kget - en to it translation catalogue (692 entries)

en: Pattern
it: Modello

en: Syntax
it: Sintassi

en: Escape sequences
it: Sequenze di escape

en: Regular expression
it: Espressione regolare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticDeletionEnabled)
en: Automatically delete all transfer history older than:
it: Elimina automaticamente tutta la cronologia dei trasferimenti più vecchia di:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
it: Abilita icona del vassoio di sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
it: Esegui azione quando tutti gli scaricamenti sono terminati:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
it: Esci da KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
it: All'avvio:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
it: Ripristina lo stato degli scaricamenti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
it: Avvia tutti gli scaricamenti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
it: Ferma tutti gli scaricamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
it: Motore della cronologia:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
it: Abilita il tracciamento dell'avanzamento globale di KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
it: Mostra ogni singolo scaricamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
it: Mostra l'avanzamento complessivo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
it: Gestisce file/trasferimenti esistenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
it: Chiedi sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
it: Rinomina automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
it: Sovrascrivi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
it: Usa finestra sagomata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
it: Abilita animazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
it: Usa le cartelle predefinite per gruppi come suggerimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
it: Chiedi la destinazione se non ci sono cartelle predefinite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
it: Rinomina

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
it: Seleziona icona...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
it: Usa KGet come gestore degli scaricamenti in Konqueror

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
it: Controlla gli appunti per i file da scaricare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
it: Distingui maiuscole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
it: Aumenta pr&iorità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
it: &Diminuisci priorità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
it: Numero massimo di scaricamenti per gruppo:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
it: Nessun limite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
it: Limite di velocità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
it: Limite &globale per gli scaricamenti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
it: Limite globale per gli &invii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
it: Per trasferimento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
it: Riconnessione in caso di connessione interrotta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
it: Numero di tentativi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
it: Riprova dopo:

en: Could not open KWallet
it: Impossibile aprire KWallet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
it: Abilita interfaccia web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
it: Porta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
it: Utente:

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
it: La larghezza delle colonne nella vista della cronologia

en: Plugins
it: Estensioni

en: Xml
it: XML

en: Sqlite
it: SQLite

en: Turn Off Computer
it: Spegni il computer

en: Hibernate Computer
it: Iberna il computer

en: Suspend Computer
it: Sospendi il computer

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Hour(s)
it: Ora(e)

en: Minute(s)
it: Minuto(i)

en: Second(s)
it: Secondo(i)

en: Appearance
it: Aspetto

en: Change appearance settings
it: Cambia le impostazione dell'aspetto

en: Groups
it: Gruppi

en: Manage the groups
it: Gestisci i gruppi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
it: Rete

en: Network and Downloads
it: Rete e scaricamenti

en: Web Interface
it: Interfaccia web

en: Control KGet over a Network or the Internet
it: Controlla KGet in rete o su Internet

en: Verification
it: Verifica

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
it: Integrazione

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Transfer Plugins
it: Estensioni di trasferimento

en: New Group
it: Nuovo gruppo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
it: Verifica automatica del codice di controllo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
it: Codice di controllo usato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
it: Debole (più veloce)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
it: Forte (raccomandato)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
it: Più forte (più lento)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
it: Firma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
it: Verifica automatica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
it: Scaricamento automatico delle chiavi mancanti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
it: Server delle chiavi:

en: Error
it: Errore

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
it: La dimensione del file è più grande della dimensione di file massima supportata da VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
it: %1 rimosso in quanto riporta una dimensione errata.

[ctx: status of the download]
en: Status
it: Stato

[ctx: size of the download]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
it: Codice di controllo

[ctx: signature of a file]
en: Signature
it: Firma

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
it: Nessun server per scaricare le chiavi specificato nelle impostazioni. Scaricamento interrotto.

en: No key server
it: Nessun server di chiavi

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
it: Nessun server utile per le chiavi trovato, chiave non scaricata. Aggiungi ulteriori server alle impostazioni o riavvia KGet e riprova a scaricare.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
it: Sei sicuro di voler eliminare il gruppo chiamato %1?

en: Remove Group
it: Rimuovi gruppo

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
it: Sei sicuro di voler eliminare i seguenti gruppi?

en: Remove groups
it: Rimuovi gruppi

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
it: <p>Il seguente trasferimento è stato aggiunto alla lista degli scaricamenti:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
it: Scaricamento aggiunto

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
it: <p>Il seguente trasferimento è stato aggiunto alla lista degli scaricamenti:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
it: <p>I seguenti trasferimenti sono stati aggiunti alla lista degli scaricamenti:</p>

en: My Downloads
it: I miei scaricamenti

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
it: Il file %1 già esiste.
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Overwrite existing file?
it: Sovrascrivere il file esistente?

en: Unable to save to: %1
it: Impossibile salvare in: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
it[0]: <p>L'URL seguente non può essere scaricato, il suo protocollo non è supportato da KGet:</p>
it[1]: <p>Gli URL seguenti non possono essere scaricati, i loro protocolli non sono supportati da KGet:</p>

en: Protocol unsupported
it: Protocollo non supportato

en: New Download
it: Nuovo scaricamento

en: Enter URL:
it: Inserisci URL:

[ctx: @title:window]
en: Choose Directory
it: Scegli cartella

[ctx: @title:window]
en: Save As
it: Salva come

en: Malformed URL:
    %1
it: URL non valido:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
it: URL non valido, protocollo mancante:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
it: Hai già completato uno scaricamento da: 
    
    %1
    
    Vuoi riscaricarlo?

en: Download it again?
it: Vuoi riscaricarlo?

[ctx: @action:button]
en: Download Again
it: Scarica di nuovo

[ctx: @action:button]
en: Skip
it: Salta

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
it: Hai uno scaricamento in corso da: 
    
    %1
    
    Vuoi eliminarlo e scaricarlo di nuovo?

en: Delete it and download again?
it: Vuoi eliminarlo e scaricarlo di nuovo?

en: Directory is not writable
it: Non puoi scrivere in questa cartella

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
it: Hai già scaricato quel file da un'altra posizione.
    
    Scaricare ed eliminare il precedente?

en: File already downloaded. Download anyway?
it: File già scaricato. Scaricare comunque?

en: You are already downloading the same file
it: Stai già scaricando lo stesso file

en: File already exists
it: Il file esiste già

en: Internet connection established, resuming transfers.
it: Connessione a Internet stabilita, riprendo i trasferimenti.

en: No internet connection, stopping transfers.
it: Nessuna connessione a Internet, interrompo trasferimenti.

en: Plugin loader could not load the plugin %1: %2.
it: Il gestore delle estensioni non può caricare l'estensione: %1: %2.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
it: Non sto eliminando
    %1
    perché è una cartella.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
it: Non sto eliminando
    %1
    perché non è un file locale.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
it: <p>Il seguente file è stato scaricato completamente:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
it: Scaricamento completato

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
it: <p>Il seguente trasferimento è stato avviato:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
it: Scaricamento avviato

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
it: <p>Si è verificato un errore nel trasferimento seguente:</p><p style="font- size: small;">%1</p><p>Il messaggio d'errore è:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: Resolve
it: Risolvi

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
it: KGet sta per essere terminato perché tutti gli scaricamenti sono stati completati.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
it: Ora il computer si spegnerà perché tutti gli scaricamenti sono stati completati.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
it: Spegnimento automatico

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
it: Ora il computer si spegnerà perché tutti gli scaricamenti sono stati completati.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
it: Ibernazione

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
it: Ora il computer si sospenderà in RAM perché tutti gli scaricamenti sono stati completati.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
it: Sospensione

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
it: Annullato

en: <p>All transfers have been finished.</p>
it: <p>Tutti i trasferimenti sono stati conclusi.</p>

en: Downloads completed
it: Scaricamenti completati

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
it[0]: KGet sta scaricando %1 file
it[1]: KGet sta scaricando %1 file

en: KGet Transfer
it: Trasferimenti di KGet

en: Error trying to get %1
it: Errore di prelievo di %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
it: Manca la chiave per verificare la firma, vuoi scaricarla?

[ctx: @action:button]
en: Download
it: Scarica

[ctx: @action:button]
en: Continue Without
it: Continua senza

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
it: La firma potrebbe non essere verificata per %1. Vedi le impostazioni di trasferimento per ulteriori informazioni.

en: Signature not verified
it: Firma non verificata

en: Downloading....
it: Scaricamento in corso...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
it: Rimandato

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
it: Interrotto

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
it: Annullato

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
it: Completato

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
it: Modifica destinazione

en: 1 Item | %1 Items
it[0]: 1 elemento
it[1]: %1 elementi

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
it: Avvia

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: not available]
en: n/a
it: n/d

en: Stalled
it: In stallo

[ctx: name of download]
en: Name
it: Nome

[ctx: status of download]
en: Status
it: Stato

[ctx: size of download]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: progress of download]
en: Progress
it: Avanzamento

[ctx: speed of download]
en: Speed
it: Velocità

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
it: Tempo restante

en: Question
it: Domanda

en: Appl&y to all
it: Appl&ica a tutto

en: No download directory specified.
it: Nessuna cartella specificata per lo scaricamento.

en: Invalid download directory specified.
it: La cartella specificata per lo scaricamento non è valida.

en: Download directory is not writeable.
it: Non puoi scrivere nella cartella per lo scaricamento.

en: No download destination specified.
it: Nessuna destinazione specificata per lo scaricamento.

en: Invalid download destination specified.
it: La destinazione specificata per lo scaricamento non è valida.

en: Download destination is not writeable.
it: Non puoi scrivere nella destinazione per lo scaricamento.

en: No URL specified.
it: Nessun URL specificato.

en: Malformed URL.
it: URL non valido.

en: Malformed URL, protocol missing.
it: URL non valido, protocollo mancante.

en: Malformed URL, host missing.
it: URL non valido, host mancante.

en: Invalid download directory specified:
    %1
it: La cartella specificata per lo scaricamento non è valida:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
it: Non puoi scrivere nella cartella per lo scaricamento:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
it: La cartella specificata per lo scaricamento non è valida:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
it: Non puoi scrivere nella destinazione per lo scaricamento:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
it: URL non valido, host mancante:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
it: Il file già esiste. Vuoi sovrascriverlo?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
it: Hai già scaricato quel file da un'altra posizione.
    Scaricare ed eliminare il precedente?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
it: Stai già scaricando quel file da un'altra posizione.
    Scaricare ed eliminare il precedente?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
it: Hai già completato uno scaricamento da quella posizione. Vuoi riscaricarlo?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
it: Hai uno scaricamento in corso da quella posizione. Vuoi eliminarlo e scaricarlo di nuovo?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
it: Il file già esiste.
    %1
    Vuoi sovrascriverlo?

en: Malformed URLs.
it: URL non validi.

en: Malformed URLs, protocol missing.
it: URL non validi, protocollo mancante.

en: Malformed URLs, host missing.
it: URL non validi, host mancante.

en: Malformed URLs:
    %1
it: URL non validi:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
it: URL non validi, protocollo mancante:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
it: URL validi, host mancante:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
it: Non puoi scrivere nelle destinazioni:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
it: I file già esistono. Vuoi sovrascriverli?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
it: Hai già completato gli scaricamenti in queste posizioni. Vuoi riscaricarli?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
it: Hai alcuni scaricamenti in corso a queste posizioni. Vuoi eliminarli e scaricarli di nuovo?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
it: Hai già completato gli scaricamenti da queste posizioni. Vuoi riscaricarli?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
it: Hai alcuni scaricamenti in corso da queste posizioni. Vuoi eliminarli e scaricarli di nuovo?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
it: I file già esistono:
    %1
    Vuoi sovrascriverli?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
it: Hai già completato gli scaricamenti in queste posizioni. 
    
    %1
    
    Vuoi riscaricarli?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
it: Hai alcuni scaricamenti in corso a queste posizioni. 
    
    %1
    
    Vuoi eliminarli e scaricarli di nuovo?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
it: Hai già completato gli scaricamenti da queste posizioni. 
    
    %1
    
    Vuoi riscaricarli?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
it: Hai alcuni scaricamenti in corso da queste posizioni. 
    
    %1
    
    Vuoi eliminarli e scaricarli di nuovo?

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
it: Tipo

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
it: Verificato

en: An advanced download manager by KDE
it: Gestore avanzato degli scaricamenti di KDE

en: (C) 2005 - 2014, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
it: (C) 2005 - 2014, Gli sviluppatori di KGet
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
it: Responsabile, sviluppatore principale, autore dell'estensione per il torrent

en: Core Developer
it: Sviluppatore principale

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
it: Sviluppatore principale, autore dell'estensione per il multithread

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Google Summer of Code Student
it: Studente del Google Summer of Code

en: Mms Plugin Author
it: Autore dell'estensione Mms

en: Former Developer
it: Primo sviluppatore

en: BTCore (KTorrent) Developer
it: Sviluppatore di BTCore (KTorrent)

en: Design of Web Interface
it: Progettista dell'interfaccia web

en: Start KGet with drop target
it: Avvio KGet con finestra sagomata

en: Start KGet with hidden main window
it: Avvio KGet con finestra principale nascosta

en: Start KGet without drop target animation
it: Avvio KGet senza animazione finestra sagomata

en: Execute Unit Testing
it: Esegui le unità di test

en: URL(s) to download
it: URL da scaricare

en: &New Download...
it: &Nuovo scaricamento...

en: &Import Transfers...
it: &Importa lista trasferimenti...

en: &Export Transfers List...
it: &Esporta lista trasferimenti...

en: &Create a Metalink...
it: &Crea un metalink...

en: Top Priority
it: Priorità più alta

en: Least Priority
it: Priorità minima

en: Increase Priority
it: Aumenta priorità

en: Decrease Priority
it: Diminuisci priorità

[ctx: @action]
en: Delete Group
it: Elimina gruppo

[ctx: @action]
en: Rename Group...
it: Rinomina gruppo...

en: Set Icon...
it: Imposta icona...

en: Auto-Paste Mode
it: Modalità auto incolla

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
it: Il pulsante <b>Modalità auto incolla</b> attiva e disattiva la modalità "incolla automaticamente".
    Quando è attivo, KGet controllerà periodicamente gli appunti per accertare la presenza di URL che provvederà a inserire automaticamente.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
it: Usa KGet come gestore degli scaricamenti di Konqueror

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
it: Elimina trasferimento selezionato

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
it: Rimuovi tutti i trasferimenti conclusi

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
it: Rimuovi trasferimento selezionato ed elimina file

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
it: Riscarica quello selezionato

en: Start All
it: Avvia tutto

en: Start Selected
it: Avvia selezionato

en: Pause All
it: Metti tutto in pausa

en: Stop Selected
it: Ferma selezionato

en: Start
it: Avvia

en: Pause
it: Pausa

en: Open Destination
it: Apri destinazione

en: Open File
it: Apri file

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: Copy URL to Clipboard
it: Copia URL negli appunti

en: &Transfer History
it: Cronologia dei &trasferimenti

en: &Group Settings
it: Impostazioni &gruppo

en: &Transfer Settings
it: Impostazioni di &trasferimento

en: Import &Links...
it: Importa co&llegamenti...

en: After downloads finished action
it: Azione da intraprendere dopo scaricamento concluso

note: i18n("Choose an action that is executed after all downloads have been finished."));
en: No Action
it: Nessuna azione

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
it: È la prima volta che avvii KGet.
    Vuoi abilitarlo come gestore dei file da scaricare in Konqueror?

en: Konqueror Integration
it: Integrazione con Konqueror

en: Enable
it: Abilitare

en: Do Not Enable
it: Non abilitare

[ctx: @title:window]
en: Open File
it: Apri file

en: All Openable Files
it: Tutti i file supportati

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
it: Alcuni trasferimenti sono ancora attivi.
    Sei sicuro di voler chiudere KGet?

en: Confirm Quit
it: Conferma uscita

[ctx: @title:window]
en: Export Transfers
it: Esporta trasferimenti

en: KGet Transfer List
it: Lista dei trasferimenti di KGet

en: Text File
it: File di testo

en: Enter Group Name
it: Inserisci nome gruppo

en: Group name:
it: Nome gruppo:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare il trasferimento selezionato?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare i trasferimenti selezionati?

en: Confirm transfer delete
it: Conferma l'eliminazione del trasferimento

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare il trasferimento selezionato inclusi i file?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare i trasferimenti selezionati inclusi i file?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
it: KGet è stato disabilitato temporaneamente come gestore degli scaricamenti di Konqueror. Se desideri disabilitarlo per sempre, usa il menu Impostazioni->Avanzato e disabilita "Usa KGet come gestore degli scaricamenti in Konqueror".

en: The dropped file is a KGet Transfer List
it: Il file rimosso è una lista dei trasferimento di KGet

en: &Download
it: S&caricamenti

en: &Load transfer list
it: &Carica lista dei trasferimenti

en: Advanced Details for %1
it: Dettagli avanzati per %1

en: Files
it: File

en: Trackers
it: Server traccia

en: Webseeds
it: Nodi web

en: Chunk
it: Parte

en: Progress
it: Avanzamento

en: Peer
it: Nodo

en: Down Speed
it: Velocità di ricezione

en: Number of the chunk
it: Numero della parte

en: Download progress of the chunk
it: Scaricamento della parte in corso

en: Which peer we are downloading it from
it: Da quale nodo stiamo scaricando

en: Download speed of the chunk
it: Velocità di scaricamento della parte

en: Which files the chunk is located in
it: In quale parte sono posizionati i file

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
it: Parti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
it: Totale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
it: Scaricamento corrente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
it: Scaricato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
it: Escluso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
it: Rimanente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: Open file]
en: Open
it: Apri

en: Download first
it: Primo scaricamento

en: Download normally
it: Scarica normalmente

en: Download last
it: Ultimo scaricamento

en: Do Not Download
it: Non scaricare

en: Delete File(s)
it: Elimina file

en: Move File
it: Sposta file

en: Collapse Folder Tree
it: Contrai albero delle cartelle

en: Expand Folder Tree
it: Espandi albero delle cartelle

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
it[0]: Perderai tutti i dati di questo file, sei sicuro di volerlo fare?
it[1]: Perderai tutti i dati di questi file, sei sicuro di volerlo fare?

en: Select a directory to move the data to
it: Seleziona una cartella dove spostare i dati

en: Priority
it: Priorità

en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
it: % completo

[ctx: Download first]
en: First
it: Primo

[ctx: Download last]
en: Last
it: Ultimo

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Preview available]
en: Available
it: Disponibile

[ctx: Preview pending]
en: Pending
it: Sospesa

[ctx: No preview available]
en: No
it: Nessuna

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
it: Normale

[ctx: preview available]
en: Available
it: Disponibile

en: Kick Peer
it: Caccia nodo

en: Ban Peer
it: Metti nodo al bando

[ctx: Choked]
en: Yes
it: Sì

[ctx: Snubbed]
en: Yes
it: Sì

[ctx: Interested]
en: Yes
it: Sì

[ctx: Interesting]
en: Yes
it: Sì

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Up Speed
it: Velocità di invio

en: Choked
it: Congestionato

en: Snubbed
it: Snobbato

en: Availability
it: Disponibilità

en: Score
it: Punteggio

en: Upload Slot
it: Invia slot

en: Requests
it: Richieste

en: Downloaded
it: Scaricato

en: Uploaded
it: Inviato

en: Interested
it: Interessato

en: Interesting
it: Interessante

en: IP address of the peer
it: Indirizzo IP del nodo

en: Which client the peer is using
it: Il client che il nodo sta usando

en: Download speed
it: Velocità di scaricamento

en: Upload speed
it: Velocità di invio

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
it: Se il nodo ci ha congestionati o meno. Se lo siamo, il nodo non ci invierà dati.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
it: Snobbati vuol dire che il nodo non ci ha inviato dati negli ultimi 2 minuti

en: How much of the torrent's data the peer has
it: Quanti dati del torrent ha il nodo

en: Whether or not the peer has DHT enabled
it: Se il nodo ha DHT abilitato o meno

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
it: Il punteggio del nodo. KTorrent usa questo valore per determinare a chi inviare.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
it: Solo i nodi che hanno inviato una parte otterranno dati da noi

en: The number of download and upload requests
it: Il numero di richieste di scaricamenti e invii

en: How much data we have downloaded from this peer
it: Quanti dati dobbiamo scaricare da questo nodo

en: How much data we have uploaded to this peer
it: Quanti dati dobbiamo inviare a questo nodo

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
it: Se il nodo è interessato a scaricare dati da noi

en: Whether we are interested in downloading from this peer
it: Se siamo interessati a scaricare da questo nodo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
it: Dimensione

en: Url
it: URL

en: Status
it: Stato

en: Seeders
it: Distributori

en: Leechers
it: Ricettori

en: Times Downloaded
it: N. volte scaricato

en: Next Update
it: Prossimo aggiornamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
it: Aggiungi server traccia

en: Enter the URL of the tracker:
it: Inserisci l'URL del tracker:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
it: C'è già un server traccia con nome <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
it: Rimuovi server traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
it: Cambia server traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
it: Aggiornamento server traccia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
it: Ripristina valori predefiniti

en: Speed
it: Velocità

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
it: Impossibile aggiungere il nodo web %1, è già parte della lista di nodi web.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
it: Impossibile rimuovere il nodo web %1, è parte del torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Nodo web da aggiungere al torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nota: </span>sono gestiti solo i nodi web su HTTP.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
it: Aggiungi nodo web

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
it: Elimina nodo web

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
it: Distributori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
it: Velocità di scaricamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
it: Ricettori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
it: Velocità d'invio:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
it: Rimanente:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
it: Tutto:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
it: Origine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
it: Salvare in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
it: Limite di invio per trasferimento:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
it: Nessun limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
it: Limite di scaricamento per trasferimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
it: Abilita il protocollo UTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
it: Cartelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
it: Cartella predefinita per i torrent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
it: Cartella temporanea predefinita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
it: Spazio su disco preallocato

[ctx: @title]
en: Select a New Torrent File
it: Seleziona un nuovo file torrent

en: Downloading Torrent File....
it: Scaricamento in corso del file torrent...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
it: Scaricamento in corso...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
it: Impossibile aggiungere server traccia ad un torrent privato.

en: Torrent file does not exist
it: Il file torrent non esiste

en: Analyzing torrent....
it: Analisi del torrent in corso...

en: Cannot initialize port...
it: Impossibile analizzare la porta...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
it: Distribuzione...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
it: Impossibile inizializzare libktorrent. Il supporto per torrent potrebbe non funzionare.

en: &Advanced Details
it: Dettagli &avanzati

en: &Scan Files
it: Anali&zza file

en: Error scanning data: %1
it: Errore durante l'analisi dei dati: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
it: Analisi dei dati del torrent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
it: Numero di parti trovate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
it: Numero di parti errate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
it: Numero di parti non scaricate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
it: Numero di parti scaricate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
it: Annulla

en: Append
it: Aggiungi

en: Replace file
it: Sostituisci file

en: Replace file-ending
it: Sostituisci fine file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
it: Cambia stringa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
it: Modalità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
it: Tipo codice di controllo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
it: Risultato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
it: etichetta

en: Add item
it: Aggiungi elemento

en: %1 would become %2
it: %1 diventerebbe %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
it: Cambia stringa

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
it: Cambia modalità

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
it: Tipo codice di controllo

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
it: Lista dei motori di ricerca disponibili

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
it: Lista delle URL dei motori di ricerca disponibili

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
it: Connessione in corso...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
it: Lo scaricamento (%1) non può essere verificato. Vuoi ripararlo?

[ctx: @action:button]
en: Repair
it: Ripara

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
it: Lo scaricamento (%1) non può essere verificato. Vuoi scaricarlo di nuovo?

en: Verification failed.
it: Verifica non riuscita.

en: Ignore
it: Ignora

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
it: Lo scaricamento potrebbe non essere verificato, vuoi ripararlo (se non dovesse funzionare lo scaricamento potrebbe riavviarsi)?

[ctx: @action:button]
en: Ignore
it: Ignora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
it: Numero di file simultanei scaricati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
it: Numero di mirror per file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
it: Numero di connessioni per URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
it: Seleziona i file che vuoi scaricare.

en: File Selection
it: Selezione file

en: Downloading Metalink File....
it: Scaricamento del file metalink...

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
it: Potrebbe esistere una nuova versione di questo Metalink, vuoi scaricarla?

en: Redownload Metalink
it: Riscarica il Metalink

en: Download failed, no working URLs were found.
it: Scaricamento non riuscito, nessuna URL valida trovata.

en: The download could not be verified, try to repair it?
it: Lo scaricamento non può essere verificato. Vuoi provare a ripararlo?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
it: Nome motore:

en: Insert Engine
it: Inserisci motore

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
it: Usa motori di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
it: Nome motore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
it: Nuovo motore...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
it: Elimina

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
it: Trasferimento in corso...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
it: Completato

en: Download failed, could not access this URL.
it: Scaricamento non riuscito, impossibile accedere all'URL.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
it: Questo URL non permette connessioni multiple,
    lo scaricamento potrebbe impiegare più tempo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
it: Usa motori di ricerca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
it: Cerca le informazioni di verifica

en: Failed to write to the file.
it: Impossibile scrivere sul file.

en: Delete Group | Delete Groups
it[0]: Elimina gruppo
it[1]: Elimina gruppi

en: Rename Group... | Rename Groups...
it[0]: Rinomina gruppo...
it[1]: Rinomina gruppi

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
it: Attaccato

en: Show Main Window
it: Mostra la finestra principale

en: Hide Main Window
it: Nascondi finestra principale

en: Drop Target
it: Rimuovi finestra sagomata

en: You can drag download links into the drop target.
it: Puoi rilasciare i collegamenti degli scaricamenti nella finestra sagomata.

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
it: %1(%2% %3/%4) Velocità:%5/s

en: Ready
it: Pronto

en: Group Settings for %1
it: Impostazione gruppo per %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
it: Impostazioni gruppo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Defau&lt folder:
it: Carte&lla predefinita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
it: Sposta tutti i trasferimenti con l'espressione regolare in questo gruppo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Re&gular expression:
it: Espressione re&golare:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
it: *film*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
it: Non impostato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ma&ximum download speed:
it: Velocità ma&ssima di scaricamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
it: Velocità massima di &invio:

en: Transfer History
it: Cronologia dei trasferimenti

en: &Open File
it: &Apri file

[ctx: The transfer is running]
en: Running
it: In esecuzione

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
it: Interrotto

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
it: Annullato

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
it: Finito

en: Source File
it: File sorgente

en: Destination
it: Destinazione

en: Time
it: Tempo

en: File Size
it: Dimensione file

en: Less than 1MiB
it: Meno di 1 MiB

en: Between 1MiB-10MiB
it: Tra 1 MiB e 10 MiB

en: Between 10MiB-100MiB
it: Tra 10 MiB e 100 MiB

en: Between 100MiB-1GiB
it: Tra 100 MiB e 1 GiB

en: More than 1GiB
it: Più di 1 GiB

en: Today
it: Oggi

en: Last week
it: Ultima settimana

en: Last month
it: Ultimo mese

en: A long time ago
it: Molto tempo fa

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
it: Concluso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
it: Cancella cronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
it: Modalità vista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
it: Seleziona intervalli:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
it: Data

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
it: Filtra cronologia

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
it: Elimina selezionato

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
it: Scaricamento

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: Under 10MiB
it: Meno di 10 MiB

en: Between 10MiB and 50MiB
it: Tra 10 MiB e 50 MiB

en: Between 50MiB and 100MiB
it: Tra 50 MiB e 100 MiB

en: More than 100MiB
it: Più di 100 MiB

en: Download again
it: Scarica di nuovo

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Open file
it: Apri file

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
it: S&caricamenti

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: &Aiuto

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File with &links to import:
it: File con co&llegamenti da importare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
it: &Importa collegamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
it: Mostra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
it: Mostra contenuto &web

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
it: Puoi usare caratteri jolly per filtrare.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
it: Filtra i file qui...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
it: S&eleziona tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
it: Deseleziona &tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
it: Inver&ti selezione

en: Import Links
it: Importa collegamenti

en: Contains
it: Contiene

en: Does Not Contain
it: Non contiene

en: All
it: Tutto

en: Videos
it: Video

en: Images
it: Immagini

en: Archives
it: Archivi

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
it: Sintassi modello

en: Escape Sequences
it: Sequenze di escape

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

[ctx: name of a file]
en: Name
it: Nome

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
it: S&caricamento

en: Auxiliary header
it: Intestazione aggiuntiva

en: File Name
it: Nome file

en: Description
it: Descrizione

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
it: Tipo di file

en: Location (URL)
it: Indirizzo (URL)

en: Links in: %1 - KGet
it: Collegamenti in: %1 - KGet

en: &Select All Filtered
it: &Seleziona tutto filtrato

en: D&eselect All Filtered
it: Dese&leziona tutto filtrato

en: Filter Column
it: Filtra colonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
it: Identità

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
it: Descrizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
it: Versione:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
it: URL al logo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
it: La lingua del file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
it: Lingua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
it: Sistemi operativi:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
it: Sistemi operativi supportati, separati con virgole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
it: Editore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
it: editore

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
it: Nome dell'editore

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
it: URL all'editore

en: Import dropped files
it: Importa file eliminati

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
it: Crea codici di controllo parziali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
it: URL generale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
it: Crea automaticamente codici di controllo per i tipi selezionati. Considera che questo potrebbe impiegare del tempo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
it: Indica gli URL qui se tutti i file eliminati sono su quel server e nella stessa cartella. Per ogni file eliminato l'URL consisterebbe della parte indicata e del nome del file.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
it: Tipi di codici di controllo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
it: Crea i codici di controllo:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
it: Facoltativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
it: Dati facoltativi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
it: Indica le informazioni che tutti i file scelti condividono.

en: File Properties
it: Proprietà del file

en: Enter a filename.
it: Inserisci il nome di un file.

en: The filename exists already, choose a different one.
it: Il nome di file esiste già, scegline un altro.

en: Enter at least one URL.
it: Inserisci almeno un'URL.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
it: Richiesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
it: Nome file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
it: Mirror usati:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
it: Raccomandato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
it: Dimensione file (in byte):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
it: Verifica:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
it: Facoltativo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
it: Aggiungi file locali includendo molte informazioni automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
it: Aggiungi file locali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
it: Aggiunta di file locali...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
it: Informazioni generali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
it: Qui puoi indicare le informazioni generali facoltative sul metalink.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
it: Origine:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
it: URL web al metalink

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
it: Dinamico significa che i metalink aggiornati possono essere trovati in "Origine".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
it: Dinamico:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
it: Metalink pubblicato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
it: Data e ora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
it: Scostamento del fuso orario:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
it: Scostamento negativo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
it: Metalink aggiornato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
it: Questo assistente ti permette di creare metalink da zero o li basa su metalink esistenti. Molti campi sono facoltativi o raccomandati, quindi specifica se desideri. Devi indicare almeno la posizione dove salvare, un file e un'URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
it: Salva metalink creati in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
it: Crea nuovo metalink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
it: Carica metalink esistenti:

en: Create a Metalink
it: Crea un metalink

en: Add at least one file.
it: Aggiungi almeno un file.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
it: Devi impostare i mirror per gli elementi con un'icona.

en: General optional information for the metalink.
it: Informazioni facoltative generali per il metalink.

en: Unable to load: %1
it: Impossibile caricare: %1

en: Metalink Version 4.0 file
it: File Metalink versione 4.0

en: Metalink Version 3.0 file
it: File Metalink versione 3.0

en: Metalink file (*.metalink *.meta4)
it: File Metalink (*.metalink *.meta4)

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
it: File metalink versione 4.0 (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
it: File metalink versione 3.0 (*.metalink)

en: Define the saving location.
it: Definisci la posizione dove salvare.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
it: File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
it: Numero di connessioni:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
it: Inserisci URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
it: Priorità:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
it: Facoltativo: priorità del mirror, 1 minimo 999999 massimo.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
it: non specificato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
it: Indirizzo:

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
it: Priorità

[ctx: Number of parallel connections to the mirror]
en: Connections
it: Connessioni

[ctx: Location = country]
en: Location
it: Indirizzo

en: Add mirror
it: Aggiungi mirror

en: Modify the used mirrors
it: Modifica i mirror usati

en: Select at least one source url.
it: Seleziona almeno un URL sorgente.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
it: Sono stati marcati i file che già esistono nella cartella corrente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
it: Destinazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
it: Gruppo di trasferimento:

en: Rename File
it: Rinomina file

en: Rename %1 to:
it: Rinomina %1 in:

en: &Rename
it: &Rinomina

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
it: Firma di %1.

en: This option is not supported for the current transfer.
it: Questa opzione non è supportata per il trasferimento corrente.

en: Load Signature File
it: Carica file della firma

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
it: Separata firma ASCII OpenPGP (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
it: Separata firma binaria OpenPGP (*.sig)

en: You need to define a signature.
it: Devi definire una firma.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
it: Nessuna impronta può essere trovata, controlla se la firma è corretta o verifica lo scaricamento.

[ctx: trust level]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: trust level]
en: Undefined
it: Non definito

[ctx: trust level]
en: Never
it: Mai

[ctx: trust level]
en: Marginal
it: Marginale

[ctx: trust level]
en: Full
it: Completo

[ctx: trust level]
en: Ultimate
it: Finale

en: The key has been revoked.
it: La chiave è stata revocata.

en: The key is disabled.
it: La chiave è disabilitata.

en: The key is invalid.
it: La chiave non è valida.

en: The key is expired.
it: La chiave è scaduta.

en: The key is not to be trusted.
it: La chiave non è fidata.

en: The key is to be trusted marginally.
it: La chiave è fidata marginalmente.

en: Trust level of the key is unclear.
it: Il livello di fiducia della chiave non è chiaro.

en: Unlimited
it: Senza limite

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
it: Verificata

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
it: Non riuscito

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
it: Attenzione: verifica non riuscita. Hai indicato la firma errata, o i dati sono stati modificati.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
it: Verifica non possibile. Controlla i dati indicati, se gpg-agent è in esecuzione, o se disponi di una connessione a Internet (per recuperare le chiavi).

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
it: Funzionalità non supportata, visto che KGet non è stato compilato con il supporto QPGME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
it: Ha una firma PGP binaria.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
it: Firma PGP ASCII:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
it: Carica firma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
it: Verifica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
it: Chiave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
it: Emittente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
it: Posta elettronica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
it: Commento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
it: Creazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
it: Scadenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
it: Fiducia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
it: Impronta:

en: Average speed: %1/s
it: Velocità media: %1/s

en: %1 of %2
it: %1 di %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
it: Origine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
it: Stato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
it: Tempo restante:

en: Transfer Settings for %1
it: Impostazioni di trasferimento per %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
it: Cambiando la destinazione non ha funzionato, la destinazione resterà inalterata.

en: Destination unmodified
it: Destinazione non modificata

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
it: Impostazioni di trasferimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
it: Des&tinazione per lo scaricamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
it: Limite d'&invio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: Download &limit:
it: &Limite di scaricamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Ma&ximum share ratio:
it: Livello ma&ssimo di condivisione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
it: Modifica i mirror usati per lo scaricamento.

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
it: Mirror

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
it: Verifica

en: Select columns
it: Seleziona colonne

en: Transfer Details
it: Dettagli di trasferimento

en: Download Manager
it: Gestore scaricamenti

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
it: Tipo hash:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
it: Indica una chiave hash

en: Add checksum
it: Aggiungi codice di controllo

en: Transfer Verification for %1
it: Verifica di trasferimento per %1

en: %1 was successfully verified.
it: %1 è stata verificata con successo.

en: Verification successful
it: Verifica riuscita con successo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
it: Verifica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
it: Verifica gli scaricamenti terminati con il codice di controllo selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
it: &Verifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
it: Chiudi
