kdegames - en to bs translation catalogue (833 entries)

en: Curse of the Mummy
bs: Prokletstvo mumije

en: The Giza Plateau
bs: Plato Gize

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
bs: Giza visoravan na rubu Kaira je mjesto Giza nekropole, koja se sastoji od piramida Khufu (Velika piramida), piramide Khafre, piramide Menkaure, zajedno s Velikom Sfingom i nizom drugih manjih zdanja.
    
    Dok idete prema visoravni, pokušajte izbjeći ubijanje mumije: ako ih se previše pojavi s desne strane, postaje teško pobjeći na kraju. Da biste započeli, morat ćete koristiti tehniku kopanja dok padate.

en: The Pyramid of Djoser
bs: Djoserova piramida

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
bs: Djoserova piramida (Zoser), ili stepenasta piramide (kbhv-ntrv u egipatskom) je arheološki ostatak u nekropoli Sakari, Egipat, sjeverozapadno od grada Memfisa.
    
    Da biste dovršili ovaj nivo, važno je da se nastavi u koracima: prvo oslobodite mumiju na lijevoj strani na drugom nivou (odozdo), tako da se spustite i popunite skrivene jame u prizemlju.
    
    Sada uđite s desne strane drugog nivoa i krećite se preko motke, preko mumije, i uzmite komad blaga u sredini, pri čemu trebate iskopati cigle lijevo od centra.
    
    Mumija na trećem nivou je malo problematična, jer će uzeti dio blaga sa sobom i ponijeti ga. Možete imati sreće i primijetiti da je napustila svoje blago, u nekom trenutku, ali takođe možete da je uhvatite u zamku od jedne iskopane cigle sa desne strane uz pažljivo tempiranje.
    
    Najzad, prije uzimanja posljednjeg dijela blaga, budite sigurni da otvorite donjem desnom dio stepenaste piramide da bi mumije s desne strane ušle u piramidu - ako postoji više od jedne mumije u donjem desnom dijelu prije nego što se pojave ljestve za bijeg, nećete moći da dostignete izlaz.

en: Pharaoh's Barge
bs: Faraonova barka

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
bs: Khufu Brod je netaknuta u punoj veličini lađa iz starog Egipta koja je zapečaćena u jamu u Gizi piramidalnog kompleksa u podnožju Velike piramide u Gizi oko 2.500 pne. Brod je skoro sigurno izgrađen za Kufu (Keops kralja).
    
    To je jedan od najstarijih, najvećih i najbolje očuvanih brodova iz antičke i mjeri 43,6 m ukupno. Uprkos starosti, mogao bi ploviti danas da se stavi u vodu.
    
    Ovo je skoro jednostavan nivo: dobre riznice i ne previše mumija. Ali tvoj zadatak je da se istrgne blago koje nose.

en: Pyramid Puzzles
bs: Piramidne zagonetke

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
bs: Velika piramida je bila najviša vještačka struktura u svijetu više od 3.800 godina. Ići gore i dolje sve vrijeme mora da je bio naporno za drevne Egipćane, koliko ćete vjerovatno i vi ići gore i dolje ovom piramidom.
    
    Da biste dobili drugo blago lijeve strane, morate da koristite cigla koja blokira ljestvicu na dnu kao most da se pobegne.
    
    Da biste dobili četvrto blago lijeve strane, očistite tri cigle iznad i desno od lijeve većine mumije, a ako kopate u ispravnom redosledu, ovo će vam dati dovoljno vremena da se zgrabi blago i pobjegne.
    
    Neke od mumija moraju da bude puštene da se dobije blaga. Međutim, dohvatite prvo, drugo i četvrto blago (s lijeva), prije puštanja bilo koje mumije. Budite oprezni da ne ubijete neku mumiju, a ako se pojave sa desne strane piramide, nećete moći da završite nivo. Takođe, moguće je da se oslobodi mumije i uhvatite ih zamku da ih u jednoj od drugih komora.

en: Crocodile
bs: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
bs: Krokodil može da doživi preko 100 godina, sa najvećim vrstama koje postižu 4,85 metara dužine. Razne vrste su zabilježene da napadaju i ubijaju ajkule.
    
    Sobek je obozavanje krokodila. Egipćani koji su radili ili putovali na Nilu su se nadali da, ako su se molili Sobeku, bogu krokodila, da ih zaštitili od napada krokodila.
    
    U ovom nivou, ne trebate se plašiti krokodila. Ipak, molitva Sobeku može da vam pomogne da pobjegnete mumiji dok dobavljate blago.

en: Three Pyramids
bs: Tri piramide

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
bs: Nekropola u Gizi  je popularna turistička destinacija od davnina, i bila je popularizovan od helenskog vremena kada je piramidu naveo Antipater iz Sidona, kao jedno od sedam svetskih čuda. Danas je to jedino od tih čuda koje i dalje postoji.
    
    Možete vidjeti da je najlakše da se krećete to čudo ako natjerate dve mumije na desnu stranu piramide prije odlaska tamo.

en: Tura Caves
bs: Tura pećine

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
bs: Tura je bio egipatski primarni  kamenolom krečnjaka, a korišćen je na Velikoj piramidi Khufu. Vađenje ovog krečnjaka ostavljeno je u pećinama koje su kasnije korišćene od strane britanske vojske kao tajni depoi tokom Drugog svjetskog rata, a koje sada možete da istražujete.
    
    Sa lijeve strane u dnu dugog vratila, postoje dvije skrivene jame. Oslobodite mumiju sa desne strane duge vratila da se popuni jedno od njih i oslobodite mumiju u velikoj komori da popuni drugo. Budite sigurni da prejašete prvu od dve mumije dolje da biste dobili dio blaga u kutku na dnu okna. Prilikom napuštanja ovog kutka, kopajte sa vaše desne strane nekoliko puta da otvorite svoj put za bijeg.
    
    Nabavite sve blago na levoj tabli, a zatim se premjestite na desno. Uvjerite se da kopaju slobodan put za mumiju na vrhu, tako da možete kasnije dobiti svoje blago. Takođe ćete trebati njenu pomoć da pobjegne nazad u lijevo na kraju nivoa. Blago sa desne strane je lakše nego što izgleda: strateški postavljene lažne opeke čine jednostavnom polovine nivoa. Napomena: Ako imate želju za promjenom, možete da uradite sve desno, a zatim lijevo.

en: Pyramid Crawl
bs: Puzanje piramidom

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
bs: Postoji preko 100 piramida u Egiptu, sa najstarijom građenom oko 2600 pne.
    
    U ovom nivou piramide (sagrađena oko ere 2008), izbjegavajte (tjeranjem ili ubistvo), pojavu dvije mumije u sredini donjeg dijela.

en: The Great Sphinx
bs: Velika Sfinga

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
bs: Velika Sfinga je čuvar platoa u Gizi, gde se suočava sa izlazećim suncem. Stoji 73 metara duga i 20 metara visoka, što je najveći monolit statua na svetu i je samo 4500 godina mlada.
    
    Kada zgrabite blago unutar Sfinge, pokušajte da riješi zagonetku Sfinge: Kako proći pored horde mumija sa desne strane?

en: Ladder Pyramid
bs: Stepenasta priamida

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
bs: Najviše prihvaćena teorije o izgradnji piramida se zasniva na ideji da je podignuta pomjeranjem ogromnog kamenja od kamenoloma i prevlačenjem i podizanjem ih na svoje mesto. Glavna su neslaganja o načinu na koji su postavljeni i prenošeni kamenovi. Bez obzira na sve, bilo je vjerovatno mnogo ljestve
    i koje su uključene u njegovu izgradnju, kao što je na ovom nivou.
    
    Ovaj nivo je uglavnom trčeći. Pokupite blago izbjegavši mumije što nije tako teško - ali dohvat blaga udaljenog od mumije je mnogo teži zadatak. Trostruko široka kamena platforma je korisno polje za ubijanje, iako ćete morati da trčite po malo da bi mumije natjerali da se postroje ispravno. Imajte na umu da srednji blok ove platforme je propadni blok.
    
    A kada ste pokupili svo blago, moraćete da prebegne na pobjegnete merdevina. Jedan od načina da to uradite je da ubije mumiju i pređete joj preko leđa kada mumija prelazi iz izlaznih merdevinado glavnog piramide.

en: Ankh
bs: Ank

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
bs: Ank je bio egipatski hijeroglifski simbol koji znači 'život', a kao simbol sunca, skoro uvijek je izrađen u zlatu.
    
    Da bi sačuvali svoj život na ovom nivou, budite oprezni od lažnih cigli u glavnom Ank i shvatite koje od njih su korisne.

en: Pharaoh's Tomb
bs: Faraonova grobnica

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
bs: Istraživači procjenjuju da je 2,3 milijona gromada poslužile su za gradnju Velike piramide, s prosječnom težinom od oko 2,5 tona po bloku.
    
    Piramida ovog nivoa je građena od manje od 100 blokova. U početku, manevrište unutar piramide, a zatim stojite na jednoj od ljestvi na drugom sloj od vanjskog zida na lijevoj strani piramide. Pričekajte da se mumije poredaju u grupu na drugoj strani vanjskog zida. Zatim popnite se na vrh ljestava na maloj piramidi i pričekajte za mumija popne na visoku ljestvicu i padne s šipke. Nakon što je posljednja pala (ili malo prije), trčite gore visokim ljestvama preko šipke i kopajte da se vratite u veliku piramide i na grob.
    
    Ponovite ovaj trik za izlazak nakon hvatanja usamljenog komad ablaga, samo ovaj put vam je potrebno da izađete na desnoj strani piramide.

en: Cat
bs: Mačka

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
bs: Cijenjena, važna životinja u egipatskom društvu i vjeri, mački je pružena ista mumifikacija nakon smrti kao i ljudima.
    
    Kada se dovrši taj mačiji nivu, ne biti prevareni mačkinim repom koji se pojavljuje nakon što pokupite zadnji blago. Jedini izlaz je na lijevoj strani. Tako da ćete morati pustiti mumije koje donose blago koje je na desnoj strani glave mačke, budući da ne možete podići svaki komad i stići natrag u vremenu.
    
    Da biste navukli mumije da donesu blago, morate iskopati pet cigle na dnu i omogućiti im da prođu (ili budu zarobljene i ubijeni).

en: Pyramid Power
bs: Moć piramide

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
bs: Imhotep je dizajnirao stepenaste piramide u Djoser da posluže kao gigantska stubišta kojim duša umrlog faraona može se uspne na nebesa. Takva je bila važnost Imhotep postignuća da je obogotvoren kod kasnijih Egipćana.
    
    Prije nego što možete penjati na vrhu ove piramidskog nivoa, morate napraviti svoj put prema dnu. Da biste dobili komad blaga na vrhu, idite lijevo od vrha, kopajte sljedeći blok i korak na mumije ispod, i dalje za kretanje desno (probajte postavljanjem pokazivača miša na vrhu).
    
    Nakon što uzmete posljednji komad blaga, izađite na desnoj strani i trčite gore i dolje ljestvama. Donji lijevi je jedini teški dio: samo pokrenuti pod mumija na ljestvici iznad vas i manevrirati ... i nadam se!

en: Eye of Horus
bs: Oko Horusa

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
bs: Oko Horus je drevni egipatski simbol zaštite i kraljevsku vlast od božanstava.
    
    Na ovoj razini, postoji zaštita unutar oka, ali ne mnogo. Ponovljena putovanja od vrha do dna su potrebnea da uzmete sve blago. Na kraju, tu će biti dvije mumije na dnu lijevo. Da biste dobili njih, uspenjite se na vrh kratke ljestvice četiri s lijeve strane, kopajte lijevo, spustite se i kopajei opet lijevo. Jedna od mumija će pasti u donjem dijelu jame. Popnite se uz ljestve. Druga mumija će popeti se na ljestve i pasti u gornju jame. Premjestite se preko dvije zarobljene mumije i popnite se na vrh.

en: Inverted Pyramid
bs: Izvrnuta piramida

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
bs: Vjerojatno ne tradicionalni egipatski dizajn.
    
    Morate cik-cak i nazad i naprid po motkama dobiti sve blago. Da biste prošli usamljenog lovca mumiju, pričekajte na njega na jednoj šipki i samo prije nego što vam dođe, pasti ispod šipke i premjestiti neposredno ispod njega.
    
    Budući da je dizajn netradicionalan, način igranja nivoa je ne-tradicionalan: pad i pomak u pokretu je lakše napraviti pomoću tastature (lakše, ali još uvijek teško). Nakon što ste dobili zadnji komad blaga iznad opeke unutar piramide, pauzirajte igru ​​i vratite na režim miša.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
bs: Anubis ili Inpu, bio je egipatski bog zagrobnog živots.
    
    Da biste dobili blago između Anubisovih ušiju, iskopajte dva stupca lijevo od mumije i stanite na vrhu mumije. Pomičite lijevo izvan mumije prilikom kopanja u desno. Mumija bi trebala pasti u rupu u krajnjoj desnoj koloni najviše. Sada iskopajte lijevo dva stupca dok se ne spojite na nivo očiju. Idite dolje s desne najviše ljestvici oka, a vi ćete pasti na šipku ispod.
    
    Da biste dobili blago unutar desnog uha, iskopajte viši od dva blok stupaca, pada na desnoj dva bloka stupcu. Premještanje lijevo i kopati drugi dva blokaširok  stupac. Sada premjestite s desne strane i iskopajte jedan blok širok stupac, oslobađajući mumiju. Pomaknite se  više u desno i iskopajte tri bloka, tako da imate dva bloka široko izbočenje na komje ćete stajati. Premještanje lijevo i iskopajte kvadrat na vašoj desnoj strani. Pričekajte da mumije padnu, uzmite im blago, i trčite uz ljestve radi suočavanja s pet mumija koje blokiraju izlaz.

en: Pyramid of Treasure
bs: Piramida blaga

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
bs: Nubija je bila glavni izvor zlata u Egiptu. Kralj Tushratta od Mitanni tvrdio zlato je "obimnije nego prljavština 'u Egiptu.
    
    U ovoj piramidi, blago je još u vazduhu! Puno blaga, samo tri mumije - ne može da bude teško, to mogu?

en: Sarcophagus
bs: Sarkofag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
bs: Sarkofag je sahranska posuda za leša, najčešće isklesana od kamena ili isječena od kamena. U starom Egiptu, sarkofag formira spoljni sloj zaštite za kraljevske mumije, sa nekoliko slojeva unutar kovčega ugniježdenih, i često je bio isklesan od alabastera.
    
    Ako ne želite da taj nivo da bude vaš sarkofag, uzmite dio blaga pod lijevom ivicom sarkofaga na početku - u suprotnom, ne postoji način da ga dobijete.

en: The Parting of the Red Sea
bs: Razdvajanje Crvenog mora

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
bs: Biblija nam kaže da je Mojsije razdvojio more da pobjegne faraonovim ljudima. Nakon što ste opljačkali piramide njegovih predaka, onda ne bi trebalo da bude iznenađenje što je Faraon poslao svoje ljuda na vas, takođe.
    
    Srećom, more se rastali samo tokom pada na posljednjem blagu. Da bi izbjegli ljude faraona nije tako lako. Prvo, provjerite da vaš heroj ide dolje koliko on može, onda čekajte njegov trenutak. Onda se pomjeri zid vode sa desne strane, pređe motku na sredini i čeka na mumije do vrha vode prije pada dolje po drugi put.
    
    Ovaj put, odmah pokrenite zid vode sa vaše leve strane, prelazak pod jure mumije. Čekaju na vrhu levo gde su mumije sa vaše desne strane ne može da vas dobije. Kada su mumije na levu stranu do vrha, spustite se na morskom dnu po treći put (ni Mojsije nije mu se ovo grubo). Trik kako da prošlost mumije na ove poslednje putovanje do vrha je da prođe ispod i levo od njih dok oni padaju kao kolonu dole jedan od duge merdevine kapi.
    
    Napomena: Moguće je da se pomeri zid vode na početku vaše leve strane, ali je mnogo teže.

en: Count
bs: Broj

en: Zero
bs: Nula

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
bs: Jedini izazov je ući unutar 0, koja je jedini put ka izlazu.
    
    Ulazak unutar 0 zahteva penjanje na vrhu ljestvice cik-cak, kopanje udaljeno pet blokova na lijevoj ivici 0, trka nazad na vrh merdevina cik-cak, preko motke, pada preko vaših nedavno iskopanih cigle i odmah veoma ulazak 0. Tajming je prilično tijesan.

en: One
bs: Jedan

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
bs: Dobijanje zlata zahtijeva više kopanja na pravim mestima. Međutim, pogledajte sledeći pasus.
    
    Da biste izašli, morate da natjerateneprijatelja da ide preko vrha 1 i napunite jamu na dnu. Postoje tri načina da se to uradi. Prvi i najrazumniji je da sačekate na stubu iznad gornjem desnom ivici 1. dok se neprijatelj ne postavi gotovo iznad vas, a zatim premjestite na desno, kopajte sa vaše desne strane dok ne stignete do dna 1.
    
    Drugi način podrazumijeva mjerenje vaše kopanje za zlato (ili gde je zlatobilo), kretanje na zlata u pravom trenutku će uzrokovati da neprijatelj padne u jamu na desnoj strani 1. Treći način je da se uništi neprijatelja i nadati se on pojavljuje preko desne strane 1.

en: Two
bs: Dva

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
bs: Da bi dobili zlato na lijevoj spustite se na njega odozgo, pređite jedan kvadrat na bilo koju stranu strane dok padate. Odmah kopajte na kvarat koji je bio odmah ispod zlata i ukoračite. Lažni sprat će vam pasti na dno.

en: Three
bs: Tri

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
bs: Nakon dobijanja svog zlata, jedino je moguće izaći do najviše stepenice na lijevoj strani, ali ona nije povezana ni sa čim. Da biste ga dostigli, moraćete da namamite neprijatelja da vas prati, a zatim idite preko neprijatelja do merdevina.

en: Four
bs: Četiri

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
bs: Na početku, potrebno je da trčite  na podu sa desne strane. Moraćete da uhvatite neke neprijatelje (uz malo sreće, dobićete komad zlata u procesu), ali lako bi trebalo da budete u stanju da se popnete na merdevine u obliku 4, na desnoj strani.
    
    Prilikom dobijanja zlata iz 4., sačekajte dok su neprijatelji stigli do vrha merdevina u obliku 4. To će vam dati dovoljno vremena da stignete na merdevine prije nego što vas neprijatelji odsjeku.

en: Five
bs: Pet

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
bs: U početku, spustite se niz prvi skup ljestvi i čekajte na najnižem dijelu dok se neprijatelji ne smjeste u svojim pozicijama. Zatim se spustite na pod za velike ljestve na desnoj strani s viljuškom na dnu. Viljuška je ono što vam omogućuje da biste dobili prešli neprijatelje iznad: čekati na nivou poda na lijevoj prečki ( Ne ispod poda) do neprijatelja na duge ljestve padnu pored vas. Tada se popnite, idite na desnu stranu da biste uhvatili velike ljestve.

en: Six
bs: Šest

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
bs: Prvi trik sa ovog nivoa je da odredite vrijeme kada prolazite kroz dno 6. sa neprijateljem koji se penje uz stepenice lijevo od 6.. Kada ste na ljestvama, neprijatelji će se penjati na ljestvama daleko od vas, tako da samo treba da sačekate dok nema neprijatelja nisko na lestvici prije kopanja kroz dno 6..
    
    Drugi trik je zaključivanje kako natjerati sve neprijatelje van ljestvi na lijevoj strani ekrana. Jedan od načina je da sjedite na vrhu velike 6 u sredini i čekate da dođu u šipkama. Onda se spustite na pod i pređite na merdevinama.

en: Seven
bs: Sedam

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
bs: Zlato na vrhu 7 je glavni izazov. U početku, popnite se na lijevo na najviši kvadrat na vrhu 7. i sačekajte dok  neprijatelji popuni rupe na vrhu 7.

en: Eight
bs: Osam

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
bs: Pažljivim potezima i vremena, možete da navući dva neprijatelja sa na krajnje lijeve merdevine i ostavite ih tamo dok preuzmete najviših pet zlatnika.
    
    Tri najniža komada mora biti sva prikupljena u jednom prolazu, ali možda ćete morati da natjera neprijatelja u pravcu desne strane 8 prvo, da biste izbjegli probleme kada se pojave ljestve i vi zemljište nazavršite podu.
    
    Možete da očistite svoje konačne merdevine za izlaz udaranjem ponovo u pod, na krajnjoj desnoj strani.

en: Nine
bs: Devet

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
bs: U početku, spustite se što više možete da dođete do poda. Iskopajte nekoliko jama na dnu da usporite neprijatelje koji stižu  merdevinama. Onda zgrabite dva zlatnika na lijevoj strani 9, dok nema neprijatelja u blizini, kopajte da uđete u 9. Nakon toga zgrabite viši od ova dva komada.
    
    Da bi dobili zlato iz dna 9, stanite na lijevog neprijatelja, kopajte lijevo i pomjerite se desno. Dva neprijatelja će početi da se kreću lijevo, padnite, i popnite se uz merdevine. Kada se prvi zaglavi gdje ste upravo iskopali, skok u najnižem dijelu 9 i kopajte sa lijeve strane. Sledeći neprijatelj će nositi zlato dolje. Zgrabite ga, kopajte desno, spustite se na stub i pobjegnite što brže možete.

en: Ten
bs: Deset

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
bs: Možete da zarobite nekoliko neprijatelja u jamama na dnu lijevo i desno, ali će se izgubiti kada se skrivene merdevine pojave. Pad na pod tokom bjekstva može pomoći da očistite svoj put u gornjem desnom uglu.

en: Eleven
bs: Jedanaest

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
bs: Nabavite komad zlata ispod leve strane stubova u obliku kao 11 prvo, onda zgrabite komad na bazi lijeve 1. ovog centralnog 11.. Sada se spustite do poda odmah lijevo od dvostruko visokog zidom. Neprijatelji će pasti u različite odjeljke. Sada želite da uradite tri stvari: dobiti zlato u lijevoj i centralnoj sekciji, uzeti zlato od neprijatelja desno od vas kada je na podu i privući što više neprijatelja možete u odjeljku lijevo od 11..
    
    Prva dva zadatka su relativno lako: poslednji zadatak se može postići na nekoliko načina. Ako pokrenete se merdevinama preko centra i pomerite levo, možete sačekati iznad desnoj strani polova (možda pada na polovima) i privuče nekoliko neprijatelja odjednom iz centra odeljku na levom delu. Takođe možete pokupiti komad zlata ili dva dok radite ovo.
    
    Kada imate sve zlato (osim komadiće da sa desne strane 11), pokrenite na gornjem desnom delu H od merdevina u sredini. To će prouzrokovati nisu svi neprijatelji u desnoj sekciji za kretanje u levom delu.

en: Twelve
bs: Dvanaest

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
bs: Ovo je spor nivo sa dosta čekanja za neprijatelje da premjestite tamo gde želite.
    
    Na početku, padnite na najbližeg neprijatelja kada on pada i i idite do desne šipke da bi dobili komad zlata ispod nje. Budite sigurni da čekate na otvaranje u neprijatelja pre nego što padnete na ovaj komad zlata.
    
    Mreža od 12 kutija sa desne strane je korisna. Ako ste na ovoj mreži, ali ispod vrha, neprijatelji na ljestvici lijevo od mreže neće pasti na mrežu i jure vas. Možete sačekati pri dnu mreže sve dok neprijatelji kreću iznad jame od cigle i betona u donjem lijevom uglu, onda možete pasti na pod. To će izazvati da će neprijatelji pasti u jame i postati zarobljeni.
    
    Još jedan koristan trik je da se čeka na vrhu ljestvice na krajnjoj lijevoj stranu (gde ste počeli nivo). Bilo koji neprijatelji dovoljno daleko će se pokrenuti preko vrha mreže kutija i spustiti se u oblasti zarobljeni na desnoj strani.
    
    Da bi dobili zlato na krajnjoj lijevoj površini, potrebno je da popunite drugom delu poda i sa neprijateljima iskopate kvadrate koji blokiraju neprijatelje u regionu sa lijeve strane. Možda ćete želeti da izgube zlato (tj. neprijatelj koji je prevozio zlato da uđe u iskopan kvadrat trg i tamo bude uništen), mada je moguće dobiti ovaj komad zlata, ako zaista želite.
    
    Ako ostavite krajnje lijevo zlato sve do kraja, onda je lako da pobegne na vrhu. Alternativno, ako ostavite zlato unutar 2 za poslednje, trebalo bi da možete da pobegne bez mnogo težine. U suprotnom, neprijatelji zarobljeni na krajnjoj lijevoj strani će odseći vaš put za bijeg.

en: Thirteen
bs: Trinaest

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
bs: U početku, sačekajte na vrhu lijeve strane (ili bolje, desne)  grane krajnje lijevih merdevina dok se neprijatelji u sredini ne popnu do sredini centralne ljestvice. Onda se spustite na horizontalne merdevine, pomjerite skroz na desno i spustite na pod, tako zarobivši nekoliko neprijatelja.
    
    Morate da oslobodite većinu neprijatelja odakle oni su zarobljeni, da dobijete zlato iz raznih mesta. Konkretno, treba da oslobodite zarobljene neprijatelje na lijevoj polovini poda da dobijete bar jedan komad zlata.
    
    Kada pokupite poslednji komad zlata, neprijatelji će navaliti na centralne merdevine, tako da ćete morati da odlučite koji komad zlata da se pokupi poslednji. Razuman izbor je onaj koji drže tri neprijatelja u najnižoj nozi 3, kao što je onaj u centru ruku na 3.

en: Fourteen
bs: Četrnaest

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
bs: Četiri trika: prvo, ne iskopavajte neprijatelje zarobljene u četvorkama na lijevoj strani do pred kraj (isto tako ako neko dobija zarobljen u srednjem 4) - ovo ostavlja manje neprijatelje da se bave.
    
    Drugo, moraćete da vozi dolje na vrhu neprijatelja da bi dobili zarobljeno zlato u 4 na lijevoj i plutajući zlatnik u centru.
    
    Treće, kada otpustite neprijatelje na 4 duž desne strane (a možda i dva u 4 na lijevoj strani), možda će vam biti lakše da udvostručite kopanje i izgube te komade zlata.
    
    Konačno, najlakše da pobjegnete na kraju je ako odete do posljednjeg komada zlata u ili blizu plivajuće 14. u sredini desno. Onda možete da pokrenete gore na ljestvici koja se pojavljuje tamo.

en: Fifteen
bs: Petnaest

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
bs: Dva savjeta: ako čekate na jednoj od dvije lijeve merdevine jednim žbica ispod komada zlata suspendovanog između dve merdevine, neprijatelji u sredini će skočiti u dnu 5. Ovo bi trebalo omogućiti da lako dobijete zlato između 1. i 5..
    
    Drugo, ako čekate na dnu 1 s desne strane , neprijatelji s desne od dvije merdevine lijevo od 1. će skočiti sa šipke na drugoj polovini dna 1. Ako čekate visoko izmedju 1 i 5, pa skočite na dno 1, dok neprijatelji padaju ka dnu 1. moći ćete da žurite do merdevina na lijevoj strani 1 i dobiti zlato lijevo od 1.

en: Sixteen
bs: Šesnaest

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
bs: Stupac lijevo od 1 zahtijeva brzo trčanje prema dolje i natrag, s opreznim kretanjem u oba smjera kako bi se izbjeglo neprijatelja.
    
    Da biste dobili zlato u sredini 6, padajući na vrhu 'O' dijela 6, krećite se desno / lijevo kopaju i odmah pomičite lijevo i kopajte desno da odgodite neprijatelja koji bi inače vjerojatno vas uhvatio. Međutim, možda ćete htjeti napustiti ovaj komad zlata na kraju kako ne bi oslobodili dva dodatna neprijatelje ranije, mogućeje  da se dva neprijatelja da se sami uhvate u tom dijelu.
    
    Da biste dobili zlato koje drži neprijatelje u donjem desnom kutu, iskopajte blokadni kvadrat s njihove lijeve strane, trčite gore na ljestvama, kopajte desnu stranu 6,padnite, idite lijevo i iskopajte kvadrat na lijevoj strani 6 i padnite na pod. Vrijeme je dovoljno - samo jedan ili dva neprijatelji u donjem desnom dijelu će biti u mogućnosti da se presele u sljedeći dio na lijevoj strani. I dalje ćete morati iskopati dno 6 da dobijete svoje zlato, ali to je jednostavno iako malo užurbano zbog neprijatelja  na lijevoj strani šest.
    
    Nakon što ste dobil sve zlato, možda će vam biti najlakši izlaz prolazeći kroz srednji lažni podu na 1 i izlaskom preko ljestava na lijevoj strani od.

en: Jail Break
bs: Bjekstvo iz zatvora

en: Don't Panic!
bs: Bez panike!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
bs: Kao što kaže naziv nivoa, apsolutno nema potrebe za panikom.
    
    Vrlo je lako pobjeći iz ovog zatvora, jer su stražari sami zarobljeni i ne mogu vas dirati ...

en: Robbery
bs: Pljačka

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
bs: Budući da ste opet slobodni potreban vam je novac od negdje.
    
    Trik je vezati svoje neprijatelje. Ako možete napraviti da svatko pada na konkretnom blok, to bi moglo pomoći. S druge strane, možete jednostavno trčati puno ...

en: Use the Guards
bs: Koristi stražare

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
bs: Oni mogu biti nemilosrdni, ali oni su predvidljivi.
    
    Kada dođete na ljestve na desnoj strani, pričekajte jednog stražara za skok, a zatim šetnja preko glave kako biste dohvatili zlato.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
bs: Padajući neprijatelji (1) - Traženje puta

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
bs: Iskoristite svoje neprijatelje šetnjom nad njihovim glavama.
    
    Ako postoji više od jednog razmaka prijeći, najprije neka neprijatelj hoda desno, a zatim početi hodanje po njihovim glavama.

en: Falling Enemies (2) - Digging
bs: Padajući neprijatelji (2) - Kopanje

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
bs: Počnite nivo klikom. Ostatak objašnjava samog sebe...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
bs: Padajući neprijatelji (3) - Skrivene ljestve

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
bs: Ovaj put su više inteligentni i padaju na vas odozgo.
    
    Prvo, kopajte sve cigle na putu do zlata.
    
    Nakon toga, otrite su nazad u sredini i čekati ponovo rođenog neprijatelja da počne padati. Morat ćete uhvatiti vođe dok čekate za druge. Na putu prema gore, držite na oku više ponovo rođene neprijatelje.

en: Imprisoned Guards
bs: Zatvoreni stražari

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
bs: To je dovoljno za upad u glavnu strukture, ali da prikupiti sve zlato i opet izađete, morat ćete hodati na neprijateljskoj glavi.

en: Forbidden Gold
bs: Zabranjeno zlato

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
bs: Pobjegli ste im vrlo lijepo u posljednjih nekoliko nivoa.
    
    Sada ste opet slobodni i može raditi što god hoćete. Sve osim krađe zlato opet, nepotrebno je reći ...

en: Dig Your Way Out
bs: Iskopaj svoj put

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
bs: Nema stražara i vi još uvijek molite za pomoć?
    
    Pa, možete je dobiti.
    
    Kopajte cigle pored šanka. Kada padne, brzo pronađite put natrag do šanka, tako da možete prijeći u nišu. Naravno da može uspjeti samo ako znate put i ne ustručavate dr. Nema puno vremena na pretek ...

en: An Unpleasant Cellmate
bs: Neugodni cimer u ćeliji

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
bs: Kliknite na početak nivoa i on će biti uhvaćen prije nego nanese štetu.

en: Awaiting Enemies
bs: Čekajući neprijatelji

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
bs: Neće vam ništa ako ostanete gdje ste. Oni samo žele štititi svoje zlato.

en: Too Many Guards
bs: Previše čuvara

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
bs: Ovaj nivo je težak, ali definitivno ne i nemoguć.
    
    Oslobodite se prve grupe stražara vodeći ih do dna. Evo kako. Idi na najnižu ljestvicu i ostanite na krajnjoj desnoj ljestvice za trenutak, zatim se brzo vratite lijevo, tako da samo jedan neprijatelj vas prati. Sačekajte krajnjim lijevim donjim ljestvama dok je on dođe do najniže lestvice, onda se brzo popnite i na lijevo. On će skočiti na zemlju. Ponovite ovaj trik sa svim stražarima na ovoj lokaciji.
    
    Sljedeći stražar bi trebalo da lako da prođe, ali nakon toga ćete imati neki posao da uradite ... Kada se popnete  merdevinama pored betona, stražar će početi da triči na merdevine sa leve strane i nazad. Morate pronaći pravi trenutak da se pređete preko njegove glave.
    
    Posljednja sekcija uključuje neko kopanje. Prvi pad kroz tunel lažnih cigle sa leve strane, ne zaboravljajući da uzme zlato kao što prolaze. Onda se popnite uz duge merdevine. Treća cigla u sa desne strane je zamka. Padnite u nju, onda kopajte desno i pet puta lijevo dok padate. Nastavi na dole. Kopajte nižu od dvije cigle koje imaju mjesta iznad njih, popnite se na merdevine krajnje desno od prve cigle koju ste iskopali (nadajući se da nije zatvoren do sada), tada okrenite se desno i na gore do izlaza.

en: Caught In The Heights
bs: Uhvaćen u visinama

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
bs: Čim se počnete pomicati prema dolje oni će vas tjerati dok ne budete mrtvi. Tako da se preporučuje planirati tačan put prije nego što počnete pokušaj bijega.

en: Teamwork (1) - The Liberation
bs: Timski rad (1) - Oslobođenje

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
bs: Trebate prvog neprijatelja koji će vam pomoći da provalite
    
    Zlato na lijevoj strani samo treba malo vremena.
    
    Dok idete gore i preko na desno, provjerite da vaš suigrač ne padne u betonske jame. Za prikupljanje tri zlatnika na desnoj strani, pokušajte ga zadržati na lijevoj ljestvici, tako da možete skočiti preko glave do zlata.
    
    Kada ići gore i lijevo, tu je platforma koja stoji na betonskom stupcu. Šetnja preko glave vašeg prijatelja glave dođe do njega i ostati iznad njega. Prva cigla s lijeve strane vam je zamka. Šetnja na glavi, tako da on padne u zamku, a ne vi. Ali onda morate ga osloboditi opet, ako želite doći do najviše ljestvice.
    
    Budite dobri prema svom timskom kolega: vjerojatno ćete morati ići s nim da biste došli zajedno s njim za narednih nekoliko nivoa ...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
bs: Timski rad (2) - Roneće platforme

en: Start running immediately or you are doomed!
bs: Trčite odmah ili ste prokleti!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
bs: Timski rad (3) -Krajnji bjeg

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
bs: To je posljednji stupanj u kojem radite sa svojim prijateljem. Mislim da je pomogao dovoljno da zaslužuje biti oslobođen.
    
    Žao mi je, ne mogu vam pomoći dalje. Zasučite rukave na ovom nivou.

en: Gold Rush
bs: Zlatna groznica

en: Too Easy?
bs: Prelagano?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
bs: To se može činiti prilično jednostavnim, ali nažalost to nije, jer postoje mnoge lažne cigle na putu do zlata.
    
    Iskopajte prvu ciglu dok padate, onda padnite kroz nju, popnite se ljestvama na ljestvici i čekajte da neprijatelj skoči u rupu. Sada možete pasti na glavu i ići lijevo. Skok u rupu na lijevo i kopajte drugu ciglu dok pada. To će vam omogućiti da i dalje ostaje na traci.
    
    Naravno, tu su još uvijek prilično puno zamki na putu, ali oni su lakše izbjeći, tako da ćete morati pronaći ih sami. Znate, uvijek možete pritisnuti 'Q' za ponovno pokretanje nivoa.

en: Have A Nice Flight...
bs: Želimo ugodan let...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
bs: To ne bi trebalo biti previše teško.
    
    Samo stavi miša u gornjem levom uglu i junak će automatski završite nivo.

en: Golddigger
bs: Kopač zlata

en: My suggestion: dig!
bs: Moj savjet: Kopaj!

en: Golden Town
bs: Zlatni grad

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
bs: Morate da prikupe zlato desno od vas prvo. Zatim pokušajte da kopate put dolje. Lakše je kontrolisati neprijatelje kada su na nižim nivoima.

en: A Hectic Enemy
bs: Užurbani neprijatelj

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
bs: Ne morate biti brzi. Vi samo morate znati kako izbjeći neprijatelja.
    
    Skakanjem dolje na nižoj razini možete učiniti da vaš neprijatelj trči gore i dolje na jednoj ljestvici dok vi padate. Čim dođete na nižu razinu neprijatelj će slijediti, ali ćete imati vremena za prikupljanje nešto zlata ili prođete pokraj njega i premjestite se na drugi dio.
    
    Dvije važne napomene: Ne dopustite da neprijatelj padne na srednji red ljestvi i ostaviti zlato tamo dolje do krajae.

en: Don't Wake Them Up
bs: Ne budi ih

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
bs: To nije lako, jer postoji toliko mnogo neprijatelja koji blokiraju jedini izlaz iz nivoa.
    
    Najbolji način za proći mimo njih je da se ide gore na desnoj strani i čeka dok većina neprijatelja ide prema sredini ljestvice. Zatim, pomicanjem gore i dolje, pokušati ih grupirati. Konačno pasti na najnižu razinu i čekati ih da učine isto. Kada su prvi neprijatelji došli, trčite gore i pokušajte doći do najvišeg betonsle jame ispred drugih. Možda ćete morati pokušati nekoliko puta prije nego uspijete.
    
    Kada postoji samo jedan ili dva neprijatelja blokiranje izlaza, možete probati uzimajući mimo njih pomicanjem gore ljestve neposredno prije nego što dođete. Potom šetnja nad njihovim glavama. Sretno!

en: On The Brink
bs: Na ivici

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
bs: Da čekate ili da ne čekate? Pa, samo probajte ...
    
    Prije ulaska u bilo koji od objekata na desnoj strani, provjerite da li imate put za bkekstvo.

en: Dropping Enemies
bs: Padajući neprijatelji

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
bs: Ne, ne postoji poseban trik za rješavanje ovog nivoa.
    Samo da budete brži od vaših neprijatelja.

en: The Big Maze
bs: Veliki lavirint

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
bs: Možete izbjeći neke neprijatelje pronalaženjme lažne ciglu da padne preko. Što se tiče ostalih, morate naći mjesto gde možete da kopate ili idite oko njih.
    
    Morate da dostigne jedan komad zlata iznad merdevina sa leve strane kopanjem. Ako sve ide obrnutim smjerom, neprijatelj će vas juriti i blokirati izlaz.

en: Hurry Up!
bs: Požuri!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
bs: Kao što sam naziv nivoa govori , ne bi trebali da visite unaokolo predugo. Krenite odmah, kopajte prvu ciglu i neka padne neprijatelj u nju, zatim pokrenite do druge cigle i kopajte kroz nmju.
    
    Niste gotovi još, jer morate da dođete do zlata pre nego drugi neprijatelj stigne. Dakle ubrzati!

en: Two Useful Enemies
bs: Dva korisna neprijatelja

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
bs: Da biste izašli iz betonske konstrukcije ispod vas, idite dole prvo, čekajte neprijatelja, onda hodajte preko njegove glave i bjekstvo. Koristite sličan trik sa drugog neprijatelja.
    
    Linija od zlata na cigle pri dnu zahtijeva malo više razmišljanja. Jer je jedna od cigala zamka, morate da kopate sve cigle u zamku, a zatim krenite preko cigle gore, iskopajte do preostalog zlata i izađite brzo.

en: The Prison
bs: Zatvor

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
bs: Kada dođete do neprijatelja, uzmite sve zlato. Tada kopaju jednu ciglu, skočite u nju i kopajte odmah na obje strane. Neprijatelji s bilo koje strane će u devet od deset slučajeva biti zarobljeni. Sada korak na jednog od neprijatelja, kopajte srednju opeku i skočite kroz nju.
    
    Vi ste opet slobodni!

en: Free Fall
bs: Slobodan pad

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
bs: Ovo treba malo vremena.
    
    Kada se uđe u nišu u betonu, čekati pravi trenutak da hodate preko neprijatelje: ne prerano, jer bi hodali ravno u mkihove ruke, i nije presno, jer onda nećete doći do druge strane.

en: Two Friends
bs: Dva prijatelja

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
bs: Iskoristite svog prijatelja.
    
    Iskopajte ga, zatim pređite mu preko glave da dođe do linije sa lijeve strane i ispod vas. Nakon uzimanja zlata u gornjem lijevom dijelu,  vaš prijatelj je ponovo slobodan.
    
    Kada on trči prema vama i padne u jamu, skok na glavu, a potom prikupi pet zlatnika dok mu hodate po glavi. Potrebno je da prilagodite brzinu da odgovara njegovoj.
    
    Da dosegnete komad zlata pored cijevi od lažne cigle, skočite kroz cijev, pokrenite se uz merdevine i sačekajte da padne neprijatelj unutra Sada možete na njegovu glavu i korak ka desno da uzmete zlato.

en: Impossible?
bs: Nemoguće?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
bs: Nema savjeta ovaj put!
    
    Ali nije nemoguće.

en: The Wall
bs: Zid

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
bs: Postoje samo jedne merdevine do vrha zida, a da dođete do njih potreban vam je neprijatelj. Dakle, morate da kopate desno i lijevo kroz pod dok padate.
    
    Na drugoj strani zida, morate da sačekate na terenu sve dok neprijatelj skoro dođe do vas, pa onda gore veoma brzo.
    
    Ali kako da dođete do druge strane?
    
    Pokušaji i greške ...

en: Snakepits
bs: Zmijske rupe

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
bs: Nakon što dosegnete merdevine i dok radite svoj posao putem dolje kroz srednji delu, trebaćete da oslobodite pet neprijatelja, ni manje ni više. Oni će pomoći da napravite most do merdevina koje se pojavljuju na levoj strani.
    
    Da bi natjerali neprijatelje u polja na lijevoj strani,  idite u poziciju, dok bježite, samo stojte na istoj visini jedne ili druge strane.

en: Get In And Up
bs: Uđi i gore

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
bs: Kada dostignete prve merdevine, idite dolje i čekajte neprijatelja da ide prema vama. Kada su skoro su na vas, pokrenite se, idite levo i uđite u zgradu. Uzmite dva zlatnika i iskopajte sebe.

en: No Way Out
bs: Nema izlaza

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
bs: Trebate kopati prije uzimanja zlata i prije nego se ljestve pojave.

en: How To Get There
bs: Kako doći ovdje

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
bs: Prvo morate pronaći način da u gornjem levom uglu.
    
    Kada stignete, postoje dve merdevine ispod vas, vrlo kratko jedan i duži. Između njih postoji kolona od cigala. Prvih dve su prave cigle: Ostalo je cevi od zamki i morate da prođe kroz njega.
    
    Kopajte kroz dve kolone cigle u desno, korak levo i trčite uz merdevine. Prebaci se na lijevo i kopajte dvije cigle dok padate. Run nazad na desno, ali kopajte zadnju ciglu, jer  lijevo od nje zamka. Trčite uz veliku merdevine, idite lijevo i kopaju kroz cigle iznad malih merdevina. Padnite na njih, a zatim desno i pad kroz cijev.
    
    Vrijeme je veoma ograničeno. Najsitnije oklijevanje će te ubiti!

en: The Bull
bs: Bik

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
bs: Za zlato sa lijeve strane vam je potreban veoma dobar tajming, sličan kod "slobodnog pada", samo malo teže. Pokušajte da pronađete pravi trenutak za pokretanje preko glave neprijatelja.
    
    Na desnoj strani, početi kopanje dvije odvojene cigle, da pustite neprijatelja lijevo i upadne u rupu. Korak na glavi, kopajte na obeij strane odjednom, dok padate, a zatim idite na lijevo, uzmite zlato, pokrenite se i korak na zadnjeg padajućeg neprijatelja. Budite brzi, jer možete samo da dostignete pet zlatnika na lijevoj strani jahanjem na neprijatelju.

en: Long Way Up
bs: Dugi put gore

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
bs: Morate se popeti na piramide ljestve i pokrenuti preko glave neprijatelja. Trebate više sreće nego pameti. To je bolje pričekati na trenutak prije nego penjanje gore.
    
    Da biste dobili ono zlato iznad zamki u blizini centra, kopaju neprijatelje onda idite dolje i lijevo do velike šipke. Neprijatelji će popuniti rupu pod zamki, pa onda možete uzeti zlato lako.
    
    Ostatak je malo teži, ali  je lako razumjeti kako to učiniti. U principu, najbolje da se izbjegne ubijanje neprijatelja.

en: A Little Present To Say Goodbye
bs: Mali poklon za oproštaj

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
bs: Nakon nekih vrlo teških nivoa, možda će vam odgovarati lagani. Zbogom!

en: Zig Zag
bs: Cik-cak

en: The Box
bs: Kutija

en: Do Not Fall Down
bs: Nemoj pasti

en: Overcrowding
bs: Pretrpano

en: Gold Rush II
bs: Zlatna groznica II

en: A Big Start
bs: Veliki početak

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
bs: Pričekajte jedan trenutak prije nego krenete lijevo. Tada će biti lakše doći do zlata hodanjem preko neprijateljeve glave.
    
    Korak brzo na ljestvama kad se pojave. Sada će morati prijeći dva praznine, uz pomoć jednog neprijatelja, prije nego što može doći do najviše ljestve.
    
    Kako ste uspjeli da ovisi o tome koliko su neprijatelji vas slijede kada ste korak na prvoj ljestvici. U najboljem slučaju postoje dva, tako da možete hodati natrag preko njih prijeći prvu prazninu, a zatim pauzirati kratko, dok oni čine most preko sljedećeg jaza.
    
    Vaš bijeg dalje gore ovisi o brzini i spretnosti.

en: Teamwork
bs: Timski rad

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
bs: Zlato na desnoj strani je samo pitanje brzine i spretnosti. Tako i zlato na nižim razinama.
    
    Da bi došli do zlata iznad traci na lijevoj strani, hodati na glavi svoga neprijatelja dok on platformom.
    
    Zlato u sredini treba više razmišljanja. Kada se neprijatelj penje dugo uz ljestve lijevog centra, skok u desno i kopajte opeke s lijeve strane platforme. Idi gore i čekati neprijatelja, zatim mu pređite preko glave, uzmite zlato, kopajte tri cigle i uđite u središnji strukturu.
    
    Pričekajte neprijatelj doći na ljestvici kada se pojavljuju na desnoj strani. Kao što je on pomiče prema gore i prema dolje na vrhu prečki, odabrati pravi trenutak da hodaju preko glave i doći do zlata u gornjem desnom kutu. Ostatak je jednostavan.

en: Watch Out For Traps
bs: Pazite na zamke

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
bs: Koristite četiri neprijatelja popuniti lažne cigle ćete naći na putu do ljestvama.

en: Easy Prey
bs: Lak plijen

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
bs: To nije jako teško. Glavna stvar je da se spriječi neprijatelja da uzima komad zlata. To je lakše nego što se čini ako prikupite lako dostupne dijelove prvo.
    
    Pokušavaj grupisanja neprijatelja će vam pomoći. Ako ste na drugoj strani barijere možete ih grupirati pomicanjem gore i dolje.
    
    Nadalje neki od cigli su zamke, tako da ponekad može uzeti prečicu. No, ne bi trebali računati na nju.

en: The Gold Mine
bs: Zlatni rudnik

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
bs: Naravno zlato na dnu mora se uzeti posljednje.
    
    To može biti korisno voditi neke od neprijatelja u jame da prikupitei više komada zlata, ali ne zaboravite da ih objaviti prije nego što krenete u posljednjih zlata.
    
    Kao i za zlato na dnu, mislite gdje bu put za bijeg mogao biti prije nego što počnete kopanje do zlata, jer nećete imati vremena da razmislite kada ste unutar velike jame ...

en: Entangled
bs: Zamršeno

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
bs: Navucite prvog  neprijatelja među merdevine na desno.
    
    Sada ste došli do mesta gde postoji nekoliko vratila od lažnih cigli vodećih dole. Propadnete kroz blok sa lijeve strane vratila i kopaju desno dok pada. Neprijatelj treba da bude jedne ljestve daleko od tebe i ima da odmah skoči nakon vas. Popnite se, badnite kroz desnavratila i većina i uzmite jedan komada zlata. Bekstvo Kroz klopke ispod cigle. Tajming je veoma tijesan.
    
    Budite dovoljno brzi da dostigne merdevine na lijevoj prije nego drugi neprijatelj vam blokira put, a onda se siđite do  iste visini kao i jama sa desne strane. Neprijatelj će proći iznad vas i pasti u jamu. Uzmite desno zlato, kopajte cigle sa lijeve strane, namamite trećeg neprijatelja u lažnu ciglu i pređite mu preko glave da pobjegnete gore.
    
    Uđite u lijevi dio kopanjem cigle blizu vrha. Možete preći sljedećeg neprijatelja padom kroz zamku koja vodi nazad na desnoj sekciji, pa će vas on pratiti.
    
    Da biste došli do zlata na dnu, namamite neprijatelje da odu ili potražite lažne cigle koje vode dolje, iskopajte cigle na kraju linije i uzmite brzo te komade.

en: Three Friends
bs: Tri prijatelja

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
bs: Trebat ćete oba neprijatelje koji će vam pomoći završiti novo. Kada dođete do zlata na stupu od betona, čekajte na rubu. Pobrinite se da će vaš prvi pomagač vas pratiti kada skočite dolje. Uzmite zlato na lijevoj strani, a zatim idite gore i brzo kopajte cigle na lijevoj strani ljestvice dok se možete kretati dalje lijevo, praćeni od neprijatelja. Korak preko glave do sljedeće ljestvicu i idite gore opet.
    
    Skok u jamu i kopati na obje strane podjednako. Kako neprijatelj kreće prema vama kroz iskopane cigle, postavite mu zamku, tako da možete iskopati još dvije kolone cigle na lijevoj strani. Kad ponestane iskopane opeke, ići lijevo, stajati pored jame i kopati desno da ga zarobiti ponovno. Idi jedan korak prema dolje najbliže ljestvici i učiniti natjerajte ga na skok u jamu. Sada treba uzeti zlato i izaći!
    
    Kad ste se vratili na desno, morat ćete pronaći vratilo od lažnih cigala koje se skrivaju pod  ciglama koje se mogu kopati. Kada se vratite drugi neprijatelj vas pratiti dolje na najnižoj razini. Ostavite ga tamo, ali ga koristite da biste se vratili  natrag na ljestvicama pto vode prema gore.
    
    Idite na jamu i ljestvama na lijevog centra i otvoriti vratilo dvije cigle široko skroz na betonu u blizini gdje neprijatelj stoji. Kad vas on slijedi  lijevo, postavite mu zamku, ići desno na ljestvici i čekati da ga krene prema jami. Morate pokrenuti bijeg na lijevu strane kad je tek počeo da pada u jamu, kako bi se izbjeglo poginuće kada su cigle blizu.

en: Let Me Out!
bs: Izvedi me!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
bs: Tu nema smisla tražite zamke: ne postoji nijedna!
    
    Kada uzmete prvo zlato brzo dolje tako da vas neprijatelj ne prati nego ide drugim pute,. Siđite koliko god možete, tako da se neprijatelj pomijeri na poziciju gdje možete proći pored njega. Morate da budete veoma, veoma brzi!

en: Let Them Live
bs: Neka žive

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
bs: Uz malo spretnosti, moguće je proći tri zarobljena neprijatelja. Ubijanje nije opcija, jer će vam trebati dva od tri neprijatelja, pa budite oprezni da ne kopate prerano, inače neprijatelji će se pojaviti u blizini betonskog jame u gornjem desnom kutu, a vi ćete morati ponovno pokrenuti nivu.
    
    Sljedeća dva komada zlata mogu biti postignuts samo uz pomoć dva neprijatelja. Imate slobodan izbor koji komad uzeti prvi, ali moj osobni prijedlog je da se veći dio uzme zanji. Iskočne ljestve, učinit će to lakše za vas da nastavite svoj put prema gore.
    
    Posljednji neprijatelj vrlo je vjerojatno da je u betonskoj jami, jer je on ubijen od strane punjenja cigle. Njega je malo teško proći. Najlakši način je da čekati na najvišoj ljestvici dok neprijatelj seže do konkretnog jame. Tada ćete samo imati vremena da dođete do kratke ljestvici pred dvije velike ljestve. Pričekajte tamo dok on skače dolje, a zatim se možete brzo popeti i pobjeći.
    
    Ako ste uspjeli neka sva tri neprijatelji preživjeti, onda ste sretni ...

en: Jump And Run!
bs: Skoči i bježi

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
bs: Skok na lijevoj strani od najviše prečke na desnoj strani. Nemojte predugo čekati: ne više od dva neprijatelji trebala bi biti ispod najviše prečke na lijevoj strani kada skočiti dolje.
    
    Korak iznad glava padajućih neprijatelja uz vas i kopajte višu ciglu. Prelazite cigle i uzeti zlato. Pričekajte na srednjoj prečki dok je prva ljestvica  bez neprijatelja. Nemojte skočiti na toj ljestvici prerano ili prekasno.
    
    Ako ste tako daleko, početi skupljati zlato brzo, pretjecanje neprijatelji i ostati samo ispod njih.

en: The Lone Golddigger
bs: Usamljeni kopač zlata

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
bs: To je najbolje skupljati zlato na gornjoj lijevoj radeći s desna na lijevo. Morate kopati stupac opeke uz ljestve da se opet, pa kad se uzme lijevo zlato će samo biti dovoljno vremena da pobjegne ako kopate dijagonalno i uzeti kraticu. Cigle koje kopate prvo moraju biti očišćene od zlata.
    
    U donjem lijevom dijelu lijevom zlato je lukav. Dig stupac cigle dok postoji samo pet cigle lijevo. Pričekajte cigle iznad napuniti i kopaju sljedeću ciglu samo kada cigle iznad ponovi. Sada kopaju cijeli stupac cigle, ali ostavljaju šesti opeke s dna. Zatim možete utrčati, kopati i pasti na zlato na lijevoj strani.
    
    Zlato na dnu zahtijeva brzinu. Iskopajte sve cigle, uzeti sve zlato i idite natrag. Na posljednjoj cigli  morate kopati obije strane u isto vrijeme.
    
    Zlato unutar velikog okvira treba malo razmišljanja --- i morate biti brzi takođe...

en: Left Or Right?
bs: Lijevo ili desno?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
bs: Pomicanje lijevo, a zatim odmah desno. Nastavite prema dolje dok ne padnee u lažne cigles dva betonskih bloka ispod njih. Pričekajte dok se ne neprijatelj se kreće, a zatim glavu desno.
    
    Kada dođete do dna, uzeti zlato i pokrenite do najbližih ljestvicama što idu gore. Nastavite za neko vrijeme, ali se vratite na dnu s lijeve strane svojih neprijatelja i i idite na lijeveljestve, koje će dovesti do gornjeg desnog uga.
    
    Prolazeći dva neprijatelja će trebati neke vještine. Pomicanje prema gore i prema dolje dok obje neprijatelji ići gore i doći lijevo da vas uhvatiti. Šetnja preko glave i pobjeći prema gore prije nego drugi uhvati.

en: Treasures of Gold
bs: Zlatno blago

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
bs: Započnite skupljanje zlata iznad na lijevoj strani. Zatim uzeti zlato u sljedećem dijelu s desne strane. Da bi pobjegli od tamo, korak po neprijateljskoj glavi dok se on penje iz iskopane cigle.
    
    Zaobići slobodnog neprijatelja, popeti se do najvišeg zlata i uzeti prva tri komada, pazeći da ste očistili put za bijeg. Zatim mamite slobodnog neprijatelja i na lažne cigle u ovom dijelu i uzmite zadnji komad zlata. U jednom trenutku na putu prema gore morate neka dođe jako blizu ...
    
    Preostale dionice će trebati neki način razmišljanja i paziti na vrijeme, ali ne bi trebalo biti previše teško.
    
    Uzmi desno zlato posljednje. Tu je vrlo malo vremena da se vratite kad se skrivene ljestve pojave.
    
    Provjerite lijevom neprijatelj ne napusti nišu. Možete ga trebaju vam pomoći doći do skrivenih ljestvi dok se on penje preko prečke u gornjem lijevom uglu.

en: Never Reaching The Bottom
bs: Nikad doseći dno

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
bs: Na prečkama, izmičite se neprijatelju bacanjem u donju prečku neposredno prije nego što vam dođe i onda ići ispod njega i na desnu stranu. Uzmi zlato i padaj na sljedeću prečku Pričekajte pravi trenutak za to. Neprijatelj mora pasti u blizini stuba od betona.
    
    Kada dođete na sredinu, pusti te ga pada između dva komada zlata. Objesite na svaku traku, a zatim prošetati preko njega uzeti zlato.
    
    Da bi došli do zadnjeg komada zlata, koristite trik da neprijatelj trči gore ispred vas kad ste ispod njega na ljestvici. Gurnite ga na beton. Kako on padne s njega, hodajte po glavi i uzmite zlato.

en: Getting Past The Enemy
bs: Prođi neprijatelja

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
bs: Prvi neprijatelj treba vrlo pažljivo tempiranje: morate skočiti u zamku malo prije njega, a zatim idite lijevo i pokrenuti dolje na ljestvici.
    
    Drugi neprijatelj je vrlo lukav. Šetnja preko glave, onda kopaj gornju lijevu ciglu i sve cigle na desnoj strani, dok padate Sada uvjeriti neprijatelja da će pasti stojeći na dnu. Onda trčite uz ljestve i pregazite ih, neposredno prije cigle bliskih.
    
    Dva neprijatelji u sljedećoj jami ne trebaju biti problem.
    
    Proći posljednjeg neprijatelja je delikatna operacija. Morate znati točno kada pasti. To je nedugo nakon što ste dosegli najvišu točku na ljestvici i krećete se prema dolje.

en: Narrow Paths
bs: Uske Staze

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
bs: Čekajte prvog neprijatelja na dnu. Dvije veće ljestve će  vam dati priliku da ga prođete. Idite na gornje desne ljestve na istoj visini kao one dvije ljestve. Tada će neprijatelj ići gore ih i neće uzrokovati nikakve daljnje nevolje.
    
    Neprijatelj koji čuva zlato može prenijeti lijevu od tri cigle, koja je lažna cigle. Pričekajte da se penje na ljestvici, a zatim brzo pasti kroz zamku i ići za zlato. Da biste prošli natrag pokraj njega, koristiti trik sličan onome koji ste koristili na prvom neprijatelja.
    
    Kada se popeti opet bi bili sigurni da je samo jedan od sljedeća četiri neprijatelja ide pravo. Na krajnjoj desnom ljestvici, samo ići gore jedan korak i čekati sljedeći protivnik je upravo ispod jaz u ljestvama. Ako čekate tamo, prethodna neprijatelj vas neće slijediti. Sada se popeti gore i lijevo i pada kroz kolonu lažnih cigle pored neprijatelja želite proći.
    
    Brzo spustiti ljestve i prepustite pasti kroz lažne cigle dolje nisko na lijevoj strani. Pričekajte dva neprijatelja početi padati, a zatim brzo trčati gore ljestve prije nego sljedeći neprijatelj može blokirati izlaz.
    
    Lijevi stupac cigle je opet, gdje možete pasti preko. Pričekajte sljedeći protivnik je popeo dovoljno da vam ga gurnuti na ljestvici ispred vas. Sada mame druga dva neprijatelja u nekim zamke koje su pored kolone lažnih cigle.
    
    Idi natrag dolje na dnu gdje ste bili, uzeti zlato i napraviti neprijatelj vas pratiti putem. Kao što je on počne padati, trčati gore opet i pobjeći. Dodge sljedećoj tri neprijatelja na najnižoj razini, gdje ima dovoljno prostora da se pokraj njih.
    
    Sada osigurajte da se posljednji neprijatelj zadržava na desnoj ljestvici kada kopate kroz njega. On je jedini neprijatelj u ovom razini koji mže biti zarobljen kopanjem. Zabavite se!

en: The Breakout
bs: Proboj

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
bs: Da prođete prvog neprijatelja treba pažljivo s vremennom. Kada se popeti na ljestvici možete napraviti ga korak gore i dolje na prva dva koraka. U pravom trenutku, možete podvaliti i kopati cigle lijevo od ljestvice.
    
    Put do sljedećeg neprijatelja je zagonetka kopanja i vremena. Dobivanje dva komada zlata u sredini cigle je dosta komplicirano i teško, čak i kad znate put, pa nemojte odustati ako se to čini nemogućim. U najgorem slučaju možda ćete morati zaviriti u cigle s uređivačem ili čak ponoviti rješenje.
    
    Kada dođete do odjeljka s drugim neprijateljem, morate ga namamiti u jamu. Cigla u jami je zamka, tako da ćete morati biti dovoljno brzo na korak iznad njegove glave i pomicati lijevo prije nego što padne u zamku. Vrijeme je vrlo važno.
    
    Da biste dobili prošlosti trećeg neprijatelja, samo kopaju.
    
    Mamite posljednji neprijatelj dolje na dva desni ljestve na dnu. Tu možete ga izbjegavati ako ste dovoljno brzo.

en: Digging Hassle
bs: Muke sa kopanjem

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
bs: Da biste izašli iz prvog dijela, skočiti kroz tunel zamki ispod najvišeg baru i kopaju stupac opeke s lijeve strane. Vi nikada neće biti dovoljno brzo da se vratim u baru u trenutku, jer postoji jedna cigla koja vas usporava. Možete uštedjeti vrijeme tako da ga kopanje prvi. Međutim, vrijeme je još uvijek neizvjesna.
    
    U drugom dijelu, popeti se na bar i premjestiti na stupcu lažnih cigle iznad desni od kratkih ljestava. Jesen u tunel i kopaju na obje strane odjednom, ali ostavite najnižu opeke. Sada se vratiti, pada u zamke na prava i kopati dok ne dođete do komada zlata. Zatim pobjeći na ljestve na lijevoj strani.
    
    Uspon i kopaju gornju opeke s lijeve strane. Fall kroz lažne cigle ispod njega, ne zaboravljajući da kopaju još tri cigle na lijevoj strani. Sada će vam trebati dobar tajming da biste dobili zlato i nastavite na nižoj razini. Dig sve dva stupca cigle na lijevoj strani, osim dva najniža. Kao cigle početi punjenje, kopaju sve preostale cigle, trčati gore ljestve, kopaju najviše od cigle na desnoj strani i dobiti zlato. Nakon toga kopaju svoj put prema dolje na donji dio ove razine.
    
    Način na dno i preko na visokim ljestvama na desnoj strani je vrlo lukav. U znamenitosti su dva cross-oblika pet cigle svaki. Jesen u donjem lijevom križu i kopaju svoju najveću ciglu, a zatim brzo ići gore i kopaju opeke s lijeve strane drugog križa. Postoje tri zamke padati kroz prije nego što se vrate na cigle da iskopali prvi. Unesite ga i pada kroz dvije zamke koje su ispod njega.
    
    Sada možete krenuti desno i pronaći put do dna tamo.

en: Synchronised Running 2
bs: Sinhronizovano trčanje 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
bs: Ovaj nivo je nazvan po originalu "Sinhronizovano trčanje" Izazov "igru.
    
    Doduše, to je veoma teško da idete istom brzinom kao neprijatelj dok mu hodate na glavi, ali to definitivno nije nemoguće. Ako želite pravi izazov, pokušajte to u tastaturnom režimu. To će učiniti stvari malo zahtevnijim ...

en: The Heartbreaker
bs: Srcolomac

en: No hint!
bs: Nema savjeta!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
bs: Ove nivoe je sastavio Marko Kruger, originalni autor KGoldrunner programa, i neki od njegovih prijatelja i saradnika. Oni koriste KGoldrunner pravila. Neprijatelji trče brzo i imaju agresivnu strategiju za pretragu. Uživajte!

en: Demolition
bs: Uništenje

en: Ups And Downs
bs: Gore i dolje

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
bs: Trik je da se prođete sve neprijateljima i na najvišoj ljestvici, onda da vas prate u malim grupama. Kada su na ciglama možete ih ubiti i uzeti im zlato.

en: Dig, Baby, Dig!
bs: Kopaj, curo, kopaj!

en: This should be fairly easy. No hint!
bs: Ovo bi trebalo biti lako. Nema savjeta!

en: Fetch!
bs: Grabi!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
bs: Neka vaši neprijatelji grabe dijelove zlata koje ne možete sami dosegnuti.

en: Acrophobia
bs: Akrofobija

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
bs: Da biste dobili posljednji komad zlata, ubijte neprijatelja i dajte mu da ga donese.

en: Panic!
bs: Panika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
bs: Ponekad možete da pokrenete neprijatelje ka vama ili daleko od vas, tako što ćete napraviti jedan korak gore ili na dole kroz merdevine.

en: Landfill
bs: Deponija

en: You can walk on top of trapped enemies.
bs: Možete kretati iznad uhvaćenih neprijatelja.

en: Inwards And Upwards
bs: Prema unutra i prema gore

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
bs: Možete dobiti samo jednu šansu da uhvate one prve tri komada  zlata.

en: Vertical
bs: Vertikalno

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
bs: Ako kopate rupu i brzo skočite u nju, neprijatelj će skočiti u betonsku rupu sa desne strane.

en: The Divide
bs: Podjela

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
bs: Možete ubiti jednog neprijatelja kopanjem daleko jedna od cigli na dnu u djelitelju i natjerati ga  tamo.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
bs: Način kako pobjeći desnim putem je težak. Kako proćizadnjeg neprijatelja? Sve je ui vremenu

en: The Box (1)
bs: Okvir(1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
bs: Ovaj nivo je prilično jednostavan. Postoje neka mesta gdje možete uhvatiti neprijatelja u zamku , ako vam se ne sviđa što svi trčkaraju naokolo.

en: Crowd Control
bs: Kontrola gomile

en: Remember 'Landfill'?
bs: Sjećate li se deponije?

en: One Way Up
bs: Jedan put gore

en: This one is easy. No hint!
bs: Ovo je lagano, Nema savjeta

en: Use Your Enemy
bs: Koristi svog neprijatelja

en: Use yourself as bait.
bs: Koristi se kao mamac.

en: Race To The Bottom
bs: Trka prema dnu

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
bs: Osim ako ne zaustavite sve neprijatelje da dosegnu dno prije vas, vi ste mrtvi.

en: No-Brainer
bs: Bezglavo

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
bs: Morate da hodate na glavi neprijatelja da dobijete dio zlata u sredini.

en: Depth
bs: Dubina

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
bs: Netrerajte neprijatelje u betonsku jamu, tako da možete ići preko nje. Njih zatim pritisnite jedan korak dolje prie nego što kopate dolje i zgrabite zlato.

en: Density
bs: Gustina

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
bs: Izbjegavajte ubijanje neprijatelja. To će učiniti posljednji dio mnogo lakšim.

en: The Box (2)
bs: Okvir (2)

en: Concrete Towers
bs: Betonski tornjevi

en: Mazes
bs: Lavirinti

en: Dopey
bs: Tupko

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
bs: Prilično jednostavno, samo izbjegavajte pad sa merdevina. Postoji nekoliko načina da prođete pored dva neprijatelja na kraju. Jedan od najbržih se čekati na visokim vertikalnim merdevinama, odmah ispod drugih najviših horizontalniuh merdevina, sve dok je put ka izlazu jasan.

en: Sleepy
bs: Pospanko

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
bs: Mnogo vraćanja ali ništa preteško.

en: Doc
bs: Uča

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
bs: Par trikova da shvatite kako preuzeti zlato, ali ništa preteško.

en: Grumpy
bs: Ljutko

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
bs: VIzuelno zbunjujući, ali inače prost lavirint.

en: Sneezy
bs: Kijavko

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
bs: Uglavnom jednostavan, jedini trik ovdje je kako se izvući od neprijatelja kako bi prošli mimo njih. U početku, pokušajte namamiti prva dva neprijatelja u gornju centralnu jamu. To vam daje dovoljno vremena da se provučete kroz njih. Neprijatelja na dnu je relativno lako izbjeći (dva puta). Da biste prošli prva dva neprijatelja na putu natrag, namamite prvo jednog duboko u labirintu dok ste pronašli put natrag kraj njega, onda mamite drugog u odjeljak s šipkom pri vrhu.

en: Bashful
bs: Stidljivko

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
bs: Da biste došli do dva komada zlata naslagana jedan iznad drugog, morate da otpustite preko zamku ispod jednog od Lestvičnika tom delu iznad.
    
    Ostavite komad zlata u gornjem lijevom dijelo do posljednjeg.

en: Happy
bs: Srećko

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
bs: Postoje dva trika na ovom nivou. Prvo, ako želite da zlato koje je visoko, pomjerite dolje nisko da se spustite neprijatelje, a zatim pomjerite gore da dobijete zlato - i obrnuto. Drugo, s vremena na vreme ćete morati da koristite trik merdevina: ako ste na vertikalnoj ljestvici sa neprijateljem iznad vas, ponekad će neprijatelj pobjeći od vas.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
bs: Da biste dobili komad zlata na srednjem dijelu lijevo, moraćete namamiti neprijatelja preko stuba i pretrčati njega, kad što stigne do kraja motke. Isti trik će biti potrebno da se vratite, osim ako vas on ne prati nazad preko šiple, onda će biti da pronađete drugo mjesto da izbegne pored njega.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
bs: Budite oprezni da ne dozvolite da neprijatelji dobiju zlato - Teško je to da pobjegnete od njih! Inače, kretanjem u srednjem delu, možete natjerati većinu neprijatelja da se kreću gore i desno. Ovo vam omogućava da dobijete zlato na donjem nivou. Neke cigle na donjem nivou su zamke. Kada se neprijatelj približi, možete da otpustite u zamku, korak u stranu i krećite se preko neprijatelja. Ali bolje je da manevrišete neprijatelje, tako da ostanu iza donjeg dijela donjem delu, dok vi hvatate zlato.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
bs: Jednostavan labirint: lažna cigla spod merdevina u blizini centra može da bude korisna.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
bs: Najteži dio je kada dva neprijatelji budu u centru lavirinta i morate da ih prođete. Pokušajte da se kreće dolje s njihove lijeve strane, jednog namamite dolje, zaključajte ga, a zatim idite na drugu zamku. Inače, pametno kopanje je način da se bavite njima.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
bs: Jedini trik na ovom nivou je korišćenje skrivenih prolaza i primamljivanje neprijatelja da ih koriste.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
bs: Postoji nekoliko načina da se pređe neprijatelj koji je u petlji zamke merdevina. Jedan je da sačeka pored zamke i kada je neprijatelj je na pola puta do ljestvice, korak u zamku i odmah pređite na lijevo i dolje. Međutim, na početku, možda dobijete tri neprijatelja u  petlji zamke merdevine. Izbjegavajte ovo. Jedan od tri može izaći iz petljeop, ali druga dvojica  OSTAJU, ostavljajući vas bez šanse da prođete pored njih.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
bs: Nakon izbegavanje prvog neprijatelja dođe do vas, pokušajte da ne skočite i zgrabite plutajući komad zlata u centru prerano. Ako to uradite, neprijatelj koga ste izbjegli će pasti na niži nivo, zgrabiti komad zlata i zabiti se na pod gdjee ne možete dobiti zlato dalje od njega.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
bs: Ako imate dve ili više neprijatelja između vas i gjde želite da idete, možete naći na stubov ekoji se mogu kopati. Kopajte dva sloja, sačekajte jedan iz vrha u zamku neprijatelja prvo, a zatim pređite na vrhu u da uhvatite drugog neprijatelja.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
bs: Mnogo zlata, samo jedan neprijatelj i on je zarobljen! To bi trebalo da bude slatka šetnja!
    
    Prvi deo samo kopanje Uključeni (najviše) da prikupi zlato. Ali onda ne postoji očigledan način da se uzme zlato na dnu i na levoj strani. Potražite u zamku pod dnom ljestvice da dođete do njega. Jedini drugi trik je da uzmee sve ostalo zlato i ostavite neprijatelja i njego komad zlata za kraj. I pazite - jer postoji samo jedan neprijatelj, to je prilično brzo!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
bs: Jama u gornjem desnom kutu je teška. Da napustiti labirint, morate gurnuti neprijatelja u jamu. Ali radije nemojte prije nego što ste uzeli zlatoz. A su dva neprijatelja u jamu prije nego što dobijete zlato, zaboravite na to.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
bs: Potražite lažne spratove da dođete do inače nepristupačnih mjesta. Možete kopati da ih nađete više.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
bs: Uzmite zlato u sredini i na vrhu prije dobivanja zlata na dnu ili donjem lijevom uglu. Na taj način, ako imate ubiti neprijatelja (onaj na lijevoj strani prosto moli za to) onda oni samo blokiraju vaš put do izlaza tako da je nemoguće prikupiti preostalo zlato.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
bs: Mnogo lažnih cigli vas zarobiti, ili vam dati pristup različitim dijelovima labirinta. Test ispod ljestava i drugim mjestima.
    
    Četiri visoke zamka u sredini zaustavljaju: možete dobiti samo vratiti iza njih nakon što su se pokupili sve zlato. Dakle, ostati izvan donjem desno dok ste izbrisani ostatak zlata. Zatim padnite kroz zamku ispod gornjem desnom ljestvice - ne postoji drugi način da se komad zlata ispod njega. Nakon što ste ovdje dolje, ne postoji povratak u gornjem desnom kutu dok ne uzmete sve zlato. Nakon dobivanja komada zlata na desno od centra, kopajte dolje da biste dobili lijevi od dva susjedna komada. Bijeg iz donjeg dijela desne dolazi kada se sve zlato pokupilo i mali dio ljestvice pojavljuje u centru.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
bs: Labirint, ali ne možete vidjeti put van. Morate koristiti lažne spratove. Pokušaj i pogreška je vaš jedina nada - pokušajte sa mapom na papiru, ako imate problema.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
bs: Ovaj dijagonalni labirint nije previše teško, osim što tu je povremena jama da vas zarobli u i da je usamljeni neprijatelj brz. Pokušajte mamiti neprijatelja dolje i u jednu od jama. Zatim ostatak je šala.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
bs: Postoji previše neprijatelja da se bore na najvišem nivou (ne postoji mnogo cigli tamo s razlogom). Umjesto toga, čekati na razini ispod i pustiti ih da dođu do vas. Kopanjem pobjeći i dobiti zlato na dnu lijevo.
    
    Na putu natrag, stajati na najvišoj razini i koristiti isti trik za navlačenje neprijatelja tamo gore. Kopajte ciglu što vodi prema dolje i pravac izlaz.
    
    Jedini težo dijelovi dolaze kada dva neprijatelja završe u donjem lijevom, u centru (na vašem putu natrag) ili na gornjem desnom uglu. Osim u posljednjem slučaju, trebali biste biti u mogućnosti da biste dovršili nivo bez namjernog hvatanja neprijatelja, ali neki nehotice može pasti u vaše dvije jame.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
bs: Lavirint bez zidova ili neprijatelja - Koliko teško može da bude? Ali Zamke deluju kao zidovi, a neprijatelji će samo popunite zamke, pa možda je ovo još jedna situacija gdje ćete željeti da nacrtate kartu. Imajte na umu da isprobate za zamke kopanjem, ali to može da dovede do prilično spore igre, dok čekate da se iskopane cigle dopune.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
bs: Da biste prošli kroz centar, morat ćete ga očistiti od neprijatelja, ali postoji samo jedna cigla za kopanje. Koristite je da prođete, trčite na desno i i idite do retka iznad iskopane cigle. Tu je samo dovoljno vremena kako bi privukli neprijatelja u završnoj rupu. Ponovite ako je potrebno.
    
    Da napustite labirint, morate pronaći put kroz duge dijagonale barijere ljestvi. Ispod jedne od njih je lažni sprat koji koristite za svoj bijeg.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
bs: Neprijatelji su papir tigrovi, iako trebate trik kako bi dobili prošli prvog. Stanite na vrhu ljestvice s lijeve strane lažne cigle. Kad neprijatelj prelazi preko ljestava s desne strane lažne cigle, pomicati se prema dolje niz svoju ljestvicu, mamiti neprijatelja da se premjesti dolje u lažne cigle. Brzo pomicanje gore i preko neprijateljske glave.
    
    Inače, to je samo stvar manevriranja neprijatelje na mjesto gdje ih možete uhvatiti u zamku ili proći po njima. Jedini pravi problem nastaje ako neprijatelj zgrabi komad zlata i zapne negdje i ne možete ga iskopati. Oh, dobro, ponekad gubite.
    
    Da biste dobili od centra sekcije, potražite dvostruku zamku na lijevoj strani.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
bs: Ostavite komad zlata samo prema dolje i na desnoj strani do posljednjeg. Da se vratite na ovaj dio labirinta, morat ćete kopati kroz zid malo dalje dolje i desno. Najlakši način da se nosite s većinom od neprijatelja je da ih mamitee zajedno dok ne padne u jamu. Ali pazi, jame popuniti s ljestvama nakon što imate sve zlato, dopustivši da zarobljeni neprijatelji pobjegnu.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
bs: Uglavnom jednostavan, ali čuvajte se nekoliko jednosmjerna vrata, posebno u dijelu na vrhu, desno od centra. Budite sigurni da uzmetesve zlato pred oslobađanje zarobljenog neprijatelja u gornjem desnom uglu, koji ima komad zlata. Također ćete morati koristiti lažni sprat sasvim desno na vrhu.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
bs: U početku, jurite na vrhu piramidalne strukture, kopati s vrha, otići dolje i dobiti dva komada zlata. Zatim mamite neprijatelja u područje ispod piramide i kretati se prema dolje i lijevo. To može uzrokovati da će neprijatelj biti zarobljen i drugima da se presele u područja gdje su bezopasni. Ako će neki neprijatelji vas slijediti, pobjeći na dnu lijevo, prikupljanjem nekog zlata na putu.
    
    Da biste dobili komad zlata u gornjem lijevom kutu, prvo morate namamiti jednog neprijatelja iz tog dijela. Nakon prikupljanja zlato, vi možete pronaći sebe napadnutog neprijateljima na desnoj strani. Ako je tako, idite na najniži nivo u dijelu koji možete doći bez kopanja. Neprijatelji će ići prema hodniku, dajući vam dovoljno vremena za pokretanje gore iznad prečke i doći do vrha piramide neposredno ispred njih.
    
    Ostatak je samo težak posao.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
bs: Lažni podovi su ključ za tu razinu. Put odjeljak često nije izlaz. Mnogi od neprijatelja će biti zarobljeni ako se premjestiti dovoljno niska. Sačivajte srednje zlato donje za zadnje: ne možete izaći iz ovog dijela dok se skrivene ljestve ne pojavljuje.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
bs: Kada prikupiti zlato u gornjem lijevom kutu, možete imati problema napuštajući odjeljak. Očiti izlaz (u podnožju ljestava) ne radi zbog lažne cigle. Umjesto toga, trebate planirati unaprijed kada kopate u ovom odjelu. Iskopajte komad zida koji blokira vaš izlaz na desnoj strani, a zatim brzo ići gore i zgrabite zlato, onda natrag dolje i van kroz nedostajući zid prije nego što se ponovno pojavljuje. Tu je lažna opeka ovdje, pa budite sigurni da kopaju dok u nju padate.
    
    Nakon dobivanja zadnjeg komad zlata, možete izaći kroz sredinu, gdje je novi dio ljestvice vam omogućuje da kopaju i ponovno ući s lijeve strane labirint.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
bs: Tu je jedan komad zlata koji se mora uhvatiti na početku.
    
    Kada idete na donjem dijelu labirinta, neprijatelji će ići dolje i tamo ostati. To ga čini lako doći zlato up high, ali to postaje teško prikupiti zlato u donjem lijevom. Pokušajte dobiti jedan ili dva komada na svoje prvo putovanje prema dolje.
    
    Pomicanjem gore i dolje na dnu desne ljestvice možete uvjeriti neprijatelja da se grupišee na lijevo ili desno. Ih Grupiranje na lijevoj čini da ćete lako dobiti komad zlata samo dolje i desno od centra. Dobivanje jednog neprijatelja na lijevoj i dva na desnoj strani daje vam priliku da se uzme preostalo zlato na donjoj lijevoj strani, ali razmotriti uzeti to posljednje nakon grupiranje svih triju neprijatelja na desnoj strani, jer će tada imati više izbora ljestvi kada izbjegavate neprijatelje na putu do vrha.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
bs: Postoje dva problema. Prvo, u ranom dijelu želite navući neprijatelja samo na desnoj strani sredini zarobljenog u dnu tog dijela. To zahtijeva dobivanje zlata na lijevoj i prolazi kroz zamku vrata u pravo vrijeme, kao i utrke da biste dobili zlato na dnu lijevo. Zlato na dnu desno nije velika trik: samo mala količina vremena i prolazi kroz zamke.
    
    Drugi problem je da barem jedan neprijatelj će pokupiti komad zlata. Dobivanje ga pustiti taj komad zlata je teška. Morate mame da neprijatelja u gornjem desnom dijelu ili odjeljak dolje i lijevo od toga. Crtanje neprijatelja na ljestvici s jaz iznad njega, u sredini dijela. Pričekajte dva više na obje strane ovog upražnjeno trgu, ostavljajući ciglu između vas i upražnjeno trga. Neprijatelj će se kretati gore i dolje na ljestvici, i iz upražnjeno trgu. Na kraju on će ispustiti zlato na vrhu ljestvice, na kojem trenutku morate kretati prema dolje kako bi ga spriječio kreće natrag gore ljestve i retaking zlato. Vrijeme je široka - sretno! Alternativno, možete pokrenuti okolo i vjerujte da sreće - neprijatelj će ispustiti komad zlata na kraju!

en: Lots of false floors to use and avoid.
bs: Mnogo lažnog cvijeća koje treba koristiti i izbjeći.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
bs: Dva zlata u donjem lijevom su odsječeni od ostatka labirinta. Na desnoj strani ove dionice, tu je prazan kvadrat gdje možete iskopati ciglu. Za posjet izoliranog dijela, iskopati opeke i pomicanje lijevo i dolje kroz lažne cigle. Morate utrku kako bi dobili jedan komad zlata i vratiti kroz drugu lažne cigle, samo u vrijeme prelaska iskopao ciglu prije nego što se zatvori.
    
    Neprijatelj je malo boli. Pokušajte ga mami na dnu labirint, spustivši se na podu gdje imate ljestve za uspon natrag gore, ali s neprijateljem iznad trga bez ljestava, tako ga zarobi.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
bs: Labirint je rjeđi i teži. Neprijatelji su složeniji. Zamke su podlei. Labirint se mijenja. Neka vam šetnja kroz labirinte bude zanimljiva.
    
    Da biste dobili zadnjih nekoliko zlatnika, morate ući u dio labirinta na lijevom i donjem lijevom koja je zidom od ostatka. Ovaj dio je u obliku velikog slova "L". Dig dvije cigle na desnom rubu L (na lijevo od centra) i skok u - tamo je lažna opeke koji vam omogućuje da kroz.
    
    Nakon što su se pokupili sve zlato, labirint mijenja. Morate pasti negdje u blizini početku i učiniti svoj put natrag kroz. U gornjem desnom izlaz čini se da je blokiran. Dig dolje dvije cigle i pasti za neko vrijeme, onda ćete pronaći izlaz.

en: Initiation
bs: Inicijacija

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
bs: Tih 100 nivoa prave odličnu uvodnu igru, kao i dobru priliku za stručnjake za izgradnju visokih rezultats. Sastavio ih Peter Wadham i korite tradicionalna pravila igre.
    
    Posljednjih nekoliko razina su vrlo teško, ali ako ste u potrazi za još veći izazov, imati ići na 'Osveta Petera W' ...

en: Don't Panic
bs: Ne paniči

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
bs: Naslov' "Autostoperskog vodiča kroz galaksiju " Daglasa Adamsa je tako rekao, u velikim prijateljskim slovima , tako da nema potrebe za panikom. Neprijatelji su iza zida i ne mogu da vas dobije.

en: Lust for Gold
bs: Pohlepa za zlatom

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
bs: Kada ubijete neprijatenje, možete ih za stalno zarobiti u jamu gore desno.

en: Ladders?  Trust me!
bs: Stepenice? Vjeruj mi!

en: Drop In and Say Hello
bs: Upadnite i pozdravite se

en: The Mask
bs: Maska

en: Check for Traps
bs: Pazite na zamke

en: Take It Easy!
bs: Jednostavno!

en: Fall on a Fortune
bs: Pad na sreću

en: The Lattice
bs: Rešetka

en: Shower of Gold
bs: Tuš od zlata

en: The Foundry
bs: Kovačnica

en: Soft Landings
bs: Meka prizemljenja

en: Unlucky for Some
bs: Nesretno za neke

en: The Balance
bs: Ravnoteža

en: Gold Bars
bs: Zlatne poluge

en: Hard Row to Hoe
bs: Teško veslanje do Hoa

en: Golden Maze
bs: Zlatni lavirint

en: Delayed Trap
bs: Zakašnjela zamka

en: Nowhere to Hide
bs: Nigdje da se sakriješ

en: Watch the Centre
bs: Pazi na središte

en: Where to Dig?
bs: Gdje kopati?

en: Easy Stages
bs: Lake dionice

en: Gold Mesh
bs: Zlatna zamka

en: Acrobat
bs: Akrobata

en: Mongolian Horde
bs: Mongolska horda

en: Rocky Terrain
bs: Stjenovit teren

en: Down the Chimney
bs: Niz dimnjak

en: Space Invader
bs: Napadač iz svemira

en: Winding Road
bs: Krivudavi put

en: Light My Fire
bs: Zapali mi

en: Cockroach
bs: Bubašvaba

en: The Runaround
bs: Naokolo

en: Speedy
bs: Brzi

en: Dig Deep
bs: Kopaj duboko

en: Forgotten Gold
bs: Zaboravljeno zlato

en: Two of Diamonds
bs: Dva dijamanta

en: Suicide Jump
bs: Samoubilački skok

en: Easy Access
bs: Lak pristup

en: Gold Braid
bs: Zlatna kika

en: Cat's Eyes
bs: Mačje oči

en: Keep Them Coming
bs: Nemilice

en: The Funnel
bs: Ljevak

en: Lattice Maze
bs: Rešetkasti lavirint

en: Hard Work for Poor Pay
bs: Težak posao za male pare

en: Forked Ladders
bs: Račvaste merdevine

en: Snowing Gold
bs: Pada zlato

en: Left or Right?
bs: Lijevo ili desno?

en: Houndstooth
bs: Pseći zub

en: Five Levels
bs: Pet nivoa

en: Pitfalls
bs: Klopke

en: Get IN There!
bs: UĐI ovdje!

en: A Steady Climb
bs: Postojan uspon

en: Fall-through Lattice
bs: Rešetka za propadanje

en: Get me OUT of Here!
bs: Vadi me odavde!

en: Empty Cellar
bs: Prazan podrum

en: The Rose
bs: Ruža

en: Lotus Puzzle
bs: Slagalica lotusa

en: Long Drop
bs: Dug pad

en: Party On!
bs: Neka zabava počne

en: Cross-stitch
bs: Ukršteni šav

en: Cannot Get Up There
bs: Ne mogu se ovdje probuditi

en: They Are Everywhere!
bs: Oni su svuda

en: Rooftops
bs: Krovovi

en: Tricky Traps
bs: Nezgodne zamke

en: Make Them Work for You
bs: Neka rade za vas

en: Get Going!
bs: Kreći se!

en: Three Chimneys
bs: Tri dimnjaka

en: The Archway
bs: Luk

en: Starwave
bs: Zvjezdani talas

en: Amazing Finish
bs: Nevjerovatan završetak

en: Pillars
bs: Stubovi

en: Hopeful Descent
bs: Nadajuće spuštanje

en: The Rack
bs: Korito

en: Twists and Turns
bs: Zaokreti i preokreti

en: The Saucer
bs: Tanjir

en: The Dotted Line
bs: Tačkasta linija

en: Do Not Look Down (1)
bs: Ne gledaj dolje (1)

en: Getting Started
bs: Počinjemo

en: Easy Middle
bs: Laka sredina

en: Do Not Look Down (2)
bs: Ne gledaj dolje (2)

en: Which Way?
bs: Kuda dalje?

en: Do Not Look Down (3)
bs: Ne gledaj dolje (3)

en: Drop?
bs: Oboriti?

en: Help!
bs: Pomoć!

en: Yorick's Skull
bs: Jorikova lobanja

en: No Mercy
bs: Bez milosti

en: Gold Sandwich
bs: Zlatni sendvič

en: Golden Curtain
bs: Zlatna zavjesa

en: Are you spider or fly?
bs: Da li si pauk ili mušica?

en: Funny?
bs: Smiješno?

en: Hard Landings
bs: Tvrda slijetanja

en: Golden Tower
bs: Zlatna kula

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
bs: Ovaj nivo je nazvan po čuvenom njemačkom podmorničarskom ratnom filmu "Das Boot" i posvećena Marco Kruger u Berlinu, originalni autor KGoldrunner.
    
    Samo jedan mali nagovještaj ... Ako stojite na desnom kraju čamca možete navesti neprijatelja da pada prema vama ... Ostalo je na vama!

en: Quick!  RUN!
bs: Brzo! TRČI!

en: Surprise Ending
bs: Iznenađujući kraj

en: Diagonal Disaster
bs: Dijagonalna katastrofa

en: Vengeance of Peter W
bs: Osveta Pitera V

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
bs: Sretno!
    Muarrhh huuarrrr haarrrr!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
bs: Ne, to nije nemoguće. Postoji trik kako da kopajte cigle pored zlatnog medaljona.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
bs: Idi gore lijevo od vrha i preko. Padajte lijevo od cigle. Postoji više od jednog puta do zlata od ovih rešetaka.
    
    Prilikom pokretanja, malo sačekajte dok neprijatelj iznad merdevina pada pored tebe na lijevoj strani.

en: Short Cut?
bs: Prečica?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
bs: Da, samo treba vremena da prođete na dnu, izbjegavajući sve neprijatelje da stignete do zlata.

en: Sky Walker
bs: Hodač po nebu

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
bs: Da biste dobili zlato u špilji, kopajte dvije cigle, čekati dok ne počnu da se ponovno pojavljuju, a zatim brzo kopati treću ciglu (vaš bijeg). Trčanje natrag gore, kopanje i pada na zlato.
    
    Vi samo mogu proći četvrtog neprijatelja ako čekate na dnu ljestvice dok on padne na pod pokraj vas. Konačno, uzeti lutajuću rutu kroz nebo i izaći u gornjem lijevom kutu.

en: The Vault
bs: Trezor

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
bs: Možete uhvatiti neprijatelja u donjem trezora čekanjem na dnu dugih ljestve. Da biste ih ubili, izaći, kopajte jednu ciglu, a zatim se vratiti i čekati opet.

en: Patchwork Quilt
bs: Kilt od zakrpa

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
bs: Da biste dobili zlato u gornjem srednjem dijelu, kopati tri cigle pokraj zarobljenog neprijatelja, čekati dok ne počnu da se ponovno pojaviti, iskopati još jednom, onda trčanje gore i desno se vratiti tamo gdje je bio neprijatelj.
    
    Sada možete kopati i biti na ljestvama prije nego što on ide natrag na vas.

en: Do You Need Him?
bs: Da li ti je potreban?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
bs: Možete ostaviti neprijatelja gdje je on.
    
    Idi gotovo do zlata u donjem desnom kutu. Nemojte ga pokupiti, no ići gore i dobiti dva grumenas u gornjem lijevom kutu. Zatim možete vratiti tamo gdje ste bili i dovršetak razini.

en: Stuck in Storage
bs: Zarobljen u skladištu

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
bs: Prvo očistite iz jame tri cigle na desnoj strani. Kasnije možete ubiti neprijatelja na dnu opeke te ih ulovite u špilji.
    
    Na desnoj strani, uzmite vertikalni red zlata prvi, a zatim ići preko i dobiti zlato na horizontalne platforme. Ostani, kopaju kroz posljednjih platformi, onda kopaju i dobiti desnu ruku grumen u pećini. Konačno pokupiti lijevu ruku grumen.

en: So Far for So Little
bs: Za sada vrlo malo

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
bs: Na početku, ide prema dolje i kopajte. U finišu, prići zlato ispod.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
bs: Završi prikupljanjem dva grumena obje strane ljestava na lijevoj strani, zatim četiri na samom dnu grobnice. Morate natjerati neprijatelja da pada na viši grumen na lijevoj strani piramide. Trebate još popuniti rupu na dnu lijevo.
    
    Ostatak je nekoliko kopanja zagonetke, često s ograničenim vremenom z izaći pred svoga bijega zatvara. Uživajte!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
bs: Padnite s prečke na gornjem lijevom kutu, a vi ćete doći do zlata. Izađite desno i gore, na ljestvama koje se pojavljuju. Idi na vrhu dok su sedam ili osam mjesta iz redu, onda ići dolje.
    
    Kad idete dijagonalno dolje na lijevoj strani, postoje dvije lažne opeka. Kap u drugom, ostati unutar njega i kopajte desnu. Sada padnite u niz ljestvi koje vode prema dolje i lijevo ...

en: Flying Tower
bs: Leteća kula

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
bs: Pa samo moraš biti brz i precizan na ovom jednom, a to je sve što mogu reći ...

en: Pot Hole
bs: Rupa

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
bs: Pa, stari MG je bio prilično brz i agilan u svoje doba i morate biti takođe.
    
    Možete pokušati kopati tri cigle lijevo i jednu u centru da ubijete jednog od neprijatelja pravo na početku, ali šanse su da će pasti u lonac rupu na desnoj strani, a vi ćete imati priliku prikupljanja posljednje gomile zlata.

en: Sticky Ladders
bs: Ljepljive merdevine

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
bs: Počnite tako što ćete preći oko tri četvrtine puta uz ljestve. Neprijatelji će ići desno. Trčanje na vrhu u vrijeme da se jednom do pada kroz lažne cigle, dok su drugi pokrenuti prema vama. Idi lijevo, kopaj dvije rupe kako bi ih uvukli zamku, a zatim idite desno, kopaju i padajte na dno prve male ljestve na desnoj strani. Neprijatelji trebaju sići niz ljestve i popuniti dvije lažne cigle u njegovom podnožju.
    
    Kpajte i uhvatite treći neprijatelja na vrhu gustog područja cigli, onda trčanje u drugi prostor od dna dugih ljestava, pokraj reda cigli. Neprijatelj bi se trebao pokrenuti u jame na lijevoj strani.

en: The Laboratory
bs: Laboratorija

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
bs: Morate ići gore lijevim ljestvama, doći do svakog grumen, a zatim izlaz na sljedeću razinu. Dođite preko desno da prikupljate gornji središnji grumen.
    
    Prođite  neprijatelje na 'Bunsen plameniku' ubijajući na desno od nje, ispuštanjem kroz sredinu nje kad su vas gotovo dodirnuli i past će nakon tebe ili skakanje lijevo nad njihovim glavama prije nego oni doći do vrha plamenika.

en: Pete likes Ladders
bs: Pit voli merdevine

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
bs: Idite između vrha i dna za izmicanje neprijatelja. Dohvatite grumene kad možete. Ako neprijatelj dobiva jedan on može samo ga ispustiti u jednu od praznih mjesta. Dakle, držati ga izvodi kroz njih i strpljivo čekati ...

en: Where is the Roof?
bs: Gdje je krov?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
bs: Prvo počistiti sve zlato na lijevoj strani i vrhu, onda iskopati jamu i skupljati zlato na ljestvama između dva niskim zidovima lažne opeke.
    
    Ako je neprijatelj u tom dijelu, trebate ga ubiti skrivanjem u dnu lažnog zida i kopanjem jedne rupu pokraj njega. On će umrijeti kako što je on pokušava dobiti. To neće raditi ako je zlato na cigli koju želite da kopate ...

en: Ninja Style
bs: U stilu nindže

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
bs: Nakon prikupljanja svog zlata na lijevoj strani, ostati tamo, ići gore visoko, navući neprijatelje da vas slijede, onda padnite na pod. Ako neprijatelj padne u blizini srednje ljestvice na desno, brzo popeti na tačku viša nego toj ljestvici. Nakon nekoliko pokušaja, trebali navući sve tri neprijatelje na desno na duge krajnjem desnom ljestvici. Sada je lako za brisanje iz prva dva područja zlata na desnoj strani.
    
    Privući tri ili možda samo dva neprijatelja na sredini ljestvice na desnoj strani. Idi u blizini rupu u betonu, kap, pokrenuti desno, idi do dugo ljestve, ispadne lijevo i skupljati zlato.
    
    Ako ste dobili samo dva neprijatelje na sredini ljestvice, pobrinite treći je prekidaju pravo ljestve prije nego što pretrčati. Nakon toga ćete morati ići sve do duge ljestve i čekati da je sigurno da ispadne lijevo i skupljati zlato.
    
    Ako neprijatelji još uvijek nose zlato, neka vas jure  oko na sredje ljestvice, a padnite na beton dok ga otpuste.

en: Cooperation?
bs: Saradnja?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
bs: To izgleda kao da ste trebali zarobiti dva neprijatelja u dvije jame na dnu. Probajte ga, ali to je vrlo teško dobiti jedan u desnoj jame, a vi ste skloni dobiti neprijatelja sa zlatom u lijevom jame. Četiri lažne cigle dalje lijevo spriječiti da trčanje preko s lijeve i kopanje.
    
    To je najbolje da pokupi donjem redu zlata posljednjeg, spustivši se na preko visi grumen na desno i pobjegao preko ljestava koji se pojavljuje.
    
    Ključ za raščišćavanju lijevu dio je linija ljestve ugrađenih u cigle. Izlaz preko tri mjesta koja su lažne cigle ispod njih. To je samoubojstvo padati na sredini T-obliku cigle.
    
    Započnite skupljanje zlata na desnoj T: onda možete dobiti neprijatelja pokrenuti u obliku slova U jami.
    
    Pazi za lažne cigle u sredini platforme u donjem lijevom. Morate prikupiti zlato u odvojenim putovanjima s lijeve i desne.

en: Triple Trap
bs: Trostruka zamka

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
bs: Uhvatite prvog neprijatelja odmah. Idi gore i desno i objesiti na ljestvici s desne strane kratke trake. Kad neprijatelj stigne, popeti brzo. Kad vam dođe opet, ići lijevo, pasti i ići gore lijevu ljestvama do vrha.
    
    Neprijatelj bi trebalo krenuti odmah, preko betona, i pada. Sada ići dolje na donjem lijevom kutu. Neprijatelj bi trebao pasti u lažni cigle pored zlata.
    
    Prikupiti sve zlato na vrhu, onda kopaju i ispustite na sljedeću neprijatelja. Stanite na njega, kopaju lijevo i kretanje desno. Neprijatelj će pasti u jamu. Pomicanje udesno i prikupiti više zlata kao što pada.
    
    Uspon na vrh, pada na zarobljenog neprijatelja preko lažne cigle pod šankom i prikupiti pet više nuggets. Sada kopaju i silaze kratko ljestve na desno od cigle, ubiti neprijatelja u jami (koji ima više zlata). On bi trebao pojaviti iznad vas i pada kroz lažne cigle natrag u jamu.
    
    Dig tri cigle između dva neprijatelja i silaze kratko ljestve do neprijatelje hrpa gore. Dig dva više cigle da ih objaviti. Idi na ljestvici, preko betona, a neposredno prije neprijatelji dobiti do betona, padajući na pod i pokrenuti na dnu kratkom ljestvici. Neprijatelji trebaju sići i trčanje u dvokrevetnoj jame na desnoj strani.
    
    Brzo trčanje na desno, nad neprijateljima. Kap na zadnji komad zlata, preko na desnoj strani i skrivene ljestve pojaviti. Fuj!
    
    Postskriptum Drugi način zamku lijevu ruku neprijatelja u lažne opeke je da ga da vas prati lijevom ljestvici dok trčite na vrhu i kopaju da ispadne na drugi neprijatelja. Vrijeme je vrlo široka. Morate kopati i ispustite prije neprijatelj penje preko gornjem lijevom i desnom traje.
    
    Kasnije, penjati prave ljestve ruku na vrhu, čekati na lijevoj traci preko lažne cigle do lijevom neprijatelj počinje teći prema vama, onda ispadne. Pričekajte dok on ponovno počinje padati, onda kopaju dvije cigle na desnoj kratkom ljestvici, ići desno i ispusti, a zatim pokrenuti lijevo na dnu kratkom ljestvici. Neprijatelj bi trebao pasti kroz lažne cigle i ljestvama u lažne cigle ispod.
    
    P.P.S. Nema mjesta za pogreške ili oklijevanje u tom metodom! Nije puno u prvoj metodi bilo!

en: State Of Terror
bs: Stanje terora

en: Easy Gold
bs: Lagano zlato

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
bs: Nastavite prema dolje od platforme do platforme treće od najniže. Pričekajte na krajnjem desnom mjestu da neprijatelji padaju na dno.
    Pad na najnižu platformi, kopaju iznad zlata, a zatim iskopati desno, dok pada, i pobjeći natrag na vrhu platforme. Voditelj gore kao brzo kao možete.

en: Fear of Heights
bs: Strah od visine

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
bs: Za svaku stranu terasaste strukture, trčanje po vanjskog ljestvici s dna i pada na najnižu platformi. Trčanje na centralnoj ljestvici i čekati na prazninu za neprijatelja izvana ljestve da padaju. Pad poslije njih doći do zlata.
    Nakon prikupljanja zlata, pokrenuti desno, na vrhu s neprijateljima u tow, i pada na desnoj strani izvan ljestvice. Kao neprijatelji padati nakon vas, pokrenuti natrag na ljestve i pad na vrhu neprijatelja da biste dobili na kolac.

en: The Spiral
bs: Spirala

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
bs: Nađite svoj put iz spirale, kopanjem u zamku neprijatelje prije nego što izađu iz tunela.
    Nastavite do u gornjeg lijevog uglu. Dk trčite desno, upadnite u cik-cak područjr prije neprijatelja, tako da dođete na gornju stranu. Nakon prikupljanja zlata, kopajte u zamku neprijatelja na dnu, a zatim izaći u gornjem lijevom kutu.

en: Crags of Fire
bs: Hridi vatre

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
bs: Uglavnom, kopajte dolje i proći kroz da biste dobili zlato, a zatim se premjestiti desno i do sljedećeg litica.
    Gornja-sredja litica, međutim, treba biti učinjeno prije druge lijevog litica. Ostavite jedan komad zlata u srednjem području za posljednje. Onda izlazi brzo!

en: The Heist
bs: Heist

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
bs: Najsigurniji način ući u zgradu je da ide prema dolje tako da gornji lijevi ljestve i čekati na vrhu ljestvice kratkom desno. Kad se  neprijatelj približi bježite na šipku. Sada idite desno i padnite na balkon, onda iskopati i pasti.
    Trčite u predvorju i na uz ljestvasti kip da biste dobili zlato. Padnite na lijevoj strani na betonskog bloka i čekajte neprijatelja da ide gore. Padnite lijevo i trčite natrag van na betonske hridi dok vas neprijatelji slijede. Koristite istu ljestvicu i pol da se vratite unutra.
    Trčanje na samom vrhu zgrade do krajnje desnih ljestvi. Stajati na lijevu tačku krova. Pričekajte neprijatelja da padne ispod vas, a zatim korak natrag, kopaju i pada nakon njega na balkonu, gdje možete prikupiti tri zlatnika. Ako čekate dovoljno dugo na krovu prije pada možete uvjeriti nekoliko neprijatelja da vas slijede i postaju zarobljeni na balkonu.
    Koristite ljestve na pravo na prikupljanje preostale zlato i izlaz.

en: Endless Enemies (1)
bs: Beskonačni neprijatelji (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
bs: Prikupiti zlato radeći od vrha do dna. Prije posljednjeg zlata, kopajte desno od njega i lijevo od neprijatelja. Trčite što brže možete.

en: Torture Chamber
bs: Komora mučenja

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
bs: Pad s ruba, kopanje lijevo ići lijevo na ljestvici. Nastavite lijevo od motke zatim pada prilikom kopanja lijevo i prikupiti neke zlata. Idite desno, pasti kroz lažne cigle ispod ljestava, nastavljamo desno i pada kroz tunel cigle na stup ispod.
    Šef desno i pada kroz drugu opeke tunelu dok kopanje u pravu. Dig i zarobiti neprijatelja, uz ljestve, trčati gore i lijevo onda kopaju i pada prikupiti zlato. Dig zamku neprijatelja opet. Kada prvi rupa ispunjava, trčanje do vrha dijelu s neprijateljskom sljedećeg. Dig na lijevoj prikupiti zlata i pada natrag na kolac.
    Sada glavu lijevo i padaju kroz tunel opeke, kopanja lijevo u zamku sljedeći neprijatelja. Idi na gornjem lijevom dijelu, zatim pada i kopaju lijevo i skakati lijevo do platforme na dnu lijevo.
    Sada možete kretati spiralu ljestve i opekarskih tunela pokupiti još četiri zlatnika.
    Nakon toga, vratite se na desnoj strani, pasti i hodati nad neprijateljem zarobljeni na dnu, da se vrate u desnoj polovici području igrati. Glavu gore ljestve na gornjoj desnoj strani, zatim pada, kopanje pravo dva puta, da se okupe na zadnji komad zlata. Ponovite pada u cigle tunela desno i kopanje pravo zarobiti neprijatelja. Konačno, pobjeći preko desnoj strani području igrati.

en: Endless Cascade
bs: Beskonačna kaskada

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
bs: Brzo idite desno i dolje stepenicama, s neprijateljskom pratnjom. Kopajte jednom, otprilike na pola puta prema dolje. Nakon posljednjeg komada zlata, kopati i otići na podplatformu. Pričekajte pod sljedećem cigle dolje odakle neprijatelj je zarobljen. Neprijatelj će popeti se i spuštaju, Trčanje kroz otvor gdje je bio, prije nego se zatvori. Nakon toga možete ga koristiti za pomicanje na sljedeću underladder na desnoj strani.
    Trčanje na vrhu podplatformu, preko i niz stubište. Kopajte lijevo dok stoji na neprijatelja i onda kopaju desno, ispod neprijatelja, kada su uz njega. Trčanje preko njega, prikupiti sve zlato on ima, a zatim prema dolje nekoliko koraka. Dig i pođem podplatformu, čekati za njega biti preporođeno i siđi svoj stubište, tako da možete ga koristiti za kretanje po na sljedeću podplatformu. Ponovite za preostale stubišta na desno dok možete dobiti na vrh stupa.
    Idi preko na daleko lijevo i pada na gornjem cigle u donjem lijevom dijelu. Prikupiti sve zlato, ostavljajući komad na daleko lijevo od drugog stubišta za posljednji, inače će pasti i biti zarobljen.
    Izbjeći neprijatelja trčanje gore ljestve te ih mami na stepenicama. Trčanje skroz na desno i gore zadnji ljestve. Dig koliko je potrebno da nadmudre neprijatelje, polazeći kroz preostalih kaskadama i gore ljestve na desni završiti razinu.

en: Infiltration
bs: Infiltracija

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
bs: Trčati brz i kopati dobro ...
    Na unutrašnjioj komori, stajati na lijevom ili desni cigle na vrhu i kopati sljedeći ciglu u prema centru. Padajte na neprijatelja i pokrenuti desno ili lijevo, onda kopaju ga zamku. Morat ćete biti brzi!

en: Endless Enemies (2)
bs: Beskonačni neprijatelji (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
bs: Idi lijevo i pada na zlato, a zatim idite desno prikupljajući sljedeća dva komada. Čekaj, visoko na stupu na desnoj području igranja, da se neprijatelji skupljati na dnu desno.
    Sada idite lijevo i dolje i padne na lijevom, donjem zlata. Ignorirajte posljednju zlato za sada, ali ide desno i gore uz tri polova i do tri laddere. Korak stali treći ljestvici dok je kopanje lijevo, pripremiti zamku za neprijatelja u okviru na lijevoj strani.
    Brzo se vrati dolje, pada na posljednjem zlata i pripremiti za pomicanje gore i lijevo u žurbi kao kratki skriveno ljestve pojavljuje ispod i na lijevoj strani. Neprijatelji roj nakon tebe, ali zadržati ide dok ne dobijete natrag do mjesta gdje ste postavili zamku. Neprijatelj bi trebao biti u njoj sada.
    Nastavite prema gore i lijevo preko kratkom ljestvice, a zatim prema dolje i lijevo preko dugim motkama i ljestve na sljedeću kratkom ljestvici. Idi gore i opet lijevo, onda gore i desno preko više dugih ljestve i stupovi na vrhu zaslona.

en: Tunnels (1) - The Monster
bs: Tuneli (1) - Monstrum

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
bs: Čudovište je napravljeno gotovo potpuno od lažne cigle. Analizirajte betonske dijelove njegpvpg tijela, kako bi se utvrdilo gdje spadaju i gdje da ne padne. Sva četiri neprijatelji će morati biti zarobljen iznad pojedinih betonskih komada, kako bi se omogućilo da dođete do određene zlatnika.
    Ulovite neprijatelje pomoću KGoldrunner pravila u svoju korist.
    Pričekajte na gornjoj šipki na mjestu gdje želite da padne neprijatelj. Kao što vam se približava, pada na nižoj stup i krenuti lijevo ili desno kako bi se izbjegla  sudbina neprijatela. To je, kako on pada u opasnosti, dok vi padate u sigurnost.

en: Breaking and Entering
bs: Provaljivanje i ulaz

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
bs: Upadnite u donju lijevu sobu, a zatim nastaviti u gornjem desnom kutu. Idite lijevo, zgrabite zlato i pobjeći kopanje dolje na srednjem katu. Nastavak skroz dolje na dnu desno.
    Prije prikupljanja drugog zlatnog komad, objesiti na gornju šipku u središnjoj prostoriji u prizemlju i kopaju jedan ciglu iz dva-zid na desnoj strani. Trčanje napustio nad neprijateljima glavama, zgrabite zlato i pobjeći natrag kroz iskopao cigle.
    Pokrenuti do gornjem desnom sobi, a zatim se u donjem lijevom području preko središta. Dodge neprijatelja na bilo koji način možete i popeti se na gornjem lijevom sobi. Da biste dobili iz zgrade, kopaju brzo dok pada pored lijevog zida.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
bs: Tuneli (2) - saće

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
bs: Idite na vrhu središnje  ljestvicei raditi na lijevoj strani na prvom mjestu.
    Pasti na dasku sa zlatom. Nadmudriti neprijatelja pokrenuti kroz lažne cigle ispod ljestava. Dok pada, kopaju lijevo, trčati gore ljestve do jaza i čekati neprijatelj pada u, pobjeći, a pasti ponovno na kopali cigle, trčati gore i lijevo na kolac, pada na dasku prilikom kopanja lijevo, padaju lijevo, dobili zlato, ići desno i padne u komoru dok neprijateljskih ikra, dobili zlato. Možete kopaju u donjem komori, ako želite ovdje.
    Druge komore su sve dostupne pada kroz lažne cigle tunelima. Izbjeći neprijatelja ili pasti na njih kako bi dobili zlato.
    Da bi došli do desne strane, pasti kroz lažni tunel od opeke uz središnji ljestvici i trčanje brzo na desno, kopanje iza vas u zamku neprijatelja. Prikupiti zlato ide do vrha i pada kroz lažne cigle tunela s desne strane svaki komad.

en: Four Chambers Suspended
bs: Suspendovane četiri komore

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
bs: Prva komora. Kopati dolje, prikupiti gornji lijevi komad zlata. Pasti na neprijatelja da biste dobili zlato na desnoj strani. Zaobići ih pokupiti ostatak. Ulovi neprijatelja visoko na desno dok ti iskopati kroz dnu komore.
    Kao što se pojavljuju, morate ispustiti ravno na ljestvici uz betona. Uspon prema dolje na toj ljestvici, pod beton na desno, a zatim do vrha sljedeću komoru.
    Druga komora. Nastavite s lijeva na desno s osovinama, koristeći svoje vještine kopanja dobiti zlato. Na krajnjem desnom vratilo, kopaju lijevo dok pada, onda pada lijevo dok kopanje i lijevo i desno. U tri cigle platformi sada ostaje, kopaju lijevu opeke, zatim pravo i centar dok pada u pravu. Podignite zlato na desnoj strani i pada na posljednjem zlata komadu, dok kopanje lijevo. Dig opet lijevo, pada na ljestvici uz betona, kao i prije, i ići na do sljedećeg komori.
    Treća komora. Dig desno, pasti na lijevoj zlata komadu i odmah kopati pravo zarobiti neprijatelja, onda kopaju i izlaz lijevo. Ponavljam, jedna cigla više, za zlato komad na desnoj strani. Sada se vratiti na vrh i pada u donjem dijelu, na vrhu neprijatelja. Uzmite kratki pole lijevo i prijeći pada neprijatelja da zgrabite dugo kolac ide lijevo. Jesen na zlato, kopaju u zamku neprijatelja, kopaju opet i izlaz lijevo. Ponovite za druge visi zlato komad. Ovaj put kopaju dolje i van, na ljestvici uz betona, i tako do posljednjeg komori.
    Četvrta komora. Trap neprijatelja, trči do vrha, prokopati na betonu na lijevoj strani, čekati neprijatelja i pada na njega kako bi dobili na više zlata na lijevoj strani. Kada se sve zlato u ovoj komori je otišao, trči do dna i pada do poda.
    Sada pokupiti ostatak zlata i izaći brzo.

en: Ruins
bs: Ruševine

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
bs: Padnite na neprijatelja, kopajte ispod prolaza na desnoj strani, a zatim brzo idite desno, preko njegove glave. Pokupite zlato, padajte kroz lažne cigle, idite do merdevine desno i idite desno po nižoj šipci. Kopajte desno (što hvata u zamku drugog neprijatelja), uzmite zlato, pad, kopajte lijevo, pad, uzmite dva komada zlata i idite do dvije merdevine.
    Premjesti u lijevo preko lažne cigle - drugi neprijatelj i dalje treba da bude ispod zarobljen. Idite lijevo do merdevina, dolje, pa lijevo i dolje kroz lažne cigle. Sakupite jedno zlato, kopajte sa desne strane, uzmite tri zlata, kopajte i idite kroz sve merdevine na desnoj strani.
    Idite lijevo na šipku ponovo, ali ovog puta se popnite gore. Uzmite po jedno zlato i kopajte pravo na zamku drugog neprijatelja. Idite do vrha, idite desno, pad i nastavite do betonske oblasti na vrhu u centru.
    Nadmudrite neprijatelja u betonskom području, onda izlaz padom na njega i krećite se jazom na lijevo i dolje kroz dvije lažne cigle. Držite se na šipki u centru ekrana, idite desno i nazad sve do vrha. Krećite se lijevo od stub i sačekajte da drugi neprijatelji  uđu u betonske oblasti. Pokupite gprnje zlato, padajte i izađitek opet lijevo, ostavljajući dva neprijatelja zarobljeni u betonu. Vratite se do vrha ponovo, ali ovog puta nastaviti lijevo ka gornjem lijevom uglu ekrana.
    Kada ste tamo, kopajte, padajte preko nekog zlata i kopaju dva puta lijevo dok padate dalje. Sada padaju sa leve strane jame i kopajte cigle koja blokiraju jamu. Sačekajte neprijatelja ispod na korak u jami, onda pada na njega kako bi se prikupili zlata ugrađena u betonu. Pad na preostalo zlato i pad na donjem lijevom uglu.
    Idite desno i gore, desno opet padnite na tri zlatnika i pređite na srednji donji dio. Nadmudrite neprijatelja, idite na najvišu merdevinu sa desne strane, kopajte dva puta i padajte kroz jedno zlato i tri cigle prilikom kopanja pravo. Izlaz pravo da uzmete više zlata, pa se popnite se uz merdevine, kopajte i padnite uz prikupljanje još dva komada zlata. Popnite se ponovo na merdevine, dohvatite šipku lijevo, idite gore i onda pravo da dobijete četiri komada zlata. Kopajte na desnom kraju i padajte kroz tri lažne cigle.
    Padnite u komoru, idite desno i kopajte lijevo. Kopajte u donjem lijevom da izađete, a onda se vratite do šipke i padnite na na zlato u ovom komori. Izađite pravo tog trena, prikupite nešto zlata i popnite se, gore, gore.
    Nadmudrite neprijatelja u gornjem desnom prostoru. Moguće je da ih namamite u komoru ispod pokretanjem ispred njih do merdevina. Sakupite desno zlato u sredini pred kraj i zlato na donjem desnom uglu kao posljednje od svih.
    Napolje brzo!

en: Tutorial
bs: Tutorijal

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
bs: Ovaj udžbenik je zbirka jednostavnih nivoa koji vas uči pravilima KGoldrunner i pomaže vam da razvijete vještine koje su vam potrebne da biste započeli. On koristi Tradicionalni skup pravila, sličan onima koje se koriste na ranim kućnih računarima. Svaki nivo ima kratko objašnjenje, onda igrate ...
    
    Kada pređete više igrati napredne razine, naći ćete da KGoldrunner kombinira akciju, strategije i rješavanja zagonetki --- sve u jednoj igri.

en: Hi!
bs: Ćao!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
bs: Zdravo! Dobrodošli na KGoldrunner! Ideja igre je pokupiti sve zlatno grumenje, zatim se popeti na vrh igrališta i premjestiti na sljedeći nivo. Skrivene ljestve će se pojaviti kad prikupite posljednji grumen.
    
    Junak, u gornjem lijevom kutu, je vaš zamjenik. Za prikupljanje grumenja, samo usmjerite miša na mjesto gdje želite da ide. Isprva gravitacija preuzima i on padne ...

en: Navigation
bs: Navigacija

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
bs: Ovo je vježba u kretanju naokolo. Pratite trag zlatnih grumenova dok se ne pojave merdevine desno. Junak može da prati miša samo duž jednostavnih putanja (kao _ | L ili U), zato pazite da se ne udaljite predaleko ispred njega.
    
    OPASNOST: Pokušajte da ne padnete sa merdevina ili grede u jamu sa betonom dolje desno. Ako ostanete zarobljeni u njoj, jedini način izlaska je da ubijete junaka (pritisnite taster Q za odustajanje) i da ponovo pokrenete nivo.

en: Digging
bs: Kopanje

en: You Have ENEMIES!
bs: Imate NEPRIJATELJE!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
bs: Pa, to je lijepo i jednostavno do sada, ali igra ne bi bilo zabavna bez neprijatelja. Oni traže zlato takođe: još gore oni love vas! Možete umrijeti ako vas uhvate, ali možda ćete imati nekoliko živote preostalo i može ponovno početi.
    
    Možete nositi neprijatelje bježanjem, kopanjem rupe ili ih mamiti u dijelu igrališta gdje su se iskrcan.
    
    Ako neprijatelj padne u rupu, on ispusti zlato koje je nosio, a zatim se zaglavi u rupi neko vrijeme i penje se. Ako se rupa zatvara dok je u njoj, on umire i ponovno pojavljuje negdje drugdje na ekranu. Možete ubiti neprijatelje kopanjem nekoliko rupa zaredom.
    
    Još važnije, možete ići preko neprijateljskom glave. Trebali bi uraditi to na početku ovog nivoa. Iskopati rupu, zarobiti neprijatelja, čekati ga da padne skroz unutra, a zatim pokrenuti nad njim, s druge neprijatelja u potjeri ...
    
    Ako ste naglasio je osjećaj, možete pogoditi tipku Pause u bilo koje vrijeme (zadano P ili Esc) i uzeti pauzu. Udri opet kada želite nastaviti.

en: Bars
bs: Grede

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
bs: Možete se premjestiti vodoravno uzduž rešetaka (ili šipke), ali ako se krećete prema dolje vi ćete ga pustiti da pada ... Također, imajte na umu da možete skupljati zlato koje pada na njega.

en: False Bricks
bs: Lažne cigle

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
bs: Neke cigle na ovom nivou nisu onakve kakvim se čine. Ako stanete na njih, propašćete, kao što će i neprijatelji.

en: Bye ...
bs: Ćao...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
bs: Ovo je samo lijepi lako nivo za završiti s. Zabavite se s drugim igrama u KGoldrunner.
    
    Imajte na umu da postoji uređivač igre u kojem vi i vaši prijatelji mogu napraviti nivoe i izazove jedni drugim. A ako vam se sviđa akcija, KGoldrunner pravila korištena u nekim igrama su brza i žestoka. Tu je također KGoldrunner Priručnik u menijuu Pomoć, koji sadrži više detalja nego ovaj Tutorial.
    
    Bilo je zadovoljstcvo prikazati vam ovo. Ćao!

en: Advanced Tutorial
bs: Napredni tutorijal

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
bs: Ovaj tutorial je priprema za neke od stvari koje možete naći u srednjem razinama "Uvodne" igre. Uživajte ...

en: Bars and Ladders
bs: Grede i merdevine

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
bs: Nema nigdje da kopate, tako da morate izmicati neprijatelju i izbjeći pad na betonu u krivo vrijeme. Pokušajte zadržati neprijatelja zajedno.
    
    Ako neprijatelj ima zlatnu boju, drži grumen. On ga možda ispusti dok prolazi preko betona ili možda na vrhu ljestvice ... Strpljenje, strpljenje!

en: To kill ...
bs: Ubiti...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
bs: Ne možete doći do zlata, tako da morate navući neprijatelja da ga dovede na vas. Ali kako bi ih natjeralii da idu natrag?
    
    Ako ste pod stresom, pritisnite taster za pauzu (normalno P ili Esc) i uzeti pauzu. Također, možete koristiti meni Postavke usporiti radnju.

en: ...  Or not to kill?
bs: ...ili ne ubiti?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
bs: Najbolje da ne ubijete neprijatelja. Probajte i vi ćete saznati zašto ... Heh, he, he!
    
    Ako ga ubijete nenamjerno, prije nego što ste prikupili zlato u gornjem lijevom kutu, još uvijek možete završiti nivo kopanjem daleko od stranu jame gdje je on.

en: Traps
bs: Zamke

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
bs: Neke od cigli ovdje nisu ono što izgledaju. One su poznati kao lažne cigle, pad-kroz cigle ili zamke. Ako pokušate hodati na njima, padate kro njihz. Ako neprijatelji hodaju na njih, oni mogu spustiti na vas bez upozorenja. Ponekad ćete morati pasti kroz cigle kako bi dobili nešto od zlata.
    
    Na početku, skočite u betonsku jamu, kopajte i prođite. To će učinit da jedan neprijatelj bude zavezan za neko vrijeme ...

en: Challenge
bs: Izazov

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
bs: Ove lukav mali nivo je sastavljen od Petra, Simona, Genevieve-a i njihoog oca Iana Wadham. Oni koriste tradicionalna pravla igre pravila. Uživajte!

en: Easy Start
bs: Lak početak

en: Drop through the false brick under the bar.
bs: Padni kroz lažne cigle ispod šipke.

en: Mobile Bricks
bs: Pokretne cigle

en: Just run over the enemies' heads.
bs: Pretrči preko neprijateljskih glava.

en: The Big Haul
bs: Velika vuča

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
bs: Idite desno i ulovite nadolazeće neprijatelje. Sada se povući pod neprijatelja koji se spuštaju iza tebe, onda kopajte, kopajte, kopajte i ubiti sve neprijatelje.
    
    Sada idite desno i očisite sve cigle i ljestvaste strukture u desna na lijevom redu.

en: Quick Off The Mark
bs: Brzo pogrešno

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
bs: Pomicanje vrlo brzo s lijeve strane za početak. Nastavite kopanje dok su neprijatelji ne donesu sve zlato. Nazad na visokom prizemlju i kopaju tamo, ako je potrebno.

en: Who Needs Enemies?
bs: Kome trebaju neprijatelji?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
bs: Nastavite kopanje reda po tri cigle pored ljestvice.

en: Asymmetrical
bs: Nesimetrično

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
bs: Ostavite donji lijevi grumen do zadnjeg. Lažne cigle vam dati pristup za većinu grumenja, ali oni nisu simetrično postavljeni.

en: Goldrunner Prophecy
bs: Proročanstvo zlatokopača

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
bs: Peter W. sstavio ovo u 1985. Vidite li proročki slova GR? Spooky!
    
    Kada prikupiti red zlata na dnu lijevo, čekati tamo i prvi neprijatelj susretljivo će pasti u jamu iznad vas.
    
    Kada premjestiti na desnoj strani, prikupiti sve nuggets osim tri visi ispod ljestava. Ostavite ih do zadnje.
    
    Da biste dobili zlato iznad zarobljenog neprijatelja, uspon na ljestvici, kopaju dolje četiri cigle, čekati dok ne počnu da se ponovno pojaviti, a zatim iskopati još jedan, popeti natrag gore, ponovno kopaju prve dvije i način će biti jasno da će pasti u, prikupiti zlato i pobjeći preko neprijateljske glave.
    
    Kada otpustite neprijatelja, povući brzo gdje možete zarobiti i ubiti ga. Nakon jednog ili dva pokušaja da će se ponovno pojaviti bezopasno preko na lijevoj strani.

en: The Rosette
bs: Rozeta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
bs: Pokušajte dobiti sve neprijatelje zajedno, tako da odete na sredinu zatim prema dolje. Sada ih zarobiti u korito na dnu, ignorirajući zlato tamo za sada. Stanite na jednoj strani, odmah iznad korita, a zatim pasti jedan trg kao neprijatelji dobiti iznad korita.
    
    Prikupiti sve zlato ne u korito, a zatim otpustite neprijatelja i dovesti ih oko nad vrhovima ljestvica, dok su pad svoje zlato.

en: He Has The Gold
bs: On ima zlato

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
bs: Desni neprijatelj zarobljen drži neke zlata.
    
    Možete ga ubiti i uništiti zlato kopanjem na lijevoj malih ljestve. Možda ćete morati ubiti drugog neprijatelja, te ga zarobiti tamo takođe.

en: Towers of Gold
bs: Kule od zlata

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
bs: Prije nego što ubiti sve neprijatelje, morate prikupiti sve zlato u vrhovima tornjeva i iznad bara.
    
    Jedno mjesto za početak je samo u sklopu drugog tornja s lijeve strane. Dig jednom zamku prvi neprijatelja koji dolazi prema vama, pokrenuti pravo na brisanje neke zlata, korak natrag i zarobiti neprijatelja drugi samo na lijevoj strani trećeg tornja. Sada pokrenuti desno, s tri neprijatelja u potjeri i vrlo živ!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
bs: Kopajte dvije cigle pored ljestvici, a zatim pogledajte za propadajuće cigle.

en: Delayed Drop
bs: Zakašnjeli pad

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
bs: Neprijatelj na lijevoj strani pada prije nego što možete proći onoga na desnoj strani.
    
    Dakle, ostanite tamo s njim, u više navrata kopanje jednog rupu te ga zarobite, dok drugi neprijatelj dođe nazad uz ljestve i dobro jasne betona.

en: Maze of Ladders
bs: Lavirint merdevina

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
bs: Pomicanje na lijevoj od centra i ići visoko, onda možete ispustiti i pomicati lijevo ili desno da biste dobili sve zlato.
    
    Ostavite grumen u U-obliku prostora do zadnjeg.
    
    Ignorirajte neprijatelja. Neka ostane zarobljen.

en: Ride Them Down
bs: Prejaši ih

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
bs: Brzo se navucite dva neprijatelja u duplu jamu s lijeve strane zlata. Prvo stavite oba u malu kutiji, a zatim otpustite ih.
    
    Sada padajte na njih i prikupite zlato, onda voziti trećeg neprijatelja dolje, te ga koristiti da biste dobili preko na ljestvici.

en: Hair's Breadth Timing
bs: Za dlaku na vrijeme

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
bs: Na gornjem centru kopajte dvije cigle. Kada su se ponovno pojavile, iskopati još dvije, trčite preko vrha i kopaju uz kratke ljestve. Padnite i skupljajte zlato. Vi nemate vremena na pretek!
    
    Očistite donji lijevi lik posljednji. Za ići desno, stanite pod lažnom cigle pod kratkim ljestvama, a zatim uspon odmah ispod betona.
    
    U sredini s desne strane, stanite pod desnu traku pored rupe, kopajte lijevo, pad u lažni cigle, onda kopaju dva puta više, kreće prema dolje i lijevo. Na kraju, stanite na kratke ljestve, kopaju svoje cigle za pobjeći na desnoj strani, trčati kao ludi u krug u rupu, pad, skupljati zlato, padati kroz neke cigle i kopajte da opet pobjegnete.

en: The Three Musketeers
bs: Tri mušketira

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
bs: Morate ubiti sve tri mušketira, tako da ispunite lažne cigle ispod jaz u barovima na vrhu. Zanemari d'Artagnan u donjem desnom kutu. Vi samo prošetati preko njega dobiti grumen.
    
    Prikupiti zlato lijeva na desno na dnu područja igranja, a zatim s desna na lijevo preko vrha. Budite sigurni da ostavite grumen lijevo od centra na betonu. Prikupiti da jedan zadnji.
    
    Prije nego što to učinite, razgrnuti red tri cigle iznad i lijevo od njega, a zatim izaći na sljedeću razinu uz približno istoj relaciji kao što se koristi ranije.

en: Rat Trap
bs: Zamka za pacove

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
bs: Premještanje ultra-brzo da ulovite dva neprijatelja i pregaziti ih. Ako čekate dok oni vas oni gotovo dodirnu oni mogu i preživjeti, onda možete pokrenuti se i oko na dnu desno, spustiti ljestve na beton te ih zamku trajno u obližnjoj jami.
    
    Ako netko zaglavi u toranj strukture, koristiti isti trik. Postoje lažni cigle u dnu tornja. Ako netko je zarobljen i još uvijek ima nešto od zlata, kopaju jedan rupu na desnoj kraju jame, vratiti dolje na ljestvici i dovesti neprijatelja na njegovu smrt, nakon čega je zlato će biti uništen.

en: Head Case
bs: Glavni slučaj

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
bs: Ovo je zagrijavanja za kasnije nivoe. Da biste dobili zlato na desnoj strani, spuštanje na neprijateljsku glavu, oslobodite ga na lijevo, pomiknite se lijevo iza njega i, dok se spuštate na glavu, kopajte pravo. Nakon toga možete utrčati, uzetii zlato i izlaći prije nego se cigle zatvore.
    
    Ako se pomjerite u donjem desnom kutu, možete natjerati neprijatelja da padne u rupu koja sadrži zlato.

en: Under the Stairs
bs: Pod stepeništem

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
bs: Započnite ubijajući neprijatelje. Kad oni padaju u prostor na desnoj strani, pomaknite se prema dolje i lijevo da bi ih  ispustile dalje u i zaustavili ih da uzimaju zlato. Ako oni idu više od trećine puta, oni će biti trajno zarobljen.
    
    Sada se borilte tri kopaj i idi zagonetke. Možda ćete morati napraviti nekoliko prolazaka da ispraznite područje. Konačno, prikupite desni grumen.

en: Bertie Beetle
bs: Buba Berti

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
bs: Vrh ove je slično razini Head Case (13). Ulovite neprijatelja na desnoj strani pri vrhu ljestvice. Trčanje prema dolje put dio ljestve i dobiti ga da padne u prvi jamama. Morat ćete Ponovite ovo nekoliko puta.
    
    Sada morate dobiti neprijatelja u jamu na samom dnu lijevo, tako da možete pokrenuti preko njega kao što ste dobili zlato iz unutrašnjosti buba.
    
    Zarobiti neprijatelja na kraju red cigle pod buba je antena. Stanite na glavi, kopanje desno i spustiti. Korak desno, lijevo i kopaju ga zarobiti opet kao on vodi u poslije tebe.
    
    Trčanje prema dolje na lijevoj strani, kopaju ciglu na desnoj strani jame te ga zarobiti ponovno. Prikupiti Nugget, kopaju lijevo i pobjeći lijevo na betonu. Kao neprijatelj penje se da će pasti u jamu.

en: Short Circuit
bs: Kratak spoj

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
bs: Idite suprotno od kazalje na satu i privucite neprijatelja za vama, da ga zarobite u jamama na dnu lijevo, dole desno i gore desni. Onda možete pokrenuti preko betona i skupljati zlato tamo gore.
    
    Dalje, očistiti sve na lijevoj strani, osim za jednog grumena iznad ljestava. Da biste dobili ovaj jedan, osloboditi drugog neprijatelja i uzeti mu sve na putu oko kruga. Pratite ga do dugih ljestvi, boraveći na njemu dok on radi preko lijevih i padne. Ići u lijevom kraju betona kao što je on cirkulira oko lijeve strane igralište. Kao što je on padne pokraj svoje noge, trčanje preko malih ljestava i dobiti zlato.
    
    Da biste prošli donju lijevu jamu, stanite na neprijatelja i kopajte lijevo. Kada padne, kopajte desno i pobjegnite, ali ostati niska dok cigle bliskih, onda možete koristiti kratke ljestve voditi neprijatelja, preko, dolje i van.
    
    Za rad donji desni jamu, ići i dobiti zlato u središtu kruga, onda kopaju svaku stranu kratko ljestve. Jesen na lijevoj strani kao neprijatelj je uhvaćen na desnoj strani. Kada neprijatelj izlazi, on će ići pravo i pasti u jamu. Stanite mu na glavu i kopaju lijevo da ga oslobodite.
    
    Možete gurnuti neprijatelja desnoj ljestvici i na lijevoj strani stoji malo put od dna ljestvice. Morat ćete pažljivo tempirtie i kopati da bi ga uvuklu u gornju desnu jamu. Kada je tamo, možete se pokrenuti preko njega. Ako je on još uvijek ima zlato, stajati na lijevoj strani jame i kopati dok on ne ispusti zlato negdje usput.

en: Synchronised Running
bs: Usaglašeno trčanje

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
bs: Da, morate raditi na neprijateljskoj glavi --- skroz preko! Sve što je potrebno je mirna ruka.

en: &New Game...
bs: Nova igra...

en: Pla&y Next Level
bs: Igra&j sljedeći nivo

en: Play next level.
bs: Igraj sljedeći nivo.

en: Try the next level in the game you are playing.
bs: Probajte sljedeći nivo igre koju igrate.

en: &Load Saved Game...
bs: Učitaj snimljenu igru...

en: &Save Game...
bs: &Snimi igru...

en: Show how to win this level.
bs: Prikazuje kako dobiti ovaj nivo.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
bs: Igrajte snimku kako pobijediti ovu razinu, ako postoji neka dostupna.

en: &Instant Replay
bs: &Odmah ponovi

en: Instant replay.
bs: Odmah ponovi.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
bs: Prikaži snimku nivoa koju trenutno igrate.

en: Replay &Last Level
bs: Ponovi &zadnji nivo

en: Replay last level.
bs: Ponovi zadnji nivo.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
bs: Prikaži snimku posljednjeg razini ste igrali i završili, bez obzira da li pobijedili ili izgubili.

en: &Replay Any Level
bs: &Ponovi proizvoljni nivo

en: Replay any level.
bs: Ponovi proizvoljni nivo.

en: Show a recording of any level you have played so far.
bs: Prikazati snimak nivoa koje ste do data igrali.

en: &Kill Hero
bs: &Ubij junaka

en: Kill Hero.
bs: Ubij junaka.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
bs: Ubij junaka ako se nađe u situaciji iz koje ne može pobjeći.

en: &Create Level
bs: &Napravi nivo

en: Create level.
bs: Kreiraj nivo.

en: Create a completely new level.
bs: Kreiraj potpuno novi nivo.

en: Create
bs: Napravi

en: &Edit Level...
bs: &Izmijeni nivo...

en: Edit level...
bs: Izmijeni nivo...

en: Edit any level...
bs: Izmijeni bilo koji nivo...

en: Edit
bs: Izmijeni

en: &Save Edits...
bs: &Snimi izmjene...

en: Save edits...
bs: Snimi izmjene...

en: Save your level after editing...
bs: Snimiti vaš nivo nakon uređivanja...

en: Save
bs: Snimi

en: &Move Level...
bs: Po&mjeri nivo...

en: Move level...
bs: Premjesti nivo...

en: Change a level's number or move it to another game...
bs: Promeni broj nivoa ili premjestite ga na drugu igru ...

en: &Delete Level...
bs: &Obriši nivo...

en: Delete level...
bs: Obriši nivo...

en: Delete a level...
bs: Obriši nivo...

en: Create &Game...
bs: Kreiraj i&gru...

en: Create game...
bs: Kreiraj igru...

en: Create a completely new game...
bs: Kreiraj potpuno novu igru...

en: Edit Game &Info...
bs: Izmijeni &informacije o igri...

en: Edit game info...
bs: Izmijeni informacije o igri...

en: Change the name, rules or description of a game...
bs: Promijeni ime, pravila ili opis igre...

en: Change &Theme...
bs: Promijeni &Temu...

en: Change the graphics theme...
bs: Promijeni grafičku temu...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
bs: Izmijeni vizuelni izgled trkača i pozadinske scene...

en: &Play Sounds
bs: &Puštaj zvukove

en: Play sound effects.
bs: Izvodi zvučne efekte.

en: Play sound effects during the game.
bs: Izvodi zvučne efekte tokom igre.

en: Play &Footstep Sounds
bs: Izvodi &koračnii zvuk

en: Make sounds of player's footsteps.
bs: Napravi zvuk igračevih koraka.

en: &Demo At Start
bs: &Demo na početku

en: Run a demo when the game starts.
bs: Pokreni demo kada se igra pokrene.

en: &Mouse Controls Hero
bs: &Miš kontroliše junaka

en: Mouse controls hero.
bs: Miš kontroliše junaka.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
bs: Koristite miša za upravljanje junakovim pokretima.

en: &Keyboard Controls Hero
bs: Tastatura &kontroliše junaka

en: Keyboard controls hero.
bs: Tasatura kontroliše junaka.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
bs: Koristite tastaturu za upravljanje junakovim pokretima.

en: Hybrid Control (&Laptop)
bs: Hibridna okntrola (&Laptop)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
bs: Mišem kontrolišete junka, kopate tastaturom.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
bs: Koristi laptop pokazivački uređaja za kontrolu poteza junaka koristite tastaturu da iskopa lijevo i desno.

en: &Click Key To Move
bs: &Kliknite taster za pomijeranje

en: Click Key To Move.
bs: Kliknite taster za pomijeranje.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
bs: U režimu tastature, kliknite na smer-ključ i da krene dalje i ide dok ne kliknete na drugu ključ.

en: &Hold Key To Move
bs: &Drži taster za pomijeranje

en: Hold Key To Move.
bs: Drži taster za pomijeranje.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
bs: U režimu tastature, držite taster za pomijeranje i otpustite ga za zaustavljanje.

en: Normal Speed
bs: Uobičajena brzina

en: Set normal speed.
bs: Postavi normalnu brzinu.

en: Set normal game speed.
bs: Postavi normalnu brzinu igre.

en: Beginner Speed
bs: Početnička brzina

en: Set beginners' speed.
bs: Postavi početničku brzinu.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
bs: Postavi početničku brzinu igre (pola normalne).

en: Champion Speed
bs: Šampionska brzina

en: Set champions' speed.
bs: Postavi šampionsku brzinu.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
bs: Postavi šampionsku brzinu (1,5 normalne).

en: Increase Speed
bs: Povećaj brzinu

en: Increase speed.
bs: Uvećaj brzinu.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
bs: Uvećaj brzinu igre za 0.1 (maksimum je 2.0 puta normalna).

en: Decrease Speed
bs: Smanji brzinu

en: Decrease speed.
bs: Smanji brzinu.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
bs: Umanji brzinu igre za 0.1 (minimum je 0.2 puta normalna).

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Move Right
bs: Pomjeri desno

en: Move Left
bs: Pomjeri lijevo

en: Move Up
bs: Pomjeri gore

en: Move Down
bs: Pomjeri dolje

en: Dig Right
bs: Kopaj desno

en: Dig Left
bs: Kopaj lijevo

en: Do a Step
bs: Napravi korak

en: Test Bug Fix
bs: Probaj ispravku greške

en: Show Positions
bs: Prikaži pozicije

en: Start Logging
bs: Počni bilježenje

en: Show Hero
bs: Prikaži junaka

en: Show Object
bs: Prikaži objekat

en: Show Enemy
bs: Prikaži neprijatelja

en: The game is paused
bs: Igra je pauzirana

en: Press "%1" to RESUME
bs: Pritisnite „%1“ da nastavite

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
bs: Pritisni "%1" ili "%2" za NASTAVAK

en: Press "%1" to PAUSE
bs: Pritisnite „%1“ da pauzirate

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
bs: Pritisni "%1" ili "%2" za PAUZU

en: Has hint
bs: Ima sugestiju

en: No hint
bs: Nema savjeta!

en: Get Folders
bs: Dobavi direktorije

en: Edit Name/Hint
bs: Uredi ime/sugestiju

en: Edit level name or hint
bs: Izmijeni ime nivoa il zavjet

en: Edit text for the name or hint of a level
bs: Izmijeni tekst za ime ili savjet za nivo

en: Name/Hint
bs: Ime/Savjet

en: Erase
bs: Briši

en: Space/Erase
bs: Razmak/Brisanje

en: Paint empty squares or erase
bs: Crtaj prazne kvadrate ili briši

en: Erase objects or paint empty squares
bs: Briše objekte ili crtaj prazne kvadrate

en: Hero
bs: Junak

en: Move hero
bs: Pomjeri junaka

en: Change the hero's starting position
bs: Promijeni početnu poziciju junaka

en: Enemy
bs: Neprijatelj

en: Paint enemies
bs: Crtaj neprijatelje

en: Paint enemies at their starting positions
bs: Crtaj neprijatelje na nihovim početnim pozicijama

en: Brick
bs: Cigla

en: Paint bricks (can dig)
bs: Crtaj cigle (može kopati)

en: Paint bricks (diggable objects)
bs: Crtaj cigle (objekti koji se mogu kopati)

en: Concrete
bs: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
bs: Crtaj beton (ne može kopati)

en: Paint concrete objects (not diggable)
bs: Crtaj meton (objekti koji se ne mogu kopati)

en: Trap
bs: Zamka

en: Trap/False Brick
bs: Zamka/Lažna cigla

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
bs: Crtaj zamke ili lažne cigle (može se propasti kroz njih)

en: Ladder
bs: Merdevine

en: Paint ladders
bs: Crtaj ljestve

en: Paint ladders (ways to go up or down)
bs: Crtaj ljestve (putevi za gore i dolje)

en: H Ladder
bs: H Ljestve

en: Hidden Ladder
bs: Skrivene ljestve

en: Paint hidden ladders
bs: Crtaj skrivene ljestve

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
bs: Crtaj skrivene ljestve koje se pojavljuju kada nestane zlata

en: Bar
bs: Traka

en: Bar/Pole
bs: Traka/Motka

en: Paint bars or poles
bs: Slikaj trake ili motke

en: Paint bars or poles (can fall from these)
bs: Crtaj štangle ili motke (s kojih se može past)

en: Gold
bs: Zlato

en: Gold/Treasure
bs: Zlato/Blago

en: Paint gold (or other treasure)
bs: Crtaj zlato (ili drugo blago)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
bs: Crtaj zlatne komade (ili drugo blago)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
bs: Uređivač

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
bs: Alatna traka za izmjene

en: Name of level:
bs: Ime nivoa:

en: Hint for level:
bs: Sugestija za nivo:

en: Name of game:
bs: Ime igre:

en: File name prefix:
bs: Prefiks imene datoteke:

en: Traditional rules
bs: Tradicionalna pravila

en: KGoldrunner rules
bs: Pravila KGoldrunner-a

en: 1 level | %1 levels
bs[0]: %1 nivo
bs[1]: %1 nivoa
bs[2]: %1 nivoa

en: About this game:
bs: O ovoj igri:

en: Save Changes
bs: Snimi izmjene

en: 0 levels
bs: 0 nivoa

en: Save New
bs: Snimi novi

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
bs: Igra                       nivo/životi/rezultat   dan    datum    vrijeme

en: Create Level
bs: Napravi nivo

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
bs: Ne možete napraviti i snimiti nivo dok niste napravili igru koja će ga sadržati. Probajte stavku „Napravi igru“ u meniju.

en: Edit Level
bs: Uredi nivo

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
bs: Ne možete uređivati i snimati nivo dok niste napravili igru i nivo. Probajte stavku „Napravi igru“ u meniju.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
bs: To je u redu da izmijenite sistemski nivo , ali morate da sačuvate nivo u jednoj od svojih igara. Vi niste samo zavirivali u skrivene ljestve i nestabilne cigle, zar ne? :-)

en: Save Level
bs: Snimi nivo

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
bs: Da li želite da ubacite nivo i da pomjerite postojeće nivoe na gore za jedan?

en: &Insert Level
bs: Ubaci nivo

en: &Cancel
bs: &Odustani

en: Cannot open file '%1' for output.
bs: Ne mogu da otvorim datoteku „%1“ za ispis.

en: Move Level
bs: Pomjeri nivo

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
bs: Morate prvo učitati nivo da se pomjerite. Koristite "%1" or "%2" meni.

en: Game
bs: Igra

en: Editor
bs: Uređivač

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
bs: Ne možete pomjeriti nivo dok niste napravili igru i još bar dva nivoa. Probajte stavku „Napravi igru“ u meniju.

en: Sorry, you cannot move a system level.
bs: Izvinite, ne možete pomjeriti sistemski nivo.

en: You must change the level or the game or both.
bs: Morate promijeniti nivo ili igru ili oboje.

en: Delete Level
bs: Obriši nivo

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
bs: Ne možete obrisati nivo dok niste napravili igru ili nivo. Probajte stavku „Napravi igru“ u meniju.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
bs: Da li želite da obrišete nivo i pomjerite više nivoe na dolje za jedan?

en: &Delete Level
bs: &Obriši nivo

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
bs: Ne mogu da pronađem datoteku „%1“ koja će biti obrisana.

en: Save Game Info
bs: Snimi podatke o igri

en: You must enter a name for the game.
bs: Morate unijeti ime za igru.

en: You must enter a filename prefix for the game.
bs: Morate unijeti prefiks imena datoteke za igru.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
bs: Prefiks imene datoteke ne bi trebalo da bude duži od 5 znakova.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
bs: Prefiks imena datoteke bi trebalo da se sastoji samo od alfabetskih znakova.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
bs: Prefiks imena datoteke „%1“ je već u upotrebi.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
bs: Niste snimili svoj rad. Da li želite da ga snimite sada?

en: &Save
bs: &Snimi

en: &Do Not Save
bs: &Nemoj snimiti

en: &Go on editing
bs: &Nastavi sa uređivanjem

en: You can only modify user games.
bs: Možete mijenjati samo korisničke igre.

en: New Level
bs: Novi nivo

en: Click anywhere to begin live play
bs: Kliknite bilo gdje za početak živog izvođenja

en: Play Next Level
bs: Igraj sljedeći nivo

en: There are no more levels in this game.
bs: Nema više nivoa u ovoj igri.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
bs: Neprimjerena akcija; ne uređujete nivo.

en: No Sound
bs: Bez zvuka

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
bs: Upozorenje: Ovaj primjerak KGoldrunner nema zvuka.
    
    To je zato što razvojne verzije OpenAL i SndFile knjižnice nisu bile prisutne kada se kompajliralo i izgradilo.

en: Game Paused
bs: Igra je pauzirana

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
bs: Ponavljanje je zaustavljeno i igra je pauzirana dok se pripremate da odete na igru. Molimo pritisnite taster Pauze (P ili Esc) kada ste spremni.

en: Replay Last Level
bs: Ponovi zadnji nivo

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
bs: GREŠKA: Ne mogu da pronađem i reprodukujem snimak posljednjeg nivoa koji ste igrali.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
bs: Ne postoji poslednji nivo da ponovi. Morate da igrate nivo do završetka, dobiti ili izgubiti, prije nego što možete da koristite ponavljanje poslednjeg nivoa.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
bs: &IGRA

en: Start playing this level
bs: Počni igrati ovaj nivo

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
bs: Podesite da počnete da igrate igru i nivo se prikazuje, čim kliknete, pomerite miša ili pritisnite taster

en: &Quit
bs: &Izlaz

en: Close KGoldrunner
bs: Zatvori KGoldrunner

en: Start a different game or level
bs: Počni drugu igru ili nivo

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
bs: Koristite Odaberite dijaloški okvir igre da odaberetei neku drugu igru ​​ili razinu i počnete igrati

en: &Use Menu
bs: &Koristi Meni

en: Use the menus to choose other actions
bs: Koristite menije

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
bs: Pre igranja, koristite menije da izaberete druge radnje, kao što su učitavanje sačuvane igre ili promjena teme

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
bs: Igra je zaustavljena. Trebate pritisnuti Pause taster (podrazumijevajno P ili Esc) kada ste spremni igrati.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
bs: Nažalost, premda su svi nivoi KGoldrunner rješivi, nema zabilježenog rješenja za nivo koji ste odabrali.

en: Replay Any Level
bs: Ponovi neki nivo

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
bs: Nažalost, izgleda da niste igrali i zabilježili nivo ranije.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
bs: <NOBR><B>KRAJ IGRE !!!</B></NOBR><P>Želite li ponoviti ovaj nivo?</P>

en: Game Over
bs: Igra završena

en: &Try Again
bs: &Pokušajte ponovo

en: &Finish
bs: &Završi

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
bs: <b>ČESTITAMO !!!!</b><p>Osvojili ste zadnji nivo u <b>"%1"</b> igri !!</p>

en: Hint
bs: Sugestija

en: &OK
bs: &U redu

en: Sorry, there is no hint for this level.
bs: Izvinite, nema sugestije za ovaj nivo.

en: T H E   E N D
bs: K R A J

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
bs: Pritisnuli ste taster koji se može koristiti za kontrolu junaka. Da li želite da se automatski prebaciti na tastaturnu kontrolu? Kontrola pokazivačem se lakše koristi na dugi rok - kao vožnja biciklom, umjesto hodanja!

en: Switch to Keyboard Mode
bs: Prebaci na režim tastature

en: Switch to &Keyboard Mode
bs: Prebaci na režim tastature

en: Stay in &Mouse Mode
bs: Ostani u režimu miša

en: Keyboard Mode
bs: Režim tastature

en: Save Game
bs: Snimi igru

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
bs: Nažalost, ne možete snimiti igru tokom uređivanja. Molim probajte opciju menija "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
bs: Ne mogu da otvorim datoteku „%1“ samo za čitanje.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
bs: Obratite pažnju: Iz razloga jednostavnosti, vaše snimljene pozicije i rezultat u igri će biti onakvi kakvi su bili na početku ovog nivoa, a ne kakvi su sada.

en: Error: Failed to save your game.
bs: Greška: Neuspjelo snimanje igre.

en: Load Game
bs: Učitaj igru

en: Sorry, there are no saved games.
bs: Izvinite, nema snimljenih igara.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
bs: Ne mogu da nađem igru sa prefiksom „%1“.

en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Check for High Score
bs: Provjeri najbolje rezultate

en: Save High Score
bs: Snimi najbolje rezultate

en: Error: Failed to save your high score.
bs: Greška: Neuspješno snimanje najboljeg rezultata.

en: Show High Scores
bs: Prikaži najbolje rezultate

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
bs: Izvinite, ne pratimo najbolje rezultate za tutorijale.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
bs: Nažalost, još nema najboljih rezultata za "%1" igru.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
bs: <center><h2>KGoldrunner Rezultati</h2></center><center><h3>"%1" Igra</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
bs: Pozicija

[ctx: Person]
en: Name
bs: Ime

[ctx: Game level reached]
en: Level
bs: Nivo

en: Score
bs: Rezultat

en: Date
bs: Datum

en: Load Game Info
bs: Učitaj podatke o igri

en: Cannot find game info file '%1'.
bs: Ne mogu da nađem datoteku „%1“ sa podacima o igri.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
bs: Dostignut kraj datoteke '%1' prije nalaženja kraja podataka igre.

en: Read Level Data
bs: Učitani podaci nivoa

en: Cannot find file '%1'.
bs: Ne mogu naći datoteku '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
bs: Dostignut kraj datoteke '%1' bez nalaženja podataka nivoa.

en: Rename File
bs: Preimenuj datoteku

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
bs: Ne mogu obrisati prethodnu verziju datoteke '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
bs: Ne mogu da preimenujem datoteku „%1“ u „%2“.

en: Theme Selector
bs: Izbornik tema

en: Lives: %1
bs: Života: %1

en: Score: %1
bs: Rezultat: %1

en: Select Level
bs: Izaberite nivo

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
bs: Izvinite, možete snimiti ili pomjeriti samo u jednu od sopstvenih igara.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
bs: Izvinite, možete obrisati nivo samo iz jedne od sopstvenih igara.

en: Edit Game Info
bs: Izmijeni podatke o igri

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
bs: Izvinite, možete mijenjati informacije o igri samo za sopstvene igre.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
bs: Nema nivoa %1 u "%2", pa ne možete igrati ili izmijeniti.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
bs: <html><b>Molim odaberite igru:</b></html>

en: Name of Game
bs: Ime igre

en: Rules
bs: Pravila

en: Levels
bs: Nivoi

en: Skill
bs: Vještina

en: Level 1 of the selected game is:
bs: Nivo 1 odabrane igre je:

en: Please select a level:
bs: Molim odaberite nivo:

en: Level number:
bs: Broj nivoa:

en: Start Game
bs: Počni igru

en: Play Level
bs: Igraj nivo

en: Replay Level
bs: Ponovi nivo

en: Show Solution
bs: Prikaži rješenje

en: Save Change
bs: Snimi promjene

en: Move To...
bs: Premjesti na...

[ctx: Rules]
en: Traditional
bs: Tradicionalna

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
bs: Tutorijal

[ctx: Skill Level]
en: Normal
bs: Normalan

[ctx: Skill Level]
en: Championship
bs: Prvenstvo

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
bs[0]: %1 nivo, koristi pravila KGoldrunner-a.
bs[1]: %1 nivoa, koriste pravila KGoldrunner-a.
bs[2]: %1 nivoa, koristipravila KGoldrunner-a.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
bs[0]: %1 nivo, koristi tradicionalna pravila.
bs[1]: %1 nivoa, koristi tradicionalna pravila.
bs[2]: %1 nivoa, koristi tradicionalna pravila.

en: Sorry, there is no further information about this game.
bs: Izvinite, nema dodatnih informacija o ovoj igri.

en: This level number is not valid. It can not be used.
bs: Ovaj broj nivoa nije ispravan. Ne može biti iskorišten.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
bs: Glavno dugme u dnu odražava akciju u meniju koju ste izabrali. Kliknite na njega nakon biranja igre i nivoa — ili upotrijebite „Otkaži“.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
bs: 
    
    Ako je ovo vaš prvi put u KGoldrunner, odaberite udžbenik igru, što vam daje nagovještava kakoići.
    
    Inače, samo kliknite na naziv igru ​​u tablici, a zatim, za početak, na razini 001, kliknite na glavn dugme na dnu. Igra počinje kada pomaknite miša ili pritisnite tipku.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
bs: 
    
    Možete odabrati sistemske niovoe za uređivanje (ili kopiranje), ali morate spremiti rezultat u igri ste stvorili. Koristite lijevo-dugme kao kist i uredite dugmad na paleti. Koristite 'izbriši'dugme ili desnu tipku miša za brisanje. Možete povući miša s dugmetom pritinutim na dolje i slikati ili brisati više kvadrata.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
bs: 
    
    Ovdje možete dodati ime i sugestiju vašem novom nivou, ali morate snimiti nivo koji ste napravili u jednu od vaših igara. Podrazumijeva se da će vaš novi nivo biti na kraju vaše igre, ali takođe možete izabrati i broj nivoa i snimiti ga u sredini vaše igre.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
bs: 
    
    Ovdje možete napraviti ili izmijeniti ime i sugestiju prije snimanja. Ako promijenite igru ili nivo, možete uraditi kopiranje ili „Snimi kao“, ali uvijek morate snimati u sopstvene igre. Ako snimite nivo u sredinu serije, ostali nivoi se automatski ponovo numerišu.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
bs: 
    
    Nivoe možete brisati samo iz neke od sopstvenih igara. Ako obrišete nivo iz sredine serije, ostali nivoi će automatski biti ponovo numerisani.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
bs: 
    
    Za pomicanje (prenumerisanjej) nivoa, najprije ga morate odabrati pomoću "Uredi bilo koji nivo ...", a zatim možete koristiti "Premjesti nivo ..." ga premjestite u novi broj ili čak različite igre. Ostale nivoe automatski ponovno numerirati prema potrebi. Možete samo premjestiti nivoe unutar svoje vlastite igre.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
bs: 
    
    Kada mijenjate podatke o igri potrebno je samo da izaberete igru, a onda možete da odete u prozor gdje mijenjate detalje igre.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
bs: 
    
    Kliknite na tabelu da odaberete igru. U tabeli, i ispod nje možete vidjeti više informacija o odabranoj igri, uključujući i koliko nivoa postoji, kako je teška igra i što koja pravila neprijatelji slijede (vidi KGoldrunner Handbook).
    
    Možete odabrati broj nivoa tako da ga upišete ili pomoću unjosnog polja ili klizne trake. Kako mijenjate igru ili nivo,  područje sličice pokazuje pregled po vašem izboru.

en: Help: Select Game & Level
bs: Pomoć: Izaberite igru i nivo

en: Current author
bs: Trenutni autor

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
bs: Prijenos na KDE4, Qt4 i KGameCanvas klase

en: KGameCanvas classes for KDE4
bs: KGameCanvas klase za KDE4

en: Artwork for runners and default theme
bs: Rad na trkačima i podrazumijevanim temama

en: Artwork for bars and ladders
bs: Rad na štanglama i ljestvama

en: Artwork for background of Geek City theme
bs: Rad na pozadini za temu grada kompjuteraša-

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
bs: Nostalgija teme, poboljšanje trkača, funkcija više-pozadine , fade-in/fade-out funkcija i nekoliko drugih ideja

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
bs: Rad na temi Blago Egipta
