kgeotag - en to sv translation catalogue (264 entries)

en: Search for exact matches
sv: Sök efter exakta träffar

en: Maximum deviation of the image's time from a GPS point's time to be considered an exact match:
sv: Maximal avvikelse för bildens tid från en GPS-punkts tid för att anses vara en exakt träff:

en: seconds
sv: sekunder

en: Search for interpolated matches
sv: Sök efter interpolerade träffar

en: Spatial and temporal boundaries for two coordinates used to calculate an interpolated match:
sv: Rumsliga och tidsmässiga gränser för två koordinater använda för att beräkna interpolerade träffar:

en: Maximum interval:
sv: Maximalt intervall:

en: Maximum distance:
sv: Maximalt avstånd:

en: meters
sv: meter

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: (Re)Assign all images
sv: Tilldelade bilder (igen)

en: Combined match search
sv: Kombinerad sökning efter träffar

en: Search exact matches only
sv: Sök bara efter exakta träffar

en: Search interpolated matches only
sv: Sök bara efter interpolerade träffar

en: Exclude manually tagged images
sv: Undanta manuellt markerade bilder

en: Save as default
sv: Spara normalt

en: Settings saved!
sv: Inställningar sparade.

en: Add new bookmark for current map center
sv: Lägg till nytt bokmärke för aktuellt kartcentrum

en: Add new manual bookmark
sv: Lägg till nytt manuellt bokmärke

en: Rename bookmark
sv: Byt namn på bokmärke

en: Edit coordinates
sv: Redigera koordinater

en: Lookup elevation
sv: Slå upp höjd

en: Set elevation manually
sv: Ställ in höjd manuellt

en: Delete bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: New Bookmark
sv: Nytt Bokmärke

en: Label for the new bookmark:
sv: Beteckning för det nya bokmärket:

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Add new bookmark
sv: Lägg till nytt bokmärke

en: The bookmark "%1" already exists, created "%2" instead.
sv: Bokmärket "%1" finns redan, skapade "%2" istället.

en: Rename Bookmark
sv: Byt namn på bokmärke

en: New label for the new bookmark:
sv: Ny beteckning för det nya bokmärket:

en: The label "%1" is already in use. Please choose another name.
sv: Beteckningen "%1" används redan. Välj ett annat namn.

en: Really delete bookmark "%1"?
sv: Ska verkligen bokmärket "%1" tas bort?

en: Set elevation
sv: Ställ in höjd

en: Elevation for "%1" (m)
sv: Höjd för "%1" (m)

en: Position: %1, %2; Altitude: %3 m
sv: Position: %1, %2. Höjd: %3 m

en: Label:
sv: Beteckning:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Altitude:
sv: Elevation:

en: <i>The altitude is looked up automatically</i>
sv: <i>Höjden slås upp automatiskt</i>

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Data for the new bookmark:
sv: Data för det nya bokmärket:

en: Manual coordinates
sv: Manuella koordinater

en: Coordinates for %1:
sv: Koordinater för %1:

[ctx: Abbreviated cardinal direction "East"]
en: E
sv: Ö

[ctx: Abbreviated cardinal direction "West"]
en: W
sv: V

en: The request timed out
sv: Tidsgräns för begäran överskreds

en: Could not parse the server's response: Failed to create a JSON document.</p><p>The error's description was: %1</p><p>The literal response was:</p><p><kbd>%2</kbd>
sv: Kunde inte tolka serverns svar: Misslyckades skapa JSON-dokument.</p><p>Felets beskrivning är: %1</p><p>Det bokstavliga svaret var:</p><p><kbd>%2</kbd>

en: Could not parse the server's response: Could not read the status value
sv: Kunde inte tolka serverns svar: Kunde inte läsa statusvärdet

en: Could not read error description
sv: Kunde inte läsa felbeskrivning

en: Could not parse the server's response: Could not read the results array
sv: Kunde inte tolka serverns svar: Kunde inte läsa resultatfältet

en: Could not parse the server's response: Could not read the elevation value
sv: Kunde inte tolka serverns svar: Kunde inte läsa höjdvärdet

en: Images' time zone
sv: Bildernas tidszon

en: The images were taken in the following timezone:
sv: Bilderna är tagna i följande tidszon:

en: Camera clock time drift
sv: Kameraklockans tidsavdrift

en: Deviation between image dates and the (exact) GPS data time:
sv: Avvikelse mellan bilddatum och den (exakta) tiden i GPS-data:

en: hours
sv: timmar

en: minutes
sv: minuter

en: Display the fixed dates and times
sv: Visa rättade datum och tider

en: Fix the files' dates and times when saving
sv: Skriv rättade datum till bildernas Exif-huvuden när de sparas

en: Select all images
sv: Markera alla bilder

en: Select
sv: Markera

en: All images
sv: Alla bilder

en: All images without coordinates
sv: Alla bilder utan koordinater

en: All images with coordinates
sv: Alla bilder med koordinater

en: Automatic matching
sv: Matcha automatiskt

en: Assign to bookmark
sv: Tilldela till bokmärke

en: Assign to map center
sv: Tilldela till kartcentrum

en: Set coordinates from clipboard
sv: Ställ in koordinater från klippbordet

en: Set coordinates manually
sv: Ställ in koordinater manuellt

en: Find closest trackpoint
sv: Hitta närmaste vägpunkt

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Remove coordinates
sv: Ta bort koordinater

en: Discard changes
sv: Kasta ändringar

en: Remove image | Remove images
sv[0]: Ta bort bild
sv[1]: Ta bort bilder

en: Open with default viewer
sv: Öppna med förvald visning

en: (No bookmarks defined)
sv: (Inga bokmärken definierade)

en: KGeoTag
sv: Kgeotag

en: Photo geotagging program
sv: Program för geografisk lokalisering av foton

en: Copyright (C) 2020-2023 Tobias Leupold
sv: Copyright © 2020-2023 Tobias Leupold

en: Maintainer
sv: Underhållsansvarig

en: Files/Folders
sv: Filer och kataloger

en: Files and/or folders to load at startup
sv: Filer och/eller kataloger att läsa in vid start

en: [files/folders...]
sv: [filer och kataloger...]

en: Add images and/or GPX tracks
sv: Lägg till bilder och/eller GPX-spår

en: Add all images and tracks from a folder
sv: Lägg till alla bilder och spår från en katalog

en: All processed and saved images
sv: Alla behandlade och sparade bilder

en: All images that already had coordinates
sv: Alla bilder som redan hade koordinater

en: All tracks
sv: Alla spår

en: All images and tracks (reset)
sv: Alla bilder och spår (nollställ)

en: Assign images to GPS data
sv: Tilldelade bilder till GPS-data

en: Save changed images
sv: Spara ändrade bilder

en: Set default dock arrangement
sv: Ställ in standardarrangemang för paneler

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Fix time drift
sv: Rätta tidsdrift

en: Map
sv: Karta

en: Unassigned images
sv: Ej tilldelade bilder

en: Tracks
sv: Spår

en: Loading timezone data
sv: Läser in tidszonsdata

en: <p>Could not load or parse the timezone data files <kbd>timezones.json</kbd> and/or <kbd>timezones.png</kbd>. Automatic timezone detection won't work.</p><p>Please check your installation!</p><p>If you run manually compiled sources without having installed them, please refer to <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE's community wiki</a> on how to make the respective files accessible.</p>
sv: <p>Kunde inte läsa in eller tolka tidszonsdatafilerna <kbd>timezones.json</kbd> och/eller <kbd>timezones.png</kbd>. Automatisk tidszonsdetektering kommer inte att fungera.</p><p>Kontrollera installationen.</p><p>Om du kör manuellt kompilerad källkod utan att ha installerat den, se <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE:s gemenskaps wiki</a> om hur man gör de olika filerna tillgänglig.</p>

en: Assigned images
sv: Tilldelade bilder

en: Images
sv: Bilder

en: Close KGeoTag
sv: Stäng Kgeotag

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if KGeoTag is closed now.</p><p>Do you want to close the program anyway?</p>
sv: <p>Det finns väntande ändringar av bilder som inte har sparats ännu. Alla ändringar försvinner om Keotag avslutas nu.</p><p>Vill du avsluta programmet ändå?</p>

en: Please select the images and/or GPX tracks to add
sv: Välj bilder och/eller GPX-spår att lägga till

en: All supported files (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx );; All files (*)
sv: Alla filer som stöds (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx );; Alla filer (*)

en: <p>The selection did not contain any supported files!</p>
sv: <p>Markeringen innehåller inga filer som stöds.</p>

en: <p>The following file will be skipped due to an unsupported MIME type:</p><p>%2</p> | <p>The following files will be skipped due to unsupported MIME types:</p><p>%2</p>
sv[0]: <p>Följande fil kommer att hoppas över på grund av att Mime-typen inte stöds:</p><p>%2</p>
sv[1]: <p>Följande filer kommer att hoppas över på grund av att Mime-typerna inte stöds:</p><p>%2</p>

en: Please select a folder
sv: Välj en katalog

en: Could not find any supported files in <kbd>%1</kbd>
sv: Kunde inte hitta några filer som stöds i <kbd>%1</kbd>

en: <p>Opening <kbd>%1</kbd> failed. Please be sure to have read access to this file.</p>
sv: <p>Misslyckades öppna <kbd>%1</kbd>. Säkerställ att du har läsåtkomst till filen.

en: <p>Could not read geodata from <kbd>%1</kbd>: Could not find the <kbd>gpx</kbd> root element. Apparently, this is not a GPX file!</p>
sv: <p>Kunde inte läsa geografisk data från <kbd>%1</kbd>: Kunde inte hitta rotelementet <kbd>gpx</kbd>. Uppenbarligen är det här inte en GPX-fil.</p>

en: <p><kbd>%1</kbd> seems to be a GPX file, but it contains no geodata!</p>
sv: <p><kbd>%1</kbd> verkar vara en GPX-fil, men den innehåller ingen geografisk data.</p>

en: <p>XML parsing failed for <kbd>%1</kbd>. Either, no data could be loaded at all, or only a part of it.</p>
sv: <p>XML-tolkning misslyckades för <kbd>%1</kbd>. Antingen kunde ingen data läsas in alls, eller bara en del av den.</p>

en: <p><b>Loading GPX file failed</b></p>
sv: <p><b>Inläsning av GPX-fil misslyckades</b></p>

[ctx: Fraction of processed files are added inside the round braces]
en: <p><b>Loading GPX file failed (%1/%2)</b></p>
sv: <p><b>Inläsning av GPX-fil misslyckades (%1/%2)</b></p>

en: <p>The next GPX file will be loaded now.</p>
sv: <p>Nästa GPX-fil kommer nu att läsas in.</p>

en: Load GPX data
sv: Läs in GPX-data

en: <p>Processed one file</p> | <p>Processed %1 files</p>
sv[0]: <p>Behandlade en fil</p>
sv[1]: <p>Behandlade %1 filer</p>

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load. The pluralized string for the failed files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
sv[0]: <p>Behandlade en fil, %2</p>
sv[1]: <p>Behandlade %1 filer, %2</p>

en: one file failed to load | %1 files failed to load
sv[0]: inläsning av en fil misslyckades
sv[1]: inläsning av %1 filer misslyckades

[ctx: Processed x files message with some files that have been skipped. The pluralized string for the skipped files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
sv[0]: <p>Behandlade en fil, %2</p>
sv[1]: <p>Behandlade %1 filer, %2</p>

en: one already loaded file has been skipped | %1 already loaded files have been skipped
sv[0]: en redan inläst fil hoppades över
sv[1]: %1 redan inlästa filer hoppades över

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load and some that have been skipped. The pluralized strings for the failed (%2) and skipped files counter (%3) are provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2, %3</p> | <p>Processed %1 files; %2, %3</p>
sv[0]: <p>Behandlade en fil, %2, %3</p>
sv[1]: <p>Behandlade %1 filer, %2, %3</p>

en: <p>No waypoints could be loaded.</p>
sv: <p>Någon vägpunkt kunde inte läsas in.</p>

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2</p>
sv[0]: <p>Läste in en vägpunkt från %2</p>
sv[1]: <p>Läste in %1 vägpunkter från %2</p>

en: one track | %1 tracks
sv[0]: ett spår
sv[1]: %1 spår

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks and the number of segments that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) and the one for the segments (%3) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2 and %3</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2 and %3</p>
sv[0]: <p>Läste in en vägpunkt från %2 och %3</p>
sv[1]: <p>Läste in %1 vägpunkter från %2 och %3</p>

en: one segment | %1 segments
sv[0]: ett segment
sv[1]: %1 segment

en: Timezone detection failed
sv: Detektering av tidszon misslyckades

en: <p>The presumably correct timezone for images associated with the loaded GPX file could not be detected.</p><p>Please set the correct timezone manually on the "Fix time drift" page.</p>
sv: <p>Den förmodat riktiga tidszonen för bilder kopplade till den inlästa GPX-filen kunde inte detekteras.</p><p>Ange den riktiga tidszonen manuellt på sidan "Rätta tidsdrift".</p>

en: Setting the detected timezone failed
sv: Inställning av detekterad tidszon misslyckades

en: <p>The presumably correct timezone "%1" has been detected from the loaded GPX file, but could not be set. This should not happen!</p><p>Please file a bug report about this, including the installed versions of KGeoTag and your system's timezone data (the package owning <kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd>).</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
sv: <p>Den förmodat riktiga tidszonen "%1" har detekterats från den inlästa GPX-filen, men kunde inte ställas in. Det ska inte inträffa.</p><p>Skicka gärna in en felrapport om det, inklusive installerade versioner av KGeoTag och systemets tidszondata (paketet som äger <kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd>).</p><p>Inställningen av tidszon kan justeras manuellt på sidan "Rätta tidsdrift".</p>

en: Timezone adjusted
sv: Tidszon justerad

en: <p>The loaded GPX file was presumably recorded in the timezone "%1", as well as the photos to associate with it. This timezone has been selected now.</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
sv: <p>Den inlästa GPX-filen förmodas vara från tidszonen "%1", liksom foton att associera med den. Den tidszonen har nu valts.</p><p>Tidszonen kan justeras manuellt på sidan "Rätta tidsdrift".</p>

en: Loading images ...
sv: Läser in bilder...

en: Cancel
sv: Avbryt

en: <p><b>Loading image failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
sv: <p><b>Misslyckades läsa in bild</b></p><p>Kunde inte läsa <kbd>%1</kbd>.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image failed (%1/%2)</b></p><p>Could not read <kbd>%3</kbd>.</p>
sv: <p><b>Misslyckades läsa in bild (%1/%2) </b></p><p>Kunde inte läsa <kbd>%3</kbd>.</p>

en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
sv: <p><b>Inläsning av bildens Exif-huvud eller associerad XMP-fil misslyckades</b></p><p>Kunde inte läsa <kbd>%1</kbd>.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%2</kbd>.</p>
sv: <p><b>Inläsning av bildens Exif-huvud eller associerad XMP-fil misslyckades</b></p><p>Kunde inte läsa <kbd>%2</kbd>.</p>

en: <p>Please check if this file is actually a supported image and if you have read access to it.</p>
sv: <p>Kontrollera om filen verkligen är en bild som stöds och om du har läsåtkomst till den.</p>

en: <p>You can retry to load this file or cancel the loading process.</p>
sv: <p>Du kan försöka att läsa in filen igen eller avbryta inläsningsprocessen.</p>

en: <p>You can retry to load this file, skip it or cancel the loading process.</p>
sv: <p>Du kan försöka att läsa in filen igen, hoppa över den eller avbryta inläsningsprocessen.</p>

en: Add images
sv: Lägg till bilder

en: Successfully added one image! | Successfully added %1 images!
sv[0]: En bild tillagd med lyckat resultat.
sv[1]: %1 bilder tillagda med lyckat resultat.

en: Could not add any new images, all requested images failed to load!
sv: Kunde inte lägga till några nya bilder, inläsning av alla begärda bilder misslyckades.

en: Could not add any new images, all requested images have already been loaded!
sv: Kunde inte lägga till några nya bilder, alla begärda bilder har redan lästs in.

en: Could not add any new images, all requested images failed to load or have already been loaded!
sv: Kunde inte lägga till några nya bilder, inläsning av begärda bilder misslyckades eller så har de redan lästs in.

en: <p>Successfully added image!</p> | <p>Successfully added %1 images!</p>
sv[0]: <p>Bild tillagd med lyckat resultat.</p>
sv[1]: <p>%1 bilder tillagda med lyckat resultat.</p>

en: <p>One image failed to load.</p> | <p>%1 images failed to load.</p>
sv[0]: <p>Inläsning av en bild misslyckades.</p>
sv[1]: <p>Inläsning av %1 bilder misslyckades.</p>

en: <p>One image has already been loaded.</p> | <p>%1 images have already been loaded.</p>
sv[0]: <p>En bild har redan lästs in.</p>
sv[1]: <p>%1 bilder har redan lästs in.</p>

[ctx: Message string for some images that failed to load and some that were skipped because they already have been loaded. The pluralized strings for the failed images (%1) and the skipped images (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>%1 and %2.</p>
sv: <p>%1 och %2.</p>

en: One image failed to load | %1 images failed to load
sv[0]: Inläsning av en bild misslyckades
sv[1]: Inläsning av %1 bilder misslyckades

en: one image has already been loaded | %1 images have already been loaded
sv[0]: en bild har redan lästs in
sv[1]: %1 bilder har redan lästs in

en: 1 image | %1 images
sv[0]: 1 bild
sv[1]: %1 bilder

en: 1 image (%2) | %1 images (%2)
sv[0]: 1 bild (%2)
sv[1]: %1 bilder (%2)

en: all images have the same coordinates
sv: alla bilder har samma koordinater

en: coordinates differ across the images
sv: koordinater skiljer sig åt mellan bilderna

en: Can't search for matches:
    No images have been loaded yet.
sv: Kan inte söka efter matchningar:
    Inga bilder har lästs in ännu.

en: Can't search for matches:
    No GPS tracks have been loaded yet.
sv: Kan inte söka efter matchningar:
    Inget GPS-spår har lästs in ännu.

en: Assigning images ...
sv: Tilldelar bilder ...

[ctx: Message for the number of matches found. The pluralized string for the exact matches (%1) and the interpolated matches (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Found %1 and %2!</p>
sv: <p>Hittade %1 och %2.</p>

en: one exact match | %1 exact matches
sv[0]: en exakt träff
sv[1]: %1 exakta träffar

en: one interpolated match | %1 interpolated matches
sv[0]: en interpolerad träff
sv[1]: %1 interpolerade träffar

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image could not be matched (%2).</p> | <p>%1 images could not be matched (%2).</p>
sv[0]: <p>En bild hade ingen träff (%2).</p>
sv[1]: <p>%1 bilder hade inga träffar (%2).</p>

en: of which one image already has coordinates assigned | of which %1 images already have coordinates assigned
sv[0]: där en bild redan hade koordinater tilldelade
sv[1]: där %1 bilder redan hade koordinater tilldelade

en: Could neither find any exact, nor any interpolated matches!
sv: Kunde varken hitta några exakta eller några interpolerade träffar.

en: Exact matches search
sv: Sökning efter exakta träffar

en: <p>Found one exact match!</p> | <p>Found %1 exact matches!</p>
sv[0]: <p>Hittade en exakt träff.</p>
sv[1]: <p>Hittade %1 exakta träffar.</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no exact match (%2).</p> | <p>%1 images had no exact match (%2).</p>
sv[0]: <p>En bild hade ingen exakt träff (%2).</p>
sv[1]: <p>%1 bilder hade inga exakta träffar (%2).</p>

en: Could not find any exact matches!
sv: Kunde inte hitta några exakta träffar.

en: Interpolated matches search
sv: Interpolerad sökning efter träffar

en: <p>Found one interpolated match!</p> | <p>Found %1 interpolated matches!</p>
sv[0]: <p>Hittade en interpolerad träff.</p>
sv[1]: <p>Hittade %1 interpolerade träffar.</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no interpolated match (%2).</p> | <p>%1 images had no interpolated match (%2).</p>
sv[0]: <p>En bild hade ingen interpolerad träff (%2).</p>
sv[1]: <p>%1 bilder hade inga interpolerade träffar (%2).</p>

en: Could not find any interpolated matches!
sv: Kunde inte hitta några interpolerade träffar.

en: <p><b>Saving changes failed</b></p>
sv: <p><b>Misslyckades spara ändringar</b></p>

[ctx: Saving failed message with the fraction of processed files given in the round braces]
en: <p><b>Saving changes failed (%1/%2)</b></p>
sv: <p><b>Misslyckades spara ändringar (%1/%2)</b></p>

en: <p>You can retry to process the file or cancel the saving process.</p>
sv: <p>Du kan försöka att behandla filen igen eller avbryta processen.</p>

en: <p>You can retry to process the file, skip it or cancel the saving process.</p>
sv: <p>Du kan försöka att behandla filen igen, hoppa över den eller avbryta processen.</p>

en: Nothing to do
sv: Ingenting att göra

en: Saving changes ...
sv: Sparar ändringar ...

en: <p>Could not save changes to <kbd>%1</kbd>: The backup file <kbd>%2</kbd> could not be created.</p><p>Please check if this file doesn't exist yet and be sure to have write access to <kbd>%3</kbd>.</p>
sv: <p>Kunde inte spara ändringar av <kbd>%1</kbd>: Säkerhetskopian <kbd>%2</kbd> kunde inte skapas.</p><p>Kontrollera om filen inte finns ännu och säkerställ att du har skrivåtkomst till <kbd>%3</kbd>.</p>

en: <p>Could not read metadata from <kbd>%1</kbd>.</p><p>Please check if this file still exists and if you have read access to it (and possibly also to an existing XMP sidecar file).</p>
sv: <p>Kunde inte läsa metadata från <kbd>%1</kbd>.</p><p>Kontrollera om filen fortfarande finns och om du har läsåtkomst till den (och möjligtvis också till en befintlig associerad XMP-fil).</p>

en: <p>Could not save metadata for <kbd>%1</kbd>.</p>
sv: <p>Kunde inte spara metadata för <kbd>%1</kbd>.</p>

en: <p>Please check if you have write access to <kbd>%1</kbd>!
sv: <p>Kontrollera om du har skrivåtkomst till <kbd>%1</kbd>.

en: <p>Please check if this file still exists and if you have write access to it!</p>
sv: <p>Kontrollera om filen fortfarande finns och om du har skrivåtkomst till den.</p>

en: No changes could be saved!
sv: Inga ändringar kunde sparas.

en: <p>Some changes could not be saved!</p><p>Successfully saved %1 of %2 images.</p>
sv: <p>Vissa ändringar kunde inte sparas.</p><p>Sparade %1 av %2 bilder med lyckat resultat.</p>

en: All changes have been successfully saved!
sv: Alla ändringar har sparats med lyckat resultat.

en: Elevation lookup
sv: Höjduppslagning

en: <p>Fetching elevation data from opentopodata.org failed.</p><p>The error message was: %1</p>
sv: <p>Misslyckades hämta höjddata från opentopodata.org.</p><p>Felmeddelandet är: %1</p>

en: Fetching elevation data failed: The requested location is not present in the currently chosen elevation dataset.
sv: Misslyckades hämta höjddata: Den begärda platsen finns inte i den aktuella utvalda uppsättningen höjddata.

en: Fetching elevation data failed: None of the requested locations are present in the currently chosen elevation dataset.
sv: Misslyckades hämta höjddata: Ingen av de begärda platserna finns i den aktuella utvalda uppsättningen höjddata.

en: Fetching elevation data is incomplete: Some of the requested locations are not present in the currently chosen elevation dataset.
sv: Hämtning av höjddata är ofullständig: Vissa av de begärda platserna finns inte i den aktuella utvalda uppsättningen höjddata.

en: The image has pending changes! Do you really want to remove it and discard the changes? | At least one of the images has pending changes. Do you really want to remove them and discard all changes?
sv[0]: Bilden har väntande ändringar. Vill du verkligen ta bort den och kasta ändringarna?
sv[1]: Minst en av bilderna har väntande ändringar. Vill du verkligen ta bort dem och kasta alla ändringar?

en: Remove all processed and saved images
sv: Ta bort alla behandlade och sparade bilder

en: Removed one image | Removed %1 images
sv[0]: Tog bort en bild
sv[1]: Tog bort %1 bilder

en: Remove images that already had coordinates
sv: Ta bort bilder som redan hade koordinater

en: Remove all images
sv: Ta bort alla bilder

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if all images are removed now.</p><p>Do you really want to remove all images anyway?</p>
sv: <p>Det finns väntande ändringar av bilder som inte har sparats ännu. Alla ändringar försvinner om alla bilder tas bort nu.</p><p>Vill du verkligen ta bort alla bilder ändå?</p>

en: Remove all images and tracks (reset)
sv: Ta bort alla bilder och spår (nollställ)

en: Failed to parse clipboard data
sv: Misslyckades tolka klippbordsdata

en: Could not parse the clipboard's text to valid coordinates
sv: Kunde inte tolka klippbordets text som giltiga koordinater

en: No geodata has been loaded yet!
sv: Ingen geografisk data har lästs in ännu.

[ctx: This displays the coordinates of the current map center]
en: Map center position: %1, %2
sv: Kartans centrum: %1, %2

en: Floating items
sv: Fria objekt

en: Crosshairs
sv: Hårkors

en: Image:
sv: Bild:

en: Date/Time:
sv: Datum och tid:

en: Coordinates:
sv: Koordinater:

en: read from file
sv: läs från fil

en: exact match
sv: exakt träff

en: interpolated match
sv: Interpolerad träff

en: manually set
sv: manuellt inställd

en: <p>Position: %1, %2; Altitude: %3 m<br/>(%4)</p>
sv: <p>Position: %1, %2. Höjd: %3 m<br/>(%4)</p>

en: <i>No coordinates set</i>
sv: <i>Inga koordinater angivna</i>

en: Date/Time
    (corrected):
sv: Datum och tid
    (korrigerade):

en: Skip current image
sv: Hoppa över aktuell bild

en: KGeoTag: Settings
sv: Kgeotag: Inställningar

en: KGeoTag settings
sv: Kgeotag inställningar

en: Image lists
sv: Bildlister

en: <p>Loaded images can either be listed in two different lists (one for all images without and one for images with coordinates), or using a combined consecutive list for all images.</p><p>Use the following images list(s) mode:</p>
sv: <p>Inlästa bilder kan antingen listas i två olika listor (en för alla bilder utan och en annan för bilder med koordinater, eller användning av en kombinerad ordnad lista för alla bilder.</p><p>Använd följande bildernas listinställningar:</p>

en: Separate "Assigned" and "Unassigned" list
sv: Separata "Tilldelade" och "Ej tilldelade" listor

en: One combined list for all images
sv: En kombinerad lista för alla bilder

en: Image Assignment
sv: Bildtilldelning

en: Search type for the main menu "Assign images to GPS data" entry
sv: Söktyp för huvudmenyns alternativ "Tilldela bilder till GPS-data"

en: This triggers an automatic (re-)assignment of all images, respecting the "Exclude manually tagged images" setting from the "Automatic assignment" dock.
sv: Det utlöser en automatisk (om)tilldelning av alla bilder, med hänsyn tagen till inställningen "Undanta manuellt markerade bilder" från panelen "Automatisk tilldelning".

en: Thumbnails and previews
sv: Miniatyrbilder och förhandsgranskningar

en: Thumbnail size:
sv: Miniatyrbildstorlek:

en: px
sv: bildpunkter

en: Preview size:
sv: Förhandsgranskningens storlek:

en: Please restart the program after changes to these values so that they are applied and become visible.
sv: Starta om programmet efter ändringar av värdena så att de verkställs och blir synliga.

en: GPX track rendering
sv: Återgivning av GPX-spår

en: Color:
sv: Färg:

en: Line width:
sv: Linjebredd:

en: Line style:
sv: Linjestil:

en: Solid
sv: Heldragen

en: Dashes
sv: Streck

en: Dots
sv: Punkter

en: Dash-Dot
sv: Streck punkt

en: Dash-Dot-Dot
sv: Streck punkt punkt

en: Elevations can be looked up using opentopodata.org's web API.
sv: Höjder kan slås upp med webbprogrammeringsgränssnittet hos opentopodata.org.

en: Elevation dataset:
sv: Höjddatauppsättning:

[ctx: opentopodata.org elevation dataset]
en: EMODnet 2018 Bathymetry
sv: EMODnet 2018 Batymetri

[ctx: opentopodata.org elevation dataset]
en: GEBCO 2020 Bathymetry
sv: GEBCO 2020 Batymetri

en: Cf. <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a> for further information about the available datasets, like the respective coverage!
sv: Se också <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a> för ytterligare information om de tillgängliga datauppsättningarna, såsom respektive täckningsgrad.

en: Request and set altitudes automatically
sv: Begär och ställ in höjder automatiskt

en: Saving
sv: Sparar

en: Write changes to:
sv: Skriv ändringar till:

en: Exif header
sv: Exif-huvud

en: XMP sidecar file
sv: Associerad XMP-fil

en: Exif header and XMP sidecar file
sv: Exif-huvud och associerad XMP-fil

en: Allow altering Exif headers of RAW images
sv: Tillåt ändring av Exif-huvud i obehandlade bilder

en: <b>Caution!</b> This is experimental. By default, regardless of the setting for "Write changes to", all changes to RAW images are written to XMP sidecar files. Have backups and check your Exif data to be still complete and correct when using this!
sv: <b>Varning:</b> Det är experimentellt. Normalt skrivs alla ändringar av obehandlade bilder i associerade XMP-filer. Gör säkerhetskopior och kontrollera att Exif-data fortfarande är fullständig och riktig när det används.

en: Create a backups before altering a file
sv: Skapa säkerhetskopia innan en fil ändras

en: Opacity: %1%
sv: Ogenomskinlighet: %1 %

en: Settings changed
sv: Inställningar ändrades

en: Please restart KGeoTag to apply the changed settings and make them visible!
sv: Starta om Kgeotag för att verkställa ändrade inställningar och göra dem synliga.

en: Remove track | Remove tracks
sv[0]: Ta bort spår
sv[1]: Ta bort spår

en: <i>No track selected</i>
sv: <i>Inga spår markerade</i>

en: %1 trackpoint | %1 trackpoints
sv[0]: %1 vägpunkt
sv[1]: %1 vägpunkter

en: Selected trackpoint %1 of %2
sv: Valde vägpunkt %1 av %2
