kgeotag - en to tr translation catalogue (263 entries)

en: Search for exact matches
tr: Tam eşleşmeleri ara

en: Maximum deviation of the image's time from a GPS point's time to be considered an exact match:
tr: Tam bir eşleşme olarak sayılması için görsel zamanı ve GPS noktası zamanı arasındaki en fazla sapma:

en: seconds
tr: saniye

en: Search for interpolated matches
tr: Ara değeri hesaplanmış eşleri ara

en: Spatial and temporal boundaries for two coordinates used to calculate an interpolated match:
tr: Ara değeri hesaplanmış bir eşleşmeyi hesaplamak için kullanılan iki koordinata ait uzamsal ve geçici sınırlar:

en: Maximum interval:
tr: En büyük aralık:

en: Maximum distance:
tr: En büyük mesafe:

en: meters
tr: metre

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: (Re)Assign all images
tr: Tüm görselleri (yeniden) ata

en: Combined match search
tr: Birleştirilmiş eşleşme araması

en: Search exact matches only
tr: Yalnızca tam eşleşmeleri ara

en: Search interpolated matches only
tr: Yalnızca ara değeri hesaplanmış eşleşmeleri ara

en: Exclude manually tagged images
tr: Elle etiketlenen görselleri dışarıda tut

en: Save as default
tr: Varsayılan olarak kaydet

en: Settings saved!
tr: Ayarlar kaydedildi!

en: Add new bookmark for current map center
tr: Geçerli harita merkezi için yeni yer imi ekle

en: Add new manual bookmark
tr: Elle yeni yer imi ekle

en: Rename bookmark
tr: Yer imini yeniden adlandır

en: Edit coordinates
tr: Koordinatları düzenle

en: Lookup elevation
tr: Yükseltiye bak

en: Set elevation manually
tr: Yükseltiyi el ile ayarla

en: Delete bookmark
tr: Yer imini sil

en: New Bookmark
tr: Yeni Yer İmi

en: Label for the new bookmark:
tr: Yeni yer imi etiketi:

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Add new bookmark
tr: Yeni yer imi ekle

en: The bookmark "%1" already exists, created "%2" instead.
tr: "%1" yer imi halihazırda var, yerine "%2" oluşturuldu.

en: Rename Bookmark
tr: Yer İmini Yeniden Adlandır

en: New label for the new bookmark:
tr: Yeni yer imi etiketi:

en: The label "%1" is already in use. Please choose another name.
tr: "%1" etiketi halihazırda kullanımda. Lütfen başka bir ad seçin.

en: Really delete bookmark "%1"?
tr: "%1" yer imi gerçekten silinsin mi?

en: Set elevation
tr: Yükselti ayarla

en: Elevation for "%1" (m)
tr: "%1" için yükselti (m)

en: Position: %1, %2; Altitude: %3 m
tr: Konum: %1, %2; Rakım: %3 m

en: Label:
tr: Etiket:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Altitude:
tr: Rakım:

en: <i>The altitude is looked up automatically</i>
tr: <i>Rakım, otomatik olarak bulundu</i>

en: New bookmark
tr: Yeni yer imi

en: Data for the new bookmark:
tr: Yeni yer imi için veri:

en: Manual coordinates
tr: El ile girilen koordinatlar

en: Coordinates for %1:
tr: %1 koordinatları:

[ctx: Abbreviated cardinal direction "East"]
en: E
tr: D

[ctx: Abbreviated cardinal direction "West"]
en: W
tr: B

[ctx: Abbreviated cardinal direction "North"]
en: N
tr: K

[ctx: Abbreviated cardinal direction "South"]
en: S
tr: G

en: The request timed out
tr: İstek zaman aşımına uğradı

en: Could not parse the server's response: Failed to create a JSON document.</p><p>The error's description was: %1</p><p>The literal response was:</p><p><kbd>%2</kbd>
tr: Sunucunun yanıtı ayrıştırılamadı: Bir JSON belgesi oluşturulamadı.</p><p>Hata açıklaması: %1</p><p>Gelen yanıt:</p><p><kbd>%2</kbd>

en: Could not parse the server's response: Could not read the status value
tr: Sunucunun yanıtı ayrıştırılamadı: Durum değeri okunamadı

en: Could not read error description
tr: Hata açıklaması okunamadı

en: Could not parse the server's response: Could not read the results array
tr: Sunucunun yanıtı ayrıştırılamadı: Sonuçlar dizilişi okunamadı

en: Could not parse the server's response: Could not read the elevation value
tr: Sunucunun yanıtı ayrıştırılamadı: Yükselti değeri okunamadı

en: Images' time zone
tr: Görsellerin zaman dilimi

en: The images were taken in the following timezone:
tr: Görseller, aşağıdaki zaman dilimlerinde oluşturulmuştur:

en: Camera clock time drift
tr: Kamera saati zaman kayması

en: Deviation between image dates and the (exact) GPS data time:
tr: Görsellerin tarihi ve (tam) GPS zaman verisi arasındaki sapma:

en: hours
tr: saat

en: minutes
tr: dakika

en: Display the fixed dates and times
tr: Sabit tarih ve zamanları göster

en: Fix the files' dates and times when saving
tr: Kaydederken, dosyaların tarih ve zamanlarını düzelt

en: Select all images
tr: Tüm görüntüleri seç

en: Select
tr: Seç

en: All images
tr: Tüm görseller

en: All images without coordinates
tr: Koordinatsız tüm görseller

en: All images with coordinates
tr: Koordinatlı tüm görseller

en: Automatic matching
tr: Otomatik eşleştirme

en: Assign to bookmark
tr: Yer imine ata

en: Assign to map center
tr: Harita merkezine ata

en: Set coordinates from clipboard
tr: Koordinatları panodan ayarla

en: Set coordinates manually
tr: Koordinatları el ile ayarla

en: Find closest trackpoint
tr: En yakın iz noktasını bul

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Remove coordinates
tr: Koordinatları kaldır

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri at

en: Remove image | Remove images
tr[0]: Görseli kaldır
tr[1]: Görselleri kaldır

en: Open with default viewer
tr: Öntanımlı görüntüleyiciyle aç

en: (No bookmarks defined)
tr: (Tanımlı yer imi yok)

en: Photo geotagging program
tr: Fotoğraf coğrafi etiketleme programı

en: Copyright (C) 2020-2023 Tobias Leupold
tr: Telif hakkı (C) 2020-2023 Tobias Leupold

en: Maintainer
tr: Projeyi Sürdüren

en: Files/Folders
tr: Dosyalar/Klasörler

en: Files and/or folders to load at startup
tr: Başlangıçta yüklenecek dosyalar ve/veya klasörler

en: [files/folders...]
tr: [dosyalar/klasörler...]

en: Add images and/or GPX tracks
tr: Görseller ve/veya GPX izleri ekle

en: Add all images and tracks from a folder
tr: Bir klasörden tüm görselleri ve izleri ekle

en: All processed and saved images
tr: Tüm işlenmiş ve kaydedilmiş görseller

en: All images that already had coordinates
tr: Halihazırda koordinat içeren tüm görseller

en: All tracks
tr: Tüm izler

en: All images and tracks (reset)
tr: Tüm görseller ve izler (sıfırla)

en: Assign images to GPS data
tr: GPS verisine görseller ata

en: Save changed images
tr: Değiştirilmiş görselleri kaydet

en: Set default dock arrangement
tr: Öntanımlı rıhtım düzenini ayarla

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Preview
tr: Önizleme

en: Fix time drift
tr: Zaman sapmasını düzelt

en: Map
tr: Harita

en: Unassigned images
tr: Atanmamış görseller

en: Tracks
tr: İzler

en: Loading timezone data
tr: Zaman dilimi verisi yükleniyor

en: <p>Could not load or parse the timezone data files <kbd>timezones.json</kbd> and/or <kbd>timezones.png</kbd>. Automatic timezone detection won't work.</p><p>Please check your installation!</p><p>If you run manually compiled sources without having installed them, please refer to <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE's community wiki</a> on how to make the respective files accessible.</p>
tr: <p><kbd>timezones.json</kbd> ve/veya <kbd>timezones.png</kbd> zaman dilimi veri dosyaları yüklenemedi veya ayrıştırılamadı. Otomatik zaman dilimi algılaması çalışmayacak.</p><p>Lütfen kurulumunuzu denetleyin!</p><p>Kaynakları, kurmadan yalnızca elle derlediyseniz lütfen <a href="https://community.kde.org/KGeoTag#Running_the_compiled_sources">KDE'nin Topluluk Vikisi</a>'ne ilgili dosyanın nice erişilebilir yapılacağı ile ilgili bakın.</p>

en: Assigned images
tr: Atanan görseller

en: Images
tr: Görseller

en: Close KGeoTag
tr: KGeoTag'i Kapat

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if KGeoTag is closed now.</p><p>Do you want to close the program anyway?</p>
tr: <p>Görsellere yapılmış, henüz kaydedilmeyen değişiklikler var. KGeoTag şimdi kapatılırsa tüm değişiklikler atılacak.</p><p>Programı yine de kapatmak istiyor musunuz?</p>

en: Please select the images and/or GPX tracks to add
tr: Lütfen eklenecek görselleri ve/veya GPX izlerini seçin

en: All supported files (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx );; All files (*)
tr: Tüm desteklenen dosyalar (*.jpg *.jpeg *.png *.webp *.tif *.tiff *.ora *.kra *.cr2 *.nef *.dng *.gpx );; Tüm dosyalar (*)

en: <p>The selection did not contain any supported files!</p>
tr: <p>Seçim, hiçbir desteklenen dosya biçimi içermiyor!</p>

en: <p>The following file will be skipped due to an unsupported MIME type:</p><p>%2</p> | <p>The following files will be skipped due to unsupported MIME types:</p><p>%2</p>
tr[0]: <p>Aşağıdaki dosya, desteklenmeyen bir MIME türü yüzünden atlanacak:</p><p>%2</p>
tr[1]: <p>Aşağıdaki dosyalar, desteklenmeyen bir MIME türü yüzünden atlanacak:</p><p>%2</p>

en: Please select a folder
tr: Lütfen bir klasör seçin

en: Could not find any supported files in <kbd>%1</kbd>
tr: <kbd>%1</kbd> içinde hiçbir desteklenen dosya bulunamadı

en: <p>Opening <kbd>%1</kbd> failed. Please be sure to have read access to this file.</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> ögesini açma başarısız oldu. Bu dosyaya yazma erişiminiz olduğundan emin olun.</p>

en: <p>Could not read geodata from <kbd>%1</kbd>: Could not find the <kbd>gpx</kbd> root element. Apparently, this is not a GPX file!</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> ögesinden coğrafya verisi okunamadı: <kbd>gpx</kbd> kök ögesi bulunamadı. Görünüşe göre, bu bir GPX dosyası değil!</p>

en: <p><kbd>%1</kbd> seems to be a GPX file, but it contains no geodata!</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd>, bir GPX dosyası gibi görünüyor; ancak hiçbir coğrafya verisi içermiyor!</p>

en: <p>XML parsing failed for <kbd>%1</kbd>. Either, no data could be loaded at all, or only a part of it.</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> için XML ayrıştırması başarısız. Ya hiçbir veri ya da bir kısım veri yüklenemedi.</p>

en: <p><b>Loading GPX file failed</b></p>
tr: <p><b>GPX dosyası yükleme başarısız</b></p>

[ctx: Fraction of processed files are added inside the round braces]
en: <p><b>Loading GPX file failed (%1/%2)</b></p>
tr: <p><b>GPX dosyası yükleme başarısız (%1/%2)</b></p>

en: <p>The next GPX file will be loaded now.</p>
tr: <p>Sonraki GPX dosyası şimdi yüklenecek.</p>

en: Load GPX data
tr: GPX verisi yükle

en: <p>Processed one file</p> | <p>Processed %1 files</p>
tr[0]: <p>1 dosya işlendi</p>
tr[1]: <p>%1 dosya işlendi</p>

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load. The pluralized string for the failed files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
tr[0]: <p>1 dosya işlendi; %2</p>
tr[1]: <p>%1 dosya işlendi; %2</p>

en: one file failed to load | %1 files failed to load
tr[0]: 1 dosya yüklenemedi
tr[1]: %1 dosya yüklenemedi

[ctx: Processed x files message with some files that have been skipped. The pluralized string for the skipped files counter (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2</p> | <p>Processed %1 files; %2</p>
tr[0]: <p>1 dosya işlendi; %2</p>
tr[1]: <p>%1 dosya işlendi; %2</p>

en: one already loaded file has been skipped | %1 already loaded files have been skipped
tr[0]: önceden yüklenmiş 1 dosya atlandı
tr[1]: önceden yüklenmiş %1 dosya atlandı

[ctx: Processed x files message with some files that failed to load and some that have been skipped. The pluralized strings for the failed (%2) and skipped files counter (%3) are provided by the following i18np call.]
en: <p>Processed one file; %2, %3</p> | <p>Processed %1 files; %2, %3</p>
tr[0]: <p>1 dosya işlendi; %2, %3</p>
tr[1]: <p>%1 dosya işlendi; %2, %3</p>

en: <p>No waypoints could be loaded.</p>
tr: <p>Hiçbir ara nokta yüklenemedi.</p>

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) is provided by the following i18np call.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2</p>
tr[0]: <p>%2 konumundan 1 ara nokta yüklendi</p>
tr[1]: <p>%2 konumundan %1 ara nokta yüklendi</p>

en: one track | %1 tracks
tr[0]: 1 iz
tr[1]: %1 iz

[ctx: Loaded x waypoints message with the number of tracks and the number of segments that have been read. The pluralized string for the tracks (%2) and the one for the segments (%3) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Loaded one waypoint from %2 and %3</p> | <p>Loaded %1 waypoints from %2 and %3</p>
tr[0]: <p>%2 ve %3 konumlarından 1 ara nokta yüklendi</p>
tr[1]: <p>%2 ve %3 konumlarından %1 ara nokta yüklendi</p>

en: one segment | %1 segments
tr[0]: bir bölüt
tr[1]: %1 bölüt

en: Timezone detection failed
tr: Saat dilimi algılama başarısız oldu

en: <p>The presumably correct timezone for images associated with the loaded GPX file could not be detected.</p><p>Please set the correct timezone manually on the "Fix time drift" page.</p>
tr: <p>Yüklü GPX dosyası ile ilişkili görseller için doğru olduğu varsayılan zaman dilimi algılanamadı.</p><p>Lütfen, "Zaman sapmasını düzelt" sayfasından doğru zaman dilimini el ile ayarlayın.</p>

en: Setting the detected timezone failed
tr: Algılanan saat dilimini ayarlama başarısız oldu

en: <p>The presumably correct timezone "%1" has been detected from the loaded GPX file, but could not be set. This should not happen!</p><p>Please file a bug report about this, including the installed versions of KGeoTag and your system's timezone data (the package owning <kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd>).</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
tr: <p>Yüklenen GPX dosyasından doğru olduğu varsayılan "%1" zaman dilimi algılandı; ancak ayarlanamadı. Bu, olmamalıydı!</p><p>Lütfen, kurulu KGeoTag sürümü ve sisteminizin zaman dilimi bilgisi (<kbd>/usr/share/zoneinfo</kbd> dosyasına sahip olan paket) ile bir hata kaydı açın.</p><p>"Zaman sapmasını düzelt" sayfasından daha sonra zaman dilimini el ile ayarlayabilirsiniz.</p>

en: Timezone adjusted
tr: Zaman dilimi ayarlandı

en: <p>The loaded GPX file was presumably recorded in the timezone "%1", as well as the photos to associate with it. This timezone has been selected now.</p><p>You can adjust the timezone setting manually on the "Fix time drift" page.</p>
tr: <p>Yüklü GPX dosyası ve onunla ilişkili tüm fotoğraflar, tahmin yardımıyla "%1" zaman dilimine kaydedildi. Zaman dilimi, şu anda ayarlı.</p><p>"Zaman sapmasını düzelt" sayfasından zaman dilimini el ile ayarlayabilirsiniz.</p>

en: Loading images ...
tr: Görseller yükleniyor ...

en: Cancel
tr: İptal

en: <p><b>Loading image failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
tr: <p><b>Görsel yükleme başarısız</b></p><p><kbd>%1</kbd> okunamadı.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image failed (%1/%2)</b></p><p>Could not read <kbd>%3</kbd>.</p>
tr: <p><b>Görsel yükleme başarısız (%1/%2)</b></p><p><kbd>%3</kbd> okunamadı.</p>

en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%1</kbd>.</p>
tr: <p><b>Görselin Exif üstbilgisi veya XMP sepet dosyası yüklenemedi</b></p><p><kbd>%1</kbd> okunamadı.</p>

[ctx: Message with a fraction of processed files added in round braces]
en: <p><b>Loading image's Exif header or XMP sidecar file failed</b></p><p>Could not read <kbd>%2</kbd>.</p>
tr: <p><b>Görselin Exif üstbilgisi veya XMP sepet dosyası yüklenemedi</b></p><p><kbd>%2</kbd> okunamadı.</p>

en: <p>Please check if this file is actually a supported image and if you have read access to it.</p>
tr: <p>Bu dosyanın desteklenen bir görsel olduğunu ve ona okuma izninizin olup olmadığını denetleyin.</p>

en: <p>You can retry to load this file or cancel the loading process.</p>
tr: <p>Bu dosyayı yüklemeyi yeniden deneyebilir veya yükleme sürecini iptal edebilirsiniz.</p>

en: <p>You can retry to load this file, skip it or cancel the loading process.</p>
tr: <p>Bu dosyayı yüklemeyi yeniden deneyebilir, atlayabilir veya yükleme sürecini iptal edebilirsiniz.</p>

en: Add images
tr: Görseller ekle

en: Successfully added one image! | Successfully added %1 images!
tr[0]: 1 görsel başarıyla eklendi!
tr[1]: %1 görsel başarıyla eklendi!

en: Could not add any new images, all requested images failed to load!
tr: Hiçbir yeni görsel eklenemedi, tüm istenen görseller yüklenirken hata oluştu!

en: Could not add any new images, all requested images have already been loaded!
tr: Hiçbir yeni görsel eklenemedi, tüm istenen görseller halihazırda yüklenmiş!

en: Could not add any new images, all requested images failed to load or have already been loaded!
tr: Hiçbir yeni görsel eklenemedi, tüm istenen görseller halihazırda yüklenmiş veya yüklerken hata oluştu!

en: <p>Successfully added image!</p> | <p>Successfully added %1 images!</p>
tr[0]: <p>Görsel başarıyla eklendi!</p>
tr[1]: <p>%1 görsel başarıyla eklendi!</p>

en: <p>One image failed to load.</p> | <p>%1 images failed to load.</p>
tr[0]: <p>1 görsel yüklenemedi.</p>
tr[1]: <p>%1 görsel yüklenemedi.</p>

en: <p>One image has already been loaded.</p> | <p>%1 images have already been loaded.</p>
tr[0]: <p>1 görsel halihazırda yüklenmiş.</p>
tr[1]: <p>%1 görsel halihazırda yüklenmiş.</p>

[ctx: Message string for some images that failed to load and some that were skipped because they already have been loaded. The pluralized strings for the failed images (%1) and the skipped images (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>%1 and %2.</p>
tr: <p>%1 ve %2.</p>

en: One image failed to load | %1 images failed to load
tr[0]: 1 görsel yüklenemedi
tr[1]: %1 görsel yüklenemedi

en: one image has already been loaded | %1 images have already been loaded
tr[0]: 1 görsel halihazırda yüklenmiş
tr[1]: %1 görsel halihazırda yüklenmiş

en: 1 image | %1 images
tr[0]: 1 görsel
tr[1]: %1 görsel

en: 1 image (%2) | %1 images (%2)
tr[0]: 1 görsel (%2)
tr[1]: %1 görsel (%2)

en: all images have the same coordinates
tr: tüm görsellerin koordinatları aynı

en: coordinates differ across the images
tr: koordinatlar, görseller arasında ayrımlı

en: Can't search for matches:
    No images have been loaded yet.
tr: Eşleşmeler aranamıyor:
    Henüz hiçbir görsel yüklenmemiş.

en: Can't search for matches:
    No GPS tracks have been loaded yet.
tr: Eşleşmeler aranamıyor:
    Henüz hiçbir GPS izi yüklenmemiş.

en: Assigning images ...
tr: Görseller atanıyor ...

[ctx: Message for the number of matches found. The pluralized string for the exact matches (%1) and the interpolated matches (%2) are provided by the following i18np calls.]
en: <p>Found %1 and %2!</p>
tr: <p>%1 ve %2 bulundu!</p>

en: one exact match | %1 exact matches
tr[0]: bir tam eşleşme
tr[1]: %1 tam eşleşme

en: one interpolated match | %1 interpolated matches
tr[0]: bir ara değerli eşleşme
tr[1]: %1 ara değerli eşleşme

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image could not be matched (%2).</p> | <p>%1 images could not be matched (%2).</p>
tr[0]: <p>1 görsel eşleştirilemedi (%2).</p>
tr[1]: <p>%1 görsel eşleştirilemedi (%2).</p>

en: of which one image already has coordinates assigned | of which %1 images already have coordinates assigned
tr[0]: - 1 görselin koordinatları halihazırda atanmış
tr[1]: - %1 görselin koordinatları halihazırda atanmış

en: Could neither find any exact, nor any interpolated matches!
tr: Ne tam ne de ara değerli eşleşmeler bulunamadı

en: Exact matches search
tr: Tam eşleşme araması

en: <p>Found one exact match!</p> | <p>Found %1 exact matches!</p>
tr[0]: <p>1 tam eşleşme bulundu!</p>
tr[1]: <p>%1 tam eşleşme bulundu!</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no exact match (%2).</p> | <p>%1 images had no exact match (%2).</p>
tr[0]: <p>1 görselin tam eşleşmesi yok (%2).</p>
tr[1]: <p>%1 görselin tam eşleşmesi yok (%2).</p>

en: Could not find any exact matches!
tr: Hiçbir tam eşleşme bulunamadı!

en: Interpolated matches search
tr: Ara değerli eşleşmeler araması

en: <p>Found one interpolated match!</p> | <p>Found %1 interpolated matches!</p>
tr[0]: <p>1 ara değerli eşleşme bulundu!</p>
tr[1]: <p>%1 ara değerli eşleşme bulundu!</p>

[ctx: Message for the number of unmatched images. The number of images that could not be matched but already have coordinates assigned (%2) is provided by the following i18np call]
en: <p>One image had no interpolated match (%2).</p> | <p>%1 images had no interpolated match (%2).</p>
tr[0]: <p>1 görselin ara değerli eşleşmesi yoktu (%2).</p>
tr[1]: <p>%1 görselin ara değerli eşleşmesi yoktu (%2).</p>

en: Could not find any interpolated matches!
tr: Hiçbir ara değerli eşleşme bulunamadı!

en: <p><b>Saving changes failed</b></p>
tr: <p><b>Değişiklikleri kaydetme başarısız</b></p>

[ctx: Saving failed message with the fraction of processed files given in the round braces]
en: <p><b>Saving changes failed (%1/%2)</b></p>
tr: <p><b>Değişiklikleri kaydetme başarısız (%1/%2)</b></p>

en: <p>You can retry to process the file or cancel the saving process.</p>
tr: <p>Dosyayı işlemeyi yeniden deneyebilir veya kaydetme sürecini iptal edebilirsiniz.</p>

en: <p>You can retry to process the file, skip it or cancel the saving process.</p>
tr: <p>Dosyayı işlemeyi yeniden deneyebilir, atlayabilir veya kaydetme sürecini iptal edebilirsiniz.</p>

en: Nothing to do
tr: Yapılacak bir şey yok

en: Saving changes ...
tr: Değişiklikler kaydediliyor ...

en: <p>Could not save changes to <kbd>%1</kbd>: The backup file <kbd>%2</kbd> could not be created.</p><p>Please check if this file doesn't exist yet and be sure to have write access to <kbd>%3</kbd>.</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> değişiklikleri kaydedilemedi: <kbd>%2</kbd> yedek dosyası oluşturulamadı.</p><p>Lütfen bu dosyanın henüz var olmadığını ve <kbd>%3</kbd> ögesine yazma erişiminiz olduğundan emin olun.</p>

en: <p>Could not read metadata from <kbd>%1</kbd>.</p><p>Please check if this file still exists and if you have read access to it (and possibly also to an existing XMP sidecar file).</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> ögesinden üst veri okunamadı.</p><p>Bu dosyanın hâlâ var olduğunu ve ona okuma erişiminiz olduğundan emin olun (ve aynı zamanda var olan bir XMP sepet dosyasına).</p>

en: <p>Could not save metadata for <kbd>%1</kbd>.</p>
tr: <p><kbd>%1</kbd> için üst veri kaydedilemedi.</p>

en: <p>Please check if you have write access to <kbd>%1</kbd>!
tr: <p><kbd>%1</kbd> ögesine yazma erişiminiz olduğundan emin olun!

en: <p>Please check if this file still exists and if you have write access to it!</p>
tr: <p>Bu dosyanın hâlâ var olduğundan ve ona yazma erişiminiz olduğundan emin olun!</p>

en: No changes could be saved!
tr: Değişiklikler kaydedilemedi!

en: <p>Some changes could not be saved!</p><p>Successfully saved %1 of %2 images.</p>
tr: <p>Bazı değişiklikler kaydedilemedi!</p><p>%1/%2 görsel başarıyla kaydedildi.</p>

en: All changes have been successfully saved!
tr: Tüm değişiklikler başarıyla kaydedildi!

en: Elevation lookup
tr: Yükselti araması

en: <p>Fetching elevation data from opentopodata.org failed.</p><p>The error message was: %1</p>
tr: <p>opentopodata.org'dan yükselti verisi getirilmesi başarısız oldu.</p><p>Hata iletisi: %1</p>

en: Fetching elevation data failed: The requested location is not present in the currently chosen elevation dataset.
tr: Yükselti verisi getirilmesi başarısız oldu. İstenen konum şu anda seçili olar yükselti veri kümesinde bulunmuyor.

en: Fetching elevation data failed: None of the requested locations are present in the currently chosen elevation dataset.
tr: Yükselti verisi getirilmesi başarısız oldu. İstenen konumların hiçbirisi şu anda seçili yükselti veri kümesinde bulunmuyor.

en: Fetching elevation data is incomplete: Some of the requested locations are not present in the currently chosen elevation dataset.
tr: Yükselti verisi tümüyle getirilemedi: Bazı istenen konumlar şu anda seçili yükselti veri kümesinde bulunmuyor.

en: The image has pending changes! Do you really want to remove it and discard the changes? | At least one of the images has pending changes. Do you really want to remove them and discard all changes?
tr[0]: Görselin kaydedilmemiş değişiklikleri var! Onu gerçekten kaldırıp değişiklikleri atmak istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: En az bir görselin kaydedilmemiş değişiklikleri var! Onları gerçekten kaldırıp değişiklikleri atmak istediğinizden emin misiniz?

en: Remove all processed and saved images
tr: Tüm işlenmiş ve kaydedilmiş görselleri kaldır

en: Removed one image | Removed %1 images
tr[0]: 1 görsel kaldırıldı
tr[1]: %1 görsel kaldırıldı

en: Remove images that already had coordinates
tr: Halihazırda koordinatları olan görselleri kaldır

en: Remove all images
tr: Tüm görselleri kaldır

en: <p>There are pending changes to images that haven't been saved yet. All changes will be discarded if all images are removed now.</p><p>Do you really want to remove all images anyway?</p>
tr: <p>Henüz kaydedilmemiş değişiklikleri olan görseller var. Tüm görselleri şimdi kaldırırsanız tüm değişiklikler atılacak.</p><p>Yine de tüm görselleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?</p>

en: Remove all images and tracks (reset)
tr: Tüm görselleri ve izleri kaldır (sıfırla)

en: Failed to parse clipboard data
tr: Pano verisi ayrıştırılamadı

en: Could not parse the clipboard's text to valid coordinates
tr: Panodaki metin, geçerli koordinatlara ayrıştırılamadı

en: No geodata has been loaded yet!
tr: Henüz bir coğrafya verisi yüklenmedi!

[ctx: This displays the coordinates of the current map center]
en: Map center position: %1, %2
tr: Harita merkez konumu: %1, %2

en: Floating items
tr: Yüzen ögeler

en: Crosshairs
tr: Artı imleri

en: Image:
tr: Görsel:

en: Date/Time:
tr: Tarih/Saat:

en: Coordinates:
tr: Koordinatlar:

en: read from file
tr: dosyadan oku

en: exact match
tr: tam eşleşme

en: interpolated match
tr: ara değerli eşleşme

en: manually set
tr: elle ayarlı

en: <p>Position: %1, %2; Altitude: %3 m<br/>(%4)</p>
tr: <p>Konum: %1, %2; Rakım: %3 m<br/>(%4)</p>

en: <i>No coordinates set</i>
tr: <i>Ayarlı koordinat yok</i>

en: Date/Time
    (corrected):
tr: Tarih/Zaman
    (düzeltilmiş):

en: Skip current image
tr: Geçerli görseli atla

en: KGeoTag: Settings
tr: KGeoTag: Ayarlar

en: KGeoTag settings
tr: KGeoTag: ayarlar

en: Image lists
tr: Görsel listeleri

en: <p>Loaded images can either be listed in two different lists (one for all images without and one for images with coordinates), or using a combined consecutive list for all images.</p><p>Use the following images list(s) mode:</p>
tr: <p>Yüklenen görseller iki ayrı listede (biri koordinatlı, diğeri koordinatsız görseller) veya tüm görseller için birleştirilmiş ardışık bir listede listelenebilirler.</p><p>Aşağıdaki görsel listesi/listeleri kipini kullanın:</p>

en: Separate "Assigned" and "Unassigned" list
tr: "Atanmış" ve"Atanmamış" listelerini ayır

en: One combined list for all images
tr: Tüm görseller için bir birleşik liste

en: Image Assignment
tr: Görsel Atama

en: Search type for the main menu "Assign images to GPS data" entry
tr: Ana menü "GPS verisine görseller ata" girdisi için arama türü

en: This triggers an automatic (re-)assignment of all images, respecting the "Exclude manually tagged images" setting from the "Automatic assignment" dock.
tr: Bu, tüm görsellerin otomatik bir yeniden atanmasını tetikler ve "Otomatik atama" rıhtımındaki "Elle etiketlenen görselleri dışarıda tut" ayarına göre çalışır.

en: Thumbnails and previews
tr: Küçük görseller ve önizlemeler

en: Thumbnail size:
tr: Küçük görsel boyutu:

en: px
tr: pks

en: Preview size:
tr: Önizleme boyutu:

en: Please restart the program after changes to these values so that they are applied and become visible.
tr: Bu değişikliklerin uygulanması ve görünür olması için lütfen programı yeniden başlatın.

en: GPX track rendering
tr: GPX iz sunmu

en: Color:
tr: Renk:

en: Line width:
tr: Çizgi genişliği:

en: Line style:
tr: Çizgi biçemi:

en: Solid
tr: Katı

en: Dashes
tr: Tireler

en: Dots
tr: Noktalar

en: Dash-Dot
tr: Tire-Nokta

en: Dash-Dot-Dot
tr: Tire-Nokta-Nokta

en: Elevations can be looked up using opentopodata.org's web API.
tr: Yükseltiler opentopodata.org'un web API'si kullanılarak bakılabilir.

en: Elevation dataset:
tr: Yükselti veri kümesi:

en: Cf. <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a> for further information about the available datasets, like the respective coverage!
tr: İlgili kapsama gibi kullanılabilir veri kümeleri hakkında daha fazla bilgi için <a href="https://www.opentopodata.org/">https://www.opentopodata.org/</a> adresine bir bakın!

en: Request and set altitudes automatically
tr: Rakımları kendiliğinden iste ve ayarla

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Write changes to:
tr: Değişiklikleri şuraya yaz:

en: Exif header
tr: Exif üstbilgisi

en: XMP sidecar file
tr: XMP sepet dosyası

en: Exif header and XMP sidecar file
tr: Exif üstbilgisi ve XMP sepet dosyası

en: Allow altering Exif headers of RAW images
tr: RAW görsellerinin Exif üstbilgilerini değiştirmeye izin ver

en: <b>Caution!</b> This is experimental. By default, regardless of the setting for "Write changes to", all changes to RAW images are written to XMP sidecar files. Have backups and check your Exif data to be still complete and correct when using this!
tr: <b>Dikkat!</b> Bu özellik deneyseldir. Öntanımlı olarak, "Değişiklikleri şuraya yaz" ayarından farklı biçimde, RAW dosyalarına yapılan tüm değişiklikler XMP sepet dosyasına yazılır. Yedek alın ve bunu kullanırken Exif verinizin hâlâ tam olduğundan emin olun!

en: Create a backups before altering a file
tr: Bir dosyayı değiştirmeden önce yedekler oluştur

en: Opacity: %1%
tr: Matlık: %​%1

en: Settings changed
tr: Ayarlar değiştirildi

en: Please restart KGeoTag to apply the changed settings and make them visible!
tr: Değiştirilen ayarı uygulamak ve onları görünür yapmak için KGeoTag'i yeniden başlatın!

en: Remove track | Remove tracks
tr[0]: İzi kaldır
tr[1]: İzleri kaldır

en: <i>No track selected</i>
tr: <i>Seçili iz yok</i>

en: %1 trackpoint | %1 trackpoints
tr[0]: %1 iz noktası
tr[1]: %1 iz noktası

en: Selected trackpoint %1 of %2
tr: %1/%2 seçili iz noktası
