kgoldrunner - en to eu translation catalogue (538 entries)

en: Curse of the Mummy
eu: Momiaren madarikazioa

en: The Giza Plateau
eu: Giza goi-lautada

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
eu: Cairoren inguruan dagoen Giza-ko goilautada Giza nekropoliaren lekua da, bertan Keops, Kefren eta Mikerinosen piramideak daude, Esfinge handia eta beste eraikuntza txikiekin batera.
    
    Goilautadan ibiltzean saihestu momiak hiltzea: eskuinean gehiegi agertzen badira, zaila gertatuko da amaieran ihes egitea. Hasteko, erabili behar duzun teknika zuloa egitea da erortzen zarenean.

en: The Pyramid of Djoser
eu: Djoser-en piramidea

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
eu: Djoser-en Piramidea (edo Piramide Mailakatua) Egiptoko Menphis hiriaren ipar-mendebaldeko Sakkarah nekropoliseko eraikin arkeologiko bat da.
    
    Maila hau osatzeko, garrantzitsua da urratsetan lantzea: aurrenik bigarren mailako (behetik) ezkerraldeko momia askatu, barrura jaregiteko baimenduz eta bete lur mailako ezkutatuta dagoen zuloa.
    
    Orain, sartu bigarren mailako eskuinaldean eta mugitu poloan zehar, momiaren gainetik, eta lortu erdian dagoen altxorraren pieza, erdiko ezkerreko adreilua lurpetik ateratzeaz ziurtatuz.
    
    Hirugarren mailako momia arazoak sor ditzake, altxorraren zati bat hartu eta eraman dezakeelako. Sortea izan dezakezu nonbaiten utz dezakeen bere altxorra aurki dezakezulako, gainera momia atrapa dezakezu zula daitekeen eskuineko adreiluan, arretaz egindako denboran.
    
    Azkenik, altxorraren azken pieza lortu aurretik, piramide mailakatuaren beheko eskuinaldea irekitzeaz ziurtatu eskuineko momiak piramidean sartzeko aukera eskainiz. Ihes egiteko eskailera agertu baino lehenago momia bat baino gehiago beheko eskuinaldean egonez gero, ezin izango duzu irteerara iritsi.

en: Pharaoh's Barge
eu: Faraoiaren ontzia

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
eu: Keops-en ontzia ukitu gabeko tamaina osoko aintzinako Egiptoko ontzia bat da, Gizako Piramide Handiaren oinean dagoen Giza piramidearen zulo batean itxita, gutxi gorabehera 2.500 KA urtean. Ontzi hau Keops-entzako eraiki zen.
    
    Aintzinako ontzi zaharrena, handiena eta ongien mantendutakoa da, 43,6 m neurtzen du guztira. Zaharra izan arren, gaur egun itsasoan nabiga daiteke uretan jarriz gero.
    
    Hau maila bakunena da: altxo ona eta momia gehiegirik ez. Haiek daramaten altxorra kentzea da zure zeregina.

en: Pyramid Puzzles
eu: Piramide puzzleak

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
eu: Piramide Handia gizakiak eraikitako munduko egitura altuena izan da ia 3.800 urtetan. Denbora guztian gora eta behera joatea izan da anztinako egiptoarren zeregina, zeu ere piramide honetan egingo duzun bezala.
    
    Bigarren altxorra ezkerretik eskuratzeko, beheko eskailera blokeatzen duen adreilua erabili behar duzu ihes egiteko bide bezala.
    
    Laugarren altxorra ezkerretik eskuratzeko, garbitu gaineko hiru adreilu eta ezkerreko eskuiean dagoen momia. Ordena egokian zulatuz gero, nahikoa denbora izango duzu altxorra lapurtu eta ihes egiteko.
    
    Momia batzuk askatzen dira altxorraren zati batzuk lortzeko. Hala ere, eskuratu itzazu aurreneko, bigarrengo eta laugarrengo altxorrak (ezkerretik) edozein momia askatu baino lehen. Kontu ibili eta ez hil momiarik; haiek piramideko eskuinaldetik agertzen badira, ezin izango duzu maila amaitu. Gainera, momiak askatu eta haiek arrapa ditzakezu ganberatariko batean.

en: Crocodile
eu: Krokodiloa

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
eu: Krokodiloek 100 urte baino gehiago bizi daitezke, espezie handienaren luzera 4,85 metrotara iritsi daiteke. Espezie batzuk marrazoei erasotzen eta hiltzen ikusi dira.
    
    Sobek krokodiloen jainkoespen bat zen. Egiptoarrek Niloan lan egin edo garraitzen ziren Sobek-i (krokodilo jainkoa) errezu eginez gero, krokodiloen erasoetatik babestuko zietela uste zuten.
    
    Mail honetan, krokodiloen beldur eduki behar ez duzun arren, egin otoiz bat Sobek-i momietatik ihes egiten lagun zaitzadan altxorra biltzen duzun bitartean.egiptoarrek

en: Three Pyramids
eu: Hiru piramideak

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
eu: Giza nekropolia aintzinetik izan da leku oso turistikoa, garai helenistikoan egin zen ospetsua Sidon-eko Antipatro-k Munduko Zazpi Mirarien barruan zerrendatu zuenean. Gaur egun, mirari horien artetik zutik irauten duen bakarra da.
    
    Mirari honetan errazago nabigatzeko, urruneko eskuineko piramideko bi momia lortu hortik zehar ibili aurretik.

en: Tura Caves
eu: Tura-ko haitzuloak

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
eu: Tura Egiptoko kariharrien harrobi nagusia izan zen, eta Keops-en Piramide Handian erabili zen. Kareharri honen meatzaritzak haitzuloak utzi zituen atzean, mende batzuk beranduago, Munduko Bigarren Gerran, Armada Britainiarrak erabili zituen ezkutuko biltegi gisa. Gaur egun edonor sar daiteke haitzulo horietara.
    
    Meazulo handiaren beheko ezkerrean ezkutuko bi zulo daude. Askatu momia meazulo handiko eskuinetik zulo horietarik bat betetzeko, eta askatu ganbera handiko momia bestea betetzeko. Ziurtatu zaitez bi momiak beheruntz gidatzea meazuloaren beheko txokotik altxorraren pieza lortzeko. Txoko horretatik irtendakoan, egin zulo bat hainbat aldiz zure eskuinaldean ihesbide bat irekitzeko.
    
    Taulako ezkerraldetik lortu altxor osoa, eta zoaz eskuinaldera. Ziurtatu zaitez goiko momia askatzeko zulo bat egiten duzula, bere altxorra beranduago lortzeko. Eskuinaldeko altxorra lortzea dirudien baino errazagoa da: estrategikoki jarritako adreilu faltsuek mailaren erdia erraz burutzea dakar. Oharra: aldaeraren bat somatzen baduzu, aurrenik eskuinaldean eginbeharrekoak landu eta gero ezkerraldekoak.

en: Pyramid Crawl
eu: Piramidean lau ankatan

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
eu: 100 piramide baino gehiago daude Egipton, eta zaharrena 2.600 KA inguruan eraiki zen.
    
    Piramidearen maila honetan (2008 KO eraikita), saihestu (urrunera erakarri edo hil)beheko atalaren erdian bi momia edukitzea.

en: The Great Sphinx
eu: Esfinge Handia

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
eu: Esfinge Handia Giza-ko goilautadaren zaindaria zen, bere aurpegiak eguzkiaren irteerara begiratzen du. Luzeran 73 metro, eta 20 metroko altuera, munduko estatua monolitiko handiena da eta 4.500 urte besterik ez ditu.
    
    Esfinge barrutik altxorra hartu dezakezu, Esfingearen Asmakizuna ebatzi behar duzu: nola igaroko duzu eskuinaldeko momia mordoa?

en: Ladder Pyramid
eu: Eskailerazko piramidea

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
eu: Piramideak nola eraikitzen ziren buruzko teoria hedatuenetarikoek meategi batetik harri ikaragarriak mugituz, arrastatuz eta leku batera altxatuz eraikitzen zirela oinarritzen dira. Harriak nola garraiatu eta jartzen diren buruz daude desadostasunak. Jaramonik egin gabe, litekeena da hainbat eskailera egotea eraikinean, maila honetan bezala.
    
    Maila hau batizpat inguruan korrika egitean datza. Momiak saihestu bitartean altxorrarekin egitea ez da hain zaila, baina altxorrarekin momietatik ihes egitea askoz ere zailagoa da. Hiru hatz zabalerako harriaren plataforma eriotzaren eremu erabilgarri bat da, nahiz eta lasterka ibili beharko duzun altxorra dituzten momiak ilaran ongi jartzeko. Jakin ezazu plataforma honetako erdiko blokea erortzen den bloke bat dela.
    
    Altxor guztia lortzen duzunean, ihes egiteko eskaileraraino gurutzatu beharko duzu. Hau egiteko modu bat momia bat hil eta bere gainetik gurutzatzea da momia ihes egiteko eskaileratik piramide nagusira doanean.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
eu: Ankh egiptoerako hieroglifiko ikur bat da 'bizia' bezala irakurtzen dena, eta eguzkiaren ikurra du, gehienetan urrez landuta.
    
    Zure bizia maila honetan gordetzeko, kontu handiz ibili adreilu faltsuekin Ankh nagusian eta irudikatu horietariko zein izan daitekeen erabilgarri.

en: Pharaoh's Tomb
eu: Faraoiaren hilobia

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
eu: Ikerlariek Piramide Handia eraikitzeko 2,3 milioi bloke erabili zirela estimatzen dute, batez besteko bloke bakoitzak 2,5 tona inguruko pisuarekin.
    
    Maila honetako piramidea 100 bloke baino gutxiagorekin eraiki zen. Hasieran, piramide barruan ibili eta gero piramideko ezkerraldeko bigarren geruzako kanpoko hormatik gertuen dagoen eskailera batetik igo. Ondoren,piramide txikiko eskaileraren gainera igo eta itxaron momiek eskailera luzea igo arte eta polora erori arte. Behin azkena jaregindakoan (edo piskat bat lehenago), igo korrika eskailera altua, gurutzatu poloa eta egin zulo bat piramide handiaren barrura eta hilobira itzultzeko.
    
    Errepikatu trikimailu hau altxorraren pieza bakarra hartu ondoren irtetzeko, oraingoan bakarrik piramidearen eskuinaldetik irten behar duzu.

en: Cat
eu: Katua

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
eu: Egiptoko gizarte eta erlijioarentzako gur egiten zitzaion animali garrantzitsu bat da, katua hiltzen zenean momifikatu egiten zuten, gizakiak bezala.
    
    Katuaren maila hau amaitzean, ez sinestu azken altxorra hartutakoan katua agertzen den historia. Irteera bakarra ezkerraldean dago. Beraz, momiek zuri katuaren buruaren eskuinialdean dagoen altxorra ekartzea behar duzunez, ez daukazu pieza bakoitza hartu eta denboran atzerantz jo beharrik.
    
    Momiek zuri altxorra ekartzeko, behean dauden bost adreilu lurretik atera behar dituzu haiei bide emateko (edo atrapatu eta hiltzeko).

en: Pyramid Power
eu: Piramidearen indarra

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
eu: Imhotep-ek diseinatu zuen Djoser-en Piramide Mailakatua hildako faraoien arimek zeruetara igotzeko bide erraldoi bezala erabiltzeko. Imhotep-en lorpenak hain garrantzitsuak izan zirenez egiptoarrek jainko bihurtu zuten.
    
    Piramidearen honen maila goienera igo aurretik zure bideak beheruntz egin behar du. Altxorraren goieneko pieza hartu, erpinetik ezkerrera mugitu, hurrengo blokea zulatu eta joan beheko momiengana, jarraitu eskuinerantz (saiatu zure sagua erpinaren gainean edukitzeaz).
    
    Altxorraren azken pieza lortu ostean, irten eskuinera eta igo korrika gora eta behera eskaileretan. Beheko ezkerrekoa da zatirik zailena: egin korrika zure gaineko eskailerako momien artean... eta zorte on!

en: Eye of Horus
eu: Horus-en Begia

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
eu: Horus-en Begia aintzinako Egiptoko ikur babesle bat da eta jainkoen indar ahaltsua.
    
    Maila honetan, begiaren barruan babes piskat dago, baina ez gehiegi. Ggoitik beherako trikimailu errepikatuak behar dira altxor guztiak eskuratzeko. Noizean behin, bi momia egongo dira beheko ezkerraldean. Haiek hartzeko, igo laugarren eskailera txikitik (ezkerretik hasita) gora, zulatu ezkerrera, jeitsi behera eta zulatu ezkerrera berriro. Momietako bat zulo baxuenera eroriko da. Igo eskailera. Bigarren momia beste eskailera igoeta goiko zulora eroriko da. Gurutzatu atrapatutako momiak eta igo goienera.

en: Inverted Pyramid
eu: Alderantzizko piramidea

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
eu: Baliteke Egiptoko ohizko diseinua ez izatea.
    
    Poloetan zehar aurrera eta atzera zig-zag eginez ibili beharko zara altxor guztiak lortzeko. Momia ehiztari bakartia igarotzea lortzeko, egon zaitez bere zain polo batean, eta zuregana iristen denean, jaregin azpiko polora eta mugitu haren azpitik.
    
    Diseinu hau ez denez ohikoa, maila hau modu ez-ohizko batean jokatzea hartu beharko zenuke kontutan: 'jaregin eta azpitik igarotzea' mugimendua teklatuarekin egitea askoz ere errazagoa da (hala ere zaila izango da). Piramide barruako aogiko altxorraren azken pieza lortutakoan, pausatu joko eta itzuli saguaren modura.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
eu: Anubis, edo Inpu, bizitza ondorengo Egiptoko jainkoa zen.
    
    Anubis-en belarrien arteko altxorra hartzeko, momiaren ezkerraldeko bi zutabeak lurretik atera eta egon zaitez momiaren gainean. Mugitu momiaezkerraldera eskuineruntz zulatzen duzun bitartean. Momia eskuineko zutabearen zuloan erori beharko luke. Orain, zulatu ezkerreko bi zutabeak eskailera-begiarekin konektatu arte. Zoaz behera begiaren eskuin eskuineko eskaileratik eta azpiko polora eroriko zara.
    
    Eskuineko belarriko altxorra lortzeko, bi blokedun zutabe altuenak zulatu, eskuineko bi blokeko zutabera eroriz. Joan ezkerrera eta zulatu bigarren bi blokeko zutabea. Orain, zoaz eskuinera eta zulatu bloke bakarreko zutabea, momia askatuz. Zoaz berriro eskuinera eta zulatu hiru blokeak, bi bloke zabalerako bazter bat edukiko duzu bertan egoteko. Zoaz ezkerrera eta zulatu zure eskuineko karratua. Itxaron momia erori arte, hartu bere altxorra eta zoaz laisterka eskaileran gora irteera oztopatzen duten bost momiei aurka egiteko.

en: Pyramid of Treasure
eu: Altxorraren piramidea

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
eu: Nubia Egiptoko urre iturri nagusi bat zen. Mitani-ko Tushratta erregeak aipatu omen zuen urrea 'hautsa baino ugariagoa da' Egipton.
    
    Piramide honetan altxorra airean ere badago! Altxor ugari, soilik hiru momia... honek ezin du zailea izan, ala bai?

en: Sarcophagus
eu: Sarkofagoa

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
eu: Sarkofago bat hildako gorputza gordetzeko hiletako ontzi bat da, normalean harri bat moztuz edo zizelkatuz. Antzinako Egipton sarkofago batek errege-momia baten kanpoko geruza babeslea osatzen zuen, barnean hainbat hilkutxa habiaratuta edukiz, eta askotan alabastro batean ekoiztuta.
    
    Ez baduzu nahi maila hau zure hilkutxa izaterik, altxorraren piezak lortu itzazu hasierako sarkofagoaren ezkerreko ertzaren azpitik. Bestela, ez dago modurik horiek lortzeko.

en: The Parting of the Red Sea
eu: Itsaso Gorria erdibitzea

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
eu: Bibliak aipatzen zuen Faraoiaren gizonetatik ihes egiteko Moises-ek itsasoa zatitu zuela. Bere arbasoen piramidetatik lapurtu ostean, ez litzateke bitxia izango Faraoiak bere gizonak zure atzetik bidaliko balitu.
    
    Zorionez, itsasoa erdibi daiteke azken altxorraren gainera erortzean. Faraoiaren gizonetatik ihes egitea ez da hain erraza. Aurrenik, zoaz behera ahalik eta urrunen, gero itxaron une bat. Ondoren, igo urezko horma eskuinera, gurutzatu poloa erdira eta itxaron momiak uraren gainera iritsi arte behera jaregin aurretik bigarren aldiz.
    
    Oraingoan, joan korrika ur hormaren gora zure ezkerretara, gurutzatu momia ehiztalarien azpitik. Itxaron goiko ezkerretik gertu zure eskuineko momiek harrapa ez zaitzaten. Zure ezkerretako momiek gainera iristen direnean, jaregin itsasoaren ohera hirugarren aldiz (). Azken bidai honetan momiak zeharkatu eta gora joateko trikimailua haien azpitik eta ezkerrera igarotzea da haiek zutabe bat erortzen den bezala jaregiten diren bitartean.
    
    Oharra: hasieran urezko hormaren gora joan zaitezke, baina zailagoa da.

en: Count
eu: Zenbatu

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
eu: Erronka bakarra 0 barruan egotea da, irteerarako bide bakarra baita.
    
    0 barruan egoteko zig-zag itxurako eskaileran gora igo, 0ren ezkerreko ertzean bost adreilu zulatu, korrikan zig-zag eskaileran berriro igotzea, poloaren gainean zulatu berri dituzun adreilutan zehar erori eta berehala eskuinera joatea da 0 barrura sartzeko. Dendora ez da oso estua.

en: One
eu: Bat

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
eu: Urrea lortzeko eskuineko kokalekuetan hainbat zulo egin behar dira. Hala ere, irakurri hurrengo paragrafoa.
    
    Irtetzeko, etsaiak 1en gainera joatea lortu eta beheko zuloa bete behar duzu. Hiru modu daude hau egiteko. Aurrenekoa, eta zuhurrena, 1en eskuineko ertzaren gaineko poloan zai egotea da etsaiak ia zu harrapatu arte, eta gero zoaz eskuinera, zure eskuinetara zulatu 1en behera iritsi arte.
    
    Bigarren moduak urrea dagoen lekuraino zulatzearen denbora kalkulatzea dakar, une egokian urreruntz joateak etsaia 1en eskuinean dagoen zuloan erortzea eragiten du. Hirugarren modua etsaia deuseztea eta 1en eskuinaldean berragartzearen itxaropena edukitzea da.

en: Two
eu: Bi

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
eu: Ezker ezkerrean dagoen urrea lortzeko jaregin zabaldu ezazu gainetik, alboko karratuetariko bat igo erortzen zaren bitartean. Zulatu berehala urrearen azpian dagoen karratua eta igo. Zoru faltzuak beherantz jaregingo zaitu.

en: Three
eu: Hiru

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
eu: Urre guztia lortu ondoren, ihesbide bakarra ezkerreko eskailera altuena igotzea da, baina ez dago inora konektatuta. Horra iristeko, etsai bat zure atzetik erakarri behar duzu, ondoren gurutzatu etsaiaren artetik eskailerara iristeko.

en: Four
eu: Lau

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
eu: Hasieran, zoruko eskuinera laisterka egin behar duzu. Etsai batzuk atrapatu behar dituzu (zorte piska batekin, ekintza horretan urrezko pieza bat lor dezakezu), eta eskuineko 4 formako eskaileraratan erraz igo zaitezke.
    
    4ko urrea lortutakoan, itxoin etsaiak 4 formako eskaileren gainera iritsi arte. Honek denbora nahikoa emango dizu eskaileretara iristeko etsaiek zu hil aurretik.

en: Five
eu: Bost

en: Six
eu: Sei

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
eu: Maila honetako aurreneko trikimailua denbora kalkulatzea da 6ren behetik joateko etsaia 6ren ezkerreko eskailera igotzen duen bitartean. Eskaileran zaudenean, etsaia zugandik urrun igoko duenaz eskailera, etsaia eskaileraren behean ez dagoenerarte itxaron 6ren behean zulatzen hasi aurretik.
    
    Bigarren trikimailua burua astintzea da etsai guztiak pantailako ezkerreko eskaileratik kanpo edukitzeko. Horretarako 6 handiaren gaineko erdian eseri eta itxaron haiek poloetatik etorri arte. Ondoren jaregin zorura eta gurutzatu eskailera.

en: Seven
eu: Zazpi

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
eu: 7aren gaineko urrea da erronka nagusia. Hasieran, 7aren gaineko ezker ezkerreko karratua igo eta itxaron etsaiek 7 gaineko zuloak bete arte.

en: Eight
eu: Zortzi

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
eu: Kontuz ibili beharreko mugimendu eta denborarekin, bi etsai zirika ditzakezu ezker ezkerreko eskaileran zehar eta han utzi bostgarren urrezko pieza altuena eskuratzen duzun bitartean.
    
    Behe behean dauden hiru piezak bildu behar dira pasaldi bakarrean, baina aurrenik etsaia 8ren eskuinalderuntz bidali beharko dituzu, eskailera agertzean arazoak saihesteko eta zu zorura jeisteko.
    
    Ihes egiteko eskailera kentzeko kolpe eman zoruari, urruneko eskuinaldean.

en: Nine
eu: Bederatzi

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
eu: Hasieran, jaregin ahal duzun azkarren zorura. Egin hainbat zulo behean eskaileratik datozen etsaiak atzeratzeko. Ondoren, 9ren ezkerreko aldean dauden urrezko bi pieza hartu inguruan etsairik ez dagoenean, 9 barrura sartzeko zuloa egin bi pieza hauetariko altuena hartuz.
    
    9ren behean dagoen urrea eskuratzeko, egon zaitez etsaiaren ezkerraldean, zulatu ezkerrean eta zoaz eskuineruntz. Bi etsai ezkerreruntz mugitzen eta eskailera igotzen hasiko dira. Aurreneko etsaia zulatu duzun lekura iristean, salto egin 9ko lekurik baxuenera eta zulatu ezkerrean. Hurrengo etsaiak urrea behera ekarriko du. Harrapatu urrea, zulatu eskuinean, zabaldu poloa eta ihes egin ezazu ahalik eta azkarren.

en: Ten
eu: Hamar

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
eu: Ezker eta eskuinaldeko zuloetan atrpa ditzakezu etsaiak, baina haiek ihes egingo dute ezkutuko eskailera agertzean. Zorura jareginez ihes egitean goiko eskuineko bidea garbitzen lagunduko dizu.

en: Eleven
eu: Hamaika

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
eu: Aurrenik, 11 itxurako poloen ezkerreko aldeko azpian dagoen urrezko pieza lortu, gero zentruko 11ren ezkerreko 1aren oinarrian dagoen pieza hartu. Orain jaregin zorura (horma altu bikoitzaren ezkerretara). Etsaiak atal desberdinetara jaregingo dira. Hiru gauza egin beharko dituzu orain: ezker eta erdiko atalako urrea hartu, zure eskuinean dauden etsaien urrea hartu zoruan daudenean eta erakarri ahalik eta etsai gehienak 11ren ezkerreko atalera.
    
    Aurreneko bi zeregin nahiko errazak dira: azken zeregina modu desberdinetan lor daiteke. Erdiko eskailera igo eta ezkerretik aldetzen bazara, poloen eskuinaldearen gainean egon zaitezke zain (poloen gainera jareginez agian) eta erakarri etsai gutxi batzuk aldi berean zentruko ataletik ezkerreko atalera. Hau egitean urrezko pieza bat edo bi har ditzakezu.
    
    Behin urre guztia duzula (11ko eskuinaldeko piezak ezik), erdiko eskaileren Hren goiko eskuinaldera joan lasterka. Honek urrun ez dagoen eskuineko ataleko etsaiak ezkerreko atalera joatea eragingo du.

en: Twelve
eu: Hamabi

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
eu: Hau maila geldoa da, mugitzeko zain dauden etsai pilo batekin zuk nahi duzunean.
    
    Hasieran, gertuen dagoen etsaiaren gainera erori hura erortzen den bezala eta joan poloen eskuineko aldera azpiko urrea eskuratzeko. Etsaien artean irekidura bat egon arte itxaron urrezko pieza honen gainera jaregin aurretik.
    
    Eskuinaldeko 12 koadroen sareta oso erabilgarria da. Sareta honetan bazaude bere gainaren azpian, saretaren ezkerreko eskailera igotzen duten etsaiak ez dira saretara jaregingo eta zu ehizatu. Saretaren behetik gertu egon zaitezke zain etsaiek adreilu eta hormigoiaren zuloen gainetik mugitu eta beheko ezkerrean kokatu arte, orduan eror zaitezke zorura. Horrela, etsaiak zuloetara erortzea eta atrapatuta gelditzea eragingo da.
    
    Beste trikimailu erabilgarria urruneko ezkerraldeko eskaileraren gainean zai egotea da (maila hasi duzun kokalekua). Nahiko urrun dagoen edozein etsai koadroen saretaren gainetik mugituko da eta eskuinaldeko atrapatzeko areara jaregingo da.
    
    Zoruaren ezker ezkerreko urrea lortzeko, bigarren atala etsaiz bete behar duzu eta ezker ezkerreko eskualdeko etsaiak blokeatzen dituzten karratuak atera lurpetik. Urre hori galtzea nahi dezakezu (adib. urrea dakarten etsaiak zulo karratu batean sartu eta bertan deuseztea), nahiz eta posiblea den urrezko pieza hau lortzea benetan nahi izanez gero.
    
    Ezker ezkerreko esekita dagoen urrea amaierako uztea nahi baduzu, orduan erraza izango da goitik ihes egitea. Bestalde, 2 barruan dagoen urrea amaierako uzten baduzu, zailtasun handirik gabe ihes egin dezakezu. Bestela, urruneko ezkerraldean atrapatutako etsaiek zure ihesbidea itxiko dizute.

en: Thirteen
eu: Hamahiru

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
eu: Hasieran, ezker ezkerreko eskaileren ezker (edo hobetako eskuinean) adarraren gainean egon zain erdiko etsaiak zentruko erdiko eskailera igo arte. Ondoren, jaregin eskailera horizontalera, joan eskuinaldera erabat eta jaregin zorura, horrela hainbat etsai atrapatuko dituzu.
    
    Atrapatuta dauden etsai gehienak aska behar dituzu atrapatuta dauden lekuetatik, urrea hainbat lekuetatik eskuratu ahal izateko. Zoruko ezker erdialdean atrapatuta dauden etsaiak askatu behar dituzu bereziki, urrezko azken pieza lortzeko.
    
    Urrezko azken pieza lortutakoan, etsaiek erdiko eskailera beteko dute, eta bide batez azkenengo urrezko pieza zein izango den erabakiko duzu. Aukera bat 3ren anka baxuenean dauden hiru etsaiena hartzea da, 3 erdiko besoan dagoena bezalaxe.

en: Fourteen
eu: Hamalau

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
eu: Lau trikimailu: aurrenekoa, 4an ezkerrean atrapatuta dauden etsaiak ez itzazu lurpetik atera amaiera aldera arte (halaber 4ren erdian bat atraapatuta badago) - honela etsai gutxiagorekin aritu beharko duzu.
    
    Bigarrena, etsai baten gainetik jeitsi behar duzu 4ren ezkerrekan atrapatuta dagoen urrea eta zentruan flotatzen ari den urrezko pieza lortzeko.
    
    Hirugarrena, 4ren eskuinean zehar etsaiak askatzen dituzunean (eta litekeena 4ren ezkerreko biak), zulo bikoitza egitea eta urrezko pieza horiek galtzea errazagoa izango zaizu.
    
    Azkenik, amaieran errazago ihes egin dezakezu baldin eta azkenerarte uzten baduzu 14 barruan edo gertu dagoen eskuineko erdialdeko urrezko pieza. Gero, hor agertzen den eskailera igo dezakezu.

en: Fifteen
eu: Hamabost

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
eu: Bi argibide: ezkerreko bi eskaileretariko batean zain egoten bazara bi eskaileren artean esekita dagoen urrezko piezaren zurmaila bat azpian, erdiko etsaiek 5en oinarrira salto egingo dute. Honek 1 eta 5 arteko urrea lortzea erraztu beharko lizuke.
    
    Bigarrena, 1en oinarriaren eskuineko oinarriaz itxaroten baduzu, 1en ezkerreko bi eskaileren eskuinera dauden etsaiak poloza salto egingo dute 1en beste erdi-oinarrira. 1 eta 5 artea oso goian zain egoten bazara, gero salto egin en oinarrira, etsaiak 1en oinarrira jauzten diren bitartea 1en ezkerreko eskaileran igo zaitezke eta 1en ezkerrean dagoen urrea hartu.

en: Sixteen
eu: Hamasei

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
eu: 1en ezkerreko zutabeak bizkor jeistea eta gora itzultzea eskatzen du, bi norabidetan etsaiak kontuz saihestuz.
    
    6ren erdian dagoen urrea lortzeko, 6ren 'O' zatiaren gainera jeitsi, mugitu eskuinera/zulatu ezkerrera eta berehala bugitu ezkerrera eta zulatu ezkerrera etsaia atzeratzeko, bestela harrapatuko baizaituzte. Nola nahi ere, urrezko pieza hau amaierararte uztea nahi izan dezakezu, horrela beste bi etsai gehiago ez direlako askatu behar. Posible da atal horretan bi etsai elkar atrapatzea.
    
    Beheko eskuinean dauden etsaien urrea eskuratzeko, haien ezkerretara dagoen karratua lurpetik atera, igo eskailera, 6ren eskuineko aldea zulatu, jaregin bertan, joan lasterka ezkerrera eta 6ren ezkerraldeko karratua lurretik atera eta jaregin zorura. Denbora estua da, beheko eskuialdeko ataleko etsai batek edo birek soilik mugitu ahal izango dute ezkerreko atalera. Oraindik ere 6ren behea zulatu beharko duzu haien urrea eskuratzeko, hala ere piska bat neketsua izan daiteke 6ren ezkerraldean dauden etsaiak direla eta.
    
    Behin urre guztia hartutakoan, irtetzeko biderik errazena 1en zoru faltsua eharkatzea da eta 1en ezkerraldeko eskaileretatik irtetzea.

en: Free Fall
eu: Erorketa librea

en: Impossible?
eu: Ezinezkoa?

en: Zig Zag
eu: Zig-zag-a

en: The Box
eu: Kaxa

en: Overcrowding
eu: Jendetza

en: Entangled
eu: Nahastuta

en: Digging Hassle
eu: Zulatze gogaikarria

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
eu: Maila haueak Marco Krüger-ek diseinatu zituen, KGoldrunner programaren jatorrizko egileak, bere lagunekin batera. KGoldrunner-en arauak erabiltzen ditu. Etsaiak azkarrak dira eta bilaketa estrategia oldarkorra darabilte. Ongi pasa!

en: Initiation
eu: Hasieraketa

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
eu: 100 maila hauek ongi daude jokoan hasteko eta adituek beraien puntuazioak hobetzeko. Peter Wadham-ek diseinatu zituen joko-arau tradizionalak erabiliz.
    
    Azken mailak oso gogorrak dira, baina erronka gehiago nahi badituzu, saiatu "Peter mendekua"-ra joan...

en: Don't Panic
eu: Ez beldurtu

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
eu: Douglas Adams-en 'Autostopistaren gida galaxiarako' (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) liburuaren azalak dioen bezala, letra handietan, ez duzu zertan beldurra eduki beharrik. Etsaiak hormaren atzean daude eta ez zaituzte harrapatuko.

en: Lust for Gold
eu: Urrearen lizunkeria

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
eu: Zure etsaiak hiltzeko goiko eskuineko putzuan betirako preso utzi ditzakezu.

en: Ladders?  Trust me!
eu: Eskailerak? Sinets iezadazu!

en: Drop In and Say Hello
eu: Sartu eta esan kaixo

en: The Mask
eu: Maskara

en: Check for Traps
eu: Egiaztatu tranpak

en: Take It Easy!
eu: Hartu lasai!

en: Fall on a Fortune
eu: Zorte ona

en: The Lattice
eu: Sarea

en: Shower of Gold
eu: Urrezko dutxa

en: The Foundry
eu: Galdategia

en: Soft Landings
eu: Lur-hartze bigunak

en: Unlucky for Some
eu: Zorte txarra batentzat

en: The Balance
eu: Oreka

en: Gold Bars
eu: Urrezko barrak

en: Hard Row to Hoe
eu: Zulatzeko lerro zaila

en: Golden Maze
eu: Urrezko labirintoa

en: Delayed Trap
eu: Atzerapendun tranpa

en: Nowhere to Hide
eu: Ezkutatzeko lekurik ez

en: Watch the Centre
eu: Behatu zentrua

en: Where to Dig?
eu: Non zulatu?

en: Easy Stages
eu: Maila errazak

en: Gold Mesh
eu: Urrezko sare-begia

en: Acrobat
eu: Akrobata

en: Mongolian Horde
eu: Mongoliar horda

en: Rocky Terrain
eu: Harkaiz-lekua

en: Down the Chimney
eu: Tximiniatik behera

en: Space Invader
eu: Espazioko erasotzaileak

en: Winding Road
eu: Haizedun bidea

en: Light My Fire
eu: Piztu nire sua

en: Cockroach
eu: Labezomorroa

en: The Runaround
eu: Bira

en: Speedy
eu: Azkarra

en: Dig Deep
eu: Zulatu sakonki

en: Forgotten Gold
eu: Ahaztutako urrea

en: Two of Diamonds
eu: Diamantezko bi

en: Suicide Jump
eu: Suizidiozko jauzia

en: Easy Access
eu: Sarrera erraza

en: Gold Braid
eu: Urrezko galoia

en: Cat's Eyes
eu: Katuaren begiak

en: Keep Them Coming
eu: Jarraitu erakartzen

en: The Funnel
eu: Inbutua

en: Lattice Maze
eu: Sare-labirintua

en: Hard Work for Poor Pay
eu: Lana gogorra eta gutxi ordaindueg

en: Forked Ladders
eu: Adarkatutako eskailerak

en: Snowing Gold
eu: Urrezko elurra

en: Left or Right?
eu: Ezkerrera edo eskuinera?

en: Houndstooth
eu: Jazarrita

en: Five Levels
eu: Bost maila

en: Pitfalls
eu: Zailtasunak

en: Get IN There!
eu: Sartu hor!

en: A Steady Climb
eu: Igoera erregularra

en: Fall-through Lattice
eu: Sare iragazkorra

en: Get me OUT of Here!
eu: Atera nazazu hemendik!

en: Empty Cellar
eu: Soto hutsa

en: The Rose
eu: Arrosa

en: Lotus Puzzle
eu: Loto-puzzlea

en: Long Drop
eu: Erorketa handia

en: Party On!
eu: Festa!!!

en: Cross-stitch
eu: Puntazko gurutzea

en: Cannot Get Up There
eu: Ezin naiz hara igo

en: They Are Everywhere!
eu: Edonon daude !!!

en: Rooftops
eu: Teilatuak

en: Tricky Traps
eu: Tranpa arriskutsuak

en: Make Them Work for You
eu: Egin dezatela lan zuretzat

en: Get Going!
eu: Goazen !!

en: Three Chimneys
eu: Hiru tximinia

en: The Archway
eu: Sabaia

en: Starwave
eu: Izar-uhina

en: Amazing Finish
eu: Amaiera harrigarria

en: Pillars
eu: Zutabeak

en: Hopeful Descent
eu: Jeitsiera baikorra

en: The Rack
eu: Armairua

en: Twists and Turns
eu: Birak eta bueltak

en: The Saucer
eu: Platertxoa

en: The Dotted Line
eu: Puntudun lerroa

en: Do Not Look Down (1)
eu: Ez behera begiratu (1)

en: Getting Started
eu: Hasten

en: Easy Middle
eu: Erdi erraza

en: Do Not Look Down (2)
eu: Ez behera begiratu (2)

en: Which Way?
eu: Nora?

en: Do Not Look Down (3)
eu: Ez behera begiratu (3)

en: Drop?
eu: Erori?

en: Help!
eu: Laguntza !!!

en: Yorick's Skull
eu: Yorick-en garezurra

en: No Mercy
eu: Errukirik gabe

en: Gold Sandwich
eu: Urrezko sandwich-a

en: Golden Curtain
eu: Errezela

en: Are you spider or fly?
eu: Zer zara, armiarma edo elbia?

en: Funny?
eu: Dibertigarria?

en: Hard Landings
eu: Lur-hartze gogorra

en: Golden Tower
eu: Urrezko dorrea

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
eu: Maila hau urpekontzi alemanen gerrako 'Das boot' filmearen izena du eta Berlingo Marco Krüger-i eskeinia dago, KGoldrunner-en jatorrizko egileari.
    
    Argibide txiki bat... ontziaren eskuineko ertzean bazaude etsaia zuregana etortzea lortuko duzu... eta amaitu lana !!!!

en: Quick!  RUN!
eu: Azkar! KORRI !!!

en: Surprise Ending
eu: Sorpresadun amaiera

en: Diagonal Disaster
eu: Desastre diagonala

en: Vengeance of Peter W
eu: Peter W-ren mendekua

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
eu: Zorte on!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr !!!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
eu: Ez, ez da ezinezkoa. Trikimailu bat dago urrezko pipitetatik gertu dauden adreiluak nola zulatzen duzun buruz.

en: Go up the left side to the top and across.  Drop down left of the bricks.  There is more than one route from these bars to the gold.
    
    When starting, wait on a short ladder while the enemy above falls past you on the left.
eu: Joan gora ezkerraldean goraino eta gurutzatu. Erori adreiluen ezerraldera. Barra horietatik urreraino heltzeko bide bat baino gehiago dago.
    
    Hastean, itxaron eskailera laburrean gaineko etsaia zure ezkerrera erortzen diren bitartean.

en: Short Cut?
eu: Lasterbidea?

en: Yes, you just have time to zip across the bottom, dodging all the enemies to get to the gold.
eu: Bai, denbora duzu behea zeharkatzeko, etsai guztiak saihestuz urrea lortzeko.

en: Sky Walker
eu: Zeruko ibiltaria

en: To get the gold in the cave, dig two bricks, wait till they start to re-appear, then quickly dig the third brick (your escape route).  Run back up, dig and drop onto the gold.
    
    You can JUST get past the fourth enemy if you wait on the bottom ladder as he falls to the floor next to you.  Finally, take a wandering route through the sky and emerge at the top left.
eu: Haitzuloko urrea hartzeko, zulatu bi adreilu, itxaron haiek berriro agertu arte, gero azkar zulatu hirugarren adreilua (zure ihesbidea). igo, zulatu eta jaregin urrearen gainera.
    
    Laugarren etsaia igaroko duzu beheko eskaileran zain egoten bazara hura zorura erori artea zugandik gertu. Azkenik, hartu noraezeko bide bat zerurantz eta irten goiko ezkerrean.

en: The Vault
eu: Kripta

en: You can trap enemies in the bottom vault by waiting at the bottom of the long ladder.  To kill them, come out, dig one brick, then go back and wait again.
eu: Beheko kriptan etsaiak atrapa ditzakezu eskailera luzearen behean itxaroten baduzu. Haiek hiltzeko, irten, zulatu adreilu bat eta gero itzuli atzera eta itxaron berriro.

en: Patchwork Quilt
eu: Sareztatutako bururdia

en: To get the gold in the top middle section, dig three bricks next to the trapped enemy, wait till they start to re-appear, dig once more, then run up and right to fall back to where the enemy was.
    
    Now you can dig and get onto the ladders before he gets back to you.
eu: Goiko erdiko ataleko urrea eskuratzeko, zulatu hiru aderiluak atrapatutako etsaitik gertu, itxaron berriro agertzen hasten diren arte, zulatu beste behin, ondoren igo gora eta eskuinera etsaia zegoen lekura erortzeko.
    
    Orain zulatu eta eskaileretara iritsi hura zugana itzuli aurretik.

en: Do You Need Him?
eu: Bere laguntzarik behar?

en: You can leave the enemy where he is.
    
    Go nearly to the gold at the bottom right.  Do not pick it up yet, but go up and get the two nuggets at the top left.  Then you can come back down to where you were and complete the level.
eu: Etsaia dagoen lekuan utz dezakezu.
    
    Beheko eskuinaldera joan urrea dagoen lekuruntz, baina ez ezazu oraindik hartu, joan gora eta hartu bi pipita goi ezkerretik. Gero behera itzul zaitezke lehen zeuden lekura eta maila osatu.

en: Stuck in Storage
eu: Biltegian preso

en: First clean out the cave by digging three bricks at the right.  Later you can kill enemies on the bottom bricks and trap them in the cave.
    
    At the right, get the vertical row of gold first, then go across and get the gold on the horizontal platforms.  Stay right, dig through the last platform, then dig and get the right hand nugget in the cave.  Finally pick up the left hand nugget.
eu: Aurrenik haitzuloa garbitu eskuineko hiru adreiluak zulatuz. Beranduago, etsaiak hil ditzakezu beheko adreiluetan eta haiek haitzuloan atrapatu.
    
    Eskuinean, aurrenik eskuratu urrezko errenkada bertikala, gero gurutzatu eta lortu plataforma horizontaletako urrea. Gelditu bertan, zulatu azken plataformaren zehar, gero zulatu eta eskuratu haitzuloko eskuineko pipita. Azkenik, ezkerreko pipita eskuratu.

en: So Far for So Little
eu: Orain arte ezer gutxi

en: At the start, go down and dig.  At the finish, approach the gold from below.
eu: Hasieran, zoaz behera eta zulatu. Amaieran, hartu urrea behetik.

en: Finish by collecting the two nuggets either side of a ladder on the left, then the four at the very bottom of the tomb.  You need to get an enemy to fall onto the hanging nugget in the left side of the pyramid.  You need another to fill the pit at bottom left.
    
    The rest is several digging puzzles, often with limited time to get out before your escape route closes.  Enjoy!
eu: Ezkerraldeko eskailera baten bi albotan dauden bi pipita bilduz amaitu, gero hilobiaren behean dauden lau eskuratu. Piramidearen ezkerraldean esekita dagoen pipitaren gainera etsai bat erortzea lortu behar duzu. Beste etsai batek beheko ezkerreko zuloa bete arazi behar duzu baita ere.
    
    Hainbat puzzle zulatzea besterik ez zaizu falta, gehienetan mugatutako denbora egongo da zure ihesbideak itxi aurretik. Ongi pasa!

en: Drop from the bar at top left and you will get to the gold.  Exit right and up, on the ladders that appear.  Go across the top until you are seven or eight spaces from the right, then go down.
    
    As you head diagonally down to the left, there are two false bricks.  Drop into the second one, stay inside it and dig right.  Now fall into a string of ladders that leads down and to the left ...
eu: Goiko ezkerreko barratik erori urrea lortzeko. Agertuko diren eskaileretan eskuinera eta gora joan. Gaineko eskuinetik zazpi edo zortzi hutsune gurutzatu, gero jeitsi behera.
    
    Diagonalki ezkerrera jeitsi, hor bi adreilu faltsu daude. Jaregin bigarrengora, egon horren barruan eta zulatu eskuinera. Orain, erori beherantz doazen eskailera katera eta joan ezkerrera...

en: Flying Tower
eu: Dorre hegalaria

en: Well you just have to be fast and accurate on this one and that is all we can say ...
eu: Azkarra eta zorrotza izan behar duzu oraingoan eta hau da esan daitekeen guztia...

en: Pot Hole
eu: Putzuaren zuloa

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
eu: MG zaharra bere garaian nahikoa azkarra eta bizia zen bezala, zeuk ere horrelakoa izan behar duzu.
    
    Ezkerreko hiru adreilu, eta erdiko bat, zulatzen saia zaitez hasierako eskuineko etsaietariko bat hiltzeko, aukerak daude hura eskuineko putzuaren zulora erortzeko eta ondorioz ez duzu aukerarik izango azkenengo urreak biltzeko.

en: Sticky Ladders
eu: Eskailera itsaskorra

en: Start by going about three quarters the way up the ladder.  The enemies run right.  Run to the top in time to get one to fall through a false brick while the others run towards you.  Go left, dig two holes to trap them, then run right, dig and fall to the bottom of the first small ladder on the right.  The enemies should come down the long ladder and fill up the two false bricks at its foot.
    
    Dig and catch the third enemy on top of the thick brick area, then run to the second space from the bottom of the long ladder, next to a row of bricks.  The enemy should run into the pits on the left.
eu: Hasteko, eskaileran gora hiru laurden egin. Etsaiak eskuinera joango dira. Zoaz korrika gora bat adreilu faltsutik erortzeko besteak zugana datozten bitartean. Joan ezkerrera, egin bi zulo haiek atrapatzeko, gero joan laisterka eskuinera, egin zulo bat eta erori eskuineko aurreneko eskailera txikiaren behera. Etsaiak eskailera handitik behera jeitsi eta bi adreilu faltsu bete beharko lukete haien kasa.
    
    Egin zulo bat eta harrapatu hirugarren etsaia adreilu estuaren arearen gainean, gero zoaz korrika eskailera handiko behetik hasita dagoen bigarrengo hutsunera, gezien errenkadatik gertu. Etsaia ezkerreko zuloetara joan beharko lukete.

en: The Laboratory
eu: Laborategia

en: You have to go up the leftmost ladder to get to every nugget and then exit to the next level.  Come across from the right to collect the top centre nugget.
    
    Get past enemies on the 'bunsen burner' by killing them on the right of it, by dropping through the middle of it when they are nearly touching you and will fall after you OR by jumping left over their heads before they get to the top of the burner.
eu: Ezker ezkerreko eskaileran gora joan behar duzu pipita bakoitza hartzeko, eta ondoren irten hurrengo mailara. Etorri eskuinetik goiko zentruko pipita jasotzeko.
    
    'Bunsen' pizgailuan etsaiak igarotzseko hil itzazu horko eskuinean erditik jareginez haiek zu ia ukitzen zaituztenean eta zure atzetik eroriko dira, edo haien buruen gainetik salto egin haiek pizgailuaren gainera igo aurretik.

en: Pete likes Ladders
eu: Pete-ek eskailerak ditu gustoko

en: Keep going between the top and bottom to dodge the enemy.  Pick up nuggets when you can.  If the enemy gets one he can only drop it in one of the empty spaces.  So keep him running through them and wait patiently ...
eu: Jarraitu goi eta behearen artean joaten etsaiari iruzur egiteko. Ahal duzunean har itzazu pipitak. Etsai batek pipita bat hartzen badu, soilik hutsuneetan soilik jaregingo du. Beraz, eduki ezazu hura haien artean korrika eta zain egon pazientziarekin...

en: Where is the Roof?
eu: Non dago sabaia?

en: First clear up all the gold at the left and top, then dig out the cave and collect the gold on the ladders between the two low walls of false brick.
    
    If there is an enemy in that section, kill him by hiding in the bottom of a false wall and digging one hole next to it.  He will die as he attempts to get you.  This will not work if there is gold on the brick you want to dig ...
eu: Aurrenik, ezkerreko eta goiko urre guztia jaso itzazu, gero zulatu haitzuloa eta adreilu hutsezko bi hormen artean dauden eskaileretako urrea bildu.
    
    Atal horretan etsairen bat egonez gero, hil ezazu hura horma faltsuaren behean ezkutatuz eta harengandik gertu zulo bat eginez. Hura hil egingo da zu harrapatzen saiatzean. Trikimailu honek ez du funtzionatuko zulatzea nahi duzun adreiluan urrea badago...

en: Ninja Style
eu: Ninjaren estiloa

en: After collecting all the gold on the left, stay over there, go up high, get the enemy to follow you, then drop to the floor.  If an enemy falls near the middle ladder on the right, quickly climb to a point higher than that ladder.  After a few tries, you should get all three enemies at the right onto the long rightmost ladder.  Now it is easy to clear out the first two areas of gold on the right.
    
    Attract three or maybe only two enemies onto the middle ladder at the right.  Go up near the hole in the concrete, drop, run right, go up the long ladder, drop left and collect the gold.
    
    If you get only two enemies onto the middle ladder, make sure the third one is dropping off the right ladder before you run across.  You will then have to go all the way up the long ladder and wait till it is safe to drop left and collect the gold.
    
    If the enemies are still carrying gold, keep them chasing you around on the middle ladder and falling to the concrete until they release it.
eu: Ezkerreko urre guztiak bildu ostean, gelditu zaitez bertan, igo gorenera, lortu etsaiak zuri jarraitzea, eta ondoren jaregin zaitgez zorura. Etsai bat eskuineko erdiko eskaileratik gertu erortzen bada, igo zaitez bizkor eskailera hura baino kokaleku altuago batera. Saiakera gutxi batzuen ostean, hiru etsaiak eskuin eskuineko eskailera luzearen eskuinean edukitzea lortuko duzu. Orain, erraza izango da aurreneko urrearen bi areak jasotzea eskuinean.
    
    Erakarri hiru, edo agian bi, etsai eskuineko erdiko eskailerara. Zoaz gora hormigoiaren zulotik gertu, erori, joan korrika eskuinera, igo eskailera luzea, erori ezkerrera eta bildu urrea.
    
    Erdiko eskaileran bi etsai bakarrik badaude, ziurtatu hirugarrena eskuineko eskaileratik erortzen dela korrika gurutzatu aurretik. Eskailera luzean zehar zoaz gora eta itxaron ezkerrera erortzea segurua den arte, eta bildu urrea.
    
    Etsaiek oraindik urrea badaramate, lortu ezazu haiek zure atzetik ibiltzea erdiko eskaileran eta erortzea urrea askatu arte.

en: Cooperation?
eu: Elkar-lana?

en: It looks as though you should trap two enemies in the two pits at the bottom.  Try it, but it is very hard to get one into the right hand pit and you are apt to get an enemy with gold in the left hand pit.  Four false bricks further left prevent you running over from the left and digging.
    
    It is best to pick up the bottom row of gold last, dropping in via the hanging nugget at the right and escaping via the ladder that appears.
    
    The key to clearing up the left hand section is the line of ladders embedded in the bricks.  Exit via the three places that have false bricks beneath them.  It is suicide to drop onto the middle of the T-shaped bricks.
    
    Start by collecting the gold on the right of the T: then you can get an enemy to run into the U-shaped pit.
    
    Watch out for the false brick in the middle of the platform at  the lower left.  You have to collect the gold in separate trips from the left and the right.
eu: Badirudi bi estai beheko bi zulotan atrapatu beharko zenituzkeela. Saiatu, baina oso zaila da bat eskuinaldeko zuloan atrapatzea eta ezkerraldeko zuloan urrea duen etsaia erortzea lortzea. Ezkerrerago lau adreilu faltsuk ezkerretik joatea eta zuloa egitea saihestuko dizute.
    
    Hoberena beheko errenkadako urrea bizkor eskuratzea da, eskuinean esekita dagoen pipitaren bidean erori eta agertuko den eskailera erabili ihes egitea.
    
    Ezkerreko atala garbitzeko gakoa adreiluetan kapsulatutako eskailera lerroa da. Irtetzeko bidea haien azpian adreilu faltusak dituzten hiru leku dira. T formako adreiluetara erortzea suizidio bat da.
    
    Hasi T-ren eskuinean dagoen urrea biltzen, gero U formako zulora etsai bat joatea lor dezakezu.
    
    Argi ibili azpiko ezkerraldeko plataformaren erdiko adreilu faltsuarekin. Urrea biltzeko bida desberdinak egin behar dituzu ezkerretik eta eskuinetik.

en: Triple Trap
eu: Tranpa hirukoitza?

en: Trap the first enemy immediately.  Go up and right and hang on the ladder to the right of a short bar.  As the enemy arrives, climb up quickly.  As he reaches you again, go left, drop and go up the left hand ladder to the top.
    
    The enemy should head right, over the concrete, and fall.  Now go down to the bottom left corner.  The enemy should drop into a false brick next to the gold.
    
    Collect all gold at the top, then dig and drop to the next enemy.  Stand on him, dig left and move right.  The enemy will drop into the pit.  Move to the right and collect more gold as you fall.
    
    Climb to the top, drop onto the trapped enemy via a false brick under a bar and collect five more nuggets.  Now dig and go down the short ladder at the right of the bricks, to kill the enemy in the pit (who has more gold).  He should reappear above you and fall through a false brick back into the pit.
    
    Dig three bricks between the two enemies and go down the short ladder until the enemies bunch up.  Dig two more bricks to release them.  Go up the ladder, over the concrete and, just before the enemies get up to the concrete, drop down to the floor and run to the bottom of the short ladder.  The enemies should come down and run into the double pit on the right.
    
    Quickly run out to the right, over the enemies.  Drop onto the last piece of gold, over on the right and the hidden ladders appear.  Phew!
    
    P.S.  Another way to trap the left hand enemy in the false brick is to get him to follow you up the leftmost ladder while you run across the top and dig to drop onto the second enemy.  Timing is VERY tight.  You must dig and drop before the enemy climbs over the top left and runs right.
    
    Later, climb the right hand ladders to the top, wait on the left hand bar over a false brick till the leftmost enemy starts to run towards you, then drop.  Wait again till he starts to drop, then dig two bricks at the right of a short ladder, go right and drop, then run left to the bottom of a short ladder.  The enemy should drop through a false brick and a ladder into the false brick beneath.
    
    P.P.S.  There is no room for error or hesitation in this method!  Not much in the first method either!
eu: Aurreneko etsaia berehala atrapatu. Joan gora eta eskuinera eta barra labur bateko eskuineko eskaileran itxaron. Etsaia iristean igo azkar. Hura zugana berriro iristean joan ezkerrera eta igo ezkerraldeko eskailera goraino.
    
    Etsaia hormigoian zehar joan eta erori egingo da. Orain, jeitsi beheko ezkerreko ertzera. Etsaia adreilu faltsu batera erori beharko luke, urretik gertu.
    
    Bildu goiko urre guztia, egin zulo bat eta erori zaitez etsaitik gertu. Egon zutik haren gainean, zulatu ezkerrera eta joan eskuinera. Etsaia zuloan eroriko da. Joan eskuinera eta bildu urre gehiago erortzen zaren heinean.
    
    Igo gora, erori zaitez atrapatutako etsaiaren gainera barraren azpian dagoen adreilu faltsuaren bidez eta hartu bost pipita gehiago. Orain zulatu eta jeitsi adreiluen eskuinean dagoen eskailera laburretik zuloan dagoen etsaia hiltzeko (urre gehiago baitu).
    Etsaia zure gainean agertuko da eta adreilu faltsuaren bidez zulora eroriko da.
    
    Bi etsaien arteko hiru adreilu zulatu eta joan behera eskailera laburretik etsaiak elkartu arte. Zulatu bi  adreilu gehiago haiek askatzeko. Igo eskailera, hormigoiaren gainekoa, eta etsaia hormigoira igo aurretik erori zorura eta zoaz korrika eskailera laburraren beheraino. Etsaiak behera etorriko dira eta eskuineko bi zuloetara joango dira.
    
    Irten korrika eskuinera, etsaien gainetik. Erori urrezko azken piezaren gainera, eskuinaldean, eta ezkutuko eskailerak agertuko dira. Hori da ta!
    
    Azken oharra: ezkerraldeko etsaia adreilu faltsuan atrapatzeko beste bide bat hura zuri jarraitzea da ezker ezkerreko eskaileran goia gurutzatzen duzun bitartean eta zulatu bigarren etsaiaren gainera erortzeko. Denbora OSO larria da. Zulatu eta erori egin behar zara etsaia goraino igo eta eskuinera laisterka egin aurretik.
    
    Beranduago, igo eskuineko eskailera goraino, ezkerraldeko barran adreilu faltsu baten gainean ezker ezkerreko etsai bat zugana korrikan hasten den arte, ondoren eror zaitez. Itxaron berriro hura erortzen hasten den arte, gero eskailera laburraren eskuineko bi adreilu zulatu, zoaz eskuinera eta eror zaitez. Ondoren, zoaz laisterka batean erskailera laburraren beheko ezkerrera. Etsaia adreilu faltsu baten eta adreilu faltsuaren barruko eskaileraren bidez eroriko da.
    
    Azken oharra (2): Ez dago lekurik erroreak edo zalantzak izateko metodo honekin. Ezta ere lehenbiziko metodoarekin ere!

en: State Of Terror
eu: Izuaren egoera

en: Easy Gold
eu: Urre erraza

en: Proceed downward from platform to platform to the third from lowest. Wait at the rightmost point to get the enemies to fall to the bottom.
    Fall onto the lowest platform, dig above the gold and then dig right, while falling, and escape back to the top of the platform. Head upward as quickly as you can.
eu: Jarraitu beheruntz plataformatik behetik zenbatzen hasita hirugarren plataformara. Itxaron eskuin eskuineko puntuan etsiak behera erortzen diren bitartean.
    Eror zaitez behe beheko plataformara, urrearen gainean zulatu eta gero zulatu eskuinean, erortzen ari zaren bitartean, eta ihes egin goiko plataformara igoz. Zoaz gora ahal duzu  bezain azkar.

en: Fear of Heights
eu: Altuerei beldur

en: For each side of the terrace structure, run up the outside ladder from the bottom and fall onto the lowest platform. Run up the center ladder and wait at a gap for enemies from the outside ladders to fall. Fall after them to get to the gold.
    After collecting the gold, run right, across the top with enemies in tow, and fall to the right of the outside ladder. As the enemies fall after you, run back up the ladder and fall on top of the enemies to get to the pole.
eu: Terrazaren  egituraren albo bakoitzerako,  kanpoko eskailera behetik igo eta erori behe beheko plataformara. Igo erdiko eskailera eta itxaron tarte bat kanpoko eskaileratik datozten etsaiak erori arte. Erori haien atzetik urrea lortzeko.
    
    Urrea bildu ondoren, zoaz eskuinera, gurutzatu goia atzetik etsaiak dituzula, eta erori kanpoko eskaileraren eskuinera. Etsaiak zure atzetik erortzen diren bitartean, igo berriro eskailera eta erori etsaien gainera poloa lortzeko.

en: The Spiral
eu: Espirala

en: Work your way out of the spiral, digging to trap enemies just before you emerge from the tunnels.
    Proceed up to the top left. As you run right, drop into the zig-zag area before the enemy does, so as to get to the top side at the right. After collecting the gold, dig to trap enemies at the bottom, then exit at the top left.
eu: Landu ezazu espiraleko ihesbidea, zulatuz etsaiak atrapatzeko zu tuneletatik atera aurretik.
    Jarraitu igotzen goi ezkerralderaino. Eskuinera zoazen bitartean, zig-zag areara jaregin zaitez etsaiak hori egin aurretik, eskuineko goiko aldea lortzeko. Urrea bildu bezain laster, zulo bat egin behean etsaiak atrapatzeko, ondoren irtean goiko ezkerretik.

en: Crags of Fire
eu: Suzko harkaitza

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
eu: Orokorrean, zulatu eta zoaz bertatik urrea lortzeko, gero joan eskuinera eta igo hurrengo harkaitza.
    
    Goiko erdiko harkaitza, hala ere, egin behar da ezkerretik hasi eta bigarren harkaitza egin baino lehenago. Utzi erdiko areako urrezko pieza amaierako. Gero irten bizkor!

en: The Heist
eu: Lapurreta

en: The safest way to enter the building is to go down the top-left ladder and wait on top of the short ladder to the right. As an enemy approaches, run over him to the pole. Now go right and fall onto the balcony, then dig out and fall.
    Run into the lobby and up the ladder sculpture to get gold. Fall off to the left onto the concrete block and wait for the enemies to bunch up. Fall left and run back outside to the concrete outcropping with the enemies following. Use the same ladder and pole to get back in. 
    Run to the very top of the building up the rightmost ladders. Stand at the leftmost point of the roof. Wait for an enemy to fall below you, then step back, dig and fall after him to the balcony, where you can collect three gold pieces. If you wait long enough on the roof before falling you can persuade several enemies to follow and become trapped on the balcony.
    Use the ladders on the right to collect the remaining gold and exit.
eu: Eraikuntzan sartzeko biderik seguruena goi ezkerreko eskailera jeitsi eta eskuineko eskailera laburraren gainean zain egotea da. Etsai bat gerturatzen den heinean, joan korrika bere gainetik polora. Orain zoaz eskuinera eta erori balkoiaren gainera, gero egin zulo bat eta jaregin.
    
    Joan lasterka itxarongelara eta igo eskailerazko eskultura urrea lortzeko. Eror zaitez ezkerrera hormigoizko blokearen gainera eta itxaron etsaiak elkartu arte. Erori ezkerrera eta itzuli korrika kanpora hormigoira etsaiak atzetik dituzula. Erabili eskailera hura eta bultzatu barrura itzultzeko.
    
    Zoaz lasterka eraikuntzaren gainera eta eskuin eskuineko eskaileretara. Teilatuaren ezker ezkerreko puntuan egon. Itxaron etsai bat zure behera erori arte, ondoren atzera egin, zulatu eta eror zaitez balkoira, urrezko hiru pieza eskuratzeko. Erori aurretik teilatuan nahikoa denbora itxaroten baduzu, hainbat etsai konbentzitu dezakezu jarraitzeko eta balkoian atrapatuta egoteko.
    Erabili eskuinaldeko eskailerak falta den urrea eskuratzeko eta irten.

en: Endless Enemies (1)
eu: Amaigabeko etsaiak (1)

en: Collect the gold by working from top to bottom. Before the last gold, dig to the right of it and left of the enemy. Run up as fast as you can.
eu: Bildu urrea goitik behera. Azken urrea hartu baino lehenago, egin zulotxo bat haren eskuinean eta etsaiaren ezkerrean. Lasterka gora igo, eutsi arnasari eta zoaz bizkor!

en: Torture Chamber
eu: Torturaren ganbera

en: Fall off the ledge, digging left to go left up the ladder. Continue left from the pole, then fall while digging left and collect some gold.  Go right, fall through the false brick below the ladder, continue right and fall through a brick tunnel to the pole below.
    Head right and fall through another brick tunnel while digging right. Dig and trap the enemy, next to the ladder, run up and left then dig and fall to collect the gold. Dig to trap the enemy again. When the first hole fills, run up to the top of the section with the enemy following. Dig at the left to collect gold and fall back onto the pole.
    Now head left and fall through a brick tunnel, digging left to trap the next enemy. Go to the upper left of the section, then fall and dig left and jump left to reach the platform at the bottom left.
    You can now navigate the spiral of ladders and brick tunnels to pick up four more gold pieces.
    After that, go back out to the right, fall and walk over the enemy trapped at the bottom, to return to the right hand half of the play area. Head up the ladders to the upper right, then fall, digging right twice, to gather the last piece of gold. Repeat falling in the brick tunnel to the right and digging right to trap the enemy. Finally, escape via the right hand side of the play area.
eu: Erori ertzetik, zulatu ezkerrera ezkerreko eskaileratik igotzeko. Jarraitu polotik ezkerrera, erori ezkerrera zulatzen duzun bitartean eta bildu urre piskat. Zoaz orain eskuinera, eskaileraren azpiko adreilu faltsotik erori, jarraitu eskuinera eta erori adreiluzko tuneletik azpiko polora.
    Zuzendu zaitez eskuinera eta erori adreiluzko beste tunel batetik eskuinera zulatzen duzun bitartean. Zulatu eta atrapatu etsaia, eskaileratik gertu, igo gora korrika eta ezkerrera. Ondoren, zulatu eta eror zaitez urrea biltzeko. Zulatu etsaia berriro atrapatzeko. Aurreneko zuloa betetakoan zoaz korrika atalaren gainera etsaiak jarraitzen zaituztela. Zulatu ezkerrera urrea hartzeko eta eror zaitez polora.
    Une honetan, zoaz ezkerrera eta erori adreiluzko tunel batera, ezkerrera zulatuz hurrengo etsaia atrapatzeko. Atalaren goiko ezkerraldera joan, gero erori eta zulatu ezkerrera eta salto ezkerrera beheko ezkerreko plataformara iristeko.
    Eskaileren espiralen eta adreiluzko tuneletan ibil zaitezke orain urrezko lau pieza gehiago eskuratzeko.
    Hori egin eta gero, atera zaitez eskuinera, erori eta behean atrapatutako etsaien gainetik igaro, jokoaren arearen eskuineko erdira itzultzeko. Igo eskailerak goiko eskuineraino, ondoren erori, eskuinera birritan zulatuz, urrezko azken pieza lortzeko. Errepikatu adreiluzko tunelean zehar eskuinera erortzea eta eskuinean zulatu etsaia atrapatzeko. Azkenik, ihesbidea jokoaren eskuinaldean egongo da.

en: Endless Cascade
eu: Amaieragabeko urjauzia

en: Quickly go right and down the staircase, with the enemy following. Dig once, about halfway down. After the last gold piece, dig and go up on the underladder. Wait under the next brick down from where the enemy is trapped. The enemy will climb out and descend, Run through the opening where he was, before it closes. You can then use him to move over to the next underladder to the right.
    Run to the top of the underladder, over and down the staircase. Dig left while standing on the enemy and then dig right, underneath the enemy, when you are next him. Run over him, to collect any gold he has, and then down a few steps. Dig and go up the underladder, to wait for him to be reborn and come down your staircase, so that you can use him to move across to the next underladder. Repeat for the remaining staircases to the right until you can get to the top pole.
    Go across to the far left and fall to the top brick of the bottom left section. Collect all the gold, leaving the piece on the far left of the second staircase for last, otherwise you will fall and be trapped.
    Evade the enemies by running up ladders and luring them onto steps. Run all the way to the right and up the last ladder. Dig as necessary to outwit the enemies, proceeding through the remaining cascades and up the ladders on the far right to end the level.
eu: Zoaz bizkor eskuinera eta behera eskaileran, etsaia atzetik jarraika duzula. Zulatu behin, bidearen erdi bat behean. Azken urrezko piezaren ondoren, zulatu eta igo eskailera azpian. Etsaia atrapatuta dagoen lekuaren adreiluaren azpian zain egon. Etsaia irten eta jeitsi egingo da. Hura zegoen irekidura zeharkatu lasterka, itxi aurretik. Gero, hura erabil dezakezu eskuineko eskailera azpira joateko.
    
    Eskaileraren azpira igo, eskailera gainditu eta jeitsi. Zulatu ezkerrean etsaiaren gainean zauden bitartean eta gero zulatu eskuinera, etsaiaren azpian, harengandik gertu zaudenean. Korrikan egin haren gainetik, bere urre guztia eskuratuz, eta gero eskailera-maila gutxi batzuk jeitsi. Zulatu eta igo eskaileraren azpia, itxaron hura berriro bizira itzuli arte eta jeitsi zure eskailera, horrela hura eraibl dezakezu hurrengo eskaileraren azpiraino gurutzatzeko. Errepikatu falta diren eskaileretan eskuinera poloaren gaina lortu arte.
    
    Urruneko ezkerrera gurutzatu eta erori beheko ezkerreko ataleko adreilu goienera.
    Bildu urre guztia, bigarren eskailerako urrunen dagoen ezkerreko urrea amaierako utziz, bestela erori eta atrapatuta geldituko zara.
    
    Saihestu etsaiak eskailerak bizi bizi igoz eta etsaiak eskailera-mailetara erakarriz.
    Joan bide osoa korrikan eskuineruntz, jarraitu ufalta diren urjauzietan zehar eta igo urruneko eskuineko eskailerak maila amaitu arte.

en: Infiltration
eu: Infiltrazioa

en: Run fast and dig well ...
    At the innermost chamber, stand on the leftmost or rightmost brick on top and dig the next brick in towards the center. Fall onto the enemy and run right or left, then dig to trap him.  You will have to be quick!
eu: Bizkor ibili eta ongi zulatu...
    Barne barneko ganberan, goiko ezker ezkerreko edo eskuin eskuineko adreiluan egon eta zulatu adreilutik gertu zentrurantz. Erori etsaiaren gainera eta joan lasterka eskuinera edo ezkerrera, gero zulatu hura atrapatzeko. Azkarra izan behar duzu!

en: Endless Enemies (2)
eu: Amaigabeko etsaiak (2)

en: Go left and fall on the gold, then go right to collect the next two pieces. Wait, high up on a pole at the far right of the play area, for the enemies to collect at the bottom right.
    Now go left and down and fall on the leftmost, bottom gold. Ignore the last gold for now, but go right and up along three poles and up three ladders. Step left off the third ladder while digging left, to prepare a trap for the enemy in the box on the left.
    Quickly go back down, fall on the last gold and prepare to move up and left in a hurry as a short hidden ladder appears below and to your left.  The enemies swarm after you, but keep going till you get back to where you set the trap. The enemy should be in it now.
    Continue up and left over a short ladder, then down and left over long poles and ladders to the next short ladder. Go up and left again, then up and right over more long ladders and poles to the top of the screen.
eu: Joan ezkerrera eta erori urrearen gainera, gero joan eskuinera hurrengo bi piezak eskuratzeko. Egon, polo bat jokoaren arearen urruneko eskuinaldean igota, etsaiaren zain beheko eskuinean biltzeko.
    
    Orain, joan ezkerrera eta behera eta erori beheko ezker ezkerreko urrera. Oraingoz ezikusi egin azken urrearim, zoaz eskuinera hiru poloetan eta gora hiru eskaileretan zehar. Jeitsi ezkerrera hirugarren eskaileratik ezkerrera zulatzen ari zaren bitartean, ezkerreko koadroan etsaiarentzako tranpa bat prestatzeko.
    
    Zoaz bizkor behera, erori azken urrearen gainera eta prestatu zure azpian eta ezkerretara ezkutuko eskailera bat agertzen den bezain laster gora eta ezkerrera larriki mugitzeko. Etsaia multzo batean zure atzetik irtengo da, baina jarraitu ezazu tranpa jarri zenuen lekuraino itzuli arte. Etsaia bertan egon beharko luke orain.
    Jarraitu gora eta ezkerrera eskailera labur baten gainetik, gero jeitsi eta ezkerrera polo eta eskailera luzeetan zehar hurrengo eskailera laburreraino. Igo eta berriro ezkerrera, gero igo eta eskuinera eskailera luze eta polo gehiago zeharkatuz pantailaren goiraino iritsiz.

en: Tunnels (1) - The Monster
eu: Tunelak (1) - Munstroa

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
eu: Munstroa batizpat adreilu faltsuekin osatuta dago. Analizatu bere gorputzaren hormigoia, non eror zaitezkeen, eta non ez, jakiteko. Lau etsai hormigoizko pieza berezi batzuetan atrapatuta egongo dira, urrezko pieza batzuetaraino iris zaitezen.
    
    Atrapatu etsaiak KGoldrunner-en arauak zure onurako erabiliz.
    
    Itxaron poloaren gainean etsaia erortzea nahi duzun puntuan. Hura zuregana iristean, eror zaitez behe beheko polora eta joan ezkerrera, edo eskuinera, etsaiaren patuari saihesteko. Honela hura arriskura eroriko da zu segurtasunez erortzen zaren bitartean.

en: Breaking and Entering
eu: Apurtzea eta sartzea

en: Break into the bottom left room, then proceed to the top right. Head left, grab the gold and escape by digging down to the middle floor. Continue all the way down to the bottom right.
    Before collecting the second gold piece, hang from the top pole in the center room of the bottom floor and dig one brick from the two-brick wall at the right. Run left over the enemies' heads, grab the gold and escape back through the dug brick.
    Run up to the top right room, then to the lower left area via the center. Dodge the enemies any way you can and climb up to the top left room. To get out of the building, dig rapidly while falling next to the left wall.
eu: Sartu bortizki beheko ezkerreko gelan, ondoren joan goiko eskuinera. Zuzendu ezkerrera, harrapatu urrea eta ihes egin beheruntz zulo bat eginez erdiko zorura. Jarraitu bide guztia beheruntz beheko eskuinerarte.
    
    Bigarrengo urrezko pieza jaso aurretik, beheko zoruko zentruko gelan dagoen goiko polotik eseki eta bi adreiluko hormako adreilu bat zulatu eskuinean. Joan korrika ezkerrera etsaien buruen gainetik, hartu urrea eta ihes egin zulatutako adreilutik.
    
    Joan gora korrika goiko eskuineko gelararte, gero zentrutik igaroz joan zaitez behe beheko ezkerreko areara. iruzur egn etsaiei ahal duzun moduan eta igo goiko ezkerreko gelara. Eraikuntzatik irtetzeko, zulatu azkar ezkerreko hormatik gertu erortzen ari zaren bitartean.

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
eu: Tunelak (2) - Abaraska

en: Go to the top of the central ladder and work on the left side first.
    Fall onto ledge with gold. Outwit enemy to run through fake brick below ladder. While falling, dig left; run up ladder to gap and wait for enemy to fall in, escape, and fall in again to your dug brick; run up and left on pole, fall onto ledge while digging left, fall left, get gold, go right and fall into chamber while enemy spawns; get gold. You can dig into bottom chamber if you wish here.
    The other chambers are all accessible by dropping through fake brick tunnels. Dodge the enemies or fall on them to get the gold.
    To reach the right hand side, fall down the fake brick tunnel next to the central ladder and run fast to the right, digging behind you to trap the enemies. Collect the gold by going to the top and dropping through fake brick tunnels to the right of each piece.
eu: Joan zentruan dagoen eskaileraren gainera, eta egin lana ezkerreko aldean aurrenik.
    
    Erori ertzaren gainera urrearekin. Etsaia baino maltzurragoa izan eskaileraren azpian dagoen adreilu faltsua korrika zeharkatuz. Erortzean zulatu ezkerrera, igo bizi bizi eskailera tarteraino eta itxaron etsaia erori arte, ihes egin eta erori berriro zuk zulatutako adreilura. Egin korrika gora eta ezkerrera poloan, erori ertzaren gainera ezkerrera zulatzen duzun bitartean, hartu urrea, joan eskuinera eta erori ganberaren gainera etsaia sortzen den bitartean, lortu urrea. Beheko ganberan zula dezakezu horrela nahi baduzu.
    
    Beste ganberak atzi daitezke adreilu faltsuko tuneletatik eroriz. Iruzur egin etsaiei edo erori haien gainera urrea lortzeko.
    
    Eskuineko aldera iristeko, erori adreilu faltsuko tuneletik eskailera zentraletik hurbil eta joan lasterka eskuinera, zulatu zure atzean etsaiak atrapatzeko. Bildu urrea gora igoz eta adreilu faltsuko tuneletan pieza bakoitzaren eskuinera eroriz.

en: Four Chambers Suspended
eu: Esekitako lau ganbera

en: First Chamber. Dig down to collect the top left piece of gold. Fall onto the enemies to get the gold on the right. Dodge them to pick up the rest. Trap the enemies high on the right while you dig out through the bottom of the chamber.
    As you emerge, you must drop straight onto the ladder next to the concrete. Climb down that ladder, under the concrete to the right and then up to the top of the next chamber.
    Second Chamber. Proceed left to right with the shafts, using your digging skills to get the gold. On the rightmost shaft, dig left while falling, then fall left while digging both left and right. In the three-brick platform now remaining, dig the left brick, then the right and the center while falling right. Pick up the gold on the right and fall onto the last gold piece while digging left. Dig left again, fall onto the ladder next to the concrete, as before, and go on up to the next chamber.
    Third Chamber. Dig right, fall on the left gold piece and immediately dig right to trap the enemy, then dig and exit left. Repeat, one brick over, for the gold piece on the right. Now go back to the top and fall into the lower section, on top of the enemy. Take the short pole left and step across the falling enemy to grab the long pole going left. Fall on the gold, dig to trap the enemy, dig again and exit left. Repeat for the other hanging gold piece. This time dig down and out, onto the ladder next to the concrete, and so to the last chamber.
    Fourth Chamber. Trap the enemy, run to the top, dig through to the concrete on the left, wait for the enemy and fall on him to get at more gold on the left. When all the gold in this chamber is gone, run to the bottom and fall through to the floor.
    Now pick up the rest of the gold and get out quick.
eu: Aurreneko ganbera. Zulatu beherantz goiko ezkerreko urrezko pieza hartzeko. Erori etsaien gainera eskuineko urrea lortzeko. Iruzur egin haiei falta direnak hartzeko. Atrapatu etsaiak goian eskuinean, ganberaren behea zulatzen duzun bitartean.
    
    Ateratzen zarenean, zuzenean erori hormigoitik gertu dagoen eskaileraren gainera. Jeitsi eskailera hori, hormigoiaren azpitik eskuinera eta gero igo hurrengo ganberaren gainera.
    
    Bigarren ganbera. Joan ezkerretik eskuinera ardatzekin, zulatzeko duzun trebetasuna erabiliz urrea lortzeko. Eskuin eskuineko ardatzean, zulatu ezkerrera erortzen ari zaren bitartean, gero erori ezkerrera bai ezkerrera bai eskuinera zulatzen duzun bitartean. Hiru adreiluko plataforman zulatu ezkerreko adreilua eta joan eskuinera eta zentrura eskuinera erortzean. Eskuineko urrea hartu eta erori azkenengo urrezko piezaren gainera ezkerrera zulatzen duzun bitartean. Zulatu berriro ezkerrera, erori hormigoitik gertu dagoen eskailerara, lehen bezala, eta igo gora hurrengo ganberara.
    
    Hirugarren ganbera. Zulatu eskuiniera, erori ezkerreko urrezko piezaren gainera eta berehala zulatu eskuinera etsaia atrapatzeko, gero zulatu eta irten ezkerrera. Errepikatu, adreilu baten gainean, eskuineko urrea eskuratzeko. Orain itzuli atzera goraino eta erori atal baxuenera, etsaiaren gainean. Hartu ezkerreko polo laburra eta gurutzatu eroritako etsaiaren gainetik polo luzea hartzeko ezkerrean. Erori urrearen gainera, zulatu etsaia atrapatzeko, zulatu berriro eta irten ezkerretik. Errepikatu esekita dagoen beste urrezko piezarentzako. Oraingoan, zulatu behera eta irten, hormigoitik hurbil dagoen eskailerara, joan azkenengo ganberara.
    
    Laugarren ganbera. Atrapatu etsaia, joan korrika gora, zulatu ezkerreko hormigoiraino, itxaron etsaiari eta erori haren gainera ezkerreko urre gehiago hartzeko. Ganbera honetako urre guztia joandakoan, joan lasterka behera eta erori zorura.
    
    Orain hartu falta den urrea eta irten bizkor.

en: Ruins
eu: Hondakinak

en: Fall on the enemy, dig below the gap on the right, then quickly go right, over his head. Pick up the gold, fall through a false brick, run up the ladder to the right and go to the right along the lower pole. Dig to the right (which traps the second enemy), get the gold, fall, dig left, fall, collect two gold pieces and go up two ladders.
    Move to the left via a false brick - the second enemy should still be trapped below. Go left to the ladder, down, then left and down through a false brick. Collect one gold, dig on the right, get three gold, dig and go up all the ladders on the right.
    Go left on the pole again, but this time climb upwards. Get one gold and dig right to trap another enemy. Move up to the top, go right, fall and continue to the concrete area at top center.
    Outwit the enemy in the concrete area, then exit by falling on him and moving to the gap on the left and down through two false bricks. Hold onto the pole at center screen, go right and back on up to the top. Move left on the pole and wait for the other enemy to enter the concrete area. Pick up the top gold, fall and exit left again, leaving two enemies trapped in the concrete. Go back up to the top again, but this time continue left towards the top-left corner of the screen.
    When you get up there, dig, fall through onto some gold and dig left twice while falling further. Now fall down the leftmost shaft and dig the brick that blocks the shaft. Wait for the enemy below to step into the shaft, then fall on him in order to collect the gold encased in concrete. Drop onto the remaining gold and fall to the bottom-left corner.
    Run right and up, right again, fall on three gold pieces and move on to the mid-bottom section. Outwit the enemy, go to the topmost ladder on the right, dig twice and fall through one gold and three bricks while digging right. Exit right to get more gold, then climb the ladder, dig and fall to collect another two gold pieces. Climb the ladder again, take the pole left, go up and then right to claim four gold pieces. Dig at the right-hand end and fall through three false bricks.
    Fall into the chamber, going right and digging left. Dig on the lower left to get out, then go back up to the pole and fall to onto the gold in this chamber. Exit right this time, collect some gold and climb up, up, up. 
    Outwit the enemies in the upper-right area. It is possible to lure them into the chamber below by running ahead of them up the ladders. Collect the rightmost mid-level gold second to last and the gold at the bottom right last of all.
    Get out quick!
eu: Erori etsaiaren gainera, zulatu tartearen azpian eskuinean, gero irten bizkor eskuinera, bere buruaren gainetik. Hartu urrea, erori adreilu faltsutik, igo korrika eskailera eskuinera eta joan polo baxuenean zehar eskuinera. Zulatu eskuinera (bigarren etsaia atrapatzeko), hartu urrea, erori, zulatu ezkerrera, erori, bildu urrezko bi piezak eta igo bi eskailerak.
    
    Joan ezkerrera adreilu faltsua erabiliz, bigarren etsaia oraindik atrapatuta jarraitu beharko luke azpian. Joan ezkerrera eskailerara, jeitsi, gero ezkerrera eta behera adreilu faltsuaren bidez. Jaso urre bat, zulatu eskuinean, altxatu hiru urre, zulatu eta eskuineko eskailera guztiak.
    
    Joan poloan ezkerrera berriro, baina oraingoan igo gorantza. Hartu urre bat eta zulatu eskuinean beste etsai bat atrapatzeko. Joan goraino, joan eskuinera, erori eta jarraitu hormigoiaren areara goiko zentruan.
    
    Izan etsaia baino maltzurragoa hormigoiaren arean, irten haren gainera eroriz eta ezkerreko tartera joan, jeitsi bi adreilu faltsuen bidez. Egon pantailako zentruko poloan, joan eskuinera eta itzuli goraino. Joan ezkerrera poloan eta itxaron beste etsai bat hormigoizko arean agertu arte. Goiko urrea hartu, erori eta irten ezkerretik berriro, bi etsai hormigoian atrapatuta utziz. Joan goraino berriro, biana oraingoan jarraitu ezkerrera pantailako goiko ezkerraldeko ertzera.
    
    Hor goian zaudenean, zulatu, erori urre batzuen gainera eta zulatu ezkerrean bi aldiz haratago erortzen zaren bitartean. Orain, erori behe beheko ardatzera eta zulatu ardatza ostopatzen duen adreilua. Etsaiaren zain egon azpian ardatzera joateko, ondoren erori haren gainera hormigoian lurperatuta dagoen urrea hartzeko. Falta den urrearen gainera jaregin eta erori beheko ezkerreko ertzera.
    
    Joan lasterka eskuinera eta gora, eskuinera berriro, erori urrezko hiru piezen gainera eta jarraitu erdi-beheko atalera. Erabili burua etsaia baino hobeto, joan goien dagoen eskailerara eskuinean, zulatu birritan eta erori urre bat eta hiru adreiluen bidez eskuinera zulatzen den bitartean. Irten eskuinetik urre gehiago eskuratzeko, igoeskailera, zulatu eta erori urrezko beste bi pieza harrapatzeko. Igo eskailera berriro, hartu ezkerreko poloa, joan gora eta gero eskuinera urrezko lau pieza aldarrikatzeko. Zulatu eskuinaldearen amaieran eta erori hiru adreilu faltsuen bidez.
    
    Erori ganberaren barrura, joan eskuinera eta zulatu ezkerrera. Zulatu beheko ezkerrean irtetzeko, gero itzuli gora polora eta erori urrearen gainera ganbera honetan. Irten eskuinetik oraingoan, bildu urre piskat eta igo gora, gora, gora.
    
    Goiko eskuineko arean etsaia baino irudimentsuagoa izan zaitez. Azpiko ganberara erakar daitezke etsaiak, haien gainetik eskaileratan gora igoz. Bildu eskuin eskuineko erdi-mailako urrea bigarrengotik azkenera, eta beheko eskuinean dagoen urrea azkena izango da.
    Irten bizkor!

en: Tutorial
eu: Tutoretza

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
eu: Tutoretza hau KGoldrunner-en arauak erakusteko maila errazen bilduma bat da, eta hasteko behar den trebetasuna lortzen lagunduko dizu. Ohizko arauak erabiltzen ditu, hasierako etxeko ordenagailuetan erabiltzen zirenen antzekoak. Maila bakoitzak azalpen motz bat du eta ondoren maila jokatzen duzu.....
    
    Maila aurreratuagoetara mugitzen zarenean, KGoldrunner-ek, ekintza estrategia eta puzzleen ebazpena nahasten duela. Eta guztia joko berdinean.

en: Hi!
eu: Kaixo!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
eu: Kaixo! Ongi etorri KGoldrunner-era! Jokoaren idea urrezko pipita guztiak hartu, pantailaren goiko aldera igo eta hurrengo mailara joatea da. Ezkutuko eskailera bat agertuko da azken pipita hartzen duzunean.
    
    Heroia (berdez dagoena) zure ordezkaria da. Pipitak hartzeko, apuntatu saguarekin nora joan nahi duzun. Hasieran grabitateak hartzen du eta erori egiten da...

en: Navigation
eu: Nabigazioa

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
eu: Hau mugitzeko ariketa batzuk dira. Jarraitu urrezko pipiten bidea eskuinean eskailera agertzen den arte. Heroiak sagua bide sinpleetatik zehar bakarrik jarrai dezake (adib. _ | L edo U), beraz, kontuan izan .
    
    ARRISKUA: Saiatu eskaileratik edo barratik beheko hormigoizko putzura ez erortzen. Hemen sartzen bazara, irtetzeko bide bakarra heroia hiltzea (sakatu Q irtetzeko) eta maila berriro hastea da.

en: Digging
eu: Zulatzen

en: You Have ENEMIES!
eu: ETSAIAK dituzu!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
eu: Hasteko polita izan da, baina ez dago jokorik etsairik gabe. Urreen bila ere dabiltza, baina baita zure atzetik ere. Harrapatzen bazaituzte hilda zaude, agian oraindik bizitza batzuk izan ditzakezu eta berriro has zaitezke.
    
    Etsaien aurka egiteko, korri egin, zulo bat egin edo hauei iruzur eginez.
    
    Etsaien bat zulo batean gelditzen bada, duen edozein urre galtzen du, zuloan gelditzen da denbora batean eta berriro irtetzen da. Zuloa bera barruan dagoen bitartean ixten bada, hil egiten da eta pantailako beste leku batean agertzen da. Etsaiak erraza hiltzeko hainbat zulo egin ditzakezu jarraian.
    
    Garrantzitsuena: etsaien buruen gainetik ibil zaitezke. Maila honen hasieran egin behar duzu. Zulatu zulo bat, etsaia bertan sartu, itxaron hura erori arte eta gainetik korritu ezazu...
    
    Urduriegi eta egonezinik zaudela somatzen baduzu, edozein Pausa tekla edozein momentutan saka dezakezu (P edo Ihes teklak dira lehenetsiak) eta lasaitzeko aukera izango duzu.

en: Bars
eu: Barrak

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
eu: Horizontalki barretatik (edo poleetatik) mugi zaitezke, baina behera mugitzen bazara erori egin zaitezke. Gainera, kontuan izan urrea erortzen zaren bitartean jaso dezakezula.

en: False Bricks
eu: Adreilu faltsuak

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
eu: Maila honetako hainbat adreilu faltsuak dira. Haiengana bazoaz, barrutik eror zaitezke. Etsaiak ere berdin erortzen dira.

en: Bye ...
eu: Agur...

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
eu: Hau maila hau amaitzeko erraza da. Ongi pasa KGoldrunner-en beste jokoekin.
    
    Kontuan izan joko-editore bat dagoela, eta honekin mailak diseina ditzakezula lagunekin jokatzeko. Akzioa atsegin baduzu, Zenbait jokoek darabilten KGoldrunner-en erregelak azkarrak eta biziak dira. KGoldrunner-en eskuliburu bat ere baduzu Laguntza menuan, tutoretza hau baina xehetasun gehiagorekin.
    
    Atsegina izan da guzti hau zuri erakustea. Agur!

en: Advanced Tutorial
eu: Tutoretza aurreratua

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
eu: Tutoretza "Hasieraketa" jokoaren erdiko mailetan aurki ditzakezun gauzen prestakuntza bat da. Ongi pasa ....

en: Bars and Ladders
eu: Barrak eta eskailerak

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
eu: Ez dago zulatzeko lekurik, beraz etsaiei iruzur egin eta hormigoiera erortzea ekidin behar duzu. Saiatu etsaiak batera mantentzen.
    
    Etsai batek urrezko ingurune bat badu, pipita bat duela esan nahi du. Erori egin dakioke hormigoian korritzen ari den bitartean edo eskilara batean dabilela... Pazientzia !!

en: To kill ...
eu: Hiltzea...

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
eu: Ezin duzu urreraino igo, baina etsairen batek ekartzea lortu behar duzu. Baina nola bidali ditzakezu berriro?
    
    Estresatuta bazaude, sakatu P edo Ihes tekla eta hartu atseden piskat. Gainera, erritmoa moteltzeko Ezarpenak menua erabil dezakezu.

en: ...  Or not to kill?
eu: ...  Edo ez hiltzea?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
eu: Onena etsaia ez hiltzea da. Saiatu eta konturatuko zara zergatik ... je, je, je... ;-)
    
    Nahi gabe hiltzen baduzu, goiko ezkerreko urrea eskuratu baino lehen, maila amaitzeko, zula ezazu etsaia dagoen putzuaren aldea zula dezakezu.

en: Traps
eu: Tranpak

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
eu: Adreilu batzuk ez dira diruditena. Adreilu batzuk faltsuak dira. Hauetan ibiltzen bazara, erori egingo zara hauen zehar. Etsaiek ere berdina egiten dute. Batzuetan adreilu hauetatik pasa behar duzu urrea hartzeko.
    
    Hasieran saltatu hormigoizko putzu batera, zulatu eta erori. Honek etsai bat preso utziko du momentu batzutan...

en: Challenge
eu: Erronka

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
eu: Maila arriskutsu haueak Peter, Simon, Genevieve eta beraien aitak, Ian Wadham-ek, diseinatu dituzte. Joko-arau tradizionalak erabiltzen dituzte. Ongi pasa!

en: Easy Start
eu: Hasiera erraza

en: Drop through the false brick under the bar.
eu: Erori barraren azpiko adreilu faltsuaren zehar.

en: Mobile Bricks
eu: Adreilu mugikorrak

en: Just run over the enemies' heads.
eu: Korrika egin etsaien buruen gainetik.

en: The Big Haul
eu: Harrapakin handia

en: Advance to the right and trap the oncoming enemies.  Now retreat under the enemies who are falling behind you, then dig, dig, dig and kill all the enemies.
    
    Now go right and clear out all the brick and ladder structures in right-to-left order.
eu: Aurrera egin eskuinera eta atrapatu etortzen diren etsaiak. Orain, atzera egin zure atzetik erortzen diren etsaien azpitik , gero zulatu, zulatu eta hil etsai guztiak.
    
    Orain, igo eskuinera eta garbitu adreilu eta eskaileren egitura guztiak eskuinetik ezkerrerako ordenean.

en: Quick Off The Mark
eu: Irten azkar markatik

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
eu: Mugitu bizkor ezkerretik hasierara. Jarraitu zulatzen etsaiek urre guztia behera ekartzen duten bitartean. Atzera joan zoru altuagora eta zulatu hor, beharrezkoa izanez gero.

en: Who Needs Enemies?
eu: Nork behar ditu etsaiak?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
eu: Jarraitu eskaileratik gertu dauden hiru adreiluen errenkadak zulatzen.

en: Asymmetrical
eu: Asimetrikoa

en: Leave the bottom left nugget till last.  False bricks give you access to most of the nuggets, but they are not symmetrically placed.
eu: Utzi beheko ezkerreko pipita amaierararte. Adreilu faltsuek sarbidea emango dizute pipita gehienetara, baina hauek ez daude simetrikoki kokatuta.

en: Goldrunner Prophecy
eu: Goldruneer-en profezia

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
eu: Peter W.-ek osatu zuen hau 1985. urtean. Ikusi duzu GR hizki profetikoak? Ikaragarria!
    
    Beheko ezkerreko urrearen errenkada bildutakoan, itxaron hor eta lehenbiziko etsaia derrigorrez zure gaineko zulora eroriko da.
    
    Eskuianldean zehar mugitzen zarenean, bildu pipita guztiak, eskailera azpian esekita dauden hiru izan ezik. Utzi hauek amaierarako.
    
    Atrapatutako etsaiaren gaineko pipita hartzeko, igo eskailera, zulatu beherantz lau adreilu, itxaron hauek berriro agertu arte, ondoren zulatu beste bat, itzuli gora, zulatu berriro aurreneko biak eta bidea garbituta egongo da hortik erortzeko. Bildu urrea eta ihes egin etsaien buruen gainetik.
    
    Etsaia askatzen duzunean, joan atzera azkar etsaia atrapatu eta hil dezakezun lekura. Saiakera bat edo biren ostean hura berriro agertuko da minik emateko aukerarik gabe ezkerrean.

en: The Rosette
eu: Erroseta

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
eu: Saiatu etsai guztia elkartuta edukitzen, erdira eta gero behera joanez. Orain atrapatu itzazu beheko putzuan, han dagoen urreari ezikusi eginez oraingoz. Egon zuloaren gaineko albo batean, gero jaregin karratu bat etsaiek zuloaren gainera igotzen direnean.
    
    Bildu zuloan ez dagoen urrea, gero askatu etsaiak eta gidatu itzazu eskaileren goian, beraien urrea jaregin arte.

en: He Has The Gold
eu: Hark urrea dauka

en: The right hand enemy gets trapped holding some gold.
    
    You can kill him and destroy the gold by digging to the left of the small ladder.  You may need to kill the other enemy and trap him in there too.
eu: Eskuinaldeko etsaiak urre piskat dauka.
    
    Hura hil dezakezu eta urrea deuseztu eskailera txikiaren ezkerrean zuloa eginez. Beste etsai bat hil beharko duzu eta hura ere hor atrapatu.

en: Towers of Gold
eu: Urreko dorreak

en: Before you kill any enemies, you must collect all the gold in the tops of the towers and above the bars.
    
    One place to get started is just under the second tower from the left.  Dig once to trap the first enemy that comes towards you, run right to clear some gold, step back and trap the second enemy just to the left of the third tower.  Now run right, with three enemies in hot pursuit and very much alive!
eu: Edozein etsai hil aurretik, dorren gaineko eta barren azpiko urre guztia bildu behar duzu.
    
    Hasteko kokaleku bat ezkerretik zenbatzen hasita bigarren dorrearen azpia da. Zulatu behin zuregana datorren aurreneko etsaia atrapatzeko, lasterka joan eskuinera urre piskat lapurtzeko, joan atzera eta hirugarren dorrearen ezkerretara dagoen bigarren etsaia atrapatu. Orain joan korrika eskuiniera, zu ehizatzea nahi duten hiru etsai sutsuekin!

en: Dig the two bricks next to a ladder, then look for fall-through bricks.
eu: Eskaileratik gertu dauden bi adreilu zulatu, gero bilatu erortzeko balio duten adreiluak.

en: Delayed Drop
eu: Erorketa atzeratua

en: The enemy on the left falls before you can get past the one on the right.
    
    So stay up there with him, repeatedly digging one hole and trapping him, until the second enemy gets back up the ladders and well clear of the concrete.
eu: Ezkerreko etsaia erori egingo da zu eskuineko bat igarotzea lortu aurretik.
    
    Egon han harekin, zulatu hainbat aldiz hura atrapatuz bigarrengo etsaia eskailerak igo eta hormigoitik urrun egon arte.

en: Maze of Ladders
eu: Eskaileren labirintua

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
eu: Joan zentruaren ezkerrera eta igo, gero erori eta joan ezkerrera edo eskuinera urre guztia eskuratzeko.
    
    U formako hutsuneko pipita amaierarako utzi.
    
    Ezikusi egin etsaiari. Utziozu atrapatuta egoten.

en: Ride Them Down
eu: Bota itzazu guztiak

en: Quickly get the first two enemies into the double pit to the left of the gold.  First get both of them into the little box, then release them left.
    
    Now fall onto them and collect the gold, then ride the third enemy down and use him to get across to the ladder.
eu: Urrearen ezkerrean dagoen zulo bikoitzean aurreneko bi etsai erortzea lortu. Aurrenk biak koadro txikian eduki, gero aska tzazu.
    
    Oran erori haien gainera eta bildu urrea, gero eraman hirugarren etsaia behera eta erabili hura eskailera gurutzatzeko.

en: Hair's Breadth Timing
eu: Denbora makala

en: At top centre dig two bricks.  As they re-appear, dig two more, run across the top and dig next to the short ladder.  Drop in and collect the gold.  You have no time to spare!
    
    Clear the bottom left last.  To go right, fall into a false brick under a short ladder, then climb along just under the concrete.
    
    In the middle of the right hand side, stand under the right hand bar next to the hole, dig left, drop into a false brick, then dig twice more, moving down and left.  Lastly, stand on the short ladder, dig your escape brick on the right, run like mad round to the hole, drop in, collect the gold, fall through some bricks and dig again to escape.
eu: Goiko zentruan bi adreilu zulatu. Berriro agertuko direnez, zulatu bi aldiz gehiago, gurutzatu goia eta zulatu eskailera laburretik gertu. Erori bertatik eta bildu urrea. Ez ezazu denborarik galdu!
    
    Garbitu beheko ezkerra azkena. Joan eskuinera, erori eskailera laburraren azpiko adreilu faltsuan zehar, gero igo hormigoirano.
    
    Eskuinaldeko erdian, egon eskuinaldeko barraren azpian zulotik gertu, erori adreilu faltsutik, zulatu bi aldiz gehiago, behera eta ezkerrera mugitu. Azkenik, egon eskailera laburrean, zulatu ihes egiteko adreilua eskuinean, zoro baten antzera korrika egin zulora eta erori bertan, bildu urrea, erori adreilu batzuetan zehar eta zulatu berriro ihes egiteko.

en: The Three Musketeers
eu: Hiru mosketariak

en: You have to kill all three Musketeers, so that they fill the false bricks under the gap in the bars at the top.  Ignore d'Artagnan at the bottom right.  You only walk over him to get a nugget.
    
    Collect the gold left to right across the bottom of the play area, then right to left across the top.  Be sure to leave the nugget left of centre on the concrete.  Collect that one last.
    
    Before you do so, dig away a row of three bricks above and to the left of it, then exit to the next level along roughly the same route as you used earlier.
eu: Hiru mosketariak hil behar dituzu, goiko barretako tarteko adreilu faltsuak bete dezaten. Ezikusi egin d'Artagnan-i beheko eskuinean. Igaro bere gainetik pipita bat hartzeko.
    
    Bildu urrea jokoaren arearen behea ezkerretik eskuinera gurutzatuz, ondoren gurutzatu gaina eskuinetik ezkerrera. Ziurtatu zaitez hormgoiaren zentruaren ezkerreko pipita uztea. Hori azkena jaso.
    
    Hori egin aurretik, zulatu gaineko hiru adreiluak eta haren ezkerrera, gero irten hurrengo mailara hasieran erabilitako gutxi gorabeherako bidea zeharkatuz.

en: Rat Trap
eu: Arratoiaren tranpa

en: Move ultra-quickly to trap the two enemies and run over them.  If you wait till they are almost touching you, they may both survive, then you can run up and around to the bottom right, descend the ladder to the concrete and trap them permanently in the nearby pit.
    
    If one gets stuck in the tower structure, use the same trick.  There are false bricks in the bottom of the tower.  If one is trapped and still has some gold, dig one hole at the right hand end of the pit, go back down the ladder and lead the enemy to his death, whereupon the gold will be destroyed.
eu: Joan bizi bizi, arnas estuka, b etsai atrapatzeko eta korrika egin haien gainetik. Zain egoten bazara haiek zu ia ukitu arte, biak bizirik iraungo dute, gero gora igo eta beheko eskuinaldean ibil zaitezke. Jeitsi eskailera hormigoiraino eta atrapatu haiek behin-betirako hurbilean dagoen zuloan.
    
    Bat dorrearen egituran trabatzen bada, erabili trikmalu berdina. Dorrearen behean adreilu faltsuak daude. Bat atrapatuta badago eta oraindik urrea badu, zulatu zuloaren eskuineko amaierako aldean, itzuli eskaileran behera eta gdatu etsaia bere heriotzera, non urrea deuseztu egngo den.

en: Head Case
eu: Kasu nagusia

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
eu: Hau beroketako trebakuntza da geroko mailarako. Eskuineko urrea eskuratzeko, jeits etsaiaren burura, askatu hura ezkerrera, joan ezkerrera haren atzetik eta, bere buru gainera erori zarenez, zulatu eskuinera. Bertara joan, lortu urrea eta irten adreilua itxi aurretik.
    
    Beheko eskuineko ertzera joaten bazara, etsaia urrea dagoen zulora erortzea lortu dezakezu.

en: Under the Stairs
eu: Izarpean

en: Start by killing the enemies.  When they fall into the space at the right, move down and to the left to get them to drop further in and stop them getting the gold.  If they go more than one third of the way in, they will be permanently trapped.
    
    Now tackle the three dig-and-run puzzles.  You may have to make several trips to empty an area.  Finally, collect the rightmost nugget.
eu: Hasi etsaiak hiltzen. Eskuineko espazioan erortzen hasten direnean, joan behera eta ezkerrera haiek hartu eta haratago jaregiteko eta gelditu haiek urrea jasotzea. Bidearen heren bat edo gehiago ibil badira, betirako atrapatuta egongo dira.
    
    Orain, hasi hiru zulatu-eta-korrika-egin puzzleak. Hainbat saiakera egin beharko dituzu area bat hustutzeko. Azkenik, bildu eskuin eskuineko pipita.

en: Bertie Beetle
eu: Bertie kakarraldoa

en: The top of this one is similar to the Head Case level (13).  Trap the enemy to the right near the top of the ladder.  Run down the ladder part way and get him to fall into the first of the pits.  You will need to repeat this a few times.
    
    Now you must get the enemy into the pit at the far bottom left, so that you can run over him as you get the gold from inside the beetle.
    
    Trap the enemy at the end of the row of bricks under the beetle's antennae.  Stand on his head, dig right and drop down.  Step right, dig left and trap him again as he runs in after you.
    
    Run down to the left, dig the brick to the right of the pit  and trap him again.  Collect the nugget, dig left and escape left onto the concrete.  As the enemy climbs out he will fall into the pit.
eu: Honen gaina 'Kasu nagusiaren' mailaren (13) antzekoa da. Atrapatu etsaia eskaileraren goitik gertu dagoen eskuinean. Joan behera eskaileraren zati batera eta lortu hura aurreneko zuloan erortzea. Hau behin baino gehiagotan errepikatu beharko duzu.
    
    Oran, zuloan dagoen etsaia urruneko beheko ezkerrera joatea lortu behar duzu, horrela bere gainetik korrika egin dezakezu kakalardoaren barruko urrea lortzeko.
    
    Kakalardoaren antenaren azpiko adreiluen errenkadaren amaieran atrapatu etsaia. Egon bere buruaren gainean, zulatu eskuinean eta erori behera. Egon eskuinean, zulatu ezkerrera eta atrapatu berriro hura zure atzetik ibiltzean.
    
    Jeitsi ezkerrera, zuloaren eskuineko adreilua zulatu eta trapatu ezazu berriro. Bildu pipita, zulatu ezkerrera eta ihes egin ezkerrera hormigoian. Etsaia hortik ateratzen denean zulora eroriko da.

en: Short Circuit
eu: Zirkuitubakarra

en: Go anti-clockwise around the circuit and take an enemy with you, trapping him in the pits at bottom left, lower right and upper right.  Then you can run across the concrete and collect the gold up there.
    
    Next, clear out all of the left side except for one nugget above a ladder.  To get this one, release the second enemy and take him all the way around the circuit.  Follow him up the long ladder, staying on it till he runs over to the left and falls.  Now go to the left end of the concrete as he circulates around the left side of the play area.  As he falls past your feet, run over to the small ladder and get the gold.
    
    To get past the lower left pit, stand on the enemy and dig left.  When you fall, dig right and escape, but stay low until the bricks close, then you can use the short ladder to lead the enemy up, across, down and out.
    
    To operate the lower right pit, go and get the gold in the centre of the circuit, then dig each side of the short ladder there.  Fall to the left as the enemy is caught on the right.  When the enemy emerges, he will go right and drop into the pit.  Stand on his head and dig left to release him.
    
    You can push the enemy up the right hand ladder and to the left by standing a little way from the bottom of the ladder.  You will need careful timing and digging to get him into the top right pit.  Once there, you can run over him.  If he still has gold, stand to the left of the pit and dig repeatedly until he drops the gold somewhere on his rounds.
eu: Joan erlojuaren aurkako norantzan zirkuituan zehar eta hartu etsaia zurekin, atrapatu ezazu beheko ezkerreko, beheragoko eskuinean eta goragoko eskuineko zuloetan. Ondoren, hormigoian zehar gurutzatu eta hor goiko urrea bildu.
    
    Gero, garbitu ezkerraldeko guztia eskaileraren gainean dagoen pipita izan ezik. Hori hartzeko, askatu bigarren etsaia eta eraman hura zirkuituaren inguruan. Jarraitu ezaiozu eskailera luzean horantz, hor gainean egon harek ezkerrera joan eta erori arte. Orain joan hormgoiaren ezkerreko amaierara hura jokoaren arearen ezkerreko aldean ibiltzen den heinean. Zure oinetatik erortzen denean, joan korrika eskailera txikira eta lortu urrea.
    
    Beheragoko ezkerreko zuloa igarotzeko etsaiaren gainean egon eta zulatu ezkerrera. Erortzen zarenean, zulatu eskuinean eta ihes egin, baina behean egon adreilua itxi arte, ondoren eskailera txikia erabil dezakezu etsaia gora, gurutzatu, behera eraman eta ateratzeko. 
    
    Beheragoko eskuineko zuloan lan egiteko, joan eta hartu zirkuituko zentruan dagoen urrea, gero horko eskailera txikiaren bi alboetan zuloak egin. Etsaia agertzen denean, eskuinera joango da eta zuloan eroriko da. Egon bere buruaren gainean eta zulatu ezkerrera hura askatzeko.
    
    Etsaia eskuinaldeko eskaileran gorantz eta ezkerrerantz bultza dezakezu eskaileraren behean piska batean egonez. Kontuz ibili beharko duzu denborarekin eta zuloa egitean hura goiko eskuineko zuloan edukitzeko. Behin han dagoenean, bere gainetik lasterka egin dezakezu. Oraindik urrea badu, zuloaren ezkerrean egon eta zulatu hanbat aldiz hark bere urrea inguruan jaregin arte.gurutza

en: Synchronised Running
eu: Lasterketa sinkronizatua

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
eu: Bai, etsaiaren buruaren gainetik egin behar duzu korrika, norabide guztietan! Behar den guztia pultso tinkoa edukitzea da.

en: &New Game...
eu: Joko &berria...

en: &Load Saved Game...
eu: &Kargatu gordetako jokoa...

en: &Save Game...
eu: &Gorde jokoa...

en: &Kill Hero
eu: &Hil heroia

en: &Create Level
eu: &Sortu maila

en: &Edit Level...
eu: &Editatu maila...

en: Edit level...
eu: Editatu maila...

en: Edit any level...
eu: Editatu edozein maila...

en: &Save Edits...
eu: &Gorde edizioak...

en: Save edits...
eu: Gorde edizioak...

en: Save your level after editing...
eu: Gorde zure maila editatu ondoren...

en: &Move Level...
eu: Maila &gehiago...

en: Move level...
eu: Maila gehiago...

en: Change a level's number or move it to another game...
eu: Aldatu maila baten zenbakia edo eraman beste joko batera...

en: &Delete Level...
eu: &Ezabatu maila...

en: Delete level...
eu: Ezabatu maila...

en: Delete a level...
eu: Ezabatu maila...

en: Create &Game...
eu: &Sortu jokoa...

en: Create game...
eu: Sortu jokoa...

en: Create a completely new game...
eu: Sortu erabateko joko berria...

en: Edit Game &Info...
eu: Editatu jokoaren &informazioa...

en: Edit game info...
eu: Editatu jokoaren informazioa...

en: Change the name, rules or description of a game...
eu: Aldatu izena, arauak edo jokoaren deskripzioa...

en: &Play Sounds
eu: &Erreproduzitu soinuak

en: &Mouse Controls Hero
eu: &Saguak heroia kontrolatzen du

en: &Keyboard Controls Hero
eu: &Teklatuak heroia kontrolatzen du

en: Normal Speed
eu: Abiadura normala

en: Beginner Speed
eu: Hasiberriaren abiadura

en: Champion Speed
eu: Adituaren abiadura

en: Increase Speed
eu: Handiagotu abiadura

en: Decrease Speed
eu: Txikiagotu abiadura

en: Stop
eu: Gelditu

en: Move Right
eu: Mugitu eskuinera

en: Move Left
eu: Mugitu ezkerrera

en: Move Up
eu: Mugitu gorantz

en: Move Down
eu: Mugitu behera

en: Dig Right
eu: Zulatu eskuinean

en: Dig Left
eu: Zulatu ezkerrean

en: Test Bug Fix
eu: Probatu programa-arazoaren konponketa

en: Show Positions
eu: Erakutsi posizioak

en: Start Logging
eu: Hasi erregistratzen

en: Show Hero
eu: Erakutsi heroia

en: Show Object
eu: Erakutsi objektua

en: Show Enemy
eu: Erakutsi etsaia

en: Press "%1" to RESUME
eu: Sakatu "%1" JARRAITZEKO

en: Press "%1" to PAUSE
eu: Sakatu "%1" PAUSATZEKO

en: Get Folders
eu: Eskuratu karpetak

en: Edit Name/Hint
eu: Editatu izena/argibidea

en: Edit level name or hint
eu: Editatu mailaren izena eta argibidea

en: Edit text for the name or hint of a level
eu: Editatu maila baten izenaren eta argibidearen testuatestua

en: Erase
eu: Ezabatu

en: Hero
eu: Heroia

en: Move hero
eu: Mugitu heroia

en: Change the hero's starting position
eu: Aldatu heroiaren hasierako posizioa

en: Enemy
eu: Etsaia

en: Paint enemies
eu: Marraztu etsaiak

en: Paint enemies at their starting positions
eu: Marraztu etsaiak haien hasierako posizioetan

en: Brick
eu: Adreilua

en: Paint bricks (can dig)
eu: Marraztu adreiluak (zulatu daiteke)

en: Paint bricks (diggable objects)
eu: Marraztu adreiluak (objektu zulagarriak)

en: Concrete
eu: Hormigoia

en: Paint concrete (cannot dig)
eu: Marraztu hormigoia (ezin da zulatu)

en: Paint concrete objects (not diggable)
eu: Marraztu hormigoizko objektuak (ezin dira zulatu)

en: Trap
eu: Tranpa

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
eu: Marraztu tranpak edo adreilu faltsuak (erori egin zaitezke)

en: Ladder
eu: Eskailera

en: Paint ladders
eu: Marraztu eskailera

en: Paint ladders (ways to go up or down)
eu: Marraztu eskailerak (igotzeko edo jeisteko bideak)

en: Hidden Ladder
eu: Ezkutuko eskailera

en: Paint hidden ladders
eu: Marraztu ezkutuko eskailerak

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
eu: Marraztu ezkutuko eskailerak, urre guztia joandakoan agertzen dira

en: Bar
eu: Barra

en: Paint bars or poles
eu: Marraztu barrak edo poloak

en: Paint bars or poles (can fall from these)
eu: Marraztu barrak edo poloak (hautetatik eror zaitezke)

en: Gold
eu: Urrea

en: Paint gold (or other treasure)
eu: Marraztu urrea (edo beste altxorrak)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
eu: Marraztu urrezko piezak (edo beste altxorrak)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
eu: &Editorea

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
eu: Editatu tresna-barra

en: Name of level:
eu: Mailaren izena:

en: Hint for level:
eu: Mailaren argibidea:

en: Name of game:
eu: Jokoaren izena:

en: File name prefix:
eu: Fitxategiaren aurrizkia:

en: Traditional rules
eu: Arau tradizionalak

en: KGoldrunner rules
eu: KGoldrunner-en arauak

en: 1 level | %1 levels
eu[0]: maila 1
eu[1]: %1 maila

en: About this game:
eu: Joko honi buruz:

en: Save Changes
eu: Gorde aldaketak

en: 0 levels
eu: 0 maila

en: Save New
eu: Gorde berria

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
eu: Jokoa                       Maila/Bizitzak/Puntuazioa   Eguna    Data     Ordua

en: Create Level
eu: Sortu maila

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
eu: Ezin duzu maila bat sortu eta gorde hau sartzeko jokorik sortu ez baduzu. Saiatu menuko "Sortu menua" elementuarekin.

en: Edit Level
eu: Editatu maila

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
eu: Ez duzu maila bat editatu eta gorde joko bat eta maila bat sortu arte. Saiatu menuko "Sortu jokoa" elementua.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
eu: Sistemako maila bat edita dezakezu baina maila zure joko batean gorde behar duzu. Hau ez duzu ezkutuko eskailerak aurkitzeko eta adreilu faltsuetan zehar erortzeko egiten, ezta? :-)

en: Save Level
eu: Gorde maila

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
eu: Maila bat txertatu eta beste mailak gorantze mugitu nahi dituzu?

en: &Insert Level
eu: &Txertatu maila

en: &Cancel
eu: &Utzi

en: Cannot open file '%1' for output.
eu: Ezin da "%1" fitxategia irteerarako ireki.

en: Move Level
eu: Mugitu maila

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
eu: Lehenengo mugitzeko maila bat kargatu behar duzu. Erabili "%1" edo "%2" menua.

en: Game
eu: Jokoa

en: Editor
eu: Editorea

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
eu: Ezin duzu maila bat mugitu joko bat sortu eta bi mail sortu arte. Saiatu menuko "Sortu jokoa" elementua.

en: Sorry, you cannot move a system level.
eu: Ezin duzu sistemako maila bat mugitu.

en: You must change the level or the game or both.
eu: Joko bat eta/edo maila bat aldatu behar dituzu.

en: Delete Level
eu: Ezabatu maila

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
eu: Ezin duzu maila bat ezabatu joko bat eta maila bat sortu arte. Saiatu menuko "Sortu jokoa".

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
eu: Ziur zaude maila bat ezabatu eta beste mailak beherantz mugitu nahi dituzula?

en: &Delete Level
eu: &Ezabatu maila

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
eu: Ezin da ezabatzeko "%1" fitxategia aurkitu.

en: Save Game Info
eu: Gorde jokoaren informazioa

en: You must enter a name for the game.
eu: Jokoaren izen bat sartu behar duzu.

en: You must enter a filename prefix for the game.
eu: Jokoaren fitxategi-izenaren aurrizki bat sartu behar duzu.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
eu: Fitxategi-izenaren aurrizkiak ezin ditu 5 karaktere baina gehiago eduki.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
eu: Fitxategi-izenaren aurrizkiak karaktere alfabetikoak izan behar ditu.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
eu: "%1" fitxategi-izenaren aurrizkia dagoeneko erabilita dago.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
eu: Ez duzu zure lana gorde. Orain gorde nahi duzu?

en: &Save
eu: &Gorde

en: &Do Not Save
eu: &Ez gorde

en: &Go on editing
eu: &Jarraitu editatzen

en: You can only modify user games.
eu: Erabiltzailearen jokoak bakarrik alda ditzakezu.

en: New Level
eu: Maila berria

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
eu: Ekintza desegokia: ez zaude maila bat editatzen.

en: Game Paused
eu: Jokoa pausarazita

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
eu: &Erreproduzitu

en: Start playing this level
eu: Hasi jokatzen maila honetan

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
eu: Konfiguratu jokoa eta erakusten den maila jokatzen hasteko klik egiten sagua mugitzen edo tekla bat sakatzen duzun bezain laster.

en: &Quit
eu: &Irten

en: Close KGoldrunner
eu: Itxi KGoldrunner

en: Start a different game or level
eu: Hasi joko edo maila desberdin bat

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
eu: Erabili 'Hautatu jokoa' elkarrizketa-koadroa joko edo maila desberdin bat hautatu eta hori jokatzen hasteko

en: &Use Menu
eu: &Erabili menua

en: Use the menus to choose other actions
eu: Erabili menuak beste ekintza batzuk aukeratzeko

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
eu: Jokatzen hasi aurretik, erabili menuak beste ekintza batzuk aukeratzeko, adibidez gordetako joko bat kargatzea edo gaia aldatzea

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
eu: Jokoa pausarazita dago. Pausaren tekla (lehenespenez P edo Ihes tekla) sakatu behar duzu jokoa jarraitzeko prest zaudenean.

en: &Try Again
eu: &Saiatu berriro

en: &Finish
eu: &Amaitu

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
eu: <b>ZORIONAK !!!!</b><p><b>"%1"</b> jokoaren azken maila gainditu duzu !!</p>

en: Hint
eu: Argibidea

en: Sorry, there is no hint for this level.
eu: Ez dago argibiderik maila honentzat.

en: T H E   E N D
eu: A M A I E R A

en: Switch to Keyboard Mode
eu: Aldatu teklatuaren modua

en: Switch to &Keyboard Mode
eu: Aldatu &teklatuaren modura

en: Stay in &Mouse Mode
eu: Jarraitu &saguaren moduan

en: Keyboard Mode
eu: Teklatuaren modua

en: Save Game
eu: Gorde jokoa

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
eu: Ezin duzu zure jokoa editatzen ari zaren bitartean gorde. Saiatu menuko '%1' elementuarekin.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
eu: Ezin da "%1" fitxategia irakurtzeko bakarrik ireki.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
eu: Oharra: sinpleagoa izan dadin zure gordtako jokoaren posizioa eta puntuazioa maila honen hasierakoa izango dira, eta ez unekoak.

en: Error: Failed to save your game.
eu: Errorea: hutz egin du zure jokoa gordetzean.

en: Load Game
eu: Kargatu jokoa

en: Sorry, there are no saved games.
eu: Ez dago gordetako jokorik.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
eu: Ezin da "%1" aurrizkidun jokoa aurkitu.

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Check for High Score
eu: Egiaztatu puntuazio onenak

en: Save High Score
eu: Gorde puntuazio ona

en: Error: Failed to save your high score.
eu: Errorea: huts egin du zure puntuazio ona gordetzean.

en: Show High Scores
eu: Erakutsi puntuazio onenak

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
eu: Ez dugu puntuazio onenik mantentzen tutoretza-jokoetan.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
eu: Oraindik ez dago puntuazio onik "%1" jokoarentzat.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
eu: <center><h2>KGoldrunner-en ospearen aretoa</h2></center><center><h3>"%1" jokoa</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
eu: Heina

[ctx: Person]
en: Name
eu: Izena

[ctx: Game level reached]
en: Level
eu: Maila

en: Score
eu: Puntuazioa

en: Date
eu: Data

en: Load Game Info
eu: Kargatu jokoaren informazioa

en: Cannot find game info file '%1'.
eu: Ezin da jokoaren "%1" informazio-fitxategia kargatu.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
eu: '%1' fitxategiaren amaierara iritsi da jokoaren datuen amaiera aurkitu baino lehen.

en: Read Level Data
eu: Irakurri mailaren datuak

en: Cannot find file '%1'.
eu: Ezin da '%1' fitxategia aurkitu.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
eu: '%1' fitxategiaren amaierara iritsi da baina ez da mailaren daturik aurkitu.

en: Rename File
eu: Aldatu izena fitxategiari

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
eu: Ezin da '%1' fitxategiaren aurreko bertsioa ezabatu.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
eu: Ezin da "%1" fitxategia "%2"-(e)ra berrizendatu.

en: Select Level
eu: Hautatu maila

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
eu: Zure joko batera bakarrik gorde edo mugi dezakezu.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
eu: Maila bat zure joko batetik bakarrik ezabat dezakezu.

en: Edit Game Info
eu: Editatu jokoaren informazioa

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
eu: Zure joko bateko maila bat bakarrik edita dezakezu.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
eu: <html><b>Hautatu joko bat:</b></html>

en: Name of Game
eu: Jokoaren izena

en: Rules
eu: Arauak

en: Levels
eu: Mailak

en: Skill
eu: Trebetasuna

en: Level 1 of the selected game is:
eu: Hautatutako jokoaren 1. maila:

en: Please select a level:
eu: Hautatu maila:

en: Level number:
eu: Mailaren zenbakia:

en: Start Game
eu: Hasi jokoa

en: Play Level
eu: Jokatu maila

en: Save Change
eu: Gorde aldaketa

en: Move To...
eu: Mugitu hona...

[ctx: Rules]
en: Traditional
eu: Tradizionalak

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
eu: Tutoretza

[ctx: Skill Level]
en: Normal
eu: Normala

[ctx: Skill Level]
en: Championship
eu: Aditua

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
eu[0]: Maila 1, KGoldrunner-en arauak darabilzki.
eu[1]: %1 maila, KGoldrunner-en arauak darabilzkite.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
eu[0]: Maila 1, arau tradizionalak darabilzki.
eu[1]: %1 maila, arau tradizionalak darabilzkite.

en: Sorry, there is no further information about this game.
eu: Ez dago joko honen informazio gehiago.

en: This level number is not valid. It can not be used.
eu: Maila zenbaki hau ez da baliozkoa. Ezin da erabili.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
eu: Botoi nagusiak hautatutako menuko ekintza isladatuko du. Klikatu jokoa eta maila hautatu ondoren edo erabili "Utzi".

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
eu: 
    
    Izen bat eta argibide bat gehitu diezaiokezu zure maila berriari hemen, baina sortutako maila zure joko batean gorde behar duzu. Lehenespenez maila berria zure jokoaren amaieran kokatuko da, baina maila zenbakia hautatu eta zure jokoaren erdian sar dezakezu.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
eu: 
    
    Izen edo argibide bat edita dezakezu hemen, gorde aurretik. Jokoa edo maila aldatzen baduzu, kopiatu edo "Gorde honela" egin dezakezu, baina beti zure joko batean sartu behar duzu. Maila besteen erdian sartzen baduzu, beste mailak automatikoki berriro zenbatuko dira.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
eu: 
    
    Zure jokoetako mailak bakarrik ezaba ditzakezu. Erdiko maila bat ezabatzen baduzu, beste mailak automatikoki berriro zenbatuko dira.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
eu: 
    
    Jokoaren informazioa editatzeko joko bat hautatu, elkarrizketa batera joan eta bertan jokoaren xehetasunak alda ditzakezu.

en: Help: Select Game & Level
eu: Laguntza: Hautatu jokoa eta maila

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
eu: (C) 2003 Ian Wadham eta Marco Krüger

en: Current author
eu: Uneko egilea

en: Original author
eu: Jatorrizko egilea

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
eu: KDE 4, Qt4 eta KGameCanvas-erako moldaketak

en: KGameCanvas classes for KDE4
eu: KGameCanvas klaseak KDE4-rentzako

en: Artwork for runners and default theme
eu: Lasterkarien eta gai lehenetsiaren artelana

en: Artwork for bars and ladders
eu: Barra eta eskaileren artelana

en: Artwork for background of Geek City theme
eu: Geek hiriaren gaiko atzeko planoko artelana

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
eu: Nostalgia gaiak, hobetutako lasterkariak, hainbat atzeko planoko eginbidea, iraungitze/agertze eginbidea eta beste hainbat burutazio

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
eu: Egiptoko altxorraren gaiaren artelana
