kget - en to th translation catalogue (514 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
th: เปิดใช้ไอคอนบนถาดระบบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
th: ประมวลผลการกระทำ เมื่อการดาวน์โหลดทั้งหมดได้เสร็จสิ้นแล้ว:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
th: ออกจาก 'ช่วยดาวน์โหลด-K'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
th: เมื่อเริ่มโปรแกรม:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
th: เรียกคืนสถานะการดาวน์โหลด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
th: เริ่มการดาวน์โหลดทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
th: หยุดการดาวน์โหลดทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
th: ฐานข้อมูลสำหรับเก็บข้อมูลประวัติการถ่ายโอน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
th: แสดงแต่ละการดาวน์โหลด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
th: แสดงภาพรวมความคืบหน้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
th: ใช้ภาพเคลื่อนไหว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
th: แนะนำให้ใช้โฟลเดอร์ปริยายของกลุ่มต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
th: เลือกไอคอน...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
th: จำกัดความเร็ว

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalDownloadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_GlobalUploadLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_TransferSpeedLimit) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: prop
en:  KiB/s
th:  กิโลไบต์/วินาที

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
th: ต่อการถ่ายโอนข้อมูลแต่ละตัว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
th: จำนวนครั้งของการลองใหม่:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
th: ลองใหม่หลังจาก:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
th:  วินาที

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
th: เปิดใช้การติดต่อแบบเว็บ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
th: พอร์ต:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
th: ผู้ใช้:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
th: รหัสผ่าน:

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
th: ความกว้างของคอลัมน์ต่าง ๆ ในมุมมองประวัติการถ่ายโอน

en: Plugins
th: ส่วนเสริมต่าง ๆ

en: Turn Off Computer
th: ปิดคอมพิวเตอร์

en: Hibernate Computer
th: จำศีล

en: Suspend Computer
th: พักเครื่อง

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Change appearance settings
th: เปลี่ยนการตั้งค่ารูปลักษณ์

en: Groups
th: กลุ่มต่าง ๆ

en: Manage the groups
th: จัดการกลุ่มต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
th: เครือข่าย

en: Network and Downloads
th: เครือข่ายและการดาวน์โหลด

en: Web Interface
th: ส่วนติดต่อแบบเว็บ

en: Control KGet over a Network or the Internet
th: ควบคุม 'ช่วยดาวน์โหลด-K' ผ่านทางเครือข่ายหรืออินเทอร์เน็ต

en: Verification
th: การตรวจสอบ

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced Options
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Transfer Plugins
th: ส่วนเสริมการถ่ายโอนต่าง ๆ

en: New Group
th: กลุ่มใหม่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
th: ใช้ผลรวมการตรวจสอบแบบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
th: ไม่แข็งแรง (เร็วสุด)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
th: แข็งแกร่ง (แนะนำให้ใช้)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
th: แข็งแกร่งที่สุด (ช้ามากที่สุด)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
th: ลายเซ็น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
th: ทำการตรวจความถูกต้องอัตโนมัติ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
th: ทำการดาวน์โหลดกุญแจที่หายไปให้โดยอัตโนมัติ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
th: เซิร์ฟเวอร์เก็บกุญแจ:

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

[ctx: file in a filesystem]
en: File
th: แฟ้ม

[ctx: status of the download]
en: Status
th: สถานะ

[ctx: size of the download]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
th: ผลรวมการตรวจสอบ

[ctx: signature of a file]
en: Signature
th: ลายเซ็น

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
th: ยังไม่มีการตั้งค่าระบุเซิร์ฟเวอร์เก็บกุญแจใด ๆ ที่จะใช้ในการดาวน์โหลดกุญแจ การดาวน์โหลดถูกยุติ

en: No key server
th: ไม่มีเซิร์ฟเวอร์เก็บกุญแจ

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
th: ไม่พบเซิร์ฟเวอร์เก็บกุญแจที่ใช้งานได้ กุญแจจึงไม่ถูกดาวน์โหลด โปรดทำการเพิ่มเซิร์ฟเวอร์ในส่วนการตั้งค่าก่อน หรือเริ่มการทำงานของ 'ช่วยดาวน์โหลด-K' ใหม่อีกครั้ง จากนั้นลองทำการดาวน์โหลดใหม่

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะลบกลุ่มที่ชื่อ %1 ออกไป ?

en: Remove Group
th: ลบกลุ่มออกไป

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะลบกลุ่มต่อไปนี้ออกไป ?

en: Remove groups
th: ลบกลุ่มต่าง ๆ ออกไป

en: My Downloads
th: การดาวน์โหลดของฉัน

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
th: มีแฟ้ม %1 อยู่ก่อนแล้ว
    ต้องการจะเขียนทับหรือไม่ ?

en: Overwrite existing file?
th: ต้องการจะเขียนทับแฟ้มที่มีอยู่ก่อนหรือไม่ ?

en: Unable to save to: %1
th: ไม่สามารถบันทึกลง: %1 ได้

en: Protocol unsupported
th: โพรโทคอลที่ยังไม่รองรับ

en: New Download
th: การดาวน์โหลดใหม่

en: Enter URL:
th: ป้อนที่อยู่ URL:

en: Malformed URL:
    %1
th: รูปแบบที่อยู่ URL ไม่ถูกต้อง:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
th: รูปแบบที่อยู่ URL ไม่ถูกต้อง, ไม่มีส่วนโพรโทคอล:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
th: คุณได้ทำการดาวน์โหลดเสร็จสมบูรณ์แล้วจากตำแหน่งต่อไปนี้: 
    
    %1
    
    ต้องการจะทำการดาวน์โหลดมันอีกครั้งหรือไม่ ?

en: Download it again?
th: ดาวน์โหลดอีกครั้งหรือไม่ ?

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
th: คุณอยู่ระหว่างทำการดาวน์โหลดจากตำแหน่งต่อไปนี้อยู่แล้ว: 
    
    %1
    
    ต้องการจะลบมันแล้วดาวน์โหลดมันอีกครั้งหรือไม่ ?

en: Delete it and download again?
th: ลบมันและดาวน์โหลดอีกครั้งหรือไม่ ?

en: Directory is not writable
th: ไม่สามารถเขียนไปยังไดเรกทอรีได้

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
th: คุณได้ทำการดาวน์โหลดแฟ้มนั้นเสร็จสมบูรณ์แล้วจากตำแหน่งอื่น ๆ
    
    ต้องการจะลบตัวก่อนหน้านี้ แล้วทำการดาวน์โหลดหรือไม่ ?

en: File already downloaded. Download anyway?
th: แฟ้มถูกดาวน์โหลดเรียบร้อยแล้ว จะทำการดาวน์โหลดหรือไม่ ?

en: You are already downloading the same file
th: คุณได้ทำการดาวน์โหลดแฟ้มเดียวกัน

en: File already exists
th: มีแฟ้มอยู่ก่อนแล้ว

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
th: ยังไม่ได้ทำการลบ
    %1
    เนื่องจากมันเป็นไดเรกทอรี

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
th: ยังไม่ได้ทำการลบ
    %1
    เนื่องจากมันไม่ได้เป็นแฟ้มในระบบ

en: Download completed
th: การดาวน์โหลดเสร็จสมบูรณ์

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
th: กำลังจะออกจาก 'ช่วยดาวน์โหลด-K' เดี๋ยวนี้ เนื่องจากการดาวน์โหลดทั้งหมดได้เสร็จสิ้นแล้ว

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
th: กำลังจะปิดคอมพิวเตอร์เดี๋ยวนี้ เนื่องจากการดาวน์โหลดทั้งหมดได้เสร็จสิ้นแล้ว

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
th: ปิดเครื่อง

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
th: กำลังจะปิดพักเครื่องเดี๋ยวนี้ เนื่องจากการดาวน์โหลดทั้งหมดได้เสร็จสิ้นแล้ว

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
th: กำลังเตรียมการจำศีลเครื่อง

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
th: กำลังจะพักเครื่องโดยเก็บสถานะไว้ใน RAM เดี๋ยวนี้ เนื่องจากการดาวน์โหลดทั้งหมดได้เสร็จสิ้นแล้ว

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
th: กำลังพักเครื่อง

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
th: ยุติ

en: Downloads completed
th: การดาวน์โหลดเสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: KGet
th: ช่วยดาวน์โหลด-K

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
th[0]: 'ช่วยดาวน์โหลด-K' กำลังทำการดาวน์โหลด %1 แฟ้ม

en: KGet Transfer
th: รายการการถ่ายโอนของ 'ช่วยดาวน์โหลด-K'

en: Error trying to get %1
th: เกิดข้อผิดพลาดในการรับข้อมูล %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
th: กุญแจสำหรับใช้ในการตรวจความถูกต้องของลายเซ็นหายไป คุณต้องการจะทำการดาวน์โหลดกุญแจหรือไม่ ?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
th: ไม่สามารถตรวจความถูกต้องของลายเซ็นสำหรับ %1 ได้ โปรดดูที่การตั้งค่าการถ่ายโอน เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: Signature not verified
th: ลายเซ็นยังไม่ได้ตรวจความถูกต้อง

en: Downloading....
th: กำลังดาวน์โหลด...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
th: ถูกหน่วงเวลาแล้ว

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
th: หยุดแล้ว

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
th: ยุติแล้ว

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
th: เสร็จสิ้น

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
th: กำลังเปลี่ยนปลายทาง

en: 1 Item | %1 Items
th[0]: %1 รายการ

en: %1/s
th: %1/วินาที

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
th: เริ่ม

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
th: หยุด

[ctx: not available]
en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Stalled
th: หยุดกลางคัน

[ctx: name of download]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: status of download]
en: Status
th: สถานะ

[ctx: size of download]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: progress of download]
en: Progress
th: ความคืบหน้า

[ctx: speed of download]
en: Speed
th: ความเร็ว

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
th: เวลาที่เหลือ

en: Malformed URL.
th: รูปแบบที่อยู่ URL ไม่ถูกต้อง

[ctx: the type of the hash, e.g. MD5]
en: Type
th: ประเภท

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
th: ตรวจความถูกต้องแล้ว

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
th: ผู้ดูแล, ผู้พัฒนาหลัก, ผู้เขียนส่วนเสริมทอร์เรนต์

en: Core Developer
th: ผู้พัฒนาหลัก

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
th: ผู้พัฒนาหลัก, ผู้เขียนส่วนเสริมการทำงานแบบหลายเธรด

en: Developer
th: ผู้พัฒนา

en: Former Developer
th: อดีตผู้พัฒนา

en: BTCore (KTorrent) Developer
th: ผู้พัฒนา BTCore (KTorrent)

en: Design of Web Interface
th: ออกแบบส่วนติดต่อเว็บ

en: Start KGet with drop target
th: เริ่มงาน KGet พร้อมกับไอคอน หย่อนเพื่อดาวน์โหลด

en: Start KGet with hidden main window
th: เริ่มงาน KGet โดยซ่อนหน้าต่างหลัก

en: Start KGet without drop target animation
th: เริ่มงาน KGet โดยไม่ต้องมีภาพเคลื่อนไหวของไอคอน หย่อนเพื่อดาวน์โหลด

en: Execute Unit Testing
th: ประมวลผลหน่วยการทดสอบ

en: URL(s) to download
th: ที่อยู่ URL ที่จะดาวน์โหลด

en: &New Download...
th: การดาวน์โหลดใ&หม่...

en: &Import Transfers...
th: &นำเข้ารายการถ่ายโอนข้อมูล...

en: &Export Transfers List...
th: &ส่งออกรายการถ่ายโอนข้อมูล...

en: Set Icon...
th: ตั้งค่าไอคอน...

en: Auto-Paste Mode
th: โหมดวางอัตโนมัติ

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
th: ปุ่ม <b>วางอัตโนมัติ</b> ใช้เพื่อเปิดหรือปิดการทำงานของโหมดวางอัตโนมัติ
    เมื่อเปิดใช้ 'ช่วยดาวน์โหลด-K' จะทำการตรวจหาที่อยู่ URL ในคลิปบอร์ดเป็นระยะและจะวางที่อยู่ URL นั้นให้โดยอัตโนมัติ

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
th: ใช้ 'ช่วยดาวน์โหลด-K' เป็นตัวจัดการการดาวน์โหลดให้กับคอนเควอร์เรอร์

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
th: ลบตัวที่เลือกไว้

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
th: ลบตัวที่เสร็จแล้วทั้งหมด

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
th: ดาวน์โหลดที่เลือกใหม่อีกครั้ง

en: Stop Selected
th: หยุดรายการที่เลือก

en: Open Destination
th: เปิดแฟ้มปลายทาง

en: Open File
th: เปิดแฟ้ม

en: Show Details
th: แสดงรายละเอียดต่าง ๆ

en: Copy URL to Clipboard
th: คัดลอกที่อยู่ URL ไปยังคลิปบอร์ด

en: &Transfer History
th: ประวัติการ&ถ่ายโอน

en: &Group Settings
th: ตั้งค่าต่าง ๆ ของ&กลุ่ม

en: &Transfer Settings
th: ตั้งค่าต่าง ๆ ของการ&ส่งถ่ายข้อมูล

en: Import &Links...
th: นำเข้าส่วนเ&ชื่อมโยงต่าง ๆ ...

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
th: นี่เป็นครั้งแรกที่คุณเรียกใช้งาน 'ช่วยดาวน์โหลด-K' 
    คุณต้องการจะเปิดใช้งานเครื่องมือ 'ช่วยดาวน์โหลด-K' นี้ 
    ให้เป็นตัวจัดการการดาวน์โหลดของคอนเควอร์เรอร์หรือไม่ ?

en: Konqueror Integration
th: ใช้งานร่วมกับคอนเควอร์เรอร์

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Do Not Enable
th: ไม่เปิดใช้

en: All Openable Files
th: แฟ้มที่เปิดได้ทั้งหมด

[ctx: window title including overall download progress in percent]
en: KGet - %1%
th: ช่วยดาวน์โหลด-K :: %1%

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
th: มีบางการถ่ายโอนข้อมูลที่กำลังทำงานอยู่
    คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะปิด 'ช่วยดาวน์โหลด-K' ?

en: Confirm Quit
th: ยืนยันการออก

en: KGet Transfer List
th: รายการการถ่ายโอนของ KGet

en: Enter Group Name
th: ป้อนชื่อกลุ่ม

en: Group name:
th: ชื่อกลุ่ม:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
th[0]: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะลบการส่งถ่ายข้อมูลตัวที่เลือกไว้ออกไป ?

en: Confirm transfer delete
th: ยืนยันการลบการส่งถ่ายข้อมูล

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
th: 'ช่วยดาวน์โหลด-K' ถูกปิดการใช้งานเป็นตัวจัดการการดาวน์โหลดของคอนเควอร์เรอร์ไว้ชั่วคราว ถ้าคุณต้องการปิดความสามารถนี้ตลอดไป ให้ไปที่ การตั้งค่า -> เพิ่มเติม และปิดตัวเลือก "ใช้เป็นตัวจัดการการดาวน์โหลดของคอนเควอร์เรอร์"

en: The dropped file is a KGet Transfer List
th: แฟ้มที่หย่อนลงมาเป็นแฟ้มรายการถ่ายโอนของ 'ช่วยดาวน์โหลด-K'

en: &Download
th: &ดาวน์โหลด

en: &Load transfer list
th: เ&รียกรายการการถ่ายโอน

en: Advanced Details for %1
th: รายละเอียดเพิ่มเติมของ %1

en: Files
th: แฟ้มต่าง ๆ

en: Trackers
th: แทร็กเกอร์

en: Webseeds
th: เว็บปล่อยข้อมูล

en: Chunk
th: ท่อนข้อมูล

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Peer
th: เชื่อมต่อตรง

en: Down Speed
th: ความเร็วดาวน์โหลด

en: Number of the chunk
th: จำนวนท่อนข้อมูล

en: Download progress of the chunk
th: ความคืบหน้าการดาวน์โหลดท่อนข้อมูล

en: Which peer we are downloading it from
th: จุดเชื่อมต่อตรงจุดใดที่เราจะใช้ทำการดาวน์โหลดมัน

en: Download speed of the chunk
th: ความเร็วของการดาวน์โหลดท่อนข้อมูล

en: Which files the chunk is located in
th: แฟ้มใดที่ท่อนข้อมูลอยู่ภายใน

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView)
en: Chunks
th: ท่อน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
th: รวม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
th: การดาวน์โหลดในปัจจุบัน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Downloaded:
th: ดาวน์โหลดแล้ว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
th: ไม่รวม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
th: คงเหลือ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
th: ขนาด:

[ctx: Open file]
en: Open
th: เปิด

en: Download first
th: ดาวน์โหลดรายการแรก

en: Download normally
th: ดาวน์โหลดปกติ

en: Download last
th: ดาวน์โหลดรายการสุดท้าย

en: Do Not Download
th: ไม่ต้องดาวน์โหลด

en: Delete File(s)
th: ลบแฟ้ม

en: Move File
th: ย้ายแฟ้ม

en: Collapse Folder Tree
th: ยุบผังต้นไม้ของโฟลเดอร์

en: Expand Folder Tree
th: ขยายผังต้นไม้ของโฟลเดอร์

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
th[0]: คุณจะสูญเสียข้อมูลทั้งหมดที่อยู่ในแฟ้มเหล่านี้ แน่ใจหรือว่าต้องการจะทำเช่นนี้ ?

en: Priority
th: ความสำคัญ

en: Preview
th: ตัวอย่าง

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
th: คืบหน้า (%)

[ctx: Download first]
en: First
th: รายการแรก

[ctx: Download last]
en: Last
th: รายการสุดท้าย

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
th: รายการปกติ

[ctx: Preview available]
en: Available
th: ที่มีอยู่

[ctx: Preview pending]
en: Pending
th: ยังไม่เสร็จ

[ctx: No preview available]
en: No
th: ไม่

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
th: ปกติ

[ctx: preview available]
en: Available
th: มีอยู่

en: Kick Peer
th: เตะการเชื่อมต่อตรง

en: Ban Peer
th: แบนการเชื่อมต่อตรง

[ctx: Choked]
en: Yes
th: ใช่

[ctx: Not choked]
en: No
th: ไม่ใช่

[ctx: Snubbed]
en: Yes
th: ใช่

[ctx: Not snubbed]
en: No
th: ไม่ใช่

[ctx: Interested]
en: Yes
th: ใช่

[ctx: Not Interested]
en: No
th: ไม่ใช่

[ctx: Interesting]
en: Yes
th: ใช่

[ctx: Not Interesting]
en: No
th: ไม่ใช่

en: IP Address
th: ที่อยู่ไอพี

en: Client
th: ไคลเอนต์

en: Up Speed
th: ความเร็วอัปโหลด

en: Availability
th: ที่มีอยู่

en: Score
th: คะแนน

en: Upload Slot
th: ช่องอัปโหลด

en: Requests
th: การร้องขอ

en: Downloaded
th: ดาวน์โหลดแล้ว

en: Uploaded
th: อัปโหลดแล้ว

en: IP address of the peer
th: เลขไอพีของจุดเชื่อมต่อตรง

en: Which client the peer is using
th: โปรแกรมไคลเอนต์ที่จุดเชื่อมต่อตรงใช้งานอยู่

en: Download speed
th: ความเร็วการดาวน์โหลด

en: Upload speed
th: ความเร็วการอัปโหลด

en: How much of the torrent's data the peer has
th: จุดเชื่อมต่อตรงมีข้อมูลของทอร์เรนท์อยู่เท่าไร

en: The number of download and upload requests
th: จำนวนของการดาวน์โหลดและการอัปโหลดที่ร้องขอ

en: How much data we have downloaded from this peer
th: จำนวนของข้อมูลที่เราได้ดาวน์โหลดมาจากจุดเชื่อมต่อตรงนี้มีจำนวนเท่าไร

en: How much data we have uploaded to this peer
th: จำนวนของข้อมูลที่เราได้อัปโหลดไปให้จุดเชื่อมต่อตรงนี้มีจำนวนเท่าไร

en: File
th: แฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
th: ขนาด

en: Url
th: ที่อยู่ Url

en: Status
th: สถานะ

en: Seeders
th: ผู้ปล่อยข้อมูล

en: Leechers
th: ผู้ดึงข้อมูล

en: Times Downloaded
th: เวลาที่ใช้ดาวน์โหลดมาแล้ว

en: Next Update
th: ปรับปรุงครั้งต่อไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
th: เพิ่มแทร็กเกอร์

en: Enter the URL of the tracker:
th: ป้อนที่อยู่ URL ของแทร็กเกอร์:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
th: มีแทร็กเกอร์ที่ชื่อ <b>%1</b> อยู่แล้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
th: ลบแทร็กเกอร์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
th: เปลี่ยนแทร็กเกอร์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
th: ปรับปรุงแทร็กเกอร์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
th: กลับไปใช้ค่าปริยาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: URL
th: ที่อยู่ URL

en: Speed
th: ความเร็ว

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
th: ไม่สามารถเพิ่มเว็บปล่อยข้อมูล %1 ได้ เนื่องจากมันอยู่เป็นส่วนหนึ่งของรายการเว็บซีดอยู่แล้ว

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
th: ไม่สามารถลบเว็บปล่อยข้อมูล %1 ออกได้ เนื่องจากมันอยู่เป็นส่วนหนึ่งของทอร์เรนต์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">เว็บปล่อยข้อมูลที่จะเพิ่มไปยังทอร์เรนต์</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">ข้อควรทราบ: </span>รองรับเฉพาะเว็บปล่อยข้อมูลแบบ http เท่านั้น</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
th: เพิ่มเว็บปล่อยข้อมูล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
th: ลบเว็บปล่อยข้อมูล

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
th: สถิติ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
th: ผู้ปล่อยข้อมูล:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
th: ความเร็วการดาวน์โหลด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Leechers:
th: ผู้ดึงข้อมูล:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
th: ความเร็วการอัปโหลด:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
th: คงเหลือ:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
th: ทั้งหมด:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
th: ต้นทาง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
th: บันทึกไปยัง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
th: จำกัดการอัปโหลดของแต่ละการถ่ายโอน:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
th: ไม่จำกัด

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: KiB
th:  กิโลไบต์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
th: จำกัดการดาวน์โหลดของแต่ละการถ่ายโอน:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
th: โฟลเดอร์ต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
th: โฟลเดอร์ทอร์เรนต์ปริยาย:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
th: จองเนื้อที่บนดิสก์ไว้ก่อน

en: Downloading Torrent File....
th: กำลังดาวน์โหลดแฟ้มทอร์เรนต์...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
th: กำลังดาวน์โหลด...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
th: ไม่สามารถเพิ่มแทร็กเกอร์ไปยังทอร์เรนต์ส่วนตัวได้

en: Analyzing torrent....
th: กำลังวิเคราะห์แฟ้มทอร์เรนต์...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
th: กำลังปล่อยข้อมูล..

en: &Advanced Details
th: รายละเอียดเ&พิ่มเติม

en: &Scan Files
th: &สแกนแฟ้มต่าง ๆ

en: Error scanning data: %1
th: ผิดพลาดในการสแกนข้อมูล: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
th: กำลังตรวจข้อมูลของทอร์เรนต์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
th: จำนวนท่อนข้อมูลที่พบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
th: จำนวนท่อนข้อมูลที่ล้มเหลว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
th: จำนวนท่อนข้อมูลที่ยังไม่ได้ดาวน์โหลด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
th: จำนวนท่อนข้อมูลที่ดาวน์โหลดแล้ว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Append
th: เขียนต่อท้าย

en: Replace file
th: เขียนทับแฟ้ม

en: Replace file-ending
th: เขียนทับส่วนท้ายแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
th: เปลี่ยนข้อความ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
th: โหมด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
th: ประเภทของผลรวมการตรวจสอบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
th: ผลลัพธ์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
th: ป้าย

en: Add item
th: เพิ่มรายการ

en: %1 would become %2
th: %1 จะกลายเป็น %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
th: เปลี่ยนข้อความ

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
th: เปลี่ยนโหมด

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
th: ประเภทของผลรวมการตรวจสอบ

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
th: รายการของบริการค้นหาที่มีให้เลือกใช้

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
th: รายการของที่อยู่ URL ของบริการค้นที่มีให้เลือกใช้

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
th: กำลังเชื่อมต่อ...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
th: ไม่สามารถตรวจความถูกต้องของการดาวน์โหลด (%1) ได้ คุณต้องการจะซ่อมแซมมันหรือไม่ ?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
th: ไม่สามารถตรวจความถูกต้องของการดาวน์โหลด (%1) ได้ คุณต้องการจะดาวน์โหลดมันใหม่หรือไม่ ?

en: Verification failed.
th: การตรวจความถูกต้องล้มเหลว

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
th: ไม่สามารถตรวจความถูกต้องของการดาวน์โหลดได้ คุณต้องการจะซ่อมแซมมันหรือไม่ (หากการซ่อมแซมยังไม่ได้ผล จะทำการดาวน์โหลดใหม่อีกครั้ง) ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
th: จำนวนของการดาวน์โหลดพร้อม ๆ กัน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
th: จำนวนของมิเรอร์ต่าง ๆ ต่อหนึ่งแฟ้ม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
th: จำนวนของการเชื่อมต่อต่อหนึ่งที่อยู่ URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
th: เลือกแฟ้มต่าง ๆ ที่คุณต้องการจะทำการดาวน์โหลด

en: File Selection
th: การเลือกแฟ้ม

en: Download failed, no working URLs were found.
th: การดาวน์โหลดล้มเหลว ไม่พบที่อยู่ URL ที่ทำงานได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
th: ชื่อของบริการค้นหา:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: URL:
th: ที่อยู่ URL:

en: Insert Engine
th: แทรกบริการค้นหา

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
th: บริการค้นหา

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
th: ชื่อของบริการค้นหา

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
th: บริการค้นหาตัวใหม่...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
th: เอาออก

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
th: กำลังทำงานอยู่...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
th: ใช้บริการค้นหา

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
th: ค้นหาข้อมูลการตรวจสอบความถูกต้อง

en: Delete Group | Delete Groups
th[0]: ลบกลุ่มต่าง ๆ

en: Rename Group... | Rename Groups...
th[0]: เปลี่ยนชื่อกลุ่มต่าง ๆ ...

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Show Main Window
th: แสดงหน้าต่างหลัก

en: Hide Main Window
th: ซ่อนหน้าต่างหลัก

en: Drop Target
th: ไอคอน หย่อนเพื่อดาวน์โหลด

en: You can drag download links into the drop target.
th: คุณสามารถลากที่อยู่เชื่อมโยงที่ต้องการดาวน์โหลดมาหย่อนไว้ที่ไอคอน หย่อนเพื่อดาวน์โหลดได้

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
th: %1(%2% %3/%4) ความเร็ว:%5/s

en: Ready
th: พร้อม

en: Group Settings for %1
th: การตั้งค่ากลุ่มของ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
th: ตั้งค่าต่าง ๆ ของกลุ่ม

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
th: ย้ายการถ่ายโอนทั้งหมดที่เข้าคู่กับเงื่อนไขการค้นหาไปยังกลุ่มนี้

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, regExpEdit)
en: *movies*
th: *ภาพยนตร์*

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
th: ยังไม่ตั้งค่า

en: Transfer History
th: ประวัติการถ่ายโอน

en: &Open File
th: เ&ปิดแฟ้ม

[ctx: The transfer is running]
en: Running
th: ทำงานอยู่

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
th: หยุดแล้ว

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
th: ยุติแล้ว

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
th: เสร็จแล้ว

en: Source File
th: แฟ้มต้นทาง

en: Destination
th: ปลายทาง

en: Time
th: เวลา

en: File Size
th: ขนาดแฟ้ม

en: Less than 1MiB
th: น้อยกว่า 1 เมกะไบต์

en: Between 1MiB-10MiB
th: ระหว่าง 1 - 10 เมกะไบต์

en: Between 10MiB-100MiB
th: ระหว่าง 10 - 100 เมกะไบต์

en: Between 100MiB-1GiB
th: ระหว่าง 100 เมกะไบต์ - 1 กิกะไบต์

en: More than 1GiB
th: มากกว่า 1 กิกะไบต์

en: Today
th: วันนี้

en: Last week
th: อาทิตย์ก่อน

en: Last month
th: เดือนก่อน

en: A long time ago
th: ก่อนหน้านั้น

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
th: เสร็จแล้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
th: ล้างประวัติการถ่ายโอน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
th: วันที่

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
th: โฮสต์

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
th: ลบที่เลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Last Month
th: เดือนก่อน

en: Under 10MiB
th: น้อยกว่า 10 เมกะไบต์

en: Between 10MiB and 50MiB
th: ระหว่าง 10 เมกะไบต์ถึง 50 เมกะไบต์

en: Between 50MiB and 100MiB
th: ระหว่าง 50 เมกะไบต์ - 100 เมกะไบต์

en: More than 100MiB
th: มากกว่า 100 เมกะไบต์

en: Download again
th: ดาวน์โหลดอีกครั้ง

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
th: ลบรายการที่เลือกไว้

en: Open file
th: เปิดแฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
th: &ดาวน์โหลด

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
th: &ตั้งค่า

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
th: &ช่วยเหลือ

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
th: &นำเข้าที่อยู่เชื่อมโยงต่าง ๆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
th: แสดง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
th: แสดงเ&นื้อหาเว็บ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
th: คุณสามารถใช้ไวลด์การ์ดต่าง ๆ ในการกรองได้

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
th: กรองแฟ้มต่าง ๆ ได้ที่นี่...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAll)
en: &Select All
th: เลือก&ทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
th: ยกเ&ลิกการเลือกทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
th: ก&ลับค่าการเลือก

en: Import Links
th: นำเข้าที่อยู่เชื่อมโยงต่าง ๆ

en: Contains
th: บรรจุคำนี้อยู่

en: Does Not Contain
th: ไม่ได้บรรจุคำนี้อยู่

en: Auxiliary header
th: ส่วนหัวเสริม

en: File Name
th: ชื่อแฟ้ม

en: Description
th: คำอธิบาย

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
th: ประเภทแฟ้ม

en: Location (URL)
th: ที่อยู่ (URL)

en: Links in: %1 - KGet
th: ที่อยู่เชื่อมโยงใน: %1 :: ช่วยดาวน์โหลด-K

en: &Select All Filtered
th: เลือก&ที่ถูกกรองทั้งหมด

en: D&eselect All Filtered
th: ยกเ&ลิกการเลือกที่ถูกกรองทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
th: การแสดงตัว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
th: คำอธิบาย:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Version:
th: รุ่น:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Logo:
th: โลโก้:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
th: ที่อยู่ URL ของโลโก้

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
th: ภาษาของแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
th: ภาษา:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
th: ระบบปฏิบัติการ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
th: ระบบปฏิบัติการที่รองรับ แยกด้วยเครื่องหมายจุลภาค

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
th: สงวนลิขสิทธิ์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
th: ผู้จัดทำ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
th: ชื่อ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
th: ผู้จัดทำ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
th: ชื่อของผู้จัดทำ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
th: ที่อยู่ URL ของผู้จัดทำ

en: Import dropped files
th: นำเข้าแฟ้มที่ถูกหย่อนลงมา

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
th: ค่าทั่วไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
th: สร้างค่าผลรวมการตรวจสอบ (Checksum) บางส่วน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
th: ที่อยู่ URL ทั่วไป:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
th: ทำการสร้างค่าผลรวมการตรวจสอบ (Checksum) ให้กับประเภทที่เลือกไว้โดยอัตโนมัติ ซึ่งอาจจะใช้เวลาพอสมควร

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
th: ป้อนที่อยู่ URL ต่าง ๆ ได้ที่นี่ หากแฟ้มต่าง ๆ ที่ถูกหย่อนลงมาอยู่บนเซิร์ฟเวอร์และอยู่ในไดเรกทอรีเดียวกัน สำหรับแต่ละแฟ้มที่ถูกหย่อนลงมานี้ ที่อยู่ URL จะประกอบไปด้วยส่วนที่ต้องเข้าไปใช้งาน และชื่อแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
th: ประเภทของผลรวมการตรวจสอบ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
th: สร้างค่าผลรวมการตรวจสอบ:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
th: ตัวเลือกเสริม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
th: ข้อมูล (ตัวเลือกเสริม):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
th: ป้อนข้อมูลรายละเอียดที่จะใช้ร่วมกับกับแฟ้มต่าง ๆ ที่เลือกไว้

en: File Properties
th: คุณสมบัติของแฟ้ม

en: Enter a filename.
th: ป้อนชื่อแฟ้ม

en: The filename exists already, choose a different one.
th: มีแฟ้มที่มีชื่อนี้อยู่ก่อนแล้ว โปรดเลือกเป็นชื่ออื่น

en: Enter at least one URL.
th: ป้อนที่อยู่ URL อย่างน้อยหนึ่งค่า

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
th: จำเป็นต้องใช้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
th: ชื่อแฟ้ม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
th: มิเรอร์ต่าง ๆ ที่ใช้:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
th: แนะนำให้ใช้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
th: ขนาดแฟ้ม (เป็นไบต์):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
th: การตรวจความถูกต้อง:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
th: ตัวเลือกเสริม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add_local_file)
en: Add local files
th: เพิ่มแฟ้มต่าง ๆ ภายในระบบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
th: กำลังเพิ่มแฟ้มต่าง ๆ ภายในระบบ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
th: ข้อมูลทั่วไป:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
th: ต้นกำเนิด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
th: ไม่ตายตัว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
th: วันและเวลา:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
th: ช่วงเหลื่อมเขตเวลา:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
th: ช่วงลบค่าเป็นลบ:

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
th: คุณต้องทำการตั้งค่ามิเรอร์ต่าง ๆ ของรายการต่าง ๆ ด้วยไอคอน

en: Unable to load: %1
th: ไม่สามารถโหลด: %1 ได้

en: Define the saving location.
th: กำหนดตำแหน่งที่จะใช้ในการบันทึ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMirror)
en: Mirror:
th: มิเรอร์:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
th: จำนวนของการเชื่อมต่อ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
th: ป้อนที่อยู่ URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
th: ระดับความสำคัญ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
th: ตัวเลือกเสริม: ระดับความสำคัญของมิเรอร์, 1 มีค่าสูงสุด 999999 มีค่าต่ำสุด

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, priority)
en: not specified
th: ยังไม่ระบุ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
th: ตำแหน่ง:

[ctx: Mirror as in server, in url]
en: Mirror
th: มิเรอร์

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

[ctx: Location = country]
en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Add mirror
th: เพิ่มมิเรอร์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
th: ปลายทาง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
th: กลุ่มการถ่ายโอน:

en: Rename File
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: Rename %1 to:
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม %1 ไปเป็น:

en: &Rename
th: เ&ปลี่ยนชื่อ

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
th: ลายเซ็นของ %1

en: This option is not supported for the current transfer.
th: ตัวเลือกนี้ยังไม่ได้รับการรองรับจากการถ่ายโอนตัวปัจจุบัน

en: You need to define a signature.
th: คุณต้องทำการกำหนดลายเซ็นก่อน

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
th: ไม่พบอัตลักษณ์ โปรดตรวจสอบว่าได้ลายเซ็นถูกต้องหรือไม่ หรือทำการตรวจความถูกต้องของการดาวน์โหลด

[ctx: trust level]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

[ctx: trust level]
en: Undefined
th: ยังไม่กำหนด

[ctx: trust level]
en: Never
th: ไม่เลย

[ctx: trust level]
en: Marginal
th: เล็กน้อย

[ctx: trust level]
en: Full
th: เต็มที่

[ctx: trust level]
en: Ultimate
th: ขั้นสูงสุด

en: The key has been revoked.
th: กุญแจถูกเพิกถอนแล้ว

en: The key is disabled.
th: กุญแจถูกปิดการใช้งาน

en: The key is invalid.
th: กุญแจใช้ไม่ได้

en: The key is expired.
th: กุญแจหมดอายุแล้ว

en: The key is not to be trusted.
th: กุญแจยังไม่ได้รับการเชื่อถือ

en: The key is to be trusted marginally.
th: กุญแจยังไม่ได้รับการเชื่อถือเล็กน้อย

en: Trust level of the key is unclear.
th: ระดับความน่าเชื่อถือของกุญแจยังคลุมเครือ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
th: ตรวจความถูกต้องแล้ว

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
th: คำเตือน: การตรวจความถูกต้องล้มเหลว อาจจะเนื่องจากคุณได้ป้อนลายเซ็นที่ไม่ถูกต้องมาให้ หรือข้อมูลอาจจะถูกแก้ไขดัดแปลงไปแล้ว

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
th: การตรวจความถูกต้องเป็นไปไม่ได้ โปรดตรวจสอบข้อมูลที่ป้อนมา, โปรแกรม gpg-agent กำลังทำงานอยู่หรือไม่ หรือคุณได้ทำการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตแล้วหรือยัง (ใช้ในการรับกุญแจต่าง ๆ)

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
th: ยังไม่รองรับคุณสมบัตินี้ เนื่องจากโปรแกรม 'ช่วยดาวน์โหลด-K' (KGet) ไม่ได้ถูกคอมไพล์ให้รองรับ QPGME ด้วย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: Verify
th: ตรวจสอบ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
th: กุญแจ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
th: ผู้ออกให้:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
th: อีเมล:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
th: หมายเหตุ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
th: การสร้าง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
th: การหมดอายุ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
th: ความน่าเชื่อถือ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
th: อัตลักษณ์:

en: Average speed: %1/s
th: ความเร็วเฉลี่ย: %1/วินาที

en: %1 of %2
th: %1 จากทั้งหมด %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
th: ต้นทาง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
th: สถานะ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
th: เวลาที่เหลือ:

en: Transfer Settings for %1
th: การตั้งค่าการส่งถ่ายข้อมูลของ %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
th: การเปลี่ยนแปลงปลายทางทำงานไม่ได้ ปลายทางจะยังคงไม่ถูกแก้ไข

en: Destination unmodified
th: ไม่มีการแก้ไขปลายทาง

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
th: ตั้งค่าการส่งถ่ายข้อมูล

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
th: แก้ไขมิเรอร์ต่าง ๆ ที่จะใช้ในการดาวน์โหลด

[ctx: The available mirrors (servers) for downloading]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mirrors)
en: Mirrors
th: มิเรอร์ต่าง ๆ

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
th: การตรวจความถูกต้อง

en: Select columns
th: เลือกคอลัมน์ต่าง ๆ

en: Transfer Details
th: รายละเอียดการส่งถ่ายข้อมูล

en: Download Manager
th: จัดการการดาวน์โหลด

en: Add checksum
th: เพิ่มผลรวมการตรวจสอบ

en: Transfer Verification for %1
th: การตรวจความถูกต้องของการส่งถ่ายข้อมูลของ %1

en: %1 was successfully verified.
th: ทำการตรวจความถูกต้องของ %1 เรียบร้อยแล้ว

en: Verification successful
th: การตรวจความถูกต้องเสร็จเรียบร้อยแล้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Verifying:
th: การตรวจสอบความถูกต้อง:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
th: ตรวจสอบความถูกต้องของการดาวน์โหลดที่เสร็จสิ้นแล้ว ด้วยค่าผลรวมการตรวจสอบ (checksum) ที่เลือกไว้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verify)
en: &Verify
th: &ตรวจสอบความถูกต้อง
