kgoldrunner - en to da translation catalogue (841 entries)

en: Beginner's Luck
da: Begynderheld

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
da: Disse 70 niveauer er en gradvis introduktion til det traditionelle spil, skabt af Jason Self (j på jxself org). Selvom der ikke er nogen tips, så har hvert niveau en optaget løsning.
    
    Spillet er rettet mod nye spillere, men de senere niveauer er ret svære, så hold øje med hvordan dine fjender reagerer når du flytter, efterhånden som du gå videre i spillet. Du skal være i god træning når du kommer til niveau 70.
    
    Jason leverede de fleste af løsningerne, men nogle er af Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
da: Mumiens forbandelse

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
da: Tegning over vestlige filmikoner om mumier og Egypten. Dette banesæt køres bedst under temaet "Egyptens skatte". Nogle gange skal du også grave mens du falder.
    
    Til at afpudse din egyptologi finder du i de tips der er relateret til hver bane faktuelle godbidder, hvor fakta er taget fra Wikipedia i stedet for Hollywood.
    
    Dette mesterskabsspil blev skabt af Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, samt  nogle få egyptiske ideer og niveauet "Det røde hav" bidraget af Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
da: Giza plateauet

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
da: Ved Giza plateauet i udkanten af Cairo ligger begravelsespladsen Giza der består af pyramiderne Khufu (den store pyramide), Khafre og Menkaure sammen med Sfinksen i Giza og et antal andre mindre bygningsværker.
    
    Prøv at undgå at dræbe mumierne eftersom du kommer frem under plateauet. Hvis for mange kommer igen fra højre bliver det svært at undslippe til sidst. Du skal bruge teknikken at grave mens du falder for at komme i gang.

en: The Pyramid of Djoser
da: Djoser-pyramiden

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
da: Djosers pyramide (Zoser), eller trinpyramiden (kbhw-ntrw i Egypten) er en arkæologisk rest i begravelsespladsen Saqqara i Egypten nordvest for byen Memphis.
    
    Det er vigtigt at gå trinvist frem for at færdiggøre denne bane: Befri først mumien på anden banes venstre side (fra bunden), hvorved den kan falde ned i og fylde det skjulte hul i grundniveauet.
    
    Gå nu ind i højre side af det andet niveau og bevæg dig henover pælen, over mumien og få fat i skattestykket i midten, mens du sikrer dig at du graver murstenen ud til venstre for midten.
    
    Mumien på det tredje niveau er lidt problematisk, da den vil tage st stykke af skatten med sig. Du kan være heldig og se at den efterlader sin skat på et tidspunkt, men du kan også fange ham i den ene mursten der kan graves ud til højre med lidt god timing.
    
    Til sidst - før du tager det sidste stykke af skatten - skal du huske at åbne trinpyramiden nederst til højre, så mumierne til højre kan gå ind i pyramiden. Hvis der er mere end én mumie forneden til højre, før flugtstigen kommer frem, kan du ikke nå hen til udgangen.

en: Pharaoh's Barge
da: Faraos pram

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
da: Khufu-skibet er en intakt båd i fuld størrelse fra oldtidens Egypten, der var forsejlet i et hul i Giza-pyramidekomplekset ved foden af Gizas store pyramide omkring år 2.500 f.Kr. Skibet er højst sandsynligt bygget til Khufu (Kong Keops).
    
    Det er en af de ældste, største og bedst bevarede både fra antikken og har en totallængde på 43,6 m. På trods af dens alder kunne den sejle i dag hvis den blev sat i vandet.
    
    Dette er nærmest en simpel bane: God skat og ikke for mange mumier. Men din opgave er at fravriste dem den skat de bærer på.

en: Pyramid Puzzles
da: Pyramideopgaver

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
da: Den store pyramide var i over 3.800 år den største menneskeskabte struktur. Det må have været trivielt for egypterne i antikken at gå op og ned hele tiden, ligesom du sikkert vil finde det trivielt at gå op og ned af denne pyramide.
    
    For at få den anden skat fra venstre skal du bruge den mursten, der blokerer stigen i bunden, som en bro til at flygte.
    
    Ryd de tre mursten ovenfor og til højre for mumierne yderst til venstre for at få fat i den fjerde skat fra venstre. Hvis de graves frem i den rigtige rækkefølge giver det dig netop tid nok til at gribe skatten og flygte.
    
    Nogle af mumierne skal løslades for at få noget af skatten. Du skal dog have fat i den første, anden og fjerde skat (fra venstre) før du løslader nogen mumie. Pas på ikke at slå nogle mumier ihjel. Hvis de kommer frem til højre for pyramiden kan du ikke flygte. Det er også muligt at løslade mumierne og fange dem i et af de andre kamre.

en: Crocodile
da: Krokodille

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
da: Krokodiller kan leve i mere end 100 år, hvor de største arter opnår en længde på indtil 4,85 meter. Flere arter er set angribe og dræbe hajer.
    
    Sobek var guddommeliggørelsen af krokodiller. Egyptere, der arbejdede eller rejste på Nilen, håbede at hvis de bad til Sobek - krokodilleguden - ville han beskytte dem mod at blive angrebet af krokodiller.
    
    I denne bane er det ikke krokodillen du skal frygte. En lille bøn til Sobek kan måske stadig hjælpe dig med at undgå mumierne mens du henter skatten.

en: Three Pyramids
da: Tre pyramider

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
da: Begravelsespladsen Giza har været et populært turistmål siden antikken, og blev befolket i hellenske tider da den store pyramide blev listet af Antipater fra Sidon som et af verdens syv vidundere. Den er i dag det eneste af disse vidundere der stadig eksisterer.
    
    Du vil sikkert finde det nemmest at komme igennem dette vidunder hvis du får to mumier i pyramiden helt til højre før du bevæger dig derover.

en: Tura Caves
da: Tura-minerne

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
da: Tura var Egyptens primære kalkstenbrud og benyttedes på Khufus store pyramide. Gravningen efter kalksten efterlod miner, der senere - under anden verdenskrig - blev brugt af den britiske hær som et hemmeligt depot, og som du nu kan udforske.
    
    Til venstre for bunden af den lange skakt er der to skjulte huller. Befri mumien til højre for den lange skakt for at fylde et af dem og befri mumien i det store kammer for at fylde det andet. vær sikker på at overrumple den første af de to mumier for at få skattestykket i krogen tæt ved skaktens bund. Grav til højre flere gange, når du forlader denne krog, for at åbne din flugtrute.
    
    Få fat i alle skattene på banens venstre side og flyt så til højre. Sørg for at grave mumien i toppen fri så du kan få dens skat senere. Du har også brug for dens hjælp til at flygte tilbage til venstre til slut i banen. Skatten til højre er nemmere end det ser ud til: Strategisk placerede falske mursten gør dette til banens nemme halvdel. Bemærk: Har du lyst til lidt variation kan du tage alle dem til højre først og derefter dem til venstre.

en: Pyramid Crawl
da: Pyramide-kryben

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
da: Der findes mere end 100 pyramider i Egypten hvoraf de ældste blev bygget omkring år 2600 f.Kr.
    
    I denne pyramidebane (bygget omkring år 2008 e.Kr.) skal du (ved at narre væk eller dræbe) undgå at få de to mumier i midten af den nederste sektion.

en: The Great Sphinx
da: Sfinksen i Giza

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
da: Sfinksen i Giza er Giza-plateauets vogter med ansigtet mod solopgangen. Med en længde på 73 meter og en højde på 20 meter er det verdens største monolitiske statue og er mere end 4.500 år ung.
    
    Når du griber skatten indeni sfinksen skal du prøve at løse sfinksens gåde: Hordan kommer du forbi den horde af mumier til højre?

en: Ladder Pyramid
da: Stigepyramide

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
da: De fleste accepterede teorier om konstruktionen af pyramiderne baseres på den idé at de blev bygget ved at flytte store sten fra et stenbrud og trække og løfte dem på plads. Uenighederne centrerer sig om med hvilken metode stenene blev transporteret og placeret. Uanset hvad var der - ligesom i denne bane - mange stiger involveret i deres konstruktion.
    
    Denne bane er mest en løben omkring. At samle skatten op mens du undgår mumier er ikke så svært - men at få skatten væk fra mumierne er en noget større opgave. Den trefags stenplatform er et nyttigt dræbefelt, selvom du skal løbe lidt omkring for at få de mumier, der bærer skatten, til at line ordentligt op. Bemærk også at den midterste blok i denne platform er en fald igennem-blok.
    
    Når du har fået fat i hele skatten skal du krydse over til flugtstigen. En måde at gøre dette på er at dræbe en mumie og krydse over på dens ryg, når mumien krydser fra flugtstigen over til hovedpyramiden.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
da: "Ankh" var det egyptiske hieroglyf-symbol der betød "liv", og som et solsymbol var det næsten altid udført i guld.
    
    I denne bane skal du tage dig i agt for de falske mursten i hoved-ankh'en for at holde dig i live, samt finde ud af hvilke af dem der er nyttige.

en: Pharaoh's Tomb
da: Faraos grav

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
da: Forskere mener at der blev brugt 2,3 millioner blokke med en gennemsnitsvægt på ca. 2,5 tons til at bygge den store pyramide.
    
    Pyramiden i denne bane blev bygget af mindre end 100 blokke. Manøvrér i begyndelsen for at komme ind i pyramiden og stå på en af stigerne på det andet lag nærmest ydervæggen i pyramidens venstre side. Vent på at mumierne grupperer sig på den anden side af ydervæggen. Kravl så op til toppen af stigerne på den lille pyramide og vent på at mumierne kravler op af den store stige og falder ned fra pælen. Løb op af den lange stige, når den sidste mumie er faldet (eller en smule før) henover pælen og grav for at komme tilbage ind i den store pyramide og til graven.
    
    Gentag dette trick for at afslutte efter du har grebet det enlige stykke af skatten, men denne gang skal du komme ud af pyramidens højre side.

en: Cat
da: Kat

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
da: Som et æret og vigtigt dyr i det egyptiske samfund og religion blev katten givet samme mumificering efter døden som mennesker.
    
    Når du afslutter denne kattebane skal du ikke lade dig narre af den kattehale der kommer frem når du samler den sidste skat op. Den eneste udgang er til venstre. Du skal lade mumierne bringe dig den skat der er til højre for kattens hoved, eftersom du ikke kan nå at samle alle stykkerne op og løbe tilbage i tide.
    
    For at få mumierne til at bringe dig skatten skal du grave de fem mursten i bunden ud og lade mumierne passere (eller blive fanget og dræbt).

en: Pyramid Power
da: Pyramidens kraft

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
da: Imhotep designede trinpyramiden i Djoser som værende en gigantisk trappe ad hvilken den afdøde faraos sjæl skulle stige op til himmelen. Så stor var vigtigheden af Imhoteps tiltag at han blev guddommeliggjort af senere egyptere.
    
    Du skal finde vej ned til bunden i denne pyramidebane før du kan stige op til toppen. For at få det øverste stykke af skatten skal du bevæge dig til venstre for toppunktet, grave den næste mursten og gå ind til mumierne nedenunder, mens du fortsat bevæger dig til højre (prøv at placere din musemarkør på selve toppunktet).
    
    Gå ud til højre, når du har fået det sidste stykke af skatten, og løb op ned af stigerne. Nederst til venstre er den eneste vanskelige del: Løb blot under mumierne på stigerne over dig og manøvrér - og håb!

en: Eye of Horus
da: Horus' øje

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
da: Horus' øje er et antikt egyptisk symbol for beskyttelse og royal kraft fra guderne.
    
    I denne bane er der lidt beskyttelse indeni øjet, men ikke meget.  Der kræves gentagne ture fra top til bund for at få hele skatten. Til sidst vil der være to mumier i bunden til venstre. For at komme forbi disse skal du kravle helt op på den korte stige fire fra venstre, grave til venstre, kravle ned og grave til venstre igen. En af mumierne vil falde i det nederste hul. Kravl op af stigen. Den anden mumie vil kravle op af den anden stige og falde i det øverste hul. Bevæg dig henover de to fangede mumier og kravl op til toppen.

en: Inverted Pyramid
da: Omvendt pyramide

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
da: Nok ikke et traditionelt egyptisk design.
    
    Du skal zigzagge frem og tilbage langs pælene for at få hele skatten.  For at komme forbi den enlige jage-mumie skal du vente på den på en pæl og lige før den når dig skal du hoppe ned på pælen nedenunder og bevæge dig lige under den.
    
    Overvej at spille banen utraditionelt, da banens design er utraditionelt: Bevægelsen fald-ned-og-flyt-nedenunder er lettere at udføre med tastaturet (lettere men stadig svært). Sæt spillet i pause og skift tilbage til muse-tilstand, når du har fået det sidste af skatten.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
da: Anubis - eller Inpu - var en egyptisk gud for efterlivet.
    
    For at få skatten mellem Anubis' ører skal du grave de to søjler ud til venstre for mumien og stå på toppen af mumien. Flyt til venstre for mumien mens du graver til højre. Mumien bør falde ind i hullet i søjlen yderst til højre. Grav så de to søjler til venstre ud indtil du forbindes med stige-øjet. Flyt ned fra øjets stige yderst til højre og du vil falde ned på pælen nedenunder.
    
    For at få skatten indeni det højre øre skal du grave den højeste af to-bloks-søjlerne ud mens du falder ned på den højre to-bloks-søjle. Flyt til venstre og grav den anden to-bloks-søjle ud. Flyt så til højre og grav én-bloks-søjlen ud og befrier mumien. Flyt en mere til højre og grav tre blokke ud så du har en afsats, to blokke bred, til at stå på. Flyt til venstre og grav feltet ud til højre. Vent til mumien falder, tag dens skat og skynd dig op af stigen for at konfrontere fem mumier, der blokerer udgangen.

en: Pyramid of Treasure
da: Skattepyramiden

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
da: Nubia var en større kilde til guld i Egypten. Kong Tushratta af Mitanni hævdede at guld var "mangfoldigere end støv" i Egypten.
    
    Selv i luften er der guld i denne pyramide! Masser af skatte, kun tre mumier - det kan da ikke være så svært, kan det?

en: Sarcophagus
da: Sarkofaget

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
da: Et sarkofag er et ligs begravelsesbeholder, normalt udhugget eller skåret af sten. I det antikke Egypten formede et sarkofag det yderste beskyttelseslag for en kongelig mumie, med adskillige kister indlejret, og var ofte hugget ud af alabaster.
    
    Hvis du ikke vil have at denne bane bliver dit sarkofag skal du i starten få det stykke af skatten der er under sarkofagens venstre hjørne - ellers er der ingen måde at få det på.

en: The Parting of the Red Sea
da: Delingen af det Røde Hav

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
da: Biblen fortæller os at Moses delte havet for at undgå faraoens mænd.  Eftersom du har plyndret hans forfædres pyramider kommer det vel ikke som nogen overraskelse at faraoen har sendt sine mænd efter dig også.
    
    Heldigvis kan havet forlades ved blot at falde ned på den sidste skat.  At undgå faraoens mænd er ikke så let. Få først din helt til at gå så langt ned han kan og vent så indtil det rette øjeblik. Bevæg dig så op af vandvæggen til højre, henover pælen til midten og vent indtil mumierne når toppen af vandet før du hopper ned anden gang.
    
    Løb denne gang straks op af vandvæggen til venstre og kryds henunder de jagtende mumier. Vent tæt ved toppen hvor mumierne fra højre ikke kan nå dig. Fald ned på havbunden når mumierne til venstre når toppen (ikke engang Moses havde det så hårdt). Tricket, for at komme forbi mumierne på denne sidste tur, er at passere under og til venstre for dem, mens de falder som en søjle når en af de lange stiger falder.
    
    Bemærk: Det er muligt i starten at bevæge dig op ad vandmuren til venstre, men det er meget sværere.

en: Count
da: Tælling

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
da: Dette spil er baseret på at tælle fra 0 til 16 (eller 0 til 10 i hexadecimal). Den første bane har intet guld og ingen fjender. Problemet er at finde en vej ud og videre til den næste bane. Efter dette stiger antallet af fjender og guldstykker med 1 i hver bane. Navnet på hver bane svarer til: antal fjender, guldstykkerne og de tal der kommer frem i layoutet.
    
    Disse elegante og ret vanskelige mesterskabsbaner blev skabt af Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Nogle gange skal du grave mens du falder.

en: Zero
da: Nul

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
da: Den eneste udfordring er at komme ind i 0, der er den eneste vej til udgangen.
    
    At komme ind i 0 kræver at klatre op til toppen af zigzag-stigen, grave 5 mursten væk på venstre kant af 0, ile tilbage til toppen af zigzag-stigen, over stangen, falde igennem dine nyligt gravede mursten og med det samme flytte ret ind i 0. Timingen skal være ret præcis.

en: One
da: Et

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
da: At få guldet kræver flere gravninger på de rette steder. Se alligevel det næste afsnit.
    
    For at komme ud skal du få fjenden til at gå over toppen af 1-tallet og fylde hullet i bunden. Der er tre måder at gøre dette. Den første og mest fornuftige er at vente på stangen over toppen af 1-tallet indtil fjenden er næsten over dig og så flytte til højre, gravende til din højre side eftersom du når bunden af 1-tallet.
    
    Den anden måde involverer timing af din graven efter guld (eller hvor guldet var). At gå til guldet på rette tidspunkt vil få fjenden til at falde i hullet til højre for 1-tallet. Den tredje måde er at nedkæmpe fjenden og håbe på at han dukker op igen på højre side af 1-tallet.

en: Two
da: To

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
da: Få fat i guldet yderst til venstre ved at falde ned på det fra oven og træde et felt til begge sider mens du falder. Grav straks feltet ud der var lige under guldet og træd ind. Det falske gulv vil droppe dig til bunden.

en: Three
da: Tre

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
da: Efter at have fået fat på alt guldet er den eneste udvej op ad den højeste stige til venstre. Denne er imidlertid ikke forbundet til noget. For at nå den skal du lokke en fjende til at følge efter dig. Træd derefter hen over fjenden for at nå stigen.

en: Four
da: Fire

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
da: I starten skal du skynde dig hen til gulvet til højre. Du skal fange nogle fjender (med lidt held får du et guldstykke med), men du skulle let kunne komme op ad stigerne, med form som et firtal, til højre.
    
    Vent til fjenderne har nået stigerne, med form som et 4-tal, når du får guldet fra 4-tallet. Dette giver dig nok tid til at nå stigerne før fjenderne afskærer din vej.

en: Five
da: Fem

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
da: Start med at kravle ned ad det første sæt stiger og vent på den nederste sektion indtil fjenderne har indtaget deres positioner. Hop så ned på gulvet og bevæg dig mod den store stige til højre med forgreningen ved bunden. Forgreningen sætter dig i stand til at komme forbi fjenderne ovenover. Vent på venstre stivers gulvniveau (ikke under gulvniveau) indtil fjenden på den lange stige dumper ned ved siden af dig. Kravl så op og til højre for at komme op ad den store stige.

en: Six
da: Seks

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
da: Denne banes første trick er at time hvornår du går gennem bunden af 6-tallet med fjenden kravlende op ad stigen til venstre for 6-tallet. Når du kommer på stigen vil fjenderne kravle op ad stigen væk fra dig, så du skal bare vente indtil der ikke er nogen fjender forneden på stigen før du graver igennem bunden af 6-tallet.
    
    Det andet trick er at regne ud hvordan du får alle fjenderne væk fra stigen til venstre på skærmen. En måde er at sidde på toppen af det store 6-tal i midten og vente på at de kommer over stængerne. Hop så ned på gulvet og tværs over til stigen.

en: Seven
da: Syv

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
da: Guldet øverst i 7-tallet er hovedudfordringen. Kravl først op til feltet yderst til venstre øverst i 7-tallet og vent der indtil fjenderne har fyldt hullerne ovenpå 7-tallet.

en: Eight
da: Otte

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
da: Med forsigtige bevægelser og timing kan du lokke to fjender over til stigen helt til venstre og forlade dem der, mens du henter de fem øverste guldstykker.
    
    De tre nederste stykker skal samles ind i ét træk, men du skal sikkert først tvinge fjender mod højre side af 8-tallet for at undgå problemer når stigen kommer frem og du lander på gulvet.
    
    Du kan rydde din endelige flugtstige ved at ramme gulvet igen yderst til højre.

en: Nine
da: Ni

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
da: Hop i begyndelsen så hurtigt ned du kan for at nå gulvet. Grav flere huller på bunden for at forsinke fjenderne i at komme op ad stigen. Grib så de to guldstykker fra venstre side af 9-tallet, mens der ingen fjender er omkring, hvor du graver for at komme ind i nitallet efter at have grebet den højeste af de to stykker.
    
    For at få guldet fra bunden af 9-tallet skal du stå på den venstre fjende, grave til venstre og flytte til højre. De to fjender vil begynde at gå til venstre, falde og klatre på stigen. Spring til den nederste del af 9-tallet, når den første bliver hængende der hvor du lige har gravet, og grav til venstre. Den næste fjende vil bære guldet ned. Grib det, grav til højre, spring ned til stangen og forsvind så hurtigt du kan.

en: Ten
da: Ti

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
da: Du kan fange flere fjender i hullerne nederst til venstre og højre, men de slipper fri når den skjulte stige kommer frem. At hoppe ned på gulvet under din udgang kan hjælpe med at rydde vej mod øverste højre hjørne.

en: Eleven
da: Elleve

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
da: Tag først guldstykket under venstre side af stængerne formet som et 11-tal, og grib så stykket ved basen af det venstre 1-tal i det centrale 11-tal. Hop ned på gulvet lige til venstre for den høje dobbeltmur. Fjenderne hopper ind i forskellige sektioner. Du vil nu gøre tre ting: 1- Tage guldet i venstre- og midter-sektionen. 2- Tage guldet fra fjenderne til højre for dig, mens du er på gulvet. 3- Lure så mange fjender som muligt til at gå ind i sektionen til venstre for 11-tallet.
    
    De første to opgaver er relativt nemme. Den sidste opgave kan gennemføres på flere måder. Hvis du løber op ad midterstigen og flytter over til venstre, kan du vente over højre side af stængerne (og måske hoppe ned til stængerne) og lure nogle fjender fra midter- til venstre-sektionen på én gang. Du kan også samle et par guldstykker op mens du gør dette.
    
    Når du har samlet alt guldet (undtagen guldstykkerne til højre for 11), så løb hen til det øverste højre af H-stigerne i midten. Det vil få alle fjenderne, som ikke er den fjerne højresektion, til at flytte over i den venstre sektion.

en: Twelve
da: Tolv

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
da: Dette er en langsom bane med masser af venten på at fjender flytter derhen hvor du vil ha' dem.
    
    Overfald i starten den nærmeste fjende og, når han falder, flyt videre til stængerne til højre for at få guldstykket lige under dem. Vent på en åbning i fjenderne nedenunder før du hopper ned til dette guldstykke.
    
    Gitteret med de tolv bokse til højre er nyttigt: Hvis du er på dette gitter, men under dets øverste niveau, vil fjenderne, der kravler på stigen til venstre for gitteret, ikke hoppe ned på det og jagte dig. Du kan vente nær bunden af gitteret indtil fjenderne flytter henover hullerne af mursten og beton i bunden til venstre og så hoppe ned på gulvet så de falder i hullerne og blive fanget.
    
    Et andet nyttigt trick er at vente på toppen af stigen helt til venstre (hvor du starter banen). Alle fjender, der er langt nok væk, vil løbe hen over toppen af gitterboksene og falde ned i området med fælder på højre side.
    
    For at få fat på guldet på gulvarealet helt til venstre skal du fylde den næste gulvsektion med fjender og grave de felter ud, der blokerer fjenderne i området  yderst til venstre. Du vil sikkert miste det guld (f.eks. få fjenderne, der bærer guldet, til at gå ind over et udgravet felt og blive tilintetgjort der), selvom det er muligt at få dette guldstykke hvis du virkelig vil ha' det.
    
    Hvis du lader det guld, der er ophængt helt til venstre, være til sidst er det let at slippe op til toppen. Alternativt kan du, hvis du lader guldet indeni 2-tallet være til sidst, slippe væk uden store problemer. Ellers vil de fjender, der er fanget yderst til venstre, afskære din flugtrute.

en: Thirteen
da: Tretten

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
da: Vent til at begynde med på toppen af de venstre (eller bedre endnu - højre) område af stigerne helt til venstre indtil fjenderne i midten kravler op til midten af den centrale stige. Hop så ned til den vandrette stige og flyt hele vejen til højre og hop ned på gulvet, hvorved du fanger adskillige fjender.
    
    Flere steder skal du løslade de fleste af fjenderne fra hvor de er fanget for at få guldet med. Især skal du løslade de fjender der er fanget på venstre halvdel af gulvet for at få i det mindste et guldstykke.
    
    Fjenderne vil sværme på den centrale stige, når du har taget det sidste guldstykke, så du skal bestemme dig for hvilket stykke du samler op til sidst. Et fornuftigt valg er det stykke der holdes af de tre fjender i nederste del af 3-tallet, lige som det ene stykke i midten af 3-tallet.

en: Fourteen
da: Fjorten

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
da: Fire tricks: Det første er ikke at grave de fjender, der er fanget i 4-tallerne til venstre før hen mod slutningen (det samme hvis en fanges i det midterste 4-tal). Dette giver færre fjender at slås med.
    
    Det andet er at du skal ride på en fjende ned for at få det indelukkede guld i 4-tallerne til venstre og det svævende guldstykke i midten.
    
    Det tredje er hvis du løslader fjenderne i 4-tallerne mod højre (og muligvis de to i 4-tallet til venstre) vil du finde det lettere at dobbeltgrave og miste disse guldstykker.
    
    Til sidst er det nemmere at flygte bagefter hvis du lader guldstykket, der er indeni eller nær de svævende 14-tal i midten til højre, være til sidst. Du kan så løbe op af den stige der kommer frem der.

en: Fifteen
da: Femten

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
da: To tip: Hvis du venter et trin under guldstykke, der hænger mellem stigerne, på en af de to stiger til venstre, vil fjenderne hoppe ind i basen af 5-tallet. Dette skulle gøre det nemmere for dig at få fat i guldet mellem 1- og 5-tallet.
    
    Det andet er hvis du venter til højre ved bunden af 1-tallet vil de fjender, der er til højre for de to stiger til venstre for 1-tallet, hoppe fra stangen til den anden halvdel af 1-tallets bund. Hop til bunden af 1-tallet hvis du venter højt oppe mellem 1- og 5-tallet. Mens fjenderne falser mod bunden af 1-tallet kan du skynde dig op ad stigen til venstre for 1-tallet og få fat i guldet der findes der.

en: Sixteen
da: Seksten

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
da: Kolonnen til venstre for 1-tallet kræver et hurtigt løb ned og op mens du omhyggeligt undgår fjenderne begge veje.
    
    Hop ned på den runde del af 6-tallet for at få guldet i midten af det. Flyt til højre/grav til venstre og med det samme flyt til venstre og grav til venstre for at forsinke fjenden, der ellers nemt kan fange dig. Du kan da også lade dette guldstykke være til sidst så du ikke tidligere befrier to yderligere fjender. Det er dog muligt at få to fjender til at fange sig selv igen i denne sektion.
    
    For at få det guld, der holdes af fjender forneden til højre, skal du grave det blokerende felt til venstre for dem ud, løbe op ad stigen, grave højre side af 6-tallet væk og hoppe ned på gulvet. Tiden er knap - kun en eller  to fjender i nederste højre sektion kan flytte til næste sektion til venstre. Du skal stadig grave bunden ud på 6-tallet for at få deres guld, men det er ligetil, omend en smule hektisk, pga. de fjender der stadig er til venstre for 6-tallet.
    
    Når du har fået alt guldet finder du det sikkert nemmest at forlade ved at gå gennem det midterste falske gulv på 1-tallet og gå ud via stigerne til venstre for 1-tallet.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
da: Ok

en: Dig While Falling
da: Grav mens du falder

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
da: I mesterskabsspil skal du oftest grave mens du falder. Disse niveauer er en gradvis introduktion til teknikken, skabt af Jason Self (j på jxself org). Hver niveau har en optaget løsning, som også er leveret af Jason.

en: Jail Break
da: Fangeflugt

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
da: Du er blevet sat i fængsel for at stjæle og for at fange og udplyndre dine fjender adskillige gange.
    
    Men her er politiet skånselsløst, og hvis du prøver at bryde ud, så vil de ikke have nogen skrupler over at dræbe dig... Så vær forsigtig, og vigtigst af alt: vær hurtig --- ellers dør du!
    
    Disse mesterskabsbaner bruger hurtige og egenartede KGoldrunner-regler og er skabt af Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Nogle gange skal du grave mens du falder.

en: Don't Panic!
da: Tag det roligt

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
da: Som banens navn siger, så er der absolut ingen grund til panik.
    
    Det er meget let at undslippe fra dette fængsel, for vagterne er selv indespærrede og kan ikke røre dig...

en: Robbery
da: Røveri

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
da: Nu da du er fri igen har du brug for penge.
    
    Tricket er at binde dine fjender. Det vil måske hjælpe, hvis du kan få hver af dem til at falde ned på en betonblok. På den anden side, så kan du bare løbe meget rundt...

en: Use the Guards
da: Brug vagterne

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
da: Måske er de skånselsløse, men de er forudsigelige.
    
    Når du når stigerne i højre side, så vent indtil en vagt hopper og gå så hen over hans hoved for at hente guldet.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
da: Faldende fjender (1) - Find en måde

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
da: Brug dine fjender ved at gå hen over deres hoveder.
    
    Hvis du skal krydse mere end en kløft, så få først fjenderne til at gå de rigtige steder hen og gå så på deres hoveder.

en: Falling Enemies (2) - Digging
da: Faldende fjender (2) - Gravning

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
da: Start denne bane ved at klikke. Resten skulle være indlysende...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
da: Faldende fjender (3) - skjulte stiger

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
da: Denne gang er de mere intelligente og falder ned på dig ovenfra.
    
    Grav først alle murstenene på vejen til guldet.
    
    Løb så tilbage til midten og vent indtil de genfødte fjender falder ned. Du skal fange deres leder mens du venter på de andre. På vejen op skal du holde udkig efter flere genfødte fjender.

en: Imprisoned Guards
da: Fængslede vagter

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
da: Det er let nok at bryde ind i hovedstrukturen, men for at samle al guldet og komme ud igen skal du gå på en fjendes hoved.

en: Forbidden Gold
da: Forbudt guld

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
da: Du slap godt fra dem i de sidste par baner.
    
    Nu er du fri igen og kan gøre, hvad du vil. Alt med undtagelse af at stjæle guld igen, selvfølgelig...

en: Dig Your Way Out
da: Grav dig ud

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
da: Ingen vagter, og du beder stadig om hjælp?
    
    Nuvel, det får du.
    
    Grav murstenene ved siden af bjælken. Når du falder, så find hurtigt en vej tilbage til bjælken, sådan at du kan komme over den til nichen. Det kan selvfølgelig kun lykkes, hvis du kender vejen og ikke tøver. Der er ingen tid at spilde...

en: An Unpleasant Cellmate
da: En ubehagelig medfange

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
da: Klik for at starte banen, så vil han blive fanget før han kan nå at skade dig.

en: Awaiting Enemies
da: Afventende fjender

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
da: De vil ikke gøre dig noget, sålænge du bliver hvor du er. De vil blot beskytte deres guld.

en: Too Many Guards
da: For mange vagter

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
da: Denne bane er vanskelig, men bestemt ikke umuligt.
    
    Slip af med den første gruppe vagter ved at lede dem ned til bunden således: Gå til de nederste stiger og bliv på den nederste stige til højre et øjeblik, og gå så hurtigt tilbage, sådan at kun en fjende følger dig. Vent på den nederste stige til venstre indtil han når de nederste stiger og kravl så hurtigt op og til venstre. Han vil hoppe ned på jorden. Gentag tricket med alle vagterne på dette sted.
    
    Den næste vagt skulle være let at passere, men herefter venter der dig en del arbejde... Når du klatrer op ad stigen ved siden af betonen vil vagten begynde at løbe til stigen yders til venstre og tilbage igen. Du skal finde det rette øjeblik til at ride over på hans hoved.
    
    Den sidste sektion involverer noget graveri. Fald først igennem tunnelen af falske mursten i venstre side; glem ikke at tage guldet, som du passerer undervejs. Kravl så op ad den lande stige. Den tredje mursten på højre side er en fælde. Fald i den og grav så til højre og fem gange til venstre mens du falder. Fortsæt nedad. Grav den laveste af to de mursten, som har frirum over sig, kravl op ad stigerne yderst til højre til den første mursten, du gravede (forhåbentlig  er den ikke lukket endnu) og fortsæt til højre og op til udgangen.

en: Caught In The Heights
da: Fanget i højderne

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
da: Så snart du bevæger dig ned vil de jagte dig indtil du dør, så det er en god ide at planlægge din præcise rute før du begynder dit flugtforsøg.

en: Teamwork (1) - The Liberation
da: Teamwork (1) - befrielsen

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
da: Du skal bruge din første fjendes hjælp til at bryde ud.
    
    Der skal blot lidt timing til for at få guldet til venstre.
    
    Når du går op og til højre, så sørg for at din teammakker ikke falder i betonhullet. For at opsamle de tre guldstykker til højre skal du prøve at holde ham på venstre side af stigen, sådan at du kan hoppe over hans hoved til guldet.
    
    Når du gå op og til venstre står der en stige på en betonsøjle. Gå hen over din vens hoved for at nå den og hold dig over ham. Den første mursten til venstre for dig er en fælde. Gå hen over hans hoved, sådan at han falder i fælden i stedet for dig. Men du må befri ham igen, hvis du vil nå til den højeste stige.
    
    Du må hellere være god ved din makker: du skal nok kunne omgås ham i de næste par baner...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
da: Teamwork (2) - platforme, som deler sig

en: Start running immediately or you are doomed!
da: Begynd at løbe med det samme eller du er fortabt!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
da: Teamwork (3) - Den sidste flugt

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
da: Dette er den sidste bane, hvor du skal samarbejde med din ven. Jeg synes, at han har hjulpet dig nok til at fortjene at blive befriet.
    
    Jeg kan desværre ikke hjælpe dig yderligere. Der kræves ikke andet end fingerfærdighed for at klare dette niveau.

en: Gold Rush
da: Guldfeber

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
da: Nogle små baner med traditionelle regler, som kan tage nogen tid at løse. Nogle gange skal du grave mens du falder.
    
    Skabt af Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
da: For let?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
da: Det kan se ud til at være lige ud ad landevejen, men det er det desværre ikke, for der er mange falske mursten på vejen til guldet.
    
    Grav den første mursten mens du falder og fald så igennem den; løb op ad stigen og vent, indtil fjenden hopper ned i hullet. Nu kan du falde ned på hans hoved og gå til venstre. Hop ned i hullet til venstre og grav endnu en mursten mens du falder. Dette vil lade dig fortsætte til venstre over bjælken.
    
    Der er selvfølgelig stadig mange fælder på vejen, med de er lettere at undgå, så dem må du selv finde. Du kan jo altid taste "Q" for at genstarte banen.

en: Have A Nice Flight...
da: God flugt...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
da: Dette skulle ikke være så svært.
    
    Placér blot musen i det øverste hjørne til venstre, så vil helten automatisk færdiggøre banen.

en: Golddigger
da: Guldgraver

en: My suggestion: dig!
da: Mit forslag: grav!

en: Golden Town
da: Gylden by

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
da: Du skal først indsamle guldet til højre for dig. Prøv så at grave langt ned. Det er lettere at kontrollere fjenderne, når du er på de lavere niveauer.

en: A Hectic Enemy
da: En hektisk fjende

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
da: Du behøver ikke at være hurtig. Du skal blot vide, hvordan du undgår fjenden.
    
    Ved at hoppe ned til det lavere niveau kan du få fjenden til at løbe op og ned ad en stige mens du falder. Lige så snart du når det lavere niveau vil fjenden følge efter, men du vil have tid til at indsamle noget guld eller komme forbi ham og bevæge dig over til en anden sektion.
    
    To vigtige bemærkninger: lad ikke fjenden falde ned på den midterste række af stiger og gem guldet dernede til sidst.

en: Don't Wake Them Up
da: Væk dem ikke

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
da: Dette er ikke helt let, for der er så mange fjender, som blokerer den eneste vej ud af banen.
    
    Den bedste måde at komme forbi dem er at gå op til højre og vente indtil de fleste af fjenderne går op af stigerne i midten. Prøv så at samle dem i grupper ved at bevæge dig op og ned. Fald endelig ned til det nederste niveau og vent på, at de gør det samme. Løb op når de første fjender ankommer og prøv at nå det højeste betonhul før de andre. Måske skal du prøve flere gange før det lykkes.
    
    Når udgangen kun blokeres af en eller to fjender kan du prøve at komme forbi dem ved at bevæge dig op ad en stige lige før de når dig. Gå så hen over deres hoveder. Held og lykke!

en: On The Brink
da: På kanten

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
da: At vente eller ikke at vente? Prøv det bare...
    
    Sørg for at have en flugtrute før du går ind i nogen af strukturerne til højre.

en: Dropping Enemies
da: Fjender falder ned

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
da: Nej, det kræver ingen særlige tricks at løse denne bane.
    Vær blot hurtigere end dine fjender.

en: The Big Maze
da: Den store labyrint

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
da: Du kan undgå nogle fjender ved at finde en falsk mursten at falde igennem. Hvad angår de andre, så må du finde et sted, hvor du kan grave eller gå omkring dem.
    
    Du skal nå det eneste stykke guld, som findes over en stige til venstre ved at grave igennem. Hvis du går hele vejen rundt, så vil fjenden forfølge dig og blokere vejen ud.

en: Hurry Up!
da: Skynd dig!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
da: Som banens navn siger, så skal du blive hængende for længe, Løb med det samme, grav den første mursten og lad fjenden falde derned; løb så til den anden mursten og grav igennem.
    
    Du er ikke færdig endnu, for du skal nå til guldet før den anden fjende ankommer. Så få fart på!

en: Two Useful Enemies
da: To nyttige fjender

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
da: For at komme ud af betonstrukturen under dig skal du først gå ned og vente på fjenden; gå så hen over hans hoved og slip ud. Brug et lignende trick med den anden fjende.
    
    Linjen med guld på murstenene nær bunden kræver lidt mere eftertanke. Da en af murstenene er en fælde, så skal du grave alle mursten indtil fælden og så løbe over stenene ovenover og grave igennem til det resterende guld og komme hurtigt ud.

en: The Prison
da: Fængslet

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
da: Tag al guldet når du når fjenderne. Grav så en af murstenene, hop derned og grav med det samme på begge sider. I 9 ud af 10 tilfælde vil fjenderne på hver side af dig blive fanget. Træd nu op på en af fjenderne, grav den midterste mursten og hop igennem.
    
    Du er fri igen!

en: Free Fall
da: Frit fald

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
da: Dette kræver lidt timing.
    
    Når du er gået ind i nichen i betonen, så vent på det rette øjeblik og gå henover fjenderne: ikke for tidligt, for så går du lige i armene på dem og ikke for sent, for så når du ikke til den anden side.

en: Two Friends
da: To venner

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
da: Udnyt din ven.
    
    Grav ham ud og gå så henover hans hoved for at nå bjælken til venstre og under dig. Tag guldet øverst til venstre og sæt så din ven fri igen.
    
    Når han løber imod dig og falder i hullet, så hop ned på hans hoved og indsaml fem guldstykker mens du går på hans hoved. Du skal tilpasse din fart til hans.
    
    For at nå guldstykket ved siden af røret af falske mursten skal du hoppe igennem røret, løbe op ad stigen og vente, indtil fjenden falder i. Nu kan du ride på hans hoved og træde til højre for at tage guldet.

en: Impossible?
da: Umuligt?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
da: Ingen tips denne gang!
    
    Men det er ikke umuligt.

en: The Wall
da: Muren

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
da: Der er kun en stige op til toppen af muren, og for at nå den skal du bruge en fjende. Så du må grave til højre og venstre hele vejen ned til gulvet mens du falder.
    
    På den anden side af muren skal du vendt på jorden indtil fjenden når dig og så hurtigt løbe op.
    
    Men hvordan når du over på den anden side?
    
    Prøv dig frem...

en: Snakepits
da: Slangegruber

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
da: Efter at du når stigen og mens du arbejder dig ned igennem den midterste sektion skal du frigive fem fjender, hverken flere eller færre. De vil hjælpe med at danne en bro til stigerne, som viser sig tilvenstre.
    
    For at få fjenderne i boksene til venstre til at gå på plads så du kan undslippe skal du blot stå i samme højde på den ene eller anden side.

en: Get In And Up
da: Gå ind og op

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
da: Gå ned efter at du når den første stige og vent på at fjenderne løber mod dig. Når de næsten har nået dig, så løb op, gå til venstre og ind i bygningen. Tag de to guldstykker og grav dig igennem.

en: No Way Out
da: Ingen vej ud

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
da: Du skal grave før du tager guldet og før stigerne dukker op.

en: How To Get There
da: Hvordan man kommer derhen

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
da: Først skal du finde op i det øverste venstre hjørne.
    
    Når du ankommer er der to stiger under dig, en meget kort og en længere. Imellem dem er der en søjle af mursten. De to øverste er rigtige mursten, resten er et rør af fælder, og du skal igennem det.
    
    Grav igennem to søjler af mursten over i højre side og løb op ad stigen. Hop til venstre og grav to mursten mens du falder. Løb tilbage til højre, men grav den sidste mursten, for den til venstre er en fælde. Løb op ad den store stige, gå til venstre og grav igennem murstenen over den lille stige. Fald ned på den, gå så til højre og fald igennem røret.
    
    Der er ikke meget tid. Den mindste tøven vil få dig dræbt!

en: The Bull
da: Tyren

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
da: At nå guldet til venstre kræver god timing, ligesom i "Frit fald", det er bare lidt sværere. Prøv at finde det rigtigt øjeblik til at løbe over en fjendes hoved.
    
    På højre side skal du først grave to enlige mursten for at lade fjenden løbe til venstre og ned i hullet. Træd op på hans hoved, grav på begge sider med det samme mens du falder, løb så tilbage til venstre, tag guldet, løb tilbage og træd på den sidst faldne fjende. Vær hurtig, for du kan kun nå de fem guldstykker ved at ride på en fjende.

en: Long Way Up
da: Lang vej op

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
da: Du skal klatre op på pyramiden af stiger og løbe over fjendernes hoveder. Du har mere brug for held end færdighed. Det er bedst at vente et øjeblik før du klatrer op.
    
    For at komme til det enlige guld over fælderne nær midten skal du grave fjenderne fri og så gå ned og til benstre til den store bjælke. Fjenderne vil fylde hullet under fælderne, og så kan du let tage guldet.
    
    Resten er lidt svært, men det er nemt at forstå, hvordan du skal gøre det. Generelt er det bedst at undgå at dræbe fjenderne.

en: A Little Present To Say Goodbye
da: En lille gave til afsked

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
da: Efter nogle meget vanskelige baner har du måske lyst til en let en. Farvel!

en: Zig Zag
da: Zigzag

en: The Box
da: Boksen

en: Do Not Fall Down
da: Fald ikke ned

en: Overcrowding
da: Overbefolkning

en: Gold Rush II
da: Guldfeber II

en: A Big Start
da: En stor begyndelse

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
da: Vent et øjeblik før du går mod venstre. Så bliver det lettere at nå guldet ved at gå på fjendernes hoveder.
    
    Træd hurtigt op på stigerne, når de dukker op. Du skal nu krydse to kløfter ved hjælp af en fjende før du kan nå den højeste stige.
    
    Hvordan du klarer dig afhænger af, hvor mange fjender, der følger dig når du træder op på den første stige. I bedste fald er der to, sådan at du kan gå hen over dem og krydse den første kløft og så holde en kort pause mens de danner en ny bro over den næste kløft.
    
    Din flugt videre opad afhænger af din fart og færdighed.

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
da: Guldet på højre side er blot et spørgsmål om fart og færdigheder. Det samme gælder guldet på de nedre niveauer.
    
    For at nå guldet over bjælken til venstre skal du gå på din fjendes hoved mens han bevæger sig langs bjælken.
    
    Guldet i midten kræver noget mere omtanke. Hop til højre og grav murstenen til venstre for bjælken mens fjenden klatrer på den lange stige til venstre for midten. Gå ovenpå og vent på fjenden; rid så på hans hoved, tag guldet, grav tre mursten og gå ind i den centrale struktur.
    
    Vent med at komme ud til højre til fjenden kommer op af stigen. Vælg det rette øjeblik til at gå hen over hans hoved mens han bevæger sig op og ned på de øverste trin og nå guldet øverst til højre. Resten er let.

en: Watch Out For Traps
da: Hold øje med fælder

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
da: Brug de fire fjender til at udfylde de falske mursten, som du finder på vej op ad stigerne.

en: Easy Prey
da: Nemt offer

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
da: Dette er ikke særlig vanskeligt. Hovedsagen er at forhindre nogen fjende i at få et guldstykke. Det er nemmere end man skulle tro, hvis du samler de let tilgængelige stykker først.
    
    Det vil hjælpe, hvis du prøver at gruppere fjenderne. Hvis du er på den anden side af en barriere, så kan du gruppere dem ved at bevæge dig op og ned.
    
    Derudover er nogle af murstenene fælder, så du kan undertiden tage en genvej; men du skal ikke regne med det.

en: The Gold Mine
da: Guldminen

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
da: Du skal selvfølgelig vente til sidst med at tage guldet for neden.
    
    Det kan være nyttigt at lede nogle af fjenderne ned i huller mens du samler højereliggende guldstykker, men glem ikke at frigive dem før du går efter det sidste guld.
    
    Hvad guldet for neden gælder, så tænk over, hvordan du klan undslippe gør du begynder at grave ned til guldet, for du vil ikke have tid til at tænke når du først er nede i det store hul...

en: Entangled
da: Indviklet

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
da: Undvig den første fjende blandt stigerne til højre.
    
    Nu kommer du til et sted, hvor det er adskillige skakter og falske mursten, som fører nedad. Fald igennem skakten yderst til venstre og grav murstenen til højre mens du falder. Fjenden skal være en stige væk fra dig og skal hoppe ned umiddelbart efter dig. Kravl op og fald igennem skakten yderst til højre og gå efter det enlige guldstykke. Undslip igennem fælderne under den gravede mursten. Der er ikke meget tid.
    
    Vær hurtig nok til at nå stigen i venstre side før den anden fjende blokerer din vej, gå så hurtigt ned til samme højde som hullet til højre. Fjenden vil passere over dig og falde ned i hullet. Tag guldet til højre, grav murstenen til venstre, lok den tredje fjende ind i en falsk mursten og træd over hans hoved for at undslippe opad.
    
    Kom ind i sektionen på venstre side ved at grave en mursten nær toppen. Du kan undvige den næste fjende ved at falde igennem en fælde, som leder tilbage til sektionen i højre side og få ham til at følge dig.
    
    For at nå guldet for neden skal du lokke fjenderne væk, finde en falsk mursten som fører ned, grave murstenen for enden og tage de guldstykker hurtigt.

en: Three Friends
da: Tre venner

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
da: Du får brug for begge fjenders hjælp til at færdiggøre denne bane. Når du når guldet på betonsøjlen så vent ved kanten. Sørg for at din første hjælper følger dig ned, når du hopper. Tag guldet på din venstre side og gå så hurtigt op og grav murstenene til venstre for stigen indtil du kan bevæge dig længere til venstre fulgt af fjenden. Træd over hans hoved for at nå den næste stige og gå op igen.
    
    Hop ned i hullet og grav lige meget på begge sider. Fang fjenden når han bevæger sig mod dig igennem de udgravede mursten, sådan at du kan grave yderligere to søjler af mursten til venstre. Når han løber ud af de udgravede mursten, så gå til venstre, stil dig ved siden af hullet og grav til højre for dig for at fange ham igen. Gå et skridt ned af den nærmeste stige og få ham til at hoppe i hullet. Tag nu guldet og kom så ud!
    
    Mens du går tilbage til højre skal du finde en skakt af falske mursten, som er gemt under en gravbar mursten. Når du kommer tilbage, så få den anden fjende til at følge dig ned til det laveste niveau. Efterlad ham der, men brug ham til at komme tilbage til stigerne, som fører opad.
    
    Gå til hullet og stigen til venstre for midten og åbn en to mursten bred skakt hele vejen ned til betonen, nær hvor fjenden står. Når han følger dig mod venstre, skal du fange ham, gå til højre til stigen og vente på at han løber mod hullet. Du skal begynde din flugt mod venstre lige når han begynder at falde i hullet for at undgå at blive dræbt når murstenene lukkes.

en: Let Me Out!
da: Luk mig ud!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
da: Det nytter ikke at se efter fælder: der er ingen!
    
    Når du har taget det første guld, så løb hurtigt ned, sådan at fjenden ikke følger dig men tager en anden rute. Gå næsten så langt ned som du kan, sådan at fjenden vil bevæge sig til en position, hvor du kan komme forbi ham. Du skal være meget, meget hurtig!

en: Let Them Live
da: Lad dem leve

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
da: Med en smule behændighed er det muligt at passere tre fangne fjender. Du skal ikke dræbe dem, for du får brug for to af dem; så vær forsigtig ikke at grave for tidligt, ellers vil fjenderne dukke op igen nær betonhullet og du bliver nødt til at genstarte niveauet.
    
    De næste to guldstykker kan kun nås ved hjælp af to fjender. Du kan selv vælge, hvilket stykke du vil tage først; mit forslag er at tage det højere stykke sidst. En stige vil dukke op og gøre det nemmere for dig at fortsætte opad.
    
    Den sidste fjende er sandsynligvis i betonhullet, for han blev dræbt af genudfyldende mursten. Han er ikke så let at passere. Den nemmeste måde er at vente på den højeste stige indtil fjenden går tilbage til betonhullet. Så har du lige tid til at nå en kort stige før to store stiger. Vent der indtil han hopper ned, så kan du hurtigt klatre op og slippe ud.
    
    Hvis det lykkedes dig at lade alle tre fjender overleve, så er du heldig...

en: Jump And Run!
da: Hop og løb!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
da: Hop til venstre fra den højeste bjælke til højre. Vent ikke for længe: der bør ikke være mere end to fjender under den højeste bjælke når du hopper ned.
    
    Træd over hovederne på de faldende fjender ved siden af dig og grav den højere mursten. Gå over murstenen og tag guldet. Vent på den midterste bjælke indtil den første stige er fri for fjender. Hop ikke til den stige for tidligt eller for sent.
    
    Hvis du kom så langt, så begynd at samle guld hurtigt, idet du overhaler fjenderne og holder dig lige under dem.

en: The Lone Golddigger
da: Den ensomme guldgraver

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
da: Det er bedst at samle guldet øverst til venstre ved at arbejde dig fra højre mod venstre. Du skal grave søjlen af mursten ved siden af stigen for at komme ud igen, så når du tager guldet længst til venstre er der kun nok tid til at undslippe, hvis du graver diagonalt og tager en genvej. Murstenene du graver skal først være ryddet for guld.
    
    I den nederste venstre del er guldet længst til venstre vanskeligt. Grav søjlen af mursten indtil der kun er fem mursten tilbage. Vent indtil murstenene ovenover genudfylder og grav en næste mursten lige nå murstenen ovenover dukker frem igen. Grav nu hele søjlen af mursten, men lad den sjette sten nedefra være. Så kan du løbe ind, grave og falde ned på guldet til venstre.
    
    Guldet for neden kræver fart. Grav alle mursten, tag guldet og kom tilbage. Ved den sidste mursten skal du grave på begge sider samtidigt.
    
    Guldet inde i den store boks kræver lidt omtanke --- og du skal også være hurtig...

en: Left Or Right?
da: Venstre eller højre?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
da: Gå til venstre, og umiddelbart herefter til højre. Fortsæt ned indtil du falder ind i en falsk mursten med to betonblokke under. Vent der indtil ingen fjende bevæger sig og gå så til højre.
    
    Når du når bunden, så tag guldet og løb til den nærmeste stige som fører opad. Fortsæt et stykke tid, men vend tilbage til bunden til venstre for dine fjender og gå mod stigen længst til venstre, som fører til det øverste højre hjørne.
    
    Det kræver nogen færdighed at komme forbi de to fjender. Gå op og ned indtil begge fjender går op og en af dem kommer til venstre for at fange dig. Gå over hans hoved og undslip opad før den anden når dig.

en: Treasures of Gold
da: Guldskatte

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
da: Start med at samle guld ovre i venstre side. Tag så guldet i den næste sektion til højre. For at slippe ud derfra skal du gå over fjendens hoved, idet han klatrer ud af en gravet mursten.
    
    Undvig den frie fjende, kravl op til det højeste guld og tag de første tre stykker, for at sikrer dig, at du har ryddet en flugtvej. Lok så den frie fjende op og ind i den falske mursten i denne sektion og tag det sidste stykke guld. På et tidspunkt på vejen op må du lade ham komme virkelig tæt på...
    
    Resten af sektionerne kræver nogen omtanke og præcis timing, men skulle ikke være for vanskelige.
    
    Tag guldet længst til højre sidst. Der er meget lidt tid til at komme tilbage op, når den skjulte stige dukker op.
    
    Sørg for at fjenden længst til venstre ikke forlader sin niche. Du skal bruge ham til at hjælpe dig med at nå den skjulte flugtstige, idet han klatrer over bjælken øverst til venstre.

en: Never Reaching The Bottom
da: Aldrig at nå bunden

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
da: Undgå fjenden på bjælkerne ved at falde ned til den nedre bjælke lige før han når dig; gå så under ham og til højre. Tag guldet og flad til den næste bjælke. Vent på det rigtige øjeblik til at gøre dette. Fjenden skal falde nær betonsøjlen.
    
    Når du når midten, så få ham til at falde imellem de to guldstykker. Hæng på hver bjælke og gå så over ham for at tage guldet.
    
    For at nå det sidste guldstykke skal du bruge tricket at få fjenden til at løbe op før dig, når du er under ham på stigen. Skub ham op og over på betonen. Når han falder ned derfra, så gå over hans hoved og tag guldet.

en: Getting Past The Enemy
da: At komme forbi fjenden

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
da: Den første fjende kræver meget omhyggelig timing: du skal hoppe ned i fælden lige før han gør og så gå til venstre og løbe ned ad stigen.
    
    Den anden fjende er særdeles vanskelig. Gå over han hoved, grav så den øverste mursten til venstre og alle murstenene til højre for dig mens du falder. Få nu fjenden til at falde ved at stå på bunden. Løb så op ad stigen og løb over ham til højre lige før murstenen lukkes.
    
    De to fjender i det næste hul skulle ikke give dig vanskeligheder.
    
    At komme forbi den sidste fjende er en ømfindtlig operation. Du skal vide præcis hvornår du skal hoppe. Det er kort efter, at han har nået stigens højeste punkt og bevæger sig ned.

en: Narrow Paths
da: Snævre stier

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
da: Afvent den første fjende på bunden. De to større stiger giver dig en chance for at komme forbi ham. Gå op ad stigen længst til højre til samme højde som disse to stiger. Så vil fjenden gå op ad dem og vil ikke være til yderligere besvær.
    
    Du kan komme forbi fjenden, som vogter guldet ved at bruge den yderste venstre af tre mursten; det er en falsk mursten. Vent indtil han klatrer op ad stigen, fald så hurtigt igennem fælden og gå efter guldet. For at komme forbi ham på vejen tilbage bruger du et trick lignende den, du brugte med den første fjende.
    
    Når du klatrer op igen, så sørg for kun en af de næste fire fjender er på vej mod højre. Ved stigen yderst til højre går du kun et trin op og venter, indtil den næste fjende er lige under mellemrummet i stigerne. Hvis du venter der kan den forrige fjende ikke følge dig. Kravl nu op og til venstre og fald igennem en søjle af falske mursten ved siden af den fjende, du vil passere.
    
    Kravl hurtigt ned ad stigerne og lad dig selv falde igennem de falske mursten langt nede til venstre. Vent indtil de to fjender begynder at falde, løb så hurtigt op ad stigen før den næste fjende kan blokere udgangen.
    
    Igen kan du falde igennem søjlen af mursten til venstre. Vent indtil den næste fjende er klatret højt nok op til at du kan skubbe ham op ad stigen foran dig. Lok nu de to andre fjender i en fælde, som kan findes ved siden af søjlen af falske mursten.
    
    Gå tilbage ned til bunden, hvor du var, tag guldet og få fjenden til at følge dig igennem. Når han begynder at falde, så løb op igen og slip ud. Undvig de tre næste fjender på den laveste niveau, hvor der er plads nok til at komme forbi dem.
    
    Sørg nu for, at den sidste fjende bliver på stigen til højre, når du graver igennem til ham. Han er den eneste fjende på dette niveau, som kan fanges ved at grave. God fornøjelse!

en: The Breakout
da: Flugten

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
da: Det kræver omhyggelig timing at komme forbi den første fjende. Når du klatrer op ad stigen kan du få ham til at løbe op og ned ad de to øverste trin. På det rigtigt tidspunkt kan du snige dig ind og grave murstenene til venstre for stigen.
    
    Vejen til den næste fjende er en opgave med gravning og timing. Det er ret kompliceret og meget vanskeligt at komme til de to guldstykker midt imellem murstenene, selv når du kender vejen, så giv ikke op selv om det virker umuligt. I værste fald kan du smugkigge på murstenene i spileditoren eller endda afspille løsningen.
    
    Når du når sektionen med den anden fjende, så skal du lokke ham ned i hullet. Murstenen i hulle er en fælde, så du skal være hurtig og træde over hans hoved og gå til venstre før han falder i fælden. Timing er meget vigtig.
    
    For at komme forbi den tredje fjende skal du blot grave.
    
    Lok den sidste fjende ned til de to stiger nederst til højre. Der kan du undvige ham, hvis du er hurtig nok.

en: Digging Hassle
da: Besværlig gravning

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
da: For at komme ud af den første sektion skal du hoppe igennem tunnelen af fælder under den højeste bjælke og grave søjlen af mursten på din venstre side. Du vil aldrig være hurtig nok til at komme tilbage til bjælken i tide, da en af murstenene forsinker dig. Du kan spare tid ved at grave den først, men der er stadig meget lidt tid.
    
    I den andet sektion skal du klatre op til bjælken og bevæge dig til søjlen af falske mursten over den korte stige længst til højre. Fald ned i tunnelen og grav på begge sider samtidigt, men lad den nederste mursten være. Gå nu tilbage, fald i fælderne til højre og grav indtil du når guldstykkerne. Undslip så til stigerne på venstre side.
    
    Klatr op og grav den øverste mursten på din venstre side. Fald igennem de falske mursten under den og glem ikke at grave yderligere tre mursten på din venstre side. Nu skal du bruge god timing til at tage guldet og fortsætte til det nederste niveau. Grav alle mursten i de to søjler på din venstre side undtagen de to nederste. Idet murstenene begynder at gendannes graver du de sidste mursten, løber op ad stigen, graver den højeste af murstenene til højre og tager guldet. Derefter graver du dig langt ned til den nedre del af dette niveau.
    
    Vejen til bunden og tværs over til den høje stige er meget tricky. Vejviserne er to gange fem mursten formet som kors. Fald ned i det nederste venstre kors og grav dets højeste mursten. Gå så hurtigt op og grav murstenen til venstre i det andet kors. Der er tre fælder at falde igennem før du vender tilbage til den mursten du gravede først. Gå ind i den og fald igennem de to fælder, som ligger under den.
    
    Nu kan du fortsætte mod højre og finde en vej til bunden derovre.

en: Synchronised Running 2
da: Synkroniseret løb 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
da: Denne bane har sit navn efter det oprindelige "Synkroniseret løb" i spillet "Udfordring".
    
    Det skal indrømmes, at det er meget svært at holde samme fart som fjenden, når du går på hans hoved, men det er bestemt ikke umuligt. Hvis du ønsker en virkelig udfordring, så prøv det i tastaturtilstand. Det vil gøre alting lidt mere krævende...

en: The Heartbreaker
da: Den troløse

en: No hint!
da: Intet tip!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
da: Disse baner er skabt af Marco Krüger, oprindelig forfatter af programmet Kgoldrunner, samt nogle af hans venner og bidragydere. De bruger KGoldrunner-regler. Fjenderne løber hurtigt og har en aggressiv søgestrategi. Hav det sjovt!

en: Demolition
da: Nedrivning

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
da: Tyve baner, som kræver en smule tænkning og lidt timing. Nogle gange skal du grave mens du falder.
    
    Skabt af Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
da: Op- og nedture

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
da: Tricket er at komme forbi alle fjenderne og videre til den højeste stige og så få dem til at følge dig op i små grupper. Når de først er oppe på murstenene kan du dræbe dem og tage deres guld.

en: Dig, Baby, Dig!
da: Grav, min ven, grav!

en: This should be fairly easy. No hint!
da: Dette skulle være ret let. Ingen tips!

en: Fetch!
da: Hent!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
da: Få dine fjender til at hente de guldstykker, som du ikke selv kan nå.

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
da: For at få det sidste guldstykke skal du dræbe fjenden og få ham til at hente det.

en: Panic!
da: Panik!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
da: Nogle gange kan du få fjenden til at løbe mod dig eller væk fra dig ved at gå et skridt op eller ned ad en stige.

en: Landfill
da: Losseplads

en: You can walk on top of trapped enemies.
da: Du kan gå oven på fangede fjender.

en: Inwards And Upwards
da: Indad og opad

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
da: Du får kun en chance for at tage de tre første guldstykker.

en: Vertical
da: Lodret

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
da: Hvis du graver et hul hurtigt og hopper i det, så vil fjenden hoppe i betonhullet til højre.

en: The Divide
da: Skillelinjen

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
da: Du kan dræbe en fjende ved at grave en af nederste mursten væk og få ham til at gå derind.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
da: Vejen op til flugtruten i højre side er tricky. Hvordan kommer du forbi den sidste fjende? Timing er alt!

en: The Box (1)
da: Boksen (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
da: Denne bane er ret ligetil. Der er nogle steder, hvor du kan fange fjender, hvis du ikke bryder dig om at have dem alle løbende rundt.

en: Crowd Control
da: Kontrollér folkemængden

en: Remember 'Landfill'?
da: Husker du "Lossepladsen"?

en: One Way Up
da: Én vej op

en: This one is easy. No hint!
da: Den her er let. Ingen tips!

en: Use Your Enemy
da: Brug din fjende

en: Use yourself as bait.
da: Brug dig selv som lokkemad.

en: Race To The Bottom
da: Kapløb til bunden

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
da: Medmindre du kan forhindre alle fjender i at nå bunden før dig, så er du død.

en: No-Brainer
da: Selvindlysende

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
da: Du skal gå på en fjendes hoved for at få fat i guldstykket i midten.

en: Depth
da: Dybde

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
da: Få nogle fjender ned i betonhullet, sådan at du kan gå over det. Skub dem så yderligere et skridt ned, før du kan grave og tage guldet.

en: Density
da: Tæthed

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
da: Undgå at dræbe fjenderne. Det vil gøre den sidste del meget nemmere.

en: The Box (2)
da: Boksen (2)

en: Concrete Towers
da: Betontårne

en: Mazes
da: Labyrinter

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
da: Labyrinter, labyrinter, labyrinter. Nogle med fjender, nogle uden. Selvom der en gang imellem er nødvendigt at dræbe en fjende, så er det generelt bedst at undgå det, for de genopstår foroven og blokerer din flugt. Nogen gange skal du også grave mens du falder.
    
    Endnu et sæt af mesterskabsbaner fra Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Banerne har navn efter dværge fra myter og historie (med et par stykker opkaldt efter elvere), begyndende med de syv dværge fra Disneys udgave af Snehvide.

en: Dopey
da: Dumpe

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
da: Ret enkelt, undgå bare at falde ned fra stigerne. Der er flere måder at komme forbi de to fjender ved banens slutning. En af de hurtigste er at vente på en høj lodret stige lige under den næsthøjeste vandrette stige indtil vejen til udgangen er fri.

en: Sleepy
da: Søvnig

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
da: Meget med at gå tilbage, men intet her, der er for vanskeligt.

en: Doc
da: Brille

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
da: Nogle få tricks for at finde ud af, hvordan man får guldet, men ikke for vanskeligt.

en: Grumpy
da: Gnavpot

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
da: Visuelt forvirrende, en ellers en simpel labyrint.

en: Sneezy
da: Prosit

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
da: For det meste lige ud ad landevejen, det eneste trick her er, hvordan man trækker fjenderne væk, sådan at man kan komme forbi dem. Prøv til at begynde med at lokke de to øverste fjender ned i hullet øverst i midten. Det giver dig nok tid til at komme forbi dem. Fjenden i bunden er relativt let at undgå (to gange). For at komme forbi de to øverste fjender på vejen tilbage skal du lokke den første langt ind i labyrinten, indtil du finder vej tilbage forbi ham; lok så den anden til sektionen med pælen nær toppen.

en: Bashful
da: Flovmand

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
da: For at nå de to stykker guld, som er stablet oven på hinanden skal du falde igennem en fælde under en af stigerne over denne sektion.
    
    Gen guldstykkerne på det øverste niveau indtil allersidst.

en: Happy
da: Lystig

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
da: Du skal bruge to tricks i denne bane. For det første, hvis du vil have guld, som ligger højt, så bevæg dig nedad for at trække fjenderne ned, og gå så op for at tage guldet - og vice-versa. For det andet får du undertiden brug for stigetricket: hvis du er på en lodret stige med en fjende over dig, så vil fjenden nogle gange løbe væk fra dig.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
da: For at få guldet til venstre for midten skal du lokke fjenden over pælen og løbe over ham når han når til enden af pælen. Samme trick skal du bruge på tilbagevejen medmindre han fulgte dig tilbage over pælen; så skal du finde et andet sted at komme forbi ham.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
da: Pas på ikke at lade fjenderne få guldet - det er svært at få det fra dem! Ellers kan du få de fleste fjender til at bevæge sig op og til højre ved at gå ind i den midterste sektion. Dette lader dig tage guldet på det nederste niveau. Nogle af murstenene på det nederste niveau er fælder. Når en fjende kommer tæt på kan du hoppe ind i fælden, træde til side og gå hen over fjenden. Men det er bedre at manøvrere fjenderne, sådan at de holder sig væk fra det nederste niveau mens du er dernede for at tage guldet.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
da: En regelret labyrint: den falske mursten under stigen nær midten forneden kan blive nyttig.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
da: Det sværeste er når to fjender kommer ind i midten af labyrinten og du skal forbi dem. Prøv at gå nedad og til venstre for dem, lok en af ned, fang ham og gå så op og fang den anden. Ellers skulle smart gravning kunne klare dem.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
da: Det eneste trick ved denne bane er at bruge den skjulte passage og lokke fjenderne til at bruge den.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
da: Der en flere måder at komme forbi en fjende, som er i stige-fælde-løkken. En er at vente ved siden af fælden og så når fjenden er halvt oppe ad stigen træde ind i fælden og med det samme gå til venstre og ned. Til at begynde med kan du dog få tre fjender i stige-fælde-løkken. Undgå dette. En af de tre kan bryde ud af løkken, men de to andre forbliver fanget, hvilket gør det umuligt for dig at komme forbi dem.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
da: Efter at have undveget den første fjende du støder på skal du undgå at hoppe af og gribe det svævende guldstykke i midten for tidligt. Hvis du gør det vil fjenden, du lige undgik hoppe ned til den lavere niveau, tage et guldstykke og bevæge sig mod gulvet, hvor du ikke kan få guldet fra ham.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
da: Hvis du har to eller flere fjender imellem dig og der, hvor du vil hen, så kan de gravbare søjler være nyttige. Grav to lag, vent en fra toppen for at fange den første fjende og gå så til toppe for at fange den anden.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
da: Masser af guld, kun en fjende og han er fanget! Det skulle være en smal sag!
    
    Første den involverer højest gravning for at samle guldet. Men der er ingen indlysende måde at nå guldet for neden og til venstre. Led efter en fælde under foden af en stige for at nå det. Det eneste andet trick er at samle al det andet guld og gemme fjenden og hans guldstykke til sidst. Og pas på - da der kun er en fjende er han ret hurtig!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
da: Hullet øverst til højre er ret tricky. For at forlade labyrinten skal du bruge en fjende i hullet. Men du har ikke brug for ham der før du har taget guldet ud. Og hvis to fjender kommer ned i hullet før du får guldet, så kan du glemme det.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
da: Se efter falske gulve for at komme til steder, som ellers er utilgængelige. Du skal grave for at finde et par af dem.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
da: Hent guldet i midten og foroven før det forneden eller i nedre venstre el. På den måde vil en fjende, hvis du bliver nødt til at dræbe ham (ham til venstre beder om det), kun blokere vejen til udgangen men ikke gøre det umuligt at indsamle det sidste guld.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
da: Masser af falske mursten, som kan fange dig eller give dig adgang til andre dele af labyrinten. Prøv under stiger og andre steder.
    
    Den fire mursten høje fælde i midten er en showstopper: Du kan kun komme tilbage forbi den når du har samlet al guldet. Så bliv væk fra den nederst højre del indtil du har opsamlet resten af guldet. Fald så igennem fælden under stigen øverst til højre - det er den eneste måde at få guldstykket under den. Når du først er dernede skal du indsamle al guldet før du kan komme tilbage til toppen. Efter at have taget guldstykket til højre for midten skal du grave ned til venstre for de to nabostykker. Når du har indsamlet al guldet, så viser flugtvejen fra den nedre højre del sig ved en lille del af en stige som dukker op i midten.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
da: En labyrint, men du kan ikke se nogen vej ud. Du skal bruge de falske gulve. Dit eneste håb er at prøve dig frem - prøv at lave et kort på papir, hvis du har vanskeligheder.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
da: Denne diagonale labyrint er ikke særlig vanskelig, bortset fra spredte huller du kan blive fanget i og en enlig men hurtig fjende. Prøv at lokke ham ned og ind i en af hullerne. Resten er nærmest barnemad.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
da: Der er for mange fjender at bekæmpe oppe på det øverste niveau (der er en grund til at der ikke er så mange mursten der). Vent i stedet på niveauet neden under og lad dem komme til dig. Grav for at undslippe og tage guldet nederst til venstre.
    
    På vejen tilbage skal du stille dig på det øverste niveau og bruge samme trick for at trække fjenderne derop. Grav en mursten, som fører nedad og gå mod udgangen.
    
    Den eneste vanskelige del opstår, hvis to fjender havner i nederste venstre del, i midten (på tilbagevejen) eller øverst til højre. Undtagen i disse tilfælde skulle du kunne færdiggøre banen uden bevidst at fange nogle fjender, men nogle kan utilsigtet falde i dine to huller.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
da: En labyrint uden vægge eller fjender - hvor svært kan dét være? Men fælderne virker som mure og er fulde af fjender, så måske er det også en situation, hvor du kan få brug for at lave et kort. Bemærk, at du kan teste for fælder ved at grave, men det kan føre til et ret langsomt spil mens du venter på at murstenene, du gravede udfyldes igen.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
da: For at komme igennem centrum skal du rydde det for fjender, men der er kun en gravbar mursten. Brug den til at falde igennem, løb hurtigt til højre gå op til rækken over den gravede mursten. Der er lige tid nok til at lokke fjenden ind i hullet idet det lukker sig. Gentag efter behov.
    
    For at komme ud af labyrinten skal du finde en vej igennem den lange diagonale barriere af stiger. Under en af dem er der et falskt gulv du kan bruge din flugtrute.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
da: Fjenderne er tegneseriefigurer, selv om du skal bruge et trick for at komme forbi den første af dem. Stil dig på toppen af stigen til venstre for den falske mursten. Når fjenden bevæger sig over stigen til højre for den falske mursten, så gå ned ad din stige for at lokke fjenden til at ryge ned i den falske mursten. Gå hurtigt op igen og hen over fjendens hoved.
    
    Ellers er det blot et spørgsmål om at manøvrere fjenderne til steder, hvor du kan indespærre dem eller komme forbi dem. Det eneste egentlige problem opstår, hvis en fjende tager et guldstykke og bliver fanget et sted og du ikke kan grave ham ud. Nå ja, en gang imellem taber man.
    
    For at komme ud af det centrale afsnit skal du finde den dobbelte fælde i venstre side.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
da: Lad guldstykket lige nedenfor til højre for dig ligge til sidst. For at komme tilbage til denne sektion af labyrinten skal du grave igennem muren lidt længere nede og til højre. Den letteste måde at håndtere de fleste fjender er et lokke dem til at falde ned i et hul. Men pas på, for hullerne fyldes med stiger når du har samlet alt guldet, sådan at de fangne fjender slipper fri.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
da: For det meste lige ud ad landevejen, men pas på et par envejs-porte, særligt i sektionen øverst til højre for midten. Sørg for at samle alt guldet før du befrier den fangne fjende øverst til højre, som har et guldstykke. Du får også brug for det falske gulv yderst til højre foroven.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
da: Løb først hurtigt til toppen af den pyramideagtige struktur, grav toppen væk, gå ned og tag to guldstykker. Lok så fjenderne ind i området under pyramiden og gå ned og til venstre. Dette kan føre til, at en fjende bliver fanget og at andre gå ind i områder, hvor de er harmløse. Hvis nogen fjender følger dig, så flygt til bunden til venstre; saml noget guld på vejen.
    
    For at få guldstykket øverst til venstre skal du først lokke en fjende ud af denne sektion. Efter at have opsamlet guldet kan du opleve at blive truet af fjender til højre for dig. Hvis det sker, så gå til det laveste niveau af afsnittet, som du kan nå uden at grave. Fjenderne vil gå ind i en sidekorridor, hvilket giver dig tid nok til at løbe op over bjælken og nå pyramidens top lige før dem.
    
    Resten er bare hårdt arbejde.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
da: Falske gulve er nøglen til dene bane. Vejen ind i en sektion er ofte ikke vejen ud. Mange af fjenderne vil blive fanget, hvid du går langt nok ned. Gem guldet forneden til venstre til sidst: Du kan ikke komme ud af denne sektion før den skjulte stige dukker op.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
da: Når du samler guld på det øverste niveau kan du have problemer med at forlade sektionen. Den åbenlyse vej ud (ved foden af stigen) virker ikke på grund af en falsk mursten. I stedet skal du tænke fremad, når du graver ind i denne sektion. Grav det stykke af muren, som blokerer din udgang ud, gå så hurtigt op og tag guldet og så ned igen og ud gennem den udgravede mur før den lukker igen. Der er også en falsk mursten her, så sørg for at grave, mens du falder ned i den.
    
    Efter at have taget det sidste guldstykke kan du komme ud via centrum, hvor et nyt stykke stige lader dig grave og komme ud til venstre i labyrinten igen.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
da: Der er et stykke guld som skal tages fra starten.
    
    Når du går til den nedre del af labyrinten, så går fjenderne ned og bliver der. Det gør det let at nå det højtliggende guld, men det bliver svært at samle guldet nederst til venstre. Prøv at få et eller to stykker med på din første tud derned.
    
    Ved at gå op og ned på stigen nederst til højre kan du overtale fjenderne til at gruppere sig til venstre eller til højre. Grupperer du dem på venstre side, så bliver det let at tage guldstykket lige nede og til højre for midten. Får du en fjende til venstre og to til højre, så har du en chance for at få det resterende guld nederst til venstre, men overvej at tage det til sidst efter at have grupperet alle tre fjender på højre side, for så har du flere stiger at vælge imellem når du skal undvige fjender på veje til toppen.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
da: Der er to problemer. For det første vil du gerne have fjenden lige til højre for midten fanget nederst i denne sektion i den tidlige del af banen. Det kræver, at du tager guldet til venstre side og passerer igennem faldlemmen på det rigtige tidspunkt og at du løber for at få guldet nederst til venstre. Guldet nederst til højre kræver ikke noget særligt: Blot lidt timing og at passere igennem fælderne.
    
    Det andet problem er, at mindst en af fjenderne vil tage er guldstykke. Det er ikke let at få ham til at slippe guldet. Du må lokke ham ind i sektionen øverst til højre eller sektionen en gang ned og til venstre for den. Træk fjenden til stigen med et mellemrum over sig midt i sektionen. Vent to pladser til en af siderne af dette mellemrum, sådan at der er en mursten imellem dig og mellemrummet. Før eller siden vil han lægge guldet øverst på stigen, og så skal du gå for at forhindre ham i at gå op ad stigen og tage guldet igen. Der er meget lidt tid - held og lykke! Alternativt kan du løbe omkring og stole på heldet - fjenden vil lægge guldstykket før eller siden!

en: Lots of false floors to use and avoid.
da: Masser af falske gulve at bruge og undgå.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
da: De to guldstykker nederst til venstre er afskåret fra resten af labyrinten. Til højre for dette afsnit er der et tomt kvadrat, hvor du kan grave en mursten. For at komme til den isolerede sektion skal du grave murstenen ud og gå til venstre og ned igennem en falsk mursten. Du skal skynde dig at tage guldet og vende tilbage igennem endnu en falsk mursten, lige tids nok til at krydse igennem den gravede mursten før den lukker.
    
    Fjenden er lidt af en prøvelse. Prøv at lokke ham til bunden af labyrinten og hop til gulvet et sted, hvor du har en stige at kravle op ad igen, men med fjenden over et kvadrat uden en stige, sådan at han bliver fanget.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
da: Labyrinten er mere tyndtbesat og vanskeligere. Fjenderne er mere besværlige. Fælderne er mere udspekulerede. Labyrinten ændrer sig. Må du gå igennem interessante labyrinter.
    
    For at få de sidste par guldstykker skal du ind i sektionen til venstre og nederst til venstre, som er afgrænset fra resten med en mur. Denne sektion har form som et "L". Grav to mursten på L'ets højre kant (til venstre for midten) og hop i - der er en falsk mursten, som lader dig komme igennem.
    
    Efter at du har samlet alt guldet ændrer labyrinten sig. Du skal hoppe ned til et sted i nærheden af, hvor du startede og finde en vej ud. Øverst til højre synes udgangen at være blokeret. Grav to mursten ned og fald et stykke, så finder du vejen ud.

en: Initiation
da: Indvielse

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
da: Disse 100 baner udgør et udmærket indledende spil, samt en god mulighed for at eksperter kan opbygge topscore. De er skabt af Peter Wadham og bruger traditionelle spilleregler.
    
    Nogle af de sidste baner er meget svære, men hvis du er ude efter en endnu større udfordring, så prøv "Peter W's hævn"...

en: Don't Panic
da: Tag det roligt

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
da: Det stod på omslaget af Douglas Adams' "Hitchhiker's Guide to the Galaxy" med store venlige bogstaver, så der er ingen grund til panik. Fjenderne er bag en mur og kan ikke nå dig.

en: Lust for Gold
da: Guldfeber

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
da: Når du dræber fjender kan du fange dem permanent i hullet længst oppe til højre.

en: Ladders?  Trust me!
da: Stiger? Stol på mig!

en: Drop In and Say Hello
da: Kig ind og sig goddag

en: The Mask
da: Masken

en: Check for Traps
da: Tjek for fælder

en: Take It Easy!
da: Tag det roligt!

en: Fall on a Fortune
da: Fald ned på en formue

en: The Lattice
da: Gitteret

en: Shower of Gold
da: Det regner med guld

en: The Foundry
da: Støberiet

en: Soft Landings
da: Blød landing

en: Unlucky for Some
da: Uheldigt for nogle

en: The Balance
da: Balancegang

en: Gold Bars
da: Guldbarrer

en: Hard Row to Hoe
da: Svær række at følge

en: Golden Maze
da: Gylden labyrint

en: Delayed Trap
da: Forsinket fælde

en: Nowhere to Hide
da: Intet sted at gemme sig

en: Watch the Centre
da: Kig på midten

en: Where to Dig?
da: Hvor skal man grave?

en: Easy Stages
da: Enkle trin

en: Gold Mesh
da: Guldstykke

en: Acrobat
da: Akrobat

en: Mongolian Horde
da: Mongolisk hjord

en: Rocky Terrain
da: Klippeagtigt terræn

en: Down the Chimney
da: Ned gennem skorstenen

en: Space Invader
da: Ruminvasion

en: Winding Road
da: Svingende vej

en: Light My Fire
da: Gør mig varm

en: Cockroach
da: Kakerlak

en: The Runaround
da: Løb omkring

en: Speedy
da: Hurtig

en: Dig Deep
da: Grav dybt

en: Forgotten Gold
da: Glemt guld

en: Two of Diamonds
da: Ruder to

en: Suicide Jump
da: Selvmordsspring

en: Easy Access
da: Nem adgang

en: Gold Braid
da: Guldfletning

en: Cat's Eyes
da: Katteøjne

en: Keep Them Coming
da: Bliv ved med det

en: The Funnel
da: Tragten

en: Lattice Maze
da: Gitterlabyrint

en: Hard Work for Poor Pay
da: Hårdt arbejde med dårlig løn

en: Forked Ladders
da: Forgrenede stiger

en: Snowing Gold
da: Det sner med guld

en: Left or Right?
da: Venstre eller højre?

en: Houndstooth
da: Hundetand

en: Five Levels
da: Fem niveauer

en: Pitfalls
da: Faldgruber

en: Get IN There!
da: Gå der IND!

en: A Steady Climb
da: En stadig klatring

en: Fall-through Lattice
da: Fald gennem gitteret

en: Get me OUT of Here!
da: Hjælp mig UD herfra!

en: Empty Cellar
da: Tom kælder

en: The Rose
da: Rosen

en: Lotus Puzzle
da: Lotusproblem

en: Long Drop
da: Langt fald

en: Party On!
da: Fest videre!

en: Cross-stitch
da: Korssting

en: Cannot Get Up There
da: Kan ikke komme derop

en: They Are Everywhere!
da: De er overalt!

en: Rooftops
da: Tagrygge

en: Tricky Traps
da: Drilagtige fælder

en: Make Them Work for You
da: Få dem til at arbejde for dig

en: Get Going!
da: Kom i gang!

en: Three Chimneys
da: Tre skorstene

en: The Archway
da: Buegang

en: Starwave
da: Stjernebølge

en: Amazing Finish
da: Forbavsende afslutning

en: Pillars
da: Søjler

en: Hopeful Descent
da: Håbefuld nedstigning

en: The Rack
da: Strækbænken

en: Twists and Turns
da: Krinkelkroge

en: The Saucer
da: Tefadet

en: The Dotted Line
da: Den stiplede linje

en: Do Not Look Down (1)
da: Kig ikke ned (1)

en: Getting Started
da: Kom i gang

en: Easy Middle
da: Nemt i midten

en: Do Not Look Down (2)
da: Kig ikke ned (2)

en: Which Way?
da: Hvilken vej?

en: Do Not Look Down (3)
da: Kig ikke ned (3)

en: Drop?
da: Fald?

en: Help!
da: Hjælp!

en: Yorick's Skull
da: Yoricks skal

en: No Mercy
da: Uden nåde

en: Gold Sandwich
da: Guldsandwich

en: Golden Curtain
da: Gyldent gardin

en: Are you spider or fly?
da: Er du edderkop eller flue?

en: Funny?
da: Morsomt?

en: Hard Landings
da: Hårde landinger

en: Golden Tower
da: Gyldent tårn

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
da: Denne bane er navngivet efter den berømte krigsfilm om en tysk u-båd "Das Boot", og tilegnet Marco Krüger fra Berlin, Kgoldrunners oprindelige forfatter.
    
    Kun et lille tip ... Hvis du står længst til højre i båden kan du få fjenden til at falde mod dig. Resten må du klare selv!

en: Quick!  RUN!
da: Hurtigt! LØB!

en: Surprise Ending
da: Overraskende afslutning

en: Diagonal Disaster
da: Diagonal katastrofe

en: Vengeance of Peter W
da: Peter W's hævn

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
da: Held og lykke!
    Muhahaha!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
da: Nej, det er ikke umuligt. Der er et trick med hvordan du graver murstenene ved siden af guldklumperne.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
da: Gå op ad venstre side til toppen og over. Fald ned til venstre for murstenene. Der er mere end en rute fra disse stænger til guldet.
    
    Når du begynder så vent på en kort stige mens fjenden ovenover fald forbi dig til venstre.

en: Short Cut?
da: Genvej?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
da: Ja, du har lige netop tid til at suse over bunden og undvige alle fjenderne for at få fat på guldet.

en: Sky Walker
da: Himmelvandrer

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
da: For at få guldet i hulen graves to mursten, vent til de begynder at dukke op igen, grav så hurtigt den tredje mursten (din flugtrute). Løb op igen, grav og fald ned på guldet.
    
    Du kan LIGE komme forbi den fjerde fjende hvis du venter på den nederste stige når han falder på gulvet ved siden af dig. Til sidst tages en vandrerute gennem himlen og du kommer frem øverst til venstre.

en: The Vault
da: Hvælvet

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
da: Du kan fange fjender i den nederste boks ved at vente ved bunden af den lange stige. For at dræbe dem kommer du frem og graver en mursten, gå så tilbage og vent igen.

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
da: For at få guldet i den øverste sektion i midten, graves tre mursten ved siden  af den fangne fjende, vent til de begynder at dukke frem igen, grav igen, løb så op og til højre for at falde tilbage til hvor fjenden var.
    
    Nu kan du grave og komme til stigerne før han kommer tilbage til dig.

en: Do You Need Him?
da: Behøver du ham?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
da: Du kan efterlade fjenden hvor han er.
    
    Gå næsten til guldet nederst til højre. Saml det ikke op endnu, men gå op og hent de to klumper øverst til venstre. Så kan du kommer ned igen hvor du var og afslutte banen.

en: Stuck in Storage
da: Sidder fast i lageret

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
da: Først ryddes hulen ved at grave tre mursten til højre. Senere kan du dræbe fjender på de nederste mursten og fange dem i hulen.
    
    Til højre hentes den lodrette række af guld først, gå så over og hente guldet på den vandrette platform. Bliv til højre og grav igennem den sidste platform, grav så og hent klumpen til højre i hulen. Saml til sidst klumpen til venstre op.

en: So Far for So Little
da: Så langt for så lidt

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
da: Gå ved starten ned og grav. Ved afslutning nærmer du dig guldet nedefra.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
da: Afslut med at opsamle de to klumper på hver side af stigen til venstre, derefter de fire i gravens bund. Du skal have en fjende til at falde på den hængende klump til venstre i pyramiden. Du skal bruge endnu en til at udfylde hullet nederst til venstre.
    
    Resten er flere gravegåder, ofte med begrænset tid til at komme ud før din flugtrute lukker. God fornøjelse!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
da: Fald ned fra bjælken øverst til venstre og du vil få guldet. Gå ud til højre og  op på stigen som dukker op. Gå over toppen indtil du er syv eller otte felter fra højre, gå så ned.
    
    Når du vender diagonalt ned til venstre er der to falske mursten. Fald ind i den anden, blive inden i den og grav til højre. Fald nu ind i en serie af stiger som fører ned og til venstre...

en: Flying Tower
da: Flyvende tårn

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
da: Nå ja, du skal bare være hurtig og præcis på denne her, det er alt hvad vi kan sige...

en: Pot Hole
da: Hul i vejen

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
da: Nåja, den gamle MG var ret hurtig og adræt i sine unge dage og det skal du også være.
    
    Du kan forsøge at grave tre mursten til venstre og en centralt for at dræbe en af fjenderne lige i begyndelsen, men det er sandsynligt at han vil falde ned i hullet til højre og at du ikke vil have nogen mulighed for at samle det sidste guld.

en: Sticky Ladders
da: Klæbrige stiger

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
da: Start med at gå trekvart op ad stigen. Fjenden løber til højre. Løb til toppen i tide til at få en til at falde gennem en falsk mursten mens de andre løber imod dig. Gå til venstre, grav to huller for at fange dem løb så til højre, grav og fald til bunden af den første lille stige til højre. Fjernene bør komme ned ad den lange stige og fylde de to falske mursten neden for den op.
    
    Grav og fang den tredje fjende ovenpå det tykke murstensområde, løb så til det andet felt fra bunden af den lange stige ved siden af en række mursten. Fjenden bør løbe ind i hullerne til venstre.

en: The Laboratory
da: Laboratoriet

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
da: Du skal gå op ad stigen længst til venstre for at få alle klumper og så gå ud til den næste bane. Kom over fra højre for at opsamle klumpen øverste i midten.
    
    Kom forbi fjender på "bunsenbrænderen" ved at dræbe dem til højre for den, ved at falde igennem midten af den når næsten rører dig og vil falde efter dig ELLER ved at springe til venstre over deres hoveder før de når til toppen af brænderen.

en: Pete likes Ladders
da: Pete kan lide stiger

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
da: Fortsæt med at mellem toppen og bunden for at undvige fjenden. Saml klumper op når du kan. Hvis fjenden får en kan han kun smide den i en af de tomme felter. Så få ham til at løbe igennem dem og vent tålmodigt...

en: Where is the Roof?
da: Hvor er taget?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
da: Ryd først alt guldet til venstre og øverst, grav så hulen ud og opsaml guldet på stigerne mellem de to lave mure af falske mursten.
    
    Hvis der er en fjende i den sektion, så dræb ham ved at gemme dig i bunden af den falske mur og grave et hul ved siden af den. Han vil dø når han forsøger at fange dig. Dette vil ikke virke hvis der er guld på murstenen du forsøger at grave...

en: Ninja Style
da: Ninjastil

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
da: Efter opsamling af alt guldet til venstre, så bliv derovre, gå højt op, få fjenden til at følge efter dig, fald så til gulvet. Hvis en fjende falder i nærheden af den midterste stige til højre så kravl hurtigt til et højere punkt end den stige. Efter nogle få forsøg bør du få alle tre fjender til højre op på stigen længst til højre. Nu er det let at rydde de to første guldområder til højre.
    
    Tiltræk tre eller måske kun to fjender til den midterste stige til højre. Gå op i nærheden af hullet i cementen, fald, løb til højre, gå op ad den lange stige, fald til venstre og saml guldet.
    
    Hvis du kun får to fjender op på den midterste stige, så sørg for at den tredje falder af stigen til højre før du løber over. Du vil så skulle gå hele vejen op ad den lange stige og vente indtil det er sikkert at falde til venstre og samle guldet.
    
    Hvis fjender stadig bærer guld, så få dem til at jage dig rundt på den midterste stige og falde på cementen indtil de slipper det.

en: Cooperation?
da: Samarbejde?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
da: Det ser ud som om du bør fange to fjender i de to huller i bunden. Prøv det, men det er meget svært at få in ned i det højre hul og du skal være dygtig for at få en fjende med guld i det venstre hul. Fire falske mursten længere til venstre forhindrer dig i at løbe over fra venstre og grave.
    
    Det er bedst at samle den nederste række af guld op til sidst, ved at falde ned via den hængende klump til højre og flygte via stigen som dukker op.
    
    Nøglen til at rydde sektionen til venstre er linjen af stiger indlejret i murstene. Gå ud via de steder som har falske mursten under sig. Det er selvmord at falde på den midterste af de T-formede mursten.
    
    Start med at samle guldet til højre for T'et. Så kan du få en fjende til at løbe ind i det U-formede hul.
    
    Pas på den falske mursten i midten af platformen nede til venstre. Du skal samle guldet i separate ture fra venstre og højre.

en: Triple Trap
da: Tredobbelt fælde

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
da: Fang straks den første fjende. Gå op og til højre og hæng på stigen til højre for en kort stang. Når fjenden kommer så kravl hurtigt op. Når han når dig igen går du til venstre, fald og gå op ad stigen til venstre til toppen.
    
    Fjenden bør gå til højre, over betonen og falde. Gå nu ned til det nederste venstre hjørne. Fjenden bør falde ned i en falsk mursten ved siden af guldet.
    
    Saml alt guldet øverst, grav så og fald til den næste fjende. Stå på ham og grav til venstre og bevæg dig til højre. Fjenden vil falde ned i hullet. Flyt til højre og saml mere guld mens du falder.
    
    Kravl til toppen og fald ned på den fangne fjende via en falsk mursten under en stang og saml fem klumper mere. Grav nu og gå ned ad den korte stige til højre for murstenene for at dræbe fjenden i hullet (som har mere guld). Han bør dukke frem igen over dig og falde igennem en falsk mursten ned i hullet.
    
    Grav tre mursten mellem de to fjender og gå ned ad den korte stige. Fjenderne bør komme ned og løb ind i det dobbelt hul til højre.
    
    Løb hurtigt ud til højre over fjenderne. Fald ned på det sidste stykke guld, over til højre og de skjulte stiger dukker frem. Puha!
    
    P.S. En anden måde at fange fjenden til venstre i den falske mursten på er at få ham til at følge dig op ad stigen længst til venstre mens du løber over toppen og graver for at falde ned på den anden fjende. Timingen er MEGET stram. Du skal grave og falde før fjenden kravler over øverst til venstre og løber til højre.
    
    Senere kravler du op at stigerne til højre til toppen, venter på stangen til venstre over en falsk mursten indtil fjenden længst til venstre begynder at løbe imod dig, så falder du. Vent igen til han begynder at falde, grav så to mursten til højre for den korte stige. Fjenden bør falde igennem en falsk mursten og en stige ned på den falske mursten nedenunder.
    
    P.P.S. Der er ikke plads til fejl og tøven i denne metode! Ikke meget med den første metode heller!

en: State Of Terror
da: Skræktilstand

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
da: Netop som du troede det var trygt... femten baner af rendyrket rædsel, med brug af de snørklede men hurtige KGoldrunner-regler.
    
    Skabt af Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
da: Nemt Guld

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
da: Fortsæt ned fra platform til platform til den tredje nederste. Vent på punktet længst til højre for at få fjenderne til at falde til bunden.
    Fald ned på den nederste platform, grav ovenover guldet og grav så til højre, mens du falder, og flygt tilbage til toppen af platformen. Bevæg dig opad så hurtigt som muligt.

en: Fear of Heights
da: Højdeskræk

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
da: For hver side af terrassestrukturen, løb op ad den yderste stige fra bunden og fald ned på den nederste platform. Løb op ad den midterste stige og vent ved en kløft på at fjender fra de udvendige stiger skal falde. Fald efter dem for at få guldet.
    Efter du har samlet guldet, løb til højre over toppen med fjenderne efter dig og fald til højre for den udvendige stige. Når fjender falder efter dig løber du op ad stigen igen og falder ovenpå fjenderne for at få stangen.

en: The Spiral
da: Spiralen

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
da: Arbejd dig ud af spiralen ved at grave for at fange fjender lige før du dukker frem fra tunnelerne.
    Fortsæt op øverst til venstre. Når du løber til højre så fald ind i zigzag-området før fjenden gør, for at nå til toppen til højre. Efter opsamling af guldet graves for at fange fjernder på bunden, gå så ud øverst til venstre.

en: Crags of Fire
da: Brændende klippeskrænter

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
da: Generelt skal du grave ned og gå igennem for at få guldet, bevæg dig så til højre og op til den næste stejle klippe.
    Den øverste klippe i midten skal dog klares før nummer to klippe fra venstre. Gem et stykke guld i midterområdet til sidst. Kom så ud i en fart!

en: The Heist
da: Tyveriet

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
da: Den sikreste måde at komme ind i bygningen på er at gå ned at stigen øverst til venstre og vente ovenpå den korte stige til højre. Når en fjende nærmer sig så løb over ham til stangen. Gå nu til højre og fald ned på balkonen, grav så ud og fald.
    Løb ind i lobbyen og op ad stigeskulpturen for at få guldet. Fald af til venstre på betonblokken og vent på at fjenderne samles. Fald til venstre og løb tilbage udenfor til betonudhænget med fjenderne i hælene. Brug den samme stige og stang til at komme ind igen.
    Løb til toppen af bygningen op ad stigerne længst til højre. Stå på punktet længst til venstre af taget. Vent på en fjende falder under dig, træd så tilbage, grav og fald efter ham til balkonen hvor du kan samle tre guldstykker. Hvis du venter længe nok på taget før du falder kan du få adskillige fjender til at følge efter og blive fanget på balkonen.
    Brug stigerne til højre til at samle det resterende guld og gå ud.

en: Endless Enemies (1)
da: Uendeligt mange fjender (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
da: Saml guldet ved at arbejde fra top til bund. Før det sidste guld graver du til højre for det og til venstre for fjenden. Løb op så hurtigt du kan.

en: Torture Chamber
da: Torturkammeret

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
da: Fald ned fra kanten, grav til venstre for at gå til venstre op ad stigen. Fortsæt til venstre fra stangen, fald så mens du graver til venstre og samler noget guld. Gå til højre, fald igennem den falske mursten under stigen, fortsæt til højre og fald igennem en murstenstunnel til stangen nedenunder.
    Gå til højre og fald gennem endnu en murstenstunnel mens du graver til højre. Grav og fang fjenden ved siden af stigen, løb op og til venstre og grav så og fald for at samle guldet. Grav for at fange fjenden igen. Når det første hul fyldes løber du op til toppen af sektionen med fjenden i hælene. Grav til venstre for at samle guld og falde tilbage på stangen.
    Gå nu til venstre og fald igennem en murstenstunnel, mens du graver til venstre for at fange den næste fjende. Gå til øverste venstre del af sektionen, fald så ned og grav til venstre og spring til venstre for at nå platformen nederst til venstre.
    Du kan nu navigere spiralen af stiger og murstentunneler for at samle fire guldstykker mere.
    Derefter går du tilbage ud til højre, falder og går over fjenden som er fanget på bunden, for at komme tilbage til højre halvdel af spilleområdet. Gå op ad stigerne til det øverste hjørne og fald så, mens du graver til højre to gange for at samle det sidste stykke guld. Gentag ved at falde i murstenstunnelen til højre og grave til højre for at fange fjenden. Til sidst flygter du via højre side af spilleområdet.

en: Endless Cascade
da: Uendeligt vandfald

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
da: Gå hurtigt til højre og ned ad trappen med fjenden i hælene. Grav en gang omkring halvvejs nede. Efter det sidste guldstykke graver du og går op på understigen. Vent under den næste mursten nede fra hvor fjenden er fanget. Fjenden vil kravle ud og gå ned. Løb gennem åbningen hvor han var før den lukker. Du kan bruge ham til at flytte over til den næste understige til højre.
    Løb til toppen af understigen, over og ned ad trappen. Grav til venstre mens du står på fjenden og grav så til højre, under fjenden når du er ved siden af ham. Løb over ham for at samle guld han har og så et par trin ned. Grav og gå op ad understigen for at vente på at han bliver genfødt og komme ned ad din trappe så du kan bruge ham til at bevæge dig over til den næste understige. Gentag for de resterende trapper til højre indtil du kan nå til den øverste stang.
    Gå over fjernest til venstre og fald til den øverste mursten af sektionen nederst til venstre. Saml alt guldet men gem stykket længst til venstre for den anden trappe til sidst, ellers vil du falde og blive fanget.
    Undvig fjender ved at løbe op ad stiger og lokke dem op på trin. Løb hele vejen til højre og op ad den sidste stige. Grav efter behov for at narre fjenderne, fortsæt gennem de resterende kaskader og op ad stigerne længst til højre for at afslutte banen.

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
da: Løb hurtigt og grav godt...
    Ved det inderste kammer skal du stå på mursten yderst til højre eller venstre på toppen og grave den næste mursten in mod midten. Fald på fjenden og løb til højre eller venstre, grav så for at fange ham. Du skal være hurtig!

en: Endless Enemies (2)
da: Uendeligt mange fjender (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
da: Gå til venstre og fald på guldet, gå så til højre og saml de næste to stykker. Vent højt oppe på en stang længst til højre i spilleområdet, på at fjenderne samles i bunden til højre.
    Gå nu til venstre og ned og fald på guldet i bunden længst til venstre. Ignorér det sidste guld indtil videre, men gå til højre og op langs tre stænger og op ad tre stiger. Træd til venstre af den tredje stige mens du graver til venstre for at forberede en fælde til fjenden i boksen til venstre.
    Gå hurtigt ned igen, fald på det sidste guld og forbered dig på at bevæge dig op og til venstre i en fart da en kort skjult stige dukker op under dig til venstre. Fjenderne sværmer efter dig men fortsæt indtil du kommer tilbage til hvor du satte fælden. Fjenden bør være i den nu.
    Fortsæt op og til venstre over en kort stige, så ned og til venstre over lange stænger og stiger til den næste korte stige. Gå op og til venstre igen, så op og til højre over flere lange stiger og stænger til toppen af skærmen.

en: Tunnels (1) - The Monster
da: Tunneler (1) - Monsteret

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
da: Monsteret er lavet næsten udelukkende af falske mursten. Analysér betondelene af hans krop for at bestemme hvor du skal falde og hvor du ikke skal falde. Alle fire fjender vil skulle fanges over visse betondele for at sætte dig i stand til at nå visse guldstykker.
    Fang fjenderne ved at bruge KGoldrunner-regler til din fordel.
    Vent på toppen af stangen på punktet hvor du ønsker at fjenden skal falde. Når han nærmer sig fald så på en lavere stang og bevæg dig til venstre eller højre for at undgå fjendens skæbne. Det er sådan han falder farligt ned, mens du falder trygt.

en: Breaking and Entering
da: Indbrud

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
da: Bryd ind i det nederste rum til venstre, fortsæt så til det øverste højre. Gå til venstre og få guldet og flygt ved at grave ned til den midterste etage. Fortsæt hele vejen ned til højre bund.
    Før du samler det andet guldstykke skal du hænge fra den øverste stang i midterrummet på den nederste etage og grav en mursten fra to-murstensmuren til højre. Løb til venstre over fjendernes hoveder, snup guldet og flygt tilbage gennem den gravede mursten.
    Løb op til det øverste rum til højre så til den nedre venstre område via midten. Undgå fjenderne som du kan og kravl op til det øverste venstre rum. For at komme ud af bygningen skal du grave hurtigt mens du falder ved siden af den venstre mur.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
da: Tunneler (2) - Bikagen

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
da: Gå til den øverste centrale stige og arbejd på venstre side først.
    Fald ned på kanten med guld. Snyd fjenden til at løbe gennem falske mursten under stigen. Mens du falder graver du til venstre, løb op ad stigen til mellemrummet og vent på fjenden skal falde i, flygt og fald i igen til din gravede mursten, løb op og til venstre på stangen, fald ned på kanten mens du graver til venstre, fald til venstre, hent guld, gå til højre og fald ned i kammeret mens fjenden reproduceres, hent guld. Du kan grave dig ind til bundkammeret hvis du ønsker her.
    De andre kamre er alle tilgængelige ved at falde igennem falsk murstenstunneler. Undvig fjenderne eller fald på dem for at få guldet.
    For at nå højre side skal du falde ned af den falske murstenstunnel ved siden af den centrale stige og løbe hurtigt til højre, mens du graver bag dig for at fange fjenderne. Saml guldet ved at gå til toppen og falde ned gennem falske murstenstunneler til højre for hvert stykke.

en: Four Chambers Suspended
da: Fire kamre suspenderet

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
da: Første kammer. Grav ned for at samle guldstykket øverst til venstre. Fald ned på fjenderne for at få guldet til højre. Undvig dem for at samle resten op. Fang fjenderne højt oppe til højre mens du graver dig ud gennem bunden af kammeret.
    Når du dukker frem skal du falde lige ned på stigen ved siden af betonen. Kravl ned ad den stige under betonen til højre og så op til toppen af næste kammer.
    Andet kammer. Fortsæt fra venstre til højre med stavene mens du bruger dine gravetalenter til at få guldet. På staven længst til højre graver du til venstre mens du falder, fald så til venstre mens du graver både til venstre og højre. På tre-murstens-platformen der nu er tilbage graver du den venstre mursten, så den højre og den midterste mens du falder til højre. Saml guldet til højre op og fald ned på det sidste guldstykke mens du graver til venstre. Grav til venstre igen, fald ned på stigen ved siden af betonen som før og gå op til det næste kammer.
    Tredje kammer. Grav til højre, fald ned på guldstykket til venstre og grav straks til højre for at fange fjenden, grav så og gå ud til venstre. Gentag en mursten over for guldstykket til højre. Gå nu tilbage til toppen og fald ind i den nedre sektion ovenpå fjenden. Tag den korte stang til venstre og træd over den faldende fjende for at gribe den lange stang som går mod venstre. Fald på guldet, grav for at fange fjenden, grav igen og gå ud til venstre. Gentag for det andet hængende guldstykke. Denne gang graver du ned og ud, til stigen ved siden af betonen og så til det sidste kammer.
    Fjerde kammer. Fang fjenden, løb til toppen, grav igennem til betonen til venstre vent på fjenden og fald på ham for at få mere guld til venstre. Når alt guldet i kammeret er væk løber du til bunden og falder gennem gulvet.
    Saml nu resten af guldet op og kom ud i en fart.

en: Ruins
da: Ruiner

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
da: Fald på fjenden, grav under kløften til højre, gå så hurtigt til højre over hans hoved. Saml guldet op, fald gennem en falsk mursten, løb op ad stigen til højre og gå til højre langs den nedre stang. Grav til højre (hvilket fanger den anden fjende), få guldet, fald, grav til venstre, fald, saml to guldstykker og op ad to stiger.
    Gå til venstre via en falsk mursten - den anden fjende bør stadig være fanget nedenfor.Gå til venstre til stigen, ned, så til venstre og ned gennem en falsk mursten. Saml et stykke guld, grav til højre, få tre stykker guld, grav og gå op ad alle stigerne til højre.
    Gå til venstre på stangen igen, men denne gang kravler du opad. Få et stykke guld og grav til højre for at fange endnu en fjende. Gå op til toppen, gå til højre, fald og fortsæt til betonområdet øverst i midten.
    Snyd fjenden i betonområdet, gå så ud ved at falde på ham og bevæge dig til kløften til venstre og ned gennem to falske mursten. Hold fast i stangen midt i skærmen, gå til højre og tilbage op til toppen. Gå til venstre på stangen og vent på den anden fjende skal komme ind i betonområdet. Saml guldet op, fald og gå ud til venstre igen, men denne gang fortsætter du til venstre mod skærmens øverste venstre hjørne.
    Når du kommer derop, grav, fald gennem ned på noget guld og grav to gange til venstre mens du falder længere. Fald nu ned ad skakten længst til venstre og grav mursten som blokerer skakten. Vent på fjenden nedenunder skal træde ind i skakten, fald så ned på ham for at få guldet indkapslet i betonen. Fald ned på det resterende guld og fald til det nederste venstre hjørne.
    Løb til højre og op, højre igen, fald på tre guldstykker og gå op på den midterste sektion i bunden. Snyd fjenden, gå til den øverste stige til højre, grav to gange og fald gennem et stykke guld og tre mursten mens du graver til højre. Gå ud til højre og få mere guld, kravl så op ad stigen, grav, og fald for at samle yderligere to guldstykker. Kravl op ad stigen igen, tag stangen til venstre, gå op og så til højre for at få fire guldstykker. Grav i enden til højre og fald gennem tre falske mursten.
    Fald ned i kammeret, gå til højre og grave til venstre. Grav nede til venstre for at komme ud, gå så op til stangen igen og fald ned på gulddet i dette kammer. Gå ud til højre denne gang, saml noget guld og kravl op, op, op.
    Snyd fjenderne i området øverst til højre. Det er muligt at lokke dem ind i kammeret nedenfor ved at løbe foran dem op ad stigerne. Saml guldet til højre på det midterste niveau som det næstsidste, og guldet nederst til højre som det allersidste.
    Kom ud i en fart!

en: Tutorial
da: Gennemgang

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
da: Denne øvelse er en samling nemme baner som lærer dig KGoldrunners regler og hjælper dig med at udvikle de evner du behøver for at komme i gang. Den bruger de traditionelle regler ligesom dem der blev brugt på tidlige hjemmecomputere. Hver bane har en kort forklaring, derefter spiller du...
    
    Når du går videre for at spille mere avancerede baner, mærker du at KGoldrunner kombinerer action, strategi og problemløsning - alt i et spil.

en: Hi!
da: Hej!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
da: Hej! Velkommen til KGoldrunner! Spillets idé er at samle alle guldklumper op, og derefter klatre op til spilleområdets øverste kant og fortsætte til næste bane. En skjult stige vises når du samler den sidste guldklump op.
    
    Helten øverst til venstre er din medhjælper. For at samle guldklumper, skal du blot pege med musen derhen hvor du ønsker at han skal gå. I begyndelsen overtager tyngdekraften og han falder...

en: Navigation
da: Navigering

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
da: Dette er en øvelse i at flytte sig omkring. Følg sporet med guldklumper indtil stigen dukker op til højre. Helten kan kun følge musen langs enkle stier (såsom _ | L eller U), så vær forsigtig så du ikke havner for langt foran ham.
    
    FARE: Forsøg ikke at falde ned fra stigen eller stangen i betongruben længst nede til højre. Hvis du bliver fanget der, er den eneste udvej at dræbe helten (tryk på Q for at afslutte) og starte banen igen.

en: Digging
da: Gravning

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
da: Nu skal du grave for at hente guldet. Brug kun venstre og højre museknap til at grave til venstre eller højre for heltens position. Helten kan derefter hoppe ned i og gennem hullet han har gravet. Han kan også grave flere huller i en række og løbe langs hullerne han har gravet. Men vær forsigtig. Efter et stykke tid lukkes hullerne og han kan fanges og dræbes.
    
    Når du graver skal du være på noget fast, såsom en stige, beton, en mursten eller en bjælke. I nogle mesterskabsspil kan du grave mens du falder, men ikke i dette spil.
    
    I det tredje rum nedad skal du grave to huller, hoppe derned og hurtigt grave et til, for hurtigt at komme gennem to lag. Til højre skal du grave tre, derefter to og til sidst et hul for at komme igennem. Der er også to små problemer at løse på vejen. Held og lykke!
    
    Forresten, kan du grave gennem mursten, men ikke gennem beton.

en: You Have ENEMIES!
da: Du har FJENDER!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
da: Ja, indtil videre har det været dejligt nemt, men spillet ville ikke være sjovt uden fjender. De er også ude efter guldet, og endnu værre, de er ude efter dig! Du dør hvis de fanger dig, men måske har du nogle liv tilbage og kan starte forfra.
    
    Du kan håndtere fjender ved at løbe fra dem, grave et hul eller snyde dem til en del af spilleområdet hvor de bliver strandede.
    
    Hvis en fjende falder ned i et hul, slipper han alt det guld han bærer på og sidder derefter fast i hullet et stykke tid inden han klatrer op. Hvis hullet lukkes mens han er i det, dør han og genopstår et andet sted på skærmen. Du kan dræbe fjender med vilje ved at grave flere huller i en række.
    
    Endnu vigtigere er at du kan løbe over en fjendes hoved. Du skal gøre dette lige i begyndelsen af denne bane. Grav et hul, fang fjenden, vent på at han skal falde helt ned i hullet, løb derefter over ham, med den anden fjende tæt i hælene...
    
    Hvis du føler dig presset kan du trykke på pause-tasten når som helst (standard er P eller Esc) og hvile lidt. Tryk på den igen når du vil fortsætte.

en: Bars
da: Stænger

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
da: Du kan flytte dig vandret langs bjælker (eller stænger), men hvis du flytter dig nedad slipper du og falder ... Bemærk også at du kan samle guld ved at falde på det.

en: False Bricks
da: Falske mursten

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
da: Nogle af murstenene i denne bane er ikke hvad de synes at være. Hvis du går på en af dem falder du igennem. Fjenderne falder også igennem dem.

en: Bye ...
da: Farvel...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
da: Dette er blot en dejlig nem bane at slutte af med. Hav det sjovt med de øvrige spil i KGoldrunner.
    
    Bemærk at der er en spil-editor, hvor du og dine venner kan lave baner og udfordre hinanden. Hvis du kan lide action er KGoldrunner-reglerne, som bruges i nogle af spillene, helt enormt hektiske. Der er også en håndbog til KGoldrunner i hjælpemenuen, som indeholder flere detaljer end denne vejledning.
    
    Det har været en fornøjelse at vise dig omkring. Hav det godt!

en: Advanced Tutorial
da: Avanceret gennemgang

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
da: Denne øvelse forbereder dig på nogle af de ting du kan støde på i de mellemste baner i spillet "Indvielse". Hav det sjovt...

en: Bars and Ladders
da: Bjælker og stiger

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
da: Der er ikke noget sted at grave, så du skal snyde fjenderne og undgå at falde ned på betonen på det forkerte tidspunkt. Forsøg at holde fjenderne samlede.
    
    Hvis en fjende har en gylden kontur holder han en guldklump. Han kan tabe den når han løber over betonen, eller måske højst oppe på en stige. Tålmodighed, tålmodighed!

en: To kill ...
da: At dræbe...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
da: Du kan ikke komme op til guldet, så du skal få fjenderne til at hente det ned til dig. Men hvordan får du dem til at blive ved med at gå tilbage?
    
    Hvis du føler dig presset, kan du trykke på pauseknappen (standard er P eller Esc) for at holde en pause. Du kan også bruge menuen Indstillinger til at sænke farten.

en: ...  Or not to kill?
da: ... eller ikke dræbe?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
da: Det er bedst ikke at dræbe fjenden. Prøv det - og du finder ud af hvorfor. Ha, ha, ha!
    
    Hvis du dræber ham ved et tilfælde, inden du har samlet guldet længst oppe til venstre, kan du stadigvæk afslutte banen ved at grave siden væk af dethul han ligger i.

en: Traps
da: Fælder

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
da: Nogle af murstenene her er ikke hvad de synes at være. De er kendte som falske mursten, eller fælder. Hvis du forsøger at gå på dem, falder du igennem. Hvis fjender går på dem kan de falde ned på dig uden advarsel. Ind i mellem må du falde igennem en mursten for at hente nogle guldklumper.
    
    Begynd med at hoppe ned i betongruben, grav og fald ned. Det vil optage en fjende et stykke tid ...

en: Challenge
da: Udfordring

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
da: Disse drilagtige små baner er skabt af Peter, Simon, Genevieve og deres far Ian Wadham. De bruger traditionelle spilleregler. Hav det sjovt!

en: Easy Start
da: Nem start

en: Drop through the false brick under the bar.
da: Fald gennem den falske mursten under bjælken.

en: Mobile Bricks
da: Mobile mursten

en: Just run over the enemies' heads.
da: Løb blot henover fjendernes hoveder.

en: The Big Haul
da: Det store udbytte

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
da: Gå frem til højre og fang fjenderne som kommer imod dig. Træk dig nu tilbage under fjenderne som falder bag dig, grav, grav, grav så og dræb alle fjenderne.
    
    Gå nu til højre og ryd alle murstene og stigestrukturerne fra højre mod venstre.

en: Quick Off The Mark
da: Hurtigt i gang

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
da: Bevæg dig meget hurtigt til venstre for at starte. Bliv ved med at grave indtil fjenderne har bragt alt guldet ned. Træk dig tilbage til højere område og grav der, om nødvendigt.

en: Who Needs Enemies?
da: Hvem behøver fjender?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
da: Bliv ved med at grave rækker af tre mursten ved siden af stigen.

en: Asymmetrical
da: Asymmetrisk

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
da: Efterlad klumpen nederst til venstre til sidst. Falske mursten giver dig adgang til de fleste af klumperne, men de er ikke symmetrisk placeret.

en: Goldrunner Prophecy
da: KGoldrunner forudsigelse

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
da: Peter W. skabte dette i 1985. Kan du se de profetisk bogstaver GR?  Uhyggeligt!
    
    Når du samler rækken af guld nederst til venstre skal du vente der og den første fjende vil være så venlig at falde ned i gruben foran dig.
    
    Når du bevæger dig over til højre side skal du samle alle klumperne undtagen de tre som hænger under en stige. Gem dem til sidst.
    
    For at få guldet over den fangne fjende kravler du op ad stigen, grav fire mursten ned, vent til de begynder at dukke frem igen, grav så en mere, kravl op igen, grav de første to igen og vejen vil være ryddet til at falde i, saml guldet og flygt over fjendens hoved.
    
    Når du frigiver fjenden skal du trække dig hurtigt tilbage til hvor du kan fange og dræbe ham. Efter et eller to forsøg vil han dukke frem igen ufarligt ovre til venstre.

en: The Rosette
da: Rosetten

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
da: Forsøg at få alle fjender samlet ved at gå til miden og så ned. Fang dem nu i karret nederst, mens du ignorer guldet der indtil videre. Stå på en side lige over karret, fald så et felt ned mens fjenderne kommer over karret.
    
    Saml alt guldet som ikke er i karret, frigiv så fjenderne og før dem rundt over toppen af stiger indtil de taber deres guld.

en: He Has The Gold
da: Han har guldet

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
da: Fjenden til højre bliver fanget mens han har noget guld.
    
    Du kan dræbe ham og ødelægge guldet ved at grave til venstre for den lille stige. Du kan være nødt til at dræbe den anden fjende og fange ham der også.

en: Towers of Gold
da: Tårne af guld

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
da: Før du dræber nogen fjender skal du samle alt guldet i toppen af tårnene og over bjælkerne.
    
    Et sted at begynde er lige under det andet tårn fra venstre. Grav en gang for at fange den første fjende som kommer imod dig, løb til højre for at rydde noget guld, træd tilbage og fang den anden fjende lige til venstre for det tredje tårn. Løb nu til højre med tre meget levende lige i hælene!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
da: Grav de to mursten ved siden af stigen, led så efter mursten at falde igennem.

en: Delayed Drop
da: Forsinket fald

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
da: Fjenden til venstre falder før du kan komme forbi ham til højre.
    
    Så bliv deroppe hos ham, mens du gentagne gange graver et hul og fanger ham, indtil den anden fjende kommer op ad stigen igen og hold dig godt væk fra betonen.

en: Maze of Ladders
da: Labyrint af stiger

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
da: Gå til venstre for midten og gå højt op, så kan du falde og flytte til venstre eller højre for at få alt guldet.
    
    Gem klumpen i det U-formede område til sidst.
    
    Ignorér fjenden, lad ham forblive fanget.

en: Ride Them Down
da: Kør ned på dem

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
da: Få hurtigt de første fjender ned i dobbelthullet til venstre for guldet. Får først dem begge ned i den lille kasse, slip dem så fri til venstre.
    
    Fald nu ned på dem og saml guldet, køre så ned på den tredje fjende og brug ham til at komme over til stigen.

en: Hair's Breadth Timing
da: Hårsbredde væk

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
da: Grav to mursten øverst i midten. Når de dukker frem igen graver du to mere, løb over toppen og grav ved siden af den korte stige. Fald i og saml guldet. Du har ingen tid at spilde!
    
    Ryd nederst til venstre til sidst. For at gå til højre skal du falde ind i en falsk mursten under en kort stige, kravl så videre lige under betonen.
    
    I midten af den højre side, skal du stå under bjælken til højre ved siden af hullet, grav til venstre, fald ned i en falsk mursten, grav så to gange, mens du går ned og til venstre. Til sidst skal du stå på den korte stige, grav din flugtmursten til højre, løb som en vanvittig hen til hullet, fald i, saml guldet fald gennem nogle mursten og grav igen for at flygte.

en: The Three Musketeers
da: De tre musketerer

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
da: Du skal dræbe alle tre musketerer så de udfylder de falske mursten under kløften i bjælkerne ved toppen. Ignorér dArtagnan nederst til højre. Du går kun henover ham for at få en klump.
    
    Saml guldet fra venstre mod højre henover bunden af spilleområdet, så højre mod venstre henover toppen. Vær sikker på at efterlade klumpen til venstre for midten på betonen. Saml den op til sidst.
    
    Før du gør det, så grav en række af tre mursten væk over og til venstre for den, gå så ud til den næste bane ad næsten samme rute som du brugte tidligere.

en: Rat Trap
da: Rottefælde

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
da: Bevæg dig ultrahurtigt for at fange de to fjender og løbe over dem. Hvis du venter indtil de næsten rører dig vil de måske begge overleve, så kan du løbe op og rundt nederst til højre, gå ned ad stigen til betonen og fang dem permanent i hullet i nærheden.
    
    Hvis en sidder fast i tårnstrukturen skal du bruge det samme trick. Der er falske mursten i bunden af tårnet. Hvis en fanges og stadig har noget guld kan du grave et høj i højre side af hullet gå tilbage ned ad stigen og før fjenden til sin død, hvorefter guldet vil blive ødelagt.

en: Head Case
da: Psykisk tilfælde

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
da: Dette er opvarmning til en senere bane. For at få guldet til højre skal du gå ned på fjendens hoved, slip ham fri til venstre, gå til venstre efter ham og mens du kører ned på hans hoved graver du til højre. Du kan så løbe ind, tage guldet og gå ud før murstenen lukker.
    
    Hvis du går til det nederste højre hjørne kan du få fjenden til at falde ned i det hul som indeholder guld.

en: Under the Stairs
da: Under trapperne

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
da: Start med at dræbe fjenderne. Når de falder ned i pladsen til højre bevæger du dig ned og til venstre for at få dem til at falde yderligere og forhindre dem i at få guldet. Hvis de går mere end en tredjedel af vejen ind vil de blive permanent fanget.
    
    Nu skal du takle de tre grav-og-løb-gåder. Du skal måske gøre flere rejser til det tomme område. Saml klumpen længst til højre op til sidst.

en: Bertie Beetle
da: Bertie bille

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
da: Toppen af denne ligner banen "Psykisk tilfælde" (13). Fang fjenden til højre nær toppen af stigen. Løb delvist ned ad stigen og få ham til at falde ned i det første af hullerne. Du vil skulle gentage dette nogle få gange.
    
    Nu skal du få fjenden ned i hullet længst til venstre nederst så du kan løbe over ham mens du henter guldet inde i billen.
    
    Fang fjenden for enden af rækken af mursten under billens følehorn. Stå på hans hoved, grav til højre og fald ned. Træd til højre, grav til venstre og fang ham igen når han løber efter dig.
    
    Løb ned til venstre, grav murstenen til højre for hullet og fang ham igen. Saml klumpen op, grav til venstre og flygt til venstre op på betonen. Når fjenden kravler ud vil han falde ned i hullet.

en: Short Circuit
da: Kortslutning

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
da: Gå mod uret rundt på banen og tag en fjende med dig, fang ham i hullerne nederst til venstre, nedre højre og øvre højre. Så kan du løbe over betonen og samle guldet op der.
    
    Dernæst rydder du hele den venstre side undtagen en klump over en stige. For at få denne slipper du den anden fjende fri og tager ham hele vejen med rundt på banen. Følg ham op ad den lange stige og bliv på den indtil han løber over til venstre og falder. Gå nu til venstre ende af betonen mens han cirkulerer rundt om den venstre side af spilleområdet. Når han falder forbi dine fødder løber du over til den lille stige og snupper guldet.
    
    For at komme forbi det nedre hul skal du stå på fjenden og grave til venstre. Når du falder skal du grave til højre og flygte, men blive nede indtil mursten lukker, så kan du bruge den korte stige til at føre fjenden op, over, ned og ud.
    
    For at håndtere det nedre hul til højre skal du gå og hente guldet i midten af banen, grav så hver side af den lille stige der. Fald til venstre når fjenden er fanget til højre. Når fjenden dukker frem vil han gå til højre og falde ned i hullet. Stå på hans hoved og grav til venstre for at slippe ham fri.
    
    Du kan skubbe fjenden op ad stigen til højre og til venstre ved at stå lidt væk fra bunden af stigen. Du skal bruge omhyggelig timing og gravning for at få ham ned i hullet øverst til højre. Når du er der kan du løbe over ham. Hvis han stadig har guld, stå til venstre for hullet og grav gentagne gange indtil han taber guldet et sted på sine runder.

en: Synchronised Running
da: Synkroniseret løb

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
da: Ja, du skal løbe på fjendens hoved -- hele vejen over! Det kræver blot en rolig hånd.

en: &New Game...
da: &Nyt spil...

en: Pla&y Next Level
da: S&pil næste bane

en: Play next level.
da: Spil næste bane.

en: Try the next level in the game you are playing.
da: Prøv den næste bane i det spil du spiller.

en: &Load Saved Game...
da: Ind&læs gemt spil...

en: &Save Game...
da: &Gem spil...

en: Save A Solution...
da: Gem en løsning...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
da: Gem en løsning til et niveau i en fil kaldt 'sol_&lt;præfiks&gt;.txt' i din brugers datamappe...

en: Show how to win this level.
da: Vis hvordan denne bane vindes.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
da: Afspil en optagelse af hvordan denne bane vindes, hvis der er en tilgængelig.

en: &Instant Replay
da: Langsom geng&ivelse

en: Instant replay.
da: Langsom gengivelse.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
da: Vis en optagelse af den bane du spiller i øjeblikket.

en: Replay &Last Level
da: Gengiv &sidste bane

en: Replay last level.
da: Gengiv sidste bane.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
da: Viser en optagelse af den sidste bane du spillede og gennemførte, uanset om du vandt eller tabte.

en: &Replay Any Level
da: &Gengiv en bane

en: Replay any level.
da: Gengiv en bane.

en: Show a recording of any level you have played so far.
da: Vis en optagelse af en eller anden bane du har spillet før.

en: &Kill Hero
da: &Dræb helten

en: Kill Hero.
da: Dræb helten.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
da: Dræb helten i tilfælde af at han befinder sig i en situation hvorfra han ikke kan flygte.

en: &Create Level
da: &Opret bane

en: Create level.
da: Opret bane.

en: Create a completely new level.
da: Opret en helt ny bane.

en: Create
da: Opret

en: &Edit Level...
da: &Redigér bane...

en: Edit level...
da: Redigér bane...

en: Edit any level...
da: Redigér en bane...

en: Edit
da: Redigér

en: &Save Edits...
da: &Gem ændringer...

en: Save edits...
da: Gem ændringer...

en: Save your level after editing...
da: Gem din bane efter redigering...

en: Save
da: Gem

en: &Move Level...
da: &Flyt bane...

en: Move level...
da: Flyt bane...

en: Change a level's number or move it to another game...
da: Ændr en banes nummer eller flyt det til et andet spil...

en: &Delete Level...
da: &Slet bane...

en: Delete level...
da: Slet bane...

en: Delete a level...
da: Slet en bane...

en: Create &Game...
da: Opret et &spil...

en: Create game...
da: Opret spil...

en: Create a completely new game...
da: Opret et helt nyt spil...

en: Edit Game &Info...
da: Redigér spil&info...

en: Edit game info...
da: Redigér spilinfo...

en: Change the name, rules or description of a game...
da: Ændr navn, regler eller beskrivelse for et spil...

en: Change &Theme...
da: Skift &tema...

en: Change the graphics theme...
da: Skift grafiktema...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
da: Ændr det visuelle udseende af løberne og scenebaggrunden...

en: &Play Sounds
da: &Afspil lyde

en: Play sound effects.
da: Afspil lydeffekter.

en: Play sound effects during the game.
da: Afspil lydeffekter under spillet.

en: Play &Footstep Sounds
da: Afspil lyde af &fodtrin

en: Make sounds of player's footsteps.
da: Lav lyde af spillerens fodtrin.

en: &Demo At Start
da: &Demo i starten

en: Run a demo when the game starts.
da: Kør en demo når spillet starter.

en: &Mouse Controls Hero
da: &Mus kontrollerer helten

en: Mouse controls hero.
da: Mus kontrollerer helten.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
da: Brug musen til at styre heltens bevægelser.

en: &Keyboard Controls Hero
da: &Tastatur kontrollerer helten

en: Keyboard controls hero.
da: Tastatur kontrollerer helten.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
da: Brug tastaturet til at styre heltens bevægelser.

en: Hybrid Control (&Laptop)
da: Hybridkontrol (&bærbar)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
da: Markør styrer helt - grav med tastatur.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
da: Brug din bærbares pegeenhed til at styre heltens bevægelser, og brug tastaturet til at grave til højre og venstre.

en: &Click Key To Move
da: &Tryk på tast for bevægelse

en: Click Key To Move.
da: Tryk på tast for bevægelse.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
da: I tastaturtilstand kan du tryke på en piletast for at begynde at bevæge dig og fortsætte indtil du trykker på en anden tast.

en: &Hold Key To Move
da: &Hold tast for bevægelse

en: Hold Key To Move.
da: Hold tast for bevægelse.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
da: I tastaturtilstand kan du holde en piletast nede for at bevæge dig og slippe den for at stoppe.

en: Normal Speed
da: Normal hastighed

en: Set normal speed.
da: Sæt normal hastighed.

en: Set normal game speed.
da: Sæt spilhastighed til normal.

en: Beginner Speed
da: Begynderhastighed

en: Set beginners' speed.
da: Sæt begynderhastighed.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
da: Sæt spilhastighed for begynder (0.5 gange normal).

en: Champion Speed
da: Mesterhastighed

en: Set champions' speed.
da: Sæt mesterhastighed.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
da: Sæt spilhastighed for mester (1.5 gange normal).

en: Increase Speed
da: Forøg hastighed

en: Increase speed.
da: Forøg hastighed.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
da: Forøg spilhastigheden med 0.1 (maksimum er 2,0 gange normal).

en: Decrease Speed
da: Sæt hastighed ned

en: Decrease speed.
da: Sæt hastighed ned.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
da: Sæt spilhastigheden ned med 0.1 (minimum er 0.2 gange normal).

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Dig Right
da: Grav til højre

en: Dig Left
da: Grav til venstre

en: Do a Step
da: Udfør et trin

en: Test Bug Fix
da: Test fejlretning

en: Show Positions
da: Vis positioner

en: Start Logging
da: Start logning

en: Show Hero
da: Vis helt

en: Show Object
da: Vis objekt

en: Show Enemy
da: Vis fjende

en: The game is paused
da: Spillet er på pause

en: Press "%1" to RESUME
da: Tryk på "%1" for at GENOPTAGE

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
da: Tryk på "%1" eller "%2" for at GENOPTAGE

en: Press "%1" to PAUSE
da: Tryk på "%1" for PAUSE

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
da: Tryk på "%1" eller "%2" for PAUSE

en: Has hint
da: Har tip

en: No hint
da: Intet tip

en: Get Folders
da: Hent mapper

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
da: Kan ikke finde systemets spil-undermappe "/system/" i området "%1".

en: Edit Name/Hint
da: Redigér navn/tip

en: Edit level name or hint
da: Redigér banes navn eller tip

en: Edit text for the name or hint of a level
da: Redigér tekst for en banes navn eller tip

en: Name/Hint
da: Navn/tip

en: Erase
da: Slet

en: Space/Erase
da: Mellemrum/slet

en: Paint empty squares or erase
da: Tegn tomme felter eller slet

en: Erase objects or paint empty squares
da: Slet objekter eller tegn tomme felter

en: Hero
da: Helt

en: Move hero
da: Flyt helt

en: Change the hero's starting position
da: Ændr heltens startposition

en: Enemy
da: Fjende

en: Paint enemies
da: Tegn fjender

en: Paint enemies at their starting positions
da: Tegn fjender på deres startpositioner

en: Brick
da: Mursten

en: Paint bricks (can dig)
da: Tegn mursten (kan graves)

en: Paint bricks (diggable objects)
da: Tegn mursten (gravbare objekter)

en: Concrete
da: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
da: Tegn beton (kan ikke graves)

en: Paint concrete objects (not diggable)
da: Tegn betonobjekter (ikke gravbare)

en: Trap
da: Fælde

en: Trap/False Brick
da: Fælde/falsk mursten

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
da: Tegn fælder eller falske mursten (kan faldes gennem)

en: Ladder
da: Stige

en: Paint ladders
da: Tegn stiger

en: Paint ladders (ways to go up or down)
da: Tegn stiger (måder at gå op eller ned)

en: H Ladder
da: H-stige

en: Hidden Ladder
da: Skjult stige

en: Paint hidden ladders
da: Tegn skjulte stiger

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
da: Tegn skjulte stiger som dukker frem når alt guldet er væk

en: Bar
da: Bjælke

en: Bar/Pole
da: Bjælke/pæl

en: Paint bars or poles
da: Tegn bjælker eller pæle

en: Paint bars or poles (can fall from these)
da: Tegn bjælker eller pæle (kan falde fra disse)

en: Gold
da: Guld

en: Gold/Treasure
da: Guld/skat

en: Paint gold (or other treasure)
da: Tegn guld (eller andre skatte)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
da: Tegn guldstykker (eller andre skatte)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
da: Redigeringsværktøjslinje

en: Name of level:
da: Navn på bane:

en: Hint for level:
da: Tip for bane:

en: Name of game:
da: Navn på spil:

en: File name prefix:
da: Filnavne-præfiks:

en: Traditional rules
da: Traditionelle regler

en: KGoldrunner rules
da: KGoldrunners regler

en: 1 level | %1 levels
da[0]: 1 bane
da[1]: %1 baner

en: About this game:
da: Om dette spil:

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: 0 levels
da: 0 baner

en: Save New
da: Gem ny

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
da: Spil                           Bane/Liv/Scoring   Dag    Dato     Tid

en: Create Level
da: Opret bane

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
da: Du kan ikke lave og gemme en bane før du har lavet et spil til at holde det. Prøv menupunktet "Opret spil".

en: Edit Level
da: Redigér bane

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
da: Du kan ikke redigere og gemme en bane før du har lavet et spil og en bane. Prøv menupunktet "Opret spil".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
da: Det er i orden at redigere en systembane, men du SKAL gemme banen i et af dine egne spil. Du er ikke blot ved at smugkigge efter skjulte stiger og falde-igennem mursten, er du? :-)

en: Save Level
da: Gem bane

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
da: Vil du indsætte en bane og flytte eksisterende baner et trin op?

en: &Insert Level
da: &Indsæt bane

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Cannot open file '%1' for output.
da: Kan ikke åbne filen "%1" for output.

en: Move Level
da: Flyt bane

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
da: Du skal først indlæse en bane der skal flyttes. Brug menuen "%1" eller "%2".

en: Game
da: Spil

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
da: Du kan ikke flytte en bane før du har lavet et spil og mindst to baner. Prøv menupunktet "Opret spil".

en: Sorry, you cannot move a system level.
da: Du kan desværre ikke flytte en systembane.

en: You must change the level or the game or both.
da: Du skal ændre banen, spillet eller begge.

en: Delete Level
da: Slet bane

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
da: Du kan ikke slette en bane før du har lavet et spil og en bane. Prøv menupunktet "Opret spil".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
da: Vil du slette en bane og flytte de efterfølgende baner et trin ned?

en: &Delete Level
da: S&let bane

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
da: Kan ikke finde filen "%1" der skal slettes.

en: Save Game Info
da: Gem spil-info

en: You must enter a name for the game.
da: Du skal indtaste et navn for spillet.

en: You must enter a filename prefix for the game.
da: Du skal indtaste et filnavne-præfiks for spillet.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
da: Filnavne-præfikset kan ikke være mere end 5 tegn.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
da: Filnavne-præfikset skal alle være alfabetiske tegn.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
da: Filnavne-præfikset "%1" er allerede i brug.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
da: Du har ikke gemt dit arbejde. Vil du gemme det nu?

en: &Save
da: &Gem

en: &Do Not Save
da: Gem &ikke

en: &Go on editing
da: Fort&sæt med redigering

en: You can only modify user games.
da: Du kan kun ændre bruger-spil.

en: New Level
da: Ny bane

en: Click anywhere to begin live play
da: Klik hvor som helst for at starte spillet

en: Play Next Level
da: Spil næste bane

en: There are no more levels in this game.
da: Der er ikke flere baner i dette spil.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
da: Upassende handling: Du er ikke ved at redigere en bane.

en: No Sound
da: Ingen lyd

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
da: Advarsel: Denne udgave af KGoldrunner har ingen lyd.
    
    Det skyldes, at der ikke fandtes en udviklingsudgave af bibliotekerne OpenAL og SndFile da den blev oversat og bygget.

en: Game Paused
da: Spil på pause

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
da: Gengivelsen er standset og spillet er på pause, mens du forbereder dig på at spille videre.. Tryk på pausetasten (standard: P eller Esc) når du er klar.

en: Replay Last Level
da: Gengiv sidste bane

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
da: FEJL: Kunne ikke finde og gengive en optagelse af den sidste bane du spillede.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
da: Der er ingen sidste bane at gengive. Du skal spille en bane færdig, vinde eller tabe, før du kan bruge handlingen "Gengiv sidste bane".

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
da: &SPIL

en: Start playing this level
da: Begynd at spille denne bane

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
da: Indstil til at begynde at spille spillet og banen som vises, så snart du klikker, bevæger musen eller trykker på en tast

en: &Quit
da: &Afslut

en: Close KGoldrunner
da: Luk KGoldrunner

en: Start a different game or level
da: Start andet spil eller bane

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
da: Brug Vælg spil-dialogboksen til at vælge et andet spil eller en anden bane og begynde at spille det

en: &Use Menu
da: &Brug menu

en: Use the menus to choose other actions
da: Brug menuerne til at vælge andre handlinger

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
da: Brug menuerne til at vælge andre handlinger før du spiller, såsom at indlæse et gemt spil og ændre temaet

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
da: Spillet er standset. Du skal trykke på pausetasten (standard er P eller Esc) når du er klar til at spille.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
da: Desværre: Selvom alle baner i KGoldrunner kan løses, er der endnu ikke optaget en løsning for den bane du valgte.

en: Replay Any Level
da: Gengiv en bane

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
da: Desværre: Det ser ikke ud til at du har spillet og optaget den valgte bane før.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
da: <NOBR><B>SPILLET ER SLUT!!!</B></NOBR><P>Vil du prøve denne bane igen?</P>

en: Game Over
da: Spillet er slut

en: &Try Again
da: &Prøv igen

en: &Finish
da: &Færdig

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
da: <b>TILLYKKE!!!!</b><p>Du har overvundet den sidste bane i spillet <b>"%1"</b>!!</p>

en: Hint
da: Tip

en: Sorry, there is no hint for this level.
da: Der er desværre ikke nogen tip til denne bane.

en: T H E   E N D
da: SLUT

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
da: Du har trykket på en tast der kan bruges til at styre helten. Ønsker du at skifte automatisk til tastaturkontrol? Markørkontrol er nemmere at bruge i længden  -  som at køre på cykel i stedet for at gå!

en: Switch to Keyboard Mode
da: Skift til tastaturtilstand

en: Switch to &Keyboard Mode
da: Skift til &tastaturtilstand

en: Stay in &Mouse Mode
da: Forbliv i &musetilstand

en: Keyboard Mode
da: Tastaturtilstand

en: Save Game
da: Gem spil

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
da: Beklager, du kan ikke gem dit spilforløb mens du redigerer det. Prøv menupunktetet "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
da: Kan ikke åbne filen "%1" til kun-læsning.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
da: Bemærk: For at gøre det lidt enklere, vil dit gemte spils position og scoring være som ved starten af denne bane, ikke som de er nu.

en: Error: Failed to save your game.
da: Fejl. Kunne ikke gemme dit spil.

en: Load Game
da: Indlæs spil

en: Sorry, there are no saved games.
da: Der er ingen gemte spil.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
da: Kan ikke finde spillet med præfiks "%1".

en: Unknown
da: Ukendt

en: Check for High Score
da: Tjek for topresultat

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
da: <html><b>Tillykke!!!</b><br/>Du har opnået en topscore i dette spil.<br/> Indtast venligst dit navn så det kan blive indført<br/>på KGoldrunners liste over berømtheder.</html>

en: Save High Score
da: Gem topresultater

en: Error: Failed to save your high score.
da: Fejl. Kunne ikke gemme din topscore.

en: Show High Scores
da: Vis topresultater

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
da: Vi gemmer desværre ikke topresultater for øvelsesspil.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
da: Beklager, der er desværre ingen topscorer for spillet "%1" endnu.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
da: <center><h2>KGoldrunners berømtheder</h2></center><center><h3>"%1" Spil</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
da: Rangering

[ctx: Person]
en: Name
da: Navn

[ctx: Game level reached]
en: Level
da: Bane

en: Date
da: Dato

en: Load Game Info
da: Indlæs spil-info

en: Cannot find game info file '%1'.
da: Kan ikke finde spil-info-filen "%1".

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
da: Nåede afslutningen af filen "%1" før afslutningen af spildata blev fundet.

en: Save A Solution
da: Gem en løsning

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
da: Din løsning af niveau %1 er blevet gemt i filen %2

en: Read Level Data
da: Læs banens data

en: Cannot find file '%1'.
da: Kan ikke finde filen "%1".

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
da: Nåede slutningen af filen "%1" uden at finde banedata.

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
da: Kan ikke slette tidligere version af filen "%1".

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
da: Kan ikke omdøbe filen "%1" til "%2".

en: Theme Selector
da: Temavælger

en: Lives: %1
da: Liv: %1

en: Select Level
da: Vælg bane

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
da: Du kan desværre kun gemme eller flytte ind i et af dine egne spil.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
da: Du kan desværre kun slette en bane fra et af dine egne spil.

en: Edit Game Info
da: Redigér spilinfo

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
da: Du kan desværre kun redigere spil-information i et af dine egne spil.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
da: Der er ikke nogen bane %1 i "%2", så du kan ikke spille eller redigere den.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
da: <html><b>Vælg et spil:</b></html>

en: Name of Game
da: Navn på spil

en: Rules
da: Regler

en: Levels
da: Baner

en: Skill
da: Sværhed

en: Level 1 of the selected game is:
da: Bane 1 for det valgte spil er:

en: Please select a level:
da: Vælg en bane:

en: Level number:
da: Bane nummer:

en: Start Game
da: Start spil

en: Play Level
da: Spil bane

en: Replay Level
da: Gengiv bane

en: Show Solution
da: Vis løsning

en: Save Change
da: Gem ændring

en: Move To...
da: Flyt til...

[ctx: Rules]
en: Traditional
da: Traditionelle

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
da: Gennemgang

[ctx: Skill Level]
en: Championship
da: Mester

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
da[0]: 1 bane, bruger KGoldrunner-regler.
da[1]: %1 baner, bruger KGoldrunner-regler.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
da[0]: 1 bane, bruger traditionelle regler.
da[1]: %1 baner, bruger traditionelle regler.

en: Sorry, there is no further information about this game.
da: Der er desværre ingen yderligere information om dette spil.

en: This level number is not valid. It can not be used.
da: Dette banenummer er ikke gyldigt. Det kan ikke bruges.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
da: Hovedknappen for neden giver et ekko af den menu-handling du valgte. Klik på den efter at have valgt spil og bane - eller brug "Annullér".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
da: 
    
    Hvis dette er din første gang i KGoldrunner, så vælg gennemgang af spil der vil give dig tips efter hånden.
    
    Ellers kan du blot klikke på et spils navn (i tabellen), og så, for at starte på bane 001, klik på hovedknappen for neden. Spillet begynder når du flytter musen eller trykker på en tast.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
da: 
    
    Du kan vælge systemets baner til redigering (eller kopiering), men du skal gemme resultatet i et spil du selv opretter. Brug venstre museknap som malerpensel og editor-værktøjslinjens knapper som palet. Brug knappen "Slet" eller venstre museknap til at slette. Du kan trække musen henover med en knap trykket og male eller slette adskillige felter.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
da: 
    
    Du kan tilføje et navn og tips til din nye bane her, men du skal gemme banen, du har oprettet, til et af dine egne spil. Som standard lægges din nye bane i slutningen af dit spil, men du kan også vælge et nummer til banen og gemme den midt i dit spil.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
da: 
    
    Du kan lave eller redigere et navn og tip her, før du gemmer. Hvis du ændrer spillet eller banen, kan du lave en kopi eller "Gem som", men du skal altid gemme til et af dine egne spil. Hvis du gemmer en bane midt i en serie, får de andre baner automatisk et andet nummer.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
da: 
    
    Du kan kun slette baner fra et af dine egne spil. Hvis du sletter en bane fra midten af en serie, får de andre baner automatisk et andet nummer.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
da: 
    
    For at flytte en bane (give andet nummer), skal du først vælge det med "Redigér en bane". Du kan så med "Flyt bane" flytte banen til et nyt nummer eller endda lægge den i et andet spil. Andre baner får automatisk andet nummer efter behov. Du kan kun flytte baner indenfor dine egne spil.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
da: 
    
    Når du redigerer spil-info skal du kun vælge et spil, så kan du gå til en dialog hvor du redigerer detaljerne i spillet.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
da: 
    
    Klik på tabellen for at vælge et spil. I tabellen nedenfor kan du se mere information om det valgte spil, inklusiv hvor mange baner der er, hvor svær banen er og hvilke regler fjenderne følger (se KGoldrunner-håndbogen.
    
    Du vælger en banes nummer ved at skrive det eller med valgfeltet eller rullebjælken. Mens du varierer spillet eller banen, viser miniatureområdet en forhåndsvisning af dit valg.

en: Help: Select Game & Level
da: Hjælp: Vælg spil og bane

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
da: (C) 2003 Ian Wadham og Marco Krüger

en: Current author
da: Nuværende forfatter

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
da: Port til KDE4, Qt4 og KGameCanvas-klasser

en: KGameCanvas classes for KDE4
da: KGameCanvas-klasser til KDE4

en: Artwork for runners and default theme
da: Grafik til løbere og standardtema

en: Artwork for bars and ladders
da: Grafik til bjælker og stiger

en: Artwork for background of Geek City theme
da: Grafik til baggrund af Geek City-temaet

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
da: Nostalgitemaer, forbedring af løbere, flere baggrunde-funkion, fade ind/fade ud-funktion og flere andre ideer

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
da: Grafik til Egyptens skatte-temaet
