kgoldrunner - en to fi translation catalogue (760 entries)

en: Beginner's Luck
fi: Vasta-alkajan tuuri

en: These 70 levels are a graded introduction to the Traditional game, composed by Jason Self (j at jxself org). Although there are no hints, every level has a recorded solution.
    
    The game is aimed at new players, but the later levels are quite hard, so keep an eye on how the enemies react to your moves as you go along. You need to have them well trained by the time you get to level 70.
    
    Jason provided most of the solutions, but some are by Ian Wadham.
fi: Nämä 70 tasoa ovat Jason Selfin (j @ jxself org) koostama portaittainen johdatus perinteiseen peliin. Vaikkei vihjeitä ole, kuhunkin tasoon on tallennettu ratkaisu.
    
    Peli on tarkoitettu uusille pelaajille, mutta myöhemmät tasot ovat varsin vaikeita, joten tarkkaile vihollisten reaktioita liikkeisiisi edetessäsi. Sinun on oltava harjaantunut liikkeissäsi päästessäsi tasolle 70.
    
    Jason tarjosi ratkaisuista useimmat, mutta jotkin ovat Ian Wadhamin.

en: Curse of the Mummy
fi: Muumion kirous

en: Drawing on Western movie icons about mummies and Egypt, this set of levels is best run under the Treasure of Egypt theme. You also need to dig while falling sometimes.
    
    To polish your Egyptology, you will find factual tidbits related to each level in the hints, where the facts are drawn from Wikipedia rather than Hollywood.
    
    This Championship game was composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>, with a few Egyptian ideas and the Red Sea level contributed by Ian Wadham.
fi: Tämä läntisiä muumio- ja Egypti-elokuvia muisteleva tasojoukko toimii parhaiten Egyptin aarteet -teemassa. Sinun on joskus myös kaivettava pudotessasi.
    
    Egyptologian tietojesi verestämiseksi löydät – Wikipediaa pikemmin kuin Hollywoodia lähteenään käyttäviä – triviatietoja kunkin tason vihjeistä.
    
    Tämän mestaruuspelin on laatinut Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca> hyödyntäen joitakin egyptiläisiä ideoita sekä Ian Wadhamin toteuttamaa Punaisen meren tasoa.

en: The Giza Plateau
fi: Gizan tasanko

en: The Giza Plateau on the outskirts of Cairo is the site of the Giza Necropolis, which consists of the Pyramid of Khufu (The Great Pyramid), the Pyramid of Khafre, the Pyramid of Menkaure, along with the Great Sphinx and a number of other smaller edifices.
    
    As you make your way under the plateau, try to avoid killing the mummies: if too many reappear on the right, it becomes difficult to escape at the end.  To get started, you will need to use the technique of digging while falling.
fi: Gizan tasangolla Kairon laitamilla sijaitsee Gizan nekropoli, joka koostuu Kheopsin suuresta pyramidista, Khafren ja Menkauren pyramideista, suuresta sfinksistä ja joistakin muista muistomerkeistä.
    
    Tasangolla edetessäsi yritä olla tappamatta muumioita: jos liian moni ilmestyy uudelleen oikealle, pakenemisesi lopussa vaikeutuu. Päästäksesi alkuun sinun on osattava kaivaa pudotessasi.

en: The Pyramid of Djoser
fi: Džoserin pyramidi

en: The Pyramid of Djoser (Zoser), or step pyramid (kbhw-ntrw in Egyptian) is an archeological remain in the Saqqara necropolis, Egypt, northwest of the city of Memphis.
    
    To complete this level, it is important to proceed in steps: first free the mummy on the left side of the second level (from the bottom), allowing it to drop into and fill the hidden pit on the ground level.
    
    Now enter the right side of the second level and move across the pole, over the mummy, and get the piece of treasure in the middle, being sure to dig out the brick to the left of the middle.
    
    The mummy on the third level is a bit problematic because it will take a piece of treasure and carry it.  You may get lucky and find that it abandons its treasure at some point, but you can also trap him in the one diggable brick on the right with careful timing.
    
    Finally, before getting the last piece of treasure, be sure to open the bottom right of the step pyramid to allow the mummies on the right to enter the pyramid - if there is more than one mummy on the bottom right before the escape ladder appears, you will be unable to reach the exit.
fi: Džoserin porraspyramidi (muinaisegyptiksi kbhw-ntrw) on arkeologinen jäänne Saqqaran nekropolissa Egyptissä, luoteeseen Memfisin kaupungista.
    
    
    Selviytyäksesi tästä tasosta on tärkeä edetä vaiheittain: vapauta ensin muumio toisen tason vasemmalta puolen (alhaalta lukien), jolloin se putoaa ja täyttää maanpinnan tason piilotetun kuopan.
    
    Siirry sitten toisen tason oikeaan reunaan, siirry aisaa pitkin muumion yli ja nappaa aarteet keskeltä. Muista myös kaivaa keskustasta vasempaan olevaa tiiltä.
    
    Kolmannen tason muumio on hankala, koska se nappaa aarteen mukaansa. Jos sinulla on onnea, se hylkää aarteensa jossakin vaiheessa, mutta voit myös saada sen ansaan yhteen kaivettavissa olevaan tiileen oikealle, jos ajoituksesi on tarkka.
    
    Ennen viimeisen aarteen poimimista pidä huoli, että avaat porraspyramidin alaoikealta, jotta muumiot oikealta puolen voivat mennä sisään pyramidiin. Jos alaoikealla on useampi kuin yksi muumio pakotikkaiden ilmestyessä et pääse poistumaan.

en: Pharaoh's Barge
fi: Faaraon lotja

en: The Khufu ship is an intact full-size vessel from Ancient Egypt that was sealed into a pit in the Giza pyramid complex at the foot of the Great Pyramid of Giza around 2,500 BC. The ship was almost certainly built for Khufu (King Cheops).
    
    It is one of the oldest, largest, and best-preserved vessels from antiquity, and measures 43.6 m overall.  Despite its age, it could sail today if put into water.
    
    This is almost a simple level: good treasure and not too many mummies.  But your task is to wrest the treasure they carry.
fi: Kheopsin laiva on ehjänä säilynyt täyskokoinen muinaisegyptiläinen alus, joka oli sinetöity kuoppaan Gizan pyramidialueella Kheopsin suuren pyramidin juurella noin 2500 eaa. Laiva on lähes varmasti rakennettu Kheopsille (farao Khufulle).
    
    Se on yksi vanhimmista, suurimmista ja parhaiten säilyneistä antiikin aluksista ja on 43,6 m mittainen. Huolimatta iästään se olisi yhä purjehduskelpoinen, jos se laskettaisiin vesille.
    
    Tämä on yksinkertaisehko taso: paljon aarteita eikä liikaa muumioita – mutta tehtäväsi on riistää aarteet niiltä.

en: Pyramid Puzzles
fi: Pyramidiarvoitukset

en: The Great Pyramid was the tallest man-made structure in the world for over 3,800 years.  Going up and down all the time must have been a chore for ancient Egyptians, much as you are likely to find it a chore going up and down this pyramid.
    
    To get the second treasure from the left, you have to use the brick that blocks the ladder at the bottom as a bridge to escape.
    
    To get the fourth treasure from the left, clear the three brick above and to the right of the left most mummy; if dug in the correct order, this will give you just enough time to grab the treasure and escape.
    
    Some of the mummies must be released to get some of the treasure.  However, get the first, second, and fourth treasures (from the left) before releasing any of the mummies.  Be careful not to kill any mummies; if they appear to the right of the pyramid, you will be unable to finish the level.  Also it is possible to release the mummies and trap them in one of the other chambers.
fi: Suuri pyramidi oli yli 3000 vuotta suurin ihmisen rakentama rakennelma. Jatkuvan kulun ylös alas on täytynyt olla raskasta muinaisille egyptiläisille, aivan kuten tulet huomaamaan sen olevan raskasta sinullekin.
    
    Saadaksesi toisen aarteen vasemmalta sinun on käytettävä pääsyn tikkaille estävää tiiltä alhaalla pakosiltana.
    
    Saadaksesi neljännen aarteen vasemmalta tyhjennä kolme tiiltä vasemmaisimman muumion yltä ja oikealta. Jos kaivat oikeassa järjestykessä, sinulla on juuri tarpeeksi aikaa napata aarre ja paeta.
    
    Jotkin muumiot on vapautettava, jotta pääset kaikkiin aarteisiin käsiksi. Nappaa kuitenkin ensimmäinen, toinen ja neljäs aarre (vasemmalta lukien) ennen muumioiden vapauttamista. Vältä muumioiden tappamista: jos niitä ilmestyy liikaa uudelleen pyramidin oikealle puolen, et saa tasoa suoritetuksi. On myös mahdollista vapauttaa muumioita ja saada ne ansaan yhteen muista kammioista.

en: Crocodile
fi: Krokotiili

en: Crocodiles can live to be over 100 years of age, with the largest species reaching 4.85 meters in length.  Various species have been observed attacking and killing sharks.
    
    Sobek was the deification of crocodiles.  Egyptians who worked or travelled on the Nile hoped that if they prayed to Sobek, the crocodile god, he would protect them from being attacked by crocodiles.
    
    In this level, it is not the crocodile you need to fear.  Still, a prayer to Sobek might help you escape the mummies while you gather the treasure.
fi: Krokotiilit voivat elää yli satavuotiaiksi ja suurimmat niistä ovat yli 4,85 metriä pitkiä. Joidenkin lajien on nähty hyökkäävän ja tappavan haita.
    
    Sobek oli krokotiilijumala. Niilillä työskentelevät tai matkustavat egyptiläiset toivovat, että häntä rukoilemalla he olisivat suojassa krokotiilien hyökkäyksiltä.
    
    Tällä tasolla sinun ei tarvitse pelätä krokotiilejä. Rukous Sobekille saattaa silti auttaa sinua pakenemaan muumioita aarteita etsiessäsi.

en: Three Pyramids
fi: Kolme pyramidia

en: The Giza Necropolis has been a popular tourist destination since antiquity, and was popularized in Hellenistic times when the Great Pyramid was listed by Antipater of Sidon as one of the Seven Wonders of the World. Today it is the only one of those wonders still in existence.
    
    You may find it easiest to navigate this wonder if you get two mummies in the far right pyramid before going over there.
fi: Gizan nekropoli on ollut suosittu matkakohde antiikista asti. Hellenistisinä aikoina Sidonin Antipater teki sen tunnetuksi yhtenä maailman seitsemästä ihmeestä. Nykyään se on ainoa jäljelle jäänyt noista ihmeistä.
    
    Saatat havaita liikkumisesi helpottuvan, jos saat kaksi muumioista äärimmäisenä oikealla olevaan pyramidiin, ennen kuin menet sinne.

en: Tura Caves
fi: Turan luolat

en: Tura was Egypt's primary quarry for limestone, and was used on the Great Pyramid of Khufu.  The mining of this limestone left behind caverns that were later used by the British Army as a secret depot during World War II, and which you can now explore.
    
    To the left of the bottom of the long shaft, there are two hidden pits.  Free the mummy to the right of the long shaft to fill one of them and free the mummy in the large chamber to fill the other.  Be sure to ride the first of the two mummies down to get the piece of treasure in the nook near the bottom of the shaft.  When leaving this nook, dig to your right several times to open up your escape route.
    
    Get all the treasure on the left of the board, then move to the right.  Make sure to dig free the mummy at the top so that you can get its treasure later.  You will also need its help to escape back to the left at the end of the level.  The treasure on the right is easier to get than it looks: strategically placed false bricks make this the easy half of the level.  Note: If you feel like some variety, you can do all of the right first and then the left.
fi: Tura oli Kheopsin suurta pyramidia rakennettaessa Egyptin tärkein kalkkikivilouhos. Kalkkikiven louhiminen jätti jälkeensä luolia, joita brittiarmeija toisen maailmansodan aikana käytti salaisina varastoinaan. Nyt pääset tutkimaan niitä itse.
    
    Pitkän kuilun pohjasta vasempaan on kaksi piilotettua kuoppaa. Vapauta muumiot pitkän kuilun oikealta puolen ja suuresta kammiosta täyttääksesi kuopat. Ohjaa toinen muumioista alas, jotta saat aaarteen nurkasta läheltä kuilun pohjaa. Nurkasta poistuessasi kaiva oikealta puolen useamman kerran avataksesi pakoreitin.
    
    Nappaa ensin kaikki aarteet alueen vasemmalta puolen ja siirry sitten oikealle. Pidä huoli, että vapautat muumion ylhäältä, jotta saat sen aarteen myöhemmin. Tason lopussa sinun täytyy paeta takaisin vasemmalle. Oikealla oleva aarre on helpompi napata kuin voisi vaikuttaa: strategisesti sijoitetut valetiilet tekevät siitä pelin helpon puoliskon. Huomaa: jos haluat vähän vaihtelua, voit yrittää edetä oikealta vasemmalle.

en: Pyramid Crawl
fi: Pyramidiryömintä

en: There are over 100 pyramids in Egypt, with the oldest being built around 2600 BC.
    
    In this pyramid level (built around AD 2008), avoid (by luring away or killing) getting the two mummies in the middle of the bottom section.
fi: Egyptissä on yli sata pyramidia, joista vanhimmat rakennettiin noin 2600 eaa.
    
    Tällä pyramiditasolla (joka on rakennettu noin 2008 jaa.) vältä (houkuttelemalla muualle tai tappamalla) saamasta kahta muumioita alaosan keskelle.

en: The Great Sphinx
fi: Suuri sfinksi

en: The Great Sphinx is a guardian of the Giza Plateau, where it faces the rising sun.  Standing 73 meters long and 20 meters high, it is the largest monolith statue in the world and is a mere 4500 years young.
    
    As you grab the treasure inside the sphinx, try to solve The Riddle of the Sphinx: how do you get past the horde of mummies on the right?
fi: Suuri sfinksi on Gizan tasangon vartija. Se katsoo kohti auringonnousua. 73 metriä pitkänä ja 20 metriä korkeana se on maailman suurin yksiosainen patsas ja on vasta 4500 vuotta nuori.
    
    Napatessasi aarteen sfinksin sisältä yritä ratkaista Sfinksin arvoitus: Kuinka selvitä oikealla olevan muumiolauman ohi?

en: Ladder Pyramid
fi: Tikaspyramidi

en: Most accepted theories on the construction of the pyramids are based on the idea that it was built by moving huge stones from a quarry and dragging and lifting them into place. The disagreements center on the method by which the stones were conveyed and placed.  Regardless, there were likely many ladders involved in its construction, such as on this level.
    
    This level is mostly a run around.  Picking up the treasure while avoiding mummies is not so hard - but getting treasure away from the mummies is a much harder task.  The three-wide stone platform is a useful killing field, although you'll have to run around a bit to get the mummies carrying treasure to line up properly.  Note also that the middle block of this platform is a fall-through block.
    
    And once you've gotten all the treasure, you'll need to cross over to the escape ladder.  One way to do this is to kill a mummy and cross over on its back when the mummy crosses from the escape ladder to the main pyramid.
fi: Useimmat vakavasti otettavat teoriat pyramidin rakentamisesta perustuvat ajatukseen, että suuret kivet raahattiin ja nostettiin louhoksilta paikalleen. Erimielisyyttä vallitsee menetelmistä, joilla kivet saatiin liikkeelle ja paikoilleen. Luultavasti rakentamisessa kuitenkin käytettiin monia sellaisia tikkaita kuin tällä tasolla.
    
    Tällä tasolla lähinnä juostaan. Aarteiden poiminta muumioita vältellen ei ole kovin vaikeaa – vaikeampaa on saada aarteet napatuksi muumioilta. Kolmen palasen levyinen kivitasanne on käyttökelpoinen tappoalue, vaikka sinun täytyykin vähän juoksennella saadaksesi aarteita kuljettavat muumiot järjestymään oikein. Huomaa myös, että tasanteen keskimmäisestä tiilestä putoaa läpi.
    
    Napattuasi kaikki aarteet sinun on siirryttävä pakotikkaille. Yksi tapa on tappaa muumio ja kulkea sen selässä muumion kulkiessa pakotikkailta pääpyramidiin.

en: The Ankh was the Egyptian hieroglyphic symbol that read 'life', and as a sun symbol, was almost always crafted in gold.
    
    To keep your life on this level, be careful of the false bricks in the main Ankh and figure out which of them are useful.
fi: Ankh oli egyptiläinen hieroglyfi, jonka merkitys oli ’elämä’, ja koska se oli myös auringon symboli, se oli lähes aina kultainen.
    
    Pysyäksesi hengissä tällä tasolla varo pää-Ankhin valetiiliä ja yritä keksiä, mitkä niistä ovat käyttökelpoisia.

en: Pharaoh's Tomb
fi: Faraon hauta

en: Researchers estimate that 2.3 million blocks were used to build the Great Pyramid, with an average weight of about 2.5 metric tons per block.
    
    The pyramid of this level was built from fewer than 100 blocks.  In the beginning, manuever to get inside the pyramid and then stand on one of the ladders on the second layer nearest the outer wall of the left side of the pyramid.  Wait for the mummies to group on the other side of the outer wall.  Then climb to the top of the ladders on the small pyramid and wait for the mummies to climb the tall ladder and drop off the pole.  Once the last one has dropped (or slightly before), run up the tall ladder, across the pole and dig to get back inside the big pyramid and to the tomb.
    
    Repeat this trick to exit after grabbing the lone piece of treasure, only this time you need to get out on the right side of the pyramid.
fi: Tutkijat arvioivat, että Suuren pyramidin rakentamiseen käytettiin 2,3 miljoonaa tiiltä, joista jokainen painoi 2,5 tonnia.
    
    Tämän tason pyramidi on rakennettu alle sadasta palasta. Alussa hankkiudu sisään pyramidiin ja seiso yhdellä toisen tason tikkaista lähinnä ulkoseinää; odota sitten muumioiden kiipeävän pitkille tikkaille ja putoavan aisalta. Viimeisen pudotessa juokse pitkille tikkailla ja aisan yli ja kaiva päästäksesi sisään suureen pyramidiin ja hautaan.
    
    Toista sama päästäksesi pakoon napattuasi viimeisen aarteen – tällä kertaa oikealta puolen pyramidia.

en: Cat
fi: Kissa

en: A revered, important animal to Egyptian society and religion, the cat was afforded the same mummification after death as humans were.
    
    When finishing this catty level, do not be fooled by the cat's tail that appears once you pick up the last treasure.  The only exit is on the left.  So you need to let the mummies bring you the treasure that is to the right of the cat's head, since you cannot pick up every piece and run back in time.
    
    To get the mummies to bring you the treasure, you must dig out the five bricks on the bottom and allow them to pass (or get trapped and killed).
fi: Kunnioitettuna ja tärkeänä eläimenä muinais-Egyptin yhteiskunnassa ja uskonnossa kissat voitiin muumioida siinä kuin ihmisetkin.
    
    Älä anna viimeistä aarretta poimiessasi ilmestyvän kissanhännän johtaa sinua harhaan tämän kissamaisen tason lopussa. Ainoa ulospääsy on vasemmalla. Sinun on siis annettava muumioiden tuoda sinulle kissanpäästä oikeaan oleva aarre, koska et voi poimia kaikkia palasia ja ehtiä takaisin ajoissa.
    
    Saadaksesi muumiot tuomaan sinulle aarteen sinun on kaivettava pois viisi tiiltä pohjalta ja annettava niiden mennä ohi (tai joutua ansaan ja kuolla).

en: Pyramid Power
fi: Pyramidivoima

en: Imhotep designed the Step Pyramid of Djoser to serve as a gigantic stairway by which the soul of the deceased pharaoh could ascend to the heavens.  Such was the importance of Imhotep's achievement that he was deified by later Egyptians.
    
    Before you can ascend to the top of this pyramid level, you must make your way to the bottom.  To get the top piece of treasure, move left off the apex, dig the next block and step onto the mummy below, continuing to move right (try placing your mouse pointer on the apex).
    
    After getting the last piece of treasure, exit to the right and run up and down the ladders.  The lower left is the only difficult part: just run under the mummies on the ladder above you and maneuver ... and hope!
fi: Imhotep suunnitteli Džoserin porraspyramidin toimimaan jättiläismäisinä portaina, joita pitkin kuolleen faraon sielu nousisi taivaaseen. Saavutuksistaan Imhotep myöhemmin Egyptissä kohotettiin jumalaksi.
    
    Ennen kuin nouset pyramidin huipulle, sinun on käytävä pohjalla. Ylimmän aarteen saamiseksi kulje huipusta vasempaan, kaiva seuraavaa tiiltä, astu alla olevan muumion päälle ja jatka oikealle (yritä osoittaa hiiri huippuun).
    
    Napattuasi viimeisen aarteen poistu oikealle ja juokse ylös alas tikkaita. Alavasen on ainoa vaikea osuus: juokse vain tikkailla olevien muumioiden alta… ja pidä peukkuja!

en: Eye of Horus
fi: Horuksen silmä

en: The Eye of Horus is an ancient Egyptian symbol of protection and royal power from deities.
    
    On this level, there is some protection inside the eye, but not much.  Repeated trips from the top to the bottom are required to get all the treasure.  Eventually, there will be two mummies on the bottom left.  To get by them, climb to the top of the short ladder four from the left, dig left, climb down and dig left again.  One of the mummies will fall in the lower pit.  Climb up the ladder.  The second mummy will climb the other ladder and fall in the top pit.  Move across the two trapped mummies and climb to the top.
fi: Horuksen silmä on muinaisegyptiläinen varjeluksen ja jumalilta tulleen kuningasvallan symboli.
    
    Tällä tasolla silmä suojaa jonkin verran, muttei paljon. Kaikkien aarteiden nappaamiseksi täytyy toistuvasti kulkea ylhäältä alas. Lopulta jäljellä on kaksi muumioita alavasemmalla. Päästäksesi niiden ohi kiipeä ylös lyhyitä tikkaita neljä palaa vasemmalle, kaiva vasempaan, laskeudu ja kaiva taas vasempaan. Yksi muumioista putoaa alempaan kuoppaan. Nouse tikkaita. Toinen muumioista nousee toisia tikkaita ja putoaa ylempään kuoppaan. Siirry kahden ansaan joutuneen muumion ohi ja nouse huipulle.

en: Inverted Pyramid
fi: Käänteinen pyramidi

en: Probably not a traditional Egyptian design.
    
    You have to zig-zag back and forth along the poles to get all the treasure.  To get past the lone chaser mummy, wait for him on one pole and just before he reaches you, drop to the pole below and move directly under him.
    
    Since the design is non-traditional, considering playing the level non-traditionally: the drop-and-move-under move is easier to do with the keyboard (easier, but still hard).  Once you get the last piece of treasure above the bricks inside the pyramid, pause the game and switch back to mouse mode.
fi: Ei aivan perinteinen egyptiläinen rakennelma.
    
    Sinun on kuljettava siksakkia eestaas aisoja napataksesi kaikki aarteet. Päästäksesi yksinäisen saalistajamuumion ohi odota sitä yhdellä aisalla ja juuri kun se on saavuttamaisillaan sinut pudottaudu alemmalle aisalle ja siirry sen ali.
    
    Koska rakennelma on epäperinteinen, pelaa se epäperinteisesti: pudotus ja kulku ali on helpompi tehdä näppäimin (helpompi mutta silti vaikea). Napattuasi viimeisen aarteen pyramidissa tiilten yltä keskeytä peli ja vaihda käyttämään hiirtä.

en: Anubis, or Inpu, was an Egyptian god of the afterlife.
    
    To get the treasure between Anubis' ears, dig out the two columns to the left of the mummy and stand on top of the mummy.  Move left off the mummy while digging right.  The mummy should fall into the hole in the right most column.  Now dig out the left two columns until you connect to the ladder-eye.  Move down from the right most ladder of the eye and you will fall to the pole below.
    
    To get the treasure inside the right ear, dig out the higher of the two-block columns, falling onto the right two-block column.  Move to the left and dig the second two-block column.  Now move to the right and dig out the one-block column, freeing the mummy.  Move one more to the right and dig out three blocks so that you have a two block wide ledge to stand on.  Move left and dig out the square to your right.  Wait for the mummy to fall, get his treasure, and race up the ladder to confront five mummies blocking the exit.
fi: Anubis tai Inpu oli Egyptin kuolemanjälkeisen elämän jumala.
    
    Napataksesi aarteen Anubiksen korvien välistä kaiva esiin kaksi pylvästä muumiosta vasempaan ja nouse muumion päälle. Sirry muumiosta vasempaan kaivaessasi oikealle. Muumion tulisi pudota kuoppaan oikeammaisessa sarakkeessa. Kaiva sitten kaksi vasemmanpuoleista saraketta kunnes saavutat tikassilmän. Laskeudu oikeammaisimpia tikkaita ja putoat alemmalle aisalle.
    
    Napataksesi oikean korvan aarteen kaiva ylempää kaksipalaisesta sarakkeesta pudoten sitten oikeammaiseen kahden palan sarakkeeseen. Siirry vasemmalle ja kaiva toista kahden palan saraketta. Nyt siirry oikealle ja kaiva yhden palan saraketta, jolloin muumio vapautuu. Siirry vielä kerran oikealle ja kaiva kolme palaa, jolloin sinulla on kahden palan kieleke, jolla seistä. Siirry vasempaan ja kaiva oikealla puolellasi oleva neliö. Odota muumion putoamista, nappaa sen aarre ja säntää tikkailla kohtaamaan viisi poispääsyn estävää muumiota.

en: Pyramid of Treasure
fi: Aarrepyramidi

en: Nubia was a major source of gold in Egypt.  King Tushratta of the Mitanni claimed gold was 'more plentiful than dirt' in Egypt.
    
    In this pyramid, treasure is even in the air!  Lots of treasure, only three mummies - it can't be that hard, can it?
fi: Nuubia oli Egyptin kullan päälähteitä. Mitannin kuningas Tušratta väitti kultaa olevan Egyptissä ”enemmän kuin maata”.
    
    Tässä pyramidissa aarteita on ilmassakin! Paljon aarteita, vain kolme muumiota – ei voi olla vaikeaa, eihän?

en: Sarcophagus
fi: Sarkofagi

en: A sarcophagus is a funeral receptacle for a corpse, most commonly carved or cut from stone.  In Ancient Egypt, a sarcophagus formed the external layer of protection for a royal mummy, with several layers of coffins nested within, and was often carved out of alabaster.
    
    If you do not want this level to be your sarcophagus, get the piece of treasure under the left edge of the sarcophagus at the start - otherwise, there is no way to get it.
fi: Sarkofagi oli ruumiin hautaussäiliö, joka useimmiten kaiverrettiin tai leikattiin kivestä. Muinaisessa Egyptissä sarkofagi muodosti kuninkaallisen muumion uloimman suojan, jonka alla oli useampia sisäkkäisiä arkkuja. Se valmistettiin usein alabasterista.
    
    Ellet halua tästä tasosta omaa sarkofagiasi, ota sarkofagin vasemmalta reunalta aarre heti alkuun – muuten sitä ei enää saa.

en: The Parting of the Red Sea
fi: Punaisen meren jako

en: The Bible tells us that Moses parted the sea to escape the Pharaoh's men.  After you have looted the pyramids of his ancestors, it should come as no surprise that the Pharaoh has sent his men after you, too.
    
    Fortunately, the sea can be parted just by falling onto the last treasure.  To escape the Pharaoh's men is not so easy.  First, make your hero go down as far as he can, then wait for his moment.   Then move up the wall of water to the right, cross the pole to the middle and wait for the mummies to reach the top of the water before dropping down a second time.
    
    This time, immediately run up the wall of water to your left, crossing under the chasing mummies.  Await near the top left where the mummies to your right cannot get you.  Once the mummies to your left reach the top, drop to the sea bed a third time (even Moses did not have it this rough).  The trick to getting past the mummies on this last trip to the top is to pass under and to the left of them while they are falling as a column down one of the long ladder drops.
    
    Note: It is possible to move up the wall of water to your left initially, but it is much harder.
fi: Raamatun mukaan Mooses jakoi meren paetakseen faraon joukkoja. Ei pitäisi yllättää, että ryöstettyäsi hänen esivanhempiensa pyramidit farao lähettää joukot perääsi.
    
    Onneksi meren voi jakaa yksinkertaisesti putoamalla viimeiseen aarteeseen. Faraon joukoilta pakeneminen ei ole niin helppoa. Johdata pelihahmo ensin niin alas kuin suinkin ja odota. Sitten siirry vesiseinää oikealle, ylitä keskellä oleva aisa ja odota, että muumiot saavuttavat veden huipun, ennen kuin pudottaudut alas toisen kerran.
    
    Tällä kertaa juokse välittömästi vesiseinää vasempaan alittaen jahtaavat muumiot. Odota ylävasemmalla, mistä oikealla puolellasi olevat muumiot eivät pääse käsiksi sinuun. Vasemmalla puolellasi olevien muumioiden päästyä ylös, pudottaudu mereen kolmannen kerran (edes Mooseksella ei ollut näin hankalaa). Muumioiden ohittaminen tällä viimeisellä ylös suuntautuvalla matkalla tapahtuu kulkemalla niiden ali ja vasemmalta ohi samalla kun ne putoavat joukkona alas yhtä pitkistä tikkaista.
    
    Huomaa: On myös mahdollista mutta paljon vaikeampaa kulkea aluksi vasemmalla olevaa vesiseinää ylös.

en: Count
fi: Laskenta

en: This game is based on counting, from 0 to 16 (or 0 to 10 in hexadecimal).  The first level has no gold and no enemies: the problem is to find a way out and up to the next level.  After that, the number of enemies and pieces of gold increases by 1 at each level.  The name of each level corresponds to the number of enemies, the pieces of gold and the digits that appear in the layout.
    
    These elegant and rather tricky Championship levels were composed by Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. You need to dig while falling sometimes.
fi: Tämä peli perustuu laskentaan 0:sta 16:een (tai heksadesimaalisena 0:sta 10:een). Ensimmäisellä tasolla ei ole kultaa eikä vihollisia: ongelma on löytää tie ulos ja ylös seuraavalle tasolle. Sen jälkeen vihollisten ja kullanpalasten määrä lisääntyy yhdellä kullakin tasolla. Kunkin tason nimi vastaa sen vihollisten ja kullanpalasten määrää sekä asettelussa näkyviä numeroita.
    
    Nämä tyylikkäät ja varsin kiperät mestaruustasot laati Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>. Joskus sinun on kaivettava pudotessasi.

en: Zero
fi: Nolla

en: The only challenge is getting inside the 0, which is the only path to the exit.
    
    Getting inside the 0 requires climbing to the top of the zigzag ladder, digging away five bricks on the left edge of the 0, racing back to the top of the zigzag ladder, over the pole, falling through your recently dug bricks and immediately moving right to get into the 0.  The timing is fairly tight.
fi: Ainoa haaste on päästä 0:n sisään, mikä on ainoa poistumistie.
    
    0:n sisään pääseminen vaatii kiipeämään siksaktikkaita ylös, kaivamaan pois viisi tiiltä 0:n vasemmalta puolen, juoksemaan takaisin ylös siksaktikkaita, aisan yli, putoamaan vasta kaivamiesi tiilten läpi ja heti siirtymään oikealle 0:aan. Ajoitus on varsin tiukka.

en: One
fi: Yksi

en: Getting the gold requires multiple digs in the right places.  However, see the next paragraph.
    
    To get out, you have to get the enemy to go over the top of the 1 and fill the pit at the bottom.  There are three ways to do this.  The first and most sensible is to wait on the pole above the top right edge of the 1 until the enemy is almost upon you and then move to the right, digging to your right as you reach the bottom of the 1.
    
    The second way involves timing your digging for the gold (or where the gold was); moving onto the gold at the right time will cause the enemy to fall into the pit on the right of the 1.  The third way is to destroy the enemy and hope he reappears over the right side of the 1.
fi: Kullan saaminen vaatii kaivamaan useammasti oikeasta paikkaa. Lue kuitenkin seuraavakin kappale.
    
    Ulos päästäksesi sinun on saatava vihollinen menemään 1:n ylle ja täyttämään kuilu pohjalta. Tähän on kolme tapaa. Ensimmäinen ja järkevin on odottaa aisalla 1:n yläoikean reunan yllä, että vihollinen on lähes kimpussasi, siirtyä sitten kaivaen oikealle, kunnes saavutat 1:n pohjan.
    
    Toinen tapa on ajoittaa kullankaivuusi. Siirtyminen kullan kohdalle oikealla hetkellä saa vihollisen putoamaan kuiluun 1:n oikealla puolen. Kolmas tapa on tuhota vihollinen ja toivoa, että hän ilmestyy uudelleen 1:n oikealle puolen.

en: Two
fi: Kaksi

en: To get the leftmost gold drop down on it from above, stepping one square to either side as you fall.  Immediately dig the square that was just below the gold and step in.  The false floor will drop you to the bottom.
fi: Saadaksesi vasemmanpuoleisimman kullan pudottaudu sille yläpuolelta astuen kummankin puolen palaselle pudotessasi. Kaiva välittömästi palanen, joka on heti kullan alla, ja astu sisään. Valelattia pudottaa sinut pohjalle.

en: Three
fi: Kolme

en: After getting all the gold, the only escape is up the highest ladder on the left, but it is not connected to anything.  To reach it, you will need to entice an enemy to follow you, then step across the enemy to reach the ladder.
fi: Saatuasi kaiken kullan ainoa pakotie on vasemman puolen korkeimpia tikkaita ylös, mutta ne eivät ole kiinni missään. Päästäksesi niille sinun on houkuteltava vihollinen seuraamaan sinua, sitten astuttava vihollisen yli tikkaille.

en: Four
fi: Neljä

en: At the start, you need to race to the floor to the right.  You will need to trap some enemies (with luck, you will get a piece of gold in the process), but you should easily be able to go up the ladders shaped like a 4, on the right. 
    
    When getting the gold from the 4, wait until the enemies have reached the top of the ladders shaped like a 4.  This will allow you enough time to reach the ladders before the enemies cut you off.
fi: Alussa sinun on sännättävä lattialle oikealle. Jotkin viholliset on johdatettava ansaan (minkä yhteydessä, jos onni suosii, saat kullanpalan), mutta sinun pitäisi helposti päästä ylös 4:n mallisia tikkaita oikealla.
    
    Saatuasi kullan 4:sta odota, kunnes viholliset ovat saavuttaneet 4:n mallisten tikkaiden yläpään. Näin sinulla on tarpeeksi aikaa päästä tikkaille ennen kuin viholliset sulkevat tiesi.

en: Five
fi: Viisi

en: In the beginning, climb down the first set of ladders and wait on the lowest section until the enemies have settled in their positions.  Then drop to the floor and aim for the big ladder at the right with the fork at the bottom.  The fork is what enables you to get past the enemies above: wait at the floor level of the left rung (not below the floor level!) until the enemy on the long ladder drops next to you.  Then climb up and to the right to get up the big ladder.
fi: Laskeudu aluksi ensimmäistä tikasryhmää ja odota alaosassa, kunnes viholliset ovat asettuneet paikoilleen. Pudottaudu sitten lattialle ja pyri suurille, alhaalta haarautuville tikkaille oikealla. Haarauma mahdollistaa, että pääset ohi yllä olevista vihollisista: odota vasemman haaran lattiatasolla (ei sen alla!), kunnes pitkillä tikkailla oleva vihollinen pudottautuu viereesi. Kiipeä sitten ylös ja oikealle päästäksesi suurille tikkaille.

en: Six
fi: Kuusi

en: The first trick for this level is to time when you go through the bottom of the 6 with the enemy climbing up the ladder to the left of the 6.  Once you get on the ladder, the enemies will climb up the ladder away from you, so you just need to wait until there are no enemies low on the ladder before digging through the bottom of the 6.
    
    The second trick is figuring how to get all the enemies off the ladder on the left of the screen.  One way is to sit on top of the big 6 in the middle and wait for them to come over the poles.  Then drop to the floor and cross to the ladder.
fi: Tason ensimmäinen niksi on ajoittaa, koska menet 6:n pohjan läpi vihollisen kiivetessä tikkaita ylös 6:n vasemmalla puolen. Päästyäsi tikkaille viholliset kiipeävät tikkaita ylös pois luotasi, joten sinun tarvitsee vain odottaa, kunnes tikkaiden alaosassa ei ole vihollisia, ennen kuin kaivat 6:n pohjan läpi.
    
    Toinen niksi on keksiä, miten päästä eroon kaikista vihollisista tikkailla ruudun vasemmalla puolen. Yksi tapa on istua keskellä olevan suuren 6:n yläosassa ja odottaa niiden tulevan puolien yli, sitten pudottautua lattialle ja kulkea tikkaille.

en: Seven
fi: Seitsemän

en: The gold on top of the 7 is the main challenge.  In the beginning, climb to the left most square of the top of the 7 and wait there until enemies fill the holes on top of the 7.
fi: Päähaaste on kulta 7:n yllä. Kiipeä alussa vasemmaisimmalle 7:n yllä olevalle palaselle ja odota, kunnes viholliset täyttävät 7:n yllä olevat aukot.

en: Eight
fi: Kahdeksan

en: With careful moves and timing, you can tempt two enemies over to the leftmost ladder and leave them there while you retrieve the five highest gold pieces.
    
    The three lowest pieces must be collected all in one pass, but you may need to force enemies towards the right of the 8 first, to avoid trouble when the ladders appear and you land on the floor.
    
    You can clear your final escape ladder by hitting the floor again, on the far right.
fi: Tarkasti ajoitetuin liikkein voit johdattaa kaksi vihollista vasemmanpuolimmaisille tikkaille ja jättää ne sinne noutaessasi viittä arvokkainta kullanpalaa.
    
    Kolme vähäarvoisinta palaa täytyy noutaa kerralla, mutta sinun täytynee pakottaa viholliset 8:sta oikealle ensin välttääksesi vaikeuksia, kun tikkaat ilmestyvät ja putoat lattialle.
    
    Voit selvittää tiesi viimeisille pakotikkaille pudottautumalla taas lattialle äärioikealla.

en: Nine
fi: Yhdeksän

en: In the beginning, drop as fast as you can to get to the floor.  Dig several pits on the bottom to delay the enemies from coming up the ladder.  Then grab the two pieces of gold off the left side of the 9 while there are no enemies around, digging to enter the 9 after grabbing the higher of these two pieces.
    
    To get the gold from the bottom of the 9, stand on the left enemy, dig left and move right.  The two enemies will start to move left, fall, and climb the ladder.  When the first one gets stuck where you just dug, jump in the lowest part of the 9 and dig to the left.  The next enemy will carry the gold down.  Grab it, dig to the right, drop down to the pole and escape as quickly as you can.
fi: Pudottaudu aluksi lattialle niin nopeasti kuin voit. Kaiva pohjaan useita kuoppia viivyttääksesi vihollisia pääsemästä tikkaille. Nappaa kaksi kullanpalaa 9:n vasemmalta puolen, kun vihollisia ei ole paikalla, kaivamalla 9:n sisään napattuasi ensin kaksi arvokkainta kullanpalaa.
    
    Saadaksesi 9:n pohjalla olevan kullan, seiso vasemmanpuoleisen vihollisen päällä, kaiva vasemmalle ja siirry oikealle. Kaksi vihollista alkaa liikkua vasempaan, putoavat ja kiipeävät tikkaita. Ensimmäisen jäätyä juuri kaivamaasi kuoppaan hyppää 9:n alimpaan osaan ja kaiva vasemmalle. Seuraava vihollinen kantaa kullan alas. Nappaa se, kaiva oikealle, pudottaudu puolalle ja pakene niin nopeasti kuin voit.

en: Ten
fi: Kymmenen

en: You can trap several enemies in the pits at the bottom left and right, but they will get loose when the hidden ladders appear.  Dropping to the floor during your escape can help clear your path to the top right.
fi: Voit johdattaa useamman vihollisen ansakuoppiin alavasemmalla ja -oikealla, mutta ne pääsevät vapaaksi piilotikkaiden ilmestyessä. Lattialle pudottautuminen paetessasi voi auttaa sinua selvittämään tiesi yläoikealle.

en: Eleven
fi: Yksitoista

en: Get the piece of gold below the left side of the poles shaped like an 11 first, then grab the piece on the base of the left 1 of the central 11.  Now drop to the floor just to the left of the double high wall.  The enemies will drop into different sections.  You now want to do three things: get the gold in the left and center sections, take gold from the enemies to the right of you when on the floor and lure as many enemies as you can into the section to the left of the 11.
    
    The first two tasks are relatively easy: the last task can be accomplished in several ways.  If you run up the center ladder and move over the left, you can wait above the right hand side of the poles (possibly dropping onto the poles) and lure a few enemies at a time from the center section to the left section.  You can also pick up a piece of gold or two while doing this.
    
    Once you have all the gold (except the pieces to the right of the 11), run to the top right of the H of ladders in the middle.  This will cause all the enemies not in the far right section to move into the left section.
fi: Nappaa ensin kullanpala 11:n muotoisten tikkaiden vasemman puolen alta, sitten palanen keskellä olevan 11:n vasemmanpuoleisen 1:n pohjalta. Pudottaudu lattialle juuri korkean kaksoismuurin vasemmalla puolen. Viholliset putoavat eri osiin. Nyt voit tehdä kolme asiaa: nappaa kulta vasemmasta ja keskiosasta sekä oikealla puolellasi olevilta vihollisilta ollessasi lattialla ja houkuttele mahdollisimman monta vihollista 11:n vasemmalla puolen olevaan osaan.
    
    Ensimmäiset kaksi tehtävää ovat suhteellisen helppoja. Viimeisen voi suorittaa usealla tapaa. Jos juokset keskitikkaita ylös ja siirryt vasempaan, voit odottaa puolien oikean puolen yllä (ehkä pudottautuen puolille) ja houkutella muutaman vihollisen kerrallaan keskiosasta vasempaan osaan. Voit myös napata kullanpalan tai kaksi tehdessäsi näin.
    
    Saatuasi kaiken kullan (paitsi 11:n oikealla puolen olevia paloja) juokse yläoikealle keskellä oleville H-tikkaille. Näin kaikki viholliset, jotka eivät ole oikeammaisimmassa osassa siirtyvät vasempaan osaan.

en: Twelve
fi: Kaksitoista

en: This is a slow level with lots of waiting for enemies to move where you want them.
    
    At the start, fall onto the nearest enemy as it falls and move onto the right hand poles to get the piece of gold just below them.  Be sure to wait for an opening in the enemies below before dropping onto this gold piece. 
    
    The grid of 12 boxes on the right is useful.  If you are on this grid but below the top of it, enemies climbing the ladder just left of the grid will not drop onto the grid and chase you.  You can wait near the bottom of the grid until the enemies move above the pits of brick and concrete at the bottom left, then you can fall to the floor.  This will cause the enemies to fall into the pits and become trapped.
    
    Another useful trick is to wait at the top of the ladder on the far left (where you start the level).  Any enemies far enough away will run over the top of the grid of boxes and drop into the trapped area on the right.
    
    To get the gold on the leftmost floor area, you need to fill the second section of floor with enemies and dig out the squares that block the enemies in the leftmost region.  You may want to lose that gold (i.e. have the enemy carrying the gold enter a dug square and be destroyed there), although it is possible to get this piece of gold if you really want it.
    
    If you leave the leftmost suspended gold until last, then it is easy to escape to the top.  Alternatively, if you leave the gold inside the 2 for last, you should be able to escape without much difficultly.  Otherwise, the enemies trapped on the far left will cut off your escape route.
fi: Tämä on hidas taso, jossa pitkälti odotellaan vihollisten siirtyvän minne haluatkin.
    
    Aluksi pudottaudu lähimmän vihollisen päälle sen pudotessa ja siirry oikeanpuoleisille puolille napataksesi kullanpalan niiden alta. Odota aukkoa vihollisissa ennen pudottautumista kullanpalan päälle.
    
    12 neliön ruudukko oikealla on hyödyllinen. Jos olet ruudukossa mutta sen ylimmän osan alla, tikkaita nousevat viholliset ruudukon vasemmalla puolen eivät pudottaudu ruudukkoon jahtaamaan sinua. Voit odottaa ruudukon alaosassa kunnes ne siirtyvät alavasemman puolen tiili- ja betonikuoppien ylle ja pudottautua sitten lattialle. Näin viholliset putoavat kuoppiin ja jäävät ansaan.
    
    Toinen hyödyllinen niksi on odottaa vasemmaisimman puolen tikkaiden (mistä aloitat tason) yläosassa. Riittävän kaukana olevat viholliset juoksevat neliöruudukon yli ja putoavat oikealla olevalle alueelle loukkuun.
    
    Saadaksesi kullan vasemmaisimmalta lattialta sinun on täytettävä lattian toinen osa vihollisilla ja kaivettava pois neliöt, jotka sulkevat viholliset vasemmaisimmalle alueelle. Ehkä kannattaakin menettää tämä kulta (ts. antaa kultaa kantavan vihollisen osua kaivettuun neliöön ja tuhoutua siinä), vaikka jos todella haluat, se on mahdollista myös napata.
    
    Jos jätät vasemmaisimman riippuvan kullan viimeiseksi, ylös on helppo paeta.Jos vaihtoehtoisesti jätät 2:n sisällä olevan kullan viimeiseksi, pakenemisen ei pitäisi olla liian vaikeaa. Muulloin äärivasemmalle loukkuun jääneet viholliset katkaisevat pakoreittisi.

en: Thirteen
fi: Kolmetoista

en: In the beginning, wait on the top of the left (or better, right) branch of the leftmost ladders until the enemies in the middle climb to the middle of the center ladder.  Then drop to the horizontal ladder, move all the way to the right and drop to the floor, thus trapping several enemies.
    
    You have to release most of the enemies from where they are trapped, to get the gold from various places.  In particular, you have to release the enemies trapped on the left half of the floor to get at least one piece of gold.  
    
    Once you pick up the last piece of gold, the enemies will swarm the center ladder, so you will have to decide which piece of gold to pick up last.  A reasonable choice is the one held by the three enemies in the lowest leg of the 3, as is the one in the center arm of the 3.
fi: Odota aluksi vasemmanpuolisimmaisten tikkaiden vasemman (tai vielä paremmin oikean) haaran yllä, kunnes keskiosan viholliset kiipeävät keskimmäisten tikkaiden keskelle. Pudottaudu sitten vaakatikkaille, siirry äärioikealle ja pudottaudu lattialle saaden useita vihollisia loukkuun.
    
    Sinun on vapautettava useimmat vihollisista vankilastaan saadaksesi kullan eri paikoista. Erityisesti on vapautettava lattian vasemmalla puolen loukussa olevat viholliset, jotta saat edes yhden kullanpalasen.
    
    Napattuasi viimeisen kullanpalasen viholliset kerääntyvät keskitikkaille, joten sinun on päätettävä, minkä kullanpalasen otat viimeiseksi. Järkevä valinta on kolmen vihollisen pitelemä palanen 3:n alimmassa kaaressa, samoin 3:n keskikaaressa oleva.

en: Fourteen
fi: Neljätoista

en: Four tricks: first, do not dig out the enemies trapped in the 4s on the left until towards the end (likewise if one gets trapped in the middle 4) - this leaves fewer enemies to deal with. 
    
    Second, you will need to ride down on top of an enemy to get the trapped gold in the 4s on the left and the floating piece of gold in the center.
    
    Third, when you release the enemies on the 4s along the right (and possibly the two in the 4s on the left), you may find it easier to double dig and lose those pieces of gold.
    
    Finally, it is easiest to escape at the end if you leave until last a piece of gold in or near the floating 14 at middle right.  Then you can run up the ladder that appears there.
fi: Neljä niksiä! Ensiksikin: Älä kaiva vasemmalla olevien 4:ten vankeina olevia vihollisia vapaaksi ennen kuin lopuksi (samoin jos jokin niistä keski-4:n vangiksi) – näin sinulla on vähemmän vihollia vaivoinasi.
    
    Toiseksi: Sinun on kuljettava vihollisten yli napataksesi vasemmanpuoleisten 4:ten loukussa olevan kullan sekä keskellä kelluvan kullanpalasen.
    
    Kolmanneksi: Vapauttaessasi oikealle olevien 4:ten (ja mahdollisesti vasemmalla olevien 4:ten) viholliset voi olla helpompaa kaivaa kahdesti ja menettää ne kullanpalaset.
    
    Lopuksi: Pakeneminen on lopussa helpointa, jos jätät viimeiseksi kullanpalasen, joka on keskioikealla kelluvassa 14:ssa tai lähellä sitä. Sitten voit juosta ylös siihen ilmestyviä tikkaita.

en: Fifteen
fi: Viisitoista

en: Two hints: if you wait on one of the left two ladders one rung below the piece of gold suspended between the two ladders, the enemies in the middle will jump into the base of the 5.  This should allow you to easily get the gold between the 1 and the 5.
    
    Second, if you wait on the base of the 1 to the right of the one, the enemies on the right of the two ladders to the left of the 1 will jump off the pole onto the other half of the base of the 1.  If you wait high up between the 1 and the 5, then jump to the base of the 1, while the enemies are falling toward the base of the 1 you will be able to rush up the ladder to the left of the 1 and get the gold to the left of the 1.
fi: Kaksi vinkkiä: jos odotat toisella vasemman puolen tikkaista yhden puolen tikkaiden väliin jääneen kullanpalan alla, keskustan viholliset hyppäävät 5:n pohjalle, jolloin sinun pitäisi helposti saada kulta 1:n ja 5:n välistä.
    Toiseksi: jos odotat 1:n pohjalla siitä oikealle, viholliset 1:stä vasempaan olevien tikkaiden oikealla puolen hyppäävät puolalta 1:n pohjan toiselle puolen. Jos odotat korkealla 1:n ja 5:n välissä ja hyppäät 1:n pohjalle vihollisten pudotessa 1:n pohjaa kohti voit kiiruhtaa tikkaita ylös 1:stä vasempaan ja napata kullan 1:n vasemmalta puolen.

en: Sixteen
fi: Kuusitoista

en: The column to the left of the 1 requires a quick run down and back up, with careful dodging both ways to avoid the enemies.
    
    To get the gold in the middle of the 6, drop down on the top of the 'O' part of the 6, move right/dig left and immediately move left and dig left to delay the enemy who otherwise is likely to catch you.  However, you may wish to leave this piece of gold to the end so as not to free two additional enemies earlier; it is possible to get two enemies to retrap themselves in that section, though.
    
    To get the gold held by enemies in the bottom right, dig out the blocking square to their left, run up the ladder, dig off the right side of the 6, drop in, run left and dig off a square on the left side of the 6 and drop to the floor.  The timing is tight - only one or two enemies in the bottom right section will be able to move to the next section to the left.  You will still need to dig out the bottom of the 6 to get their gold, but that is straightforward albeit a bit hectic because of the enemies lingering to the left of the 6.
    
    Once you have gotten all the gold, you may find it easiest to exit by passing through the middle false floor on the 1 and exiting via the ladders on the left of the 1.
fi: Pylväs 1:stä vasemmalle vaatii juoksemaan nopeasti alas ja takaisin ylös väistellen varovasti vihollisia kummallakin puolen.
    
    Saadaksesi kullan 6:n keskeltä pudouttaudu 6:n ”O”-osan huipulle, siirry oikealle/kaiva vasemmalle ja siirry välittömästi vasemmalle ja kaiva vasempaan viivyttääksesi vihollista, joka muuten luultavasti nappaa sinut. Voit kuitenkin haluta jättää tämän kullan loppuun, jottet vapauta kahta lisävihollista aikaisemmin; on tosin mahdollista saada kaksi vihollista saamaan itsensä uudelleen sinne ansaan.
    
    Saadaksesi vihollisten alaoikealla pitämän kullan kaiva neliö heidän vasemmalta puoleltaan, nouse tikkaita, kaiva 6:n oikea puoli, pudottaudu, juokse vasempaan, kaiva neliö 6:n vasemmalta puolen ja pudottaudu lattialle. Ajoitus on tiukka: vain yksi tai kaksi vihollista alaoikeasta osiosta voi siirtyä seuraavaan osioon vasemmalla. Sinun on yhä kaivettava 6:n pohja saadaksesi heidän kultansa, mutta se on suoraviivaista – vaikka myös hätäistä 6:n vasemmalla puolella notkuvien vihollisten takia.
    
    Saatuasi kaiken kukllan poistuminen lienee helpointa 1:n keskimmäisen valelattian läpi ja 1:n vasemmalla puolen olevia tikkaita pitkin.

note: i18n: NOTES: Files 'gamedata/game_*.txt' are KGoldrunner DATA files.  They are installed in $KDEDIR/share/apps/kgoldrunner/system and contain names and descriptions of games, plus names and hints for levels.  You may sometimes need to look at the corresponding game or level graphics to work out a go
en: TRANSLATORS: Please see the notes in the translation comment.
fi: KÄÄNTÄJÄT: Katsokaa huomautuksia käännöskommenteista.

en: Dig While Falling
fi: Kaiva pudotessasi

en: In Championship games, you often need to dig while falling. These levels are a graded introduction to that technique, composed by Jason Self (j at jxself org). Every level has a recorded solution, also provided by Jason.
fi: Mestaruuspeleissä sinun pitää usein kaivaa pudotessasi. Nämä tasot opastavat tekniikkaa asteittain. Ne on suunnitellut Jason Self (j@jxself.org). Kullekin tasolle on samoin Jasonin tallentama ratkaisu.

en: Jail Break
fi: Vankilapako

en: Arrested for stealing and for robbing and trapping your enemies several times, you are held in prison.
    
    But the police are ruthless here and if you try to break out they will not lose any sleep over killing you...  So be careful and most important of all: be quick --- or be dead!
    
    These Championship levels use the quick and quirky KGoldrunner Rules and are composed by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. You need to dig while falling sometimes.
fi: Varkaudesta, ryöstöstä ja vihollistesi johdattamisesta useasti ansaan olet joutunut vankilaan.
    
    Poliisi täällä on armoton, ja jos yrität karata, he eivät menetä yöuniaan sinun tappamisestasi… joten ole varovainen, ja mikä tärkeintä nopea – tai menetät henkesi!
    Nämä mestaruustasot käyttävät vauhdikkaita ja viistoja KGoldrunner-sääntöjä, ja ne on toteuttanut Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]. Joskus joudut kaivamaan pudotessasi.

en: Don't Panic!
fi: Ei paniikkia!

en: As the name of the level says, there is absolutely no need to panic.
    
    It is very easy to escape from this prison, because the guards themselves are trapped and cannot touch you...
fi: Kuten tason nimi toteaa, ei ole mitään syytä paniikkiin.
    
    Tästä vankilasta on hyvin helppo paeta, koska vartijatkin ovat ansassa eivätkä voi koskettaa sinua…

en: Robbery
fi: Ryöstö

en: Being free again you need some money from somewhere.
    
    The trick is to tie up your enemies. If you can make each one fall onto a concrete block, that might help. On the other hand, you can just run a lot...
fi: Vapaana taas tarvitset jostakin vähän rahaa.
    
    Niksi on sitoa vihollisesi. Voit saada kunkin putoamaan betonilohkareeseen, mikä voi auttaa; toisaalta voit ehkä vain juosta nopeasti…

en: Use the Guards
fi: Käytä vartijoita

en: They may be ruthless, but they are predictable.
    
    When you reach the ladders on the right, wait for one guard to jump, then walk over his head to fetch the gold.
fi: Vartijat saattavat olla armottomia, mutta ne ovat ennustettavia.
    
    Saavutettuasi oikealle olevat tikkaat odota vartijan hyppäävän ja kulje sitten hänen päänsä yli nappaamaan kulta.

en: Falling Enemies (1) - Finding A Way
fi: Putoavat viholliset (1) – Tien löytäminen

en: Make use of your enemies by walking over their heads.
    
    If there is more than one gap to cross, first make the enemies walk right, then start walking on their heads.
fi: Käytä vihollisia hyväksesi ja kävele heidän päältään.
    
    Jos ylitettäviä kuoppia on useampi, kävelytä viholliset ensin oikealle ja ala sitten kävellä heidän päältään.

en: Falling Enemies (2) - Digging
fi: Putoavat viholliset (2) – Kaivaminen

en: Start the level with a click. The rest should be self-explanatory...
fi: Aloita taso napsauttamalla. Lopun tulisi olla itsestään selvää…

en: Falling Enemies (3) - Hidden Ladders
fi: Putoavat viholliset (3) – Piilotikkaat

en: This time they are more intelligent and are falling on you from above.
    
    First, dig all the bricks on the way to the gold.
    
    After that, run back to the middle and wait for the reborn enemies to fall. You will have to trap the leaders while you wait for the others. On the way up, keep an eye out for more reborn enemies.
fi: Tällä kertaa ne ovat älykkäämpiä ja putoavat päällesi ylhäältä.
    
    Kaiva ensin kaikki tiilet matkallasi kultaan.
    
    Juokse sen jälkeen takaisin keskellä ja odota, kunnes uudelleensyntyneet vihollisesi putoavat. Johtajat on saatava ansaan muita odotellessasi. Matkalla ylös varo taas uudelleensyntyneitä vihollisia.

en: Imprisoned Guards
fi: Vangitut vartijat

en: It is easy enough to break into the main structure, but to collect all the gold and get out again, you will need to walk on an enemy's head.
fi: Päärakennelmaan on helppo murtautua, mutta kaiken kullan saaminen ja ulos pääseminen vaatii vihollisten päältä kävelemistä.

en: Forbidden Gold
fi: Kielletty kulta

en: You escaped them very nicely in the last few levels.
    
    Now you are free again and may do whatever you please. Everything except stealing the gold again, needless to say...
fi: Pakenit oikein nätisti viimeisimmiltä tasoilta.
    
    Nyt olet tasa vapaa ja voit tehdä mitä haluat. Paitsi siis varastaa kultaa jälleen…

en: Dig Your Way Out
fi: Kaiva tiesi ulos

en: No guards and you are still asking for help?
    
    Well, you can get it.
    
    Dig the bricks next to the bar. When you fall, quickly find a way back to the bar so that you can cross over into the niche. Of course you can only succeed if you know the way and do not hesitate. There is not much time to spare...
fi: Ei vartijoita, ja silti pyydät apua?
    
    No, saamasi pitää.
    
    Kaiva tiilet pylvään vierestä. Pudottuasi etsi nopeasti tie takaisin pylväälle, jotta voit päästä yli syvennykseen. Onnistut vain, jos tiedät reitin etkä epäröi. Aikaa ei ole paljon hukattavaksi…

en: An Unpleasant Cellmate
fi: Epämieluisa sellikaveri

en: Click to start the level and he will be trapped before he can do you any harm.
fi: Käynnistä taso napsauttamalla, ja se joutuu ansaan ennen kuin ehtii tehdä harmia.

en: Awaiting Enemies
fi: Odottavat viholliset

en: They will not do anything to you if you stay where you are. They just want to protect their gold.
fi: Ne eivät tee mitään, jos pysyt missä olet. Ne haluavat vain vahtia kultaansa.

en: Too Many Guards
fi: Liikaa vartijoita

en: This level is difficult, but definitely not impossible.
    
    Get rid of the first group of guards by leading them to the bottom. Here is how. Go to the lowest ladders and stay on the rightmost low ladder for an instant, then quickly go back left so that only one enemy is following you. Wait on the leftmost low ladder until he also reaches the lowest ladders, then quickly climb up and to the left. He will jump to the ground. Repeat this trick with all the guards at this location.
    
    The next guard should be easy to pass, but after that you will have some work to do... When you climb the ladder next to the concrete, the guard will start running to the leftmost ladder and back. You must find the right moment to ride across on his head.
    
    The last section involves some digging. First fall through the tunnel of false bricks on the left, not forgetting to take the gold as you pass by. Then climb up the long ladder. The third brick over to the right is a trap. Fall into it, then dig right and five times left as you fall. Continue on down. Dig the lower of two bricks that have spaces above them, climb up the rightmost ladders to the first brick you dug (hoping it has not closed by now), then head right and on up to the exit.
fi: Taso on vaikea muttei missään nimessä mahdoton.
    
    Päästäksesi eroon ensimmäisestä vahtiryhmästä johdata heidät alas. Siirry ensin alimmille tikkaille ja pysy oikeammaisella alatikkaalla hetki, sitten siirry nopeasi takaisin vasemmalle niin, että vain yksi vihollinen seuraa sinua. Odota vasemmaisilla alatikkaalla kunnes myös se saavuttaa alimmaiset tikkaat, sitten nouse nopeasti ja siirry vasemmalle. Se hyppää pohjalle. Toista kaikille täällä oleville vahdeille.
    
    Seuraavan vahdin pitäisi olla helposti ohitettavissa, mutta sen jälkeen onkin työtä… Noustessasi tikkaita betonin vieressä vahti alkaa juosta vasemmaisia tikkaita. Sinun on juostava hänen päältään oikealla hetkellä.
    
    Viimeisessä osiossa on kaivettava. Laskeudu ensin vasemman puolen valetiilitunnelia alas unohtamatta napata kultaa matkalla. Nouse sitten pitkiä tikkaita. Kolmas tiili oikealla on ansa. Pudottaudu siihen. Kaiva oikeaan ja viisi kertaa vasempaan pudotessasi. Jatka alas. Kaiva kahta alinta tiiltä, joiden yllä on tyhjää, nouse oikeammaisia tikkaita ensimmäiselle kaivamallesi tiilelle (toivoen ettei se ole jo sulkeutunut) ja suuntaa oikealle ja ylös uloskäynnille.

en: Caught In The Heights
fi: Kiikissä korkeuksissa

en: As soon as you move down they will chase you till you are dead. So you are advised to plan an exact route before you start your escape attempt.
fi: Heti laskeuduttasi ne alkavat jahdata sinua, kunnes olet kuollut. Suunnittele siis tarkka reitti, ennen kuin aloitat pakoyritystäsi.

en: Teamwork (1) - The Liberation
fi: Ryhmätyö (1) – Vapautus

en: You need the first enemy to help you break out.
    
    The gold on the left just needs a bit of timing.
    
    As you go up and over to the right, make sure your team mate does not fall into the concrete pit. To collect the three gold pieces on the right, try to keep him on the left hand ladder, so that you can jump over his head to the gold.
    
    When you go up and left, there is a ladder standing on a concrete column. Walk over your friend's head to reach it and stay above him. The first brick to the left of you is a trap. Walk on his head so that he falls into the trap and not you. But then you must liberate him again if you want to reach the highest ladders.
    
    Better be nice to your team mate: you will probably have to get along with him for the next couple of levels...
fi: Tarvitset ensimmäisen vihollisen apua murtautuaksesi ulos.
    
    Vasemman puolen kultaan tarvitaan vain tarkkaa ajoitusta.
    
    Siirtyessäsi ylös ja oikealle varmista, ettei kaverisi putoa betonikuoppaan. Saadaksesi kolme kultahippua oikealta yritä pitää se vasemmaisilla tikkailla, jotta voit hypätä hänen päältään kultaan.
    
    Siirtyessäsi ylös ja vasemmalle betonipylväässä on tikkaat. Päästäksesi sinne kulje kaverisi päältä ja pysy hänen yllään. Ensimmäinen tiili sinusta vasempaan on ansa. Kävele hänen päältään niin, että hän putoaa ansaan etkä sinä. Sinun on kuitenkin vapautettava hänet taas, jos haluat päästä ylimmille tikkaille.
    
    Parempi olla ystävällinen kaverillesi: tarvitset häntä luultavasti myös seuraavilla parilla tasolla…

en: Teamwork (2) - Diving Platforms
fi: Ryhmätyö (2) – Hyppytornit

en: Start running immediately or you are doomed!
fi: Ala heti juosta tai olet hukassa!

en: Teamwork (3) - The Final Escape
fi: Ryhmätyö (3) – Lopullinen pako

en: This is the last level where you are working with your friend. I think he has helped you enough to deserve being liberated.
    
    Sorry, I cannot help you further. There is nothing more to the level than sleight of hand.
fi: Tämä on viimeinen taso, missä teet työtä kaverin kanssa. Hän taitaa olla auttanut jo tarpeeksi ansaitakseen vapautensa.
    
    En valitettavasti voi auttaa enempää. Taso on eräänlainen silmänkääntötemppu.

en: Gold Rush
fi: Kultarynnäkkö

en: Some little levels with Traditional rules which could take a while to solve. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Gabriel Miltschitzky [gabriel dot miltschitzky at freenet de]
fi: Joitakin perinteisten sääntöjen pikku tasoja, jotka kestänee hetki ratkaista. Joskus on kaivettava pudotessaan.
    Luonut Gabriel Miltschitzky [gabriel piste miltschitzky at freenet piste de]

en: Too Easy?
fi: Liian helppoa?

en: It may seem to be fairly straightforward but unfortunately it is not, because there are many false bricks on the way to the gold.
    
    Dig the first brick while falling, then fall through it, run up the ladder and wait until the enemy jumps into the hole. Now you can fall on his head and go left. Jump into the hole on the left and dig another brick while falling. This will allow you to continue left on the bar.
    
    Of course there are still quite a lot of traps on the way, but they are easier to avoid, so you will have to find them yourself. You know, you can always press 'Q' to restart the level.
fi: Voi vaikuttaa suoraviivaiselta mutta valitettavasti ei ole, koska matkalla kultaan on monia vääriä tiiliä.
    
    Kaiva ensimmäinen tiili pudotessasi, putoa sitten sen läpi, nouse tikkaita ja odota, kunnes vihollinen putoaa kuoppaan. Putoa hänen päälleen ja kulje vasempaan. Hyppää vasemmalla olevaan kuoppaan ja kaiva toinen tiili pudotessasi, jolloin voit jatkaa aisaa vasemmalle.
    
    Matkalla on tietenkin tukku ansoja, mutta ne on helppo välttää, joten saat löytää ne itse. Ainahan voit käynnistää tason alusta painamalla ”Q”.

en: Have A Nice Flight...
fi: Mukavaa lentoa!

en: It should not be too difficult.
    
    Just put the mouse in the upper left corner and the hero will automatically finish the level.
fi: Ei pitäisi olla liian vaikeaa.
    
    Aseta vain hiiresi vasempaan yläkulmaan ja hahmo pääsee automaattisesti tason loppuun.

en: Golddigger
fi: Kullankaivaja

en: My suggestion: dig!
fi: Ehdotan, että kaivat!

en: Golden Town
fi: Kultainen kaupunki

en: You have to collect the gold to the right of you first. Then try to dig a way down. It is easier to control the enemies when you are on the lower levels.
fi: Ensin on noukittava oikealla puolen olevat kullat, sitten kaivettava alemmas. Vihollisia on helpompi hallita alemmilta tasoilta.

en: A Hectic Enemy
fi: Hektinen vihollinen

en: You do not have to be quick. You just have to know how to avoid the enemy.
    
    By jumping down to the lower level you can make your enemy run up and down on one ladder as you fall. As soon as you reach the lower level the enemy will follow, but you will have time to collect some gold or get past him and move over to another section.
    
    Two important notes: do not let the enemy fall onto the middle row of ladders and leave the gold down there till last.
fi: Ei tarvitse olla nopea: täytyy vain tietää, miten välttää vihollinen.
    
    Hyppäämällä alas alemmalle tasolla voit saada vihollisen juoksemaan ylös alas tikkaita pudotessasi. Heti saavuttuasi alemmalle tasolle vihollinen seuraa, mutta sinulla on aikaa kerätä kultaa tai päästä sen ohitse toiseen osioon.
    
    Pari tärkeää huomautusta: älä anna vihollisen pudota tikkaiden keskiriville, ja jätä siellä oleva kulta viimeiseksi.

en: Don't Wake Them Up
fi: Älä herätä niitä

en: This is not very easy because there are so many enemies who block the only way out of the level.
    
    The best way to get past them is to go up on the right and wait until most of the enemies go up the middle ladders. Then, by moving up and down, try to group them. Finally fall down to the lowest level and wait for them to do the same. When the first enemies arrive, run up and try to get to the highest concrete pit ahead of the others. You may have to try several times before succeeding.
    
    When there are only one or two enemies blocking the exit, you can try getting past them by moving up a ladder just before they reach you. Then walk over their heads. Good luck!
fi: Tämä ei ole kovin helppoa, koska niin moni vihollinen estää ainoan pääsyn tasolta ulos.
    
    Paras tapa ohittaa ne on siirtyä oikealla ja odottaa, kunnes useimmat nousevat keskimmäisiä tikkaita. Sitten nousemalla ja laskemalla yrittää koota ne ryhmäksi. Pudottaudu lopuksi alimmalle tasolla ja odota niiden tekevän samoin. Ensimmäisten vihollisten saapuessa juokse ylös ja yritä päästä korkeimmalle betonikuopalle muita ennen. Joudut ehkä yrittämään useasti ennen kuin onnistut.
    
    Kun vain yksi tai pari vihollista estää ulospääsyn, voit yrittää ohittaa ne nousemalla tikkaita juuri ennen kuin ne saavuttavat sinut ja kävellä niiden päiden yltä. Onnea!

en: On The Brink
fi: Kuilun reunalla

en: To wait or not to wait? Well, just try...
    
    Before entering any of the structures on the right, make sure you have an escape route.
fi: Odottaako vai ei? Mitä jos kokeilet…
    
    Ennen oikealla oleviin rakennelmiin etenemistä varmista pakoreittisi.

en: Dropping Enemies
fi: Putoavat viholliset

en: No, there is no special trick for solving this level.
    Just be faster than your enemies.
fi: Tämän tason ratkaisuun ei ole erityiskikkaa.
    Ole vain vihollisiasi nopeampi.

en: The Big Maze
fi: Suuri sokkelo

en: You can avoid some enemies by finding a false brick to fall through. As for the others, you must find a place where you can dig or go around them.
    
    You have to reach the single piece of gold above a ladder on the left by digging through. If you go all the way round, the enemy will chase you and block your exit.
fi: Voit välttää jotkin viholliset etsimällä valetiilen pudotessasi läpi. Mitä loppuihin tulee, etsi paikka, jossa voit kaivaa, tai kierrä ne.
    
    Sinun on saatava yksittäinen kultahippu vasemman puolen tikkaiden yltä kaivamalla läpi. Jos kuljet täyden ympyrän, vihollisen seuraa sinua ja estää ulospääsysi.

en: Hurry Up!
fi: Kiiruhda!

en: As the level name tells you, you should not hang around for too long. Run immediately, dig the first brick and let the enemy fall into it, then run to the second brick and dig through.
    
    You are not done yet, because you have to reach the gold before the second enemy arrives. So speed up!
fi: Kuten tason nimi kertoo, ei pidä hidastella. Juokse heti, kaiva ensimmäinen tiili ja anna vihollisten pudota kuoppaan, sitten juokse seuraavalle tiilelle ja kaivaudu läpi.
    
    Vielä ei ole valmista, koska kulta on saavutettava ennen toisen vihollisen saapumista. Siis vauhtia!

en: Two Useful Enemies
fi: Kaksi hyödyllistä vihollista

en: To get out of the concrete structure below you, go down first, wait for the enemy, then walk over his head and escape. Use a similar trick with the second enemy.
    
    The line of gold on the bricks near the bottom requires a bit more thinking. Because one of the bricks is a trap, you need to dig all bricks as far as the trap, then run over the bricks above, dig through to the remaining gold and get out fast.
fi: Päästäksesi allasi olevasta betonirakennelmasta mene ensin alas ja odota vihollista, sitten pakene hänen päänsä yli. Käytä samaa toiseen viholliseen.
    
    Pohjalla oleva kultarivistö vaatii tarkempaa harkintaa. Koska yksi tiilistä on ansa, kaikki tiilet on kaivettava ansaan saakka, sitten juostava yllä olevien tiilten yli, kaivauduttava jäljellä olevaan kultaan ja paettava nopeasti.

en: The Prison
fi: Vankila

en: When you reach the enemies, take all the gold. Then dig one of the bricks, jump into it and dig immediately on both sides. The enemies either side of you will in 9 out of 10 cases get trapped. Now step onto one of the enemies, dig the middle brick and jump through.
    
    You are free again!
fi: Saavutettuasi viholliset nappaa kaikki kulta. Kaiva yksi tiilistä, hyppää kuoppaan ja kaiva heti kummaltakin puolen. Yhdeksässä tapauksessa kymmenestä kummankin puolet viholliset joutuvat ansaan. Nouse yhdelle vihollisista, kaiva keskimmäinen tiili ja hyppää läpi.
    
    Olet taas vapaa!

en: Free Fall
fi: Vapaa pudotus

en: This needs a bit of timing.
    
    When you have entered the niche in the concrete, wait for the right moment to walk over the enemies: not too early, because you would walk straight into their arms, and not too late, because then you will not reach the other side.
fi: Tämä vaatii ajoitusta.
    
    Astuttuasi betonisyvennykseen odota oikeaa hetkeä kävellä vihollisten yli: ei liian varhain, jolloin joutuisit heidän kynsiinsä, eikä liian myöhään, jolloin et enää saavuta toista puolta.

en: Two Friends
fi: Kaksi ystävää

en: Make use of your friend.
    
    Dig him out, then walk over his head to reach the bar to the left and below you. After taking the gold at the top left, let your friend free again.
    
    When he runs towards you and falls into the pit, jump onto his head and then collect five pieces of gold while walking on his head. You need to adjust your speed to match his.
    
    To reach the piece of gold next to a tube of false bricks, jump through the tube, run up the ladder and wait for the enemy to fall in. Now you can ride on his head and step to the right to take the gold.
fi: Käytä kaveria hyväksesi.
    
    Kaiva hänet ulos ja kävele hänen päältään päästäksesi pylväälle, joka on vasemmalla ja allasi. Napattuasi kullan ylävasemmalta vapauta kaverisi taas.
    
    Kun hän juoksee kohti ja putoaa kuoppaan, hyppää hänen päälleen ja nappaa viisi kultahippua kävellessäsi hänen päällään. Säädä nopeutesi vastaamaan häntä.
    
    Saadaksesi valetiiliputken viereisen kullan hyppää putkeen ja ylös tikkaita ja odota vihollisen putoavan sisään. Sitten voit astua hänen päällään oikealla ja napata kullan.

en: Impossible?
fi: Mahdoton?

en: No hint this time!
    
    But it is not impossible.
fi: Vihjeitä ei ole tarjolla!
    
    Mutta ei se mahdotonta ole.

en: The Wall
fi: Muuri

en: There is only one ladder up to the top of the wall and to reach it you need an enemy. So you have to dig right and left all the way to the floor as you fall.
    
    On the other side of the wall you have to wait on the ground until the enemy nearly reaches you, then run up very quickly.
    
    But how do you get to the other side?
    
    Trial and error...
fi: On vain yhdet tikkaat muurin huipulle, ja niille päästäksesi tarvitset vihollista. On kaivettava oikealta ja vasemmalta koko matka lattialle pudotessasi.
    
    Muurin toisella puolen on odotettava pohjalla, kunnes vihollinen saavuttaa sinut, sitten juostava vikkelästi.
    
    Mutta miten päästä toiselle puolen?
    
    Yrityksellä ja erehdyksellä…

en: Snakepits
fi: Käärmekuopat

en: After you reach the ladder and as you work your way down through the middle section, you will need to release five enemies, no more no less. They will help form a bridge to the ladders that appear on the left.
    
    To make the enemies in the boxes on the left move into position as you make your escape, just stand at the same height on one side or the other.
fi: Kun keskiosiota alas kulkiessasi saavutat tikkaat, on vapautettava viisi vihollista – ei enempää eikä vähempää. Ne auttavat muodostamaan sillan tikkaille, jotka ilmestyvät vasemmalle.
    
    Saadaksesi paetessasi vasemman puolen laatikoiden viholliset siirtymään asemiin, seiso vain samalla korkeudella jommallakummalla puolen.

en: Get In And Up
fi: Mene sisään ja ylös

en: After you reach the first ladder, go down and wait for the enemies to run towards you. When they are nearly upon you, run up, go left and enter the building. Take the two pieces of gold and dig yourself through.
fi: Saavutettuasi ensimmäiset tikkaat, laskeudu ja odota vihollisten juoksevan sinua kohti. Kun ne ovat lähellä, juokse ylös, vasempaan ja sisään rakennukseen. Ota kaksi kultapalaa ja kaivaudu läpi.

en: No Way Out
fi: Ei ulospääsyä

en: How To Get There
fi: Kuinka päästä sinne

en: The Bull
fi: Sonni

en: Long Way Up
fi: Pitkä tie ylös

en: You have to climb up on the pyramid of ladders and run over the heads of the enemies. You need more luck than skill. It is better to wait for an instant before climbing up.
    
    To get the single gold above the traps near the center, dig the enemies free then go down and left to the big bar. The enemies will fill the pit under the traps, so then you can take the gold easily.
    
    The rest is a bit hard, but it is easy to understand how to do it. In general, it is best to avoid killing enemies.
fi: Sinun on kiivettävä tikaspyramidille ja juostava vihollisten pään päältä. Tarvitset enemmän onnea kuin taitoa. On parempi odottaa hetki ennen kiipeämistä.
    
    Saadaksesi yksittäisen kullan keskeltä ansojen yltä, kaiva viholliset vapaiksi ja siirry alas ja vasempaan suurelle pylväälle. Viholliset täyttävät kuopan ansojen alta, jolloin saat kullan helposti.
    
    Loppu on aika vaikea, mutta on helppo ymmärtää, miten pitäisi toimia. Yleisesti kannattaa välttää tappamasta vihollisia.

en: A Little Present To Say Goodbye
fi: Pieni lahja hyvästeiksi

en: After some very hard levels, maybe you would like an easy one. Goodbye!
fi: Joidenkin hyvin vaikeiden tasojen jälkeen haluat ehkä helpomman. Hyvästi!

en: Zig Zag
fi: Siksak

en: The Box
fi: Laatikko

en: Do Not Fall Down
fi: Älä putoa

en: Overcrowding
fi: Tungos

en: Gold Rush II
fi: Kultarynnäkkö II

en: Wait an instant before you head left. Then it will be easier to reach the gold by walking on the enemies' heads.
    
    Step quickly onto the ladders when they appear. You will now have to cross two gaps, with the help of an enemy, before you can reach the highest ladders.
    
    How you manage that depends on how many enemies are following you when you step onto the first ladder. In the best case there are two, so you can walk back over them to cross the first gap, then pause briefly while they form a bridge over the next gap.
    
    Your escape further upwards depends on your speed and dexterity.
fi: Odota hetki, ennen kuin suuntaat vasemmalle. Silloin on helpompaa saada kulta kävelemällä vihollistesi päältä.
    
    Astu nopeasti tikkaille niiden ilmestyttyä. Sinun on ylitettävä kaksi aukkoa vihollisten avulla, ennen kuin saavutat ylimmät tikkaat.
    
    Riippuu sinua ensimmäisille tikkaille astuessasi seuraavien vihollisten määrästä, miten selviydyt. Parhaassa tapauksessa niitä on kaksi, jolloin voit palata heidän ylitseen ensimmäisen aukon yli ja odottaa, kunnes ne muodostavat sillan seuraavan aukon yli.
    
    Pakosi siitä ylemmäs riippuu nopeudestasi ja ketteryydestäsi.

en: Teamwork
fi: Ryhmätyö

en: Watch Out For Traps
fi: Varo ansoja

en: Easy Prey
fi: Helppo saalis

en: The Gold Mine
fi: Kultakaivos

en: Entangled
fi: Sotkuinen

en: Three Friends
fi: Kolme ystävää

en: Let Me Out!
fi: Päästäkää minut ulos!

en: It is no use looking for traps: there are none!
    
    When taking the first gold run down quickly so that the enemy does not follow you but goes by another route. Go down nearly as far as you can, so that the enemy will move to a position where you can get past him. You need to be very, very quick!
fi: Ei kannata etsiä ansoja: niitä ei ole!
    
    Napatessasi ensimmäisen kullan juokse nopeasti alas, jottei vihollinen seuraa sinua vaan kulkee eri reittiä. Laskeudu lähes niin alas kuin pääset, jotta vihollinen siirtyy paikkaan, jossa voit ohittaa hänet. Sinun on oltava hyvin, hyvin vikkelä!

en: Let Them Live
fi: Jätä heidät eloon

en: Jump And Run!
fi: Hyppää ja juokse!

en: The Lone Golddigger
fi: Yksinäinen kullankaivaja

en: Left Or Right?
fi: Vasemmalle vai oikealle?

en: Treasures of Gold
fi: Kulta-aarteet

en: Never Reaching The Bottom
fi: Pohjalle ei pääse

en: Getting Past The Enemy
fi: Vihollisen ohittaminen

en: Narrow Paths
fi: Kapeat polut

en: The Breakout
fi: Pako

en: Digging Hassle
fi: Kaivuuhässäkkä

en: Synchronised Running 2
fi: Tahtijuoksu 2

en: This level is named after the original 'Synchronised Running' in the 'Challenge' game.
    
    Admittedly, it is very difficult to keep to the same speed as the enemy as you walk on his head, but it is definitely not impossible. If you want a real challenge, try it in keyboard mode. That will make things a little more demanding...
fi: Taso on saman niminen kuin sille mallin antanut Challenge-pelin taso.
    
    On kieltämättä vaikeaa juosta yhtä nopeasti kuin vihollinen kun kävelet hänen päällään, mutta ei mahdotonta. Jos haluat todellisen haasteen, yritä samaa näppäimistöllä. Se tekee touhusta vaativamman…

en: The Heartbreaker
fi: Sydäntensärkijä

en: No hint!
fi: Ei vihjettä!

en: These levels were composed by Marco Krüger, the original author of the KGoldrunner program, and some of his friends and contributors.  They use KGoldrunner rules.  The enemies run fast and have an aggressive search strategy.  Enjoy!
fi: Nämä tasot on luonut KGoldrunnerin alkuperäinen tekijä Marco Krüger ystävineen ja avustajineen. Tasot käyttävät KGoldrunnerin sääntöjä. Viholliset juoksevat lujaa ja etsivät aggressiivisesti.  Nauti!

en: Demolition
fi: Hävitys

en: Twenty levels that require a bit of thinking and a bit of timing. You need to dig while falling sometimes.
    
    Created by Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.
fi: Kaksikymmentä tasoa, jotka vaativat vähän ajattelua ja ajoitusta. Joskus sinun on kaivettava pudotessasi.
    
    Laatinut Lars Luthman <lars luthman at gmail com>.

en: Ups And Downs
fi: Myötä- ja vastamäet

en: The trick is to get past all the enemies and on to the highest ladder, then make them follow you up in small groups. Once they are up on the bricks you can kill them and take their gold.
fi: Niksi on päästä kaikkien vihollisten yli ylimmille tikkaille, sitten saada viholliset seuraamaan sinua pienissä ryhmissä. Kun ne ovat tiilten päällä voit tappaa ne ja napata niiden kullan.

en: Dig, Baby, Dig!
fi: Kaiva, kulta, kaiva!

en: This should be fairly easy. No hint!
fi: Tämän pitäisi olla verraten helppo. Ei vihjettä!

en: Fetch!
fi: Nouda!

en: Make your enemies fetch the gold pieces you cannot reach yourself.
fi: Pane vihollisesi noutamaan kulta, johon et itse yllä.

en: Acrophobia
fi: Akrofobia

en: To get that last piece of gold, kill an enemy and have him fetch it.
fi: Napataksesi viimeisen kullanpalan tapa vihollinen ja pane tämä ottamaan se.

en: Panic!
fi: Paniikki!

en: Sometimes you can make the enemies run towards or away from you by moving one step up or down a ladder.
fi: Joskus voit juoksuttaa vihollisia sinua kohti tai sinusta pois päin siirtymällä tikkailla askelman ylös tai alas.

en: Landfill
fi: Kaatopaikka

en: You can walk on top of trapped enemies.
fi: Voit kävellä ansaan joutuneiden vihollisten yli.

en: Inwards And Upwards
fi: Sisään ja ylös

en: You only get one chance to grab those first three pieces of gold.
fi: Saat vain yhden tilaisuuden napata kolme ensimmäistä kullanpalaa.

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: If you dig a hole quickly and jump into it, the enemy will jump into the concrete hole to the right.
fi: Jos kaivat kuopan nopeasti ja hyppäät siihen, vihollinen hyppää betonikuoppaan oikealla.

en: The Divide
fi: Jakolinja

en: You can kill one enemy by digging away one of the bottom bricks in the divider and making him go in there.
fi: Voit tappaa yhden vihollisen kaivamalla pois yhden jakolinjan pohjatiilistä ja ohjaamalla sen sinne.

en: The way up to the escape route on the right is tricky. How do you get past that last enemy? Timing is everything!
fi: Tie oikealle ylös pakoreitille on hankala. Kuinka pääset viimeisen vihollisen ohi? Ajoitus ratkaisee!

en: The Box (1)
fi: Laatikko (1)

en: This level is fairly straightforward. There are some places where you can trap enemies if you do not like all of them running around.
fi: Tämä taso on varsin suoraviivainen. Joissakin paikoissa voit johdattaa viholliset ansaan, ellet halua niiden juoksentelevan ympäriinsä.

en: Crowd Control
fi: Väkijoukonhallinta

en: Remember 'Landfill'?
fi: Muistatko ”kaatopaikan”?

en: One Way Up
fi: Yksi tie ylös

en: This one is easy. No hint!
fi: Tämä on helppo. Ei vihjettä!

en: Use Your Enemy
fi: Käytä vihollistasi

en: Use yourself as bait.
fi: Käytä itseäsi syöttinä.

en: Race To The Bottom
fi: Kilpa pohjalle

en: Unless you can stop all the enemies from reaching the bottom before you, you are dead.
fi: Ellet voit estää kaikkia vihollisia saavuttamasta pohjaa ennen sinua, olet mennyttä.

en: You need to walk on an enemy's head to get that gold piece in the middle.
fi: Sinun on käveltävä vihollisen päältä saadaksesi kultahipun keskeltä.

en: Depth
fi: Syvyys

en: Get some enemies into the concrete pit so that you can go across it. Then push them one step further down before you dig and grab the gold.
fi: Johdata muutama vihollisista betonikuoppaan, jotta pääset sen yli, sitten paina heitä askelen verran alemmas, ennen kuin alat kaivaa ja nappaat kullan.

en: Density
fi: Tiheys

en: Avoid killing enemies. That will make the last bit much easier.
fi: Vältä tappamasta vihollisia, niin viimeinen osuus on helpompi.

en: The Box (2)
fi: Laatikko (2)

en: Concrete Towers
fi: Betonitornit

en: Mazes
fi: Sokkelot

en: Mazes, mazes, mazes.  Some with enemies, some without.  While occasionally you will need to kill an enemy, as a general rule it is best not to kill them, because they reappear at the top and block your exit.  You also need to dig while falling sometimes.
    
    Another great set of Championship levels from Steve Mann <smann at cgl uwaterloo ca>.  The levels are named after dwarves in myths and stories (with a few named after elves), beginning with the seven dwarves from Disney's version of Snow White.
fi: Sokkeloita, sokkeloita, sokkeloita: joissakin on vihollisia, joissakin ei. Vaikka joskus vihollinen on tapettava, yleisesti on parempi olla tekemättä niin, muuten ne ilmestyvät uudelleen ylös ja tukkivat ulospääsysi. Joskus sinun on myös kaivettava pudotessasi.
    
    Jälleen yksi Steve Mannin <smann at cgl uwaterloo ca> mestaruustasojen joukko. Tasot on nimetty myyttien ja tarinoiden kääpiöiden (osa haltioiden) mukaan alkaen Disneyn Lumikin seitsemästä kääpiöstä.

en: Dopey
fi: Ääliö

en: Fairly simple, just avoid falling off the ladders.  There are several ways to get past the two enemies at the end.  One of the quickest is to wait on a tall vertical ladder, just below the second highest horizontal ladder, until the path to the exit is clear.
fi: Sangen yksinkertainen, kunhan vältät putoamasta tikkailta. Lopun kahden vihollisen ohi pääsee useammalla tapaa. Yksi nopeimmista on odottaa kookkailla pystytikkailla heti toiseksi korkeimpien vaakatikkaiden alla kunnes tie loppuun on vapaana.

en: Sleepy
fi: Uninen

en: A lot of backtracking, but nothing too difficult here.
fi: Pakko palata usein omia jälkiään, muttei kovin vaikea.

en: A few tricks to figure out how to get the gold, but nothing too hard.
fi: Tarvitset joitakin kikkoja saadaksesi kullan, muttei mitään erityisen vaikeaa.

en: Grumpy
fi: Jörö

en: Visually confusing, but otherwise a simple maze.
fi: Visuaalisesti sekava mutta muuten yksinkertainen sokkelo.

en: Sneezy
fi: Nuhanenä

en: Mostly straightforward, the only trick here is how to draw off the enemies so as to get past them.  In the beginning, try to lure the top two enemies into the top-center pit.  This gives you enough time to slip past them.  The enemy on the bottom is relatively easy to avoid (twice).  To get past the top two enemies on your way back, lure the first one deep into the maze until you find a way back past him, then lure the second one to the section with the pole near the top.
fi: Varsin suorapiirteinen; ainoa vaikeus on johdattaa viholliset muualle päästäksesi heidän ohitseen. Yritä alussa houkutella ylimmät kaksi vihollista kuoppaan ylhäällä keskellä, mikä antaa sinulle tarpeeksi aikaa ohittaa heidät. Pohjan vihollista on on suhteellisen helppo vältellä (kahdesti). Päästäksesi ylimpien kahden vihollisen ohi palatessasi johdata ensimmäinen syvälle sokkeloon, kunnes löydät tien takaisin hänen ohitseen, ja houkuttele toinen sitten osioon, jossa on puola lähellä yläosaa.

en: To reach the two pieces of gold stacked one above the other, you have to drop through a trap below one of the ladders above that section.
    
    Leave the piece of gold at the upper left until the very last.
fi: Napataksesi kaksi päällekkäin pinottua kultaa, sinun on pudottauduttava yksien sen osion tikkaiden alla olevan ansan läpi.
    
    Jätä ylävasemmalla oleva kultahippu aivan viimeiseksi.

en: Happy
fi: Onnellinen

en: Luthien
fi: Lúthien

en: If you have two or more enemies between you and where you want to go, you may find the diggable columns useful.  Dig two layers, wait one from the top to trap the first enemy and then move to the top to trap the second enemy.
fi: Jos sinun on haluamasi paikan välissä on kaksi tai useampia vihollisia, kaivettavat pylväät voivat osoittautua hyödyllisiksi. Kaiva kaksi kerrosta, odota ylimmäisen saavan ensimmäisen vihollisen ansaan, jonka jälkeen sinun on noustava huipulle napataksesi toisen.

en: Gloin
fi: Glóin

en: Oin
fi: Óin

en: Dain
fi: Dáin

en: Thrain
fi: Thráin

en: Lots of false floors to use and avoid.
fi: Paljon valelattioita, joita käyttää ja välttää.

en: Rumpelstiltskin
fi: Tittelintuure

en: Thror
fi: Thrór

en: Initiation
fi: Aloitus

en: These 100 levels make an excellent introductory game, as well as a good opportunity for experts to build up high scores.  They were composed by Peter Wadham and use traditional playing rules.
    
    The last few levels are very hard, but if you are looking for even more of a challenge, have a go at 'Vengeance of Peter W' ...
fi: Näiden sadan tason avulla saat mukavan johdatuksen peliin. Jos olet hyvä, saat tehtyä myös ennätyksiä. Aiemmat ennätykset on tehnyt Peter Wadham perinteisillä säännöillä.
    
    Muutamat viimeiset tasot ovat todella vaikeita, mutta jos haluat vielä niitäkin enemmän haastetta, katso Peter W:n kosto …

en: Don't Panic
fi: Ei paniikkia

en: The cover of 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' by Douglas Adams said so, in large friendly letters, so there is no need to panic.  The enemies are behind a wall and can not reach you.
fi: Douglas Adamsin ”Linnunradan käsikirja liftareille” sanoi sen kannessaan suurin ystävällisin kirjaimin, joten ei ole syytä paniikkiin. Viholliset ovat seinän takana eivätkä pääse sinuun käsiksi.

en: Lust for Gold
fi: Kullanhimo

en: When you kill the enemies you can trap them permanently in the pit at top right.
fi: Kun tapat vihollisia, voit vangita heitä lopullisesti kuoppaan oikealla yläkulmassa.

en: Ladders?  Trust me!
fi: Tikkaat?  Luota minuun !

en: Drop In and Say Hello
fi: Hyppää kehiin ja sano moro

en: The Mask
fi: Naamio

en: Check for Traps
fi: Tarkista ansat

en: Take It Easy!
fi: Ota iisisti!

en: Fall on a Fortune
fi: Poimi omaisuus

en: The Lattice
fi: hila

en: Shower of Gold
fi: Kultasuihku

en: The Foundry
fi: Rautatehdas

en: Soft Landings
fi: Pehmeät laskeutumiset

en: Unlucky for Some
fi: Hieman epäonnekas

en: The Balance
fi: Tasapaino

en: Gold Bars
fi: Kultahiput

en: Hard Row to Hoe
fi: Raskas soutu kuokan luo

en: Golden Maze
fi: Kultainen labyrintti

en: Delayed Trap
fi: Viivästetty ansa

en: Nowhere to Hide
fi: Ei paikkaa piiloutua

en: Watch the Centre
fi: Tarkkaile keskusta

en: Where to Dig?
fi: Mistä kaivaa?

en: Easy Stages
fi: Helpot vaiheet

en: Gold Mesh
fi: Kultakimpale

en: Acrobat
fi: Akrobaatti

en: Mongolian Horde
fi: Mongolialainen lauma

en: Rocky Terrain
fi: Kivinen maasto

en: Down the Chimney
fi: Savupiippua alas

en: Space Invader
fi: Avaruusolento

en: Winding Road
fi: Mutkikas tie

en: Light My Fire
fi: Sytytä tuleni

en: Cockroach
fi: Torakka

en: The Runaround
fi: Viivytys

en: Speedy
fi: Nopea

en: Dig Deep
fi: Kaiva syvälle

en: Forgotten Gold
fi: Unohdettu kulta

en: Two of Diamonds
fi: Pari timanttia

en: Suicide Jump
fi: Itsemurhahyppy

en: Easy Access
fi: Helpostisaatava

en: Gold Braid
fi: Kultapunos

en: Cat's Eyes
fi: Kissansilmät

en: Keep Them Coming
fi: Sen kuin tulette

en: The Funnel
fi: Savupiippu

en: Lattice Maze
fi: hilalabyrintti

en: Hard Work for Poor Pay
fi: Paljon työtä ja vähän tulosta

en: Forked Ladders
fi: Haaratikkaat

en: Snowing Gold
fi: Kultasade

en: Left or Right?
fi: Vasemmalle vai oikealle?

en: Houndstooth
fi: Ajokoiran hammas

en: Five Levels
fi: Viisi tasoa

en: Pitfalls
fi: Salakari

en: Get IN There!
fi: Mene SISÄÄN!

en: A Steady Climb
fi: Tukeva kiipeäminen

en: Fall-through Lattice
fi: Tiputtava hila

en: Get me OUT of Here!
fi: Haluan ULOS täältä!

en: Empty Cellar
fi: Tyhjä kellari

en: The Rose
fi: Ruusu

en: Lotus Puzzle
fi: Lotuspalapeli

en: Long Drop
fi: Pitkä pudotus

en: Party On!
fi: Bileet!

en: Cross-stitch
fi: Ristipisto

en: Cannot Get Up There
fi: En pääse sinne

en: They Are Everywhere!
fi: Niitä on kaikkialla!

en: Rooftops
fi: Katonharja

en: Tricky Traps
fi: Temppuilevat tikkaat

en: Make Them Work for You
fi: Pistä ne toimimaan sulle

en: Get Going!
fi: Matkaan!

en: Three Chimneys
fi: Kolme savupiippua

en: The Archway
fi: Holvikäytävä

en: Starwave
fi: Tähtiaalto

en: Amazing Finish
fi: Hurmaava lopetus

en: Pillars
fi: Pilarit

en: Hopeful Descent
fi: Toiveikas laskeutuminen

en: The Rack
fi: Teline

en: Twists and Turns
fi: Kiertää ja kääntyy

en: The Saucer
fi: Teevati

en: The Dotted Line
fi: Pilkutettu viiva

en: Do Not Look Down (1)
fi: Älä katso alas (1)

en: Getting Started
fi: Aloitus

en: Easy Middle
fi: Keskivaikea

en: Do Not Look Down (2)
fi: Älä katso alas (2)

en: Which Way?
fi: Mikä tie?

en: Do Not Look Down (3)
fi: Älä katso alas (3)

en: Drop?
fi: Pudotus?

en: Help!
fi: Apua!

en: Yorick's Skull
fi: Yorickin kallo

en: No Mercy
fi: Ei armoa

en: Gold Sandwich
fi: kultainen voileipä

en: Golden Curtain
fi: Kultakutri

en: Are you spider or fly?
fi: Oletko hämähäkki vai hyönteinen?

en: Funny?
fi: Hauska?

en: Hard Landings
fi: Kova laskeutuminen

en: Golden Tower
fi: Kultainen torni

en: This level is named after the famous German submarine war film 'Das Boot' and dedicated to Marco Krüger of Berlin, the original author of KGoldrunner.
    
    Just one small hint ... if you stand on the right hand end of the boat you can get the enemy to fall towards you ... the rest is up to you!
fi: Tämä taso on nimetty kuuluisan saksalaisen sukellusvenefilmin ”Das Boot” mukaan ja omistettu berliiniläiselle Marco Krügerille, KGoldrunnerin alkuperäiselle tekijälle.
    
    Pieni vihje … Jos seisot veneen oikealla reunalla viholliset putoavat sinua päin … loppu on kiinni sinusta!

en: Quick!  RUN!
fi: Nopeasti! JUOKSE!

en: Surprise Ending
fi: Yllätysloppu

en: Diagonal Disaster
fi: Vino tuho

en: Vengeance of Peter W
fi: Peter W:n kosto

en: Gooood luck!
    Mwarrhh hwwarrrr haarrrr!
fi: Oooonnnea matkaaaan!
    Hur hur!

en: No, it is not impossible.  There is a trick in how you dig the bricks next to the gold nuggets.
fi: Ei, se ei ole mahdotonta. Niksi on siinä, miten kaivat tiiliä kullanpalasten viereltä.

en: Short Cut?
fi: Oikotie?

en: The Vault
fi: Holvi

en: Patchwork Quilt
fi: Tilkkutäkki

en: Do You Need Him?
fi: Tarvitsetko häntä?

en: Stuck in Storage
fi: Jumissa varastossa

en: So Far for So Little
fi: Niin kauas, niin vähän

en: Flying Tower
fi: Lentävä torni

en: Pot Hole
fi: Ruukun reikä

en: Well, the old MG was pretty fast and agile in its day and you have to be too.
    
    You can try digging three bricks left and one centre to kill one of the enemies right at the start, but chances are he will fall into the pot hole on the right and you will have no chance of collecting the last lot of gold.
fi: Vanha MG oli aikanaan varsin nopea ja ketterä, kuten sinunkin on oltava.
    
    Voit yrittää kaivaa kolmea tiiltä vasemmalta ja yhtä keskeltä tappaaksesi heti aluksi yhden vihollisista, mutta voi olla, että hän putoaa oikealla olevaan kuoppaan, jolloin sinulla ei ole mahdollisuuksia saada viimeistä kultahippua.

en: Sticky Ladders
fi: Tahmeat tikkaat

en: The Laboratory
fi: Laboratorio

en: Pete likes Ladders
fi: Pete pitää tikapuista

en: Where is the Roof?
fi: Missä on katto?

en: Ninja Style
fi: Ninjatyylinen

en: Cooperation?
fi: Yhteistyötä?

en: Triple Trap
fi: Kolmoisansa

en: State Of Terror
fi: Kauhun tila

en: Just when you thought it was safe ... fifteen levels of pure terror, using those quirky-yet-fast KGoldrunner rules. You frequently need to dig while falling.
    
    Composed by Stuart Popejoy - spopejoy@panix.com
fi: Juuri kun luulit olevasi turvassa… viisitoista tasoa puhdasta kauhua KGoldrunnerin oudoin ja nopein säännöin. Usein sinun on kaivettava pudotessasi.
    
    Laatinut Stuart Popejoy – spopejoy@panix.com

en: Easy Gold
fi: Helppoa kultaa

en: Fear of Heights
fi: Korkeuskammo

en: The Spiral
fi: Spiraali

en: Crags of Fire
fi: Tulirotkot

en: Generally, dig down and go through to get the gold, then move right and up to the next crag.
    The top-mid crag, however, needs to be done before the second-from-left crag. Leave one piece of gold in the middle area for last. Then get out quick!
fi: Yleisesti ottaen kaiva alas ja kulje läpi kullan luokse, sitten siirry oikealle ja ylös seuraavalle kielekkeelle.
    
    Keskimmäinen yläkieleke täytyy kuitenkin hoitaa ennen toista vasemmalta. Jätä yksi kultahippu keskialueelle viimeiseksi. Sitten pakene nopeasti!

en: The Heist
fi: Ryöstö

en: Endless Enemies (1)
fi: Loputtomat viholliset (1)

en: Torture Chamber
fi: Kidutuskammio

en: Infiltration
fi: Soluttautuminen

en: Endless Enemies (2)
fi: Loputtomat viholliset (2)

en: Tunnels (1) - The Monster
fi: Tunnelit (1) – Hirviö

en: The monster is made almost completely of false bricks.  Analyze the concrete parts of his body, to determine where to fall and where not to fall. All four enemies will have to be trapped above particular concrete pieces, to enable you to reach certain gold pieces.
    Trap the enemies by using KGoldrunner rules to your advantage.
    Wait on the top pole at the point where you want the enemy to fall. As he approaches you, fall onto a lower pole and move left or right to avoid the enemy's fate. This is how he falls into danger while you fall to safety.
fi: Hirviö on lähes kokonaan valetiilistä tehty. Tutki sen ruumiin kiinteitä osia selvittääksesi, minne pudota ja minne ei. Kaikki neljä vihollista on saatava ansaan tiettyjen kiinteiden palasten ylle, jotta yllät kaikkiin kultahippuihin.
    Saat viholliset ansaan hyödyntämällä KGoldrunnerin sääntöjä omaksi eduksesi.
    Odota yläaisalla kohdassa, johon haluat vihollisen putoavan. Pudottaudu sen lähestyessä alemmalle aisalle ja liiku sivusuunnassa välttääksesi vihollisen kohtalon. Näin se putoaa tuhoonsa sinun laskeutuessasi turvallisesti.

en: Breaking and Entering
fi: Murtautuminen

en: Tunnels (2) - The Honeycomb
fi: Tunnelit (2) – Hunajakenno

en: Ruins
fi: Rauniot

en: Tutorial
fi: Opaskierros

en: This tutorial is a collection of easy levels that teaches you the rules of KGoldrunner and helps you develop the skills you need to get started.  It uses the Traditional set of rules, similar to those used on early home-computers.  Each level has a brief explanation, then you play ...
    
    When you move on to play more advanced levels, you will find that KGoldrunner combines action, strategy and puzzle solving --- all in one game.
fi: Ohjaustunnilla käydään läpi helppoja tasoja, jotta opit KGoldrunnerin säännöt ja alkuun päästäksesi tarvitsemasi taidot. Tunnilla käytössä ovat perinteiset pelisäännöt – saman kaltaiset kuin varhaisissa kotitietokoneissa. Kukin taso esitellään lyhyesti, jonka jälkeen pääset pelaamaan…
    
    Siirtyessäsi vaikeammille tasoille huomaat että KGoldrunner yhdistää toiminnan, strategian ja ongelmanratkaisun yhteen ja samaan peliin.

en: Hi!
fi: Tervehdys!

en: Hi!  Welcome to KGoldrunner!  The idea of the game is to pick up all the gold nuggets, then climb to the top of the playing area and move up to the next level.  A hidden ladder will appear as you collect the last nugget.
    
    The hero, at the top left, is your deputy.  To collect the nuggets, just point the mouse where you want him to go.  At first gravity takes over and he falls ...
fi: Hei ja tervetuloa KGoldrunneriin! Pelin päämääränä on poimia kaikki kultahiput, kiivetä pelikentän yläosaan ja siirtyä seuraavalle tasolle. Piilotetut tikkaat ilmestyvät kerättyäsi viimeisen kultahipun.
    
    Pelihahmo ylävasemmalla on apulaisesi. Kerätäksesi hippuja osoita hiirellä suunta minne haluat hahmon kulkevan. Aluksi painovoima pudottaa hänet…

en: Navigation
fi: Liikkuminen

en: This is an exercise in moving around.  Follow the track of gold nuggets until the ladder pops up at the right.  The hero can only follow the mouse along simple paths (like _ | L or U), so be careful not to get too far ahead of him.
    
    DANGER: Try not to fall off the ladder or bar into the concrete pit at the bottom right.  If you do get trapped there, the only way out is to kill the hero (press key Q for quit) and start the level again.
fi: Tässä harjoituksessa opetellaan liikkumaan. Seuraa kultahippuja, kunnes oikealle ilmestyy tikkaat. Pelihahmo voi seurata hiirtä vain yksinkertaisia reittejä (kuten _ | L tai U), joten älä ohjaa hahmoa liian kaukaa.
    
    VAARA: Älä putoa tikkailta tai tangolta oikean alareunan betonikuoppaan. Jos jäät ansaan, et voi tehdä muuta kuin tappaa pelihahmon (Q-näppäimellä) ja aloittaa tason alusta.

en: Digging
fi: Kaivaminen

en: Now you have to dig to get the gold!  Just use the left and right mouse buttons to dig left or right of the hero's position.  The hero can then jump into and through the hole he has dug.  He can also dig several holes in a row and run sideways through the dug holes.  Be careful though.  After a while the holes close up and you can get trapped and killed.
    
    When you dig, you must be supported by something solid, such as a ladder, concrete, a brick or a bar.  In some Championship games you are allowed to dig while falling, but not in this game.
    
    In the third box down, you have to dig two holes, jump in and quickly dig one more, to get through two layers.  On the right, you have to dig three, then two then one to get through.  There are also two little puzzles to work out along the way.  Good luck!
    
    By the way, you can dig through brick, but not concrete.
fi: Nyt sinun on kaivettava kultaa! Kaiva pelihahmon vasemmalta hiiren vasemmalla ja oikealta hiiren oikealla painikkeella. Pelihahmo voi sitten hypätä reiän läpi. Se voi kaivaa useita reikiä riviin ja siirtyä kaivettuja reikiä sivuttain. Mutta varo: aukot täyttyvät hetkessä, jolloin jäät ansaan ja kuolet.
    
    Tukenasi täytyy kaivaessa olla jotain kiinteää kuten tikkaat, betoni, tiili tai pylväs. Joissakin mestaruuspeleissä voit kaivaa pudotessasi, muttet tässä pelissä.
    
    Vasemmalla kolmannessa kammiossa alhaalta sinun on kaivettava kaksi kuoppaa, hypättävä sisään ja nopeasti kaivettava vielä yksi päästäksesi kahden kerroksen läpi. Vastaavasti oikealla puolen sinun on kaivettava ensin kolme, sitten kaksi ja lopulta yksi kuoppa päästäksesi läpi. Matkan varrella on myös pulmia. Onnea!
    
    Voit muuten kaivaa vain tiilen, et betonin läpi.

en: You Have ENEMIES!
fi: Sinulla on VIHOLLISIA!

en: Well, it has been nice and easy up to now, but the game would be no fun without enemies.  They are after the gold too: worse still they are after you!  You die if they catch you, but maybe you will have a few lives left and can start again.
    
    You can handle enemies by running away, digging a hole or luring them into part of the playing area where they get stranded.
    
    If an enemy falls into a hole, he gives up any gold he is carrying, then gets stuck in the hole for a time and climbs out.  If the hole closes while he is in it, he dies and reappears somewhere else on the screen.  You can deliberately kill enemies by digging several holes in a row.
    
    More importantly, you can run over an enemy's head.  You should do that right at the start of this level.  Dig a hole, trap the enemy, wait for him to fall all the way in, then run over him, with the other enemy in hot pursuit ...
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key at any time (default P or Esc) and take a break.  Hit it again when you wish to continue.
fi: Peli on ollut mukava ja helppo tähän asti, mutta ei ole peli ei olisi hauska ilman vihollisia. He yrittävät saada myös kultaa: ja mikä pahempi he jahtaavat sinua! Jos he saavat sinut kiinni, kuolet. Mutta ehkä sinulla on jäljellä vielä elämiä ja voit aloittaa pelin uudelleen.
    
    Voit käsitellä vihollisia juoksemalla karkuun, kaivamalla kuopan tai houkutella heidät pelin alueelle, johon he jäävät paikoilleen.
    
    Jos vihollinen putoaa kuoppaan, hän luovuttaa kantamansa kultavarat. Sitten on jonkin aikaa kuopassa ja kiipeää ulos. Jos kuoppa sulkeutuu kun vihollinen on siellä, hän kuolee ja ilmestyy uudelleen jossainpäin peliruutua. Voit tappaa vihollisia säälimättä kaivamalla useita kuoppia riville.
    
    Tärkeämpää: voit juosta yli vihollisen pään.  Sinun pitäisi tehdä tämä heti tämän tason alussa.  Kaiva kuoppa, vangitse vihollinen, odota hänen tippumista koko matkan, Sitten juokse hänen yli toisen vihollisen kuumassa takaa-ajossa…
    
    Jos tunnet stressiä, voit painaa keskeytysnäppäintä (oletuksena P tai Esc) milloin tahansa pitääksesi tauon. Paina sitä uudelleen jatkaaksesi.

en: Bars
fi: Tangot

en: You can move horizontally along bars (or poles), but if you move down you will let go and fall ...  Also, note that you can collect gold by falling onto it.
fi: Voit liikkua vaakatasossa tankojen mukaan, mutta jos liikut alas, putoat… Huomaa myös, että voit poimia kullan putoamalla sen päälle.

en: False Bricks
fi: Väärä palikka

en: Some of the bricks in this level are not what they seem.  If you walk onto them you fall through.  The enemies fall through them too.
fi: Jotkut palikat tällä tasolla eivät ole sitä, miltä ne näyttävät. Jos kävelet niihin, putoat läpi. Myös vihollinen putoaa niiden läpi.

en: Bye ...
fi: Heippa…

en: This is just a nice easy level to finish up with.  Have fun with the other games in KGoldrunner.
    
    Note that there is a game Editor in which you and your friends can make up levels and challenge each other.  And if you like action, the KGoldrunner rules used in some of the games are fast and furious.  There is also a KGoldrunner Handbook in the Help Menu, which contains more detail than this Tutorial.
    
    It has been a pleasure showing you around.  Bye!
fi: Tämä on vain mukavan helppo taso jonne lopettaa. Pidä hauskaa KGoldrunnerin muissa peleissä.
    
    Huomaa, että on olemassa pelimuokkain, jolla voit muokata ystäviesi kanssa tasoja ja haastaa toisenne. Jos haluat toimintaa, joissakin peleissä käytettävät KGoldRunnerin säännöt ovat nopeita ja kiivaita. Ohje-valikosta löytyy myös KGoldrunnerin käyttöohje, joka lisää yksityiskohtia tähän opastettuun toimintoon.
    
    On ollut ilo opastaa sinua. Moikka!

en: Advanced Tutorial
fi: Ohjaustunti edistyneille

en: This tutorial is preparation for some of the things you might find in the middle levels of the 'Initiation' game.  Enjoy ...
fi: Tämä ohjaustunti valmistaa sinut joihinkin asioihin, joihin törmäät ”Aloitus”-pelin keskivaiheilla.  Nauti…

en: Bars and Ladders
fi: Tangot ja tikkaat

en: There is nowhere to dig, so you must dodge the enemies and avoid falling to the concrete at the wrong time.  Try to keep the enemies together.
    
    If an enemy has gold coloring, he is holding a nugget.  He might drop it as he runs over the concrete or maybe at the top of a ladder ... patience, patience!
fi: Et voi kaivaa mistään, sinun tulee väistää vihollista ja välttää tippumista betoniin väärään aikaan. Yritä pitää viholliset yhdessä.
    
    Jos vihollisella on kultaväritys, hän pitää hippua. Hän pudottaa sen kun hän juoksee betonin yli tai ehkä tikapuiden yläpäässä… kärsivällisyyttä, kärsivällisyyttä!

en: To kill ...
fi: Tappaa…

en: You cannot get up to the gold, so you must get the enemies to bring it down to you.  But how do you get them to keep going back?
    
    If you are feeling stressed, you can hit the Pause key (default P or Esc) and take a break.  Also, you can use the Settings menu to slow down the action.
fi: Et pääse kultaan käsiksi, sinun tulee ensin saada vihollinen tuomaan se sinulle alas.  Mutta kuinka saat heidät menemään takaisin ylös?
    
    Jos tunnet stressiä, voit painaa keskeytysnäppäintä (oletuksena P tai Esc) pitääksesi tauon.  Voit myös hidastaa peliä asetusvalikosta.

en: ...  Or not to kill?
fi: …vaiko olla tappamatta?

en: It is best not to kill the enemy.  Try it and you will find out why ... Heh, heh, heh!
    
    If you do kill him unintentionally, before you have collected the gold at the top left, you can still finish the level by digging away the side of the pit he is in.
fi: On parasta olla tappamatta vihollista. Yritä sitä, mutta huomaat, miksi… Heh, heh, heh!
    
    Jos tapat hänet tahattomasti, ennenkuin olet kerännyt kullat ylävasemmalla, voit vielä lopettaa tason kaivamalla sitä puolta, jossa hän on.

en: Traps
fi: Ansat

en: Some of the bricks here are not what they seem.  They are known as false bricks, fall-through bricks or traps.  If you try to walk on them, you fall through.  If the enemies walk on them, they can descend on you without warning.  Sometimes you have to fall through a brick to get some gold.
    
    At the start, jump into the concrete pit, dig and drop through.  That will get one enemy tied up for a while ...
fi: Jotkut palikat eivät ole sitä, miltä ne näyttävät.  Ne tunnetaan vääriksi palikoiksi, putoa läpi -palikoiksi tai ansoiksi.  Jos yrität kävellä niiden päälle, putoat läpi. Jos vihollinen kävelee niiden päälle, ne voivat laskeutua päällesi varoittamatta.  Joskus sinun pitää tippua palikan läpi hakeaksesi kullan.
    
    Alussa hyppää betonikuoppaan, kaiva ja pudottaudu läpi. Se sitoo yhden vihollisen joksikin aikaa…

en: Challenge
fi: Haaste

en: These tricky little levels were composed by Peter, Simon, Genevieve and their father Ian Wadham.  They use traditional playing rules.  Enjoy!
fi: Nämä kinkkiset pikku radat on tehnyt Peter, Simon, Genevieve ja heidän isänsä Ian Wadham. Ratojen säännöt ovat perinteiset. Nauti!

en: Easy Start
fi: Helppo alku

en: Mobile Bricks
fi: Liikkuvat palikat

en: Just run over the enemies' heads.
fi: Hyppää vain vihollisten päiden yli.

en: The Big Haul
fi: Iso saalis

en: Quick Off The Mark
fi: Nopea aloitus

en: Move very quickly to the left to start.  Keep digging until the enemies have brought down all the gold.  Retreat to higher ground and dig there, if necessary.
fi: Siirry aluksi kiireesti vasemmalle. Ala kaivaa, kunnes viholliset ovat tuoneet kaiken kullan alas. Vetäydy korkeammas ja kaiva sieltäkin, jos tarpeen.

en: Who Needs Enemies?
fi: Kuka tarvitsee vihollisia?

en: Keep digging rows of three bricks next to the ladder.
fi: Ala kaivaa kolmen tiilen rivejä tikkaiden vierestä.

en: Asymmetrical
fi: Epäsymmetrinen

en: Goldrunner Prophecy
fi: Kullanetsijän ennustus

en: Peter W. composed this in 1985.  Do you see the prophetic letters GR?  Spooky!
    
    When you collect the row of gold at bottom left, wait there and the first enemy will obligingly fall into the pit above you.
    
    When you move over to the right side, collect all nuggets except the three hanging under a ladder.  Leave them till last.
    
    To get the gold above the trapped enemy, climb the ladder, dig down four bricks, wait till they start to re-appear, then dig one more, climb back up, re-dig the first two and the way will be clear to fall in, collect the gold and escape over the enemy's head.
    
    When you release the enemy, retreat quickly to where you can trap and kill him.  After one or two tries he will re-appear harmlessly over on the left.
fi: Peter W. laati tämän 1985. Näetkö enteelliset kirjaimet GR? Pelottavaa!
    
    Kerätessäsi kultarivistön alavasemmalta, odota siellä, jolloin ensimmäinen vihollinen avuliaasti putoaa ylläsi olevaan kuoppaan.
    
    Siirtyessäsi oikealle puolen kerää kaikki hiput paitsi kolme tikkaiden alla riippuvaa. Jätä ne loppuun.
    
    Saadaksesi kullan ansassa olevan vihollisen yltä kipua tikkaille, pudottaudu neljä tiiltä, odota kun viholliset alkavat ilmestyä jälleen, kaiva yksi lisää, kipua takaisin ylös, kaiva uudelleen ensimmäiset kaksi niin putoamisreitti avautuu, kerää kulta ja pakene vihollisen yli.
    
    Vapauttaessasi vihollisen vetäydy nopeasti paikkaan, jossa voit saada sen ansaan. Kerran tai parin jälkeen se ilmestyy harmittomasti uudelleen vasemmalle.

en: The Rosette
fi: Ruusuke

en: Try to get all the enemies together, by going to the middle then down.  Now trap them in the trough at the bottom, ignoring the gold there for now.  Stand on one side just above the trough, then drop down one square as the enemies get above the trough.
    
    Collect all the gold not in the trough, then release the enemies and lead them around over the tops of ladders, until they drop their gold.
fi: Yritä saada kaikki viholliset kerralla liikkumalla keskelle ja sitten alas. Johdata ne ansaan alla olevaan kouruun (unohtaen hetkeksi siellä oleva kulta). Astu kourun sivuun juuri sen ylle ja pudottaudu yksi palanen alemmas vihollisten noustessa kourun ylle.
    
    Kerää kaikki kulta, joka ei ole kourussa, vapauta viholliset ja johdata niitä ympäriinsä tikkaiden yllä, kunnes ne pudottavat kultansa.

en: He Has The Gold
fi: Hänellä on kulta

en: Towers of Gold
fi: Kultatornit

en: Delayed Drop
fi: Viivästetty putoaminen

en: Maze of Ladders
fi: Tikapuusokkelo

en: Move to left of centre and go high, then you can drop and move left or right to get all the gold.
    
    Leave the nugget in the U-shaped space till last.
    
    Ignore the enemy.  Let him stay trapped.
fi: Siirry keskiosasta vasempaan ja jatka ylös, niin voit pudottautua ja siirtyä vasemmalle tai oikealle nappaamaan kaiken kullan.
    
    Jätä U:n muotoisen tilan hippu viimeiseksi.
    
    Älä välitä vihollisesta: jätä hänet ansaan.

en: Hair's Breadth Timing
fi: Hiuksenhieno ajoitus

en: The Three Musketeers
fi: Kolme muskettisoturia

en: Rat Trap
fi: Hiirenloukku

en: Head Case
fi: Päätapaus

en: This is a warmup for a later level.  To get the gold at the right, descend onto the enemy's head, release him to the left, move left after him and, as you ride down on his head, dig right.  You can then run in, get the gold and exit before the brick closes.
    
    If you move to the bottom right corner, you can get the enemy to fall into the hole containing gold.
fi: Tämä on lämmittelyä myöhemmälle tasolle. Saadaksesi kullan oikealta, laskeudu vihollisen päälle, vapauta hänet vasemmalle, siirry vasemmalle hänen perässään ja  kaiva oikeaan kulkiessasi hänen päällään. Sitten voit juosta sisään, napata kullan ja poistua ennen tiilen sulkeutumista.
    
    Jos menet oikeaan alakulmaan, voit saada vihollisen putoamaan kultaa sisältävään kuoppaan.

en: Under the Stairs
fi: Portaiden alla

en: Bertie Beetle
fi: Kalle Kuoriainen

en: Short Circuit
fi: Oikosulku

en: Synchronised Running
fi: Tahtijuoksu

en: Yes, you must run on the enemy's head --- all the way across!  All it takes is a steady hand.
fi: Kyllä, sinun on juostavan vihollisten päiden yli – kaiken aikaa! Se vaatii vain vakaata kättä.

en: &New Game...
fi: &Uusi peli…

en: Pla&y Next Level
fi: Pelaa &seuraava taso

en: Play next level.
fi: Pelaa seuraava taso.

en: Try the next level in the game you are playing.
fi: Yritä pelaamasi pelin seuraavaa tasoa.

en: &Load Saved Game...
fi: &Lataa tallennettu peli…

en: &Save Game...
fi: &Tallenna peli…

en: Save A Solution...
fi: Tallenna ratkaisu…

en: Save a solution for a level into a file called 'sol_&lt;prefix&gt;.txt' in your user's data directory...
fi: Tallenna tason ratkaisusi tiedostoon ”sol_&lt;etuliite&gt;.txt” käyttäjän datakansiossasi…

en: Show how to win this level.
fi: Näyttää, miten voittaa tämä taso.

en: Play a recording of how to win this level, if there is one available.
fi: Pelaa tallenne pelin voittamisesta, jos sellainen on olemassa.

en: &Instant Replay
fi: Pelin &välitön toisto

en: Instant replay.
fi: Pelin välitön toisto.

en: Show a recording of the level you are currently playing.
fi: Näytä tallenne pelaamastasi tasosta.

en: Replay &Last Level
fi: Pelaa &viimeisin taso uudestaan

en: Replay last level.
fi: Pelaa viimeisin taso uudestaan.

en: Show a recording of the last level you played and finished, regardless of whether you won or lost.
fi: Näytä tallenne viimeisimmästä pelaamastasi ja päättämästäsi tasosta, olitpa voittanut tai hävinnyt.

en: &Replay Any Level
fi: Pelaa &mikä tahansa taso uudelleen

en: Replay any level.
fi: Pelaa mikä tahansa taso uudelleen.

en: Show a recording of any level you have played so far.
fi: Näytä minkä tahansa pelaamasi tason tallenne.

en: &Kill Hero
fi: &Tapa pelihahmo

en: Kill Hero.
fi: Tapa pelihahmo.

en: Kill the hero, in case he finds himself in a situation from which he cannot escape.
fi: Tapa pelihahmo, jos hän löytää itsensä tilanteesta, josta ei voi paeta.

en: &Create Level
fi: &Luo taso

en: Create level.
fi: Luo taso.

en: Create a completely new level.
fi: Luo täysin uuden tason.

en: Create
fi: Luo

en: &Edit Level...
fi: &Muokkaa tasoa…

en: Edit level...
fi: Muokkaa tasoa…

en: Edit any level...
fi: Muokkaa tasoa…

en: Edit
fi: Muokkaa

en: &Save Edits...
fi: Tal&lenna muutokset…

en: Save edits...
fi: Tallenna muutokset…

en: Save your level after editing...
fi: Tallenna tasosi muutosten jälkeen…

en: Save
fi: Tallenna

en: &Move Level...
fi: &Siirrä taso…

en: Move level...
fi: Siirrä taso…

en: Change a level's number or move it to another game...
fi: Muuta tason numeroa tai siirrä se toiseen peliin…

en: &Delete Level...
fi: &Poista taso…

en: Delete level...
fi: Poista taso…

en: Delete a level...
fi: Poista taso…

en: Create &Game...
fi: Luo &peli…

en: Create game...
fi: Luo peli…

en: Create a completely new game...
fi: Luo täysin uusi peli…

en: Edit Game &Info...
fi: Muokkaa pelin &tietoja…

en: Edit game info...
fi: Muokkaa pelin tietoja…

en: Change the name, rules or description of a game...
fi: Muuta pelin nimeä, sääntöjä tai kuvausta.

en: Change &Theme...
fi: Vaihda &teemaa…

en: Change the graphics theme...
fi: Vaihda grafiikkateemaa…

en: Alter the visual appearance of the runners and background scene...
fi: Vaihda etsijöiden ja taustakuvan ulkoasua…

en: &Play Sounds
fi: &Toista äänet

en: Play sound effects.
fi: Toista äänitehosteet.

en: Play sound effects during the game.
fi: Toista äänitehosteet pelin aikana.

en: Play &Footstep Sounds
fi: Toista &askeläänet

en: Make sounds of player's footsteps.
fi: Toista pelaajan askeläänet.

en: &Demo At Start
fi: &Esittely aloitusnäytössä

en: Run a demo when the game starts.
fi: Näytä esittely pelin käynnistyessä.

en: &Mouse Controls Hero
fi: &Pelihahmoa hallitaan hiirellä

en: Mouse controls hero.
fi: Pelihahmoa hallitaan hiirellä.

en: Use the mouse to control the hero's moves.
fi: Ohjaa pelihahmon liikettä hiirellä.

en: &Keyboard Controls Hero
fi: Pelihahmoa hallitaan &näppäimistöllä

en: Keyboard controls hero.
fi: Pelihahmoa hallitaan näppäimistöllä.

en: Use the keyboard to control the hero's moves.
fi: Ohjaa pelihahmon liikettä näppäimistöllä.

en: Hybrid Control (&Laptop)
fi: Risteymäohjaus (&kannettaville)

en: Pointer controls hero; dig using keyboard.
fi: Ohjaa hahmoa hiirellä, kaiva näppäimistöllä.

en: Use the laptop's pointer device to control the hero's moves, and use the keyboard to dig left and right.
fi: Ohjaa pelihahmoa kannettavan osoitinlaitteella ja kaiva oikealle tai vasemmalle näppäimistöllä.

en: &Click Key To Move
fi: &Paina näppäintä liikkuaksesi

en: Click Key To Move.
fi: Paina näppäintä liikkuaksesi.

en: In keyboard mode, click a direction-key to start moving and keep on going until you click another key.
fi: Näppäimistötilassa suuntanäppäimen napsaus käynnistää liikkeen, joka jatkuu kunnes painat toista näppäintä.

en: &Hold Key To Move
fi: Pi&dä näppäintä pohjassa liikkuaksesi

en: Hold Key To Move.
fi: Pi&dä näppäintä pohjassa liikkuaksesi.

en: In keyboard mode, hold down a direction-key to move and release it to stop.
fi: Näppäimistötilassa suuntanäppäimen pitäminen pohja käynnistää, näppäimen vapautus pysäyttää liikkeen.

en: Normal Speed
fi: Tavallinen nnopeus

en: Set normal speed.
fi: Aseta tavallinen nopeus.

en: Set normal game speed.
fi: Aseta tavallinen pelinopeus.

en: Beginner Speed
fi: Aloittelijanopeus

en: Set beginners' speed.
fi: Aseta aloittelijanopeus.

en: Set beginners' game speed (0.5 times normal).
fi: Aseta aloittelijan pelinopeus (½ kertaa tavallinen).

en: Champion Speed
fi: Mestarinopeus

en: Set champions' speed.
fi: Aseta mestarinopeus.

en: Set champions' game speed (1.5 times normal).
fi: Aseta mestarin pelinopeus (1½ kertaa tavallinen).

en: Increase Speed
fi: Nopeuta

en: Increase speed.
fi: Nopeuta peliä.

en: Increase the game speed by 0.1 (maximum is 2.0 times normal).
fi: Nopeuttaa peliä 0,1:llä (suurin sallittu on 2,0 kertaa tavallinen).

en: Decrease Speed
fi: Hidasta

en: Decrease speed.
fi: Hidasta peliä.

en: Decrease the game speed by 0.1 (minimum is 0.2 times normal).
fi: Hidastaa peliä 0,1:llä (pienin sallittu on 0,2 kertaa tavallinen).

en: Stop
fi: Seis

en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Dig Right
fi: Kaiva oikealta

en: Dig Left
fi: Kaiva vasemmalta

en: Do a Step
fi: Astu askel

en: Test Bug Fix
fi: Testaa virhekorjaus

en: Show Positions
fi: Näytä sijainnit

en: Start Logging
fi: Aloita lokittaminen

en: Show Hero
fi: Näytä pelihahmo

en: Show Object
fi: Näytä kohde

en: Show Enemy
fi: Näytä vihollinen

en: The game is paused
fi: Peli on keskeytetty

en: Press "%1" to RESUME
fi: JATKA painamalla ”%1”

en: Press "%1" or "%2" to RESUME
fi: JATKA painamalla ”%1” tai ”%2”

en: Press "%1" to PAUSE
fi: KESKEYTÄ painamalla ”%1”

en: Press "%1" or "%2" to PAUSE
fi: KESKEYTÄ painamalla ”%1” tai ”%2”

en: Has hint
fi: Sisältää vihjeen

en: No hint
fi: Ei vihjettä

en: Get Folders
fi: Hae kansiot

en: Cannot find system games sub-folder '/system/' in areas '%1'.
fi: Järjestelmän pelialikansiota ”/system/” ei löydy alueista ”%1”.

en: Edit Name/Hint
fi: Muokkaa nimeä tai vihjettä

en: Edit level name or hint
fi: Muokkaa tason nimeä tai vihjettä

en: Edit text for the name or hint of a level
fi: Muokkaa tason nimen tai vihjeen tekstiä

en: Name/Hint
fi: Nimi/Vihje

en: Erase
fi: Pyyhi

en: Space/Erase
fi: Piirrä/Pyyhi

en: Paint empty squares or erase
fi: Piirrä vai poista tyhjät palaset

en: Erase objects or paint empty squares
fi: Poistetaanko kohteet vai piirretäänkö tyhjät palaset

en: Hero
fi: Pelihahmo

en: Move hero
fi: Siirrä pelihahmoa

en: Change the hero's starting position
fi: Muuta pelihahmon alkuasemaa

en: Enemy
fi: Vihollinen

en: Paint enemies
fi: Väritä viholliset

en: Paint enemies at their starting positions
fi: Väritä viholliset alkuasetelmissaan

en: Brick
fi: Tiili

en: Paint bricks (can dig)
fi: Väritä tiilet (joita voi kaivaa)

en: Paint bricks (diggable objects)
fi: Väritä tiilet (kaivettavat kohteet)

en: Concrete
fi: Betoni

en: Paint concrete (cannot dig)
fi: Väritä betoni (jota ei voi kaivaa)

en: Paint concrete objects (not diggable)
fi: Väritä betoniset kohteet (joita ei voi kaivaa)

en: Trap
fi: Ansa

en: Trap/False Brick
fi: Ansa/Valetiili

en: Paint traps or false bricks (can fall through)
fi: Väritä ansat tai valetiilet (joista voi pudota läpi)

en: Ladder
fi: Tikkaat

en: Paint ladders
fi: Väritä tikkaat

en: Paint ladders (ways to go up or down)
fi: Väritä tikkaat (joita voi siirtyä ylös tai alas)

en: H Ladder
fi: Piilotikkaat

en: Hidden Ladder
fi: Piilotetut tikkaat

en: Paint hidden ladders
fi: Väritä piilotetut tikkaat

en: Paint hidden ladders, which appear when all the gold is gone
fi: Väritä piilotetut tikkaat, jotka näkyvät kullan ollessa poissa

en: Bar
fi: Tanko

en: Bar/Pole
fi: Aisa

en: Paint bars or poles
fi: Väritä aisat

en: Paint bars or poles (can fall from these)
fi: Väritä aisat (joilta voi pudota)

en: Gold
fi: Kulta

en: Gold/Treasure
fi: Kulta/Aarre

en: Paint gold (or other treasure)
fi: Väritä kulta (tai muu aarre)

en: Paint gold pieces (or other treasure)
fi: Väritä kultahiput (tai muut aarteet)

note: i18n: ectx: Menu (editor)
en: &Editor
fi: &Muokkain

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolbar)
en: Edit Toolbar
fi: Muokkaa työkaluriviä

en: Name of level:
fi: Tason nimi:

en: Hint for level:
fi: Tason vihje:

en: Name of game:
fi: Pelin nimi:

en: File name prefix:
fi: Tiedostonimen etuliite:

en: Traditional rules
fi: Perinteiset säännöt

en: KGoldrunner rules
fi: KGoldrunnerin säännöt

en: 1 level | %1 levels
fi[0]: 1 taso
fi[1]: %1 tasoa

en: About this game:
fi: Tietoa pelistä:

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: 0 levels
fi: 0 tasoa

en: Save New
fi: Tallenna nyt

en: Game                       Level/Lives/Score   Day    Date     Time
fi: Peli                       Taso/Elämät/Pisteet   Päivä    Päiväys     Aika

en: Create Level
fi: Luo taso

en: You cannot create and save a level until you have created a game to hold it. Try menu item "Create Game".
fi: Et voi luoda ja tallentaa tasoa, ellet ole tehnyt peliä, johon se tallennetaan. Valitse ”Luo peli”.

en: Edit Level
fi: Muokkaa tasoa

en: You cannot edit and save a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
fi: Et voi muokata ja tallentaa tasoa, ellet ole tehnyt peliä, johon se tallennetaan. Valitse ”Luo peli”.

en: It is OK to edit a system level, but you MUST save the level in one of your own games. You are not just taking a peek at the hidden ladders and fall-through bricks, are you? :-)
fi: Voit muokata valmiita tasoja, mutta taso TÄYTYY tallentaa johonkin omaan peliisi. Ethän vain kurki piilotettuja tikkaita ja tippuvia tiiliä, ethän? :-)

en: Save Level
fi: Tallenna taso

en: Do you want to insert a level and move existing levels up by one?
fi: Haluatko lisätä tason ja siirtää muita tasoja eteenpäin?

en: &Insert Level
fi: &Lisää taso

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Cannot open file '%1' for output.
fi: Tiedostoon ”%1” ei voi kirjoittaa.

en: Move Level
fi: Siirrä tasoa

en: You must first load a level to be moved. Use the "%1" or "%2" menu.
fi: Lataa ensin siirrettävä taso. Valitse valikosta ”%1” tai ”%2”.

en: Game
fi: Peli

en: Editor
fi: Muokkain

en: You cannot move a level until you have created a game and at least two levels. Try menu item "Create Game".
fi: Et voi siirtää tasoa ennen kuin olet luonut pelin, jossa on ainakin kaksi tasoa. Valitse valikosta kohta ”Luo peli”.

en: Sorry, you cannot move a system level.
fi: Valmista tasoa ei voi siirtää.

en: You must change the level or the game or both.
fi: Muuta tasoa, peliä tai molempia.

en: Delete Level
fi: Poista taso

en: You cannot delete a level until you have created a game and a level. Try menu item "Create Game".
fi: Et voi poista tasoa ennen kuin olet luonut pelin ja tason. Valitse valikosta ”Luo peli”.

en: Do you want to delete a level and move higher levels down by one?
fi: Haluatko poistaa tason ja siirtää muita tasoja taaksepäin?

en: &Delete Level
fi: &Poista taso

en: Cannot find file '%1' to be deleted.
fi: Poistettavaa tiedostoa ”%1” ei löydy.

en: Save Game Info
fi: Tallenna pelitiedot

en: You must enter a name for the game.
fi: Syötä pelin nimi.

en: You must enter a filename prefix for the game.
fi: Syötä pelin tiedostonimen etuliite.

en: The filename prefix should not be more than 5 characters.
fi: Tiedostonimen etuliitteen ei tule olla yli 5 merkkiä pitkä.

en: The filename prefix should be all alphabetic characters.
fi: Tiedostonimen etuliitteessä voi olla vain kirjaimia.

en: The filename prefix '%1' is already in use.
fi: Tiedostoetuliite ”%1” on jo käytössä.

en: You have not saved your work. Do you want to save it now?
fi: Et ole tallentanut muutoksia. Haluatko tallentaa nyt?

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Do Not Save
fi: &Älä tallenna

en: &Go on editing
fi: &Siirry muokkaamaan

en: You can only modify user games.
fi: Voit muuttaa vain käyttäjän pelejä.

en: New Level
fi: Uusi taso

[ctx: Game name - level number.]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

[ctx: Game name - level number - level name.]
en: %1 - %2 - %3
fi: %1 – %2 – %3

en: Click anywhere to begin live play
fi: Aloita live-peli napsauttamalla minne vain

en: Play Next Level
fi: Pelaa seuraava taso

en: There are no more levels in this game.
fi: Pelissä ei ole useampia tasoja.

en: Inappropriate action: you are not editing a level.
fi: Toimintoa ei voi tehdä: et muokkaa tasoa.

en: No Sound
fi: Ei ääntä

en: Warning: This copy of KGoldrunner has no sound.
    
    This is because no development versions of the OpenAL and SndFile libraries were present when it was compiled and built.
fi: Varoitus: Tässä KGoldrunnerin kopiossa ei ole ääntä.
    
    Tämä johtuu siitä, ettei OpenAL- ja SndFile-kirjastoista ollut kehitysversioita käytettävissä ohjelmaa koostettaessa.

en: Game Paused
fi: Peli keskeytetty

en: The replay has stopped and the game is pausing while you prepare to go on playing. Please press the Pause key (default P or Esc) when you are ready.
fi: Tallenne on pysähnyt ja peli keskeytetty valmistautuessasi pelaamaan. Paina taukonäppäintä (oletuksena P tai Esc), kun olet valmis.

en: Replay Last Level
fi: Pelaa viimeisin taso uudelleen

en: ERROR: Could not find and replay a recording of the last level you played.
fi: VIRHE: Ei löydetty eikä voitu toistaa viimeisimmän pelaamasi tason tallennetta.

en: There is no last level to replay.  You need to play a level to completion, win or lose, before you can use the Replay Last Level action.
fi: Viimeisintä pelattua tasoa ei ole. Peli on pelattava (voitettava tai hävittävä) pisteytetyssä tilassa, ennen kuin sen tallenteen voi toistaa.

[ctx: Button text: start playing a game]
en: &PLAY
fi: &Pelaa

en: Start playing this level
fi: Aloita tämän tason pelaaminen

en: Set up to start playing the game and level being shown, as soon as you click, move the mouse or press a key
fi: Valmistaudu pelaamaan näytettyä peli ja taso heti napsautettuasi tai liikutettuasi hiirtä tai painettuasi jotakin näppäintä

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: Close KGoldrunner
fi: Lopeta KGoldrunner

en: Start a different game or level
fi: Aloita toinen peli tai taso

en: Use the Select Game dialog box to choose a different game or level and start playing it
fi: Valitse toinen peli tai taso Valitse peli -ikkunasta ja käynnistä se

en: &Use Menu
fi: &Käytä valikkoa

en: Use the menus to choose other actions
fi: Voit valita muita toimintoja valikoista

en: Before playing, use the menus to choose other actions, such as loading a saved game or changing the theme
fi: Ennen peliä voit esim. ladata tallennetun pelin tai vaihtaa teemaa valikoista

en: The game is halted. You will need to press the Pause key (default P or Esc) when you are ready to play.
fi: Peli on keskeytetty. Paina taukonäppäintä (oletus P tai Esc), kun olet valmis jatkamaan sitä.

en: Sorry, although all levels of KGoldrunner can be solved, no solution has been recorded yet for the level you selected.
fi: Vaikka kaikki KGoldrunnerin tasot ovat ratkaistavissa, valitsemallesi tasolle ei valitettavasti ole vielä tallennettu ratkaisua.

en: Replay Any Level
fi: Pelaa mikä tahansa taso uudelleen

en: Sorry, you do not seem to have played and recorded the selected level before.
fi: Et näy pelanneen ja tallentaneen valittua tasoa aiemmin.

en: <NOBR><B>GAME OVER !!!</B></NOBR><P>Would you like to try this level again?</P>
fi: <NOBR><B>PELI PÄÄTTYI!</B></NOBR><P>Haluatko yrittää tasoa uudelleen?</P>

en: Game Over
fi: Peli päättyi

en: &Try Again
fi: &Yritä uudelleen

en: &Finish
fi: L&opeta

en: <b>CONGRATULATIONS !!!!</b><p>You have conquered the last level in the <b>"%1"</b> game !!</p>
fi: <b>ONNEKSI OLKOON!</b><p>Et valloittanut pelin <b>”%1”</b> viimeisen tason!</p>

en: Hint
fi: Vihje

en: Sorry, there is no hint for this level.
fi: Tälle tasolle ei ole vihjettä.

en: T H E   E N D
fi: L O P P U

en: You have pressed a key that can be used to control the Hero. Do you want to switch automatically to keyboard control? Pointer control is easier to use in the long term - like riding a bike rather than walking!
fi: Painoit näppäintä, jolla pelihahmoa voi ohjata. Haluatko vaihtaa näppäimistötilaan? Hiiri on pitkällä aikavälillä parempi – kuin ajaisit pyörällä verrattuna kävelemiseen!

en: Switch to Keyboard Mode
fi: Vaihda näppäimistötilaan

en: Switch to &Keyboard Mode
fi: Vaihda &näppäimistötilaan

en: Stay in &Mouse Mode
fi: Pysy &hiiritilassa

en: Keyboard Mode
fi: Näppäimistötila

en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Sorry, you cannot save your game play while you are editing. Please try menu item "%1".
fi: Et voi tallentaa peliäsi muokatessasi sitä. Yritä valikon kohtaa ”%1”.

en: Cannot open file '%1' for read-only.
fi: Tiedostoa '%1' ei voi lukea.

en: Please note: for reasons of simplicity, your saved game position and score will be as they were at the start of this level, not as they are now.
fi: Huomaa: yksinkertaisuuden vuoksi talletettu pelitilanteesi ja pisteet ovat tämän tason alkutilanteesta, ei nykyisestä tilanteesta.

en: Error: Failed to save your game.
fi: Virhesi: Peliäsi ei saatu tallennetuksi.

en: Load Game
fi: Lataa peli

en: Sorry, there are no saved games.
fi: Ei tallennettuja pelejä.

en: Cannot find the game with prefix '%1'.
fi: Etuliitteellä '%1' ei löydy peliä.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Check for High Score
fi: Tarkista ennätykset

en: <html><b>Congratulations !!!</b><br/>You have achieved a high score in this game.<br/>Please enter your name so that it may be enshrined<br/>in the KGoldrunner Hall of Fame.</html>
fi: <html><b>Onnittelut!</b><br/>Olet saavuttanut ennätyksen tässä pelissä.<br/>Anna nimesi jotta se voidaan ikuistaa<br/>KGoldrunnerin kunniataululle.</html>

en: Save High Score
fi: Tallenna ennätys

en: Error: Failed to save your high score.
fi: Virhe: Ennätystäsi ei saatu tallennetuksi.

en: Show High Scores
fi: Näytä ennätykset

en: Sorry, we do not keep high scores for tutorial games.
fi: Ohjaustunnin ennätyksiä ei tallenneta.

en: Sorry, there are no high scores for the "%1" game yet.
fi: Pelille ”%1” ei ole vielä ennätyksiä.

en: <center><h2>KGoldrunner Hall of Fame</h2></center><center><h3>"%1" Game</h3></center>
fi: <center><h2>KGoldrunnerin kunniataulu</h2></center><center><h3>Peli: ”%1”</h3></center>

[ctx: 1, 2, 3 etc.]
en: Rank
fi: Sijoitus

[ctx: Person]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Game level reached]
en: Level
fi: Taso

en: Score
fi: Tulos

en: Date
fi: Päiväys

en: Load Game Info
fi: Lataa pelitiedot

en: Cannot find game info file '%1'.
fi: Ei löydä pelin info-tiedostoa '%1'.

en: Reached end of file '%1' before finding end of game-data.
fi: Tiedoston ”%1” loppu saavutettu löytämättä pelidatan loppua.

en: Save A Solution
fi: Tallenna ratkaisu

en: Your solution to level %1 has been saved on file %2
fi: Ratkaisusi tasolle %1 on tallennettu tiedostoon %2

en: Read Level Data
fi: Lue tasodata

en: Cannot find file '%1'.
fi: Tiedostoa ”%1” ei löydy.

en: Reached end of file '%1' without finding level data.
fi: Tiedoston ”%1” loppu saavutettu löytämättä tasodataa.

en: Rename File
fi: Muuta tiedoston nimeä

en: Cannot delete previous version of file '%1'.
fi: Tiedoston ”%1” edellistä versiota ei voida poistaa.

en: Cannot rename file '%1' to '%2'.
fi: Tiedoston ”%1” nimeksi ei voi muuttaa ”%2”.

en: Theme Selector
fi: Teemavalitsin

en: Lives: %1
fi: Elämiä: %1

en: Score: %1
fi: Pisteet: %1

en: Select Level
fi: Valitse taso

en: Sorry, you can only save or move into one of your own games.
fi: Voit tallentaa tai siirtää vain omiin peleihin.

en: Sorry, you can only delete a level from one of your own games.
fi: Voit poistaa tason vain omista peleistäsi.

en: Edit Game Info
fi: Muuta pelin tietoja

en: Sorry, you can only edit the game information on your own games.
fi: Voit muokata vain omien pelien tietoja.

en: There is no level %1 in "%2", so you cannot play or edit it.
fi: Pelissä ”%2” ei ole tasoa %1, joten et voi pelata tai muokata sitä.

en: <html><b>Please select a game:</b></html>
fi: <html><b>Valitse peli:</b></html>

en: Name of Game
fi: Pelin nimi

en: Rules
fi: Säännöt

en: Levels
fi: Tasot

en: Skill
fi: Taitotaso

en: Level 1 of the selected game is:
fi: Valitun pelin taso 1 on:

en: Please select a level:
fi: Valitse taso:

en: Level number:
fi: Tason numero:

en: Start Game
fi: Aloita peli

en: Play Level
fi: Pelaa taso

en: Replay Level
fi: Pelaa taso uudelleen

en: Show Solution
fi: Näytä ratkaisu

en: Save Change
fi: Tallenna muutokset

en: Move To...
fi: Siirry…

[ctx: Rules]
en: Traditional
fi: Perinteinen

[ctx: Skill Level]
en: Tutorial
fi: Ohjaustunti

[ctx: Skill Level]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: Skill Level]
en: Championship
fi: Mestaruus

en: 1 level, uses KGoldrunner rules. | %1 levels, uses KGoldrunner rules.
fi[0]: 1 taso, käytössä KGoldrunnerin säännöt.
fi[1]: %1 tasoa, käytössä KGoldrunnerin säännöt.

en: 1 level, uses Traditional rules. | %1 levels, uses Traditional rules.
fi[0]: 1 taso, käytössä perinteiset säännöt.
fi[1]: %1 tasoa, käytössä perinteiset säännöt.

en: Sorry, there is no further information about this game.
fi: Tästä pelistä ei ole enempää tietoa.

en: This level number is not valid. It can not be used.
fi: Tason numero ei ole kelvollinen. Vaihda tason numero.

en: The main button at the bottom echoes the menu action you selected. Click it after choosing a game and level - or use "Cancel".
fi: Pääpainike alhaalla suorittaa valitsemasi valikkotoiminnon. Napsauta sitä pelin ja tason valitsemisen jälkeen - tai napsauta "Keskeytä".

en: 
    
    If this is your first time in KGoldrunner, select the tutorial game, which gives you hints as you go.
    
    Otherwise, just click on the name of a game in the table, then, to start at level 001, click on the main button at the bottom. Play begins when you move the mouse or press a key.
fi: 
    
    Jos pelaat KGoldrunneria ensi kertaa, valitse Ohjaustunti, jossa saat neuvoja matkan varrella.
    
    Voit myös napsauttaa taulukosta pelin nimeä ja aloittaa tasolta 001 napsauttamalla alta painiketta. Peli alkaa siirtäessäsi hiirtä tai painaessasi jotakin näppäintä.

en: 
    
    You can select System levels for editing (or copying), but you must save the result in a game you have created.  Use the left mouse-button as a paintbrush and the editor toolbar buttons as a palette.  Use the 'Erase' button or the right mouse-button to erase.  You can drag the mouse with a button held down and paint or erase multiple squares.
fi: 
    
    Voit valita muokattavaksi (tai kopioitavaksi) järjestelmän tasoja, mutta ne täytyy tallentaa omaan peliisi. Käytä hiiren vasenta painiketta siveltimenä ja muokkaustyökaluriviä palettina. Pyyhekumipainikkeella tai hiiren oikealla painikkeella voit pyyhkiä. Useampia palasia voi maalata tai pyyhkiä vetämällä hiiren painike pohjassa.

en: 
    
    You can add a name and hint to your new level here, but you must save the level you have created into one of your own games. By default your new level will go at the end of your game, but you can also select a level number and save into the middle of your game.
fi: 
    
    Voit lisätä nimen ja ohjeen uudelle tasollesi tähän, mutta sinun tulee tallettaa taso johonkin omaan peliisi. Oletuksena uusi tasosi menee pelisi loppuun, mutta voit myös valita tason numeron ja tallentaa tason pelisi keskivaiheille.

en: 
    
    You can create or edit a name and hint here, before saving. If you change the game or level, you can do a copy or "Save As", but you must always save into one of your own games. If you save a level into the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
fi: 
    
    Voit luoda tai muokata nimen ja ohjeen tähän, ennen talletusta. Jos vaihdat pelin tasoa, voit tehdä kopion tai "Talleta nimellä", mutta sinun pitää aina joksikin omaksi peliksesi. Jos tallennat tason sarjan keskivaiheille, muut tasota numeroidaan uudelleen automaattisesti.

en: 
    
    You can only delete levels from one of your own games. If you delete a level from the middle of a series, the other levels are automatically re-numbered.
fi: 
    
    Voit poistaa omien peliesi tasoja. Jos poistat tason sarjan keskivaiheilta, muut tasot numeroidaan uudelleen automaattisesti.

en: 
    
    To move (re-number) a level, you must first select it by using "Edit Any Level...", then you can use "Move Level..." to move it to a new number or even a different game. Other levels are automatically re-numbered as required. You can only move levels within your own games.
fi: 
    
    Siirtääksesi (uudelleennumeroidaksesi) tason sinun tulee ensin valita se (”Muokkaa tasoja…”), jonka jälkeen sitten voit ”Siirrä taso…” -komennolla siirtää sen eri kohtaan tai vaikka eri peliin. Muut tasot numeroidaan automaattisesti uudelleen. Voit muuttaa vain omien peliesi tasoja.

en: 
    
    When editing game info you only need to choose a game, then you can go to a dialog where you edit the details of the game.
fi: 
    
    Kun muokkaat pelin tietoja, sinun tarvitsee vain valita peli, sitten voit siirtyä ikkunaan, jossa voit muokata pelin yksityiskohtia.

en: 
    
    Click on the table to choose a game.  In the table and below it you can see more information about the selected game, including how many levels there are, how difficult the game is and what rules the enemies follow (see the KGoldrunner Handbook).
    
    You select a level number by typing it or using the spin box or scroll bar.  As you vary the game or level, the thumbnail area shows a preview of your choice.
fi: 
    
    Valitse peli napsauttamalla taulukkoa. Taulukosta ja sen alta näet lisätietoa valitusta pelistä – tasojen määrän, pelin vaikeustason sekä mitä vihollissääntöjä peli noudattaa (vrt. KGoldrunnerin käyttöohjeeseen).
    
    Voit valita tason kirjoittamalla sen numeron tai valitsimia käyttäen.  Jos muutat peliä tai tasoa, pienoiskuva-alue näyttää valintasi esikatselun.

en: Help: Select Game & Level
fi: Ohje: Valitse peli ja taso

en: (C) 2003 Ian Wadham and Marco Krüger
fi: © 2003 Ian Wadham ja Marco Krüger

en: Current author
fi: Nykyinen tekijä

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Port to KDE4, Qt4 and KGameCanvas classes
fi: Siirros KDE 4:ään, Qt 4:ään ja KGameCanvas-luokkiin

en: KGameCanvas classes for KDE4
fi: KGameCanvas-luokat KDE 4:ään

en: Artwork for runners and default theme
fi: Etsijöiden ja oletusteeman taide

en: Artwork for bars and ladders
fi: Tankojen ja tikkaiden grafiikka

en: Artwork for background of Geek City theme
fi: Nörttikaupunkiteeman taustataide

en: Nostalgia themes, improvements to runners, multiple-backgrounds feature, fade-in/fade-out feature and several other ideas
fi: Nostalgiateemat, parannukset etsijöihn, useampitaustaisuus, häivytyspiirre ja monet muut ideat

en: Artwork for the Treasure of Egypt theme
fi: Egyptin aarre -teeman grafiikka
