kgoldrunner - en to el translation catalogue (502 entries)

en: Curse of the Mummy
el: Η κατάρα της Μούμιας

en: The Giza Plateau
el: Ο περιοχή της Γκίζας

en: Pharaoh's Tomb
el: Τάφος του Φαραώ

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Zero
el: Μηδέν

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
el: Η μόνη πρόκληση είναι να μπείτε μέσα στο 0, το οποίο είναι και η έξοδος.
    
    
    
    Αυτό απαιτεί να σκαρφαλώσετε στο πάνω μέρος της σκάλας ζιγκ ζαγκ, σκάβωντας πέντε τούβλα στο αριστερό άκρο του 0, τρέχωντας πίσω στο πάνω μέρος της σκάλας, πάνω στον στύλο, πέφτωντας μέσα στο πρόσφατα σκαμένα τούβλα σας και τέλος με μια γρήγορη κίνηση στα δεξιά για να μπείτε στο 0. Ο απαιτούμενος συγχρονισμός είναι αρκετά ακριβής.

en: One
el: Ένα

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
el: Για να μαζέψετε το χρυσό απαιτούντια πολλαπλά σκαψίματα στις σωστές θέσεις. Ωστόσο, δείτε την επόμενη παράγραφο.
    
    
    
    Για να βγείτε από το επίπεδο, θα πρέπει ο εχθρός να κινηθεί πάνω από το 1 και να συμπληρώσει το λάκκο στο κάτω μέρος. Υπάρχουν τρεις τρόποι για να το καταφέρετε. Ο πρώτος και πιο λογικός είναι να περιμένετε στο στύλο στο πάνω δεξί άκρο του 1 μέχρι ο εχθρός να βρεθεί σχεδόν πάνω σας και να μετακινηθείτε στα δεξιά, σκάβωντας στα δεξιά σας καθώς φτάνετε στο κάτω μέρος του 1.
    
    
    
    Ο δεύτερος τρόπος χρειάζεται συγχρονισμό στο σκάψιμό για για το χρυσό (ή εκεί που ήταν ο χρυσός): αν κινηθείτε πάνω στο χρυσό στα δεξιά τη σωστή στιγμή θα έχει σαν αποτέλεσμα ο εχθρός να πέσει μέσα στον λάκκο στα δεξιά του 1. Ο τρίτος τρόπος είναι να καταστρέψετε τον εχθρό και να ελπίζετε ότι θα εμφανιστεί ξανά πάνω από τη δεξια πλευρά του 1.

en: Two
el: Δύο

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
el: Για να μαζέψετε το αριστερό χρυσό πέφτετε πάνω του από πάνω, βηματίζοντας ένα τετράγωνο σε μια από τις δύο πλευρές καθώς πέφτετε. Αμέσως σκάβετε το τετράγωνο που ήταν κάτω ακριβώς από το χρυσάφι και κινήστε μέσα. Το ψεύτικο δάπεδο θα σας ρίξει στο κάτω μέρος.

en: Three
el: Τρία

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
el: Αφού μαζέψετε όλο το χρυσάφι, η μοναδική έξοδος είναι πάνω στην υψηλότερη σκάλα στα αριστερά αλλά δεν είναι συνδεδεμένη με τίποτα. Για να τη φτάσετε, θα πρέπει να αναγκάσετε τον εχθρό να σας ακολουθήσει, και έπειτα να βηματίσετε πάνω στον εχθρό για να φτάσετε τη σκάλα.

en: Four
el: Τέσσερα

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
el: Στην αρχή θα πρέπει να τρέξετε στο δάπεδο στα δεξιά. Θα πρέπει να αιχμαλωτίσετε μερικούς εχθρούς (με λίγη τύχη, θα μαζέψετε ένα κομμάτι χρυσού στη διαδικασία), ενώ με ευκολία θα μπορέσετε να ανέβαιτε στις σκάλες σε σχήμα 4, στα δεξιά. 
    
    
    
    Όταν συλλέξετε το χρυσό από το 4, περιμένετε μέχρι οι εχθροί φτάσουν στο πάνω μέρος στις σκάλες που μοιάζουν με ένα 4. Αυτό θα σας δώσει τον απαιτούμενο χρόνο για να φτάσετε στις σκάλες πριν σας αποκόψουν οι εχθροί.

en: Five
el: Πέντε

en: Six
el: Έξι

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
el: Το πρώτο σημείο του επιπέδου είναι να χρονομετρήσετε όταν ανεβαίνετε από το κάτω μέρος του 6 με τον εχθρό να ανεβαίνει τη σκάλα στα αριστερά του 6. Μόλις βρεθείτε στη σκάλα, οι εχθροί θα σκαρφαλώσουν στη σκάλα μακρυά από εσάς, έτσι ώστε να χρειάζεται απλά να περιμένετε μέχρις ότου δεν θα υπάρχουν εχθροί χαμηλά στη σκάλα πριν σκάψετε στο κάτω μέρος του 6.
    
    
    
    Το δεύτερο σημείο είναι να βρείτε τον τρόπο να φέρετε όλους τους εχθρούς εκτός της σκάλας στα αριστερά της οθόνης. Μπορείτε να περιμένετε στο πάνω μέρος του μεγάλου 6 στο μέσο για να ανέβουν στους στύλους και μετά να πέσετε στο δάπεδο και να διασχίσετε τη διαδρομή προς τη σκάλα.

en: Seven
el: Επτά

en: Eight
el: Οκτώ

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
el: Με προσεκτικές κινήσεις και συγχρονισμό, μπορείτε να δελεάσετε  δύο εχρθούς προς την 
    πιο αριστερή σκάλα και να τους αφήσετε εκεί ενώ συλλέγετε τα πέντε υψηλότερα κομμάτια χρυσού.
    
    
    
    Τα τρία κατώτερα κομμάτια πρέπει να συλλεχθούν σε ένα πέρασμα, ενώ ίσως απαιτηθεί να εξαναγκάσετε πρώτα τους εχρθούς στο δεξί κομμάτι του 8, για να αποφύγετε πρόβλήματα κατά την εμφάνιση των σκαλών και την προσγείωσή σας στο δάπεδο.
    
    
    
    Καθαρίζετε την τελευταία σκάλα διαφυγής πέφτωντας ξανά στο δάπεδο, στο άκρο δεξί τμήμα.

en: Nine
el: Εννιά

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
el: Στην αρχή, πέφτετε όσο πιο γρήγορα γίνεται στο δάπεδο. Σκάβετε πολλούς λάκους 
    στο κάτω μέρος για να καθυστερήσετε τους εχθρούς από τη σκάλα. Έπειτα μαζέυετε τα 
    δύο κομμάτια χρυσού στην αριστερή πλευρά του 9 όσο δεν υπάρχουν εχθροί εκεί γύρω, σκάβετε για να μπείτε στο 9 μετά τη συλλογή του υψηλότερου από τα δύο κομμάτια.
    
    
    
    Για να μαζέψετε το χρυσό στο κάτω μέρος του 9, σταθείτε στον αριστερό εχθρό, σκάβετε αριστερά και κινηθείτε δεξιά. Οι δύο εχθροί θα ξεκινήσουν προς τα αριστερά, θα πέσουν και θα σκαρφαλώσουν στη σκάλα. Όταν ο πρώτος κολλήσει εκεί που είχατε σκάψει, πηδήξτε στο κατώτερο κομμάτι του 9 και σκάψτε στα αριστερά. Ο επόμενος εχθρός θα μεταφέρει το χρυσό κάτω. Μαζέψτε τον, σκάβετε στα δεξιά, πέφτετε κάτω στον στύλο και βγαίνετε όσο γρηγορότερα μπορείτε.

en: Ten
el: Δέκα

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
el: Μπορείτε να παγιδέψετε πολλούς εχθρούς στους λάκους στο κάτω μέρος αριστερά και δεξιά, αλλά 
    θα διαφύγουν μόλις εμφανιστούν οι κρυφές σκάλες. Με την πτώση σας στο δάπεδο κατά την έξοδό σας μπορεί να βοηθηθείτε για να καθαρίσετε τη διαδρομή σας πάνω δεξιά.

en: Eleven
el: Έντεκα

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
el: Μαζέυετε το χρυσάφι κάτω στην αριστερή πλευρά των στύλων που έχουν σχήμα 11, έπειτα μαζέυετε το κομμάτι στη βάση του αριστερού 1 του κεντρικού 11. Τώρα πέφτετε στο δάπεδο ακριβώς στα αριστερά του διπλού ψηλού τοίχου. Οι εχθροί θα πέσουν σε διαφορετικά τμήματα. Τώρα θα πρέπει να κάνετε τρία πράγματα: μαζέψτε τον χρυσό στο αριστερό και στα κεντρικά τμήματα, μαζέψτε τον χρυσό από τους εχθρούς στα δεξιά σας όταν βρίσκεστε στο δάπεδο και ληστέψτε όσους εχθρούς μπορείτε στο τμήμα αριστερά του 11.
    
    
    
    Τα δύο πρώτα είναι σχετικά εύκολα. Το τελευταίο μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους. Αν τρέξετε πάνω στην κεντρική σκάλα και μετακινηθείτε στα αριστερά μπορείτε να περιμένετε πάνω στη δεξιά πλευρά των στύλων (πιθανότατα πέφτωντας στους στύλους) και να ληστέψετε μερικούς εχθρούς στο κεντρικό τμήμα του αριστερού τμήματος. Μπορείτε επίσης να μαζέψετε ένα ή δύο κομμάτια χρυσού ενώ κάνετε το παραπάνω.
    
    
    
    Μόλις μαζέψετε όλο το χρυσάφι (εκτός από τα κομμάτια στα δεξιά του 11), τρέξτε πάνω δεξιά από τις σκάλες Η στη μέση. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα όλοι οι εχθροί εκτός του δεξιού τμήματος μακρυά να μετακινηθούν στο αριστερό τμήμα.

en: Twelve
el: Δώδεκα

en: Thirteen
el: Δεκατρία

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
el: Στην αρχή περιμένετε στην κορυφή του αριστερού (ή καλύτερα δεξιού) κλάδου των πιο αριστερών σκάλων μέχρι οι εχθροί σας στο κέντρο, σκαρφαλώσουν στη μέση της κεντρικής σκάλας. Έπειτα πέφτετε στην οριζόντια σκάλα, διανύετε όλη τη διαδρομή στα δεξιά και πέφτετε στο δάπεδο, εγκλωβίζωντας πολλούς εχθρούς.
    
    
    
    Θα πρέπει να ελευθερώσετε τους περισσότερους παγιδευμένους εχθρούς για να μαζέψετε το χρυσάφι από διάφορες θέσεις. Συγκεκριμένα, θα ελευθερώσετε τους εχρθούς που είναι παγιδευμένοι στο αριστερό μισό του δαπέδου για να συλλέξετε τουλάχιστον ένα κομμάτι χρυσού.
    
    
    
    Μόλιςμαζέψετε το τελευταίο κομμάτι χρυσού, οι εχθροί θα μαζευτούν στην κεντρική σκάλα, έτσι θα 
    πρέπει να αποφασίσετε ποιο κομμάτι χρυσού θα μαζέψετε τελευταίο. Μια λογική επιλογή είναι το κομμάτι που φρουρείται από τους τρεις εχθρούς στο κάτω άκρο του 3, καθώς είναι αυτό στο κέντρο του βραχίωνα του 3.

en: Fourteen
el: Δεκατέσσερα

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
el: Τέσσερις συμβουλές: πρώτον, μην ελευθερώνετε σκάβωντας εχθρούς παγιδευμένους στα 4 στα αριστερά μέχρι το τέλος (όπως επίσης και αν κάποιος παγιδευτεί στο μεσαίο 4) - έτσι θα έχετε να αντιμετωπίσετε λιγότερους εχθρούς κάθε φορά.
    
    
    
    Δεύτερο, θα πρέπει να σκαρφαλώσετε πάνω σε κάποιον εχθρό για να συλλέξετε το παγιδευμένο χρυσάφι στα 4 στα αριστερά και του ελεύθερου κομματιού χρυσού στο κέντρο.
    
    
    
    Τρίτο,  όταν ελευθερώνετε τους εχθρούς στα 4 στα δεξιά (9και πιθανότατα τους δύο στα 4 στα αριστερά), ίσως να βρείτε ευκολότερο το σκάψιμο και την απώλεια αυτών των κομματιών χρυσού.
    
    
    
    Τέλος, είναι ευκολότερο να φύγετε στο τέλος αν αφήσετε ένα τελευταίο κομμάτι χρυσού κοντά στο ελεύθερο 14 στο μέσο δεξιά. Έπειτα μπορείτε να τρέξετε πάνω στη σκάλα που εμφανίζεται εκεί.

en: Fifteen
el: Δεκαπέντε

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
el: Δύο συμβουλές: Αν περιμένετε σε μία από τις δύο αριστερές σκάλες που είναι κρεμασμένες κάτω από το κομμάτι χρυσού ανάμεσά τους, οι εχθροί στο μέσο θα πηδήσουν στη βάση του 5. Αυτό θα σας επιτρέψει να συλλέξετε εύκολα το χρυσάφι ανάμεσα στο 1 και το 5.
    
    
    
    Δεύτερο, αν περιμένετε στη βάση του 1 στα δεξιά του, οι εχθροί στα δεξιά από τις δύο σκάλες στα αριστερά του 1 θα πηδήσουν στον στύλο στο άλλο μισό της βάσης του 1. Αν περιμένετε ψηλά ανάμεσα στο 1 και το 5, και μετά πηδήσετε στη βάση του 1, ενώ οι εχθροί πέφτουν προς τη βάση του 1, θα μπορείτε να τρέξετε στη σκάλα στα αριστερά του 1 και να συλλέξετε το χρυσάφι στα αριστερά του 1.

en: Sixteen
el: Δεκαέξι

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
el: Η στήλη στα αριστερά του 1 απαιτεί ένα γρήγορο τρέξιμο κάτω και πίσω επάνω, με γρήγορη αποφυγή των εχθρών και στις δύο κατευθύνσεις.
    
    
    
    Για να συλλέξετε το χρυσάφι στο μέσο του 6, πέφτετε κάτω στο πάνω τμήμα 'ο' του 6, κινηθείτε δεξιά/σκάβετε αριστερά και αμέσω κινηθείτε αριστερά και σκάβετε αριστερά για την καθυστέρηση του εχθρού που σε άλλη περίπτωση θα σας πιάσει. Ωστόσο, ίσως να πρέπει να αφήσετε αυτό το κομμάτι χρυσού στο τέλος, για να μην ελευθερωθούν δύο επιπλέον εχθροί νωρίτερα: μπορείτε να παγιδεύσετε ξανά τους δύο εχθρούς ούτως ή άλλως.
    
    
    
    Για να μαζέψετε το χρυσάφι που φυλάγεται από τους εχρθούς κάτω δεξιά, σκάβετε το τετράγωνο που εμποδίζει στα αριστερά τους, τρέχετε πάνω στη σκάλα, σκάβετε στη δεξιά πλευρά 6, σκάβετε μέσα, τρέχετε αριστερά, σκάβετε έαν τετράγωνο στην αριστερή πλευρά του 6 και πέφτετε στο δάπεδο. 
    Ο συγχρονισμός είναι απαραίτητος - μόνο ένας ή δύο εχθροί στο κάτω δεξί τμήμα θα καταφέρουν να κινηθούν στο επόμενο τμήμα στα αριστερά. Θα πρέπει να σκάψετε στο κάτω μέρος του 6 για να μαζέψετε το χρυσάφι τους, μέθοδος ελαφρυά περιπετειώδης εξαιτίας των εχθρών που βρίσκονται αριστερά του 6.
    
    
    
    Μόλις μαζέψετε όλο το χρυσάφι, μπορεί να σας φανεί ευκολότερο να βγείτε από το επίπεδο, περνώντας  μέσα από το μεσαίο ψεύτικο δάπεδο στο 1 και διαφεύγοντας από τις σκάλες στα αριστερά του 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
el: ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ: Παρακαλώ δείτε τις σημειώσεις στα σχόλια μετάφρασης.

en: Free Fall
el: Ελεύθερη πτώση

en: Impossible?
el: Αδύνατο;

en: Zig Zag
el: Ζιγκ Ζαγκ

en: The Box
el: Το κουτί

en: Overcrowding
el: Υπερπληθυσμός

en: Entangled
el: Μπλεγμένος

en: Digging Hassle
el: Σκάβοντας δύσκολα

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
el: Αυτά τα επίπεδα συντέθηκαν από το Marco Krüger, τον αρχικό συγγραφέα του προγράμματος KGoldrunner, και κάποιους από τους φίλους του και άτομα που συνέβαλαν. Χρησιμοποιούν τους κανόνες KGoldrunner. Οι εχθροί τρέχουν γρήγορα και έχουν επιθετική στρατηγική αναζήτησης. Καλή διασκέδαση!

en: Initiation
el: Μύηση

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
el: Αυτά τα 100 επίπεδα συνιστούν ένα εισαγωγικό παιχνίδι, καθώς και μία καλή ευκαιρία για ειδικούς να κάνουν υψηλή βαθμολογία. Αυτά συντέθηκαν από τον Peter Wadham και χρησιμοποιούν τους παραδοσιακούς κανόνες.
    
    Τα τελευταία επίπεδα είναι πολύ δύσκολα, αλλά αν αναζητάτε για ακόμα μεγαλύτερη πρόκληση, πηγαίνετε στο 'Η οργή του Peter W' ...

en: Don't Panic
el: Μην πανικοβάλλεστε

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
el: Το εξώφυλλο του 'Γυρίστε το Γαλαξία με Αυτοστόπ' του Ντάγκλας Άνταμς λέει ακριβώς αυτό, με μεγάλα φιλικά γράμματα, οπότε δεν υπάρχει λόγος πανικού. Οι εχθροί βρίσκονται πίσω από έναν τοίχο και δεν μπορούν να σας φτάσουν.

en: Lust for Gold
el: Δίψα για χρυσό

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
el: Όταν σκοτώνεις τους εχθρούς μπορείς να τους παγιδεύσεις μόνιμα στο λάκκο πάνω δεξιά.

en: Ladders?  Trust me!
el: Σκάλες; Έχε εμπιστοσύνη!

en: Drop In and Say Hello
el: Πέρασε και πες ένα γεια

en: The Mask
el: Η μάσκα

en: Check for Traps
el: Έλεγξε για παγίδες

en: Take It Easy!
el: Ηρέμησε!

en: Fall on a Fortune
el: Πτώση σε χρυσάφι

en: The Lattice
el: Το δίχτυ

en: Shower of Gold
el: Μπάνιο από χρυσό

en: The Foundry
el: Το χυτήριο

en: Soft Landings
el: Μαλακές προσγειώσεις

en: Unlucky for Some
el: Άτυχος για μερικούς

en: The Balance
el: Η ισορροπία

en: Gold Bars
el: Χρυσές δοκοί

en: Hard Row to Hoe
el: Δύσκολη δουλειά

en: Golden Maze
el: Χρυσός λαβύρινθος

en: Delayed Trap
el: Καθυστερημένη παγίδα

en: Nowhere to Hide
el: Κανένας μέρος για να κρυφτείς

en: Watch the Centre
el: Επίβλεψη του κέντρου

en: Where to Dig?
el: Που να σκάψω;

en: Easy Stages
el: Εύκολα στάδια

en: Gold Mesh
el: Χρυσή θηλιά

en: Acrobat
el: Ακροβάτης

en: Mongolian Horde
el: Μογγολική ορδή

en: Rocky Terrain
el: Βραχώδης περιοχή

en: Down the Chimney
el: Μέσα στην καμινάδα

en: Space Invader
el: Διαστημικός εισβολέας

en: Winding Road
el: Δρόμος με στροφές

en: Light My Fire
el: Άναψε τη φωτιά μου

en: Cockroach
el: Κατσαρίδα

en: The Runaround
el: Η παράκαμψη

en: Speedy
el: Γρήγορος

en: Dig Deep
el: Σκάψιμο βαθιά

en: Forgotten Gold
el: Ξεχασμένο χρυσάφι

en: Two of Diamonds
el: Δύο διαμάντια

en: Suicide Jump
el: Άλμα αυτοκτονίας

en: Easy Access
el: Εύκολη πρόσβαση

en: Gold Braid
el: Χρυσό κορδόνι

en: Cat's Eyes
el: Τα μάτια της γάτας

en: Keep Them Coming
el: Συνέχισε να στέλνεις

en: The Funnel
el: Το φουγάρο

en: Lattice Maze
el: Δικτυωτός λαβύρινθος

en: Hard Work for Poor Pay
el: Σκληρή δουλειά με φτωχή αμοιβή

en: Forked Ladders
el: Σκάλες διχάλες

en: Snowing Gold
el: Χιονίζει χρυσάφι

en: Left or Right?
el: Αριστερά ή δεξιά;

en: Houndstooth
el: Δόντι από κυνηγόσκυλο

en: Five Levels
el: Πέντε επίπεδα

en: Pitfalls
el: Παγίδες

en: Get IN There!
el: Μπες εκεί μέσα!

en: A Steady Climb
el: Ένα σταθερό σκαρφάλωμα

en: Fall-through Lattice
el: Πτώση από το δίχτυ

en: Get me OUT of Here!
el: Βγάλε με από εδώ!!

en: Empty Cellar
el: Άδειο κελάρι

en: The Rose
el: Το τριαντάφυλλο

en: Lotus Puzzle
el: Γρίφος του λωτού

en: Long Drop
el: Μακρύ ρίξιμο

en: Party On!
el: Το πάρτι ξεκίνησε!

en: Cross-stitch
el: Σταυροβελονιά

en: Cannot Get Up There
el: Δεν μπορείς να ανέβεις εκεί

en: They Are Everywhere!
el: Βρίσκονται παντού!

en: Rooftops
el: Κορυφές των σκεπών

en: Tricky Traps
el: Πονηρές παγίδες

en: Make Them Work for You
el: Κάν' τους να δουλεύουν για 'σένα

en: Get Going!
el: Συνέχισε!

en: Three Chimneys
el: Τρεις καμινάδες

en: The Archway
el: Η αψίδα

en: Starwave
el: Αστρικό κύμα

en: Amazing Finish
el: Φανταστικό τελείωμα

en: Pillars
el: Κολώνες

en: Hopeful Descent
el: Ελπιδοφόρα πτώση

en: The Rack
el: Η κρεμάστρα

en: Twists and Turns
el: Γυρίσματα και στροφές

en: The Saucer
el: Το πιατάκι

en: The Dotted Line
el: Η διακεκομμένη γραμμή

en: Do Not Look Down (1)
el: Μην κοιτάς κάτω (1)

en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

en: Easy Middle
el: Εύκολη μέση

en: Do Not Look Down (2)
el: Μην κοιτάς κάτω (2)

en: Which Way?
el: Από ποιο δρόμο;

en: Do Not Look Down (3)
el: Μην κοιτάς κάτω (3)

en: Drop?
el: Ρίψη;

en: Help!
el: Βοήθεια!

en: Yorick's Skull
el: Το κρανίο του Yorick

en: No Mercy
el: Δίχως έλεος

en: Gold Sandwich
el: Χρυσό σάντουιτς

en: Golden Curtain
el: Χρυσή κουρτίνα

en: Are you spider or fly?
el: Είσαι αράχνη ή μύγα;

en: Funny?
el: Αστείο;

en: Hard Landings
el: Σκληρές προσγειώσεις

en: Golden Tower
el: Χρυσός πύργος

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
el: Αυτό το επίπεδο πήρε το όνομά του από τη διάσημη γερμανική ταινία πολέμου με υποβρύχιο 'Das Boot' και αφιερώθηκε στο Marco Krüger του Βερολίνου, αρχικού συγγραφέα του KGoldrunner.
    
    Μία μικρή συμβουλή... αν σταθείς στο δεξιό άκρο της βάρκας μπορείς να κάνεις τον εχθρό να πέσει προς εσένα... τα υπόλοιπα εξαρτώνται από 'σένα!

en: Quick!  RUN!
el: Γρήγορα! Τρέχα!

en: Surprise Ending
el: Τέλος έκπληξη

en: Diagonal Disaster
el: Διαγώνια καταστροφή

en: Vengeance of Peter W
el: Η οργή του Peter W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
el: Καλή τύχη!
    Μουάρρ ρρράααρ χααρρρ!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
el: Όχι δεν είναι ακατόρθωτο. Υπάρχει ένα κόλπο στον τρόπο που σκάβετε τα τούβλα δίπλα στα κομμάτια χρυσού.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
el: Πηγαίνετε στην αριστερή πλευρά στην κορυφή και απέναντι. Ρίξτε το αριστερό των τούβλων.  Υπάρχει παραπάνω από ένα πέρασμα από αυτές τις ράβδους στο χρυσό.
    
    Όταν ξεκινήσετε, περιμένετε σε μια κοντή σκάλα όσο ο εχθρός από πάνω πέφτει στα αριστερά.

en: Short Cut?
el: Σύντομος δρόμος;

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
el: Ναι, έχετε χρόνο να ξεγλιστρήσετε στο κάτω μέρος, αποφεύγοντας όλους τους εχθρούς για να μαζέψετε το χρυσό.

en: Sky Walker
el: Ουρανοβάτης

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
el: Για να πάρετε το χρυσό στη σπηλιά, σκάψτε δύο τούβλα, περιμένετε μέχρι να αρχίσουν να ξαναεμφανίζονται και γρήγορα σκάψτε το τρίτο τούβλο (ή έξοδος διαφυγής). Τρέξτε πάνω, σκάψτε και πέφτετε μέσα στο χρυσάφι.
    
    Μπορείτε απλά να αποφύγετε τον τέταρτο εχθρό αν περιμένετε στην κάτω σκάλα όσο αυτός πέφτει στο επίπεδο δίπλα σας. Τέλος, ακολουθήστε μια οδό στον ουρανό και αναδυθείτε πάνω αριστερά.

en: The Vault
el: Ο θόλος

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
el: Μπορείτε να παγιδεύσετε εχθρούς στον κάτω θόλο περιμένοντας στο κάτω μέρος της μεγάλης σκάλας. Για να τους σκοτώσετε, βγείτε, σκάψτε ένα τούβλο, έπειτα πηγαίνετε πίσω και περιμένετε ξανά.

en: Patchwork Quilt
el: Πάπλωμα από κουρέλια

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
el: Για να μαζέψετε το χρυσάφι στο πάνω μεσαίο τμήμα, σκάβετε τρία τούβλα δίπλα στον παγιδευμένο εχθρό, περιμένετε μέχρι να αρχίσουν να επανεμφανίζονται, σκάβετε ακόμη μια φορά, έπειτα τρέχετε πάνω και δεξιά για να πέσετε στο σημείο που βρισκόταν ο εχθρός.
    
    Τώρα μπορείτε να σκάψετε και να πλησιάσετε τις σκάλες πριν επιστρέψει.

en: Do You Need Him?
el: Τον χρειάζεσαι αυτόν;

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
el: Μπορείτε να αφήσετε τον εχθρό στη θέση του.
    
    Πηγαίνετε κοντά στο χρυσάφι κάτω δεξιά. Μην το μαζέψετε ακόμη, αλλά ανεβείτε και πάρτε τα δύο ψήγματα πάνω αριστερά. Έπειτα κατεβείτε πίσω στη θέση που βρισκόσασταν και ολοκληρώστε το επίπεδο.

en: Stuck in Storage
el: Κολλημένος στην αποθήκη

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
el: Πρώτα καθαρίστε τη σπηλιά σκάβοντας τρία τούβλα στα δεξιά. Αργότερα μπορείτε να σκοτώσετε τους εχθρούς στα κάτω τούβλα και να τους παγιδεύσετε στη σπηλιά.
    
    Στα δεξιά, μαζεύετε πρώτα την κατακόρυφη γραμμή του χρυσού, πηγαίνετε απέναντι και μαζεύετε το χρυσό από τις οριζόντιες πλατφόρμες. Μείνετε δεξιά, σκάβετε μέχρι την τελευταία πλατφόρμα, έπειτα σκάβετε και μαζεύετε το ψήγμα δεξιά στη σπηλιά. Τέλος μαζεύετε το αριστερό ψήγμα.

en: So Far for So Little
el: Τόσο μακριά για τόσα λίγα

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
el: Στην αρχή πηγαίνετε κάτω και σκάβετε. Στο τέλος, πλησιάζετε το χρυσάφι από κάτω.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
el: Τερματίστε συλλέγοντας τα δύο ψήγματα στις δυο πλευρές τις σκάλας στα αριστερά, έπειτα τα τέσσερα στο κάτω μέρος του τάφου.  Πρέπει να αναγκάσετε κάποιον εχθρό να πέσει στο κρεμασμένο ψήγμα στα αριστερά της πυραμίδας. Χρειάζεστε έναν ακόμη να γεμίσει το γκρεμό κάτω αριστερά.
    
    Το υπόλοιπο είναι αρκετοί γρίφοι σκαψίματος, συχνά με περιορισμένο χρόνο πριν το κλείσιμο της εξόδου.  Καλή διασκέδαση!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
el: Πέφτετε από την μπάρα πάνω αριστερά και θα μαζέψετε το χρυσάφι. Έξοδος από δεξιά και πάνω, στις σκάλες που εμφανίζονται.  Μεταβείτε απέναντι πάνω μέχρι να βρεθείτε επτά ή οκτώ κενά από τα δεξιά, έπειτα κατεβαίνετε.
    
    Καθώς κινήστε διαγώνια κάτω στα αριστερά, υπάρχουν δύο ψεύτικα τούβλα. Πέφτετε στο δεύτερο, μένετε μέσα σε αυτό και σκάβετε δεξιά. Τώρα πέφτετε σε μια σειρά από σκάλες που οδηγούν κάτω αριστερά...

en: Flying Tower
el: Ιπτάμενος πύργος

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
el: Για το επίπεδο αυτό θα πρέπει να είστε ακριβείς και γρήγοροι και είναι το μόνο που μπορούμε να πούμε...

en: Pot Hole
el: Τρύπα δοχείου

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
el: Το παλιό MG ήταν γρήγορο και ευκίνητο στην εποχή του και αυτό πρέπει να είστε και σεις.
    
    Μπορείτε να δοκιμάσετε να σκάψετε τρία τούβλα αριστερά και ένα στο κέντρο για να σκοτώσετε έναν από τους εχθρούς δεξιά της αρχής, αλλά υπάρχει πιθανότητα να πέσει στην τρύπα στα δεξιά ώστε να μην έχετε τη δυνατότητα να μαζέψετε την τελευταία ποσότητα χρυσού.

en: Sticky Ladders
el: Σκάλες που κολλάνε

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
el: Ξεκινάτε ανεβαίνοντας τρία τέταρτα της σκάλας. Οι εχθροί θα τρέξουν δεξιά. Τρέξτε πάνω γρήγορο για να πέσει ένας σε ένα ψεύτικο τούβλο ενώ οι άλλοι τρέχουν εναντίον σας. Πηγαίνετε αριστερά, σκάψτε δύο τρύπες για την παγίδευσή τους, έπειτα τρέξτε δεξιά, σκάψτε και πέστε στο κάτω μέρος της πρώτης μικρής σκάλας στα δεξιά. Οι εχθροί θα κινηθούν κάτω στη μεγάλη σκάλα και θα γεμίσουν τα δύο ψεύτικα τούβλα στη βάση της.
    
    Σκάψτε και πιάνετε τον τρίτο εχθρό στο πάνω μέρος της πυκνής με τούβλα περιοχής, έπειτα τρέχετε στο δεύτερο κενό κάτω από τη μεγάλη σκάλα, δίπλα σε μια γραμμή τούβλων. Ο εχθρός θα τρέξει στις τάφρους στα αριστερά.

en: The Laboratory
el: Το εργαστήριο

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
el: Θα πρέπει να κινηθείτε πάνω στην πιο αριστερή σκάλα για να μαζέψετε κάθε ψήγμα χρυσού για να περάσετε στον επόμενο επίπεδο. Πηγαίνετε απέναντι στα δεξιά για να συλλέξετε το πάνω κεντρικό ψήγμα χρυσού.
    
    Περάστε τους εχθρούς στο σωλήνα βρασμού σκοτώνοντάς τους στα δεξιά του, πέφτοντας στο μέσο του μόλις πλησιάζουν να σας αγγίξουν και θα πέσουν μαζί σας Ή πηδώντας αριστερά πάνω από τα κεφάλια τους πριν βρεθούν στην κορυφή του βραστήρα.

en: Pete likes Ladders
el: Στον Pete αρέσουν οι σκάλες

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
el: Κινήστε συνεχώς πάνω και κάτω για να αποφύγετε τον εχθρό. Μαζεύετε ψήγματα χρυσού όποτε μπορείτε. Αν ο εχθρός μαζέψει κάποιο μπορεί να το αφήσει μόνο στα κενά. Γι' αυτό αναγκάστε τον να τρέχει σε αυτά και περιμένετε υπομονετικά...

en: Where is the Roof?
el: Πού είναι η σκεπή;

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
el: Πρώτα καθαρίστε το χρυσό στα αριστερά και πάνω, έπειτα σκάβετε έξω από τη σπηλιά και συλλέγετε  το χρυσάφι στις σκάλες ανάμεσα στους δύο χαμηλούς τοίχους του ψεύτικου τούβλου.
    
    Αν υπάρξει κάποιος εχθρός σε αυτό το τμήμα, σκοτώστε τον κρυβόμενοι κάτω από ένα ψεύτικο τοίχο και σκάβοντας μια τρύπα δίπλα τους. Θα πεθάνει προσπαθώντας να σας πιάσει. Αυτό δε λειτουργεί αν υπάρχει χρυσός στο τούβλο που θέλετε να σκάψετε ...

en: Ninja Style
el: Στυλ νίντζα

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
el: Αφού μαζέψετε όλο το χρυσό στα αριστερά, μείνετε εκεί, πηγαίνετε ψηλά, αφήστε τον εχθρό να σας ακολουθήσει και έπειτα πέφτετε στο πάτωμα. Αν ο εχθρός πέσει κοντά στη μεσαία σκάλα στα δεξιά, γρήγορα σκαρφαλώστε σε σημείο ψηλότερο της σκάλας. Μετά από κάποιες προσπάθειες, θα έρθουν και οι τρεις εχθροί στα δεξιά στην μακριά δεξιότερη σκάλα. Τώρα είναι εύκολο να καθαρίσετε τις πρώτες δύο περιοχές του χρυσού στα δεξιά.
    
    Μαζέψτε τρεις ή ίσως μόνο δύο εχθρούς στην μεσαία σκάλα στα δεξιά. Πηγαίνετε κοντά στην τρύπα του τσιμέντου, πέστε, τρέξτε δεξιά, ανεβείτε τη μεγάλη σκάλα, πέστε αριστερά και συλλέξτε το χρυσάφι.
    
    Αν φέρετε μόνο δύο εχθρούς στη μεσαία σκάλα, σιγουρευτείτε ότι ο τρίτος πέφτει εκτός της δεξιάς σκάλας πριν τρέξετε απέναντι. Θα πρέπει τότε να ανεβείτε όλη τη μεγάλη σκάλα και να περιμένετε μέχρι να είναι ασφαλές να πέσετε και να μαζέψετε το χρυσό.
    
    Αν οι εχθροί εξακολουθούν να κουβαλάνε χρυσό, αναγκάστε τους να συνεχίσουν να σας κυνηγούν στη μεσαία σκάλα και να πέφτουν στο τσιμέντο μέχρι να το αφήσουν.

en: Cooperation?
el: Συνεργασία;

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
el: Μοιάζει ότι θα πρέπει να παγιδεύσετε τους εχθρούς στους δύο λάκκους κάτω. Δοκιμάστε το, αλλά είναι πολύ δύσκολο να βάλετε τον έναν στο δεξί λάκκο και είναι σίγουρο ότι θα καταλήξετε με έναν εχθρό και χρυσάφι στον δεξί. Τέσσερα ψεύτικα τούβλα αριστερά σας εμποδίζουν να τρέξετε από τα αριστερά και να σκάψετε.
    
    Είναι καλύτερο να μαζέψετε την κάτω γραμμή χρυσού τελευταία, πέφτοντας από το κρεμασμένο ψήγμα στα δεξιά και βγαίνοντας από τη σκάλα που εμφανίζεται.
    
    Το κλειδί για το καθάρισμα του αριστερού τμήματος είναι η γραμμή από σκάλες που είναι ενσωματωμένη στα τούβλα. Βγαίνετε από τα τρία σημεία με ψεύτικα τούβλα από κάτω. Είναι καθαρή αυτοκτονία να πέσετε στο μέσω των τούβλων με σχήμα Τ.
    
    Ξεκινήστε μαζεύοντας το χρυσό στα δεξιά του Τ: έπειτα μπορείτε να αναγκάσετε έναν εχθρό να τρέξει στην τάφρο με σχήμα U.
    
    Προσέξτε το ψεύτικο τούβλο στο μέσο της πλατφόρμας κάτω αριστερά.  Πρέπει να μαζέψετε το χρυσό στις ξεχωριστές τάφρους από τα αριστερά προς τα δεξιά.

en: Triple Trap
el: Τριπλή παγίδα

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
el: Παγιδέψτε τον πρώτο εχθρό αμέσως. Πηγαίνετε πάνω και δεξιά και κρεμιέστε στη σκάλα στα δεξιά μιας κοντής ράβδου. Καθώς πλησιάζει ο εχθρός, ανεβαίνετε γρήγορα. Μόλις σας φτάσει, πηγαίνετε αριστερά, πέφτετε και ανεβαίνετε την αριστερή σκάλα έως την κορυφή.
    
    Ο εχθρός θα κινηθεί δεξιά πάνω από το τσιμέντο και θα πέσει. Τώρα κατεβαίνετε στην κάτω αριστερή γωνία. Ο εχθρός θα πέσει σε ένα ψεύτικο τούβλο δίπλα στο χρυσό.
    
    Μαζεύετε όλο το χρυσό πάνω και σκάβετε, πέφτοντας στον επόμενο εχθρό. Κάθεστε από πάνω του, σκάβετε αριστερά και κινήστε δεξιά. Ο εχθρός θα πέσει στην τάφρο. Μετακινηθείτε δεξιά και μαζεύετε το χρυσάφι καθώς πέφτετε.
    
    Σκαρφαλώνετε στην κορυφή, πέφτετε πάνω στον παγιδευμένο εχθρό μέσω ενός ψεύτικου τούβλου κάτω από μια ράβδο και μαζεύετε πέντε ακόμη ψήγματα. Τώρα σκάβετε και κατεβαίνετε στην κοντή σκάλα στα δεξιά των τούβλων, για να σκοτώσετε τον εχθρό στην τάφρο (ο οποίος έχει κι άλλο χρυσό). Θα ξαναεμφανιστεί πάνω σας και θα πέσει από ένα ψεύτικο τούβλο πίσω στην τάφρο.
    
    Σκάβετε τρία τούβλα ανάμεσα στους δύο εχθρούς και κατεβαίνετε την κοντή σκάλα μέχρι να μαζευτούν οι εχθροί. Σκάβετε δύο ακόμη τούβλα για να τους ελευθερώσετε. Ανεβαίνετε στην σκάλα, πάνω από το τσιμέντο και ακριβώς πριν ανέβουν οι εχθροί στο τσιμέντο, πέφτετε στο πάτωμα και τρέχετε στο κάτω μέρος της κοντής σκάλας. Οι εχθροί θα κινηθούν κάτω και θα τρέξουν στη διπλή τάφρο στα δεξιά.
    
    Τρέχετε γρήγορα στα δεξιά, πάνω στους εχθρούς. Πέφτετε στο τελευταίο κομμάτι χρυσού στα δεξιά και εμφανίζονται οι κρυφές σκάλες. Παρά τρίχα!
    
    Υ.Γ. Ένας άλλος τρόπος για να παγιδέψετε τον αριστερό εχθρό στο ψεύτικο τούβλο είναι να σας ακολουθήσει πάνω στην πιο αριστερή σκάλα καθώς εσείς θα τρέχετε πάνω και σκάβετε για να πέσετε στο δεύτερο εχθρό. Ο συγχρονισμός είναι πολύ σημαντικός. Πρέπει να σκάψετε και να  πέσετε πριν ο εχθρός ανέβει πάνω αριστερά και τρέξει δεξιά.
    
    Αργότερα, ανεβαίνετε τις δεξιές σκάλες έως την κορυφή, περιμένετε στην αριστερή ράβδο μέχρι στο ψεύτικο τούβλο μέχρι ο πιο αριστερός εχθρός ξεκινήσει να τρέχει προς το μέρος σας και έπειτα πέφτετε. Περιμένετε μέχρι να αρχίσει να πέφτει, τρέχετε αριστερά στο κάτω μέρος μιας κοντής σκάλας. Ο εχθρός θα πέσει μέσω ενός ψεύτικου τούβλου και μιας σκάλας στο ψεύτικο τούβλο από κάτω.
    
    ΥΓ.2. Δεν υπάρχει χώρος για λάθη ή δισταγμούς σε αυτήν τη μέθοδο! Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και για την πρώτη μέθοδο!

en: State Of Terror
el: Κατάσταση πανικού

en: Easy Gold
el: Εύκολο χρυσάφι

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
el: Κινηθείτε προς τα κάτω από πλατφόρμα σε πλατφόρμα στην τρίτη από κάτω. Περιμένετε στο πιο δεξί σημείο μέχρι να πέσουν οι εχθροί στο κάτω μέρος.
    Πέφτετε στην κατώτερη πλατφόρμα, σκάβετε πάνω από το χρυσό και έπειτα δεξιά, ενώ πέφτετε και βγαίνετε πίσω στο πάνω μέρος της πλατφόρμας. Κινηθείτε προς τα πάνω όσο γρηγορότερα μπορείτε.

en: Fear of Heights
el: Υψοφοβία

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
el: Για κάθε πλευρά της κατασκευής, τρέξτε πάνω στην εξωτερική σκάλα από κάτω και πέστε στην κατώτερη πλατφόρμα. Τρέχετε στην κεντρική σκάλα και περιμένετε σε ένα κενό για να πέσουν οι εχθροί από τις εξωτερικές σκάλες. Πέφτετε μετά από αυτούς για να μαζέψετε το χρυσάφι.
    Μετά τη συλλογή του χρυσού, τρέχετε δεξιά, στην κορυφή με τους εχθρούς να ακολουθούν, και πέφτετε στα δεξιά της εξωτερικής σκάλας. Καθώς οι εχθροί πέφτουν μετά από εσάς, τρέχετε πάνω στη σκάλα και πέφτετε πάνω από τους εχθρούς για να φτάσετε στο στύλο.

en: The Spiral
el: Η σπείρα

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
el: Βρείτε την έξοδο από τη σπείρα, σκάβοντας για να παγιδεύσετε εχθρούς ακριβώς πριν αναδυθείτε από τις σήραγγες.
    Συνεχίστε πάνω στην αριστερή κορυφή. Καθώς τρέχετε δεξιά, πέφτετε στην περιοχή ζικ ζακ πριν από τον εχθρό, έτσι ώστε να βρεθείτε στην κορυφή στα δεξιά. Αφού μαζέψετε το χρυσάφι, σκάβετε για την παγίδευση των εχθρών κάτω, και βγαίνετε στην κορυφή αριστερά.

en: Crags of Fire
el: Γκρεμοί της φωτιάς

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
el: Γενικά, σκάβετε προς τα κάτω για να μαζέψετε το χρυσό, έπειτα μετακινήστε δεξιά και πάνω στον επόμενο γκρεμό.
    Ο πάνω μεσαίος γκρεμός, ωστόσο, χρειάζεται να ολοκληρωθεί πριν το δεύτερο από αριστερά. Αφήστε ένα κομμάτι χρυσού στη μεσαία περιοχή για το τέλος. Έπειτα βγείτε γρήγορα!

en: The Heist
el: Η κομπίνα

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
el: Η ασφαλέστερη μέθοδος για να μπείτε στο κτίριο είναι να κατέβετε την πάνω αριστερή σκάλα και να περιμένετε πάνω στη κοντή σκάλα στα δεξιά. Καθώς πλησιάζει ένας εχθρός, τρέξτε πάνω του στο στύλο. Τώρα πηγαίνετε δεξιά και πέφτετε στο μπαλκόνι και έπειτα σκάβετε και πέφτετε.
    Τρέχετε στο λόμπι και πάνω στο γλυπτό σκάλας για να μαζέψετε το χρυσό. Πέφτετε στα αριστερά στο τμήμα τσιμέντου και περιμένετε τους εχθρούς να συγκεντρωθούν. Πέφτετε αριστερά και τρέχετε έξω στο τσιμέντο αποκόβοντας τους εχθρούς που ακολουθούν. Χρησιμοποιήστε την ίδια σκάλα και τον στύλο για να ξαναμπείτε.
    Τρέχετε στην κορυφή του κτιρίου στις πιο δεξιές σκάλες. Σταθείτε στο πιο αριστερό σημείο της στέγης. Περιμένετε έναν εχθρό να πέσει κάτω από σας, έπειτα πηγαίνετε πίσω, σκάβετε και πέφτετε πίσω του στο μπαλκόνι, όπου μπορείτε να συλλέξετε τρία κομμάτια χρυσού. Αν περιμένετε αρκετά στη στέγη πριν πέσετε, μπορείτε να εξαναγκάσετε να σας ακολουθήσουν αρκετοί εχθροί και να παγιδευτείτε στο μπαλκόνι.
    Χρησιμοποιήστε τις σκάλες στα δεξιά για να μαζέψετε τον εναπομείναντα χρυσό και για να βγείτε.

en: Endless Enemies (1)
el: Ατελείωτοι εχθροί (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
el: Μαζεύετε το χρυσάφι κινούμενοι από πάνω προς τα κάτω. Πριν το τελευταίο χρυσό, σκάψτε στα δεξιά από αυτό και αριστερά του εχθρού. Κινηθείτε όσο το δυνατό γρηγορότερα.

en: Torture Chamber
el: Αίθουσα βασανιστηρίων

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
el: Πέφτετε από το άκρο, σκάβοντας αριστερά για να ανεβείτε την αριστερή σκάλα. Συνεχίζετε αριστερά από το στύλο, έπειτα πέφτετε ενώ σκάβετε αριστερά και μαζεύετε το χρυσάφι. Κινηθείτε δεξιά, πέφτετε στο ψεύτικο τούβλο κάτω από τη σκάλα, συνεχίζετε δεξιά και πέφτετε μέσω μιας σήραγγας από τούβλα στον κάτω στύλο.
    
    Κινηθείτε δεξιά και πέφτετε μέσω μιας ακόμη σήραγγας τούβλων ενώ σκάβετε δεξιά. Σκάβετε και παγιδεύετε τον εχθρό, δίπλα στη σκάλα, ανεβαίνετε πάνω και αριστερά και έπειτα σκάβετε και πέφτετε για να μαζέψετε το χρυσάφι. Σκάψτε πάλι για να παγιδέψετε τον εχθρό. Μόλις γεμίσει η πρώτη τρύπα, τρέχετε στο πάνω τμήμα με τον εχθρό να ακολουθεί. Σκάβετε αριστερά για να συλλέξετε το χρυσό και πέφτετε πίσω στον στύλο.
    
    Τώρα κατευθύνεστε αριστερά πέφτοντας μέσω μιας σήραγγας τούβλων, σκάβοντας αριστερά για να παγιδεύσετε τον επόμενο εχθρό. Πηγαίνετε στο πάνω αριστερό τμήμα και έπειτα πέφτετε και σκάβετε αριστερά πηδώντας αριστερά για να φτάσετε την πλατφόρμα κάτω αριστερά.
    Τώρα μπορείτε να κινηθείτε στη σπείρα με σκάλες και στις σήραγγες τούβλων για να μαζέψετε άλλα τέσσερα κομμάτια χρυσού.
    Μετά από αυτό, πηγαίνετε πίσω στα δεξιά, πέφτετε και κινήστε πάνω από τον παγιδευμένο εχθρό στο κάτω μέρος, για να επιστρέψετε στο δεξί μισό της περιοχής. Ανεβαίνετε τις σκάλες πάνω δεξιά, έπειτα πέφτετε, σκάβοντας δύο φορές δεξιά, για να συλλέξετε το τελευταίο κομμάτι χρυσού. Επαναλάβετε την πτώση στη σήραγγα τούβλων στα δεξιά και σκάβετε δεξιά για να παγιδεύσετε τον εχθρό. Τέλος, βγαίνετε από τη δεξιά πλευρά την περιοχής.

en: Endless Cascade
el: Ατελείωτη πτώση

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
el: Κινηθείτε γρήγορα δεξιά και κάτω στη σκάλα, με τον εχθρό να ακολουθεί. Σκάβετε μια φορά, μέχρι το μέσο της διαδρομής. Μετά το τελευταίο κομμάτι χρυσού, σκάβετε και ανεβαίνετε πάνω στην κάτω σκάλα. Περιμένετε κάτω από το επόμενο τούβλο, κάτω από εκεί που είναι παγιδευμένος ο εχθρός. Ο εχθρός θα κατέβει. Τρέχετε μέσα στο άνοιγμα στο οποίο βρισκόταν, πριν αυτό κλείσει. Μπορείτε έπειτα να τον χρησιμοποιήσετε για να κινηθείτε στην επόμενη κάτω σκάλα στα δεξιά.
    Τρέχετε στην κορυφή της κάτω σκάλας, κάτω από το κλιμακοστάσιο. Σκάβετε αριστερά ενώ βρίσκεστε πάνω στον εχθρό και έπειτα σκάβετε δεξιά, κάτω από τον εχθρό, όταν βρίσκεστε δίπλα του. Τρέχετε πάνω του, για να συλλέξετε το χρυσό που έχει και έπειτα κατεβαίνετε λίγα σκαλοπάτια. Σκάβετε και ανεβαίνετε την κάτω σκάλα, για να περιμένετε την επανεμφάνισή του και έως έρθει κάτω στο κλιμακοστάσιό σας, έτσι ώστε να τον χρησιμοποιήσετε για την κίνησή σας στην επόμενη κάτω σκάλα. Επαναλάβετε για τα εναπομείναντα σκαλοπάτια στα δεξιά μέχρι να φτάσετε στον ανώτερο στύλο.
    Πηγαίνετε τέρμα αριστερά και πέφτετε στο πάνω τούβλο στο κάτω αριστερό τμήμα. Μαζεύετε το χρυσό, αφήνοντας τελευταίο το κομμάτι τέρμα αριστερά στο δεύτερο σκαλοπάτι, γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα πέσετε και θα παγιδευτείτε.
    Αποφύγετε τους εχθρούς κινούμενοι πάνω στις σκάλες και παρασύροντάς τους στα σκαλιά. Τρέχετε τέρμα δεξιά και πάνω στην τελευταία σκάλα. Σκάβετε αν είναι απαραίτητο για να ξεγελάσετε τους εχθρούς, συνεχίζοντας στους εναπομείναντες καταρράκτες και πάνω στις σκάλες τέρμα δεξιά για την ολοκλήρωση του επιπέδου.

en: Infiltration
el: Διήθηση

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
el: Τρέχετε γρήγορα και σκάβετε σωστά...
    Στο εσωτερικό δωμάτιο, σταθείτε στο πιο αριστερό ή πιο δεξί τούβλο πάνω και σκάψτε το επόμενο τούβλο με κατεύθυνση του κέντρο. Πέφτετε πάνω στον εχθρό και τρέχετε δεξιά ή αριστερά, ενώ έπειτα σκάβετε για να τον παγιδεύσετε. Θα πρέπει να είστε γρήγοροι!

en: Endless Enemies (2)
el: Ατελείωτοι εχθροί (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
el: Πηγαίνετε αριστερά και πέφτετε στο χρυσό, έπειτα πηγαίνετε δεξιά για να συλλέξετε τα επόμενα δύο κομμάτια. Περιμένετε τέρμα πάνω σε έναν στύλο στο δεξί άκρο της περιοχής, μέχρι να συγκεντρωθούν οι εχθροί κάτω δεξιά.
    Τώρα πηγαίνετε αριστερά και κάτω και πέφτετε στο πιο αριστερό χρυσάφι κάτω. Αγνοήστε για την ώρα το τελευταίο χρυσό και πηγαίνετε δεξιά και πάνω στα τρεις στύλους και τις τρεις σκάλες.
    
    Βγείτε από την τρίτη σκάλα ενώ σκάβετε αριστερά, και ετοιμάστε μια παγίδα για τον εχθρό στο κουτί αριστερά.
    Γρήγορα πηγαίνετε πίσω, πέφτετε στο τελευταίο κομμάτι χρυσού και ετοιμαστείτε να κινηθείτε πάνω και αριστερά γρήγορα, καθώς μια κρυφή σκάλα εμφανίζεται κάτω στα αριστερά σας. Οι εχθροί ορμάνε κατά πάνω σας, αλλά εσείς συνεχίζετε μέχρι το σημείο που τοποθετήσατε παγίδα. Ο εχθρός θα βρεθεί μέσα της.
    Συνεχίζετε πάνω και αριστερά πάνω σε μια κοντή σκάλα, έπειτα κάτω και αριστερά πάνω στους μακρυνούς στύλους και σκάλες μέχρι την επόμενη κοντή σκάλα. Πηγαίνετε πάνω και αριστερά, έπειτα πάνω και δεξιά πάνω στις μακριές σκάλες και στύλους στο πάνω μέρος της οθόνης.

en: Tunnels (1) - The Monster
el: Σήραγγες (1) - Το τέρας

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
el: Το τέρας είναι φτιαγμένο σχεδόν εξ' ολοκλήρου από ψεύτικα τούβλα. Αναλύστε τα συμπαγή τμήματα του σώματός του, για να καθορίσετε το σημείο πτώσης σας. Και οι τέσσερις εχθροί θα πρέπει να παγιδευτούν πάνω από συγκεκριμένα συμπαγή τμήματα, για να σας επιτρέψουν να φτάσετε κάποια κομμάτια χρυσού.
    Παγιδεύεστε τους εχθρούς χρησιμοποιώντας τους κανόνες του KGoldrunner προς το συμφέρον σας.
    Περιμένετε στον πάνω στύλο στο σημείο που θέλετε να πέσει ο εχθρός. Καθώς σας πλησιάζει, πέφτετε σε έναν κατώτερο στύλο και κινηθείτε αριστερά ή δεξιά για να αποφύγετε τη μοίρα του εχθρού. Έτσι αυτός βρίσκεται σε κίνδυνο ενώ εσείς προσγειώνεστε στην ασφάλεια.

en: Breaking and Entering
el: Είσοδος και διάρρηξη

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
el: Εισέρχεστε στο κάτω αριστερό δωμάτιο και συνεχίζετε στο πάνω δεξί. Κινηθείτε αριστερά, μαζέψτε το χρυσάφι και βγαίνετε σκάβοντας κάτω στο μεσαίο πάτωμα. Συνεχίστε προς τα κάτω μέχρι το κατώτερο δεξί σημείο.
    Πριν μαζέψετε το δεύτερο κομμάτι χρυσού, κρεμαστείτε από τον πάνω στύλο στο κεντρικό δωμάτιο του κάτω ορόφου και σκάβετε ένα τούβλο του τοίχου των δύο τούβλων στα δεξιά. Τρέχετε αριστερά πάνω από τα κεφάλια των εχθρών, μαζεύετε το χρυσό και βγαίνετε από το σκαμμένο τούβλο.
    Τρέχετε στο πάνω δεξί δωμάτιο, έπειτα στην κάτω αριστερή περιοχή μέσα από το κέντρο.
    Αποφεύγετε τους εχθρούς με κάθε τρόπο και σκαρφαλώνετε πάνω στο αριστερό δωμάτιο. Για να βγείτε από το κτίριο, σκάβετε γρήγορα ενώ πέφτετε δίπλα από τον αριστερό τοίχο.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
el: Σήραγγες (2) - Η κερήθρα

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
el: Πηγαίνετε στην κορυφή της κεντρικής σκάλας και εργαστείτε πρώτα στην αριστερή πλευρά.
    Πέφτετε στο γκρεμό με το χρυσάφι. Ξεγελάτε τον εχθρό που θα τρέξει στο ψεύτικο τούβλο κάτω από τη σκάλα. Κατά την πτώση, σκάβετε αριστερά: τρέχετε πάνω στη σκάλα έως το κενό και περιμένετε τον εχθρό να πέσει, βγαίνετε και πέφτετε ξανά στο σκαμμένο τούβλο. Τρέχετε πάνω και αριστερά στον στύλο, πέφτετε στο γκρεμό ενώ σκάβετε αριστερά, πέφτετε αριστερά, μαζεύετε το χρυσάφι, πηγαίνετε δεξιά και πέφτετε στο θάλαμο ενώ εμφανίζεται ο εχθρός, παίρνετε το χρυσάφι. Μπορείτε εδώ να σκάψετε στο κάτω θάλαμο αν το επιθυμείτε.
    Οι υπόλοιποι θάλαμοι είναι προσβάσιμοι πέφτοντας μέσω των σηράγγων από ψεύτικα τούβλα. Αποφεύγετε τους εχθρούς ή πέφτετε πάνω τους για να μαζέψετε το χρυσό.
    Για να φτάσετε στη δεξιά πλευρά, πέφτετε στη σήραγγα από ψεύτικα τούβλα δίπλα στην κεντρική σκάλα και τρέχετε γρήγορα δεξιά, σκάβοντας πίσω σας για να παγιδεύσετε τους εχθρούς. Μαζεύετε το χρυσό ανεβαίνοντας στην κορυφή και πέφτοντας μέσω των σηράγγων από ψεύτικα τούβλα στα δεξιά κάθε κομματιού.

en: Four Chambers Suspended
el: Τέσσερις αιωρούμενες αίθουσες

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
el: Πρώτη αίθουσα. Σκάβετε κάτω για να μαζέψετε το πάνω αριστερό κομμάτι χρυσού. Πέφτετε στους εχθρούς για να πάρετε το χρυσό στα δεξιά. Τους αποφεύγετε μαζεύοντας το υπόλοιπο. Παγιδεύετε τους εχθρούς ψηλά στα δεξιά ενώ σκάβετε έξω από την αίθουσα στο κάτω μέρος.
    Καθώς αναδύεστε, πρέπει να πέσετε ευθεία πάνω στη σκάλα δίπλα στο τσιμέντο. Κατεβαίνετε τη σκάλα, κάτω από το τσιμέντο στα δεξιά και έπειτα στην κορυφή για την επόμενη αίθουσα.
    Δεύτερη αίθουσα. Κινηθείτε από αριστερά προς τα δεξιά με τους στύλους, χρησιμοποιώντας τις ικανότητες σκαψίματος για να μαζέψετε το χρυσό. Στον πιο δεξίστύλο, σκάβετε αριστερά ενώ πέφτετε, έπειτα πέφτετε αριστερά σκάβοντας τόσο αριστερά όσο και δεξιά. Στην πλατφόρμα των τριών τούβλων που απομένουν, σκάβετε το αριστερό τούβλο, έπειτα το δεξί και το κεντρικό ενώ πέφτετε δεξιά. Μαζεύετε το χρυσάφι στα δεξιά και πέφτετε στο τελευταίο κομμάτι χρυσού ενώ σκάβετε αριστερά. Σκάβετε ξανά αριστερά, πέφτετε στη σκάλα δίπλα στο τσιμέντο, όπως πριν και έπειτα ανεβαίνετε στην επόμενη αίθουσα.
    Τρίτη αίθουσα. Σκάβετε δεξιά, πέφτετε στο αριστερό κομμάτι χρυσού και αμέσως σκάβετε δεξιά για να παγιδεύσετε τον εχθρό και έπειτα σκάβετε και βγαίνετε αριστερά. Επαναλάβετε, ένα τούβλο πάνω, για το κομμάτι χρυσού στα δεξιά. Τώρα πηγαίνετε στην κορυφή και πέφτετε στο κατώτερο τμήμα, πάνω από τον εχθρό. Κινηθείτε στον κοντό στύλο και διασχίστε τον εχθρό που πέφτει για να αρπάξετε τον μεγάλο αριστερό στύλο. Πέφτετε στο χρυσάφι, σκάβετε για να παγιδεύσετε τον εχθρό, σκάβετε ξανά και βγαίνετε αριστερά. Επαναλάβετε για το άλλο κομμάτι χρυσού που κρέμεται. Αυτή τη φορά σκάβετε κάτω και έξω, πάνω στη σκάλα δίπλα στο τσιμέντο και κινηθείτε προς την τελευταία αίθουσα.
    Τέταρτη αίθουσα. Παγιδεύστε τον εχθρό, τρέχετε στην κορυφή, σκάβετε μέσα από το τσιμέντο στα αριστερά, περιμένετε τον εχθρό και πέφτετε πάνω του για να πάρετε ένα ακόμη κομμάτι χρυσού στα αριστερά. Μόλις τελειώσει ο χρυσός, τρέχετε κάτω και πέφτετε στο πάτωμα.
    Τώρα μαζεύετε το υπόλοιπο χρυσάφι και βγαίνετε γρήγορα.

en: Ruins
el: Ερείπια

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
el: Πέφτετε στον εχθρό, σκάβετε κάτω από το κενό στα δεξιά, κινηθείτε γρήγορα δεξιά, πάνω από το κεφάλι του. Μαζεύετε το χρυσό, πέφτετε μέσα από ένα ψεύτικο τούβλο, ανεβαίνετε τη σκάλα στα δεξιά και πηγαίνετε δεξιά κατά μήκος του κοντού στύλου. Σκάβετε δεξιά (παγιδεύοντας το δεύτερο εχθρό), παίρνετε το χρυσάφι, πέφτετε, σκάβετε αριστερά, πέφτετε, μαζεύετε τα δύο κομμάτια χρυσού και ανεβαίνετε δύο σκάλες.
    Κινηθείτε αριστερά μέσα από ένα ψεύτικο τούβλο. Ο δεύτερος εχθρός θα πρέπει ακόμη να είναι παγιδευμένος κάτω. Πηγαίνετε αριστερά στη σκάλα, κάτω, έπειτα αριστερά και κάτω μέσα από ένα ψεύτικο τούβλο. Μαζεύετε το χρυσό, σκάβετε δεξιά, παίρνετε τρία κομμάτια χρυσού, σκάβετε και ανεβαίνετε όλες τις σκάλες στα δεξιά.
    Πηγαίνετε αριστερά πάλι στο στύλο, αλλά αυτή τη φορά κατεβαίνετε. Μαζεύετε ένα χρυσό και σκάβετε δεξιά για να παγιδεύσετε και άλλον εχθρό. Μετακινηθείτε στην κορυφή, πηγαίνετε δεξιά, πέφτετε και συνεχίζετε στο τσιμέντο πάνω στο κέντρο.
    Ξεγελάτε τον εχθρό στην περιοχή τσιμέντου, έπειτα βγαίνετε πέφτοντας πάνω του και κινηθείτε στο κενό στα αριστερά και κάτω μέσω δύο ψεύτικων τούβλων. Κρατηθείτε στο στύλο στο κέντρο της οθόνης, πηγαίνετε δεξιά και πίσω πάνω στην κορυφή. Κινηθείτε αριστερά στο στύλο και περιμένετε μέχρι ο εχθρός μπει στην περιοχή τσιμέντου. Μαζεύετε το πάνω χρυσάφι, πέφτετε και βγαίνετε ξανά αριστερά, αφήνοντας τους δύο εχθρούς παγιδευμένους στο τσιμέντο. Ανεβαίνετε πάλι πάνω στην κορυφή, αλλά αυτή τη φορά συνεχίζετε αριστερά προς την πάνω αριστερή γωνία της οθόνης.
    Μόλις φτάσετε εκεί, σκάβετε, πέφτετε στο χρυσό και σκάβετε αριστερά δύο φορές ενώ συνεχίζετε να πέφτετε. Τώρα πέφτετε κάτω στον πιο αριστερό στύλο και σκάβετε το τούβλο που εμποδίζει το άνοιγμα. Περιμένετε τον εχθρό από κάτω μέχρι να πατήσει στο άνοιγμα, έπειτα πέφτετε πάνω του για να μαζέψετε το χρυσό του τσιμέντου. Πέφτετε στο υπόλοιπο χρυσάφι και συνεχίζετε στην κάτω αριστερή γωνία.
    Τρέχετε δεξιά και πάνω, ξανά δεξιά, πέφτετε σε τρία κομμάτια χρυσού και κινηθείτε στο μεσαίο κάτω τμήμα. Ξεγελάστε τον εχθρό, πηγαίνετε στην ανώτερη σκάλα στα δεξιά, σκάβετε δύο φορές και πέφτετε μέσω ενός χρυσού και τριών τούβλων ενώ σκάβετε δεξιά. Βγαίνετε δεξιά για να μαζέψετε περισσότερο χρυσό, έπειτα ανεβαίνετε τη σκάλα, σκάβετε και πέφτετε για να μαζέψετε άλλα δύο κομμάτια χρυσού. Ανεβαίνετε ξανά τη σκάλα, στον αριστερό στύλο, ανεβαίνετε και έπειτα πηγαίνετε δεξιά για τα τέσσερα κομμάτια χρυσού. Σκάβετε στο άκρος δεξιά και πέφτετε μέσα από τρία ψεύτικα τούβλα.
    Πέφτετε στην αίθουσα, πηγαίνοντας δεξιά και σκάβοντας αριστερά. Σκάβετε κάτω αριστερά για να βγείτε, έπειτα πάλι πίσω στο στύλο και πέφτετε στο χρυσάφι αυτής της αίθουσας. Βγαίνετε αυτήν τη φορά δεξιά, μαζεύετε κι άλλο χρυσό και ανεβαίνετε τέρμα πάνω.
    Ξεγελάτε τους εχθρούς στην πάνω δεξιά περιοχή. Υπάρχει η δυνατότητα να τους ληστέψετε στην από κάτω αίθουσα τρέχοντας μπροστά τους και πάνω στις σκάλες. Μαζεύετε το πιο δεξί σε μεσαίο επίπεδο κομμάτι χρυσού προτελευταίο και το κομμάτι χρυσού κάτω δεξιά τελευταίο όλων.
    Βγείτε γρήγορα!

en: Tutorial
el: Εκμάθηση

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
el: Αυτό το μάθημα είναι μία συλλογή από εύκολα επίπεδα που σας διδάσκουν τους κανόνες του KGoldrunner και σας βοηθούν να αναπτύξετε τις ικανότητες που χρειάζονται για να ξεκινήσετε. Κάθε επίπεδο έχει μία σύντομη επεξήγηση, έπειτα παίζετε...
    
    Όσο προχωράτε στο παιχνίδι και θα παίζετε πιο δύσκολα επίπεδα, θα δείτε ότι το KGoldrunner συνδυάζει δράση, στρατηγική και επίλυση γρίφων --- όλα σε ένα παιχνίδι.

en: Hi!
el: Γεια!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
el: Γεια σας! Καλώς ορίσατε στο KGoldrunner! Η ιδέα του παιχνιδιού είναι να μαζέψτε όλο το χρυσό, μετά να σκαρφαλώσετε στην κορυφή της περιοχής του παιχνιδιού και να μεταβείτε στο επόμενο επίπεδο. Μία κρυμμένη σκάλα εμφανίζεται καθώς μαζεύετε το τελευταίο κομμάτι χρυσού.
    
    Ο ήρωας (η πράσινη φιγούρα) είναι ο παίκτης σας. Για να μαζέψετε τα κομμάτια χρυσού, απλά δείξτε με το βέλος του ποντικιού το μέρος στο οποίο θέλετε να πάει. Στην αρχή, λόγω βαρύτητας αυτός πέφτει...

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
el: Αυτή είναι μία άσκηση για να τριγυρίζεις. Ακολούθησε τα ίχνη χρυσού μέχρι η σκάλα να εμφανιστεί στα δεξιά. Ο ήρωας μπορεί μόνο να ακολουθήσει το ποντίκι σε απλές διαδρομές (όπως _ | L ή U), γι' αυτό να είστε προσεκτικοί να μη προχωρήσετε πολύ πιο μπροστά από αυτό.
    
    ΚΙΝΔΥΝΟΣ: Προσπαθήστε να μην πέσετε από τη σκάλα ή την μπάρα μέσα στον τσιμεντένιο λάκκο κάτω δεξιά. Αν παγιδευτείτε εκεί, ο μόνος τρόπος να βγείτε είναι να σκοτώσετε τον ήρωα (πατήστε το πλήκτρο Q για έξοδο) και να ξεκινήσετε το επίπεδο ξανά.

en: Digging
el: Σκάψιμο

en: You Have ENEMIES!
el: Έχεις ΕΧΘΡΟΥΣ!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
el: Λοιπόν, ήταν εύκολο και ωραίο μέχρι τώρα, αλλά το παιχνίδι δε θα είχα πλάκα χωρίς εχθρούς. Αυτοί θέλουν επίσης το χρυσό: και ακόμα χειρότερα σας κυνηγάνε! Πεθαίνετε αν σας πιάσουν, αλλά ίσως έχετε λίγες ζωές ακόμα για να ξεκινήσετε πάλι.
    
    Μπορείτε να κανονίσετε τους εχθρούς σας τρέχοντας μακρυά από αυτούς, σκάβοντας μία τρύπα ή ξεγελώντας τους να πάνε σε μία περιοχή του παιχνιδιού όπου θα κολλήσουν.
    
    Αν ένας εχθρός πέσει σε μια τρύπα, σας δίνει όλο το χρυσό που κουβαλά μαζί του, και μένει για κάποιο χρονικό διάστημα μέσα και μετά σκαρφαλώνει και βγαίνει έξω. Αν η τρύπα κλείσει ενώ αυτός είναι μέσα, πεθαίνει και επανεμφανίζεται κάπου αλλού στην οθόνη. Μπορείτε να σκοτώσετε τους εχθρούς σας σκάβοντας αρκετές τρύπες σε μια γραμμή.
    
    Σημαντικό είναι επίσης το γεγονός ότι μπορείτε να πατήσετε το κεφάλι ενός εχθρού. Πρέπει να το κάνετε αυτό στην αρχή αυτού του επιπέδου. Σκάψτε μια τρύπα, εγκλωβίστε ένα εχθρό, περιμένετε να πέσει τελείως μέσα, και μετά τρέξτε από πάνω του, ενώ σας κυνηγούν άλλοι εχθροί.

en: Bars
el: Δοκοί

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
el: Μπορείτε να μετακινηθείτε οριζόντια κατά μήκος των δοκών (ή των στύλων), αλλά αν μετακινηθείτε κάτω θα πέσετε.... Επίσης σημειώστε ότι μπορείτε να μαζέψετε χρυσό πέφτοντας πάνω του.

en: False Bricks
el: Ψεύτικα τούβλα

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
el: Κάποια από τα τούβλα δεν είναι αυτό που φαίνεται. Αν περπατήσετε πάνω τους θα πέσετε. Οι εχθροί πέφτουν επίσης.

en: Bye ...
el: Αντίο ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
el: Αυτό είναι απλά ένα ωραίο και εύκολο επίπεδο για να τελειώσετε. Διασκεδάστε με άλλα παιχνίδια στο KGoldrunner.
    
    Σημειώστε ότι υπάρχει ένας επεξεργαστής παιχνιδιού στον οποίο μπορείτε εσείς και οι φίλοι σας να φτιάξετε επίπεδα και να προκαλέσετε ό ένας τον άλλον. Υπάρχει επίσης ένα εγχειρίδιο του KGoldrunner στο μενού βοήθειας, το οποίο περιέχει περισσότερες λεπτομέρειες από αυτό το μάθημα.
    
    Ήταν ευχαρίστησή μας που σας ξεναγήσαμε. Αντίο!!!

en: Advanced Tutorial
el: Προχωρημένη εκμάθηση

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
el: Αυτό το μάθημα είναι μία προετοιμασία για κάποια από τα πράγματα που ίσως βρείτε στα μεσαία επίπεδα του παιχνιδιού 'Μύησης'. Διασκεδάστε το...

en: Bars and Ladders
el: Δοκοί και σκάλες

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
el: Δεν μπορείτε να σκάψετε κάπου, έτσι πρέπει να αποφύγετε τους εχθρούς και να μη πέσετε στο τσιμέντο τη λάθος στιγμή. Προσπαθήστε να κρατήστε τους εχθρούς ενωμένους.
    
    Αν ένας εχθρό έχει μία χρυσή ένδειξη, τότε αυτός κουβαλά ένα κομμάτι χρυσού. Ίσως το ρίξει αν τρέχει πάνω στο τσιμέντο ή στην κορυφή μια σκάλας... υπομονή, υπομονή!

en: To kill ...
el: Να σκοτώσεις ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
el: Δεν μπορείτε να φτάσετε το χρυσό, έτσι θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τους εχθρούς για να σας τον κατεβάσουν. Αλλά πως θα τους κάνετε να συνεχίσουν να κατεβαίνουν;
    
    Αν νιώθετε αγχωμένοι, μπορείτε να πατήσετε το πλήκτρο παύσης (προκαθορισμένα το P ή το Esc) για ένα διάλειμμα. Επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήστε το μενού Ρυθμίσεις για να κάνετε πιο αργή τη δράση.

en: ...  Or not to kill?
el: ... ή να μη σκοτώσεις;

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
el: Είναι καλύτερα να μη σκοτώσεις τον εχθρό. Δοκίμασε και θα μάθεις γιατί ... Χε, χε, χε ! ... ;-)
    
    Αν τον σκοτώσεις χωρίς πρόθεση, πριν μαζέψεις το χρυσάφι επάνω αριστερά, μπορείς ακόμα να τερματίσεις το επίπεδο κλείνοντας την πλευρά της τρύπας στην οποία βρίσκεται.

en: Traps
el: Παγίδες

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
el: Μερικά από τα τούβλα δεν είναι αυτό που φαίνονται. Είναι γνωστά ως ψεύτικα τούβλα, τούβλα που πέφτουν ή παγίδες. Αν προσπαθήσετε να περπατήσετε πάνω τους θα πέσετε. Αν οι εχθροί περπατήσουν πάνω τους, μπορούν να πέσουν πάνω σας χωρίς προειδοποίηση. Μερικές φορές πρέπει να πέσετε μέσα από τα τούβλα για να μαζέψτε λίγο χρυσό.
    
    Στην αρχή, πηδήξτε στον τσιμεντένιο λάκκο, σκάψτε και πέστε μέσα. Αυτό θα καθυστερήσει για λίγο τους εχθρούς σας ...

en: Challenge
el: Πρόκληση

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
el: Αυτά τα μικρά ύπουλα επίπεδα συντέθηκαν από τους Peter, Simon, Genevieve και τον πατέρα τους Ian Wadham.  Χρησιμοποιούν τους παραδοσιακούς κανόνες. Διασκεδάστε!

en: Easy Start
el: Εύκολο ξεκίνημα

en: Drop through the false brick under the bar.
el: Πέφτετε μέσα από το ψεύτικο τούβλο κάτω από τη ράβδο.

en: Mobile Bricks
el: Κινητά τούβλα

en: Just run over the enemies' heads.
el: Απλά τρέχετε πάνω από τα κεφάλια των εχθρών.

en: The Big Haul
el: Το μεγάλο τράβηγμα

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
el: Κινηθείτε δεξιά και παγιδεύετε τους ερχόμενους εχθρούς. Τώρα υποχωρείτε κάτω από τους εχθρούς που πέφτουν πίσω σας, έπειτα σκάβετε και σκοτώνετε όλους τους εχθρούς.
    
    Τώρα πηγαίνετε δεξιά και καθαρίζετε όλα τα τούβλα και τις σκάλες από δεξιά προς τα αριστερά.

en: Quick Off The Mark
el: Γρήγορα στο σημάδι

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
el: Κινηθείτε πολύ γρήγορα στα αριστερά για την εκκίνηση. Συνεχίστε να σκάβετε μέχρι οι εχθροί να κουβαλήσουν κάτω όλο το χρυσάφι. Υποχωρείτε σε υψηλότερο επίπεδο και σκάβετε εκεί, αν αυτό είναι απαραίτητο.

en: Who Needs Enemies?
el: Ποιος χρειάζεται εχθρούς;

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
el: Σταθερά σκάβετε γραμμές από τρία τούβλα δίπλα στην σκάλα.

en: Asymmetrical
el: Ασύμμετρο

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
el: Αφήστε το κάτω αριστερό ψήγμα τελευταίο. Τα ψεύτικα τούβλα σας δίνουν πρόσβαση στα περισσότερα ψήγματα, αλλά δεν είναι τοποθετημένα συμμετρικά.

en: Goldrunner Prophecy
el: Προφητεία του Goldrunner

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
el: Ο Peter W. συνέθεσε αυτό το επίπεδο το 1985.  Βλέπετε τα προφητικά γράμματα GR;  Τρομακτικό!
    
    Μόλις μαζέψετε τη γραμμή χρυσού κάτω αριστερά, περιμένετε εκεί και ο πρώτος εχθρός θα πέσει στη τάφρο από πάνω σας.
    
    Μόλις κινηθείτε στη δεξιά πλευρά, μαζεύετε όλα τα ψήγματα εκτός από τα τρία που κρέμονται σε μια σκάλα. Αυτά μένουν για το τέλος.
    
    Για να μαζέψετε το χρυσάφι πάνω από τον παγιδευμένο εχθρό, ανεβαίνετε τη σκάλα, σκάβετε κάτω τέσσερα τούβλα, περιμένετε μέχρι να αρχίσουν να εμφανίζονται ξανά, έπειτα σκάβετε ακόμα ένα, σκαρφαλώνετε πίσω, σκάβετε ξανά τα πρώτα δύο και η διαφυγή είναι έτοιμη για να πέσετε. Συλλέγετε το χρυσάφι και βγαίνετε πάνω από το κεφάλι του εχθρού.
    
    Μόλις ελευθερώσετε τον εχθρό, υποχωρείτε γρήγορα στο σημείο που μπορείτε να τον παγιδεύσετε και να τον σκοτώσετε. Μετά από μία ή δύο προσπάθειες θα εμφανιστεί ξανά αριστερά πάνω.

en: The Rosette
el: Η ροζέτα

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
el: Προσπαθήστε να συγκεντρώσετε όλους τους εχθρούς μαζί, πηγαίνοντας στη μέση και έπειτα κάτω. Τώρα παγιδέψτε τους στη σκάφη στο κάτω μέρος, αγνοώντας για την ώρα το χρυσάφι. Σταθείτε στη μια άκρη ακριβώς πάνω από τη σκάφη, έπειτα πέφτετε ένα τετράγωνο καθώς οι εχθροί βγαίνουν πάνω από τη σκάφη.
    
    Μαζεύετε όλο το χρυσό εκτός της σκάφης, έπειτα ελευθερώνετε  τους εχθρούς και τους οδηγείτε στις κορυφές των κλιμάκων, μέχρι να ρίξουν το χρυσάφι τους.

en: He Has The Gold
el: Αυτός έχει το χρυσό

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
el: Ο δεξιά εχθρός παγιδεύεται κρατώντας κάποιο χρυσό.
    
    Μπορείτε να τον σκοτώσετε και να καταστρέψετε το χρυσάφι σκάβοντας στα αριστερά της μικρής σκάλας. Μπορεί να χρειαστεί να σκοτώσετε και τον άλλον εχθρό, παγιδεύοντάς τον εκεί επίσης.

en: Towers of Gold
el: Πύργοι από χρυσό

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
el: Πριν σκοτώσετε κάποιον εχθρό, πρέπει να συλλέξετε όλο το χρυσάφι από τις κορυφές των πύργων και πάνω από τους στύλους.
    
    
    Ένα μέρος για να αρχίσετε είναι ακριβώς κάτω από το δεύτερο πύργο στα αριστερά. Σκάβετε μια φορά για να παγιδεύσετε τον πρώτο εχθρό που έρχεται πάνω σας, τρέχετε δεξιά για να μαζέψετε λίγο χρυσάφι, πηγαίνετε πίσω και παγιδεύετε το δεύτερο εχθρό ακριβώς στα αριστερά του τρίτου πύργου. Τώρα τρέχετε δεξιά, με τους τρεις εχθρούς να σας καταδιώκουν και φυσικά ζωντανοί!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
el: Σκάβετε τα δύο τούβλα δίπλα σε μια σκάλα, έπειτα ψάξτε για τούβλα που πέφτετε μέσα τους.

en: Delayed Drop
el: Καθυστερημένη πτώση

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
el: Ο εχθρός στα αριστερά πέφτει πριν περάσετε αυτόν στα δεξιά.
    
    Οπότε μένετε εκεί πάνω μαζί του, σκάβοντας επανειλημμένα μια τρύπα και παγιδεύοντάς τον, μέχρι ο δεύτερος εχθρός ανέβει πίσω στις σκάλες και καθαρίσει το δρόμο στο τσιμέντο.

en: Maze of Ladders
el: Λαβύρινθος από σκάλες

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
el: Κινηθείτε αριστερά του κέντρου και ανεβείτε ψηλά, έπειτα μπορείτε να πέσετε και να κινηθείτε αριστερά ή δεξιά για να μαζέψετε όλο το χρυσάφι.
    
    Αφήστε τελευταίο το ψήγμα στο κενό με σχήμα U.
    
    Αγνοήστε στον εχθρό. Αφήστε τον παγιδευμένο.

en: Ride Them Down
el: Κατέβασέ τους κάτω

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
el: Γρήγορα οδηγήστε τους πρώτους δύο εχθρούς στη διπλή τάφρο στα αριστερά του χρυσού. Πρώτα οδηγήστε τους στο μικρό κουτί, έπειτα ελευθερώστε τους αριστερά.
    
    Τώρα πέφτετε πάνω τους και μαζεύετε το χρυσό, έπειτα ανεβαίνετε στον τρίτο εχθρό και τον χρησιμοποιείτε για να βρεθείτε απέναντι στη σκάλα.

en: Hair's Breadth Timing
el: Χρονομέτρηση στο χιλιοστό

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
el: Στην κορυφή του κέντρου σκάβετε δύο τούβλα. Καθώς εμφανίζονται ξανά, σκάβετε άλλα δύο, τρέχετε στην κορυφή και σκάβετε δίπλα στην κοντή σκάλα. Πέφτετε μέσα και μαζεύετε το χρυσάφι. Δεν έχετε καθόλου χρόνο!
    Καθαρίστε το κάτω αριστερό τμήμα τελευταίο. Για να πάτε δεξιά, τρέχετε στο ψεύτικο τούβλο κάτω από μια κοντή σκάλα, έπειτα ανεβαίνετε σε αυτήν κάτω από το τσιμέντο.
    
    Στο μέσο της δεξιάς πλευράς, σταθείτε κάτω από τον δεξίο στύλο δίπλα στην τρύπα, σκάβετε αριστερά, πέφτετε σε ένα ψεύτικο τούβλο, έπειτα σκάβετε δύο φορές ακόμα, κινούμενοι κάτω και αριστερά. Τέλος, σταθείτε στη σύντομη σκάλα, σκάβετε την έξοδό σας στο τούβλο δεξιά, τρέχετε γρήγορα γύρω από την τρύπα, μαζεύετε το χρυσό, πέφτετε μέσ από κάποια τούβλα και σκάβετε ξανά για να βγείτε.

en: The Three Musketeers
el: Οι τρεις σωματοφύλακες

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
el: Πρέπει να σκοτώσετε και τους τρεις σωματοφύλακες, έτσι ώστε να γεμίσουν τα ψεύτικα τούβλα στο κενώ των ράβδων στην κορυφή. Αγνοήστε τον Νταρτανιάν κάτω δεξιά. Κινήστε προς αυτόν μόνο για να μαζέψετε κάποιο ψήγμα.
    
    Μαζεύετε το χρυσό από αριστερά προς τα δεξιά κατά μήκος της κάτω περιοχής, έπειτα από δεξιά προς αριστερά στην κορυφή. Σιγουρευτείτε ότι αφήσατε το ψήγμα αριστερά του κέντρου στο τσιμέντο. Αυτό το μαζεύετε τελευταίο.
    
    Πριν από αυτό, σκάβετε μια γραμμή τριών τούβλων πάνω και αριστερά από αυτό, έπειτα βγαίνετε στο επόμενο επίπεδο σχεδόν από την ίδια διαδρομή που χρησιμοποιήσατε πριν.

en: Rat Trap
el: Ποντικοπαγίδα

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
el: Κινηθείτε πολύ γρήγορα για να παγιδέψετε τους δύο εχθρούς και να τρέχετε πάνω τους. Αν περιμένετε μέχρι αυτοί σχεδόν σας ακουμπήσουν, μπορεί να επιζήσουν και οι δυο, έπειτα μπορείτε να τρέξετε πάνω και γύρω με κατεύθυνση κάτω δεξιά, κατεβαίνετε τη σκάλα στο τσιμέντο και τους παγιδεύετε μόνιμα στην κοντινή τάφρο.
    
    Αν κάποιος κολλήσει στη δομή του πύργου, χρησιμοποιήστε το ίδιο κόλπο. Υπάρχουν ψεύτικα τούβλα στο κάτω μέρος του πύργου. Αν ένας παγιδευτεί και έχει κάποιο χρυσό, σκάβετε μια τρύπα στο δεξί άκρο της τάφρου, πηγαίνετε πίσω στη σκάλα και οδηγείτε τον εχθρό στο θάνατό του, ενώ το χρυσάφι θα καταστραφεί.

en: Head Case
el: Θήκη κεφαλιού

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
el: Αυτή είναι μια προθέρμανση για επόμενη πίστα. Για να μαζέψετε το χρυσό στα δεξιά, κατεβαίνετε στο κεφάλι του εχθρού, τον ελευθερώνετε στα αριστερά, κινηθείτε αριστερά μετά από αυτόν και καθώς κατεβαίνετε στο κεφάλι του, σκάβετε δεξιά. Μπορείτε έπειτα να τρέξετε μέσα, να μαζέψετε το χρυσάφι και να βγείτε πριν κλείσει το τούβλο.
    
    Αν κινηθείτε στην κάτω δεξιά γωνία μπορείτε να αναγκάσετε τον εχθρό να πέσει στην τρύπα που περιέχει χρυσό.

en: Under the Stairs
el: Κάτω από τις σκάλες

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
el: Αρχίστε σκοτώνοντας τους εχθρούς. Μόλις πέσουν στο κενό στα δεξιά, κινηθείτε κάτω και στα αριστερά για να τους αναγκάσετε να πέσουν κι άλλο και να τους σταματήσετε να πάρουν το χρυσό. Αν κινηθούν παραπάνω από το ένα τρίτο της διαδρομής, θα παγιδευτούν μόνιμα.
    
    Τώρα καθαρίστε τους τρεις γρίφους τρεξίματος και σκαψίματος. Μπορεί να χρειαστείτε αρκετές διαδρομές για να καθαρίσετε την περιοχή. Τέλος συλλέγετε το πιο δεξί ψήγμα χρυσού.

en: Bertie Beetle
el: Σκαθάρι Bertie

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
el: Το πάνω μέρος αυτού του επιπέδου είναι παρόμοιο με τη θήκη του κεφαλιού (13). Παγιδεύετε τον εχθρό στα δεξιά κοντά στην κορυφή της σκάλας. Τρέχετε κάτω μέρος της σκάλας και τον αναγκάζετε να πέσει στην πρώτη τάφρο. Πρέπει αυτό να το επαναλάβετε κάποιες φορές.
    
    Τώρα θα πρέπει να φέρετε τον εχθρό στην τάφρο στο κάτω αριστερό άκρο, έτσι ώστε να μπορείτε να τρέξετε πάνω του καθώς παίρνετε το χρυσάφι μέσα στο σκαθάρι.
    
    Παγιδεύετε τον εχθρό στο τέλος της γραμμής από τούβλα κάτω από τις κεραίες του σκαθαριού.
    Σταθείτε στο κεφάλι του, σκάβετε δεξιά και πέφτετε κάτω. Βηματίζετε δεξιά, σκάβετε αριστερά και τον παγιδεύετε ξανά καθώς αυτός τρέχει πίσω σας.
    
    Τρέχετε κάτω προς τα αριστερά, σκάβετε το τούβλο στα δεξιά της τάφρου και τον παγιδεύετε ξανά. Μαζεύετε το ψήγμα, σκάβετε αριστερά και βγαίνετε αριστερά στο τσιμέντο. Καθώς ο εχθρός σκαρφαλώνει, θα πέσει στην τάφρο.

en: Short Circuit
el: Βραχυκύκλωμα

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
el: Κινηθείτε δεξιόστροφα γύρο από το κύκλωμα και φέρετε τον εχθρό μαζί σας, παγιδεύοντάς τον στις τάφρους κάτω αριστερά, κάτω δεξιά και πάνω δεξιά. Έπειτα μπορείτε να τρέξετε στο τσιμέντο και να συλλέξετε το κομμάτι χρυσού εκεί.
    
    Έπειτα, καθαρίστε όλη την αριστερή πλευρά εκτός από ένα ψήγμα πάνω από μια σκάλα. Για να το μαζέψετε αυτό, ελευθερώστε τον δεύτερο εχθρό και φέρτε τον γύρω από το κύκλωμα. Ακολουθήστε τον πάνω στην μακρυά σκάλα, μένοντας σε αυτήν μέχρι να τρέξει στα αριστερά και να πέσει. Τώρα πηγαίνετε στο αριστερό άκρο του τσιμέντου καθώς έρχεται κυκλικά γύρω από την αριστερή πλευρά της περιοχής. Καθώς πέφτει περνώντας από τα πόδια σας, τρέχετε στην μικρή σκάλα και μαζεύετε το χρυσάφι.
    
    Για να περάσετε την κατώτερη αριστερή τάφρο, σταθείτε στον εχθρό και σκάβετε αριστερά. Μόλις πέσετε, σκάβετε δεξιά και βγαίνετε, αλλά μένετε χαμηλά μέχρι να κλείσουν τα τούβλα, έπειτα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την κοντή σκάλα για να οδηγήσετε τον εχθρό επάνω, κατά μήκος, κάτω και έξω.
    
    Για τη λειτουργία της κατώτερης δεξιάς τάφρου, πηγαίνετε και μαζεύετε το χρυσάφι στο κέντρο του κυκλώματος, σκάβετε κάθε πλευρά της σύντομης σκάλας στο σημείο. Πέφτετε στα αριστερά μόλις ο εχθρός πιαστεί στα δεξιά. Μόλις αναδυθεί ο εχθρός, θα κινηθεί δεξιά και θα πέσει στην τάφρο.
    Σταθείτε στο κεφάλι του και σκάβετε αριστερά για να τον ελευθερώσετε.
    
    Μπορείτε να αναγκάσετε τον εχθρό πάνω στη δεξιά σκάλα και στα αριστερά, αν σταθείτε λίγο μακρυά από το κάτω μέρος της σκάλας. Χρειάζεται ακριβής συγχρονισμός και σκάψιμο για να τον βάλετε στην πάνω δεξιά τάφρο. Μόλις βρεθεί εκεί, μπορείτε να τρέξετε πάνω του. Αν έχει ακόμη χρυσάφι, σταθείτε στα αριστερά της τάφρου και σκάβετε επανειλημμένα μέχρι να ρίξει το χρυσάφι κάπου στις διαδρομές του.

en: Synchronised Running
el: Συγχρονισμένο τρέξιμο

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
el: Ναι, πρέπει να τρέξετε στο κεφάλι του εχθρού: όλο το δρόμο απέναντι! Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σταθερό χέρι.

en: &New Game...
el: &Νέο παιχνίδι...

en: &Load Saved Game...
el: &Φόρτωση αποθηκευμένου παιχνιδιού...

en: &Save Game...
el: &Αποθήκευση παιχνιδιού...

en: &Kill Hero
el: &Σκότωσε τον ήρωα

en: &Create Level
el: &Δημιουργία επιπέδου

en: &Edit Level...
el: &Επεξεργασία επιπέδου...

en: Edit level...
el: Επεξεργασία επιπέδου...

en: Edit any level...
el: Επεξεργασία οποιουδήποτε επιπέδου...

en: &Save Edits...
el: &Αποθήκευση διορθώσεων...

en: Save edits...
el: Αποθήκευση διορθώσεων...

en: Save your level after editing...
el: Αποθήκευση του επιπέδου μετά την επεξεργασία...

en: &Move Level...
el: &Μετακίνηση επιπέδου...

en: Move level...
el: Μετακίνηση επιπέδου...

en: Change a level's number or move it to another game...
el: Τροποποίηση αριθμού ενός επιπέδου ή μετακίνηση σε άλλο παιχνίδι...

en: &Delete Level...
el: &Διαγραφή επιπέδου...

en: Delete level...
el: Διαγραφή επιπέδου...

en: Delete a level...
el: Διαγραφή ενός επιπέδου...

en: Create &Game...
el: Δημιουργία &παιχνιδιού...

en: Create game...
el: Δημιουργία παιχνιδιού...

en: Create a completely new game...
el: Δημιουργία ενός νέου παιχνιδιού...

en: Edit Game &Info...
el: Επεξεργασία &πληροφοριών παιχνιδιού...

en: Edit game info...
el: Επεξεργασία πληροφοριών παιχνιδιού...

en: Change the name, rules or description of a game...
el: Τροποποίηση του ονόματος, των κανόνων ή της περιγραφής ενός παιχνιδιού...

en: &Play Sounds
el: &Αναπαραγωγή ήχων

en: &Mouse Controls Hero
el: Το &ποντίκι ελέγχει τον ήρωα

en: &Keyboard Controls Hero
el: Το &πληκτρολόγιο ελέγχει τον ήρωα

en: Normal Speed
el: Κανονική ταχύτητα

en: Beginner Speed
el: Ταχύτητα αρχάριου

en: Champion Speed
el: Ταχύτητα πρωταθλητή

en: Increase Speed
el: Αύξηση ταχύτητας

en: Decrease Speed
el: Μείωση ταχύτητας

en: Stop
el: Σταμάτημα

en: Move Right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Move Left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Dig Right
el: Σκάψιμο δεξιά

en: Dig Left
el: Σκάψιμο αριστερά

en: Test Bug Fix
el: Δοκιμή διόρθωσης σφάλματος

en: Show Positions
el: Εμφάνιση θέσεων

en: Start Logging
el: Έναρξη καταγραφής

en: Show Hero
el: Εμφάνιση ήρωα

en: Show Object
el: Εμφάνιση αντικειμένου

en: Show Enemy
el: Εμφάνιση εχθρού

en: Press "%1" to RESUME
el: Πατήστε "%1" για ΣΥΝΕΧΕΙΑ

en: Press "%1" to PAUSE
el: Πατήστε "%1" για ΠΑΥΣΗ

en: Get Folders
el: Λήψη φακέλων

en: Edit Name/Hint
el: Επεξεργασία ονόματος/συμβουλής

en: Edit level name or hint
el: Επεξεργασία ονόματος επιπέδου ή συμβουλής

en: Edit text for the name or hint of a level
el: Επεξεργασία κειμένου  του ονόματος ή της συμβουλής ενός επιπέδου

en: Erase
el: Σβήσιμο

en: Hero
el: Ήρωας

en: Move hero
el: Μετακίνηση ήρωα

en: Change the hero's starting position
el: Τροποποίηση της αρχικής θέσης του ήρωα

en: Enemy
el: Εχθρός

en: Paint enemies
el: Σχεδίαση εχθρών

en: Paint enemies at their starting positions
el: Σχεδίαση εχθρών στις αρχικές τους θέσεις

en: Brick
el: Τούβλο

en: Paint bricks (can dig)
el: Σχεδίαση τούβλων (μπορεί να σκαφτεί)

en: Paint bricks (diggable objects)
el: Σχεδίαση τούβλων (αντικείμενα που μπορούν να σκαφτούν)

en: Concrete
el: Τσιμέντο

en: Paint concrete (cannot dig)
el: Σχεδίαση τσιμέντου (δεν μπορεί να σκαφτεί)

en: Paint concrete objects (not diggable)
el: Σχεδίαση συμπαγών αντικειμένων (δεν μπορούν να σκαφτούν)

en: Trap
el: Παγίδα

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
el: Σχεδίαση παγίδων ή ψεύτικων τούβλων (μπορείς να πέσεις μέσα)

en: Ladder
el: Σκάλα

en: Paint ladders
el: Σχεδίαση σκάλας

en: Paint ladders (ways to go up or down)
el: Σχεδίαση σκάλας (μετακίνηση πάνω ή κάτω)

en: Hidden Ladder
el: Κρυμμένη σκάλα

en: Paint hidden ladders
el: Σχεδίαση κρυμμένων σκαλών

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
el: Σχεδίαση κρυμμένων σκαλών, οι οποίες εμφανίζονται μόλις γίνει συλλογή όλου του χρυσού

en: Bar
el: Δοκός

en: Paint bars or poles
el: Σχεδίαση δοκών ή στύλων

en: Paint bars or poles (can fall from these)
el: Σχεδίαση δοκών ή στύλων (δυνατότητα πτώσης από αυτά)

en: Gold
el: Χρυσός

en: Paint gold (or other treasure)
el: Σχεδίαση χρυσού (ή άλλου θησαυρού)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
el: Σχεδίαση ψηγμάτων χρυσού (ή άλλου θησαυρού)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
el: &Επεξεργαστής

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
el: Επεξεργασία γραμμής εργαλείων

en: Name of level:
el: Όνομα του επιπέδου:

en: Hint for level:
el: Συμβουλή για το επίπεδο:

en: Name of game:
el: Όνομα του παιχνιδιού:

en: File name prefix:
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου:

en: Traditional rules
el: Παραδοσιακοί κανόνες

en: KGoldrunner rules
el: Κανόνες του KGoldrunner

en: 1 level | %1 levels
el[0]: 1 επίπεδο
el[1]: %1 επίπεδα

en: About this game:
el: Σχετικά με αυτό το παιχνίδι:

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: 0 levels
el: 0 επίπεδα

en: Save New
el: Αποθήκευση νέου

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
el: Παιχνίδι                     Επίπεδο/Ζωές/Βαθμός   Μέρα    Ημερομηνία     Ώρα

en: Create Level
el: Δημιουργία επιπέδου

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
el: Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε και να αποθηκεύσετε ένα επίπεδο μέχρις ότου να δημιουργήσετε ένα παιχνίδι. Δοκιμάστε το μενού "Δημιουργία παιχνιδιού".

en: Edit Level
el: Επεξεργασία επιπέδου

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
el: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε και να αποθηκεύσετε ένα επίπεδο μέχρις ότου να δημιουργήσετε ένα παιχνίδι και ένα επίπεδο. Δοκιμάστε το μενού "Δημιουργία παιχνιδιού".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
el: Δεν υπάρχει πρόβλημα με την επεξεργασία επιπέδων του συστήματος, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να αποθηκεύσετε τα επίπεδα σε ένα από τα δικά σας παιχνίδια. Μήπως απλά ρίχνετε μια ματιά στις κρυφές σκάλες και τα τούβλα που πέφτουν; :-)

en: Save Level
el: Αποθήκευση επιπέδου

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
el: Επιθυμείτε να εισάγετε ένα επίπεδο και να μετακινήσετε τα ήδη υπάρχοντα επίπεδα κατά μία θέση πάνω;

en: &Insert Level
el: &Εισαγωγή επιπέδου

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Cannot open file '%1' for output.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου '%1' για έξοδο.

en: Move Level
el: Μετακίνηση επιπέδου

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
el: Πρέπει να φορτώσετε ένα επίπεδο για να μετακινηθεί. Χρησιμοποιήστε το μενού "%1" ή "%2".

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
el: Δεν μπορείτε να μετακινήσετε ένα επίπεδο μέχρις ότου να δημιουργήσετε ένα παιχνίδι και τουλάχιστον δύο επίπεδα. Δοκιμάστε το μενού "Δημιουργία παιχνιδιού".

en: Sorry, you cannot move a system level.
el: Δυστυχώς, δεν μπορείτε να μετακινήσετε ένα επίπεδο του συστήματος.

en: You must change the level or the game or both.
el: Πρέπει να αλλάξετε το επίπεδο ή το παιχνίδι ή και τα δύο.

en: Delete Level
el: Διαγραφή επιπέδου

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε ένα επίπεδο μέχρις ότου να δημιουργήσετε ένα παιχνίδι και ένα επίπεδο. Δοκιμάστε την επιλογή μενού "Δημιουργία Παιχνιδιού".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
el: Επιθυμείτε να διαγράψετε ένα επίπεδο και να μετακινηθούν τα υψηλότερα επίπεδα κατά μία θέση πιο κάτω;

en: &Delete Level
el: &Διαγραφή επιπέδου

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
el: Αδύνατη η εύρεση του αρχείου '%1' για διαγραφή.

en: Save Game Info
el: Αποθήκευση πληροφοριών παιχνιδιού

en: You must enter a name for the game.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για το παιχνίδι.

en: You must enter a filename prefix for the game.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα πρόθεμα ονόματος αρχείου για το παιχνίδι.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
el: Το πρόθεμα του ονόματος αρχείου δεν πρέπει να έχει περισσότερους από 5 χαρακτήρες.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
el: Το πρόθεμα του ονόματος αρχείου πρέπει να έχει μόνο χαρακτήρες του αλφαβήτου.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
el: Το πρόθεμα του ονόματος αρχείου '%1' χρησιμοποιείται ήδη.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
el: Δεν έχετε αποθηκεύσει τη δουλειά σας. Θέλετε να την αποθηκεύσετε τώρα;

en: &Save
el: Απο&θήκευση

en: &Do Not Save
el: &Να μην αποθηκευτεί

en: &Go on editing
el: &Συνέχεια επεξεργασίας

en: You can only modify user games.
el: Μπορείτε μόνο να τροποποιήσετε τα παιχνίδια χρηστών.

en: New Level
el: Νέο επίπεδο

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
el: Ακατάλληλη ενέργεια: δεν επεξεργάζεστε ένα επίπεδο.

en: Game Paused
el: Παιχνίδι σε παύση

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
el: &ΠΑΙΧΝΙΔΙ

en: Start playing this level
el: Εκκίνηση του παιχνιδιού στο επίπεδο αυτό

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
el: Εκκίνηση του παιχνιδιού και του επιπέδου που εμφανίζεται, μόλις κάνετε κλικ, μετακινήστε το ποντίκι ή πιέσετε ένα πλήκτρο

en: &Quit
el: Έ&ξοδος

en: Close KGoldrunner
el: Κλείσιμο του KGoldrunner

en: Start a different game or level
el: Έναρξη ενός διαφορετικού παιχνιδιού ή επιπέδου

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
el: Χρησιμοποιήστε το διάλογο επιλογής παιχνιδιού για την επιλογή ενός διαφορετικού επιπέδου ή παιχνιδιού και την έναρξη του παιχνιδιού

en: &Use Menu
el: &Χρήση μενού

en: Use the menus to choose other actions
el: Χρησιμοποιήστε τα μενού για την επιλογή των άλλων ενεργειών

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
el: Πριν το παιχνίδι, χρησιμοποιήστε τα μενού για τις υπόλοιπες ενέργειες, όπως τη φόρτωση ενός αποθηκευμένου παιχνιδιού ή την τροποποίηση του θέματος

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
el: Το παιχνίδι έχει σταματήσει. Θα πρέπει να πιέσετε το πλήκτρο παύσης (προκαθορισμένα το P ή το Esc) μόλις είστε έτοιμοι.

en: &Try Again
el: &Προσπάθεια ξανά

en: &Finish
el: Τέ&λος

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
el: <b>ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!</b><p>Κατακτήσατε το τελευταίο επίπεδο στο παιχνίδι <b>"%1"</b>!!</p>

en: Hint
el: Συμβουλή

en: Sorry, there is no hint for this level.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχει συμβουλή για αυτό το επίπεδο.

en: T H E   E N D
el: Τ Ε Λ Ο Σ

en: Switch to Keyboard Mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία πληκτρολογίου

en: Switch to &Keyboard Mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία &πληκτρολογίου

en: Stay in &Mouse Mode
el: Παραμονή σε λειτουργία &ποντικιού

en: Keyboard Mode
el: Λειτουργία πληκτρολογίου

en: Save Game
el: Αποθήκευση παιχνιδιού

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
el: Δυστυχώς, δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε το παιχνίδι σας ενώ το επεξεργάζεστε. Παρακαλώ δοκιμάστε την επιλογή μενού "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
el: Αδύνατο άνοιγμα του αρχείου '%1' για ανάγνωση μόνο.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
el: Παρακαλώ σημειώστε: για λόγους απλότητας, η αποθηκευμένη θέση του παιχνιδιού και η βαθμολογία σας θα είναι όπως ήταν στην αρχή αυτού του επιπέδου, όχι όπως είναι τώρα.

en: Error: Failed to save your game.
el: Σφάλμα: η αποθήκευση του παιχνιδιού απέτυχε.

en: Load Game
el: Φόρτωση παιχνιδιού

en: Sorry, there are no saved games.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχουν αποθηκευμένα παιχνίδια.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
el: Αδύνατη η εύρεση του παιχνιδιού με πρόθεμα '%1'.

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Check for High Score
el: Έλεγχος για υψηλή βαθμολογία

en: Save High Score
el: Αποθήκευση υψηλής βαθμολογίας

en: Error: Failed to save your high score.
el: Σφάλμα: η αποθήκευση της βαθμολογίας επέτυχε.

en: Show High Scores
el: Εμφάνιση υψηλής βαθμολογίας

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
el: Δυστυχώς, δε διατηρούνται βαθμολογίες για τα παιχνίδια-μαθήματα.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχουν ακόμη βαθμολογίες για το παιχνίδι "%1".

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
el: <center><h2>Πάνθεον του KGoldrunner</h2></center><center><h3>Παιχνίδι "%1"</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
el: Κατάταξη

[ctx: Person]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Game level reached]
en: Level
el: Επίπεδο

en: Score
el: Βαθμός

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Load Game Info
el: Φόρτωση πληροφοριών παιχνιδιού

en: Cannot find game info file '%1'.
el: Αδύνατο να βρεθεί το αρχείο πληροφοριών παιχνιδιού '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
el: Έφτασα στο τέλος του αρχείου '%1' χωρίς να βρεθεί το τέλος των δεδομένων επιπέδου του παιχνιδιού.

en: Read Level Data
el: Ανάγνωση δεδομένων επιπέδου

en: Cannot find file '%1'.
el: Αδύνατο να βρεθεί το αρχείο '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
el: Έφτασα στο τέλος του αρχείου '%1' χωρίς να βρεθούν δεδομένα επιπέδου του παιχνιδιού.

en: Rename File
el: Μετονομασία αρχείου

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
el: Αδύνατη η διαγραφή της προηγούμενης έκδοσης του αρχείου '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
el: Αδύνατη η μετονομασία του αρχείου '%1' σε '%2'.

en: Select Level
el: Επιλογή επιπέδου

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
el: Δυστυχώς, μπορείτε να αποθηκεύσετε ή να μεταβείτε μόνο σε ένα από τα παιχνίδια σας.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
el: Δυστυχώς, μπορείτε να διαγράψετε κάποιο επίπεδο μόνο από τα δικά σας παιχνίδια.

en: Edit Game Info
el: Επεξεργασία πληροφοριών παιχνιδιού

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
el: Δυστυχώς, μπορείτε να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες των παιχνιδιών μόνο στα δικά σας παιχνίδια.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
el: <html><b>Παρακαλώ επιλέξτε ένα παιχνίδι:</b></html>

en: Name of Game
el: Όνομα του παιχνιδιού

en: Rules
el: Κανόνες

en: Levels
el: Επίπεδα

en: Skill
el: Δεξιότητα

en: Level 1 of the selected game is:
el: Το επίπεδο 1 του επιλεγμένου παιχνιδιού είναι:

en: Please select a level:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα επίπεδο:

en: Level number:
el: Αριθμός επιπέδου:

en: Start Game
el: Έναρξη παιχνιδιού

en: Play Level
el: Παίξιμο επιπέδου

en: Save Change
el: Αποθήκευση αλλαγής

en: Move To...
el: Μετάβαση σε ...

[ctx: Rules]
en: Traditional
el: Παραδοσιακοί

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
el: Εκμάθηση

[ctx: Skill Level]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: Skill Level]
en: Championship
el: Πρωταθλητής

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
el[0]: 1 επίπεδο, χρησιμοποιούνται οι κανόνες του KGoldrunner.
el[1]: %1 επίπεδα, χρησιμοποιούνται οι κανόνες του KGoldrunner.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
el[0]: 1 επίπεδο, χρησιμοποιούνται οι παραδοσιακοί κανόνες.
el[1]: %1 επίπεδα, χρησιμοποιούνται οι παραδοσιακοί κανόνες.

en: Sorry, there is no further information about this game.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες σχετικά με αυτό το παιχνίδι.

en: This level number is not valid. It can not be used.
el: Αυτός ο αριθμός επιπέδου δεν είναι έγκυρος. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
el: Το κυρίως κουμπί στο κάτω μέρος εμφανίζει την ενέργεια μενού που έχετε επιλέξει. Κάντε κλικ σε αυτό αφού επιλέξετε ένα παιχνίδι και επίπεδο - ή πατήστε "Άκυρο".

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
el: 
    
    Μπορείτε να προσθέστε ένα όνομα και μία βοήθεια στα καινούργια σας επίπεδα εδώ, αλλά πρέπει να αποθηκεύστε τα επίπεδα που έχετε δημιουργήσει σε ένα από τα δικά σας παιχνίδια. Από προεπιλογή, το νέο σας επίπεδο θα μεταφερθεί στο τέλος του παιχνιδιού σας, αλλά μπορείτε να επιλέξτε ένα νούμερο επιπέδου και να το αποθηκεύσετε στη μέση του παιχνιδιού σας.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
el: 
    
    Μπορείτε να δημιουργήστε ή να επεξεργαστείτε ένα όνομα μία βοήθεια εδώ, πριν την αποθήκευση. Αν αλλάξετε το παιχνίδι ή το επίπεδο, μπορείτε να κάνετε ένα αντίγραφο ή μία "Αποθήκευση ως", αλλά θα πρέπει πάντα να το αποθηκεύσετε σε ένα από τα δικά σας παιχνίδια. Αν αποθηκεύστε ένα επίπεδο στη μέση μιας σειράς, τα άλλα επίπεδα θα αλλάξουν νούμερο αυτόματα.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
el: 
    
    Μπορείτε να διαγράψετε επίπεδα μόνο από τα δικά σας παιχνίδια. Αν διαγράψετε ένα επίπεδο στη μέση μιας σειράς, τα υπόλοιπα επίπεδα θα αριθμηθούν και πάλι αυτόματα.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
el: 
    
    Όταν επεξεργάζεστε πληροφορίες παιχνιδιού χρειάζεται μόνο να επιλέξετε ένα παιχνίδι, στη συνέχεια μπορείτε να πάτε στο διάλογο όπου επεξεργάζεστε τις λεπτομέρειες του παιχνιδιού.

en: Help: Select Game & Level
el: Βοήθεια: Επιλογή παιχνιδιού & επιπέδου

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
el: (C) 2003 Ian Wadham και Marco Krüger

en: Current author
el: Τρέχων συγγραφέας

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
el: Προσαρμογή στα KDE4, Qt4 και τις κλάσεις KGameCanvas

en: KGameCanvas classes for KDE4
el: Κλάσεις KGameCanvas για το KDE4

en: Artwork for runners and default theme
el: Γραφικά των παιχτών και προκαθορισμένο θέμα

en: Artwork for bars and ladders
el: Γραφικά για δοκούς και σκάλες

en: Artwork for background of Geek City theme
el: Γραφικά φόντου και το θέμα Geek City

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
el: Θέματα νοσταλγίας, βελτιώσεις στους δρομείς, πολλαπλά φόντα, εφέ σβησίματος/εμφάνισης και πολλές άλλες ιδέες

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
el: Γραφικά του θέματος του θησαυρού της Αιγύπτου
