kget - en to ru translation catalogue (697 entries)

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Syntax
ru: Синтаксис

en: Escape sequences
ru: Управляющие последовательности

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
ru: Значок в системном лотке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
ru: Выполнить действие после завершения всех загрузок:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
ru: Выйти из KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
ru: При запуске:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
ru: Восстановить состояние загрузки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
ru: Начать все загрузки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
ru: Остановить все загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
ru: Журнал:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
ru: Включить глобальное отслеживание выполнения в KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
ru: Показывать каждую одиночную загрузку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
ru: Показывать общий ход выполнения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
ru: Действия с существующими файлами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
ru: Всегда спрашивать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
ru: Автоматически переименовывать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
ru: Заменять

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
ru: Использовать цель для перетаскивания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
ru: Включить анимацию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
ru: Использовать для групп папки по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
ru: Запрашивать папку назначения, если нет папок по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
ru: Переименовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
ru: Выбрать значок...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
ru: Сделать KGet диспетчером загрузок для Konqueror

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
ru: Отслеживать в буфере обмена ссылки для загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
ru: С учётом регистра:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
ru: По&высить приоритет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
ru: По&низить приоритет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
ru: Максимум загрузок для группы:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
ru: Без ограничений

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
ru: Ограничение скорости

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
ru: Общее ограничение на скорость загрузки:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalDownloadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalUploadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_TransferSpeedLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: prop
en:  KiB/s
ru:  КиБ/с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
ru: Общее ограничение на скорость отдачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
ru: На каждую загрузку:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
ru: Соединяться заново при разрыве соединения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
ru: Количество попыток:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
ru: Повторное соединение после:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
ru:  с

en: Could not open KWallet
ru: Не удаётся открыть бумажник KWallet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
ru: Включить веб-интерфейс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ru: Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
ru: Пользователь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ru: Пароль:

en: Include
ru: Включено:

en: Exclude
ru: Исключено:

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
ru: Ширина столбцов при просмотре журнала

en: Plugins
ru: Модули

en: Xml
ru: XML

en: Sqlite
ru: SQLite

en: Turn Off Computer
ru: Выключить компьютер

en: Hibernate Computer
ru: Перейти в спящий режим

en: Suspend Computer
ru: Перейти в ждущий режим

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Change appearance settings
ru: Настроить внешний вид

en: Groups
ru: Группы

en: Manage the groups
ru: Управление группами

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
ru: Сеть

en: Network and Downloads
ru: Сеть и загрузки

en: Web Interface
ru: Веб-интерфейс

en: Control KGet over a Network or the Internet
ru: Управление KGet по локальной сети или через Интернет

en: Verification
ru: Проверка

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
ru: Интеграция

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Transfer Plugins
ru: Модуль загрузки

en: New Group
ru: Создать группу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
ru: Автоматическая проверка контрольных сумм

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
ru: Используемая контрольная сумма:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
ru: Слабая (самая быстрая)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
ru: Строгая (рекомендуется)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
ru: Строжайшая (самая медленная)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
ru: Подпись

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
ru: Автоматическая проверка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
ru: Автоматически загружать отсутствующие ключи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
ru: Серверы ключей:

en: Error
ru: Ошибка

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
ru: Размер файла больше максимального размера файла в файловой системе VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
ru: Источник %1 удалён, так как он сообщил неверный размер файла.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
ru: Файл

[ctx: status of the download]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: size of the download]
en: Size
ru: Размер

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
ru: Контрольная сумма

[ctx: signature of a file]
en: Signature
ru: Подпись

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
ru: В настройках не указан сервер, с которого должны загружаться ключи. Загрузка прекращена.

en: No key server
ru: Отсутствует сервер ключей

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
ru: Не найден работающий сервер ключей, ключ не был загружен. Добавьте серверы в параметрах или перезапустите KGet и снова попробуйте начать загрузку.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
ru: Удалить группу %1?

en: Remove Group
ru: Удалить группу

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
ru: Удалить следующие группы?

en: Remove groups
ru: Удалить группы

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
ru: <p>В список была добавлена загрузка:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
ru: Загрузка добавлена

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
ru: <p>В список была добавлена загрузка:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
ru: <p>В список были добавлены загрузки:</p>

en: My Downloads
ru: Мои загрузки

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
ru: Файл %1 уже существует
    Заменить?

en: Overwrite existing file?
ru: Заменить существующий файл?

en: Unable to save to: %1
ru: Не удалось сохранить в: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
ru[0]: <p>Следующие адреса URL не могут быть загружены, протоколы не поддерживаются KGet:</p>
ru[1]: <p>Следующие адреса URL не могут быть загружены, протоколы не поддерживаются KGet:</p>
ru[2]: <p>Следующие адреса URL не могут быть загружены, протоколы не поддерживаются KGet:</p>
ru[3]: <p>Следующий адрес URL не может быть загружен, протокол не поддерживается KGet:</p>

en: Protocol unsupported
ru: Неподдерживаемый протокол

en: New Download
ru: Новая загрузка

en: Enter URL:
ru: Введите URL:

[ctx: @title:window]
en: Choose Directory
ru: Выбор каталога

[ctx: @title:window]
en: Save As
ru: Сохранение в файл

en: Malformed URL:
    %1
ru: Ошибочный URL:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
ru: Неверный URL, отсутствует протокол:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
ru: Уже имеется завершённая загрузка по адресу: 
    
    %1
    
    Загрузить заново?

en: Download it again?
ru: Загрузить заново?

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
ru: Уже имеется запущенная загрузка по адресу: 
    
    %1
    
    Загрузить заново?

en: Delete it and download again?
ru: Удалить и загрузить заново?

en: Directory is not writable
ru: Запись в папку невозможна

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
ru: Вы уже загружали этот файл по другому адресу.
    
    Загрузить его и удалить предыдущую загрузку?

en: File already downloaded. Download anyway?
ru: Файл уже загружен. Загрузить снова?

en: You are already downloading the same file
ru: Вы уже загружаете такой же файл

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: Internet connection established, resuming transfers.
ru: Подключение к Интернету восстановлено, передачи продолжаются.

en: No internet connection, stopping transfers.
ru: Нет подключения к Интернету, передачи останавливаются.

en: Plugin loader could not load the plugin %1: %2.
ru: Не удалось загрузить модуль «%1»: %2.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
ru: Отмена удаления
    %1
    т.к. это папка.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
ru: Отмена удаления
    %1
    т.к. это не локальный файл.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
ru: <p>Был загружен файл:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
ru: Загрузка завершена

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
ru: <p>Была начата загрузка:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
ru: Загрузка начата

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
ru: <p>Ошибка при загрузке:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>Сообщение об ошибке:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: Resolve
ru: Решить проблему

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
ru: Все файлы загружены, KGet завершает свою работу.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
ru: Все файлы загружены, компьютер сейчас будет выключен.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
ru: Завершение работы

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
ru: Все файлы загружены, компьютер сейчас перейдёт в спящий режим.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
ru: Спящий режим

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
ru: Все файлы загружены, компьютер сейчас перейдёт в ждущий режим.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
ru: Ждущий режим

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
ru: Прервать

en: <p>All transfers have been finished.</p>
ru: <p>Все загрузки завершены.</p>

en: Downloads completed
ru: Загрузки завершены

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
ru[0]: В KGet загружается %1 файл
ru[1]: В KGet загружается %1 файла
ru[2]: В KGet загружается %1 файлов
ru[3]: В KGet загружается %1 файл

en: KGet Transfer
ru: Загрузки KGet

en: Error trying to get %1
ru: Ошибка загрузки: %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
ru: Ключ, необходимый для проверки подписи, отсутствует. Загрузить его?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
ru: Не удаётся проверить подпись для %1. Смотрите параметры загрузки для подробной информации.

en: Signature not verified
ru: Подпись не проверена

en: Downloading....
ru: Загружается...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
ru: Отложена

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
ru: Остановлена

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
ru: Прервана

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
ru: Завершена

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
ru: Смена назначения

en: 1 Item | %1 Items
ru[0]: %1 элемент
ru[1]: %1 элемента
ru[2]: %1 элементов
ru[3]: %1 элемент

en: %1/s
ru: %1/с

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
ru: Запустить

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: not available]
en: n/a
ru: н/д

en: Stalled
ru: Нет связи

[ctx: name of download]
en: Name
ru: Имя

[ctx: status of download]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: size of download]
en: Size
ru: Размер

[ctx: progress of download]
en: Progress
ru: Ход выполнения

[ctx: speed of download]
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
ru: Оставшееся время

en: Question
ru: Вопрос

en: Appl&y to all
ru: Применить ко всем

en: No download directory specified.
ru: Не указан каталог загрузки.

en: Invalid download directory specified.
ru: Указан недопустимый каталог загрузки.

en: Download directory is not writeable.
ru: Запись в каталог загрузки невозможна.

en: No download destination specified.
ru: Не указан путь для сохранения.

en: Invalid download destination specified.
ru: Указан недопустимый путь для сохранения.

en: Download destination is not writeable.
ru: Путь для сохранения недоступен для записи.

en: No URL specified.
ru: Не указан адрес URL.

en: Malformed URL.
ru: Неправильный URL.

en: Malformed URL, protocol missing.
ru: Недопустимый адрес URL, отсутствует протокол.

en: Malformed URL, host missing.
ru: Недопустимый адрес URL, отсутствует хост.

en: Invalid download directory specified:
    %1
ru: Указан недопустимый каталог загрузки:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
ru: Запись в каталог загрузки невозможна:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
ru: Указан недопустимый путь для сохранения:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
ru: Путь для сохранения недоступен для записи:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
ru: Недопустимый адрес URL, отсутствует хост:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
ru: Файл уже существует.
    Заменить его?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
ru: Вы уже загружали этот файл с другого адреса.
    Загрузить его и удалить предыдущую загрузку?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
ru: Вы уже загружаете этот файл с другого адреса.
    Загрузить его и удалить предыдущую загрузку?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
ru: Уже имеется завершённая загрузка с этого адреса.
    Загрузить заново?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
ru: Уже имеется запущенная загрузка с этого адреса.
    Удалить её и начать загрузку заново?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
ru: Файл уже существует:
    %1
    Заменить его?

en: Malformed URLs.
ru: Недопустимые адреса URL.

en: Malformed URLs, protocol missing.
ru: Недопустимые адреса URL, отсутствуют протоколы.

en: Malformed URLs, host missing.
ru: Недопустимые адреса URL, отсутствуют хосты.

en: Malformed URLs:
    %1
ru: Недопустимые адреса URL:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
ru: Недопустимые адреса URL, отсутствуют протоколы:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
ru: Недопустимые адреса URL, отсутствуют хосты:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
ru: Пути для сохранения недоступны для записи:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
ru: Файлы уже существуют. Заменить их?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
ru: Уже имеются завершённые загрузки, сохранённые в этих файлах. Загрузить заново?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
ru: Уже имеются запущенные загрузки с сохранением в эти файлы.
    Удалить их и начать загрузку заново?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
ru: Уже имеются завершённые загрузки с этих адресов.
    Загрузить заново?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
ru: Уже имеются запущенные загрузки с этих адресов.
    Удалить их и начать загрузку заново?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
ru: Файлы уже существуют:
    %1
    Заменить их?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
ru: Уже имеются завершённые загрузки, сохранённые в этих файлах:
    
    %1
    
    Загрузить заново?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
ru: Уже имеются запущенные загрузки с сохранением в эти файлы:
    
    %1
    
    Удалить их и начать загрузку заново?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
ru: Уже имеются завершённые загрузки с этих адресов:
    
    %1
    
    Загрузить заново?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
ru: Уже имеются запущенные загрузки с этих адресов:
    
    %1
    
    Удалить их и начать загрузку заново?

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
ru: Тип

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
ru: Хэш

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
ru: Проверено

en: An advanced download manager by KDE
ru: Диспетчер загрузок, разработанный KDE

en: (C) 2005 - 2014, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
ru: © Разработчики KGet, 2005-2014
    © Patrick Charbonnier, 2001-2002
    © Carsten Pfeiffer, 2002
    © Matej Koss, 1998-2000

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
ru: Основной разработчик, автор торрент-модуля

en: Core Developer
ru: Основной разработчик

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
ru: Основной разработчик, автор модуля многопоточной загрузки

en: Developer
ru: Разработчик

en: Google Summer of Code Student
ru: Участник программы GSoC

en: Mms Plugin Author
ru: Автор модуля Mms

en: Former Developer
ru: Прежний разработчик

en: BTCore (KTorrent) Developer
ru: Разработчик BTCore (KTorrent)

en: Design of Web Interface
ru: Оформление веб-интерфейса

en: Start KGet with drop target
ru: Запускать KGet с целью для перетаскивания

en: Start KGet with hidden main window
ru: Запускать KGet со скрытым главным окном

en: Start KGet without drop target animation
ru: Запускать KGet без анимации цели для перетаскивания

en: Execute Unit Testing
ru: Выполнить тест

en: URL(s) to download
ru: URL для загрузки

en: &New Download...
ru: &Новая загрузка...

en: &Import Transfers...
ru: &Импорт загрузок...

en: &Export Transfers List...
ru: &Экспорт списка загрузок...

en: &Create a Metalink...
ru: &Создать Metalink...

en: Top Priority
ru: Высокий приоритет

en: Least Priority
ru: Низкий приоритет

en: Increase Priority
ru: Повысить приоритет

en: Decrease Priority
ru: Понизить приоритет

[ctx: @action]
en: Delete Group
ru: Удалить группу

[ctx: @action]
en: Rename Group...
ru: Переименовать группу...

en: Set Icon...
ru: Выбрать значок...

en: Auto-Paste Mode
ru: Режим автовставки

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
ru: Кнопка <b>Автовставка</b> включает/выключает режим автоматической вставки.
    Если этот режим включён, KGet будет периодически сканировать буфер обмена и автоматически вставлять оттуда URL.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
ru: Сделать KGet диспетчером загрузок в Konqueror

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
ru: Удалить выбранные

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
ru: Удалить все загруженные

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
ru: Удалить выбранные загрузки и файлы

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
ru: Загрузить заново

en: Start All
ru: Запустить все

en: Start Selected
ru: Запустить выбранные

en: Pause All
ru: Остановить все

en: Stop Selected
ru: Остановить выбранные

en: Start
ru: Запустить

en: Pause
ru: П&ауза

en: Open Destination
ru: Открыть адрес назначения

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Show Details
ru: Показать подробности

en: Copy URL to Clipboard
ru: Копировать URL в буфер обмена

en: &Transfer History
ru: &Журнал загрузок

en: &Group Settings
ru: &Параметры группы

en: &Transfer Settings
ru: &Параметры загрузки

en: Import &Links...
ru: &Импорт ссылок...

en: After downloads finished action
ru: Действие после завершения загрузок

note: i18n("Choose an action that is executed after all downloads have been finished."));
en: No Action
ru: Ничего не делать

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
ru: Вы запускаете KGet в первый раз.
    Включить его как менеджер загрузок для Konqueror?

en: Konqueror Integration
ru: Интеграция с Konqueror

en: Enable
ru: Включить

en: Do Not Enable
ru: Не включать

[ctx: @title:window]
en: Open File
ru: Открыть файл

en: All Openable Files
ru: Все файлы, которые можно открыть

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
ru: Некоторые загрузки все ещё активны.
    Закрыть KGet?

en: Confirm Quit
ru: Подтвердите выход

[ctx: @title:window]
en: Export Transfers
ru: Экспорт списка загрузок

en: KGet Transfer List
ru: Список загрузок Kget

en: Text File
ru: Текстовый файл

en: Enter Group Name
ru: Введите имя группы

en: Group name:
ru: Имя группы:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить выбранную загрузку?

en: Confirm transfer delete
ru: Подтвердить удаление загрузки

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки, включая файлы?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки, включая файлы?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить выбранные загрузки, включая файлы?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить выбранную загрузку, включая файлы?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
ru: KGet был временно отключён как диспетчер загрузок Konqueror. Для того чтобы отключить его окончательно, зайдите в Настройка->Расширенные и снимите флажок с «Использовать KGet в качестве диспетчера загрузок в Konqueror»

en: The dropped file is a KGet Transfer List
ru: Сброшенный файл - список загрузок KGet

en: &Download
ru: &Загрузки

en: &Load transfer list
ru: Откр&ыть список загрузок

en: Advanced Details for %1
ru: Дополнительная информация о %1

en: Files
ru: Файлы

en: Trackers
ru: Трекеры

en: Webseeds
ru: Полные источники

en: Chunk
ru: Часть

en: Progress
ru: Процесс выполнения

en: Peer
ru: Участник обмена

en: Down Speed
ru: Скорость загрузки

en: Number of the chunk
ru: Номер части

en: Download progress of the chunk
ru: Ход загрузки части

en: Which peer we are downloading it from
ru: Участник, с которого идёт загрузка

en: Download speed of the chunk
ru: Скорость загрузки части

en: Which files the chunk is located in
ru: Файл, в котором расположена эта часть

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
ru: Части

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
ru: Всего:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
ru: Сейчас загружается:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
ru: Загружено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
ru: Исключено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
ru: Осталось:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
ru: Размер:

[ctx: Open file]
en: Open
ru: Открыть

en: Download first
ru: Загрузить в первую очередь

en: Download normally
ru: Загрузить с обычным приоритетом

en: Download last
ru: Загрузить в последнюю очередь

en: Do Not Download
ru: Не загружать

en: Delete File(s)
ru: Удалить файл(ы)

en: Move File
ru: Переместить файл

en: Collapse Folder Tree
ru: Свернуть дерево папок

en: Expand Folder Tree
ru: Развернуть дерево папок

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
ru[0]: Вы потеряете все данные в файлах. Продолжить?
ru[1]: Вы потеряете все данные в файлах. Продолжить?
ru[2]: Вы потеряете все данные в файлах. Продолжить?
ru[3]: Вы потеряете все данные в файле. Продолжить?

en: Select a directory to move the data to
ru: Выберите папку, в которую следует переместить данные.

en: Priority
ru: Приоритет

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
ru: % загружено

[ctx: Download first]
en: First
ru: Загрузить в первую очередь

[ctx: Download last]
en: Last
ru: Загрузить в последнюю очередь

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
ru: Обычно

[ctx: Preview available]
en: Available
ru: Доступно

[ctx: Preview pending]
en: Pending
ru: В ожидании

[ctx: No preview available]
en: No
ru: Нет

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
ru: Обычно

[ctx: preview available]
en: Available
ru: Доступно

en: Kick Peer
ru: Сбросить клиента

en: Ban Peer
ru: Выгнать клиента

[ctx: Choked]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not choked]
en: No
ru: Нет

[ctx: Snubbed]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not snubbed]
en: No
ru: Нет

[ctx: Interested]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not Interested]
en: No
ru: Нет

[ctx: Interesting]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Not Interesting]
en: No
ru: Нет

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Client
ru: Клиент

en: Up Speed
ru: Скорость отдачи

en: Choked
ru: Отказано

en: Snubbed
ru: Зависло

en: Availability
ru: Доступность

en: Score
ru: Счёт

en: Upload Slot
ru: Слот на отдачу

en: Requests
ru: Запросы

en: Downloaded
ru: Загружено

en: Uploaded
ru: Отдано

en: Interested
ru: Заинтересованный

en: Interesting
ru: Интересный

en: IP address of the peer
ru: IP-адрес участника

en: Which client the peer is using
ru: Клиент, используемый участником

en: Download speed
ru: Скорость загрузки

en: Upload speed
ru: Скорость отдачи

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
ru: Показывает, не отказал ли нам участник раздачи. В случае отказа он не будет передавать нам никакие данные.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
ru: «Зависло» означает, что от участника обмена не было получено никаких данных в течение последних 2-х минут

en: How much of the torrent's data the peer has
ru: Сколько данных торрента имеется у участника обмена

en: Whether or not the peer has DHT enabled
ru: Включён ли у участника механизм DHT

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
ru: Очки участника обмена, которые KTorrent использует для определения очерёдности раздачи.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
ru: Отдавать данные только тем участникам обмена, которые имеют слот отдачи

en: The number of download and upload requests
ru: Количество запросов отдачи и загрузки

en: How much data we have downloaded from this peer
ru: Сколько данных было загружено от этого участника

en: How much data we have uploaded to this peer
ru: Сколько данных было отдано этому участнику обмена

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
ru: Если участники хотят загружать данные

en: Whether we are interested in downloading from this peer
ru: Если участники хотят отдавать данные

en: File
ru: Файл

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
ru: Размер

en: Url
ru: URL

en: Status
ru: Состояние

en: Seeders
ru: Сиды

en: Leechers
ru: Личеры

en: Times Downloaded
ru: Загружено раз

en: Next Update
ru: Следующее обновление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
ru: Добавить трекер

en: Enter the URL of the tracker:
ru: Введите адрес трекера:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
ru: Трекер <b>%1</b> уже существует.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
ru: Удалить трекер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
ru: Сменить трекер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
ru: Связаться с трекерами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
ru: Восстановить параметры по умолчанию

en: Speed
ru: Скорость

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
ru: Невозможно добавить веб-сид %1, так как он уже есть в списке.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
ru: Невозможно удалить веб-сид %1, так как он является частью торрента.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Добавить к торренту веб-сида.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Примечание: </span>Поддерживаются только HTTP веб-сиды.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
ru: Полные источники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
ru: Удалить веб-источник

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
ru: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
ru: Полные источники:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
ru: Скорость загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
ru: Загружающих:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
ru: Скорость отдачи:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
ru: Осталось:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
ru: Все:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
ru: Источник:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
ru: Сохранение в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
ru: Ограничение отдачи:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
ru: Без ограничений

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
ru:  КиБ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
ru: Ограничение загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
ru: Использовать протокол µTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
ru: Папки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
ru: Папка по умолчанию для торрентов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
ru: Папка по умолчанию для временных файлов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
ru: Резервировать место на диске под загрузку

en: Downloading Torrent File....
ru: Загрузка торрент-файла...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
ru: Загружается...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
ru: Добавление трекеров в частный торрент невозможно.

en: Torrent file does not exist
ru: Торрент не существует

en: Analyzing torrent....
ru: Анализ торрента...

en: Cannot initialize port...
ru: Не удалось инициализировать порт...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
ru: Раздача...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
ru: Не удалось инициализировать libktorrent. Обмен данными в сетях BitTorrent будет невозможен.

en: &Advanced Details
ru: &Дополнительные параметры

en: &Scan Files
ru: &Сканировать файлы

en: Error scanning data: %1
ru: Ошибка сканирования данных: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
ru: Сканирование данных торрента:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
ru: Количество найденных частей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
ru: Количество испорченных частей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
ru: Количество незагруженных частей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
ru: Количество загруженных частей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
ru: Отменить

en: Append
ru: Дописать

en: Replace file
ru: Заменить имя файла

en: Replace file-ending
ru: Заменить расширение файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
ru: Изменить строку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
ru: Режим:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
ru: Тип контрольной суммы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
ru: Результат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
ru: метка

en: Add item
ru: Добавить элемент

en: %1 would become %2
ru: %1 станет %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
ru: Изменить строку

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
ru: Режим изменения

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
ru: Тип контрольной суммы

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
ru: Список доступных поисковых движков

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
ru: Список доступных адресов поисковых движков

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
ru: Соединение...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
ru: Проверить загруженный файл (%1) нельзя. Исправить его?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
ru: Проверить загруженный файл (%1) нельзя. Загрузить его повторно?

en: Verification failed.
ru: Ошибка при проверке

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
ru: Проверить загруженный файл нельзя. Исправить его? (Если это не удастся, он будет загружен повторно.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
ru: Количество параллельных загрузок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
ru: Количество зеркал на файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
ru: Количество соединений на URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
ru: Выберите файлы, которые хотите загрузить.

en: File Selection
ru: Выбор файлов

en: Downloading Metalink File....
ru: Загрузка файла Metalink...

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
ru: Доступна более новая версия этого файла Metalink, загрузить её?

en: Redownload Metalink
ru: Повторная загрузка Metalink

en: Download failed, no working URLs were found.
ru: Сбой загрузки, рабочих адресов не нашлось.

en: The download could not be verified, try to repair it?
ru: Проверить загруженный файл не удалось. Попытаться исправить его?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
ru: Имя поисковика:

en: Insert Engine
ru: Добавить поисковик

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
ru: Поисковики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
ru: Имя поисковика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
ru: Новый поисковик

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
ru: Выполняется...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
ru: Завершена

en: Download failed, could not access this URL.
ru: Сбой при загрузке, заданный адрес недоступен.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
ru: Этот источник не поддерживает множественные подключения;
    загрузка будет выполняться дольше.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
ru: Использовать поисковые движки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
ru: Поиск сведений для проверки

en: Failed to write to the file.
ru: Ошибка записи в файл.

en: Delete Group | Delete Groups
ru[0]: Удалить группы
ru[1]: Удалить группы
ru[2]: Удалить группы
ru[3]: Удалить группу

en: Rename Group... | Rename Groups...
ru[0]: Переименовать группы...
ru[1]: Переименовать группы...
ru[2]: Переименовать группы...
ru[3]: Переименовать группу...

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
ru: Фиксированная позиция цели для перетаскивания

en: Show Main Window
ru: Показать главное окно

en: Hide Main Window
ru: Скрыть главное окно

en: Drop Target
ru: Цель для перетаскивания

en: You can drag download links into the drop target.
ru: «Бросайте» на неё ссылки из любых приложений.

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
ru: %1(%2% %3/%4) Скорость:%5/с

en: Ready
ru: Готово

en: Group Settings for %1
ru: Параметры группы для %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
ru: Параметры группы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Defau&lt folder:
ru: Папка по &умолчанию:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
ru: Перемещать в эту групп все загрузки содержащие регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Re&gular expression:
ru: Регулярное &выражение:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
ru: *фильмы*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
ru: Не установлено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ma&ximum download speed:
ru: Максимальная скорость &загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
ru: Максимальная скорость &отдачи:

en: Transfer History
ru: Журнал загрузок

en: &Open File
ru: &Открыть файл

[ctx: The transfer is running]
en: Running
ru: Выполняется

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
ru: Остановлена

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
ru: Прервана

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
ru: Завершена

en: Source File
ru: Исходный файл

en: Destination
ru: Назначение

en: Time
ru: Время

en: File Size
ru: Размер файла

en: Less than 1MiB
ru: Менее 1 МиБ

en: Between 1MiB-10MiB
ru: от 1 до 10 МиБ

en: Between 10MiB-100MiB
ru: от 10 до 100 МиБ

en: Between 100MiB-1GiB
ru: от 100 МиБ до 1 ГиБ

en: More than 1GiB
ru: Более 1 ГиБ

en: Today
ru: Сегодня

en: Last week
ru: Прошлая неделя

en: Last month
ru: Прошлый месяц

en: A long time ago
ru: Давно

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
ru: Завершена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
ru: Очистить журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
ru: Режимы просмотра:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
ru: Диапазоны:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
ru: Дата

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
ru: Сервер

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
ru: Фильтр

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
ru: Удалить выбранные

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
ru: Загрузка

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: Under 10MiB
ru: До 10 МиБ

en: Between 10MiB and 50MiB
ru: От 10 до 50 МиБ

en: Between 50MiB and 100MiB
ru: От 50 до 100 МиБ

en: More than 100MiB
ru: Более 100 МиБ

en: Download again
ru: Загрузить заново

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
ru: Удалить выбранные

en: Open file
ru: Открыть файл

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
ru: &Загрузки

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File with &links to import:
ru: &Файл с ссылками для импорта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
ru: &Импорт ссылок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
ru: Показывать:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
ru: Показывать &веб-страницы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
ru: Можно использовать шаблоны для фильтрации.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
ru: Фильтровать файлы здесь...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
ru: &Выбрать все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
ru: От&менить выбор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
ru: И&нвертировать выбор

en: Import Links
ru: Импорт ссылок

en: Contains
ru: Содержание

en: Does Not Contain
ru: Не содержит

en: All
ru: Все

en: Videos
ru: Видео

en: Images
ru: Изображения

en: Audio
ru: Аудио

en: Archives
ru: Архивы

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
ru: Синтаксис шаблонов

en: Escape Sequences
ru: Спецпоследовательности

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

[ctx: name of a file]
en: Name
ru: Имя

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
ru: &Загрузить

en: Auxiliary header
ru: Доп. заголовок

en: File Name
ru: Имя файла

en: Description
ru: Описание

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
ru: Тип файла

en: Location (URL)
ru: Путь (URL)

en: Links in: %1 - KGet
ru: Ссылки: %1 — KGet

en: &Select All Filtered
ru: &Выбрать все отфильтрованные

en: D&eselect All Filtered
ru: О&тменить выбор всех отфильтрованных

en: Filter Column
ru: Фильтруемый столбец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
ru: Профиль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
ru: Описание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
ru: Версия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
ru: Логотип:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
ru: URL логотипа

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
ru: Язык файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
ru: Язык:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
ru: Операционная система:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
ru: Поддерживаемые операционные системы, разделить запятыми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
ru: Авторские права:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
ru: Издатель:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
ru: издатель

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
ru: Имя издателя

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
ru: URL издателя

en: Import dropped files
ru: Импорт перенесённых файлов

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
ru: Создать неполные контрольные суммы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
ru: Основной URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
ru: Автоматически создавать контрольные суммы для выбранных типов. Учтите, что это может занять некоторое время.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
ru: Введите здесь URL, если все перенесённые файлы находятся на этом сервере в одном каталоге. Конечный URL файла будет состоять из введённой здесь части адреса и имени файла.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
ru: Типы контрольных сумм:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
ru: Создать контрольные суммы:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
ru: Необязательно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
ru: Необязательные данные:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
ru: Введите общие сведения о всех выбранных файлах

en: File Properties
ru: Свойства файла

en: Enter a filename.
ru: Введите имя файла.

en: The filename exists already, choose a different one.
ru: Файл с таким именем уже существует, выберите другое имя.

en: Enter at least one URL.
ru: Укажите минимум один URL.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
ru: Необходимо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
ru: Имя файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
ru: Используемые зеркала:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
ru: Рекомендуется

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
ru: Размер файла (в байтах):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
ru: Проверка:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
ru: Необязательно

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
ru: При добавлении локальных файлов автоматически добавляется много информации.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
ru: Добавить локальные файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
ru: Добавление локальных файлов...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
ru: Общие сведения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
ru: Здесь можно ввести дополнительные сведения о Metalink.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
ru: Источник:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
ru: Веб-адрес для Metalink

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
ru: Динамика означает, что обновлённые файлы Metalink могут быть найдены по адресу источника.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
ru: Динамический:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
ru: Metalink опубликован

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
ru: Дата и время:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
ru: Смещение часового пояса:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
ru: Отрицательное смещение:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
ru: Metalink обновлён

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
ru: Этот мастер позволяет создать файл Metalink с нуля, либо на основе существующих файлов Metalink. Большинство параметров необязательны. Минимальный набор параметров — путь для сохранения, хотя бы один файл и один адрес URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
ru: Сохранить Metalink как:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
ru: Создать новый Metalink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
ru: Использовать существующий Metalink:

en: Create a Metalink
ru: Создание Metalink

en: Add at least one file.
ru: Добавьте минимум один файл.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
ru: Для файлов со значками нужно задать зеркала.

en: General optional information for the metalink.
ru: Дополнительные сведения о Metalink

en: Unable to load: %1
ru: Не удаётся загрузить %1

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
ru: Файл Metalink версии 4.0 (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
ru: Файл Metalink версии 3.0 (*.metalink)

en: Define the saving location.
ru: Выберите место сохранения

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
ru: Файлы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
ru: Зеркало:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
ru: Количество соединений:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
ru: Введите URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
ru: Приоритет:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
ru: Необязательно: приоритет зеркала, «1» — наивысший, «999999» — самый низкий.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
ru: не указано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
ru: Расположение:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
ru: Зеркало

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
ru: Приоритет

[ctx: Number of parallel connections to the mirror]
en: Connections
ru: Соединения

[ctx: Location = country]
en: Location
ru: Расположение

en: Add mirror
ru: Добавить зеркало

en: Modify the used mirrors
ru: Изменение набора зеркал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: PushButton
ru: Кнопка

en: Select at least one source url.
ru: Отметьте минимум адрес.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
ru: Файлы, уже существующие в целевой папке, выделены цветом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
ru: Назначение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
ru: Группа загрузок:

en: Rename File
ru: Переименовать файл

en: Rename %1 to:
ru: Переименовать %1 в:

en: &Rename
ru: &Переименовать

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
ru: Подпись для %1

en: This option is not supported for the current transfer.
ru: Этот параметр не поддерживается для текущей загрузки.

en: Load Signature File
ru: Загрузка файла подписи

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
ru: Отдельная ASCII-подпись OpenPGP (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
ru: Отдельная двоичная подпись OpenPGP (*.sig)

en: You need to define a signature.
ru: Необходимо определить подпись.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
ru: Отпечаток не был найден; убедитесь в правильности выбранной подписи или проверьте загруженный файл.

[ctx: trust level]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: trust level]
en: Undefined
ru: Неопределённый

[ctx: trust level]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: trust level]
en: Marginal
ru: Ограниченный

[ctx: trust level]
en: Full
ru: Полный

[ctx: trust level]
en: Ultimate
ru: Абсолютный

en: The key has been revoked.
ru: Ключ был отозван.

en: The key is disabled.
ru: Ключ запрещён.

en: The key is invalid.
ru: Неверный ключ.

en: The key is expired.
ru: Просроченный ключ.

en: The key is not to be trusted.
ru: Ключу не следует доверять.

en: The key is to be trusted marginally.
ru: Доверять ключу ограниченно.

en: Trust level of the key is unclear.
ru: Уровень доверия к ключу неизвестен.

en: Unlimited
ru: Без ограничений

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
ru: Проверено

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
ru: Ошибка

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
ru: Внимание! Проверка подписи неудачна! Либо вы выбрали неверную подпись, либо данные были изменены.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
ru: Проверка невозможна. Убедитесь в том, что введённые данные верны, gpg-agent запущен и активно подключение к Интернету (для загрузки ключей).

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
ru: Эта функция не работает, поскольку KGet был собран без поддержки QPGME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
ru: Есть двоичная подпись PGP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
ru: ASCII-подпись PGP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
ru: Загрузить подпись

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
ru: Проверить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
ru: Ключ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
ru: Владелец:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
ru: Создан:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
ru: Срок действия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
ru: Доверие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
ru: Отпечаток:

en: Average speed: %1/s
ru: Средняя скорость: %1/с

en: %1 of %2
ru: %1 из %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
ru: Источник:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
ru: Состояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
ru: Осталось времени:

en: Transfer Settings for %1
ru: Параметры загрузки для %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
ru: Смена назначения не работает, назначение осталось неизменным.

en: Destination unmodified
ru: Назначение не изменено

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
ru: Параметры загрузки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
ru: Целевая папка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
ru: Ограничение &отдачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: Download &limit:
ru: Ограничение &загрузки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Ma&ximum share ratio:
ru: &Максимум отношения принято/отдано:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
ru: Изменить зеркала для загрузки

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
ru: Зеркала

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
ru: Проверка

en: Select columns
ru: Выберите столбцы

en: Transfer Details
ru: Сведения о загрузке

en: Download Manager
ru: Диспетчер загрузок

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
ru: Тип хэша:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
ru: Хэш:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
ru: Введите ключ хэша

en: Add checksum
ru: Добавить контрольную сумму

en: Transfer Verification for %1
ru: Проверка загрузки для %1

en: %1 was successfully verified.
ru: <i>%1</i> успешно проверено.

en: Verification successful
ru: Проверено

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
ru: Проверка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
ru: Проверить завершённую загрузку с помощью выбранной контрольной суммы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
ru: &Проверить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
ru: Закрыть
