kget - en to ar translation catalogue (527 entries)

en: Pattern
ar: النمط

en: Syntax
ar: الصياغة

en: Escape sequences
ar: سلاسل هروب

en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
ar: مكّن أيقونة صينية النظام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
ar: نفذ أمرًا معينًا بعد انتهاء جميع التنزيلات:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
ar: أنه كجت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
ar: عند بدء التشغيل:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
ar: استعد حالة التنزيل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
ar: ابدء جميع التنزيلات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
ar: أوقف جميع التنزيلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
ar: النهاية الخلفية للتاريخ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
ar: فعّل تتبع تقدم كِيدِي العام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
ar: أظهر كل عملية تنزيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
ar: أظهر التقدم الإجمالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
ar: اسأل دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
ar: أعِد التسمية آليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
ar: اطمس

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
ar: استعمل سلة الإسقاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
ar: فعّل التحريكات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
ar: استخدم الأدلة المبدئية المقترحة للمجموعات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
ar: أعِد التسمية

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
ar: اختر أيقونة...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
ar: استعمل كمدير التنزيل لكنكرر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
ar: راقب الحافظة لتنزيل أي ملفات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
ar: حسّاس لحالة الأحرف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
ar: &زِد الأولوية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
ar: قلِّل الأولوية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
ar: حدّ التنزيلات القصوى لكل مجموعة:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
ar: بدون حد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
ar: حد السرعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
ar: حد ال&تنزيل العام:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalDownloadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalUploadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_TransferSpeedLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: prop
en:  KiB/s
ar: كيلوبايت/ثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
ar: حد ال&رفع العام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
ar: لكل نقل:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
ar: أعد الاتصال عند انقطاع الاتصال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
ar: عدد المحاولات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
ar: أعِد المحاولة بعد:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
ar:  ثانية

en: Could not open KWallet
ar: تعذّر فتح محفظة.ك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
ar: فعّل واجهة الوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ar: منفذ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
ar: المستخدم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Include
ar: ضمّن

en: Exclude
ar: استثنِ

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
ar: عرض الأعمدة في عرض التاريخ

en: Plugins
ar: الملحقات

en: Turn Off Computer
ar: أ&طفئ الحاسوب

en: Hibernate Computer
ar: أسبِت الحاسوب

en: Suspend Computer
ar: علّق الحاسوب

en: Appearance
ar: المظهر

en: Change appearance settings
ar: غيّر إعدادات المظهر

en: Groups
ar: المجموعات

en: Manage the groups
ar: أدِر المجموعات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
ar: الشبكة

en: Network and Downloads
ar: الشبكة والتنزيلات

en: Web Interface
ar: واجهة الوب

en: Control KGet over a Network or the Internet
ar: تحكم بكجت من خلال الشبكة أو الإنترنت.

en: Verification
ar: التحقّق

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
ar: التكامل

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Options
ar: خيارات متقدمة

en: Transfer Plugins
ar: ملحقات النقل

en: New Group
ar: مجموعة جديدة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
ar: التحقق التلقائي للمجموع

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
ar: التّوقيع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
ar: التحقّق التلقائيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
ar: خواديم المفاتيح

en: Error
ar: خطأ

[ctx: file in a filesystem]
en: File
ar: ملف

[ctx: status of the download]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: size of the download]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
ar: المجموع

[ctx: signature of a file]
en: Signature
ar: التّوقيع

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
ar: أمتأكد أنك تريد إزالة المجموعة المسماة %1؟

en: Remove Group
ar: أزل المجموعة

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المجموعات التالية؟

en: Remove groups
ar: أزل المجموعات

en: Download added
ar: تم إضافة التنزيل

en: My Downloads
ar: تنزيلاتي

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
ar: الملف %1 موجود مسبقًا.
    أأكتب فوقه؟

en: Overwrite existing file?
ar: أأكتب فوق الملف الموجود؟

en: Unable to save to: %1
ar: تعذّر الحفظ الحفظ إلى: %1

en: New Download
ar: تنزيل جديد

en: Enter URL:
ar: أدخل المسار:

[ctx: @title:window]
en: Save As
ar: احفظ كَ‍

en: Malformed URL:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، البروتوكول مفقود:
    %1

en: Download it again?
ar: أأعيد تنزيله؟

en: Delete it and download again?
ar: احذفه ثم نزّله مجدّدًا

en: Directory is not writable
ar: المجلد غير قابل للكتابة

en: File already downloaded. Download anyway?
ar: الملف منزل بالفعل. هل تريد تنزيله مرة أخرى؟

en: You are already downloading the same file
ar: أنت تنزّل هذا الملف بالفعل

en: File already exists
ar: الملف موجود مسبقاً

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
ar: لن يحذف
    %1
    لأنه دليل.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
ar: لن يحذف
    %1
    لأنه ليس ملفًا محليًا.

en: Download completed
ar: اكتمل التنزيل

en: Download started
ar: بدأ التنزيل

en: Resolve
ar: حلّ

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
ar: سيتم الآن إغلاق كجت لأن جميع التنزيلات اكتملت.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
ar: سيتم الآن إيقاف تشغيل الحاسوب لأن جميع التنزيلات اكتملت.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
ar: أطفئ

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
ar: سيتم الآن تعليق الحاسوب في القرص لأن جميع التنزيلات اكتملت.

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
ar: سيتم الآن تعليق الحاسوب في الذاكرة العشوائية لأن جميع التنزيلات اكتملت.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
ar: يعلّق

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
ar: الغِ

en: Downloads completed
ar: اكتمل التنزيل

en: KGet
ar: كجت

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
ar[0]: يجري تنزيل %1 ملفات
ar[1]: يجرب تنزيل ملفّ واحد
ar[2]: يجري تنزيل ملفين
ar[3]: يجري تنزيل %1 ملفات
ar[4]: يجري تنزيل %1 ملفًّا
ar[5]: يجري تنزيل %1 ملف

en: KGet Transfer
ar: عمليات نقل كجت

en: Error trying to get %1
ar: خطأ عند محاولة الحصول على %1

en: Downloading....
ar: يجري التنزيل...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
ar: مؤجل

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
ar: متوقف

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
ar: ملغي

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
ar: منتهي

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
ar: يغير المقصد

en: 1 Item | %1 Items
ar[0]: لا عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصرين
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

en: %1/s
ar: %1/ث

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: not available]
en: n/a
ar: غير متوفر

en: Stalled
ar: متوقف

[ctx: name of download]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: status of download]
en: Status
ar: الحالة

[ctx: size of download]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: progress of download]
en: Progress
ar: التقدم

[ctx: speed of download]
en: Speed
ar: السرعة

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
ar: الوقت المتبقي

en: Question
ar: سؤال

en: Appl&y to all
ar: &طبّق على الجميع

en: No download directory specified.
ar: لم يحدّد مجلد للتنزيلات.

en: No URL specified.
ar: لم يحدد عنوان URL.

en: Malformed URL.
ar: مسار مُكوّن خطأً.

en: Malformed URL, protocol missing.
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، البروتوكول مفقود.

en: Malformed URL, host missing.
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، المضيف مفقود.

en: Malformed URL, host missing:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، المضيف مفقود:
    %1

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
ar: الملف موجود مسبقًا:
    %1
    أأكتب فوقه؟

en: Malformed URLs, protocol missing.
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، البروتوكول مفقود.

en: Malformed URLs, host missing.
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، المضيف مفقود.

en: Malformed URLs:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، البروتوكول مفقود:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
ar: عنوان المسار خاطئ التكوين، المضيف مفقود:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
ar: المقصد غير قابل للكتابة:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
ar: الملفات موجودة مسبقا. أأكتب فوقه؟

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
ar: النوع

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
ar: التلبيدة

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
ar: متحقّق منه

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
ar: مشرف، مطوّر أساسيّ، مؤلّف ملحق التورنت

en: Core Developer
ar: مطور أساسي

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
ar: مطور أساسي، وكاتب ملحق مسارات المعالجة المتعددة

en: Developer
ar: مطور

en: Former Developer
ar: مطور سابق

en: BTCore (KTorrent) Developer
ar: مطور BTCore (KTorrent)

en: Design of Web Interface
ar: تصميم واجهة الوب

en: Start KGet with drop target
ar: ابدأ كجت مع هدف الإسقاط

en: Start KGet with hidden main window
ar: ابدأ كجت مع إخفاء النافذة الرئيسية

en: Start KGet without drop target animation
ar: أبدأ كجت بدون تحريكات هدف الإسقاط

en: URL(s) to download
ar: المسارات المطلوب تنزيلها

en: &New Download...
ar: تنزيل &جديد...

en: &Import Transfers...
ar: اس&تورد عمليات النقل...

en: &Export Transfers List...
ar: صدِّر &قائمة عمليات النقل...

en: Top Priority
ar: الأولوية القصوى

en: Least Priority
ar: الأولويّة الدنيا

en: Increase Priority
ar: زِد الأولوية

en: Decrease Priority
ar: قلِّل الأولوية

[ctx: @action]
en: Delete Group
ar: احذف المجموعة

[ctx: @action]
en: Rename Group...
ar: أعد تسمية المجموعة...

en: Set Icon...
ar: اضبط الأيقونة...

en: Auto-Paste Mode
ar: وضع اللصق التلقائي

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
ar: يشغل زر <b> لصق تلقائي</b> ويعطل وضع اللصق التلقائي.
    عند تشغيله ، سيقوم كجت بمسح للحافظة بشكل دوري لأي مسارات وسيقوم بلصقها تلقائياً إن وجدها.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
ar: استخدم كجت كمدير التنزيل لكنرر

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
ar: أزل المحدّد

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
ar: أزِل كلّ المنتهي

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
ar: أزِل المحدد مع حذف الملفات

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
ar: أعد تنزيل النقل المحدد

en: Start All
ar: ابدأ الكلّ

en: Start Selected
ar: ابدأ المحدد

en: Stop Selected
ar: أوقف المحدد

en: Start
ar: ابدأ

en: Pause
ar: ألبث

en: Open Destination
ar: افتح المقصد

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Show Details
ar: أظهر التفاصيل

en: Copy URL to Clipboard
ar: انسخ المسار إلى الحافظة

en: &Transfer History
ar: تاريخ ال&نقل

en: &Group Settings
ar: إعدادات الم&جموعات

en: &Transfer Settings
ar: إعدادات الن&قل

en: Import &Links...
ar: استورد ر&وابطًا...

note: i18n("Choose an action that is executed after all downloads have been finished."));
en: No Action
ar: لا إجراء

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
ar: هذه هي المرة الأولى التي تشغل فيها كجت.
    أتريد تفعيل كجت كمدير التحميل كنكرر ؟

en: Konqueror Integration
ar: التكامل مع كنكرر

en: Enable
ar: مكّن

en: Do Not Enable
ar: لا تمكّن

[ctx: @title:window]
en: Open File
ar: افتح الملف

en: All Openable Files
ar: كل الملفات القابلة للفتح

[ctx: window title including overall download progress in percent]
en: KGet - %1%
ar: كجت - %1%

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
ar: بعض عمليات النقل لا زالت قيد التشغيل.
    أمتأكد من أنك تريد إنهاء كجت؟

en: Confirm Quit
ar: تأكيد الإنهاء

en: KGet Transfer List
ar: قائمة عمليات نقل كجت

en: Text File
ar: ملف نصي

en: Enter Group Name
ar: أدخل اسم المجموعة

en: Group name:
ar: اسم المجموعة:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
ar[0]: أمتأكد أنك تريد حذف عملية النقل المحددة؟
ar[1]: أمتأكد أنك تريد حذف عملية النقل المحددة؟
ar[2]: أمتأكد أنك تريد حذف عمليتا النقل المحددتان؟
ar[3]: أمتأكد أنك تريد حذف عمليات النقل المحددة؟
ar[4]: أمتأكد أنك تريد حذف عمليات النقل المحددة؟
ar[5]: أمتأكد أنك تريد حذف عمليات النقل المحددة؟

en: Confirm transfer delete
ar: أكّد حذف النقل

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
ar: كجت معطل مؤقتًا كمدير تنزيل لكنكرر. إذا أردت تعطيله إلى الأبد، اذهب إلى إعدادات -> متقدمة وعطل "استعمل كمدير التنزيل لكنكرر"

en: The dropped file is a KGet Transfer List
ar: الملف المُسقط هو قائمة عمليات نقل لكجت

en: &Download
ar: ن&زّل

en: &Load transfer list
ar: &حمّل قائمة عمليات النقل

en: Advanced Details for %1
ar: تفاصيل %1 المتقدمة

en: Files
ar: الملفات

en: Trackers
ar: المتتبعون:

en: Webseeds
ar: بذور الوب

en: Chunk
ar: كتلة

en: Progress
ar: التقدم

en: Peer
ar: نظير

en: Down Speed
ar: سرعة التنزيل

en: Number of the chunk
ar: رقم الكتلة

en: Download progress of the chunk
ar: تقدم تنزيل الكتلة

en: Which peer we are downloading it from
ar: النظير الذي نزلناه منه

en: Download speed of the chunk
ar: سرعة تنزيل الكتلة

en: Which files the chunk is located in
ar: الملف الذي تقع فيه هذه الكتلة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ar: الكتل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
ar: الإجمالي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ar: ما يجري تحميله حالياً:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ar: المُنزّل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ar: المستبعد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ar: المتبقي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: Open file]
en: Open
ar: افتح

en: Download first
ar: نزّل أولاً

en: Download normally
ar: نزّل بشكل عادي

en: Download last
ar: نزّل أخيرًا

en: Do Not Download
ar: لا تنزّل

en: Delete File(s)
ar: احذف الملف(ات)

en: Move File
ar: انقل الملف

en: Collapse Folder Tree
ar: اطوِ شجرة المجلد

en: Expand Folder Tree
ar: وسّع شجرة المجلد

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ar[0]: لن تخسر أيّ بيانات في هذا الملف، أأنت متأكد من فعل ذلك؟
ar[1]: ستفقد جميع البيانات في هذا الملف ، هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا ؟
ar[2]: ستفقد جميع البيانات في هذا الملف ، هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا ؟
ar[3]: ستفقد جميع البيانات في هذا الملف ، هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا ؟
ar[4]: ستفقد جميع البيانات في هذا الملف ، هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا ؟
ar[5]: ستفقد جميع البيانات في هذا الملف ، هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا ؟

en: Select a directory to move the data to
ar: اختر دليلًا لنقل البيانات إليه

en: Priority
ar: الأولوية

en: Preview
ar: معاينة

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ar: % اكتمل

[ctx: Download first]
en: First
ar: أولًا

[ctx: Download last]
en: Last
ar: أخيرًا

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: Preview available]
en: Available
ar: متوفر

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ar: معلق

[ctx: No preview available]
en: No
ar: لا

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: preview available]
en: Available
ar: متوفر

en: Kick Peer
ar: اطرد النظير

en: Ban Peer
ar: احظر النظير

[ctx: Choked]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: Not choked]
en: No
ar: لا

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: Not snubbed]
en: No
ar: لا

[ctx: Interested]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: Not Interested]
en: No
ar: لا

[ctx: Interesting]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: Not Interesting]
en: No
ar: لا

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Client
ar: عميل

en: Up Speed
ar: سرعة الرفع

en: Choked
ar: مختنق

en: Snubbed
ar: توقف مفاجئ

en: Availability
ar: توفر

en: Score
ar: المُحرَز

en: Upload Slot
ar: شَق الرفع

en: Requests
ar: الطلبات

en: Downloaded
ar: المُنزّل

en: Uploaded
ar: المرفوع

en: Interested
ar: مهتم

en: Interesting
ar: الاهتمام

en: IP address of the peer
ar: عنوان آيبي النظير

en: Which client the peer is using
ar: العميل الذي يستخدمه النظير

en: Download speed
ar: سرعة التنزيل

en: Upload speed
ar: سرعة الرفع

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
ar: المصدود يعني أن النظير لم يرسل لنا أي بيانات خلال الدقيقتين الماضيتين

en: How much of the torrent's data the peer has
ar: مقدار ما يملكه النظير من بيانات

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ar: فيما إذا كان النظير مُفعلًا DHT

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
ar: درجة النظير. يستخدم KTorrent هذه الدرجة لتحديد من يرفع له.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ar: النظراء الذين لديهم شَق رفع وحدهم سيحصلون على بيانات منا

en: The number of download and upload requests
ar: عدد طلبات الرفع والتنزيل

en: How much data we have downloaded from this peer
ar: مقدار البيانات التي نزّلناها من هذا النظير

en: How much data we have uploaded to this peer
ar: مقدار البيانات التي رفعناها إلى هذا النظير.

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ar: فيما إذا كان النظير مهتمًا بتلقي البيانات منا

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ar: فيما إذا كنا مهتمين بالتنزيل من هذا النظير

en: File
ar: ملف

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
ar: الحجم

en: Url
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Seeders
ar: المُزوِّدين

en: Leechers
ar: المُستهلكون

en: Times Downloaded
ar: عدد مرات التنزيل

en: Next Update
ar: التحديث التالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
ar: أضف متتبعًا

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ar: يوجد بالفعل متتبع بالاسم <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ar: أزل متتبعًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
ar: غيّر متتبعًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
ar: حدّث المتتبّعين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ar: استعد المبدئيات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
ar: مسار

en: Speed
ar: السرعة

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ar: تعذّر إضافة بذرة الوب %1, فهي أصلًا موجودة في قائمة بذور الةب.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ar: تعذّرت إزالة بذرة الوب %1، فهي جزء من التورنت.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">بذرة وب لإضافتها للتورنت</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">ملاحظة: </span>موزع ويب http فقط مدعوم</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ar: أضف بذرة وب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ar: أزل بذرة وب

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
ar: الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
ar: الموزعون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
ar: سرعة التنزيل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
ar: العلق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
ar: سرعة الرفع:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
ar: المتبقي:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
ar: الكل:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
ar: المصدر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
ar: يحفظ إلى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
ar: حد الرفع لعملية النقل الواحدة:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
ar: بدون حد

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
ar: ك.ب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
ar: حد التنزيل لعملية النقل الواحدة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
ar: المجلدات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
ar: مجلد التورنت المبدئي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
ar: مساحة القرص المسبقة

en: Downloading Torrent File....
ar: تنزيل ملف التورنت.....

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
ar: يجري التنزيل...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
ar: لا يمكن إضافة متتبع إلى تورنت خاص.

en: Analyzing torrent....
ar: يجري تحليل التورنت...

en: Cannot initialize port...
ar: تعذّر بدء المنفذ...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
ar: توزيع...

en: &Advanced Details
ar: التفاصيل المتقد&مة

en: &Scan Files
ar: م&سح الملفات

en: Error scanning data: %1
ar: خطأ في مسح البيانات: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
ar: مسح بيانات التورنت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
ar: عدد الكتل التي عُثر عليها:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
ar: عدد الكتل التي فشلت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
ar: عدد الكتل التي لم تُنزّل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
ar: عدد الكتل التي نُزّلت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Append
ar: الإلحاق

en: Replace file
ar: استبدل ملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
ar: الوضع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
ar: النتيجة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
ar: اللصيقة

en: Add item
ar: أضف عنصرًا

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
ar: غيّر الوضع

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
ar: قائمة بمحركات البحث المتوفرة

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
ar: يجري الاتصال...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
ar: اسم المحرك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
ar: المسار:

en: Insert Engine
ar: محرك الإدخال

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
ar: محركات البحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
ar: اسم المحرك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
ar: محرك جديد...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
ar: أزل

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
ar: يجري التشغيل...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
ar: منتهي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
ar: استخدم محركات البحث

en: Delete Group | Delete Groups
ar[0]: احذف المجموعة
ar[1]: احذف  المجموعة
ar[2]: احذف المجموعتين
ar[3]: احذف المجموعات
ar[4]: احذف المجموعات
ar[5]: احذف المجموعات

en: Rename Group... | Rename Groups...
ar[0]: أعد تسمية المجموعة...
ar[1]: أعد تسمية المجموعة...
ar[2]: أعد تسمية المجموعتين...
ar[3]: أعد تسمية المجموعات...
ar[4]: أعد تسمية المجموعات...
ar[5]: أعد تسمية المجموعات...

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
ar: ثبات المفتاح

en: Show Main Window
ar: اعرض النافذة الرئيسية

en: Hide Main Window
ar: أخفِ النافذة الرئيسية

en: Drop Target
ar: سلة الإسقاط

en: You can drag download links into the drop target.
ar: تستطيع سحب وإسقاط روابط التنزيل على هدف  الإسقاط

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
ar: %1(%2% %3/%4) السرعة:%5/ث

en: Ready
ar: جاهز

en: Group Settings for %1
ar: إعدادات المجموعة %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
ar: إعدادات المجموعة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
ar: ينقل كل عمليات النقل ذات العبارة المنطقية إلى هذه المجموعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Re&gular expression:
ar: ال&تعبير نمطي:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
ar: *أفلام*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
ar: غير محدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ma&ximum download speed:
ar: &سرعة التنزيل القصوى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
ar: سرعة الرفع الق&صوى:

en: Transfer History
ar: تاريخ النقل

en: &Open File
ar: ا&فتح ملفًا

[ctx: The transfer is running]
en: Running
ar: قيد التشغيل

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
ar: موقف

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
ar: مُجعض

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
ar: منتهي

en: Source File
ar: الملف المصدر

en: Destination
ar: المقصد

en: Time
ar: الوقت

en: File Size
ar: حجم الملف

en: Less than 1MiB
ar: أقل من ميجابايت

en: Between 1MiB-10MiB
ar: بين 1 مب و10 مب

en: Between 10MiB-100MiB
ar: بين 10 مب و 100 مب

en: Between 100MiB-1GiB
ar: بين 100 مب-1 جب

en: More than 1GiB
ar: أكثر من 1جيجابايت

en: Today
ar: اليوم

en: Last week
ar: الأسبوع الماضي

en: Last month
ar: آخر شهر

en: A long time ago
ar: منذ فترة طويلة مضت

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
ar: منتهي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
ar: امسح التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
ar: أوضاع العرض:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
ar: التاريخ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
ar: المضيف

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
ar: رشِّح التاريخ

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
ar: امسح المحدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
ar: تنزيل

en: Last Month
ar: الشهر الماضي

en: Under 10MiB
ar: تحت 10 مب

en: Between 10MiB and 50MiB
ar: بين 10 مب و 50 مب

en: Between 50MiB and 100MiB
ar: بين 50 مب و 100 مب

en: More than 100MiB
ar: أكثر من 100 مب

en: Download again
ar: نزل مرة أخرى

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
ar: احذف المحدد

en: Open file
ar: افتح ملفًا

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
ar: التن&زيلات

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: &مساعدة

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
ar: اس&تورد روابطًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
ar: أظهر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
ar: أظهر محتوي الوب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
ar: تستطيع استخدام الفارغات للترشيح.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
ar: رشّح الملفات هنا...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
ar: ح&دّد الكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
ar: أل&غِ تحديد الكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
ar: اع&كس التحديد

en: Import Links
ar: استورد روابطًا

en: Contains
ar: تحتوي

en: Does Not Contain
ar: لا تحتوي

en: All
ar: الكلّ

en: Videos
ar: المرئيات

en: Images
ar: الصور

en: Audio
ar: الصوتيّات

en: Archives
ar: الأرشيفات

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
ar: صيغة النمط

en: Escape Sequences
ar: سلاسل هروب

en: Regular Expression
ar: التعبير النمطي

[ctx: name of a file]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
ar: ن&زّل

en: Auxiliary header
ar: ترويسة إضافية

en: File Name
ar: اسم الملف

en: Description
ar: الوصف

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
ar: نوع الملف

en: Location (URL)
ar: الموقع (المسار)

en: Links in: %1 - KGet
ar: الروابط في: %1 - كجت

en: &Select All Filtered
ar: ح&دّد كل المُرَشّح

en: D&eselect All Filtered
ar: ألغِ تحديد المُرَشح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
ar: الهويّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
ar: الوصف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
ar: الإصدار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
ar: الشّعار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
ar: اللغة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
ar: حقوق النسخ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
ar: النّاشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
ar: الناشر

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
ar: اسم الناشر

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
ar: عنوان URL للناشر

en: Import dropped files
ar: أسقطت ملفات من عملية الاستيراد

[ctx: comma, to separate members of a list]
en: ,
ar: ،

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
ar: الرابط العام:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
ar: اختياري

en: File Properties
ar: خصائص الملفّ

en: The filename exists already, choose a different one.
ar: اسم الملم مستخدم مسبقاً، استخدم ملفاً آخر.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
ar: مطلوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
ar: اسم الملف:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
ar: مستحسن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
ar: التحقّق:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
ar: اختياري

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
ar: المعلومات العامة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
ar: الأصل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
ar: التاريخ والوقت:

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
ar: الملفات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
ar: مرآة:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
ar: أدخل مسار URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
ar: الأولوية:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
ar: غير محدّد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
ar: الموقع:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
ar: مرآة

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
ar: الأولوية

[ctx: Number of parallel connections to the mirror]
en: Connections
ar: الاتصالات

[ctx: Location = country]
en: Location
ar: الموقع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: PushButton
ar: زرّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
ar: المقصد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
ar: مجموعة النقل:

en: Rename File
ar: إعادة تسمية الملف

en: Rename %1 to:
ar: أعد تسمية %1 إلى:

en: &Rename
ar: أ&عِد التسمية

[ctx: trust level]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: trust level]
en: Undefined
ar: غير معرّف

[ctx: trust level]
en: Never
ar: أبداً

[ctx: trust level]
en: Marginal
ar: هامشي

[ctx: trust level]
en: Full
ar: كامل

[ctx: trust level]
en: Ultimate
ar: غير محدود

en: Unlimited
ar: غير محدود

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
ar: متحقّق منه

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
ar: فشل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
ar: تحقق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
ar: المفتاح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
ar: المُصدِر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
ar: البريد الإلكترونيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
ar: تعليق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
ar: الإنشاء:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
ar: انتهاء الصلاحية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
ar: ثقة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
ar: البصمة:

en: %1 of %2
ar: %1 من %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
ar: المصدر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
ar: الحالة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
ar: الوقت المتبقي:

en: Transfer Settings for %1
ar: إعدادات نقل %1

en: Destination unmodified
ar: لم يتم تغيير الوجهة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
ar: إعدادات النقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
ar: وجهة التنزيل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
ar: حد الرفع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: Download &limit:
ar: &حدّ التنزيل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Ma&ximum share ratio:
ar: &نسبة المشاركة القصوى:

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
ar: المرايا

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
ar: التحقّق

en: Select columns
ar: اختر الأعمدة

en: Transfer Details
ar: تفاصيل عملية النقل

en: Download Manager
ar: مدير التنزيل

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
ar: نوع التلبيدة:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
ar: التلبيدة:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
ar: أدخل مفتاح التلبيدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
ar: تح&قق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ar: أغلق
