kgeotag - en to pa translation catalogue (98 entries)

en: Search for exact matches
pa: ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਮੇਲਣ ਲਈ ਖੋਜੋ

en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

en: Maximum distance:
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਦੂਰੀ:

en: meters
pa: ਮੀਟਰ

en: Save settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save as default
pa: ਮੂਲ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Settings saved!
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸੰਭਾਲੀਆਂ!

en: Add new bookmark for current map center
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਨਕਸ਼ਾ ਕੇਂਦਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜੋ

en: Rename bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Edit coordinates
pa: ਧੁਰਿਆਂ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Lookup elevation
pa: ਉਚਾਣ ਖੋਜੋ

en: Set elevation manually
pa: ਉਚਾਣ ਖੁਦ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Delete bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: New Bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Untitled
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ

en: Add new bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜੋ

en: Rename Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: New label for the new bookmark:
pa: ਨਵੇਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਲਈ ਨਵਾਂ ਲੇਬਲ:

en: Really delete bookmark "%1"?
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ "%1" ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Set elevation
pa: ਉਚਾਣ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Elevation for "%1" (m)
pa: "%1" (m) ਲਈ ਉਚਾਣ

en: Position: %1, %2; Altitude: %3 m
pa: ਸਥਿਤੀ: %1, %2; ਉਚਾਈ: %3 ਮੀ

en: Label:
pa: ਲੇਬਲ:

en: Longitude:
pa: ਲੰਬਕਾਰ:

en: Latitude:
pa: ਵਿਥਕਾਰ:

en: Altitude:
pa: ਉਚਾਈ:

[ctx: Meters abbreviation]
en:  m
pa: ਮੀ

en: New bookmark
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Data for the new bookmark:
pa: ਨਵੇਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਲਈ ਡਾਟਾ:

en: Manual coordinates
pa: ਖੁਦ ਧੁਰੇ ਦਿਓ

en: Coordinates for %1:
pa: %1 ਲਈ ਧੁਰੇ:

[ctx: Abbreviated cardinal direction "East"]
en: E
pa: ਪੂ

[ctx: Abbreviated cardinal direction "West"]
en: W
pa: ਪੱ

[ctx: Abbreviated cardinal direction "North"]
en: N
pa: ਉੱ

[ctx: Abbreviated cardinal direction "South"]
en: S
pa: ਦੱ

en: hours
pa: ਘੰਟੇ

en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

en: Select all images
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: All images
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰ

en: All images with coordinates
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਲਈ ਧੁਰੇ

en: Automatic matching
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਮਿਲਾਓ

en: Assign to bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਦਿਓ

en: Set coordinates manually
pa: ਧੁਰੇ ਖਦ ਦਿਓ

en: Save changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Remove coordinates
pa: ਧੁਰੇ ਹਟਾਓ

en: Discard changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ ਕਰੋ

en: Remove image | Remove images
pa[0]: ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਓ
pa[1]: ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਓ

en: KGeoTag
pa: ਕੇ-ਜੀਓ-ਟੈਗ

en: Photo geotagging program
pa: ਫ਼ੋਟੋ ਜੀਓਟੈਗ ਲਗਾਉਣ ਵਾਲਾ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Add images and/or GPX tracks
pa: ਚਿੱਤਰ ਅਤੇ/ਜਾਂGPX ਟਰੈਕ ਜੋੜੋ

en: All processed and saved images
pa: ਸਾਰੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕੀਤੇ ਤੇ ਸੰਭਾਲੇ ਚਿੱਤਰ

en: All tracks
pa: ਸਾਰੇ ਟਰੈਕ

en: All images and tracks (reset)
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰ ਤੇ ਟਰੈਕ (ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ)

en: Save changed images
pa: ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Map
pa: ਨਕਸ਼ਾ

en: Tracks
pa: ਟਰੈਕ

en: Assigned images
pa: ਜਾਰੀ ਕੀਤੇ ਚਿੱਤਰ

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Close KGeoTag
pa: ਕੇ-ਜੀਓ-ਟੈਗ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Load GPX data
pa: GPX ਡਾਟਾ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Loading images ...
pa:  ...ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Add images
pa: ਚਿੱਤਰ ਜੋੜੋ

[ctx: Message string for some images that failed to load and some that were skipped because they already have been loaded. The pluralized strings for the failed images (%1) and the skipped images (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>%1 and %2.</p>
pa: <p>%1 ਅਤੇ %2।</p>

en: 1 image | %1 images
pa[0]: 1 ਚਿੱਤਰ
pa[1]: %1 ਚਿੱਤਰ

en: 1 image (%2) | %1 images (%2)
pa[0]: 1 ਚਿੱਤਰ (%2)
pa[1]: %1 ਚਿੱਤਰ (%2)

en: Nothing to do
pa: ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਝ ਵੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Elevation lookup
pa: ਉਚਾਣ ਖੋਜ

en: Removed one image | Removed %1 images
pa[0]: ਇੱਕ ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਇਆ
pa[1]: %1 ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਏ

en: Remove all images
pa: ਸਾਰੇ ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਓ

en: Crosshairs
pa: ਕਰਾਸ-ਹੇਅਰ

en: Image:
pa: ਚਿੱਤਰ:

en: Date/Time:
pa: ਤਾਰੀਖ/ਸਮਾਂ:

en: Coordinates:
pa: ਧੁਰੇ:

en: read from file
pa: ਫ਼ਾਈਲ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹੋ

en: <p>Position: %1, %2; Altitude: %3 m<br/>(%4)</p>
pa: <p>ਸਥਿਤੀ: %1, %2; ਉਚਾਈ: %3 ਮੀ<br/>(%4)</p>

en: Date/Time
    (corrected):
pa: ਤਾਰੀਖ/ਸਮਾਂ:
    (ਠੀਕ ਕੀਤੇ):

en: Skip current image
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚਿੱਤਰ ਛੱਡੋ

en: KGeoTag: Settings
pa: ਕੇ-ਜੀਓ-ਟੈਗ: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: KGeoTag settings
pa: ਕੇ-ਜੀਓ-ਟੈਗ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: GPX track rendering
pa: GPX ਟਰੈਕ ਰੈਂਡਰਿੰਗ

en: Color:
pa: ਰੰਗ:

en: Line width:
pa: ਲਾਈਨ ਦੀ ਚੌੜਾਈ:

en: Line style:
pa: ਲਾਈਨ ਸਟਾਇਲ:

en: Solid
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Dashes
pa: ਡੈਸ਼

en: Dots
pa: ਬਿੰਦੀਆਂ

en: Dash-Dot
pa: ਡੈਸ਼-ਬਿੰਦੀ

en: Dash-Dot-Dot
pa: ਡੈਸ਼-ਬਿੰਦੀ-ਬਿੰਦੀ

en: Saving
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Exif header
pa: Exif ਹੈੱਡਰ

en: Opacity: %1%
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ: %1%

en: Settings changed
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਸੰਭਾਲੀਆਂ

en: Remove track | Remove tracks
pa[0]: ਟਰੈਕ ਹਟਾਓ
pa[1]: ਟਰੈਕ ਹਟਾਓ
