kgoldrunner - en to ar translation catalogue (89 entries)

en: Curse of the Mummy
ar: لعنة المومياء

en: The Giza Plateau
ar: هضبة الجيزة

en: The Pyramid of Djoser
ar: أهرام زوسر

en: Pharaoh's Barge
ar: مركب الفرعون

en: Pyramid Puzzles
ar: أحجيات الأهرام

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
ar: الهرم العظيم كان البناء الأطول من صنع بني البشر في العالم لحوالي 3800 سنة. التنقّل إلى الأعلى وإلى الأسفل كان عملًا روتينيًّا للمصريين القدماء، بقدر ما تعتقد أنك تقوم بالذهاب لأعلى وأسفل الهرم بشكل روتيني.
    
    لتحصل على الكنز الثاني من اليسار، عليك استخدام القرميدة التي تعيق السلّم من الأسفل كجسر للهروب.
    
    لتحصل على الكنز الرابع من اليسار،

en: Crocodile
ar: التمساح

en: Three Pyramids
ar: الأهرام الثلاثة

en: Pyramid Crawl
ar: الزحف للهرم

en: Pharaoh's Tomb
ar: قبل الفرعون

en: Cat
ar: القطة

en: Pyramid Power
ar: طاقة الهرم

en: Eye of Horus
ar: عين حورس

en: Inverted Pyramid
ar: الهرم المعكوس

en: Pyramid of Treasure
ar: هرم الكنز

en: Sarcophagus
ar: الناووس

en: The Parting of the Red Sea
ar: موت البحر الأحمر

en: Count
ar: العدّ

en: Zero
ar: صفر

en: One
ar: واحد

en: Two
ar: اثنان

en: Three
ar: ثلاثة

en: Four
ar: أربعة

en: Five
ar: خمسة

en: Six
ar: ستة

en: Seven
ar: سبعة

en: Eight
ar: ثمانيةة

en: Nine
ar: تسعة

en: Ten
ar: عشرة

en: Eleven
ar: أحد عشر

en: Twelve
ar: إثني عشر

en: Thirteen
ar: ثلاثة عشر

en: Fourteen
ar: أربعة عشر

en: Fifteen
ar: خمسة عشر

en: Sixteen
ar: ستة عشر

en: Don't Panic!
ar: لا تفزع!

en: Use the Guards
ar: استخدم الحرّاس

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
ar: أعداء متساقطون (1) - الحصول على طريق

en: Falling Enemies (2) - Digging
ar: أعداء متساقطون (2) - الحفر

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
ar: أعداء متساقطون (3) - السلالم المخفية

en: Imprisoned Guards
ar: الحرّاس المسجونين

en: Forbidden Gold
ar: الذهب المحظور

en: Awaiting Enemies
ar: أعداء منتظرين

en: Too Many Guards
ar: العديد من الحرّاس

en: Teamwork (1) - The Liberation
ar: العمل الجماعي (1) - الإعتاق

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
ar: العمل الجماعي (2) - أرصفة مغمورة

en: Teamwork (3) - The Final Escape
ar: العمل الجماعي (3) - الهروب الأخير

en: Too Easy?
ar: سهلٌ جدًّا؟

en: KGoldrunner
ar: الركض للذهب ك

en: Don't Panic
ar: لا تخاف

en: The Mask
ar: القناع

en: Tutorial
ar: تعليمي

en: Navigation
ar: الملاحة

en: ...  Or not to kill?
ar: ...  أو ليس للقتل ؟

en: &New Game...
ar: لعبة &جديدة...

en: Pla&y Next Level
ar: ال&عب المستوى التالي

en: Play next level.
ar: العب المستوى التالي.

en: Try the next level in the game you are playing.
ar: جرّب المستوى التالي في اللعبة التي تلعبها.

en: &Load Saved Game...
ar: &حمّل لعبة محفوظة...

en: &Save Game...
ar: ا&حفظ اللعبة...

en: Show how to win this level.
ar: اعرض كيفية ربح المستوى.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
ar: شغّل تسجيل لكيفية ربح المستوى، إن كان هناك واحدًا متوفّر.

en: Hero
ar: البطل

en: Enemy
ar: العدو

en: Save New
ar: احفظ جديد

en: Create Level
ar: انشئ مستوى

en: Edit Level
ar: حرر المستوى

en: Save Level
ar: احفظ المستوى

en: &Cancel
ar: أل&غ

en: Delete Level
ar: احذف المستوى

en: &Delete Level
ar: احذ&ف المستوى

en: Save Game Info
ar: احفظ معلومات اللعبة

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: &Do Not Save
ar: لا &تحفظ

en: Date
ar: التاريخ

en: Edit Game Info
ar: حرر معلومات اللعبة

en: Name of Game
ar: اسم اللعبة

en: Rules
ar: القواعد

en: Levels
ar: المستويات

en: Skill
ar: المهارة

en: Level 1 of the selected game is:
ar: المستوى الأول من اللعبة المختارة:

en: Level number:
ar: رقم المستوى:

en: Start Game
ar: ابدأ اللعبة

en: Play Level
ar: العب المستوى

en: Save Change
ar: احفظ التغير

en: Move To...
ar: انقل إلى ...

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
ar: (C) 2003 Ian Wadham و Marco Krüger

en: Current author
ar: المؤلف الحالي

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي
