kgoldrunner - en to de translation catalogue (859 entries)

en: Beginner's Luck
de: Anfängerglück

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
de: Diese 70 Stufen sind eine ansteigende Einführung in das traditionelle Spiel,entworfen von Jason Self (j at jxself org). Obwohl keine Hinweise vorhanden sind, besitzt jeder Stufe eine aufgezeichnete Lösung.
    
    Das Spiel wendet sich an neue Spieler, aber die späteren Stufen sind ziemlich schwierig - achten Sie also darauf wie die Gegner auf ihre Züge während des Spiels reagieren. Diese Züge sollten bis Stufe 70 gut einstudiert sein.
    
    Jason stellte den Großteil der Lösungen bereit. Einige sind dennoch von Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
de: Fluch der Mumie

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
de: Zur Darstellung der westlichen Filmauffassung von Mumien und Ägypten, sollte das Design „Schatz von Ägypten“ gewählt werden. Manchmal müssen Sie hier auch graben während Sie fallen.
    
    Um Ihre Kenntnisse über Ägypten zu erweitern, werden in den Tipps sachliche „Leckerbissen“ zu den einzelnen Ebenen gegeben. Diese stammen von Wikipedia und nicht aus Hollywood.
    
    Dieses Meisterschafts-Spiel wurde von Steve Mann (E-Mail: smann@cgl.uwaterloo.ca) erstellt. Einige ägyptische Ideen und die Ebene „Die Teilung des Roten Meeres“ stammen von Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
de: Giseh-Hochebene

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
de: Die Giseh-Hochebene in der Nähe von Kairo ist der Friedhof von Giseh. In ihm befinden sich die Cheops-Pyramide (Große Pyramide), Chepren-Pyramide, Mykerinos-Pyramide aber auch die Sphinx und andere kleinere Bauten.
    
    Sobald Sie sich innerhalb der Hochebene befinden, sollten Sie das Töten der Mumien vermeiden. Falls zu viele von ihnen auf der rechten Seite wieder erscheinen, wird die Flucht zu Ende der Ebene schwierig. Zu Beginn benötigen Sie die Technik des Grabens während des Fallens.

en: The Pyramid of Djoser
de: Djoser-Pyramide

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
de: Die Djoser-Pyramide bzw. Stufenpyramide (ägyptisch: kbhw-ntrw) ist ein archäologisches Erbe des Sakkara-Friedhofs und liegt nordwestlich der Stadt Memphis (Ägypten).
    
    Diese Ebene muss in Schritten bewältigt werden:
    
    Zuerst muss die linke Mumie innerhalb der zweiten Stufe (von unten) befreit werden, damit sie in die versteckte Falle am Boden gerät.
    
    Betreten Sie nun die zweite Stufe auf der rechten Seite und klettern Sie über die Stange nach links, um schließlich über die Mumie zum mittleren Goldstück zu gelangen. Das Graben auf der linken Seite während des Sprungs zum Goldstück sollten Sie nicht vergessen.
    
    Die Mumie in der dritten Stufe zeigt sich ein bisschen hartnäckig, da sie ein Goldstück mit sich trägt. Möglicherweise haben Sie das Glück und sie verliert das Goldstück. Sie kann jedoch mit einem gewissen Zeitgefühl auch durch Graben in der Mitte in der zweiten Stufe eingesperrt werden.
    
    Letztendlich – vor dem Einsammeln des letzten Goldstücks – müssen Sie die Stufenpyramide am Boden der rechten Seite öffnen, damit sie von den Mumien auf der rechten Seite betreten werden kann. Falls sich vor dem Erscheinen der Fluchtleiter mehr als eine Mumie am Boden der rechten Seite befinden, können Sie die Ebene nicht mehr verlassen.

en: Pharaoh's Barge
de: Beförderungsmittel des Pharao

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
de: Das vollständig erhaltene Cheops-Schiff aus dem alten Ägypten wurde um 2500 v. Chr. in einer Grube am Fuße der Großen Pyramide innerhalb des Pyramidenkomplex von Giseh eingeschlossen. Das Schiff wurde mit großer Wahrscheinlichkeit für König Cheops gebaut.
    
    Es ist eines der ältesten, größten und best-erhaltensten Bauwerke der Antike mit einer Gesamtgröße von 43,6 m. Trotz seines Alters ist es noch seetauglich (falls es zu Wasser gelassen wird).
    
    Es handelt sich größtenteils um eine einfache Ebene: Viel Gold und nicht gerade viele Mumien. Aber die Aufgabe ist das vollständige einsammeln des beförderten Goldes.

en: Pyramid Puzzles
de: Pyramidenrätsel

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
de: Die Große Pyramide war über 3800 Jahre lang das höchste – von Menschenhand geschaffene – Bauwerk. Der ständige Auf- und Abstieg muss eine mühsame Angelegenheit für die alten Ägypter gewesen sein und Sie werden es wahrscheinlich gleichsam empfinden.
    
    Um das zweite Gold von links einsammeln zu können, müssen Sie bei der Flucht den Ziegel über der Leiter als „Brücke“ verwenden.
    
    Um das vierte Gold von links einsammeln zu können, müssen Sie die drei Ziegel darüber und den rechts von der linkesten Mumie entfernen. Sollten Sie in der richtigen Reihenfolge gegraben haben, haben Sie genügend Zeit das Gold einzusammeln und zu fliehen.
    
    Einige Mumien müssen befreit werden, um manche Goldstücke einsammeln zu können. Jedoch sollten Sie das erste, zweite und dritte Goldstück (von links) vor der Befreiung der Mumien eingesammelt haben. Achten Sie darauf, dass Sie keine Mumien töten (sie könnten rechts der Pyramide wieder auftauchen und dann kann die Ebene nicht erfolgreich beendet werden). Die Mumien können auch befreit werden und in einer anderen „Kammer“ eingesperrt werden.

en: Crocodile
de: Krokodil

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
de: Krokodile können ein Lebensalter von über 100 Jahren und eine Länge von 4,85 m (artenabhängig) erreichen. Verschiedene Arten wurden beim Angriff auf und Töten von Haien beobachtet.
    
    Sobek war der Krokodilgott. Auf dem Wasser arbeitende oder reisende Ägypter hofften, dass sie durch das Beten zu Sobek von ihm vor Krokodilangriffen beschützt werden.
    
    In dieser Ebene müssen Sie keine Angst vor dem Krokodil haben. Dennoch kann Ihnen ein Gebet zu Sobek bei der Flucht vor den Mumien und dem Einsammeln des Goldes helfen.

en: Three Pyramids
de: Drei Pyramiden

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
de: Der Friedhof von Giseh ist seit der Antike ein beliebtes Touristenziel und in der hellenischen Zeit bekannt geworden, als die Große Pyramide von Antipatros von Sidon in seinem Reiseführer als eines der Sieben Weltwunder aufgeführt wurde. Es ist das einzig noch existierende Weltwunder.
    
    Sie empfinden die Ebene möglicherweise einfacher, wenn Sie zwei Mumien in der rechten Pyramide befinden, bevor Sie sich über Ihn hinweg bewegen.

en: Tura Caves
de: Höhle von Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
de: Tura war Ägyptens Haupt-Abbaugebiet für Kalkstein, der zum Bau der Großen Pyramide verwendet wurde. Der Abbau dieses Kalksteins hinterließ die Höhlen, die im zweiten Weltkrieg von der britischen Armee als Geheimlager verwendet wurden und nun von Ihnen erkundet werden.
    
    Im linken Bodenbereich des tiefen Schachts befinden sich zwei Fallen. Befreien Sie sowohl die Mumie rechts des tiefen Schachts als auch die in der großen Kammer um beide Fallen zu „füllen“. Stellen Sie sicher, dass Sie auf der ersten der beiden Mumien „hinuntergleiten“, um das Gold im Schlupfwinkel in der Nähe des Schacht-Bodens einsammeln zu können. Beim Verlassen der Nische müssen sie einige Male auf der rechten Seite graben, um den Fluchtweg zu öffnen.
    
    Zuerst sammeln Sie alles Gold auf der linken Seite ein und wechseln dann nach rechts. Befreien Sie die obere Mumie, um ihr Gold einsammeln zu können. Sie benötigen auch deren Hilfe bei der Flucht nach links zum Ende der Ebene. Das rechte Gold ist leichter einzusammeln als es scheint: Die strategisch platzierte Falle macht dies zur einfachen Hälfte der Ebene.
    
    Bemerkung: Falls Sie etwas experimentierfreudig sind, können Sie zuerst die rechte und dann die linke Seite lösen.

en: Pyramid Crawl
de: Pyramidentour

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
de: Es gibt mehr als hundert Pyramiden in Ägypten, wobei die ältesten rund 2600 v. Chr. erbaut wurden.
    
    In dieser Ebene (2008 n. Chr.) können Sie sich schützen, indem Sie die beiden Mumien in die Mitte des Bodens locken (oder töten).

en: The Great Sphinx
de: Sphinx

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
de: Die in den Sonnenaufgang blickende Sphinx ist eine Hüterin der Giseh-Hochebene. Mit ihrer Länge von 73 m und Höhe von 20 m ist sie der größte Monolith (= Bauwerk, das aus nur einem Teil (Stein) besteht) und ist gerade mal 4500 Jahre „jung“.
    
    Beim Graben nach dem Gold innerhalb der Sphinx muss nur folgendes Rätsel gelöst werden: Wie kommt man an den Mumien auf der rechten Seite vorbei?

en: Ladder Pyramid
de: Leiterpyramide

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
de: Die meisten anerkannten Theorien über den Bau der Pyramiden beruhen auf dem Gedanken, dass die Steine aus einem Steinbruch durch Ziehen und Heben in Position gebracht wurden. Die Mindermeinung ist, dass die Steine befördert und in Position gebracht wurden. Egal. Es gab wahrscheinlich viele Leitern beim Bau der Pyramiden – so wie in dieser Ebene.
    
    In dieser Ebene wird größtenteils herumgelaufen. Das Einsammeln des Goldes und Ausweichen der Mumien ist nicht so schwer – das Einsammeln des entfernteren Goldes dafür umso mehr. Der Dreier-Ziegel ist ein nützliches „Werkzeug“ – auch wenn Sie ein wenig herumlaufen müssen, damit die Mumien die Goldstücke dort hin „befördern“. Beachten Sie, dass der mittlere Ziegel eine Falle ist.
    
    Sobald Sie alles Gold eingesammelt haben muss eine Mumie als „Brücke“ dienen, um die Fluchtleiter zu erreichen. Eine Möglichkeit besteht darin, eine Mumie zu töten und sich dann über Sie hinweg zur Fluchtleiter zu bewegen, sobald sie sich von der Fluchtleiter zur Pyramide bewegt.

en: Ankh
de: Anch

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
de: Das Anch war das ägyptische Symbol für „Leben“ und wurde – wie die Sonne – immer in Gold gestaltet.
    
    Um in dieser Ebene zu überleben, sollten Sie sich vor Fallen in Acht nehmen und herausfinden, welche davon nützlich sind.

en: Pharaoh's Tomb
de: Grab des Pharao

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
de: Forscher schätzen, dass zum Bau der Großen Pyramide 2,3 Millionen Steinblöcke mit einem durchschnittlichen Gewicht von ungefähr 2,5 t je Steinblock verwendet wurden.
    
    Die Pyramide in dieser Ebene wurde aus weniger als 100 Blöcken gebaut. Zu Beginn bewegen Sie sich in Richtung Inneres der Pyramide und warten dann oberhalb der untersten Leiter bis sich die Mumien auf der anderen Seite des Ziegels gruppiert haben. Jetzt klettern Sie auf die oberste Leiter dieser kleinen Pyramide, warten bis sich alle Mumien von der Stange fallen gelassen haben, klettern dann ganz schnell die hohe Leiter hinauf und über die Stange nach rechts, um schließlich durch Graben in das Innere der Pyramide und zum Grab zu gelangen.
    
    Nachdem Sie das Goldstück eingesammelt haben wiederholen Sie diesen Trick nun auf der rechten Seite.

en: Cat
de: Katze

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
de: Als begehrtes und wichtiges Tier in der ägyptischen Gesellschaft und Religion musste eine tote Katze eine gleichartige Mumifizierung wie ein Mensch „erleben“.
    
    Lassen Sie sich zum Ende der Ebene nicht vom – dann erscheinenden – Schwanz der Katze beeinflussen. Der einzige Fluchtweg ist auf der linken Seite. Damit müssen die Mumien lediglich das Gold rechts des Katzenkopfes „befördern“. Sie können nämlich nicht das Gold einsammeln und rechtzeitig wieder die weggegrabenen Steine passieren.
    
    Damit Ihnen die Mumien das Gold „befördern“ müssen Sie die fünf Ziegel am Boden weggraben, damit Sie sich auf die linke Seite bewegen können (oder gefangen und getötet werden).

en: Pyramid Power
de: Wunderbare Pyramide

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
de: Imhotep entwarf die Stufenpyramide (Djoser-Pyramide), um der Seele des verstorbenen Pharao den Aufstieg in den Himmel über diese gigantische Treppe zu ermöglichen. Dies ist die Bedeutung von Imhoteps Verwirklichung, für die er von nachfolgenden Ägyptern vergöttert wurde.
    
    Bevor Sie die Spitze dieser Pyramidenebene erreichen können, müssen Sie zuerst nach unten. Um an das oberste Goldstück zu gelangen, müssen Sie von der Spitze nach links, den nächsten Ziegel entfernen, die Mumie als „Brücke“ verwenden und sich dann weiter nach recht fortbewegen (versuchen Sie den Mauszeiger auf die Spitze zu „legen“).
    
    Nachdem Sie das letzte Goldstück eingesammelt haben, verlassen Sie die Pyramide auf der rechten Seite und klettern auf den Leiten auf und ab. Der untere linke Teil ist der einzig schwierige: Bewegen Sie sich unter den Mumien auf der Leiter über Ihnen hindurch ... und hoffen Sie, dass es gelingt!

en: Eye of Horus
de: Horusauge

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
de: Das Horusauge ist ein altes ägyptisches Zeichen des Schutzes und der königlichen Macht von Göttern.
    
    In dieser Ebene gibt es etwas Schutz im Inneren des Auges (aber nicht allzu viel). Wiederholtes Klettern von oben nach unten ist nötig, um alles Gold einsammeln zu können. Es kann sein, dass sich zwei Mumien links unten „aufhalten“. Diese können überwältigt werden, indem Sie die dritte Leiter von links hochklettern, links graben, hinabklettern und erneut links graben (ggf. müssen Sie noch einmal links neben der vierten Leiter graben). Nun kommen Sie ohne größere Probleme an den beiden Mumien vorbei und können nach oben klettern.

en: Inverted Pyramid
de: Umgedrehte Pyramide

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
de: Wahrscheinlich keine typisch-ägyptische Konstruktion.
    
    Sie müssen sich zick-zack-weise über die Stangen bewegen, um alles Gold einsammeln zu können. Um an der einzelnen Verfolger-Mumie vorbei zu kommen, müssen Sie auf diese warten, kurz bevor sie Sie erreicht lassen Sie sich auf die Stange darunter fallen und klettern unter ihr hindurch.
    
    Da es sich hierbei um eine ungewöhnliche Konstruktion handelt, sollten Sie für diese Ebene eine ungewöhnliche Spielweise in Betracht ziehen: Die Fallenlassen-und-rüber-Bewegung ist mit der Tastatursteuerung einfacher (einfacher, aber dennoch schwer). Sobald Sie das letzte Goldstück im Inneren der Pyramide eingesammelt haben, halten Sie das Spiel an (Standard-Taste „P“) und wechseln wieder zur Maussteuerung.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
de: Anubis war der ägyptische Gott der Toten.
    
    Um an das Gold zwischen Anubis Ohren zu gelangen, müssen Sie die zwei Ziegelreihen links von der Mumie entfernen. Lassen Sie sich links von der Mumie fallen und graben Sie während des Fallens rechts. Die Mumie sollte nun in das Loch unter ihr Fallen. Graben Sie nun die beiden rechten Ziegelreihen weg, bis Sie zu den Leitern gelangen. Klettern Sie die rechte Leiter hinunter und bewegen Sie sich nach links, damit Sie auf die Stange gelangen.
    
    Um an das Gold im rechten Ohr zu gelangen, müssen Sie den oberen Doppel-Ziegel weggraben, während Sie auf den unteren fallen. Bewegen Sie sich nun nach links und graben während dem Fallen den rechten Doppel-Ziegel weg. Jetzt bewegen Sie sich nach rechts und graben links den einen Ziegel weg, um die Mumie zu befreien. Nach einer erneuten Rechtsbewegung graben Sie drei Ziegel weg, damit Sie eine Plattform aus zwei Ziegeln haben. Bewegen Sie sich nach links und graben rechts, damit die Mumie in das Loch fällt und Sie das Gold einsammeln können. Zuletzt klettern Sie die erscheinende Leiter hinauf und setzen sich mit den fünf – den Weg versperrenden – Mumien auseinander.

en: Pyramid of Treasure
de: Schatzpyramide

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
de: Nubia war eine der Hauptquellen des Goldes in Ägypten. Der mitannische König Tuschratta behauptete, dass Gold in Ägypten „reichlicher als Dreck“ vorkommen würde.
    
    In dieser Pyramide befinden sich überall Schätze. Viel Gold und nur drei Mumien – das kann nicht schwierig sein – oder?

en: Sarcophagus
de: Sarg

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
de: Ein Sarg ist ein Behälter für die Bestattung einer Leiche und ist meist aus Holz geschnitzt oder aus Stein gehauen. Im alten Ägypten bildeten mehrere ineinander geschachtelte Särge den äußeren Schutzmantel einer königlichen Mumie und wurden oftmals aus Alabaster (=Kalksinter bzw. Onyxmarmor) gehauen.
    
    Damit diese Ebene nicht Ihr eigener Sarg ist, müssen Sie das Goldstück unterhalb der linken Ecke des Sargs bereits zu Beginn einsammeln – anderenfalls kann es nicht mehr eingesammelt werden.

en: The Parting of the Red Sea
de: Teilung des Roten Meeres

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
de: Die Bibel berichtet uns, dass Moses das Meer teilte, um den Streitkräften des Pharao zu entkommen. Nachdem Sie die Pyramiden seiner Vorfahren geplündert haben, ist es nicht verwunderlich, dass auch der Pharao seine Streitkräfte nach ihnen schickt.
    
    Zum Glück kann das Meer durch Fallen auf das letzte Goldstück geteilt werden. Den Streitkräften des Pharao zu entkommen ist dagegen nicht so einfach. Zuerst bewegen Sie sich so schnell wie möglich nach unten und warten auf den geeigneten Moment. Dann klettern sie die Leitern auf der rechten Seite nach oben, über die Stange zur Mitte und warten dort, bis die Mumien oben angelangt sind, bevor Sie sich ein zweites Mal zu Boden fallen lassen.
    
    Dieses Mal klettern Sie unter den Mumien auf der rechten Seite nach oben. Warten Sie links oben, wo Sie die Mumien nicht erreichen können. Sobald die Mumien links von Ihnen oben angelangt sind, lassen Sie sich ein drittes Mal zu Boden fallen (selbst Moses hatte es so schwer). Der Trick beim letzten Hochklettern besteht darin, links unterhalb der Mumien zu klettern, während sie reihenweise auf die langen Leitern fallen.
    
    Anmerkung: Es ist auch möglich die Ebene mit dem Hochklettern der linken Leitern zu beginnen. Dies ist jedoch um einiges schwieriger.

en: Count
de: Zähler

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
de: Dieses Spiel basiert auf einer steigenden Anzahl an Gegnern und Gold (0 bis 16). In der ersten Ebene existieren weder Gold noch Gegner – vielmehr muss hier lediglich der Ausgang zur nächsten Ebene gefunden werden. Ab der zweiten Ebene erhöht sich die Anzahl der Gegner und des Goldes jeweils um eine Einheit je Ebene. Die Ebene entspricht der Anzahl der Gegner, des Goldes und der im Design erscheinenden Zahl.
    
    Diese eleganten und schwierigen Meisterschaften wurden von Steve Mann (E-Mail: smann@cgl.uwaterloo.ca) erstellt. Manchmal müssen Sie graben während Sie fallen.

en: Zero
de: Null

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
de: Die einzige Herausforderung ist, in die 0 zu kommen (der einzige Weg zum Ausgang).
    
    Anleitung:
    1. Die Zickzack-Leiter (links) komplett hochklettern,
    2. zwischen der Leiter und der 0 fallen lassen und dabei fünf Steine entfernen,
    3. die Zickzack-Leiter wieder komplett hochklettern,
    4. wieder fallen lassen und durch das Loch gehen. 
    
    Die Zeit für 2.-4. ist recht knapp bemessen ...

en: One
de: Eins

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
de: Um an das Gold zu gelangen, bedarf es mehreren Grabungen an den richtigen Stellen.
    
    Um den Gegner zu entkommen muss er in die Falle im rechten unteren Teil der 1.
    Hierzu gibt es drei Möglichkeiten:
    1. Die sinnvollste. Hierzu warten Sie am oberen Teil der 1 bis sich der Gegner fallen lässt und lassen sich dann auch rechts fallen. Graben Sie bereits im Flug auf der rechten Seite, um unter die 1 zu gelangen.
    2. Die zeitbestimmte. Hierzu müssen Sie im richtigen Augenblick zum Gold (bzw. wo es war) gelangen und der Gegner fällt dann ebenfalls in die Falle.
    3. Die brutale. Hierzu zerstören Sie den Gegner und hoffen, dass er auf der rechten Seite der 1 wieder erscheint und in die Falle fällt.

en: Two
de: Zwei

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
de: Um an das linke Gold zu gelangen, müssen die beiden darüber befindlichen Ziegel (der obere beim Fallen) entfernt werden.
    Unterhalb des Ziegels neben dem waagerechten 4er-Beton befindet sich eine Falle.

en: Three
de: Drei

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
de: Nachdem das Gold gesammelt wurde, ist der einzige Ausgang über die höchste Leiter auf der linken Seite (aber die ist nicht erreichbar). Um sie zu erreichen müssen Sie von einem Gegner verfolgt werden, damit er bei seinem Leiterwechsel als „Brücke“ dienen kann.

en: Four
de: Vier

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
de: Zu Beginn müssen Sie auf die rechte Seite rennen. Sie müssen ein paar Gegner einsperren, um ein einfaches Erreichen der rechten Leiter, die wie eine 4 aussieht, zu ermöglichen (ggf. können Sie bereits hier ein Goldstück einsammeln).
    
    Wenn Sie das Gold aus dem Inneren der 4 holen, warten Sie bis die Gegner das Obere der Leitern erreicht haben. Dies sollte Ihnen genügend Zeit geben, die Leitern zu erreichen, bevor Sie von den Gegnern getötet werden.

en: Five
de: Fünf

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
de: Zu Beginn des Spiels müssen Sie die Leitern herabklettern und an der untersten Leiter warten Sie, bis sich die Gegner nicht mehr bewegen. Danach lassen Sie sich fallen und rennen zur großen „gabelförmigen“ Leiter. Die „Gabel“ ist der Schlüssel, um an den Gegnern vorbei zu kommen: Warten Sie auf der linken Seite der Gabel (nicht die linke Leiter herabklettern!), bis der Gegner die große Leiter herabfällt. Sodann klettern Sie die Leitern hinauf ...

en: Six
de: Sechs

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
de: Die erste Hürde in dieser Ebene ist die Zeit zu finden, zu der Sie sich auf die Stange unterhalb der 6 fallen lassen, um dann wieder auf die 6 klettern zu können. Sobald Sie sich auf der Leiter befinden klettern die Gegner hoch. Damit brauchen Sie nur darauf zu achten, dass sich kein Gegner im unteren Bereich der Leiter befindet, wenn Sie sich auf die Stange fallen lassen.
    
    Die zweite Hürde ist das Freimachen der ganz linken Leiter von den Gegnern. Eine Möglichkeit besteht darin, mittig auf der großen 6 zu warten, bis sie über die Stange klettern. Sodann lassen Sie sich auf den Boden fallen und laufen zu der Leiter.

en: Seven
de: Sieben

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
de: Das Gold auf der 7 ist die Hauptaufgabe. Zu Beginn klettern Sie zum linkesten Ziegel auf der 7 und warten dort, bis die Gegner die Löcher auf der 7 „gefüllt“ haben.

en: Eight
de: Acht

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
de: Mit vorsichtigen Bewegungen und einem guten Zeitgefühl sollten Sie zwei Gegner auf die linkeste Leiter locken und die fünf obersten Goldstücke einsammeln.
    
    Die drei untersten Goldstücke müssen in einem Anlauf eingesammelt werden. Hierzu müssen die Gegner ggf. auf die rechte Seite der 8 gelockt werden, um Ärger mit ihnen vorzubeugen, wenn die versteckten Leitern erscheinen und Sie auf dem Boden landen.
    
    Sie können sich die erfolgreiche Flucht sichern, indem Sie sich noch einmal auf den rechtesten Boden begeben.

en: Nine
de: Neun

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
de: Lassen Sie sich zu Beginn des Spiels so schnell wie möglich auf den Boden fallen. Graben sie mehrere Gruben, um das Besteigen der Leitern durch die Gegner zu verzögern. Solange keine Gegner in der Nähe sind sammeln Sie die beiden Goldstücke auf der linken Seite der 9 ein und graben zum Betreten der 9 nach den beiden oberen.
    
    Um das Gold im unteren Teil der 9 einzusammeln, verbleiben Sie auf dem linken Gegner, graben links und bewegen sich nach rechts. Die beiden Gegner bewegen sich dann nach links, fallen und klettern die Leiter hoch. Wenn der erste im gerade gegrabenen Loch hängen bleibt springen Sie in den untersten Teil der 9 und graben links. Der nächste Gegner befördert das Gold nach unten. Sie sammeln es nun ein, graben auf der rechten Seite, fallen auf den Boden und fliehen so schnell Sie können.

en: Ten
de: Zehn

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
de: Sie können die Gegner links und rechts am Boden einsperren. Jedoch können Sie sich wieder befreien, sobald die versteckten Leitern erscheinen. Das Fallen auf den Boden während der Flucht kann beim Freimachen des Weges zum Ausgang hilfreich sein.

en: Eleven
de: Elf

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
de: Sammeln Sie zuerst das Goldstück unter der linken 1 der „Stangen-11“ und danach das im linken Teil der zentralen 11 ein. Nun lassen Sie sich neben den zwei Steinen auf den Boden fallen. Die Gegner fallen in die anderen Teile. Jetzt müssen Sie drei Dinge tun:
    1. Sammeln Sie das Gold im linken und mittleren Teil und
    2. von den Gegnern rechts am Boden ein und
    3. locken Sie so viele Gegner wie möglich in den Teil links von der 11.
    
    Die ersten beiden Aufgaben sind relativ einfach. Die letzte Aufgabe kann in verschiedenen Weisen erfolgen. Wenn Sie die mittlere Leiter hinaufklettern und nach links gehen, können Sie rechts von den Stangen warten (ggf. fallen Sie auf die Stangen) und damit ein paar Gegner vom mittleren in den linken Teil locken. Des Weiteren können Sie dabei ein oder zwei Goldstücke einsammeln.
    
    Sobald Sie alles Gold (ausgenommen das rechts der 11) eingesammelt haben, begeben Sie sich rechts oben auf die mittlere „H-Leiter“. Dadurch begeben sich alle Gegner im näheren rechten in den linken Teil.

en: Twelve
de: Zwölf

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
de: Dies ist eine langsame Ebene mit vielen wartenden Gegnern, die an die gewünschten Stellen gelockt werden müssen.
    
    Zu Beginn lassen Sie sich auf den nächsten Gegner fallen und begeben sich auf die rechten Stangen, um das Goldstück darunter einzusammeln. Vergewissern Sie sich vor dem Fall, dass Sie nach dem Einsammeln des Goldstücks nicht von den Gegnern getötet werden können.
    
    Das Gitter mit den 12 Ziegeln ist hilfreich. Solange Sie sich innerhalb des Gitters (jedoch nicht ganz oben befinden) klettern die Gegner nur die Leiter links davon hinauf aber begeben sich nicht auf das Gitter, um Sie zu töten. Sie können warten, bis sich die Gegner über den abgesperrten Bereichen auf der linken Seite befinden und sich dann auf den Boden fallen lassen. Diese Vorgehensweise führt dazu, dass die Gegner im linken Bereich des Bodens eingesperrt sind.
    
    Nützlich ist auch das Warten auf der linkesten Leiter (auf der das Spiel beginnt). Hierdurch bewegen sich alle weiter entfernten Gegner über die Spitze des Gitters und fallen in den abgesperrten Bereich auf der rechten Seite.
    
    Um das Gold links unten einzusammeln, muss der zweite Teil des Bodens mit Gegnern „gefüllt“ werden (wieder mit Hilfe des Gitters) und die Ziegel, welche die Gegner im linken Teil gefangen halten, „entfernt“ werden. Das Goldstück geht möglicherweise verloren (z. B. wenn der das Goldstück tragende Gegner durch Erscheinen des Ziegels zerstört wird). Genauso ist es möglich, das Goldstück einzusammeln, wenn Sie es wirklich möchten.
    
    Wenn Sie das Goldstück links unten erst zuletzt einsammeln, können Sie ganz einfach nach oben gelangen. Wenn Sie das Goldstück innerhalb der 2 zuletzt einsammeln, können Sie ohne größere Schwierigkeiten entkommen. Anderenfalls werden die im linken Teil gefangenen Gegner Ihnen den Weg absperren.

en: Thirteen
de: Dreizehn

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
de: Zu Beginn warten Sie am linken (oder besser rechten) Arm der linken Leiterverzweigung bis die Gegner in der Mitte zum mittleren Teil der mittleren Leiter klettern. Jetzt lassen sie sich auf die horizontale Leiter fallen, bewegen sich ganz nach rechts und lassen sich auf den Boden fallen. Dadurch werden einige Gegner eingesperrt.
    
    Um alles Gold einsammeln zu können, müssen die meisten Gegner wieder befreit werden. Insbesondere müssen die Gegner im linken Teil des Bodens wieder befreit werden, damit mindestens eines der beiden Goldstücke eingesammelt werden kann.
    
    Sobald Sie das letzte Goldstück eingesammelt haben werden die Gegner die mittlere Leiter „besiedeln“. Damit müssen Sie sich entscheiden, welches Goldstück Sie zuletzt einsammeln. Eine angemessene Wahl ist das Goldstück, das von den drei Gegnern im untersten Teil der 3 „bewacht“ wird (genauso wie das in der Mitte der 3).

en: Fourteen
de: Vierzehn

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
de: 1. „Befreien“ Sie die in den linken 4en gefangenen Gegner nicht vor dem Ende (genauso, wenn einer in der mittleren 4 gefangen ist). Dadurch müssen Sie sich vorerst um weniger Gegner „kümmern“.
    
    2. Die Gegner dienen als „Lift“, um das Gold im linken Teil und in der Mitte einsammeln zu können.
    
    3. Wenn Sie die Gegner in den rechten (und ggf. in den linken) 4en „befreien“, ist es möglicherweise einfacher gleich zwei Ziegel zu „entfernen“ und dadurch das ein oder andere Goldstück zu verlieren.
    
    4. Der einfachste Weg zum Entkommen besteht darin, dass sich das letzte Goldstück in oder in der Nähe von der rechten der mittleren 14en befindet. Sie müssen dann nur noch die versteckte Leiter hochklettern um zu entkommen.

en: Fifteen
de: Fünfzehn

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
de: 1. Wenn Sie auf einer der beiden linken Leitern eine Sprosse unterhalb des dazwischen liegenden Goldstücks warten, springen die Gegner in der Mitte in den unteren Teil der 5. Dadurch können Sie das Gold zwischen der 1 und 5 auf leichte Art und Weise einsammeln.
    
    2. Wenn Sie im rechten unteren Teil der 1 warten, springen die Gegner von den beiden linken Leitern auf den linken unteren Teil der 1. Wenn Sie weit oben auf der Leiter zwischen der 1 und 5 warten und dann zum unteren Teil der 1 springen, können Sie solange die Gegner zum unteren Teil der 1 fallen die Leiter auf der linken Seite der 1 hochklettern und das Gold links von der 1 einsammeln.

en: Sixteen
de: Sechzehn

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
de: Die beiden unterbrochenen Leitern links von der 1 sind für ein schnelles runter- und hochklettern mit einem zielgerichteten Leiterwechsel zur „Gegnerabwehr“ gedacht.
    
    Um das Gold in der Mitte der 6 einsammeln zu können, müssen Sie an der Spitze des „Bauches“ der 6 graben. Bewegen Sie sich zuerst nach rechts und graben links und unverzüglich nach links und graben noch einmal links, um den Gegner zu „verzögern“ (Er würde Sie sonst töten). Jedoch sollten Sie in Betracht ziehen, dieses Goldstück erst gegen Ende einzusammeln, damit nicht zwei weitere Gegner frühzeitig „befreit“ werden. Es ist aber auch möglich, zwei andere Gegner dort einzusperren.
    
    Um das von Gegnern bewachte Gold in rechten unteren Teil einzusammeln, müssen Sie den Ziegel links von ihnen „entfernen“, die Leiter hochklettern, die rechte Seite der 6 „entfernen“, in die 6 springen, auf der linken Seite der 6 einen Ziegel „entfernen“ und zum Boden springen. Die Zeit ist knapp bemessen – nur ein oder zwei Gegner des rechten unteren Teils werden in den linken Teil wechseln. Sie müssen den unteren Teil der 6 ausgraben das Gold einsammeln zu können. Dies ist allerdings ein klein wenig hektisch, weil sich die Gegner nur zögernd auf die linke Seite der 6 bewegen.
    
    Sobald Sie alles Gold eingesammelt haben, werden Sie die Flucht über die Fallen innerhalb der 1 und der Leitern links neben der 1 möglicherweise am einfachsten empfinden.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
de: Hmm, überzeugt mich nicht so recht, was da drin steht ... (thd)

en: Dig While Falling
de: Graben während des Fallens

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
de: In Meisterschaftsspielen muss man oft graben während man fällt. Diese Stufen sind eine stetige Einführung in diese Technik und wurden von Jason Self (j at jxself org) entworfen. Jede Stufe hat eine aufgezeichnete Lösung, die ebenfalls von Jason bereit gestellt wurde.

en: Jail Break
de: Gefängnisausbruch

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
de: Durch die Verurteilung wegen mehrmaligen Raubes und Diebstahls sowie Gefangennahme der Feinde werden Sie im Gefängnis gehalten.
    
    Ausbruchsversuche werden von der ansässigen, rücksichtslosen Polizei ohne Scheu vor Kosten und Mühen, mit dem Tot des Ausbrechers geahndet ... Es ist also Vorsicht geboten sowie folgender Grundsatz zu berücksichtigen:
    Schnell sein oder tot sein.
    
    Diese Meisterschaftsebenen verwenden die schnellen und merkwürdigen KGoldrunner-Regeln und wurden von Gabriel Miltschitzky (E-Mail: gabriel.miltschitzky@freenet.de) erstellt. Manchmal müssen Sie graben während Sie fallen.

en: Don't Panic!
de: Keine Panik

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
de: Wie der Name der Ebene schon andeutet, ist hier keine Panik vonnöten.
    
    Die Flucht aus diesem Gefängnis ist sehr einfach, da die Wächter selbst gefangen sind und dadurch keine Berührung möglich ist …

en: Robbery
de: Raubüberfall

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
de: Wieder auf freiem Fuss wird Geld benötigt.
    
    Der Trick besteht im Fangen der Feinde indem sie alle auf Betonblöcke fallen. Andererseits kann aber auch viel Bewegung helfen ...

en: Use the Guards
de: Wächter verwenden

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
de: Sie können rücksichtslos sein, bleiben aber berechenbar.
    
    Beim Erreichend der Leiter auf der rechten Seite muss vor dem Sprung auf einen Feind gewartet werden. Über seinem Kopf hinweg kann das Gold eingesammelt werden.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
de: Fallende Feinde (1) - Ausweg finden

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
de: Die Feinde werden missbraucht indem über ihren Köpfen ein Weg entsteht.
    
    Sofern mehrere Lücken überquert werden müssen, müssen die Feinde zunächst nach recht laufen, dann werden sie als „Lückenfüller“ dienen.

en: Falling Enemies (2) - Digging
de: Fallende Feinde (2) - Graben

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
de: Das Spiel mit einem Mausklick starten. Der Rest sollte selbsterklärend sein ...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
de: Fallende Feinde (3) - Versteckte Leitern

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
de: Dieses mal sind sie intelligenter und fallen von oben herab.
    
    Zunächst werden alle Ziegel auf dem Weg zum Gold entfernt.
    
    Danach wird zurück zur Mitte gerannt und dort auf das Fallen der wiedergeborenen Gegner gewartet. Die ersten werden eingesperrt, auf die anderen gewartet. Auf dem Weg nach oben muss auf weitere wiedergeborene Feinde geachtet werden.

en: Imprisoned Guards
de: Gefangene Wachen

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
de: Der Einbruch in den Hauptteil ist einfach genug. Jedoch führt der Weg zum Einsammeln des Goldes und zur Flucht über den Kopf eines Feindes.

en: Forbidden Gold
de: Verbotenes Gold

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
de: Die Flucht in den letzten Ebenen war sehr nett.
    
    Wieder auf freiem Fuss kann alles gemacht werden. Alles außer das erneute Stehlen des Goldes (unnötig zu sagen) ...

en: Dig Your Way Out
de: Ausweg graben

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
de: Keine Feinde und trotzdem wird Hilfe benötigt?
    
    Die Ziegel neben der Stange müssen entfernt werden. Beim Fallen muss schnell ein Weg zurück zur Stange gefunden werden, damit ein Überqueren zur Nische möglich ist. Genau - dies ist nur erfolgversprechend, sofern der Weg bekannt ist und nicht gezögert wird. Dabei darf keine Zeit verstreichen ...

en: An Unpleasant Cellmate
de: Unangenehmer Zellengenosse

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
de: Nach dem Klicken wird der Feind sofort - ohne Schaden anzurichten - eingesperrt.

en: Awaiting Enemies
de: Feinde erwarten

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
de: Von den Feinden geht keine Gefahr aus, sofern man sich nicht bewegt. Sie möchten nur ihr Gold verteidigen.

en: Too Many Guards
de: Zu viele Wachen

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
de: Diese Ebene ist schwierig, aber nicht unmöglich.
    
    Erledigen Sie die erste Gruppe Wächter, indem Sie diese zum Boden locken. So geht's: Gehen Sie zur untersten Leiter und bleiben Sie kurz auf der unteren rechten Leiter stehen, danach gehen Sie schnell auf die linke Seite, sodass Ihnen ein Feind folgt. Warten Sie auf der unteren linken Leiter, bis der Feind auch die unteren Leitern erreicht hat, klettern Sie dann schnell hoch und gehen Sie nach links. Der Feind wird auf den Boden springen. Wiederholen Sie diesen Trick mit allen Wächtern dort.
    
    Am nächsten Wächter ist es leicht, vorbeizukommen, aber danach geht die Arbeit richtig los ... Wenn Sie auf die Leiter neben dem Beton gehen, wird der Wächter beginnen, zur Leiter an der linken Seite und wieder zurück zu laufen. Sie müssen den richtigen Zeitpunkt finden, um über ihn hinweg zu laufen.
    
    Im letzten Teil muss ein bisschen gegraben werden. Lassen Sie sich zuerst durch den Tunnel aus falschen Steinen auf der linken Seite fallen. Vergessen Sie dabei nicht, das Gold einzusammeln. Klettern Sie anschließend die lange Leiter hoch. Der dritte Stein auf der rechten Seite ist eine Falle. Gehen Sie in diese hinein und graben Sie rechts und fünf mal links während Sie fallen. Machen Sie unten damit weiter. Graben Sie den unteren der beiden Steine weg, über denen ein Freiraum ist, klettern Sie die Leiter am rechten Rand bis zu dem ersten Stein, den Sie weggegraben haben (in der Hoffnung, dass er sich nicht schon wieder geschlossen hat) und verlassen Sie die Ebene auf der rechten Seite.

en: Caught In The Heights
de: In der Höhe gefangen

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
de: Sobald Sie nach unten gehen, werden die Feinde Sie verfolgen, bis Sie tot sind. Es ist deshalb hilfreich, wenn Sie sich den genauen Weg überlegen bevor Sie einen Ausbruchsversuch unternehmen.

en: Teamwork (1) - The Liberation
de: Zusammenarbeit (1) - Befreiung

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
de: Sie müssen den ersten Feind dazu bringen, Ihnen beim Ausbruch zu helfen.
    
    Für das Gold auf der linken Seite müssen Sie den richtigen Moment erwischen.
    
    Sobald Sie hoch und weiter nach rechts gehen, müssen Sie aufpassen, dass Ihr Kamerad nicht in die Betongrube fällt. Um die drei Goldstücke auf der rechten Seite einzusammeln, versuchen Sie, ihn auf der linken Leiter zu halten, sodass Sie über seinen Kopf zu dem Gold gelangen.
    
    Passen Sie lieber auf Ihren Kameraden auf, Sie werden ihn für die nächsten Ebenen brauchen ...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
de: Zusammenarbeit (2) -- Abtauchende Plattformen

en: Start running immediately or you are doomed!
de: Sofern man sich nicht sofort bewegt ist man verloren.

en: Teamwork (3) - The Final Escape
de: Teamarbeit (3) - Letzte Flucht

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
de: In dieser Ebene spielen Sie zum letzten Mal mit ihrem Freund zusammen. Ich denke er hat Ihnen genug geholfen und es verdient, freigelassen zu werden.
    
    Tut mir Leid, ich kann Ihnen jetzt nicht mehr helfen. In dieser Ebene  brauchen Sie nichts weiter als ein bisschen Geschick.

en: Gold Rush
de: Goldrausch

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
de: Ein paar kleinere Ebenen mit den traditionellen Regeln, die einige Zeit zum Lösen benötigen könnten. Manchmal müssen Sie graben während Sie fallen.
    
    Erstellt von Gabriel Miltschitzky (E-Mail: gabriel.miltschitzky@freenet.de).

en: Too Easy?
de: Zu einfach?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
de: Auf den ersten Blick scheint diese Ebene ziemlich gradlinig zu sein. Doch bei genauerem Hinsehen stellt sich heraus, dass viele falsche Steine den Weg zum Gold erschweren.
    
    Graben Sie den ersten Stein weg während Sie noch fallen, lassen Sie sich durch diesen fallen, klettern Sie schnell die Leiter hoch und warten Sie bis der Feind in das Loch fällt. Nun können Sie über seinen Kopf hinweg nach links gehen. Springen Sie in das Loch auf der linken Seite und graben Sie noch einen Stein weg während Sie fallen. So können Sie nach links an der Stange weitergehen.
    
    Natürlich sind auf dem Weg immer noch viele Fallen, aber es ist einfach, diesen auszuweichen, deshalb werden Sie diese selber finden müssen. Wie Sie wissen, können Sie die Ebene jederzeit durch das drücken von „Q“ neu starten.

en: Have A Nice Flight...
de: Angenehmen Flug ...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
de: Diese Ebene sollte nicht zu schwer sein.
    
    Der Mauszeiger muss nur in der oberen linken Ecke gehalten werden und der Held wird die Ebene automatisch beenden.

en: Golddigger
de: Goldgräber

en: My suggestion: dig!
de: Vorschlag: Graben!

en: Golden Town
de: Goldene Stadt

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
de: Sie müssen zuerst das Gold auf der rechten Seite einsammeln. Versuchen Sie anschließend einen Weg nach unten zu graben. Wenn Sie auf den unteren Ebenen sind, ist es einfacher, die Feinde zu kontrollieren.

en: A Hectic Enemy
de: Hektischer Feind

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
de: Sie müssen nicht schnell sein. Sie müssen nur wissen, wie Sie den Feinden ausweichen können.
    
    Wenn Sie auf die untere Ebene hinunterspringen, können Sie die Feinde dazu bringen, auf einer Leiter hoch und runter zu laufen während Sie fallen. Sobald Sie auf der unteren Ebene sind, werden die Feinde Ihnen folgen. Aber Sie haben genug Zeit, um ein paar Goldstücke einzusammeln oder die Feinde abzuhängen und in einen anderen Bereich zu gehen.
    
    Zwei Dinge sind wichtig: Lassen Sie nicht zu, dass die Feinde auf die mittlere Reihe Leitern fallen und lassen Sie das Gold dort bis zum Schluss liegen.

en: Don't Wake Them Up
de: Nicht aufwecken!

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
de: Diese Ebene ist nicht so einfach, denn viele Feinde blockieren den einzigen Ausgang.
    
    Es ist am einfachsten, die Feinde abzuhängen, wenn Sie nach rechts oben gehen und solange warten, bis die meisten Feinde anfangen, die mittleren Leitern hochzuklettern. Versuchen Sie dann, diese durch hoch- und herunterklettern zu gruppieren. Lassen Sie sich danach auf die unterste Ebene fallen und warten Sie darauf, dass die Feinde das gleiche tun. Sobald der erste Feind ankommt, klettern Sie hoch und versuchen Sie vor den anderen zur höchsten Betongrube zu gelangen. Um das zu schaffen, brauchen Sie eventuell mehrere Versuche.
    
    Wenn nur noch ein oder zwei Feinde den Ausgang blockieren, können Sie versuchen sie abzuhängen, indem Sie kurz bevor die Feinde Sie erreichen, die Leiter hochklettern. Laufen Sie dann einfach über ihre Köpfe. Viel Glück!

en: On The Brink
de: Rand des Abgrunds

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
de: Warten oder nicht warten? Nun, versuchen Sie es einfach ...
    
    Bevor Sie eines der Gebäude auf der rechten Seite betreten, versichern Sie sich, dass Sie einen Fluchtweg haben.

en: Dropping Enemies
de: Grabende Feinde

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
de: Für diese Ebene gibt es keine spezielle Lösung.
    Man sollte nur schneller sein als die Feinde.

en: The Big Maze
de: Großes Labyrinth

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
de: Sie können manchen Feinden ausweichen, indem Sie falsche Steine finden durch die Sie hindurchfallen können. Bei den anderen müssen Sie eine Stelle finden, an der Sie graben können oder an der Sie an den Feinden vorbeigehen können.
    
    Das Goldstück über der Leiter an der linken Seite müssen Sie erreichen, indem Sie sich dorthin durchgraben. Wenn Sie einmal außen herum gehen, werden die Feinde Sie verfolgen und den Ausgang blockieren.

en: Hurry Up!
de: Schnell!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
de: Wie Sie schon am Namen der Ebene sehen können, sollten Sie hier nicht zu lange an einer Stelle stehen bleiben. Rennen Sie sofort los, graben Sie den ersten Stein weg und lassen Sie den Feind dort hinein fallen, rennen Sie dann zum zweiten Stein und graben Sie sich durch.
    
    Damit ist die Arbeit aber noch nicht getan, denn Sie müssen das Gold erreichen bevor der zweite Feind auftaucht. Also beeilen Sie sich!

en: Two Useful Enemies
de: Zwei wertvolle Feinde

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
de: Um aus dem Betonaufbau unter Ihnen herauszukommen, warten Sie auf den Feind und laufen Sie über seinen Kopf. Wiederholen Sie diesen Trick bei dem zweiten Feind.
    
    Die Goldreihe auf den Steinen knapp über dem Boden erfordert ein bisschen mehr Nachdenken. Denn einer der Steine ist eine Falle, Sie müssen alle Steine bis zur Falle weggraben und dann über die darüberliegenden Steine laufen. Graben Sie sich anschließend zum verbleibenden Gold und verlassen Sie schnell die Ebene.

en: The Prison
de: Gefängnis

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
de: Sammeln Sie alle Goldstücke ein, wenn Sie die Feinde erreichen. Graben Sie danach einen der Steine weg, springen Sie in das Loch und graben Sie sofort auf beiden Seiten. In 9 von 10 Fällen werden die Feinde in die Falle tappen. Gehen Sie nun auf einen der Feinde, graben Sie den mittleren Stein weg und springen Sie durch das Loch.
    
    Jetzt sind Sie wieder frei!

en: Free Fall
de: Freier Fall

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
de: In dieser Ebene brauchen Sie ein gutes Zeitgefühl.
    
    Warten Sie, nachdem Sie die Nische im Beton erreicht haben, auf den richtigen Moment um zu den Feinden hinüberzulaufen. Sie dürfen nicht zu früh loslaufen, dann laufen Sie den Feinden direkt in die Arme, aber auch nicht zu spät, denn dann werden Sie die andere Seite nicht erreichen.

en: Two Friends
de: Zwei Freunde

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
de: Benutzen Sie Ihren Freund.
    
    Graben Sie ihn aus und laufen Sie über seinen Kopf, um die Stange auf der linken Seite und unter Ihnen zu erreichen. Lassen Sie Ihren Freund wieder frei, nachdem Sie das Gold oben links eingesammelt haben.
    
    Nachdem er Ihnen nachgelaufen und die Grube gefallen ist, springen Sie auf seinen Kopf und sammeln Sie fünf Goldstücke ein während Sie auf seinem Kopf laufen. Um das zu schaffen, müssen Sie Ihre Geschwindigkeit anpassen.
    
    Um das Goldstück neben der Röhre aus falschen Steinen zu erreichen, müssen Sie sich zuerst durch die Röhre fallen lassen. Klettern Sie anschließend die Leiter hoch und warten Sie darauf, dass der Feind hineinfällt. Jetzt können Sie auf seinem Kopf laufen und nach rechts gehen, um das Gold einzusammeln.

en: Impossible?
de: Unmöglich?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
de: Zu diesem Zeitpunkt gibt es keine Hinweise.
    
    Dadurch ist die Ebene aber auch nicht unlösbar.

en: The Wall
de: Die Mauer

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
de: Es gibt nur eine Leiter, über die man auf die obere Ebene gelangen kann. Um diese zu erreichen, brauchen Sie einen Feind. Deshalb müssen Sie immer links und rechts graben, während Sie fallen.
    
    Auf der anderen Seite der Mauer müssen Sie auf dem Boden warten, bis der Feind Sie fast erreicht hat und dann schnell hochklettern.
    
    Aber wie gelangen Sie auf die andere Seite?
    
    Versuch und Irrtum ...

en: Snakepits
de: Schlangengruben

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
de: Nachdem Sie die Leiter erreicht haben und beginnen, sich Ihren Weg nach unten durch den Mittelteil zu arbeiten, müssen Sie fünf Feinde befreien, nicht mehr und nicht weniger. Diese werden Ihnen helfen, eine Brücke zu den Leitern auf der linken Seite zu formen.
    
    Um die Feinde in den Kisten auf der linken Seite in die richtige Position für Ihre Flucht zu bringen, stellen Sie sich einfach auf gleicher Höhe auf der einen oder der anderen Seite hin.

en: Get In And Up
de: Rein und hoch

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
de: Klettern Sie nach unten, nachdem Sie die erste Leiter erreicht haben, und warten Sie darauf, dass die Feinde auf Sie zulaufen. Wenn diese fast bei Ihnen sind, klettern Sie hoch, gehen Sie links und gehen Sie in das Gebäude. Sammeln Sie die zwei Goldstücke ein und graben Sie sich weiter durch.

en: No Way Out
de: Kein Ausweg

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
de: Sie müssen graben, bevor Sie das Gold nehmen und bevor die Leitern erscheinen.

en: How To Get There
de: Fehlende Wegbeschreibung

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
de: Zuerst müssen Sie einen Weg zur linken oberen Ecke finden.
    
    Wenn Sie dort angekommen sind, befinden sich dort unter Ihnen zwei Leitern, eine kurze und eine lange. Zwischen den beiden ist eine Steinsäule. Die oberen beiden Steine der Säule sind echt, alle anderen sind Fallen, Sie müssen sich durch diese fallen lassen.
    
    Graben Sie sich durch die zwei Steinsäulen auf der rechten Seite, gehen Sie nach links und klettern Sie die Leiter hoch. Springen Sie nach links und graben Sie zwei Steine weg während Sie fallen. Rennen Sie zurück nach rechts, aber graben Sie den letzten Stein weg, denn der Stein links davon ist eine Falle. Klettern Sie die lange Leiter hoch, gehen Sie nach links und graben Sie sich durch die Steine über der kleinen Leiter. Lassen Sie sich auf die Leiter fallen, gehen Sie nach rechts und lassen Sie sich durch die Röhre fallen.
    
    Die Zeit ist sehr knapp. Die kleinste Pause wird Sie umbringen!

en: The Bull
de: Stier

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
de: Für das Gold auf der linken Seite brauchen Sie eine sehr gute zeitliche Koordination, ähnlich wie bei „Freier Fall“, nur ein wenig schwieriger. Versuche Sie den richtigen Zeitpunkt zu finden, um über den Kopf eines Feindes zu laufen.
    
    Beginnen Sie auf der rechten Seite damit, zwei einzelne Steine wegzugraben, um den Feind nach links und in das Loch laufen zu lassen. Gehen Sie über seinen Kopf und graben Sie an beiden Seiten gleichzeitig während Sie fallen. Laufen Sie anschließend nach links, sammeln Sie das Gold ein, rennen Sie zurück und gehen über den Feind, der als letztes fällt. Seien Sie schnell, denn Sie können die fünf Goldstücke auf der linken Seite nur erreichen, wenn Sie auf einem Feind laufen.

en: Long Way Up
de: Langer Weg nach oben

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
de: Sie müssen die Leiterpyramide hochklettern und über die Köpfe der Feinde laufen. Sie brauchen dafür mehr Glück als Geschick. Es klappt am besten, wenn Sie einen Moment warten bevor Sie losklettern.
    
    Graben Sie die Feinde frei, um das einzelne Goldstück über den Fallen in der Mitte einzusammeln, gehen Sie nach unten und dann nach links zu der großen Ebene. Die Feinde werden die Grube unter den Fallen auffüllen, sodass Sie das Goldstück leicht einsammeln können.
    
    Der Rest ist zwar ein bisschen schwierig, aber es ist einfach zu verstehen. Generell sollten Sie es vermeiden, Feinde zu töten.

en: A Little Present To Say Goodbye
de: Kleines Abschiedsgeschenk

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
de: Nach ein paar sehr schwierigen Ebenen gibt es zum Schluss noch eine einfache. Auf Wiedersehen.

en: Zig Zag
de: Zickzack

en: The Box
de: Die Kiste

en: Do Not Fall Down
de: Nicht herunterfallen

en: Jailbreak
de: Gefängnisausbruch

en: Overcrowding
de: Überfüllung

en: Fear Of Heights
de: Höhenangst

en: Gold Rush II
de: Goldrausch II

en: A Big Start
de: Ein großer Anfang

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
de: Warten Sie einen Moment bevor Sie nach links gehen. Dann ist es einfacher, das Gold einzusammeln, während Sie über die Köpfe der Feinde laufen.
    
    Steigen Sie schnell auf die Leitern, wenn die Feinde auftauchen. Sie müssen jetzt mithilfe eines Feindes zwei Lücken überwinden, bevor Sie die höchste Leiter erreichen können.
    
    Wie Sie das schaffen können, hängt davon ab, wie viele Feinde Ihnen gefolgt sind nachdem Sie die erste Leiter betreten haben. Im besten Fall sind es zwei, dann können Sie einfach über die beiden hinüberlaufen um die erste Lücke zu überwinden. Nach einer kurzen Pause können Sie dann auch die zweite Lücke füllen.
    
    Der weitere Verlauf Ihrer Flucht weiter oben hängt von Ihrer Geschwindigkeit und Ihrer Geschicklichkeit ab.

en: Teamwork
de: Zusammenarbeit

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
de: Das Einsammeln der Goldstücke auf der rechten Seite ist nur eine Frage von Geschwindigkeit und Geschicklichkeit. Bei den Goldstücken auf den unteren Ebenen ist es genauso.
    
    Laufen Sie über den Kopf des Feindes während dieser an der Stange vorbeiläuft, um das Gold über der Stange auf der linken Seite einzusammeln.
    
    Für das Goldstücke in der Mitte ist mehr Nachdenken erforderlich. Springen Sie nach rechts, sobald der Feind die Leiter auf der linken Seite in der Mitte hochklettert, und graben Sie den Stein links von der Stange weg. Klettern Sie hoch und warten Sie auf den Feind, laufen Sie dann auf seinem Kopf, sammeln Sie das Gold ein, graben Sie drei Steine weg und betreten Sie den zentralen Aufbau.
    
    Warten Sie darauf, dass der Feind die Leiter hinauf kommt, wenn Sie an der rechten Seite ankommen. Wählen Sie den richtigen Zeitpunkt, während er die oberen Sprossen hoch- und herunterklettert, um über seinen Kopf zu laufen und das Gold rechts oben zu erreichen. Der Rest ist einfach.

en: Watch Out For Traps
de: Passen Sie auf Fallen auf

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
de: Benutzen Sie die vier Feinde, um die falschen Steine auszufüllen, die Sie auf dem Weg nach oben finden werden.

en: Easy Prey
de: Leichte Beute

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
de: Diese Ebene ist nicht so schwer. Es geht vor allem darum, die Feinde daran zu hindern, Goldstücke einzusammeln. Das ist einfacher als es erst aussieht wenn Sie die einfach zu erreichenden Goldstücke zuerst einsammeln.
    
    Es ist hilfreich, wenn Sie versuchen, die Feinde zu gruppieren. Wenn Sie sich auf der anderen Seite eines Hindernisses befinden, können Sie die Feinde durch hoch- und herunterklettern gruppieren.
    
    Außerdem sind einige der Steine Fallen, sodass Sie an manchen Stellen eine Abkürzung nehmen können. Aber Sie sollten sich nicht darauf verlassen.

en: The Gold Mine
de: Die Goldmine

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
de: Die Goldstücke am Boden müssen natürlich zum Schluss eingesammelt werden.
    
    Es könnte praktisch sein, wenn Sie einige Feinde in Gruben locken während Sie die höhergelegenen Goldstücke einsammeln. Aber vergessen Sie nicht, diese wieder freizulassen bevor Sie versuchen, das letzte Goldstück einzusammeln.
    
    Wenn Sie zu dem Gold am Boden kommen, sollten Sie sich Ihren Fluchtweg überlegen bevor Sie anfangen zu graben, denn wenn Sie in der Grube sind, haben Sie keine Zeit mehr zum Nachdenken ...

en: Entangled
de: Verstrickt

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
de: Weichen Sie dem ersten Feind bei den Leitern auf der rechten Seite aus.
    
    Jetzt kommen Sie an eine Stelle, an der mehrere Schächte aus falschen Steinen nach unten führen. Lassen Sie sich durch den Schacht auf der linken Seite fallen und graben Sie dabei den Stein auf der rechten Seite weg. Der Feind muss eine Leiter von Ihnen entfernt sein und muss direkt nach Ihnen in den Schacht springen. Klettern Sie hoch, lassen Sie sich durch den Schacht auf der rechten Seite fallen und gehen Sie in Richtung des einzelnen Goldstücks. Flüchten Sie durch die Fallen unter dem weggegrabenen Stein.  Die zeitliche Koordination ist sehr eng.
    
    Beeilen Sie sich, die Leiter auf der linken Seite zu erreichen, bevor der zweite Feind Ihnen den Weg versperrt, gehen Sie dann nach unten auf die gleiche Höhe wie die Grube auf der rechten Seite. Der Feind wird über Ihnen vorbeigehen und in die Grube fallen. Sammeln Sie das Gold auf der rechten Seite ein, graben Sie die Steine auf der linken Seite weg, locken Sie den dritten Feind in einen falschen Stein und laufen Sie über seinen Kopf um nach oben zu entkommen.
    
    Betreten Sie den Bereich auf der linken Seite indem Sie einen Stein weit oben weggraben. Sie können dem nächsten Feind ausweichen indem Sie sich durch eine Falle fallen lassen, die zum Bereich auf der rechten Seite führt. Der Feind wird Ihnen folgen.
    
    Locken Sie die Feinde weg, um das Gold am Boden zu erreichen, suchen Sie nach falschen Steinen die nach unten führen, graben Sie den Stein am Ende der Reihe weg und sammeln Sie schnell die Goldstücke ein.

en: Three Friends
de: Drei Freunde

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
de: Sie brauchen die Hilfe von beiden Feinden um diese Ebene zu schaffen. Warten Sie an der Ecke, wenn Sie zu dem Gold auf der Betonsäule kommen. Sorgen Sie dafür, dass der erste Helfer Ihnen folgt wenn Sie nach unten springen. Sammeln Sie das Gold auf der linken Seite ein, gehen Sie hoch und graben Sie schnell die Steine links von der Leiter weg bis Sie nach links weiter gehen können, der Feind folgt Ihnen dabei. Gehen Sie über seinen Kopf um die nächste Leiter zu erreichen und klettern Sie wieder hoch.
    
    Springen Sie in die Grube und graben Sie auf beiden Seiten die Steine weg. Sobald sich der Feind durch die weggegrabenen Steine zu Ihnen bewegt, stellen Sie ihm eine Falle, sodass Sie zwei weitere Steinsäulen auf der linken Seite weggraben können. Wenn der Feind aus dem weggegrabenen Stein herausgeht, gehen Sie nach links, stellen Sie sich neben die Grube und graben Sie auf der rechten Seite, um ihm erneut eine Falle zu stellen. Gehen Sie auf der nächstgelegenen Leiter einen Schritt nach unten damit er in die Grube fällt. Sammeln Sie jetzt das Gold ein und verlassen Sie den Bereich!
    
    Wenn Sie zurück nach rechts gehen, müssen Sie einen Schacht aus falschen Steinen finden, der unter einem Stein versteckt ist, der weggraben werden muss. Sorgen Sie dafür, dass der zweite Feind Ihnen nach unten auf die unterste Ebene folgt wenn Sie zurückgehen. Lassen Sie ihn dort, aber benutzen Sie ihn um zurück zu den Leitern zu kommen, die nach oben führen.
    
    Gehen Sie zu der Grube und der Leiter links in der Mitte und beginnen Sie, einen zwei Steine breiten Schacht nach unten zu graben, wo der Feind steht. Stellen Sie ihm eine Falle, wenn er Ihnen links folgt, gehen Sie nach rechts und warten Sie darauf, dass er in Richtung der Grube läuft. Sie müssen mit Ihrem Ausbruch beginnen, sobald er gerade in die Grube fällt, damit Sie nicht von den Steinen, die wieder auftauchen, getötet werden.

en: Let Me Out!
de: Lasst mich raus!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
de: Sie brauchen hier nicht nach Fallen suchen: es gibt keine!
    
    Klettern Sie schnell nach unten, nachdem Sie das erste Gold eingesammelt haben, damit der Feind Ihnen nicht folgt sondern einen anderen Weg nimmt. Gehen Sie bis fast ganz unten, sodass der Feind an eine Position geht, an der Sie an ihm vorbeikommen können. Sie müssen sehr, sehr schnell sein!

en: Let Them Live
de: Lassen Sie sie am Leben

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
de: Mit ein bisschen Geschick ist es möglich, über drei gefangene Feinde zu laufen. Die Feinde zu töten, ist keine Alternative, da Sie zwei der drei Feinde brauchen, also seinen Sie vorsichtig, dass Sie nicht zu früh graben, ansonsten werden die Feinde in der Nähe der Betongrube rechts oben wieder auftauchen und Sie müssen die Ebene neu starten.
    
    Die nächsten zwei Goldstücke können Sie nur mit der Hilfe von zwei Feinden erreichen. Es ist egal, welches Goldstück Sie zuerst einsammeln, aber ich persönlich würde das höhergelegene Goldstück als letztes einsammeln. Die Leiter, die daraufhin auftaucht, wird Ihnen Ihren Weg nach oben leichter machen.
    
    Es ist sehr wahrscheinlich, dass der letzte Feind in der Betongrube gewesen ist, da er getötet wurde, als die Steine sich wieder aufgefüllt haben. Es ist ein bisschen schwierig, an ihm vorbeizukommen. Am einfachsten ist es, wenn Sie auf der höchsten Leiter warten, bis der Feind zurück zur Betongrube läuft. Danach haben Sie nur Zeit, bis zu einer kleinen Leiter vor zwei großen Leitern zu kommen. Warten Sie dort, bis er herunterspringt, dann können Sie schnell hochklettern und entkommen.
    
    Wenn Sie es schaffen, dass alle drei Feinde überleben, haben Sie wirklich Glück ...

en: Jump And Run!
de: Springen und rennen!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
de: Springen Sie von der höchsten Stange auf der rechten Seite nach links herunter. Warten Sie nicht zu lange: es sollten nicht mehr als zwei Feinde unter der höchsten Stange auf der linken Seite sein wenn Sie herunterspringen.
    
    Laufen Sie über die Köpfe der fallenden Feinde neben Ihnen und graben Sie den höheren Stein weg. Gehen Sie über den Stein und sammeln Sie das Gold ein. Warten Sie auf der mittleren Stange, bis die erste Leiter frei von Feinden ist. Springen Sie nicht zu früh und nicht zu spät auf die Leiter.
    
    Fangen Sie schnell an, das Gold einzusammeln, wenn Sie so weit gekommen sind, überholen Sie die Feinde und bleiben Sie einfach unter ihnen.

en: The Lone Golddigger
de: Der einsame Goldgräber

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
de: Am besten sammeln Sie das Gold links oben ein, indem Sie sich von rechts nach links arbeiten. Sie müssen die Steinsäule neben der Leiter weggraben, um dort wieder herauszukommen. Wenn Sie also das Goldstück am linken Rand einsammeln, bleibt Ihnen nur dann genug Zeit zu entkommen, wenn Sie diagonal graben und eine Abkürzung nehmen. Bevor Sie die Steine weggraben können, müssen die Goldstücke auf ihnen eingesammelt worden sein.
    
    In dem Bereich links unten ist es schwierig an das Goldstück ganz links zu gelangen. Graben Sie die Steinsäule weg bis nur noch fünf Steine übrig sind. Warten Sie, bis die oberen Steine wieder erscheinen und graben Sie den nächsten Stein in dem Moment weg, wenn der Stein darüber gerade wieder auftaucht. Graben Sie jetzt die ganze Steinsäule weg, lassen Sie aber die sechs Steine am Boden stehen.  Dann können Sie dort hineinrennen, graben und auf das Goldstück auf der linken Seite fallen.
    
    Für das Gold am Boden müssen Sie schnell sein. Graben Sie alle Steine weg, sammeln Sie das Gold ein und gehen Sie wieder zurück. Bei dem letzten Stein müssen Sie auf beiden Seiten gleichzeitig graben.
    
    Das Gold in dem großen Kasten erfordert ein bisschen Nachdenken - und Sie müssen auch hier schnell sein ...

en: Left Or Right?
de: Links oder rechts?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
de: Bewegen Sie sich nach links, und dann sofort nach rechts. Gehen Sie weiter nach unten bis Sie in einen falschen Stein fallen neben dem  sich zwei Betonblöcke befinden. Warten  Sie dort bis alle Feinde stillstehen und gehen Sie dann nach rechts weiter.
    
    Sammeln Sie das Gold ein wenn Sie den Boden erreichen und rennen Sie zu der nächsten Leiter, die nach oben führt. Klettern Sie eine Weile hoch, aber gehen Sie links von den Feinden auf den Boden zurück. Gehen Sie weiter zur Leiter an der linken Seite, die ebenfalls zur rechten oberen Ecke führt.
    
    Um an den beiden Feinden vorbeizukommen, brauchen Sie ein bisschen Geschick. Klettern Sie nach oben und unten bis beide Feinde nach oben klettern und einer nach links kommt um Sie zu fangen. Laufen Sie über seinen Kopf und flüchten Sie nach oben bevor der andere Feind Sie erwischt.

en: Treasures of Gold
de: Goldschätze

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
de: Beginnen Sie damit, das Gold auf der linken Seite einzusammeln. Sammeln Sie danach das Gold im nächsten Bereich weiter rechts ein. Laufen Sie über den Kopf des Feindes wenn er aus einem weggegrabenen Stein klettert um von dort zu entkommen.
    
    Weichen Sie dem freien Feind aus, klettern Sie zum höchsten Gold hoch und sammeln Sie die drei ersten Goldstücke ein, sorgen Sie dabei für einen Fluchtweg. Locken Sie den freien Feind dann nach oben in den falschen Stein in diesem Bereich und sammeln Sie das letzte Goldstück ein. An einer Stelle auf dem Weg nach oben müssen Sie ihn ziemlich nah an sich herankommen lassen ...
    
    Die verbliebenen Bereiche erfordern ein bisschen Nachdenken und Zeitgefühl, aber sie sollten zu bewältigen sein.
    
    Sammeln Sie das Gold ganz rechts als letztes ein. Sie haben nur wenig Zeit um wieder zurück nach oben zu gehen, wenn die versteckten Leitern auftauchen.
    
    Vergewissern Sie sich, dass der Feind ganz links seine Nische nicht verlässt. Sie brauchen ihn um die versteckten Fluchtleitern zu erreichen während er an der Stange links oben entlangklettert.

en: Never Reaching The Bottom
de: Den Boden nie erreichen

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
de: Weichen Sie bei den Stangen dem Feinds aus indem Sie sich auf die tiefergelegene Stange fallen lassen kurz bevor er Sie erreicht und gehen Sie unter ihm her nach rechts. Sammeln Sie das Gold ein und lassen Sie sich auf die nächste Stange fallen. Warten Sie dafür auf den richtigen Zeitpunkt. Der Feind muss nahe der Betonsäule herunterfallen.
    
    Bringen Sie, sobald Sie die Mitte erreichen, den Feind dazu, zwischen den beiden Goldstücken herunterzufallen. Warten Sie an jeder Stange einen Moment und laufen Sie dann über seinen Kopf um das Gold einzusammeln.
    
    Machen Sie es sich zunutze, dass der Feind vor Ihnen die Leiter hochklettert wenn Sie unter ihm auf der Leiter sind, um das letzte Goldstück einzusammeln. Drängen Sie ihn nach oben auf den Beton. Laufen Sie über seinen Kopf wenn er vom Beton herunterfällt und sammeln Sie das Goldstück ein.

en: Getting Past The Enemy
de: Die Feinde abhängen

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
de: Für den ersten Feind brauchen Sie eine sehr genaue zeitliche Koordination: Sie müssen vor ihm in die Falle springen, dann nach links gehen und die Leiter herunterklettern.
    
    Der zweite Feind ist auch ziemlich kompliziert. Laufen Sie über seinen Kopf, graben Sie während Sie fallen den Stein links oben und alle Steine auf der rechten Seite weg. Bringen Sie jetzt den Feind dazu, herunterzufallen, indem Sie sich am Boden hinstellen. Klettern Sie anschließend die Leitern hoch und rennen Sie über ihn hinweg nach rechts, gerade bevor die Steine wieder auftauchen.
    
    Die zwei Feinde in der nächsten Grube sollten kein Problem sein.
    
    Den letzten Feind abzuhängen ist eine heikle Aktion. Sie müssen genau wissen, wann Sie sich fallen lassen müssen, nämlich kurz nachdem er den höchsten Punkt der Leiter erreicht hat und sich wieder nach unten bewegt.

en: Narrow Paths
de: Schmale Pfade

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
de: Warten Sie am Boden auf den ersten Feind. Über die zwei langen Leitern können Sie ihn abhängen. Klettern Sie die Leiter rechts oben auf die gleiche Höhe wie die beiden langen Leitern hoch. Dann wird der Feind dort hochklettern und keine weiteren Probleme verursachen.
    
    Den Feind, der das Gold bewacht, können Sie an dem linken der drei Steine abhängen, dieser ist ein falscher Stein. Warten Sie bis er die Leiter hochklettert, lassen Sie sich schnell durch die Falle fallen und sammeln Sie das Gold ein. Benutzen Sie, um ihn abzuhängen, den gleichen Trick wie bei dem ersten Feind.
    
    Vergewissern Sie sich, wenn Sie wieder hochklettern, dass nur einer der nächsten vier Feinde nach rechts geht. Klettern Sie die Leiter ganz rechts einen Schritt hoch und warten Sie, bis der nächste Feind gerade unter der Lücke in den Leitern ist. Wenn Sie dort warten, wird der vorherige Feind Sie nicht verfolgen. Klettern Sie jetzt nach oben und links und lassen Sie sich durch einen Schacht aus falschen Steinen neben dem Feind fallen, den Sie abhängen wollen.
    
    Klettern Sie schnell die Leitern herunter und lassen Sie sich durch die falschen Steine links unten fallen. Warten Sie, bis auch die zwei Feinde fallen und klettern Sie schnell die Leitern hoch bevor der nächste Feind den Ausgang blockieren kann.
    
    Durch die Steinsäule ganz links können Sie erneut durchfallen. Warten Sie, bis der nächste Feind weit genug oben auf der Leiter ist, damit Sie ihn nach oben drängen können. Locken Sie nun die beiden anderen Feinde in Fallen, die sich neben der Säule aus falschen Steinen befinden.
    
    Gehen Sie zurück zum Boden wo Sie bereits waren, sammeln Sie das Gold ein und bringen Sie den Feind dazu, Ihnen hindurch zu folgen. Klettern Sie schnell wieder hoch, wenn er beginnt zu fallen, und flüchten Sie. Weichen Sie den nächste drei Feinden auf der untersten Ebene dort aus, wo genug Platz ist, sie abzuhängen.
    
    Sorgen Sie nun dafür, dass sich der letzte Feind auf der rechten Leiter aufhält wenn Sie sich zu ihm durchgraben. Er ist in dieser Ebene der einzige Feind, der durch Graben eingefangen werden kann. Viel Spaß!

en: The Breakout
de: Der Ausbruch

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
de: Sie brauchen eine gute zeitliche Koordination, um den ersten Feind zu überholen. Wenn Sie die Leiter hochklettern, können Sie ihn dazu bringen, auf den zwei oberen Sprossen hoch- und herunterzulaufen. Zum richtigen Zeitpunkt können Sie sich jetzt anschleichen und die Steine links von der Leiter weggraben.
    
    Auf dem Weg zu dem nächsten Feind müssen die Steine zum richtigen Zeitpunkt weggraben. Es ist ziemlich kompliziert und sehr schwierig, die beiden Goldstücke in der Mitte der Steine einzusammeln, selbst wenn Sie den Weg kennen, also geben Sie nicht auf wenn Sie denken dass es unmöglich ist. Notfalls können Sie sich die Steine mit dem Editor anschauen oder sogar die Lösung abspielen.
    
    Wenn Sie in den Bereich mit dem zweiten Feind kommen, müssen Sie diesen in die Grube locken. Der Stein in der Grube ist eine Falle, Sie müssen also schnell genug sein, um über seinen Kopf und weiter nach links zu laufen, bevor er in die Falle fällt. Der richtige Zeitpunkt ist sehr wichtig.
    
    Graben Sie einfach, um an dem dritten Feind vorbeizukommen.
    
    Locken Sie den letzten Feind nach unten zu den beiden Leitern ganz rechts am Boden. Dort können Sie ihn abhängen, wenn Sie schnell genug sind.

en: Digging Hassle
de: Graben, was das Zeug hält

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
de: Springen Sie durch den Tunnel aus Fallen unter der höchsten Stange, um aus dem ersten Abschnitt herauszukommen und graben Sie die Steinsäule auf der linken Seite weg. Sie werden nie schnell genug sein, um rechtzeitig zu der Stange zurückzukommen, denn ein Stein wird Sie aufhalten. Sie können Zeit sparen indem Sie ihn zuerst weggraben. Die Zeit ist trotzdem sehr knapp.
    
    Klettern Sie in dem zweiten Abschnitt zu der Stange hoch und gehen Sie zu der Säule aus falschen Steinen über der kurzen Leiter ganz rechts. Lassen Sie sich in den Tunnel fallen und graben Sie an beiden Seiten gleichzeitig, lassen Sie dabei aber den untersten Stein stehen. Gehen Sie jetzt zurück, lassen Sie sich in die Fallen auf der rechten Seite fallen und graben Sie, bis Sie die Goldstücke erreichen. Flüchten Sie dann über die Leitern auf der linken Seite.
    
    Klettern Sie nach oben und graben Sie den oberen Stein auf der linken Seite weg. Lassen Sie sich durch die falschen Steine darunter fallen und vergessen Sie dabei nicht, drei weitere Steine auf der linken Seite wegzugraben. Jetzt müssen Sie den richtigen Zeitpunkt erwischen, um das Gold einzusammeln und weiter zur unteren Ebene zu kommen. Graben Sie beide Steinsäulen links von Ihnen bis auf den untersten Stein weg. Graben Sie die verbleibenden Steine weg, sobald die Steine wieder auftauchen, klettern Sie die Leiter hoch, graben Sie den höchsten Stein auf der rechten Seite weg und sammeln Sie das Gold ein. Graben Sie sich danach weiter nach unten.
    
    Der Weg nach unten über die lange Leiter auf der rechten Seite ist sehr kompliziert. Sie können sich dabei an zwei Kreuzen aus jeweils fünf Steinen orientieren. Lassen Sie sich auf das Kreuz links unten fallen und graben Sie den höchsten Stein weg, klettern Sie dann schnell hoch und graben Sie den Stein links von dem zweiten Kreuz weg. Auf dem Weg zu dem Stein, den Sie zuerst weggegraben haben, werden Sie durch drei Fallen fallen. Gehen Sie dorthin und lassen Sie sich durch die beiden Fallen fallen, die darunter sind.
    
    Jetzt können Sie nach rechts gehen und dort einen Weg zum Boden finden.

en: Synchronised Running 2
de: Abgestimmtes Rennen 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
de: Diese Ebene ist nach den Ebene „Abgestimmtes Rennen“ in der Sammlung „Herausforderung“ benannt.
    
    Es ist zwar ziemlich schwer, genauso schnell zu laufen wie der Feind, aber es ist definitiv nicht unmöglich. Wenn Sie die Herausforderung suchen, versuchen diese Ebene im Tastatur-Modus. Das ist dann ein bisschen anspruchsvoller ...

en: The Heartbreaker
de: Der Herzensbrecher

en: No hint!
de: Ohne Tipp!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
de: Diese Ebenen stammen von Marco Krüger, dem Autor des originalen KGoldrunner-Programms, sowie einigen seiner Freunde und Helfern. Es gelten die herkömmlichen Regeln. Die Gegner sind ziemlich flott unterwegs und haben eine ziemlich aggressive Suchstrategie. Viel Vergnügen!

en: Demolition
de: Zerstörung

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
de: Zwanzig Ebenen, die ein wenig Denken und Zeitgefühl erfordern. Manchmal müssen Sie graben während Sie fallen.
    
    Erstellt von Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
de: Auf und Nieder

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
de: Der Trick besteht im Vorbeikommen an den Feinden und dass sie auf der obersten Leiter in kleinen Gruppen folgen. Sobald sie sich oben auf den Ziegeln befinden, können sie getötet und ihr Gold eingesammelt werden.

en: Dig, Baby, Dig!
de: Graben, Graben, Graben

en: This should be fairly easy. No hint!
de: Diese Ebene sollte wirklich einfach sein. Deshalb gibt es keine Tipps.

en: Fetch!
de: Abholen

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
de: Die Feinde müssen das Gold einsammeln, das nicht selbst eingesammelt werden kann.

en: Acrophobia
de: Höhenangst

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
de: Das letzte Goldstück muss ein Feind einsammeln. Dazu muss er zunächst getötet werden.

en: Panic!
de: Panik

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
de: Manchmal laufen die Feinde auf einen zu oder von einem weg, sobald auf der Leiter eine Stufe nach oben oder unten geklettert wird.

en: Landfill
de: Deponie

en: You can walk on top of trapped enemies.
de: Über die eingesperrten Feinde kann man laufen.

en: Inwards And Upwards
de: Rein- und aufwärts

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
de: Es gibt nur eine Gelegenheit zum Einsammeln der ersten drei Goldstücke.

en: Vertical
de: Senkrecht

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
de: Wenn schnell ein Loch gegraben und dort hineingesprungen wird, springt der Feind in das Zementloch auf der rechten Seite.

en: The Divide
de: Die Teilung

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
de: Ein Feind kann getötet werden, wenn einer der Bodenziegel des Teilers gegraben wird und er sodann in die Falle gelockt wird.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
de: Der Weg zum Fluchtweg auf der rechten Seite gestaltet sich trickreich. Der letzte Gegner kann nur durch Zeitgefühl überwunden werden.

en: The Box (1)
de: Die Kiste (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
de: Diese Ebene ist wirklich einfach. Es sind einige Stellen vorhanden, an denen die Feinde eingesperrt werden können (sofern sie einen nicht belästigen sollen).

en: Crowd Control
de: Absperrgitter

en: Remember 'Landfill'?
de: Werden Erinnerungen an „Deponie“ erweckt?

en: One Way Up
de: Ein Weg nach oben

en: This one is easy. No hint!
de: Diese Ebene ist einfach. Deshalb gibt es keine Hinweise.

en: Use Your Enemy
de: Den Feind missbrauchen

en: Use yourself as bait.
de: Selber ist man der Köder.

en: Race To The Bottom
de: Rennen zum Boden

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
de: Wenn der Boden nicht vor den Feinden erreicht wird, ist der Tod sicher.

en: No-Brainer
de: Einfache Lösung

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
de: Man muss über den Kopf eines Feindes laufen, um das Goldstück in der Mitte einsammeln zu können.

en: Depth
de: Tiefe

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
de: Einige Feinde müssen in die Zementfalle, damit man an ihnen vorbeikommt. Bevor nach dem Gold gegraben und dieses eingesammelt wird, müssen diese einen weiteren Schritt nach unten.

en: Density
de: Dichte

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
de: Die Feinde sollten nicht getötet werden. Sodann wird der letzte Teil viel einfacher.

en: The Box (2)
de: Die Kiste (2)

en: Concrete Towers
de: Betontürme

en: Mazes
de: Labyrinthe

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
de: Labyrinthe, Labyrinthe, Labyrinthe. Teils mit, teils ohne Gegner. Gelegentlich müssen Gegner getötet werden. Generell sollten sie jedoch nicht getötet werden, da sie im oberen Teil des Spielfelds wieder erscheinen und den Fluchtweg blockieren. Manchmal müssen Sie auch graben während Sie fallen.
    
    Es ist ein weiteres großartiges Meisterschafts-Paket von Steve Mann (E-Mail: smann@cgl.waterloo.ca). Die Ebenen sind nach Zwergen (oder Elfen) in Mythen und Geschichten benannt und beginnen mit den Namen der Sieben Zwerge von Disneys Schneewittchen.

en: Dopey
de: Seppel

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
de: Eine wirklich einfache Ebene, in der nur das Fallen von den Leitern verhindern werden muss. Es gibt verschiedene Möglichkeiten, um an den beiden Gegnern am Ende vorbeizukommen. Eine der schnellsten besteht im Warten auf der großen senkrechten Leiter (rechts). Die beiden Gegner fallen herab und die mühelose Flucht wird möglich.

en: Sleepy
de: Schlafmütze

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
de: Ein paar Rückzüge müssen durchgeführt werden – aber nicht gerade schwierig.

en: Doc
de: Chef

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
de: Zum Einsammeln des Goldes müssen ein paar Tricks angewendet werden – aber keine zu schwierigen.

en: Grumpy
de: Brummbär

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
de: Grafisch verwirrend – aber andererseits ein einfaches Labyrinth.

en: Sneezy
de: Hatschi

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
de: Eine überwiegend einfache Ebene. Der einzige Trick hier besteht lediglich im Ablenken der Feinde, um an ihnen vorbei zu kommen. Zu Beginn sollte versucht werden, die beiden oberen Gegner in die mittlere Grube im oberen Teil zu locken. Der Feind im unteren Teil ist relativ leicht zu überlisten (zweimal). Um die beiden oberen Feinde auf dem Rückweg zu überlisten, sollte der erste in das Labyrinth gelockt und dann an einer geeigneten Stelle an ihm vorbeigerannt werden. Der zweite Feind sollte dann im rechten oberen Teil mit der Stange überlistet werden.

en: Bashful
de: Pimpel

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
de: Die beiden übereinander gestapelten Goldstücke können eingesammelt werden, indem die Falle unterhalb der Leiter in der Mitte Verwendung findet.
    
    Das Goldstück links oben kann erst zum Schluss eingesammelt werden.

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
de: In dieser Ebene müssen zwei Tricks angewendet werden.
    
    Das obere Gold kann eingesammelt werden, indem zuerst nach unten geklettert und – nachdem die Feinde gefolgt sind – wieder nach oben geklettert wird (und andersherum).
    
    Es kann auch sein, dass der Leiter-Trick angewendet werden muss:
    Falls sich der Held mit einem Feind über ihm auf einer senkrechten Leiter befindet, kann es vorkommen, dass der Feind vom Helden weg läuft.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
de: Das linke Goldstück auf halber Höhe kann eingesammelt werden, indem der Feind auf der gegenüberliegenden Seite der Stange über die Stange gelockt und sobald er sich am Ende der Stange befindet über ihn gerannt wird. Der gleiche Trick muss angewendet werden, um wieder zurückzukehren (außer er folgte – dann muss eine andere Stelle gefunden werden ...).

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
de: Den Feinden sollte die Gelegenheit zum Einsammeln des Goldes genommen werden – es kann ihnen nur sehr schwer wieder genommen werden. Im Übrigen können bewegen sich die Feinde nach rechts oben sobald man sich in den mittleren Bereich bewegt. Dadurch kann das Gold im unteren Bereich eingesammelt werden. Ein paar Ziegel im unteren Bereich sind Fallen. Sobald sich ein Feind in unmittelbarer Nähe befindet lässt man sich in diese Fallen, bewegt sich auf die Seite und kann schließlich über ihm entkommen. Jedoch ist es besser, wenn man die Feinde „steuert“ und sie dadurch vom unteren Bereich fern hält sobald man das dortige Gold einsammelt.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
de: Es ist ein einfaches Labyrinth, in dem sich die Falle unterhalb der Leiter in der Mitte des unteren Bereichs als hilfreich erweisen könnte.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
de: Der schwerste Teil in dieser Ebene liegt vor, sobald sich zwei Feinde in der Mitte des Labyrinths befinden und man an ihnen vorbei muss. Man sollte sich dann nach unten bewegen und links von ihnen einen nach unten locken und einsperren und danach nach oben klettern, um den anderen einzusperren. Im Übrigen sollten durch überlegtes Graben keine weiteren Probleme auftreten.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
de: In dieser Ebene müssen nur die versteckten Passagen verwendet und die Feinde ebenfalls zu deren Nutzung „verführt“ werden.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
de: Es gibt mehrere Möglichkeiten zur Überwindung eines Feindes, der sich in der Leiter-Fallen-Schleife befindet. Eine besteht darin, dass man rechts neben der Falle wartet bis sich der Feind auf halber Höhe der Leiter befindet, sich dann in die Falle begibt und unverzüglich nach links und nach unten bewegt. Jedoch kann es gerade zu Beginn passieren, dass sich drei Gegner in der Leiter-Fallen-Schleife befinden. Dies ist zu vermeiden, da lediglich einer aus der Schleife ausbrechen kann, die beiden anderen darin gefangen bleiben und an diesen nicht vorbei gekommen werden kann.

en: Luthien
de: Lúthien

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
de: Nachdem der erste Feind ausgetrickst worden ist, sollte nicht zu früh gesprungen werden, um das Goldstück in der Mitte einzusammeln. Es kann ansonsten passieren, dass der gerade ausgetrickste Feind in den unteren Teil fällt, ein Goldstück einsammelt und schließlich mit diesem auf den Boden fällt, wo das ihm das Gold dann nicht mehr abgenommen werden kann.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
de: Sollten sich zwei oder mehrere Feinde zwischen dem aktuellen Standpunkt und dem gewünschten Ziel befinden, können die grabbaren Spalten hilfreich sein. Es werden zwei Schichten gegraben und danach unterhalb der ersten zum Einsperren des ersten Feindes und schließlich oben zum Einsperren des zweiten Feindes gewartet.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
de: In dieser Ebene gibt es viel Gold und nur einen eingesperrten Feind. Es sollte somit ein „Zuckerschlecken“ sein.
    
    Im ersten Teil muss meistens nur gegraben werden, um das Gold einsammeln zu können. Jedoch gibt es dann keinen offensichtlichen Weg zum Einsammeln des Goldes auf dem Boden und der linken Seite. Eine Falle unter einer Leiter sollte hier hilfreich sein. Der letzte Trick besteht darin, das verbleibende Gold einzusammeln und dem Feind das Gold erst zum Schluss abzunehmen. Vorsicht ist geboten: Es gibt nur einen Gegner, der sich sehr schnell bewegt ...

en: Gloin
de: Glóin

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
de: Die Falle oben rechts ist trickreich. Um das Labyrinth zu verlassen, muss sich mindestens ein Gegner in der Falle befinden. Aber es wird bestimmt gewartet, bis das Gold herausgeholt wurde. Sobald sich zwei Gegner in der Falle befinden kann das Gold nicht mehr eingesammelt werden.

en: Oin
de: Óin

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
de: Es sollte nach Fallen gesucht werden, die den Zugang zu ansonsten verschlossenen Bereichen ermöglichen. Es muss auch nach manchen Fallen gegraben werden.

en: Kili
de: Kíli

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
de: Das Gold aus der Mitte und von oben sollte vor dem Gold am Boden und unten links eingesammelt werden. Falls ein Gegner getötet werden muss (der eine auf der linken Seite bittet förmlich darum), wird von den Gegnern mehr der Fluchtweg blockiert, als das Einsammeln des Goldes unmöglich gemacht.

en: Fili
de: Fíli

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
de: Viele falsche Ziegel versuchen den Spieler einzusperren oder eröffnen ihm den Zugang zu verschiedenen Teilen des Labyrinths. Unter den Leitern und an anderen Orten sollte hierzu Versuche gestartet werden.
    
    Die vier Ziegel hohe Falle in der Mitte ist eine Sperre. Sie kann erst wieder überquert werden, sobald alle Goldstücke eingesammelt sind. Also wird unten rechts verweilt bis der Rest des Goldes eingesammelt ist. Die Falle unter der Leiter oben rechts ist notwendig – es gibt keinen anderen Weg, um das darunter gelegene Goldstück einzusammeln. Der Rückweg in die rechte obere Ecke sollte erst angetreten werden, sobald alles Gold eingesammelt ist. Nachdem das Goldstück in der Mitte rechts eingesammelt ist, wird nach unten gegraben, um an das linke der benachbarten Goldstücke einsammeln zu können. Der Ausweg aus der Ecke unten rechts kommt zum Vorschein, sobald alles Gold eingesammelt ist. Zudem erscheint ein kleiner Leiterabschnitt in der Mitte.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
de: Ein Labyrinth bei dem der Ausgang verborgen ist. Die Fallen müssen verwendet werden. Ausprobieren ist die einzige Hoffnung – eine Skizze auf Papier kann bei Schwierigkeiten helfen ...

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
de: Dieses schräge Labyrinth ist nicht allzu schwer. Einsperrende Fallgruben und der eine aber schnelle Gegner sind die einzigen Hürden. Der Gegner sollte nach unten und in eine der Fallen gelockt werden. Der Rest ist dann fast ein Kinderspiel.

en: Dain
de: Dáin

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
de: Im oberen Abschnitt gibt es zu viele Gegner, denen nicht Stand gehalten werden kann (dafür gibt es nicht genug Ziegel). Stattdessen sollte auf der Etage darunter gewartet werden bis die Feinde von selbst kommen. Mit Graben kann ihnen ausgewichen und das Gold unten links eingesammelt werden.
    
    Auf dem Rückweg wird selbiger Trick ausgehend von ganz oben angewendet. Das Graben eines Ziegels führt abwärts und in Richtung des Ausgangs.
    
    Der einzige trickreiche Teil kommt, wenn sich zwei Gegner unten links, in der Mitte (auf ihrem Rückweg) oder oben rechts befinden. Letzteren Fall ausgenommen, sollte die Ebene beendet werden können, ohne einen einzigen Gegner zu fangen. Außer diese fallen versehentlich in eine der beiden Gruben.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
de: Ein Labyrinth ohne Wände und Gegner – das kann doch nicht so schwer sein? Aber die Fallen agieren als Wände und die Gegner würden einfach die Falle ausfüllen. Möglicherweise ist dies ein weiterer Fall, in dem man die Ebene am liebsten überspringen möchte. Beachtet werden sollte, dass durch Graben auch Fallen aufgespürt werden können. Das könnte allerdings zu einem eher langsamen Spielverlauf führen, während darauf gewartet wird, dass sich die gegrabenen Löcher wieder mit Ziegeln füllen.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
de: Um die Mitte passieren zu können, müssen die Gegner aus diesem Bereich verschwinden. Es ist aber nur ein einziger Ziegel vorhanden, an dem sich graben lässt. Dieser wird für das Hindurchfallen verwendet, nach rechts gerannt, nach oben geklettert und schließlich zur Reihe über dem gegrabenen Ziegel gerannt. Es ist genug Zeit, um einen Gegner in das sich schließende Loch zu locken. Nach Bedarf kann dieser Schritt wiederholt werden.
    
    Der Weg aus dem Labyrinth führt durch das lange diagonale Hindernis aus Leitern. Unter einer davon befindet sich eine Falle zum Fluchtweg.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
de: Die Gegner sind bloß Papiertiger, trotzdem muss ein Trick angewendet werden, um am ersten vorbeizukommen. Hierzu wird sich auf die Leiter links von der Falle gestellt. Sobald der Gegner an der Leiter auf der rechten Seite vorbeigeht, wird die Leiter herabgeklettert und schließlich der Gegner in die Falle gelockt. Nun wird noch schnell die Leiter nach oben geklettert und sodann über den Kopf des Gegners hinweggerannt.
    
    Im Übrigen müssen die Gegner eingesperrt werden oder an Orte gelockt werden, an denen man an ihnen vorbeikommt. Ein Problem besteht allerdings, wenn ein Gegner sich ein Goldstück schnappt und an einem Ort gefangen ist, aus dem er nicht mehr befreit werden kann. In diesen Fällen gilt der Grundsatz: „Es gibt Tage an den verliert man und es gibt Tage an denen gewinnen die anderen.“
    
    Zum Verlassen des mittleren Abschnittes dient eine Doppelfalle auf der linken Seite.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
de: Die Goldstücke unter dem Startpunkt sowie rechts davon sollten erst zum Schluss eingesammelt werden. Um wieder in diesen Teil des Labyrinths zu gelangen, wird durch die ein wenig weiter unterliegende und auf der rechten Seite liegende Wand gegraben. Die einfachste Handhabung der meisten Gegner besteht darin, sie hinter sich herzulocken, bis sie in eine Falle tappen.
    Achtung: Die Fallen füllen sich mit Leitern, sobald alles Gold eingesammelt ist. Dadurch können die gefangenen Gegner wieder heraus.

en: Thrain
de: Thráin

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
de: Diese Ebene ist beinahe unkompliziert, sofern von einigen Einbahnstraßen abgesehen wird (insb. vom Bereich rechts oberhalb von der Mitte). Es sollten alle Goldstücke eingesammelt sein, bevor der Gegner mit dem Goldstück oben rechts befreit wird. Außerdem wird die Falle ganz oben rechts Verwendung finden müssen.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
de: Am Anfang eilt man an die Spitze des pyramidenartigen Gebildes, gräbt den oberen Teil weg und sammelt zwei Goldstücke ein. Anschließend werden die Gegner in den Bereich unter der Pyramide gelotst und sich nach unten und links begeben. Dies kann dazu führen, dass ein Gegner gefangen wird und andere sich in Bereiche begeben, in denen sie harmlos sind. Falls ein Gegner die Verfolgung aufnimmt, flieht man nach unten links und sammelt dabei weiteres Gold ein.
    
    Zum Einsammeln des Goldstückes oben links muss zunächst der dortige Gegner herausgelockt werden. Nach Einsammeln des Goldes, ist eine Bedrohung von Seiten der Gegner zur Rechten nicht auszuschließen. In diesem Fall begibt man sich auf die unterste Ebene des Abschnitts, welcher ohne zu graben erreicht werden kann. Die Gegner werden in einen Seitenflügel laufen und geben damit genug Zeit, um den Weg nach oben sowie über die Stange fortführen und damit die Spitze der Pyramide vor den Gegnern erreichen zu können.
    
    Der Rest ist nur noch harte Arbeit.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
de: Die Fallen sind der Schlüssel für diese Ebene. Der Weg in einen Bereich ist oft nicht der Ausgang. Viele Gegner werden gefangen, wenn man sich weit genug nach unten bewegt hat. Das Goldstück in der Mitte unten kann erst zum Schluss eingesammelt werden, da der Abschnitt erst nach Erscheinen einer versteckten Leiter wieder verlassen werden kann.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
de: Wenn das Gold oben links eingesammelt wird, kann ein Problem beim Verlassen des Bereiches auftreten. Der naheliegende Ausweg (am Fuß der Leiter) wird durch einen falschen Ziegel versperrt. Stattdessen müssen die Grabungen für den Zugang zu diesem Bereich vorausgeplant werden. Zunächst wird der Teil der Wand weggegraben, der den Ausgang nach rechts versperrt. Sodann wird das obere Gold eingesammelt und der Bereich durch die fehlende Wand wieder verlassen. Dort befindet sich ein falscher Ziegel, wodurch das Graben während des Falles nicht vergessen werden darf.
    
    Nachdem das letzte Goldstück eingesammelt wurde kann der Bereich durch die Mitte verlassen werden. Dort wird das Graben und schließlich die Fortbewegung in den linken Teil des Labyrinths durch ein neues Leiterstück ermöglicht.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
de: Ein Goldstück muss bereits zu Beginn eingesammelt werden.
    
    Sobald man sich in den unteren Bereich des Labyrinths begibt, werden sich die Gegner nach unten bewegen und dort bleiben. Dadurch kann das weit oben gelegene Gold einfach eingesammelt werden, jedoch das Gold unten links nur sehr schwer. Deshalb sollte auf dem ersten Weg nach unten das Einsammeln von einem oder zwei Goldstück(en) versucht werden.
    
    Durch Auf- und Abbewegen auf der Leiter rechts unten gruppieren sich die Gegner links und rechts. Ein Gruppieren auf der linken Seite ermöglicht ein leichtes Einsammeln des Goldstücks rechts unterhalb der Mitte. Falls ein Gegner links bleibt, während die beiden anderen nach rechts laufen, haben ist eine günstige Gelegenheit zum Einsammeln des verbleibenden Goldes auf der linken Seite. In Erwägung sollte aber auch ein Einsammeln des Goldstücks zum Schluss gezogen werden. Hierbei befinden sich alle drei Gegner auf der rechten Seite wodurch mehr Leitern für ein Ausweichen beim Hochklettern zur Verfügung stehen.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
de: In dieser Ebene kommen zwei Probleme zum Vorschein. Zuerst soll der Gegner im Boden rechts von der Mitte eingesperrt werden. Hierzu wird das Gold links eingesammelt, die Falltür zur richtigen Zeit überquert und schließlich zum Gold links unten geeilt. Das Gold unten rechts ist nicht weiter schwierig und lässt sich durch ein bisschen Zeitgefühl und Umgehen der Fallen einsammeln.
    
    Das zweite Problem besteht darin, dass sich mindestens ein Gegner ein Goldstück schnappt. Ihn dazu zu bewegen, das Goldstück fallen zu lassen, ist schwierig. Dazu muss dieser in den Bereich rechts oben oder weiter links unten gelockt werden. Zunächst muss sich der Gegner bei der Leiter mit der Lücke darüber befinden (in der Mitte des Bereiches). Danach wird zwei Ziegel weiter auf einer der beiden Seiten gewartet und ein Raum von einem Ziegel zwischen sich und dem leeren Feld gelassen. Der Gegner wird die Leiter auf- und absteigen und sich in das leere Feld hinein- und herausbewegen. Irgendwann wird er das Gold oben auf der Leiter fallen lassen, woraufhin man sich nach unten bewegt, um ihn davon abzuhalten, die Leiter hinaufzusteigen und sich das Gold wieder zu holen. Die Zeitspanne dafür ist kurz und man benötigt viel Glück. Ebenfalls kann man sich willkürlich bewegen und dabei auf das eigene Glück vertrauen – vielleicht lässt der Gegner sein Goldstück fallen.

en: Lots of false floors to use and avoid.
de: Viele Fallen zum Nutzen und Meiden.

en: Rumpelstiltskin
de: Rumpelstilzchen

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
de: Der Kunstgriff für diese Ebene liegt darin, die Gegner so zu locken, dass man an ihnen vorbeikommt oder in einem Fall sogar über einen Gegner hinweg gehen kann, um ein Goldstück einzusammeln. Das Locken ist nicht zu schwer, aber die Strecken sind lang. Den Gegner so zu manövrieren, dass man über ihn hinweg gehen und ein Goldstück einsammeln kann, ist zeitlich gut, aber nicht schwer abzustimmen.
    
    Wenn der Bereich über dem Startpunkt erreicht wird, gibt es zwei Wege heraus: Der erste ist ein falscher Ziegel unter der kurzen Leiter. Wenn jedoch bei dem anderen Kästchen gegraben wird und dort fällt, eröffnet sich durch eine Falle eine Abkürzung um den ersten Teil des Labyrinths herum.

en: Thror
de: Thrór

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
de: Die zwei Goldstücke unten links sind vom Rest des Labyrinths abgeschnitten. Rechts davon befindet sich ein leeres Feld zum Graben. Zum Betreten des abgegrenzten Bereiches, wird ein Ziegel weggegraben und sich nach links und unten durch einen falschen Ziegel bewegt. Beim Einsammeln eines Goldstückes ist Eile geboten, da der Bereich zunächst durch einen anderen falschen Ziegel und schließlich vor Erscheinen des gegrabenen wieder verlassen werden muss.
    
    Der Gegner ist eine Qual. Zunächst sollte er auf den Boden des Labyrinths gelockt werden. Dies geschieht durch Herunterfallen in der Nähe einer Leiter, die zum Klettern nach oben verwendet werden kann. Befindet sich der Gegner sich dagegen über einem Feld ohne Leiter, lässt er sich dadurch einfangen.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
de: Das Labyrinth ist spärlicher und schwerer. Die Gegner sind trickreicher. Die Fallen sind gemeiner. Das Labyrinth verändert sich. Viel Erfolg beim Lösen der interessanten Labyrinthe.
    
    Um die letzten Goldstücke einsammeln zu können, muss auf der linken Seite und unten links einen Bereich des Labyrinths betreten werden, der vom Rest durch Wände getrennt ist. Dieser Bereich hat die Form des Großbuchstaben „L“. Zwei Ziegel am rechten Ende des L (links von der Mitte) werden gegraben und hinein gesprungen – es befindet sich dort ein durchlassender Ziegel.
    
    Sobald alles Gold eingesammelt ist, verändert sich das Labyrinth. Zunächst muss nach unten in die Nähe des Startpunktes zurückgekehrt und von dort der Rückweg angetreten werden. Der Ausgang oben rechts scheint blockiert zu sein. Schließlich müssen zwei Ziegel nach unten gegraben und sodann zu einem längeren Fallen hineingesprungen werden – der Ausweg sollte nun ersichtlich sein.

en: Initiation
de: Spielaufnahme

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
de: Diese 100 Ebenen stellen eine gute Einführung in das Spiel dar und für Experten eine gute Gelegenheit, sich in die Bestenliste einzutragen. Sie wurden nach den herkömmlichen Regeln von Peter Wadham erstellt.
    
    Die letzten Ebenen sind sehr schwierig, aber es gibt noch anspruchsvollere: „Rache des Peter W.“ ...

en: Don't Panic
de: Keine Panik

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
de: Der Einband von „Per Anhalter durch die Galaxis“ von Douglas Adams enthält diesen Spruch in großen, freundlichen Buchstaben. Es gibt also keinen Grund zur Panik. Die Feinde in dieser Ebene sind hinter einer Wand und können Sie nicht erreichen.

en: Lust for Gold
de: Gier nach Gold

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
de: Wenn Sie Gegner töten, können Sie sie dauerhaft in der Grube oben rechts einsperren.

en: Ladders?  Trust me!
de: Leitern? Trauen Sie mir!

en: Drop In and Say Hello
de: Gehen Sie rein und sagen Sie „Hallo!“

en: The Mask
de: Die Maske

en: Check for Traps
de: Nach Fallen sehen

en: Take It Easy!
de: Nimm's leicht ...

en: Fall on a Fortune
de: Fallen Sie auf ein Vermögen

en: The Lattice
de: Das Gitter

en: Shower of Gold
de: Goldregen

en: The Foundry
de: Die Gießerei

en: Soft Landings
de: Weiche Landungen

en: Unlucky for Some
de: Pech für den einen oder andern

en: The Balance
de: Gleichgewichtsübungen

en: Gold Bars
de: Goldbarren

en: Hard Row to Hoe
de: Ein schweres Stück Arbeit

en: Golden Maze
de: Goldenes Labyrinth

en: Delayed Trap
de: Falle (früher oder später)

en: Nowhere to Hide
de: Kein Unterschlupf

en: Watch the Centre
de: Passen Sie auf die Mitte auf

en: Where to Dig?
de: Wo soll ich bloß graben?

en: Easy Stages
de: Einfache Ebenen

en: Gold Mesh
de: Goldnetz

en: Acrobat
de: Akrobat

en: Mongolian Horde
de: Eine Horde Mongolen

en: Rocky Terrain
de: Felsiges Terrain

en: Down the Chimney
de: Den Kamin hinunter

en: Space Invader
de: Invasion aus dem Weltall

en: Winding Road
de: Kurvige Straße

en: Light My Fire
de: Feuer bitte!

en: Cockroach
de: Küchenschabe

en: The Runaround
de: Der Rundkurs

en: Speedy
de: Flott

en: Dig Deep
de: Tief graben

en: Forgotten Gold
de: Vergessenes Gold

en: Two of Diamonds
de: Karozwei

en: Suicide Jump
de: Ein selbstmörderischer Sprung

en: Easy Access
de: Einfacher Zugang

en: Gold Braid
de: Goldzopf

en: Cat's Eyes
de: Katzenaugen

en: Keep Them Coming
de: Kommt schon

en: The Funnel
de: Der Trichter

en: Lattice Maze
de: Labyrinth aus Gittern

en: Hard Work for Poor Pay
de: Harte Arbeit für kargen Lohn

en: Forked Ladders
de: Stehleitern

en: Snowing Gold
de: Es hagelt Gold

en: Left or Right?
de: Links oder rechts?

en: Houndstooth
de: Hundezahn

en: Five Levels
de: Fünf Ebenen

en: Pitfalls
de: Fallgruben

en: Get IN There!
de: Nichts wie rein!

en: A Steady Climb
de: Gleichmäßiger Anstieg

en: Fall-through Lattice
de: Ein Gitter zum Durchfallen

en: Get me OUT of Here!
de: Hol mich hier raus!

en: Empty Cellar
de: Leerer Keller

en: The Rose
de: Die Rose

en: Lotus Puzzle
de: Lotus-Puzzle

en: Long Drop
de: Ein tiefer Sturz

en: Party On!
de: Es darf gefeiert werden!

en: Cross-stitch
de: Kreuzstich

en: Cannot Get Up There
de: Ich komm' da einfach nicht rauf

en: They Are Everywhere!
de: Sie sind überall!

en: Rooftops
de: Dachfirste

en: Tricky Traps
de: Tückische Fallen

en: Make Them Work for You
de: Lassen Sie sie für sich arbeiten

en: Get Going!
de: Nur weiter!

en: Three Chimneys
de: Drei Schornsteine

en: The Archway
de: Der Bogengang

en: Starwave
de: Sternenwelle

en: Amazing Finish
de: Verblüffender Endspurt

en: Pillars
de: Säulen

en: Hopeful Descent
de: Hoffnungsvoller Abstieg

en: The Rack
de: Das Gestell

en: Twists and Turns
de: Haken und Ösen

en: The Saucer
de: Die Untertasse

en: The Dotted Line
de: Die punktierte Linie

en: Do Not Look Down (1)
de: Nicht runtersehen! (1)

en: Getting Started
de: Erste Schritte

en: Easy Middle
de: Einfache Mitte

en: Do Not Look Down (2)
de: Nicht runtersehen! (2)

en: Which Way?
de: Wo entlang?

en: Do Not Look Down (3)
de: Nicht runtersehen! (3)

en: Drop?
de: Fallen lassen?

en: Help!
de: Hilfe!

en: Yorick's Skull
de: Yoricks Schädel

en: No Mercy
de: Keine Gnade

en: Gold Sandwich
de: Goldenes Pausenbrot

en: Golden Curtain
de: Goldener Vorhang

en: Are you spider or fly?
de: Täter oder Opfer?

en: Funny?
de: Lustig, oder?

en: Hard Landings
de: Unsanfte Landungen

en: Golden Tower
de: Goldener Turm

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
de: Diese Ebene ist nach dem berühmten deutschen U-Boot-Kriegsfilm „Das Boot“ benannt und dem ursprünglichen Autor von KGoldrunner gewidmet: Marco Krüger aus Berlin.
    
    Nur einen kleinen Hinweis: Wenn Sie auf der rechten Seite des Boots stehen, fällt Ihnen der Gegner entgegen ... alles Weitere hängt von Ihnen ab.

en: Quick!  RUN!
de: Schnell! LAUF!

en: Surprise Ending
de: Überraschendes Ende

en: Diagonal Disaster
de: Verquere Katastrophe

en: Vengeance of Peter W
de: Rache des Peter W.

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
de: Vieeeeeel Glück!
    Ha-Ha-Ha!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
de: Nein, es ist nicht unmöglich. Es gibt einen Trick; er hat mit dem Graben der Steine direkt neben den Goldstücken zu tun.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
de: Gehen Sie auf der linken Seite ganz nach oben und rüber. Lassen Sie sich links der Steine fallen. Von dort aus gibt es mehr als einen Weg zum Gold.
    
    Warten Sie beim Start der Ebene auf einer kurzen Leiter, während der Feind links an ihnen vorbeifällt.

en: Short Cut?
de: Abkürzung?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
de: Ja, Sie haben gerade genug Zeit um unten entlang zu laufen und die Feinde zu täuschen. Damit kommen Sie zum Gold.

en: Sky Walker
de: Himmelsläufer

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
de: Um an das Gold in der Höhle zu gelangen, müssen Sie zuerst zwei Steine weggraben. Warten Sie bis sie wieder zurückkommen und graben Sie dann schnell den dritten Stein weg (ihr Fluchtweg). Laufen Sie zurück nach oben, graben Sie und lassen Sie sich auf das Gold fallen.
    
    Sie kommen gerade so am vierten Gegner vorbei, wenn sie auf der untersten Leiter warten, bis er auf den Boden neben Ihnen fällt. Machen Sie am Ende eine kleine Wanderung durch den Himmel und kommen Sie am linken oberen Ende wieder heraus.

en: The Vault
de: Das Gewölbe

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
de: Sie können Feinde im untersten Verlies einsperren, indem Sie am unteren Ende der langen Leiter warten. Um sie zu töten, kommen Sie heraus, graben einen Stein aus, gehen zurück und warten erneut.

en: Patchwork Quilt
de: Patchwork-Steppdecke

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
de: Um an das Gold oben in der Mitte zu kommen, müssen Sie drei Steine direkt neben dem eingeschlossenen Feind ausgraben, warten bis sie anfangen wieder zurückzukommen, nach oben und rechts laufen, um dann an die Stelle zu fallen, an der vorher der Feind war.
    
    Jetzt können Sie graben und wieder zurück zu den Leitern kommen bevor der Feind zu Ihnen zurückkommt.

en: Do You Need Him?
de: Benötigen Sie den?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
de: Sie können den Feind lassen, wo er ist.
    
    Gehen Sie dicht an das Gold unten rechts heran. Sie sammeln es jedoch noch nicht direkt ein, sondern klettern aufwärts zu den beiden Goldstücken links oben. Dann können Sie zurück nach unten, wo Sie vorher waren und die Ebene beenden.

en: Stuck in Storage
de: Im Speicher gefangen

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
de: Säubern Sie zunächst die Höhle, indem Sie am rechten Rand drei Steine ausgraben. Später können Sie Feinde auf den Bodensteinen töten und sie in der Höhle einsperren.
    
    Nehmen Sie sich rechts zunächst die senkrechte Reihe Gold, gehen Sie dann zur gegenüberliegenden Seite und holen Sie sich das Gold auf den waagerechten Plattformen. Sie halten sich rechts und graben sich durch die letzte Plattform. Graben Sie dann und nehmen Sie das Goldstück in der rechten Höhle. Nehmen Sie zum Schluss das Goldstück auf der linken Seite.

en: So Far for So Little
de: So weit, so schlecht

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
de: Gehen Sie am Anfang nach unten und graben Sie. Nähern Sie sich zum Ende dem Gold von unten.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
de: Diese Ebene beenden Sie, indem Sie die zwei Goldstücke beiderseits der linken Leiter aufsammeln, dann die vier ganz am Boden des Grabs. Sie brauchen zwei Feinde, einer muss auf das hängende Goldstück auf der linken Seite der Pyramide fallen, der zweite in das Loch unten links.
    
    Der Rest sind Rätsel, die mit dem Graben zu tun haben. Oft haben Sie dabei nur beschränkte Zeit, bis sich ihr Fluchtweg wieder schließt. Viel Spaß!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
de: Lassen Sie sich oben links herunterfallen, um ans Gold zu gelangen. Gehen Sie nach rechts heraus, auf den Leitern die dort erscheinen. Gehen Sie bis nach oben und nach rechts, bis sie noch sieben oder acht Schritte vom Rand entfernt sind, und dann nach unten.
    
    Während Sie diagonal nach unten links gehen, stoßen Sie auf zwei falsche Steine. Fallen sie in den zweiten hinein, bleiben sie dann drin und graben sie sich nach rechts. Dann fallen Sie in eine Reihe von Leitern die nach unten links führen.

en: Flying Tower
de: Fliegender Turm

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
de: Tja, hier müssen Sie einfach nur schnell und präzise sein. Das ist alles, was wir hierzu sagen können ...

en: Pot Hole
de: Schlagloch

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
de: Das alte MG war ziemlich schnell und agil zu seiner Zeit – und das müssen Sie auch sein.
    
    Sie können versuchen, gleich zu Beginn einen Feind zu töten, indem Sie drei Steine nach links und einen in die Mitte graben. Dabei besteht aber die Gefahr, dass der Feind in das Loch auf der rechten Seite fällt. Dann haben Sie keine Möglichkeit mehr, an den letzten Teil des Goldes zu kommen.

en: Sticky Ladders
de: Klebrige Leitern

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
de: Gehen Sie zu Beginn etwa drei Viertel weit die Leiter hoch. Die Feinde laufen auf der rechten Seite. Laufen Sie im richtigen Moment hoch: Einer der Feinde muss sich in einem falschen Stein verfangen, während die anderen drei auf Sie zulaufen. Gehen Sie nach links, graben Sie zwei Löcher um sie einzufangen, drehen Sie dann nach rechts, graben Sie und lassen Sie sich auf den unteren Rand der ersten kleinen Leiter rechts fallen. Die Feinde sollten Sie auf der langen Leiter verfolgen und in die beiden falschen Steine am unteren Ende fallen.
    
    Graben Sie und fangen Sie den dritten Feind oben auf dem dicken Steinareal, laufen Sie dann zur Stelle zwei Felder vom unteren Ende der langen Leiter entfernt, die direkt neben einer Zeile Steinen ist. Der Feind sollte dann in die Löcher auf der linken Seite fallen.

en: The Laboratory
de: Das Laboratorium

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
de: Sie müssen die ganz linke Leiter hochgehen, um an jedes Goldstück zu kommen und dann die Ebene beenden zu können. Kommen Sie diagonal von rechts her, um das Goldstück oben links einzusammeln.
    
    Entledigen Sie sich der Feinde auf dem Bunsenbrenner indem Sie sie rechts von ihm töten (entweder indem Sie sich in der Mitte herunterfallen lassen in dem Moment, wo die Feinde Sie fast berühren, dann werden Sie hinter ihnen her fallen oder indem Sie nach links über ihre Köpfe springen bevor sie die Spitze des Bunsenbrenners erreichen).

en: Pete likes Ladders
de: Peter mag Leitern

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
de: Bleiben Sie ständig zwischen dem oberen und unteren Rand in Bewegung, um die Feinde zu täuschen. Sammeln Sie Goldstücke auf, wann immer das möglich ist. Wenn der Feind eins bekommt, kann er es nur in einer der freien Stellen wieder ablegen. Sorgen Sie also dafür, dass er durch solche Stellen hindurchläuft und warten Sie geduldig ...

en: Where is the Roof?
de: Wo ist das Dach?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
de: Sammeln Sie erst alle Goldstücke links und oben ein. Graben Sie sich dann aus der Höhle und nehmen Sie das Gold auf den Leitern zwischen den zwei niedrigen Wänden aus Fallen .
    
    Wenn in diesem Bereich ein Feind ist, töten Sie ihn indem Sie im unteren Block einer der falschen Wände warten und direkt nebendran ein Loch graben. Er wird sterben bei seinem Versuch, an Sie heranzukommen. Der Trick funktioniert aber nicht, wenn auf dem Stein, den Sie graben möchten, ein Goldstück liegt ...

en: Ninja Style
de: Im Stil eines Ninja

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
de: Nachdem Sie alles Gold auf der linken Seite gesammelt haben, bleiben Sie auf dieser Seite, gehen Sie nach oben, warten Sie darauf, dass der Feind Ihnen folgt und lassen Sie sich dann nach unten fallen. Wenn ein Feind in die Nähe der mittleren Leiter auf der rechten Seite fällt, klettern Sie schnell auf einen Punkt der höher liegt als diese Leiter. Nach ein paar Versuchen sollten Sie es geschafft haben, alle drei Feinde auf die rechte Seite oben auf die höchste Leiter zu locken. Jetzt ist es einfach, die ersten beiden Felder mit Gold auf der rechten Seite abzuernten.
    
    Locken Sie drei oder vielleicht auch nur zwei Feinde auf die mittlere Leiter der rechten Seite. Gehen Sie nach oben in die Nähe des Lochs im Beton, lassen Sie sich fallen, laufen Sie nach rechts, die lange Leiter nach oben, lassen Sie sich dann nach links fallen. Nun können Sie das Gold einsammeln.
    
    Wenn Sie dabei nur zwei Feinde auf die vorgenannte Leiter locken können, müssen Sie sicherstellen, dass der dritte von der rechten Leiter fällt bevor Sie rüberlaufen. Dann müssen Sie die lange Leiter ganz nach oben gehen und warten, bis es sicher ist sich nach links runterfallen zu lassen und das Gold einzusammeln.
    
    Wenn die Feinde immer noch Gold in der Hand haben, lassen sie sich so lange um die mittlere Leiter herum verfolgen (und herunterfallen auf den Beton) bis sie es loslassen.

en: Cooperation?
de: Zusammenarbeit?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
de: Auf den ersten Blick sieht es so aus, als ob Sie zwei Feinde in den zwei Löchern am Boden fangen sollten. Probieren Sie es aus – es ist aber sehr schwierig einen in das rechte Loch zu bugsieren und außerdem wird der zweite Feind im linken Loch ganz sicher ein Goldstück in der Hand haben.
    
    Am Besten sollten Sie das Gold am Boden zuletzt einsammeln, herunterfallen lassen über das frei hängende Goldstück rechts und über die erscheinende Leiter wieder flüchten.
    
    Der Schlüssel zur Leerung des linken Teils sind die Leitern die in die Steine eingearbeitet sind. Verlassen Sie diese über die drei Stellen unter denen sich falsche Steine befinden. Zu versuchen, sich in die Mitte der T-förmigen Steine fallen zu lassen, ist Selbstmord.
    
    Sammeln Sie zunächst das Gold rechts vom T: Damit können Sie einen Feind dazu bringen, in das U-förmige Loch zu laufen.
    
    Achten Sie auf den falschen Stein in der Mitte der Plattform unten links. Sie müssen dort das Gold von zwei Seiten in zwei getrennten Anläufen einsammeln: Einmal von links und einmal von rechts.

en: Triple Trap
de: Dreifachfalle

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
de: Fangen Sie sofort den ersten Feind ein. Gehen Sie nach oben und hängen Sie sich an die Leiter rechts eines kurzen Vorsprungs. Wenn der Feind Sie erreicht, klettern Sie schnell nach oben. Wenn er Sie erneut erreicht, gehen Sie nach links, lassen sich fallen und gehen Sie die linke Leiter bis nach oben.
    
    Der Feind sollte sich dann nach rechts wenden über den Beton laufen und fallen. Gehen Sie jetzt zur unteren linken Ecke. Der Feind sollte in einen falschen Stein direkt neben dem Gold fallen.
    
    Sammeln Sie das Gold im oberen Teil ein. Graben Sie dann nach unten und lassen Sie sich auf den nächsten Feind fallen. Bleiben Sie auf ihm stehen, graben Sie nach links und gehen Sie nach rechts. Der Feind wird in das Loch fallen. Gehen Sie weiter nach rechts und sammeln Sie im Fallen weitere Goldstücke ein.
    
    Klettern Sie ganz nach oben, lassen Sie sich dann auf den eingefangenen Feind fallen (durch eine Falle unter einem Vorsprung) und sammeln Sie weitere fünf Goldstücke ein. Graben Sie sich nun nach unten und gehen Sie zur kurzen Leiter rechts der Steine, um damit den Feind im Loch zu töten (der noch mehr Gold hat). Er sollte dann über Ihnen neu erscheinen und direkt durch eine Falle zurück in das Loch fallen.
    
    Graben Sie drei Steine zwischen den beiden Feinden und gehen Sie die kurze Leiter nach unten bis die Feinde sich zusammentun. Graben Sie weitere zwei Steine um sie freizulassen. Gehen Sie die Leiter nach oben, über den Beton, lassen Sie sich auf den Boden fallen und laufen Sie zum unteren Ende der kurzen Leiter. Die Feinde sollten nun in ein doppeltes Loch auf der rechten Seite hineinlaufen.
    
    Laufen Sie schnell nach rechts raus, über die beiden Feinde hinweg. Lassen Sie sich auf das letzte Stück Gold fallen und laufen Sie weiter nach rechts. Dort erscheinen dann verborgene Leitern. Das war knapp!
    
    PS: Eine weitere Möglichkeit, den linken Feind in der Falle einzufangen geht wie folgt: Lassen Sie sich von ihm über die am weitesten links stehende Leiter verfolgen, während Sie oben auf die andere Seite laufen und graben, um sich auf den zweiten Feind fallen lassen. Die Zeit ist sehr knapp. Sie müssen graben und fallen bevor der erste Feind das obere Ende links erreicht hat und nach rechts läuft.
    
    Später klettern Sie dann auf den rechten Leitern bis nach oben, warten an dem linken Vorsprung über einer Falle bis der linkeste Feind anfängt, auf Sie zuzulaufen. Lassen Sie sich dann fallen. Warten Sie dann bis auch er anfängt zu fallen, graben Sie dann zwei Steine rechts einer kurzen Leiter, gehen Sie nach rechts und lassen Sie sich fallen, dann weiter nach links zum unteren Ende einer kurzen Leiter. Der Feind sollte durch einen falschen Stein fallen und durch die Leiter in den falschen Stein darunter.
    
    PPS: Bei dieser Methode gibt es keine Verschnaufpause! In der ersten Methode allerdings auch nicht viel!

en: State Of Terror
de: Terrorstaat

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
de: Gerade als Sie dachten, Sie sind in Sicherheit ... Fünfzehn Ebenen puren Terrors, mit den sonderbaren, aber doch schnellen KGoldrunner Regeln. Sie müssen regelmäßig graben während Sie fallen.
    
    Erstellt von Stuart Popejoy – spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
de: Einfaches Gold

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
de: Bewegen Sie sich schrittweise nach unten bis zur drittniedrigsten Plattform. Warten Sie dort am rechten Rand, damit die Feinde auf den Boden fallen.
    Lassen Sie sich auf die unterste Plattform fallen, graben Sie über dem Gold und dann nach rechts während Sie fallen. Flüchten Sie zurück auf die Plattform. Laufen Sie so schnell Sie können zurück nach oben.

en: Fear of Heights
de: Höhenangst

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
de: Für jede Seite der Terassenstruktur: Laufen Sie die äußere Leiter von unten hoch und lassen Sie sich dann auf die auf die niedrigste Plattform fallen. Laufen Sie dort die mittlere Leiter nach oben und warten Sie an einem Loch, bis die Feinde der äußeren Leitern hindurchfallen. Lassen Sie sich nach denen fallen, um an das Gold zu gelangen. Nach dem Einsammeln des Goldes laufen Sie nach rechts und oben, einmal entlang (mit den Feinden im Schlepptau) und lassen Sie sich rechts der äußeren Leiter fallen. Während die Feinde hinter Ihnen her fallen laufen Sie die Leiter wieder hoch. Lassen Sie sich auf die Feinde fallen, um zum Ziel zu gelangen.

en: The Spiral
de: Die Spirale

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
de: Arbeiten Sie sich aus der Spirale heraus. Graben Sie kurz bevor Sie aus den Tunneln herauskommen, um damit Feinde einzufangen.
    Arbeiten Sie sich nach oben links durch. Lassen Sie sich in den Zick-Zack-Bereich fallen während Sie nach rechts laufen und zwar bevor der Feind es tut. Dadurch gelangen Sie an die Oberseite rechts. Nach dem Einsammeln des Goldes graben Sie, um Feinde am Boden zu fangen. Gehen Sie dann oben links heraus.

en: Crags of Fire
de: Feuerklippen

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
de: Allgemein: Graben Sie sich nach unten durch, um an das Gold zu kommen, dann nach rechts und hoch zur nächsten Klippe.
    Die Klippe oben in der Mitte muss jedoch vor der zweiten von links geleert werden. Lassen Sie ein Goldstück im Mittelbereich bis zuletzt übrig. Gehen Sie dann schnell heraus!

en: The Heist
de: Raubüberfall

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
de: Der sicherste Weg, um das Gebäude zu betreten, ist, zu der Leiter links oben hinunter zu gehen und auf der kurzen Leiter rechts zu warten. Wenn ein Feind anmarschiert, rennen Sie über ihn hinweg zur Stange. Gehen Sie nun nach rechts und fallen auf den Balkon, graben Sie sich heraus und lassen sich fallen.
    Rennen Sie in die Vorhalle und die Leiter hoch, um Gold zu bekommen. Fallen Sie nach links auf den Block herunter und warten Sie, bis die Gegner da sind. Fallen Sie nach links und rennen Sie zurück nach draußen mit den Feinden hinter Ihnen. Verwenden Sie die gleiche Leiter und Stange, um wieder zurück nach innen zu gelangen.
    Rennen Sie mit den Leitern ganz rechts nach ganz oben im Gebäude. Stellen Sie sich auf den linkesten Punkt des Daches. Sie warten darauf, dass ein Feind unter Sie fällt, treten dann zurück, graben und fallen nach ihm auf den Balkon, wo drei Goldstücke eingesammelt werden können. Wenn Sie lange genug warten, bevor Sie vom Dach fallen, können mehrere Feinde überzeugt werden, Ihnen zu folgen. Somit sind sie auf dem Balkon gefangen.
    Verwenden Sie die Leiter auf der rechten Seite, um das übrige Gold einzusammeln und zur Flucht.

en: Endless Enemies (1)
de: Massenhaft Gegner (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
de: Sammeln Sie das Gold von oben nach unten. Bevor Sie das letzte Gold aufnehmen graben Sie rechts davon und links des Gegners. Laufen Sie so schnell es geht nach oben.

en: Torture Chamber
de: Folterkammer

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
de: Sie fallen von der Platte und graben nach links, um links die Leiter hochgehen zu können. Sie gehen von der Stange aus nach links weiter, fallen, graben dabei links und sammeln etwas Gold ein. Sie gehen nach rechts, fallen durch die Falle unter der Leiter, gehen weiter nach rechts und fallen durch einen Steintunnel auf die Stange darunter.
    Sie gehen nach rechts und fallen durch einen weiteren Steintunnel, während Sie nach rechts graben. Sie graben und sperren den Feind bei der Leiter ein, Leiter, rennen diese hinauf und dann links, graben und fallen, um das Gold einzusammeln. Graben Sie, um den Gegner wieder einzusperren. Wenn sich das erste Loch füllt, rennen Sie vom Gegner verfolgt hinauf zum obersten Teil. Sie graben links, um Gold einzusammeln und fallen zurück auf die Stange.
    Sie gehen nun nach links und fallen durch einen Steintunnel, während Sie nach rechts graben, um den nächsten Feind einzusperren. Sie gehen nach ganz links oben, fallen, graben nach links und springen, um die Plattform links unten zu erreichen.
    Jetzt können Sie die Spirale mit Leitern und Steintunneln dazu verwenden, vier weitere Goldstücke einzusammeln.
    Sie gehen danach rechts nach draußen, fallen und gehen über den unten eingesperrten Gegner, um in der rechten Hälfte des Spielfeldes wieder zurückzukommen. Sie gehen die Leitern nach rechts oben hinauf, fallen und graben zweimal nach rechts, um das letzte Goldstück einzusammeln. Wiederholen Sie das Fallen in den rechten Steintunnel und das Graben, um den Gegner einzusperren. Schließlich flüchten Sie nach rechts.

en: Endless Cascade
de: Massenhaft Treppen

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
de: Laufen Sie schnell nach rechts die Treppe herunter während der Gegner Ihnen folgt. Graben Sie etwa auf halbem Weg ein Mal. Wenn Sie den letzten Goldklumpen eingesammelt haben, graben Sie sich zur unteren Leiter durch. Warten Sie einen Stein unterhalb der Position an der der Gegner gefangen ist. Der Gegner wird herausklettern und die Treppe nach unten laufen. Laufen Sie durch die Öffnung, in der er gesteckt hat, bevor sie sich schließt. Sie können ihn dann verwenden um an die nächste Leiter zu gelangen.
    Klettern Sie die Leiter nach oben und laufen Sie die Treppe hinunter. Graben Sie links, wenn Sie auf ihm stehen und rechts unter ihm, wenn Sie neben ihm stehen. Laufen Sie über ihn, sammeln Sie das Gold auf, das er hat und dann einige Stufen nach unten. Graben Sie sich zur Leiter durch und warten Sie bis er wieder erscheint. Wenn er die Treppe – unter der Sie hängen – herunterläuft, klettern Sie nach oben und verwenden ihn, um an die nächste Leiter zu gelangen. Wiederholen Sie das bis Sie die Stange am oberen Rand erreichen.
    Hangeln Sie sich bis zum linken Rand und lassen Sie sich auf den obersten Stein dort fallen. Sammeln Sie das Gold ein, aber heben Sie sich den linken Goldklumpen auf der zweiten Treppe bis zum Schluss auf, da Sie ansonsten herunterfallen und gefangen werden. Laufen Sie vor den Gegnern davon und locken Sie sie auf die Stufen. Laufen Sie ganz nach rechts und die letzte Leiter hinauf. Wenn es nötig wird, graben Sie, um die Gegner aufzuhalten. Kämpfen Sie sich über die weiteren Treppen bis zur Leiter ganz rechts um die Ebene zu verlassen.

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
de: Sie müssen schnell rennen und gut graben ...
    Stellen Sie sich in der innersten Kammer auf den rechtesten oder linkesten Stein und graben Sie durch den nächsten Stein Richtung des Zentrums. Sie fallen auf den Gegner, rennen nach rechts oder links und grabe dann, um ihn einzusperren. Sie müssen schnell sein!

en: Endless Enemies (2)
de: Massenhaft Gegner (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
de: Sie gehen nach links und fallen auf das Gold und gehen dann nach rechts, um die nächsten zwei Goldstücke einzusammeln. Warte Sie, ganz rechts oben auf einer Stange auf die Feinde, um unten rechts einsammeln zu können.
    Sie gehen nun nach links und nach unten und fallen auf das linkeste Goldstück unten. Sie ignorieren zunächst das letzte Gold, gehen aber nach rechts und nach oben entlang der drei Stangen und die drei Leitern hoch. Sie verlassen die dritte Leiter auf der linken Seite und graben links, um eine Falle für den Gegner in der linken Kiste vorzubereiten.
    Sie gehen schnell zurück nach unten, fallen auf das letzte Gold und bereiten sich vor, schnell nach oben und nach links zu gehen, sobald unter und links von Ihnen eine versteckte Leiter erscheint. Die Gegner schwärmen hinter Ihnen her, aber gehen Sie weiter zu der Stelle, wo die Falle gegraben wurde. Der Gegner sollte nun darin sein.
    Gehen Sie weiter nach oben und links über eine kurze Leiter, dann hinunter und links über lange Stangen und Leitern zu der nächsten kurzen Leiter. Gehen Sie wieder nach oben und links, dann nach oben und rechts über mehrere lange Leitern und Stangen zu dem oberen Rand des Bildes.

en: Tunnels (1) - The Monster
de: Tunnels (1) – Das Monster

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
de: Das Monster besteht größtenteils aus Fallen. Analysieren Sie die konkreten Teile seines Körpers, um zu wissen, wo man fallen kann und wo nicht. Alle vier Gegner müssen über einzelnen Stücken eingesperrt werden, damit Sie es schaffen, einige Goldstücke zu erreichen.
    Sperren Sie die Gegner ein, indem Sie die Regeln von KGoldrunner zu Ihrem Vorteil verwenden.
    Warten Sie auf der obersten Stange, wo der Gegner fallen soll. Wenn er sich Ihnen annähert, fallen Sie auf eine niedrigere Stange und bewege sich nach rechts oder links, um das Schicksal des Gegners abzuwenden. Dies bedeutet, dass er gefährlich fällt, während Sie sicher fallen.

en: Breaking and Entering
de: Einbruch und Flucht

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
de: Sie brechen in den linken unteren Raum ein und gehen dann weiter nach rechts oben. Sie gehen nach links, graben das Gold aus und entfliehen, indem Sie nach unten in die mittlere Ebene graben. Gehen Sie weiter nach rechts unten.
    Bevor Sie das zweite Goldstück einsammeln, klettern Sie auf die obere Stange im unteren mittleren Raum und graben einen Stein rechts vom Doppelziegel weg. Sie rennen nach links über die Köpfe der Gegner, sammeln das Gold ein und entfliehen zurück durch den ausgegrabenen Stein.
    Sie rennen nach oben zu dem rechten oberen Raum, dann zum linken unteren Bereich durch das Zentrum. Weichen Sie den Feinden möglichst aus und klettern Sie nach oben zum linken oberen Raum. Um das Gebäude verlassen zu können, müssen Sie während dem Fall die linke Wand weggraben.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
de: Tunnel (2) – Die Honigwabe

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
de: Sie bewegen sich zur Spitze der mittleren Leiter und arbeiten auf der linken Seite zuerst.
    Fallen Sie auf die Platte mit dem Gold. Tricksen Sie die Gegner aus, indem Sie durch die Falle unter der Leiter gehen. Während dem Fallen, graben Sie nach links. Sie rennen die Leiter zu der Lücke nach oben und warten, bis der Gegner hineingefallen ist. Sie fliehen und fallen erneut durch den weggegrabenen Stein. Sie rennen nach oben und links auf der Stange, fallen auf die Platte, während Sie links graben, fallen nach links, holen das Gold, gehen nach rechts und fallen in die Kammer, während der Gegner erscheint. Holen Sie das Gold. Bei Bedarf können Sie sich in die untere Kammer graben.
    Die anderen Kammern können alle durch Fallen-Tunnel erreicht werden. Sie tricksen die Gegner aus oder fallen auf sie, um das Gold zu bekommen.
    Um die rechte Seite zu erreichen, fallen Sie durch den falschen Tunnel neben der mittleren Leiter nach unten und rennen schnell nach rechts, während Sie hinter Ihnen graben, um die Feinde einzuschließen. Sammeln Sie das Gold, indem Sie nach oben gehen und durch die Fallen-Tunnel rechts von jedem Stück fallen.

en: Four Chambers Suspended
de: Vier verzwickte Kammern

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
de: Erste Kammer. Graben Sie nach unten, um das obere linke Goldstück einsammeln zu können. Lassen Sie sich auf die Gegner fallen, um das Gold auf der rechten Seite zu bekommen. Tricksen Sie sie aus, um den Rest einsammeln zu können. Sperren Sie die Gegner rechts hoch ein, während sie Sie durch den Boden der Kammer ausgraben.
    Wenn Sie auftauchen, müssen Sie direkt auf die Leiter neben dem Beton fallen. Klettern Sie diese Leiter hinunter, gehen Sie unter den Beton nach rechts und dann nach oben zu der Spitze der nächsten Kammer.
    Zweite Kammer. Gehen Sie von links nach rechts mit den Schächten, wobei Sie Ihre Fähigkeiten zu Graben unter Beweis stellen, um das Gold zu bekommen. Graben Sie auf dem rechten Schacht nach rechts, graben Sie nach links, während Sie fallen, fallen Sie dann nach links, während Sie rechts und links graben. In der Plattform mit drei Steinen, die jetzt noch übrig ist, graben Sie den linken Stein, dann den rechten und den mittleren, während Sie nach rechts fallen. Nehmen Sie das Gold auf der rechten Seite auf und fallen Sie auf das letzte Goldstück, während Sie nach links graben. Graben Sie wieder nach links, fallen Sie auf die Leiter neben dem Beton, wie zuvor und gehen Sie weiter nach oben zu der nächsten Kammer.
    Dritte Kammer. Graben Sie nach rechts, fallen Sie auf das linke Goldstück und graben Sie sofort nach rechts, um den Gegner einzusperren, dann graben Sie und fliehen Sie nach links. Wiederholen Sie das einen Stein höher für das Goldstück rechts. Gehen Sie nun zurück zu der Spitze und fallen Sie in den unteren Teil, auf den Feind. Nehmen Sie die kurze Stange und steigen Sie über den fallenden Gegner, um die lange Stange nach links zu nehmen. Fallen Sie auf das Gold und graben Sie, um den Gegner einzusperren, graben Sie erneut und entfliehen Sie nach links. Wiederholen Sie dies für das andere hängende Goldstück. Diesmal graben Sie nach unten und außen, auf die Leiter neben dem Beton und somit in die letzte Kammer.
    Vierte Kammer. Sperren Sie den Gegner ein, rennen Sie zu der Spitze, graben Sie durch den Beton auf der linken, warten Sie auf den Gegner, um auf ihn fallen zu können und somit mehr Gold auf der linken erreichen zu können. Wenn alles Gold in dieser Kammer weg ist, rennen Sie nach unten und fallen durch den Boden.
    Nehmen Sie nun den Rest des Goldes auf und gehen Sie schnell raus.

en: Ruins
de: Ruinen

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
de: Sie fallen auf den Gegner, graben unter die Lücke auf der rechten Seite und gehen dann schnell nach rechts über seinen Kopf. Sie heben das Gold auf, fallen durch eine Falle, rennen die rechte Leiter hoch und gehen entlang der unteren Stange nach rechts. Sie graben nach rechts (was den zweiten Gegner einsperrt), nehmen das Gold auf, fallen, graben nach links, fallen, sammeln zwei Goldstücke ein und gehen zwei Leitern hoch.
    Gehen Sie durch einen falschen Stein nach links – der zweite Gegner sollte immer noch unten gefangen sein. Sie gehen nach links zu der Leiter, nach unten, dann nach links und nach unten durch eine Falle. Sie sammeln ein Goldstück ein, graben nach rechts, nehmen drei Goldstücke auf, graben und gehen alle Leitern rechts nach oben.
    Gehen Sie auf der Stange wieder nach rechts, aber klettern diesmal nach oben. Sie nehmen ein Goldstück auf und graben nach rechts, um einen weiteren Feind einzusperren. Sie gehen nach oben zur Spitze, nach rechts, fallen und gehen zu dem Beton-Bereich oben in der Mitte.
    Sie tricksen den Gegner in dem Beton-Bereich aus, verlassen dann durch Fallen auf ihn und gehen in die Lücke auf der linken Seite und nach unten durch zwei Fallen. Sie verwenden die Stange in der Mitte, gehen nach rechts und zurück nach oben zu der Spitze. Sie gehen an der Stange nach links und warten, bis der andere Gegner den Beton-Bereich betritt. Sie nehmen das obere Gold auf, fallen und verlassen es erneut nach links, wodurch zwei Gegner in dem Beton-Bereich gefangen bleiben. Gehen Sie wieder zurück nach oben, aber diesmal nach links Richtung der oberen linken Ecke des Bildes.
    Sie rennen nach rechts und oben, wieder nach rechts, fallen auf drei Goldstücke und gehen in den unteren mittleren Teil. Sie tricksen den Gegner aus, gehen zu der obersten Leiter rechts, graben zweimal und fallen durch ein Gold und drei Steine während Sie rechts graben. Sie verlassen nach rechts, um mehr Gold zu bekommen, klettern dann die Leiter nach oben, graben und fallen, um weitere zwei Goldstücke aufzusammeln. Sie klettern die Leiter erneut nach oben, nehmen die Stange nach links, gehen nach oben und dann nach rechts, um vier Goldstücke aufzunehmen. Sie graben an der rechten Seite und fallen durch drei falsche Steine.
    Sie fallen in die Kammer, indem Sie nach rechts gehen und links graben. Sie graben nach unten links, um nach draußen zu kommen, gehen dann zurück nach oben zu der Stange und fallen auf das Gold in dieser Kammer. Diese verlassen Sie genau jetzt, sammeln etwas Gold und klettern hoch, hoch, hoch.
    Tricksen Sie die Gegner in dem rechten oberen Bereich aus. Es ist möglich, sie in die Kammer darunter zu locken, indem Sie vor ihnen die Leiter hochrennen. Sammeln Sie das rechteste mittlere Gold vom zweiten zum letzten und das letzte Gold unten rechts.
    Flüchten Sie schnell!

en: Tutorial
de: Einführung

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
de: Die Einführung besteht aus einer Sammlung einfacher Spiele, mit denen Sie die Regeln von KGoldrunner lernen und üben können. Diese Spiele verwenden den traditionellen Regelsatz, der auch bei den frühen Homecomputern verwendet wurde. Jedem Spiel ist eine kurze Erläuterung vorangestellt – dann gehts los ...
    
    Auf den schwierigeren Ebenen werden Sie feststellen, dass KGoldrunner aus einer Kombination von Strategie, Aktion und Rätsellösen besteht – alles in einem Spiel.

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
de: Willkommen bei KGoldrunner! Bei diesem Spiel geht es darum, sämtliche Goldklumpen an sich zu raffen, dann zum höchsten Punkt der Spielfläche zu klettern und damit auf die nächste Spielebene zu kommen. Zu diesem Zweck erscheint beim Einsammeln des letzten Goldklumpens eine bis dahin versteckte Leiter.
    
    Der Held (die Spielfigur links oben) wird von Ihnen gesteuert. Um an die Goldklumpen zu kommen, zeigen Sie mit der Maus in die Richtung, in die er laufen soll. Aber zunächst einmal verlangt die Schwerkraft ihr Recht – und er fällt ...

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
de: Das ist eine Bewegungsübung. Folgen Sie der Goldklumpenspur, bis eine Leiter auf der rechten Seite auftaucht. Der Held kann der Maus nur auf einfachen Wegen folgen (wie _ | L oder U). Also passen Sie bitte auf, dass Sie ihn nicht zu weit hinter sich lassen.
    
    Vorsicht: Fallen Sie lieber nicht von einer Leiter oder Stange in das Betonloch rechts unten. Danach können Sie nämlich nur den Held umbringen (indem Sie die Taste „Q“ drücken) und die Ebene neu beginnen.

en: Digging
de: Graben

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
de: Jetzt müssen Sie das Gold ausgraben. Mit der linken und rechten Maustaste graben Sie links oder rechts von Ihrer Spielfigur. Die Spielfigur kann dann durch das gegrabene Loch springen. Sie können auch mehrere Löcher in einer Reihe graben und die Spielfigur seitwärts durch die Löcher laufen lassen. Aber Vorsicht! Die Löcher schließen sich nach einer Weile und die Spielfigur kann gefangen und getötet werden.
    
    Graben können Sie nur, wenn Sie sich auf festen Gegenständen wie Leitern, Beton, Ziegeln oder Stangen befinden.In einigen Meisterschaftsspielen können Sie auch beim Fallen graben, aber nicht in diesem Spiel.
    
    Im dritten Feld von oben müssen Sie zwei Löcher graben, hineinspringen und schnell ein weiteres Loch graben, um durch zwei Ebenen zu gelangen. Auf der rechten Seite müssen Sie drei Löcher graben, dann zwei, dann eines. Auf dem Weg müssen außerdem zwei kleine Rätsel gelöst werden. Viel Glück.
    
    Beachten Sie: Sie können durch Ziegel graben, aber nicht durch Beton.

en: You Have ENEMIES!
de: Sie haben Feinde!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
de: So, bisher war das Spiel leicht, aber mit Gegnern macht es noch einmal so viel Spaß. Diese versuchen ebenfalls, an das Gold zu gelangen: Außerdem versuchen sie, den Helden zu töten.
    
    Sie können vor Gegnern davonlaufen, sie in Löcher oder an Stellen locken, an denen sie gefangen sind.
    
    Wenn ein Gegner in ein Loch fällt, gibt er alles Gold heraus, bleibt eine Weile im Loch gefangen und klettert dann heraus. Falls sich das Loch zwischendurch schließt, verschwindet er und erscheint an einer anderen Stelle des Spielfelds erneut.
    
    Ein in einem Loch feststeckender Gegner lässt sich zudem als Brücke verwenden ... Sie sollten davon gleich nach dem Beginn der Ebene Gebrauch machen. Graben Sie ein Loch, warten Sie bis der Gegner hinein gefallen ist und laufen Sie über ihn herüber. Das wird eine heiße Verfolgungsjagd mit dem anderen Gegner ...
    
    Wenn Sie davon zu sehr gestresst werden, können Sie das Spiel jederzeit mit der Pausentaste (Standard ist „P“) anhalten. Wenn Sie sich erholt haben drücken Sie die Taste erneut, um fortzufahren.

en: Bars
de: Stangen

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
de: Sie können sich waagerecht an Stangen entlang bewegen. Aber wenn Sie dabei mit der Maus nach unten geraten, lässt der Held los und fällt herunter. Beachten Sie dazu: Sie können auch Gold einsammeln, wenn Sie darauf fallen.

en: False Bricks
de: Falsche Ziegel (Fallen)

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
de: Manche Ziegel auf dieser Ebene sind nicht das, wofür sie sich ausgeben: Sobald Sie darauf treten, fallen Sie durch. Die Gegner tun das allerdings auch ...

en: Bye ...
de: Auf Wiedersehen ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
de: Dies ist noch eine leichte Ebene zum Abschluss. Viel Spaß mit den anderen Goldfeldern in KGoldrunner.
    
    Hinweis: Mit dem Spieleditor können Sie und Ihre Freunde selbst Goldfelder erstellen. Wenn Sie es etwas schneller mögen sind die KGoldrunner-Regeln, die in einigen Ebenen verwendet werden, vielleicht etwas für Sie. Im Hilfemenü finden Sie außerdem ein Handbuch mit weiteren Details.
    
    Damit ist die Führung beendet. Ich hoffe, sie hat Ihnen gefallen. Auf Wiedersehen.

en: Advanced Tutorial
de: Einführung für Fortgeschrittene

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
de: Diese Einführung bereitet Sie auf ein paar Dinge vor, die Sie auf den mittleren Ebenen des Spiels „Spielaufnahme“ finden. Viel Spaß ...

en: Bars and Ladders
de: Stangen und Leitern

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
de: Hier können Sie nirgendwo graben. Sie müssen den Gegnern ausweichen und nicht zur falschen Zeit auf den Beton fallen. Versuchen Sie, die Gegner zusammenzuhalten.
    
    Wenn ein Gegner einen Goldklumpen eingesammelt hat hält er diesen unter dem Arm. Manchmal lässt er ihn beim Laufen über den Beton oder oben von einer Leiter fallen ... Nur Geduld.

en: To kill ...
de: Töten ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
de: Sie kommen nicht an das Gold heran. Daher müssen Sie warten, bis die Gegner es herunter bringen. Aber wie bringt man sie dazu, zurück zu gehen?
    
    Mit Hilfe der Taste „P“ können Sie das Spiel unterbrechen und eine Pause machen. Über das Menü „Einstellungen“ lässt sich das Spieltempo verlangsamen.

en: ...  Or not to kill?
de: ... oder nicht töten (das ist hier die Frage)?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
de: Es ist hier besser, die Gegner nicht zu töten. Versuchen Sie es und Sie werden erfahren warum ... ;-)
    
    Falls Sie dennoch irrtümlich einen Gegner getötet haben, bevor Sie das Gold von oben links gesammelt haben, können Sie die Ebenen trotzdem abschließen, indem Sie die Stelle aufgraben, an der er sich befindet.

en: Traps
de: Fallen

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
de: Einige der Steine sind nicht das, wonach sie aussehen. Sobald Sie darauf treten, fallen Sie durch. Wenn Gegner darauftreten, können Sie herunterklettern. Manchmal lässt sich nur durch eine solche Fallgrube an Gold herankommen.
    
    Springen Sie am Anfang in die Betongrube, graben Sie und springen Sie nach unten. Dadurch wird einer der Gegner für eine Weile beschäftigt ... ;-)

en: Challenge
de: Herausforderung

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
de: Diese kleinen (und gemeinen) Spielebenen wurden von Peter, Simon, Genevieve und ihrem Vater Ian Wadham erstellt. Sie verwenden die herkömmlichen Spielregeln. Viel Spaß!

en: Easy Start
de: Leichter Anfang

en: Drop through the false brick under the bar.
de: Lassen Sie sich durch den falschen Ziegel unter der Stange fallen.

en: Mobile Bricks
de: Bewegliche Ziegel

en: Just run over the enemies' heads.
de: Laufen Sie einfach über die Köpfe der Gegner.

en: The Big Haul
de: Der große Fang

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
de: Sie rücken nach rechts vor und sperren die nahenden Gegner. Sie gehen nun unter den Gegnern, die hinter Ihnen fallen, zurück, graben, graben, graben und töten alle Gegner.
    
    Sie gehen nun nach rechts und löschen alle Stein und Leiterstrukturen von rechts nach links.

en: Quick Off The Mark
de: Schnell weg von der Zielmarke

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
de: Gehen Sie sehr schnell nach links, um anzufangen. Graben Sie, bis die Gegner das ganze Gold heruntergebracht haben. Sie gehen zurück zum höheren Boden und graben dort (falls nötig).

en: Who Needs Enemies?
de: Wer braucht eigentlich Feinde?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
de: Graben Sie weitere Reihen aus drei Ziegeln neben der Leiter.

en: Asymmetrical
de: Asymmetrisch

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
de: Warten Sie mit dem linken unteren Goldklumpen bis zum Schluss. Falsche Ziegel erlauben es Ihnen die meisten Goldklumpen zu erreichen, aber sie sind nicht symmetrisch verteilt.

en: Goldrunner Prophecy
de: Goldsucher-Prophezeiung

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
de: Peter W. hat dies im Jahr 1985 erstellt. Sehen Sie die prophetischen Buchstaben GR? Gespenstisch!
    
    Wenn Sie die Reihe Gold unten links einsammeln, warten Sie dort und der erste Gegner wird sicher in die Grube über Ihnen fallen.
    
    Wenn Sie auf die rechte Seite gehen, sammeln alle Goldstücke außer die drei unterhalb der Leiter. Heben Sie diese bis zum Schluss auf.
    
    Um das Gold über dem gefangenen Gegner zu holen, klettern Sie die Leiter hoch, graben vier Steine nach unten, warten bis sie anfangen, wieder aufzutauchen, graben dann einen weiteren, klettern zurück nach oben, graben die ersten zwei wieder auf und der Weg zum Hineinfallen ist bereit. Sie sammeln das Gold ein und fliehen über den Kopf des Feindes hinweg.
    
    Wenn Sie den Gegner freilassen, sollten Sie sich schnell dorthin zurückziehen, wo er gefangen und getötet werden kann. Nach ein oder zwei Versuchen wird er harmlos drüben auf der linken Seite wieder erscheinen.

en: The Rosette
de: Die Rosette

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
de: Versuchen Sie, alle Feinde zusammen zu bekommen, indem Sie die Mitte hinuntergehen. Jetzt sperren Sie alle in den Trog unten ein, wobei Sie das Gold dort für den Moment vergessen sollten. Sie stellen sich auf eine Seite oberhalb des Trogs hin und lassen dann ein Quadrat fallen, wenn die Gegner über den Trog kommen.
    
    Sie sammeln alles Gold außerhalb des Troges, lassen dann die Gegner frei und leiten sie über die Spitzen der Leitern, bis sie das Gold fallen lassen.

en: He Has The Gold
de: Er hat das Gold!

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
de: Der Gegner auf der rechten Seite ist mit etwas Gold gefangen.
    
    Sie können ihn umbringen, indem Sie links von der kleinen Leiter graben. Vielleicht müssen Sie auch den anderen Gegner erledigen und dort einsperren.

en: Towers of Gold
de: Goldene Türme

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
de: Bevor Sie irgendwelche Gegner töten, müssen Sie alles Gold oben in den Türmen und oberhalb der Stangen einsammeln.
    
    Ein Platz dies zu beginnen ist direkt unter dem zweiten Turm von links. Sie graben einmal, um den ersten Gegner, der auf Sie zukommt, einzusperren, rennen nach rechts, um etwas Gold einzusammeln, gehen zurück und fangen den zweiten Gegner direkt links neben dem dritten Turm. Rennen Sie jetzt nach rechts, dicht gefolgt von drei sehr lebendigen Gegnern!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
de: Sie graben sich durch die beiden Blöcke neben der Leiter und suchen anschließend nach den Fallen.

en: Delayed Drop
de: Verzögerter Absturz

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
de: Der Gegner links fällt herunter bevor Sie am rechten vorbei gelangen können
    
    Bleiben Sie mit ihn oben während Sie immer wieder Löcher graben und ihn darin einfangen. Irgendwann wird der zweite Gegner die Leitern wieder heraufklettern und den Beton freimachen.

en: Maze of Ladders
de: Leitergewirr

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
de: Sie gehen von der Mitte nach links und nach oben, dann nach links oder rechts, um das ganze Gold einzusammeln.
    
    Heben Sie sich das Goldstück in dem U-förmigen Raum bis zum Schluss auf.
    
    Sie ignorieren den Gegner und lassen ihn gefangen.

en: Ride Them Down
de: Nieder mit ihnen!

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
de: Sperren Sie die ersten zwei Gegner schnell in die doppelte Grube links von dem Gold ein. Sie sperren sie zuerst in den kleinen Kasten, lassen sie dann nach links frei.
    
    Sie fallen nun auf sie und sammle das Gold ein, bringen dann den dritten Gegner nach unten und verwenden ihn, um über die Leiter zu kommen.

en: Hair's Breadth Timing
de: Um Haaresbreite

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
de: Graben Sie oben in der Mitte zwei Steine aus. Wenn Sie wieder erscheinen, graben Sie zwei weitere aus, rennen oben entlang und graben neben der kurzen Leiter. Sie fallen hinein und sammeln das Gold ein. Sie haben keine Zeit zu verlieren!
    
    Links unten räumen Sie zuletzt. Um nach rechts zu gehen, fallen Sie durch eine Falle unter einer kurzen Leiter und klettern dann direkt unter dem Beton entlang.
    
    In der Mitte der rechten Seite: Sie stehen unter der rechten Stange neben dem Loch, graben nach links, fallen in eine Falle, graben zweimal mehr, gehen nach unten und links. Zuletzt stehen Sie auf der kurzen Leiter, graben Ihren Flucht-Stein auf der rechten Seite, rennen wie verrückt zu dem Loch, fallen hinein, sammeln das Gold, fallen durch einige Steine und graben erneut, um zu flüchten.

en: The Three Musketeers
de: Die drei Musketiere

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
de: Sie müssen alle drei Musketiere töten, damit sie die falschen Steine unter der Lücke in den Stangen oben füllen. Ignoriere Sie den d'Artagnan unten rechts. Sie laufen lediglich über ihn, um ein Goldstück zu bekommen.
    
    Sie sammeln das Gold von links nach rechts über den Boden des Spielfeldes, dann von rechts nach links oben entlang. Vergewissern Sie sich, dass das Goldstück links von der Mitte des Betons zurückbleibt. Dieses wird zuletzt eingesammelt.
    
    Bevor Sie das tun, graben Sie eine Reihe von drei Steinen weg und nach links davon. Dann fliehen Sie zur nächsten Ebene entlang fast dem gleichen Weg, der bereits verwendet wurde.

en: Rat Trap
de: Rattenfalle

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
de: Gehen Sie sehr schnell, um die zwei Gegner zu fangen und über sie rennen zu können. Wenn Sie warten, bis sie Sie fast berühren, können beide überleben. Dann können Sie hoch und nach rechts unten rennen, die Leiter zum Beton hinabsteigen und sie für immer in der nahe gelegenen Grube zu fangen.
    
    Sollte einer in der Turm-Struktur stecken bleiben, verwenden Sie den gleichen Trick. Es gibt Fallen im Boden des Turms. Wenn einer gefangen ist und immer noch Gold hat, graben Sie ein Loch am rechten Ende der Grube, gehen zurück die Leiter nach unten und leiten den Gegner in seinen Tod, woraufhin das Gold zerstört wird.

en: Head Case
de: Kopfarbeit

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
de: Dies ist eine Übung für spätere Ebenen. Um das Gold rechts zu bekommen, steigen Sie auf den Kopf des Gegners herab, lassen ihn nach links frei, rennen ihm nach und, wenn Sie von seinem Kopf herunterkommen, grabe Sie nach rechts. Dann können Sie hineinrennen, das Gold holen und wieder verlassen, bevor sich der Ziegel wieder schließt.
    
    Wenn Sie zur rechten unteren Ecke gehen, können Sie den Gegner dazu bewegen, in das Loch mit dem Gold zu fallen.

en: Under the Stairs
de: Unter der Treppe

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
de: Beginnen Sie mit dem Töten der Gegner. Wenn sie in den Raum rechts fallen, gehe Sie nach unten und links, um sie weiter hinein zu bekommen, damit sie kein Gold mehr sammeln können. Wenn sie mehr als ein Drittel des Weges gehen, werden sie für immer gefangen sein.
    
    Greife Sie nun die drei Graben-und-Rennen-Rätsel an. Zur Leerung des Raums könnte es mehreren Durchgängen bedürfen. Zuletzt sammeln Sie das rechteste Goldstück ein.

en: Bertie Beetle
de: Käfer Bertie

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
de: Der obere Teil ist ähnlich zu der Kopffall-Ebene (13). Sperren Sie den Gegner rechts neben der Spitze der Leiter ein. Sie rennen die Leiter einen Teil nach unten und lassen ihn in die erste der Gruben fallen. Sie müssen dies ein paar Mal wiederholen.
    
    Jetzt müssen Sie den Gegner in die Grube ganz unten links bekommen, damit Sie über ihn rennen können, um das Gold innerhalb des Käfers einsammeln zu können.
    
    Sperren Sie den Gegner am Ende der Reihe von Steinen unter den Antennen des Käfers ein. Sie stellen sich auf seinem Kopf, graben nach rechts und fallen hinunter. Sie gehen nach rechts, graben nach links und fangen ihn erneut, wenn er Ihnen hinterherläuft.
    
    Sie rennen nach unten links, graben den Ziegel rechts von der Grube aus und fange ihn erneut. Sie sammeln das Gold ein, graben nach links und fliehen nach links auf den Beton. Wenn der Gegner herausklettert, wird er in die Grube fallen.

en: Short Circuit
de: Kurzschluss

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
de: Sie gehen gegen den Uhrzeigersinn entlang dem Kreis und nehmen einen Feind mit, wobei Sie ihn links unten, rechts unten oder rechts oben in der Grube einsperren. Dann können Sie über den Beton rennen und das Gold dort oben einsammeln.
    
    Als nächstes, entfernen Sie alles auf der linken Seite außer einem Goldstück oberhalb einer Leiter. Um dieses eine zu bekommen, lassen Sie den zweiten Gegner frei und nehmen ihn den ganzen Weg um den Kreis mit. Sie folgen ihm die lange Leiter hoch und bleiben auf dieser, bis er zur linken rennt und fällt. Gehen Sie nun zum linken Ende des Betons, wenn er im rechten Teil des Spielfeldes kreist. Sobald er hinter Sie fällt, rennen Sie hinüber zur kleinen Leiter und holen das Gold.
    
    Um an der unteren linken Grube vorbeizukommen, stellen Sie sich auf den Gegner und graben nach links. Wenn Sie fallen, graben Sie nach rechts und fliehen (bleiben aber unten, bis sich die Ziegel schließen). Dann können Sie die kurze Leiter verwenden, um den Gegner nach oben zu leiten, gehen dagegen, nach unten und nach draußen.
    
    Um die untere rechte Grube zu bearbeiten, gehen Sie und holen das Gold in dem Zentrum des Kreises und graben dann auf jede Seite von der kurzen Leiter dort. Falle Sie nach links, wenn der Gegner rechts gefangen ist. Wenn der Gegner auftaucht, wird er nach rechts gehen und in die Grube fallen. Sie stellen sich auf seinen Kopf und graben nach links, um ihn frei zu lassen.
    
    Sie können den Gegner die rechte Leiter hinaufzwingen und nach links, indem Sie ein kleines Stück vom Boden der Leiter stehen. Sie benötigen einen guten Zeitablauf und vorsichtiges Graben, um ihn in die rechte obere Grube zu bringen. Ist er dort, können Sie über ihn rennen. Wenn er immer noch Gold hat, stellen Sie sich auf die linke Seite der Grube und graben wiederholt, bis er Gold irgendwo auf seinen Runden verliert.

en: Synchronised Running
de: Abgestimmtes Rennen

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
de: Ja, Sie müssen auf dem Kopf des Gegners laufen – den ganzen Weg entlang! Alles, was Sie dafür benötigen, ist eine ruhige Hand.

en: &New Game...
de: &Neues Spiel ...

en: Pla&y Next Level
de: Nächste &Ebene spielen

en: Play next level.
de: Nächste Ebene spielen.

en: Try the next level in the game you are playing.
de: Die nächste Ebene im derzeitigen Spiel versuchen.

en: &Load Saved Game...
de: Spiel &laden ...

en: &Save Game...
de: Spiel s&peichern ...

en: Save A Solution...
de: Eine Lösung speichern ...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
de: Speichert eine Lösung für eine Ebene in eine Datei mit dem Namen „sol_&lt;prefix&gt;.txt“ im Datenordner des Benutzers.

en: Show how to win this level.
de: Zeigt eine Lösungsmöglichkeit für diese Ebene.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
de: Eine Aufzeichnung einer Lösungsmöglichkeit wiedergeben (sofern vorhanden).

en: &Instant Replay
de: Sofort&ige Wiedergabe

en: Instant replay.
de: Sofortige Wiedergabe.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
de: Eine Aufzeichnung der aktuellen Ebene wiedergeben.

en: Replay &Last Level
de: &Letzte Ebene wiedergeben

en: Replay last level.
de: Die letzte Ebene wiedergeben.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
de: Eine Aufzeichnung der zuletzt gespielten und abgeschlossenen Ebene wiedergeben (unabhängig davon, ob es gewonnen oder verloren wurde).

en: &Replay Any Level
de: &Beliebige Ebene wiedergeben

en: Replay any level.
de: Eine beliebige Ebene wiedergeben.

en: Show a recording of any level you have played so far.
de: Eine Aufzeichnung aller bisher gespielten Ebenen wiedergeben.

en: &Kill Hero
de: Held &töten

en: Kill Hero.
de: Held töten.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
de: Tötet den Helden, für den Fall, dass er in einer ausweglosen Situation steckt.

en: &Create Level
de: Ebene &erstellen

en: Create level.
de: Ebene erstellen.

en: Create a completely new level.
de: Eine völlig neue Ebene erstellen.

en: Create
de: Erstellen

en: &Edit Level...
de: Ebene &bearbeiten ...

en: Edit level...
de: Ebene bearbeiten ...

en: Edit any level...
de: Beliebige Ebene bearbeiten ...

en: Edit
de: Bearbeiten

en: &Save Edits...
de: Ä&nderungen speichern ...

en: Save edits...
de: Änderungen speichern ...

en: Save your level after editing...
de: Speichern Sie Ihre Änderungen nach dem Bearbeiten ...

en: Save
de: Speichern

en: &Move Level...
de: Ebene &verschieben ...

en: Move level...
de: Ebene verschieben ...

en: Change a level's number or move it to another game...
de: Ändert die Nummer einer Ebene oder verschiebt sie in ein anderes Spiel ...

en: &Delete Level...
de: Ebene &löschen ...

en: Delete level...
de: Ebene löschen ...

en: Delete a level...
de: Eine Ebene löschen ...

en: Create &Game...
de: Spiel e&rstellen ...

en: Create game...
de: Spiel erstellen ...

en: Create a completely new game...
de: Ein komplett neues Spiel erstellen ...

en: Edit Game &Info...
de: Spiel&info bearbeiten ...

en: Edit game info...
de: Spielinfo bearbeiten ...

en: Change the name, rules or description of a game...
de: Ändert Namen, Regeln oder Beschreibung eines Spiels ...

en: Change &Theme...
de: &Design ändern ...

en: Change the graphics theme...
de: Änderung des Grafikdesigns ...

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
de: Änderung des visuellen Erscheinungsbilds der Figuren und der Hintergrundszene ...

en: &Play Sounds
de: &Klänge wiedergeben

en: Play sound effects.
de: Klangeffekte wiedergeben.

en: Play sound effects during the game.
de: Klangeffekte während des Spiels wiedergeben.

en: Play &Footstep Sounds
de: &Fußschritte als Klang wiedergeben

en: Make sounds of player's footsteps.
de: Bei Fußschritten des Spielers, Klang wiedergeben

en: &Demo At Start
de: &Demomodus zu Beginn

en: Run a demo when the game starts.
de: KGoldrunner im Demomodus starten.

en: &Mouse Controls Hero
de: &Maussteuerung

en: Mouse controls hero.
de: Der Held wird mit der Maus gesteuert.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
de: Die Maus zur Steuerung des Helden verwenden.

en: &Keyboard Controls Hero
de: &Tastatursteuerung

en: Keyboard controls hero.
de: Den Helden mit der Tastatur steuern.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
de: Die Tastatur zur Steuerung des Helden verwenden.

en: Hybrid Control (&Laptop)
de: Gemischte Steuerung (&Laptop)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
de: Die Maus steuert den Helden und mit der Tastatur wird gegraben.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
de: Das Mauspad des Laptops zur Steuerung des Helden sowie die Tastatur zum Graben verwenden.

en: &Click Key To Move
de: &Fortwährende Bewegung

en: Click Key To Move.
de: Die fortwährende Bewegung wird durch Drücken einer Richtungstaste ausgelöst.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
de: Im Tastaturmodus muss eine Richtungstaste zum fortwährenden Bewegen nur einmalig betätigt werden und das Anhalten geschieht durch Drücken einer anderen Taste.

en: &Hold Key To Move
de: Richtungstaste &halten

en: Hold Key To Move.
de: Die Taste zum Bewegen halten.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
de: Im Tastaturmodus muss eine Richtungstaste zum Bewegen gedrückt gehalten und diese zum Anhalten wieder gelöst werden.

en: Normal Speed
de: Normalgeschwindigkeit

en: Set normal speed.
de: Normalgeschwindigkeit festlegen.

en: Set normal game speed.
de: Die normale Spielgeschwindigkeit setzen.

en: Beginner Speed
de: Anfängergeschwindigkeit

en: Set beginners' speed.
de: Anfängergeschwindigkeit festlegen.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
de: Die Spielgeschwindigkeit für Anfänger setzen (0,5 x Normal).

en: Champion Speed
de: Profigeschwindigkeit

en: Set champions' speed.
de: Profigeschwindigkeit festlegen.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
de: Die Spielgeschwindigkeit für Profis setzen (1,5 x Normal).

en: Increase Speed
de: Geschwindigkeit erhöhen

en: Increase speed.
de: Geschwindigkeit erhöhen.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
de: Die Spielgeschwindigkeit um 0,1 erhöhen (maximal: 2,0 x Normal).

en: Decrease Speed
de: Geschwindigkeit verringern

en: Decrease speed.
de: Geschwindigkeit verringern.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
de: Die Spielgeschwindigkeit um 0,1 verringern (minimum: 0,2 x Normal).

en: Stop
de: Anhalten

en: Move Right
de: Nach rechts gehen

en: Move Left
de: Nach links gehen

en: Move Up
de: Nach oben gehen

en: Move Down
de: Nach unten gehen

en: Dig Right
de: Rechts graben

en: Dig Left
de: Links graben

en: Do a Step
de: Ein Schritt

en: Test Bug Fix
de: Programmreparatur testen

en: Show Positions
de: Positionen anzeigen

en: Start Logging
de: Protokoll starten

en: Show Hero
de: Held anzeigen

en: Show Object
de: Objekt anzeigen

en: Show Enemy
de: Gegner anzeigen

en: The game is paused
de: Das Spiel wurde angehalten

en: Press "%1" to RESUME
de: Drücken Sie „%1“, um weiterzuspielen

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
de: Drücken Sie „%1“ oder „%2“, um weiterzuspielen

en: Press "%1" to PAUSE
de: Drücken Sie „%1“, um eine Pause zu machen

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
de: Drücken Sie „%1“ oder „%2“, um eine Pause zu machen

en: Has hint
de: Mit Tipp

en: No hint
de: Ohne Tipp

en: Get Folders
de: Ordner einlesen

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
de: System-Unterordner „/system/“ im Bereich „%1“ nicht auffindbar.

en: Edit Name/Hint
de: Name/Tipp bearbeiten

en: Edit level name or hint
de: Name oder Tipp für Ebene bearbeiten

en: Edit text for the name or hint of a level
de: Namen oder Tipp für eine Ebene bearbeiten

en: Name/Hint
de: Name/Tipp

en: Erase
de: Löschen

en: Space/Erase
de: Leer/Löschen

en: Paint empty squares or erase
de: Leere Quadrate zeichnen oder löschen

en: Erase objects or paint empty squares
de: Objekte ersetzen oder leere Quadrate zeichnen

en: Hero
de: Held

en: Move hero
de: Held bewegen

en: Change the hero's starting position
de: Ändert die Startposition des Helden

en: Enemy
de: Gegner

en: Paint enemies
de: Gegner platzieren

en: Paint enemies at their starting positions
de: Platziert Gegner auf ihren Startpositionen

en: Brick
de: Ziegel

en: Paint bricks (can dig)
de: Platziert Ziegel (lässt sich durchgraben)

en: Paint bricks (diggable objects)
de: Platziert Ziegel (lässt sich durchgraben)

en: Concrete
de: Beton

en: Paint concrete (cannot dig)
de: Platziert Beton (lässt sich nicht durchgraben)

en: Paint concrete objects (not diggable)
de: Platziert Beton (lässt sich nicht durchgraben)

en: Trap
de: Falle

en: Trap/False Brick
de: Fallen/Falsche Ziegel

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
de: Platziert Falle oder falsche Ziegel (zum Durchfallen)

en: Ladder
de: Leiter

en: Paint ladders
de: Platziert Leiter

en: Paint ladders (ways to go up or down)
de: Platziert Leitern (ermöglicht es sich nach oben oder unten zu bewegen)

en: H Ladder
de: H-Leiter

en: Hidden Ladder
de: Versteckte Leiter

en: Paint hidden ladders
de: Platziert versteckte Leiter

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
de: Platziert eine versteckte Leiter, die erst erscheint wenn alles Gold eingesammelt wurde.

en: Bar
de: Stange

en: Bar/Pole
de: Stange

en: Paint bars or poles
de: Platziert Stangen

en: Paint bars or poles (can fall from these)
de: Platziert Stangen (zum Fallenlassen)

en: Gold
de: Goldbarren

en: Gold/Treasure
de: Gold/Schatz

en: Paint gold (or other treasure)
de: Platziert Goldbarren (oder andere Schätze)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
de: Platziert Goldbarren (oder andere Schätze)

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
de: Werkzeugleiste bearbeiten

en: Name of level:
de: Name der Ebene:

en: Hint for level:
de: Tipp für Ebene:

en: Name of game:
de: Name des Spiels:

en: File name prefix:
de: Präfix für Dateinamen:

en: Traditional rules
de: Herkömmliche Regeln

en: KGoldrunner rules
de: KGoldrunner-Regeln

en: 1 level | %1 levels
de[0]: 1 Ebene
de[1]: %1 Ebenen

en: About this game:
de: Über dieses Spiel:

en: Save Changes
de: Änderungen speichern

en: 0 levels
de: Keine Ebenen

en: Save New
de: Neue speichern

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
de: Spiel                       Ebene/Leben/Punkte   Tag    Datum     Zeit

en: Create Level
de: Ebene erstellen

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
de: Sie können keine Ebene erstellen und speichern, solange kein Spiel dafür existiert. Verwenden Sie bitte zunächst den Menü-Eintrag „Spiel erstellen“.

en: Edit Level
de: Ebene bearbeiten

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
de: Sie können keine Ebene bearbeiten und speichern, solange kein Spiel dafür existiert. Verwenden Sie bitte zunächst den Menü-Eintrag „Spiel erstellen“.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
de: Sie können eine systemweite Ebene bearbeiten, müssen sie aber in einem Ihrer eigenen Spiele speichern. Sie versuchen nicht gerade zu mogeln, indem Sie nachsehen, wo die versteckte Leiter und die Fallen sind, oder? ;)

en: Save Level
de: Ebene speichern

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
de: Möchten Sie eine Ebene einfügen und die existierenden um eine nach oben verschieben?

en: &Insert Level
de: &Ebene einfügen

en: &Cancel
de: &Abbrechen

en: Cannot open file '%1' for output.
de: Die Ausgabedatei „%1“ lässt sich nicht öffnen.

en: Move Level
de: Ebene verschieben

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
de: Sie müssen zunächst eine Ebene laden, um sie verschieben zu können. Verwenden Sie dazu bitte die Menüs „%1“ oder „%2“.

en: Game
de: Spiel

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
de: Sie können keine Ebene verschieben, bevor Sie ein neues Spiel mit mindestens zwei Ebenen aufgebaut haben. Wählen Sie dazu den Menü-Eintrag „Spiel erstellen“.

en: Sorry, you cannot move a system level.
de: Sie können systemweite Ebenen nicht verschieben.

en: You must change the level or the game or both.
de: Sie müssen das Spiel, die Ebene oder beides ändern.

en: Delete Level
de: Ebene löschen

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
de: Sie können keine Ebene löschen, bevor Sie ein neues Spiel mit mindestens einer Ebene aufgebaut haben. Wählen Sie dazu den Menü-Eintrag „Spiel erstellen“.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
de: Möchten Sie eine Ebene löschen und die höheren Ebenen entsprechend nach unten verschieben?

en: &Delete Level
de: Ebene &löschen

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
de: Zu löschende Datei „%1“ ist nicht auffindbar.

en: Save Game Info
de: Spielinfo speichern

en: You must enter a name for the game.
de: Sie müssen einen Namen für das Spiel eingeben.

en: You must enter a filename prefix for the game.
de: Sie müssen ein Dateinamen-Präfix für das Spiel eingeben.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
de: Das Dateinamen-Präfix sollte nicht länger als 5 Zeichen sein.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
de: Das Dateinamen-Präfix sollte nur aus Zeichen bestehen, die im Alphabet enthalten sind.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
de: Das Dateinamen-Präfix „%1“ wird bereits verwendet.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
de: Sie haben Ihre Arbeit nicht gespeichert. Möchten Sie das jetzt nachholen?

en: &Save
de: S&peichern

en: &Do Not Save
de: &Nicht speichern

en: &Go on editing
de: &Bearbeitung fortsetzen

en: You can only modify user games.
de: Sie können nur selbsterstellte Spiele verändern.

en: New Level
de: Neue Ebene

[ctx: Game name - level number.]
en: %1 - %2
de: %1 – %2

[ctx: Game name - level number - level name.]
en: %1 - %2 - %3
de: %1 – %2 – %3

en: Click anywhere to begin live play
de: Klicken Sie irgendwo, um das Spiel zu starten

en: Play Next Level
de: Nächste Ebene spielen

en: There are no more levels in this game.
de: Es existieren keine weiteren Ebenen in diesem Spiel.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
de: Unzulässige Aktion: Sie bearbeiten keine Ebene.

en: No Sound
de: Keine Klangeffekte

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
de: Achtung: Diese Version von KGoldrunner besitzt nicht die Möglichkeit Töne wiederzugeben.
    
    Der Grund dafür ist, dass keine Entwicklungsversionen der OpenAL- und SndFile-Bibliotheken bei der Kompilierung von KGoldrunner installiert gewesen sind.

en: Game Paused
de: Spiel angehalten

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
de: Das Spiel ist angehalten solange Sie sich für das Weiterspielen vorbereiten. Um fortzufahren müssen Sie die Pausentaste (Standard: „P“ oder „Esc“ ) drücken.

en: Replay Last Level
de: Letzte Ebene wiedergeben

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
de: FEHLER: Es ist keine Aufzeichnung der zuletzt gespielten Ebene auffindbar und damit keine Wiedergabe möglich.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
de: Es ist keine letzte Ebene zur Wiedergabe vorhanden. Sie müssen zuerst eine Ebene beenden (gewinnen oder verlieren) bevor „Letzte Ebene wiederholen“ verwendet werden kann.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
de: &SPIELEN

en: Start playing this level
de: Startet auf dieser Spielebene

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
de: Beginnt das Spiel auf der gewählten Spielebene sobald Sie klicken, die Maus bewegen oder eine Taste drücken.

en: &Quit
de: Be&enden

en: Close KGoldrunner
de: Schließt KGoldrunner

en: Start a different game or level
de: Ein anderes Spiel oder Spielebene beginnen

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
de: Verwenden Sie den Dialog „Ebene wählen“, um ein anderes Spiel oder eine andere Ebene zu beginnen.

en: &Use Menu
de: &Menü verwenden

en: Use the menus to choose other actions
de: Verwenden Sie die Menüs, um andere Aktionen auszuführen.

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
de: Bevor Sie das Spiel beginnen können Sie im Menü andere Aktionen durchführen, etwa das Design ändern oder ein gespeichertes Spiel laden.

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
de: Das Spiel ist angehalten. Um fortzufahren müssen Sie die Pausentaste (Standard: „P“) drücken.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
de: Entschuldigung. Obwohl alle Ebenen von KGoldrunner gelöst werden können, wurde für diese Ebene noch keine Lösungsmöglichkeit aufgezeichnet.

en: Replay Any Level
de: Beliebige Ebene wiedergeben

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
de: Entschuldigung. Vermutlich haben Sie die Ebene zuvor nicht gespielt und aufgezeichnet.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
de: <NOBR><B>Das Spiel ist beendet.</B></NOBR><P>Möchten Sie diese Ebene erneut versuchen?</P>

en: Game Over
de: Spiel beendet

en: &Try Again
de: &Erneut versuchen

en: &Finish
de: Be&enden

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
de: <b>Glückwunsch!</b><p>Sie haben die letzte Ebene im Spiel „<b>%1</b>“ geschafft!</p>

en: Hint
de: Tipp

en: Sorry, there is no hint for this level.
de: Für diese Ebene gibt es keinen Tipp.

en: T H E   E N D
de: E N D E

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
de: Sie haben eine Taste gedrückt, mit der sich der Held steuern lässt. Möchten Sie das Spiel auf Tastatursteuerung umschalten? Die Maussteuerung ist auf die Dauer komfortabler – genauso wie Fahrradfahren anstatt Laufen.

en: Switch to Keyboard Mode
de: Auf Tastatur umschalten

en: Switch to &Keyboard Mode
de: Auf &Tastatur umschalten

en: Stay in &Mouse Mode
de: Bei &Maussteuerung bleiben

en: Keyboard Mode
de: Tastaturmodus

en: Save Game
de: Spiel speichern

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
de: Sie können das Spiel nicht speichern, während Sie es bearbeiten. Bitte versuchen Sie es mit dem Menü-Eintrag „%1“.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
de: Datei „%1“ lässt sich nicht lesen.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
de: Bitte beachten Sie: Das Spiel, das Sie speichern möchten, wird beim nächsten Start auf die Anfangsposition der aktuellen Ebene zurückgesetzt. Änderungen gehen verloren.

en: Error: Failed to save your game.
de: Fehler: Spiel kann nicht gespeichert werden.

en: Load Game
de: Spiel laden

en: Sorry, there are no saved games.
de: Sie haben keine gespeicherten Spiele.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
de: Ein Spiel, das mit „%1“ anfängt, ist nicht auffindbar.

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Check for High Score
de: Nach Punkteliste sehen

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
de: <html><b>Gratulation!</b> Sie haben eine der höchsten Punktzahlen für das Spiel erreicht.<br />Bitte geben Sie Ihren Namen ein, damit er in der<br />Bestenliste von KGoldrunner die Zeiten überdauert.</html>

en: Save High Score
de: Bestenliste speichern

en: Error: Failed to save your high score.
de: Fehler: Punktzahl kann nicht gespeichert werden.

en: Show High Scores
de: Bestenliste anzeigen

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
de: Für die Einführungsspiele lassen sich keine Punktzahlen speichern.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
de: Für das Spiel „%1“ existiert bisher keine Bestenliste.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
de: <center><h2>Bestenliste von KGoldrunner</h2></center><center><h3>Spiel: „%1“</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
de: Platzierung

[ctx: Game level reached]
en: Level
de: Ebene

en: Score
de: Punktzahl

en: Date
de: Datum

en: Load Game Info
de: Spielinfo laden

en: Cannot find game info file '%1'.
de: Spielinfodatei „%1“ ist nicht auffindbar

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
de: Die Ebene in der Datei „%1“

en: Save A Solution
de: Eine Lösung speichern

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
de: Ihre Lösung für die Ebene %1 wurde in der Datei %2 gespeichert

en: Read Level Data
de: Ebenen-Daten laden

en: Cannot find file '%1'.
de: Spielinfodatei „%1“ ist nicht auffindbar.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
de: Keine Informationen über eine Ebene in der Datei „%1“ gefunden.

en: Rename File
de: Datei umbenennen

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
de: Vorherige Version der Datei „%1“ kann nicht gelöscht werden.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
de: Datei „%1“ lässt sich nicht in „%2“ umbenennen.

en: Theme Selector
de: Designauswahl

en: Lives: %1
de: Leben: %1

en: Score: %1
de: Punkte: %1

en: Select Level
de: Ebene auswählen

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
de: Speichern oder Verschieben ist nur bei Ihren selbsterstellten Spielen möglich.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
de: Das Löschen einer Ebene ist nur bei Ihren selbsterstellten Spielen möglich.

en: Edit Game Info
de: Spielinfo bearbeiten

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
de: Eine Änderung der Spielinformation ist nur bei Ihren selbsterstellten Spielen möglich.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
de: Die Ebene %1 existiert in „%2“ nicht. Sie lässt sich also auch nicht spielen oder bearbeiten.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
de: <html><b>Bitte wählen Sie ein Spiel:</b></html>

en: Name of Game
de: Name des Spiels:

en: Rules
de: Regeln

en: Levels
de: Ebenen

en: Skill
de: Schwierigkeitsgrad

en: Level 1 of the selected game is:
de: 1. Ebene des ausgewählten Spiels:

en: Please select a level:
de: Ebene auswählen:

en: Level number:
de: Ebene Nummer:

en: Start Game
de: Spiel starten

en: Play Level
de: Ebene spielen

en: Replay Level
de: Ebene wiedergeben

en: Show Solution
de: Lösung wiedergeben

en: Save Change
de: Änderungen speichern

en: Move To...
de: Verschieben nach ...

[ctx: Rules]
en: Traditional
de: Traditionell

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
de: Einführung

[ctx: Skill Level]
en: Championship
de: Meisterschaft

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
de[0]: 1 Ebene mit den KGoldrunner-Regeln.
de[1]: %1 Ebenen mit den KGoldrunner-Regeln.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
de[0]: 1 Ebene mit den herkömmlichen Regeln.
de[1]: %1 Ebenen mit den herkömmlichen Regeln.

en: Sorry, there is no further information about this game.
de: Es gibt keine weiteren Informationen über das Spiel.

en: This level number is not valid. It can not be used.
de: Die Nummer für die Ebene ist ungültig.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
de: Der Hauptknopf am unteren Rand entspricht der jeweiligen Menü-Auswahl. Drücken Sie ihn, nachdem Sie sich für ein Spiel und eine Ebene entschieden haben, oder klicken Sie auf „Abbrechen“.

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
de: 
    
    Falls Sie KGoldrunner zum ersten Mal verwenden, sollten Sie das Einführungsspiel wählen, das Ihnen Tipps während des Ablaufs gibt.
    
    Anderenfalls wählen Sie ein Spiel aus der Tabelle und klicken Sie auf den Hauptknopf am unteren Rand, um auf Ebene 001 zu beginnen. Das Spiel startet, sobald Sie die Maus bewegen oder eine Taste drücken.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
de: 
    
    Sie können die systemweiten Ebenen zur Bearbeitung oder zum Kopieren auswählen, aber Sie müssen das Ergebnis in einem selbsterstellten Spiel speichern. Verwenden Sie dabei die linke Maustaste als Pinsel und die Bearbeitungsleiste als Palette. Verwenden Sie den Knopf „Löschen“ oder die rechte Maustaste zum Entfernen. Mit gedrückter Maustaste können mehrere Quadrate „bemalt“ oder „gereinigt“ werden.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
de: 
    
    Hier können Sie einen Namen oder einen Tipp zu der neuen Ebene hinzufügen. Standardmäßig wird die Ebene ans Ende des Spiels verlegt, aber mit Hilfe der Ebenen-Nummer können Sie sie an einen beliebigen Platz verschieben.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
de: 
    
    Hier können Sie vor dem Speichern einen Namen oder Tipp erstellen bzw. bearbeiten. Sobald Sie das Spiel oder die Ebene wechseln, können Sie eine Kopie anlegen oder „Speichern unter“ aufrufen, müssen dann aber ein selbst erstelltes Spiel auswählen. Falls Sie eine Ebene zwischen andere speichern, werden die vorhandenen Ebenen automatisch neu nummeriert.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
de: 
    
    Sie können nur Ebenen aus selbst erstellten Spielen löschen. Falls Sie eine Ebene zwischen anderen herauslöschen, werden die vorhandenen Ebenen automatisch neu nummeriert.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
de: 
    
    Um eine Ebene zu verschieben bzw. neu zu nummerieren, muss sie zunächst über „Beliebige Ebene bearbeiten“ ausgewählt sein. Über „Ebene verschieben“ können Sie ihr dann eine neue Nummer zuweisen oder sie in ein anderes Spiel verschieben. Vorhandene Ebenen werden dabei notfalls neu nummeriert. Sie können Ebenen nur innerhalb von selbst erstellten Spielen verschieben.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
de: 
    
    Zur Bearbeitung von Spielinformationen müssen Sie lediglich das fragliche Spiel auszuwählen. Dann können Sie zu einem Dialog wechseln, der Ihnen die Änderung aller Details ermöglicht.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
de: 
    
    Klicken Sie auf die Tabelle, um ein Spiel auszuwählen. Innerhalb der Tabelle und auch darunter sehen Sie Informationen über das betreffende Spiel, einschließlich der Anzahl der Ebenen, den Schwierigkeitsgrad und an welche Regeln sich die Gegner halten (siehe KGoldrunner-Handbuch).
    
    Eine Ebene wählen Sie durch die Eingabe der Nummer oder Verwendung des Drehfelds oder Bildlaufleiste aus. Beim Wechsel des Spiels oder der Ebene ändert sich der Vorschaubereich entsprechend.

en: Help: Select Game & Level
de: Hilfe: Spiel und Ebene auswählen

en: A game of action and puzzle solving
de: Aktionsreiches Spiel für Rätsellöser

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
de: © 2003, Ian Wadham und Marco Krüger

en: Current author
de: Aktueller Entwickler

en: Original author
de: Ursprünglicher Autor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
de: KDE4-Portierung, Qt4- und KGameCanvas-Klassen

en: KGameCanvas classes for KDE4
de: KGameCanvas-Klassen für KDE4

en: Artwork for runners and default theme
de: Grafiken für Figuren und Standard-Design

en: Artwork for bars and ladders
de: Grafiken für Stangen und Leitern

en: Artwork for background of Geek City theme
de: Hintergrundbild des Designs „Geek-Stadt“

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
de: Nostalgie-Designs, Verbesserungen der Figuren, Unterstützung für verschiedene Hintergrundbilder, Ein-/Ausblenden und einige andere Ideen

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
de: Grafiken für das Design „Der Schatz von Ägypten“
