kget - en to ja translation catalogue (558 entries)

en: Regular expression
ja: 正規表現

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
ja: システムトレイアイコンを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
ja: すべてのダウンロード完了後に次のアクションを実行する:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
ja: KGet を終了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
ja: 起動時:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
ja: ダウンロードの状態を復元

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
ja: すべてのダウンロードを開始

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
ja: すべてのダウンロードを停止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
ja: 履歴バックエンド:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
ja: KDE 全体の進捗追跡を有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
ja: 一つ一つのダウンロードを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
ja: 全体の進捗率を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
ja: 自動で名前を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
ja: 上書き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
ja: アニメーションを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
ja: グループのデフォルトのフォルダを提案として使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
ja: 名前変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
ja: アイコンを選択...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
ja: Konqueror のダウンロードマネージャとして使う

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
ja: 速度制限

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalDownloadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalUploadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_TransferSpeedLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: prop
en:  KiB/s
ja:  KiB/秒

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
ja: 転送ごと:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
ja: 再試行の回数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
ja: 再試行するまでの時間:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
ja:  秒

en: Could not open KWallet
ja: KWallet を開けません

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
ja: ウェブインターフェースを有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
ja: ユーザ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ja: パスワード:

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
ja: 履歴ビューのカラムの幅

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Xml
ja: XML

en: Turn Off Computer
ja: コンピュータを停止

en: Hibernate Computer
ja: コンピュータをハイバネート

en: Suspend Computer
ja: コンピュータをサスペンド

en: Appearance
ja: 外観

en: Change appearance settings
ja: 外観の設定を変更

en: Groups
ja: グループ

en: Manage the groups
ja: グループの管理

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
ja: ネットワーク

en: Network and Downloads
ja: ネットワークとダウンロード

en: Web Interface
ja: ウェブインターフェース

en: Control KGet over a Network or the Internet
ja: KGet をネットワーク/インターネットを介して制御します

en: Verification
ja: 検証

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
ja: 統合

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Transfer Plugins
ja: 転送プラグイン

en: New Group
ja: 新しいグループ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
ja: チェックサムの自動検証

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
ja: 使用するチェックサム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
ja: 弱い (速い)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
ja: 強い (推奨)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
ja: 最強 (遅い)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
ja: 署名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
ja: 自動検証

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
ja: 欠けている鍵を自動的にダウンロードする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
ja: 鍵サーバ:

en: Error
ja: エラー

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
ja: %1 は間違ったファイルサイズを報告したため削除しました。

[ctx: file in a filesystem]
en: File
ja: ファイル

[ctx: status of the download]
en: Status
ja: 状態

[ctx: size of the download]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
ja: チェックサム

[ctx: signature of a file]
en: Signature
ja: 署名

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
ja: 鍵をダウンロードするためのサーバが設定されていないため、ダウンロードを中止しました。

en: No key server
ja: 鍵サーバがありません

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
ja: 有用な鍵サーバが見つからなかったため、鍵はダウンロードされていません。設定で他のサーバを追加するか、KGet を再起動してやり直してみてください。

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
ja: 本当にグループ “%1” を削除しますか？

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
ja: 本当に以下のグループを削除しますか？

en: Remove groups
ja: グループを削除

en: Download added
ja: ダウンロードに追加

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
ja: <p>以下の転送がダウンロード一覧に追加されました:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
ja: <p>以下の転送がダウンロード一覧に追加されました:</p>

en: My Downloads
ja: マイダウンロード

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。
    上書きしますか？

en: Overwrite existing file?
ja: 既存のファイルを上書きしますか？

en: Unable to save to: %1
ja: 次に保存できません: %1

en: Protocol unsupported
ja: サポートされていないプロトコル

en: New Download
ja: 新しいダウンロード

en: Enter URL:
ja: URL を入力:

en: Malformed URL:
    %1
ja: 不正な形式の URL:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
ja: 不正な形式の URL、プロトコルがありません:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
ja: 次の場所からのダウンロードは既に完了しています: 
    
    %1
    
    もう一度ダウンロードしますか？

en: Download it again?
ja: もう一度ダウンロードしますか？

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
ja: 次の場所からのダウンロードは進行中です: 
    
    %1
    
    削除してダウンロードし直しますか？

en: Delete it and download again?
ja: 削除してダウンロードし直しますか？

en: Directory is not writable
ja: ディレクトリは書き込み不可です

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
ja: このファイルは他の場所から既にダウンロード済みです。
    
    ダウンロードして以前のファイルを削除しますか？

en: File already downloaded. Download anyway?
ja: ファイルは既にダウンロード済みです。それでもダウンロードしますか？

en: You are already downloading the same file
ja: 同じファイルを既にダウンロード中です

en: File already exists
ja: ファイルは既に存在します

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
ja: ‘%1’
    はディレクトリなので
    削除できませんでした。

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
ja: ‘%1’
    はローカルファイルではないので
    削除できませんでした。

en: Download completed
ja: ダウンロード完了

en: Download started
ja: ダウンロード開始

en: Resolve
ja: 解決

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
ja: すべてのダウンロードが完了したので KGet を終了します。

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
ja: すべてのダウンロードが完了したのでコンピュータを停止します。

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
ja: すべてのダウンロードが完了したのでコンピュータをハイバネートします。

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
ja: ハイバネート

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
ja: すべてのダウンロードが完了したのでコンピュータをサスペンドします。

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
ja: サスペンド

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
ja: 中止

en: Downloads completed
ja: ダウンロード完了

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
ja[0]: KGet - %1 個のファイルをダウンロード中

en: KGet Transfer
ja: KGet 転送

en: Error trying to get %1
ja: %1 の取得でエラー

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
ja: 署名を検証するための鍵がありません。ダウンロードしますか？

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
ja: %1 のための署名を検証できませんでした。転送の設定で詳細を確認してください。

en: Signature not verified
ja: 署名は検証されていません

en: Downloading....
ja: ダウンロード中...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
ja: 遅延

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
ja: 一時停止

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
ja: 完了

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
ja: 保存先を変更

en: 1 Item | %1 Items
ja[0]: %1 アイテム

en: %1/s
ja: %1/秒

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
ja: 開始

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
ja: 停止

en: Stalled
ja: ストール

[ctx: name of download]
en: Name
ja: 名前

[ctx: status of download]
en: Status
ja: 状態

[ctx: size of download]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: progress of download]
en: Progress
ja: 進捗

[ctx: speed of download]
en: Speed
ja: 速度

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
ja: 残り時間

en: Download directory is not writeable.
ja: ダウンロードディレクトリは書き込み不可です。

en: No download destination specified.
ja: ダウンロードの保存先が指定されていません。

en: Invalid download destination specified.
ja: 無効なダウンロードの保存先。

en: Download destination is not writeable.
ja: ダウンロードの保存先は書き込み不可です。

en: No URL specified.
ja: URL が指定されていません。

en: Malformed URL.
ja: URL の形式が不正です。

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
ja: ハッシュ

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
ja: 検証済み

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
ja: メンテナ、中心的開発者、Torrent プラグインの作者

en: Core Developer
ja: コア開発者

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
ja: コア開発者、マルチスレッドプラグインの作者

en: Developer
ja: 開発者

en: Former Developer
ja: 以前の開発者

en: BTCore (KTorrent) Developer
ja: BTCore (KTorrent) の開発者

en: Design of Web Interface
ja: ウェブインターフェースのデザイン

en: Start KGet with drop target
ja: KGet をドロップターゲットで起動

en: Start KGet with hidden main window
ja: メインウィンドウを開かずに KGet を起動

en: Start KGet without drop target animation
ja: KGet をドロップターゲットなしで起動

en: Execute Unit Testing
ja: ユニットテストを実行

en: URL(s) to download
ja: ダウンロードする URL (複数可)

en: &New Download...
ja: 新しいダウンロード(&N)...

en: &Import Transfers...
ja: 転送をインポート(&I)...

en: &Export Transfers List...
ja: 転送リストをエクスポート(&E)...

en: Top Priority
ja: 最優先

en: Increase Priority
ja: 優先度を上げる

en: Decrease Priority
ja: 優先度を下げる

en: Set Icon...
ja: アイコンを設定...

en: Auto-Paste Mode
ja: 自動貼り付けモード

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
ja: 「自動貼り付け」ボタンは自動貼り付けモードのオン/オフを切り替えます。オンにすると、定期的にクリップボードを検査し、URL があれば自動的に貼り付けます。

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
ja: KGet を Konqueror のダウンロードマネージャとして使う

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
ja: 選択したものを削除

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
ja: 完了したものをすべて削除

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
ja: 選択したものを再ダウンロード

en: Stop Selected
ja: 選択したものを停止

en: Open Destination
ja: 保存先を開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Copy URL to Clipboard
ja: URL をクリップボードにコピー

en: &Transfer History
ja: 転送履歴(&T)

en: &Group Settings
ja: グループ設定(&G)

en: &Transfer Settings
ja: 転送設定(&T)

en: Import &Links...
ja: リンクをインポート(&L)...

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
ja: 今回初めて KGet を起動しました。
    KGet を Konqueror のダウンロードマネージャとして使いますか？

en: Konqueror Integration
ja: Konqueror への統合

en: Enable
ja: 使う

en: Do Not Enable
ja: 使わない

en: All Openable Files
ja: 開くことのできるすべてのファイル

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
ja: 実行中の転送があります。
    本当に KGet を閉じますか？

en: Confirm Quit
ja: 終了の確認

en: KGet Transfer List
ja: KGet 転送リスト

en: Enter Group Name
ja: グループ名を入力

en: Group name:
ja: グループ名:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
ja[0]: 本当に選択した転送を削除しますか？

en: Confirm transfer delete
ja: 転送の削除を確認

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
ja: KGet の Konqueror への統合を一時的に無効にしました。恒久的に無効にする場合は、「設定|詳細」で「Konqueror のダウンロードマネージャとして使う」オプションを無効にしてください。

en: The dropped file is a KGet Transfer List
ja: ドロップされたファイルは KGet の転送リストです

en: &Download
ja: ダウンロード(&D)

en: &Load transfer list
ja: 転送リストを読み込み(&L)

en: Advanced Details for %1
ja: %1 の上級者向け詳細

en: Files
ja: ファイル

en: Trackers
ja: トラッカー

en: Webseeds
ja: ウェブシード

en: Chunk
ja: ピース

en: Progress
ja: 進捗

en: Peer
ja: ピア

en: Down Speed
ja: 下り速度

en: Number of the chunk
ja: ピースの番号

en: Download progress of the chunk
ja: ピースのダウンロードの進捗

en: Which peer we are downloading it from
ja: ピースをどのピアからダウンロードしているか

en: Download speed of the chunk
ja: ピースのダウンロード速度

en: Which files the chunk is located in
ja: ピースがどのファイルにあるか

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ja: ピース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
ja: 合計:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ja: ダウンロード中:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ja: ダウンロード済み:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ja: 対象外:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ja: 残り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: Open file]
en: Open
ja: 開く

en: Download first
ja: 最初にダウンロード

en: Download normally
ja: 普通にダウンロード

en: Download last
ja: 最後にダウンロード

en: Do Not Download
ja: ダウンロードしない

en: Delete File(s)
ja: ファイルを削除

en: Move File
ja: ファイルを移動

en: Collapse Folder Tree
ja: フォルダツリーをたたむ

en: Expand Folder Tree
ja: フォルダツリーを展開

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ja[0]: これらのファイルのすべてのデータを失うことになります。本当によろしいですか？

en: Priority
ja: 優先度

en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ja: % 完了

[ctx: Download first]
en: First
ja: 最初に

[ctx: Download last]
en: Last
ja: 最後に

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
ja: 普通に

[ctx: Preview available]
en: Available
ja: 利用可能

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ja: 保留

[ctx: No preview available]
en: No
ja: なし

en: %1 %
ja: %1%

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
ja: 普通に

[ctx: preview available]
en: Available
ja: 利用可能

en: Kick Peer
ja: ピアを切断

en: Ban Peer
ja: ピアを禁止

[ctx: Choked]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not choked]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not snubbed]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Interested]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not Interested]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Interesting]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Not Interesting]
en: No
ja: いいえ

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Client
ja: クライアント

en: Up Speed
ja: 上り速度

en: Availability
ja: 利用可能

en: Score
ja: スコア

en: Upload Slot
ja: アップロードスロット

en: Requests
ja: 要求

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: IP address of the peer
ja: ピアの IP アドレス

en: Which client the peer is using
ja: ピアが使用しているクライアント

en: Download speed
ja: ダウンロード速度

en: Upload speed
ja: アップロード速度

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
ja: ピアが 2 分間こちらに何もデータを送信してこなかった場合、Snubbed (スナッブ) としてマークされます。

en: How much of the torrent's data the peer has
ja: ピアが持っているこの torrent のデータ

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ja: ピアが DHT を有効にしているかどうか

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
ja: ピアのスコア。KTorrent はこの情報に基づいて誰にアップロードするかを決定します。

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ja: アップロードスロットを持っているピアだけが、こちらのデータを取得します

en: The number of download and upload requests
ja: ダウンロード/アップロード要求の数

en: How much data we have downloaded from this peer
ja: このピアからダウンロードしたデータ

en: How much data we have uploaded to this peer
ja: このピアにアップロードしたデータ

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ja: こちらが持っているデータをピアが必要としているかどうか

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ja: ピアが持っているデータをこちらが必要としているかどうか

en: File
ja: ファイル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
ja: サイズ

en: Url
ja: URL

en: Status
ja: 状態

en: Seeders
ja: シーダー

en: Leechers
ja: リーチャー

en: Times Downloaded
ja: ダウンロード回数

en: Next Update
ja: 次の更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
ja: トラッカーを追加

en: Enter the URL of the tracker:
ja: トラッカーの URL を入力:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ja: %1 という名前のトラッカーは既に存在します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ja: トラッカーを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
ja: トラッカーを変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
ja: トラッカーを更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ja: 標準設定に戻す

en: Speed
ja: 速度

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ja: ウェブシード “%1” を追加できません。既にウェブシードの一覧にあります。

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ja: ウェブシード “%1” は torrent の一部なので削除できません。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
ja: <html><p>この torrent に追加するウェブシードです。</p><p>【注意】 サポートされているのは HTTP のウェブシードのみです。</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ja: ウェブシードを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ja: ウェブシードを削除

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
ja: 統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
ja: シーダー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
ja: ダウンロード速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
ja: リーチャー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
ja: アップロード速度:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
ja: 残り:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
ja: すべて:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
ja: ソースファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
ja: 保存先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
ja: 転送ごとのアップロード制限:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
ja: 無制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
ja: 転送ごとのダウンロード制限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
ja: UTP プロトコルを有効にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
ja: フォルダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
ja: デフォルトの torrent フォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
ja: ディスク領域を事前に割り当てる

en: Downloading Torrent File....
ja: torrent ファイルをダウンロード中...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
ja: ダウンロード中...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
ja: 非公開 torrent にトラッカーを追加することはできません。

en: Torrent file does not exist
ja: Torrent ファイルが存在しません

en: Analyzing torrent....
ja: torrent を分析中...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
ja: シード中...

en: &Advanced Details
ja: 上級者向け詳細(&A)

en: &Scan Files
ja: ファイルをスキャン(&S)

en: Error scanning data: %1
ja: データのスキャン中にエラー: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
ja: この torrent のデータをスキャン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
ja: 見つかったピースの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
ja: 失敗したピースの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
ja: 未ダウンロードのピースの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
ja: ダウンロード済みのピースの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Append
ja: 末尾に追加

en: Replace file
ja: ファイル名を置換

en: Replace file-ending
ja: ファイル名の末尾を置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
ja: 変更文字列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
ja: モード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
ja: チェックサムのタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
ja: 結果:

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: %1 would become %2
ja: %1 は %2 になります

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
ja: 変更文字列

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
ja: 変更モード

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
ja: チェックサムのタイプ

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
ja: 利用可能な検索エンジンのリスト

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
ja: 利用可能な検索エンジンの URL のリスト

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
ja: 接続中...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
ja: ダウンロード (%1) を検証できませんでした。修復しますか？

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
ja: ダウンロード (%1) を検証できませんでした。ダウンロードし直しますか？

en: Verification failed.
ja: 検証に失敗しました。

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
ja: ダウンロードを検証できませんでした。修復しますか？(修復できない場合はダウンロードを再開します)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
ja: 同時にダウンロードするファイルの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
ja: ファイルごとのミラーの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
ja: URL ごとの接続の数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
ja: ダウンロードするファイルを選択します。

en: File Selection
ja: ファイルの選択

en: Downloading Metalink File....
ja: メタリンクファイルをダウンロード中...

en: Download failed, no working URLs were found.
ja: ダウンロードに失敗しました。機能する URL が見つかりませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
ja: エンジン名:

en: Insert Engine
ja: エンジンを挿入

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
ja: 検索エンジン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
ja: エンジン名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
ja: 新しいエンジン...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
ja: 削除

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
ja: 実行中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
ja: 検索エンジンを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
ja: 検証のための情報を探す

en: Delete Group | Delete Groups
ja[0]: グループを削除

en: Rename Group... | Rename Groups...
ja[0]: グループ名を変更...

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
ja: 位置を固定

en: Show Main Window
ja: メインウィンドウを表示

en: Hide Main Window
ja: メインウィンドウを隠す

en: Drop Target
ja: ドロップターゲット

en: You can drag download links into the drop target.
ja: ドロップターゲットにダウンロードリンクをドラッグできます。

[ctx: %1 filename, %2 total size, %3 status]
en: %1(%2) %3
ja: %1 (%2) %3

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
ja: %1 (%2% %3/%4) 速度: %5/秒

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size, %5 status]
en: %1(%2% %3/%4) %5
ja: %1 (%2% %3/%4) %5

en: Ready
ja: 準備完了

en: Group Settings for %1
ja: %1 のグループ設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
ja: グループ設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
ja: 正規表現に一致するすべての転送をこのグループに移動します

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
ja: 未設定

en: Transfer History
ja: 転送履歴

en: &Open File
ja: ファイルを開く(&O)

[ctx: The transfer is running]
en: Running
ja: 実行中

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
ja: 停止

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
ja: 完了

en: Source File
ja: ソースファイル

en: Destination
ja: 保存先

en: Time
ja: 時間

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Less than 1MiB
ja: 1 Mib 未満

en: Between 1MiB-10MiB
ja: 1 MiB ~ 10 MiB

en: Between 10MiB-100MiB
ja: 10 MiB ~ 100 MiB

en: Between 100MiB-1GiB
ja: 100 MiB ~ 1 GiB

en: More than 1GiB
ja: 1 GiB を超える

en: Today
ja: 今日

en: Last week
ja: 先週

en: Last month
ja: 先月

en: A long time ago
ja: ずっと前

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
ja: 完了

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
ja: 履歴をクリア

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
ja: 日付

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
ja: ホスト

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
ja: ダウンロード

en: Last Month
ja: 先月

en: Under 10MiB
ja: ~ 10 MiB

en: Between 10MiB and 50MiB
ja: 10 MiB ~ 50 MiB

en: Between 50MiB and 100MiB
ja: 10 MiB ~ 100 MiB

en: More than 100MiB
ja: 100 MiB ~

en: Download again
ja: もう一度ダウンロード

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
ja: 選択した履歴を削除

en: Open file
ja: ファイルを開く

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
ja: ダウンロード(&D)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
ja: リンクをインポート(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
ja: 表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
ja: ウェブコンテンツを表示する(&W)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
ja: フィルタにはワイルドカードが使えます。

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
ja: ここでファイルをフィルタします...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
ja: すべて選択解除(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
ja: 選択反転(&T)

en: Import Links
ja: リンクをインポート

en: Contains
ja: 含む

en: Does Not Contain
ja: 含まない

en: Auxiliary header
ja: 補助ヘッダ

en: File Name
ja: ファイル名

en: Description
ja: 説明

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: Location (URL)
ja: 場所 (URL)

en: Links in: %1 - KGet
ja: %1 内のリンク - KGet

en: &Select All Filtered
ja: フィルタ結果をすべて選択(&S)

en: D&eselect All Filtered
ja: フィルタ結果をすべて選択解除(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
ja: 識別名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
ja: バージョン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
ja: ロゴ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
ja: ロゴへの URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
ja: ファイルの言語

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
ja: 言語:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
ja: オペレーティングシステム:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
ja: サポートされる OS をコンマで区切って入力

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
ja: 著作権:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
ja: 発行者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
ja: 発行者

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
ja: 発行者の名前

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
ja: 発行者への URL

en: Import dropped files
ja: ドロップされたファイルをインポート

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
ja: 全体の URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
ja: 選択されたタイプのチェックサムを自動的に作成します。これにはしばらく時間がかかるかもしれません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
ja: ドロップされたすべてのファイルがこのサーバの同じディレクトリにあれば、ここに URL を入力します。ドロップされた各ファイルの URL は、ここに入力された部分とファイル名になります。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
ja: チェックサムのタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
ja: チェックサムを作成:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
ja: 任意

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
ja: 任意のデータ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
ja: 選択したすべてのファイルに共通する情報を入力します。

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Enter a filename.
ja: ファイル名を入力します。

en: The filename exists already, choose a different one.
ja: 同じファイル名が既に存在します。他の名前を付けてください。

en: Enter at least one URL.
ja: 少なくとも URL を 1 つ入力してください。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
ja: 必須

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
ja: ファイル名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
ja: 使用するミラー:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
ja: 推奨

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
ja: ファイルサイズ (バイト単位):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
ja: 検証:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
ja: 任意

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
ja: ローカルファイルを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
ja: ローカルファイルを追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
ja: 一般的な情報:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
ja: ここでメタリンクに関する一般的な情報を入力します (任意)。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
ja: 原点:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
ja: メタリンクへのウェブ URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
ja: ダイナミックは、更新されたメタリンクが「原点」にあることを意味します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
ja: ダイナミック:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
ja: メタリンクの発行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
ja: 日付と時刻:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
ja: タイムゾーン (UTC との差):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
ja: UTC から引く:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
ja: メタリンクの更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
ja: このウィザードでメタリンクを作成します。一から作成することも、既存のものを元にすることもできます。大部分の項目の入力は任意または推奨なので、必要に応じて入力してください。最小限必要なのは、保存先と最低 1 つのファイルと 1 つの URL です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
ja: 作成されたメタリンクの保存先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
ja: 新しいメタリンクを作成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
ja: 既存のメタリンクを読み込み:

en: Create a Metalink
ja: メタリンクを作成

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
ja: アイコンの付いたエントリにミラーを設定する必要があります。

en: General optional information for the metalink.
ja: メタリンクの一般的な情報 (任意)

en: Unable to load: %1
ja: 読み込めません: %1

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
ja: Metalink バージョン 4.0 ファイル (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
ja: Metalink バージョン 3.0 ファイル (*.metalink)

en: Define the saving location.
ja: 保存場所を定義します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
ja: ミラー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
ja: 接続数:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
ja: URL を入力

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
ja: 優先度:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
ja: ミラーの優先度を指定します (任意)。1 が最低、100 が最高です。

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
ja: 指定なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
ja: 場所:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
ja: ミラー

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
ja: 優先度

[ctx: Location = country]
en: Location
ja: 場所 (国)

en: Add mirror
ja: ミラーを追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
ja: 保存先:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
ja: 転送グループ:

en: Rename File
ja: ファイル名を変更

en: Rename %1 to:
ja: ‘%1’ の新しい名前:

en: &Rename
ja: 名前変更(&R)

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
ja: %1 の署名

en: This option is not supported for the current transfer.
ja: このオプションは現在の転送には使えません。

en: You need to define a signature.
ja: 署名を定義する必要があります。

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
ja: フィンガープリントを見つけることができませんでした。署名が正しいことを確認するか、ダウンロードを検証してください。

[ctx: trust level]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: trust level]
en: Undefined
ja: 未定義

[ctx: trust level]
en: Never
ja: 信頼しない

[ctx: trust level]
en: Marginal
ja: ある程度信頼

[ctx: trust level]
en: Full
ja: 完全に信頼

[ctx: trust level]
en: Ultimate
ja: 絶対的に信頼

en: The key has been revoked.
ja: 鍵は破棄されました。

en: The key is disabled.
ja: 鍵は無効になっています。

en: The key is invalid.
ja: 鍵は不正です。

en: The key is expired.
ja: 鍵は失効しています。

en: The key is not to be trusted.
ja: 鍵は信頼できません。

en: The key is to be trusted marginally.
ja: 鍵はある程度信頼できます。

en: Trust level of the key is unclear.
ja: 鍵の信頼度は不明です。

en: Unlimited
ja: 無制限

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
ja: 検証済み

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
ja: 失敗

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
ja: 警告: 検証に失敗しました。間違った署名を入力したか、データが変更されました。

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
ja: 検証できません。入力したデータに間違いがないか、gpg-agent が起動しているか、インターネットに接続しているか (鍵を取得するために必要) 確認してください。

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
ja: KGet が QPGME のサポートなしでコンパイルされているため、この機能は使えません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
ja: 検証

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
ja: 鍵

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
ja: 発行者:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
ja: メールアドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
ja: コメント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
ja: 作成:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
ja: 有効期限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
ja: 信頼度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: Average speed: %1/s
ja: 平均速度: %1/秒

en: %1 of %2
ja: %1 / %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
ja: 状態:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
ja: 残り時間:

en: Transfer Settings for %1
ja: %1 の転送設定

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
ja: 保存先の変更に失敗したため、保存先は元のままです。

en: Destination unmodified
ja: 保存先は変更されていません

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
ja: 転送設定

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
ja: ダウンロードに使うミラーを変更します。

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
ja: ミラー

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
ja: 検証

en: Select columns
ja: カラムを選択

en: Transfer Details
ja: 転送の詳細

en: Download Manager
ja: ダウンロードマネージャ

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
ja: ハッシュのタイプ:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
ja: ハッシュ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
ja: ハッシュキーを入力

en: Add checksum
ja: チェックサムを追加

en: Transfer Verification for %1
ja: %1 の転送の検証

en: %1 was successfully verified.
ja: %1 を検証しました。

en: Verification successful
ja: 検証成功

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
ja: 検証中:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
ja: 選択されたチェックサムを用いて完了したダウンロードを検証します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
ja: 検証(&V)
