kgoldrunner - en to bg translation catalogue (321 entries)

en: Pharaoh's Tomb
bg: Гробницата на фараона

en: Zero
bg: Нула

en: Three
bg: Три

en: Four
bg: Четири

en: Five
bg: Пет

en: Six
bg: Шест

en: Seven
bg: Седем

en: Eight
bg: Осем

en: Nine
bg: Девет

en: Ten
bg: Десет

en: Eleven
bg: Единадесет

en: Twelve
bg: Дванадесет

en: Thirteen
bg: Тринадесет

en: Fourteen
bg: Четиринадесет

en: Fifteen
bg: Петнадесет

en: Sixteen
bg: Шестнадесет

en: Free Fall
bg: Свободно падане

en: Impossible?
bg: Невъзможно?

en: Zig Zag
bg: Зиг-заг

en: The Box
bg: Кутията

en: Do Not Fall Down
bg: Не поглеждайте надолу

en: Overcrowding
bg: Пренаселване

en: Entangled
bg: Впримчен

en: Digging Hassle
bg: Ядовете на копаенето

en: No hint!
bg:  Без подсказки!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
bg: Тези нива са създадени от Марко Крюгер (Marco Krüger), който е първоначалният автор на KGoldrunner. Нивата използват правилата на KGoldrunner. Враговете бягат бързо и се придържат към агресивна стратегия на преследване. Наслаждавайте се!

en: Acrophobia
bg: Акрофобия

en: Panic!
bg: Паника!

en: Vertical
bg: Вертикално

en: The Box (1)
bg: Кутията (1)

en: Depth
bg: Дълбочина

en: Density
bg: Плътност

en: The Box (2)
bg: Кутията (2)

en: Concrete Towers
bg: Бетонни кули

en: Mazes
bg: Лабиринти

en: Glorfindel
bg: Глорфиндел

en: Ori
bg: Ори

en: Nori
bg: Нори

en: Dori
bg: Дори

en: Luthien
bg: Лутиен

en: Gloin
bg: Глоин

en: Durin
bg: Дурин

en: Balin
bg: Балин

en: Gimli
bg: Гимли

en: Thorin
bg: Торин

en: Thingol
bg: Тингол

en: Initiation
bg: Въведение

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
bg: Тези 100 нива са отлично въведение в играта и добра възможност за експертите да направят висок резултат. Нивата са създадени от Петер Вадхам (Peter Wadham) и използват традиционните правила на играта.
    
    Последните няколко нива са доста трудни, но ако търсите още по-силни предизвикателства, пробвайте "Отмъщението на Петер".

en: Don't Panic
bg: Без паника

en: Lust for Gold
bg: Златно изкушение

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
bg: Ако искате да убиете враг за постоянно, може да го хванете в дупката горе.

en: Ladders?  Trust me!
bg: Стълби? Доверете ми се!

en: Drop In and Say Hello
bg: Отбийте се и кажете "Здрасти"

en: The Mask
bg: Маската

en: Check for Traps
bg: Проверка за капани

en: Take It Easy!
bg: По-спокойно!

en: Fall on a Fortune
bg: Излезе ви късмета

en: The Lattice
bg: Решетката

en: Shower of Gold
bg: Душ от злато

en: The Foundry
bg: Леярната

en: Soft Landings
bg: Меки приземявания

en: Unlucky for Some
bg: Някой е без късмет

en: The Balance
bg: Балансът

en: Gold Bars
bg: Златни лостове

en: Hard Row to Hoe
bg: Труден за копаене ред

en: Golden Maze
bg: Златен лабиринт

en: Delayed Trap
bg: Капан със забавяне

en: Nowhere to Hide
bg: Няма къде да се скриете

en: Watch the Centre
bg: Наблюдавайте центъра

en: Where to Dig?
bg: Къде да се копае?

en: Easy Stages
bg: Лесни нива

en: Gold Mesh
bg: Златна примка

en: Acrobat
bg: Акробат

en: Mongolian Horde
bg: Монголска орда

en: Rocky Terrain
bg: Каменист терен

en: Down the Chimney
bg: Надолу по комина

en: Space Invader
bg: Космически нашественик

en: Winding Road
bg: Лъкатушещ път

en: Light My Fire
bg: Вдъхновение

en: Cockroach
bg: Хлебарка

en: The Runaround
bg: Бягане насам-натам

en: Speedy
bg: Бързак

en: Dig Deep
bg: Дълбоко копаене

en: Forgotten Gold
bg: Забравено злато

en: Two of Diamonds
bg: Два диаманта

en: Suicide Jump
bg: Самоубийствен скок

en: Easy Access
bg: Лесен достъп

en: Gold Braid
bg: Златна мрежа

en: Cat's Eyes
bg: Котешки очи

en: Keep Them Coming
bg: Нека дойдат

en: The Funnel
bg: Фунията

en: Lattice Maze
bg: Лабиринт с решетки

en: Hard Work for Poor Pay
bg: Тежка работа за жълти стотинки

en: Forked Ladders
bg: Разклонени стълби

en: Snowing Gold
bg: Показване на златото

en: Left or Right?
bg: Ляво или дясно?

en: Houndstooth
bg: Пепит

en: Five Levels
bg: Пет нива

en: Pitfalls
bg: Падания в яма

en: Get IN There!
bg: Влизай там!

en: A Steady Climb
bg: Стабилно катерене

en: Fall-through Lattice
bg: Падане през решетката

en: Get me OUT of Here!
bg: Изкарайте ме от тук!

en: Empty Cellar
bg: Празно мазе

en: The Rose
bg: Розата

en: Lotus Puzzle
bg: Пъзел с лотоси

en: Long Drop
bg: Дълго падане

en: Party On!
bg: Голям купон

en: Cross-stitch
bg: Кръстосан бод

en: Cannot Get Up There
bg: Не мога да се изкача там

en: They Are Everywhere!
bg: Те са навсякъде!

en: Rooftops
bg: Върхове на покриви

en: Tricky Traps
bg: Хитри капани

en: Make Them Work for You
bg: Накарайте ги да работят за вас

en: Get Going!
bg: Тръгвайте!

en: Three Chimneys
bg: Три комина

en: The Archway
bg: Сводът

en: Starwave
bg: Космическа вълна

en: Amazing Finish
bg: Невероятен завършек

en: Pillars
bg: Стълбове

en: Hopeful Descent
bg: Спускане с надежда

en: The Rack
bg: Изтезанието

en: Twists and Turns
bg: Завъртания и обръщания

en: The Saucer
bg: Чинията

en: The Dotted Line
bg: Прекъснатата линия

en: Do Not Look Down (1)
bg: Не поглеждайте надолу (1)

en: Getting Started
bg: Започване

en: Easy Middle
bg: Лесна средна част

en: Do Not Look Down (2)
bg: Не поглеждайте надолу (2)

en: Which Way?
bg: Накъде?

en: Do Not Look Down (3)
bg: Не поглеждайте надолу (3)

en: Drop?
bg: Пропадане?

en: Help!
bg: Помощ!

en: Yorick's Skull
bg: Черепът на Йорик

en: No Mercy
bg: Без милост

en: Gold Sandwich
bg: Златен сандвич

en: Golden Curtain
bg: Златно перде

en: Are you spider or fly?
bg: Вие паяк ли сте или муха?

en: Funny?
bg: Смешно?

en: Hard Landings
bg: Твърдо приземяване

en: Golden Tower
bg: Златна кула

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
bg: Това ниво е наречено на известния немски филм за война между подводници "Das Boot" и е посветено на Марко Крюгер (Marco Krüger) от Берлин, който е първоначалният автор на KGoldrunner.
    
    Малка подсказка: ако стоите в десния край на лодката, може да накарате враговете да отидат натам. Останалото зависи от вас.

en: Quick!  RUN!
bg: Бягайте бързо!

en: Surprise Ending
bg: Изненадващ край

en: Diagonal Disaster
bg: Диагонално бедствие

en: Vengeance of Peter W
bg: Отмъщението на Петер

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
bg: Уссссспех!
    Ааагггггрррррмммм!!!

en: Short Cut?
bg: Пряк път?

en: Sky Walker
bg: Ходещ по небето

en: The Vault
bg: Избата

en: Patchwork Quilt
bg: Постеля

en: Do You Need Him?
bg: Имате ли нужда от него?

en: Stuck in Storage
bg: Засядане в склада

en: So Far for So Little
bg: За толкова малко се полага само това

en: Flying Tower
bg: Летяща кула

en: Pot Hole
bg: Дупка на пътя

en: Sticky Ladders
bg: Лепкави стълби

en: The Laboratory
bg: Лабораторията

en: Pete likes Ladders
bg: Пете харесва стълби

en: Where is the Roof?
bg: Къде е покривът?

en: Ninja Style
bg: Стил нинджа

en: Cooperation?
bg: Сътрудничество?

en: Triple Trap
bg: Троен капан

en: Easy Gold
bg: Лесно злато

en: The Spiral
bg: Спиралата

en: The Heist
bg: Грабежът

en: Infiltration
bg: Проникване

en: Tutorial
bg: Обучение

en: Navigation
bg: Навигация

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
bg: Това упражнение е за придвижване!
    
    Следвайте златните късове, докато не се спусне стълба отдясно. Героят може да следва мишката само по прости траектория (като наляво, надясно, нагоре, надолу), така че внимавайте и не отдалечавайте показалеца на мишката твърде много.
    
    ОПАСНОСТ: Постарайте се да не падате от стълбата или лоста в бетонната яма долу вдясно. Ако попаднете там, единственият начин да излезете е да е убиете героя и да стартирате нивото отново. За целта изберете от главното меню "Игра/Убиване на героя" или натиснете клавиша "Q".

en: Digging
bg: Копаене

en: Bars
bg: Лостове

en: False Bricks
bg: Фалшиви тухли

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
bg: Някои от тухлите в това ниво не са това което изглеждат. Ако минете върху тях - пропадате. Враговете също пропадат.

en: Advanced Tutorial
bg: Обучение за напреднали

en: Bars and Ladders
bg: Лостове и стълби

en: ...  Or not to kill?
bg: ..... или да не убия?

en: Traps
bg: Капани

en: Challenge
bg: Предизвикателство

en: Easy Start
bg: Лесен старт

en: Mobile Bricks
bg: Подвижни тухли

en: The Big Haul
bg: Голямата плячка

en: Quick Off The Mark
bg: Бързо изчезване от там

en: Who Needs Enemies?
bg: На кой му трябват врагове?

en: Asymmetrical
bg: Асиметричност

en: Goldrunner Prophecy
bg: Предсказание за бегача за злато

en: The Rosette
bg: Розетката

en: Towers of Gold
bg: Кули от злато

en: Delayed Drop
bg: Отложено пропадане

en: Maze of Ladders
bg: Лабиринт или стълби

en: Hair's Breadth Timing
bg: Изчакайте точния момент

en: The Three Musketeers
bg: Тримата мускетари

en: Rat Trap
bg: Капан за плъхове

en: Head Case
bg: Главен случай

en: Under the Stairs
bg: Под стълбите

en: Bertie Beetle
bg: Бръмбарът Берти

en: Short Circuit
bg: Късо съединение

en: Synchronised Running
bg: Синхронизирано бягане

en: &New Game...
bg: &Нова игра...

en: &Load Saved Game...
bg: Заре&ждане...

en: &Save Game...
bg: &Запис...

en: &Kill Hero
bg: &Убиване на героя

en: &Create Level
bg: &Създаване на ниво

en: &Save Edits...
bg: З&апис на ниво...

en: &Move Level...
bg: Пре&местване на ниво...

en: &Delete Level...
bg: &Изтриване на ниво...

en: &Mouse Controls Hero
bg: Контролиране на героя с &мишката

en: &Keyboard Controls Hero
bg: Контролиране на героя с &клавиатурата

en: Normal Speed
bg: Нормална скорост

en: Beginner Speed
bg: Скорост за начинаещи

en: Champion Speed
bg: Скорост за експерти

en: Increase Speed
bg: Увеличаване на скоростта

en: Decrease Speed
bg: Намаляване на скоростта

en: Move Right
bg: Движение надясно

en: Move Left
bg: Движение наляво

en: Move Up
bg: Движение нагоре

en: Move Down
bg: Движение надолу

en: Dig Right
bg: Копаене вдясно

en: Dig Left
bg: Копаене вляво

en: Test Bug Fix
bg: Тестване на оправена грешка

en: Show Positions
bg: Показване на позициите

en: Start Logging
bg: Сечене

en: Show Hero
bg: Показване на героя

en: Show Object
bg: Показване на предмет

en: Show Enemy
bg: Показване на врага

en: Press "%1" to RESUME
bg:  Натиснете "%1" за продължение

en: Press "%1" to PAUSE
bg:  Натиснете "%1" за пауза

en: Get Folders
bg: Отваряне на директории

en: Edit Name/Hint
bg: Редактиране на име/подсказка

en: Hero
bg: Герой

en: Enemy
bg: Враг

en: Ladder
bg: Стълба

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
bg: Редактиране на лентата с инструменти

en: Name of level:
bg: Име на ниво:

en: Hint for level:
bg: Подсказка за ниво:

en: Name of game:
bg: Име на игра:

en: File name prefix:
bg: Представка за име на файл:

en: Traditional rules
bg: Традиционни правила

en: KGoldrunner rules
bg: Правила на KGoldrunner

en: About this game:
bg: Относно тази игра:

en: Save Changes
bg: Запис на промените

en: 0 levels
bg: 0 нива

en: Save New
bg: Запис на нова игра

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
bg: Игра                       Ниво/Животи/Резултат   Ден    Дата     Час

en: Create Level
bg: Създаване на ниво

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
bg: Не може да създавате и записвате ниво преди да сте създали игра. Пробвайте "Създаване на игра" от менюто.

en: Edit Level
bg: Редактиране на ниво

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
bg: Не може да редактирате и записвате ниво преди да сте създали игра и ниво. Пробвайте "Създаване на игра" от менюто.

en: Save Level
bg: Запис на ниво

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
bg: Искате ли да бъде вмъкнато ниво и да се повиши броят на съществуващите нива с едно?

en: &Insert Level
bg: &Вмъкване на ниво

en: Cannot open file '%1' for output.
bg: Файлът "%1" не може да бъде отворен за запис.

en: Move Level
bg: Преместване на ниво

en: Game
bg: Игра

en: Editor
bg: Редактор

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
bg: Не може да премествате ниво докато не сте създали игра и най-малко две нива. Пробвайте "Създаване на игра" от менюто.

en: Sorry, you cannot move a system level.
bg: Не може да местите системно ниво.

en: You must change the level or the game or both.
bg: Трябва да промените нивото или играта, или и двете.

en: Delete Level
bg: Изтриване на ниво

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
bg: Не може да изтривате ниво докато не сте създали игра и ниво. Пробвайте "Създаване на игра" от менюто.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
bg: Искате ли да бъде изтрито ниво и да се намали броят на съществуващите нива с едно?

en: &Delete Level
bg: &Изтриване на ниво

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
bg: Файлът "%1" не може да бъде намерен и изтрит.

en: Save Game Info
bg: Запис на информация за играта

en: You must enter a name for the game.
bg: Трябва да въведете име на играта.

en: You must enter a filename prefix for the game.
bg: Трябва да въведете представка за името на файла на играта.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
bg: Представката за името на файла на играта не трябва да е по-дълъг от 5 знака.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
bg: Представката за името на файла на играта трябва да съдържа само букви.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
bg: Представката "%1" вече се използва.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
bg: Не сте записали работата си. Искате ли да го направите сега?

en: &Go on editing
bg: Про&дължение на редактирането

en: You can only modify user games.
bg: Може да променяте само потребителските игри.

en: New Level
bg: Ново ниво

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
bg: Неподходящо действие: вие не редактирате ниво.

en: Game Over
bg: Играта свърши

en: Hint
bg: Подсказка

en: Sorry, there is no hint for this level.
bg: Няма подсказка за нивото.

en: Switch to Keyboard Mode
bg: Превключване в режим на клавиатура

en: Switch to &Keyboard Mode
bg: Превключване в режим на &клавиатура

en: Stay in &Mouse Mode
bg: Оставане в режим на &мишка

en: Save Game
bg: Запис на игра

en: Cannot open file '%1' for read-only.
bg: Файлът "%1" не може да бъде отворен само за четене.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
bg: Имайте предвид, че за да не се усложняват нещата, вашите записана игра и резултат ще бъдат такива, каквито бяха при започването на нивото, а не каквито са сега.

en: Load Game
bg: Зареждане на игра

en: Sorry, there are no saved games.
bg: Няма записани игри.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
bg: Не може да бъде намерена играта с представка "%1".

en: Unknown
bg: Непознато

en: Check for High Score
bg: Проверка за резултат

en: Save High Score
bg: Запис на резултат

en: Show High Scores
bg: Показване на резултати

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
bg: Не се пазят резултати в игрите за обучение.

[ctx: Person]
en: Name
bg: Име

[ctx: Game level reached]
en: Level
bg: Ниво

en: Score
bg: Резултат

en: Date
bg: Дата

en: Load Game Info
bg: Зареждане информация за играта

en: Cannot find game info file '%1'.
bg: Файлът с информация за играта "%1" не може да бъде намерен.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
bg: Файлът "%1" не може да бъде преименуван на "%2".

en: Select Level
bg: Избор на ниво

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
bg: Може да записвате или премествате само във вашите собствени игри.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
bg: Може да изтривате ниво само във вашите собствени игри.

en: Edit Game Info
bg: Редактиране на информацията

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
bg: Може да редактирате информацията за играта само във вашите собствени игри.

en: Name of Game
bg: Име на игра

en: Levels
bg: Нива

en: Level 1 of the selected game is:
bg: Ниво 1 на избраната игра е:

en: Level number:
bg: Номер на ниво:

en: Start Game
bg: Започване на играта

en: Play Level
bg: Игра на ниво

en: Save Change
bg: Запис на промяна

en: Move To...
bg: Преместване в...

[ctx: Rules]
en: Traditional
bg: Традиционни

en: Sorry, there is no further information about this game.
bg: Няма повече информация за тази игра.

en: This level number is not valid. It can not be used.
bg: Номерът на ниво е невалиден. Той не може да бъде използван.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
bg: Главният бутон долу отговаря на действието, което сте избрали от менюто. Натиснете го след като сте избрали игра и ниво или използвайте "Отказ".

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
bg: 
    
    Тук може да добавите име и подсказка към новото ниво, но трябва да запишете нивото, което сте създали, в една от собствени си игри. По подразбиране новото ниво ще бъде в края на играта, но може и да изберете номер, под който да го запишете в средата на играта.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
bg: 
    
    Тук може да създавате или редактирате име или подсказка преди запис. Ако промените играта или нивото, може да направите копие или да използвате "Запис като", но винаги трябва да записвате във вашите собствени игри. Ако запишете ниво в средата на играта, другите нива автоматично ще се преномерират.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
bg: 
    
    Може да изтривате нива само във вашите собствени игри. Ако изтриете ниво от средата, другите нива автоматично ще се преномерират.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
bg: 
    
    Ако искате да редактирате информация за играта, трябва да изберете игра. След което да отидете в диалоговия прозорец и да редактирате подробностите.

en: Help: Select Game & Level
bg: Помощ: Избор на игра и ниво
