kget - en to vi translation catalogue (221 entries)

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Syntax
vi: Cú pháp

en: Escape sequences
vi: Chuỗi ngoại lệ

en: Regular expression
vi: Biểu thức chính quy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
vi: Bật biểu tượng khay hệ thống

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
vi: Thực hiện hành động sau khi đã tải xong tất cả:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
vi: Thoát KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
vi: Khi khởi động:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
vi: Phục hồi trạng thái tải

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
vi: Bắt đầu tất cả

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
vi: Dừng tất cả

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
vi: Cơ chế lưu lịch sử:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
vi: Cho phép theo dõi tiến trình qua hệ thống KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
vi: Hiện từng mục tải

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
vi: Hiện tiến trình chung

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
vi: Xử lí các tệp/mục tải đã tồn tại

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
vi: Luôn hỏi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
vi: Tự động đổi tên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
vi: Ghi đè

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
vi: Dùng hộp kéo thả

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
vi: Bật hoạt ảnh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
vi: Sử dụng các thư mục mặc định làm đề nghị cho các nhóm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
vi: Hỏi nơi lưu nếu không có thư mục mặc định

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rename)
en: Rename
vi: Đổi tên

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
vi: Theo dõi bộ nhớ tạm để lấy tệp tải về

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
vi: Phân biệt hoa thường:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, increase)
en: &Increase Priority
vi: &Tăng ưu tiên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
vi: &Giảm ưu tiên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
vi: Lượng tải tối đa mỗi nhóm:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
vi: Không giới hạn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
vi: Giới hạn tốc độ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
vi: Giới hạn tốc độ tải &về toàn cục:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
vi: Giới hạn tốc độ tải &lên toàn cục:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
vi: Mỗi mục tải:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
vi: Số lần thử lại:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
vi: Thử lại sau :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
vi: giây

en: Could not open KWallet
vi: Không thể mở KWallet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
vi: Bật giao diện mạng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
vi: Cổng:

en: Include
vi: Bao gồm

en: Exclude
vi: Loại trừ

en: Plugins
vi: Phần bổ sung

en: Turn Off Computer
vi: Tắt máy

en: Hibernate Computer
vi: Ngủ đông

en: Suspend Computer
vi: Ngưng

en: Appearance
vi: Diện mạo

en: Change appearance settings
vi: Thay đổi thiết lập diện mạo

en: Groups
vi: Nhóm

en: Manage the groups
vi: Quản lí nhóm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
vi: Mạng

en: Network and Downloads
vi: Mạng và Tải về

en: Web Interface
vi: Giao diện mạng

en: Control KGet over a Network or the Internet
vi: Điều khiển KGet qua mạng

en: Verification
vi: Xác minh

[ctx: integration of KGet with other applications]
en: Integration
vi: Tích hợp

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Advanced Options
vi: Tuỳ chọn cấp cao

en: New Group
vi: Nhóm mới

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
vi: Tự động xác minh đặc số kiểm tra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
vi: Đặc số được dùng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
vi: Yếu (nhanh nhất)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
vi: Mạnh (khuyến nghị)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
vi: Mạnh nhất (chậm nhất)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, signature)
en: Signature
vi: Chữ kí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
vi: Tự động xác minh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
vi: Tự động tải các khoá còn thiếu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
vi: Máy chủ khoá:

en: Error
vi: Lỗi

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
vi: Kích thước tệp lớn hơn kích thước tối đa hỗ trợ bởi VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
vi: Đã gỡ bỏ %1 do báo sai kích thước tệp.

[ctx: status of the download]
en: Status
vi: Trạng thái

[ctx: size of the download]
en: Size
vi: Cỡ

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
vi: Đặc số kiểm tra

[ctx: signature of a file]
en: Signature
vi: Chữ kí

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
vi: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ nhóm tên %1 không?

en: Remove Group
vi: Xoá nhóm

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
vi: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ các nhóm sau không?

en: Remove groups
vi: Xoá nhóm

en: Download added
vi: Đã thêm mục tải

en: My Downloads
vi: Bản tải của tôi

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
vi: Tệp %1 đã có.
    Ghi đè không?

en: Overwrite existing file?
vi: Ghi đè lên tệp đã có?

en: Unable to save to: %1
vi: Không thể lưu vào : %1

en: New Download
vi: Tải về mới

en: Enter URL:
vi: Nhập URL:

en: Malformed URL:
    %1
vi: URL dạng sai:
    %1

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
vi: Không xoá
    %1
    vì đó là một thư mục.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
vi: Không xoá
    %1
    vì không phải là tệp trên máy này.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
vi: Máy tính sẽ tắt ngay bây giờ: tất cả mục tải đã hoàn tất.

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
vi: Máy tính sẽ ngủ đông ngay bây giờ: tất cả mục tải đã hoàn tất.

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
vi: Máy tính sẽ ngưng ngay bây giờ: tất cả mục tải đã hoàn tất.

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
vi[0]: Kget đang tải %1 tệp

en: Error trying to get %1
vi: Lỗi tải %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
vi: Thiếu khoá để xác minh chữ kí, bạn có muốn tải không?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
vi: Không xác minh được chữ kí cho %1. Xem thêm thông tin trong thiết lập truyền.

en: Signature not verified
vi: Chữ kí chưa được xác minh

en: 1 Item | %1 Items
vi[0]: %1 mục

en: %1/s
vi: %1/gy

[ctx: start transfergroup downloads]
en: Start
vi: Chạy

[ctx: stop transfergroup downloads]
en: Stop
vi: Ngừng

[ctx: not available]
en: n/a
vi: không có

en: Stalled
vi: Dừng lại

[ctx: name of download]
en: Name
vi: Tên

[ctx: status of download]
en: Status
vi: Trạng thái

[ctx: size of download]
en: Size
vi: Cỡ

[ctx: progress of download]
en: Progress
vi: Tiến trình

[ctx: speed of download]
en: Speed
vi: Tốc độ

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
vi: Thời gian chờ

en: Core Developer
vi: Nhà phát triển lõi

en: Design of Web Interface
vi: Thiết kế giao diện mạng

en: Start KGet with drop target
vi: Hiện cửa sổ thả xuống khi chạy KGet

en: URL(s) to download
vi: URL để tải về

en: &New Download...
vi: Tải về mớ&i...

en: &Import Transfers...
vi: &Nhập mục truyền...

en: &Export Transfers List...
vi: &Xuất danh sách truyền...

en: Top Priority
vi: Ưu tiên đầu

en: Least Priority
vi: Ưu tiên cuối

en: Increase Priority
vi: Tăng ưu tiên

en: Decrease Priority
vi: Giảm ưu tiên

en: Auto-Paste Mode
vi: Chế độ tự động dán

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
vi: Nút <b>Tự động dán</b> bật và tắt chế độ tự động dán.
    Khi bật, KGet sẽ quét định kì nội dung của bảng nháp để tìm các URL và thêm chúng một cách tự động.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
vi: Dùng KGet làm trình quản lí tải Konqueror

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
vi: Xoá mục chọn

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
vi: Xoá tất cả tải xong

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
vi: Bỏ các mục đã chọn và xoá các tệp

en: Start All
vi: Bắt đầu tất cả

en: Start Selected
vi: Bắt đầu mục chọn

en: Pause All
vi: Ngưng tất cả

en: Stop Selected
vi: Ngừng mục đã chọn

en: Open Destination
vi: Mở đích

en: Open File
vi: Mở tệp

en: Show Details
vi: Hiện chi tiết

en: Copy URL to Clipboard
vi: Chép URL vào bảng nháp

en: &Transfer History
vi: &Lịch sử tải

en: &Transfer Settings
vi: &Thiết lập tải

en: Import &Links...
vi: Nhập &liên kết...

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
vi: Đây là lần đầu tiên bạn chạy KGet.
    Bạn có muốn KGet làm trình quản lí tải cho Konqueror không?

en: Konqueror Integration
vi: Tích hợp Konqueror

en: Enable
vi: Bật

en: Do Not Enable
vi: Không bật

en: All Openable Files
vi: Mọi tệp mở được

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
vi: Một vài truyền tải vẫn đang chạy.
    Bạn có chắc muốn đóng KGet không?

en: Confirm Quit
vi: Xác nhận Thoát

en: KGet Transfer List
vi: Danh sách truyền KGet

en: Enter Group Name
vi: Nhập tên nhóm

en: Group name:
vi: Tên nhóm:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xoá các mục tải đã chọn?

en: Confirm transfer delete
vi: Xác nhận xoá mục tải

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
vi[0]: Bạn có chắc muốn xoá các mục tải đã chọn cùng với các tệp?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
vi: KGet đã tạm thời không còn là trình quản lí tải cho Konqueror. Nếu bạn muốn vô hiệu mãi mãi, hãy vào Thiết lập->Nâng cao và tắt "Sử dụng làm trình quản lí tải cho Konqueror".

en: Progress
vi: Tiến trình

en: Down Speed
vi: Tốc độ tải về

en: Download speed of the chunk
vi: Tốc độ tải về của đoạn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Excluded:
vi: Được loại trừ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
vi: Cỡ:

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Up Speed
vi: Tốc độ tải lên

en: Download speed
vi: Tốc độ tải về

en: Upload speed
vi: Tốc độ tải lên

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
vi: Cỡ

en: Status
vi: Trạng thái

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
vi: Gỡ bỏ tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
vi: Phục hồi mặc định

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
vi: Không thể gỡ bỏ webseed %1, nó là một phần của torrent.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
vi: Gỡ bỏ webseed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
vi: Lưu vào :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
vi: Giới hạn tải lên mỗi mục truyền:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
vi: Không giới hạn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
vi: Giới hạn tải về mỗi mục truyền:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
vi: Thư mục

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
vi: Kiểu đặc số:

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
vi: Kiểu đặc số

en: Verification failed.
vi: Xác minh thất bại.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
vi: Tên cơ chế:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
vi: Tên cơ chế

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
vi: Gỡ bỏ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
vi: Tìm thông tin xác minh

en: Show Main Window
vi: Hiện cửa sổ chính

en: Hide Main Window
vi: Ẩn cửa sổ chính

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
vi: Chuyển tất cả các truyền tải dùng biểu thức chính quy vào nhóm này

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
vi: Tốc độ tải &lên tối đa:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
vi: &Tệp

note: i18n: ectx: Menu (Downloads)
en: &Downloads
vi: Tải &về

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
vi: Thiết &lập

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
vi: Trợ g&iúp

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
vi: Thanh công cụ chính

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importLinks)
en: &Import Links
vi: &Nhập liên kết

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
vi: Hiện:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
vi: Hiện &nội dung mạng

en: Import Links
vi: Nhập liên kết

en: Does Not Contain
vi: Không chứa

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
vi: Cú pháp mẫu

en: Regular Expression
vi: Biểu thức chính quy

[ctx: name of a file]
en: Name
vi: Tên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
vi: Tên:

en: Import dropped files
vi: Nhập tệp tải dở

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
vi: Tạo các đặc số từng phần

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
vi: Tự động tạo đặc số cho các kiểu đã chọn. Hãy lưu ý rằng điều này sẽ cần chút thời gian.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
vi: Các kiểu đặc số:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
vi: Tạo đặc số:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Verification:
vi: Xác minh:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
vi: Ưu tiên:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
vi: Tuỳ chọn: Độ ưu tiên của bản sao, 1 - cao nhất, 999999 - thấp nhất.

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
vi: Ưu tiên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
vi: Nhóm tải:

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
vi: Chữ kí của %1.

en: You need to define a signature.
vi: Bạn cần đặt một chữ kí.

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
vi: Cảnh báo: Xác minh thất bại. Có thể do bạn đã nhập chữ kí sai hoặc do dữ liệu đã bị thay đổi.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
vi: Không thể xác minh. Hãy kiểm tra dữ liệu đã nhập, gpg-agent còn đang hoạt động hoặc bạn vẫn có kết nối Internet (để nhận khoá).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Status:
vi: Trạng thái:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
vi: Thời gian chờ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
vi: Thiết lập tải

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
vi: Giới hạn tải &lên:

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, verification)
en: Verification
vi: Xác minh

en: Add checksum
vi: Thêm đặc số kiểm tra

en: Transfer Verification for %1
vi: Xác minh tải cho %1

en: Verification successful
vi: Xác minh thành công

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
vi: Xác minh bản tải xong bằng đặc số đã chọn.
