kget - en to nl translation catalogue (677 entries)

en: Pattern
nl: Patroon

en: Syntax
nl: Syntaxis

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticDeletionEnabled)
en: Automatically delete all transfer history older than:
nl: Automatisch alle geschiedenis over overdrachten verwijderen ouder dan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
nl: Systeemvakpictogram inschakelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
nl: Voer de actie uit als alle downloads zijn voltooid:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
nl: KGet afsluiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
nl: Bij opstarten:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
nl: Download-status herstellen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
nl: Start alle downloads

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
nl: Stop alle downloads

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
nl: Geschiedenis van de backend:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
nl: KDE's globale voortgangsindicator activeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
nl: Elke losse download tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
nl: Totale voortgang tonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
nl: Bestaande bestanden/overdrachten behandelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
nl: Altijd vragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
nl: Automatisch hernoemen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
nl: Overschrijven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
nl: Laten-vallen-doel gebruiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
nl: Animaties inschakelen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
nl: Gebruik de standaard mappen voor groepen als suggestie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
nl: Vraag om de bestemming als er geen standaard mappen zijn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
nl: Hernoemen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
nl: Pictogram selecteren...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
nl: Als downloadbeheerder voor Konqueror gebruiken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
nl: Klembord volgen voor bestanden om te downloaden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
nl: Gevoelig voor hoofd- kleine letter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
nl: Pr&ioriteit vergroten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
nl: Pri&oriteit verkleinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
nl: Maximum aantal downloads per groep:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
nl: Geen limiet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
nl: Snelheidslimiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
nl: Globale &downloadlimiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
nl: Globale &uploadlimiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
nl: Per overdracht:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
nl: Bij verbroken verbinding opnieuw verbinden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
nl: Aantal pogingen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
nl: Opnieuw proberen na:

en: Could not open KWallet
nl: Kon KWallet niet openen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
nl: Webinterface activeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
nl: Poort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
nl: Gebruiker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
nl: De breedte van de kolommen in het geschiedenisbeeld

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Turn Off Computer
nl: De computer uitschakelen

en: Hibernate Computer
nl: De computer in slaapstand zetten

en: Suspend Computer
nl: De computer in slaapstand zetten

en: Day(s)
nl: Dag(en)

en: Hour(s)
nl: U(u)r(en)

en: Minute(s)
nl: Minu(u)t(en)

en: Second(s)
nl: Second(en)

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Change appearance settings
nl: Instellingen voor uiterlijk wijzigen

en: Groups
nl: Groepen

en: Manage the groups
nl: De groepen beheren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
nl: Netwerk

en: Network and Downloads
nl: Netwerk en downloads

en: Web Interface
nl: Webinterface

en: Control KGet over a Network or the Internet
nl: KGet besturen over een netwerk of internet

en: Verification
nl: Verificatie

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
nl: Integratie

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Options
nl: Uitgebreide opties

en: Transfer Plugins
nl: Overdrachtplugins

en: New Group
nl: Nieuwe groep

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
nl: Automatische verificatie van controlesom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
nl: Gebruikte controlesom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
nl: Zwak (het snelst)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
nl: Sterk (aanbevolen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
nl: Het sterkst (het langzaamst)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
nl: Ondertekening

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
nl: Automatische verificatie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
nl: Automatisch downloaden van ontbrekende sleutels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
nl: Sleutelservers:

en: Error
nl: Fout

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
nl: Bestandsgrootte is groter dan de maximum bestandsgrootte die wordt ondersteund door VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
nl: %1 verwijderd omdat het een verkeerde bestandsgrootte rapporteerde.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
nl: Bestand

[ctx: size of the download]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
nl: Controlesom

[ctx: signature of a file]
en: Signature
nl: Ondertekening

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
nl: Er is geen server gespecificeerd voor het downloaden van sleutels. Downloaden afgebroken.

en: No key server
nl: Geen sleutelserver

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
nl: Geen bruikbare sleutelserver gevonden, sleutel kon niet worden gedownload. Voeg meer servers toe of herstart KGet en download opnieuw.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
nl: Wilt u de groep genaamd %1 verwijderen?

en: Remove Group
nl: Groep verwijderen

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
nl: Wilt u echt de volgende groepen verwijderen?

en: Remove groups
nl: Groepen verwijderen

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
nl: <p>De volgende overdracht is toegevoegd aan de lijst met downloads:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
nl: Download toegevoegd

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
nl: <p>De volgende overdracht is toegevoegd aan de lijst met downloads:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
nl: <p>De volgende overdrachten zijn toegevoegd aan de lijst met downloads:</p>

en: My Downloads
nl: Mijn downloads

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
nl: Bestand %1 bestaat reeds.
    Wilt u het vervangen?

en: Overwrite existing file?
nl: Bestaand bestand overschrijven?

en: Unable to save to: %1
nl: Kon niet opslaan naar: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
nl[0]: <p>De volgende URL kan niet worden gedownload, zijn protocol wordt niet door KGet ondersteund:</p>
nl[1]: <p>De volgende URL's kunnen niet worden gedownload, hun protocollen worden niet door KGet ondersteund:</p>

en: Protocol unsupported
nl: Protocol niet ondersteund

en: New Download
nl: Nieuwe download

en: Enter URL:
nl: URL-adres invoeren:

[ctx: @title:window]
en: Choose Directory
nl: Kies een map

[ctx: @title:window]
en: Save As
nl: Opslaan als

en: Malformed URL:
    %1
nl: Verkeerd gevormd URL-adres:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
nl: Verkeerd gevormd URL-adres, protocol ontbreekt:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
nl: U hebt al een download voltooid vanaf de locatie: 
    
    %1
    
    Dit opnieuw downloaden?

en: Download it again?
nl: Opnieuw downloaden?

[ctx: @action:button]
en: Download Again
nl: Opnieuw downloaden

[ctx: @action:button]
en: Skip
nl: Overslaan

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
nl: Er is een download bezig vanaf de locatie: 
    
    %1
    
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

en: Delete it and download again?
nl: Verwijder het opnieuw downloaden?

en: Directory is not writable
nl: Map is niet schrijfbaar

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
nl: U hebt dat bestand al vanaf een andere locatie gedownload.
    
    Downloaden en de vorige verwijderen?

en: File already downloaded. Download anyway?
nl: Bestand is al gedownload. Toch downloaden?

en: You are already downloading the same file
nl: U bent hetzelfde bestand al aan het downloaden

en: File already exists
nl: Bestand bestaat al

en: Internet connection established, resuming transfers.
nl: Internet verbinding is opgezet, overdrachten worden voortgezet.

en: No internet connection, stopping transfers.
nl: Geen internet verbinding, overdrachten worden gestopt.

en: Plugin loader could not load the plugin %1: %2.
nl: De lader van plug-ins kon de plug-in %1 niet laden: %2.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
nl: %1
    wordt niet verwijderd
    omdat het een map is.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
nl: %1
    wordt niet verwijderd
    omdat het geen lokaal bestand is.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
nl: <p>Het volgende bestand is gereed met downloaden:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
nl: Download voltooid

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
nl: <p>De volgende overdracht is opgestrart:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
nl: Download gestart

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
nl: <p>Er was een fout bij de volgende overdracht:</p><p style="font-size: small;">\%1</p><p>De foutboodschap is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

[ctx: @action:button]
en: Resolve
nl: Oplossen

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
nl: KGet zal nu worden afgesloten omdat alle downloads zijn voltooid.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
nl: De computer zal nu worden afgesloten omdat alle downloads zijn voltooid.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
nl: Afsluiten

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
nl: De computer zal nu in slaapstand naar schijf gaan omdat alle downloads zijn voltooid.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
nl: In slaapstand

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
nl: De computer zal nu in slaapstand naar RAM gaan omdat alle downloads zijn voltooid.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
nl: In slaapstand gaan

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
nl: Afbreken

en: <p>All transfers have been finished.</p>
nl: <p>Alle overdrachten zijn gereed.</p>

en: Downloads completed
nl: Voltooide downloads

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
nl[0]: KGET downloadt %1 bestand
nl[1]: KGET downloadt %1 bestanden

en: KGet Transfer
nl: KGet-overdracht

en: Error trying to get %1
nl: Fout bij het ophalen van %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
nl: De sleutel voor het verifiëren van de ondertekening ontbreekt, wilt u het downloaden?

[ctx: @action:button]
en: Download
nl: Downloaden

[ctx: @action:button]
en: Continue Without
nl: Doorgaan zonder

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
nl: De ondertekening voor %1 kon niet worden geverifieerd. Zie de overdrachtinstellingen voor meer informatie.

en: Signature not verified
nl: Ondertekening niet geverifieerd

en: Downloading....
nl: Downloaden....

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
nl: Uitgesteld

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
nl: Gestopt

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
nl: Afgebroken

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
nl: Beëindigd

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
nl: Bestemming wijzigen

en: 1 Item | %1 Items
nl[0]: 1 item
nl[1]: %1 items

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
nl: Starten

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: not available]
en: n/a
nl: n/b

en: Stalled
nl: Onderbroken

[ctx: name of download]
en: Name
nl: Naam

[ctx: size of download]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: progress of download]
en: Progress
nl: Voortgang

[ctx: speed of download]
en: Speed
nl: Snelheid

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
nl: Resterende tijd

en: Question
nl: Vraag

en: Appl&y to all
nl: Op &alles toepassen

en: No download directory specified.
nl: Geen map voor downloaden gespecificeerd.

en: Invalid download directory specified.
nl: Ongeldige map voor downloaden gespecificeerd.

en: Download directory is not writeable.
nl: Map voor downloaden is niet schrijfbaar.

en: No download destination specified.
nl: Geen downloadbestemming gespecificeerd.

en: Invalid download destination specified.
nl: Ongeldige downloadbestemming gespecificeerd.

en: Download destination is not writeable.
nl: Downloadbestemming is niet schrijfbaar.

en: No URL specified.
nl: Geen URL gespecificeerd.

en: Malformed URL.
nl: Ongeldig URL-adres.

en: Malformed URL, protocol missing.
nl: Verkeerd gevormd URL-adres, protocol ontbreekt.

en: Malformed URL, host missing.
nl: Verkeerd gevormd URL-adres, host ontbreekt.

en: Invalid download directory specified:
    %1
nl: Ongeldige map voor downloaden gespecificeerd:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
nl: Map voor downloaden is niet schrijfbaar:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
nl: Ongeldige downloadbestemming gespecificeerd:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
nl: Downloadbestemming is niet schrijfbaar:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
nl: Verkeerd gevormd URL-adres, host ontbreekt:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
nl: Bestand bestaat reeds. Overschrijven?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
nl: U hebt dat bestand al vanaf een andere locatie gedownload.
    Downloaden en de vorige verwijderen?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
nl: U bent al bezig dat bestand vanaf een andere locatie te downloaden.
    Downloaden en de vorige verwijderen?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
nl: U hebt al een download voltooid vanaf die locatie. Dit opnieuw downloaden?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
nl: Er is een download bezig vanaf die locatie.
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
nl: Bestand bestaat reeds:
    %1
    Overschrijven?

en: Malformed URLs.
nl: Ongeldige URL's.

en: Malformed URLs, protocol missing.
nl: Verkeerd gevormde URL's, protocol ontbreekt.

en: Malformed URLs, host missing.
nl: Verkeerd gevormd URL's, host ontbreekt.

en: Malformed URLs:
    %1
nl: Verkeerd gevormde URL's:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
nl: Verkeerd gevormde URL's, protocol ontbreekt:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
nl: Verkeerd gevormde URL's, host ontbreekt:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
nl: Bestemmingen zijn niet schrijfbaar:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
nl: Bestanden bestaan reeds. Overschrijven?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
nl: U hebt al downloads voltooid op die bestemmingen. Deze opnieuw downloaden?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
nl: Er zijn downloads bezig naar die bestemmingen.
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
nl: U hebt al downloads vanaf deze locaties voltooid. Deze opnieuw downloaden?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
nl: Er zijn downloads bezig vanaf deze locaties.
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
nl: Bestanden bestaan reeds:
    %1
    Deze overschrijven?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
nl: U hebt al downloads voltooid naar die bestemmingen: 
    
    %1
    
    Deze opnieuw downloaden?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
nl: Er zijn downloads bezig naar deze bestemmingen: 
    
    %1
    
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
nl: U hebt al downloads voltooid vanaf deze locaties: 
    
    %1
    
    Deze opnieuw downloaden?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
nl: Er zijn downloads bezig vanaf deze locaties: 
    
    %1
    
    Deze verwijderen en opnieuw downloaden?

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
nl: Geverifieerd

en: An advanced download manager by KDE
nl: Een geavanceerde downloadbeheerder door KDE

en: (C) 2005 - 2014, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
nl: (C) 2005 - 2014, de ontwikkelaars van KGet
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
nl: Onderhouder, hoofdontwikkelaar, auteur van Torrent-plugin

en: Core Developer
nl: Kernontwikkelaar

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
nl: Kernontwikkelaar, auteur van Multithreaded Plugin

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Mms Plugin Author
nl: Mms Auteur van plugin

en: Former Developer
nl: Voormalig ontwikkelaar

en: BTCore (KTorrent) Developer
nl: Ontwikkelaar van BTCore (KTorrent)

en: Design of Web Interface
nl: Ontwerp van de webinterface

en: Start KGet with drop target
nl: KGet met starten met doel laten vallen

en: Start KGet with hidden main window
nl: KGet met verborgen hoofdvenster starten

en: Start KGet without drop target animation
nl: KGet zonder animatie van doel laten vallen

en: Execute Unit Testing
nl: Eenheidtesten uitvoeren

en: URL(s) to download
nl: Te downloaden URL-adres(sen)

en: &New Download...
nl: &Nieuwe download...

en: &Import Transfers...
nl: Overdrachten &importeren...

en: &Export Transfers List...
nl: Overdrachtlijst &exporteren...

en: &Create a Metalink...
nl: Een metalink &aanmaken...

en: Top Priority
nl: Hoogste prioriteit

en: Least Priority
nl: Laagste prioriteit

en: Increase Priority
nl: Prioriteit vergroten

en: Decrease Priority
nl: Prioriteit verkleinen

[ctx: @action]
en: Delete Group
nl: Groep verwijderen

[ctx: @action]
en: Rename Group...
nl: Groep hernoemen...

en: Set Icon...
nl: Pictogram instellen...

en: Auto-Paste Mode
nl: Automatisch plakken

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
nl: De knop <b>Automatisch plakken</b> schakelt de modus
    automatisch plakken aan en uit.
    
    Indien ingeschakeld zal KGet het klembord periodiek scannen
    op URL-adressen en deze automatisch plakken.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
nl: KGet als downloadbeheerder in Konqueror gebruiken

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
nl: Geselecteerde verwijderen

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
nl: Alle voltooiden verwijderen

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
nl: Geselecteerde verwijderen en bestanden verwijderen

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
nl: Selectie opnieuw downloaden

en: Start All
nl: Alles starten

en: Start Selected
nl: Selectie starten

en: Pause All
nl: Alles pauzeren

en: Stop Selected
nl: Selectie stoppen

en: Start
nl: Starten

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Open Destination
nl: Bestemming openen

en: Open File
nl: Bestand openen

en: Show Details
nl: Details tonen

en: Copy URL to Clipboard
nl: URL-adres kopiëren naar klembord

en: &Transfer History
nl: &Overdrachtsgeschiedenis

en: &Group Settings
nl: &Groepsinstellingen

en: &Transfer Settings
nl: Overdrach&tinstellingen

en: Import &Links...
nl: Koppe&lingen importeren...

en: After downloads finished action
nl: Actie nadat alle downloads zijn voltooid

note: i18n("Choose an action that is executed after all downloads have been finished."));
en: No Action
nl: Geen actie

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
nl: Dit is de eerste keer dat u KGet gebruikt.
    Wilt u KGet als downloadbeheerder voor Konqueror gebruiken?

en: Konqueror Integration
nl: Konqueror-integratie

en: Enable
nl: Activeren

en: Do Not Enable
nl: Niet activeren

[ctx: @title:window]
en: Open File
nl: Bestand openen

en: All Openable Files
nl: Alle bestanden die geopend kunnen worden

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
nl: Sommige overdrachten zijn nog bezig.
    Wilt u KGet toch sluiten?

en: Confirm Quit
nl: Afsluiten bevestigen

[ctx: @title:window]
en: Export Transfers
nl: Overdrachten exporteren

en: KGet Transfer List
nl: KGet overdrachtlijst

en: Text File
nl: Tekstbestand

en: Enter Group Name
nl: Groepsnaam invoeren

en: Group name:
nl: Groepsnaam:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
nl[0]: Wilt u de geselecteerde overdracht verwijderen?
nl[1]: Wilt u de geselecteerde overdrachten verwijderen?

en: Confirm transfer delete
nl: Bevestig het verwijderen van de overdracht

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
nl[0]: Wilt u de geselecteerde overdracht verwijderen, inclusief bestanden?
nl[1]: Wilt u de geselecteerde overdrachten verwijderen, inclusief bestanden?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
nl: KGet is tijdelijk uitgeschakeld als downloadbeheerder voor Konqueror. Als u het programma permanent wilt uitschakelen, ga naar Instellingen->Geavanceerd en deselecteer het keuzevakje voor "Als downloadbeheerder voor Konqueror gebruiken".

en: The dropped file is a KGet Transfer List
nl: Het gesleepte bestand is een KGet-overdrachtslijst

en: &Download
nl: &Downloaden

en: &Load transfer list
nl: Overdrachtslijst &laden

en: Advanced Details for %1
nl: Uitgebreide details voor %1

en: Files
nl: Bestanden

en: Progress
nl: Voortgang

en: Down Speed
nl: Downloadsnelheid

en: Number of the chunk
nl: Nummer van de chunk

en: Download progress of the chunk
nl: Downloadvoortgang van de chunk

en: Which peer we are downloading it from
nl: Van welke peer dit wordt gedownload

en: Download speed of the chunk
nl: Downloadsnelheid van de chunk

en: Which files the chunk is located in
nl: In welke bestanden de chunk zit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
nl: Totaal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
nl: Nu aan het downloaden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
nl: Gedownload:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
nl: Uitgesloten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
nl: Resterend:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
nl: Grootte:

[ctx: Open file]
en: Open
nl: Openen

en: Download first
nl: Als eerste downloaden

en: Download normally
nl: Normaal downloaden

en: Download last
nl: Als laatste downloaden

en: Do Not Download
nl: Niet downloaden

en: Delete File(s)
nl: Bestand(en) verwijderen

en: Move File
nl: Bestand verplaatsen

en: Collapse Folder Tree
nl: Mappenboom invouwen

en: Expand Folder Tree
nl: Uitklappen mappenboom

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
nl[0]: Alle gegevens in dit bestand zullen verloren gaan. Weet u zeker dat u dit wilt doen?
nl[1]: Alle gegevens in deze bestanden zullen verloren gaan. Weet u zeker dat u dit wilt doen?

en: Select a directory to move the data to
nl: Selecteer de map waarnaar u de gegevens wilt verplaatsen

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Preview
nl: Voorbeeld

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
nl: % voltooid

[ctx: Download first]
en: First
nl: Eerste

[ctx: Download last]
en: Last
nl: Laatste

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: Preview available]
en: Available
nl: Beschikbaar

[ctx: Preview pending]
en: Pending
nl: In behandeling

[ctx: No preview available]
en: No
nl: Nee

en: %1 %
nl: %1%

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: preview available]
en: Available
nl: Beschikbaar

en: Kick Peer
nl: Peer verbannen

en: Ban Peer
nl: Peer verbannen

[ctx: Choked]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: Not choked]
en: No
nl: Nee

[ctx: Snubbed]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: Not snubbed]
en: No
nl: Nee

[ctx: Interested]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: Not Interested]
en: No
nl: Nee

[ctx: Interesting]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: Not Interesting]
en: No
nl: Nee

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Up Speed
nl: Uploadsnelheid

en: Choked
nl: Verstikt

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Upload Slot
nl: Uploadslot

en: Requests
nl: Verzoeken

en: Downloaded
nl: Gedownload

en: Uploaded
nl: Geüpload

en: Interested
nl: Geïnteresseerd

en: Interesting
nl: Interessant

en: IP address of the peer
nl: IP-adres van de peer

en: Which client the peer is using
nl: Welke cliënt de peer gebruikt

en: Download speed
nl: Downloadsnelheid

en: Upload speed
nl: Uploadsnelheid

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
nl: Of de peer ons al dan niet heeft verstikt. Bij verstikking stuurt de peer ons geen gegevens.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
nl: 'Snubbed' betekent dat de peer ons geen gegevens heeft gezonden in de laatste 2 minuten

en: How much of the torrent's data the peer has
nl: Hoeveel torrent-gegevens de peer heeft

en: Whether or not the peer has DHT enabled
nl: Of de peer al dan niet DHT heeft ingeschakeld

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
nl: De score van de peer. KTorrent gebruikt dit om te bepalen naar wie te uploaden.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
nl: Alleen peers met een upload-slot krijgen gegevens van ons

en: The number of download and upload requests
nl: Het aantal download- en upload-verzoeken

en: How much data we have downloaded from this peer
nl: Hoeveel gegevens we hebben gedownload van deze peer

en: How much data we have uploaded to this peer
nl: Hoeveel gegevens we hebben geüpload naar deze peer

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
nl: Of de peer geïnteresseerd is in het downloaden van gegevens van ons

en: Whether we are interested in downloading from this peer
nl: Of we geïnteresseerd zijn in downloaden vanaf deze peer

en: File
nl: Bestand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
nl: Grootte

en: Url
nl: URL-adres

en: Times Downloaded
nl: Aantal keer gedownload

en: Next Update
nl: Volgende bijwerking

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
nl: Tracker toevoegen

en: Enter the URL of the tracker:
nl: Voer de URL van de tracker in:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
nl: Er is al een tracker aanwezig met de naam <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
nl: Tracker verwijderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
nl: Tracker wijzigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
nl: Trackers bijwerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
nl: Standaardinstellingen herstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
nl: URL-adres

en: Speed
nl: Snelheid

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
nl: Kan de webseed %1 niet toevoegen, deze maakt al deel uit van de lijst met webseeds.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
nl: Kan de webseed %1 niet verwijderen, deze maakt namelijk deel uit van de torrent.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed om aan de torrent toe te voegen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Opmerking: </span>Enkel http-webseeds worden ondersteund.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
nl: Webseed toevoegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
nl: Webseed verwijderen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
nl: Statistieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
nl: Downloadsnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
nl: Uploadsnelheid:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
nl: Resterend:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
nl: Alles:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
nl: Bron:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
nl: Opslaan naar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
nl: Uploadlimiet per overdracht:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
nl: Geen limiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
nl: Downloadlimiet per overdracht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
nl: UTP-protocol inschakelen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
nl: Mappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
nl: Standaard-Torrent-map:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
nl: Standaard tijdelijke map:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
nl: Schijfruimte vooraf reserveren

[ctx: @title]
en: Select a New Torrent File
nl: Selecteer een nieuw Torrent-bestand

en: Downloading Torrent File....
nl: Torrent-bestand wordt gedownload....

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
nl: Downloaden....

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
nl: Er kan geen tracker worden toegevoegd aan een privé-torrent.

en: Torrent file does not exist
nl: Torrent-bestand bestaat niet

en: Analyzing torrent....
nl: Torrent wordt geanalyseerd....

en: Cannot initialize port...
nl: Kan poort niet initialiseren...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
nl: Kan libktorrent niet initialiseren. Ondersteuning van torrent kan niet beschikbaar zijn.

en: &Advanced Details
nl: &Uitgebreide opties

en: &Scan Files
nl: Bestanden &scannen

en: Error scanning data: %1
nl: Fout bij het doorzoeken van gegevens: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
nl: Gegevens van torrent worden gescand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
nl: Aantal gevonden chunks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
nl: Aantal mislukte chunks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
nl: Aantal niet gedownloade chunks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
nl: Aantal gedownloade chunks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Append
nl: Achteraan toevoegen

en: Replace file
nl: Bestand vervangen

en: Replace file-ending
nl: Bestandseinde vervangen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
nl: Tekstreeks wijzigen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
nl: Modus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
nl: Type controlesom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
nl: Resultaat:

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: %1 would become %2
nl: %1 zou %2 worden

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
nl: Tekstreeks wijzigen

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
nl: Wijzigingsmodus

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
nl: Type controlesom

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
nl: Lijst met beschikbare zoekmachines

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
nl: Lijst met URL's van beschikbare zoekmachines

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
nl: Verbinden....

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
nl: De download (%1) kon niet worden geverifieerd. Wilt u het repareren?

[ctx: @action:button]
en: Repair
nl: Repareren

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
nl: De download (%1) kon niet worden geverifieerd. Wilt u het opnieuw downloaden?

en: Verification failed.
nl: Verificatie is mislukt.

en: Ignore
nl: Negeren

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
nl: De download kon niet geverifieerd worden, wilt u het repareren (als repareren niet werkt dan zou de download worden herstart)?

[ctx: @action:button]
en: Ignore
nl: Negeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
nl: Aantal simultane downloads van bestanden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
nl: Aantal mirrors per bestand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
nl: Aantal verbindingen per URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
nl: De bestanden selecteren die u wilt downloaden.

en: File Selection
nl: Bestandsselectie

en: Downloading Metalink File....
nl: Metalink-bestand downloaden....

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
nl: Een nieuwere versie van deze Metalink zou kunnen bestaan, wilt u het downloaden?

en: Redownload Metalink
nl: Metalink opnieuw downloaden

en: Download failed, no working URLs were found.
nl: Downloaden is mislukt, geen werkende URL's gevonden.

en: The download could not be verified, try to repair it?
nl: De download kon niet worden geverifieerd, proberen te repareren?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
nl: Engine-naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
nl: URL-adres:

en: Insert Engine
nl: Engine invoegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
nl: Zoekmachines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
nl: Zoekmachinenaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
nl: Nieuwe zoekmachine...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
nl: Actief....

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
nl: Beëindigd

en: Download failed, could not access this URL.
nl: Download mislukt, kon geen toegang krijgen tot deze URL.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
nl: Deze URL staat geen meervoudige verbindingen toe,
    het downloaden zal meer tijd vragen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
nl: Zoekmachines gebruiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
nl: Naar verificatie-informatie zoeken

en: Failed to write to the file.
nl: Kon niet naar het bestand schrijven.

en: Delete Group | Delete Groups
nl[0]: Groep verwijderen
nl[1]: Groepen verwijderen

en: Rename Group... | Rename Groups...
nl[0]: Groep hernoemen...
nl[1]: Groepen hernoemen...

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
nl: Vastgezet

en: Show Main Window
nl: Hoofdvenster tonen

en: Hide Main Window
nl: Hoofdvenster verbergen

en: Drop Target
nl: Hot Spot tonen

en: You can drag download links into the drop target.
nl: U kunt download-links naar de hotspot slepen.

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
nl: %1(%2% %3/%4) Snelheid:%5/s

en: Ready
nl: Klaar

en: Group Settings for %1
nl: Groepsinstellingen voor %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
nl: Groepsinstellingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Defau&lt folder:
nl: Standaard &map:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
nl: Verplaatst alle overdrachten met de reguliere expressie naar deze groep

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Re&gular expression:
nl: Re&guliere expressie:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
nl: *films*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
nl: Niet ingesteld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ma&ximum download speed:
nl: Ma&ximale downloadsnelheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
nl: Maximum &uploadsnelheid:

en: Transfer History
nl: Overdrachtsgeschiedenis

en: &Open File
nl: Bestand &openen

[ctx: The transfer is running]
en: Running
nl: Actief

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
nl: Gestopt

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
nl: Afgebroken

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
nl: Beëindigd

en: Source File
nl: Bronbestand

en: Destination
nl: Bestemming

en: Time
nl: Tijd

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: Less than 1MiB
nl: Minder dan 1MiB

en: Between 1MiB-10MiB
nl: Tussen de 1MiB en 10MiB

en: Between 10MiB-100MiB
nl: Tussen de 10MiB en 100MiB

en: Between 100MiB-1GiB
nl: Tussen de 100MiB en 1GiB

en: More than 1GiB
nl: Meer dan 1GiB

en: Today
nl: Vandaag

en: Last week
nl: Vorige week

en: Last month
nl: Vorige maand

en: A long time ago
nl: Heel lang geleden

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
nl: Beëindigd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
nl: Weergavemodi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
nl: Bereiken selecteren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
nl: Datum

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
nl: Filtergeschiedenis

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
nl: Selectie verwijderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
nl: Downloaden

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: Under 10MiB
nl: Minder dan 10 MiB

en: Between 10MiB and 50MiB
nl: Tussen de 10MiB en 50MiB

en: Between 50MiB and 100MiB
nl: Tussen de 50MiB en 100MiB

en: More than 100MiB
nl: Meer dan 100 MiB

en: Download again
nl: Opnieuw downloaden

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
nl: Selectie verwijderen

en: Open file
nl: Bestand openen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File with &links to import:
nl: Bestand met te importeren &koppelingen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
nl: Koppelingen &importeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
nl: Tonen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
nl: &Webinhoud tonen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
nl: U kunt jokertekens gebruiken in het filter.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
nl: Hier bestanden filteren....

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
nl: Alles &selecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
nl: Alles d&eselecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
nl: Selec&tie omkeren

en: Import Links
nl: Koppelingen importeren

en: Contains
nl: Bevat

en: Does Not Contain
nl: Bevat niet

en: All
nl: Alles

en: Videos
nl: Video's

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Audio
nl: Geluid

en: Archives
nl: Archieven

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
nl: Syntaxis van patroon

en: Escape Sequences
nl: Escape sequences

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressie

[ctx: name of a file]
en: Name
nl: Naam

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
nl: &Downloaden

en: Auxiliary header
nl: Externe kop

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
nl: Bestandstype

en: Location (URL)
nl: Locatie (URL-adres)

en: Links in: %1 - KGet
nl: Koppelingen in: %1 - KGet

en: &Select All Filtered
nl: Alle gefilterden &selecteren

en: D&eselect All Filtered
nl: Alle gefilterden &deselecteren

en: Filter Column
nl: Filterkolom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
nl: Identiteit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
nl: Beschrijving:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
nl: Versie:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
nl: URL naar de logo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
nl: De taal van het bestand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
nl: Taal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
nl: Besturingssystemen:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
nl: Ondersteunde OSen, gescheiden door komma's

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
nl: Uitgever:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
nl: uitgever

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
nl: Naam van de uitgever

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
nl: URL-adres naar de uitgever

en: Import dropped files
nl: Vervallen bestanden importeren

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
nl: Algemeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
nl: Partiële controlesommen aanmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
nl: Algemene URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
nl: Automatisch controlesommen aanmaken voor de geselecteerde typen. Bedenk dat dit even kan duren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
nl: Voer URL's hier in als alle afgevallen bestanden op die server zich bevinden en in dezelfde map. Voor elk afgevallen bestand zou de de URL bestaan uit het ingevoerde deel en de bestandsnaam.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
nl: Typen controlesommen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
nl: Controlesommen aanmaken:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
nl: Optioneel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
nl: Optionele gegevens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
nl: Voer informatie in die alle gekozen bestanden delen.

en: File Properties
nl: Bestandseigenschappen

en: Enter a filename.
nl: Een bestandsnaam invoeren.

en: The filename exists already, choose a different one.
nl: De bestandsnaam bestaat al, kies een andere.

en: Enter at least one URL.
nl: Minstens één URL invoeren.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
nl: Vereist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
nl: Gebruikte mirrors:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
nl: Aanbevolen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
nl: Bestandsgrootte (in bytes):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
nl: Verificatie:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
nl: Optioneel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
nl: Toevoegen van lokale bestanden voegt heel veel informatie automatisch toe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
nl: Lokale bestanden toevoegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
nl: Toevoegen van lokale bestanden...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
nl: Algemene informatie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
nl: Hier kunt u algemene informatie over de metalink invoeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
nl: Oorsprong:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
nl: Web-URL naar de metalink

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
nl: Dynamic betekent dat bijgewerkte metalinks gevonden kunnen worden bij "Oorsprong".

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
nl: Metalink gepubliceerd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
nl: Datum en tijd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
nl: Tijdzone-offset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
nl: Negatieve offset:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
nl: Metalink bijgewerkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
nl: Deze assistent staat u toe om metalinks uit het niets aan te maken of gebaseerd op bestaande metalinks. Veel velden zijn optioneel of aanbevolen, zet er dus iets in indien gewenst. Het minimum is een opslaglocatie, minstens één bestand en een URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
nl: Aangemaakte metalink opslaan op:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
nl: Nieuwe metalink aanmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
nl: Bestaande metalink laden:

en: Create a Metalink
nl: Een metalink aanmaken

en: Add at least one file.
nl: Minstens één bestand toevoegen.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
nl: Het is nodig mirrors in te stellen voor items met een pictogram.

en: General optional information for the metalink.
nl: Algemene optionele informatie voor de metalink.

en: Unable to load: %1
nl: Kon niet geladen worden: %1

en: Metalink Version 4.0 file
nl: Metalink versie 4.0-bestand

en: Metalink Version 3.0 file
nl: Metalink versie 3.0-bestand

en: Metalink file (*.metalink *.meta4)
nl: Metalink-bestand (*.metalink *.meta4)

en: Define the saving location.
nl: Definieer de opslaglocatie.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
nl: Bestanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
nl: Aantal verbingingen:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
nl: URL-adres invoeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
nl: Prioriteit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
nl: Optioneel: De prioriteit van de mirror, 1 hoogst 999999 laagst.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
nl: niet gespecificeerd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
nl: Locatie:

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
nl: Prioriteit

[ctx: Number of parallel connections to the mirror]
en: Connections
nl: Verbindingen

[ctx: Location = country]
en: Location
nl: Locatie

en: Add mirror
nl: Mirror toevoegen

en: Modify the used mirrors
nl: De gebruikte mirrors wijzigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: PushButton
nl: Drukknop

en: Select at least one source url.
nl: Minstens één bron-URL selecteren.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
nl: Bestanden die al bestaan in de huidige map zijn gemarkeerd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
nl: Bestemming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
nl: Overdrachtgroep:

en: Rename File
nl: Bestand hernoemen

en: Rename %1 to:
nl: %1 hernoemen naar:

en: &Rename
nl: He&rnoemen

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
nl: Ondertekening van %1.

en: This option is not supported for the current transfer.
nl: Deze optie is niet ondersteund voor de huidige overdracht.

en: Load Signature File
nl: Handtekeningbestand laden

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
nl: Losgemaakte OpenPGP ASCII ondertekening (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
nl: Losgemaakte OpenPGP binary ondertekening (*.sig)

en: You need to define a signature.
nl: U dient een ondertekening te definiëren.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
nl: Er kon geen vingerafdruk worden gevonden, controleer of de ondertekening juist is of verifieer de download.

[ctx: trust level]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: trust level]
en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

[ctx: trust level]
en: Never
nl: Nooit

[ctx: trust level]
en: Marginal
nl: Marginaal

[ctx: trust level]
en: Full
nl: Volledig

[ctx: trust level]
en: Ultimate
nl: Ultiem

en: The key has been revoked.
nl: De sleutel is teruggeroepen.

en: The key is disabled.
nl: De sleutel is uitgeschakeld.

en: The key is invalid.
nl: De sleutel is ongeldig.

en: The key is expired.
nl: De sleutel is verlopen.

en: The key is not to be trusted.
nl: De sleutel kan niet worden vertrouwd.

en: The key is to be trusted marginally.
nl: De sleutel kan marginaal worden vertrouwd.

en: Trust level of the key is unclear.
nl: Het niveau van vertrouwen van de sleutel is niet helder.

en: Unlimited
nl: Ongelimiteerd

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
nl: Geverifieerd

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
nl: Mislukt

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
nl: Voorzichtig: Verificatie is mislukt. Ofwel u hebt de verkeerde ondertekening ingevoerd of de gedownloade gegevens zijn gewijzigd.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
nl: Verificatie niet mogelijk. Controleer de ingevoerde gegevens, ofwel gpg-agent draait of u hebt een internetverbinding (voor het ophalen van sleutels.)

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
nl: Functie wordt niet ondersteund, omdat KGet niet gecompileerd is met QPGME-ondersteuning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
nl: Heeft binaire PGP-ondertekening.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
nl: ASCII PGP-ondertekening:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
nl: Ondertekening laden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
nl: Verifiëren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
nl: Sleutel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
nl: Uitgever:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
nl: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
nl: Toelichting:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
nl: Aanmaakdatum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
nl: Verloopdatum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
nl: Vertrouwen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
nl: Vingerafdruk:

en: Average speed: %1/s
nl: Gemiddelde snelheid: %1/s

en: %1 of %2
nl: %1 van %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
nl: Bron:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
nl: Resterende tijd:

en: Transfer Settings for %1
nl: Overdrachtsinstellingen voor %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
nl: Wijzigen van de bestemming werkte niet, de bestemming blijft ongewijzigd.

en: Destination unmodified
nl: Bestemming ongewijzigd

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
nl: Overdrachtsinstellingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
nl: Downloadbes&temming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
nl: &Uploadlimiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: Download &limit:
nl: Download&limiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Ma&ximum share ratio:
nl: Ma&ximale deelverhouding:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
nl: De gebruikte mirrors wijzigen voor het downloaden.

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
nl: Verificatie

en: Select columns
nl: Selecteer kolommen

en: Transfer Details
nl: Overdrachtdetails

en: Download Manager
nl: Downloadmanager

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
nl: Hashtype:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
nl: Voer de hashsleutel in

en: Add checksum
nl: Controlesom toevoegen

en: Transfer Verification for %1
nl: Overdrachtverificatie voor %1

en: %1 was successfully verified.
nl: %1 is met succes geverifieerd.

en: Verification successful
nl: Verificatie is gelukt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
nl: Verifiëren:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
nl: De beëindigde download verifiëren met de geselecteerde controlesom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
nl: &Verifiëren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
nl: Sluiten
