kgeotag - en to ru translation catalogue (80 entries)

en: Maximum interval:
ru: Максимальный интервал:

en: Save settings
ru: Сохранить параметры

en: Settings saved!
ru: Параметры сохранены.

en: Add new bookmark for current map center
ru: Сохранить в закладки текущее положение центра карты

en: Rename bookmark
ru: Переименовать закладку

en: Edit coordinates
ru: Редактировать координаты

en: Lookup elevation
ru: Поиск высоты

en: Set elevation manually
ru: Задать значение высоты

en: Delete bookmark
ru: Удалить закладку

en: New Bookmark
ru: Новая закладка

en: Label for the new bookmark:
ru: Название закладки:

en: Untitled
ru: Без имени

en: Add new bookmark
ru: Добавить закладку

en: The bookmark "%1" already exists, created "%2" instead.
ru: Закладка «%1» уже существует, создана закладка «%2».

en: Rename Bookmark
ru: Переименовать закладку

en: Set elevation
ru: Указать высоту

en: Elevation for "%1" (m)
ru: Высота для «%1» (м)

[ctx: A quoted bookmark label]
en: "%1"
ru: «%1»

en: Position: %1, %2; Altitude: %3 m
ru: Местоположение: %1, %2; высота %3 м

en: Label:
ru: Метка:

en: Longitude:
ru: Долгота:

en: Latitude:
ru: Широта:

en: Altitude:
ru: Высота:

[ctx: Meters abbreviation]
en:  m
ru: м

en: <i>The altitude is looked up automatically</i>
ru: <i>Высота была определена автоматически</i>7

en: New bookmark
ru: Новая закладка

en: Coordinates for %1:
ru: Координаты %1:

[ctx: Abbreviated cardinal direction "East"]
en: E
ru: В

[ctx: Abbreviated cardinal direction "West"]
en: W
ru: З

[ctx: Abbreviated cardinal direction "North"]
en: N
ru: С

[ctx: Abbreviated cardinal direction "South"]
en: S
ru: Ю

en: The request timed out
ru: Время запроса истекло

en: Images' time zone
ru: Часовой пояс изображений:

en: The images were taken in the following timezone:
ru: Изображения были получены в следующих часовых поясах:

en: Camera clock time drift
ru: Смещение времени камеры

en: Deviation between image dates and the (exact) GPS data time:
ru: Разница между метками времени изображений и точными датой и временем GPS:

en: hours
ru: часов

en: minutes
ru: минут

en: Select
ru: Выбрать

en: All images
ru: Все изображения

en: All images without coordinates
ru: Все изображения без координат

en: All images with coordinates
ru: Все изображения с координатами

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Remove coordinates
ru: Удалить координаты

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

en: Photo geotagging program
ru: Приложение для управления геометками в фотографиях

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: All tracks
ru: Все траектории

en: All images and tracks (reset)
ru: Все изображения и траектории

en: Set default dock arrangement
ru: Восстановить стандартное расположение панелей

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: <p>Processed one file</p> | <p>Processed %1 files</p>
ru[1]: Обработка файлов
ru[2]: Обработка файлов

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load. The pluralized string for the failed files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
ru[1]: Обработка файлов
ru[2]: Обработка файлов

[ctx: Processed x files message with some files that have been skipped. The pluralized string for the skipped files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
ru[1]: Обработка файлов
ru[2]: Обработка файлов

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load and some that have been skipped. The pluralized strings for the failed (%2) and skipped files counter (%3) are provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2, %3</p> | <p>Processed %1 files; %2, %3</p>
ru[1]: Обработка файлов
ru[2]: Обработка файлов

en: one segment | %1 segments
ru[1]: Сегменты
ru[2]: Сегменты

[ctx: A quoted filename]
en: "%1"
ru: «%1»

en: Saving changes ...
ru: Сохранение изменений...

en: Elevation lookup
ru: Определение высоты

en: <p>Fetching elevation data from opentopodata.org failed.</p><p>The error message was: %1</p>
ru: <p>Не удалось получить данные о высоте с сайта opentopodata.org.</p> <p>Сообщение об ошибке: %1</p>

en: Remove all images and tracks (reset)
ru: Убрать все изображения и траектории

en: Floating items
ru: Плавающие объекты

en: Crosshairs
ru: Перекрестие

en: Image:
ru: Изображение:

en: Date/Time:
ru: Дата и время:

en: Coordinates:
ru: Координаты:

en: Thumbnail size:
ru: Размер миниатюр:

en: px
ru: пикс.

en: Preview size:
ru: Размер миниатюр:

en: Color:
ru: Цвет:

en: Line width:
ru: Толщина линии:

en: Line style:
ru: Стиль линии:

en: Solid
ru: Сплошная

en: Dashes
ru: Штрихи

en: Dots
ru: Точки

en: Dash-Dot
ru: Штрихпунктир

en: Dash-Dot-Dot
ru: Штрихпунктир с двумя точками

en: Saving
ru: Сохранение

en: Opacity: %1%
ru: Непрозрачность: %1%

en: Settings changed
ru: Параметры изменены
