kgoldrunner - en to ca@valencia translation catalogue (959 entries)

en: Beginner's Luck
ca@valencia: La sort del principiant

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
ca@valencia: Estos 70 nivells són una introducció gradual a la partida de Tradicional, composta per en Jason Self (j a jxself org). Encara que no hi ha consells, cada nivell té una solució enregistrada.
    
    La partida està destinada als jugadors nous, però els darrers nivells són força difícils, així que vigila com reaccionen els enemics als teus moviments mentre et mous. Cal estar ben entrenat per a quan arribes al nivell 70.
    
    En Jason ha proporcionat la majoria de les solucions, però algunes són de n'Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
ca@valencia: La maledicció de la mòmia

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
ca@valencia: Sobre la base d'icones occidentals de pel·lícules sobre mòmies i Egipte, esta sèrie de nivells és millor utilitzar-la amb el tema El tresor d'Egipte. Algunes vegades cal cavar mentre es cau.
    
    Per a polir la teua egiptologia, trobaràs detalls relacionats amb cadascun dels nivells en els consells, on els fets s'han extret de la Viquipèdia en lloc de Hollywood.
    
    Esta partida de Campionat ha sigut composta per en Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, amb unes poques idees egípcies i el nivell del Mar Roig contribuït per n'Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
ca@valencia: L'altiplà de Gizeh

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
ca@valencia: L'altiplà de Gizeh, als afores del Caire és el lloc de la necròpolis de Gizeh, la qual consistix en la piràmide de Kheops (La gran piràmide), la piràmide de Kefrén, la Piràmide de Miceri, juntament amb la gran esfinx i una sèrie d'altres edificis més petits.
    
    Mentre fas el camí davall l'altiplà, tracta d'evitar matar les mòmies: si reapareixen massa per la dreta, es farà difícil escapar al final. Per a començar, hauràs d'utilitzar la tècnica de l'excavació mentre es cau.

en: The Pyramid of Djoser
ca@valencia: La piràmide de Djoser

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
ca@valencia: La piràmide de Djoser o piràmide esglaonada (kbhw-ntrw en egipci) són unes restes arqueològiques de la necròpoli de Saqqara, Egipte, al nord-oest de la ciutat de Memfis.
    
    Per a completar este nivell, és important procedir per etapes: primer allibera la mòmia en el costat esquerre del segon nivell (des de la part inferior), permetent-li caure dins i omplir el pou ocult que hi ha al nivell del terra.
    
    Ara entra al costat dret del segon nivell i mou-te a través de la barra, sobre la mòmia, i agafa la peça del tresor que hi ha en el centre, assegurant-te de cavar el maó a l'esquerra del centre.
    
    La mòmia en el tercer nivell és una mica problemàtica, ja que agafarà un peça del tresor i la portarà. Pot ser que tingues sort i trobes que abandona el seu tresor en algun moment, però també pots atrapar-la en un maó a la dreta tenint cura amb el temps.
    
    Finalment, abans d'agafar l'última peça del tresor, assegura't d'obrir la part inferior dreta de la piràmide esglaonada per a permetre a les mòmies de la dreta entrar a la piràmide -si hi ha més d'una mòmia a la part inferior dreta abans d'escapar per l'escala que apareix, no podràs arribar a l'eixida-.

en: Pharaoh's Barge
ca@valencia: La barcassa del faraó

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
ca@valencia: El vaixell de Kheops és un vaixell intacte a mida completa dels que van ser segellats per l'antic Egipte en un pou en el complex piramidal de Gizeh, als peus de la gran piràmide de Gizeh al voltant del 2500 aC. El vaixell va ser construït quasi amb tota seguretat pel rei Kheops.
    
    És un dels més antics, més grans i més ben conservats dels vaixells de l'antiguitat, i mesura 43,6 m en total. Malgrat la seua edat, podria navegar hui en dia si el posaren a l'aigua.
    
    Este és quasi un nivell senzill: molts tresors, i no massa mòmies. Però la teua tasca és agafar els tresors que porten.

en: Pyramid Puzzles
ca@valencia: Trencaclosques piramidals

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
ca@valencia: La gran piràmide va ser l'estructura més alta feta per l'home en el món durant més de 3.800 anys. Pujar i baixar tot el temps ha d'haver estat una dura tasca per als antics egipcis, per molt que tu probablement trobes agradable la tasca de pujar i baixar en esta piràmide.
    
    Per a obtindre el segon tresor de l'esquerra, has d'utilitzar el maó que bloqueja l'escala a la part inferior com un pont per a escapar.
    
    Per a obtindre el quart del tresor de l'esquerra, neteja els tres maons de dalt i el dret de més a l'esquerra de la mòmia, si caves en l'ordre correcte, açò et donarà el temps suficient per a agafar el tresor i escapar.
    
    Algunes de les mòmies s'han d'alliberar per a agafar alguns dels tresors. Tanmateix, agafa el primer, el segon i el quart tresor (de l'esquerra) abans d'alliberar qualsevol de les mòmies. Tingues cura de no matar cap mòmia; si apareixen per la dreta de la piràmide, no podràs acabar el nivell. També és possible alliberar les mòmies i atrapar-les en una de les altres cambres.

en: Crocodile
ca@valencia: Cocodril

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
ca@valencia: Els cocodrils poden viure més de 100 anys, amb les espècies més grans arribant a 4,85 metres de llargària. Diverses espècies han sigut observades atacant i matant taurons.
    
    Sobek va ser la deïficació dels cocodrils. Els egipcis que van treballar o viatjar pel Nil tenien l'esperança que si resaven a Sobek, el déu cocodril, els protegiria de ser atacats pels cocodrils.
    
    En este nivell, no és el cocodril al qual has de témer. Així i tot, una oració per a Sobek podria ajudar-te a escapar de les mòmies mentre arreplegues el tresor.

en: Three Pyramids
ca@valencia: Les tres piràmides

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
ca@valencia: La Necròpolis de Gizeh ha sigut una destinació turística popular des de l'antiguitat, i es va popularitzar en temps hel·lenístics quan la gran piràmide va ser enumerada per en Antípater de Sidó com una de les set meravelles del món. Hui és l'única d'estes meravelles que encara existix.
    
    Pot ser que et resulte més fàcil de navegar per esta meravella si obtens dues mòmies a la piràmide de la dreta abans d'anar-hi.

en: Tura Caves
ca@valencia: Les coves de Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
ca@valencia: Tura va ser la principal pedrera de pedra calcària d'Egipte i va ser utilitzada en la gran piràmide de Kheops. La mineria d'esta pedra calcària deixa arrere cavernes que més tard van ser utilitzades per l'exèrcit britànic com un depòsit secret durant la Segona Guerra Mundial, i que ara es poden explorar.
    
    A l'esquerra de la part inferior de l'eix llarg, hi ha dos pous ocults. Allibera la mòmia de la dreta de l'eix llarg per a omplir-ne un i allibera la mòmia de la gran sala per a omplir l'altre. Assegurat de cavalcar sobre la primera de les dues mòmies fins a obtindre la peça del tresor al racó proper al fons del pou. En eixir d'este racó, cava diverses vegades a la dreta per a obrir la ruta d'escapada.
    
    Agafa tots els tresors de l'esquerra de la taula i, a continuació, mou-te a la dreta. Assegura't de cavar per a alliberar la mòmia a dalt per a poder obtindre el seu tresor més tard. També necessitaràs la seua ajuda per a escapar de tornada a l'esquerra al final del nivell. El tresor de la dreta és més fàcil d'agafar del que pareix: els maons falsos col·locats estratègicament fan açò fàcil a la meitat del nivell. Nota: si vols una mica de varietat, pots fer tot el de la dreta primer i després l'esquerra.

en: Pyramid Crawl
ca@valencia: Arrossega't per la piràmide

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
ca@valencia: Hi ha més de 100 piràmides a Egipte, amb la més antiga que s'està construïda al voltant del 2600 AC.
    
    En este nivell piràmide (construïda al voltant del 2008 DC), evita tindre les dues mòmies al centre de la secció inferior (esquivant-les o matant-les).

en: The Great Sphinx
ca@valencia: La gran esfinx

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
ca@valencia: La gran esfinx és la guardiana de l'altiplà de Gizeh, on s'enfronta al sol. Amb els seus 73 metres de llarg i 20 metres d'alçària, és l'estàtua monolítica més gran del món i només té 4500 anys de joventut.
    
    Mentre agafes el tresor dintre de l'esfinx, intenta resoldre l'enigma de l'esfinx: com passar la multitud de mòmies de la dreta?

en: Ladder Pyramid
ca@valencia: Piràmide esglaonada

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
ca@valencia: Les teories més acceptades sobre la construcció de les piràmides es basen en la idea que van ser construïdes desplaçant grans pedres arrossegant-les des d'una pedrera i aixecament i col·locant-les en el seu lloc. Els desacords se centren en el mètode amb el qual les pedres van ser transmeses i col·locades. Malgrat tot, hi ha probablement moltes escales involucrades en la seua construcció, com en este nivell.
    
    Este nivell és principalment una cursa al voltant. Arreplegar el tresor, evitant al mateix temps mòmies no és tan difícil -però el tresor lluny de les mòmies és una tasca molt més difícil-. Les tres plataformes de pedra són un útil camp de mort, encara que hauràs de voltar una mica perquè les mòmies amb tresor estiguen alineades correctament. També cal tindre en compte que el bloc de la meitat d'esta plataforma és un bloc de descens.
    
    I una vegada que hages agafat tot el tresor, hauràs de creuar a l'escala d'escapada. Una manera de fer açò és matar una mòmia i creuar darrere seu quan la mòmia creui l'escala per a escapar de la piràmide principal.

en: Ankh
ca@valencia: La creu ansada

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
ca@valencia: La creu ansada és el símbol jeroglífic egipci que es llig com «la vida», i com un símbol del sol quasi sempre estava elaborat amb or.
    
    Per a conservar la teua vida en este nivell, ves amb compte amb els maons falsos de la creu ansada principal i esbrina quins són els útils.

en: Pharaoh's Tomb
ca@valencia: La tomba del faraó

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
ca@valencia: Els investigadors estimen que 2,3 milions de blocs van ser utilitzats per a construir la gran piràmide, amb un pes mitjà prop de 2,5 tones per bloc.
    
    La piràmide d'este nivell va ser construïda a partir de menys de 100 blocs. Al principi, maniobra per a entrar a l'interior de la piràmide i, a continuació, mantín-te sobre una de les escales de mà en la segona capa més propera a la paret exterior de la part esquerra de la piràmide. Espera fins que el grup de mòmies s'agrupe en l'altra banda de la paret exterior. A continuació, pujar al cim de les escales de la piràmide xicoteta i espera que les mòmies pugen per l'escala gran i es deixen caure per la barra. Una vegada que l'última haja caigut (o poc abans), puja per l'escala gran, passa a través de la barra i cava per a entrar a l'interior de la gran piràmide i la tomba.
    
    Repetix este truc per a eixir després d'agafar l'última peça del tresor, només que esta vegada necessitaràs eixir per la banda dreta de la piràmide.

en: Cat
ca@valencia: Gat

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
ca@valencia: Un animat venerat, important per a la societat egípcia i la religió, els gats es momificaven després de la mort de la mateixa manera que ho feien amb els sers humans.
    
    En acabar este nivell moix, no et deixes enganyar per la cua de gat que apareix una vegada que s'arreplegue l'últim tresor. L'única eixida és a l'esquerra. Necessitaràs deixar que les mòmies porten el tresor que es troba a la dreta del gat del cap, ja que no podràs arreplegar totes les peces i tornar arrere a temps.
    
    Per a obtindre el tresor de les mòmies, cal cavar els cinc maons a la part inferior i permetre que passen (o es queden atrapades i matar-les).

en: Pyramid Power
ca@valencia: El poder de la piràmide

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
ca@valencia: Imhotep va dissenyar la piràmide esglaonada de Djoser per a fer-la servir com una gegantina escala per la qual l'ànima del difunt faraó podria ascendir als cels. Tal va ser la importància dels seus èxits que Imhotep va ser deïficat pels egipcis posteriors.
    
    Abans que pugues ascendir al cim d'este nivell piràmide, has de fer el camí de la part inferior. Per a obtindre la peça del tresor de la part superior, mou-te a l'esquerra fora de l'àpex, cava el següent bloc i passa per davall de la mòmia, cap a la dreta (situa el punter del ratolí sobre l'àpex).
    
    Després d'aconseguir l'última peça del tresor, ix a la dreta i corre escales amunt. La part inferior esquerra és l'única part difícil: n'hi ha prou amb córrer davall les mòmies de l'escala per damunt teu i de maniobrar... i tindre esperança!

en: Eye of Horus
ca@valencia: L'ull d'Horus

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
ca@valencia: L'ull d'Horus és un antic símbol egipci de protecció i el poder real de les deïtats.
    
    En este nivell, hi ha una mica de protecció a l'interior de l'ull, però no massa. Es necessiten fer viatges repetits des del cim fins al fons per a obtindre tots els tresors. Finalment, hi haurà dues mòmies a la part inferior esquerra. Per a passar-les, has de pujar al cim de la quarta escala curta des de l'esquerra, cavar a l'esquerra, baixar i cavar de nou a l'esquerra. Una de les mòmies caurà a la part inferior del pou. Puja l'escala. La segona mòmia pujarà a una altra escala i caurà a dalt del pou. Passa per damunt de les dues mòmies atrapades i puja a la part superior.

en: Inverted Pyramid
ca@valencia: Piràmide invertida

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
ca@valencia: Probablement no és un disseny egipci tradicional.
    
    Has de fer ziga-zaga cap avant i cap arrere al llarg de les barres per a obtindre tots els tresors. Per a obtindre el de més enllà de la mòmia caçadora solitària, espera que estiga en una barra i just abans que arribe a tu, deixa't caure a la barra de davall i passa directament per davall seua.
    
    Atés que el disseny no és tradicional, considera jugar el nivell de manera no tradicional: el moviment de caiguda i passar per davall és més fàcil de fer amb el teclat (més fàcil, però difícil). Una vegada que agafes l'última peça del tresor damunt dels maons falsos a l'interior de la piràmide, posa en pausa el joc i torna al mode de ratolí.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
ca@valencia: Anubis, o Inpu, era un déu dels egipcis de la vida després de la mort.
    
    Per a agafar el tresor d'entre les orelles d'Anubis, cava a les dues columnes a l'esquerra de la mòmia i queda't damunt de la mòmia. Mou-te a l'esquerra de la mòmia mentre caves a la dreta. La mòmia ha de caure en el forat de la columna més a la dreta. Ara cava a l'esquerra de les dues columnes fins que connectes amb l'ull-escala. Mou-te cap avall de l'escala de més a la dreta de l'ull i cauràs a la barra de davall.
    
    Per a agafar el tresor de dins de l'orella dreta, cava a la columna més alta dels dos blocs de columnes, caent a la columna de dos blocs de la dreta. Mou-te cap a l'esquerra i cava la segona columna de dos blocs. Ara mou-te a la dreta i cava a la columna d'un bloc, alliberant la mòmia. Mou-te de nou cap a la dreta i cava els tres blocs de manera que tingues un espai de tres blocs on posar-te. Mou-te a l'esquerra i cava el quadrat de la teua dreta. Espera que la mòmia caiga, agafa-li el tresor i corre escales amunt per a enfrontar-te a les cinc mòmies que bloquegen l'entrada.

en: Pyramid of Treasure
ca@valencia: Piràmide del tresor

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
ca@valencia: Núbia va ser una font important d'or a Egipte. Tushratta, rei de Mitannia va dir que l'or era «més que abundant brutícia» a Egipte.
    
    En esta piràmide, els tresors són fins i tot a l'aire! Un munt de tresors i només tres mòmies - potser no és tan difícil, o sí?

en: Sarcophagus
ca@valencia: Sarcòfag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
ca@valencia: Un sarcòfag és un recipient per al funeral d'un cadàver, comunament esculpit o tallat d'una pedra. A l'Antic Egipte, un sarcòfag formava la capa externa de protecció per a una mòmia reial, amb diverses capes de taüts incrustats a l'interior, i van ser tallats sovint d'alabastre.
    
    Si no vols que este nivell siga el teu sarcòfag, agafa la peça del tresor davall el cantó esquerra del sarcòfag a l'inici, d'una altra manera, no hi ha cap forma d'agafar-la.

en: The Parting of the Red Sea
ca@valencia: L'obertura de les aigües del Mar Roig

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
ca@valencia: La Bíblia ens diu que Moisés va separar l'aigua del mar per a escapar dels homes del faraó d'Egipte. Després d'haver saquejat les piràmides dels seus avantpassats, no seria cap sorpresa que el faraó d'Egipte també enviara als seus homes darrere teu.
    
    Afortunadament, el mar es pot separar senzillament caent en l'últim tresor. Escapar dels homes del faraó d'Egipte no és tan fàcil. En primer lloc, fes que l'heroi baixe tant com pugues i espera el moment. A continuació, puja la paret d'aigua de la dreta, creua la barra del mig i espera que arriben les mòmies a la superfície de l'aigua abans de caure cap avall per segona vegada.
    
    Esta vegada, corre immediatament fins a la paret d'aigua a la teua esquerra, creuant per davall de les mòmies que et perseguixen. Espera prop de la part superior esquerra on les mòmies de la teua dreta no et poden agafar. Una vegada que les mòmies de l'esquerra arriben al cim, deixa't caure al fons del mar per tercera vegada (ni Moisés tenia esta rugositat). El truc per a passar les mòmies en este últim viatge al cim és passar per davall i a la seua esquerra mentre van caent com una columna davall d'una de les llargues escales de gotes.
    
    Nota: és possible pujar la paret d'aigua de la teua dreta a l'inici, però és molt més difícil.

en: Count
ca@valencia: Compta

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
ca@valencia: Este joc es basa en comptar, de 0 fins a 16 (o de 0 a 10 en hexadecimal). El primer nivell no té una mica d'or ni enemics: s'ha de trobar una eixida cap al nivell següent. Després d'açò, el nombre d'enemics i de monedes d'or s'incrementa en 1 a cada nivell. El nom de cada nivell correspon al nombre d'enemics, al nombre de monedes d'or i al dígit que apareix al disseny.
    
    Estos nivells de campionat elegants i bastant difícils van ser creats per en Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Algunes vegades cal cavar en caure.

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
ca@valencia: L'únic objectiu és entrar al 0, el qual és l'únic camí cap a l'eixida.
    
    Per a entrar al 0 és necessari escalar cap al cim de l'escala en ziga-zaga, excavant cinc blocs de l'esquerra del 0, córrer cap a l'escala en ziga-zaga sobre la barra, caure a través del forat que s'acaba de fer i, immediatament, córrer cap a la dreta per a entrar al 0. El temps està bastant ajustat.

en: One
ca@valencia: U

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
ca@valencia: Per a obtindre l'or és necessari excavar en els llocs correctes. De totes maneres, llig el següent paràgraf.
    
    Per a eixir, has de fer que l'enemic arribe a dalt de l'1 i òmpliga el pou de baix. Hi ha tres maneres de fer-ho. La primera i més sensata és esperar en la barra de davall de l'eix de dalt a la dreta de l'1 fins que l'enemic siga quasi damunt teu, i llavors moure't a la dreta i excavar a la teua dreta quan arribes a baix de l'1.
    
    La segona manera implica gastar el temps excavant fins a arribar a l'or (o a on l'or estiga); moure't cap a l'or en el moment correcte farà que l'enemic caiga al pou a la dreta de l'1. La tercera manera és destruir l'enemic i esperar que reaparega al costat correcte de l'1.

en: Two
ca@valencia: Dos

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
ca@valencia: Per a obtindre l'or de l'extrem esquerre deixa't caure damunt des de dalt, trepitjant un quadrat de cada costat d'on caigues. Immediatament excava el quadrat que estava just davall de l'or i trepitja'l. El terra fals et farà caure al fons.

en: Three
ca@valencia: Tres

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
ca@valencia: Després d'obtindre tot l'or, l'única eixida és amunt per l'escala tan alta de l'esquerra, però no està connectada enlloc. Per a arribar-hi, hauràs d'atraure un enemic perquè et seguisca, i llavors passar-hi per damunt per a arribar a l'escala.

en: Four
ca@valencia: Quatre

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
ca@valencia: Al començament, necessites córrer cap a la dreta. Necessitaràs atrapar alguns enemics (amb sort, obtindràs una llavor d'or durant el procés), però hauries d'aconseguir amb facilitat pujar les escales en forma de 4, a la dreta.
    
    Quan obtingues l'or del 4, espera fins que els enemics hagen arribat a dalt de les escales en forma de 4. Açò et donarà suficient temps per a arribar a les escales abans que els enemics et tallen el pas.

en: Five
ca@valencia: Cinc

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
ca@valencia: Al principi, baixa per les primeres escales i espera en la part de baix fins que els enemics s'hagen situat a les seues posicions. Llavors cau cap a terra i apunta a l'escala gran de la dreta amb una forqueta davall. La forqueta és el què et permet passar per davall dels enemics: espera a nivell de terra del cercle de l'esquerra (i no pas davall del nivell de terra!) fins que l'enemic de l'escala llarga caiga prop de tu. Llavors escala cap amunt i a la dreta per a arribar a l'escala gran.

en: Six
ca@valencia: Sis

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
ca@valencia: El primer truc per a este nivell és el moment en el qual vas per davall a través del 6 amb l'enemic acostant-se per l'escala de la part esquerra del 6. Una vegada que hages arribat a l'escala, els enemics pujaran per l'escala del teu costat, has d'esperar fins que no hi haja enemics davall l'escala abans de cavar per la part inferior del 6.
    
    El segon truc és calcular com aconseguir que tots els enemics isquen de l'escala situada a la part esquerra de la pantalla. Una manera de fer-ho és esperar dalt del gran 6 del centre i esperar que vinguen pels extrems. Després cau a terra i creua l'escala.

en: Seven
ca@valencia: Set

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
ca@valencia: L'or de la part superior del 7 és el desafiament principal. Al principi, puja pel quadrat situat més a la dreta de la part superior del 7 i espera fins que els enemics òmpliguen els forats de la part superior del 7.

en: Eight
ca@valencia: Huit

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
ca@valencia: Mou-te amb cura i amb precisió, pots intentar passar sobre dos enemics per l'escala situada a l'extrem esquerre i deixar que s'acosten mentre aconseguixes les cinc peces d'or de la part superior.
    
    Les tres peces de la part inferior s'han d'arreplegar totes d'una passada, però necessitaràs forçar que els enemics vagen cap a la dreta del primer 8, per a evitar problemes quan apareguen les escales i estigues a terra.
    
    Pots netejar l'escala d'escapada final arribant a terra de nou en l'extrem dret.

en: Nine
ca@valencia: Nou

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
ca@valencia: Al començament, baixa tan de pressa com pugues per a arribar a terra. Cava diversos pous a la part inferior per a retardar els enemics que estan pujant per l'escala. Després aconseguix les dues peces d'or situades al costat de l'esquerra del 9 mentre no hi haja enemics a prop, cavant per a entrar al 9 després de cavar sobre estes dues peces.
    
    Per a aconseguir l'or de la part inferior del 9, espera els enemics de la part esquerra, cava a l'esquerra i mou-te a la dreta. Els dos enemics començaran a moure's a l'esquerra, cauran i pujaran per l'escala. Quan el primer intente agafar-te només necessitaràs cavar, saltar a la part inferior del 9 i cavar a l'esquerra. El següent enemic deixarà l'or. Agafa'l, cava a la dreta, salta a la barra i escapa tan de pressa com pugues.

en: Ten
ca@valencia: Deu

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
ca@valencia: Pots atrapar diversos enemics en els pous de la part inferior esquerra i dreta, però estaràs perdut quan apareguen les escales ocultes. Caure a terra i saltar mentre escapes, et pot ajudar a netejar el camí fins a la part superior dreta.

en: Eleven
ca@valencia: Onze

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
ca@valencia: Agafa primer la peça d'or davall la part esquerra de les barres amb forma d'11, després agafa la peça de la base de l'1 de l'esquerra de l'11 central. Ara salta a terra en la part esquerra del doble mur alt. Els enemics cauran des de diferents seccions. Ara voldràs fer tres coses: agafar l'or de les seccions esquerra i central, aconseguir l'or dels enemics de la treva dreta a terra i atraure tants enemics com pugues a la secció de la part esquerra de l'11.
    
    Les dues primeres tasques són relativament fàcils: l'última tasca es pot fer de diverses maneres. Si corres cap a l'escala central i et desplaces a l'esquerra, podràs esperar sobre la part dreta de les barres (potser caent sobre les barres) i al mateix temps atraure alguns dels enemics de la secció central cap a la secció esquerra. També pots arreplegar una peça d'or o dues mentre fas açò.
    
    Una vegada tingues tot l'or (excepte les peces de la dreta de l'11), corre fins a l'extrem superior dret de les escales en forma d'H del mig. Açò farà que tots els enemics que no estiguen a la secció de l'extrem dret es moguen cap a la secció esquerra.

en: Twelve
ca@valencia: Dotze

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
ca@valencia: Este és un nivell lent amb moltes esperes perquè els enemics es moguen on tu vullgues.
    
    Al començament, cau sobre l'enemic més proper, mou-te a la dreta i desplaça't per la barra per a obtindre la peça d'or de davall seua. Assegura't d'esperar una obertura als enemics de davall abans de caure en la peça d'or.
    
    La quadrícula de 12 quadros de la dreta és molt útil: si no estàs al nivell superior, els enemics que estan pujant per l'escala de la dreta de la quadrícula no hi cauran dins. Pots utilitzar açò per a fer-los passar per damunt de les trampes de l'esquerra i després baixar a terra perquè caiguen en elles.
    
    Un altre truc útil és esperar dalt de l'escala a l'extrem esquerre (on s'inicia el nivell). Els enemics prou llunyans correran sobre la part superior de la quadrícula de quadros i cauran atrapats a l'àrea de la dreta.
    
    Per a aconseguir l'or de la part de l'extrem esquerre del terra, necessites omplir la segona secció del terra amb enemics i cavar els quadrats que bloquegen els enemics de la regió de l'extrem esquerre. Pots voler perdre este or (és a dir, perquè l'enemic transporti l'or, cavar un quadrat i destruir-lo ací), encara que és possible aconseguir esta peça d'or si realment la vols.
    
    Si es deixa a l'esquerra d'or suspés fins al final, aleshores és fàcil escapar a la part superior. De manera alternativa, si deixes l'or a l'interior del 2 per al final, hauries de ser capaç d'escapar sense molta dificultat. En cas contrari, els enemics capturats en l'extrem esquerre et tallaran la ruta d'escapada.

en: Thirteen
ca@valencia: Tretze

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
ca@valencia: Al començament, espera a dalt esquerra (o millor a la dreta) en la barra situada a l'extrem esquerre fins que els enemics del centre pugen per l'escala central. Després cau a l'escala horitzontal, mou-te a la dreta i cau a terra, després atrapa diversos enemics.
    
    Has d'alliberar la major part dels enemics d'on estan atrapats, per a obtindre l'or dels diversos llocs. En particular, has d'alliberar els enemics atrapats en la meitat esquerra del terra per a obtindre almenys un tros d'or.
    
    Una vegada que agafes l'última peça d'or, els enemics pul·lulen per l'escala central, per la qual cosa hauràs de decidir quina és l'última peça d'or que vols arreplegar. Una opció raonable és agafar la dels tres enemics en la cama més baixa del 3, que és la que es troba al centre del braç del 3.

en: Fourteen
ca@valencia: Catorze

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
ca@valencia: Quatre trucs: primer, no cavar els enemics atrapats als 4 de l'esquerra fins al final (potser et pots veure atrapat al centre del 4) - açò deixarà un nombre més xicotet d'enemics que combatre.
    
    Segon, hauràs de passar per damunt d'un enemic per a obtindre l'or atrapat al 4 de l'esquerra i la peça d'or flotant del centre.
    
    Tercer, quan alliberes els enemics al llarg del 4 de la dreta (i, possiblement, els dos del 4 de l'esquerra), et pot resultar més fàcil de cavar dues vegades i perdre les peces d'or.
    
    Finalment, és més fàcil escapar si deixes fins al final l'última peça d'or que flota prop del 14 del centre a la dreta. A continuació, pots córrer per l'escala que apareix allà.

en: Fifteen
ca@valencia: Quinze

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
ca@valencia: Dos consells: si esperes en una de les dues escales de l'esquerra un esglaó per davall de la peça d'or suspesa entre les dues escales els enemics del mig saltaran a la base del 5. Açò permetrà que aconseguisques amb facilitat l'or entre l'1 i el 5.
    
    Segon, si esperes en la base de l'1 a la dreta, els enemics de la dreta de les dues escales a l'esquerra de l'1, saltaran des de la barra fins a l'altra meitat de la base de l'1. Si esperes dalt entre l'1 el 5, i després saltes a la base de l'1, mentre que els enemics estan baixant cap a la base de l'1 podràs córrer fins a l'escala a l'esquerra de l'1 i obtindre l'or a l'esquerra de l'1.

en: Sixteen
ca@valencia: Setze

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
ca@valencia: La columna a l'esquerra de l'1 exigix baixar de pressa i tornar a pujar, amb cura d'esquivar els enemics d'ambdós sentits.
    
    Per a obtindre l'or del mig del 6, cau a dalt del «O» del 6, mou-te a la dreta i cava a l'esquerra, i immediatament mou-te a l'esquerra i cava a l'esquerra per a retardar l'enemic que d'altra manera és probable que et capturara. No obstant açò, potser voldràs deixar esta peça d'or per al final, per tal de no alliberar els dos altres enemics, és possible arribar als dos enemics per a tornar a atrapar-los en esta secció.
    Per a obtindre l'or dels enemics de la part inferior dreta, cava el quadrat que bloqueja la seua esquerra, corre escales amunt, excava la part dreta del 6 i cau a dins, corre a l'esquerra i excava un quadrat al costat esquerre del 6 i cau a terra. El temps està ajustat - només un o dos enemics a la part inferior dreta seran capaços de passar a la propera secció a l'esquerra. Necessitaràs excavar en la part inferior del 6 per a obtindre l'or, que és senzill, encara que una mica agitat a causa dels enemics que escara estan a l'esquerra del 6.
    
    Una vegada que hages agafat tot l'or, pot resultar més fàcil eixir passant pel centre sobre el fals pis de l'1 i eixir per les escales a l'esquerra de l'1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
ca@valencia: TRADUCTORS: Per favor, mireu les notes en el comentari de traducció.

en: Dig While Falling
ca@valencia: Cava mentre caus

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
ca@valencia: En les partides de campionat, normalment cal cavar mentre caus. Estos nivells són una introducció gradual a esta tècnica, fets per en Jason Self (j a jxself org). Cada nivell té una solució enregistrada, també proporcionada pel Jason.

en: Jail Break
ca@valencia: Escapant de la presó

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
ca@valencia: Arrestat per pispar i per robar i atrapar els teus enemics moltes vegades, acabes empresonat.
    
    Però la policia ací és molt despistada i si intentes escapar, no perdran la son en matar-te... Ves amb compte i el que és més important: has de ser ràpid -- o morir!
    
    Estos nivells de campionat utilitzen les regles ràpides de KGoldrunner ràpid i els ha creat Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Algunes vegades cal cavar en caure.

en: Don't Panic!
ca@valencia: No t'espantes!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
ca@valencia: Tal com diu el nom del nivell, no has de tindre por en absolut.
    
    És molt fàcil escapar d'esta presó, perquè els mateixos guardes estan atrapats i no et poden tocar...

en: Robbery
ca@valencia: Robatori

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
ca@valencia: Ara que tornes a ser lliure necessitaràs alguns diners d'algun lloc.
    
    El truc consistix a embolicar els enemics. Si pots fer que cada un caiga en un bloc concret, açò t'ajudaria. D'altra banda, pots senzillament córrer molt...

en: Use the Guards
ca@valencia: Utilitza els guardes

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
ca@valencia: Poden ser despistats, però són fàcils de predir.
    
    Quan arribes a les escales de la dreta, espera a un guàrdia per a saltar, llavors camina sobre el seu cap per a obtindre l'or.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
ca@valencia: Enemics caent (1) - Trobant un camí

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
ca@valencia: Utilitza els teus enemics caminant per damunt dels seus caps.
    
    Si hi ha més d'una bretxa per creuar, abans fes que els enemics caminen cap a la dreta i després comença a caminar per damunt dels seus caps.

en: Falling Enemies (2) - Digging
ca@valencia: Enemics caent (2) - Excavant

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
ca@valencia: Comença el nivell amb un clic. La resta s'explicarà tot sol...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
ca@valencia: Enemics caent (3) - Escales amagades

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
ca@valencia: Esta vegada són més intel·ligents i cauen sobre tu des de dalt.
    
    Primer, cava tots els maons en el camí cap a l'or.
    
    Després d'açò, corre cap al centre i espera que els enemics tornen a nàixer per caure. Has d'atrapar les escales mentre esperes els altres. En el camí de pujada, ves amb compte amb més enemics que renasquen.

en: Imprisoned Guards
ca@valencia: Guardes empresonats

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
ca@valencia: És força fàcil entrar a l'estructura principal, però per a arreplegar tot l'or i eixir, hauràs de caminar per damunt dels caps dels enemics.

en: Forbidden Gold
ca@valencia: Or prohibit

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
ca@valencia: Has escapat molt bé els darrers nivells.
    
    Ara tornes a ser lliure i pots fer tot el que vullgues. Qualsevol cosa excepte tornar a robar l'or. No cal dir...

en: Dig Your Way Out
ca@valencia: Excava la teua eixida

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
ca@valencia: No hi ha guardes i encara estàs demanant ajuda?
    
    Bé, ací la tens.
    
    Excava els maons propers a la barra. En caure, troba una forma de tornar ràpidament a la barra de manera que pugues creuar per damunt dins del nínxol. Per descomptat, tan sols ho aconseguiràs si saps com i no desisteixes. No hi ha molt temps a perdre...

en: An Unpleasant Cellmate
ca@valencia: Un company de cel·la desagradable

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
ca@valencia: Clica per a iniciar el nivell i ell serà atrapat abans que puga fer-te cap mal.

en: Awaiting Enemies
ca@valencia: Esperant els enemics

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
ca@valencia: No et faran res si et quedes on eres. Només volen protegir el seu or.

en: Too Many Guards
ca@valencia: Massa guardes

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
ca@valencia: Este nivell és difícil però definitivament no impossible.
    
    Desfés-te del primer grup de guardes portant-los cap a baix. Ací t'expliquem com. Ves cap a les escales més baixes i queda't a l'escala baixa de l'extrem dret un moment, llavors ves ràpidament cap a l'esquerra de manera que només et seguisca un enemic. Espera a l'escala baixa de l'extrem esquerre fins que ell arribe també a les escales més baixes. Llavors escala ràpidament cap a dalt i cap a l'esquerra. Ell saltarà a terra. Repetix este truc amb tots els guardes d'este lloc.
    
    El següent guarda hauria de ser fàcil de passar, però després d'açò tindràs una mica de treball per fer... Quan escales l'escala propera el formigó, el guarda començarà a córrer a l'escala de l'extrem esquerre i tornarà. Has de trobar el moment correcte per a creuar per damunt del seu cap.
    
     A l'última secció s'ha d'excavar una mica. Primer deixa't caure a través del túnel de maons falsos a l'esquerra, sense oblidar agafar l'or mentre vas passant. Llavors escala l'escala llarga. El tercer maó a la dreta és una trampa. Deixa't caure dintre, llavors excava a la dreta i cinc vegades a l'esquerra mentre caus. Continua a baix. Excava el més baix dels dos maons que tenen espai a dalt. Puja les escales de l'extrem dret cap al primer maó que has excavat (esperant que no s'haja tapat ja), llavors dirigix-te a dalt a la dreta cap a l'eixida.

en: Caught In The Heights
ca@valencia: Atrapat a les alçades

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
ca@valencia: Tan prompte com baixes ells et perseguiran fins que moris. Així que et recomanem que planeges una ruta exacta abans d'iniciar l'intent d'escapada.

en: Teamwork (1) - The Liberation
ca@valencia: Treball d'equip (1) - L'alliberament

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
ca@valencia: Necessites que el primer enemic t'ajude a escapar.
    
    L'or de l'esquerra només necessita una mica de temps.
    
    Tal com vas cap a dalt i per damunt cap a la dreta, assegura't que el teu equip no cau al pou de formigó. Per a arreplegar les tres peces d'or de la dreta, intenta mantindre-lo a l'esquerra de l'escala de mà, de manera que pugues saltar per damunt del seu cap fins a l'or.
    
    Quan vages cap a dalt i cap a l'esquerra, hi ha una escala repenjada sobre una columna de formigó. Camina per damunt del cap del teu amic per a arribar-hi i per estar damunt seu. El primer maó que tens a l'esquerra és una trampa. Camina per damunt del seu cap de manera que ell caiga dintre de la trampa i no tu. Però has d'alliberar-lo una altra vegada si vols arribar a les escales més altes.
    
    Millor que et portes bé amb el teu company: probablement hauràs que seguir amb ell un grapat de nivells...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
ca@valencia: Treball d'equip (3) - Plataformes de busseig

en: Start running immediately or you are doomed!
ca@valencia: Comença a córrer immediatament o estàs perdut!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
ca@valencia: Treball d'equip (3) - L'escapada final

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
ca@valencia: Este és l'últim nivell en el qual treballaràs amb el teu amic. Pense que ja ha ajudat prou perquè se l'allibere.
    
    Ho sentim, no et puc ajudar més. No hi ha res més al nivell que una estrebada de mans.

en: Gold Rush
ca@valencia: La febre de l'or

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
ca@valencia: Alguns petits nivells amb les regles de Tradicional que poden tardar una mica a solucionar-se. Algunes vegades cal cavar en caure.
    
    Creats per en Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
ca@valencia: Massa fàcil?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
ca@valencia: Pot paréixer relativament senzill, però no ho és perquè hi ha molts maons falsos en el camí cap a l'or.
    
    Cava el primer maó mentre caus, tira't a través seu, puja per l'escala i espera fins que l'enemic salte pel forat. Ara podràs caure sobre el seu cap i anar cap a l'esquerra. Salta pel forat de l'esquerra i cava un altre maó mentre caus. Açò et permetrà continuar per la barra cap a l'esquerra.
    
    Per descomptat, encara queden algunes trampes pel camí, però són amb facilitat evitables, així que les hauràs de trobar tu mateix. Ja ho saps, sempre pots prémer «Q» per a tornar a iniciar el nivell.

en: Have A Nice Flight...
ca@valencia: Que tingues un bon vol...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
ca@valencia: No pot ser massa difícil.
    
    Senzillament posa el ratolí en el cantó superior esquerre i l'heroi acabarà el nivell automàticament.

en: Golddigger
ca@valencia: Buscador d'or

en: My suggestion: dig!
ca@valencia: El meu suggeriment: cava!

en: Golden Town
ca@valencia: La ciutat daurada

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
ca@valencia: Primer has d'arreplegar l'or de la teua dreta. Després intenta cavar un camí cap avall. És més fàcil controlar els enemics quan estàs als nivells inferiors.

en: A Hectic Enemy
ca@valencia: Un enemic agitat

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
ca@valencia: No has d'anar de pressa. Només cal conéixer com esquivar l'enemic.
    
    Saltant al nivell inferior, fa que l'enemic córrega i baixe per l'escala mentre tu caus. En arribar al nivell inferior, l'enemic et perseguirà, però tindràs temps d'arreplegar una mica d'or o sobrepassar-lo i moure't a una altra secció.
    
    Dues notes importants: no deixes que l'enemic caiga en la columna d'escales del mig, i deixa l'or allí fins al final.

en: Don't Wake Them Up
ca@valencia: No els despertis

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
ca@valencia: Este no és gaire fàcil perquè hi ha molts enemics que bloquegen l'única eixida del nivell.
    
    La millor manera de sobrepassar-los és pujar per la dreta i esperar fins que la majoria dels enemics pugen per les escales del mig. Llavors, pujant i baixant, intenta agrupar-los. Finalment, deixa't caure al nivell inferior i espera'ls fins que facen el mateix. Quan arriben els primers enemics, puja i intenta arribar al pou de formigó més alt més enllà dels altres. Hauràs de provar-ho diverses vegades abans d'aconseguir-ho.
    
    Quan només hi haja un o dos enemics bloquejant l'eixida, podràs intentar sobrepassar-los pujant per una escala abans que t'atrapen. Després, camina per damunt dels seus caps. Bona sort!

en: On The Brink
ca@valencia: En el límit

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
ca@valencia: Esperar o no esperar? Bé, prova-ho...
    
    Abans d'entrar en qualsevol de les estructures de la dreta, assegura't una via d'escapada.

en: Dropping Enemies
ca@valencia: Enemics que cauen

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
ca@valencia: No, no hi ha cap pista especial per a resoldre este nivell.
    Només cal ser més ràpid que els enemics.

en: The Big Maze
ca@valencia: El gran laberint

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
ca@valencia: Pots esquivar alguns enemics buscant un maó fals per on caure. Per als altres, has de trobar un lloc a on s'ha de cavar o rodejar-los.
    
    Cal arribar a l'única peça d'or excavant sobre l'escala de l'esquerrat. Si fas tot el camí donant la volta, l'enemic t'atraparà i bloquejarà l'eixida.

en: Hurry Up!
ca@valencia: Afanya't!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
ca@valencia: Com diu el nom del nivell, no t'hauries d'entretenir massa. Corre immediatament, cava el primer maó i deixa que l'enemic hi caiga, corre al segon maó i cava'l.
    
    Encara no ho has fet, perquè cal arribar a l'or abans que arribe el segon enemic. Per tant, accelera!

en: Two Useful Enemies
ca@valencia: Dos enemics útils

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
ca@valencia: Per a eixir de l'estructura de formigó de davall, primer ves avall, espera l'enemic, i després camina sobre el seu cap i escapa't. Utilitza un truc pareixent amb el segon enemic.
    
    La línia d'or en els maons prop de la part inferior requerixen pensar una mica més. Com que un dels maons és una trampa, cal excavar tots els maons fins a la trampa, córrer per damunt dels maons de dalt, cavar fins a l'or restant, i eixir de pressa.

en: The Prison
ca@valencia: La presó

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
ca@valencia: Quan arribes als enemics, agafa tot l'or. Després cava un dels maons, salta a dins i cava en els dos costats. En 9 de cada 10 casos, els enemics quedaran atrapats. Puja damunt un dels enemics, cava en el mig del maó i salta a través seu.
    
    Tornes a estar lliure!

en: Free Fall
ca@valencia: Caiguda lliure

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
ca@valencia: Este necessita una mica de temps.
    
    Quan entres en el nínxol del formigó, espera l'oportunitat de caminar per damunt dels enemics: no massa prompte, perquè podries caminar sobre els seus braços, ni massa tard, perquè no arribaràs a l'altra banda.

en: Two Friends
ca@valencia: Dos amics

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
ca@valencia: Utilitza el teu amic.
    
    Cava per a traure'l, després camina sobre el seu cap per a arribar fins a la barra de l'esquerra i per damunt teu. Després d'arreplegar l'or de la part superior esquerra, torna a alliberar el teu amic.
    
    Quan ell córrega cap a tu i caiga dins del pou, salta sobre el seu cap i després arreplega cinc peces d'or mentre camines sobre el seu cap. Cal ajustar la teua velocitat per a coincidir amb ell.
    
    Per a arribar a la peça d'or propera a una canonada de maons falsos, salta a través de la canonada, puja l'escala i espera que l'enemic caiga. Ara podràs pujar sobre el seu cap i caminar cap a la dreta per a arreplegar l'or.

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
ca@valencia: Esta vegada no hi ha cap pista!
    
    Però no és impossible.

en: The Wall
ca@valencia: El mur

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
ca@valencia: Només hi ha una escala cap a dalt de la paret, i per a arribar-hi cal un enemic. Per tant, cal cavar a la dreta i esquera durant tota la caiguda fins al fons.
    
    En l'altra banda de la paret caldrà esperar en el terra fins que l'enemic quasi t'atrape, després puja molt de pressa.
    
    Però com vaig a l'altra banda?
    
    Prova i error...

en: Snakepits
ca@valencia: Pous de serps

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
ca@valencia: Després d'arribar a l'escala i baixar per la secció del mig, cal alliberar cinc enemics, ni més ni menys. T'ajudaran a formar un pont a les escales que apareixeran a l'esquerra.
    
    Per a fer que els enemics en els quadros de l'esquerra es moguen a la posició mentre t'escapes, només cal romandre a la mateixa alçària en un costat o l'altre.

en: Get In And Up
ca@valencia: Entra i puja

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
ca@valencia: Després d'arribar a la primera escala, baixa i espera que els enemics córreguen cap a tu. Quan estiguen a prop, puja, gira a l'esquerra i entra en l'edifici. Agafa les dues peces d'or i excava per a eixir.

en: No Way Out
ca@valencia: Sense eixida

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
ca@valencia: Cal excavar abans d'agafar l'or i abans que apareguen escales.

en: How To Get There
ca@valencia: Com arribar-hi

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
ca@valencia: Primer cal trobar un camí en el cantó superior esquerre.
    
    Quan arribes, hi ha dues escales davall, una molt curta i una més llarga. Entre elles hi ha una columna de maons. Els dos de dalt són maons reals: la resta és una canonada de trampes i caldrà passar-hi.
    
    Excava a través de les dues columnes de maons a la dreta, gira a l'esquerra i puja per l'escala. Salta a l'esquerra i cava dos maons mentre caus. Torna a la dreta, però cava l'últim maó, perquè el de l'esquerra és una trampa. Puja per l'escala gra, ves a l'esquerra i cava a través del maó sobre l'escala xicoteta. Tira't per ell, ves a la dreta i tira't per la canonada.
    
    El temps és molt ajustat. El dubte més xicotet et matarà!

en: The Bull
ca@valencia: El brau

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
ca@valencia: Per a l'or de l'esquerra necessites un temps molt bo, similar a «Caiguda lliure», però una mica més dur. Intenta trobar el moment apropiat per a córrer per damunt el cap d'un enemic.
    
    En la banda de mà dreta, comença a cavar dos maons únics, perquè l'enemic vaja a la treta i dins el forat. Camina sobre el seu cap, cava en els dos costats a la vegada mentre caus, després corre cap a l'esquerra, agafa l'or, torna i camina sobre l'últim enemic que caiga. Sigues ràpid, perquè només podràs arribar a les cinc peces d'or de l'esquerra sobre un enemic.

en: Long Way Up
ca@valencia: Llarg camí cap amunt

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
ca@valencia: Cal escalar la piràmide d'escales i córrer per damunt dels caps dels enemics. Cal més sort que habilitat. És millor esperar un moment abans de pujar.
    
    Per a aconseguir l'or individual sobre les trampes prop del centre, cava per a alliberar els enemics, i després ves a baix i a l'esquerra fins a la barra gran. Els enemics trobaran el pou davall les trampes i, per tant, podràs agafar l'or amb facilitat.
    
    La resta és una mica dur, però és fàcil entendre com fer-ho. En general és millor evitar matar enemics.

en: A Little Present To Say Goodbye
ca@valencia: Un xicotet regal per a dir adeu

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
ca@valencia: Després d'alguns nivells difícils, potser t'agradaria un de fàcil. Adeu!

en: Gold Of The Living Dead
ca@valencia: Or dels morts vivents

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
ca@valencia: L'apocalipsi zombi està sobre nosaltres i eres l'últim humà que queda amb vida a la Terra, però els zombis encara tenen molt d'or. No obstant açò, en ser zombis, estan més interessats en tu que en el tresor...
    
    Cinquanta nivells de campionat, inclosos consells i solucions enregistrades, d'en Gabriel Miltschitzky, abril de 2021.

en: Last Person On Earth
ca@valencia: L'última persona a la terra

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
ca@valencia: Eres l'únic ser humà que ha sobreviscut a l'apocalipsi zombi i encara no pots pensar en res més que en el teu or? Doncs bé, vegem quin bé et farà...
    
    Primer consell: cada nivell té una solució enregistrada, així que, en cas de dubte, dona un colp d'ull. Segon consell: et pots quedar encallat amb facilitat si no has estat prou intel·ligent per a preparar una ruta d'escapada abans d'anar per una mica d'or.
    
    En el cantó inferior dret, cal fer una excavació cronometrada per a preparar esta ruta d'escapada. Cava el maó més alt al costat de l'escala, després espera una mica i excava els maons davall seu, just abans que el de dalt es torne a omplir. Açò permet caminar per damunt del maó de dalt i córrer a través dels maons de davall en retornar.
    
    Entre les peces d'or del centre hi ha maons caiguts (o trampes) que et poden atrapar. És millor arreplegar primer les columnes exteriors d'or. En altres àrees, és possible que hages de cavar mentre caus a les trampes.
    
    El cantó inferior esquerre està força agitada. La ruta d'escapada per a l'or més a l'esquerra es troba a la dreta, on hi ha dues peces d'or. Deixa un forat allà abans de passar a l'esquerra. Per a arreplegar l'or més a l'esquerra i retrocedir en el temps, intenta cavar forats en ambdós costats alhora.
    
    Fins i tot amb este consell, el temps serà ajustat. Pots estalviar una mica de temps cavant només el tercer maó més alt al costat de l'escala. A mesura que retrocedisques des de l'esquerra, excava el maó de la dreta que bloqueja la teua eixida. Açò et donarà més marge d'error, perquè no et mataran quan el maó es torne a omplir.

en: A Little Digging Warm-Up
ca@valencia: Una mica d'escalfament per a excavar

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
ca@valencia: Este nivell és una bona oportunitat per a practicar algunes habilitats d'excavació que necessitaràs en nivells posteriors.
    
    Encara que és molt senzill, al final t'espera una xicoteta trampa. Per a evitar-la, has d'arreplegar l'or venint del costat esquerre, és una xicoteta endevinalla del temps d'excavació. Els últims passos cap a l'or i cap arrere necessiten que caves maons a banda i banda al mateix temps, prement les dues tecles del ratolí.

en: Patient Zero
ca@valencia: Pacient zero

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
ca@valencia: Compte! Este és un zombi. Tan prompte com el deixes anar, intentarà matar-te!
    
    D'altra banda, no hi ha cap altra manera de passar-hi...
    
    No obstant açò, no és del tot inútil. Caminar sobre el seu cap et permetrà aconseguir certes peces d'or que d'altra manera estarien fora del teu abast.
    
    P.D.: De vegades apareix en algun lloc on realment no ho hauria de fer. Si és així, només pots matar l'heroi i reiniciar el nivell. Perdó per açò!

en: Zig Zag
ca@valencia: Ziga-zaga

en: This is as easy as it gets...
ca@valencia: Açò és tan fàcil com pareix...

en: The Box
ca@valencia: El quadro

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
ca@valencia: Evitar els zombis al començament podria ser la pitjor part. Has d'esperar en la part superior d'una escala fins que un zombi s'acoste molt a tu i després escapolir-te per davall seu en el moment adequat.

en: Manipulation
ca@valencia: Manipulació

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
ca@valencia: Els zombis es poden manipular perquè caminen en direccions diferents de les que van cap a tu. Per exemple, podrien fugir si estàs davall seu en una escala (però no a la part inferior de l'escala). Este coneixement pot salvar-te la vida quan no tens on excavar i pot ser molt útil quan vullgues pujar una escala cap al nivell següent.
    
    Un cas especial és quan un zombi està a prop teu en una escala i un altre per damunt. Llavors el de dalt no fugirà sinó que baixarà cap a tu. Però en general es donarà la volta just abans d'atrapar-te. Estaràs en esta situació des del començament i necessitaràs nervis forts, però no hauria de ser massa difícil de manejar una vegada que sàpies com reaccionaran.
    
    Un altre truc útil és parar-se en algun nivell però lluny a l'esquerra o la dreta d'un o més zombis. Si no hi ha un camí directe cap a tu, poden arribar a este nivell i romandre congelats, o poden ensopegar amb tu i caure en un pou -permanent o cavat recentment-.
    
    P.D.: Quan estàs a l'escala inferior dreta, és possible caminar per damunt dels dos zombis, fins i tot si estan lleugerament separats. De fet, és fonamental mantindre-los mínimament separats, en cas contrari, un d'ells caminarà sobre el cap de l'altre i t'impedirà aconseguir l'escala de la banda esquerra que conduïx al cim. Senzillament ves directament a l'escala a la part inferior dreta i espera allà fins que estiguen a prop -la distància que mantenen si no canvies res, és ideal-.

en: Do Not Worry
ca@valencia: No et preocupes

en: Come on, they are completely harmless ;-)
ca@valencia: Vinga, són completament inofensius ;-)

en: They Are So Many!
ca@valencia: Són molts!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
ca@valencia: T'adonaràs que no tots els zombis són igual de ràpids. Els que es reunixen en grups més grans són més lents que els que van sols, almenys un xicotet alleujament.
    
    També s'emporten l'or, probablement un vell instint de les seues vides anteriors.
    
    En este cas, però, és útil perquè poden fer baixar l'or.
    
    Col·loca les teues trampes amb compte: no tens espai il·limitat per a eludir-les.
    
    També cal tindre en compte que els zombis són d'alguna manera immortals: tots reapareixeran en algun lloc. Amb el temps, alguns d'ells no apareixerà per damunt dels maons i caurà a terra, el qual et facilitarà una mica este nivell.

en: Never Trust The H-Ladders
ca@valencia: Mai confies en les escales en H

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
ca@valencia: Creus que la teua escala és massa curta?
    
    Al meu entendre, l'escala en H és prou alta perquè pugues enfilar-te per damunt dels caps dels zombis. Pujar immediatament t'ajudarà a agrupar-los. Assegura't que cap zombi estiga caminant sobre els caps dels altres quan els atragues cap a tu.

en: Please Do Let Me Pass!
ca@valencia: Per favor, deixa'm passar!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
ca@valencia: No hi ha maons falsos per on caure, de manera que has de fer les coses de la manera més difícil. Superar a l'últim dels zombis pot suposar algun tipus de repte.
    
    Recorda que els zombis fugen de tu si estàs a l'escala per davall seu. Es mouran cap amunt i cap avall al costat de l'espai a l'esquerra de les escales. Troba el moment adequat per a aixecar-te i cavar els maons de l'esquerra, llavors els podràs evitar.

en: Three Little Pieces Of Elegance
ca@valencia: Tres xicotetes peces d'elegància

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
ca@valencia: Ací t'enfrontes amb problemes de temps. En la majoria dels casos, has de cavar un maó, després esperar fins just abans que es torne a omplir i cava el maó que hi ha davall. En el primer quadro, per exemple, açò et salvarà la vida, perquè pots córrer per damunt el maó superior i després atrapar el zombi.

en: Thieves
ca@valencia: Lladres

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
ca@valencia: Notaràs que recuperar l'or dels zombis és la part més difícil d'este nivell. El truc consistix a separar els zombis amb l'or dels altres i enterrar-los.

en: Climbing And Falling
ca@valencia: Escalada i caiguda

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
ca@valencia: En el costat dret, necessites que l'últim zombi et seguisca.
    
    Bé, pot ser que es mostre una mica reticent, però no et preocupes, sempre podràs tornar si d'alguna manera tenia altres plans i se'n va en una altra direcció.
    
    Per a assegurar-te que t'està seguint, de vegades has d'esperar fins que quasi t'atrapa abans de moure't -en cas contrari, es donarà la volta-.
    
    Últim consell: de vegades és important l'alçària exacta a la qual et pares en una escala, mentre esperes que el zombi caiga -especialment en l'últim forat-.

en: Temple Of Gold
ca@valencia: Temple d'or

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
ca@valencia: Aconseguir l'or és la part més fàcil: ix del temple i entra-hi des de dalt -des d'allà serà possible que t'òbrigues camí fins a l'or-.
    
    La part més difícil és superar els zombis. No pots passar de tres d'ells a la vegada, de manera que la solució és atraure'n la majoria.
    
    Atrau el zombi des de l'interior del temple cap al pou inferior, després porta el zombi de la dreta cap a l'interior del temple. Intenta portar-lo al lloc on estava l'or. Llavors serà més fàcil portar també els altres zombis cap a l'interior del temple.
    
    No obstant açò, els zombis de vegades seran una mica reticents a anar on vullgues. El lloc des del qual ixen quan els atraus és crucial. La prova i l'error t'ajudaran a resoldre-ho.

en: Always Know Your Way Out
ca@valencia: Coneix sempre l'eixida

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
ca@valencia: Pots excavar a banda i banda simultàniament.
    
    Açò serà necessari algunes vegades per a deixar un zombi lliure d'un costat mentre tu n'escapes per l'altre.

en: Patience?
ca@valencia: Paciència?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
ca@valencia: De vegades és millor esperar, però altres hauràs de prendre el que és teu abans que els zombis t'ho roben.

en: Lock Them Away!
ca@valencia: Bloqueja'ls!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
ca@valencia: Com bregues amb el primer zombi? Al costat de l'escala hi ha un maó fals al qual saltaràs mentre ell dona voltes per sempre. La teua forma de passar és caure en el parany en el moment adequat (el qual és durant el seu ascens per l'escala), després ves ràpidament cap a l'esquerra i cap avall.
    
    Ara el necessitaràs per a omplir el forat fins a l'escala següent. És possible que ja hages aprés que es poden manipular els zombis perquè salten a estos forats. Desafortunadament, el maó per davall de l'espai és un parany, de manera que el forat té dos blocs de profunditat. Açò vol dir que només tindràs un xicotet moment en el qual podràs córrer per damunt del seu cap abans que s'haja enfonsat massa. Disposaràs de més d'un intent per a açò, si caves els maons al darrere teu. Llavors podràs deixar-lo eixir de nou si no sou prou ràpid.
    
    L'àrea següent és una endevinalla per al temps d'excavació, la qual no hauria de ser massa difícil de resoldre.
    
    És evident que el segon zombi haurà de ser conduït cap al forat on no podrà fer cap mal.
    
    Necessites el tercer zombi per a prendre l'or. Hi ha dos maons falsos davall de les escales situades per damunt del quadro amb l'or. Una està just al costat de l'escala esquerra que pots utilitzar per a posar-te al darrere de l'enemic. Si després baixes un escaló, caurà a través del parany del mig i prendrà l'or. Aleshores l'hauràs d'atraure cavant per a alliberar-lo. Assegura't que no deixa caure l'or pel camí!
    
    Després d'açò, només hi haurà un últim zombi del qual preocupar-se. T'adonaràs que corre cap a tu quan estàs un pas per davall de la part superior de l'escala més a l'esquerra. Troba el moment adequat per a caminar per damunt del seu cap i arribar a l'escala següent. Ara cava els dos maons superiors just al costat, salta cap a la dreta per a passar el zombi i atrau-lo cap a la bretxa de la dreta baixant l'escala fins a la mateixa alçària.

en: Harder Than It Looks
ca@valencia: Més difícil del que pareix

en: Timing is everything.
ca@valencia: El temps ho és tot.

en: Concrete Desert
ca@valencia: Desert de formigó

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
ca@valencia: Puja per l'escala, però espera mínimament al mateix nivell que la fila de formigó. Després corre cap a la primera escala a l'esquerra. Has d'arribar-hi abans que els zombis de l'esquerra, però l'únic zombi de dalt t'hauria de caure al darrere.
    
    Ara puja per l'escala i ves a la dreta. Baixa un escaló en l'escala següent i espera fins que passe el zombi de davall, després baixa i torna a la teua primera escala. Baixa un escaló i espera fins que la majoria dels zombis passen per damunt del teu cap. Les escales a la dreta ara haurien de ser la millor ruta d'escapada, ja que només haurien de romandre-hi dos zombis mentre la resta fa pinya cap a l'esquerra.
    
    Per favor, mira la solució per a tindre una millor idea sobre com funciona tot açò.

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
ca@valencia: En general, el millor és mantindre a tots els zombis on estan. Per descomptat, sempre pots intentar atraure'ls cap a la dreta i llançar-los en un dels pous (no cal dir-ho, després de netejar-los d'or), però este és un procés força complicat.
    
    És millor atraure'ls a dalt de les seues diagonals abans de baixar ràpidament i prendre la quantitat d'or més grossa possible, sense quedar-se mai massa a la part inferior.

en: Give Me That Gold!
ca@valencia: Dona'm este or!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
ca@valencia: Necessites atraure un dels zombis cap al pou. Quan cauen a través del maó fals, el zombi de dalt podrà caminar per damunt del cap de l'altre i així moure's cap al pou.
    
    A on van els zombis dependrà d'on et trobes a l'escala i de la distància que tinguen entre ells. Massa a prop i s'apegaran, massa lluny i tots dos senzillament cauran.
    
    Per a poder passar per damunt del cap del zombi atrapat i obtindre l'or, hauràs de caure a través dels maons falsos per damunt de l'altre zombi. Per a eixir del quadro, mentre caus cava el maó per davall del zombi atrapat mentre caus.
    
    El zombi que reapareix podria complicar-te una mica la vida. Assegura't que no caiga a les escales inferiors amb una peça d'or. Si reapareix prop de la seua posició inicial original, hauràs tingut sort...

en: Too Fast?
ca@valencia: Massa ràpid?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
ca@valencia: Allibera el zombi i fes-lo servir per a aconseguir l'or del costat esquerre.
    
    Quan finalment aterres a les escales baixes, només hi haurà una forma de passar el zombi: ser ràpid. Espera fins que s'acoste, després puja o baixa en l'últim moment i passa'l.

en: Running Against Time
ca@valencia: Corre contra el temps

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
ca@valencia: Sigues més ràpid que els zombis, en cas contrari et menjaran.

en: The Big Drop
ca@valencia: La gota gran

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
ca@valencia: Cal agafar primer les dues columnes d'or de l'esquerra. La resta es pot arreplegar a la tornada.

en: Diving
ca@valencia: Immersió

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
ca@valencia: Regla número 17: No sigues un heroi! (Cita de la pel·lícula Zombieland)
    
    En bussejar, no intentes mai fer dues coses alhora. En el costat esquerre, per exemple, necessites una immersió per a atraure el zombi fora de la seua cova, una per a traure'l del passadís i una altra per a anar per l'or.
    
    Possiblement notarà que no hi ha prou temps per a aconseguir l'or en el costat dret, així que busca una drecera.

en: Encircled
ca@valencia: Encerclat

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
ca@valencia: L'essència d'este nivell és aconseguir que els zombis que no tenen una peça d'or se separen dels altres i es tanquen en el pou. Per tant, és útil obtindre la quantitat d'or més grossa possible abans que l'obtinguen els zombis. No serà un problema real si els zombis que tenen or cauen en el pou: sempre podràs alliberar-los més tard i recuperar l'or.

en: Up And Down
ca@valencia: Pujada i baixada

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
ca@valencia: Les tres escales més a la dreta a la part inferior tenen maons falsos a prop seu, de manera que no podràs pujar molt d'esta manera. Les dues escales més a l'esquerra a la part inferior porten més amunt.
    
    Per a arribar-hi, primer hauràs de pujar per l'escala de la dreta per a escapar del zombi més proper. Llavors podràs portar l'or per damunt de la segona escala. Però espera a la part inferior d'esta escala fins que arribe el zombi següent per l'esquerra, de manera que pugues passar per damunt del seu cap en l'últim moment.
    
    Ara puja per la tercera escala, pren l'or, cau i torna a pujar. Espera fins al moment ideal per a córrer per les escales més a l'esquerra. Si un et perseguix zombi de l'esquerra, passa per damunt del seu cap i comença a córrer.
    
    Si no pot arribar a l'esquerra, pujar la xicoteta escala del centre pot donar-vos una mica d'espai i temps. També podria oferir-te un camí més curt cap amunt -reproduïx la solució per a veure com-.
    
    Ara intenta buidar tot l'or dels nivells superiors, però ves amb compte amb les trampes! Finalment hauràs d'arreplegar l'or restant dels zombis. No aterres mai a la seua dreta.

en: Do Not Fall Down
ca@valencia: No caigues

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
ca@valencia: Obtín cada peça d'or, en cas contrari el teu camí de tornada estarà bloquejat.
    
    L'última peça d'or només es pot aconseguir amb l'ajuda del zombi: passa el mateix amb les escales que conduïxen a la part superior.

en: Surprise, Surprise
ca@valencia: Sorpresa, sorpresa

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
ca@valencia: No vull espatlar la sorpresa...
    
    Tanmateix, quan arribes als maons per damunt de l'or, hauràs de planificar amb cura una ruta d'escapada abans d'excavar. Els zombis també es poden utilitzar per a omplir els forats.

en: Busy Town
ca@valencia: Ciutat concorreguda

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
ca@valencia: Si no estàs molt content amb tants zombis corrent, hi ha més d'una oportunitat per a desfer-te'n!

en: Jailbreak
ca@valencia: Escapant de la presó

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
ca@valencia: Utilitza els maons falsos per a lliscar per davall dels zombis. Quan arribes a la part inferior, deixa eixir a tots els zombis de la presó. Podria ser necessari tornar-los-hi a introduir...

en: Is It Really Worth It?
ca@valencia: Realment val la pena?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
ca@valencia: Este nivell depén de l'estrany comportament dels zombis. Val la pena mirar la solució per a veure què passa.
    
    Una vegada baixes a terra i arreplegues l'or, apareixeran escales addicionals. Estes faran possible esquivar el zombi de l'esquerra atraent-lo cap al pou i després pujant l'escala de la dreta i caminant per damunt del seu cap. Hauràs de fer-ho el més ràpid possible.
    
    Ara espera a dalt d'una escala curta o un bloc de formigó a l'esquerra. Açò farà que alguns zombis de l'esquerra grimpen per damunt teu i caiguen des d'allà. Només ho faran si arribes a este punt prou prompte.
    
    Quan caiguen els quatre zombis, puja i espera a la dreta del pou de formigó fins que els zombis s'acosten i l'òmpliguen de nou. Després canvia de costat i espera a l'esquerra del formigó. Començaran este esgarrifós ball de zombis...
    
    Ves a dalt de l'escala i passa per damunt dels seus caps fins a la fila d'escales curtes. Espera a dalt de l'escala curta més a l'esquerra i torna a passar per damunt dels seus caps quan comencen a donar voltes. Ara hauries d'estar a les escales que conduïxen a la dreta.
    
    Els zombis de la dreta són una mica difícils de tractar. Anar a la mateixa alçària que el zombi de dalt farà que comencen a donar voltes, però s'pararan tan prompte com passes per damunt seu. Es requerix un bon moment esperant a baix el temps suficient perquè comencen a donar voltes i després pujar les escales el més ràpid possible per a passar per damunt dels seus caps.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
ca@valencia: Siguem realistes: el terreny on no hi ha per on córrer ni cavar no és el lloc on voldràs estar quan els zombis vinguen per tu. No obstant açò, cada vegada que arreplegues una mica d'or acabaràs allà. El truc consistix a fer que els zombis caiguen per damunt del teu cap mentre corres per davall seu cap a una de les escales laterals.
    
    Una possibilitat és esperar prop de la part superior d'una escala (però no de l'exterior) fins que els zombis també s'hi reunisquen. Després descendix, porta la quantitat d'or més grossa possible i torna ràpidament a l'escala. Si tens sort, els zombis encara estaran a l'aire quan hi arribeu.
    
    Si un dels zombis ha arribat a l'escala abans que tu, intenta pujar-la. Sovint, açò farà que el zombi fugi i potser eixirà cap a un costat i caiga. El zombi només pujarà fins on crega que és l'eixida més propera, però no entén gaire la gravetat... A la dreta hi ha una barra al costat de l'escala, que està bé, però a l'esquerra hi ha una peça d'or al costat de l'escala i els zombis creuen que poden caminar-hi per damunt, de manera que només passaran un espai més enllà si els feu pujar per l'escala.
    
    Si tens sort, els zombis et trauran este or abans que hi arribes. O poden estar a certa distància quan hi arribes, pel que serà fàcil arreplegar-lo. Si no, hauràs d'empényer als zombis una mica més amunt que l'or, després córrer ràpidament, submergir-te de costat i arreplegar l'or. Després d'açò, hauràs de córrer de tornada cap a l'escala i empényer-los cap amunt i per damunt de la barra, més amunt, el que serà el seu punt nou d'eixida.
    
    Una altra possibilitat, que és més ràpida però potser més arriscada, és esperar per damunt d'una sèrie de peces d'or que voleu arreplegar fins que els zombis superen el seu punt d'eixida en una escala lateral, després haureu de caure i arreplegar l'or, i descansa en el vostre últim bloc de formigó o caeu quan els zombis arriben a la seua eixida. Després deixaran l'escala i cauran mentre corres davall d'ells i puges l'escala una vegada més.
    
    Estes possibilitats es demostren a la solució enregistrada per a «Caiguda lliure», però es fan les coses de la manera més difícil: en realitat, és més fàcil treballar de dreta a esquerra quan s'arreplega l'or. Un últim consell: si un zombi deixa caure una mica d'or, arreplega-lo en el teu proper viatge, abans que l'arrepleguen de nou.

en: The Passage
ca@valencia: El passatge

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
ca@valencia: Primer has de començar amb l'or de la dreta, el qual vol dir que has d'esquivar el zombi en el xicotet passatge.
    
    Allà, no podràs recuperar l'or de davall (pots entrar-hi, però no retrocedir). Així que has d'atraure el zombi cap al pou i matar-lo, juntament amb l'or, cavant els maons a la seua esquerra i atraent-lo cap a ells. A vegades es torna intel·ligent i deixa caure l'or abans de quedar atrapat, de manera que hauràs de repetir tot el procés. Moure's ràpidament farà que açò siga menys probable...
    
    Quan el zombi reaparega a la part superior, atraeu-lo cap al costat esquerre, passa'l i assegura't que et seguisca quan caves a través de la columna de maons doble.
    
    Per a obtindre l'última peça d'or, atraeu el zombi cap a la cova de formigó, cavalca per damunt del seu cap, pren l'or i ix el més ràpid que pugues quan apareguen les escales ocultes. Esta és probablement la part més difícil.
    
    Quan arribes al forat abans de l'escala d'eixida, baixa fins al mateix nivell que el forat i espera fins que el zombi camine sobre teu i hi caiga dins. Llavors seràs lliure de marxar.

en: Out Of My Way!
ca@valencia: Fora del meu camí!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
ca@valencia: És més fàcil passar per davall dels zombis. Espera fins que un se t'acoste molt (espera fins a l'últim moment) i després sobrepassa'l.
    
    Una vegada haja passat l'últim, deixa't caure sobre el formigó, després arreplegar l'or serà un joc de xiquets.

en: Waking Up The Dead
ca@valencia: Desperta als morts

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
ca@valencia: T'adonaràs que els zombis primer es mouen verticalment en la teua direcció abans d'anar horitzontalment. Açò vol dir que la majoria de les vegades es mouran en línia recta cap amunt. Fes-ho servir per a baixar al seu costat.
    
    Per descomptat, la primera onada de zombis és massa gran per a passar amb este truc, de manera que primer hauràs d'atraure alguns zombis fins a la xicoteta cova. Després moveu-vos primer cap amunt per a fer-los pujar i després baixar. No obstant açò, descendir requerix un xicotet zig-zag al començament perquè els zombis no formen una línia recta.
    
    Hauràs d'agrupar la segona onada de zombis abans de poder passar-los.

en: Zombie Lemmings
ca@valencia: Lèmmings zombis

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
ca@valencia: Puja caminant per damunt els caps dels zombis. Només es tornarà difícil amb els dos últims perquè necessiteu un temps precís.
    
    Comença per l'or de la dreta. Acaba amb el mitjà de cinc a la part inferior del quadro.
    
    Si et preguntes per què hi ha dos grups d'escales en H on necessites passar per damunt d'un zombi mentre puges per les escales emergents, cal tindre en compte que els zombis utilitzen el mateix truc per a perseguir-te, de manera que hauràs de fer-ho dues vegades.

en: Death Trap
ca@valencia: Parany de la mort

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
ca@valencia: Regla número 22: en cas de dubte, coneix la teua eixida!

en: Overcrowding
ca@valencia: De gom a gom

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
ca@valencia: Els zombis, finalment s'agruparan, el qual fa que siga més fàcil evitar-los, però més difícil robar-los el seu or. Millor si obtens la quantitat d'or més grossa possible abans que ningú. És possible que no aconseguisques obtindre totes les peces abans que ells, però hi ha alguns llocs on és més fàcil robar-los.

en: Fear Of Heights
ca@valencia: Por a les altures

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
ca@valencia: A mesura que camines cap a l'esquerra per damunt dels dos zombis, en algun moment n'hi haurà un altre que es mourà en la teua direcció. Salta a l'esquerra i atropella'l immediatament, en cas contrari no podràs baixar per les escales.
    
    És millor si arreplegues tot l'or al mig d'una sola vegada (amb una excepció), en cas contrari serà un treball llarg i esgotador recuperar algunes peces d'or dels zombis.
    
    Quan arribes a la part inferior, pot ser útil fer que tots els zombis es moguen en la mateixa direcció esperant el temps suficient a la part inferior de les escales grans.
    
    Pel que fa als trencaclosques de temps d'excavació en les caixes, seguix el meu consell, és millor entrar-hi amb més freqüència que intentar aconseguir-lo tot d'una vegada i quedar-hi tancat...

en: Raining Zombies
ca@valencia: Pluja de zombis

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
ca@valencia: Vegem si has aprés la lliçó sobre zombis i escales...

en: A Desperate Jump
ca@valencia: Un salt desesperat

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
ca@valencia: Espera el moment en què el zombi haja arribat a dalt de l'escala i comence a baixar -ací és quan fas el salt-.
    
    Per a superar els altres zombis, de vegades és necessari passar per damunt dels seus caps.

en: Among Zombies
ca@valencia: Entre els zombis

en: All it takes is good strong nerves...
ca@valencia: Només cal tindre nervis ben forts...

en: The Horde
ca@valencia: L'horda

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
ca@valencia: Açò és el que passa amb els zombis: com més lent, més esgarrifós.
    
    Afanya't i resol estos trencaclosques. El rellotge està corrent...

en: Dance With Death
ca@valencia: Balla amb la mort

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
ca@valencia: L'única manera d'aconseguir l'or és recórrer tot el camí per damunt del seu cap. Sí! Ja! Munta'l vaquer!

en: Zombie Invaders
ca@valencia: Invasors zombis

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
ca@valencia: Observa el que passa si puges per una escala lateral, però només fins nivell dels maons per damunt dels quals caminen els zombis...

en: Just Survive
ca@valencia: Només sobreviure

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
ca@valencia: Evitar als zombis és més fàcil del que penses. Només arruïnaran el teu dia els pocs zombis que estan sols i no en fila amb els altres. Per tant, el costat esquerre és més fàcil, perquè hi ha menys zombis solitaris.

en: Death Race
ca@valencia: Carrera de la mort

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
ca@valencia: Pots distraure el zombi perquè no córrega cap avall quan estàs en el mateix nivell que ell. Qui ha dit que havia de ser un joc net?

en: Zombie Free Zone
ca@valencia: Zona lliure de zombis

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
ca@valencia: Finalment, has escapat dels horrors d'un món infestat de zombis. Ara que eres a la zona lliure de zombis, res pot eixir malament. Oi?

en: The End
ca@valencia: El final

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
ca@valencia: FELICITATS!!!!
    
    Has conquerit tots els nivells del joc Or dels morts vivents!!!
    
    O el tens tu?

en: Gold Rush II
ca@valencia: La febre de l'or II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
ca@valencia: Estos 20 nivells tenen reptes més difícils, trencaclosques més complicats i cronòmetres més ajustats que la primera Febre de l'or. No són per a pusil·lànimes. Algunes vegades cal cavar en caure. Gaudix-ne!
    
    Creat per en Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], que també ha de proporcionar les solucions enregistrades.
    
    És millor jugar els primers nivells de Febre de l'or abans d'intentar el Febre de l'or II, perquè necessitaràs moltes tècniques que són més fàcils d'aprendre allí. Cap dels nivells del Febre de l'or i Febre de l'or II són impossible. En cas de dubte, utilitza l'element del menú «Mou -> Mostra una solució» per a veure les solucions proporcionades per l'autor.

en: A Big Start
ca@valencia: Un gran inici

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
ca@valencia: Espera un instant abans d'anar cap a l'esquerra. Serà més senzill arribar a l'or caminant per damunt dels caps dels enemics.
    
    Puja ràpidament per les escales quan apareguen. Ara hauràs de creuar dos forats, amb l'ajuda d'un enemic, abans d'arribar a les escales més altes.
    
    La manera de fer-ho depén de quants enemics et seguisquen quan puges per la primera escala. En el cas més favorable n'hi ha dos, per tant, pots caminar-hi per damunt per a creuar el primer forat, després d'una xicoteta pausa mentre ells formen un pont sobre el forat següent.
    
    L'escapatòria cap amunt depén de la teua velocitat i destresa.

en: Teamwork
ca@valencia: Treball en equip

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
ca@valencia: L'or de la banda dreta només és una qüestió de velocitat i destresa. També ho és l'or dels nivells baixos.
    
    Per a arribar a l'or sobre la barra de l'esquerra, camina per damunt del cap de l'enemic mentre es mou per la barra.
    
    L'or del mig necessita més reflexió. Quan l'enemic escale l'escala llarga del centreesquerra, salta a la dreta i cava el maó esquerre de la barra. Ves cap amunt i espera l'enemic, després puja sobre el seu cap, agafa l'or, cava tres maons i entra a l'estructura central.
    
    Espera que l'enemic puge quan isques per la dreta. Mentre es mou amunt i avall pels esglaons superiors, tria el moment apropiat per a caminar per damunt el seu cap i arribar a l'or de dalt a la dreta. La resta és fàcil.

en: Watch Out For Traps
ca@valencia: Compte amb les trampes

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
ca@valencia: Utilitza els quatre enemics per a omplir els maons falsos que trobaràs de camí cap a les escales.

en: Easy Prey
ca@valencia: Víctima fàcil

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
ca@valencia: Este no és molt difícil. La qüestió principal és evitar que cap enemic agafe peces d'or. Açò és més fàcil del que pareix si arreplegues primer les peces accessibles amb facilitat.
    
    Ajudarà si intentes agrupar els enemics. Si estàs en l'altra banda d'una barrera, podràs agrupar-los movent amunt i avall.
    
    A més, alguns dels maons són trampes, així que a vegades podràs prendre una drecera. Però no pots comptar-hi.

en: The Gold Mine
ca@valencia: La mina d'or

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
ca@valencia: Evidentment, l'or de la part inferior s'ha d'arreplegar al final.
    
    Pot ser útil dirigir alguns dels enemics cap als pous mentre arreplegues les peces d'or de més amunt, però no oblides alliberar-los abans d'anar cap al últim or.
    
    Per a l'or de la part inferior, pensa a on pot estar la ruta d'eixida abans de començar a cavar l'or, perquè no tindràs temps de reflexionar quan estigues dins del pou gran...

en: Entangled
ca@valencia: Embolicat

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
ca@valencia: Esquiva el primer enemic entre les escales de la dreta.
    
    Ara arribes a un lloc on hi ha diversos pous de maons falsos que porten cap avall. Tira't pel pou de l'extrem esquerre i cava el maó de la dreta mentre caus. Cal que l'enemic estiga a una escala de distància i ha de caure just després. Puja, tira't pel pou de l'extrem dret i ves cap a l'única peça d'or. Escapa a través de les trampes de davall el maó cavat. El temps és molt just.
    
    Sigues prou ràpid per a arribar a l'escala de l'esquerra abans que el segon enemic et barri el pas, després baixa a la mateixa alçària del pou de la dreta. L'enemic passarà per damunt teu i caurà dins del pou. Agafa l'or de la dreta, cava els maons de l'esquerra, atrau el tercer enemic en un maó fals i puja per damunt el seu cap per a escapar cap amunt.
    
    Entra a la secció de l'esquerra cavant un maó a prop de la part superior. Pots esquivar l'enemic següent caent per una trampa que porta a la secció de la dreta, fent que et seguisca.
    
    Per a arribar a l'or de la part inferior, atrau lluny els enemics, busca els maons falsos que porten cap avall, cava el maó del final de la línia i agafa de pressa estes peces.

en: Three Friends
ca@valencia: Tres amics

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
ca@valencia: Caldran dos enemics que t'ajuden a finalitzar el nivell. Quan arribes a l'or de la columna de formigó, espera a la vora. Assegura't que el primer ajudant et seguisca quan saltes cap avall. Agafa l'or de l'esquerra, després puja i cava ràpidament els maons de l'esquerra de l'escala fins que pugues moure't més cap a l'esquerra, seguit per l'enemic. Puja sobre el seu cap per a arribar a l'escala següent i torna a pujar.
    
    Salta dins del pou i cava igualment a les dues bandes. Quan l'enemic es moga cap a tu a través dels maons excavats, atrapa'l perquè pugues cavar dues columnes més de maons cap a l'esquerra. Quan isca del maó excavat, estigues prop del pou i cava a la teua dreta per a tornar-lo a atrapar. Ves un pas cap avall de l'escala més propera i fes que salte dins del pou. Ara agafa l'or i escapa!
    
    A mesura que tornes a la dreta, caldrà trobar un pou de maons falsos que s'amaga davall un maó que es pot excavar. Quan tornes, fes que el segon enemic et seguisca cap al nivell més baix. Deixa'l allí, però utilitza'l per a tornar a les escales que van cap amunt.
    
    Ves al pou i l'escala del centre-esquerre i obri un pou de dos maons d'amplària fins al formigó prop d'on està l'enemic. Quan et seguisca cap a l'esquerra, atrapa'l, ves a la dreta fins a l'escala i espera'l per a córrer cap al pou. Cal iniciar l'escapada cap a l'esquerra quan ell comence a caure en el pou, per a evitar la mort quan es tanquen els maons.

en: Let Me Out!
ca@valencia: Deixa'm eixir!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
ca@valencia: No servix buscar trampes: no n'hi ha cap!
    
    Quan agafes el primer or, baixa ràpidament perquè l'enemic no et seguisca però prenga una altra ruta. Baixa tant com pugues, de manera que l'enemic es mourà a una posició a on el podràs avançar. Cal que sigues molt, molt ràpid!

en: Let Them Live
ca@valencia: Deixa'ls viure

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
ca@valencia: Amb una mica de destresa és possible passar tres enemics atrapats. Matar-los no és una opció, perquè necessitaràs dos dels tres enemics, per tant, ves amb compte i no caves massa prompte, en cas contrari els enemics tornaran a aparéixer prop del pou de formigó de la part superior dreta i caldrà reiniciar el nivell.
    
    Les dues peces d'or següents només es poden aconseguir amb l'ajuda de dos enemics. Eres lliure de triar quina peça agafes primer, però et suggerim que agafes la peça més alta al final. Una escala emergent et facilitarà la continuació del camí cap amunt.
    
    L'últim enemic segurament estarà en el pou de formigó, perquè ha sigut mort pels maons que es tornen a omplir. És una mica difícil de passar. La manera més senzilla és esperar en l'escala de més amunt fins que l'enemic torne al pou de formigó. Després tens el temps just per a arribar a l'escala curta abans de les dues escales llargues. Espera fins que salte cap avall, quan podràs pujar i escapar.
    
    Si aconseguixes que sobrevisquen tots tres enemics, hauràs tingut sort...

en: Jump And Run!
ca@valencia: Salta i corre!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
ca@valencia: Salta a l'esquerra des de la barra més alta de la dreta. No esperes massa: no deuen haver-hi més de dos enemics davall la barra més alta de l'esquerra quan saltes cap avall.
    
    Camina sobre els caps dels enemics que cauen a prop i cava el maó més alt. Creua el maó i agafa l'or. Espera en la barra del mig fins que la primera escala s'allibere d'enemics. No saltes a esta escala massa prompte o massa tard.
    
    Si arribes tan lluny, comença agafant l'or ràpidament, avançant els enemics i resistint-hi davall seu.

en: The Lone Golddigger
ca@valencia: El buscador d'or solitari

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
ca@valencia: És millor arreplegar l'or de la part superior esquerra anant des de la dreta fins a l'esquerra. Cal cavar la columna de maons propera a l'escala per a eixir una altra vegada, així que quan agafes l'or de l'extrem esquerre només hi haurà temps suficient per a escapar si caves en diagonal i agafes una drecera. Abans, els maons que has cavat primer s'han de netejar d'or.
    
    En la secció inferior esquerra l'or de l'extrem esquerre és complicada. Cava la columna de maons fins que només queden cinc maons. Espera fins que els maons de dalt es tornen a omplir i cava el maó següent quan torne a aparéixer el maó de dalt. Ara cava tota la columna de maons, però deixa el sisè maó des de la base. Després pots córrer, cavar i caure sobre l'or de l'esquerra.
    
    L'or de la part inferior requerix velocitat. Cava tots els maons, agafa tot l'or i torna. En l'últim maó caldrà cavar les dues bandes a la vegada.
    
    L'or de dins del quadro gran demana una mica de reflexió. I també cal ser ràpid...

en: Left Or Right?
ca@valencia: Esquerra o dreta?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
ca@valencia: Mou-te a l'esquerra, immediatament després a la dreta. Continua cap avall fins que caigues en un maó fals amb dos maons de formigó davall seu. Espera allí fins que no es moga cap enemic, després ves a la dreta.
    
    Quan arribes a la part inferior, agafa l'or i corre a l'escala més propera que porte cap amunt. Continua pujant un moment, però torna a la part inferior a l'esquerra dels enemics i ves cap a l'escala de l'extrem esquerre, que et portarà cap al cantó superior dret.
    
    Caldrà una mica d'habilitat per a passar els dos enemics. Mou-te cap amunt i avall fins que els dos enemics pugen i un vinga a l'esquerra per a agafar-te. Camina sobre el seu cap i escapa cap amunt abans que l'altre t'atrape.

en: Treasures of Gold
ca@valencia: Tresors d'or

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
ca@valencia: Comença per arreplegar l'or de l'esquerra. Després agafa l'or en la secció següent de la dreta. Per a escapar d'ací passa per damunt el cap de l'enemic quan isca d'un maó excavat.
    
    Esquiva l'enemic lliure, puja a l'or més alt i agafa les tres primeres peces, assegurant que has netejat una ruta d'escapada. Després atrau l'enemic lliure cap amunt i dins el maó fals d'esta secció i agafa l'última peça d'or. En un punt del camí de pujada has de deixar que s'acoste molt...
    
    Les seccions restants necessiten una mica de reflexió i tenen un temps just, però no són massa dures.
    
    Al final, agafa l'or de l'extrem dret. Hi ha molt poc temps per a tornar a pujar quan aparega l'escala oculta.
    
    Assegura't que l'enemic de l'extrem esquerre no deixa el seu nínxol. Serà necessari per a ajudar-te a arribar a l'escala d'escapada oculta quan camine per la barra de la part superior esquerra.

en: Never Reaching The Bottom
ca@valencia: No arribes mai al fons

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
ca@valencia: En les barres, esquiva l'enemic deixant-te caure a la barra inferior abans que t'agafe i després ves davall seu i cap a la dreta. Agafa l'or i cau a la barra següent. Espera el moment correcte fer açò. L'enemic ha de caure prop de la columna de formigó.
    
    Quan arribes a la meitat, fes que caiga entre les dues peces d'or. Penjat d'ambdues barres, camina sobre seu per a agafar l'or.
    
    Per a arribar a l'última peça d'or, utilitza el truc de fer que l'enemic córrega davant teu quan tu estàs davall seu a l'escala. Empeny-lo cap amunt i sobre el formigó. Quan caiga, camina sobre el seu cap i pren l'or.

en: Getting Past The Enemy
ca@valencia: Avançar l'enemic

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
ca@valencia: El primer enemic necessita un temps molt cronometrat: cal saltar dins la trampa abans que ho faça ell, després cal anar a l'esquerra i baixar per l'escala.
    
    El segon enemic és molt complicat. Camina sobre el seu cap, després cava el maó superior esquerre i tots els maons de la dreta mentre caus. Ara mantín-te en el fons per a persuadir a l'enemic que caiga, Després puja l'escala i corre sobre seu cap a la dreta, abans que es tanquen els maons.
    
    Els dos enemics del pou següent no haurien de ser cap problema.
    
    Passar l'últim enemic és una operació delicada. Cal conéixer exactament quan deixar-se anar. És un moment després que ell arribe al punt més alt de l'escala i comence a baixar.

en: Narrow Paths
ca@valencia: Camins estrets

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
ca@valencia: Espera el primer enemic en el fons. Les dues escales grans vos donaran una oportunitat d'avançar-lo. Puja per l'escala de l'extrem dret a la mateixa alçària que les dues escales. Llavors l'enemic les pujarà i no causarà cap altre problema.
    
    L'enemic que guarda l'or es pot passar en el maó de l'extrem esquerre dels tres, que és un maó fals. Espera fins que puge l'escala, després cau ràpidament a través de la trampa i ves a l'or. Per a tornar-lo a passar, utilitza un truc similar al que has utilitzat en el primer enemic.
    
    Quan tornes a pujar, assegura't que només un dels següents quatre enemics vaja cap a la dreta. A l'escala de l'extrem dret, puja només un esglaó i espera fins que l'enemic següent estiga just davall el forat entre les escales. Si esperes allí, l'enemic anterior no et seguirà. Ara puja cap a l'esquerra i cau per una columna de maons falsos a prop de l'enemic que vols passar.
    
    Baixa ràpidament les escales i deixa't caure a través dels maons falsos de l'esquerra. Espera fins que els dos enemics comencen a caure, ràpidament després puja l'escala abans que el següent enemic puga bloquejar l'eixida.
    
    La columna de maons de l'extrem esquerre és a on has de tornar a caure. Espera fins que el següent enemic haja pujat prou perquè es deixe empényer cap amunt per l'escala davant teu. Ara atrau els altres dos enemics cap a algunes trampes que estan properes a la columna de maons falsos.
    
    Torna al fons a on estaves, agafa l'or i fes que l'enemic et seguisca. Quan ell comence a caure, puja una altra vegada i escapa. Evita els tres enemics següents en el nivell més baix, a on hi ha prou espai per a passar-los.
    
    Ara assegura't que l'últim enemic s'endarrerix en l'escala de la dreta quan caves fins ell. És l'únic enemic d'este nivell que es pot atrapar cavant. Gaudix!

en: The Breakout
ca@valencia: L'evasió

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
ca@valencia: El primer enemic necessita un temps molt cronometrat. Quan puges l'escala el podràs fer anar amunt i avall en els dos primers esglaons. En el moment precís, podràs esmunyir-te i cavar els maons de l'esquerra de l'escala.
    
    El camí al següent enemic és un trencaclosques a contrarellotge de cavar. Aconseguir les dues peces d'or del mig dels maons és bastant complicat i molt dur, inclús quan coneixes el camí, així que no et dones per vençut encara que parega impossible. En el pitjor dels casos hauràs de donar una ullada als maons amb l'editor de jocs o inclús repetir la solució.
    
    Quan arribes a la secció amb el segon enemic, caldrà atraure'l cap al pou. El maó en el pou és una trampa, així que has d'anar prou de pressa per a passar sobre el seu cap i moure't a l'esquerra abans que caiga en la trampa. El temps és molt importat.
    
    Per a passar el tercer enemic, només cava.
    
    Atrau l'últim enemic cap avall a les dues escales de l'extrem dret del fons. Ací el podràs esquivar si eres prou ràpid.

en: Digging Hassle
ca@valencia: Problema en cavar

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
ca@valencia: Per a eixir de la primera secció, salta a través del túnel de trampes davall la barra més alta i cava la columna de maons de l'esquerra. Mai seràs prou ràpid per a tornar a la barra a temps, perquè hi ha un maó que t'endarrerirà. Pots estalviar temps cavant-lo primer. Tanmateix, el temps encara és just,
    
    En la segona secció, puja a la barra i mou-te a la columna de maons falsos sobre l'escala curta de l'extrem dret. Tira't pel túnel i cava als dos costats a la vegada, però deixa el maó inferior. Ara ves arrere, tira't per les trampes de la dreta i cava fins que arribes a les peces d'or. Després escapa per les escales de l'esquerra.
    
    Puja i cava el maó superior de l'esquerra. Tira't a través dels maons falsos davall seu, sense oblidar cavar tres maons més a la teua esquerra. Ara necessitaràs un bon temps per a arreplegar l'or i tornar al nivell inferior. Cava totes dues columnes de maons de l'esquerra, excepte els dos més baixos. Quan els maons es tornen a omplir, cava tots els maons restants, puja l'escala, cava el maó més alt de la dreta i aconseguix l'or. Després d'açò cava l'eixida a la part inferior d'este nivell.
    
    El camí al fons per l'escala alta de la dreta és molt complicat. Les marques són dues formes de creu de cinc maons cadascuna. Tira't dins la creu esquerra més baixa i cava el seu maó més alt, després ràpidament ves amunt i cava el maó a l'esquerra de la segona creu. Hi ha tres trampes per a tirar-s'hi abans de tornar al maó que has cavat primer. Entra-hi i tira't per les dues trampes que hi ha davall seu.
    
    Ara pots anar cap a la dreta i buscar un camí cap al fons.

en: Synchronised Running 2
ca@valencia: Cursa sincronitzada 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
ca@valencia: Este nivell s'anomena en honor a l'original «Cursa sincronitzada» en el joc «Repte».
    
    Admetem-ho, és molt difícil mantindre la mateixa velocitat que l'enemic mentre camines sobre el seu cap, però no és impossible. Si voleu un repte real, proveu-ho en mode teclat. Açò farà que tot siga més exigent...

en: The Heartbreaker
ca@valencia: El trencacors

en: No hint!
ca@valencia: Cap consell!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
ca@valencia: Estos nivells han sigut dissenyats per Marque Krüger, l'autor original de KGoldrunner, i alguns dels seus amics i col·laboradors. Utilitzen les regles KGoldrunner. Els enemics corren de pressa i tenen una estratègia de busca agressiva. Gaudix!

en: Demolition
ca@valencia: Demolició

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
ca@valencia: Vint nivells que requerixen pensar i planejar una mica el temps. Algunes vegades cal cavar en caure.
    
    Creat per en Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
ca@valencia: Pujades i baixades

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
ca@valencia: El truc és passar tots els enemics i anar a l'escala més alta, llavors fes que et seguisquen en petits grups. Quan estiguen als maons els podràs matar i agafar el seu or.

en: Dig, Baby, Dig!
ca@valencia: Cava, vinga, cava!

en: This should be fairly easy. No hint!
ca@valencia: Este hauria de ser força fàcil. Sense consells!

en: Fetch!
ca@valencia: Arreplega!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
ca@valencia: Fes que els enemics arrepleguen les peces d'or que tu no pots agafar.

en: Acrophobia
ca@valencia: Acrofòbia

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
ca@valencia: Per a aconseguir l'última peça d'or, mata un enemic que la vaja a arreplegar.

en: Panic!
ca@valencia: Pànic!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
ca@valencia: A vegades podràs fer que els enemics córreguen cap a tu o s'allunyen fent un pas cap amunt o cap avall d'una escala.

en: Landfill
ca@valencia: Terra coberta

en: You can walk on top of trapped enemies.
ca@valencia: Podràs caminar per damunt dels enemics atrapats.

en: Inwards And Upwards
ca@valencia: Cap a dins i cap a dalt

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
ca@valencia: Només tindràs una oportunitat d'apropiar-te d'aquelles tres primeres peces d'or.

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
ca@valencia: Si caves un forat ràpidament i saltes a dins, l'enemic saltarà dins el forat de formigó de la dreta.

en: The Divide
ca@valencia: La divisió

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
ca@valencia: Podràs matar un enemic cavant en un dels maons del fons del divisor i fent que vaja allí.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
ca@valencia: La pujada a la ruta d'escapada de la dreta és difícil. Com és que et passa l'últim enemic? El temps ho és tot!

en: The Box (1)
ca@valencia: El quadro (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
ca@valencia: Este nivell és força senzill. Hi ha alguns llocs a on pots atrapar enemics si no t'agrada tindre-los al voltant.

en: Crowd Control
ca@valencia: Control de multituds

en: Remember 'Landfill'?
ca@valencia: Recordes la «Terra coberta»?

en: One Way Up
ca@valencia: Un camí amunt

en: This one is easy. No hint!
ca@valencia: Este és fàcil. Sense consells!

en: Use Your Enemy
ca@valencia: Utilitza el teu enemic

en: Use yourself as bait.
ca@valencia: Utilitza't com esquer.

en: Race To The Bottom
ca@valencia: Carrera al fons

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
ca@valencia: A menys que pares tots els enemics que arriben al fons abans que tu, estàs mort.

en: No-Brainer
ca@valencia: Sense pensar

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
ca@valencia: Has de caminar per damunt dels caps dels enemics per a aconseguir la peça d'or del mig.

en: Depth
ca@valencia: Profunditat

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
ca@valencia: Posa alguns enemics en el pou de formigó perquè pugues creuar-lo. Després empenyeu-los cap avall un pas més abans de cavar i agafar l'or.

en: Density
ca@valencia: Densitat

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
ca@valencia: Evita matar els enemics. Açò facilitarà l'última part.

en: The Box (2)
ca@valencia: El quadro (2)

en: Concrete Towers
ca@valencia: Torres de formigó

en: Mazes
ca@valencia: Laberints

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
ca@valencia: Laberints, laberints, laberints. Alguns amb enemics, altres sense. Mentre ocasionalment necessitaràs matar un enemic, com a norma general és millor no matar-los, perquè reapareixeran a dalt bloquejant l'eixida. Algunes vegades cal cavar en caure.
    
    Un altre gran conjunt de nivells de campionat de Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Els nivells s'anomenen com els nans de mites i històries (amb uns pocs anomenats després dels elfs). Començant amb els 7 nans de la versió de Disney de la Blanca Neus.

en: Dopey
ca@valencia: Dopey (mudet)

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
ca@valencia: Força simple, només has d'evitar caure de les escales. Hi ha diverses maneres d'evitar els dos enemics del final. Una de les més ràpides és esperar en una escala alta, tot just davall de la segona escala horitzontal més alta, fins que el camí cap l'eixida estiga buit.

en: Sleepy
ca@valencia: Sleepy (dormilega)

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
ca@valencia: Hauràs de fer marxa arrere moltes vegades, però no hi ha res de difícil ací.

en: Doc
ca@valencia: Doc (savi)

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
ca@valencia: Uns pocs trucs per a esbrinar com obtindre l'or, però res massa difícil.

en: Grumpy
ca@valencia: Grumpy (malhumorat)

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
ca@valencia: Visualment confús, però d'altra banda un laberint senzill.

en: Sneezy
ca@valencia: Sneezy (esternut)

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
ca@valencia: En general és força senzill, l'únic truc ací és com esquivar els enemics per a passar de llarg a prop seu. A l'inici, intenta atraure els dos enemics de dalt fins al pou central superior. Açò et donarà temps suficient per a passar pel seu costat. L'enemic de la part inferior és relativament fàcil d'evitar (dues vegades). Per a passar als dos enemics en el camí cap amunt, atrau el primer ben dins del laberint fins que trobes una eixida pel darrere seu, llavors atrau el segon a la secció amb una barra propera a la part superior.

en: Bashful
ca@valencia: Bashful (tímid)

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
ca@valencia: Per a arribar a les dues peces d'or apilades una sobre l'altra, has de caure a través d'una trampa davall d'una de les escales de dalt d'esta secció.
    
    Deixa la peça d'or de la part superior esquerra quasi per al final.

en: Happy
ca@valencia: Happy (feliç)

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
ca@valencia: Hi ha dos trucs per a este nivell. Primer, si vols l'or de dalt, mou-te cap a baix per a fer que els enemics baixen, i a continuació puja per a agafar l'or -i viceversa-. Segon, de vegades hauràs d'utilitzar el truc de l'escala: si estàs en una escala vertical amb un enemic damunt teu, de vegades l'enemic s'allunyarà de tu.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
ca@valencia: Per a aconseguir la peça d'or a l'esquerra del centre, hauràs d'atraure a l'enemic per la barra i creuar-te amb ell corrent quan arribe al final. Et farà falta el mateix truc per a tornar, tret que et perseguisca travessant la barra; aleshores necessitaràs trobar un altre lloc per a esquivar-lo.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
ca@valencia: Ves amb compte de no deixar que els enemics agafen l'or - és difícil traure'ls-hi! D'altra manera, anant cap a la secció central, pots aconseguir que la majoria dels enemics es moguen cap amunt i a la dreta. Açò et permetrà aconseguir l'or de la part inferior. Alguns maons de la part inferior són trampes. Quan un enemic s'acoste, pots deixar-te caure en la trampa, moure't cap a un costat i moure't sobre l'enemic. Però és millor distraure els enemics de manera que es mantingen allunyats de la secció inferior mentre estàs avall arreplegant l'or.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
ca@valencia: Un laberint simple: el maó fals per davall de l'escala a prop de la part inferior central pot ser útil.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
ca@valencia: La part més difícil és quan dos enemics queden en el centre del laberint i necessites passar-los. Intenta moure't cap a baix i la seua esquerra, atrau-ne un cap a baix, atrapa'l i després ves cap a dalt per a atrapar l'altre. En cas contrari una excavació intel·ligent pot ocupar-se d'ells.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
ca@valencia: L'únic truc d'este nivell és utilitzar els passatges ocults i atraure els enemics a què els utilitzen.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
ca@valencia: Hi ha diverses maneres de deixar arrere un enemic que es troba en el circuit de la trampa-escala. Un és esperar prop de la trampa i quan l'enemic es trobe a mig camí amunt de l'escala, caminar en la trampa i moure's immediatament a l'esquerra i avall. No obstant açò, a l'inici, pots tindre tres enemics en el circuit de l'escala-trampa. Evita-ho. Un dels tres pot eixir-se del circuit, però els altres dos romanen atrapats, impedint que els passes.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
ca@valencia: Després d'esquivar el primer enemic amb el qual et trobes, intenta no saltar i agafar la peça d'or flotant del centre massa prompte. Si ho fas, l'enemic al qual acabes d'evitar caurà al nivell inferior, agafarà la peça d'or i anirà cap a terra on no es podrà recuperar l'or.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
ca@valencia: Si tens més de dos enemics entre tu i a on vols anar, pots trobar útils les columnes que es poden cavar. Cava dues capes, deixa una de la part superior per a atrapar el primer enemic i mou-te cap dalt per a atrapar el segon.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
ca@valencia: Muntanyes d'or, només un enemic i està atrapat! Hauria de ser bufar i fer ampolles!
    
    La primera part consistix a cavar (en gran part) per a aconseguir l'or. Però llavors no queda cap forma òbvia d'aconseguir l'or de baix i de l'esquerra. Busca una trampa davall la part inferior de l'escala per a arribar fins a ell. L'altre truc és obtindre tot l'or i deixar l'enemic amb la seua peça d'or per al final. I ves amb compte, ja que encara que només hi ha un enemic, és força ràpid!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
ca@valencia: El pou de dalt a la dreta és força complicat. Per a eixir del laberint, necessitaràs tindre a un enemic en el pou. Però serà millor que no caiga abans que hages arreplegat l'or. Si cauen dos enemics en el pou abans que agafes l'or, oblida-te'n.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
ca@valencia: Busca terres falsos per a arribar a llocs que d'altra forma serien inaccessibles. Hauràs de cavar per a trobar-ne un parell.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
ca@valencia: Aconseguix l'or del centre i de la part superior abans d'agafar l'or del centre o de baix a l'esquerra. D'esta manera, si has de matar a un enemic (el de l'esquerra t'ho està demanant), només et bloquejaran el camí cap a l'eixida i no faran que siga impossible aconseguir l'or restant.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
ca@valencia: Gran quantitat de maons falsos per a atrapar-te o per a donar-te accés a diferents parts del laberint. Prova davall les escales i en altres llocs.
    
    La quarta trampa alta del centre és un bloqueig: només es pot passar-hi una vegada, quan hages aconseguit tot l'or. Per tant, queda't lluny de la part inferior dreta fins que hages buidat la resta de l'or. A continuació, deixa't caure per la trampa de davall de l'escala superior dreta - no hi ha cap altra manera d'aconseguir la peça d'or de davall seua. Una vegada estigues ací baix, no es pot tornar a la zona superior dreta fins que buides tot l'or. Després d'aconseguir la peça del centre a la dreta, cava cap a baix per a arribar a l'esquerra de les dues peces adjacents. L'eixida de la zona inferior dreta apareix quan s'haja arreplegat tot l'or i aparega una xicoteta secció de l'escala al centre.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
ca@valencia: Un laberint, però no es pot veure el camí d'eixida. Hauràs d'utilitzar els terres falsos. La teua única esperança és l'assaig i error - intenta dibuixar-te un mapa en un paper si tens problemes.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
ca@valencia: El laberint diagonal no és massa difícil, excepte perquè ocasionalment hi ha algun pou on quedar-se atrapat i que l'únic enemic és ràpid. Intenta atraure'l cap avall a un dels pous. Després, la resta és bufar i fer ampolles.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
ca@valencia: Hi ha massa enemics en el nivell superior per a lluitar amb ells (no hi ha massa maons allà per una raó). En lloc d'açò, espera en el nivell inferior i deixa que vinguen cap a tu. Cava per a escapar i arreplega l'or de baix a l'esquerra.
    
    En el camí de tornada, para't en el nivell superior i utilitza el mateix truc per a traure els enemics d'ací. Cava un maó que et porte cap a baix i ves cap a l'eixida.
    
    Les úniques parts difícils venen quan dos enemics acaben a baix a l'esquerra, en el centre (en el camí de tornada) o en la zona superior dreta. Excepte per a este últim cas, hauries de ser capaç de completar el nivell sense atrapar intencionadament a cap enemic, però pot ser que alguns d'ells caiguen inadvertidament en els dos pous.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
ca@valencia: Un laberint sense parets ni enemics - com pot ser difícil? Però les trampes actuen com a parets i els enemics només omplirien les trampes, així que potser este és un altre nivell on potser voldràs dibuixar un mapa. Pots intentar trobar les trampes cavant, però açò pot fer el joc molt lent mentre esperes que els maons que has cavat s'òmpliguen.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
ca@valencia: Per a poder passar pel centre, abans hauràs de netejar-los d'enemics, que només hi ha un maó que es pot excavar. Utilitza'l per a deixar-te caure a través seu, corre cap a la dreta i puja fins a la fila per damunt del maó excavat. Tens el temps just per a atraure l'enemic cap al forat abans que es tanque. Repetix el procés si és necessari.
    
    Per a eixir del laberint, necessitaràs trobar un camí travessant la barrera diagonal llarga d'escales. Davall una d'estes hi ha una porta falsa que pots utilitzar com a ruta d'escapada.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
ca@valencia: Els enemics són menys ferotges del que pareixen, encara que necessitaràs algun truc per a passar el primer. Para't damunt de l'escala a l'esquerra del maó fals. Quan l'enemic es moga sobre l'escala a la dreta d'este, baixa per l'escala, atraent l'enemic fins que baixe pel maó fals. A continuació, puja ràpidament i salta sobre el cap de l'enemic.
    
    Altrament, només és qüestió de dirigir als enemics cap a un lloc on pugues atrapar-los o passar-los. L'únic problema real és quan un enemic agafa una peça d'or i es queda estancat en alguna part sense que pugues traure'l. Bé, de vegades s'ha de perdre.
    
    Per a eixir de la secció central, busca la doble trampa de l'esquerra.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
ca@valencia: Deixa la peça d'or de davall a la dreta per al final. Per a retrocedir a esta secció del laberint, necessitaràs cavar la paret un mica cap a baix i a la dreta. La manera més fàcil d'acabar amb tots els enemics és atraure'ls fins que caiguen en un pou. Però compte, els pous s'òmpliguen amb escales una vegada que tingues tot l'or, permetent escapar als enemics.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
ca@valencia: En gran part fàcil, però ves amb compte amb un parell de portes d'un sol sentit, en particular en la secció superior, a la dreta del centre. Assegura't de buidar tot l'or abans d'alliberar l'enemic atrapat a dalt a la dreta, que té una peça d'or. També hauràs d'utilitzar el terra fals en l'extrem dret en la zona superior.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
ca@valencia: En el començament, corre cap al cim de l'estructura piramidal, cava en la part superior, baixa i agafa les dues peces d'or. A continuació, atrau els dos enemics a l'àrea de davall de la piràmide i mou-te cap a baix i cap a l'esquerra. Açò pot ocasionar que un enemic quede atrapat i que altres es moguen cap a àrees on són inofensius. Si els enemics et perseguixen, escapa pel fons a l'esquerra, agafant una mica d'or per al camí.
    
    Per a agafar la peça d'or de dalt a l'esquerra, primer hauràs d'atraure l'enemic fora d'esta secció. Després d'agafar l'or, pot ser que et trobes amenaçat pels enemics a la teua dreta. Si és així, baixa fins al nivell més baix de la secció a la qual pugues arribar sense cavar. Els enemics entraran per un passadís lateral, donant temps suficient per a córrer per la barra i assolir el cim de la piràmide per davant seu.
    La resta només és treball de valent.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
ca@valencia: Els terres falsos són claus per a superar este nivell. El camí d'entrada a una secció normalment no serà el camí d'eixida. Molts enemics quedaran atrapats si baixes prou. Deixa l'or situat a baix en el centre per al final: no podràs eixir d'esta secció fins que aparega una escala oculta.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
ca@valencia: Quan arreplegues tot l'or de dalt a l'esquerra, pots tindre problemes per a eixir d'esta secció. El camí obvi per a eixir (al peu de l'escala) no funciona per culpa d'un maó fals. En lloc d'açò, hauràs de planejar amb antelació quan s'ha de cavar cap a esta secció. Cava el tros de paret que bloqueja l'eixida cap a la dreta, llavors puja ràpidament i agafa l'or, a continuació baixa i passa a través de la paret que falta abans que torne a aparéixer. Ací hi ha un maó fals, així que assegura't de cavar alhora que caus dintre seu.
    
    Després d'aconseguir l'última peça d'or, pots eixir pel centre, a on una nova secció d'escala et permetrà cavar i tornar a entrar per l'esquerra del laberint.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
ca@valencia: Hi ha una peça d'or que s'ha d'arreplegar al començament.
    
    Quan vages fins a la part inferior de laberint, els enemics baixaran i es quedaran allà. Açò et farà més fàcil aconseguir l'or situat a dalt, però et resultarà més difícil agafar l'or de baix a l'esquerra. Intenta aconseguir una o dues peces en el teu primer recorregut cap a baix.
    
    Anant de dalt a baix per la part inferior de l'escala dreta pots fer que els enemics s'agrupen a l'esquerra o a la dreta. Fer que s'agrupen a l'esquerra fa més fàcil aconseguir la peça d'or situada just davall i a la dreta del centre. Atraure un enemic a l'esquerra i dos a la dreta et donarà l'oportunitat d'agafar la resta d'or de baix a l'esquerra, però considera agafar-lo al final, després d'agrupar als tres enemics a la dreta, perquè llavors tindràs més escales per a triar quan calga evitar als enemics en el camí cap a dalt.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
ca@valencia: Ací hi ha dos problemes. Primer, al principi voldràs que l'enemic just a la dreta del centre quede atrapat en el fons d'esta secció. Açò requerix que aconseguisques l'or de l'esquerra i passes per les portes de la trampa en el moment just, a més de córrer per a agafar l'or de la zona inferior esquerra. L'or de baix a la dreta no és difícil d'aconseguir: només una mica de coordinació i de passar a través de les trampes.
    
    El segon problema és que almenys un enemic agafarà una peça d'or. Aconseguir que la deixe és complicat. Hauràs d'atraure este enemic cap a la secció superior dreta o cap a la secció que queda davall i a l'esquerra d'esta. Fins que l'enemic vaja a l'escala que té un forat damunt, en la meitat de la secció. Espera en dos quadrats a qualsevol costat del quadrat buit, deixant un maó entre tu i el quadrat buit. Després l'enemic deixarà caure l'or sobre l'escala i llavors caldrà baixar per a evitar que l'enemic torne a pujar i torne a agafar l'or. El temps està just. Bona sort! De manera alternativa, pots córrer i confiar en la sort, l'enemic acabarà per deixar la peça d'or!

en: Lots of false floors to use and avoid.
ca@valencia: Molts terres falsos que s'utilitzaran i evitaran.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
ca@valencia: El truc principal per a este nivell és atraure els enemics perquè pugues passar al costat seu o, en algun cas, perquè pugues caminar sobre un enemic per a agafar una peça d'or. Atraure'ls no és tan difícil, però les distàncies que hauràs de recórrer per a açò són llargues. Enganyar a l'enemic perquè puga caminar sobre ell i aconseguir la peça d'or requerix un temps una mica ajustat, però no és massa difícil.
    
    Quan arribes a la secció que queda sobre la teua posició de començament, hi ha dues eixides: una és el maó fals davall l'escala curta, però si caves l'altre quadrat i caus a baix, hi ha un camí a través d'un fals terra que evita recórrer de nou tota la part anterior del laberint.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
ca@valencia: Les dues peces d'or de baix a l'esquerra estan separades de la resta del laberint. A la dreta d'esta secció, hi ha un quadrat buit on pots cavar un maó. Per a visitar la secció aïllada, cava el maó i mou-te a l'esquerra i cap a baix a través d'un maó fals. Hauràs de córrer per a aconseguir una peça d'or i tornar a través d'un altre maó fals, amb el temps just per a creuar el maó excavat abans que es tanque.
    
    L'enemic és força molest. Intenta atraure'l cap a la part inferior del laberint, caent per terra on hi ha un escala per a tornar a pujar quan tingues l'enemic sobre un quadrat sense escala, aconseguint que quede atrapat.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
ca@valencia: El laberint és menys dens i més difícil. Els enemics són més llestos. Les trampes tenen més trucs. El laberint canvia. Com si no hagueres caminat per laberints interessants.
    
    Per a aconseguir les últimes peces d'or, hauràs d'entrar en una secció del laberint que queda separada de la resta per una paret. Esta secció té la forma d'una gran lletra «L». Cava dos maons en el cantó dret de la L (a l'esquerra del centre) i salta dins - hi ha un maó fals que et deixa passar.
    
    Després que hages aconseguit tot l'or, el laberint canvia. Hauràs de saltar a baix cap a alguna part a prop del començament i fer-te camí a través d'ella. A dalt a la dreta l'eixida pareix bloquejada. Cava dos maons i deixa't caure, llavors trobaràs l'eixida.

en: Initiation
ca@valencia: Iniciació

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
ca@valencia: Estos 100 nivells formen una partida introductòria excel·lent, i una bona oportunitat perquè els experts facen puntuacions altes. Han estat creats per en Peter Wadham i utilitzen les regles de joc de Tradicional.
    
    Els últims nivells són molt difícils, però si busques un repte més gran prova «La venjança de Peter W»...

en: Don't Panic
ca@valencia: No t'espantes

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
ca@valencia: La coberta de «La guia de l'autoestopista galàctic» per en Douglas Adams deia açò, en lletres grans i amistoses, així que no cal espantar-se. Els enemics estan rere una paret i no poden atrapar-te.

en: Lust for Gold
ca@valencia: Cobdícia per l'or

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
ca@valencia: Quan mates els enemics pots atrapar-los permanentment en el pou de dalt a la dreta.

en: Ladders?  Trust me!
ca@valencia: Escales? Confia en mi!

en: Drop In and Say Hello
ca@valencia: Deixa't caure i digues Hola

en: The Mask
ca@valencia: La màscara

en: Check for Traps
ca@valencia: Comprova les trampes

en: Take It Easy!
ca@valencia: Pren-t'ho amb calma!

en: Fall on a Fortune
ca@valencia: Caiguda en una fortuna

en: The Lattice
ca@valencia: L'enreixat

en: Shower of Gold
ca@valencia: Dutxa d'or

en: The Foundry
ca@valencia: La foneria

en: Soft Landings
ca@valencia: Aterratges suaus

en: Unlucky for Some
ca@valencia: Desafortunat per algú

en: The Balance
ca@valencia: El balanç

en: Gold Bars
ca@valencia: Barres d'or

en: Hard Row to Hoe
ca@valencia: Fila difícil per l'aixada

en: Golden Maze
ca@valencia: Laberint daurat

en: Delayed Trap
ca@valencia: Trampa retardada

en: Nowhere to Hide
ca@valencia: Cap lloc per a amagar-se

en: Watch the Centre
ca@valencia: Vigila amb el centre

en: Where to Dig?
ca@valencia: On cavar?

en: Easy Stages
ca@valencia: Nivells senzills

en: Gold Mesh
ca@valencia: Malla d'or

en: Acrobat
ca@valencia: Acròbata

en: Mongolian Horde
ca@valencia: Horda mongola

en: Rocky Terrain
ca@valencia: Terreny rocallós

en: Down the Chimney
ca@valencia: Avall la fumerala

en: Space Invader
ca@valencia: Invasor de l'espai

en: Winding Road
ca@valencia: Camí ventós

en: Light My Fire
ca@valencia: Encén el meu foc

en: Cockroach
ca@valencia: Panerola

en: The Runaround
ca@valencia: La volta

en: Speedy
ca@valencia: Veloç

en: Dig Deep
ca@valencia: Cava fons

en: Forgotten Gold
ca@valencia: Or oblidat

en: Two of Diamonds
ca@valencia: Dos de diamants

en: Suicide Jump
ca@valencia: Salt suïcida

en: Easy Access
ca@valencia: Accés fàcil

en: Gold Braid
ca@valencia: Trena daurada

en: Cat's Eyes
ca@valencia: Ulls de gat

en: Keep Them Coming
ca@valencia: S'acosten

en: The Funnel
ca@valencia: L'embut

en: Lattice Maze
ca@valencia: Laberint enreixat

en: Hard Work for Poor Pay
ca@valencia: Treball de valent per una paga pobre

en: Forked Ladders
ca@valencia: Escales bifurcades

en: Snowing Gold
ca@valencia: Nevant or

en: Left or Right?
ca@valencia: Esquerra o dreta?

en: Houndstooth
ca@valencia: Perseguit

en: Five Levels
ca@valencia: Cinc nivells

en: Pitfalls
ca@valencia: Obstacles

en: Get IN There!
ca@valencia: Entra ací!

en: A Steady Climb
ca@valencia: Una escalada constant

en: Fall-through Lattice
ca@valencia: Laberint fracassat

en: Get me OUT of Here!
ca@valencia: Trau-me d'ací!

en: Empty Cellar
ca@valencia: Celler buit

en: The Rose
ca@valencia: La rosa

en: Lotus Puzzle
ca@valencia: Trencaclosques del lotus

en: Long Drop
ca@valencia: Caiguda llarga

en: Party On!
ca@valencia: Festa!

en: Cross-stitch
ca@valencia: Punt de creu

en: Cannot Get Up There
ca@valencia: No ho puc aixecar

en: They Are Everywhere!
ca@valencia: Estan per tot arreu!

en: Rooftops
ca@valencia: Teulades

en: Tricky Traps
ca@valencia: Trampes astutes

en: Make Them Work for You
ca@valencia: Fes-los treballar per a tu

en: Get Going!
ca@valencia: Anem!

en: Three Chimneys
ca@valencia: Tres fumerales

en: The Archway
ca@valencia: L'arcada

en: Starwave
ca@valencia: Onada estrel·lar

en: Amazing Finish
ca@valencia: Final sorprenent

en: Pillars
ca@valencia: Pilars

en: Hopeful Descent
ca@valencia: Descens prometedor

en: The Rack
ca@valencia: La prestatgeria

en: Twists and Turns
ca@valencia: Giravoltes

en: The Saucer
ca@valencia: La salsera

en: The Dotted Line
ca@valencia: La línia de punts

en: Do Not Look Down (1)
ca@valencia: No mires avall (1)

en: Getting Started
ca@valencia: Com començar

en: Easy Middle
ca@valencia: Mig fàcil

en: Do Not Look Down (2)
ca@valencia: No mires avall (2)

en: Which Way?
ca@valencia: Quin camí?

en: Do Not Look Down (3)
ca@valencia: No mires avall (3)

en: Drop?
ca@valencia: Caiguda?

en: Help!
ca@valencia: Ajuda!

en: Yorick's Skull
ca@valencia: La calavera d'en Yorick

en: No Mercy
ca@valencia: Sense compassió

en: Gold Sandwich
ca@valencia: Entrepà d'or

en: Golden Curtain
ca@valencia: Cortina d'or

en: Are you spider or fly?
ca@valencia: Eres aranya o mosca?

en: Funny?
ca@valencia: Graciós?

en: Hard Landings
ca@valencia: Aterratges durs

en: Golden Tower
ca@valencia: La torre daurada

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
ca@valencia: Este nivell s'anomena així en honor a la famosa pel·lícula de guerra de submarins alemanya «Das Boot» i està dedicat a Marque Krüger de Berlín, l'autor original de KGoldrunner.
    
    Només un xicotet consell... si et situes a mà dreta, al final de la nau, podràs aconseguir que l'enemic caiga cap a tu... la resta és cosa teua!

en: Quick!  RUN!
ca@valencia: De pressa! CORRE!

en: Surprise Ending
ca@valencia: Final sorpresa

en: Diagonal Disaster
ca@valencia: Desastre diagonal

en: Vengeance of Peter W
ca@valencia: La venjança de Peter W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
ca@valencia: Bona sort!
    HA HA HO HA HA!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
ca@valencia: No, no és impossible. Hi ha un truc en la forma de cavar als maons dels costats de les llavors d'or.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
ca@valencia: Puja per la part de l'esquerra fins al capdamunt i fins a l'altra banda. Baixa per l'esquerra dels maons. Hi ha més d'una ruta des d'estes barres fins a l'or.
    
    Quan comences, espera't a una escala curta mentre l'enemic de dalt cau en passar-te per l'esquerra.

en: Short Cut?
ca@valencia: Drecera?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
ca@valencia: Sí, tens temps per a passar com un raig per la part de baix, esquivant tots els enemics per a arribar fins a l'or.

en: Sky Walker
ca@valencia: Caminant pel cel

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
ca@valencia: Per a aconseguir l'or de la cova, cava dos maons, espera't fins que comencen a reaparéixer i aleshores cava ràpidament al tercer maó (la teua via d'escapada). Torna corrent cap a dalt, cava i cau a l'or.
    
    Pots passar al quart enemic senzillament si t'esperes en l'escala de la part inferior mentre ell cau a terra al teu costat. Finalment, pren una ruta sinuosa pel cel i emergix a la part de dalt a l'esquerra.

en: The Vault
ca@valencia: La cripta

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
ca@valencia: Pots atrapar enemics a la cripta de la part de baix esperant-te a la part de baix de l'escala llarga. Per a matar-los, ix, cava a un maó, torna arrere i espera una altra vegada.

en: Patchwork Quilt
ca@valencia: Cobrellit de retalls

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
ca@valencia: Per a aconseguir l'or de la part superior de la secció del mig, cava tres maons al costat de l'enemic atrapat, espera fins que començaran a reaparéixer, cava una altra vegada i aleshores corre cap a dalt i la dreta per a caure on estava l'enemic.
    
    Ara pots cavar i arribar a les escales abans que ell torne on tu estàs.

en: Do You Need Him?
ca@valencia: El necessites?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
ca@valencia: Pots deixar l'enemic on es troba.
    
    Ves quasi fins a l'or de la part de baix a la dreta. No l'agafes encara, sinó que puja i agafa les dues llavors de la part superior a l'esquerra. Aleshores pots tornar on estaves i completar el nivell.

en: Stuck in Storage
ca@valencia: Bloquejat al magatzem

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
ca@valencia: Primer neteja la cova cavant tres maons a la dreta. Més tard pots matar els enemics als maons del fons i atrapar-los en la cova.
    
    A la dreta, agafa primer la fila vertical d'or, després creua i agafa l'or de les plataformes horitzontals. Mantín-te a la dreta i cava a través de l'última plataforma, aleshores torna a cavar i agafa la llavor de la mà dreta en la cova. Finalment agafa la llavor de la mà esquerra.

en: So Far for So Little
ca@valencia: Tan lluny per a tan poc

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
ca@valencia: Al començament, baixa i cava. Al final, aproximat a l'or des de baix.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
ca@valencia: Acaba arreplegant les dues llavors a cada costat d'una escala a l'esquerra, i llavors les quatre que hi ha al fons de la tomba. Necessites aconseguir que un enemic caiga a la llavor que penja en el costat esquerre de la piràmide. Necessites que un altre ocupe el pou de la part de baix a la dreta.
    
    La resta consistix en diversos trencaclosques cavant, sovint amb temps limitat per a eixir abans que la teua ruta d'escapada es tanque. Gaudix!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
ca@valencia: Llança't des de la barra de la part superior esquerra i arribaràs a l'or. Ix per la dreta i cap a dalt, per les escales que apareixen. Ves per la part de dalt fins que estigues a set o huit espais des de la dreta, i aleshores ves cap avall.
    
    Mentre et dirigixes en diagonal cap avall a l'esquerra, hi ha dos maons falsos. Llançat pel segon, mantín-te dins i cava cap a la dreta. Ara cau en una cadena d'escales que va cap a baix i cap a l'esquerra...

en: Flying Tower
ca@valencia: Torre voladora

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
ca@valencia: Bé, sols has de ser ràpid i precís en esta i açò és tot el que podem dir...

en: Pot Hole
ca@valencia: Forat d'olla

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
ca@valencia: Bé, el vell MG era bastant ràpid i àgil en el seu dia i tu també ho has de ser.
    
    Pots provar de cavar tres maons a l'esquerra i un al centre per a matar un dels enemics just al principi, però hi ha la possibilitat que caiga en el forat d'olla de la dreta i no podràs arreplegar l'últim lot d'or.

en: Sticky Ladders
ca@valencia: Escales enganxoses

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
ca@valencia: Comença pujant més o menys tres quartes parts de l'escala. Els enemics corren cap a la dreta. Corre cap a dalt a temps perquè un caiga a través d'un maó fals mentre els altres corren cap a tu. Ves cap a l'esquerra, cava dos forats per a atrapar-los, aleshores corre cap a la dreta, cava i cau a la part de baix de la primera escala xicoteta de la dreta. Els enemics haurien de baixar per l'escala llarga i ocupar els dos maons falsos al seu peu.
    
    Cava i agafa al tercer enemic damunt de l'àrea dels maons estrets, aleshores corre cap al segon espai des de la part inferior de l'escala llarga, al costat d'una fila de maons. L'enemic hauria de caure als pous de l'esquerra.

en: The Laboratory
ca@valencia: El laboratori

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
ca@valencia: Has de pujar per l'escala de l'extrem esquerre per a arribar a totes les llavors i després eixir al nivell següent. Ves des de la dreta per a arreplegar la llavor de dalt al centre.
    
    Passa els enemics al cremador Bunsen matant-los a la dreta, deixant-te caure pel mig quan estiguen quasi tocant-te i cauran després de tu O saltant per damunt dels seus caps abans que arriben al capdamunt del cremador.

en: Pete likes Ladders
ca@valencia: Al Pete li agraden les escales

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
ca@valencia: Mantín-te en moviment entre la part de dalt i la de baix per a esquivar l'enemic. Agafa les llavors quan pugues. Si l'enemic n'agafa una, sols la podrà deixar en un dels espais buits. Així que mantín-lo corrent a través d'ells i espera amb paciència...

en: Where is the Roof?
ca@valencia: On està el sostre?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
ca@valencia: Primer buida tot l'or de l'esquerra i de la part de dalt, aleshores extrau l'or de la cova i arreplega el que hi ha a les escales entre les dues parets baixes de maó fals.
    
    Si hi ha un enemic en aquella secció, mata'l amagant-te a la part de baix d'una paret falsa i cavant un forat al costat. Morirà quan intente agafar-te. Açò no funcionarà si hi ha or al maó on vullgues cavar...

en: Ninja Style
ca@valencia: Estil ninja

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
ca@valencia: Després d'haver arreplegat tot l'or de l'esquerra, mantín-te per allí, puja molt amunt, fes que l'enemic et perseguisca, i aleshores cau a terra. Si un enemic cau prop de l'escala del mig a la part dreta, puja de pressa a un lloc més alt que esta escala. Després d'uns quants intents hauries de tindre tots tres enemics a mà dreta a l'escala llarga de l'extrem dret. Ara resulta fàcil netejar les dues primeres àrees d'or a la dreta.
    
    Atrau-ne tres, o potser només dos, enemics a l'escala del mig a la dreta. Puja a prop del forat en el formigó, llança't, corre cap a la dreta, puja per l'escala llarga, llança't a l'esquerra i arreplega l'or.
    
    Si sols aconseguixes dos enemics a l'escala del mig, assegura't que el tercer s'està llançant de l'escala de la dreta abans que córregues fins a l'altra banda. Aleshores hauràs de pujar tota l'escala llarga i esperar-te fins que siga segur llançar-se a l'esquerra i arreplegar l'or.
    
    Si els enemics encara estan portant l'or, mantín-los perseguint-te per l'escala del mig i caent al formigó fins que la deixen.

en: Cooperation?
ca@valencia: Cooperació?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
ca@valencia: Pareix que hauries d'atrapar dos enemics en els dos pous a baix. Pots provar-ho, però és molt difícil tindre un al pou a mà dreta i un enemic al pou a mà esquerra. Quatre maons falsos t'impedixen córrer des de l'esquerra i cavar.
    
    És millor agafar la fila d'or del fons al final, deixant-se caure per la llavor penjant a la dreta i escapant per l'escala que apareix.
    
    La clau per a netejar la secció a mà esquerra és la línia d'escales incrustades als maons. Ix mitjançant els tres llocs que tenen maons falsos davall seu. És un suïcidi llançar-se al mig dels maons en forma de T.
    
    Comença per arreplegar l'or a la dreta de la T: aleshores pots fer que un enemic vaja al pou en forma d'U.
    
    Vigila els maons falsos al mig de la plataforma a la part de baix a l'esquerra. Has d'arreplegar l'or en viatges separats des de dreta i esquerra.

en: Triple Trap
ca@valencia: Trampa triple

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
ca@valencia: Atrapa el primer enemic immediatament. Ves amunt i a la dreta i penjat de l'escala a la dreta d'una barra curta. Quan l'enemic estiga arribant, escala-la ràpidament. Quan torne a acostar-se una altra vegada, ves a l'esquerra, llança't i puja per l'escala a mà esquerra fins al capdamunt.
    
    L'enemic hauria de dirigir-se a la dreta, pel formigó, i caure. Ara baixa fins al cantó de baix a l'esquerra. L'enemic hauria de caure dins d'un maó fals al costat de l'or.
    
    Arreplega tot l'or de la part de dalt, i aleshores cava i llançat damunt del següent enemic. Mantín-te damunt seu, cava a l'esquerra i mou-te a la dreta. L'enemic caurà al pou. Mou-te a la dreta i arreplega més or mentre caus.
    
    Escala fins a dalt, cau damunt de l'enemic atrapat mitjançant un maó fals baix d'una barra i arreplega cinc llavors més. Ara cava i baixa per l'escala curta a la dreta dels maons per a matar l'enemic que està en el pou (que té més or). Ell hauria de reaparéixer per damunt teu i caure a través d'un maó fals al pou.
    
    Cava tres maons més entre els dos enemics i baixa per l'escala curta fins que els enemics estiguen junts. Cava dos maons més per a alliberar-los. Puja per l'escala, en l'altra part del formigó i, just abans que els enemics arriben al formigó, cau al formigó i corre cap a la part de baix de l'escala curta. Els enemics haurien de baixar i parar al pou doble a la dreta.
    
    Corre ràpidament cap a la dreta, per damunt dels enemics. Llança't cap a l'última peça d'or, a la dreta, i l'escala oculta apareixerà. Buff!
    
    PD: Una altra manera d'atrapar l'enemic a mà esquerra dins del maó fals és fer que et seguisca per l'escala de l'extrem esquerre mentre corres per la part de dalt i caves per a llançar-te damunt del segon enemic. El temps va MOLT just. Has de cavar i llançar-te abans que l'enemic escale fins a la part de dalt a l'esquerra i córrega cap a la dreta.
    
    Més tard, puja per les escales a mà dreta fins al capdamunt, espera en la barra a mà esquerra damunt d'un maó fals fins que l'enemic de més a l'esquerra comence a córrer cap a tu; aleshores cau. Espera una altra vegada fins que comence a caure, i aleshores cava dos maons a la dreta de l'escala curta, ves a la dreta i llança't, i corre cap a l'esquerra fins a la part de baix d'una escala curta. L'enemic hauria de caure a través d'un maó fals i d'una escala dins del maó fals de baix.
    
    PPD: No hi ha espai per a l'error o la vacil·lació amb este mètode! Encara que tampoc massa amb el primer!

en: State Of Terror
ca@valencia: Estat del terror

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
ca@valencia: Just quan creies que era segur... quinze nivells de terror pur, utilitzant les estranyes, però al mateix temps ràpides, regles de KGoldrunner. Amb freqüència, cal cavar en caure.
    
    Creat per en Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
ca@valencia: Or fàcil

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
ca@valencia: Avança cap a baix de plataforma en plataforma cap a la tercera des de baix. Espera't al punt l'extrem dret per a aconseguir que els enemics caiguen al fons.
    Llança't a la plataforma de més avall, cava dalt de l'or i després cava a la dreta, mentre caus, i escapa a dalt de la plataforma. Torna-te'n cap a dalt tan de pressa com pugues.

en: Fear of Heights
ca@valencia: Por a les altures

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
ca@valencia: Per a cada costat de les estructures en forma de terrassa, puja per l'escala exterior i cau a la plataforma inferior. Puja per l'escala del centre i espera en un forat a què els enemics que venen des de les escales exteriors caiguen. Cau després seu per a arribar fins a l'or.
    Després d'arreplegar l'or, corre a la dreta, a través de la part de dalt amb els enemics al darrere, i cau a la dreta de l'escala exterior. Mentre l'enemic cau rere teu, puja de nou l'escala i cau damunt dels enemics per a arribar fins a la barra.

en: The Spiral
ca@valencia: L'espiral

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
ca@valencia: Fes el teu camí cap a fora de l'espiral, cavant per a atrapar els enemics just abans que emergisques dels túnels.
    Avança cap a la part de dalt a la dreta. Mentre corres cap a la dreta, llança't a l'àrea en ziga-zaga abans que l'enemic ho faça, per a aconseguir arribar al costat de dalt a la dreta. Després d'arreplegar l'or, cava per a atrapar els enemics al fons, i aleshores ix per la part de dalt a l'esquerra.

en: Crags of Fire
ca@valencia: Penyals de foc

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
ca@valencia: De forma general, cava i travessa per a arreplegar l'or, i després mou-te a la dreta i cap a dalt cap al següent penyal.
    Tanmateix, el penyal de la part de dalt al mig ha d'estar acabat abans que el segon per l'esquerra. Deixa una peça d'or en l'àrea del mig fins al final. Aleshores fuig ràpidament!

en: The Heist
ca@valencia: L'atrac

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
ca@valencia: La forma més segura per a entrar a l'edifici és baixar per l'escala de la part de dalt a l'esquerra i esperar al capdamunt de l'escala curta a la dreta. Quan un enemic s'aproxime, corre per damunt del seu cap a la barra. Ara ves cap a la dreta i cau al balcó, i aleshores cava i cau.
    Corre cap a dins del rebedor i cap a dalt de l'escultura d'escales per a obtindre l'or. Llança't al bloc de formigó i espera que els enemics estiguen junts. Llança't a l'esquerra i torna corrent a l'aflorament de formigó amb els enemics perseguint-te. Utilitza la mateixa escala i barra per a tornar a dins.
    Corre fins a la part de més amunt de l'edifici dalt de les escales de l'extrem dret. Posa't al punt de l'extrem esquerre de la teulada. Espera't fins que un enemic caiga baix teu, aleshores fes-te arrere, cava i cau rere seu cap a la balconada, on podràs arreplegar tres peces d'or. Si t'esperes el temps suficient a la teulada abans de llançar-te, pots persuadir diversos enemics per a seguir-te i que queden atrapats a la balconada.
    Utilitza les escales de la part dreta per a arreplegar la resta de l'or i eixir.

en: Endless Enemies (1)
ca@valencia: Enemics sense fi (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
ca@valencia: Arreplega l'or fent la faena des del capdamunt fins al capdavall. Abans de l'últim or, cava a la seua dreta i a l'esquerra de l'enemic. Corre cap a dalt tan de pressa com pugues.

en: Torture Chamber
ca@valencia: La cambra de tortura

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
ca@valencia: Cau per la cornisa, cavant a l'esquerra per a pujar per l'escala de l'esquerra. Continua a l'esquerra per la barra, i després cau, després cava a l'esquerra i arreplega una mica d'or. Ves a la dreta, entra a través del fals maó per davall de l'escala, seguix a la dreta i a continuació cau a través del túnel de maons fins a la barra de davall.
    Ves cap a la dreta i cau a través d'un altre túnel de maons, mentre caves per la dreta. Cava atrapa l'enemic, al costat de l'escala, puja i seguix a l'esquerra i després cava i cau per a arreplegar l'or. Cava per a atrapar l'enemic de nou. Quan el primer forat s'òmpliga, puja a dalt de la secció amb l'enemic perseguint-te. Cava a l'esquerra per a arreplegar l'or i cau a la barra de nou.
    Ara ves cap a l'esquerra i cau a través del túnel de maons, cavant a l'esquerra per a atrapar el següent enemic. Ves cap a dalt esquerra de la secció i cau, cava a l'esquerra i salta per a arribar a la plataforma de la part superior esquerra.
    Ara podràs navegar per l'espiral d'escales i els túnels de maons per a arreplegar quatre peces d'or més.
    Després d'açò, torna a la dreta, cau i camina sobre l'enemic atrapat a la part inferior, per a tornar per la meitat dreta de l'àrea de joc. Ves a l'escala situada a dalt a la dreta, a continuació cau, cava dues vegades a la dreta per a aconseguir l'última peça d'or. Torna a caure pel túnel de maons de la dreta i cava a la teua dreta per a atrapar l'enemic. Finament, escapa per la dreta de l'àrea de joc.

en: Endless Cascade
ca@valencia: La cascada sense fi

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
ca@valencia: Ves ràpidament a la dreta i baixa l'escala, amb l'enemic seguin-te. Cava una vegada, aproximadament a la meitat del descens. Després de l'última peça d'or, cava i puja per l'escala. Espera fins que es trenqui el següent maó en el qual quedarà atrapat l'enemic. L'enemic escalarà i baixarà, corre a través de l'obertura abans que es tanque. Pots utilitzar-la per a anar a la següent escala de la dreta.
    Corre per la part de dalt i baixa l'escala. Cava a l'esquerra mentre esperes l'enemic i després cava a la dreta, davall l'enemic, quan estigues a prop seu. Corre sobre l'enemic per a arreplegar qualsevol peça d'or que puga tindre i baixa uns pocs esglaons. Cava i puja l'escala, espera que l'enemic renasca i caiga per les escales, per a poder-te moure a la següent escala. Repetix-ho amb les següents escales fins que pugues arribar fins a la barra de dalt de tot.
    Creua a l'esquerra i cau a dalt dels maons de la secció inferior esquerra. Arreplega tot l'or, deixant la peça de l'extrem esquerre de la segona escala per al final, en cas contrari et quedaràs atrapat.
    Esquiva els enemics corrent escales amunt i atrau-los als esglaons. Corre cap a la dreta fins a arribar a l'última escala. Cava si és necessari per a burlar els enemics, passant a través de les cascades i la resta de les escales sobre l'extrem dret per a acabar el nivell.

en: Infiltration
ca@valencia: Infiltració

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
ca@valencia: Corre ràpidament i cava bé...
    A la cambra més interior, posa't dalt el maó de més a la dreta o a l'esquerra i cava el següent maó cap al centre. Cau on està l'enemic i corre a dreta o esquerra, i aleshores cava per a atrapar-lo. Hauràs de ser ràpid!

en: Endless Enemies (2)
ca@valencia: Enemics sense fi (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
ca@valencia: Ves a l'esquerra i cau sobre l'or, després ves a la dreta per a arreplegar les dues peces següents. Espera els enemics, dalt d'una barra situada a l'extrem dret de l'àrea de joc, per a arreplegar l'or a la part inferior dreta.
    Ara ves a l'esquerra i cau sobre l'extrem esquerre, sobre l'or. No faces cas de l'última peça d'or de moment, ves a la dreta i al llarg de les tres barres i les tres escales. Ves per l'escala de l'esquerra cavant a la teua esquerra, per a preparar una trampa a l'enemic del quadro a l'esquerra.
    Baixa ràpidament, cau sobre l'última peça d'or i prepara't per a córrer a dalt a l'esquerra per l'escala curta oculta que apareixerà sobre teu a la teua esquerra. Tots els enemics et seguiran, espera per a atrapar-los.
    Continua cap dalt a l'esquerra davall l'escala xicoteta i després baixa i queda't sobre les barres llargues i les escales situades al costat de l'escala xicoteta. Puja i ves cap a l'esquerra novament i després puja i ves a la dreta per les escales més grans i sobre les barres de la part superior de la pantalla.

en: Tunnels (1) - The Monster
ca@valencia: Túnels (1) - El monstre

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
ca@valencia: El monstre està fet quasi tot de maons falsos. Analitza les parts de formigó del seu cos per a determinar on caure i on no caure. Tots quatre enemics hauran de ser atrapats damunt de peces concretes de formigó, per a permetre't arribar a certes peces d'or.
    Atrapa els enemics utilitzant les regles de KGoldrunner per al teu avantatge.
    Esperat en la barra de la part de dalt al punt on vullgues que caiga l'enemic. Quan s'aproxime, deixa't caure a una barra inferior i mou-te a dreta o esquerra per a evitar la sort de l'enemic. Així és com ell cau al perill mentre tu caus a la seguretat.

en: Breaking and Entering
ca@valencia: Força i entra

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
ca@valencia: Entra a la força a la cambra de baix a l'esquerra, i aleshores avança cap a dalt a la dreta. Dirigix-te a l'esquerra, agafa l'or i fuig cavant a terra del mig. Continua tot el camí cap a baix a la dreta.
    Abans d'arreplegar la segona peça d'or, penja't de la barra de dalt del tot en l'habitació del centre de la planta de baix i cava un maó de la paret de dos maons a la dreta. Corre cap a l'esquerra per damunt dels caps dels enemics, agafa l'or i escapa per on has vingut a través del maó cavat.
    Corre amunt fins a la cambra del capdamunt a la dreta, i aleshores cap a l'àrea del fons a l'esquerra pel centre. Esquiva els enemics com pugues i escala cap a la cambra de dalt a l'esquerra. Per a eixir de l'edifici, cava ràpidament mentre caus al costat de la paret esquerra.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
ca@valencia: Túnels (2) - La bresca

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
ca@valencia: Ves a dalt de l'escala central i el treballa en el costat esquerre primer.
    Cau a la cornisa amb or. Burla l'enemic a través de maó fals per davall de l'escala. Mentre caus, cava a l'esquerra; corre escales amunt cap al forat i espera que l'enemic caiga en ell, escapa, cau al maó cavat, corre cap dalt a la dreta per la barra de la cambra mentre apareixen els enemics, arreplega l'or. Si vols, pots cavar a la part inferior de la cambra.
    Les altres cambres són accessibles caent a través dels túnels de maons falsos. Esquiva als enemics o cau sobre ells per a aconseguir l'or.
    Per a arribar al costat dret, cau al fals túnel de maó al costat de l'escala central i corre ràpidament cap a la dreta, cavant per a atrapar els enemics. Arreplega l'or anant a dalt i cau a través dels falsos túnels de maó a la dreta de cada peça.

en: Four Chambers Suspended
ca@valencia: Quatre cambres suspeses

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
ca@valencia: Primera cambra. Cava per a arreplegar les peces d'or de la part superior esquerra. Cau sobre els enemics per a arreplegar l'or de la dreta. Esquiva'ls per a arreplegar la resta. Atrapa als enemics de la part superior dreta mentre ixes cavant a través de la part inferior de la cambra.
    Quan isques, t'has de deixar caure per l'escala situada al costat del formigó. Baixa l'escala, fins a arribar al formigó situat a la dreta i després puja a dalt de la següent cambra.
    Segona cambra. Ves d'esquerra a dreta pels pous, utilitzant les teues habilitats de cavar i arreplegar l'or. En el pou situat a l'extrem dret, cava a l'esquerra mentre caus i després, cau a l'esquerra mentre caves a dreta i esquerra a la vegada. A la plataforma dels tres maons que ha aparegut, cava el maó de l'esquerra, després a la dreta i després al centre mentre caus per la dreta. Agafa l'or de la dreta i cau sobre l'última peça d'or mentre caves per l'esquerra. Torna a cavar per l'esquerra, cau a l'escala del costat del formigó i, com abans, ves cap a dalt a la següent cambra.
    Tercera cambra. Cava a la dreta, cau sobre la peça d'or de l'esquerra i immediatament, cava per la dreta per a atrapar l'enemic. Ara torna a la part superior i cau a la secció inferior sobre el cap de l'enemic. Agafa la barra curta de l'esquerra i creua sobre l'enemic mort per a agafar la barra llarga de la dreta. Cau sobre l'or, cava per a atrapar l'enemic, torna a cavar i ix. Torna-ho a repetir per a les altres peces d'or penjades. Esta vegada, cava i ix per l'escala del costat del formigó i ves fins a l'última cambra.
    Quarta cambra. Atrapa l'enemic, corre a la part superior, cava a través del formigó de l'esquerra, espera l'enemic i cau sobre ell per a arreplegar més or de la part esquerra. Quan hages acabat amb tot l'or d'esta cambra, corre a la part inferior i cau a través del terra.
    Ara arreplega la resta de l'or i escapa ràpidament.

en: Ruins
ca@valencia: Runes

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
ca@valencia: Cau sobre l'enemic, cava davall el forat de la dreta, després ves ràpidament a la dreta per damunt del seu cap. Agafa l'or, cau a través d'un maó fals, puja l'escala de la dreta i ves a la dreta per la barra inferior. Cava a la dreta (per a atrapar el segon enemic), agafa l'or, cau, cava a l'esquerra, cau, agafa les dues peces d'or i puja les dues escales.
    Mou-te a l'esquerra a través d'un maó fals -el segon enemic ha de ser atrapat per davall. Ves a l'escala de l'esquerra, cau, ves a l'esquerra i cau a través del maó fals. Agafa una peça d'or, cava a la dreta, agafa tres peces d'or, cava i puja les escales de la dreta.
    Torna a anar a l'esquerra per la barra, però esta vegada puja l'escala. Agafa una peça d'or i cava a la dreta per a atrapar un altre enemic. Puja a dalt de tot, ves a la dreta, cau i continua a l'àrea de formigó de la part superior central.
    Burla l'enemic en l'àrea de formigó, després ix caent sobre seu, anant al forat de la part esquerra i caent a través dels dos maons falsos. Agafa la barra superior de la pantalla central, ves a la dreta i torna a pujar a dalt de tot. Mou-te a l'esquerra per la barra i espera que l'altre enemic entre a l'àrea de formigó. Agafa l'or, cau i ix de nou per l'esquerra, deixant els dos enemics atrapats al formigó. Puja de nou a dalt de tot, però esta vegada continua a l'esquerra cap al cantó superior esquerre de la pantalla.
    Quan sigues dalt, cava, cau damunt d'algunes peces d'or i cava dues vegades a l'esquerra mentre vas caent. Ara cau en l'eix situat més a l'esquerra de l'eix i cava el maó que bloqueja l'eix. Espera l'enemic de davall de l'eix, cau sobre d'ell per a agafar la peça d'or encaixada al formigó. Cau sobre la resta de l'or i deixa't caure cap al cantó inferior esquerre.
    Corre cap a la dreta i a dalt, a la dreta una altra vegada, cau sobre les tres peces d'or i mou-te a la secció central inferior. Esquiva l'enemic, ves a l'escala de dalt de tot a la dreta, cava dues vegades i cau sobre l'or i els tres maons mentre caves a la dreta. Ix per la dreta per a agafar més or, puja l'escala, cava i cau per a agafar dues peces més d'or. Torna a pujar l'escala, agafa la barra de l'esquerra, puja i ves a la dreta per a aconseguir quatre peces d'or. Cava a mà dreta i cau a través dels tres maons falsos.
    Cau dins la cambra, anant a la dreta i cavant a l'esquerra. Cava a baix a l'esquerra per a eixir i després torna a la barra i cau sobre l'or d'esta cambra. Ara ix a la dreta, agafa algunes peces d'or i puja amunt, amunt, amunt.
    Esquiva els enemics de l'àrea superior dreta. És possible atraure'ls a la cambra de davall corrent davant d'ells fins a les escales. Arreplega l'or del segon nivell central i l'or de la part inferior dreta.
    Ix ràpidament!

en: Tutorial
ca@valencia: Partida d'aprenentatge

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
ca@valencia: Esta partida d'aprenentatge és una col·lecció de nivells fàcils que ensenyen les regles de KGoldrunner i ajuden a desenvolupar les habilitats necessàries per a començar. Utilitza el conjunt de regles de Tradicional, similars a les que s'usaven en els primers ordinadors domèstics. Cada nivell té una breu explicació, i després jugues...
    
    Quan arribes a jugar en nivells avançats, descobriràs que KGoldrunner combina acció, estratègia, solució de trencaclosques --- tot en un joc.

en: Hi!
ca@valencia: Hola!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
ca@valencia: Hola! Us donem la benvinguda a KGoldrunner! La idea del joc és arreplegar totes les llavors d'or, després pujar a dalt de l'àrea de joc i passar al nivell següent. Apareixerà una escala que es trobava oculta una vegada arreplegues l'última llavor.
    
    L'heroi, a dalt a l'esquerra, és el teu delegat. Per a arreplegar les llavors, apunta amb el ratolí on vols que vaja. En començar, la gravetat té efecte i ell cau...

en: Navigation
ca@valencia: Navegació

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
ca@valencia: Este és un exercici de navegació. Seguix les llavors d'or fins que aparega l'escala a la dreta. L'heroi només pot seguir el ratolí a través de camins simples (com _ | L o U), per tant, ves amb compte de no anar massa avançat.
    
    PERILL: Intenta no caure de l'escala o de la barra cap al pou de formigó de baix a la dreta. Si hi caus, estaràs atrapat i l'única forma d'eixir-ne serà matar l'heroi (prémer la tecla Q) i iniciar el nivell una altra vegada.

en: Digging
ca@valencia: Com cavar

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
ca@valencia: Ara has de cavar per a aconseguir l'or! Utilitza només els botons dret i esquerre del ratolí per a cavar a la dreta o a l'esquerra de la posició de l'heroi. Després l'heroi pot saltar a dins del forat que ha excavat. També pot cavar alguns forats en fila i córrer a través seu. Però ves amb compte. Després d'uns moments, els forats es tanquen i pots quedar atrapat i morir.
    
    Quan caves, cal estar aguantat per alguna cosa sòlid, com una escala, formigó, un maó o una barra. En alguns jocs del campionat es permet cavar en caure, però no en este joc.
    
    En el tercer quadro de davall has de cavar dos forats, saltar a dins i ràpidament cavar-ne un altre, per a travessar les dues capes. A la dreta, has de cavar-ne tres, després dos i després un per a travessar-la. Hi ha també dos petits trencaclosques per a resoldre durant el camí. Bona sort!
    
    Per cert, pots excavar a través dels maons, però no del formigó.

en: You Have ENEMIES!
ca@valencia: Tens ENEMICS!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
ca@valencia: Bé, fins ara ha sigut agradable i fàcil, però la partida no seria divertida sense enemics. Ells també van darrere l'or, i encara pitjor, van darrere teu! Si t'atrapen, mors, però potser tens unes quantes vides i pots tornar a començar.
    
    Pots manejar els enemics escapant-te, cavant un forat o atraent-los a una part de l'àrea de joc on es queden encallats.
    
    Si un enemic cau a un forat, et dona l'or que porta i queda estabornit durant un moment, i després ix. Si el forat es tapa mentre l'enemic està a dins, mor i reapareix a qualsevol lloc de la pantalla. Pots matar enemics deliberadament si caves diversos forats seguits.
    
    Encara més important, pots córrer per damunt del cap d'un enemic. Ho pots fer en iniciar este nivell. Cava un forat, atrapa l'enemic a dins, i corre sobre ell, mentre un altre inicia una persecució trepidant...
    
    Si et sents angoixat, pots prémer la tecla de pausa en qualsevol moment (de manera predeterminada P o Esc) i descansar. Prem-la de nou quan vullgues continuar.

en: Bars
ca@valencia: Barres

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
ca@valencia: Pots moure't horitzontalment al llarg de les barres, però si et mous cap avall, et deixaràs anar i cauràs... Nota: També que pots arreplegar or si hi caus damunt.

en: False Bricks
ca@valencia: Maons falsos

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
ca@valencia: Alguns dels maons d'este nivell no són el que pareixen. Si hi camines, hi cauràs a través. Els enemics també hi cauen a través.

en: Bye ...
ca@valencia: Adeu...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
ca@valencia: Este és només un nivell fàcil per a acabar. Gaudix amb les altres partides de KGoldrunner.
    
    Cal tindre present que hi ha un editor de partides en el qual tu i els teus amics podeu crear nivells i reptar-vos. I si t'agrada l'acció, les regles de KGoldrunner utilitzades en algunes partides són ràpides i frenètiques. També està el manual de KGoldrunner en el menú Ajuda que conté més detalls que esta partida d'aprenentatge.
    
    Ha estat un plaer ensenyar-te. Adeu!

en: Advanced Tutorial
ca@valencia: Partida d'aprenentatge avançat

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
ca@valencia: Esta partida d'aprenentatge és una preparació per a alguna de les coses que pots trobar en els nivells mitjans de la partida «Iniciació». Gaudix...

en: Bars and Ladders
ca@valencia: Barres i escales

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
ca@valencia: Ací no hi ha res a cavar, així que has d'esquivar els enemics i evitar caure al formigó en el punt equivocat. Intenta mantindre junts als enemics.
    
    Si un enemic té un color daurat, porta una llavor d'or. Potser la inicia quan corre sobre el formigó o potser a dalt d'una escala... paciència, paciència!

en: To kill ...
ca@valencia: Matar...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
ca@valencia: No pots arribar a l'or, així que has d'aconseguir que els enemics té l'acosten. Però com els faràs tornar?
    
    Si estàs cansat, pots prémer la tecla de pausa (de manera predeterminada P o Esc) i fer un descans. També, pots emprar el menú «Configuració» per a alentir l'acció.

en: ...  Or not to kill?
ca@valencia: ... O no matar?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
ca@valencia: És millor no matar l'enemic. Intenta-ho i trobaràs el perquè... he, he, he!
    
    Si el mates accidentalment, abans d'arreplegar l'or de dalt a l'esquerra, encara pots acabar el nivell cavant al costat del pou on està ell.

en: Traps
ca@valencia: Trampes

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
ca@valencia: Algun dels maons d'ací no són el que pareixen. Es coneixen com a maons falsos, maons que cauen o trampes. Si intentes trepitjar-los, cauràs. Si els enemics els trepitgen, poden caure damunt teu sense avisar. A vegades cal travessar un maó per a obtindre una mica d'or.
    
    Al començament, salta cap al pou de formigó, cava i deixa't caure. Açò farà que un enemic estiga ocupat durant una estona...

en: Challenge
ca@valencia: Repte

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
ca@valencia: Estos nivells difícils han sigut creats per en Peter, Simon, Genevieve i el seu pare Ian Wadham. Utilitzen les regles de joc de Tradicional. Gaudix!

en: Easy Start
ca@valencia: Inici fàcil

en: Drop through the false brick under the bar.
ca@valencia: Llança't a través del maó fals baix de la barra.

en: Mobile Bricks
ca@valencia: Maons mòbils

en: Just run over the enemies' heads.
ca@valencia: Senzillament corre per damunt dels caps dels enemics.

en: The Big Haul
ca@valencia: El gran trajecte

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
ca@valencia: Avança cap a la dreta i atrapa als enemics que van venint. Ara retirat baix els enemics que cauen rere teu, i aleshores cava, cava, cava i mata'ls a tots.
    
    Ara ves a la dreta i buida totes les estructures de maó i escala en ordre de dreta a esquerra.

en: Quick Off The Mark
ca@valencia: Trau ràpidament la marca

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
ca@valencia: Mou-te molt ràpidament cap a l'esquerra per a començar. Seguix cavant fins que els enemics hagen portat avall tot l'or. Retira't a terreny més alt i cava-hi, si fora necessari.

en: Who Needs Enemies?
ca@valencia: Qui necessita enemics?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
ca@valencia: Seguix cavant files de tres maons al costat de l'escala.

en: Asymmetrical
ca@valencia: Asimètric

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
ca@valencia: Deixa la llavor del fons a l'esquerra fins al final. Els maons falsos et donen accés a la majoria de les llavors, però no estan disposats simètricament.

en: Goldrunner Prophecy
ca@valencia: La profecia del corredor d'or

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
ca@valencia: Peter W. el va crear el 1985. Veus les profètiques lletres GR? Esfereïdor!
    
    Quan arreplegues la fila d'or de la part inferior esquerra, espera't i l'enemic caurà dins del pou de davall teu.
    
    Quan vages sobre el costat dret, arreplega totes les llavors excepte les tres que pengen davall una escala. Deixa-les per al final.
    
    Per a agafar l'or sobre l'enemic atrapat, puja l'escala, cava quatre maons, espera que torne a aparéixer, i aleshores cava un més, torna a pujar, torna a cavar els dos primers de manera que el camí estiga buit per a caure-hi, arreplega l'or i escapa sobre el cap de l'enemic.
    
    Quan alliberes l'enemic, marxa ràpidament per a poder-lo atrapar i matar. Després d'un o dos intents, tornarà a aparéixer inofensivament per l'esquerra.

en: The Rosette
ca@valencia: El rosetó

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
ca@valencia: Prova de fer que tots els enemics estiguen junts, anant cap al mig i després cap avall. Ara atrapa'ls en el forat a baix, ignorant l'or d'allí per ara. Posa't a un costat just per damunt del forat, i aleshores deixa't caure un quadrat mentre els enemics pugen per damunt del forat.
    Arreplega tot l'or que no estiga en el forat, i aleshores allibera els enemics i guia'ls per damunt de les escales, fins que solten l'or.

en: He Has The Gold
ca@valencia: Ell té l'or

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
ca@valencia: L'enemic a mà dreta es queda atrapat portant una mica d'or.
    
    Pots matar-lo i destruir l'or cavant a l'esquerra de l'escala xicoteta. Potser necessites matar l'altre enemic i atrapar-lo allí dins també.

en: Towers of Gold
ca@valencia: Les torres d'or

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
ca@valencia: Abans que mates algun enemic, has d'arreplegar tot l'or de la part de dalt de les torres i damunt de les barres.
    
    Un lloc on començar està just baix de la segona torre des de l'esquerra. Cava una volta per a atrapar el primer enemic que ve cap a tu, corre cap a la dreta per a buidar una mica d'or, torna sobre els teus passos i atrapa el segon enemic just a l'esquerra de la tercera torre. Ara corre cap a la dreta, amb tres enemics al darrere i molt més viu!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
ca@valencia: Cava els dos maons al costat d'una escala, i aleshores busca maons pels quals pugues caure.

en: Delayed Drop
ca@valencia: Caiguda retardada

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
ca@valencia: L'enemic a l'esquerra cau abans que pugues passar al de la dreta.
    
    Així que estigues allí amb ell, cavant un forat i atrapant-lo repetidament, fins que el segon enemic torne amunt de les escales i el formigó estiga ben buit.

en: Maze of Ladders
ca@valencia: Laberint d'escales

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
ca@valencia: Mou-te a l'esquerra del centre i ves amunt; aleshores et pots deixar caure i moure't a dreta o esquerra per a obtindre tot l'or.
    
    Deixa la llavor en l'espai en forma d'U fins al final.
    
    Ignora l'enemic. Deixa'l atrapat.

en: Ride Them Down
ca@valencia: Munta'ls cap avall

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
ca@valencia: Fes que els dos primers enemics vagen al doble pou a l'esquerra de l'or ràpidament. Primer fes que tots dos vagen al quadro xicotet, i després solta'ls per l'esquerra.
    
    Ara cau damunt seu i arreplega l'or i aleshores munta el tercer enemic cap avall i utilitza'l per a assolir l'escala de l'altra banda.

en: Hair's Breadth Timing
ca@valencia: Per un pèl

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
ca@valencia: Cava dos maons a dalt central. Com tornaran a aparéixer, cava'n dos més, corre per la part superior i cava al costat de l'escala xicoteta. Cava i arreplega l'or. No hi ha temps a perdre!
    
    Neteja la part inferior esquerra. Ves a la dreta, cau pel maó fals davall l'escala xicoteta, després puja fins a arribar al formigó.
    
    Al centre de la part dreta, espera davall la barra de la dreta al costat del forat, cava per l'esquerra, cau pel maó fals, després cava dues vegades més, mou-te a baix i a l'esquerra. Finalment, espera en l'escala xicoteta, cava el maó de la dreta per a escapar, corre com un boig cap al forat, cau dins, agafa l'or, cau a través d'alguns maons i cava de nou per a escapar.

en: The Three Musketeers
ca@valencia: Els tres mosqueters

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
ca@valencia: Has de matar els tres mosqueters, a fi que òmpliguen els maons falsos davall les barres a la part superior. Ignora d'Artagnan a la part inferior dreta. Només pots caminar-hi per damunt per a arreplegar una llavor.
    
    Arreplega l'or d'esquerra a dreta a la part inferior de la zona de joc i, a continuació, de dreta a esquerra en la part superior. Assegurat de deixar la llavor del centre de l'esquerra en el formigó per al final.
    
    Abans d'arreplegar l'última llavor, cava una fila de tres maons sobre i cap a la seua esquerra, a continuació ix al nivell següent aproximadament per la mateixa camí que has emprat abans.

en: Rat Trap
ca@valencia: Trampa de rates

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
ca@valencia: Mou-te ultra de pressa per a atrapar els dos enemics i córrer per damunt seu. Si esperes fins que estiguen quasi en contacte amb tu, potser sobreviuran, a continuació, pots córrer amunt i al voltant de la part inferior dreta, baixar per l'escala al formigó i atrapar-los de forma permanent a prop del pou.
    
    Si un es queda encallat en l'estructura de la torre, utilitza el mateix truc. Hi ha maons falsos a la part inferior de la torre. Si un queda atrapat i encara té una mica d'or, cava un forat a l'extrem dret del pou, torna a l'escala i porta l'enemic a la mort, amb la qual cosa l'or es destruirà.

en: Head Case
ca@valencia: Assumpte principal

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
ca@valencia: Este és un escalfament per a un nivell posterior. Per a agafar l'or a la dreta, descendix fins al cap de l'enemic, allibera'l cap a l'esquerra, mou-te a l'esquerra al seu darrere i, mentre desmuntes del seu cap, cava a la dreta. Després pots córrer dins, obtindre l'or i eixir abans que el tapi el maó.
    
    Si vas fins al cantó inferior dret, pots fer que l'enemic caiga dins del forat que conté l'or.

en: Under the Stairs
ca@valencia: Davall les escales

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
ca@valencia: Comença matant els enemics. Quan caiguen a l'espai de la dreta, mou-te cap avall i cap a l'esquerra per a fer que caiguen i deixen d'arreplegar l'or. Si van més d'un terç del camí, quedaran atrapats permanentment.
    
    Ara has de resoldre els tres trencaclosques cava-i-corre. Pot ser que hages de fer diversos viatges a una zona buida. Finalment, arreplega la llavor de l'extrem dret.

en: Bertie Beetle
ca@valencia: L'escarabat Albert

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
ca@valencia: La part superior d'este nivell és similar a la del nivell «Assumpte principal» (13). Atrapa l'enemic a la dreta prop de la part superior de l'escala. Baixa l'escala i deixa't caure pel primer dels pous. Hauràs de repetir-ho algunes vegades.
    
    Ara has d'agafar l'enemic dins del pou a l'extrem inferior esquerra, de manera que pugues córrer per damunt seu a mesura que agafes l'or des de l'interior de l'escarabat.
    
    Atrapa l'enemic al final de la fila de maons davall les antenes de l'escarabat. Sobre el seu cap, cava a la dreta i deixa't caure. Camina a la dreta, cava a l'esquerra i atrapa'l de nou fent-lo córrer darrere teu.
    
    Corre cap a baix i a l'esquerra, cava el maó a la dreta del pou i prepara-li la trampa una altra vegada. Arreplega la llavor, cava la dreta i escapa pel formigó. Ja que l'enemic caurà en el pou quan isca.

en: Short Circuit
ca@valencia: Curtcircuit

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
ca@valencia: Ves en sentit contrari a les manetes del rellotge al voltant de circuit i emporta't un enemic amb tu, atrapa'l en els pous de baix a l'esquerra, baix a la dreta i dalt a la dreta. Després pots córrer per damunt del formigó i arreplegar l'or.
    
    Després, neteja tota la part esquerra excepte la llavor de dalt de l'escala. Per a agafar-la, allibera el segon enemic i porta'l a fer una volta pel circuit. Fes que et perseguisca per l'escala fins que córrega per l'esquerra i caiga. Ara ves a la part final de l'esquerra del formigó perquè ell circule al voltant del costat esquerre de l'àrea de joc. Quan caiga davant dels teus peus, corre per l'escala xicoteta i agafa l'or.
    
    Per a poder passar pel pou de baix a l'esquerra, espera l'enemic i cava a l'esquerra. Quan caigues, cava a la dreta i escapa, però espera a baix fins que es tanque el maó, després pots utilitzar l'escala curta per a portar l'enemic a dalt, a davant, a baix i fora.
    
    Per a operar en el pou de baix a la dreta, ves i arreplega l'or al centre del circuit, després cava a cada costat de l'escala xicoteta. Cau per l'esquerra, ja que l'enemic estarà atrapat a la dreta. Quan emergisca l'enemic, anirà a la dreta i caurà dins del pou. Espera sobre el seu cap i cava a l'esquerra per a alliberar-lo.
    
    Pots empényer l'enemic per a que puge per l'escala de la dreta i l'esquerra esperant una mica davall l'escala. Has de calcular el temps amb cura i cavar per a aconseguir que caiga en el pou. Una vegada ací, pots córrer per damunt seu. Si encara té una mica d'or, espera a l'esquerra del forat i cava repetidament fins que deixe l'or en alguna part del camí.

en: Synchronised Running
ca@valencia: Cursa sincronitzada

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
ca@valencia: Sí, has de córrer damunt del cap de l'enemic --- durant tot el camí! Tot el que es necessita és un pols ferm.

en: &New Game...
ca@valencia: &Partida nova...

en: Pla&y Next Level
ca@valencia: Juga el n&ivell següent

en: Play next level.
ca@valencia: Juga el nivell següent.

en: Try the next level in the game you are playing.
ca@valencia: Prova el nivell següent en la partida que estigues jugant.

en: &Load Saved Game...
ca@valencia: &Carrega una partida guardada...

en: &Save Game...
ca@valencia: Guar&da la partida...

en: Save A Solution...
ca@valencia: Guarda una solució...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
ca@valencia: Guarda una solució per a un nivell en un fitxer anomenat «sol_&lt;prefix&gt;.txt» en el vostre directori de dades d'usuari...

en: &Show a Solution
ca@valencia: Mo&stra una solució

en: Show how to win this level.
ca@valencia: Mostra com guanyar este nivell.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
ca@valencia: Reproduïx una gravació de com guanyar este nivell, si n'hi ha una.

en: &Instant Replay
ca@valencia: &Repetició instantània

en: Instant replay.
ca@valencia: Repetició instantània.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
ca@valencia: Mostra una gravació del nivell que s'està jugant.

en: Replay &Last Level
ca@valencia: Torna a jugar l'últim nive&ll

en: Replay last level.
ca@valencia: Torna a jugar l'últim nivell.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
ca@valencia: Mostra una gravació de l'últim nivell jugat i acabat, amb independència de si has guanyat o perdut.

en: &Replay Any Level
ca@valencia: To&rna a jugar qualsevol nivell

en: Replay any level.
ca@valencia: Torna a jugar qualsevol nivell.

en: Show a recording of any level you have played so far.
ca@valencia: Mostra una gravació de qualsevol nivell que hages jugat fins ara.

en: &Kill Hero
ca@valencia: &Mata l'heroi

en: Kill Hero.
ca@valencia: Mata l'heroi.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
ca@valencia: Mata l'heroi, en cas que es trobe en una situació de la qual no pot escapar.

en: &Create Level
ca@valencia: &Crea un nivell

en: Create level.
ca@valencia: Crea un nivell.

en: Create a completely new level.
ca@valencia: Crea un nivell completament nou.

en: Create
ca@valencia: Crea

en: &Edit Level...
ca@valencia: &Edita un nivell...

en: Edit level...
ca@valencia: Edita un nivell...

en: Edit any level...
ca@valencia: Edita qualsevol nivell...

en: Edit
ca@valencia: Edita

en: &Save Edits...
ca@valencia: Guar&da els canvis...

en: Save edits...
ca@valencia: Guarda els canvis...

en: Save your level after editing...
ca@valencia: Guarda el teu nivell després d'editar-lo...

en: Save
ca@valencia: Guarda

en: &Move Level...
ca@valencia: &Mou un nivell...

en: Move level...
ca@valencia: Mou un nivell...

en: Change a level's number or move it to another game...
ca@valencia: Canvia el número d'un nivell o el mou a una altra partida...

en: &Delete Level...
ca@valencia: Sup&rimix el nivell...

en: Delete level...
ca@valencia: Suprimix un nivell...

en: Delete a level...
ca@valencia: Suprimix un nivell...

en: Create &Game...
ca@valencia: Crea una &partida...

en: Create game...
ca@valencia: Crea una partida...

en: Create a completely new game...
ca@valencia: Crea una partida completament nova...

en: Edit Game &Info...
ca@valencia: Edita la &informació d'una partida...

en: Edit game info...
ca@valencia: Edita la informació d'una partida...

en: Change the name, rules or description of a game...
ca@valencia: Canvia el nom, les regles o la descripció d'una partida...

en: Change &Theme...
ca@valencia: Canvia el &tema...

en: Change the graphics theme...
ca@valencia: Canvia el tema gràfic...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
ca@valencia: Modifica l'aparença visual dels corredors i l'escena de fons...

en: &Play Sounds
ca@valencia: Re&produïx els sons

en: Play sound effects.
ca@valencia: Reproduïx els efectes de so.

en: Play sound effects during the game.
ca@valencia: Reproduïx els efectes de so durant la partida.

en: Play &Footstep Sounds
ca@valencia: Re&produïx els sons dels passos

en: Make sounds of player's footsteps.
ca@valencia: Produïx els sons dels passos del jugador.

en: &Demo At Start
ca@valencia: &Demostració a l'inici

en: Run a demo when the game starts.
ca@valencia: Executa una demostració en iniciar la partida.

en: &Mouse Controls Hero
ca@valencia: El &ratolí controla l'heroi

en: Mouse controls hero.
ca@valencia: El ratolí controla l'heroi.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
ca@valencia: Utilitzar el ratolí per a controlar els moviments de l'heroi.

en: &Keyboard Controls Hero
ca@valencia: El &teclat controla l'heroi

en: Keyboard controls hero.
ca@valencia: El teclat controla l'heroi.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
ca@valencia: Utilitzar el teclat per a controlar els moviments de l'heroi.

en: Hybrid Control (&Laptop)
ca@valencia: Control híbrid (&ordinador portàtil)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
ca@valencia: El punter controla l'heroi -cava utilitzant el teclat-.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
ca@valencia: Utilitza el dispositiu de punter de l'ordinador portàtil per a controlar els moviments de l'heroi, i utilitza el teclat per a cavar a l'esquerra i a la dreta.

en: &Click Key To Move
ca@valencia: &Clica una tecla per a moure

en: Click Key To Move.
ca@valencia: Clica una tecla per a moure.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
ca@valencia: En el mode teclat, clica una tecla de direcció per a començar a moure i continuar fins a clicar una altra tecla.

en: &Hold Key To Move
ca@valencia: S'ha de &mantindre premuda la tecla per a moure

en: Hold Key To Move.
ca@valencia: S'ha de mantindre premuda la tecla per a moure.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
ca@valencia: En el mode teclat, s'ha de mantindre premuda una tecla de direcció per a moure i deixar-la anar per a parar.

en: Normal Speed
ca@valencia: Velocitat normal

en: Set normal speed.
ca@valencia: Establix la velocitat normal.

en: Set normal game speed.
ca@valencia: Establix la velocitat normal de la partida.

en: Beginner Speed
ca@valencia: Velocitat de principiant

en: Set beginners' speed.
ca@valencia: Establix la velocitat de principiant.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
ca@valencia: Ajusta a la velocitat de principiant de la partida (0,5 vegades la normal).

en: Champion Speed
ca@valencia: Velocitat de campió

en: Set champions' speed.
ca@valencia: Establix la velocitat de campió.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
ca@valencia: Ajusta a la velocitat de campió de la partida (1,5 vegades la normal).

en: Increase Speed
ca@valencia: Augmenta la velocitat

en: Increase speed.
ca@valencia: Augmenta la velocitat.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
ca@valencia: Augmenta la velocitat de la partida en 0,1 (com a màxim 2,0 vegades la normal).

en: Decrease Speed
ca@valencia: Disminuïx la velocitat

en: Decrease speed.
ca@valencia: Disminuïx la velocitat.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
ca@valencia: Disminuïx la velocitat de la partida en 0,1 (com a mínim 0,2 vegades la normal).

en: Stop
ca@valencia: Para

en: Move Right
ca@valencia: Mou a la dreta

en: Move Left
ca@valencia: Mou a l'esquerra

en: Move Up
ca@valencia: Mou amunt

en: Move Down
ca@valencia: Mou avall

en: Dig Right
ca@valencia: Cava a la dreta

en: Dig Left
ca@valencia: Cava a l'esquerra

en: Do a Step
ca@valencia: Fes un pas

en: Test Bug Fix
ca@valencia: Prova de correcció d'errors

en: Show Positions
ca@valencia: Mostra les posicions

en: Start Logging
ca@valencia: Inicia el registre

en: Show Hero
ca@valencia: Mostra l'heroi

en: Show Object
ca@valencia: Mostra l'objecte

en: Show Enemy
ca@valencia: Mostra l'enemic

en: The game is paused
ca@valencia: La partida està en pausa

en: Press "%1" to RESUME
ca@valencia: Prem «%1» per a CONTINUAR

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
ca@valencia: Prem «%1» o «%2» per a CONTINUAR

en: Press "%1" to PAUSE
ca@valencia: Prem «%1» per a fer una PAUSA

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
ca@valencia: Prem «%1» o «%2» per a fer una PAUSA

en: Has hint
ca@valencia: Tens un consell

en: No hint
ca@valencia: Sense consell

en: Get Folders
ca@valencia: Obtenció de carpetes

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la subcarpeta de les partides del sistema «/system/» en les àrees «%1».

en: Edit Name/Hint
ca@valencia: Edita el nom/consell

en: Edit level name or hint
ca@valencia: Edita el nom del nivell o el consell

en: Edit text for the name or hint of a level
ca@valencia: Edita el text per al nom o consell d'un nivell

en: Name/Hint
ca@valencia: Nom/consell

en: Erase
ca@valencia: Esborra

en: Space/Erase
ca@valencia: Espai/esborra

en: Paint empty squares or erase
ca@valencia: Pinta quadrats buits o esborra

en: Erase objects or paint empty squares
ca@valencia: Esborra objectes o pinta quadrats buits

en: Hero
ca@valencia: Heroi

en: Move hero
ca@valencia: Mou l'heroi

en: Change the hero's starting position
ca@valencia: Canvia la posició inicial de l'heroi

en: Enemy
ca@valencia: Enemic

en: Paint enemies
ca@valencia: Pinta enemics

en: Paint enemies at their starting positions
ca@valencia: Pinta els enemics a les seues posicions d'inici

en: Brick
ca@valencia: Maó

en: Paint bricks (can dig)
ca@valencia: Pinta maons (es poden cavar)

en: Paint bricks (diggable objects)
ca@valencia: Pinta maons (objectes que es poden cavar)

en: Concrete
ca@valencia: Formigó

en: Paint concrete (cannot dig)
ca@valencia: Pinta formigó (no es pot cavar)

en: Paint concrete objects (not diggable)
ca@valencia: Pinta objectes de formigó (no es poden cavar)

en: Trap
ca@valencia: Trampa

en: Trap/False Brick
ca@valencia: Trampa/maó fals

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
ca@valencia: Pinta trampes o maons falsos (es pot caure a través seu)

en: Ladder
ca@valencia: Escala

en: Paint ladders
ca@valencia: Pinta escales

en: Paint ladders (ways to go up or down)
ca@valencia: Pinta les escales (camins per a anar amunt o avall)

en: H Ladder
ca@valencia: Escala O

en: Hidden Ladder
ca@valencia: Escala oculta

en: Paint hidden ladders
ca@valencia: Pinta escales ocultes

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
ca@valencia: Pinta les escales ocultes, les quals apareixeran quan ha desaparegut tot l'or

en: Bar
ca@valencia: Barra

en: Bar/Pole
ca@valencia: Barra/pal

en: Paint bars or poles
ca@valencia: Pinta barres o pals

en: Paint bars or poles (can fall from these)
ca@valencia: Pinta les barres o pals (es pot caure des d'estes)

en: Gold
ca@valencia: Or

en: Gold/Treasure
ca@valencia: Or/tresor

en: Paint gold (or other treasure)
ca@valencia: Pinta or (o un altre tresor)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
ca@valencia: Pinta peces d'or (o un altre tresor)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines d'edició

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
ca@valencia: Editeu el nom o el consell

en: Name of level:
ca@valencia: Nom del nivell:

en: Hint for level:
ca@valencia: Consell per al nivell:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
ca@valencia: Editeu la informació de la partida

en: Name of game:
ca@valencia: Nom de la partida:

en: File name prefix:
ca@valencia: Prefix del nom de fitxer:

en: Traditional rules
ca@valencia: Regles de Tradicional

en: KGoldrunner rules
ca@valencia: Regles de KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
ca@valencia[0]: 1 nivell
ca@valencia[1]: %1 nivells

en: About this game:
ca@valencia: Quant a esta partida:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
ca@valencia: Creeu una partida

en: Save Changes
ca@valencia: Guarda els canvis

en: 0 levels
ca@valencia: 0 nivells

en: Save New
ca@valencia: Guarda nou

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
ca@valencia: Seleccioneu una partida guardada

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
ca@valencia: Partida                      Nivell/Vides/Punts   Dia    Data     Hora

en: Create Level
ca@valencia: Crea un nivell

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
ca@valencia: No pots crear i guardar un nivell fins que no hages creat una partida per a contindre-lo. Prova amb «Crea una partida».

en: Edit Level
ca@valencia: Edita un nivell

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
ca@valencia: No pots editar i guardar un nivell fins que no hages creat una partida i un nivell. Prova amb «Crea una partida».

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
ca@valencia: És correcte editar un nivell del sistema, però HAS de guardar-lo en una de les teues partides. No estaràs només donant un colp d'ull per a veure les escales ocultes i els maons que cauen, no? :-)

en: Save Level
ca@valencia: Guarda el nivell

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
ca@valencia: Vols inserir el nivell i moure els nivells existents cap amunt?

en: &Insert Level
ca@valencia: &Inserix el nivell

en: &Cancel
ca@valencia: C&ancel·la

en: Cannot open file '%1' for output.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer «%1» per a escriptura.

en: Move Level
ca@valencia: Mou un nivell

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
ca@valencia: Primer has de carregar un nivell per a moure'l. Utilitza els menús «%1» o «%2».

en: Game
ca@valencia: Joc

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
ca@valencia: No pots moure nivells fins que no hages creat una partida i com a mínim dos nivells. Prova amb «Crea una partida».

en: Sorry, you cannot move a system level.
ca@valencia: Ho sentim, no pots moure un nivell del sistema.

en: You must change the level or the game or both.
ca@valencia: Has de canviar el nivell o la partida, o ambdós.

en: Delete Level
ca@valencia: Suprimix un nivell

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
ca@valencia: No pots suprimir un nivell fins que hages creat una partida i un nivell. Prova amb «Crea una partida».

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
ca@valencia: Vols suprimir un nivell i moure els nivells superiors cap avall?

en: &Delete Level
ca@valencia: Sup&rimix el nivell

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer «%1» per a suprimir-lo.

en: Save Game Info
ca@valencia: Guarda la informació de la partida

en: You must enter a name for the game.
ca@valencia: Has d'introduir un nom per a la partida.

en: You must enter a filename prefix for the game.
ca@valencia: Has d'introduir un prefix del nom de fitxer de la partida.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
ca@valencia: El prefix del nom de fitxer no ha de tindre més de 5 caràcters.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
ca@valencia: El prefix del nom de fitxer només pot contindre caràcters de l'alfabet.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
ca@valencia: El prefix del nom de fitxer «%1» ja es troba en ús.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
ca@valencia: No has guardat el teu treball. Vols guardar-lo ara?

en: &Save
ca@valencia: Guar&da

en: &Do Not Save
ca@valencia: &No el guardes

en: &Go on editing
ca@valencia: &Continua l'edició

en: You can only modify user games.
ca@valencia: Només pots modificar les partides d'usuari.

en: New Level
ca@valencia: Nivell nou

en: Click anywhere to begin live play
ca@valencia: Clica en qualsevol lloc per a començar la partida en directe

en: Play Next Level
ca@valencia: Juga el nivell següent

en: There are no more levels in this game.
ca@valencia: No hi ha més nivells en esta partida.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
ca@valencia: Acció no apropiada: no estàs editant un nivell.

en: No Sound
ca@valencia: Sense so

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
ca@valencia: Avís: Esta còpia de KGoldrunner no té so.
    
    Açò és perquè les versions de desenvolupament de les biblioteques OpenAL i SndFile no eren presents quan es va compilar i construir.

en: Game Paused
ca@valencia: Partida en pausa

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
ca@valencia: La reproducció s'ha parat i la partida està en pausa mentre et prepares per a jugar. Per favor, prem la tecla de pausa (P o Esc) quan estigues llest.

en: Replay Last Level
ca@valencia: Torna a jugar l'últim nivell

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
ca@valencia: ERROR: No s'ha pogut trobar i reproduir una gravació de l'últim nivell que has jugat.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
ca@valencia: No hi ha últim nivell que repetir. Has de tindre un nivell completat, guanyat o perdut, abans de poder utilitzar de nou l'acció de repetir l'últim nivell.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
ca@valencia: Inici ràpid

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
ca@valencia: &JUGAR

en: Start playing this level
ca@valencia: Comença a jugar este nivell

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
ca@valencia: Prepara per a començar a jugar la partida i el nivell mostrats, tan prompte com faces clic, mogues el ratolí o premes una tecla

en: &Quit
ca@valencia: I&x

en: Close KGoldrunner
ca@valencia: Tanca KGoldrunner

en: Start a different game or level
ca@valencia: Comença una partida o un nivell diferent

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
ca@valencia: Utilitza el diàleg Seleccioneu una partida per a triar una partida o un nivell diferent i comença a jugar

en: &Use Menu
ca@valencia: Utilit&za el menú

en: Use the menus to choose other actions
ca@valencia: Utilitza el menú per a triar altres accions

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
ca@valencia: Abans de jugar, utilitza els menús per a triar altres accions, com carregar una partida guardada o canviar el tema

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
ca@valencia: La partida està en pausa. Hauràs de prémer la tecla de pausa (P o Esc) quan estigues preparat per a jugar.

en: Show a Solution
ca@valencia: Mostra una solució

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
ca@valencia: Ho sentim, malgrat que tots els nivells de KGoldrunner es poden resoldre, encara no s'ha enregistrat una solució per al nivell seleccionat.

en: Replay Any Level
ca@valencia: Torna a jugar qualsevol nivell

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
ca@valencia: Ho sentim, no pareix que hages jugat i enregistrat abans el nivell seleccionat.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
ca@valencia: <NOBR><B>FINAL DE LA PARTIDA!!!</B></NOBR><P>T'agradaria tornar a intentar este nivell de nou?</P>

en: Game Over
ca@valencia: Final de la partida

en: &Try Again
ca@valencia: &Intenta de nou

en: &Finish
ca@valencia: &Finalitza

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
ca@valencia: <b>FELICITATS!!!!</b><p>Has conquerit l'últim nivell de la partida <b>«%1»</b>!!</p>

en: Hint
ca@valencia: Consell

en: &OK
ca@valencia: D'ac&ord

en: Sorry, there is no hint for this level.
ca@valencia: Ho sentim, no hi ha consell per a este nivell.

en: T H E   E N D
ca@valencia: F I N A L

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
ca@valencia: Has premut una tecla que es pot utilitzar per a controlar l'heroi. Vols canviar al mode de control amb el teclat? El control amb el punter és més fàcil d'utilitzar a llarg termini, com anar en bicicleta millor que caminar!

en: Switch to Keyboard Mode
ca@valencia: Canvia al mode de teclat

en: Switch to &Keyboard Mode
ca@valencia: Canvia al mode de &teclat

en: Stay in &Mouse Mode
ca@valencia: Mantín el mode de &ratolí

en: Keyboard Mode
ca@valencia: Mode de teclat

en: Save Game
ca@valencia: Guarda la partida

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
ca@valencia: Ho sentim, no pots guardar la partida mentre estigues editant. Per favor, prova amb «%1».

en: Cannot open file '%1' for read-only.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer «%1» per a lectura.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
ca@valencia: Nota: per raons de simplicitat, la posició i puntuació guardada no seran les actuals, sinó les de l'inici del nivell.

en: Error: Failed to save your game.
ca@valencia: S'ha produït un error: no s'ha pogut guardar la teua partida.

en: Load Game
ca@valencia: Carrega una partida

en: Sorry, there are no saved games.
ca@valencia: Ho sentim, no hi ha cap partida guardada.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la partida amb prefix «%1».

en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

en: Check for High Score
ca@valencia: Comprova la puntuació màxima

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
ca@valencia: <html><b>Felicitats!!!</b><br/>Has aconseguit una puntuació màxima en esta partida.<br/>Per favor, introduïx el teu nom per tal que pugues<br/>ser adorat al Saló de la fama de KGoldrunner.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
ca@valencia: Guardeu la puntuació màxima

en: Save High Score
ca@valencia: Guarda la puntuació màxima

en: Error: Failed to save your high score.
ca@valencia: S'ha produït un error: no s'ha pogut guardar la teua puntuació màxima.

en: Show High Scores
ca@valencia: Mostra les millors puntuacions

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
ca@valencia: Ho sentim, no es guarden les puntuacions per a les partides d'aprenentatge.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
ca@valencia: Ho sentim, encara no hi ha millors puntuacions per a la partida «%1».

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
ca@valencia: <center><h2>Saló de la fama de KGoldrunner</h2></center><center><h3>Partida «%1»</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
ca@valencia: Posició

[ctx: Person]
en: Name
ca@valencia: Nom

[ctx: Game level reached]
en: Level
ca@valencia: Nivell

en: Score
ca@valencia: Punts

en: Date
ca@valencia: Data

[ctx: @title:window]
en: High Scores
ca@valencia: Puntuacions màximes

en: Load Game Info
ca@valencia: Informació de càrrega de partida

en: Cannot find game info file '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer «%1» d'informació de la partida.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
ca@valencia: S'ha arribat al final del fitxer «%1» abans de trobar el final de les dades de la partida.

en: Save A Solution
ca@valencia: Guarda una solució

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
ca@valencia: La solució al nivell %1 s'ha guardat en el fitxer %2

en: Read Level Data
ca@valencia: Llig les dades del nivell

en: Cannot find file '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer «%1».

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
ca@valencia: S'ha arribat al final del fitxer «%1» sense trobar les dades de nivell.

en: Rename File
ca@valencia: Canvia el nom del fitxer

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
ca@valencia: No s'ha pogut suprimir la versió anterior del fitxer «%1».

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
ca@valencia: No s'ha pogut canviar el nom del fitxer «%1» a «%2».

en: Theme Selector
ca@valencia: Selector de temes

en: Lives: %1
ca@valencia: Vides: %1

en: Score: %1
ca@valencia: Puntuació: %1

en: Select Level
ca@valencia: Trieu un nivell

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
ca@valencia: Ho sentim, només pots guardar o moure nivells de les teues partides.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
ca@valencia: Ho sentim, només pots suprimir nivells de les teues partides.

en: Edit Game Info
ca@valencia: Edita la informació de la partida

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
ca@valencia: Ho sentim, només pots editar la informació de les teues pròpies partides.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
ca@valencia: No hi ha cap nivell %1 a «%2», per tant, no hi pots jugar o editar-lo.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
ca@valencia: Seleccioneu una partida

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
ca@valencia: <html><b>Per favor, trieu una partida:</b></html>

en: Name of Game
ca@valencia: Nom de la partida

en: Rules
ca@valencia: Regles

en: Levels
ca@valencia: Nivells

en: Skill
ca@valencia: Habilitat

en: Level 1 of the selected game is:
ca@valencia: El nivell 1 de la partida seleccionada és:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
ca@valencia: Seleccioneu una partida/nivell

en: Please select a level:
ca@valencia: Trieu un nivell:

en: Level number:
ca@valencia: Número de nivell:

en: Edit Level Name o&r Hint
ca@valencia: Edita el nom del ni&vell o el consell

en: Start Game
ca@valencia: Comença la partida

en: Play Level
ca@valencia: Juga el nivell

en: Replay Level
ca@valencia: Torna a jugar el nivell

en: Show Solution
ca@valencia: Mostra la solució

en: Save Change
ca@valencia: Guarda els canvis

en: Move To...
ca@valencia: Mou a...

[ctx: Rules]
en: Traditional
ca@valencia: Tradicional

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
ca@valencia: Partida d'aprenentatge

[ctx: Skill Level]
en: Championship
ca@valencia: Campionat

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
ca@valencia[0]: 1 nivell, utilitza les regles de KGoldrunner.
ca@valencia[1]: %1 nivells, utilitza les regles de KGoldrunner.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
ca@valencia[0]: 1 nivell, utilitza les regles de Tradicional.
ca@valencia[1]: %1 nivells, utilitza les regles de Tradicional.

en: Sorry, there is no further information about this game.
ca@valencia: Ho sentim, no hi ha més informació quant a esta partida.

en: This level number is not valid. It can not be used.
ca@valencia: Este número de nivell no és vàlid. No es pot utilitzar.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
ca@valencia: El botó principal de la part inferior és l'acció que has seleccionat en el menú. Prem-la després d'escollir la partida i el nivell o utilitza «Cancel·la».

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
ca@valencia: 
    
    Si és la primera vegada que jugues a KGoldrunner, trieu la partida d'aprenentatge que et donarà consells mentre hi jugues.
    
    Altrament, trieu el nom d'una partida de la taula, després, per a iniciar-la al nivell 001, prem el botó principal de la part inferior. La partida començarà quan mogues el ratolí o premes una tecla.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
ca@valencia: 
    
    Pots escollir nivells del sistema per a editar-los (o copiar-los), però has de guardar el resultat en una partida que tu hages creat. Utilitza el botó esquerre del ratolí com un pinzell i els botons de la barra d'eines com la paleta. Utilitza el botó «Esborra» o el botó dret del ratolí per a esborrar. Pots arrossegar i deixar anar un botó premut i pintar o esborrar múltiples quadrats.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
ca@valencia: 
    
    Ací pots afegir un nom i un consell per al nivell nou, però has de guardar el nivell que hages creat en una de les teues pròpies partides. De manera predeterminada, el teu nivell nou anirà al final de la teua partida, però també pots escollir un número de nivell i guardar-lo a la meitat de la teua partida.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
ca@valencia: 
    
    Ací pots crear o editar el nom i el consell, abans de guardar. Si canvies la partida o el nivell, pots fer una còpia o utilitzar «Anomena i guarda...», però sempre has de guardar en una de les teues partides. Si guardes el nivell en la meitat d'una sèrie, la resta de nivells es tornaran a numerar automàticament.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
ca@valencia: 
    
    Només pots suprimir nivells de les teues partides. Si suprimixes un nivell a la meitat d'una sèrie, la resta de nivells es tornaran a numerar automàticament.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
ca@valencia: 
    
    Per a moure (tornar a numerar) un nivell, primer has de seleccionar-lo utilitzant «Edita qualsevol nivell...», després pots utilitzar «Mou un nivell...» per a moure'l cap a un número nou o fins i tot una partida diferent. La resta de nivells es tornaran a numerar automàticament si fa falta. Només pots moure nivells entre les teues partides.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
ca@valencia: 
    
    En editar la informació d'una partida només has d'escollir la partida, després pots anar a un diàleg en el qual pots editar els detalls de la partida.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
ca@valencia: 
    
    Prem en la taula per a escollir una partida. A davall de la taula pots veure més informació pel que fa a la partida seleccionada, incloent-hi quants nivells té, com és de difícil i quines regles seguixen els enemics (mira el manual de KGoldrunner).
    
    Selecciona un número de nivell escrivint-lo o utilitzant el botó de selecció de valors o la barra de desplaçament. En variar la partida o el nivell, també ho farà la xicoteta imatge del nivell.

en: Help: Select Game & Level
ca@valencia: Ajuda: Trieu partida i nivell

en: A game of action and puzzle solving
ca@valencia: Un joc d'acció i solució de trencaclosques

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
ca@valencia: (C) 2003 Ian Wadham i Marque Krüger

en: Current author
ca@valencia: Autoria actual

en: Marco Krüger
ca@valencia: Marque Krüger

en: Original author
ca@valencia: Autor original

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
ca@valencia: Adaptació a KDE 4, Qt4 i classes de «KGameCanvas»

en: KGameCanvas classes for KDE4
ca@valencia: Classes «KGameCanvas» per a KDE 4

en: Artwork for runners and default theme
ca@valencia: Gràfics per als corredors i el tema predeterminat

en: Artwork for bars and ladders
ca@valencia: Gràfics per a les barres i escales

en: Artwork for background of Geek City theme
ca@valencia: Gràfics per al fons del tema Ciutat Geek

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
ca@valencia: Temes Nostàlgia, millores dels corredors, característica de múltiples fons de pantalla, efecte d'esvaïment i moltes altres idees

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
ca@valencia: Gràfics per al tema El tresor d'Egipte
