چون بۆرە

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachin Buri
ug: پىراچىن بۆرە

[ctx: thailand.kgm]
en: Rayong
ug: رايوڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Sa Kaeo
ug: سا كائېئو

[ctx: thailand.kgm]
en: Trat
ug: تىرات

[ctx: thailand.kgm]
en: Ang Thong
ug: ئاڭ توڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ug: پىرا ناخون سى ئايۇتتايا

[ctx: thailand.kgm]
en: Bangkok
ug: باڭكوك

[ctx: thailand.kgm]
en: Chainat
ug: چائىنات

[ctx: thailand.kgm]
en: Kanchanaburi
ug: كانچانابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Lop Buri
ug: لوپ بۆرە

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Nayok
ug: ناكخون نايوك

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Pathom
ug: ناكخون پاتوم

[ctx: thailand.kgm]
en: Nonthaburi
ug: نونتابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Pathum Thani
ug: پاتۇم تانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Phetchaburi
ug: پېتچابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Prachuap Khiri Khan
ug: پىراچۇئاپ كىرى كان

[ctx: thailand.kgm]
en: Ratchaburi
ug: راتچابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Prakan
ug: سامۇت پىراكان

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Sakhon
ug: سامۇت ساكخون

[ctx: thailand.kgm]
en: Samut Songkhram
ug: سامۇت سوڭكىخرام

[ctx: thailand.kgm]
en: Saraburi
ug: سارابۇرى

[ctx: thailand.kgm]
en: Sing Buri
ug: سىڭ بۆرە

[ctx: thailand.kgm]
en: Suphan Buri
ug: سۇپان بۆرە

[ctx: thailand.kgm]
en: Chumphon
ug: چۇنپون

[ctx: thailand.kgm]
en: Krabi
ug: كىرابى

[ctx: thailand.kgm]
en: Nakhon Si Thammarat
ug: ناكخون سى تاممارات

[ctx: thailand.kgm]
en: Narathiwat
ug: ناراتىۋات

[ctx: thailand.kgm]
en: Pattani
ug: پاتتانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Phang Nga
ug: پاڭ نىگا

[ctx: thailand.kgm]
en: Phatthalung
ug: پاتتالۇڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Phuket
ug: پۇكېت

[ctx: thailand.kgm]
en: Ranong
ug: رانوڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Satun
ug: ساتۇن

[ctx: thailand.kgm]
en: Songkhla
ug: سوڭكىخلا

[ctx: thailand.kgm]
en: Surat Thani
ug: سۇرات تانى

[ctx: thailand.kgm]
en: Trang
ug: تراڭ

[ctx: thailand.kgm]
en: Yala
ug: يالا

[ctx: tripura.kgm]
en: Tripura
ug: تىرىپۇرا

[ctx: tripura.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: tripura.kgm]
en: Not Tripura
ug: تىرىپۇرا ئەمەس

[ctx: tripura.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: tripura.kgm]
en: Dhalai
ug: دخالاي

[ctx: tripura.kgm]
en: Ambassa
ug: ئامباسسا

[ctx: tripura.kgm]
en: North Tripura
ug: شىمالىي تىرىپۇرا

[ctx: tripura.kgm]
en: Kailashahar
ug: كايلاشاخار

[ctx: tripura.kgm]
en: South Tripura
ug: جەنۇبىي تىرىپۇرا

[ctx: tripura.kgm]
en: Udaipur
ug: ئۇدايپۇر

[ctx: tripura.kgm]
en: West Tripura
ug: غەربىي تىرىپۇرا

[ctx: tripura.kgm]
en: Agartala
ug: ئاگارتالا

[ctx: turkey.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: turkey.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: turkey.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: turkey.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: turkey.kgm]
en: Not Turkey
ug: تۈركىيە ئەمەس

[ctx: turkey.kgm]
en: Adana
ug: ئادانا

[ctx: turkey.kgm]
en: Adıyaman
ug: ئادېيامان

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyonkarahisar
ug: ئەپيۈن قارا ھىسار

[ctx: turkey.kgm]
en: Afyon
ug: ئەپيۈن

[ctx: turkey.kgm]
en: Ağrı
ug: ئاغرى

[ctx: turkey.kgm]
en: Amasya
ug: ئاماسيا

[ctx: turkey.kgm]
en: Ankara
ug: ئەنقەرە

[ctx: turkey.kgm]
en: Antalya
ug: ئانتاليا

[ctx: turkey.kgm]
en: Artvin
ug: ئارتۋىن

[ctx: turkey.kgm]
en: Aydın
ug: ئايدىن

[ctx: turkey.kgm]
en: Balıkesir
ug: بالېكەسىر

[ctx: turkey.kgm]
en: Bilecik
ug: بىلەجىك

[ctx: turkey.kgm]
en: Bingöl
ug: مىڭ كۆل

[ctx: turkey.kgm]
en: Bitlis
ug: بىتلىس

[ctx: turkey.kgm]
en: Bolu
ug: بولۇ

[ctx: turkey.kgm]
en: Burdur
ug: بۇردۇر

[ctx: turkey.kgm]
en: Bursa
ug: بۇرسا

[ctx: turkey.kgm]
en: Çanakkale
ug: چاناق قەلئە

[ctx: turkey.kgm]
en: Çankırı
ug: چانكېرې

[ctx: turkey.kgm]
en: Çorum
ug: چورۇم

[ctx: turkey.kgm]
en: Denizli
ug: دېڭىزلىق

[ctx: turkey.kgm]
en: Diyarbakır
ug: دىيارباقىر

[ctx: turkey.kgm]
en: Edirne
ug: ئەدىرنە

[ctx: turkey.kgm]
en: Elazığ
ug: ئەلازىغ

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzincan
ug: ئەرزىنجان

[ctx: turkey.kgm]
en: Erzurum
ug: ئېرزۇرۇم

[ctx: turkey.kgm]
en: Eskişehir
ug: ئەسكى شەھەر

[ctx: turkey.kgm]
en: Gaziantep
ug: گازىئانتېپ

[ctx: turkey.kgm]
en: Giresun
ug: گىرەسۇن

[ctx: turkey.kgm]
en: Gümüşhane
ug: كۈمۈشخانە

[ctx: turkey.kgm]
en: Hakkari
ug: خاككارى

[ctx: turkey.kgm]
en: Hatay
ug: خاتاي

[ctx: turkey.kgm]
en: Antakya
ug: ئانتاكيا

[ctx: turkey.kgm]
en: Isparta
ug: ئىسپارتا

[ctx: turkey.kgm]
en: Mersin
ug: مەرسىن

[ctx: turkey.kgm]
en: İstanbul
ug: ئىستانبۇل

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmir
ug: ئىزمىر

[ctx: turkey.kgm]
en: Kars
ug: كارس

[ctx: turkey.kgm]
en: Kastamonu
ug: كاستامونۇ

[ctx: turkey.kgm]
en: Kayseri
ug: قەيسېرى

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırklareli
ug: قىرقلارېلى

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırşehir
ug: قىرشەھەر

[ctx: turkey.kgm]
en: Kocaeli
ug: قوجائەلى

[ctx: turkey.kgm]
en: İzmit
ug: ئىزمىت

[ctx: turkey.kgm]
en: Konya
ug: كونيا

[ctx: turkey.kgm]
en: Kütahya
ug: كۈتاخيا

[ctx: turkey.kgm]
en: Malatya
ug: مالاتيا

[ctx: turkey.kgm]
en: Manisa
ug: مانىسا

[ctx: turkey.kgm]
en: Kahramanmaraş
ug: قەھرىمان ماراش

[ctx: turkey.kgm]
en: Mardin
ug: ماردىن

[ctx: turkey.kgm]
en: Muğla
ug: مۇغلا

[ctx: turkey.kgm]
en: Muş
ug: مۇش

[ctx: turkey.kgm]
en: Nevşehir
ug: نەۋشەھەر

[ctx: turkey.kgm]
en: Niğde
ug: نىغدە

[ctx: turkey.kgm]
en: Ordu
ug: ئوردۇ

[ctx: turkey.kgm]
en: Rize
ug: رىزە

[ctx: turkey.kgm]
en: Sakarya
ug: ساكاريا

[ctx: turkey.kgm]
en: Adapazarı
ug: ئاداپازارى

[ctx: turkey.kgm]
en: Samsun
ug: سامسۇن

[ctx: turkey.kgm]
en: Siirt
ug: سىئىرت

[ctx: turkey.kgm]
en: Sinop
ug: سىنوپ

[ctx: turkey.kgm]
en: Sivas
ug: سىۋاس

[ctx: turkey.kgm]
en: Tekirdağ
ug: تېكىرداغ

[ctx: turkey.kgm]
en: Tokat
ug: توقات

[ctx: turkey.kgm]
en: Trabzon
ug: ترابزون

[ctx: turkey.kgm]
en: Tunceli
ug: تۇنجېلى

[ctx: turkey.kgm]
en: Şanlıurfa
ug: شانلىق ئۇرفا

[ctx: turkey.kgm]
en: Uşak
ug: ئۇششاق

[ctx: turkey.kgm]
en: Van
ug: ۋان

[ctx: turkey.kgm]
en: Yozgat
ug: يوزگات

[ctx: turkey.kgm]
en: Zonguldak
ug: زونگۇلداق

[ctx: turkey.kgm]
en: Aksaray
ug: ئاقساراي

[ctx: turkey.kgm]
en: Bayburt
ug: بايبۇرت

[ctx: turkey.kgm]
en: Karaman
ug: كارامان

[ctx: turkey.kgm]
en: Kırıkkale
ug: قىرىق قەلئە

[ctx: turkey.kgm]
en: Batman
ug: باتمان

[ctx: turkey.kgm]
en: Şırnak
ug: شىرناق

[ctx: turkey.kgm]
en: Bartın
ug: بارتېن

[ctx: turkey.kgm]
en: Ardahan
ug: ئارداخان

[ctx: turkey.kgm]
en: Iğdır
ug: ئىغدېر

[ctx: turkey.kgm]
en: Yalova
ug: يالوۋا

[ctx: turkey.kgm]
en: Karabük
ug: قارابۈك

[ctx: turkey.kgm]
en: Kilis
ug: كىلىس

[ctx: turkey.kgm]
en: Osmaniye
ug: ئوسمانىيە

[ctx: turkey.kgm]
en: Düzce
ug: دۈزجە

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Not Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان ئەمەس

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Ahal
ug: ئاخال

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Balkan
ug: بالكان

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Dashhowuz
ug: داشخوۋۇز

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Lebap
ug: لېباپ

[ctx: turkmenistan.kgm]
en: Mary
ug: مارى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ukraine
ug: ئۇكرائىنا

[ctx: ukraine.kgm]
en: Oblasts
ug: ئوبلاست

[ctx: ukraine.kgm]
en: Volyns'ka oblast'
ug: ۋولىن ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luts'k
ug: لۇتسىك

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'vivs'ka oblast'
ug: لىۋىۋى ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: L'viv
ug: لىۋىۋ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zakarpats'ka oblast'
ug: زاكارپاتى ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Uzhhorod
ug: ئۇزخخورود

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivnens'ka oblast'
ug: رىۋنېن ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Rivne
ug: رىۋنې

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil's'ka oblast'
ug: تېرنوپىل ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ternopil'
ug: تېرنوپىل

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ka oblast'
ug: خىمېلنىت ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khmel'nyts'ky
ug: خىمېلنىت

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'ka oblast'
ug: ئىۋانو فىرانكىۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Ivano-Frankivs'k
ug: ئىۋانو-فىرانكىۋسىك

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivets'ka oblast'
ug: چېرنىۋېت ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernivtsi
ug: چېرنىۋتىسى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyrs'ka oblast'
ug: ژىتومىر ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zhytomyr
ug: ژىتومىر

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnyts'ka oblast'
ug: ۋىننىت ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Vinnytsya
ug: ۋىننىتسيا

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyivs'ka oblast'
ug: كىيېۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kyiv
ug: كىيېۋ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkas'ka oblast'
ug: چېركا ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Cherkasy
ug: چېركاسى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kirovohrads'ka oblast'
ug: كىروۋوخراد ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayivs'ka oblast'
ug: مىكولايىۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Mykolayiv
ug: ميكولايىۋ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odes'ka oblast'
ug: ئودېس ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Odesa
ug: ئودېسا

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihivs'ka oblast'
ug: چېرنىخېۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Chernihiv
ug: چېرنىخىۋ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sums'ka oblast'
ug: سوم ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Sumy
ug: سۇمى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltavs'ka oblast'
ug: پولتاۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Poltava
ug: پولتاۋا

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkivs'ka oblast'
ug: خاركوۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kharkiv
ug: خاركوۋ

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipropetrovs'ka oblast'
ug: دىنىپتوپېتروۋ ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Dnipro
ug: دىنىپرو

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'ka oblast'
ug: دونېت ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Donets'k
ug: دونېتسىك

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporiz'ka oblast'
ug: زاپورىز ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Zaporizhzhia
ug: زاپورىژژا

[ctx: ukraine.kgm]
en: Khersons'ka oblast'
ug: خېرسون ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Kherson
ug: كېرسون

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'ka oblast'
ug: لۇخان ئوبلاستى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Luhans'k
ug: لۇخان

[ctx: ukraine.kgm]
en: Autonomous Republic of Crimea
ug: قىرىم ئاپتونوم جۇمھۇرىيىتى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Simferopol'
ug: سىمفېروپول

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Kyiv
ug: كىيېۋ شەھىرى

[ctx: ukraine.kgm]
en: City of Sevastopol'
ug: سىۋاستوپول شەھىرى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Azov Sea
ug: ئازوۋ دېڭىزى

[ctx: ukraine.kgm]
en: Black Sea
ug: قارا دېڭىز

[ctx: ukraine.kgm]
en: Not Ukraine
ug: ئۇكرائىنا ئەمەس

[ctx: ukraine.kgm]
en: Border/Coast
ug: چېگرا/دېڭىز قىرغىقى

[ctx: ukraine.kgm]
en: River
ug: دەريا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي

[ctx: uruguay.kgm]
en: Departments
ug: بۆلۈملەر

[ctx: uruguay.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Not Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي ئەمەس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Artigas
ug: ئارتىگاس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Canelones
ug: كانېلونېس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Cerro Largo
ug: سېررو لارگو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Melo
ug: مېلو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Colonia
ug: كولونىيە

[ctx: uruguay.kgm]
en: Durazno
ug: دۇرانزو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Flores
ug: فىلورېس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Trinidad
ug: تىرىنىداد

[ctx: uruguay.kgm]
en: Florida
ug: فىلورىدا شتاتى

[ctx: uruguay.kgm]
en: Lavalleja
ug: لاۋاللىخا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Minas
ug: مىناس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Maldonado
ug: مالدونادو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Montevideo
ug: مونتېۋىدېئو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Paysandú
ug: پايساندۇ

[ctx: uruguay.kgm]
en: Río Negro
ug: رىئو-نېگرو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Fray Bentos
ug: فىراي بېنتوس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rivera
ug: رىۋېرا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Rocha
ug: روچا

[ctx: uruguay.kgm]
en: Salto
ug: سالتو

[ctx: uruguay.kgm]
en: San José
ug: سان-خوسې

[ctx: uruguay.kgm]
en: Soriano
ug: سورىئانو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Mercedes
ug: مېرسېدېس

[ctx: uruguay.kgm]
en: Tacuarembó
ug: تاكۇئارېمبو

[ctx: uruguay.kgm]
en: Treinta y Tres
ug: ئوتتۇر ئۈچ

[ctx: usa.kgm]
en: USA
ug: ئا ق ش

[ctx: usa.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: usa.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: usa.kgm]
en: Coast
ug: قىرغاق

[ctx: usa.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Superior
ug: سۇپېرىئور كۆلى

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Michigan
ug: مىچىگان كۆلى

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Huron
ug: خۇرون كۆلى

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Erie
ug: ئېرى كۆلى

[ctx: usa.kgm]
en: Lake Ontario
ug: ئونتارىئو كۆلى

[ctx: usa.kgm]
en: The Bahamas
ug: باھاما

[ctx: usa.kgm]
en: Cuba
ug: كۇبا

[ctx: usa.kgm]
en: Canada
ug: كانادا

[ctx: usa.kgm]
en: Mexico
ug: مېكسىكا

[ctx: usa.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: usa.kgm]
en: Washington DC
ug: ۋاشىنگتون كولومبىيە ئالاھىدە رايون

[ctx: usa.kgm]
en: Alabama
ug: ئالاباما شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Montgomery
ug: مونتگومېرى

[ctx: usa.kgm]
en: Alaska
ug: ئالياسكا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Juneau
ug: جۇنو

[ctx: usa.kgm]
en: Arizona
ug: ئارىزونا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Phoenix
ug: فېنىكس

[ctx: usa.kgm]
en: Arkansas
ug: ئاركانزاس شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Little Rock
ug: لىتتلې روك

[ctx: usa.kgm]
en: California
ug: كالىفورنىيە شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Sacramento
ug: ساكرامېنتو

[ctx: usa.kgm]
en: Colorado
ug: كولورادو شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Denver
ug: دېنۋېر

[ctx: usa.kgm]
en: Connecticut
ug: كوننېكتىكات شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Hartford
ug: خارتفورد

[ctx: usa.kgm]
en: Delaware
ug: دېلاۋارېچە

[ctx: usa.kgm]
en: Dover
ug: دوۋېر

[ctx: usa.kgm]
en: Florida
ug: فىلورىدا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Tallahassee
ug: تاللاخاسسې

[ctx: usa.kgm]
en: Georgia
ug: جورجىيە

[ctx: usa.kgm]
en: Atlanta
ug: ئاتلانتا

[ctx: usa.kgm]
en: Hawaii
ug: ھاۋاي شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Honolulu
ug: ھونولۇلۇ

[ctx: usa.kgm]
en: Idaho
ug: ئايداخو شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Boise
ug: بويسې

[ctx: usa.kgm]
en: Illinois
ug: ئىللىنويىز شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Springfield
ug: سىپىرىڭفىلد

[ctx: usa.kgm]
en: Indiana
ug: ئىندىئانا

[ctx: usa.kgm]
en: Indianapolis
ug: ئىندىئاناپولىس

[ctx: usa.kgm]
en: Iowa
ug: ئىوۋا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Des Moines
ug: دېس-موينېس

[ctx: usa.kgm]
en: Topeka
ug: توپېكا

[ctx: usa.kgm]
en: Kentucky
ug: كېنتۇككى

[ctx: usa.kgm]
en: Frankfort
ug: فرانكفورت

[ctx: usa.kgm]
en: Louisiana
ug: لويىزاننا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Maine
ug: مېئانې شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Augusta
ug: ئاۋگۇستا

[ctx: usa.kgm]
en: Maryland
ug: ماريلاند شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Annapolis
ug: ئانناپولىس

[ctx: usa.kgm]
en: Massachusetts
ug: ماسساچۇسېتس شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Boston
ug: بوستون

[ctx: usa.kgm]
en: Michigan
ug: مىچىگان شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Lansing
ug: لانسىڭ

[ctx: usa.kgm]
en: Minnesota
ug: مىننېسوتا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Saint Paul
ug: ساينىت-پائۇل

[ctx: usa.kgm]
en: Mississippi
ug: مىسسىسىپى شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Jackson
ug: جاكسون

[ctx: usa.kgm]
en: Missouri
ug: مىسسورى شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Jefferson City
ug: جېففېرسون شەھىرى

[ctx: usa.kgm]
en: Montana
ug: مونتانا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Helena
ug: ھېلېنا

[ctx: usa.kgm]
en: Nebraska
ug: نېبراسكا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Lincoln
ug: لىنكولىن

[ctx: usa.kgm]
en: Nevada
ug: نېۋادا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Carson City
ug: كارسون شەھىرى

[ctx: usa.kgm]
en: New Hampshire
ug: يېڭى خامپىشىر شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Concord
ug: كونكورد

[ctx: usa.kgm]
en: New Jersey
ug: يېڭى جېرسېي شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Trenton
ug: تىرېنتون

[ctx: usa.kgm]
en: New Mexico
ug: يېڭى مېكسىكا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Santa Fe
ug: سانتا-فې

[ctx: usa.kgm]
en: New York
ug: نيۇ-يورك

[ctx: usa.kgm]
en: Albany
ug: ئالبانى

[ctx: usa.kgm]
en: North Carolina
ug: شىمالىي كارولىنا

[ctx: usa.kgm]
en: Raleigh
ug: رالېيگ

[ctx: usa.kgm]
en: North Dakota
ug: شىمالىي داكوتا

[ctx: usa.kgm]
en: Bismarck
ug: بىسمارىك

[ctx: usa.kgm]
en: Ohio
ug: ئوخايو شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Columbus
ug: كولۇمبۇس

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma
ug: ئوكلاخوما شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Oklahoma City
ug: ئوكلاخوما شەھىرى

[ctx: usa.kgm]
en: Oregon
ug: ئورېگون شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Salem
ug: سالېم

[ctx: usa.kgm]
en: Pennsylvania
ug: پېنسىلۋانىيە شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Harrisburg
ug: خاررىسبۇرگ

[ctx: usa.kgm]
en: Rhode Island
ug: رودې ئارىلى شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Providence
ug: پروۋىدېنس

[ctx: usa.kgm]
en: South Carolina
ug: جەنۇبىي كارولىنا

[ctx: usa.kgm]
en: Columbia
ug: كولومبىيە

[ctx: usa.kgm]
en: South Dakota
ug: جەنۇبىي داكوتا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Pierre
ug: پىئېر

[ctx: usa.kgm]
en: Tennessee
ug: تېننېسسى شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Nashville
ug: ناشۋىل

[ctx: usa.kgm]
en: Texas
ug: تېكساس شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Austin
ug: ئائۇستىن

[ctx: usa.kgm]
en: Utah
ug: يۇتا شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Salt Lake City
ug: سولت لېيك شەھىرى

[ctx: usa.kgm]
en: Vermont
ug: ۋېرمونت شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Montpelier
ug: مونتپېلىيېر

[ctx: usa.kgm]
en: Virginia
ug: ۋىرگىنىيە شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Richmond
ug: رىچموند

[ctx: usa.kgm]
en: Washington
ug: ۋاشىنگتون

[ctx: usa.kgm]
en: Olympia
ug: ئولىمپىيا

[ctx: usa.kgm]
en: West Virginia
ug: غەربىي ۋىرگىنىيە شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Charleston
ug: چارلېستون

[ctx: usa.kgm]
en: Wisconsin
ug: ۋىسكونسىن شتاتى

[ctx: usa.kgm]
en: Madison
ug: مادىسون

[ctx: usa.kgm]
en: Wyoming
ug: ۋيومىڭ

[ctx: usa.kgm]
en: Cheyenne
ug: چېيېنچە

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Uzbekistan
ug: ئۆزبېكىستان

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Not Uzbekistan
ug: ئۆزبېكىستان ئەمەس

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Andijon
ug: ئەنجان

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro
ug: بۇخارا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Buxoro (Bukhara)
ug: بۇخارا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona
ug: پەرغانە

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Farg'ona (Fergana)
ug: پەرغانە

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Jizzax
ug: جىزاق

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Xorazm
ug: خارەزم

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Urganch
ug: ئۇرگانچ

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Namangan
ug: نەمەنگەن

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Navoiy
ug: ناۋائى

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qashqadaryo
ug: قەشقەر دەريا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qarshi
ug: قارشى

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Qaraqalpaqstan
ug: قاراقالپاقىستان

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Nukus
ug: نۇكۇس

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Samarqand
ug: سەمەرقەنت

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Sirdaryo
ug: سىر دەريا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Guliston
ug: گۈلىستان

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Surxondaryo
ug: سۇرخان دەريا

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Termez
ug: تېرمېز

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Viloyati)
ug: تاشكەنت (ۋىلايىتى)

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Tashkent
ug: تاشكەنت

[ctx: uzbekistan.kgm]
en: Toshkent (Shahri )
ug: تاشكەنت (شەھىرى)

[ctx: venezuela.kgm]
en: Venezuela
ug: ۋېنېزۇئېلا

[ctx: venezuela.kgm]
en: States
ug: ھالەت

[ctx: venezuela.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: venezuela.kgm]
en: Not Venezuela
ug: ۋېنېزوئىلا ئەمەس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Amazonas
ug: ئامازوناس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Puerto Ayacucho
ug: ئاياكۇچو پورتى

[ctx: venezuela.kgm]
en: Anzoátegui
ug: ئانزۇئاتېگۇي

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barcelona
ug: بارسېلونا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Apure
ug: ئاپۇرې

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Fernando de Apure
ug: سان فېرناندو دې ئاپۇرې

[ctx: venezuela.kgm]
en: Aragua
ug: ئاراگۇئا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracay
ug: ماراكاې

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barinas
ug: بارىناس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Bolívar
ug: بولىۋار

[ctx: venezuela.kgm]
en: Ciudad Bolívar
ug: كىۇداد بولىۋار

[ctx: venezuela.kgm]
en: Carabobo
ug: كارابوبو

[ctx: venezuela.kgm]
en: Valencia
ug: بالېنسىيا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cojedes
ug: كوخېدېس

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Carlos
ug: سان-كارلوس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Delta Amacuro
ug: ئاماكۇرو دىلتىسى

[ctx: venezuela.kgm]
en: Tucupita
ug: تۇكۇپىتا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Falcón
ug: فالكون

[ctx: venezuela.kgm]
en: Coro
ug: كورو

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guárico
ug: گۇئارىكا

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Juan De Los Morros
ug: سان جۇئان دې لوس مورروس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Lara
ug: لارا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Barquisimeto
ug: بارقۇىسىمېتو

[ctx: venezuela.kgm]
en: Mérida
ug: مېرىدا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Miranda
ug: مېراندا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Los Teques
ug: لوس تېكېس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Monagas
ug: موناگاس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maturín
ug: ماتۇرىن

[ctx: venezuela.kgm]
en: Nueva Esparta
ug: يېڭى ئىسپارتا

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Asunción
ug: ئاسۇنسىيون

[ctx: venezuela.kgm]
en: Portuguesa
ug: پورتۇگېسا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Guanare
ug: گۋانارې

[ctx: venezuela.kgm]
en: Sucre
ug: سۇكرې

[ctx: venezuela.kgm]
en: Cumaná
ug: كۇمانا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Táchira
ug: تاچېرا

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Cristóbal
ug: سان-كىرىستوبال

[ctx: venezuela.kgm]
en: Trujillo
ug: ترۇجىللو

[ctx: venezuela.kgm]
en: Yaracuy
ug: ياراكۇي

[ctx: venezuela.kgm]
en: San Felipe
ug: سان فېلىپې

[ctx: venezuela.kgm]
en: Vargas
ug: ۋارگاس

[ctx: venezuela.kgm]
en: La Guaira
ug: گۋائىرا

[ctx: venezuela.kgm]
en: Zulia
ug: زۇلىيە

[ctx: venezuela.kgm]
en: Maracaibo
ug: ماراكايبو

[ctx: venezuela.kgm]
en: Federal Dependencies
ug: فېدىراتسىيە زېمىنى

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas
ug: كاراكاس

[ctx: venezuela.kgm]
en: Capital District
ug: پايتەخت رايونى

[ctx: venezuela.kgm]
en: Caracas ciudad
ug: كاراكاس شەھىرى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

[ctx: vietnam.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: vietnam.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Not Vietnam
ug: ۋىيېتنام ئەمەس

[ctx: vietnam.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: An Giang
ug: ئەن گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long Xuyen
ug: لوڭ شۇيەن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Giang
ug: باك گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Kan
ug: باك كان

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Lieu
ug: باك لىئېئۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bac Ninh
ug: باك نىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ba Ria-Vung Tau
ug: با رىئا-ۋۇڭ تائۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vung Tau
ug: ۋۇڭ تائۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ben Tre
ug: بېن ترې

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Dinh
ug: بىنخ دىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Qui Nhon
ug: كۈي نخون

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Duong
ug: بىنخ دۇئوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thu Dau Mot
ug: تخۇ دائۇ موت

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Phuoc
ug: بىنخ پخۇئوك

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Xoai
ug: دوڭ شۇئاي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Binh Thuan
ug: بىنخ تخۇئان

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Thiet
ug: پان تخىئېت

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ca Mau
ug: كا مائۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Can Tho
ug: كان تخو

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Bang
ug: كائو باڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Lak
ug: داك لاك

[ctx: vietnam.kgm]
en: Buon Ma Thuot
ug: بۇئوڭ ما تخۇئوت

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dak Nong
ug: داك نوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Nghia
ug: گىئا نىئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Nang
ug: دا ناڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien
ug: دىئېن بىئېن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dien Bien Phu
ug: دىئېن بىئېن پۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Nai
ug: دوڭ ناي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Bien Hoa
ug: بىئېن خوئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Thap
ug: دوڭ تخاپ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Cao Lanh
ug: كائو لانخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Gia Lai
ug: گىئا لاي

[ctx: vietnam.kgm]
en: PleiKu
ug: پلېيكۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Giang
ug: خا گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Duong
ug: خاي دۇئوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hai Phong
ug: خاي پوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Nam
ug: خا نام

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Ly
ug: پۇ ئىلى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Noi
ug: خا نوي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tay
ug: خا تاي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Dong
ug: خا دوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Tinh
ug: خا تىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hoa Binh
ug: خوئا بىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ho Chi Minh
ug: خو چى مىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hau Giang
ug: خائۇ گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vi Thanh
ug: ۋى تخانخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hung Yen
ug: خۇڭ يېن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Khanh Hoa
ug: كخانخ خوئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nha Trang
ug: نخا تراڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kien Giang
ug: كىئېن گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Rach Gia
ug: راچ گىئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Kon Tum
ug: كۆن تۇم

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lai Chau
ug: لاي چائۇ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lam Dong
ug: لام دوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Da Lat
ug: دا لات

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lang Son
ug: لاڭ سون

[ctx: vietnam.kgm]
en: Lao Cai
ug: لائو كاي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Long An
ug: لوڭ ئەن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tan An
ug: تەن ئەن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nam Dinh
ug: نام دىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Nghe An
ug: نگخې ئەن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh
ug: ۋىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Binh
ug: نىنخ بىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ninh Thuan
ug: نىنخ تخۇئەن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phan Rang-Thap Cham
ug: پان راڭ-تخاپ چام

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Tho
ug: پۇ تخو

[ctx: vietnam.kgm]
en: Viet Tri
ug: ۋىئېت ترى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Phu Yen
ug: پۇ يېن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuy Hoa
ug: تۇي خوئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Binh
ug: كياڭ بىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Hoi
ug: دوڭ خوي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Nam
ug: كياڭ نام

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tam Ky
ug: تام كى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ngai
ug: كۋاڭ نگاي

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Ninh
ug: كۋاڭ نىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Ha Long
ug: خا لوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Quang Tri
ug: كۋاڭ ترى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Dong Ha
ug: دوڭ خا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Soc Trang
ug: سوك تراڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Son La
ug: سون لا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tay Ninh
ug: تاي نىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Binh
ug: تخاي بىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thai Nguyen
ug: تخاي نگۇيېن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thanh Hoa
ug: تخانخ خوئا

[ctx: vietnam.kgm]
en: Thua Thien-Hue
ug: تخۇۋا تخىئېن-خۇئې

[ctx: vietnam.kgm]
en: Hue
ug: رەڭگى

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tien Giang
ug: تىئېن گىئاڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: My Tho
ug: مى تخو

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tra Vinh
ug: ترا ۋىنخ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Tuyen Quang
ug: تۇيېن كياڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Long
ug: ۋىنخ لوڭ

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Phuc
ug: ۋىنخ پخۇك

[ctx: vietnam.kgm]
en: Vinh Yen
ug: ۋىنخ يېن

[ctx: vietnam.kgm]
en: Yen Bai
ug: يېن بائى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Waters (World-Class)
ug: سۇلار (دۇنيا)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oceans and basins
ug: ئوكيان ۋە ئويمانلار

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Not Waters (World-Class)
ug: سۇلار ئەمەس (دۇناي)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Arctic ocean
ug: شىمالىي مۇز ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Pacific
ug: شىمالىي تىنچ ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Northern Atlantic
ug: شىمالىي ئاتلانتىك ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Pacific
ug: جەنۇبىي تىنچ ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Southern Atlantic
ug: جەنۇبىي ئاتلانتىك ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indian ocean
ug: ھىندى ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Antarctic ocean
ug: جەنۇبىي مۇز ئوكيان

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Congo
ug: كونگو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Chad
ug: چاد كۆلى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Jubba
ug: جۇببا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Limpopo
ug: لىمپوپو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mangoky
ug: مانگوكى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mania
ug: مانىئا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Niger
ug: نېگىر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nile
ug: نىل

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ogooue
ug: ئوگوۋې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Okavango swamp
ug: ئوكاۋانگو سۋامپ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orange
ug: قىزغۇچ سېرىق

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oued Draa
ug: ئوۋېد درا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Senegal
ug: سېنېگال

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Shabelle
ug: شابېللې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Turkana
ug: تۇركانا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volta
ug: ۋولتا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Zambezi
ug: زامبېزى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dalalven
ug: دالالۋېن

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Danube
ug: دانۇبې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Daugava
ug: دائۇگاۋا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dnieper
ug: دىنېپىر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dniester
ug: دنېستېر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Don
ug: دون

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ebro
ug: ئېبرو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Elbe
ug: ئېلبې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Garonne
ug: گاروننې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Glama
ug: گلاما

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadalquivir
ug: گۋادالكۋىۋىر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kemijoki
ug: كېمىجوكى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kura (& Araks)
ug: كۇرا (ئاراكس)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Loire
ug: لويرې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Neva
ug: نېۋا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Dvina
ug: دۋىنا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Oder
ug: ئودېر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Po
ug: پو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhine
ug: رىيىن

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rhone
ug: لوڭ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Seine
ug: سېنا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tagus
ug: تاگۇس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tigris (& Euphrates)
ug: تىگرىس (& ئىپرات)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ural
ug: ئۇرال

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Vistula
ug: ۋىستۇلا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Volga
ug: ۋولگا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Weser
ug: ۋېسېر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amu Darya
ug: ئامۇ دەريا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amur
ug: ئامۇر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Balkhash
ug: بالقاش كۆلى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brahmaputra
ug: براخماپۇترا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chao Phrya
ug: چاۋ پريا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fly
ug: فلى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ganges
ug: گانگې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Godavari
ug: گوداۋارى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hong (Red river)
ug: خوڭ (قىزىل دەريا)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hwang He
ug: خۇۋاڭ خې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indigirka
ug: ئىندىگىركا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Indus
ug: ئىندۇس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Irrawaddy
ug: ئىرراۋاددى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kapuas
ug: كاپۇئاس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Kolyma
ug: كولىما

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Krishna
ug: كىرىشنا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lena
ug: لېنا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahakam
ug: ماخاكام

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mahanadi
ug: ماخانادى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mekong
ug: مېكوڭ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Murray (& Darling)
ug: مۇرراي (& دارلىڭ)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Narmada
ug: نارمادا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Ob
ug: ئوب

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Salween
ug: سالۋېن

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sepik
ug: سېپىك

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Syr Daria
ug: سىر دەريا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tapti
ug: تاپتى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tarim
ug: تارىم

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Xi Jiang
ug: شى جىياڭ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yalu Jiang
ug: يالۇ جىياڭ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yangtze
ug: ياڭ زىجىياڭ

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yenisey
ug: يېنسەي

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Alabama (& Tombigbee)
ug: ئالاباما (& تومبىگبې)

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Balsas
ug: بالساس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Brazos
ug: برازوس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Colorado
ug: كولورادو شتاتى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Columbia
ug: كولومبىيە

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Fraser
ug: فراسېر

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Hudson
ug: خۇدسون

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mackenzie
ug: ماككېنزى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Mississippi
ug: مىسسىسىپى شتاتى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Nelson
ug: نېلسون

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande
ug: رىئو گراندې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Grande de Santiago
ug: سانتىياگو رىئو گراندې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sacramento
ug: ساكرامېنتو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Saint Lawrence
ug: ساينىت-لاۋرېنس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Susquehanna
ug: سۇسكۇخاننا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Thelon
ug: تېلون

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Usumacinta
ug: ئۇسۇماسىنتا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Yaqui
ug: ياكۇي

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Amazon
ug: ئامازون

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Chubut
ug: چۇبۇت

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Magdalena
ug: ماگدالېنا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Orinoco
ug: ئورىنوكو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Parana
ug: پارانا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Pamaiba
ug: پامايبا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Rio Colorado
ug: رىئو كولورادو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Sao Francisco
ug: سائو فىرانسىسكو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Titicaca
ug: تىتىكاكا كۆلى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tocantins
ug: توكانتىنىس

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Douro
ug: دوئۇرو

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Guadiana
ug: گۇئادىئانا

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Meuse
ug: مېئۇسې

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Lake Eyre
ug: ئېيرې كۆلى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Caspian sea
ug: كاسپىي دېڭىزى

[ctx: waters_world-class.kgm]
en: Tiber
ug: تىبېر

[ctx: westbengal.kgm]
en: West Bengal
ug: غەربىي بېنگال

[ctx: westbengal.kgm]
en: District
ug: رايون

[ctx: westbengal.kgm]
en: Not West Bengal
ug: غەربىي بېنگال ئەمەس

[ctx: westbengal.kgm]
en: Border
ug: گىرۋەك

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purulia
ug: پۇرۇلىيە

[ctx: westbengal.kgm]
en: Bankura
ug: بانكۇرا

[ctx: westbengal.kgm]
en: Paschim Medinipur
ug: غەربىي مېدىنىپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: Midnapore
ug: مىدناپورې

[ctx: westbengal.kgm]
en: Purba Medinipur
ug: شەرقىي مېدىنىپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: Tamluk
ug: تاملۇك

[ctx: westbengal.kgm]
en: Howrah
ug: خوۋراخ

[ctx: westbengal.kgm]
en: South 24-Parganas
ug: جەنۇبىي 24 ناھىيە

[ctx: westbengal.kgm]
en: Alipur
ug: ئالىپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: North 24-Parganas
ug: شىمالىي 24 ناھىيە

[ctx: westbengal.kgm]
en: Barasat
ug: باراسات

[ctx: westbengal.kgm]
en: Kolkata
ug: كالكۇتتا

[ctx: westbengal.kgm]
en: Hooghly
ug: خۇگلى

[ctx: westbengal.kgm]
en: Chunchura
ug: چۇنچۇرا

[ctx: westbengal.kgm]
en: Burdwan
ug: بۇردۋان

[ctx: westbengal.kgm]
en: Nadia
ug: نادىئا

[ctx: westbengal.kgm]
en: Krishnanagar
ug: كرىشناناگار

[ctx: westbengal.kgm]
en: Birbhum
ug: بىربخۇم

[ctx: westbengal.kgm]
en: Suri
ug: سۇرى

[ctx: westbengal.kgm]
en: Murshidabad
ug: مۇرشىدئاباد

[ctx: westbengal.kgm]
en: Baharampur
ug: باخارامپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: Malda
ug: مالدا

[ctx: westbengal.kgm]
en: Inreg Bazar
ug: ئىنرېگ بازار

[ctx: westbengal.kgm]
en: Dakshin Dinajpur
ug: جەنۇبىي دىناپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: Balurghat
ug: بالۇرگات

[ctx: westbengal.kgm]
en: Uttar Dinajpur
ug: شىمالىي دىناپۇر

[ctx: westbengal.kgm]
en: Raiganj
ug: رايگەنج

[ctx: westbengal.kgm]
en: Darjeeling
ug: دارجېلىڭ

[ctx: westbengal.kgm]
en: Jalpaiguri
ug: جالپايگۇرى

[ctx: westbengal.kgm]
en: Cooch Behar
ug: كۈچ بىخار

[ctx: world.kgm]
en: World
ug: دۇنيا

[ctx: world.kgm]
en: Countries
ug: دۆلەتلەر

[ctx: world.kgm]
en: Not a Nation
ug: دۆلەت ئەمەس

[ctx: world.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: world.kgm]
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

[ctx: world.kgm]
en: Algiers
ug: ئالجىر

[ctx: world.kgm]
en: Angola
ug: ئانگولا

[ctx: world.kgm]
en: Luanda
ug: لۇئاندا

[ctx: world.kgm]
en: Benin
ug: بېنىن

[ctx: world.kgm]
en: Porto Novo
ug: پورتو-نوۋو

[ctx: world.kgm]
en: Botswana
ug: بوتسۋانا

[ctx: world.kgm]
en: Gaborone
ug: گابورون

[ctx: world.kgm]
en: Burkina Faso
ug: بۇركىنا-فاسو

[ctx: world.kgm]
en: Ouagadougou
ug: ۋاگادۇگۇ

[ctx: world.kgm]
en: Burundi
ug: بۇرۇندى

[ctx: world.kgm]
en: Cameroon
ug: كامېرون

[ctx: world.kgm]
en: Yaoundé
ug: يائۇندې

[ctx: world.kgm]
en: Central African Republic
ug: ئوتتۇرا ئافرىقا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: world.kgm]
en: Bangui
ug: بانگى

[ctx: world.kgm]
en: Chad
ug: چاد

[ctx: world.kgm]
en: N'Djamena
ug: نىجامېنا

[ctx: world.kgm]
en: Côte d'Ivoire
ug: كوتېدىۋويرې

[ctx: world.kgm]
en: Yamoussoukro
ug: يامۇسسۇكرو

[ctx: world.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ug: دېموكراتىك كونگو

[ctx: world.kgm]
en: Kinshasa
ug: كىنشاسا

[ctx: world.kgm]
en: Djibouti
ug: جىبۇتى

[ctx: world.kgm]
en: Egypt
ug: مىسىر

[ctx: world.kgm]
en: Cairo
ug: قاھىرە

[ctx: world.kgm]
en: Equatorial Guinea
ug: ئېكۋاتور گىۋىنېيەسى

[ctx: world.kgm]
en: Malabo
ug: مالابو

[ctx: world.kgm]
en: Eritrea
ug: ئېرىترېيە

[ctx: world.kgm]
en: Asmara
ug: ئاسمارا

[ctx: world.kgm]
en: Ethiopia
ug: ئېفىيوپىيە

[ctx: world.kgm]
en: Addis Ababa
ug: ئەددىس-ئەبېبە

[ctx: world.kgm]
en: Gabon
ug: گابون

[ctx: world.kgm]
en: Libreville
ug: لىبرېۋىل

[ctx: world.kgm]
en: Ghana
ug: گانا

[ctx: world.kgm]
en: Accra
ug: ئاككرا

[ctx: world.kgm]
en: Guinea
ug: گىۋىنېيە

[ctx: world.kgm]
en: Conakry
ug: كوناكرى

[ctx: world.kgm]
en: Guinea-Bissau
ug: گىۋىنېيە-بىسساۇ

[ctx: world.kgm]
en: Bissau
ug: بىسسائۇ

[ctx: world.kgm]
en: Iran
ug: ئىران

[ctx: world.kgm]
en: Tehran
ug: تېھران

[ctx: world.kgm]
en: Iraq
ug: ئىراق

[ctx: world.kgm]
en: Baghdad
ug: باغداد

[ctx: world.kgm]
en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

[ctx: world.kgm]
en: Jerusalem
ug: يېرۇسالېم

[ctx: world.kgm]
en: Jordan
ug: ئىيوردانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Amman
ug: ئاممان

[ctx: world.kgm]
en: Kenya
ug: كېنىيە

[ctx: world.kgm]
en: Nairobi
ug: نايروبى

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait
ug: كۇۋەيت

[ctx: world.kgm]
en: Kuwait City
ug: كۇۋەيت شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Lebanon
ug: لىۋان

[ctx: world.kgm]
en: Beirut
ug: بېيرۇت

[ctx: world.kgm]
en: Lesotho
ug: لېسوتو

[ctx: world.kgm]
en: Maseru
ug: ماسېرۇ

[ctx: world.kgm]
en: Liberia
ug: لىبېرىيە

[ctx: world.kgm]
en: Monrovia
ug: مونزوۋىيە

[ctx: world.kgm]
en: Libya
ug: لىۋىيە

[ctx: world.kgm]
en: Tripoli
ug: تىرىپولى

[ctx: world.kgm]
en: Liechtenstein
ug: لىچتېنشتېين بەگلىكى

[ctx: world.kgm]
en: Vaduz
ug: ۋادۇز

[ctx: world.kgm]
en: Madagascar
ug: ماداغاسقار

[ctx: world.kgm]
en: Antananarivo
ug: تانانارىۋ

[ctx: world.kgm]
en: Malawi
ug: مالاۋى

[ctx: world.kgm]
en: Lilongwe
ug: لىلونگۋى

[ctx: world.kgm]
en: Mali
ug: مالى

[ctx: world.kgm]
en: Bamako
ug: باماكو

[ctx: world.kgm]
en: Mauritania
ug: ماۋرىتانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Nouakchott
ug: نوۋاكشوت

[ctx: world.kgm]
en: Morocco
ug: ماراكەش

[ctx: world.kgm]
en: Rabat
ug: رابات

[ctx: world.kgm]
en: Mozambique
ug: موزامبىك

[ctx: world.kgm]
en: Maputo
ug: ماپۇتو

[ctx: world.kgm]
en: Namibia
ug: نامىبىيە

[ctx: world.kgm]
en: Windhoek
ug: ۋىندخوك

[ctx: world.kgm]
en: Niger
ug: نېگىر

[ctx: world.kgm]
en: Niamey
ug: نىيامېي

[ctx: world.kgm]
en: Nigeria
ug: نىگېرىيە

[ctx: world.kgm]
en: Abuja
ug: ئابۇجا

[ctx: world.kgm]
en: Qatar
ug: قاتار

[ctx: world.kgm]
en: Doha
ug: دوھا

[ctx: world.kgm]
en: Republic of the Congo
ug: كونگو جۇمھۇرىيىتى

[ctx: world.kgm]
en: Brazzaville
ug: بىراززاۋىل

[ctx: world.kgm]
en: Rwanda
ug: رىۋاندا

[ctx: world.kgm]
en: Kigali
ug: كىگالى

[ctx: world.kgm]
en: Saudi Arabia
ug: سەئۇدى ئەرەبىستان

[ctx: world.kgm]
en: Riyadh
ug: رىياد

[ctx: world.kgm]
en: Senegal
ug: سېنېگال

[ctx: world.kgm]
en: Dakar
ug: داكار

[ctx: world.kgm]
en: Sierra Leone
ug: سېررالېئون

[ctx: world.kgm]
en: Freetown
ug: فىرېتوۋن

[ctx: world.kgm]
en: Somalia
ug: سومالى

[ctx: world.kgm]
en: Mogadishu
ug: مۇقدىشو

[ctx: world.kgm]
en: South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا

[ctx: world.kgm]
en: Pretoria, Bloemfontein and Cape Town
ug: پىرېتورىيە، بىلوئېمفونتېئىن ۋە كېيپ-تائۇن

[ctx: world.kgm]
en: Sudan
ug: سۇدان

[ctx: world.kgm]
en: Khartoum
ug: خارتۇم

[ctx: world.kgm]
en: South Sudan
ug: جەنۇبىي سۇدان

[ctx: world.kgm]
en: Juba
ug: جۇبا

[ctx: world.kgm]
en: Mbabane
ug: مىبابانې

[ctx: world.kgm]
en: Syria
ug: سۈرىيە

[ctx: world.kgm]
en: Damascus
ug: دەمەشق

[ctx: world.kgm]
en: Tanzania
ug: تانزانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Dodoma
ug: دودوما

[ctx: world.kgm]
en: The Gambia
ug: گامبىيە

[ctx: world.kgm]
en: Banjul
ug: بانجۇل

[ctx: world.kgm]
en: Togo
ug: توگو

[ctx: world.kgm]
en: Lomé
ug: لومې

[ctx: world.kgm]
en: Tunisia
ug: تۇنىس

[ctx: world.kgm]
en: Tunis
ug: تۇنىس

[ctx: world.kgm]
en: Uganda
ug: ئۇگاندا

[ctx: world.kgm]
en: Kampala
ug: كامپالا

[ctx: world.kgm]
en: United Arab Emirates
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى

[ctx: world.kgm]
en: Abu Dhabi City
ug: ئابۇدەبى شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Oman
ug: ئومان

[ctx: world.kgm]
en: Muscat
ug: مەسقات

[ctx: world.kgm]
en: West Bank
ug: ئىئوردان دەرياسىنىڭ غەربى

[ctx: world.kgm]
en: Western Sahara
ug: غەربىي ساخارا

[ctx: world.kgm]
en: Laayoune
ug: لايوئۇن

[ctx: world.kgm]
en: Yemen
ug: يەمەن

[ctx: world.kgm]
en: Sana'a
ug: سانائا

[ctx: world.kgm]
en: Zambia
ug: زامبىيە

[ctx: world.kgm]
en: Lusaka
ug: لۇساكا

[ctx: world.kgm]
en: Zimbabwe
ug: زىمبابۋې

[ctx: world.kgm]
en: Harare
ug: خارارې

[ctx: world.kgm]
en: Albania
ug: ئالبانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Tirana
ug: تىرانا

[ctx: world.kgm]
en: Austria
ug: ئاۋسترىيە

[ctx: world.kgm]
en: Vienna
ug: ۋىيېننا

[ctx: world.kgm]
en: Belarus
ug: بېلارۇسىيە

[ctx: world.kgm]
en: Minsk
ug: مىنسك

[ctx: world.kgm]
en: Belgium
ug: بېلگىيە

[ctx: world.kgm]
en: Brussels
ug: بىريۇسسېل

[ctx: world.kgm]
en: Bosnia and Herzegovina
ug: بوسنىيە-گېرتسېگوۋىنا

[ctx: world.kgm]
en: Sarajevo
ug: سارايېۋو

[ctx: world.kgm]
en: Bulgaria
ug: بۇلغارىيە

[ctx: world.kgm]
en: Sofia
ug: سوفىيە

[ctx: world.kgm]
en: Croatia
ug: كىرودىيە

[ctx: world.kgm]
en: Zagreb
ug: زاگرېب

[ctx: world.kgm]
en: Prague
ug: پىراگا

[ctx: world.kgm]
en: Denmark
ug: دانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Copenhagen
ug: كوپېنھاگېن

[ctx: world.kgm]
en: Estonia
ug: ئېستونىيە

[ctx: world.kgm]
en: Tallinn
ug: تاللىن

[ctx: world.kgm]
en: Finland
ug: فىنلاندىيە

[ctx: world.kgm]
en: Helsinki
ug: خېلسىنكى

[ctx: world.kgm]
en: Skopje
ug: سىكوپژې

[ctx: world.kgm]
en: France
ug: فىرانسىيە

[ctx: world.kgm]
en: Paris
ug: پارىژ

[ctx: world.kgm]
en: Germany
ug: گېرمانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Berlin
ug: بېرلىن

[ctx: world.kgm]
en: Greece
ug: گىرېتسىيە

[ctx: world.kgm]
en: Athens
ug: ئافېنا

[ctx: world.kgm]
en: Hungary
ug: ۋېنگىرىيە

[ctx: world.kgm]
en: Budapest
ug: بۇداپېشت

[ctx: world.kgm]
en: Iceland
ug: ئىسلاندىيە

[ctx: world.kgm]
en: Reykjavik
ug: رېيكياۋىك

[ctx: world.kgm]
en: Ireland
ug: ئىرېلاندىيە

[ctx: world.kgm]
en: Dublin
ug: دۇبلىن

[ctx: world.kgm]
en: Italy
ug: ئىتالىيە

[ctx: world.kgm]
en: Rome
ug: رىم

[ctx: world.kgm]
en: Latvia
ug: لاتۋىيە

[ctx: world.kgm]
en: Riga
ug: رىگا

[ctx: world.kgm]
en: Lithuania
ug: لىتۋانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Vilnius
ug: ۋىلنيۇس

[ctx: world.kgm]
en: Luxembourg
ug: لىيۇكسېمبۇرگ

[ctx: world.kgm]
en: Moldova
ug: مولدوۋا

[ctx: world.kgm]
en: Chisinau
ug: كىشىنېۋ

[ctx: world.kgm]
en: Netherlands
ug: گوللاندىيە

[ctx: world.kgm]
en: Amsterdam
ug: ئامستېردام

[ctx: world.kgm]
en: Norway
ug: نورۋېگىيە

[ctx: world.kgm]
en: Oslo
ug: ئوسلو

[ctx: world.kgm]
en: Poland
ug: پولشا

[ctx: world.kgm]
en: Warsaw
ug: ۋارشاۋا

[ctx: world.kgm]
en: Portugal
ug: پورتۇگالىيە

[ctx: world.kgm]
en: Lisbon
ug: لىسبون

[ctx: world.kgm]
en: Romania
ug: رۇمىنىيە

[ctx: world.kgm]
en: Bucharest
ug: بۇخارېست

[ctx: world.kgm]
en: Russia
ug: رۇسىيە

[ctx: world.kgm]
en: Moscow
ug: موسكۋا

[ctx: world.kgm]
en: San Marino
ug: سان-مارىنو

[ctx: world.kgm]
en: Serbia
ug: سېربىيە-مونتېنېگرو

[ctx: world.kgm]
en: Belgrade
ug: بېلگراد

[ctx: world.kgm]
en: Montenegro
ug: مونتېنېگرو

[ctx: world.kgm]
en: Podgorica
ug: پودگورىزا

[ctx: world.kgm]
en: Slovakia
ug: سىلوۋاكىيە

[ctx: world.kgm]
en: Bratislava
ug: بىراتىسلاۋا

[ctx: world.kgm]
en: Slovenia
ug: سىلوۋېنىيە

[ctx: world.kgm]
en: Ljubljana
ug: لىيۇبليانا

[ctx: world.kgm]
en: Spain
ug: ئىسپانىيە

[ctx: world.kgm]
en: Madrid
ug: مادرىد

[ctx: world.kgm]
en: Sweden
ug: شىۋېتسىيە

[ctx: world.kgm]
en: Stockholm
ug: سىتوكھولم

[ctx: world.kgm]
en: Switzerland
ug: شىۋېيىتسارىيە

[ctx: world.kgm]
en: Bern
ug: بېرن

[ctx: world.kgm]
en: Turkey
ug: تۈركىيە

[ctx: world.kgm]
en: Ankara
ug: ئەنقەرە

[ctx: world.kgm]
en: Ukraine
ug: ئۇكرائىنا

[ctx: world.kgm]
en: United Kingdom
ug: ئەنگلىيە پادىشاھلىقى

[ctx: world.kgm]
en: London
ug: لوندون

[ctx: world.kgm]
en: Canada
ug: كانادا

[ctx: world.kgm]
en: Ottawa
ug: ئوتتاۋا

[ctx: world.kgm]
en: El Salvador
ug: سالۋادور

[ctx: world.kgm]
en: San Salvador
ug: سان-سالۋادور

[ctx: world.kgm]
en: The United States of America
ug: ئامېرىكا قوشما شتاتلىرى

[ctx: world.kgm]
en: Washington D.C.
ug: ۋاشىنگتون D.C.

[ctx: world.kgm]
en: The Bahamas
ug: باھاما

[ctx: world.kgm]
en: Nassau
ug: ناسسائۇ

[ctx: world.kgm]
en: The Dominican Republic
ug: دومىنىكا جۇمھۇرىيىتى

[ctx: world.kgm]
en: Santo Domingo
ug: سانتو-دومىنگو

[ctx: world.kgm]
en: Haiti
ug: ھايتى

[ctx: world.kgm]
en: Port-au-Prince
ug: پورت-ئو-پىرىنس

[ctx: world.kgm]
en: Cuba
ug: كۇبا

[ctx: world.kgm]
en: Havana
ug: ھاۋانا

[ctx: world.kgm]
en: Jamaica
ug: يامايكا

[ctx: world.kgm]
en: Kingston
ug: كىڭستون

[ctx: world.kgm]
en: Dominica
ug: دومىنىكا

[ctx: world.kgm]
en: Roseau
ug: روسېئاۋ

[ctx: world.kgm]
en: Barbados
ug: باربادوس

[ctx: world.kgm]
en: Bridgetown
ug: بىرىجتوۋن

[ctx: world.kgm]
en: Antigua and Barbuda
ug: ئانتىگۋا ۋە باربۇدا

[ctx: world.kgm]
en: St. John's
ug: ساينىت-جون

[ctx: world.kgm]
en: Trinidad and Tobago
ug: تىرىنىداد ۋە توباگو

[ctx: world.kgm]
en: Port of Spain
ug: ئىسپانىيە پورتى

[ctx: world.kgm]
en: Mexico
ug: مېكسىكا

[ctx: world.kgm]
en: Mexico City
ug: مېكسىكا شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala
ug: گىۋاتېمالا

[ctx: world.kgm]
en: Guatemala City
ug: گىۋاتېمالا شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Belize
ug: بېلىز

[ctx: world.kgm]
en: Belmopan
ug: بېلموپان

[ctx: world.kgm]
en: Honduras
ug: ھوندۇراس

[ctx: world.kgm]
en: Tegucigalpa
ug: تېگۇسىگالپا

[ctx: world.kgm]
en: Nicaragua
ug: نىكاراگۇئا

[ctx: world.kgm]
en: Managua
ug: ماناگۇئا

[ctx: world.kgm]
en: Costa Rica
ug: كوستارىكا

[ctx: world.kgm]
en: San José
ug: سان-خوسې

[ctx: world.kgm]
en: Panama
ug: پاناما

[ctx: world.kgm]
en: Panama City
ug: پاناما شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Colombia
ug: كولومبىيە

[ctx: world.kgm]
en: Bogotá
ug: سانتافې-بوگۇتا

[ctx: world.kgm]
en: Venezuela
ug: ۋېنېزۇئېلا

[ctx: world.kgm]
en: Caracas
ug: كاراكاس

[ctx: world.kgm]
en: Guyana
ug: گىۋىيانا

[ctx: world.kgm]
en: Georgetown
ug: جورجتوۋن

[ctx: world.kgm]
en: Suriname
ug: سۇرىنام

[ctx: world.kgm]
en: Paramaribo
ug: پارامارىبو

[ctx: world.kgm]
en: French Guiana
ug: فىرانسىيەگە قاراشلىق گىۋىيانا

[ctx: world.kgm]
en: Cayenne
ug: كايېننې

[ctx: world.kgm]
en: Ecuador
ug: ئېكۋادور

[ctx: world.kgm]
en: Quito
ug: كىتو

[ctx: world.kgm]
en: Peru
ug: پېرۇ

[ctx: world.kgm]
en: Lima
ug: لىما

[ctx: world.kgm]
en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

[ctx: world.kgm]
en: Brasilia
ug: بىرازىلىيە

[ctx: world.kgm]
en: Bolivia
ug: بولىۋىيە

[ctx: world.kgm]
en: La Paz
ug: لا-پاز

[ctx: world.kgm]
en: Chile
ug: چىلى

[ctx: world.kgm]
en: Santiago
ug: سانتىياگو

[ctx: world.kgm]
en: Paraguay
ug: پاراگۋاي

[ctx: world.kgm]
en: Asunción
ug: ئاسۇنسىيون

[ctx: world.kgm]
en: Argentina
ug: ئارگېنتىنا

[ctx: world.kgm]
en: Buenos Aires
ug: بۇئېنۇس-ئايرېس

[ctx: world.kgm]
en: Uruguay
ug: ئۇرۇگۋاي

[ctx: world.kgm]
en: Montevideo
ug: مونتېۋىدېئو

[ctx: world.kgm]
en: Australia
ug: ئاۋسترالىيە

[ctx: world.kgm]
en: Canberra
ug: كانبېررا

[ctx: world.kgm]
en: New Zealand
ug: يېڭى زېلاندىيە

[ctx: world.kgm]
en: Wellington
ug: ۋېللىڭتون

[ctx: world.kgm]
en: Vatican City
ug: ۋاتىكان شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: Andorra
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: world.kgm]
en: Andorra la Vella
ug: ئاندوررا بەگلىكى

[ctx: world.kgm]
en: Monaco
ug: موناكو

[ctx: world.kgm]
en: Monaco-Ville
ug: موناكو شەھىرى

[ctx: world.kgm]
en: China
ug: جۇڭگو

[ctx: world.kgm]
en: Beijing
ug: بېيجىڭ

[ctx: world.kgm]
en: India
ug: ھىندىستان

[ctx: world.kgm]
en: New Delhi
ug: يېڭى دېھلى

[ctx: world.kgm]
en: Sri Lanka
ug: سىرىلانكا

[ctx: world.kgm]
en: Colombo and Sri Jayewardenepura
ug: كولومبو ۋە سىرى جايېۋاردېنېپۇرا

[ctx: world.kgm]
en: Mongolia
ug: موڭغۇلىيە

[ctx: world.kgm]
en: Ulaanbaatar
ug: ئۇلانباتور

[ctx: world.kgm]
en: Kazakhstan
ug: قازاقىستان

[ctx: world.kgm]
en: Astana
ug: ئاستانا

[ctx: world.kgm]
en: Japan
ug: ياپونىيە

[ctx: world.kgm]
en: Tokyo
ug: توكيو

[ctx: world.kgm]
en: Myanmar
ug: بىرماچە

[ctx: world.kgm]
en: Naypyidaw
ug: ناپىداۋ

[ctx: world.kgm]
en: Nepal
ug: نېپال

[ctx: world.kgm]
en: Kathmandu
ug: كاتماندۇ

[ctx: world.kgm]
en: Bhutan
ug: بۇتان

[ctx: world.kgm]
en: Thimphu
ug: تىمپۇ

[ctx: world.kgm]
en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

[ctx: world.kgm]
en: Jakarta
ug: جاكارتا

[ctx: world.kgm]
en: Malaysia
ug: مالايشىيا

[ctx: world.kgm]
en: Kuala Lumpur
ug: كۇئالالۇمپۇر

[ctx: world.kgm]
en: Bangladesh
ug: باڭلادىش

[ctx: world.kgm]
en: Dhaka
ug: داككا

[ctx: world.kgm]
en: Cyprus
ug: سىپرۇس

[ctx: world.kgm]
en: Nicosia
ug: نىكوزىيە

[ctx: world.kgm]
en: Afghanistan
ug: ئافغانىستان

[ctx: world.kgm]
en: Kabul
ug: كابۇل

[ctx: world.kgm]
en: Azerbaijan
ug: ئەزەربەيجان

[ctx: world.kgm]
en: Baku
ug: باكۇ

[ctx: world.kgm]
en: Armenia
ug: ئەرمېنىيە

[ctx: world.kgm]
en: Yerevan
ug: يېرېۋان

[ctx: world.kgm]
en: Bahrain
ug: بەھرەين

[ctx: world.kgm]
en: Manama
ug: ماناما

[ctx: world.kgm]
en: Georgia
ug: جورجىيە

[ctx: world.kgm]
en: Tbilisi
ug: تىبىلىس

[ctx: world.kgm]
en: Turkmenistan
ug: تۈركمەنىستان

[ctx: world.kgm]
en: Ashgabat
ug: ئاشخاباد

[ctx: world.kgm]
en: Uzbekistan
ug: ئۆزبېكىستان

[ctx: world.kgm]
en: Tashkent
ug: تاشكەنت

[ctx: world.kgm]
en: Kyrgyzstan
ug: قىرغىزىستان

[ctx: world.kgm]
en: Bishkek
ug: بىشكەك

[ctx: world.kgm]
en: Tajikistan
ug: تاجىكىستان

[ctx: world.kgm]
en: Dushanbe
ug: دۈشەنبە

[ctx: world.kgm]
en: Pakistan
ug: پاكىستان

[ctx: world.kgm]
en: Islamabad
ug: ئىسلامئاباد

[ctx: world.kgm]
en: Laos
ug: لائوس

[ctx: world.kgm]
en: Vientiane
ug: ۋىيېنتيان

[ctx: world.kgm]
en: Cambodia
ug: كامبودژا

[ctx: world.kgm]
en: Phnom Penh
ug: فىنوم-پېن

[ctx: world.kgm]
en: East Timor
ug: شەرقىي تىمور

[ctx: world.kgm]
en: Dili
ug: دىلى

[ctx: world.kgm]
en: Brunei
ug: بىرۇنېي

[ctx: world.kgm]
en: Bandar Seri Begawan
ug: باندار-سېرى-بېگاۋان

[ctx: world.kgm]
en: Philippines
ug: فىلىپپىن

[ctx: world.kgm]
en: Manila
ug: مانىلا

[ctx: world.kgm]
en: Thailand
ug: تايلاند

[ctx: world.kgm]
en: Bangkok
ug: باڭكوك

[ctx: world.kgm]
en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

[ctx: world.kgm]
en: Hanoi
ug: خانوي

[ctx: world.kgm]
en: Republic of China (Taiwan)
ug: دېموكراتىك جۇڭگو (تەيۋەن)

[ctx: world.kgm]
en: Taipei
ug: تەيبېي

[ctx: world.kgm]
en: Singapore
ug: سىنگاپور

[ctx: world.kgm]
en: Democratic People's Republic of Korea
ug: كورېيە خەلق دېموكراتىك خەلق جۇمھۇرىيىتى

[ctx: world.kgm]
en: Pyeongyang
ug: پىيوڭياڭ

[ctx: world.kgm]
en: Republic of Korea
ug: كورېيە جۇمھۇرىيىتى

[ctx: world.kgm]
en: Seoul
ug: سېئۇل

[ctx: world.kgm]
en: Fiji
ug: فىجى

[ctx: world.kgm]
en: Suva
ug: سۇۋا

[ctx: world.kgm]
en: Tonga
ug: تونگا

[ctx: world.kgm]
en: Nuku'alofa
ug: نوكۇئالوفا

[ctx: world.kgm]
en: Papua New Guinea
ug: پاپۇئا يېڭى گىۋىنېيەسى

[ctx: world.kgm]
en: Port Moresby
ug: مورېسبى پورتى

[ctx: world.kgm]
en: Greenland (Denmark)
ug: گىرېنلاند (دانىيە)

[ctx: world.kgm]
en: Nuuk
ug: نۇئۇك

[ctx: world_continents.kgm]
en: World continents (from North Pole)
ug: دۇنيا قىتئەلەر (شىمالىي قۇتۇپتىن)

[ctx: world_continents.kgm]
en: Continents
ug: قىتئەلەر

[ctx: @title:group]
en: What is the highest summit of %1?
ug: %1 دىكى ئەڭ ئېگىز چوققا قايسى؟

[ctx: @title]
en: Continents by highest summit
ug: ئەڭ ئېگىز چوققا جايلاشقان قىتئە

[ctx: @title:group]
en: Which has %1 as its highest summit?
ug: قايسىسى %1 نىڭ ئەڭ ئېگىز چوققىسى؟

[ctx: @title]
en: Highest summit of continents
ug: قىتئەنىڭ ئەڭ ئېگىز چوققىسى

[ctx: world_continents.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: world_continents.kgm]
en: Africa
ug: ئافرىقا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Kilimanjaro
ug: كىلىمانجارو

[ctx: world_continents.kgm]
en: North America
ug: شىمالىي ئامېرىكا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Mac Kinley
ug: ماك كىنلېي

[ctx: world_continents.kgm]
en: South America
ug: جەنۇبىي ئامېرىكا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Aconcagua
ug: ئاكونكاگۇئا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Antarctica
ug: ئانتاركتىكا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Vinson
ug: ۋىنسون

[ctx: world_continents.kgm]
en: Asia
ug: ئاسىيا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Everest
ug: ئېۋېرېست

[ctx: world_continents.kgm]
en: Europe
ug: ياۋروپا

[ctx: world_continents.kgm]
en: Elbrus
ug: ئېلبرۇس

[ctx: world_continents.kgm]
en: Oceania
ug: ئوكيانىيە

[ctx: world_continents.kgm]
en: Carstenz
ug: كارستېنز

[ctx: yemen.kgm]
en: Yemen
ug: يەمەن

[ctx: yemen.kgm]
en: Governorates
ug: گوۋېرنوراتېس

[ctx: yemen.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: yemen.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: yemen.kgm]
en: Not Yemen
ug: يەمەن ئەمەس

[ctx: yemen.kgm]
en: Abyan
ug: ئابيان

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Adan
ug: ئادان

[ctx: yemen.kgm]
en: Ad Dali'
ug: ئاد دالى

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Bayda'
ug: ئال بايدا

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Hudaydah
ug: خۇدەيداھ

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahri
ug: ئال ماخرى

[ctx: yemen.kgm]
en: Al Mahwit
ug: ئال ماخۋىت

[ctx: yemen.kgm]
en: 'Amran
ug: ئامران

[ctx: yemen.kgm]
en: Dhamar
ug: دامار

[ctx: yemen.kgm]
en: Hadramaout
ug: خادرامائوت

[ctx: yemen.kgm]
en: Hajjah
ug: خاججا

[ctx: yemen.kgm]
en: Ibb
ug: ئىبب

[ctx: yemen.kgm]
en: Lahij
ug: لاخىج

[ctx: yemen.kgm]
en: Ma'rib
ug: مارىب

[ctx: yemen.kgm]
en: Sa'dah
ug: ساداخ

[ctx: yemen.kgm]
en: Sanaa
ug: سەنئا

[ctx: yemen.kgm]
en: Shabwah
ug: شابۋاخ

[ctx: yemen.kgm]
en: Ta'izz
ug: تەئىز

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Democratic Republic of the Congo
ug: دېموكراتىك كونگو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Not Democratic Republic of the Congo
ug: دېموكراتىك كونگو ئەمەس

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kinshasa
ug: كىنشاسا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kongo central
ug: ئوتتۇرا كونگو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Matadi
ug: ماتادى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwango
ug: كىۋانگو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kenge
ug: كېنگې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kwilu
ug: كىۋىلۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kikwit
ug: كىكۋىت

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mai-Ndombe
ug: مائى-نىدومبې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Inongo
ug: ئىنونگو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï
ug: كاسائى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Luebo
ug: لۇئېبو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kananga
ug: كانانگا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kasaï oriental
ug: كاسائى ئورىئېنتال

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbuji-Mayi
ug: مىبۇجى-مايى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lomami
ug: لومامى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kabinda
ug: كابىندا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sankuru
ug: سانكۇرۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Maniema
ug: مانىئېما

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kindu
ug: كىندۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Kivu
ug: سۇد-كىۋۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bukavu
ug: بۇكاۋۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Kivu
ug: شىمالىي كىۋۇ

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Goma
ug: گوما

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Ituri
ug: ئىتۇرى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bunia
ug: بۇنىئا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Uele
ug: خائۇت-ئۇئېلې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Isiro
ug: ئىسىرو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshopo
ug: تىشوپو

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kisangani
ug: كىسانگانى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Bas-Uele
ug: باس-ئۇئېلى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Buta
ug: بۇتا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Nord-Ubangi
ug: شىمالىي ئۇبانگى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gbadolite
ug: گىبادولىتې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mongala
ug: مونگالا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lisala
ug: لىسالا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Sud-Ubangi
ug: سۇد-ئۇبانگى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Gemena
ug: گېمېنا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Équateur
ug: ئېكۋاتور

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Mbandaka
ug: مۇبانداكا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tshuapa
ug: تىشۇئاپا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Boende
ug: بوئېندې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Tanganyika
ug: تانگانيىكا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kalemie
ug: كالېمىئې

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Lomami
ug: خائۇت-لومامى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kamina
ug: كامىنا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lualaba
ug: لۇئالابا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Kolwezi
ug: كولۋېزى

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Haut-Katanga
ug: خائۇت-كاتانگا

[ctx: zaire2006.kgm]
en: Lubumbashi
ug: لۇبۇمباشى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambia (Districts)
ug: زامبىيە (رايونلار)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Not Zambia (Districts)
ug: زامبىيە ئەمەس (رايونلار)

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chibombo
ug: چىبومبو

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabwe
ug: كابۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kapiri Mposhi
ug: كاپىرى مىپوشى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mkushi
ug: مىكۇشى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mumbwa
ug: مۇمبىۋا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Serenje
ug: سېرېنجې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chililabombwe
ug: چىلىلابومبىۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chingola
ug: چىنگولا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalulushi
ug: كالۇلۇشى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kitwe
ug: كىتۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luanshya
ug: لۇئانشىيا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lufwanyama
ug: لۇفۋانياما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Masaiti
ug: ماسائىتى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpongwe
ug: مىپوڭۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufulira
ug: مۇفۇلىرا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Ndola
ug: نىدورا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chadiza
ug: چادىزا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chama
ug: چاما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chipata
ug: چىپاتا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Katete
ug: كاتېتې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lundazi
ug: لۇندازى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mambwe
ug: مامبۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nyimba
ug: نىيىمبا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Petauke
ug: پېتائۇكې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chiengi
ug: چىئېنگى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kawambwa
ug: كاۋامبۋا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mansa
ug: مانسا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Milenge
ug: مىلېنگې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwense
ug: مىۋېنسې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nchelenge
ug: نىچېلېنگې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Samfya
ug: سامفىيا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chongwe
ug: چوڭۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kafue
ug: كافۇئې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luangwa
ug: لۇئاڭۋا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lusaka
ug: لۇساكا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chavuma
ug: چاۋۇما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kabompo
ug: كابومپو

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasempa
ug: كاسېمپا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mufumbwe
ug: مۇفۇمبۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mwinilunga
ug: مىۋىنىلۇنگا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Solwezi
ug: سولۋېزى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Zambezi
ug: زامبېزى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chilubi
ug: چىلۇبى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Chinsali
ug: چىنسالى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Isoka
ug: ئىسوكا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaputa
ug: كاپۇتا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kasama
ug: كاساما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Luwingu
ug: لۇۋىنگۇ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mbala
ug: مىبالا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpika
ug: مىپىكا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mporokoso
ug: مىپوروكوسو

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mpulungu
ug: مىپۇلۇنگۇ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mungwi
ug: مۇنگۋى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Nakonde
ug: ناكوندې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Choma
ug: چۇما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Gwembe
ug: گىۋېمبې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Itezhi-Tezhi
ug: ئىتېژى-تېژى

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalomo
ug: كالومو

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kazungula
ug: كازۇنگۇلا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Livingstone
ug: لىۋىڭىستونې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mazabuka
ug: مازابۇكا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Monze
ug: مونزې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Namwala
ug: نامۋالا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Siavonga
ug: سىئاۋونگا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sinazongwe
ug: سىنازونگۋې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kalabo
ug: كالابو

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Kaoma
ug: كائوما

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Lukulu
ug: لۇكۇلۇ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Mongu
ug: مونگۇ

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Senanga
ug: سېنانگا

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Sesheke
ug: سېشېكې

[ctx: zambia_districts.kgm]
en: Shangombo
ug: شانگومبو

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Zambia (Provinces)
ug: زامبىيە (ئۆلكەلەر)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Not Zambia (Provinces)
ug: زامبىيە ئەمەس (ئۆلكەلەر)

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Central
ug: ئوتتۇرا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kabwe
ug: كابۋې

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Copperbelt
ug: كوپپېربېلت

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Ndola
ug: نىدورا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Eastern
ug: شەرقىي

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Chipata
ug: چىپاتا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Luapula
ug: لۇئاپۇلا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mansa
ug: مانسا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Lusaka
ug: لۇساكا

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Northern
ug: شىمالىي

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Kasama
ug: كاساما

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: North-Western
ug: غەربىي شىمال

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Solwezi
ug: سولۋېزى

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Southern
ug: جەنۇبىي

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Livingstone
ug: لىۋىڭىستونې

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Western
ug: غەربچە

[ctx: zambia_provinces.kgm]
en: Mongu
ug: مونگۇ

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Zimbabwe
ug: زىمبابۋې

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Provinces
ug: ئۆلكىلەر

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Not Zimbabwe
ug: زىمبابۋې ئەمەس

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bulawayo
ug: بۇلاۋايو

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Harare
ug: خارارې

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Manicaland
ug: مانىكالاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mutare
ug: مۇتارې

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland central
ug: ئوتتۇرا ماشونالاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Bindura
ug: بىندۇرا

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland east
ug: شەرقىي ماشونالاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Marondera
ug: ماروندېرا

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Mashonaland west
ug: غەربىي ماشونالاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Chinhoyi
ug: چىنخويى

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Masvingo
ug: ماسۋىنگو

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland north
ug: شىمالىي ماتابېلېلاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Lupane
ug: لۇپانې

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Matabeleland south
ug: جەنۇبىي ماتابېلېلاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gwanda
ug: گۇۋاندا

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Midlands
ug: مىدلاند

[ctx: zimbabwe.kgm]
en: Gweru
ug: گۇۋېرۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zimbabwe (Districts)
ug: زىمبابۋې (رايونلار)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Districts
ug: رايونلار

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Frontier
ug: چېگرا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Water
ug: سۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Not Zimbabwe (Districts)
ug: زىمبابۋې ئەمەس (رايونلار)

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulawayo
ug: بۇلاۋايو

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Harare
ug: خارارې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Buhera
ug: بۇخېرا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chimanimani
ug: چىمانىمانى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chipinge
ug: چىپىنگې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makoni
ug: ماكونى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutare
ug: مۇتارې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutasa
ug: مۇتاسا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nyanga
ug: نىيانگا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bindura
ug: بىندۇرا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Guruve
ug: گۇرۇۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mazowe
ug: مازوۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mount Darwin
ug: دارۋىن تېغى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Muzarabani
ug: مۇزارابانى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Rushinga
ug: رۇشىنگا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shamva
ug: شامۋا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chikomba
ug: چىكومبا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Goromonzi
ug: گورومونزى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Marondera
ug: ماروندېرا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mudzi
ug: مۇدزى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Murehwa
ug: مۇرېخۋا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mutoko
ug: مۇتوكو

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Seke
ug: سېكې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Wedza
ug: ۋېدزا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chegutu
ug: چېگۇتۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hurungwe
ug: خۇرۇنگۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kadoma
ug: كادوما

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kariba
ug: كارىبا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Makonde
ug: ماكوندې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvimba
ug: زىۋىمبا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bikita
ug: بىكىتا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chiredzi
ug: چىرېدزى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chivi
ug: چىۋى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gutu
ug: گۇتۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Masvingo
ug: ماسۋىنگو

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mwenezi
ug: مىۋېنېزى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zaka
ug: زاكا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Binga
ug: بىنگا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bubi
ug: بۈۋى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Hwange
ug: خىۋانگې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Lupane
ug: لۇپانې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Nkayi
ug: نىكايى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Tsholotsho
ug: تىشولوتشو

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umguza
ug: ئۇمگۇزا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Beitbridge
ug: بېئىت كۆۋرۈكى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Bulilimamangwe
ug: بۇلىلىمامانگۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gwanda
ug: گۇۋاندا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Insiza
ug: ئىنسىزا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Matobo
ug: ماتوبو

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Umzingwane
ug: ئۇمزىنگۋانې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Chirumhanzu
ug: چىرۇمخەنزۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe north
ug: شىمالىي گوكۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gokwe south
ug: جەنۇبىي گوكۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Gweru
ug: گۇۋېرۇ

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Kwekwe
ug: كىۋېكۋې

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Mberengwa
ug: مىبېرېنگۋا

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Shurugwi
ug: شۇرۇگۋى

[ctx: zimbabwe_districts.kgm]
en: Zvishavane
ug: زىۋىشاۋانې
