kgeotag - en to fi translation catalogue (262 entries)

en: Search for exact matches
fi: Etsi täsmäosumia

en: Maximum deviation of the image's time from a GPS point's time to be considered an exact match:
fi: Enin kuvan ajan poikkeama GPS-pisteen ajasta, joka katsotaan täsmäosumaksi:

en: seconds
fi: sekuntia

en: Search for interpolated matches
fi: Etsi interpoloituja osumia

en: Spatial and temporal boundaries for two coordinates used to calculate an interpolated match:
fi: Kahden koordinaatin ajan ja paikan rajat interpoloidun osuman laskemiseksi:

en: Maximum interval:
fi: Enimmäisaikaväli:

en: Maximum distance:
fi: Enin etäisyys:

en: meters
fi: metriä

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: (Re)Assign all images
fi: Kytke kaikki kuvat (uudelleen)

en: Combined match search
fi: Yhdistetty osumahaku

en: Search exact matches only
fi: Etsi vain täsmäosumia

en: Search interpolated matches only
fi: Etsi vain interpoloituja osumia

en: Exclude manually tagged images
fi: Jätä pois käyttäjän luokittamat kuvat

en: Save as default
fi: Tallenna oletukseksi

en: Settings saved!
fi: Asetukset on tallennettu!

en: Add new bookmark for current map center
fi: Lisää uusi kirjanmerkki keskelle nykyistä karttaa

en: Add new manual bookmark
fi: Lisää uusi käyttäjän kirjanmerkki

en: Rename bookmark
fi: Muuta kirjanmerkin nimeä

en: Edit coordinates
fi: Muokkaa koordinaatteja

en: Lookup elevation
fi: Etsi maanpinnankorkeus

en: Set elevation manually
fi: Aseta maanpinnankorkeus

en: Delete bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Label for the new bookmark:
fi: Uuden kirjanmerkin selite:

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Add new bookmark
fi: Lisää uusi kirjanmerkki

en: The bookmark "%1" already exists, created "%2" instead.
fi: Kirjanmerkki ”%1” on jo olemassa, luotiin sen sijaan ”%2”.

en: Rename Bookmark
fi: Muuta kirjanmerkin nimeä

en: New label for the new bookmark:
fi: Uuden kirjanmerkin uusi selite:

en: The label "%1" is already in use. Please choose another name.
fi: Selite "%1” on jo käytössä. Valitse toinen nimi.

en: Really delete bookmark "%1"?
fi: Poistetaanko kirjanmerkki ”%1” varmasti?

en: Set elevation
fi: Aseta maanpinnankorkeus

en: Elevation for "%1" (m)
fi: Maanpinnankorkeus kohteelle ”%1” (m)

[ctx: A quoted bookmark label]
en: "%1"
fi: ”%1”

en: Position: %1, %2; Altitude: %3 m
fi: Sijainti: %1, %2, korkeus: %3 m

en: Label:
fi: Selite:

en: Longitude:
fi: Pituusaste:

en: Latitude:
fi: Leveysaste:

en: Altitude:
fi: Korkeus:

en: <i>The altitude is looked up automatically</i>
fi: <i>Korkeus etsitään automaattisesti</i>

en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: Data for the new bookmark:
fi: Uuden kirjanmerkit tiedot:

en: Manual coordinates
fi: Käyttäjän koordinaatit

en: Coordinates for %1:
fi: Koordinaatit kohteelle %1:

[ctx: Abbreviated cardinal direction "East"]
en: E
fi: I

[ctx: Abbreviated cardinal direction "West"]
en: W
fi: L

[ctx: Abbreviated cardinal direction "North"]
en: N
fi: P

[ctx: Abbreviated cardinal direction "South"]
en: S
fi: E

en: The request timed out
fi: Pyynnön aikakatkaisu

en: Could not parse the server's response: Failed to create a JSON document.</p><p>The error's description was: %1</p><p>The literal response was:</p><p><kbd>%2</kbd>
fi: Palvelimen vastausta ei voitu jäsentää: JSON-tiedoston luominen epäonnistui.</p><p>Virheen kuvaus oli: %1</p><p>Nimenomainen vastaus oli:</p><p><kbd>%2</kbd>

en: Could not parse the server's response: Could not read the status value
fi: Palvelimen vastausta ei voitu jäsentää: tilan arvoa ei voitu lukea

en: Could not read error description
fi: Virheen kuvausta ei voitu lukea

en: Could not parse the server's response: Could not read the results array
fi: Palvelimen vastausta ei voitu jäsentää: tulostaulukkoa ei voitu lukea

en: Could not parse the server's response: Could not read the elevation value
fi: Palvelimen vastausta ei voitu jäsentää: maanpinnankorkeuden arvoa ei voitu lukea

en: Images' time zone
fi: Kuvien aikavyöhyke

en: The images were taken in the following timezone:
fi: Kuvat on otettu seuraavalla aikavyöhykkeellä:

en: Camera clock time drift
fi: Kameran kellon aikapoikkeama

en: Deviation between image dates and the (exact) GPS data time:
fi: Poikkeama kuvan aikojen ja GPS-tietojen (tarkan) ajan välillä:

en: hours
fi: tuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: Display the fixed dates and times
fi: Näytä korjaukset päiväykset ja ajat

en: Fix the files' dates and times when saving
fi: Korjaa tiedostojen päiväykset ja ajat tallennettaessa

en: Select all images
fi: Valitse kaikki kuvat

en: Select
fi: Valitse

en: All images
fi: Kaikki kuvat

en: All images without coordinates
fi: Kaikki koordinaatittomat kuvat

en: All images with coordinates
fi: Kaikki koordinaatilliset kuvat

en: Automatic matching
fi: Automaattinen sovitus

en: Assign to bookmark
fi: Kytke kirjanmerkkiin

en: Assign to map center
fi: Kytke kartan keskustaan

en: Set coordinates from clipboard
fi: Aseta koordinaatit leikepöydältä

en: Set coordinates manually
fi: Aseta koordinaatit itse

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Remove coordinates
fi: Poista koor

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Remove image | Remove images
fi[0]: Poista kuva
fi[1]: Poista kuvat

en: Open with default viewer
fi: Avaa oletuskatselimeen

en: (No bookmarks defined)
fi: (Ei määritettyjä kirjanmerkkejä)

[ctx: Marker for an associated file]
en: ✓
fi: ⸓

en: Photo geotagging program
fi: Valokuvien sijaintitunnisteiden muokkaus

en: Copyright (C) 2020-2023 Tobias Leupold
fi: Tekijänoikeudet © 2020–2023 Tobias Leupold

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Files/Folders
fi: Tiedostot/kansiot

en: Files and/or folders to load at startup
fi: Käynnistettäessä ladattavat tiedostot tai kansiot

en: [files/folders...]
fi: [tiedostot/kansiot…]

en: Add images and/or GPX tracks
fi: Lisää kuvia tai GPX-reittejä

en: Add all images and tracks from a folder
fi: Lisää kansion kaikki kuvat ja reitit

en: All processed and saved images
fi: Kaikki käsitellyt ja tallennetut kuvat

en: All images that already had coordinates
fi: Kaikki kuvat, joissa oli jo koordinaatit

en: All tracks
fi: Kaikki reitit

en: All images and tracks (reset)
fi: Kaikki kuvat ja reitit (alusta)

en: Assign images to GPS data
fi: Kytke kuvia GPS-tietoihin

en: Save changed images
fi: Tallenna muuttuneet kuvat

en: Set default dock arrangement
fi: Aseta telakan oletusasettelu

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Fix time drift
fi: Korjaa aikasiirtymä

en: Map
fi: Nimiö

en: Unassigned images
fi: Kytkemättömät kuvat

en: Tracks
fi: Reitit

en: Loading timezone data
fi: Ladataan aikavyöhyketietoa

en: <p>Could not load or parse the timezone data files <kbd>timezones.json</kbd> and/or <kbd>timezones.png</kbd>. Automatic timezone detection won't work.</p><p>Please check your installation!</p><p>If you run manually compiled sources without having installed them, please refer to <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE's community wiki</a> on how to make the respective files accessible.</p>
fi: <p>Aikavyöhyketietotiedostoja <kbd>timezones.json</kbd> ja <kbd>timezones.png</kbd> ei voitu ladata tai jäsentää. Automaattinen aikavyöhykkeen tunnistus ei toimi.</p><p>Tarkista asennus!</p><p>Jos käytät käsin käännettyjä lähteitä asentamatta, <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE:n yhteisöwikissä</a> kerrotaan, miten tiedostoihin pääsee käsiksi.</p>

en: Assigned images
fi: Kytketyt kuvat

en: Images
fi: Kuvat

en: Close KGeoTag
fi: Sulje KGeoTag

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if KGeoTag is closed now.</p><p>Do you want to close the program anyway?</p>
fi: <p>Kuvilla on muutoksia, joita ei ole vielä tallennettu. Kaikki muutokset hylätään, jos KGeoTag suljetaan nyt.</p><p>Haluatko silti sulkea ohjelman?</p>

en: Please select the images and/or GPX tracks to add
fi: Valitse lisättävät kuvat tai GPX-reitit

en: All supported files (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx );; All files (*)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx);; Kaikki tiedostot (*)

en: <p>The selection did not contain any supported files!</p>
fi: <p>Valinnassa ei ole tuettuja tiedostoja!</p>

en: <p>The following file will be skipped due to an unsupported MIME type:</p><p>%2</p> | <p>The following files will be skipped due to unsupported MIME types:</p><p>%2</p>
fi[0]: <p>Seuraava tiedosto sivuutettiin ei-tuetun MIME-tyypin takia:</p><p>%2</p>
fi[1]: <p>Seuraavat tiedostot sivuutettiin ei-tuettujen MIME-tyyppien takia:</p><p>%2</p>

en: Please select a folder
fi: Valitse kansio

en: Could not find any supported files in <kbd>%1</kbd>
fi: Kansiosta <kbd>%1</kbd> ei löytynyt tuettuja tiedostoja.

en: <p>Opening <kbd>%1</kbd> failed. Please be sure to have read access to this file.</p>
fi: <p>Tiedostoa <kbd>%1</kbd> ei voi avata. Varmista, että sinulla on lukuoikeudet tiedostoon.</p>

en: <p>Could not read geodata from <kbd>%1</kbd>: Could not find the <kbd>gpx</kbd> root element. Apparently, this is not a GPX file!</p>
fi: <p>Tiedostosta <kbd>%1</kbd> ei voi lukea sijaintitietoa: <kbd>gpx</kbd>-juurialkiota ei löydy. Ilmeisesti tämä ei ole GPX-tiedosto!</p>

en: <p><kbd>%1</kbd> seems to be a GPX file, but it contains no geodata!</p>
fi: <p><kbd>%1</kbd> vaikuttaa GPX-tiedostolta muttei sisällä sijaintitietoa!</p>

en: <p>XML parsing failed for <kbd>%1</kbd>. Either, no data could be loaded at all, or only a part of it.</p>
fi: <p>Tiedoston <kbd>%1</kbd> XML-jäsentäminen epäonnistui. Tietoa ei joko voitu ladata lainkaan tai vain osa siitä.</p>

en: <p><b>Loading GPX file failed</b></p>
fi: <p><b>GPX-tiedoston lataaminen epäonnistui</b></p>

[ctx: Fraction of processed files are added inside the round braces]
en: <p><b>Loading GPX file failed (%1/%2)</b></p>
fi: <p><b>GPX-tiedoston lataaminen epäonnistui (%1/%2)</b></p>

en: <p>The next GPX file will be loaded now.</p>
fi: <p>Nyt ladataan seuraava GPX-tiedosto.</p>

en: Load GPX data
fi: Lataa GPX-tieto

en: <p>Processed one file</p> | <p>Processed %1 files</p>
fi[0]: <p>Yksi tiedosto käsitelty</p>
fi[1]: <p>%1 tiedostoa käsitelty</p>

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load. The pluralized string for the failed files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
fi[0]: <p>Yksi tiedosto käsitelty; %2</p>
fi[1]: <p>%1 tiedostoa käsitelty; %2</p>

en: one file failed to load | %1 files failed to load
fi[0]: yksi tiedosto ei latautunut
fi[1]: %1 tiedostoa ei latautunut

[ctx: Processed x files message with some files that have been skipped. The pluralized string for the skipped files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
fi[0]: <p>Yksi tiedosto käsitelty; %2</p>
fi[1]: <p>%1 tiedostoa käsitelty; %2</p>

en: one already loaded file has been skipped | %1 already loaded files have been skipped
fi[0]: ohitettiin yksi jo ladattu tiedosto
fi[1]: ohitettiin %1 jo ladattua tiedostoa

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load and some that have been skipped. The pluralized strings for the failed (%2) and skipped files counter (%3) are provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2, %3</p> | <p>Processed %1 files; %2, %3</p>
fi[0]: <p>Yksi tiedosto käsitelty: %2, %3</p>
fi[1]: <p>%1 tiedostoa käsitelty: %2, %3</p>

en: <p>No waypoints could be loaded.</p>
fi: <p>Reittipisteitä ei voitu ladata.</p>

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2</p>
fi[0]: <p>Ladattiin yksi reittipiste ← %2</p>
fi[1]: <p>Ladattiin %1 reittipistettä ← %2</p>

en: one track | %1 tracks
fi[0]: yksi reitti
fi[1]: %1 reittiä

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks and the number of segments that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) and the one for the segments (%3) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2 and %3</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2 and %3</p>
fi[0]: <p>Ladattiin yksi reittipiste ← %2 ja %3</p>
fi[1]: <p>Ladattiin %1 reittipistettä ← %2 ja %3</p>

en: one segment | %1 segments
fi[0]: yksi segmentti
fi[1]: %1 segmenttiä

en: Timezone detection failed
fi: Aikavyöhykkeen tunnistaminen epäonnistui

en: <p>The presumably correct timezone for images associated with the loaded GPX file could not be detected.</p><p>Please set the correct timezone manually on the "Fix time drift" page.</p>
fi: <p>Ladattuun GPX-tiedostoon liittyvien kuvien oletettavasti oikeaa aikavyöhykettä ei voitu tunnistaa.</p><p>Aseta itse oikea aikavyöhyke ”Korjaa aikapoikkeama” -sivulla.</p>

en: Setting the detected timezone failed
fi: Tunnistetun aikavyöhykkeen asettaminen epäonnistui

en: <p>The presumably correct timezone "%1" has been detected from the loaded GPX file, but could not be set. This should not happen!</p><p>Please file a bug report about this, including the installed versions of KGeoTag and your system's timezone data (the package owning <kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd>).</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
fi: <p>Ladatusta GPX-tiedostosta tunnistettiin oletettavasti oikea aikavyöhyke ”%1” mutta sitä ei voitu asettaa. Näin ei pitäisi tapahtua!</p><p>Ilmoita tästä ohjelmavirheenä ja sisällytä mukaan KGeoTagin ja järjestelmäsi aikavyöhyketiedot (paketti, joka omistaa tiedoston <kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd>).</p><p>Aikavyöhykettä voi säätää itse ”Korjaa aikapoikkeama” -sivulta.</p>

en: Timezone adjusted
fi: Aikavyöhyke säädetty

en: <p>The loaded GPX file was presumably recorded in the timezone "%1", as well as the photos to associate with it. This timezone has been selected now.</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
fi: <p>Ladattu GPX-tiedosto siihen liittyvine kuvineen tallennettiin oletettavasti aikavyöhykkeellä ”%1”. Tämä aikavyöhyke on nyt valittu.</p><p>Voit itse säätää aikavyöhykettä ”Korjaa aikapoikkeama” -sivulla.</p>

en: Loading images ...
fi: Ladataan kuvia…

en: Cancel
fi: Peru

en: <p><b>Loading image failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
fi: <p><b>Kuvan lataaminen epäonnistui</b></p><p>Tiedostoa <kbd>%1</kbd> ei voitu lukea.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image failed (%1/%2)</b></p><p>Could not read <kbd>%3</kbd>.</p>
fi: <p><b>Kuvan lataaminen epäonnistui (%1/%2)</b></p><p>Ei voitu lukea: <kbd>%3</kbd>.</p>

en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
fi: <p><b>Kuvien Exif-otsakkeen tai XMP-oheistiedoston lataaminen epäonnistui</b></p><p>Ei voitu lukea: <kbd>%1</kbd>.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%2</kbd>.</p>
fi: <p><b>Kuvan Exif-otsakkeen tai XMP-oheistiedoston lataaminen epäonnistui</b></p><p>Ei voitu lukea: <kbd>%2</kbd>.</p>

en: <p>Please check if this file is actually a supported image and if you have read access to it.</p>
fi: <p>Varmista, että tiedosto todella on tuettu kuva ja että siihen on lukuoikeudet.</p>

en: <p>You can retry to load this file or cancel the loading process.</p>
fi: <p>Voit yrittää ladata kuvan uudelleen tai perua latauksen.</p>

en: <p>You can retry to load this file, skip it or cancel the loading process.</p>
fi: <p>Voit yrittää ladata tämän tiedoston uudelleen, sivuuttaa sen tai perua latauksen.</p>

en: Add images
fi: Lisää kuvia

en: Successfully added one image! | Successfully added %1 images!
fi[0]: Yhden kuvan lisääminen onnistui!
fi[1]: %1 kuvan lisääminen onnistui!

en: Could not add any new images, all requested images failed to load!
fi: Uusia kuvia ei voitu lisätä: ainoakaan pyydetty kuva ei latautunut!

en: Could not add any new images, all requested images have already been loaded!
fi: Uusia kuvia ei voitu lisätä: kaikki pyydetyt kuvat oli jo ladattu!

en: Could not add any new images, all requested images failed to load or have already been loaded!
fi: Uusia kuvia ei voitu lisätä: ainoakaan pyydetty kuva ei latautunut tai ne oli kaikki jo ladattu!

en: <p>Successfully added image!</p> | <p>Successfully added %1 images!</p>
fi[0]: <p>Kuvan lisääminen onnistui!</p>
fi[1]: <p>%1 kuvan lisääminen onnistui!</p>

en: <p>One image failed to load.</p> | <p>%1 images failed to load.</p>
fi[0]: <p>Yhden kuvan lataaminen epäonnistui.</p>
fi[1]: <p>%1 kuvan lataaminen epäonnistui.</p>

en: <p>One image has already been loaded.</p> | <p>%1 images have already been loaded.</p>
fi[0]: <p>Yksi kuva on jo ladattu.</p>
fi[1]: <p>%1 kuvaa on jo ladattu.</p>

[ctx: Message string for some images that failed to load and some that were skipped because they already have been loaded. The pluralized strings for the failed images (%1) and the skipped images (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>%1 and %2.</p>
fi: <p>%1 ja %2.</p>

en: One image failed to load | %1 images failed to load
fi[0]: Yhden kuvan lataaminen epäonnistui
fi[1]: %1 kuvan lataaminen epäonnistui

en: one image has already been loaded | %1 images have already been loaded
fi[0]: yksi kuva on jo ladattu
fi[1]: %1 kuvaa on jo ladattu

[ctx: A quoted filename]
en: "%1"
fi: ”%1”

en: 1 image | %1 images
fi[0]: Kuva
fi[1]: %1 kuvaa

en: 1 image (%2) | %1 images (%2)
fi[0]: 1 kuva (%2)
fi[1]: %1 kuvaa (%2)

en: all images have the same coordinates
fi: kaikilla kuvilla on samat koordinaatit

en: coordinates differ across the images
fi: kuvien koordinaatit eroavat

en: Can't search for matches:
    No images have been loaded yet.
fi: Osumia ei voi etsiä:
    Kuvia ei ole vielä ladattu.

en: Can't search for matches:
    No GPS tracks have been loaded yet.
fi: Osumia ei voi etsiä:
    GPS-reittejä ei ole vielä ladattu.

en: Assigning images ...
fi: Kytketään kuvia…

[ctx: Message for the number of matches found. The pluralized string for the exact matches (%1) and the interpolated matches (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Found %1 and %2!</p>
fi: <p>Löytyi %1 ja %2!</p>

en: one exact match | %1 exact matches
fi[0]: yksi täsmäosuma
fi[1]: %1 täsmäosumaa

en: one interpolated match | %1 interpolated matches
fi[0]: yksi interpoloitu osuma
fi[1]: %1 interpoloitua osumaa

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image could not be matched (%2).</p> | <p>%1 images could not be matched (%2).</p>
fi[0]: <p>Yhdelle kuvalle ei löytynyt osumia (%2).</p>
fi[1]: <p>%1 kuvalle ei löytynyt osumia (%2).</p>

en: of which one image already has coordinates assigned | of which %1 images already have coordinates assigned
fi[0]: joista yhteen kuvaan on jo asetettu koordinaatit
fi[1]: joista %1 kuvaan on jo asetettu koordinaatit

en: Could neither find any exact, nor any interpolated matches!
fi: Ei löytynyt tarkkoja eikä interpoloituja osumia!

en: Exact matches search
fi: Tarkkojen osumien haku

en: <p>Found one exact match!</p> | <p>Found %1 exact matches!</p>
fi[0]: <p>Löytyi yksi tarkka osuma!</p>
fi[1]: <p>Löytyi %1 tarkkaa osumaa!</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no exact match (%2).</p> | <p>%1 images had no exact match (%2).</p>
fi[0]: <p>Yhdellä kuvalla ei ollut tarkkaa osumaa (%2).</p>
fi[1]: <p>%1 kuvalla ei ollut tarkkaa osumaa (%2).</p>

en: Could not find any exact matches!
fi: Tarkkoja osumia ei löytynyt!

en: Interpolated matches search
fi: Interpoloitujen osumien haku

en: <p>Found one interpolated match!</p> | <p>Found %1 interpolated matches!</p>
fi[0]: <p>Löytyi yksi interpoloitu osuma!</p>
fi[1]: <p>Löytyi %1 interpoloitua osumaa!</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no interpolated match (%2).</p> | <p>%1 images had no interpolated match (%2).</p>
fi[0]: <p>Yhdellä kuvalla ei ollut interpoloitua osumaa (%2).</p>
fi[1]: <p>%1 kuvalla ei ollut interpoloitua osumaa (%2).</p>

en: Could not find any interpolated matches!
fi: Interpoloituja osumia ei löytynyt!

en: <p><b>Saving changes failed</b></p>
fi: <p><b>Muutosten tallentaminen epäonnistui</b></p>

[ctx: Saving failed message with the fraction of processed files given in the round braces]
en: <p><b>Saving changes failed (%1/%2)</b></p>
fi: <p><b>Muutosten tallentaminen epäonnistui (%1/%2)</b></p>

en: <p>You can retry to process the file or cancel the saving process.</p>
fi: <p>Voit yrittää käsitellä tiedoston uudelleen tai perua tallennuksen.</p>

en: <p>You can retry to process the file, skip it or cancel the saving process.</p>
fi: <p>Voit yrittää käsitellä tiedoston uudelleen, sivuuttaa sen tai perua tallennuksen.</p>

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tehtävää

en: Saving changes ...
fi: Tallennetaan muutoksia…

en: <p>Could not save changes to <kbd>%1</kbd>: The backup file <kbd>%2</kbd> could not be created.</p><p>Please check if this file doesn't exist yet and be sure to have write access to <kbd>%3</kbd>.</p>
fi: <p>Ei voitu tallentaa muutoksia tiedostoon <kbd>%1</kbd>: varmuuskopiota <kbd>%2</kbd> ei voitu luoda.</p><p>Varmista, ettei tiedostoa ole jo olemassa ja että tiedostoon <kbd>%3</kbd> on kirjoitusoikeudet.</p>

en: <p>Could not read metadata from <kbd>%1</kbd>.</p><p>Please check if this file still exists and if you have read access to it (and possibly also to an existing XMP sidecar file).</p>
fi: <p>Metatietoja ei voitu lukea: <kbd>%1</kbd>.</p><p>Varmista, että tiedosto mahdollisine XMP-oheistiedostoineen on olemassa ja että niihin on lukuoikeudet.</p>

en: <p>Could not save metadata for <kbd>%1</kbd>.</p>
fi: <p>Metatietoja ei voitu tallentaa: <kbd>%1</kbd>.</p>

en: <p>Please check if you have write access to <kbd>%1</kbd>!
fi: <p>Varmista, että tiedostoon <kbd>%1</kbd> on kirjoitusoikeudet!

en: <p>Please check if this file still exists and if you have write access to it!</p>
fi: <p>Varmista, että tiedosto on yhä olemassa ja että siihen on kirjoitusoikeudet!</p>

en: No changes could be saved!
fi: Muutoksia ei voitu tallentaa!

en: <p>Some changes could not be saved!</p><p>Successfully saved %1 of %2 images.</p>
fi: <p>Joitakin muutoksia ei voitu tallentaa!</p><p>%1/%2 kuvan tallentaminen onnistui.</p>

en: All changes have been successfully saved!
fi: Kaikkien muutosten tallentaminen onnistui!

en: Elevation lookup
fi: Korkeustietohaku

en: <p>Fetching elevation data from opentopodata.org failed.</p><p>The error message was: %1</p>
fi: <p>Korkeustiedon nouto opentopodata.orgista epäonnistui.</p><p>Virheviesti oli: %1</p>

en: Fetching elevation data failed: The requested location is not present in the currently chosen elevation dataset.
fi: Korkeustiedon nouto epäonnistui: pyydettyä sijaintia ei ole valitussa korkeustiedon tietojoukossa.

en: Fetching elevation data failed: None of the requested locations are present in the currently chosen elevation dataset.
fi: Korkeustiedon noutaminen epäonnistui: valitussa korkeustietojoukossa ei ole yhtäkään pyydetyistä sijainneista.

en: Fetching elevation data is incomplete: Some of the requested locations are not present in the currently chosen elevation dataset.
fi: Korkeustiedon nouto jäi epätäydelliseksi: valitussa korkeustietojoukosta puuttuu joitakin pyydetyistä sijainneista.

en: The image has pending changes! Do you really want to remove it and discard the changes? | At least one of the images has pending changes. Do you really want to remove them and discard all changes?
fi[0]: Kuvassa on toteuttamattomia muutoksia! Haluatko varmasti poistaa sen ja hylätä muutokset?
fi[1]: Ainakin yhdessä kuvista on toteuttamattomia muutoksia! Haluatko varmasti poistaa ne ja hylätä muutokset?

en: Remove all processed and saved images
fi: Poista kaikki käsitellyt ja tallennetut kuvat

en: Removed one image | Removed %1 images
fi[0]: Poistettiin yksi kuva
fi[1]: Poistettiin %1 kuvaa

en: Remove images that already had coordinates
fi: Poista kuvat, joissa on jo koordinaatit

en: Remove all images
fi: Poista kaikki kuvat

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if all images are removed now.</p><p>Do you really want to remove all images anyway?</p>
fi: <p>Kuvissa on vielä tallentamattomia muutoksia. Muutokset hylätään, jos kaikki kuvat nyt poistetaan.</p><p>Haluatko silti poistaa kaikki kuvat?</p>

en: Remove all images and tracks (reset)
fi: Poista kaikki kuvat ja reitit (alusta)

en: Failed to parse clipboard data
fi: Leikepöytätietoa ei voitu jäsentää

en: Could not parse the clipboard's text to valid coordinates
fi: Leikepöydän tekstiä ei voitu jäsentää kelvollisiksi koordinaateiksi

en: Floating items
fi: Kelluvat kohteet

en: Crosshairs
fi: Ristikko

en: Image:
fi: Kuva:

en: Date/Time:
fi: Aika ja päiväys:

en: Coordinates:
fi: Koordinaatit:

en: read from file
fi: lue tiedostosta

en: exact match
fi: täsmäosuma

en: interpolated match
fi: interpoloitu osuma

en: manually set
fi: käyttäjän asettama

en: <p>Position: %1, %2; Altitude: %3 m<br/>(%4)</p>
fi: <p>Sijainti: %1, %2; korkeus: %3 m<br/>(%4)</p>

en: <i>No coordinates set</i>
fi: <i>Koordinaatteja ei ole asetettu</i>

en: Date/Time
    (corrected):
fi: Aika ja päiväys
    (korjattu):

en: Skip current image
fi: Sivuuta nykyinen kuva

en: KGeoTag: Settings
fi: KGeoTag: asetukset

en: KGeoTag settings
fi: KGeoTagin asetukset

en: Image lists
fi: Kuvaluettelot

en: <p>Loaded images can either be listed in two different lists (one for all images without and one for images with coordinates), or using a combined consecutive list for all images.</p><p>Use the following images list(s) mode:</p>
fi: <p>Ladatut kuvat voi joko jakaa kahteen eri luetteloon (koordinaatittomiin ja koordinaatillisiin kuviin) tai yhdistää kaikki kuvat yhdeksi luetteloksi.</p><p>Luettele kuvat seuraavalla tapaa:</p>

en: Separate "Assigned" and "Unassigned" list
fi: Erilliset ”kytkettyjen” ja ”kytkemättömien” luettelot

en: One combined list for all images
fi: Yhtenäinen luettelo kaikista kuvista

en: Image Assignment
fi: Kuvien kytkeminen

en: Search type for the main menu "Assign images to GPS data" entry
fi: Päävalikon kohdan ”Kytke kuvia GPS-tietoihin” hakutyyppi

en: This triggers an automatic (re-)assignment of all images, respecting the "Exclude manually tagged images" setting from the "Automatic assignment" dock.
fi: Käynnistää kaikkien kuvien automaattisen (uudelleen-) kytkennän. Ottaa huomioon automaattikytkennän asetuksen ”Jätä pois käyttäjän luokittamat kuvat”.

en: Thumbnails and previews
fi: Pienoiskuvat ja esikatselut

en: Thumbnail size:
fi: Pienoiskuvan koko:

en: Preview size:
fi: Esikatselun koko:

en: Please restart the program after changes to these values so that they are applied and become visible.
fi: Muutettuasi näitä arvoja käynnistä ohjelma uudelleen, jotta asetukset tulevat käyttöön.

en: GPX track rendering
fi: GPX-reittihahmonnus

en: Color:
fi: Väri:

en: Line width:
fi: Viivan paksuus:

en: Line style:
fi: Viivan tyyli:

en: Solid
fi: Yhtenäiset viivat

en: Dashes
fi: Katkoviiva

en: Dots
fi: Pisteet

en: Dash-Dot
fi: Pistekatkoviiva

en: Dash-Dot-Dot
fi: Piste-pistekatkoviiva

en: Elevations can be looked up using opentopodata.org's web API.
fi: Maankorkeustiedon voi etsiä opentopodata.orgin verkko-APIlla.

en: Elevation dataset:
fi: Korkeustietojoukko:

en: Cf. <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a> for further information about the available datasets, like the respective coverage!
fi: Lisätietoa saatavilla olevista tietojoukoista ja kattavuudesta löytyy osoitteesta <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a>!

en: Request and set altitudes automatically
fi: Kysy ja aseta maankorkeudet automaattisesti

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Write changes to:
fi: Kirjoita muutokset:

en: Exif header
fi: Exif-otsakkeeseen

en: XMP sidecar file
fi: XMP-oheistiedostoon

en: Exif header and XMP sidecar file
fi: Exif-otsake ja XMP-oheistiedosto

en: Allow altering Exif headers of RAW images
fi: Salli RAW-kuvien Exif-otsakkeiden muuttaminen

en: <b>Caution!</b> This is experimental. By default, regardless of the setting for "Write changes to", all changes to RAW images are written to XMP sidecar files. Have backups and check your Exif data to be still complete and correct when using this!
fi: <b>Varoitus!</b> Tämä on kokeellista. Oletuksena ”Kirjoita muutokset” -asetuksen arvosta riippumatta kaikki RAW-kuvien muutokset kirjoitetaan XMP-oheistiedostoihin. Tee varmuuskopio ja jos käytät ttä, tarkista, että Exif-tiedot ovat yhä oikeat ja täydelliset!

en: Create a backups before altering a file
fi: Luo varmuuskopio ennen tiedoston muuttamista

en: Opacity: %1%
fi: Peittävyys: %1 %

en: Settings changed
fi: Asetukset ovat muuttuneet

en: Please restart KGeoTag to apply the changed settings and make them visible!
fi: Jotta muuttuneet asetukset tulisivat voimaan, käynnistä KGeoTag uudelleen!

en: Remove track | Remove tracks
fi[0]: Poista reitti
fi[1]: Poista reitit

en: <i>No track selected</i>
fi: <i>Reittejä ei ole valittu</i>

en: %1 trackpoint | %1 trackpoints
fi[0]: %1 reittipiste
fi[1]: %1 reittipistettä

en: Selected trackpoint %1 of %2
fi: Valittu reittipiste %1/%2
