kget - en to hne translation catalogue (226 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
hne: तंत्र तस्तरी चिनहा सक्छम करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
hne: के-गेट से बाहिर हों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
hne: सुरू मं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
hne: इतिहास बैकएन्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
hne: कुल प्रगति देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
hne: चलचित्र सक्छम करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
hne: नाम बदलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
hne: फिर से  कोसिसों के संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
hne: के बाद् फिर से कोसिस करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
hne: पोर्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
hne: कमइया:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
hne: पासवर्ड:

en: Plugins
hne: प्लगइन्स

en: Xml
hne: एक्सएमएल

en: Sqlite
hne: एसक्यूलाइट

en: Appearance
hne: रूप

en: Change appearance settings
hne: रूप सेटिंग बदलव

en: Groups
hne: समूह

en: Manage the groups
hne: समूह मन के प्रबंधन करव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
hne: नेटवर्क

en: Network and Downloads
hne: नेटवर्क अउ डाउनलोड्स

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
hne: विस्तृत

en: Advanced Options
hne: विस्तृत विकल्प

en: Transfer Plugins
hne: हस्तांतरन प्लगइन

en: New Group
hne: नवा समूह

en: Error
hne: गलती

en: My Downloads
hne: मोर डाउनलोड्स

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
hne: एक फाइल %1 पहिली से ही मौजूद हे
     मेटाय के लिखव?

en: Overwrite existing file?
hne: अभी हाल के फाइल मेटाय के लिखव?

en: Unable to save to: %1
hne: %1 मं सहेज नइ सके.

en: New Download
hne: नवा डाउनलोड

en: Enter URL:
hne: यूआरएल भरव:

en: Malformed URL:
    %1
hne: गलत रूप मं यूआरएल:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
hne: गलत रूप मं यूआरएल, प्रोटोकाल नइ हे:
    %1

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
hne: मिटा नइ रहे
    %1
    काबर कि ए एक डिरेक्टरी हे.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
hne: मिटा नइ रहे
    %1
    काबर कि ए लोकल फाइल नइ हे.

en: Download completed
hne: डाउनलोड पूरा

en: KGet
hne: के-गेट

en: Error trying to get %1
hne: %1 ल लाय के कोसिस मं एक गलती होइस

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
hne: विलम्बित

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
hne: रुक गिस

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
hne: छोड़ दे गिस

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
hne: पूरा

en: 1 Item | %1 Items
hne[0]: 1 चीज
hne[1]: %1 चीज

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
hne: सुरू

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
hne: रुकव

en: Stalled
hne: रुका होइस

[ctx: name of download]
en: Name
hne: नाम

[ctx: status of download]
en: Status
hne: स्थिति

[ctx: size of download]
en: Size
hne: आकार

[ctx: progress of download]
en: Progress
hne: प्रगति

[ctx: speed of download]
en: Speed
hne: गति

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
hne: बाकी समय

en: Malformed URL.
hne: गलत रूप मं यूआरएल.

en: Lukas Appelhans
hne: लुकास एपलहान्स

en: Dario Massarin
hne: दारियो मासारिन

en: Core Developer
hne: कोर डेवलपर

en: Urs Wolfer
hne: उर वोल्फर

en: Manolo Valdes
hne: मानोलो वाल्देस

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
hne: कोर डेवलपर, मल्टीथ्रेडेड प्लगइन लेखक

en: Javier Goday
hne: जेवियर गोदाय

en: Developer
hne: डेवलपर

en: Patrick Charbonnier
hne: पैट्रिक कार्बोनियर

en: Former Developer
hne: पूर्व डेवलपर

en: Carsten Pfeiffer
hne: कार्स्टेन फेइफर

en: Matej Koss
hne: मातेज कास

en: Joris Guisson
hne: जोरिस गुइसन

en: BTCore (KTorrent) Developer
hne: बीटीकोर (केटोरेंट) डेवलपर

en: Mensur Zahirovic (Nookie)
hne: मेन्सुर जोहिरोविक (नुकी)

en: Start KGet with drop target
hne: के-गेट ड्राप लक्छ्य के साथ चालू करव

en: Start KGet with hidden main window
hne: केगेट ल मुख्य विंडो छुपा होय चालू करव

en: Start KGet without drop target animation
hne: केगेट ल ड्राप लक्छ्य एनीमेसन के बिना चालू करव

en: URL(s) to download
hne: यूआरएल जऊन ल डाउनलोड करे जाही

en: &New Download...
hne: नवा डाउनलोड... (&N)

en: &Import Transfers...
hne: ट्रांसफर आयात करव... (&I)

en: &Export Transfers List...
hne: ट्रांसफर सूची निर्यात करव... (&E)

en: Auto-Paste Mode
hne: अपने अपन-चिपकाव मोड

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
hne: केगेट ल कान्करर डाउनलोड प्रबंधक के जइसन परयोग करव

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
hne: चुने गे ल फिर से डाउनलोड करव

en: Stop Selected
hne: चुने गे बन्द करव

en: Open Destination
hne: गंतव्य खोलव

en: Open File
hne: फाइल खोलव

en: Show Details
hne: विवरन देखाव

en: Copy URL to Clipboard
hne: यूआरएल के नकल क्लिपबोर्ड मं बनाव

en: Import &Links...
hne: संकली आयात करव... (&L)

en: Konqueror Integration
hne: कान्करर के साथ एकीकरन

en: Enable
hne: सक्छम करव

en: Do Not Enable
hne: सक्छम नइ करव

en: All Openable Files
hne: सब्बो खोले जा सके फाइल मन ल

[ctx: window title including overall download progress in percent]
en: KGet - %1%
hne: के-गेट - %1%

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
hne: कुछ हस्तांतरन अभी घलोक होवत हे.
    का आप मन सही मं के-गेट बन्द करना चाहथो ?

en: Confirm Quit
hne: बाहिर जाय के पुस्टि करव

en: KGet Transfer List
hne: केगेट ट्रांसफर सूची

en: Enter Group Name
hne: समूह नाम भरव

en: Group name:
hne: समूह नामः

en: &Download
hne: डाउनलोड (&D)

en: Advanced Details for %1
hne: %1 बर विस्तृत विवरन

en: Files
hne: फाइल

en: Trackers
hne: ट्रेकर

en: Webseeds
hne: वेबसीड

en: Chunk
hne: चंक

en: Progress
hne: प्रगति

en: Peer
hne: पीअर

en: Down Speed
hne: डाउन गति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
hne: चंक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
hne: कुलः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
hne: अभी हाल मं डाउनलोड करत हे:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
hne: डाउनलोडेड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
hne: अलावा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
hne: बाकी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
hne: आकारः

[ctx: Open file]
en: Open
hne: खोलव

en: Download first
hne: पहलि डाउनलोड करव

en: Download normally
hne: सामान्य डाउनलोड

en: Download last
hne: आखिरी मं डाउनलोड करव

en: Do Not Download
hne: डाउनलोड नइ करव

en: Delete File(s)
hne: फाइल मेटाव

en: Move File
hne: फाइल खिसकाव

en: Priority
hne: प्राथमिकता

en: Preview
hne: प्रिव्यू

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
hne: % पूरा

[ctx: Download first]
en: First
hne: पहिली

[ctx: Download last]
en: Last
hne: आखरी

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
hne: सामान्य

[ctx: Preview available]
en: Available
hne: मिलत

[ctx: Preview pending]
en: Pending
hne: लंबित

[ctx: No preview available]
en: No
hne: नइ

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
hne: सामान्य

[ctx: preview available]
en: Available
hne: मिलत

en: Kick Peer
hne: किक पीअर

en: Ban Peer
hne: बेन पीअर

[ctx: Choked]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not choked]
en: No
hne: नइ

[ctx: Snubbed]
en: Yes
hne: हाँ

[ctx: Not snubbed]
en: No
hne: नइ

en: IP Address
hne: आईपी पता

en: Client
hne: क्लायंट

en: Up Speed
hne: अपलोड गति

en: Choked
hne: चोक्ड

en: Snubbed
hne: स्नब्ड

en: Availability
hne: मिलत

en: DHT
hne: डीएचटी

en: Score
hne: अंक

en: Upload Slot
hne: अपलोड स्लाट

en: Requests
hne: निवेदन

en: Downloaded
hne: डाउनलोडेड

en: Uploaded
hne: अपलोड कर दे गिस

en: File
hne: फाइल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
hne: आकार

en: Status
hne: स्थिति

en: Next Update
hne: अपडेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
hne: ट्रैकर जोड़व

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
hne: ट्रैकर मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
hne: ट्रैकर बदलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
hne: डिफाल्ट बहाल करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
hne: यूआरएल

en: Speed
hne: गति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
hne: वेबसीड मेटाव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
hne: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
hne: सीडर्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
hne: लीचर्स:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
hne: बाकी:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
hne: सब्बो:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
hne: स्रोत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
hne: इहां सहेजत हे:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
hne: कोई सीमा नइ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
hne: कि.बा.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
hne: फोल्डर

en: &Advanced Details
hne: विस्तृत विवरन (&A)

en: &Scan Files
hne: फाइल स्कैन करव (&S)

en: Error scanning data: %1
hne: डाटा %1 स्कैन करे मं गलती

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
hne: खारिज करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
hne: मोडः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
hne: यूआरएल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
hne: खोज इंजिन उपयोग करव

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
hne: स्टिकी

en: Show Main Window
hne: मुख्य विंडो देखाव

en: Hide Main Window
hne: मुख्य विंडो लुकाव

en: Drop Target
hne: ड्राप लक्छ्य

en: You can drag download links into the drop target.
hne: आप डाउनलोड संकली ल ड्ऱाप लक्छ्य मं खींच कर ला सकथो .

en: Transfer History
hne: ट्रांसफर सूची

en: &Open File
hne: फाइल खोलव (&O)

[ctx: The transfer is running]
en: Running
hne: चलत हे

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
hne: रुक गिस

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
hne: छोड़ दे गिस

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
hne: पूरा

en: Destination
hne: गंतव्य

en: Time
hne: समय

en: File Size
hne: फाइल आकार

en: Less than 1MiB
hne: १ मेबा से कम

en: Between 1MiB-10MiB
hne: १-१० मेबा के बीच

en: Between 10MiB-100MiB
hne: १०-१०० मेबा के बीच

en: Between 100MiB-1GiB
hne: १०० मेबा - १ जीबा के बीच

en: More than 1GiB
hne: १ जीबा से अधिक

en: Today
hne: आज

en: Last week
hne: पिछले हफ्ता

en: Last month
hne: पिछले महिना

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
hne: पूरा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
hne: इतिहास साफ करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
hne: तारीक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
hne: होस्ट

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
hne: चुने गे ल मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
hne: डाउनलोड

en: Last Month
hne: पिछले महिना

en: Download again
hne: फिर से डाउनलोड करव

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
hne: चुने गे ल मेटाव

en: Open file
hne: फाइल खोलव

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
hne: डाउनलोड (&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hne: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
hne: देखाव:

en: Import Links
hne: संकली आयात करव

en: File Name
hne: फाइल नाम

en: Description
hne: वर्नन

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
hne: फाइल किसिम

en: Location (URL)
hne: जगह (यूआरएल)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
hne: गंतव्य:

en: Unlimited
hne: असीमित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
hne: ई-मेल:

en: %1 of %2
hne: %2 मं से %1

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
hne: स्रोत:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
hne: स्थिति:

en: Select columns
hne: खंभा चुनव

en: Download Manager
hne: डाउनलोड  प्रबंधक
