kgoldrunner - en to eo translation catalogue (961 entries)

en: Beginner's Luck
eo: Bonŝanco de komencanto

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
eo: Ĉi tiuj 70 niveloj estas gradigita enkonduko al la Tradicia ludo, verkita de Jason Self (j ĉe jxself org). Kvankam ne ekzistas sugestoj, ĉiu nivelo havas registritan solvon.
    
    La ludo celas novajn ludantojn, sed la postaj niveloj estas sufiĉe malfacilaj, do atentu kiel la malamikoj reagas al viaj movoj dum vi iras. Vi devas havi ilin bone trejnitaj ĝis kiam vi atingos la nivelon 70.
    
    Jason disponigis la plej multajn el la solvoj, sed kelkaj estas de Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
eo: Malbeno de la Mumio

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
eo: Bazante sur okcidentaj filmikonoj pri mumioj kaj Egiptio, ĉi tiu aro de niveloj plej bone funkcias sub la temo Trezoro de Egiptio. Vi ankaŭ devas fosi falante foje.
    
    Por poluri vian egiptologion, vi trovos faktajn informojn rilatajn al ĉiu nivelo en la sugestoj, kie la faktoj estas desegnitaj el Vikipedio prefere ol Holivudo.
    
    Ĉi tiu Ĉampioneca ludo estis komponita de Steve Mann <smann ĉe cgl uwaterloo ca>, kun kelkaj egiptaj ideoj kaj la nivelo de la Ruĝa Maro kontribuita de Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
eo: La Giza Altebenaĵo

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
eo: La Gizo-Altebenaĵo ĉe la periferio de Kairo estas la loko de la Giza Nekropolo, kiu konsistas el la Piramido de Ĥufu (La Granda Piramido), la Piramido de Ĥafre, la Piramido de Menkaure, kune kun la Granda Sfinkso kaj kelkaj aliaj pli malgrandaj. konstruaĵoj.
    
    Dum vi iras sub la altebenaĵon, provu eviti mortigi la mumiojn: se tro multaj reaperas dekstre, iĝas malfacile eskapi ĉe la fino. Por komenci, vi devos uzi la teknikon de fosado dum falado.

en: The Pyramid of Djoser
eo: La Piramido de Djoser

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
eo: La Piramido de Djoser (Zoser), aŭ ŝtupa piramido (kbhw-ntrw en la egipta) estas arkeologia restaĵo en la Sakkara tombejo, Egiptujo, nordokcidente de la grandurbo de Memfiso.
    
    Por kompletigi ĉi tiun nivelon, estas grave daŭrigi en paŝoj: unue liberigu la mumion sur la maldekstra flanko de la dua nivelo (de la malsupro), permesante ĝin fali en kaj plenigi la kaŝitan kavon sur la grundnivelo.
    
    Nun eniru la dekstran flankon de la dua nivelo kaj transiru. la stango, super la mumio, kaj prenu la pecon da trezoro en la mezo, nepre elfosi la brikon maldekstre de la mezo.
    
    La mumio sur la tria nivelo estas iom problema ĉar ĝi prenos pecon de trezoro kaj portos ĝin. Vi eble estos bonŝanca kaj trovos, ke ĝi iam forlasas sian trezoron, sed vi ankaŭ povas kapti lin en la fosebla briko dekstre kun zorgema tempo.
    
    Fine, antaŭ ol ricevi la lastan trezoron, nepre malfermu. la malsupra dekstre de la ŝtupa piramido por permesi al la mumioj dekstre eniri la piramidon - se estas pli ol unu mumio malsupre dekstre antaŭ ol la eskapa ŝtuparo aperas, vi ne povos atingi la elirejon.

en: Pharaoh's Barge
eo: Barĝo de Faraono

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
eo: La Ĥufu-ŝipo estas sendifekta plenmezura ŝipo de Antikva Egiptio kiu estis sigelita en kavon en la Giza piramidkomplekso ĉe la piedo de la Granda Piramido de Gizo ĉirkaŭ 2,500 a.K. La ŝipo estis preskaŭ certe konstruita por Ĥufu (Reĝo Keops).
    
    Ĝi estas unu el la plej malnovaj, plej grandaj kaj plej bone konservitaj ŝipoj el la antikveco, kaj mezuras 43,6 m entute. Malgraŭ sia aĝo, ĝi povus veturi hodiaŭ se metite en akvon.
    
    Ĉi tio estas preskaŭ simpla nivelo: bona trezoro kaj ne tro da mumioj. Sed via tasko estas elrabi la trezoron, kiun ili portas.

en: Pyramid Puzzles
eo: Piramidaj Enigmoj

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
eo: La Granda Piramido estis la plej alta homfarita strukturo en la mondo dum pli ol 3,800 jaroj. Ĉiam supreniri kaj malsupreniri la tutan tempon certe estis tasko por antikvaj egiptoj, same kiel vi verŝajne trovos ĝin tasko supreniri kaj malsupreniri ĉi tiun piramidon.
    
    Por akiri la duan trezoron de maldekstre, vi devas uzi la briko kiu baras la ŝtupetaron ĉe la fundo kiel ponto por eskapi.
    
    Por akiri la kvaran trezoron de maldekstre, malplenigu la tri brikojn supre kaj dekstre de la plej maldekstra plej mumio; se fosite en la ĝusta ordo, ĉi tio donos al vi sufiĉe da tempo por kapti la trezoron kaj eskapi.
    
    Kelkaj el la mumioj devas esti liberigitaj por ricevi iom da la trezoro. Tamen, akiru la unuan, duan kaj kvaran trezorojn (de maldekstre) antaŭ ol liberigi iun ajn el la mumioj. Atentu ne mortigi mumiojn; se ili aperas dekstre de la piramido, vi ne povos fini la nivelon. Ankaŭ eblas liberigi la mumiojn kaj kapti ilin en unu el la aliaj ĉambroj.

en: Crocodile
eo: Krokodilo

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
eo: Krokodiloj povas vivi por esti pli ol 100 jarojn aĝaj, kie la plej granda specio atingas 4.85 metrojn en longo. Oni observis diversajn speciojn atakantajn kaj mortigante ŝarkojn.
    
    Sobek estis la diigo de krokodiloj. Egiptoj kiuj laboris aŭ vojaĝis sur Nilo esperis ke se ili preĝus al Sobek, la krokodila dio, li protektos ilin kontraŭ atakado de krokodiloj.
    
    En ĉi tiu nivelo, ne estas la krokodilo kiun vi devas timi. Tamen, preĝo al Sobek povus helpi vin eskapi de la mumioj dum vi kolektas la trezoron.

en: Three Pyramids
eo: Tri Piramidoj

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
eo: La Giza Nekropolo estis populara turistloko ekde antikveco, kaj estis popularigita en helenismaj tempoj kiam la Granda Piramido estis listigita fare de Antipatro de Sidono kiel unu el la Sep Mirindaĵoj de la Mondo. Hodiaŭ ĝi estas la nura el tiuj mirindaĵoj ankoraŭ ekzistantaj.
    
    Vi eble trovos plej facile navigi ĉi tiun mirindaĵon se vi ricevas du mumiojn en la ekstremdekstra piramido antaŭ ol iri tien.

en: Tura Caves
eo: Kavernoj de Tura

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
eo: Tura estis la ĉefa ŝtonminejo de Egiptujo por kalkŝtono, kaj estis uzita sur la Granda Piramido de Ĥufu. La minado de ĉi tiu kalkŝtono postlasis kavernojn, kiuj poste estis uzataj de la Brita Armeo kiel sekreta deponejo dum la Dua Mondmilito, kaj kiujn vi nun povas esplori.
    
    Maldekstre de la fundo de la longa ŝakto, estas du kaŝitaj. fosaĵoj. Liberigu la mumion dekstre de la longa ŝakto por plenigi unu el ili kaj liberigu la mumion en la granda ĉambro por plenigi la alian. Nepre rajdu la unuan el la du mumioj malsupren por akiri la pecon da trezoro en la angulo proksime de la fundo de la ŝafto. Forlasante ĉi tiun angulon, fosu dekstren plurajn fojojn por malfermi vian eskapan vojon.
    
    Prenu la tutan trezoron maldekstre de la tabulo, tiam movu dekstren. Nepre elfosu la mumion ĉe la supro por ke vi poste ricevu ĝian trezoron. Vi ankaŭ bezonos ĝian helpon por eskapi reen maldekstren ĉe la fino de la nivelo. La trezoro dekstre estas pli facile akiri ol ĝi aspektas: strategie metitaj falsaj brikoj faras ĉi tion la facila duono de la nivelo. Noto: Se vi sentas iom da vario, vi povas fari ĉion dekstre unue kaj poste la maldekstren.

en: Pyramid Crawl
eo: Piramida Rampado

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
eo: Estas pli ol 100 piramidoj en Egiptujo, kie la plej malnova estas konstruita ĉirkaŭ 2600 a.K.
    
    En ĉi tiu piramidnivelo (konstruita ĉirkaŭ 2008 p.K.), evitu (logante aŭ mortigante) ricevi la du mumiojn en la mezo de la malsupra sekcio. .

en: The Great Sphinx
eo: La Granda Sfinkso

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
eo: La Granda Sfinkso estas gardisto de la Gizo-Altebenaĵo, kie ĝi frontas al la leviĝanta suno. Starante 73 metrojn longa kaj 20 metrojn alta, ĝi estas la plej granda monolitstatuo en la mondo kaj estas nur 4500 jarojn juna.
    
    Dum vi kaptas la trezoron ene de la sfinkso, provu solvi La Enigmon de la Sfinkso: kiel vi faras preterpasi la hordon de mumioj dekstre?

en: Ladder Pyramid
eo: Ŝtuparpiramido

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
eo: Plej akceptitaj teorioj pri la konstruado de la piramidoj baziĝas sur la ideo, ke ĝi estis konstruita movante grandegajn ŝtonojn el ŝtonminejo kaj trenante kaj levante ilin en lokon. La malkonsentoj centras sur la metodo per kiu la ŝtonoj estis peritaj kaj metitaj. Ĉiaokaze, verŝajne estis multaj ŝtupetaroj implikitaj en ĝia konstruo, kiel sur ĉi tiu nivelo.
    
    Ĉi tiu nivelo estas plejparte ĉirkaŭkurado. Repreni la trezoron evitante mumiojn ne estas tiel malfacile - sed forpreni trezoron de la mumioj estas multe pli malfacila tasko. La tri-larĝa ŝtonplatformo estas utila mortiga kampo, kvankam vi devos iom kuri por ke la mumioj portantaj trezoron viciĝu ĝuste. Rimarku ankaŭ, ke la meza bloko de ĉi tiu platformo estas falbloko.
    
    Kaj kiam vi akiris la tutan trezoron, vi devos transiri al la eskapa ŝtuparo. Unu maniero fari tion estas mortigi mumion kaj transiri sur ĝia dorso kiam la mumio krucas de la eskapa ŝtuparo al la ĉefpiramido.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
eo: La Ankh estis la egipta hieroglifa simbolo, kiu tekstas "vivon", kaj kiel suna simbolo, preskaŭ ĉiam estis kreita en oro.
    
    Por konservi vian vivon sur ĉi tiu nivelo, zorgu pri la falsaj brikoj en la ĉefa Ankh kaj eltrovu. kiuj el ili estas utilaj.

en: Pharaoh's Tomb
eo: Tombo de Faraono

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
eo: Esploristoj taksas, ke 2,3 milionoj da blokoj estis uzataj por konstrui la Grandan Piramidon, kun averaĝa pezo de ĉirkaŭ 2,5 tunoj po bloko.
    
    La piramido de ĉi tiu nivelo estis konstruita el malpli ol 100 blokoj. Komence, manuever eniri la piramidon kaj poste stari sur unu el la ŝtupetaroj sur la dua tavolo plej proksime al la ekstera muro de la maldekstra flanko de la piramido. Atendu, ke la mumioj grupiĝu ĉe la alia flanko de la ekstera muro. Poste grimpu al la supro de la ŝtupetaroj sur la malgranda piramido kaj atendu, ke la mumioj grimpu la altan ŝtupetaron kaj falu de la stango. Post kiam la lasta falis (aŭ iomete antaŭe), kuru supren laŭ la alta ŝtupetaro, trans la foston kaj fosu por reveni en la grandan piramidon kaj al la tombo.
    
    Ripetu ĉi tiun lertaĵon por eliri post kapti la solan pecon de trezoro. , nur ĉi-foje vi devas eliri sur la dekstra flanko de la piramido.

en: Cat
eo: Kato

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
eo: Respektata, grava besto por egipta socio kaj religio, la kato ricevis la saman mumiiĝon post morto kiel homoj.
    
    Fininte ĉi tiun katan nivelon, ne trompu la voston de la kato, kiu aperas post kiam vi prenas la lastan trezoron. . La sola elirejo estas maldekstre. Do vi devas lasi la mumiojn alporti al vi la trezoron, kiu estas dekstre de la kapo de la kato, ĉar vi ne povas preni ĉiun pecon kaj kuri reen en la tempo.
    
    Por ke la mumioj alportu al vi la trezoron, vi devas fosi. el la kvin brikoj sur la fundo kaj lasu ilin pasi (aŭ kaptiĝi kaj mortigi).

en: Pyramid Power
eo: Piramida Potenco

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
eo: Imhotep dizajnis la Ŝtupan Piramidon de Djoser por funkcii kiel giganta ŝtuparo per kiu la animo de la forpasinta faraono povis supreniri al la ĉielo. Tia estis la graveco de la atingo de Imhotep, ke li estis diigita de postaj egiptoj.
    
    Antaŭ ol vi povas supreniri al la supro de ĉi tiu piramidnivelo, vi devas fari vian vojon al la fundo. Por akiri la supran pecon de trezoro, movu maldekstren de la apekso, fosu la sekvan blokon kaj paŝu sur la mumion malsupre, daŭrigante moviĝi dekstren (provu meti vian musmontrilon sur la apekson).
    
    Post ricevi la lastan trezoron. , eliru dekstren kaj kuru supren kaj malsupren la ŝtupetarojn. La malsupra maldekstro estas la sola malfacila parto: nur kuru sub la mumioj sur la ŝtupetaro super vi kaj manovru ... kaj esperu!

en: Eye of Horus
eo: Okulo de Horuso

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
eo: La Okulo de Horuso estas antikva egipta simbolo de protekto kaj reĝa potenco de diaĵoj.
    
    Sur ĉi tiu nivelo, estas iom da protekto ene de la okulo, sed ne multe. Ripetaj vojaĝoj de la supro ĝis la malsupro estas postulataj por akiri la tutan trezoron. Fine, estos du mumioj maldekstre malsupre. Por preterpasi ilin, grimpu al la supro de la mallonga ŝtupetaro kvar de maldekstre, fosu maldekstren, malsuprengrimpu kaj denove fosu maldekstren. Unu el la mumioj falos en la malsupran kavon. Grimpu la ŝtuparon. La dua mumio grimpos la alian ŝtupetaron kaj falos en la supran kavon. Movu trans la du kaptitajn mumiojn kaj grimpu al la supro.

en: Inverted Pyramid
eo: Inversa Piramido

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
eo: Verŝajne ne estas tradicia egipta desegno.
    
    Vi devas zigzagi tien kaj reen laŭ la stangoj por akiri la tutan trezoron. Por preterpasi la solecan ĉasanmumon, atendu lin sur unu stango kaj tuj antaŭ ol li atingos vin, falu al la suba stango kaj movu rekte sub li.
    
    Ĉar la dezajno estas netradicia, konsiderante ludi la nivelon netradicie. : la gut-kaj-movo-submovo estas pli facila farebla per la klavaro (pli facila, sed tamen malfacila). Kiam vi ricevas la lastan trezoron super la brikoj ene de la piramido, paŭzu la ludon kaj reiru al musa reĝimo.

en: Anubis
eo: Anubo

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
eo: Anubo, aŭ Inpu, estis egipta dio de la postvivo.
    
    Por akiri la trezoron inter la oreloj de Anubo, elfosu la du kolonojn maldekstre de la mumio kaj staru sur la mumio. Movu maldekstren de la mumio dum fosado dekstren. La mumio devas fali en la truon en la plej dekstra kolumno. Nun elfosu la maldekstrajn du kolumnojn ĝis vi konektos al la ŝtupetaro-okulo. Movu malsupren de la plej dekstra ŝtupetaro de la okulo kaj vi falos al la poluso malsupre.
    
    Por akiri la trezoron en la dekstran orelon, elfosu la pli altan el la dublokaj kolumnoj, falante sur la dekstran dublokan kolonon. . Movu maldekstren kaj fosu la duan du-blokan kolumnon. Nun movu dekstren kaj elfosu la unu-blokan kolonon, liberigante la mumion. Movu unu pli dekstren kaj elfosu tri blokojn por ke vi havu dublokan larĝan kornicon por stari. Movu maldekstren kaj elfosu la kvadraton dekstren. Atendu, ke la mumio falos, akiru sian trezoron kaj kuru supren laŭ la ŝtupetaro por alfronti kvin mumiojn blokantajn la elirejon.

en: Pyramid of Treasure
eo: Piramido de Trezoro

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
eo: Nubio estis grava fonto de oro en Egiptujo. Reĝo Tushratta de Mitanni asertis, ke oro estas "pli abunda ol malpuraĵo" en Egiptujo.
    
    En ĉi tiu piramido, trezoro estas eĉ en la aero! Multe da trezoro, nur tri mumioj — tio ne povas esti tiel malfacila, ĉu ne?

en: Sarcophagus
eo: Sarkofago

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
eo: Sarkofago estas funebra ujo por kadavro, plej ofte ĉizita aŭ tranĉita el ŝtono. En Antikva Egiptio, sarkofago formis la eksteran tavolon de protekto por reĝa mumio, kun pluraj tavoloj de ĉerkoj nestitaj interne, kaj ofte estis ĉizita el alabastro.
    
    Se vi ne volas, ke ĉi tiu nivelo estu via sarkofago, akiru la peco de trezoro sub la maldekstra rando de la sarkofago ĉe la komenco - alie, ne estas maniero akiri ĝin.

en: The Parting of the Red Sea
eo: La Disigo de la Ruĝa Maro

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
eo: La Biblio rakontas al ni, ke Moseo disigis la maron por eskapi la virojn de la Faraono. Post kiam vi prirabis la piramidojn de liaj prapatroj, ne devas surprizi, ke ankaŭ la Faraono sendis siajn virojn post vi.
    
    Feliĉe, la maro povas esti disigita nur falante sur la lastan trezoron. Eskapi la virojn de la Faraono ne estas tiel facila. Unue, igu vian heroon malsupreniri kiel eble plej malproksimen, poste atendu lian momenton. Poste supreniru la akvomuron dekstren, transiru la polon al la mezo kaj atendu, ke la mumioj atingos la supron de la akvo antaŭ ol fali malsupren duan fojon.
    
    Ĉi-foje, tuj alkuru la akvomuron al via maldekstro, krucante sub la ĉasantaj mumioj. Atendu proksime de la supro maldekstre, kie la mumioj dekstre ne povas atingi vin. Post kiam la mumioj maldekstre atingas la supron, falu al la marfundo trian fojon (eĉ Moseo ne havis ĝin tiel malglata). La lertaĵo por preterpasi la mumiojn dum ĉi tiu lasta vojaĝo al la supro estas pasi sub kaj maldekstre de ili dum ili falas kiel kolumno malsupren unu el la longaj ŝtupetaroj.
    
    Noto: Eblas movi supren. la akvomuro maldekstren komence, sed ĝi estas multe pli malfacila.

en: Count
eo: Nombro

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
eo: Ĉi tiu ludo baziĝas sur kalkulado, de 0 ĝis 16 (aŭ 0 ĝis 10 en deksesuma). La unua nivelo ne havas oron kaj neniujn malamikojn: la problemo estas trovi elirejon kaj supren al la sekva nivelo. Post tio, la nombro da malamikoj kaj orpecoj pliiĝas je 1 ĉe ĉiu nivelo. La nomo de ĉiu nivelo respondas al la nombro da malamikoj, la orpecoj kaj la ciferoj kiuj aperas en la aranĝo.
    
    Ĉi tiuj elegantaj kaj sufiĉe malfacilaj Ĉampionecaj niveloj estis komponitaj de Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Vi devas fosi falante kelkfoje.

en: Zero
eo: Nulo

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
eo: La nura defio estas eniri la 0, kiu estas la sola vojo al la elirejo.
    
    Eniri la 0 postulas grimpi al la supro de la zigzaga ŝtupetaro, elfosi kvin brikojn sur la maldekstra rando de la 0, kuri reen al la 0. la supro de la zigzaga ŝtupetaro, super la polo, falante tra viaj ĵus fositaj brikoj kaj tuj moviĝas ĝuste por eniri la 0. La tempo estas sufiĉe streĉa.

en: One
eo: Unu

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
eo: Akiri la oron postulas plurajn fosojn en la ĝustaj lokoj. Tamen, vidu la sekvan alineon.
    
    Por eliri, vi devas igi la malamikon transiri la supron de la 1 kaj plenigi la kavon malsupre. Estas tri manieroj fari ĉi tion. La unua kaj plej prudenta estas atendi sur la stango super la supra dekstra rando de la 1 ĝis la malamiko estas preskaŭ sur vi kaj tiam movi dekstren, fosante dekstren dum vi atingas la fundon de la 1.
    
    La dua maniero implikas tempigi vian fosadon por la oro (aŭ kie la oro estis); moviĝi sur la oron en la ĝusta tempo kaŭzos la malamikon fali en la kavon dekstre de la 1. La tria maniero estas detrui la malamikon kaj esperi ke li reaperos super la dekstra flanko de la 1.

en: Two
eo: Du

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
eo: Por ricevi la plej maldekstran oran guton malsupren sur ĝin de supre, paŝante unu kvadraton ambaŭflanke dum vi falas. Tuj fosu la kvadraton kiu estis tuj sub la oro kaj enpaŝu. La falsa planko faligos vin al la fundo.

en: Three
eo: Tri

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
eo: Post ricevi la tutan oron, la nura eskapo estas supren laŭ la plej alta ŝtupetaro maldekstre, sed ĝi ne estas konektita al io ajn. Por atingi ĝin, vi devos allogi malamikon sekvi vin, tiam paŝi trans la malamikon por atingi la ŝtupetaron.

en: Four
eo: Kvar

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
eo: Ĉe la komenco, vi devas kuri al la planko dekstren. Vi devos kapti iujn malamikojn (kun bonŝanco, vi ricevos orpecon en la procezo), sed vi facile povos supreniri la ŝtupetarojn en formo de 4, dekstre. 
    
    Kiam ricevas la oron de la 4, atendu ĝis la malamikoj atingos la supron de la ŝtupetaroj en formo de 4. Ĉi tio permesos al vi sufiĉe da tempo por atingi la ŝtupetarojn antaŭ ol la malamikoj fortranĉos vin.

en: Five
eo: Kvin

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
eo: Komence, grimpu malsupren la unuan aron de ŝtupetaroj kaj atendu sur la plej malalta sekcio ĝis la malamikoj ekloĝis en siaj pozicioj. Poste falu al la planko kaj celu la grandan ŝtupetaron dekstre kun la forko malsupre. La forko estas kio ebligas vin preterpasi la malamikojn supre: atendu ĉe la planknivelo de la maldekstra ŝtupo (ne sub la planknivelo!) ĝis la malamiko sur la longa ŝtupetaro falos apud vi. Poste grimpu supren kaj dekstren por supreniri la grandan ŝtuparon.

en: Six
eo: Ses

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
eo: La unua lertaĵo por ĉi tiu nivelo estas al tempo kiam vi trapasas la malsupron de la 6 kun la malamiko grimpanta supren laŭ la ŝtupetaro maldekstre de la 6. Post kiam vi suriras la ŝtupetaron, la malamikoj grimpos la ŝtupetaron for de vi, do vi nur bezonas atendi ĝis ne estas malamikoj malalte sur la ŝtupetaro antaŭ fosi tra la fundo de la 6.
    
    La dua lertaĵo estas eltrovi kiel forigi ĉiujn malamikojn de la ŝtupetaro maldekstre de la ekrano. Unu maniero estas sidi supre de la grandaj 6 en la mezo kaj atendi, ke ili venos super la stangoj. Tiam falu al la planko kaj transiru al la ŝtupetaro.

en: Seven
eo: Sep

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
eo: La oro sur la 7 estas la ĉefa defio. Komence, grimpu maldekstren plej kvadrate de la supro de la 7 kaj atendu tie ĝis malamikoj plenigos la truojn sur la supro de la 7.

en: Eight
eo: Ok

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
eo: Kun zorgaj movoj kaj tempo, vi povas tenti du malamikojn al la plej maldekstra ŝtupetaro kaj lasi ilin tie dum vi prenas la kvin plej altajn orpecojn.
    
    La tri plej malsupraj pecoj devas esti kolektitaj ĉiuj en unu paŝo, sed vi eble devos devigi malamikoj dekstren de la 8 unue, por eviti problemojn kiam la ŝtupetaroj aperas kaj vi surteriĝas sur la plankon.
    
    Vi povas malbari vian finan eskapŝtuparon trafante la plankon denove, dekstre.

en: Nine
eo: Naŭ

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
eo: Komence, falu kiel eble plej rapide por atingi la plankon. Fosu plurajn fosojn sur la fundo por prokrasti la malamikojn supreniri la ŝtupetaron. Tiam prenu la du orpecojn de la maldekstra flanko de la 9 dum ne estas malamikoj ĉirkaŭe, fosante por eniri la 9 post kapti la pli altan el ĉi tiuj du pecoj.
    
    Por preni la oron el la malsupro de la 9, staru. ĉe la maldekstra malamiko, fosu maldekstren kaj movu dekstren. La du malamikoj komencos movi maldekstren, falos kaj grimpi la ŝtupetaron. Kiam la unua blokiĝas kie vi ĵus fosis, saltu en la plej malaltan parton de la 9 kaj fosu maldekstren. La sekva malamiko portos la oron malsupren. Prenu ĝin, fosu dekstren, falu malsupren al la poluso kaj eskapu kiel eble plej rapide.

en: Ten
eo: Dek

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
eo: Vi povas kapti plurajn malamikojn en la kavoj malsupre maldekstre kaj dekstre, sed ili malfiksos kiam la kaŝitaj ŝtupetaroj aperos. Faligi sur la plankon dum via fuĝo povas helpi liberigi vian vojon dekstren supre.

en: Eleven
eo: Dek unu

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
eo: Akiru la orpecon sub la maldekstra flanko de la polusoj en formo de 11 unue, tiam prenu la pecon sur la bazo de la maldekstra 1 de la centra 11. Nun falu al la planko ĝuste maldekstre de la duobla alta muro. La malamikoj falos en malsamajn sekciojn. Vi nun volas fari tri aferojn: akiri la oron en la maldekstra kaj centra sekcioj, prenu oron de la malamikoj dekstre de vi kiam sur la planko kaj logi tiom da malamikoj kiel vi povas en la sekcion maldekstre de la 11. 
    
    La unuaj du taskoj estas relative facilaj: la lasta tasko povas esti plenumita en pluraj manieroj. Se vi kuras supren laŭ la centra ŝtupetaro kaj moviĝas maldekstren, vi povas atendi super la dekstra flanko de la poloj (eble falante sur la polojn) kaj logi kelkajn malamikojn samtempe de la centra sekcio ĝis la maldekstra sekcio. Vi ankaŭ povas preni orpecon aŭ du dum vi faras tion.
    
    Kiam vi havas la tutan oron (krom la pecoj dekstre de la 11), kuru supre dekstren de la H de ŝtupetaroj en la mezo. Ĉi tio kaŭzos, ke ĉiuj malamikoj ne en la ekstremdekstra sekcio moviĝos en la maldekstran sekcion.

en: Twelve
eo: Dek du

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
eo: Ĉi tio estas malrapida nivelo kun multe da atendo, ke malamikoj moviĝos kien vi volas ilin.
    
    Je la komenco, falu sur la plej proksiman malamikon dum ĝi falas kaj moviĝu sur la dekstrajn stangojn por akiri la orpecon tuj sub ili. Nepre atendu malfermon en la malamikoj malsupre antaŭ ol fali sur ĉi tiun oran pecon. 
    
    La krado de 12 skatoloj dekstre estas utila. Se vi estas sur ĉi tiu krado sed sub la supro de ĝi, malamikoj grimpantaj la ŝtupetaron ĵus maldekstre de la krado ne falos sur la kradon kaj persekutos vin. Vi povas atendi proksime de la fundo de la krado ĝis la malamikoj moviĝos super la kavoj de briko kaj betono maldekstre malsupre, tiam vi povas fali sur la plankon. Ĉi tio igos la malamikojn fali en la kavojn kaj kaptiĝi.
    
    Alia utila lertaĵo estas atendi ĉe la supro de la ŝtupetaro maldekstre (kie vi komencas la nivelon). Ajnaj malamikoj sufiĉe malproksime kuros super la supro de la krado de skatoloj kaj falos en la kaptitan areon dekstre.
    
    Por akiri la oron sur la plej maldekstra etaĝa areo, vi devas plenigi la duan sekcion de etaĝo per malamikoj kaj elfosu la kvadratojn, kiuj blokas la malamikojn en la plej maldekstra regiono. Vi eble volas perdi tiun oron (t.e., ke la malamiko portanta la oron eniru fositan kvadraton kaj estu detruita tie), kvankam eblas ricevi ĉi tiun orpecon se vi vere volas ĝin.
    
    Se vi lasas la plej maldekstren suspendita. oro ĝis la lasta, tiam estas facile eskapi al la supro. Alternative, se vi lasas la oron ene de la 2 por la lasta, vi devus povi eskapi sen multe da malfacile. Alie, la malamikoj kaptitaj maldekstre fortranĉos vian eskapan vojon.

en: Thirteen
eo: Dek tri

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
eo: En la komenco, atendu sur la supro de la maldekstra (aŭ pli bone, dekstra) branĉo de la plej maldekstraj ŝtupetaroj ĝis la malamikoj en la mezo grimpas al la mezo de la centra ŝtupetaro. Poste falu al la horizontala ŝtupetaro, movu tute dekstren kaj falu sur la plankon, tiel kaptante plurajn malamikojn.
    
    Vi devas liberigi la plej multajn malamikojn de kie ili estas kaptitaj, por akiri la oron el diversaj lokoj. Aparte, vi devas liberigi la malamikojn kaptitajn sur la maldekstra duono de la planko por akiri almenaŭ unu orpecon. 
    
    Post kiam vi prenos la lastan orpecon, la malamikoj svarmos la centran ŝtupetaron, do vi devos decidi, kiun orpecon preni laste. Racia elekto estas tiu tenata de la tri malamikoj en la plej malsupra gambo de la 3, same kiel tiu en la centra brako de la 3.

en: Fourteen
eo: Dek kvar

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
eo: Kvar lertaĵoj: unue, ne elfosu la malamikojn kaptitajn en la 4-oj maldekstre ĝis direkte al la fino (same se oni estas kaptita en la mezo 4) - tio lasas malpli da malamikoj por trakti. 
    
    Due, vi devos rajdi malsupren sur la supro de malamiko por akiri la kaptitan oron en la 4-oj maldekstre kaj la ŝveban orpecon en la centro.
    
    Trie, kiam vi liberigas la malamikojn sur la 4-oj. dekstre (kaj eble la du en la 4-oj maldekstre), vi eble trovos pli facile duobligi kaj perdi tiujn orpecojn.
    
    Fine, estas plej facile eskapi ĉe la fino se vi forlasas ĝis lasta orpeco en aŭ proksime de la flosanta 14 meze dekstre. Tiam vi povas kuri supren laŭ la ŝtuparo kiu aperas tie.

en: Fifteen
eo: Dek kvin

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
eo: Du sugestoj: se vi atendas sur unu el la maldekstraj du ŝtupetaroj unu ŝtupon sub la orpeco suspendita inter la du ŝtupetaroj, la malamikoj en la mezo saltos en la bazon de la 5. Ĉi tio devus ebligi al vi facile akiri la oron inter la 1 kaj la 5.
    
    Due, se vi atendas sur la bazo de la 1 dekstre de tiu, la malamikoj dekstre de la du ŝtupetaroj maldekstre de la 1 saltos de la stango sur la alian. duono de la bazo de la 1. Se vi atendas alte inter la 1 kaj la 5, tiam saltu al la bazo de la 1, dum la malamikoj falas al la bazo de la 1, vi povos rapidi supren laŭ la ŝtupetaro. la maldekstren de la 1 kaj ricevu la oron maldekstren de la 1.

en: Sixteen
eo: Dek ses

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
eo: La kolumno maldekstre de la 1 postulas rapidan kuron malsupren kaj reen, kun zorge evitado ambaŭflanke por eviti la malamikojn.
    
    Por akiri la oron en la mezo de la 6, falu malsupren sur la supro de la 'O. ' parto de la 6, movu dekstren/fosu maldekstren kaj tuj movu maldekstren kaj fosu maldekstren por prokrasti la malamikon, kiu alie verŝajne kaptos vin. Tamen, vi eble volas lasi ĉi tiun orpecon ĝis la fino por ne liberigi du pliajn malamikojn pli frue; tamen eblas igi du malamikojn rekapti sin en tiu sekcio.
    
    Por ricevi la oron tenata de malamikoj malsupre dekstre, elfosu la blokan kvadraton maldekstre, kuru supren laŭ la ŝtupetaro, elfosu la dekstran flankon. de la 6, eniru, kuru maldekstren kaj elfosu kvadraton sur la maldekstra flanko de la 6 kaj falu al la planko. La tempo estas streĉa - nur unu aŭ du malamikoj en la malsupra dekstra sekcio povos moviĝi al la sekva sekcio maldekstre. Vi ankoraŭ devos elfosi la fundon de la 6 por akiri ilian oron, sed tio estas simpla kvankam iom ekscitita pro la malamikoj restas maldekstre de la 6.
    
    Kiam vi akiris la tutan oron, vi povas trovas ĝin plej facile eliri pasante tra la meza falsa etaĝo sur la 1 kaj elirante per la ŝtupetaroj maldekstre de la 1.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
eo: TRADUKTOJ: Bonvolu vidi la notojn en la tradukkomento.

en: Dig While Falling
eo: Fosi Dum Falado

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
eo: En Ĉampionecaj ludoj, vi ofte bezonas fosi falante. Ĉi tiuj niveloj estas gradigita enkonduko al tiu tekniko, verkita de Jason Self (j ĉe jxself org). Ĉiu nivelo havas registritan solvon, ankaŭ provizitan de Jason.

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
eo: Arestita pro ŝtelado kaj pro rabado kaj kaptado de viaj malamikoj plurfoje, vi estas tenita en malliberejo.
    
    Sed la polico estas senkompata ĉi tie kaj se vi provos eksplodi, ili ne perdos dormon pro mortigi vin... Do atentu kaj plej grava el ĉio: estu rapida --- aŭ estu morta!
    
    Ĉi tiuj Ĉampionecaj niveloj uzas la rapidajn kaj strangajn Regulojn de KGoldrunner kaj estas komponitaj de Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky ĉe freenet de]. Vi devas fosi falante kelkfoje.

en: Don't Panic!
eo: Ne paniku!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
eo: Kiel diras la nomo de la nivelo, tute ne necesas panikiĝi.
    
    Estas tre facile eskapi el ĉi tiu malliberejo, ĉar la gardistoj mem estas kaptitaj kaj ne povas tuŝi vin...

en: Robbery
eo: Rabo

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
eo: Estante libera denove vi bezonas iom da mono de ie.
    
    La lertaĵo estas ligi viajn malamikojn. Se vi povas igi ĉiun fali sur betonan blokon, tio povus helpi. Aliflanke, vi povas simple kuri multe...

en: Use the Guards
eo: Uzi la Gardistojn

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
eo: Ili povas esti senkompataj, sed ili estas antaŭvideblaj.
    
    Kiam vi atingas la ŝtupetarojn dekstre, atendu ke unu gardisto saltu, poste iru super lia kapo por preni la oron.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
eo: Falantaj Malamikoj (1) - Finding A Way

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
eo: Uzu viajn malamikojn marŝante super iliaj kapoj.
    
    Se estas pli ol unu breĉo por trapasi, unue igu la malamikojn marŝi dekstre, poste ekmarŝi sur iliaj kapoj.

en: Falling Enemies (2) - Digging
eo: Falantaj Malamikoj (2) - Fosado

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
eo: Komencu la nivelon per klako. La resto devus esti memklarigebla...

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
eo: Falantaj Malamikoj (3) - Kaŝitaj Ŝtupetoj

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
eo: Ĉi-foje ili estas pli inteligentaj kaj falas sur vin de supre.
    
    Unue, fosu ĉiujn brikojn survoje al la oro.
    
    Post tio, kuru reen al la mezo kaj atendu, ke la renaskitaj malamikoj falos. Vi devos kapti la gvidantojn dum vi atendas la aliajn. Survoje, atentu pliajn renaskitajn malamikojn.

en: Imprisoned Guards
eo: Malliberigitaj Gardistoj

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
eo: Estas sufiĉe facile eniri la ĉefan strukturon, sed por kolekti la tutan oron kaj eliri denove, vi devos marŝi sur la kapo de malamiko.

en: Forbidden Gold
eo: Malpermesita Oro

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
eo: Vi tre bele eskapis ilin en la lastaj kelkaj niveloj.
    
    Nun vi denove estas libera kaj povas fari kion ajn vi volas. Ĉio krom ŝteli la oron denove, nenecese diri...

en: Dig Your Way Out
eo: Elfosu Vian Elirejon

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
eo: Neniuj gardistoj kaj vi ankoraŭ petas helpon?
    
    Nu, vi povas ricevi ĝin.
    
    Elfosu la brikojn apud la trinkejo. Kiam vi falas, rapide trovu vojon reen al la trinkejo, por ke vi transiru en la niĉon. Kompreneble vi povas sukcesi nur se vi konas la vojon kaj ne hezitas. Ne estas multe da tempo por ŝpari...

en: An Unpleasant Cellmate
eo: Malagrabla Ĉelkamarado

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
eo: Klaku por komenci la nivelon kaj li estos kaptita antaŭ ol li povas fari al vi ajnan damaĝon.

en: Awaiting Enemies
eo: Atendante Malamikojn

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
eo: Ili nenion faros al vi, se vi restos kie vi estas. Ili nur volas protekti sian oron.

en: Too Many Guards
eo: Tro Multaj Gardistoj

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
eo: Ĉi tiu nivelo estas malfacila, sed certe ne neebla.
    
    Forigu la unuan grupon de gardistoj kondukante ilin al la fundo. Jen kiel. Iru al la plej malaltaj ŝtupetaroj kaj restu sur la plej dekstra malalta ŝtupetaro dum momento, tiam rapide reiru maldekstren, por ke nur unu malamiko sekvu vin. Atendu sur la plej maldekstre malalta ŝtupetaro ĝis li ankaŭ atingos la plej malaltajn ŝtupetarojn, tiam rapide grimpu supren kaj maldekstren. Li saltos sur la teron. Ripetu ĉi tiun lertaĵon kun ĉiuj gardistoj ĉe ĉi tiu loko.
    
    La sekva gardisto devus esti facile preterpasebla, sed post tio vi havos iom da laboro por fari... Kiam vi grimpas la ŝtupetaron apud la betono, la gardisto komenciĝos kurante al la plej maldekstra ŝtupetaro kaj reen. Vi devas trovi la ĝustan momenton por rajdi trans lian kapon.
    
    La lasta sekcio implikas iom da fosado. Unue falu tra la tunelo de falsaj brikoj maldekstre, ne forgesante preni la oron dum vi preterpasas. Poste grimpu la longan ŝtuparon. La tria briko dekstren estas kaptilo. Falu en ĝin, tiam fosu dekstre kaj kvinoble maldekstre dum vi falas. Daŭrigu malsupren. Fosu la malsupran el du brikoj, kiuj havas spacojn super ili, grimpu la plej dekstrajn ŝtupetarojn al la unua briko, kiun vi fosis (esperante, ke ĝi ne fermiĝis ĝis nun), tiam iru dekstren kaj supren al la elirejo.

en: Caught In The Heights
eo: Kaptita En La Altoj

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
eo: Tuj kiam vi moviĝos malsupren, ili postkuros vin ĝis vi mortos. Do vi konsilas plani precizan itineron antaŭ ol vi komencas vian fuĝprovon.

en: Teamwork (1) - The Liberation
eo: Teamlaboro (1) - La Liberigo

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
eo: Vi bezonas la unuan malamikon por helpi vin eksplodi.
    
    La oro maldekstre bezonas nur iom da tempo.
    
    Dum vi supreniras kaj transiras dekstren, certigu, ke via kunludanto ne falu en la betonon. fosaĵo. Por kolekti la tri orajn pecojn dekstre, provu teni lin sur la maldekstra mano ŝtupetaro, por ke vi povu salti super lia kapo al la oro.
    
    Kiam vi supreniras kaj maldekstren, estas ŝtupetaro staranta sur betono. kolumno. Iru super la kapo de via amiko por atingi ĝin kaj resti super li. La unua briko maldekstre de vi estas kaptilo. Iru sur lian kapon, por ke li falu en la kaptilon kaj ne vi. Sed tiam vi devas denove liberigi lin, se vi volas atingi la plej altajn ŝtupetarojn.
    
    Pli bone estu afabla kun via kunludanto: vi verŝajne devos interkonsenti kun li dum la sekvaj du niveloj...

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
eo: Teamlaboro (2) - Plonĝado-Platformoj

en: Start running immediately or you are doomed!
eo: Komencu kuri tuj aŭ vi estas kondamnita!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
eo: Teamlaboro (3) - La Fina Fuĝo

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
eo: Ĉi tiu estas la lasta nivelo, kie vi laboras kun via amiko. Mi pensas, ke li sufiĉe helpis vin por meriti esti liberigita.
    
    Pardonu, mi ne povas helpi vin plu. Estas nenio pli al la nivelo ol sagaco.

en: Gold Rush
eo: Orfebro

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
eo: Kelkaj etaj niveloj kun Tradiciaj reguloj, kiuj povus daŭri tempon por solvi. Vi devas fosi falante kelkfoje.
    
    Kreita de Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky ĉe freenet de]

en: Too Easy?
eo: Tro Facila?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
eo: Ĝi povas ŝajni esti sufiĉe simpla sed bedaŭrinde ne estas, ĉar estas multaj falsaj brikoj survoje al la oro.
    
    Fosu la unuan brikon falante, poste falu tra ĝi, kuru supren laŭ la ŝtupetaro kaj atendu ĝis la malamiko. saltas en la truon. Nun vi povas fali sur lian kapon kaj iri maldekstren. Saltu en la truon maldekstre kaj fosu alian brikon dum falado. Ĉi tio permesos al vi daŭrigi maldekstren sur la stango.
    
    Kompreneble estas ankoraŭ sufiĉe multaj kaptiloj survoje, sed ili estas pli facile evitindaj, do vi devos mem trovi ilin. Vi scias, vi ĉiam povas premi 'Q' por rekomenci la nivelon.

en: Have A Nice Flight...
eo: Havu Belan Flugon...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
eo: Ĝi ne devus esti tro malfacila.
    
    Nur metu la muson en la supran maldekstran angulon kaj la heroo aŭtomate finos la nivelon.

en: Golddigger
eo: Goldserĉisto

en: My suggestion: dig!
eo: Mia propono: fosu!

en: Golden Town
eo: Ora Urbo

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
eo: Vi unue devas kolekti la oron dekstre de vi. Tiam provu fosi vojon malsupren. Estas pli facile mastri la malamikojn kiam vi estas sur la pli malaltaj niveloj.

en: A Hectic Enemy
eo: Hektika Malamiko

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
eo: Vi ne devas esti rapida. Vi nur devas scii kiel eviti la malamikon.
    
    Saltante malsupren al la pli malalta nivelo, vi povas igi vian malamikon kuri supren kaj malsupren sur unu ŝtupetaro dum vi falas. Tuj kiam vi atingos la pli malaltan nivelon, la malamiko sekvos, sed vi havos tempon kolekti iom da oro aŭ preterpasi lin kaj transiri al alia sekcio.
    
    Du gravaj notoj: ne lasu la malamikon fali sur la mezan vicon. de ŝtuparoj kaj lasu la oron tie malsupre ĝis la fino.

en: Don't Wake Them Up
eo: Ne Veku Ilin

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
eo: Ĉi tio ne estas tre facila ĉar estas tiom da malamikoj, kiuj blokas la solan elirejon de la nivelo.
    
    La plej bona maniero preterpasi ilin estas supreniri dekstre kaj atendi ĝis la plej multaj malamikoj supreniros la mezajn ŝtupetarojn. . Poste, moviĝante supren kaj malsupren, provu grupigi ilin. Fine falu al la plej malalta nivelo kaj atendu, ke ili faru la samon. Kiam la unuaj malamikoj alvenos, alkuru kaj provu atingi la plej altan betonan kavon antaŭ la aliaj. Vi eble devos provi plurajn fojojn antaŭ ol sukcesi.
    
    Kiam estas nur unu aŭ du malamikoj blokantaj la elirejon, vi povas provi preterpasi ilin suprenirante ŝtuparon tuj antaŭ ol ili atingas vin. Tiam marŝu super iliaj kapoj. Bonŝancon!

en: On The Brink
eo: Sur La Rando

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
eo: Atendu aŭ ne atendi? Nu, nur provu...
    
    Antaŭ ol eniri iun el la strukturoj dekstre, certigu, ke vi havas eskapon.

en: Dropping Enemies
eo: Faligi Malamikojn

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
eo: Ne, ne ekzistas speciala lertaĵo por solvi ĉi tiun nivelon.
    Estu nur pli rapida ol viaj malamikoj.

en: The Big Maze
eo: La Granda Labirinto

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
eo: Vi povas eviti iujn malamikojn trovante falsan brikon por trafali. Koncerne la aliajn, vi devas trovi lokon kie vi povas fosi aŭ ĉirkaŭiri ilin.
    
    Vi devas atingi la ununuran orpecon super ŝtupetaro maldekstre per fosado. Se vi iros la tutan vojon, la malamiko persekutos vin kaj blokos vian eliron.

en: Hurry Up!
eo: Rapidu!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
eo: Kiel la nivelnomo diras al vi, vi ne devus pendi tro longe. Kuru tuj, fosu la unuan brikon kaj lasu la malamikon fali en ĝin, poste kuru al la dua briko kaj trafosu.
    
    Vi ankoraŭ ne finis, ĉar vi devas atingi la oron antaŭ ol alvenos la dua malamiko. Do rapidu!

en: Two Useful Enemies
eo: Du Utilaj Malamikoj

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
eo: Por eliri el la betona strukturo sub vi, unue malsupreniru, atendu la malamikon, poste iru super lia kapo kaj eskapu. Uzu similan lertaĵon kun la dua malamiko.
    
    La orlinio sur la brikoj proksime de la fundo postulas iom pli da pripensado. Ĉar unu el la brikoj estas kaptilo, vi devas fosi ĉiujn brikojn ĝis la kaptilo, poste trapasi la brikojn supre, trafosi la restantan oron kaj eliri rapide.

en: The Prison
eo: La Malliberejo

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
eo: Kiam vi atingos la malamikojn, prenu la tutan oron. Tiam fosu unu el la brikoj, saltu en ĝin kaj fosu tuj ambaŭflanke. La malamikoj ambaŭflanke de vi estos en 9 el 10 kazoj kaptitaj. Nun paŝu sur unu el la malamikoj, fosu la mezan brikon kaj trasaltu.
    
    Vi denove estas libera!

en: Free Fall
eo: Libera Falo

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
eo: Ĉi tio bezonas iom da tempo.
    
    Kiam vi eniris la niĉon en la betono, atendu la ĝustan momenton por marŝi super la malamikoj: ne tro frue, ĉar vi irus rekte en iliajn brakojn, kaj ne tro malfrue, ĉar tiam vi ne atingos la alian flankon.

en: Two Friends
eo: Du Amikoj

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
eo: Uzu vian amikon.
    
    Elfosu lin, poste iru super lia kapo por atingi la trinkejon maldekstre kaj sub vi. Post preni la oron supre maldekstre, lasu vian amikon denove liberiĝi.
    
    Kiam li kuras al vi kaj falas en la kavon, saltu sur lian kapon kaj tiam kolektu kvin orpecojn dum marŝado sur sia kapo. Vi devas ĝustigi vian rapidon por kongrui kun lia.
    
    Por atingi la orpecon apud tubo el falsaj brikoj, saltu tra la tubo, kuru supren laŭ la ŝtupetaro kaj atendu, ke la malamiko enfalos. Nun vi povas rajdi plu. lian kapon kaj paŝon dekstren por preni la oron.

en: Impossible?
eo: Neebla?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
eo: Neniu sugesto ĉi-foje!
    
    Sed ĝi ne estas malebla.

en: The Wall
eo: La muro

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
eo: Estas nur unu ŝtupetaro ĝis la supro de la muro kaj por atingi ĝin vi bezonas malamikon. Do vi devas fosi dekstren kaj maldekstren ĝis la planko dum vi falas.
    
    Sur la alia flanko de la muro vi devas atendi sur la tero ĝis la malamiko preskaŭ atingas vin, poste alkuru tre rapide.
    
    Sed kiel vi atingas la alian flankon?
    
    Provo kaj eraro...

en: Snakepits
eo: Serpentaj kavoj

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
eo: Post kiam vi atingos la ŝtupetaron kaj dum vi iras malsupren tra la meza sekcio, vi devos liberigi kvin malamikojn, nek pli nek malpli. Ili helpos formi ponton al la ŝtupetaroj kiuj aperas maldekstre.
    
    Por igi la malamikojn en la skatoloj maldekstre moviĝi en pozicion dum vi eskapos, simple staru je la sama alteco unuflanke aŭ alia.

en: Get In And Up
eo: Eniri Kaj Supren

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
eo: Post kiam vi atingos la unuan ŝtupetaron, iru malsupren kaj atendu, ke la malamikoj kuru al vi. Kiam ili estas preskaŭ sur vi, alkuru, iru maldekstren kaj eniru la konstruaĵon. Prenu la du orpecojn kaj trafosu vin.

en: No Way Out
eo: Neniu Eliro

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
eo: Vi devas fosi antaŭ ol vi prenos la oron kaj antaŭ ol la ŝtupetaroj aperos.

en: How To Get There
eo: Kiel Alveni Tie

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
eo: Unue vi devas trovi vojon al la supra maldekstra angulo.
    
    Kiam vi alvenos, estas du ŝtupetaroj sub vi, tre mallonga kaj pli longa. Inter ili estas kolono el brikoj. La supraj du estas veraj brikoj: la resto estas tubo de kaptiloj kaj vi devas trairi ĝin.
    
    Fosu tra du kolumnoj da brikoj dekstre, paŝi maldekstren kaj suprenkuru la ŝtupetaron. Saltu maldekstren kaj fosu du brikojn dum falado. Kuru reen dekstren, sed fosu la lastan brikon, ĉar tiu maldekstre de ĝi estas kaptilo. Kuru supren laŭ la granda ŝtupetaro, iru maldekstren kaj fosu tra la briko super la malgranda ŝtupetaro. Falu sur ĝin, tiam iru dekstren kaj falu tra la tubo.
    
    La tempo estas tre streĉa. La plej eta hezito mortigos vin!

en: The Bull
eo: La Virbovo

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
eo: Por la oro maldekstre vi bezonas tre bonan tempon, similan al 'Libera Falo', nur iom pli malfacila. Provu trovi la ĝustan momenton por trakuri la kapon de malamiko.
    
    Dekstre, komencu fosante du unuopajn brikojn, por lasi la malamikon kuri maldekstren kaj en la truon. Paŝu sur lian kapon, fosu ambaŭflanke samtempe falante, poste kuru maldekstren, prenu la oron, kuru reen kaj paŝi sur la lastan falantan malamikon. Estu rapida, ĉar vi povas atingi la kvin orpecojn maldekstre nur rajdante sur malamikon.

en: Long Way Up
eo: Longa Vojo Supren

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
eo: Vi devas grimpi supren sur la piramidon de ŝtupetaroj kaj kuri super la kapoj de la malamikoj. Vi bezonas pli da sorto ol lerteco. Pli bone estas atendi momenton antaŭ grimpi supren.
    
    Por akiri la ununuran oron super la kaptiloj proksime de la centro, elfosu la malamikojn liberige, poste malsupreniru kaj maldekstren al la granda stango. La malamikoj plenigos la kavon sub la kaptiloj, do vi povas facile preni la oron.
    
    La resto estas iom malfacila, sed estas facile kompreni kiel fari ĝin. Ĝenerale, plej bone estas eviti mortigi malamikojn.

en: A Little Present To Say Goodbye
eo: Eta Donaco Por Adiaŭi

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
eo: Post kelkaj tre malfacilaj niveloj, eble vi ŝatus facilan. Ĝis revido!

en: Gold Of The Living Dead
eo: Oro de la vivantaj mortintoj

en: The Zombie Apocalypse is upon us and you are the last human left alive on Earth, but the zombies still have plenty of gold. However, being zombies, they are more interested in you than the treasure...
    
    Fifty Championship levels, including hints and recorded solutions, from Gabriel Miltschitzky, April 2021.
eo: La Zombia Apokalipso estas ĉe ni kaj vi estas la lasta homo restanta vivanta sur la Tero, sed la zombioj ankoraŭ havas multe da oro. Tamen, estante zombioj, ili pli interesiĝas pri vi ol pri la trezoro...
    
    Kvindek Ĉampionecaj niveloj, inkluzive de sugestoj kaj registritaj solvoj, de Gabriel Miltschitzky, aprilo 2021.

en: Last Person On Earth
eo: Lasta Persono Sur la Tero

en: You are the only human being to survive the Zombie Apocalypse and still you can think of nothing but your gold? Well then, let us see what good it will do you...
    
    First hint: every level has a recorded solution, so when in doubt have a look at it. Second hint: you can easily get stuck if you were not smart enough to prepare an escape route before going after some gold.
    
    In the bottom right corner you need timed digging to prepare that escape route. Dig the highest brick next to the ladder, then wait a little and dig the bricks beneath it, just before the top one refills again. This enables you to walk over the upper brick and run through the lower bricks on your return.
    
    Among the gold pieces in the center there are fall-through bricks (or traps) that can catch you. It is best to collect the outside columns of gold first. In other areas you may need to dig while falling through traps.
    
    The bottom left corner is quite hectic. The escape route for the leftmost gold is on the right where there are two pieces of gold. Leave a hole there before you go over to the left. To collect the leftmost gold and get back in time, try digging holes on both sides of you at once.
    
    Even with this hint the timing will be tight. You can save a little time by digging just the third-highest brick next to the ladder. As you drop back from the left, dig the brick on the right that blocks your exit. This will give you more room for error, because you will not get killed when the brick refills.
eo: Vi estas la sola homo, kiu postvivis la Zombian Apokalipso kaj ankoraŭ vi povas pensi pri nenio krom via oro? Nu do, ni vidu, kian bonon ĝi utilos al vi...
    
    Unua sugesto: ĉiu nivelo havas registritan solvon, do kiam vi dubas, rigardu ĝin. Dua sugesto: vi povas facile blokiĝi se vi ne estis sufiĉe saĝa por prepari eskapon antaŭ ol iri post iom da oro.
    
    En la malsupra dekstra angulo vi bezonas tempan fosadon por prepari tiun eskapan vojon. Fosu la plej altan brikon apud la ŝtupetaro, tiam atendu iomete kaj fosu la brikojn sub ĝi, tuj antaŭ ol la supra repleniĝos. Ĉi tio ebligas al vi marŝi super la supran brikon kaj kuri tra la malsuperaj brikoj ĉe via reveno.
    
    Inter la orpecoj en la centro estas falantaj brikoj (aŭ kaptiloj) kiuj povas kapti vin. Plej bone estas kolekti la eksterajn orajn kolonojn unue. En aliaj areoj vi eble bezonos fosi dum falado tra kaptiloj.
    
    La malsupra maldekstra angulo estas sufiĉe ekscitita. La eskapa vojo por la plej maldekstra oro estas dekstre kie estas du orpecoj. Lasu tie truon antaŭ ol vi transiros maldekstren. Por kolekti la plej maldekstran oron kaj reiri ĝustatempe, provu fosi truojn ambaŭflanke de vi samtempe.
    
    Eĉ kun ĉi tiu sugesto la tempo estos streĉa. Vi povas ŝpari iom da tempo fosante nur la trian plej altan brikon apud la ŝtupetaro. Dum vi falas reen de maldekstre, fosu la brikon dekstre, kiu baras vian eliron. Ĉi tio donos al vi pli da loko por eraro, ĉar vi ne estos mortigita kiam la briko repleniĝos.

en: A Little Digging Warm-Up
eo: Malgranda Fosiga Varmiĝo

en: This level is a good opportunity to practice some digging skills you will need in later levels.
    
    Although it is quite straightforward, a naughty little trap awaits you at the end. To avoid it, you have to collect the gold by coming from the left side, which is a little dig-timing puzzle. The last steps to the gold and back out need you to dig bricks on both sides at the same time, by pressing both mouse keys.
eo: Ĉi tiu nivelo estas bona okazo por ekzerci iujn fosajn kapablojn, kiujn vi bezonos en pli postaj niveloj.
    
    Kvankam ĝi estas sufiĉe simpla, malbona kaptilo atendas vin ĉe la fino. Por eviti ĝin, vi devas kolekti la oron venante de la maldekstra flanko, kio estas eta enigmo. La lastaj paŝoj al la oro kaj malantaŭeniri bezonas, ke vi fosu brikojn ambaŭflanke samtempe, premante ambaŭ musklavojn.

en: Patient Zero
eo: Paciento Nulo

en: Watch out! This is a zombie. As soon as you let him loose, he will try to kill you!
    
    On the other hand, there is no other way past him...
    
    However, he is not completely useless. Walking on his head will enable you to reach certain pieces of gold that would otherwise be out of reach.
    
    P.S. Sometimes he appears somewhere he really should not. If so, you can only kill the hero and restart the level. Sorry for that one!
eo: Atentu! Ĉi tio estas zombio. Tuj kiam vi ellasos lin, li provos mortigi vin!
    
    Aliflanke, ne ekzistas alia vojo preter li...
    
    Tamen, li ne estas tute senutila. Promenante sur lia kapo ebligos al vi atingi iujn orpecojn, kiuj alie estus neatingeblaj.
    
    P.S. Foje li aperas ie, kiun li vere ne devus. Se jes, vi povas nur mortigi la heroon kaj rekomenci la nivelon. Pardonu pro tiu!

en: This is as easy as it gets...
eo: Ĉi tio estas tiel facila kiel ĝi fariĝas...

en: The Box
eo: La skatolo

en: Avoiding the zombies at the start might be the worst part. You need to wait on top of a ladder until a zombie comes really close to you and then you sneak away beneath him at the right moment.
eo: Eviti la zombiojn ĉe la komenco povus esti la plej malbona parto. Vi devas atendi sur la supro de ŝtupetaro ĝis zombio vere proksimiĝos al vi kaj tiam vi ŝteliras sub li en la ĝusta momento.

en: Manipulation
eo: Manipulado

en: Zombies can be manipulated to walk in directions other than just heading for you. For example they might run away from you if you are below them on a ladder (but not at the bottom of the ladder). This knowledge may save your life when you have nowhere to dig and can be very useful when you want to go up a ladder to the next level.
    
    A special case is when one zombie is close below you on a ladder and another one is above you. Then the upper one will not run away but descend towards you. But usually he will turn around just before he reaches you. You will have this situation at the very start and it needs strong nerves, but it should not be too difficult to handle once you know how they will react.
    
    Another useful trick is to stand at some level but away to the left or right of one or more zombies. They may go to that level and stay frozen, if there is no direct way towards you, or they may stumble towards you and fall into a pit - permanent or freshly dug.
    
    P.S. When you are at the bottom right ladder, it is possible to walk over both zombies, even if they are slightly apart. In fact, it is crucial to keep them minimally apart, otherwise one of them will walk on top of the other's head and make it impossible for you to reach the ladder on the left side which leads to the top. Just head straight to the ladder at the bottom right and wait there until they are near - the distance they keep if you do not change anything is ideal.
eo: Zombioj povas esti manipulitaj por marŝi en direktoj krom nur direkti vin al vi. Ekzemple ili povus forkuri de vi se vi estas sub ili sur ŝtupetaro (sed ne ĉe la fundo de la ŝtupetaro). Ĉi tiu scio povas savi vian vivon kiam vi ne havas kie fosi kaj povas esti tre utila kiam vi volas supreniri ŝtupetaron al la sekva nivelo.
    
    Speciala kazo estas kiam unu zombio estas proksime sub vi sur ŝtupetaro kaj alia. estas super vi. Tiam la supra ne forkuros sed malsupreniros al vi. Sed kutime li turnos sin tuj antaŭ ol li atingos vin. Vi havos ĉi tiun situacion ĉe la komenco kaj ĝi bezonas fortajn nervojn, sed ĝi ne devus esti tro malfacile manipulebla post kiam vi scias kiel ili reagos.
    
    Alia utila lertaĵo estas stari je iu nivelo sed for maldekstre aŭ rajto de unu aŭ pluraj zombioj. Ili povas iri al tiu nivelo kaj resti frostigitaj, se ne ekzistas rekta vojo al vi, aŭ ili povas fali al vi kaj fali en kavon - konstanta aŭ ĵus fosita.
    
    P.S. Kiam vi estas ĉe la malsupra dekstra ŝtupetaro, eblas marŝi super ambaŭ zombioj, eĉ se ili estas iomete apartaj. Fakte, estas grave teni ilin minimume apartaj, alie unu el ili marŝos sur la kapo de la alia kaj malebligos al vi atingi la ŝtupetaron maldekstre, kiu kondukas al la supro. Nur iru rekte al la ŝtupetaro malsupre dekstre kaj atendu tie ĝis ili estas proksime - la distanco, kiun ili konservas, se vi nenion ŝanĝas, estas ideala.

en: Do Not Worry
eo: Ne zorgu

en: Come on, they are completely harmless ;-)
eo: Venu, ili estas tute sendanĝeraj ;-)

en: They Are So Many!
eo: Ili Estas Tiel Multaj!

en: You may realize that not all zombies are equally fast. Those that gather in bigger groups are slower than single ones - a small relief at least.
    
    They also take the gold - probably an old instinct from their former lives.
    
    In this case, however, it is useful because they can bring the gold down to you.
    
    Place your traps thoughtfully: you do not have unlimited space to evade them.
    
    Also note that zombies are somehow immortal: they will all reappear somewhere. Given time, some of them will not appear above the bricks and will fall to the floor, which will make this level a bit easier for you.
eo: Vi eble rimarkos, ke ne ĉiuj zombioj estas same rapidaj. Tiuj, kiuj kolektiĝas en pli grandaj grupoj, estas pli malrapidaj ol unuopaj - almenaŭ malgranda malpeziĝo.
    
    Ili ankaŭ prenas la oron - verŝajne malnovan instinkton el siaj antaŭaj vivoj.
    
    En ĉi tiu kazo, tamen, ĝi estas utila ĉar ili povas alporti la oron al vi.
    
    Metu viajn kaptilojn penseme: vi ne havas senliman spacon por eviti ilin.
    
    Ankaŭ rimarku, ke zombioj estas iel senmortaj: ili ĉiuj reaperos ie. Kun tempo, iuj el ili ne aperos super la brikoj kaj falos sur la plankon, kio faros ĉi tiun nivelon iom pli facila por vi.

en: Never Trust The H-Ladders
eo: Neniam Fidu La H-Sxtupetojn

en: You think your ladder is too short?
    
    In my opinion the H-ladder is high enough for you to climb over the zombies' heads. Going up immediately will help you to group them. Make sure no zombie is walking on the others' heads when you lure them towards you.
eo: Ĉu vi pensas, ke via ŝtupetaro estas tro mallonga?
    
    Laŭ mi la H-ŝtupetaro estas sufiĉe alta por ke vi grimpi super la kapoj de la zombioj. Tuj supreniri helpos vin grupigi ilin. Certigu, ke neniu zombio marŝas sur la kapoj de la aliaj kiam vi allogas ilin al vi.

en: Please Do Let Me Pass!
eo: Bonvolu Lasu Min Pasi!

en: There are no false bricks to fall through, so you have to do things the hard way. Getting past the last of the zombies may pose some kind of challenge.
    
    Remember that the zombies run away from you if you are on the ladder below them. This one will pace up and down next to the gap to the left of the ladders. Find the right moment to get up and dig the bricks on the left, then you will be able to avoid him.
eo: Ne estas falsaj brikoj por trafali, do vi devas fari aferojn malfacile. Transiri la lastan el la zombioj povas esti ian defion.
    
    Memoru, ke la zombioj forkuras de vi se vi estas sur la ŝtupetaro sub ili. Ĉi tiu paŝas supren kaj malsupren apud la breĉo maldekstre de la ŝtupetaroj. Trovu la ĝustan momenton por leviĝi kaj fosi la brikojn maldekstre, tiam vi povos eviti lin.

en: Three Little Pieces Of Elegance
eo: Tri Eta Pecoj De Eleganteco

en: Here you are confronted with timing problems. In most cases you need to dig one brick, then wait until just before it refills and dig the brick under it. In the first box, for example, this saves your life, because you can run over the upper brick and then trap the zombie.
eo: Ĉi tie vi estas konfrontita kun tempaj problemoj. Plejofte vi devas fosi unu brikon, tiam atendi ĝis ĝuste antaŭ ol ĝi repleniĝas kaj fosu la brikon sub ĝi. En la unua skatolo, ekzemple, ĉi tio savas vian vivon, ĉar vi povas trakuri la supran brikon kaj poste kapti la zombion.

en: Thieves
eo: Ŝtelistoj

en: You will notice that getting gold back from the zombies is the hardest part of this level. The trick is to separate the zombies with the gold from the others and dig them in.
eo: Vi rimarkos, ke rericevi oron de la zombioj estas la plej malfacila parto de ĉi tiu nivelo. La lertaĵo estas apartigi la zombiojn kun la oro de la aliaj kaj enfosi ilin.

en: Climbing And Falling
eo: Grimpante Kaj Falanta

en: On the right hand side, you need the last zombie to follow you.
    
    Well, he may be a bit reluctant, but do not worry, you can always go back if he somehow had other plans and went in another direction.
    
    To make sure he is following you, you sometimes have to wait until he nearly catches you before you move, otherwise he will turn around.
    
    Last piece of advice: the exact height where you stand on a ladder, while you wait for the zombie to fall down, is sometimes important - especially at the last gap.
eo: Dekstre, vi bezonas la lastan zombion por sekvu vin.
    
    Nu, li eble estas iom malvolonta, sed ne maltrankviliĝu, vi ĉiam povas reiri se li iel havis aliajn planojn kaj iris alidirekten.
    
    Por certigi, ke li sekvas vin, vi foje devas atendi ĝis li preskaŭ kaptas vin antaŭ ol vi moviĝos, alie li turniĝos.
    
    Lasta konsilo: la ĝusta alteco kie vi staras sur ŝtupetaro, dum vi atendi ke la zombio falos, foje gravas - precipe ĉe la lasta breĉo.

en: Temple Of Gold
eo: Templo de Oro

en: Getting the gold is the easier part: get out into the outer temple and enter the inner temple from above - from there it is possible to dig your way to the gold.
    
    The harder part is getting past the zombies. You cannot get past three of them at once, so the solution is to lure most of them away.
    
    Lure the zombie from the inner temple into the bottom pit, then get the zombie on the right into the inner temple. Try to get him into the place where the gold was. Then it is easier to get the other zombies into the inner temple as well. 
    
    However the zombies will sometimes be a bit reluctant to go where you want them. The place they start from when you lure them down is crucial. Trial and error will help you figure this one out.
eo: Akiri la oron estas la pli facila parto: eliru en la eksteran templon kaj eniru la internan templon de supre - de tie eblas fosi vian vojon al la oro.
    
    La pli malfacila parto estas preterpasi la zombiojn. Vi ne povas preterpasi tri el ili samtempe, do la solvo estas forlogi la plej multajn el ili.
    
    Logu la zombion de la interna templo en la malsupran kavon, tiam enigu la zombion dekstre en la internan templon. Provu konduki lin en la lokon, kie estis la oro. Tiam estas pli facile enigi la aliajn zombiojn ankaŭ en la internan templon. 
    
    Tamen la zombioj foje iom malvolontas iri kien vi volas ilin. La loko, de kie ili komencas, kiam vi allogas ilin malsupren, estas decida. Provo kaj eraro helpos vin eltrovi ĉi tiun.

en: Always Know Your Way Out
eo: Ĉiam Sciu Vian Elirejon

en: You can dig on both sides simultaneously.
    
    This will be necessary a few times to let a zombie free on one side while you  escape to the other side.
eo: Vi povas fosi ambaŭflanke samtempe.
    
    Ĉi tio estos necesa kelkfoje por lasi zombion liberiĝi unuflanke dum vi eskapas al la alia flanko.

en: Patience?
eo: Ĉu pacienco?

en: Sometimes it is better to wait, but sometimes you should take what is yours before the zombies steal it.
eo: Kelkfoje estas pli bone atendi, sed foje vi devus preni tion, kio estas via antaŭ ol la zombioj ŝtelos ĝin.

en: Lock Them Away!
eo: Ŝlosu ilin For!

en: How do you deal with the first zombie? Next to the ladder there is a false brick into which he will jump as he loops around forever. Your way past him is to drop into the trap at the right time (which is during his climb up the ladder), then quickly go left and down.
    
    Now you will need him to fill the gap to the next ladder. You might have learned by now that zombies can be manipulated to jump into such holes. Unfortunately the brick beneath the gap is a trap, so the hole is two blocks deep. That means you have just a small moment when you can run over his head before he has sunk too deep. You can have more than one try at this if you dig the bricks behind you. Then you can let him out again if you were not fast enough.
    
    The next area is a dig-timing puzzle that should not be too hard to crack.
    
    Clearly the second zombie is to be led into the hole where he cannot do any harm.
    
    You need the third zombie to grab the gold for you. There are two false bricks under the ladders above the box with the gold. One is right next to the left-hand ladder which you can use to get behind the enemy. If you then move down one step he will fall through the trap in the middle and take the gold. Then you have to lure him down by digging him free. Make sure he does not drop the gold on the way!
    
    After this there is only one last zombie for you to worry about. You will realize that he runs towards you when you are one step below the top of the leftmost ladder. Find the right moment to walk over his head and reach the next ladder. Now dig the upper two bricks right next to it, jump to the right to get past the zombie and lure him into the gap on the right by going down the ladder to the same height.
eo: Kiel vi traktas la unuan zombion? Apud la ŝtupetaro estas falsa briko en kiun li saltos dum li rondiras por ĉiam. Via vojo preter li estas fali en la kaptilon en la ĝusta tempo (kiu estas dum lia grimpado sur la ŝtupetaro), tiam rapide iri maldekstren kaj malsupren.
    
    Nun vi bezonos ke li plenigu la breĉon al la sekva ŝtupetaro. Vi eble jam lernis, ke zombioj povas esti manipulitaj por salti en tiajn truojn. Bedaŭrinde la briko sub la breĉo estas kaptilo, do la truo estas du blokoj profunda. Tio signifas, ke vi havas nur malgrandan momenton, kiam vi povas trakuri lian kapon antaŭ ol li tro profundiĝis. Vi povas havi pli ol unu provon ĉe tio se vi fosas la brikojn malantaŭ vi. Tiam vi povas ellasi lin denove, se vi ne estis sufiĉe rapida.
    
    La sekva areo estas fosa tempo-enigmo, kiu ne devus esti tro malfacile krevebla.
    
    Klare la dua zombio estas kondukota en la truon kie li ne povas fari ian malbonon.
    
    Vi bezonas la trian zombion por preni la oron por vi. Estas du falsaj brikoj sub la ŝtupetaroj super la skatolo kun la oro. Unu estas tuj apud la maldekstramana ŝtupetaro, kiun vi povas uzi por veni malantaŭ la malamiko. Se vi tiam movos malsupren unu paŝon, li falos tra la kaptilo en la mezo kaj prenos la oron. Tiam vi devas logi lin malsupren fosante lin. Certigu, ke li ne faligu la oron survoje!
    
    Post tio estas nur unu lasta zombio pri kiu vi zorgu. Vi rimarkos, ke li kuras al vi, kiam vi estas unu paŝon sub la supro de la plej maldekstra ŝtupetaro. Trovu la ĝustan momenton por marŝi super lia kapo kaj atingi la sekvan ŝtupetaron. Nun fosu la suprajn du brikojn tuj apud ĝi, saltu dekstren por preterpasi la zombion kaj logi lin en la breĉon dekstre malsuprenirante la ŝtupetaron al la sama alto.

en: Harder Than It Looks
eo: Pli Malmola Ol Ĝi Aspektas

en: Timing is everything.
eo: Tempo estas ĉio.

en: Concrete Desert
eo: Konkreta Dezerto

en: Climb up the ladder, but wait minimally on the same level as the concrete row. Then run to the first ladder to the left. You need to reach it before the zombies to the left, but the single zombie above should drop down behind you.
    
    Now climb the ladder and go right. Go one step down on the next ladder and wait until the zombie below passes, then drop down and go back to your very first ladder. Go down one step and wait until most of the zombies pass over your head. The ladders to the right should now be the best escape route as only two zombies should remain there while the rest are crowding to the left.
    
    Please watch the solution to get a better idea of how all this works.
eo: Grimpu la ŝtupetaron, sed atendu minimume sur la sama nivelo kiel la betona vico. Poste kuru al la unua ŝtupetaro maldekstren. Vi devas atingi ĝin antaŭ la zombioj maldekstre, sed la sola zombio supre devas fali malantaŭ vi.
    
    Nun grimpu la ŝtupetaron kaj iru dekstren. Iru unu paŝon malsupren sur la sekvan ŝtupetaron kaj atendu ĝis la zombio malsupre pasas, tiam falu kaj reiru al via unua ŝtupetaro. Iru malsupren unu paŝon kaj atendu ĝis la plej multaj el la zombioj pasas super vian kapon. La ŝtupetaroj dekstre nun devus esti la plej bona eskapvojo ĉar nur du zombioj devus resti tie dum la ceteraj amasiĝas maldekstre.
    
    Bonvolu rigardi la solvon por pli bone kompreni kiel ĉio ĉi funkcias.

en: Diagonal
eo: Diagonala

en: In general it is best to keep all the zombies where they are. Of course you can always try to lure them to the right and dump them in one of the pits (after clearing them of gold, needless to say), but this is quite a complicated process.
    
    It is better to lure them to the very top of their diagonals before quickly descending and taking as much gold as possible - never staying too long at the bottom!
eo: Ĝenerale plej bone estas konservi ĉiujn zombiojn kie ili estas. Kompreneble vi povas ĉiam provi logi ilin dekstren kaj forĵeti ilin en unu el la kavoj (post kiam ili purigis ilin el oro, ne necesas diri), sed ĉi tio estas sufiĉe komplika procezo.
    
    Estas pli bone logi ilin al ili. la supro de iliaj diagonaloj antaŭ rapide malsupreniri kaj preni kiel eble plej multe da oro - neniam resti tro longe ĉe la fundo!

en: Give Me That Gold!
eo: Donu al Mi Tiun Oron!

en: You need to lure one of the zombies into the pit. When they drop through the false brick, the upper zombie can walk over the other one's head and thus move into the pit.
    
    Where the zombies go depends on where you stand on the ladder and what distance they have between them. Too close and they will stick together, too far and both will just fall.
    
    To be able to step over the trapped zombie's head and get the gold, you have to fall through the false-bricks on top of the other zombie.  To get back out of the box, dig the brick under the trapped zombie as you fall.
    
    The reappearing zombie might make your life a bit difficult. Make sure that he does not drop to the lower ladders with a piece of gold.  If he reappears near his original starting position, lucky you...
eo: Vi devas logi unu el la zombioj en la kavon. Kiam ili falas tra la falsa briko, la supra zombio povas marŝi super la kapo de la alia kaj tiel moviĝi en la kavon.
    
    Kien la zombioj iras dependas de kie vi staras sur la ŝtupetaro kaj kia distanco ili havas inter ili. Tro proksime kaj ili kuniĝos, tro malproksime kaj ambaŭ simple falos.
    
    Por povi transpaŝi la kapon de la kaptita zombio kaj akiri la oron, vi devas fali tra la falsaj brikoj super la alia zombio. Por reiri el la skatolo, fosu la brikon sub la kaptita zombio dum vi falas.
    
    La reaperanta zombio eble malfaciligos vian vivon. Zorgu, ke li ne falu al la malsupraj ŝtupetaroj kun peco da oro. Se li reaperas proksime de sia origina komenca pozicio, bonŝance vi...

en: Too Fast?
eo: Tro Rapide?

en: Release the zombie and use him to reach the gold on the left side.
    
    When you finally land on the low ladders there is just one way to pass the zombie: be quick. Wait for him to get close to you, then step down or up in the last moment and pass him.
eo: Liberigu la zombion kaj uzu lin por atingi la oron ĉe la maldekstra flanko.
    
    Kiam vi finfine surteriĝos sur la malaltajn ŝtupetarojn, ekzistas nur unu maniero preterpasi la zombion: estu rapida. Atendu, ke li proksimiĝu al vi, tiam retiriĝu aŭ supreniru en la lasta momento kaj preterpasu lin.

en: Running Against Time
eo: Kurante Kontraŭ Tempo

en: Be quicker than the zombies - otherwise they will eat you.
eo: Estu pli rapida ol la zombioj - alie ili manĝos vin.

en: The Big Drop
eo: La Granda Guto

en: The two columns of gold on the left need to be taken first. The rest can be collected on the way back up.
eo: La du oraj kolumnoj maldekstre devas esti prenitaj unue. La resto povas esti kolektita sur la vojo reen supren.

en: Diving
eo: Plonĝado

en: Rule number 17: Don't be a hero! (Quotation from the movie Zombieland)
    
    When diving down, never try to do two things at once. On the left side, for example, it needs one dive down to lure the zombie out of his cave, one to get him out of the passageway and one to go for the gold.
    
    You might notice that there is not enough time to get the gold over on the right-hand side, so look for a short cut.
eo: Regulo numero 17: Ne estu heroo! (Citaĵo el la filmo Zombieland)
    
    Dum plonĝado malsupren, neniam provu fari du aferojn samtempe. Sur la maldekstra flanko, ekzemple, necesas unu plonĝo malsupren por logi la zombion el lia kaverno, unu por eligi lin el la trairejo kaj unu por serĉi la oron.
    
    Vi eble rimarkos, ke ne estas sufiĉe da tempo. por akiri la oron dekstre, do serĉu mallongigon.

en: Encircled
eo: Ĉirkaŭita

en: The essence of this level is to get the zombies who do not have a piece of gold separated from the others and locked away in the pit. So it is helpful to get as much of the gold as you can before any of the zombies get it. It is no real problem if zombies who have gold land in the pit: you can always release them later and get back the gold.
eo: La esenco de ĉi tiu nivelo estas akiri la zombiojn kiuj ne havas pecon da oro apartigita de la aliaj kaj ŝlosita for en la kavo. Do estas utile akiri tiom da oro kiel vi povas antaŭ ol iu ajn el la zombioj ricevas ĝin. Ne estas vera problemo, se zombioj, kiuj havas oron, surteriĝas en la kavon: vi ĉiam povas liberigi ilin poste kaj rehavi la oron.

en: Up And Down
eo: Supren Kaj Suben

en: The three rightmost ladders at the bottom have false bricks near them, so you cannot climb very high that way. The two leftmost ladders at the bottom lead higher.
    
    To get over there, you first have to go up the rightmost ladder to escape the nearest zombie. Then you can take the gold above the second ladder. But wait at the bottom of that ladder until the next zombie arrives from the left, so you can step over his head at the last moment.
    
    Now go up the third ladder, take the gold there, fall and go up again. Wait for the ideal moment to run for the leftmost ladders. If one zombie from the left comes after you, step over his head and begin your run.
    
    If you cannot make it to the left, climbing the little ladder in the middle can buy you some space and time. It might also offer you a shorter way upwards - play the solution to see how.
    
    Now try to clear all the gold on the upper levels, but watch for traps! Finally you have to collect the remaining gold from the zombies. Never land on the ground to the right of them.
eo: La tri plej dekstraj ŝtupetaroj ĉe la fundo havas falsajn brikojn proksime de ili, do vi ne povas grimpi tre alte tiel. La du plej maldekstraj ŝtupetaroj malsupre kondukas pli alten.
    
    Por transiri tien, vi unue devas supreniri la plej dekstran ŝtupetaron por eskapi la plej proksiman zombion. Tiam vi povas preni la oron super la dua ŝtupetaro. Sed atendu ĉe la malsupro de tiu ŝtupetaro ĝis la sekva zombio alvenos de maldekstre, por ke vi povu paŝi super lian kapon en la lasta momento.
    
    Nun supreniru la trian ŝtupetaron, prenu la oron tie, falu kaj supreniru denove. Atendu la idealan momenton por kuri por la plej maldekstraj ŝtupetaroj. Se unu zombio de maldekstro venas post vi, paŝu super lian kapon kaj komencu vian kuron.
    
    Se vi ne povas fari ĝin maldekstren, grimpi la ŝtupetaron en la mezo povas aĉeti al vi iom da spaco kaj tempo. Ĝi ankaŭ povus oferti al vi pli mallongan vojon supren - ludu la solvon por vidi kiel.
    
    Nun provu forigi la tutan oron sur la supraj niveloj, sed atentu kaptilojn! Fine vi devas kolekti la restantan oron de la zombioj. Neniam surteru la teron dekstre de ili.

en: Do Not Fall Down
eo: Ne Falu

en: Get every piece of gold, otherwise your way back will be blocked.
    
    The last piece of gold can only be reached with the help of the zombie: the same goes for the ladders leading back to the top.
eo: Akiru ĉiun orpecon, alie via reveno estos barita.
    
    La lasta orpeco estas atingebla nur helpe de la zombio: same okazas por la ŝtupetaroj kondukantaj reen al la supro.

en: Surprise, Surprise
eo: Surpriza Surprizego

en: I would not want to spoil the surprise...
    
    However, when you reach the bricks above the gold, you should plan an escape route carefully before you dig down. Zombies can also be used to fill the gaps.
eo: Mi ne volus difekti la surprizon...
    
    Tamen, kiam vi atingas la brikojn super la oro, vi zorge planu eskapan vojon antaŭ ol vi fosos. Zombioj ankaŭ povas esti uzataj por plenigi la mankojn.

en: Busy Town
eo: Okupita Urbo

en: If you are not too happy with that many zombies running around, there is more than one opportunity to get rid of them!
eo: Se vi ne estas tro feliĉa pri tiom da zombioj, kiuj ĉirkaŭiras, ekzistas pli ol unu ŝanco forigi ilin!

en: Use the false bricks to slide away under the zombies. When you arrive at the bottom, let all the zombies out of the prison. You might have to enter it again...
eo: Uzu la falsajn brikojn por gliti for sub la zombioj. Kiam vi alvenos al la fundo, lasu ĉiujn zombiojn el la malliberejo. Vi eble devos enigi ĝin denove...

en: Is It Really Worth It?
eo: Ĉu Vere Indas?

en: This level depends on strange behaviour of the zombies. It is worth watching the solution to see what happens.
    
    After you get down to the floor and collect the gold, extra ladders will appear. These make it possible to dodge the zombie on the left by luring him into your pit and then stepping up the ladder on the right and walking over his head. You should get this done as quickly as possible.
    
    Now wait on top of a short ladder or concrete block over to the left. This will cause some zombies from the left to climb above you and fall down from there. They will do that only if you got to this point soon enough.
    
    When all four zombies are falling, climb up and wait on the right of the concrete pit until the zombies come up and fill it again. Then change sides and wait to the left of the concrete. They will start this creepy zombie-dancing...
    
    Go to the top of the ladder and step over their heads to the row of short ladders. Wait on top of the leftmost short ladder and step over their heads again when they start circling. You should now be on the ladders that lead to the right.
    
    The zombies on the right are a bit tricky to deal with. Going to the same height as the upper zombie will make them start circling, but as soon as you go above them they will stop. It requires very good timing to wait downstairs long enough for them to start circling, then to go upstairs as quickly as possible, so as to step over their heads.
eo: Ĉi tiu nivelo dependas de stranga konduto de la zombioj. Indas rigardi la solvon por vidi kio okazas.
    
    Post kiam vi malsupreniros sur la plankon kaj kolektos la oron, aldonaj ŝtupetaroj aperos. Ĉi tiuj ebligas eviti la zombion maldekstre logante lin en vian kavon kaj poste suprenpaŝante la ŝtupetaron dekstre kaj marŝante super lia kapo. Vi devus fari tion kiel eble plej rapide.
    
    Nun atendu supre de mallonga ŝtupetaro aŭ betona bloko maldekstren. Ĉi tio kaŭzos kelkajn zombiojn de maldekstre grimpi super vi kaj fali malsupren de tie. Ili faros tion nur se vi atingos ĉi tiun punkton sufiĉe baldaŭ.
    
    Kiam ĉiuj kvar zombioj falas, grimpu supren kaj atendu dekstre de la betona kavo ĝis la zombioj venos kaj plenigu ĝin denove. Poste ŝanĝu flankojn kaj atendu maldekstre de la betono. Ili komencos ĉi tiun timigan zombian dancon...
    
    Iru al la supro de la ŝtupetaro kaj paŝi super siaj kapoj al la vico de mallongaj ŝtupetaroj. Atendu supre de la plej maldekstra mallonga ŝtupetaro kaj repaŝu super iliaj kapoj kiam ili komencas rondiri. Vi nun devus esti sur la ŝtupetaroj kiuj kondukas dekstren.
    
    La zombioj dekstre estas iom malfacilaj por trakti. Iri al la sama alteco kiel la supra zombio igos ilin komenci rondi, sed tuj kiam vi iros super ili, ili ĉesos. Necesas tre bona tempo atendi malsupre sufiĉe longe por ke ili komencu rondiri, poste supreniri kiel eble plej rapide, por paŝi super iliajn kapojn.

en: Lets face it: the ground with nowhere to run or dig is not where you want to be when the zombies come for you. However, every time you collect some gold you end up down there. The trick is to have the zombies falling overhead as you run beneath them to one of the side ladders.
    
    One possibility is to wait near the top of a ladder (but not an outer one) until the zombies also gather up high. Then descend, take as much gold with you as possible and quickly return to the ladder. If you are lucky the zombies will still be in the air when you reach it.
    
    If one of the zombies has reached the ladder before you, try going up it. Often that will make the zombie run away from you and maybe exit to one side and fall. The zombie will go up only as far as what he thinks is the nearest exit, but he does not understand gravity very well... On the right there is a bar next to the ladder, which is fine, but on the left there is a piece of gold next to the ladder and the zombies think they can walk on it, so they will go only one space past it if you push them up the ladder.
    
    If you are lucky, the zombies will remove that gold before you get there. Or they may be some distance away when you arrive, so it is easy to collect. Failing that, you have to push the zombies up just a bit higher than the gold, then quickly run up, dive sideways and collect the gold. After that you must run back to the ladder and push them up and over the bar, up higher, which is their new exit point.
    
    Another possibility, which is faster but maybe riskier, is to wait above a series of gold pieces you wish to collect until the zombies get above their exit point on a side ladder, then fall and collect the gold and either rest on your last concrete block or be falling when the zombies reach their exit. They will then leave the ladder and fall while you run across under them and climb the ladder one more time.
    
    These possibilities are demonstrated in the recorded solution for Free Fall, but it does things the hard way: it is actually easier to work from right to left when collecting the gold. One last hint: if a zombie drops some gold, collect it on your next trip, before it gets picked up again.
eo: Ni alfrontu ĝin: la tero kun nenie kuri aŭ fosi ne estas kie vi volas esti kiam la zombioj venas por vi. Tamen, ĉiufoje kiam vi kolektas iom da oro, vi finiĝas tie malsupre. La lertaĵo estas ke la zombioj falu supre dum vi kuras sub ili al unu el la flankaj ŝtupetaroj.
    
    Unu ebleco estas atendi proksime de la supro de ŝtupetaro (sed ne ekstera) ĝis la zombioj ankaŭ kolektas alte. Poste malsupreniru, prenu kun vi kiel eble plej multe da oro kaj rapide revenu al la ŝtupetaro. Se vi bonŝancas, la zombioj ankoraŭ estos en la aero kiam vi atingos ĝin.
    
    Se unu el la zombioj atingis la ŝtupetaron antaŭ vi, provu supreniri ĝin. Ofte tio igos la zombion forkuri de vi kaj eble eliri flanken kaj fali. La zombio supreniros nur ĝis tio, kion li opinias la plej proksima elirejo, sed li ne bone komprenas graviton... Dekstre estas stango apud la ŝtupetaro, kio estas bone, sed maldekstre estas. orpecon apud la ŝtupetaro kaj la zombioj opinias, ke ili povas marŝi sur ĝi, do ili preterpasos ĝin nur unu spacon se vi puŝos ilin supren sur la ŝtupetaro.
    
    Se vi bonŝancas, la zombioj forigos tiun oron antaŭe. vi alvenas tien. Aŭ ili povas esti iom for kiam vi alvenos, do estas facile kolekti. Malsukcese de tio, vi devas puŝi la zombiojn supren nur iom pli alte ol la oro, tiam rapide kuri supren, plonĝi flanken kaj kolekti la oron. Post tio vi devas kuri reen al la ŝtupetaro kaj puŝi ilin supren kaj super la stango, supren pli alte, kio estas ilia nova elirpunkto.
    
    Alia ebleco, kiu estas pli rapida sed eble pli riska, estas atendi super serio da orpecoj. vi volas kolekti ĝis la zombioj superas sian elirpunkton sur flanka ŝtupetaro, tiam falu kaj kolektu la oron kaj aŭ ripozu sur via lasta betona bloko aŭ falos kiam la zombioj atingas sian elirejon. Ili tiam forlasos la ŝtupetaron kaj falos dum vi transkuras sub ili kaj grimpas la ŝtupetaron ankoraŭ unu fojon.
    
    Ĉi tiuj eblecoj estas pruvitaj en la registrita solvo por Libera Falo, sed ĝi faras aferojn malfacile: efektive estas pli facile. labori de dekstre maldekstren kiam oni kolektas la oron. Lasta sugesto: se zombio faligas iom da oro, kolektu ĝin dum via venonta vojaĝo, antaŭ ol ĝi denove estos prenita.

en: The Passage
eo: La Trairejo

en: You need to start with the gold on the right first, which means you have to dodge the zombie in the small passage.
    
    Over there, you can not retrieve the lower gold (you can get in, but not back out). So you need to lure the zombie into the pit and kill him, along with the gold, by digging the bricks to his left and luring him into them. Sometimes he gets smart and drops the gold before getting trapped, so you have to repeat the whole process. Moving quickly in the first place makes this less likely...
    
    When the zombie reappears at the top, lure him into the left hand side, get past him and make sure he follows you when you dig through the double column of bricks.
    
    For the last piece of gold, lure the zombie into the concrete cave, ride on his head, take the gold and get out as quickly as you can when the hidden ladders appear. This is probably the hardest part.
    
    When you reach the pit before the exit ladder, step down to the same level as the pit and wait for the zombie to walk over you and fall in. Then you are free to go.
eo: Vi devas unue komenci per la oro dekstre, kio signifas, ke vi devas eviti la zombion en la malgranda pasejo.
    
    Tie, vi ne povas repreni la malsupran oron (vi povas eniri, sed ne reen eliri). Do vi devas logi la zombion en la kavon kaj mortigi lin, kune kun la oro, fosante la brikojn maldekstren kaj allogante lin en ilin. Kelkfoje li fariĝas inteligenta kaj faligas la oron antaŭ ol kaptiĝi, do vi devas ripeti la tutan procezon. Rapide moviĝi unue faras tion malpli verŝajna...
    
    Kiam la zombio reaperas supre, logu lin en la maldekstran flankon, preterpasu lin kaj certigu, ke li sekvas vin kiam vi fosos tra la duobla kolono de brikoj. .
    
    Por la lasta orpeco, logu la zombion en la betonan kavernon, rajdu sur lian kapon, prenu la oron kaj eliru kiel eble plej rapide kiam la kaŝitaj ŝtupetaroj aperos. Ĉi tio verŝajne estas la plej malfacila parto.
    
    Kiam vi atingas la fosaĵon antaŭ la elira ŝtupetaro, malsupreniru al la sama nivelo kiel la fosaĵo kaj atendu, ke la zombio piediros super vin kaj enfalu. Tiam vi rajtas iri.

en: Out Of My Way!
eo: For de Mia Vojo!

en: It is easier to pass below the zombies. Wait until one comes really close to you (wait until the last moment) then switch past him.
    
    After you are past the last one, let them fall onto the concrete, then collecting the gold will be a cakewalk.
eo: Estas pli facile pasi sub la zombioj. Atendu, ĝis oni vere proksimiĝos al vi (atendu ĝis la lasta momento) kaj transiru preter li.
    
    Post kiam vi preterpasos la lastan, lasu ilin fali sur la betonon, tiam kolekti la oron estos paŝado.

en: Waking Up The Dead
eo: Vekante La Mortintojn

en: You will realize that zombies move vertically in your direction first before going horizontally. This means that most of the time they will move in a straight line upwards. Use this to descend next to them.
    
    Of course the first wave of zombies is too big to get past with just this trick, so you should lure a few zombies into the little cave first. Then move upwards first to make them climb and then descend. However, descending requires a little zig-zag at the start because the zombies will not form a straight line.
    
    You will need to group the second wave of zombies before you can get past them.
eo: Vi rimarkos, ke zombioj moviĝas vertikale en via direkto unue antaŭ ol iri horizontale. Ĉi tio signifas, ke plejofte ili moviĝos en rekta linio supren. Uzu ĉi tion por descendi apud ili.
    
    Kompreneble la unua ondo de zombioj estas tro granda por preterpasi nur per ĉi tiu ruzo, do vi unue logi kelkajn zombiojn en la kavernon. Poste movu supren unue por igi ilin grimpi kaj poste malsupreniri. Tamen descendo postulas iom da zigzago ĉe la komenco ĉar la zombioj ne formos rektan linion.
    
    Vi devos grupigi la duan ondon da zombioj antaŭ ol vi povas preterpasi ilin.

en: Zombie Lemmings
eo: Zombiaj Lemingoj

en: You go up by walking over the zombies' heads. It only gets difficult with the last two because you need precise timing there.
    
    Start with the gold on the right. Finish with the middle one of five at the bottom of the box.
    
    If you wonder why there are two groups of h-ladders where you need to step over a zombie as you climb the pop-up ladders, note that the zombies use the same trick themselves to come after you, so you will have to do it twice.
eo: Vi supreniras promenante super la kapoj de la zombioj. Malfaciliĝas nur kun la lastaj du ĉar vi bezonas precizan tempon tie.
    
    Komencu per la oro dekstre. Finu per la mezo el kvin ĉe la malsupro de la skatolo.
    
    Se vi scivolas kial estas du grupoj de h-ŝtuparoj, kie vi devas paŝi super zombion dum vi grimpas la ŝprucajn ŝtupetarojn, rimarku, ke la zombioj uzu la saman lertaĵon mem por veni post vi, do vi devos fari ĝin dufoje.

en: Death Trap
eo: Mortkaptilo

en: Rule Number 22: When in doubt, know your way out!
eo: Regulo Numero 22: Kiam vi dubas, sciu vian elirejon!

en: Overcrowding
eo: Troloĝateco

en: The zombies will eventually group themselves, which makes it easier for you to avoid them, but harder to steal their gold. Best if you get as much gold as possible before anyone else. You might not manage to get every piece before them, but there are some places where it is easier to rob them.
eo: La zombioj finfine grupiĝos, kio faciligas al vi eviti ilin, sed pli malfacile ŝteli ilian oron. Plej bone se vi ricevas kiel eble plej multe da oro antaŭ iu ajn alia. Vi eble ne sukcesas ricevi ĉiun pecon antaŭ ili, sed estas kelkaj lokoj kie estas pli facile rabi ilin.

en: Fear Of Heights
eo: Timo De Altoj

en: As you walk left on top of the two zombies, there will be another one that moves in your direction at some point. Jump left and run over him immediately, otherwise you will not be able to move down to the ladders.
    
    It is best if you collect all the gold in the middle in one run (with one exception), otherwise it will be a long and weary job to get some pieces of gold back from the zombies.
    
    When you arrive at the bottom, it might come in handy if you make every zombie move in the same direction by waiting long enough at the bottom of the big ladders.
    
    As for the dig-timing puzzles in the boxes, take my advice that it is better to go inside more frequently than try to get everything at once and be locked in...
eo: Dum vi marŝas maldekstren super la du zombioj, estos alia, kiu moviĝos en via direkto iam. Saltu maldekstren kaj tuj transkuru lin, alie vi ne povos malsupreniri al la ŝtupetaroj.
    
    Estas plej bone se vi kolektas la tutan oron en la mezo en unu kuro (kun unu escepto), alie ĝi estos longa kaj laca laboro por rericevi kelkajn orpecojn de la zombioj.
    
    Kiam vi alvenos ĉe la fundo, eble estos utile se vi movos ĉiun zombion en la sama direkto atendante sufiĉe longe ĉe la fundo de la granda ŝtupetaroj.
    
    Rilate al la enigmoj en la skatoloj, prenu mian konsilon, ke estas pli bone eniri pli ofte ol provi ĉion tuj ricevi kaj enŝlosi...

en: Raining Zombies
eo: Pluvas Zombioj

en: Let us see if you have learned your lesson about zombies and ladders...
eo: Ni vidu ĉu vi lernis vian lecionon pri zombioj kaj ŝtupetaroj...

en: A Desperate Jump
eo: Malespera Salto

en: Wait for the moment when the zombie has reached the top of the ladder and is starting to descend - that is when you make your jump.
    
    To get past the other zombies, you sometimes need to run over their heads.
eo: Atendu la momenton, kiam la zombio atingis la supron de la ŝtupetaro kaj komencas malsupreniri - jen kiam vi faras vian salton.
    
    Por preterpasi la aliajn zombiojn, vi foje bezonas kuri super iliaj kapoj.

en: Among Zombies
eo: Inter Zombioj

en: All it takes is good strong nerves...
eo: Necesas nur bonaj fortaj nervoj...

en: The Horde
eo: La Hordo

en: That is the thing with zombies: the slower the creepier.
    
    Hurry up and do those puzzles. The clock is ticking...
eo: Tio estas la afero kun zombioj: des pli malrapida estas pli timiga.
    
    Rapidu kaj faru tiujn enigmojn. La horloĝo markas...

en: Dance With Death
eo: Dancu Kun Morto

en: The only way to get the gold is to ride the whole way on his head. Yee-hah! Ride him cowboy!
eo: La nura maniero akiri la oron estas rajdi la tutan vojon sur lia kapo. Jes-ha! Rajdu lin vakero!

en: Watch what happens if you climb up a ladder on the side, but only to where you are level with the bricks the zombies are walking on...
eo: Rigardu, kio okazas se vi grimpas supren laŭ ŝtupetaro flanke, sed nur tien, kie vi estas egala kun la brikoj, sur kiuj la zombioj marŝas...

en: Just Survive
eo: Nur Postvivu

en: Avoiding the zombies is easier than you might think. Only the few zombies who are on their own and not in a row with the others will ruin your day. Therefore the left side is easier, because there are fewer lone zombies.
eo: Eviti la zombiojn estas pli facila ol vi povus pensi. Nur la malmultaj zombioj, kiuj estas solaj kaj ne en vico kun la aliaj, ruinigos vian tagon. Tial la maldekstra flanko estas pli facila, ĉar estas malpli da solaj zombioj.

en: Death Race
eo: Mortvetkuro

en: You can distract the zombie from running down when you are on the same level as him. Who said it had to be fair play?
eo: Vi povas malatentigi la zombion de kurado malsupren kiam vi estas sur la sama nivelo kiel li. Kiu diris, ke ĝi devas esti justa ludo?

en: Zombie Free Zone
eo: Zombia Libera Zono

en: Finally, you have escaped the horrors of the zombie-infested world. Now that you are in the zombie-free zone, nothing can go wrong, can it?
eo: Fine, vi eskapis la hororojn de la zombi-infestita mondo. Nun kiam vi estas en la sen zombia zono, nenio povas misfunkcii, ĉu ne?

en: The End
eo: Fine

en: CONGRATULATIONS !!!!
    
    You have conquered all levels of the Gold Of The Living Dead game !!!
    
    Or have you?
eo: gratulojn !!!!
    
    Vi konkeris ĉiujn nivelojn de la ludo Gold Of The Living Dead !!!
    
    Aŭ ĉu?

en: Gold Rush II
eo: Orfebro II

en: These 20 levels have even harder challenges, more complicated puzzles and tighter timings than the first Gold Rush. They are not for the faint hearted. As before, you need to dig while falling sometimes. Have fun!
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at googlemail dot com], who also provided the recorded solutions.
    
    It is best to play the first Gold Rush levels before attempting Gold Rush II, because you will need many techniques that are easier to learn there. None of the levels in Gold Rush and Gold Rush II are impossible. If in doubt, use menu item 'Move->Show a Solution' to watch solutions provided by the author.
eo: Ĉi tiuj 20 niveloj havas eĉ pli malfacilajn defiojn, pli komplikajn enigmojn kaj pli striktajn tempojn ol la unua Orfebro. Ili ne estas por malfortuloj. Kiel antaŭe, vi devas fosi falante kelkfoje. Amuziĝu!
    
    Kreite de Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky ĉe googlemail dot com], kiu ankaŭ provizis la registritajn solvojn.
    
    Ple bone estas ludi la unuajn nivelojn pri Orfebro antaŭ ol provi Orfebro II, ĉar vi bezonos multaj teknikoj, kiuj estas pli facile lerneblaj tie. Neniu el la niveloj en Gold Rush kaj Gold Rush II estas malebla. Se vi dubas, uzu menueron 'Movu->Montri Solvon' por rigardi solvojn provizitajn de la aŭtoro.

en: A Big Start
eo: Granda Komenco

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
eo: Atendu momenton antaŭ ol vi iros maldekstren. Tiam estos pli facile atingi la oron marŝante sur la kapojn de la malamikoj.
    
    Paŝu rapide sur la ŝtupetarojn kiam ili aperos. Vi nun devos transiri du breĉojn, helpe de malamiko, antaŭ ol vi povas atingi la plej altajn ŝtupetarojn.
    
    Kiel vi administras tion dependas de kiom da malamikoj sekvas vin kiam vi paŝas sur la unuan ŝtupetaron. En la plej bona kazo estas du, do vi povas reiri super ili por transiri la unuan breĉon, poste paŭzi mallonge dum ili formas ponton super la sekva breĉo.
    
    Via eskapo pli supren dependas de via rapideco kaj lerteco.

en: Teamwork
eo: Teamlaboro

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
eo: La oro ĉe la dekstra flanko estas nur demando pri rapideco kaj lerteco. Tiel estas la oro sur la pli malaltaj niveloj. 
    
    Por atingi la oron super la stango maldekstre, marŝu sur la kapon de via malamiko dum li moviĝas laŭ la stango.
    
    La oro en la mezo bezonas pli da pripensado. Kiam la malamiko grimpas la longan ŝtuparon centre-maldekstre, saltu dekstren kaj fosu la brikon maldekstre de la stango. Iru supren kaj atendu la malamikon, poste rajdu sur lian kapon, prenu la oron, fosu tri brikojn kaj eniru la centran strukturon.
    
    Atendu, ke la malamiko supreniru la ŝtupetaron kiam vi eliros dekstre. Dum li moviĝas supren kaj malsupren sur la supraj ŝtupoj, elektu la ĝustan momenton por marŝi super sia kapo kaj atingi la oron supre dekstre. La resto estas facila.

en: Watch Out For Traps
eo: Atentu Kaptilojn

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
eo: Uzu la kvar malamikojn por plenigi la falsajn brikojn, kiujn vi trovos survoje sur la ŝtupetarojn.

en: Easy Prey
eo: Facila Predo

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
eo: Ĉi tio ne estas tre malfacila. La ĉefa afero estas malhelpi ajnan malamikon ricevi pecon da oro. Ĉi tio estas pli facila ol ŝajnas, se vi unue kolektas la facile alireblajn pecojn.
    
    Provi grupigi la malamikojn helpos. Se vi estas ĉe la alia flanko de bariero, vi povas grupigi ilin moviĝante supren kaj malsupren.
    
    Krome kelkaj el la brikoj estas kaptiloj, do vi povas foje preni ŝparvojon. Sed vi ne devus kalkuli je ĝi.

en: The Gold Mine
eo: La Orminejo

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
eo: Kompreneble la oro ĉe la fundo devas esti prenita laste.
    
    Povas esti utile gvidi kelkajn el la malamikoj en kavojn dum vi kolektas la pli altajn orpecojn, sed ne forgesu liberigi ilin antaŭ ol vi iros por la lasta. oron.
    
    Rilate la oron ĉe la fundo, pensu, kie povus esti la eskapa vojo antaŭ ol vi komencos fosi al la oro, ĉar vi ne havos tempon pripensi kiam vi estos en la granda kavo...

en: Entangled
eo: Interplektitaj

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
eo: Evitu la unuan malamikon inter la ŝtupetaroj dekstre.
    
    Nun vi venas al loko kie estas pluraj ŝaktoj el falsaj brikoj kondukantaj malsupren. Falu tra la plej maldekstra ŝafto kaj fosu la brikon dekstre dum falado. La malamiko devas esti unu ŝtupetaro for de vi kaj devas salti malsupren tuj post vi. Grimpu supren, falu tra la plej dekstra ŝafto kaj iru al la ununura orpeco. Eskapu tra la kaptiloj sub la fosita briko. La tempo estas tre streĉa.
    
    Estu sufiĉe rapida por atingi la ŝtupetaron maldekstre antaŭ ol la dua malamiko blokos vian vojon, tiam malsupreniru al la sama alteco kiel la kavo dekstre. La malamiko preterpasos super vi kaj falos en la kavon. Prenu la oron dekstre, fosu la brikojn maldekstre, logu la trian malamikon en falsan brikon kaj paŝi super lian kapon por eskapi supren.
    
    Eniru la maldekstran sekcion fosante brikon proksime de la supro. Vi povas eviti la sekvan malamikon falante tra kaptilo kiu kondukas reen al la dekstra sekcio, igante lin sekvi vin.
    
    Por atingi la oron ĉe la fundo, forlogi la malamikojn, serĉu falsajn brikojn kondukantajn malsupren, fosu. la brikon sur la fino de la linio kaj prenu tiujn pecojn rapide.

en: Three Friends
eo: Tri Amikoj

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
eo: Vi bezonos ambaŭ malamikojn por helpi vin fini la nivelon. Kiam vi atingos la oron sur la kolono de betono, atendu sur la rando. Certiĝu, ke via unua helpanto sekvos vin kiam vi saltos malsupren. Prenu la oron maldekstren, tiam iru supren kaj rapide fosu la brikojn maldekstre de la ŝtupetaro ĝis vi povas movi pli maldekstren, sekvita de la malamiko. Paŝi super lian kapon por atingi la sekvan ŝtupetaron kaj supreniri denove.
    
    Saltu en la kavon kaj fosu ambaŭflanke egale. Dum la malamiko moviĝas al vi tra la fositaj brikoj, kaptu lin por ke vi povu fosi du pliajn kolumnojn da brikoj maldekstre. Kiam li elkuras el la fosita briko, iru maldekstren, staru apud la kavo kaj fosu dekstre por kapti lin denove. Iru unu paŝon malsupren la plej proksiman ŝtuparon kaj igu lin salti en la kavon. Nun prenu la oron kaj eliru!
    
    Kiam vi reiros dekstren, vi devos trovi ŝakton el falsaj brikoj, kiu estas kaŝita sub fosebla briko. Kiam vi revenos, igu la duan malamikon sekvi vin malsupren al la plej malalta nivelo. Lasu lin tie, sed uzu lin por reveni al la ŝtupetaroj kondukantaj supren.
    
    Iru al la kavo kaj ŝtupetaro centre-maldekstre kaj malfermu ŝakton larĝe du brikojn ĝis la betono proksime de kie staras la malamiko. . Kiam li sekvas vin maldekstre, kaptu lin, iru rekte al la ŝtupetaro kaj atendu, ke li kuru al la kavo. Vi devas komenci vian fuĝon maldekstren kiam li ĵus komencas fali en la kavon, por eviti esti mortigita kiam la brikoj fermiĝas.

en: Let Me Out!
eo: Lasu Min Eliri!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
eo: Ne utilas serĉi kaptilojn: ne ekzistas!
    
    Kiam vi prenas la unuan oran kuron malsupren rapide por ke la malamiko ne sekvu vin sed iru per alia vojo. Iru malsupren preskaŭ kiom vi povas, por ke la malamiko moviĝos al pozicio kie vi povas preterpasi lin. Vi devas esti tre, tre rapida!

en: Let Them Live
eo: Lasu Ilin Vivi

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
eo: Kun iom da lerteco, eblas preterpasi tri kaptitajn malamikojn. Mortigi ne estas eblo, ĉar vi bezonos du el la tri malamikoj, do atentu ne fosi tro frue, alie la malamikoj reaperos proksime de la betona kavo supre dekstre kaj vi devos rekomenci la nivelon.
    
    La sekvaj du orpecoj estas atingeblaj nur helpe de du malamikoj. Vi havas liberan elekton, kiun pecon vi prenas unue, sed mia persona sugesto estas preni la pli altan pecon laste. Ŝprucŝtupetaro faciligos al vi daŭrigi vian vojon supren.
    
    La lasta malamiko tre verŝajne estis en la betonfosaĵo, ĉar li estis mortigita de la replenigbrikoj. Li estas iom malfacile preterpasi. La plej facila maniero estas atendi sur la plej alta ŝtupetaro ĝis la malamiko revenos al la betona kavo. Tiam vi nur havas tempon por atingi mallongan ŝtupetaron antaŭ du grandaj ŝtupetaroj. Atendu tie ĝis li saltas malsupren, tiam vi povas rapide grimpi kaj eskapi.
    
    Se vi sukcesis lasi ĉiujn tri malamikojn pluvivi, tiam vi estas bonŝanca...

en: Jump And Run!
eo: Saltu Kaj Kuru!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
eo: Saltu maldekstren de la plej alta stango dekstre. Ne atendu tro longe: ne pli ol du malamikoj devas esti sub la plej alta stango maldekstre kiam vi saltas malsupren. 
    
    Paŝu super la kapoj de la falantaj malamikoj apud vi kaj fosu la pli altan brikon. Transiru la brikon kaj prenu la oron. Atendu sur la meza stango ĝis la unua ŝtupetaro estas libera de malamikoj. Ne saltu al tiu ŝtupetaro tro frue aŭ tro malfrue.
    
    Se vi alvenis tiel malproksimen, komencu kolekti la oron rapide, preterpasante la malamikojn kaj resti tuj sub ili.

en: The Lone Golddigger
eo: La Sola Orĉanto

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
eo: Plej bone estas kolekti la oron ĉe la supra maldekstro laborante de dekstre al maldekstre. Vi devas fosi la kolonon de brikoj apud la ŝtupetaro por eliri denove, do kiam vi prenos la plej maldekstren oron, estos nur sufiĉe da tempo por eskapi, se vi fosos diagonale kaj prenos ŝparvojon. La brikoj kiujn vi fosas unue devas esti purigitaj el oro.
    
    En la malsupra maldekstra sekcio la plej maldekstra oro estas malfacila. Fosu la kolonon de brikoj ĝis restas nur kvin brikoj. Atendu ĝis la brikoj supre replenigas kaj fosu la sekvan brikon ĝuste kiam la briko supre reaperas. Nun fosu la tutan kolonon de brikoj, sed forlasu la sesan brikon de la fundo. Tiam vi povas enkuri, fosi kaj fali sur la oron maldekstre.
    
    La oro malsupre postulas rapidecon. Fosu ĉiujn brikojn, prenu la tutan oron kaj revenu. Ĉe la lasta briko vi devas fosi ambaŭ flankojn samtempe.
    
    La oro en la granda skatolo bezonas iom da pripensado --- kaj ankaŭ vi devas esti rapida...

en: Left Or Right?
eo: Maldekstre Aŭ Dekstre?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
eo: Movu maldekstren, tiam tuj dekstren. Daŭrigu malsupren ĝis vi falas en falsan brikon kun du betonaj blokoj sub ĝi. Atendu tie ĝis neniu malamiko moviĝas, tiam iru dekstren.
    
    Kiam vi atingas la fundon, prenu la oron kaj kuru al la plej proksimaj ŝtupetaroj kondukantaj supren. Daŭrigu supren dum iom da tempo, sed revenu al la malsupro maldekstre de viaj malamikoj kaj iru al la plej maldekstraj ŝtupetaroj, kiuj kondukos al la supra dekstra angulo.
    
    Trapasi la du malamikojn bezonos iom da lerteco. Movu supren kaj malsupren ĝis ambaŭ malamikoj supreniras kaj unu venas maldekstre por kapti vin. Iru super lian kapon kaj eskapu supren antaŭ ol la alia akiros vin.

en: Treasures of Gold
eo: Trezoroj de Oro

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
eo: Komencu kolektante la oron maldekstre. Tiam prenu la oron en la sekva sekcio dekstren. Por eskapi de tie, paŝu super la kapon de la malamiko dum li grimpas el fosita briko.
    
    Evitu la liberan malamikon, grimpu al la plej alta oro kaj prenu la unuajn tri pecojn, certigante ke vi liberigis eskapan vojon. Tiam logu la liberan malamikon supren kaj en la falsan brikon en ĉi tiu sekcio kaj prenu la lastan oropecon. Je unu momento dum la supreniro vi devas lasi lin veni vere proksime...
    
    La ceteraj sekcioj bezonas iom da pripensado kaj streĉa tempo, sed ne estu tro malfacila.
    
    Prenu la plej dekstran oron laste. Estas tre malmulte da tempo por reiri kiam aperas la kaŝitaj ŝtupetaroj.
    
    Cergu, ke la plej maldekstra malamiko ne forlasas sian niĉon. Vi bezonas lin helpi vin atingi la kaŝitajn eskapo-ŝtupetarojn dum li grimpas trans la trinkejon supre maldekstre.

en: Never Reaching The Bottom
eo: Neniam Atingante La Fundon

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
eo: Sur la stangoj, eviti la malamikon falante al la malsupra stango tuj antaŭ ol li atingas vin kaj poste iru sub li kaj dekstren. Prenu la oron kaj falu al la sekva stango. Atendu la ĝustan momenton por fari tion. La malamiko devas fali proksime de la kolono el betono.
    
    Kiam vi atingas la mezon, igu lin fali inter la du orpecoj. Pendu sur ĉiu stango, poste iru super li por preni la oron.
    
    Por atingi la lastan orpecon, uzu la lertaĵon igi la malamikon kuri antaŭ vi kiam vi estas sub li sur ŝtupetaro. Puŝu lin supren kaj ree sur la betonon. Dum li falas de ĝi, iru super lia kapo kaj prenu la oron.

en: Getting Past The Enemy
eo: Preterpasi La Malamikon

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
eo: La unua malamiko bezonas tre zorgan tempon: vi devas salti en la kaptilon tuj antaŭ ol li, tiam iri maldekstren kaj kuri malsupren la ŝtupetaron.
    
    La dua malamiko estas ja tre delikata. Iru super lia kapo, tiam fosu la supran maldekstran brikon kaj ĉiujn brikojn dekstren dum vi falas. Nun persvadu la malamikon fali starante ĉe la fundo. Tiam kuru supren laŭ la ŝtupetaroj kaj kuru super lin dekstren, tuj antaŭ ol la brikoj fermiĝas.
    
    La du malamikoj en la sekva fosaĵo devus esti neniu problemo.
    
    Trapasi la lastan malamikon estas delikata operacio. Vi devas scii precize kiam faligi. Ĝi estas baldaŭ post kiam li atingis la plej altan punkton de la ŝtupetaro kaj moviĝas malsupren.

en: Narrow Paths
eo: Mallarĝaj Vojetoj

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
eo: Atendu la unuan malamikon ĉe la fundo. La du pli grandaj ŝtupetaroj donas al vi ŝancon preterpasi lin. Movu supren laŭ la plej dekstra ŝtupetaro al la sama alteco kiel tiuj du ŝtupetaroj. Tiam la malamiko supreniros ilin kaj ne kaŭzos al vi pliajn problemojn.
    
    La malamiko gardanta la oron povas esti preterpasita ĉe la plej maldekstra el tri brikoj, kio estas falsa briko. Atendu ĝis li suprengrimpas la ŝtupetaron, poste rapide falu tra la kaptilo kaj iru por la oron. Por reiri preter li, uzu lertaĵon similan al tiu, kiun vi uzis ĉe la unua malamiko.
    
    Kiam vi suprengrimpas denove, certigu, ke nur unu el la sekvaj kvar malamikoj iras ĝuste. Ĉe la plej dekstra ŝtupetaro, nur supreniru unu ŝtupon kaj atendu ĝis la sekva malamiko estas tuj sub la breĉo en la ŝtupetaroj. Se vi atendas tie, la antaŭa malamiko ne sekvos vin. Nun grimpu supren kaj maldekstren kaj falu tra kolono de falsaj brikoj apud la malamiko, kiun vi volas preterpasi.
    
    Rapide malsupreniru la ŝtupetarojn kaj lasu vin fali tra la falsaj brikoj malsupre maldekstre. Atendu ĝis la du malamikoj komencos fali, tiam rapide kuru supren laŭ la ŝtupetaroj antaŭ ol la sekva malamiko povas bloki la elirejon.
    
    La plej maldekstra kolono de brikoj denove estas kie vi povas trafali. Atendu ĝis la sekva malamiko grimpis sufiĉe por lasi vin puŝi lin supren laŭ la ŝtupetaro antaŭ vi. Nun logu la aliajn du malamikojn en iujn kaptilojn, kiuj estas apud la kolono de falsaj brikoj.
    
    Reiru malsupren al la fundo kie vi estis, prenu la oron kaj igu la malamikon sekvi vin traen. Ĉar li komencas fali, alkuru denove kaj eskapu. Evitu la sekvajn tri malamikojn sur la plej malalta nivelo, kie estas sufiĉe da spaco por preterpasi ilin.
    
    Nun certigu, ke la lasta malamiko restadu sur la dekstra ŝtupetaro kiam vi fosos al li. Li estas nur malamiko en ĉi tiu nivelo kiu povas esti kaptita per fosado. Amuziĝu!

en: The Breakout
eo: La Fuĝo

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
eo: Preterpasi la unuan malamikon bezonas zorgan tempon. Kiam vi supreniras la ŝtupetaron, vi povas igi lin paŝi supren kaj malsupren sur la supraj du ŝtupoj. En la ĝusta momento, vi povas ŝteliri kaj fosi la brikojn maldekstren de la ŝtupetaro.
    
    La vojo al la sekva malamiko estas fosa tempo-enigmo. Akiri la du orpecojn en la mezo de la brikoj estas sufiĉe komplika kaj tre malfacila, eĉ kiam vi konas la vojon, do ne rezignu se ŝajnas neeble. En la plej malbona kazo vi eble devos rigardi la brikojn per la ludredaktilo aŭ eĉ reprodukti la solvon.
    
    Kiam vi atingas la sekcion kun la dua malamiko, vi devas logi lin en la kavon. La briko en la kavo estas kaptilo, do vi devas esti sufiĉe rapida por paŝi super lian kapon kaj movi maldekstren antaŭ ol li falas en la kaptilon. La tempo estas tre grava.
    
    Por preterpasi la trian malamikon, simple fosu.
    
    Logu la lastan malamikon malsupren al la du plej dekstraj ŝtupetaroj malsupre. Tie vi povas eviti lin se vi estas sufiĉe rapida.

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
eo: Por eliri el la unua sekcio, saltu tra la tunelo de kaptiloj sub la plej alta stango kaj fosu la kolonon de brikoj maldekstre. Vi neniam estos sufiĉe rapida por reveni al la trinkejo ĝustatempe, ĉar ekzistas unu briko, kiu malrapidigas vin. Vi povas ŝpari tempon fosante ĝin unue. Tamen, la tempo ankoraŭ estas streĉa.
    
    En la dua sekcio, grimpu ĝis la stango kaj movu al la kolono de falsaj brikoj super la plej dekstra el la mallongaj ŝtupetaroj. Falu en la tunelon kaj fosu ambaŭflanke samtempe, sed lasu la plej malaltan brikon. Nun reiru, falu en la kaptilojn dekstre kaj fosu ĝis vi atingos la orpecojn. Poste eskapu al la ŝtupetaroj maldekstre.
    
    Grimpu kaj fosu la supran brikon maldekstre. Falu tra la falsaj brikoj sub ĝi, ne forgesante fosi tri pliajn brikojn maldekstre. Nun vi bezonos bonan tempon por akiri la oron kaj iri al la pli malalta nivelo. Fosu ĉiujn du kolumnojn da brikoj maldekstre, krom la du plej malaltaj. Dum la brikoj komencas replenigi, fosu ĉiujn ceterajn brikojn, kuru supren laŭ la ŝtupetaroj, fosu la plej altan el la brikoj dekstre kaj ricevu la oron. Post tio fosu vian vojon malsupren al la malsupra parto de ĉi tiu nivelo.
    
    La vojo al la fundo kaj trans al la alta ŝtupetaro dekstre estas tre malfacila. La famaĵoj estas du krucformoj de kvin brikoj ĉiu. Falu en la malsupran maldekstran krucon kaj fosu ĝian plej altan brikon, poste rapide supreniru kaj fosu la brikon maldekstre de la dua kruco. Estas tri kaptiloj por trafali antaŭ ol vi revenos al la briko, kiun vi fosis unue. Enigu ĝin kaj falu tra la du kaptiloj kiuj estas sub ĝi.
    
    Nun vi povas iri dekstren kaj trovi vojon al la fundo tie.

en: Synchronised Running 2
eo: Sinkronigita Kurado 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
eo: Ĉi tiu nivelo estas nomita laŭ la originala 'Sinkronigita Kurado' en la ludo 'Defio'.
    
    Certe, estas tre malfacile teni la saman rapidecon kiel la malamiko dum vi marŝas sur lia kapo, sed ĝi certe ne estas neebla. Se vi volas veran defion, provu ĝin en klavara reĝimo. Tio faros aferojn iom pli postulemajn...

en: The Heartbreaker
eo: La Korrompilo

en: No hint!
eo: Neniu sugesto!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
eo: Tiuj niveloj estis kunmetitaj fare de Marco Krüger, la origina verkinto de la KGoldrunner-programo, kaj kelkaj el liaj amikoj kaj kontribuantoj. Ili uzas KGoldrunner-regulojn. La malamikoj kuras rapide kaj havas agreseman serĉstrategion. Ĝuu!

en: Demolition
eo: Malkonstruo

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
eo: Dudek niveloj, kiuj postulas iom da pensado kaj iom da tempo. Vi devas fosi falante kelkfoje.
    
    Kreita de Lars Luthman <lars luthman ĉe gmail com>.

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
eo: La lertaĵo estas preterpasi ĉiujn malamikojn kaj supreniri al la plej alta ŝtupetaro, tiam igi ilin sekvi vin en malgrandaj grupoj. Post kiam ili estas sur la brikoj, vi povas mortigi ilin kaj preni ilian oron.

en: Dig, Baby, Dig!
eo: Fosu, Bebo, Fosu!

en: This should be fairly easy. No hint!
eo: Ĉi tio devus esti sufiĉe facila. Neniu sugesto!

en: Fetch!
eo: Venigu!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
eo: Faru viajn malamikojn alporti la orajn pecojn, kiujn vi ne povas atingi.

en: Acrophobia
eo: Akrofobio

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
eo: Por akiri tiun lastan orpecon, mortigu malamikon kaj igu lin venigi ĝin.

en: Panic!
eo: Paniko!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
eo: Kelkfoje vi povas igi la malamikojn kuri al aŭ for de vi movante unu paŝon supren aŭ malsupren sur ŝtupetaro.

en: Landfill
eo: Rubodeponejo

en: You can walk on top of trapped enemies.
eo: Vi povas marŝi super kaptitaj malamikoj.

en: Inwards And Upwards
eo: Enen Kaj Supren

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
eo: Vi nur havas unu ŝancon kapti tiujn unuajn tri orpecojn.

en: Vertical
eo: Vertikala

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
eo: Se vi rapide fosos truon kaj saltas en ĝin, la malamiko saltos en la betonan truon dekstren.

en: The Divide
eo: La Dislimo

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
eo: Vi povas mortigi unu malamikon fosante unu el la malsupraj brikoj en la disigilo kaj igante lin eniri tien.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
eo: La vojo supren al la eskapa vojo dekstre estas malfacila. Kiel vi preterpasas tiun lastan malamikon? Tempo estas ĉio!

en: The Box (1)
eo: La Skatolo (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
eo: Ĉi tiu nivelo estas sufiĉe simpla. Estas kelkaj lokoj kie vi povas kapti malamikojn se vi ne ŝatas, ke ĉiuj ili kuras ĉirkaŭe.

en: Crowd Control
eo: Homamasa Mastrumo

en: Remember 'Landfill'?
eo: Ĉu vi memoras 'Landfill'?

en: One Way Up
eo: Unu Vojo Supren

en: This one is easy. No hint!
eo: Ĉi tiu estas facila. Neniu sugesto!

en: Use Your Enemy
eo: Uzu Vian Malamikon

en: Use yourself as bait.
eo: Uzu vin kiel logilon.

en: Race To The Bottom
eo: Vetkuro Al La Fundo

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
eo: Krom se vi povas malhelpi ĉiujn malamikojn atingi la fundon antaŭ vi, vi estas morta.

en: No-Brainer
eo: Ne-Brainer

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
eo: Vi devas marŝi sur la kapo de malamiko por akiri tiun orpecon en la mezo.

en: Depth
eo: Profundeco

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
eo: Eniru kelkajn malamikojn en la betonan kavon, por ke vi transiru ĝin. Tiam puŝu ilin unu paŝon pli malsupren antaŭ ol vi fosos kaj kaptu la oron.

en: Density
eo: Denseco

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
eo: Evitu mortigi malamikojn. Tio multe plifaciligos la lastan pecon.

en: The Box (2)
eo: La Skatolo (2)

en: Concrete Towers
eo: Konkretaj Turoj

en: Mazes
eo: Labirintoj

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
eo: Mazes, mazes, mazes. Iuj kun malamikoj, iuj sen. Dum foje vi devos mortigi malamikon, kiel ĝenerala regulo estas plej bone ne mortigi ilin, ĉar ili reaperas ĉe la supro kaj blokas vian eliron. Vi ankaŭ devas fosi falante foje.
    
    Alia bonega aro de Ĉampionecaj niveloj de Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. La niveloj estas nomitaj laŭ nanoj en mitoj kaj rakontoj (kun kelkaj nomitaj laŭ elfoj), komenciĝante kun la sep nanoj de la versio de Disney de Neĝulino.

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
eo: Sufiĉe simple, simple evitu fali de la ŝtupetaroj. Estas pluraj manieroj preterpasi la du malamikojn ĉe la fino. Unu el la plej rapidaj estas atendi sur alta vertikala ŝtupetaro, tuj sub la dua plej alta horizontala ŝtupetaro, ĝis la vojo al la elirejo estas klara.

en: Sleepy
eo: Dormema

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
eo: Multaj retrovojoj, sed nenio tro malfacila ĉi tie.

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
eo: Kelkaj lertaĵoj por eltrovi kiel akiri la oron, sed nenio tro malfacila.

en: Grumpy
eo: Grumblema

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
eo: Vide konfuza, sed alie simpla labirinto.

en: Sneezy
eo: Terno

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
eo: Plejparte simpla, la sola lertaĵo ĉi tie estas kiel eltiri la malamikojn por preterpasi ilin. Komence, provu logi la suprajn du malamikojn en la supran centran kavon. Ĉi tio donas al vi sufiĉe da tempo por preterpasi ilin. La malamiko sur la fundo estas relative facile eviti (dufoje). Por preterpasi la du suprajn malamikojn survoje reen, logu la unuan profunde en la labirinton ĝis vi trovos vojon reen preter li, tiam logu la duan al la sekcio kun la polo proksime de la supro.

en: Bashful
eo: Timema

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
eo: Por atingi la du orpecojn stakigitajn unu super la alia, vi devas fali tra kaptilo sub unu el la ŝtupetaroj super tiu sekcio.
    
    Lasu la orpecon supre maldekstre ĝis la lasta.

en: Happy
eo: Feliĉa

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
eo: Estas du lertaĵoj al ĉi tiu nivelo. Unue, se vi volas altan oron, movu malalte por tiri la malamikojn malsupren, tiam supreniru por akiri la oron - kaj inverse. Due, foje vi devos uzi la ŝtupetaran lertaĵon: se vi estas sur vertikala ŝtupetaro kun malamiko super vi, foje la malamiko forkuros de vi.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
eo: Por akiri la orpecon meze maldekstre, vi devos logi la malamikon trans la polo kaj kuri trans lin kiam li atingas la finon de la polo. La sama lertaĵo estos bezonata por reveni, krom se li sekvas vin reen trans la poluson; tiam vi devos trovi alian lokon por eviti lin.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
eo: Atentu ne lasi la malamikojn ricevi la oron - estas malfacile forigi ĝin de ili! Alie, moviĝante en la mezan sekcion, vi povas igi la plej multajn malamikojn movi supren kaj dekstren. Ĉi tio permesas vin akiri la oron sur la malsupra nivelo. Kelkaj el la brikoj sur la malsupra nivelo estas kaptiloj. Kiam malamiko alproksimiĝas, vi povas fali en la kaptilon, paŝi flanken kaj transiri la malamikon. Sed estas pli bone manovri la malamikojn por ke ili restu for de la malsupra sekcio dum vi estas tie malsupre akirante la oron.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
eo: Simpla labirinto: la falsa briko sub la ŝtupetaro proksime de la malsupra centro povas pruvi utila.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
eo: La plej malfacila parto estas kiam du malamikoj eniras la centron de la labirinto kaj vi devas preterpasi ilin. Provu movi malsupren kaj maldekstren, allogi unu malsupren, kapti ĝin kaj poste supreniri por kapti la alian. Alie, lerta fosado devus trakti ilin.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
eo: La nura lertaĵo al ĉi tiu nivelo estas uzi la kaŝitajn trairejojn kaj allogi la malamikojn uzi ilin.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
eo: Estas pluraj manieroj preterpasi malamikon kiu estas en la ŝtupetaro-kaptila buklo. Unu estas atendi apud la kaptilo kaj kiam la malamiko estas duonvoje supren laŭ la ŝtupetaro, paŝi en la kaptilon kaj moviĝi tuj maldekstren kaj malsupren. Tamen, ĉe la komenco, vi eble ricevos tri malamikojn en la ŝtupetaro-kaptila buklo. Evitu ĉi tion. Unu el la tri povas eliri el la buklo, sed la aliaj du restas kaptitaj, ne lasante al vi manieron preterpasi ilin.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
eo: Post eviti la unuan malamikon, al kiu vi venas, provu ne forsalti kaj kapti la flosantan orpecon en la centro tro frue. Se vi faros, la malamiko, kiun vi ĵus evitis, falos al la pli malalta nivelo, prenu orpecon kaj iru al la planko, kie vi ne povas forigi la oron de li.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
eo: Se vi havas du aŭ pli da malamikoj inter vi kaj kien vi volas iri, vi eble trovos la foseblajn kolumnojn utilaj. Fosu du tavolojn, atendu unu el la supro por kapti la unuan malamikon kaj poste movu al la supro por kapti la duan malamikon.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
eo: Multe da oro, nur unu malamiko kaj li estas kaptita! Ĝi devus esti kuka promenado!
    
    La unua parto nur implikas fosi (maksimume) por kolekti la oron. Sed tiam ne estas evidenta maniero akiri la oron malsupre kaj maldekstre. Serĉu kaptilon sub la fundo de ŝtupetaro por atingi ĝin. La nura alia ruzo estas akiri la tutan alian oron kaj lasi la malamikon kaj ĝian orpecon al la lasta. Kaj atentu - ĉar estas nur unu malamiko, ĝi estas sufiĉe rapida!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
eo: La fosaĵo en la supra dekstra estas malfacila. Por forlasi la labirinton, vi bezonas malamikon en la kavo. Sed vi preferus ne havi lin tie antaŭ ol vi elprenis la oron. Kaj se du malamikoj eniras la kavon antaŭ ol vi ricevas la oron, forgesu ĝin.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
eo: Serĉu falsajn etaĝojn por atingi lokojn, kiuj estas alie nealireblaj. Vi devas fosi por trovi kelkajn el ili.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
eo: Akiru la oron en la mezo kaj sur la supro antaŭ ol ricevi la oron malsupre aŭ malsupre maldekstre. Tiel, se vi devas mortigi malamikon (tiu maldekstre nur petas ĝin) tiam ili nur baras vian vojon al la elirejo prefere ol malebligi kolekti la restantan oron.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
eo: Multaj falsaj brikoj por kapti vin aŭ doni al vi aliron al malsamaj partoj de la labirinto. Provu sub la ŝtupetaroj kaj aliaj lokoj.
    
    La kvar alta kaptilo en la mezo estas spektakloŝtopilo: vi povas reiri preter ĝi nur post kiam vi kolektis la tutan oron. Do restu ekster la malsupra dekstra ĝis vi purigos la reston de la oro. Tiam falu tra la kaptilo sub la supran dekstran ŝtupetaron - ne ekzistas alia maniero akiri la orpecon sub ĝi. Post kiam vi estas ĉi tie malsupre, ne eblas reveni al la supro dekstre ĝis vi purigos la tutan oron. Post ricevi la orpecon ĉe la centro dekstre, fosu malsupren por akiri la maldekstren de la du apudaj pecoj. La fuĝo de malsupra dekstro venas kiam la tuta oro estas kolektita kaj malgranda sekcio de ŝtupetaro aperas en la centro.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
eo: Labirinto, sed vi ne povas vidi la vojon eksteren. Vi devas uzi la falsajn plankojn. Provo kaj eraro estas via sola espero - provu mapi ĝin sur papero se vi havas problemojn.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
eo: Ĉi tiu diagonala labirinto ne estas tro malfacila, krom ke estas la foja kavo por esti kaptita kaj tiu sola malamiko estas rapida. Provu logi la malamikon malsupren kaj en unu el la kavoj. Tiam la resto estas preskaŭ kuka promenado.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
eo: Estas tro multaj malamikoj por batali supren sur la supra nivelo (ne estas multaj brikoj tie ial). Anstataŭe, atendu sur la suba nivelo kaj lasu ilin veni al vi. Fosu por eskapi kaj akiri la oron maldekstre malsupre.
    
    Revene, staru sur la supra nivelo kaj uzu la saman lertaĵon por tiri la malamikojn tie supre. Elfosu brikon kondukantan malsupren kaj iru al la elirejo.
    
    La nuraj malfacilaj partoj venas kiam du malamikoj finiĝas malsupre maldekstre, en la centro (revoje) aŭ supre dekstre. Krom la lasta kazo, vi devus povi kompletigi la nivelon sen intence kapti ajnajn malamikojn, sed iuj eble pretervole falos en viajn du fosojn.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
eo: Labirinto sen muroj aŭ malamikoj - kiom malfacila ĝi povas esti? Sed la kaptiloj funkcias kiel muroj, kaj la malamikoj simple plenigus la kaptilojn, do eble ĉi tio estas alia, kie vi volos desegni mapon. Rimarku, ke vi povas esplori kaptilojn per fosado, sed tio povas konduki al sufiĉe malrapida ludo dum vi atendas ke la brikoj, kiujn vi fosas, replenigu.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
eo: Por trairi la centron, vi devos forigi ĝin de malamikoj, sed estas nur unu fosebla briko. Uzu ĝin por trafali, kuru dekstren kaj supreniru al la vico super la fosita briko. Estas nur sufiĉe da tempo por allogi la malamikon en la ferman truon. Ripetu laŭbezone.
    
    Por forlasi la labirinton, vi devas trovi vojon tra la longa diagonala baro de ŝtupetaroj. Sub unu el ili estas falsa planko por uzi por via eskapa vojo.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
eo: La malamikoj estas paperaj tigroj, kvankam vi bezonas lertaĵon por preterpasi la unuan. Staru supre de la ŝtupetaro maldekstre de la falsa briko. Kiam la malamiko moviĝas super la ŝtupetaro dekstre de la falsa briko, movu malsupren vian ŝtupetaron, allogante la malamikon moviĝi malsupren en la falsan brikon. Rapide moviĝu supren kaj super la kapo de la malamiko.
    
    Alie, temas nur pri manovri la malamikojn al loko kie vi povas kapti ilin aŭ preterpasi ilin. La nura vera problemo okazas se malamiko kaptas pecon da oro kaj restas ie blokita kaj vi ne povas elfosi lin. Ho, nu, foje vi perdas.
    
    Por eliri el la centra sekcio, serĉu la duoblan kaptilon maldekstre.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
eo: Lasu la orpecon ĝuste malsupren kaj dekstre ĝis la lasta. Por reveni al ĉi tiu sekcio de la labirinto, vi devos fosi tra la muro iom pli malsupren kaj dekstren. La plej facila maniero trakti la plej multajn malamikojn estas logi ilin ĝis ili falas en kavon. Sed atentu, la kavoj pleniĝas per ŝtupetaroj post kiam vi havas la tutan oron, permesante al la kaptitaj malamikoj eskapi.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
eo: Plejparte simpla, sed atentu kelkajn unudirektajn pordegojn, precipe en la sekcio supre, dekstre de centro. Nepre forigu la tutan oron antaŭ ol liberigi la kaptitan malamikon supre dekstre, kiu havas orpecon. Vi ankaŭ devos uzi la falsan plankon maldekstre supre.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
eo: Komence, rapidu al la supro de la piramid-simila strukturo, elfosu la supron, malsupreniru kaj akiru du orpecojn. Tiam logu la malamikojn en la areon sub la piramido kaj movu malsupren kaj maldekstren. Ĉi tio povas kaŭzi malamikon esti kaptita kaj aliaj moviĝi en areojn kie ili estas sendanĝeraj. Se iuj malamikoj sekvas vin, eskapu maldekstren malsupre, kolektante iom da oro survoje.
    
    Por ricevi la orpecon en la supra maldekstro, vi unue devas logi la unu malamikon el tiu sekcio. Post kolektado de la oro, vi eble trovos vin minacata de malamikoj dekstre. Se jes, iru al la plej malalta nivelo de la sekcio, kiun vi povas atingi sen fosi. La malamikoj iros en flankan koridoron, donante al vi sufiĉe da tempo por kuri super la stango kaj atingi la supron de la piramido tuj antaŭ ili.
    
    La resto estas nur malfacila laboro.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
eo: Falsaj etaĝoj estas la ŝlosilo al ĉi tiu nivelo. La vojo en sekcion ofte ne estas la elirejo. Multaj el la malamikoj estos kaptitaj se vi moviĝos sufiĉe malalte. Konservu la mezan malsupran oron por la lasta: vi ne povas eliri el ĉi tiu sekcio antaŭ ol aperos kaŝita ŝtupetaro.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
eo: Kiam vi kolektas la oron supre maldekstre, vi eble havos problemojn por forlasi la sekcion. La evidenta eliro (ĉe la piedo de la ŝtupetaro) ne funkcias pro falsa briko. Anstataŭe, vi devas antaŭplani kiam vi enfosas ĉi tiun sekcion. Elfosu la muropecon, kiu baras vian eliron dekstren, tiam rapide supreniru kaj prenu la oron, poste reen malsupren kaj eksteren tra la mankanta muro antaŭ ol ĝi reaperos. Estas falsa briko ĉi tie, do nepre fosu dum vi falas en ĝin.
    
    Post ricevi la lastan orpecon, vi povas eliri tra la centro, kie nova peco de ŝtupetaro permesas vin fosi kaj reeniri. maldekstre de la labirinto.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
eo: Estas unu orpeco, kiu devas esti kaptita ĉe la komenco.
    
    Kiam vi iros al la malsupra parto de la labirinto, la malamikoj malsupreniros kaj restos tie. Ĉi tio faciligas altigi la oron, sed fariĝas malfacile kolekti la oron malsupre maldekstre. Provu akiri unu aŭ du pecojn dum via unua vojaĝo malsupren.
    
    Moviĝante supren kaj malsupren sur la malsupra dekstra ŝtupetaro vi povas persvadi la malamikojn grupiĝi maldekstre aŭ dekstre. Grupigi ilin maldekstre faciligas akiri la orpecon ĝuste malsupren kaj dekstre de la centro. Akiri unu malamikon maldekstre kaj du dekstre donas al vi ŝancon akiri la restantan oron maldekstre, sed konsideru ricevi ĝin laste post grupigo de ĉiuj tri malamikoj dekstre, ĉar vi tiam havos pli da elekto de ŝtupetaroj kiam vi evitas. malamikoj survoje al la supro.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
eo: Estas du problemoj. Unue, en la frua parto vi volas kapti la malamikon ĝuste dekstre de mezo en la fundo de tiu sekcio. Ĉi tio postulas ricevi la oron maldekstre kaj trapasi la klappordojn en la ĝusta tempo, same kiel kuregi por akiri la oron maldekstre malsupre. La oro malsupre dekstre ne estas granda ruzo: nur malgranda tempo kaj trapaso tra la kaptiloj.
    
    La dua problemo estas, ke almenaŭ unu malamiko prenos orpecon. Atingi lin lasi tiun orpecon estas malfacile. Vi devas logi tiun malamikon en la supran dekstran sekcion aŭ la sekcion malsupren kaj maldekstre de tio. Tiru la malamikon al la ŝtupetaro kun breĉo super ĝi, en la mezo de la sekcio. Atendu du ambaŭflanke de ĉi tiu vaka kvadrato, lasante brikon inter vi kaj la vaka kvadrato. La malamiko movos supren kaj malsupren la ŝtupetaron, en kaj el la vaka placo. Fine li faligos la oron sur la supro de la ŝtupetaro, ĉe kiu punkto vi devas moviĝi malsupren por malhelpi lin moviĝi reen sur la ŝtupetaro kaj repreni la oron. La tempo estas streĉa - bonŝancon! Alternative, vi povas kuri kaj fidi al sorto - la malamiko fine faligos la orpecon!

en: Lots of false floors to use and avoid.
eo: Multaj falsaj etaĝoj por uzi kaj eviti.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
eo: La ĉefa lertaĵo por ĉi tiu nivelo estas logi la malamikojn por ke vi povu ĉirkaŭiri ilin, aŭ en unu kazo, por ke vi povu marŝi super malamiko por kolekti orpecon. La logado ne estas tiel malfacila, sed la distancoj, kiujn vi devas logi ilin, estas longaj. Manovri la malamikon por ke vi povu marŝi super lin por akiri la orpecon havas tempon, kiu estas iom streĉa, sed ne tro malbona.
    
    Kiam vi atingas la sekcion super via deirpunkto, estas du eliroj: unu estas falsa briko sub la mallonga ŝtupetaro. Sed se vi fosas la alian kvadraton kaj falas malsupren, estas vojo tra falsa planko, kiu evitas retrovi la tutan fruan parton de la labirinto.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
eo: La du oroj en la malsupra maldekstro estas fortranĉitaj de la resto de la labirinto. Dekstre de ĉi tiu sekcio, estas malplena kvadrato kie vi povas fosi brikon. Por viziti la izolitan sekcion, elfosu la brikon kaj movu maldekstren kaj malsupren tra falsa briko. Vi devas kuri por akiri unu orpecon kaj reveni tra alia falsa briko, ĝustatempe por transiri la fositan brikon antaŭ ol ĝi fermiĝas.
    
    La malamiko estas iom dolora. Provu logi lin al la fundo de la labirinto, falante sur la plankon kie vi havas ŝtupetaron por grimpi reen, sed kun la malamiko super kvadrato sen ŝtupetaro, tiel kaptante lin.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
eo: La labirinto estas pli malabunda kaj malmola. La malamikoj estas pli ruzaj. La kaptiloj estas pli malbonaj. La labirinto ŝanĝiĝas. Eble vi promeni tra interesaj labirintoj.
    
    Por akiri la lastajn orajn pecojn, vi devas eniri sekcion de labirinto maldekstre kaj malsupre maldekstre, kiu estas forigita de la resto. Ĉi tiu sekcio estas formita kiel granda litero "L". Fosu du brikojn ĉe la dekstra rando de la L (maldekstre de la centro) kaj ensaltu - estas falsa briko kiu permesas vin trairi.
    
    Post kiam vi kolektis la tutan oron, la labirinto ŝanĝiĝas. Vi devas malsupreniri ie proksime al la komenco kaj reiri tra. Supre dekstre la elirejo ŝajnas esti blokita. Elfosu du brikojn kaj falu dum iom da tempo, tiam vi trovos la elirejon.

en: Initiation
eo: Iniciato

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
eo: Ĉi tiuj 100 niveloj estas bonega enkonduka ludo, kaj ankaŭ bona ŝanco por spertuloj konstrui altajn poentarojn. Ili estis komponitaj de Peter Wadham kaj uzas tradiciajn ludregulojn.
    
    La lastaj malmultaj niveloj estas tre malfacilaj, sed se vi serĉas eĉ pli da defio, iru ĉe 'Venĝo de Peter W'...

en: Don't Panic
eo: Ne paniku

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
eo: La kovrilo de 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' de Douglas Adams diris tion, per grandaj amikaj literoj, do ne necesas panikiĝi. La malamikoj estas malantaŭ muro kaj ne povas atingi vin.

en: Lust for Gold
eo: Volupto por Oro

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
eo: Kiam vi mortigas la malamikojn, vi povas kapti ilin konstante en la kavo supre dekstre.

en: Ladders?  Trust me!
eo: Ŝtupetoj? Kredu min!

en: Drop In and Say Hello
eo: Eniru kaj Salutu

en: The Mask
eo: La Masko

en: Check for Traps
eo: Kontroli pri Kaptiloj

en: Take It Easy!
eo: Trankviliĝu!

en: Fall on a Fortune
eo: Fali sur Fortuno

en: The Lattice
eo: La Krado

en: Shower of Gold
eo: Pluvo de Oro

en: The Foundry
eo: La Fandejo

en: Soft Landings
eo: Molaj Alteriĝoj

en: Unlucky for Some
eo: Malbonŝanca por Iuj

en: The Balance
eo: La Ekvilibro

en: Gold Bars
eo: Oraj Ligoj

en: Hard Row to Hoe
eo: Malmola Vico al Hoe

en: Golden Maze
eo: Ora Labirinto

en: Delayed Trap
eo: Malfrua Kaptilo

en: Nowhere to Hide
eo: Nenie Kaŝiĝi

en: Watch the Centre
eo: Rigardu la Centron

en: Where to Dig?
eo: Kie Fosi?

en: Easy Stages
eo: Facilaj Etapoj

en: Gold Mesh
eo: Ora Maŝo

en: Acrobat
eo: Akrobato

en: Mongolian Horde
eo: Mongola Hordo

en: Rocky Terrain
eo: Roka Tereno

en: Down the Chimney
eo: Malsupren la Kamentubo

en: Winding Road
eo: Sinua Vojo

en: Light My Fire
eo: Ekbruligu mian fajron

en: Cockroach
eo: Blato

en: The Runaround
eo: La Runaround

en: Speedy
eo: Rapida

en: Dig Deep
eo: Fosu Profunde

en: Forgotten Gold
eo: Forgesita Oro

en: Two of Diamonds
eo: Du el Diamantoj

en: Suicide Jump
eo: Memmortiga Salto

en: Easy Access
eo: Facila Aliro

en: Gold Braid
eo: Ora Plektaĵo

en: Cat's Eyes
eo: Kataj Okuloj

en: Keep Them Coming
eo: Konservu ilin Venantaj

en: The Funnel
eo: La Funelo

en: Lattice Maze
eo: Krada Labirinto

en: Hard Work for Poor Pay
eo: Malfacila Laboro por Malbona Salajro

en: Forked Ladders
eo: Forkitaj Ŝtupetoj

en: Snowing Gold
eo: Neĝanta Oro

en: Left or Right?
eo: Maldekstre aŭ Dekstre?

en: Five Levels
eo: Kvin Niveloj

en: Pitfalls
eo: Enfaloj

en: Get IN There!
eo: Eniru Tie!

en: A Steady Climb
eo: Konstanta Grimpado

en: Fall-through Lattice
eo: Fal-tra Krado

en: Get me OUT of Here!
eo: Forigu min de Ĉi tie!

en: Empty Cellar
eo: Malplena Kelo

en: The Rose
eo: La Rozo

en: Lotus Puzzle
eo: Lotusa Puzlo

en: Long Drop
eo: Longa Guto

en: Party On!
eo: Festo On!

en: Cross-stitch
eo: Krucpunkto

en: Cannot Get Up There
eo: Ne Povas Eliri Tie

en: They Are Everywhere!
eo: Ili Estas Ĉie!

en: Rooftops
eo: Tegmentoj

en: Tricky Traps
eo: Delikataj Kaptiloj

en: Make Them Work for You
eo: Faru ilin Labori por Vi

en: Get Going!
eo: Ekiri!

en: Three Chimneys
eo: Tri Kamentuboj

en: The Archway
eo: La Archway

en: Starwave
eo: Stela ondo

en: Amazing Finish
eo: Mirinda Fino

en: Pillars
eo: Kolonoj

en: Hopeful Descent
eo: Esperiga Deveno

en: The Rack
eo: La Rako

en: Twists and Turns
eo: Turnoj kaj Turnoj

en: The Saucer
eo: La Subtaso

en: The Dotted Line
eo: La Punktlinio

en: Do Not Look Down (1)
eo: Ne Rigardu Malsupren (1)

en: Getting Started
eo: Komencante

en: Easy Middle
eo: Facila Mezo

en: Do Not Look Down (2)
eo: Ne Rigardu Malsupren (2)

en: Which Way?
eo: Kiun Vojon?

en: Do Not Look Down (3)
eo: Ne Rigardu Malsupren (3)

en: Drop?
eo: Ĉu faligi?

en: Help!
eo: Helpu!

en: Yorick's Skull
eo: La Kranio de Yorick

en: No Mercy
eo: Sen kompato

en: Gold Sandwich
eo: Ora Sandviĉo

en: Golden Curtain
eo: Ora Kurteno

en: Are you spider or fly?
eo: Ĉu vi estas araneo aŭ muŝo?

en: Funny?
eo: Amuza?

en: Hard Landings
eo: Malmolaj Alteriĝoj

en: Golden Tower
eo: Ora Turo

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
eo: Ĉi tiu nivelo estas nomita laŭ la fama germana submara militfilmo 'Das Boot' kaj dediĉita al Marco Krüger el Berlino, la origina aŭtoro de KGoldrunner.
    
    Nur unu malgranda sugesto ... se vi staras ĉe la dekstra fino de la boato. vi povas igi la malamikon fali al vi ... la resto dependas de vi!

en: Quick!  RUN!
eo: Rapide! KURI!

en: Surprise Ending
eo: Surpriza Fino

en: Diagonal Disaster
eo: Diagonala Katastrofo

en: Vengeance of Peter W
eo: Venĝo de Peter W

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
eo: Bonŝancon!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
eo: Ne, ĝi ne estas neebla. Estas lertaĵo kiel vi fosas la brikojn apud la oraj nugoj.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
eo: Iru supren la maldekstran flankon al la supro kaj trans. Faligu maldekstre de la brikoj. Estas pli ol unu vojo de ĉi tiuj stangoj al la oro.
    
    Kiam komenciĝas, atendu sur mallonga ŝtupetaro dum la malamiko supre falas preter vi maldekstre.

en: Short Cut?
eo: Mallonga Tranĉo?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
eo: Jes, vi nur havas tempon por zipi trans la fundon, evitante ĉiujn malamikojn por atingi la oron.

en: Sky Walker
eo: Ĉielo Walker

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
eo: Por ricevi la oron en la kaverno, fosu du brikojn, atendu ĝis ili komencos reaperi, tiam rapide fosu la trian brikon (via eskapa vojo). Kuru reen supren, fosu kaj falu sur la oron.
    
    Vi povas NUR preterpasi la kvaran malamikon se vi atendas sur la malsupra ŝtupetaro, kiam li falas sur la plankon apud vi. Fine, prenu vagan vojon tra la ĉielo kaj eliru supre maldekstre.

en: The Vault
eo: La Trezorejo

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
eo: Vi povas kapti malamikojn en la malsupra volbo atendante ĉe la fundo de la longa ŝtupetaro. Por mortigi ilin, eliru, fosu unu brikon, poste reiru kaj atendu denove.

en: Patchwork Quilt
eo: Miksĉifona Tebkovrilo

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
eo: Por akiri la oron en la supra meza sekcio, fosu tri brikojn apud la kaptita malamiko, atendu ĝis ili komencos reaperi, fosu ankoraŭ unu fojon, tiam alkuru kaj rekte por refalo al kie estis la malamiko.
    
    Nun. vi povas fosi kaj suriri la ŝtupetarojn antaŭ ol li revenos al vi.

en: Do You Need Him?
eo: Ĉu Vi Bezonas Lin?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
eo: Vi povas lasi la malamikon kie li estas.
    
    Iru preskaŭ al la oro malsupre dekstre. Ne prenu ĝin ankoraŭ, sed iru supren kaj prenu la du nugetojn supre maldekstre. Tiam vi povas reveni malsupren al kie vi estis kaj kompletigi la nivelon.

en: Stuck in Storage
eo: Ŝtopite en Konservado

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
eo: Unue purigu la kavernon fosante tri brikojn dekstre. Poste vi povas mortigi malamikojn sur la malsupraj brikoj kaj kapti ilin en la kaverno.
    
    Dekstre, unue ricevu la vertikalan oran vicon, poste transiru kaj ricevu la oron sur la horizontalaj platformoj. Restu dekstre, fosu tra la lasta platformo, tiam fosu kaj ricevu la dekstran buketon en la kaverno. Fine prenu la maldekstran buketon.

en: So Far for So Little
eo: Ĝis Malproksime por Tiel Malgranda

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
eo: Ĉe la komenco, iru malsupren kaj fosu. Ĉe la fino, alproksimiĝu al la oron de malsupre.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
eo: Finu kolektante la du nugetojn ambaŭflanke de ŝtupetaro maldekstre, poste la kvar ĉe la fundo de la tombo. Vi devas igi malamikon fali sur la pendantan nuketon en la maldekstra flanko de la piramido. Vi bezonas alian por plenigi la kavon maldekstre malsupre.
    
    La resto estas pluraj fosaj enigmoj, ofte kun limigita tempo por eliri antaŭ ol via eskapa vojo fermiĝas. Ĝuu!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
eo: Falu de la stango supre maldekstre kaj vi atingos la oron. Eliru dekstre kaj supren, sur la ŝtupetaroj kiuj aperas. Iru trans la supron ĝis vi estas sep aŭ ok spacoj de dekstre, tiam iru malsupren.
    
    Dum vi iras diagonale malsupren maldekstren, estas du falsaj brikoj. Falu en la duan, restu en ĝi kaj fosu ĝuste. Nun falu en ŝnuron de ŝtupetaroj, kiu kondukas malsupren kaj maldekstren ...

en: Flying Tower
eo: Fluganta Turo

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
eo: Nu, vi nur devas esti rapida kaj preciza pri ĉi tiu kaj tio estas ĉio, kion ni povas diri ...

en: Pot Hole
eo: Pottruo

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
eo: Nu, la malnova MG estis sufiĉe rapida kaj lerta siatempe kaj vi ankaŭ devas esti.
    
    Vi povas provi fosi tri brikojn maldekstre kaj unu centron por mortigi unu el la malamikoj tuj komence, sed verŝajne li falos. en la pottruon dekstre kaj vi ne havos ŝancon kolekti la lastan multon da oro.

en: Sticky Ladders
eo: Gluitaj Ŝtupetoj

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
eo: Komencu irante ĉirkaŭ tri kvaronojn laŭ la vojo supren laŭ la ŝtupetaro. La malamikoj kuras ĝuste. Kuru al la supro ĝustatempe por ke unu falu tra falsa briko dum la aliaj kuras al vi. Iru maldekstren, fosu du truojn por kapti ilin, poste kuru dekstren, fosu kaj falu al la fundo de la unua malgranda ŝtupetaro dekstre. La malamikoj devas malsupreniri la longan ŝtuparon kaj plenigi la du falsajn brikojn ĉe ĝia piedo.
    
    Fovu kaj kaptu la trian malamikon sur la dika brika areo, poste kuru al la dua spaco de la malsupro de la longa ŝtupetaro, apud vico da brikoj. La malamiko devus kuri en la fosaĵojn maldekstre.

en: The Laboratory
eo: La Laboratorio

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
eo: Vi devas supreniri la plej maldekstran ŝtupetaron por atingi ĉiun buketon kaj poste eliri al la sekva nivelo. Venu de dekstre por kolekti la supran centran nuketon.
    
    Preteru malamikojn sur la 'bunsenbrulilo' mortigante ilin dekstre de ĝi, falante tra la mezo de ĝi kiam ili preskaŭ tuŝas vin kaj falos post vi AŬ saltante maldekstre super iliaj kapoj antaŭ ol ili atingas la supron de la brulilo.

en: Pete likes Ladders
eo: Pete ŝatas Ŝtupetojn

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
eo: Daŭrigu inter la supro kaj la malsupro por eviti la malamikon. Prenu nuggetojn kiam vi povas. Se la malamiko ricevas tian li nur povas faligi ĝin en unu el la malplenaj spacoj. Do tenu lin trakuri ilin kaj atendu pacience...

en: Where is the Roof?
eo: Kie estas la Tegmento?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
eo: Unue purigu la tutan oron maldekstre kaj supro, poste elfosu la kavernon kaj kolektu la oron sur la ŝtupetaroj inter la du malaltaj muroj el falsa briko.
    
    Se estas malamiko en tiu sekcio, mortigu lin kaŝante enen. la fundon de falsa muro kaj fosante unu truon apud ĝi. Li mortos dum li provos akiri vin. Ĉi tio ne funkcios se estas oro sur la briko, kiun vi volas fosi ...

en: Ninja Style
eo: Ninja Stilo

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
eo: Post kolekti la tutan oron maldekstre, restu tie, supreniru alte, igu la malamikon sekvu vin, poste falu sur la plankon. Se malamiko falas proksime de la meza ŝtupetaro dekstre, rapide grimpu al punkto pli alta ol tiu ŝtupetaro. Post kelkaj provoj, vi devus atingi ĉiujn tri malamikojn dekstre sur la longan plej dekstran ŝtupetaron. Nun estas facile forigi la unuajn du orajn areojn dekstre.
    
    Altiri tri aŭ eble nur du malamikojn sur la mezan ŝtuparon dekstre. Iru supren proksime de la truo en la betono, falu, kuru dekstren, supreniru la longan ŝtupetaron, falu maldekstren kaj kolektu la oron.
    
    Se vi ricevas nur du malamikojn sur la mezan ŝtupetaron, certigu, ke la tria falos de la dekstra ŝtupetaro antaŭ ol vi transkuras. Vi tiam devos iri la tutan vojon supren laŭ la longa ŝtupetaro kaj atendi ĝis estos sekure faligi maldekstren kaj kolekti la oron.
    
    Se la malamikoj ankoraŭ portas oron, tenu ilin persekuti vin sur la meza ŝtupetaro kaj fali al. la betonon ĝis ili liberigas ĝin.

en: Cooperation?
eo: Kunlaboro?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
eo: Ŝajnas, ke vi devus kapti du malamikojn en la du kavoj ĉe la fundo. Provu ĝin, sed estas tre malfacile eniri unu en la dekstran kavon kaj vi kapablas akiri malamikon kun oro en la maldekstra mano. Kvar falsaj brikoj pli maldekstre malhelpas vin transkuri de maldekstre kaj fosi.
    
    Plej estas preni la malsupran vicon da oro laste, enirante per la pendanta nugeto dekstre kaj eskapi per la aperanta ŝtupetaro.
    
    La ŝlosilo por purigi la maldekstran sekcion estas la linio de ŝtupetaroj enigita en la brikoj. Eliru per la tri lokoj, kiuj havas falsajn brikojn sub ili. Estas memmortigo fali sur la mezon de la T-formaj brikoj.
    
    Komencu kolektante la oron dekstre de la T: tiam vi povas igi malamikon kuri en la U-forman kavon.
    
    Atentu por la falsa briko en la mezo de la platformo malsupre maldekstre. Vi devas kolekti la oron en apartaj vojaĝoj de maldekstre kaj dekstre.

en: Triple Trap
eo: Triobla Kaptilo

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
eo: Kaptu tuj la unuan malamikon. Iru supren kaj dekstren kaj pendu sur la ŝtupetaro dekstre de mallonga stango. Kiam la malamiko alvenas, grimpu supren rapide. Kiam li denove atingas vin, iru maldekstren, falu kaj supreniru la maldekstramana ŝtupetaro ĝis la supro.
    
    La malamiko devas direkti sin dekstren, super la betonon, kaj fali. Nun iru malsupren al la malsupra maldekstra angulo. La malamiko devas fali en falsan brikon apud la oro.
    
    Kolektu la tutan oron ĉe la supro, poste fosu kaj faligu al la sekva malamiko. Staru sur li, fosu maldekstren kaj movu dekstren. La malamiko falos en la kavon. Movu dekstren kaj kolektu pli da oro dum vi falas.
    
    Grimpu al la supro, falu sur la kaptitan malamikon per falsa briko sub stango kaj kolektu kvin pliajn pekojn. Nun fosu kaj malsupreniru la mallongan ŝtuparon dekstre de la brikoj, por mortigi la malamikon en la kavo (kiu havas pli da oro). Li devus reaperi super vi kaj fali tra falsa briko reen en la kavon.
    
    Fosu tri brikojn inter la du malamikoj kaj malsupreniru la mallongan ŝtupetaron ĝis la malamikoj amasiĝas. Fosu du pliajn brikojn por liberigi ilin. Iru supren laŭ la ŝtupetaro, trans la betonon kaj, ĵus antaŭ ol la malamikoj supreniru al la betono, falu malsupren al la planko kaj kuru al la fundo de la mallonga ŝtupetaro. La malamikoj devas malsupreniri kaj kuri en la duoblan kavon dekstren.
    
    Rapide elkuru dekstren, super la malamikojn. Falu sur la lastan orpecon, super dekstre kaj la kaŝitaj ŝtupetaroj aperos. Huf!
    
    P.S. Alia maniero kapti la maldekstraman malamikon en la falsa briko estas igi lin sekvi vin supren laŭ la plej maldekstra ŝtupetaro dum vi kuras trans la supron kaj fosas por fali sur la duan malamikon. La tempo estas TRE streĉa. Vi devas fosi kaj faligi antaŭ ol la malamiko grimpas super la supran maldekstren kaj kuras dekstren.
    
    Poste, grimpu la dekstrajn ŝtupetarojn al la supro, atendu sur la maldekstra stango super falsa briko ĝis la plej maldekstra malamiko ekkuros al vi. , tiam faligu. Atendu denove ĝis li komencos fali, tiam fosu du brikojn dekstre de mallonga ŝtupetaro, iru dekstren kaj falu, poste kuru maldekstren al la fundo de mallonga ŝtupetaro. La malamiko devus fali tra falsa briko kaj ŝtupetaro en la falsan brikon malsupre.
    
    P.P.S. Ne estas loko por eraro aŭ hezito en ĉi tiu metodo! Ankaŭ ne multe en la unua metodo!

en: State Of Terror
eo: Ŝtato de Teruro

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
eo: Ĝuste kiam vi pensis, ke ĝi estas sekura... dek kvin niveloj de pura teruro, uzante tiujn kurioza-tamen-rapidajn regulojn de KGoldrunner. Vi ofte bezonas fosi dum falado.
    
    Verkita de Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
eo: Facila Oro

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
eo: Iru malsupren de platformo al platformo al la tria de la plej malalta. Atendu ĉe la plej dekstra punkto por ke la malamikoj falu malsupre.
    Falu sur la plej malsupran platformon, fosu super la oron kaj poste fosu dekstren, falante, kaj eskapu reen al la supro de la platformo. Kapu supren kiel eble plej rapide.

en: Fear of Heights
eo: Timo de Altoj

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
eo: Por ĉiu flanko de la terasa strukturo, kuru supren laŭ la ekstera ŝtupetaro de la fundo kaj falu sur la plej malaltan platformon. Kuru supren laŭ la centra ŝtupetaro kaj atendu ĉe breĉo, ke malamikoj de la eksteraj ŝtupetaroj falos. Falu post ili por atingi la oron.
    Post kolekti la oron, kuru dekstren, trans la supron kun malamikoj en stupo, kaj falu dekstren de la ekstera ŝtupetaro. Dum la malamikoj falas post vi, kuru reen supren laŭ la ŝtupetaro kaj falu sur la malamikojn por atingi la poluson.

en: The Spiral
eo: La Spiralo

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
eo: Eliru el la spiralo, fosante por kapti malamikojn tuj antaŭ ol vi eliros el la tuneloj.
    Iru supre maldekstren. Dum vi kuras dekstre, falu en la zig-zagan areon antaŭ ol la malamiko faras, por atingi la supran flankon dekstre. Post kolekti la oron, fosu por kapti malamikojn malsupre, tiam eliru supre maldekstre.

en: Crags of Fire
eo: Rokoj de Fajro

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
eo: Ĝenerale, fosu malsupren kaj trairu por akiri la oron, tiam movu dekstren kaj supren al la sekva roko.
    La supra-meza roko, tamen, devas esti farita antaŭ la dua-de-maldekstra roko. Lasu unu pecon da oro en la meza areo por la lasta. Tiam eliru rapide!

en: The Heist
eo: La Ŝtelo

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
eo: La plej sekura maniero eniri la konstruaĵon estas malsupreniri la supran maldekstran ŝtupetaron kaj atendi supre de la mallonga ŝtupetaro dekstren. Kiam malamiko alproksimiĝas, transkuru lin al la poluso. Nun iru dekstren kaj falu sur la balkonon, poste elfosu kaj falu.
    Kuru en la vestiblon kaj supren laŭ la ŝtupetaro skulptaĵo por akiri oron. Falu maldekstren sur la betonan blokon kaj atendu, ke la malamikoj amasiĝos. Falu maldekstren kaj rekuru eksteren al la betona elstaraĵo kun la malamikoj sekvante. Uzu la saman ŝtupetaron kaj stangon por reeniri. 
    Kuru ĝis la supro de la konstruaĵo supren laŭ la plej dekstraj ŝtupetaroj. Staru ĉe la plej maldekstra punkto de la tegmento. Atendu, ke malamiko falos sub vi, tiam retropaŝu, fosu kaj falu post li al la balkono, kie vi povas kolekti tri orajn pecojn. Se vi atendas sufiĉe longe sur la tegmento antaŭ ol fali, vi povas persvadi plurajn malamikojn sekvi kaj kaptiĝi sur la balkono.
    Uzu la ŝtupetarojn dekstre por kolekti la restantan oron kaj eliri.

en: Endless Enemies (1)
eo: Senfinaj Malamikoj (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
eo: Kolektu la oron laborante de supre ĝis malsupre. Antaŭ la lasta oro, fosu dekstre de ĝi kaj maldekstre de la malamiko. Kuru supren kiel vi povas.

en: Torture Chamber
eo: Tortura Ĉambro

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
eo: Falu de la kornico, fosante maldekstren por iri maldekstre supren laŭ la ŝtupetaro. Daŭrigu maldekstren de la polo, tiam falu dum fosado maldekstre kaj kolektu iom da oro. Iru dekstren, falu tra la falsa briko sub la ŝtupetaro, daŭrigu dekstren kaj falu tra brika tunelo al la poluso malsupre.
    Iru dekstren kaj falu tra alia brika tunelo dum fosado dekstre. Fosu kaj kapti la malamikon, apud la ŝtupetaro, kuru supren kaj maldekstren tiam fosu kaj falu por kolekti la oron. Fosu por kapti la malamikon denove. Kiam la unua truo pleniĝas, kuru ĝis la supro de la sekcio kun la malamiko sekvanta. Fosu maldekstre por kolekti oron kaj fali reen sur la polon.
    Nun iru maldekstren kaj falu tra brika tunelo, fosante maldekstren por kapti la sekvan malamikon. Iru al la supra maldekstro de la sekcio, tiam falu kaj fosu maldekstren kaj saltu maldekstren por atingi la platformon maldekstre malsupre.
    Vi nun povas navigi la spiralon de ŝtupetaroj kaj brikaj tuneloj por preni kvar pliajn orajn pecojn.
    Post tio, reiru dekstren, falu kaj marŝu super la malamiko kaptita ĉe la fundo, por reveni al la dekstra mano duono de la ludareo. Iru supren laŭ la ŝtupetaroj dekstren supre, poste falu, fosante ĝuste dufoje, por kolekti la lastan orpecon. Ripetu fali en la brika tunelo dekstre kaj fosi ĝuste por kapti la malamikon. Fine, eskapu per la dekstra flanko de la ludejo.

en: Endless Cascade
eo: Senfina Kaskado

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
eo: Rapide iru dekstren kaj malsupren laŭ la ŝtuparo, kun la malamiko sekvante. Fosu unufoje, proksimume duonvoje malsupren. Post la lasta orpeco, fosu kaj supreniru sur la subŝtuparon. Atendu sub la sekva briko malsupren de kie la malamiko estas kaptita. La malamiko elgrimpos kaj malsupreniros, Kuru tra la aperturo kie li estis, antaŭ ol ĝi fermiĝos. Vi povas tiam uzi lin por transiri al la sekva subŝtupetaro dekstren.
    Kuru al la supro de la subŝtuparo, super kaj malsupren la ŝtuparon. Fosu maldekstre starante sur la malamiko kaj poste fosu dekstre, sub la malamiko, kiam vi estas apud li. Kuru super lin, por kolekti ajnan oron, kiun li havas, kaj poste malsupren kelkajn ŝtupojn. Fosu kaj supreniru la subŝtuparon, por atendi, ke li renaskiĝos kaj malsupreniru vian ŝtuparon, por ke vi povu uzi lin por transiri al la sekva subŝtuparo. Ripetu por la ceteraj ŝtuparoj dekstren ĝis vi povas atingi la supran foston.
    Iru trans maldekstren kaj falu al la supra briko de la malsupra maldekstra sekcio. Kolektu la tutan oron, lasante la pecon ĉe la ekstrema maldekstro de la dua ŝtuparo por la lasta, alie vi falos kaj estos kaptita.
    Evitu la malamikojn kurante supren laŭ ŝtupetaroj kaj logante ilin sur ŝtupoj. Kuru la tutan vojon dekstren kaj supren laŭ la lasta ŝtupetaro. Fosu laŭbezone por superruzi la malamikojn, irante tra la ceteraj kaskadoj kaj supren laŭ la ŝtupetaroj dekstre por fini la nivelon.

en: Infiltration
eo: Enfiltriĝo

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
eo: Kuru rapide kaj bone fosu ...
    Ĉe la plej interna ĉambro, staru sur la plej maldekstra aŭ dekstre briko supre kaj enfosu la sekvan brikon al la centro. Falu sur la malamikon kaj kuru dekstren aŭ maldekstren, tiam fosu por kapti lin. Vi devos esti rapida!

en: Endless Enemies (2)
eo: Senfinaj Malamikoj (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
eo: Iru maldekstren kaj falu sur la oron, tiam iru dekstren por kolekti la sekvajn du pecojn. Atendu, alte sur stango maldekstre de la ludejo, ke la malamikoj kolektiĝu malsupre dekstre.
    Nun iru maldekstren kaj malsupren kaj falu sur la plej maldekstren, malsupran oron. Ignoru la lastan oron por nun, sed iru dekstren kaj supren laŭ tri stangoj kaj supren laŭ tri ŝtupetaroj. Paŝi maldekstren de la tria ŝtupetaro dum fosado maldekstre, por prepari kaptilon por la malamiko en la skatolo maldekstre.
    Rapide reiru malsupren, falu sur la lastan oron kaj pretiĝu supren kaj foriris rapide kiel mallonga kaŝita ŝtupetaro. aperas malsupre kaj maldekstre. La malamikoj svarmas post vi, sed daŭrigu ĝis vi revenos al kie vi metis la kaptilon. La malamiko devus esti en ĝi nun.
    Daŭrigu supren kaj postlasu mallongan ŝtupetaron, poste malsupren kaj postlasu longajn stangojn kaj ŝtupetarojn ĝis la sekva mallonga ŝtupetaro. Iru supren kaj maldekstren denove, tiam supren kaj dekstren super pli longaj ŝtupetaroj kaj stangoj al la supro de la ekrano.

en: Tunnels (1) - The Monster
eo: Tuneloj (1) - La Monstro

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
eo: La monstro estas farita preskaŭ tute el falsaj brikoj. Analizu la konkretajn partojn de lia korpo, por determini kie fali kaj kie ne fali. Ĉiuj kvar malamikoj devos esti kaptitaj super apartaj konkretaj pecoj, por ebligi vin atingi certajn orpecojn.
    Kapti la malamikojn uzante KGoldrunner-regulojn al via avantaĝo.
    Atendu sur la supra poluso ĉe la punkto kie vi volas ke la malamiko falu. . Kiam li alproksimiĝas al vi, falu sur pli malaltan foston kaj movu maldekstren aŭ dekstren por eviti la sorton de la malamiko. Jen kiel li falas en danĝeron dum vi falas al sekureco.

en: Breaking and Entering
eo: Rompante kaj Enirante

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
eo: Eniru la malsupran maldekstran ĉambron, tiam iru supre dekstren. Iru maldekstren, prenu la oron kaj eskapu fosante malsupren al la meza etaĝo. Daŭrigu la tutan malsupren dekstren malsupre.
    Antaŭ ol kolekti la duan orpecon, pendigu de la supra stango en la centra ĉambro de la malsupra etaĝo kaj fosu unu brikon de la du-brika muro dekstre. Kuru maldekstre super la kapoj de la malamikoj, prenu la oron kaj eskapu reen tra la fosita briko.
    Kuru supren al la supra dekstra ĉambro, poste al la malsupra maldekstra areo tra la centro. Evitu la malamikojn kiel ajn vi povas kaj grimpu al la supra maldekstra ĉambro. Por eliri el la konstruaĵo, fosu rapide dum vi falas apud la maldekstra muro.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
eo: Tuneloj (2) - La Mielĉelaro

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
eo: Iru al la supro de la centra ŝtupetaro kaj laboru unue sur la maldekstra flanko.
    Falu sur kornicon kun oro. Superru malamikon por kuri tra falsa briko sub ŝtupetaro. Falante, fosu maldekstre; alkuru ŝtupetaron al breĉo kaj atendu, ke malamiko enfalos, eskapus kaj denove enfalos al via fosita briko; kuru supren kaj maldekstren sur stango, falu sur kornicon dum fosado maldekstren, falu maldekstren, akiru oron, iru dekstren kaj falu en ĉambron dum malamiko generas; akiri oron. Vi povas fosi en malsupran ĉambron se vi deziras ĉi tie.
    La aliaj ĉambroj estas ĉiuj alireblaj per faligado tra falsaj briktuneloj. Evitu la malamikojn aŭ falu sur ilin por akiri la oron.
    Por atingi la dekstran flankon, falu laŭ la falsa brika tunelo apud la centra ŝtupetaro kaj kuru rapide dekstren, fosante malantaŭ vi por kapti la malamikojn. Kolektu la oron irante al la supro kaj faligante tra falsaj brikaj tuneloj dekstre de ĉiu peco.

en: Four Chambers Suspended
eo: Kvar Ĉambroj Nuligitaj

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
eo: Unua Ĉambro. Fosu malsupren por kolekti la supran maldekstran orpecon. Falu sur la malamikojn por akiri la oron dekstre. Evitu ilin por preni la ceterajn. Kaptu la malamikojn alte dekstre dum vi elfosas tra la fundo de la ĉambro.
    Dum vi eliras, vi devas fali rekte sur la ŝtupetaron apud la betono. Grimpu malsupren tiun ŝtupetaron, sub la betonon dekstren kaj poste supren al la supro de la sekva ĉambro.
    Dua Ĉambro. Iru de maldekstre al dekstre kun la ŝaftoj, uzante viajn fosadkapablojn por akiri la oron. Sur la plej dekstra ŝafto, fosu maldekstren falante, tiam falu maldekstren fosante kaj maldekstren kaj dekstren. En la tri-brika platformo nun restanta, fosu la maldekstran brikon, tiam la dekstran kaj la centron dum falu dekstre. Prenu la oron dekstre kaj falu sur la lastan orpecon dum fosado maldekstre. Denove fosu maldekstren, falu sur la ŝtupetaron apud la betonon, kiel antaŭe, kaj iru supren al la sekva ĉambro.
    Tria Ĉambro. Fosu dekstre, falu sur la maldekstran orpecon kaj tuj fosu dekstre por kapti la malamikon, poste fosu kaj eliru maldekstren. Ripetu, unu brikon super, por la ora peco dekstre. Nun reiru al la supro kaj falu en la malsupran sekcion, supre de la malamiko. Prenu la mallongan polon maldekstren kaj paŝi trans la falantan malamikon por kapti la longan polon maldekstren. Falu sur la oron, fosu por kapti la malamikon, fosu denove kaj eliru maldekstren. Ripeti por la alia pendanta ora peco. Ĉi-foje fosu malsupren kaj eksteren, sur la ŝtuparon apud la betono, kaj do al la lasta ĉambro.
    Kvara Ĉambro. Kaptu la malamikon, kuru al la supro, fosu al la betono maldekstre, atendu la malamikon kaj falu sur lin por atingi pli da oro maldekstre. Kiam la tuta oro en ĉi tiu ĉambro malaperis, kuru al la fundo kaj falu sur la plankon.
    Nun prenu la reston de la oro kaj eliru rapide.

en: Ruins
eo: Ruinoj

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
eo: Falu sur la malamikon, fosu sub la breĉo dekstre, tiam rapide iru dekstren, super lian kapon. Prenu la oron, falu tra falsa briko, kuru supren laŭ la ŝtupetaro dekstren kaj iru dekstren laŭ la malsupra poluso. Fosu dekstren (kiu kaptas la duan malamikon), prenu la oron, falu, fosu maldekstren, falu, kolektu du orpecojn kaj supreniru du ŝtupetarojn.
    Movu maldekstren per falsa briko - la dua malamiko ankoraŭ devus esti kaptita. malsupre. Iru maldekstren al la ŝtupetaro, malsupren, tiam maldekstren kaj malsupren tra falsa briko. Kolektu unu oron, fosu dekstre, akiru tri oron, fosu kaj supreniru ĉiujn ŝtupetarojn dekstre.
    Iru denove maldekstren sur la stango, sed ĉi-foje grimpu supren. Akiru unu oron kaj fosu ĝuste por kapti alian malamikon. Movu supren al la supro, iru dekstren, falu kaj daŭrigu al la betona areo ĉe la supra centro.
    Senruzi la malamikon en la betona areo, tiam eliru falante sur lin kaj moviĝante al la breĉo maldekstre kaj malsupren tra du falsaj brikoj. Tenu la polon ĉe la centra ekrano, iru dekstren kaj reen supren al la supro. Movu maldekstren sur la polon kaj atendu, ke la alia malamiko eniru la konkretan areon. Prenu la supran oron, falu kaj eliru maldekstren denove, lasante du malamikojn kaptitaj en la betono. Reiru supren al la supro denove, sed ĉi-foje daŭrigu maldekstren al la supra maldekstra angulo de la ekrano.
    Kiam vi supreniras tien, fosu, trafalu sur iom da oro kaj fosu maldekstren dufoje dum vi falas plu. Nun falu malsupren la plej maldekstran ŝafton kaj fosu la brikon, kiu blokas la ŝafton. Atendu, ke la suba malamiko enpaŝu la ŝafton, poste falu sur lin por kolekti la oron enfermitan en betonon. Falu sur la restantan oron kaj falu al la malsupra maldekstra angulo.
    Kuru dekstren kaj supren, denove dekstren, falu sur tri orajn pecojn kaj transiru al la mezmalsupra sekcio. Superru la malamikon, iru al la plej supra ŝtupetaro dekstre, fosu dufoje kaj falu tra unu oro kaj tri brikoj dum fosado dekstre. Eliru dekstre por akiri pli da oro, tiam grimpu la ŝtupetaron, fosu kaj falu por kolekti aliajn du orpecojn. Grimpu la ŝtupetaron denove, prenu la polon maldekstren, iru supren kaj poste dekstren por postuli kvar orajn pecojn. Fosu ĉe la dekstra fino kaj falu tra tri falsaj brikoj.
    Falu en la ĉambron, irante dekstren kaj fosante maldekstren. Fosu malsupre maldekstre por eliri, tiam reiru supren al la poluso kaj falu sur la oron en ĉi tiu ĉambro. Eliru ĝuste ĉi-foje, kolektu iom da oro kaj grimpu supren, supren, supren. 
    Troĉu la malamikojn en la supra-dekstra areo. Eblas logi ilin en la suban ĉambron kurante antaŭ ili supren laŭ la ŝtupetaroj. Kolektu la plej dekstran meznivelan oron antaŭ la lasta kaj la oron malsupre dekstre laste.
    Eliru rapide!

en: Tutorial
eo: Lernilo

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
eo: Ĉi tiu lernilo estas kolekto de facilaj niveloj, kiuj instruas al vi la regulojn de KGoldrunner kaj helpas vin evoluigi la kapablojn, kiujn vi bezonas por komenci. Ĝi uzas la Tradician regulojn, similajn al tiuj uzataj ĉe fruaj hejmaj komputiloj. Ĉiu nivelo havas mallongan klarigon, tiam vi ludas ...
    
    Kiam vi plu ludas pli altnivelajn nivelojn, vi trovos, ke KGoldrunner kombinas agadon, strategion kaj puzlon solvante --- ĉio en unu ludo.

en: Hi!
eo: Hej!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
eo: Saluton! Bonvenon al KGoldrunner! La ideo de la ludo estas preni ĉiujn orajn nugetojn, tiam grimpi al la supro de la ludejo kaj supreniri al la sekva nivelo. Kaŝita ŝtupetaro aperos dum vi kolektas la lastan peston.
    
    La heroo, supre maldekstre, estas via deputito. Por kolekti la nugetojn, simple direktu la muson kien vi volas, ke li iru. Komence gravito transprenas kaj li falas ...

en: Navigation
eo: Navigado

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
eo: Ĉi tio estas ekzerco por moviĝi. Sekvu la spuron de oraj nugetoj ĝis la ŝtupetaro aperas dekstre. La heroo povas sekvi la muson nur laŭ simplaj vojoj (kiel _ | L aŭ U), do atentu ne tro malproksimen antaŭ li.
    
    DANĝero: Provu ne fali de la ŝtupetaro aŭ stango en la betonan kavon je la malsupra dekstra. Se vi estas kaptita tie, la nura eliro estas mortigi la heroon (premu klavon Q por ĉesi) kaj komenci la nivelon denove.

en: Digging
eo: Fosi

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
eo: Nun vi devas fosi por akiri la oron! Nur uzu la maldekstrajn kaj dekstrajn musbutonojn por fosi maldekstren aŭ dekstren de la pozicio de la heroo. La heroo tiam povas salti en kaj tra la truon, kiun li fosis. Li ankaŭ povas fosi plurajn truojn en vico kaj kuri flanken tra la fositaj truoj. Atentu tamen. Post iom da tempo la truoj fermiĝas kaj vi povas esti kaptita kaj mortigita.
    
    Kiam vi fosas, vi devas esti subtenita de io solida, kiel ŝtuparo, betono, briko aŭ stango. En iuj Ĉampionecaj ludoj vi rajtas fosi falante, sed ne en ĉi tiu ludo.
    
    En la tria skatolo malsupren, vi devas fosi du truojn, ensalti kaj rapide fosi unu pli, por trapasi du tavolojn. Dekstre, vi devas fosi tri, poste du poste unu por trairi. Estas ankaŭ du malgrandaj enigmoj por ellabori survoje. Bonŝancon!
    
    Cetere, vi povas fosi tra brikoj, sed ne betono.

en: You Have ENEMIES!
eo: Vi Havas Malamikojn!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
eo: Nu, ĝi estis bela kaj facila ĝis nun, sed la ludo ne estus amuza sen malamikoj. Ankaŭ ili serĉas la oron: pli malbone ili serĉas vin! Vi mortas se ili kaptas vin, sed eble vi restos kelkajn vivojn kaj povos rekomenci.
    
    Vi povas trakti malamikojn forkurante, fosante truon aŭ allogante ilin en parton de la ludejo kie ili blokiĝas.
    
    Se malamiko falas en truon, li rezignas iun oron, kiun li portas, poste enŝoviĝas en la truo dum kelka tempo kaj elgrimpas. Se la truo fermiĝas dum li estas en ĝi, li mortas kaj reaperas ie aliloke sur la ekrano. Vi povas intence mortigi malamikojn fosante plurajn truojn en vico.
    
    Pli grave, vi povas trakuri la kapon de malamiko. Vi devus fari tion ĝuste ĉe la komenco de ĉi tiu nivelo. Elfosu truon, kaptu la malamikon, atendu, ke li falu tute enen, poste transkuru lin, kun la alia malamiko persekuta...
    
    Se vi sentas vin streĉita, vi povas premi la Paŭzon klavon kiam ajn (defaŭlte P aŭ Esc) kaj preni paŭzon. Prenu ĝin denove kiam vi volas daŭrigi.

en: Bars
eo: Trinkejoj

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
eo: Vi povas moviĝi horizontale laŭ stangoj (aŭ stangoj), sed se vi moviĝos malsupren, vi lasos kaj falos ... Ankaŭ rimarku, ke vi povas kolekti oron falante sur ĝin.

en: False Bricks
eo: Falsaj Brikoj

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
eo: Kelkaj el la brikoj en ĉi tiu nivelo ne estas kiaj ili ŝajnas. Se vi marŝas sur ilin, vi trafalas. Ankaŭ la malamikoj trafas ilin.

en: Bye ...
eo: Adiaŭ...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
eo: Ĉi tio estas nur bela facila nivelo por fini. Amuziĝu kun la aliaj ludoj en KGoldrunner.
    
    Rimarku, ke ekzistas ludredaktilo en kiu vi kaj viaj amikoj povas fari nivelojn kaj defii unu la alian. Kaj se vi ŝatas agon, la reguloj de KGoldrunner uzataj en iuj el la ludoj estas rapidaj kaj furiozaj. Ankaŭ estas KGoldrunner-Manlibro en la Helpmenuo, kiu enhavas pli da detaloj ol ĉi tiu Lernilo.
    
    Estis plezuro montri vin ĉirkaŭe. Ĝis revido!

en: Advanced Tutorial
eo: Altnivela Lernilo

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
eo: Ĉi tiu lernilo estas preparo por iuj el la aferoj, kiujn vi eble trovos en la mezaj niveloj de la ludo "Inicado". Ĝuu...

en: Bars and Ladders
eo: Trinkejoj kaj Ŝtupetoj

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
eo: Nenie estas fosi, do vi devas eviti la malamikojn kaj eviti fali al la betono en la malĝusta tempo. Provu teni la malamikojn kune.
    
    Se malamiko havas oran koloron, li tenas bubon. Li eble faligos ĝin dum li kuras super la betonon aŭ eble ĉe la supro de ŝtupetaro... pacienco, pacienco!

en: To kill ...
eo: Mortigi ...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
eo: Vi ne povas atingi la oron, do vi devas igi la malamikojn venigi ĝin al vi. Sed kiel vi igas ilin daŭre reveni?
    
    Se vi sentas vin streĉita, vi povas premi la Paŭzklavon (defaŭlte P aŭ Esc) kaj preni paŭzon. Ankaŭ vi povas uzi la menuon Agordoj por malrapidigi la agon.

en: ...  Or not to kill?
eo: ... Aŭ ne mortigi?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
eo: Plej bone estas ne mortigi la malamikon. Provu kaj vi ekscios kial ... He, he, he!
    
    Se vi mortigas lin neintence, antaŭ ol vi kolektis la oron supre maldekstre, vi ankoraŭ povas fini la nivelon fosante la flankon de la kavon, en kiu li estas.

en: Traps
eo: Kaptiloj

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
eo: Iuj el la brikoj ĉi tie ne estas tiaj, kiaj ili ŝajnas. Ili estas konataj kiel falsaj brikoj, trafalaj brikoj aŭ kaptiloj. Se vi provas marŝi sur ilin, vi trafalas. Se la malamikoj marŝas sur ilin, ili povas malsupreniri sur vin sen averto. Kelkfoje vi devas fali tra briko por akiri iom da oro.
    
    Je la komenco, saltu en la betonan kavon, fosu kaj falu tra. Tio ligos unu malamikon dum iom da tempo...

en: Challenge
eo: Defio

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
eo: Tiuj delikataj etaj niveloj estis komponitaj fare de Petro, Simon, Genevieve kaj ilia patro Ian Wadham. Ili uzas tradiciajn ludregulojn. Ĝuu!

en: Easy Start
eo: Facila Komenco

en: Drop through the false brick under the bar.
eo: Falu tra la falsa briko sub la stango.

en: Mobile Bricks
eo: Poŝtelefonaj Brikoj

en: Just run over the enemies' heads.
eo: Nur transkuru la kapojn de la malamikoj.

en: The Big Haul
eo: La Granda Transporto

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
eo: Antaŭeniru dekstren kaj kaptu la venontajn malamikojn. Nun retiriĝu sub la malamikoj, kiuj falas malantaŭ vi, tiam fosu, fosu, fosu kaj mortigu ĉiujn malamikojn.
    
    Nun iru dekstren kaj forigu ĉiujn brikojn kaj ŝtupetarojn en ordo dekstre al maldekstre.

en: Quick Off The Mark
eo: Rapide De La Marko

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
eo: Movu tre rapide maldekstren por komenci. Daŭre fosu ĝis la malamikoj faligos la tutan oron. Retiriĝu al pli alta tero kaj fosu tie, se necese.

en: Who Needs Enemies?
eo: Kiu Bezonas Malamikojn?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
eo: Daŭre fosu vicojn de tri brikoj apud la ŝtupetaro.

en: Asymmetrical
eo: Malsimetria

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
eo: Lasu la malsupran maldekstran nuketon ĝis la lasta. Falsaj brikoj donas al vi aliron al la plej multaj el la nugetoj, sed ili ne estas simetrie metitaj.

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
eo: Peter W. verkis ĉi tion en 1985. Ĉu vi vidas la profetajn literojn GR? Timiga!
    
    Kiam vi kolektas la oran vicon maldekstre malsupre, atendu tie kaj la unua malamiko kompleze falos en la kavon super vi.
    
    Kiam vi moviĝas dekstren, kolektu ĉiujn nugetojn krom la tri pendantaj. sub ŝtuparo. Lasu ilin ĝis la lasta.
    
    Por akiri la oron super la kaptita malamiko, grimpu la ŝtupetaron, elfosu kvar brikojn, atendu ĝis ili komencos reaperi, tiam fosu unu pli, grimpu reen supren, refosu la unuajn du. kaj la vojo estos klara por enfali, kolekti la oron kaj eskapi super la kapo de la malamiko.
    
    Kiam vi liberigos la malamikon, retiriĝu rapide al kie vi povas kapti kaj mortigi lin. Post unu aŭ du provoj li reaperos sendanĝere maldekstre.

en: The Rosette
eo: La Rozeto

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
eo: Provu kunigi ĉiujn malamikojn, irante al la mezo kaj malsupren. Nun kaptu ilin en la trogo ĉe la fundo, ignorante la oron tie nuntempe. Staru unuflanke tuj super la trogo, tiam faligu unu kvadraton dum la malamikoj superas la trogon.
    
    Kolektu la tutan oron ne en la trogo, poste liberigu la malamikojn kaj konduku ilin ĉirkaŭ la suproj de ŝtupetaroj, ĝis ili faligu ilian oron.

en: He Has The Gold
eo: Li Havas La Oron

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
eo: La dekstra malamiko estas kaptita tenante iom da oro.
    
    Vi povas mortigi lin kaj detrui la oron fosante maldekstre de la malgranda ŝtupetaro. Vi eble bezonos mortigi la alian malamikon kaj kapti lin ankaŭ tie.

en: Towers of Gold
eo: Turoj de Oro

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
eo: Antaŭ ol vi mortigas iujn ajn malamikojn, vi devas kolekti la tutan oron en la supro de la turoj kaj super la stangoj.
    
    Unu loko por komenci estas tuj sub la dua turo de maldekstre. Fosu unufoje por kapti la unuan malamikon, kiu venas al vi, kuru ĝuste por forigi iom da oron, paŝi malantaŭen kaj kapti la duan malamikon ĝuste maldekstre de la tria turo. Nun kuru ĝuste, kun tri malamikoj persekutantaj kaj tre vivantaj!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
eo: Fosu la du brikojn apud ŝtupetaro, poste serĉu trafalajn brikojn.

en: Delayed Drop
eo: Malfrua Guto

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
eo: La malamiko maldekstre falas antaŭ ol vi povas preterpasi tiun dekstren.
    
    Do restu tie supre kun li, plurfoje fosante unu truon kaj kaptante lin, ĝis la dua malamiko reiras sur la ŝtupetarojn kaj bone libera de la betono. .

en: Maze of Ladders
eo: Labirinto de Ŝtupetoj

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
eo: Movu maldekstren de la centro kaj iru alten, tiam vi povas faligi kaj movi maldekstren aŭ dekstren por akiri la tutan oron.
    
    Lasu la buketon en la U-forma spaco ĝis la lasta.
    
    Ignoru la malamikon. Li restu kaptita.

en: Ride Them Down
eo: Tretu Ilin Malsupren

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
eo: Rapide eniru la unuajn du malamikojn en la duoblan kavon maldekstre de la oro. Unue eniru ambaŭ en la skatolon, poste liberigu ilin maldekstre.
    
    Nun falu sur ilin kaj kolektu la oron, poste rajdu la trian malamikon malsupren kaj uzu lin por transiri al la ŝtupetaro.

en: Hair's Breadth Timing
eo: Hara Larĝo Tempo

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
eo: Supre centre fosu du brikojn. Dum ili reaperas, fosu du pliajn, kuru trans la supron kaj fosu apud la mallonga ŝtupetaro. Eniru kaj kolektu la oron. Vi ne havas tempon por ŝpari!
    
    Malsupre maldekstre laste forviŝi. Por iri dekstren, falu en falsan brikon sub mallongan ŝtuparon, tiam grimpu tuj sub la betonon.
    
    Meze de la dekstra flanko, staru sub la dekstra stango apud la truo, fosu maldekstren, falu en falsa briko, poste fosu dufoje pli, moviĝante malsupren kaj maldekstren. Finfine, staru sur la mallonga ŝtupetaro, fosu vian eskapan brikon dekstre, kuru kiel freneza ronde al la truo, eniru, kolektu la oron, falu tra iuj brikoj kaj fosu denove por eskapi.

en: The Three Musketeers
eo: La Tri Musketistoj

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
eo: Vi devas mortigi ĉiujn tri Musketistojn, por ke ili plenigu la falsajn brikojn sub la breĉo en la stangoj supre. Ignoru d'Artagnan malsupre dekstre. Vi nur promenas super li por ricevi pebon.
    
    Kolektu la oron de maldekstre al dekstre trans la malsupro de la ludareo, tiam dekstre al maldekstre trans la supro. Nepre lasu la buketon maldekstre de la centro sur la betono. Kolektu tiun lastan.
    
    Antaŭ ol vi fari tion, elfosu vicon de tri brikoj supre kaj maldekstre de ĝi, tiam eliru al la sekva nivelo laŭ proksimume la sama vojo kiel vi uzis antaŭe.

en: Rat Trap
eo: Ratkaptilo

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
eo: Movu ultrarapide por kapti la du malamikojn kaj kontraŭveturi ilin. Se vi atendas ĝis ili preskaŭ tuŝos vin, ili ambaŭ povas pluvivi, tiam vi povas kuri supren kaj ĉirkaŭe malsupre dekstren, malsupreniri la ŝtupetaron al la betono kaj kapti ilin konstante en la proksima fosaĵo.
    
    Se oni enŝlosiĝas. la turstrukturo, uzu la saman lertaĵon. Estas falsaj brikoj en la fundo de la turo. Se oni estas kaptita kaj ankoraŭ havas iom da oro, fosu unu truon ĉe la dekstra fino de la kavo, reiru malsupren la ŝtupetaron kaj konduku la malamikon al lia morto, post kio la oro estos detruita.

en: Head Case
eo: Kapa Kazo

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
eo: Ĉi tio estas varmigo por posta nivelo. Por akiri la oron dekstre, malsupreniru sur la kapon de la malamiko, liberigu lin maldekstren, movu maldekstren post li kaj, dum vi rajdas malsupren sur lian kapon, fosu dekstre. Vi povas tiam enkuri, akiri la oron kaj eliri antaŭ ol la briko fermiĝas.
    
    Se vi moviĝas al la malsupra dekstra angulo, vi povas igi la malamikon fali en la truon enhavanta oron.

en: Under the Stairs
eo: Sub la Ŝtuparo

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
eo: Komencu mortigante la malamikojn. Kiam ili falas en la spacon dekstre, movu malsupren kaj maldekstren por ke ili falu pli kaj haltigu ilin ricevi la oron. Se ili eniras pli ol trionon de la vojo, ili estos konstante kaptitaj.
    
    Nun pritraktu la tri enigmojn. Vi eble devos fari plurajn vojaĝojn por malplenigi areon. Fine, kolektu la plej dekstran bubon.

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
eo: La supro de ĉi tiu estas simila al la Head Case-nivelo (13). Kaptu la malamikon dekstren proksime de la supro de la ŝtupetaro. Kuru malsupren laŭ la ŝtupetaro duonvoje kaj faru lin fali en la unuan el la fosaĵoj. Vi devos ripeti ĉi tion kelkajn fojojn.
    
    Nun vi devas enigi la malamikon en la kavon ĉe la ekstrema maldekstre maldekstre, por ke vi povu kontraŭveturi lin kiam vi akiras la oron el la interno de la skarabo.
    
    Kapti la malamiko ĉe la fino de la vico de brikoj sub la antenoj de la skarabo. Staru sur lia kapo, fosu dekstre kaj falu malsupren. Paŝu dekstren, fosu maldekstren kaj kaptu lin denove dum li kuras post vi.
    
    Kuru malsupren maldekstren, fosu la brikon dekstre de la kavo kaj kaptu lin denove. Kolektu la bubon, fosu maldekstren kaj eskapu maldekstren sur la betonon. Dum la malamiko elgrimpas li falos en la kavon.

en: Short Circuit
eo: Mallonga Cirkvito

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
eo: Iru maldekstrume ĉirkaŭ la cirkvito kaj prenu malamikon kun vi, kaptante lin en la fosaĵoj maldekstre malsupre, malsupre dekstre kaj supre dekstre. Tiam vi povas kuri trans la betonon kaj kolekti la oron tie supre.
    
    Sekva, malplenigu la tutan maldekstran flankon krom unu nugeto super ŝtupetaro. Por akiri ĉi tiun, liberigu la duan malamikon kaj prenu lin la tutan vojon ĉirkaŭ la cirkvito. Sekvu lin supren laŭ la longa ŝtupetaro, restante sur ĝi ĝis li kuras maldekstren kaj falas. Nun iru al la maldekstra fino de la betono dum li cirkulas ĉirkaŭ la maldekstra flanko de la ludejo. Dum li falas preter viaj piedoj, kuru al la malgranda ŝtupetaro kaj prenu la oron.
    
    Por preterpasi la malsupran maldekstran kavon, staru sur la malamiko kaj fosu maldekstren. Kiam vi falas, fosu dekstre kaj eskapu, sed restu malalte ĝis la brikoj fermiĝos, tiam vi povas uzi la mallongan ŝtupetaron por gvidi la malamikon supren, trans, malsupren kaj eksteren.
    
    Por funkciigi la malsupran dekstran fosaĵon, iru preni la oron en la centro de la cirkvito, tiam fosu ĉiun flankon de la mallonga ŝtupetaro tie. Falu maldekstren kiam la malamiko estas kaptita dekstre. Kiam la malamiko aperos, li iros dekstren kaj falos en la kavon. Staru sur lia kapo kaj fosu maldekstren por liberigi lin.
    
    Vi povas puŝi la malamikon supren dekstren kaj maldekstren starante iom for de la fundo de la ŝtupetaro. Vi bezonos zorgan tempon kaj fosadon por enigi lin en la supran dekstran kavon. Unufoje tie, vi povas kontraŭveturi lin. Se li ankoraŭ havas oron, staru maldekstre de la kavo kaj fosu plurfoje ĝis li faligas la oron ien sur siaj ĉirkaŭvojoj.

en: Synchronised Running
eo: Sinkronigita Kurado

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
eo: Jes, vi devas kuri sur la kapon de la malamiko --- tute transen! Ĉio necesas estas firma mano.

[ctx: @action]
en: &New Game…
eo: &Nova Ludo…

[ctx: @action]
en: Pla&y Next Level
eo: Lud&i Sekvan Nivelon

[ctx: @info:tooltip]
en: Play the next level
eo: Ludi la sekvan nivelon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the next level in the game you are playing.
eo: Ŝanĝas al la sekva nivelo en la ludo, kiun vi ludas.

[ctx: @action]
en: &Load Saved Game…
eo: Ŝargi konservitan &ludon…

[ctx: @action]
en: &Save Game…
eo: Kon&servi Ludon…

[ctx: @action]
en: Save a Solution…
eo: Konservi Solvon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save a solution
eo: Konservi solvon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory.
eo: Konservas solvon por nivelo en dosieron nomitan 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' en la datumdosierujo de via uzanto.

[ctx: @action]
en: &Show a Solution
eo: Montri &Solvon

[ctx: @info:tooltip]
en: Show how to win this level
eo: Montri kiel gajni ĉi tiun nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays a recording of how to win this level, if there is one available.
eo: Reproduktas registradon pri kiel gajni ĉi tiun nivelon, se estas unu disponebla.

[ctx: @action]
en: &Instant Replay
eo: Tuj Reprodukt&i

[ctx: @info:tooltip]
en: Instant replay
eo: Tuja reproduktado

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the level you are currently playing.
eo: Montras registradon de la nivelo, kiun vi aktuale ludas.

[ctx: @action]
en: Replay &Last Level
eo: Reprodukti &Lastan Nivelon

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay last level
eo: Reprodukti lastan nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
eo: Montras registradon de la lasta nivelo, kiun vi ludis kaj finis, sendepende de ĉu vi venkis aŭ perdis.

[ctx: @action]
en: &Replay Any Level
eo: &Reprodukti Ajnan Nivelon

[ctx: @info:tooltip]
en: Replay any level
eo: Reprodukti ajnan nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Shows a recording of any level you have played so far.
eo: Montras registradon de iu ajn nivelo, kiun vi ludis ĝis nun.

[ctx: @action]
en: &Kill Hero
eo: &Mortigi Heroon

[ctx: @info:tooltip]
en: Kill the hero
eo: Mortigi la heroon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Kills the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
eo: Mortigas la heroon, se li trovos sin en situacio de kiu li ne povas eskapi.

[ctx: @action]
en: &Create Level
eo: &Krei Nivelon

[ctx: @info:tooltip]
en: Create level
eo: Krei nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new level.
eo: Kreas tute novan nivelon.

[ctx: @action]
en: Create
eo: Krei

[ctx: @action]
en: &Edit Level…
eo: R&edakti Nivelon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level
eo: Redakti nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits any level.
eo: Redaktas ajnan nivelon.

[ctx: @action]
en: Edit
eo: Redakti

[ctx: @action]
en: &Save Edits…
eo: Kon&servi redaktojn…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save edits
eo: Konservi redaktojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Saves your level after editing.
eo: Konservas vian nivelon post redaktado.

[ctx: @action]
en: Save
eo: Konservi

[ctx: @action]
en: &Move Level…
eo: &Movi Nivelon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Move level
eo: Movi nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes a level's number or move it to another game.
eo: Ŝanĝas la nombron de nivelo aŭ movas ĝin al alia ludo.

[ctx: @action]
en: &Delete Level…
eo: &Forigi Nivelon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete level
eo: Forigi nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Deletes a level.
eo: Forigas nivelon.

[ctx: @action]
en: Create &Game…
eo: &Krei Ludon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Create game
eo: Krei ludon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Creates a completely new game.
eo: Kreas tute novan ludon.

[ctx: @action]
en: Edit Game &Info…
eo: Redakti Ludan &Informon…

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit game info
eo: Redakti ludan informon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the name, rules or description of a game.
eo: Ŝanĝas la nomon, regulojn aŭ priskribon de ludo.

[ctx: @action]
en: Change &Theme…
eo: Ŝanĝi E&toson…

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the graphics theme
eo: Ŝanĝi la grafikan etoson

[ctx: @info:whatsthis]
en: Alters the visual appearance of the runners and background scene.
eo: Ŝanĝas la vidan aspekton de la kuristoj kaj fona sceno.

[ctx: @option:check]
en: &Play Sounds
eo: &Produkti Sonojn

[ctx: @info:tooltip]
en: Play sound effects
eo: Aŭdigi sonefektojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Plays sound effects during the game.
eo: Aŭdigas sonefektojn dum la ludo.

[ctx: @option:check]
en: Play &Footstep Sounds
eo: Aŭdigi &Piedpaŝajn Sonojn

[ctx: @info:tooltip]
en: Make sounds of player's footsteps
eo: Fari sonojn de la paŝoj de ludanto.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Makes sounds of player's footsteps.
eo: Fari sonojn de la paŝoj de ludanto.

[ctx: @option:check]
en: &Demo at Start
eo: &Demonstraĵo ĉe Komenco

[ctx: @info:tooltip]
en: Run a demo when the game starts
eo: Ruli demonstron kiam la ludo komenciĝas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs a demo when the game starts.
eo: Ruli demonstron kiam la ludo komenciĝas.

[ctx: @option:check]
en: &Mouse Controls Hero
eo: &Muso Regas Heroon

[ctx: @info:tooltip]
en: Mouse controls hero
eo: Muso regas heroon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the mouse to control the hero's moves.
eo: Uzu la muson por regi la movojn de la heroo.

[ctx: @option:check]
en: &Keyboard Controls Hero
eo: &Klavaro Regas Heroon

[ctx: @info:tooltip]
en: Keyboard controls hero
eo: Klavaro regas heroon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the keyboard to control the hero's moves.
eo: Uzu la klavaron por regi la movojn de la heroo.

[ctx: @option:check]
en: Hybrid Control (&Laptop)
eo: Hibrida Rego (&Laptop)

[ctx: @info:tooltip]
en: Pointer controls hero; dig using keyboard
eo: Montrilo regas heroon; fosu uzante klavaron

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
eo: Uzu la montrilon de la tekkomputilo por stiri la movojn de la heroo, kaj uzu la klavaron por fosi maldekstren kaj dekstren.

[ctx: @option:check]
en: &Click Key to Move
eo: Al&klaki Klavon por Movi

[ctx: @info:tooltip]
en: Click key to move
eo: Klaki klavon por movi

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
eo: En klavara reĝimo, alklaku direktoklavon por ekmoviĝi kaj daŭrigi ĝis vi alklakas alian klavon.

[ctx: @option:check]
en: &Hold Key to Move
eo: &Teni Klavon por Movi

[ctx: @info:tooltip]
en: Hold key to move
eo: Tenu klavon por movi

[ctx: @info:whatsthis]
en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
eo: En klavara reĝimo, tenu premu direktan klavon por movi kaj liberigu ĝin por halti.

[ctx: @item:inmenu]
en: Normal Speed
eo: Normala Rapido

[ctx: @info:tooltip]
en: Set normal speed
eo: Meti normalan rapidon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set normal game speed.
eo: Agordi normalan ludrapidecon.

[ctx: @item:inmenu]
en: Beginner Speed
eo: Rapido por Komencanto

[ctx: @info:tooltip]
en: Set beginners' speed
eo: Meti la rapidon de komencantoj.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
eo: Agordi la ludrapidecon de komencantoj (0,5 fojojn normala).

[ctx: @item:inmenu]
en: Champion Speed
eo: Rapido por Ĉampiono

[ctx: @info:tooltip]
en: Set champions' speed
eo: Meti la rapidon de ĉampionoj

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
eo: Agordi la ludrapidecon de ĉampionoj (1,5 fojojn normala).

[ctx: @action]
en: Increase Speed
eo: Pliigi Rapidon

[ctx: @info:tooltip]
en: Increase speed
eo: Pliigi rapidecon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increases the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
eo: Pliigas la ludrapidecon je 0.1 (maksimumo estas 2.0 fojojn normala).

[ctx: @action]
en: Decrease Speed
eo: Malpliigi Rapidon

[ctx: @info:tooltip]
en: Decrease speed
eo: Malpliigi rapidecon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Decreases the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
eo: Malpliigas la ludrapidecon je 0,1 (minimumo estas 0,2 fojojn normala).

[ctx: @action]
en: Stop
eo: Halti

[ctx: @action]
en: Move Right
eo: Movi dekstren

[ctx: @action]
en: Move Left
eo: Movi maldekstren

[ctx: @action]
en: Move Up
eo: Movi supren

[ctx: @action]
en: Move Down
eo: Movi malsupren

[ctx: @action]
en: Dig Right
eo: Fosi Dekstren

[ctx: @action]
en: Dig Left
eo: Fosi Maldekstren

[ctx: @action]
en: Do a Step
eo: Fari Paŝon

[ctx: @action]
en: Test Bug Fix
eo: Testa Cimo Riparo

[ctx: @action]
en: Show Positions
eo: Montri Poziciojn

[ctx: @action]
en: Start Logging
eo: Komenci Protokoladon

[ctx: @action]
en: Show Hero
eo: Montri Heroon

[ctx: @action]
en: Show Object
eo: Montri Objekton

[ctx: @action]
en: Show Enemy
eo: Montri Malamikon

en: The game is paused
eo: La ludo estas paŭzita

en: Press "%1" to RESUME
eo: Premu "%1" por REANU

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
eo: Premu "%1" aŭ "%2" por rekomenci

en: Press "%1" to PAUSE
eo: Premu "%1" por PAUZI

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
eo: Premu "%1" aŭ "%2" por PAŬZI

en: Has hint
eo: Havas aludon

en: No hint
eo: Neniu sugesto

[ctx: @window:title]
en: Get Folders
eo: Akiri Dosierujojn

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
eo: Ne povas trovi subdosierujon de sistemaj ludoj '/system/' en areoj '%1'.

[ctx: @action]
en: Edit Name/Hint
eo: Redakti Nomon/Konsilon

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit level name or hint
eo: Redakti nivelnomon aŭ sugeston

[ctx: @info:whatsthis]
en: Edits text for the name or hint of a level
eo: Redaktas tekston por la nomo aŭ sugesto de nivelo

[ctx: @action]
en: Name/Hint
eo: Nomo/Sugesto

[ctx: @option:check]
en: Erase
eo: Forviŝi

[ctx: @option:check]
en: Space/Erase
eo: Spaco/Forigi

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint empty squares or erase
eo: Pentri malplenajn kvadratojn aŭ viŝi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Erases objects or paint empty squares.
eo: Forigas objektojn aŭ pentras malplenajn kvadratojn

[ctx: @option:check]
en: Hero
eo: Heroo

[ctx: @info:tooltip]
en: Move hero
eo: Movi heroon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Changes the hero's starting position.
eo: Ŝanĝas la komencan pozicion de la heroo.

[ctx: @option:check]
en: Enemy
eo: Malamiko

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint enemies
eo: Pentri malamikojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints enemies at their starting positions.
eo: Pentras malamikojn ĉe iliaj komencaj pozicioj.

[ctx: @option:check]
en: Brick
eo: Briko

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bricks (can dig)
eo: Farbi brikojn (povas fosi)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bricks (diggable objects).
eo: Farbas brikojn (foseblaj objektoj)

[ctx: @option:check]
en: Concrete
eo: Betono

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint concrete (cannot dig)
eo: Farbi betonon (ne povas fosi)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints concrete objects (not diggable).
eo: Pentras konkretajn objektojn (ne foseblajn).

[ctx: @option:check]
en: Trap
eo: Kaptilo

[ctx: @option:check]
en: Trap/False Brick
eo: Kaptilo/Falsa Briko

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint traps or false bricks (can fall through)
eo: Farbi kaptilojn aŭ falsajn brikojn (povas trafali)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints traps or false bricks (can fall through).
eo: Farbas kaptilojn aŭ falsajn brikojn (povas trafali).

[ctx: @option:check]
en: Ladder
eo: Ŝtupetaro

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint ladders
eo: Farbi ŝtupetarojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints ladders (ways to go up or down).
eo: Farbas ŝtupetarojn (manieroj supreniri aŭ malsupreniri).

[ctx: @option:check]
en: H Ladder
eo: H Ŝtupetaro

[ctx: @option:check]
en: Hidden Ladder
eo: Kaŝita Ŝtupetaro

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint hidden ladders
eo: Pentri kaŝitajn ŝtupetarojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints hidden ladders, which appear when all the gold is gone.
eo: Pentras kaŝitajn ŝtupetarojn, kiuj aperas kiam la tuta oro malaperis.

[ctx: @option:check]
en: Bar
eo: Trinkujo

[ctx: @option:check]
en: Bar/Pole
eo: Trinkejo/Poluso

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint bars or poles
eo: Farbo stangoj aŭ poloj

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints bars or poles (can fall from these).
eo: Farbas bretojn aŭ stangojn (povas fali de ĉi tiuj).

[ctx: @option:check]
en: Gold
eo: Oro

[ctx: @option:check]
en: Gold/Treasure
eo: Oro/Trezoro

[ctx: @info:tooltip]
en: Paint gold (or other treasure)
eo: Pentri oron (aŭ alian trezoron)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Paints gold pieces (or other treasure).
eo: Pentras orpecojn (aŭ alian trezoron).

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
eo: Redakti Ilobreton

[ctx: @title:window]
en: Edit Name or Hint
eo: Redakti Nomon aŭ Sugeston

[ctx: @label:textbox]
en: Name of level:
eo: Nomo de nivelo:

[ctx: @label:textbox]
en: Hint for level:
eo: Sugesto por nivelo:

[ctx: @title:window]
en: Edit Game Info
eo: Redakti Ludan Informojn

[ctx: @label:textbox]
en: Name of game:
eo: Nomo de ludo:

[ctx: @label:textbox]
en: File name prefix:
eo: Dosiernomo prefikso:

[ctx: @option:radio]
en: Traditional rules
eo: Tradiciaj reguloj

[ctx: @option:radio]
en: KGoldrunner rules
eo: KGoldrunner regas

en: 1 level | %1 levels
eo[0]: 1 nivelo
eo[1]: %1 niveloj

[ctx: @label:textbox]
en: About this game:
eo: Pri ĉi tiu ludo:

[ctx: @title:window]
en: Create Game
eo: Krei Ludon

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
eo: Konservi Ŝanĝojn

en: 0 levels
eo: 0 niveloj

[ctx: @action:button]
en: Save New
eo: Konservi Novan

[ctx: @title:window]
en: Select Saved Game
eo: Elekti Konservitan Ludon

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
eo: Ludnivelo/Vivoj/Poentaro Tago Dato Tempo

[ctx: @title:window]
en: Create Level
eo: Krei Nivelon

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
eo: Vi ne povas krei kaj konservi nivelon ĝis vi kreis ludon por teni ĝin. Provu menueron "Krei Ludon".

[ctx: @title:window]
en: Edit Level
eo: Redakti Nivelon

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
eo: Vi ne povas redakti kaj konservi nivelon ĝis vi kreis ludon kaj nivelon. Provu menueron "Krei Ludon".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
eo: Estas bone redakti sisteman nivelon, sed vi DEVAS konservi la nivelon en unu el viaj propraj ludoj. Vi ne nur rigardas la kaŝitajn ŝtupetarojn kaj trafalajn brikojn, ĉu? :-)

[ctx: @title:window]
en: Save Level
eo: Konservi Nivelon

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
eo: Ĉu vi volas enmeti nivelon kaj movi ekzistantajn nivelojn unufoje supren?

[ctx: @action:button]
en: &Insert Level
eo: &Enmeti Nivelon

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
eo: &Rezigni

en: Cannot open file '%1' for output.
eo: Ne povas malfermi dosieron '%1' por eligo.

[ctx: @title:window]
en: Move Level
eo: Movi Nivelon

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
eo: Vi unue devas ŝarĝi nivelon por esti movita. Uzu la menuon "%1" aŭ "%2".

[ctx: @title:menu]
en: Game
eo: Ludo

[ctx: @title:menu]
en: Editor
eo: Redaktilo

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
eo: Vi ne povas movi nivelon ĝis vi kreis ludon kaj almenaŭ du nivelojn. Provu menueron "Krei Ludon".

en: Sorry, you cannot move a system level.
eo: Pardonu, vi ne povas movi sisteman nivelon.

en: You must change the level or the game or both.
eo: Vi devas ŝanĝi la nivelon aŭ la ludon aŭ ambaŭ.

[ctx: @title:window]
en: Delete Level
eo: Forigi Nivelon

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
eo: Vi ne povas forigi nivelon ĝis vi kreis ludon kaj nivelon. Provu menueron "Krei Ludon".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
eo: Ĉu vi volas forigi nivelon kaj movi pli altajn nivelojn malsupren je unu?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Level
eo: &Forigi Nivelon

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
eo: Ne povas trovi dosieron '%1' por esti forigita.

[ctx: @title:window]
en: Save Game Info
eo: Konservi Ludan Informojn

en: You must enter a name for the game.
eo: Vi devas enigi nomon por la ludo.

en: You must enter a filename prefix for the game.
eo: Vi devas enigi dosiernomprefikson por la ludo.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
eo: La dosiernomo prefikso ne devas esti pli ol 5 signoj.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
eo: La dosiernomo prefikso devus esti ĉiuj alfabetaj signoj.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
eo: La dosiernomo prefikso '%1' jam estas uzata.

[ctx: @title:window]
en: Editor
eo: Redaktilo

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
eo: Vi ne konservis vian laboron. Ĉu vi volas konservi ĝin nun?

[ctx: @action:button]
en: &Save
eo: &Konservi

[ctx: @action:button]
en: &Do Not Save
eo: &Ne konservi

[ctx: @action:button]
en: &Go on Editing
eo: &Daŭrigi Redaktadon

en: You can only modify user games.
eo: Vi nur povas modifi uzantludojn.

en: New Level
eo: Nova Nivelo

en: Click anywhere to begin live play
eo: Alklaku ie ajn por komenci viva ludadon

[ctx: @title:window]
en: Play Next Level
eo: Ludi Sekvan Nivelon

en: There are no more levels in this game.
eo: Ne estas pli da niveloj en ĉi tiu ludo.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
eo: Nekonvena ago: vi ne redaktas nivelon.

[ctx: @title:window]
en: No Sound
eo: Neniu Sono

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
eo: Averto: Ĉi tiu kopio de KGoldrunner ne havas sonon.
    
    Ĉi tio estas ĉar neniuj evoluversioj de la bibliotekoj OpenAL kaj SndFile ĉeestis kiam ĝi estis kompilita kaj konstruita.

[ctx: @title:window]
en: Game Paused
eo: Ludo Paŭzita

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
eo: La reprodukto ĉesis kaj la ludo paŭzas dum vi prepariĝas por daŭrigi la ludadon. Bonvolu premi la Paŭzklavon (defaŭlte P aŭ Esc) kiam vi estas preta.

[ctx: @title:window]
en: Replay Last Level
eo: Reprodukti Lastan Nivelon

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
eo: ERARO: Ne eblis trovi kaj reprodukti registradon de la lasta nivelo, kiun vi ludis.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
eo: Ne estas lasta nivelo por reprodukti. Vi devas ludi nivelon ĝis kompletiĝo, gajni aŭ perdi, antaŭ ol vi povas uzi la agon Replay Last Level.

[ctx: @title:window]
en: Quick Start
eo: Rapida Komenco

[ctx: @action:button start playing a game]
en: &PLAY
eo: &LUDI

[ctx: @info:tooltip]
en: Start playing this level
eo: Komenci ludi ĉi tiun nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
eo: Agordu por komenci ludi la ludon kaj nivelon montrata, tuj kiam vi klakas, movu la muson aŭ premu klavon

[ctx: @action:button]
en: &Quit
eo: &Ĉesi

[ctx: @info:tooltip]
en: Close KGoldrunner
eo: Fermi KGoldrunner

[ctx: @action:button]
en: &New Game…
eo: &Nova Ludo…

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a different game or level
eo: Komenci alian ludon aŭ nivelon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
eo: Uzu la dialogujon Elektu Ludon por elekti alian ludon aŭ nivelon kaj komencu ludi ĝin

[ctx: @action:button]
en: &Use Menu
eo: &Uzi Menuon

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the menus to choose other actions
eo: Uzi la menuojn por elekti aliajn agojn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
eo: Antaŭ ol ludi, uzu la menuojn por elekti aliajn agojn, kiel ŝargi konservitan ludon aŭ ŝanĝi la temon

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
eo: La ludo estas haltigita. Vi devos premi la paŭzoklavon (defaŭlte P aŭ Esc) kiam vi pretas ludi.

[ctx: @title:window]
en: Show a Solution
eo: Montri Solvon

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
eo: Pardonu, kvankam ĉiuj niveloj de KGoldrunner povas esti solvitaj, ankoraŭ neniu solvo estis registrita por la nivelo, kiun vi elektis.

[ctx: @title:window]
en: Replay Any Level
eo: Reprodukti Iun ajn Nivelon

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
eo: Pardonu, vi ŝajne ne ludis kaj registris la elektitan nivelon antaŭe.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
eo: <NOBR><B>LUDO FINITA!!!</B></NOBR><P>Ĉu vi ŝatus provi ĉi tiun nivelon denove?</P>

[ctx: @title:window]
en: Game Over
eo: Ludo finita

[ctx: @action:button]
en: &Try Again
eo: &Provi Denove

[ctx: @action:button]
en: &Finish
eo: &Fini

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
eo: <b>GRATULON !!!!</b><p>Vi venkis la lastan nivelon en la ludo <b>"%1"</b> !!</p>

[ctx: @title:window]
en: Hint
eo: Helpindiko

[ctx: @action:button]
en: &Ok
eo: B&one

[ctx: @action:button]
en: &Show a Solution
eo: Montri &Solvon

en: Sorry, there is no hint for this level.
eo: Pardonu, ne ekzistas sugesto por ĉi tiu nivelo.

en: T H E   E N D
eo: FINE

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
eo: Vi premis klavon, kiu povas esti uzata por kontroli la Heroon. Ĉu vi volas aŭtomate ŝanĝi al klavara kontrolo? Montrkontrolo estas pli facile uzebla longtempe - kiel bicikli prefere ol marŝi!

[ctx: @title:window]
en: Switch to Keyboard Mode
eo: Ŝalti al Klavarreĝimo

[ctx: @action:button]
en: Switch to &Keyboard Mode
eo: Ŝalti al &Klavara Reĝimo

[ctx: @action:button]
en: Stay in &Mouse Mode
eo: Resti en &Musa Reĝimo

en: Keyboard Mode
eo: Klavarreĝimo

[ctx: @title:window]
en: Save Game
eo: Konservi Ludon

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
eo: Pardonu, vi ne povas konservi vian ludadon dum vi redaktas. Bonvolu provi menueron "%1".

en: Cannot open file '%1' for read-only.
eo: Ne povas malfermi dosieron '%1' por nurlegebla.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
eo: Bonvolu noti: pro simpleco, via konservita ludpozicio kaj poentaro estos kiel ili estis ĉe la komenco de ĉi tiu nivelo, ne kiel ili estas nun.

en: Error: Failed to save your game.
eo: Eraro: Malsukcesis konservi vian ludon.

[ctx: @title:window]
en: Load Game
eo: Ŝargi ludon

en: Sorry, there are no saved games.
eo: Pardonu, ne estas konservitaj ludoj.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
eo: Ne povas trovi la ludon kun prefikso '%1'.

en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: @title:window]
en: Check for High Score
eo: Kontroli pri Alta Poentaro

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
eo: <html><b>Gratulon !!!</b><br/>Vi atingis altan poentaron en ĉi tiu ludo.<br/>Bonvolu enigi vian nomon por ke ĝi estu sanktigita<br/>en la KGoldrunner Hall de Famo.</html>

[ctx: @title:window]
en: Save High Score
eo: Konservi Altan Poentaron

en: Error: Failed to save your high score.
eo: Eraro: Malsukcesis konservi vian altan poentaron.

[ctx: @title:window]
en: Show High Scores
eo: Montri Altajn Poentojn

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
eo: Pardonu, ni ne konservas altajn poentarojn por lernilaj ludoj.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
eo: Pardonu, ankoraŭ ne estas altaj poentoj por la ludo "%1".

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
eo: <center><h2>KGoldrunner Halo de Famo</h2></center><center><h3>"%1" Ludo</h3></center>

[ctx: @title:column 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
eo: Rango

[ctx: @title:column person]
en: Name
eo: Nomo

[ctx: @title:column game level reached]
en: Level
eo: Nivelo

[ctx: @title:column]
en: Score
eo: Poentoj

[ctx: @title:column]
en: Date
eo: Dato

[ctx: @title:window]
en: High Scores
eo: Rekordoj

[ctx: @title:window]
en: Load Game Info
eo: Ŝargi Ludan Informon

en: Cannot find game info file '%1'.
eo: Ne povas trovi ludo-informdosieron '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
eo: Atingis finon de dosiero '%1' antaŭ trovi finon de luddatumoj.

[ctx: @title:window]
en: Save a Solution
eo: Konservi Solvon

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
eo: Via solvo al la nivelo %1 estas konservita en la dosiero %2

[ctx: @title:window]
en: Read Level Data
eo: Legi Nivelajn Datumojn

en: Cannot find file '%1'.
eo: Ne povas trovi dosieron '%1'.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
eo: Atingis finon de dosiero '%1' sen trovi nivelajn datumojn.

[ctx: @title:window]
en: Rename File
eo: Alinomi dosieron

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
eo: Ne povas forigi antaŭan version de dosiero '%1'.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
eo: Ne povas renomi dosieron '%1' al '%2'.

[ctx: @title:window]
en: Theme Selector
eo: Etos-Elektilo

en: Lives: %1
eo: Vivoj: %1

en: Score: %1
eo: Poentaro: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Level
eo: Elekti Nivelon

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
eo: Pardonu, vi povas nur konservi aŭ movi en unu el viaj propraj ludoj.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
eo: Pardonu, vi povas nur forigi nivelon de unu el viaj propraj ludoj.

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
eo: Pardonu, vi nur povas redakti la ludajn informojn en viaj propraj ludoj.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
eo: Ne estas nivelo %1 en "%2", do vi ne povas ludi aŭ redakti ĝin.

[ctx: @title:window]
en: Select Game
eo: Elekti Ludon

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
eo: <html><b>Bonvolu elekti ludon:</b></html>

[ctx: @title:column]
en: Name of Game
eo: Nomo de Ludo

[ctx: @title:column]
en: Rules
eo: Reguloj

[ctx: @title:column]
en: Levels
eo: Niveloj

[ctx: @title:column]
en: Skill
eo: Lerteco

en: Level 1 of the selected game is:
eo: Nivelo 1 de la elektita ludo estas:

[ctx: @title:window]
en: Select Game/Level
eo: Elekti Ludon/Nivelon

en: Please select a level:
eo: Bonvolu elekti nivelon:

[ctx: @label:spinbox]
en: Level number:
eo: Nivela nombro:

[ctx: @action:button]
en: Edit Level Name o&r Hint
eo: &Redakti Nivelan Nomon aŭ Indikon

[ctx: @action:button]
en: Start Game
eo: Komenci Ludon

[ctx: @action:button]
en: Play Level
eo: Ludi Nivelon

[ctx: @action:button]
en: Replay Level
eo: Reproduktnivelo

[ctx: @action:button]
en: Show Solution
eo: Montri Solvon

[ctx: @action:button]
en: Save a Solution
eo: Konservi Solvon

[ctx: @action:button]
en: Edit Level
eo: Redakti Nivelon

[ctx: @action:button]
en: Save Change
eo: Konservi Ŝanĝon

[ctx: @action:button]
en: Delete Level
eo: Forigi Nivelon

[ctx: @action:button]
en: Move To…
eo: Movi al…

[ctx: @action:button]
en: Edit Game Info
eo: Redakti Ludan Informojn

[ctx: Rules]
en: Traditional
eo: Tradicia

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
eo: Lernilo

[ctx: Skill Level]
en: Normal
eo: Normala

[ctx: Skill Level]
en: Championship
eo: Ĉampioneco

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
eo[0]: 1 nivelo, uzas KGoldrunner-regulojn.
eo[1]: %1 niveloj, uzas KGoldrunner-regulojn.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
eo[0]: 1 nivelo, uzas Tradiciajn regulojn.
eo[1]: %1 niveloj, uzas Tradiciajn regulojn.

en: Sorry, there is no further information about this game.
eo: Pardonu, ne ekzistas pliaj informoj pri ĉi tiu ludo.

en: This level number is not valid. It can not be used.
eo: Ĉi tiu nivela nombro ne validas. Ĝi ne povas esti uzata.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
eo: La ĉefa butono ĉe la malsupro eĥas la menuan agon, kiun vi elektis. Klaku ĝin post elekto de ludo kaj nivelo - aŭ uzu "Nuligi".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
eo: 
    
    Se ĉi tio estas via unua fojo en KGoldrunner, elektu la lernilon, kiu donas al vi sugestojn dum vi iras.
    
    Alie, simple alklaku la nomon de ludo en la tabelo, tiam, por komenci ĉe la nivelo 001, alklaku la ĉefan butonon malsupre. Ludo komenciĝas kiam vi movas la muson aŭ premas klavon.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
eo: 
    
    Vi povas elekti Sistemnivelojn por redakti (aŭ kopii), sed vi devas konservi la rezulton en ludo, kiun vi kreis. Uzu la maldekstran musbutonon kiel peniko kaj la butonojn de ilobreto de la redaktilo kiel paletro. Uzu la butonon 'Forigi' aŭ la dekstran musbutonon por viŝi. Vi povas treni la muson per butono premita kaj pentri aŭ forviŝi plurajn kvadratojn.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
eo: 
    
    Vi povas aldoni nomon kaj aludon al via nova nivelo ĉi tie, sed vi devas konservi la nivelon, kiun vi kreis en unu el viaj propraj ludoj. Defaŭlte via nova nivelo iros ĉe la fino de via ludo, sed vi ankaŭ povas elekti nivelan nombron kaj konservi en la mezo de via ludo.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
eo: 
    
    Vi povas krei aŭ redakti nomon kaj sugeston ĉi tie, antaŭ ol konservi. Se vi ŝanĝas la ludon aŭ nivelon, vi povas fari kopion aŭ "Konservi kiel", sed vi devas ĉiam konservi en unu el viaj propraj ludoj. Se vi konservas nivelon en la mezo de serio, la aliaj niveloj estas aŭtomate renumeritaj.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
eo: 
    
    Vi povas nur forigi nivelojn de unu el viaj propraj ludoj. Se vi forigas nivelon el la mezo de serio, la aliaj niveloj estas aŭtomate renumeritaj.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
eo: 
    
    Por movi (renumeri) nivelon, vi unue devas elekti ĝin uzante "Redakti Ajnan Nivelon...", poste vi povas uzi "Movi Nivelon..." por movi ĝin al nova. nombro aŭ eĉ malsama ludo. Aliaj niveloj estas aŭtomate renumeritaj laŭbezone. Vi nur povas movi nivelojn ene de viaj propraj ludoj.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
eo: 
    
    Kiam redaktas ludajn informojn vi nur bezonas elekti ludon, tiam vi povas iri al dialogo kie vi redaktas la detalojn de la ludo.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
eo: 
    
    Alklaku sur la tablo por elekti ludon. En la tabelo kaj sub ĝi vi povas vidi pliajn informojn pri la elektita ludo, inkluzive de kiom da niveloj estas, kiom malfacilas la ludo kaj kiajn regulojn sekvas la malamikoj (vidu la KGoldrunner-Manlibron).
    
    Vi elektas nivelon per tajpante ĝin aŭ uzante la ŝpinkeston aŭ rulumbreton. Dum vi varias la ludon aŭ nivelon, la bildeto-areo montras antaŭrigardon laŭ via elekto.

[ctx: @title:window]
en: Help: Select Game & Level
eo: Helpo: Elektu Ludon kaj Nivelon

en: A game of action and puzzle solving
eo: Ludo de ago kaj puzlosolvado

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
eo: (C) 2003 Ian Wadham kaj Marco Krüger

en: Current author
eo: Aktuala aŭtoro

en: Original author
eo: Origina aŭtoro

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
eo: Portado al KDE4, Qt4 kaj KGameCanvas-klasoj

en: KGameCanvas classes for KDE4
eo: KGameCanvas-klasoj por KDE4

en: Artwork for runners and default theme
eo: Artaĵo por ruliloj kaj defaŭlt-etoso

en: Artwork for bars and ladders
eo: Artaĵo por bretoj kaj ŝtupetaroj

en: Artwork for background of Geek City theme
eo: Artaĵo por fono de GeekCity-etoso

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
eo: Nostalgiaj etosoj, plibonigoj al ruliloj, plurfonaj funkcioj, fade-in/fade-out funkcio kaj pluraj aliaj ideoj

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
eo: Artaĵo por la etoso Trezoro de Egiptio
