kget - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (697 entries)

en: Pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac

en: Syntax
sr@ijekavianlatin: sintaksa

en: Escape sequences
sr@ijekavianlatin: Izbjegavački niz

en: Regular expression
sr@ijekavianlatin: Regularni izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
sr@ijekavianlatin: Uključi ikonicu u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
sr@ijekavianlatin: Radnja nakon što se sva preuzimanja završe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
sr@ijekavianlatin: Napusti KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
sr@ijekavianlatin: Pri pokretanju:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
sr@ijekavianlatin: vrati stanje preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
sr@ijekavianlatin: započni sva preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
sr@ijekavianlatin: zaustavi sva preuzimanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
sr@ijekavianlatin: Pozadina istorijata:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
sr@ijekavianlatin: KDE‑ovo globalno praćenje napretka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
sr@ijekavianlatin: Za svako pojedinačno preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
sr@ijekavianlatin: Ukupan napredak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
sr@ijekavianlatin: Obrada postojećih fajlova i prenosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
sr@ijekavianlatin: Uvijek pitaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
sr@ijekavianlatin: Automatski preimenuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
sr@ijekavianlatin: Prebriši

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
sr@ijekavianlatin: Mjesto za spuštanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
sr@ijekavianlatin: Animacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevane fascikle za grupe kao predlozi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
sr@ijekavianlatin: Pitaj za odredište ako nema podrazumevanih fascikli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
sr@ijekavianlatin: Izaberi ikonicu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
sr@ijekavianlatin: Menadžer preuzimanja u K‑osvajaču

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
sr@ijekavianlatin: Prati klipbord za fajlove za preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
sr@ijekavianlatin: Razlikovanje veličine slova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
sr@ijekavianlatin: &Povećaj prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
sr@ijekavianlatin: &Smanji prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
sr@ijekavianlatin: Najviše preuzimanja po grupi:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
sr@ijekavianlatin: bez ograničenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
sr@ijekavianlatin: Ograničenje brzine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje &preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
sr@ijekavianlatin: Globalno ograničenje &otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
sr@ijekavianlatin: Po prenosu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
sr@ijekavianlatin: Ponovno povezivanje pri prekidu veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
sr@ijekavianlatin: Broj pokušaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
sr@ijekavianlatin: Pokušaj ponovo nakon:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
sr@ijekavianlatin:  sek.

en: Could not open KWallet
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim K‑novčanik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
sr@ijekavianlatin: Upotreba veb sučelja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
sr@ijekavianlatin: Korisnik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

en: Include
sr@ijekavianlatin: Uključi

en: Exclude
sr@ijekavianlatin: Isključi

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
sr@ijekavianlatin: Širina kolona u prikazu istorijata

en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

en: Xml
sr@ijekavianlatin: XML

en: Sqlite
sr@ijekavianlatin: SQLite

en: Turn Off Computer
sr@ijekavianlatin: ugasi računar

en: Hibernate Computer
sr@ijekavianlatin: hiberniši računar

en: Suspend Computer
sr@ijekavianlatin: suspenduj računar

en: Appearance
sr@ijekavianlatin: Izgled

en: Change appearance settings
sr@ijekavianlatin: Promijenite postavke izgleda

en: Groups
sr@ijekavianlatin: Grupe

en: Manage the groups
sr@ijekavianlatin: Upravljajte grupama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
sr@ijekavianlatin: Mreža

en: Network and Downloads
sr@ijekavianlatin: Mreža i preuzimanja

en: Web Interface
sr@ijekavianlatin: Veb sučelje

en: Control KGet over a Network or the Internet
sr@ijekavianlatin: Upravljajte KGetom preko mreže ili Interneta

en: Verification
sr@ijekavianlatin: Ovjera

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
sr@ijekavianlatin: Uklapanje

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

en: Advanced Options
sr@ijekavianlatin: Napredne opcije

en: Transfer Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci prenosa

en: New Group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
sr@ijekavianlatin: Automatska ovjera kontrolne sume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
sr@ijekavianlatin: Kontrolna suma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
sr@ijekavianlatin: slaba (najbrže)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
sr@ijekavianlatin: jaka (preporučeno)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
sr@ijekavianlatin: najjača (najsporije)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
sr@ijekavianlatin: Potpis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
sr@ijekavianlatin: Automatska ovjera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
sr@ijekavianlatin: Automatsko preuzimanje nedostajućih ključeva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
sr@ijekavianlatin: Serveri ključeva:

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
sr@ijekavianlatin: Veličina fajla je veća od najveće koju podržava VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
sr@ijekavianlatin: %1 je uklonjen pošto prijavljuje pogrešnu veličinu fajla.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

[ctx: status of the download]
en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

[ctx: size of the download]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
sr@ijekavianlatin: kontrolna suma

[ctx: signature of a file]
en: Signature
sr@ijekavianlatin: potpis

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
sr@ijekavianlatin: Serveri za preuzimanje ključeva nisu zadati u postavkama. Preuzimanje obustavljeno.

en: No key server
sr@ijekavianlatin: Nema servera ključeva

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
sr@ijekavianlatin: Ključ nije preuzet jer nema nijednog upotrebljivog servera ključeva. Dodajte još servera u postavkama, ili ponovo pokrenite KGet i pokušajte preuzimanje.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite grupu %1?

en: Remove Group
sr@ijekavianlatin: Ukloni grupu

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da uklonite sljedeće grupe?

en: Remove groups
sr@ijekavianlatin: Ukloni grupe

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Sljedeći prenos je dodat na spisak preuzimanja:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
sr@ijekavianlatin: Dodato preuzimanje

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Sljedeći prenos je dodat na spisak preuzimanja:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Sljedeći prenosi su dodati na spisak preuzimanja:</p>

en: My Downloads
sr@ijekavianlatin: Moja preuzimanja

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 već postoji.
    Prebrisati ga?

en: Overwrite existing file?
sr@ijekavianlatin: Prebrisati postojeći fajl?

en: Unable to save to: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da sačuvam u: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
sr@ijekavianlatin[0]: <p>Sljedeći URL‑ovi ne mogu da se preuzmu jer KGet ne podržava njihove protokole:</p>
sr@ijekavianlatin[1]: <p>Sljedeći URL‑ovi ne mogu da se preuzmu jer KGet ne podržava njihove protokole:</p>
sr@ijekavianlatin[2]: <p>Sljedeći URL‑ovi ne mogu da se preuzmu jer KGet ne podržava njihove protokole:</p>
sr@ijekavianlatin[3]: <p>Sljedeći URL ne može da se preuzme jer KGet ne podržava njegov protokol:</p>

en: Protocol unsupported
sr@ijekavianlatin: Nepodržan protokol

en: New Download
sr@ijekavianlatin: Novo preuzimanje

en: Enter URL:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL:

en: Malformed URL:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL, nedostaje protokol:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanje sa lokacije:
    
    %1
    
    Preuzeti ponovo?

en: Download it again?
sr@ijekavianlatin: Preuzeti ponovo?

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku je preuzimanje sa lokacije:
    
    %1
    
    Obrisati ga i preuzeti opet?

en: Delete it and download again?
sr@ijekavianlatin: Obrisati i preuzeti opet?

en: Directory is not writable
sr@ijekavianlatin: U fasciklu se ne može pisati

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
sr@ijekavianlatin: Već ste preuzeli ovaj fajl sa druge lokacije.
    
    Obrisati ga i preuzeti opet?

en: File already downloaded. Download anyway?
sr@ijekavianlatin: Fajl je već preuzet. Preuzeti ga opet?

en: You are already downloading the same file
sr@ijekavianlatin: Već preuzimate isti fajl

en: File already exists
sr@ijekavianlatin: Fajl već postoji

en: Internet connection established, resuming transfers.
sr@ijekavianlatin: Veza sa Internetom uspostavljena, nastavljam prenose.

en: No internet connection, stopping transfers.
sr@ijekavianlatin: Nema veze sa Internetom, zaustavljam prenose.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem
    %1
    zato što je to fascikla.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obrišem
    %1
    zato što to nije lokalni fajl.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Završeno je preuzimanje sljedećeg fajla:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje završeno

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Započet je sljedeći prenos:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
sr@ijekavianlatin: Započeto preuzimanje

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Greška u sljedećem prenosu:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>Poruka o grešci:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
sr@ijekavianlatin: KGet će se sad zatvoriti, pošto su sva preuzimanja završena.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
sr@ijekavianlatin: Računar će se sad ugasiti, pošto su sva preuzimanja završena.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
sr@ijekavianlatin: Gašenje

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
sr@ijekavianlatin: Računar će se sad suspendovati na disk, pošto su sva preuzimanja završena.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
sr@ijekavianlatin: Hibernacija

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
sr@ijekavianlatin: Računar će se sad suspendovati u memoriju, pošto su sva preuzimanja završena.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
sr@ijekavianlatin: Suspendovanje

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
sr@ijekavianlatin: Obustavi

en: <p>All transfers have been finished.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Svi prenosi su završeni.</p>

en: Downloads completed
sr@ijekavianlatin: Preuzimanja završena

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: KGet preuzima %1 fajl
sr@ijekavianlatin[1]: KGet preuzima %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: KGet preuzima %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: KGet preuzima %1 fajl

en: KGet Transfer
sr@ijekavianlatin: KGetova prenos

en: Error trying to get %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokušaju dobavljanja %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
sr@ijekavianlatin: Nedostaje ključ za ovjeravanje potpisa, želite li da ga preuzmete?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
sr@ijekavianlatin: Potpis za %1 ne može da se dobavi. Pogledajte postavke prenosa za više detalja.

en: Signature not verified
sr@ijekavianlatin: Potpis nije ovjeren

en: Downloading....
sr@ijekavianlatin: Preuzimam...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
sr@ijekavianlatin: odložen

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
sr@ijekavianlatin: zaustavljen

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: obustavljen

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: završen

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
sr@ijekavianlatin: mijenja se odredište

en: 1 Item | %1 Items
sr@ijekavianlatin[0]: %1 stavka
sr@ijekavianlatin[1]: %1 stavke
sr@ijekavianlatin[2]: %1 stavki
sr@ijekavianlatin[3]: 1 stavka

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

[ctx: not available]
en: n/a
sr@ijekavianlatin: n/d

en: Stalled
sr@ijekavianlatin: Zastoj

[ctx: name of download]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: status of download]
en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

[ctx: size of download]
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

[ctx: progress of download]
en: Progress
sr@ijekavianlatin: napredak

[ctx: speed of download]
en: Speed
sr@ijekavianlatin: brzina

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
sr@ijekavianlatin: preostalo vrijeme

en: Question
sr@ijekavianlatin: Pitanje

en: Appl&y to all
sr@ijekavianlatin: Primeni na &sve

en: No download directory specified.
sr@ijekavianlatin: Nije zadata fascikla za preuzimanje.

en: Invalid download directory specified.
sr@ijekavianlatin: Zadata loša fascikla za preuzimanje.

en: Download directory is not writeable.
sr@ijekavianlatin: Ne može da se piše u fasciklu za preuzimanje.

en: No download destination specified.
sr@ijekavianlatin: Nije zadato odredište preuzimanja.

en: Invalid download destination specified.
sr@ijekavianlatin: Zadato loše odredište preuzimanja.

en: Download destination is not writeable.
sr@ijekavianlatin: Ne može da se piše u odredište preuzimanja.

en: No URL specified.
sr@ijekavianlatin: Nije zadat URL.

en: Malformed URL.
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL.

en: Malformed URL, protocol missing.
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL, nedostaje protokol.

en: Malformed URL, host missing.
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL, nedostaje domaćin.

en: Invalid download directory specified:
    %1
sr@ijekavianlatin: Zadata loša fascikla za preuzimanje:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne može da se piše u fasciklu za preuzimanje:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
sr@ijekavianlatin: Zadato loše odredište preuzimanja:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne može da se piše u odredište preuzimanja:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilan URL, nedostaje domaćin:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
sr@ijekavianlatin: Fajl već postoji. Prebrisati ga?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
sr@ijekavianlatin: Već ste preuzeli ovaj fajl sa druge lokacije.
    Obrisati ga i preuzeti opet?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
sr@ijekavianlatin: Već preuzimate ovaj fajl sa druge lokacije.
    Obrisati ga i preuzeti opet?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanje sa ove lokacije. Preuzeti ponovo?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku je preuzimanje sa ove lokacije.
    Obrisati ga i preuzeti opet?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 već postoji:
    %1
    Prebrisati ga?

en: Malformed URLs.
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi.

en: Malformed URLs, protocol missing.
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi, nedostaje protokol.

en: Malformed URLs, host missing.
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi, nedostaje domaćin.

en: Malformed URLs:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi, nedostaje protokol:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
sr@ijekavianlatin: Nepravilni URL‑ovi, nedostaje domaćin:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
sr@ijekavianlatin: Ne može se pisati u odredišta:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
sr@ijekavianlatin: Fajlovi već postoje. Prebrisati ih?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanja na ova odredišta. Preuzeti ponovo?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku su preuzimanja na ova odredišta.
    Obrisati ih i preuzeti opet?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanja sa ovih lokacija. Preuzeti ponovo?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku su preuzimanja sa ovih lokacija.
    Obrisati ih i preuzeti opet?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
sr@ijekavianlatin: Fajlovi već postoje:
    %1
    Prebrisati ih?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanja na ova odredišta:
    
    %1
    
    Preuzeti ponovo?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku su preuzimanja na ova odredišta:
    
    %1
    
    Obrisati ih i preuzeti opet?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
sr@ijekavianlatin: Već ste dovršili preuzimanja sa ovih lokacija:
    
    %1
    
    Preuzeti ih ponovo?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
sr@ijekavianlatin: U toku su preuzimanja sa ovih lokacija:
    
    %1
    
    Obrisati ih i preuzeti ponovo?

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
sr@ijekavianlatin: tip

[ctx: the used hash for verification]
en: Hash
sr@ijekavianlatin: disperzija

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
sr@ijekavianlatin: ovjereno

en: An advanced download manager by KDE
sr@ijekavianlatin: Napredni menadžer preuzimanja iz KDE‑a

en: (C) 2005 - 2014, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
sr@ijekavianlatin: © 2005–2014, programeri KGeta
    © 2001–2002, Patrik Šarbonije
    © 2002, Karsten Pfajfer
    © 1998–2000, Matej Kos

en: Lukas Appelhans
sr@ijekavianlatin: Lukas Apelhans

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
sr@ijekavianlatin: održavalac, središnji programer, autor bittorrent priključka

en: Dario Massarin
sr@ijekavianlatin: Dario Masarin

en: Core Developer
sr@ijekavianlatin: središnji programer

en: Urs Wolfer
sr@ijekavianlatin: Urs Volfer

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
sr@ijekavianlatin: središnji programer, autor višenitnog priključka

en: Matthias Fuchs
sr@ijekavianlatin: Matijas Fuhs

en: Javier Goday
sr@ijekavianlatin: Havijer Godaj

en: Developer
sr@ijekavianlatin: programer

en: Aish Raj Dahal
sr@ijekavianlatin: Aiš Radž Dahal

en: Google Summer of Code Student
sr@ijekavianlatin: Student Googleovog Leta koda

en: Ernesto Rodriguez Ortiz
sr@ijekavianlatin: Ernesto Rodrigez Ortiz

en: Mms Plugin Author
sr@ijekavianlatin: Autor priključka MMS‑a

en: Patrick Charbonnier
sr@ijekavianlatin: Patrik Šarbonije

en: Former Developer
sr@ijekavianlatin: bivši programer

en: Carsten Pfeiffer
sr@ijekavianlatin: Karsten Pfajfer

en: Matej Koss
sr@ijekavianlatin: Matej Kos

en: Joris Guisson
sr@ijekavianlatin: Joris Gison

en: BTCore (KTorrent) Developer
sr@ijekavianlatin: programer BTCore (KTorrenta)

en: Mensur Zahirovic (Nookie)
sr@ijekavianlatin: Mensur Zahirović (Nookie)

en: Design of Web Interface
sr@ijekavianlatin: dizajn veb sučelja

en: Start KGet with drop target
sr@ijekavianlatin: Pokreni KGet sa mjestom za spuštanje

en: Start KGet with hidden main window
sr@ijekavianlatin: Pokreni KGet sa skrivenim glavnim prozorom

en: Start KGet without drop target animation
sr@ijekavianlatin: Pokreni KGet bez animacije mjesta za spuštanje

en: Execute Unit Testing
sr@ijekavianlatin: Izvrši jedinične probe

en: URL(s) to download
sr@ijekavianlatin: URL‑ovi za preuzimanje

en: &New Download...
sr@ijekavianlatin: &Novo preuzimanje...

en: &Import Transfers...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi prenose...

en: &Export Transfers List...
sr@ijekavianlatin: &Izvezi listu prenosa...

en: &Create a Metalink...
sr@ijekavianlatin: Napravi &metavezu...

en: Top Priority
sr@ijekavianlatin: Najviši prioritet

en: Least Priority
sr@ijekavianlatin: Najniži prioritet

en: Increase Priority
sr@ijekavianlatin: Povećaj prioritet

en: Decrease Priority
sr@ijekavianlatin: Smanji prioritet

en: Set Icon...
sr@ijekavianlatin: Postavi ikonicu...

en: Auto-Paste Mode
sr@ijekavianlatin: Automatsko naljepljivanje

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
sr@ijekavianlatin: <html>Dugme <i>Automatsko naljepljivanje</i> uključuje ili isključuje ovaj režim rada. Kada je uključen, KGet će periodično ispitivati klipbord za novim URL‑ovima i automatski ih naljepljivati.</html>

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
sr@ijekavianlatin: KGet kao menadžer preuzimanja u K‑osvajaču

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabrani

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
sr@ijekavianlatin: Ukloni sve završene

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
sr@ijekavianlatin: Ukloni izabrani i obriši fajlove

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
sr@ijekavianlatin: Ponovo preuzmi izabrane

en: Start All
sr@ijekavianlatin: Započni sve

en: Start Selected
sr@ijekavianlatin: Započni izabrane

en: Pause All
sr@ijekavianlatin: Pauziraj sve

en: Stop Selected
sr@ijekavianlatin: Zaustavi izabrane

en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

en: Pause
sr@ijekavianlatin: Pauziraj

en: Open Destination
sr@ijekavianlatin: Otvori odredište

en: Open File
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

en: Show Details
sr@ijekavianlatin: Prikaži detalje

en: Copy URL to Clipboard
sr@ijekavianlatin: Kopiraj URL u klipbord

en: &Transfer History
sr@ijekavianlatin: &Istorijat prenosa

en: &Group Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke &grupa

en: &Transfer Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke &prenosa

en: Import &Links...
sr@ijekavianlatin: Uvezi &veze...

en: After downloads finished action
sr@ijekavianlatin: Radnja po završetku preuzimanja

note: i18n("Choose an action that is executed after all downloads have been finished."));
en: No Action
sr@ijekavianlatin: Bez radnje

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
sr@ijekavianlatin: Ovo je prvi put da ste pokrenuli KGet.
    Želite li da ga koristite kao menadžer preuzimanja u K‑osvajaču?

en: Konqueror Integration
sr@ijekavianlatin: Integracija sa K‑osvajačem

en: Enable
sr@ijekavianlatin: Koristi

en: Do Not Enable
sr@ijekavianlatin: Ne koristi

en: All Openable Files
sr@ijekavianlatin: svi otvorivi fajlovi

[ctx: window title including overall download progress in percent]
en: KGet - %1%
sr@ijekavianlatin: KGet — %1%

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
sr@ijekavianlatin: Neki prenosi su još uvijek pokrenuti.
    Želite li zaista da zatvorite KGet?

en: Confirm Quit
sr@ijekavianlatin: Potvrda napuštanja

en: KGet Transfer List
sr@ijekavianlatin: KGetova lista prenosa

en: Text File
sr@ijekavianlatin: tekstualni fajl

en: Enter Group Name
sr@ijekavianlatin: Unesite ime grupe

en: Group name:
sr@ijekavianlatin: Ime grupe:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite izabrani prenos?

en: Confirm transfer delete
sr@ijekavianlatin: Potvrda brisanja prenosa

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose sa sve fajlovima?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose sa sve fajlovima?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li zaista da uklonite izabrane prenose sa sve fajlovima?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li zaista da uklonite izabrani prenos sa sve fajlovima?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
sr@ijekavianlatin: <html>KGet je trenutno isključen kao menadžer preuzimanja u K‑osvajaču. Ako želite da to bude za stalno, idite na <i>Podešavanje→Napredno</i> i isključite <i>Menadžer preuzimanja u K‑osvajaču</i>.</html>

en: The dropped file is a KGet Transfer List
sr@ijekavianlatin: Ispušteni fajl je KGetova lista prenosa

en: &Download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi

en: &Load transfer list
sr@ijekavianlatin: &Učitaj listu prenosa

en: Advanced Details for %1
sr@ijekavianlatin: Napredni detalji za %1

en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

en: Trackers
sr@ijekavianlatin: Pratioci

en: Webseeds
sr@ijekavianlatin: Veb sijanja

en: Chunk
sr@ijekavianlatin: parče

en: Progress
sr@ijekavianlatin: napredak

en: Peer
sr@ijekavianlatin: vršnjak

en: Down Speed
sr@ijekavianlatin: brzina preuzimanja

en: Number of the chunk
sr@ijekavianlatin: Broj parčeta.

en: Download progress of the chunk
sr@ijekavianlatin: Napredak preuzimanja parčeta.

en: Which peer we are downloading it from
sr@ijekavianlatin: Od kojeg vršnjak se preuzima.

en: Download speed of the chunk
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja parčeta.

en: Which files the chunk is located in
sr@ijekavianlatin: U kojim fajlovima se parče nalazi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
sr@ijekavianlatin: Parčići

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
sr@ijekavianlatin: Ukupno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
sr@ijekavianlatin: Trenutno preuzimam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
sr@ijekavianlatin: Preuzeto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
sr@ijekavianlatin: Izuzeto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
sr@ijekavianlatin: Preostalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

[ctx: Open file]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: Download first
sr@ijekavianlatin: Preuzmi prvo

en: Download normally
sr@ijekavianlatin: Preuzmi normalno

en: Download last
sr@ijekavianlatin: Preuzmi posljednje

en: Do Not Download
sr@ijekavianlatin: Ne preuzimaj

en: Delete File(s)
sr@ijekavianlatin: Obriši fajlove

en: Move File
sr@ijekavianlatin: Premjesti fajl

en: Collapse Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Sažmi stablo fascikli

en: Expand Folder Tree
sr@ijekavianlatin: Raširi stablo fascikli

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
sr@ijekavianlatin[0]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima, želite li zaista da uradite ovo?
sr@ijekavianlatin[1]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima, želite li zaista da uradite ovo?
sr@ijekavianlatin[2]: Izgubićete sve podatke u ovim fajlovima, želite li zaista da uradite ovo?
sr@ijekavianlatin[3]: Izgubićete sve podatke u ovom fajlu, želite li zaista da uradite ovo?

en: Priority
sr@ijekavianlatin: prioritet

en: Preview
sr@ijekavianlatin: pregled

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
sr@ijekavianlatin: % završeno

[ctx: Download first]
en: First
sr@ijekavianlatin: prvo

[ctx: Download last]
en: Last
sr@ijekavianlatin: posljednje

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: Preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

[ctx: Preview pending]
en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

[ctx: No preview available]
en: No
sr@ijekavianlatin: nema

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

[ctx: preview available]
en: Available
sr@ijekavianlatin: dostupan

en: Kick Peer
sr@ijekavianlatin: Izbaci vršnjaka

en: Ban Peer
sr@ijekavianlatin: Zabrani vršnjaka

[ctx: Choked]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: Da

[ctx: Not choked]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Snubbed]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not snubbed]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interested]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interested]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: Interesting]
en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

[ctx: Not Interesting]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

en: IP Address
sr@ijekavianlatin: IP adresa

en: Client
sr@ijekavianlatin: klijent

en: Up Speed
sr@ijekavianlatin: brzina slanja

en: Choked
sr@ijekavianlatin: zagušeno

en: Snubbed
sr@ijekavianlatin: zatajio

en: Availability
sr@ijekavianlatin: dostupnost

en: Score
sr@ijekavianlatin: ocjena

en: Upload Slot
sr@ijekavianlatin: veza otpremanja

en: Requests
sr@ijekavianlatin: zahtjevi

en: Downloaded
sr@ijekavianlatin: preuzeto

en: Uploaded
sr@ijekavianlatin: otpremljeno

en: Interested
sr@ijekavianlatin: zainteresovan

en: Interesting
sr@ijekavianlatin: zanimljivo

en: IP address of the peer
sr@ijekavianlatin: IP adresa vršnjaka.

en: Which client the peer is using
sr@ijekavianlatin: Klijent koji vršnjak koristi.

en: Download speed
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja.

en: Upload speed
sr@ijekavianlatin: Brzina otpremanja.

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
sr@ijekavianlatin: Da li nas je vršnjak zagušio. Ako jeste, vršnjak nam neće slati nove podatke.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
sr@ijekavianlatin: Zatajio znači da nam vršnjak nije slao podatke u posljednja dva minuta.

en: How much of the torrent's data the peer has
sr@ijekavianlatin: Koliko podataka torenta vršnjak ima.

en: Whether or not the peer has DHT enabled
sr@ijekavianlatin: Da li je vršnjaku uključen DHT.

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
sr@ijekavianlatin: Rezultat vršnjaka. KTorrent koristi ovo da odredi kome da otprema.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
sr@ijekavianlatin: Samo vršnjaci sa vezom otpremanja dobijaće podatke od nas.

en: The number of download and upload requests
sr@ijekavianlatin: Broj zahtjeva za preuzimanje i otpremanje.

en: How much data we have downloaded from this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo podataka preuzeli od ovog vršnjaka.

en: How much data we have uploaded to this peer
sr@ijekavianlatin: Koliko smo podataka otpremili ovom vršnjaku.

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
sr@ijekavianlatin: Da li je vršnjak zainteresovan da preuzima od nas.

en: Whether we are interested in downloading from this peer
sr@ijekavianlatin: Da li smo mi zainteresovani da preuzimamo od vršnjaka.

en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
sr@ijekavianlatin: veličina

en: Url
sr@ijekavianlatin: URL

en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

en: Seeders
sr@ijekavianlatin: sijači

en: Leechers
sr@ijekavianlatin: pijavice

en: Times Downloaded
sr@ijekavianlatin: broj preuzimanja

en: Next Update
sr@ijekavianlatin: sljedeće ažuriranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
sr@ijekavianlatin: Dodaj pratilac

en: Enter the URL of the tracker:
sr@ijekavianlatin: Unesite URL pratioca:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
sr@ijekavianlatin: Već postoji pratilac po imenu <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
sr@ijekavianlatin: Ukloni pratilac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
sr@ijekavianlatin: Promeni pratilac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj pratioce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
sr@ijekavianlatin: Vrati podrazumijevano

en: Speed
sr@ijekavianlatin: brzina

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam veb sijanje %1 jer je već na spisku veb sijanja.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da uklonim veb sijanje %1 jer je dio torenta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Veb sijanje koje se dodaje u torent.</p><p><b>Napomena:</b> Samo su HTTP veb sijanja podržana.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
sr@ijekavianlatin: Dodaj veb sijanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
sr@ijekavianlatin: Ukloni veb sijanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
sr@ijekavianlatin: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
sr@ijekavianlatin: Sijači:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
sr@ijekavianlatin: Brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
sr@ijekavianlatin: Pijavice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
sr@ijekavianlatin: Brzina otpremanja:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
sr@ijekavianlatin: Ostalo:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
sr@ijekavianlatin: Svi:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
sr@ijekavianlatin: Upisujem u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje otpremanja po prenosu:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
sr@ijekavianlatin: bez ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje preuzimanja po prenosu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
sr@ijekavianlatin: Uključi protokol UTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana fascikla za torente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana privremena fascikla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
sr@ijekavianlatin: Rezerviši prostor na disku

en: Downloading Torrent File....
sr@ijekavianlatin: Preuzimam torent fajl...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
sr@ijekavianlatin: Preuzimam...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam pratioca u privatni torent.

en: Torrent file does not exist
sr@ijekavianlatin: Torent fajl ne postoji

en: Analyzing torrent....
sr@ijekavianlatin: Analiziram torent...

en: Cannot initialize port...
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim port...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
sr@ijekavianlatin: Sijem...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim libktorrent. Torenti možda neće raditi.

en: &Advanced Details
sr@ijekavianlatin: &Napredni detalji

en: &Scan Files
sr@ijekavianlatin: &Ispitaj fajlove

en: Error scanning data: %1
sr@ijekavianlatin: Greška pri ispitivanju podataka: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
sr@ijekavianlatin: Ispitujem podatke torenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
sr@ijekavianlatin: Broj nađenih parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
sr@ijekavianlatin: Broj neuspjelih parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
sr@ijekavianlatin: Broj nepreuzetih parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
sr@ijekavianlatin: Broj preuzetih parčića:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
sr@ijekavianlatin: Otkaži

en: Append
sr@ijekavianlatin: Izgled

en: Replace file
sr@ijekavianlatin: Zamijeni fajl

en: Replace file-ending
sr@ijekavianlatin: Zamijeni kraj fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
sr@ijekavianlatin: Niska izmjene:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
sr@ijekavianlatin: Režim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
sr@ijekavianlatin: Tip kontrolne sume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
sr@ijekavianlatin: Rezultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
sr@ijekavianlatin: etiketa

en: Add item
sr@ijekavianlatin: Dodavanje stavke

en: %1 would become %2
sr@ijekavianlatin: %1 bi postalo %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
sr@ijekavianlatin: Niska izmjene

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
sr@ijekavianlatin: Režim izmjene

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
sr@ijekavianlatin: tip kontrolne sume

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
sr@ijekavianlatin: Spisak dostupnih pretraživača

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
sr@ijekavianlatin: Spisak URL‑a dostupnih pretraživača

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
sr@ijekavianlatin: Povezujem se...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje (%1) ne može da se ovjeri. Želite li da ga popravite?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje (%1) ne može da se ovjeri. Želite li da ga preuzmete ponovo?

en: Verification failed.
sr@ijekavianlatin: Ovjera propala.

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje ne može da se ovjeri, želite li da ga popravite? (Ako ne može da se popravi, preuzimanje će početi iz početka.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
sr@ijekavianlatin: Broj istovremenih preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
sr@ijekavianlatin: Broj ogledala po fajlu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
sr@ijekavianlatin: Broj povezivanja po URL‑u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
sr@ijekavianlatin: Izaberite fajlove koje treba preuzeti.

en: File Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor fajla

en: Downloading Metalink File....
sr@ijekavianlatin: Preuzimam fajl metaveze...

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
sr@ijekavianlatin: Možda je dostupna nova verzija ove metaveze, želite li da je preuzmete?

en: Redownload Metalink
sr@ijekavianlatin: Ponovno preuzimanje metaveze

en: Download failed, no working URLs were found.
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje propalo, nijedan URL ne radi.

en: The download could not be verified, try to repair it?
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje ne može da se ovjeri, pokušati popravljanje?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
sr@ijekavianlatin: Ime pretraživača:

en: Insert Engine
sr@ijekavianlatin: Umetanje pretraživača

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
sr@ijekavianlatin: Pretraživači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
sr@ijekavianlatin: ime pretraživača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
sr@ijekavianlatin: Novi pretraživač...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
sr@ijekavianlatin: U toku...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: završen

en: Download failed, could not access this URL.
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje propalo, ne mogu da pristupim URL‑u.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
sr@ijekavianlatin: Ovaj URL ne dopušta višestruke veze,
    preuzimanje će duže trajati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
sr@ijekavianlatin: Koristi pretraživače

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
sr@ijekavianlatin: Traži podatke za ovjeru

en: Failed to write to the file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem u fajl.

en: Delete Group | Delete Groups
sr@ijekavianlatin[0]: Obriši grupe
sr@ijekavianlatin[1]: Obriši grupe
sr@ijekavianlatin[2]: Obriši grupe
sr@ijekavianlatin[3]: Obriši grupu

en: Rename Group... | Rename Groups...
sr@ijekavianlatin[0]: Preimenuj grupe
sr@ijekavianlatin[1]: Preimenuj grupe
sr@ijekavianlatin[2]: Preimenuj grupe
sr@ijekavianlatin[3]: Preimenuj grupu

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
sr@ijekavianlatin: Ljepljiv

en: Show Main Window
sr@ijekavianlatin: Prikaži glavni prozor

en: Hide Main Window
sr@ijekavianlatin: Sakrij glavni prozor

en: Drop Target
sr@ijekavianlatin: Mjesto za spuštanje

en: You can drag download links into the drop target.
sr@ijekavianlatin: Možete prevući veze za preuzimanje na mjesto za spuštanje.

[ctx: %1 filename, %2 total size, %3 status]
en: %1(%2) %3
sr@ijekavianlatin: %1 (%2, %3)

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
sr@ijekavianlatin: %1 (%2%, %3/%4, brzina %5/s)

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size, %5 status]
en: %1(%2% %3/%4) %5
sr@ijekavianlatin: %1 (%2%, %3/%4, %5)

en: Ready
sr@ijekavianlatin: Spreman.

en: Group Settings for %1
sr@ijekavianlatin: Postavke grupe za %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke grupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Defau&lt folder:
sr@ijekavianlatin: &Podrazumijevana fascikla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
sr@ijekavianlatin: Premiješta sve prenose po regularnom izrazu u ovu grupu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Re&gular expression:
sr@ijekavianlatin: &Regularni izraz:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
sr@ijekavianlatin: *film*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
sr@ijekavianlatin: neodređeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Ma&ximum download speed:
sr@ijekavianlatin: Naj&veća brzina preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća brzina &otpremanja:

en: Transfer History
sr@ijekavianlatin: Istorijat prenosa

en: &Open File
sr@ijekavianlatin: &Otvori fajl

[ctx: The transfer is running]
en: Running
sr@ijekavianlatin: Pokrenut

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
sr@ijekavianlatin: Zaustavljen

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
sr@ijekavianlatin: Obustavljen

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: Završen

en: Source File
sr@ijekavianlatin: izvorni fajl

en: Destination
sr@ijekavianlatin: odredište

en: Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme

en: File Size
sr@ijekavianlatin: veličina fajla

en: Less than 1MiB
sr@ijekavianlatin: Manje od 1 MiB

en: Between 1MiB-10MiB
sr@ijekavianlatin: Od 1 do 10 MiB

en: Between 10MiB-100MiB
sr@ijekavianlatin: Od 10 do 100 MiB

en: Between 100MiB-1GiB
sr@ijekavianlatin: Od 100 MiB do 1 GiB

en: More than 1GiB
sr@ijekavianlatin: Više od 1 GiB

en: Today
sr@ijekavianlatin: Danas

en: Last week
sr@ijekavianlatin: Prošla sedmica

en: Last month
sr@ijekavianlatin: Prošli mjesec

en: A long time ago
sr@ijekavianlatin: Odavno

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
sr@ijekavianlatin: završen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
sr@ijekavianlatin: Očisti istorijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
sr@ijekavianlatin: Režimi prikaza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
sr@ijekavianlatin: Izbor opsegâ̂:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
sr@ijekavianlatin: domaćin

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
sr@ijekavianlatin: Filtriraj istorijat

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
sr@ijekavianlatin: Obriši izabrano

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
sr@ijekavianlatin: Preuzmi

en: Last Month
sr@ijekavianlatin: Prošli mjesec

en: Under 10MiB
sr@ijekavianlatin: Ispod 10 MiB

en: Between 10MiB and 50MiB
sr@ijekavianlatin: Od 10 do 50 MiB

en: Between 50MiB and 100MiB
sr@ijekavianlatin: Od 50 do 100 MiB

en: More than 100MiB
sr@ijekavianlatin: Više od 100 MiB

en: Download again
sr@ijekavianlatin: Preuzmi ponovo

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
sr@ijekavianlatin: Obriši izabrano

en: Open file
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
sr@ijekavianlatin: &Preuzimanja

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sr@ijekavianlatin: Po&moć

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File with &links to import:
sr@ijekavianlatin: Fajl sa &vezama za uvoz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
sr@ijekavianlatin: &Uvezi veze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
sr@ijekavianlatin: Prikaži:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
sr@ijekavianlatin: Prikaži &veb sadržaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
sr@ijekavianlatin: Možete koristiti džokere za filtriranje.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
sr@ijekavianlatin: Filtrirajte fajlove...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
sr@ijekavianlatin: &Poništi izbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
sr@ijekavianlatin: &Izvrni izbor

en: Import Links
sr@ijekavianlatin: Uvoz veza

en: Contains
sr@ijekavianlatin: sadrži

en: Does Not Contain
sr@ijekavianlatin: ne sadrži

en: All
sr@ijekavianlatin: sve

en: Videos
sr@ijekavianlatin: video

en: Images
sr@ijekavianlatin: slike

en: Audio
sr@ijekavianlatin: audio

en: Archives
sr@ijekavianlatin: arhive

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
sr@ijekavianlatin: Sintaksa obrazaca

en: Escape Sequences
sr@ijekavianlatin: izbegavački nizovi

en: Regular Expression
sr@ijekavianlatin: regularni izrazi

[ctx: name of a file]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: Download the items which have been selected]
en: &Download
sr@ijekavianlatin: &Preuzmi

en: Auxiliary header
sr@ijekavianlatin: pomoćno zaglavlje

en: File Name
sr@ijekavianlatin: ime fajla

en: Description
sr@ijekavianlatin: opis

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
sr@ijekavianlatin: tip fajla

en: Location (URL)
sr@ijekavianlatin: lokacija (URL)

en: Links in: %1 - KGet
sr@ijekavianlatin: Veze u: %1 — KGet

en: &Select All Filtered
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve filtrirane

en: D&eselect All Filtered
sr@ijekavianlatin: &Poništi izbor filtriranih

en: Filter Column
sr@ijekavianlatin: Kolona filtriranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
sr@ijekavianlatin: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
sr@ijekavianlatin: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
sr@ijekavianlatin: Logotip:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
sr@ijekavianlatin: URL logotipa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
sr@ijekavianlatin: Jezik fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
sr@ijekavianlatin: Jezik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
sr@ijekavianlatin: Operativni sistemi:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
sr@ijekavianlatin: Podržani OS‑ovi, razdvojeni zapetama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
sr@ijekavianlatin: Autorsko pravo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
sr@ijekavianlatin: Izdavač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
sr@ijekavianlatin: izdavač

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
sr@ijekavianlatin: Ime izdavača

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
sr@ijekavianlatin: URL do izdavača

en: Import dropped files
sr@ijekavianlatin: Uvoz ispuštenih fajlova

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
sr@ijekavianlatin: Računaj parcijalne kontrolne sume

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
sr@ijekavianlatin: Opšti URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
sr@ijekavianlatin: Automatski računa kontrolne sume za izabrane tipove. Imajte u vidu da ovo može potrajati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
sr@ijekavianlatin: Unesite URL‑ove ovde ako su svi ispušteni fajlovi na tom serveru i u istoj fascikli. Za svaki ispušteni fajl URL će se sastojati od unesene niske i imena fajla.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
sr@ijekavianlatin: Tipovi kontrolnih suma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
sr@ijekavianlatin: Računaj kontrolne sume:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
sr@ijekavianlatin: Opciono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
sr@ijekavianlatin: Opcioni podaci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
sr@ijekavianlatin: Unesite podatke zajedničke svim izabranim fajlovima.

en: File Properties
sr@ijekavianlatin: Svojstva fajla

en: Enter a filename.
sr@ijekavianlatin: Unesite ime fajla.

en: The filename exists already, choose a different one.
sr@ijekavianlatin: Ime fajla već postoji, izaberite neko drugo.

en: Enter at least one URL.
sr@ijekavianlatin: Unesite bar jedan URL.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
sr@ijekavianlatin: Neophodno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
sr@ijekavianlatin: Ime fajla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
sr@ijekavianlatin: Ogledala:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
sr@ijekavianlatin: Preporučeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
sr@ijekavianlatin: Veličina fajla (bajtova):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
sr@ijekavianlatin: Ovjera:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
sr@ijekavianlatin: Opciono

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
sr@ijekavianlatin: Dodaje lokalne fajlove dodajući automatski mnogo podataka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
sr@ijekavianlatin: Dodaj lokalne fajlove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
sr@ijekavianlatin: Dodajem lokalne fajlove...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
sr@ijekavianlatin: Opšti podaci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete unijeti opcione opšte podatke o metavezi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
sr@ijekavianlatin: Porijeklo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
sr@ijekavianlatin: Veb URL metaveze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
sr@ijekavianlatin: <html>Dinamički znači da se ažurirane metaveze mogu naći pod <i>Porijeklo:</i>.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
sr@ijekavianlatin: Dinamički:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
sr@ijekavianlatin: Metaveza objavljena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
sr@ijekavianlatin: Datum i vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
sr@ijekavianlatin: Pomak vremenske zone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
sr@ijekavianlatin: Negativni pomak:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
sr@ijekavianlatin: Metaveza ažurirana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
sr@ijekavianlatin: Ovaj pomoćnik vam omogućava stvaranje metaveza od nule ili na osnovu postojećih. Mnogi podaci su opcioni ili preporučeni, tako da ih možete unijeti ako želite. Najmanje što morate unijeti je lokacija upisivanja, jedan fajl i jedan URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj novu metavezu u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
sr@ijekavianlatin: Nova metaveza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
sr@ijekavianlatin: Učitaj postojeću metavezu:

en: Create a Metalink
sr@ijekavianlatin: Stvaranje metaveze

en: Add at least one file.
sr@ijekavianlatin: Dodajte bar jedan fajl.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
sr@ijekavianlatin: Morate zadati ogledala za unose sa ikonicom.

en: General optional information for the metalink.
sr@ijekavianlatin: Opšti podaci za metavezu.

en: Unable to load: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da učitam: %1

en: Define the saving location.
sr@ijekavianlatin: Odredite lokaciju upisivanja.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
sr@ijekavianlatin: Fajlovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
sr@ijekavianlatin: Ogledalo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
sr@ijekavianlatin: Broj povezivanja:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
sr@ijekavianlatin: Unesite URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
sr@ijekavianlatin: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
sr@ijekavianlatin: Opciono: prioritet ogledala, 1 najviši, 999999 najniži.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
sr@ijekavianlatin: neodređeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
sr@ijekavianlatin: ogledalo

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
sr@ijekavianlatin: prioritet

[ctx: Location = country]
en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

en: Add mirror
sr@ijekavianlatin: Dodavanje ogledala

en: Modify the used mirrors
sr@ijekavianlatin: Izmeni korišćena ogledala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: PushButton
sr@ijekavianlatin: Dugme

en: Select at least one source url.
sr@ijekavianlatin: Izaberite bar jedan izvorni URL.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
sr@ijekavianlatin: Fajlovi koji već postoje u tekućoj fascikli su istaknuti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
sr@ijekavianlatin: Odredište:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
sr@ijekavianlatin: Grupa prenosa:

en: Rename File
sr@ijekavianlatin: Preimenuj fajl

en: Rename %1 to:
sr@ijekavianlatin: Preimenuj %1 u:

en: &Rename
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
sr@ijekavianlatin: Potpis za %1.

en: This option is not supported for the current transfer.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija nije podržana za tekući prenos.

en: Load Signature File
sr@ijekavianlatin: Učitavanje fajla potpisa

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
sr@ijekavianlatin: odvojeni OpenPGP ASCII potpis (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
sr@ijekavianlatin: odvojeni OpenPGP binarni potpis (*.sig)

en: You need to define a signature.
sr@ijekavianlatin: Morate odrediti potpis.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
sr@ijekavianlatin: Otisak ne može da se nađe, provjerite da li je potpis ispravan ili ovjerite preuzimanje.

[ctx: trust level]
en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznata

[ctx: trust level]
en: Undefined
sr@ijekavianlatin: nedefinisana

[ctx: trust level]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nepouzdan

[ctx: trust level]
en: Marginal
sr@ijekavianlatin: granična

[ctx: trust level]
en: Full
sr@ijekavianlatin: potpuna

[ctx: trust level]
en: Ultimate
sr@ijekavianlatin: bezuslovna

en: The key has been revoked.
sr@ijekavianlatin: Ključ je povučen.

en: The key is disabled.
sr@ijekavianlatin: Ključ je deaktiviran.

en: The key is invalid.
sr@ijekavianlatin: Ključ je nevaljan.

en: The key is expired.
sr@ijekavianlatin: Ključ je istekao.

en: The key is not to be trusted.
sr@ijekavianlatin: Ključ nije pouzdan.

en: The key is to be trusted marginally.
sr@ijekavianlatin: Ključ je granično pouzdan.

en: Trust level of the key is unclear.
sr@ijekavianlatin: Stepen pouzdanosti ključa nije jasan.

en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
sr@ijekavianlatin: ovjeren

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
sr@ijekavianlatin: propalo

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
sr@ijekavianlatin: Oprez: ovjeravanje nije uspjelo. Ili ste unijeli pogrešan potpis, ili su podaci izmijenjeni.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
sr@ijekavianlatin: Ovjeravanje nije moguće. Provjerite unesene podatke, da li je gpg-agent u pogonu, i da li ste povezani na Internet (radi dobavljanja ključeva).

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
sr@ijekavianlatin: Mogućnost nije podržana jer KGet nije kompilovan sa podrškom za GPGME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
sr@ijekavianlatin: Ima binarni PGP potpis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
sr@ijekavianlatin: ASCII PGP potpis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
sr@ijekavianlatin: Učitaj potpis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
sr@ijekavianlatin: Ovjeri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
sr@ijekavianlatin: Ključ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
sr@ijekavianlatin: Izdavač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
sr@ijekavianlatin: E‑pošta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
sr@ijekavianlatin: Stvoren:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
sr@ijekavianlatin: Ističe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
sr@ijekavianlatin: Pouzdanost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
sr@ijekavianlatin: Otisak:

en: Average speed: %1/s
sr@ijekavianlatin: Prosečna brzina: %1/s

en: %1 of %2
sr@ijekavianlatin: %1 od %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
sr@ijekavianlatin: Izvor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
sr@ijekavianlatin: Stanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
sr@ijekavianlatin: Preostalo vrijeme:

en: Transfer Settings for %1
sr@ijekavianlatin: Postavke prenosa za %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
sr@ijekavianlatin: Promjena odredišta nije uspjela, ostaje kakvo jeste.

en: Destination unmodified
sr@ijekavianlatin: Odredište nije izmijenjeno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke prenosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
sr@ijekavianlatin: Odredište pr&euzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje &otpremanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: Download &limit:
sr@ijekavianlatin: Ograničenje &preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Ma&ximum share ratio:
sr@ijekavianlatin: Najveći o&dnos dijeljenja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
sr@ijekavianlatin: Izmijenite ogledala za preuzimanja.

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
sr@ijekavianlatin: Ogledala

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
sr@ijekavianlatin: Ovjera

en: Select columns
sr@ijekavianlatin: Izbor kolona

en: Transfer Details
sr@ijekavianlatin: Detalji prenosa

en: Download Manager
sr@ijekavianlatin: Menadžer preuzimanja

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
sr@ijekavianlatin: Tip disperzije:

[ctx: hash as a hash of type md5, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hash:
sr@ijekavianlatin: Disperzija:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
sr@ijekavianlatin: Unesite ključ disperzije

en: Add checksum
sr@ijekavianlatin: Dodavanje kontrolne sume

en: Transfer Verification for %1
sr@ijekavianlatin: Ovjera prenosa za %1

en: %1 was successfully verified.
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 je uspješno ovjeren.

en: Verification successful
sr@ijekavianlatin: Ovjera uspješna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
sr@ijekavianlatin: Ovjeravam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
sr@ijekavianlatin: Ovjerite završeno preuzimanje izabranom kontrolnom sumom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
sr@ijekavianlatin: &Ovjeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton)
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori
