kgoldrunner - en to et translation catalogue (852 entries)

en: Beginner's Luck
et: Algaja õnn

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
et: Need 70 taset kujutavad endast traditsioonilise mängu järjest raskemaks muutuvat sissejuhatust, mille on loonud Jason Self (j at jxself org). Kuigi vihjed puuduvad, on igal tasemel salvestatud lahendus.
    
    See mäng on mõeldud uutele mängijatele, aga viimased tasemed on päris rasked, nii et tasub juba varem tähele panna, kuidas vaenlased sinu liikumisele reageerivad. Sa pead nad korralikult välja õpetama, enne kui jõuad 70. tasemele.
    
    Enamiku lahendustest lõi Jason, kuid mõned ka Ian Wadham.

en: Curse of the Mummy
et: Muumia needus

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
et: Neid tasemeid, mis toetuvad Lääne muumiafilmidele ja Egiptusele endale, on kõige etem mängida Egiptuse aarde teemaga. Mõnikord tuleb siin ka langemise ajal kaevata.
    
    Sinu Egiptuse-teadmiste lihvimiseks on igale tasemele vihjetena lisatud mitmeid fakte, mille allikaks on Hollywoodi asemel Wikipedia või muud teatmematerjalid.
    
    Selle meistritaseme mängu koostas Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, keda mõningate Egiptust puudutavate ideedega ning Punase mere tasemega aitas Ian Wadham.

en: The Giza Plateau
et: Giza tasandik

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
et: Giza platool Kairo serval asub Giza nekropol, kus võib imetleda Hufu ehk Cheopsi Suurt püramiidi, Hafra ehk Chephreni ning Menkaure ehk Mykerinose püramiidi. Suurt sfinksi ja veel mitmeid väiksemaid objekte.
    
    Platoo all liikudes püüa vältida muumiate tapmist: kui neid hakkab paremal liiga palju tagasi ilmuma, muudab see lõpus pääsemise väga raskeks. Alustuseks tuleb kaevata ja kukkuda.

en: The Pyramid of Djoser
et: Džoseri püramiid

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
et: Džoseri astmikpüramiid on säilinud Sakkara nekropolis Egiptuses, Memphise linnast loodes.
    
    Selle taseme läbimiseks on vaja ette võtta kindlad sammud. Esiteks vabane vasakul alt teisel tasandil asuvast muumiast, lastes tal kukkuda alumisel tasandil asuvasse varjatud auku.
    
    Seejärel liigu teisel tasandil paremale üle posti ja üle muumia ning hangi keskelt aare, kaevates kindlasti keskelt vasakul ära tellise.
    
    Kolmanda tasandi muumiaga on keerulisem, sest see võtab ise aarde üles ja kannab seda kaasas. Sul võib vedada, kui ta sellest mingil hetkel loobub, aga hoolika ajastamisega võid ta ka püüda paremal kaevatava tellisega lõksu.
    
    Enne viimase aarde hankimist tee astmikpüramiidis alla paremale tee vabaks, et paremal asuvad muumiad saaksid püramiidi siseneda - kui all paremal on enne päästeredeli ilmumist üle ühe muumia, ei õnnestu sul väljapääsuni jõuda.

en: Pharaoh's Barge
et: Vaarao pargas

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
et: Hufu laev on terviklikult säilinud Vana-Egiptuse veesõiduk, mis maeti umbes 2500. aastal eKr ühte auku Giza püramiidikompleksis Suure püramiidi jalamil. Peaaegu kindlasti laskis selle ehitada vaarao Hufu ehk Cheops.
    
    See on antiikaja üks vanemaid, suuremaid ja paremini säilinud aluseid, kokku 43,6 meetri pikkune. Vanusest hoolimata sõidaks see tänapäevalgi, kui see vette lasta.
    
    See on üsna lihtne tase, kus on rohkelt aardeid ja suhteliselt vähe muumiaid. Küll tuleb vaeva näha aarete kättesaamisega muumiate käest.

en: Pyramid Puzzles
et: Püramiidi saladus

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
et: Suur püramiid oli üle 3800 aasta maailma suurim inimkätega püstitatud ehitis. Sellest pidev üles ja alla marssimine pidi olema muistsetele egiptlastele tõeline piin - nii nagu see saab ka sinu piinaks siin mängus.
    
    Vasakult teise aarde hankimiseks tuleb kasutada päästesillana tellist, mis blokeerib all redeli.
    
    Vasakult neljanda aarde hankimiseks puhasta kolm tellist vasakpoolseimast muumiast ülal ja paremal. Õiges järjekorras kaevates annab see sulle täpselt nii palju aega, et haarata aare ja põgeneda.
    
    Mõned muumiad tuleb aarde saamiseks vabastada. Kuid enne muumiate vabastamist tasuks kõigepealt hankida esimene, teine ja neljas aare (vasakult). Ole ettevaatlik ja ära ühtegi muumiat tapa, sest kui nad ilmuvad püramiidist paremale, ei saa sa enam taset läbida. Võimalik on ka muumiad vabastada ja püüda lõksu mõnes kambris.

en: Crocodile
et: Krokodill

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
et: Krokodillid võivad elada enam kui saja-aastaseks ning suurimad neist võivad olla 4,85 meetrit pikad. Mõned liigid isegi ründavad ja tapavad haisid.
    
    Sobek oli krokodillijumalus. Niiluse ääres töötavad või seda mööda sõitvad egiptlased lootsid, et kui nad palvetavad Sobeki poole, kaitseb ta neid krokodillirünnakute eest.
    
    Sellel tasemel ei tule küll krokodille karta. Kuid palve Sobeki poole võib aidata ometi kergemini pääseda muumiate eest ja hankida aarded.

en: Three Pyramids
et: Kolm püramiidi

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
et: Giza nekropol on olnud populaarne turismiobjekt juba alates antiikajast, eriti aga hellenistlikust perioodist, mil Siidoni Antipatros lisas Suure püramiidi seitsme maailmaime hulka. Tänaseks on see toonastest maailmaimedest ainukesena säilinud.
    
    Maailmaimes liikumine on tegelikult imelihtne, kui oled ainult enne sinnajõudmist suutnud üle mängida kaks parempoolseima püramiidi juures tegutsevat muumiat.

en: Tura Caves
et: Tura koopad

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
et: Tura oli Egiptuse peamine lubjakivimurd, mida kasutati ka Hufu Suure püramiidi rajamiseks. Lubjakivi kaevandamine jättis maha õõnsused, mida Briti armee kasutas edukalt ära II maailmasõja ajal ja mida nüüd on võimalus ka sinul uudistada.
    
    Pikas šahtis all vasakul on kaks varjatud auku. Vabasta pikas šahtis paremal asuv muumia neist ühe ning suures kambris olev muumia teise augu täitmiseks. Aja kahest muumiast esimene kindlasti alla, et saada kätte aare šahti põhja lähedal olevast nurgast. Nurgast lahkudes kaeva mitu korda paremal, et avada endale pääsetee.
    
    Hangi kõik mängulaual vasakul olevad aarded ja liigu siis paremale. Kaeva ja vabasta kindlasti ülal asuv muumia, et saaksid hiljem aarde kätte. Samuti on sul selle abi vaja, et taseme lõpus vasakule põgeneda. Paremal asuvat aaret on lihtsam kätte saada, kui esialgu tundub: strateegiliselt asetatud libatellised muudavad selle taseme lihtsamaks osaks. Märkus: kui soovid veidi vaheldusrikkust, võid kõigepealt teha puhtaks parema ja alles siis vasaku poole.

en: Pyramid Crawl
et: Teekond püramiidis

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
et: Egiptuses on üle 100 püramiidi, millest vanimad on ehitatud 2600. aasta paiku eKr.
    
    Sellel püramiiditasemel, mis on loodud 2008. aastal pKr, väldi alumises osas keskel asuvat kaht muumiat neid eemale meelitades või tappes.

en: The Great Sphinx
et: Suur sfinks

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
et: Suur sfinks on Guza platoo kaitsja, kes vaatab otse tõusvasse päikesesse. 73 meetrit pikk ja 20 meetrit kõrge kuju on maailma suurim monoliitskulptuur ning kõigest 4500 aasta vanune.
    
    Sfinksi sees aardeid kogudes püüa ära lahendada ka sfinksi mõistatus: kuidas pääseda mööda paremal asuvast muumiate hordist?

en: Ladder Pyramid
et: Redelpüramiid

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
et: Enamik tunnustatud püramiidide ehitamise teooriatest tugineb arvamusele, et need ehitati kivimurrus suuri lahmakaid välja raiudes, neid käsitsi kohale vedades ning kohe õigesse paika asetades. Erimeelsused valitsevad selles osas, kuidas täpselt kive liigutati ja paika asetati. Kuid igal juhul pidi seal olema palju redeleid ja neid jagub ka sellele tasemele.
    
    Peamiselt koosneb see tase ringijooksmisest. Aarde üleskorjamine ja muumiate vältimine polegi nii keeruline, küll on raske aarde kättesaamine muumiate käest. Kolme kivi laiune platvorm on päris sobilik tapmiskoht, kuid sul tuleb siiski tublisti ringi joosta, et aardeid kandvad muumiad ikka õigesti reastuksid. Pane tähele ka seda, et platvormi keskmine plokk on petlik ning sellest kukub läbi.
    
    Kui oled kõik aarded kätte saanud, tuleb sul suunduda risti üle välja päästeredelini. Üks võimalus on tappa muumia ja selle kannul üle liikuda, kui ta liigub päästeredeli juurest põhipüramiidi juurde.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
et: Ankh oli Egiptuse hieroglüüf, mis tähendas 'elu'. Päikese sümbolina oli see alati valmistatud kullast.
    
    Sellel tasemel ellujäämiseks tuleb olla ettevaatlik ning hoiduda põhiankhi libatelliste eest, püüdes välja mõelda, millistest neist on kasu ja millistest mitte.

en: Pharaoh's Tomb
et: Vaarao hauakamber

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
et: Teadlaste hinnangul kulus Suure püramiidi rajamiseks 2,3 miljonit kiviplokki, mis keskmiselt kaalusid 2,5 tonni.
    
    Selle taseme püramiid ehitati vähem kui 100 plokist. Algul manööverda, et jõuda püramiidi sisse, seejärel liigu püramiidi vasakul küljel välisseinale lähima teise tasandi redeli juurde. Oota, kuni muumiad kogunevad teisele poole välisseina. Seejärel roni redeli otsa väikesel püramiidil, oota, kuni muumiad ronivad üles pikast redelist ning kukuvad posti otsast. Kui viimane neist on kukkunud või isegi juba veidi enne seda, jookse pika redeli juurde, ületa post ning kaeva tagasi suure püramiidi ja hauakambri sisse.
    
    Korda sama trikki väljumisel, kui oled kätte saanud ainsa aarde, ainult et seekord tuleb sul jõuda püramiidi paremale küljele.

en: Cat
et: Kass

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
et: Kass oli Egiptuse ühiskonnas ja religioonis austatud ning tähtis loom, mistõttu neid mumifitseeriti samamoodi nagu inimesi.
    
    Kassitaseme lõpetamisel ära lase end ära petta kassisabast, mis ilmub, kui oled viimase aarde kätte saanud. Ainuke väljapääs on vasakul. Selleks tuleb lasta muumiatel tuua enda juurde aare, mis asub kassi peast paremal, sest kui korjad kõik ise üles, ei ole sul võimalik õigeks ajaks tagasi jõuda.
    
    Et muumiad aarde sinu juurde tooksin, tuleb sul all kaevata viis tellist ja võimaldada neil läbi pääseda (või lasta lõksu langeda ja surma saada).

en: Pyramid Power
et: Püramiidi võim

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
et: Imhotep kavandas Džoseri astmikpüramiidi hiigeltrepina, mida mööda surnud vaarao hing sai tõusta taevasse. Imhotepi saavutus oli nii võimas, et egiptlased jumalikustasid hiljem temagi.
    
    Enne kui tõusta sel tasemel püramiidi tippu, tuleb ära käia all. Ülemise aarde kättesaamiseks liigu tipust vasakule, kaeva järgmine plokk ja astu all oleva muumia peale, liikudes edasi paremale (püüa seada hiirekursor tipu peale).
    
    Kui oled viimase aarde üles korjanud, välju paremale ning jookse redeleid pidi üles ja alla. Ainuke raske osa on all vasakul: jookse lihtsalt läbi redelil olevate muumiate alt ning manööverda... ja hoia pöialt!

en: Eye of Horus
et: Horuse silm

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
et: Horuse silm on Vana-Egiptuse jumaliku kaitse ja kuningavõimu sümbol.
    
    Sellel tasemel võib silma sees end mõnevõrra turvaliselt tunda, aga siiski mitte väga palju. Kogu aarde kättesaamiseks on vaja korduvalt liikuda ülevalt alla ja tagasi. Lõpuks jääb alla vasakule kaks muumiat. Nende tabamiseks roni vasakult neljanda lühikese redeli otsa, kaeva vasakul, roni alla ja kaeva taas vasakul. Üks muumiatest langeb alumisse auku. Roni redelist üles. Teine muumia ronib teist redelit pidi ja langeb ülemisse auku. Liigu üle kahe lõksus muumia ja roni üles.

en: Inverted Pyramid
et: Tagurpidi püramiid

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
et: See ei ole vahest just traditsiooniline Egiptuse ehitis.
    
    Sul tuleb siksakitada postide vahel kogu aarde kättesaamiseks. Üksikust jälitavast muumiast möödapääsemiseks oota teda ühe posti juures ja vahetult enne seda, kui ta sinuni jõuab, lange allolevale postile ja liigu otse tema alla.
    
    Et ehitis pole traditsiooniline, võib ka taset läbi mängida ebatraditsiooniliselt: kukutamine ja all liikumine on lihtsam klaviatuuri abil (lihtsam ei tähenda veel, et kerge...). Kui oled saanud kätte viimase aarde telliste pealt püramiidi sees, tee mängus paus ja mine taas üle hiirega liikumisele.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
et: Anubis ehk Inpu oli Egiptuse teispoolsuse jumal.
    
    Aarde kättesaamiseks Anubise kõrvade vahelt kaeva kaks tulpa muumiast vasakul ja astu muumia peale. Liigu muumiast vasakule, kaevates ise paremal. Muumia peaks langema parempoolseima tulba auku. Nüüd kaeva kaks vasakpoolset tulpa, kuni jõuad redeli-silmani. Liigu alla mööda silma parempoolseimat redelit, nii et kukud all postile.
    
    Paremas kõrvas asuva aarde kättesaamiseks kaeva kõrgem kaheplokisest tulbast, langedes parempoolse kaheplokise tulba peale. Liigu vasakule ja kaeva teine kaheplokine tulp. Nüüd liigu paremale ja kaeva üheplokine tulp, vabastades muumia. Liigu veel ühe võrra paremale ja kaeva kolm plokki, nii et sulle jääb seismiseks kaheplokine eend. Liigu vasakule ja kaeva paremale jääv väli. Oota, kuni muumia langeb, korja üles tema aare ning tõtta redelist üles, kus sind ootavad ees viis väljapääsbu blokeerivat muumiat.

en: Pyramid of Treasure
et: Aarete püramiid

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
et: Egiptuse peamine kullaallikas oli Nuubia. Mitanni kuningas Tušratta väitis, et Egiptuses oli kulda "rohkem kui muda".
    
    Selles püramiidis on aardeid isegi õhus! Hulk aardeid ja ainult kolm muumiat - see ei saa ju ometi raske olla?

en: Sarcophagus
et: Sarkofaag

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
et: Sarkofaag on enamasti kivist valmistatud kast, kuhu asetati surnukeha. Vana-Egiptuses kujutas sarkofaag endast kuninga muumia välist kaitsekihti, mille sees asus veel mitu kirstukihti. Tihtipeale oli sarkofaag uhkest alabastrist.
    
    Kui sa ei soovi, et see tase muutuks sinu enda sarkofaagiks, hangi kõigepealt aare sarkofaagi vasaku serva alt, sest muidu ei teki sul enam võimalust seda kätte saada.

en: The Parting of the Red Sea
et: Punane meri läheb kahte lehte

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
et: Piibel jutustab, et Mooses lõi Punase mere kahte lehte, et pääseda vaarao meeste eest. Pärast seda kui oled rüüstanud vaarao esiisade püramiide, pole ka mingi ime, et ta saadab mehed ka sinu kannule.
    
    Õnnekombel läheb meri kahte lehte kohe pärast viimase aarde kättesaamist. Vaarao meeste eest pääsemine pole aga nii lihtne. Kõigepeale liiguta kangelane nii kiiresti kui võimalik alla ja oota siis õiget hetke. Seejärel liigu paremale veeseinale, ületa keskel asuv post ja oota, kuni muumiad jõuavad vee peale, enne kui taas end alla kukutad.
    
    Sedakorda jookse kohe vasakul asuva veeseinani, jättes taga ajavad muumiad enda kohale. Oota enam-vähem ülal vasakul, kuhu sinust paremal asuvad muumiad ei pääse. Kui muumiad sinust vasakul on jõudnud üles, lange kolmandat korda merre (isegi Mooses ei pidanud nii karmi katsumust läbi tegema). Viimasel korral aitab ülal asuvatest muumiatest pääseda see, kui liigud nende alt läbi vasakule ajal, mil nad kukuvad ühe pika redeli all asuvale tulbale.
    
    Märkus: võib ka kohe liikuda vasakul asuva veeseina juurde, aga see muudab kõik palju raskemaks.

en: Count
et: Arvestus

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
et: See mäng põhineb arvestamisele vahemikus 0 kuni 16 (või 0 kuni 10 kuueteistkümnendsüsteemis). Esimesel tasemel pole kulda ega vaenlasi: ainsaks ülesandeks on leida tee välja ja jõuda järgmisele tasemele. Seejärel suureneb vaenlaste ja kullatükkide arv igal tasemel ühe võrra. Niisiis vastab iga taseme nimi vaenlaste ja kullatükkide arvule ning kajastub mänguväljal nähtavas numbris.
    
    Need elegantsed ja üsna suurt osavust nõudvad meistritasemed on koostanud Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Mõnikord tuleb siin ka langemise ajal kaevata.

en: Zero
et: Null

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
et: Ainuke probleem on jõuda 0 sisse, mis kujutab endast ainsat väljapääsu.
    
    0 sisse jõudmiseks tuleb siksakredelist üles ronida, kaevata 0 vasakul serval ära viis tellist, tõtata taas siksakredeli tippu, siis üle posti, langeda äsja ära kaevatud telliste auku ja otsekohe liikuda paremale 0 sisse. Õige ajastus on väga oluline.

en: One
et: Üks

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
et: Kulla kättesaamine nõuab mitut kaevamist õiges kohas. Ah et kuidas?
    
    Väljapääsemiseks tuleb saada vaenlane 1 pealt üle, et ta langeks alla auku. Seda saab teha kolmel viisil. Esimene ja kõige mõistlikum on oodata posti juures 1 parema ülemise serva kohal, kuni vaenlane on peaaegu sinuni jõudnud, ja siis liikuda paremale, kaevates paremalt, kuni jõuad 1 põhja.
    
    Teine viis on ajastada kulla väljakaevamine; liikumine kulla peale paremale sunnib vaenlase langema 1-st paremal asuvasse auku. Kolmas viis on vaenlane hävitada ja loota, et ta ilmub uuesti 1 paremal küljel.

en: Two
et: Kaks

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
et: Vasakpoolseima kulla kättesaamiseks lange sellele ülevalt, astudes langemise ajal sammu võrra ükspuha kummale poolele. Seejärel kaeva kohe ära otse kulla all olev väli ja astu sisse. Libapõrand võimaldab langeda põhja.

en: Three
et: Kolm

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
et: Pärast kogu kulla kogumist on ainus väljapääs kõrgeim redel vasakul, aga see ei ole millegagi seotud. Selleni jõudmiseks tuleb vaenlane enda kannule meelitada ja siis astuda tema peale, et redelini ulatuda.

en: Four
et: Neli

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
et: Algul tuleb tõtata paremale põrandale. Mõned vaenlased tuleb lõksu meelitada (hea õnne korral saab selle käigus ka osa kulda kätte), kuid peaks olema üsna lihtne liikuda üles paremal asuvate, 4-kujuliste redelite kaudu.
    
    4-st kulla hankimisel oota, kuni vaenlased on jõudnud 4-kujuliste redelite tippu. See annab piisavalt aega jõuda redeliteni, enne kui vaenlased jõuavad sind ära lõigata.

en: Five
et: Viis

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
et: Algul roni alla esimestest redelitest ja oota kõige alumises osas, kuni vaenlased on positsioonid sisse võtnud. Seejärel kukuta end põrandale ning võta suund suurele redelile paremal, mille haru on päris all. See haru võimaldabki ülal olevatest vaenlastest mööda pääseda: oota vasakpoolse juures põrandatasandil (mitte päris põrandatasandil), kuni pikal redelil olev vaenlane sinu kõrvale langeb. Siis roni üles ja paremale, et jõuda suurele redelile.

en: Six
et: Kuus

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
et: Esimene raskus sel tasemel on õige ajastamine, mil minna 6 alla ajal, mil vaenlane ronib üles mööda 6-st vasakul olevat redelit. Kui jõuad redelile, hakkavad vaenlased redelist üles ronima sinust eemale, nii et pead ootama, kuni vaenlasi pole enam redeli alumises osas, enne kui kaevad end 6 alt läbi.
    
    Teine raskus on see, kuidas saada kõik vaenlased ära ekraani vasakus servas asuvalt redelilt. Üks võimalus on istuda suure 6 peal keskel ja oodata, kuni nad tulevad üle postide. Siis kukuta end põrandale ja suundu redeli juurde.

en: Seven
et: Seitse

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
et: Peamine raskus on kuld 7 peal. Algul roni 7 peale vasakpoolseimale väljale ja oota siis, kuni vaenlased langevad 7 peal olevatesse aukudesse.

en: Eight
et: Kaheksa

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
et: Hoolika liikumise ja ajastusega saad kaks vaenlast meelitada vasakpoolseimale redelile ja nad sinna jätta, kuni ise kogud viis kõrgeimat kullatükki.
    
    Kolm alumist kullatükki tuleb koguda üheainsa käiguga, aga kõigepealt oleks mõttekas sundida vaenlased 8-st paremale, et ei tekiks probleeme, kui ilmuvad redelid ja sa maandud põrandal.
    
    Viimaseks põgenemiseks saab redeli puhtaks, kui langed taas põrandale päris paremal.

en: Nine
et: Üheksa

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
et: Algul kukuta end põrandale nii kiiresti kui võimalik. Kaeva põhja mitu auku, et aeglustada vaenlasi redelini jõudmast. Seejärel korja ära kaks kullatükki 9 vasakul küljel, kui vaenlasi pole läheduses, ning kui oled neist kõrgeima kätte saanud, kaeva end 9 sisse.
    
    Kulla kättesaamiseks 9 põhjast seisa vasaku vaenlase peal, kaeva vasakule ja liigu paremale. Kaks vaenlast hakkavad liikuma vasakule, langevad ning ronivad redelist üles. Kui esimene jääb kinni sinna, kus äsja kaevasid, hüppa 9 kõige alumisse ossa ja kaeva vasakule. Järgmine vaenlane viib kulla alla. Korja see üles, kaeva paremale, lange posti peale ja põgene nii kiiresti, kui jalad võtavad.

en: Ten
et: Kümme

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
et: Sa võid püüda mitu vaenlast lõksu all vasakul ja paremal asuvatesse aukudesse, aga nad pääsevad vabaks, kui ilmuvad peidetud redelid. Põgenemise ajal põrandale kukkumine aitab puhastada tee paremale üles.

en: Eleven
et: Üksteist

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
et: Korja kõigepealt kuld, mis asub vasakul 11-kujuliste postide all, seejärel suure 11 vasakpoolse 1 jalamil olev kuld. Nüüd lange põrandale otse kahe ploki kõrgusest müürist vasakul. Ees on kolm ülesannet: kulla hankimine vasakult ja keskelt, kulla äravõtmine paremal asuvate vaenlaste käest ning võimalikult paljude vaenlaste meelitamine 11-st vasakule.
    
    Esimesed kaks ülesannet on suhteliselt lihtsad, aga viimase ees seisab mitu takistust. Kui liigud keskmisest redelist üles ja vasakule, võid oodata üleval postide parempoolse osa kohal (võib-olla ka langedes postidele) ja meelitada mitu vaenlast korraga keskelt vasakule. Selle käigus saab ka ühe või kaks kullatükki ära korjata.
    
    Kui kuld käes (välja arvatud 11-st paremal olevad tükid), jookse keskel asuva H-kujuliste redelite ülemisse paremasse ossa. See sunnib kõik vaenlased parempoolsest osast liikuma vasakule.

en: Twelve
et: Kaksteist

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
et: See on aeglane tase, kus tuleb tublisti oodata, et vaenlased liiguksid sinna, kuhu sina tahad.
    
    Algul lange lähimale vaenlasele, kui ta langeb, ja liigu paremale postidele, et ära korjata nende all olev kuld. Oota kindlasti avause tekkimist all olevates vaenlastes, enne kui langed kullatükile.
    
    Väga kasulik on 12 plokist koosnev kobar paremal: kui sa ei ole tipptasemel, ei lange sellest otse vasakul asuvast redelist ronivad vaenlased selle peale. Seda võib kasutada nende liigutamiseks vasakul asuvate lõksude kohale ja seejärel ise langeda põrandale, et nad langeksid lõksudesse.
    
    Veel üks kaval võte on oodata vasakus servas redeli peal (seal, kus alustad taset). Kõik piisavalt kaugel asuvad vaenlased jooksevad üle plokikobara ja langevad paremal lõksudega alasse.
    
    Vasakul põrandatasandil asuva kulla korgamiseks tuleb täita põranda teine osa vaenlastega ja kaevata ära tellised, mis blokeerivad vasakpoolseimas osas olevaid vaenlasi. Sa võid kaotada kulla (s.t. kulda kandvad vaenlased astuvad ärakaevatud väljale ja hävivad seal), kuigi selle võib ka kätte saada, kui väga püüad.
    
    kui jätad vasakpoolseima kulla viimaseks, on hõlpus põgeneda üles. Kui aga jätad viimaseks 2 sees oleva kulla, peaksid samuti üsna lihtsalt pääsema. Muul juhul aga lõikavad vasakule lõksu jäänud vaenlased sinu pääsetee ära.

en: Thirteen
et: Kolmteist

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
et: Algul oota vasakpoolseimate redelite vasaku (või, mis veel parem, parema) haru ülaosas, kuni keskel olevad vaenlased ronivad keskmise redeli keskossa. siin lange rõhtsale redelile, liigu paremale ja kukuta end põrandale, jättes mitu vaenlast lõksu.
    
    Et saada kuld eri kohtadest kätte, tuleb enamik vaenlasi lõksust välja lasta. Kindlasti tuleks vähemalt ühe kulla korjamiseks vabaks lasta põrandal vasakule lõksu jäänud vaenlased.
    
    Kui oled üles korjanud viimase kullatüki, kogunevad vaenlased keskmise redeli juurde, nii et pead otsustama, milline tükk viimasena ära korjata. Mõistliks oleks jätta selleks see, mida hoiavad enda käes kolm vaenlast 3 alumises harus, või siis ka see, mis asub 3 keskmises harus.

en: Fourteen
et: Neliteist

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
et: Siin on neli nippi. Esiteks ära kaeva välja vaenlasi, kes on lõksus vasakul 4-de sees, enne päris lõppu - siis on vähem vaenlasi, kellele on vaja tähelepanu osutada.
    
    Teiseks tuleb vaenlase peal alla sõita, et saada kätte vasakul 4-des lõksus olev kuld ning hõljuv kullatükk keskel.
    
    Kolmandaks, kui vabastad paremal 4-des olevad vaenlased (ja võib-olla ka kaks vaenlast vasakul asuvates 4-des), võib olla lihtsam topelt kaevata ja kaotada need kullatükid.
    
    Lõpuks on lõpus lihtsam põgeneda, kui jätad viimaseks kullatüki, mis on keskel paremal 14 sees või hõljub selle lähedal. Seejärel saab ära joosta mööda sinna ilmuvat redelit.

en: Fifteen
et: Viisteist

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
et: Kaks vihjet: kui ootad ühe kahest vasakpoolsest redelist juures üks pulk allpool kahe redeli vahel olevast kullast, hüppavad keskel asuvad vaenlased 5 jalamile. See võimaldab kergesti kätte saada 1 ja 5 vahel oleva kulla.
    
    Teiseks, kui ootad 1 jalamil ühest paremal, siis hüppavad vaenlased, kes on ühest vasakul asuvast kahest redelist parempoolsema juures, postile teisel 1 jalamil. Kui ootad 1 ja 5 vahel kõrgemal ja hüppad siis 1 jalamile, kui vaenlased langevad 1 jalamile, saad kiirustada 1-st vasakul asuva redeli juurde ja korjata ära 1-st vasakul asuva kulla.

en: Sixteen
et: Kuusteist

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
et: 1-st vasakul asuvas alas tuleb kiiresti joosta alla ja üles, samal ajal hoolikalt vältides vaenlasi.
    
    6 keskel asuva kulla korjamiseks lange alla 6 pauna peale, liigu paremale/kaeva vasakule ning liigu kohe vasakule ja kaeva vasakule, et hoida tagasi vaenlast, kes muidu võib suuta su kinni püüda. Samas võib selle kullatüki jätta ka lõppu, et mitte vabastada kaht vaenlast enneaegselt; siiski on võimalik lasta kahel vaenlasel end samas osas uuesti lõksu langeda.
    
    Kulla hankimiseks, mille eest kannavad hoolt vaenlased all paremal, kaeva läbi blokeeriv väli neist vasakul, jookse redelist üles, kaeva ära 6 parem külg, kuku sisse, jookse vasakule, kaeva ära väli 6 vasakul küljel ja lange põrandale. Ajastus peab olema väga täpne - ainult üks-kaks vaenlast all paremal suudavad liikuda vasakul asuvasse ossa. Nende kulla saamiseks tuleb ära kaevata ka 6 alumine osa, aga see on üsna lihtne tegelikult, kuigi nõuab kiirust, sest vaenlased on kinni 6-st vasakul.
    
    Kui oled kogu kulla kätte saanud, on arvatavasti kõige hõlpsam väljuda 1 keskel oleva libaukse kaudu ja siis redelite kaudu 1-st vasakul.

en: Dig While Falling
et: Kaeva langedes

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
et: Meistritaseme mängudes tuleb tihti langemise ajal kaevata. Need tasemed juhatavadki sellesse sisse. Tasemed lõi Jason Self (j at jxself org). Igal tasemel on samuti Jasoni loodud salvestatud lahendus.

en: Jail Break
et: Põgenemine

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
et: Oled vanglas, vahistatuna varguse ja röövi ning oma vaenlaste korduva lõksupüüdmise eest.
    
    Siin valitsevad karmid reeglid ja kui püüad välja pääseda, ei hakka nad magama, püüdes sind iga hinna eest tappa. Niisiis, ole ettevaatlik ja eelkõige ole kiire - või sind ootab surm!
    
    Need meistritaseme tasemed kasutavad kiireid ja omapäraseid KGoldrunneri reegleid ning nende loojaks on Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Mõnikord tuleb siin ka langemise ajal kaevata.

en: Don't Panic!
et: Ära satu paanikasse!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
et: Nagu taseme nimigi ütleb, ei ole mingit põhjust paanikasse sattuda.
    
    Sellest vanglast on väga lihtne pääseda, sest valvurid on ise lõksus ega saa sind puutuda.

en: Robbery
et: Rööv

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
et: Oled taas vaba ja vajad veidi raha, et eluga hakkama saada.
    
    Nipiks on vaenlastele tegevuse andmine. Kui saad panna nad kõik langema betoonplokile, on väga hästi. Aga võid muidugi ka aina joosta ja joosta...

en: Use the Guards
et: Kasuta valvureid

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
et: Nad võivad küll olla halastamatud, aga nende käitumine on ennustatav.
    
    Kui jõuad paremal asuvate redeliteni, oota, kuni üks valvur hüppab ja siis jaluta üle tema pea, et kuld kätte saada.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
et: Langevad vaenlased (1) - tee leidmine

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
et: Kasuta ära oma vaenlasi ja kõnni üle nende peade.
    
    Kui ületada tuleb mitu lõhet, lase vaenlastel kõigepealt paremale liikuda ja siis liigu ise üle nende peade.

en: Falling Enemies (2) - Digging
et: Langevad vaenlased (2) - kaevamine

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
et: Alusta taset hiireklõpsuga. Ülejäänu peaks olema niigi selge.

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
et: Langevad vaenlased (3) - peidetud redelid

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
et: Seekord on nad targemad ja kukuvad ülevalt sinu peale.
    
    Kõigepealt kaeva ära kõik tellised, mis lahutavad sind kullast.
    
    Seejärel jookse tagasi keskele ja oota, kuni taassündinud vaenlased langevad. Sul tuleb juhid kinni püüda, kuni teisi ootad. Teel üles hoia silmad lahti uute taassündinud vaenlaste eest.

en: Imprisoned Guards
et: Vangis valvurid

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
et: Üsna lihtne on põhihoonesse sisse murda, aga kogu kulla kogumiseks ja taas väljapääsemiseks tuleb liikuda üle vaenlase pea.

en: Forbidden Gold
et: Keelatud kuld

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
et: Sa oled viimastel tasemetel vaenlaste käest kenasti ära pääsenud.
    
    Nüüd oled taas vaba ja võid teha, mida süda lustib. Nojah, peale jälle kulla pihtapanemise, muidugi...

en: Dig Your Way Out
et: Kaeva end välja

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
et: Ei ühtegi valvurit ja ikka tahad abi?
    
    Olgu, seda sa siis saad.
    
    Kaeva ära posti kõrval olevad tellised. Kui langed, liigu kiiresti tagasi samba juurde, et saaksid minna nišši. Loomulikult saadab sind edu ainult siis, kui tead teed ega kõhkle. Aega pole raisata...

en: An Unpleasant Cellmate
et: Ebameeldiv kongikaaslane

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
et: Klõpsa taseme käivitamiseks ja ta langeb lõksu, enne kui jõuab sulle halba teha.

en: Awaiting Enemies
et: Vaenlaste ootel

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
et: Nad ei võta sinu vastu midagi ette, kui sa paigalt ei liigu. Nad tahavad ainult kulda kaitsta...

en: Too Many Guards
et: Liiga palju valvureid

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
et: See tase on raske, aga kindlasti mitte võimatu.
    
    Vabane esimesest valvurite rühmast, juhtides nad alla. See käib nii. Mine madalaimate redelite juurde ja püsi parempoolseima madala redeli juures natuke aega, siis mine kiiresti tagasi vasakule, nii et sind jälitab ainult üks vaenlane. Oota vasakpoolseima madala redeli juures, kuni ka tema jõuab madalaimate redeliteni, siis aga roni kiiresti üles ja liigu vasakule. Ta hüppab maapinnale. Korda seda nippi kõigi seal asuvate valvuritega.
    
    Järgmisest valvurist peaks hõlpsalt mööda pääsema, aga seejärel tuleb juba vaeva näha... Kui ronid üles redelist betooni kõrval, hakkab valvur jooksma vasakpoolseima redeli juurde ja tagasi. Sa pead leidma õige hetke, mil üle tema pea joosta.
    
    Viimane osa nõuab natuke kaevamist. Kõigepealt lange vasakul läbi valetellistest tunneli, unustamata möödaminnes kulda kaasa võtmast. Siis roni üles pikast redelist. Kolmas tellis paremal on lõks. Lange sellesse ning kaeva paremale ja viis korda vasakule, ise langedes. Liigu edasi alla. Kaeva ära alumine kahest tellisest, mille kohal on tühimik, roni üles parempoolseimast redelist tellise juurde, mille ära kaevasid (loodetavasti pole see selleks ajaks veel taastekkinud), ning suundu paremale ja üles väljapääsu poole.

en: Caught In The Heights
et: Kõrgelt tabatud

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
et: Niipea kui alla liigud, hakkavad nad sind taga ajama, kuni sa surma saad. Seepärast oleks soovitatav valmis mõelda täpne teekond, enne kui hakkad proovima nende eest pääseda.

en: Teamwork (1) - The Liberation
et: Meeskonnatöö (1) - vabanemine

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
et: Sul on vaja, et esimene vaenlane aitaks sul välja pääseda.
    
    Vasakul olev kuld nõuab natuke mängimist ajastamisega.
    
    Kui liigud üles ja paremale, kontrolli, et su kaaslane ei langeks betoonauku. Paremal asuva kolme kullatüki ärakorkamiseks püüa hoida teda vasakpoolsel redelil, et saaksid hüpata üle tema pea kulla juurde.
    
    Kui liigud üles ja vasakule, seisab seal betoonsamba najal redel. Liigu üle sõbra pea, et redelini jõuda ja jää tema kohale. Esimene tellis sinust vasakul on lõks. Liigu üle tema pea, nii et lõksu langeks tema, mitte sina. Aga siis pead ta taas vabastama, kui tahad jõuda kõrgeimate redeliteni.
    
    Ole oma kaaslase vastu kena: sul tuleb temaga koostööd teha arvatavasti veel mitmel tasemel.

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
et: Meeskonnatöö (2) - uppuvad platvormid

en: Start running immediately or you are doomed!
et: Hakka kohe jooksma või sind ootab hukatus!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
et: Meeskonnatöö (3) - lõplik pääsmine

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
et: See on viimane tase, kus sul tuleb oma sõbraga koostööd teha. Ma usun, et ta on sind piisavalt abistanud, et nüüd ise vabaks saada.
    
    Vabandust, rohkem ei saa ma abi pakkuda. See tase on kõigest üks suur trikk.

en: Gold Rush
et: Kullapalavik

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
et: Mõned väikesed tasemed traditsiooniliste reeglitega, mille lahendamine võib aega võtta. Mõnikord tuleb siin ka langemise ajal kaevata.
    
    Looja: Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]

en: Too Easy?
et: Liiga lihtne?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
et: See võib tunduda päris lihtne ja selge, aga paraku see seda ei ole, sest siin ootab teel kullani ees palju valetelliseid.
    
    Kaeva langemise ajal ära esimene tellis, siis lange läbi selle, jookse redelini ja oota, kuni vaenlane hüppab auku. Nüüd võid langeda tema pea peale ja liikuda vasakule. Hüppa vasakule auku ja kaeva langemise ajal ära veel üks tellis. See võimaldab sul liikuda vasakule samba juurde.
    
    Loomulikult on teel veel hulk lõkse, aga neid on lihtsam vältida, nii et leia need ise üles. Ja muidugi sa tead ju, et klahvile Q vajutades saad taseme alati taaskäivitada...

en: Have A Nice Flight...
et: Kena lendu...

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
et: See ei peaks olema liiga raske.
    
    Vii hiir lihtsalt ülemisse vasakusse nurka ja kangelane lõpetab taseme automaatselt.

en: Golddigger
et: Kullakaevaja

en: My suggestion: dig!
et: Minu nõuanne: kaeva!

en: Golden Town
et: Kuldne linn

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
et: Kõigepealt tuleb ära korjata kuld sinust paremal. Seejärel püüa endale kaevata tee alla. Vaenlasi on lihtsam eksiteele juhtida, kui oled madalamal.

en: A Hectic Enemy
et: Mäslev vaenlane

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
et: Siin pole vaja olla eriliselt kiire, tuleb lihtsalt teada, kuidas vaenlast vältida.
    
    Hüpates madalamale võid panna vaenlase enda langemise ajal jooksma ühest redelist üles ja alla. Niipea kui jõuad alla, tuleb vaenlane järele, aga sul on aega, et korjata veidi kulda või liikuda temast mööda mõnda teise piirkonda.
    
    Kaks olulist märkust: ära lase vaenlasel langeda redelite keskmisse ritta ja jäta selle all olev kuld viimaseks.

en: Don't Wake Them Up
et: Ära neid ärata

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
et: See ei ole kuigi lihtne, sest teed välja tõkestavad väga paljud vaenlased.
    
    Parim võimalus neist mööda pääseda on minna üles paremale ja oodata, kuni enamik vaenlasi on jõudnud redelite keskpaika. Siis püüa üles ja alla liikudes neid rühmadesse ajada. Lõpuks lange madalaimale tasandile ja oota, kuni nad teevad sama. Kui esimesed vaenlased kohale jõuavad, jookse üles ja püüa jõuda enne teisi kõrgeima betoonauguni. Õnnestumiseks võib olla vaja seda mitu korda ette võtta.
    
    Kui väljapääsu tõkestab veel vaid üks-kaks vaenlast, võid proovida neist mööda pääseda, liikudes redelist üles vahetult enne seda, kui nad sind kättre saavad. Siis liigu üle nende peade. Olgu sul õnne!

en: On The Brink
et: Viimsel piiril

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
et: Oodata või mitte oodata? Ah, proovi lihtsalt järele...
    
    Enne mõnda paremal asuvasse struktuuri sisenemist kontrolli, et sul oleks ikka pääsetee olemas.

en: Dropping Enemies
et: Vaenlastest ette

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
et: Ei, sellel tasemel pole mingit erilist nippi.
    Ole lihtsalt vaenlastest kiirem.

en: The Big Maze
et: Suur labürint

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
et: Mõningaid vaenlasi saab vältida, kui leiad valetellise, läbi mille langeda. Teiste puhul tuleb leida koht, kus saad kaevata või neist mööda pääseda.
    
    Üksiku kullatükini vasakul asuva redeli kohal tuleb jõuda kaevamisega. Kui hakkad sinna lihtsalt liikuma, ajavad vaenlased sind taga ja tõkestavad tee väljapääsu juurde.

en: Hurry Up!
et: Kiirusta!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
et: Nagu taseme nimigi ütleb, ei tasu siin kauaks jokutama jääda. Hakka kohe jooksma, kaeva ära esimene tellis ja lase vaenlasel sinna sisse langeda, siis jookse teise tellise juurde ja kaeva sellest läbi.
    
    See pole aga veel kõik, sest pead jõudma kullani, enne kui saabub teine vaenlane. Nii et kiirusta!

en: Two Useful Enemies
et: Kaks kasulikku vaenlast

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
et: Enda all olevast betoonstruktuurist pääsemiseks mine kõigepealt alla, oota vaenlast, liigu siis üle tema pea ja põgene. Kasuta sama võtet ka teise vaenlasega.
    
    Kullarida põhja lähedal tellistel nõuab rohkem nuputamist. Kuna üks tellis on lõks, tuleb sul ära kaevata kõik tellised kuni lõksuni, siis joosta üle telliste, kaevata ülejäänud kullani ja kiiresti jalga lasta.

en: The Prison
et: Vangla

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
et: Kui jõuad vaenlasteni, korja ära kogu kuld. Seejärel kaeva ära üks tellis, hüppa sisse ja kaeva kohe mõlemal pool. Üheksal juhul kümnest satuvad mõlemal pool sind olevad vaenlased lõksu. Nüüd astu ühe vaenlase peale, kaeva ära keskmine tellis ja hüppa läbi.
    
    Oled taas vaba!

en: Free Fall
et: Vaba langemine

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
et: Siin läheb vaja head ajastamist.
    
    Kui oled jõudnud betoonis asuvasse nišši, oota õiget hetke, et liikuda üle vaenlaste: see ei tohi olla liiga vara, sest muidu astud otse nende sülelusse, ega ka liiga hilja, sest siis ei jõua sa teisele poole.

en: Two Friends
et: Kaks sõpra

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
et: Kasuta ära oma sõpra.
    
    Kaeva ta välja ja liigu siis üle tema pea, et jõuda vasakul ja sinu all asuva sambani. Korjanud kulla ära ülevalt vasakult, päästa sõber taas vabaks.
    
    Kui ta sinu poole tõttab ja auku langeb, hüppa tema peale ja korja tema peal liikudes ära viis kullatükki. Sul tuleb enda kiirust tema omaga ühtlustada.
    
    Valetelliste toru kõrval asuva kullani jõudmiseks hüppa torusse, jookse redelist üles ja oota, kuni vaenlane sisse langeb. Nüüd võid joosta üle tema pea ja astuda paremale, et kuld ära korjata.

en: Impossible?
et: Kas tõesti võimatu?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
et: Seekord ei mingeid vihjeid!
    
    Aga see ei ole võimatu.

en: The Wall
et: Müür

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
et: Müüri ülaosas on ainult üks redel ja selleni jõudmiseks läheb vaja vaenlast. Niisiis tuleb sul langedes kaevata kogu aeg paremal ja vasakul.
    
    Teisel pool müüri tuleb oodata maapinnal, kuni vaenlane peaaegu sinu juurde jõuab ja siis joosta väga kiiresti üles.
    
    Aga kuidas jõuda teisele poole?
    
    Jah, seda tuleb lihtsalt katsetada...

en: Snakepits
et: Ussiaugud

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
et: Kui oled redelini jõudnud ja liigud keskmise osa kaudu alla, tuleb sul vabaks päästa täpselt viis vaenlast. Nad aitavad moodustada silla redeliteni, mis ilmuvad nähtavale vasakul.
    
    Et vasakul kastides asuvad vaenlased liiguks sinu põgenemise ajal õigesse asukohta, seisa lihtsalt ühel või teisel pool samal kõrgusel.

en: Get In And Up
et: Sisse ja üles

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
et: Kui oled jõudnud esimese redelini, liigu alla ja oota, kuni vaenlased sinu suunas jooksevad. Kui nad on peaaegu kohal, liigu vasakule ja sisene hoonesse. Korja ära kaks kullatükki ja kaeva ennast läbi.

en: No Way Out
et: Ei ühtki teed välja

en: You have to dig before you take the gold and before the ladders appear.
et: Sul tuleb kaevata, enne kui korjad ära kulla ja nähtavale ilmuvad redelid.

en: How To Get There
et: Kuidas sinna saada?

en: First you must find a way to the upper-left corner.
    
    When you arrive, there are two ladders below you, a very short one and a longer one. Between them there is a column of bricks. The top two are real bricks: the rest is a tube of traps and you have to go through it.
    
    Dig through two columns of bricks over on the right, step left and run up the ladder. Jump to the left and dig two bricks while falling. Run back to the right, but dig the last brick, because the one to the left of it is a trap. Run up the big ladder, go left and dig through the brick above the little ladder. Fall onto it, then head right and fall through the tube.
    
    The timing is very tight. The tiniest hesitation will kill you!
et: Kõigepealt tuleb leida tee ülemisse vasakusse nurka.
    
    Kui kohale jõuad, on sinu all kaks redelit, üks väga lühike ja teine pikem. Nende vahel on tellissammas. Ülemised kaks on tõelised tellised, ülejäänud on lõksude toru, millest sul tuleb läbi minna.
    
    Kaeva paremal läbi kaks tellisesammast, astu vasakule ja jookse redelist üles. Hüppa vasakule ja kaeva langedes ära kaks tellist. Jookse tagasi paremale, aga kaeva ära viimane tellis, sest vasakul asuv on lõks. Jookse suurest redelist üles, liigu vasakule ja kaeva läbi väikese redeli kohal asuva tellise. Lange sellesse, suundu paremale ja lange torru.
    
    Aega on väga napilt. Pisimgi viivitus saab saatuslikuks!

en: The Bull
et: Sõnn

en: For the gold on the left you need very good timing, similar to 'Free Fall', only a bit harder. Try to find the right moment to run over an enemy's head.
    
    On the right hand side, start by digging two single bricks, to let the enemy run left and into the hole. Step onto his head, dig on both sides at once while falling, then run to the left, take the gold, run back and step onto the last falling enemy. Be quick, because you can only reach the five pieces of gold on the left by riding on an enemy.
et: Vasakul asuva kulla jaoks läheb vaja väga täpset ajastamist, umbes nagu "Vabalangemises", aga isegi veel raskemat. Püüa leida õige hetk joosta üle vaenlase pea.
    
    Paremal alusta kahe üksiku tellise kaevamisega, et vaenlane saaks joosta vasakule ja langeda auku. Astu tema pea peale, kaeva langedes mõlemal pool korraga, siis jookse vasakule, korja ära kuld ja astu viimase langeva vaenlase peale. Ole kiire, sest vasakul asuva viie kullatükini saad jõuda ainult vaenlase peal liikudes.

en: Long Way Up
et: Pikk tee üles

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
et: Sul tuleb üles ronida redelite püramiidist ja joosta üle vaenlaste peade. Siin läheb rohkem vaja õnne kui oskusi. Parem oleks hetk oodata, enne kui üles ronida.
    
    Üksiku kullatüki kättesaamiseks umbes keskel lõksuda kohal kaeva vaenlased vabaks ning liigu siis alla ja vasakule suure samba juurde. Vaenlased langevad auku lõksu all, nii et saad kulla hõlpsasti kätte.
    
    Ülejäänu on natuke raske, aga siiski on lihtne mõista, mida on vaja teha. Kõige üldisemalt võib öelda, et kõige parem on vältida vaenlaste tapmist.

en: A Little Present To Say Goodbye
et: Väike kingitus hüvastijätuks

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
et: Mõne väga raske taseme järel võib kerge päris meeldiv olla. Head aega!

en: Zig Zag
et: Siksak

en: The Box
et: Kast

en: Do Not Fall Down
et: Ära kuku alla

en: Overcrowding
et: Nii palju rahvast

en: Gold Rush II
et: Kullapalavik II

en: A Big Start
et: Suur algus

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
et: Oota hetk ja suundu vasakule. Siis on lihtsam jõuda kullani, liikudes üle vaenlase peade.
    
    Astu kiirest redelitele, kui need nähtavale ilmuvad. Nüüd pead ületama kaks tühikut, kasutades vaenlase abi, enne kui jõuad kõrgeimale redelile.
    
    Kuidas sellega toime tulla, sõltub sellest, mitu vaenlast sind taga ajab, kui sa esimesele redelile astud. Parimal juhul on neid kaks, nii et võid minna üle nende, et jõuda üle esimese tühiku, tehes siis korraks pausi, kuni nad ehitavad silla üle järgmise tühiku.
    
    Põgenemine edasi üles sõltub sinu kiirusest ja osavusest.

en: Teamwork
et: Meeskonnatöö

en: The gold on the right hand side is just a question of speed and dexterity. So is the gold on the lower levels. 
    
    To reach the gold above the bar on the left, walk on your enemy's head as he moves along the bar.
    
    The gold in the middle needs more thought. When the enemy is climbing the long ladder at center-left, jump to the right and dig the brick left of the bar. Go upstairs and wait for the enemy, then ride on his head, take the gold, dig three bricks and enter the central structure.
    
    Wait for the enemy to come up the ladder when you emerge on the right. As he moves up and down on the top rungs, choose the right moment to walk over his head and reach the gold at the top right. The rest is easy.
et: Paremal asuv kulla kättesaamine on vaid kiiruse ja osavuse küsimus. Sama käib madalamal asuva kulla kohta.
    
    Vasakul tulba peal asuva kulla kättesaamiseks liigu vaenlase pea peal, kui ta piki tulpa liigub.
    
    Keskel asuv kuld nõuab veidi mõtlemist. Kui vaenlane ronib üles keskel vasakul asuvast pikast redelist, hüppa paremale ja kaeva ära tellis tulbast vasakul. Liigu üles ja oota vaenlane ära, siis jookse üle tema pea, haara kuld, kaeva kolm tellist ja sisene keskmisse ossa.
    
    Oota, kuni vaenlane tuleb redelist üles, kui sa ise ilmud välja paremal. Kui ta ülevalt üles-alla liigub, vali õige hetk üle tema pea liikumiseks ja haara kuld ülal paremal. Ülejäänu on juba lihtne.

en: Watch Out For Traps
et: Lõksude ülekavaldamine

en: Use the four enemies to fill up the false bricks you will find on your way up the ladders.
et: Kasuta nelja vaenlast libatelliste täitmiseks, mida leiad teel redelitest üles.

en: Easy Prey
et: Lihtne saak

en: This is not very difficult. The main thing is to prevent any enemy getting a piece of gold. This is easier than it seems if you collect the easily accessible pieces first.
    
    Trying to group the enemies will help. If you are on the other side of a barrier you can group them by moving up and down.
    
    Furthermore some of the bricks are traps, so you can sometimes take a short cut. But you should not count on it.
et: See ei ole väga raske. Peamine on vältida kulla sattumist vaenlase kätte. See on lihtsam, kui algul tundub, kui korjad üles kõigepealt hõlpsamini kättesaadava kulla.
    
    Abiks tuleb, kui suudad panna vaenlased koonduma. Kui viibid teisel pool tõket, võid neid koondada üles-alla liikudes.
    
    Mõned tellised on ühtlasi lõksud, nii et mõnikord saab teed lõigata. Aga sellele ei tohiks lootma jääda.

en: The Gold Mine
et: Kullakaevandus

en: Of course the gold at the bottom needs to be taken last.
    
    It may be useful to lead some of the enemies into pits as you collect the higher pieces of gold, but do not forget to release them before you go for the last gold.
    
    As for the gold at the bottom, think where the escape route could be before you start digging down to the gold, because you will not have time to reflect when you are inside the big pit...
et: Mõistagi tuleb all olev kuld kätte saada alles viimasena.
    
    Võib-olla oleks tulus juhtida mõned vaenlased aukudesse, kui korjad ära kõrgemal asuvat kulda, aga ära unusta neid vabastada, enne kui suundud viimase kulla järele.
    
    Alumise kulla puhul tuleks valmis mõelda pääsetee, enne kui hakata kulda kaevama, sest sul ei ole enam aega mõelda, kui asud ise suures augus...

en: Entangled
et: Sisse mässitud

en: Dodge the first enemy among the ladders on the right.
    
    Now you come to a place where there are several shafts of false bricks leading down. Fall through the leftmost shaft and dig the brick to the right while falling. The enemy needs to be one ladder away from you and has to jump down immediately after you. Climb up, fall through the rightmost shaft and head for the single piece of gold. Escape through the traps beneath the dug brick. Timing is very tight.
    
    Be quick enough to reach the ladder on the left before the second enemy blocks your path, then step down to the same height as the pit to the right. The enemy will pass above you and fall into the pit. Take the gold on the right, dig the bricks on the left, lure the third enemy into a false brick and step over his head to escape upward.
    
    Get into the left-hand section by digging a brick near the top. You can dodge the next enemy by falling through a trap that leads back to the right-hand section, making him follow you.
    
    To reach the gold at the bottom, lure the enemies away, search for false bricks leading down, dig the brick on the end of the line and take those pieces fast.
et: Põikle esimese vaenlase eest kõrvale parempoolsetel redelitel.
    
    Nüüd jõuad kohta, kus viib alla mitu libatellistest tunnelit. Lange vasakpoolsesse ja kaeva langedes tellis paremalt. Vaenlane peab olema sinust ühe redeli võrra eemal ja hüppama kohe sinu järel. Roni üles, lange parempoolsesse tunnelisse ja suundu ainsa kullatüki järele. Põgene lõksude kaudu ärakaevatud tellise all. Ajastus on äärmiselt tähtis.
    
    Jõua piisavalt kiiresti vasakpoolse redelini, enne kui teine vaenlane tee blokeerib, siis astu alla samale kõrgusele nagu parempoolne auk. Vaenlane liigub üle sinu ja langeb auku. Võta paremalt kuld, kaeva tellised vasakult, meelita kolmas vaenlane libatellisele ja astu üle tema pea, et põgeneda üles.
    
    Mine vasakpoolsesse ossa, kaevates tellise peaaegu ülalt. Järgmise vaenlase eest saab kõrvale põigata, langedes lõksu, mis viib tagasi parempoolsesse ossa ja sunnib teda sulle järgnema.
    
    Alumise kulla kättesaamiseks meelita vaenlased eemale, otsi alla viivad libatellist, kaeva tellis rea lõpus ja võta tükid kiiresti ära.

en: Three Friends
et: Kolm sõpra

en: You will need both enemies to help you finish the level. When you get to the gold on the column of concrete, wait on the edge. Make sure that your first helper will follow you when you jump down. Take the gold to your left, then go up and quickly dig the bricks on the left of the ladder until you can move further left, followed by the enemy. Step over his head to reach the next ladder and go up again.
    
    Jump into the pit and dig on both sides equally. As the enemy moves towards you through the dug bricks, trap him so that you can dig two more columns of bricks on the left. When he runs out of the dug brick, go left, stand next to the pit and dig to your right to trap him again. Go one step down the nearest ladder and make him jump into the pit. Now take the gold and get out!
    
    As you go back to the right, you will need to find a shaft of false bricks which is hidden under a diggable brick. When you get back, make the second enemy follow you down to the lowest level. Leave him there, but use him to get back to the ladders leading upwards.
    
    Go to the pit and ladder at center-left and open up a shaft two bricks wide all the way down to the concrete near where the enemy is standing. When he follows you left, trap him, go right to the ladder and wait for him to run towards the pit. You need to start your escape to the left when he is just starting to fall into the pit, to avoid being killed when the bricks close.
et: Taseme lõpetamiseks vajad mõlema vaenlase abi. Kui saad kätte kulla betoonil asuval sambal, oota serval. Veendu, et esimene abiline järgneks, kui hüppad alla. Võta kuld vasakult, mine üles ja kaeva kiiresti tellised redelist vasakul, kuni saad liikuda edasi vasakule, vaenlane jälil. Astu üle tema pea, et jõuda järgmisele redelile ja taas üles minna.
    
    Hüppa auku ja kaeva võrdselt mõlemale poole. Kui vaenlane liigub sinu poole läbi ärakaevatud telliste, meelita ta lõksu, et saaksid kaevata vasakul veel kaks tellisesammast. Kui ta jookseb ärakaevatud tellisest välja, seisa augu kõrval ja kaeva paremal, et ta taas lõksu meelitada. Mine samm alla lähimale redelile ja sunni ta auku hüppama. Nüüd võta kuld ja lase jalga!
    
    Tagasi paremale jõudes tuleb leida libatellistest tunnel, mis on peidetud kaevatava tellise alla. Tagasi jõudes pane teine vaenlane endale järgnema kõige alumisele tasandile. Jäta ta sinna, aga kasuta teda jõudmaks üles viivatele redelitele.
    
    Mine keskel vasakul asuva augu ja redeli juurde ja ava tunnel kahe tellise laiuselt kogu pikkuses betoonini, kus seisab vaenlane. Kui ta järgneb sulle vasakule, püüa ta lõksu, mine paremale redeli juurde ja oota, kuni ta jookseb augu suunas. Pead põgenema vasakule hetkel, mil ta hakkab auku kukkuma, et vältida surmasaamist telliste sulgumisel.

en: Let Me Out!
et: Laske mind välja!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
et: Pole mõtet hakata lõkse otsimagi. neid lihtsalt pole!
    
    Esimese kulla korjamise jookse kiiresti, et vaenlane ei hakkaks järele tulema, vaid valiks teise tee. Mine alla nii kaugele, kui saad, et vaenlane liiguks kohta, kus saad temast mööda. Pead olema kiire, väga kiire!

en: Let Them Live
et: Laskem neil elada

en: With a bit of dexterity, it is possible to pass three trapped enemies. Killing is not an option, because you will need two of the three enemies, so be careful not to dig too early, otherwise the enemies will reappear near the concrete pit at the top right and you will have to restart the level.
    
    The next two pieces of gold can only be reached with the help of two enemies. You have free choice which piece you take first, but my personal suggestion is to take the higher piece last. A popup ladder will make it easier for you to continue your way up.
    
    The last enemy is very likely to have been in the concrete pit, because he got killed by the refilling bricks. He is a bit difficult to pass. The easiest way is to wait on the highest ladder until the enemy goes back to the concrete pit. Then you just have time to reach a short ladder before two big ladders. Wait there until he jumps down, then you can quickly climb up and escape.
    
    If you managed to let all three enemies survive, then you are lucky...
et: Väikese osavusega võib pääseda mööda kolmest lõksus vaenlasest. Tapmine ei ole lahendus, sest vajad kolmest vaenlasest kaht. Seepärast ära kaeva liiga vara, sest muidu ilmuvad vaenlased betoonaugu juures ülal paremal ja sa pead taset uuesti algusest peale mängima.
    
    Järgmise kahe kullatükini jõuad ainult kahe vaenlase abiga. Võid korjata ükspuha kumma tüki esimesena, aga mina soovitaks jätta ülemise tüki viimaseks. Redelit mööda on hõlpsam edasi üles liikuda.
    
    Viimane vaenlane on päris tõenäoliselt betoonaugus, sest ta sai surma telliste taastekkides. Temast on üpris raske mööda saada. Lihtsaim võimalus on oodata kõrgeimal redelil, kuni vaenlane läheb tagasi betoonauku. Oota, kuni ta alla hüppab, siis roni kiiresti üles ja põgene.
    Kui suudad jätta kõik kolm vaenlaste ellu, oled tõesti õnnega koos...

en: Jump And Run!
et: Hüppa ja jookse!

en: Jump to the left from the highest bar on the right. Do not wait too long: no more than two enemies should be below the highest bar on the left when you jump down. 
    
    Step over the heads of the falling enemies next to you and dig the higher brick. Cross over the brick and take the gold. Wait on the middle bar until the first ladder is free of enemies. Do not jump to that ladder too early or too late.
    
    If you got that far, start collecting the gold quickly, overtaking the enemies and staying just below them.
et: Hüppa kõrgeimalt tulbalt paremal vasakule. Ära oota liiga kaua: vähemalt kaks vaenlast peaksid olema kõrgeima vasakpoolse tulba all, kui hüppad alla.
    
    Astu üle enda kõrval langevate vaenlaste peade ja kaeva kõrgem tellis. Mine üle tellise ja võta kuld. Oota keskmisel tulbal, kuni esimene redel on vaenlastest vaba. Ära hüppa sellele redelile liiga vara ega liiga hilja.
    
    Kui oled nii kaugele jõudnud, hakka kiiresti kulda korjama, saades vaenlastest jagu otse nende alla jäädes.

en: The Lone Golddigger
et: Üksildane kullakaevaja

en: It is best to collect the gold at the upper left by working from right to left. You have to dig the column of bricks next to the ladder to get out again, so when you take the leftmost gold there will only be enough time to escape if you dig diagonally and take a short cut. The bricks you dig must first be cleared of gold.
    
    In the lower left section the leftmost gold is tricky. Dig the column of bricks until there are only five bricks left. Wait until the bricks above refill and dig the next brick just when the brick above reappears. Now dig the whole column of bricks, but leave the sixth brick from the bottom. Then you can run in, dig and fall on the gold at the left.
    
    The gold at the bottom requires speed. Dig all the bricks, take all the gold and get back. At the last brick you need to dig both sides at the same time.
    
    The gold inside the big box needs a bit of thinking --- and you have to be fast too...
et: Ülal vasakul asuvat kulda on kõige parem ära korjata, kui alustada paremalt vasakule. Pead kaevama tellisesamba redeli kõrval, et taas välja pääseda, nii et kui korjad ära vasakpoolseima kulla, jääb sul just piisavalt aega põgeneda, kui kaevad diagonaalselt ja liigud mööda otseteed. Kaevatavad tellised tuleb kõigepealt kullast vabastada.
    
    Vasakpoolseim kuld all vasakul nõuab nutikust. Kaeva tellisesammas, kuni on alles ainult viis tellist. Oota, kuni üleval ilmuvad tellised tagasi, ja kaeva järgmine tellis täpselt siis, kui ilmub ülemine tellis. Nüüd kaeva kogu tellisesammas, aga jäta alles kuues tellis alt. Siis saad sisse joosta, kaevata ja langeda kullale vasakul.
    
    All olev kuld nõuab kiirust. Kaeva kõik tellised, võta kogu kuld ja liigu tagasi. Viimase tellise juures tuleb korraga kaevata mõlemal pool.
    
    Kuld suure kasti sees nõuab natuke mõtlemist - aga ka kiirust ...

en: Left Or Right?
et: Vasakule või paremale?

en: Move left, then immediately right. Continue down until you fall into a false brick with two concrete blocks beneath it. Wait there until no enemy is moving, then head right.
    
    When you reach the bottom, take the gold and run to the nearest ladders leading upward. Continue up for a while, but return to the bottom to the left of your enemies and head for the leftmost ladders, which will lead to the upper right corner.
    
    Passing the two enemies will need some skill. Move up and down until both enemies go up and one comes left to catch you. Walk over his head and escape upward before the other one gets you.
et: Liigu vasakule ja siis kohe paremale. Liigu edasi alla, kuni langed libatellisele, mille all on kaks betoonplokki. Oota, kuni ükski vaenlane ei liigu, ja suundu paremale.
    
     Kui jõuad alla, võta kuld ja jookse lähimate üles viivate redeliteni. Liigu veidi edasi, aga tule tagasi alla vaenlastest vasakul ja suundu vasakpoolseimale redelile, mis viib üls paremasse nurka.
    
    Kahest vaenlasest möödumine nõuab veidi oskust. Liigu üles-alla, kuni vaenlased lähevad üles ja üks tuleb sind püüdma. Mine üle tema pea ja põgene üles, enne kui teine sind kätte saab.

en: Treasures of Gold
et: Kullamäed

en: Start by collecting the gold over on the left. Then take the gold in the next section to the right. To escape from there, step over the enemy's head as he climbs out of a dug brick.
    
    Dodge the free enemy, climb up to the highest gold and take the first three pieces, making sure you have cleared an escape route. Then lure the free enemy up and into the false brick in this section and take the last piece of gold. At one point on the way up you have to let him come really close...
    
    The remaining sections need some thinking and tight timing, but should not be too hard.
    
    Take the rightmost gold last. There is very little time to get back up when the hidden ladders appear.
    
    Make sure the leftmost enemy does not leave his niche. You need him to help you reach the hidden escape ladders as he climbs across the bar at top left.
et: Alusta kulla korjamisega vasakult ülalt. Siis korja kuld sellest paremal asuvas osas. Sealt põgenemiseks astu üles vaenlase pea, kui ta ronib kaevatud tellisest välja.
    
    Põikle vaba vaenlase eest kõrvale, roni kõrgeima kulla juurde ja võta ära esimesed kolm tükki, kontrollides, et pääsetee on puhas. Siis meelita vaba vaenlane üles sealses osas paiknevale libatellisele ja korja ära viimane kullatükk. Ühel üles suundumise hetkel pead ta endale väga lähedale laskma ...
    
    Ülejäänud osad nõuavad veidi mõtlemist ja head ajastust, aga ei tohiks olla ülemäära rasked.
    
    Jäta parempoolseim kuld viimaseks. Sul on väga vähe aega tagasi üles jõuda, kui nähtavale ilmub peidetud redel.
    
    Veendu, et vasakpoolseim vaenlane ei lahkuks oma nišist. Vajad tema abi jõudmaks peidetud pääseredeliteni, kui ta astub üle ülal vasakul asuva tulba.

en: Never Reaching The Bottom
et: Ei kordagi põhja

en: On the bars, dodge the enemy by dropping to the lower bar just before he reaches you and then go below him and to the right. Take the gold and fall to the next bar. Wait for the right moment to do that. The enemy must fall near the column of concrete.
    
    When you reach the middle, make him fall between the two pieces of gold. Hang on each bar, then walk over him to take the gold.
    
    To reach the last piece of gold, use the trick of making the enemy run up ahead of you when you are below him on a ladder. Push him up and over onto the concrete. As he falls off it, walk over his head and take the gold.
et: Põikle tulpadel vaenlase eest kõrvale, laskudes alumisele tulbale parajasti siis, kui ta sinuni jõuab, ja siis mine tema alla ja paremale. Võta kuld ja kuku järgmisele tulbale. Oota selleks õiget hetke. Vaenlane peab langema järgmisele betoonsambale.
    
    Kui jõuad keskele, lase ta langeda kahe kullatüki vahele. Viivitle mõlema tulba peal ja siis mine üle tema ja korja kuld.
    
    Viimase kullatüki korjamiseks kasuta kavalust ja pane vaenlane enda ees jooksma, kui oled tema all redelil. Suru ta üles betoonile. Kui ta sealt langeb, mine üle tema pea ja võta kuld.

en: Getting Past The Enemy
et: Vaenlasest mööda

en: The first enemy needs very careful timing: you have to jump into the trap just before he does, then go left and run down the ladder.
    
    The second enemy is very tricky indeed. Walk over his head, then dig the upper left brick and all of the bricks to your right as you fall. Now persuade the enemy to fall by standing at the bottom. Then run up the ladders and run over him to the right, just before the bricks close.
    
    The two enemies in the next pit should be no trouble.
    
    Passing the last enemy is a delicate operation. You have to know exactly when to drop. It is shortly after he has reached the highest point of the ladder and is moving down.
et: Esimene vaenlane vajab väga hoolikat ajastust: pead hüppama lõksu otse enne teda, siis minema vasakule ja jooksma redelist alla.
    
    Teise vaenlasega on asjad veel kriitilisemad. Mine üle tema pea, kaeva ülemine tellis vasakul ja kõik tellised paremal, samal ajal kui ise langed. Siis jookse redelitest üles ja üle tema paremale otse enne seda, kui tellised sulguvad.
    
    Kaks vaenlast järgmises augus ei tohiks muret valmistada.
    
    Viimasest vaenlasest möödasaamine pole lihtne. Pead täpselt teadma, mil langeda. See peab juhtuma veidi pärast seda, kui ta on jõudnud redeli tippu ja asub alla liikuma.

en: Narrow Paths
et: Kitsad rajad

en: Await the first enemy at the bottom. The two larger ladders give you a chance to pass him. Move up the rightmost ladder to the same height as those two ladders. Then the enemy will go up them and will not cause you any further trouble.
    
    The enemy guarding the gold can be passed at the leftmost of three bricks, which is a false brick. Wait until he climbs up the ladder, then quickly fall through the trap and go for the gold. To get back past him, use a trick similar to the one you used on the first enemy.
    
    When you climb up again make sure that only one of the next four enemies is going right. At the rightmost ladder, only go up one step and wait until the next enemy is just below the gap in the ladders. If you wait there, the previous enemy will not follow you. Now climb up and left and fall through a column of false bricks next to the enemy you want to pass.
    
    Quickly descend the ladders and let yourself fall through the false bricks down low on the left. Wait until the two enemies start falling, then quickly run up the ladders before the next enemy can block the exit.
    
    The leftmost column of bricks is again where you can fall through. Wait until the next enemy has climbed up enough to let you push him up the ladder ahead of you. Now lure the other two enemies into some traps that are next to the column of false bricks.
    
    Go back down to the bottom where you were, take the gold and make the enemy follow you through. As he starts falling, run up again and escape. Dodge the next three enemies on the lowest level, where there is enough space to get past them.
    
    Now make sure that the last enemy lingers on the right-hand ladder when you dig through to him. He is only enemy in this level who can be trapped by digging. Have fun!
et: Oota esimest vaenlast all. Kaks suuremat redelit annavad sulle võimaluse temast mööda saada. Liigu üles mööda parempoolseimat redelit ülejäänud kahe redeliga samale kõrgusele. Vaenlane tuleb neid mööda üle ega põhjusta sulle enam muret.
    
    Kulda kaitsvast vaenlasest saab määda kolmest tellisest vasakpoolseima juures, mis on libatellis. Oota, kuni ta ronib redelist üles, siis kuku kiiresti läbi lõksu ja mine kulla järele. Tagasi temast mööda saada aitab sama trikk, mida proovisid esimese vaenlasega.
    
    Kui ronid uuesti üles, kontrolli, et ainult üks neljast järgmisest vaenlasest liiguks paremale. Mine parempoolseimal redelil ainult üks samm üles ja oota, kuni järgmine vaenlane on otse redelite all oleva tühiku all. Kui ootad seal, ei järgne sulle eelmine vaenlane. Nüüd roni üles ja vasakule ning lange läbi libatellistest samba selle vaenlase kõrval, kellest tahad mööda saada.
    
    Lasku kiiresti redelist alla ja kuku läbi vasakul all asuvate libatelliste. Oota, kuni kaks vaenlast hakkavad kukkuvad, ja siis jookse kiiresti redelitest üles, enne ku järgmine vaenlane jõuab väljapääsu blokeerida.
    
    Taas tuleb langeda läbi vaksapoolseima tellissamba. Oota, kuni järgmine vaenlane on piisavalt üles roninud, et saaksid ta sundida enda ees redelist üles. Nüüd meelita teised kaks vaenlast lõksudesse libatellistest samba kõrval.
    
    Mone tagasi alla, kus varem olid, korja kuld ja lase vaenlasel endale järgneda. Kui ta hakkab langema, jookse uuesti üles ja põgene. Põikle kõrvale kolme järgmise vaenlase eest madalaimal tasandil, kus on piisavalt ruumi neist mööda pääsemaks.
    
    Nüüd veendu, et viimane vaenlane viibiks parempoolsel redelil, kui kaevad temast läbi. Ta on sel tasemel ainuke vaenlane, keda saab kaevates lõksu püüda. Naudi seda!

en: The Breakout
et: Väljamurdmine

en: Getting past the first enemy needs careful timing. When you climb up the ladder you can make him pace up and down on the top two steps. At the right moment, you can sneak in and dig the bricks left of the ladder.
    
    The way to the next enemy is a dig-timing puzzle. Getting the two pieces of gold in the middle of the bricks is rather complicated and very hard, even when you know the way, so do not give up if it seems impossible. In the worst case you might have to take a peek at the bricks with the game editor or even replay the solution.
    
    When you reach the section with the second enemy, you need to lure him into the pit. The brick in the pit is a trap, so you have to be fast enough to step over his head and move left before he falls into the trap. Timing is very important.
    
    To get past the third enemy, just dig.
    
    Lure the last enemy down to the two rightmost ladders at the bottom. There you can dodge him if you are fast enough.
et: Esimesest vaenlasest mööda saamine nõuab hoolikat ajastmist. Kui ronid redelist üles, võid panna ta kahel ülemisel astmel edasi-tagasi tammuma. Õigel hetkel võid sekkuda ja kaevata tellised redelist vasakul.
    
    Tee järgmise vaenlaseni on kombinatsiooni kaevamisest ja ajastamisest. Kahe kullatüki kättesaamine telliste keskelt on päris keerukas ja väga raske, isegi kui tead teed, nii et ära loobu, kui see ka tundub suisa ilmvõimatu. Halvimal juhul võid telliseid mudida mänguredaktoriga või isegi lahenduse ümber mängida.
    
    Kui oled jõudnud teise vaenlasega osasse, tuleb ta auku meelitada. Tellis augus on lõks, nii et sul tuleb kiiresti astuda üle tema pea ja minna vasakule, enne kui lõksu langeb. Ajastus on äärmiselt oluline.
    
    Kolmandast vaenlasest pääseb mööda lihtsalt kaevates.
    
    Meelita viimane vaenlane alla kahe parempoolseima redeli juurde all. Seal saad tema eest kõrvale põigata, kui oled piisavalt kiire.

en: Digging Hassle
et: Kaevamishullus

en: To get out of the first section, jump through the tunnel of traps below the highest bar and dig the column of bricks to your left. You will never be fast enough to get back to the bar in time, because there is one brick that slows you down. You can save time by digging it first. However, the timing is still tight.
    
    In the second section, climb up to the bar and move to the column of false bricks above the rightmost of the short ladders. Fall into the tunnel and dig on both sides at once, but leave the lowest brick. Now go back, fall into the traps at the right and dig until you reach the pieces of gold. Then escape to the ladders on the left.
    
    Climb up and dig the top brick to your left. Fall through the false bricks under it, not forgetting to dig three more bricks to your left. Now you will need good timing to get the gold and proceed to the lower level. Dig all of the two columns of bricks to your left, except the two lowest. As the bricks begin to refill, dig all the remaining bricks, run up the ladders, dig the highest of the bricks on the right and get the gold. After that dig your way down to the lower part of this level.
    
    The way to the bottom and across to the tall ladder at the right is very tricky. The landmarks are two cross-shapes of five bricks each. Fall into the lower left cross and dig its highest brick, then quickly go up and dig the brick to the left of the second cross. There are three traps to fall through before you return to the brick you dug first. Enter it and fall through the two traps that are beneath it.
    
    Now you can head right and find a way to the bottom over there.
et: Esimesest osast välja pääsemiseks tuleb hüpata läbi lõksude tunneli kõrgeima tulba all ja kaevata vasakul tellissammas. Sa ei suuda kindlasti piisavalt kiiresti tulbale tagasi jõuda, sest üks tellis aeglustab sind. Võidad aega, kui selle esimesena kaevad. Aga aega on siiski väga napilt.
    
    Teises osas roni tulbale ja liigu libatelliste sambale lühikestest redelitest parempoolseima kohal. Kuku tunnelisse ja kaeva mõlemal pool korraga, aga jäta alumine tellis alles. Nüüd mine tagasi, lange paremal lõksudesse ja kaeva, kuni jõuad kullani. Siis põgene redelitele vasakul.
    
    Roni üles ja kaeva vasakul ülemine tellis. Lange läbi libatelliste selle all ja ära unusta kaevamast veel kolm tellist vasakukl. Nüüd tuleb aega täpselt arvestada, et saada kätte kuld ja jõuda madalamale tasandile. Kaeva kõik kaks tellissammast vasakul, välja arvatud kaks alumist. Kui tellised tagasi ilmuvad, kaeva ülejäänud tellised, jookse redelitest üles, kaeva paremal kõrgeim tellise ja korja kuld. Seejärel kaeva endale tee alla tasandi alumisse ossa.
    
    Tee alla ja edasi pika redelini paremal on väga keeruline. Olulised teetähised on kaks viiest tellisest ristikujulist kooslust. Lange alumisele vasakpoolsele ristile ja kaeva selle kõrgeim tellis, siis mine kiiresti üles ja kaeva teisel ristil vasak tellis. Sind ootab ees kolm lõksu, kuhu langeda, enne kui naased tellise juurde, mida kõigepealt kaevasid. Sisene sellesse ja lange läbi kahe selle all oleva lõksu.
    
    Nüüd suundu paremale ja leia õige tee üle alumise osa.

en: Synchronised Running 2
et: Sünkroonjooks 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
et: See tase on saanud nime algupärase Sünkroonjooksu järgi.
    
    Usutavasti on väga raske hoida sama kiirust vaenlasega, kui liigud tema pea peal, aga kindlasti ei ole see päris võimatu. Kui soovid nautida tõelist väljakutset, proovi seda mängida ainult klaviatuuri abil. See muudab kõik tõeliselt raskeks ...

en: The Heartbreaker
et: Südamemurdja

en: No hint!
et: Vihjeta!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
et: Need tasemed lõi KGoldrunneri algupärandi autor Marco Krüger, samuti mõned tema sõbrad ja kaasautorid. Need kasutavad KGoldrunneri reegleid. Vaenlased jooksevad kiiresti ning on agressiivsed. Naudi neid!

en: Demolition
et: Lammutamine

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
et: Kakskümmend taset, mis nõuavad tublisti mõtlemist ja head ajastust. Mõnikord tuleb sii ka langemise ajal kaevata.
    
    Loonud Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
et: Üles ja alla

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
et: Nipp seisab kõigist vaenlastest möödumises ja jõudmises kõrgeimale redelile, seejärel aga tuleb neil lasta endale järgneda väikestes rühmades. Kui nad on jõudnud tellistele, võid nad tappa ja neilt kulla ära võtta.

en: Dig, Baby, Dig!
et: Kaeva, beibe, kaeva!

en: This should be fairly easy. No hint!
et: See peaks olema päris lihtne. Vihjeid pole!

en: Fetch!
et: Lase neil rabada!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
et: Lase oma vaenlastel hankida kulda kohtadest, kuhu sa ise ei jõua.

en: Acrophobia
et: Akrofoobia

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
et: Viimase kullatüki kättesaamiseks tapa vaenlane ja lase see tal hankida.

en: Panic!
et: Paanika!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
et: Mõnikord saab panna vaenlasi enda poole või endast eemale jooksma redelil sammukest alla või üles tehes.

en: Landfill
et: Täitepinnas

en: You can walk on top of trapped enemies.
et: Sa võid jalutada üle lõḱsu langenud vaenlaste.

en: Inwards And Upwards
et: Sisse- ja ülespoole

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
et: Kolme esimese kullatüki kättesaamiseks on sul ainult üks võimalus.

en: Vertical
et: Püstine

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
et: Kui kaevad ruttu augu ja hüppad sellesse, hüppab vaenlane paremal asuvasse betoonauku.

en: The Divide
et: Eraldaja

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
et: Ühe vaenlase saab tappa, kui kaevata ära üks eraldaja alustelliseid ja panna ta sinna liikuma.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
et: Tee üles parempoolse päästetee juurde nõuab nutti. Kuidas mööduda viimasest vaenlasest? Ajastus on esmatähtis!

en: The Box (1)
et: Kast (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
et: See tase on üsna lihtne ja selge. Mõnes kohas saab vaenlasi lõksu püüda, kui sulle ei peaks meeldima, et nad muudkui ringi jooksevad.

en: Crowd Control
et: Masside juhtimine

en: Remember 'Landfill'?
et: Mäletad veel "täitepinnast"?

en: One Way Up
et: Üks tee üles

en: This one is easy. No hint!
et: See on lihtne. Ei mingeid vihjeid!

en: Use Your Enemy
et: Vaenlase ärakasutamine

en: Use yourself as bait.
et: Kasuta iseennast peibutisena.

en: Race To The Bottom
et: Võidujooks põhja

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
et: Kui sa ei suuda takistada vaenlastel enne ennast põhja jõudmast, oled surmalaps.

en: No-Brainer
et: Lihtsakene

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
et: Sul tuleb liikuda üle vaenlase pea, et kätte saada keskel asuv kullatükk.

en: Depth
et: Sügavus

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
et: Aja mõned vaenlased betoonauku, et saaksid üle selle liikuda. Seejärel suru nad veel üks samm allapoole, enne kui kaevad ja hangid kulla.

en: Density
et: Tihedus

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
et: Väldi vaenlaste tapmist. See muudab viimase osa palju lihtsamaks.

en: The Box (2)
et: Kast (2)

en: Concrete Towers
et: Betoontornid

en: Mazes
et: Labürindid

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
et: Labürindid, labürindid ja veel kord labürindid. Mõned vaenlastega, mõned il,a. Mõnikord tuleb ka vaenlane tappa, aga reeglina on parem neid mitte tappa, sest nad ilmuvad uuesti üleval ja blokeerida sinu väljapääsu. Mõnikord tuleb siin ka langemise ajal kaevata.
    
    See on veel üks suurepärane meistritaseme tasemete kogu Steve Mannilt <smann at cgl uwaterloo ca>. Tasemed on saanud nime müütides ja lugudes leiduvate päkapikkude (üksikud ka haldjate) järgi alates Disney Lumivalgekese seitsmest päkapikust.

en: Dopey
et: Ninatark

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
et: Päris lihtne: tuleb ainult vältida redelilt alla kukkumist. Lõpus asuvast kahest vaenlasest pääseb mööda mitut moodi. Vahest kiireim viis on oodata pikal püstredelil otse suuruselt teise rõhtredeli all, kuni tee väljapääsuni jääb vabaks.

en: Sleepy
et: Unimüts

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
et: Hulk jälitamist, aga ei midagi väga keerulist.

en: Doc
et: Tohter

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
et: Veidi ajude ragistamist, kuidas kuld kätte saada, aga mitte väga raske.

en: Grumpy
et: Toriseja

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
et: Visuaalselt segadusse ajav, aga muidu lihtne labürint.

en: Sneezy
et: Aevastaja

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
et: Väga sirgjooneline: ainuke nipp on välja mõelda, kuidas vaenlased oma kohalt ära ajada, et neist mööda pääseda. Alguses tasub proovida peibutada kaks ülemist vaenlast üleval keskel asuvasse auku. See annab aega neist mööda hiilida. All olevat vaenlast on päris lihtne vältida (kaks korda). Et pääseda tagasiteel mööda kahest ülemisest vaenlasest, tuleb esimene meelitada sügavale labürinti, kuni suudad temast mööda pääseda, ning siis liirata teist pea ülaosa lähedal asuva samba juures.

en: Bashful
et: Häbelik

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
et: Kahe üksteise peal paikneva kullatüki kättesaamiseks tuleb langeda läbi lõksu ühe selles osas asuva redeli all.
    
    Ülal vasakul asuv kuld tasub jätta päris lõppu.

en: Happy
et: Õnneseen

en: There are two tricks to this level.  First, if you want gold that is high, move low to draw the enemies down, then move up to get the gold - and vice-versa.  Second, at times you will need to use the ladder trick: if you are on a vertical ladder with an enemy above you, sometimes the enemy will run away from you.
et: Sellel tasemel on kaks nippi. Esiteks, kui soovid saada üleval asuvat kulda, liigu alla, et vaenlased järgneksid, ja siis üles kulda hankima - või vastupidi. Teiseks võib vaja minna redelitrikki: kui asud rõhtredelil ja vaenlane on sinu kohal, siis mõnikord jookseb ta sinust eemale.

en: To get the piece of gold at mid-left, you will need to lure the enemy across the pole and run across him as he gets to the end of the pole.  The same trick will be needed to get back, unless he follows you back across the pole; then you will need to find another place to dodge past him.
et: Vasakul keskel asuva kulla hankimiseks tuleb vaenlane meelitada üle samba ja joosta üle tema, kui ta jõuab samba otsa. Sama trikki läheb vaja tagasi jõudmiseks, kui vaenlane ei jälita just sind tagasi - sel juhul tuleb leida teine koht, kus temast mööda pääseda.

en: Be careful not to let the enemies get the gold - it is hard to get it away from them!  Otherwise, by moving into the middle section, you can get most of the enemies to move up and to the right.  This allows you to get the gold on the bottom level.  Some of the bricks on the bottom level are traps.  When an enemy gets close, you can drop into the trap, step to the side and move over the enemy.  But it is better to maneuver the enemies so that they stay away from the bottom section while you are down there getting the gold.
et: Ole hoolikas, et vaenlane ei saaks kulda kätte  - nende käest on seda juba raske endale saada! Muidu saab keskele liikudes panna enamiku vaenlasi liikuma üles ja paremale. See lubab kätte saada all asuva kulla. Mõned sealsed tellised on lõksud. Kui vaenlane lähemale jõuab, võib langeda lõksu, astuda kõrvale ja liikuda üle vaenlase. Aga parem on manööverdada nii, et vaenlased oleksid sel ajal, kui sa all kulda korjad, üldse eemal.

en: A straightforward maze: the false brick underneath the ladder near the bottom center may prove useful.
et: Väga sirgjooneline labürint. Kasulikuks võib osutuda libatellis all keskel paikneva redeli all.

en: The hardest part is when two enemies get in the center of the maze and you need to pass them.  Try to move down and to their left, lure one down, trap it and then go up to trap the other.  Otherwise, clever digging should deal with them.
et: Raskeim osa saabub siis, kui kaks vaenlast jõuavad labürindi keskele ja sul tuleb neist mööda pääseda. Püüa liikuda alla ja neist vasakule, meelita üks alla ja lõksu ning siis minna üles teist lõksu meelitama. Aga ka nutikas kaevamine peaks neist jagu saama.

en: The only trick to this level is using the hidden passages and enticing the enemies to use them.
et: Selle taseme ainuke nipp on peidetud läbikäikude kasutamine ja vaenlaste meelitamine neid kasutama.

en: There are several ways to get past an enemy who is in the ladder-trap loop.  One is to wait next to the trap and when the enemy is half-way up the ladder, step into the trap and move immediately to the left and down.  However, at the start, you might get three enemies in the ladder-trap loop.  Avoid this.  One of the three can break out of the loop, but the other two remain trapped, leaving you no way to get past them.
et: Redeli ja lõksu ühenduses varitsevast vaenlasest saab mööda mitut moodi. üks võimalus on oodata lõksu kõrval ja kui vaenlane on poolel teel redelist üles, astuda lõksu ning liikuda aega viitmata vasakule ja alla. Kuid alguses võib ka seal ees oodata kolm vaenlast. Seda tuleb vältida. Üks kolmest võib lõksust pääseda, aga kaks jäävad kinni ega lase sul enam kuidagi mööda pääseda.

en: After dodging the first enemy you come to, try not to jump off and grab the floating piece of gold in the center too soon.  If you do, the enemy you just dodged will drop to the lower level, grab a piece of gold and head for the floor where you can not get the gold away from him.
et: Pärast esimese vaenlase eest kõrvale põiklemist püüa mitte liiga kiiresti hüpata, et hankida keskel hõljuv kuld. Kui sa seda teed, langeb vaenlane, kelle eest kõrvale põiklesid, alumisele tasandile, korjab kulla üles ja suundub põrandale, kus sul ei õnnestu enam tema käest kulda kätte saada.

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
et: Kui sinu ja sihtkoha vahel on kaks või rohkem vaenlast, võivad kasulikuks osutuda kaevatavad sambad. Kaeva ära kaks kihti, oota, kuni esimene vaenlane lõksu langeb, ning liigu siis üles, et ka teine vaenlane lõksu meelitada.

en: Lots of gold, only one enemy and he is trapped!  It should be a cake walk!
    
    The first part just involves digging (at most) to collect the gold.  But then there is no obvious way to get the gold on the bottom and on the left.  Look for a trap under the bottom of a ladder to get to it.  The only other trick is to get all the other gold and leave the enemy and its piece of gold to the last.  And watch out - since there is only one enemy, it is pretty fast!
et: Palju kulda, ainult üks vaenlane ja seegi lõksus! See peaks olema lapsemäng!
    
    Kõigepealt tuleb eelkõige just kaevata ja kulda korjata. Aga siis selgub, et polegi nagu võimalust korjata kulda alt ja vasakult. Otsi lõksu redeli alt, et sinna jõuda. Veel üks nipp peitub selles, et korjata ära kogu kuld ning jätta vaenlane ja tema kuld viimaseks. Kuid pane tähele - et vaenlasi on ainult üks, on ta päris kiire!

en: The pit in the upper right is tricky.  To leave the maze, you need an enemy in the pit.  But you would rather not have him there before you have taken the gold out.  And if two enemies get in the pit before you get the gold, forget it.
et: Auk üleval paremal on salakaval. Labürindist lahkumiseks peab vaenlane sinna langema - aga mitte enne seda, kui sa oled kulla kätte saanud. Ja kui enne kulla kättesaamist peaks auku langema kaks vaenlast, võid lootuse maha matta.

en: Look for false floors to get to places that are otherwise inaccessible.  You have to dig to find a couple of them.
et: Otsi libapõrandaid, et jõuda kohtadesse, kuhu muidu ei pääse. Selleks tuleb õige mitmes kohas kaevata.

en: Get the gold in the middle and on the top before getting the gold on the bottom or lower left.  That way, if you have to kill an enemy (the one at the left is just asking for it) then they only block your way to the exit rather than make it impossible to gather the remaining gold.
et: Hangi kõigepealt kuld keskelt ja ülalt, alles siis alt ja vasakult alt. Sel juhul, kui sa oled pidanud vaenlase tapma (vasakul olev vaenlane lausa palub seda), blokeerivad nad ainult väljumisteed, mitte aga ei muuda võimatuks korjata kokku ülejäänud kuld.

en: Lots of false bricks to trap you, or give you access to different parts of the maze.  Test below the ladders and other places.
    
    The four high trap in the middle is a show stopper: you can only get back past it once you have gathered all the gold.  So stay out of the lower right until you have cleared the rest of the gold.  Then drop through the trap below the top right ladder - there is no other way to get the piece of gold below it.  Once you are down here, there is no getting back to the top right until you have cleared all the gold.  After getting the piece of gold at center right, dig down to get the left of the two adjacent pieces.  The escape from the lower right comes when all the gold is gathered and a small section of ladder appears in the center.
et: Hulk libatelliseid, mis peibutavad sind lõksu või võimaldavad ligipääsu labürindi muudele osadele. Proovi neid leida redelite alt ja mujaltki.
    
    Neljane lõks keskel on tõeline nuhtlus: sa saad sellest mööda tagasi alles siis, kui oled korjanud kokku kogu kulla. Niisiis, hoidu eemale alt paremalt, kuni oled ülejäänud kulla kätte saanud. Siis lange läbi lõksu ülemise parempoolse redeli all, sest teisiti selle all olevat kulda kätte ei saa. Kui oled all, ei saa sa enam üles paremale tagasi, enne kui pole kogu kulda ära korjanud. Saanud kätte kulla paremal keskel, kaeva alla, et saada kätte kaks kõrvuti asuvat kullatükki. Pääsetee alt paremalt avaneb, kui oled kulla ära korjanud ning keskele ilmub väike redelijupp.

en: A maze, but you can not see the path out.  You have to use the false floors.  Trial and error is your only hope - try mapping it on paper if you are having trouble.
et: Labürint, millest ei paista teed välja. Sul tuleb ära kasutada libapõrandaid. Katse-eksituse meetod on ainuke lahendus, nii et kui raskusi tekib, proovi asja lahendada kas või paberil.

en: This diagonal maze is not too hard, except there is the occasional pit to get trapped in and that lone enemy is fast.  Try to lure the enemy down and into one of the pits.  Then the rest is almost a cake walk.
et: See diagonaalne labürint pole väga raske, kuid seal on auk, mis võib sind lõksu püüda, ning üksik ja sestap kiire vaenlane, Püüa meelitada vaenlane alla mõnda auku. Siis on edasine juba üks suur lustipidu.

en: There are too many enemies to fight up on the top level (there are not many bricks there for a reason).  Instead, wait on the level below and let them come to you.  Dig to escape and get the gold at bottom left.
    
    On the way back, stand on the top level and use the same trick to draw the enemies up there.  Dig a brick leading down and head for the exit.
    
    The only tricky parts come when two enemies end up in the lower left, in the center (on your way back) or at the upper right.  Except for the last case, you should be able to complete the level without intentionally trapping any enemies, but some may inadvertently fall into your two pits.
et: Ülal on liiga palju vaenlasi, et nendega võitlema asuda (põhjusega on ka telliseid vähe). Selle asemel oota all ja lase neil enda juurde tulla. Kaeva põgenemiseks ja korja ära kuld all vasakul.
    
    Tagasiteel peatu ülal ja kasuta sama võtet vaenlaste kogumiseks. Kaeva ära alla viiv tellis ja suundu väljapääsu poole.
    
    Ainuke tõeliselt põnev osa on see, kui kaks vaenlast viibivad lõpuks ülal vasakul, keskel (sinu tagasiteel) või ülal paremal. Kui viimane juhtum välja jätta, peaksid siiski suutma taseme läbida ilma ühtegi vaenlast sihilikult lõksu meelitamata, kuigi mõned võivad siiski langeda sinu kahte auku.

en: A maze without walls or enemies - how hard can it be?  But the traps act as walls, and the enemies would just fill the traps, so perhaps this is another one where you will want to draw a map.  Note that you can probe for traps by digging, but that can lead to a rather slow game while you wait for the bricks you dig to refill.
et: Labürint ilma seinte ja vaenlasteta - kuidas on see küll võimalik? Kuid lõksud täidavad kenasti seinte ülesannet ning vaenlased täidavad lõkse, nii et võib-olla ka siin oleks mõtet lausa kaart paberile joonistada. Pane tähele, et lõkse võib tuvastada kaevates, aga kui sa jääd ootama, millal ärakaevatud telliseid tagasi ilmuvad, läheb mäng õige pikale.

en: To get through the center, you will have to clear it of enemies, but there is only one diggable brick.  Use it to drop through, race to the right and go up to the row above the dug brick.  There is just enough time to entice the enemy into the closing hole.  Repeat as necessary.
    
    To leave the maze, you need to find a way through the long diagonal barrier of ladders.  Beneath one of them is a false floor to use for your escape route.
et: Et keskelt läbi pääseda, tuleb see puhastada vaenlastest, aga seal on ainult üks kaevatav tellis. Kasuta seda läbilangemiseks, kiirusta paremale ja mine ärakaevatud tellise kohal asuvasse ritta. See jätab just parasjagu aega vaenlase peibutamiseks sulguvasse auku. Vajaduse korral korda seda.
    
    Labürindist lahkumiseks tuleb leida tee läbi pika diagonaalse redelimüüri. Neist ühe all on libapõrand, mis annab sulle pääsetee.

en: The enemies are paper tigers, although you need a trick to get past the first one.  Stand on top of the ladder to the left of the false brick.  When the enemy moves over the ladder to the right of the false brick, move down your ladder, enticing the enemy to move down into the false brick.  Quickly move up and over the enemy's head.
    
    Otherwise, it is just a matter of maneuvering the enemies to a place where you can trap them or pass by them.  The only real problem occurs if an enemy grabs a piece of gold and gets stuck somewhere and you can not dig him out.  Oh, well, sometimes you lose.
    
    To get out of the center section, search for the double trap on the left.
et: Vaenlased on pabertiigrid, ehkki sul tuleb nuputada, et esimesest mööda pääseda. Peatu libatellisest vasakul asuva redeli otsa. Kui vaenlane suundub üle redeli libatellisest paremale, liigu redelist alla, mis meelitab vaenlase alla libatellise peale. Liigu kiiresti üles ja üle vaenlase pea.
    
    Teine võimalus on tublisti manööverdada, et vaenlased satuks kohta, kus saad nad lõksu püüda või neist mööduda. Ainuke tõsine probleem tekib, kui vaenlane korjab üles kulla ja jääb kuhugi kinni, nii et sa ei saa teda välja kaevata. Nojah, mõnikord võib siin ka kaotada.
    
    Keskmisest osast pääsemiseks otsi vasakul topeltlõksu.

en: Leave the piece of gold just down and to your right until last.  To get back to this section of the maze, you will need to dig through the wall a bit further down and to the right.  The easiest way to handle most of the enemies is to lure them along until they fall into a pit.  But beware, the pits fill with ladders once you have all the gold, allowing the trapped enemies to escape.
et: Jäta sinust otse all ja paremal asuv kuld viimaseks. Labürindi sellesse ossa naasmiseks tuleb kaevata läbi seina veidi allpool ja paremal. Lihtsaim viis enamikust vaenlastest vabanemiseks on meelitada nad endaga kaasa, kuni nad langevad auku. Aga ole ettevaatlik: augud täituvad redelitega, kui oled kulla kätte saanud, ning võimaldavad lõksu langenud vaenlastel põgeneda.

en: Mostly straightforward, but beware of a couple of one-way gates, in particular in the section at the top, right of center.  Be sure to clear out all the gold before freeing the trapped enemy at top right, who has a piece of gold.  You will also need to use the false floor on the far right at the top.
et: Üldiselt päris sirgjooneline, kuid hoiduda tuleb paarist ühesuunalisest väravast, eriti ülal, keskosast paremal. Korja kindlasti ära kogu kuld, enne kui vabastad vaenlase ülal paremal, kelle käes on samuti tükk kulda. Samuti läheb vaja libapõrandat ülal paremal servas.

en: In the beginning, rush to the top of the pyramid-like structure, dig off the top, go down and get two pieces of gold.  Then lure the enemies into the area under the pyramid and move down and to the left.  This can cause an enemy to be trapped and others to move into areas where they are harmless.  If any enemies follow you, escape to the bottom left, collecting some gold on the way.
    
    To get the piece of gold in the upper left, you first have to lure the one enemy out of that section.  After collecting the gold, you may find yourself threatened by enemies to your right.  If so, go to the lowest level of the section that you can reach without digging.  The enemies will go into a side corridor, giving you enough time to run up over the bar and reach the top of the pyramid just ahead of them.
    
    The rest is just hard work.
et: Algul kiirusta püramiidja struktuuri tippu, kaeva tipp ära, mine alla ja korja üles kaks kullatükki. Siis meelita vaenlased püramiidi alla ning liigu alla ja vasakule. See võib põhjustada ühe vaenlase lõksu langemise ja panna teised liikuma alale, kus nad ei kujuta endast kahju. Kui mõni vaenlane sulle järgneb, põgene alla vasakule, korjates tee peal üles kulla.
    
    Ülal vasakul paikneva kulla kättesaamiseks tuleb kõigepealt sealt ära meelitada üks vaenlane. Pärast kulla ärakorjamist võib juhtuda, et sind ähvardavad vaenlased paremalt. Sel juhul liigu nii alla, kui see on ilma kaevamata võimalik. Vaenlased liiguvad külgkoridori, mis annab sulle piisavalt aega joosta üle samba ja jõuda just enne neid püramiidi tippu.
    
    Ülejäänu on juba lihtsalt tõsine töö ja vaev.

en: False floors are the key to this level.  The way into a section is often not the way out.  Many of the enemies will get trapped if you move low enough.  Save the middle bottom gold for last: you can not get out of this section until a hidden ladder appears.
et: Selle taseme võtmetunnuseks on libapõrandad. Tee kuhugi ei ole tihtipeale tee sealt välja. Paljud vaenlased langevad lõksu, kui liigud piisavalt madalal. Jäta keskel all paiknev kuld viimaseks, sest sa ei pääse sealt muidu välja, kui ei ilmu varjatud redel.

en: When you collect the gold at top left, you may have trouble leaving the section.  The obvious way out (at the foot of the ladder) does not work because of a false brick.  Instead, you need to plan ahead when you dig into this section.  Dig out the piece of wall that blocks your exit to the right, then quickly go up and grab the gold, then back down and out through the missing wall before it reappears.  There is a false brick here, so be sure to dig as you fall into it.
    
    After getting the last piece of gold, you can exit through the center, where a new piece of ladder allows you to dig and re-enter the left of the maze.
et: Kui korjad ära kulla ülal vasakul, võib tekkida probleeme sealt lahkumisega. Ilmne tee (redeli jalamil) ei ole kasutatav libatellise tõttu. Seepärast tuleb juba end sinna kaevates asuda planeerima. Kaeva ära seinaosa, mis blokeerib sinu lahkumist paremal, siis mine kiiresti üles ja korja kuld ära, siis tagasi alla ja välja, enne kui ärakaevatud sein tagasi ilmub. Seal on libatellis, nii et kindlasti kaeva, kui sellesse langed.
    
    Pärast viimase kulla ärakorjamist saab väljuda keskosa kaudu, kuhu ilmuv uus redelijupp võimaldab kaevata ja taas siseneda labürindist vasakul.

en: There is one piece of gold that must be grabbed at the start.
    
    When you go to the lower part of the maze, the enemies will go down and stay there.  This makes it easy to get the gold up high, but it becomes hard to collect the gold in the lower left.  Try to get one or two pieces on your first trip down.
    
    By moving up and down on the bottom right ladder you can persuade the enemies to group on the left or right.  Grouping them to the left makes it easy to get the piece of gold just down and to the right of center.  Getting one enemy on the left and two on the right gives you a chance to get the remaining gold on the lower left, but consider getting it last after grouping all three enemies on the right, because you will then have more choice of ladders when dodging enemies on your way to the top.
et: Üks kullatükk tuleb ära korjata kohe alguses.
    
    Kui liigud labürindi alloosa, tulevad vaenlased alla ja jäävad sinna. See lubab kergesti kätte saada kõrgel ülal asuva kulla, aga all vasakul paikneva kulla kättesaamine on juba raskem. Püüa üks-kaks tükki kätte saada juba esimesel liikumisel alla.
    
    Liikudes üles ja alla parempoolsel redelil, saad veenda vaenlasi kogunema vasakul või paremal. Kui nad kogunevad vasakul, on hõlpus kätte saada kulda otse all ja paremal keskel. Kui üks vaenlane on vasakul ja kaks paremal, saad ära korjata kulla all vasakul, kuid tasuks kaaluda selle võimaluse jätmist viimaseks ning eelistada pigem kõigi kolme vaenlase koondumist paremal, sest siis on sul valida rohkemate redelite vahel, kui põikled teel üles vaenlastest kõrvale.

en: There are two problems.  First, in the early part you want to get the enemy just to the right of middle trapped in the bottom of that section.  This requires getting the gold on the left and passing through the trap doors at the right time, as well as racing to get the gold on the bottom left.  The gold on the bottom right is no big trick: just a small amount of timing and passing through the traps.
    
    The second problem is that at least one enemy will pick up a piece of gold.  Getting him to let go of that piece of gold is tough.  You need to lure that enemy into the top right section or the section down and to the left of that.  Draw the enemy to the ladder with a gap above it, in the middle of the section.  Wait two over to either side of this vacant square, leaving a brick between you and the vacant square.  The enemy will move up and down the ladder, in and out of the vacant square.  Eventually he will drop the gold on top of the ladder, at which point you have to move down to prevent him from moving back up the ladder and retaking the gold.  The timing is tight - good luck!  Alternatively, you can run around and trust to luck - the enemy will drop the piece of gold eventually!
et: Siin on kaks probleemi. Esiteks on sul mängu algusosas vaja saada vaenlane otse keskosast paremale, et ta jääks seal allosas lõksu. Selleks on tarvis korjata ära kuld vasakult ja suunduda õigel ajal lõksuste kaudu paremale, samuti tõtates ära korjata kuld alt vasakult. Kuld all paremal ei nõua suurt vaeva, vaid lihtsalt natuke õiget ajastamist ning lõksude läbimist.
    
    Teine probleem on see, et vähemalt üks vaenlane korjab samuti kulla üles. Tema sundimine sellest loobuma on keeruline. Sul tuleb meelitada see vaenlane üles paremale või selle alla vasakule. Meelita vaenlase selle osa keskel asuva redeli juurde, mille kohal on tühik. Oota kaks käiku selle tühiku kõrval, ükspuha kummal pool, jättes enda ja tühiku vahele tellise. Vaenlane liigub mööda redelit üles-alla, tühjale ruudule ja sealt ära. Lõpuks kukutab ta kulla redeli tipus ning siis tuleb sul liikuda alla, et vaenlane ei liiguks tagasi redelist üles ja kulda uuesti enda valdusse ei võtaks. Siin on äärmiselt vajalik väga täpne ajastamine! Teine võimalus on lihtsalt ringi tiirutada ja loota hea õnne peale - ükskord laseb vaenlane kullast lahti niikuinii!

en: Lots of false floors to use and avoid.
et: Hulk libapõrandaid, mida kasutada ja vältida.

en: The main trick for this level is luring the enemies so that you can get around them, or in one case, so that you can walk over an enemy to collect a piece of gold.  The luring is not so hard, but the distances you have to lure them are long.  Maneuvering the enemy so that you can walk over him to get the piece of gold has timing that is a bit tight, but not too bad.
    
    When you reach the section above your starting point, there are two ways out: one is a false brick under the short ladder.  But if you dig the other square and drop down, there is a path through a false floor that avoids retracing all the early part of the maze.
et: Selle taseme peamine kavalus seisneb vaenlaste peibutamises, et neist mööda pääseda või ühel juhul ka selleks, et võiksid liikuda üle vaenlane kulda ära korjama. Nende peibutamine pole väga raske, aga sul tuleb seda teha pikka aega. Vaenlase seadmine asendisse, et võiksid üle tema kulda ära korjama minna, peab olema väga täpselt ajastatud, aga ei ole siiski kõige keerulisem.
    
    Kui jõuad oma alguspunkti kohale, pääsed sealt kahel viisil, millest üks on libatellis lühikese redeli all. Kui aga kaevad ära teise ruudu ja langed, leidub tee läbi libapõranda, millega võid vältida varem läbitud labürindi uut läbimist.

en: The two gold in the lower left are cut off from the rest of the maze.  On the right of this section, there is an empty square where you can dig a brick.  To visit the isolated section, dig out the brick and move left and down through a false brick.  You have to race to get one piece of gold and return through another false brick, just in time to cross the dug brick before it closes.
    
    The enemy is a bit of a pain.  Try luring him to the bottom of the maze, dropping to the floor where you have a ladder to climb back up, but with the enemy above a square without a ladder, thus trapping him.
et: Kaks kullatükki all vasakul paiknevad ülejäänud labürindist eraldi. Paremal pool on tühi väli, kus võid tellise ära kaevata. Eraldi ossa pääsemiseks kaeva tellis ning liigu libatellise kaudu vasakule ja alla. Pead kiirustama, et korjata üles tükk kulda ja naasta läbi teise libatellise just enne seda, kui ärakaevatud tellis taas asemele kasvab.
    
    Vaenlane valmistab rohkelt tüli. Püüa meelitada ta labürindi alloosa, langedes põrandale, kus sinu käsutuses on redel, mida mööda tagasi üles ronida, kuid vaenlane jääb ülemisele ruudule ilma redelita, niisiis lõksu.

en: The maze is sparser and harder.  The enemies are trickier.  The traps are more wicked.  The maze changes.  May you walk through interesting mazes.
    
    To get the last few gold pieces, you have to enter a section of maze at the left and lower left that is walled off from the rest.  This section is shaped like a large letter 'L'.  Dig two bricks on the right edge of the L (at left of center) and jump in - there is a false brick that lets you through.
    
    After you have gathered all the gold, the maze changes.  You have to drop down to somewhere near the beginning and make your way back through.  At the upper right the exit seems to be blocked.  Dig down two bricks and fall for a while, then you will find the way out.
et: See labürint on tühjem ja raskem. Vaenlased on kavalamad. Lõksud on salakavalamad. Labürint muutub. Ah, see on üks huvitav labürint.
    n Viimaste kullatükkide ärakorjamiseks tuleb sul siseneda labürindi vasakusse alumisse osasse, mis on ülejäänust seinaga eraldatud. See osa sarnaneb L-tähega. Kaeva kaks tellist L-tähe paremal serval (keskel vasakul) ja hüppa sisse - seal on libatellis, mis laseb sind läbi.
    
    Kui oled kogu kulla ära korjanud, labürint muutub. Sul tuleb kukutada ennast kuhugi alguse lähedale ja liikuda sealt tagasi. Väljapääs ülal paremal tundub olevat blokeeritud. Kaeva kaks tellist alla ja kuku veidi, siis leiad väljapääsu.

en: Initiation
et: Sissepühitsemine

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
et: Need 100 taset annavad kokku suurepärase sissejuhatava mängu, aga pakuvad ka ekspertidele hea võimaluse skoori teha. Need on loonud Peter Wadham ja need kasutavad traditsioonilisi mängureegleid.
    
    Mõned viimased tasemed on väga rasked, aga kui soovid veel suuremat väljakutset, võta ette 'Peter W. kättemaks'...

en: Don't Panic
et: Ära satu paanikasse

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
et: Nii ütles juba Douglas Adamsi "Pöidlaküüdi teejuhi Galaktikasse" kaanepilt kenade suurte tähtedega, nii et pole mingit põhjust paanikasse sattuda. Vaenlased on müüri taga ega suuda sinuni jõuda.

en: Lust for Gold
et: Kullajanu

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
et: Kui tapad vaenlased, võid nad püsivalt lõksu püüda augus ülal paremal.

en: Ladders?  Trust me!
et: Redelid? Usalda mind!

en: Drop In and Say Hello
et: Astu sisse ja tervita

en: The Mask
et: Mask

en: Check for Traps
et: Kontrolli lõkse

en: Take It Easy!
et: Ära muretse!

en: Fall on a Fortune
et: Kukkumine varahunnikusse

en: The Lattice
et: Iluvõre

en: Shower of Gold
et: Kullasadu

en: The Foundry
et: Valukoda

en: Soft Landings
et: Pehme maandumine

en: Unlucky for Some
et: Kedagi ootab ebaõnn

en: The Balance
et: Tasakaal

en: Gold Bars
et: Kullakangid

en: Hard Row to Hoe
et: Raske ülesanne

en: Golden Maze
et: Kuldne labürint

en: Delayed Trap
et: Viivitusega lõks

en: Nowhere to Hide
et: Peitu pugeda pole kuskile

en: Watch the Centre
et: Vaata keskele

en: Where to Dig?
et: Kus kaevata?

en: Easy Stages
et: Hõlpsad sammud

en: Gold Mesh
et: Kullatükk

en: Acrobat
et: Akrobaat

en: Mongolian Horde
et: Mongoli hord

en: Rocky Terrain
et: Kaljumaastik

en: Down the Chimney
et: Korstnast alla

en: Space Invader
et: Sissetung kosmosest

en: Winding Road
et: Tuuline tee

en: Light My Fire
et: Süüta minus säde

en: Cockroach
et: Tarakan

en: The Runaround
et: Möödapääs

en: Speedy
et: Kiiruse peale

en: Dig Deep
et: Kaevumine sügavale

en: Forgotten Gold
et: Unustatud kuld

en: Two of Diamonds
et: Kaks teemanti

en: Suicide Jump
et: Suitsiidihüpe

en: Easy Access
et: Hõlpus ligipääs

en: Gold Braid
et: Kullavits

en: Cat's Eyes
et: Kassisilmad

en: Keep Them Coming
et: Laske neil tulla

en: The Funnel
et: Tunnel

en: Lattice Maze
et: Võrklabürint

en: Hard Work for Poor Pay
et: Kehv päev karmiks tööks

en: Forked Ladders
et: Kuhu läheb redel?

en: Snowing Gold
et: Lumine kuld

en: Left or Right?
et: Vasakule või paremale?

en: Houndstooth
et: Puremisjäljed

en: Five Levels
et: Viis taset

en: Pitfalls
et: Augud, augud, augud...

en: Get IN There!
et: Mine juba SINNA!

en: A Steady Climb
et: Järsk ronimine

en: Fall-through Lattice
et: Auklik võre

en: Get me OUT of Here!
et: Aita mind siit välja!

en: Empty Cellar
et: Tühi kelder

en: The Rose
et: Roos

en: Lotus Puzzle
et: Lootose saladus

en: Long Drop
et: Pikk langus

en: Party On!
et: Pidu!

en: Cross-stitch
et: Risti-rästi

en: Cannot Get Up There
et: Kuidas minna üles?

en: They Are Everywhere!
et: Nad on kõikjal!

en: Rooftops
et: Katusel

en: Tricky Traps
et: Trikiga lõksud

en: Make Them Work for You
et: Pane nad enda eest tööle

en: Get Going!
et: Mine ja ainult mine!

en: Three Chimneys
et: Kolm korstnat

en: The Archway
et: Võlvkaar

en: Starwave
et: Tähekangas

en: Amazing Finish
et: Üllatav lahendus

en: Pillars
et: Tugipostid

en: Hopeful Descent
et: Lootusrikas tee üles

en: The Rack
et: Piinapink

en: Twists and Turns
et: Käänded ja käänakud

en: The Saucer
et: Taldrik

en: The Dotted Line
et: Punktiirijoon

en: Do Not Look Down (1)
et: Ära vaata alla (1)

en: Getting Started
et: Alustamine

en: Easy Middle
et: Keskeltläbi lihtne

en: Do Not Look Down (2)
et: Ära vaata alla (2)

en: Which Way?
et: Millist teed pidi?

en: Do Not Look Down (3)
et: Ära vaata alla (3)

en: Drop?
et: Kukkuda või mitte?

en: Help!
et: Appi!

en: Yorick's Skull
et: Yoricki kolp

en: No Mercy
et: Armu pole loota

en: Gold Sandwich
et: Kuldne sändvitš

en: Golden Curtain
et: Kuldne eesriie

en: Are you spider or fly?
et: Oled sa ämblik või liblikas?

en: Funny?
et: Naljakas, eh?

en: Hard Landings
et: Valus maandumine

en: Golden Tower
et: Kuldne torn

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
et: See tase on saanud nime kuulsa Saksa allveelaevafilmi 'Das Boot' järgi ja on pühendatud KGoldrunneri algupärandi autorile, berliinlasele Marco Krügerile.
    
    Ainult üks väike vihje... kui seisad paadi paremas otsas, võid lasta vaenlasel enda poole kukkuda... ülejäänu sõltub juba sinust endast!

en: Quick!  RUN!
et: Kiiresti! JOOKSE!

en: Surprise Ending
et: Üllatav lõpplahendus

en: Diagonal Disaster
et: Diagonaalne põrumine

en: Vengeance of Peter W
et: Peter W. kättemaks

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
et: Palju õnne!
    Seda läheb küll kamaluga vaja!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
et: Ei, see ei ole võimatu. Üks väike nipp aitab sul jagu saada kullatükkide ees seisvatest tellistest.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
et: Mine vasakult üles ja teisele poole. Kukuta end tellistest vasakule. Sealt pääseb kulla juurde mitut teed mööda.
    
    Alustades oota lühikest redelit, kuni ülemine vaenlane langeb vasakul sinust mööda.

en: Short Cut?
et: Otsetee?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
et: Jah, sul jagub parajasti aega, et alt läbi lennata, kõiki vaenlasi ninapidi vedada ja kuld kätte saada.

en: Sky Walker
et: Taevaskäija

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
et: Koopast kulla kättesaamiseks kaeva ära kaks tellist, oota, kuni need hakkavad tagasi ilmuma, ja kaeva siis ära kolmas tellis (oma pääsetee). Jookse taas üles, kaeva ja kuku kulla peale.
    
    Sa pääsed neljandast vaenlasest TÄPSELT määda, kui ootad alumise redeli juures, kui ta langeb sinu kõrvale. Lõpuks rända üle taeva ja tule välja ülal vasakul.

en: The Vault
et: Urg

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
et: Vaenlased saab meenutada lõksu alumisse koopasse, kui ootad pika redeli al. Nende tapmiseks tule välja, kaeva ära üks tellis, mine tagasi ja oota edasi.

en: Patchwork Quilt
et: Lipp lipi peal

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
et: Kulla kättesaamiseks ülevalt keskelt kaeva ära kolm tellist lõksus vaenlase kõrval, oota, kuni need hakkavad tagasi ilmuma, kaeva ära veel üls, jookse üles ja parema, et langeda sinna, kus oli vaenlane.
    
    Nüüd võid kaevates jõuda redelite juurde, enne kui ta jõuab tagasi sinu juurde.

en: Do You Need Him?
et: Kas teda ikka on vaja?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
et: Vaenlase võib jätta sinna, kus ta on.
    
    Mine all paremal peaaegu kulla juurde. Ära seda veel üles võta, vaid mine üles ja võta ära kaks kullatükki ülal vasakul. Siis saad tulla tagasi alla varasemasse asukohta ja taseme lõpetada.

en: Stuck in Storage
et: Kambris kinni

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
et: Kõigepealt puhasta koobas, kaevates paremal ära kolm tellist. Hiljem saad vaenlased tappa alumiste tellistega ja jätta nad koopasse lõksu.
    
    Võta paremal ära kõigepealt püstine kullarida, siis mine üle ja võta ära kuld rõhtsatel platvormidel. Jää paremale, kaeva läbi viimane platvorm ja seejärel kaeva, et saada kätte koopa parempoolne kullatükk. Lõpuks võta üles vasakpoolne kullatükk.

en: So Far for So Little
et: Nii kaua ja nii vähe

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
et: Algul mine alla ja kaeva. Lõpuks lähene kullale alt.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
et: Lõpeta kullakogumine kahe tükiga mõlemal pool vasakpoolset redelit, seejärel korja üles neli tükki kambri põhjas. Sa pead panema vaenlase langema püramiidist vasakul asuvale rippuvale kullatükile. Sul tuleb täita veel ühega tühik all vasakul.
    
    Ülejäänu on juba paar kaevamismõistatust, enamasti väga piiratud ajaga, et jõuda välja enne seda, kui pääsetee sulgub. Naudi seda!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
et: Kukuta end ülalt vasakult alla ja saad kulla kätte. Välju paremalt ja mine üles mööda ilmuvat redelit. Liigu üleval, kuni oled seitse-kaheksa sammu kaugusel paremast servast ja siis mine alla.
    
    Suundudes diagonaalselt alla vasakule, on kaks võltskivi. Kukuta end teise sisse, jää sinna ja kaeva paremale. Nüüd lange redelitepuntrasse, mis viib alla ja vasakule...

en: Flying Tower
et: Lendav torn

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
et: Nojah, siin piisab, kui öelda, et pead olema kiire ja täpne...

en: Pot Hole
et: Pajaauk

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
et: Vana hea MG oli omal ajal päris kiire ja visa, nii et seda pead olema ka sina.
    
    Võid kohe alguses kaevata kolm tellist vasakul ja ühe keskel, et tappa üks vaenlane, aga on usutav, et langed paremal auku ega saa koguda viimast kulda.

en: Sticky Ladders
et: Kleepuvad redelid

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
et: Liigu alustuseks mööda redelit kolmveerandi peale. Vaenlased jooksevad paremale. Jookse õigeaegselt üles, et üks neist kukuks läbi libatellise, samal ajal kui teised jooksevad sinu suunas. Mine vasakule, kaeva kaks auku nende kinnipüüdmiseks, siis jookse paremale, kaeva ja kuju alla esimese paremal asuva redeli jalamile. Vaenlased peaksid tulema alla mööda pikka redelit ja täitma selle jalamil asuvat kaks libatellist.
    
    Kaeva ja püüa kolmas vaenlane kinni tihedalt kive täis alas, seejärel jookse kahe sammu kaugusele pika redeli jalamist, otse kivikuhja kõrvale. Vaenlane peaks jooksma vasakul asuvasse auku.

en: The Laboratory
et: Labor

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
et: Sul tuleb liikuda vasakpoolseimat redelit pidi üles, et koguda kõik kullatükid ja siis minna järgmisele tasandile. Mine paremalt üle, et korjata ära ülal keskel asuv tükk.
    
    Mine 'bunseni põletis' asuvatest vaenlastest mööda, tappes neid sellest paremal, kukutades end selle keskelt, kui nad peaaegu juba puudutavad sind ja langevad sinu järel VÕI hüpates vasakul üle nende peade, enne kui nad jõuavad põleti peale.

en: Pete likes Ladders
et: Pets armastab redeleid

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
et: Liigu vaenlase vältimiseks pidevalt üles ja alla. Kui saad, korja kuld üles. Kui vaenlane saab selle kätte, saab ta selle kukutada ainult ühte tühja ruumi. Nii et lase tal neist läbi liikuda ja oota kannatlikult...

en: Where is the Roof?
et: Aga kus on katus?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
et: Kõigepealt korja ära kogu kuld vasakul ja ülal, siis kaeva läbi koopa ja kogu kuld redelitel kahe libatellistest madala müüri vahel.
    
    Kui selles osas on vaenlane, tapa ta, peites end libamüüri jalamil ja kaevates selle kõrvale augu. Ta sureb, kui püüab sind kätte saada. See ei toimi muidugi, kui tellises on kulda, mida soovid välja kaevata...

en: Ninja Style
et: Ninja moodi

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
et: Pärast kulla ärakorjamist vasakul jää sinna, mine üles, lase vaenlasel järele tulla ja kukuta end põrandale. Kui vaenlane kukub paremal keskmise redeli lähedal, roni kiiresti sellest redelist kõrgemale. Mõne katse järel peaks kõik kolm vaenlast olema paremal pika parempoolseima redeli juures. Nüüd on juba lihtne korjata ära kuld kahest paremal asuvast alast.
    
    Meelita kolm või vähemalt kaks vaenlast paremal keskmise redeli juurde. Mine betoonis asuva augu juurde, kukuta end, jookse paremale, mine üles mööda pikka redelit, kukuta end vasakul ja korja kuld kokku.
    
    Kui saad keskmise redeli juurde ainult kaks vaenlast, kontrolli, et kolmas kukuks parempoolselt redelilt, enne kui sa üle jooksed. Seejärel pead minema mööda pikka redelit üles ja ootama, kuni on ohutu kukutada end vasakul ja kuld ära korjata.
    
    Kui vaenlased kannavad ikka veel kulda, lase neil end taga ajada keskmise redeli juures ja kukkuda betoonile, kuni nad sellest lahti lasevad.

en: Cooperation?
et: Koostöö?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
et: Tundub, et peaksid meelitama kaks vaenlast kahte auku all. Proovi seda, aga väga raske on saada üht vaenlast parempoolsesse auku ning sa suudad saada vaenlase kullaga vasakpoolsesse auku. Neli libatellist kaugemal vasakul takistavad sul jooksmast vasakule ja kaevamast.
    
    Parem mõte on korjata alumine kullarida viimasena, kukutades end rippuva kullatüki kaudu paremal ja põgenedes ilmuvat redelit mööda.
    
    Vasakpoolse sektsiooni puhastamisel on olulised tellistele seatud redelid. Lahku kolme koha kaudu, mille all on libatellised. Kukutamine T-kujuliste telliste keskele võrdub enesetapuga.
    
    Alusta kulla korjamisega T-st paremal, siis saad lasta vaenlasel joosta U-kujulisse auku.
    
    Pea silmas libatellist all paremal platvormi keskel. Pead kulla koguma eraldi retkega vasakul ja paremal.

en: Triple Trap
et: Kolmiklõks

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
et: Meelita esimene vaenlane kohe lõksu. Mine üles ja paremale ja oota redeli juures paremal pool lühikest tulpa. Kui vaenlane kohale jõuab, roni kiiresti üles. Kui ta taas kannule jõuab, mine vasakule, kukuta end ja mine vasakpoolse redeliga üles.
    
    Vaenlane peaks minema paremale üle betooni ja kukkuma. Nüüd mine alla vasakpoolsesse nurja.Vaenlane peaks kukkuma libatellisele kulla kõrval.
    
    Korja ülal kogu kuld, seejärel kaeva ja kukuta end vaenlase kõrvale. Seisa tema peal, kaeva vasakul ja liigu paremale. Vaenlane kukub auku. Liigu paremal ja kogu kukkudes kulda.
    
    Roni üles, kukuta end lõksus vaenlase peale tulbaaluse libatellise abil ja korja veel viis kullatükki. Nüüd kaeva ja mine alla lühikese redeliga paremal pool kive, et tappa augus olev vaenlane (kellel on kulda). Ta peaks uuesti ilmuma sinu kohal ja jooksma topeltauku paremal.
    
    Jookse kiiresti üle vaenlaste paremale. Kukuta end viimase kullatüki peale paremal ja ilmub peidetud redel. Ahh! Valmis!
    
    P.S. Teine viis vasakpoolne vaenlane libatellisesse lõksu meelitada on panna ta endale järgnema vasakpoolseima redeli juurde, kuni sina jooksed ülal ja kaevad, et kukutada end teise vaenlase peale. Aeg on siin äärmiselt oluline. Sa pead kaevama ja end kukutama, enne kui vaenlane ronib vasakult üles ja jookseb paremale.
    
    Hiljem roni parempoolsetel redelitel üles, oota  vasakpoolse libatellise peal oleva tulba juures, kuni vasakpoolseim vaenlane hakkab sinu suunas jooksma, ja siis kukuta end. Oota taas, kuni ta hakkab end kukutama, siis kaeva kaks tellist paremal pool lühikest redelit, mine paremale ja kukuta end, seejärel jookse vasakule lühikese redeli jalamile. Vaenlane peaks kukkuma läbi libatellise ja redelit mööda allasuvale libatellise.
    
    P.P.S. Selle meetodi korral ei ole ruumi ega aega ei vigadele ega kõhklemisele! Aga ka esimene meetod ei jäta selleks aega ega ruumi!

en: State Of Terror
et: Hirm ja õud

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
et: Vaevalt jõuad arvata, et kõik on korras... viisteist tasandit puhast hirmu ja õudu iseäralike, aga kiirete KGoldrunneri reeglite järgi. Siin tuleb päris sageli langemise ajal kaevata.
    
    Koostanud Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
et: Hõlbus kuld

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
et: Liigu platvormilt platvormile allapoole kuni alt kolmandani. Oota parempoolseimas punktis, kuni vaenlased langevad alla.
    Kuku kõige alumisele platvormile, kaeva ülal kuld ja seejärel kaeva paremal, samal ajal kui kukud, ja pääse tagasi platvormi peale. Liigu üles nii kiiresti, kui suudad.

en: Fear of Heights
et: Kõrgusekartus

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
et: Igal terrassi küljel jookse alt üles mööda välist redelit ja lange kõige alumisele platvormile. Jookse üles mööda keskmist redelit ja oota ava juures, kuni vaenlased langevad välistelt redelitelt. Lange kulla korjamiseks nende järel.
    Pärast kulla kokkukorjamist jookse paremale üle vaenlaste ja lange välisest redelist paremal. Kui vaenlased langevad sinu järel, jookse mööda redelit tagasi üles ja lange vaenlaste kohale, et viia asi lõpule.

en: The Spiral
et: Spiraal

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
et: Liigu spriaalis, kaevates vaenlasele lõkse otse enne seda, kui tuled välja tunnelitest.
    
    Liigu edasi üles vasakule. Jookse paremale, kukuta end siksakalasse enne vaenlast, et saaksid tulla paremal üles. Pärast kulla kokkukorjamist kaeva vaenlase lõksumeelitamiseks all, seejärel lahku ülal vasakul.

en: Crags of Fire
et: Tulikaljud

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
et: Üldiselt kaeva ja korja kuld kokku, siis liigu paremale ja üles järgmise kalju juurde.
    
    Ülemine keskmine kalju tuleb aga enne ära teha kui vasakult teine kalju. Jäta üks kullatükk keskel viimaselt. Aga siis lahku kiiresti!

en: The Heist
et: Rööv

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
et: Kõige turvalisem viis hoonesse sisenemiseks on minna ülemisel vasakpoolsel redelil alla ja oodata parempoolse lühikese redeli kohal. Kui vaenlane ilmub, jookse üle tema teibani. Nüüd liigu paremale ja kuku rõdule, seejärel kaeva välja ja lange.
    Jookse halli ja redelist üles ning korja kuld ära. Kuku vasakule betoonplokile ja oota, kuni vaenlased kogunevad. Kuku vasakul ja jookse tagasi välja betoonile, vaenlased kannul. Kasuta sama redelit ja teivast tagasiminemiseks.
    Jookse parempoolseimate redelite abil päris hoone peale. Seisa katuse vasakpoolseimaas servas. Oota, kuni vaenlane langeb sinu alla, seejärel astu tagasi, kaeva ja kuku tema järel rõdule, kus saad ära korjata kolm kullatükki. Kui ootad katusel enne kukkumist piisavalt kaua, võib mitu vaenlast sulle järgneda ja rõdul ootab ees lõks.
    Kasuta parempoolseid redeleid ülejäänud kulla ärakorjamiseks ja lahku.

en: Endless Enemies (1)
et: Lõputud vaenlased (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
et: Korja kuld kokku ülalt alla. Enne viimase kulla korjamist kaeva sellest paremal ja vaenlasest vasakul. Jookse üles nii kiiresti, kui suudad.

en: Torture Chamber
et: Piinakamber

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
et: Kuku rinnakult, kaevates vasakul, et minna vasakul redelist üles. Liigu edasi vasakule teibast, seejärel kuku, kaevates vasakul ja korjates veidi kulda. Liigu paremale, kuku läbi libatellise redeli all, liigu paremale ja kuku läbi tellisetunneli alloleva teibani.
    Suundu paremale ja kuku läbi teise tellisetunneli, kaevates paremal. Kaeva ja jäta vaenlane lõksu, siis liigu redeli juurde, jookse üles ja vasakule, seejärel kaeva ja kuku, et korjata üles kuld. Kaeva uuesti vaenlase saatmiseks lõksu. Kui esimene auk on täis, jookse sektsiooni ülaossa, vaenlane kannul. Kaeva vasakul kulla ärakorjamiseks ja lange tagasi teibani.
    Nüüd suundu vasakule ja kuku läbi tellisetunneli, kaevates vasakul, et jätta järgmine vaenlane lõksu. Liigu sektsiooni ülemisse vasakusse ossa, seejärel kuku ja kaeva vasakul ja hüppa vasakule, et jõuda platvormile all vasakul.
    Nüüd saad liikuda redelite ja tellisetunnelite spiraalis, et korjata veel neli kullatükki.
    Seejärel mine tagasi paremale, kuku ja mine üle all lõksus oleva vaenlane, et jõuda tagasi mänguvälja parempoolsesse ossa. Suundu mööda redeleid üles paremale, seejärel kuku, kaeva kaks korda paremal, et ära korjata viimane kullatükk. Kuku taas paremal asuvasse tellisetunnelisse ja kaeva paremal, et vaenlane lõksu jätta. Lõpuks põgene paremale.

en: Endless Cascade
et: Lõputu kaskaad

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
et: Mine kiiresti paremale ja alla mööda treppi, vaenlane kannul. Kaeva umbes poole peal. Pärast viimast kullatükki kaeva ja mine redelist üles. Oota järgmise tellise juures, mille all vaenlane on lõksus. Vaenlane ronib välja ja laskub. Jookse läbi avause, kus ta oli, enne kui see sulgub. Seejärel saad teda kasutada, et liikuda järgmise redeli juurde paremal.
    Jookse redeli peale, trepist üles ja alla. Kaeva vasakul, seistes vaenlase peal, ja siis paremal, vaenlase all, kui oled tema kõrval. Jookse üle tema, et koguda tema kuld, ja seejärel mõned sammud alla. Kaeva ja mine redelist üles, et ootada tema taassündi ja allatulekut sinu trepist, et saaksid teda ära kasutada liikumiseks järgmise redeli juurde. Korda seda ülejäänud parempoolsete treppidega, kunu jõuad teiba kohale.
    Mine vasakule äärde ja kuku tellise kohale all vasakul. Korja üles kogu kuld, järres viimaseks tüki vasakpoolses servas teise trepi kõrval, sest muidu kukud ja satud lõksu.
    Väldi vaenlasi, joostes redelitest üles ja meelitades nad enda järele. Jookse paremale ja üles viimasest redelist. Kaeva vajadusel vaenlaste ülemängimiseks, liikudes tasandi lõpetamiseks läbi ülejäänud kaskaadide ja redelitest üles parempoolses servas.

en: Infiltration
et: Sisseimbumine

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
et: Jookse kiiresti ja kaeva hästi...
    Kõige sisemises kambris seisa üleval parem- või vasakpoolseimal tellisel ja kaeva sellest keskme poole jäävat tellist. Lange vaenlase peale ja jookse paremale või vasakule, seejärel kaeva, et ta lõksu jätta. Aga sa pead olema kiire!

en: Endless Enemies (2)
et: Lõputud vaenlased (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
et: Mine vasakule ja lange kullale, seejärel mine paremale, et korjata veel kaks tükki. Oota mänguvälja parempoolseimas osas üleval teiba juures, kuni vaenlased kogunevad all paremal.
    Nüüd mine vasakule ja alla ja kuku vasakpoolseimale alumisele kullale. Eira praegu viimast kullatükki ning mine kolme teiba ja kolme redeli abil paremale ja üles. Astu kolmandalt redelilt vasakule, kaevates vasakul, et valmistada ette lõks vasakul asuvale vaenlasele.
    Mine kiiresti tagasi alla, lange viimasele kullale ja vamistu kiiresti minema üles ja vasakule, kui all, sinust vasakul ilmub lühike peidetud redel. Vaenlased kogunevad sinu järel, aga liigu edasi, kuni jõuad kohta, kus valmistasid ette lõksu. Vaenlane peaks nüüd selles sees olema.
    Liigu lühikest redelit pidi edasi üles ja vasakule, seejärel alla ja vasakule mööda pikki teibaid ja redeleid järgmise lühikese redelini. Liigu taas üles ja vasakule, seejärel üles ja paremale mööda järgmisi pikki redeleid ja teibaid, kuni jõuad ekraani ülaossa.

en: Tunnels (1) - The Monster
et: Tunnelid 1 - Koletis

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
et: Koletis on peaaegu täielikult libatellistest. Analüüsi tema keha betoonosasid, et leida, kus kukkuda ja kus mitte. Kõik neli vaenlast satuvad lõksu ülalpool teatud betoonitükke, et sa jõuaksid teatud kullatükkideni.
    Jäta vaenlased lõksu, kasutades enda kasuks ära KGoldrunneri reegleid.
    Oota teiba kohal kohas, kuhu soovid lasta vaenlasel langeda. Kui ta sulle läheneb, lange alumisele teibale ja liigu vasakule või paremale, et vältida vaenlase saatust. Nii satub tema ohtu, sina aga mitte.

en: Breaking and Entering
et: Sissemurdmine

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
et: Murra sisse alumisse vasakpoolsesse ruumi ja liigu edasi üles paremale. Suundu vasakule, korja kuld ja põgene, kaevates põranda keskel alla. Liigu edasi alla paremale.
    Enne teise kulla üleskorjamist oota alumise põranda keskmise ruumi teiba kohal ja kaeva paremal asuvast kahetelliselisest müürist üks tellis ära. Jookse vasakule üle vaenlase peade, korja kuld ära ja põgene tagasi läbi ärakaevatud tellise.
    Jookse üles parempoolsesse ruumi, seejärel keskmise osa kaudu alla vasakule. Meelita vaenlasi, kuidas suudad, ja roni üles vasakusse ruumi. Hoonest välumiseks kaeva kiiresti, langedes vasakpoolse müüri kõrval.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
et: Tunnelid 2 - Kärg

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
et: Liigu keskmisest redelist üles ja tegutse algul vasakul.
    Lange kullaga rinnakule. Mängi vaenlane üle, jookses läbi libatellise redeli all. Langedes kaeva vasakul, siis jookse redelist üles tühikuni ja oota, kuni vaenlane sisse langeb, põgene ja lange taas oma ärakaevatud tellisele, siis jookse üles ja vasakule teibani, lange rinnakule, kaevates vasakul, lange vasakule, korja ära kuld, mine paremale ja lange kambrisse, kuni vaenlane taassünnib, ja korja ära kuld. Soovi korral võib kaevata alumisse kambrisse.
    Teistesse kambritesse pääseb, kui langeda läbi libatellisetunnelite. Meelita vaenlasi või lange nende peale, et kuld ära korjata.
    Paremale jõudmiseks lange libatellisetunneli kaudu keskmise redeli kõrval ja jookse kiiresti paremale, kaevates enda järel, et vaenlased lõksu meelitada. Korja kuld ära, minnes üles ja kujutades end libatellisetunnelite kaudu igast tükist paremale.

en: Four Chambers Suspended
et: Nelja kambri pinevus

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
et: Esimene kamber. Kaeva alla, et korjata üleval vasakul asuv kuld. Lange vaenlaste peale, et saada kätte kuld paremalt. Meelita nad ülejäänud kulda ära korjama. Jäta vaenlased üleval paremal lõksu, kaevates ise läbi kambri põranda.
    Nähtavale tulles pead langema otse betooni kõrval redelile. Roni redelist alla parempoolse betooni alla ja seejärel üles järgmisse kambrisse.
    Teine kamber. Liigu vasakult paremale šahte pidi, kasutades kulla hankimiseks oma kaevamisoskusi. Parepoolseimas šahtis kaeva vasakul, kuni langed, seejärel lange vasakul, kaevates nii vasakul kui ka paremal. Allesjäänud kolmetelliselisel platvormil kaeva ära vasakpoolne tellis, siis parempoolne ja keskmine, kui langed paremal. Korja paremal kuld ära ja lange viimase kullatüki peale, kaevates vasakul. Kaeva taas vasakul, lange betooni kõrval olevale redelile nagu varem ja mine üles järgmisse kambrisse.
    Kolmas kamber. Kaeva paremal, lange vasakule kullatüki peale ja kaeva otsekohe paremal, et vaenlane lõksu jätta, seejärel kaeva ja välju vasakul. Korda seda, ühe tellisega üleval, et hankida parempoolne kullatõkk. Nüüd mine üles ja lange alumisse sektsiooni vaenlase peale. Võta lühike teivas ja astu üle langeva vaenlase, et võtta pikk teivas ja minna vasakule. Lange kulla peale, kaeva vaenlase jätmiseks lõksu, kaeva uuesti ja lahku vasakul. Korda teiste kullatükkide korjamiseks. Seekord kaeva alla ja välja, redelile betooni kõrval ja siis viimasesse kambrisse.
    Neljas kamber. Jäta vaenlane lõksu, jookse üles, kaeva läbi betooni vasakul, oota vaenlast ja lange tema peale, et korjata kuld ära vasakult. Kui kogu kuld kambrist on käes, jookse alla ja lange läbi selle.
    Nüüd korja ära ülejäänud kuld ja lahku kiiresti.

en: Ruins
et: Varemed

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
et: Lange vaenlase peale, kaeva all paremal ava, seejärel liigu kiiresti paremale üle tema pea. Korja kuld üles, lange läbi libatellise, jookse mööda parempoolset redelit üles ja liigu paremale piki alumist teivast. Kaeva paremal, et jätta teine vaenlane lõksu, korja kuld ära, kaeva vasakul, lange, korja kaks kullatükki ja mine üles kahest redelist.
    Liigu vasakule libatellise kaudu - teine vaenlane peaks ikka veel olema all lõksus. Liigu vasakul redelini, seejärel vasakule ja alla libatellise kaudu. Korja üks kullatükk üles, kaeva paremal, korja kolm kullatükki, kaeva ja liigu redeleid pidi paremale üles.
    Liigu taas vasakule teiba juurde, aga seekord roni üles. Korja üles üks kullatükk ja kaeva paremal, et veel üks vaenlane lõksu jätta. Liigu üles, mine paremale, lange ja liigu edasi ülal keskel betoonialale.
    Mängi vaenlane betoonialal üle, seejärel lahku, langedes tema peale ja liikudes vasakul asuva avani ja sealt alla kahe libatellise kaudu. Püsi ekraani keskel teiba juures, mine paremale ja tagasi üles. Liigu vasakule teiba juurde ja oota, kuni teine vaenlane jõuab betoonialale. Korja üles ülemine kuld, lange ja lahku taas vasakule, jättes kaks vaenlast betooni lõksu. Mine tagasi üles, aga seekord liigu vasakule ekraani ülemise vasaku nurga suunas.
    Sinna jõudes kaeva, lange kulla peale ja kaeva kaks korda vasakul, samal ajal edasi langedes. Nüüd lange vasakpoolseimast šahtist alla ja kaeva tellis, mis blokeerib šahti. Oota, kuni allolev vaenlane astub šahti, siis lange tema peale, et korjata ära betoonil olev kuld. Kukuta end ülejäänud kulla peale ja lange alumisse vasakusse nurka.
    Jookse paremale ja üles, uuesti paremale, lange kolme kullatüki peale ja liigu alla keskele. Mängi vaenlane üle, liigu paremal ülemise redeli juurde, kaeva kaks korda ja lange läbi ühest kullatükist ja kolmest tellisest, kaevates ise paremal. Lahku paremale lisakulla hankimiseks, seejärel roni redelit mööda, kaeva ja lange veel kahe kullatüki korjamiseks. Roni taas redelit mööda, võta vasakpoolne teivas, mine üles ja siis paremale, et korjata neli kullatükki. Kaeva parempoolses servas ja lange läbi kolme libatellise.
    Lange kambrisse, minnes paremale ja kaevates vasakul. Kaeva all vasakul väljapääsemiseks, siis mine tagasi üles teibani ja lange selle kambri kullale. Lahku seekord paremale, kogu veel kulda ja roni aga üles.
    Mängi vaenlased üle paremal ülal. Neid on võimalik meelitada allolevasse kambrisse, joostes nende ees redelitest püles. Korja ära eelviimane kuld keskmisel tasandil paremas servas ja viimasena kuld all paremal.
    Ja nüüd kiiresti välja!

en: Tutorial
et: Treening

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
et: See treeningmäng koosneb lihtsatest tasemetest, mis õpetavad sulle KGoldrunneri reegleid ja aitavad arendada oskusi, mida läheb vaja pärismängus. Iga taseme juures on lühike selgitus ning seejärel saadki mängima hakata...
    
    Kui asud kõrgemate tasemete kallale, leiad, et KGoldrunner koondab endasse nii strateegia, põnevuse kui mõistatuste lahendamise võimalused.

en: Hi!
et: Tere!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
et: Tere tulemast KGoldrunnerisse! Selle mängu mõte on korjata üles kõik kullatükid ning ronida siis mänguvälja ülemisse ossa, kust pääseb järgmisele tasemele. Kui oled kätte saanud viimase kullatüki, ilmub nähtavale varjatud redel.
    Sinu mängida on kangelane (roheline kujuke). Kullatükkide kogumiseks näita hiirega, kuhu kangelane peab minema. Kõigepealt aga selgub, et on olemas gravitatsioon ning kangelane kukub...

en: Navigation
et: Liikumine

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
et: See on liikumisharjutus. Järgi kullatükkide teed, kuni ülal ilmub nähtavale redel. Kangelane võib hiirt järgida ainult lihtsaid marsruute mööda (näiteks _ | L või U), nii et püüa temast mitte väga kaugel klõpsata.
    
    ETTEVAATUST: püüa mitte kukkuda redelilt või postilt betoonauku all paremal. Kui jääd sinna lõksu, on ainsaks väljapääsuks kangelane tappa (vajutades väljumiseks klahvi Q) ja tasemega uuesti alustada.

en: Digging
et: Kaevamine

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
et: Nüüd võid kulda kaevama hakata! Kangelasest vasakul või paremal kaevamiseks kasuta noolt vasakule või paremale. Kangelane võib kaevates hüpata auku ja läbi selle. Võib kaevata ka mitu auku reas ja läbi aukude nende taha joosta. Aga ole ettevaatlik: mõne aja pärast augud sulguvad ning sa võid jääda lõksu ja surma saada.
    
    Kaevamise ajal peab sul toeks olema midagi kindlat, näiteks redel, betoon, tellis või post. Mõnes meistritaseme mängus on lubatud kaevata ka langemise ajal, aga mitte siin.
    
    Kolmandas kastis all tuleb kaevata kaks auku, hüpata sisse ja kaevata kiiresti veel üks auk, et pääseda läbi kahe kihi. Tuleb kaevata kolm paremale, siis kaks ja veel üks, et läbi pääseda. Teel ootab sind ka kaks pisikest mõistatust. Edu ja õnne!
    
    Muide, kaevata saab telliseid, aga mitte betooni.

en: You Have ENEMIES!
et: Sul on VAENLASI!!!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
et: Seni on kõik ilusasti läinud, aga ega üks mäng pole midagi ilma vaenlasteta. Ka nemad jahivad kulda ja veel enam - nad jahivad ka sind! Kui nad su kätte saavad, oled surnud, kuid heal juhul on sul veel mõned elud alles ja võid uuesti otsast peale hakata.
    
    Vaenlaste eest saab ära põgeneda, neile võib augu kaevata või siis meelitada nad mänguvälja sellisesse ossa, kus nad lõksu jäävad.
    
    Kui vaenlane auku kukub, jätab ta maha kogu kulla, mis tal kaasas oli. Mõne aja pärast suudab ta aga august välja ronida. Kui auk enne seda sulgub, saab vaenlane surma ja ilmub uuesti kuskil mujal mänguväljal. Vaenlasi saab kindla peale surmata, kui kaevata nende teele mitu järjestikust auku.
    
    Üks oluline asi, mida sa teha saad, on joosta üle vaenlase pea. Seda saad teha kohe käesoleva taseme algul. Kaeva auk, püüa vaenlane sinna sisse, oota, kuni ta auku kukub, ja siis jookse üle tema pea, teine vaenlane kohe kannul...

en: Bars
et: Postid

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
et: Mööda poste võib rõhtsalt liikuda, kui aga püüad mööda neid vertikaalselt liikuda, on tulemuseks kukkumine, nagu peabki olema... Pane tähele, et postile kukkudes saab ka kulda koguda.

en: False Bricks
et: Libatellised

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
et: Mõned tellised käesoleval tasemel ei ole päris sellised, nagu paistavad. Kui sa neile astud, kukud neist läbi. Ka vaenlane kukub neist läbi.

en: Bye ...
et: Hüvasti...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
et: See oli kena ja lihtne tase ja nüüd ongi see läbi. Edu sulle muude KGoldrunneri mängudega!
    
    Pane tähele, et mänguredaktori abil võid ise või võivad su sõbrad luua tasemeid, mis ka teistele pinget pakuvad. Abimenüüst saab avada aga KGoldrunneri käsiraamatu, kust leiab märksa põhjalikumat abi, kui seda suudab pakkuda käesolev õppevahend.
    
    Igal juhul oli tore sind näha. Nägemiseni!

en: Advanced Tutorial
et: Täiustatud treening

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
et: See treeningmäng valmistab sind ette mõningatesks asjadeks, mis võivad kasuks tulla 'Sissepühitsemise' keskmistel tasemetele. Naudi seda...

en: Bars and Ladders
et: Postid ja redelid

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
et: Kaevata ei saa kuskil, nii et tuleb vaenlaste eest kõrvale põigelda ja vältida ebasobival ajal betoonile kukkumist. Püüa hoida oma vaenlased ühes puntras.
    
    Kui vaenlasel on kuldne piirjoon, kannab ta kulda. Ta võib selle maha pillata, kui jookseb üle betooni või kui on näiteks redeli otsas... kannatust, veel kord kannatust!

en: To kill ...
et: Tappa...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
et: Rohkem kulda sa kätte ei saa, seepärast tuleb panna vaenlased seda sulle kätte tooma. Aga kuidas panna nad tagasi tulema?
    
    Kui tunned, et mõte on kokku jooksnud, vajuta klahvi P või Esc ja puhka veidi. Teine võimalus on seadistustemenüüst kiirust veidi vähendada.

en: ...  Or not to kill?
et: ... või mitte tappa?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
et: Kõige parem on vaenlast mitte tappa. Miks? Seda proovi ise uurida.
    
    Kui tapad vaenlase kogemata enne seda, kui oled ära korjanud kulla vasakult ülalt, võid siiski taseme läbi teha, kui kaevad ära selle augu külje, kuhu ta langes.

en: Traps
et: Lõksud

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
et: Mõned tellised pole sugugi sellised, nagu nad paistavad. Neid nimetatakse libatellisteks või lõksudeks. Neile astudes kukud tellisest läbi. Kui sellisele tellisele astub vaenlane, võib ta ilma igasuguse hoiatuseta sulle pähe kukkuda. Vahel on aga just vaja tellisest läbi kukkuda, et kuld kätte saada.
    
    Alguses hüppa betoonauku, kaeva ja kuku sellest läbi. See annab vaenlasele tükiks ajaks tegemist...

en: Challenge
et: Väljakutse

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
et: Need trikkidega tasemed lõid Peter, Simon, Genevieve ja nende isa Ian Wadham. Need kasutavad traditsioonilisi mängureegleid. Naudi neid!

en: Easy Start
et: Lihtne algus

en: Drop through the false brick under the bar.
et: Kuku läbi posti all oleva libatellise.

en: Mobile Bricks
et: Liikuvad tellised

en: Just run over the enemies' heads.
et: Jookse lihtsalt üle vaenlase peade.

en: The Big Haul
et: Suur saak

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
et: Liigu paremale ja jäta saabuvad vaenlased lõksu. Nüüd tagane vaenlaste all, kes langevad sinu taga, seejärel kaeva, kaeva ja kaeva ning tapa kõik vaenlased.
    
    Nüüd liigu paremale ja kõrvalda kõik tellised ja redelid paremalt vasakule.

en: Quick Off The Mark
et: Supsti sisse ja välja

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
et: Liigu algul väga kiiresti vasakule. Kaeva, kuni vaenlased on toonud ära kogu kulla. Tagane kõrgemale ja vajaduse korral kaeva seal.

en: Who Needs Enemies?
et: Kes tahab vaenlasi?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
et: Kaeva aga kolme telliserida redeli kõrval.

en: Asymmetrical
et: Asümmeetriline

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
et: Jäta alumine vasakpoolne kullatükk viimaseks. Libatellised annavad sulle pääsu enamiku kullatükkide juurde, aga nad ei asetse sümmeetriliselt.

en: Goldrunner Prophecy
et: Kullakaevuri ennustus

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
et: Peter W. koostas selle 1985. aastal. Kas näed siin prohvetlikke tähti GR? Ah, see on lausa hirmutav!
    
    Kui korjad ära kullarea all vasakul, oota seal ning esimene vaenlane langeb usinalt auku sinu kohal.
    
    Kui liigud paremale, korja ära kõik kullatükid, välja arvatud kolm, mis on redeli all. Jäta need viimaseks.
    
    Saamaks kätte kulda lõksus vaenlase kohalt, roni redelist, kaeva alt neli tellist, oota, kuni nad hakkavad taasilmuma, seejärel kaeva veel üks, roni tagasi üles, kaeva uuesti kaks esimest ja tee on vaba, et langeda, koguda kuld ja pääseda üle vaenlane pea.
    
    Kui lased vaenlase vabaks, tagane kiiresti, kus saad ta lõksu püüda ja tappa. Pärast üht-kaht katset ilmub ta kahjutuna vasakul.

en: The Rosette
et: Rosett

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
et: Püüa koguda kõik vaenlased kokku, liikudes keskele ja siis alla. Nüüd püüa nad lõksu all rennis, eirates praegu seal olevat kulda. Seisa ühel pool otse renni kohal, siis lange ühe võrra allapoole, samal ajal kui vaenlased jäävad renni kohale.
    
    Korja ära kogu kuld rennist väljaspool, seejärel vabasta vaenlased, ja juhi nad redeleid pidi üles, kuni nad kulla ära viskavad.

en: He Has The Gold
et: Kuld on käes

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
et: Parempoolne vaenlane satub lõksu koos kullaga.
    
    Ta tuleb tappa ja kuld hävitada, kaevates vasakul väikese redeli juures. Vaja võib olla tappa ka teine vaenlane ja jätta ta seal lõksu.

en: Towers of Gold
et: Kullatornid

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
et: Enne vaenlaste tapmist tuleb ära korjata kogu kuld tornide peal ja ribade kohal.
    
    Alustada võib näiteks otse vasakult teise torni all. Kaeva esimese sinu suunas liikuva vaenlase lõksujätmiseks, jookse paremale ja korja veidi kulda, tule tagasi ja jäta teine vaenlane lõksu vasakul pool kolmandat torni. Nüüd jookse paremale, kolm vaenlast väga elusalt kuklasse hingamas!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
et: Kaeva kaks tellist redeli kõrval ja otsi seejärel telliseid, millest läbi langeda.

en: Delayed Drop
et: Viivitusega kukkumine

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
et: Vasakpoolne vaenlane langeb enne, kui pääsed mööda parempoolsest.
    
    Nii et püsi koos temaga, kaevates korduvalt augu ja jättes ta lõksu, kuni teine vaenlane tuleb tagasi üles redelitest, ja puhasta betoon.

en: Maze of Ladders
et: Redelite labürint

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
et: Liigu keskosa vasakusse serva ja mine üles, seejärel saad end kukutada ja liikuda vasakule või paremale, et ära korjata kogu kuld.
    
    Jäta U-kujulise ruumi kuld viimaseks.
    
    Eira vaenlast. Las ta jääb lõksu.

en: Ride Them Down
et: Jookse neist üle

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
et: Aja kaks esimest vaenlast kiiresti topeltauku kullast vasakul. Esiteks lase neil mõlemal sattuda väiksesse kasti, seejärel vabasta nad vasakult.
    
    Nüüd lange neile ja korja ära kuld, siis jookse pikali kolmas vaenlane ja kasuta teda ära redelini jõudmiseks.

en: Hair's Breadth Timing
et: Juuksekarva võrra

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
et: Kaeva ülal keskel kaks tellist. Kui nad tagasi ilmuvad, kaeva veel kaks, jookse ülal läbi ja kaeva lühikese redeli kõrval. Kukuta end ja korja kuld ära. Aega ei ole raisata!
    
    Viimasena puhasta all vasakul. Paremale minemiseks lange libatellisesse lühikese redeli all ja siis roni betooni alla.
    
    Paremal keskel seisa augu kõrval ribast paremal, kaeva vasakul, kukuta end libatellisesse, kaeva veel kaks tellist, liikudes alla ka vasakule. Viimaks, seistes lühikesel redelil, kaeva pääsetellis paremal, jookse nagu hull läbi ava, kukuta end, korja kuld, lange läbi mõne tellise ja kaeva uuesti pääsemiseks.

en: The Three Musketeers
et: Kolm musketäri

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
et: Pead tapma kõik kolm musketäri, et nad täidaksid libatellised ava all ülal ribadel. Eira d'Artagnani all paremal. Sul tuleb minna üle tema kullatüki korjamiseks.
    
    Kogu kuld vasakult paremale all, seejärel paremalt vasakule üleval. Jäta kindlasti alles betooni keskelt vasakul asuv kullatükk. See korja ära viimasena.
    
    Enne seda kaeva ära kolmetelliseline rida üleval ja sellest vasakul, seejärel lahku järgmisele tasandile enam-vähem sama teed pidi, mis varem.

en: Rat Trap
et: Hiirelõks

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
et: Liigu ülikiiresti, et jätta kaks vaenlast lõksu ja joosta üle nende. Kui ootad, kuni nad sind peaaegu puudutavad, võivad nad mõlemad ellu jääda ja siis pead jooksma üles ja edasi-tagasi alla paremale, laskuma redelist betooni ja jätma nad püsivalt lõksu lähedalasuvasse auku.
    
    Kui üks jääb kinni torni, kasuta sama nippi. Torni all on libatelliseid. Kui üks on lõksus ja tal on kulda, kaeva ava august paremale, mine redelist tagasi alla ja meelita vaenlane surmasuhu, nii et kuld hävib.

en: Head Case
et: Ebastabiilne

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
et: See on hilisemate tasemete soojendus. Parempoolse kulla kogumiseks lasku vaenlase pähe, vabasta ta vasakule, liigu vasakule talle järele ja kui jooksed üle tema, kaeva paremal. Seejärel jookse sisse, korja kuld ja lahku, enne kui tellis sulgub.
    
    Kui liigud alumisse paremasse nurka, paned vaenlase langema auku, kus on kuld.

en: Under the Stairs
et: Trepi all

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
et: Alusta vaenlaste tapmisega. Kui nad langevad paremal ruumi, liigu alla ja vasakule, et nad langeksid edasi ja ei saaks kulda kätte. Kui nad liiguvad üle kolmandiku sisse, jäävad nad igaveseks lõksu.
    
    Nüüd võta kätte kolm kaeva-ja-jookse ülesannet. Ala tühjendamiseks tuleb ette võtta mitu retke. Lõpuks korja ära parempoolseim kullatükk.

en: Bertie Beetle
et: Mesimumm

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
et: Ülaosa on sarnane tasemega 'Ebastabiilne' (13). Jäta vaenlane lõksu redeli ülaosast paremal. Jookse redelist alla ja lase tal langeda esimesse auku. Seda tuleb mitu korda korrata.
    
    Nüüd pead vaenlase saama auku all vasakul, et saaksid joosta üle tema, et saada kätte kuld mesimummu seest.
    
    Jäta vaenlane lõksu tellise rea otsas mesimummu tundlate all. Seisa ta pea peal, kaeva paremal ja lange alla. Astu paremale, kaeva vasakul ja jäta ta taas lõksu, kui ta sinu järele jookseb.
    
    Jookse alla vasakule, kaeva tellis august paremal ja jäta ta taas lõksu. Korja ära kullatükk, kaeva vasakul ja lahku vasakule betooni peale. Kui vaenlane välja ronib, langeb ta auku.

en: Short Circuit
et: Lühiühendus

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
et: Liigu vastupäeva ümber ühenduse ja võta vaenlane kaasa, jättes ta lõksu aukudes all vasakul, all paremal ja üleval paremal. Seejärel võid joosta üle betooni ja korjata kulla ära.
    
    Seejärel korja ära kõik vasakult, välja arvatud üks kullatükk redeli kohal. Selle hankimiseks lase vabaks teine vaenlane ja juhi teda ümber ühenduse. Järgne talle pikka redelit mööda üles, püsides sellel, kuni ta jookseb vasakule ja langeb. Nüüd mine vasakule betooni servani, kui ta tiirutab mänguvälja vasakus osas. Kui ta langeb sinu jalgadest mööda, jookse väikese redelini ja korja kuld.
    
    Alumisest vasakpoolsest august möödasaamiseks seisa vaenlase kohal ja kaeva vasakul. Kui kukud, kaeva paremal ja põgene, aga jää alla, kuni tellised sulguvad, seejärel saad lühikese redeli abil suunata vaenlase üles, üle, alla ja välja.
    
    Alumise parempoolse auguga hakkama saamiseks mine korja kuld ühenduse keskelt, seejärel kaeva mõlemal pool lühikest redelit. Lange vasakule, samal ajal kui vaenlane jääb kinni paremal. Kui vaenlane taasilmub, läheb ta paremale ja langeb auku. Seisa ta pea kohal ja kaeva vasakul, et ta vabaks lasta.
    
    Saad suunata vaenlase üles mööda parempoolset redelit ja vasakule, kui seisad veidi eemal redeli jalamist. Pead seda väga täpselt ajastama ja kaevama, et ta langeks ülal parempoolsesse auku. Kui ta on sinna langenud, saad üle tema joosta. Kui ta on veel kulda, seisa august vasakule ja kaeva, kuni ta viskab kulla kuhugi enda lähedale.

en: Synchronised Running
et: Sünkroonjooks

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
et: Jah, siin pead tõesti kogu aeg jooksma vaenlase pea kohal! Visadust ja veel visadust läheb vaja!

en: &New Game...
et: &Uus mäng...

en: Pla&y Next Level
et: Mängi &järgmist taset

en: Play next level.
et: Mängi järgmist taset

en: Try the next level in the game you are playing.
et: Mängitava mängu järgmise taseme proovimine.

en: &Load Saved Game...
et: &Laadi salvestatud mäng...

en: &Save Game...
et: &Salvesta mäng...

en: Save A Solution...
et: Salvesta lahendus...

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
et: Taseme lahenduse salvestamine faili 'sol_&lt;prefiks&gt;.txt' kasutaja andmete kataloogis.

en: Show how to win this level.
et: Taseme võitmisvõimaluse näitamine.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
et: Demo, kuidas võita, kui lahendus on olemas.

en: &Instant Replay
et: V&imane uuesti

en: Instant replay.
et: Kohene taasesitus.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
et: Mängitava taseme salvestuse vaatamine.

en: Replay &Last Level
et: &Viimane tase uuesti

en: Replay last level.
et: Viimase taseme taasesitamine.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
et: Viimase läbitud taseme salvestuse näitamine sõltumata sellest, kas see võideti või kaotati.

en: &Replay Any Level
et: &Valitud tase uuesti

en: Replay any level.
et: Suvalise taseme taasesitamine.

en: Show a recording of any level you have played so far.
et: Mis tahes seni mängitud taseme salvestuse vaatamine.

en: &Kill Hero
et: Tapa &kangelane

en: Kill Hero.
et: Tapa kangelane.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
et: Kangelase tapmine, kui ta satub olukorda, kust pole pääsu.

en: &Create Level
et: &Loo tase

en: Create level.
et: Loo tase.

en: Create a completely new level.
et: Täiesti uue taseme loomine.

en: Create
et: Loo

en: &Edit Level...
et: &Muuda taset...

en: Edit level...
et: Muuda taset...

en: Edit any level...
et: Muuda suvalist taset...

en: Edit
et: Muuda

en: &Save Edits...
et: &Salvesta muudatused...

en: Save edits...
et: Salvesta muudatused...

en: Save your level after editing...
et: Salvesta tase pärast muutmist...

en: Save
et: Salvesta

en: &Move Level...
et: L&iiguta taset....

en: Move level...
et: Liiguta taset....

en: Change a level's number or move it to another game...
et: Muuda taseme numbrit või liiguta see teise mängu...

en: &Delete Level...
et: &Kustuta tase...

en: Delete level...
et: Kustuta tase...

en: Delete a level...
et: Kustuta tase...

en: Create &Game...
et: L&oo mäng...

en: Create game...
et: Loo mäng...

en: Create a completely new game...
et: Loo täiesti uus mäng...

en: Edit Game &Info...
et: Muuda mängu&infot...

en: Edit game info...
et: Muuda mänguinfot...

en: Change the name, rules or description of a game...
et: Muuda mängu nime, reegleid või kirjeldust...

en: Change &Theme...
et: &Teema muutmine...

en: Change the graphics theme...
et: Graafilise teema muutmine

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
et: Mängijate ja tausta visuaalse välimuse muutmine.

en: &Play Sounds
et: &Helide esitamine

en: Play sound effects.
et: Heliefektide esitamine.

en: Play sound effects during the game.
et: Heliefektide esitamine mängu ajal.

en: Play &Footstep Sounds
et: Sammude &esitamine heliga

en: Make sounds of player's footsteps.
et: Mängija sammude helid.

en: &Demo At Start
et: &Demo käivitumisel

en: Run a demo when the game starts.
et: Demo käivitamine mängu käivitumisel.

en: &Mouse Controls Hero
et: &Kangelase juhtimine hiirega

en: Mouse controls hero.
et: Kangelase juhtimine hiirega.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
et: Kangelase liikumise juhtimine hiirega.

en: &Keyboard Controls Hero
et: K&angelase juhtimine klaviatuurilt

en: Keyboard controls hero.
et: Kangelase juhtimine klaviatuurilt.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
et: Kangelase liikumise juhtimine klaviatuurilt.

en: Hybrid Control (&Laptop)
et: &Hübriidjuhtimine (sülearvuti)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
et: Kangelase juhtimine osutusseadmega, kaevamine klaviatuuriga.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
et: Sülearvuti osutusseadmega saab juhtida kangelase liikumist, klaviatuuri abil aga kaevata vasakul ja paremal.

en: &Click Key To Move
et: &Klahvi klõpsamine liikumiseks

en: Click Key To Move.
et: Klahvi klõpsamine liikumiseks.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
et: Klaviatuurirežiimis tuleb liikumise alustamiseks klõpsata suunaklahvile ning liikumine kestab, kuni klõpsatakse teist klahvi.

en: &Hold Key To Move
et: Kla&hvi allhoidmine liikumiseks

en: Hold Key To Move.
et: Klahvi allhoidmine liikumiseks.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
et: Klaviatuurirežiimis tuleb liikumise alustamiseks hoida klahvi all ja vabastada klahv liikumise lõpetamiseks.

en: Normal Speed
et: Normaalne kiirus

en: Set normal speed.
et: Määra normaalne kiirus.

en: Set normal game speed.
et: Määra normaalne kiirus.

en: Beginner Speed
et: Algaja kiirus

en: Set beginners' speed.
et: Määra algaja kiirus.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
et: Määra algaja mängu kiirus (pool normaalsest).

en: Champion Speed
et: Meistri kiirus

en: Set champions' speed.
et: Määra meistri kiirus.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
et: Määra meistri mängu kiirus (1,5 korda kiirem normaalsest).

en: Increase Speed
et: Suurenda kiirust

en: Increase speed.
et: Suurenda kiirust.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
et: Mängu kiiruse suurendamine 0,1 võrra (maksimum on 2.0 kiirem normaalsest).

en: Decrease Speed
et: Vähenda kiirust

en: Decrease speed.
et: Vähenda kiirust.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
et: Mängu kiiruse vähendamine 0,1 võrra (miinimum on 0,2 korda aeglasem normaalsest9.

en: Stop
et: Peatu

en: Move Right
et: Liiguta paremale

en: Move Left
et: Liiguta vasakule

en: Move Up
et: Liiguta üles

en: Move Down
et: Liiguta alla

en: Dig Right
et: Kaeva paremal

en: Dig Left
et: Kaeva vasakul

en: Do a Step
et: Astu samm

en: Test Bug Fix
et: Testi veaparandust

en: Show Positions
et: Näita positsioone

en: Start Logging
et: Alusta logimist

en: Show Hero
et: Näita kangelast

en: Show Object
et: Näita objekti

en: Show Enemy
et: Näita vaenlast

en: The game is paused
et: Mäng on seisatud

en: Press "%1" to RESUME
et: JÄTKAMISEKS vajuta "%1"

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
et: JÄTKAMISEKS vajuta "%1" või "%2"

en: Press "%1" to PAUSE
et: PAUSIKS vajuta "%1"

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
et: PAUSIKS vajuta "%1" või "%2"

en: Has hint
et: Vihjega

en: No hint
et: Vihje puudub

en: Get Folders
et: Hangi kataloogid

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
et: Süsteemi mängude alamkataloogi '/system/' leidmine piirkonnas '%1' nurjus.

en: Edit Name/Hint
et: Muuda nime/vihjet

en: Edit level name or hint
et: Muuda taseme nime või vihjet

en: Edit text for the name or hint of a level
et: Taseme nime või vihje muutmine

en: Name/Hint
et: Nimi/vihje

en: Erase
et: Kustuta

en: Space/Erase
et: Tühi ala/Kustuta

en: Paint empty squares or erase
et: Joonista tühjad ruudud või kustuta

en: Erase objects or paint empty squares
et: Objektide kustutamine või tühjade ruutude joonistamine

en: Hero
et: Kangelane

en: Move hero
et: Liiguta kangelast

en: Change the hero's starting position
et: Kangelase algpositsiooni muutmine

en: Enemy
et: Vaenlane

en: Paint enemies
et: Joonista vaenlased

en: Paint enemies at their starting positions
et: Vaenlaste joonistamine nende algpositsioonis

en: Brick
et: Tellis

en: Paint bricks (can dig)
et: Joonista tellis (kaevatav)

en: Paint bricks (diggable objects)
et: Tellise (kaevatavate objektide) joonistamine

en: Concrete
et: Betoon

en: Paint concrete (cannot dig)
et: Joonista betoon (mittekaevatav)

en: Paint concrete objects (not diggable)
et: Betoonobjektide (mittekaevatavad) joonistamine

en: Trap
et: Lõks

en: Trap/False Brick
et: Lõks/libatellis

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
et: Lõksude või libatelliste (millest läbi kukkuda) joonistamine

en: Ladder
et: Redel

en: Paint ladders
et: Joonista redelid

en: Paint ladders (ways to go up or down)
et: Redelite joonistamine (võimaldavad liikuda üles või alla)

en: H Ladder
et: Püstine redel

en: Hidden Ladder
et: Peidetud redel

en: Paint hidden ladders
et: Joonista peidetud redelid

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
et: Peidetud redelite joonistamine, mis ilmuvad, kui kogu kuld on läinud

en: Bar
et: Post

en: Bar/Pole
et: Post/tulp

en: Paint bars or poles
et: Joonista postid

en: Paint bars or poles (can fall from these)
et: Postide joonistamine (neilt saab langeda)

en: Gold
et: Kuld

en: Gold/Treasure
et: Kuld/aare

en: Paint gold (or other treasure)
et: Joonista kuld (või muud aarded)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
et: Kullatükkide (või muude aarete) joonistamine

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
et: &Redaktor

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
et: Redigeerimisriba

en: Name of level:
et: Taseme nimi:

en: Hint for level:
et: Taseme vihje:

en: Name of game:
et: Mängu nimi:

en: File name prefix:
et: Failinime prefiks:

en: Traditional rules
et: Traditsioonilised reeglid

en: KGoldrunner rules
et: KGoldrunneri reeglid

en: 1 level | %1 levels
et[0]: 1 tase
et[1]: %1 taset

en: About this game:
et: Selle mängu info:

en: Save Changes
et: Salvesta muudatused

en: 0 levels
et: 0 taset

en: Save New
et: Salvesta uus

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
et: Mäng                       Tase/Elusid/Punkte   Päev    Kuupäev     Aeg

en: Create Level
et: Loo tase

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
et: Taset ei saa luua ega salvestada enne seda, kui ei ole loodud mängu, kuhu see asetada. Nii et proovi parem käsku "Loo mäng".

en: Edit Level
et: Muuda taset

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
et: Taset ei saa muuta ega salvestada enne seda, kui pole loodud mängu ja taset. Nii et proovi parem käsku "Loo mäng".

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
et: Süsteemset taset võib südamerahus muuta, aga taseme PEAB salvestama igatahes mõnesse omaenda mängu. Sa ei taha ju ometi salaja piiluda kõigi peidetud redelite ja pudenevate telliste asupaika? :-)

en: Save Level
et: Salvesta tase

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
et: Kas lisada tase ja liigutada olemasolevad tasemed ühe võrra ülespoole?

en: &Insert Level
et: L&isa tase

en: &Cancel
et: &Loobu

en: Cannot open file '%1' for output.
et: Faili '%1' avamine väljundiks nurjus.

en: Move Level
et: Liiguta taset

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
et: Enne kui liigutada, tuleb tase laadida. Kasuta selleks menüüd "%1" või "%2".

en: Game
et: Mäng

en: Editor
et: Redaktor

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
et: Taset ei saa liigutada enne seda, kui ei ole loodud mäng ja vähemalt kaks taset. Nii et proovi parem menüükäsku "Loo mäng".

en: Sorry, you cannot move a system level.
et: Vabandust, süsteemset taset lihtsalt ei saa liigutada.

en: You must change the level or the game or both.
et: Muuta tuleb taset või mängu või mõlemat.

en: Delete Level
et: Kustuta tase

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
et: Taset ei saa hävitada enne, kui mäng ja tase on loodud. Nii et proovi parem menüükäsku "Loo mäng".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
et: Kas kustutada tase ja liigutada ülejäänud tasemed ühe võrra allapoole?

en: &Delete Level
et: &Kustuta tase

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
et: Soovisid kustutada faili '%1', aga seda ei leitud.

en: Save Game Info
et: Salvesta mänguinfo

en: You must enter a name for the game.
et: Mängule tuleb nimi anda.

en: You must enter a filename prefix for the game.
et: Mängule tuleb anda failinime prefiks.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
et: Failinime prefiks ei tohi olla pikem kui 5 märki.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
et: Failinime prefiksis tohivad olla ainult tähed.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
et: Failinime prefiks '%1' on juba kasutusel.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
et: Sa ei oma tegemisi salvestanud. Kas tahad nüüd salvestada?

en: &Save
et: &Salvesta

en: &Do Not Save
et: Ä&ra salvesta

en: &Go on editing
et: &Jätka redigeerimist

en: You can only modify user games.
et: Muuta saab ainult kasutaja loodud mänge.

en: New Level
et: Uus tase

en: Click anywhere to begin live play
et: Klõpsa mängu alustamiseks suvalisse kohta

en: Play Next Level
et: Mängi järgmist taset

en: There are no more levels in this game.
et: Selles mängus pole rohkem tasemeid.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
et: Sobimatu tegevus: sa ju ei muuda praegu taset.

en: No Sound
et: Heli puudub

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
et: Hoiatus: sel KGoldrunneri variandil pole heli.
    
    Põhjus peitub selles, et kompileerimise ja ehitamisel ajal polnud saadaval teekide OpenAL ja SndFile arendusversioone.

en: Game Paused
et: Mäng on seisatud

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
et: Mäng on seisatud. Kui oled valmis edasi mängima, vajuta pausiklahvi (vaikimisi P või Esc).

en: Replay Last Level
et: Viimane tase uuesti

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
et: VIGA: viimati mängitud taseme salvestust ei leitud ja seda ei saa esitada.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
et: Pole viimast taset, mida esitada. Enne selle toimingu kasutamist peab mõne taseme läbi mängima, olgu võites või kaotades.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
et: &MÄNGI

en: Start playing this level
et: Käivita mäng antud tasemel

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
et: Mängu käivitamine näidataval tasemele niipea, kui klõpsad, liigutad hiirt või vajutad klahvi

en: &Quit
et: &Välju

en: Close KGoldrunner
et: Sulge KGoldrunner

en: Start a different game or level
et: Käivita teine mäng või tase

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
et: Mängu valimise dialoogi kasutamine mõne muu mängu või taseme valimiseks ja käivitamiseks

en: &Use Menu
et: Kas&uta menüüd

en: Use the menus to choose other actions
et: Kasuta menüüd muu toimingu valimiseks

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
et: Menüü kasutamine enne mängimist mõne muu toimingu valimiseks, näiteks salvestatud mängu laadimine või teema muutmine

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
et: Mäng on seisatud. Kui oled valmis edasi mängima, vajuta pausiklahvi (vaikimisi P või Esc).

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
et: Vabandust, ehkki kõik KGoldrunneri tasemed võivad olla läbitud, ei ole valitud taseme kohta ühtegi lahendust salvestatud.

en: Replay Any Level
et: Suvaline tase uuesti

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
et: Vabandust, tundub, et sa pole valitud taset varem mänginud ega salvestanud.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
et: <NOBR><B>MÄNG ON LÄBI!</B></NOBR><P>Kas soovid seda taset uuesti läbi mängida?</P>

en: Game Over
et: Mäng on läbi

en: &Try Again
et: &Proovi uuesti

en: &Finish
et: Lõ&peta

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
et: <b>ÕNNITLUSED!!!!</b><p>Võitsid<b>"%1"</b> mängu viimase taseme!!</p>

en: Hint
et: Vihje

en: Sorry, there is no hint for this level.
et: Vabandust, sellele tasemele ei ole vihjet.

en: T H E   E N D
et: L Õ P P

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
et: Vajutasid klahvi, mida saab kasutada kangelase liigutamiseks. Kas soovid automaatselt lülituda klaviatuuri kasutamisele? Tulevikku vaadates on küll hiirega juhtimine lihtsam - nagu on jalgrattasõit lihtsam kui käimine!

en: Switch to Keyboard Mode
et: Lülitumine klaviatuurile

en: Switch to &Keyboard Mode
et: Lülitu &klaviatuurile

en: Stay in &Mouse Mode
et: Jää &hiire juurde

en: Keyboard Mode
et: Klaviatuurirežiim

en: Save Game
et: Salvesta mäng

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
et: Vabandust, mängitavat mängu ei saa salvestada muutmise ajal. Palun kasuta menüükäsku %1.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
et: Faili '%1' ei saa avada, sest see on kirjutuskaitstud.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
et: Palun arvesta: lihtsuse huvides salvestatakse praegune mängupositsioon ja skoor, nagu oleksid taset alustamas, mitte aga seal, kus sa praegu oled.

en: Error: Failed to save your game.
et: Viga: mängu salvestamine nurjus.

en: Load Game
et: Mängu avamine

en: Sorry, there are no saved games.
et: Vabandust, salvestatud mänge ei ole.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
et: Prefiksiga '%1' mängu leidmine nurjus.

en: Unknown
et: Tundmatu

en: Check for High Score
et: Kontrolli rekordeid

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
et: <html><b>Õnnitlused!!!</b><br/>Saavutasid selles mängus rekordi.<br/>Palun sisesta oma nimi, et see võiks särada<br/>KGoldrunneri kõigi aegade suurimate kuulsuste seas.</html>

en: Save High Score
et: Salvesta rekord

en: Error: Failed to save your high score.
et: Viga: rekordi salvestamine nurjus.

en: Show High Scores
et: Näita rekordeid

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
et: Vabandust, treeningute rekordeid ei säilitata.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
et: Vabandust, "%1" mängus ei ole veel rekordeid tehtud.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
et: <center><h2>KGoldrunneri kuulsuste hall</h2></center><center><h3>"%1" mäng</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
et: Koht

[ctx: Person]
en: Name
et: Nimi

[ctx: Game level reached]
en: Level
et: Tase

en: Score
et: Punktisumma

en: Date
et: Kuupäev

en: Load Game Info
et: Mänguinfo avamine

en: Cannot find game info file '%1'.
et: Mänguinfofaili '%1' leidmine nurjus.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
et: Jõuti faili '%1' lõppu ega leitud mänguandmete lõppu.

en: Save A Solution
et: Lahenduse salvestamine

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
et: Sinu taseme %1 lahendus on salvestatud faili %2

en: Read Level Data
et: Loe taseme andmed

en: Cannot find file '%1'.
et: Faili '%1' ei leitud.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
et: Jõuti faili '%1' lõppu ega leitud sellest taseme andmeid.

en: Rename File
et: Nimeta fail ümber

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
et: Faili '%1' varasema versiooni kustutamine nurjus.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
et: Faili '%1' ümbernimetamine failiks '%2' nurjus.

en: Theme Selector
et: Teema valija

en: Lives: %1
et: Elusid: %1

en: Score: %1
et: Tulemus: %1

en: Select Level
et: Taseme valimine

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
et: Vabandust, salvestada või liigutada saad ikka ainult omaenda mängudesse.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
et: Vabandust, taset saad kustutada ikka ainult omaenda mängudest.

en: Edit Game Info
et: Mänguinfo muutmine

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
et: Vabandust, mänguinfot saad muuta ikka ainult omaenda mängudes.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
et: "%2" ei sisalda taset %1, mistõttu sa ei saa seda ka mängida ega muuta.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
et: <html><b>Palun vali mäng:</b></html>

en: Name of Game
et: Mängu nimi

en: Rules
et: Reeglid

en: Levels
et: Tasemed

en: Skill
et: Oskus

en: Level 1 of the selected game is:
et: Valitud mängu tase 1 on:

en: Please select a level:
et: Tase:

en: Level number:
et: Taseme number:

en: Start Game
et: Alusta mängu

en: Play Level
et: Mängi taset

en: Replay Level
et: Tase uuesti

en: Show Solution
et: Näita lahendust

en: Save Change
et: Salvesta muudatus

en: Move To...
et: Liigu...

[ctx: Rules]
en: Traditional
et: Traditsioonilised

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
et: Treening

[ctx: Skill Level]
en: Normal
et: Normaalne

[ctx: Skill Level]
en: Championship
et: Meister

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
et[0]: 1 tase, kasutusel KGoldrunneri reeglid.
et[1]: %1 taset, kasutusel KGoldrunneri reeglid.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
et[0]: 1 tase, kasutusel traditsioonilised reeglid.
et[1]: %1 taset, kasutusel traditsioonilised reeglid.

en: Sorry, there is no further information about this game.
et: Vabandust, selle mängu kohta rohkem infot ei ole.

en: This level number is not valid. It can not be used.
et: Säherdune taseme number ei sobi ja seda ei saa tarvitada.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
et: Peanupp all kajastab valitud menüütegevust. Klõpsa sellele pärast mängu ja taseme valimist (või, kui väga soovid, klõpsa nupule "Loobu").

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
et: 
    
    Kui mängid KGoldrunnerit esimest korda, vali õppemäng, mis annab sulle mõningaid vihjeid, kuidas paremini mängus hakkama saada.
    
    Kui aga soovid kohe päriselt mängima hakata, klõpsa tabelis mängu nimel ja kui soovid siis alustada tasemel 001, klõpsa peanuppu akna allservas. Mäng algab, kui liigutad hiirt või vajutad klahvi.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
et: 
    
    Kui soovid, võid redigeerida või kopeerida ka süsteemseid tasemeid, kuid sellisel juhul tuleb sul loodud mäng ka salvestada. Kasuta hiirt pintslina ja redaktori tööriistariba nuppe paletina. Kustutamiseks klõpsa nupule 'Kustuta' või kasuta hiire paremat nuppu. Hiirenuppu all hoides ja lohistades saab joonistada või kustutada mitu välja.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
et: 
    
    Siin saad oma uuele tasemele anda nime ja vihje, kuid loodud tase tuleb salvestada mõnesse sinu enda mängu. Vaikimisi läheb uus tase mängu lõppu, kuid soovi korral võid valida ka taseme numbri ja salvestada selle otse keset oma mängu.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
et: 
    
    Siin saad enne salvestamist nime ja vihje luua või neid redigeerida. Kui muudad mängu või taset, võid teha koopia või kasutada käsku "Salvesta kui", aga igal juhul pead selle salvestama mõnda oma mängu. Kui salvestad taseme teiste vahele, mitte lõppu, muudetakse automaatselt ülejäänud tasemete numbreid.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
et: 
    
    Tasemeid saad kustutada ainult omaenda mängudest. Kui kustutad mõne teiste vahel asuva taseme, muudetakse automaatselt ülejäänud tasemete numbreid.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
et: 
    
    Taseme liigutamiseks (numbri muutmiseks) tuleb see esmalt valida käsuga "Muuda suvalist taset..." ning seejärel käsuga "Liiguta taset..." viia uuele numbrile või isegi teise mängu. Vajadusel muudetakse automaatselt ülejäänud tasemete numbreid. Tasemeid saab liigutada ainult omaenda mängudes.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
et: 
    
    Mängumuutmiseks tuleb lihtsalt mäng valida, misjärel ilmub dialoog, kus saab muuta vajalikke mängu üksikasju.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
et: 
    
    Mängu valimiseks klõpsa tabelil. Tabelis ja selle all näed rohkem infot, näiteks seda, kui palju tasemeid mängus on, kui raskne on mäng ja milliseid reegleid vaenlased järgivad (tutvu nendega KGoldrunneri käsiraamatus).
    
    Taseme numbri saab valida seda kirjutades või kerimiskasti kasutades. Mängu või taset muutes näeb pisipildialal selle eelvaatlust.

en: Help: Select Game & Level
et: Abi: vali mäng ja tase

en: A game of action and puzzle solving
et: Põnev mõistatuste lahendamise mäng

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
et: (C) 2003: Ian Wadham ja Marco Krüger

en: Current author
et: Praegune autor

en: Original author
et: Algne autor

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
et: KDE4, Qt4 ja KGameCanvas klasside port

en: KGameCanvas classes for KDE4
et: KDE4 KGameCanvas klassid

en: Artwork for runners and default theme
et: Jooksjate graafika ja vaiketeema

en: Artwork for bars and ladders
et: Postide ja redelite graafika

en: Artwork for background of Geek City theme
et: Nohikulinna teema taustagraafika

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
et: Nostalgia teema, jooksjate täiendamine, mitme tausta kasutamise võimalus, hääbumise võimaluse ja veel mitu head ideed

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
et: Egiptuse aarde teema graafika
